Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 154 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 сәуірде № 16764 болып тіркелді.
"Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің міндетін атқарушы
А. Әжібаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің міндетін
атқарушының
2018 жылғы 13 сәуірдегі
№ 154 бұйрығымен бекітілген
Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 42-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аналогтік эфирлік телерадио хабарларын тарату (бұдан әрі – АЭТХТ) – сигналды өңдеудің аналогтік әдістерін пайдалана отырып, теле-, радиоарналарды тарату жүйесі;

Об утверждении Правил перехода на цифровое эфирное телерадиовещание
Приказ и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 13 апреля 2018 года № 154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2018 года № 16764.
В соответствии с пунктом 2 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перехода на цифровое эфирное телерадиовещание.
1) Департаменту государственной политики в области средств массовой информации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
2) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
А. Ажибаев
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 13 апреля 2018 года №154
Правила перехода на цифровое эфирное телерадиовещание
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перехода на цифровое эфирное телерадиовещание (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" (далее – Закон) и определяют порядок перехода на цифровое эфирное телерадиовещание.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аналоговое эфирное телерадиовещание (далее – АЭТВ) – система распространения теле-, радиоканалов с использованием аналоговых методов обработки сигнала;

2) телевизиялық абоненттік жалғама (бұдан әрі – жалғама) – абоненттің цифрлық теле-, радиосигналды желіден қабылдауына арналған жеке техникалық құрал;
3) телерадио хабарларын тарату операторы – теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия алған жеке немесе заңды тұлға;
4) телерадио хабарларын тарату саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – телерадио хабарларын тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) телерадио хабарларын таратудың ұлттық операторы (бұдан әрі – ұлттық оператор) – "Телерадио хабарларын тарату саласындағы ұлттық оператор туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 11 маусымдағы № 777 Үкiметi қаулысымен айқындалған меншік иесі ретінде мемлекет телерадио хабарларын таратудың ұлттық желісін күтіп-ұстау және дамыту бойынша міндеттер жүктеген заңды тұлға;
6) цифрлық эфирлік телерадио хабарларын тарату (бұдан әрі – ЦЭТХТ) – бірегей сигналды цифрлау (жинау) әдісін пайдалана отырып, жер үстіндегі хабар беруші станциялар арқылы теле-, радиоарналарды тарату жүйесі.
2-тарау. Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу тәртібі
3. ЦЭТХТ-ға көшу тәртібі Заңның 42-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындаған мерзімдерге сай әкімшілік аумақтық бірліктердегі АЭТХТ желілерінде аналогтік таратушы құралдарды кезең-кезеңімен өшіру арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі – кесте).
4. АЭТХТ желілерінде аналогтік таратушы құралдарды өшіруді ұлттық оператор және телерадио хабарларын тарату операторлары кестеге сәйкес жүзеге асырады.
5. Әкімшілік-аумақтық бірліктердегі АЭТХТ желілерінде аналогтік таратушы құралдарды өшіру әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ЦЭТХТ сигналдарын таратуды қамтамасыз ететін ЦЭТХТ желісі толық іске қосылған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
6. Ұлттық оператор ЦЭТХТ радио телевизиялық станцияларын пайдалануға бергенге дейін кемінде үш ай бұрын ЦЭТХТ радио телевизиялық станцияларын пайдалануға беру мерзімдері және елді мекендер бөлінісінде ЦЭТХТ қамту аумағы туралы уәкілетті органға және өз құзыретi шегiнде тиiстi аумақта жергiлiктi мемлекеттiк басқару мен өзiн-өзi басқаруды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарына (бұдан әрі – ЖАО) мәліметті ұсынады.
7. ЖАО атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын тұлғаларға жалғамаларды беруді ұйымдастыруды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 8 қарашадағы № 677 қаулысымен бекітілген Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес жүргізеді.

2) телевизионная абонентская приставка (далее – приставка) – отдельное техническое средство, предназначенное для приема абонентом цифрового теле-, радиосигнала;
3) оператор телерадиовещания – физическое или юридическое лицо, получившее лицензию для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов;
4) уполномоченный орган в области телерадиовещания (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области телерадиовещания;
5) национальный оператор телерадиовещания (далее – национальный оператор) – юридическое лицо, определенное постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2012 года № 777 "О национальном операторе в области телерадиовещания", на которое собственником в лице государства возложены задачи по содержанию и развитию национальной сети телерадиовещания;
6) цифровое эфирное телерадиовещание (далее – ЦЭТВ) – система распространения теле-, радиоканалов посредством наземных передающих станций с использованием методики оцифровки (сжатия) оригинального сигнала.
Глава 2. Порядок перехода на цифровое эфирное телерадиовещание
3. Порядок перехода на ЦЭТВ осуществляется путем поэтапного отключения аналоговых передающих средств на сети АЭТВ на административно-территориальных единицах согласно срокам, определенным уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 42 Закона (далее – график).
4. Отключение аналоговых передающих средств на сети АЭТВ проводится национальным оператором и операторами телерадиовещания согласно графику.
5. Отключение аналоговых передающих средств на сети АЭТВ на административно-территориальных единицах проводится только в случае полного ввода в эксплуатацию сети ЦЭТВ, обеспечивающей распространение сигналов ЦЭТВ на территории административно-территориальной единицы.
6. Национальный оператор представляет сведения уполномоченному органу и местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы, осуществляющим в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории (далее – МИО), о сроках ввода в эксплуатацию радиотелевизионных станций ЦЭТВ и территории покрытия ЦЭТВ в разрезе населенных пунктов, не менее чем за три месяца до ввода в эксплуатацию радиотелевизионные станции ЦЭТВ.
7. Организация выдачи приставок физическим лицам, являющимся получателями государственной адресной социальной помощи, проводится МИО согласно Правилам обеспечения физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2016 года № 677.

