Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының көліктік бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 230 және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 141 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16597 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабы 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының көліктік бақылауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2018 жылы 27 ақпан № 141
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылы 19 ақпан № 230
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының көліктік бақылауды жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил осуществления должностными лицами органов государственных доходов транспортного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 230 и Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16597.
В соответствии с пунктом 9 статьи 402 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления должностными лицами органов государственных доходов транспортного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ Ж. Қасымбек
Министр финансов
Республики Казахстан
_________Б. Султанов
Утверждены
совместным приказом
Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 141
и Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 230
Правила осуществления должностными лицами органов государственных доходов транспортного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения

1. Осы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының көліктік бақылауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабы 9-тармағына сәйкес әзірленген және жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнама талаптарын сақтауын тексеру мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде (бұдан әрі – өткізу пункттері) мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының көліктік бақылауды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автомобильмен тасымалдауды көліктік бақылау Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының көліктік бақылауды жүргізу тәртібі Параграф 1. Көліктік бақылауды жүргізу кезінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының әрекеті
3. Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік шекарасы арқылы автокөлік құралдарының (бұдан әрі – АКҚ) жүру кезінде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары (бұдан әрі ˗ лауазымды адам):
1) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыру кезінде рұқсат ету жүйесі талаптарының орындалуына, мыналардың:
жүргізушінің жеке басын куәландыратын құжатпен бірге көлік құралын басқару құқығына ие жүргізуші куәлігі не жүргізуші куәлігінің орнына берілген уақытша куәліктің;
көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік не көлік құралының меншік құқығы туралы куәландыратын құжаттың;
тасымалданатын жүктерге арналған (тауар-көліктік жүкқұжат) және көлік құралына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттардың;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өту үшін рұқсат құжаттарының;
ірігабаритті және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарының жүруіне арналған арнайы рұқсаттың;
1, 6 және 7– сыныптардағы қауіпті жүктерді тасымалдауға арнайы рұқсаттың болуын тексеру арқылы бақылау жүргізеді;
2) халықаралық тасымалдау үшiн белгiленген көлiк құралдарының жүру маршрутының сәйкестiгiне тексеру жүргізеді;

1. Настоящие Правила осуществления должностными лицами органов государственных доходов транспортного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 402 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республики Казахстан" и определяют порядок осуществления должностными лицами органов государственных доходов транспортного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – пункты пропуска).
2. Транспортный контроль за автомобильными перевозками по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Глава 2. Порядок осуществления должностными лицами органов государственных доходов транспортного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза
Параграф 1. Действия должностных лиц органов государственных доходов при проведении транспортного контроля
3. При проезде автотранспортных средств (далее – АТС) через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) должностное лицо органов государственных доходов (далее – должностное лицо):
1) проводит контроль за исполнением требований разрешительной системы при организации международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, путем проверки наличия:
водительского удостоверения на право управления транспортным средством либо временного удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, с документом, удостоверяющим личность водителя;
свидетельства о государственной регистрации транспортного средства либо документа, свидетельствующего о праве собственности на транспортное средство;
документа на провозимый груз (товарно-транспортную накладную) и иных установленных законодательством Республики Казахстан документов на транспортное средство;
разрешительных документов на проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств;
специального разрешения на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7;
2) проводит проверку на соответствия маршрута следования транспортного средства, установленного для международного сообщения;

