Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 қарашада № 16013 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың басын V17016013_2 қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
435-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім
011 Білім
0112 Мектепке дейінгі мекемелер үшін тәрбиешілер даярлау
Мамандығы:
01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту
Біліктілігі:

Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2017 года № 16013. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
См. начало V17016013_2
Приложение 435
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "01120100 - Дошкольное воспитание и обучение"
Сноска. Приказ дополнен приложением 435 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0112 Подготовка воспитателей для дошкольных учреждений
Специальность:
01120100 - Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация:

180/4320
120/2880
60/1440
5
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
6
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Барлығы
206/4944
138/3312
69/1656
Ескерту:
*Базалық және кәсіптік модульдер алдыңғы білім беру деңгейінде меңгерген оқыту нәтижелерін қайта есепке ала отырып зерделенеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
436-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "01120100 - Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Базалық және кәсіби құзыреттер
Базалық және кәсіптік модульдер
Оқыту нәтижелері
Базалық модульдер
БҚ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
ОН 1.1. Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
ОН 1.2. Дене қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
БҚ 2. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
БМ 2. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
ОН 2.1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың түрлерін қолдану.
ОН 2.2. Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
БҚ 3. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 3. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
ОН 3.1. Төзімді және белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
ОН 3.2. Қазақстан қоғамының іскерлік, мәдени, құқықтық және этикалық нормаларын қолдану.
ОН 3.3. Әлеуметтану, саясаттану, мәдениеттану туралы негізгі білімді ескере отырып, тұлғааралық, әлеуметтік және кәсіби қарым-қатынастың әртүрлі салаларындағы жағдайларға баға беру.
ОН 3.4. Философия негіздерін білумен қалыптасқан дүниетанымдық ұстанымдар негізінде қоршаған болмысты бағалау.
ОН 3.5. Қазақстанның қазіргі тарихи оқиғаларының себептері мен салдарын талдау үшін тарихи сипаттаудың әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
БҚ 4. Кәсіби қызметте қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеуінің негізгі заңдылықтары мен механизмдерін қолдану
БМ 4. Кәсіби қызметте қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеуінің негізгі заңдылықтары мен механизмдерін қолдану

180/4320
120/2880
60/1440
5
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
6
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Всего
206/4944
138/3312
69/1656
Примечание:
*Базовые и профессиональные модули изучаются с учетом перезачета результатов обучения, освоенных на предыдущем уровне образования.
Приложение 436
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа послесреднего образования по специальности "01120100 - Дошкольное воспитание и обучение"
Сноска. Приказ дополнен приложением 436 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Базовые и профессиональные компетенции
Базовые и профессиональные модули
Результаты обучения
Базовые модули
БК 1. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 1. Развитие и совершенствование физических качеств
РО 1.1. Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
РО 1.2. Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
БК 2. Применять информационно- коммуникационные и цифровые технологии в профессиональной деятельности
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
РО 2.1. Использовать различные виды информационно-коммуникационных технологий.
РО 2.2. Использовать услуги информационно-справочных и интерактивных веб-порталов.
БК 3. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 3. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
РО 3.1. Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
РО 3.2.Оперировать деловыми, культурными, правовыми и этическими нормами казахстанского общества.
РО 3.3. Давать оценку ситуациям в различных сферах межличностной, социальной и профессиональной коммуникации с учетом базового знания социологии, политологии, культурологии.
РО 3.4. Оценивать окружающую действительность на основе мировоззренческих позиций, сформированных знанием основ философии.
РО 3.5. Использовать методы и приемы исторического описания для анализа причин и следствий событий современной истории Казахстана.
БК 4. Применять основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
БМ 4. Применение основных закономерностей и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB01120101 - Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 1. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулу
ОН 1.1. Мектеп жасына дейінгі балаларды рухани-адамгершілік құндылықтармен таныстыру.
ОН 1.2. Тәрбие әдістерін, нысандарын, тәсілдерін, құралдарын қолдану.
ОН 1.3. Педагогикалық өзара әрекеттесудің мәнін және оның компоненттерін сипаттау.
ОН 1.4. Мектеп жасына дейінгі балалардың мінез-құлық мәдениетін тәрбиелеу.
ОН 1.5. Ерте және мектеп жасына дейінгі балалармен тәрбие жұмысының ерекшеліктерін сипаттау.
КҚ 2. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
КМ 2. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
ОН 2.1. Балалармен педагогикалық қарым-қатынасты ұйымдастырудың принциптері мен әдістерін қолдану.
ОН 2.2. Балалардың ата-аналарымен өзара іс- әрекетті ұйымдастырудың негізгі қағидаттары мен әдістерін қолдану.
ОН 2.3. Балалар ұжымын және бір-бірімен қарым-қатынаста сенім ахуалын құру.
ОН 2.4. Мектепке дейінгі жастағы балаларды қосымша оқыту жүйесіне тарту.
ОН 2.5. Мәдениетаралық және тұлғааралық қарым-қатынастың этикалық мәселелерін шешуге тұтастық тәсілін қолдану.
ОН 2.6. Әлеуметтік құндылықтарды біріктірудің принциптері мен әдістерін қолдану.
КҚ 3. Жұмыс орнында еңбекті кәсіби талаптар негізінде тиімді ұйымдастыру
КМ 3. Жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру
ОН 3.1. Тәрбиеленушілердің өмірін жоспарлау мен ұйымдастыруды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Балаға күтім жасау және күнделікті тәртіп бойынша режимдік сәттердің орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Мектеп жасына дейінгі балалардың ойын қызметін дамыту.
ОН 3.4. Балаларды әлеуметтік-психологиялық оңалту, әлеуметтік және еңбекке бейімдеу үшін жағдайларды қамтамасыз ететін жұмыстарды орындау.
КҚ 4. Оқу ақпаратын тарату
КМ 4. Оқу ақпаратының тарату
ОН 4.1. Педагогиканың теориялық және практикалық негіздерін және мектепке дейінгі білім беру әдістемесін қолдану.
ОН 4.2. Балалардың психикалық процестерін, қасиеттері мен жағдайларын ескеру.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB01120101 - Прикладной бакалавр дошкольного воспитания и обучения"
ПК 1. Приобщать детей к системе социальных ценностей
ПМ 1. Приобщение детей к системе социальных ценностей
РО 1.1. Приобщать дошкольников к
духовно-нравственным ценностям.
РО 1.2. Применять методы, формы, приемы, средства воспитания при планировании воспитательной работы.
РО 1.3. Характеризовать сущность педагогического взаимодействия и его компонентов.
РО 1.4. Воспитывать культуру поведения у детей дошкольного возраста.
РО 1.5. Характеризовать особенности воспитательной работы с детьми раннего и дошкольного возраста.
ПК 2.
Взаимодействовать с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 2. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
РО 2.1. Применять принципы и методы организации педагогического взаимодействия с детьми.
РО 2.2. Применять основные принципы и методы организации взаимодействия с родителями детей.
РО 2.3. Создавать детский коллектив и атмосферу доверия в общении друг с другом.
РО 2.4. Вовлекать детей дошкольного возраста в систему дополнительного обучения.
РО 2.5. Применять целостный подход к решению этических задач межкультурного и межличностного взаимодействия.
РО 2.6. Применять принципы и методы интеграции социальных ценностей.
ПК 3. Рационально организовывать труд на рабочем месте по профессиональным требованиям
ПМ 3. Организация труда на рабочем месте
РО 3.1. Осуществлять планирование и организацию жизнедеятельности воспитанников.
РО 3.2. Обеспечивать уход за ребенком и выполнение режимных моментов по распорядку дня.
РО 3.3. Развивать игровую деятельность детей дошкольного возраста.
РО 3.4. Обеспечивать условия для социально-психологической реабилитации, социальной и трудовой адаптации детей.
ПК 4. Транслировать учебную информацию
ПМ 4. Транслирование учебной информации
РО 4.1. Применять теоретические и практические основы педагогики и методики дошкольного образования.
РО 4.2. Учитывать психические процессы, свойства и состояния детей.

ОН 4.3. Түзету педагогикасы мен психологиясы негіздерін қолдану.
ОН 4.4. Жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлау және өткізу.
ОН 4.5. Мектеп жасына дейінгі баланың танымдық дамуында білім беру қызметінің жаңартылған мазмұнының элементтерін қолдану.
КҚ 5. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыздандыру
КМ 5. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыздандыру
ОН 5.1. Мектеп жасына дейінгі балалардың сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамытуды қамтамасыз ету.
ОН 5.2. Дене тәрбиесінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
ОН 5.3. Сурет салу, мүсіндеу, аппликацияда көркемдік-шығармашылық дағдыларды қалыптастыру.
ОН 5.4. Музыкадағы заманауи ақпараттық ресурстарды қолдана отырып, шығармашылық даму әдістерін қолдану.
ОН 5.5. Мектеп жасына дейінгі балаларға көркем әдебиетті мәнерлеп оқу тәсілдерін қолдану.
ОН 5.6. Балабақшада оқу процесін ұйымдастырудың білім беру модельдерін жасау.
КҚ 6. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 6. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 6.1. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау принциптерін, әдістерін қолдану.
ОН 6.2. Рефлексия әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 6.3. Бақылау және критериалды бағалау формаларын қолдану.
КҚ 7. Орындаушылық-басқарушылық қызметі қызметті жүзеге асыру
КМ 7. Орындаушылық-басқарушылық қызметті жүзеге асыру
ОН 7.1. Әлеуметтік, кәсіби этика нормаларын сақтау.
ОН 7.2. Заманауи педагогикалық менеджмент және стратегиялық басқару әдіснамасын білу.
ОН 7.3. Педагогикалық менеджмент функциясының таңдалған әдістері мен формаларының тиімділігіне қол жеткізуді қамтамасыз ету.
ОН 7.4. Білім беру ұйымының, тәрбиешінің имиджін анықтау критерийлерін сипаттау.
КҚ 8. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
КМ 8. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
ОН 8.1. Ғылыми-әдістемелік кешендерді, авторлық курстарды әзірлеу әдістерін қолдану.
ОН 8.2. Ғылыми-әдістемелік өнімдерді, оқу-әдістемелік кешендерді, авторлық курстарды әзірлеу әдіснамасын меңгеру.
ОН 8.3. Балалардың тәрбие процесінде ғылыми зерттеулердің нәтижелерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
437-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "01130100 - Логопедия" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім
011 Білім
0113 Пәндік мамандандырусыз мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01130100 - Логопедия
Біліктілігі:

РО 4.3. Применять основы коррекционной педагогики и психологии.
РО 4.4. Планировать и проводить уроки с использованием новых педагогических технологий.
РО 4.5. Использовать элементы обновленного содержания образовательной деятельности в познавательном развитии дошкольника.
ПК 5. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 5. Методическое обеспечение образовательного процесса
РО 5.1. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности детей дошкольного возраста.
РО 5.2. Определять цели и задачи физического воспитания.
РО 5.3. Прививать художественно-творческие навыки рисования, лепки, аппликации.
РО 5.4. Применять методы творческого развития используя современные информационные ресурсы в музыке.
РО 5.5. Применять приемы выразительного чтения художественной литературы для детей дошкольного возраста.
РО 5.6. Разрабатывать образовательные модели по организации образовательного процесса в детском саду.
ПК 6. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 6. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 6.1. Применять принципы, методы оценивания учебных достижений детей.
РО 6.2. Использовать методы и приемы рефлексии.
РО 6.3. Использовать формы контроля и критериального оценивания.
ПК 7. Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность
ПМ 7. Исполнительско-управленческая
деятельность
РО 7.1. Соблюдать нормы социальной, профессиональной этики.
РО 7.2. Владеть методологией современного педагогического менеджмента и стратегического управления.
РО 7.3. Обеспечивать достижение результативности выбранных методов и форм педагогического менеджмента.
РО 7.4. Характеризовать критерии определения имиджа организации образования, воспитателя.
ПК 8. Осуществлять научно-методическую деятельность
ПМ 8. Осуществление научно-методической деятельности
РО 8.1. Применять методы разработки научно-методических комплексов, авторских курсов.
РО 8.2. Владеть методологией разработки научно-методической продукции, учебно-методических комплексов, авторских курсов.
РО 8.3. Применять результаты научных исследований в области воспитательного процесса детей.
Приложение 437
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "01130100 - Логопедия"
Сноска. Приказ дополнен приложением 437 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0113 Подготовка преподавателей без предметной специализации
Специальность:
01130100 - Логопедия
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB01130101 - Логопед қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Оқу ақпаратын тарату
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
ОН 1.1. Логопедтің кәсіби қызметінде педагогика теориялық және практикалық негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Балалардың психологиялық ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 1.3. Инклюзивті білім беру негіздерін меңгеру.
ОН 1.4. Логопедиялық зерттеу технологияларын қолдану.
КҚ 2. Балаларды әлеуметтік және ұлттық құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 2. Балаларды әлеуметтік және ұлттық құндылықтар жүйесіне баулу
ОН 2.1. Арнайы білім беруде тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесін қолдану.
ОН 2.2. Қарым-қатынас психологиясын меңгеру және жанжалдарды басқару.
ОН 2.3. Арнайы педагогика негізінде балалар ойынының даму ерекшеліктерін сипаттау.
КҚ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 3. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 3.1. Сөйлеу қабілеті бұзылған балалардың сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін дамытуды қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Мүмкіндігі шектеулі балаларда қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесін қолдану.
ОН 3.3. Ауызша, жазбаша және ауыр сөйлеу тілінің бұзылыстарын түзету әдістемесін қолдану.
ОН 3.4. Сөйлеудің темп-ритмикалық ұйымдастыруылуы бұзылған жағдайда сөйлеу терапиясын жүргізу.
ОН 3.5. Сөйлеу қабілеті бұзылған балаларға тіл дамыту әдістерін қолдану.
КҚ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 4.1. Оқытудың жаңа технологияларын пайдалану.
ОН 4.2. Әр түрлі жастағы сөйлеу қабілеті бұзылған балаларды мақсатты тілдердегі қарым-қатынасқа бейімдеу.
ОН 4.3. Оқытудың сараланған, интеграцияланған, дамытушы нысанын және оқытудағы құзыреттілік тәсілдің ерекшелігін қолдану.
ОН 4.4. Оқушылардың әлеуетін бастапқы диагностикалау әдістерін қолдану.
ОН 4.5. Сөйлеу қабілеті бұзылған балаларға арналған оқу процесінің жаңа модельдері мен стратегияларын жобалау.
ОН 4.6. Балалардың жеке ерекшеліктерін диагностикалаудың принциптері мен әдістерін қолдану.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB01130101 - Прикладной бакалавр логопедии"
ПК 1. Транслировать учебную информацию
ПМ 1. Транслирование учебной информации
РО 1.1. Применять теоретические и практические основы педагогики в профессиональной деятельности логопеда.
РО 1.2. Характеризовать психологические особенности детей.
РО 1.3. Владеть основами инклюзивного образования.
РО 1.4. Применять логопедические технологии исследования.
ПК 2. Приобщать детей к системе социальных и национальных ценностей
ПМ 2. Прибщение детей к системе социальных и национальных ценностей
РО 2.1. Применять теорию и методику воспитательной работы в специальном образовании.
РО 2.2. Владеть психологией общения и управлять конфликтами.
РО 2.3. Характеризовать особенности развития детской игры на основе специальной педагогики.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 3. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 3.1. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности детей с нарушениями речи.
РО 3.2. Применять методику формирования элементарных математических представлений у детей с ограниченными возможностями.
РО 3.3. Применять методику проведения коррекции устных, письменных нарушений и тяжелых нарушений речи.
РО 3.4. Проводить логопедическую работу при нарушениях темпо-ритмической стороны речи.
РО 3.5. Применять приемы развития речи для детей с нарушениями речи.
ПК 4. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 4. Определение уровня усвоении обучающимися содержания образования
РО 4.1. Использовать новые технологии обучения.
РО 4.2. Создавать условия для адаптации детей с нарушениями речи разного возраста к коммуникации на целевых языках.
РО 4.3. Применять дифференцированную, интегрированную, развивающую формы компетентностного подхода в обучении.
РО 4.4. Применять методы первичной диагностики потенциала обучающихся.
РО 4.5. Проектировать новые модели и стратегии учебного процесса для детей с нарушениями речи.
РО 4.6. Использовать принципы и методы диагностики индивидуальных особенностей детей.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования

ОН 5.1. Әртүрлі әлеуметтік топтармен өзара әрекеттесудің түрлері мен әдістерін қолдану.
ОН 5.2. Сөйлеу қабілеті бұзылған балалар ұжымында жұмысты ұйымдастырудың принциптері мен әдістерін қолдану.
ОН 5.3. Сөйлеу қабілеті бұзылған балалардың ата-аналарымен жұмысты ұйымдастырудың принциптері мен әдістерін қолдану.
КҚ 6. Сөйлеу дамуының бұзылуын анықтауға және жеңуге ықпал ететін жағдайлар жасау
КМ 6. Сөйлеу дамуының бұзылуын анықтау және түзету
ОН 6.1. Балаға логопедиялық көмек көрсету бойынша түзету жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 6.2. Білім алушылардың сөйлеу бұзылыстарын түзету бойынша жеке және топтық сабақтар өткізу.
ОН 6.3. Сөйлеу дамуының жеке ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 6.4. Сөйлеу бұзылыстарын түзету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
439-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "01140100 - Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандық:
01140100 - Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:

РО 5.1. Использовать формы и методы взаимодействия с различными социальными группами.
РО 5.2. Использовать принципы и методы организации работы в коллективе детей с нарушениями речи.
РО 5.3. Использовать принципы и методы организации работы с родителями детей с нарушениями речи.
ПК 6. Создавать условия, способствующих выявлению и преодолению нарушений речевого развития
ПМ 6. Выявление и корреция нарушений речевого развития
РО 6.1. Организовывать коррекционную работу по оказанию логопедической помощи ребенку.
РО 6.2. Проводить индивидуальные и групповые занятия по коррекции нарушений речи обучающихся.
РО 6.3. Характеризовать индивидуальные особенности речевого развития.
РО 6.4. Осуществлять коррекцию речевых нарушений.
Приложение 439
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "01140100 - Педагогика и методика начального обучения"
Сноска. Приказ дополнен приложением 439 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140100 - Педагогика и методика начального обучения
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB01140101 - Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Оқушылардың оқу іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 1. Оқушылардың оқу іс-әрекетінің моделін құру
ОН 1.1. Жаңартылған білім беру мазмұны аясында педагогикалық үдерісті жүзеге асыру.
ОН 1.2. Білім алушылардың психологиялық ерекшеліктерін ескеру.
КҚ 2. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
КМ 2. Ұйымдастырушылық, әдістемелік және техникалық шарттарды жобалау
ОН 2.1. Білім алушылармен тәрбие жұмысын жүргізу.
ОН 2.2. Педагогикалық шеберлікті меңгеру.
ОН 2.3. Педагогтың жеке даму траекториясын әзірлеу.
ОН 2.4. Кәсіби қызметінде инклюзивті технологияларды қолдану.
ОН 2.5. Шағын жинақталған мектепте оқу үрдісін жүзеге асыру.
ОН 2.6. Сыныптан тыс тәрбие жұмысын жүргізу.
ОН 2.7. Жазғы сауықтыру лагерлерінде жұмыстарды ұйымдастыру.
КҚ 3. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 3. Оқу ақпаратын тарату
ОН 3.1. Қазақ тілі бойынша оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру.
ОН 3.2. Орыс тілінде сөйлеу әрекетінің барлық түрлерінің дамуын қамтамасыз ету.
ОН 3.3. Ағылшын тілінде сөйлеу дағдыларын қолдану.
ОН 3.4. Бастауыш сыныптарда математиканы және арифметикалық, алгебралық, геометриялық материалдарды оқыту әдістемесін қолдану.
ОН 3.5. Жаратылыстану түсініктерін қалыптастыру.
ОН 3.6. Білім алушылардың дене тәрбиесін жүзеге асыру.
ОН 3.7. Білім алушылардың көркемдік-технологиялық білім негіздерін қалыптастыру.
ОН 3.8. Музыка өнері құндылықтарын қалыптастыру.
ОН 3.9. Қоршаған орта мен адам туралы түсініктерін қалыптастыру.
КҚ 4. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау
КМ 4. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау
ОН 4.1. Критериалды бағалау жүйесін қолдану.
ОН 4.2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау жүйесін меңгеру.
ОН 4.3. Бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жүргізу.
ОН 4.4. Кіші мектеп оқушыларының жеке басын диагностикалауды жүргізу.
КҚ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 5. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимыл жасау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB01140101 - Прикладной бакалавр педагогики и методики начального образования"
ПК 1. Планировать и организовывать учебную деятельность учащихся
ПМ 1. Построение модели учебной деятельности учащихся
РО 1.1. Осуществлять педагогический процесс в рамках обновленного содержания образования.
РО 1.2. Учитывать психологические особенности обучающихся.
ПК 2. Проектировать организационные, методические и технические условия
ПМ 2. Проектирование организационных, методических и технических условий
РО 2.1. Проводить воспитательную работу с обучающимися.
РО 2.2. Владеть педагогическим мастерством.
РО 2.3. Разрабатывать индивидуальную траекторию развития педагога.
РО 2.4. Использовать инклюзивные технологии в профессиональной деятельности.
РО 2.5. Осуществлять учебный процесс в малокомплектной школе.
РО 2.6. Осуществлять внеклассную воспитательную работу.
РО 2.7. Организовывать работу в летних оздоровительных лагерях.
ПК 3. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 3. Транслирование учебной информации
РО 3.1. Формировать функциональную грамотность учащихся по казахскому языку.
РО 3.2. Обеспечивать развитие всех видов речевой деятельности по русскому языку.
РО 3.3. Владеть навыками разговорного английского языка.
РО 3.4. Применять методику обучения математике и арифметические, алгебраические, геометрические материалы в начальных классах.
РО 3.5. Формировать естественнонаучные представления.
РО 3.6. Осуществлять физическое воспитание обучающихся.
РО 3.7. Формировать основы художественно-технологических знаний у обучащихся.
РО 3.8. Формировать ценности музыкального искусства.
РО 3.9. Формировать представления об оружающем мире и человеке.
ПК 4. Оценивать учебные достижения обучающихся
ПМ 4. Оценивание учебных достижений обучающихся
РО 4.1. Применять систему критериального оценивания.
РО 4.2. Владеть системой мониторинга учебных достижений обучающихся.
РО 4.3. Проводить разработку и экспертизу инструментов оценивания.
РО 4.4. Проводить диагностику личности младшего школьника.
ПК 5. Осуществлять взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 5. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования

ОН 1.4. Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар тұлғаларға педагогикалық қолдау көрсету.
ОН 1.5. Мектеп және жасөспірім жастағы балаларды тәрбиелеудің инновациялық технологияларын қолдану.
ОН 1.6. Білім алушылармен қарым-қатынаста демократиялық стильді ұстану.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қосу
КМ 2. Әр түрлі спорт түрлері бойынша жаттығулар орындау
ОН 2.1. Жеңіл атлетика бойынша жаттығуларды орындау техникасын меңгеру.
ОН 2.2. Гимнастика жаттығуларын орындау техникасын меңгеру.
ОН 2.3. Шаңғы спорты бойынша және конькимен сырғанау жаттығуларды орындау техникасын меңгеру.
ОН 2.4. Жүзу бойынша жаттығуларды орындау техникасын меңгеру.
ОН 2.5 Ұлттық спорт түрлерінің техникасын меңгеру.
ОН 2.6. Спорттық ойындар техникасын меңгеру.
ОН 2.7. Жекпе-жектің негізгі техникалық әрекеттерін орындау.
КҚ 3. Дене шынықтыру сабақтарын жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 3. Дене шынықтыру сабақтарын жоспарлау және ұйымдастыру
ОН 3.1. Білім алушылардың жеке және психофизикалық ерекшеліктерін ескере отырып, дене тәрбиесі бойынша сабақтарды жоспарлау.
ОН 3.2. Спорттық-сауықтыру іс-шараларының бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 3.3. Білім алушылардың сыни ойлауын дамыту.
ОН 3.4. Оқу-жаттығу процесі кезінде білім алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 3.5. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
КҚ 4. Дене шынықтыру сабақтарын өткізу
КМ 4. Дене шынықтыру сабақтарын өткізу
ОН 4.1. Жалпы дене дайындығы бойынша сабақтар өткізу.
ОН 4.2. Жеңіл атлетикадан сабақтар өткізу.
ОН 4.3. Мәнерлеп сырғанау сабақтарын өткізу.
ОН 4.4. Гимнастика сабақтарын өткізу.
ОН 4.5. Жүзу сабақтарын өткізу.
ОН 4.6. Шаңғы спорты бойынша сабақтар өткізу.
ОН 4.7. Ұлттық спорт түрлері бойынша сабақтар өткізу.
КҚ 5. Білім беру мазмұнын игеру деңгейін анықтау, білім беру ортасын зерттеу
КМ 5. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 5.1. Білім беру ортасын зерттеу әдістері мен принциптерін қолдану.
ОН 5.2 Оқыту сапасының өлшемдері мен көрсеткіштерін қолдану.
ОН 5.3. Оқу процесінің барлық қатысушыларымен қарым-қатынас жасау.
КҚ 6. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 6. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 6.1. Педагогикалық процестің нәтижелерін болжау әдістерін қолдану.
ОН 6.2. Спорт секцияларын, сыныптан тыс сабақтарды, жарыстарды, сабақтарды жоспарлау және өткізу.
ОН 6.3. Дене шынықтыру-спорт ұйымдарында басқару шешімдерін әдістерін меңгеру.
"5AB01140202 - Бейімделген дене тәрбиесі қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Білім алушылардың тұлғалық әлеуетінің диагностикасын жүргізу
КМ 1. Білім алушылардың тұлғалық әлеуетінің диагностикасын жүргізу

РО 1.4. Оказывать педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями.
РО 1.5. Применять инновационные технологии воспитания детей школьного и подросткового возраста.
РО 1.6. Придерживаться демократического стиля в общении с обучающимися.
ПК 2. Владеть различными видами спорта
ПМ 2. Выполнение упражнений по различным видам спорта
РО 2.1. Владеть техникой выполнения упражнений по легкой атлетики.
РО 2.2. Владеть техникой выполнения упражнений по гимнастике.
РО 2.3. Владеть техникой выполнения упражнений по лыжному спорту и катанию на коньках.
РО 2.4. Владеть техникой выполнения упражнений по плаванию.
РО 2.5. Владеть техникой национальных видов спорта.
РО 2.6. Владеть техникой спортивных игр.
РО 2.7. Выполнять основные технические действия единоборства.
ПК 3. Планировать и организовывать занятия по физической культуре
ПМ 3. Планирование и организация занятий по физической культуре
РО 3.1. Планировать занятия с учетом индивидуальных и психофизических особенностей обучающихся.
РО 3.2. Разрабатывать программы спортивно-оздоровительных мероприятий.
РО 3.3. Развивать критическое мышление учащихся.
РО 3.4. Обеспечивать безопасность обучающихся во время учебно-тренировочного процесса.
РО 3.5. Оказывать первую доврачебную помощь.
ПК 4. Проводить занятия по физической культуре
ПМ 4. Проведение занятий по физической культуре
РО 4.1. Проводить занятия по общей физической подготовке.
РО 4.2. Проводить занятия по легкой атлетике.
РО 4.3. Проводить занятия по фигурному катанию.
РО 4.4. Проводить занятия по гимнастике.
РО 4.5. Проводить занятия по плаванию.
РО 4.6. Проводить занятия по лыжному спорту.
РО 4.7. Проводить занятия по национальным видам спорта.
ПК 5. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 5. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 5.1. Применять методы и принципы исследования образовательной среды.
РО 5.2. Использовать критерии и показатели качества обучения.
РО 5.3. Осуществлять взаимодействие со всеми участниками образовательного процесса.
ПК 6. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 6. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 6.1. Применять методику прогнозирования результатов педагогического процесса.
РО 6.2. Планировать и проводить спортивные секции, внеклассные занятия, соревнования.
РО 6.3. Владеть методами управленческих решений в физкультурно-спортивных организациях.
Квалификация "5AB01140202 - Прикладной бакалавр адаптивной физической культуры"
ПК 1. Проводить диагностику личностного потенциала учащихся
ПМ 1. Проведение диагностики личностного потенциала учащихся

ОН 1.1. Денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың дене шынықтыру дайындығының бастапқы деректерін талдау.
ОН 1.2. Денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдарды оңалтудың жеке бағдарламаларын жасау.
ОН 1.3. Медициналық қарсы көрсеткіштерді ескере отырып тиімді әдістерді таңдау.
КҚ 2. Мүмкіндігі шектеулі адамдардың таңдаған спорт түрінен техникалық оқытуды қамтамасыз ету
КМ 2. Мүмкіндігі шектеулі адамдардың таңдаған спорт түрінен техникалық оқытуды қамтамасыз ету
ОН 2.1. Дене шынықтыру-спорттық іс-шараларды ұйымдастырудың үлгілік бағдарламаларын жасау.
ОН 2.2. Спорттық құрал-жабдықтардың тиісті техникалық жағдайын қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Жаттығулар мен спорттық іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 2.4. Жарыстада төрешілік ету.
КҚ 3. Бекітілген бағдарламаларға сәйкес барлық жастағы және нозологиялық топтардағы мүгедектерге (оның ішінде мүгедектерге) бейімделген дене шынықтыру сабақтарын жоспарлау
КМ 3. Бейімделген дене тәрбиесі сабағын жоспарлау
ОН 3.1. Топтық немесе жеке сабақтың міндеттері мен мазмұнын анықтау.
ОН 3.2. Бейімделеген дене шынықтыру бойынша оқу жоспарларын жасау.
ОН 3.3. Бейімделген дене шынықтыру сабақтарын өткізу.
ОН 3.4. қозғалыс белсенділігін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
КҚ 4. Барлық жастағы және нозологиялық топтағы мүгедектермен (оның ішінде мүгедектермен) тәрбиелік, сауықтыру, демалыс жұмыстарын жүргізу
КМ 4. Тәрбие, сауықтыру және демалыс жұмыстарын жүргізу
ОН 4.1. Жүйелі бейімделген дене тәрбиесінің маңыздылығы туралы түсіндірме жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.2. Тәрбие, сауықтыру және демалыс жұмыстарының нәтижелерін ескеру.
ОН 4.3. Бейімделген дене шынықтыру топтарына тартылған адамдарға әдістемелік көмек көрсету.
КҚ 5. Спорттық-сауықтыру кезеңінде жаттығу процесін жүзеге асыру
КМ 5. Спорттық-сауықтыру кезеңінде жаттығу процесіне дайындау
ОН 5.1. Білім алушыларды оқу-жаттығу кезеңіне дайындау.
ОН 5.2. Білім алушылардың моральдық-ерік қасиеттерін дамыту.
ОН 5.3. Спортшыларды даярлаудың жаңа әдістерін енгізу.
КҚ 6. Барлық жастағы және нозологиялық топтардағы денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдар (мүгедектерді қоса алғанда) арасында жарақаттануды және допингті пайдалануды болдырмау
КМ 6. Жарақаттанудың және допингті пайдаланудың алдын алу
ОН 6.1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар өткізу.

РО 1.1. Анализировать исходные данные физической подготовленности лиц с ограниченными возможностями здоровья.
РО 1.2. Составлять индивидуальные программы реабилитации лиц с ограниченными возможностями здоровья.
РО 1.3. Подбирать эффективные методики с учетом медицинских противопоказаний.
ПК 2. Обеспечивать техническую подготовку лиц с ограниченными возможностями в избранном виде спорта
ПМ 2. Обеспечение технической готовности лиц с ограниченными возможностями в избранном виде спорта
РО 2.1. Составлять программы физкультурно-спортивной деятельности в избранном виде адаптивного спорта.
РО 2.2. Обеспечивать надлежащее техническое состояние спортивного оборудования.
РО 2.3. Организовывать учебно-тренировочные занятия и спортивные мероприятия.
РО 2.4. Проводить судейство соревнований.
ПК 3. Планировать занятия по адаптивной физической культуре с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп по утвержденным программам
ПМ 3. Планирование занятий по адаптивной физической культуре
РО 3.1. Определять задачи и содержание группового и индивидуального занятия.
РО 3.2. Разрабатывать планы занятий по адаптивной физической культуре.
РО 3.3. Проводить занятия по адаптивной физической культуре.
РО 3.4. Разрабатывать рекомендации по совершенствованию двигательной деятельности занимающихся.
ПК 4. Проводить воспитательную, рекреационно-досуговую, оздоровительную работу с лицами с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп
ПМ 4. Проведение воспитательной, рекреационно-досуговой, оздоровительной работы
РО 4.1. Проводить разъяснительную работу о важности систематических занятий по адаптивной физической культуре.
РО 4.2. Учитывать результаты воспитательной, рекреационно-досуговой, оздоровительной работы.
РО 4.3. Оказывать методическую помощь лицам, занимающимся в группах по адаптивной физической культуре.
ПК 5. Организовывать тренировочный процесс на спортивно-оздоровительном этапе
ПМ 5. Подготовка к тренировочному процессу на спортивно-оздоровительном этапе
РО 5.1. Готовить обучающихся к переходу на тренировочный этап.
РО 5.2. Развивать морально-волевые качества занимающихся.
РО 5.3. Внедрять новейшие методики подготовки спортсменов.
ПК 6. Пропагандировать профилактику травматизма и использования допинга среди лиц с ограниченными возможностями здоровья (включая инвалидов) всех возрастных и нозологических групп
ПМ 6. Профилактика травматизма и использования допинга
РО 6.1. Проводить инструктаж по технике безопасности.

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB01140401 - Информатика қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Графикалық жүйелерді конфигурациялау және қолдау
КМ 1. Операциялық жүйелерді орнату және сүйемелдеу
ОН 1.1. Жаңа нұсқаға жаңарту/қайта орнату/ басқасына ауыстыру және операциялық жүйелердің жұмысын қолдау.
ОН 1.2. Кәсіби қызметте әртүрлі бағдарламалау тілдер мен бағдарламалау технологияларын қолдану.
КҚ 2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар желілерін қосу мүмкіндігі мен топологиясын әзірлеуді жүзеге асыру
КМ 2. Өзара байланысты компьютерлік жабдықтар мен бағдарламалық өнімдер кешенін бақылау және сүйемелдеу
ОН 2.1. Мамандандырылған бағдарламалық құралдар арқылы қателерді бақылау арқылы инфрақұрылым компоненттерінің жұмысын бағалау және бақылау.
ОН 2.2. Ақпараттық технологиялардың, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеудің жұмыс қағидаттары мен озық тәжірибесін қолдану.
КҚ 3. Бағдарламалық жасақтаманы орнату және баптау
КМ. 3. Бағдарламалық жасақтаманы орнату және баптау
ОН 3.1. Заманауи ақпараттық технологиялар мен бағдарламалық құралдарды қолданудың практикалық дағдыларын меңгеру.
ОН 3.2. Дерекқордың жұмыс істеуін мониторингілеудің негізгі құралдары мен әдістерін меңгеру.
ОН 3.3. Ақпаратты іздеу және сақтау үшін желілік және бұлтты ақпараттық ресурстарды қолдану.
ОН 3.4. Қолданбалы бағдарламаларды шешу алгоритмдерін құру.
КҚ 4. Веб-қосымшаларға арналған интерактивті дизайнды жобалау және әзірлеу
КМ 4. Веб-қосымшаларға арналған интерактивті дизайнды жобалау және дамыту
ОН 4.1. Графиканы, үш өлшемді кескіндер мен анимацияларды жасау және өңдеу.
ОН 4.2. Виртуалды шындық бағдарламаларын қолдану.
КҚ 5. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету процесін жоспарлау
КМ 5. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету процестерін жоспарлау
ОН 5.1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі қағидаларын, әдістері мен құралдарын меңгеру.
ОН 5.2. Ақпаратты алу, сақтау, өңдеу және қорғаудың негізгі әдістерін, тәсілдері мен құралдарын меңгеру.
КҚ 6. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 6. Оқытудың озық технологияларына сүйене отырып, оқыту әдістемесін қолдану

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB01140401 - Прикладной бакалавр информатики"
ПК 1. Проводить конфигурирования и поддержку графических систем
ПМ 1. Установка и сопровождение операционных систем
РО 1.1. Проводить обновление/переустановку на новую версию/ замену на другую и поддерживать работоспособность операционных систем.
РО 1.2. Использовать различные языки и технологии программирования в профессиональной деятельности.
ПК 2. Осуществлять разработку топологии и возможности подключения сетей информационно-комуникационных технологии
ПМ 2. Контроль и сопровождение комплекса взаимосвязанных компьютерных оборудований и программных продуктов
РО 2.1. Проводить оценку и мониторинг работоспособности компонентов инфраструктуры путем отслеживания ошибок через специализированные программные средства.
РО 2.3. Применять принципы работы и передовой опыт информационных технологий, сопровождения информационных систем.
ПК 3. Установить и настроить программное обеспечения
ПМ 3. Установка и настройка программного обеспечения
РО 3.1. Владеть практическими навыками применения современных информационных технологий и программных средств.
РО 3.2. Владеть основными средствами и методами мониторинга функционирования базы данных.
РО 3.3. Применять сетевые и облачные информационные ресурсы для поиска и хранения информации.
РО 3.4. Составлять алгоритмы решения прикладных программ.
ПК 4. Проектировать и разработать интерактивный дизайн для веб приложений
ПМ 4. Проектирование и разработка интерактивного дизайна для веб приложений
РО 4.1. Создавать и обрабатывать графику, трехмерные изображения и анимацию.
РО 4.2. Использовать программы виртуальной реальности.
ПК 5. Планировать процесс обеспечения информационной безопасности организации
ПМ 5. Планирование процессов обеспечения информационной безопасности организации
РО 5.1. Владеть основными принципами, методами и средствами обеспечения информационной безопасности.
РО 5.2. Владеть основными методами, способами и средствами получения, хранения, переработки и защиты информации.
ПК 6. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 6. Применение методики обучения, опираясь на передовые технологии обучения

ОН 6.1. Оқу сабақтарына оқу-әдістемелік құжаттаманы әзірлеу.
ОН 6.2. Арнайы саладағы біліммен интеграцияда дидактикалық білімді қолдана отырып, стандартты оқу сабақтарын өткізу.
ОН 6.3. Информатиканы дамыту процесінде оқушылардың әр түрлі іс - әрекеттерін ұйымдастыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
КҚ 7. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 7. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
ОН 7.1. Жоғары әлеуметтік құндылықтарға, гуманистік педагогика идеяларына адалдық таныту.
ОН 7.2. Жеке тұлғаны дамыту үшін өзін-өзі тану механизмдері мен технологияларын қолдану.
ОН 7.3. Инклюзивті білім беру аясында оқу сабақтарын жоспарлау.
КҚ 8. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 8. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
ОН 8.1. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
ОН 8.2. Оқытудың инновациялық формалары мен әдістерін, оқыту стратегияларын қолдану.
ОН 8.3. Берілген оқу мақсаттарына сәйкес оқу материалдарын әзірлеу.
ОН 8.4. Жаңартылған білім мазмұны жағдайында информатика сабақтарында педагогикалық және ұйымдастырушылық міндеттерді шешуде психологиялық - педагогикалық білімді қолдану.
КҚ 9. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу
КМ 9. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
ОН 9.1. Білім беру ортасын зерттеу.
ОН 9.2. Педагогикалық процесті ұйымдастыруды жобалау және жүзеге асыру.
ОН 9.3. Математиканың қолданбалы есептерін шешудің әдістерін таңдау.
КҚ 10. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 10. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара іс-қимыл тәсілдерін меңгеру
ОН 10.1. Білім алушыларды қосымша білім беру жүйесіне тарту.
ОН 10.2. Оқу-тәрбие процесіне кәсіби қоғамдастықтардың өкілдерін тарту.
ОН 10.3. Педагогикалық практика кезінде оқу іс-әрекетінің біртұтас түрлерін қалыптастыру үшін білім беру ортасының мүмкіндіктерін пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
447-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "01140500 - Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
01 Білім
011 Білім
0114 Пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Мамандығы:
01140500 - Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 6.1. Разрабатывать учебно-методическую документацию к учебным занятиям.
РО 6.2. Проводить стандартные учебные занятия, используя дидактические знания в интеграции со знаниями в специальной области.
РО 6.3. Использовать информационно-коммуникационные технологии для организации различных видов деятельности, учащихся в процессе освоения информатики.
ПК 7. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 7. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 7.1. Проявлять приверженность к высшим социальным ценностям, к идеям гуманистической этики.
РО 7.2. Применять механизмы и технологии самопознания для развития личности.
РО 7.3. Планировать учебные занятия в рамках инклюзивного образования.
ПК 8. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 8. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
РО 8.1. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
РО 8.2. Применять инновационные формы и методы преподавания, стратегии обучения.
РО 8.3. Разрабатывать учебные материалы в соответствии с заданными целями занятий.
РО 8.4. Использовать психолого- педагогические знания при решении педагогических и организационных задач на уроках информатики в условиях обновленного содержания образования.
ПК 9. Изучать уровень усвоения обучающимися содержания образования
ПМ 9. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 9.1. Проводить исследования образовательной среды.
РО 9.2. Проектировать и осуществлять организацию педагогического процесса.
РО 9.3. Осуществлять выбор методов решения прикладных задач математики.
ПК 10. Осуществлять взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтереосванными сторонами образования
ПМ 10. Владение способами взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтереосванными сторонами образования
РО 10.1. Вовлекать обучающихся в систему дополнительного образования.
РО 10.2. Привлекать к учебно-воспитательному процессу представителей профессиональных сообществ.
РО 10.3. Использовать возможности образовательной среды для формирования унивесальных видов учебной деятельности во время педагогической практики.
Приложение 447
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "01140500 - Профессиональное обучение (по отраслям)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 447 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
01 Образование
011 Образование
0114 Подготовка преподавателей с предметной специализацией
Специальность:
01140500 - Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB01140501 - Кәсіптік оқытудың қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Кірпіштен және ұсақ блоктардан күрделілігі орташа қабырғаларды қалау
КМ 1. Күрделілігі орташа қабырғаларды кірпіштен және ұсақ блоктардан қалауы
ОН 1.1. Тас жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орнын дайындауды орындау.
ОН 1.2. Қарапайым тас конструкцияларын төсеу кезінде материалдарды дайындау.
ОН 1.3. Қарапайым қабырғаларды гидроизоляциялау, төсеу және бөлшектеу.
ОН 1.4. Тас конструкцияларының элементтерін орнатуды орындау.
ОН 1.5. Қабырғалар мен тас конструкцияларды орнату және жөндеу.
КҚ 2. Күрделілігі орташа арматуралық жұмыстарды орындау
КМ 2. Күрделілігі орташа арматуралық жұмыстарды орындауы
ОН 2.1. Арматуралық жұмыстарды жүргізу үшін жұмыс орнын дайындауды орындау.
ОН 2.2. Армоконструкцияларды дайындау және монтаждау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Арматуралық болатты кесу бойынша станоктарда жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Арматуралық торлар мен жалпақ қаңқаларды құрастыру және тоқу үшін қажетті арматураның саны мен түрін анықтау.
ОН 2.5. Арматуралық торлар мен жалпақ арматуралық қаңқаларды құрастыру және тоқу жұмыстарын орындау.
ОН 2.6. Арматураны жеке өзектерден, арматуралық торлардан және жалпақ жақтаулардан орнату.
КҚ 3. Бетондау кезінде қарапайым жұмыстар кешенін орындау
КМ 3. Бетондау кезінде қарапайым жұмыстар кешенін орындауы
ОН 3.1. Бетон жұмыстарын өндіру үшін жұмыс орнын дайындауды орындау.
ОН 3.2. Бетондау алдында дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.3. Бетон және темірбетон конструкцияларын бөлшектеу.
ОН 3.4. Бетон қоспасын көлденең жазықтықтарға төсеу.
ОН 3.5. Едендердің бетон негіздерін және цемент экрандарын орнату.
КҚ 4. Газ-электрмен дәнекерлеу жұмыстарын орындау
КМ 4. Газ-электрмен дәнекерлеу жұмыстарын орындауы
ОН 4.1. Газ-электрмен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орнын дайындауды орындау.
ОН 4.2. Дәнекерлеу алдында дайындық операцияларын орындау және дәнекерлеуден кейін дәнекерлеу жіктерін тазалау.
ОН 4.3. Қолмен электр доғалы, газды, контактілі, электронды-сәулелі, лазерлік дәнекерлеуді орындау.
КҚ 5. Ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға қатысу
КМ 5. Ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға қатысуы

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB01140501 - Прикладной бакалавр профессионального обучения"
ПК 1. Выполнять кладку стен средней сложности из кирпича и мелких блоков
ПМ 1. Выполнение кладки стен средней сложности из кирпича и мелких блоков
РО 1.1. Выполнять подготовку рабочего места для производства каменных работ.
РО 1.2. Выполнять подготовку материалов при кладке простейших каменных конструкций.
РО 1.3. Выполнять гидроизоляцию, кладку и разборку простых стен.
РО 1.4. Выполнять установку элементов каменных конструкций.
РО 1.5. Выполнять устройство и ремонт стен и каменных конструкций.
ПК 2. Выполнять арматурные работы
ПМ 2. Выполнение арматурных работ средней сложности
РО 2.1. Выполнять подготовку рабочего места для производства арматурных работ.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы при изготовлении и монтаже армоконструкций.
РО 2.3. Выполнять работы по резке арматурной стали на станках.
РО 2.4. Определять количество и вид арматуры, необходимой для сборки и вязки арматурных сеток и плоских каркасов.
РО 2.5. Выполнять работы по сборке и вязке арматурных сеток и плоских арматурных каркасов.
РО 2.6. Выполнять установку арматуры из отдельных стержней, арматурных сеток и плоских каркасов.
ПК 3. Выполнять комплекс простых работ при бетонировании.
ПМ 3. Выполнение комплекса простых работ при бетонировании
РО 3.1. Выполнять подготовку рабочего места для производства бетонных работ.
РО 3.2. Выполнять подготовительные работы перед бетонированием и уход за бетоном.
РО 3.3. Разбирать бетонные и железобетонные конструкции.
РО 3.4. Выполнять укладку бетонной смеси на горизонтальных плоскостях.
РО 3.5. Выполнять устройство бетонных оснований полов и цементной стяжки.
ПК 4. Выполнять газоэлектросварочные работы
ПМ 4. Выполнение газоэлектросварочных работ
РО 4.1. Выполнять подготовку рабочего места для производства газоэлектросварочных работ.
РО 4.2. Выполнять подготовительные операций перед сваркой и зачистка сварных швов после сварки.
РО 4.3. Выполнять ручную электродуговую, газовую, контактную, электронно-лучевую, лазерную сварки.
ПК 5. Участвовать в проектировании зданий и сооружений
ПМ 5. Участие в проектировании зданий и сооружений

ОН 5.1. Конструкциялар мен материалдарды таңдағанда оңтайлы шешімдерді таңдау.
ОН 5.2. Ғимараттар мен құрылыстардың құрылымдық элементтерінің тораптары мен бөлшектерін әзірлеу.
ОН 5.3. Құрылыс конструкцияларын есептеу және жобалау.
ОН 5.4. Сәулет-құрылыс сызбаларын әзірлеу.
ОН 5.5. Жұмыс өндірісінің жобасын әзірлеуге қатысу.
КҚ 6. Құрылыс объектілерін салу, пайдалану және реконструкциялау кезінде технологиялық процестерді орындау
КМ 6. Құрылыс объектілерін салу, пайдалану және реконструкциялау кезінде технологиялық процестерді орындауы
ОН 6.1. Құрылыс алаңында дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Құрылыс-монтаж және жөндеу жұмыстарын құру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.3. Орындалатын жұмыстар мен материалдық ресурстар шығыстарының көлемін жедел есепке алуды жүргізу.
ОН 6.4. Орындалатын жұмыстар сапасын бақылау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
ОН 6.5. Өндірістік тапсырмалардың түрлері мен күрделілігін анықтау.
КҚ 7. Өндірістік оқытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты орындау
КМ 7. Өндірістік оқытуды әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыруы
ОН 7.1. Үлгілік және жұмыс оқу бағдарламаларының мазмұнына, нормативтік талаптарға сәйкес сабақтарды жоспарлау.
ОН 7.2. Оқу-әдістемелік құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
ОН 7.3. Оқу-әдістемелік және есептік құжаттаманы талдау және ресімдеу.
КҚ 8. Өндірістік оқыту әдістемесін қолдана отырып сабақтар жүргізу
КМ 8. Өндірістік оқыту әдістемесін қолдана отырып сабақтар өткізуі
ОН 8.1. Нұсқаулықтар мен нұсқауларға сәйкес сабақтар өткізу.
ОН 8.2. Білім алушылардың практикалық дағдыларын дамытуға ықпал ететін оқытудың әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 8.3. Білім алушылардың жеке және жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқытудың әдістері мен тәсілдерін анықтау.
ОН 8.4. Кәсіпорындарда кәсіби практиканы өткізу.
КҚ 9. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тарту
КМ 9. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне тартуы
ОН 9.1. Педагогикалық әдепті, педагогикалық әдеп ережелерін сақтау.
ОН 9.2. Тәрбие және сабақтан тыс іс-шаралар өткізу.
ОН 9.3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарға психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету.
КҚ 10. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерттеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 10. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерттеу, білім беру ортасын зерттеуі
ОН 10.1. Білім алушылардың әлеуетін бастапқы диагностикалау әдістерін қолдану.
ОН 10.2. Білім алушылардың практикалық біліктері мен дағдыларының деңгейін бағалау.

РО 5.1. Подбирать наиболее оптимальные решения при выборе конструкций и материалов.
РО 5.2. Разрабатывать узлы и детали конструктивных элементов зданий и сооружений.
РО 5.3. Выполнять расчеты и конструирование строительных конструкций.
РО 5.4. Разрабатывать архитектурно-строительные чертежи.
РО 5.5. Участвовать в разработке проекта производства работ.
ПК 6. Выполнять технологические процессы при строительстве, эксплуатации и реконструкции строительных объектов
ПМ 6. Выполнение технологических процессов при строительстве, эксплуатации и реконструкции строительных объектов
РО 6.1. Выполнять подготовительные работы на строительной площадке.
РО 6.2. Выполнять строительно-монтажные и ремонтные работы строительных объектов.
РО 6.3. Проводить оперативный учет объемов выполняемых работ и расходов материальных ресурсов.
РО 6.4. Осуществлять мероприятия по контролю качества выполняемых работ.
РО 6.5. Определять виды и сложность производственных заданий.
ПК 7. Выполнять работу по методическому обеспечению производственного обучения
ПМ 7. Осуществление методического обеспечения производственного обучения
РО 7.1. Планировать занятия в соответствии с содержанием типовой и рабочей учебных программ, нормативных требований.
РО 7.2. Использовать прикладное программное обеспечение для разработки учебно-методической документации.
РО 7.3. Анализировать и оформлять учебно-методическую и отчетную документацию.
ПК 8. Проводить занятия с применением методики производственного обучения
ПМ 8. Проведение занятий с применением методики производственного обучения
РО 8.1. Проводить занятия в соответствии с инструкциями и предписаниями.
РО 8.2. Применять методы и приемы обучения, способствующие развитию практических навыков у обучающихся.
РО 8.3. Определять методы и приемы обучения с учетом личностных и возрастных особенностей обучающихся.
РО 8.4. Проводить профессиональную практику на предприятиях.
ПК 9. Приобщить обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 9. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
РО 9.1. Соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики.
РО 9.2. Проводить воспитательные и внеурочные мероприятия.
РО 9.3. Оказывать психолого-педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями.
ПК 10. Изучить уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду
ПМ 10. Изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования, исследование образовательной среды
РО 10.1. Применять методы первичной диагностики потенциала обучающихся.
РО 10.2. Оценивать уровень практических умений и навыков, обучающихся.

ОН 10.3. Педагогикалық қызметінің және білім алушының рефлексиясын өткізу.
КҚ 11. Кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру
КМ 11. Кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруы
ОН 11.1. Оқушы және педагогикалық ұжымда және ата-аналармен достық қарым-қатынас орнату.
ОН 11.2. Студенттерді қосымша оқытуға және үйірмелерге тарту.
ОН 11.3. Кәсіби тәжірибе алмасу үшін әріптестермен және әлеуметтік әріптестермен өзара іс-қимыл жасау.
КҚ 12. Өндірістік оқыту мен практиканың оқу бағдарламалары мен әдістемелік материалдарын әзірлеу
КМ 12. Өндірістік оқыту мен практиканың оқу бағдарламалары мен әдістемелік материалдарын әзірлеу
ОН 12.1. Өндірістік оқыту мен практиканың оқу жұмыс бағдарламасын әзірлеу.
ОН 12.2. Сабақтың перспективтік-күнтізбелік жоспарын құру.
КҚ 13. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
КМ 13. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін анықтауы
ОН 13.1. Педагогикалық мониторингті қолдану.
ОН 13.2. Балалардың жеке ерекшеліктеріне қарай диагностика жүргізу.
ОН 13.3. Оқу жетістіктерін бағалау.
КҚ 14. Өндірістік оқыту мен практиканы өткізудің ұйымдастырушылық және техникалық шарттарын жобалау
КМ 14. Өндірістік оқыту мен практиканы өткізудің ұйымдастырушылық және техникалық шарттарын жобалауы
ОН 14.1. Жұмыс құжаттамасының нормативтік актілер талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 14.2. Мамандық бойынша оқу жұмыс жоспарлары мен оқу жұмыс бағдарламаларын әзірлеуге қатысу.
ОН 14.3. Өндірістік оқыту мен практиканы өткізу нысандары мен мазмұнын әдіскерлермен келісу.
КҚ 15. Өндірістік оқытудың мазмұнын, нысандары мен әдістерін жетілдіру бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 15. Өндірістік оқытудың мазмұнын, нысандары мен әдістерін жетілдіру бойынша жұмысты ұйымдастыруы
ОН 15.1. Оқыту және бағалау стратегиясын әзірлеу.
ОН 15.2. Өндірістік оқытуға инновациялық және озық әдістерді енгізу.
ОН 15.3. Өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
КҚ 16. Өндірістік оқыту шеберлерінің жұмысын үйлестіру
КМ 16. Өндірістік оқыту шеберлерінің жұмысын үйлестіруі
ОН 16.1. Оқу шеберханаларын жабдықтау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ОН 16.2. Өндірістік оқыту шеберлерінің оқу-әдістемелік материалдарының мазмұнын тексеру.
ОН 16.3. Өндірістік оқыту шеберлерінің сабақтарына қатысу және талдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
449-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02110200 - Баспа ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110200 - Баспа ісі
Біліктілігі:

РО 10.3. Проводить рефлексию своей педагогической деятельности и обучающегося.
ПК 11. Осуществить взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами
ПМ 11. Осуществление взаимодействия с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами
РО 11.1. Строить доброжелательные взаимоотношения в ученическом и педагогическом коллективе и с родителями.
РО 11.2. Вовлекать студентов на дополнительное обучение и кружки.
РО 11.3. Взаимодействовать с коллегами и социальными партерами для обмена профессиональным опытом.
ПК 12. Разрабатывать учебные программы и методические материалы производственного обучения и практики
ПМ 12. Разработка учебных программ и методических материалов производственного обучения и практики
РО 12.1. Разрабатывать рабочую учебную программу производственного обучения и практики.
РО 12.2. Составлять перспективно-календарный план занятий.
ПК 13. Определять уровень усвоения обучающимися содержания образования
ПМ 13. Определение уровня усвоения обучающимися содержания образования
РО 13.1. Применять педагогический мониторинг.
РО 13.2. Проводить диагностику индивидуальных особенностей детей.
РО 13.3. Оценивать учебные достижения.
ПК 14. Проектировать и согласовывать организационные и технические условия проведения производственного обучения и практики
ПМ 14. Проектирование организационных и технических условий проведения производственного обучения и практики
РО 14.1. Проверять рабочую документацию на соответствие требованиям нормативных актов.
РО 14.2. Участвовать в разработке рабочих учебных планов и рабочих учебных программ по специальности.
РО 14.3. Согласовывать формы проведения и содержание производственного обучения и практики с методистами.
ПК 15. Организовывать работу по совершенствованию содержания, форм и методов производственного обучения
ПМ 15. Организация работы по совершенствованию содержания, форм и методов производственного обучения
РО 15.1. Разрабатывать стратегии преподавания и оценивания.
РО 15.2. Внедрять в практику инновационные и передовые методы производственного обучения.
РО 15.3. Организовывать повышение квалификации мастеров производственного обучения.
ПК 16. Координировать работу мастеров производственного обучения
ПМ 16. Координирование работы мастеров производственного обучения
РО 16.1. Организовывать работу по оснащению учебных мастерских.
РО 16.2. Проверять содержание учебно-методических материалов мастеров производственного обучения.
РО 16.3. Посещать и анализировать занятия мастеров производственного обучения.
Приложение 449
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02110200 - Издательское дело"
Сноска. Приказ дополнен приложением 449 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110200 - Издательское дело
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB02110201 - Баспа ісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Баспаға дейінгі процесс жабдығын дайындау
КМ 1. Баспаға дейінгі процесс жабдығын дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария нормалары мен талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Жұмыс үстелі-баспа жүйесінде жұмыс жасау.
ОН 1.3. "Сomputer-to-Film" технологиясының жабдықтарында жұмыстар жүргізу.
ОН 1.4. "Computer-to-Press"технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 1.5. "Computer-to-Plate" технологиясының жабдықтарында жұмыс жасау.
КҚ 2. Баспаға дейінгі процестерге материалдар дайындау
КМ 2. Баспаға дейінгі процестерге материалдар дайындау
ОН 2.1. Баспа технологиясына байланысты олардың техникалық сипаттамаларын ескере отырып таңдау.
ОН 2.2. Материалды тұтыну және жабдықты жүктеу нормалары негізінде материалдар санын есептеуге қатысу.
КҚ 3. Макетті баспаға дайындау бойынша операцияларды орындау
КМ 3. Макетті баспаға дайындау бойынша операцияларды орындау
ОН 3.1. Мәтінді теру, өңдеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2 Мәтіндерді түзетуді орындау.
ОН 3.3. Баспахана және инфографика ережелерін ескере отырып, басылымның дизайнын орындау.
ОН 3.4. Мәтінді беттеу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 3.5. Өндіріске технологиялық картамен (спецификациямен) бірге түпнұсқа-макетті дайындау.
КҚ4. Басылымды редакциялауды және баспаға дайындауды жүзеге асыру
КМ 4. Басылымды редакциялауды және баспаға дайындауды жүзеге асыру
ОН 4.1 Басылымдарды техникалық редакциялауды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Басылымдарды көркем редакциялауды және иллюстрациялауды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Белгілі бір тақырыптық бағыттағы жұмыстарды ғылыми редакциялау процесіне қатысу.
ОН 4.4 Иллюстрациялардың авторлық түпнұсқаларын тексеру және оларды полиграфиялық қайта өндеуге жарамды түпнұсқаларды жасау үшін пайдалану мүмкіндігін орнату.
ОН 4.5. Авторларға қажетті көмек көрсету (қолжазбалардың құрылымын жақсарту, терминдерді таңдау, иллюстрацияларды рәсімдеу).
ОН 4.6. Басылымдарды көркем және техникалық безендіру макеттерін дайындау.
КҚ 5. Өндірістік процесті бақылауды жүзеге асыру
КМ 5. Өндірістік процесті бақылауды жүзеге асыру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB02110201 - Прикладной бакалавр издательского дела"
ПК 1. Проводить подготовку оборудования допечатного процесса
ПМ 1. Подготовка оборудования допечатного процесса
РО 1.1. Соблюдать нормы и требования техники безопасности, охраны труда, производственной санитарии на рабочем месте.
РО 1.2. Выполнять работы на настольно-издательской системе (компьютер, сканер, принтер).
РО 1.3. Выполнять работы на оборудовании по технологии "Сomputer-to-Film".
РО 1.4. Выполнять работы на оборудовании по технологии "Computer-to-Press".
РО 1.5. Выполнять работы на оборудовании по технологии "Computer-to-Plate".
ПК 2. Подготовить материалы для допечатных процессов
ПМ 2. Подготовка материалов для допечатных процессов
РО 2.1. Подбирать материалы допечатного процесса с учетом их технических характеристик в зависимости от технологии печати.
РО 2.2. Участвовать в выполнении расчета количества материалов на основании норм расхода материала и загрузки оборудования.
ПК 3. Выполнять операции по подготовке макета к печати
ПМ 3. Выполнение операций по подготовке макета к печати
РО 3.1. Выполнять работы по набору, правке текста.
РО 3.2. Выполнять корректуру текстов.
РО 3.3. Выполнять дизайн издания с учетом правил типографики и инфографики.
РО 3.4. Выполнять работы по верстке текста.
РО 3.5. Подготовить оригинал-макет вместе с технологической картой (спецификацией) в производство.
ПК 4. Выполнять редактирование и подготовку издания в печать
ПМ 4. Выполнение редактирования и подготовки издания в печать
РО 4.1. Выполнять техническое редактирование изданий.
РО 4.2. Выполнять художественное редактирование и иллюстрирование изданий.
РО 4.3. Участвовать в процессе научного редактирования работ определенного тематического направления.
РО 4.4. Проверять авторские подлинники иллюстраций и устанавливать возможность их использования.
РО 4.5. Оказывать авторам
необходимую помощь (по улучшению структуры рукописей, выбору терминов, оформлению иллюстраций).
РО 4.6. Подготавливать макеты художественного и технического оформления изданий.
ПК 5. Осуществлять контроль производственного процесса
ПМ 5. Осуществление контроля производственного процесса

ОН 5.1 Өндіріске тапсыруға дайындалған қолжазбаларды бақылап оқуды жүзеге асыру.
ОН 5.2 Басылымдардағы қателердің, белгілерінің себептерін анықтау.
ОН 5.3 Түпнұсқа-макетке сәйкес брошюралау-түптеу, әрлеу жұмыстарының сигналдық даналары мен баспа сапасын тексеру.
ОН 5.4 Техникалық ресімдеуде жіберілген қателер мен терудегі кемшіліктерді түзету бойынша тиісті нұсқаулар шығару.
ОН 5.5 Полиграфиялық ұйымдардың ерекшеліктерде белгіленген талаптарды сақтауын бақылау.
КҚ 6. Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
КМ 6. Бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
ОН 6.1. Баспа өнімдерін шығару бойынша жұмыстарды орындауға тартылатын авторлармен, сыртқы редакторлармен, рецензенттермен, суретшілермен және өзге де тұлғалармен байланыс орнату және қолдау.
ОН 6.2. Бөлімшенің қызметін жоспарлауды, есепке алуды және үйлестіруді жүзеге асыру.
ОН 6.3. Бөлімше қызметінің нәтижелерін талдау.
ОН 6.4. Техникалық тапсырмаларды әзірлеу және келісім-шарт жобаларын дайындауға қатысу.
ОН 6.5. Авторлық жобалар тұжырымдамасын әзірлеуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
451-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02110300 - Полиграфия және орау өндірісінің технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0211 Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс
Мамандығы:
02110300 - Полиграфия және орау өндірісінің технологиясы
Біліктілігі:

РО 5.1. Осуществлять контрольное чтение рукописей, подготовленных к сдаче в производство.
РО 5.2. Устанавливать причины ошибок, опечаток в изданиях.
РО 5.3. Проверять сигнальные экземпляры и качество печати брошюровочно-переплетных отделочных работ согласно оригиналу - макета.
РО 5.4. Издавать указания по исправлению допущенных в наборе ошибок и недостатков технического оформления.
РО 5.5. Контролировать соблюдение полиграфическими организациями требований, установленных спецификациями.
ПК 6. Организовывать работу подразделения
ПМ 6. Организация работы подразделения
РО 6.1. Устанавливать и поддерживать контакты с авторами, внешними редакторами, рецензентами, художниками и иными лицами, привлекаемыми к выполнению работ по изданию печатной продукции.
РО 6.2. Осуществлять планирование, учет и координацию деятельности подразделения.
РО 6.3. Анализировать результаты деятельности подразделения.
РО 6.4. Разрабатывать технические задания и участвовать в подготовке проектов договоров.
РО 6.5. Участвовать в разработке концепции авторских проектов.
Приложение 451
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02110300 - Технология полиграфического и упаковочного производства"
Сноска. Приказ дополнен приложением 451 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0211 Аудиовизуальные средства и медиа производство
Специальность:
02110300 - Технология полиграфического и упаковочного производства
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB02110301 - Полиграфиялық және орау өндірісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфиялық өндірістің баспаға дейінгі процестерін орындау
КМ 1. Мамандандыруды ескере отырып, полиграфиялық өндірістің баспаға дейінгі процестерін орындау
ОН 1.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жұмыс орнын тиімді ұйымдастыру.
ОН 1.2. Мамандандыруды ескере отырып, баспа қалыптарын жасау бойынша жұмыстарды орындау үшін шығын материалдарын, технологиялық жабдықтарды, құралдар мен құрылғыларды дайындауды орындау.
ОН 1.3. Мамандандыруды ескере отырып, беттеу, жолақтарды түсіру және макеттеудің бағдарламалық құралдарын таңдау.
ОН 1.4. Мамандандыруды ескере отырып, формалық процестерде ақпараттық технологияларды, компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
РО 1.5. Жабдықтың жұмыс істеу принциптерін ескере отырып, баспаға дейінгі процестің технологиялық операцияларын орындау.
КҚ 2. Баспа жабдығына техникалық қызмет көрсетуді, басуды, реттеуді орындау
КМ 2. Баспа жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және алдын-алу жұмыстары
ОН 2.1. Жұмыс және құрастыру сызбалары мен схемаларын оқу.
ОН 2.2. Баспа жабдықтарын пайдалану талаптарын сақтай отырып, жабдықты өндірістік процеске дайындау.
ОН 2.3. Жабдықтың жоспардан тыс тоқтауының алдын алу, бөлшектер мен тораптардың қызмет ету мерзімін ұзарту, жөндеу аралық кезеңдер, жабдықтың сақталуын жақсарту, оны пайдалануда сенімділігін арттыру бойынша іс-шараларды орындау.
КҚ3. Бүкіл таралым бойы баспа сапасы көрсеткіштерінің нормаланған мәндерін сақтауды қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, баспа өнімін басып шығару процестерін және өңдеу процестерін орындау
КМ 3. Бүкіл таралым бойы баспа сапасы көрсеткіштерінің нормаланған мәндерін сақтауды қамтамасыз ететін технологиялық режимдерді сақтай отырып, баспа өнімін басып шығару процестерін және өңдеу процестерін орындау
ОН 3.1 Полиграфиялық өндіріс өнімдерін дайындау технологиясын оның түрлерінің ерекшеліктерін ескере отырып анықтау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB02110301 - Прикладной бакалавр полиграфического и упаковочного производства"
ПК 1. Выполнять допечатные процессы полиграфического производства с учетом специализации
ПМ 1. Выполнение допечатных процессов полиграфического производства с учетом специализации
РО 1.1. Рационально организовывать рабочее место с соблюдением требований безопасности и охраны труда, экологической безопасности.
РО 1.2. Выполнять подготовку расходных материалов, технологической оснастки, инструментов и приспособлений для выполнения работ по изготовлению печатных форм с учетом специализации.
РО 1.3. Выбирать программные средства верстки, спуска полос и макетирования с учетом специализации.
РО 1.4. Применять информационные технологии, компьютерные и телекоммуникационные средства в формных процессах с учетом специализации.
РО 1.5. Выполнять технологические операции допечатного процесса с учетом принципов работы оборудования.
ПК 2. Выполнять техническое обслуживание, наладку, регулировку печатного оборудования
ПМ 2. Профилактика и техническое обслуживание печатного оборудования
РО 2.1. Читать чертежи и схемы.
РО 2.2. Подготовить оборудование к производственному процессу с соблюдением требований по эксплуатации печатного оборудования.
РО 2.3. Выполнять мероприятия по улучшению сохранности оборудования, повышению надежности его в эксплуатации.
ПК 3. Выполнять процессы печатания и отделочные процессы печатной продукции с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража
ПМ 3. Выполнение процессов печатания отделочных процессов печатной продукции с соблюдением технологических режимов, обеспечивающих сохранение нормированных значений показателей качества оттиска в течение всего тиража
РО 3.1. Определять технологию изготовления продукции полиграфического производства с учетом особенностей ее видов.

ОН 3.2. Технологиялық картаға сәйкес негізгі және қосалқы шығын материалдарының әртүрлі түрлерін қолдану.
ОН 3.3. Технологиялық режимдерді сақтай отырып, баспа жабдығында бір және көп бояулы жұмыстарды басу процестерін жүзеге асыру.
ОН 3.4. Баспа жабдығының жұмысындағы типтік ақауларды анықтау және жою.
ОН 3.5. Баспа бедерлерін өңдеу (көркейту) бойынша дайындық және негізгі жұмыстарды орындау.
ОН 3.6. Баспа жабдықтарын кептіру және көмекші құрылғыларын реттеу
КҚ 4. Технологиялық процестің талаптарын ескере отырып, брошюралау-түптеу операцияларын орындау
КМ 4. Брошюралау-түптеу операцияларын орындау
ОН 4.1. Бұйымдарды дайындау үшін брошюралау-түптеу өндірісінің шығын материалдарын таңдау және қолдану.
ОН 4.2. Брошюралау-түптеу операцияларын қолмен орындау.
ОН 4.3. Брошюралау-түптеу өндірісінің машиналарында операцияларды орындау.
ОН 4.4. Автоматтандырылған өндірістік желілерде брошюралау-түптеу өндірісінің операцияларын орындау.
КҚ 5. Заттаңба-орау өнімдерінің баспа және әрлеу процестерін орындау
КМ 5. Заттаңба-орау өнімінің баспа және өңдеу процестерін орындау
ОН 5.1. Ұйымның маркетингтік стратегиясын ескере отырып, таңбалау және орау өнімдерінің дизайнын жасау.
ОН 5.2. Баспа технологиясына байланысты негізгі және қосалқы шығын материалдарының әртүрлі түрлерін таңдау.
ОН 5.3. Технологиялық режимдерді сақтай отырып, заттаңба-орау өнімдерінің баспа процестерін жүзеге асыру.
ОН 5.4. Өнімді өңдеу (көркейту) бойынша дайындық және негізгі жұмыстарды орындау.
КҚ 6. Өндірістік бөлімшенің (қызметтің) қызметіне басшылықты жүзеге асыру
КМ 6. Өндірістік бөлімшенің (қызметтің) қызметіне басшылықты жүзеге асыру
ОН 6.1. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді өндірістік жоспарлар құру.
ОН 6.2. Клиенттің сұранысына және баспа индустриясының нарықтық конъюнктурасына сәйкес тапсырысты орындаудың өндірістік мүмкіндіктерін талдау.
ОН 6.3. Тапсырыс берушімен баспа өнімінің технологиялық картасын және тапсырыс-жүктелімін дайындау және келісу.
ОН 6.4. Полиграфиялық өндірістің технологиялық циклінің сатылары аясында тапсырыс қозғалысын бақылау.
ОН 6.5. Дайын өнімді тапсырыс берушіге ілеспе құжатпен беру.
ОН 6.6. Бөлімше деңгейінде полиграфиялық өндіріс персоналының еңбек өнімділігін ынталандыру.
ОН 6.7. Жаңа техника мен технологияны енгізу жоспарларын құру процесіне қатысу.
КҚ 7. Баспа өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 7. Баспа өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру

РО 3.2. Применять по технологической карте различные виды основных и вспомогательных расходных материалов.
РО 3.3. Осуществлять процессы печатания одно-и многокрасочных работ на печатном оборудовании с соблюдением технологических режимов.
РО 3.4. Определять и устранять типичные неполадки в работе печатного оборудования.
РО 3.5. Выполнять подготовительные и основные работы по отделке (облагораживанию) печатных оттисков.
РО 3.6. Регулировать сушильные и вспомогательные устройства печатного оборудования.
ПК 4. Выполнять брошюровочно-переплетные операций с учетом требований технологического процесса
ПМ 4. Выполнение брошюровочно-переплетных операций
РО 4.1. Выбирать и применять расходные материалы брошюровочно-переплетного производства.
РО 4.2. Выполнять брошюровочно-переплетные операции вручную.
РО 4.3. Выполнять операции на машинах брошюровочно-переплетного производства.
РО 4.4. Выполнять операции брошюровочно-переплетного производства на автоматизированных поточных линиях.
ПК 5. Выполнять печатные и отделочные процессы этикеточно-упаковочной продукции
ПМ 5. Выполнение печатных и отделочных процессов этикеточно-упаковочной продукции
РО 5.1. Разрабатывать дизайн этикеточно-упаковочной продукции с учетом маркетинговой стратегии организации.
РО 5.2. Подбирать различные виды основных и вспомогательных расходных материалов в зависимости от технологии печати.
РО 5.3. Осуществлять печатные процессы этикеточно-упаковочной продукции с соблюдением технологических режимов.
РО 5.4. Выполнять подготовительные и основные работы по отделке (облагораживанию) продукции.
ПК 6. Осуществлять руководство деятельностью производственного подразделения (службы)
ПМ 6. Осуществление руководства деятельностью производственного подразделения (службы)
РО 6.1. Составлять краткосрочные и долгосрочные производственные планы.
РО 6.2. Анализировать производственные возможности исполнения заказа в соответствии с запросами клиента и рыночной конъюнктурой печатной индустрии.
РО 6.3. Подготовить и согласовать технологическую карту и наряд-заказ исполнения печатной продукции с заказчиком.
РО 6.4. Отслеживать движение заказа в рамках стадий технологического цикла полиграфического производства.
РО 6.5. Передавать готовую продукцию заказчику с сопроводительной документации.
РО 6.6. Мотивировать производительность труда персонала полиграфического производства на уровне подразделения.
РО 6.7. Участвовать в процессе составления планов внедрения новой техники и технологии.
ПК 7. Осуществлять контроль качества печатной продукции
ПМ 7. Осуществление контроля качества печатной продукции

ОН 7.1. Дайын баспа өнімдері мен шығыс материалдарының сапасын бақылау операцияларына арналған жұмыс орнын, құрылғылар мен аспаптарды дайындау.
ОН 7.2. Баспа ақауларын анықтау және оларды баспа қалыбының, шығыс материалдарының, дайын өнімнің сапасын визуалды және аспаптық бақылауды орындау кезінде жою.
ОН 7.3. Қойылған өндірістік міндетке сәйкес техникалық құралдарды калибрлеуді жүзеге асыру.
ОН 7.4. Полиграфиялық өндіріс өнімдерінің сапасын техникалық бақылау шеңберінде бекітілген техникалық және есепке алу-есеп беру құжаттамасын рәсімдеу.
КҚ 8. Полиграфиялық өндіріс логистикасын ұйымдастыру
КМ 8. Полиграфиялық өндіріс логистикасын ұйымдастыру
ОН 8.1. Өндіріс жоспарының көрсеткіштері негізінде шикізат пен жартылай фабрикаттарды сатып алу және жеткізу.
ОН 8.2. Өнімдер мен материалдарды белгіленген шарттар мен талаптарға сәйкес сақтау.
ОН 8.3. Өнімді бөлу арналарын ескере отырып, қоймадан тауарларды орналастыруды орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
453-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02120100 - Интерьер дизайны" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0212 Сән, интерьер дизайні және өнеркәсіптік дизайні
Мамандығы:
02120100 - Интерьер дизайны
Біліктілігі:

РО 7.1. Подготавливать рабочее место, приспособления и приборы для операций контроля качества готовой печатной продукции и расходных материалов.
РО 7.2. Определять дефекты печати и устранять их при выполнении визуального и инструментального контроля качества печатной формы, расходных материалов, готовой продукции.
РО 7.3. Осуществлять калибровку технических средств в соответствии с поставленной производственной задачей.
РО 7.4. Оформлять утвержденную техническую и учетно-отчетную документацию в рамках технического контроля качества продукции полиграфического производства.
ПК 8. Организовывать логистику полиграфического производства
ПМ 8. Организация логистики полиграфического производства
РО 8.1. Закупать и поставлять сырье и полуфабрикаты на основе показателей плана производства.
РО 8.2. Хранить продукцию и материалы в соответствии с установленными условиями и требованиями.
РО 8.3. Выполнять размещение товаров со склада с учетом каналов распределения продукции.
Приложение 453
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02120100 - Дизайн интерьера"
Сноска. Приказ дополнен приложением 453 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0212 Мода, дизайн интерьеров и промышленный дизайн
Специальность:
02120100 - Дизайн интерьера
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB02120101 - Интерьер дизайны қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Объектіде интерьер дизайны жобасын дайындау бойынша бастапқы жұмыстарды жүргізу
КМ 1. Объектіде интерьер дизайны жобасын дайындау бойынша бастапқы жұмыстардың жүргізілуі
ОН 1.1. Интерьер дизайны жобасын әзірлеуге арналған объектті өлшеу бойынша ақпаратты жинау және өңдеу.
ОН 1.2. Интерьер дизайнын жасау үшін объект бойынша фото және бейне материалдарды дайындау.
ОН 1.3. Дизайн жобасын жасау үшін қолданылатын өлшеу жоспарын, өлшеу сызбаларын сызу.
КҚ 2. Интерьер дизайнының эскиздік жобасын әзірлеу
КМ 2. Интерьер дизайнының эскиздік жобасын әзірлеуі
ОН 2.1. Интерьер дизайны жобасына арналған жоспарлау шешімін жасау.
ОН 2.2. Интерьердің толық дизайнын жасау.
ОН 2.3. Жоспарлау шешімі мен бөлшектік интерьер дизайнын келісу.
ОН 2.4. Қолданыстағы талаптарға сәйкес келісілген жоспарлау шешімін және бөлшектік дизайнды жасау.
КҚ 3. Интерьер дизайн-жобасының бейнесін түрлі түсті үш өлшемді нобай форматында дайындау
КМ 3. Интерьер дизайн-жобасының бейнесін түрлі түсті үш өлшемді нобай форматында дайындауы
ОН 3.1. Интерьер визуализациясын жасау.
ОН 3.2. Интерьер визуализациясын үйлестіру.
ОН 3.3. Интерьер дизайны жобасының кескінін өңдеудің оңтайлы әдістерін таңдау.
ОН 3.4. Интерьер дизайны жобасының соңғы эскиздері мен суреттері бар альбом дайындау.
КҚ 4. Декормен интерьерді безендіруді орындау
КМ 4. Декормен интерьерді безендірудің орындалуы
ОН 4.1. Интерьерді безендіру тұжырымдамасын әзірлеу бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 4.2. Интерьер декорының тұжырымдамаларын келісу.
ОН 4.3. Қауіпсіздікті сақтай отырып, интерьерді практикалық безендіруді жүзеге асыру.
КҚ 5. Интерьер дизайны бойынша жұмыс жобасын әзірлеу
КМ 5. Интерьер дизайны бойынша жұмыс жобасын әзірлеуі
ОН 5.1. Интерьер дизайны жобасына сызбалар дайындау.
ОН 5.2. Интерьер дизайны жобасына арналған сызбаларды келісу.
ОН 5.3. Интерьер дизайны жобасына арналған материалдардың, жиһаздың, жабдықтардың санын қорды ескерусіз есептеу.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB02120101 - Прикладной бакалавр дизайна интерьера"
ПК 1. Проводить на объекте первичные работы по разработке дизайн-проекта интерьера
ПМ 1. Проведение на объекте первичных работ по разработке дизайн-проекта интерьера
РО 1.1. Собирать и обрабатывать информацию по обмерам объекта для разработки дизайн-проекта интерьера.
РО 1.2. Подготавливать фото- и видеоматериалы по объекту для разработки дизайн-проекта интерьера.
РО 1.3. Вычерчивать обмерный план, обмерные схемы, используемые для разработки дизайн-проекта.
ПК 2. Разрабатывать эскизный проект дизайна интерьера
ПМ 2. Разработка эскизного проекта дизайна интерьера
РО 2.1. Разрабатывать планировочное решение для дизайн-проекта интерьера.
РО 2.2. Разрабатывать детальный дизайн интерьера.
РО 2.3. Согласовать планировочное решение и детальный дизайн интерьера.
РО 2.4. Оформлять согласованное планировочное решение и детальный дизайн в соответствии с существующими требованиями.
ПК 3. Подготавливать изображения дизайн-проекта интерьера в формате трехмерного эскиза в цвете
ПМ 3. Подготовка изображения дизайн-проекта интерьера в формате трехмерного эскиза в цвете
РО 3.1. Создавать визуализации интерьера.
РО 3.2. Согласовывать визуализации интерьера.
РО 3.3. Выбирать оптимальные методы обработки изображения дизайн-проекта интерьера.
РО 3.4. Подготавливать альбом с финальными эскизами и изображениями дизайн - проекта интерьера.
ПК 4. Выполнять художественное оформление интерьера декором
ПМ 4. Выполнение художественного оформления интерьера декором
РО 4.1. Проводить работы по разработке концепции художественного оформления интерьера.
РО 4.2. Согласовывать концепции декора интерьера.
РО 4.3. Осуществлять практическое декорирование интерьера с соблюдением техники безопасности.
ПК 5. Разрабатывать рабочий проект по дизайну интерьера
ПМ 5. Разработка рабочего проекта по дизайну интерьера
РО 5.1. Подготавливать чертежи для дизайн-проекта интерьера.
РО 5.2. Согласовывать чертежи для дизайн-проекта интерьера.
РО 5.3. Подсчитывать количество материалов, мебели, оборудования для дизайна-проекта интерьера без учета запаса.

ОН 5.4. Экспликацияларды, шартты белгілерді, сызбаларға түсініктемелерді, дизайнерлік шешімдерге түсіндірмелерді ресімдеу.
КҚ 6. Интерьердің дизайн-жобасын әзірлеуді және оның іске асырылуын бақылауды жүзеге асыру
КМ 6. Интерьердің дизайн-жобасын әзірлеуі және оның іске асырылуын бақылауды жүзеге асыруы
ОН 6.1. Интерьер дизайны жобасын әзірлеуге техникалық тапсырма дайындау.
ОН 6.2. Интерьер дизайны жобасын дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ОН 6.3. Интерьер дизайны жобасы бойынша жұмыс нәтижелерін келісу.
ОН 6.4. Авторлық қадағалауды жүзеге асыру.
КҚ 7. Интерьер дизайн-жобасын дайындауды басқару
КМ 7. Интерьер дизайн-жобасын дайындауды басқаруы
ОН 7.1. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау қағидаларының сақталуын бақылау.
ОН 7.2. Интерьер дизайны жобасын әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ОН 7.3. Интерьердің дизайн-интерьер жобасын дайындау бойынша орындаушылардың жұмысын ұйымдастыру.
ОН 7.4. Өңдеу ортасын ескере отырып, жобаның өмірлік циклін ұйымдастыру.
ОН 7.5. Деректерді жинау және дизайн-жобасын жасау.
КҚ 8. Интерьердің дизайн-жобасын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 8. Интерьердің дизайн-жобасын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыруы
ОН 8.1. Дизайн жобасына арналған жабдықты жеткізушілер мен өндірушілерді таңдау.
ОН 8.2. Интерьер дизайнында пайдалану үшін материалдарды және олардың каталогін таңдау.
ОН 8.3. Интерьер дизайнын жүзеге асыру кезінде дизайн жобасында қолдануға арналған жабдықты таңдау.
КҚ 9. Дизайн- жобасының тұжырымдамалық шешімінің ,оның технологиялық қайта өндірілуінің сәйкестіктігін қамтамасыз ету
КМ 9. Дизайн- жобасының тұжырымдамалық шешімінің ,оның технологиялық қайта өндірілуінің сәйкестіктігін қамтамасыз етуі
ОН 9.1. Дизайн жобасының және технологиялық орындау жөніндегі ұйымның тұжырымдамаларын қамтамасыз ету.
ОН 9.2. Интерьер дизайны жобасын әзірлеу жөніндегі ұйымдардың ішкі стандарттарын қалыптастыру.
ОН 9.3. Интерьер дизайнын жасау үшін әр кезеңнің соңғы нұсқасын келісу.
ОН 9.4. Дизайн жобасы бойынша еңбек шығындарын бағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
455-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02120200 - Киім дизайны" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0212 Сән, интерьер дизайні және өнеркәсіптік дизайні
Мамандығы:
02120200 - Киім дизайны
Біліктілігі:

РО 5.4. Оформлять экспликации, условные обозначения, комментарии к чертежам, пояснения к дизайнерским решениям.
ПК 6. Осуществлять разработку дизайн-проекта интерьера и контроль за его реализацией
ПМ 6. Осуществление разработки дизайн-проекта интерьера и контроля за его реализацией
РО 6.1. Подготавливать техническое задание на разработку дизайн-проекта интерьера.
РО 6.2. Организовывать работу по разработке дизайн-проекта интерьера.
РО 6.3. Согласовывать результаты работ по дизайн-проекту интерьера.
РО 6.4. Осуществлять авторский надзор за реализацией разработанного дизайн-проекта интерьера.
ПК 7. Управлять разработкой дизайн- проекта интерьера
ПМ 7. Управление разработкой дизайн- проекта интерьера
РО 7.1. Контролировать соблюдение трудового законодательства Республики Казахстан, правил по технике безопасности и охране труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
РО 7.2. Организовывать работу по разработке дизайн-проекта интерьера.
РО 7.3. Организовывать работу исполнителей по разработке дизайн- проекта интерьера.
РО 7.4. Организовывать жизненный цикл проекта с учетом среды разработки.
РО 7.5. Собирать данные и управлять эффективностью разработки дизайн-проекта.
ПК 8. Осуществлять материально-техническое обеспечение дизайн-проекта интерьера
ПМ 8. Осуществление материально-технического обеспечения дизайн-проекта интерьера
РО 8.1. Подбирать поставщиков и производителей оборудования для дизайн-проекта.
РО 8.2. Подбирать материалы и их каталогизацию для использования в дизайн-проекте интерьера.
РО 8.3. Подбирать оборудования для использования в дизайн-проекте при реализации дизайн-проекта интерьера.
ПК 9. Обеспечивать соответствие концептуального решения дизайн-проекта технологическому воспроизведению
ПМ 9. Обеспечение соответствия концептуального решения дизайн-проекта его технологическому воспроизведению
РО 9.1. Обеспечивать соответствие художественной концепции дизайн-проекта и организации по технологическому исполнению.
РО 9.2. Формировать внутренние стандарты организации по разработке дизайн-проекта интерьера.
РО 9.3. Согласовывать финальный вариант каждого этапа по разработке дизайна интерьера.
РО 9.4. Оценивать трудозатраты по дизайн-проекту.
Приложение 455
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02120200 - Дизайн одежды"
Сноска. Приказ дополнен приложением 455 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0212 Мода, дизайн интерьеров и промышленный дизайн
Специальность:
02120200 - Дизайн одежды
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB02120201 - Киім дизайны қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Үлгінің дизайн жобасын / киім топтамасын жобалау
КМ 1. Үлгінің дизайн жобасын/ киімнің топтамасын жобалау
ОН 1.1. Пәндік әлемнің объектілерін, кеңістікті және адам дене бітімін олардың құрылымы мен құрастырылуы негізінде бейнелеу.
ОН 1.2. Әр түрлі күрделілік деңгейін қолдана отырып, көркем композициялар жасау және колористика әдістері.
ОН 1.3. Модельдер жобасын жасау кезінде костюм композициясын құру заңдарын қолдану.
ОН 1.4. Костюмнің даму тарихын, киім үлгілерін жасау үшін сәннің даму перспективаларын пайдалану.
ОН 1.5. Дизайн тұжырымдамаларын ұсыну үшін эскиздік графиканы, иллюстрациялар мен макеттерді әзірлеу.
ОН 1.6. Көркемдік дизайнды жасау кезінде материалдардың пішінін қалыптастырушы қасиеттерін, ерекшеліктерін ескеру.
КҚ 2. Киімді дайындау және заманауи өңдеу технологиясын қолдану
КМ 2. Киім дайындау және заманауи өңдеу технологиясын қолдану
ОН 2.1. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, тігін жабдықтарында жұмыс жасау.
ОН 2.2. Бұйымның түйіндік технологиялық өңделуін орындау.
ОН 2.3. Тоқыма бұйымдарын безендірудің заманауи бағыттарын қолдану.
ОН 2.4. Костюмге толықтырулар жасау үшін бас киімдер, зергерлік бұйымдар дайындау.
ОН 2.5. Матадағы бұйымдарды технологиялық өңдеуді орындау.
КҚ 3. Бұйымдар мен бас киімдерге арналған базалық, модельдік конструкциялар мен лекало жиынтықтарын құрастыру
КМ 3. Бұйымдар мен бас киімдерге арналған базалық, модельдік конструкциялар мен лекалдар жиынтықтарын құрастыру
ОН 3.1. Әр түрлі ассортименттегі бұйымдардың негізгі конструкцияларын орындау.
ОН 3.2. Әр түрлі ассортименттегі бұйымдардың модельдік конструкцияларын орындау.
ОН 3.3. Әр түрлі түржиынды бұйымдардың лекалдар жинағын жасау.
ОН 3.4. Материалдың қасиеттерін ескере отырып, түйреу әдісі арқылы костюмнің көлемдік-кеңістіктік құрылымын құру.
ОН 3.5. Сән көрсетілімдеріне арналған көрмелік және жарнамалық киім үлгілерін, киім топтамаларын жасау.
КҚ 4. Киімнің дизайн-жобасының көрнекі ақпарат объектілерін әзірлеу және тұтастыру
КМ 4. Киім дизайны жобасының көрнекі ақпарат объектілерін әзірлеу және тұтастыру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB02120201 - Прикладной бакалавр дизайна одежды"
ПК 1. Проектировать дизайн проект моделей/коллекций одежды
ПМ 1. Проектирование дизайна проекта моделей/коллекций одежды
РО 1.1. Изображать объекты предметного мира, пространство и человеческую фигуру на основе знания их строения и конструкции.
РО 1.2. Создавать композиции различной степени сложности с использованием разнообразных техник и приемов колористки.
РО 1.3. Применять законы построения композиции костюма при разработке проекта моделей.
РО 1.4. Использовать историю развития костюма, перспективы развития моды для разработки моделей одежды.
РО 1.5. Разрабатывать эскизную графику, иллюстрации и макеты для представления концепций дизайна.
РО 1.6. Учитывать при разработке художественного замысла особенности материалов с учетом их формообразующих свойств.
ПК 2. Применять технологию изготовления и современной обработки одежды
ПМ 2. Применение технологии изготовления и современной обработки одежды
РО 2.1. Работать на швейном оборудовании соблюдая технику безопасности.
РО 2.2. Выполнять поузловую технологическую обработку изделий.
РО 2.3. Применять современные направления оформления текстильных изделий.
РО 2.4. Изготавливать головные уборы, украшения и дополнения к костюму.
РО 2.5. Выполнять технологическую обработку изделий в материале.
ПК 3. Выполнять построение базовых, модельных конструкций и комплектов лекал для изделий и головных уборов
ПМ 3. Построение базовых, модельных конструкций и комплектов лекал для изделий и головных уборов
РО 3.1. Выполнять построение базовых конструкций изделий различного ассортимента.
РО 3.2. Выполнять построение модельных конструкций изделий различного ассортимента.
РО 3.3. Разрабатывать комплекты лекал изделий различного ассортимента.
РО 3.4. Создавать объемно-пространственные структуры костюма с учетом свойств материала методом наколки.
РО 3.5. Создавать выставочные и рекламные образцы моделей одежды, коллекций одежды для модных показов.
ПК 4. Разрабатывать
и компоновать объекты визуальной информации дизайн проекта одежды
ПМ 4. Разработка и компоновка объектов визуальной информации дизайн проекта одежды

ОН 4.1. Пішін қалыптастырудың әр түрлі кезеңдерде дамуын зерттеу және талдау негізінде костюм пішінін болжау.
ОН 4.2. Жобалау алдындағы зерттеулерді жүргізу.
ОН 4.3. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен киім дизайны жобасын жасау.
ОН 4.4. Костюм дизайнының нысандарын шығармашылық дизайн жоспарын беру әдістерімен әзірлеу.
ОН 4.5. Ұлттық костюмдер стилистикасы негізінде костюм дизайны тұжырымдамасын әзірлеу.
ОН 4.6. Дизайн-жобаның көркемдік-техникалық әзірлемесін орындау.
КҚ 5. Киім, мата, өнеркәсіптік, коммерциялық және тұтынушылық тауарлар мен әшекейлер дизайнының тұжырымдамаларын әзірлеу
КМ 5. Киім, мата, өнеркәсіптік, коммерциялық және тұтынушылық тауарлар мен әшекейлер дизайнының тұжырымдамаларын әзірлеу
ОН 5.1. Костюмнің көркемдік құрастырылуы мен дизайны арқылы көлемдік-кеңістіктік құрылымдарды үйлестіру заңдылықтарын қолдану.
ОН 5.2. Дизайн-жобаларды құру кезінде ғылыми зерттеу әдістерін қолдану және өз тұжырымдамалық шешімдердің жаңалығын негіздеу.
ОН 5.3. Киім, мата және зергерлік дизайн тұжырымдамаларын жасау.
ОН 5.4. Көрнекі ақпарат, сәйкестендіру және коммуникация объектілерін құруға арналған жобалық тапсырмаларды тапсырыс берушімен келісу.
ОН 5.5. Дизайн-жобаға қойылатын талаптардың спецификациясын және дизайн-жоба бойынша құжаттаманың толық жиынтығын ресімдеу.
КҚ 6. Өндіріске жаңа үлгілерді іске қосуға қатысу және бақылауды жүзеге асыру
КМ 6. Өндіріске жаңа үлгілерді іске қосуға қатысу және бақылауды жүзеге асыру
ОН 6.1. Киімнің эксперименттік модельдерін (тәжірибелік үлгілерін) сынақтан өткізуді және оларды өндіруге бейімдеуді жүргізу.
ОН 6.2. Жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу әдістемесін қолдану.
ОН 6.3. Бұйымдарды дайындаудың авторлық үлгіге сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 7. Дизайн жобаларын әзірлеу жөніндегі қызметті басқару
КМ 7. Дизайн жобаларын әзірлеу жөніндегі қызметті басқару
ОН 7.1. Дизайн жобасына қойылатын талаптарды анықтау.
ОН 7.2. Тапсырманың ықтимал шешімдерінің жиынтығын немесе дизайн жобасын орындау тәсілдерін синтездеу.
ОН 7.3. Әзірленген көрнекі ақпарат объектілерінің бағалау сапасын жүргізу.
ОН 7.4. Өндірісте көрнекі ақпарат объектілерін дайындау бойынша жұмыстардың орындалуына бақылау жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
457-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02120300 - Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0212 Сән, интерьер дизайні және өнеркәсіптік дизайні
Мамандығы:
02120300 - Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны
Біліктілігі:

РО 4.1. Прогнозировать
форму костюма на основе изучения и анализа развития формообразования в различные периоды.
РО 4.2. Проводить предпроетные исследования.
РО 4.3. Создавать дизайн проект одежды с помощью компьютерных программ.
РО 4.4. Проектировать объекты дизайна костюма приемами передачи творческого дизайнерского замысла.
РО 4.5. Разрабатывать концепции дизайна костюма на основе стилистики национальных костюмов.
РО 4.6. Выполнять художественно-техническую разработку дизайн-проекта.
ПК 5. Разрабатывать концепции дизайна одежды, тканей, промышленных, коммерческих и потребительских товаров и украшений
ПМ 5. Разработка концепций дизайна одежды, тканей, промышленных, коммерческих и потребительских товаров и украшений
РО 5.1. Применять законы гармонизации объемно-пространственных структур средствами художественного конструирования и дизайна костюма.
РО 5.2. Применять методы научных исследований при создании дизайн-проектов и обосновывать новизну собственных концептуальных решений.
РО 5.3. Разрабатывать концепции дизайна одежды, тканей и украшений.
РО 5.4. Согласовывать
с заказчиком проектное задание на создание объектов визуальной информации, идентификации и коммуникации.
РО 5.5. Оформлять спецификацию требований к дизайн-проекту и полный набор документации по дизайн-проекту.
ПК 6.Участвовать в запуске новых моделей в производство и осуществлять контроль
ПМ 6. Участие в запуске новых моделей в производство и осуществление контроля
РО 6.1. Проводить апробацию и адаптацию к производству экспериментальных моделей (опытных образцов) одежды.
РО 6.2. Использовать методики расчета технико-экономических показателей проекта.
РО 6.3. Осуществлять контроль за соответствием изготовления изделий авторскому образцу.
ПК 7. Управлять деятельностью по разработке дизайн проектов
ПМ 7. Управление деятельностью по разработке дизайн проектов
РО 7.1. Определять требования к дизайн-проекту.
РО 7.2. Синтезировать набор возможных решений задачи или подходов к выполнению дизайн-проекта.
РО 7.3. Проводить оценку качества разработанных объектов визуальной информации.
РО 7.4. Проводить контроль за выполнением работ по изготовлению в производстве объектов визуальной информации.
Приложение 457
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02120300 - Дизайн промышленной продукции"
Сноска. Приказ дополнен приложением 457 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0212 Мода, дизайн интерьеров и промышленный дизайн
Специальность:
02120300 - Дизайн промышленной продукции
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB02120301 - Өнеркәсіп өнімдерінің дизайны қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Өзекті ақпараттық технологияларды қолдана отырып, жобалау алдындағы жұмыс шеңберінде қажетті ақпаратты алу
КМ 1. Өзекті ақпараттық технологияларды қолдана отырып, жобалау алдындағы жұмыс шеңберінде қажетті ақпаратты алуы
ОН 1.1. Дизайн қызметі саласындағы кәсіби тәжірибені жинау және жүйелеу.
ОН 1.2. Әр түрлі мәдени және тарихи жағдайларда технологияның дамуы мен дизайнның негізгі бағыттарын талдау және олардың өнеркәсіптік дизайн эволюциясына әсерін бағалау.
ОН 1.3. Тұтынушылардың қалауына стилистикалық талдау жасау.
КҚ 2.Жобалық іс-әрекеттер аясында әртүрлі көркемдік техникада жұмыс істеу дағдыларын қолдану
КМ 2. Жобалық іс-әрекет аясында әртүрлі көркемдік техникада жұмыс істеу дағдыларын қолдануы
ОН 2.1. Жобалық іс-әрекет аясында әртүрлі көркемдік техникада жұмыс істеу дағдыларын қолдану.
ОН 2.2. Жобалық графикада эскиз, кескіндеме және мүсіндеу бойынша практикалық дағдыларды қолдану.
ОН 2.3. Дизайн-жобалауда қолданылатын заманауи қаріп мәдениетін және компьютерлік технологияларды қолдану.
ОН 2.4. Дизайнерлік зерттеулердің нәтижелері бойынша идеяларды, презентациялық материалдарды қолмен немесе автоматтандырылған жобалау жүйелерінің көмегімен визуализациялау.
КҚ 3. Эстетикалық және техникалық талаптарға жауап беретін компьютерлік модельдеу, макеттеу арқылы тауарлар мен бұйымдардың үлгілерін жобалау
КМ 3. Эстетикалық және техникалық талаптарға жауап беретін компьютерлік модельдеу, макеттеу арқылы тауарлар мен бұйымдардың үлгілерін жобалауы
ОН 3.1. Эргономика талаптарына сәйкес бұйымның және оның құрылымдық элементтерінің эскиздерін орындау.
ОН 3.2. Жобаланатын бұйымға техникалық, көркемдік-конструкторлық құжаттаманың сызбалары мен схемаларын орындау.
ОН 3.3. Арнайы компьютерлік модельдеу бағдарламаларын қолданып модельдер құрастыру.
ОН 3.4. Жобаланған өнімнің қалыптастырушы элементтерін өндіру үшін материалдарды құрамы таңдау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB02120301 - Прикладной бакалавр дизайна промышленной продукции"
ПК 1. Получать необходимую информацию в рамках предпроектной работы с применением актуальных информационных технологий
ПМ 1. Получение необходимой информации в рамках предпроектной работы с применением актуальных информационных технологий
РО 1.1. Собирать и систематизировать профессиональный опыт в области дизайн-деятельности.
РО 1.2. Анализировать развитие техники и основные направления дизайна в различных культурно-исторических условиях и оценивать их влияние на эволюцию дизайна промышленной продукции.
РО 1.3. Проводить стилистический анализ потребительских предпочтений.
ПК 2. Использовать в рамках проектной деятельности навыки работы в различных художественных техниках
ПМ 2.Использование в рамках проектной деятельности навыков работы в различных художественных техниках
РО 2.1. Выполнять линейно-конструктивные построения, применяя принципы выбора техники исполнения.
РО 2.2. Использовать практические навыки скетчинга, живописи и скульптуры в проектной графике.
РО 2.3. Применять современную шрифтовую культуру и компьютерные технологии, применяемые в дизайн-проектировании.
РО 2.4. Визуализировать идеи, презентационные материалы по итогам дизайнерских исследований вручную или с помощью систем автоматизированного проектирования.
ПК 3. Проектировать образцы товаров и изделий посредством компьютерного моделирования, макетирования, отвечающих эстетическим и техническим требованиям
ПМ 3. Проектирование образцов товаров и изделий посредством компьютерного моделирования, макетирования, отвечающих эстетическим и техническим требованиям
РО 3.1. Выполнять эскизы изделия и его конструктивных элементов в соответствии с требованиями эргономики.
РО 3.2. Выполнять чертежи и схемы технической, художественно-конструкторской документации на проектируемое изделие.
РО 3.3. Конструировать модели с помощью специальных компьютерных программ моделирования.
РО 3.4. Подбирать материалы для производства формообразующих элементов проектируемого изделия.

ОН 3.5. Көркемдік ойды ескере отырып, құрылымдық бөлшектер мен әрлеу материалдарының шешімдерін әзірлеу.
КҚ 4. Арнайы жабдықта прототиптер жасау
КМ 4. Арнайы жабдықта прототиптер жасауы
ОН 4.1. Тиісті жабдықта басып шығару үшін екі және үш өлшемді модельдерді басқару кодына аудару үшін файлдарды дайындау.
ОН 4.2. Тапсырманы орындау үшін жабдықтар мен үш өлшемді басып шығару принтерлерін технологиялық баптау және техникалық дайындау.
ОН 4.3. Прототиптер мен физикалық модельдерді құру кезінде әртүрлі материалдармен жұмыс істеу әдістерін меңгеру.
ОН 4.4. Жобалау объектісінің немесе оның жеке элементтерінің макетте, материалда анықтамалық үлгілерін орындау.
ОН 4.5. Дайын өнімнің сапасын көрсетілген сипаттамаларға сәйкестігін бақылау.
КҚ 5. Техникалық жобалау міндеттерінің талаптарын талдау және идеяны қалыптастыру үшін нарықты зерттеу
КМ 5. Техникалық жобалау міндеттерінің талаптарын талдау және идеяны қалыптастыру үшін нарықты зерттеуі
ОН 5.1. Тапсырыс берушілердің жобаланған қойылатын талаптарын зерттеу.
ОН 5.2. Маркетингтік зерттеулер мен кеңестер арқылы өндіріс үшін дизайн тұжырымдамаларын жасау.
ОН 5.3. Дизайн қызметі өнімдерінің композициялық, құрылымдық, технологиялық, эргономикалық және колористикалық шешімдерін талдау.
ОН 5.4. Көркем құрастырудың әртүрлі сатыларында (кезеңдерінде) патенттік және өзге де ғылыми-техникалық ақпаратты іріктеу мен талдауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Сәндік, көрмелік немесе коммерциялық мақсатта көркемдік немесе дизайн тұжырымдамаларын жүзеге асыруға қатысу
КМ 6. Сәндік, көрмелік немесе коммерциялық мақсатта көркемдік немесе дизайн тұжырымдамаларын жүзеге асыруға қатысуы
ОН 6.1. Мүмкін болатын есептерді немесе дизайн жобасын орындау тәсілдерін синтездеу арқылы дизайн жобасына қойылатын талаптарды анықтау.
ОН 6.2. Эстетикалық тәртіп идеяларын техникалық, функционалдық, экологиялық және технологиялық талаптармен үйлестіру.
ОН 6.3. Нақты мазмұнға негізделген дизайн объектісінің экспрессивті бейнелі шешімін қалыптастыру.
ОН 6.4. Өнімдер үшін таңдалған дизайн құжаттамасының сипаттамасы мен дизайнын орындау.
ОН 6.5. Тапсырыс берушімен келісу үшін бұйымдардың прототиптері мен үлгілерін дайындау.
КҚ 7. Мағыналық және қалыптастырушы факторлардың арақатынасын ескере отырып, дизайн-жобалауды жүзеге асыру
КМ 7. Мағыналық және қалыптастырушы факторларды ескере отырып, дизайн-жобалауды жүзеге асыруы
ОН 7.1. Жобаланатын бұйымға техникалық құжаттаманы және дайындау технологияларын ескере отырып, дизайн-жобаны орындаудың технологиялық картасын әзірлеу.

РО 3.5. Разрабатывать варианты решений конструкционных деталей и отделочных материалов, учитывая художественный замысел.
ПК 4. Изготавливать прототипы на специальном оборудовании
ПМ 4. Изготовление прототипов на специальном оборудовании
РО 4.1. Подготавливать файлы для перевода двух- и трехмерных моделей в управляющий код для печати на соответствующем оборудовании.
РО 4.2. Выполнять технологическую настройку и техническую подготовку оборудования и принтеров трехмерной печати к выполнению задания.
РО 4.3. Владеть приемами работы с различными материалами при создании прототипов и физических моделей.
РО 4.4. Выполнять эталонные образцы объекта дизайна или его отдельные элементы в макете, материале.
РО 4.5. Контролировать качество готового продукта на соответствие заданным характеристикам.
ПК 5. Исследовать рынок для анализа требований задач технического проектирования и формирования идеи
ПМ 5. Исследование рынка для анализа требований задач технического проектирования и формирования идеи
РО 5.1. Изучать требования, предъявляемые заказчиками к проектируемым изделиям.
РО 5.2. Создавать концепции проектирования для производства с помощью маркетинговых исследований и консультаций.
РО 5.3. Анализировать композиционные, конструктивные, технологические, эргономические и колористические решения продуктов дизайн-деятельности.
РО 5.4. Осуществлять отбор и анализ патентной и иной научно-технической информации, на различных стадиях (этапах) художественного конструирования.
ПК 6. Участвовать в реализации художественных или дизайнерских концепций для декоративных, выставочных или коммерческих целей
ПМ 6. Участие в реализации художественных или дизайнерских концепций для декоративных, выставочных или коммерческих целей
РО 6.1. Определять требования к дизайн-проекту через синтез возможных решений задачи или подходов к выполнению дизайн-проекта.
РО 6.2. Согласовывать идеи эстетического порядка с техническими, функциональными, экологическими и технологическими требованиями.
РО 6.3. Формировать выразительное образное решение объекта проектирования на основе конкретного содержания.
РО 6.4. Выполнять описание и оформление документации выбранного дизайна для продукции.
РО 6.5. Подготавливать прототипы и образцы изделий для согласования с заказчиком.
ПК 7. Осуществлять дизайн-проектирование с учетом соотношения смыслообразующих и формообразующих факторов
ПМ 7. Осуществление дизайн-проектирования с учетом смыслообразующих и формообразующих факторов
РО 7.1. Разрабатывать техническую документацию на проектируемое изделие и технологическую карту исполнения дизайн-проекта с учетом технологий изготовления.

ОН 7.2. Бұйымдарды жобалау кезінде ғылыми, техникалық және көркем шығармашылықтың кешенді әдіснамалық принциптерін қолдану.
ОН 7.3. Бұйым конструкцияларының технологиялылығын ескере отырып, қолда бар жабдық паркі негізінде бұйымдарды дайындаудың оңтайлы технологияларын таңдау.
ОН 7.4. Дизайн өнімінің бөлшектері мен түйіндерінің сапасы мен сенімділігін тексеру және бағалау.
КҚ 8. Жобаны іске асыру үшін негізгі экономикалық есептеулермен дизайн-бағдарлама бойынша құжаттаманы дайындау
КМ 8. Жобаны іске асыру үшін негізгі экономикалық есептеулері бар дизайн-бағдарлама бойынша құжаттаманы дайындауы
ОН 8.1. Техникалық-экономикалық талаптарға, өндірістің прогрессивті технологиясына және эргономика талаптарына сәйкес тапсырыс берушілермен жобалауға және келісуге техникалық тапсырмалар жасау.
ОН 8.2. Дизайн жобалары бойынша құжаттаманы іске асыру және құру үшін заманауи ақпараттық технологиялар мен графикалық редакторларды қолдану.
ОН 8.3. Дайын жобаға жобалық-сметалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 9. Жаңа дизайн өнімді жасау бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 9. Жаңа дизайн өнімді жасау бойынша жұмыстың ұйымдастырылуы
ОН 9.1. Жоспарлау мен басқарудың тиісті құралдарын қолдана отырып, тиімді жұмыс әдістерін таңдау.
ОН 9.2. Іскерлік қарым-қатынасты ауызша және жазбаша түрде жүзеге асыру.
ОН 9.3. Тиісті профильдердің тұтынушыларымен және мамандарымен өзара әрекеттесу.
ОН 9.4. Шағын дизайн ұжымдарының жұмысын ұйымдастыру.
ОН 9.5. Жұмыс орындары мен жабдықтардағы еңбек тәртібі мен қауіпсіздігін бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
459-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02150100 - Әлеуметтік-мәдени қызмет" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандық:
02150100 - Әлеуметтік-мәдени қызмет
Біліктілік:

РО 7.2. Применять комплексные методологические принципы научного, технического и художественного творчества при проектировании изделий.
РО 7.3. Выбирать оптимальные технологии изготовления изделий на основе имеющегося парка оборудования с учетом технологичности конструкций изделий.
РО 7.4. Проводить проверку и оценку качества и надежности деталей и узлов дизайн-продукта.
ПК 8. Подготавливать документацию по дизайн-программе с основными экономическими расчетами для реализации проекта
ПМ 8. Подготовка документации по дизайн-программе с основными экономическими расчетами для реализации проекта
РО 8.1. Составлять технические задания на проектирование и согласование их с заказчиками в соответствии их технико-экономическим требованиям, прогрессивной технологии производства и требованиям эргономики.
РО 8.2. Использовать современные информационные технологии и графические редакторы для реализации и создания документации по дизайн-проектам.
РО 8.3. Оформлять проектно-сметную документацию к готовому проекту.
ПК 9. Организовывать работу по созданию нового дизайн-продукта
ПМ 9. Организация работы по созданию нового дизайн-продукта
РО 9.1. Выбирать эффективные и действенные методы работы, используя соответствующие инструменты планирования и управления.
РО 9.2. Осуществлять деловую коммуникацию в устной и письменной формах.
РО 9.3. Взаимодействовать с заказчиками и специалистами смежных профилей.
РО 9.4. Организовывать работу малых дизайн-коллективов.
РО 9.5. Контролировать порядок и безопасность труда на рабочих местах и оборудовании.
Приложение 459
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02150100 – Социально-культурная деятельность"
Сноска. Приказ дополнен приложением 459 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150100 – Социально-культурная деятельность
Квалификации:

ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ02150101 - Әлеуметтік-мәдени қызметтің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіби шығармашылық қабілеттерін дамыту
КМ 1. Кәсіби қабілеттерін дамыту
ОН 1.1. Этюд қойылымында актерлік шеберлік элементтерін пайдалану.
ОН 1.2. Сценарийлік жоспарларды әзірлеу.
ОН 1.3. Шағын сахналық нысан қойылымын жүзеге асыру.
ОН 1.4. Мәдени-демалыс қызметінің теориялық негіздерін сипаттау.
КҚ 2. Әр түрлі жұмыс түрлері мен әдістерін қолдана отырып, мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
КМ 2. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу
ОН 2.1. Әлеуметтік-мәдени жобалар мен бағдарламаларды әзірлеу және жүзеге асыру.
ОН 2.2. Мәдени-демалыс бағдарламаларын дайындау және өткізу технологиясын қолдану.
ОН 2.3. Мәдени-демалыс бағдарламаларында ұйымдастырушы, жүргізуші, шығармашылық қызметті орындаушы рөлінде болу.
ОН 2.4. Мәдени-көпшілік іс-шараларды дайындау үдерісінде ұйымдастыру және дайындық жұмыстарын жүзеге асыру.
ОН 2.5. Кәсіби қызметте ойын технологияларын қолдану.
ОН 2.6. Балалар мен жасөспірімдер үшін іс-шаралар қойылымын ұйымдастыру.
ОН 2.7. Балалар сауықтыру лагерінде жасақ жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 3. Театрлық қойылымдарды әзірлеу және жүзеге асыру
КМ 3. Театрлық қойылымдарды әзірлеу және жүзеге асыру
ОН 3.1. Қойылым үшін көркем шығармаларды сахналау.
ОН 3.2. Пьеса қойылымын жүзеге асыру.
ОН 3.3. Кәсіби қызметте әлемдік мәдениет пен өнер жетістіктерін насихаттау.
ОН 3.4. Өнер және мәдениет саласындағы халықтың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
КҚ 4. Театрландырылған қойылымдарды, мерекелерді дайындау үдерісінде ұйымдастыру және дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 4. Театрландырылған көріністер мен мерекелер қойылымы
ОН 4.1. Әдеби-музыкалық композиция қойылымын жүзеге асыру.
ОН 4.2. Жарықтық, дыбыстық және шулық безендірулерді қолдану.
ОН 4.3. Театрландырылған тақырыптық кештің қойылымын жүзеге асыру.
ОН 4.4. Көркем-публицистикалық көрініс қойылымын жоспарлау және жүзеге асыру.
ОН 4.5. Театрландырылған концертте жаңа әдістер мен формаларды қолдануды қамтамасыз ету.

РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ02150101 - Прикладной бакалавр социально-культурной деятельности"
ПК 1. Развивать творческие профессиональные способности
ПМ 1. Развитие профессиональных способностей
РО 1.1. Использовать элементы актерского мастерства в постановке этюдов.
РО 1.2. Разрабатывать сценарные планы.
РО 1.3. Осуществлять постановку малой сценической формы.
РО 1.4. Характеризовать теоретические основы культурно - досуговой деятельности.
ПК 2. Проводить культурно – досуговые мероприятия, используя различные формы и методы работы
ПМ 2. Проведение культурно – досуговых мероприятий
РО 2.1. Разрабатывать и осуществлять социально-культурные проекты и программы.
РО 2.2. Использовать технологию подготовки и проведения культурно- досуговых программ.
РО 2.3. Выступать в роли организатора, ведущего, исполнителя творческой деятельности культурно- досуговых программ.
РО 2.4. Осуществлять организационную и репетиционную работу культурно-массовой программы.
РО 2.5. Использовать игровые технологии в профессиональной деятельности.
РО 2.6. Организовывать постановку мероприятий для детей и подростков.
РО 2.7. Организовывать работу отряда в детском оздоровительном лагере.
ПК 3. Разрабатывать и осуществлять театральные постановки
ПМ 3. Разработка и осуществление театральных постановок
РО 3.1. Инсценировать для постановки художественные произведения.
РО 3.2. Осуществлять постановку пьесы.
РО 3.3. Пропагандировать достижения мировой культуры и искусства.
РО 3.4. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
ПК 4. Осуществлять организационную и репетиционную работу в процессе подготовки театрализованных представлений, праздников
ПМ 4. Постановка театрализованных представлений и праздников
РО 4.1. Осуществлять постановку литературно-музыкальной композиции.
РО 4.2. Использовать световое, звуковое и шумовое оформление.
РО 4.3. Осуществлятьпостановку театрализованного тематического вечера.
РО 4.4. Планировать и осуществлять постановку художественно- публицистического представления.
РО 4.5. Обеспечивать использование новых приемов и форм в театрализованном концерте.

ОН 4.6. Мерекені ұйымдастыруда және өткізуде заманауи театр нысандарын қолдану.
КҚ 5. Халықтың мәдени сұраныстарына жауап беретін шығармашылық ұжымды басқару
КМ 5. Шығармашылық ұжымды басқару
ОН 5.1. Шығармашылық ұжым жетекшісінің қызметін атқару.
ОН 5.2. Көркемөнерпаздар театр ұжымдарымен дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.3. Ұжыммен жоспарлы тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
ОН 5.4. Театр ұжымының продюсерлігіне қатысу.
КҚ 6. Қазақстан аумағында тұратын халықтардың ұлттық мәдениеті мен дәстүрін насихаттау
КМ 6. Этномәдени құндылықтарды тәрбиелеу мен дарыту және тұлғаны шығармашылық дамыту
ОН 6.1. Халық шығармашылығы мен фольклордың ерекшеліктерін жүйелеу және талдау.
ОН 6.2. Қазақстан халықтарының салт-дәстүрлерін жаңғыртуға ықпал ету.
ОН 6.3. Әдет-ғұрыптар қойылымын жүзеге асыру.
ОН 6.4. Халық мерекесі қойылымының әдістемесін меңгеру.
ОН 6.5. Халықтық мерекелерде ойын технологияларын қолдану.
КҚ 7. Мәдени-демалыс қызметінің қазіргі заманғы нысандары қойылымын енгізу
КМ 7. Мәдени-демалыс қызметінің қазіргі заманғы нысандарының қойылымы
ОН 7.1. Кәсіби жұмыста заманауи әдістемелер мен техникалық құралдарды қолдану.
ОН 7.2. Заманауи мәдени-демалыс бағдарламаларының қойылымына интерактивті тәсілдерді енгізу.
ОН 7.3. Мәдени-демалыс бағдарламасымен жұмыс істеуде шоумен сапасын дамыту.
ОН 7.4. Шоу-бағдарламаларының қойылымын жүзеге асыру.
КҚ 8. Әлеуметтік – мәдени қызметте психологиялық – педагогикалық негіздерді қолдану
КМ 8. Әлеуметтік – мәдени қызметте психологиялық – педагогикалық негіздерді қолдану
ОН 8.1. Бос уақыт педагогикасының әлеуметтік технологияларын қолдану.
ОН 8.2. Өнер және мәдениет саласындағы халықтың қажеттіліктері мен мүдделерін анықтау.
ОН 8.3. Мәдени-демалыс қызметін тұтынушының жеке тұлғасын есепке алу.
ОН 8.4. Практикалық жұмыста педагогикалық әдепті сақтау.
КҚ 9. Әлеуметтік-мәдени сала мекемелерінің (ұйымдарының) тиімді жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету
КМ 9. Әлеуметтік-мәдени сала мекемелерінің (ұйымдарының) тиімді жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету
ОН 9.1. Әлеуметтік-мәдени қызметтің басым бағыттарын анықтау.
ОН 9.2. Әлеуметтік-мәдени сала ұйымдарында әдістемелік жұмысты жүзеге асыру.
ОН 9.3. Мәдениет және білім беру мекемелерінде менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
ОН 9.4. Мәдениет мекемелеріне басшылық ету.
ОН 9.5. Мәдениет мекемелерінің қаржы-шаруашылық қызметіне қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
461-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02150200 - Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
021 Өнер
0215 Музыка және театр өнері
Мамандық:
02150200 - Халықтық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)
Біліктілік:

РО 4.6. Использовать современные театрализованные формы в празднике.
ПК 5. Руководить творческим коллективом, отвечающим культурным запросам населения
ПМ 5. Руководство творческим коллективом
РО 5.1. Выполнять функции руководителя творческого коллектива.
РО 5.2. Проводить репетиционную работу с театральным коллективом.
РО 5.3. Организовывать плановую воспитательную работу с коллективом.
РО 5.4. Участвовать в продюсировании театрального коллектива.
ПК 6. Пропагандировать народную культуру и традиции, народов, проживающих на территории Казахстана
ПМ 6. Воспитание и привитие этнокультурных ценностей и творческое развитие личности
РО 6.1. Систематизировать и анализировать особенности народного творчества.
РО 6.2. Способствовать возрождению традиций и обычаев народов Казахстана.
РО 6.3. Осуществлять постановку обрядов.
РО 6.4. Владеть методикой постановки народного праздника.
РО 6.5. Использовать в народных праздниках игровые технологии.
ПК 7. Внедрять постановку современных форм культурно – досуговой деятельности
ПМ 7. Постановка современных форм культурно – досуговой деятельности
РО 7.1. Использовать современные методики и технические средства в профессиональной работе.
РО 7.2. Внедрять интерактивные приемы в постановку современных культурно-досуговых программ.
РО 7.3. Развивать качества шоумена в работе над культурно-досуговой программой.
РО 7.4. Осуществлять постановку шоу-программ.
ПК 8. Применять психолого - педагогические основы в социально - культурной деятельности
ПМ 8. Применение психолого - педагогических основ в социально - культурной деятельности
РО 8.1. Применять социальные технологии педагогики досуга.
РО 8.2. Выявлять потребности и интересы населения в сфере искусства и культуры.
РО 8.3. Учитывать интересы потребителя культурно-досуговых услуг.
РО 8.4. Соблюдать педагогический такт в практической работе.
ПК 9. Обеспечивать эффективное функционирование и развитие учреждения (организации) социально-культурной сферы
ПМ 9. Обеспечение эффективного функционирования и развития учреждения (организации) социально-культурной сферы
РО 9.1. Определять приоритетные направления социально-культурной деятельности.
РО 9.2. Осуществлять методическую работу в организациях социально- культурной сферы.
РО 9.3. Использовать основы менеджмента и маркетинга в учреждениях культуры и образования.
РО 9.4. Руководить учреждениями культуры.
РО 9.5. Участвовать в финансово-хозяйственной деятельности учреждений культурной.
Приложение 461
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02150200 - Народное художественное творчество (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 461 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
021 Искусство
0215 Музыка и театральное искусство
Специальность:
02150200 - Народное художественное творчество (по видам)
Квалификация:

ОН 3.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ02150201 - Халықтық көркем шығармашылығының қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Хореографиялық қабілеттерін дамыту
КМ 1. Хореографиялық қабілеттерін дамыту
ОН 1.1. Хореографияға қатысты дене қабілеттілігін дамыту.
ОН 1.2. Классикалық бидің би жаттығуларын орындау қабілеттерін дамыту.
ОН 1.3. Қазақ биінің жаттығуларын орындау қабілетін дамыту.
ОН 1.4. Халықтық-сахналық би жаттығуларын орындау қабілетін дамыту.
ОН 1.5. Хореографиялық композицияда би суретін жасау және дамыту қабілетін дамыту.
КҚ 2. Биді оқыту әдістемесін қолдану
КМ 2. Биді оқыту әдістемесін қолдану
ОН 2.1. Хореографиялық станокта экзерсистің оқу комбинацияларын жасауда классикалық биді оқытудың теориясы мен әдістемесін пайдалану.
ОН 2.2. Хореографиялық станокта экзерсистің оқу комбинацияларын жасауда қазақ биін оқытудың теориясы мен әдістемесін пайдалану.
ОН 2.3. Станокта экзерсистің оқу комбинацияларын жасауда халықтық-сахналық биді оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
ОН 2.4. Би қойылымының теориясы мен әдістемесін қолдану.
КҚ 3. Шығармашылық қабілетті дамыту
КМ 3. Шығармашылық қабілетті дамыту
ОН 3.1. Музыкалық шығармаға толық талдау жүргізу.
ОН 3.2. Ноталық сауаттылықты және музыкалық аспапта ойынды меңгеру.
ОН 3.3. Сахна тілі негіздерін меңгеру.
ОН 3.4. Актер шеберлігі негіздерін меңгеру.
ОН 3.5. Педагогикалық әдепті, педагогикалық әдеп ережелерін сақтау.
ОН 3.6. Мәдени хабардарлықты, тілдік құзыреттілікті дамыту.
КҚ 4. Өнердің даму кезеңдерін анықтау және талдау
КМ 4. Өнердің даму кезеңдерін анықтау және талдау
ОН 4.1. Шығармашылық жұмыста костюм жасау кезеңдерін сипаттау.
ОН 4.2. Хореографияның даму кезеңдерін сипаттау.
ОН 4.3. Бейнелеу өнерінің дамуын сипаттау.
ОН 4.4. Тарихи-тұрмыстық бидің ерекшеліктерін сипаттау.
КҚ 5. Оқу би комбинацияларын жасау
КМ 5. Оқу би комбинацияларын жасау
ОН 5.1. Классикалық биде сыныптың ортасында оқу комбинацияларын және allegro комбинациясын жасау.
ОН 5.2. Қазақ биінде сыныптың ортасында оқу комбинацияларын жасау.
ОН 5.3. Халықтық-сахналық биде сыныптың ортасында оқу комбинацияларын жасау.