8. Уәкілетті орган кестеге сәйкес АЭТХТ өшірудің әрбір кезеңі аяқталғанға дейін бір ай бұрын ЖАО-дан атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушыларды жалғамалармен қамтамасыз етуді аяқтау туралы ақпаратты сұрайды.
9. Кестеге сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктерде ЦЭТХТ-ге көшкеннен кейін осыдан бұрын радиожиілік спектрін пайдалануға берілген барлық рұқсаттар және телевизиялық хабарларды таратуды ұйымдастыру жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензиялар Заңның 42-бабының 5-тармағына сәйкес өз күшін тоқтатады.
Теле-, радиоарналарды ЦЭТХТ желісінде тарату телерадиокомпаниялар мен телерадио хабарларын тарату операторлары арасында жасалған шарттар негізінде белгіленген тарифтерге сәйкес жүзеге асырылады.
10. Бекітілген кестеге сәйкес ЦЭТХТ-ға көшуден алты ай бұрын, уәкілетті орган мен ЖАО халыққа ЦЭТХТ-ға көшу тәртібі мен мерзімдері мәселелері бойынша өңірлік және республикалық бұқаралық ақпарат құралдарын тарта отырып ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
ЦЭТХТ-ға көшудің тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның, ұлттық оператордың және ЖАО-ның ресми интернет-ресурстарында орналастырылады.
11. Бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде ресми интернет-ресурстарда ЦЭТХТ-ға көшу мәселелерін ақпараттық сүйемелдеу келесі ақпаратты қамтиды:
1) ЦЭТХТ-ның АЭТХТ-дан артықшылығы;
2) ЦЭТХТ-ға көшу тәртібі мен кезеңдері;
3) әкімшілік-аумақтық бірліктердегі қолжетімді цифрлық ақылы және ақысыз телеарналардың тізбесі;
4) жалғамаларға ең аз рұқсат етілген талаптар;
5) ЦЭТХТ сигналымен қамтылмаған әкімшілік-аумақтық бірліктердің (ауыл, кент, ауылдық округ, аудан, қала және қаладағы аудан) тізбесі және теле-, радиосигналдардың баламалы түрлерін қабылдау мәселесін шешу жөнінде ұсынымдар;
6) жедел желілер телефондарының нөмірлері;
7) атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын тұлғаларға жалғамаларды алу шарттары мен тәртібі;
8) жалғамаларды қосу туралы нұсқаулар.
12. ЦЭТХТ-ға көшу мәселелері бойынша жедел желілерін ұйымдастыруды ұлттық оператор және ЖАО ЦЭТХТ-ға көшудің барлық кезеңінде және аяқталғаннан кейін үш ай ішінде жүзеге асырады.

8. Уполномоченный орган за месяц до завершения каждого этапа отключения АЭТВ согласно графику запрашивает в МИО информацию о завершении обеспечения приставками получателей государственной адресной социальной помощи.
9. После перехода на ЦЭТВ на административно-территориальных единицах согласно графику все ранее выданные разрешения на использование радиочастотного спектра и лицензии для занятия деятельностью по организации телевизионного вещания, выданные телеканалам при аналоговом телерадиовещании, прекращают свои действия в соответствии с пунктом 5 статьи 42 Закона.
Распространение теле-, радиоканалов на сети ЦЭТВ будет осуществляться в соответствии с установленными тарифами на основании заключенных договоров между телерадиокомпаниями и операторами телерадиовещания.
10. За шесть месяцев до перехода на ЦЭТВ согласно утвержденному графику уполномоченный орган и МИО проводят информационно-разъяснительную работу с населением по вопросам порядка и сроков перехода на ЦЭТВ с привлечением региональных и республиканских средств массовой информации.
Порядок и сроки перехода на ЦЭТВ размещаются на официальных интернет-ресурсах уполномоченного органа, национального оператора и МИО.
11. Информационное освещение вопросов перехода на ЦЭТВ в средствах массовой информации, в том числе на официальных интернет-ресурсах, охватывает следующую информацию:
1) преимущество ЦЭТВ перед АЭТВ;
2) порядок и сроки перехода на ЦЭТВ;
3) перечень доступных цифровых платных и бесплатных телеканалов в административно-территориальных единицах;
4) минимально допустимые требования к приставкам;
5) перечень административно-территориальных единиц (село, поселок, сельский округ, район, город, район в городе), не покрытых сигналом ЦЭТВ и рекомендации по решению вопроса приема альтернативных видов теле-, радиосигналов;
6) номера телефонов горячих линий;
7) условия и порядок получения приставок для физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи;
8) инструкции по подключению приставок.
12. Организация телефонов горячей линией по вопросам перехода на ЦЭТВ осуществляется национальным оператором и МИО в течение всего периода времени перехода на ЦЭТВ и три месяца после завершения.