3) отандық және шетелдік тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасы аумағында белгіленген көлік құралдарының рұқсат етілген габариттік және салмақтық параметрлерін сақтауына бақылау жүргізеді;
4) көлiк құралдары иелерiнiң көлiк құралдары иелерi жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу мiндеттемесiнiң орындалуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
5) жолаушылар алдында тасымалдаушылардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерді тасымалдаушылардың орындауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
6) тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 26 наурызда № 349 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдау қағидасын сақтауын бақылау, сондай-ақ автобус салондарында жүк тасымалдауға жол бермеу;
7) тасымалдаушылардың халықаралық қатынастарда тез бұзылатын жүктердi тасымалдауды орындайтын қозғалмалы құрамға қойылатын талаптарды сақтауын бақылау;
4. Өз мемлекетiнiң тiркеу және айырым белгiсiнсiз Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк жол жүретiн шетелдiк автокөлiк құралының жүрiп өтуi, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурызда № 353 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген), Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану қағидасына сәйкес берілетiн транзиттiк жол жүруге арналған рұқсат негiзiнде жүзеге асырылады.
Берілген транзиттiк жол жүруге арналған рұқсаттар осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес "KZ" жүру үшін отандық рұқсаттар беру журналында тіркеледі.
5. Лауазымды адам жүргізілген көліктік бақылаудың нәтижесі бойынша осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автокөлік құралдарының есебі журналына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитетінің көліктік деректер базасының ақпараттық талдау жүйесіне АКҚ туралы мәліметтерді енгізу бойынша әрекеттерді жүзеге асырады.
Параграф 2. АКҚ нақты салмағын және габаритті параметрлерін тексеру кезінде лауазымды адамдардың әрекеттері
6. Лауазымды адамдар АКҚ нақты салмағын және габаритті параметрлерін тексеруді көлік құралдарының салмағы мен габаритті параметрлерін айқындаудың сертификатталған автоматтандырылған жүйесін және АКҚ салмағын және габаритті параметрлерін өлшеуді бақылау үшін қолданылатын бейнебақылауды (бұдан әрі – өлшеу жабдығы) пайдалану арқылы жүзеге асырады, АКҚ салмағы мен габаритті параметрлерінің нәтижесі өлшеу құралдарының деректер базасында сақталады.

3) проводит контроль за соблюдением отечественными и иностранными перевозчиками допустимых габаритных и весовых параметров автотранспортных средств, установленных на территории Республики Казахстан;
4) осуществляет государственный контроль за выполнением владельцами транспортных средств обязанности по заключению договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
5) осуществляет государственный контроль за выполнением перевозчиками обязанности по заключению договора обязательного страхования ответственности перевозчиков перед пассажирами;
6) осуществляет контроль за соблюдением перевозчиками Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года№ 349 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550), а также недопущение перевозок грузов в салонах автобусов;
7) осуществляет контроль за соблюдением перевозчиками требований к подвижному составу, выполняющему перевозки скоропортящихся грузов в международном сообщении;
4. Проезд иностранного автотранспортного средства, следующего транзитом по территории Республики Казахстан без регистрационного и отличительного знака своего государства, осуществляется на основании разрешения на транзитный проезд, выдаваемого в соответствии с Правилами применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11704).
Выданные разрешения на транзитный проезд регистрируются в Журнале выдачи отечественных разрешений на поездку "KZ" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Должностным лицом по результатам проведенного транспортного контроля осуществляются действия по внесению сведений об АТС в Журнал учета автотранспортных средств по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также в информационно-аналитическую систему транспортной базы данных Комитета транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Параграф 2. Действия должностных лиц при осуществлении проверки фактических весовых и габаритных параметров АТС
6. Должностными лицами проверка фактических весовых и габаритных параметров АТС осуществляется с использованием сертифицированной автоматизированной системы определения весовых и габаритных параметров транспортных средств и видеонаблюдения, используемая для контроля за измерением весовых и габаритных параметров АТС (далее – измерительное оборудование), результаты весовых и габаритных параметров АТС сохраняется в базе данных измерительного оборудования.