РО 3.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 3.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ02150201 - Прикладной бакалавр народного художественного творчества"
ПК 1. Развивать хореографические способности
ПМ 1. Развитие хореографических способностей
РО 1.1. Развивать физические данные применительно к хореографии.
РО 1.2. Развивать способности исполнения танцевальных упражнений классического танца.
РО 1.3. Развивать способности исполнения танцевальных упражнений казахского танца.
РО 1.4. Развивать способности исполнения танцевальных упражнений народно-сценического танца.
РО 1.5. Развивать способности создания и развития рисунка танца в хореографической композиции.
ПК 2. Применять методику преподавания танца
ПМ 2. Применение методики преподавания танца
РО 2.1. Использовать теорию и методику преподавания классического танца в создании учебных комбинаций экзерсиса у хореографического станка.
РО 2.2. Использовать теорию и методику преподавания казахского танца в создании учебных комбинаций экзерсиса у хореографического станка.
РО 2.3. Использовать теорию и методику преподавания народно-сценического танца, в создании учебных комбинаций экзерсиса у хореографического станка.
РО 2.4. Использовать теорию и методику постановки танца.
ПК 3. Развивать творческие способности
ПМ 3. Развитие творческих способностей
РО 3.1. Проводить детальный анализ музыкального произведения.
РО 3.2. Владеть нотной грамотой и игрой на музыкальном инструменте.
РО 3.3. Владеть основами сценической речи.
РО 3.4. Владеть основами актерского мастерства.
РО 3.5. Соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики.
РО 3.6. Развивать культурную, языковую компетентность.
ПК 4. Определять и проводить анализ этапов развития искусств
ПМ 4. Определение и анализ этапов развития искусств
РО 4.1. Характеризовать этапы создания костюма в творческой работе.
РО 4.2. Характеризовать этапы развития хореографии.
РО 4.3. Характеризовать развитие изобразительного искусства.
РО 4.4. Характеризовать особенности историко-бытового танца.
ПК 5. Создавать учебные танцевальные комбинации
ПМ 5. Создание учебных танцевальных комбинаций
РО 5.1. Создавать учебные комбинации на середине класса и комбинации allegro в классическом танце.
РО 5.2. Создавать учебные комбинации на середине класса в казахском танце.
РО 5.3. Создавать учебные комбинации на середине класса в народно-сценическом танце.

ОН 5.4. Заманауи биде сыныптың ортасында оқу комбинацияларын жасау.
ОН 5.5. Ойын биін жасауды үйретуде би қойылымының оқу комбинацияларын жасау.
КҚ 6. Оқу би композицияларын жасау
КМ 6. Оқу би композицияларын жасау
ОН 6.1. Классикалық биде хореографиялық сыныптың ортасында оқу композицияларын жасау.
ОН 6.2. Қазақ биінде хореографиялық сыныптың ортасында оқу композицияларын жасау.
ОН 6.3. Халықтық-сахналық биде хореографиялық сыныптың ортасында оқу композицияларын жасау.
ОН 6.4. Заманауи биде хореографиялық сыныптың ортасында оқу композицияларын жасау.
ОН 6.5. Хореографиялық сыныптың ортасында спорттық бал биінің оқу композицияларын жасау.
ОН 6.6. Сюжеттік би жасауды оқытуда би қойылымының композициясын оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
КҚ 7. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды пайдалану
КМ 7. Қазіргі заманғы техникалық құралдарды пайдалану
ОН 7.1. Көркем-декорациялық безендіруді әзірлеу.
ОН 7.2. Музыкалық безендіруді әзірлеу.
ОН 7.3. Кино - жарықпен безендіруді әзірлеу.
ОН 7.4. Жаңа сахналық технологияларды меңгеру.
КҚ 8. Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымына жетекшілік ету
КМ 8. Көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымына жетекшілік ету
ОН 8.1. Көркемөнерпаз хореография ұжымына жетекшілік ету.
ОН 8.2. Түрлі жанрдағы көркемөнерпаздар хореографиялық ұжымдарында дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 8.3. Хореографиялық ұжымның қатысушыларымен тәрбие жұмысын жоспарлау.
ОН 8.4. Хореография жанрындағы жаңа жобаға продюсерлік етуге қатысу.
КҚ 9. Балалар мен жасөспірімдерге арналған көпшілік іс-шаралардың хореографиялық қойылымына
режиссерлік ету
КМ 9. Балалар мен жасөспірімдерге арналған көпшілік іс-шаралардың хореографиялық қойылымының режиссурасы
ОН 9.1. Балалар мен жасөспірімдерге көпшілік хореографиялық композициялар қойылымына режиссерлік ету.
ОН 9.2. Көпшілік шаралардың хореографиялық қойылымында балалармен және жасөспірімдермен жұмыс істеудің классикалық және заманауи хореографиялық әдістерін қолдану.
ОН 9.3. Қосымша білім беру мекемелерінде көпшілік хореографиялық тренингтерге режиссерлік ету.
КҚ 10. Кеңейтілген композициялар жасау
КМ 10. Кеңейтілген композициялар жасау
ОН 10.1. Кеңейтілген композициялар жасауда би қойылымының композициясын оқытудың теориясы мен әдістемесін қолдану.
ОН 10.2. Классикалық биде кеңейтілген композициялар жасау.
ОН 10.3. Қазақ биінде кеңейтілген композициялар жасау.
ОН 10.4. Халықтық-сахналық биде кеңейтілген композициялар жасау.
КҚ 11. Педагог-хореографтың жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 11. Педагог-хореографтың жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру

РО 5.4. Создавать учебные комбинации на середине класса в современном танце.
РО 5.5. Создавать учебные комбинации постановки танца в обучении создания игрового танца.
ПК 6. Создавать учебные танцевальные композиции
ПМ 6. Создание учебных танцевальных композиций
РО 6.1. Создавать учебные композиции на середине хореографического класса в классическом танце.
РО 6.2. Создавать учебные композиции на середине хореографического класса в казахском танце.
РО 6.3. Создавать учебные композиции на середине хореографического класса в народно-сценическом танце.
РО 6.4. Создавать учебные композиции на середине хореографического класса в современном танце.
РО 6.5. Создавать учебные композиции на середине хореографического класса, в спортивном бальном танце.
РО 6.6. Использовать теорию и методику преподавания композиции постановки танца в создании сюжетного танца.
ПК 7. Использовать современные технические средства
ПМ 7. Использование современных технических средств
РО 7.1. Разрабатывать художественно-декорационное оформление.
РО 7.2. Разрабатывать музыкальное оформление.
РО 7.3. Разрабатывать кино-световое оформление.
РО 7.4. Владеть новейшими сценическими технологиями.
ПК 8. Руководить самодеятельным хореографическим коллективом
ПМ 8. Руководство самодеятельным хореографическим коллективом
РО 8.1. Руководить самодеятельным хореографическим коллективом.
РО 8.2. Проводить репетиционную работу в разножанровых самодеятельных хореографических коллективах.
РО 8.3. Планировать воспитательную работу с участниками хореографического коллектива.
РО 8.4. Участвовать в продьюсировании нового проекта в жанре хореографии.
ПК 9. Режиссировать хореографическую постановку массовых мероприятий для детей и подростков
ПМ 9. Режиссура хореографической постановки массовых мероприятий для детей и подростков
РО 9.1. Режиссировать постановку массовых хореографических композиций для детей и подростков.
РО 9.2. Использовать классические и современные хореографические методы работы с детьми и подростками в режиссуре хореографической постановки массовых мероприятий.
РО 9.3. Режиссировать массовые хореографические тренинги в учреждениях дополнительного образования.
ПК 10. Создавать развернутые композиции
ПМ 10. Создание развернутых композиций
РО 10.1. Использовать теорию и методику преподавания композиции постановки танца в создании развернутых композиций.
РО 10.2. Создавать развернутые композиции в классическом танце.
РО 10.3. Создавать развернутые композиции в казахском танце.
РО 10.4. Создавать развернутые композиции в народно-сценическом танце.
ПК 11. Планировать и организовывать работу педагога-хореографа
ПМ 11. Планирование и организация работы педагога-хореографа

ОН 11.1. Мәдениет және білім беру мекемелерінде педагог-хореографтың жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
ОН 11.2. Мәдениет және білім беру мекемелерінде хореографтың жұмысы үшін менеджмент және маркетинг негіздерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
463-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "02310100 – Аударма ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
023 Тілдер
0231 Тілдерді оқу
Мамандығы:
02310100 – Аударма ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 11.1. Разрабатывать план работы и организовывать деятельность педагога-хореографа в учреждениях культуры и образования.
РО 11.2. Использовать основы менеджмента и маркетинга для работы хореографа в учреждениях культуры и образования.
Приложение 463
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "02310100 - Переводческое дело (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 463 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
02 Искусство и гуманитарные науки
023 Языки
0231 Изучение языка
Специальность:
02310100 - Переводческое дело (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ02310101 – Аударма ісі қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Тілдік біліктілік парадигмасын қолдану
КМ 1. Тілдік біліктілік парадигмасын қолдану
ОН 1.1. Кәсіби іс-әрекетке байланысты лексиканы қолдану.
ОН 1.2. Лингвистикалық, энциклопедиялық, лексикографиялық және арнайы әдебиеттерде шарлау.
OН 1.3. Ауызша және жазбаша сөйлеуді дұрыс тұжырымдау.
ОН 1.4. Тілдің грамматикалық және фонетикалық нормаларын сақтай отырып, әңгімелесу, хат алмасу.
КҚ 2. Интерактивті тілдік оқытудың дискурсивтік әдістерін енгізу
КМ 2. . Интерактивті тілдік оқытудың дискурсивтік әдістерін енгізу
ОН 2.1. Әртүрлі мәтін түрлерімен жұмыс жасау.
ОН 2.2. Бір тілден екінші тілге жылдам ауысу.
ОН 2.3. Аударма жүзеге асырылатын коммуникативті жағдаяттың ерекшеліктерін бағалау.
ОН 2.4. Хат алмасуда және қарым-қатынаста іскерлік қарым-қатынас принциптерін қолдану.
ОН 2.5. Параллель және прецедентті мәтіндерді (үлгілерді) іздеу, таңдау және салыстырмалы талдауды орындау.
ОН 2.6. Бастапқы мәтінді лингвистикалық түрлендіру құралы ретінде лексикалық, грамматикалық, стилистикалық түрлендірулер жүйесін пайдалану.
КҚ 3. Әртүрлі қызмет салаларында коммуникативті қарым-катынасты енгізу
КМ 3. Әртүрлі қызмет салаларында коммуникативті қарым-катынасты енгізу
ОН 3.1. Аударматанудың жалпы тұжырымдамасын көрсету.
ОН 3.2. Мәдениетаралық коммуникациядағы және өзара түсіністік техникасын меңгеру.
ОН 3.3. Автоматтандырылған және автоматтандырылған аударма құралдарын қолдану, аудармаларды өңдеу.
КҚ 4. Арнайы кәсіби салаларда тіларалық жазбаша аударманы жүзеге асыру
КМ 4. Арнайы кәсіби салаларда тіларалық жазбаша аударманы жүзеге асыру
ОН 4.1. Кәсіби есептерді шешуге қатысты ақпаратты табу алгоритміне ие болу.
ОН 4.2. Мәтіннің коммуникативтік бағытын анықтау үшін оның аударма алдындағы талдауын жүргізу.
ОН 4.3 Аударма әдістерін қолдану.
ОН 4.4. Мәтінді аударма тілінің жанрлық және стильдік нормаларына сәйкес аудару.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ02310101 - Прикладной бакалавр переводческого дела"
ПК 1. Использовать парадигму языковых знаний
ПМ 1. Использование парадигмы языковых знаний
РО 1.1. Применять лексику, связанную с профессиональной деятельностью.
РО 1.2. Ориентироваться в лингвистической, энциклопедической, лексикографической и специальной литературе.
РО 1.3. Правильно оформлять речь в устном и письменном виде.
РО 1.4. Вести беседу, переписку, соблюдая грамматическую и фонетическую нормы языка.
ПК 2. Внедрять дискурсивные способы для интерактивного изучения языка
ПМ 2. Внедрение дискурсивных способов для интерактивного изучения языка
РО 2.1. Работать с различными видами текстов.
РО 2.2. Быстро переключаться с одного языка на другой.
РО 2.3. Оценивать особенности коммуникативной ситуации, в которой осуществляется перевод.
РО 2.4. Применять принципы делового общения при переписке и коммуникации.
РО 2.5. Осуществлять поиск, отбор и сравнительный анализ параллельных и прецедентных текстов (шаблонов).
РО 2.6. Использовать систему лексических, грамматических, стилистических трансформаций как средство языкового преобразования исходного текста.
ПК 3. Осуществлять коммуникативное посредничество в различных областях деятельности
ПМ 3. Осуществление коммуникативного посредничества в различных областях деятельности
РО 3.1. Представлять общую концептуальность переводоведения.
РО 3.2. Владеть техникой взаимодействия и взаимопонимания в межкультурной коммуникации.
РО 3.3. Применять средства автоматизированного и автоматического перевода, редактировать переводы.
ПК 4. Осуществлять межъязыковой письменный перевод в специальных профессиональных областях
ПМ 4. Осуществление межъязыкового письменного перевода в специальных профессиональных областях
РО 4.1. Владеть алгоритмом поиска информации, релевантной для решения профессиональных задач.
РО 4.2. Осуществлять предпереводческий анализ текста с целью определения его коммуникативной направленности.
РО 4.3. Применять технические приемы письменного перевода.
РО 4.4. Переводить текст в соответствии с жанрово-стилистическими нормами переводящего языка.

ОН 4.5. Аяқталған жазбаша аударманың сапасын талдау және бағалау.
ОН 4.6. Аударма мәтінін аударма тілінде қабылданған нормалар мен талаптарға сәйкес дайындау.
КҚ 5. Арнайы кәсіби салаларда тіларалық ауызша аударманы жүзеге асыру
КМ 5. Арнайы кәсіби салаларда тіларалық ауызша аударманы жүзеге асыру
ОН 5.1. Кәсіби мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты алу көздерін пайдалану.
ОН 5.2. Нормативтік, контекстік және эквивалентті сәйкестіктерді анықтау үшін терминологияны салыстырмалы зерттеуді жүргізу.
ОН 5.3. Аударылған мәтіннің эквиваленттілігі мен сәйкестігін сақтай отырып, дәйекті аударманы жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
465-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "04110100 - Есеп және аудит" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0411 Бухгалтерлік іс және салық салу
Мамандығы:
04110100 - Есеп және аудит
Біліктілігі:

РО 4.5. Анализировать и оценивать качество выполненного письменного перевода.
РО 4.6. Оформлять текст перевода в соответствии с принятыми в переводящем языке нормами и требованиями.
ПК 5.Осуществлять межъязыковой устный перевод в специальных профессиональных областях
ПМ 5. Осуществление межъязыкового устного перевода в специальных профессиональных областях
РО 5.1. Использовать источники получения необходимой информации для решения профессиональных задач.
РО 5.2. Проводить сравнительный анализ терминологии с целью выявления нормативных и контекстуальных эквивалентных соответствий во время осуществления перевода.
РО 5.3. Осуществлять устный последовательный перевод с соблюдением эквивалентности адекватности переводного текста.
Приложение 465
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "04110100 - Учет и аудит"
Сноска. Приказ дополнен приложением 465 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0411 Бухгалтерское дело и налогообложение
Специальность:
04110100 - Учет и аудит
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB04110101 - Есеп және аудиттің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Бастапқы құжаттармен жұмыс істеу
КМ 1. Бастапқы құжаттармен жұмысты жүзеге асыру
ОН 1.1. Өндірістік санитария, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын есепке ала отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру.
ОН 1.2. Бухгалтерлік есеп саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарды қолдану.
ОН 1.3. Бухгалтерлік есептің тиісті тараулары бойынша бастапқы құжаттардың дұрыс рәсімделуін қабылдау мен бақылауды жүзеге асыру және өңдеуге дайындау.
ОН 1.4. Қазақ тілде іс жүргізуді жүзеге асыру.
ОН 1.5. Бастапқы құжаттардың қозғалысын бақылау.
КҚ 2. Ақша қаражаттары мен олардың баламаларының есебін жүргізу
КМ 2. Ақша қаражаттары мен олардың баламаларының есебін жүргізу
ОН 2.1. Есеп айырысу шотына және кассасына ақша қаражатының түсімдері мен шығыстарының заңдылығын есепке алуды және бақылауды жүргізу.
ОН 2.2. Дебиторлық берешектің есебін жүргізу.
ОН 2.3. Ақша қаражаттарына түгендеу жүргізу және оның нәтижелерін есепте көрсету бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3. Дайын өнімнің есебін жүргізу
КМ 3. Дайын өнімнің есебін жүргізу
ОН 3.1. Дайын өнімді есепке алу бойынша бағалауды және құжаттамалық рәсімдеуді жүргізу.
ОН 3.2. Дайын өнімнің аналитикалық және синтетикалық есебін жүргізу.
ОН 3.3. Дайын өнімді шығару және сату есебін жүргізу.
ОН 3.4. Дайын өнімге түгендеу жүргізу.
КҚ 4. Тауарлық-материалдық қорлардың есебін жүргізу
КМ 4. Тауарлық-материалдық қорлардың есебін жүргізу
ОН 4.1. Тауарлық - материалдық қорлардың қозғалысын құжаттамалық рәсімдеуді, бағалауды және есепке алуды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Тауарлық-материалдық қорлардың синтетикалық және аналитикалық есебін жүргізу.
ОН 4.3. Тауарлық-материалдық қорлардың түгендеуін жүргізу.
КҚ 5. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді есепке алу бойынша жұмыстарды орындау
КM 5. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді есепке алу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді есепке алу бойынша бастапқы құжаттар мен есепке алу тіркелімдерін жасау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB04110101 - Прикладной бакалавр учета и аудита"
ПК 1. Работать с первичными документами
ПМ 1. Осуществление работы с первичными документами
РО 1.1. Организовывать рабочее место с учетом требований техники безопасности и охраны труда, производственной санитарии.
РО 1.2. Применять нормативные правовые документы в области бухгалтерского учета.
РО 1.3. Осуществлять прием, контроль правильности оформления и подготовку первичных документов по соответствующим участкам бухгалтерского учета.
РО 1.4. Осуществлять делопроизводство на казахском языке.
РО 1.5. Контролировать движение первичных документов.
ПК 2. Вести учет денежных средств и их эквивалентов
ПМ 2. Ведение учета денежных средств и их эквивалентов
РО 2.1. Вести учет и контроль правомерности поступления и расходования денежных средств на расчетном счете и в кассе.
РО 2.2. Вести учет дебиторской задолженности.
РО 2.3. Выполнять операции по проведению инвентаризации денежных средств и отражению ее результатов в учете.
ПК 3. Вести учет готовой продукции
ПМ 3. Ведение учета готовой продукции
РО 3.1. Проводить оценку и документальное оформление по учету готовой продукции.
РО 3.2. Вести аналитический и синтетический учет готовой продукции.
РО 3.3. Вести учет выпуска и реализации готовой продукции.
РО 3.4. Проводить инвентаризацию готовой продукции.
ПК 4. Вести учет товарно-материальных запасов
ПМ 4. Ведение учета товарно- материальных запасов
РО 4.1. Осуществлять документальное оформление, оценку и учет движения товарно- материальных запасов.
РО 4.2. Вести синтетический и аналитический учет товарно- материальных запасов.
РО 4.3. Проводить инвентаризацию товарно- материальных запасов.
ПК 5. Выполнять работы по учету основных средств и нематериальных
активов
ПМ 5. Выполнение работ по учету основных средств и нематериальных активов
РО 5.1. Составлять первичные документы и учетные регистры по учету основных средств и нематериальных активов.

ОН 5.2. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің синтетикалық және аналитикалық есебін жүргізу.
ОН 5.3. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің келіп түсуі мен шығуының есебін көрсету
ОН 5.4. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясын есептеу.
ОН 5.5. Негізгі құралдарды жалға алу, қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарын есепке алуды жүргізу.
ОН 5.6. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды қолдана отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге түгендеу жүргізу.
КҚ 6. Еңбекақы бойынша есеп айырысуларды орындау
КM 6. Еңбекақы бойынша есеп айырысуларды орындау
ОН 6.1. Еңбекақыны есепке алуды құжаттамалық рәсімдеуді жүзеге асыру.
ОН 6.2. Еңбекақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп айырысудың синтетикалық және аналитикалық есебін жүргізу.
ОН 6.3. Еңбекақыдан, зейнетақы аударымдарынан және өзге де төлемдерден ұсталымдарды және шегерімдерді жүзеге асыру.
КҚ 7. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуларды жүргізу
КМ 7. Бюджетпен және бюджеттен тыс қорлармен есеп айырысуларды жүргізу
ОН 7.1. Салық түрлері, төлемдер және жарналар бойынша есеп айырысуды орындау.
ОН 7.2. Бюджетке түсетін салықтар мен алымдарды, бюджеттен тыс қорларға сақтандыру жарналарын аудару үшін шоттарда көрсету және төлем құжаттарын рәсімдеу.
ОН 7.3. Банктің есеп айырысу-кассалық операциялары бойынша салықтар мен алымдардың өтуін бақылау.
КҚ 8. Кредиторлармен және инвесторлармен есеп жүргізу
КМ 8. Кредиторлармен және инвесторлармен есеп жүргізу
ОН 8.1. Несиелер мен қарыздарды есепке алуды жүзеге асыру.
ОН 8.2. Кредиторлық берешектің есебін және бақылауын жүргізу.
ОН 8.3. Қаржы салымдары мен бағалы қағаздардың есебін жүргізу.
КҚ 9. Капитал мен қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерінің есебін жүргізу
КМ 9. Капитал мен қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерінің есебін жүргізу
ОН 9.1. Өнімді (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен қаржылық нәтижелердің есебін жүргізу.
ОН 9.2. Бөлінбеген пайданың есебін жүргізу.
ОН 9.3. Меншікті және резервтік капиталдың есебін жүргізу.
КҚ 10. Өндіріс шығындарының есебін жүргізу мен өнімнің (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құнын калькуляциялау
КМ 10. Өндіріс шығындарының есебін жүргізу мен өнімнің (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құнын калькуляциялау
ОН 10.1. Негізгі өндіріс шығындарының есебін жүргізу.
ОН 10.2. Өз өндірісінің жартылай дайын өнімдерін есепке алуды жүзеге асыру.
ОН 10.3. Қосалқы өндіріс шығындарының есебін жүргізу.
ОН 10.4. Үстеме шығыстарды есепке алуды жүзеге асыру.
КҚ 11. Кәсіпорынның (ұйымның) есептілігін және есеп саясатын жасауға қатысу
КМ 11. Кәсіпорынның (ұйымның) есептілігін және есеп саясатын жасауға қатысу

РО 5.2. Вести синтетический и аналитический учет основных средств и нематериальных активов.
РО 5.3. Отражать учет поступления и выбытия основных средств и нематериальных активов.
РО 5.4. Начислять амортизацию основных средств и нематериальных активов.
РО 5.5. Вести учет аренды, восстановления и ремонта основных средств.
РО 5.6. Проводить инвентаризацию основных средств и нематериальных активов.
ПК 6. Выполнять расчеты по заработной плате
ПМ 6. Выполнение расчетов по заработной плате
РО 6.1. Осуществлять документальное оформление учета заработной платы.
РО 6.2. Вести синтетический и аналитический учет расчетов с персоналом по оплате труда.
РО 6.3. Осуществлять удержания и вычеты из заработной платы, пенсионных отчислений и иных выплат.
ПК 7. Вести расчет с бюджетом и внебюджетными фондами
ПМ 7. Проведение расчетов с бюджетом и внебюджетными фондами
РО 7.1. Выполнять расчеты по видам налогов, платежей и взносов.
РО 7.2. Осуществлять отражение на счетах и оформление платежных документов для перечисления налогов и сборов в бюджет, взносов во внебюджетные фонды.
РО 7.3. Контролировать прохождение налогов и сборов по расчетно-кассовым банковским операциям.
ПК 8. Вести учет расчетов с кредиторами и инвесторами
ПМ 8. Ведение учета с кредиторами и инвесторами
РО 8.1. Осуществлять учет кредитов и займов.
РО 8.2. Вести учет и контроль кредиторской задолженности.
РО 8.3. Вести учет финансовых вложений и ценных бумаг.
ПК 9. Вести учет капитала и результатов финансово-хозяйственной деятельности
ПМ 9. Ведение учета капитала и результатов финансово-хозяйственной деятельности
РО 9.1. Вести учет финансовых результатов от продажи продукции (работ, услуг).
РО 9.2. Вести учет нераспределенной прибыли.
РО 9.3. Вести учет собственного и резервного капитала.
ПК 10. Вести учет затрат на производство и калькулирование себестоимости продукции (работ, услуг)
ПМ 10. Ведение учета затрат на производство и калькулирование себестоимости продукции (работ, услуг)
РО 10.1. Вести учет затрат основного производства.
РО 10.2. Осуществлять учет полуфабрикатов собственного производства.
РО 10.3. Вести учет затрат вспомогательного производства.
РО 10.4. Осуществлять учет накладных расходов.
ПК 11. Участвовать в составлении отчетности и учетной политики предприятия (организации)
ПМ 11. Участие в составлении отчетности и учетной политики предприятия (организации)

ОН 11.1. Бухгалтерлік (қаржылық) есептілік нысандарын жасауға қатысу.
ОН 11.2. Бюджетке түсетін салықтар мен алымдар бойынша декларация жасау және салық органдарына ұсыну.
ОН 11.3. Статистикалық есептілікті құрастыру.
ОН 11.4. Шоттардың жұмыс жоспарын (бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарын) әзірлеу.
ОН 11.5. Ұйымның есеп саясатын әзірлеуге қатысу.
КҚ 12. Ұйымның қаржылық есептілігіне талдау жүргізу
КМ 12. Ұйымның қаржылық есептілігіне талдау жүргізу
ОН 12.1. Ұйымның есептілігіне жедел – талдау өткізу.
ОН 12.2. Кәсіпорынның (ұйымның) қаржылық жағдайын талдау.
ОН 12.3. Кәсіпорынның (ұйымның) қаржылық нәтижелерін талдау.
КҚ 13. Қолданыстағы ережелер мен нұсқаулықтарға сәйкес есеп жүргізуді бақылауды жүзеге асыру
КМ 13. Қолданыстағы ережелер мен нұсқаулықтарға сәйкес есеп жүргізуді бақылауды жүзеге асыру
ОН 13.1. Бухгалтерлік есепті дұрыс ұйымдастыруға және қаржы қаражатын пайдаланудың тиімділігін арттыруға бағытталған шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысу.
ОН 13.2. Бухгалтерлік есеп пен есептілікті жүргізу мәселелері бойынша ұйым қызметкерлерінің қызметін бақылау.
КҚ 14. Мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне қатысу
КМ 14. Мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне қатысу
ОН 14.1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілдерін қолдану.
ОН 14. 2. Жылдық, тоқсандық, ай сайынғы сатып алу жоспарын құруға қатысу.
ОН 14.3. Ұйым басшылығы үшін байқау құжаттамаларын, ұсынымдарын әзірлеуге қатысу.
ОН 14.4. Ұйым мүддесі үшін жеткізушілермен коммерциялық келіссөздер жүргізуге қатысу.
ОН 14.5. Өткізілген сатып алу нәтижелерін анықтауға қатысу.
ОН 14.6.Байқаулар, баға ұсыныстарын сұрату, электрондық сатып алу туралы ақпаратқа талдау жүргізуге қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
467-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "04120100 - Бағалау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
04 Кәсіпкерлік, басқару және құқық
041 Кәсіпкерлік және басқару
0412 Қаржы, банктік және сақтандыру ісі
Мамандығы:
04120100 - Бағалау (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 11.1. Участвовать в составлении форм бухгалтерской (финансовой) отчетности.
РО 11.2. Составлять и представлять в налоговые органы декларации по налогам и сборам в бюджет.
РО 11.3. Составлять статистическую отчетность.
РО 11.4. Разрабатывать рабочий план счетов (план финансирования бюджетных программ).
РО 11.5. Участвовать в разработке учетной политики организации.
ПК 12. Проводить анализ финансовой отчетности организации
ПМ 12. Проведение анализа финансовой отчетности организации
РО 12.1. Проводить экспресс-анализ отчетности организации.
РО 12.2. Анализировать финансовое состояние предприятия (организации).
РО 12.3. Анализировать финансовые результаты предприятия (организации).
ПК 13. Осуществлять контроль по ведению учета в соответствии с действующими положениями и инструкциями
ПМ 13. Осуществление контроля по ведению учета в соответствии с действующими положениями и инструкциями
РО 13.1. Участвовать в разработке и осуществлении мер, направленных на повышение эффективности использования финансовых средств и организации бухгалтерского учета.
РО 13.2. Контролировать деятельность работников организации по вопросам ведения бухгалтерского учета и отчетности.
ПК 14. Участвовать в процедурах государственных закупок
ПМ 14. Участие в процедурах государственных закупок
РО 14.1. Применять способы осуществления государственных закупок.
РО 14.2. Участвовать в составлении годового, квартального, ежемесячного плана закупок.
РО 14.3. Участвовать в разработке конкурсной документации, рекомендаций для руководства организаций.
РО 14.4.Участвовать в проведении коммерческих переговоров с поставщиками в интересах организации.
РО 14.5. Участвовать в определении итогов проведенных закупок.
РО 14.6.Участвовать в проведении анализа информации о конкурсах, запросах ценовых предложений, электронных закупках.
Приложение 467
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "04120100 - Оценка (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 467 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
04 Бизнес, управление и право
041 Бизнес и управление
0412 Финансы, банковское и страховое дело
Специальность:
04120100 - Оценка (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB04120101 - Бағалау бойынша қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Жылжымайтын мүлік нарығына талдау жүргізу
КМ 1. Жылжымайтын мүлік нарығына талдау жүргізу
ОН 1.1 Жылжымайтын мүлік объектілерімен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Нормативтік - құқықтық актілерді, әдістемелік және нормативтік-техникалық құжаттарды және өңірлік ерекшеліктерді ескере отырып, жылжымайтын мүлік нарығы туралы ақпаратты бағалау, жинау тәртібін, өңдеу және талдау әдістерін қолдану.
ОН 1.3. Тұрақты түрде әлеуетті тұтынушыларды іздеу және өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
ОН 1.4. Жылжымайтын мүлік объектілерін іздеу бойынша ақпараттық-консультациялық қызметтер көрсету.
ОН 1.5. Тұтынушыларға жылжымайтын мүлік объектілерін таныстыру.
КҚ 2. Жылжымайтын мүлікке қатысты мәмілелерді сүйемелдеу
КМ 2. Жылжымайтын мүлікке қатысты мәмілелерді сүйемелдеу
ОН 2.1. Сатып алушылардың өтінімдерін ресімдеуді және сатудың немесе жалға берудің оңтайлы нұсқаларын іріктеуді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Мәмілелерді ресімдеуге қатысатын агенттіктің, өзге де мекемелердің басқа мамандарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде тұтынушылардың мүдделеріне өкілдік ету.
ОН 2.3. Қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3. Бағалауды ұйымдастыру мәселелері бойынша тұтынушылармен өзара әрекеттесу
КМ 3. Бағалауды ұйымдастыру мәселелері бойынша тұтынушылармен өзара әрекеттесу
ОН 3.1. Тұтынушылармен кәсіби лексиканы қолдана отырып, бағалау объектілерінің құнын белгілеу үшін іскерлік келіссөздер жүргізу.
ОН 3.2. Бағалау объектілерінің құнын айқындау үшін, тапсырыс берушілермен шарттарды ресімдеуді және жасасуды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Бағалау объектілерінің құнын анықтауға тапсырма құру.
КҚ 4. Жылжымайтын мүлік құнын белгілеу жөніндегі іс-әрекетті жүзеге асыру
КМ 4. Жылжымайтын мүлік құнын белгілеу жөніндегі іс-әрекетті жүзеге асыру
ОН 4.1. Объект құнының тиісті түрін анықтау үшін, бағалау стандарттарын қолдану.
ОН 4.2. Жұмысты орындау кезінде сұлбалардың сызбасын түсіндіру.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB04120101 - Прикладной бакалавр оценки"
ПК 1. Проводить анализ рынка недвижимости
ПМ 1. Проведение анализа рынка
недвижимости
РО 1.1. Соблюдать требования техники безопасности и охраны труда при работе с объектами недвижимости.
РО 1.2. Применять методы оценки, порядка сбора, обработки и анализа информации о рынке недвижимости с учетом нормативных технических документов и региональных особенностей.
РО 1.3. Осуществлять поиск и взаимодействие с потенциальными клиентами на постоянной основе.
РО 1.4. Оказывать информационно-консультационные услуги по поиску объектов недвижимости.
РО 1.5. Презентовать клиентам объекты недвижимости.
ПК 2. Сопровождать сделки, связанные с недвижимостью
ПМ 2. Сопровождение сделок, связанных с недвижимостью
РО 2.1. Осуществлять оформление заявок покупателей и подбор оптимальных вариантов продажи или сдачи внаем.
РО 2.2. Представлять интересы клиентов при осуществлении взаимодействия с другими специалистами агентства, иных учреждений, участвующих в оформлении сделок.
РО 2.3. Оформлять документацию с учетом требований действующего законодательства Республики Казахстан.
ПК 3. Взаимодействовать с клиентами по вопросам организации оценки
ПМ 3. Взаимодействие с клиентами по вопросам организации оценки
РО 3.1. Проводить деловые переговоры с клиентами для установления стоимости объектов оценки.
РО 3.2. Осуществлять оформление и заключение договоров с заказчиками на определение стоимости объектов оценки.
РО 3.3. Составлять задание на определение стоимости объектов оценки.
ПК 4. Осуществлять деятельность по установлению стоимости недвижимого имущества
ПМ 4. Осуществление деятельности по установлению стоимости недвижимого имущества
РО 4.1. Применять стандарты оценки
для определения соответствующего вида стоимости объекта.
РО 4.2. Интерпретировать схему чертежей при выполнении работ.

ОН 6.6. Жарнамаланатын өнімді/қызметті жетілдіру бойынша маркетингтік зерттеу нәтижелері негізінде ұсыныстар қалыптастыру.
КҚ 7. Ұйымның имиджі мен іскерлік беделін қалыптастыру үшін байланыс науқандарды дайындау және жүзеге асыру
КМ 7. Ұйымның имиджі мен іскерлік беделін қалыптастыру
ОН 7.1. Сатылымдарды ынталандыру үшін өнімді таныстыру, PR-акциялар, жарнамалау жоспарларын құру.
ОН 7.2 Коммуникациялық науқандарды өткізу бойынша ұйымдастыру мәселелерін шешу.
ОН 7.3 Компанияның брендтік кітабын, оның ішінде халықаралық нарықтардың ерекшеліктерін ескере отырып жасау.
ОН 7.4. Корпоративтік сәйкестендіруді және жарнамалық өнімдерді қалыптастыру бойынша техникалық тапсырмалар мен ұсыныстарды әзірлеу.
ОН 7.5. Жарнама компаниясының бюджетін анықтау.
ОН 7.6. Халықаралық нарықта компанияның имиджі мен позициясын қолдау технологияларын қолдану.
КҚ 8. Интернет арқылы тұтынушылардың сұранысын қалыптастыру және ынталандыру
КМ 8. Интернетте өнімдерді, қызметтерді жылжыту
ОН 8.1 Онлайн қызметтер нарығында ақпаратты зерттеу, талдау және мониторинг жүргізу.
ОН 8.2. Сайт/өнімдер/қызметтер жылжыту стратегиясын құру.
ОН 8.3. Шаблондар бойынша сайттар, лендингтер құру, олардағы хабарламалар тізбегін жасау.
ОН 8.4. Жарнамалық модульдерді, e-mail-жіберілімдерді әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру, оңтайландыру және қадағалау.
ОН 8.5. Әлеуметтік желілердегі проблемалық клиенттермен, шағымдармен, қарсылықтармен жұмыс жасау.
ОН 8.6. Халықаралық нарықтарда тауарлар мен қызметтерді жылжыту бағдарламаларын сүйемелдеу.
ОН 8.7. Әлеуметтік желілерде компанияның нәтижелілігіне бақылауды және тұрақты мониторингті жүзеге асыру.
КҚ 9. Кәсіпкерлік қызметтің, пайда мен кірістің тиімділігін қамтамасыз етуге қатысу
КМ 9. Кәсіпкерлік қызметтің, пайда мен кірістің тиімділігін қамтамасыз етуге қатысу
ОН 9.1 Қойылған мақсаттарды жоспарлауды, бөлуді және табыстауды жүзеге асыру.
ОН 9.2. Уақытты саналы бақылау мен бөлуді ұйымдастырудың әдістерін қолдану.
ОН 9.3. Бухгалтерлік, салықтық есеп жүргізу дағдыларын меңгеру.
ОН 9.4. Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізуге қатысу.
ОН 9.5. Қаржы-шаруашылық қызмет көрсеткіштерін есептеу және талдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
473-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "05220100 – Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
052 Қоршаған орта
0522 Қоршаған орта және жабайы табиғат
Мамандығы:
05220100 – Экология және табиғатты қорғау қызметі(түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 6.6. Формировать рекомендации на основе результатов маркетингового исследования по совершенствованию продвигаемого продукта/услуги.
ПК 7. Осуществлять подготовку и проведение коммуникационных кампаний по формированию имиджа и деловой репутации
ПМ 7. Формирование имиджа и деловой репутации компании
РО 7.1. Подготавливать планы презентаций продукта, PR-акций, рекламных акций по стимулированию продаж, в том числе с учетом особенностей международных рынков.
РО 7.2. Решать организационные вопросы по проведению коммуникационных кампаний.
РО 7.3. Разрабатывать бренд-бук компании, в том числе с учетом специфики международных рынков.
РО 7.4. Разрабатывать технические задания и предложения по формированию фирменного стиля и рекламной продукции.
РО 7.5.Определять бюджет рекламной компании.
РО 7.6. Применять технологии поддержки имиджа и позиционирования компании на международных рынках.
ПК 8. Формировать и стимулировать спрос потребителей через интернет-пространство
ПМ 8. Продвижение продукции, услуг в Интернете
РО 8.1. Проводить исследования, анализ и мониторинг информации на рынке онлайн услуг.
РО 8.2. Выстраивать стратегию продвижения сайта/товарной продукции/услуг.
РО 8.3. Создать сайты по шаблонам, лендинги и составить цепочки сообщений в них.
РО 8.4. Организовать, оптимизировать и отслеживать работу по разработке рекламных модулей, e-mail-рассылок.
РО 8.5.Осуществлять работу с проблемными клиентами, жалобами, возражениями в социальных сетях.
РО 8.6. Сопровождать программы продвижения товаров и услуг на международных рынках.
РО 8.7. Осуществлять контроль и постоянный мониторинг результативности компании в социальных сетях.
ПК 9. Участвовать в обеспечении эффективности предпринимательской деятельности, прибыли и доходов
ПМ 9. Участие в обеспечении эффективности предпринимательской деятельности, прибыли и доходов
РО 9.1. Осуществлять планирование, распределение и делегирование поставленных целей.
РО 9.2. Применять техники организации осознанного контроля и распределения времени.
РО 9.3. Владеть навыками ведения бухгалтерского, налогового учета.
РО 9.4. Участвовать в ведении процедур государственных закупок.
РО 9.5.Рассчитывать и анализировать показатели финансово-хозяйственной деятельности.
Приложение 473
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "05220100 - Экология и природоохранная деятельность (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 473 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
05 Естественные науки, математика и статистика
052 Окружающая среда
0522 Окружающая среда и дикая природа
Специальность:
05220100 - Экология и природоохранная деятельность (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB05220101 – Экология және табиғатты қорғау қызметінің бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық бақылау операциясының сұлбалары бойынша химиялық талдауларды жүргізу
КМ 1. Технологиялық бақылау операциясының сұлбалары бойынша химиялық талдауларды жүргізу
ОН 1.1. Сынамалардың барлық түрлерін іріктеу, өңдеу және талдауға дайындау.
ОН 1.2. Талданатын материалдардағы заттардың пайыздық мөлшерін әртүрлі әдістермен анықтау.
ОН 1.3. Химиялық талдау операцияларын сәйкес әдіс бойынша орындау.
ОН 1.4. Физико-химиялық әдістермен бейорганикалық және органикалық заттардың сапалық және сандық талдауын жүргізу.
ОН 1.5. Талдау нәтижелерін өңдеу және рәсімдеу.
КҚ 2. Химиялық ыдыстарды, аспаптарды және зертханалық жабдықтарды талдауға дайындау
КМ 2. Химиялық ыдыстарды, аспаптарды және зертханалық жабдықтарды талдауға дайындау
ОН 2.1. Зертханалық ыдыстарды әртүрлі мақсатта, химиялық талдау талаптарына сәйкес пайдалану.
ОН 2.2. Берілген талдау түріне зертханалық қондырғыларды дұрыс құрастыру.
ОН 2.3.Ұсынылған зертханалық құрал-жабдықтармен жұмыс істеу, оған техникалық қызмет көрсету және реттеу.
ОН 2.4. Химиялық зертханада жұмыс істеу кезінде қойылатын талаптарды ескере отырып, жұмыс орны мен жабдықтарды қабылдау және тапсыру бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3. Жүйелік талдау әдістерін қолдану арқылы экологиялық және әлеуметтік-экономикалық мәселелерді талдау
КМ 3. Жүйелік талдау әдістерін қолдану арқылы экологиялық және әлеуметтік-экономикалық мәселелерді талдау
ОН 3.1. Биосфера эволюциясының негізгі кезеңдерін және оның өзіндік ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 3.2. Адам әрекетінің табиғи ортаға әсерін анықтау.
ОН 3.3. Табиғат жағдайлары мен ресурстарының тірі организмдерге әсерін және олардың өзара әрекеттесуін есептеу.
ОН 3.4. Қала құрылысы мен жоспарлаудың экологиялық талаптарға сәйкестігі немесе сәйкес келмеуі туралы деректерді жинау және түсіндіру.
ОН 3.5. Негізгі экологиялық мәселелер бойынша зерттеу, талдау және есеп беруді жүзеге асыру.
КҚ 4. Экология саласындағы қазіргі қызметтің құқықтық аспектілерін қолдану
КМ 4. Экология саласындағы қазіргі қызметтің құқықтық аспектілерін қолдану

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ05220101 - Прикладной бакалавр экологии и природоохранной деятельности"
ПК 1. Проводить химический анализ согласно схемам операции технологического контроля
ПМ 1. Проведение химических анализов согласно схемам операции технологического контроля
РО 1.1. Проводить отбор и обработку всех видов проб и готовить их к анализу.
РО 1.2. Определять процентное содержание веществ в анализируемых материалах различными методами.
РО 1.3. Выполнять операции по химическому анализу по соответствующей методике.
РО 1.4. Проводить качественный и количественный анализ неорганических и органических веществ физико-химическими методами.
РО 1.5. Обрабатывать и оформлять результаты анализов.
ПК 2. Подготавливать химическую посуду, приборы и лабораторное оборудование к проведению анализа
ПМ 2. Подготовка химической посуды, приборов и лабораторного оборудования к проведению анализа
РО 2.1. Пользоваться лабораторной посудой различного назначения, в соответствии с требованиями химического анализа.
РО 2.2. Осуществлять правильную сборку лабораторных установок для заданного вида анализа.
РО 2.3. Работать на представленном лабораторном оборудовании, проводить его обслуживание и настройку
РО 2.4. Выполнять операции по приему и сдаче рабочего места и оборудования с учетом требований при работе в химической лаборатории.
ПК 3. Анализировать экологические и социально-экономические проблемы с применением методов системного анализа
ПМ 3. Анализ экологических и социально-экономических проблем с применением методов системного анализа
РО 3.1. Описывать основные этапы эволюции биосферы и ее специфические особенности.
РО 3.2. Определять влияние человеческой деятельности на природную среду.
РО 3.3. Рассчитывать влияние природных условий и ресурсов на живые организмы и их взаимодействие.
РО 3.4. Собирать и интерпретировать данные о соответствии планирования и застройки городов экологическим требованиям.
РО 3.5. Осуществлять исследование, анализ и отчетность по основным экологическим проблемам.
ПК 4. Применять правовые аспекты современной деятельности в сфере экологии
ПМ 4. Применение правовых аспектов современной деятельности в сфере экологии

ОН 4.1. Экологиялық - құқықтық қатынастарда қолданылатын негізгі ұғымдарды түсіндіру.
ОН 4.2. Қазақстан Республикасының табиғатты қорғау заңнамасының жалпы құрылымын сипаттау.
ОН 4.3. Табиғат пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын сақтауы мен орындауына тексеруді ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасының табиғат қорғау заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қолдану, кінәлілерді жауапкершілікке тарту.
КҚ 5. Инновациялық әдістерді қолдану арқылы биосфераны бақылау
КМ 5. Инновациялық әдістерді қолдану арқылы биосфераны бақылау
ОН 5.1. Қоршаған ортаның ластануын бақылау желісін ұйымдастыру әдістемесін таңдау және бақылаулардың ұтымды экологиялық желісін ұйымдастыру.
ОН 5.2. Қоршаған орта объектілерінің экологиялық мониторингін жүргізу және оның нәтижелерін жалпылау.
ОН 5.3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы экопосттар желісінің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.4. Қоршаған ортаның жай-күйiн сипаттайтын көрсеткiштердiң, экологиялық мониторинг деректерiнiң және басқа да құжаттамалардың есебiн жүргiзу.
КҚ 6. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғи ресурстарды пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 6. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғи ресурстарды пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 6.1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың категориялары мен түрлерін сипаттау.
ОН 6.2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың биологиялық әртүрлілігін сақтау бойынша іс-шараларды өткізу.
ОН 6.3. Рекреациялық шараларды жоспарлау, жүзеге асыру және бақылау.
ОН 6.4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда қорықтық – режимдік және өртке қарсы іс-шараларды жүргізу.
КҚ 7. Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздік шараларын әзірлеу
КМ 7. Қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздік шараларын әзірлеу
ОН 7.1. Ағымдағы ұйымдастыру жоспары шеңберінде қоршаған ортаны қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша жеке іс-шараларды жүргізу.
ОН 7.2. Қоршаған ортаны қорғау шаралары бойынша құжаттаманы жүргізу және есептерді дайындау.
ОН 7.3. Қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістері мен амалдарын қолдану.
ОН 7.4. Ұйымның экологиялық тиімділігін жақсартуға арналған жобаларды талдау.
ОН 7.5. Бұзылған аумақтарды қалпына келтіру жолдарын талдау және бағалау.
КҚ 8. Ұйымның ағымдағы қызметінің қоршаған ортаға әсерін бағалау үшін аудит жүргізу
КМ 8. Ұйымның ағымдағы қызметінің қоршаған ортаға әсерін бағалау үшін аудит жүргізу
ОН 8.1. Табиғи ортаның сапалық жағдайына сараптамалық және аудиторлық бағалау жүргізу.

РО 4.1. Интерпретировать основные понятия, используемые в эколого-правовых отношениях
РО 4.2. Характеризовать общую структуру экологического законодательства Республики Казахстан.
РО 4.3. Организовывать и проводить проверки по соблюдению и исполнению природопользователями экологического законодательства Республики Казахстан.
РО 4.4. Применять меры по устранению нарушений природоохранного законодательства Республики Казахстан, привлекать виновных к ответственности.
ПК 5. Выполнять мониторинг биосферы с использованием инновационных методов
ПМ 5. Мониторинг биосферы с использованием инновационных методов
РО 5.1. Организовать рациональную экологическую сеть наблюдений за загрязнением окружающей среды.
РО 5.2. Проводить экологический мониторинг объектов окружающей среды и обобщать его результаты.
РО 5.3. Проводить контроль качества работы сети экопостов на особо охраняемых природных территориях.
РО 5.4. Вести учет показателей, характеризующих состояние окружающей среды, данных экологического мониторинга и другой документации.
ПК 6. Организовывать работы по использованию природных ресурсов на особо охраняемых природных территориях
ПМ 6. Организация работ по использованию природных ресурсов на особо охраняемых природных территориях
РО 6.1. Характеризовать категории и виды особо охраняемых природных территорий.
РО 6.2. Проводить мероприятия для поддержания биологического разнообразия особо охраняемых природных территорий.
РО 6.3. Планировать, осуществлять и контролировать рекреационную деятельность.
РО 6.4. Проводить заповедно - режимные и противопожарные мероприятия на особо охраняемых природных территориях.
ПК 7. Разрабатывать мероприятия по охране окружающей среды и обеспечению экологической безопасности
ПМ 7. Разработка мероприятий по охране окружающей среды и обеспечению экологической безопасности
РО 7.1. Выполнять отдельные мероприятия по охране окружающей среды и обеспечению экологической безопасности в рамках действующего плана организации.
РО 7.2. Вести документацию и оформлять отчетность по природоохранным мероприятиям.
РО 7.3. Применять способы и методы оценки воздействия на окружающую среду.
РО 7.4. Проводить анализ проектов повышения экологической эффективности организации.
РО 7.5. Анализировать и оценивать возможные пути восстановления нарушенных территорий.
ПК 8. Проводить аудиты для оценки воздействия текущей деятельности организации на окружающую среду
ПМ 8. Проведение аудитов для оценки воздействия на окружающую среду текущей деятельности организации
РО 8.1. Проводить экспертную и аудиторскую оценку качественного состояния окружающей природной среды.

ОН 8.2. Қоршаған ортаны қорғауды ескере отырып, табиғи ресурстарға кешенді экономикалық бағалау жүргізу.
ОН 8.3. Заттардың техногендік әсеріне қоршаған ортаның төзімділігінің өзгеруін болжау және есептеу.
ОН 8.4. Аналитикалық жұмысты орындау және экологиялық сарапатама бойынша құжаттаманы ресімдеу.
ОН 8.5. Шаруашылық және басқа қызметтердің қоршаған ортаға әсерін бағалауды жүргізу.
КҚ 9. Экология саласындағы өндіріс процесін ұйымдастыру және басқару
КМ 9. Экология саласындағы өндіріс процесін ұйымдастыру және басқару
ОН 9.1. Өндірістік шарттарды бағалау және ұйымдастырушылық - басқарушылық шешімдер қабылдау.
ОН 9.2. Бөлім қызметкерлерін басқару.
ОН 9.3. Өндірістік қызметтің қауіпсіздігі мен экологиялық тазалығын арттыру бойынша шараларды әзірлеу.
ОН 9.4. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою кезінде авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарға қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
475-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "06120100 - Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
061 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
0612 Деректер базасын және ақпараттық желілерді құру және оларды басқару
Мамандығы:
06120100 - Есептеу техникасы және ақпараттық желілер (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 8.2. Проводить комплексную экономическую оценку природных ресурсов с учетом охраны окружающей среды.
РО 8.3. Осуществлять расчеты и прогнозировать изменение устойчивости окружающей среды к техногенному влиянию веществ.
РО 8.4. Выполнять аналитические работы и оформлять документацию по экологической экспертизе.
РО 8.5. Проводить оценку воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду.
ПК 9. Организовывать и управлять производственным процессом в области экологии
ПМ 9. Организация и управление производственным процессом в области экологии
РО 9.1. Оценивать производственные условия и принимать организационно-управленческие решения.
РО 9.2. Управлять персоналом подразделений.
РО 9.3. Разрабатывать мероприятия по повышению безопасности и экологичности производственной деятельности.
РО 9.4. Принимать участие в спасательных и неотложных работах при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Приложение 475
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "06120100 - Вычислительная техника и информационные сети (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 475 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
06 Информационно-коммуникационные технологии
061 Информационно-коммуникационные технологии
0612 Создание баз данных и информационных сетей и их администрирование
Специальность:
06120100 - Вычислительная техника и информационные сети (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ06120101 - Есептеу техникасы және ақпараттық желілердің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Есептеуіш жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешенінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 1. Есептеуіш жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешенінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
ОН 1.1. Есептеуіш жүйелердің аналогтық және сандық құрылғылары түрлерін пайдалану.
ОН 1.2. Есептеуіш жүйелерінің аппараттық кешеніндерін диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 1.3. Аппараттық кешендердің жұмыс істеуі үшін бағдарламалық жасақтаманы орнату.
ОН 1.4. Ақпаратты қорғау, резервтік көшіру және деректерді қалпына келтіру үшін бағдарламалық жасақтама қолдану.
КҚ 2. Жоғары деңгейлі тілдерде бағдарламалау
КМ 2. Жоғары деңгейлі тілдерде бағдарламалау
ОН 2.1. Бағдарламалық кодты әзірлеу және тексеру.
ОН 2.2. Web-сайтты жобалау.
ОН 2.3. Сайттың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
КҚ 3. Ұйымның жергілікті желісін, желілік жабдығын баптау, қызмет көрсету және басқару
КМ 3. Ұйымның жергілікті желісін, желілік жабдығын баптау, қызмет көрсету және басқару
ОН 3.1. Ұйымның жергілікті есептеуіш желісін жобалау, монтаждау және қызмет көрсету.
ОН 3.2. Желілік жабдықтарды бапталу және қызмет көрсету.
ОН 3.3. Ұйымның есептеуіш жүйелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
КҚ 4. Web-серверлік жабдықтар мен бағдарламалық жасақтаманы орнату, мониторинг жүргізу және жұмысқа қабілеттілігін қолдау
КМ 4. Web-серверлік жабдықтар мен бағдарламалық жасақтаманы орнату, мониторинг жүргізу және жұмысқа қабілеттілігін қолдау
ОН 4.1. Web-серверлік жабдықтарының бағдарламалық жасақтамасын баптау.
ОН 4.2. Web-серверлік жабдықтардың жұмыс күйін сақтау.
ОН 4.3. Жүйенің қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
ОН 4.4. Web-технологияларды жаңғырту мен сүйемелдеу.
КҚ 5. Ұйымның деректер қорын баптау және басқару
КМ 5. Ұйымның деректер қорын баптау және басқару
ОН 5.1. Деректер қоры жұмыс істеуі үшін бағдарламалық жасақтаманы орнату және баптау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ06120101 - Прикладной бакалавр вычислительной техники и информационных сетей"
ПК 1. Обеспечивать функционирование аппаратно-программного комплекса вычислительных систем
ПМ 1. Обеспечение функционирования аппаратно-программного комплекса вычислительных систем
РО 1.1. Эксплуатировать аналоговые и цифровые устройства вычислительных систем.
РО 1.2. Выполнять диагностику, техническое обслуживание и ремонт различных видов аппаратного комплекса вычислительных систем.
РО 1.3. Производить инсталляцию программного обеспечения для функционирования аппаратных комплексов.
РО 1.4. Применять программное обеспечение для защиты информации, резервного копирования и восстановления данных.
ПК 2. Программировать на языках высокого уровня
ПМ 2. Программирование на языках высокого уровня
РО 2.1. Выполнять разработку и отладку программного кода.
РО 2.2. Проектировать Web-сайт.
РО 2.3. Обеспечивать бесперебойную работу сайта.
ПК 3. Настраивать, обслуживать и администрировать локально-вычислительную сеть, сетевое оборудование организации
ПМ 3. Настройка, обслуживание и администрирование локально-вычислительной сети, сетевое оборудование организации
РО 3.1. Производить проектирование, монтаж и обслуживание локально-вычислительной сети организации.
РО 3.2. Настройкой и обслуживание сетевого оборудования.
РО 3.3. Обеспечивать безопасность вычислительных систем организации.
ПК 4. Производить установку, мониторинг и поддержку работоспособности Web-серверного оборудования и программного обеспечения
ПМ 4. Установка, мониторинг и поддержка работоспособности Web-серверного оборудования и программного обеспечения
РО 4.1. Настраивать программное обеспечение Web-серверного оборудования.
РО 4.2. Поддерживать работоспособность Web-серверного оборудования.
РО 4.3. Обеспечивать безопасное функционирование системы.
РО 4.4. Проводить модернизацию и сопровождение Web-технологий.
ПК 5. Настраивать и администрировать базы данных организации
ПМ 5. Настройка и администрирование базы данных организации
РО 5.1. Производить установку и настройку программного обеспечения для функционирования базы данных.

ОН 5.2. Деректер қорының жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Деректер қорының сақтық көшірмесін және қауіпсіздігін басқару.
ОН 5.4. Деректер қорының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
КҚ 6. Желілік құрылғылар мен бағдарламалық жасақтаманың өнімділігін бақылау процесін басқару
КМ 6. Желілік құрылғылар мен бағдарламалық жасақтаманың өнімділігін бақылау процесін басқару
ОН 6.1. Желілік құрылғылар мен бағдарламалық жасақтаманың жұмысын бағалау.
ОН 6.2. Желілік құрылғыларында регламенттік жұмыстарды жүргізу.
ОН 6.3. Есептеуіш жүйелердің жұмысқа қабілеттілігінің мониторингісін ұйымдастыру.
ОН 6.4. Ұйымның жүйелік қауіпсіздігінің мониторингісін қамтамасыз ету.
КҚ 7. IoT құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету
КМ 7. IoT құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету
ОН 7.1. IoT құрылғыларын жобалау.
ОН 7.2. IoT құрылғылар үшін бағдарламалық жасақтамаларын жобалау.
ОН 7.3. IoT құрылғыларын басқару.
ОН 7.4. IoT құрылғыларының жұмысын талдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
477-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "06120200 - Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
061 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
0612 Деректер базасын және ақпараттық желілерді құру және оларды басқару
Мамандығы:
06120200 - Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері
Біліктілігі:

РО 5.2. Обеспечить функционирование базы данных.
РО 5.3. Управлять резервным копированием и безопасностью базы данных.
РО 5.4. Обеспечить бесперебойную работу базы данных.
ПК 6. Администрировать процесс контроля производительности сетевых устройств и программного обеспечения
ПМ 6. Администрирование процесса контроля производительности сетевых устройств и программного обеспечения
РО 6.1. Оценивать производительность сетевых устройств и программного обеспечения.
РО 6.2. Проводить регламентные работы на сетевых устройствах.
РО 6.3. Организовать мониторинг работоспособности вычислительных систем.
РО 6.4. Обеспечивать мониторинг системной безопасности организации.
ПК 7. Обеспечивать работоспособность IoT устройств
ПМ 7. Обеспечение работоспособности IoT устройств
РО 7.1. Разрабатывать IoT устройства.
РО 7.2. Проектировать программное обеспечение для IoT устройств.
РО 7.3. Управлять IoT устройствами.
РО 7.4. Анализировать работу IoT устройств.
Приложение 477
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "06120200 - Системы информационной безопасности"
Сноска. Приказ дополнен приложением 477 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
06 Информационно-коммуникационные технологии
061 Информационно-коммуникационные технологии
0612 Создание баз данных и информационных сетей и их
администрирование
Специальность:
06120200 - Системы информационной безопасности
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ06120201 - Ақпараттық қауіпсіздіктің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Өндірістегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормаларына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 1. Өндірістегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормаларына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру
ОН 1.1. Өндірістегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Кәсіби қызмет саласында зиянды және жарақат алу қаупі бар факторларды талдау.
ОН 1.3. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек және демалыс режимін сақтау.
КҚ 2. Дербес компьютерлерге, компьютерлік оргтехниканың құрылғыларына аппараттық қамтамасыз етуге қызмет көрсету
КМ 2. Дербес компьютерлерге, компьютерлік оргтехниканың құрылғыларына аппараттық қамтамасыз етуге қызмет көрсету
ОН 2.1. Компьютерлердің негізгі архитектурасын баптау.
ОН 2.2. Дербес компьютердің перифериялық құрылғыларын басқару.
ОН 2.3. Дербес компьютерлер мен перифериялық құрылғылардың жұмысында аппараттық және бағдарламалық жасақтаманың өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету.
КҚ 3. Ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін орнату мен баптауды орындау
КМ 3. Ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін орнату және баптау
ОН 3.1. Компьютерлік технологияның бағдарламалық жасақтамасын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидаларын қолдану.
ОН 3.2. Аппараттық компоненттермен өзара әрекеттесу үшін операциялық жүйенің жүйелік деректерін анықтау.
ОН 3.3. Ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін баптауда ақпаратты қорғаудың негізгі әдістерін қолдану.
КҚ 4. Желілік жабдықты баптауды, ақпараттық ресурстарға мониторинг жүргізуді және басқаруды орындау
КМ 4. Ақпараттық ресурстарды, желілік жабдықты баптау және бақылау
ОН 4.1. Желіні ұйымдастырудың және ақпараттық қауіпсіздіктің басым қағидаларын анықтау.
ОН 4.2. Коммутация және маршруттау көмегімен желілік шешімдерді модельдеу.
ОН 4.3. Ақпаратқа рұқсатсыз кіруден қорғау жүйелерін басқару.
КҚ 5. Корпоративтік ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін баптауды орындау
КМ 5. Корпоративтік ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін баптау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ06120201 - Прикладной бакалавр систем информационной безопасности"
ПК 01. Организовывать рабочее место в соответствии с нормами охраны труда и техники безопасности на производстве.
ПМ 1. Организация рабочего места в соответствии с нормами охраны труда и техники безопасности на производстве
РО 1.1. Соблюдать требования охраны труда и техники безопасности на производстве.
РО 1.2. Анализировать вредные и травмоопасные факторы в сфере профессиональной деятельности.
РО 1.3. Соблюдать режим труда и отдыха в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан.
ПК 02. Обслуживать аппаратное обеспечение персональных компьютеров, периферийных устройств компьютерной оргтехники
ПМ 02. Обслуживание аппаратного обеспечения персональных компьютеров, периферийных устройств компьютерной оргтехники
РО 2.1. Настраивать базовую архитектуру компьютеров.
РО 2.2. Управлять периферийными устройствами персонального компьютера.
РО 2.3. Обеспечивать взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе персональных компьютеров и периферийных устройств.
ПК 03. Выполнять установку и настройку безопасности информационных систем
ПМ 03. Установка и настройка безопасности информационных систем
РО 3.1. Использовать принципы организации и функционирования программного обеспечения вычислительной техники при настройке безопасности информационных систем.
РО 3.2. Определять системные данные операционной системы для взаимодействия с аппаратными компонентами.
РО 3.3. Применять основные методы защиты информации при настройке безопасности информационных систем.
ПК 04. Выполнять настройку сетевого оборудования, мониторинг и управление информационными ресурсами
ПМ 04. Настройка и мониторинг информационных ресурсов, сетевого оборудования
РО 4.1. Определять приоритетные принципы организации сети и информационной безопасности.
РО 4.2. Моделировать сетевые решения с использованием коммутации и маршрутизации.
РО 4.3. Администрировать системы защиты информации от несанкционированного доступа.
ПК 05. Выполнять настройку безопасности корпоративных информационных систем
ПМ 05. Настройка безопасности корпоративных информационных систем

ОН 5.1. Корпоративтік ақпараттық жүйелерді ұйымдастыру және ақпараттық қауіпсіздік қағидаларын қолдану.
ОН 5.2. Динамикалық маршруттау протоколының серверін, домендік атауларды шешу қызметін, веб-серверді, интернет шлюзін баптау.
ОН 5.3. Қашықтан қатынау қызметін, веб-қызметтерді, деректерді сақтау қызметтерін, қауіпсіздік параметрлерін және аутентификация, сертификаттау қызметтерін баптау.
ОН 5.4. Ақпараттық инфрақұрылымды қорғауды қамтамасыз ету.
КҚ 6. Бағдарламалау тілдерін қолдана отырып, деректерді сақтаудың, өңдеудің және қорғаудың тиімді жүйелерін жобалау
КМ 6. Бағдарламалау тілдерін қолдана отырып, деректерді сақтаудың, өңдеудің және қорғаудың тиімді жүйелерін жобалау
ОН 6.1. Қосымшаларды құру кезінде объектіге бағытталған бағдарламалаудың құрылымдық және негізгі әдістерін қолдану.
ОН 6.2. Қосымшаларды құру кезінде деректерді сақтау, өңдеу және қорғау үшін тиімді жүйелерді қолдану.
ОН 6.3. Мәліметтер қорын басқару жүйелерін жобалау.
ОН 6.4. Объектіге бағытталған бағдарламалау негіздерін қолдана отырып қосымшалар жасау.
ОН 6.5. Web-ресурстарды құру және түзету.
КҚ 7. Криптографиялық әдістер мен ақпаратты қорғау құралдарын қолдану
КМ 7. Криптографиялық әдістер мен ақпаратты қорғау құралдарын қолдану
ОН 7.1. Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын қолдану қажеттілігін анықтау және негіздеу.
ОН 7.2. Ақпараттың иесі болып табылатын ұйымның қажеттіліктерін қанағаттандыратын ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын қолдану.
ОН 7.3. Криптографиялық ақпарат құралдарын пайдалануды ұйымдастыру.
ОН 7.4. Қажетті ұйымдастырушылық және әкімшілік құжаттаманы әзірлеу.
ОН 7.5. Шифрлау (криптографиялық) құралдарын пайдалану.
ОН 7.6. Ақпараттық ресурстарға шабуыл жасау және қорғау әдістерін модельдеу.
КҚ 8. Ақпаратты қорғаудың және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-аппараттық құралдарын әкімшілендіруді және олардың жұмысқа қабілеттілігін қолдауды орындау
КМ 8. Ақпаратты қорғаудың және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-аппараттық құралдарының жұмысқа қабілеттілігін әкімшілендіру және қолдау
ОН 8.1. Операциялық жүйелердің ақпаратты қорғау ішкі жүйелерінің компоненттерін баптау.
ОН 8.2. Операциялық жүйелерде ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарын қолдану.
ОН 8.3. Ақпараттық қауіпсіздік қақтығыстарына әрекет ету.
ОН 8.4. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін басқару және қамтамасыз ету процестерін жоспарлау.
ОН 8.5. Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық және аппараттық құралдарының тиімділігін бақылау, талдау және салыстыру.
ОН 8.6. Операциялық жүйелердің ақпаратты қорғау ішкі жүйелерінің тұтастығын бақылауды жүзеге асыру.

РО 5.1. Применять принципы организации информационной безопасности при настройке корпоративных информационных систем.
РО 5.2. Выполнять настройку сервера протокола динамической маршрутизации, службу разрешения доменных имен, веб-сервера, интернет- шлюза.
РО 5.3. Конфигурировать службу удаленного доступа, веб-службы, службы хранения данных, параметров безопасности и служб аутентификации, сертификации.
РО 5.4. Обеспечивать защиту информационной инфраструктуры.
ПК 06. Проектировать эффективные системы хранения, обработки и защиты данных с использованием языков программирования
ПМ 06. Проектирование эффективных систем хранения, обработки и защиты данных с использованием языков программирования
РО 6.1. Применять методы структурного и основ объектно-ориентированного программирования при создании приложений.
РО 6.2. Применять эффективные системы для хранения, обработки и защиты данных при создании приложений.
РО 6.3. Проектировать системы управления баз данных.
PO 6.4. Разрабатывать приложения с применением объектно-ориентированного программирования.
РО 6.5. Создавать и редактировать Web-ресурсы.
ПК 07. Применять криптографические методы и средства защиты информации
ПМ 07. Применение криптографических методов и средств защиты информации
РО 7.1. Определять и обосновывать необходимость применения средств криптографической защиты информации.
РО 7.2. Применять средства криптографической защиты информации.
РО 7.3. Организовать эксплуатацию средств криптографической информации.
РО 7.4. Разрабатывать необходимую организационно-распорядительную документацию.
РО 7.5. Эксплуатировать шифровальные (криптографические) средства.
РО 7.6. Моделировать методы атаки и защиты информационных ресурсов.
ПК 08. Выполнять администрирование и поддержку работоспособности программно-аппаратных средств защиты информации и обеспечения информационной безопасности
ПМ 08. Администрирование и поддержка работоспособности программно-аппаратных средств защиты информации и обеспечения информационной безопасности
РО 8.1. Настраивать компоненты подсистем защиты информации операционных систем.
РО 8.2. Применять программно-аппаратные средства защиты информации в операционных системах.
РО 8.3. Реагировать на инциденты информационной безопасности.
РО 8.4. Планировать процессы управления и обеспечения информационной безопасности организации.
РО 8.5. Выполнять мониторинг, анализ и сравнение эффективности программно-аппаратных средств защиты информации.
РО 8.6.Выполнять контроль целостности подсистем защиты информации операционных систем.

ОН 8.7. Техникалық құжаттамаға сәйкес операциялық жүйелердің ақпаратты қорғау кіші жүйелерінің және ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарының ақауларын жою.
ОН 8.8. Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарының пайдалану құжаттамасын әзірлеу және ресімдеу.
КҚ 9. Компьютерлік жүйелерде ақпаратты қорғау құралдарын әкімшілендіруді орындау
КМ 9. Компьютерлік жүйелердегі ақпаратты қорғау құралдарын басқару
ОН 9.1. Компьютерлік желілерде ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарын қолдану.
ОН 9.2. Компьютерлік желілерде желіаралық қалқандарды орнату, конфигурациялау және бақылау.
ОН 9.3. Компьютерлік желілердегі ақпаратты қорғаудың бағдарламалық және аппараттық құралдарының тиімділігін және оларды жаңартуды бақылау, талдау және салыстыру.
ОН 9.4. Компьютерлік желілерде ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарын қолдану бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
КҚ 10. Қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпаратты қорғау құралдарын әкімшілендіруді орындау
КМ 10. Қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету ақпаратын қорғау құралдарын әкімшілендіру
ОН 10.1. Деректер базасын басқару жүйесін және электрондық құжат айналымы құралдарын қоса алғанда, бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысының параметрлерін орнату және баптау.
ОН 10.2. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу және ақпаратты қорғау бойынша қолданыстағы талаптарды сақтай отырып оны жаңарту.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
479-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "06130100 – Бағдарламалық қамтамасыздандыру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
061 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
0613 Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және талдау
Мамандығы:
06130100 – Бағдарламалық қамтамасыздандыру (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 8.7. Устранять неисправности подсистем защиты информации операционных систем и программно-аппаратных средств защиты информации согласно технической документации.
РО 8.8. Разрабатывать и оформлять эксплуатационную документацию программно-аппаратных средств защиты информации.
ПК 09. Выполнять администрирование программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях
ПМ 09. Администрирование программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях
РО 9.1. Применять программно-аппаратные средства защиты информации в компьютерных сетях.
РО 9.2. Выполнять установку, настройку и контроль межсетевых экранов в компьютерных сетях.
РО 9.3. Проводить мониторинг, анализ и сравнение эффективности программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях и их обновление.
РО 9.4. Формировать предложения по применению программно-аппаратных средств защиты информации в компьютерных сетях.
ПК 10. Выполнять администрирование средств защиты информации прикладного и системного программного обеспечения
ПМ 10. Администрирование средств защиты информации прикладного и системного программного обеспечения
РО 10.1. Устанавливать и настраивать параметры работы программного обеспечения, включая системы управления базами данных и средства электронного документооборота.
РО 10.2. Работать с программным обеспечением и обновлять его с соблюдением действующих требований по защите информации.
Приложение 479
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "06130100 - Программное обеспечение (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 479 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
06 Информационно-коммуникационные технологии
061 Информационно-коммуникационные технологии
0613 Разработка и анализ программного обеспечения
Специальность:
06130100 - Программное обеспечение (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB06130101 – Бағдарламалық қамтамасыздандырудың қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Компьютерлік құрылғылардың жұмысына диагностика жасау және қалпына келтіру
КМ 1. Компьютердің аппараттық-бағдарламалық қамтамасыз етілуіне қызмет көрсету және баптау
ОН 1.1. Ақпараттық қызмет көрсету кәсіпорындарында еңбек қорғау талаптары мен нормаларын сақтау.
ОН 1.2. Схемотехника деңгейінде компьютерлік жүйелердің жұмысын анықтау.
ОН 1.3. Компьютерлер мен перифериялық құрылғылардың жұмысын басқару және бақылау.
ОН 1.4. Компьютерлік техниканың аппараттық құралдарының жұмысына диагностика жасау.
ОН 1.5. Аппараттық және бағдарламалық ақаулардан кейін жабдықты қалпына келтіру.
ОН 1.6. Есептеу техникасы мен кеңсе техникасы құралдарында пайдаланылатын шығын материалдарын ауыстыру.
ОН 1.7. Дербес компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын басқару.
КҚ 2. Дербес компьютерге операциялық жүйе орнату және олармен жұмыс жасау
КМ 2. Дербес компьютерге операциялық жүйе орнату және баптау
ОН 2.1. Жеке компьютерде, серверлерде операциялық жүйе орнату, жаңарту, жою және пайдаланушы интерфейсін баптау.
ОН 2.2. Утилиталарды орнату және конфигурациялау.
ОН 2.3. Дербес компьютерлердің, серверлердің, перифериялық құрылғылардың, жабдықтардың драйверлерін жаңарту және жою.
КҚ 3. Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдау және баптау
КМ 3. Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдау және баптау
ОН 3.1. Дербес компьютерлер мен серверлердің қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату, жаңарту және баптау.
ОН 3.2. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды орналастыру үшін құралдарды қолдану.
ОН 3.3. Тапсырмаларды орындау үшін қолданбалы бағдарламалар, графикалық редакторлар, мультимедиялық қосымшалар топтамаларын қолдану.
КҚ 4. Инфокоммуникациялық жүйелерді және (немесе) олардың құрамдастарын пайдалану мәселелері бойынша клиенттердің алғашқы өтініштерін талдау және олармен жұмыс істеу
КМ 4. Инфокоммуникациялық жүйелерді және (немесе) олардың құрамдастарын пайдалану мәселелері бойынша клиенттердің бастапқы өтініштерімен жұмысты талдау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB06130101 - Прикладной бакалавр программного обеспечения"
ПК 1. Проводить диагностику и восстановление работоспособности компьютерных устройств
ПМ 1. Обслуживание и настройка аппаратно-программного обеспечения компьютера
РО 1.1. Соблюдать требования и нормы охраны труда на предприятиях информационного обслуживания.
РО 1.2. Определять работоспособность компьютерных систем на уровне схемотехники.
РО 1.3. Осуществлять эксплуатацию и контроль за работой компьютеров и периферийных устройств.
РО 1.4. Диагностировать работоспособность аппаратного обеспечения средств вычислительной техники.
РО 1.5. Восстанавливать оборудование после аппаратных и программных сбоев.
РО 1.6. Заменять расходные материалы, используемые в средствах вычислительной техники и оргтехники.
РО 1.7. Управлять внутренними и внешними устройствами персонального компьютера.
ПК 2. Устанавливать и работать с операционными системами персонального компьютера
ПМ 2. Установка и настройка операционной системы персонального компьютера
РО 2.1. Производить установку, обновление, удаление операционной системы на персональном компьютере, серверах и настройку интерфейса пользователя.
РО 2.2. Устанавливать и настраивать утилиты.
РО 2.3.Обновлять и удалять драйверы персональных компьютеров, серверов, периферийных устройств, оборудования.
ПК 3. Сопровождать и настраивать прикладное программное обеспечение
ПМ 3. Сопровождение и настройка прикладного программного обеспечения
РО 3.1. Устанавливать, обновлять и настраивать прикладное программное обеспечение персональных компьютеров и серверов.
РО 3.2. Применять инструменты для развертывания программного обеспечения.
РО 3.3. Применять пакеты прикладных программ, графических редакторов, мультимедийных приложений для выполнения задач.
ПК 4. Анализировать и работать с первичными обращениями клиентов по вопросам эксплуатации инфокоммуникационных систем и (или) их составляющих
ПМ 4. Анализ работа с первичными обращениями клиентов по вопросам эксплуатации инфокоммуникационных систем и (или) их составляющих

ОН 4.1. Клиенттердің мәліметтер қорымен жұмыс жасау.
ОН 4.2. Клиенттерге ақпараттық-коммуникациялық жүйе және (немесе) олардың құрамдастарына техникалық қызмет көрсету мерзімдері мен жұмыстары бойынша кеңес беру.
ОН 4.3. Жұмыс тапсырмаларын орындау үшін негізгі бағдарламалық қосымшалар мен "Интернет" ақпараттық-коммуникациялық желісін пайдалану.
КҚ 5 Жеке графикалық интерфейс элементтері мен веб-ресурстарды жасау
КМ 5. Графикалық интерфейс пен веб-ресурстардың жеке элементтерін құру
ОН 5.1. Графикалық пайдаланушы интерфейсі элементтерінің визуалды дизайнын жасау.
ОН 5.2. Графикалық интерфейске қосу үшін графикалық материалдарды дайындау.
ОН 5.3. Дизайн макеттерін дайындау.
ОН 5.4. Frontend web-ресурсын әзірлеу.
ОН 5.5. Backend web-ресурсын әзірлеу.
КҚ 6. Веб- мазмұнды басқару жүйелерін қолдану
КМ 6. Веб-мазмұнды басқару жүйелерін қолдану
ОН 6.1. Веб-мазмұнды басқару жүйесін орнату.
ОН 6.2. Content Management Systems-те қауіпсіздік пен қорғауды қамтамасыз ету.
ОН 6.3. Мазмұнды басқару жүйелері үшін жеке шаблондар, плагиндер жасау.
КҚ 7. Әзірленетін бағдарламалық қамтамасыздандыруға қойылатын талаптарды анықтау
КМ 7. Әзірленетін бағдарламалық қамтамасыздандыруға қойылатын талаптарды анықтау
ОН 7.1. Мақсат пен міндет қоюды жүзеге асыру және бағдарламалық қамтамасыздандыруға қойылатын талаптарды әзірлеу.
ОН 7.2. Бағдарламалық компоненттерге техникалық сипаттамалар әзірлеу.
ОН 7.3. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды әзірлеу әдістері мен стратегияларын таңдау.
ОН 7.4. Бағдарламалық қамтамасыздандыру архитектурасын анықтау және бағдарламалық модульдердің макеттерін дайындау үшін бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау.
КҚ 8. Бағдарламалық кодты әзірлеу, рефакторлау және қосымшаларды жөндеу
КМ 8. Бағдарламалық кодты әзірлеу, рефакторинг және қосымшаларды жөндеу
ОН 8.1. Қойылған тапсырмаларды ресімдеу және алгоритмдеу.
ОН 8.2. Деректер базасын құру және дерекқорды басқару жүйелерінің функционалдығын пайдалану.
ОН 8.3. Бағдарламалау тілдерін қолдана отырып, бағдарламалық кодты жазу, деректердің амал-шарғысын анықтау.
ОН 8.4. Бағдарламалық кодты тексеру және күйін келтіру.
ОН 8.5. Бағдарламалық модульдер мен компоненттер үшін интеграциялық процедураларды орындау, бағдарламалық өнім шығарылымдарының белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру.
ОН 8.6. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды тексеру.
ОН 8.7. Бағдарламалық кодты рефакторлау және оңтайландыру.
КҚ 9. Микроконтроллерлер негізінде сандық құрылғыларды бағдарламалау
КМ 9. Микроконтроллерлер негізінде сандық құрылғыларды бағдарламалау
ОН 9.1. Микропроцессорға қойылатын талаптарды анықтау және басқару алгоритмін жасау.

РО 4.1. Работать с базой данных клиентов.
РО 4.2. Консультировать клиентов по срокам и работам технического обслуживания инфокоммуникационных систем и (или) их составляющих.
РО 4.3. Использовать основные программные приложения и информационно-коммуникационную сеть "Интернет" для выполнения рабочих задач.
ПК 5. Создавать отдельные элементы графического интерфейса и web-ресурсы
ПМ 5. Создание отдельных элементов графического интерфейса и web-ресурсов
РО 5.1. Создавать визуальный дизайн элементов графического пользовательского интерфейса.
РО 5.2. Подготавливать графические материалы для включения в графический интерфейс.
РО 5.3. Подготавливать макеты дизайна.
РО 5.4. Разрабатывать front end web-ресурсы.
РО 5.5. Разрабатывать back end web-ресурсы.
ПК 6. Применять системы управления веб-контентом
ПМ 6. Применение систем управления веб-контентом
РО 6.1. Устанавливать систему управления веб контентом.
РО 6.2. Обеспечивать безопасность и защиту в Content Management Systems.
РО 6.3. Создавать пользовательские шаблоны, плагины для систем управления контентом.
ПК 7. Определять требования к разрабатываемому программному обеспечению
ПМ 7. Определение требований к разрабатываемому программному обеспечению
РО 7.1. Вырабатывать требования к программному обеспечению.
РО 7.2. Разрабатывать технические спецификации на программные компоненты.
РО 7.3. Выбирать методы и стратегии разработки программного обеспечения.
РО 7.4. Осуществлять определение архитектуры программного обеспечения и выбор программных средств для подготовки макетов модулей программного обеспечения.
ПК 8. Выполнять разработку, рефакторинг программного кода и отладку приложений
ПМ 8. Разработка, рефакторинг программного кода и отладка приложений
РО 8.1. Формализовать и составлять алгоритмы поставленных задач.
РО 8.2. Создавать базы данных и использовать функциональные возможности систем управления базами данных.
РО 8.3. Написать программный код с использованием языков программирования, определения и манипулирования данными.
РО 8.4. Осуществлять проверку и отладку программного кода.
РО 8.5. Осуществляь выполнение интеграционных процедур для программных модулей (компонентов) и проверку на соответствие выпусков программного продукта заданным требованиям.
РО 8.6. Проверять работоспособность программного обеспечения.
РО 8.7. Осуществлять рефакторинг и оптимизацию программного кода.
ПК 9. Программировать цифровые устройства на базе микроконтроллеров
ПМ 9. Программирование цифровых устройств на базе микроконтроллеров
РО 9.1. Определять требования к микропроцессору и разрабатывать алгоритм управления.

ОН 9.2. Микроконтроллерлердің схемалары мен топологиясын түзету.
ОН 9.3. Бағдарламалық кодта анықталған ақауларды жою.
ОН 9.4. Бағдарламалық кодтың жұмысын тексеру үшін бақылау мысалдарын жасау және рәсімдеу.
КҚ 10. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
КМ 10. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
ОН 10.1. Қолданба үлгісін пайдаланып қосымша жобалау.
ОН 10.2. Платформаның стандартты қызметтерімен жұмыс жасау.
ОН 10.3. Деректер базасымен жұмыс істеу технологиясын пайдалану.
ОН 10.4. Әр түрлі деректер алмасу протоколдарымен жұмыс жасау технологиясын қолдану.
ОН 10.5. Мобильді қосымшаларды тестілеу.
КҚ 11. Жоғары жүктемелі жүйелерді жобалау және дамыту
КМ 11. Жоғары жүктемелі жүйелерді жобалау және әзірлеу
ОН 11.1. Жоғары жүктемелі жүйелерде мәліметтер базасын құру және басқару.
ОН 11.2. Интерфейсті жасау және жоғары жүктелген қосымшаларды тексеру.
ОН 11.3. Тапсырмалар мен ішкі тапсырмаларды бағдарламалау.
ОН 11.4. Параллельді есептеулерді жүзеге асыру.
ОН 11.5. API және интерфейсті біріктіру құралдарын қолдану.
ОН 11.6. Go-қосымшаларын дамыту.
КҚ 12. Жасанды интеллект жүйелерін әзірлеу және бағдарламада іске асыру
КМ 12. Жасанды интеллект жүйелерін әзірлеу және бағдарламада іске асыру
ОН 12.1. Жүйенің құрылымын және интерфейстің экрандық формаларын жасау.
ОН 12.2. Жасанды интеллект жүйелерін енгізу және оны жөндеу.
КҚ 13. Жұмысты басқару және көлемді жүйесінің бағдарламалық қамтамасыздандырылуын жасау
КМ 13. Жұмысты басқару және көлемді жүйесінің бағдарламалық қаматасыздандырылуын жасау
ОН 13.1. Көлемді жүйелердің бағдарламалық қамтамасыздандыруын кодтау.
ОН 13.2. Көлемді жүйелерді пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
481-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07110100 - Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0711 Химиялық инженерия және процестер
Мамандығы:
07110100 - Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 9.2. Осуществлять коррекцию схем и топологии микроконтроллеров.
РО 9.3. Устранять выявленные дефекты в программном коде.
РО 9.4. Выполнять разработку и оформление контрольных примеров для проверки работоспособности программного кода.
ПК 10. Разрабатывать мобильные приложения
ПМ 10. Разработка мобильных приложений
РО 10.1. Проектировать приложение при помощи макета приложений.
РО 10.2. Работать со стандартными сервисами платформы.
РО 10.3. Использовать технологии работы с базами данных.
РО 10.4. Использовать технологии работы с различными протоколами обмена, данными.
РО 10.5. Тестировать мобильные приложения.
ПК 11. Проектировать и разрабатывать высоконагруженные системы
ПМ 11. Проектирование и разработка высоконагруженных систем
РО 11.1. Разрабатывать и управлять базами данных в высоконагруженных системах.
РО 11.2. Разрабатывать интерфейс и тестировать высоконагруженные приложения.
РО 11.3. Программировать задачи и подзадачи.
РО 11.4. Реализовывать параллельные вычисления.
РО 11.5. Применять средства интеграции API и интерфейсов.
РО 11.6. Разворачивать Go-приложения.
ПК 12. Разрабатывать и программно реализовывать системы искусственного интеллекта
ПМ 12. Разработка и программная реализация системы искусственного интеллекта
РО 12.1. Разрабатывать структуру системы и экранные формы интерфейса.
РО 12.2. Реализовывать систему искусственного интеллекта и выполнять ее отладку.
ПК 13. Управлять работами и разрабатывать программное обеспечение облачных систем
ПМ 13. Управление работами и разработка программного обеспечения облачных систем
РО 13.1. Кодировать программное обеспечение облачных систем.
РО 13.2. Эксплуатировать облачные системы.
Приложение 481
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07110100 - Химическая технология и производство (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 481 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0711 Химическая инженерия и процессы
Специальность:
07110100 - Химическая технология и производство (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07110101 - Химиялық өндіріс технологиясы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Аппаратшының жұмыс орнын дайындау
КМ 1. Аппаратшының жұмыс орнын дайындау
ОН 1.1. Жұмыс орнын қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 1.2. Технологиялық жабдықтар мен коммуникациялардың жарамдылығын көзбен тексеру.
ОН 1.3. Шикізатты, реагент ерітінділерін дайындау.
ОН 1.4. Өндірістік жағдайларда жеке гигиена ережелерін сақтау.
ОН 1.5. Жұмыс орнында есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу.
КҚ 2. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесін реттеу және басқару
КМ 2. Химиялық өнім өндірудің технологиялық процесін реттеу және басқару
ОН 2.1. Технологиялық процестің толық циклын, аралас процестердің жеке сатыларын жүргізу.
ОН 2.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің барысын бақылау және реттеу.
ОН 2.3. Технологиялық жабдықты іске қосуды және тоқтатуды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Технологиялық режим нормаларынан ауытқулардың алдын алу және жою.
ОН 2.5. Шикізатты, жартылай өнімдерді және дайын өнімді есепке алуды жүргізу.
ОН 2.6. Химиялық заттарды өндірудің технологиялық процесін жүргізу кезінде өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік ережелерін орындау.
КҚ 3. Өндіріс өнімдерінің сапасын бақылау
КМ 3. Өндіріс өнімдерінің сапасын бақылау
ОН 3.1. Техникалық шарттарға, стандарттарға сәйкес зертханалық сынақтар үшін сынама алуды орындау.
ОН 3.2. Шикізатқа, реагенттерге, жартылай дайын өнімдерге, дайын өнімге күрделі емес талдау жүргізу.
ОН 3.3. Технологиялық процесті түзету үшін сынамалардың зертханалық талдауларының нәтижелерін пайдалану.
КҚ 4. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету
КМ 4. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету
nullОН 4.1. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды көзбен анықтау.
ОН 4.2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 4.3. Жабдықтарды, аппараттарды, құбыр арматурасын жөндеуге дайындауды орындау.
ОН 4.4. Технологиялық жабдықтарды жөндеуге қатысу.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07110101 - Прикладной бакалавр технологии химического производства"
ПК 1. Подготавливать рабочее место аппаратчика
ПМ 1. Подготовка рабочего места аппаратчика
РО 1.1. Проверять рабочее место на соответствие требованиям безопасности.
РО 1.2. Проводить визуальный осмотр исправности технологического оборудования и коммуникаций.
РО 1.3. Подготавливать сырье, растворы реагентов.
РО 1.4. Соблюдать правила личной гигиены в производственных условиях.
РО 1.5. Вести учетно-отчетную документацию на рабочем месте.
ПК 2. Регулировать и управлять технологическим процессом производства химической продукции
ПМ 2. Регулирование и управление технологическим процессом производства химической продукции
РО 2.1. Вести полный цикл технологического процесса, отдельные стадии смежных процессов.
РО 2.2. Контролировать и регулировать ход технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
РО 2.3. Осуществлять пуск и останов технологического оборудования.
РО 2.4. Предупреждать и устранять отклонения от норм технологического режима.
РО 2.5. Вести учет сырья, полупродуктов и готового продукта.
РО 2.6. Выполнять правила промышленной и экологической безопасности при ведении технологического процесса производства химических веществ.
ПК 3. Контролировать качество продуктов производства
ПМ 3. Контроль качества продуктов производства
РО 3.1. Выполнять отбор проб для лабораторных испытаний в соответствии с техническими условиями, стандартами.
РО 3.2. Проводить несложные анализы сырья, реагентов, полупродуктов, готового продукта.
РО 3.3. Использовать результаты лабораторных анализов проб для корректировки технологического процесса.
ПК 4. Обслуживать технологическое оборудование
ПМ 4. Обслуживание технологического оборудования
РО 4.1. Выявлять визуально неисправности в работе оборудования.
РО 4.2. Обеспечивать бесперебойную работу обслуживаемого оборудования.
РО 4.3. Выполнять подготовку оборудования, аппаратов, трубопроводной арматуры к ремонту.
РО 4.4. Участвовать в ремонте технологического оборудования.

ОН 4.5. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 5. Химиялық өндірістің технологиялық процесін жоспарлауды және дайындауды жүзеге асыру
КМ 5. Химиялық өндірістің технологиялық процесін жоспарлау және дайындау
ОН 5.1. Қауіпсіздік, еңбекті қорғау және эргономика талаптарын ескере отырып, жұмыс орындарын ұйымдастыруды жоспарлау.
ОН 5.2. Химия өндірісінің жұмыс орындарындағы технологиялық, бақылау-өлшеу және қосалқы жабдықтардың қажеттілігін анықтау.
ОН 5.3. Өндіріс процесі үшін шикізат және қосалқы материалдардың жеткіліктілігі мен дайындығын тексеру.
ОН 5.4. Қондырғылар мен цехаралық коммуникациялардың технологиялық схемаларына өзгерістер енгізу.
КҚ 6. Химиялық өндірістің технологиялық объектілерінің жұмысын бақылау
КМ 6. Химиялық өндірістің технологиялық объектілерінің жұмысын бақылау
ОН 6.1. Технологиялық жабдықтың жұмысын және пайдаланылуын қадағалауды жүзеге асыру.
ОН 6.2. Жабдықтың жұмыс режимінің ауытқуын анықтау, оларды жою бойынша шаралар қабылдау.
ОН 6.3. Өндірістік қуаттылықты барынша пайдалануды, жабдықтардың толық жүктеуін қамтамасыз ету.
ОН 6.4. Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін объектінің технологиялық жабдықтарын тоқтату бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
КҚ 7. Химиялық өндірістің технологиялық процесін бақылау
КМ 7. Химиялық өндірістің технологиялық процесін бақылау
ОН 7.1. Бақылау-өлшеу аспаптарының және зертханалық талдаулардың көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылауды жүргізу.
ОН 7.2. Технологиялық процестердің тұрақтылығын талдау.
ОН 7.3. Технологиялық процесс барысының бұзылу себептерін анықтау, болдырмау және жою.
ОН 7.4. Өндірістің технологиялық режимін тағайындау және негіздеу.
ОН 7.5. Өнімді шығару кезінде шығын материалдарын пайдалануды оңтайландыруды жүргізу.
ОН 7.6. Технологиялық құжаттаманы өзектендіруді орындау.
ОН 7.7. Еңбекті қорғау, өртке қарсы және экологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау.
КҚ 8. Шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
КМ 8. Шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
ОН 8.1. Сынама алудың мерзімділігі мен дұрыстығын бақылау.
ОН 8.2. Келіп түсетін шикізаттың, химикаттардың, қосалқы материалдардың сапасын әртүрлі әдістермен талдау.
ОН 8.3. Ақаулы және шартқа сәйкес емес өнім шығарудың себептеріне талдау жүргізу.
КҚ 9. Жаңа технологиялық процестерді игеру бойынша эксперименттік жұмыстарға қатысу
КМ 9. Жаңа технологиялық процестерді игеру бойынша эксперименттік жұмыстарға қатысу

РО 4.5. Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании технологического оборудования.
ПК 5. Осуществлять планирование и подготовку технологического процесса химического производства
ПМ 5. Планирование и подготовка технологического процесса химического производства
РО 5.1. Планировать организацию рабочих мест с учетом требований безопасности, охраны труда и эргономики.
РО 5.2. Определять потребность в технологическом, контрольно-измерительном и вспомогательном оборудовании на рабочих местах химического производства.
РО 5.3. Проверять достаточность и готовность сырьевых и вспомогательных материалов для процесса производства.
РО 5.4. Вносить изменения в технологические схемы установок и межцеховых коммуникаций.
ПК 6. Контролировать работу технологических объектов химического производства
ПМ 6. Контроль работы технологических объектов химического производства
РО 6.1. Осуществлять надзор за работой и эксплуатацией технологического оборудования.
РО 6.2. Определять отклонения режима работы оборудования, принимать меры по их устранению.
РО 6.3. Обеспечивать максимальное использование производственных мощностей, полной загрузки оборудования.
РО 6.4. Организовывать работы по останову технологического оборудования объекта для проведения ремонтных работ.
ПК 7. Контролировать технологический процесс химического производства
ПМ 7. Контроль технологического процесса химического производства
РО 7.1. Вести контроль технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и лабораторных анализов.
РО 7.2. Анализировать стабильность технологических процессов.
РО 7.3. Выявлять, предотвращать и устранять причины нарушений хода технологического процесса.
РО 7.4. Назначать и обосновывать технологический режим производства.
РО 7.5. Проводить оптимизацию использования расходных материалов при выпуске продукции.
РО 7.6. Выполнять актуализацию технологической документации.
РО 7.7. Контролировать соблюдение требований охраны труда, противопожарной и экологической безопасности.
ПК 8. Оценивать качество выпускаемой продукции
ПМ 8. Оценка качества выпускаемой продукции
РО 8.1. Контролировать периодичность и правильность отбора проб.
РО 8.2. Анализировать качество поступающего сырья, химикатов, вспомогательных материалов различными методами.
РО 8.3. Проводить анализ причин брака и выпуска некондиционной продукции.
ПК 9. Участвовать в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов
ПМ 9. Участие в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов

ОН 9.1. Эксперименттік жұмыстарды жүргізу негіздерін меңгеру.
ОН 9.2. Технологиялық жабдықты сынауға, жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс тәртіптерінің эксперименттік жұмыстарын жүргізуге қатысу.
ОН 9.3. Эксперимент нәтижелерін өңдеу.
КҚ 10. Химиялық қондырғылар мен технологиялық процестерді жобалау
КМ 10. Химиялық қондырғылар мен технологиялық процестерді жобалау
ОН 10.1. Стандарттарды, техникалық шарттарды, нормативтік, әдістемелік және басқару материалдарын жобалау, әзірлеу және ресімдеу құжаттарын қолдану.
ОН 10.2. Өндірістің жаңа технологиялық процестері мен режимдерін әзірлеуге және қолданыстағыларын жетілдіруге қатысу.
ОН 10.3. Жобалық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалану.
ОН 10.4. Технологиялық процестер мен жабдықтарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздіктің талаптарын сақтау.
КҚ 11. Өндірістік учаскені басқару
КМ 11. Өндірістік учаскені басқару
ОН 11.1. Өнім шығару жоспарының орындалуын бақылау.
ОН 11.2. Өндірістік учаскенің жұмыс орындарындағы еңбек өнімділігі мен сапасын бағалау.
ОН 11.3. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары бойынша бөлімше қызметкерлеріне нұсқаулық жүргізу.
ОН 11.4. Бөлімше қызметінің өндірістік және әлеуметтік мәселелерін шешуге қатысу.
ОН 11.5. Әріптестермен және басшылықпен тиімді байланыс орнату.
ОН 11.6. Технологиялық процестерді жүргізу әдістері мен құралдарын пайдаланудың экономикалық орындылығын бағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
483-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07110200 - Зертханалық технология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0711 Химиялық инженерия және процестер
Мамандығы:
07110200 - Зертханалық технология
Біліктілігі:

РО 9.1. Владеть основами проведения экспериментальных работ.
РО 9.2. Участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ проектируемых технологических процессов и режимов производства.
РО 9.3. Выполнять обработку результатов эксперимента.
ПК 10. Проектировать химические установки и технологические процессы
ПМ 10. Проектирование химических установок и технологических процессов
РО 10.1. Применять стандарты, технические условия, нормативные, методические, руководящие материалы по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
РО 10.2. Участвовать в разработке новых и совершенствовании действующих технологических процессов и режимов производства.
РО 10.3. Использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
РО 10.4. Соблюдать требования организации труда, промышленной и экологической безопасности при проектировании технологических процессов и оборудования.
ПК 11. Руководить производственным участком
ПМ 11. Руководство производственным участком
РО 11.1. Контролировать выполнение плана выпуска продукции.
РО 11.2. Оценивать производительность и качество труда на рабочих местах производственного участка.
РО 11.3. Проводить инструктаж работников подразделения по требованиям охраны труда и технике безопасности.
РО 11.4. Участвовать в решении производственных и социальных вопросов деятельности подразделения.
РО 11.5. Выстраивать эффективные коммуникации с коллегами и руководством.
РО 11.6. Оценивать экономическую целесообразность использования методов и средств ведения технологических процессов.
Приложение 483
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07110200 - Лабораторная технология"
Сноска. Приказ дополнен приложением 483 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0711 Химическая инженерия и процессы
Специальность:
07110200 - Лабораторная технология
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07110201 - Зертханалық технология қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Зертханашының жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 1. Зертханашының жұмыс орнын ұйымдастыру
ОН 1.1. Химиялық зертханада жұмыс істеу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау талаптарын және өртке қарсы қорғау қағидаларын орындау.
ОН 1.2. Химиялық талдау талаптарына сәйкес зертханалық ыдыстарды қолдану, жуу және сақтау.
ОН 1.3. Талдау жүргізу үшін қажетті реагенттер мен материалдарды дайындау.
ОН 1.4. Нұсқаулыққа сәйкес химиялық-аналитикалық зертханалардың жабдықтарын пайдалану.
ОН 1.5. Пайдаланылған реагенттерді, ерітінділерді, материалдарды пайдаға асыру.
КҚ 2. Сынамаларды іріктеу мен дайындауды жүргізу
КМ 2. Сынамаларды іріктеу және дайындау
ОН 2.1. Техникалық шарттар мен стандарттарға сәйкес қатты және сұйық материалдардан сынамалар алу.
ОН 2.2. Талданатын материалдарды техникалық және аналитикалық таразыларда өлшеу.
ОН 2.3. Сынамалардың аспаларын ажырату операцияларын жүргізу.
ОН 2.4. Сынамаларды таңбалау және сақтау ережелерін орындау.
КҚ 3. Зертханалық жабдықта жұмыс істеу
КМ 3. Зертханалық жабдықта жұмыс істеу
ОН 3.1. Зертханалық жабдықтарға қызмет көрсету ережесін сақтау.
ОН 3.2. Бар схемалар бойынша зертханалық қондырғыларды жинау.
ОН 3.3. Аналитикалық құралдардың көрсеткіштерін дұрыс түсіру және жазу.
КҚ 4. Белгіленген әдістеме бойынша материалдар мен заттарға қарапайым біртекті талдаулар жүргізу
КМ 4. Белгіленген әдістеме бойынша материалдар мен заттарға қарапайым біртекті талдаулар жүргізу
ОН 4.1. Берілген концентрация бойынша реактивтер ерітінділерін дайындау.
ОН 4.2. Ерітінділердің күрделі емес титрін орнату және тексеру.
ОН 4.3. Бейорганикалық және органикалық заттарға сапалық химиялық талдау жасау.
ОН 4.4. Талданатын материалдардағы заттың пайыздық құрамын химиялық әдістермен анықтау.
ОН 4.5. Заттың сандық құрамын анықтауда рефрактометрия, поляриметрия әдістерін қолдану.
ОН 4.6. Химиялық заттың физикалық қасиеттері мен константасын анықтау.
ОН 4.7. Бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, талдау нәтижелеріне математикалық өңдеу жүргізу.
КҚ 5. Зертханалық бақылау кестесінің орындаудын ұйымдастыру
КМ 5. Зертханалық бақылау кестесін орындауды ұйымдастыру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07110201 - Прикладной бакалавр лабораторной технологии"
ПК 1. Организовывать рабочее место лаборанта
ПМ 1. Организация рабочего места лаборанта
РО 1.1. Выполнять требования промышленной безопасности, охраны труда и правил противопожарной защиты при работе в химической лаборатории.
РО 1.2. Применять, мыть и хранить лабораторную посуду в соответствии с требованиями химического анализа.
РО 1.3. Подготавливать реагенты и материалы, необходимые для проведения анализа.
РО 1.4. Использовать оборудование химико-аналитических лабораторий в соответствии с инструкцией.
РО 1.5. Утилизировать отработанные реагенты, растворы, материалы.
ПК 2. Производить отбор и подготовку
проб
ПМ 2. Отбор и подготовка проб
РО 2.1. Отбирать пробы твердых и жидких материалов в соответствии с техническими условиями и стандартами.
РО 2.2. Взвешивать анализируемые материалы на технических и аналитических весах.
РО 2.3. Проводить операции разложения навесок проб.
РО 2.4. Выполнять маркировку и хранение проб.
ПК 3. Работать на лабораторном оборудовании
ПМ 3. Работа на лабораторном оборудовании
РО 3.1. Соблюдать правила обслуживания лабораторного оборудования.
РО 3.2. Собирать лабораторные установки по имеющимся схемам.
РО 3.3. Снимать и записывать показания аналитических приборов.
ПК 4. Проводить простые однородные анализы материалов и веществ по установленной методике
ПМ 4. Проведение простых однородных
анализов материалов и веществ по установленной методике
РО 4.1. Готовить растворы реактивов заданной концентрации.
РО 4.2. Устанавливать и проверять несложные титры растворов.
РО 4.3. Выполнять качественный химический анализ неорганических и органических веществ.
РО 4.4. Определять процентное содержание вещества в анализируемых материалах химическими методами.
РО 4.5. Применять методы рефрактометрии, поляриметрии для определения количественного состава веществ.
РО 4.6. Определять физические свойства и константы химических веществ.
РО 4.7. Проводить математическую обработку результатов анализов с использованием программного обеспечения.
ПК 5. Организовывать выполнение графика лабораторного контроля
ПМ 5. Организация выполнения графика лабораторного контроля

ОН 5.1. Жұмыс орнында еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нормалардың сақталуын бақылау.
ОН 5.2. Зертханалық жұмыс орындарын ұтымды жабдықтауды қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Зертханада қолданылатын реактивтердің, ерітінділердің, стандартты үлгілердің бар болуын, дұрыс сақталуын, таңбалануын тексеру.
ОН 5.4. Зертханалық кестеге сәйкес сынама алуды бақылау.
ОН 5.5. Зертханалық бақылау және техникалық құжаттаманы ресімдеу бойынша стандарттарды, ережелерді, нұсқаулықтарды қолдану.
ОН 5.6. Талдау сапасының көрсеткіштерін бақылау, нәтижелердің қолайлылығы туралы қорытынды жасау.
КҚ 6. Зертханалық жабдықтарды пайдалануды бақылау
КМ 6. Зертханалық жабдықтарды пайдалануды бақылау
ОН 6.1. Аналитикалық жабдықтардың, қондырғылардың, құралдардың техникалық жағдайын тексеру.
ОН 6.2. Өлшеу құралдарын және зертханалық жабдықтарды баптау және градустау.
ОН 6.3. Зертханалық жабдықтың метрологиялық тексеруге уақтылы ұсынылуын бақылау.
КҚ 7. Табиғи, өнеркәсіптік материалдарға, дәрілік нысандарға химиялық және аспаптық әдістермен талдау жүргізу
КМ 7. Табиғи, өнеркәсіптік материалдарға, дәрілік нысандарға химиялық және аспаптық әдістермен талдау жүргізу
ОН 7.1. Химиялық объектіні талдаудың оңтайлы құралдары мен әдістерін таңдау және негіздеу.
ОН 7.2. Шикізатты, жартылай өнімдерді, материалдар мен дайын өнімді техникалық шарттарға, стандарттарға сәйкестігіне зертханалық талдаулар, сынақтар жүргізу.
ОН 7.3. Қоршаған орта объектілеріне, өндірістік қалдықтар мен шығарындыларға талдау жасау.
ОН 7.4. Талдау нәтижелеріне статистикалық өңдеуді жүргізу, өлшеу қателіктерін анықтау.
ОН 7.5. Талдау деректерін өңдеуді, сақтауды енгізу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
КҚ 8. Заттарды синтездеу және сәйкестендіру
КМ 8. Заттарды синтездеу және сәйкестендіру
ОН 8.1. Зертханалық жағдайда берілген әдістеме бойынша заттардың синтезін жүргізу.
ОН 8.2. Заттарды химиялық, физика-химиялық және спектрлік талдау әдістерімен сәйкестендіру.
ОН 8.3. Химиялық заттардың құрамын анықтауда гибридті талдау әдістерін қолдану.
КҚ 9. Химиялық талдаулардың, зертханалық зерттеулердің жаңа әдістерін әзірлеуге қатысу
КМ 9. Химиялық талдаулардың, зертханалық зерттеулердің жаңа әдістерін әзірлеуге қатысу
ОН 9.1. Зертханалық бақылаудың тиімді және үнемді әдістерін іздеу бойынша зерттеу және эксперименттік жұмыстарды орындау.
ОН 9.2. Стандартты үлгілерді талдау әдістерін аттестациялау бойынша эксперименттік жұмыстарды жүргізу.
КҚ 10. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық жасау
КМ 10. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық жасау

РО 5.1. Контролировать соблюдение правил и норм по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности на рабочем месте.
РО 5.2. Обеспечивать рациональное оборудование рабочих мест лаборатории.
РО 5.3. Проверять наличие, правильность хранения, маркировку реактивов, растворов, стандартных образцов, применяемых в лаборатории.
РО 5.4. Контролировать отбор проб в соответствии с лабораторным графиком.
РО 5.5. Применять стандарты, положения, инструкции по лабораторному контролю и оформлению
технической документации.
РО 5.6. Проводить контроль показателей качества анализов, формулировать вывод о приемлемости результатов.
ПК 6. Контролировать эксплуатацию лабораторного оборудования
ПМ 6. Контроль эксплуатации лабораторного оборудования
РО 6.1. Проверять техническое состояние аналитического оборудования, установок, приборов.
РО 6.2. Производить настройку и градуировку средств измерения и лабораторного оборудования.
РО 6.3. Контролировать своевременное представление лабораторного оборудования на метрологическую поверку.
ПК 7. Проводить анализ природных, промышленных материалов, лекарственных форм химическими и инструментальными методами
ПМ 7. Проведение анализа природных, промышленных материалов, лекарственных форм химическими и инструментальными методами
РО 7.1. Выбирать и обосновывать оптимальные средства и методы анализа химического объекта.
РО 7.2. Проводить лабораторные анализы, испытания сырья, полуфабрикатов, материалов и готовой продукции на соответствие техническим условиям, стандартам.
РО 7.3. Выполнять анализ объектов окружающей среды, производственных отходов и выбросов.
РО 7.4. Проводить статистическую обработку результатов анализа, определять погрешности измерений.
РО 7.5. Использовать программное обеспечение по вводу обработке, хранению аналитических данных.
ПК 8. Синтезировать и идентифицировать вещества
ПМ 8. Синтез и идентификация веществ
РО 8.1. Проводить в лабораторных условиях синтез веществ по заданной методике.
РО 8.2. Идентифицировать вещества химическими, физико-химическими и спектральными методами анализа.
РО 8.3. Применять гибридные методы анализа в установлении состава химических веществ.
ПК 9. Участвовать в разработке новых методов химических анализов, лабораторных исследований
ПМ 9. Участие в разработке новых методов химических анализов, лабораторных исследований
РО 9.1. Выполнять исследовательские и экспериментальные работы по поиску эффективных и экономичных методов лабораторного контроля.
РО 9.2. Проводить экспериментальные работы по аттестации методик анализа стандартных образцов.
ПК 10. Руководить производственной деятельностью подразделения
ПМ 10. Руководство производственной деятельностью подразделения

ОН 10.1. Өндірістік жағдайларды бағалау және ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімдер қабылдау.
ОН 10.2. Зертхана қызметкерлерін басқару.
ОН 10.3. Өндірістік және техникалық-экономикалық есептерді жүргізу.
ОН 10.4. Өндірістегі ақаулардың себептерін зерттеу және оның алдын алу және жою бойынша ұсыныстар әзірлеуге қатысу.
ОН 10.5. Бизнес-идеяларды қалыптастыру және іске асыру үшін нарықтық мүмкіндіктерді бағалау.
ОН 10.6. Орындалған жұмыстар бойынша техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
485-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07110500 - Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0711 Химиялық инженерия және процестер
Мамандығы:
07110500 - Мұнай мен газды қайта өңдеу технологиясы
Біліктілігі:

РО 10.1. Оценивать производственные условия и принимать организационно-управленческие решения.
РО 10.2. Управлять персоналом лаборатории.
РО 10.3. Проводить производственные и технико-экономические расчеты.
РО 10.4. Исследовать причины брака в производстве и принимать участие в разработке предложений по его предупреждению и устранению.
РО 10.5. Оценивать рыночные возможности для формирования и реализации бизнес-идей.
РО 10.6. Составлять и оформлять техническую документацию по выполненным работам.
Приложение 485
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07110500 - Технология переработки нефти и газа"
Сноска. Приказ дополнен приложением 485 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0711 Химическая инженерия и процессы
Специальность:
07110500 - Технология переработки нефти и газа
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07110501 - Мұнай және газды өңдеу технологиясы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Компрессорлық жабдықтар мен технологиялық сорғыларды дайындауды жүргізу және қызмет көрсету
КМ 1. Компрессорлық жабдықтар мен технологиялық сорғыларға қызмет көрсету
ОН 1.1. Мұнай және мұнай өнімдерін айдау мен дайындау сорғы станциялары мен қондырғыларына қызмет көрсету.
ОН 1.2. Сорғыларды іске қосу, тоқтату және сүрту жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.3. Сорғы шығысындағы орнатылған қысымды бақылау.
ОН 1.4. Компрессорларды іске қосу, тоқтату және жұмыс режимін реттеуді жүзеге асыру.
ОН 1.5. Поршеньді және ортадан тепкіш компрессорлардың жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 1.6. Жабдықтың қалыпты жұмысынан ауытқуларды анықтау және оларды жою шараларын қабылдау.
КҚ 2. Құбырлар мен технологиялық жабдықтардың жұмысын қамтамасыз ету
КМ 2. Құбырлар мен технологиялық жабдықтардың жұмысын қамтамасыздандыру
ОН 2.1. Технологиялық аппаратқа сыртқы тексеру жүргізу.
ОН 2.2. Технологиялық аппараттың ішкі ақауын тексеру.
ОН 2.3. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды немесе ауытқуларды анықтау.
ОН 2.4. Жұмыс істеп тұрған жабдықтың дұрыс жұмыс істемеуі жағдайында резервтік жабдықты қосу.
ОН 2.5. Жабдықты іске қосу, тоқтату, жұмысын реттеу бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 2.6. Жабдықтардың, аспаптардың, қондырғылардың және құрылғылардың жұмысын бақылау.
КҚ 3. Технологиялық құрылғылар мен жабдықтарды жөндеуге, тазалауға қондырғының жабдықтары мен коммуникацияларын дайындау
КМ 3. Қондырғының жабдықтары мен коммуникацияларын жөндеуге дайындау, технологиялық құрылғылар мен жабдықтарды тазалау
ОН 3.1. Технологиялық жабдықтың, аппараттардың және объектілердің жұмысын тоқтату.
ОН 3.2. Жөндеуге дайындық кезінде жүйені бар коммуникациялардан тоқтату.
ОН 3.3. Жабдық жұмысындағы ақауларды немесе нормадан ауытқуларды анықтау, жабдықтардың шағын жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.4. Жабдық пен құбырларға тығындарды орнату/алып тастауды жүргізу.
ОН 3.5. Құрылғылардағы суды дренаждауды жүргізу.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07110501 - Прикладной бакалавр технологии переработки нефти и газа"
ПК 1. Проводить подготовку и обслуживать компрессорные оборудования и технологические насосы
ПМ 1. Обслуживание компрессорных оборудований и технологических насосов
РО 1.1. Осуществлять обслуживание насосных станций и установок по перекачке и подготовке нефти и нефтепродуктов.
РО 1.2. Проводить пуск, остановку и обтирание насосов.
РО 1.3. Проводить контроль за заданным давлением на выходе насосов.
РО 1.4. Осуществлять пуск, остановку и регулирование режима работы компрессоров.
РО 1.5. Обслуживать работу поршневых и центробежных компрессоров.
РО 1.6. Выявлять отклонения от нормального режима работы оборудования и принимать меры по их устранению.
ПК 2. Обеспечивать работу трубопроводов и технологического оборудования
ПМ 2.Обеспечение работ трубопроводов и технологического оборудования
РО 2.1. Выполнять наружный осмотр технологического аппарата.
РО 2.2. Проводить осмотр внутренней неисправности технологического аппарата.
РО 2.3. Выявлять неисправности или отклонения от нормы в работе оборудования.
РО 2.4. Присоединять резервное оборудование в случае неисправности работающего оборудования.
РО 2.5. Вести работу по пуску, остановке, регулировке работы оборудования.
РО 2.6. Осуществлять контроль работы оборудования, приборов, приспособлений и устройств
ПК 3. Проводить подготовку оборудования и коммуникаций установки к ремонту, чистке технологических аппаратов и оборудования
ПМ 3. Проведение подготовки оборудования и коммуникаций установки к ремонту, чистке технологических аппаратов и оборудования
РО 3.1. Проводить остановку работы технологического оборудования, аппаратов и объектов.
РО 3.2. Останавливать работу системы от действующих коммуникаций при подготовке к ремонту.
РО 3.3. Обнаруживать неисправности или отклонения от нормы в работе оборудования, осуществлять мелкий ремонт оборудования.
РО 3.4. Проводить установку/снятия заглушек на оборудовании и трубопроводах.
РО 3.5. Проводить дренирования воды с аппаратов.

