"Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбасының түпнұсқалығын растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 23 ақпандағы № 149 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің м.а. 2018 жылғы 29 наурыздағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 сәуірде № 16776 болып тіркелді
"Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбасының түпнұсқалығын растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 23 ақпандағы № 149 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10615 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растау қағидаларын бекіту туралы";
Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбасының түпнұсқалығын растау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің "Электрондық үкіметті" және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил подтверждения подлинности иностранной электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2018 года № 16776
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил подтверждения подлинности иностранной электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10615, опубликован 17 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан";
Правила подтверждения подлинности иностранной электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития "электронного правительства" и государственных услуг Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің міндетін атқарушы
А. Әжібаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің міндетін атқарушысының
2018 жылғы 29 наурыздағы
№ 121 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушысының
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 149 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – ҚТКТ) – олардың қолданысы тоқтатылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірін, күнін және қайтарып алу себептерін (жою) қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;
2) куәландырушы орталық – электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дұрыстығын растайтын заңды тұлға;
3) Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапы (бұдан әрі – ҚР СБҮТ) – трансшекаралық өзара іс-қимыл жасау шеңберінде шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбаның және Қазақстан Республикасының аумағында берілген электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растауды жүзеге асыратын ақпараттық жүйе;
4) тіркеу куәлігі – электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңмен белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін куәландырушы орталық беретін қағаз тасығыштағы құжат немесе электрондық құжат;
5) тіркеу куәліктерінің төлнұсқалығын растау сервисі (Validation of Public Key Certificates, бұдан әрі – VPKC) – бір немесе бірнеше тіркеу куәліктерінің электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілтінің тиісілілігін және растығын тексеруді жүзеге асыратын ҚР СБҮТ сервисі;
6) шетел мемлекетінің сенім білдірген үшінші тарапы (бұдан әрі – шетел мемлекетінің СБҮТ) – шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес электрондық құжатқа қолтаңба қойған тұлғаға қатысты белгіленген уақытта электрондық құжаттарда электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру қызметін атқару автоматты режимде жүзеге асыру құқығы берілген ұйым;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
А. Ажибаев
Приложение
к приказу исполняющего
обязанности Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 марта 2018 года № 121
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 149
Правила подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон) и определяют порядок подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва (аннулирования);
2) удостоверяющий центр – юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;
3) доверенная третья сторона Республики Казахстан (далее – ДТС РК) информационная система, осуществляющая в рамках трансграничного взаимодействия подтверждение подлинности иностранной электронной цифровой подписи и электронной цифровой подписи, выданной на территории Республики Казахстан;
4) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
5) сервис подтверждения подлинности регистрационных свидетельств (Validation of Public Key Certificates) (далее – VPKC) – сервис ДТС РК осуществляющий проверку принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи одного или нескольких регистрационных свидетельств;
6) доверенная третья сторона иностранного государства (далее – ДТС иностранного государства) – организация, наделенная в соответствии с законодательством иностранного государства правом осуществлять деятельность в автоматизированном режиме по проверке электронной цифровой подписи в электронных документах в фиксированный момент времени в отношении лица, подписавшего электронный документ;

7) электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру түбіртегі (бұдан әрі – түбіртек) ҚР СБҮТ ЭЦҚ куәландырылған және ЭЦҚ төлнұсқалығын растайтын электрондық құжат;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
9) электрондық цифрлік қолтаңбамен қолтаңба қойылған құжаттардың төлнұсқалығын растау сервисі (Validation of Digitally Signed Document, бұдан әрі – VSD) – ЭЦҚ төлнұсқалығын тексеруді жүзеге асыратын ҚР СБҮТ сервисі;
10) XML (Extensible Markup Language (бұдан әрі – XML)) – кеңейтілетін белгілеу тілі) – құрылымдық және машинада оқылатын форматтағы сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын кеңейтілетін белгілеу тілі.
3. ҚР СБҮТ-мен ақпарат алмасудың қатысушылары:
1) куәландырушы орталықтар;
2) шетел мемлекеттерінің СБҮТ;
3) ҚР СБҮТ-мен интеграцияланған ақпараттық жүйелердің пайдаланушылары болып табылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапының электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растау тәртібі
4. Қазақстан Республикасының куәландырушы орталықтарында алынған тіркеу куәліктерін пайдаланумен қалыптастырылған ЭЦҚ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12864 болып тіркелген) Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларына (бұдан әрі – ЭЦҚ төлнұсқалығын тексеру қағидалары) сәйкес ақпараттық жүйелермен тексеріледі.