7. Өлшеу жабдығы арқылы АКҚ жүруі кезінде мыналар жүзеге асырылады:
1) АКҚ нөмірі, тіркеме нөмірі автоматты түрде анықталады;
2) АКҚ габариттік параметрлерін өлшеу;
3) АКҚ салмақтық параметрлерін айқындау.
8. Өлшеу жабдықтарының бұзылуы (сынуы) орын алған жағдайда өткізу пунктінің басшысы бұл туралы қызметтік жазбамен кедендік бақылау техникалық құралдарының жұмыс істеуіне жауапты аумақтық органның бөлімшесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне баяндайды.
Мұндай жағдайларда АКҚ-ның салмағы мен габаритті параметрлерін айқындау үшін резервтік сертификатталған алып жүрілетін астына қойылатын таразылар мен қолмен өлшейтін құралдар пайдаланылады.
Бұл ретте, өлшеу жабдықтарын қолданбай АКҚ салмағын және габаритті параметрлерін өлшеу туралы шешімді тиісті өткізу пунктінің басшысы қабылдайды.
Осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лауазымды адам салмағын және габаритті параметрлерін қолмен өлшеу нәтижелерінің дұрыстығын растайтын, қолы қойылған және көрсетілген тұлғаның жеке нөмірлі мөрімен куәландырылған екі данада Қолмен өлшеу туралы актін жасайды.
Қолмен өлшеу туралы актінің бір данасы тасымалдаушыға немесе АКҚ жүргізушісіне беріледі, екiншi данасы мемлекеттік кірістер органында (бұдан әрі – МКО) қалады және осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автокөлiк құралдарының салмағын және габаритті параметрлерін Қолмен өлшеу туралы актілерді есепке алу журналына мәліметтер енгізіледі.
Резервтік жабдықтарда жүргізілетін АКҚ салмағы мен габаритті параметрлерін өлшеу нәтижелері қолмен жасау режимінде өлшеу жабдықтарының деректер базасына енгізіледі.
9. Қазақстан Республикасының аумағына кіру кезінде АКҚ рұқсат етілген салмақтық және габаритті параметрлері асып кеткен фактілер анықталған жағдайда, мынадай:
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 571-бабына сәйкес тасымалдаушыны әкімшілік жауапкершілікке тарту бойынша;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11395 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес арнайы рұқсат беру бойынша шаралар қолданылады.
Осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес МКО лауазымды адамы берген арнайы рұқсат Арнайы рұқсат бланкілерін беру журналына тіркеледі.
Тасымалдаушы арнайы рұқсатты алудан бас тартса, тасымалдаушының өтініші бойынша өткізу пунктінің лауазымды адамы Қазақстан Республикасының аумағында орнатылған салмақтық және габаритті параметрлерге сәйкес келтіру үшін АКҚ түсіруге жол береді.
АКҚ салмағы мен габаритті параметрлері сәйкестікке келтірілгеннен кейін өлшеу жабдығын пайдалану арқылы АКҚ қайта өлшеу жүргізіледі.

7. При проезде АТС через измерительное оборудование осуществляется следующее:
1) автоматически определяется номер АТС, номер прицепа;
2) измерение габаритных параметров АТС;
3) определение весовых параметров АТС.
8. В случае возникновения неисправности (поломки) измерительного оборудования руководитель пункта пропуска докладывает об этом служебной запиской в подразделение территориального органа, ответственное за работу технических средств таможенного контроля, а также в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
В таких случаях для определения весовых и габаритных параметров АТС используются резервные сертифицированные переносные подкладные весы и ручные измерительные инструменты.
При этом решение об измерении весовых и габаритных параметров АТС без применения измерительного оборудования принимается руководителем соотвествующего пункта пропуска.
Должностным лицом составляется Акт ручного измерения в двух экземплярах по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подтверждающий достоверность результатов ручного измерения весовых и габаритных параметров, который подписывается и заверяется личной номерной печатью указанного лица.
Один экземпляр Акта ручного измерения выдается перевозчику или водителю АТС, второй экземпляр остается в органе государственных доходов (далее - ОГД), данные из которого вносятся в Журнал учета Актов ручного измерения весовых и габаритных параметров автотранспортных средств по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Результаты измерения весовых и габаритных параметров АТС, проведенных на резервном оборудовании, вносятся в базу данных измерительного оборудования в ручном режиме.
9. В случае выявления фактов превышения допустимых весовых и габаритных параметров АТС при въезде на территорию Республики Казахстан, принимаются меры:
по привлечению перевозчика к административной ответственности в соответствии со статьей 571 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
по выдаче специального разрешения, в соответствии с Правилами организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11395).
Выданные должностным лицом ОГД специальные разрешения регистрируются в Журнале выдачи бланков специальных разрешений по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При отказе перевозчика от получения специального разрешения, должностным лицом пункта пропуска по обращению перевозчика допускается проведение разгрузки АТС для приведения соответствия установленным на территории Республики Казахстан весовым и габаритным параметрам.
После приведения в соответствие весовых и габаритных параметров АТС проводится повторное измерение АТС с использованием измерительного оборудования.