ОН 3.6. Өрт және газ өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар жүргізу.
КҚ 4. Химиялық заттарды алмастыру
КМ 4. Химиялық заттарды алмастыруды жүзеге асыру
ОН 4.1. Химиялық заттарды тиеу және түсіру.
ОН 4.2. Сілтіні ауыстыруды жүргізу.
ОН 4.3. Агрессивті және жанғыш сұйықтықтар мен материалдарды қабылдау (ауыстыру) бойынша операцияны орындау.
ОН 4.4. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
ОН 4.5. Төтенше жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету.
КҚ 5. Технологиялық жабдықтың жұмысын жүргізу
КМ 5. Технологиялық жабдықтардың жұмысын жүзеге асыру
ОН 5.1. Технологиялық блокта шикізатты, суды, ауаны, электр энергиясын жеткізуді жүзеге асыру.
ОН 5.2. Құрылғылардың, сорғылардың, желдету және жылыту жүйелерінің жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Мұнай өнімдерінің сынамаларын алу және өлшеуіш ыдыстарда, резервуарларда, цистерналарда өлшеу және есепке алуды жүргізу.
ОН 5.4. Жағар майларды, майларды, парафинді, битумды және басқа да ұқсас өнімдерді тасымалдау, құю және орау.
ОН 5.5. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау.
ОН 5.6. Нұсқауларға сәйкес ауысымды қабылдау және тапсыруды жүзеге асыру.
КҚ 6. Технологиялық объектілердің жұмысын үйлестіруді бақылау
КМ 6. Технологиялық объектілердің жұмысын бақылау және үйлестіру
ОН 6.1. Техникалық құжатты сақтау және жаңартуды жүргізу.
ОН 6.2. Өндірістік бағдарламаларды орындау бойынша жедел құжаттаманы жүргізу.
ОН 6.3. Мұнай мен газды өңдеудің технологиялық режимін бұзуды жоюға бағытталған іс-шаралардың орындалуын жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 7. Мұнай мен газды өңдеудің технологиялық процестерін басқару
КМ 7. Мұнай және газ өңдеу өндірісін дайындау
ОН 6.4. Мұнай мен газды өңдеудің жоспарлық құжатын дайындау.
ОН 7.1. Жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін объектінің технологиялық жабдықтарын тоқтату жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 7.2. Өндірістік бағдарламаларды орындау бойынша жедел құжаттаманы жүргізу.
ОН 7.3. Технологиялық қондырғылардың жұмысын үйлестіру және бақылау.
КҚ 8. Мұнай мен газды қайта өңдеуден алынатын өнімдердің сапасын бағалау
КМ 8. Мұнай мен газды қайта өңдеу өнімдерінің сапасын бағалау
ОН 8.1. Өнімдердің сапа көрсеткіштерін анықтау және бақылау.
ОН 8.2. Мұнай және мұнай өнімдерін сынау бойынша технологиялық регламенттердің орындалуын бақылау.
ОН 8.3. Өнімдердің сапасын бақылау.
ОН 8.4. Сынамаларды алу жиілігін және дұрыстығын қадағалау.
ОН 8.5. Зертханалық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 8.6. Зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жүзеге асыру.

РО 3.6. Проводить инструктажи по пожарной и газовой промышленной безопасности, охране труда.
ПК 4. Осуществлять замену химических веществ
ПМ 4. Осуществление замены химических веществ
РО 4.1. Выполнять погрузку и разгрузку химических веществ.
РО 4.2. Проводить замену щелочи.
РО 4.3. Осуществлять операцию по приему (замене) агрессивных и легковоспламеняющихся жидкостей и материалов.
РО 4.4. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты.
РО 4.5. Оказывать первую медицинскую помощь в чрезвычайных ситуациях.
ПК 5. Вести работу технологического оборудования
ПМ 5. Ведение работы технологического оборудования
РО 5.1. Выполнять подачу сырья, воды, воздуха, электроэнергии на технологической установке.
РО 5.2. Обеспечивать работу аппаратов, насосов, систем вентиляции и отопления.
РО 5.3. Проводить отбор проб нефтепродуктов, замеры и учет в мерниках, резервуарах, цистернах.
РО 5.4. Осуществлять перекачку, разливание и упаковывание смазок, масел, парафина, битума и других схожих продуктов.
РО 5.5. Следить за показаниями контрольно-измерительных приборов.
РО 5.6. Проводить прием-сдачу смены в соответствии с инструкциями.
ПК 6. Управлять технологическими процессами переработки нефти и газа
ПМ 6. Подготовка нефтегазоперерабатывающего производства
РО 6.1. Осуществлять хранение и обновление технической документации.
РО 6.2.Вносить изменения в технологические схемы установок.
РО 6.3. Проводить планирование и контроль исполнения мероприятий, направленных на устранение нарушений технологического режима нефтегазопереработки.
РО 6.4. Составлять планирующую документацию по переработке нефти и газа.
ПК 7. Контролировать координацию работы технологических объектов
ПМ 7. Контроль и координация работы технологических объектов
РО 7.1. Организовывать работу по остановке технологического оборудования объекта на проведение ремонтных работ.
РО 7.2. Вести оперативную документацию о выполнении производственных программ.
РО 7.3. Осуществлять координацию и контроль работы технологических объектов.
ПК 8. Оценивать качество выпускаемой продукции переработки нефти и газа
ПМ 8. Оценка качества выпускаемой продукции переработки нефти и газа
РО 8.1. Определять показатели качества и проводить мониторинг выпускаемой продукции.
РО 8.2. Осуществлять контроль исполнения технологических регламентов проведения испытаний нефти и нефтепродуктов.
РО 8.3. Проводить мониторинг качества выпускаемой продукции.
РО 8.4. Вести контроль периодичности и правильности отбора проб.
РО 8.5. Организовывать проведение лабораторных анализов.
РО 8.6. Осуществлять обслуживание и ремонт лабораторного оборудования.

ОН 8.7. Ақаулар мен сапасыз өнімдердің себептерін талдау.
КҚ 9. Өндірісті ұйымдастыру және бақылауды жүзеге асыру
КМ 9. Өндірісті ұйымдастыру және бақылау
ОН 9.1. Өнімдер мен қызметтердің сапасын бақылау және жақсарту бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ОН 9.2. Өнімнің сорттарын белгілеудің дұрыстығын және бекітілген үлгілерге сәйкестігін бақылау.
ОН 9.3. Өндірістік процестің барлық сатыларында технологиялық режимдерді сақтау.
ОН 9.4. Өндірістік жабдықты тексеру кестелерінің сақталуын қадағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
487-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07120100 - Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0711 Химиялық инженерия және процестер
Мамандығы:
07120100 - Қалдықтарды қайта өңдеу
Біліктілігі:

РО 8.7. Проводить анализы причин брака и выпуска некондиционной продукции.
ПК 9. Организовывать и контролировать производства
ПМ 9. Организация и контроль производства
РО 9.1. Организовывать работу по контролю и повышению качества продукции и услуг.
РО 9.2. Контролировать правильность установления сортности продукции и соответствие утвержденным образцам.
РО 9.3. Соблюдать технологические режимы производственного процесса.
РО 9.4. Следить за соблюдением графиков проверки производственного оборудования.
Приложение 487
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07120100 - Переработка отходов"
Сноска. Приказ дополнен приложением 487 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0712 Технология охраны окружающей среды
Специальность:
07120100 - Переработка отходов
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07120101 - Қалдықтарды қайта өңдеудің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдауды және сұрыптауды жүргізу
КМ 1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау және сұрыптау
ОН 1.1. Жұмыс орнында санитарлық нормалар мен ережелер, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Құралдардың, жабдықтардың, механикаландыру және жеке қорғану құралдарының дұрыстығын анықтау.
ОН 1.3. Кәсіпорынның (полигонның) алаңына қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдауды орындау.
ОН 1.4. Сұрыптау желісіне қалдықтардың үздіксіз берілуін қамтамасыз ету.
ОН 1.5. Қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптауды, іріктеуді және калибрлеуді орындау.
ОН 1.6. Сұрыпталған қалдықтарды қайта өңдеуге дайындауды жүзеге асыру.
КҚ 2. Қатты тұрмыстық қалдықтардың фракцияларын қайта өңдеу процесін жүргізу
КМ 2. Қатты тұрмыстық қалдықтардың фракцияларын қайта өңдеу
ОН 2.1. Ұсақтау, агломерат және сығымдалған бұйымдарды ала отырып, полимерлі шикізатты қайта өңдеу процесін жүргізу.
ОН 2.2. Құрылыс қоқыстарын ұсақтау.
ОН 2.3. Органикалық қалдықтарды брикеттеу.
ОН 2.4. Технологиялық жабдықты пайдалану кезінде техникалық регламенттің талаптарын сақтау.
КҚ 3. Қатты тұрмыстық қалдықтардың фракцияларын пайдаға асыру және залалсыздандыру
КМ 3. Қатты тұрмыстық қалдықтардың фракцияларын пайдаға асыру және залалсыздандыру
ОН 3.1. Технологиялық жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнализация құралдарының жұмысқа дайындығын тексеру.
ОН 3.2. Қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамын ескере отырып, пиролиз пешінің белгіленген жұмыс режимін сақтау.
ОН 3.3. Күл қалдықтары мен шлактардың құрамы мен қасиеттерін бақылау.
ОН 3.4. Қатты тұрмыстық қалдықтарды компостирлеудің технологиялық операцияларын орындау.
КҚ 4. Полигонда қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау, жинау және оқшаулауды жүргізу
КМ 4. Қатты тұрмыстық қалдықтарды полигонда қабылдау, жинау және оқшаулау
ОН 4.1. Қайта өңдеуге жатпайтын қалдықтарды қабылдауды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Полигонда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және оқшаулау бойынша жұмыстарды орындау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07120101 - Прикладной бакалавр переработки отходов"
ПК 1. Производить прием и сортировку твердых бытовых отходов
ПМ 1. Прием и сортировка твердых бытовых отходов
РО 1.1. Соблюдать требования санитарных норм и правил, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности на рабочем месте.
РО 1.2. Определять исправность инструмента, оборудования, средств механизации и индивидуальной защиты.
РО 1.3. Выполнять прием твердых бытовых отходов на площадку предприятия (полигона).
РО 1.4. Обеспечивать бесперебойную подачу отходов на сортировочную линию.
РО 1.5. Выполнять сортировку, отбор и калибровку твердых бытовых отходов.
РО 1.6. Осуществлять подготовку отсортированных отходов к переработке.
ПК 2. Вести процесс переработки фракций твердых бытовых отходов
ПМ 2. Переработка фракций твердых бытовых отходов
РО 2.1. Вести процесс переработки полимерного сырья с получением дробленки, агломерата и прессованных изделий.
РО 2.2. Измельчать строительный мусор.
РО 2.3. Брикетировать органические отходы.
РО 2.4. Соблюдать требования технического регламента при эксплуатации технологического оборудования.
ПК 3. Утилизировать и обезвреживать фракции твердых бытовых отходов
ПМ 3. Утилизация и обезвреживание фракций твердых бытовых отходов
РО 3.1. Проверять готовность технологического оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации к работе.
РО 3.2. Поддерживать установленный режим эксплуатации пиролизной печи с учетом морфологического состава твердых бытовых отходов.
РО 3.3. Контролировать состав и свойства зольных остатков и шлаков.
РО 3.4. Выполнять технологические операции компостирования твердых бытовых отходов.
ПК 4. Вести прием, складирование и изоляцию твердых бытовых отходов на полигоне
ПМ 4. Прием, складирование и изоляция твердых бытовых отходов на полигоне
РО 4.1. Осуществлять прием отходов, не подлежащих переработке.
РО 4.2. Выполнять работы по складированию и изоляции твердых бытовых отходов на полигоне.

ОН 4.3. Полигондарды пайдалану кезінде қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтау.
КҚ 5. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 5. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жоспарлау
ОН 5.1. Кәсіпорынның қатты коммуналды тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауды және тасымалдауды ұйымдастыру.
ОН 5.2. Қалдықтардың массасын жинау, жоспарлау тәсілдерін әзірлеу.
ОН 5.3. Заттардың қауіптілік сыныбына сәйкес қалдықтарды өңдеу, пайдалану, зиянсыз ету технологияларын таңдау.
ОН 5.4. Өндірістік қуаттылықты және технологиялық жабдықты жүктеуді есептеу.
ОН 5.5. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жабдықтау және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын жасау.
ОН 5.6. Қалдықтармен жұмыс істеу кезінде өнеркәсіптік, экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
КҚ 6. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық процестерін бақылау
КМ 6. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеудің технологиялық процестерін бақылау
ОН 6.1. Қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу, залалсыздандыру процестерінің режимдері мен параметрлерін бақылау.
ОН 6.2. Қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу және пайдаға асыру жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 6.3. Келіп түсетін шикізаттың, пайдаға асыру өнімдерінің техникалық шарттар мен стандарттарға сәйкестігіне зертханалық бақылауды орындау.
ОН 6.4. Технологиялық процестердің тұрақтылығын талдау.
ОН 6.5. Ақаудың алдын алу және ақау себептерін жою бойынша іс-шаралар әзірлеу.
ОН 6.6. Технологиялық процестерді жүргізу әдістері мен құралдарын пайдаланудың экономикалық орындылығын бағалау.
КҚ 7. Қатты тұрмыстық қалдықтардың қоршаған ортаға әсерін бақылауды жүргізу
КМ 7. Қатты тұрмыстық қалдықтардың қоршаған ортаға әсерін бақылау
ОН 7.1. Пайда болған қалдықтардың көлемі мен құрылымына сандық және сапалық бағалау жүргізу.
ОН 7.2. Қалдықтардың қоршаған ортаға және аумақтың тұрғындарына әсерін бағалау.
ОН 7.3. Қалдықтармен жұмыс істеу саласында табиғатты қорғау іс-шаралары жоспарларының орындалуын бақылау.
ОН 7.4. Орналастырылған қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсері үшін төлемді есептеу.
ОН 7.5. Қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
КҚ 8. Ластанған топыраққа рекультивация жүргізу
КМ 8. Ластанған топыраққа рекультивация жүргізу
ОН 8.1. Топырақтың бұзылуы мен тозу дәрежесін бағалауды жүргізу.
ОН 8.2. Топырақтың ластануына мониторингті жүзегі асыру.

РО 4.3. Соблюдать правила охраны окружающей среды при эксплуатации полигонов.
ПК 5. Организовывать и планировать технологические процессы переработки твердых бытовых отходов
ПМ 5. Организация и планирование технологических процессов переработки твердых бытовых отходов
РО 5.1. Организовывать раздельный сбор и транспортировку твердых коммунальных бытовых отходов предприятием.
РО 5.2. Разрабатывать способы складирования, планирования массы отходов.
РО 5.3. Выбирать технологии обработки, утилизации, обезвреживания отходов в соответствии с классом опасности веществ.
РО 5.4. Рассчитывать производственные мощности и загрузку технологического оборудования.
РО 5.5. Составлять планы размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест.
РО 5.6. Соблюдать требования нормативных правовых актов в области промышленной, экологической и санитарно-эпидемиологической безопасности при обращении с отходами.
ПК 6. Контролировать технологический процесс переработки твердых бытовых отходов
ПМ 6. Контроль технологического процесса переработки твердых бытовых отходов
РО 6.1. Контролировать режимы и параметры процессов сортировки, переработки, обезвреживания отходов.
РО 6.2. Обеспечивать техническое обслуживание и эксплуатацию оборудования сортировки, переработки и утилизации твердых бытовых отходов.
РО 6.3. Выполнять лабораторный контроль поступающего сырья, продуктов утилизации на соответствии техническим условиям и стандартам.
РО 6.4. Анализировать стабильность технологических процессов.
РО 6.5. Разрабатывать мероприятия по предупреждению брака и ликвидации причин брака.
РО 6.6. Оценивать экономическую целесообразность использования методов и средств ведения технологических процессов.
ПК 7. Вести контроль воздействия твердых бытовых отходов на окружающую среду
ПМ 7. Контроль воздействия твердых бытовых отходов на окружающую среду
РО 7.1. Производить количественную и качественную оценку объемов и структуры образующихся отходов.
РО 7.2. Оценивать воздействия отходов на окружающую среду и население территории.
РО 7.3. Контролировать выполнение планов природоохранных мероприятий в области обращения с отходами.
РО 7.4. Выполнять расчет платы за негативное воздействие на окружающую среду размещаемых отходов.
РО 7.5. Участвовать в разработке мероприятий по снижению негативных воздействий отходов на окружающую среду.
ПК 8. Проводить рекультивацию загрязненных почв
ПМ 8. Проведение рекультивации загрязненных почв
РО 8.1. Проводить оценку степени нарушений и деградации почв.
РО 8.2. Осуществлять мониторинг загрязненности почв.

ОН 8.3. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын рекультивациялаудың оңтайлы технологияларын қолдану.
КҚ 9. Өндірістік учаскені басқару
КМ 9. Өндірістік учаскені басқару
ОН 9.1. Қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыру, олардың қызметінің нәтижелерін бағалау.
ОН 9.2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптары бойынша бөлімше қызметкерлеріне нұсқаулық жүргізу.
ОН 9.3. Бөлімше қызметінің өндірістік және әлеуметтік мәселелерін шешуге қатысу.
ОН 9.4. Әріптестермен және басшылықпен тиімді байланыс орнату.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
489-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07130100 - Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0713 Электротехника және энергетика
Мамандығы:
07130100 - Электрмен қамтамасыздандыру (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 8.3. Применять оптимальные технологии рекультивации полигонов твердых бытовых отходов.
ПК 9. Руководить производственным участком
ПМ 9. Руководство производственным участком
РО 9.1. Организовывать работу сотрудников, оценивать результаты их деятельности.
РО 9.2. Проводить инструктаж работников подразделения по требованиям охраны труда и технике безопасности.
РО 9.3. Участвовать в решении производственных и социальных вопросов деятельности подразделения.
РО 9.4. Выстраивать эффективные коммуникации с коллегами и руководством.
Приложение 489
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07130100 -Электроснабжение (по отраслям)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 489 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0713 Электротехника и энергетика
Специальность:
07130100 -Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:

Біліктілігі "5AB07130101- Электрмен қамтамасыздандыру қолданбалы бакалавры"
КҚ 1. Жұмыс орнын, құрал-саймандар мен өлшеу аспаптарын электр жабдықтарын монтаждауға дайындау
КМ 1. Электр жабдықтарын монтаждау үшін дайындық жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Электр жұмыстарына арналған құралдарды, жабдықтарды, арматураларды қолдану.
ОН 1.2. Кәдімгі графикалық белгілерді оқу, қуат тұтынуды және қажетті кабель қимасын есептеу.
ОН 1.3. Электр жұмыстарына қолданылатын материалдарды жіктеу.
ОН 1.4. Аспаптардың, айлабұйымдардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жарамдылығын тексеру.
ОН 1.5. Электр монтаждау жұмыстарына арналған жабдықты орауды, тазалауды және жабдықты тексеруді жүргізу.
КҚ 2. Жарықтандыру және жарықтандыру желілерін монтаждау
КМ 2. Жарықтандыру және жарықтандыру желілерін монтаждау
ОН 2.1. Жарықтандыру және жарықтандыру желілері үшін кабель мен электр жабдықтарын таңдау.
ОН 2.2. Жарықтандыру және жарықтандыру желілерін электромонтаждау бойынша дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 2.3. Электр сымдарының монтаждау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.4.Шамдарды, электр қондырғылары мен құрылғыларын орнату.
ОН 2.5. Жарықтандыру желілері мен жабдықтарын жөндеуге қатысу.
КҚ 3. Кабельдерді, электр желілерін, электр жабдықтарын төсеу және монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау
КМ 3. Кабельдерді, электр желілерін және электр жабдықтарын төсеу және монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау
ОН 3.1. Электр жабдықтарының жарамдылығын тексеруді жүзеге асыру.
ОН 3.2. Кабельдік желілерді төсеу.
ОН 3.3. Шеткі және жалғағыш муфталардың жұмыстарын орындау және монтаждау және күштік және бақылау кабельдерін төсеу.
ОН 3.4. Электр машиналарын орнатуды орындау.
ОН 3.5 Күштік желілер мен электр жабдықтарын монтаждау.
КҚ 4. Аспаптарды, екінші реттік тізбектер аппараттарын және тарату құрылғыларын монтаждау
КМ 4. Аспаптарды, екінші реттік тізбектер аппараттарын және тарату құрылғыларын монтаждау
ОН 4.1. Электр сымдарының орындау.
ОН 4.2. Екінші реттік тізбектердің аспаптары мен аппараттарын орнату және қосу.
ОН 4.3. Тарату құрылғыларын орнату және қосу.
ОН 4.4. Тарату құрылғылары мен екінші тізбектерді монтаждаудың сапасы мен сенімділігін тексеру.
ОН 4.5. Тарату құрылғылары мен екінші реттік тізбектерді жөндеу және монтаждау.
КҚ 5. Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 5. Электр желілерінің жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
ОН 5.1. Бригада мүшелеріне еңбекті қорғау бойынша мақсатты нұсқама өткізу.

Квалификация "5AB07130101 - Прикладной бакалавр электроснабжения"
ПК 1. Подготовить рабочее место, инструменты и измерительные приборы к монтажу электрооборудования
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ по монтажу электрооборудования
РО 1.1. Комплектовать инструмент, оборудование, крепления для выполнения электромонтажных работ.
РО 1.2. Читать условные графические обозначения, производить расчет потребляемой мощности и необходимого сечения кабеля.
РО 1.3. Классифицировать материалы, применяемые для электромонтажных работ.
РО 1.4. Проверять исправность инструментов, приспособлений, контрольно-измерительных приборов.
РО 1.5. Производить распаковку, очистку и проверку оборудования для электромонтажных работ.
ПК 2. Производить монтаж освещения и осветительных сетей
ПМ 2. Монтаж освещения и осветительных сетей
РО 2.1. Производить выбор кабеля и электрооборудования для освещения и осветительных сетей.
РО 2.2. Выполнять подготовительные работы по электромонтажу освещения и осветительных сетей.
РО 2.3. Выполнять работы по
монтажу электропроводок.
РО 2.4. Устанавливать светильники, электроустановочные изделия и аппараты.
РО 2.5. Принимать участие в ремонтных работах осветительных сетей и оборудования.
ПК 3. Выполнять вспомогательные работы при прокладке и монтаже кабелей, силовых сетей, электрооборудования
ПМ 3. Выполнение вспомогательных работ при прокладке и монтаже кабелей, силовых сетей и электрооборудования
РО 3.1. Производить операции по трассировке для электромонтажа кабельных сетей.
РО 3.2. Прокладывать кабельные линии.
РО 3.3. Выполнять работы и монтаж концевых и соединительных муфт и укладку силовых и контрольных кабелей.
РО 3.4. Выполнять монтаж электрических машин.
РО 3.5. Выполнять монтаж силовых сетей и электрооборудования.
ПК 4. Выполнять монтаж приборов, аппаратов вторичных цепей и распределительных устройств.
ПМ 4. Монтаж приборов, аппаратов вторичных цепей и распределительных устройств
РО 4.1. Выполнять монтаж соединительных электропроводок.
РО 4.2. Устанавливать и подключать приборы и аппараты вторичных цепей.
РО 4.3. Устанавливать и подключать распределительные устройства.
РО 4.4. Проверять качество и надежность монтажа распределительных устройств и вторичных цепей.
РО 4.5. Принимать участие в ремонтных работах распределительных устройств и вторичных цепей.
ПК 5. Производить организацию и выполнение работ по обслуживанию оборудования электрических сетей
ПМ 5. Организация и выполнение работ по обслуживанию оборудования электрических сетей
РО 5.1. Проводить целевой инструктаж по охране труда членам бригады.

ОН 5.2. Бақылау-өлшеу құралдарының жай-күйін және жабдықтар мен материалдардың, жинақтаушы бұйымдардың техникалық жай-күйін бақылау.
ОН 5.3. Электрмен жабдықтау жүйелерінің қосалқы станцияларындағы электр жабдықтарының қалыпты жұмысынан ауытқуға әкелетін мүмкін факторларды бағалау.
ОН 5.4. Қосалқы станция жабдықтарының жай-күйін бағалау, жабдыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
КҚ 6. Электрмен жабдықтау жүйесінің әуе және кабель электр беру желілеріне техникалық қызмет көрсету
КМ 6. Электрмен жабдықтау жүйесінің әуе және кабельді электр беру желілеріне қызмет көрсету және техникалық бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, дайындау және орындау
ОН 6.1. Әуе мен электр берудің кабельдік желілерін жөндеу және пайдалану жұмыстарын орындау.
ОН 6.2. Жабдықтардың, материалдардың, қосалқы бөлшектердің, конструкциялардың, әуе және кабельдік электр желілерінің бөлшектерінің авариялық және сақтандыру қорының нормативтік қажеттіліктерін есептеуді жүргізу.
ОН 6.3. Салынып және реконструкцияланып жатқан әуе мен кабель желілеріндегі құрылыс және монтаждау жұмыстарының орындалу сапасына техникалық бақылау жүргізу.
ОН 6.4. Әуе мен кабель желілерінің, жекелеген желілік құрылыстардың, орнату орындарының техникалық жай-күйіне сынақтар жүргізу.
ОН 6.5. Тіркеу индикаторларының, зақымдану орындарын анықтау аспаптарының техникалық жай-күйін тексеру.
КҚ 7. Электр желілері жабдықтарының ақауларын диагностикалауды және жоюды жүзеге асыру
КМ 7. Электр желілері жабдықтары жұмыстарының ақауларын диагностикалау және жою жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 7.1. Жабдықтың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша техникалық іс-шараларды жүргізу.
ОН 7.2. Электр желілері жабдықтарының қалыпты жұмысынан ауытқуға әкелетін себептерді анықтау және ықтимал факторларды бағалау.
ОН 7.3. Электр желілерінің негізгі және қосалқы электр жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жоспарлау, жүргізу және бақылау.
ОН 7.4. Шеңберінде арнайы диагностикалық аспаптармен және жабдықтармен жұмыстарды орындау.
ОН 7.5. Қосалқы станция жабдықтарының ақауларын сынау және іздеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 7.6. Электр станциялары мен желілерін автоматтандыруға арналған релелік қорғаныс құрылғыларын тексеру, реттеу, іске қосу және конфигурациялау.
КҚ 8. Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйесін жаңғырту және қайта жаңарту жобаларын әзірлеуді жүзеге асыру
КМ 8. Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйесін жаңғырту және реконструкциялау жобаларын әзірлеу
ОН 8.1. Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау үшін электр жабдықтарының негізгі техникалық-экономикалық есептерін шығару.

РО 5.2. Контролировать состояние контрольно-измерительных средств и технического состояния оборудования и материалов, комплектующих изделий.
РО 5.3. Оценивать возможные факторы, приводящие к отклонению от нормальной работы электрооборудования подстанций систем электроснабжения.
РО 5.4. Оценивать состояние оборудования подстанций, организовывать обслуживание оборудования.
ПК 6. Осуществлять техническое обслуживание воздушных и кабельных линий электропередачи системы электроснабжения
ПМ 6. Организация, подготовка и выполнение работ по обслуживанию и техническому контролю воздушных и кабельных линий электропередачи системы электроснабжения
РО 6.1. Выполнять ремонтные и эксплуатационные работы воздушных и кабельных линий электропередачи.
РО 6.2. Проводить расчеты нормативных потребностей аварийного и страхового запаса оборудования, материалов, запасных частей, конструкций, деталей воздушных и кабельных линий электропередачи.
РО 6.3. Проводить технический контроль качества выполнения строительных и монтажных работ на строящихся и реконструируемых воздушных и кабельных линиях.
РО 6.4. Проводить испытания технического состояния воздушных и кабельных линий, отдельных линейных сооружений, мест установки.
РО 6.5. Проверять техническое состоянии фиксирующих индикаторов, приборов определения мест повреждений.
ПК 7. Осуществлять диагностику и устранять неисправности оборудования электрических сетей
ПМ 7. Выполнение работ по диагностике и устранению неисправностей работ оборудования электрических сетей
РО 7.1. Проводить технические мероприятия по обеспечению безопасной работы оборудования.
РО 7.2. Определять причины и оценивать возможные факторы, приводящие к отклонению от нормальной работы оборудования электрических сетей.
РО 7.3. Планировать, проводить и контролировать работы по ремонту основного и вспомогательного электрооборудования электрических сетей.
РО 7.4. Выполнять работы со специальными диагностическими приборами и оборудованием.
РО 7.5.Выполнять работы по испытанию и поиску дефектов оборудования подстанций
РО 7.6. Проводить осмотр, регулировку, наладку и настройку устройств релейной защиты автоматики электрических станций и сетей.
ПК 8. Осуществлять разработку проектов модернизации и реконструкции системы электроснабжения предприятий
ПМ 8. Разработка проектов модернизации и реконструкции системы электроснабжения предприятий
РО 8.1. Производить основные технико-экономические расчеты электрооборудования для электроснабжения предприятий.

ОН 8.2. Тұтынушыларды электрмен жабдықтау сенімділігін арттыруға, электр желілері жабдықтарының жөндеуаралық кезеңдерін төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
ОН 8.3. Электр желісі жабдығын өндірушілердің паспорттарына сәйкес стандарттарды, техникалық шарттарды, ережелерді, нұсқауларды қолдану.
ОН 8.4 Автоматтандырылған басқару жүйелері жабдықтарының электрондық элементтерінің параметрлері мен сенімділігін, құрылғылар мен тораптардың жұмысын бақылау.
ОН 8.5. Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйесін жаңғырту және реконструкциялау бойынша жобалық құжаттаманы әзірлеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
491-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің 07130200- Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0713 Электротехника және энергетика
Мамандығы:
07130200- Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілігі:

РО 8.2. Разрабатывать мероприятия, направленные на повышение надежности электроснабжения потребителей, снижению межремонтных периодов оборудования электрических сетей.
РО 8.3. Применять стандарты, технические условия, нормативы, инструкции в соответствии с паспортами заводов-изготовителей оборудования электрических сетей.
РО 8.4. Контролировать работы устройств и узлов, параметров и надежности электронных элементов оборудования автоматизированных систем управления.
РО 8.5. Разрабатывать проектную документацию по модернизации и реконструкции системы электроснабжения предприятий.
Приложение 491
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07130200-Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 491 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0713 Электротехника и энергетика
Специальность:
07130200-Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07130201- Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Электр жабдықтарын монтаждаушы жұмыстарын орындау
КМ 1. Электр жабдықтарын монтаждаушы жұмыстарын орындау
ОН 1.1 Электр жабдықтарын орнатуға дайындау (нөлдік циклды орындау).
ОН 1.2. Монтаждау жұмыстарын орындау.
ОН 1.3. Электр жабдықтарын жарамды және жұмысқа жарамды күйде ұстау.
КҚ 2. Электромеханикалық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электр слесарінің жұмыстарын орындау
КМ 2. Электромеханикалық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электр слесарінің жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Жабдықты жөндеуге дайындау.
ОН 2.2 Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеуді орындау.
ОН 2.3. Электромеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалану және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.4. Технологиялық жабдықтар мен техникалық құрылғылардың техникалық жағдайына тексеру жүргізу.
КҚ 3. Жер асты электр слесарінің жұмыстарын орындау
КМ 03. Жер асты электр слесарінің жұмыстарын орындау
ОН 3.1. Тау-кен-шахта жабдықтарын, іске қосу электр аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын монтаждау, демонтаждау.
ОН 3.2. Тау-кен-шахта жабдықтарына, іске қосу электр аппаратурасына және автоматтандыру құралдарына қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.3. Тау-кен-шахта жабдықтарын, іске қосу электр аппаратурасын және автоматтандыру құралдарын баптауды жүзеге асыру.
КҚ 4. Электромеханикалық жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 4. Электромеханикалық жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
ОН 4.1. Электромеханикалық жабдықты тексеруді және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 4.2. Электр механикалық жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау.
ОН 4.3. Өндірістегі еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарын сақтау бойынша қызметті бақылау.
КҚ 5. Жабдықтарды пайдалануды, технологиялық процестерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру және қадағалау.
КМ 5. Жабдықтарды пайдалану, технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07130201-Прикладной бакалавр технического обслуживания, ремонта и эксплуатации электромеханического оборудования"
ПК 1. Выполнить работы монтажника электрооборудования
ПМ 1. Выполнение работ монтажника электрооборудования
РО 1.1. Выполнять подготовку электрооборудования к монтажу (выполнение нулевого цикла).
РО 1.2. Выполнять монтажные работы.
РО 1.3. Поддерживать в исправном и работоспособном состоянии электрооборудование.
ПК 2. Выполнить работы электрослесаря по обслуживанию и ремонту
ПМ 2. Выполнение работ электрослесаря по обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования
РО 2.1. Подготавливать оборудование к ремонту.
РО 2.2 Выполнять слесарно-механическую обработку материалов.
РО 2.3. Проводить работы по технической эксплуатации и ремонту электромеханического оборудования.
РО 2.4. Проводить проверку технического состояния технологического оборудования и технических устройств.
ПК 3. Выполнить работы электрослесаря подземного
ПМ 3. Выполнение работ электрослесаря подземного
РО 3.1. Выполнять монтаж, демонтаж горно-шахтного оборудования, пусковой электроаппаратуры и средств автоматизации.
РО 3.2. Проводить обслуживание и ремонт горно-шахтного оборудования, пусковой электроаппаратуры и средств автоматизации.
РО 3.3. Осуществлять наладку горно-шахтного оборудования, пусковой электроаппаратуры и средств автоматизации.
ПК 4. Обеспечить бесперебойную работу электромеханического оборудования
ПМ 4. Обеспечение бесперебойной работы электромеханического оборудования
РО 4.1. Осуществлять осмотр и техническое обслуживание электромеханического оборудования.
РО 4.2. Определять дефекты в работе электромеханического оборудования.
РО 4.3. Контролировать деятельность по соблюдению требований охраны труда и техники безопасности на производстве.
ПК 5. Организовывать и контролировать работы по эксплуатации оборудования, ведению технологических процессов
ПМ 5. Организация и контроль работы по эксплуатации оборудования, ведению технологических процессов

ОН 5.1. Электр және электромеханикалық жабдық элементтерінің орнын ауыстыру бойынша такелаждық жұмыстардың орындалуын бақылау.
ОН 5.2. Электр және электромеханикалық жабдықтардың бөлшектерін өңдеу бойынша слесарлық жұмыстардың орындалуын бақылау.
ОН 5.3. Электр және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау, реттеу, техникалық қызмет көрсетуді орындауды бақылау.
ОН 5.4. Техникалық қауіпсіздік ережелері мен нормаларына сәйкес технологиялық процестерді пайдалану, жабдықтау, техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру.
ОН 5.5. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарының орындалуын бақылау.
КҚ 6. Электромеханикалық жабдықтарды жөндеу жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру және бақылау
КМ 6. Электромеханикалық жабдықтарды жөндеу жұмыстарының орындалуын ұйымдастыру және бақылау
ОН 6.1. Жұмысшылардың қажетті құрал-жабдықтармен, көліктермен, механикаландыру құралдарымен, материалдармен, жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілуін бақылау.
ОН 6.2. Электромеханикалық жабдықты жөндеу жұмыстарына учаскені дайындау.
ОН 6.3. Жабдықтарды жөндеуге беру және жабдықты жөндеуден шығару, іске қосу.
ОН 6.4. Жөндеу жұмыстарының толықтығы мен сапасын бақылау.
ОН 6.5. Электромеханикалық жабдықтарды жөндеу сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу.
КҚ 7. Есептілік пен жобалық қызметті жүзеге асыру
КМ 7. Есептілік пен жобалық қызметті жүзеге асыру
ОН 7.1. Кәсіпорынның электромеханикалық жабдықтарын жөндеу, монтаждау, қызмет көрсету бойынша негізгі техникалық-экономикалық есептерді жүргізу.
ОН 7.2. Технологиялық процестерді жобалау кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
ОН 7.3. Кәсіпорынды жаңғырту бойынша жоспарларды әзірлеуге және іске асыруға қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
493-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07140100 – Автоматтандыру және технологиялық процестерді басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
00714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140100 – Автоматтандыру және технологиялық процестерді басқару (бейін бойынша)
Біліктілігі:

РО 5.1. Контролировать выполнение такелажных работ по перемещению элементов электрического и электромеханического оборудования.
РО 5.2. Контролировать выполнение слесарных работ по обработке деталей электрического и электромеханического оборудования.
РО 5.3. Контролировать выполнение монтажа, регулировки, технического обслуживания электрического и электромеханического оборудования.
РО 5.4. Организовывать выполнение работ по эксплуатации, оборудования, ведению технологических процессов.
РО 5.5. Контролировать выполнение требований техники безопасности и охраны труда.
ПК 6. Контролировать выполнение ремонтных работ электромеханического оборудования
ПМ 6. Организация и контроль выполнения ремонтных работ электромеханического оборудования
РО 6.1. Контролировать обеспечение работников необходимым оборудованием, транспортными средствами, средствами механизации, материалами, средствами индивидуальной защиты.
РО 6.2. Подготавливать участок к выполнению ремонтных работ электромеханического оборудования.
РО 6.3. Предоставлять оборудование в ремонт и производить вывод оборудования из ремонта, пуск в эксплуатацию.
РО 6.4. Контролировать полноту и качество проведения ремонтных работ.
РО 6.5. Разрабатывать мероприятия по повышению качества ремонта электромеханического оборудования.
ПК 7. Осуществлять отчетность и проектную деятельность
ПМ 7. Осуществление проектной деятельности
РО 7.1. Производить основные технико-экономические расчеты по ремонту, монтажу, обслуживанию электромеханического оборудования предприятия.
РО 7.2. Обеспечивать рациональную организацию труда при проектировании технологических процессов.
РО 7.3. Участвовать в разработке и реализации планов по модернизации предприятия.
Приложение 493
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07140100 - Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 493 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140100 - Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
БҚ 5. Кәсіби қызметте іргелі қолданбалы ғылымдарды қолдану
БМ 5. Кәсіби қызметте іргелі қолданбалы ғылымдарды қолдану
ОН 5.1. Негізгі физика-математикалық есептердің нәтижелерін талдау, шешу, тұжырымдау.
ОН 5.2. Сәйкес және байланысты пәндік салаларда физика-математикалық әдістерді қолдану
ОН 5.3. Кәсіби қызметте стандартты және мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану
Кәсіптік модульдер
"5AB07140101 – Автоматтандыру және технологиялық процестерді басқару қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Автоматика жүйелерінің аспаптарын, электрлік және пневматикалық схемаларын монтаждауды орындау
КМ 1. Автоматика жүйелерінің аспаптарын, электрлік және пневматикалық схемаларын монтаждау
ОН 1.1. Құрал-саймандарды, жабдықтар мен айлабұйымдарды монтаждау алдында тексеруді жүзеге асыру.
ОН 1.2. Автоматиканың әртүрлі жүйелерінің аспаптары мен электр схемаларын монтаждаудың реттілігі мен тиімді тәсілдерін анықтау.
ОН 1.3. Түрлі автоматика жүйелерінің құрылғыларын, пневматикалық және электрлік сұлбаларын, панельдер мен пульттерді орнатуды орындау.
ОН 1.4. Бақылау-өлшеу аспаптарының электр-радио элементтерін және автоматиканы әртүрлі дәнекерлермен дәнекерлеу операцияларын орындау.
ОН 1.5. Күрделілігі орташа бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика құралдарын монтаждауды орындау.
КҚ 2. Автоматика аспаптары мен құралдарын пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 2. Автоматика құралдары мен аспаптарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету
ОН 2.1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жүйелерін тексеруді жүзеге асыру.
ОН 2.2. Автоматика аспаптары мен жүйелеріне қызмет көрсетудің реттілігі мен оңтайлы режимдерін анықтау.
ОН 2.3. Аспаптар мен автоматикаға техникалық қызмет көрсету және диагностикалау кезінде тәуекелді бағалауды жүргізу.
ОН 2.4. Автоматтандырудың техникалық құрылғыларын қолдануға дайындау бойынша іс-шаралар жүйесін орындау.
КҚ 3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жүйелерін құрастыруды, жөндеуді және реттеуді орындау
КМ 3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жүйелерін құрастыру, жөндеу және реттеу

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
БК 5. Применять фундаментальные прикладные науки в профессиональной деятельности
БМ 5. Применение фундаментальных прикладных наук в профессиональной деятельности
РО 5.1. Анализировать, решать, формулировать результаты основных физико-математических задач.
РО 5.2. Применять физико-математические методы в соответствующей и смежных предметных областях.
РО 5.3. Применять стандартное и специализированное программное обеспечение в профессиональной деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07140101 - Прикладной бакалавр автоматизации и управления технологическими процессами"
ПК 1. Выполнять монтаж приборов, электрических и пневматических схем систем автоматики
ПМ 1. Монтаж приборов, электрических и пневматических схем систем автоматики
РО 1.1. Осуществлять предмонтажную проверку инструмента, оборудования и приспособлений.
РО 1.2. Определять последовательность и оптимальные способы монтажа приборов и электрических схем различных систем автоматики.
РО 1.3. Производить монтаж приборов, пневматических и электрических схем различных систем автоматики, щитов и пультов.
РО 1.4. Выполнять операции пайки электро-радиоэлементов контрольно-измерительных приборов и автоматики различными припоями.
РО 1.5. Выполнять монтаж контрольно-измерительных приборов средней сложности и средств автоматики.
ПК 2. Выполнять эксплуатацию и техническое обслуживание приборов и средств автоматики
ПМ 2. Эксплуатация и техническое обслуживание приборов и средств автоматики
РО 2.1. Осуществлять поверку и проверку контрольно-измерительных приборов и систем автоматики.
РО 2.2. Определять последовательность и оптимальные режимы обслуживания приборов и систем автоматики.
РО 2.3. Проводить оценку рисков при техническом обслуживании и диагностике контрольно-измерительных приборов и автоматики.
РО 2.4. Выполнять систему мероприятий по подготовке технических устройств автоматизации к применению.
ПК 3.Выполнять сборку, ремонт и регулировку контрольно-измерительных приборов и систем автоматики
ПМ 3. Сборка, ремонт и регулировка контрольно-измерительных приборов и систем автоматики

ОН 3.1. Аспаптардың ақаулық себептерін анықтау және жою.
ОН 3.2. Жөндеу жүргізілгеннен кейін бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматты құрылғылардың жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу.
ОН 3.3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен механизмдерін жөндеу және реттеу бойынша слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау.
ОН 3.4. Бақылау аспаптары мен автоматиканы жөндеу кезінде қауіпті жағдайларды анықтау және бақылау.
КҚ 4. Бақылау-өлшеу функцияларына арналған электрондық аспаптарды реттеуді орындау
КМ 4. Бақылау-өлшеу функцияларына арналған электрондық аспаптарды іске қосу-баптау
ОН 4.1. Әр түрлі жұмыстарды орындау үшін материалдар мен құралдарды таңдау.
ОН 4.2. Автоматика аспаптары мен жүйелерін іске қосу-баптау жұмыстарының реттілігі мен оңтайлы режимдерін анықтау.
ОН 4.3. Қарапайым электронды жылутехникалық құрылғыларды, автоматты газ анализаторларды, бақылау-өлшеу, электромагниттік, электродинамикалық механизмдерді реттеуді жүзеге асыру.
ОН 4.4. Автоматты құрылғылар мен қарапайым автоматика жүйелерін пайдалану процесінде баптау жүргізу.
ОН 4.5. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматты құрылғыларды пайдалану сынақтарын жүргізу.
КҚ 5. Автоматтандыру құралдары мен аспаптарының жай-күйіне техникалық және метрологиялық бақылауды орындау
КМ 5. Автоматтандыру құралдары мен аспаптарының күйін техникалық және метрологиялық бақылау
ОН 5.1. Өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарының жұмысқа қабілеттілігіне талдау жүргізу.
ОН 5.2. Өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарын тексеруді және калибрлеуді жүргізу.
ОН 5.3. Автоматтандыру құралдары мен жүйелер күйінің сенімділік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
КҚ 6. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматикаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі бөлімшенің жұмысына басшылық жасау
КМ 6. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматикаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі бөлімшенің жұмысына басшылық ету
ОН 6.1. Өлшеу аспаптары мен автоматиканың жұмысы бойынша персоналдың жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика учаскесінің ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларын әзірлеуге қатысу.
ОН 6.3. Жөндеу жұмыстарының қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша процедуралар мен нұсқауларды сақтай отырып жүргізілуін қамтамасыз ету.
ОН 6.4. Өндірістік және техникалық-экономикалық есептерді жүргізу.
ОН 6.5. Өндірістік құрылымды құрудың негізгі принциптерін талдау.
КҚ 7. Өндірістік процестерді автоматтандыру жүйесін пайдалануды, жөндеуді және реттеуді ұйымдастыруды жүргізу
КМ 7. Өндірістік процестерді автоматтандыру жүйесін пайдалануды, жөндеуді және реттеуді ұйымдастыру

РО 3.1. Определять причины и устранять неисправности приборов.
РО 3.2. Производить проверку работоспособности контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств после проведения ремонта.
РО 3.3. Выполнять слесарно-сборочные работы по ремонту и регулировке контрольно-измерительных приборов и механизмов.
РО 3.4. Контролировать опасные ситуации при ремонте контрольно-измерительных приборов и автоматики.
ПК 4. Выполнять наладку электронных приборов, предназначенных для контрольно-измерительных функций
ПМ 4. Пуско-наладка электронных приборов, предназначенных для контрольно-измерительных функций
РО 4.1. Выбирать материалы и инструменты для выполнения различных видов работ.
РО 4.2. Определять последовательность и оптимальные режимы пусконаладочных работ приборов и систем автоматики.
РО 4.3. Проводить наладку простых электронных теплотехнических приборов, автоматических газоанализаторов, контрольно- измерительных, электромагнитных, электродинамических механизмов.
РО 4.4. Проводить наладку в процессе эксплуатации автоматических устройств и простых систем автоматики.
РО 4.5. Проводить эксплуатационные испытания контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
ПК 5. Выполнять технический и метрологический контроль состояния приборов и средств автоматизации
ПМ 5. Технический и метрологический контроль состояния приборов и средств автоматизации
РО 5.1. Проводить анализ работоспособности измерительных приборов и средств автоматизации.
РО 5.2. Проводить поверку и калибровку измерительных приборов и средств автоматизации.
РО 5.3. Обеспечивать соответствие состояния средств и систем автоматизации требованиям надежности.
ПК 6. Руководить работой подразделения по техническому обслуживанию и ремонту контрольно-измерительных приборов и автоматики
ПМ 6. Руководство работой подразделения по техническому обслуживанию и ремонту контрольно-измерительных приборов и автоматики
РО 6.1. Организовывать работу персонала по эксплуатации контрольно-измерительных приборов и автоматики.
РО 6.2. Участвовать в разработке организационно-технических мероприятий участка контрольно-измерительных приборов и автоматики.
РО 6.3. Обеспечивать проведение ремонтных работ с соблюдением порядка и инструкций по безопасности и охране труда.
РО 6.4.Проводить производственные и технико-экономические расчеты.
РО 6.5.Анализировать основные принципы построения производственной структуры
ПК 7. Проводить организацию эксплуатацию, ремонт и наладку системы автоматизации производственных процессов
ПМ 7. Организация эксплуатации, ремонта и наладки системы автоматизации производственных процессов

ОН 7.1. Жабдықтардың бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 7.2. Өндірістік процестерді автоматтандыру жүйелерін пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы жүргізу.
ОН 7.3. Аспаптарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жоспарлау және дайындау.
ОН 7.4. Жоспарлы-алдын алу жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 7.5. Іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 8. Автоматтандырылған басқару жүйелері жабдықтарының жұмыс қабілеттілігін бақылау
КМ 8. Автоматтандырылған басқару жүйелері жабдықтарының жұмыс істеу қабілетін мониторингілеу және бақылау
ОН 8.1. Басқарудың автоматтандырылған жүйелері жабдықтарының жұмысын тексеруді, бақылауды жүзеге асыру.
ОН 8.2. Басқару жүйелерінің аспаптары мен автоматтандыру жүйелеріне қызмет көрсету уақытының нормаларын есептеу.
ОН 8.3. Жабдықтың техникалық күйін, жүйе параметрлерінің қызметін есепке алуды және талдауды жүргізу
ОН 8.4. Бағдарламалық қамсыздандырудың істен шығуы мен ақауларын жедел жоюды ұйымдастыру.
ОН 8.5. Технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және диагностикалау кезінде бақылау тәуекелдерін бағалауды жүргізу.
КҚ 9. Автоматтандырылған басқару жүйелері кешендерін құру, қайта құру және жаңғырту жөніндегі жобаларды әзірлеуге қатысу
КМ 9. Басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің кешендерін құру, қайта құру және жаңғырту бойынша жобаларды әзірлеуге қатысу
ОН 9.1 Автоматтандыру құралдары мен аспаптарын, автоматты басқару жүйесінің мамандандырылған тораптары мен блоктарының схемаларын таңдау.
ОН 9.2. Типтік схемалар мен құрылғылардың параметрлерін есептеу.
ОН 9.3. Автоматтандыру жүйелері сапасының параметрлерін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 9.4. Автоматтандыру жүйелерінің сенімділік сипаттамаларына талдау жүргізу.
ОН 9.5. Техникалық талаптар мен дизайн ерекшеліктерін әзірлеу.
ОН 9.6. Жобалау құжаттамасын әзірлеу мен ресімдеуде нормативтік құжаттама мен мемлекетаралық стандарттарды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
495-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07140200 - Мехатроника (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің коды және атауы:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140200 - Мехатроника (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 7.1. Осуществлять контроль эксплуатации оборудования и контрольно-измерительных приборов и автоматики.
РО 7.2. Вести техническую документацию по эксплуатации систем автоматизации производственных процессов.
РО 7.3. Планировать и подготавливать к техническому обслуживанию и ремонту контрольно-измерительные приборы.
РО 7.4. Проводить планово-предупредительные ремонтные работы.
РО 7.5. Проводить пуско-наладочные работы.
ПК 8. Контролировать работоспособность оборудования автоматизированных систем управления
ПМ 8. Мониторинг и контроль работоспособности оборудования автоматизированных систем управления
РО 8.1. Осуществлять проверку, контроль работы оборудования автоматизированных систем управления.
РО 8.2. Рассчитывать нормы времени обслуживания приборов и систем автоматизации систем управления.
РО 8.3. Вести учет и анализ технического состояния оборудования, функционирования параметров систем.
РО 8.4. Организовывать оперативное устранение отказов и дефектов программного обеспечения.
РО 8.5. Проводить оценку рисков контроля при техническом обслуживании и диагностике автоматизированных систем управления технологических процессов.
ПК 9. Участвовать в разработке проектов по созданию, реконструкции и модернизации комплексов автоматизированных систем управления
ПМ 9. Участие в разработке проектов по созданию, реконструкции и модернизации комплексов автоматизированных систем управления
РО 9.1. Выбирать приборы и средства автоматизации, схемы специализированных узлов и блоков системы автоматического управления.
РО 9.2.Рассчитывать параметры типовых схем и устройств.
РО 9.3.Осуществлять контроль параметров качества систем автоматизации.
РО 9.4.Проводить анализ характеристик надежности систем автоматизации.
РО 9.5. Разрабатывать технические требования и технические задания на проектирование.
РО 9.6. Использовать нормативную документацию и межгосударственные стандарты в разработке и оформлении проектной документации.
Приложение 495
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07140200 - Мехатроника (по отраслям)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 495 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140200 - Мехатроника (по отраслям)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07140201 - Мехатрониканың қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Мехатрондық жүйелердің автоматтандырылған жабдықтарын монтаждау жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Техникалық құжаттамаға сәйкес мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін монтаждау
ОН 1.1. Монтаждауға дейінгі дайындықты жүргізіп, мехатрондық жүйелердің элементтік базасының бүтіндігін тексеру.
ОН 1.2. Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа және шет тіліндегі ерекшелікке сәйкес сызбаларды оқу.
ОН 1.3. Мехатрондық жүйелерді монтаждау және баптау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау кезінде ұқыпты өндіріс технологиясы бойынша талаптарды орындау.
ОН 1.4. Гидравликалық, пневматикалық, электр жүйелерінің, басқару және автоматтандыру жүйелерінің монтаждау жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.5. Мехатрондық жүйелер жабдықтарының монтаждауын орындау.
ОН 1.6. Мехатрондық жүйелердің монтаждау жұмыстарының сапасын бақылау.
КҚ 2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді қағидалық қосу сүлбаларына сәйкес реттеу және конфигурация жасау
КМ 2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді қосу сүлбаларына сәйкес реттеу және конфигурациялау
ОН 2.1. Технологиялық процестердің ерекшелігін ескере отырып, мехатрондық жүйелерді бағдарламалау.
ОН 2.2. Бағдарламаланатын логикалық контроллерлерді қағидалық қосу сұлбаларына сәйкес реттеу және конфигурациялау.
ОН 2.3. Бағдарламаланатын логикалық контроллердің басқару бағдарламаларының басқару алгоритмдерін реттеу.
КҚ 3. Техникалық құжаттамаға сәйкес мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін реттеуді орындау
КМ 3. Техникалық құжаттамаға сәйкес мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін баптау
ОН 3.1. Мехатронды жүйелердің іске қосу-баптау жұмыстарын орындау.
ОН 3.2. Нормативтік талаптарды сақтай отырып, мехатронды жүйелерді баптау және реттеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.3. Бергіштердің физикалық шамаларына, дискретті және аналогтық сигналдардың жұмысына талдау жасау.
ОН 3.4. Бақылау-тексеру аппаратурасының көмегімен пневмоавтоматты, механикалық, электрондық және сенсорлық жүйелерді реттеуді және күйін келтіруді жүргізу.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07140201 - Прикладной бакалавр мехатроники"
ПК 1. Проводить монтажные работы автоматизированного оборудования мехатронных систем
ПМ 1. Монтаж компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией
РО 1.1. Осуществлять предмонтажную подготовку и проверку на целостность, элементной базы мехатронных систем.
РО 1.2. Читать схемы согласно руководству по эксплуатации и спецификации на иностранном языке.
РО 1.3. Выполнять требования по технологии бережного производства при организации и выполнении работ по монтажу мехатронных систем.
РО 1.4. Осуществлять монтажные работы гидравлических, пневматических, электрических систем, систем управления и автоматизации.
РО 1.5. Выполнять монтаж оборудования мехатронных систем.
РО 1.6. Контролировать качество проведения монтажных работ мехатронных систем.
ПК 2. Осуществлять настройку и конфигурирование программируемых логических контроллеров в соответствии с принципиальными схемами подключения
ПМ 2. Настройка и конфигурирование программируемых логических контроллеров в соответствии с принципиальными схемами подключения
РО 2.1. Программировать мехатронные системы с учетом специфики технологических процессов.
РО 2.2. Настраивать и конфигурировать программируемые логические контроллеры в соответствии с принципиальными схемами подключения.
РО 2.3. Корректировать алгоритмы управления управляющих программ программируемого логического контроллера.
ПК 3. Выполнять наладку компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией
ПМ 3. Наладка компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией
РО 3.1. Выполнять пусконаладочные работы мехатронных систем.
РО 3.2. Выполнять работы по наладке и настройке мехатронных систем с соблюдением нормативных требований.
РО 3.3. Выполнять анализ функционирования датчиков физических величин, дискретных и аналоговых сигналов.
РО 3.4. Проводить настройку и отладку пневмоавтоматических, механических, электронных и сенсорных систем с помощью контрольно-проверочной аппаратуры.

ОН 3.5. Мехатрондық жүйені пайдалануға беру.
ОН 3.6 Мехатрондық жүйелерді қауіпсіз пайдалану жағдайларын қамтамасыз ету.
КҚ 4. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету, ақаулықтарды диагностикалау және жөндеуді жүзеге асыру
КМ 4. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету, ақаулықтарды диагностикалау және жөндеуді жүзеге асыру
ОН 4.1. Техникалық қызмет көрсету сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Жөндеу жұмыстарын жүргізу бағдарламасы мен әдістемесін әзірлеу және пайдалану.
ОН 4.3. Мехатрондық жүйелердегі ақауларды диагностикалау және іздеу.
ОН 4.4. Мехатрондық жүйелердің гидравликалық, пневматикалық, электромеханикалық құрылғыларын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру технологиялық реттілігін бақылау.
ОН 4.5. Мехатрондық жүйелердің жабдықтарын бақылауды, реттеуді және сынауды орындау.
ОН 4.6. Мехатрондық жүйелерді диагностикалау және жөндеу нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 5. Мехатрондық жүйелерді құру, модельдеу және оңтайландыру
КМ 5. Мехатрондық жүйелерді құру, модельдеу және оңтайландыру
ОН 5.1. Тораптар мен құрылғылардың типтік электрлік, пневматикалық және гидравликалық сұлбаларының параметрлерін есептеуді жүргізу.
ОН 5.2. Сұлбалық шешімді әзірлеу және роботты жабдықты есептеу.
ОН 5.3. Мехатрондық жүйелердің құрылымдық, функционалдық және қағидалық сұлбаларын құру.
ОН 5.4. Мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, мехатрондық жүйелерді модельдеу.
ОН 5.5. Мехатрондық жүйелерді басқарудың ең оңтайлы модельдерін таңдау.
ОН 5.6. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерінің жұмысын әртүрлі параметрлер бойынша оңтайландыру кезінде жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
КҚ 6. Өнеркәсіптік роботтарды және мехатрондық жүйелерді басқару үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеуді және баптауды жүзеге асыру
КМ 6. Өнеркәсіптік роботтар мен мехатрондық жүйелерді басқару үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және баптау
ОН 6.1. Роботты және мехатронды жүйелерді басқаруға арналған бағдарламаларды құрылымдау.
ОН 6.2. Мехатрон жүйелеріндегі өнеркәсіптік роботтарды бағдарламалау және қайта бағдарламалау.
ОН 6.3. Робототехника бұйымдарының тәжірибелік үлгілеріне сынақтар жүргізу.
КҚ 7. Мехатронды және робототехникалық жүйелерді жобалау бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы қалыптастыру
КМ 7. Мехатронды және робототехникалық жүйелерді жобалау бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы қалыптастыру
ОН 7.1. Өнеркәсіптік роботтарды жобалау үшін бастапқы деректерді талдау.
ОН 7.2. Мехатронды және робототехникалық жүйелерді өндіру үшін сызбалар жасау.

РО 3.5. Вводить в эксплуатацию мехатронную систему.
РО 3.6. Обеспечивать безопасные условия эксплуатации мехатронных систем.
ПК 4. Осуществлять техническое обслуживание, диагностику неисправностей и ремонт мехатронных систем
ПМ 4. Осуществление технического обслуживания, диагностики неисправностей и ремонта мехатронных систем
РО 4.1. Осуществлять контроль качества технического обслуживания.
РО 4.2. Разрабатывать и использовать программу и методики проведения ремонтных работ.
РО 4.3. Выполнять диагностику и поиск дефектов работы в мехатронных системах.
РО 4.4. Контролировать технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки узлов и механизмов, гидравлических, пневматических, электромеханических устройств мехатронных систем.
РО 4.5. Выполнять контроль, наладку и испытание оборудования мехатронных систем.
РО 4.6. Оформлять документацию по результатам диагностики и ремонта мехатронных систем.
ПК 5. Разрабатывать моделирование и оптимизацию работы мехатронных систем
ПМ 5. Разработка моделирования и оптимизация работы мехатронных систем
РО 5.1. Проводить расчеты параметров типовых электрических, пневматических и гидравлических схем узлов и устройств.
РО 5.2. Разрабатывать схемотехническое решение и проводить расчеты роботизированного оборудования.
РО 5.3. Составлять структурные, функциональные и принципиальные схемы мехатронных систем.
РО 5.4. Выполнять моделирование мехатронных систем с применением специализированного программного обеспечения.
РО 5.5. Выбирать наиболее оптимальные модели управления мехатронными системами.
РО 5.6. Обеспечивать безопасность работ при оптимизации работы компонентов и модулей мехатронных систем по различным параметрам.
ПК 6. Осуществлять разработку и наладку программного обеспечения для управления промышленными роботами и мехатронными системами
ПМ 6. Разработка и наладка программного обеспечения для управления промышленными роботами и мехатронными системами
РО 6.1. Разрабатывать программы для управления роботизированными и мехатронными системами.
РО 6.2. Программировать и перепрограммировать промышленные роботы в мехатронных системах.
РО 6.3. Проводить испытания опытных образцов изделий робототехники.
ПК 7. Формировать конструкторско-технологическую документацию по проектировке мехатронных и робототехнических систем
ПМ 7. Формирование конструкторско-технологической документации по проектировке мехатронных и робототехнических систем
РО 7.1. Анализировать исходные данные для проектирования промышленных роботов.
РО 7.2. Создавать чертежи для производства мехатронных и робототехнических систем.

ОН 7.3. Сұлбалық шешімді әзірлеу және роботтың бөлшектерін есептеу.
КҚ 8. Мехатронды құрылғылармен және робототехникалық жүйелермен орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды орындау
КМ 8. Мехатронды құрылғылармен және робототехникалық жүйелермен орындалған жұмыстардың сапасын бақылау
ОН 8.1. Өнеркәсіптік робот жасаған жұмыстардың ақауларын көз қарауымен анықтау.
ОН 8.2. Анықталған ақауларды жою үшін өнеркәсіптік роботтар мен мехатрондық құрылғыларды баптаумен жүзеге асыру.
ОН 8.3. Өнеркәсіптік роботтар мен мехатрондық құрылғылардың жұмыс қабылеттілігін сақтау үрдісін бақылау.
ОН 8.4. Мехатронды және роботты жүйелерде олардың тиімділігі мен жетілдіру жолдарын анықтау үшін эксперименттер жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
497-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07140300 - Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140300 - Робототехника және кірістірілетін жүйелер (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 7.3. Разрабатывать схемотехническое решение и проводить расчеты деталей робота.
ПК 8. Выполнять контроль качества работ, выполненных мехатронными устройствами и робототехническими системами
ПМ 8. Контроль качества работ, выполненных мехатронными устройствами и робототехническими системами
РО 8.1. Визуально определять дефекты работ, выполненных промышленным роботом.
РО 8.2. Выполнять наладку промышленных роботов и мехатронных устройств для устранения выявленных дефектов.
РО 8.3. Контролировать процесс поддержания работоспособности промышленных роботов и мехатронных устройств.
РО 8.4. Проводить эксперименты на мехатронных и робототехнических системах для определения их эффективности и путей совершенствования.
Приложение 497
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07140300 - Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 497 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140300 - Робототехника и встраиваемые системы (по отраслям)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07140301 - Робототехника және кірістірілетін жүйелердің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Үлгілік жобалар негізінде электрондық схемаларды әзірлеу
КМ 1. Үлгілік жобалар негізінде электрондық схемаларды әзірлеу
ОН 1.1. Үлгілік схематехникалық шешімдердің есебін жүргізу.
ОН 1.2. Электрондық жабдықтың әр түрлі схемаларын оқу.
ОН 1.3. Электрондық схемаларды әзірлеу үшін автоматтандырылған жобалау жүйелерін қолдану.
ОН 1.4. Электрондық схеманың жұмысқа қабілетін қамтамасыз ету үшін компоненттерді таңдау.
ОН 1.5. Радиоэлементтерді тақтаға монтаждауды жүргізу.
ОН 1.6. Ақауларды анықтау үшін электр параметрлерін өлшеу құралдары мен әдістерін қолдану.
ОН 1.7. Бұйымның техникалық құжаттамасы үшін схематехникалық шешімдердің сипаттамасын дайындау.
КҚ 2. Электрондық техника құрылғылары, блоктары мен аспаптарын монтаждауды, реттеуді және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 2. Электрондық техника құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау, баптау және техникалық қызмет көрсету
ОН 2.1. Электрондық техника құрылғыларын құрастыру, монтаждау және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.2. Электрондық техника құрылғыларын баптау және реттеу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Диагностика және жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 2.4. Электрондық техниканы жөндеуге құжаттама дайындау.
КҚ 3. Роботтандырылған және кірістірілетін жүйелерді басқару үшін бағдарламалық жасақтаманы құрастыру
КМ 3. Роботтандырылған және кірістірілетін жүйелерді басқару үшін бағдарламалық жасақтаманы құрастыру
ОН 3.1. Роботталған құрылғы мен кірістірілетін жүйелер үшін алгоритмдерді құрастыру.
ОН 3.2. Роботталған құрылғы мен кірістірілетін жүйелер үшін бағдарламалық жасақтаманы құрастыру.
ОН 3.3. Бағдарламалық жасақтаманы тестілеу.
ОН 3.4. Бағдарламалық жасақтаманың баптау құралдарын дайындау.
КҚ 4. Робототехникалық және кірістірілетін жүйелерді баптау, қызмет көрсету және жөндеуді орындау
КМ 4. Робототехникалық және кірістірілетін жүйелерді баптау, қызмет көрсету және жөндеу
ОН 4.1. Робототехникалық және кірістірілетін жүйелерді құрастыруды, іске қосу-баптауды жүзеге асыру.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07140301 - Прикладной бакалавр робототехники и встраиваемых систем"
ПК 1. Разрабатывать электронные схемы на основе типовых проектов
ПМ 1. Разработка электронных схем на основе типовых проектов
РО 1.1. Проводить расчет типовых схемотехнических решений.
РО 1.2. Читать различные схемы электронного оборудования.
РО 1.3. Применять системы автоматизированного проектирования для разработки электронных схем.
РО 1.4. Подбирать компоненты для обеспечения работоспособности электронной схемы.
РО 1.5. Производить монтаж радиоэлементов на плату.
РО 1.6. Применять средства и методы измерения электрических параметров для определения неисправностей.
РО 1.7. Подготавливать описание схемотехнического решения для технической документации изделия.
ПК 2. Осуществлять монтаж, наладку и техническое обслуживание устройств, блоков и приборов электронной техники
ПМ 2. Монтаж, наладка и техническое обслуживание устройств, блоков и приборов электронной техники
РО 2.1. Выполнять работы по сборке, монтажу и демонтажу устройств электронной техники.
РО 2.2. Выполнять работы по настройке и регулировке устройств электронной техники.
РО 2.3. Проводить диагностику и ремонт электронной техники.
РО 2.4. Подготавливать документацию на ремонт электронной техники.
ПК 3. Разрабатывать программное обеспечение для управления роботизированными и встраиваемыми системами
ПМ 3. Разработка программного обеспечения для управления роботизированными и встраиваемыми системами
РО 3.1. Разрабатывать алгоритмы встроенных вычислительных систем.
РО 3.2. Разрабатывать программное обеспечение.
РО 3.3. Проводить тестирование программного обеспечения.
РО 3.4. Подготавливать средства отладки программного обеспечения.
ПК 4. Настраивать, обслуживать и осуществлять ремонт робототехнических и встраиваемых систем
ПМ 4. Настройка, обслуживание и ремонт робототехнических и встраиваемых систем
РО 4.1. Осуществлять сборку, пуско-наладку робототехнических и встраиваемых систем.

ОН 4.2. Автоматтандырылған жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 4.3. Автоматтандырылған жабдықтың ақауларын жою.
КҚ 5. Роботталған жабдықтар және кірістірілетін есептеу жүйелерінің бұйымдарын жобалау және құрастыру
КМ 5. Роботталған жабдықтар және кірістірілетін есептеу жүйелерінің бұйымдарын жобалау және құрастыру
ОН 5.1. Электр схемаларды құрастыру және есептеу.
ОН 5.2. Электр схемаларын құрастыру үшін элементтік базаны таңдауды жүзеге асыру.
ОН 5.3. Электрондық компоненттер мен тораптарды монтаждау.
ОН 5.4. Бағдарламалық модульдер мен компоненттерін біріктіру.
ОН 5.5. Роботталған жабдықтар мен кірістірілетін жүйелердің бұйымдарын тестілеу.
ОН 5.6. Жұмыс жобалау-конструкторлық және пайдалану құжаттамасын әзірлеу.
КҚ 6. Робототехникалық және кірістірілген жүйелерде жұмысты ұйымдастыру және басқаруды жүзеге асыру
КМ 6. Робототехникалық және кірістірілген жүйелерде жұмысты ұйымдастыру және басқаруды жүзеге асыру
ОН 6.1. Команда жұмысын ұйымдастыру, рөлдер мен міндеттерді үлестіру.
ОН 6.2. Белгіленген техникалық параметрлерге сәйкес электрондық жабдықты өндіру және монтаждау үшін қажетті материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын егжей-тегжейлі бағалауды дайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
499-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07140400 – Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0714 Электроника және автоматтандыру
Мамандығы:
07140400 – Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

РО 4.2. Осуществлять техническое обслуживание автоматизированного оборудования.
РО 4.3. Устранять неисправности автоматизированного оборудования.
ПК 5. Проектировать и конструировать изделия роботизированного оборудования и встраиваемых систем
ПМ 5. Проектирование и конструирование изделий роботизированного оборудования и встраиваемых систем
РО 5.1. Разрабатывать и рассчитывать электрические схемы.
РО 5.2. Осуществлять выбор элементной базы для разработки электрических схем.
РО 5.3. Выполнять монтаж электронных компонентов и узлов.
РО 5.4. Осуществлять интеграцию программных модулей и компонентов.
РО 5.5. Тестировать изделия роботизированного оборудования и встраиваемых систем.
РО 5.6. Разрабатывать рабочую проектно-конструкторскую и эксплуатационную документацию.
ПК 6. Организовывать работу и осуществлять управление в робототехнических и встраиваемых системах
ПМ 6. Организация работы и осуществление управления в робототехнических и встраиваемых системах
РО 6.1. Организовывать работу команды, распределять роли и обязанности.
РО 6.2. Подготавливать детальные оценки количества и стоимости материальных и трудовых затрат, необходимых для производства и монтажа электронного оборудования в соответствии с установленными техническими параметрами.
Приложение 499
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07140400 - Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники"
Сноска. Приказ дополнен приложением 499 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0714 Электроника и автоматизация
Специальность:
07140400 - Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ07140401 – Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Медициналық техника бұйымдарына және жалпы технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыру
КМ 1. Медициналық техника бұйымдары мен жалпы технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 1.1. Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Эскиздерді, сызбаларды және электр сызбаларын құрастыру және оқу.
ОН 1.3. Электрлік өлшеулерді орындау.
ОН 1.4. Төмен жиілікті күшейткіштер мен жоғары жиілікті генераторлардағы ақауларды анықтау және жою.
ОН 1.5. Трансформаторларды, ауыстырып қосқыштарды, реостаттарды, басқару бекеттерін, магнитті іске қосқыштарды, контакторларды жөндеуді орындау.
ОН 1.6. Технологиялық жабдықтарды жөндеуді орындау.
КҚ 2. Физиотерапиялық және зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 2. Физиотерапиялық және зертханалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 2.1. Электрондық схемалардың, электрондық компоненттер мен модульдердің электрлік параметрлерін өлшеу.
ОН 2.2. Электрондық схема тізбегін, электрондық компонентті немесе модулді мөрлік тақшада немесе құрастыруда табу.
ОН 2.3. Электрондық схемалардың электрлік параметрлерін модельдеу үшін бағдарламаларды қолдану.
ОН 2.4. Бұйымның сипаттамаларын бұйымның функционалды түйіндерінің электрлік параметрлерімен салыстыру.
ОН 2.5. Физиотерапиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 2.6. Анализаторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 3. Анестезиологиялық жабдықтар мен операциялық блоктар жабдықтарының медициналық техника бұйымдарындағы ақаулықтар мен зақымдануларды анықтау және жою
КМ 3. Операциялық блоктардың жабдықтарына және анестезиологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу
ОН 3.1. Өкпені жасанды желдету аппараттарының аналогты және сандық құрылғылары мен блоктарына қызмет көрсету.
ОН 3.2. Электрохирургиялық жоғары жиілікті аппараттардың аналогты және сандық құрылғылары мен блоктарына қызмет көрсету.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ07140401 - Прикладной бакалавр монтажа, технического обслуживания и ремонта медицинской техники"
ПК 1. Осуществлять техническое обслуживание и ремонт изделий медицинской техники и общего технологического оборудования
ПМ 1. Техническое обслуживание и ремонт изделий медицинской техники и общего технологического оборудования
РО 1.1. Выполнять работы по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
РО 1.2. Составлять и читать эскизы, чертежи и электрические схемы.
РО 1.3. Выполнять электрические измерения.
РО 1.4. Определять и устранять неисправности в усилителях низкой частоты и генераторах высокой частоты.
РО 1.5. Выполнять ремонт трансформаторов, переключателей, реостатов, постов управления, магнитных пускателей, контакторов.
РО 1.6. Выполнять ремонт технологического оборудования.
ПК 2. Производить техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического и лабораторного оборудования
ПМ 2. Техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического и лабораторного оборудования
РО 2.1. Производить измерения электрических параметров электронных схем, электронных компонентов и модулей.
РО 2.2. Находить цепь электронной схемы, электронный компонент или модуль на печатной плате или сборке.
РО 2.3. Использовать программы для моделирования электрических параметров электронных схем.
РО 2.4. Сопоставлять характеристики изделия с электрическими параметрами функциональных узлов изделия.
РО 2.5. Производить техническое обслуживание и ремонт физиотерапевтического оборудования.
РО 2.6. Производить техническое обслуживание и ремонт анализаторов.
ПК 3. Выявлять и устранять неисправности и повреждения в изделиях медицинской техники анестизиологического оборудования и оборудования операционных блоков
ПМ 3. Техническое обслуживание и ремонт анестизиологического оборудования и оборудования операционных блоков
РО 3.1. Проводить обслуживание аналоговых и цифровых устройств и блоков аппаратов искусственной вентиляции легких.
РО 3.2. Проводить обслуживание аналоговых и цифровых устройств и блоков электрохирургических высокочастотных аппаратов.

ОН 3.3. Пульсоксиметрлер мен төсек жанындағы мониторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 3.4. Электрокардиографтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
ОН 3.5. Ультрадыбыстық аппараттарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 3.6. Электрокардиостимуляторларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 4. Стоматологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 4. Стоматологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 4.1. Стоматологиялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 4.2. Стоматологияда қолданылатын компрессорларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
ОН 4.3. Стоматологиялық жабдықты орнату және реттеу.
ОН 4.4. Протездерді дайындауға арналған стоматологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
КҚ 5. Иондаушы және электромагниттік сәулелену дозасының қуатын есептеуді орындау
КМ 5. Иондаушы және электромагниттік сәулелену дозасының қуатын есептеуді орындау
ОН 5.1. Радиациялық қауіпсіздік нормаларының сәйкестігін тексеру.
ОН 5.2. Сәулелену қуатын есептеуді жүргізу.
ОН 5.3. Дозиметриялық аспаптарды қолдану.
ОН 5.4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтар жүргізу.
ОН 5.5. Жабдықты жөндеуден кейін немесе ауыстырғаннан кейін оның жұмыс істеу параметрлерінің өндірушінің техникалық құжаттамасына сәйкестігін тексеру.
КҚ 6. Жоғары технологиялық медициналық диагностикалық аспаптарға техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 6. Жоғары технологиялық медициналық диагностикалық аспаптарға техникалық қызмет көрсету
ОН 6.1. Ядролық-магниттік резонанс негізінде томографтарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 6.2. Сәулелік диагностика кешендеріне техникалық қызмет көрсету.
ОН 6.3. Рентгендік компьютерлік диагностика үшін кешендерге техникалық қызмет көрсету.
КҚ 7. Жоғары технологиялық медициналық құрылғылардың бағдарламалық жасақтамасын тестілеу, тексеру және конфигурациялау
КМ 7. Медициналық аспаптар мен аппараттардың бағдарламалық қамтылымын баптау
ОН 7.1. Медициналық кешендерінің бағдарламалық жасақтамасын ауыстыру/ жаңарту
мерзімін анықтау.
ОН 7.2. Медициналық кешендердегі микропроцессорлық жүйелердің сипаттамалары мен функционалдық мүмкіндіктері бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуге талдау жүргізу.
ОН 7.3. Жоғары технологиялық медициналық аспаптар мен аппараттардың бағдарламалық қамтамасыз етілуінің жұмыс істеуіне профилактикалық тексеру жүргізу.
КҚ 8. Электрондық аппаратураның күрделі функционалдық тораптарына техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 8. Электрондық аппаратураның күрделі функционалдық тораптарына техникалық қызмет көрсету

РО 3.3. Производить техническое обслуживание и ремонт пульсоксиметров и прикроватных мониторов.
РО 3.4. Производить техническое обслуживание и ремонт электрокардиографов.
РО 3.5. Производить техническое обслуживание и ремонт аппаратов ультразвукового исследования.
РО 3.6. Производить техническое обслуживание и ремонт электрокардиостимуляторов.
ПК 4. Производить техническое обслуживание и ремонт стоматологического оборудования
ПМ 4. Техническое обслуживание и ремонт стоматологического оборудования
РО 4.1. Производить техническое обслуживание и ремонт стоматологических установок.
РО 4.2. Производить техническое обслуживание и ремонт компрессоров, применяемых в стоматологии.
РО 4.3. Производить монтаж и регулировку стоматологического оборудования.
РО 4.4. Производить техническое обслуживание и ремонт стоматологического оборудования для изготовления протезов.
ПК 5. Выполнять расчеты мощности дозы ионизирующих и электромагнитных излучений
ПМ 5. Выполнение расчетов мощности дозы ионизирующих и электромагнитных излучений
РО 5.1. Проверять соответствие норм радиационной безопасности.
РО 5.2. Производить расчет мощности излучений.
РО 5.3. Применять дозиметрические приборы.
РО 5.4. Проводить инструктажи по охране труда и технике безопасности.
РО 5.5. Проверять соответствие параметров функционирования оборудования после его ремонта или замены технической документации изготовителя.
ПК 6. Выполнять техническое обслуживание высокотехнологичных медицинских диагностических приборов
ПМ 6. Техническое обслуживание высокотехнологичных медицинских диагностических приборов
РО 6.1. Выполнять техническое обслуживание томографов на основе ядерно-магнитного резонанса.
РО 6.2. Проводить техническое обслуживание комплексов для лучевой диагностики.
РО 6.3. Проводить техническое обслуживание комплексов для рентгеновской компьютерной диагностики.
ПК 7. Производить тестирование, проверку и настройку программного обеспечения высокотехнологичных медицинских приборов
ПМ 7. Настройка программного обеспечения медицинских приборов и аппаратов
РО 7.1. Определять сроки замены/ обновления программного обеспечения медицинских комплексов.
РО 7.2. Проводить анализ программного обеспечения по характеристике и функциональным возможностям микропроцессорных систем в медицинских комплексах.
РО 7.3. Проводить профилактическую проверку функционирования программного обеспечения высокотехнологичных медицинских приборов и аппаратов.
ПК 8. Выполнять техническое обслуживание сложных функциональных узлов электронной аппаратуры
ПМ 8. Техническое обслуживание сложных функциональных узлов электронной аппаратуры

ОН 5.5. Ақпаратты өңдеу, жіберу, сақтау әдістерін анықтау.
ОН 5.6. Ақпараттық жүйелердің техникалық тапсырмасы мен спецификациясын әзірлеу.
КМ 6. Қауіпсіздік жүйелері мен ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу
КМ 6. Қауіпсіздік жүйелері мен ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу
РО 6.1. Қауіпсіздік жөніндегі ақпараттық жүйелердің спецификациясын жасау.
РО 6.2. Ақпараттық жүйені өңдеу кезінде деректерді қорғау технологияларын қолдану.
РО 6.3. Сәйкестендіру модульдерін жасау және мүмкін мәселелерді тіркеу.
РО 6.4. Бағдарламалық құралдарды жаңарту.
КМ 7. Басқару процестерін жоспарлау және ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 7. Басқару процестерін жоспарлау және ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
РО 7.1. Ақпаратты автоматтандырылған өңдеу әдістерін
пайдалану.
РО 7.2. Ақпаратты автоматтандырылған өңделуімен байланысты бизнес-процестерді анықтау және сипаттау.
РО 7.3. Ұйымдағы ақпараттық қауіпсіздік құжаттарының үлгілерін әзірлеу.
РО 7.4. Бағдарламалық жасақтаманың лицензияларын және нұсқалығын басқару.
КМ 8. Басқару процестерін бақылау және ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 8. Басқару процестерін бақылау және ұйымның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
РО 8.1. Ақпараттық қауіпсіздік құжаттары талаптарының сақталуын тексеру.
РО 8.2. Ақпараттық қауіпсіздік жүйелерін бақылау тексерістері бойынша актілерді құрастыру және рәсімдеу.
РО 8.3. Аппараттық-бағдарламалық құралдарының тестілеу.
РО 8.4. Жөндеуден кейін ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық құралдардың жағдайын тексеру.
РО 8.5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық құралдардың техникалық сүйемелдеу.
РО 8.6. Ақпараттық қауіпсіздікке және ақпараттың таралып кетуін болдырмайтын жүйелерге техникалық сүйемелдеу.
РО 8.7. Деректер қорын басқару жүйесінің журналдарын және бейнебақылау жүйелерінің жазбаларын талдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
503-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07150100 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150100 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 5.5. Определить способы обработки, передачи, хранения информации.
РО 5.6. Разрабатывать техническое задание и спецификацию информационных систем.
ПК 6. Сопровождать системы безопасности и информационных систем
ПМ 6. Сопровождение систем безопасности и информационных систем
РО 6.1. Создавать спецификации информационных систем по безопасности.
РО 6.2. Применять технологии защиты данных при их обработке информационной системы.
РО 6.3. Создавать модули идентификации и регистрация возможных проблем.
РО 6.4. Модернизировать программные средства.
ПК 7. Планировать процессы управления и обеспечения информационной безопасности организации
ПМ 7. Планирование процессов управления и обеспечения информационной безопасности организации
РО 7.1. Пользоваться методами автоматизированной обработки информации.
РО 7.2. Выявлять и описывать бизнес-процессы автоматизированной обработкой информации.
РО 7.3. Разрабатывать шаблоны документов информационной безопасности в организации.
РО 7.4. Управлять лицензиями и версионностью программного обеспечения.
ПК 8. Выполнять контроль процессов управления и обеспечения информационной безопасности организации
ПМ 8. Выполнение контроля процессов управления и обеспечения информационной безопасности организации
РО 8.1. Проверять соблюдение требований документов информационной безопасности.
РО 8.2. Составлять и оформлять акты контрольных проверок систем информационной безопасности.
РО 8.3. Осуществлять тестирование аппаратно-программных средств.
РО 8.4. Проверять состояние аппаратно-программных средств обеспечения информационной безопасности после ремонта.
РО 8.5. Осуществлять техническое сопровождение аппаратно-программных средств информационной безопасности.
РО 8.6. Осуществлять техническое сопровождение информационной безопасности и систем предотвращения утечек информации.
РО 8.7. Анализировать журналы системы управления базами данных и записей систем видеонаблюдения.
Приложение 503
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07150100 - Технология машиностроения (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 503 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150100 - Технология машиностроения (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ07150101 - Машина жасау технологиясының қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 1. Технологиялық жабдықты жөндеу және қызмет көрсету бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 1.1. Технологиялық жабдықты жөндеу жұмыстарын орындауға дайындықты жүргізу.
ОН 1.2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы пайдалану.
ОН 1.3. Тораптар мен механизмдерді монтаждау және демонтаждауды орындау.
ОН 1.4. Күрделі тораптар мен механизмдерге, жабдықтарға, агрегаттар мен машиналарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
ОН 1.5. Бөлшектерді слесарлық өңдеуді жүзеге асыру.
ОН 1.6. Күрделілігі орташа бөлшектерді механикалық өңдеуді орындау.
ОН 1.7. Механизмдерге профилактикалық қызмет көрсетуді жүргізу.
КҚ 2. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда операцияларды орындау
КМ 2. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда операцияларды орындау
ОН 2.1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы пайдалану.
ОН 2.3. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда жұмыс істеуге арналған дайындамалар параметрлерінің конструкторлық-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалау.
ОН 2.4. Дайын өнім параметрлеріне қойылатын талаптарға сәйкес бөлшектерді өңдеуді орындау.
ОН 2.5. Технологиялық процестің талаптарына сәйкес токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа да станоктарда орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
КҚ 3. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу
КМ 3. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу
ОН 3.1. Сандық бағдарламалық басқарылатын станоктарда машиналарында жұмыс процесін дайындау.
ОН 3.2. Бағдарламалық басқарылатын станоктарда жұмыс істеу кезінде конструкторлық-технологиялық құжаттаманы пайдалану.
ОН 3.3.Өнімді сандық бағдарламамен басқарылатын станоктарда өндіру.
КҚ 4. Күрделілігі орташа бөлшектерді дайындау сапасын және қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарын құрастыру сапасын бақылау
КМ 4. Күрделілігі орташа бөлшектерді дайындау сапасын және қарапайым құрастыру бірліктері мен бұйымдарын құрастыру сапасын бақылау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07150101 - Прикладной бакалавр технологии машиностроения"
ПК 1. Выполнять технологические операции по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
ПМ 1. Выполнение технологических операций по ремонту и обслуживанию технологического оборудования
РО 1.1. Производить подготовку к выполнению ремонтных работ технологического оборудования.
РО 1.2. Использовать конструкторско-технологическую документацию.
РО 1.3. Выполнять монтаж и демонтаж узлов и механизмов.
РО 1.4. Выполнять техническое обслуживание сложных узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин.
РО 1.5. Осуществлять слесарную обработку деталей.
РО 1.6. Выполнять механическую обработку деталей средней сложности.
РО 1.7. Производить профилактическое обслуживание механизмов.
ПК 2. Выполнять операции на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и других станках
ПМ 2. Выполнение операций на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и других станках
РО 2.1. Проводить подготовительные работы по обработке на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и других станках.
РО 2.2. Использовать конструкторско-технологическую документацию.
РО 2.3. Оценивать соответствие параметров заготовок для работы на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и других станках требованиям конструкторско-технологической документации.
РО 2.4. Выполнять обработку деталей в соответствии с требованиями к параметрам готового изделия.
РО 2.5. Контролировать качество работ, выполненных на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и других станках согласно требованиям технологического процесса.
ПК 3. Вести процесс обработки с пульта управления на станках с программным управлением
ПМ 3. Ведение процесса обработки с пульта управления на станках с программным управлением
РО 3.1. Выполнять подготовку рабочего процесса на станках с числовым программным управлением.
РО 3.2. Использовать конструкторско-технологическую документацию при работе на станках с программным управлением.
РО 3.3. Производить продукцию на станках с числовым программным управлением.
ПК 4. Контролировать качество изготовления деталей средней сложности и качество сборки простых сборочных единиц и изделий
ПМ 4. Контроль качества изготовления деталей средней сложности и сборки простых сборочных единиц и изделий

ОН 4.1. Өлшеуді бақылау құралдарының жарамдылығын тексеру және қарапайым бөлшектердің сызықтық өлшемдерін бақылау.
ОН 4.2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы пайдалану.
ОН 4.3. Конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкес бөлшектің сапасының сәйкестігін анықтау.
ОН 4.4. Күрделілігі орташа бөлшектерге көрсетілген техникалық талаптарды бақылау.
ОН 4.5. Құрастыру бірліктері мен күрделілігі сынақ жүргізу.
КҚ 5.Машина бөлшектерін дайындаудың технологиялық процестерін әзірлеу
КМ 5. Машина бөлшектерін дайындаудың технологиялық процестерін әзірлеу және ұйымдастыру
ОН 5.1. Токарлық, фрезерлік, бұрғылау, тегістеу және басқа машиналарда технологиялық процесті реттеу.
ОН 5.2.Машина бөлшектерін дайындаудың технологиялық процестерін әзірлеу кезінде конструкторлық құжаттаманы қолдану.
ОН 5.3.Машина бөлшектерін өндірудің технологиялық процестерін жасау кезінде автоматтандырылған жобалау және бағдарламалау жүйелерін қолдану.
ОН 5.4. Конструкторлық құжаттама негізінде бөлшектерді дайындаудың технологиялық операцияларын жобалау.
ОН 5.5.Машина бөлшектерін дайындаудың технологиялық процестерін ұйымдастыру.
КҚ 6. Машина жасау процестері өнімдерінің сапасына техникалық бақылау жүргізуді басқару және ұйымдастыру
КМ 6. Машина жасау процестері өнімдерінің сапасына техникалық бақылау жүргізуді басқару және ұйымдастыру
ОН 6.1. Құрылымдық бөлімшенің өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу.
ОН 6.2. Техникалық реттеу мен стандарттаудың негізгі принциптерін пайдалану
ОН 6.3. Стандарттау жөніндегі ақпараттық базаны, машина жасау саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттарды, нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану.
ОН 6.4. Өнім сапасын және машина жасау өндірісі процестерін бақылаудың прогрессивті әдістерін қолдану.
КҚ7. Реттеу және сынау бойынша технологиялық процеске сәйкес операцияларды орындау
КМ 7. Технологиялық жабдықты реттеу және сынау бойынша операцияларды орындау
ОН 7.1. Реттеу және сынау бойынша технологиялық процестердің конструкторлық-технологиялық құжаттамасын қолдану.
ОН 7.2. Белгіленген техникалық параметрлерге сәйкес жабдықтар мен жинақтаушы материалдардың макеттерін жобалау.
ОН 7.3. Іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау.
ОН 7.4. Бұйымдардың белгілі бір тобын дайындауға арналған технологиялық жабдықты монтаждауды және реттеуді бақылау.
КҚ 8. Реттеу және сынау бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
КМ 8. Реттеу және сынау бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
ОН 8.1. Өндіріс технологиясынан ауытқуларды анықтау.

РО 4.1. Производить проверку исправности средств контроля измерений и линейных размеров простых деталей.
РО 4.2. Использовать конструкторско-технологическую документацию.
РО 4.3. Определять соответствие качества детали на предмет соответствия конструкторско-технологической документации.
РО 4.4. Производить контроль заданных технических требований к деталям средней сложности.
РО 4.5. Проводить испытания сборочных единиц и изделий.
ПК 5. Разрабатывать технологические процессы изготовления деталей машин
ПМ 5. Разработка и организация технологических процессов изготовления деталей машин
РО 5.1. Настраивать технологический процесс работы на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных и других станках.
РО 5.2. Применять конструкторскую документацию при разработке технологических процессов изготовления деталей машин
РО 5.3. Использовать системы автоматизированного проектирования и программирования при разработке технологических процессов изготовления деталей машин.
РО 5.4. Проектировать технологические операции изготовления деталей на основе конструкторской документации.
РО 5.5.Организовывать технологические процессы изготовления деталей машин.
ПК 6. Управлять и организовывать проведение технического контроля качества продукции процессов машиностроения
ПМ 6. Управление и организация технического контроля качества продукции процессов машиностроения
РО 6.1. Участвовать в организации производственной деятельности структурного подразделения.
РО 6.2. Использовать основные принципы технического регулирования и стандартизации.
РО 6.3. Пользоваться информационной базой по стандартизации, национальными и международными стандартами, нормативно-техническими документами в области машиностроения.
РО 6.4. Применять прогрессивные методы контроля качества продукции и процессов машиностроительного производства.
ПК 7. Выполнять операции согласно технологическому процессу по наладке и испытаниям
ПМ 7. Выполнение операций по наладке и испытаниям технологического оборудования
РО 7.1. Применять конструкторско-технологическую документацию технологических процессов по наладке и испытаниям.
РО 7.2. Проектировать макеты оборудования и комплектующих материалов в соответствии с установленными техническими параметрами.
РО 7.3. Выполнять пусконаладочные работы.
РО 7.4. Контролировать монтаж и наладку технологического оборудования для изготовления определенной группы изделий.
ПК 8. Контролировать качество выполненной работы по наладке и испытаниям
ПМ 8. Контроль качества выполненной работы по наладке и испытаниям
РО 8.1. Выявлять отклонения от технологии производства.

ОН 8.2. Белгіленген ерекшеліктерге сәйкес жабдықтарды өндіру және монтаждау үшін қажетті материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын толық бағалауды дайындау.
ОН 8.3. Диагностика жүргізу және жұмыстың орындалуын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
505-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07150200 – Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150200 – Түсті металдар металлургиясы
Біліктілігі:

РО 8.2. Проводить оценкуколичества и стоимости материальных и трудовых затрат, необходимых для производства и монтажа оборудования в соответствии с установленными спецификациями.
РО 8.3. Проводить диагностику и контролировать выполнение работ.
Приложение 505
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07150200- Металлургия цветных металлов"
Сноска. Приказ дополнен приложением 505 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150200 - Металлургия цветных металлов
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ07150201 - Түсті металдар металлургиясы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесін жүргізу
КМ 1. Балқытылған тұздарда электролиз әдісімен өндіріс процесін жүргізу
ОН 1.1. Электролиздің технологиялық параметрлерін берілген шектерде ұстау.
ОН 1.2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін бақылау.
ОН 1.3. Процестерді автоматтандыру үшін компьютерлік технологияларды қолдану
ОН 1.4. Электролиздің оңтайлы технологиялық параметрлерін баптау.
ОН 1.5. Оңтайлы деңгейлерді сақтай отырып, электролит, анодты қорытпа, металл деңгейін өлшеуді жүргізу.
ОН 1.6. Балқытылған тұздардағы электролиз процесінің технологиялық режимінің бұзылу себептерін анықтау және жою.
ОН 1.7. Электролиз өндірісінің жабдықтарына, механизмдеріне және құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
КҚ 2. Технологиялық сызбаға сәйкес технологиялық операцияларды орындау
КМ 2. Технологиялық сызбаға сәйкес технологиялық операцияларды орындау
ОН 2.1. Жұмыс орнына сәйкес учаске аппараттарының тізбек сызбасын білу.
ОН 2.2. Технологиялық нұсқаулыққа сәйкес реагенттер мен материалдарды дайындау.
ОН 2.3. Технологиялық процестерді реттеу бойынша есептерді шешу.
ОН 2.4. Түсті металдарды алу процесінде қолданылатын жабдықтар мен технологиялық арматураларға қызмет көрсету.
КҚ 3. Түсті металдар мен қорытпаларды балқыту және тазарту процесін басқару
КМ 3. Түсті металдарды балқыту және тазарту процесін басқару
ОН 3.1. Түсті металдар мен қорытпаларды балқытудың технологиялық режимін жүргізу.
ОН 3.2. Шикізатты, айналымдар мен өнеркәсіп өнімдерін балқыту, түсті металдар мен қорытпаларды тазарту. процесін басқару.
ОН 3.3. Жабдықтың балқытуға дайындығын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 4. Металлургиялық кәсіпорынның өндірістік цехында жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 4. Металлургиялық кәсіпорынның өндірістік цехында жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
ОН 4.1. Техникалық тапсырмалардың орындалуын бақылауды және түзетуді жүзеге асыру.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ07150201 - Прикладной бакалавр металлургии цветных металлов"
ПК 1. Вести процесс производства методом электролиза в расплавленных солях
ПМ 1. Ведение процесса производства методом электролиза в расплавленных солях
РО 1.1. Осуществлять контроль технологических параметров электролиза.
РО 1.2. Контролировать показания контрольно-измерительных приборов
РО 1.3. Применять компьютерные технологии для автоматизации процессов.
РО 1.4. Выполнять настройку оптимальных технологических параметров электролиза.
РО 1.5. Выполнять замеры уровней электролита, анодного сплава, металла с поддержанием оптимальных уровней.
РО 1.6. Устранять причины возникновения нарушений технологического режима процесса электролиза в расплавленных солях.
РО 1.7. Выполнять техническое обслуживание оборудования, механизмов и устройств электролизного производства.
ПК 2. Выполнять технологические операции согласно технологической схеме
ПМ 2. Выполнение технологических операции согласно технологической схеме
РО 2.1. Составлять схемы цепей аппаратов участков, согласно рабочему месту.
РО 2.2. Выполнять приготовление реагентов и материалов в соответствии с технологическими инструкциями.
РО 2.3 Решать задачи по регулированию технологических процессов.
РО 2.4. Обслуживать оборудования и технологические арматуры, используемые в процессе получения цветных металлов.
ПК 3. Управлять процессом плавки и рафинирования цветных металлов и сплавов
ПМ 3. Управление процессом плавки и рафинирования цветных металлов
РО 3.1. Вести технологический режим плавки рафинирования цветных металлов и сплавов.
РО 3.2. Выполнять процессы плавки сырья, оборотов и промышленных продуктов, рафинирования цветных металлов и сплавов.
РО 3.3. Осуществлять контроль готовности оборудования к плавке.
ПК 4. Организовывать и выполнять работы в производственном цехе металлургического предприятия.
ПМ 4 Организация и выполнение работ в производственном цехе металлургического предприятия.
РО 4.1. Осуществлять контроль и коррекцию выполнения технических заданий.

ОН 4.2. Аспаптар мен жабдықтардың ақауларын жою бойынша инженерлік жұмыстарды орындау.
ОН 4.3. Учаскеде тиімді жұмыстың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.4. Есептік құжаттаманы дайындау.
КҚ 5. Түсті металдарды алу тәсілдерін меңгеру, жұмыс процесінде туындайтын проблемаларды уақтылы және тиімді шешу.
КМ 5. Түсті металдар металлургиясының технологиялық процестерін басқару
ОН 5.1. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес гидрометаллургиялық процестерді жүргізу.
ОН 5.2. Технологиялық жабдықтардың дүрыс пайдаланылуын бақылау.
ОН 5.3. Әр түрлі технологиялық мақсаттағы металлургиялық процестерді басқару жүйесін пайдалануды бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Металлургиялық өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асырады және нормативтік-техникалық құжаттармен жұмыс істеу
КМ 6. Металлургиялық өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асырады және нормативтік-техникалық құжаттармен жұмыс істеу
ОН 6.1. Металлургиялық процестердің физика-химиялық параметрлерін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 6.2. Технологиялық процестердің жүргізілуін бақылау.
ОН 6.3. Технологиялық процестерді басқару.
ОН 6.4. Нормативтік-техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
КҚ 7. Жабдықтың жұмысын бақылайды, күрделі емес тәжірибелер мен өлшеулер жүргізеді, қажетті есептеулерді орындайды, нәтижелерді талдайды және қорытындылайды, олар бойынша техникалық есеп береді мен жедел мәліметтер жасау
КМ 7. Жабдықтың жұмысын бақылайды, күрделі емес тәжірибелер мен өлшеулер жүргізеді, қажетті есептеулерді орындайды, нәтижелерді талдайды және қорытындылайды, олар бойынша техникалық есеп береді мен жедел мәліметтер жасау
ОН 7.1. Жабдықтар мен материалдарды дұрыс таңдау үшін процестің технологиялық параметрлерін есептеуді орындау.
ОН 7.2. Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігіне талдау жасау.
ОН 7.3. Техникалық тапсырмалардың орындалуын бақылауды және түзетуді жүзеге асыру.
ОН 7.4. Жедел мәліметтер бойынша техникалық есептер құрастыру.
КҚ 8. Металлургиялық қайта бөлу учаскелерінде қазіргі заманғы жабдықтарды енгізуді, қолданыстағы жабдықтарды қайта жаңартуды қамтамасыз ету.
КМ 8. Металлургиялық учаскелерде қазіргі заманғы жабдықтарды енгізу, қолданыстағы жабдықтарды қайта жаңарту
ОН 8.1. Белгілі бір металлургиялық қайта бөлу жағдайында технология мен жабдықты таңдау.
ОН 8.2. Металлургиялық процестердің физика-химиялық параметрлерін жақсарту.
ОН 8.3. Түсті металдарды алу кезінде қолданылатын негізгі және қосалқы жабдықтарды іріктеуді жүзеге асыру.
ОН 8.4. Металлургиядағы инновациялық және рационализаторлық қызметке қатысу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
507-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07150300 - Қара металдар металлургиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150300 - Қара металдар металлургиясы
Біліктілігі:

РО 4.2. Выполнять инженерные работы по устранению неисправностей приборов и оборудования.
РО 4.3. Осуществлять контроль выполнения эффективной работы на участке.
РО 4.4. Готовить отчетную документацию.
ПК 5. Владеть приемами получения цветных металлов, своевременно и эффективно решать возникающие в процессе работы проблемы.
ПМ 5. Управление технологическими процессами металлургии цветных металлов
РО 5.1. Вести гидрометаллургические процессы согласно технологических инструкций.
РО 5.2. Осуществлять контроль правильность эксплуатации технологического оборудования.
РО 5.3. Выполнять наблюдение за использованием системы управления металлургическими процессами различного технологического назначения.
ПК 6. Осуществлять контроль за качеством металлургической продукции и работать с нормативно-техническими документами.
ПМ 6. Осуществление контроля за качеством металлургической продукции и работа с нормативно-техническими документами.
РО 6.1. Осуществлять контроль физико-химических параметров металлургических процессов.
РО 6.2. Контролировать ведение технологических процессов.
РО 6.3. Руководить технологическими процессами.
РО 6.4. Работать с нормативно-технической документацией.
ПК 7. Следить за работой оборудования, проводить не сложные опыты и измерения, выполнять необходимые расчеты, анализировать и обобщать результаты, составлять по ним технические отчеты и оперативные сведения.
ПМ 7. Наблюдение за работой оборудования, проведение не сложных опытов и измерений, выполнение необходимых расчетов, анализ и обобщение результатов, составление по ним технических отчетов и оперативных сведений.
РО 7.1. Выполнять расчеты технологических параметров процесса для обоснованного выбора оборудования и материалов.
РО 7.2. Выполнять анализ технико-экономической эффективности производства.
РО 7.3. Осуществлять контроль и коррекцию выполнения технических заданий
РО 7.4. Составлять технические отчеты по оперативным сведениям.
ПК 8. Обеспечивать внедрение современного оборудования, реконструкцию действующего оборудования на участках металлургического передела.
ПМ 8. Внедрение современного оборудования, реконструкция действующего оборудования на металлургических участках
РО 8.1. Производить выбор технологии и аппаратуры в условиях конкретного металлургического передела.
РО 8.2. Улучшать физико-химические параметры металлургических процессов.
РО 8.3. Осуществлять подбор основного и вспомогательного оборудования, применяемого при получении цветных металлов.
РО 8.4. Участвовать в инновационной и рационализаторской деятельности в металлургии.
Приложение 507
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
послесреднего образования по специальности "07150300 - Металлургия черных металлов"
Сноска. Приказ дополнен приложением 507 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150300 - Металлургия черных металлов
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ07150301 - Қара металдар металлургиясы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Әртүрлі конструкциялы пештерде техникалық талаптарға сәйкес металдар мен арнайы қорытпаларды балқытудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 1. Металдар мен арнайы қорытпаларды балқытудың технологиялық процесін жүргізу
ОН 1.1. Балқыту процесінде металдар мен қорытпалардың қасиеттерін анықтау.
ОН 1.2. Қара металдар мен арнайы қорытпаларды балқытудың технологиялық режимін жүргізу.
ОН 1.3. Металдар мен арнайы қорытпаларды балқыту барысын түзету.
ОН 1.4. Балқытудың дайындығын анықтау және өнімдерді шығару.
ОН 1.5. Балқыту кезінде металдың тотығу мәндерін бақылау.
КҚ 2. Әр түрлі балқыту режиміндегі пештерге қызмет көрсету
КМ 2. Балқыту және тазарту пештеріне қызмет көрсету және пайдалану
ОН 2.1. Әр түрлі балқыту режимдері бар пештерді қолдану.
ОН 2.2. Бөлшектердің, жабдықтардың эскиздерін, сызбаларын орындау.
ОН 2.3. Футерлеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.4. Балқыту және тазарту пештерін тексеруге, балқытуға дайындау.
ОН 2.5. Балқыту және тазарту пештерінің техникалық жағдайын бақылау.
ОН 2.6. Жабдықтарды, құрал-саймандарды жұмысқа дайындау және оларды тиісті жағдайда ұстау.
КҚ 3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
КМ 3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу
ОН 3.1. Болаттың химиялық-физикалық параметрлерін анықтау.
ОН 3.2. Процесс үшін шикізатты таңдау.
ОН 3.3. Тікелей пеште және тарату шөміштерінде модификациялау, қоспалау және тазарту процесін жүргізу.
КҚ 4. Зертхананың талдау нәтижелері негізінде үлгілерді құюды және қорытпаларды талап етілетін химиялық құрамға жеткізуді жүргізу
КМ 4. Үлгілерді құю және қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу
ОН 4.1. Қорытпалардың кристалдану процестерінің жағдайын анықтау.
ОН 4.2. Құймалар өндірісінің технологиялық процесін жүргізу.
ОН 4.3. Қорытпаларды қажетті химиялық құрамға жеткізу бойынша операцияларды жүзеге асыру.
КҚ 5. Металлургиялық жабдықтардың, кен шикізатын тасымалдау, сақтау және қайта өңдеу жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 5. Қара металлургия цехтарының жабдықтарын пайдалану және қызмет көрсету

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ07150301 - Прикладной бакалавр металлургии черных металлов"
ПК 1. Вести технологический процесс выплавки металлов и специальных сплавов, в соответствии с техническими требованиями в печах различных конструкций
ПМ 1. Ведение технологического процесса выплавки металлов и специальных сплавов
РО 1.1. Определять свойства металлов и сплавов в процессе выплавки.
РО 1.2. Вести технологический режим плавки черных металлов и специальных сплавов.
РО 1.3. Корректировать ход плавки металлов и специальных сплавов.
РО 1.4. Определять готовность плавки и осуществлять выпуск продуктов.
РО 1.5. Контролировать значения угара металла при плавке.
ПК 2. Обслуживать печи с различными режимами плавлений
ПМ 2. Обслуживание и эксплуатация плавильных и рафинировочных печей
РО 2.1. Эксплуатировать печи с различными режимами плавлений.
РО 2.2. Выполнять эскизы, чертежи деталей, оборудования.
РО 2.3. Проводить футеровочные работы.
РО 2.4. Производить осмотр, подготовку плавильных и рафинировочных печей к плавке.
РО 2.5. Контролировать техническое состояние плавильных и рафинировочных печей.
РО 2.6. Готовить к работе оборудование, инструменты и содержать их в надлежащем состоянии.
ПК 3. Вести процесс модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
ПМ 3. Ведение процесса модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах
РО 3.1. Определять химико-физические параметры стали.
РО 3.2. Подбирать сырьевые материалы для процесса.
РО 3.3. Вести процесс модифицирования, легирования и рафинирования непосредственно в печи и в раздаточных ковшах.
ПК 4. Производить отливку образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава на основе результатов анализа лаборатории
ПМ 4. Отливка образцов и доведение сплавов до требуемого химического состава
РО 4.1. Определять условия протекания процессов кристаллизации сплавов.
РО 4.2. Вести технологический процесс производства отливок.
РО 4.3. Осуществлять операции по доведению сплавов до требуемого химического состава.
ПК 5. Обеспечивать функционирование металлургического оборудования, систем транспортировки, хранения и переработки рудного сырья
ПМ 5. Эксплуатация и обслуживание оборудования цехов черной металлургии

ОН 5.1. Шойын және болат балқыту жабдықтарын пайдалану және оларға қызмет көрсету.
ОН 5.2. Технологиялық жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылау.
ОН 5.3. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізу, ақауларды анықтау және жою.
КҚ 6. Балқытуды жүргізу тәсілдерін меңгеру, жұмыс барысында туындайтын мәселелерді уақытында және тиімді шешу
КМ 6. Қара металдар металлургиясының технологиялық процестерін басқару
ОН 6.1. Әр түрлі технологиялық мақсаттағы иеталлургиялық және технологиялық процестерді басқару жүйелерін қолдану.
ОН 6.2. Балқыту паспорттарына сәйкес металдарды балқыту процесін жүргізу.
ОН 6.3. Технологиялық процестің дұрыс жүргізілуін бақылау.
ОН 6.4. Металдар мен қорытпаларды балқыту процестерін қарқындату бойынша ұсыныстар дайындау.
КҚ 7. Металлургия процесінің жай-күйін талдау
КМ 7. Металлургия процесінің жай-күйін талдау
ОН 7.1. Технологиялық процесті зерттеу және әзірлеу саласындағы техникалық міндеттерді талдау.
ОН 7.2. Бастапқы материалдар мен өнімдердің сапалық сипаттамаларын бағалау.
ОН 7.3. Кәсіби мәселелерді шешу үшін анықтамалық және өндірістік деректерді пайдалану.
ОН 7.4. Қоршаған табиғи ортаның ластануын бақылау бойынша жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру.
КҚ 8. Металлургия өнімдерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру және нормативтік-техникалық құжаттармен жұмыс істеу
КМ 8. Металлургиялық өнімнің сапасын бақылау және нормативтік-техникалық құжаттармен жұмыс істеу
ОН 8.1. Металлургиялық процестердің физика-химиялық параметрлерін бақылау.
ОН 8.2. Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігін талдау.
ОН 8.3. Нормативтік-техникалық құжаттармен технологиялық процесті басқару.
КҚ 9. Металлургиялық қайта бөлу учаскелерінде қазіргі заманғы жабдықтарды енгізуді, қолданыстағы жабдықтарды қайта жаңартуды қамтамасыз ету
КМ 9. Металлургиялық қайта бөлу учаскелерінде қазіргі заманғы жабдықтарды енгізу, қолданыстағы жабдықтарды қайта жаңарту
ОН 9.1. Өндірістің техникалық-экономикалық тиімділігін жақсарту.
ОН 9.2. Нақты металлургиялық қайта бөлу жағдайында технология мен жабдықтың ұтымды нұсқасын таңдау.
ОН 9.3. Металлургиялық өндіріс технологиясын жетілдіру.
КҚ 10. Жабдықтың қажеттілігін анықтау және цехта ұтымды орналастыруды қамтамасыз ету
КМ 10. Жабдықтың қажеттілігін анықтау және цехта ұтымды орналастыруды қамтамасыз ету
ОН 10.1. Металлургиялық агрегаттардың параметрлерін өнімділік пен өңдеу әдісіне байланысты анықтау.
ОН 10.2. Металлургия цехтарының негізгі және қосалқы жабдықтарын іріктеуді жүзеге асыру.

РО 5.1. Эксплуатировать и обслуживать оборудования для выплавки чугуна и стали.
РО 5.2. Контролировать соблюдение правильной эксплуатации технологического оборудования.
РО 5.3. Проводить профилактические осмотры оборудования, выявлять и устранять неисправности.
ПК 6. Владеть приемами ведения плавок, своевременно и эффективно решать возникающие в процессе работы проблемы
ПМ 6. Управление технологическими процессами металлургии черных металлов
РО 6.1. Использовать системы управления металлургическими процессами различного технологического назначения.
РО 6.2. Вести процесс плавления металлов согласно паспортов плавок.
РО 6.3. Выполнять контроль правильного ведения технологического процесса.
РО 6.4. Готовить рекомендации по интенсификации процессов выплавки металлов и сплавов.
ПК 7. Анализировать состояние металлургического процесса
ПМ 7. Анализ состояния металлургического процесса
РО 7.1. Анализировать технические задачи в области исследований и разработки технологического процесса.
РО 7.2. Оценивать качественные характеристики исходных материалов и продукции.
РО 7.3. Использовать справочные и производственные данные для решения профессиональных задач.
РО 7.4. Планировать и организовывать работу по наблюдению за загрязнением окружающей природной среды.
ПК 8. Осуществлять контроль за качеством металлургической продукции и работать с нормативно-техническими документами
ПМ 8. Контроль качества металлургической продукции и работа с нормативно-техническими документами
РО 8.1. Контролировать физико-химические параметры металлургических процессов.
РО 8.2. Анализировать технико-экономическую эффективность производства.
РО 8.3. Руководить технологическим процессом с нормативно-техническими документами.
ПК 9. Обеспечивать внедрение современного оборудования, реконструкцию действующего оборудования на участках металлургического передела
ПМ 9. Внедрение современного оборудования, реконструкция действующего оборудования на участках металлургического передела
РО 9.1. Улучшать технико-экономическую эффективность производства.
РО 9.2. Выбирать рациональный вариант технологии и аппаратуры в условиях конкретного металлургического передела.
РО 9.3. Совершенствовать технологию металлургического производства.
ПК 10. Определять потребность оборудования и обеспечивать рациональное размещение в цехе
ПМ 10. Определение потребности оборудования и обеспечение рационального размещения в цехе
РО 10.1. Определять параметры металлургических агрегатов в зависимости от производительности и способа переработки.
РО 10.2. Осуществлять подбор основного и вспомогательного оборудования металлургических цехов.

ОН 10.3. Өндірістік учаскелерді құру немесе қайта ұйымдастыру бойынша ұйымдастырушылық-жоспарлы есеп айырысуларды жүргізу.
ОН 10.4. Металлургиялық процестерді оңтайландыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
509-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07150400 - Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150400 - Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы
Біліктілігі:

РО 10.3. Проводить организационно-плановые расчеты по созданию или реорганизации производственных участков.
РО 10.4. Оптимизировать металлургические процессы.
Приложение 509
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07150400 - Технология производства композитных материалов и изделий"
Сноска. Приказ дополнен приложением 509 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150400 - Технология производства композитных материалов и изделий
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ07150401 - Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру технологиясы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру үшін жабдықтар мен технологиялық жарақтарды, шикізат пен материалдарды дайындау
КМ 1. Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндіру үшін жабдықтар мен технологиялық жарақтарды, шикізат пен материалдарды дайындау
ОН 1.1. Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндірудің технологиялық процесін енгізу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.2. Технологиялық құжаттамаға сәйкес шикізатты, компоненттер мен материалдарды таңдау.
ОН 1.3. Композиттік материалдар мен жартылай фабрикаттар алу үшін шикізатты дайындау.
КҚ 2. Технологиялық жабдықтар мен технологиялық жарақтарды пайдалану және қызмет көрсету
КМ 2. Технологиялық жабдықтар мен технологиялық жарақтарды пайдалану және қызмет көрсету
ОН2.1.Жабдықтарды және технологиялық жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 2.2. Жабдықтар мен технологиялық жарақтарға техникалық қызмет көрсетуді және күрделі емес жөндеуді орындау.
КҚ 3. Композиттік материалдар мен олардың негізіндегі бұйымдарды өндірудің технологиялық процестерін жүргізу
КМ 3. Композиттік материалдар мен олардың негізіндегі бұйымдарды өндірудің технологиялық процестерін жүргізу
ОН 3.1. Композиттік материалдарды, әртүрлі функционалдық мақсаттағы күрделі емес бұйымдарды және олардың құрамдас бөліктерін өндірудің технологиялық процестерін жүзеге асыру.
ОН 3.2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматты басқару жүйелерін пайдалана отырып, технологиялық режимдерді реттеу.
ОН 3.3. Бастапқы материалдардың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 4. Технологиялық жабдықтар мен технологиялық жарақтарға қызмет көрсетуді және пайдалануды ұйымдастыру және бақылау
КМ 4. Технологиялық жабдықтар мен технологиялық жарақтарға қызмет көрсетуді және пайдалануды ұйымдастыру және бақылау
ОН 4.1. Жабдықтар мен технологиялық жарақтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Технологиялық процесс жабдықтарының пайдалану және технологиялық сипаттамаларын бағалау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ07150401 - Прикладной бакалавр технологии производства композитных материалов и изделий"
ПК 1. Подготавливать оборудование и технологическую оснастку, сырье и материалы для производства композитных материалов и изделий
ПМ 1. Подготовка оборудования и технологической оснастки, сырья и материалов для производства композитных материалов и изделий
РО 1.1. Осуществлять подготовительные работы по осуществлению технологического процесса производства композитных материалов и изделий.
РО 1.2. Выбирать сырье, компоненты и материалы в соответствии с технологической документацией.
РО 1.3. Готовить сырье для получения композитных материалов и полуфабрикатов.
ПК 2. Эксплуатировать и обслуживать технологическое оборудование и технологическую оснастку
ПМ 2. Эксплуатация и обслуживание технологического оборудования и технологической оснастки
РО 2.1. Соблюдать правила эксплуатации оборудования и технологической оснастки.
РО 2.2. Выполнять техническое обслуживание и несложный ремонт оборудования и технологической оснастки.
ПК 3. Вести технологические процессы производства композитных материалов и изделий на их основе
ПМ 3. Ведение технологических процессов производства композитных материалов и изделий на их основе
РО 3.1. Осуществлять технологические процессы производства композитных материалов, несложных изделий различного функционального назначения и их составных частей.
РО 3.2. Регулировать технологические режимы с использованием контрольно-измерительных приборов и систем автоматического управления.
РО 3.3. Контролировать качество исходных материалов, полуфабрикатов и готовой продукции.
ПК 4. Организовывать и контролировать обслуживание и эксплуатацию технологического оборудования и технологической оснастки
ПМ 4. Организация и контроль обслуживания и эксплуатации технологического оборудования и технологической оснастки
РО 4.1. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования и технологической оснастки.
РО 4.2. Оценивать эксплуатационные и технологические характеристики оборудования технологического процесса.

ОН 4.3. Жабдықтардың перспективалы түрлерін, заманауи электрондық бөлшектер мен құрылғыларды әзірлеуге қатысу.
КҚ 5. Әртүрлі функционалдық мақсаттағы композиттік материалдар мен бұйымдарды өндірудің технологиялық процестерін басқару
КМ 5. Әртүрлі функционалдық мақсаттағы композиттік материалдар мен бұйымдарды өндірудің технологиялық процестерін басқару
ОН 5.1. Технологиялық процесті қауіпсіз жүргізу және өндірісті экологиялық қорғау нормативтерінің сақталуын бақылау.
ОН 5.2. Технологиялық құжаттамаға сәйкес бастапқы шикізат пен материалдардың кіріс бақылауының нәтижелерін реттеу.
ОН 5.3. Технологиялық процестің ағымдағы жай-күйінің нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету.
ОН 5.4. Өнімді шығару кезінде шикізат пен материалдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 5.5. Өндіріс қалдықтарын қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың тиімді тәсілдерін пайдалану.
КҚ 6. Шикізаттың, материалдардың және дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 6. Шикізаттың, материалдардың және дайын өнімнің сапасын бақылау
ОН 6.1. Бастапқы компоненттердің, құрауыштардың және дайын өнімнің сапа көрсеткіштерін нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау.
ОН 6.2. Технологиялық процесті жүргізудің технологиялық қатерлерін және дайын өнім сапасы көрсеткіштерінің ауытқуын бағалаудың статистикалық әдістерін қолдану.
ОН 6.3. Қабылданған сертификаттау жүйесіне сәйкес дайын өнімді және өндірістік процестерді сертификаттау бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 7. Өндірістік бөлімшенің қызметін жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 7. Өндірістік қызметті аспаптық әдістермен жоспарлау және ұйымдастыру
ОН 7.1. Бөлімшенің өндірістік қызметінде еңбек және материалдық ресурстарды пайдалануды оңтайландыру бойынша басқарушылық шешімдерді қолдану.
ОН 7.2. Персоналдың қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және өндірістің өрт қауіпсіздігі талаптарын орындауын бақылау.
ОН 7.3. Өндірістік бөлімше жұмысының экономикалық тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
КҚ 8. Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндірудің технологиялық процестерін жобалау
КМ 8. Композиттік материалдар мен бұйымдарды өндірудің технологиялық процестерін жобалау
ОН 8.1. Композиттік материалдарды өндіру мен өңдеуде заманауи технологияларды қолдана отырып, технологиялық процестерді әзірлеу.
ОН 8.2. Жаңа немесе жаңғыртылатын технологиялық процестер жобасының жабдығын, автоматтандыру құралдарын, материалдары мен бұйымдарын таңдау.

РО 4.3. Принимать участие в освоении перспективных видов оборудования, современных электронных компонентов и приборов.
ПК 5. Управлять технологическими процессами производства композитных материалов и изделий различного функционального назначения.
ПМ 5. Управление технологическим процессом производства композитных материалов и изделий различного функционального назначения
РО 5.1. Контролировать соблюдение нормативов безопасного ведения технологического процесса и экологической защиты производства.
РО 5.2. Регулировать результаты входного контроля исходных сырья и материалов в соответствии с технологической документацией.
РО 5.3. Обеспечивать соответствие текущего состояния технологического процесса требованиям нормативной документации.
РО 5.4. Обеспечивать рациональное использование сырья и материалов при выпуске продукции.
РО 5.5. Использовать эффективные способы вторичной переработки и утилизации отходов производства.
ПК 6. Контролировать качество сырья, материалов и готовой продукции
ПМ 6. Контроль качества сырья, материалов и готовой продукции
РО 6.1. Контролировать показатели качества исходных компонентов, комплектующих и готовой продукции на соответствие нормативно-технической документации.
РО 6.2. Применять статистические методы оценки технологических рисков ведения технологического процесса и отклонения показателей качества готовой продукции.
РО 6.3. Оформлять первичные документы по сертификации готовой продукции и производственных процессов в соответствии с принятой системой сертификации.
ПК 7. Планировать и организовывать деятельность производственного подразделения
ПМ 7. Планирование и организация производственной деятельности инструментальными методами
РО 7.1. Применять управленческие решения по оптимизации использования трудовых и материальных ресурсов в производственной деятельности подразделения.
РО 7.2. Контролировать выполнение персоналом требований техники безопасности и охраны труда, промышленной санитарии и противопожарной безопасности производства.
РО 7.3. Разрабатывать предложения по повышению экономической эффективности работы производственного подразделения.
ПК 8. Проектировать технологические процессы производства композитных материалов и изделий
ПМ 8. Проектирование технологических процессов производства композитных материалов и изделий
РО 8.1. Разрабатывать технологические процессы с применением современных технологий в производстве и переработке композитных материалов.
РО 8.2. Выбирать оборудование, средства автоматизации, материалы и изделия проекта нового или модернизируемого технологических процессов.