Егер шетел мемлекеттерінің ақпараттық жүйесіне электрондық құжат жолданған жағдайда, шетел мемлекеттерінде ЭЦҚ төлнұсқалығын растау үшін ҚР СБҮТ Қазақстан Республикасының ақпараттық жүйелерінен сұрау салу негізінде түбіртек береді. ҚР СБҮТ түбіртекті берер алдында ЭЦҚ төлнұсқалығын тексеру қағидаларына сәйкес ЭЦҚ және тіркеу куәлігін тексеруді жүзеге асырады, бұл ретте АЖ Заңның 10-бабы 1-тармағының 2),3) және 4) тармақшаларында көзделген тексерісті жүзеге асырады.
5. Шетел мемлекеттерінің куәландырушы орталықтарында алынған тіркеу куәліктерін пайдаланумен қалыптастырылған ЭЦҚ шетелдік ақпараттық жүйелерінің сұрау салуы негізінде ҚР СБҮТ тексереді.
6. ҚР СБҮТ мынадай шарттарды орындау кезінде шетелдік ЭЦҚ төлнұсқалығын тексереді:
1) тексерiлетiн электрондық құжат жеке немесе заңды тұлғалардың ЭЦҚ-сымен куәландырылған;
2) ҚР СБҮТ-ында шетел мемлекетінің СБҮТ немесе тексерілетін тіркеу куәлігін берген куәландырушы орталығы тіркелген.

7) квитанция проверки электронной цифровой подписи (далее – квитанция) – электронный документ, удостоверенный ЭЦП ДТС РК и подтверждающий подлинность ЭЦП;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
9) сервис подтверждения подлинности документов подписанных электронной цифровой подписью (Validation of Digitally Signed Document) (далее – VSD) – сервис ДТС РК осуществляющий проверку подлинности ЭЦП.
10) XML (eXtensible Markup Language (далее – XML) - расширяемый язык разметки) – расширяемый язык разметки, используемый для хранения и передачи данных в структурированном и машиночитаемом формате.
3. Участниками информационного обмена с ДТС РК являются:
1) удостоверяющие центры;
2) ДТС иностранных государств;
3) пользователи информационных систем, интегрированных с ДТС РК.
Глава 2. Порядок подтверждения подлинности электронной цифровой подписи доверенной третьей стороной Республики Казахстан
4. ЭЦП сформированная с использованием регистрационных свидетельств, полученных в удостоверяющих центрах Республики Казахстан, проверяются информационными системами в соответствии с Правилами проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12864) (далее – Правила проверки подлинности ЭЦП).
В случае если электронный документ направляется в информационную систему иностранных государств, ДТС РК выдает квитанцию на основе запросов от информационных систем Республики Казахстан, для подтверждения подлинности ЭЦП в иностранных государствах. ДТС РК перед выдачей квитанции осуществляет проверку ЭЦП и регистрационного свидетельства в соответствии с Правилами проверки подлинности ЭЦП, при этом ИС осуществляет проверки предусмотренные подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 10 Закона.
5. ЭЦП сформированная с использованием регистрационных свидетельств полученных в удостоверяющих центрах иностранных государств проверяются в ДТС РК, на основе запросов от иностранных информационных систем.
6. ДТС РК проверяет подлинность ЭЦП при выполнении следующих условий:
1) проверяемый электронный документ удостоверен ЭЦП физического или юридического лица;
2) в ДТС РК зарегистрирован ДТС иностранного государства или удостоверяющий центр, выдавший проверяемое регистрационное свидетельство.

7. ЭЦҚ-ның төлнұсқалығын тексеру үшін пайдаланушы немесе АЖ ҚР СБҮТ-қа мынадай сұрау салулардың бірін жібереді:
1) VSD электрондық сұрау салу – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес;
2) VPKC электрондық сұрау салу – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес;
3) XML электрондық сұрау салу – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес.
ҚР СБҮТ көлемі 100 мегабайттан артық емес сұрау салуды қабылдайды.
8. Электрондық сұрау салудың, түбіртектің және түбіртектің негізгі деректемелерінің ақпараттық схемасының нысандары осы Қағидаларға 1,2,3,4 және 5-қосымшаларда келтiрiлген.
