Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 411 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 сәуірде № 16751 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 28 наурыздағы
№ 411 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Кәсіби бухгалтерлерге қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 13 желтоқсандағы № 455 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5050 болып тіркелген, 2008 жылғы 11 қаңтарда "Юридическая газета" № 4 (1404) газетасында жарияланған) бұйрығында:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби бухгалтерлерге қойылатын біліктілік талаптарында осы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 марта 2018 года № 411. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2018 года № 16751
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Султанов
Утвержден
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 марта 2018 года № 411
Перечень некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2007 года № 455 "Об утверждении Квалификационных требований, предъявляемых к профессиональным бухгалтерам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5050, опубликован 11 января 2008 года в газете "Юридическая газета" № 4 (1404)):
Квалификационные требования, предъявляемые к профессиональным бухгалтерам, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).

2. "Бастапқы есеп құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген, 2013 жылғы 16 наурызда № 88 (28027) "Егемен Қазақстан" газетте жарияланған) бұйрығында:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес ҰМА-1 нысаны осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес Түг-2 нысаны орыс тілінде осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді.
3. "Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 290 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9623 болып тіркелген, 2014 жылғы 12 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бұйрығында:
Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру қағидаларында көрсетілген бұйрықпен бекітілген:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңының 20-бабы 5-тармағының 12-1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру тәртiбiн белгiлейдi.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру үшiн үш жылдық кезең белгіленеді, оның ішінде 120 оқу сағатын жинау қажет. Үш жылдық кезең кәсіби бухгалтер сертификатын алған жылдан кейінгі жылы басталады. Үш жылдық кезеңге кәсіби бухгалтерлік бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, бақылау-тексеру, есеп-талдамалық салаларында немесе жоғары, ортадан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарында бухгалтерлік есеп пен аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында жұмыс өтілі, сондай-ақ бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша еңбекақы сақталмайтын демалыс үзілісі қосылмайды.".
4. "Кәсіби бухгалтерлікке кандидаттарды сертификаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 291 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9620 болып тіркелген, 2014 жылғы 12 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бұйрығында:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби бухгалтерлікке кандидаттарды сертификаттауды жүргізу қағидаларында:

2. В приказе Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265, опубликован 16 марта 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 97-98 (27371-27372)):
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в форму ДА-1 согласно приложению 16 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
в форму Инв-2 согласно приложению 33 к указанному приказу на русском языке изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню, текст на государственном языке не меняется.
3. В приказе Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 290 "Об утверждении Правил повышения квалификации профессиональных бухгалтеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9623, опубликован 12 августа 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах повышения квалификации профессиональных бухгалтеров, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила повышения квалификации профессиональных бухгалтеров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют порядок повышения квалификации профессиональных бухгалтеров.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для повышения квалификации профессиональных бухгалтеров устанавливается трехлетний период, в течение которого необходимо набрать 120 часов обучения. Трехлетний период начинается с года, следующего за годом получения сертификата профессионального бухгалтера. В трехлетний период не включается перерыв в стаже работы профессионального бухгалтера в бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной, учетно-аналитической сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в учебных заведениях высшего, послесреднего, технического и профессионального образования, а также отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.".
4. В приказе Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 291 "Об утверждении Правил проведения сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9620, опубликован 12 августа 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах проведения сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры, утвержденных указанным приказом:

10-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кемінде соңғы үш жылда бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, бақылау-тексеру, есеп - талдамалық салаларында немесе жоғары, ортадан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарында бухгалтерлік есеп пен аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында жұмыс өтілін растайтын құжаттардың нотариалдық немесе кадр қызметі немесе жұмыс беруші куәландырған;";
12-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кәсiби бухгалтерлікке кандидаттардың емтихандық жұмыстарын тексеруді емтихан комиссиясы емтихан тапсырған отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде жүргiзедi.";
мынадай мазмұндағы 21, 22, 23, 24 және 25-тармақтармен толықтырылсын:
"21. Кәсіби бухгалтер сертификаты беру сертификаттаудың соңғы пәні бойынша оң нәтиже алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
22. Сертификаттау ұйымы өткізген емтиханның нәтижелерімен келіспеген жағдайда, емтихан нәтижелері ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн аралығында сертификаттау ұйымы басшысының атына жазбаша түрде шағым беріледі, ол тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
23. Кәсіби бухгалтерлер болуға кандидаттан өтініш түскен жағдайда әрбір емтихан бойынша апелляциялық комиссия құрамы (кеңес) құрамы бекітіледі, ол емтихандар нәтижелері бойынша шағымдарды сотқа дейін қарау тәртібін және комиссия (кеңес) шешімін көрсете отырып, апелляциялық комиссия (кеңес) туралы ережені белгілейді.
24. Апелляциялық комиссия (кеңес) құрамына емтихан жұмыстарын бағалауда қатыспаған Комиссия мүшелерінің тақ саны, сондай-ақ кәсіби ұйым өкілдері кіреді.
25. Емтихан не шағымды қарау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, кәсіби бухгалтерлер болуға кандидат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сотқа шағымдануға құқығы бар.".
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 455 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіби бухгалтерлерге қойылатын біліктілік талаптары
1. Бухгалтерлердi кәсiби сертификаттау жөнiндегi аккредиттелген ұйым берген сертификаттың болуы.
2. Жоғары білімі бар.
3. Жұмыс өтілі бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, бақылау-тексеру, есеп-талдамалық салаларында немесе жоғары және арнайы орта оқу орындарында бухгалтерлік есеп пен аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында кемінде соңғы үш жыл, бұл еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесімен расталған, нотариалдық куәландырылған не кадр қызметі не жұмыс беруші куәландырған және ұйымның мөрімен расталған (ол бар болса) болуға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2012 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 562 бұйрығына
16-қосымша
ҰМА-1 нысаны
Тапсырушы ұйым (жеке кәсіпкер)
______________________________________
атауы
ЖСН/БСН*____________________________
Алушы ұйым (жеке кәсіпкер)
______________________________________
атауы
БЕКІТЕМІН
Тапсырушы-ұйымның басшысы
(тапсырушы жеке кәсіпкер) (құрылымдық бөлімше)
________/______/__________________
лауазымы қолы қолды таратып жазу
Мөрдың орны (бар болса) 20 ___ жылғы "_____" ________________
БЕКІТЕМІН
Алушы-ұйымның басшысы
(алушы жеке кәсіпкер) (құрылымдық бөлімше)
________/______/__________________
лауазымы қолы қолды таратып жазу
Мөрдың орны (бар болса) 20 ___ жылғы "_____" ________________
Мөрдың орны (бар болса) 20 ___ жылғы "_____" ________________
ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ АКТИВТЕРДІ ҚАБЫЛДАП АЛУ-БЕРУ АКТІСІ **
Негіздемесі
Тапсырушы ұйымның (жеке кәсіпкердің) материалдық жауапты тұлғасы (аты, тегі, әкесінің аты, лауазымы)
Атауы, cипаттамасы
Сатып алынған, шығарылған, салынған, тіркелген, әзірленген, қайта сыныпталған күн
Мойындаған күндегі бастапқы құны, теңгемен
Құжат атауы
Құжат нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7

подпункт 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"4) заверенная нотариально или кадровой службой, или работодателем копии документов, подтверждающих стаж работы не менее последних трех лет в бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной, учетно-аналитической сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в учебных заведениях высшего, послесреднего, технического и профессионального образования";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Проверки экзаменационных работ кандидатов в профессиональные бухгалтера проводятся экзаменационной комиссией в срок не более тридцати календарных дней с даты сдачи экзамена.";
дополнить пунктами 21, 22, 23, 24 и 25 следующего содержания:
"21. Выдача сертификата профессионального бухгалтера осуществляется не позднее четырнадцати календарных дней с даты получения положительного результата по последней дисциплине сертификации.
22. При несогласии с результатами экзамена, проведенного организацией по сертификации, подается жалоба в письменном виде на имя руководителя организации по сертификации, которая подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
23. При поступлении заявления кандидата в профессиональные бухгалтеры по каждому экзамену утверждается состав апелляционной комиссии (совет), который устанавливается положением об апелляционной комиссии (совете) с указанием порядка проведения досудебного рассмотрения жалоб по результатам экзаменов, формы жалобы и решения комиссии (совета).
24. В состав апелляционной комиссии (совет) входит нечетное количество членов Комиссии, которые не принимали участие в оценке экзаменационных работ.
25. В случае несогласия с результатами экзамена либо рассмотрения жалобы, кандидат в профессиональные бухгалтеры имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.".
Приложение 1
к Переченю некоторых приказов
Министерства финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 декабря 2007 года № 455
Квалификационные требования, предъявляемые к профессиональным бухгалтерам
1. Наличие сертификата, выданного аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров.
2. Наличие высшего образования.
3. Стаж работы не менее последних трех лет в бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной, учетно-аналитической сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в учебных заведениях высшего, послесреднего, технического и профессионального образования, что должно быть подтверждено копией документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованная нотариально либо удостоверенная кадровой службой, либо работодателем и печатью организации (при ее наличии).
Приложение 2
к Переченю некоторых
приказов Министерства финансов
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 16
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 декабря 2012 года № 562
Форма ДА-1
ИИН/БИН*________________
Организация (индивидуальный предприниматель) - сдатчик ____________________________________________________
наименование
Организация (индивидуальный предприниматель) – получатель ____________________________________________________
наименование
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель организации – сдатчика
(индивидуальный предприниматель - сдатчик)
(структурное подразделение)
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель организации – получателя
(индивидуальный предприниматель- получатель)
(структурное подразделение)
_________/_______/___________________
должность подпись расшифровка подписи
Место печати (при ее наличии) "____"________________20___года
_________/_______/___________________
должность подпись расшифровка подписи
Место печати (при ее наличии) "____"________________20___года
АКТ
ПРИЕМКИ - ПЕРЕДАЧИ ДОЛГОСРОЧНЫХ АКТИВОВ**
Основание
Материально – ответственное лицо организации (индивидуального предпринимателя) – сдатчика (фамилия, имя, отчество, должность)
Наименование, характеристика
Дата приобретения, выпуска, постройки, регистрации, разработки, переклассификации
Первоначальная стоимость на дату признания, в тенге
Наименование документа
Номер документа
Дата
1
2
3
4
5
6
7