ОН 8.3. Жобаланатын технологиялық процестің технологиялық элементтерін, параметрлері мен режимдерін әзірлеу.
ОН 8.4. Компьютерлік 3D технологияларын қолдана отырып, арнайы технологиялық жабдықты жобалау.
ОН 8.5. Жобаланатын технологиялық процесті енгізу тиімділігіне техникалық-экономикалық талдау жүргізуге қатысу.
ОН 8.6. Жобаланатын технологиялық процестің технологиялық құжаттамасын әзірлеу.
КҚ 9. Эксперименттік және зерттеу жұмыстарын жүргізуге қатысу
КМ 9. Эксперименттік және зерттеу жұмыстарын жүргізуге қатысу
ОН 9.1. Перспективті композиттік материалға эксперименттік зерттеулер жүргізу.
ОН 9.2. Пішіндеу әдістерінің бірін қолдана отырып, полимерлі композициялық материалдар негізінде бұйымның дизайнын әзірлеу.
ОН 9.3. Композиттік материалдың тәжірибелік үлгілерін немесе бұйымның және оның құрамдас бөліктерінің үлгілерін (модельдерін) дайындауды қамтамасыз ету.
ОН 9.4. Зертханалық қондырғыларда өнімнің тәжірибелік үлгілерін сынақтан өткізу.
ОН 9.5. Орындалған эксперименттік және зерттеу жұмыстарының нәтижелерін өңдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
511-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07150500 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0715 Механика және металл өңдеу
Мамандығы:
07150500 - Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 8.3. Разрабатывать технологические элементы, параметры и режимы проектируемого технологического процесса.
РО 8.4. Проектировать специальную технологическую оснастку с использованием компьютерных 3D технологий.
РО 8.5. Принимать участие в проведении технико-экономического анализа эффективности внедрения проектируемого технологического процесса.
РО 8.6. Разрабатывать технологическую документацию проектируемого технологического процесса.
ПК 9. Участвовать в проведении экспериментальных и исследовательских работы
ПМ 9. Участие в проведении экспериментальных и исследовательских работ ких работ
РО 9.1. Проводить экспериментальные исследования перспективного композитного материала.
РО 9.2.Разрабатывать конструкцию изделия на основе полимерных композитных материалов одним из методов формообразования.
РО 9.3. Обеспечивать изготовление опытных образцов композитного материала или образцов (модели) изделия и его составных частей.
РО 9.4. Проводить испытания опытных образцов изделия на лабораторных установках.
РО 9.5. Обрабатывать результаты выполненных экспериментальных и исследовательских работ.
Приложение 511
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07150500 - Металлообработка (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 511 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0715 Механика и металлообработка
Специальность:
07150500 - Металлообработка (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ07150501 - Металл өңдеу қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Металдар мен конструкциялық материалдар технологиясын қолдану
КМ 1. Кәсіби қызметте металдар мен конструкциялық материалдар технологиясын қолдану
ОН 1.1. Металдар мен қорытпалардың құрылымын, олардың қасиеттерін ажырату.
ОН 1.2. Металтану, термиялық өңдеу, металдар мен қорытпаларды беріктендіру негізгі конструкциялары мен принциптерін, нақты бөлшектер мен бұйымдарға арналған материалдарды таңдау принциптерін қолдану.
ОН 1.3. Металдардың құрылымдық беріктігін бағалау.
ОН 1.4. Металл өңдеуді орындау.
КҚ 2. Шыбық материалын тарту процесін жүргізу
КМ 2. Шыбық материалын созу процесін жүргізу
ОН 2.1. Созу стандарының, қыздыру құрылғыларының және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, кинематикалық схемаларын және жұмыс принципін түсіну.
ОН 2.2. Болаттан жасалған шыбық материалын созу стандарында созу және калибрлеуді жүргізу.
ОН 2.3. Шыбық металын тартқыштар арқылы өткізу, оның ұштарын бекіту.
КҚ 3. Созу процесін бақылауды жүргізу
КМ 3. Созу процесіне бақылау жүргізу
ОН 3.1. Кедір-бұдырлықр роетрлерінің біліктілік жүйесін меңгеру.
ОН 3.2. Сурет салуға дайындалған металдың сапасын, қыздыру температурасын, сурет салу жылдамдығын және тартқыштардың санын анықтау.
ОН 3.3. Шикізат пен өндірілетін өнімнің техникалық шарттарына сәйкестігін бақылау.
КҚ 4. Технологиялық процеске сәйкес соғу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 4. Соғу бойынша технологиялық операцияларды орындау
ОН 4.1. Соғу үшін металдар мен қорытпаларды қыздырудың температуралық режимдерін анықтау.
ОН 4.2. Сұрыптық прокаттан дайындамаларды тарту, шөгу, тігу, бұрау және ию үшін ұсталық операцияларды орындау.
ОН 4.3. Орташа күрделіктегі шыңдаулардың беттерін дәлме-дәл сақтай отырып, соғу және әрлеу жұмыстарын орындау.
ОН 4.4. Табақты металдан жасалған штампталған соғуды түзету.
КҚ 5. Сызу, соғу және штамптаудың технологиялық процестерін әзірлеу
КМ 5. Металды өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ07150501- Прикладной бакалавр металлообработки"
ПК 1. Применять технологию металлов и конструкционных материалов
ПМ 1. Применение технологии металлов и конструкционных материалов в профессиональной деятельности
РО 1.1. Различать строение и свойства металлов и сплавов.
РО 1.2. Применять базовые конструкции и принципы металловедения, термической обработки, упрочнения металлов и сплавов, принципы выбора материалов для конкретных деталей и изделий.
РО 1.3. Проводить оценку конструкционной прочности металлов.
РО 1.4. Выполнять обработку металлов.
ПК 2. Вести процесс волочения пруткового материала
ПМ 2. Ведение процесса волочения пруткового материала
РО 2.1. Понимать конструкцию, кинематические схемы и принцип работы волочильных станов, нагревательных устройств и контрольно-измерительных приборов.
РО 2.2. Проводить волочение и калибровку на волочильных станах пруткового материала из стали.
РО 2.3. Выполнять пропускание пруткового металла через волоки, закрепление его концов.
ПК 3. Вести контроль процесса волочения
ПМ 3. Ведение контроля процесса волочения
РО 3.1. Владеть системой квалитетов и параметров шероховатости.
РО 3.2. Определять качество металла, подготовленного к волочению, температуру нагрева, скорость волочения и число протяжек.
РО 3.3. Контролировать соответствие техническим условиям на сырье и изготавливаемую продукцию.
ПК 4. Выполнять технологические операции по ковке согласно технологическому процессу
ПМ 4. Выполнение технологических операций по ковке
РО 4.1. Определять температурные режимы нагрева металлов и сплавов для ковки.
РО 4.2. Выполнять кузнечные операции протяжки, осадки, прошивки, скручивания и гибки заготовок из сортового проката.
РО 4.3. Выполнять ковку и чистовую отделку поверхностей поковок средней сложности с точным соблюдением размеров.
РО 4.4. Выполнять правку штампованных поковок из листового металла.
ПК 5. Разрабатывать технологические процессы волочения, ковки и штамповки.
ПМ 5. Разработка технологических процессов обработки металла.

ОН 5.1. Технологиялық процестерді әзірлеу кезінде конструкторлық құжаттаманы пайдалану.
ОН 5.2. Металды өңдеудің технологиялық процестеріне қажетті материалдық және еңбек шығындарының саны мен құнын егжей-тегжейлі бағалауды дайындау. белгіленген ерекшеліктерге сәйкес.
ОН 5.3 Өндірістік тапсырманы жоспарлауды орындау.
ОН 5.4. Персоналдың жұмыс уақытын алуды ұйымдастыру.
ОН 5.5. Бөлшектерді өңдеудің технологиялық процестерін автоматтандырылған жобалау жүйелерін қолданыу.
КҚ 6. Металл өңдеу цехтарында жоспарлы алдын-ала жөндеу жүйесін ұйымдастыру
КМ 6. Металл өңдеу цехтарында жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру
ОН 6.1. Жабдықты жөндеуді жоспарлау.
ОН 6.2. Жабдықты жөндеуді реттеу.
ОН 6.3. Пайдаланылатын жабдықты пайдалану ережелерін бақылау
ОН 6.4. Технологиялық процесс нормаларының бұзылуының алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
КҚ 7. Өнімнің дайындалуына қадағалау жүргізу
КМ 7. Өнімді дайындауды қадағалау
ОН 7.1. Өндірілген өнімнің параметрлерінің стандарттарға және техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бағалау.
ОН 7.2. Ақаулардың түрлерін анықтау және ақаулардың түрлері мен себептері бойынша металдың қабылданбауын талдау.
ОН 7.3. Беттерді өңдеу кезінде туындайтын ақауды жою тәсілдерін меңгеру.
КҚ 8. Жабдықтардың, механизмдер мен қондырғылардың пайдалануын және техникалық жай-күйін бақылау
КМ 8. Жабдықтардың, механизмдер мен қондырғылардың пайдалануын және техникалық жай-күйін бақылау
ОН 8.1. Машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету.
ОН 8.2.Машина жүйелері мен механизмдерінің негізгі ақауларын анықтау.
ОН 8.3. Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру, параметрлерін реттеу және сынау.
ОН 8.4. Кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша жұмыстар мен іс-шараларды ұйымдастыруды жүргізу.
КҚ 9. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау, Түзету әрекеттерін жүргізу
КМ 9. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау, Түзету әрекеттерін орындау
ОН 9.1. Параметрлерді көзбен және аспаппен бақылау және бұйымдардағы ақауларды әмбебап бақылау.
ОН 9.2. Ақаулардың түрлерін және өнім ақауларының себептерін анықтау.
ОН 9.3. Қабылданған өнімге паспорттар немесе формулярлар жасау, қабылдау актілерін, сынақ хаттамаларын, бұйымдардың некесі туралы хабарламаларды ресімдеу.
ОН 9.4. Ақауларды жою үшін түзету және алдын алу шараларын орындау.
КҚ 10. Технологиялық процестер жүйесін жоспарлау және жобалау
КМ 10. Технологиялық процестер жүйесін жоспарлау және жобалау
ОН 10.1. Бұйымдарды дайындау бағыттарын құру және технологиялық операцияларды жобалау.

РО 5.1. Использовать конструкторскую документацию при разработке технологических процессов.
РО 5.2. Готовить детальные оценки количества и стоимости материальных и трудовых затрат, необходимых для технологических процессов обработки металла, соответствии с установленными спецификациями.
РО 5.3 Выполнять планирование производственного задания.
РО 5.4. Организовывать рабочее время персонала.
РО 5.5. Использовать системы автоматизированного проектирования технологических процессов обработки деталей.
ПК 6. Организовать систему планово-предупредительных ремонтов в металлообрабатывающих цехах.
ПМ 6. Организация ремонтов в металлообрабатывающих цехах
РО 6.1. Планировать ремонт оборудования.
РО 6.2. Производить ремонт оборудования.
РО 6.3. Контролировать правила эксплуатации используемого оборудования.
РО 6.4. Разрабатывать мероприятия по предупреждению и устранению нарушений норм технологического процесса.
ПК 7. Проводить надзор за изготовлением продукции
ПМ 7. Надзор за изготовлением продукции
РО 7.1. Оценивать параметры изготовленной продукции на соответствие нормам и требованиям технической документации.
РО 7.2. Распознавать виды дефектов и анализировать отбраковку металла по видам и причинам брака.
РО 7.3. Владеть способами устранения брака, возникающего при обработке поверхностей.
ПК 8. Контролировать эксплуатацию и техническое состояние оборудования, механизмов и установок
ПМ 8. Контроль эксплуатации и технического состояния оборудования, механизмов и установок
РО 8.1. Проводить техническое обслуживание машин и оборудований.
РО 8.2.Определять основные неисправности систем и механизмов машин.
РО 8.3. Проводить обкатку, регулирование параметров технического состояния и испытание оборудования.
РО 8.4. Проводить организацию работ и мероприятий по охране труда на предприятии.
ПК 9. Контролировать качество выполненных работ, проводить коррекционные действия.
ПМ 9. Контроль качества выполненных работ, выполнение коррекционных действий
РО 9.1. Контролировать параметры и выявлять дефекты в изделиях универсальными контрольно-измерительными инструментами и приборами.
РО 9.2. Устанавливать виды дефектов и причины брака изделий.
РО 9.3. Составлять паспорта или формуляры на принятую продукцию, оформлять приемные акты, протоколы испытаний, извещений о браке изделий.
РО 9.4. Выполнять коррекционные и предупреждающие действия по устранению брака.
ПК 10. Планировать и проектировать системы технологических процессов
ПМ 10. Планирование и проектирование систем технологических процессов
РО 10.1. Составлять маршруты изготовления изделий и проектировать технологические операции.

ОН 10.2. Заманауи металл өңдеуде озық технологияларды енгізу
ОН 10.3. Металл өңдеудің даму перспективаларын анықтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
513-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07160100 - Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160100 - Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету (көлік түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 10.2. Внедрять передовые технологии в современной металлообработке.
РО 10.3. Определять перспективы развития металлообработки.
Приложение 513
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07160100 - Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 513 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160100 - Эксплуатация и техническое обслуживание радиоэлектронного транспортного оборудования (по видам транспорта)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07160101 - Радиоэлектронды көлік жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Электрондық жабдықтың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау және іске қосуды орындау
КМ 1. Электрондық жабдықтың құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын монтаждау және іске қосу
OH 1.1. Күрделі электронды блоктарының электрлік параметрлерін тексеруді орындау.
OH 1.2. Электрондық құрылғылар мен аспаптардың, олардың жеке блоктары мен каскадтарының схемаларын оқу және құрастыру.
OH 1.3. Электрлік және электронды сұлбалардың радиотехникалық есептеулерін орындау.
OH 1.4. Электрондық техника құрылғыларын, блоктарын және аспаптарын құрастыру, монтаждау және демонтаждау бойынша жұмыстарды орындау.
OH 1.5. Электрондық техника құрылғылары, блоктары мен аспаптарының стандартты және сертификатталған сынақтарын баптау, реттеу және жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындау.
OH 1.6. Электрондық аспаптар мен құрылғылардың ақау себептерін, істен шығу себептерін талдау және оларды жою бойынша іс-шаралар жүргізу.
OH 1.7. Сынақтардың тәртібі мен сапасын, сынақтың барлық кезеңдерінің мазмұны мен реттілігін бақылау.
КҚ 2. Электрондық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 2. Электрондық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
OH 2.1. Техникалық тапсырмаға сәйкес электрлік сұлбаларды құрастыру және электрондық құрылғылардың параметрлерін есептеу.
OH 2.2. Электрондық техникасының аналогты, цифрлық және микропроцессорлық құрылғылар мен блоктарын диагностикалау мен жөндеуді жүргізу.
OH 2.3. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, электрондық техникаға техникалық қызмет көрсету регламентін әзірлеу.
OH 2.4. Техникалық қызмет көрсету нәтижелерін талдау, түзетулер енгізу қажеттілігін анықтау.
КҚ 3. Электрондық схемаларды тексеру және ақауларды диагностикалау
КМ 3. Электрондық схемаларды тестілеуді және ақауларды диагностикалауды орындау
OH 3.1. Электрондық нұсқаға техникалық құжаттаманы талдау, электрондық компоненттер мен модульдердің атауларын анықтау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07160101 - Прикладной бакалавр эксплуатации и технического обслуживания транспортного радиоэлектронного оборудования"
ПК 1. Выполнять монтаж и наладку устройств, блоков и приборов электронной техники
ПМ 1. Монтаж и наладка устройств, блоков и приборов электронной техники
РО 1.1. Выполнять проверку электрических параметров сложных электронных блоков.
РО 1.2. Читать и составлять схемы электронных приборов и устройств, их отдельных узлов и каскадов.
РО 1.3. Выполнять радиотехнические расчеты электрических и электронных схем.
РО 1.4. Выполнять работы по сборке, монтажу и демонтажу устройств, блоков и приборов электронной техники.
РО 1.5. Выполнять работы по настройке, регулировке и проведению стандартных и сертифицированных испытаний устройств, блоков и приборов электронной техники.
РО 1.6. Анализировать причины брака, причины отказа работы электронных приборов и устройств и проводить мероприятия по их устранению.
РО 1.7. Контролировать порядок и качество испытаний, содержание и последовательность всех этапов испытания.
ПК 2. Проводить техническое обслуживание и ремонт электронной техники
ПМ 2. Техническое обслуживание и ремонт электронной техники
РО 2.1. Составлять электрические схемы и рассчитывать параметры электронных устройств в соответствии с техническим заданием.
РО 2.2. Проводить диагностику и ремонт аналоговых, цифровых и микропроцессорных устройств и блоков электронной техники.
РО 2.3. Разрабатывать регламент технического обслуживания электронной техники, применяя специализированное программное обеспечение.
РО 2.4. Анализировать результаты проведения технического обслуживания, определять необходимость корректировки.
ПК 3. Тестировать электронные схемы и диагностировать неисправности
ПМ 3. Выполнение тестирования электронных схем и диагностики неисправностей
РО 3.1. Анализировать техническую документацию на электронную
аппаратуру, определять наименования электронных компонентов и модулей.

OH 3.2. Радиоэлектрондық жабдықтың бөлшектері мен тораптарының істен шығу себептерін талдау және зерттеу, схема жұмысында бұзушылықтар тудыратын элементтерді анықтау.
OH 3.3. Электрондық сұлба, электрондық компоненттер мен модульдер тізбектеріндегі электр параметрлерін өлшеу.
OH 3.4. Электрондық сұлба тізбектерінің негізгі электр параметрлерінің номиналды және рұқсат етілген мәндерін есептеу.
OH 3.5. Эскиздік сызбалар жасау үшін автоматтандырылған жобалау жүйелерін пайдалану.
OH 3.6. Тораптар мен агрегаттарға, чиптерге, датчиктерге, микросхемаларға компьютерлік диагностика жүргізу.
OH 3.7. Бұйымның техникалық құжаттамасының сәйкессіздігін талдау.
КҚ 4. Электрондық техниканы пайдалануды және техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыру
КМ 4. Электрондық техниканы пайдалану және техникалық сүйемелдеу
OH 4.1. Электрондық техниканы жөндеуге құжаттама дайындау.
OH 4.2. Жөндеуден түскен электронды техниканың техникалық жағдайын бақылау.
OH 4.3. Электрондық техниканың техникалық жағдайын бағалау және профилактикасын жүргізу.
OH 4.4. Қызмет көрсетілетін электрондық техниканы жаңарту және техникалық сүйемелдеу жөніндегі регламенттерді қолдану.
OH 4.5. Жобалық, конструкторлық және техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
OH 4.6. Электрондық техникаға қызмет көрсету үшін ұйымдастыру-әдістемелік базаны қамтамасыз ету.
OH 4.7. Электрондық техниканы пайдалану барысында техникалық сүйемелдеу жөніндегі құжаттаманы жасау үшін аспаптық құралдарды қолдану.
КҚ 5. Электрондық схемаларын түрлендіруді орындау
КМ 5. Электрондық схемаларды түрлендіру
OH 5.1. Бұйымның электрондық схемасының тізбектерінің сипаттамаларын, электр параметрлерін есептеуді орындау.
OH 5.2. Электрондық схемалардың электрлік параметрлерін модельдеу үшін бағдарламаларды қолдану.
OH 5.3. Бұйымның сипаттамаларын жақсарту үшін ауыстыру схемаларының элементтерін таңдау.
OH 5.4. Жеке түйіндердің схемотехникасын түрлендіру.
OH 5.5. Бұйымның техникалық құжаттамасына өзгерістер дайындау.
КҚ 6. Типтік жобалар негізінде электрондық схемаларды әзірлеу
КМ 6. Типтік жобалар негізінде электрондық схемаларды әзірлеу
OH 6.1. Негізгі электрондық компоненттердің параметрлерін бұйымның функционалды түйінінің электрондық схемасының электрлік параметрлерімен салыстыру.
OH 6.2. Электрондық схеманың сенімділігі мен жылдамдығының көрсеткіштерін есептеу.
OH 6.3. Негізгі компоненттерді қолдану үшін ең қолайлы типтік схематехникалық шешімдерді таңдау.
OH 6.4. Бұйымның функционалдық мақсатына сәйкес схеманы құру үшін негізгі компоненттерді таңдау.
OH 6.5. Электрондық компоненттер мен модульдердің істен шығу қарқындылығын есептеу.

РО 3.2. Анализировать и исследовать причины выхода из строя деталей и узлов радиоэлектронного оборудования, определять элементы, вызывающие нарушения в работе схемы.
РО 3.3. Измерять электрические параметры в цепях электронной схемы, электронных компонентов и модулей.
РО 3.4. Рассчитывать номинальные и допустимые значения основных электрических параметров цепей электронной схемы.
РО 3.5. Использовать системы автоматизированного проектирования для создания эскизных чертежей.
РО 3.6. Проводить компьютерную диагностику узлов и агрегатов, чипов, датчиков, микросхем.
РО 3.7. Анализировать несоответствия
технической документации изделия.
ПК 4. Осуществлять эксплуатацию и техническое сопровождение электронной техники
ПМ 4. Эксплуатация и техническое сопровождение электронной техники
РО 4.1. Подготавливать документацию на ремонт электронной техники.
РО 4.2. Контролировать техническое состояние электронной техники, поступившей из ремонта.
РО 4.3. Оценивать техническое состояние и проводить профилактику электронной техники.
РО 4.4. Применять регламенты по обновлению и техническому сопровождению обслуживаемой электронной техники.
РО 4.5. Работать с проектной, конструкторской и технической документацией.
РО 4.6. Обеспечивать организационно-методическую базу для обслуживания электронной техники
РО 4.7. Применять инструментальные средства для составления документации по техническому сопровождению в ходе эксплуатации электронной техники.
ПК 5. Выполнять модификацию электронных схем
ПМ 5. Модификация электронных схем
РО 5.1. Выполнять расчеты характеристик, электрических параметров цепей электронной схемы изделия.
РО 5.2. Использовать программы для моделирования электрических параметров электронных схем.
РО 5.3. Подбирать элементы схем для замены с целью повышения
характеристик изделия.
РО 5.4. Модифицировать схемотехнику отдельных узлов.
РО 5.5. Подготавливать изменения в техническую документацию
изделия.
ПК 6. Разрабатывать электронные схемы на основе типовых проектов
ПМ 6. Разработка электронных схем на основе типовых проектов
РО 6.1. Сопоставлять параметры ключевых электронных компонентов с электрическими параметрами электронной схемы функционального узла изделия.
РО 6.2. Рассчитывать показатели надежности и быстродействия электронной схемы.
РО 6.3. Выбирать наиболее подходящие типовые схемотехнические решения по применению ключевых компонентов.
РО 6.4. Выбирать ключевые компоненты для построения схемы в соответствии с функциональным назначением изделия.
РО 6.5. Рассчитывать интенсивности отказов электронных компонентов и модулей.

OH 6.6. Электрондық компоненттермен шашырайтын қуатты есептеу.
OH 6.7. Бұйымның техникалық құжаттамасына схемотехникалық шешімнің сипаттамасын дайындау.
КҚ 7. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық ету
КМ 7. Бөлімшенің өндірістік қызметіне басшылық ету
ОН 7.1. Қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтауын бақылау.
OH 7.2. Жұмыстарды қауіпсіз орындау әдістері мен тәсілдерінің сақталуын бақылау, нұсқамалар жүргізу.
OH 7.3. Жабдықтарды жөндеу және оны жұмыс жағдайында ұстау бойынша жұмыстарды дайындауды және жүргізуді ұйымдастыру.
OH 7.4. Көлік құралдардың радиоэлектрондық жабдықтарын диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша техникалық шарттарды сақтауды бақылау.
OH 7.5. Техникалық құжаттаманың, жұмыс уақыты мен өнімді, еңбекақыны, қосалқы бөлшектердің, материалдар мен құралдардың құнын есепке алу құжаттарының ресімделуін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
515-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07160200 - Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160200 - Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

РО 6.6. Рассчитывать рассеиваемую электронными компонентами мощность.
РО 6.7. Подготавливать описание
схемотехнического решения в техническую документацию
изделия.
ПК 7. Руководить производственной деятельностью подразделения
ПМ 7. Руководство производственной деятельностью подразделения
РО 7.1. Контролировать соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, правил и норм по охране труда, производственной санитарии и противопожарной защиты.
РО 7.2. Контролировать соблюдение методов и приемов безопасного выполнения работ, проводить инструктажи.
РО 7.3. Организовывать подготовку и проведение работ по ремонту оборудования и поддержания его в работоспособном состоянии.
РО 7.4. Контролировать соблюдение технических условий на диагностирование, техническое обслуживание и ремонт радиоэлектронного оборудования транспортных средств.
РО 7.5. Обеспечивать оформление технической документации, документов по учету рабочего времени и выработки, заработной платы, расходы запасных частей, материалов и инструмента.
Приложение 515
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07160200 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта"
Сноска. Приказ дополнен приложением 515 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160200 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07160201– Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Орындалатын жұмыстардың технологиясына сәйкес жылжымалы құрамды басқару жіне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 1.Орындалатын жұмыстардың технологиясына сәйкес жылжымалы құрамды басқару жіне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 1.1. Жылжымалы құрамды басқару және жүргізу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Жүру жолында жылжымалы құрамның техникалық жағдайын бақылау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.3. Жылжымалы құрамды қабылдау (тапсыру), жабдықтау, оны жұмысқа дайындау кезінде техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 2. Жылжымалы құрамның жүріс жолында пайда болған ақауларды жою жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 2. Жылжымалы құрамның жүріс жолында пайда болған ақауларды жою жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Жүру жолында пайда болған жылжымалы құрамның ақауларын анықтау.
ОН 2.2. Жылжымалы құрамдағы ақауларды жою тәсілдері мен құралдарын таңдау.
ОН 2.3. Жергілікті нормативтік актілермен белгіленген жүру жолында туындаған жылжымалы құрамның ақауларын жою.
ОН 2.4. Жылжымалы құрамдағы ақаулықтарды жою бойынша жұмыстардың орындалу сапасын бақылау.
КҚ 3. Жылжымалы құрамға техникалық қызмету және жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау
КМ 3. Жылжымалы құрамға техникалық қызмету және жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау
ОН 3.1. Жылжымалы құрамның техникалық сипаттамаларын және ақаулықтарды анықтау және жою кезінде материалдардың шығыс нормаларын қолдану.
ОН 3.2. Вагондарды, тораптарды және жылжымалы құрамның жабдықтарын жөндеуден және техникалық қызмет көрсетуден кейін қабылдау.
ОН 3.3. Жылжымалы құрамды қабылдау кезінде өлшеу құралдарын және оларды пайдалану ережелерін қолдану.
ОН 3.4. Жылжымалы құрамды жөндеу түрлері бойынша орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптарды сақтау.
ОН 3.5. Түзету шараларын әзірлеу үшін жылжымалы құрамды қабылдау бойынша жұмыстарды жүргізу нәтижелерін бағалау.
КҚ 4. Технологиялық жабдықтарға және жылжымалы құрамды электрмен жабдықтау жүйелеріне қызмет көрсету
КМ 4. Технологиялық жабдықтарға және жылжымалы құрамды электрмен жабдықтау жүйелеріне қызмет көрсету

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07160201 - Прикладной бакалавр эксплуатации, технического обслуживания и ремонта городского электротранспорта"
ПК 1. Выполнять работы по управлению, ведению и техническому обслуживанию подвижного состава в соответствии с технологией выполняемых работ
ПМ 1. Выполнение работ по управлению, ведению и техническому обслуживанию подвижного состава в соответствии с технологией выполняемых работ
РО 1.1. Выполнять работы по управлению и ведению подвижного состава.
РО 1.2. Выполнять работы по контролю технического состояния подвижного состава в пути следования.
РО 1.3. Выполнять работы по техническому обслуживанию при приемке (сдаче), экипировке подвижного состава, подготовке его к работе.
ПК 2. Выполнять работы по устранению неисправностей на подвижном составе, возникшие в пути следования
ПМ 2. Выполнение работ по устранению неисправностей на подвижном составе, возникших в пути следования
РО 2.1. Выявлять неисправности подвижного состава, возникшие в пути следования.
РО 2.2. Выбрать способы и инструменты для устранения неисправностей на подвижном составе.
РО 2.3. Устранять неисправности подвижного состава, возникшие в пути следования, установленной локальными нормативными актами.
РО 2.4. Контролировать качество выполнения работ по устранению неисправностей на подвижном составе.
ПК 3. Контролировать качество ремонта и технического обслуживания подвижного состава
ПМ 3. Контроль качества ремонтных работ и технического обслуживания подвижного состава
РО 3.1. Применять технические характеристики подвижного состава и нормы расхода материалов при определении и устранении неисправностей.
РО 3.2. Принимать вагоны, узлы и оборудования подвижного состава после ремонта и технического обслуживания.
РО 3.3. Использовать измерительные приборы и правила пользования ими при приемке подвижного состава.
РО 3.4. Соблюдать требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ по видам ремонта подвижного состава.
РО 3.5. Оценивать результаты проведения работ по приемке подвижного состава для выработки корректирующих мер.
ПК 4. Обслуживать технологическое оборудование и систему энергообеспечения подвижного состава
ПМ 4. Обслуживание технологического оборудования и систем энергообеспечения подвижного состава

ОН 4.1. Жұмыс орындарын, оларды техникалық жабдықтауды, энергиямен жабдықтау жүйелерінің технологиялық жабдықтарын орналастыруды ұйымдастыру.
ОН 4.2. Жылжымалы құрам жабдықтарын баптауға, күйге келтіруге, реттеуге және тексеруге қатысу.
ОН 4.3. Энергетикалық жабдықты монтаждауға, сынауға және пайдалануға қабылдауға (тапсыруға) қатысу.
ОН 4.4. Энергиямен қамтамасыз ету жүйелері жабдықтарының техникалық жай-күйі мен қалдық ресурстарын бақылау.
ОН 4.5. Жылжымалы құрамды профилактикалық тексеруді және ағымдағы жөндеуді ұйымдастыру.
КҚ 5. Жылжымалы құрамның жұмысы туралы ақпаратты кешенді есепке алуды және оны автоматтан-дырылған жүйеге уақтылы енгізуді ұйымдастыру
КМ 5. Жылжымалы құрамның жұмысы туралы ақпаратты кешенді есепке алуды және оны автоматтан-дырылған жүйеге уақтылы енгізуді ұйымдастыру
ОН 5.1. Жылжымалы құрамның жауапты қызметкерінен ілеспе құжаттар жиынтығы бар машинистің маршруттарын қабылдау.
ОН 5.2. Электр көлігінің болуы мен жай-күйін есепке алу туралы ақпаратты өңдеу.
ОН 5.3. Автоматтандырылған жүйеге енгізілген жылжымалы құрам локомотивтерінің болуы және жай-күйі туралы ақпаратты бастапқы есепке алу құжаттарының деректерімен салыстырып тексеру.
ОН 5.4. Электр көлігінің бар болуы мен жай-күйін есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалану қағидаларын сақтау.
КҚ 6. Қалалық электр көлігімен жолаушылар мен жүктерді тасымалдау процесін ұйымдастыру
КМ 6. Қала электр көліктерімен жо-лаушылар мен жүк-терді тасымалдау процесін ұйымдастыру
ОН 6.1. Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Қозғалысты жедел басқаруды қамтамасыз ету үшін ағымдағы көлік жұмысын ұйымдастыру.
ОН 6.3. Қалалық электр көлігімен жолаушылар мен багажды қауіпсіз тасымалдауда ережелер мен нормаларды сақтау.
ОН 6.4. Жедел техникалық көмек бригадаларын пайдалана отырып, желідегі жылжымалы құрамға уақтылы техникалық көмек көрсетуді ұйымдастыру.
КҚ 7. Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау бойынша қызмет көрсету сапасын және көрсеткіштерін арттыру
КМ 7. Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау бойынша қызмет көрсету сапасын және көрсеткіштерін арттыру
ОН 7.1. Жолаушылар мен жүкті тасымалдау сапасын бақылау.
ОН 7.2. Маршруттарда жұмыс істейтін жылжымалы құрамды және оның маршруттағы жолаушылар ағынына сәйкестігін және жолаушылар сапарының жайлылығын зерттеу.
ОН 7.3. Жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыруды жақсарту бойынша жұмыстар жүргізу.
КҚ 8. Қалалық электр көлігімен тасымалдау қауіпсіздігі бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 8. Қалалық электр көлігімен тасымалдау қауіпсіздігін ұйымдастыру

РО 4.1. Организовывать рабочие места, их техническое оснащение, размещение технологического оборудования систем энергоснабжения.
РО 4.2. Участвовать в наладке, настройке, регулировке и проверке оборудования подвижного состава.
РО 4.3. Участвовать в монтаже, испытаниях и приемке (сдаче) в эксплуатацию энергетического оборудования.
РО 4.4. Контролировать техническое состояния и остаточные ресурсы оборудования систем энергообеспечения.
РО 4.5. Организовывать профилактическине осмотры и текущий ремонт подвижного состава.
ПК 5. Организовывать комплексный учет информации по работе подвижного состава и своевременного ее ввода в автоматизированную систему
ПМ 5. Организация комплексного учета информации по работе подвижного состава и своевременного ее ввода в автоматизированную систему
РО 5.1. Принимать маршруты машиниста с комплектами сопроводительных документов от ответственного работника подвижного состава.
РО 5.2. Обрабатывать информацию по учету наличия и состояния электрического транспорта.
РО 5.3. Сверять информацию о наличии и состоянии локомотивов подвижного состава, введенную в автоматизированную систему, с данными первичных учетных документов.
РО 5.4. Соблюдать правила пользования автоматизированной системой учета наличия и состояния электрического транспорта.
ПК 6. Организовать процесс перевозки пассажиров и багажа городским электротранспортом
ПМ 6. Организация процесса перевозки пассажиров и багажа городским электротранспортом
РО 6.1. Проводить подготовительные работы для перевозки пассажиров и багажа.
РО 6.2. Организовывать текущую транспортную работу для обеспечения оперативного руководства движением.
РО 6.3. Соблюдать правила и нормы
безопасной перевозки пассажиров и багажа городским электротранспортом.
РО 6.4. Организовывать оказание своевременной технической помощи подвижному составу на линии с использованием бригад скорой технической помощи.
ПК 7. Повышать качество и показатели эффективности услуг по перевозке пассажиров и багажа
ПМ 7. Повышение качества и показателей эффективности услуг по перевозке пассажиров и багажа
РО 7.1. Контролировать качество перевозок пассажиров и багажа.
РО 7.2. Изучать подвижной состав, работающий на маршрутах и его соответствие пассажиропотоку на маршруте и комфортабельность поездки пассажиров.
РО 7.3. Проводить работы по улучшению организации перевозок пассажиров и багажа.
ПК 8. Организовывать работу по безопасности перевозок городскими электрическими транспортами
ПМ 8. Организация безопасности перевозок городским электрическим транспортом

ОН 8.1.Маршруттарды, маневрлік құрылғылардың, арнайы бөліктердің орналасуын, апаттық жағдайларда айналып өту қозғалыстарының схемаларын меңгеру.
ОН 8.2. Қозғалыстың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін, жолаушылар мен багажды тасымалдау ережелерін бақылау.
ОН 8.3. Электр көлігінің жылжымалы құрамын техникалық пайдалану ережелерінің сақталуын бақылау.
ОН 8.4. Бақылау пункттерінде пойыз кестелерінің сақталуын бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
517-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07160300 - Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160300 - Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі:

РО 8.1. Владеть маршрутами, расположением маневровых устройств, специальных частей, схемами обходных движений в аварийных ситуациях.
РО 8.2. Контролировать регулярность и безопасность движения, правила перевозок пассажиров и багажа.
РО 8.3. Контролировать соблюдение правил технической эксплуатации подвижного состава электрического транспорта.
РО 8.4. Контролировать соблюдение поездных расписаний на контрольных пунктах.
Приложение 517
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07160300 - Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта"
Сноска. Приказ дополнен приложением 517 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160300 - Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07160301 – Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Бөлшектерді өңдеуді орындау
КM 1. Бөлшектерді өңдеу
ОН 1.1. Материалдардың негізгі қасиеттерін меңгеру.
ОН 1.2. Материалды өңдеуді орындау.
ОН 1.3. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің сызбаларын орындау.
ОН 1.4. Өндірістік процестерді метрологиялық қамтамасыз ету негіздерін қолдану.
ОН 1.5. Бақылау-өлшеу құралдарын қолдану.
ОН 1.6. Шақтамалар мен қонулар жүйесін, кедір-бұдырлық квалитеттері мен параметрлерін қолдану.
КҚ 2. Бөлшектеу және құрастыру жұмыстарын орындау
КМ 2. Бөлшектеу және құрастыру жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Автомобильдерді жіктеу ерекшеліктерін сипаттау.
ОН 2.2. Барлық автомобиль көлік түрлерінің агрегаттарының, тораптарының, аспаптары мен жүйелерінің құрылымы мен жұмысын сипаттау.
ОН 2.3.Автомобиль қозғалтқыштары теориясының негіздерін қолдану.
ОН 2.4. Агрегаттарды, тораптар мен құрылғыларды бөлшектеу және құрастыру жұмыстарын орындау.
ОН 2.5. Құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелерін сақтау.
ОН 2.6. Техникалық сұйықтықтарды және жанар-жағар майларды қолдану.
ОН 2.7. Автомобильдің құрылымы мен пайдалану қасиеттері теориясының негіздерін қолдану.
КҚ 3. Тозған бөлшектерін ауыстыра отырып, автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 3. Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Автомобиль көлігінің техникалық жағдайының өзгеру себептерін сипаттау.
ОН 3.2. Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу негіздерін қолдану.
ОН 3.3. Технологиялық жабдықтар мен қондырғыларды қолдану.
ОН 3.4 Автомобильдің агрегаттарын, механизмдерін және тораптарын диагностикалау, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
КМ 4. Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
ОН 4.1. Өндірістік бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 4.2. Жылжымалы құрамды және материалдық құндылықтарды сақтау-ды ұйымдастыру.
ОН 4.3. Автомобиль кәсіпорындары мен автомобиль көліктеріне техникалық қызмет көрсету станцияларының өндірістік аумақтары мен аумақтарын жобалау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07160301 - Прикладной бакалавр технического обслуживания, ремонта и эксплуатации автомобильного транспорта"
ПК 1. Выполнять обработку деталей
ПМ 1. Обработка деталей
РО 1.1. Владеть основными свойствами материалов.
РО 1.2. Выполнять обработку материалов.
РО 1.3. Выполнять чертежи деталей и сборочных единиц.
РО 1.4. Применять основы метрологического обеспечения производственных процессов.
РО 1.5. Применять контрольно-измерительные инструменты.
РО 1.6. Применять систему допусков и посадок, квалитеты и параметры шероховатости.
ПК 2. Выполнять разборочно-сборочные работы
ПМ 2. Выполнение разборочно-сборочных работ
РО 2.1. Характеризовать особенности классификации автомобилей.
РО 2.2. Характеризовать устройство и работу агрегатов, узлов, приборов и систем автомобилей всех типов.
РО 2.3. Применять основы теории автомобильных двигателей.
РО 2.4. Выполнять разборочно-сборочные работы агрегатов, узлов и приборов.
РО 2.5. Соблюдать правила применения инструмента и оборудования.
РО 2.6. Применять технические жидкости и горюче-смазочные материалы.
РО 2.7. Применять основы теории конструкции и эксплуатационных свойств автомобиля.
ПК 3. Проводить техническое обслуживание автомобиля с заменой изношенных деталей
ПМ 3. Проведение технического обслуживания автомобиля
РО 3.1. Характеризовать причины изменения технического состояния автомобиля.
РО 3.2. Применять основы технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
РО 3.3. Применять технологическое оборудование, и приспособления.
РО 3.4. Проводить диагностирование, техническое обслуживание и текущий ремонт узлов, механизмов и агрегатов автомобиля.
ПК 4. Организовывать техническое обслуживание автомобилей
ПМ 4. Организация технического обслуживания автомобилей
РО 4.1. Организовывать работу производственных подразделений.
РО 4.2. Организовывать хранение подвижного состава и материальных ценностей.
РО 4.3. Проектировать производственные зоны и участки автотранспортных предприятий и станций технического обслуживания автомобилей.

ОН 4.4.Конструкторлық және техно-логиялық құжаттаманы ресімдеу.
ОН 4.5. Технологиялық диагностика және техникалық қызмет көрсету процестерінің сақталуын бақылау.
ОН 4.6. Бақылау-диагностикалық жабдықтың жұмысқа жарамдылығын және техникалық жағдайын бақылау.
КҚ 5. Автомобиль агрегаттарын, тораптарын және аспаптарын жөндеуді ұйымдастыру
КМ 5. Автомобиль агрегаттарын, тораптарын және аспаптарын жөндеуді ұйымдастыру
ОН 5.1. Бөлшектерді бөлшектеу және жуудан кейін бөлшектеу.
ОН 5.2.Ақаулы ведомостарды жасау.
ОН 5.3. Бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін қолдану.
ОН 5.4. Жөндеудің технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 5.5. Жөндеу жұмыстарын нормалауды орындау.
ОН 5.6. Жабдықтарды уақтылы және сапалы жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 5.7. Жөндеу жұмыстарын дайындауды ұйымдастыру.
КҚ 6. Автомобильдің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
КМ 6. Автомобильдің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
ОН 6.1. Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 6.2. Құрылғылар мен электр жабдықтарын схемаға сәйкес орнату, оның ішінде оларды желіге қосу.
ОН 6.3. Сынақ жабдықтары мен сынау құрылғыларындағы электр жабдықтарының бөлшектері мен тораптарын тексеру.
ОН 6.4. Электрондық басқару жүйе-лерін диагностикалау және жөндеу.
ОН 6.5. Аккумуляторлық жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.6. Автомобиль көлігінің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру.
ОН 6.7 Көлік құралдарының техникалық жағдайын тексеру нәтижелерін талдау.
КҚ 7. Логистикалық операцияларды және еңбекті қорғауды басқару
КМ 7. Логистикалық операцияларды және еңбекті қорғауды басқару
ОН 7.1. Логистикалық жүйелердегі автомобиль көлігін басқару негіздерін сипаттау.
ОН 7.2. Өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін қолдану.
ОН 7.3. Автомобиль көлігін жүргізу.
ОН 7.4. Көлік кәсіпорнында жол қозғалысы қауіпсіздігі қызметінің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 7.5. Кәсіби қызмет саласындағы еңбек жағдайларына, жарақат алу қаупі бар және зиянды факторларға талдау жүргізу.
ОН 7.6. Кәсіптік аурулар мен өндірістегі жазатайым оқиғалардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 7.7. Жұмыс орындарын оңтайландыру және аттестаттау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
КҚ 8. Кәсіпорынның өндірістік қызметін есепке алуды ұйымдастыру
КМ 8. Кәсіпорынның өндірістік қызметінің есебін ұйымдастыру
ОН 8.1. Меншіктің әртүрлі нысандарындағы кәсіпорындар қызметінің негізгі ерекшеліктерін сипаттау.

РО 4.4. Оформлять конструкторскую и технологическую документацию.
РО 4.5. Контролировать соблюдение технологических процессов диагностики и технического обслуживания.
РО 4.6. Контролировать исправность и техническое состояние контрольно-диагностического оборудования.
ПК 5. Организовывать ремонт агрегатов, узлов и приборов автомобиля
ПМ 5. Организация ремонта агрегатов, узлов и приборов автомобиля
РО 5.1. Разбраковывать детали после разборки и мойки.
РО 5.2. Составлять дефектные ведомости.
РО 5.3. Применять способы восстановления деталей.
РО 5.4. Разрабатывать технологический процесс ремонта.
РО 5.5. Выполнять нормирование ремонтных работ.
РО 5.6. Организовывать своевременный и качественный ремонт и техническое обслуживание оборудования.
РО 5.7. Организовывать подготовку ремонтных работ.
ПК 6. Организовывать техническое обслуживание и ремонт электрооборудования автомобиля
ПМ 6. Организация технического обслуживания и ремонта электрооборудования автомобиля
РО 6.1. Проводить техническое обслуживание электрооборудования.
РО 6.2. Устанавливать приборы и агрегаты электрооборудования по схеме, включая их в сеть.
РО 6.3. Выполнять проверку деталей и узлов электрооборудования на проверочной аппаратуре и проверочных приспособлениях.
РО 6.4. Проводить диагностику и ремонт электронных систем управления.
РО 6.5. Выполнять работы по техническому обслуживанию аккумуляторного оборудования.
РО 6.6. Организовывать работы по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования автомобиля.
РО 6.7. Анализировать результаты проверок технического состояния
транспортных средств.
ПК 7. Управлять логистическими операциями и охраной труда
ПМ 7. Управление логистическими операциями и охраной труда
РО 7.1. Характеризовать основы управления автомобильными перевозками в логистических системах.
РО 7.2. Применять автоматизированные системы управления производством.
РО 7.3. Управлять автомобилем.
РО 7.4. Организовывать работу службы безопасности дорожного движения на предприятии транспорта.
РО 7.5. Проводить анализ условий труда, травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
РО 7.6. Организовывать мероприятия по предупреждению профессиональных заболеваний и несчастных случаев на производстве.
РО 7.7. Организовывать работу по аттестации и рационализации рабочих мест.
ПК 8.Организовывать учет производственной деятельности предприятия
ПМ 8. Организация учета производственной деятельности предприятия
РО 8.1. Характеризовать основные особенности деятельности предприятий различных форм собственности.

ОН 7.1. Электр техникалық бұйымдарды, электр жабдығы жүйелері мен жарық сигналдық жабдықтарды сынауды жүргізу жоспарларын, бағдарламалары мен әдістемесін әзірлеу.
ОН 7.2. Әуеайлақтардың электрмен жабдықтау жүйесінің және электр техникалық және жарық сигналдық жабдықтарының жұмыстарын жоспарлау.
ОН 7.3. Монтаждау-реттеу жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 8. Электр техникалық бұйымдарды, аспаптар мен электр жабдықтарын жобалау және жетілдіру
КМ 8. Электр техникалық бұйымдарды, аспаптар мен электр жабдықтарын жобалау және жетілдіру
ОН 8.1. Ұшуды қамтамасыз ететін электржарықтаутехникалық және жарық-сигналдық жабдық қызметінің құжаттамасын жүргізу.
ОН 8.2. Электр жабдықтарын метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 8.3. Техникалық құралдарды пайдалану кезінде озық технологиялар мен оңтайлы режимдерді енгізуді қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
523-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07160600 - Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160600 - Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі:

РО 7.1. Разрабатывать планы, программы и методики проведения испытаний электротехнических изделий, систем электрооборудования и светосигнального оборудования.
РО 7.2. Планирование работ системы электроснабжения и электротехнического и светосигнального оборудования аэродромов.
РО 7.3. Организовывать монтажно-наладочные работы.
ПК 8. Проектировать и модернизировать электротехнические изделия, приборы и электрооборудования
ПМ 8. Проектирование и модернизация электротехнических изделий, приборов и электрооборудований
РО 8.1. Вести документацию службы электросветотехнического и светосигнального оборудования обеспечения полетов.
РО 8.2. Организовывать работы по метрологическому обеспечению электрооборудования.
РО 8.3. Обеспечивать внедрение передовых технологий и оптимальных режимов при эксплуатации технических средств.
Приложение 523
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07160600 - Техническое обслуживание воздушного судна"
Сноска. Приказ дополнен приложением 523 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160600 - Техническое обслуживание воздушного судна
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07160601 - Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Ұшу аппараты агрегатын демонтаждау, бөлшектеу және оның ақаулығын анықтауды орындау
КМ 1. Ұшу аппараты агрегатын демонтаждау, бөлшектеу және оның ақаулығын анықтауды орындау
ОН 1.1. Агрегат бөлшектерін консервациялауды, тазалауды және жууды жүзеге асыр
ОН 1.2. Агрегаттарды демонтаждау және бөлшектеу.
ОН 1.3. Бөлшектердің тозуын анықтау және деформацияны бағалау үшін техникалық өлшемдерді жүргізу.
ОН 1.4. Ілеспе техникалық құжаттаманы ресімдеу (өлшеу карталары, ақау табу ведомосі).
КҚ 2. Жөндеу-слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 2. Жөндеу-слесарлық жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Ұшу аппараттарының қарапайым тойтарылған, дәнекерленген және топсалы қосылыстарына жөндеу жүргізу.
ОН 2.2. Слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН2.3. Барлық бөлшектерді таңбалау.
ОН 2.4. Тораптарды, механизмдерді және бұйымдарды реттеуді жүргізу.
КҚ 3. Әуе кемесі агрегаттарының стендтерінде құрастыруды және сынауды жүргізу
КМ 3. Әуе кемесі агрегаттарының стендтерінде құрастыруды және сынауды жүргізу
ОН 3.1. Жұмыс және бақылау эталондары бойынша стендтік жабдықтарды реттеуді жүргізу.
ОН 3.2. Құрастыру алдында агрегаттардың бөлшектерінің сапасын анықтау.
ОН 3.3. Әуе кемесінің жөнделетін агрегаттарын құрастыру, тексеру және сынау барысында анықталған ақауларды жою.
ОН 3.4. Ұшу аппараттарының агрегаттарын сынау кезінде стендтермен басқару.
ОН 3.5. Агрегаттарды құрастыру және сынау карталарын толтыру.
КҚ 4. Әуе кемесін қарсы алу кезіндегі жұмыстарды орындау
КМ 4. Әуе кемесін қарсы алу кезіндегі жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Әуе кемесін тұраққа қою кезінде экипажға сигнал беру.
ОН 4.2. Әуе кемесінің тіреуіш қалыптарын орнату/ жинау.
ОН 4.3. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қатысатын арнайы машиналарды басқару.
ОН 4.4. Әуе кемесінің ұшудан кейінгі тексеруін орындау.
КҚ 5. Әуе кемесін ұшуға дайындау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 5. Әуе кемесін ұшуға дайындау бойынша жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Әуе кемесі қозғалтқыштарының іске қосылуын бақылау және белгіленген терминология бойынша экипаж кабинасымен байланыста болу.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07160601 - Прикладной бакалавр технического обслуживания воздушного судна"
ПК 1. Выполнять демонтаж, разборку и дефектацию агрегата летательного аппарата
ПМ 1. Выполнение демонтажа, разборки и дефектации агрегата летательного аппарата
РО 1.1. Проводить расконсервацию, очистку и промывку деталей агрегата.
РО 1.2. Выполнять демонтаж и разборку агрегатов.
РО 1.3. Проводить технические измерения с целью выявления износа деталей и оценки деформации.
РО 1.4. Оформлять сопроводительную техническую документацию (карты обмера, ведомость дефектации).
ПК 2. Выполнять ремонтно-слесарные работы.
ПМ 2. Выполнение ремонтно-слесарных работ
РО 2.1. Проводить ремонт простых клепаных, сварных и шарнирных соединений летательных аппаратов.
РО 2.2. Выполнять слесарные работы.
РО 2.3. Производить клеймения всех деталей.
РО 2.4. Производить регулировку узлов, механизмов и изделий.
ПК 3. Проводить сборку и испытания на стендах агрегатов воздушного судна.
ПМ 3. Проведение сборки и испытаний на стендах агрегатов воздушного судна
РО 3.1. Производить настройку и регулирование стендового оборудования по рабочим и контрольным эталонам.
РО 3.2. Определять качество деталей агрегатов перед сборкой.
РО 3.3. Устранять выявленные дефекты при сборке, проверке и испытании ремонтируемых агрегатов воздушного судна.
РО 3.4. Управлять стендами при испытаниях агрегатов летательных аппаратов.
РО 3.5. Заполнять карты сборки и испытания агрегатов.
ПК 4. Выполнять работы по встрече воздушного судна
ПМ 4. Выполнение работ по встрече воздушного судна
РО 4.1. Выполнять подачу сигналов экипажу при установке воздушного судна на место стоянки.
РО 4.2. Производить установку/ уборку упорных колодок воздушного судна.
РО 4.3. Осуществлять контроль специального транспорта, занятого в техническом обслуживании воздушного судна.
РО 4.4. Осуществлять послеполетный осмотр воздушного судна.
ПК 5. Выполнять работы по подготовке воздушного судна к полету
ПМ 5. Выполнение работ по подготовке воздушного судна к полету
РО 5.1. Наблюдать за запуском двигателей воздушного судна и поддерживать связь с кабиной экипажа по установленной терминологии.

ОН 5.2. Әуе кемелерін сүйретуді орындау.
ОН 5.3. Ұшу алдындағы тексеруді және әуе кемесінің жай-күйін жалпы қадағалауды жүргізу.
ОН 5.4. Мұзды кетіру/мұздануға қарсы әуе кемесінің бетін өңдеуді қадағалау.
ОН 5.5. Жердегі ауаны салқындату көзінің түтіктерін әуе кемесіне қосу.
КҚ 6. Әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша міндеттерді орындау
КМ 6. Әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша міндеттерді орындау
ОН 6.1. Ұшу алдында және қонғаннан кейін әуе кемесінің техникалық жай-күйі, істен шығуы және ақаулықтары мәселелері бойынша экипажбен өзара әрекет ету.
ОН 6.2. Әуе кемелеріне жоспарлы және жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау.
ОН 6.3.Әуе кемесінің, қозғалтқыштардың және олардың құрамдас бөліктерінің техникалық құжаттамасын өндіруші тілінде оқу.
ОН 6.4. Әуе кемесі мен қозғалтқыштардағы істен шығулар мен ақауларды жою.
ОН 6.5. Техникалық құжаттарды, соның ішінде ұшу-техникалық журналдарын, жұмыс карталарын, жұмысқа тапсырыстарды толтыру.
КҚ 7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету міндеттерін және басқа да қолданылатын техникалық құжаттамаларды орындауды бақылау
КМ 7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша тапсырмалардың орындалуын бақылау
ОН 7.1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және ұшуға жарамдылығын қолдау бойынша міндеттерді бақылау.
ОН 7.2. Құжаттың соңғы жарамды нұсқасын анықтау.
ОН 7.3. Әуе кемесінің ұшуға дайындығын бақылау.
ОН 7.4. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау
ОН 7.5. Аяқталған және аяқталмаған жұмыстарға және ауысымдардың, техникалық қызмет көрсету ұйымының бөлімшелерінің өзара әрекеттестігіне талдау жүргізу.
ОН 7.6. Техникалық құжаттарды, соның ішінде ұшу-техникалық журналдарын, жұмыс карталарын, жұмысқа тапсырыстарды толтыру.
КҚ 8. Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жай-күйін және әуе кемесінің ұшып шығуына рұқсат етілген борттық жабдық ақауларының ең аз тізбесі бойынша кейінге қалдырылған ақауларды бақылауды бақылау
КМ 8. Қызмет көрсетілетін әуе кемелерінің жай-күйін бақылау және ақауларды бақылау.
ОН 8.1. Ауысым, бригада, топ немесе жекелей шешетін міндеттер аясында әуе кемелеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау.
ОН 8.2. Жоспарланған, орындалған немесе кейінге қалдырылған жұмыстар бойынша әуе кемесінің жай-күйін бағалау.
ОН 8.3. Әуе кемесінің ұшып шығуына рұқсат етілген борттық жабдықтардың ең аз тізбесі бойынша және әуе кемесінің жолаушылар салоны бойынша кейінге қалдырылған ақауларды тексеру.
ОН 8.4. Әуе кемесінің ұшуына рұқсат етілген ең аз тізімге сәйкес кейінге қалдырылған борттық жабдықтың ақауларын жою үшін.
КҚ 9. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және сертификаттау
КМ 9. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және сертификаттау

РО 5.2. Выполнять буксировку воздушного судна.
РО 5.3. Проводить предполетную инспекцию и общий надзор за состоянием воздушного судна.
РО 5.4. Контролировать обработку поверхности воздушного судна при удалении обледенения / защиты от обледенения.
РО 5.5. Подключать рукава наземного источника кондиционирования к воздушному судну.
ПК 6. Выполнять задачи по поддержанию летной годности воздушных судов
ПМ 6. Выполнение задач по поддержанию летной годности воздушных судов
РО 6.1. Взаимодействовать с экипажем в вопросах технического состояния, отказов и неисправностей воздушного судна перед вылетом и после посадки.
РО 6.2. Выполнять плановые работы и неплановые работы по техническому обслуживанию воздушных судов.
РО 6.3. Устранять отказы и неисправности на воздушном судне и двигателях.
РО 6.4. Выполнять доработки и модификации на воздушном судне, двигателях и их компонентах.
РО 6.5. Заполнять технические документации, включая бортовые технические журналы, рабочие карты, заказы на работу.
ПК 7. Контролировать выполнения задач технического обслуживания воздушных судов и других применимых технических документаций
ПМ 7. Контроль выполнения задач технического обслуживания воздушных судов
РО 7.1. Контролировать задачи по техническому обслуживанию и поддержанию летной годности воздушных судов.
РО 7.2. Определять последнюю действующую ревизию документа.
РО 7.3. Контролировать подготовку воздушного судна к полету.
РО 7.4. Контролировать соблюдение требований техники безопасности и охраны труда.
РО 7.5.Проводить анализ выполненных и неоконченных работ и взаимодействия между сменами, подразделениями организации по техническому обслуживанию.
РО 7.6. Контролировать заполнение технической документации, включая бортовые технические журналы, рабочие карты, заказы на работу.
ПК 8. Контролировать состояние обслуживаемых воздушных судов и контроль дефектов, отложенных по минимальному перечню дефектов бортового оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна
ПМ 8.Контроль состояния обслуживаемых воздушных судов и контроль дефектов
РО 8.1. Контролировать выполнение работ по обслуживанию воздушных судов в рамках задач, решаемых сменой, бригадой, группой или индивидуально.
РО 8.2. Оценивать состояние воздушного судна по запланированным, выполненным или отложенным работам.
РО 8.3. Проверять дефекты, отложенные по минимальному перечню бортового оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна и по пассажирскому салону воздушного судна.
РО 8.4. Закрывать отложенные по минимальному перечню дефекты бортового оборудования, разрешенного к вылету воздушного судна.
ПК 9. Организовывать и сертифицировать работы по техническому обслуживанию воздушных судов
ПМ 9.Организация и сертификация работ по техническому обслуживанию воздушных судов

ОН 9.1. Пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығару құқығын қолдау.
ОН 9.2. Компанияның жеке рұқсат беру сертификатының және әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі маман куәлігінің қолданылу мерзімін қадағалау.
ОН 9.3. Техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның және әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын қолдауды басқару бойынша ұйымның рәсімдеріне сәйкес әуе кемесіндегі жұмыстарды сертификаттау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
525-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07160700 - Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160700 - Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе
Біліктілігі:

РО 9.1. Поддерживать права выпуска сертификата допуска к эксплуатации.
РО 9.2. Отслеживать сроки действия индивидуального разрешительного сертификата компании и свидетельства специалиста по техническому обслуживанию воздушных судов.
РО 9.3. Сертифицировать работы на воздушном судне в соответствии с процедурой организации по техническому обслуживанию и организации по управлению поддержания летной годности воздушных судов.
Приложение 525
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07160700 - Дистанционно пилотируемая авиационная система"
Сноска. Приказ дополнен приложением 525 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160700 - Дистанционно пилотируемая авиационная система
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07160701 - Қашықтықтан басқарылатын авиациялық жүйе қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Қазақстан Республикасының Авиациялық заңнамасын сақтау
КМ 1. Қазақстан Республикасының Авиациялық заңнамасын сақтау
ОН 1.1. Қазақстан Республикасының және басқа елдердің аумағындағы әуе кеңістігінде ұшқышсыз ұшу аппаратын пайдалану кезінде ұшқыштың құқықтары мен міндеттерін сақтау.
ОН 1.2. Қазақстан Республикасының және басқа елдердің аумағында ұшқышсыз ұшу аппараттары мен әуе кеңістігін пайдалану қағидаларын сақтау.
ОН 1.3. Қауіпсіздік ережелері мен нормаларын сақтау.
КҚ 2. Ұшу алдындағы құжаттамалық даярлықты орындау
КМ 2. Ұшу алдындағы құжаттамалық даярлықты орындау
ОН 2.1. Ұшу жоспарын жасау.
ОН 2.2. Ұшу жоспарын уәкілетті органға беру.
ОН 2.3. Ұшуға рұқсат алу.
КҚ 3. Ұшу аппаратын ұшу алдында дайындаудағы техникалық бақылауды орындау
КМ 3. Ұшу аппаратын ұшу алдында дайындаудағы техникалық бақылауды орындау
ОН 3.1. Ұшу аппаратының планеріне қызмет көрсетуге бақылау жүргізу.
ОН 3.2. Авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарға қызмет көрсетуге бақылау жүргізу.
КҚ 4. Мақсаттық ұшуларды орындау
КМ 4. Мақсаттық ұшуларды орындау
ОН 4.1. Ұшқышсыз ұшу аппаратын аспаптар бойынша жүргізу.
ОН 4.2. Ұшақ жүргізуге талдау жасау және ұшу дағдыларын жетілдіру.
ОН 4.3. Әуе кемесінің техникалық модификациясына сәйкес жаңа құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
КҚ 5. Ұшқышсыз ұшу аппаратының техникалық қызмет көрсету орнын дайындау
КМ 5. Ұшқышсыз ұшу аппаратының техникалық қызмет көрсету орнын дайындау
ОН 5.1. Күнделікті техникалық қызмет көрсету бағдарламасын жасау.
ОН 5.2. Техникалық қызмет көрсету бригадасын құжаттамамен және құралдармен қамтамасыз ету.
ОН 5.3. Жұмысты техникалық құжаттамаға сәйкес орындау.
КҚ 6. Әуе кемесін қарсы алу және тұрақпен қаматамасыз ету
КМ 6. Әуе кемесін қарсы алу және тұрақпен қаматамасыз ету
ОН 6.1. Әуе кемесінің тұрақ орнын анықтау және диспетчерлік қызметпен келісу.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07160701 - Прикладной бакалавр дистанционно пилотируемых авиационных систем"
ПК 1. Соблюдать авиационное законодательство
ПМ 1. Соблюдение авиационного законодательства Республики Казахстана
РО 1.1. Соблюдать права и обязанности пилота при эксплуатации беспилотного летательного аппарата в воздушном пространстве на территории Республики Казахстан и других стран.
РО 1.2. Соблюдать правила эксплуатации беспилотных летательных аппаратов и воздушного пространства на территории Республики Казахстан и других стран.
РО 1.3. Соблюдать нормы и правила безопасности.
ПК 2. Выполнить предполетную документационную подготовку
ПМ 2. Выполнение предполетной документационной подготовки
РО 2.1. Составить план полета.
РО 2.2. Подать план полета в уполномоченный орган.
РО 2.3. Получить разрешение для полета.
ПК 3. Выполнить предполетный технический контроль подготовки летательного аппарата
ПМ 3. Выполнение предполетного технического контроля подготовки летательного аппарата
РО 3.1. Произвести контроль обслуживания планера летательного аппарата.
РО 3.2. Произвести контроль обслуживания авиационного и радиоэлектронного оборудования.
ПК 4. Совершать целевые полеты
ПМ 4. Совершение целевых полетов
РО 4.1. Пилотировать беспилотный летательный аппарат по приборам.
РО 4.2. Проводить анализ и совершенствовать навыки пилотирования.
РО 4.3. Участвовать в разработке новой документации в соответствии с техническими модификациями воздушного судна.
ПК 5. Подготовить место технического обслуживания беспилотного летательного аппарата
ПМ 5. Подготовка места технического обслуживания беспилотного летательного аппарата
РО 5.1. Составить суточную программу технического обслуживания.
РО 5.2. Обеспечить бригаду технического обслуживания документацией и инструментами.
РО 5.3. Выполнить работу согласно технической документации.
ПК 6. Встретить воздушное судно и обеспечить стоянку
ПМ 6. Встреча воздушного судна и обеспечение стоянки
РО 6.1. Определить и согласовать с диспетчерской службой место стоянки воздушного судна.

ОН 6.2. Тұрақ орнын және онда орналасқан жабдықты бақылауды жүргізу.
ОН 6.3. Әуе кемесін жүргізу кезінде көлік пен қызметшілердің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету.
КҚ 7. Әуе кемесін тексеру және қызмет көрсету жұмыстарын орындау
КМ 7. Әуе кемесін тексеру және қызмет көрсету жұмыстарын орындау
ОН 7.1. Пайдалану құжаттамасына сәйкес жұмыс көлемін анықтау.
ОН 7.2. Әуе кемесіне тексеру жүргізу және ақаулықтарды жою.
ОН 7.3. Жүргізілген операцияларды тіркеу.
КҚ 8. Ұшуды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 8. Ұшуды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау
ОН 8.1. Ұшуды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 8.2. Анықталған ақауларды жою.
ОН 8.3. Әуе кемесін ұшу экипажына өткізіп беру.
ОН 8.4. Ұшу ақпаратын жинау және өңдеу.
КҚ 9. Құжат айналымын жүргізу
КМ 9. Құжат айналымын жүргізу
ОН 9.1. Қажетті құжаттар жиынтығын анықтау.
ОН 9.2. Құжат айналымының қажетті формулярлары мен бланкілерін толтыру.
ОН 9.3. Құжат айналымы рәсімдерін аяқтау және тексеру.
КҚ 10. Жүйені техникалық пайдалану
КМ 10. Жүйені техникалық пайдалану
ОН 10.1. Ұшу аппараттарын бағдарламалық қамтамасыз ету, ұшу аппараттарының мақсатты жүйелерін және жердегі жабдықтарын орнату және іске қосу.
ОН 10.2. Ұшу аппараты мен жердегі жабдық кешенінің функционалдық жүйелерін бақылау және байланыс орнату.
ОН 10.3. Ұшу аппараттарының мақсатты жүйелерін және жердегі жабдықтарының ақауларын жою.
КҚ 11. Жүйені ұшуда пайдалану
КМ 11. Жүйені ұшуда пайдалану
ОН 11.1. Ұшақ пен функционалды жүйелерді бағдарламалық қамтамасыз етуді іске қосу.
ОН 11.2. Ұшу аппараты агрегаттарының жай-күйін және ұшу аппаратының мақсатты жүктемесін тексеру.
ОН 11.3. Ұшуды орындауға арналған ұшу аппараты мен жердегі жабдық кешенін бағдарлау.
ОН 11.4. Мақсатты жүктемені бағдарламалау.
ОН 11.5. Бағдарламаланған режимде ұшу.
ОН 11.6. Ұшуды аяқтау және ұшу аппараттарының функционалды жүйелеріне, ұшу аппараттарының мақсатты жүктемесіне және жер бетіндегі кешеніне ұшудан кейінгі диагностика жүргізу.
КҚ 12. Жүйенің жұмысын талдау және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
КМ 12. Жүйенің жұмысын талдау және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
ОН 12.1. Ұшу және техникалық пайдалануға диверсиялық талдау жүргізу.
ОН 12.2. Жүйені пайдалану бойынша ұсыныстар енгізу.
ОН 12.3. Жүйенің сенімділігін қамтамасыз ету үшін жүйеге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
527-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07160800 - Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160800 - Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету
Біліктілігі:

РО 6.2. Провести контроль места стоянки и размещенного на нем оборудования.
РО 6.3. Обеспечить безопасное перемещение транспорта и персонала во время руления воздушного судна.
ПК 7. Выполнить работы по осмотру и обслуживанию воздушного судна
ПМ 7. Выполнение работ по осмотру и обслуживанию воздушного судна
РО 7.1. Определить объем работы согласно эксплуатационной документации.
РО 7.2. Производить осмотр воздушного судна и устранять неисправности.
РО 7.3. Регистрировать произведенные операции.
ПК 8. Выполнить работы по обеспечению вылета
ПМ 8. Выполнение работ по обеспечению вылета
РО 8.1. Выполнить работы по обеспечению вылета.
РО 8.2. Устранить обнаруженные неисправности.
РО 8.3. Передать воздушное судно летному экипажу.
РО 8.4. Собирать и обрабатывать полетную информацию.
ПК 9. Вести документооборот
ПМ 9. Ведение документооборота
РО 9.1. Определять комплект необходимой документации.
РО 9.2. Заполнять необходимые формуляры и бланки документооборота.
РО 9.3. Проверять и завершать процедуры документооборота.
ПК 10. Производить техническую эксплуатацию системы
ПМ 10. Техническая эксплуатация системы
РО 10.1. Устанавливать и запускать программное обеспечение летательного аппарата, целевых систем летательного аппарата и наземного комплекса оборудования.
РО 10.2. Устанавливать связь и производить контроль функциональных систем летательного аппарата и наземного комплекса оборудования.
РО 10.3. Устранять неисправности летательного аппарата, целевой нагрузки летательного аппарата, наземного комплекса оборудования.
ПК 11. Производить летную эксплуатацию системы
ПМ 11. Летная эксплуатация системы
РО 11.1. Запускать программное обеспечение летательного аппарата и функциональных систем.
РО 11.2. Проверять состояние агрегатов летательного аппарата и целевой нагрузки летательного аппарата.
РО 11.3. Программировать летательный аппарат и наземный комплекс оборудования на совершение полета
РО 11.4. Программировать целевую нагрузку на работу
РО 11.5. Пилотировать в запрограммированном режиме.
РО 11.6. Завершать полет и проводить послеполетную диагностику функциональных систем летательного аппарата, целевой нагрузки летательного аппарата и наземного комплекса.
ПК 12. Анализировать эксплуатацию и обеспечивать безотказность работы системы
ПМ 12. Анализ эксплуатации и обеспечение безотказной работы системы
РО 12.1. Проводить диверсионный анализ летной и технической эксплуатации.
РО 12.2. Вносить предложения по эксплуатации системы.
РО 12.3. Проводить техническое обслуживание и ремонт системы для обеспечения надежности функционирования системы.
Приложение 527
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07160800 - Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение"
Сноска. Приказ дополнен приложением 527 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160800 - Эксплуатация воздушных судов и полетно-информационное обеспечение
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07160801 - Әуе кемелерін пайдалану және ұшу-ақпараттық қамтамасыз ету қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Әуе кемелерін кешенді пайдалану тәртібі мен реттілігін бақылау
КМ 1. Әуе кемелерін кешенді пайдалану тәртібі мен реттілігін бақылау
ОН 1.1. Әуе кеңістігіне кіру (шығу) және транзит ережелерін, әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының)деректерін меңгеру.
ОН 1.2. Навигациялық байланыс құралдарымен әуе қозғалысына қызмет көрсету түрлерінің деректерін анықтау .
ОН 1.3. Аэронавигациялық ақпарат жинағын – (AIP - Aeronautical Information Publication), авиациялық хабарламаларды – (NOTAM - Notice To Air Men) пайдалана отырып, экипажға ұшу алдындағы ақпаратпен қамтамасыз ету.
ОН 1.4. Фразеологизмдер мен радио алмасуды жүргізу.
ОН 1.5. Ұшу алдындағы және ұшудан кейінгі даярлықты өткізу тәртібін тексеру.
ОН 1.6. Авиациялық кодтар мен қысқартулардың аэронавигациялық құжаттамасын пайдалану.
КҚ 2. Ұшу тапсырмасының ерекшеліктерін ескере отырып, ұшуға дайындықты жүзеге асыру
КМ 2. Ұшу тапсырмасының ерекшеліктерін ескере отырып, ұшуға дайындықты жүзеге асыру
ОН 2.1. Әуе кемесінің экипажымен оның жауапкершілік аймағында метеорологиялық ақпаратты дайындау.
ОН 2.2. SIGMET (Significant Meteorological Information) ақпаратына сәйкес ұшу бағыттарымен аудандары бойынша болжамдар мен ескертулерді анықтау.
ОН 2.3. Биіктіктер бойынша жел мен температураның болжамдарымен және ауа райының қауіпті құбылыстарының болжамдарымен қамтамасыз ету.
ОН 2.4. Ұшу ауданының метрологиялық ерекшеліктері туралы мәліметтерді қолдану.
КҚ 3. Бағыт бойынша ұшу жоспарларын орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
КМ 3. Бағыт бойынша ұшу жоспарларын орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
ОН 3.1. Ұшу жоспарын әуе қозғалысын ұйымдастыру органдарына беру.
ОН 3.2. Нақты ұшуды орындау үшін ұшу құжаттамасын қағаз және электрондық түрде ресімдеу.
ОН 3.3. Автоматтандырылған бағдарламалар бойынша ұшудың операциялық жоспарын және ұшу-қону сипаттамаларын есептеу.
ОН 3.4. Авариялық-құтқару жабдықтарын қолдану.
ОН 3.5. Әуе кемелерін пайдалану кезінде ұшу-қону және ұшу-техникалық сипаттамаларын қолдану.
КҚ 4. Ұшу өндірісінің орындалуын бақылау
КМ 4. Ұшу өндірісінің орындалуын бақылау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07160801 - Прикладной бакалавр эксплуатации воздушных судов и полетно-информационного обеспечения"
ПК 1. Контролировать порядок и последовательности комплексного использования воздушных судов
ПМ 1. Контроль порядка и последовательности комплексного использования воздушных судов
РО 1.1. Владеть правилами входа (выхода) в воздушное пространство и транзита, данные аэродромов (вертодромов).
РО 1.2. Определять данные навигационных средств связи и видов обслуживания воздушного движения.
РО 1.3. Обеспечить экипаж предполетной информацией, используя сборник аэронавигационной информации (AIP - Aeronautical Information Publication), авиационные извещения (NOTAM - Notice To Air Men).
РО 1.4. Вести фраезологий радиообмена.
РО 1.5. Проверить порядок проведения предполетной и послеполетной подготовки.
РО 1.6. Использовать аэронавигационную документацию авиационных кодов и сокращении.
ПК 2. Осуществить подготовки к полетам с учетом особенностей полетного задания
ПМ 2. Осуществление подготовки к полетам с учетом особенностей полетного задания
РО 2.1. Подготовить экипажам воздушного судна в зоне его ответственности метеорологическую информацию.
РО 2.2. Определять прогнозы и предупреждения по маршрутам и районам полетов согласно информациии SIGMET (Significant Meteorological Information).
РО 2.3. Обеспечить прогнозами ветра и температуры по высотам и прогнозами опасных явлений погоды.
РО 2.4. Применять сведений метрологических особенностей района полетов.
ПК 3. Организовывать работ по выполнению планов полета по маршруту
ПМ 3. Организация работ по выполнению планов полета по маршруту
РО 3.1. Подавать в органы организации воздушного движения план полета.
РО 3.2. Оформлять полетную документацию в бумажном и электронном виде для выполнения конкретного полета.
РО 3.3. Рассчитать по автоматизированным программам операционный план полета и взлетно-посадочные характеристики.
РО 3.4. Применять аварийно-спасательного оборудования.
РО 3.5. Применять взлетных посадочных и летно-технических характеристик при эксплуатации воздушных судов.
ПК 4. Контролировать выполнение производства полета
ПМ 4. Контроль выполнение производства полета

ОН 4.1. Апаттық, қауіпті және штаттан тыс жағдайлардағы іс-әрекеттерге оқытуды ұйымдастыру.
ОН 4.2. Жүйелердің немесе жабдықтардың өзгерістерімен танысу, жаңа процедуралары мен тәжірибені зерделеу.
ОН 4.3. Қағаз және электронды түрде ұшу сапасы мен экипаж мүшелерінің жұмысын, авиациялық жұмыстарды, орындалған ұшуларды талдау бойынша құжаттамаларды бағалау.
ОН 4.4. Пайдалану жағдайында қауіптер мен қателер факторларын бақылау әдістерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
529-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07160900 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандығы:
07160900 – Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Біліктілігі:

РО 4.1. Организовывать обучение действиям в аварийных, опасных и нештатных ситуациях.
РО 4.2. Ознакомливать с изменениями систем или оборудования, изучение новых процедур и практики.
РО 4.3. Оценивать качество полетов и работу членов экипажа и документацию по разбору и анализу выполненных полетов и авиационных работ в бумажном и электронном виде.
РО 4.4. Применять методов контроля факторов угроз и ошибок в эксплуатационной обстановке.
Приложение 529
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07160900 - Механизация сельского хозяйства"
Сноска. Приказ дополнен приложением 529 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07160900 - Механизация сельского хозяйства
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07160901 - Ауыл шаруашылығын механикаландыру қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Тораптарды, механизмдерді бөлшектеуді, құрастыруды, бөлшектеп алуды, жөндеуді орындау
КМ 1. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тораптарын және механизмдерін жөндеу
ОН 1.1. Ауыл шаруашылығы машиналарының тораптары мен механизмдерін бөлшектеу.
ОН 1.2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тораптарын және механизмдерін қайта құрастыру.
ОН 1.3. Бөлшектеу және қайта құрастыру жұмыстарының сапасын бағалауды жүргізу.
ОН 1.4. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары тораптарының және механизмдерінің ақауларын анықтау.
ОН 1.5. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының тораптарын және механизмдерін жинақтап жөндеу.
КҚ 2. Ауыл шаруашылығы машиналарының бөлшектерін қалпына келтіру
КМ 2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру
ОН 2.1. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының ақаулы бөлшектерін анықтау.
ОН 2.2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының бөлшектерін қалпына келтіру бойынша слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының қалпына келтірілген бөлшектердің параметрлерін және сапа бағасын анықтау.
КҚ 3. Жөнделген ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарына стендтік жаттықтыруды, реттеуді, баптауды жүргізу
КМ 3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жаттықтыру, сынау, реттеу, баптау
ОН 3.1. Жөнделген ауыл шаруашылығы машиналарын жаттықтыру.
ОН 3.2. Жөнделген ауыл шаруашылығы машиналарының тораптары мен механизмдерін сынау.
ОН 3.3. Іске қосу-баптау жұмыстары кезінде ауыл шаруашылығы жабдығының істен шығу түрлерін анықтау.
ОН 3.4. Ауыл шаруашылығы жабдықтарын құрастыру және орнату ақауларын жою.
ОН 3.5. Ауыл шаруашылығы жабдықтарының жұмыс параметрлерін реттеу.
ОН 3.6. Ауыл шаруашылығы жабдықтарының техникалық сипаттамасын сынақ журналына тіркеу.
КҚ 4. Техникалық құжаттаманың сұлбалары мен сызбаларын, компьютерлік графика сызбаларын ресімдеу әдістерін орындау
КМ 4. Техникалық және конструкторлық құжаттаманы оқи отырып, сұлбалар мен сызбаларды орындау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07160901 - Прикладной бакалавр механизации сельского хозяйства"
ПК 1. Выполнять разборку, сборку, демонтаж, ремонт узлов, механизмов
ПМ 1. Ремонт узлов и механизмов сельскохозяйственных машин и оборудования
РО 1.1. Демонтировать узлы и механизмы сельскохозяйственных машин.
РО 1.2. Монтировать узлы и механизмы сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 1.3. Проводить оценку качества демонтажных и монтажных работ.
РО 1.4. Определять неисправности узлов и механизмов сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 1.5. Ремонтировать с комплектацией узлы и механизмы сельскохозяйственных машин и оборудования.
ПК 2. Выполнять восстановление деталей сельскохозяйственных машин
ПМ 2. Восстановление деталей сельскохозяйственных машин и оборудования
РО 2.1. Выявлять неисправные детали сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 2.2. Выполнять слесарные работы по восстановлению деталей сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 2.3. Определять оценку качества и параметров восстановленных деталей сельскохозяйственных машин и оборудования.
ПК 3. Проводить стендовую обкатку, испытание, регулирование, настройку отремонтированных сельскохозяйственных машин и оборудования
ПМ 3. Обкатка, испытание, регулирование, наладка сельскохозяйственных машин и оборудования
РО 3.1. Проводить обкатку отремонтированных сельскохозяйственных машин.
РО 3.2. Испытывать узлы и механизмы отремонтированных сельскохозяйственных машин.
РО 3.3. Выявлять виды отказов сельскохозяйственного оборудования при пусконаладочных работах.
РО 3.4. Устранять дефекты сборки и установки сельскохозяйственного оборудования.
РО 3.5. Регулировать рабочие параметры сельскохозяйственного оборудования.
РО 3.6. Регистрировать технические характеристики сельскохозяйственного оборудования в журнале испытаний.
ПК 4. Выполнять схемы и чертежи технической документации, методы оформления чертежей компьютерной графики
ПМ 4. Выполнение схем и чертежей с чтением технической и конструкторской документации

ОН 4.1. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін қолдану.
ОН 4.2. Техникалық құжаттаманы қолдана отырып сызба жұмыстарын орындау.
ОН 4.3. Қолданбалы бағдарламалар пакетін қолдана отырып, мамандық бойынша сұлбалар әзірлеу.
КҚ 5. Тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын пайдалану, консервациялау және маусымдық сақтау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 5. Тракторларды, ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын пайдалану, консервациялау және маусымдық сақтау бойынша жұмыстардың орындалуы
ОН 5.1. Ауыл шаруашылығы жұмыстарын ұйымдастыру.
ОН 5.2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен көлік құралдарын пайдалану және консервациялау бойынша бақылау жүргізу.
ОН 5.3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 5.4. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтары жүйелерінің және механизмдерінің негізгі ақауларын анықтау.
КҚ 6. Ауыл шаруашылығы машиналарын жөндеу кезінде ақаулық және жөндеу жұмыстарын орындау
КМ 6. Ауыл шаруашылығы машиналарын жөндеу кезінде ақаулық және жөндеу жұмыстарын орындау
ОН 6.1. Ауыл шаруашылығы машиналарының техникалық жай-күйін тексеру.
ОН 6.2. Ақауларды анықтау және ақаулармен жұмыс жасау.
ОН 6.3. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жаттықтыру және жөндеу.
ОН 6.4. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының параметрлерін реттеуді жүзеге асыру.
КҚ 7. Тракторлар, автомобильдер мен ауыл шаруашылығы машиналары механизмдерінің ақауларын анықтау, жүйелерді жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 7. Тракторлар, автомобильдер мен ауыл шаруашылығы машиналарының механизмдер жүйесін жөндеу жұмыстары
ОН 7.1. Тракторлар мен автомобильдердің механизмдер жүйесінің ақауларын анықтау.
ОН 7.2. Ауыл шаруашылығы машиналары механизмдерінің ақауларын анықтау.
ОН 7.3. Трактордың іштен жану қозғалтқышын жөндеуді орындау.
ОН 7.4. Тракторлар мен автомобильдердің жүріс бөлігіне жөндеу жүргізу.
ОН 7.5. Тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарының трансмиссияларын жөндеу.
КҚ 8. Агротехникалық талаптарды орындау
КМ 8. Агротехникалық жұмыстарды орындау
ОН 8.1. Топырақты өңдеу жұмысын жүргізу.
ОН 8.2. Ауылшаруашылық дақылдарды себу және отырғызуды жүргізу.
ОН 8.3. Топырақты химиялық өңдеу және дақылдарға күтім жасау.
ОН 8.4. Дәнді, дәнді-бұршақты және майлы дақылдарды жинауды жүзеге асыру.
ОН 8.5. Техниканы дайындау және жем әзірлеу.
КҚ 9. Тракторлар, комбайндар мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
КМ 9. Тракторлар, комбайндар мен ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану және сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету
ОН 9.1. Жұмыс басталмастан бұрын тракторлардың, комбайндардың техникалық жай-күйіне тексеріс жүргізу.

РО 4.1. Использовать единую систему конструкторской документации.
РО 4.2. Выполнять чертежные работы с использованием технической документации.
РО 4.3. Разработать схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ.
ПК 5. Проводить работы по эксплуатации, использованию, консервации и сезонному хранению тракторов, сельскохозяйственных машин и оборудования
ПМ 5. Выполнение работ по эксплуатации, использованию, консервации и сезонному хранению тракторов, сельскохозяйственных машин и оборудования
РО 5.1. Организовывать сельскохозяйственные работы.
РО 5.2. Производить контроль по эксплуатации и консервации сельскохозяйственных машин и транспортных средств.
РО 5.3. Выполнять техническое обслуживание сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 5.4. Определять основные неисправности систем и механизмов сельскохозяйственных машин и оборудования.
ПК 6. Выполнять деффектовочные и ремонтные работы при ремонте сельскохозяйственных машин
ПМ 6. Выполнение деффектовочных и ремонтных работ при ремонте сельскохозяйственных машин
РО 6.1. Проверять техническое состояние сельскохозяйственных машин.
РО 6.2. Выявлять неисправности и проводить деффектовочные работы.
РО 6.3. Выполнять ремонт и обкатку сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 6.4. Осуществлять регулировку параметров сельскохозяйственных машин и оборудования.
ПК 7. Производить ремонтные работы систем, определять неисправности механизмов тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин
ПМ 7. Ремонтные работы систем механизмов тракторов, автомобилей и сельскохозяйственных машин
РО 7.1. Определять неисправности систем механизмов тракторов и автомобилей.
РО 7.2. Выявлять неисправности механизмов сельскохозяйственных машин.
РО 7.3. Выполнять ремонтные работы двигателей внутреннего сгорания тракторов.
РО 7.4. Производить ремонт ходовой части тракторов и автомобилей.
РО 7.5. Ремонтировать трансмиссии тракторов и сельскохозяйственных машин.
ПК 8. Выполнять агротехнические требования
ПМ 8. Выполнение агротехнических работ
РО 8.1. Выполнять обработку почвы.
РО 8.2. Производить посев и посадку сельскохозяйственных культур.
РО 8.3. Применять химическую обработку почвы и уход за посевами.
РО 8.4. Осуществлять уборку зерновых, зернобобовых и масличных культур.
РО 8.5. Подготавливать технику и заготавливать корма.
ПК 9. Проводить техническое обслуживание тракторов, комбайнов и сельскохозяйственной техники
ПМ 9. Техническое обслуживание при использовании и хранении тракторов, комбайнов и сельскохозяйственной техники
РО 9.1. Проводить проверку технического состояния тракторов, комбайнов перед началом работы.

ОН 9.2. Тракторлар, комбайндар мен ауыл шаруашылығы машиналарына техникалық қызмет көрсету
ОН 9.3. Тракторларды, комбайндар мен ауыл шаруашылығы машиналарын сақтауға қоюды жүзеге асыру.
КҚ 10. Ауыл шаруашылығы техникасының тораптары мен механизмдеріне жөндеу жүргізу
КМ 10. Ауыл шаруашылығы техникасының тораптары мен механизмдерін жөндеу
ОН 10.1. Ауыл шаруашылығы техникасының бұзылған тораптары мен механизмдерін анықтау.
ОН 10.2. Ауыл шаруашылығы техникасын жөндеу кезінде тораптар мен механизмдерді жинақтауды жүргізу.
ОН 10.3. Ауыл шаруашылығы техникасының жаңа тораптары мен механизмдерінің жөндеуден кейінгі жиынтықтылығын тексеру.
ОН 10.4. Ауыл шаруашылығы техникасының тораптары мен механизмдерін жөндеу бойынша жұмыс сапасын бағалау.
КҚ 11. Ауыл шаруашылығы техникасын дайындау және пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 11. Ауыл шаруашылығы техникасын дайындау және пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 11.1. Ауыл шаруашылығы техникасын пайдаланудың тиімділігін талдау.
ОН 11.2. Агрегаттарды жинақтау кезінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
ОН 11.3. Ауыл шаруашылығы техникасын дайындау және пайдалану бойынша алғашқы құжаттамаларды ресімдеу.
ОН 11.4. Орындаушылардың жұмысты орындауын жоспарлау.
ОН 11.5. Машиналар мен жабдықтарды баптау бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау.
КҚ 12. Бөлімшеде ауыл шаруашылығы техникаларының ақауларын анықтау және жөндеу
КМ 12. Ауыл шаруашылығы техникасының ақаулары және оларды жөндеу
ОН 12.1. Ауыл шаруашылығы техникасының ақауларын анықтай отырып жөндеуге тұрғызу.
ОН 12.2. Ауыл шаруашылығы техникасын жөндеудің әдістерін анықтау.
ОН 12.3. Ауыл шаруашылығы техникасына жөндеу жүргізуге, қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдарына сұраныстарды ресімдеу.
ОН 12.4. Ауыл шаруашылығы техникасына жөндеу жүргізуге қажетті тораптарға, агрегаттарға іріктеу жүргізу.
КҚ 13. Дала роботтары мен автоматтандырылған дала машиналарының бағдарламалық өнімдерімен жұмысты ұйымдастыру
КМ 13. Автоматтандырылған ауыл шаруашылығы кешендерін немесе роботтарды қолдана отырып, егін егуді, дәнді дақылдар алқаптарын арамшөптерден тазарту жұмыстарын жүргізу
ОН 13.1. Автоматтандырылған ауыл шаруашылығы кешендерін немесе роботтарды пайдалана отырып, егін егу, дәнді дақылдар алқаптарын арамшөптерден тазарту жұмыстарын жүргізу.
ОН 13.2. Сыртқы жағдайларға байланысты техниканы бағдарламалауды орындау.
ОН 13.3. Егістіктерді зерттеу кезінде алынған кодталған мәліметтер бойынша қажетті ақпаратты оқу.
ОН 13.4. Қажеттілік туындағанда бағдарламалық жаңартулар жүргізу.

РО 9.2. Выполнять техническое обслуживание тракторов, комбайнов и сельскохозяйственных машин.
РО 9.3. Осуществлять постановку на хранение тракторов, комбайнов и сельскохозяйственных машин.
ПК 10. Проводить ремонт узлов и механизмов сельскохозяйственной техники
ПМ 10. Ремонт узлов и механизмов сельскохозяйственной техники
РО 10.1. Выявлять неисправные узлы и механизмы сельскохозяйственной техники.
РО 10.2. Проводить комплектацию узлов и механизмов при ремонте сельскохозяйственной техники.
РО 10.3. Проверять комплектность новых узлов и механизмов сельскохозяйственной техники после ремонта.
РО 10.4. Оценивать качество работ по ремонту узлов и механизмов сельскохозяйственной техники.
ПК 11. Организовывать работы по подготовке и эксплуатации сельскохозяйственной техники.
ПМ 11. Организация работ по подготовке и эксплуатации сельскохозяйственной техники
РО 11.1. Анализировать эффективность эксплуатации сельскохозяйственной техники
РО 11.2. Соблюдать требования охраны труда и пожарной безопасности при выполнении комплектования агрегатов.
РО 11.3. Оформлять первичную документацию по подготовке и эксплуатации сельскохозяйственной техники.
РО 11.4. Планировать выполнение работ исполнителями.
РО 11.5. Контролировать выполнение работ по наладке машин и оборудования.
ПК 12. Выявлять неисправности и ремонтировать сельскохозяйственную технику в подразделении
ПМ 12. Неисправности и ремонт сельскохозяйственной техники
РО 12.1. Устанавливать сельскохозяйственную технику на ремонт с выявлением неисправности.
РО 12.2. Определять методы ремонта сельскохозяйственной техники.
РО 12.3. Оформлять заявки на проведение ремонта сельскохозяйственной техники, запасные части и расходные материалы.
РО 12.4. Проводить подбор узлов, агрегатов, необходимых для проведения ремонта сельскохозяйственной техники.
ПК 13. Организовать работу с программными продуктами полевых роботов и автоматизированных полевых машин
ПМ 13. Проведение посева, очистки от сорняков полей зерновых культур с применением автоматизированных сельскохозяйственных комплексов или роботов
РО 13.1. Производить посев, очистку от сорняков полей зерновых культур с применением автоматизированных сельскохозяйственных комплексов или роботов.
РО 13.2. Выполнять программирование техники в зависимости от внешних условий.
РО 13.3. Считывать необходимую информацию по кодированным данным, полученным при съемке полей.
РО 13.4. Проводить обновление программного обеспечения по необходимости.

ОН 13.5. Егістіктердің суреттерінен алынған ақпараттарды оқу.
ОН 13.6. Агротехникалық іс – шаралар өткізуге арналған механизмдер мен құралдарды іріктеу.
КҚ 14. Жасанды интеллект қолданып, сыртқы факторларды ескере отырып, топографиялық деректер негізінде дәнді дақылдардың егіс алаңдарының жай-күйіне мониторинг жүргізуге бақылауды ұйымдастыру
КМ 14. Сыртқы факторлардан егін өнімділігін болжау моделін әзірлеу
ОН 14.1. Жасанды интеллект пайдалана отырып, топырақ үлгілеріне талдау жүргізу.
ОН 14.2. Өсімдіктерді зиянды организмдерден және қолайсыз ауа райы құбылыстарынан қорғау жүйесін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 14.3. Екпе және жабайы өсімдіктерді және олардың физиологиялық жағдайын анықтау.
ОН 14.4. Жерді пайдалану жағдайын және зияткерлік мониторинг деректерін талдау.
ОН 14.5. Зиянкестердің, ауру қоздырғыштарының және арамшөптердің даму модельдерін болжау.
ОН 14.6. Ауыл шаруашылығы үшін қауіпті метеорологиялық құбылыстардың дақылдар өнімділігіне әсер ету салдарларын қарастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
531-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07161000 – Ауыл шаруашылық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
071 Инженерия және инженерлік іс
0716 Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері
Мамандық:
07161000 - Ауыл шаруашылық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі:

РО 13.5. Считывать информацию, полученную со снимков полей.
РО 13.6. Подбирать средства и механизмы для проведения агротехнических мероприятий.
ПК 14. Организовать контроль за проведением мониторинга состояния посевных площадей зерновых культур на основе топографических данных с учетом внешних факторов с применением искусственного интеллекта
ПМ 14. Разработка модели прогноза урожайности от внешних факторов
РО 14.1. Проводить анализ почвенных образцов с использованием искусственного интеллекта.
РО 14.2. Осуществлять контроль системы защиты растений от вредных организмов и неблагоприятных погодных явлений.
РО 14.3. Определять культурные и дикорастущие растения и их физиологическое состояние.
РО 14.4. Анализировать состояние землепользования и данные интеллектуального мониторинга.
РО 14.5. Прогнозировать модели развития вредителей, возбудителей болезней и сорной растительности.
РО 14.6. Рассматривать последствия опасных для сельского хозяйства метеорологических явлений на урожайность культур.
Приложение 531
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07161000 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники"
Сноска. Приказ дополнен приложением 531 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
071 Инженерия и инженерное дело
0716 Автотранспортные средства, морские и воздушные суда
Специальность:
07161000 - Эксплуатация, техническое обслуживание
и ремонт сельскохозяйственной техники
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07161001 - Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Жануарлардың тұқымдық ресурстарын ескере отырып, мал шаруашылығын қалыптастыру
КМ 1. Жануарлардың тұқымдық ресурстарын ескере отырып, мал шаруашылығын қалыптастыру
ОН 1.1. Ауыл шаруашылығы малдарының шаруашылық және биологиялық ерекшеліктерін анықтау.
ОН 1.2. Ауыл шаруашылығы малдарының тұқымын және өнімділігін анықтау.
ОН 1.3. Малды ұстауға және азықтандыруға зоогигиеналық бағалау жүргізу.
ОН 1.4. Үйірдің құрылымын және тұқымдық ресурстарын анықтау.
ОН 1.5. Жануарлардың жағдайын бағалау және ауру жануарларға алғашқы ветеринарлық көмек көрсету.
КҚ 2. Тұрақты жемшөп қорын құру бойынша операцияларды орындау
КМ 2. Тұрақты жемшөп қорын құру
ОН 2.1. Жемшөптің қоректілігін және энергетикалық құндылығын анықтау.
ОН 2.2. Жануарларды рационалды, теңгерімді азықтандыруды қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Мал азықтық дақылдарын өсірудің технологиялық әдістерін құрастыру.
ОН 2.4. Табиғи жем-шөп алқаптарын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
ОН 2.5. Жем дайындау цехтарының жұмысын қамтамасыз ету.
КҚ 3. Жануарларды ұстау бойынша механикаландырылған жұмыстарды орындау
КМ 3. Жануарларды ұстау бойынша механикаландырылған жұмыстарды орындау
ОН 3.1. Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінде жем шөпті таратуда механикаландыру құралдарын қолдану.
ОН 3.2. Көңді шығаруда, тасымалдауда және пайдалануға дайындауда механикаландыру құралдарын қолдану.
ОН 3.3. Ауыл шаруашылығы малдарын сауу және сүтті өңдеуде механикаландыру құралдарын қолдану.
ОН 3.4. Машиналар мен жабдықтарды пайдалану процесінде басқару құрылғылары мен автоматика құралдарын пайдалану.
ОН 3.5. Машиналар мен жабдықтарды пайдалану кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 4. Мал шаруашылығы қора-жайлары мен кешендерінде оңтайлы микроклиматты сақтау
КМ 4. Мал шаруашылығы қора-жайлары мен кешендерінде оңтайлы микроклиматты сақтау
ОН 4.1. Мал шаруашылығы қора-жайларында оңтайлы микроклиматты қамтамасыз ететін жүйелерді анықтау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07161001 - Прикладной бакалавр эксплуатации, технического обслуживания и ремонта сельскохозяйственной техники"
ПК 1. Формировать поголовье животных с учетом породных ресурсов
ПМ 1. Формирование поголовья животных с учетом породных ресурсов
РО 1.1. Определять хозяйственные и биологические особенности сельскохозяйственных животных.
РО 1.2. Определять продуктивность и породы сельскохозяйственных животных.
РО 1.3. Проводить зоогигиеническую оценку содержания и кормления животных.
РО 1.4. Определять структуру стада и породные ресурсы.
РО 1.5. Оценивать состояние животных и оказывать первую ветеринарную помощь больным животным.
ПК 2. Выполнять операции по созданию прочной кормовой базы
ПМ 2. Создание прочной кормовой базы
РО 2.1. Определять питательность и энергетическую ценность кормов.
РО 2.2. Обеспечивать рациональное, сбалансированное кормление животных.
РО 2.3. Составлять технологические приемы возделывания кормовых культур.
РО 2.4. Обеспечивать рациональное использование естественных кормовых угодий.
РО 2.5. Обеспечивать работу кормоприготовительных цехов.
ПК 3. Выполнять механизированные работы по содержанию животных
ПМ 3. Выполнение механизированных работ по содержанию животных
РО 3.1. Применять средства механизации раздачи кормов на животноводческих фермах и комплексах.
РО 3.2. Применять средства механизации удаления, транспортирования и подготовки навоза к применению.
РО 3.3. Применять средства механизации доения сельскохозяйственных животных и переработки молока.
РО 3.4. Пользоваться контрольными приборами и средствами автоматики в процессе работы машин и оборудования.
РО 3.5. Соблюдать правила охраны труда и техники безопасности при эксплуатации машин и оборудования.
ПК 4. Поддерживать оптимальный микроклимат в животноводческих помещениях и комплексах
ПМ 4. Поддержание оптимального микроклимата в животноводческих помещениях и комплексах
РО 4.1. Определять системы, обеспечивающие оптимальный микроклимат в животноводческих помещениях.

ОН 4.2. Микроклиматты қамтамасыз ету жүйелерін бақылау.
ОН 4.3. Микроклиматты ұстап тұруға арналған машиналар мен жабдықтардың ақауларын диагностикалау.
КҚ 5. Мал шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу
КМ 5. Мал шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу
ОН 5.1. Мал шаруашылығының машиналары мен жабдықтарын жұмысқа дайындау мен реттеуді жүзеге асыру.
ОН 5.2. Машиналар мен жабдықтардың белгіленген жұмыс нормаларынан ауытқуларын диагностикалау.
ОН 5.3. Машиналар мен жабдықтардың оңтайлы жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
ОН 5.4. Машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
КҚ 6. Мал шаруашылығына арналған ауыл шаруашылығы техникасында жұмыстар атқару
КМ 6. Мал шаруашылығына арналған ауыл шаруашылығы техникасы
ОН 6.1. Ауыл шаруашылығы машиналары мен мал шаруашылығына арналған жабдықтарды жұмыс істеуге дайындау.
ОН 6.2. Ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарын жұмысқа дайындау, реттеу, баптау жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.3. Тракторлар мен ауыл шаруашылығы машиналарының эксплуатациялық қасиеттерінің технологиялық және экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
ОН 6.4. Жөндеу және реттеу процедураларының толық спектрін қолдану.
КҚ 7. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың машиналары мен жабдықтарын пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу ережелерін сақтау
КМ 7. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың машиналары мен жабдықтарын пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу ережелерін орындау
ОН 7.1. Мал шаруашылығы фермаларының құрал-жабдықтарын іске қосу, баптау, реттеу және тәжірибелік сынақтан өткізу.
ОН 7.2. Машиналар мен жабдықтардың ақауларын жою.
ОН 7.3. Ауыл шаруашылығы техникасы жай-күйінің негізгі параметрлерін анықтау.
ОН 7.4. Қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін қолдана отырып, машинаны жақсы жұмыс күйінде ұстау.
ОН 7.5. Мал шаруашылығы фермалары мен кешендерінің машиналары мен жабдықтарын пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы құру.
КҚ 8. Менеджмент, маркетинг, агробизнес және аграрлық құқық негіздерін кәсіптік қызметте қолдану
КМ 8. Менеджмент, маркетинг, агробизнес және аграрлық құқық негіздері
ОН 8.1. Бәсекелестік ортаны зерттеу.
ОН 8.2. Балама шешімдерді дайындау.
ОН 8.3. Жарнамалармен, каталогтармен, есептік құжаттамамен жұмыс істеу.
ОН 8.4. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарындағы еңбекті құқықтық реттеуге талдау жасау.
КҚ 9. Мал шаруашылығы мен жемшөп өндірісінде инновациялық технологияларды қолдану
КМ 9. Мал шаруашылығы мен жемшөп өндірісіндегі инновациялық технологиялар

РО 4.2. Вести контроль за системами поддержания микроклимата.
РО 4.3. Диагностировать неисправность машин и оборудования для поддержания микроклимата.
ПК 5. Выполнять операции технического обслуживания и ремонта машин и оборудования животноводства
ПМ 5. Выполнение технического обслуживания и ремонта машин и оборудования животноводства
РО 5.1. Осуществлять подготовку и регулировку машин и оборудования животноводства к работе.
РО 5.2. Диагностировать отклонения от заданных норм работы машин и оборудования.
РО 5.3. Обеспечивать условия оптимального функционирования машин и оборудования.
РО 5.4. Выполнять операции технического обслуживания и ремонта машин и оборудования.
ПК 6. Осуществлять работы на сельскохозяйственной технике для животноводства
ПМ 6. Сельскохозяйственная техника для животноводства
РО 6.1. Подготавливать сельскохозяйственные машины и оборудование для животноводства к работе
РО 6.2. Выполнять установку, регулировку, настройку сельскохозяйственных машин и оборудования.
РО 6.3. Определять технологические и экономические показатели эксплуатационных качеств тракторов и сельскохозяйственных машин.
РО 6.4. Применять полный спектр ремонтно-регулировочных процедур.
ПК 7. Соблюдать правила технической эксплуатации, технического обслуживания и ремонта машин и оборудования животноводческих комплексов и механизированных ферм
ПМ 7. Выполнение правил эксплуатации, технического обслуживания и ремонта машин и оборудования животноводческих комплексов и механизированных ферм
РО 7.1. Осуществлять наладку, настройку, регулировку и опытную проверку оборудования ферм.
РО 7.2. Устранять неисправности машин и оборудования.
РО 7.3. Выявлять основные параметры состояния сельскохозяйственных машин.
РО 7.4. Поддерживать технику в исправном состоянии, с использованием безопасных приемов работы.
РО 7.5. Составлять техническую документацию по эксплуатации машин и оборудования животноводческих ферм и комплексов.
ПК 8. Применять основы менеджмента, маркетинга, агробизнеса и аграрного права в профессиональной деятельности
ПМ 8. Основы менеджмента, маркетинга, агробизнеса и аграрного права
РО 8.1. Исследовать конкурентную среду.
РО 8.2. Разрабатывать альтернативные решения.
РО 8.3. Работать с рекламами, каталогами, учетной документацией.
РО 8.4. Анализировать правовое регулирование труда на сельскохозяйственных предприятиях.
ПК 9. Применять инновационные технологии в животноводстве и кормопроизводстве
ПМ 9. Инновационные технологии в животноводстве и кормопроизводстве

ОН 9.1. Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиялық және физиологиялық ерекшеліктерін ажырату.
ОН 9.2. Ақылды ферма технологияларын қолдана отырып, жануарларды күтіп-баптау және азықтандыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
ОН 9.3. Жануарларды рационалды азықтандыру сұлбаларын құрастыру.
ОН 9.4. Инновациялық технологияларды қолдана отырып, мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың жем-шөп базасын ұйымдастыру.
ОН 9.5. Ақылды фермада ақпаратты басқару құралы ретінде борттық компьютерлерді пайдалану дағдыларын меңгеру.
ОН 9.6. Мал басын көбейту, жем шөп дайындау кезінде өндірісті басқарудың инновациялық технологияларын қолдану.
КҚ 10. Мал шаруашылығында сандық технологиялар мен техникалық құралдарды қолдану
КМ 10. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермаларда сандық технологияларды қолдану
ОН 10.1. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың машина -трактор агрегаттарын басқарудың сандық технологияларын қолдану.
ОН 10.2. Ауыл шаруашылығы техникалары мен мал шаруашылығына арналған жабдықтарды жұмысқа дайындау.
ОН 10.3. IT технологиялардың көмегімен мал шаруашылығы қора-жайларында белгіленген микроклиматты сақтау.
ОН 10.4. Мал шаруашылығындағы технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін қолдану.
ОН 10.5. Өндірістік процестің электронды мәліметтер базасын құру.
ОН 10.6. Мал шаруашылығында техникалық құралдар мен сандық технологияны қолдану (ақылды ферма).
КҚ 11. Механикаландырылған ауылшаруашылық жұмыстарын, мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жоспарлау
КМ 11. Мал шаруашылығы кешендері мен механикаландырылған фермалардың ауыл шаруашылығы техникасына қажеттілігін есептеу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу санын жоспарлау
ОН 11.1. Ауыл шаруашылығы техникасына қажеттілікті есептеу.
ОН 11.2. Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу санын есептеуді жүргізу.
ОН 11.3. Механикаландыру құралдарын пайдалану, техникалық күту және жөндеу бойынша нұсқаулықтарды әзірлеу.
ОН 11.4. Тракторларға, ауыл шаруашылығы машиналарына, технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізудің кестесін құру.
ОН 11.5. Жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді, жөндеу материалдарын, аспаптарды, құралдарды және басқа да материалдық-техникалық құралдарды сатып алуға есептеулер жасау және сұраныстар әзірлеу.
КҚ 12. Мал шаруашылығы фермаларында және механикаландырылған кешендерде ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану тиімділігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 12. Ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану тиімділігін талдау

РО 9.1. Различать анатомические и физиологические особенности сельскохозяйственных животных.
РО 9.2. Проводить мероприятия по содержанию, уходу и кормлению животных с использованием технологий умной фермы.
РО 9.3. Составлять схемы рационального кормления животных.
РО 9.4. Организовывать кормовую базу животноводческих комплексов и механизированных ферм с использованием инновационных технологий.
РО 9.5. Владеть навыками использования бортовых компьютеров, как средства управления информацией умной фермы.
РО 9.6. Использовать инновационные технологии управления производством при воспроизводстве поголовья скота, при заготовке кормов.
ПК 10. Применять цифровые технологии и технические средства в животноводстве
ПМ 10. Применение цифровых технологий на животноводческих комплексах и механизированных фермах
РО 10.1. Использовать цифровые технологии управления машинно-тракторными агрегатами животноводческих комплексов и механизированных ферм.
РО 10.2. Подготавливать сельскохозяйственные машины и оборудование для животноводства к работе
РО 10.3. Поддерживать заданный микроклимат в животноводческих помещениях с помощью IT технологий.
РО10.4. Применять автоматизированные системы управления технологическими процессами в животноводстве.
РО 10.5. Составлять электронную базу данных производственного процесса.
РО 10.6. Применять цифровые технологии и технические средства в животноводстве (умная ферма).
ПК 11. Планировать механизированные сельскохозяйственные работы, техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники на животноводческих комплексах и механизированных фермах
ПМ 11. Расчет потребности животноводческих комплексов и механизированных ферм в сельскохозяйственной технике, планирование числа технического обслуживания и ремонтов
РО 11.1. Производить расчет потребности в сельскохозяйственной технике.
РО 11.2. Производить расчет числа технического обслуживания и ремонта сельскохозяйственной техники.
РО 11.3. Разрабатывать инструкции по эксплуатации, техническому уходу и ремонту средств механизации.
РО 11.4. Составлять график проведения технического обслуживания и ремонта тракторов, сельскохозяйственных машин, технологического оборудования.
РО 11.5. Составлять расчеты и заявки на приобретение оборудования, запасных частей, ремонтных материалов, приборов, инструментов и других материально-технических средств.
ПК 12. Организовать работы по повышению эффективности эксплуатации сельскохозяйственной техники на животноводческих фермах и механизированных комплексах
ПМ 12. Анализ эффективности использования сельскохозяйственной техники

ОН 12.1. Ауыл шаруашылығы машиналарын қолдану және сақтау технологиясын жетілдіру бойынша жоспарлар мен іс-шараларды әзірлеу.
ОН 12.2. Ауыл шаруашылығы техникасын пайдалану кезінде орындалатын жұмыстарға, материалдық ресурстардың жұмсалуына талдау жасау.
ОН 12.3 Пайдаланылмайтын техниканың консервациялауын ұйымдастыру.
ОН 12.4. Еңбекті көп қажет ететін процестерді механикаландыру бойынша ғылым жетістіктері мен озық тәжірибені, рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізу.
ОН 12.5. Рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды енгізуге ықпал ету.
ОН 12.6. Өндірістің техникалық дайындығының қажетті деңгейін және оның тұрақты өсуін, еңбек тиімділігі мен өнімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
533-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07210200 - Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0721 Тағам өнімдерін өндіру
Мамандығы:
07210200 - Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісі
Біліктілігі:

РО 12.1. Разрабатывать планы и мероприятия по совершенствованию технологии содержания и хранения сельскохозяйственных машин.
РО 12.2. Осуществлять анализ выполняемых работ, расходования материальных ресурсов при использовании сельскохозяйственной техники.
РО 12.3. Организовывать консервацию и хранение неиспользуемой техники.
РО 12.4. Внедрять достижения науки и передового опыта по механизации трудоемких процессов, рационализаторские предложения и изобретения.
РО 12.5. Способствовать внедрению рационализаторских предложений и изобретений.
РО 12.6. Обеспечивать необходимый уровень технической подготовки производства и его постоянный рост, повышение эффективности и производительности труда.
Приложение 533
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07210200 - Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 533 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0721 Производство продуктов питания
Специальность:
07210200 - Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
БҚ 5. Қайта өңдеу өндірістерінің микробиологиясы мен санитариясының негіздерін қолдану
БМ 5. Қайта өңдеу өндірістерінің микробиологиясы мен санитариясының негіздерін қолдану
ОН 5.1. Микроағзалардың морфологиясы мен жіктелуін түсіну.
ОН 5.2. Өнімдерді сақтаудың заманауи әдістерінің микробиологиялық негіздерін білу.
ОН 5.3. Тағам өнеркәсібінде микробиологиялық бақылау негіздерін қолдану.
ОН 5.4. Қайта өңдеу кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07210201 - Элеватор, ұн тарту, жарма және құрама жем өндірісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Астық пен астық өнімдерін қабылдауды, шикізаттың сапасын бағалауды, оны элеватор өндірісінде сақтауды және қайта өңдеуге жіберуді жүзеге асыру
КМ 1. Астық және астық өнімдерін қабылдау, шикізат сапасын бағалау, оны элеватор өндірісінде сақтау және қайта өңдеуге жіберу
ОН 1.1. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтау.
ОН 1.2. Келіп түсетін астықтың сапасын бақылау.
ОН 1.3. Астықты оның сапасын ескере отырып, астықты орналастыру картасына сәйкес сүрлем, қойма бойынша бөлу.
ОН 1.4. Астық пен тұқымдарды тазалауды, кептіруді және белсенді желдетуді жүзеге асыру.
ОН 1.5. Шикізаттың температурасын анықтайтын өлшеу құралдарының жұмысын бақылау.
КҚ 2. Ұн тарту, жарма өнімдерін өндіру жөніндегі технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуді және олардың жұмысын бақылауды жүзеге асыру
КМ 2. Ұн тарту, жарма өнімдерін өндіру жөніндегі технологиялық жабдықтың жұмысына қызмет көрсету және бақылау
ОН 2.1. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтау.
ОН 2.2. Келіп түсетін астықтың сапасын бақылау.
ОН 2.3. Астықты ұнтақтауға және өңдеуге дайындау жөніндегі технологиялық жабдықты басқару.
ОН 2.4. Түрлі технологиялық жабдықта жарманы қабыршақтаудың, ұсақтаудың, ажарлаудың, жаныштаудың, жылтыратудың және кептірудің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 2.5. Зертханалық және органолептикалық талдау нәтижелеріне сәйкес өндірістің технологиялық процестерінің параметрлерін және шығарылатын өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 3. Құрама жем өнімдерін өндіру жөніндегі технологиялық жабдықтың жұмысына қызмет көрсетуді және бақылауды жүзеге асыру
КМ 3. Құрама жем өнімдерін өндіру жөніндегі технологиялық жабдықтың жұмысына қызмет көрсету және бақылау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
БК 5. Применять основы микробиологии и санитарии перерабатывающих производств
БМ 5. Применение основ микробиологии и санитарии перерабатывающих производств
Р.О. 5.1. Понимать морфологию и систематику микроорганизмов.
Р.О. 5.2. Владеть микробиологическими основами современных методов хранения продуктов.
Р.О. 5.3. Применять основы микробиологического контроля в пищевой промышленности.
Р.О. 5.4 Соблюдать санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к перерабатывающим предприятиям.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07210201 - Прикладной бакалавр элеваторного, мукомольного, крупяного и комбикормового производства"
ПК 1. Осуществлять прием зерна и зернопродуктов, оценку качества сырья, хранение и передачу его на переработку на элеваторном производстве
ПМ 1. Прием зерна и зернопродуктов, оценка качества сырья, хранение и передача его на переработку на элеваторном производстве
РО 1.1. Соблюдать правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
РО 1.2. Контролировать качество поступающего зерна.
РО 1.3. Распределять зерно с учетом его качества по силосам, складам согласно карты размещения зерна.
РО 1.4. Осуществлять очистку, сушку и активное вентилирование зерна и семян.
РО 1.5. Контролировать работу измерительных приборов, определяющих температуру сырья.
ПК 2. Осуществлять обслуживание и контроль работы технологического оборудования по производству мукомольно-крупяной продукции
ПМ 2. Обслуживание и контроль работы технологического оборудования по производству мукомольно - крупяной продукции
РО 2.1. Соблюдать правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
РО 2.2. Контролировать качество поступающего сырья.
РО 2.3. Управлять технологическим оборудованием по подготовке зерна к помолу и переработке.
РО 2.4. Вести технологические процессы шелушения, дробления, шлифования, плющения, полирования и сушки крупы на различном технологическом оборудовании.
РО 2.5. Контролировать параметры технологических процессов производства и качество выпускаемой продукции согласно результатам лабораторных и органолептических анализов.
ПК 3. Осуществлять обслуживание и контроль работы технологического оборудования по производству комбикормовой продукции
ПМ 3. Обслуживание и контроль работы технологического оборудования по производству комбикормовой продукции

ОН 3.1. Өндірісте еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтау.
ОН 3.2. Келіп түсетін астықтың сапасын бақылау.
ОН 3.3. Өндірістік рецептке сәйкес компоненттерді дайындау.
ОН 3.4. Ұнтақталған және түйіршіктелген құрама жем өндірісінің технологиялық процестерін жүргізу.
ОН 3.5. Бақылау - өлшеу аспаптарының параметрлері бойынша құрама жем өндірудің технологиялық процесінің кезеңдерін бақылау.
КҚ 4. Элеватор өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыру
КМ 4. Элеватор өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау
ОН 4.1. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
ОН 4.2. Келіп түсетін және сақталатын астықтың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 4.3. Сақталатын астықты қабылдау, өңдеу, кептіру, сақтау және жіберу үшін технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 4.4. Астықты тазалау, кептіру, белсенді желдету және сақтау процестерін бақылау.
КҚ 5. Ұн тарту, жарма өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және бақылау
КМ 5. Ұн тарту, жарма өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыру және бақылау
ОН 5.1. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
ОН 5.2. Қайта өңдеуге келіп түсетін астықтың сапасына бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.3. Астықты ұн мен жармаға өңдеуге дайындау процесін ұйымдастыру.
ОН 5.4. Ұн мен жарма өндірісінің барлық сатыларында технологиялық процестердің барысын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.5. Ұн тарту, жарма өндірісінің технологиялық жабдықтарына қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 5.6. Зертханалық және органолептикалық талдау нәтижелеріне сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 6. Құрама жем өндірісінің технологиялық процестерін ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыру.
КМ 6. Құрама жем өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және бақылау
ОН 6.1. Өндірістегі еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларының сақталуын бақылау.
ОН 6.2. Шикізат сапасын бақылау.
ОН 6.3. Құрама жем өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру.
ОН 6.4. Құрама жем өндірісінің барлық сатыларында технологиялық процестердің барысын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 7. Астықты қайта өңдеу кәсіпорындарының өндірістік желілері мен жабдықтарын алдын ала тексеруді, жөндеуді, монтаждауды және реттеуді ұйымдастыру.
КМ 7. Астықты қайта өңдеу кәсіпорындарының өндірістік желілері мен жабдықтарын алдын ала тексеруді, жөндеуді, монтаждауды және реттеуді ұйымдастыру

РО 3.1. Соблюдать правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
РО 3.2. Осуществлять контроль качества поступающего сырья.
РО 3.3. Проводить подготовку компонентов соответственно производственной рецептуре.
РО 3.4. Вести технологические процессы производства рассыпных и гранулированных комбикормов.
РО 3.5. Контролировать этапы технологического процесса производства комбикормов по параметрам контрольно- измерительных приборов.
ПК 4. Осуществлять организацию и контроль технологического процесса элеваторного производства
ПМ 4. Организация и контроль технологического процесса элеваторного производства
РО 4.1. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
РО 4.2. Осуществлять контроль качества поступающего и хранящегося зерна.
РО 4.3. Организовывать обслуживание технологического оборудования для приема, обработки, сушки, хранения и отпуска хранящегося зерна.
РО 4.4. Контролировать процессы очистки, сушки, активного вентилирования и хранения зерна.
ПК 5. Организовывать и контролировать технологические процессы мукомольно-крупяного производства
ПМ 5. Организация и контроль технологических процессов мукомольно-крупяного производства
РО 5.1. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
РО 5.2. Осуществлять контроль качества поступающего зерна на переработку.
РО 5.3. Организовывать процесс подготовки зерна к переработке в муку и крупу.
РО 5.4. Осуществлять контроль хода технологических процессов на всех стадиях производства муки и крупы.
РО 5.5. Организовывать обслуживание технологического оборудования мукомольно-крупяного производства.
РО 5.6. Контролировать качество выпускаемой продукции согласно результатам лабораторных и органолептических анализов.
ПК 6. Организовывать и контролировать технологические процессы производства комбикормов.
ПМ 6. Организация и контроль технологического процесса производства комбикормов.
РО 6.1. Контролировать соблюдение правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты на производстве.
РО 6.2. Контролировать качество сырья.
РО 6.3. Организовывать технологический процесс производства комбикормов.
РО 6.4. Осуществлять контроль хода технологических процессов на всех стадиях производства комбикормов.
ПК 7. Организовывать профилактические осмотры, ремонт, монтаж и наладку производственных линий и оборудования зерноперерабатывающих предприятий
ПМ 7. Организация профилактических осмотров, ремонта, монтажа и наладки производственных линий и оборудования зерноперерабатывающих предприятий

ОН 7.1. Технологиялық жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу жоспарын әзірлеу.
ОН 7.2. Жөндеу жүргізуге арналған материалдар шығындарының нормаларын есептеуді жүзеге асыру.
ОН 7.3. Технологиялық жабдықты жөндеуге, монтаждауға және баптауға қатысу.
ОН 7.4. Тиісті стандарттарға сәйкес орындалған жөндеу жұмыстарының сапасына тексеру жүргізу.
КҚ 8. Өндірістік қызметті талдау нәтижелері бойынша технологиялық процестерді басқару
КМ 8. Өндірістік қызметті талдау нәтижелері бойынша технологиялық процестерді басқару
ОН 8.1. Ұн, жарма және құрама жем өндіру процесіне технохимиялық бақылау жүргізу.
ОН 8.2. Технологиялық жабдық жұмысының технологиялық тиімділігін бағалау.
ОН 8.3. Бөлімшелердің өндірістік қызметінің нәтижелерін талдау.
КҚ 9. Астықты қайта өңдеу өнеркәсібінің технологиялық процестерін жаңғырту
КМ 9. Астықты қайта өңдеу өнеркәсібінің технологиялық процестерін жаңғырту
ОН 9.1. Өндіріс тиімділігін арттыру бойынша жобаларды әзірлеу.
ОН 9.2. Өндірістің технологиялық процестері мен тәртіптерін түзетуге байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізуге құқылы.
ОН 9.3. Автоматтандыру және заманауи жабдықтарды пайдалана отырып, технологиялық желілерді жаңғырту.
ОН 9.4. Технологиялық нұсқаулықтардың, технологиялық шарттардың және басқа да нормативтік-техникалық құжаттаманың сақталуын бақылау.
КҚ 10. Өндірісте тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
КМ 10. Өндірісте тәжірибелік-эксперименттік жұмысты ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 10.1. Өндіріс барысын жедел есепке алуды жүзеге асыру.
ОН 10.2. Ақаудың алдын алу, жою және сапасы төмен өнім шығару бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысу.
ОН 10.3. Технологиялық жабдықты сынауға, жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс тәртіптерінің эксперименттік жұмыстарын жүргізуге қатысу.
ОН 10.4. Технологиялық процестерді жобалау кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
535-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07210300 – Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу технологиялары" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Машина жасау, өңдеу өнеркәсібі және құрылыс салалары
072 Өңдеу және өңдеу өнеркәсібі
0721 Тамақ өндірісі
Мамандығы:
07210300 – Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу технологиялары
Біліктілігі:

РО 7.1. Разрабатывать план планово- предупредительного ремонта технологического оборудования.
РО 7.2. Осуществлять расчеты норм расходов материалов на проведение ремонта.
РО 7.3. Принимать участие в ремонте, монтаже и наладке технологического оборудования.
РО 7.4. Проводить проверку качества выполненных ремонтных работ согласно соответствующим стандартам.
ПК 8. Управлять технологическими процессами, по результатам анализа производственной деятельности
ПМ 8. Управление технологическими процессами по результатам анализа производственной деятельности
РО 8.1. Осуществлять технохимический контроль процесса производства муки, крупы и комбикормов.
РО 8.2. Проводить оценку технологической эффективности работы технологического оборудования.
РО 8.3. Анализировать результаты производственной деятельности подразделений.
ПК 9. Модернизировать технологические процессы зерноперерабатывающей промышленности
ПМ 9. Модернизация технологических процессов зерноперерабатывающей промышленности
РО 9.1. Разрабатывать проекты по повышению эффективности производства.
РО 9.2. Вносить изменения в техническую документацию в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства.
РО 9.3. Модернизировать технологические линии с использованием автоматизации и современного оборудования.
РО 9.4. Контролировать соблюдение технологических инструкций, технологических условий и другой нормативно-технической документации.
ПК 10. Организовывать и проводить опытно-экспериментальные работы на производстве
ПМ 10. Организация и проведение опытно-экспериментальной работы
РО 10.1. Осуществлять оперативный учет хода производства.
РО 10.2. Принимать участие в разработке мероприятий по предупреждению и устранению брака и выпуска продукции низкого качества.
РО 10.3. Участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ проектируемых технологических процессов и режимов производства.
РО 10.4. Обеспечивать рациональную организацию труда при проектировании технологических процессов.
Приложение 535
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07210300 - Технологии производства и переработки продукции растениеводства"
Сноска. Приказ дополнен приложением 535 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0721 Производство продуктов питания
Специальность:
07210300 - Технологии производства и переработки продукции растениеводства
Квалификация:

ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"07210300 – Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және өңдеу технологиялары" біліктілігі
КҚ 1. Өсімдік өнімдерін өндіру және қайта өңдеу бойынша технологиялық процестердің режимдерін реттеу
КМ 1. Технологиялық процестердің режимдерін реттеу
ОН 1.1. Өсімдік өнімдерін өндіру және қайта өңдеу бойынша технологиялық процестердің режимдерін реттеу.
ОН 1.2. Дайын өнімнің шығуын анықтау.
ОН 1.3. Өсімдік өнімдерін өндіру мен өңдеудің ең оңтайлы технологиялық режимдерін таңдау.
ОН 1.4. Шикізат пен дайын өнімнің технологиялық қасиеттерін анықтау.
ОН 1.5. Зауыт өнімдерін өңдеуге арналған шикізат пен өнімдерді есептеу.
КҚ 2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың белгіленген жұмыс режимін қамтамасыз ету
КМ 2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың белгіленген жұмыс режимін қамтамасыз ету
ОН 2.1. Технологиялық машиналар мен жабдықтардың жұмысын бақылау.
ОН 2.2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысын реттеу және оны жөндеуге қатысу.
ОН 2.3. Жабдықтың ақауларын диагностикалау.
ОН 2.4. Технологиялық машиналардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 2.5. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларға бақылау жүргізу.
КҚ 3. Өсімдік өнімдерін өндіру және өңдеу сапасын бақылау
КМ 3. Өсімдік өнімдерін өндіру және өңдеу сапасын қамтамасыз ету
ОН 3.1. Өндірілетін өнімнің сапасын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бақылау.
ОН 3.2. Зертханалық және органолептикалық талдау нәтижелері бойынша шығарылатын өнімнің сапасын бақылау.
ОН 3.2. Шығарылатын өнімдер мен қалдықтардың мөлшерін қадағалау.
ОН 3.4. Жазбаларды ауысым журналында сақтау.
КҚ 4. Өндірістік және технологиялық қызметті жүзеге асыру
КМ 4. Шикізаттың, ыдыстың, қосалқы материалдардың сапасын, өнім шығымын бақылау
ОН 4.1. Шикізатты тұтыну нормаларын сақтау.
ОН 4.2. Дайын өнімнің шығуын және қалдықтардың мөлшерін бақылау.
ОН 4.3. Өндірістің санитарлық нормаларының орындалуын бақылау.
ОН 4.4. Бөгде заттардың өнімге түсуін болдырмау үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
КҚ 5. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін әзірлеу
КМ 5. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін әзірлеу

РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07210301 - Прикладной бакалавр технологий производства и переработки продукции растениеводства"
ПК 1. Регулировать режимы технологических процессов по производству и переработке растительной продукции
ПМ 1. Регулирование режимов технологических процессов
РО 1.1. Регулировать режимы технологических процессов по производству и переработке растительной продукции.
РО 1.2. Определять выход готовой продукции.
РО 1.3. Выбирать наиболее оптимальные технологические режимы по производству и переработке растительной продукции.
РО 1.4. Определять технологические свойства сырья и готовой продукции.
РО 1.5. Рассчитывать сырье и выход по переработке растительной продукции.
ПК 2. Обеспечивать установленные режимы работы обслуживаемого оборудования
ПМ 2. Обеспечение установленных режимов работы обслуживаемого оборудования
РО 2.1. Контролировать работу технологических машин и оборудования.
РО 2.2. Регулировать работу обслуживаемого оборудования, участвовать в его ремонте
РО 2.3. Диагностировать неисправности в работе оборудования.
РО 2.4. Обеспечивать бесперебойную работу технологических машин.
РО 2.5. Проводить контроль и выявлять неисправности в работе оборудования.
ПК 3. Контролировать качество по производству и переработке растительной продукции
ПМ 3. Обеспечение качества по производству и переработке растительной продукции
РО 3.1. Контролировать качество выпускаемой продукции по показаниям контрольно-измерительных приборов.
РО 3.2. Контролировать качество выпускаемой продукции согласно результатам лабораторных и органолептических анализов.
РО 3.2. Вести учет количества вырабатываемой продукции и отходов.
РО 3.4. Вести записи в сменном журнале.
ПК 4. Осуществлять производственно-технологическую деятельность
ПМ 4. Контроль качества сырья, тары, вспомогательных материалов, выхода продукции
РО 4.1. Соблюдать нормы расходов сырья.
РО 4.2. Контролировать выход готовой продукции и количества отходов.
РО 4.3. Контролировать выполнение санитарных норм производства.
РО 4.4. Обеспечивать условия для предупреждения попаданий посторонних предметов в продукцию
ПК 5. Разрабатывать технологические процессы и режимы производства
ПМ 5. Разработка технологических процессов и режимов производства

ОН 5.1. Өндірістің уақытқа негізделген техникалық нормаларын әзірлеу.
ОН 5.2. Материалдық шығындар нормативтерін (шикізаттарды, жартылай фабрикаттарды, материалдарды тұтыну нормаларын) есептеу.
ОН 5.3. Жобаланған технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін есептеңіз.
ОН 5.4. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін реттеуге байланысты техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
ОН 5.1. Уақыттың (өндірістің) техникалық негізделген нормаларын әзірлеу.
КҚ 6. Техникалық бақылау және өнімді сынау әдістерін әзірлеу
КМ 6. Өсімдік шаруашылығын техникалық бақылау және сынау әдістерін әзірлеу
ОН 6.1. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жабдықтау және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын жасау.
ОН 6.2. Өндірістік қуаттылық пен жабдықты пайдалануды есептеу.
ОН 6.3. Материалды тұтынуды азайтуға, еңбек сыйымдылығын төмендетуге, еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өндіріс тиімділігін арттыру жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру.
КҚ 7. Зауыт өнімдерін өңдеуде инновациялық технологияларды қолдану
КМ 7. Зауыт өнімдерін қайта өңдеу бойынша қолданыстағы өндірісті жетілдіру және жаңа технологияларды енгізу бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 7.1. Эксперименттік зерттеу үшін үлгілерді алу.
ОН 7.2. Технологиялық нұсқаулар мен карталарды құрастыру.
ОН 7.3. Орындалған жұмыстар бойынша есеп беру құжаттамасын жасау.
ОН 7.4. Өндірістің кез келген сатысында сапа көрсеткіштерін талдау және анықтау.
ОН 7.5. Өсімдік өнімдерін қайта өңдеу бойынша жаңа технологияларды енгізу.
КҚ 8. Кәсіпорынның өндірістік және басқару қызметін ұйымдастыру
КМ 8. Кәсіпорынның өндірістік-басқару қызметін ұйымдастыру
ОН 8.1 Өндірістік қызметтің ағымдағы және перспективалық жоспарларының дайындалуын қадағалау.
ОН 8.2. Өнімді дайындау технологиясын жетілдіруді және ғылым мен техниканың жетістіктерін енгізуді қамтамасыз ету.
ОН 8.3. Жоспардың орындалуын бақылау және өндіріске инновацияларды енгізу.
ОН 8.4. Кәсіпорынның өндірістік қызметін жоспарлау.
ОН 8.5 Жұмыс орындарын квалификациялау және ұтымды ету бойынша шараларды жүзеге асыру.
КҚ 9. Жаңа өндірістік залдар мен учаскелерді ұйымдастыру жұмыстарын басқару
КМ 9. Жаңа өндірістік цехтар мен учаскелерді ұйымдастыру бойынша жұмыстарды басқару
ОН 9.1. Нарықтық экономика жағдайында кәсіпорынды басқару.
ОН 9.2. Бизнесті жоспарлау және болжау негіздерін қолдану
ОН 9.3. Кәсіби қызметтегі басқару шешімдерін модельдеу.
КҚ 10. Кәсіпорынның имиджін арттыру үшін нарықта өнімдерді жарнамалау
КМ 10. Кәсіпорынның имиджін арттыру үшін нарықта өнімдерді жарнамалау
ОН 10.1 Өнімді өткізу нарығына талдау жасау.