9. Куәландырушы орталықтан және (немесе) шетел мемлекетінің СБҮТ-нен алынған жауаптың негізінде ҚР СБҮТ Қазақстан Республикасының аумағында ЭЦҚ төлнұсқалығын растау үшін қажетті және жеткілікті болып табылатын түбіртек түрінде жауапты қалыптастырады.
10. ҚР СБҮТ-нің ЭЦҚ және/немесе тіркеу куәлігінің төлнұсқалығын растау тегін жүзеге асырылады.
11. ҚР СБҮТ-ден жауаптардың түрлері:
1) ЭЦҚ-ны оң тексеру жағдайында, "Тексерілді" ("Расталды") мәртебесі бар түбіртек;
2) ЭЦҚ-ны теріс тексеру жағдайында, "Тексерілмеді" ("Расталмады") мәртебесі бар түбіртек. Ақпараттық жүйенің пайдаланушысы "Тексерілмеді" деген мәртебесі бар түбіртекті алған кезде ақпараттық жүйенің құралдары арқылы тиісті хабарландыруды алады.
3) электрондық сұрау салудың құрылымы сәйкес болмағанда немесе ҚР СБҮТ-ында куәландырушы орталығының не шетел мемлекетінің СБҮТ-нің тіркеуі болмаған жағдайда, "Тексеру мүмкiн емес" ("Ашып жазылмаған", "қате", "бас тарту") деген мәртебесі бар түбіртек.
ЭЦҚ және (немесе) тіркеу куәлігінің төлнұсқалығын растау ҚР СБҮТ-де АЖ немесе пайдаланушы алған "Тескерілді" деген мәртебесі бар түбіртек болған жағдайда, куәландырылған болып есептеледі.
12. ҚР СБҮТ транзакцияның бірегей сәйкестендірулерін пайдалана отырып, деректер базасында алынған сұрау салулар туралы ақпаратты бес жыл ішінде сақтайды.
13. Сақтау мерзiмі өткен соң алынған сұрау салулар туралы ақпарат ҚР СБҮТ-ге архивті сақтауға түседi.
Қазақстан Республикасының
сенім
білдірілген үшінші тарапының
электрондық цифрлық
қолтаңбаның төлнұсқалығын
растау қағидаларына
1-қосымша
VSD электрондық сұрау салу
р/с
Хабарлау алаңының атауы
Хабарлау алаңының түрі
Мағыналық мазмұны
Мiндеттiлiк
DVCSRequestInformation (сұрау)
1.
requestInformation->version
integer
Сұрау салу нұсқасы. Өздігінен-1
Жоқ
2.
requestInformation->service
ServiceType
Сервистiң түрi. VSD–2
Ия
3.
requestInformation->nonce
integer
Резервтелген алаң (пайдаланылмайды)
Жоқ
4.
requestInformation->requestTime
DVCSTime
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – UTC бойынша уақыт (genTime), уақыт белгісі (timeStampToken)
Жоқ
5.
requestInformation->requester
GeneralNames
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Жоқ
6.
requestInformation->requestPolicy
PolicyInformation
Сұрау салу саясаты
Жоқ
7.
requestInformation->dvcs
GeneralNames
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Жоқ
8.
requestInformation->dataLocations
GeneralNames
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Жоқ
9.
requestInformation->extensions
Extensions
Қосымша ақпарат
Жоқ
10.
data
Data
Тексерілетін деректер
Ия
11.
transactionIdentifier
GeneralName
Транзакияның сәйкестендірігіші
Ия
Қазақстан Республикасының
сенім
білдірілген үшінші тарапының
электрондық цифрлық
қолтаңбаның төлнұсқалығын
растау қағидаларына
2-қосымша
VPKC электрондық сұрау салу
р/с
Хабарлау алаңының атауы
Хабарлау алаңының түрі
Мағыналық мазмұны
Мiндеттiлiк
DVCSRequestInformation (сұрау)
1.
requestInformation->version
integer
Сұрау салу нұсқасы. Өздігінен-1
Жоқ
2.
requestInformation->service
ServiceType
Сервистiң түрi. VPKC – 3.