РО 5.1. Разрабатывать технически обоснованные нормы времени (выработки)
РО 5.2. Рассчитывать нормативы материальных затрат (нормы расхода сырья, полуфабрикатов, материалов)
РО 5.3. Рассчитывать экономическую эффективность проектируемых технологических процессов.
РО 5.4. Вносить изменения в техническую документацию в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства.
ПК 6. Разрабатывать методы технического контроля и испытания продукции.
ПМ 6. Разработка методов технического контроля и испытания продукции растениеводства.
РО 6.1. Составлять планы размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест.
РО 6.2. Рассчитывать производственные мощности и загрузку оборудования.
РО 6.3. Разрабатывать и реализовывать мероприятия по повышению эффективности производства
ПК 7. Применять инновационные технологии по переработке растительной продукции
ПМ 7. Проведение работ по совершенствованию существующих и внедрению новых технологий производства по переработке растительной продукции
РО 7.1. Отбирать пробы для проведения экспериментальных исследований.
РО 7.2. Составлять технологические инструкции и карты.
РО 7.3. Составлять отчетную документацию по выполненным работам.
РО 7.4. Анализировать и определять качественные показатели на любой стадии производства.
РО 7.5. Внедрять новые технологии по переработке растительной продукции.
ПК 8. Организовывать производственную и управленческую деятельность предприятия
ПМ 8. Организация производственной и управленческой деятельности предприятия
РО 8.1. Контролировать составление текущих и перспективных планов производственной деятельности.
РО 8.2. Совершенствовать технологии производства и внедрение научно-технических достижений
РО 8.3. Контролировать выполнение плана и внедрение инноваций в производство.
РО 8.4. Проводить производственное планирование предприятия.
РО 8.5. Реализовывать мероприятия по квалификации и рационализации рабочих мест.
ПК 9. Управлять работой по организации новых производственных цехов и участков
ПМ 9. Управление работой по организации новых производственных цехов и участков
РО 9.1. Управлять предприятием в условиях рыночной экономики.
РО 9.2. Использовать основы планирования и прогнозирования бизнеса.
РО 9.3. Моделировать управленческие решения в профессиональной деятельности.
ПК 10.
Рекламировать продукцию на рынке для повышения имиджа предприятия
ПМ 10. Реклама продукции на рынке для повышения имиджа предприятия
РО 10.1 Анализировать рынок реализации продукции.

ОН 10.2. Энергияға кететін шығынды азайту, өндіріс орындарын ұтымды пайдалану, оның тиімділігін арттыру технологияларын әзірлеу.
ОН 10.3. Жаңа өнімдердің стандарттарын әзірлеу, ұсыныстар енгізу, олар бойынша пікір жинақтау.
ОН 10.4. IT-технологияларды өндіріске енгізуді қамтамасыз ету.
ОН 10.5. Әлеуетті серіктестердің мәліметтер базасын қалыптастыру.
ОН 10.6. Өнімдердің брендін қалыптастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
537-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07220100 - Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07220100 - Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру
(түрлері бойынша)
Біліктілігі:

РО 10.2. Разрабатывать технологии по снижению энергозатрат
РО 10.3. Разрабатывать стандарты на новую продукцию
РО 10.4. Обеспечивать внедрение IT-технологий в производство.
РО 10.5. Формировать базы данных потенциальных партнеров.
РО 10.6. Формировать бренд продукции.
Приложение 537
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07220100 - Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 537 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220100 - Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07220101 Темір-бетон және металл бұйымдарын өндіру қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Металл конструкцияларының тораптарын жинау
КМ 1. Металл конструкцияларының тораптарын құрастыру
ОН 1.1. Қауіпсіздік техникасының талаптарын, еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария ережелерін сақтау.
ОН 1.2 Сызбаларды оқу, орындау және рәсімдеу
ОН 1.3. Бөлшектерді сұрыпты және табақ металдан дайындау
ОН 1.4. Қол доғалық, плазмалық және газды дәнекерлеу және тойтару арқылы металл конструкциялардың тораптарын құрастыруды орындау
ОН 1.5. Өндірілетін бөлшектердің сапасы мен геометриялық сипаттамаларын бақылау
КҚ 2. Металл конструкцияларды монтаждау кезінде жұмыстар кешенін орындау
КМ 2. Металл конструкцияларды монтаждау кезінде қарапайым жұмыстар кешенін орындау
ОН 2.1. Құрылымдық элементтерді монтаждауға дайындау
ОН 2.2. Құрылымдық элементтерді қарапайым монтаждауды орындау
ОН 2.3. Монтаждалған конструкцияларды уақытша бекітуді жүзеге асыру.
ОН 2.4. Металл конструкцияларды қарапайым монтаждау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау
КҚ 3. Құрастырмалы бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждауды орындау
КМ 3. Құрастырмалы бетон және темірбетон конструкияларын монтаждау
ОН 3.1. Әр түрлі құрастырмалы бетон және темірбетон конструкцияларын монтаждауды орындау.
ОН 3.2. Құрастырмалы темірбетон конструкцияларын биіктікте және тар жерде монтаждауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Ірі көлемді құрастырмалы бетон және темірбетон конструкцияларын орнатуды жүзеге асыру.
ОН 3.4. Құрама темірбетон конструкцияларындағы байланыстырушы тораптарды жабу
КҚ 4. Бетон және темірбетон монолитті конструкцияларды бетондау
КМ 4. Бетон және темірбетон монолитті конструкцияларды бетондау
ОН 4.1. Бетон қоспасын дайындау
ОН 4.2. Бетон монолитті конструкцияларды бетондау
ОН 4.3. Темірбетон монолитті құрылымдарға арналған арматуралық торларды байлауды жүзеге асыру
ОН 4.4. Темірбетон монолитті конструкцияларды бетондау.
КҚ 5. Темірбетон және металл бұйымдары мен конструкцияларын өндіру процесін ұйымдастыру
КМ 5. Темірбетон және металл бұйымдары мен конструкцияларын өндіру процесін ұйымдастыру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07220101 - Прикладной бакалавр производства железобетонных и металлических изделий"
ПК 1. Собирать узлы металлоконструкций
ПМ 1. Сборка узлов металлоконструкций
РО 1.1. Соблюдать требования техники безопасности, правила гигиены труда и производственной санитарии.
РО 1.2. Читать, выполнять и оформлять чертежи.
РО 1.3. Изготавливать детали из сортового и листового металла.
РО 1.4. Выполнять сборку узлов металлических конструкций ручной дуговой, плазменной и газовой сваркой и клепкой
РО 1.5. Контролировать качество и геометрические характеристики изготавливаемых деталей
ПК 2. Выполнять комплекс работ при монтаже металлических конструкций
ПМ 2. Выполнение комплекса простых работ при монтаже металлических конструкций
РО 2.1. Подготавливать элементы конструкций к монтажу
РО 2.2. Выполнять монтаж элементов конструкций
РО 2.3. Осуществлять временное крепление монтируемых конструкций.
РО 2.4. Выполнять вспомогательные работы при простом монтаже металлических конструкций
ПК 3. Выполнить монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций
ПМ 3. Монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций
РО 3.1. Выполнять монтаж различных сборных бетонных и железобетонных конструкций.
РО 3.2. Осуществлять монтаж сборных железобетонных конструкций на высоте и в стесненных условиях.
РО 3.3. Осуществлять монтаж крупноразмерных сборных бетонных и железобетонных конструкций.
РО 3.4. Заделывать соединительные узлы в сборных железобетонных конструкциях.
ПК 4. Бетонировать бетонные и железобетонные монолитные конструкции
ПМ 4. Бетонирование бетонных и железобетонных монолитных конструкций
РО 4.1. Приготовить бетонную смесь
РО 4.2. Бетонировать бетонные монолитные конструкции.
РО 4.3. Выполнять связку арматурных сеток для железобетонных монолитных конструкций
РО 4.4. Бетонировать железобетонные монолитные конструкции.
ПК 5. Организовать процесс производства железобетонных и металлических изделий и конструкций
ПМ 5. Организация процесса производства железобетонных и металлических изделий и конструкций

ОН 5.1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарын қамтамасыз ету.
ОН 5.2. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы ережелерін сақтау және жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
ОН 5.3. Техникалық тапсырманы қалыптастыру үшін жұмыс көлемін, қажетті материалдарды, құралдарды, жабдықтарды анықтау.
ОН 5.4. Темірбетон және металл бұйымдарын өндірудің заманауи тәсілдері мен әдістерін қолдану.
ОН 5.5. Темірбетон және металл конструкцияларын өндіру технологиясын сақтау, жылу оқшаулағыш акустикалық материалдарды, гидрооқшаулағыш материалдарды таңдау.
КҚ 6. Компьютерлік жобалауды қолдану және құрылыс конструкцияларын есептеу
КМ 6. Компьютерлік жобалау және құрылыс конструкцияларын есептеу
ОН 6.1. Беріктікке есептеудің үш түрін орындау үшін қолданбалы есептерді шешу: тексеру, есептеу жүктемесін анықтау, дизайн.
ОН 6.2. Құрылыс конструкциялары мен олардың тораптарын есептеу мен құрастыруды жүргізу.
ОН 6.3. Кәсіби компьютерлік бағдарламада конструкцияларды есептеуді орындау.
ОН 6.4. Техникалық-экономикалық есептерді жобалау және орындау.
ОН 6.5. Деформацияның қарапайым түрлері үшін құрылымдық элементтердің қаттылығы мен беріктігіне есептеулер жүргізу
ОН 6.6. Қолданбалы бағдарламаларда жобалардың сызбаларын орындау.
КҚ 7. Құрылыс өндірісінің технологиялық процесін бақылау
КМ 7. Құрылыс өндірісінің технологиялық процесін бақылау
ОН 7.1. Материалдар мен конструкциялардың физикалық-механикалық қасиеттерін бақылау әдістері мен құралдарын қолдана отырып, құрылыс материалдары мен бұйымдарының сапасын анықтау
ОН 7.2. Құрылыс өндірісі объектісінде бақылау өлшемдерін орындау.
ОН 7.3. Технологиялық карталармен және регламенттермен белгіленген технологиялық режимдердің сақталуын бақылау.
ОН 7.4. Бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланып, құрылыс өндірісінің техникалық құжаттамасын ресімдеу.
ОН 7.5. Техникалық құжаттаманың құрылыс өндірісі объектісіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру.
КҚ 8. Материалдық ресурстарға қажеттілік есебін құрастыру
КМ 8. Материалдық ресурстарға қажеттілікті есептеуді орындау
ОН 8.1. Экономикалық теорияның жалпы ережелерін қолдану.
ОН 8.2. Кәсіпкерлік қызметтегі тәуекелдер мен сәттілік мүмкіндігін анықтау.
ОН 8.3. Өндірістік процесті ұйымдастырудың ерекшеліктерін туралы түсінікке ие болу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
539-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07220200 - Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0722 Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик және ағаш)
Мамандығы:
07220200 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілігі:

РО 5.1. Обеспечить требования нормативных документов в области охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
РО 5.2. Соблюдать правила производственной санитарии и гигиены труда
РО 5.3. Определять объем работ для формирования технического задания.
РО 5.4. Применять современные способы и методы производства железобетонных и металлических изделий.
РО 5.5. Соблюдать технологию производства железобетонных и металлических конструкций
ПК 6. Применять компьютерное проектирование и расчет строительных конструкций
ПМ 6. Компьютерное проектирование и расчет строительных конструкций
РО 6.1. Решать прикладные задачи по выполнению трех видов расчета на прочность
РО 6.2. Проводить расчеты и конструирования строительных конструкций и их узлов.
РО 6.3. Выполнять расчет конструкций в профессиональной компьютерной программе.
РО 6.4. Проектировать и выполнять технико-экономические расчеты.
РО 6.5. Проводить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций для простейших типов деформаций.
РО 6.6. Выполнять чертежи проектов в прикладных программах.
ПК 7. Контролировать технологический процесс строительного производства
ПМ 7. Контроль технологического процесса строительного производства
РО 7.1. Определять качество строительных материалов и изделий
РО 7.2. Выполнять контрольные замеры на объекте строительного производства.
РО 7.3. Контролировать соблюдения технологических режимов, установленных технологическими картами и регламентами.
РО 7.4. Оформлять техническую документацию строительного производства с использованием программных обеспечений.
РО 7.5. Выполнять проверку технической документации на соответствие объекту строительного производства.
ПК 8. Составлять расчеты потребности в материальных ресурсах
ПМ 8. Выполнение расчета потребности в материальных ресурсах
РО 8.1. Применять общие положения экономической теории.
РО 8.2. Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
РО 8.3. Иметь представление об особенностях организации производственного процесса.
Приложение 539
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07220200 - Технология полимерного производства"
Сноска. Приказ дополнен приложением 539 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0722 Производство материалов (стекло, бумага, пластик и дерево)
Специальность:
07220200 - Технология полимерного производства
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07220201 Полимерлік өндіріс технологиясы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Қызмет көрсетілетін жабдықты, құю материалдарын, баспаққалыптарды, құрал-саймандарды жұмысқа дайындау
КМ 1. Қызмет көрсетілетін жабдықты, құю материалдарын, баспаққалыптарды, құрал-саймандарды жұмысқа дайындау
ОН 1.1. Жұмысты бастауға жабдықтар, керек-жарақтар мен құрал-саймандар дайындау.
ОН 1.2. Құю материалдарын технологиялық процеске дайындау.
ОН 1.3. Технологиялық құжаттамаға сәйкес құю реттілігі мен режимін белгілеу.
ОН 1.4. Автоматтандыру құралдарын қолдана отырып, құю процесінің параметрлерін реттеу.
КҚ 2. Автоматты, жартылай автоматты және қол режимдерінде құю машиналарында термопласттар мен реактопласттарды құюдың технологиялық процестерін жүргізу
КМ 2. Термопласттар мен реактопласттарды құю машиналарында автоматты, жартылай автоматты және қол режимдерінде баспақтау
ОН 2.1. Құю материалдарының қасиеттерін және олардың шөгу себептерін анықтау.
ОН 2.2. Құю процестерін жүзеге асыру тәсілдеріне бағдарлану.
ОН 2.3. Полимерлі материалдарды қысыммен және қысымсыз құю әдістерімен сығу.
ОН 2.4. Технологиялық процестің қорытынды және қосалқы операцияларын орындау.
КҚ 3. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құю процесін және сапасын бақылау
КМ 3. Пластмассадан жасалған бұйымдарды құю процесін және сапасын бақылау
ОН 3.1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыру құралдарын пайдалану.
ОН 3.2. Бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, технологиялық режимді реттеу.
ОН 3.4. Материалдар мен дайын бұйымдардың сапасын анықтау кезінде нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын сақтау.
ОН 3.5. Өндірістік операциялар процесінде жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің ақауларын жою.
КҚ 4. Құю жабдығын пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және оны күрделі емес жөндеуді орындау
КМ 4. Пластмассаны құю процестерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану
ОН 4.1. Құю машиналарының пайдалану сипаттамаларын анықтау.
ОН 4.2. Лифт жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07220201 - Прикладной бакалавр технологии полимерного производства"
ПК 1. Подготавливать к работе обслуживаемое оборудование, литьевые материалы, пресс-формы, инструмент
ПМ 1. Подготовка к работе обслуживаемого оборудования, литьевых материалов, пресс-форм и инструмента
РО 1.1. Подготавливать оборудование, оснастку и инструменты к началу работы.
РО 1.2. Готовить литьевые материалы к технологическому процессу.
РО 1.3. Устанавливать последовательность и режим литья согласно технологической документации.
РО 1.4. Корректировать параметры процесса литья с использованием средств автоматизации.
ПК 2. Вести технологические процессы литья термопластов и реактопластов на литьевых машинах в автоматическом, полуавтоматическом и ручном режимах
ПМ 2. Прессование термопластов и реактопластов на литьевых машинах в автоматическом, полуавтоматическом и ручном режимах
РО 2.1. Распознавать свойства литьевых материалов и причины их усадки.
РО 2.2. Ориентироваться в способах осуществления процессов литья.
РО 2.3. Прессовать полимерные материалы методами литья под давлением и без давления.
РО 2.4. Выполнять заключительные и вспомогательные операции технологического процесса.
ПК 3. Контролировать технологический процесс литья и качество изделий из пластмасс
ПМ 3. Контроль процесса литья и качества изделий из пластмасс
РО 3.1. Использовать контрольно-измерительные приборы и средства автоматизации.
РО 3.2. Регулировать технологический режим с применением программного обеспечения.
РО 3.4. Соблюдать требования нормативно-технической документации при определении качества материалов и готовых изделий.
РО 3.5. Устранять дефекты полуфабрикатов и готовой продукции в процессе производственных операций.
ПК 4. Выполнять эксплуатацию, техническое обслуживание литьевого оборудования и его несложный ремонт
ПМ 4. Техническое обслуживание и эксплуатация оборудования процессов литья пластмасс
РО 4.1. Определять эксплуатационные характеристики литьевых машин.
РО 4.2. Выполнять техническое обслуживание литьевого оборудования.

ОН 4.3. Жабдықты күрделі емес жөндеуді және баптауды орындау.
ОН 4.4. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін сақтау.
КҚ 5. Жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету
КМ 5. Технологиялық жабдықтың жұмысын ұйымдастыру
ОН 5.1. Автоматтандыру жабдықтары мен құралдарын баптау және тәжірибелік тексеруді бақылау.
ОН 5.2. Өндірістік қуаттылықты және жабдықты жүктеуді анықтау.
ОН 5.3. Жаңа жабдықтар мен ресурстарға қажеттіліктің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу.
ОН 5.4. Персоналдың жабдықты пайдалану қағидаларын сақтауын бақылау.
КҚ 6. Өндірістің технологиялық процесін жүргізу
КМ 6. Технологиялық процесті жүргізу
ОН 6.1. Технологиялық процестің нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау.
ОН 6.2. Қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып ақпаратты өңдеу.
ОН 6.3. Өндіріс процесінде материалдар мен еңбек шығындарының шығынын талдау.
ОН 6.4. Еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру және жаңа техниканы енгізу бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 6.5. Бөлімшенің қызметін жоспарлау.
ОН 6.6. Атмосфераны, топырақты және суды өнеркәсіптік ластанудан қорғау шаралары жөніндегі технологиялық регламенттің талаптарын орындау.
КҚ 7. Өнім сапасын бақылау
КМ 7. Өнім сапасын басқару
ОН 7.1. Өнімнің сапасын басқару жүйесінің негізгі ережелерін қолдану.
ОН 7.2. Өнімнің сапасы бойынша нормативтік құжаттарды пайдалану.
ОН 7.3. Өнімді техникалық бақылау және сынау әдістерін әзірлеу.
ОН 7.4. Ақаудың алдын алу және оны жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын жасау.
КҚ 8. Аппараттық-бағдарламалық құралдарды қолдана отырып, жобалық-техникалық жұмыстарды орындау
КМ 8. Технологиялық процесті жетілдіру бойынша жобалау жұмыстарын орындау
ОН 8.1. Жаңа технологиялық процестерді әзірлеу және есептеу кезінде цифрландыру негіздерін қолдану.
ОН 8.2. Өндірісті қарқындатудың заманауи технологиялары мен әдістері бойынша ғылыми-техникалық ақпаратты талдау.
ОН 8.3. Жаңа бұйымдарды жобалауға және құрастыруға байланысты есептеулерді орындау.
ОН 8.4. Өндірістік эксперименттер мен зертханалық зерттеулер жүргізу.
ОН 8.5. Зерттеу жұмыстарының нәтижелері бойынша технологиялық және конструкторлық құжаттаманы әзірлеу.
ОН 8.6. Жаңа технологияларды енгізу кезінде инновациялық-технологиялық тәуекелдерді бағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
541-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07240100 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240100 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу
Біліктілігі:

РО 4.3. Выполнять несложный ремонт и подналадку оборудования.
РО 4.4. Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда при обслуживании технологического оборудования.
ПК 5. Обеспечивать бесперебойную работу оборудования
ПМ 5. Организация работы технологического оборудования
РО 5.1. Контролировать настройку и опытную проверку оборудования и средств автоматизации.
РО 5.2. Определять производственные мощности и загрузку оборудования.
РО 5.3. Проводить технико-экономические расчеты потребности в новом оборудовании и ресурсах.
РО 5.4. Контролировать соблюдение персоналом правил эксплуатации оборудования.
ПК 6. Вести технологический процесс производства
ПМ 6. Ведение технологического процесса
РО 6.1. Контролировать соответствие технологического процесса требованиям нормативной документации.
РО 6.2. Обрабатывать информацию с использованием прикладных программ.
РО 6.3. Анализировать расход материалов и трудовых затрат в процессе производства.
РО 6.4. Разрабатывать программы совершенствования организации труда и внедрения новой техники.
РО 6.5. Планировать деятельность подразделения.
РО 6.6. Выполнять требования технологического регламента по мерам защиты атмосферы, почвы и воды от промышленных загрязнений.
ПК 7. Контролировать качество продукции
ПМ 7. Управление качеством продукции
РО 7.1. Применять основные положения системы управления качеством продукции.
РО 7.2. Использовать нормативные документы по качеству продукции.
РО 7.3. Разрабатывать методы технического контроля и испытания продукции.
РО 7.4. Составлять план мероприятий по предупреждению брака и его устранению.
ПК 8. Выполнять проектно-технические работы с применением аппаратно-программных средств
ПМ 8. Выполнение проектных работ по совершенствованию технологического процесса
РО 8.1. Применять основы цифровизации при разработке и расчетах новых технологических процессов.
РО 8.2. Анализировать научно-техническую информацию по современным технологиям и методам интенсификации производства.
РО 8.3. Выполнять расчеты, связанные с проектированием и конструированием новых изделий.
РО 8.4. Проводить производственные эксперименты и лабораторные исследования.
РО 8.5. Разрабатывать технологическую и конструкторскую документацию по результатам исследовательских работ.
РО 8.6. Оценивать инновационно-технологические риски при внедрении новых технологий.
Приложение 541
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07240100 - Подземная разработка месторождений полезных ископаемых"
Сноска. Приказ дополнен приложением 541 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240100 - Подземная разработка месторождений полезных ископаемых
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07240101 - Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Тау-кен қазбаларын үңгілеу кезінде қосалқы операцияларды орындау
КМ 1. Тау-кен қазбаларын үңгілеу кезінде қосалқы операцияларды орындау
ОН 1.1. Жұмыс учаскесін қауіпсіздік талаптарына сәйкес бағалау, жеке қорғаныс құралдарын, газдан қорғау аппаратурасын, өрт сөндіру құралдарын қолдану және авариялық құралды пайдалану.
ОН 1.2. Беткейлер мен төбелерді шабақтауды орындау және құрал-сайманның майда жөндеуін жүзеге асыру.
ОН 1.3. Тау-кен қазбаларындағы шахталар, құбырлар, траптар, люктер, сатылардың желдету оқпандарын қаптауға арналған бекітпе элементтерін жөндеуді орындау.
ОН 1.4. Жүк тиелген және бос вагоншаларды жылжыту және тасу үшін итергіштерді, шығырларды басқару.
ОН 1.5. Өндіру кенжарынан тыс бекіту және монтаждау-бөлшектеу жұмыстарын орындау.
ОН 1.6. Бетон қоспасын, сазды, цемент, әк ерітінділерін және эмульсияларды дайындау.
ОН 1.7. Айдамалау жүйелерінің герметикалығын бақылау, толтырым материалын құбырлар бойымен реттеу және бағыттау.
КҚ 2. Бұрғыжарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық және қосалқы операцияларды орындау
КМ 2. Бұрғыжарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық және қосалқы операцияларды орындау
ОН 2.1. Тау-кен қазбалары жүйесінде бағдарлану.
ОН 2.2. Бұрғылау құрал-сайманын теспелер мен ойықтарды бұрғылау кезінде қолдану.
ОН 2.3. Бұрғыжарылыс жұмыстарын жүргізу орындарының қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
ОН 2.4. Ұңғымаларды тазалау үшін арнайы жабдықты, құрал-сайманды қолдану.
ОН 2.5. Ұңғымалардың бақылау өлшеуін орындау.
ОН 2.6. Жарылыс жұмыстарын жүргізу орнында қоршаулар мен ескерту белгілерін орнату.
ОН 2.7. Жарылыс жұмыстарын жүргізу орнында берілетін сигналдарды түсіну.
КҚ 3. Кеніштерде (шахталарда) технологиялық жабдықтар мен механизмдерге қызмет көрсету
КМ 3. Технологиялық жабдықтар мен механизмдерге қызмет көрсету
ОН 3.1. Жер асты өндіру үшін пайдаланылатын жабдықтар жұмысы параметрлерінің (режимдерінің) ауытқуын анықтау.
ОН 3.2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07240101 - Прикладной бакалавр подземной разработки месторождений полезных ископаемых"
ПК 1. Выполнять вспомогательные операции при проходке горных выработок
ПМ 1. Выполнение вспомогательных операций при проходке горных выработок
РО 1.1. Оценивать рабочий участок в соответствии с требованиями безопасности, применять средства индивидуальной защиты, газозащитную аппаратуру, средства пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом.
РО 1.2. Выполнять оборку бортов и кровли и осуществлять мелкий ремонт инструмента.
РО 1.3. Выполнять ремонт элементов крепи для обшивки вентиляционных стволов шахт, труб, трапов, люков, лестниц в горных выработках.
РО 1.4. Управлять толкателями, лебедками для подкатки и откатки груженых и порожних вагонеток.
РО 1.5. Выполнять крепежные и монтажно-демонтажные работы вне добычного забоя.
РО 1.6. Готовить бетонную смесь, глинистые, цементные, известковые растворы и эмульсии.
РО 1.7. Контролировать герметичность нагнетательных систем, регулировать и направлять по трубопроводам закладочный материал.
ПК 2. Выполнять подготовительные и вспомогательные операции при проведении буровзрывных работ
ПМ 2. Выполнение подготовительных и вспомогательных операций при проведении буровзрывных работ
РО 2.1. Ориентироваться в системе горных выработок.
РО 2.2. Применять буровой инструмент при бурении шпуров и подбурков.
РО 2.3. Проверять места ведения буровзрывных работ на соответствие требованиям безопасности.
РО 2.4. Применять специальное оборудование, инструмент для очистки скважин.
РО 2.5. Выполнять контрольный промер скважин.
РО 2.6. Устанавливать ограждения и предупредительные знаки в месте производства взрывных работ.
РО 2.7. Понимать сигналы, подаваемые на месте производства взрывных работ.
ПК 3. Обслуживать технологическое оборудование и механизмы в рудниках (шахтах)
ПМ 3. Обслуживание технологического оборудования и механизмов
РО 3.1. Определять отклонения параметров (режимов) работы оборудования, используемого для подземной добычи.
РО 3.2. Устранять мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.

ОН 3.3. Сору сорғысы, ауа тығындары қылтасының бітелуін жою.
ОН 3.4. Айдамалау қондырғыларын, дренаж машиналарын, дренаждық, сутөкпе арықтар мен құдықтарды төсеу, қалпына келтіру кезінде тежегіш бремсберг қондырғысын басқару.
ОН 3.5. Қаттары гидрожару қондырғыларын басқару.
ОН 3.6. Кеніштер мен шахталарда жер асты өндіру кезінде таспалы конвейерлердің ақаулықтарын жою, ұзарту және жөндеу кезінде арнайы құрал-саймандар мен айлабұйымдарды қолдану.
ОН 3.7. Арқанның, роликтердің, жолдың, тежегіш шкивтің және тежегіш бремсберг қондырғысының сигналдық құрылғысының ақауларын анықтау.
КҚ 4. Тау-кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық процестерін басқару
КМ 4. Тау-кен және жарылыс жұмыстарының технологиялық процестерін жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
ОН 4.1. Дайындық және өндіру жұмыстарының нақты көлемін анықтау.
ОН 4.2. Тау-кен қазбалары мен тазалау кенжарларын жүргізу жобаларын рәсімдеу.
ОН 4.3. Кен орнын аршу схемасының параметрлерін және тау-кен ұйымын игерудің қолданыстағы жүйесін анықтау.
ОН 4.4. Дайындық және өндіру жұмыстарын ұйымдастыруға қатысу.
ОН 4.5. Учаскедегі тау-кен массасын тасымалдау схемаларының жай-күйін бағалау және бақылау.
ОН 4.6. Тазалау және дайындау кенжарларын өңдеуге дайындау процесін ұйымдастыру.
ОН 4.7. Тау-кен өндірісінің ақпараттық массивтерін басқару және өңдеу үшін қолданбалы бағдарламалық өнімдерді пайдалану.
КҚ 5. Қажетті геологиялық және маркшейдерлік өлшемдерді орындау, олардың нәтижелерін өңдеу және түсіндіру
КМ 5. Пайдалы қазбаларды қазып алу үшін дайындықты орындау кезінде маркшейдерлік жұмыстарды жүргізу
ОН 5.1. Жоспарлар мен карталарды, геодезиялық және маркшейдерлік желілерді оқу.
ОН 5.2. Пайдалы қазбалар кен орындарын қазудың тау-кен геологиялық жағдайларын бағалау.
ОН 5.3. Кеңістік жағдайы мен тазалау кенжарларының геологиялық және маркшейдерлік өлшеулерінің нәтижелерін өңдеу және түсіндіру.
ОН 5.4. Үңгілеу геометриясының сақталуын бақылау, үңгілеу тіктеуіштерінің орналасуын тексеру.
ОН 5.5. Қазбаларды жүргізу үшін бағыттар беру және олардың бағыты, еңісі мен қималарының өлшемдері бойынша дұрыс жүргізілуіне маркшейдерлік бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігін басқару
КМ 6. Тау-кен және жарылыс жұмыстарын жүргізу қауіпсіздігін ұйымдастыру және бақылау
ОН 6.1. Кәсіби қызмет саласындағы қауіпті және зиянды факторларды анықтау және талдау жүргізу.
ОН 6.2. Өндірістік объектідегі еңбек қауіпсіздігінің жай-күйін бағалау.
ОН 6.3. Жұмыс орындарын еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды, еңбек жағдайларын және жарақат қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.

РО 3.3. Устранять забивку горловины всасывающего насоса, воздушных пробок.
РО 3.4. Управлять нагнетательными установками, дренажными машинами, тормозной бремсберговой установкой при прокладке, восстановлении дренажных, водоотливных канав и колодцев.
РО 3.5. Управлять установками гидроразрыва пластов.
РО 3.6. Выполнять работы по устранению неисправностей, наращиванию и ремонту ленточных конвейеров.
РО 3.7. Выявлять неисправности каната, роликов, пути, тормозного шкива и сигнального устройства тормозной бремсберговой установки.
ПК 4. Управлять технологическими процессами горных и взрывных работ
ПМ 4. Планирование, организация и контроль технологических процессов горных и взрывных работ
РО 4.1. Определять фактический объем подготовительных и добычных работ.
РО 4.2. Оформлять проекты проведения горных выработок и очистных забоев.
РО 4.3. Определять параметры схемы вскрытия месторождения и действующей системы разработки горной организации.
РО 4.4. Участвовать в организации подготовительных и добычных работ.
РО 4.5. Оценивать и контролировать состояние схем транспортирования горной массы на участке.
РО 4.6. Организовывать процесс подготовки очистного и подготовительного забоев к отработке.
РО 4.7. Пользоваться прикладными программными продуктами для управления и обработки информационных массивов горного производства.
ПК 5. Выполнять необходимые геологические и маркшейдерские измерения, обрабатывать и интерпретировать их результаты
ПМ 5. Ведение маркшейдерских работ при выполнении подготовки к выемке полезного ископаемого
РО 5.1. Читать планы и карты, геодезические и маркшейдерские сети.
РО 5.2. Оценивать горно-геологические условия разработки месторождений полезных ископаемых.
РО 5.3. Обрабатывать и интерпретировать результаты геологических и маркшейдерских измерений пространственного положения и очистных забоев.
РО 5.4. Контролировать соблюдение геометрии проходки, проверять расположение проходческих отвесов.
РО 5.5. Задавать направления для проведения выработок и осуществлять маркшейдерский контроль за правильностью их проведения по направлению, уклону и размерам сечений.
ПК 6. Руководить безопасностью ведения горных и взрывных работ
ПМ 6. Организация и контроль безопасности ведения горных и взрывных работ
РО 6.1. Определять и проводить анализ опасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
РО 6.2. Оценивать состояние безопасности труда на производственном объекте.
РО 6.3. Проводить аттестацию рабочих мест по условиям труда, оценку условий труда и травмобезопасности.

ОН 6.4. Кәсіби қызметте әртүрлі қауіптер деңгейін және олардың салдарын төмендету үшін алдын алу шараларын қолдану.
ОН 6.5. Тау-кен жұмыстары технологиясындағы бұзылушылықтарды анықтау.
КҚ 7. Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 7. Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
ОН 7.1. Бағынысты қызметкерлерге (персоналға) еңбекті қорғау мәселелері бойынша нұсқаулық беру.
ОН 7.2. Қауіпті өндірістік жағдайлар туындауының ықтимал орындары мен себептерін талдау және бағыныстыларға жеткізу.
ОН 7.3. Персоналдың уәждемелік қажеттіліктерін бағалау.
ОН 7.4. Бағынышты персоналдың жұмыс кестелерін жоспарлау және құру.
ОН 7.5. Учаске бойынша техникалық-экономикалық көрсеткіштердің деңгейін бағалау.
ОН 7.6. Учаске персоналы үшін қазба нормаларын анықтау.
ОН 7.7. Учаске бойынша еңбек өнімділігіне, шығындар мен өзіндік құнға әсер ететін факторларды анықтау.
КҚ 8. Технологиялық процестерді жетілдіру және тау-кен өндірісін қайта жаңарту
КМ 8. Тау-кен өндірісінің технологиялық процестерін жаңғырту және қайта жаңарту
ОН 8.1. Қазудың қабылданған жүйесінің тиімділігін анықтау.
ОН 8.2. Қазудың қолданыстағы және жобаланған технологиясының тиімділігін салыстыру және бағалау.
ОН 8.3. Жаңа жабдықты енгізудің тиімділігін салыстыру және бағалау.
ОН 8.4. Жаңғыртылған тау-кен жұмыстарының технологиялық процестерін жүргізуді жобалау.
ОН 8.5. Аршылудың, қазу жүйесінің және қолданылатын тау-кен жабдығының оңтайлы параметрлерін таңдау.
ОН 8.6. Жаңа технологиялар мен жаңғыртылған жабдықтарды енгізуден өндіріс қауіпсіздігін арттыруды бағалау.
ОН 8.7. Тау-кен-шахта жабдықтарының жұмысына және оның тұрып қалуына талдау жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
543-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07240200 - Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240200 - Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы
Біліктілігі:

РО 6.4. Предпринимать профилактические меры для снижения уровня опасностей различного вида и их последствий в профессиональной деятельности.
РО 6.5. Выявлять нарушения в технологии горных работ.
ПК 7. Организовывать и планировать производство
ПМ 7. Организация и планирование производства
РО 7.1. Инструктировать подчиненных работников (персонал) по вопросам охраны труда.
РО 7.2. Анализировать и доводить до подчиненных возможные места и причины возникновения опасных производственных ситуаций.
РО 7.3. Оценивать мотивационные потребности персонала.
РО 7.4. Планировать и составлять графики работы подчиненного персонала.
РО 7.5. Оценивать уровень технико-экономических показателей по участку.
РО 7.6. Определять нормы выработки для персонала участка.
РО 7.7. Определять факторы, влияющие на производительность труда, затраты и себестоимость по участку.
ПК 8. Совершенствовать технологические процессы и реконструировать горное производство
ПМ 8. Модернизация технологических процессов и реконструкция горного производства
РО 8.1. Определять эффективность принятой системы разработки.
РО 8.2. Сопоставлять и оценивать эффективность действующей и проектируемой технологии разработки.
РО 8.3. Сопоставлять и оценивать эффективность от внедрения нового оборудования.
РО 8.4. Проектировать ведение технологических процессов модернизированных горных работ.
РО 8.5. Выбирать оптимальные параметры вскрытия, систем разработки и применяемого горного оборудования.
РО 8.6. Оценивать повышение безопасности производства от внедрения новых технологий и модернизированного оборудования.
РО 8.7. Проводить анализ работы горно-шахтного оборудования и его простоев.
РО 8.8. Предлагать новые эффективные способы отработки подземных месторождений.
Приложение 543
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07240200 - Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ"
Сноска. Приказ дополнен приложением 543 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240200 - Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07240201 - Бұрғылау технологиясы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Бұрғылау қондырғылары мен ұңғыманы бұрғылауға арналған жабдықтарды дайындау
КМ 1. Бұрғылау қондырғылары мен ұңғыманы бұрғылауға арналған жабдықтарды дайындау
ОН 1.1. Бұрғылау агрегатына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 1.2. Бұрғылау қондырғысы мен бұрғылау жабдығында монтаждау жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.3. Түсіру-көтеру операциялары кезінде бұрғылау қондырғысын түсіруге және бұрғылау кезінде мінуге дайындау.
КҚ 2. Ұңғымаларда бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 2. Ұңғымаларда бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу
ОН 2.1. Ұңғымаларды бұрғылаудың технологиялық процесін орындау.
ОН 2.2. Түсіру-көтеру операцияларының автоматын басқару жөніндегі жұмысты орындау.
ОН 2.3. Бұрғылау сорғыларын іске қосуды, тоқтатуды жүзеге асыру және олардың жұмысын бақылау.
КҚ 3. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 3. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету
ОН 3.1. Жер үсті және жерасты бұрғылау жабдықтарының техникалық жағдайын бақылау.
ОН 3.2. Автоматтар мен сақтандыру құрылғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын тексеруді орындау.
ОН 3.3. Соққыдан қорғайтын жабдықтың жұмыс жағдайын бағалау.
ОН 3.4. Бұрғылау жабдықтарына профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Ұңғымадағы қорытынды жұмыстарды орындау
КМ 4. Ұңғымадағы қорытынды жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Ұңғыманы аяқтау және бұрғылау қондырғысын бөлшектеу жұмыстарын орындау.
ОН 4.2. Бұрғылау жабдығын тасымалдауға дайындау шараларын жүргізу.
ОН 4.3. Қолданыстағы нормативтік құжаттаманы сақтай отырып, техникалық құжаттаманы ресімдеуді орындау.
ОН 4.4. Бригада өз қондырғысымен қозғалған кезде бұрғылау қондырғысын монтаждауды, бөлшектеуді, тасымалдауды жүзеге асыру.
КҚ 5. Ұңғыманы бұрғылауға дайындау
КМ 5. Ұңғыманы бұрғылауға дайындау
ОН 5.1. Бұрғылау жобасының қарапайым өндірістік-техникалық бөлігін және шығындар сметасын орындау үшін алдын ала ақпаратты жинау.
ОН 5.2. Бұрғылауға арналған материалдарды, құралдарды, аспаптарды, құрылғыларды дайындау және таңдау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07240201 - Прикладной бакалавр технологии бурения"
ПК 1. Подготовить буровые установки и оборудования для бурения скважины
ПМ 1. Подготовка буровых установок и оборудовании для бурения скважины
РО 1. Проводить работы по обслуживанию бурового агрегата.
РО 1.2. Осуществлять монтажные работы на буровой установке и буровом оборудовании.
РО 1.3. Осуществлять подготовку к спуску буровой установки и верховых работ при спускоподъемных операциях.
ПК 2. Проводить технологический процесс бурения на скважинах
ПМ 2. Проведение технологического процесса бурения на скважинах
РО 2.1. Выполнять на скважинах технологический процесс бурения.
РО 2.2. Выполнять работу по управлению автоматом спускоподъемных операций.
РО 2.3. Осуществлять пуск, остановку буровых насосов и контролировать за их работу.
ПК 3. Обеспечить техническое обслуживание оборудований
ПМ 3. Обеспечение технического обслуживания оборудований
РО 3.1. Осуществлять контроль технического состояния наземного и подземного бурового оборудования.
РО 3.2. Выполнять проверку работы автоматов, предохранительных устройств и контрольно-измерительных приборов.
РО 3.3. Оценивать состояние работы противовыбросового оборудования.
РО 3.4. Выполнять профилактический ремонт бурового оборудования.
ПК 4. Выполнять заключительные работы на скважине
ПМ 4. Выполнение заключительных работ на скважине
РО 4.1. Осуществлять работы по заканчиванию скважины и демонтажу буровой установки.
РО 4.2. Выполнять мероприятия по подготовке бурового оборудования к транспортировке.
РО 4.3. Выполнять оформление технической документации с соблюдением действующей нормативной документацией.
РО 4.4. Проводить монтаж, демонтаж, транспортировку буровой установки при движении бригады со своим станком.
ПК 5. Подготовить скважину к бурению
ПМ 5. Подготовка скважины к бурению
РО 5.1. Осуществлять сбор предварительной информации для выполнения несложной производственно-технической части проекта буровых работ и сметы.
РО 5.2. Выполнять подготовку и подборку материалов, инструментов, приборов, приспособлений для бурения.

ОН 5.3. Бұрғылау жұмыстарын орындау үшін бұрғылау агрегаттарын (механизмдерін) қарау, тексеру және бақылау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
ОН 5.4. Дайындық және қорытынды операцияларды сақтай отырып, бұрғылау қондырғысы үшін алаңды (теңестіру, жоспарлау) дайындау.
ОН 5.5. Деңгейі бойынша теңестіре отырып, алаңда станоктарды монтаждауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Ұңғымаларды іске қосу-баптау, бұрғылау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
КМ 6. Ұңғымаларды іске қосу-баптау, бұрғылау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
ОН 6.1. Бұрғылау жұмыстарын жүргізу үшін механизмдер мен жабдықтарды қосуды, монтаждауды орындау.
ОН 6.2. Бұрғылау қондырғысының барлық механизмдері мен жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру және іске қосу.
ОН 6.3. Әртүрлі жағдайларда (құрлықта, су айдындары мен теңіздердің бетінен) ұңғыманың барлық түрлерін (тік, бағытталған-көлденең) бұрғылауды жүзеге асыру.
ОН 6.4. Бұрғылау кезінде вахтаны қабылдау мен тапсыруды орындау.
КҚ 7. Ұңғыма жабдықтарын жөндеу
КМ 7. Ұңғымада жөндеу жұмыстарын жүргізу және жөндеу жұмыстарының басқа түрлерін сүйемелдеу.
ОН 7.1. Бұрғылау және ұңғымаларды қайта құру кезінде жер үсті және жерасты бұрғылау жабдықтарын жөндеу.
ОН 7.2. Бұрғылау және қосалқы жабдықтарға профилактикалық жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 7.3. Бұрғылау кезінде асқынулардың алдын алу және жою жұмыстарын жүргізу.
ОН 7.4. Техникалық, технологиялық, геологиялық, табиғи және ұйымдастырушылық авариялардың алдын алу және жою бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
ОН 7.5. Бастапқы геологиялық-техникалық құжаттаманы жүргізуді жүзеге асыру.
КҚ 8. Күрделі жағдайларда ұңғыманы басқару
КМ 8. Күрделі жағдайларда ұңғыманы басқару
ОН 8.1. Күрделі жағдайларда жұмысты ұйымдастыру.
ОН 8.2. Техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 8.3. Бұрғылау процесінде асқынулар мен авариялардың пайда болу қаупін анықтау.
КҚ 9. Жұмыс ауданының тау-геологиялық жағдайларын зерттеу бойынша бастапқы ақпаратты жинау және дайындау
КМ 9.Жұмыс ауданының тау-геологиялық жағдайларын зерттеу бойынша бастапқы ақпаратты жинау және дайындау
ОН 9.1. Бұрғылау жұмыстары мен сметалар жобасын әзірлеу үшін геологиялық ақпаратты дайындау.
ОН 9.2. Бұрғылау жұмыстары мен смета жобасының өндірістік-техникалық құжаттамасын дайындау үшін технологиялық ақпаратты дайындау.
КҚ 10. Ұңғымаларды бұрғылау жұмыстарын жоспарлау
КМ 10.Ұңғымаларды бұрғылау жұмыстарын жоспарлау
ОН 10.1. Кәсіпорынның өндірістік міндеттеріне сәйкес бұрғылау жұмыстарын жоспарлау.
ОН 10.2. Бұрғылау жұмыстарының техникалық жобасын әзірлеу.
ОН 10.3. Ұңғымаларды бұрғылаудың перспективалық жоспарын және оларды ағымдағы түзетуді әзірлеу.
КҚ 11. Ұңғыманы үңгілеу, жөндеу және ұңғыманы бұрғылауды аяқтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 11. Ұңғыманы үңгілеу, жөндеу және ұңғыманы бұрғылауды аяқтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру

РО 5.3. Осуществлять мероприятия по осмотру, проверке и контролю буровых агрегатов (механизмов) для выполнения буровых работ.
РО 5.4. Проводить подготовку площадки (выравнивание, планирование) под буровой станок с соблюдением подготовительно-заключительных операций.
РО 5.5. Осуществлять монтаж станков на площадке с выравниванием по уровню.
ПК 6. Проводить подготовительные работы по пуско-наладке, бурении
ПМ 6. Проведение подготовительных работ по пуско-наладке, бурении
РО 6.1. Выполнять подключение, соединение, монтаж механизмов и оборудования для проведения буровых работ
РО 6.2. Выполнять проверку и запуск работоспособности всех механизмов и оборудования бурового станка
РО 6.3. Осуществлять бурение скважины всех видов (вертикальной, направленно-горизонтальной) в различных условиях (на суше, с поверхности водоемов и морей).
РО 6.4. Выполнять прием и сдачу вахты при проведении бурения
ПК 7. Производить ремонт оборудования скважины
ПМ 7. Проведение ремонтных работ на скважине и сопровождение других видов ремонтных работ
РО 7.1. Осуществлять ремонт наземного и подземного бурового оборудования во время бурения и реконструкции скважины.
РО 7.2. Выполнять работы по профилактическому ремонту бурового и вспомогательного оборудования.
РО 7.3. Осуществлять работы по предупреждению и ликвидации осложнений во время бурения.
РО 7.4. Осуществлять мероприятия по предупреждению и ликвидации технических, технологических, геологических, природных и организационных аварий.
PO 7.5. Осуществлять ведение первичной геолого-технической документации.
ПК 8. Управлять скважиной при осложненных условиях
ПМ 8. Управление скважиной при осложненных условиях
РО 8.1. Организовать работы при осложненных условиях.
РО 8.2. Оформлять техническую документацию.
РО 8.3. Определять риски возникновения осложнения и аварии в процессе бурения.
ПК 9. Собрать и подготовить исходную информацию по изучению горно-геологических условий района работ
ПМ 9. Сбор и подготовка исходной информации по изучению горно-геологических условий района работ
РО 9.1. Подготавливать геологическую информацию для разработки проекта буровых работ и сметы.
РО 9.2. Подготавливать технологическую информацию для ведения производственно-технической документации проекта буровых работ и сметы.
ПК 10. Планировать работу бурения скважины
ПМ 10. Планирование работы бурения скважины
РО 10.1. Планировать буровые работы в соответствии с производственными задачами предприятия.
РО 10.2. Разрабатывать технический проект на выполнение буровых работ.
РО 10.3. Разрабатывать перспективный план бурения скважин и текущую их корректировку.
ПК 11. Организовать работы по проходке, ремонту скважины и окончания бурения скважины
ПМ 11. Организация работы по проходке, ремонту скважины и окончания бурения скважины

ОН 11.1. Бұрғылау алаңында қызметкерлердің жұмысын үйлестіру.
ОН 11.2. Бұрғылау жұмыстары бойынша техникалық құжаттамаларды және олардың нәтижелерін бақылау.
ОН 11.3. Бұрғылау кезінде геологиялық-техникалық зерттеулер және каротаж ұйымдастыру.
ОН 11.4. Бұрғылау жұмыстары аяқталғаннан кейін жерді қалпына келтіру жұмыстарын бақылау.
КҚ 12. Бұрғылау бригадасынын жұмысын ұйымдастыру
КМ 12. Бұрғылау бригадасынын жұмысын ұйымдастыру
ОН 12.1. Өндірістік тапсырмаларды жұмыс бригадасының уақытылы орындалуын бақылау.
ОН 12.2. Бригаданың геологиялық-техникалық тәртіптің, режим мен технологиялық картаның талаптарын және бұрғылау кестесін сақтауын қамтамасыз ету.
ОН 12.3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, жабдықтар мен құралдарды техникалық пайдалану ережелерін сақтау бойынша іс-шаралар өткізу, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау.
ОН 12.4. Орындалған жұмыстарды есепке алу бойынша құжаттаманы жүргізу.
ОН 12.5. Жұмыс бригадасының орындалған жұмыстарының есебін жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
545-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07240300 - Мұнай және газ кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
072 Өндірістік және өңдеу салалары
0724 Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
07240300 - Мұнай және газ кен орындарын пайдалану
Біліктілігі:

РО 11.1. Координировать работу персонала на буровой площадке.
РО 11.2. Контролировать техническую документации по буровым работам и их результаты.
РО 11.3. Организовывать геолого-технические исследования и каротаж во время бурения.
РО 11.4. Контролировать работы по рекультивации земель по окончании буровых работ
ПК 12. Организовать работу буровой бригады
ПМ 12. Организация работу буровой бригады
РО 12.1. Контролировать своевременное выполнение производственных заданий рабочей бригадой.
РО 12.2. Обеспечивать соблюдение бригадой требований геолого-технического наряда, режимно-технологической карты и графика буровых работ.
РО 12.3. Организовывать проведение мероприятий по выполнению правил охраны труда, пожарной безопасности, охране окружающей среды, технической эксплуатации оборудования и инструмента, а также контроль за их соблюдением.
РО 12.4. Осуществлять ведение документации по учету выполненных работ.
РО 12.5. Составлять отчет рабочей бригады о выполненных работах.
Приложение 545
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07240300 - Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений"
Сноска. Приказ дополнен приложением 545 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
072 Производственные и обрабатывающие отрасли
0724 Горное дело и добыча полезных ископаемых
Специальность:
07240300 - Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07240301 - Мұнай және газ кен орындарын пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін орындау
КМ 1. Мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесін орындау
ОН 1.1. Ұңғыманың жер үсті жабдықтарын, ұңғымалардың шығу желілерін, өлшеу қондырғыларын, құбырларды, сорғы қондырғыларын қоса алғанда, нысандарды аралап шығу.
ОН 1.2. Игерілетін кен орнының сипаттамасын және оны пайдалану тәсілдерін түсіндіру;
ОН 1.3. Ұңғымалардың, газды кешенді дайындау қондырғыларының, топтық өлшеу қондырғыларының берілген жұмыс режимін қолдау.
ОН 1.4 Ұңғымалар жабдығының жай-күйінің ақаусыздығына бақылау жүргізу
ОН 1.5. Мұнай кәсіпшілігі жабдықтарына, қондырғылар мен құбыр жолдарына қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.6. Мұнайды сусыздандыру, тұзсыздандыру және тұрақтандырудың технологиялық процесін орындау.
ОН 1.7. Сорғылар мен технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету, сақтандыру құрылғыларының жұмысын тексеру, мұнай қыздырғыш пештеріне қызмет көрсету бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
КҚ 2. Кәсіпшіліктегі технологиялық процесті бақылау
КМ 2. Кәсіпшіліктегі технологиялық процесті бақылау
ОН 2.1. Технологиялық процестің ағымдағы жағдайын бағалау.
ОН 2.2. Кәсіпшілікте мұнай, газ және газ конденсатын өндірудің технологиялық процесіне бақылау жасау.
ОН 2.3. Тіркеу аспаптарының көрсеткіштерін есепке алуды жүргізу
ОН 2.4. Жұмыс агентінің ұңғымаларға берілуін реттеуді жүзеге асыру.
ОН 2.5. Автоматика және телемеханика құралдарының көмегімен мұнай, газ және газ конденсатын өндіруді өлшеудің қашықтықтан технологиялық процесін басқару.
ОН 2.6. Ұңғымалардан (айдау ұңғымаларын қоса алғанда) және топтық өлшеу қондырғыларынан ақпарат жинауды, өңдеуді және беруді жүргізу.
ОН 2.7. Технологиялық аппараттардағы Технологиялық параметрлерге: температураға, қысымға, шығынға, фазааралық деңгейге бақылау жүргізу.
КҚ 3. Ұңғымалар мен жабдықтарға қызмет көрсету кезінде анықталған ақауларды жою
КМ 3. Ұңғымалар мен жабдықтарға қызмет көрсету кезінде анықталған ақауларды жою

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07240301 - Прикладной бакалавр эксплуатации нефтяных и газовых месторождений"
ПК 1. Выполнять технологический процесс добычи нефти, газа и газового конденсата
ПМ 1. Выполнение технологического процесса добычи нефти, газа и газового конденсата
РО 1.1. Осуществлять обход объектов, включая наземное оборудование скважины, выкидных линий скважин, замерных установок, трубопроводов, насосных установок.
РО 1.2. Объяснять характеристику разрабатываемого месторождения и способы его эксплуатации;
РО 1.3. Выполнять поддержание заданного режима работы скважин, установок комплексной подготовки газа, групповых замерных установок.
РО 1.4. Вести наблюдение за исправностью состояния оборудования скважин
РО 1.5. Производить работы по обслуживанию и текущему ремонту нефтепромыслового оборудования, установок и трубопроводов.
РО 1.6. Выполнять технологический процесс обезвоживания, обессоливания и стабилизации нефти.
РО 1.7. Осуществлять мероприятия по обслуживанию насосов и технологического оборудования.
ПМ 2. Контроль за технологическим процессом на промысле
ПМ 2. Контролировать технологический процесс на промысле
РО 2.1. Оценивать текущее состояние технологического процесса.
РО 2.2. Выполнять контроль за технологическим процессом добычи нефти, газа и газового конденсата на промысле.
РО 2.3. Вести учет показаний регистрирующих приборов
РО 2.4. Осуществлять регулирование подачу рабочего агента в скважины.
РО 2.5. Управлять технологическим процессом замеров добычи нефти, газа и газового конденсата с помощью средств автоматики и телемеханики.
РО 2.6. Вести сбор, обработку и передачу информации со скважин и из групповых замерных установок.
РО 2.7. Вести контроль за технологическими параметрами.
ПК 3. Устранять неполадки, выявленных при обслуживании скважин и оборудования
ПМ 3. Устранение неполадок, выявленных при обслуживании скважин и оборудования

ОН 3.1. Ұңғымалар мен басқа да мұнай кәсіпшілігі жабдықтарының жұмысында байқалған барлық ақаулар туралы жұмыс жетекшісіне хабарлау.
ОН 3.2. Қызмет көрсетуші персоналға технологиялық режимнің анықталған бұзушылықтарын түзету бойынша тапсырма беру.
ОН 3.3. Цехтың газды кешенді дайындау қондырғысының жұмыс парақтарын жүргізу.
ОН 3.4. Кен орнын игеру бойынша шешімді таңдауды түсіндіру.
ОН 3.5. Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен жердегі және жерасты жабдықтарындағы, автоматика және телемеханика құралдарының жұмысындағы ақаулардың сипатын анықтау.
ОН 3.6. Қарапайым мұнай кәсіпшілігі жабдығы мен арматураның жекелеген тораптары мен механизмдерін бөлшектеуді, жөндеуді және құрастыруды жүзеге асыру.
ОН 3.7. Жабдықтар мен аппаратураларға ағымдағы жөндеу жүргізу.
КҚ 4. Қызмет көрсетілетін ұңғымалардың технологиялық режимін жүргізу
КМ 4. Қызмет көрсетілетін ұңғымалардың технологиялық режимін жүргізу
ОН 4.1. Құбырларды, технологиялық жабдықтарды сынауды жүргізу.
ОН 4.2. Гидрат түзілуін, парафин, тұз шөгінділерін болдырмау бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу.
ОН 4.3. Автоматика және телемеханика құралдарының жұмысын бақылау.
ОН 4.4. Ұңғыманың тереңдігін өлшеу.
ОН 4.5. Ұңғымаларды зерттеу жұмыстарына қатысу.
ОН 4.6. Кәсіпшілік және орталық технологиялық қызметте жұмыс істеу және апаттық жағдайлар туралы ақпаратты дайындау және беру.
ОН 4.7. Ұңғымалардың жұмысы туралы мәліметтер құрастыру.
КҚ 5. Геологиялық-техникалық жұмыстарды жүргізу
КМ 5. Геологиялық-техникалық жұмыстарды жүргізу
ОН 5.1. Қабаттарды гидрожару және гидроқұмағынды перфорация процесін жүргізуді жүзеге асыру.
ОН 5.2. Жабдықтарты гидравликалық жаруға дайындау.
ОН 5.3. Айдалатын сұйықтықтың мөлшерін өлшеу.
ОН 5.4. Сұйықтық пен құмның агрегат сорғысының қабылдауларына берілуін реттеу.
ОН 5.5. Аспаптарды ұңғыманың сағасына жақын орнату, оларды сағалық арматурамен қосу, қабаттарды гидравликалық жару процесінде аспаптардың жұмысын бақылау.
ОН 5.6. Ұңғымалардың өнімділігін анықтау.
ОН 5.7. Ұңғымаларды зерттеу нәтижелеріне негізделген әртүрлі әдістерді енгізу.
КҚ 6. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 6. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.2. Ұңғыманың түп маңы аймағын өңдеу процесіне дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.3. Әртүрлі реагенттерді, ерітінділерді, сұйықтықтарды дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 6.4. Жылжымалы құрылғылар (мұнаралар, мачталар) мен агрегаттарды орнатуды, тексеруді және орталықтандыруды орындау.

РО 3.1. Информировать руководителя работ о замеченных неполадках в работе скважин и нефтепромыслового оборудования.
РО 3.2. Выдавать задание по исправлению выявленных нарушений технологического режима обслуживающему персоналу.
РО 3.3. Вести режимные листы работы установки комплексной подготовки газа цеха.
РО 3.4. Объяснять выбор решения по разработке месторождения и выбор методов обслуживания скважин
РО 3.5. Определять характер неполадок в наземном и подземном оборудовании, в работе средств автоматики и телемеханики.
РО 3.6. Осуществлять разборку, ремонт и сборку отдельных узлов и механизмов нефтепромыслового оборудования.
РО 3.7. Выполнять текущий ремонт оборудования и аппаратуры.
ПК 4. Вести технологический режим обслуживаемых скважин
ПМ 4. Ведение технологического режима обслуживаемых скважин
РО 4.1. Производить опрессовку трубопроводов, технологического оборудования.
РО 4.2. Проводить профилактические работы по предотвращению гидратообразований, отложений парафина, солей.
РО 4.3. Контролировать работу средств автоматики и телемеханики.
РО 4.4. Выполнять замер глубины скважины.
РО 4.5. Участвовать в работах по исследованию скважин.
РО 4.6. Проводить подготовку и передачу информации о выполнении работ и аварийных ситуациях на промысел и центральной технологической службе.
РО 4.7. Составлять сводки о работе скважин.
ПК 5. Проводить геолого-технические работы
ПМ 5. Проведение геолого-технических работ
РО 5.1. Осуществлять ведение процесса гидроразрыва пласта и гидропескоструйной перфорации.
РО 5.2. Подготавливать оборудование к проведению гидроразрыва.
РО 5.3. Производить замер количества закачиваемой жидкости.
РО 5.4. Регулировать подачи жидкости и песка на приемы насоса агрегата.
РО 5.5. Устанавливать приборы у устья скважины, соединение их с устьевой арматурой, наблюдение за работой приборов в процессе гидроразрыва пласта.
РО 5.6. Определять производительность и продолжительность работы скважин.
РО 5.7. Внедрять различные методы, основываясь на результаты исследования скважин.
ПК 6. Выполнять работы по подготовке скважин к ремонтам
ПМ 6. Выполнение работы по подготовке скважин к ремонтам.
РО 6.1. Выполнять работы по подготовке скважин к ремонтам.
РО 6.2. Проводить подготовительные работы к процессу обработки призабойной зоны.
РО 6.3. Выполнять работы по заготовке различных реагентов, растворов, жидкостей.
РО 6.4. Выполнять установку, проверку и центровку передвижных сооружений (вышки, мачты) и агрегатов.

ОН 6.5. Ұңғымаларды бастыру және разрядтау процестерін жүзеге асыру
КҚ 7. Ұңғымаларға жерасты және күрделі жөндеу жүргізу
КМ 7. Ұңғымаларға жерасты және күрделі жөндеу жүргізу
ОН 7.1. Жөндеуден шыққан ұңғымаларды қабылдау.
ОН 7.2. Сорғы-компрессорлық құбырлар мен бұрғылау құбырларын төсеу үшін қабылдау көпірлерінде жұмыс істеу кезінде көтергіш қондырғыларды монтаждау және демонтаждау.
ОН 7.3. Ұңғымаларды күрделі жөндеу кезінде дайындық және қорытынды жұмыстарды жүргізу.
ОН 7.4. Сорғы-компрессорлық құбырлар мен бұрғылау құбырларын беру үшін жоғары және төмен қысым желілерін монтаждау және демонтаждау.
ОН 7.5. Жуу сорғыларының жұмысына бақылау жүргізу
ОН 7.6. Химиялық реагенттер мен жабдықтарды дайындау.
ОН 7.7. Тұз қышқылының концентрациясын және химиялық реагенттердің мөлшерін анықтау.
КҚ 8. Қауіпсіз жұмыс ортасын және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету
КМ 8. Қауіпсіз жұмыс ортасын және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету
ОН 8.1. Қауіпсіз жұмыс ортасын қамтамасыз ету үшін іс-шараларды жүзеге асыру
ОН 8.2. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
ОН 8.3. Еңбекті қорғау жағдайына бақылау жүргізу.
ОН 8.4. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеу.
ОН 8.5. Қоршаған ортаны қорғау жағдайына бақылау жүргізу.
КҚ 9. Мұнай, газ және газ конденсатын өндіру жөніндегі бригаданың өндірістік қызметіне басшылық ету
КМ 9. Мұнай, газ және газ конденсатын өндіру жөніндегі бригаданың өндірістік қызметіне басшылық ету
ОН 9.1. Ұңғымалар жұмысының технологиялық режимін қамтамасыз ету.
ОН 9.2. Өндірістік қызметке ұйымдастырушылық-техникалық сүйемелдеуді іске асыру.
ОН 9.3. Өндірістік қызмет нәтижелерін талдау.
ОН 9.4. Мұнай және газ өндіру жөніндегі бригада мүшелерінің орындайтын жұмыстарының сапасын қамтамасыз ету.
КҚ 10. Пайдалану ұңғымаларының, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдықтарының жұмыстарын белгіленген технологиялық режимдерге сәйкес ұйымдастыру
КМ 10. Пайдалану ұңғымаларының, мұнай-газ кәсіпшілігі жабдықтарының жұмыстарын белгіленген технологиялық режимдерге сәйкес ұйымдастыру
ОН 10.1. Бекітілген технологиялық режимдерден ауытқу себептерін жою бойынша жедел шараларды орындау.
ОН 10.2. Геологиялық-техникалық іс-шараларды әзірлеу.
ОН 10.3. Қалдық және шығарылуы қиын қорларды игеру бойынша геологиялық - техникалық іс-шараларға қатысу.
ОН 10.4. Пайдалану ұңғымалары мен басқа да өндірістік объектілер жұмысының технологиялық режимдерін құрастыру.
КҚ 11. Мұнай өндіру және игеру процестерін реттеу
КМ 11. Мұнай өндіру және игеру процестерін реттеу

РО 6.5. Осуществлять процессы глушения и разрядки скважин.
ПК 7. Проводить подземный и капитальный ремонт скважин
ПМ 7. Проведение подземного и капитального ремонта скважин
РО 7.1. Проводить прием скважин, вышедших из ремонта.
РО 7.2. Выполнять монтаж и демонтаж подъемных установок при работе на приемных мостках для укладки насосно-компрессорных труб и бурильных труб.
РО 7.3. Проводить подготовительные и заключительные работы при проведении капитального ремонта скважин.
РО 7.4. Выполнять монтаж и демонтаж линий высоких и низких давлений для подачи насосно-компрессорных труб и бурильных труб.
РО 7.5. Вести наблюдение за работой промывочных насосов
РО 7.6. Готовить химические реагенты и оборудование.
РО 7.7. Определять концентрацию соляной кислоты и дозировку химических реагентов.
ПК 8. Обеспечивать безопасную рабочую среду и охрану окружающей среды
ПМ 8. Обеспечение безопасной рабочей среды и охраны окружающей среды
РО 8.1. Осуществлять мероприятия для обеспечения безопасной рабочей среды.
РО 8.2. Пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты.
РО 8.3. Вести контроль состояния охраны труда
РО 8.4. Расследовать несчастные случаи на производстве.
РО 8.5 Вести мероприятия по недопущению загрязнения окружающей среды.
ПК 9. Руководить производственной деятельностью бригады по добыче нефти, газа и газового конденсата
ПМ 9. Руководство производственной деятельностью бригады по добыче нефти, газа и газового конденсата
РО 9.1. Обеспечивать технологический режим работы скважин.
РО 9.2. Осуществлять организационно-техническое сопровождение производственной деятельности.
РО 9.3. Анализировать результаты производственной деятельности.
РО 9.4. Обеспечивать качество выполняемых работ членами бригады по добыче нефти и газа.
ПК 10. Организовывать работы эксплуатационных скважин, нефтегазопромыслового оборудования в соответствии с установленными технологическими режимами
ПМ 10. Организация работ эксплуатационных скважин, нефтегазопромыслового оборудования в соответствии с установленными технологическими режимами
РО 10.1. Выполнять оперативные меры по устранению причин отклонений от утвержденных технологических режимов.
РО 10.2. Разрабатывать геолого-технических мероприятия.
РО 10.3. Принимать участие в геолого - технических мероприятиях по разработке остаточных и трудноизвлекаемых запасов.
РО 10.4. Составлять технологических режимов работы эксплуатационных скважин и других производственных объектов.
ПК 11. Регулировать процессы разработки и извлечения нефти
ПМ 11. Регулирование процессов разработки и извлечения нефти

ОН 11.1. Апаттардыңм алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін олардың себептерін талдау.
ОН 11.2. Ұңғымаларға ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу сапасын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
547-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07310100 - Архитектура" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0731 Сәулет және қала құрылысы
Мамандығы:
07310100 - Архитектура
Біліктілігі:

РО 11.1. Анализировать причины аварий для разработки мероприятий по их предупреждению и устранению.
РО 11.2. Обеспечивать качество проведения текущего и капитального ремонта скважин.
Приложение 547
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07310100 - Архитектура"
Сноска. Приказ дополнен приложением 547 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0731 Архитектура и градостроительство
Специальность:
07310100 - Архитектура
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07310101 - Архитектура қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1.Дизайн жобасын жобалауға қатысу
КМ 1. Дизайн жобасын жобалауға қатысу
ОН 1.1. Қол графикасының түрлі техникасын, скетчинг дағдыларын, сурет, кескіндеме, түстану және колористика негіздерін қолдану.
ОН 1.2. Жазықтықта және кеңістікте композиция құрудың заңдылықтарын, ережелері мен құралдарын қолдану.
ОН 1.3. Эскиздерді, диаграммаларды, иллюстрацияларды, макеттерді, екі өлшемді кескіндерді және күрделі графиканы әзірлеуге арналған компьютерлік графикалық бағдарламаларды меңгеру.
ОН 1.4. Жарнама плакаттарының, баспа өнімдерінің жобаларын орындау; заманауи жарнама және дизайн талаптарына сәйкес витриналарды, жәрмеңкелерді, көрмелерді және олардың элементтерін безендіру.
ОН 1.5. Әлеуметтік, функционалдық-технологиялық, эргономикалық, эстетикалық,экономикалық талаптарды білу негізінде және құрылыс материалдарының құрылымдық шешімдері мен сипаттамаларын таңдауды ескере отырып, тұрғын және қоғамдық ғимараттардың экстерьерлері мен интерьерлерінің жобаларын орындау.
ОН 1.6. Жобаның техникалық тапсырмасы мен функционалдық мақсатына сәйкестігін қамтамасыз ете отырып, сызбалар мен кескіндерді сандық нұсқада түзету және өңдеу.
КҚ 2. Жобаларды 3D форматында рәсімдеу
КМ 2. Жобаларды 3D форматында рәсімдеу
ОН 2.1. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, көп өлшемді кескіндерді салу техникасын қолдану.
ОН 2.2. Дизайн объектілерінің кескінін 3D визуализациялауды орындау.
ОН 2.3. Компьютерлік анимацияны қолдана отырып, қозғалыстағы нысандарды бейнелеу.
КҚ 3. Жоба алдындағы зерттеу және әзірлеу деректерін өткізу және дамыту архитектуралық бөлімін құжатқа жобалау
КМ 3. Жоба алдындағы зерттеу және әзірлеу деректерін өткізу және дамыту архитектуралық бөлімін құжатқа жобалау
ОН 3.1. Құрылыс учаскесінің климаттық және инженерлік-геологиялық, қала құрылысы жағдайларын қоса алғанда, құрылыс ауданының объективті жағдайлары туралы деректерді жинауды, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеу үшін қажетті қосымша деректерді жинау құралдары мен әдістерін анықтау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07310101 - Прикладной бакалавр архитектуры"
ПК 1. Участвовать в проектировании дизайн - проекта
ПМ 1. Участие в проектировании дизайн - проекта
РО 1.1. Применять техники ручной графики, навыки скетчинга, основы рисунка, живописи, цветоведения и колористики.
РО 1.2. Применять законы, правила и средства создания композиции на плоскости и в пространстве.
РО 1.3. Владеть компьютерными графическими программами для разработки эскизов, диаграмм, иллюстраций, макетов, двумерных изображений и сложной графики.
РО 1.4. Выполнять проекты рекламных плакатов, печатной продукции; оформления витрин, ярмарок, выставок и их элементов в соответствии с требованиями современной рекламы и дизайна.
РО 1.5. Выполнять проекты экстерьеров и интерьеров жилых и общественных зданий.
РО 1.6. Корректировать и обрабатывать чертежи и изображения в цифровом варианте.
ПК 2. Оформлять проекты в формате 3D
ПМ 2. Оформление проектов в формате 3D
РО 2.1. Использовать технику рисования многомерных изображений с применением современных компьютерных программ.
РО 2.2.Выполнять 3D визуализацию изображения объектов проектирования.
РО 2.3. Изображать объекты в движении с применением компьютерной анимации.
ПК 3. Проводить предпроектные исследованияи подготавливать данные для разработки архитектурного раздела проектной документации
ПМ 3. Проведение предпроектных исследований и подготовка данных для разработки архитектурного раздела проектной документации
РО 3.1. Осуществлять сбор, обработку и анализ данных об объективных условиях района застройки.
РО 3.2. Определять средства и методы сбора дополнительных данных, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации.

ОН 3.3. Жобалау құжаттамасының сәулеттік бөлімін әзірлеу үшін қажетті құрылыс учаскесінің ерекшеліктерін талдау үшін заттай зерттеулер жүргізу.
КҚ 4. Жеке сәулет өнерін дамыту және көлемдік жоспарлау жекенген сәулеттік және көлемдик жоспарлау шешімдерін әзірлеу күрделі құрылыс объектісі
КМ 4. Жеке сәулет өнерін дамыту және көлемдік жоспарлау жекенген сәулеттік және көлемдик жоспарлау шешімдерін әзірлеу
ОН 4.1. Жеке сәулет және көлемдік жоспарлау шешімдерін әзірлеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдауды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Сәулет-құрылыс жобалауды автоматтандыру және компьютерлік модельдеу құралдарын пайдалану.
ОН 4.3. Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес күрделі құрылыс объектісінің жекелеген әзірленген сәулеттік шешімдерінің жобалық құжаттамасының мәтіндік және графикалық материалдарын ресімдеу бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 5. Күрделі құрылыс объектілерінің авторлық жобасын әзірлеу
КМ 5. Күрделі құрылыс объектілерінің авторлық жобасын әзірлеу
ОН 5.1. Жобаның функционалдық-жоспарлау, көлемдік-кеңістіктік, көркемдік, стильдік және басқа да шешімдерінің сипаттамасы мен негіздемесін ресімдеу.
ОН 5.2. Ғарыштық-кеңістіктік, құрылымдық, инженерлік шешімдер мен күрделі құрылыс объектілерінің әртүрлі түрлерінің пайдалану сапасының өзара байланысына қойылатын негізгі талаптарды білу негізінде жобалар әзірлеу.
ОН 5.3. Күрделі құрылыс объектілерін жобалау кезінде халықтың қауқары аз топтары үшін кедергісіз ортаны қамтамасыз ету бойынша сәулет-құрылыс жобалаудың негізгі құралдарын пайдалану.
ОН 5.4. Күрделі құрылыс объектісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін, сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерін кешенді есептеуді жүзеге асыру.
ОН 5.5. Құжаттаманы ұсыну үшін күрделі құрылыс объектілерінің сәулетін бейнелеудің оңтайлы нысандары мен әдістерін таңдау және қолдану.
ОН 5.6. Күрделі құрылыс объектісінің сәулеттік бөлімінің жобалық құжаттамасын ресімдеу.
ОН 5.7. Мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес сараптамаға, тапсырыс берушімен және басқа да мүдделі тараптармен келісуге жобалық құжаттаманың сапасын бақылауды және дайындауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Жобалау құжаттамасының сәулеттік бөлімі бойынша авторлық қадағалау іс-шараларын және объектіні салу кезеңінде ақауларды жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға қатысу
КМ 6. Жобалау құжаттамасының сәулеттік бөлімі бойынша авторлық қадағалау іс-шараларын және объектіні салу кезеңінде ақауларды жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға қатысу
ОН 6.1. Құрылыс жұмыстарының көлемі мен орындалу сапасының жобалау құжаттамасының сәулет бөлімінің талаптарына сәйкестігін талдауды жүзеге асыру.

РО 3.3. Проводить натурные обследования для анализа особенностей участка строительства.
ПК 4. Разрабатывать отдельные архитектурные и объемно-планировочные решения архитектурного раздела проектной документации объекта капитального строительства
ПМ 4. Разработка отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений архитектурного раздела проектной документации
РО 4.1. Осуществлять выбор оптимальных методов и средств разработки отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений.
РО 4.2. Использовать средства автоматизации архитектурно-строительного проектирования и компьютерного моделирования.
РО 4.3. Выполнять работы по оформлению текстовых и графических материалов проектной документации в соответствии с требованиями нормативных документов Республики Казахстан.
ПК 5. Разрабатывать авторский проект объектов капитального строительства
ПМ 5. Разработка авторского проекта объектов капитального строительства
РО 5.1. Готовить описание и обоснование функционально-планировочных, объемно-пространственных, художественных, стилевых и других решений проекта.
РО 5.2. Разрабатывать проекты на основе требований к взаимосвязи объемно-пространственных, конструктивных, инженерных решений и эксплуатационных качеств объектов капитального строительства.
РО 5.3. Использовать основные средства архитектурно-строительного проектирования по обеспечению безбарьерной среды для маломобильных групп населения при проектировании объектов капитального строительства.
1.РО 5.4. Осуществлять комплексные расчеты технико-экономических показателей, архитектурных и объемно-планировочных решений объекта капитального строительства.
РО 5.5. Выбирать и применять оптимальные формы и методы изображения архитектуры объектов капитального строительства для презентаций документации
эскизного проекта.
РО 5.6. Оформлять проектную документацию архитектурного раздела объекта капитального строительства.
РО 5.7. Осуществлять контроль качества и подготовку проектной документации к экспертизе и к согласованию с заказчиком в соответствии с требованиями государственных нормативов.
ПК 6. Участвовать в осуществлении мероприятий авторского надзора по архитектурному разделу проектной документации и мероприятий по устранению дефектов в период строительства объекта
ПМ 6. Участие в осуществлении мероприятий авторского надзора по архитектурному разделу проектной документации и мероприятий по устранению дефектов в период строительства объекта
РО 6.1. Осуществлять анализ соответствия объемов и качества выполнения строительных работ требованиям архитектурного раздела проектной документации.

ОН 6.2. Анықталған ақауларды жою тәртібі туралы ұсынымдар мен нұсқаулардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 7. Жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеуді жүзеге асыратын бірлесіп орындаушы қызметкерлерге басшылық ету
КМ 7. Жобалық құжаттаманың сәулеттік бөлімін әзірлеуді жүзеге асыратын бірлесіп орындаушы қызметкерлерге басшылық ету
ОН 7.1. Өндірістік тапсырмалардың мазмұны мен көлемін ескере отырып, қызметкерлерді бөлудің оңтайлылығын анықтау.
ОН 7.2. Қызметкерлердің өндірістік тапсырмаларды орындау нәтижелілігін, тиімділігін және сапасын бағалауды жүзеге асыру.
ОН 7.3. Жобалау құжаттамасының сәулеттік бөлімін әзірлеу үшін қажетті қосымша деректерді жинау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау және бақылауды жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
549-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07310200 - Геодезия және картография" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0731 Сәулет және қала құрылысы
Мамандығы:
07310200 - Геодезия және картография
Біліктілігі:

РО 6.2. Осуществлять контроль исполнения рекомендаций и указаний о порядке устранения выявленных дефектов.
РО 6.3. Оформлять отчетную документацию по результатам проведения мероприятий авторского надзора.
ПК 7. Руководить работниками-соисполнителями, осуществляющими разработку архитектурного раздела проектной документации
ПМ 7. Руководство работниками-соисполнителями, осуществляющими разработку архитектурного раздела проектной документации
РО 7.1. Определять оптимальность распределения работников с учетом содержания и объемов производственных заданий.
РО 7.2. Оценивать результативность, эффективность и качество выполнения работниками производственных заданий.
РО 7.3. Планировать и осуществлять контроль работ по сбору дополнительных данных, необходимых для разработки архитектурного раздела проектной документации.
Приложение 549
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07310200 - Геодезия и картография"
Сноска. Приказ дополнен приложением 549 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0731 Архитектура и градостроительство
Специальность:
07310200 - Геодезия и картография
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07310201 - Геодезия және картография қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Түсірілім негіздемесін жасау үшін дайындық жұмыстарын орындау
КМ 1. Түсірілім негіздемесін жасау үшін дайындық жұмыстарын орындау
ОН 1.1. Бағдарлау, номенклатура, масштаб бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 1.2. Геодезиялық аспаптар мен құрылғыларды тексеру мен реттеуді орындау және олардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
ОН 1.3. Бұрыштық және сызықтық өлшеулерді орындау.
ОН 1.4. Бедердің түрлері мен типтерін, олардың шығу тегін анықтау.
КҚ 2. Геодезиялық жұмыстарды орындау үшін түсірілім негіздемесін құру
КМ 2. Геодезиялық жұмыстарды орындау үшін түсірілім негіздемесін құру
ОН 2.1. Пландық-биіктік түсіру негіздемесін құру.
ОН 2.2. Топографиялық түсірістерді орындау.
ОН 2.3. Геодезиялық өлшеулер нәтижелеріннің математикалық өңдеулерін орындау.
ОН 2.4. Топографиялық пландар мен сызбаларды құру.
ОН 2.5. Есеп беру құжаттарын дайындау.
КҚ 3. Инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау
КМ 3. Инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау
ОН 3.1. Құрылысты жобалау кезінде инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау және оларды өңдеу.
ОН 3.2. Құрылыстарды салу кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау және оларды өңдеу.
ОН 3.3. Құрылыстар мен конструкциялардың деформациясының бақылауын орындау.
ОН 3.4. Инженерлік-геодезиялық жұмыстардың нәтижесін өңдеу мен бағалау үшін компьютерлік технологияларды қолдану.
ОН 3.5. Инженерлік-геодезиялық жұмыстардың орындалуын бақылау.
КҚ 4. Фотограмметриялық жұмыстарды орындау
КМ 4. Фотограмметриялық жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Фотограмметриялық және стереофотограмметриялық жұмыстарды орындау және оларды өңдеу.
ОН 4.2. Аэрофотосуреттер мен ғарыштық суреттерінің өңдеуін орындау.
ОН 4.3. Фотограмметриялық желіні құру үшін геодезиялық өлшеулерді орындау және өңдеу.
ОН 4.4. Далалық өлшеулерді автоматтандыру үшін компьютерлік технологияларды қолдану.
ОН 4.5. Әр түрлі мақсаттағы топографиялық карталар мен пландарды жаңарту.
ОН 4.6. Фотограмметриялық жұмыстардың орындалуын бақылау.
КҚ 5. Карталар мен пландардың түпнұсқасын жасау бойынша картографиялық жұмыстарды орындау
КМ 5. Карталар мен пландардың түпнұсқасын жасау бойынша картографиялық жұмыстарды орындау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07310201 - Прикладной бакалавр геодезии и картографии"
ПК 1. Выполнять подготовительные работы для создания съемочного обоснования
ПМ 1. Выполнение подготовительных работ для создания съемочного обоснования
РО 1.1. Выполнять работы по ориентированию, номенклатуре, масштабам.
РО 1.2. Выполнять поверки и юстировки геодезических приборов и инструментов и обеспечивать их правильную эксплуатацию.
РО 1.3. Выполнять угловые и линейные измерения.
РО 1.4. Определять типы и формы рельефа, их происхождение.
ПК 2. Создавать съемочное обоснование для выполнения геодезических работ
ПМ 2. Создание съемочного обоснования для выполнения геодезических работ
РО 2.1. Создавать планово-высотное обоснование.
РО 2.2. Выполнять топографические съемки.
РО 2.3. Выполнять математическую обработку геодезических измерений.
РО 2.4. Создавать топографические планы и чертежи.
РО 2.5. Подготавливать отчетную документацию.
ПК 3. Выполнять инженерно-геодезические работы
ПМ 3. Выполнение инженерно-геодезических работ
РО 3.1. Выполнять инженерно-геодезические работы и их обработку при проектировании сооружений.
РО 3.2. Выполнять геодезические работы и их обработку при строительстве сооружений.
РО 3.3. Выполнять наблюдения за деформациями сооружений и конструкций.
РО 3.4. Применять компьютерные технологии для обработки и оценки результатов инженерно-геодезических работ.
РО 3.5. Осуществлять контроль выполнения инженерно-геодезических работ.
ПК 4. Выполнять фотограмметрические работы
ПМ 4. Выполнение фотограмметрических работ
РО 4.1. Выполнять фотограмметрические и стереофотограмметрические работы и их обработку.
РО 4.2. Выполнять обработку аэро- и космических снимков.
РО 4.3. Выполнять геодезические измерения и их обработку для построения фотограмметрической сети.
РО 4.4. Применять компьютерные технологии для автоматизации полевых измерений.
РО 4.5. Обновлять топографические карты и планы различного назначения.
РО 4.6. Осуществлять контроль выполнения фотограмметрических работ.
ПК 5. Выполнять картографические работы по созданию оригиналов карт и планов
ПМ 5. Выполнение картографических работ по созданию оригиналов карт и планов

ОН 5.1. Әр түрлі масштабтағы карталар мен пландарды құрастыру.
ОН 5.2. Жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдармен жұмыс жасау.
ОН 5.3. Карталарды басып шығаруға дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 5.4. Картографиялық жұмыстардың орындалуын бақылау.
КҚ 6. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарының құжаттарын жүйелеу және бағалау
КМ 6. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарының құжаттарын жүйелеу және бағалау
ОН 6.1. Құжаттарды жинау процесін түзету және бақылау.
ОН 6.2. Геодезиялық өлшеулердің нәтижесін талдау және бағалау.
ОН 6.3. Фотограмметриялық өлшеулердің нәтижесін талдау және бағалау.
ОН 6.4. Карталар мен пландарды құрастыру үшін алынған картографиялық мәліметтерді талдау және бағалау.
КҚ 7. Өндірісті ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 7. Өндірісті ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау бойынша жұмыстарды орындау
ОН 7.1. Әртүрлі мақсаттағы объектілерді іздестіру, жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстардың есептеулерін орындау.
ОН 7.2. Фотограмметриялық және стереофотограмметриялық жұмыстардың есептеулерін орындау.
ОН 7.3. Картаны құрастыру кезінде картографиялық жұмыстардың есептеулерін орындау.
ОН 7.4. Геодезиялық, картографиялық және фотограмметриялық жұмыстардың түрлері бойынша есептер құру.
ОН 7.5. Техникалық тапсырмалардың орындалуын түзету және бақылау.
КҚ 8. Геодезиялық, фотограмметриялық және картографиялық мәліметтер базасын қалыптастыру
КМ 8. Геодезиялық, фотограмметриялық және картографиялық мәліметтер базасын қалыптастыру
ОН 8.1. Жүрістер мен желілердің сызбасын құру.
ОН 8.2. Координаталар мен биіктіктердің каталогын құру.
ОН 8.3. Таралуы шектеулі құжаттарды, істерді және басылымдарды есепке алу, пайдалану және сақтау ережелерінің сақталуын бақылау.
ОН 8.4. Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді беру ережелерінің сақталуын бақылау.
ОН 8.5. Геодезиялық, фотограмметриялық картографиялық өлшеулердің базасының қорын қалыптастыруды бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
551-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07310300 - Жерге орналастыру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0731 Сәулет және қала құрылысы
Мамандығы:
07310300 - Жерге орналастыру
Біліктілігі:

РО 5.1. Составлять карты и планы разных масштабов.
РО 5.2. Работать с программными средствами общего и специального назначения.
РО 5.3. Выполнять работы по подготовке карт к изданию.
РО 5.4. Осуществлять контроль выполнения картографических работ.
ПК 6. Систематизировать и оценивать документацию топографо-геодезических работ
ПМ 6. Систематизация и оценка документации топографо-геодезических работ
РО 6.1. Осуществлять контроль и коррекцию процесса сбора документации.
РО 6.2. Выполнять анализ и оценку результатов геодезических измерений.
РО 6.3. Выполнять анализ и оценку результатов фотограмметрических измерений.
РО 6.4. Выполнять анализ и оценку картографических материалов для создания карт и планов.
ПК 7. Выполнять работы по организации, планированию и контролю производства
ПМ 7. Выполнение работ по организации, планированию и контролю производства
РО 7.1. Выполнять расчеты геодезических работ при изысканиях, проектировании и строительстве объектов различного назначения.
РО 7.2. Выполнять расчеты фотограмметрических и стереофотограмметрических работ.
РО 7.3. Выполнять расчеты картографических работ при создании карт.
РО 7.4. Составлять отчеты по геодезическим, фотограмметрическим и картографическим работам.
РО 7.5. Осуществлять контроль и коррекцию выполнения технических заданий.
ПК 8. Формировать базу геодезических, фотограмметрических и картографических данных
ПМ 8. Формирование базы геодезических, фотограмметрических и картографических данных
РО 8.1. Составлять схемы ходов и сетей.
РО 8.2. Составлять каталог координат и высот.
РО 8.3. Контролировать соблюдение правил учета, использования и хранения документов, дел и изданий ограниченного распространения.
РО 8.4. Контролировать соблюдение правил передачи сведений, составляющих государственные секреты.
РО 8.5. Контролировать формирование фондов базы данных геодезических, фотограмметрических картографических измерений.
Приложение 551
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07310300 - Землеустройство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 551 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0731 Архитектура и градостроительство
Специальность:
07310300 - Землеустройство
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07310301 - Жерге орналастыру қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Эскиз, жобалық схемалар мен картограммалар негізінде компьютерлік сызбаларды орындау және материалдарды автоматтандырылған компьютерлік құралдарын пайдалана отырып графикалық безендіру
КМ 1. Автоматтандырылған компьютерлік графиканы пайдалана отырып эскиздік құжаттар бойынша сызу ережелерін сақтап сызу жұмыстарын орындау.
ОН 1.1. Жұмыс орынды санитарлық және қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып дайындау.
ОН 1.2. Графикалық құжаттаманы дайындауға қойылатын техникалық және көркемдік талаптарды сақтау.
ОН 1.3. Арнайы шрифттердің стандарттарын пайдалану мен сызу құралдарын және техникасын меңгеру.
ОН 1.4. Жоспарларды бояуға арналған шрифт графикасының негіздерін, сызба құралдары мен техникасын қолдану және масштабтан тыс және түрлі түсті шартты белгілерді салу.
ОН 1.5. Шынайы келбеттен немесе эскиздік құжаттардан сызу ережелерін сақтай отырып топография, гидрография және рельефті салу.
КҚ 2. Геодезиялық аспаптардың көмегімен телімінің бөліну нәтижелері бойынша жобаларды орындау.
КМ 2. Геодезиялық құрылғылармен телімдерді бөліп жұмыс сызбасына орналастыру.
ОН 2.1. Электрондық тахеометр және GPS қабылдағыштармен бөліну нұсқаларымен жұмыс сызбаларын орындау.
ОН 2.2. Топографиялық пландар, атластар мен карталардың картографиялық сызбасың орындау.
ОН 2.3. Топографиялық профильдерді құру мен сызу техникасын меңгеру.
ОН 2.4. Геодезиялық бөлу жұмыстарын өзара орналасу мен жобалық шешімдер бойынша жүргізу.
ОН 2.5. Жобалық құжаттаманың жұмыс геодезиялық сызбаларын орындау.
КҚ 3. Графикалық схемалар, ілеспе мәлімдемелер мен кестелерді құрастыру.
КМ 3. Схемаларды, сипаттізімді, әртүрлі мәлімдемелер мен кестелерді құрастыру.
ОН 3.1. Сызбалар мен құжаттарды ресімдеу үшін стандарттарды, техникалық шарттарды және нұсқауларды пайдаланыу.
ОН 3.2. Сызбалар мен иллюстрация көшірмелерінің сипаттізімің, мәлімдеме мен кестелерің құрастыру.
ОН 3.3. Аймақтардың, көлдердің, теңіздердің, өзендердің және қабат-қабат төбелердің фондық бояуын орындау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07310301 - Прикладной бакалавр землеустройства"
ПК 1. Выполнять компьютерные чертежи по эскизам, проектным схемам и картограммам, проводить графические оформления материалов с помощью автоматизированных средств компьютерной графики
ПМ 1. Выполнение чертежных работ с помощью автоматизированных средств компьютерной графики с соблюдением правил черчения по эскизным документам
РО 1.1. Готовить рабочее место с соблюдением санитарных требований и техники безопасности.
РО 1.2. Соблюдать технические и художественные требования, предъявляемые к составлению графической документации.
РО 1.3. Использовать стандарты специальных шрифтов и владеть техникой черчения и чертежными инструментами.
РО 1.4. Применять принадлежности для черчения и приемы техники окрашивания планов, основы шрифтовой графики и вычерчивать внемасштабные и цветные условные знаки.
РО 1.5. Соблюдать правила вычерчивания топографии, гидрографии и рельефа по эскизным документам или с натуры.
ПК 2. Выполнять проекты по результатам разбивки участка с помощью геодезических приборов
ПМ 2. Разбивка участков геодезическими приборами с размещением в рабочем чертеже
РО 2.1. Выполнять рабочие чертежи с вариантами разбивки электронными тахеометрами, GPS-приемниками.
РО 2.2. Проводить картографическое вычерчивание топографических планов, атласов и карт.
РО 2.3. Владеть техникой составления и вычерчивания топографических профилей.
РО 2.4. Проводить геодезические разбивочные работы на местности взаимного расположения и проектных решений.
РО 2.5. Исполнять рабочие геодезические чертежи проектной документации.
ПК 3. Составлять графические схемы, сопутствующие ведомости и таблицы
ПМ 3. Составление схем, спецификаций, различных ведомостей и таблиц
РО 3.1. Использовать стандарты, технические условия и инструкции по составлению чертежей и оформлению документов.
РО 3.2. Составлять спецификации, ведомости и таблицы копии чертежей и иллюстраций.
РО 3.3. Выполнять фоновую окраску площадей, озер, морей, рек и послойную отмывку.

ОН 3.4. Схемалар, сипаттізім, мәлімдемелер мен кестелерді пайдаланудың негізгі ережелері мен шарттарын меңгеру және сызба-есептеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.5. Сызбаларды жасау, өңдеу және басып шығару мен цифрлық форматта жұмыс сызбаларын сызу үшін автоматтандыру жобалау жүйесін пайдалану.
КҚ 4. Картографиялық сызбаларды, схемаларды, жобалар мен жерге орналастыру карталарын рәсімдеу.
КМ 4. Картографиялық сызбаларды, схемаларды, жобалар мен жерге орналастыру карталарын тіркеу.
ОН 4.1. Картографиялық шрифттермен қисық контурлар мен биіктіктерді сызу техникасын меңгеру және жерге орналастыру жоспарын рәсімдеу.
ОН 4.2. Жерге орналастыру сызбалары, жоспарлар мен карталарына схемалар, сипаттізім, әртүрлі мәлімдемелер мен кестелерді құрастыру.
ОН 4.3. Сызбаларды рәсімдеу, қажетті жазулар мен белгілерді қойып шығу.
ОН 4.4. Жерге орналастыру жобасының жоспарлау-картографиялық құжаттарын оқу.
ОН 4.5. Картографиялық сызбалардың рәсімделуің талдау.
КҚ 5. Әртүрлі мақсаттар үшін аумақтарды жобалау, ұйымдастыру және орналастыру
КМ 5. Әртүрлі жер пайдалану жер аумағын жобалау, ұйымдастыру және орналастыру.
ОН 5.1. Жерге орналастыруды жобалау және кадастрлық жерді бағалау үшін топырақ, геоботаникалық, гидрологиялық және басқада зерттеу материалдарың дайындау.
ОН 5.2. Жаңадан қалыптастыру мен қолданыстағы жерге орналастыру мен жер пайдалануды оңтайландыру жобаларын әзірлеу.
ОН 5.3. Ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобаларын құрастыру.
ОН 5.4. Жерді пайдалану мен қорғау бойынша жұмыс жобаларын талдау.
ОН 5.5. Жерге орналастыру жұмыстарын жоспарлау мен ұйымдастыру.
КҚ 6. Жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу
КМ 6. Жерге орналастыру кезіндегі іздестіру мен зерттеу жұмыстарын жүргізу
ОН 6.1. Далалық геодезиялық жұмыстарын орындау.
ОН 6.2. Геодезиялық өлшеу нәтижелерін өңдеу.
ОН 6.3. Жоспарлау-картографиялық материалдарды құрастыру мен рәсімдеу.
ОН 6.4. Жерге орналастыру құжаттамаларын әзірлеу үшін аэрофото және ғарыштық түсірілім материалдарын дайындау.
ОН 6.5. Рекультивация мен консервацияны қажет ететін бұзылған мен тозған жерлерді, сондай-ақ құрғатылған мен суармалы жерлерді анықтау.
ОН 6.6. Жердің бүліну мен тозуының қолайсыз құбылыстары мен процестерінің ықтимал қауіптілігін бағалау.
ОН 6.7. Табиғи факторларға және өндірістік қалдықтармен ластануға ұшыраған жерлерге зерттеу жүргізу.
ОН 6.8 Жерге орналастыру объектілері аумағының экологиялық жағдайын және оған шаруашылық қызметінің әсерін талдау.
КҚ 7. Жерге орналастыру мен жер пайдалану арасындағы құқықтық және экономикалық қатынастарды реттеу
КМ 7. Жерге орналастырудағы құқықтық қатынастарды реттеу

РО 3.4. Владеть основными правилами и условиями применения схем, спецификаций, ведомостей и таблиц и проводить чертежно-вычислительные работы.
РО 3.5. Использовать системы автоматизированного проектирования для создания, редактирования и распечатки чертежей и изготовления рабочих чертежей в цифровом формате.
ПК 4. Оформлять картографические чертежи, схемы, проекты планов и карт землеустройств
ПМ 4. Оформление картографических чертежей, схем, проектов планов и карт землеустройства
РО 4.1. Владеть картографическими шрифтами и методикой вычерчивания калек контуров и высот и оформлять план землепользования.
РО 4.2. Оформлять схемы, спецификации, различные ведомости и таблицы к чертежам, планам и картам землеустройства.
РО 4.3. Оформлять чертежи, делать необходимые надписи и проставлять условные обозначения.
РО 4.4. Читать планово-картографические документы землеустроительного проектирования.
РО 4.5. Осуществлять анализ оформления картографических чертежей.
ПК 5. Проектировать, организовывать и устраивать территории различного назначения
ПМ 5. Проектирование, организация и устройство территорий местности по различным видам землепользования
РО 5.1. Подготавливать материалы почвенных, геоботанических, гидрологических и других изысканий для землеустроительного проектирования и кадастровой оценки земель.
РО 5.2. Разрабатывать проекты образования новых и упорядочения существующих землевладений и землепользований.
РО 5.3. Составлять проекты внутрихозяйственного землеустройства.
РО 5.4. Анализировать рабочие проекты по использованию и охране земель.
РО 5.5. Планировать и организовывать землеустроительные работы.
ПК 6. Проводить проектно-изыскательские работы.
ПМ 6. Выполнение обследований и изысканий при проведении землеустройства
РО 6.1. Выполнять полевые геодезические работы на местности.
РО 6.2. Обрабатывать результаты геодезических измерений.
РО 6.3. Составлять и оформлять планово-картографические материалы.
РО 6.4. Подготавливать материалы аэро-и космических съемок для разработки землеустроительной документации.
РО 6.5. Выявлять нарушенные, деградированные земли, нуждающиеся в рекультивации, консервации, а также осушаемые и орошаемые земли.
РО 6.6. Выявлять оценку потенциальной опасности неблагоприятных явлений и процессов деградации и разрушения земель.
РО 6.7. Проводить обследования земель, подверженных воздействию природных факторов и заражению производственными отходами.
РО 6.8. Проводить анализ экологического состояния территории объектов землеустройства и влияния на нее хозяйственной деятельности.
ПК 7. Регулировать правовые и экономические взаимоотношения землевладений и землепользований
ПМ 7. Регулирование правовых отношений при землеустройстве

ОН 7.1. Жерді пайдалану құқығына құжаттарды рәсімдеу мен тіркеу.
ОН 7.2. Жермен мәміле жасасу мен жер дауларын шешу.
ОН 7.3. Әртүрлі мақсаттағы жерлердің құқықтық режимін реттеу шараларын жүргізу.
ОН 7.4. Ауыл шаруашылығы маркетингі мен менеджментінің негізгі функцияларын, жерге орналастыру субъектілерінің өзара қарым-қатынасының экономикалық критерийлерін меңгеру.
КҚ 8. Жер ресурстарын және қоршаған ортаны ұтымды пайдалану мен қорғауды бақылау
КМ 8. Жер ресурстарын және қоршаған ортаны пайдалану мен қорғауды бақылау
ОН 8.1. Жердің сандық және сапалық есебін жүргізу, оларды түгендеу мен мониторингісіне қатысу.
ОН 8.2. Жер ресурстарын пайдалану мен қорғауды бақылау.
ОН 8.3. Қоршаған ортаны қорғау шараларын әзірлеу мен орындалуын бақылау.
КҚ 9. Жерге орналастыруды жобалау құжаттамасын әзірлеу
КМ 9. Жобалық жерге орналастыру құжаттамасын әзірлеу
ОН 9.1. Жерге орналастырудың жобалау әдістерін қолдану.
ОН 9.2. Жобаны жергілікті жерге көшіру мен ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобасын iске асыру жөнiндегi жерге орналастыру жұмыстарының кешенiн жүргiзу.
ОН 9.3. Жер пайдалану мен жер иелену құқығын берудің экономикалық және құқықтық негіздемесін пайдалану.
ОН 9.4. Техникалық сипаттамасы мен жерге орналастыру объектілерінің шекарасын және объектілердің экспликациясын белгілеу.
КҚ 10. Ауыл шаруашылығына пайдаланудың жарамдылығын анықтау мақсатында жердің сапасын бағалау
КМ 10. Жердің сапасын бағалау арқылы ауыл шаруашылыққа пайдалану жарамдылығың анықтау
ОН 10.1. Жердің жай-күйіне мониторинг жүргізу шеңберінде жұмыстар кешенін орындау.
ОН 10.2. Ауыл шаруашылығы жерлерінің құнарлылығының физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау.
ОН 10.3. Ауыл шаруашылығында жерді пайдаланудың сапасы мен жарамдылығын анықтау үшін бағалау жұмыстарын жүргізу.
ОН 10.4. Олардың инвестициялық тартымдылығы шеңберінде картографиялық материалдар мен диаграммаларды дайындау.
КҚ 11. Жер қорына түгендеу жүргізу
КМ 11. Жерге түгендеу жүргізу
ОН 11.1. Түгендеу объектілер туралы ақпараттарды жинау мен жіктеу.
ОН 11.2. Түгендеу мақсатында жоспарлау-картографиялық материалдарды жинақтау, бағалау мен дайындауды жүзеге асыру.
ОН 11.3. Жер телімінің санаттары, пайдалануы, меншік формасы мен көлемі бойынша далалық зерттеу жүргізу мен сипаттау.
ОН 11.4. Жерді түгендеу материалдары негізінде жерге орналастыру құжаттамасын жасау мен рәсімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
553-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07310400 - Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0731 Сәулет және қала құрылысы
Мамандығы:
07310400 - Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру
Біліктілігі:

РО 7.1. Оформлять документы на право пользования землей, проводить регистрацию.
РО 7.2. Совершать сделки с землей, разрешать земельные споры.
РО 7.3. Проводить мероприятия по регулированию правового режима земель различного назначения.
РО 7.4. Владеть основными функциями аграрного маркетинга и менеджмента, экономическими критериями взаимоотношений субъектов землеустройства.
ПК 8. Осуществлять контроль рационального использования земельных ресурсов и окружающей среды и их охране
ПМ 8. Осуществление контроля использования и охраны земельных ресурсов и окружающей среды
РО 8.1. Проводить количественный и качественный учет земель, принимать участие в их инвентаризации и мониторинге.
РО 8.2. Осуществлять контроль использования и охраны земельных ресурсов.
РО 8.3. Разрабатывать природоохранные мероприятия и контролировать их выполнение.
ПК 9. Разрабатывать проектно-землеустроительную документацию
ПМ 9. Разработка проектной землеустроительной документации
РО 9.1. Применять методы землеустроительного проектирования.
РО 9.2. Выполнять комплекс землеустроительных работ по переносу в натуру (на местность) и реализации проекта внутрихозяйственного землеустройства.
РО 9.3. Использовать экономическое и правовое обоснование выдачи права землепользования и землевладения.
РО 9.4. Составлять экспликацию и технические характеристики объектов и границ объектов землеустройства.
ПК 10. Проводить оценку качества земель с целью определения пригодности ее использования в сельском хозяйстве
ПМ 10 Проведение оценки качества земель в целях получения информации о пригодности ее использования в сельском хозяйстве
РО 10.1. Выполнять комплекс работ в рамках мониторинга состояния земель.
РО 10.2. Определять физические и химические показатели плодородия земель сельскохозяйственного назначения.
РО 10.3. Проводить оценочные работы по определению качественного состояния и пригодности использования земель в сельском хозяйстве.
РО 10.4. Готовить картографические материалы и схемы в рамке их инвестиционной привлекательности.
ПК 11. Проводить инвентаризацию земельного фонда
ПМ 11. Проведение инвентаризации земельного фонда
РО 11.1. Осуществлять сбор и классификацию информации об объектах инвентаризации.
РО 11.2. Осуществлять подбор, оценку и подготовку планово-картографических материалов для целей инвентаризации.
РО 11.3. Проводить полевое обследование и описание земельных участков по категориям, угодьям, формам собственности и площадям.
РО 11.4. Составлять землеустроительную документацию по материалам инвентаризации земель.
Приложение 553
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07310400 - Дизайн, реставрация, реконструкция гражданских зданий"
Сноска. Приказ дополнен приложением 553 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0731 Архитектура и градостроительство
Специальность:
07310400 - Дизайн, реставрация, реконструкция гражданских зданий
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07310401 - Дизайн, азаматтық ғимараттарды жобалау, қалпына келтіру, қайта құру қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Жобалау құжаттамасын дайындау бойынша қосалқы және алдын ала жұмыстарды орындау
КМ 1. Жобалау құжаттамасын дайындау бойынша қосалқы және алдын ала жұмыстардың орындау
ОН 1.1. Азаматтық ғимараттардың жекелеген элементтерін өлшеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.2. Өлшеу шаралары аясында эскиздеу және суреттеме жасау.
ОН 1.3. Қарапайым қосалқы сызбаларды орындау.
КҚ 2. Қалпына келтіру және қайта жаңарту мақсатында азаматтық ғимараттар макеттерін және олардың жекелеген элементтерін дайындау
КМ 2. Қалпына келтіру және қайта жаңарту мақсатында азаматтық ғимараттар макеттерін және олардың жекелеген элементтерінің дайындау
ОН 2.1. Макеттер, прототиптер жасауға арналған эскиздер мен сурет салуды орындау.
ОН 2.2. Азаматтық ғимараттардың макеттеріне арналған жайма сызбалар бойынша орындау.
ОН 2.3. Азаматтық ғимараттарды қайта құру немесе қалпына келтіру үшін қажетті макеттер жасау.
КҚ 3. Азаматтық декоративтік ғимараттардың жекелеген элементтерін дайындау процесіне қатысу
КМ 3. Азаматтық декоративтік ғимараттардың жекелеген элементтерін дайындау процесіне қатысу
ОН 3.1. Сәулет элементтерін прототиптеу және жобалық құжаттамаға сәйкес үлгілерді дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Ғимараттардың сәндік элементтерін прототиптеу үшін құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
ОН 3.3. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып ғимараттардың сәндік рельефтерімен қалпына келтіру және қайта құру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Азаматтық ғимараттар мен олардың жекелеген элементтеріне өлшеу жұмыстарын жүргізу
КМ 4. Азаматтық ғимараттар мен олардың жекелеген элементтеріне өлшеу жұмыстарының жүргізу
ОН 4.1. Ғимараттардың элементтерін өлшеу және алынған деректерді өңдеу.
ОН 4.2. Объектіде өлшеу бойынша ақпаратты тіркеу және фото/бейнематериалдарды жинау.
ОН 4.3. Объектіде одан әрі жұмыс істеуге арналған өлшеу сызбаларын дайындау.
КҚ 5. Жобалау құжаттамасын дайындау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау
КМ 5. Жобалау құжаттамасын дайындау бойынша қосалқы жұмыстардың орындау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07310401 - Прикладной бакалавр дизайна, реставрации, реконструкции гражданских зданий"
ПК 1. Выполнять предварительные и вспомогательные работы по разработке проектной документации
ПМ 1. Выполнение вспомогательных и предварительных работ по разработке проектной документации
РО 1.1. Проводить обмерные работы отдельных элементов гражданских зданий.
РО 1.2. Осуществлять эскизирование и зарисовки в рамках обмерных мероприятий.
РО 1.3. Выполнять простые вспомогательные чертежи.
ПК 2. Изготавливать макеты гражданских зданий и их отдельных элементов для реставрационных и реконструкционных целей
ПМ 2. Изготовление макетов гражданских зданий и их отдельных элементов для реставрационных и реконструкционных целей
РО 2.1. Выполнять эскизы и зарисовки для изготовления макетов, прототипов.
РО 2.2. Выполнять по чертежам развертки для макетов гражданских зданий.
РО 2.3. Изготавливать макеты, необходимые для реконструкции или реставрации гражданских зданий.
ПК 3. Участвовать в процессе по изготовлению отдельных декоративных элементов гражданских зданий
ПМ 3. Участие в процессе по изготовлению отдельных элементов декоративных гражданских зданий
РО 3.1. Выполнять работы по прототипированию архитектурных элементов и изготовлению образцов в соответствии с проектной документацией.
РО 3.2. Участвовать в разработке документации для прототипирования декоративных элементов зданий.
РО 3.3. Производить восстановительные и реконструкционные работы с декоративными рельефами зданий с соблюдением правил техники безопасности.
ПК 4. Проводить обмерные работы гражданских зданий и их отдельных элементов
ПМ 4. Проведение обмерных работ гражданских зданий и их отдельных элементов
РО 4.1. Проводить обмеры элементов зданий и обрабатывать полученные данные.
РО 4.2. Фиксировать информацию по обмерам и собирать фото/видеоматериал на объекте.
РО 4.3. Подготавливать обмерные чертежи для дальнейшей работы на объекте.
ПК 5. Выполнять вспомогательные работы по разработке проектной документации
ПМ 5. Выполнение вспомогательных работ по разработке проектной документации

ОН 5.1. Жобалау құжаттамасына сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың сәулеттік және декоративтік элементтерін қайта құруға, қалпына келтіруге байланысты жобалау жұмыстарының әр түрлерін орындау.
ОН 5.2. Эскиздерге сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың декоративті элементтері мен сәулеттік бөлшектерін прототиптеу және дайындау бойынша жұмыстар жүргізу.
ОН 5.3. Объектіде одан әрі жұмыс істеу үшін сызбаларды өңдеуге және дайындауға қатысу.
КҚ 6. Талдау және зерттеу жұмыстарын жүргізу
КМ 6. Талдау және зерттеу жұмыстарының жүргізу
ОН 6.1. Азаматтық ғимараттарды қалпына келтіру/қайта құру мәселелеріне байланысты талдау және зерттеу жұмыстарын жүргізу.
ОН 6.2. Ғылыми-техникалық ақпарат материалдарын, типтік жобаларды, анықтамалық және арнайы әдебиеттерді жұмыста пайдалану мақсатында талдау.
ОН 6.3. Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жүргізілетін зерттеулер мен дайындалатын жобалардың сипаттамасын жасау.
ОН 6.4. Зерттеулер мен дайындамаларды жүзеге асыру процесінде бастапқы материалдар мен басқа да ақпаратты жинау, өңдеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 7. Жобалық құжаттаманы дайындауға қатысу
КМ 7. Жобалық құжаттаманы дайындауға қатысу
ОН 7.1. Жеке жобалық жұмыстарды орындау олардың техникалық тапсырмалар, мен нормативтік құжаттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
ОН 7.2. Кәсіби қызмет саласында қолданылатын ақпаратты жинау және өңдеу үшін жаңа ақпараттық технологияларды пайдалану.
ОН 7.3. Көрнекі ақпарат нысандарын дайындау және құрастыру.
КҚ 8. Жекелеген сәулет бөлшектері мен элементтерін дайындауды жүзеге асыру
КМ 8. Жекелеген сәулет бөлшектері мен элементтерін дайындауды жүзеге асыру
ОН 8.1. Ғимараттар мен құрылыстардың сәндік элементтері мен сәулеттік бөлшектеріне эскиздер, 3D-модельдер мен техникалық құжаттаманы дайындау.
ОН 8.2. Сәулет бөлшектері мен элементтерін жасау үшін жұмыс сызбаларын орындау.
ОН 8.3. Жобалау әдістерін және сызу және графикалық жұмыстарды орындау әдістерін таңдау.
ОН 8.4. Қолданылатын құрылыс материалдары мен конструкцияларының қасиеттерін, құрылыс технологиясының негіздерін түсіну.
ОН 8.5. Жобалау-сметалық құжаттаманы ресімдеу бойынша нормативтік материалдарды пайдалану.
КҚ 9. Зерттеу жұмысын және жоба алдындағы талдауды орындау
КМ 9. Зерттеу жұмысын және жоба алдындағы талдаудың орындау
ОН 9.1. Жобалау әдістерін және жобаланған объектілерге қойылатын талаптарды таңдау.
ОН 9.2. Жобалық шешімдерді әзірлеуге техникалық тапсырмаларды дайындауға қатысу.

РО 5.1. Выполнять различные виды проектных работ, связанных с реконструкцией, реставрацией архитектурных и декоративных элементов зданий и сооружений, в соответствии с проектной документацией.
РО 5.2. Производить работы по прототипированию и изготовлению декоративных элементов и архитектурных деталей зданий и сооружений в соответствии с эскизами.
РО 5.3. Участвовать в разработке и подготовке чертежей для дальнейшей работы на объекте.
ПК 6. Проводить аналитическую и исследовательскую работу
ПМ 6. Проведение аналитической и исследовательской работы
РО 6.1. Проводить аналитическую и исследовательскую работу, связанную с вопросами реставрации/реконструкции гражданских зданий.
РО 6.2. Анализировать материалы научно-технической информации, типовые проекты, справочную и специальную литературу с целью использования их в работе.
РО 6.3. Составлять в соответствии с действующей нормативно-технической документацией описания проводимых исследований и разрабатываемых проектов.
РО 6.4. Выполнять работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов и другой информации в процессе осуществления исследований и разработок.
ПК 7. Участвовать в разработке проектной документации
ПМ 7. Участие в разработке проектной документации
РО 7.1. Выполнять отдельные проектные работы, обеспечивая их соответствие техническим заданиям и нормативно-правовым документам.
РО 7.2. Использовать новые информационные технологии для сбора и обработки информации, применяемой в сфере профессиональной деятельности.
РО 7.3. Разрабатывать и компоновать объекты визуальной информации.
ПК 8. Осуществлять разработку отдельных архитектурных деталей и элементов
ПМ 8. Осуществление разработки отдельных архитектурных деталей и элементов
РО 8.1. Разрабатывать эскизы, 3D-модели и техническую документацию на декоративные элементы и архитектурные детали зданий и сооружений.
РО 8.2. Выполнять рабочие чертежи для изготовления архитектурных деталей и элементов.
РО 8.3. Выбирать способы проектирования и методы выполнения чертежных и графических работ.
РО 8.4. Разбираться в свойствах применяемых строительных материалов и конструкций, основах технологии строительства.
РО 8.5. Использовать нормативные материалы по оформлению проектно-сметной документации.
ПК 9. Выполнять исследовательскую работу и предпроектный анализ
ПМ 9. Выполнение исследовательской работы и предпроектного анализа
РО 9.1. Выбирать методы проектирования и требования, предъявляемые к проектируемым объектам.
РО 9.2. Принимать участие в подготовке технических заданий на разработку проектных решений.

ОН 9.3. Құрылыстағы сәулет-қала құрылысы шешімдерін әзірлеу және іске асыру тәжірибесін талдауға және қорытындылауға қатысу.
КҚ 10. Қайта құру және (немесе) қалпына келтіру жөніндегі жобалау құжаттамасын дайындау
КМ 10. Қайта құру және (немесе) қалпына келтіру жөніндегі жобалау құжаттамасын дайындалуы
ОН 10.1. Қайта құру/ қалпына келтіру жобасына жұмыс құжаттамасын (эскиздер, сызбалар, 3D модельдер) дайындау.
ОН 10.2. Жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалана отырып, жобалау материалдарын әзірлеу.
ОН 10.3. Заманауи техникамен және арнайы жабдықтармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
ОН 10.4. Өзінің кәсіби қызметін ұйымдастыра білу.
КҚ 11. Жобаларды басқару және менеджмент бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
КМ 11. Жобаларды басқару және менеджмент бойынша жұмыстардың жүзеге асырылуы
ОН 11.1. Қалпына келтіру/қайта құру кешенді жобасын құру бойынша жұмысшылар тобына басшылық етуді жүзеге асырады.
ОН 11.2. Жобаның жекелеген бөліктерін (бөлімдерін) немесе жұмыстардың жекелеген түрлерін әзірлеу жөніндегі жұмысты жоспарлау және үйлестіру.
ОН 11.3. Өз құзыреті шегінде жобаларды басқарумен байланысты жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 11.4. Қалпына келтіру/қайта құру кезінде тартылған шеберлердің жұмысын басқаруды жүзеге асыру.
ОН 11.5. Ғимараттардың декоративтік элементтерді мен рельефтерін қалпына келтіру және қалпына келтіру жұмыстарын басқаруды жүзеге асыру.
ОН 11.6. Кәсіби қызметпен байланысты әртүрлі жағдайлар мен жағдайларда икемділік пен ұтқырлықты көрсету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
555-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320100 - Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320100 - Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану
Біліктілігі:

РО 9.3. Участвовать в анализе и обобщении опыта разработки и реализации в строительстве архитектурно-градостроительных решений.
ПК 10. Разрабатывать проектную документацию по реконструкции и (или) реставрации
ПМ 10. Разработка проектной документации по реконструкции и (или) реставрации
РО 10.1. Разрабатывать рабочую документацию (эскизы, чертежи, 3D модели) к проекту по реконструкции/ реставрации.
РО 10.2. Разрабатывать проектные материалы с использованием средств автоматизации проектирования.
РО 10.3. Владеть навыками работы с использованием современной техники и специальным оборудованием.
РО 10.4. Уметь организовывать свою профессиональную деятельность.
ПК 11. Осуществлять работы по руководству и менеджменту проектов
ПМ 11. Осуществление работы по руководству и менеджменту проектов
РО 11.1. Осуществлять руководство группой работников по созданию комплексного проекта реставрации / реконструкции.
РО 11.2. Планировать и координировать работу по разработке отдельных частей (разделов) проекта или отдельных видов работ.
РО 11.3. Осуществлять работу, связанную с управлением проектами в рамках своей компетенции.
РО 11.4. Осуществлять управление работой мастеров, задействованных при реставрации/ реконструкции.
РО 11.5. Осуществлять руководство работами по восстановлению и реставрации декоративных элементов и рельефов зданий.
РО 11.6. Проявлять гибкость и мобильность в различных условиях и ситуациях, связанных с профессиональной деятельностью.
Приложение 555
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320100 - Строительство и эксплуатация зданий и сооружений"
Сноска. Приказ дополнен приложением 555 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320100 - Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07320101 - Ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 1. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру
ОН 1.1. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі талаптарын сақтау және құрылыс алаңында болған кезде жеке қорғаныс құралдарын қолдану.
ОН 1.2. Құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орнын дайындау.
ОН 1.3. Өндірістегі жазатайым оқиға кезінде зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
КҚ 2. Күрделілігі орташа қабырғаларды кірпіштен және ұсақ блоктардан қалау
КМ 2. Күрделілігі орташа қабырғаларды кірпіштен және ұсақ блоктардан қалау
ОН 2.1. Қарапайым тас конструкцияларын қалау кезінде материалдарды дайындау, такелаждық жұмыстарды орындау.
nullОН 2.2. Қарапайым қабырғаларды қалау, бұзу және ылғалдан оқшаулау жұмыстарын орындау.
nullРО 2.3. Тас құрылымдарының элементтерін орнату.
null ОН 2.4. Қабырғаларды және тас құрлымдарды қалау және жөндеуді орнындау.
КҚ 3. Күрделілігі орташа арматуралық жұмыстарды орындау
КМ 3. Күрделілігі орташа арматуралық жұмыстарды орындау
ОН 3.1. Шегенделген құрылымдарды дайындау және жинақтау кезінде дайындық жұмыстарын орындау.
nullОН 3.2. Қол, электромеханикалық және электр станоктарында арматуралық болатты кесу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.3. Арматуралық торлар мен жазық қаңқаларды құрастыру және тоқу үшін қажетті арматураның саны мен түрін анықтау.
ОН 3.4. Арматуралық торлар мен жалпақ арматуралық қаңқаларды құрастыру және тоқу жұмыстарын орындау.
ОН 3.5. Арматураны жеке шыбықтардан, арматуралық торлардан және жазық қаңқалардан орнату.
КҚ 4. Газ-электрмен дәнекерлеу жұмыстарын орындау
КМ 4. Газ-электрмен дәнекерлеу жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Дәнекерлеу алдында дайындық және құрастыру операцияларын орындау және дәнекерлеуден кейін дәнекерлеу жіктерін тазалау.
ОН 4.2. Қолмен электр доғалы, газды, контактілі, электронды-сәулелі, лазерлік дәнекерлеуді орындау.
КҚ 5. Конструкцияларды бетондау кезінде жұмыстар кешенін орындау
КМ 5. Конструкцияларды бетондау кезінде жұмыстар кешенін орындау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07320101 - Прикладной бакалавр строительства и эксплуатации зданий и сооружений"
ПК 1. Организовывать рабочее место в соответствии с требованиями охраны труда и техники безопасности
ПМ 1. Организация рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда и техники безопасности
РО 1.1. Соблюдать требования охраны труда, пожарной безопасности и применять средства индивидуальной защиты.
РО 1.2. Выполнять подготовку рабочего места для производства строительных работ.
РО 1.3. Оказывать первую помощь пострадавшему при несчастном случае на производстве.
ПК 2. Выполнять кладку стен средней сложности из кирпича и мелких блоков.
ПМ 2. Выполнение кладки стен средней сложности из кирпича и мелких блоков.
РО 2.1. Выполнять подготовку материалов и такелажные работы при кладке стен из кирпича и мелких блоков.
РО 2.2. Выполнять гидроизоляцию, кладку и разборку простых стен из кирпича и мелких блоков.
РО 2.3. Выполнять установку элементов каменных конструкций.
РО 2.4. Выполнять кладку и ремонт стен и каменных конструкций.
ПК 3. Выполнять арматурные работы
ПМ 3. Выполнение арматурных работ средней сложности
РО 3.1. Выполнять подготовительные работы при изготовлении и монтаже конструкций.
РО 3.2. Выполнять работы по резке арматурной стали на ручных, электромеханических и электрических станках.
РО 3.3. Определять количество и вид арматуры, необходимой для сборки и вязки арматурных сеток и плоских каркасов.
РО 3.4. Выполнять работы по сборке и вязке арматурных сеток и плоских арматурных каркасов.
РО 3.5. Выполнять установку арматуры из отдельных стержней, арматурных сеток и плоских каркасов.
ПК 4. Выполнять газоэлектросварочные работы
ПМ 4. Выполнение газоэлектросварочных работ
РО 4.1. Выполнять подготовительные и сборочные операции перед сваркой и зачистки сварных швов после сварки.
РО 4.2. Выполнять ручную электродуговую, газовую, контактную, электронно-лучевую, лазерную сварк.
ПК 5.Выполнять комплекс работ при бетонировании конструкций.
ПМ 5. Выполнение комплекса работ при бетонировании конструкций

ОН 5.1. Бетондау алдында дайындық жұмыстарын орындау.
ОН 5.2. Тік сызықты пішінді қалқанды қалыптарды орнату бойынша жұмыстарды орындау және қалыптардың барлық түрлерінің тік сызықты элементтерін орнату.
ОН 5.3. Бетон қоспасын көлденең жазықтықтарға төсеу.
ОН 5.4. Іргетастарға, үйдің табанына, массивті бағаналарға, қабырғаларға, аралықтарға, тақталарға, көпірлік тіректерге бетон қоспасын төсеу.
ОН 5.5. Бетон және темірбетон конструкцияларындағы тесіктер мен іздерді қол құралымен тесу.
ОН 5.6. Бетон беттерінің ақауларын жою.
КҚ 6. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін қажетті құжаттаманы әзірлеудің дайындық процесін ұйымдастыруға қатысу
КМ 6. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін қажетті құжаттаманы әзірлеудің дайындық процесін ұйымдастыруға қатысу
ОН 6.1. Күрделі құрылыс объектісін жобалау үшін бастапқы деректерді дайындау.
ОН 6.2. Күрделі құрылыс объектісін жобалауға арналған заманауи техникалық және технологиялық шешімдердің нұсқаларын талдау.
ОН 6.3. Каталогтармен және анықтамалықтармен, электрондық деректер базаларымен жұмыс істеу.
ОН 6.4. Күрделі құрылыс объектісін жобалауға тапсырмалар құру.
ОН 6.5. Күрделі құрылыс объектісі үшін жобалық жұмыстарды орындауға келісім-шарт жасау.
КҚ 7. Ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға қатысу
КМ 7. Ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға қатысу
ОН 7.1. Жобалау және құрылыс жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік-техникалық және нормативтік-әдістемелік құжаттардың талаптарын қолдану.
ОН 7.2. Конструкциялар мен материалдарды таңдағанда оңтайлы шешімдерді таңдау.
ОН 7.3. Пайдалану шарттары мен мақсаттарына сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың құрылымдық элементтерінің тораптары мен бөлшектерін әзірлеу.
ОН 7.4. Құрылыс конструкцияларын есептеу және жобалау.
ОН 7.5. Автоматтандырылған жобалау құралдарын пайдалана отырып, сәулет-құрылыс сызбаларын әзірлеу.
КҚ 8. Келісулер мен сараптамалар жүргізу және құжаттаманы техникалық Тапсырыс берушіге тапсыру процесіне қатысу
КМ 8. Келісулер мен сараптамалар жүргізу және құжаттаманы техникалық Тапсырыс берушіге тапсыру процесіне қатысу
ОН 8.1. Жобалау, жұмыс құжаттамасын келісу.
ОН 8.2. Келісуші және сарапшы инстанцияларда жобалық шешімдерді қорғау.
ОН 8.3. Жобалық, жұмыс құжаттамалары үшін ілеспе хаттар мен жүкқұжаттарды ресімдеу.
КҚ 9. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын жүргізуге дайындықты жүзеге асыру
КМ 9. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын жүргізуге дайындықты жүзеге асыру

РО 5.1. Выполнять подготовительные работы перед бетонированием.
РО 5.2. Выполнять работы по устройству щитовой опалубки прямолинейного очертания и установке прямолинейных элементов опалубки.
РО 5.3. Выполнять укладку бетонной смеси на горизонтальных плоскостях.
РО 5.4. Укладывать бетонную смесь в фундаменты, основания, массивы колонны, стены, балки, плиты, мостовые опоры.
РО 5.5. Пробивать отверстия и борозды в бетонных и железобетонных конструкциях ручным инструментом.
РО 5.6. Устранять дефекты бетонных поверхностей.
ПК 6. Участвовать в организации подготовительного процесса разработки документации, необходимой для выполнения строительно-монтажных работ
ПМ 6. Участие в организации подготовительного процесса разработки документации, необходимой для выполнения строительно-монтажных работ
РО 6.1. Подготавливать исходные данные для проектирования объекта капитального строительства.
РО 6.2. Анализировать варианты современных технических и технологических решений для проектирования объекта капитального строительства.
РО 6.3. Работать с каталогами и справочниками, электронными базами данных.
РО 6.4. Составлять задания на проектирование объекта капитального строительства.
РО 6.5. Оформлять договор на выполнение проектных работ для объекта капитального строительства.
ПК 7. Участвовать в проектировании зданий и сооружений
ПМ 7. Участие в проектировании зданий и сооружений
РО 7.1. Применять требования нормативных правовых актов, нормативно-технических и нормативно-методических документов по проектированию и строительству.
РО 7.2. Подбирать оптимальные решения при выборе конструкций и материалов.
РО 7.3. Разрабатывать узлы и детали конструктивных элементов зданий и сооружений в соответствии с условиями эксплуатации и назначениями.
РО 7.4. Выполнять расчеты и конструирование строительных конструкций.
РО 7.5. Разрабатывать архитектурно-строительные чертежи с использованием средств автоматизированного проектирования.
ПК 8. Участвовать в процессе проведения согласований и экспертиз и сдачи документации техническому заказчику
ПМ 8. Участие в процессе проведения согласований и экспертиз и сдачи документации техническому заказчику
РО 8.1. Согласовывать проектную, рабочую документацию.
РО 8.2. Защищать проектные решения в согласующих и экспертных инстанциях.
РО 8.3. Оформлять сопроводительные письма и накладные для проектной, рабочей документации.
ПК 9. Осуществлять подготовку к производству строительных работ на объекте капитального строительства
ПМ 9. Осуществление подготовки к производству строительных работ на объекте капитального строительства

ОН 9.1. Жобалық құжаттаманың толықтығы мен сапасын тексеруді жүзеге асыру.
ОН 9.2. Күрделі құрылыс объектілеріне жұмыс жүргізудің күнтізбелік жоспарлары мен технологиялық карталарын әзірлеу және келісу.
КҚ 10. Құрылыс объектілерін салу, пайдалану және реконструкциялау кезінде технологиялық процестерді орындау
КМ 10. Құрылыс объектілерін салу, пайдалану және реконструкциялау кезінде технологиялық процестерді орындау
ОН 10.1. Құрылыс жұмыстарын жүзеге асыру үшін қажетті құрылыс техникасының, машиналар мен механизмдердің тізбесін анықтау.
ОН 10.2. Құрылыс-монтаждау, жөндеу жұмыстарын және құрылыс объектілерін қайта жаңарту бойынша жұмыстарды технологиялық тізбекпен орындау.
ОН 10.3. Орындалатын жұмыстар мен материалдық ресурстар шығыстарының көлемін жедел есепке алуды жүргізу.
ОН 10.4. Күрделі құрылыс объектісі элементтерінің, конструкцияларының және бөліктерінің, инженерлік желілердің жағдайын көзбен шолып және аспаптық (геодезиялық) бақылауды жүзеге асыру.
ОН 10.5. Өтінімдерді құжаттамалық рәсімдеуді жүзеге асыру, материалдық-техникалық ресурстарды есепке алу, қабылдау.
КҚ 11. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану және реконструкциялау кезінде құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру
КМ 11. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану және реконструкциялау кезінде құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру
ОН 11.1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде құрылымдық бөлімшелердің қызметін жедел жоспарлауды жүзеге асыру.
ОН 11.2. Қолда бар материалдық-техникалық ресурстарға және бригадалардың, буындардың және жекелеген қызметкерлердің біліктілігіне сәйкес құрылыс жұмыстарының көлемін есептеу.
ОН 11.3. Құрылыс жұмыстарының орындалатын түрлері бойынша ағымдағы және атқарушылық құжаттардың жүргізілуін қамтамасыз ету.
ОН 11.4. Құрылыс жұмыстарының жүзеге асырылатын түрлерінің жобалық құжаттамаға, нормативтік техникалық құжаттарға сәйкестігін анықтау.
КҚ 12. Құрылыс объектілерін пайдалану және реконструкциялау кезінде жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 12. Құрылыс объектілерін пайдалану және реконструкциялау кезінде жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 12.1. Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық пайдалану бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ОН 12.2. Ғимараттардың конструкциялары мен инженерлік жабдықтарын техникалық пайдалану бойынша іс-шараларды орындау.
ОН 12.3. Пайдаланылатын ғимараттардың құрылымдық элементтерінің техникалық жағдайын диагностикалауға қатысу.
ОН 12.4. Ғимараттардың техникалық жағдайын бағалау және қайта құру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
КҚ 13. Құрылыс өндірісін құрылыс және қосалқы материалдармен және жабдықтармен қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жинау және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру
КМ 13. Құрылыс өндірісін құрылыс және қосалқы материалдармен және жабдықтармен қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жинау және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру

РО 9.1. Осуществлять проверку комплектности и качества оформления проектной документации.
РО 9.2. Разрабатывать и согласовывать календарные планы производства работ и технологические карты на объекты капитального строительства.
ПК 10. Выполнять технологические процессы при строительстве, эксплуатации и реконструкции строительных объектов
ПМ 10. Выполнение технологических процессов при строительстве, эксплуатации и реконструкции строительных объектов
РО 10.1. Определять перечень строительной техники, машин и механизмов, требуемых для осуществления строительных работ.
РО 10.2. Выполнять в технологической последовательности строительно-монтажные, ремонтные работы и работы по реконструкции строительных объектов.
РО 10.3. Проводить оперативный учет объемов выполняемых работ и расходов материальных ресурсов.
РО 10.4. Осуществлять визуальный и инструментальный (геодезический) контроль положений элементов, конструкций и частей объекта капитального строительства, инженерных сетей.
РО 10.5. Осуществлять документальное оформление заявок, принимать, вести учет материально-технических ресурсов.
ПК 11.Организовывать деятельность структурных подразделений при выполнении строительно-монтажных работ, эксплуатации и реконструкции зданий и сооружений
ПМ 11. Организация деятельности структурных подразделений при выполнении строительно-монтажных работ, эксплуатации и реконструкции зданий и сооружений
РО 11.1. Осуществлять оперативное планирование деятельности структурных подразделений при проведении строительно-монтажных работ.
РО 11.2. Рассчитывать объемы строительных работ в соответствии с имеющимися материально-техническими ресурсами и квалификацией бригад, звеньев и отдельных работников.
РО 11.3. Обеспечивать ведение текущей и исполнительной документации по выполняемым видам строительных работ.
РО 11.4. Определять соответствие осуществляемых видов строительных работ проектной документации, нормативным техническим документам, техническим условиям, технологическим картам.
ПК 12.Организовывать работы при эксплуатации и реконструкции строительных объектов
ПМ 12. Организация работ при эксплуатации и реконструкции строительных объектов
РО 12.1. Организовывать работу по технической эксплуатации зданий и сооружений.
РО 12.2. Выполнять мероприятия по технической эксплуатации конструкций и инженерного оборудования зданий.
РО 12.3. Принимать участие в диагностике технического состояния конструктивных элементов эксплуатируемых зданий.
РО 12.4. Осуществлять мероприятия по оценке технического состояния и реконструкции зданий.
ПК 13. Осуществлять деятельность по сбору и хранению информации, необходимой для обеспечения строительного производства строительными и вспомогательными материалами и оборудованием
ПМ 13.Осуществление деятельности по сбору и хранению информации, необходимой для обеспечения строительного производства строительными и вспомогательными

ОН 13.1. Құрылыс материалдары мен бұйымдарына қажеттілік ерекшеліктерін жасау және оларды жеткізушілерге байланыстырып қалыптастыру.
ОН 13.2. Құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде өндірістік-шаруашылық қызметті техникалық-экономикалық талдауды жүзеге асыру.
ОН 13.3. Сақталатын құрылыс материалдары мен жабдықтарын пайдалану қасиеттерін жоғалтпай қауіпсіздікті сақтау және сақтау үшін жағдайлар жасау.
ОН 13.4. Материалдық-техникалық ресурстарды пайдалануды оңтайландырудан, еңбекті ұйымдастырудың ұтымды әдістері мен нысандарынан экономикалық тиімділікті есептеуді жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
557-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320200 - Құрылыстағы сметалық жұмыс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320200 - Құрылыстағы сметалық жұмыс
Біліктілігі:

РО 13.1. Составлять спецификации потребности в строительных материалах и изделиях и формировать их в привязке к поставщикам.
РО 13.2. Осуществлять технико-экономический анализ производственно-хозяйственной деятельности при производстве строительных работ.
РО 13.3. Создавать условия для безопасного хранения и сохранности складируемых строительных материалов и оборудования без потери эксплуатационных свойств.
РО 13.4. Осуществлять расчет экономического эффекта от оптимизации использования материально-технических ресурсов, повышения уровня механизации и автоматизации.
Приложение 557
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320200 - Сметное дело в строительстве"
Сноска. Приказ дополнен приложением 557 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320200 - Сметное дело в строительстве
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07320201 - Құрылыстағы сметалық жұмыс қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 1. Жұмыс орнын ұйымдастыру
ОН 1.1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және өрттен қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 1.2. Жабдықты , компьютерлік техниканы нұсқаулыққа сәйкес пайдалану.
ОН 1.3. Жұмыс орнын санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес ұстау.
КҚ 2. Бөлімшенің (смета бөлімінің) өндірістік қызметіне басшылық ету
КМ 2. Бөлімшенің (смета бөлімінің) өндірістік қызметіне басшылық ету
ОН 2.1. Өндірістік жағдайларды бағалау және ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімдер қабылдау.
ОН 2.2. Смета бөлімінің қызметкерлерін басқару.
ОН 2.3. Өндірістік және техникалық-экономикалық есептерді жүзеге асыру.
ОН 2.4. Бизнес-идеяларды қалыптастыру және іске асыру үшін нарықтық мүмкіндіктерді бағалау.
КҚ 3. Бөлімшенің (смета бөлімінің) өндірістік қызметіне басшылық ету
КМ 3. Ғимараттар мен құрылыстарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындау
ОН 3.1. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
ОН 3.2. Қасбеттердің, қабат жоспарларының, бөлімдердің және басқа құрылымдық элементтердің сызбаларын орындау.
ОН 3.3. Әзірленген бағдарламаларға, әдістемелерге сәйкес мамандандырылған бағдарламалық жасақтамада бастапқы деректер бойынша қарапайым техникалық есептеулерді жүзеге асыру.
ОН 3.4. Жобалаудың барлық кезеңінде бекітілген объектілер бойынша техникалық мәселелерді шешуге қатысу.
КҚ 4. Құрылыстың сметалық құнын анықтау және сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындау
КМ 4. Құрылыстың сметалық құнын анықтау және сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін бастапқы деректерді дайындау
ОН 4.1. Құрылыстың сметалық құнын анықтау үшін бастапқы деректерді дайындауды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Құрылыс нысандарын модельдеудің мамандандырылған бағдарламалық жасақтамасын қолдану.
ОН 4.3. Құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологияларын қолдану.
ОН 4.4. Әзірленетін жобалар мен техникалық құжаттаманың стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
КҚ 5. Сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін құрылыс жұмыстарының көлемін айқындау
КМ 5. Сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін құрылыс жұмыстарының көлемін айқындау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07320201 - Прикладной бакалавр сметного дела в строительстве"
ПК 1. Организовать рабочее место
ПМ 1. Организация рабочего места
РО 1.1. Выполнять требования промышленной безопасности, охраны труда и правил противопожарной защиты.
РО 1.2. Использовать оборудование, компьютерную технику в соответствии с инструкцией.
РО 1.3. Содержать рабочее место в соответствии с санитарными нормами и правилами.
ПК 2. Руководить производственной деятельностью подразделения (сметного отдела)
ПМ 2. Руководство производственной деятельностью подразделения (сметного отдела)
РО 2.1. Оценивать производственные условия и принимать организационно-управленческие решения.
РО 2.2. Управлять персоналом сметного отдела.
РО 2.3. Осуществлять производственные и технико-экономические расчеты.
РО 2.4. Оценивать рыночные возможности для формирования и реализации бизнес-идей.
ПК 3. Выполнять работы по конструированию зданий и сооружений
ПМ 3. Выполнение работ по конструированию зданий и сооружений
РО 3.1. Участвовать в разработке проектно-сметной документации.
РО 3.2. Выполнять чертежи фасадов, планов этажей, разрезов и других конструкторских элементов.
РО 3.3. Осуществлять несложные технические расчеты по исходным данным в специализированном программном обеспечении.
РО 3.4. Участвовать в решении технических вопросов по закрепленным объектам на протяжении всего периода проектирования.
ПК 4. Подготовить исходные данные для определения сметной стоимости строительства и разработки сметной документации
ПМ 4. Подготовка исходных данных для определения сметной стоимости строительства и разработки сметной документации
РО 4.1. Осуществлять подготовку исходных данных для определения сметной стоимости строительства.
РО 4.2. Использовать специализированное программное обеспечение моделирования строительных объектов.
РО 4.3. Применять технологии информационного моделирования строительных объектов.
РО 4.4. Обеспечивать соответствие разрабатываемых проектов стандартам и техническим условиям.
ПК 5. Определять объемы строительных работ для разработки сметной документации
ПМ 5. Определение объемов строительных работ для разработки сметной документации

ОН 5.1. Күрделі құрылыс объектілерінде зерттеулер және жұмыстар жүргізу.
ОН 5.2. Құрылыс-монтаждау жұмыстары көлемінің ведомостарын және бастапқы деректер бойынша ақаулар ведомостарын әзірлеу және ресімдеу.
ОН 5.3. Құрылымдық элементтер мен жұмыс түрлері бойынша жұмыс көлемін есептеу.
ОН 5.4. Жобалау және басқа да техникалық құжаттаманы пайдалану.
ОН 5.5. Күрделі құрылыс объектілерін және өлшеу жұмыстарын тексеру нәтижелері бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстары көлемінің ведомостарын және ақаулар ведомостарын ресімдеу.
КҚ 6. Құрылыстың сметалық құнын анықтау бойынша жұмыстарды дайындау
КМ 6. Құрылыстың сметалық құнын анықтау бойынша жұмыстарды дайындау
ОН 6.1. Құрылыстың сметалық құнын анықтау және сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін бастапқы деректерді алу, талдау және дайындау.
ОН 6.2. Әзірленетін жобалар мен техникалық құжаттаманың стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
ОН 6.3. Сараптама мен бекітуші инстанциялардың анықталған сәйкессіздіктері бойынша сметалық құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
ОН 6.4. Ұсынылған жобалау материалдарының ерекшелікте көрсетілген көлемдердің сәйкестігін тексеру.
КҚ 7. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау
КМ 7. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау
ОН 7.1. Сметаларды, сметалық есептерді, жұмыс пен шығындардың жекелеген түрлеріне есептеулер мен калькуляцияларды, шығындар жиынтығын жасау.
ОН 7.2. Сметаларды, сметалық есептерді, жұмыс пен шығындардың жекелеген түрлеріне есептеулер мен калькуляцияларды, шығындар жиынтығын жасау.
ОН 7.3. Республикалық сметалық-нормативтік базаны қоса алғанда, жинақтар мен анықтамалықтар, электрондық деректер базалары қолдану.
ОН 7.4. Әзірленетін жобалар мен техникалық құжаттаманың стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету.
КҚ 8. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі қызметті ұйымдастыру
КМ 8. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі қызметті ұйымдастыру
ОН 8.1. Сметалық құжаттаманы әзірлеу және құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі жұмыстарды орындау процестерін және қызметті ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты ұйымдастыру.
ОН 8.2. Құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру.
ОН 8.3. Жұмыстардың орындалу барысына, сметалық құжаттамалардың келісуден өту кестесінің сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
559-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320300- Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320300- Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері
Біліктілігі:

РО 5.1. Проводить натурные обследования и обмерные работы на объектах капитального строительства.
РО 5.2. Разрабатывать и оформлять ведомости объемов строительно-монтажных работ и ведомости дефектов по исходным данным.
РО 5.3. Проводить подсчеты объемов работ по конструктивным элементам и видам работ.
РО 5.4. Использовать проектную и другую техническую документацию.
РО 5.5. Оформлять необходимую документацию по результатам обследования объектов капитального строительства и обмерных работ.
ПК 6. Подготовить работы по определению сметной стоимости строительств
ПМ 6. Подготовка работ по определению сметной стоимости строительств
РО 6.1. Готовить исходные данные для определения сметной стоимости строительства.
РО 6.2. Обеспечивать соответствие разрабатываемых проектов и технической документации стандартам, техническим условиям.
РО 6.3. Вносить изменения и дополнения в сметную документацию по выявленным несоответствиям экспертизы и утверждающих инстанций.
РО 6.4. Проверять предоставленные проектные материалы на соответствие объемов, указанных в спецификации.
ПК 7. Разработать сметную документацию и определить сметную стоимость строительства
ПМ 7. Разработка сметной документации и определение сметной стоимости строительства
РО 7.1. Составлять сметы, сметные расчеты, расчеты и калькуляции на отдельные виды работ и затрат, сводки затрат.
РО 7.2. Составлять сметы, сметные расчеты, расчеты и калькуляции на отдельные виды работ и затрат, сводки затрат.
РО 7.3. Применять сборники и справочники, электронных баз данных, включая Республиканскую сметно-нормативную базу.
РО 7.4. Обеспечивать соответствие разрабатываемых проектов и технической документации стандартам, техническим условиям.
ПК 8. Организовать деятельность по разработке сметной документации и определению сметной стоимости строительства
ПМ 8. Организация деятельности по разработке сметной документации и определению сметной стоимости строительства
РО 8.1. Осуществлять организационно-методическое руководство деятельностью по разработке сметной документации.
РО 8.2. Разработать и реализовать мероприятия по определению сметной стоимости строительства.
РО 8.3. Осуществлять контроль за ходом выполнения работ, соблюдением графика прохождения согласования сметной документации.
Приложение 559
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320300 - Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий"
Сноска. Приказ дополнен приложением 559 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320300 – Автоматизированные системы проектирования и эксплуатации зданий
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07320301 - Ғимараттарды жобалау мен пайдаланудың автоматтандырылған жүйелері қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Құрылымдық схемалар мен сызбаларды құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану
КМ 1. Құрылымдық схемалар мен сызбаларды құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану
ОН 1.1. Дизайн сызбалары мен сызбаларын құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.2. Бір буынды жобаларды қолмен және автоматты цифрландыруды жүргізу.
ОН 1.3. Күрделілігі аз эскиздік сәулет жобаларын жасау.
ОН 1.4. Сурет және графикалық жұмыстарды орындау үшін қарапайым бағдарламаларды қолдану.
КҚ 2. Қарапайым сызбалар мен жобаларды жасау және түзету
КМ 2. Қарапайым сызбалар мен жобаларды жасау және түзету
ОН 2.1. Құрылыс және сәулет нысандарын жобалау кезінде заманауи графикалық құралдарды қолдану.
ОН 2.2. Графикалық бағдарламаларды пайдалана отырып, сәулет-құрылыс сызбаларын орындау.
ОН 2.3. Арнайы бағдарламаларды өңдеудің негізгі командаларын қолдана отырып сызбаларды өңдеу.
ОН 2.4. Графикалық схемаларды, ғимараттардың бөліктерін, сәулет-құрылыс конструкцияларының элементтерін, құрылымдық элементтердің қосылу тораптарын таңдау мен құрастыру.
КҚ 3. Күрделі құрылыс объектілерінің ақпараттық моделі негізінде техникалық құжаттаманы басып шығару процесін техникалық қолдауды жүзеге асыру
КМ 3. Күрделі құрылыс объектілерінің ақпараттық моделі негізінде техникалық құжаттаманы басып шығару процесін техникалық қолдауды жүзеге асыру
ОН 3.1. Күрделі құрылыс объектілерінің ақпараттық моделінің құрылымдық элементтерінің деректері негізінде техникалық құжаттаманы қалыптастыру және құрастыру.
ОН 3.2. Техникалық құжаттаманы сақтау, беру және басып шығару.
КҚ 4. Ғимараттардың, тіреу және қоршау конструкцияларының тораптарының сәулеттік құрастырылуын қамтамасыз ету
КМ 4. Ғимараттарды, тіреу және қоршау конструкцияларының тораптарын сәулеттік құрастыруды қамтамасыз ету
ОН 4.1. Компьютерлік графикалық бағдарламалардың көмегімен қарапайым сәулет және құрылыс сызбаларын орындау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07320301 - Прикладной бакалавр автоматизированных систем проектирования и эксплуатации зданий"
ПК 1. Применять возможности графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей
ПМ 1. Применение возможностей графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей
РО 1.1. Применять возможности графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей.
РО 1.2. Производить ручную и автоматическую оцифровку односложных проектов.
РО 1.3. Создавать эскизные архитектурные проекты малой сложности.
РО 1.4. Применять простейшие программы для выполнения чертежно-графических работ.
ПК 2. Создавать и корректировать простые чертежи и проекты
ПМ 2. Создание и корректирование простых чертежей и проектов
РО 2.1. Использовать современные графические средства при проектировании объектов строительства и архитектуры.
РО 2.2. Выполнять архитектурно-строительные чертежи с использованием графических программ.
РО 2.3. Редактировать чертежи с использованием основных команд редактирования специальных программ.
РО 2.4. Выполнять подбор и компоновку графических схем, частей зданий, элементов архитектурно-строительных конструкций, узлов соединений конструктивных элементов.
ПК 3. Осуществлять техническую поддержку процесса разработки и подготовки печати технической документации на основе информационной модели объектов капитального строительства
ПМ 3. Осуществление технической поддержки процесса разработки и подготовки печати технической документации на основе информационной модели объектов капитального строительства
РО 3.1. Формировать и компоновать техническую документацию на основе данных структурных элементов информационной модели объектов капитального строительства.
РО 3.2. Сохранять, передавать и печатать техническую документацию.
ПК 4. Обеспечивать архитектурную компоновку зданий, узлов несущих и ограждающих конструкций
ПМ 4. Обеспечение архитектурной компоновки зданий, узлов несущих и ограждающих конструкций
РО 4.1. Выполнять несложные архитектурно-строительные чертежи с помощью компьютерных графических программ.

ОН 4.2. Жобалаудың ақпараттық технологияларын қолдана отырып, құрылыс нормалары мен ережелеріне (ҚНжЕ)және Еурокодтарға сәйкес құрылыс сызбаларын орындау.
КҚ 5. Ақпараттық коммуникациялық жүйелердің және олардың құрамдастарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 5. Ақпараттық коммуникациялық жүйелердің және олардың құрамдастарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Суреттерді жасау және өңдеу үшін графикалық редакторларды қолдану.
ОН 5.2. Эскиздер, диаграммалар, иллюстрациялар жасау үшін тиісті арнайы бағдарламаларды таңдау.
КҚ 6. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-техникалық тәсілдері мен құралдарын қолдану
КМ 6. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-техникалық тәсілдері мен құралдарын қолдану
ОН 6.1. Құрылысты ақпараттық қамтамасыз ету процесінде ақпараттық қауіпсіздікті регламенттейтін нормативтік құжаттарды пайдалану.
ОН 6.2. Құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясын (BIM-технологиялар) іске асырудың негізгі қағидаттарын, стандарттарын, тәсілдері мен механизмін қолдану.
ОН 6.3. Құрылыс объектісін Автоматтандырылған жобалаудың (АЖЖ) кешенді жүйесінің функционалдық құрылымын пайдалану.
КҚ 7. Құрылысты жобалау мен модельдеуді сүйемелдеу
КМ 7. Құрылысты жобалау мен модельдеуді сүйемелдеу
ОН 7.1. Объектіні ақпараттық модельдеу мәселесін автоматтандыру арқылы шешу алгоритмін тапсырыс берушімен жасау және келісу.
ОН 7.2. Объектіні ақпараттық модельдеу үшін электрондық каталогтардың, компоненттер кітапханаларының және мәліметтер базасының мазмұнын дайындау.
ОН 7.3. Ақпараттық модельдеу бағдарламалары арқылы объект туралы деректерді қалыптастыру, талдау және беру мәселелерін шешуді автоматтандыру және сүйемелдеу.
ОН 7.4. Құрылыс объектісін кезең-кезеңмен модельдеуді жүзеге асыру және мамандандырылған бағдарламалар негізінде шаблондары мен кітапханаларын құру.
ОН 7.5. Ғимараттың ақпараттық моделін және құрылыс объектісі мен оның элементтерінің геометриясының сандық сипаттамасын жасау.
КҚ 8. Сәулеттік жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалану
КМ 8. Сәулеттік жобалауды автоматтандыру құралдарын пайдалану
ОН 8.1. Сәулет шешімдерін бөлуге қажетті жоспарлары, түрлері мен бөлімдері бар ғимараттың 3D сәулеттік моделін жасау.
ОН 8.2. Жобалауға арналған тапсырманың мазмұнын талдауға, оларды шешудің оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдауға қатысу.
ОН 8.3. Сәулеттік жобалау мен компьютерлік модельдеуді автоматтандыру құралдарын қолдану.
ОН 8.4. Дизайн, сызбалар мен модельдерді құрудың негізгі бағдарламалық кешендерін қолдану.

РО 4.2. Выполнять строительные чертежи согласно Строительных норм и правил (СНиП)и Еврокодов с применением информационных технологий проектирования.
ПК 5. Выполнять работы по обеспечению функционирования инфокоммуникационных систем и их составляющих
ПМ 5. Выполнение работ по обеспечению функционирования инфокоммуникационных систем и их составляющих
РО 5.1. Применять графические редакторы для создания и обработки изображений.
РО 5.2. Подбирать соответствующие специальные программы для создания эскизов, диаграмм, иллюстраций.
ПК 6. Применять программно-технические способы и средства обеспечения информационной безопасности
ПМ 6. Применение программно-технических способов и средства обеспечения информационной безопасности
РО 6.1. Использовать нормативные документы, регламентирующие информационную безопасность в процессе информационного обеспечения строительства.
РО 6.2. Применять основные принципы, стандарты, способы и механизмы реализации технологии информационного моделирования строительных объектов (BIM-технологии).
РО 6.3. Использовать функциональную структуру комплексной системы Автоматизированного проектирования (САПР) строительного объекта.
ПК 7. Сопровождать проектирование и моделирование строительства
ПМ 7. Сопровождение проектирования и моделирования строительства
РО 7.1. Разрабатывать и согласовывать алгоритм автоматизированного решения задачи информационного моделирования объекта с заказчиком.
РО 7.2. Подготавливать контент электронных справочников, библиотек компонентов и баз данных для информационного моделирования объекта.
РО 7.3. Автоматизировать и сопровождать решения задач формирования, анализа и передачи данных об объекте средствами программ информационного моделирования.
РО 7.4. Проводить поэтапное моделирование строительного объекта и создавать шаблоны и библиотеки семейств на основе специализированных программ.
РО 7.5. Создавать информационную модель здания и цифровое описание геометрии строительного объекта и его элементов.
ПК 8. Использовать средства автоматизации архитектурного проектирования
ПМ 8. Использование средств автоматизации архитектурного проектирования
РО 8.1. Создавать архитектурную 3D-модель здания с планами, видами и разрезами, необходимыми для раздела архитектурных решений.
РО 8.2. Участвовать в анализе содержания задания на проектирование, в выборе оптимальных методов и средств их решения.
РО 8.3. Использовать средства автоматизации архитектурного проектирования и компьютерного моделирования.
РО 8.4. Применять основные программные комплексы проектирования, создания чертежей и моделей.

ОН 8.5. Жобаның сәулеттік бөлігін орындау кезінде компьютерлік модельдеу және визуализация әдістері мен тәсілдерін қолдану.
ОН 8.6. Жылыту, желдету, ауа баптау жүйелерін, сантехникалық, электр жүйелерін, өрт сөндіру жүйелерін жобалау үшін ақпараттық модельдеуді қолдану.
КҚ 9. Құрылыс конструкцияларын модельдеуді, есептеуді және құрастыруды орындау
КМ 9. Құрылыс конструкцияларын модельдеуді, есептеуді және құрастыруды орындау
ОН 9.1. Нысанды ақпараттық модельдеу бағдарламаларының интерфейсін пайдаланушылардың міндеттеріне бейімдеу.
ОН 9.2. Нысанды жобалау сатысында профильдік есептерді шешуде ақпараттық модельдің құрылымдық элементтерін пайдалану.
ОН 9.3. Есептеу моделі, шекаралық жағдайлар, жүктемелер және олардың комбинациясы, материалдар мен профильдердің қасиеттері, топырақ іргетасының әсері үшін бастапқы деректерді дайындауды жүзеге асыру.
ОН 9.4. Құрылыс құрылымдарын модельдеу және есептеу.
КҚ 10. Құрылыстағы технологиялық процестерді жобалау бағдарламалары мен құрылыс-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыруды жобалау бағдарламаларын пайдалану
КМ 10. Құрылыстағы технологиялық процестерді жобалау бағдарламалары мен құрылыс-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыруды жобалау бағдарламаларын пайдалану
ОН 10.1. Жобалау сатысында құрылыс-монтаждау және жөндеу жұмыстарының оңтайлы күнтізбелік жоспарын есептеу үшін қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
ОН 10.2. Арнайы бағдарламаларды пайдалана отырып орындалған жұмыстарды қабылдау актілерін әзірлеу.
ОН 10.3. Инженерлік желілерді жобалау кезінде және механикаландыруды, электрмен жабдықтауды және құрылысты автоматтандыруды жобалау кезінде сандық бағдарламаларды қолдану.
КҚ 11. Жобалау-сметалық құжаттаманы түзету
КМ 11. Жобалау-сметалық құжаттаманы түзету
ОН 11.1. Жобалық-сметалық құжаттаманы жасау үшін ақпараттық технологияларды пайдалану.
ОН 11.2. Қолданылатын материалдардың сапасын бақылау және бағалау үшін, орындалатын жұмыстарды автоматтандыру үшін BIM технологиясын қолдану.
"5AB07320302 - Ғимараттарды басқарудың интеллектуалды жүйесіне қызмет көрсету қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Құрылымдық схемалар мен сызбаларды құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану
КМ 1. Құрылымдық схемалар мен сызбаларды құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану
ОН 1.1. Дизайн сызбалары мен сызбаларын құрастыруда графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану.
ОН 1.2. Бір буынды жобаларды қолмен және автоматты цифрландыруды жүргізу.
ОН 1.3. Күрделілігі аз эскиздік сәулет жобаларын жасау.

РО 8.5. Применять методы и приемы компьютерного моделирования и визуализации при выполнении архитектурной части проекта.
РО 8.6. Применять информационное моделирование для проектирования систем отопления, вентиляции, кондиционирования, сантехнических, электрических систем, системы пожаротушения.
ПК 9. Выполнять моделирование, расчет и конструирование строительных конструкций
ПМ 9. Выполнение моделирования, расчета и конструирования строительных конструкций
РО 9.1. Адаптировать интерфейс программ информационного моделирования объекта под задачи пользователей.
РО 9.2. Использовать структурные элементы информационной модели при решении профильных задач на этапе проектирования объекта.
РО 9.3. Выполнять подготовку исходных данных для расчетной модели, граничных условий, нагрузок и их комбинаций, свойств материалов и профилей, влияния грунтового основания.
РО 9.4. Моделировать и рассчитывать строительные конструкции.
ПК 10. Использовать программы проектирования технологических процессов в строительстве и программы проектирования организации строительно-монтажных работ
ПМ 10. Использование программ проектирования технологических процессов в строительстве и программ проектирования организации строительно-монтажных работ
РО 10.1. Использовать прикладные программы для расчета оптимального календарного плана строительно-монтажных и ремонтных работ на стадии проектирования.
РО 10.2. Разрабатывать ведомости объемов работ и расходов ресурсов, ведомости стоимости работ, акты приемки выполненных работ с использованием специальных программ.
РО 10.3. Использовать цифровые программы при проектировании инженерных сетей и при проектировании механизации, электроснабжения и автоматизации строительства.
ПК 11. Корректировать проектно-сметную документации
ПМ 11. Корректирование проектно-сметной документации
РО 11.1. Использовать информационные технологии для составления проектно-сметной документации.
РО 11.2. Использовать BIM-технологии для автоматизации контроля и оценки качества используемых материалов, выполняемых работ.
Квалификация "5AB07320302- Прикладной бакалавр обслуживания интеллектуальной системы управления зданием"
ПК 1. Применять возможности графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей
ПМ 1. Применение возможностей графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей
РО 1.1. Применять возможности графических редакторов в компоновке конструктивных схем и чертежей.
РО 1.2. Производить ручную и автоматическую оцифровку односложных проектов.
РО 1.3. Создавать эскизные архитектурные проекты малой сложности.

ОН 6.4. Ғимараттардың интеллектуалды жүйелерімен жабдықтауды жобалауға арналған техникалық тапсырманы әзірлеу.
ОН 6.5. Экоқұрылыс, энергия және ресурс үнемдеу, интеллектуалды ғимараттарды басқару жүйелерін жобалау саласында жаңа бәсекеге қабілетті идеяларды іске асыру.
ОН 6.6. Интеллектуалды ғимараттарды басқарудың автоматтандырылған жүйелерінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін әдістер мен құралдарды талдау, таңдау және қолдану.
КҚ 7. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау
КМ 7. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау
ОН 7.1. Ғимараттардың интеллектуалды жүйелерін пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы әзірлеу және түзету.
ОН 7.2. Ақпаратты пайдалану, өңдеу, оның негізінде жедел шешімдер қабылдау үшін ұсыну форматын анықтау.
ОН 7.3. Ғимараттың интеллектуалды жүйесінің жұмыс істеуі үшін қажетті торапқа немесе компонентке дейін пайдалану объектілері мен олардың элементтерін есепке алуды автоматтандыру.
ОН 7.4. Ғимаратты басқарудың, техникалық пайдаланудың немесе пайдаланудың технологиялық процестерінің блок-схемаларын қалыптастыру.
КҚ 8. "Ақылды үйлер" коммуникацияларына, ғимараттардың инженерлік жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу монтажын орындау
КМ 8. "Ақылды үйлер" коммуникациясына, ғимараттардың инженерлік жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу монтажын орындау
ОН 8.1. Ғимараттарды басқару және пайдалану процестеріне ғимараттардың интеллектуалды жүйелері деректерінің дұрыстығын тексеру.
ОН 8.2. Инженерлік жабдықтардың пайдалану ресурстарын автоматтандырылған есепке алуды жүзеге асыру және техникалық қызмет көрсетуді бақылау.
ОН 8.3. Ағымдағы ақпаратты өңдеу және ғимараттың инженерлік жүйелерін басқару.
ОН 8.4. Ғимараттардың интеллектуалды жүйелерін диагностикалауды жүзеге асыру.
ОН 8.5. Автоматтандыру жүйелерінің жабдықтары мен компоненттерін таңдау және орнату.
КҚ 9. "Ақылды үйлер" коммуникацияларына, ғимаратты басқарудың интеллектуалды жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
КМ 9. "Ақылды үйлер" коммуникацияларына, ғимаратты басқарудың интеллектуалды жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
ОН 9.1. Ғимараттардың ақылды жүйелерінің компоненттері мен құрылғыларын диагностикалау және проблемаларды анықтау.
ОН 9.2. Ғимараттарды басқарудың интеллектуалды жүйесінің электрлік және электрондық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
ОН 9.3. Пайдаланушылардың стандартты рөлдері мен олардың жұмыс сценарийлері негізінде деректерге қол жеткізуді бағдарламалық және аппараттық басқару жүйесін баптауды ұйымдастыру.

РО 6.4. Разрабатывать техническое задание на проектирование оснащения интеллектуальными системами зданий.
РО 6.5. Реализовывать новые конкурентоспособные идеи в области экостроительства, энерго и ресурсосбережения, проектирования систем управления интеллектуальными зданиями.
РО 6.6. Анализировать, выбирать и применять методы и средства для обеспечения информационной безопасности в автоматизированных системах управления интеллектуальными зданиями.
ПК 7. Выполнять конструкторскую и технологическую документацию
ПМ 7. Выполнение конструкторской и технологической документации
РО 7.1. Разрабатывать и корректировать техническую документацию по эксплуатации интеллектуальных систем зданий.
РО 7.2. Определять формат представления информации для ее использования, обработки, принятия на ее основе оперативных решений.
РО 7.3. Организовывать сбор данных и сведений для автоматизации учета объектов эксплуатации и их элементов с детализацией до узла или компонента.
РО 7.4. Формировать блок-схемы технологических процессов управления, технической эксплуатации или использования здания для целей автоматизации.
ПК 8. Выполнять монтаж технического обслуживания и ремонта инженерных систем зданий, включая коммуникации "Умных домов"
ПМ 8. Выполнение монтажа технического обслуживания и ремонта инженерных систем зданий, включая коммуникации "Умных домов"
РО 8.1. Проводить проверку достоверности данных интеллектуальных систем зданий процессам управления и эксплуатации зданий.
РО 8.2. Осуществлять автоматизированный учет эксплуатационных ресурсов инженерного оборудования и контролировать техническое обслуживание.
РО 8.3. Обрабатывать текущую информацию и управлять инженерными системами здания.
РО 8.4. Осуществлять диагностику интеллектуальных систем зданий.
РО 8.5. Выполнять установку оборудования и компонентов систем автоматизации.
ПК 9. Проводить техническое обслуживание интеллектуальной системы управления здания, включая коммуникации "Умных домов"
ПМ 9. Проведение технического обслуживания интеллектуальной системы управления здания, включая коммуникации "Умных домов"
РО 9.1. Осуществлять диагностику компонентов и устройств интеллектуальных систем зданий и выявления проблем.
РО 9.2. Проводить техническое обслуживание электрического и электронного оборудования интеллектуальной системы управления зданий.
РО 9.3. Организовывать настройку системы программно-аппаратного контроля доступа к данным на основе стандартных ролей пользователей и сценариев их работы.

ОН 9.4. BIM-технологиялардың көмегімен ғимараттар, құрылыстар элементтерінің техникалық жай-күйін есепке алуды және бақылауды жүзеге асыру.
ОН 9.5. Еспетерден ақпараттарды талдау және одан кейінгі іс шаралар бойынша ұсыныстар дайындау.
ОН 9.6. Ғимараттардың интеллектуалды жүйелерінің ақаулары мен қателіктерді анықтау.
КҚ 10. Ғимараттарды, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын басқарудың жеке элементтері мен интеллектуалды жүйесін жобалау
КМ 10. Ғимараттарды, "Ақылды үйлер" коммуникацияларын басқарудың жеке элементтері мен интеллектуалды жүйесін жобалау
ОН 10.1. Интеллектуалды басқару жүйесінің сұралған функционалдығын анықтау.
ОН 10.2. Жеке элементтерді жобалау және қолданыстағы интеллектуалды жүйесін жаңғырту.
ОН 10.3. Ғимаратты автоматтандыру жүйесінің бағдарламаларын жүктеу және импорттау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
561-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320400 - Жылжымайтын мүлікті басқару" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320400 - Жылжымайтын мүлікті басқару
Біліктілігі:
5AB0720401 - Жылжымайтын мүлікті басқару қолданбалы бакалавры
Оқу қызметінің модульдері мен түрлерінің атауы
Кредиттер/сағаттар саны
Жалпы орта білім базасында
Білікті жұмысшы кадрларының біліктілігімен техникалық және кәсіптік білім базасында*
Орта буын маманы біліктілігімен техникалық және кәсіптік білім базасында*
1
Базалық модульдер
1.1
БМ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
+
+
+
1.2
БМ 2. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану
+
-
-
1.3.
БМ 3. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
+
+
+
1.4
БМ 4. Кәсіби қызметте қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеуінің негізгі заңдылықтары мен механизмдерін қолдану
+
+
+
2
Кәсіптік модульдер
2.1
КМ 1. Техникалық талаптарға сәйкес көп пәтерлі тұрғын үйдің жағдайын жақсарту және ұстау
+
-
-
2.2
КМ 2. Энергия үнемдеу және энергиялық тиімді іс-шараларды қолдану
+
-
-
2.3
КМ 3. Сыртқы үй маңындағы аумақты абаттандыру элементтеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
+
-
-
2.4
КМ 4. Үй маңындағы аумақтың қатты жабындарын жинау бойынша жұмыстарды орындау
+
-
-
2.5
КМ 5. Көп пәтерлі үйлерді басқаруды құжаттамалық сүйемелдеуді ұйымдастыру
+
-
+
2.6
КМ 6. Тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді тұтынушылардың өтініштері бойынша жұмысты ұйымдастыру
+
-
-
2.7
КМ 7. Көп пәтерлі үйлерді басқару мәселелері бойынша үй-жайлардың меншік иелерімен коммуникацияларды қамтамасыз ету
+
+
+
2.8
КМ 8. Тұтынушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру
+
+
+
2.9
КМ 9. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстар кешенін ұйымдастыру
+
+
+

РО 9.4. Осуществлять учет и контроль технического состояния элементов зданий, сооружений с помощью BIM-технологий.
РО 9.5. Анализировать информацию из отчетов и вырабатывать рекомендации по дальнейшим действиям.
РО 9.6. Определять неисправности и дефекты интеллектуальных систем зданий.
ПК 10. Проектировать отдельные элементы и интеллектуальные системы управления зданий, коммуникации "Умных домов"
ПМ 10. Проектирование отдельных элементов и интеллектуальной системы управления зданий, коммуникации "Умных домов"
РО 10.1. Определять запрашиваемый функционал интеллектуальной системы управления.
РО 10.2. Проектировать отдельные элементы и модернизировать существующую интеллектуальную систему.
РО 10.3. Загружать и импортировать программы систем автоматизации зданий.
Приложение 561
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320400 -Управление недвижимостью"
Сноска. Приказ дополнен приложением 561 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320400 - Управление недвижимостью
Квалификация:
5AB07320401 - Прикладной бакалавр управления недвижимостью
Наименование модулей и видов учебной деятельности
Количество кредитов/часов
На базе общего среднего образования
На базе технического и профессионального образования с квалификацией квалифицированных рабочих кадров*
На базе технического и профессионального образования с квалификацией специалиста среднего звена*
1
Базовые модули
1.1
БМ 1. Развитие и совершенствование физических качеств
+
+
+
1.2
БМ 2. Применение информационно-коммуникационных и цифровых технологий
+
-
+
1.3.
БМ 3. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
+
+
+
1.4
БМ 4. Применение основных закономерностей и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
+
+
+
2
Профессиональные модули
2.1
ПМ 1. Поддержание и улучшение состояния многоквартирного жилого дома в соответствии с техническими требованиями
+
-
-
2.2
ПМ 2. Применение энергосберегающих и энергоэффективных мероприятий
+
-
-
2.3
ПМ 3. Выполнение работы по обслуживанию элементов внешнего благоустройства придомовой территории
+
-
-
2.4
ПМ 4. Выполнение работы по уборке твердых покрытий придомовой территории
+
-
-
2.5
ПМ 5. Организация документационного сопровождения управления многоквартирными домами
+
-
-
2.6
ПМ 6. Организация работы по обращениям потребителей жилищно-коммунальных услуг
+
-
-
2.7
ПМ 7. Обеспечение коммуникаций с собственниками помещений по вопросам управления многоквартирными домами
+
+
+
2.8
ПМ 8. Осуществление расчетов с потребителями
+
+
+
2.9
ПМ 9. Организация комплекса работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума
+
+
+

ОН 1.3. Инженерлік-техникалық жүйелердегі күрделі емес сынулар мен ақауларды анықтау және жою.
ОН 1.4. Көп пәтерлі тұрғын үйде ұсақ жөндеу жұмыстарын және қызметтерді орындау.
ОН 1.5. Коммуналдық қалдықтарды контейнерлерден шығаруды бақылау.
ОН 1.6. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кестелерінің орындалуын бақылау.
КҚ 2. Энергия үнемдеу және энергиялық тиімді іс-шараларды қолдану
КМ 2. Энергия үнемдеу және энергиялық тиімді іс-шараларды қолдануы
ОН 2.1. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі физикалық тозу мен жылу шығындарын бағалау.
ОН 2.2. Жөндеуде қолданылатын құрылыс материалдары мен технологияларын бақылау және тексеру.
ОН 2.3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде энергиялық тиімді материалдарды қолданудың бақылау.
КҚ 3. Сыртқы үй маңындағы аумақты абаттандыру элементтеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 3. Сыртқы үй маңындағы аумақты абаттандыру элементтеріне қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
ОН 3.1. Контейнерлік алаңдарды жабдықтауды және оларға тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орнатуды қамтамасыз ету.
ОН 3.2. Тұрмыстық, табиғи және құрылыс қоқыстарын уақытында шығаруды бақылау.
ОН 3.3. Сыртқы абаттандыру объектілерін қажеттілігіне қарай тиісті күтіп-ұстауды және жөндеуді қамтамасыз ету.
ОН 3.4. Жазғы және қысқы кезеңде жинау техникасын жұмысқа дайындау жөніндегі іс-шараларды орындау.
КҚ 4. Үй маңындағы аумақтың қатты жабындарын жинау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 4. Жазғы жағдайларда үй маңындағы аумақтың қатты жабындарын жинау бойынша жұмыстарды орындау
ОН 4.1. Үй маңындағы аумақты тазалау бойынша алдағы жұмыстардың көлемі мен түрлерін анықтау.
ОН 4.2. Пайдаланылатын құрал жабдықтардың номенклатурасын және шығын материалдарының санын анықтау.
ОН 4.3. Орындалатын жұмыстардың мерзімділігі мен сапа деңгейін анықтайтын техникалық құжаттаманың талаптарын сақтау.
ОН 4.4. Үй маңындағы аумақты сыртқы абаттандыру элементтеріне қызмет көрсету кезінде жұмыстарда шағын механикаландыру құралдарын қолдану.
ҚК 5. Көп пәтерлі үйлерді басқаруды құжаттамалық сүйемелдеуді ұйымдастыру
КМ 5. Көп пәтерлі үйлерді басқаруды құжаттамалық сүйемелдеуді ұйымдастыру
ОН 5.1. Көп пәтерлі үйлерді басқарумен байланысты техникалық және өзге де құжаттаманы жүргізуді және сақтауды қамтамасыз ету.
ОН 5.2. Көп пәтерлі үйлердің үй-жайларын пайдаланушыларды тіркеу есебі бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ҚК 6. Тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді тұтынушылардың өтініштері бойынша жұмысты ұйымдастыру
КМ 6. Тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді тұтынушылардың өтініштері бойынша жұмысты ұйымдастыру

РО 1.3. Обнаруживать и устранять несложные поломки и неисправности в инженерно-технических системах.
РО 1.4. Выполнять мелкие работы и услуги в многоквартирном жилом доме.
РО 1.5. Контролировать вывоз коммунальных отходов из контейнеров.
РО 1.6. Контролировать выполнение графиков проведения работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума.
ПК 2. Применять энергосберегающие и энергоэффективные мероприятия
ПМ 2. Применение энергосберегающих и энергоэффективных мероприятий
РО 2.1. Оценивать физический износ и тепловые потери в многоквартирном жилом доме.
РО 2.2. Контролировать и осматривать применяемые в ремонте строительные материалы и технологии.
РО 2.3. Контролировать соблюдение применения энергоэффективных материалов при проведении ремонтных работ.
ПК 3. Выполнять работы по обслуживанию элементов внешнего благоустройства придомовой территории
ПМ 3. Выполнение работы по обслуживанию элементов внешнего благоустройства придомовой территории
РО 3.1. Обеспечивать оборудование контейнерных площадок и установку на них контейнеров для сбора бытовых отходов.
РО 3.2. Контролировать своевременный вывоз бытового, природного и строительного мусора
РО 3.3. Обеспечивать надлежащее содержание и ремонт по мере необходимости объектов внешнего благоустройства.
РО 3.4. Выполнять мероприятия по подготовке уборочной техники к работе в летний и зимний период.
ПК 4. Выполнять работы по уборке твердых покрытий придомовой территории
ПМ 4. Выполнение работы по уборке твердых покрытий придомовой территории
РО 4.1. Определять объемы и виды предстоящих работ по уборке покрытий придомовой территории.
РО 4.2. Определять номенклатуру используемого инвентаря и количество расходных материалов.
РО 4.3. Соблюдать требования технической документации, определяющей периодичность и уровень качества выполняемых работ.
РО 4.4. Применять средства малой механизации в работах при обслуживании элементов внешнего благоустройства придомовой территории.
ПК 5. Организовывать документационное сопровождение управления многоквартирными домами
ПМ 5. Организация документационного сопровождения управления многоквартирными домами
РО 5.1. Обеспечивать ведение и хранение технической и иной документации, связанной с управлением многоквартирными домами.
РО 5.2. Организовывать работу по регистрационному учету пользователей помещений многоквартирных домов
ПК 6. Организовывать работу по обращениям потребителей жилищно-коммунальных услуг
ПМ 6. Организация работы по обращениям потребителей жилищно-коммунальных услуг

ОН 6.1. Ұйымдастыру-өкімдік құжаттаманы ресімдеу.
ОН 6.2. Тұтынушылардың өтініштері бойынша құжаттардың орындалуын бақылау бойынша іс-шаралар жоспарын құру.
ОН 6.3. Бақылауға қойылған өтініштердің орындалуы туралы құжаттарды және тұрғын үй-жайларды пайдаланушылардың өтініштерінің орындалмау себептерінің сыныптауыштарын жасау.
ҚК 7. Көп пәтерлі үйлерді басқару мәселелері бойынша үй-жайлардың меншік иелерімен коммуникацияларды қамтамасыз ету
КМ 7. Көп пәтерлі үйлерді басқару мәселелері бойынша үй-жайлардың меншік иелерімен коммуникацияларды қамтамасыз ету
ОН 7.1. Көп пәтерлі үйдегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерімен коммуникацияны қамтамасыз ету.
ОН 7.2. Көп пәтерлі үйді басқаруға байланысты техникалық және өзге де құжаттаманы жүргізу.
ОН 7.3. Ұйым өызметкерлерінің қызметін ұйымдастыру және талдау, құрылымдық бөлімшелердің қызметін оңтайландыру бойынша шешімдер қабылдау.
ҚК 8. Тұтынушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру
КМ 8. Тұтынушылармен есеп айырысуды жүзеге асыру
ОН 8.1. Қаржылық ақпаратты талдау және тұрғын үй-коммуналдық қызметтер үшін төлемдердің түсуін бақылау.
ОН 8.2. Тұрғын үйді ұстау және жөндеу, коммуналдық қызметтер үшін төлем мөлшерін есептеу.
ОН 8.3. Көрсетілетін қызметтердің сапасы туралы ақпаратты жинау, өңдеу және талдау жұмысын бақылау.
ОН 8.4. Қарыздарды қайта құрылымдауға тұрғын үй-жайлардың меншік иелерімен шарттар (келісімдер) жасау.
ҚК 9. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстар кешенін ұйымдастыру
КМ 9. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстар кешенін ұйымдастыру
ОН 9.1. Көп пәтерлі тұрғын үйдің инженерлік-техникалық жүйелері мен құрылымдық элементтеріне тұрақты тексеру ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 9.2. Инженерлік жүйелер мен конструктивтік элементтерді күтіп ұстау, пайдалану бойынша сервистік қызмет субъектілерімен шарттарды таңдау және жасауды жүзеге асыру.
ОН 9.3. Көп пәтерлі тұрғын үйді маусымдық пайдалануға дайындау бойынша жоспарлар мен кестелер жасау.
ОН 9.4. Ресурстарды беру сапасының бұзылуы туралы актілер жасау және азаматтардың төлемақысын қайта есептеу үшін құжаттар дайындау.
ОН 9.5. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқару мен күтіп-ұстау бойынша кірістер мен шығыстардың сметасын жасау.
ОН 9.6. Жарықтандыру, оқшаулау, микроклимат, ауа алмасу параметрлерін, шу мен діріл деңгейлерін, иондаушы және иондамайтын сәулелерді өлшеуді ұйымдастыру.
ҚК 10. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі апаттық жағдайларды және физикалық, моральдық тозуды жою жөніндегі құрылыс іс-шараларының кешенін ұйымдастыру
КМ 10. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі апаттық жағдайларды және физикалық, моральдық тозуды жою жөніндегі құрылыс іс-шараларының кешенін ұйымдастыру

РО 6.1. Оформлять организационно-распорядительную документацию.
РО 6.2. Составлять план мероприятий по контролю исполнения документов по обращениям потребителей.
РО 6.3. Составлять документы об исполнении поставленных на контроль обращений, и классификаторы причин неисполнения обращений пользователей жилых помещений.
ПК 7. Обеспечивать коммуникации с собственниками помещений по вопросам управления многоквартирными домами
ПМ 7. Обеспечение коммуникаций с собственниками помещений по вопросам управления многоквартирными домами
РО 7.1. Обеспечивать коммуникации с собственниками жилых и нежилых помещений в многоквартирном доме.
РО 7.2. Вести техническую и иную документацию, связанную с управлением многоквартирным домом.
РО 7.3. Организовывать и анализировать деятельность персонала организации, принимать решения по оптимизации деятельности структурных подразделений.
ПК 8. Осуществлять расчеты с потребителями жилищно-коммунальных услуг
ПМ 8. Осуществление расчетов с потребителями жилищно-коммунальных услуг
РО 8.1. Анализировать финансовую информацию и контролировать поступление платежей за жилищно-коммунальные услуги.
РО 8.2. Производить расчет размера платы за содержание и ремонт жилого помещения, коммунальные услуги.
РО 8.3. Контролировать работу сбору, обработке и анализу информации о качестве предоставляемых услуг.
РО 8.4. Составлять договора (соглашения) с собственниками жилых помещений на реструктуризацию долгов.
ПК 9. Организовывать комплекс работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума
ПМ 9. Организация комплекса работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума
РО 9.1. Организовывать и проводить регулярный осмотр инженерно-технических систем и конструктивных элементов многоквартирного жилого дома.
РО 9.2. Осуществлять подбор и заключать договора с субъектами сервисной деятельности по содержанию, эксплуатации инженерных систем и конструктивных элементов.
РО 9.3. Составлять планы и графики по подготовке многоквартирного жилого дома к сезонной эксплуатации.
РО 9.4. Составлять акты о нарушении качества подачи ресурсов и подготавливать документы для перерасчета платы граждан.
РО 9.5. Составлять смету доходов и расходов по управлению и содержанию общего имущества объекта кондоминиума.
РО 9.6. Организовывать замеры параметров освещенности, инсоляции, микроклимата, воздухообмена, уровней шума и вибрации, ионизирующих и неионизирующих излучений.
ПК 10. Организовывать устранения аварийных ситуаций и комплекс строительных мероприятий по устранению физического и морального износа в многоквартирном жилом доме
ПМ 10. Организация устранения аварийных ситуаций и комплекса строительных мероприятий по устранению физического и морального износа в многоквартирном жилом доме

ОН 10.1. Ғимаратты тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін кезеңділікпен ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 10.2. Ортақ мүліктің құрылымдық элементтері мен инженерлік жабдық жүйелерінің техникалық жай-күйін бақылаудың аспаптық әдістерін қолдану.
ОН 10.3. Тұрғын үй ғимараттары элементтерінің ақаулықтарын жою бойынша тұрғындардың және жалға алушылардың өтінімдерін қабылдауды және тіркеуді ұйымдастыру.
ОН 10.4. Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі ұйымдармен, мердігерлік ұйымдармен шарттар іріктеуді және жасасуды қамтамасыз ету.
ОН 10.5. Көп пәтерлі тұрғын үйдің ақаулары мен жарамсыздықтарды жою үшін сипатын, көлемін анықтау.
ОН 10.6. Қазіргі заманғы құрылыс технологиялары мен материалдарының негізінде инженерлік жүйелердің ақаулықтары мен жарамсыздықтарды жою тәсілдерін айқындау.
ОН 10.7. Алынған экономикалық және әлеуметтік нәтижелерді шығындармен салыстыру арқылы тұрғын үй ғимараттарын күрделі жөндеу және қайта құру тиімділігін бағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
563-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320500 - Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320500 - Гидротехникалық құрылыс
Біліктілігі:

РО 10.1. Проводить текущий ремонт с периодичностью, обеспечивающей эффективную эксплуатацию здания.
РО 10.2. Применять инструментальные методы контроля технического состояния конструктивных элементов и систем инженерного оборудования общего имущества.
РО 10.3. Организовывать прием и регистрацию заявок, проживающих и арендаторов на устранение неисправностей элементов жилых зданий.
РО 10.4. Обеспечивать подбор и заключение договоров с организациями по разработке проектно-сметной документации и подрядными организациями.
РО 10.5. Определять характер, объемы для устранения дефектов и неисправностей многоквартирного жилого дома.
РО 10.6. Определять способы устранения неисправностей и дефектов инженерных систем на основе современных строительных технологий и материалов.
РО 10.7. Оценивать эффективность капитального ремонта и реконструкции жилых зданий путем сопоставления получаемых экономических и социальных результатов с затратами.
Приложение 563
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320500 - Гидротехническое строительство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 563 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320500 - Гидротехническое строительство
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07320501 - Гидротехникалық құрылыс қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Құрылыс алаңдарында қалыптардың ауыр ағаш қаңқаларын орнату және жинақтау
КМ 1. Құрылыс алаңдарында қалыптардың ауыр ағаш қаңқаларын орнату және жинақтау
ОН 1.1. Құрылыс алаңындағы еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
ОН 1.2. Қалыптау жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орнын дайындауды орындау.
ОН 1.3. Қалыптардың ауыр ағаш қаңқаларын орнату және жинақтау.
КҚ 2. Қалыптау жұмыстарын орындау
КМ 2. Қалыптау жұмыстарын орындау
ОН 2.1. Қалыптарды тірейтін элементтерді жинау.
ОН 2.2. Гидротехникалық құрылыстардың әртүрлі құрылымдарының қалыптарын ажырату.
ОН 2.3. Әртүрлі құрылымдардың қалаптарын дайындау және орнату.
ОН 2.4. Сырғымалы қалыптармен жұмыс төсемдерінің элементтерін дайындау және орнату.
ОН 2.5. Гидротехникалық құрылыс массивтерінің қалып қалқандарын жөндеу.
ОН 2.6. Аражабындардың аспалы қалыптарын орнату.
ОН 2.7. Пішінді қисық сызықты және ірі панельді қалқандарды жөндеу.
КҚ 3. Беттерді бетондау жұмыстарына дайындау
КМ 3. Беттерді бетондау жұмыстарына дайындау
ОН 3.1. Бетон құрамындағы толтырғыштарды салмағына және көлеміне қарай мөлшерлеу (арбалар, өлшеуіш құралдар).
ОН 3.2. Бетон және темірбетон конструкцияларындағы тесіктер мен ойықтарды қол аспабымен тесу.
ОН 3.3. Бетон жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
КҚ 4. Бетон қоспсын әр түрлі құрылымдарға төсеу және тығыздау төсеу
КМ 4. Бетон қоспсын әр түрлі құрлымдарға төсеу және тығыздау
ОН 4.1. Бетон қоспасын іргетастарға, негіздерге және массивтерге төсеу және твғвздау.
ОН 4.2. Бетон қоспасын көлденең беттерге төсеу.
ОН 4.3. Әртүрлі құрылымдарға бетон қоспасын төсеу және тығыздау.
ОН 4.4. Гидротехникалық ғимараттардың конструкцияларына арнайы бетон қоспасын төсеу.
КҚ 5. Әртүрлі күрделіктегі кеңістік қаңқалары мен жазық торларды құрастырып, жинақтау
КМ 5. Әртүрлі күрделіктегі кеңістік қаңқалары мен жазық торларды құрастырып, жинақтау
ОН 5.1. Қаңқаларды құрастыру бойынша операцияларды орындау.
ОН 5.2. Күрделі кеңістік қаңқаларын құрастыру бойынша операцияларды орындау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07320501 - Прикладной бакалавр гидротехнического строительства"
ПК 1. Устраивать и монтировать тяжелые деревянные каркасы опалубок на строительных площадках
ПМ 1. Устройство и монтаж тяжелых деревянных каркасов опалубок на строительных площадках
РО 1.1. Соблюдать требования охраны труда на строительной плашадке.
РО 1.2. Выполнять подготовку
рабочего места для производства опалубочных работ.
РО 1.3. Устанавливать и монтировать тяжелые деревянные каркасы опалубок.
ПК 2. Выполнять опалубочные работы
ПМ 2. Выполнение опалубочных работ
РО 2.1. Заготовливать элементы лесов, поддерживающих опалубку.
РО 2.2. Разбирать опалубку различных конструкции гидротехнических сооружении.
РО 2.3. Устанавливать опалубки различных конструкции.
РО 2.4. Изготавливать и установливать элементы для скользящей опалубки и рабочего настила.
РО 2.5. Ремонтировать щиты опалубок для массивов гидротехнических сооружений.
РО 2.6. Устраивать подвесные опалубки перекрытий.
РО 2.7. Ремонтировать опалубочные криволинейные и крупнопанельные щиты.
ПК 3. Подготавливать поверхности для проведения бетонных работ
ПМ 3. Подготовка поверхностей для проведения бетонных работ
РО 3.1. Дозировать составляющие по массе и объему с помощью приспособлений.
РО 3.2. Пробивать отверстия и борозды в бетонных и железобетонных конструкциях ручным инструментом.
РО 3.3. Обеспечить безопасное ведение бетонных работ.
ПК 4. Укладывать и уплотнять бетонную смесь в различные конструкции
ПМ 4. Укладка и уплотнение бетонной смеси в различные конструкции
РО 4.1. Укладывать и уплотнять бетонную смесь в фундаменты, основания и массивы.
РО 4.2. Укладывать бетонную смесь на горизонтальных плоскостях.
РО 4.3. Укладывать и уплотнять бетонную смесь в различные конструкций.
РО 4.4. Укладывать специальные бетонные смеси в конструкции гидротехнических сооружений.
ПК 5. Выполнить сборку плоских сеток, пространственных каркасов любой сложности
ПМ 5. Сборка плоских сеток, пространственных каркасов любой сложности
РО 5.1. Выполнять операций по сборке пространственных каркасов.
РО 5.1. Выполнять операций по сборке сложных пространственных каркасов.

ОН 5.3. Күрделі кеңістік қаңқалары мен торларын құрастыру бойынша операцияларды орындау.
ОН 5.4. Күрделі торлар және қаңқаларды құрастыру және жинақтау бойынша операцияларды орындау.
КҚ 6. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау
КМ 6. Топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Жергілікті жерде геодезиялық өлшеулер жүргізу және оларды камералдық өңдеу.
ОН 6.2. Гидротехникалық ғимараттарды салу және пайдалану кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау.
ОН 6.3. Геометриялық салуларды орындау және әртүрлі элементтерді сызу.
КҚ 7. Гидрологиялық есептерді орындау
КМ 7. Гидрологиялық есептерді орындау
ОН 7.1. Гидрологиялық есептеулер жүргізу.
ОН 7.2. Геологиялық тілімдерді сипаттау және олардың сызбасын орындау.
ОН 7.3. Гидравликалық зерттеулер жүргізу.
КҚ 8. Экономикалық талдау жасау және функционалдық арналуын ескеру негізінде құрылыс материалдарын, конструкцияларды және бұйымдарды таңдау
КМ 8. Экономикалық талдау жасау және функционалдық арналуын ескеру негізінде құрылыс материалдарын, конструкцияларды және бұйымдарды таңдау
ОН 8.1. Құрылыс материалдарын арналуына қарай таңдауды орындау.
ОН 8.2. Құрылыс материалдарының физика-механикалық, тұтыну қасиеттерін анықтау.
ОН 8.3. Нормативтік талаптарды сақтай отырып, негіздер мен іргетастарды есептеу.
ОН 8.4. Құрылыс құрылымдарын есептеуді орындау.
КҚ 9. Құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау үшін қажетті құжаттаманы әзірлеудің дайындық процесін ұйымдастыруға қатысу
КМ 9. Құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау үшін қажетті құжаттаманы әзірлеудің дайындық процесін ұйымдастыруға қатысу
ОН 9.1. Күрделі құрылыс нысанын жобалау үшін бастапқы деректерді дайындау.
ОН 9.2. Күрделі құрылыс объектісін жобалауға арналған заманауи техникалық және технологиялық шешімдердің нұсқаларын талдау.
ОН 9.3. Күрделі құрылыс нысанын жобалауға тапсырмалар құрастыру.
ОН 9.4. Күрделі құрылыс нысаны үшін жобалау жұмыстарын орындауға арналған келісім-шартты ресімдеу.
КҚ 10. Гидротехникалық ғимараттарды салу үшін іздестіру жұмыстарын жүргізу
КМ 10. Гидротехникалық ғимараттарды салу үшін іздестіру жұмыстарын жүргізу
ОН 10.1. Гидротехникалық ғимараттарды салу үшін геодезиялық, геологиялық және гидрологиялық ізденістер жүргізу.
ОН 10.2. Гидротехникалық ғимараттарды жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын тексеруді және ұйымдастыруды жүргізу.
КҚ 11. Жер телімін гидротехникалық ғимараттарды салу, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту құрылыс жұмыстарын жүргізуге дайындау
КМ 11. Жер телімін гидротехникалық ғимараттарды салу, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту құрылыс жұмыстарын жүргізуге дайындау

РО 5.3. Выполнять операций по сборке сложных пространственных сеток и каркасов.
РО 5.4. Выполнять операций по сборке и монтажу сложных сеток и каркасов.
ПК 6. Выполнять топографо-геодезические работы
ПМ 6. Выполнение топографо-геодезических работ
РО 6.1. Проводить геодезические измерения на местности и их камеральную обработку.
РО 6.2. Выполнять геодезические работы при возведении и эксплуатации гидротехнических сооружений.
РО 6.3. Выполнять геометрические построения и вычерчивать различные элементы.
ПК 7. Выполнить гидрологические расчеты
ПМ 7. Выполнение гидрологических расчетов
РО 7.1. Производить гидрологические расчеты.
РО 7.2. Выполнять построение и описание геологических разрезов.
РО 7.3. Проводить гидравлические исследования.
ПК 8. Выбирать строительные материалы, конструкции и изделия на основе экономического анализа и функционального назначения
ПМ 8. Выбор строительных материалов, конструкции и изделий на основе экономического анализа и функционального назначения
РО 8.1. Выполнять выбор строительных материалов в соответствии с их назначением.
РО 8.2. Определять физико-механические и эксплуатационные свойства строительных материалов.
РО 8.3. Производить расчеты оснований и фундаментов с соблюдением нормативных требований.
РО 8.4. Выполнять расчеты строительных конструкций.
ПК 9. Участвовать в организации подготовительного процесса разработки документации, необходимой для выполнения строительно-монтажных работ
ПМ 9. Участие в организации подготовительного процесса разработки документации, необходимой для выполнения строительно-монтажных работ
РО 9.1. Подготавливать исходные данные для проектирования объекта капитального строительства.
РО 9.2. Анализировать варианты современных технических и технологических решений для проектирования объекта капитального строительства.
РО 9.3. Составлять задания на проектирование объекта капитального строительства.
РО 9.4. Оформлять договор на выполнение проектных работ для объекта капитального строительства.
ПК 10. Проводить изыскательские работы для строительства гидротехнических сооружений
ПМ 10. Проведение изыскательских работ для строительства гидротехнических сооружений
РО 10.1. Проводить геодезические, геологические и гидрологические изысканий для строительства гидротехнических сооружений.
РО 10.2. Проводить обследование и организацию работ по ремонту и восстановлению гидротехнических сооружений.
ПК 11. Подготовить участок к производству строительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях
ПМ 11. Подготовка участка к производству строительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях.

ОН 11.1. Өндірістік ғимараттардың жұмыс көлемінің бағалауға сәйкестігін жүзеге асыру.
ОН 11.2. Күрделі құрылыс объектісінде құрылыс жұмыстарын жүргізудің мерзімдік жоспарларын әзірлеу және келісу.
ОН 11.3. Құрылыс алаңын және жұмыс орнын дайындау.
КҚ 12. Гидротехникалық ғимараттарда және мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстары өндірісін жедел басқару
КМ 12. Гидротехникалық ғимараттарда және мелиорациялық жүйелерде жалпы құрылыс, жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңарту жұмыстары өндірісін жедел басқару
ОН 12.1. Құрылыс жұмыстарын жүргізуге қажет құрылыс машиналары мен механизмдер тізбесін айқындау.
ОН 12.2. Құрылыс нысандарын қайта құру үшін жөндеу, құрылыс-жинақтау жұмыстарын жүргізу.
ОН 12.3. Орындалатын жұмыстар көлемінің және материалдық ресурстар шығыстарының жедел есебін жүргізу.
ОН 12.4. Құрылыс нысандарын салуды көзбен шолып және аспаптық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 12.5. Материалды-техникалық ресурстарды қабылдауды, үлестіріп бөлуді, тіркеуді және сақтауды құжаттамалық рәсімдеу арқылы жүзеге асыру.
КҚ 13. Гидротехникалық ғимараттарды тұрғызу және оларды пайдалану (тұтыну) кезінде техникалық бақылау жүргізу
КМ 13. Гидротехникалық ғимараттарды тұрғызу және оларды пайдалану (тұтыну) кезінде техникалық бақылау жүргізу
ОН 13.1. Гидротехникалық ғимараттарды тексеру бойынша инженерлік ізденістер және бақылау жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 13.2. Гидротехникалық ғимараттарды және жағалау инфрақұрылымын ақпараттық модельдеу.
ОН 13.3. Гидротехникалық ғимараттар мен жағалау инфрақұрылымының нысандарын салу жөніндегі жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басқару.
КҚ 14. Ғимараттар мен имараттарды тұрғызу, пайдалану және қайта жаңғырту кезіндегі құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау кезіндегі құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру
КМ 14. Ғимараттар мен имараттарды тұрғызу, пайдалану және қайта жаңғырту кезіндегі құрылыс-жинақтау жұмыстарын орындау кезіндегі құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру
ОН 14.1. Құрылыс-жинақтау жұмыстарын жүргізу кезінде құрылымдық бөлімшелердің қызметін жедел жоспарлауды жүзеге асыру.
ОН 14.2. Құрылымдық бөлімшелерінің қызмет ету түрлері мен жұмыс көлемін айқындау.
ОН 14.3. Құрылыс жұмыстарының орындалатын түрлері бойынша ағымдағы және атқарушылық құжаттардың жүргізілуін қамтамасыз ету.
ОН 14.4. Атқарылатын құрылыс жұмыстарының нәтижесі мен технологиясының жобалық және нормативтік құжаттар талабына сәйкестігін анықтау.
ОН 14.5. Құрылыс-жинақтау жұмыстарын жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау, тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
565-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320600 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320600 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау
Біліктілігі:

РО 11.1. Осуществлять оценку соответствия объемов производственных заданий.
РО 11.2. Разрабатывать и согласовывать календарные планы производства строительных работ на объекте капитального строительства.
РО 11.3. Подготавливать строительные площадки и рабочие места.
ПК 12. Выполнять оперативное управление производством общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
ПМ 12. Оперативное управление производством общестроительных, ремонтно-восстановительных и реконструкционных работ на гидротехнических сооружениях и мелиоративных системах
РО 12.1. Определять перечень строительных машин и механизмов, требуемых для осуществления строительных работ.
РО 12.2. Выполнять строительно-монтажные, ремонтные работы и работы по реконструкции строительных объектов.
РО 12.3. Проводить оперативный учет объемов выполняемых работ и расходов материальных ресурсов.
РО 12.4. Осуществлять визуальный и инструментальный контроль ведение строительства.
РО 12.5. Осуществлять документальное оформление заявки, приемки, распределения, учета и хранения материально-технических ресурсов.
ПК 13. Проводить технический контроль при возведении гидротехнических сооружений и их использовании (эксплуатации)
ПМ 13. Проведение технического контроля при возведении гидротехнических сооружений и их использовании (эксплуатации)
РО 13.1. Организовать проведение работ по инженерным изысканиям и контроля по обследованию гидротехнических сооружений.
РО 13.2. Информационное моделирование гидротехнических сооружений и сооружений береговой инфраструктуры.
РО 13.3. Организовать и управлять производством работ по строительству гидротехнических сооружений и сооружений береговой инфраструктуры.
ПК 14. Организовывать деятельность структурных подразделений при выполнении строительно-монтажных работ, эксплуатации и реконструкции зданий и сооружений
ПМ 14. Организация деятельности структурных подразделений при выполнении строительно-монтажных работ, эксплуатации и реконструкции зданий и сооружений
РО 14.1. Осуществлять оперативное планирование деятельности структурных подразделений при строительно-монтажных работ.
РО 14.2. Определять виды деятельности и объемы работ структурных подразделении.
РО 14.3. Обеспечивать ведение текущей и исполнительной документации по выполняемым видам строительных работ.
РО 14.4. Определять соответствие технологии, результатов осуществляемых видов строительных работ проектным и нормативным документам.
РО 14.5. Обеспечивать соблюдение требований охраны труда, безопасности жизнедеятельности и защиту окружающей среды при выполнении строительно-монтажных работ.
Приложение 565
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320600 - Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов"
Сноска. Приказ дополнен приложением 565 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320600 - Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07320601 - Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық құбырларды монтаждауды орындау
КМ 1. Технологиялық құбырларды монтаждау
ОН 1.1. Технологиялық құбырларды монтаждау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 1.2. Белгілеуді жүргізу, технологиялық құбырларды монтаждау.
ОН 1.3. Учаскенің басқа қызметкерлерінің жұмысына басшылық жасау.
ОН 1.4. Технологиялық құбырларды монтаждау бойынша орындалған жұмыстардың сапасын тексеруді орындау.
КҚ 2. Технологиялық құбырларды дайындау, салу және жөндеу бойынша негізгі процестерді орындау
КМ 2. Технологиялық құбырларды дайындау, салу және жөндеу
ОН 2.1. Технологиялық құбырларды дайындау, салу және жөндеу бойынша жұмыстарға қажетті материалдарды, механизмдер мен құралдарды тексеру.
ОН 2.2. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, технологиялық құбыр салу, жөндеу және жүргізу.
ОН 2.3. Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеруді орындау.
ОН 2.4. Технологиялық құбырларды монтаждау жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.5. Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламаларының кестелерінің орындалуын бақылау.
КҚ 3. Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды салу жұмыстары өндірісі жобасының технологиялық картасына сәйкес технологиялық процесті ұйымдастыру мен өндірістік участок жұмысына жетекшілік етуді жүзеге асыру.
КМ 3. Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау және жөндеу жұмыстарының технологиялық процестерін ұйымдастыру
ОН 3.1. Бригададағы жұмыстарды орындау тәртібін анықтау.
ОН 3.2. Жұмыс орындарын ұйымдастыру, оларды жабдықтау және технологиялық жабдықтарды орналастыру.
ОН 3.3. Технологиялық процестердің экономикалық тиімділігін анықтау.
ОН 3.4. Технологиялық жабдықтарды сынау жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.5. Технологиялық жабдықтың жағдайын бағалау.
КҚ 4. Магистральдық құбырларды пайдалану жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 4. Магистральдық құбырларды пайдалану жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз ету

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07320601 - Прикладной бакалавр монтажа магистральных, локальных и сетевых трубопроводов"
ПК 1. Выполнять монтаж технологических трубопроводов
ПМ 1. Монтаж технологических трубопроводов
РО 1.1. Проводить подготовительные работы по монтажу технологических трубопроводов.
РО 1.2. Проводить разметку, монтаж технологических трубопроводов.
РО 1.3. Выполнять руководство работой других работников участка.
РО 1.4. Выполнять проверку качества выполненных работ по монтажу технологических трубопроводов.
ПК 2. Выполнять основные процессы по изготовлению, возведению и ремонту технологических трубопроводов
ПМ 2. Изготовление, возведение и ремонт технологических трубопроводов
РО 2.1. Проверять материалы, механизмы и инструменты, необходимые для работ по изготовлению, возведению и ремонту технологических трубопроводов.
РО 2.2. Возводить, производить ремонт и изготавливать технологический трубопровод с соблюдением техники безопасности.
РО 2.3. Выполнять проверку технического состояния оборудования.
РО 2.4. Проводить работы по монтажу технологических трубопроводов.
РО 2.5. Контролировать выполнение графиков ремонта и технического обслуживания оборудования, программ модернизации и технического перевооружения.
ПК 3. Осуществлять организацию технологического процесса и руководство работами производственного участка в соответствии с технологическими картами проекта производства работ магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
ПМ 3. Организация технологического процесса монтажных и ремонтных работ магистральных, локальных и сетевых трубопроводов
РО 3.1. Определять порядок выполнения работ в бригаде.
РО 3.2. Выполнять организацию рабочих мест, их оснащение и размещение технологического оборудования.
РО 3.3. Определять экономическую эффективность технологических процессов.
РО 3.4. Проводить работы по испытанию технологического оборудования.
РО 3.5. Оценивать состояние технологического оборудования.
ПК 4. Осуществлять обеспечение работ по эксплуатации магистральных трубопроводов
ПМ 4. Обеспечение работ по эксплуатации магистральных трубопроводов

ОН 4.1. Құбыржолдар мен технологиялық жабдықтардың техникалық жай-күйін тексеру нәтижелерін және ілеспе құжаттаманы есепке алуды, ресімдеуді және сақтауды қамтамасыз ету.
ОН 4.2. Жабдықтың жұмысындағы істен шығуларды жою және алдын алу бойынша шаралар қабылдау, пайда болу себептерін талдау.
ОН 4.3. Магистральдық құбыр объектілеріне техникалық қызмет көрсету, жөндеу, диагностикалық тексеру бойынша жұмыс жоспарларын, кестелерді, ақаулар ведомостарын және көлемдерін жасау.
ОН 4.4. Магистральдық құбыр объектілерінде регламенттік өндірістік-технологиялық жұмыстардың орындалуын бағалау.
ОН 4.5. Магистральдық құбыр жабдықтарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
КҚ 5. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігінің трассасын тазалаудың техникалық жай-күйін және тиісті орамның болуын бақылау және тексеру
КМ 5. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігінің трассасын тазарту жағдайын және тиісті орамның болуын қарау және тексеру
ОН 5.1. Құбыр арматурасы мен манометрлердің жұмыс істеу қабілетін тексеруді орындау.
ОН 5.2. Магистральдық құбырлардың бұзылуын, жол берілмейтін ақаулары мен зақымдануларын анықтау.
ОН 5.3. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігінің трассасын тазарту жағдайын және тиісті орамның болуын тексеріңіз.
ОН 5.4. Кран тораптарында, қоршауларда, шамдарда, конденсат-жинағыштардың жер бетіндегі бөлігінде лак-бояу жабынының болуын тексеруді орындау.
ОН 5.5. Хаттамаларды құрастыру, магистральдық құбырлардың желілік бөлігінің трассасын тексеру нәтижелерін ресімдеу.
КҚ 6. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігіне құбырішілік диагностика жүргізу
КМ 6. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігіне құбырішілік диагностика жүргізу
ОН 6.1. Магистральдық құбырлардың диагностикаланатын объектісі бетінің жай-күйінің нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін тексеруді орындау.
ОН 6.2. Жабдықты дайындау және баптау.
ОН 6.3. Құбырішілік диагностика жүргізу.
ОН 6.4. Учаске бойынша магистральдық құбырлар өткізілгеннен кейін құбырішілік инспекциялық аспаптарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
ОН 6.5. Желілік құбырларды графикалық кешендермен автоматтандырылған жобалау кезінде желілік-құрылымдық құрылыстың және нақты объектінің дағдыларын жалпылау.
КҚ 7. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігіне беріктік пен саңылаусыздыққа гидравликалық сынақтар жүргізу
КМ 7. Магистральдық құбырлардың желілік бөлігіне беріктік пен саңылаусыздыққа гидравликалық сынақтар жүргізу
ОН 7.1. Сынақтар жүргізу үшін жабдықтар мен материалдарды дайындауды, тексеруді орындау.

РО 4.1. Обеспечивать учет, оформление и хранение результатов обследований технического состояния трубопроводов и технологического оборудования и сопутствующей документации.
РО 4.2. Принимать меры по устранению и предупреждению отказов в работе оборудования, анализировать причины возникновения
РО 4.3. Составлять планы работ, графики, ведомости дефектов и объемов по техническому обслуживанию, ремонту, диагностическому обследованию объектов магистрального трубопровода.
РО 4.4. Оценивать выполнение регламентных производственно-технологических работ на объектах магистрального трубопровода.
РО 4.5. Разрабатывать инструкции по эксплуатации оборудования магистрального трубопровода.
ПК 5. Контролировать и проверять техническое состояние расчистки трассы линейной части магистральных трубопроводов и наличия соответствующей обволоки
ПМ 5. Осмотр и проверка состояния расчистки трассы линейной части магистральных трубопроводов и наличия, соответствующей обволоки
РО 5.1. Выполнять проверку работоспособности трубопроводной арматуры и манометров.
РО 5.2. Выявлять неисправности, недопустимые дефекты и повреждения магистральных трубопроводов.
РО 5.3. Выполнять проверку состояния расчистки трассы линейной части магистральных трубопроводов и наличия, соответствующей обволоки.
РО 5.4. Выполнять проверку наличия лакокрасочного покрытия на крановых узлах, ограждениях, свечах, наземной части конденсато-сборников.
РО 5.5. Составлять протоколы, оформлять результаты осмотра трассы линейной части магистральных трубопроводов.
ПК 6. Проводить внутритрубную диагностику линейной части магистральных трубопроводов
ПМ 6. Проведение внутритрубной диагностики линейной части магистральных трубопроводов
РО 6.1. Выполнять проверку соответствия состояния поверхности диагностируемого объекта магистральных трубопроводов требованиям нормативно-технической документации.
РО 6.2. Выполнять подготовку и настройку оборудования.
РО 6.3. Проводить внутритрубную диагностику.
РО 6.4. Осуществлять техническое обслуживание внутритрубных инспекционных приборов после пропуска по участку магистральных трубопроводов.
РО 6.5. Обобщать навыки линейно-конструктивного построения и конкретного объекта при автоматизированном проектировании линейных трубопроводов графическими комплексами.
ПК 7. Проводить гидравлические испытания линейной части магистральных трубопроводов на прочность и герметичность
ПМ 7. Проведение гидравлических испытаний линейной части магистральных трубопроводов на прочность и герметичность
РО 7.1. Выполнять подготовку, проверку оборудования и материалов для проведения испытаний.

ОН 7.2. Жұмыстың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз ету.
ОН 7.3. Гидравликалық сынақтар жүргізу.
ОН 7.4. Гидравликалық сынақтарды жүргізу нәтижелерін ресімдеу.
ОН 7.5. Желілік құбырларды жобалау кезінде беріктік, сенімділік және төзімділік мәселелерін шешу.
КҚ 8. Құбырлардың қорғаныш жабынының жай-күйін бақылауды жүзеге асыру
КМ 8. Құбырлардың қорғаныш жабынының жай-күйін бақылау
ОН 8.1. Қорғаныш қабатын бақылау үшін жабдықтар мен материалдарды дайындау және тексеру.
ОН 8.2. Қорғаныш жабынына бақылау жүргізу.
ОН 8.3. Қорғаныш жабынына бақылау жүргізу нәтижелерін ресімдеу.
ОН 8.4. Желілік құбырларды пайдалану және қауіпсіздігін қамтамасыз етудің технологиялық процесінің жоспарын әзірлеу.
КҚ 9. Магистральдық құбырды пайдалану бойынша өндірістік көрсеткіштердің орындалуын бақылау
КМ 9. Магистральдық құбырды пайдалану бойынша өндірістік көрсеткіштердің орындалуын бақылау
ОН 9.1. Магистральдық құбыр объектілерінің жабдықтарын пайдалану регламенттерінің сақталуын тексеруді орындау.
ОН 9.2. Бекітілген жабдықтарды, қондырғыларды және магистральдық құбыр объектілерінің жүйелерін есепке алуды жүргізу.
ОН 9.3. Магистральдық құбыр жабдықтарының істен шығу себептерін және технологиялық процестің бұзылуын талдау.
КҚ 10. Магистральдық құбыр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, диагностикалық тексеруді ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 10. Магистральдық құбыр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, диагностикалық тексеруді ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз ету
ОН 10.1. Магистральдық құбыр объектілерін пайдалану процесін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды қалыптастыру.
ОН 10.2. Магистральдық құбыр жабдықтары, қондырғылары мен жүйелеріне техникалық қызмет көрсету, куәландыру, диагностикалық тексеру, баптау және жөндеу жүргізуді бақылау.
ОН 10.3. Конструкциялық материалдар технологиясын, топырақ механикасын, іргетас құрылысындағы геотехниканы және инженерлік геология әдістерін қолдана отырып, желілік құбырларды жобалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
567-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320700 - Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320700 – Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану
Біліктілігі:

РО 7.2. Обеспечивать безопасное проведение работ.
РО 7.3. Проводить гидравлические испытания.
РО 7.4. Оформлять результаты проведения гидравлических испытаний.
РО 7.5. Решать задачи прочности, надежности и устойчивости при проектировании линейных трубопроводов.
ПК 8. Осуществлять контроль состояния защитного покрытия трубопроводов
ПМ 8. Контроль состояния защитного покрытия трубопроводов
РО 8.1. Осуществлять подготовку и проверку оборудования и материалов для контроля защитного покрытия.
РО 8.2. Проводить контроль защитного покрытия.
РО 8.3. Оформлять результаты проведения контроля защитного покрытия.
РО 8.4. Разрабатывать план технологического процесса эксплуатации и обеспечения безопасности линейных трубопроводов.
ПК 9. Контролировать выполнение производственных показателей по эксплуатации магистрального трубопровода
ПМ 9. Контроль выполнения производственных показателей по эксплуатации магистрального трубопровода
РО 9.1. Выполнять проверку соблюдения регламентов эксплуатации оборудования объектов магистрального трубопровода.
РО 9.2. Вести учет закрепленного оборудования, установок и систем объектов магистрального трубопровода.
РО 9.3. Анализировать причины отказа оборудования магистрального трубопровода и нарушений технологического процесса.
ПК 10. Осуществлять организационно-техническое обеспечение технического обслуживания, ремонта, диагностического обследования оборудования магистрального трубопровода
ПМ 10. Организационно-техническое обеспечение технического обслуживания, ремонта, диагностического обследования оборудования магистрального трубопровода
РО 10.1. Формировать организационно-распорядительные документы по обеспечению процесса эксплуатации объектов магистрального трубопровода
РО 10.2. Контролировать проведение технического обслуживания, освидетельствования, диагностического обследования, наладки и ремонта оборудования, установок и систем магистрального трубопровода
10.3. Проектировать линейные трубопроводы, применяя технологии конструкционных материалов, механики грунтов, геотехники в фундаментостроении и методы инженерной геологии
Приложение 567
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320700 - Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов"
Сноска. Приказ дополнен приложением 567 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320700 - Строительство и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5АВ07320701- Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың жол белгілерін және жол таңбаларын орнату бойынша жұмыстарды орындау
КМ 1. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың жағдайы
ОН 1.1. Жол белгілерін, қоршау құрылғылары мен конустарды орнату және алып тастау
ОН 1.2. Ескі жол таңбаларын белгілеу және таңбалау сызықтарын машиналық әдіспен кейіннен жағу үшін бақылау нүктелерін анықтау
ОН 1.3. Лак-бояу материалдарын қолдана отырып, жол белгілерін салу бойынша жұмыстарды жүргізу
КҚ 2. Автомобиль жолдары мен аэродромдарға техникалық қызмет көрсету және салу жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 2. Автомобиль жолдары мен аэродромдарға техникалық қызмет көрсету және салу жөніндегі жұмыстар
ОН 2.1. Тау жыныстары мен жол-құрылыс материалдарының қасиеттерін анықтау
ОН 2.2 Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өртке қарсы және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау
ОН 2.3. Механикалық құрал-саймандар мен шағын механикаландыру құралдарының көмегімен жасанды құрылыстарға техникалық қызмет көрсету және оларды орнату және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 2.4. Жол-құрылыс машиналарын "Қазақстан Республикасының Жол жүрісі қағидаларының" талаптарына сәйкес басқару
ОН 2.5. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды сақтау
КҚ 3. Жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 3. Жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ОН 3.1. Машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайын анықтау
ОН 3.2. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдердің жұмысындағы сәйкессіздіктерді анықтау және жою
ОН 3.3 Қызмет көрсетіліп жүрген машиналардың жөндеу жұмыстарына қатысу
КҚ 4. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалау
КМ 4. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды жобалау
ОН 4.1. Құрылыс саласын және құрылыс материалдары нарығын талдау
ОН 4.2. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды техникалық және экономикалық іздестіруді орындау
ОН 4.3. Автомобиль жолының жол төсемін таңдау және есептеу

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5АВ07320701 - Прикладной бакалавр строительства и эксплуатация автомобильных дорог и аэродромов"
ПК 1. Выполнять работы по установке дорожных знаков и разметке дорожного покрытия автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 1. Обстановка автомобильной дороги и аэродромов
РО 1.1. Устанавливать и снимать дорожные знаки, ограждающие устройства и конусы.
РО 1.2. Демаркировать старую дорожную разметку и определять контрольные точки для последующего нанесения линий разметки машинным способом.
РО 1.3. Производить работы по нанесению дорожной разметки с применением лакокрасочных материалов.
ПК 2. Выполнять работы по техническому обслуживанию и строительству автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 2. Работы по техническому обслуживанию и строительству автомобильных дорог и аэродромов
РО 2.1. Определять свойства горных пород и дорожно-строительных материалов.
РО 2.2 Соблюдать требования охраны труда, противопожарной и экологической безопасности
РО 2.3. Выполнять работы по техническому обслуживанию и по устройству и ремонту искусственных сооружений
РО 2.4. Управлять дорожно-строительными машинами в соответствии с требованиями "Правил дорожного движения Республики Казахстан".
РО 2.5. Соблюдать технические требования, предьявлмые к качеству выполняемых работ.
ПК 3. Проводить техническое обслуживание и ремонт дорожно-строительных машин
ПМ 3. Техническое обслуживание и ремонт дорожно-строительных машин
РО 3.1. Определять техническое состояние машин и механизмов.
РО 3.2. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемых машин и механизмов.
РО 3.3. Участвовать в работе по ремонту обслуживаемых машин и механизмов.
ПК 4. Проектировать автомобильные дороги и аэродромы
ПМ 4. Проектирование автомобильных дорог и аэродромов
РО 4.1. Анализировать строительную отрасль и рынок строительных материалов.
РО 4.2. Выполнять техническое и экономическое изыскание автомобильных дорог и аэродромов.
РО 4.3. Выполнять подбор и расчет дорожной одежды автомобильной дороги.

ОН 4.4. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының сметалық құнын есептеу
КҚ 5. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының технологиялық процестерін әзірлеу және сақтау
КМ 5. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының технологиясы
ОН 5.1. Өндірістік кәсіпорындардың орналасқан жерінің тиімділігін анықтау
ОН 5.2. Карьерде аршу жұмыстарын орындау
ОН 5.3. Бұрғылау-жару жұмыстарының технологиясын сақтау
ОН 5.4. Автомобиль жолдары мен аэродромдарды салу үшін ұтымды технологияны таңдау және қолдану
ОН 5.5. Жол-құрылыс материалдары мен құрылыс мерзімдерін ескере отырып, құрылыс технологиясын сақтау және бақылау
КҚ 6. Жолдарды салу, ұстау және жөндеу кезінде көтергіш-көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын пайдалану
КМ 6. Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану
ОН 6.1. Жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын жұмысқа дайындау
ОН 6.2. Жол-құрылыс техникасын енгізу кезінде арнайы жабдықтарды, құралдарды пайдалану ережелерін сақтау
ОН 6.3. Көтергіш-көлік, құрылыс, жол машиналарын жұмысқа қабілетті күйде ұстау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
КҚ 7. Жол құрылысы бойынша өндірісті дайындау
КМ 7. Жол құрылысы бойынша өндірісті дайындау
ОН 7.1. Жобаның ақпараттық моделін қолдана отырып, жол құрылысы бойынша өндірісті дайындау
ОН 7.2. Жобаның ақпараттық моделін және құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясы бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, жол құрылыс телімі бойынша өндірістік бағдарламалар мен тапсырмалар әзірлеу
ОН 7.3. Өндірісті кадрлармен және жиынтықтаушы бұйымдармен, материалдармен, құрал-саймандармен қамтамасыз етуді бақылау
КҚ 8. Жол құрылыс жоспарының орындалуын бақылау
КМ 8. Жол құрылыс жоспарының орындалуын бақылау
ОН 8.1. Жол құрылыс жоспарының орындалуын бақылау
ОН 8.2. Жол құрылысты жедел жоспарлау үшін нормативтерді әзірлеуге және енгізуге қатысу
ОН 8.3. Жобаның ақпараттық моделін қолдана отырып, жұмыс сапасын бақылау
ОН 8.4. Жобаның ақпараттық моделін қолдана отырып, өндірістік тапсырмалардың орындалуын жедел есепке алуды ұйымдастыру
ОН 8.5. Аяқталған құрылыс-монтаждау жұмыстарын және объектілерді техникалық қабылдауды жүзеге асыру
КҚ 9. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың негізгі элементтерінің құрылысы мен тұрғызылуына бақылау жүргізу
КМ 9. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың негізгі элементтерінің құрылысын және тұрғызылуын бақылау
ОН 9.1. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың негізгі элементтерін салу және орнату жөніндегі техникалық жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 9.2. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың негізгі элементтерін салу және орнату бойынша техникалық жұмыстарды бақылау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
569-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07320900 - Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07320900 - Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану
Біліктілігі:

РО 4.4. Рассчитывать сметную стоимость строительства автомобильных дорог и аэродромов.
ПК 5. Разрабатывать и соблюдать технологические процессы строительства автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 5. Технология строительства автомобильных дорог и аэродромов
РО 5.1. Определять эффективность месторасположения производственных предприятий.
РО 5.2. Выполнять вскрышные работы в карьере.
РО 5.3. Соблюдать технологию буровзрывных работ.
РО 5.4. Выбирать и применять рациональную технологию для строительства автомобильной дороги и аэродромов.
РО 5.5. Соблюдать и контролировать технологию строительства с учетом дорожно-строительных материалов и сроков строительства.
ПК 6. Эксплуатировать подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и оборудование при строительстве, содержании и ремонте дорог
ПМ 6. Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин
РО 6.1. Подготавливать дорожно-строительные машины и оборудование к работе.
РО 6.2. Соблюдать правила эксплуатации специального оборудования, инструментов при вводе дорожно-строительной техники.
РО 6.3. Организовывать работы по поддержанию подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин в работоспособном состоянии.
ПК 7. Подготавливать производство по строительству дорог
ПМ 7. Подготовка производства по строительству дорог
РО 7.1. Подготавливать производство по строительству дорог с применением информационной модели проекта.
РО 7.2. Разрабатывать производственные программы и задания по участку строительства дорог с применением информационной модели проекта.
РО 7.3. Контролировать обеспечение производства кадрами и комплектующими изделиями, материалами, инструментом.
ПК 8. Контролировать выполнение плана строительства дорог
ПМ 8. Контроль выполнения плана строительства дорог
РО 8.1. Контролировать выполнение плана строительства дорог.
РО 8.2. Участвовать в разработке и внедрении нормативов для оперативного планирования строительства дорог.
РО 8.3. Контролировать качество проведения работ с применением информационной модели проекта.
РО 8.4. Организовывать оперативный учет выполнения производственных заданий
РО 8.5. Осуществлять техническую приемку законченных строительно-монтажных работ и объектов.
ПК 9. Контролировать сооружение и устройство основных элементов автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 9. Контроль за сооружением и устройством основных элементов автомобильных дорог и аэродромов
РО 9.1. Организовывать технические работы по сооружению и устройству основных элементов автомобильных дорог и аэродромов.
РО 9.2. Контролировать технические работы по сооружению и устройству основных элементов автомобильных дорог и аэродромов.
Приложение 569
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07320900 - Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства"
Сноска. Приказ дополнен приложением 569 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07320900 - Монтаж и эксплуатация инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07320901 - Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің инженерлік жүйелерін монтаждау және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Сумен жабдықтау және су бұру желілерін пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау
КМ 1. Сумен жабдықтау және су бұру желілерін пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмыстарды орындау
ОН 1.1. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне қызмет көрсету.
ОН 1.2. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне сынақтар жүргізу.
ОН 1.3. Сынау нәтижелерін өңдеу және сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің ақауларын жою.
ОН 1.4. Ішкі санитарлық-техникалық жүйелердің тораптарын ірілендіріп құрастыруды орындау.
ОН 1.5. Ыстық және суық сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу және жинау.
КҚ 2. Жылыту, сумен жабдықтау, су бұру бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру бойынша слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 2. Жылыту, сумен жабдықтау, су бұру бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру бойынша слесарлық жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Құралдарды, жабдықтарды, механизмдерді, материалдарды, бақылау-өлшеу аппаратурасын жұмысқа дайындау.
ОН 2.2. Жылыту, сумен жабдықтау, су бұру бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 2.3. Жылыту, сумен жабдықтау, су бұру бөлшектері мен тораптарын жөндеу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 2.4. Жылыту, сумен жабдықтау, су бұру бөлшектері мен тораптарын құрастыру бойынша слесарлық жұмыстарды орындау.
ОН 2.5. Әртүрлі санитариялық-техникалық жүйелерді, жабдықтарды, жылыту, сумен жабдықтау, су бұру тораптарын жинау, сынау және тексеру жүргізу
КҚ 3. Ауаны баптау, желдету,жылу сорғысы және тоңазытқыш жүйелерінің кенеттен істен шығуын диагностикалау және жою
КМ 3. Ауаны баптау, желдету,жылу сорғысы және тоңазытқыш жүйелерінің кенеттен істен шығуын диагностикалау және жою
ОН 3.1. Пайдаланылатын жабдыққа техникалық күтім жасау жөніндегі регламенттік жұмыстарды орындау.
ОН 3.2. Желдету жабдығы мен жылыту жүйелерінің жұмысын бақылау тәсілдерін қолдану.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07320901 - Прикладной бакалавр монтажа и эксплуатации инженерных систем объектов жилищно-коммунального хозяйства"
ПК 1. Выполнять работы по эксплуатации, обслуживанию и ремонту сетей водоснабжения и водоотведения
ПМ 1. Выполнение работ по эксплуатации, обслуживанию и ремонту сетей водоснабжения и водоотведения
РО 1.1. Обслуживать системы водоснабжения и водоотведения.
РО 1.2. Проводить испытания систем водоснабжения и водоотведения.
РО 1.3. Обрабатывать результаты испытаний и устранять неисправности систем водоснабжения и водоотведения.
РО 1.4. Выполнять укрупнительную сборку узлов внутренних санитарно-технических систем.
РО 1.5. Разбирать, ремонтировать и собирать детали и узлы систем горячего и холодного водоснабжения и водоотведения
ПК 2. Выполнять слесарные работы по разборке, ремонту, сборке деталей и узлов отопления, водоснабжения, водоотведения
ПМ 2. Выполнение слесарных работ по разборке, ремонту, сборке деталей и узлов отопления, водоснабжения, водоотведения
РО 2.1. Подготавливать к работе инструменты, оборудование, механизмы, материалы, контрольно-измерительную аппаратуру.
РО 2.2. Выполнять слесарные работы по разборке деталей и узлов отопления, водоснабжения, водоотведения.
РО 2.3. Выполнять слесарные работы по ремонту деталей и узлов отопления, водоснабжения, водоотведения.
РО 2.4. Выполнять слесарные работы по сборке деталей и узлов отопления, водоснабжения, водоотведения.
РО 2.5. Собирать, испытывать и проводить ревизию различных санитарно-технических систем, оборудования, узлов отопления, водоснабжения, водоотведения
ПК 3. Диагностировать неисправности и устранять внезапные отказы систем кондиционирования воздуха, вентиляционных, теплонасосных и холодильных
ПМ 3. Диагностика неисправностей и устранение внезапных отказов систем кондиционирования воздуха, вентиляционных, теплонасосных и холодильных установок
РО 3.1. Выполнять регламентные работы по техническому уходу за эксплуатируемым оборудованием.
РО 3.2. Применять способы контpоля pаботы вентиляционного обоpудования и систем отопления.