Ия
3.
requestInformation->nonce
integer
Резервтелген алаң (пайдаланылмайды)
Жоқ
4.
requestInformation->requestTime
DVCSTime
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – UTC бойынша уақыт (genTime), уақыт белгісі (timeStampToken)
Жоқ
5.
requestInformation->requester
GeneralNames
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Жоқ
6.
requestInformation->requestPolicy
PolicyInformation
Сұрау салу саясаты
Жоқ
7.
requestInformation->dvcs
GeneralNames
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Жоқ
8.
requestInformation->dataLocations
GeneralNames
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Жоқ
9.
requestInformation->extensions
Extensions
Қосымша ақпарат
Жоқ
10.
data
Data
Тексерілетін деректер
Ия
11.
transactionIdentifier
GeneralName
Транзакияның сәйкестендірігіші
Ия
Қазақстан Республикасының
сенім
білдірілген үшінші тарапының
электрондық цифрлық
қолтаңбаның төлнұсқалығын
растау қағидаларына
3-қосымша
XML электрондық сұрау салу

7. Для проверки подлинности ЭЦП пользователь или ИС отправляет в ДТС РК, один из следующих запросов:
1) электронный запрос VSD – согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронный запрос VPKC – согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) электронный запрос XML – согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
ДТС РК принимает запросы размером не более 100 мегабайт.
8. Формы электронного запроса, квитанции и схем данных основных реквизитов квитанции приведены в приложениях 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящим Правилам.
9. На основании полученного ответа от удостоверяющего центра и (или) ДТС иностранного государства, ДТС РК формирует ответ в виде квитанции, являющейся необходимой и достаточной для подтверждения подлинности ЭЦП на территории Республики Казахстан.
10. Подтверждение подлинности ЭЦП и (или) регистрационного свидетельства ДТС РК осуществляется бесплатно.
11. Виды ответов от ДТС РК:
1) квитанция со статусом "Проверено" ("Подтверждено"), в случае положительной проверки;
2) квитанция со статусом "Не проверено" ("Не подтверждено"), в случае отрицательной проверки. При получении квитанции со статусом "Не проверено" пользователь информационной системы получает соответствующее оповещение через средства информационной системы;
3) квитанция со статусом "Невозможно проверить" ("Нерасшифровано", "ошибка", "отказ"), в случае несоответствия структуры электронного запроса VSD, либо отсутствия регистрации удостоверяющего центра, либо ДТС иностранного государства в ДТС РК.
Подтверждение подлинности ЭЦП и (или) регистрационного свидетельства считается удостоверенной, в случае наличия квитанций со статусом "Проверено", полученной пользователем или ИС в ДТС РК.
12. ДТС РК хранит информацию о полученных запросах в базе данных, используя уникальные идентификаторы транзакций в течение пяти лет.
13. По истечении срока хранения информация о полученных запросах поступает на архивное хранение в ДТС РК.
Приложение 1
к Правилам подтверждения
подлинности электронной
цифровой подписи доверенной
третьей стороной
Республики Казахстан
Электронный запрос VSD
№ п/с
Наименование
поля сообщения
Тип поля сообщения
Смысловое содержание
Обязательность
DVCSRequestInformation (запрос)
1.
requestInformation->version
integer
Версия запроса. По умолчанию 1
Нет
2.
requestInformation->service
ServiceType
Тип сервиса.
VSD – 2
Да
3.
requestInformation->nonce
integer
Зарезервированное поле (не используется)
Нет
4.
requestInformation->requestTime
DVCSTime
Может содержать одно из значений на выбор – время по UTC (genTime), метка времени (timeStampToken)
Нет
5.
requestInformation->requester
GeneralNames
Может содержать одно из значений на выбор – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Нет
6.
requestInformation->requestPolicy
PolicyInformation
Политика запроса
Нет
7.
requestInformation->dvcs
GeneralNames
Может содержать одно из значений на выбор – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Нет
8.
requestInformation->dataLocations
GeneralNames
Может содержать одно из значений на выбор – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Нет
9.
requestInformation->extensions
Extensions
Дополнительная информация
Нет
10.
data
Data
Проверяемые данные
Да
11.
transactionIdentifier
GeneralName
Идентификатор транзакции
Да
Приложение 2
к Правилам подтверждения
подлинности электронной
цифровой подписи доверенной
третьей стороной
Республики Казахстан
Электронный запрос VPKC
№ п/с
Наименование
поля сообщения
Тип поля сообщения
Смысловое содержание
Обязательность
DVCSRequestInformation (запрос)
1.
requestInformation->version
integer
Версия запроса. По умолчанию 1
Нет
2.
requestInformation->service
ServiceType
Тип сервиса.