ОН 3.3. Жөндеу жабдықтарын құрастыру және монтаждау.
ОН 3.4. Ақаулы жабдықты жөндеуді орындау.
ОН 3.5. Қондырғылар жүйесі жабдықтарының ақауларын диагностикалау және кенеттен істен шығуын жою бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.6. Жоспардан тыс жөндеу нәтижелерін қондырғылар жүйесіне техникалық қызмет көрсету журналына енгізу
КҚ 4. Жоғары деңгейдегі ауаны баптау жүйелерін, желдеткіш және тоңазытқыш қондырғыларын пайдалану мен реттеуді орындау
КМ 4. Жоғары деңгейдегі ауаны баптау жүйелерін, желдеткіш және тоңазытқыш қондырғыларын пайдалану мен реттеуді орындау
ОН 4.1. Қондырғы жүйелерін пайдалану және реттеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.2. Қондырғы жүйелерін іске қосуды, тоқтатуды, консервациялауды және консервациялауды, оның ішінде авариялық жағдайлар кезінде оларды шұғыл тоқтатуды орындау.
ОН 4.3. Пайдаланудың оңтайлы және қауіпсіз режимдерін қолдау үшін қондырғы жүйелерін қорғауды автоматты реттеу құрылғыларын баптауды қамтамасыз ету.
ОН 4.4. Қондырғылар жүйесін пайдалану және техникалық қызмет көрсету журналын жүргізу.
КҚ 5. Организовывать и проводить работы по технической эксплуатации внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению
КМ 5. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі үйішілік желілер мен құрылыстарды техникалық пайдалану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
ОН 5.1. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі үйішілік желілер мен құрылыстардың техникалық жай-күйін профилактикалық тексеру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 5.2. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі үйішілік желілер мен құрылыстарды пайдалану режимдеріне технологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
ОН 5.3. Сумен жабдықтау және су бұрудың үйішілік желілерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
КҚ 6. Сумен жабдықтау және су бұру бойынша үйішілік желілер мен құрылыстарды жөндеу бойынша жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру
КМ 6. Сумен жабдықтау және су бұру бойынша үйішілік желілер мен құрылыстарды жөндеу бойынша жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру
ОН 6.1. Сумен жабдықтау және су бұру желілеріне ағымдағы жөндеу жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 6.2. Сумен жабдықтау және су бұрудың үйішілік желілерінде авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 6.3. Үйішілік сумен жабдықтау және су бұру желілеріне күрделі жөндеу жүргізуді ұйымдастыру.
КҚ 7. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі үйішілік желілер мен құрылыстарды техникалық пайдалану жөніндегі жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету
КМ 7. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі үйішілік желілер мен құрылыстарды техникалық пайдалану жөніндегі жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету

РО 3.3. Выполнять сбоpку и монтаж pемонтиpуемого обоpудования.
РО 3.4. Выполнять pемонт неисправного обоpудования.
РО 3.5. Проводить подготовительные работы по диагностике неисправностей и устранению внезапных отказов оборудования систем установок.
РО 3.6. Заносить результаты внепланового ремонта в журнал технического обслуживания систем установок.
ПК 4. Выполнять эксплуатацию и регулирование систем кондиционирования воздуха, вентиляционных и холодильных установок повышенного уровня
ПМ 4. Эксплуатация и регулирование систем кондиционирования воздуха, вентиляционных и холодильных установок повышенного уровня
РО 4.1. Проводить подготовительные работы по эксплуатации и регулированию систем установок.
РО 4.2. Выполнять пуск, остановку, консервацию и расконсервацию систем установок, в том числе их экстренную остановку при авариных ситуациях.
РО 4.3. Обеспечивать настройку устройств автоматического регулирования защиты систем установок для поддержания оптимальных и безопасных режимов эксплуатации.
РО 4.4. Вести журнал эксплуатации и технического обслуживания систем установок.
ПК 5. Организовывать и проводить работы по технической эксплуатации внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению
ПМ 5. Организация и проведение работ по технической эксплуатации внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению
РО 5.1. Организовывать и проводить работы по профилактическому осмотру технического состояния внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению.
РО 5.2. Организовывать и проводить технологический контроль режимов эксплуатации внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению.
РО 5.3. Организовывать и проводить работы по техническому обслуживанию оборудования внутридомовых сетей водоснабжению и водоотведению.
ПК 6. Организовывать проведение работ по ремонту внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению
ПМ 6. Организация проведения работ по ремонту внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению
РО 6.1. Организовывать проведение текущего ремонта сетей водоснабжения и водоотведения.
РО 6.2. Организовывать проведение аварийно-восстановительных работ на внутридомовых сетях водоснабжения и водоотведения.
РО 6.3. Организовывать проведение капитального ремонта внутридомовых сетях водоснабжения и водоотведения.
ПК 7. Обеспечивать выполнение работ по технической эксплуатации внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению
ПМ 7. Обеспечение выполнения работ по технической эксплуатации внутридомовых сетей и сооружений по водоснабжению и водоотведению

ОН 7.1. Сумен жабдықтау, су бұру желілерін пайдалану және жөндеу жөніндегі персоналдың қызметін жоспарлау және бақылау.
ОН 7.2. Сумен жабдықтау, су бұру желілерін пайдалану мен жөндеуді техникалық және материалдық қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
ОН 7.3. Үйішілік сумен жабдықтау, су бұру желілерін техникалық пайдалану процесін басқару.
КҚ 8. Желдету жүйелері мен санитарлық-техникалық жабдықтарды пайдалану бойынша өндірістік көрсеткіштердің орындалуын бақылау
КМ 8. Желдету жүйелері мен санитарлық-техникалық жабдықтарды пайдалану бойынша өндірістік көрсеткіштердің орындалуын бақылау
ОН 8.1 Инженерлік желілерді және санитарлық-техникалық объектілерді пайдалану регламенттерінің сақталуын тексеруді орындау.
ОН 8.2. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді, тексеруді, реттеуді және сынауды қамтамасыз ету.
ОН 8.3. Желдету жүйелері мен ауаны баптау қондырғыларының жұмыс режимін әзірлеуді және орнатуды орындау.
ОН 8.4. Материалдарға, құралдар мен жабдықтарға өтінімдер жасау.
ОН 8.5. Желдету жүйелерінің техникалық паспорттарын әзірлеу.
КҚ 9. Жабдық жүйелерін жөндеуді және реттеуді ұйымдастыру
КМ 9. Жабдық жүйелерін жөндеуді және реттеуді ұйымдастыру
ОН 9.1. Жабдықтарға қызмет көрсетуге және жөндеуге қатысу.
ОН 9.2. Жүйелер мен жабдықтардың жұмысындағы істен шығулар мен бұзушылықтар жағдайларын талдау.
ОН 9.3. Істен шығуларды жою және олардың алдын алу жөнінде шаралар қабылдау.
ОН 9.4. Ауаны баптау қондырғысын, санитарлық-техникалық желілер мен жабдықтарды ұйымдастыру.
ОН 9.5. Жүйелер мен жабдықтарды күрделі және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыс көлеміне ақаулар ведомосын жасау.
ОН 9.6. Белгіленген құжаттаманы ресімдеу және есептілік жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
571-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07321000 - Көпірлер мен көлік тоннельдері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің
атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
073 Сәулет және құрылыс
0732 Құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Мамандығы:
07321000 – Көпірлер мен көлік тоннельдері
Біліктілігі:

РО 7.1.Планировать и контролировать деятельность персонала по экслуатации и ремонту сетей водоснабжения, водоотведения.
РО 7.2. Осуществлять техническое и материальное обеспечение эксплуатации и ремонта сетей водоснабжения, водоотведения.
РО 7.3. Управлять процессом технической эксплуатации внутридомовых сетей водоснабжения, водоотведения.
ПК 8. Контролировать выполнение производственных показателей по эксплуатации вентиляционных систем и санитарно-технического оборудования
ПМ 8. Контроль выполнения производственных показателей по эксплуатации вентиляционных систем и санитарно-технического оборудования
РО 8.1. Выполнять проверку соблюдения регламентов эксплуатации инженерных сетей и санитарно-технических объектов.
РО 8.2. Обеспечивать техническое обслуживание, проверку, наладку и испытания оборудования.
РО 8.3. Выполнять разработку и установку режима работы вентиляционных систем и установок кондиционирования воздуха.
РО 8.4. Составлять заявки на материалы, инструменты и оборудование.
РО 8.5. Разрабатывать технические паспорта на вентиляционные системы.
ПК 9. Организовывать ремонт и наладку систем оборудования
ПМ 9. Организация ремонта и наладки систем оборудования
РО 9.1. Принимать участие в обслуживании и ремонте оборудования.
РО 9.2. Анализировать случаи отказов и нарушений в работе систем и оборудования.
РО 9.3. Принимать меры по ликвидации отказов и их предупреждению.
РО 9.4. Организовывать установку кондиционирования воздуха, санитарно-технических сетей и оборудования.
РО 9.5. Составлять ведомости дефектов на объем работ по капитальному и текущему ремонтам систем и оборудования.
РО 9.6. Оформлять установленную документацию и составлять отчетность.
Приложение 571
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07321000 - Мосты и транспортные тоннели"
Сноска. Приказ дополнен приложением 571 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
073 Архитектура и строительство
0732 Строительные работы и гражданское строительство
Специальность:
07321000 - Мосты и транспортные тоннели
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07321001 - Көпірлер мен көлік тоннельдерін салу және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Құрылыс өндірісін дайындау
КМ 1. Құрылыс өндірісін дайындау
ОН 1.1. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарына сәйкес құрылыс өндірісін жоспарлау.
ОН 1.2. Материалдық-техникалық ресурстарда құрылыс өндірісінің қажеттілігін анықтау.
ОН 1.3. Құрылыс өндірісін материалдық- техникалық қамтамасыз етуді орындау.
КҚ 2. Құрылыс өндірісін басқару
КМ 2. Құрылыс өндірісін басқару
ОН 2.1. Құрылыстың өндірістік процестерін үйлестіру.
ОН 2.2. Құрылыс алаңындағы жұмысшыларды бақылау.
ОН 2.3. Сапа менеджменті жүйесін енгізу.
ОН 2.4. Құрылыс жұмыстарының аяқталған түрлері мен кезеңдерінің нәтижелерінің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
ОН 2.5. Құрылыс жұмыстарының нәтижелерін тапсырыс берушіге жеткізуді жүзеге асыру.
КҚ 3. Көпірлерді, көлік тоннельдерін салуға, жөндеуге, реконструкциялауға және пайдалануға жобалық- сметалық құжаттаманы әзірлеу
КМ 3. Көпірлерді, көлік тоннельдерін салуға, жөндеуге, реконструкциялауға және пайдалануға жобалық- сметалық құжаттаманы әзірлеу
ОН 3.1. Көпірлерді, көлік тоннельдерін салу, жөндеу, реконструкциялау және пайдалану бойынша жобалық және технологиялық шешімдерді негіздеу.
ОН 3.2. Көпірлерді, көлік тоннельдерін салу, жөндеу, реконструкциялау және пайдаланудың технологиялық процестерін жобалау.
ОН 3.3. Көпір және тоннель құрылыстарының, көпір өткелдері мен тоннель қиылыстарының басқа да инженерлік құрылыстарының жүк көтергіш элементтерін есептеу және жобалау әдістерін меңгеру.
ОН 3.4. Басқарылатын көпір құрылымдарының жүк көтергіштігі мен сенімділігін анықтау және одан әрі жұмыс істеу үшін оларды нығайту үшін есептеулерді орындау.
КҚ 4. Көпірлерді, көлік тоннельдерін және метрополитендерді салуды, жөндеуді, реконструкциялауды және пайдалануды ұйымдастырудың технологиялық процес-терін ұйымдастыру
КМ 4. Көпірлерді, көлік тоннельдері мен метрополитендерді салудың, жөндеудің, реконструкциялаудың және пайдаланудың технологиялық процестерін ұйымдастыру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07321001 - Прикладной бакалавр строительства и эксплуатации мостов и транспортных тоннелей"
ПК 1. Подготавливать строительное производство
ПМ 1. Подготовка строительного производства
РО 1.1. Планировать строительное производство в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
РО 1.2. Определять потребность строительного производства в материально-технических ресурсах.
РО 1.3. Выполнять материально-техническое обеспечение строительного производства
ПК 2. Управлять строительным производством
ПМ 2. Управление строительным производством
РО 2.1. Координировать процессы строительного производства.
РО 2.2. Руководить работниками участка строительства.
РО 2.3. Внедрять систему менеджмента качества.
РО 2.4. Осуществлять
контроль качества результатов выполненных видов и этапов строительных работ.
РО 2.5. Осуществлять сдачу заказчику результатов строительных работ.
ПК 3. Разрабатывать проектно-сметную документацию по строительству, ремонту, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей.
ПМ 3. Разработка проектно-сметной документации по строительству, ремонту, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей.
РО 3.1. Обосновывать проектно-технологические решения строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей.
РО 3.2. Проектировать технологические процессы строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей.
РО 3.3. Владеть методами расчета и конструирования несущих элементов мостовых и тоннельных конструкций, других инженерных сооружений мостового перехода и тоннельных пересечений.
РО 3.4. Выполнять расчеты по определению грузоподъемности и надежности эксплуатируемых мостовых сооружений и их усилению для дальнейшей эксплуатации.
ПК 4. Организовывать технологические процессы строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей и метрополитенов
ПМ 4. Организация технологических процессов строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей и метрополитенов

ОН 4.1. Көпірлерді, көлік тоннельдерін салудың, жөндеудің, қайта құрудың және пайдаланудың технологиялық процестерін әзірлеу.
ОН 4.2. Пайдаланылатын көпір құрылыстарын жаңадан салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру.
ОН 4.3. Құрылыс және жөндеу жұмыстарының технологиялық процестерін бақылау.
ОН 4.4. Көпірлер мен тоннельдерді салу кезіндегі технологиялық процестердің машиналары мен механизмдерін таңдаудың техникалық шешімдерін негіздеу.
КҚ 5. Жол қозғалысы қауіпсіздігін, құрылыс-монтаж жұмыстарын, экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын қамтамасыз ету
КМ 5. Жол қозғалысы қауіпсіздігін, құрылыс-монтаж жұмыстарын, экологиялық және өнеркәсіптік қауіпсіздік стандарттарын қамтамасыз ету
ОН 5.1. Қозғалыс қауіпсіздігін сақтау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
ОН 5.2.Құрылыс жұмыстарының, қолданылатын материалдар мен жабдықтардың қоршаған ортаға әсерін бағалау.
ОН 5.3. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу кезінде жұмысшылар мен қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
573-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "07880100 - Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
078 Жобалаумен, өндірумен және құрылыспен байланысты пән аралық бағдарламалар мен біліктіліктер
0788 Жобалаумен, өндірумен және құрылыспен байланысты пән аралық бағдарламалар мен біліктіліктер
Мамандығы:
07880100 - Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)
Біліктілігі:

РО 4.1. Разрабатывать технологические процессы строительства, ремонта, реконструкции и эксплуатации мостов, транспортных тоннелей.
РО 4.2. Организовывать выполнение работ по строительству нового, реконструкции и капитальному ремонту эксплуатируемого мостового сооружения.
РО 4.3. Контролировать технологические процессы строительных и ремонтных работ.
РО 4.4. Обосновывать технические решения по выбору машин и механизмов для технологических процессов строительства мостов и тоннелей.
ПК 5. Обеспечивать безопасность дорожного движения, производства строительно-монтажных работ, норм экологической и промышленной безопасности
ПМ 5. Обеспечение безопасности дорожного движения, производства строительно-монтажных работ, норм экологической и промышленной безопасности
РО 5.1. Организовывать мероприятия по соблюдению безопасности движения.
РО 5.2. Оценивать влияние на окружающую среду строительных работ, применяемых материалов и оборудования.
РО 5.3. Обеспечивать безопасность рабочих и служащих при проведении строительно-монтажных работ.
Приложение 573
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "07880100 - Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 573 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
078 Междисциплинарные программы и квалификации, связанные с проектированием, производством и строительством
0788 Междисциплинарные программы и квалификации, связанные с проектированием, производством и строительством
Специальность:
07880100 - Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB07880101 - Стандарттау, метрология және сертификаттау қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КМ 1. Автоматтандыру және телемеханика құралдарына қызмет көрсету
КМ 1. Автоматтандыру және телемеханика құралдарының қызмет көрсетуі
ОН 1.1. Біліктілігі төмен аспап техниктерінің жұмысына жетекшілік ету.
ОН 1.2. Басқарудың және автоматты реттеудің жаңа құралдарын меңгеру және енгізу.
ОН 1.3. Ақаулық актілерін құрастыру.
КМ 2. Аспаптар мен автоматика құралдарын метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 2. Аспаптар мен автоматика құралдарын метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстардың ұйымдастырылуы
ОН 2.1. Аспаптар мен автоматика құралдарын метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыра білу.
ОН 2.2. Техникалық құжаттаманы жүргізу және ақаулық актісін жасау.
ОН 2.3. Өлшеу құралдарының жай-күйі мен қолданылуына метрологиялық бақылауды, олардың уақтылы салыстырып тексерілуін және калибрленуін жүзеге асыру.
КҚ 3. Стандарттау мәселелері бойынша кеңес беру және түсіндіру жұмыстарын жүргізу
КМ 3. Салалық мамандану бойынша стандарттау жұмыстарын ұйымдастыру
ОН 3.1. Стандарттау құжаттарының қолданылуы мен мазмұны бойынша консультациялар және басқа да түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2. Жұмысты стандарт талаптарына сай ұйымдастыру.
ОН 3.3. Техникалық реттеу саласында қолданылатын нормативтік құжаттарға талдама жүргізу.
ОН 3.4. Стандарттау бойынша құжаттарды әзірлеу немес оларға өзгерістер енгізу.
ОН 3.5. Ұлттық және мемлекетаралық техникалық комитет шеңберінде жұмыс жүргізу.
КҚ 4. Ұйымның техникалық құжаттамасын, сапа менеджменті жүйесі құжаттамасын есепке алу және сақтау бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 4. Ұйымның техникалық құжаттамасын, сапа менеджменті жүйесі құжаттамасын есепке алу және сақтау бойынша жұмыстардың жүргізілуі
ОН 4.1. Техникалық құжаттамалардың есебін жүргізу.
ОН 4.2. Құжаттардың есебін жүргізу, құжаттарды жаңарту және қайтарып алу.
ОН 4.3. Сұраныстарға сәйкес қажетті тіркелген техникалық құжаттамамен бөлімдерді қамтамасыз ету.
ОН 4.4. Техникалық құжаттаманың, ұйымның сапа менеджменті жүйесі құжаттарының реттелген және жүйелі сақталуын жүзеге асыру.
КҚ 5. Өлшеу құралдарының жағдайына техникалық және метрологиялық бақылау жасауды жүргізу
КМ 5. Өлшеу құралдарының жағдайына техникалық және метрологиялық бақылау жасаудың жүргізілуі

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB07880101 - Прикладной бакалавр стандартизации, метрологии и сертификации"
ПК 1. Обслуживать средства автоматики и телемеханики
ПМ 1. Обслуживание средств автоматики и телемеханики
РО 1.1. Руководить работой прибористов более низкой квалификации.
РО 1.2. Осваивать и внедрять новые средства контроля и автоматического регулирования.
РО 1.3. Составлять дефектные ведомости.
ПК 2. Организовывать работы по метрологическому обеспечению приборов и средств автоматизации
ПМ 2. Организация работ по метрологическому обеспечению приборов и средств автоматизации
РО 2.1. Организация работ по метрологическому обеспечению приборов и средств автоматизации.
РО 2.2. Вести техническую документацию и составлять дефектные ведомости.
РО 2.3. Осуществлять метрологический контроль за состоянием и применением средств измерений, их своевременной поверкой и калибровкой.
ПК 3. Проводить консультационную и разъяснительную работу по вопросам стандартизации
ПМ 3. Организация работ по стандартизации согласно отраслевой специализации
РО 3.1. Проведение консультаций и иной разъяснительной работы по применению и содержанию документов по стандартизации.
РО 3.2. Организовывать работу в соответствии с требованиями стандартов.
РО 3.3. Проводить анализ нормативных документов, используемых в области технического регулирования.
РО 3.4. Разработка документов по стандартизации или внесение изменений в них.
РО 3.5. Вести работы в рамках национального и межгосударственного технического комитета.
ПК 4. Проводить работы по учету и хранению технической документации, документации системы менеджмента качества организации
ПМ 4. Проведение работ по учету и хранению технической документации, документации системы менеджмента качества организации
РО 4.1. Вести учет технической документации.
РО 4.2. Вести учет документов, актуализировать и изымать документы.
РО 4.3. Обеспечивать подразделения в соответствии с заявками необходимой учтенной технической документацией.
РО 4.4. Осуществлять упорядоченное и систематическое хранение технической документации, документов системы менеджмента качества организации.
ПК 5. Проводить технический и метрологический контроль за состоянием средств измерений
ПМ 5. Проведение технического и метрологического контроля за состоянием средств измерений

ОН 5.1. Өлшеу құралы мен жабдықтардың жай-күйіне, оның орнатылуы мен пайдаланылуына тұрақты бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.2. Технологиялық процестер кезінде арнайы өлшемдерді жүргізу.
ОН 5.3. Өлшеу құралы мен жабдықтарға сервистік қызмет көрсетуге, оларды жөндеуді және есептен шығаруды ұйымдастыруға қатысу.
ОН 5.4. Өлшеу құралдарының дұрыс пайдаланылуына метрологиялық бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.5. Сынақтарды, метрологиялық аттестаттауды, өлшеу құралы тексеруді, сынақ жабдықтарын сертификаттауды ұйымдастыруға қатысу.
ОН 5.6. Өлшеу құралының, олардың қозғалысының жедел есебін жүргізу.
ОН 5.7. Өндірісті метрологиялық қамтамасыз ету жоспарларының орындалуы туралы есептерді дайындау үшін қажетті мәліметтерді жүйелеу және өңдеу.
КҚ 6. Жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтарды жоспарлау және енгізу
КМ 6. Жаңа өлшеу құралдары мен жабдықтардың жоспарлануы және енгізілуі
ОН 6.1. Ескірген, жарамсыз өлшеу құралдары мен жабдықтарына талдау жасау.
ОН 6.2. Арнайы мақсаттағы өлшеу құралдарын әзірлеуге қатысу.
ОН 6.3. Өлшеу құралдарын, қосалқы бөлшектерді, шығын материалдарын сатып алуға өтінімдерді дайындауға қатысу.
ОН 6.4. Жаңа құралдар мен өлшеу әдістерін енгізудің экономикалық тиімділігінің есептеулерін жүргізу.
ОН 6.5. Өлшеу құралдары мен жабдықтарын монтаждауға және іске қосуға қатысу.
ОН 6.6. Қабылдау сынақтарына қатысу.
ОН 6.7. Құжаттаманы тексеру әдістерін, калибрлеуді әзірлеу.
КҚ 7. Өлшемдер мен аспаптар дәлдігін реттейтін нормативті-техникалық құжаттамаларды жүргізу
КМ 7. Өлшемдер мен аспаптар дәлдігін реттейтін нормативті-техникалық құжаттамалардың жүргізілуі
ОН 7.1. Қажетті нормативті-техникалық құжаттамалық қорды жүргізу.
ОН 7.2. нормативті-техникалық құжаттамалық жаңарту бойынша ұсыныстар енгізу.
ОН 7.3. нормативті-техникалық құжаттамалық сатып алуға өтінімдерді дайындауға қатысу.
КҚ 8. Эталондарға, тексеру құралдарына және калибрлеуге техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
КМ 8. Эталондарға, тексеру құралдарына және калибрлеуге техникалық қызмет көрсетудің жүргізілуі
ОН 8.1. Функционалдық жағдайды бағалау, ақауларды анықтау және диагностикалау.
ОН 8.2. Жөндеуді қажет етпейтін жабдықтың ақауларын өздігінше жою.
ОН 8.3. Жабдықты консервациялау.
ОН 8.4. Кестелерді әзірлеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
ОН 8.5. Техникалық құжаттаманы, есепке алу құжаттарын, жабдықты есептен шығаруды рәсімдеу.
ОН 8.6. Сыналатын жабдықтың аттестатталуын жүргізу.
ОН 8.7. Жабдықты жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге жіберу, нәтижелер бойынша құжаттаманы рәсімдеу.
КҚ 9. Зертханаларда қолданылатын эталондарды калдибрлеуді, тексеру құралдарын және калибрлеуді ұйымдастыру
КМ 9. Зертханаларда қолданылатын эталондардың калдибрленуі, тексеру құралдары және калибрлеудің ұйымдастырылуы

РО 5.1. Осуществлять регулярный мониторинг за состоянием средств измерений и оборудования, его монтажа и использования.
РО 5.2. Выполнять специальные измерения в ходе технологических процессов.
РО 5.3. Участвовать в работах по сервисному обслуживанию средств измерений и оборудования, организации их ремонта и списания.
РО 5.4. Осуществлять метрологический контроль за правильностью использования средств измерений.
РО 5.5. Участвовать в организации испытаний, метрологической аттестации, поверки средств измерений, аттестации испытательного оборудования.
РО 5.6. Вести оперативный учет средств измерений, их движения.
РО 5.7. Систематизировать и обрабатывать данные, необходимые для подготовки отчетов о выполнении планов метрологического обеспечения производства.
ПК 6. Планировать и внедрять новые средств измерений и оборудование
ПМ 6. Планирование и внедрение новых средств измерений и оборудования
РО 6.1. Проводить анализ устаревших, непригодных к эксплуатации средств измерений и оборудования.
РО 6.2. Участвовать в разработке средств измерений специального назначения.
РО 6.3. Участвовать в составлении заявок на приобретение средств измерений, запасных частей, расходных материалов.
РО 6.4. Осуществлять расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов измерений.
РО 6.5. Участвовать в монтаже и пусконаладке средств измерений и оборудования.
РО 6.6. Участвовать в проведении приемочных испытаний.
РО 6.7. Разрабатывать документацию, методику поверки, калибровки.
ПК 7. Организовывать работы по разработке нормативно-технической документации
ПМ 7. Ведение нормативно-технической документации, регламентирующей точность измерений и приборов
РО 7.1. Вести фонд необходимой нормативно-технической документации.
РО 7.2. Вносить предложения по актуализации нормативно-технической документации.
РО 7.3. Участвовать в составлении заявок на приобретение нормативно-технической документации.
ПК 8. Проводить техническое обслуживание эталонов, средств поверки и калибровки
ПМ 8. Проведение технического обслуживания эталонов, средств поверки и калибровки
РО 8.1. Оценивать функциональное состояние, выявлять и диагностировать неисправности.
РО 8.2. Самостоятельно устранять неисправности оборудования, не требующего ремонта.
РО 8.3. Проводить консервацию оборудования.
РО 8.4. Разрабатывать графики и проводить операции технического обслуживания.
РО 8.5. Оформлять техническую документацию, документы по учету, списанию оборудования.
РО 8.6. Проводить аттестацию испытательного оборудования.
РО 8.7. Осуществлять отправку оборудования на ремонт и техническое обслуживание, оформлять документацию по итогам.
ПК 9. Организовывать калибровку эталонов, средств поверки и калибровки, применяемых в лаборатории
ПМ 9. Организация калибровки эталонов, средств поверки и калибровки, применяемых в лаборатории

ОН 9.1. Тексеру және калибрлеу жұмыстары үшін жұмыс эталондарын таңдау.
ОН О 9.2. Жабдықты калибрлеу жиілігін анықтау және калбирлеу кестесін құру.
ОН 9.3. Талаптарды анықтау және калибрлеу қызметін көрсететін ұйымды таңдау жұмысын іске асыру.
ОН 9.4. Калибрлеу нәтижелері бойынша өлшеу құралының жарамдылығын және оны қолдану мүмкіндігін анықтау.
ОН 9.5. Тасымалдау дайындығын іске асыру, тасымалдау және калибрлеуге беру.
ОН 9.6. Калибрлеуден алу және жабдықтың техникалық жағдайын бақылау.
ОН 9.7. Калибрлеуге жіберудің жазбалары мен құжаттамасын және калибрлеу нәтижелерін дайындау.
КҚ 10. Зертхана орындаған өзгерістерді қадағалаудың схемасын құру
КМ 10. Зертхана орындаған өзгерістерді қадағалау схемасының құрылуы
ОН 10.1. Бақылау схемасының бөлігі болып табылатын эталондар мен өлшеу құралдарын және олардың бағыну тәртібін анықтау.
ОН 10.2. Бақылау схемасындағы өлшем белгісіздігінің мәндерін анықтау.
ОН 10.3. Бақылау схемасында бірлік өлшемінің шамасын хабарлау кезінде өлшеу әдістерін анықтау.
ОН 10.4. Бақылау схемасына құжат рәсімдеу.
КҚ 11. Жұмыс эталондарын, тексеру бақылау өлшеу құралдарын жаңарту бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 11. Жұмыс эталондарын, тексеру бақылау өлшеу құралдарын жаңарту бойынша жұмыстардың жүргізілуі
ОН 11.1. Жаңа жабдықтарға қажеттілікті талдау.
ОН 11.2. Жабдықтарды сатып алу жоспарын құру.
ОН 11.3. Техникалық-экономикалық негіздеуді және жабдықтарды сатып алудағы техникалық ерекшелікті әзірлеу.
ОН 11.4. Жабдықты жеткізушілердің талдамасын жасау.
КҚ 12. Тұтынушылардың өтініші бойынша өлшем құралдарын салыстырып тексеру (калибрлеу) бойынша қызметтерді көрсету
КМ 12. Өлшеу құралдарын салыстырып тексеруге (калибрлеуге), өлшеуге және нәтижелерін тіркеуге қабылдау және дайындау
ОН 12.1. Өтініш берушіден өлшем құралдарын қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 12.2. Салыстырып тексеруге қабылданған өлшеу құралының техникалық жағдайын және жұмысқа жарамдылығын анықтау.
ОН12.3. Тексеруге (калибрлеуге) дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 12.4. Қажетті метрологиялық сипаттамаларды анықтау үшін өлшеулер мен есептеулерді орындау.
ОН 12.5. Процесс пен нәтижелерді құжаттау үшін хаттамаларды, сертификаттарды, басқа да жазбалар мен құжаттарды рәсімдеу.
ОН 12.6. Басып шығарылған тексеру белгілерінің (заттаңбалар), калибрлеу белгілерінің қиындыларын орнату және сөндіру.
ОН 12.7. Теріс нәтижелер берген жағдайда тексеру сертификаттарын қайтарып алу.
КҚ 13. Өтініш берушіге тексерілген (калибрленген) өлшем құралдарын беру
КМ 13. Өтініш берушіге салыстырып тексерілген өлшем құралдарын беру және мәліметтерді Мемлекеттік ғылыми-зерттеу орталығына беру

РО 9.1. Выбирать рабочие эталоны для проведения поверочных и калибровочных работ.
РО 9.2. Определять периодичность и составлять графики калибровки оборудования.
РО 9.3. Определять требования и осуществлять выбор организации, оказывающей услуги по калибровке.
РО 9.4. По результатам калибровки определять пригодность средств измерений и возможности его применения.
РО 9.5. Осуществлять подготовку к транспортированию, транспортирование и передачу на калибровку.
РО 9.6. Осуществлять прием из калибровки и контролировать техническое состояние оборудования.
РО 9.7. Оформлять записи и документацию по передаче на калибровку и по результатам калибровки.
ПК 10. Составлять схемы прослеживаемости измерений, выполняемых лабораторией
ПМ 10. Составление схем прослеживаемости измерений, выполняемых лабораторией
РО 10.1. Определять эталоны и средств измерений, входящие в состав схемы прослеживаемости и порядок их соподчинения.
РО 10.2. Определять значения неопределенности измерения в схеме прослеживаемости.
РО 10.3. Определять методы измерений при передаче размера единицы величины в схеме прослеживаемости.
РО 10.4. Оформлять документ на схему прослеживаемости.
ПК 11. Проводить работы по модернизации рабочих эталонов, поверочного оборудования и средств измерений
ПМ 11. Проведение работ по модернизации рабочих эталонов, поверочного оборудования и средств измерений
РО 11.1. Анализировать потребности в новом оборудовании.
РО 11.2. Составлять планы приобретения оборудования.
РО 11.3. Подготавливать технико-экономическое обоснование и технические спецификации для приобретения оборудования.
РО 11.4. Проводить анализ поставщиков оборудования.
ПК 12. Оказывать услуги по поверке (калибровке) средств измерений по заявкам заказчиков
ПМ 12. Прием и подготовка средств измерений на поверку (калибровку), проведение измерений и оформление результатов
РО 12.1. Оформлять документацию по приему средств измерений от заявителя либо отказу в приеме.
РО 12.2. Определять техническое состояние и исправность принимаемого на поверку средства измерений.
РО 12.3. Проводить подготовительные работы к проведению поверки (калибровки).
РО 12.4. Выполнять измерения и расчеты для определения необходимых метрологических характеристик.
РО 12.5. Оформлять протокола, сертификаты, другие записи и документы для документирования процесса и результатов.
РО 12.6. Наносить и гасить оттиски поверительных клейм (лейблов), калибровочных знаков.
РО 12.7. Аннулировать сертификаты поверки при отрицательных результатах.
ПК 13. Выдавать поверенные (калиброванные) средства измерений заявителю
ПМ 13. Выдача поверенных средств измерений заявителю, и передача данных в Государственные научные метрологические центры

ОН 13.1. Өтініш берушіге салыстырып тексерілген (калибрленген) өлшеу құралын беру үшін құжаттаманы рәсімдеу.
ОН 13.2. Өлшеу құралдарын шығаруға дейін орналастыру мен сақтауды қамтамасыз ету.
ОН 13.3. Салыстырып тексерілген өлшеу құралы туралы мәліметті жинап және оны Мемлекеттік ғылыми-зерттеу орталығына беру үшін рәсімдеу.
КҚ 14. Тексерушінің жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 14. Тексерушінің жұмыс орнының ұйымдастырылуы
ОН 14.1. Тексерушінің жұмыс істейтін орнының төлқұжатын рәсімдеу, жаңарту, сақтау, өзгерістерді тіркеу.
ОН 14.2. Тексерушілердің жұмыс орындарын жаңалау, жетілдірі немесе жою туралы іс-шаралар жоспарын құру.
ОН 14.3. Нормативті-техникалық құжаттамалық бекіткен талаптары бойынша жұмыс орнының сәйкестігін және сипаттамасын бағалау.
ОН 14.4. Аттестаттау актісін рәсімдеу.
КҚ 15. Салыстырып тексеру (калибрлеу) зертханасының құзіреттілігін растау бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 15. Салыстырып тексеру (калибрлеу) зертханасының құзіреттілігін растау бойынша жұмыстардың жүргізілуі
ОН 15.1. Салыстырып тексеру зертханасы/колибрлеу зертханасы істер номенклатурасын қүрып, жүргізу.
ОН 15.2. Сапа менеджменті жүйесінің құжаттамасын әзірлеу.
ОН 15.3. Зертханаларды аккредиттеуді жүргізу.
ОН 15.4. Зертханалық салыстыруларды жүргізу.
ОН 15.5. Зертханааралық салыстырулар нәтижесін рәсімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
575-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "08110100 - Агрономия" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
081 Ауыл шаруашылығы
0811 Ауыл шаруашылығы дақылдарын өндіру және мал өсіру
Мамандығы:
08110100 - Агрономия
Біліктілігі:

РО 13.1. Оформлять документацию по выдаче поверенного (калиброванного) средства измерения заявителю.
РО 13.2. Обеспечивать размещение и хранение средств измерений, до его выдачи.
РО 13.3. Собирать сведения о поверенных средствах измерений и оформлять для их передачи в Государственные научные метрологические центры.
ПК 14. Организовывать рабочее место поверителя
ПМ 14. Организация рабочего места поверителя
РО 14.1. Оформлять, хранить и актуализировать паспорт рабочего места поверителя, регистрировать изменения.
РО 14.2. Составлять план мероприятий по совершенствованию, модернизации или ликвидации рабочих мест поверителей.
РО 14.3. Оценивать характеристики и соответствие рабочего места установленным требованиям научно-технической документации.
РО 14.4. Оформлять акт аттестации.
ПК 15. Проводить работы по подтверждению компетентности поверочной (калибровочной) лаборатории
ПМ 15. Проведение работ по подтверждению компетентности поверочной (калибровочной) лаборатории
РО 15.1. Составлять и сопровождать номенклатуру дел поверочной/калибровочной лаборатории.
РО 15.2. Разрабатывать документацию системы менеджмента качества.
РО 15.3. Проводить аккредитацию лабораторий.
РО 15.4. Проводить межлабораторные сличения.
РО 15.5. Оформлять результаты межлабораторных сличений.
Приложение 575
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "08110100 - Агрономия"
Сноска. Приказ дополнен приложением 575 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
081 Сельское хозяйство
0811 Производство сельскохозяйственных культур и выращивание скота
Специальность:
08110100 - Агрономия
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB08110101 - Агрономия қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіби қызметте егін шаруашылығының негіздерін пайдалану
КМ 1. Кәсіби қызметте егін шаруашылығының негіздерін пайдалану
ОН 1.1. Далалық және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу.
ОН 1.2. Топырақтың құрамы мен қасиеттерін анықтау және оның құнарлылығын жоғарылату бойынша жұмыс түрлерін орындау.
ОН 1.3. Тыңайтқыштарды ауыл шаруашылығында қолдану.
ОН 1.4. Ауыл шаруашылығы өндірісін агрометеорологиялық болжаммен қамтамасыз ету.
ОН 1.5. Қорғалған топырақ құрылыстарын игеру.
КҚ 2. Ауыл шаруашылық дақылдарын өндіру
КМ 2. Ауыл шаруашылық дақылдарын өндіру
ОН 2.1. Дақылдардың өсіп-даму мерзімдерінде машиналар мен механизмдерді пайдалану.
ОН 2.2. Ауыл шаруашылық дақылдарын биологиялық ерекшеліктері мен морфологиялық белгілері бойынша жіктеу.
ОН 2.3. Далалық егістік дақылдарды өсіру.
ОН 2.4. Ашық және жабық алаңда көкөніс дақылдарын өсіру.
ОН 2.5. Жеміс-жидек және жүзім дақылдарын өсіру.
КҚ 3. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік нысандардың түрлік құрамын айқындау және оларға қарсы күрес шаралар жүйесін жүргізу
КМ 3. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік нысандардың түрлік құрамын айқындау және оларға қарсы күрес шаралар жүйесін жүргізу
ОН 3.1. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік нысандардың түрлік құрамын айқындау.
ОН 3.2. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілерге қарсы күрес шаралар жүйесі жүргізу.
КҚ 4. Тұқым өсіру шаруашығында дақылдардың тұқымдары мен отырғызу материалдарын егу, күту және жинау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
КМ 4. Тұқым өсіру шаруашығында дақылдардың тұқымдары мен отырғызу материалдарын егу, күту және жинау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
ОН 4.1. Тұқымдарды егудің алдында дайындау.
ОН 4.2. Егіс алқабын егуге, отырғызуға дайындау.
ОН 4.3. Тұқым өсіру шаруашылығында егістікті күтіп-баптау бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 4.4. Тұқымның жетілу мерзімі мен сапасын айқындау және тұқымдарды жинау, сақтау.
КҚ 5. Ауыл шаруашылығы өндірісін ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 5. Ауыл шаруашылығы өндірісін ұйымдастыру және жоспарлау

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB08110101 - Прикладной бакалавр агрономии"
ПК 1. Использовать основы земледелия в профессиональной деятельности
ПМ 1. Использование основ земледелия в профессиональной деятельности
РО 1.1. Работать с полевым и лабораторным оборудованием.
РО 1.2. Выполнять виды работ по определению состава и свойств почвы и повышению ее плодородия.
РО 1.3. Применять удобрения в сельском хозяйстве.
РО 1.4. Обеспечивать сельскохозяйственное производство агрометеорологическим прогнозом.
РО 1.5. Осваивать сооружения защищенного грунта.
ПК 2. Производить сельскохозяйственные культуры
ПМ 2. Производство сельскохозяйственных культур
РО 2.1. Использовать машины и механизмы в период роста и развития культур.
РО 2.2. Классифицировать сельскохозяйственные культуры по биологическим особенностям и морфологическим признакам.
РО 2.3. Выращивать полевые культуры.
РО 2.4. Выращивать овощные культуры на открытом и закрытом грунте.
РО 2.5. Выращивать плодово-ягодные и виноградные культуры.
ПК 3. Определять виды состава вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов и проведение системы мер борьбы с ними
ПМ 3. Определение видового состава вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов и проведение системы мер борьбы с ними
РО 3.1. Определять виды, состав вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов.
РО 3.2. Проводить систему мер борьбы с вредными, особо опасными вредными организмами и карантинными объектами.
ПК 4. Осуществлять работы по посеву, уходу и сбору семян культур и посадочного материала в семеноводческом хозяйстве
ПМ 4. Осуществление работы по посеву, уходу и сбору семян культур и посадочного материала в семеноводческом хозяйстве
РО 4.1. Подготавливать семена перед посевом.
РО 4.2. Подготавливать посевные площади к посеву, посадке.
РО 4.3. Выполнять работы по уходу за посевами в семеноводческом хозяйстве.
РО 4.4. Определять сроки качества созревания и хранения семян.
ПК 5. Организовать и планировать сельскохозяйственные производства
ПМ 5. Организация и планирование сельскохозяйственного производства

ОН 5.1. Өндірісті ұйымдастыру мен жоспарлауда нормативтік-құқықтық құжаттарды басшылыққа алу.
ОН 5.2. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 5.3. Жекелеген шаруашылық бөлімшелерінде өнім өндірісі жоспарын әзірлеу.
КҚ 6. Ауыл шаруашылығы өнімдерін ұлғайтуға бағытталған кешенді іс-шараларды әзірлеу және енгізу
КМ 6. Ауыл шаруашылығы өнімдерін ұлғайтуға бағытталған кешенді іс-шараларды әзірлеу және енгізу
ОН 6.1. Ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрономиялық іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ету.
ОН 6.2. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша технологиялық карталарды құрастыру және орындалуын бақылау.
ОН 6.3. Тұқым өсіру шаруашылығының және тәлімбақтың жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 7. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілерге қарсы күресуде ұйымдастыру-шаруашылық шараларын
КМ 7. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілерге қарсы күресуде ұйымдастыру-шаруашылық шараларын ұйымдастыру
ОН 7.1. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілердің дамуы мен таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізу.
ОН 7.2. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілер бойынша зертханалық зерттеулер жүргізу.
ОН 7.3. Ауыл шаруашылығы дақылдарын қорғау бойынша карантиндік объектілер мен зиянкестермен күресу бойынша кешенді шаралардың жүйесін ұйымдастыру.
КҚ 8. Өндірістік егістер мен биологиялық өнімнің жай - күйін анықтау және жұмыс барысында өнімді жинау тәсілдері мен мерзімдерін есепке алу бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 8. Өндірістік егістер мен биологиялық өнімнің жай - күйін анықтау және жұмыс барысында өнімді жинау тәсілдері мен мерзімдерін есепке алу бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 8.1. Өндірістік егістердің жай-күйін анықтау мен биологиялық өнімді есепке алу бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 8.2. Орындалған далалық жұмыстардың сапасын бағалау (топырақты өңдеу, егістіктерге күтім жасау, жинау және т.б.).
ОН 8.3. Өнімді жинау және жиналған өнімдерді сақтау үшін сапаларына қарай сұрыптау жұмыстарын орындау.
ОН 8.4. Шаруашылық жерлерінің тарихы бойынша кітаптарды және басқа да агротехникалық құжаттарды жүргізу
КҚ 9. Ауыл шаруашылық дақылдарын суару бойынша озық технологиялар мен озық тәжірибені әзірлеу және енгізу
КМ 9. Ауыл шаруашылық дақылдарын суару бойынша озық технологиялар мен озық тәжірибені әзірлеу және енгізу
ОН 9.1. Суару техникасын жетілдіру және мелиоративтік жүйелерді техникалық жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.

РО 5.1. Руководствоваться нормативно-правовыми документами при организации и планировании производства.
РО 5.2. Рассчитывать основные экономические показатели предприятия.
РО 5.3. Разрабатывать производственные планы в отдельных хозяйственных подразделениях.
ПК 6. Разрабатывать и внедрять комплексные мероприятия, направленных на увеличение сельскохозяйственной продукции
ПМ 6. Разработка и внедрение комплексных мероприятий, направленных на увеличение сельскохозяйственной продукции
РО 6.1. Обеспечивать проведение агрономических мероприятий, направленных на увеличение урожайности сельскохозяйственных культур.
РО 6.2. Разрабатывать и контролировать исполнение технологических карт по возделыванию сельскохозяйственных культур.
РО 6.3. Организовывать работы семеноводческого хозяйства и питомника.
ПК 7. Организовать организационно-хозяйственные мероприятия по борьбе с вредными, особо опасными вредными организмами и карантинными объектами
ПМ 7. Организация организационно-хозяйственных мероприятий по борьбе с вредными, особо опасными вредными организмами и карантинными объектами
РО 7.1. Проводить фитосанитарный мониторинг за развитием и распространением вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов.
РО 7.2. Проводить лабораторные исследования по вредным, особо опасным вредным организмам и карантинным объектам.
РО 7.3. Организовывать интегрированную систему комплексных мер борьбы с вредными организмами и карантинными объектами по защите сельскохозяйственных культур.
ПК 8. Проводить работы по определению состояния производственных посевов и биологической продукции и учету способов и сроков уборки продукции в процессе работ
ПМ 8. Проведение работ по определению состояния производственных посевов и биологической продукции и учету способов и сроков уборки продукции в процессе работ
РО 8.1. Проводить работы по определению состояния производственных посевов и учету биологической продукции.
РО 8.2. Оценивать качество выполненных полевых работ (обработка почвы, уход за посевами, уборка и др.).
РО 8.3. Выполнять работы по уборке урожая и сортировке собранной продукции по качеству для хранения.
РО 8.4. Вести книги истории угодий хозяйства и другой агрономической документации.
ПК 9. Разрабатывать и внедрять передовые технологий и передового опыта по орошению сельскохозяйственных культур
ПМ 9. Разработка и внедрение передовых технологий и передового опыта по орошению сельскохозяйственных культур
РО 9.1. Разрабатывать мероприятия по совершенствованию техники орошения и техническому совершенствованию мелиоративных систем.

ОН 9.2. Ауыл шаруашылығы дақылдарын суару бойынша озық тәжірибені пайдалана отырып, егістіктерді суарудың қажетті режимін қамтамасыз ету.
КҚ 10. Тұқымдарды сақтау, себуге дайындау және өсіп-даму кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерге зертханалық талдаулар мен микробиологиялық, гидробиологиялық зерттеулер жүргізу
КМ 10. Тұқымдарды сақтау, себуге дайындау және өсіп-даму кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерге зертханалық талдаулар мен микробиологиялық, гидробиологиялық зерттеулер жүргізу
ОН 10.1. Сынамаларды уақтылы және сапалы іріктеу және тұқым мен отырғызу материалдарының сапасын бақылау бойынша талдаулар жүргізу үшін дайындау.
ОН 10.2. Тұқым мен отырғызу материалдарының сапасын уақтылы және сапалы талдау және бақылау.
КҚ 11. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру, сақтау және бастапқы өңдеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
КМ 11. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру, сақтау және бастапқы өңдеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
ОН11.1. Ауыл шаруашылығы дақылдарының жаңа сорттарын, жаңа технологияларын қолдану бойынша тәжірибелік жұмыс жүргізу.
ОН 11.2. Ауыл шаруашылығы алқаптарын ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
ОН 11.3. Өнімді жинау, өнімді бастапқы өңдеу және оны сақтауға салу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
КҚ 12. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру мен жинаудың қарқынды технологиясы мен озық тәжірибесін енгізу
КМ 12. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру мен жинаудың қарқынды технологиясы мен озық тәжірибесін енгізу
ОН 12.1. Жоғары өнімділікпен сапалы ауыл шаруашылық дақылдарды өсіру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 12.2. Дақылдарды отырғызуды, өсіруді қарқындату жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 12.3. Топырақтың жай-күйі, биологиялық жағдай және климаттық өзгерістер бойынша агротехникалық ұсынымдар жасау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
577-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "08110200 – Агрохимия" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
081 Ауыл шаруашылығы
0811 Ауыл шаруашылығы дақылдарын өндіру және мал өсіру
Мамандығы:
08110200 – Агрохимия
Біліктілігі:

РО 9.2. Обеспечивать необходимый режим орошения посевов с использованием передового опыта по орошению сельскохозяйственных культур.
ПК 10. Проводить лабораторные анализы микробиологических, гидробиологических исследований физико-химических показателей при хранении, подготовке семян к посеву и выращивании
ПМ 10. Проведение лабораторных анализов и микробиологических, гидробиологических исследований физико-химических показателей при хранении, подготовке семян к посеву и выращивании
РО 10.1. Подготавливать пробы для проведения анализов по своевременному и качественному отбору, и контролю качества семян и посадочного материала.
РО 10.2. Проводить своевременный и качественный анализ и контроль качества семян и посадочного материала.
ПК 11. Организовывать мероприятия по производству, хранению и первичной переработке продукции растениеводства
ПМ 11. Организация мероприятий по производству, хранению и первичной переработке продукции растениеводства
РО11.1. Проводить практические работы по применению новых сортов, новых технологий сельскохозяйственных культур.
РО 11.2 Организовывать и осуществлять мероприятия по рациональному использованию сельскохозяйственных угодий.
РО 11.3. Организовывать работы по сбору продукции, первичной обработке продукции и укладке ее на хранение.
ПК 12. Внедрять передовые технологий и передового опыта возделывания и уборки сельскохозяйственных культур
ПМ 12. Внедрение передовых технологий и передового опыта возделывания и уборки сельскохозяйственных культур
РО 12.1. Выполнять работы по выращиванию качественных сельскохозяйственных культур с высокой урожайностью.
РО 12.2. Организовывать мероприятия по интенсификации посадки, выращивания культур.
РО 12.3. Составлять агротехнические рекомендации по состоянию почв, биологическим условиям и климатическим изменениям.
Приложение 577
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "08110200 - Агрохимия"
Сноска. Приказ дополнен приложением 577 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
081 Сельское хозяйство
0811 Производство сельскохозяйственных культур и выращивание скота
Специальность:
08110200 - Агрохимия
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB08110201 - Агрохимия қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Зертханалық жабдықтың құрылымы мен жұмысының қызмет ету мәнін бақылау
КМ 1. Зертханалық жабдықтың құрылымы мен жұмысының қызмет ету мәнін бақылау
ОН 1.1. Химиялық реактивтерді, зертханалық аспаптар мен жабдықтарды жұмыс барысында пайдалану.
ОН 1.2. Қондырғылардың, аспаптардың, құрал-саймандардың және басқа да зертханалық жабдықтардың жарамды жай-күйін бақылау.
КҚ 2. Егістік топырақтық-мелиоративтік жұмыстарды жүргізу
КМ 2. Егістік топырақтық-мелиоративтік жұмыстарды жүргізу
ОН 2.1. Егістік топырақтық-мелиоративтік жұмыстарды жүргізуге дайындау және ұйымдастыру.
ОН 2.2. Учаскелік қызметке ұсынылатын егістік материалдарының сапалы орындалуын қамтамасыз ету.
ОН 2.3. Қызмет көрсететін аймақтағы ауыл шаруашылығы алқаптарына агрохимиялық зерттеулерді жүргізу.
ОН 2.4. Талдау үшін топырақтың үлгілерін іріктеуді ұйымдастыру және қатысу.
КҚ 3. Жоспарлы-картографиялық материалдардың кешенін, топырақ очерктерін, талдамалық жоспарды жасау
КМ 3. Жоспарлы-картографиялық материалдардың кешенін, топырақ очерктерін, талдамалық жоспарды жасау
ОН 3.1. Топырақ пішіндерінің шекараларын, топырақтың негізгі сипаттамасы мен қасиетін айқындау.
ОН 3.2. Аумақтардың топырағын зерттеу жөніндегі жұмыстарды орындау.
КҚ 4. Зертханалық талдаулар мен сынақтарды орындау
КМ 4. Зертханалық талдаулар мен сынақтарды орындау
ОН 4.1. Топырақ пен өсімдік сынамаларын қабылдау, тіркеу және іріктеуге қатысу.
ОН 4.2. Тиісті әдістемелер мен мемлекеттік стандарт талаптары бойынша талдаулар мен сынақтарды жүргізу.
ОН 4.3. Талдау және сынау нәтижелерін рәсімдеу, олардың есебін жүргізу.
КҚ 5. Тыңайтқыштарды ауыл шаруашылығында қолдану
КМ 5. Тыңайтқыштарды ауыл шаруашылығында қолдану
ОН 5.1. Өсімдіктердің химиялық құрамын және қоректенуін зерделеу.
ОН 5.2. Өсімдіктердің қоректенуі мен тыңайтқыш қолдануға байланысты топырақ қасиеттерінің өзгеруін анықтау.
ОН 5.3. Тыңайтқыштардың химиялық құрамы мен қасиеттерін анықтау.
ОН 5.4. Ауыл шаруашылық дақылдарының қоректену ерекшеліктерін ескере отырып тыңайтқыштар қолдану.
КҚ 6. Топырақ құнарлылығын арттыруға және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрохимиялық іс-шараларды әзірлеу және енгізу
КМ 6. Топырақ құнарлылығын арттыруға және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрохимиялық іс-шараларды әзірлеу және енгізу

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB08110201 - Прикладной бакалавр агрохимии"
ПК 1. Контролировать функциональное значение структуры и работы лабораторного оборудования
ПМ 1. Контроль функционального значения структуры и работы лабораторного оборудования
РО 1.1. Использовать в работе химические реактивы, лабораторные приборы и оборудования.
РО 1.2. Контролировать состояние установок, приборов, инструментов и другого лабораторного оборудования.
ПК 2. Проводить полевые почвенно-мелиоративные работы
ПМ 2. Проведение полевых почвенно-мелиоративных работ
РО 2.1. Подготовить и организовать полевые почвенно- мелиоративные работы.
РО 2.2. Обеспечивать качественное выполнение полевых материалов, предоставляемых участковыми службами.
РО 2.3. Проводить агрохимические исследования земель сельскохозяйственного назначения в зоне обслуживания.
РО 2.4. Организовывать и участвовать в отборе образцов почвы для анализа.
ПК 3. Разработать комплекс планово-картографических материалов, почвенного очерка, аналитический план
ПМ 3. Разработка комплекса планово-картографических материалов, почвенного очерка, аналитического плана
РО3.1. Определять границы почвенных форм, основные характеристики и свойства почвы.
РО 3.2. Выполнять почвенные изыскания.
ПК 4. Проводить лабораторные исследования и тесты
ПМ 4. Проведение лабораторных исследований и тестов
РО 4.1. Участвовать в приеме, регистрации и отборе проб почвы и растений.
РО 4.2. Проводить химические анализы согласно требованиям соответствующих методик и государственных стандартов.
РО 4.3. Оформлять результаты анализов и испытаний, их учет.
ПК 5. Использовать удобрения в сельском хозяйстве
ПМ 5. Использование удобрений в сельском хозяйстве
РО 5.1. Изучать химический состав и питание растений.
РО 5.2. Определять изменения свойств почвы в результате подкормки растений и внесения удобрений.
РО 5.3. Определять химический состав и свойства удобрений.
РО 5.4. Использовать удобрения с учетом особенностей питания сельскохозяйственных культур.
ПК 6. Разработать и внедрить агрохимические мероприятия, направленных на повышение плодородия почв и увеличение продуктивности сельскохозяйственных культур
ПМ 6. Разработка и внедрение агрохимических мероприятий, направленных на повышение плодородия почв и увеличение продуктивности сельскохозяйственных культур

ОН 6.1. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 6.2. Жекелеген шаруашылық бөлімшелерінде өнім өндірісі жоспарын әзірлеу.
ОН 6.3. Өндірісті ұйымдастыру мен жоспарлауда нормативтік-құқықтық құжаттарды басшылыққа алу.
ОН 6.4. Өсімдік шаруашылығы өнімдеріне аса зиянды заттардың рұқсат етілген шекті мөлшерінің деңгейін және өндірілетін өнімнің сапасын бақылау.
КҚ 7. Агрохимиялық талдаулар жүргізуде қолданылатын тәсілдерді жүйелі түрде зерделеу
КМ 7. Агрохимиялық талдаулар жүргізуде қолданылатын тәсілдерді жүйелі түрде зерделеу
ОН 7.1. Зертханалық қондырғыларды, аспаптарды және жабдықтарды жұмысқа дайындау.
ОН 7.2. Агрохимиялық талдаулар жүргізуде қолданылатын материалдардың сынамаларын дайындауды жүзеге асыру.
ОН 7.3. Физика-химиялық зерттеулер мен экспресс-талдаулар жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 7.4. Талдаулар деректерін математикалық-статистикалық өңдеу.
КҚ 8. Белгіленген нормаларға сәйкес топыраққа тыңайтқыштар енгізуді ұйымдастыру
КМ 8. Белгіленген нормаларға сәйкес топыраққа тыңайтқыштар енгізуді ұйымдастыру
ОН 8.1. Тыңайтқыштың қажеттілігін анықтау
ОН 8.2. Тыңайтқыштарды дайындауды, сақтауды және енгізуді ұйымдастыру.
ОН 8.3. Тыңайтқыштарды енгізуді механикаландыру жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 9. Агрохимиялық картограммалар жасауды ұйымдастыру
КМ 9. Агрохимиялық картограммалар жасауды ұйымдастыру
ОН 9.1. Агрохимиялық картограммалар мен топырақ үлгілерін талдау
ОН 9.2. Топырақ үлгілерін талдау негізінде агрохимиялық картограммаларға түзетулер енгізу.
КҚ 10. Ауыл шаруашылық дақылдарды өсіруде тиімді агрохимиялық тәсілдерді және топырақты өңдеу бойынша технологиялық операцияларды жүргізу, әзірлеу және енгізу
КМ 10. Ауыл шаруашылық дақылдарды өсіруде тиімді агрохимиялық тәсілдерді және топырақты өңдеу бойынша технологиялық операцияларды жүргізу, әзірлеу және енгізу
ОН 10.1. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсіруде тиімді агрохимиялық тәсілдерді және топырақты өңдеу бойынша технологиялық операцияларды жүргізу, әзірлеу және енгізу.
ОН 10.2. Ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру кезінде агрохимиялық қызметтің орындаушылық жұмысын жүзеге асыру.
КҚ 11. Тыңайтқыштарды топыраққа белгіленген нормаларға сәйкес енгізуді ұйымдастыру, оларға топырақты талдау негізінде түзету жүргізу
КМ 11. Тыңайтқыштарды топыраққа белгіленген нормаларға сәйкес енгізуді ұйымдастыру, оларға топырақты талдау негізінде түзету жүргізу
ОН 11.1. Минералды тыңайтқыштар нормаларының таралуы және олардың әр түрлі топырақтардағы қатынасын зерделеу.
ОН 11.2. Топырақ құнарлылығын және дақылдардың өнімділігін арттыру.
КҚ 12. Қоректік ерітіндіге, топыраққа, субстратқа, өсімдіктерге агрохимиялық талдау жүргізу
КМ 12. Қоректік ерітіндіге, топыраққа, субстратқа, өсімдіктерге агрохимиялық талдау жүргізу

РО 6.1. Рассчитывать основные экономические показатели предприятия.
РО 6.2. Разрабатывать производственные планы в отдельных хозяйственных подразделениях.
РО 6.3. Руководствоваться нормативными документами при организации и планировании производства.
РО 6.4. Контролировать уровень предельно допустимых уровней вредных веществ в продукции растениеводства и качество продукции.
ПК 7. Систематически изучать методы агрохимического анализа
ПМ 7. Систематическое изучение методов агрохимического анализа
РО 7.1. Подготовить лабораторные оборудования, приборы и оборудования к работе.
РО 7.2. Реализовывать образцы материалов, используемых в агрохимическом анализе.
РО 7.3. Организовывать физико-химические исследования и экспресс-анализ.
РО 7.4. Обрабатывать математически и статистически аналитические данные.
ПК 8. Организовать внесение удобрений в почву в соответствии с установленными нормами
ПМ 8. Организация внесения удобрений в почву в соответствии с установленными нормами
РО 8.1. Определять потребность в удобрениях
РО 8.2. Организовывать приготовление, хранение и внесение удобрений
РО 8.3. Организовывать работы по механизации внесения удобрений.
ПК 9. Организовать агрохимические картограммы
ПМ 9. Организация агрохимических картограмм
РО 9.1. Анализировать агрохимические картограммы и образцы почв, полученных по отдельным сельскохозяйственным угодьям.
РО 9.2. Вносить корректировки в агрохимические картограммы на основе анализа образцов почвы.
ПК 10. Проводить, разработать и внедрить эффективные агрохимические методы и технологические операции по обработке почвы при выращивании сельскохозяйственных культур
ПМ 10. Проведение, разработка и внедрение эффективных агрохимических методов и технологических операций по обработке почвы при выращивании сельскохозяйственных культур
РО 10.1. Проводить, разрабатывать и внедрять эффективные агрохимические методы и технологические операции по обработке почвы при выращивании сельскохозяйственных культур.
РО 10.2. Осуществлять исполнительную работу агрохимической службы при выращивании сельскохозяйственных культур.
ПК 11. Организовать внесение удобрений в почву в соответствии с установленными нормами, их корректировка на основании анализа почвы
ПМ 11. Организация внесения удобрений в почву в соответствии с установленными нормами, их корректировка на основании анализа почвы
РО 11.1. Распределять нормы минеральных удобрений и их соотношение в разных почвах.
РО 11.2. Повышать плодородие почвы и продуктивность
сельскохозяйственных культур.
ПК 12. Проводить агрохимический анализ питательного раствора, почвы, субстрата, растений
ПМ 12. Проведение агрохимического анализа питательного раствора, почвы, субстрата, растений

ОН 12.1. Агрохимиялық жабдықтарды, химиялық реактивтерді дайындау, талдау жүргізу әдістемелерін игеру.
ОН 12.2. Минералды тыңайтқыштарды енгізу және ауыл шаруашылық дақылдарының қалыпты өсуін, дамуын және қалыптасуын қамтамасыз ететін оңтайлы агрохимиялық фонды қолдау.
ОН 12.3. Минералды элементтердің артық немесе жетіспеушілігін бағалау.
ОН 12.4. Минералды тыңайтқыштарды дайындау және олармен жұмыс істеу.
КҚ 13. Ауыл шаруашылық дақылдарының қалыпты өсуі мен дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау
КМ 13. Ауыл шаруашылық дақылдарының қалыпты өсуі мен дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау
ОН 13.1. Топырақтың қасиеттерін және дақылдардың биологиялық даму ерекшеліктерін ескере отырып, тыңайтқыштарды қолданудың экологиялық негізделген жүйесін әзірлеу.
ОН 13.2. Топырақ құнарлылығын арттыруға және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрохимиялық іс-шараларды әзірлеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
579-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "08110300 – Жеміс-көкөніс шаруашылығы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
081 Ауыл шаруашылығы
0811 Ауыл шаруашылығы дақылдарын өндіру және мал өсіру
Мамандығы:
08110300 – Жеміс-көкөніс шаруашылығы
Біліктілігі:

РО 12.1. Осваивать методы подготовки и анализа агрохимического оборудования, химических реактивов.
РО 12.2. Вносить минеральные удобрения для поддержки оптимального агрохимического фонда
РО 12.3. Оценивать избыток или недостаток минеральных элементов.
РО 12.4. Приготавливать минеральные удобрения и работать с ними.
ПК 13. Создать благоприятные условия для нормального роста и развития сельскохозяйственных культур
ПМ 13. Создание благоприятных условий для нормального роста и развития сельскохозяйственных культур
РО 13.1. Разрабатывать экологически обоснованную систему использования удобрений
РО 13.2. Разрабатывать агрохимические мероприятия, направленные на повышение плодородия почв и увеличение продуктивности сельскохозяйственных культур.
Приложение 579
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "08110300 – Плодоовощеводство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 579 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
081 Сельское хозяйство
0811 Производство сельскохозяйственных культур и выращивание скота
Специальность:
08110300 - Плодоовощеводство
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB08110301 - Жеміс-көкөніс шаруашылығы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіби қызметте егін шаруашылығының негіздерін пайдалану
КМ 1. Кәсіби қызметте егін шаруашылығының негіздерін пайдалану
ОН 1.1. Далалық және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу.
ОН 1.2. Топырақтың құрамы мен қасиеттерін анықтау және оның құнарлылығын жоғарылату бойынша жұмыс түрлерін орындау.
ОН 1.3. Тыңайтқыштарды ауыл шаруашылығында қолдану.
ОН 1.4. Ауыл шаруашылығы өндірісін агрометеорологиялық қамтамасыз ету.
ОН 1.5. Қорғалған топырақ құрылыстарын игеру.
КҚ 2. Жеміс-көкөніс дақылдарын өсіру кезінде ұйымдастырушылық жұмыстарды орындау
КМ 2. Жеміс-көкөніс дақылдарын өсіру кезінде ұйымдастырушылық жұмыстарды орындау
ОН 2.1. Ауыл шаруашылық дақылдарын биологиялық ерекшеліктері мен морфологиялық белгілері бойынша жіктеу.
ОН 2.2. Жеміс-жидек, жүзім, көкөніс және бақша дақылдарының будандарын, сорттарын таңдау.
ОН 2.3. Тұқымдарды егудің алдында дайындау.
ОН 2.4. Егіс алқабын немесе бақты егуге, отырғызуға дайындау.
ОН 2.5. Жеміс-жидек, жүзім және көкөніс дақылдарының көшеттерін өндіру.
КҚ 3. Жеміс-көкөніс дақылдарын егістік танапқа егу немесе отырғызу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 3. Жеміс-көкөніс дақылдарын егістік танапқа егу немесе отырғызу бойынша жұмыстарды орындау
ОН 3.1. Дақылдарды өсіру үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 3.2. Дақылдардың өсіп-даму мерзімдерінде машиналар мен механизмдерді пайдалану.
ОН 3.3. Көкөніс және бақша дақылдарын егу және отырғызу бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 3.4. Жеміс-жидек және жүзімді отырғызу бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 4. Дақылдарды күту және жинау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
КМ 4. Дақылдарды күту және жинау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру
ОН 4.1. Көкөніс және бақша дақылдарын күтіп-баптау және жинау жұмыстарын жүргізу.
ОН 4.2. Жас және өнім салып тұрған жеміс-жидек және жүзім бақтарында күтіп-баптау жұмыстарын орындау.
ОН 4.3. Жеміс-жидек және жүзім дақылдарының сорттарының ерекшеліктеріне байланысты пісу және жинау мерзімдерін анықтау және өнімді жинау.
ОН 4.4. Жиналған өнімдерді сақтау үшін сапаларына қарай сұрыптау мен өңдеу жұмыстарын орындау.
КҚ 5. Жеміс-жидек тәлімбағында көшеттер өсіру
КМ 5. Жеміс-жидек тәлімбағында көшеттер өсіру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB08110301 - Прикладной бакалавр плодоовощеводства"
ПК 1. Использовать основы земледелия в профессиональной деятельности
ПМ 1. Использование основ земледелия в профессиональной деятельности
РО 1.1. Работать с полевым и лабораторным оборудованием.
РО 1.2. Выполнять виды работ по определению состава и свойств почвы и повышению ее плодородия.
РО 1.3. Применять удобрения в сельском хозяйстве.
РО 1.4. Обеспечивать сельскохозяйственное производство агрометеорологическим прогнозом.
РО 1.5. Осваивать сооружения защищенного грунта.
ПК 2. Выполнять организационные работы при выращивании плодоовощных культур
ПМ 2. Выполнение организационных работ при выращивании плодоовощных культур
РО 2.1. Классифицировать сельскохозяйственные культуры по биологическим особенностям и морфологическим признакам.
РО 2.2. Выбирать гибриды, сорта плодово-ягодных, виноградных, овощных и бахчевых культур.
РО 2.3. Подготавливать семена перед посевом.
РО 2.4. Подготавливать посевные площади, огороды к посеву, посадке.
РО 2.5. Производить саженцы плодово-ягодных, виноградных и овощных культур.
ПК 3. Выполнять работы по посеву или посадке плодоовощных культур в посевные поля
ПМ 3. Выполнение работ по посеву или посадке плодоовощных культур в посевные поля
РО 3.1. Проводить подготовительные работы для возделывания культур.
РО 3.2. Использовать машины и механизмы в период роста и развития культур.
РО 3.3. Выполнять работы по посеву и посадке овощных и бахчевых культур.
РО 3.4. Выполнять работы по посадке фруктов и винограда.
ПК 4. Осуществлять работы по уходу и уборке урожая
ПМ 4. Осуществление работ по уходу и уборке урожая
РО 4.1. Выполнять работы по ухаживанию и сбору овощных и бахчевых культур.
РО 4.2. Выполнять работы по уходу за молодыми и урожайными плодово-ягодными и виноградными садами.
РО 4.3. Определять сроки созревания и уборки урожая в зависимости от особенностей сортов плодово-ягодных и виноградных культур.
РО 4.4. Выполнять сортировку и обработку собранной продукции по качеству для хранения.
ПК 5. Выращивать рассады в плодово-ягодном питомнике
ПМ 5. Выращивание рассады в плодово-ягодном питомнике

ОН 5.1. Жеміс-жидек тәлімбағын ұйымдастыру бойынша бастапқы жұмыстарды орындау.
ОН 5.2. Телітушілерді тұқым арқылы және вегетативті жолмен өсіру.
ОН 5.3. Жеміс-жидек дақылдарының телінушілерін дайындау.
ОН 5.4. Жеміс көшеттерін тәлімбақтың бірінші, екінші және үшінші танаптарында өсіру.
ОН 5.5. Жеміс-жидек көшеттерін қазып алу, сорттау, тасымалдау және сақтау бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 6. Жеміс-жидек және көкөніс дақылдарының зиянды организмдерінің түрлік құрамын айқындау және оларға қарсы күрес шаралар жүйесін жүргізу
КМ 6. Жеміс-жидек және көкөніс дақылдарының зиянды организмдерінің түрлік құрамын айқындау және оларға қарсы күрес шаралар жүйесін жүргізу
ОН 6.1. Зиянды организмдердің түрлік құрамын анықтау.
ОН 6.2. Зиянды организмдермен күресуде ұйымдастыру-шаруашылық шараларын әзірлеу.
ОН 6.3. Ауыл шаруашылық дақылдарын зиянды организмдерден қорғауда интеграцияланған кешенді күрес шаралар жүйесін жүргізу.
КҚ 7. Ауыл шаруашылығы өндірісін ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 7. Ауыл шаруашылығы өндірісін ұйымдастыру және жоспарлау
ОН 7.1. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 7.2. Өндірісті ұйымдастыру мен жоспарлауда нормативтік-құқықтық құжаттарды басшылыққа алу.
КҚ 8. Өндірістік егістер мен биологиялық өнімнің жай - күйін анықтау және жұмыс барысында өнімді жинау тәсілдері мен мерзімдерін есепке алу бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 8. Өндірістік егістер мен биологиялық өнімнің жай - күйін анықтау және жұмыс барысында өнімді жинау тәсілдері мен мерзімдерін есепке алу бойынша жұмыстарды жүргізу
ОН 8.1. Өндірістік егістердің жай-күйін анықтау мен биологиялық өнімді есепке алу бойынша жұмыстарды жүргізу.
ОН 8.2. Өнімді жинау мерзімдері мен тәсілдерін ұйымдастыру.
ОН 8.3. Жоғары сапалы өнімділікке қол жеткізуде озық әдістер мен тәсілдерді енгізу.
КҚ 9. Тұқымдарды сақтау, себуге дайындау және өсіп-даму кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерге зертханалық талдаулар мен микробиологиялық, гидробиологиялық зерттеулер жүргізу
КМ 9. Тұқымдарды сақтау, себуге дайындау және өсіп-даму кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерге зертханалық талдаулар мен микробиологиялық, гидробиологиялық зерттеулер жүргізу
ОН 9.1. Сынамаларды уақытылы, сапалы іріктеу және тұқым мен отырғызу материалдарының сапасын бақылау бойынша талдаулар жүргізу үшін дайындау.
ОН 9.2. Тұқым мен отырғызу материалдарының сапасын уақытылы және сапалы талдау және бақылау.
ОН 9.3. Отырғызылатын материалдың саулығын және сапасын қамтамасыз ету.
ОН 9.4. Тұқымдар мен көшеттерді өңдеу жөнінде ұсынымдар беру.
КҚ 10. Тұқым шаруашылығы мен аудандастырылған, перспективалы және тапшы тұқым сорттары мен отырғызу материалдарын көбейту жөніндегі агротехникалық жұмыстарды орындау
КМ 10. Тұқым шаруашылығы мен аудандастырылған, перспективалы және тапшы тұқым сорттары мен отырғызу материалдарын көбейту жөніндегі агротехникалық жұмыстарды орындау

РО 5.1. Выполнять первоначальные работы по организации плодово-ягодного питомника.
РО 5.2. Размножать приусадебные участки семенами и вегетативно.
РО 5.3. Подготавливать участки плодово-ягодных культур.
РО 5.4. Выращивать плодовые саженцы в первой, второй и третьей полях питомника.
РО 5.5. Выполнять работы по выкапыванию, сортировке, транспортировке и хранению плодово-ягодных насаждений.
ПК 6. Определять виды, состав вредных организмов плодово-ягодных и овощных культур и проводить системные меры борьбы с ними
ПМ 6. Определение видового состава вредных организмов плодово-ягодных и овощных культур и проведение системы мер борьбы с ними
РО 6.1. Определять виды состава вредных организмов.
РО 6.2. Разрабатывать организационно-хозяйственные мероприятия по борьбе с вредными организмами.
РО 6.3. Проводить интегрированную комплексную систему мероприятий по защите сельскохозяйственных культур от вредных организмов
ПК 7. Организовать и планировать сельскохозяйственное производство
КМ 7. Организация и планирование сельскохозяйственного производства
РО 7.1. Рассчитывать основные экономические показатели предприятия.
РО 7.2. Руководствоваться нормативно-правовыми документами при организации и планировании производства.
ПК 8. Проводить работы по определению состояния производственных посевов и биологической продукции и учету способов и сроков уборки продукции в процессе работ
ПМ 8. Проведение работ по определению состояния производственных посевов и биологической продукции и учету способов и сроков уборки продукции в процессе работ
РО 8.1. Проводить работы по определению состояния производственных посевов и учету биологической продукции.
РО 8.2. Организовывать сроки и способы сбора продукции.
РО 8.3. Внедрять передовые методы и подходы в достижении качественной производительности.
ПК 9. Проводить лабораторные анализы и микробиологические, гидробиологические исследования физико-химических показателей при хранении, подготовке семян к посеву и выращиванию
ПМ 9. Проведение лабораторных анализов и микробиологических, гидробиологических исследований физико-химических показателей при хранении, подготовке семян к посеву и выращивании
РО 9.1. Подготавливать пробы для проведения анализов по своевременному, качественному отбору и контролю качества семян и посадочного материала.
РО 9.2. Проводить своевременный и качественный анализ и контроль качества семян и посадочного материала.
РО 9.3. Обеспечивать качество и оздоровление посадочных материалов (саженцев).
РО 9.4. Разрабатывать рекомендации по обработке семян и саженцев.
ПК 10. Выполнять агротехнические работы по семеноводству и размножению районированных, перспективных и дефицитных сортов семян и посадочного материала
ПМ 10. Выполнение агротехнических работ по семеноводству и размножению районированных, перспективных и дефицитных сортов семян и посадочного материала

ОН 10.1. Жоғары сапалы тұқым сорттарын және отырғызу материалдарын өсіру.
ОН 10.2. Қажетті мөлшерде тұқым қорын құру.
КҚ 11. Тәлімбақта жұмыс жүргізу кезінде есептік және басқа да құжаттаманы жүргізу
КМ 11. Тәлімбақта жұмыс жүргізу кезінде есептік және басқа да құжаттаманы жүргізу
ОН 11.1. Отырғызу материалдарын өсіру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
ОН 11.2. Екпелердің өсуін қарқындату.
ОН 11.3. Тұқым өсіру шаруашылығының және тәлімбақтың жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 12. Көкөніс және жеміс-жидек дақылдарының өнімдерін ұлғайтуға бағытталған кешенді іс-шараларды әзірлеу және енгізу
КМ 12. Көкөніс және жеміс-жидек дақылдарының өнімдерін ұлғайтуға бағытталған кешенді іс-шараларды әзірлеу және енгізу
ОН 12.1. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша технологиялық карталарды құрастыру және орындалуын бақылау.
ОН 12.2. Ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін ұлғайтуға бағытталған агрономиялық іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
581-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "08110400 – Өсімдікті қорғау және карантин" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы мен коды:
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
081 Ауыл шаруашылығы
0811 Ауыл шаруашылығы дақылдарын өндіру және мал өсіру
Мамандығы:
08110400 – Өсімдікті қорғау және карантин
Біліктілігі:

РО 10.1. Выращивать высококачественные сорта семян и посадочного материала.
РО 10.2. Создавать запасы семян в необходимом количестве.
ПК 11. Вести отчетную и другую документацию при проведении работ в питомнике
ПМ 11. Ведение отчетной и другой документации при проведении работ в питомнике
РО 11.1. Организовывать мероприятия по выращиванию посадочного материала.
РО 11.2. Ускорять рост насаждений.
РО 11.3. Организовывать работы семеноводческого хозяйства и питомника.
ПК 12. Разрабатывать и внедрять комплексные мероприятия, направленных на увеличение продукции овощных и плодово-ягодных культур
ПМ 12. Разработка и внедрение комплексных мероприятий, направленных на увеличение продукции овощных и плодово-ягодных культур
РО 12.1. Составлять и контролировать исполнение технологических карт по возделыванию сельскохозяйственных культур.
РО 12.2. Обеспечивать проведение агрономических мероприятий, направленных на увеличение урожайности сельскохозяйственных культур.
Приложение 581
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "08110400 - Защита и карантин растений"
Сноска. Приказ дополнен приложением 581 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
081 Сельское хозяйство
0811 Производство сельскохозяйственных культур и выращивание скота
Специальность:
08110400 - Защита и карантин растений
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB08110401 – Өсімдікті қорғау және карантин қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіби қызметте егін шаруашылығының негіздерін пайдалану
КМ 1. Кәсіби қызметте егін шаруашылығының негіздерін пайдалану
ОН 1.1. Далалық және зертханалық жабдықтармен жұмыс істеу.
ОН 1.2. Топырақтың құрамы мен қасиеттерін анықтау және оның құнарлылығын жоғарылату бойынша жұмыс түрлерін орындау.
ОН 1.3. Тыңайтқыштарды ауыл шаруашылығында қолдану.
ОН 1.4. Ауыл шаруашылығы өндірісін агрометеорологиялық болжаммен қамтамасыз ету.
ОН 1.5. Қорғалған топырақ құрылыстарын игеру.
КҚ 2. Ауыл шаруашылық дақылдарын егуде, өсіруде заманауи технологияларды қолдану
КМ 2. Ауыл шаруашылық дақылдарын егуде, өсіруде заманауи технологияларды қолдану
ОН 2.1. Ауыл шаруашылық дақылдарын биологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу.
ОН 2.2. Далалық егістік дақылдарды өсіру.
ОН 2.3. Ашық және жабық алаңда көкөніс дақылдарын өсіру.
ОН 2.4. Жеміс-жидек және жүзім дақылдарын өсіру.
КҚ 3. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік нысандарды түрлік құрамын айқындау және оларға қарсы күрес шаралар жүйесін жүргізу
КМ 3. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік нысандарды түрлік құрамын айқындау және оларға қарсы күрес шаралар жүйесін жүргізу
ОН 3.1. Зиянды организмдер мен карантиндік нысандарды жіктеу.
ОН 3.2. Арамшөптердің биологиялық ерекшеліктерін және түрлік құрамын айқындау.
ОН 3.3. Өсімдік аурулары мен паразитті нематодтардың түрлік құрамын айқындау.
ОН 3.4. Пайдалы және зиянды жәндіктердің түрлік құрамын анықтау.
ОН 3.5. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік нысандарға қарсы қорғау шаралар жүйесін жүргізу.
КҚ 4. Сараптама, зерттеу және сынаулар мен талдаулар жүргізу үшін материалдарды өңдеуді жүргізу
КМ 4. Сараптама, зерттеу және сынаулар мен талдаулар жүргізу үшін материалдарды өңдеуді жүргізу
ОН 4.1. Зертханалық жұмыстарды жүргізу бойынша дайындық және қосалқы жұмыстарды жүзеге асыру.
ОН 4.2. Сараптама, зерттеу және сынаулар мен талдаулар жүргізу техникасы мен нәтижелігін сақтау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB08110401 - Прикладной бакалавр защиты и карантина растений"
ПК 1. Использовать основы земледелия в профессиональной деятельности
ПМ 1. Использование основ земледелия в профессиональной деятельности
РО 1.1. Работать с полевым и лабораторным оборудованием.
РО 1.2. Выполнять работы по определению состава и свойств почвы и повышению ее плодородия.
РО 1.3. Применять удобрения в сельском хозяйстве.
РО 1.4. Обеспечивать сельскохозяйственное производство агрометеорологическим прогнозом.
РО 1.5. Осваивать сооружения защищенного грунта.
ПК 2. Применять современные технологий в посеве, возделывании сельскохозяйственных культур
ПМ 2. Применение современных технологий в посеве, возделывании сельскохозяйственных культур
РО 2.1. Классифицировать сельскохозяйственные культуры по биологическим особенностям.
РО 2.2. Выращивать полевые культуры.
РО 2.3. Выращивать овощные культуры на открытом и закрытом грунте.
РО 2.4. Выращивать плодово-ягодные и виноградные культуры.
ПК 3. Определить видовые составы вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов и проводить системы мер борьбы с ними
ПМ 3. Определение видового состава вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов и проведение системы мер борьбы с ними
РО 3.1. Классифицировать вредные организмы и карантинные объекты.
РО 3.2. Определять биологические особенности и видовые составы сорняков.
РО 3.3. Определять видовые составы болезней растений и паразитических нематод.
РО 3.4. Определять видовые составы полезных и вредных насекомых.
РО 3.5. Проводить систему защитных мероприятий против вредных, особо опасных вредных организмов и карантинных объектов.
ПК 4. Проводить экспертизы, исследования и обработку материалов для проведения испытаний и анализов
ПМ 4. Проведение экспертизы, исследования и обработки материалов для проведения испытаний и анализов
РО 4.1. Осуществлять подготовительные и вспомогательные работы по проведению лабораторных работ.
РО 4.2. Соблюдать технологию проведения экспертиз, исследований, испытаний и анализов.

ОН 4.3. Эксперименттер, сынаулар мен талдаулар жүргізу үшін түскен бастапқы материалдарды өңдеуді жүргізу.
КҚ 5. Ауыл шаруашылығы өндірісін ұйымдастыру және жоспарлау
КМ 5. Ауыл шаруашылығы өндірісін ұйымдастыру және жоспарлау
ОН 5.1. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 5.2. Өндірісті ұйымдастыру мен жоспарлауда нормативтік-құқықтық құжаттарды басшылыққа алу.
КҚ 6. Өсімдік қорғау саласында машиналар мен механизмдерді пайдалану
КМ 6. Өсімдік қорғау саласында машиналар мен механизмдерді пайдалану
ОН 6.1. Ауыл шаруашылығы техникасының түрлерін және жалпы құрылысы мен қызметін жіктеу.
ОН 6.2. Өсімдік қорғауда қолданылатын машиналар мен аппараттарды жұмыс барысында пайдалану.
КҚ 7. Егістік алқаптарын зиянды организмдердің болуына диагностикалау және алдын алуға бағытталған өңдеу жұмыстарын жүргізу
КМ 7. Егістік алқаптарын зиянды организмдердің болуына диагностикалау және алдын алуға бағытталған өңдеу жұмыстарын жүргізу
ОН 7.1. Егістіктің арамшөп басуын есепке алу және болжау.
ОН 7.2. Өсімдіктің аурулары мен паразитті нематодтардың дамуы мен таралуын болжау және есепке алу.
ОН 7.3. Зиянды және пайдалы жәндіктердің дамуы мен таралуын болжау және есепке алу.
ОН 7.4. Зиянды ағзаларға қарсы күрес бойынша ағымдағы жұмыстарды орындау.
КҚ 8. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілер бойынша зертханалық зерттеулер жүргізу
КМ 8. Зиянды, аса қауіпті зиянды организмдер мен карантиндік объектілер бойынша зертханалық зерттеулер жүргізу
ОН 8.1. Зерттеуге түскен материалды қабылдау және зерттеу аяқталғанға дейін оның сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 8.2. Зертханалық талдаулар мен сынақтарды орындау.
ОН 8.3. Талдау нәтижелерін ресімдеу және есептеу.
ОН 8.4. Зерттеулер жүргізуге арналған материалдардың шығысы бойынша құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 9. Органикалық және минералдық тыңайтқыштарды, пестицидтерді, өсу биорегуляторларын қолдану жолымен ауыл шаруашылығы алқаптарының өнімділігін, топырақ құнарлылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды орындау
КМ 9. Органикалық және минералдық тыңайтқыштарды, пестицидтерді, өсу биорегуляторларын қолдану жолымен ауыл шаруашылығы алқаптарының өнімділігін, топырақ құнарлылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды орындау
ОН 9.1. Жоғары өнімділікпен сапалы ауыл шаруашылық дақылдарын өсіру бойынша жұмыстарды орындау.
ОН 9.2. Белгіленген нормаларға сәйкес топыраққа тыңайтқыштар енгізуді ұйымдастыру.
ОН 9.3. Пестицидтерді және биорегуляторларды дайындау және оларды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
КҚ 10. Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдерін болжау және бақылау жөніндегі жаңа бағдарламаны қолдану бойынша тәжірибелік жұмыс жүргізу
КМ 10. Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдерін болжау және бақылау жөніндегі жаңа бағдарламаны қолдану бойынша тәжірибелік жұмыс жүргізу

РО 4.3. Проводить обработку исходных материалов, поступивших для проведения экспериментов, испытаний и анализов.
ПК 5. Организовать и планировать сельскохозяйственное производство
ПМ 5. Организация и планирование сельскохозяйственного производства
РО 5.1. Рассчитывать основные экономические показатели предприятия.
РО 5.2. Руководствоваться нормативно-правовыми документами при организации и планировании производства.
ПК 6. Использовать машины и механизмы в области защиты растений
ПМ 6. Использование машин и механизмов в области защиты растений
РО 6.1. Классифицировать виды и общие строения и деятельности сельскохозяйственной техники.
РО 6.2. Использовать в работе машины и аппараты, применяемые в защите растений.
ПК 7. Проводить работы по обработке посевных площадей, направленных на профилактику и диагностику на наличие вредных организмов
ПМ 7. Проведение работ по обработке посевных площадей, направленных на профилактику и диагностику на наличие вредных организмов
РО 7.1. Проводить учет и прогноз засоренности посевов сорняками.
РО 7.2. Прогнозировать учет развития и распространения болезней растений и паразитических нематод.
РО 7.3. Прогнозировать учет развития и распространения вредных и полезных насекомых.
РО 7.4. Выполнять текущие работы по борьбе с вредными организмами.
ПК 8. Проводить лабораторные исследование по вредными, особо опасными вредными организмами и карантинными объектами
ПМ 8. Проведение лабораторных исследований по вредным, особо опасным вредным организмам и карантинным объектам
РО 8.1. Принимать материалы, поступившие на исследование и обеспечивать их сохранность до окончания исследования.
РО 8.2. Проводить лабораторные анализы и испытания.
РО 8.3. Оформлять и рассчитывать результаты анализа.
РО 8.4. Оформлять документацию по расходу материалов на проведение исследований.
ПК 9. Проводить мероприятия по повышению продуктивности сельскохозяйственных угодий, плодородия почв путем применения органических и минеральных удобрений, пестицидов, биорегуляторов роста
ПМ 9. Проведение мероприятии по повышению продуктивности сельскохозяйственных угодий, плодородия почв путем применения органических и минеральных удобрений, пестицидов, биорегуляторов роста
РО 9.1. Проводить работы по выращиванию качественных сельскохозяйственных культур с высокой урожайностью.
РО 9.2. Организовывать внесение удобрений в почву в соответствии с установленными нормами.
РО 9.3. Подготавливать пестициды и биорегуляторы, обеспечивать их рациональное использование.
ПК 10. Проводить практические работы по применению новой программы по прогнозированию и контролю вредных организмов сельскохозяйственных культур
ПМ 10. Проведение практической работы по применению новой программы по прогнозированию и контролю вредных организмов сельскохозяйственных культур

ОН 10.1. Зиянкестер мен арамшөптердің климаты, флорасы мен фаунасының және өсімдік ауру қоздырғыштарының жергілікті ерекшеліктерін ескере отырып, ауыл шаруашылық егістері туралы бірыңғай электрондық деректер базасын әзірлеу.
ОН 10.2. Ауыл шаруашылық егістерінде зиянкестер, аурулар мен арамшөптерінің нақты қауіптерін жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
КҚ 11. Фитосанитарлық профилактика жоспарын әзірлеу және іске асыру
КМ 11. Фитосанитарлық профилактика жоспарын әзірлеу және іске асыру
ОН 11.1. Зиянды организмдермен күресуде ұйымдастыру-шаруашылық шараларын әзірлеу.
ОН 11.2. Егістікті зиянды организмдерден қорғау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау.
ОН 11.3. Сапаны бақылау, қорғаныс жүйесін дамыту.
КҚ 12. Фитосанитарлық мониторинг жүргізу, өсімдіктердің зиянкестері, аурулары және арамшөптері мен (карантиндік объектілерді қоса алғанда) күресу әдістерін айқындау
КМ 12. Фитосанитарлық мониторинг жүргізу, өсімдіктердің зиянкестері, аурулары және арамшөптері мен (карантиндік объектілерді қоса алғанда) күресу әдістерін айқындау
ОН 12.1. Шаруашылық аумағындағы ауыл шаруашылығы егістері мен алқаптарын фитосанитарлық бақылау.
ОН 12.2. Тұрақты өнімділікке қол жеткізу бойынша жұмыстарды болжау және жоспарлау.
ОН 12.3. Ауыл шаруашылық дақылдарын зиянды организмдерден қорғауда интеграцияланған кешенді күрес шаралар жүйесін жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
583-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "08210100 - Орман шаруашылығы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
082 Орман шаруашылығы
0821 Орман шаруашылығы
Мамандығы:
08210100 – Орман шаруашылығы
Біліктілігі:

РО 10.1. Разрабатывать единую электронную базу данных о сельскохозяйственных посевах с учетом местных особенностей
РО 10.2. Проводить мероприятия по устранению реальной опасности вредителей, болезней и сорняков на сельскохозяйственных посевах.
ПК 11. Разработать и реализовать план фитосанитарной профилактики
ПМ 11. Разработка и реализация плана фитосанитарной профилактики
РО 11.1. Разрабатывать организационно-хозяйственные мероприятия по борьбе с вредными организмами.
РО 11.2. Планировать мероприятия по защите посевов от вредных организмов.
РО 11.3. Контролировать качество и развитие системы защиты.
ПК 12. Проводить фитосанитарный мониторинг, определить методы борьбы с вредителями, болезнями и сорняками растений (включая карантинные объекты)
ПМ 12. Проведение фитосанитарного мониторинга, определение методов борьбы с вредителями, болезнями и сорняками растений (включая карантинные объекты)
РО 12.1. Проводить фитосанитарный контроль сельскохозяйственных посевов и угодий на территории хозяйства.
РО 12.2. Прогнозировать и планировать работы по достижению устойчивой производительности.
РО 12.3. Проводить интегрированную комплексную систему мер борьбы с вредными организмами по защите сельскохозяйственных культур.
Приложение 583
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "08210100 - Лесное хозяйство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 583 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
08 Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария
082 Лесное хозяйство
0821 Лесное хозяйство
Специальность:
08210100 - Лесное хозяйство
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB08210101 – Орман шаруашылығы қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Ағаш-бұта өсімдіктерін анықтау
КМ 1. Ағаш-бұта өсімдіктерін анықтау
ОН 1.1. Өсімдіктердің тіршілік формаларын анықтау.
ОН 1.2. Өсімдік жасушасының компоненттерін жіктеу.
ОН 1.3. Өсімдіктер систематикасының жүйесін анықтау және сипаттау.
ОН 1.4. Фенологиялық бақылау жүргізу.
ОН 1.5. Ағаш өсімдіктерінің өмірлік формаларын, таралу аймағының шекарасын анықтау.
ОН 1.6. Өсімдіктердің даму кезеңдерін, тұқымдастардың морфологиялық белгілері мен сәндік қасиеттерін сипаттау.
ОН 1.7. Тұқымдастардың жоспарға сипаттамасын беру.
КҚ 2. Ағаштарды құлату, ұсақ ағаштар мен бұталардан сортименттер дайындау бойынша жұмыстар жүргізу
КМ 2. Ағаштарды құлату, ұсақ ағаштар мен бұталардан сортименттер дайындау бойынша жұмыстар жүргізу
ОН 2.1. Ағашты құлатпас бұрын дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 2.2. Шайыр жинау, ағаштарды құлатқаннан кейін кеспеағаштарды тазарту.
КҚ 3. Ағаш шикізатын сүйреуге және жинауға дайындау
КМ 3. Ағаш шикізатын сүйреуге және жинауға дайындау
ОН 3.1. Қол құралдарын пайдалана отырып, ағаш шикізатын сүйреуге дайындау.
ОН 3.2. Ағашты дайындау және сақтау.
КҚ 4. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
КМ 4. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу жүргізу.
ОН 4.1. Бензинмоторлы араларға техникалық қызмет көрсету.
ОН 4.2. Бензинмоторлы араларды ағымдағы жөндеу.
ОН 4.3. Ара тізбектерін ауыстыру.
КҚ 5. Аралау шегінде орманды қорғауды және аңшылық іс-шараларды ұйымдастыру
КМ 5. Аралау шегінде орманды қорғауды және аңшылық іс-шараларды ұйымдастыру
ОН 5.1. Дайындық жұмыстарын жүргізу және ағаштарды бұтақтардан тазарту.
ОН 5.2. Орман зиянкестері мен ауруларын, орман өрттерін анықтауды және оларға бақылау жасауды жүргізу.
ОН 5.3. Кеспеағаштар, шабындықтар мен жайылымдар алаңдарын бөлуге және басқа да орманды пайдалануға қатысу.
КҚ 6. Топырақ дайындауды, отырғызуды, себуді, тұқым жинауды және басқа да биотехникалық іс-шараларды ұйымдастыру
КМ 6. Топырақты дайындауды, отырғызуды, себуді, тұқым жинауды және басқа да биотехникалық іс-шараларды ұйымдастыру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB08210101 - Прикладной бакалавр лесного хозяйства"
ПК 1. Определять древесно-кустарниковые растения
ПМ 1. Определение древесно-кустарниковых растений
РО 1.1. Определять жизненные формы растений.
РО 1.2. Классифицировать компоненты растительной клетки.
РО 1.3. Определять и описывать растения со знаниями систематики.
РО 1.4. Вести фенологические наблюдения.
РО 1.5. Определять жизненные формы древесных растений, границы ареала пород.
РО 1.6. Описывать фазы развития растений, морфологические признаки и декоративные качества пород.
РО 1.7. Описывать породы по плану характеристики.
ПК 2. Проводить работы по валке деревьев, заготовке сортиментов из мелких деревьев и кустарников
ПМ 2. Проведение работ по валке деревьев, заготовке сортиментов из мелких деревьев и кустарников
РО 2.1. Проводить подготовительные работы перед валкойдерева.
РО 2.2. Собирать осмол, проводить очистку.
ПК 3. Подготавливать древесное сырье к трелевке и складированию
ПМ 3. Подготовка древесного сырья к трелевке и складированию
РО 3.1. Подготавливать древесное сырье к трелевке с использованием ручного инструмента.
РО 3.2. Подготавливать и складировать древесину.
ПК 4. Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт оборудования.
ПМ 4. Проведение технического обслуживания и текущего ремонта
РО 4.1.Проводить техническое обслуживание бензомоторных пил.
РО 4.2. Выполнять текущий ремонт.
РО 4.3. Выполнять замену пильных цепей.
ПК 5. Организовывать охрану леса и охотничьих мероприятий в пределах обхода
ПМ 5. Организация охраны леса и охотничьих мероприятий в пределах обхода
РО 5.1. Проводить подготовительные работы и очистку деревьев от сучьев.
РО 5.2. Вести обнаружение и контроль за вредителями и болезнями леса, лесными пожарами.
РО 5.3. Участвовать в отводе лесосек, площадей под сенокосы и пастбища, и другие лесные пользования.
ПК 6. Организовывать подготовку почвы, посадку, посев, сбор семян и другие биотехнические мероприятия
ПМ 6. Организация подготовки почвы, посадки, посева, сбора семян и другие биотехнических мероприятий

ОН 6.1. Топырақ горизонттарын сипаттау, механикалық құрамын және топырақ түрлерін анықтау.
ОН 6.2. Тыңайтқыштар мен топырақ құнарлылығын арттырудың тәсілдерін таңдау
ОН 6.3. Топырақ түрлеріне байланысты орман өсіруді аудандастыруды пайдалану.
ОН 6.4. Орман тұқымдарын отырғызуды, себуді және жинауды жүзеге асыру.
ОН 6.5. Биотехникалық іс-шаралар жүргізу.
КҚ 7. Орман шаруашылығында геодезиялық жұмыстар жүргізу
КМ 7. Орман шаруашылығында геодезиялық жұмыстар жүргізу
ОН 7.1. Жоспарлар мен карталар бойынша геодезиялық өлшеулерді орындау .
ОН 7.2. Жергілікті жер нүктелерінің жоспарлы орналасуын анықтау
ОН 7.3. Геодезиялық аспаптар мен құралдарды жұмысқа дайындау.
ОН 7.4. Берілген алаңның кеспеағашын жобалау және кеспеағашты заттай алып шығудың жұмыс сызбасын жасау.
ОН 7.5. Орман алқаптарын теодолиттік түсіруді орындау және түсіру материалдары бойынша жоспарлы картографиялық материал жасау.
КҚ 8. Ормандарды ұтымды пайдалану, қорғау және сақтау, молықтыру мен өсіру және олардың өнімділігін арттыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 8. Ормандарды ұтымды пайдалану, қорғау және сақтау, молықтыру мен өсіру және олардың өнімділігін арттыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 8.1. Екпелердің таксациялық көрсеткіштерін анықтау және есептеу.
ОН 8.2. Орман қорын сипаттайтын орташа таксациялық көрсеткіштерді есептеу.
ОН 8.3. Әр түрлі тәсілдермен дайындалған ағаш қорларын анықтау, орман сортименттеріне баға беру.
ОН 8.4. Абрис дайындау және жоспарлы-картографиялық материалдар мен орман қорын түгендеу құжаттарын ресімдеу.
ОН 8.5 Басты және аралық пайдалану үшін кесу жұмыстарын орындау.
ОН 8.6 Орман тұқымы ісі, отырғызу материалдарын өсіру, орманды қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізу.
КҚ 9. Орманның су қорғау, сақтау, климатты реттеу, санитарлық-гигиеналық қасиеттерін күшейту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 9. Орманның су қорғау, сақтау, климатты реттеу, санитарлық-гигиеналық қасиеттерін күшейту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 9.1. Мемлекеттік орман қоры аумағында жанама орман пайдалануды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 9.2. Орманды өрттерден, зиянкестер мен аурулардан, заңсыз кесуден қорғау жөніндегі жұмыстарды орындау.
ОН 9.3. Орманның санитарлық жағдайын жақсарту бойынша орман патологиялық зерттеулер жүргізу.
ОН 9.4. Тұрақты және уақытша бақылау пункттерін салу.
ОН 9.5. Зиянды организмдердің таралымдарын жер үстінде (заттай) іріктеп бақылау, зиянды организмдердің ошақтарына түгендеу жүргізу.
КҚ 10. Орман шаруашылығы машиналары мен құралдарын пайдалана отырып жұмыстарды орындауды ұйымдастыру
КМ 10. Орман шаруашылығы машиналары мен құралдарын пайдалана отырып, жұмысты ұйымдастыру

РО 6.1. Описывать почвенные горизонты, определять механический состав, типы почв.
РО 6.2. Подбирать удобрения и другие способы повышения плодородия почв.
РО 6.3. Пользоваться лесорастительным районированием в зависимости от почвенных типов
РО 6.4. Осуществлять посадку, посев и сбор лесных семян.
РО 6.5. Проводить биотехнические
мероприятия.
ПК 7. Проводить геодезические работы в лесном хозяйстве
ПМ 7. Проведение геодезических работ в лесном хозяйстве
РО 7.1. Выполнять геодезические измерения по планам и картам .
РО 7.2. Определять плановое положение точек местности.
РО 7.3. Подготавливать геодезические приборы и инструменты к работе.
РО 7.4. Проектировать лесосеки заданной площади и составлять рабочий чертеж выноса лесосеки в натуру.
РО 7.5. Выполнять теодолитную съемку лесных площадей и составлять по материалам съемок планово-картографический материал.
ПК 8. Организовывать работы по рациональному использованию, охране и защите, воспроизводству и разведению лесов, повышению их продуктивности
ПМ 8. Организация работ по рациональному использованию, охране и защите, воспроизводству и разведению лесов, повышению их продуктивности
РО 8.1. Определять и рассчитывать таксационные показатели насаждения.
РО 8.2. Вычислять средние таксационные показатели, характеризующие лесной фонд.
РО 8.3. Определять запасы заготовленной древесины различными способами, проводить сортиментную оценку леса на корню.
РО 8.4. Подготавливать абрисы и оформлять планово-картографические материалы и документы инвентаризации лесного фонда.
РО 8.5. Выполнять работы по рубкам главного и промежуточного пользования.
РО 8.6. Проводить работы по лесосеменному делу, выращиванию посадочного материала, лесовосстановлению.
ПК 9. Организовывать работы по усилению водоохранных, защитных, климаторегулирующих, санитарно-гигиенических свойств леса
ПМ 9. Организация работ по усилению водоохранных, защитных, климаторегулирующих, санитарно-гигиенических свойств леса
РО 9.1. Выполнять работы по организации и осуществлению побочных лесных пользований на землях Государственного лесного фонда.
РО 9.2. Выполнять работы по защите лесов от пожаров, незаконных порубок.
РО 9.3. Проводить лесопатологические обследования по улучшению санитарного состояния леса.
РО 9.4. Закладывать пункты постоянного и временного наблюдения.
РО 9.5. Определять видовой состав вредных организмов в полевых условиях и проводить инвентаризацию очагов вредных организмов.
ПК 10. Организовывать выполнение работ с использованием лесохозяйственных машин и орудий
ПМ 10. Организация работ с использованием лесохозяйственных машин и орудий

ОН 10.1. Ағашты дайындау және тасымалдау жұмыстарын жүргізу.
ОН 10.2. Ағаш пен қалдықтарды және қайта өңдеуді жүзеге асыру.
КҚ 11. Мекеме аумағында орман шаруашылығы қызметін ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау
КМ 11. Мекеме аумағында орман шаруашылығы қызметін ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау.
ОН 11.1. Орманды пайдаланудың барлық түрлері бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 11.2. Ағаштың құрылымын, ағаштың қасиеттерін, ақауларын және төзімділігін ескере отырып, ағаштан бұйымдар жасау үшін материалдарды таңдау.
ОН 11.3. Ағаш материалдарын есепке алуды, сақтауды және таңбалауды жүргізу.
ОН 11.4. Ағаш және ағаш өнімдерін жіктеу және стандарттау.
ОН 11.5. Орман шаруашылығы өндірісінің тиімділігін арттыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
ОН 11.6. Орман шаруашылығы жұмыстарының орындалуын бақылау.
ОН 11.7. Ағаш кесу қорын бөлу, орман тұтынуды есепке алу, орман қоры мен орман кадастры бойынша құжаттаманы жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
585-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "08410100 – Ветеринария" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру деңгейінің коды және атауы:
08 Ауыл, орман, балық шаруашылығы және ветеринария
084 Ветеринария
0841 Ветеринария
Мамандығы:
08410100 - Ветеринария
Біліктілігі:

РО 10.1. Выполнять заготовку и транспортировку древесины.
РО 10.2. Выполнять обработку и переработку древесины и отходов.
ПК 11. Организовывать, планировать и контролировать лесохозяйственную деятельность на территории учреждения
ПМ 11. Организация, планирование и контроль лесохозяйственной деятельности на территории учреждения
РО 11.1. Организовывать работы по всем видам пользования лесом.
РО 11.2. Подбирать материалы для производства товаров из древесины с учетом строения дерева, свойств, пороков и стойкости древесины.
РО 11.3. Производить учет, хранение и маркировку лесоматериалов.
РО 11.4. Классифицировать и стандартизировать лесоматериалы и продукцию из древесины.
РО 11.5. Разрабатывать план мероприятий по повышению эффективности лесохозяйственного производства.
РО 11.6. Контролировать выполнение лесохозяйственных работ.
РО 11.7. Вести документацию по отводу лесосечного фонда, учету расхода леса, лесного фонда и лесного кадастра.
Приложение 585
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "08410100 - Ветеринария"
Сноска. Приказ дополнен приложением 585 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
08 Сельское дело, лесное дело, рыбное дело и ветеринария
084 Ветеринария
0841 Ветеринария
Специальность:
08410100 - Ветеринария
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB08410101 - Ветеринария қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Жануарлар жасушасының құрылысы және жануарлар ағзасы мен жүйесінің топографиялық ерекшелігін анықтау
КМ 1. Жануарлар жасушасының құрылысы және жануарлар ағзасы мен жүйесінің топографиялық ерекшелігін анықтау
ОН 1.1. Жасушалардың, ұлпалардың, эмбрионның құрылысы мен қызметін зерттеу.
ОН 1.2. Жануарлар мен құстардың мүшелер жүйесінің салыстырмалы ерекшеліктерін тану
ОН 1.3. Табиғатты тиімді пайдаланудың қолданбалы аспектілерін сипаттау
КҚ 2. Азық өсімдіктерінің пайдалы белгілерін анықтау және жануарлар мен құстарды азықтандыру
КМ 2. Азық өсімдіктерінің пайдалы белгілерін анықтау және жануарлар мен құстарды азықтандыру
ОН 2.1. Жемшөп дайындаудың қазіргі заманғы технологияларын пайдалану
ОН 2.2. Жануарлар мен құстарды азықтандырудың прогрессивті әдістерін қамтамасыз ету.
КҚ 3. Ауыл шаруашылық малдары мен құстарының аурулары мен өлімінің алдын алу бойынша ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды орындау
КМ 3. Ауыл шаруашылық малдары мен құстар ауруларының алдын алу және ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды орындау
ОН 3.1. Ауылшаруашылық жануарларымен құстарына жаппай емдік-профилактикалық өңдеуді жүргізу.
ОН 3.2. Шаруашылық жабдықтарын тазалау және дезинфекция жүргізу
ОН 3.3. Ауыл шаруашылығы малдарының ауруларының алдын алу және ветеринарлық-хирургиялық әдіс-тәсілдерді жүргізу.
КҚ 4. Күйлеген жануарларды анықтау және жасанды ұрықтандыру жүргізу
КМ 4. Күйлеген жануарларды анықтау және жасанды ұрықтандыру жүргізу
ОН 4.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнын дайындау
ОН 4.2. Ауыл шаруашылығы малдарының жыныстық күйлеу белгілерін анықтау
ОН 4.3. Әртүрлі жануарлардан шәует алу және шәуетті сақтау құралдарын дайындау
ОН 4.4. Ауыл шаруашылығы малдары мен құстарына жасанды ұрықтандыру жүргізу.
КҚ 5. Мал тұқымдарын асылдандыру жұмысын жүзеге асыру
КМ 5. Мал тұқымдарын асылдандыру жұмысын жүзеге асыру
ОН 5.1. Жануарлардың өнімділік көрсеткіштерін өлшеуді жүзеге асыру
ОН 5.2. Тұқымды, түрді, линия аралық будан шығару, жетілдіру және пайдалану тиімділігін арттыру үшін жануарларды өсіруді, будандастыруды және гибридтеуді түзету

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB08410101 - Прикладной бакалавр ветеринарии"
ПК 1. Определить строение клеток животных и топографических особенностей организмов и систем животных
ПМ 1. Определение строения клеток животных и топографических особенностей организмов и систем животных
РО 1.1. Исследовать строение функций клеток, тканей и эмбрионов.
РО 1.2. Распознавать относительные особенности систем органов животных и птиц.
РО 1.3. Описывать прикладные аспекты рационального природопользования.
ПК 2. Определить полезные свойства кормовых растений и кормление животных и птиц
ПМ 2. Определение полезных свойств кормовых растений и кормление животных и птиц
РО 2.1. Использовать современные технологии кормопроизводства.
РО 2.2. Обеспечивать передовые методы кормления животных и птиц.
ПК 3. Выполнять ветеринарно-профилактические мероприятия и профилактики болезней сельскохозяйственных животных и птиц
ПМ 3. Выполнение ветеринарно-профилактических мероприятий и профилактики болезней сельскохозяйственных животных и птиц
РО 3.1. Проводить массовое лечение и профилактику сельскохозяйственных животных и птиц.
РО 3.2. Проводить чистку и дезинфекцию хозяйственного оборудования.
РО 3.3. Проводить профилактику болезней сельскохозяйственных животных.
ПК 4. Выявлять животные в период половой охоты и проводить искусственное осеменение животных и птиц
ПМ 4. Выявление животных в период половой охоты и проведение искусственного осеменения животных и птиц
РО 4.1. Организовывать рабочие места в соответствии с требованиями безопасности.
РО 4.2. Выявлять признаки половой охоты сельскохозяйственных животных.
РО 4.3. Извлекать сперму различных животных и подготовить инструменты для хранения спермы.
РО 4.4. Проводить искусственное осеменение сельскохозяйственных животных и птиц.
ПК 5. Осуществлять племенную работу пород сельскохозяйственных животных
ПМ 5. Осуществление племенной работы пород сельскохозяйственных животных
РО 5.1. Осуществлять измерение продуктивности животных.
РО 5.2. Использовать корректировку разведения, гибридизации животных для повышения эффективности выведения.

ОН 5.3. Мал шаруашылығында ақпараттық технологияларды қолдану
КҚ 6. Жануарлар мен құстар ауруларының алдын алу
КМ 6. Жануарлар мен құстар ауруларының алдын алу
ОН 6.1. Ауру жануарларға дәрілік заттарды енгізу
ОН 6.2. Жарақат алған жануарларға алғашқы көмек көрсету
ОН 6.3. Мал шаруашылығы нысандарының санитарлық және зоогигиеналық жай-күйін бақылау
КҚ 7. Ауыл шаруашылығы малдарының жұқпалы емес ішкі аулары мен індетті ауруларының алдын алу және жою бойынша нормативтік-құқықтық актілерді талдау
КМ 7. Ауыл шаруашылығы малдарының жұқпалы емес ішкі аулары мен індетті ауруларының алдын алу және жою бойынша нормативтік-құқықтық актілерді талдау
ОН 7.1. Этиологиясы әртүрлі ауру жануарларды емдеу үшін терапиялық манипуляцияларды орындау
ОН 7.2. Ауыл шаруашылығы малдарының індетті ауруларын дауалау шараларын орындау
ОН 7.3. Жануарлар мен құстардың инвазиондық ауруларын диагностикалау
ОН 7.4. Өсімдік және жануар текті өнімдерге ветеринарлық санитарлық сараптама жүргізу
КҚ 8. Жануарлар өлімнен кейінгі диагностикалық жарып союды орындау және патологиялық-анатомиялық диагноз қою
КМ 8. Жануарлар өлімнен кейінгі диагностикалық жарып союды орындау және патологиялық-анатомиялық диагноз қою
ОН 8.1. Мемлекеттік ветеринарлық қызметті ұйымдастыру
ОН 8.2. Жануарлардың өлікселерін патологиялық анатомиялық жарып союды жүзеге асыру
КҚ 9. Жануар ауруларының пайда болу себептерін және диагностикасын жүргізу
КМ 9. Жануар ауруларының пайда болу себептерін және диагностикасын жүргізу
ОН 9.1. Диагноз қою үшін клиникалық және зертханалық зерттеулердің нәтижелерін талдау және түсіндіру
ОН 9.2. Зертханалық зерттеу құралдарының көмегімен жануарларға клиникалық-биохимиялық диагностика жүргізу
ОН 9.3. Диагноз қою үшін клиникалық және зертханалық зерттеулердің нәтижелерін талдау және түсіндіру
ОН 9.4. Зертханалық зерттеу құралдарының көмегімен жануарларға клиникалық-биохимиялық диагностика жүргізу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
587-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "09230100 - Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
09 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыздандыру
092 Әлеуметтік қамсыздандыру
0923 Әлеуметтік жұмыс және кеңес беру
Мамандығы:
09230100 - Әлеуметтік жұмыс
Біліктілігі:

РО 5.3. Использовать информационные технологии в животноводстве.
ПК 6. Проводить профилактику болезней животных и птиц
ПМ 6. Профилактика болезней животных и птиц
РО 6.1. Вводить лекарственные препараты больным животным.
РО 6.2. Оказывать первую помощь травмированным животным.
РО 6.3. Проводить контроль за санитарно-зоогигиеническим состоянием объектов животноводства.
ПК 7. Анализировать нормативно-правовые акты по профилактике и ликвидации внутренних не заразных и эпизоотологических болезней сельскохозяйственных животных
ПМ 7. Анализ нормативно-правовых актов по профилактике и ликвидации внутренных не заразных и эпизоотологических болезней сельскохозяйственных животных
РО 7.1. Проводить лечебные манипуляции для лечения больных животных различной этиологии.
РО 7.2. Осуществлять мероприятия по лечению инфекционных болезней сельскохозяйственных животных.
РО 7.3. Диагностировать инвазионные болезни животных и птиц.
РО 7.4. Проводить ветеринарно-санитарную экспертизу продуктов растительного и животного происхождения.
ПК 8. Выполнять патологоанатомическое вскрытие животных и патологоанатомической диагностики
ПМ 8. Выполнение патологоанатомического вскрытия животных и патологоанатомической диагностики
РО 8.1. Организовывать государственную ветеринарную службу.
РО 8.2. Проводить патологоанатомическое вскрытие трупов животных.
ПК 9. Выявлять причины и диагностировать болезни животных
ПМ 9. Выявление причин и диагностика болезней животных
РО 9.1. Анализировать результаты клинико-лабораторных исследований для постановки диагноза.
РО 9.2. Проводить клинические и биохимические диагностики животных с помощью лабораторных исследований.
Приложение 587
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "09230100 - Социальная работа"
Сноска. Приказ дополнен приложением 587 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
09 Здравоохранение и социальное обеспечение
092 Социальное обеспечение
0923 Социальная работа и консультирование
Специальность:
09230100 - Социальная работа
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB09230101 - Әлеуметтік жұмыстың қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастыру
КМ 1. Әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастыру
ОН 1.1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасын сақтау.
ОН 1.2. Азаматтың (отбасының) әлеуметтік қызмет көрсету мен әлеуметтік қолдаудың әртүрлі түрлері мен нысандарына деген жеке қажеттіліктерін анықтау, бағалау және саралау.
ОН 1.3. Аумақтық учаскелердің құрастырылған бастапқы ақпаратын жинауды, өңдеуді және түзетуді жүзеге асыру.
ОН 1.4. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адам (отбасы) деп тану үшін, негіздеме бойынша құжат айналымын жүргізу.
ОН 1.5. Жүріп-тұруы қиын мүгедекпен байланыс орнату.
КҚ 2. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға (отбасыларға) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету
КМ 2. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға (отбасыларға) әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету
ОН 2.1. Үйде әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуге мұқтаж адамдарға үй шаруашылығын жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 2.2. Қызмет алушы отбасы мүшелеріне жеке қызмет көрсетудің практикалық дағдыларына үйрету.
ОН 2.3. Үйде әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуге мұқтаж адамдарға белсенді баруды жүзеге асыру.
ОН 2.4. Мүгедектің қозғалғыштығын ұйымдастыруды және қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
КҚ 3. Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарының тұтынушыларына әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету
КМ 3. Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарының тұтынушыларына әлеуметтік-медициналық қызмет көрсету
ОН 3.1. Әлеуметтік қызмет алушыларды өзін-өзі күту дағдыларына, салауатты өмір салты негіздеріне қолдау көрсетуді және оқытуды жүзеге асыру.
ОН 3.2. Тұтынушылардың денсаулық жағдайын бақылау және үйде күтім жасауды жүзеге асыру.
ОН 3.3. Алғашқы (дәрігерге дейінгі) медициналық көмек көрсету.
КҚ 4. Мұқтаж адамға (отбасына) қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтердің жеке көлемі мен түрлерін айқындау
КМ 4. Мұқтаж адамға (отбасына) қажетті арнаулы әлеуметтік қызметтердің жеке көлемі мен түрлерін айқындау
ОН 4.1 Әлеуметтік қызмет көрсетуге және әлеуметтік қолдау шараларына жүгінген немесе жолданған азаматтардың мәселелерін растайтын құжаттарды талдау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB09230101 - Прикладной бакалавр социальной работы"
ПК 1. Организовывать социальное обслуживание
ПМ 1. Организация социального обслуживания
РО 1.1. Соблюдать требования охраны труда и техники безопасности.
РО 1.2. Выявлять, оценивать и ранжировать индивидуальные потребности гражданина (семьи) в различных видах и формах социального обслуживания и социальной поддержки.
РО 1.3. Осуществлять сбор, обработку и коррекцию составленной первичной информации территориальных участков.
РО 1.4. Вести документооборот по обоснованию для признания лица (семьи) находящегося в трудной жизненной ситуации.
РО 1.5. Устанавливать контакт с инвалидом, имеющим затруднение в передвижении.
ПК 2. Оказывать социально-бытовые услуги лицам, (семьям), находящимся в трудной жизненной ситуации
ПМ 2. Оказание социально-бытовых услуг лицам, (семьям), находящимся в трудной жизненной ситуации
РО 2.1. Организовывать ведение домашнего хозяйства для лиц, нуждающихся в оказании социально-бытовых услуг на дому.
РО 2.2. Обучать членов семьи получателей услуг практическим навыкам индивидуального обслуживания.
РО 2.3. Осуществлять активное посещение на дому, лиц, нуждающихся в оказании социально-бытовых услуг.
РО 2.4. Осуществлять организацию и обеспечение мобильности инвалида.
ПК 3. Оказывать социально-медицинские услуги клиентам организации социального обслуживания
ПМ 3. Оказание социально-медицинских услуг клиентам организации социального обслуживания
РО 3.1. Осуществлять поддержку и обучение навыкам ухода за собой, основам здорового образа жизни получателей социальных услуг.
РО 3.2. Осуществлять патронаж и наблюдение за состоянием здоровья клиентов.
РО 3.3. Оказывать первую доврачебную помощь.
ПК 4. Определять индивидуальный объем и виды специальных социальных услуг, необходимых нуждающемуся лицу (семье)
ПМ 4. Определение индивидуального объема и видов специальных социальных услуг, необходимых нуждающемуся лицу (семье)
РО 4.1. Проводить анализ документов лиц, обратившихся за получением социальных услуг.

ОН 4.2. Қиын өмірлік жағдайға тап болған деп тануды негіздеу үшін адамдарды (отбасыларды) кешенді іс-жүзіндегі тексеруді жүргізу.
КҚ 5. Әлеуметтік - психологиялық және әлеуметтік-педагогикалық қызметтер көрсету
КМ 5. Әлеуметтік - психологиялық және әлеуметтік-педагогикалық қызметтер көрсету
ОН 5.1. Қызмет алушыларға әлеуметтік-психологиялық үйде күтім жасауды жүзеге асыру.
ОН 5.2. Тұтынушылардың оң психологиялық жағдайын қалыптастыру және психологиялық көмек алуға көмектесу.
ОН 5.3. "Сенім телефоны" бойынша консультациялық көмек көрсету.
ОН 5.4. Әлеуметтік-педагогикалық қызмет көрсету.
КҚ 6. Мұқтаж адамға (отбасына) қажетті әлеуметтік-еңбек және әлеуметтік – мәдени қызметтер көрсету
КМ 6. Мұқтаж адамға (отбасына) қажетті әлеуметтік-еңбек және әлеуметтік – мәдени қызметтер көрсету
ОН 6.1. Қолайлы еңбек қызмет түрін анықтауға көмек көрсету.
ОН 6.2. Әлеуметтік-еңбек мәселелерін шешуге бағытталған азаматтық бастамаларды қолдау.
ОН 6.3. Қолайлы әлеуметтік-мәдени қызмет түрін анықтауға көмек көрсету.
ОН 6.4. Әлеуметтік қызмет көрсетудің жеке бағдарламасы шеңберінде бос уақытты ұйымдастыру.
КҚ 7. Мұқтаж адамға (отбасына) қажетті әлеуметтік-экономикалық және әлеуметтік-құқықтық қызметтер көрсету
КМ 7. Мұқтаж адамға (отбасына) қажетті әлеуметтік-экономикалық және әлеуметтік-құқықтық қызметтер көрсету
ОН 7.1. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдардың (отбасылардың) әлеуметтік-экономикалық мәселелерін анықтау.
ОН 7.2. Ғаламтор-қорларын пайдалана отырып, қажетті әлеуметтік-экономикалық қызметтерге қол жеткізуге көмек көрсету.
ОН 7.3. Мұқтаж адамға (отбасына) әлеуметтік – құқықтық қызмет көрсету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
589-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10110100 - Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
1011 Тұрмыстық қызмет
Мамандығы:
10110100 - Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу
Біліктілігі:

РО 4.2. Проводить комплексное фактическое обследование лиц (семей) для обоснования признания как находящихся в трудной жизненной ситуации.
ПК 5. Предоставлять социально - психологические и социально- педагогические услуги
ПМ 5. Предоставление социально - психологических и социально- педагогических услуг
РО 5.1. Осуществлять социально-психологический патронаж получателей услуг.
РО 5.2. Формировать у клиента позитивное психологическое состояние и содействовать в получении психологической помощи.
РО 5.3. Оказывать консультативную помощь по "телефону доверия".
РО 5.4. Оказывать социально-педагогические услуги.
ПК 6. Предоставлять необходимые социально-трудовые и социально – культурные услуги нуждающемуся лицу (семье)
ПМ 6. Предоставление необходимых социально-трудовых и социально – культурных услуг нуждающемуся лицу (семье)
РО 6.1. Оказывать помощь в определении вида приемлемой трудовой деятельности.
РО 6.2. Поддерживать гражданские инициативы, направленные на решение социально-трудовых проблем.
РО 6.3. Оказывать помощь в определении вида приемлемых социально-культурных услуг.
РО 6.4. Организовывать досуговую деятельность в рамках индивидуальной программы оказания социальных услуг.
ПК 7. Предоставлять необходимые социально-экономические и социально-правовые услуги нуждающемуся лицу (семье)
ПМ 7. Предоставление необходимых социально-экономических и социально-правовых услуг нуждающемуся лицу (семье)
РО 7.1. Диагностировать социально-экономические проблемы лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации.
РО 7.2. Оказывать помощь в доступе к необходимым социально-экономическим услугам с использованием Интернет-ресурсов.
РО 7.3. Предоставлять социально – правовые услуги нуждающемуся лицу (семье).
Приложение 589
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10110100 - Химическая чистка и крашение изделий"
Сноска. Приказ дополнен приложением 589 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
101 Сфера обслуживания
1011 Бытовое обслуживание
Специальность:
10110100 - Химическая чистка и крашение изделий
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10110101 - Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Тоқыма материалдарының, табиғи, жасанды, былғары және үлбір материалдарының талшықты құрамын анықтау
КМ 1. Тоқыма материалдарының, табиғи, жасанды, былғары және үлбір материалдарының талшықты құрамын бұйымдардағы дақ түзетін заттарды тану
ОН 1.1. Тоқыма материалдарының, табиғи, жасанды, былғары және үлбір материалдарының талшықты құрамын және бұйымдардағы бояғыш заттарды анықтау.
ОН 1.2. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды, оларды жарақтандыруды және технологиялық жабдықтарды орналастыруды орындау.
ОН 1.3. Өндірістік жарақаттану мен кәсіби аурулардың алдын алу бойынша іс-шараларды орындау.
КҚ 2. Бұйымдарды өңдеудің, оларды тиеу мен түсірудің технологиялық режимін анықтау
КМ 2. Бұйымдарды өңдеудің технологиялық режимін анықтау, оларды тиеу және түсіру
ОН 2.1. Өнімнің ластану дәрежесіне, ассортименті мен түсіне, түріне, талшықты құрамы мен тығыздығына байланысты өңдеудің технологиялық режимін анықтау.
ОН 2.2. Партияны және бұйымдарды дұрыс жинауды, оларды тиеу-түсіруді жүзеге асыру.
ОН 2.3. Бұйымдарға, аксессуарларға және әрлеу материалдарына әсеріне қарай органикалық еріткіштерді, сіңдіру ерітінділерін таңдау.
КҚ 3. Қолмен немесе автоматты басқарылатын химиялық тазалау машиналарында бұйымдарды өңдеу процесін жүргізу
КМ 3. Қолмен немесе автоматты басқарылатын химиялық тазалау машиналарында бұйымдарды өңдеу процесін жүргізу
ОН 3.1. Сіңдіру ерітінділерін дайындау ережелерін сақтау.
ОН 3.2. Өнімдерді органикалық еріткіштермен өңдеу және оларды химиялық тазалау машиналарында арнайы препараттармен сіңдіру.
ОН 3.3. Химиялық тазалау машиналарын пайдалану және қызмет көрсету ережелерін сақтау.
ОН 3.4. Киімді химиялық тазалау және ылғалды-жылумен өңдеу кезінде санитария және гигиена, өрт қауіпсіздігі қағидаларын және қауіпсіздік талаптарын сақтау.
КҚ 4. Киімді, нысанды киімді және тұрмыстық заттарды химиялық тазалауды жүзеге асыру
КМ 4. Киімді, нысанды киімді және тұрмыстық заттарды химиялық тазартуды жүзеге асырады

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10110101 - Прикладной бакалавр химической чистки и крашении изделий"
ПК 1. Распознавать волокнистый состав текстильных материалов, натуральных, искусственных, кожаных и меховых материалов пятнообразующих веществ на изделиях
ПМ 1. Распознавание волокнистого состава текстильных материалов, натуральных, искусственных, кожаных и меховых материалов пятнообразующих веществ на изделиях
РО 1.1. Распознавать волокнистый состав текстильных материалов, натуральных и искусственных кожевенно-меховых материалов, пятнообразующих веществ на изделиях.
РО 1.2. Выполнять организацию рабочих мест, их оснащение и размещение технологического оборудования.
РО 1.3. Выполнять мероприятия по предотвращению производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
ПК 2. Определять технологический режим обработки изделий, их загрузки и выгрузки
ПМ 2. Определение технологического режима обработки изделий, их загрузка и выгрузка
РО 2.1. Определять технологический режим обработки в зависимости от степени загрязненности, ассортимента и цвета изделий, вида, волокнистого состава и плотности материала.
РО 2.2. Осуществлять правильное комплектование партий и и зделий, их загрузку и выгрузку.
РО 2.3. Подбирать органические растворители, пропиточные растворы в зависимости от их воздействия на изделия, фурнитуру и материалы отделки.
ПК 3. Проводить процесс обработки изделий на машинах химической чистки с ручным или автоматическим управлением
ПМ 3. Ведение процесса обработки изделий на машинах химической чистки с ручным или автоматическим управлением
РО 3.1. Соблюдать правила приготовления пропиточных растворов.
РО 3.2. Производить обработку изделий органическими растворителями и пропитку их специальными препаратами на машинах химической чистки.
РО 3.3. Соблюдать правила эксплуатации и обслуживания машин химической чистки.
РО 3.4. Соблюдать правила санитарии и гигиены, противопожарной безопасности и требований безопасности при химической чистке и влажно-тепловой обработке одежды.
ПК 4. Осуществлять химическую чистку одежды, форменной одежды и предметов обихода
ПМ 4. Осуществление химической чистки одежды, форменной одежды и предметов обихода

ОН 4.1. Химиялық заттарды, дақ кетіретін заттарды таңдау, мөлшерлеу және сақтау.
ОН 4.2. Жабдықтардың, қондырғылардың және құралдардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
ОН 4.3. Қоршаулардың, дабыл қаққыштардың, блоктаушылардың және басқа құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін, жерге тұйықталуды, желдетуді, жергілікті жарықтандыруды үнемі тексеріп отыру.
ОН 4.4. Шикізат пен материалдар шығынына бақылау жүргізу.
ОН 4.5. Бұйымдарды түрлі бояғыштармен бояу.
КҚ 5. Кілем бұйымдарын шаңсыздандыру машинасында, кептіру және булау қондырғыларында өңдеу процесін жүргізу
КМ 5. Кілем бұйымдарын шаңсыздандыру машинасында, кептіру және булау қондырғыларында өңдеу процесін жүргізу
ОН 5.1. Бұйымдарды түктің түрлері, өлшемдері және биіктігі бойынша сұрыптауды жүргізу.
ОН 5.2. Кілем бұйымдарын шаңсыздандыру машинасында өңдеуді жүргізу.
ОН 5.3. Белгіленген рецепт бойынша жуғыш заттар мен арнайы сіңдіру ерітінділерін дайындау.
ОН 5.4. Кілем бұйымдарын жуу машинасында өңдеун жүргізу.
ОН 5.5. Материалдың түріне және талшықты құрамына байланысты кептіру мен булаудың технологиялық режимін анықтау.
ОН 5.6. Өнімді экспедиция бөліміне жеткізу үшін кілемнің түктері мен шашақтарын щеткалармен, қолмен өңдеу және тараудың сапасын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 6. Технологиялық процестің әртүрлі кезеңдерінде бұйымдарды өңдеу сапасына бақылау жүргізу
КМ 6. Технологиялық процестің әртүрлі кезеңдерінде бұйымдарды өңдеу сапасына бақылау жүргізу
ОН 6.1. Технологиялық өңдеу түрлерін анықтау.
ОН 6.2. Дайындық операцияларын жүргізудің дұрыстығын және өндірістік партияларды жинақтау ережелерін сақтауды тексеру.
ОН 6.3. Өңдеу ақаулары бар бұйымдарды іріктеу және ақау себептерін анықтау.
ОН 6.4. Ақаудың түрі мен сипатын көрсете отырып, жарамсыз бұйымдарға тиісті құжаттаманы ресімдеу.
ОН 6.5. Зақымдалған бұйымды акт жасауға жіберу, тексерілген және қабылданбаған өнімдердің есебін жүргізу.
ОН 6.6. Қызмет көрсету саласында тұтынушылармен тәртіп ережелерін сақтау.
КҚ 7. Бұйымдарды өңдеу режимдерін таңдау (тазалау, бояу, жуу және басқалары)
КМ 7. Бұйымдарды өңдеу (тазалау, бояу, жуу және және басқа режимдерін таңдау)
ОН 7.1. Өнімдерді, шикізатты, химиялық заттарды, дақ кетіргіштерді қабылдау және сақтау тәртібін қамтамасыз ету.
ОН 7.2. Қолданыстағы технологиялық нұсқаулықтарды, стандарттарды қолдану.
ОН 7.3. Бұйымдарды химиялық өңдеудің өндірістік процесінің технологиялық режимдердің сақталуын қамтамасыз ету.
ОН 7.4. Тұтынушыларға дайын өнімді, орындалған жұмыстарды (қызметтерді) жеткізуге қатысу.
ОН 7.5. Өнімдерді таңбалау және орау тәртібін қамтамасыз ету.

РО 4.1. Подбирать, дозировать и хранить химические препараты, пятновыводящие средства.
РО 4.2. Проверять исправность оборудования, приспособлений и инструментов.
РО 4.3. Проверять исправность ограждений, сигнализации, блокировочных и других устройств, защитного заземления, вентиляции, местного освещения.
РО 4.4. Соблюдать нормы расхода сырья и материалов, их учет.
РО 4.5. Производить крашения изделий различными красителями.
ПК 5. Проводить процесс обработки ковровых изделий на обеспыливающей машине, на сушильной и отпаривающей установках
ПМ 5. Проведение процесса обработки ковровых изделий на обеспыливающей машине, на сушильной и отпаривающей установках
РО 5.1. Производить сортировку ковровых изделий по видам, размерам и высоте ворса.
РО 5.2. Производить обработку ковровых изделий на обеспыливающей машине.
РО 5.3. Готовить моющие и специальные пропиточные растворы по установленной рецептуре.
РО 5.4. Проводить обработку ковровых изделий на моечной машине.
РО 5.5. Определять технологические режимы сушки и отделки ковровых изделий.
РО 5.6. Производить контроль качества обработки и расчесывание ворса и кистей вручную щетками.
ПК 6. Контролировать качество обработки изделий на различных этапах технологического процесса
ПМ 6. Контроль качества обработки изделий на различных этапах технологического процесса
РО 6.1. Определять виды технологической обработки.
РО 6.2. Проверять правильность проведения подготовительных операций и соблюдения правил комплектования производственных партий.
РО 6.3. Производить отбор изделий с дефектами обработки и установление причин брака.
РО 6.4. Оформлять соответствующую документацию на забракованные изделия с указанием вида и характера брака.
РО 6.5. Направлять испорченные изделия для составления акта, осуществлять учет проверенных и забракованных изделий.
РО 6.6. Соблюдать правила поведения с заказчиками в сфере обслуживания.
ПК 7. Выбирать технологические режимы обработки изделии (чистка, крашение, стирка и другие)
ПМ 7. Выбор технологических режимов обработки изделии (чистки, крашения, стирки и другие)
РО 7.1. Обеспечить порядок приемки и хранения изделии, сырья, химических препаратов, пятновыводящих средств.
РО 7.2. Применять действующие технологические инструкции, стандарты.
РО 7.3. Соблюдать технологические режимы производственного процесса химической обработки изделий.
РО 7.4. Участвовать в сдаче готовой продукции, выполненных работ (услуг) заказчикам.
РО 7.5. Обеспечивать порядок маркировки и упаковки продукции.

ОН 7.6. Жабдықтың үздіксіз жұмысын және сенімді жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 7.7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіптің, өндірістік және еңбек тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 8. Қажетті технологиялық есептеулерді орындау және жобалау - сметалық және техникалық құжаттаманы ресімдеу
КМ 8. Қажетті технологиялық есептеулерді орындау және жобалау-сметалық және техникалық құжаттаманы ресімдеу
ОН 8.1. Өндірістік учаскенің, цехтың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 8.2.Уақыттың (өндірістің) техникалық негізделген нормаларын әзірлеуге қатысу, пайдалану нормаларын, шикізатты, энергияны, химиялық заттарды тұтыну нормаларын есептеу.
ОН 8.3. Өндірісті автоматтандыру және механикаландыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін есептеуді жүзеге асыруды ұйымдастыру.
ОН 8.4. Қажетті техникалық, жоспарлы, атқарушылық және есептік құжаттаманы жасау және ресімдеу.
ОН 8.5. Нормативтік-анықтамалық және ілеспе құжаттарды ресімдеу.
ОН 8.6. Өнімді химиялық өңдеуге арналған технологиялық жабдықты пайдалану бойынша құжаттаманың есебін жүргізу.
ОН 8.7. Қажетті жабдыққа өтінімдер ресімдеу, оның келіп түсу есебін жүргізу.
КҚ 9. Жобаланатын технологиялық процестерді әзірлеу
КМ 9. Жобаланатын технологиялық процестер
ОН 9.1. Технологиялық процестерді және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындау режимдерін әзірлеу кезінде үлгілік технологиялық процестерді және өндіріс режимдерін қолдану.
ОН 9.2. Ұйым жабдықтарының техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін және жұмыс режимдерін, оны пайдалану тәртібін анықтау.
ОН 9.3. Жұмыстарды (қызметтерді) орындаудың технологиялық процестері мен режимдерін әзірлеуді және енгізуді ұйымдастыру.
ОН 9.4. Цехтар мен учаскелерді жоспарлау, олардың мамандануы, жаңа техниканы, жаңа технологиялық процестерді игеру бойынша жұмысты ұйымдастыру.
ОН 9.5. Жабдықтың өндірістік қуаты мен жүктемесін есептеуді орындау.
ОН 9.6. Өазақстан Республикасы салық заңнамасының негіздерін, шығыстар сметасын жасау тәртібін қолдану.
КҚ 10. Өндірістік қызметке басшылық ету
КМ 10. Өндірістік қызмет басшылығының жұмысын атқару
ОН 10.1. Өндірісті, технологияны, өндірістік процестерді механикаландыруды және автоматтандыруды ұйымдастыруды жетілдіру бойынша жұмыс жүргізу.
ОН 10.2. Ақаудың алдын алу және қызмет көрсету сапасын арттыру бойынша жұмыс жүргізу.
ОН 10.3. Іскерлік қарым-қатынас этикасын қолдану.
ОН 10.4. Учаскенің өндірістік-шаруашылық қызметінің әдістерін анықтау.
ОН 10.5. Жұмыстардың нормалары мен бағаларына, оларды қайта қарау тәртібіне талдау жүргізу.

РО 7.6. Обеспечить бесперебойную эксплуатацию и надежную работу оборудования.
РО 7.7. Контролировать соблюдение порядка по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины.
ПК 8. Выполнять необходимые технологические расчеты и оформлять документацию
ПМ 8. Выполнение необходимых технологических расчетов и оформление документации
РО 8.1. Расчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного участка, цеха.
РО 8.2. Участвовать в разработке технически обоснованных норм времени (выработки), рассчитывать по-операционные нормативы, нормы расхода сырья, энергии, химических препаратов.
РО 8.3. Производить организацию выполнения расчетов эффективности мероприятий по автоматизации и механизации производства.
РО 8.4. Составлять и оформлять необходимую техническую, плановую, исполнительную и отчетную документацию.
РО 8.5. Оформлять нормативно-справочную и сопроводительную документации.
РО 8.6. Производить учет документации по работе технологического оборудования химической обработки изделий.
РО 8.7. Составлять заявки на необходимое оборудование, вести учет его поступления.
ПК 9. Разрабатывать проектируемые технологические процессы
ПМ 9. Разработка проектируемых технологических процессов
РО 9.1. Применять типовые технологические процессы и режимы производства при разработке технологических процессов и режимов выполнения работ (услуг).
РО 9.2. Определять технические характеристики, конструктивные особенности и режимы работы оборудования организации, порядок его эксплуатации.
РО 9.3. Организовать разработку и внедрение технологических процессов и режимов выполнения работ (услуг).
РО 9.4. Организовать работу по планировке цехов и участков, их специализации, освоению новой техники, новых технологических процессов.
РО 9.5. Выполнять расчеты производственных мощностей и загрузки оборудования.
РО 9.6. Применять основы налогового законодательства Республики Казахстан, порядок составления смет расходов.
ПК 10. Руководить производственной деятельностью
ПМ 10. Руководство производственной деятельностью
РО 10.1. Проводить работу по совершенствованию организации производства, технологии, механизации и автоматизации производственных процессов.
РО 10.2. Проводить мероприятия по предупреждению брака и повышению качества оказания услуг.
РО 10.3. Применять этику делового общения.
РО 10.4. Определять методы производственно-хозяйственной деятельности участка.
РО 10.5. Проводить анализ норм и расценок на работы, порядок их пересмотра.

ОН 10.6. Кадрларды таңдау, оларды орналастыруды ұйымдастыру.
ОН 10.7. Құжаттаманың қажетті есебін жүргізуді және есептілікті ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
591-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10120100 - Шаштараз өнері" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
1012 Шаштараз және косметологиялық қызметтер
Мамандығы:
10120100 - Шаштараз өнері
Біліктілігі:

РО 10.6. Подбирать кадры, производить их расстановку.
РО 10.7. Организовать проведение необходимого учета документации и составления отчетности.
Приложение 591
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10120100 - Парикмахерское искусство"
Сноска. Приказ дополнен приложением 591 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
101 Сфера обслуживания
1012 Парикмахерские и косметологические услуги
Специальность:
10120100 - Парикмахерское искусство
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10120101 - Шаштараз өнері қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Материалдарды шығыстау нормаларын, санитария мен гигиена қағидаларын және кәсіптік аурулардың профилактикасын сақтау
КМ 1. Кәсіптік қыметте материалдары шығыстау нормаларын, санитария және гигиена қағидаларын сақтау
ОН 1.1. Бас жууға арналған құралдардың шығын мөлшерін сақтау.
ОН 1.2. Шашты бояуға арналған құралдарды пайдалану.
ОН 1.3. Шашты қалыпқа келтіруге арналған құралдарды пайдалану.
ОН 1.4. Инфекцияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
ОН 1.5. Жұмыс кезінде гигиеналық талаптарды сақтау.
КҚ 2. Саймандарды, аспаптарды және аппаратураны пайдалану, қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтау
КМ 2. Саймандарды, аспаптарды және аппаратураны қолдану, қауіпсіздік техникасының қағидаларын сақтау
ОН 2.1. Жұмыс орындарын ұйымдастыру талаптарын сақтау, еңбектің қауіпсіз жағдайларымен қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Саймандар мен электр жабдықтарын қолдану ережесін сақтай отырып пайдалану.
ОН 2.3. Электр саймандарының және аппаратураның ақауларының дәрежесін анықтау.
ОН 2.4. Кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін қолдану.
КҚ 3. Кәсіби этика және келушілерге қызмет көрсету қағидаларын сақтау
КМ 3. Кәсіби этика және келушілерге қызмет көрсету қағидаларын қолдану
ОН 3.1. Қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің еңбек мәдениетін сақтау.
ОН 3.2.Сервистің этикалық мәдениетін сақтау.
ОН 3.3.Сервистің эстетикалық мәдениетін сақтау.
ОН 3.4. Қарым-қатынас психологиясын және кәсіби этиканын сақтау.
ОН 3.5. Кәсіби қарым - қатынас әдістерін қолдану.
ОН 3.6. Қызмет көрсетудің ережелерін, заманауи нысандары мен әдістерін сақтау.
ОН 3.7. Клиенттермен тиімді және тұрақты қарым-қатынас құру.
КҚ 4. Базалық шаш қию және шаш сәндеу жұмыстарын орындау
КМ 4. Базалық шаш қию және шаш сәндеу жұмыстарын орындау
ОН 4.1. Жұмыс орнын дайындау.
ОН 4.2. Бас жуу әдістері, бастың шашты бөлігіне массаж жасау және шаштың түрі мен физикалық қасиеттерін анықтап, шашқа күтім жасау.
ОН 4.3. Әр түрлі әдіспен әйелдердің, ерлердің, балалардың базалық шаш қию үлгілерін және шаш сәндеу түрлерін орындау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10120101 - Прикладной бакалавр парикмахерского искусства"
ПК 1. Соблюдать нормы расхода материалов, правила санитарии и гигиены, профилактику профессиональных заболеваний
ПМ 1. Соблюдение нормы расхода материалов, правил санитарии и гигиены, профилактики профессиональных заболеваний
РО 1.1. Соблюдать нормы расхода препаратов и материалов для мытья головы.
РО 1.2. Использовать средства для окрашивания волос.
РО 1.3. Использовать средства для укладки волос.
РО 1.4. Проводить противоинфекционные мероприятия.
РО 1.5. Выполнять гигиенические требования при работе.
ПК 2. Использовать инструменты, приборы и аппаратуры, соблюдать требования правил техники безопасности
ПМ 2. Использование инструментов, приборов и аппаратуры, соблюдение требований правил техники безопасности
РО 2.1. Соблюдать требования к организации рабочих мест, обеспечить безопасные условия труда.
РО 2.2. Использовать инструменты и электрооборудование с соблюдением правил эксплуатации и хранения.
РО 2.3. Определять степень неисправности электроинструментов и аппаратуры.
РО 2.4. Применять правовые, нормативные и организационные основы охраны труда и предприятий.
ПК 3. Соблюдать правила профессиональной этики и обслуживания посетителей
ПМ 3. Соблюдение правил профессиональной этики и обслуживание посетителей
РО 3.1. Соблюдать культуру труда работников сферы обслуживания.
РО 3.2. Соблюдать этическую культуру сервиса.
РО 3.3. Соблюдать эстетическую культуру сервиса.
РО 3.4. Учитывать психологию общения и соблюдать профессиональную этику.
РО 3.5. Применять профессиональные способы коммуникации.
РО 3.6. Соблюдать правила, современные формы и методы обслуживания.
РО 3.7. Выстраивать эффективные и продолжительные взаимоотношения с клиентами.
ПК 4. Выполнять классические стрижки и укладку волос
ПМ 4. Выполнение классических стрижек и укладки волос
РО 4.1. Подготовить рабочее место.
РО 4.2. Проводить процесс мытья, массаж головы и профилактический уход с учетом определения типа и физических свойств волос.
РО 4.3. Выполнять классические женские, мужские, детские стрижки и укладку волос с применением различных инструментов и приспособлений.

ОН 4.4. Шаш бояудың түрлерін орындау.
ОН 4.5. Шашқа жеңіл реңк беру және түссіздендіру процедурасын орындау.
ОН 4.6. Химиялық бұйралау және түзету процедурасын орындау.
ОН 4.7. Шаш сән үлгісінің және шаш қиюдың техникалық схемаларын орындау.
КҚ 5. Постижерлік жұмыстарды орындау
КМ 5. Постижерлік жұмыстарды орындау
ОН 5.1. Постижерлік бұйымдарды жасау үшін жабдықтарды, құрал-саймандарды, бұйымдар мен материалдарды қолдану.
ОН 5.2. Постижерлік жұмыстарға арналған негізгі шикізат пен материалдарды бөлу.
ОН 5.3. Постижер бұйымдары мен әшекейлерін жасаудың әртүрлі технологияларын қолдану.
ОН 5.4. Эскиздерді және постижерлік әшекейлерді орындау.
ОН 5.5.Табиғи және жасанды шаштардан постижерлық бұйымдарын жасау.
ОН 5.6. Постижерлік әшекейлер мен бұйымдардың күтімі және жөндеу жұмыстары.
КҚ 6. Постижерлік әшекейлермен толықтыруды қолдана отырып, модельдік шаш қиюлар мен түрлі мақсаттағы шаш үлгілерін модельеу
КМ 6. Шаш үлгісін постижерлік әшекейлермен толықтыруды қолдана отырып, түрлі мақсатта шаш үлгісін модельдеу
ОН 6.1. Шаш үлгілерінің эскиздерін орындау және композиция негіздерінде қолдану.
ОН 6.2. Модельдік шаш киюды және шаш үлгілерін орындау.
ОН 6.3. Сұранысқа ие бейнелерді, стиль мен шаш қию тәсілдерін клиенттің ерекшелігіне сай орындау.
ОН 6.4. Өру техникаларын қолдану, шашты сәндеуге арналған өнімдерді пайдаланып, шаш сәнінің әртүрлі элементтерін орындау.
ОН 6.5. Зергерлік бұйымдарды, шаш аксессуарларын және постижерлік әшекейлерді қолдану.
ОН 6.6. Шаш үлгілерінің тарихи және өзекті үлгілерін орындау.
ОН 6.7. Тарихи түрлі дауірлердің бейнесін орындау.
КҚ 7. Сақал, мұрт, бакенбардты классикалық әдіспен орындау
КМ 7. Сақал, мұрт, бакенбардты классикалық әдіспен орындау
ОН 7.1. Жұмыс орынын дайындау.
ОН 7.2. Сақал, мұртты заманауи әдіспен орнындау.
ОН 7.3. Қауіпсіздік ережелер мен техникаларын сақтай отырып, қырынуды орындау.
ОН 7.4. Ерлер шашын бояуды орындау.
КҚ 8. Шашты өсіру және шашқа кәсіби күтім жасау
КМ 8. Шашты өсіру және шашқа кәсіби күтім жасау
ОН 8.1. Шаш өсіруге арналған құрал – сайманадарды қолдану.
ОН 8.2. Препараттар мен материалдарды тұтыну нормаларын сақтау.
ОН 8.3. Клиентке үй жағдайында өсірілген шаштың күтмі бойынша кеңес беру.
ОН 8.4. Әр түрлі әдіспен шаш өсіру.
ОН 8.5. Шаш өсірудің коррекциясын және өсірілген шашты шешу техникасын меңгеру.
КҚ 9. Сән бағытына сәйкес шашты химиялық бұйралау
КМ 9. Сән бағытына сәйкес шашты химиялық бұйралау

РО 4.4. Выполнять окрашивание волос в различные цвета и оттенки.
РО 4.5. Выполнять процедуру тонирования и осветления волос.
РО 4.6. Выполнять процедуры перманентной завивки и выпрямления волос.
РО 4.7. Выполнять технологические схемы причесок, стрижек.
ПК 5. Выполнять постижерные работы
ПМ 5. Выполнение постижерных работ
РО 5.1. Применять оборудование, инструменты, приспособления и материалы для изготовления постижерных изделий.
РО 5.2. Различать основное сырье и материалы для постижерных работ.
РО 5.3. Применять различные технологии изготовления постижерных изделий и украшений.
РО 5.4. Выполнять эскизы и изготавливать постижерные украшения.
РО 5.5. Изготавливать постижерные изделия из натуральных и искусственных волос.
РО 5.6. Выполнять уход и ремонт постижерных украшений и изделий.
ПК 6. Моделировать стрижки и прически различного назначения с применением постижерных украшений и дополнений
ПМ 6. Моделирование стрижек и причесок различного назначения с применением постижерных украшений и дополнений
РО 6.1. Выполнять эскизы причесок, используя в работе основы композиции прически.
РО 6.2. Выполнять модельные стрижки и прически.
РО 6.3. Выполнять общий образ относительно запрошенных стилей и методов стрижки, с учетом особенности клиента.
РО 6.4. Применять техники плетения, выполнять различные элементы причесок с применением стайлинговых средств для волос.
РО 6.5. Применять украшения, аксессуары для волос и постижерные изделия.
РО 6.6. Выполнять исторические и актуальные модели причесок.
РО 6.7. Создавать образ различных исторических эпох.
ПК 7. Оформлять усы, бороду, бакенбарды классическим методом
ПМ 7. Оформление усов, бороды, бакенбард классическим методом
РО 7.1. Подготовить рабочее место.
РО 7.2. Оформлять усы и бороду с использованием современных методов.
РО 7.3. Выполнять бритье, соблюдая правила и технику безопасности.
РО 7.4. Выполнять окрашивание мужских волос.
ПК 8. Выполнять наращивание волос и профессиональный уход за волосами
ПМ 8. Выполнение наращивания волос и профессиональный уход за волосами
РО 8.1. Использовать оборудование, приспособления и инструменты для наращивания волос.
РО 8.2. Соблюдать нормы расхода препаратов и материала.
РО 8.3. Консультировать клиента по уходу за наращенными волосами в домашних условиях.
РО 8.4. Выполнять наращивание волос с применением различных методов.
РО 8.5. Соблюдать технику коррекции, снятие наращенных волос.
ПК 9. Выполнять химическое реформирование волос в соответствии с направлением моды
ПМ 9. Выполнение химического реформирования волос в соответствии с направлением моды

ОН 9.1. Жұмыс орнын дайындау, санитария мен гигиена ережелерін, қауіпсіздік ережелерін сақтау.
ОН 9.2. Препараттар мен материалдар шығын нормаларын сақтау.
ОН 9.3. Пермаметті бұйралаудың және тегістеудің әр түрлі тәсілін инновациялық әдістерді қолдана отырып орындау.
ОН 9.4. Шаштың түрі мен физикалық қасиеттерін анықтау.
ОН 9.5. Шаш сәндеу жұмыстарында ерлер мен әйелдерге химиялық бұйралауды орындау.
КҚ 10. Шашқа көп түсті бояуды орындау
КМ 10. Шашқа көп түсті бояуды орындау
ОН 10.1. Жұмыс орнын дайындау.
ОН 10.2. Шашты бояуға арналған кәсіби құралдарды, материалдар мен препараттарды таңдауды жүзеге асыру.
ОН 10.3. Шаштың түрі мен физикалық қасиеттерін анықтау.
ОН 10.4. Клиентпен келісе отырып, шашты бояу тәсілін таңдау.
ОН 10.5. Бояу заңдылықтарын қолдана отырып, бояудың негізгі түрлерін орындау.
ОН 10.6. Әртүрлі топтағы бояғыштарды қолдана отырып қөп түсті бояуды орындау.
ОН 10.7. Күрделі аралас шашты бояуды орындау.
КҚ 11. Өндірістік қызметті басқару
КМ 11. Өндірістік қызметті басқару
ОН 11.1. Бағдарламаларды әзірлеу, шаштараз қызметтерінің бағыттарын түзету қажеттілігін негіздеу.
ОН 11.2. Тапсырмаларды орындаудың тиімді жолдарын қолдану, кәсіпорынның табыс мәселелерін шешу стратегиясын әзірлеу.
ОН 11.3. Тұтынушы сегментінің сатылымын талдау.
ОН 11.4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының стандарттарын және техникалық – материалды қамтамасыз етуді басқару.
ОН 11.5. Кәсіпорынның бюджетін бақылау және косметикалық құралдардың есебін жүргізу.
ОН 11.6. Заманауи шаштараз қызметтеріне талдау жасау.
ОН 11.7. Кадрларды іздеу және олардың кәсіби деңгейін арттыру әдістерін меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
593-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10120200 - Эстетикалық косметология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
1012 Шаштараз және косметологиялық қызметтер
Мамандығы:
10120200 - Эстетикалық косметология
Біліктілігі:

РО 9.1. Подготовить рабочее место, соблюдать правила санитарии и гигиены, требования безопасности.
РО 9.2. Соблюдать нормы расхода препаратов и материалов.
РО 9.3. Выполнять различные виды перманентной завивки и выпрямление с применением инновационных методов.
РО 9.4. Определять тип и физические свойства волос.
РО 9.5. Выполнять химическое реформирование при укладке волос мужчин и женщин.
ПК 10. Выполнять многоцветное окрашивание волос
ПМ 10. Выполнение многоцветного окрашивания волос
РО 10.1. Подготовить рабочее место.
РО 10.2. Выполнять подбор профессиональных инструментов, материалов и препаратов для окрашивания волос.
РО 10.3. Определять типы и физические свойства волос.
РО 10.4. Выполнять подбор по согласованию с клиентом способа окрашивания волос.
РО 10.5. Выполнять основные виды окрашивания с использованием законов колористки.
РО10.6. Выполнять многоцветное окрашивание с использованием красителей различных групп.
РО 10.7. Выполнять сложное комбинированное окрашивание волос.
ПК 11. Руководить производственной деятельностью
ПМ 11. Руководство производственной деятельностью
РО 11.1. Разрабатывать программы, обосновывать необходимость корректировки в направлениях парикмахерских услуг.
РО 11.2. Применять эффективные способы реализации задач, разрабатывать стратегию по созданию доходов.
РО 11.3. Проводить анализ продаж потребительского сегмента.
РО 11.4. Соблюдать стандарты охраны труда, техники безопасности и материально-технического обеспечения.
РО 11.5. Контролировать бюджет предприятия и проводить учет косметических средств.
РО 11.6. Проводить анализ актуальных парикмахерских услуг.
РО 11.7. Применять методы поиска кадров и совершенствования их профессионализма.
Приложение 593
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10120200 - Эстетическая косметология"
Сноска. Приказ дополнен приложением 593 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
101 Сфера обслуживания
1012 Парикмахерские и косметологические услуги
Специальность:
10120200 - Эстетическая косметология
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10120201 - Эстетикалық косметология қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Күтім мен эстетикалық процедуралардың әртүрлі түрлерін орындау
КМ 1. Әртүрлі күтім және эстетикалық процедураларды орындау
ОН 1.1. Қажетті процедураларды тағайындау және рәсімге қарсы көрсеткіштерді анықтау.
ОН 1.2. Әртүрлі техника мен құралдарды пайдалана отырып, бет терісін тазарту.
ОН 1.3. Мүсіндік, пластикалық, Асахи, нүктелік және классикалық массажың түрін орындау.
ОН 1.4. Терідегі қажетсіз шашы кетірудің заманауи әдістерін меңгеру: депиляция, балауыз, шугаринг.
КҚ 2. Санитарлық - гигиеналық режим талаптарының сақталуын және эпидемияға қарсы іс-шаралардың орындалуын қадағалауды жүзеге асыру
КМ 2. Санитарлық - гигиеналық режим талаптарының сақталуына және эпидемияға қарсы іс-шаралардың орындалуын қадағалауды жүзеге асыру
ОН 2.1. Инфекциялық қауіпсіздікті, дезинфекциялық режимді, құрал-саймандар мен жабдықтарды стерильдеуді қамтамасыз ету.
ОН 2.2. Косметологияда асептика мен антисептикаға бағытталған шаралар кешенін сақтау.
КҚ 3. Заманауи кәсіби қызмет этикасы мен деонтологиясын сақтау
КМ 3. Заманауи кәсіби қызмет этикасы мен деонтологиясын сақтау
ОН 3.1. Клиентке кәсіби кеңес беру және байланыс орнату.
ОН 3.2. Қазақстан Республикасының белгіленген нормаларын, ережелерін және заңдарын орындау.
ОН 3.3. Ұйымның ішкі тәртіп ережелерін сақтай отырып, қызметтік міндеттерін орындау.
ОН 3.4. Құжаттарды рәсімдеуге қойылатын жалпы ережелер мен талаптарды орындау.
КҚ 4. Макияж орындау
КМ 4. Макияж орындау
ОН 4.1. Шығыстау нормаларын, санитария және гигиена негіздерін сақтай отырып, жұмыс орнын дайындау.
ОН 4.2. Терінің түрін анықтау.
ОН 4.3. Жасанды кірпіктерді пайдаланып, әртүрлі негізгі макияж әдістерін қолдану.
ОН 4.4. Беттің және оның бөліктерін корекциялау арқылы салондық макияждың түрлерін орындау.
ОН 4.5. Клиенттің жеке ерекшелігін меңгеріп, қас коррекциялау әдістерін орындау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10120201 - Прикладной бакалавр эстетической косметологии"
ПК 1. Выполнять различные виды уходовых и эстетических процедур
ПМ 1. Выполнение различных видов уходовых и эстетических процедур
РО 1.1. Назначать необходимые процедуры и определять показания противопоказания к процедуре.
РО 1.2. Выполнять очищение кожи лица применяя различные техники и средства.
РО 1.3. Выполнять несколько разновидностей массажа:
ручной, скульптурный, пластический, Асахи, точечный и классический массаж лица.
РО 1.4. Владеть современными методами удаления нежелательных волос с кожных покровов:
депиляция, восковая эпиляция, шугаринг.
ПК 2. Осуществлять надзор за соблюдением требований санитарно-гигиенического режима и выполнения противоэпидемических мероприятий
ПМ 2. Осуществление надзора за соблюдением требований санитарно-гигиенического режима и выполнения противоэпидемических мероприятий
РО 2.1. Обеспечивать инфекционную безопасность, дезинфекционный режим, стерилизацию инструментов и оборудования.
РО 2.2. Соблюдать комплекс мер направленных на асептику и антисептику в косметологии.
ПК 3. Соблюдать этику и деонтологию профессиональной деятельности в современных условиях
ПМ 3. Соблюдение этики и деонтологии профессиональной деятельности в современных условиях
РО 3.1. Проводить профессиональную консультацию и установить контакт с клиентом.
РО 3.2. Соблюдать установленные нормы, положения и законы Республики Казахстан.
РО 3.3. Исполнять должностные обязанности с соблюдением внутреннего распорядка организации.
РО 3.4. Соблюдать общие правила и требования к оформлению документации.
ПК 4. Выполнять макияж
ПМ 4. Выполнение макияжа
РО 4.1. Подготовить рабочее место, соблюдать нормы расхода материалов, правила санитарии и гигиены.
РО 4.2. Определять тип кожи.
РО 4.3. Применять различные техники базового макияжа с использованием накладных ресниц.
РО 4.4. Выполнять различные виды салонного макияжа с коррекцией овала лица и его деталей.
РО 4.5. Проводить коррекцию формы бровей, подбирая индивидуальную форму бровей с учетом особенности клиента.

ОН 4.6. Бояғыштар мен сәндік косметика көмегімен қастарды бояуды орындау.
ОН 4.7. Қасты ламинаттау процедурасын жүргізу.
КҚ 5. Жасанды кірпіктерді өсіру, оларды коррекциялау түзету және шешу. Кірпіктерді химиялық және биохимиялық бұйралауды орындау
КМ 5. Кірпіктерді өсіру, оларды коррекциялау және шешу. Кірпіктерді химиялық және биохимиялық бұйралау
ОН 5.1. Кірпіктерді өсіру әдістерін үйлестіре отырып, визуалды тексеру жүргізу, клиенттің кірпіктерінің жағдайын бағалау және талдау.
ОН 5.2. Кірпіктерді әртүрлі тәсілдермен ұзарту.
ОН 5.3. Кәсіби құралдар мен материалдарды таңдай отырып, кірпікті химиялық және биохимиялық бұйралауға дайындық жұмыстарын жүргізу.
ОН 5.4. Химиялық және биохимиялық кірпіктерді бұйралауды әртүрлі тәсілдермен орындау.
КҚ 6. Терінің және оның қосалқыларының, тері астындағы майлы тіндердің және бұлшық ет аппараттарының, тері ауруларының. Терінің ерте қартаюының алдын алу және диагностика жүргізу
КМ 6. Тері мен оның қосалқыларының, тері астындағы май жасұнығының және бұлшық ет аппаратының, тері ауруларының ерте қартаюын диагностикалау мен профилактикасын жүргізу
ОН 6.1. Науқастың өмірінің шағымдары мен анамнезінің белгілі бір жинағын жүргізіңіз.
ОН 6.2. Тері ауруларына диагностика жүргізу.
ОН 6.3. Дененің және бастың терісі мен бас терісінің күйін бағалау.
КҚ 7. Ағзаның ішкі тіндерінің туабіткен және жүре пайда болған бұзылыстарын анықтау және түзету
КМ 7. Организмнің туа біткен және жүре пайда болған жабын тіндерінің бұзылуын анықтау және түзету
ОН 7.1. Косметологиялық түзетулерді қолдануды талап ететін қабық тіндерінің ақаулары мен тұтастығын бұзуды анықтау және анықтау үшін науқасты тексеру.
ОН 7.2. Косметикалық процедураларды орындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
КҚ 8. Бет, мойын, декольте және дене терісіне күтім жасау үшін косметикалық процедураларды орындау
КМ 8. Бет, мойын, декольте және дене терісіне күтім жасау бойынша косметикалық процедураларды орындау
ОН 8.1. Бет, шаш және дене күтіміне арналған косметиканы таңдау.
ОН 8.2. Терінің және бас терісінің күйін жақсартатын процедураларды орындау.
ОН 8.3. Бетке, мойынға, декольтеге, денеге және шашқа әртүрлі күтім, тазалау, гигиеналық процедураларды орындау.
КҚ 9. Қызметкерлердің қызметін ұйымдастыру
КМ 9. Персоналдың қызметін ұйымдастыру
ОН 9.1. Қазақстан Республикасының сұлулық индустриясы саласындағы нормативтік құқықтық актілерін сақтау.
ОН 9.2. Жұмыс жоспарын және жұмыс туралы есеп беру.
ОН 9.3 Сапа мен қауіпсіздікке ішкі бақылау жүргізу.
ОН 9.4. Қажетті құжаттамаларды толтыру.

РО 4.6. Выполнять окрашивание бровей с применением красителей и декоративной косметики.
РО 4.7. Проводить процедуру ламинирования бровей.
ПК 5. Выполнять наращивание искусственных ресниц, их коррекцию и снятие. Выполнять химическую и биохимическую завивку ресниц
ПМ 5. Выполнение наращивания искусственных ресниц, их коррекция и снятие. Выполнение химической и биохимической завивки ресниц
РО 5.1. Проводить визуальный осмотр, оценку и анализ состояния ресниц клиента, согласовывая методы наращивания ресниц.
РО 5.2. Наращивать ресницы различными способами.
РО 5.3. Проводить подготовительные работы для химической и биохимической завивки ресниц, подбирая профессиональные средства и материалы.
РО 5.4. Выполнять химическую и биохимическую завивку ресниц различными способами.
ПК 6. Проводить диагностику и профилактику преждевременного старения кожи и ее придатков, подкожной жировой клетчатки и мышечного аппарата, кожных заболеваний
ПМ 6. Проведение диагностики и профилактики преждевременного старения кожи и ее придатков, подкожной жировой клетчатки и мышечного аппарата, кожных заболеваний
РО 6.1. Проводить определенный сбор жалоб и анамнеза жизни пациента.
РО 6.2. Проводить диагностику кожных заболеваний.
РО 6.3. Оценивать состояние кожных и волосяных покровов тела и головы.
ПК 7. Определять и корректировать врожденные и приобретенные нарушения покровных тканей организма
ПМ 7. Определение и корректирование врожденных и приобретенных нарушений покровных тканей организма
РО 7.1. Проводить осмотр пациента для определения и выявления дефектов и нарушений целостности покровных тканей, требующих применения косметологических коррекций.
РО 7.2. Определять показания и противопоказания для выполнения косметологических процедур.
ПК 8. Выполнять косметические процедуры по уходу за кожей лица, шеи, зоны декольте и телом
ПМ 8. Выполнение косметических процедур по уходу за кожей лица, шеи, зоны декольте и телом
РО 8.1. Подбирать косметические средства для ухода за кожей лица, волосами и телом.
РО 8.2. Проводить процедуры, улучшающие состояние кожи и волосяного покрова головы.
РО 8.3. Выполнять различные уходовые, очищающие, гигиенические процедуры для лица, шеи, зоны декольте, тела и волос.
ПК 9. Организовывать деятельность персонала
ПМ 9. Организация деятельности персонала
РО 9.1. Соблюдать нормативно-правовые акты деятельности в сфере индустрии красоты Республики Казахстан.
РО 9.2. Составлять план работы и отчет о своей работе.
РО 9.3. Проводить внутренний контроль качества и безопасности.
РО 9.4. Заполнять необходимую документацию.

ОН 9.5. Ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау ережелерін сақтау.
КҚ 10. Косметологияда қабық тіндерінің морфологиялық және функционалдық күйін түзету үшін физиотерапиялық және аппараттық әдістерді қолдану
КМ 10. Косметологиядағы интегралдық тіндердің морфофункционалды жағдайын түзету үшін қолданылатын физиотерапиялық және аппараттық әдістерді қолдану
ОН 10.1. Электротерапияны орындау (дарсонвализация, микроток терапиясы, электрокоагуляция, электрофорез және тағыда басқа). Косметологияда лазерлерді қолдану.
ОН 10.2. Қолдану көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін қадағалау. Жағымсыз оқиғалардың, асқынулардың алдын алуды жүргізу.
ОН 10.3. Физиотерапиялық және лазерлік құралдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасынсақтау.
КҚ 11. Парфюмерия - косметика және гигиена салаларында қолданылатын шикізатты косметологияда қолдану
КМ 11. Косметологияда парфюмерлік-косметикалық және гигиеналық өнеркәсіптің шикізат базасын қолдану
ОН 11.1. Дезинфекциялау құралдарын, санитарлық-гигиеналық құралдарды, профилактикалық тері күтімі құралдарын қолдану.
ОН 11.2. Парфюмериялық және косметикалық өнімдердегі ингредиенттер классификациясын анықтау.
КҚ 12. Күрделі макияж орындау
КМ 12. Күрделі макияжды орындау
ОН 12.1. Эскиздік жобаларды (суреттерді) әзірлеу және оқу.
ОН 12.2. Клиенттің сыртқы түрінің жеке ерекшеліктерін және колористикалық түрлерін анықтау.
ОН 12.3. Кәсіби косметика көмегімен бет терісін тазалау.
ОН 12.4. Сәндік композиция мен түстің негіздерін қолдану.
ОН 12.5. Қиялды, медиа, подиум, ретро және конкурсқа арналған макияж түрлерін орындау.
ОН 12.6. Арнайы макияжды орындау кезінде сәндік элементтерді қолдану, арнайы әсерлерді қолдану.
КҚ 13. Әр түрлі көркемдік техникада бет пен денеде суреттерді немесе олардың элементтерін орындау
КМ 13. Әр түрлі көркемдік техникада бет пен денеде суреттерді немесе олардың элементтерін орындау
ОН 13.1. Суреттердің эскиздерін дайындау.
ОН 13.2. Суреттерді салу кезінде заманауи технологияларды қолдану.
ОН 13.3. Бетке, денеге сурет салудың әртүрлі әдістерін қолдану.
ОН 13.4. Дене дизайнын жасау кезінде сәндік элементтерді, арнайы әсерлерді қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
595-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10130100 – Қонақ үй бизнесі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
101 Қызмет көрсету саласы
1013 Қонақ үй қызметі, мейрамханалар және тамақтану саласы
Мамандығы:
10130100 – Қонақ үй бизнесі
Біліктілігі:

РО 9.5. Соблюдать правила внутреннего трудового распорядка, пожарной безопасности, охраны труда.
ПК 10. Использовать физиотерапевтические и аппаратные методы для коррекции морфофункционального состояния покровных тканей в косметологии
ПМ 10. Использование физиотерапевтических и аппаратных методов, используемых для коррекции морфофункционального состояния покровных тканей в косметологии
РО 10.1. Выполнять электротерапию (дарсонвализация, микротоковая терапия, электрокоагуляция, электрофорез и другое). Применять лазеры в косметологии.
РО 10.2. Соблюдать показания и противопоказания к применению. Проводить профилактику нежелательных явлении, осложнении.
РО 10.3. Соблюдать безопасность при работе с физиотерапевтической и лазерной аппаратурой.
ПК 11. Применять сырье, используемое в парфюмерно-косметической и гигиенической промышленности в косметологии
ПМ 11. Применение сырьевой базы парфюмерно-косметической и гигиенической промышленности в косметологии
РО 11.1. Применять дезинфицирующие, санитарно-гигиенические средства, средства профилактического ухода за кожей.
РО 11.2. Определять классификацию ингредиентов парфюмерно-косметической продукции.
ПК 12. Выполнять сложный макияж
ПМ 12. Выполнение сложного макияжа
РО 12.1. Разрабатывать и читать эскизные проекты (рисунки).
РО 12.2. Определять индивидуальные особенности и колористические типы внешности клиента.
РО 12.3. Выполнять демакияж лица с применением профессиональной косметики.
РО 12.4. Применять основы декоративной композиции и колористики.
РО 12.5. Выполнять конкурсные, образные, медийные, подиумные макияжи, ретро макияжи.
РО 12.6. Применять декоративные элементы при выполнении специфического макияжа, наносить специальные эффекты.
ПК 13. Выполнять рисунки или их элементы на лице и теле в различных художественных техниках
ПМ 13. Выполнение рисунков или их элементов на лице и теле в различных художественных техниках
РО 13.1. Разрабатывать эскизы рисунков.
РО 13.2. Использовать современные технологии при создании рисунков.
РО 13.3. Применять различные техники выполнения рисунков на лице, по телу.
РО 13.4. Применять декоративные элементы при выполнении нательных рисунков, наносить специальные эффекты.
Приложение 595
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10130100 - Гостиничный бизнес"
Сноска. Приказ дополнен приложением 595 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
101 Сфера обслуживания
1013 Гостиничное обслуживание, рестораны и сфера питания
Специальность:
10130100 - Гостиничный бизнес
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10130101 - Қонақ үй бизнесі қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Қазіргі заманғы қонақ үй индустриясының маңызына талдау жасау
КМ 1. Қазіргі заманғы қонақ үй индустриясының маңызын талдау
ОН 1.1 Қонақ үй индустриясының құрылымына талдау жасау.
ОН 1.2 Аймақ аумағындағы отель қызметін реттейтін нормативтік құжаттарға талдау жасау.
ОН 1.3 Қонақтарға қызмет көрсетудің технологиялық циклы мен отель қызметтерінің өзара байланысының алгоритміне талдау жасау.
КҚ 2. Түрлі деңгейдегі қонақтарды қабылдау, орналастыру және тіркеу
КМ 2. Түрлі деңгейдегі қонақтарды қабылдау, орналастыру және тіркеу
ОН 2.1. Қонақтарды орналастыру мен тіркеу кезінде қажетті ішкі құжаттарды толтыру.
ОН 2.2. Қонақтар тобын қабылдау мен орналастыру және қонақтардың тұруын ұзарту мен магниттік кілттерді белсенді ету.
ОН 2.3 Қонақ үйді басқарудың автоматтандырылған жүйесіне қонақты орналастыру, басқа бөлмеге ауыстыру, тұруын ұзарту туралы мәліметтерді енгізу.
ОН 2.4 Қонақтармен оларды қабылдау, орналастыру, тіркеу кезінде, оның ішінде ағылшын тілінде де байланыс жасау.
КҚ 3. Қонақтардың шығуын рәсімдеу және олармен есептесу
КМ 3. Қонақтардың шығуын рәсімдеу және олармен есептесу
ОН 3.1. Қонақты тіркеуден шығару кезінде құжаттамаларды рәсімдеу.
ОН 3.2. Қонақ үйді басқарудың автоматтандырылған жүйесіне және клиенттердің мәліметтер базасына қонақтың кетуі туралы ақпаратты енгізу.
ОН 3.3. Бөлмелік қордың ағымдық жағдайы туралы мәліметтерге өзгерістер енгізу.
ОН 3.4 Қонақтармен тіркеуден шығару және олармен есептесу кезінде, соның ішінде ағылшын тілінде байланыс жасау.
КҚ 4. Бөлмелік қорды толтыру жоспарын қалыптастыру және брондауға өтініш қабылдау
КМ 4. Бөлмелік қорды толтыру жоспарын қалыптастыру және брондауға өтініш қабылдау
ОН 4.1 Нөмірлерді брондауға қабылданған өтініштерді тіркеу және есебін жүргізу.
ОН 4.2 Қонақтардың орналасу кестесі мен қонақ үйдегі орындарды брондау бойынша есептер жасау.
ОН 4.3 Бір күнге арналған бөлмелік қордың жүктелу жоспарын қалыптастыру.
ОН 4.4 Келетін қонақтар бойынша қонақ үйдің бөлмелерін бөлу технологиясын сақтау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10130101 - Прикладной бакалавр гостиничного бизнеса"
ПК 1. Анализировать сущность современной гостиничной индустрии
ПМ 1. Анализ сущности современной гостиничной индустрии
РО 1.1. Анализировать структуру гостиничной индустрии.
РО 1.2. Анализировать нормативные документы, регламентирующие деятельность отеля на территории региона.
РО 1.3. Анализировать технологический цикл обслуживания гостей и алгоритмы взаимодействия служб отеля.
ПК 2. Принимать, размещать и регистрировать гостей различных категорий
ПМ 2. Прием, размещение и регистрация различных категорий гостей
РО 2.1. Заполнять необходимую внутреннюю документацию при заселении и регистрации гостей.
РО 2.2. Принимать и заселять группу гостей, продлевать проживание гостей и активировать магнитные ключи.
РО 2.3. Вносить данные о заселении, переселении, продлении проживания гостя в автоматизированную систему управления гостиницей.
РО 2.4. Коммуницировать с гостями при их приеме, размещении, регистрации, в том числе и на английском языке
ПК 3. Оформлять выезд гостей и расчеты с ними
ПМ 3. Оформление выезда гостей и расчетов с ними
РО 3.1. Оформлять документацию для выписки гостя.
РО 3.2. Вносить информацию о выезде гостя в автоматизированную систему управления гостиницей и клиентскую базу данных.
РО 3.3. Вносить изменения в данные о текущем состоянии номерного фонда.
РО 3.4 Коммуницировать с гостями при оформлении выезда и расчетов с ними, в том числе и на английском языке.
ПК 4. Формировать план нагрузки номерного фонда и принимать заявки на бронирование
ПМ 4. Формирование плана загрузки номерного фонда и прием заявок на бронирование
РО 4.1. Регистрировать и вести учет принятых заявок на бронирование номеров.
РО 4.2. Составлять графики заезда гостей и отчеты по бронированию мест в гостинице.
РО 4.3. Формировать план загрузки номерного фонда на день.
РО 4.4. Соблюдать технологии распределения номеров в гостинице по заезжающим гостям.

ОН 7.5. Кіріс және ішкі туризм бөлімінің қызметіне мониторинг және бағалау жүргізу.
ОН 7.6. Сату көлеміне талдау жасау.
КҚ 8. Компанияның туристік өнімін пакеттеу және сату
КМ 8. Компанияның туристік өнімін пакеттеу және сату
ОН 8.1. Сыртқы қызметтерді сатып алу.
ОН 8.2. Жеткізушілермен ұсынылатын қызмет сапасына талдау жүргізу.
ОН 8.3. Саяхаттарды жинақтау.
КҚ 9. Туристік өнімдердің сатылуына, сатылғаннан кейінгі қызмет көрсетуге және алға жылжуына бақылау жасау
КМ 9. Туристік өнімдердің сатылуын, сатылғаннан кейінгі қызмет көрсетуді және алға жылжуын бақылау
ОН 9.1. Туристік қызметтерді алға жылжыту тұжырымдамасын әзірлеу.
ОН 9.2. Туристерге қызмет көрсету сапасын арттыру.
ОН 9.3. Сатылым көлемін ұлғайту.
ОН 9.4. Компанияның туристік қызметтері мен өнімдерін көрсету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
603-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10220100 - Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
102 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
1022 Өндірісте еңбекті қорғау және қауіпсіздік
Мамандығы:
10220100 - Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі
Біліктілігі:

РО 7.5. Проводить мониторинг и оценку деятельности въездного и внутреннего туризма.
РО 7.6. Анализировать объем продаж.
ПК 8. Пакетировать и продавать туристский продукта компании
ПМ 8. Пакетирование и продажа туристского продукта компании
РО 8.1. Покупать внешние услугы.
РО 8.2. Осуществлять анализ качества услуг, предоставляемых поставщиками.
РО8.3. Комплектовать туры.
ПК 9. Осуществлять контроль за реализацией, послепродажным обслуживанием и продвижением туристских продуктов
ПМ 9 . Контроль за реализацией, послепродажным обслуживанием и продвижением туристских продуктов
РО 9.1. Разрабатывать концепцию продвижения туристских услуг.
РО 9.2. Повышать качество обслуживания туристов.
РО 9.3. Увеличивать обьем продаж.
РО 9.4. Презентовать туруслуги и турпродукт компании.
Приложение 603
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10220100 - Охрана труда и безопасность технологических процессов"
Сноска. Приказ дополнен приложением 603 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
102 Гигиена и охрана труда на производстве
1022 Охрана труда на производстве и безопасность
Специальность:
10220100 - Охрана труда и безопасность технологических процессов
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10220101 - Еңбекті қорғау және технологиялық процестердің қауіпсіздігі қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру
КМ 1. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша ұйымның құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру
ОН 1.1. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша ұйымның функционалдық қызметтері мен құрылымдық бөлімшелерінің құзыретін анықтау.
ОН 1.2. Ұйым қызметінің ерекшелігін ескере отырып, қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша міндеттерін анықтау.
ОН 1.3. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша функционалдық қызметтер мен кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелері арасындағы өзара іс-қимыл тәртібін орнату.
КҚ 2. Еңбек жағдайларын жақсарту бойынша жұмысты жоспарлау
КМ 2. Еңбек жағдайларын жақсарту бойынша жұмысты жоспарлау
ОН 2.1. Еңбек жағдайларын жақсарту жоспарын құру үшін бастапқы деректерді бағалауды жүргізу
ОН 2.2. Ұйым қызметінің ерекшелігін ескере отырып, еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
ОН 2.3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша ұйымның функционалдық қызметтері мен құрылымдық бөлімшелерінің құзыретін ескере отырып, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру.
ОН 2.4. Еңбек жағдайларын жақсарту бойынша жоспарланған іс-шаралардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3. Кәсіби тәуекелдерді басқару
КМ 3. Кәсіби тәуекелдерді басқару
ОН 3.1. Ұйым қызметінің ерекшелігін ескере отырып, әр мамандық үшін кәсіби тәуекелдерді сәйкестендіру.
ОН 3.2. Ұйым қызметінің ерекшелігін ескере отырып, әрбір мамандық үшін кәсіби тәуекелдерді бағалауды жүргізу.
ОН 3.3. Кәсіби тәуекелдерді жоюға немесе тәуекел дәрежесін төмендетуге бағытталған түзету шараларын әзірлеу.
КҚ 4. Еңбекті қорғауды басқару міндеттерін іске асыру кезінде қызметкерлерді оқыту, біліктілігін арттыру және олардың білімін бағалауды жүргізу
КМ 4. Еңбекті қорғауды басқару міндеттерін іске асыру кезінде қызметкерлерді оқыту, біліктілігін арттыру және олардың білімін бағалауды жүргізу

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10220101 - Прикладной бакалавр охраны труда и безопасности технологических процессов"
ПК 1. Организовать взаимодействие со структурными подразделениями организации по вопросам функционирования системы управления охраной труда
ПМ 1. Организация взаимодействия со структурными подразделениями организации по вопросам функционирования системы управления охраной труда
РО 1.1. Определять компетенцию функциональных служб и структурных подразделений организации по вопросам функционирования системы управления охраной труда.
РО 1.2. Определять обязанности работников по вопросам безопасности и охраны труда с учетом специфики деятельности организации.
РО 1.3. Устанавливать порядок взаимодействия между функциональными службами и структурными подразделениями предприятия по вопросам функционирования системы управления охраной труда.
ПК 2. Планировать работу по улучшению условий труда
ПМ 2. Планирование работы по улучшению условий труда
РО 2.1. Проводить оценку исходных данных для формирования плана по улучшению условий труда.
РО 2.2. Разрабатывать мероприятия по улучшению условий труда с учетом специфики деятельности организации.
РО 2.3. Организовывать выполнение мероприятий по улучшению условий труда с учетом компетенции функциональных служб и структурных подразделений организации по вопросам безопасности и охраны труда.
РО 2.4. Осуществлять контроль выполнения запланированных мероприятий по улучшению условий труда.
ПК 3. Управлять профессиональными рисками
ПМ 3. Управление профессиональными рисками
РО 3.1. Идентифицировать профессиональные риски для каждой профессии с учетом специфики деятельности организации.
РО 3.2. Проводить оценку профессиональных рисков для каждой профессии с учетом специфики деятельности организации.
РО 3.3. Разрабатывать корректирующие меры, направленные на устранение профессиональных рисков или снижения степени риска.
ПК 4. Проводить обучение, повышение квалификации работников и оценку их знаний при реализации задач управления охраной труда
ПМ 4. Проведение обучения, повышения квалификации работников, и оценка их знаний при реализации задач управления охраной труда

ОН 4.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша ұйым қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру қажеттілігін анықтау.
ОН 4.2. Ұйым қызметкерлерін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды жүргізу.
ОН 4.3. Өз құзыреті шегінде қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша білімін тексеруді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
КҚ 5. Өндірістік бақылауды жүргізу
КМ 5. Өндірістік бақылауды жүргізу
ОН 5.1. Ұйым қызметінің ерекшелігін ескере отырып, өндірістік бақылауды жоспарлауды жүзеге асыру.
ОН 5.2. Қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында ұйымның нысандары мен технологиялық жабдықтарына тексеру жүргізу.
ОН 5.3. Өндірістік бақылау нәтижелеріне талдау жүргізу, нысандар мен жабдықтардың қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеуінің себептерін анықтау.
КҚ 6. Қызметкерлердің кәсіби денсаулық жағдайына жедел бақылау жүргізу
КМ 6. Қызметкерлердің кәсіби денсаулық жағдайына жедел бақылау жүргізу
ОН 6.1. Ұйым қызметінің ерекшелігін, зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың болуын ескере отырып, міндетті медициналық тексеруге жататын қызметкерлердің тізбесін айқындау.
ОН 6.2. Қызметкерлерді сауықтыру және еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
ОН 6.3. Қызметкерлердің медициналық тексерулерінің нәтижелеріне талдау жасау, еңбекке медициналық қарсы көрсетілімдердің болуына әкелетін себептерді анықтау.
КҚ 7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қоғамдық бақылауды ұйымдастыру
КМ 7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қоғамдық бақылауды ұйымдастыру
ОН 7.1. Ұжымдық шарттың "Еңбекті қорғау" бөлімін жасау.
ОН 7.2. Ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі өндірістік кеңесінің жұмысын қамтамасыз ету.
ОН 7.3. Еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспекторлардың жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 8. Қызметкерлердің денсаулығына зиян келтірумен байланысты оқиғаларды тергеуді және олардың себептерін анықтауды ұйымдастыру
КМ 8. Қызметкерлердің денсаулығына зиян келтірумен байланысты оқиғаларды тергеуді және олардың себептерін анықтауды ұйымдастыру
ОН 8.1. Оқиғаларды тергеу тәртібін анықтау.
ОН 8.2. Ұйым қызметкерлерінің денсаулығына зиян келтірумен байланысты оқиғаларға тергеу жүргізуді қамтамасыз ету.
ОН 8.3. Қызметкерлердің денсаулығына зиян келтірумен байланысты оқиғалардың себептерін анықтау.
ОН 8.4. Қызметкерлердің денсаулығына зиян келтірумен байланысты оқиғалардың алдын алу бойынша іс-шаралар әзірлеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
605-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10320100 - Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
103 Қауіпсіздік қызметі
1032 Азаматтар мен меншікті қорғау
Мамандығы:
10320100 - Өрт қауіпсіздігі
Біліктілігі:

РО 4.1. Определять потребность в подготовке, переподготовке и повышении квалификации работников организации по вопросам безопасности и охраны труда.
РО 4.2. Проводить обучение работников организации по вопросам безопасности и охраны труда.
РО 4.3. Организовывать и осуществлять в пределах своей компетенции проверку знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда.
ПК 5. Проводить производственный контроль
ПМ 5. Проведение производственного контроля
РО 5.1. Осуществлять планирование производственного контроля с учетом специфики деятельности организации.
РО 5.2. Проводить обследование объектов и технологического оборудования организации с целью установления их соответствия требованиям безопасности.
РО 5.3. Проводить анализ результатов производственного контроля, определять коренные причины несоответствия объектов и оборудования требованиям безопасности.
ПК 6. Проводить оперативный контроль состояния профессионального здоровья работников
ПМ 6. Проведение оперативного контроля состояния профессионального здоровья работников
РО 6.1. Определять перечень работников, подлежащих обязательному медицинскому осмотру с учетом специфики деятельности организации, наличием вредных и опасных производственных факторов.
РО 6.2. Разрабатывать ежегодный план мероприятий по оздоровлению работников и улучшению условий труда.
РО 6.3. Проводить анализ результатов медицинских осмотров работников, выявление причин, приведших к наличию медицинских противопоказаний к труду.
ПК 7. Организовать общественный контроль по безопасности и охране труда
ПМ 7. Организация общественного контроля по безопасности и охране труда
РО 7.1. Составлять раздел "Охрана труда" коллективного договора.
РО 7.2. Обеспечивать работу производственного совета по безопасности и охране труда организации.
РО 7.3. Организовывать работу технических инспекторов по охране труда.
ПК 8. Организовать расследование происшествий, связанных с повреждение здоровья работников и установление их коренных причин
ПМ 8. Организация расследования происшествий, связанных с повреждение здоровья работников и установление их коренных причин
РО 8.1. Определять порядок расследования происшествий.
РО 8.2. Обеспечивать проведение расследования происшествий, связанных с повреждением здоровья работников организации.
РО 8.3. Выявлять коренные причины происшествий, связанных с повреждение здоровья работников.
РО 8.4. Разрабатывать мероприятия по предупреждению происшествий, связанных с повреждение здоровья работников.
Приложение 605
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10320100 - Пожарная безопасность"
Сноска. Приказ дополнен приложением 605 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
103 Службы безопасности
1032 Охрана граждан и собственности
Специальность:
10320100 - Пожарная безопасность
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10320101 - Өрт қауіпсіздігі қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Өрт сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау жұмыстарын жүргізу
КМ 1. Өрт сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау жұмыстарын жүргізу
ОН 1.1. Өрттің дәрежесіне сәйкес келетін өрт сөндіргіш құралдарының түрлерін анықтау.
ОН 1.2. Қауіпті өрт факторлары пайда болған кезде зардап шеккендерді эвакуация жасау.
ОН 1.3. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
ОН 1.4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарын пайдаланып өрт сөндіру.
ОН 1.5. Қызмет атқаруда және өрт сөндіруде жауынгерлік өрт сөндіруші жасағының міндеттерін орындау.
КҚ 2. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді орындау
КМ 2. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді орындау
ОН 2.1. Нормативтерді жауынгерлік киіммен және өрт сөндірушілер жарағымен орындау.
ОН 2.2. Өрт сөндіру құбыршегімен, құбыршек арматурасымен және өрт сөндіру оқпанымен жұмыс атқару.
ОН 2.3. Нормативтерді өрт сөндірушілер сатысымен орындау.
ОН 2.4. Жаттығуларды құтқару құралдарымен және жабдықтарымен орындау.
ОН 2.5. Газ-түтіннен қорғау қызметінің жеке құрамын іс-тәжірибелік оқыту нормативтерін орындау.
КҚ 3. Өрт сөндіру техникасы мен жарағын және құтқару құралдарын жарамды күйде ұстау
КМ 3. Өрт сөндіру техникасы мен жарағын және құтқару құралдарын жарамды күйде ұстау
ОН 3.1. Өрт сөндіру техникасы мен жарағын және құтқару құралдарын тазарту, майлау, жинау, орнату жұмыстарын атқару.
ОН 3.2. Арнайы даярлықты талап етпейтін слесарлық жабдықпен жұмыс істеу.
ОН 3.3. Өрт сөндіру техникасы мен жарағына және құтқару құралдарына сынақ жұмыстарын жүргізу.
КҚ 4. Қарауылдың лауазымды тұлғаларының міндеттерін орындау, күзетілетін нысандарда өртке қарсы режимді сақтау
КМ 4. Қарауылдың лауазымды тұлғаларының міндеттерін орындау, күзетілетін нысандарда өртке қарсы режимді сақтау
ОН 4.1. Гаражда күндізгі күзетшінің міндеттерін орындау.
ОН 4.2. Қасбетте күзетшінің міндеттерін орындау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10320101 - Прикладной бакалавр пожарной безопасности"
ПК 1. Проводить работы по тушению пожаров, спасению, эвакуации людей и материальных ценностей
ПМ 1. Проведение работ по тушению пожаров, спасению, эвакуации людей и материальных ценностей
РО 1.1. Определять вид огнетушащего вещества для тушения соответствующего класса пожара.
РО 1.2. Проводить эвакуацию пострадавших при возникновении опасных факторов пожара.
РО 1.3. Оказывать первую помощь пострадавшим.
РО 1.4. Тушить пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и средств индивидуальной защиты органов дыхания.
РО 1.5. Выполнять обязанности номера пожарного расчета при несении службы и тушении пожара.
ПК 2. Выполнять нормативы по пожарно-спасательной подготовке
ПМ 2. Выполнение нормативов по пожарно-спасательной подготовке
РО 2.1. Выполнять нормативы со специальным обмундированием и снаряжением пожарных.
РО 2.2. Работать с пожарными рукавами, рукавной арматурой и пожарными стволами.
РО 2.3. Выполнять нормативы с пожарными лестницами.
РО 2.4. Выполнять упражнения со спасательными устройствами и средствами.
РО 2.5. Выполнять нормативы по практическому обучению личного состава газодымозащитной службы.
ПК 3. Содержать в исправном состоянии пожарное, аварийно-спасательное оборудование и снаряжение
ПМ 3. Содержание в исправном состоянии пожарного, аварийно-спасательного оборудования и снаряжения
РО 3.1. Проводить работы по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
РО 3.2. Работать со слесарным оборудованием, не требующим специальной подготовки.
РО 3.3. Проводить испытательные работы пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
ПК 4. Выполнять обязанности должностных лиц караула, соблюдать противопожарный режим на охраняемых объектах
ПМ 4. Выполнение обязанностей должностных лиц караула, соблюдение противопожарного режима на охраняемых объектах
РО 4.1. Выполнять обязанности дневального по гаражу.
РО 4.2. Выполнять обязанности постового у фасада.

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10410301 - Темір жолкөлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттаманы ресімдеу
КМ 1. Стандарттау талаптары негізінде техникалық құжаттаманы ресімдеу
ОН 1.1. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының талаптарына сәйкес сызбаларды графикалық ресімдеуді орындау.
ОН 1.2. Геометриялық және проекциялық сызу әдістерін қолдану.
ОН 1.3. Сызбаларды рәсімдеу ережелерін сақтау.
ОН 1.4. Графикалық бағдарламаларының көмегімен сызбаларды орындау.
ОН 1.5. Сертификаттау және метрология саласындағы негізгі терминдер мен анықтамаларды пайдалану.
КҚ 2. Электротехника негізінде пойыздар қозғалысын аралық реттеу жүйелерін қолдану
КМ 2. Электротехника негізінде пойыздар қозғалысын аралық реттеу жүйелерін қолдану
ОН 2.1. Сипаттай физикалық мәні процестерді электр тізбектеріндегі, пайдалану сипаттамалары электр аспаптар мен аппараттарды орындауға және электр өлшеу.
ОН 2.2. Электр және магниттік тізбектерді есептеу әдістерін қолдану.
ОН 2.3. Пойыздардың қозғалысын реттеу жүйесінің элементтерін сипаттау.
ОН 2.4. Сигнал беру және байланыстың әртүрлі құралдары кезінде пойыздарды қабылдау және жөнелту тәртібін сақтау.
ОН 2.5. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларын ұстау және жөндеу бойынша ажырату тәртібін сақтау.
ОН 2.6. Сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау құрылғыларының қалыпты жұмысы бұзылған жағдайда әрекет ету тәртібін сақтау.
КҚ 3. Жылжымалы құрам мен тиеу-түсіру механизмдерінің құралдарын пайдалану
КМ 3. Жылжымалы құрам мен тиеу-түсіру механизмдерінің құралдарын пайдалану
ОН 3.1. Вагондар, құрылым, вагон шаруашылығының техникалық құралдары туралы мәліметтерді сипаттау.
ОН 3.2. Тартқыш жылжымалы құрамды және локомотив шаруашылығын сипаттау.
ОН 3.3. Пойыздардың тартылу негіздері бойынша міндеттерді шешу.
ОН 3.4. Станциялардағы жүктер мен жүк құрылғыларын сипаттау.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10410301 - Прикладной бакалавр организации перевозок и управления движением на железнодорожном транспорте"
ПК 1. Оформлять техническую документацию на основе требований стандартизации
ПМ 1. Оформление технической документации на основе требований стандартизации
РО 1.1. Выполнять графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов единой системы конструкторской документации.
РО 1.2. Использовать приемы геометрического и проекционного черчения.
РО 1.3. Соблюдать правила оформления чертежей.
РО 1.4. Выполнять чертежи с помощью графических программ AutoCAD, Corel, Компас.
РО 1.5. Использовать основные термины и определения в области сертификации и метрологии.
ПК 2. Применять системы интервального регулирования движения поездов на основе электротехники
ПМ 2. Применение систем интервального регулирования движения поездов на основе электротехники
РО 2.1. Характеризовать физическую сущность процессов, происходящих в электрических цепях, использовать характеристики электрических приборов и аппаратов, выполнять электрические измерения.
РО 2.2. Применять методы расчета электрических и магнитных цепей.
РО 2.3. Характеризовать элементы систем регулирования движения поездов.
РО 2.4. Соблюдать порядок приема и отправления поездов при различных средствах сигнализации и связи.
РО 2.5. Соблюдать порядок выключения устройств сигнализации, централизации и блокировки при производстве работ по их содержанию и ремонту.
РО 2.6. Соблюдать порядок действий в условиях нарушения нормальной работы устройств сигнализации, централизации и блокировки на станциях и перегонах.
ПК 3. Эксплуатировать подвижной состав и средств погрузочно-разгрузочных механизмов
ПМ 3. Эксплуатация подвижного состава и средств погрузочно-разгрузочных механизмов
РО 3.1. Характеризовать данные о вагонах, структуре, технических средствах вагонного хозяйства.
РО 3.2. Характеризовать тяговый подвижной состав и локомотивное хозяйство.
РО 3.3. Решать задачи по основам тяги поездов.
РО 3.4. Характеризовать грузы и грузовые устройства на станциях.

ОН 3.5. Темір жол көлігінде тиеу-түсіру, көлік-қойма жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 4. Жол құрылғылары мен станцияларды кәсіби қызметте қолдану
КМ 4. Жол құрылғылары мен станцияларды кәсіби қызметте қолдану
ОН 4.1. Темір жолдың құрылымдық элементтерін анықтау.
ОН 4.2. Бағыттамалы бұрмалардың, станциялық жолдардың және станцияның басқа элементтерінің құрылымы мен мақсатын анықтау.
ОН 4.3. Темір жол станциялары мен бөлек пункттердің әртүрлі типтерін сипаттау.
ОН 4.4. Аралық станцияның жобалауды орындау.
ОН 4.5. Учаскелік станциялардың құрылымы мен мақсатын анықтау.
ОН 4.6. Учаскелік станцияны жобалауды орындау.
ОН 4.7. Станциялардың сұрыптау, жолаушылар, жүк және арнайы станцияларының құрылымы мен мақсатын анықтау.
КҚ 5. Теміржол станциясының жұмысын ұйымдастыру
КМ 5. Теміржол станциясының жұмысын ұйымдастыру
ОН 5.1. Темір жолдарды пайдалану негіздерін сипаттау.
ОН 5.2. Аралық, учаскелік, сұрыптау, жүк, жолаушылар станцияларының жұмыс технологиясын сипаттау.
ОН 5.3. Станцияда әртүрлі санаттағы пойыздардың қозғалысын ұйымдастыру.
ОН 5.4. Сұрыптау жұмысын механикаландыру және автоматтандыру құрылғыларын қолдану.
ОН 5.5. Станцияда маневрлік жұмысты орындауды ұйымдастыру.
ОН 5.6. Тәуліктік жоспар-кесте құра отырып, станция жұмысының технологиялық процесін әзірлеу.
ОН 5.7. Қысқы кезеңде станцияның жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 6. Станцияда жүк және коммерциялық жұмыстарды орындау
КМ 6. Станцияда жүк және коммерциялық жұмыстарды орындау
ОН 6.1. Темір жолдардың жүк коммерциялық жұмысын ұйымдастырудың негіздерін сипаттау.
ОН 6.2. Жүктерді қабылдауды, тиеуді, түсіруді және беруді жүзеге асыру.
ОН 6.3. Вагондардағы бекіту-пломбалау құрылғыларын тексере отырып, вагондарды коммерциялық тексеруді орындау.
ОН 6.4. Әр түрлі жүктерді тасымалдау ережелерін сақтау.
ОН 6.5. Вагондарда жүктің дұрыс орналасуы мен бекітілуін бақылау.
КҚ 7. Өндірістік қауіпсіздік тәуекелдерін басқару
КМ 7. Өндірістік қауіпсіздік тәуекелдерін басқару
ОН 7.1. Қызметкерлердің қауіпсіздік техникасын, өрт және электр қауіпсіздігін, еңбекті қорғауды және өндірістік санитарияны сақтау.
ОН 7.2. Темір жол көлігінің техникалық құралдарына техникалық пайдалану қағидаларының талаптарын орындау.
ОН 7.3. Сигнал беру, станциялық жолдарда жұмыс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
ОН 7.4. Станцияда пойыздық және маневрлік жұмыстарды орындауды ұйымдастыру.
ОН 7.5. Темір жол көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

РО 3.5. Организовывать погрузочно-разгрузочные, транспортно-складские работы на железнодорожном транспорте.
ПК 4. Применять устройства пути и станций в профессиональной деятельности
ПМ 4. Применение устройств пути и станций в профессиональной деятельности
РО 4.1. Определять конструктивные элементы железнодорожного пути.
РО 4.2. Определять конструкцию и назначение стрелочных переводов, станционных путей и других элементов станции.
РО 4.3. Характеризовать различные типы железнодорожных станций и раздельных пунктов.
РО 4.4. Выполнять проектирование промежуточной станции.
РО 4.5. Определять конструкцию и назначение участковых станций.
РО 4.6. Выполнять проектирование участковой станции.
РО 4.7. Определять конструкцию и назначение сортировочных, пассажирских, грузовых и специальных станций.
ПК 5. Организовывать работу железнодорожной станции
ПМ 5. Организация работы железнодорожной станции
РО 5.1. Характеризовать основы эксплуатации железных дорог.
РО 5.2. Описывать технологию работы промежуточных, участковых, сортировочных, грузовых, пассажирских станций.
РО 5.3. Организовывать движение поездов различных категорий на станции.
РО 5.4. Применять устройства механизации и автоматизации сортировочной работы.
РО 5.5. Организовывать выполнение маневровой работы на станции.
РО 5.6. Разрабатывать технологический процесс работы станции с составлением суточного плана-графика.
РО 5.7. Организовывать работу станции в зимний период.
ПК 6. Выполнять грузовую и коммерческую работу на станции
ПМ 6. Выполнение грузовой и коммерческой работы на станции
РО 6.1. Характеризовать основы организации грузовой коммерческой работы железных дорог.
РО 6.2. Осуществлять прием, погрузку, выгрузку и выдачу грузов.
РО 6.3. Выполнять коммерческий осмотр вагонов с проверкой запорно-пломбировочных устройств на вагонах.
РО 6.4. Соблюдать правила перевозок различных видов грузов.
РО 6.5. Контролировать правильность размещения и крепления груза в вагонах.
ПК 7. Управлять рисками производственной безопасности
ПМ 7. Управление рисками производственной безопасности
РО 7.1. Соблюдать технику безопасности работников, пожарную и электробезопасность, охрану труда и производственную санитарию.
РО 7.2. Выполнять требования Правил технической эксплуатации к техническим средствам железнодорожного транспорта.
РО 7.3. Соблюдать требования инструкции по сигнализации, производству работ на станционных путях.
РО 7.4. Организовывать выполнение поездной и маневровой работы на станции.
РО 7.5. Обеспечивать безопасность движения на железнодорожном транспорте.

ОН 7.6. Өндірістік қауіпсіздік саласындағы қызметті ішкі бақылауды ұйымдастыру талаптарын сақтау.
КҚ 8. Темір жолкөлігіндегі пойыздар қозғалысын басқару
КМ 8. Темір жолкөлігіндегі пойыздар қозғалысын басқару
ОН 8.1. Пойыздар кестесі мен қозғалыс кестесі туралы жалпы түсініктерді меңгеру.
ОН 8.2. Пойыздардың қозғалыс кестесінің элементтерін есептеу.
ОН 8.3. Темір жолжелілерінің өткізу және тасымалдау қабілетін есептеу.
ОН 8.4. Пойыздарға локомотивтермен қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 8.5. Жол бөлімшесі учаскесінің жергілікті жұмысын ұйымдастыру.
ОН 8.6. Пойыздар қозғалысының кестесін әзірлеу.
ОН 8.7. Пойыздардың жолаушылар қозғалысын ұйымдастыру.
КҚ 9. Техникалық нормалау және пайдалану жұмыстарын орындау
КМ 9. Техникалық нормалау және пайдалану жұмыстарын орындау
ОН 9.1. Жол бөлімшелері жұмысының сандық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 9.2. Жол бөлімшелері жұмысының сапалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 9.3. Локомотивтерді пайдалану көрсеткіштерін есептеу.
ОН 9.4. Пойыздар қозғалысына диспетчерлік басшылықты ұйымдастыру.
ОН 9.5. Пайдалану жұмысын жоспарлау және пойыз жағдайын талдау.
КҚ 10. Жүк және коммерциялық жұмысты және жүк тасымалдарына көліктік-пайдалану қызметін көрсетуді орындау
КМ 10. Жүк және коммерциялық жұмысты және жүк тасымалдарына көліктік-пайдалану қызметін көрсетуді орындау
ОН 10.1. Ашық жылжымалы құрамда жүктіңжай-күйі мен дұрыс орналастырылуын және бекітілуін бақылау.
ОН 10.2. Көліктің бірнеше түрінің қатысуымен және халықаралық қатынаста жүктерді тасымалдау ережелерін сақтау.
ОН 10.3. Сақталмаған жүк тасымалдарына тиісті құжаттарды ресімдеу.
ОН 10.4. Темір жолкөлігінің жүк жөнелтушілерімен жүк алушыларына көліктік қызмет көрсету бойынша қызметтер кешенін орындау.
ОН 10.5. Рационалды схемалар мен жеткізудің оңтайлы бағытын анықтау.
ОН 10.6. Тасымалдау төлемдерін, алымдар мен айыппұлдарды, қойма, аутсорсинг және өзге де жұмыстарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыру.
ОН 10.7. Кеден ісі саласында қызмет көрсету.
КҚ 11. Темір жолкөлігінде жолаушылар тасымалына сервистік қызмет көрсетуді орындау
КМ 11. Темір жолкөлігінде жолаушылар тасымалына сервистік қызмет көрсетуді орындау
ОН 11.1. Темір жолкөлігінде жолаушылар тасымалын ұйымдастыру және басқару негіздерін сипаттау.
ОН 11.2. Жолаушылар кешенінің инфрақұрылымымен жұмыс технологиясын сипаттау.
ОН 11.3. Қолжүгін, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды қамтамасыз ету және тиісті құжаттарды ресімдеу.

РО 7.6. Соблюдать требования организации внутреннего контроля деятельности в области производственной безопасности.
ПК 8. Управлять движением поездов на железнодорожном транспорте
ПМ 8. Управление движением поездов на железнодорожном транспорте
РО 8.1. Владеть общими понятиями о графике и расписании движения поездов.
РО 8.2. Рассчитывать элементы графика движения поездов.
РО 8.3. Рассчитывать пропускную и провозную способность железнодорожных линий.
РО 8.4. Организовывать обслуживание поездов локомотивами.
РО 8.5. Организовывать местную работу участка отделения дороги.
РО 8.6. Разрабатывать график движения поездов.
РО 8.7. Организовывать пассажирское движение поездов.
ПК 9. Выполнять технического нормирования и эксплуатационной работы
ПМ 9. Выполнение технического нормирования и эксплуатационной работы
РО 9.1. Рассчитывать количественные показатели работы отделений дороги.
РО 9.2. Рассчитывать качественные показатели работы отделений дороги.
РО 9.3. Рассчитывать показатели использования локомотивов.
РО 9.4. Организовывать диспетчерское руководство движения поездов.
РО 9.5. Планировать эксплуатационную работу и анализ поездных положений.
ПК 10. Выполнять грузовую и коммерческую работу и транспортно-эксплуатационное обслуживание грузовых перевозок
ПМ 10. Выполнение грузовой и коммерческой работы и транспортно-эксплуатационного обслуживания грузовых перевозок
РО 10.1. Контролировать состояние и правильности размещения и крепления груза на открытом подвижном составе.
РО 10.2. Соблюдать правила перевозок грузов с участием нескольких видов транспорта и в международном сообщении.
РО 10.3. Оформлять соответствующие документы на несохраненные перевозки грузов.
РО 10.4. Выполнять комплекс услуг по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей железнодорожного транспорта.
РО 10.5. Определять рациональные схемы и оптимальный маршрут доставки.
РО 10.6. Осуществлять расчет и оплату провозных платежей, сборов и штрафов, складских, аутсорсинговых и иных работ.
РО 10.7. Предоставлять услуги в сфере таможенного дела.
ПК 11. Выполнять сервисное обслуживание пассажирских перевозок на железнодорожном транспорте
ПМ 11. Выполнение сервисного обслуживания пассажирских перевозок на железнодорожном транспорте
РО 11.1. Характеризовать основы организации и управления пассажирскими перевозками на железнодорожном транспорте.
РО 11.2. Характеризовать инфраструктуру и технологию работы пассажирского комплекса.
РО 11.3. Обеспечивать перевозку ручной клади, багажа, грузобагажа, почтовых отправлении и оформлять соответствующие документы.

ОН 11.4. Көлікте жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі сервис-орталықтардың жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 12. Темір жолкөлігінде қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйесін қолдану
КМ 12. Темір жолкөлігінде қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйесін қолдану
ОН 12.1. Темір жолкөлігін басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің мақсатын, міндеттері мен құрылымын сипаттау.
ОН 12.2. Тасымалдауды жоспарлауды басқарудың автоматтандырылған ішкі жүйелерінің функцияларын пайдалану, вагон ағындарын ұйымдастыруды, пойыздардың қозғалыс кестесін әзірлеуді және тасымалдауды жедел басқару.
ОН 12.3. Коммерциялық, жүк жұмысы мен контейнерлік тасымалды басқарудың автоматтандырылған кіші жүйелерінің функцияларын пайдалану.
ОН 12.4. Жолаушылар тасымалын және жолаушыларға қызмет көрсетуді басқарудың автоматтандырылған кіші жүйелерінің функцияларын пайдалану.
ОН 12.5. Темір жолкөлігінің жұмысын ұйымдастыру бойынша автоматтандырылған жүйелерде түсетін ақпаратты жинақтау.
ОН 12.6. Көліктік-экспедициялық қызмет көрсетуді ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
КҚ 13. Темір жолкөлігін пайдаланудың экономикалық есептеулерін орындау
КМ 13. Темір жолкөлігін пайдаланудың экономикалық есептеулерін орындау
ОН 13.1. Көлік қызметтері нарығының қазіргі жағдайын сипаттау.
ОН 13.2. Көлік қызметтерін арығын реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану.
ОН 13.3. Темір жолкөлігінің негізгі және айналым құралдарының мәні мен құрылымын түсіну.
ОН 13.4. Темір жолкөлігінде пайдалану жұмыстарын жоспарлауды жүзеге асыру.
ОН 13.5. Темір жолкөлігі жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
ОН 13.6. Пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру мен жоспарлауды және еңбекке ақы төлеуді орындау.
ОН 13.7. Теміржолстанциясы мен бөлімшесінің өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
613-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10410400 - Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің
атауы және коды:
10 Қызметтер
104 Көлік қызметі
1041 Көлік қызметі
Мамандығы:
10410400 - Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру
және қозғалысты басқару
Біліктілігі:

РО 11.4. Организовывать работу сервис-центров по обслуживанию пассажиров на транспорте.
ПК 12. Применять автоматизированные системы управления движением на железнодорожном транспорте
ПМ 12. Применение автоматизированных систем управления движением на железнодорожном транспорте
РО 12.1. Характеризовать назначение, задачи и структуру автоматизированных систем управления железнодорожным транспортом.
РО 12.2. Использовать функции автоматизированных подсистем управления планированием перевозок, организацией вагонопотоков, разработкой графика движения поездов и оперативного управления перевозками.
РО 12.3. Использовать функции автоматизированных подсистем управления коммерческой, грузовой работы и контейнерных перевозок.
РО 12.4. Использовать функции автоматизированных подсистем управления пассажирскими перевозками и обслуживанием пассажиров.
РО 12.5. Аккумулировать поступающую информацию в автоматизированных системах по организации работы железнодорожного транспорта.
РО 12.6. Организовывать информационное обеспечение транспортно-экспедиционного обслуживания.
ПК 13. Выполнять экономические расчеты эксплуатационной работы железнодорожного транспорта
ПМ 13. Выполнение экономических расчетов эксплуатационной работы железнодорожного транспорта
РО 13.1. Характеризовать современное состояние рынка транспортных услуг.
РО 13.2. Использовать нормативно-правовые документы, регулирующие рынок транспортных услуг.
РО 13.3. Понимать сущность и структуру основных и оборотных средств железнодорожного транспорта.
РО 13.4. Осуществлять планирование эксплуатационной работы на железнодорожном транспорте.
РО 13.5. Рассчитывать технико-экономические показатели работы железнодорожного транспорта.
РО 13.6. Выполнять организацию и планирование эксплуатационных работ и оплаты труда.
РО 13.7. Планировать производственно-финансовую деятельность станции и отделения железной дороги.
Приложение 613
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10410400 - Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте"
Сноска. Приказ дополнен приложением 613 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
104 Транспортные услуги
1041 Транспортные услуги
Специальность:
10410400 - Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10410401 - Автокөлікте тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Тасымалдау жоспарын орындау бойынша шаралар қабылдау
КМ 1. Тасымалдау жоспарының орындалуын қамтамасыз ету
ОН 1.1. Тасымалдау жоспарын орындау бойынша бастапқы құжаттаманы жүргізу.
ОН 1.2. Жол құжаттамасын тіркеуді жүзеге асыру.
ОН 1.3. Маршруттардағы көлік құралдарының қозғалысы мен жұмыс кестелерінің сақталуын бақылау.
ОН 1.4. Тасымалдау өтінімдерінің орындалуын бақылау.
ОН 1.5. Жүргізушілерді маршруттардағы тасымалдау шарттары мен ерекшеліктері туралы хабардар ету.
ОН 1.6. Жүргізушілермен, клиенттермен, терминалдармен жедел байланыс орнату.
КҚ 2. Есеп құжаттамасын жүргізу
КМ 2. Есеп құжаттамасын жүргізу
ОН 2.1. Тасымалдау процесінің барысы мен тиеу-түсіру жұмыстарын орындаудың жедел есебін жүргізу.
ОН 2.2. Көлік құралдарының жұмысы есебін жүргізу.
ОН 2.3. Жедел тапсырыстар журналын жүргізу.
ОН 2.4. Есеп құжаттамасын жүргізу.
КҚ 3. Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау мен жіберу процесін ұйымдастыруды жүзеге асыру
КМ 3. Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау мен жіберу процесін ұйымдастыру
ОН 3.1. Техникалық-экономикалық талдауды жүргізумен жүктерді тасымалдауды жоспарлау.
ОН 3.2. Жүктерді тасымалдау мен жіберуді жүзеге асыру кезінде құжаттаманы дайындау және жүргізу.
ОН 3.3. Жүктердің жекелеген түрлерін (қауіпті, габаритті емес және ауыр салмақты) тасымалдаудың жекелеген түрлерін (халықаралық) жүзеге асыруға рұқсат алу.
ОН 3.4. Жүктерді тасымалдау бойынша көліктік-экспедиторлық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
ОН 3.5. Автокөлік қызметтері нарығында мердігерлермен жұмысты ұйымдастыру.
КҚ 4. Қауіпті жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру, қадағалау және бақылауды жүзеге асыру
КМ 4. Қауіпті жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру, қадағалау және бақылау
ОН 4.1. Қауіпті жүктерді тасымалдауға байланысты нормативтік ұйғарымдар мен ерекше талаптарды әзірлеу.
ОН 4.2. Қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ету бойынша нормативтік – құқықтық актілердің және нормативтік – техникалық құжаттаманың талаптарын орындау бойынша кеңес жүргізу.

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10410401 - Прикладной бакалавр организации перевозок и управления движением на автомобильном транспорте"
ПК 1. Принимать меры по выполнению плана перевозок
ПМ 1. Обеспечение выполнения плана перевозок
РО 1.1. Вести первичную документацию по выполнению плана перевозок.
РО 1.2. Осуществлять регистрацию путевой документации
РО 1.3. Контролировать соблюдение графиков работы и движения транспортных средств на маршрутах.
РО 1.4. Контролировать исполнение заявок на перевозки.
РО 1.5. Информировать водителей об условиях и особенностях перевозок на маршрутах.
РО 1.6. Поддерживать оперативную связь с водителями, клиентурой, терминалами.
ПК 2. Вести учетную и отчетную документацию
ПМ 2. Ведение учетной и отчетной документации
РО 2.1. Вести оперативный учет хода перевозочного процесса и выполнения погрузочно-разгрузочных работ.
РО 2.2. Вести учет работы транспортных средств.
РО 2.3. Вести журнал оперативных распоряжений.
РО 2.4. Вести учетную и отчетную документацию.
ПК 3. Осуществлять организацию процесса перевозки груза и экспедирования на автомобильном транспорте
ПМ 3. Организация процесса перевозки груза и экспедирования на автомобильном транспорте
РО 3.1. Планировать перевозки груза с проведением технико-экономического анализа.
РО 3.2. Осуществлять подготовку и ведение документации при осуществлении перевозки грузов и экспедировании.
РО 3.3. Получать разрешительные документы для осуществления отдельных видов перевозок (международные) отдельных видов грузов (опасные, крупногабаритные и тяжеловесные).
РО 3.4. Организовывать работы по транспортно-экспедиционному обслуживанию перевозки грузов.
РО 3.5. Организовывать работу с подрядчиками на рынке автотранспортных услуг.
ПК 4. Осуществлять организацию, наблюдение и контроль перевозки опасных грузов
ПМ 4. Организация, наблюдение и контроль перевозки опасных грузов
РО 4.1. Разрабатывать нормативные предписания и особые требования, связанные с перевозкой опасных грузов.
РО 4.2. Проводить консультирование по выполнению требований нормативно – правовых актов и нормативно – технической документации по обеспечению безопасной перевозки опасных грузов.

ОН 4.3. Тасымалданатын қауіпті жүктердің қасиеттерін сәйкестендіру рәсімдерін бақылау.
ОН 4.4. Қауіпті жүктерді тасымалдауда пайдаланылатын көлік құралдарының жай-күйін бақылау.
ОН 4.5. Қорғаныс және сақтандыру құралдарының жай-күйі мен дұрыс пайдаланылуын бақылау.
КҚ 5. Жолаушылар тасымалы мен жолаушыларға қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру мен басқаруды жүзеге асыру
КМ 5. Жолаушылар тасымалы мен жолаушыларға қызмет көрсету жүйесін ұйымдастыру және басқару
ОН 5.1. Келесі бақылаумен жолаушылар ағынына тексеру жүргізуді ұйымдастыру.
ОН 5.2. Жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру.
ОН 5.3. Жолаушыларды тасымалдау ережелерінің сақталуын бақылау.
ОН 5.4. Жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
ОН 5.5. Жолаушыларға қызмет көрсету сапасын бақылау.
КҚ 6. Қоғамдық көлік бағыттарының желілерінде жолаушылар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
КМ 6. Қоғамдық көлік бағыттарының желілерінде жолаушылар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ОН 6.1. Жолаушылар көлігі қозғалысына мониторинг жүргізу.
ОН 6.2. Қоғамдық көлік бағыттарының желілерінде жолаушылар тасымалы саласындағы бұзушылықтарды жою.
ОН 6.3. Бақылау-аудиторлық қызмет жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 7. Диспетчерлік қызметтің жұмысын басқару мен бақылауды жүзеге асыру
КМ 7. Диспетчерлік қызметтің жұмысын басқару және бақылау
ОН 7.1. Диспетчерлік қызметтің кадрлық, материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін жүзеге асыру.
ОН 7.2. Диспетчерлік қызметтің жұмысына басшылық жасау.
ОН 7.3. Диспетчерлік қызметкерлерінің жұмысты орындауын бақылау.
ОН 7.4. Диспетчерлік қызмет жұмысының нәтижелері туралы басшылықты хабардар ету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
615-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10410500 - Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің
атауы және коды:
10 Қызметтер
104 Көлік қызметі
1041 Көлік қызметі
Мамандығы:
10410500 - Жол қозғалысын ұйымдастыру
Біліктілігі:

РО 4.3. Контролировать процедуры идентификации свойств перевозимых опасных грузов.
РО 4.4. Контролировать состояние транспортных средств, используемых в перевозке опасных грузов.
РО 4.5. Контролировать наличие состояние и правильность использования защитных и предохранительных средств.
ПК 5. Осуществлять организацию и управление пассажирскими перевозками и системой обслуживания пассажиров
ПМ 5. Организация и управление пассажирскими перевозками и системой обслуживания пассажиров
РО 5.1. Организовывать проведение обследования пассажиропотоков с последующим контролем.
РО 5.2. Организовывать пассажирские перевозки.
РО 5.3. Контролировать соблюдение правил пассажирских перевозок.
РО 5.4. Организовывать обслуживание пассажиров.
РО 5.5. Контролировать качество обслуживания пассажиров.
ПК 6. Обеспечивать безопасность пассажирских перевозок на линиях маршрутов общественного транспорта
ПМ 6. Обеспечение безопасности пассажирских перевозок на линиях маршрутов общественного транспорта
РО 6.1. Осуществлять мониторинг движения пассажирского транспорта.
РО 6.2. Устранять нарушения в сфере пассажирских перевозок на линиях маршрутов общественного транспорта.
РО 6.3. Организовывать работу контрольно-ревизионной деятельности.
ПК 7. Осуществлять управление и контроль за работой диспетчерской службы
ПМ 7. Управление и контроль за работой диспетчерской службы
РО 7.1. Осуществлять кадровое, материально-техническое обеспечение диспетчерской службы.
РО 7.2. Осуществлять руководство работой диспетчерской службы.
РО 7.3. Контролировать выполнение работ сотрудниками диспетчерской службы.
РО 7.4. Информировать руководство о результатах работы диспетчерской службы.
Приложение 615
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10410500 - Организация дорожного движения"
Сноска. Приказ дополнен приложением 615 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
104 Транспортные услуги
1041 Транспортные услуги
Специальность:
10410500 - Организация дорожного движения
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10410501 - Жол қозғалысын ұйымдастыру қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Көлік құралдарын тексеру
КМ 1. Көлік құралдарын тексеру
ОН 1.1. Стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану.
ОН 1.2. Жол қозғалысы қауіпсіздігін ұйымдастыру үшін құжаттар дайындау.
ОН 1.3. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мәліметтерді талдау.
ОН 1.4. Техникалық тексеру процедураларын орындау.
КҚ 2. Жол қозғалысына қатысушылардың жол жүрісі және еңбекті қорғау қағидаларын сақтауын қамтамасыз ету
КМ 2. Жол қозғалысына қатысушылардың жол жүрісі және еңбекті қорғау қағидаларын сақтауын қамтамасыз ету
ОН 2.1. Жол қозғалысы ережелерін жол қозғалысына қатысушылармен қарым-қатынаста қолдану.
ОН 2.2. Жүргізушінің психофизиологиялық жағдайын анықтау үшін арнайы білімді пайдалану.
ОН 2.3. Жол қозғалысына қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау кезінде қарым-қатынас этикасын меңгеру.
КҚ 3. Көлік, қорғаныс және қауіпсіздік құралдарын қолданудың қол жетімділігін, жай -күйін және дұрыстығын бақылау
КМ 3. Көлік, қорғаныс және қауіпсіздік құралдарын қолданудың қол жетімділігін, жай -күйін және дұрыстығын бақылау
ОН 3.1. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуде озық технологияларды меңгеру.
ОН 3.2. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша бақылау жүргізудің ұтымды әдісін таңдау.
ОН 3.3. Қауіпсіздік техникасы және экологиялық қауіпсіздік бойынша қабылданған шаралардың жеткіліктілігін бақылау.
КҚ 4. Қауіпсіз жол қозғалысын ұйымдастыру
КМ 4. Қауіпсіз жол қозғалысын ұйымдастыру
ОН 4.1. Жол қозғалысының сипаттамаларын анықтау.
ОН 4.2. Жол қозғалысы кестелерін әзірлеу.
ОН 4.3. Көліктің қауіпсіз қозғалысы бойынша жолдарға қойылатын талаптарды анықтау.
ОН 4.4. Жол қауіпсіздігі бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру.
ОН 4.5. Қауіпсіз жол қозғалысы ережелерінің орындалуын бақылау.
ОН 4.6. Көлік құралдарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету саласындағы шараларды әзірлеу.
ОН 4.7. Көлік құралдарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету стратегиясының орындалуын бақылау.
КҚ 5. Көлік құралдары мен жабдықтардың, пайдалану объектілерінің жай-күйіне техникалық қадағалау жүргізуді ұйымдастыру
КМ 5. Көлік құралдары мен жабдықтардың, пайдалану объектілерінің жай-күйіне техникалық қадағалау жүргізуді ұйымдастыру

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10410501 - Прикладной бакалавр организации дорожного движения"
ПК 1. Инспектировать транспортные средства
ПМ 1. Инспектирование транспортных средств
РО 1.1. Применять основные положения стандартизации и сертификации.
РО 1.2. Готовить документы для организации безопасности дорожного движения.
РО 1.3. Анализировать сведения в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
РО 1.4. Проводить процедуры технического осмотра.
ПК 2. Обеспечивать соблюдение участниками дорожного движения правил дорожного движения и охраны труды
ПМ 2. Обеспечение соблюдения участниками дорожного движения правил дорожного движения и охраны труда
РО 2.1. Использовать правила дорожного движения в общении с участниками дорожного движения.
РО 2.2. Определять психофизиологическое состояние участников дорожного движения.
РО 2.3. Владеть этикой общения при взаимодействии с участниками дорожного движения.
ПК 3. Контролировать наличие, состояние, правильность использования транспортных, защитных и предохранительных средств
ПМ 3. Контроль над наличием, состоянием и правильностью
использования транспортных, защитных и предохранительных средств
РО 3.1. Владеть передовыми технологиями в обеспечении безопасности дорожного движения.
РО 3.2. Выбирать рациональный метод проведения контроля по обеспечению безопасности дорожного движения.
РО 3.3. Контролировать достаточность принятых мер по технике безопасности и экологической безопасности.
ПК 4. Организовывать безопасное дорожное движение
ПМ 4. Организация безопасного дорожного движения
РО 4.1. Определять характеристики дорожного движения.
РО 4.2. Разрабатывать схемы дорожного движения.
РО 4.3. Определять требования к дорогам по безопасному
движению транспорта.
РО 4.4. Организовывать работу подразделения по обеспечению безопасного дорожного движения.
РО 4.5. Контролировать исполнение нормативных документов по безопасному дорожному движению.
РО 4.6. Разрабатывать мероприятия в области обеспечения безопасной эксплуатации автотранспортных средств.
РО 4.7. Контролировать реализацию стратегии в области обеспечения безопасной эксплуатации автотранспортных средств.
ПК 5. Организовывать технический надзор за состоянием транспортных средств и оборудования, объектов эксплуатации
ПМ 5. Организация технического надзора над состоянием транспортных средств и оборудования, объектов эксплуатации

ОН 5.1. Техникалық қадағалаудың әдістері мен құралдарын анықтау.
ОН 5.2. Көлік құралдарының және объектілердің жабдықтарының жағдайына техникалық қадағалауды
жүргізу.
ОН 5.3. Нормативтік ауытқуларды анықтау.
ОН 5.4. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес құжаттаманы ресімдеу.
ОН 5.5. Көлік құралдарын техникалық қадағалауды бақылау.
ОН 5.6. Көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеумен айналысатын жүргізушілердің және басқа жұмысшылардың жұмысын қадағалау.
КҚ 6. Көлік құралдарының жүргізушілерін дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 6. Көлік құралдарының жүргізушілерін дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
ОН 6.1. Оқу процесін ұйымдастыру.
ОН 6.2. Нарық жағдайын зерттеу және бағалау арқылы өндірілген қызметтерге сұранысты талдау.
ОН 6.3. Нұсқаушыларды, өндірістік көлік жүргізуді оқыту шеберлерінің, әдіскерлердің және басқа мамандар-дың жұмысын үйлестіру.
ОН 6.4. Жүргізушілерді оқыту тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
КҚ 7. Алдын алу шараларын әзірлеу, жүзеге асыру және бақылау
КМ 7. Алдын алу шараларын әзірлеу, жүзеге асыру және бақылау
ОН 7.1. Жол-көлік оқиғаларының алдын алу бойынша шаралар мен оларды іске асыру бағдарламаларын әзірлеу.
ОН 7.2 Алдын алу шараларын жүргізу.
ОН 7.3. Алдын алу шараларын сақтамау себептерін анықтау.
ОН 7.4. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша профилактикалық іс-шаралардың орындалуы туралы есеп дайындау.
ОН 7.5. Кәсіпорынның көлік құралдарын пайдаланумен байланысты жол-көлік оқиғаларын талдау.
ОН 7.6. Профилактикалық іс-шараларды орындау бойынша жұмысты бақылау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
617-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің "10410600 - Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Ескерту. Үлгілік оқу жоспарымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.04.2022 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім деңгейінің атауы және коды:
10 Қызметтер
104 Көлік қызметі
1041 Көлік қызметі
Мамандығы:
10410600 - Cу көлігін пайдалану (бейін бойынша)
Біліктілігі:

РО 5.1. Определять методы и инструменты технического надзора.
РО 5.2. Проводить технический надзор над состоянием транспортных средств и оборудования объектов.
РО 5.3. Выявлять отклонения от нормативных требований.
РО 5.4. Оформлять документацию в соответствии с действующими нормативными документами.
РО 5.5. Контролировать проведение технического надзора автотранспортных средств.
РО 5.6. Контролировать работу водителей и других работников, задействованных в процессах технической эксплуатации и ремонта автотранспортных средств.
ПК 6. Организовывать работы по подготовке водителей автотранспортных средств
ПМ 6. Организация работ по подготовке водителей автотранспортных средств
РО 6.1. Организовывать учебный процесс.
РО 6.2. Анализировать спрос на производимые услуги посредством изучения и оценки ситуации на рынке.
РО 6.3. Координировать работу преподавателей мастеров производственного обучения вождению, методистов и прочих специалистов.
РО 6.4. Разрабатывать предложения по повышению эффективности подготовки водителей.
ПК 7. Организовывать разработку, проведение и контроль профилактических мероприятий
ПМ 7. Разработка проведение и контроль профилактических мероприятий
РО 7.1. Разрабатывать мероприятия и программы их внедрения по профилактике дорожно-транспортных происшествий.
РО 7.2. Проводить профилактические мероприятия.
РО 7.3. Выявлять причины несоблюдения профилактических мероприятий.
РО 7.4. Составлять отчет о проведении профилактических мер по безопасности дорожного движения.
РО 7.5. Проводить анализ дорожно-транспортных происшествий, связанных с эксплуатацией автотранспортных средств предприятия.
РО 7.6. Контролировать работу по выполнению профилактических мероприятии.
Приложение 617
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "10410600 - Эксплуатация водного транспорта (по профилю)"
Сноска. Приказ дополнен приложением 617 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 04.04.2022 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код и наименование уровня образования:
10 Службы
104 Транспортные услуги
1041 Транспортные услуги
Специальность:
10410600 - Эксплуатация водного транспорта (по профилю)
Квалификация:

ОН 4.1. Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
ОН 4.2. Кәсіпорында болып жатқан экономикалық процестерді талдау және бағалау.
ОН 4.3. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
ОН 4.4. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру мен жүргізудің ғылыми және заңнамалық негіздерін меңгеру.
ОН 4.5. Бизнестің қазіргі жағдайын көрсететін проблемаларды, тәсілдер мен тенденцияларды бағалау.
Кәсіптік модульдер
"5AB10410601– Cу көлігін пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 1. Кемені ұстап тұру, кемені арқандап байлауды, кеме құрылғылары мен механизмдерін техникалық пайдалануды орындау
КМ 1. Кемені берілген бағытта ұстап тұру жәнекеме құрылғылары мен механизмдерін техникалық пайдалану бойынша операцияларды орындау
ОН 1.1. Кемені берілген бағытта ұстау.
ОН 1.2. Кеменің навигациялық техникалық құралдарын пайдалану.
ОН 1.3. Кеменің палубалық механизмдерін пайдалану.
КҚ 2. Кеменің төзімділігі үшін күрес, кемені күзету жөніндегі іс-шараларды кемелердің құрылысын білуді ескере отырып орындау
КМ 2. Кеменің төзімділігі үшін күрес, кемені күзету жөніндегі іс-шараларды кемелердің құрылысын білуді ескере отырып орындау
ОН 2.1. Кемелердің негізгі түрлерін ажырату.
ОН 2.2. Кеме корпустарының сызбаларын оқу.
ОН 2.3. Кемелердің жалпы құрылымын меңгеру.
ОН 2.4. Кеменің төзімділігі үшін күрестің барлық құралдары мен тәсілдерін пайдалану.
ОН 2.5. Кеме бортында алғашқы көмекті көрсету.
ОН 2.6. Кемелердің қару-жарағы мен жабдықтарының құрамын тексеру.
КҚ 3. Навигациялық жабдықты күтіп ұстау және қызмет көрсету жөніндегі талаптарды орындау
КМ 3. Навигациялық жабдықты күтіп ұстау және қызмет көрсету жөніндегі талаптарды орындау
ОН 3.1. Навигациялық құрал- жабдықты қоюға және алып тастауға қатысу.
ОН 3.2. Навигациялық құрал-жабдықты ұстауға және қызмет көрсетуге қатысу.
ОН 3.3. Өзендердің, көлдердің, су қоймаларының негізгі элементтерін және ішкі кеме қатынасы жолдарындағы ағыстардың түрлерін анықтау.
ОН 3.4. Кемелерде қызметті ұйымдастырудың негізгі ережелерін, Қазақстан Республикасының Ішкі су жолдарында жүзу ережелерін пайдалану.
ОН 3.5. Кемелік басқару органдарын пайдалану кезінде жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
КҚ 4. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, кеменің жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 4. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, кеменің жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету

РО 4.1. Владеть основными вопросами в области экономической теории.
РО 4.2. Анализировать и оценивать экономические процессы, происходящие на предприятии.
РО 4.3. Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
РО 4.4. Владеть научными и законодательными основами организации и ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
РО 4.5. Оценивать проблемы, подходы и тенденции, отражающие современное состояние бизнеса.
Профессиональные модули
Квалификация "5AB10410601 - Прикладной бакалавр эксплуатации водного транспорта"
ПК 1. Удерживать судно, выполнять швартовку судна, техническую эксплуатацию судовых устройств и механизмов
ПМ 1. Удержание судна на заданном курсе и выполнение операций по технической эксплуатации судовых устройств и механизмов
РО 1.1. Удерживать судно на заданном курсе.
РО 1.2. Использовать судовые навигационные технические средства.
РО 1.3. Использовать палубные механизмы судна.
ПК 2. Выполнять мероприятия по борьбе за живучесть судна, охране судна с учетом знания устройства судов
ПМ 2. Выполнение мероприятий по борьбе за живучесть судна, охране судна с учетом знания устройства судов
РО 2.1. Различать основные типы судов.
РО 2.2. Читать чертежи корпусов судов.
РО 2.3. Обладать знаниями по общему устройству судов.
РО 2.4. Использовать все средства и способы борьбы за живучесть судна.
РО 2.5. Оказывать первую помощь на борту судна.
РО 2.6. Проверять состав вооружения и оборудования судов.
ПК 3. Выполнять требования по содержанию и обслуживанию навигационного оборудования
ПМ 3. Выполнение требований по содержанию и обслуживанию навигационного оборудования
РО 3.1. Участвовать в выставлении и снятии навигационного оборудования.
РО 3.2. Участвовать в содержании и обслуживании навигационного оборудования.
РО 3.3. Определять основные элементы рек, озер, водохранилищ и разновидности течений на внутренних судоходных путях.
РО 3.4. Использовать основные положения организации службы на судах, правил плавания по внутренним водным путям Республики Казахстан.
РО 3.5. Владеть навыками работы при использовании судовых рулевых органов.
ПК 4. Обеспечивать эксплуатацию и обслуживание судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне
ПМ 4. Обеспечение эксплуатации и обслуживания судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне

ОН 4.1. Кеменің энергетикалық қондырғыларын пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 4.2. Кеме жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 4.3. Кемеде жөндеу жүргізу.
КҚ 5. Вахтаны қайта тапсыру, жүргізілген операцияларға бақылау жүргізу, вахта бастығына есеп беру
КМ 5. Вахтаны қайта тапсыру, жүргізілген операцияларға бақылау жүргізу, вахта бастығына есеп беру
ОН 5.1. Рөлге және барлық қолданылатын құрылғылар мен механизмдерге визуалды тексеру жүргізу.
ОН 5.2. Кеменің құрылғылары мен механизмдерін бақылауды жүзеге асыру.
ОН 5.3 Вахта бастығына орындалған жұмыс туралы баяндау.
КҚ 6. Кемені басқару, маневр жасау, кемелердің қауіпсіз жүзуін және тұрағын қамтамасыз ету, кеме жұмыстарын ұйымдастыру және орындау
КМ 6. Кемені басқару және кеме жұмыстарын орындау
ОН 6.1. Рейсті ұйымдастыру және жоспарлау бойынша рәсімдерді орындау.
ОН 6.2. Қозғалыс кезінде және маневрлерді орындау кезінде кемені басқару.
ОН 6.3. Кемені жүріс режимінде басқару.
ОН 6.4. Кеменің навигациялық аспаптары мен құралдарын пайдалану.
КҚ 7. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, кеменің жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КМ 7. Кеменің энергетикалық қондырғыларын, кеменің жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
ОН 7.1. Кеменің энергетикалық қондырғыларын пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 7.2. Кеме жүйелері мен механизмдерін қосалқы деңгейде пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау.
ОН 7.3. Кемеде қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
КҚ 8. Кеме операцияларын басқаруды орындау
КМ 8. Кеме операцияларын басқару
ОН 8.1. Төзімділік үшін күрес құралдарының қауіпсіздігін, сенімділігі мен жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету.
ОН 8.2. Кеме қауіпсіздігін басқару жүйесін қолдану.
ОН 8.3. Көлік оқиғалары және авариялық жағдайлар кезінде міндеттерді орындау.
ОН 8.4. Авариялық жағдайларда кемені қалдыру кезінде міндеттерді орындау.
ОН 8.5. Қоршаған ортаның ластануының алдын алу және оны болдырмау жөніндегі міндеттерді орындау.
КҚ 9. Басқару деңгейінде жүктерді орналастыру, жүктерді тиеу мен түсіру
КМ 9. Басқару деңгейінде жүктерді орналастыру, жүктерді тиеу мен түсіруді орындау
ОН 9.1. Жүктерді тасымалдауды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
ОН 9.2. Жүктерді тасымалдау, тиеу және түсіру ережелерінің талаптарын орындау.
ОН 9.3. Кеменің көлік операцияларын орындауға жалпы дайындығын тексеруді орындау.

РО 4.1. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых энергетических установок.
РО 4.2. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне.
РО 4.3. Производить ремонт на судне.
ПК 5. Пересдать вахту, провести контроль проведенных операций, отчитаться вахтенному начальнику
ПМ 5. Пересдача вахты, контроль проведенных операций, отчет вахтенному начальнику
РО 5.1. Проводить визуальный осмотр рулевого и всех используемых устройств и механизмов.
РО 5.2. Осуществлять контроль за устройствами и механизмами судна.
РО 5.3. Докладывать вахтенному начальнику о выполненной работе.
ПК 6. Управлять судном, маневрировать, обеспечивать безопасное плавание и стоянки судов, организовывать и выполнять судовые работы
ПМ 6. Управление судном и выполнение судовых работ
РО 6.1. Выполнять процедуры по организации и планированию рейса.
РО 6.2. Управлять судном при движении и выполнении маневров.
РО 6.3. Управлять судном в ходовом режиме работы.
РО 6.4. Использовать судовые навигационные приборы и и инструменты.
ПК 7. Обеспечивать эксплуатацию и обслуживание судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне
ПМ 7. Обеспечение эксплуатации и обслуживания судовых энергетических установок, судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне
РО 7.1. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых энергетических установок.
РО 7.2. Выполнять обязанности по эксплуатации и обслуживанию судовых систем и механизмов на вспомогательном уровне.
РО 7.3. Производить обслуживание и ремонт на судне.
ПК 8. Выполнять управление операциями судна
ПМ 8. Управление операциями судна
РО 8.1. Обеспечивать безопасность, надежность и работоспособность средств борьбы за живучесть.
РО 8.2. Применять системы управления безопасностью судна.
РО 8.3. Выполнять обязанности при транспортных происшествиях и аварийных случаях.
РО 8.4. Выполнять обязанности при оставлении судна в аварийных ситуациях.
РО 8.5. Выполнять обязанности по предупреждению и предотвращению загрязнения окружающей среды.
ПК 9. Размещать грузы, выполнять погрузку и выгрузку грузов на уровне управления
ПМ 9. Выполнение размещения, погрузки и выгрузки грузов на уровне управления
РО 9.1. Осуществлять организацию перевозки грузов.
РО 9.2. Выполнять требования правил перевозки, погрузки и выгрузки грузов.
РО 9.3. Выполнять проверку общей готовности судна к выполнению транспортных операций.

ОН 9.4. Кеме машиналарының, құрылғылары мен механизмдерінің жарамдылығын тексеруді, баптауды және реттеуді орындау.
КҚ 10. Кеменің белгіленген техникалық құжаттамасын жүргізу және ресімдеу
КМ 10. Кеменің белгіленген техникалық құжаттамасын жүргізу және ресімдеу
ОН 10.1. Өзінің меңгеріміндегі техникалық құжаттарын уақытылы алу, сақтау, есепке алу және жүргізуді қамтамасыз ету.
ОН 10.2. Кеме құжаттарын ресімдеу.
ОН 10.3. Тасымалдау құжаттары бойынша жүктерді қабылдау мен беруді орындау.
КҚ 11. Жалпы кеме қызметін атқаруды ұйымдастыруды қоса алғанда кемені басқаруды орындау
КМ 11. Басқару деңгейінде кеме жүргізу және жалпы кеме қызметін атқаруды ұйымдастыру
ОН 11.1. Рейсті ұйымдастыруды жоспарлау.
ОН 11.2. Әр түрлі жағдайларда кеменің орналасқан жерін анықтау.
ОН 11.3. Қауіпсіз кеме жүргізуді қамтамасыз ету үшін навигациялық ақпаратты бағалау.
КҚ 12. Жолаушылар мен жүктердің орналасуын басқару, үйлестіру және бақылау
КМ 12. Жолаушылар мен жүктердің орналасуын басқару, үйлестіру және бақылау
ОН 12.1. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды орындау.
ОН 12.2. Жүк тасымалдауды ұйымдастыруды орындау.
ОН 12.3. Жүктердің сақталуын қамтамасыз ету.
КҚ 13. Кеме операцияларын басқару
КМ 13. Кеме операцияларын басқару
ОН 13.1. Жолаушылар мен жүкті тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ОН 13.2. Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарымен су көлігі және су ресурстары саласындағы халықаралық құқық нормаларын орындауды бақылау.
ОН 13.3. Авариялық және басқа да төтенше жағдайларда әрекет ету жоспарларын әзірлеу.

РО 9.4. Выполнять проверку исправности, наладку и регулировку судовых машин, устройств и механизмов.
ПК 10. Вести и оформлять установленную судовую техническую документацию
ПМ 10. Ведение и оформление установленной судовой технической документации
РО 10.1. Обеспечивать своевременное получение, хранение, учет и ведение технической документации своего заведования.
РО 10.2. Оформлять судовые документы.
РО 10.3. Выполнять прием и передачу грузов по перевозочным документам.
ПК 11. Выполнять управление судном, включая организацию несения общесудовой службы
ПМ 11. Судовождение на уровне управления и организация несения общесудовой службы
РО 11.1. Планировать организацию рейса.
РО 11.2. Определять местоположение судна в различных условиях.
РО 11.3.Оценивать навигационную информацию для обеспечения безопасного судовождения.
ПК 12. Управлять, координировать и контролировать размещение пассажиров и грузов
ПМ 12. Управление, координация и контроль размещения пассажиров, перевозки грузов
РО 12.1. Выполнять организацию перевозки пассажиров.
РО 12.2. Выполнять организацию перевозки груза.
РО 12.3. Обеспечивать сохранность грузов.
ПК 13. Командовать операциями судна
ПМ 13. Командование операциями судна
РО 13.1. Обеспечивать безопасность перевозки пассажиров и груза.
РО 13.2. Контролировать выполнение требований законодательства Республики Казахстан и нормы международного права в области водного транспорта и водных ресурсов.
РО 13.3. Разрабатывать планы действий в аварийных и других чрезвычайных ситуациях.