VPKC – 3
Да
3.
requestInformation->nonce
integer
Зарезервированное поле (не используется)
Нет
4.
requestInformation->requestTime
DVCSTime
Может содержать одно из значений на выбор – время по UTC (genTime), метка времени (timeStampToken)
Нет
5.
requestInformation->requester
GeneralNames
Может содержать одно из значений на выбор – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Нет
6.
requestInformation->requestPolicy
PolicyInformation
Политика запроса
Нет
7.
requestInformation->dvcs
GeneralNames
Может содержать одно из значений на выбор – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Нет
8.
requestInformation->dataLocations
GeneralNames
Может содержать одно из значений на выбор – otherName, rfc822Name, dNSName, x400Address, directoryName, ediPartyName, uniformResourceIdentifier, iPAddress, registeredID
Нет
9.
requestInformation->extensions
Extensions
Дополнительная информация
Нет
10.
data
Data
Проверяемые данные
Да
11.
transactionIdentifier
GeneralName
Идентификатор транзакции
Да
Приложение 3
к Правилам подтверждения
подлинности электронной
цифровой подписи доверенной
третьей стороной
Республики Казахстан
Электронный запрос XML

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<xs:schema xmlns:xs="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" xmlns:doc="urn:
EEC:SignedData:v1.0:
EDoc" xmlns:ds="http://www.w3.org/2000/09/xmldsig#" targetNamespace=
"urn:EEC:SignedData:v1.0:EDoc" elementFormDefault="qualified"
attributeFormDefault="unqualified">
<xs:import namespace="http://www.w3.org/2000/09/xmldsig#"
schemaLocation=
"http://www.w3.org/TR/2002/REC-xmldsig-core-20020212/xmldsig-core-
schema.xsd#"/>
<xs:element name="SignedDoc" type="doc:SignedDocType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Электрондық құжат</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:complexType name="SignedDocType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>деректер түрі " Электрондық құжат "</xs:
documentation>
</xs:annotation>
<xs:sequence>
<xs:element name="Data">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Электрондық құжаттағы блог </xs:
documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:complexContent>
<xs:extension base="doc:DataType">
<xs:attribute name="Id" type="xs:ID" use="required"/>
</xs:extension>
</xs:complexContent>
</xs:complexType>
</xs:element>
<xs:element ref="ds:Signature" minOccurs="0">
<xs:annotation>
<xs:documentation> Сенім білдірілген үшінші тарап түбіртегі </xs:
documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
</xs:sequence>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="DataType">
<xs:annotation>
<xs:documentation> Электрондық құжаттағы блогтың типі</xs:
documentation>
</xs:annotation>
<xs:sequence>
<xs:element ref="ds:Signature" maxOccurs="unbounded">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық
қолтаңба)</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:element name="SignedContent">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Қол қоятын деректер блогы</xs:
documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:sequence>
<xs:any namespace="##any" processContents="lax" maxOccurs="
unbounded">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Электрондық құжаттар (мәліметтер)
түрлерінің құрылымы</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:any>
</xs:sequence>
<xs:attribute name="Id" type="xs:ID" use="required">
<xs:annotation>
<xs:documentation> қол қойылатын деректер блогының атрибут-
сәйкестендіргіші </xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:attribute>
<xs:attribute name="DocInstance" type="xs:anyURI" use="required">
<xs:annotation>
<xs:documentation> Электрондық құжаттың бірегей
идентификаторы</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:attribute>
</xs:complexType>
</xs:element>
</xs:sequence>
</xs:complexType>
</xs:schema>
Қазақстан Республикасының
сенім
білдірілген үшінші тарапының
электрондық цифрлық
қолтаңбаның төлнұсқалығын
растау қағидаларына
4-қосымша
Электрондық түбіртек
р/с
Хабарлау алаңының атауы
Хабарлау алаңының түрі
Мағыналық мазмұны
Мiндеттiлiк
DVCSResponse(жауап), 1-жауаптың нұсқасы
1.
dvCertInfo->version
integer
Сұрау салу нұсқасы. Өздігінен-1
Жоқ
2.
dvCertInfo->dvReqInfo
DVCSRequestInformation
Сұрау салу туралы ақпарат
Ия
3.
dvCertInfo->messageImprint
DigestInfo
Сұрау салудан ақпаратқа хэш-мағынасы
Ия
4.
dvCertInfo->serialNumber
Integer
Сұрау салудың бірегей сәйкестендіргіші
Ия
5.
dvCertInfo->responseTime
DVCSTime
Таңдаудың бір мәнін қамтуы мүмкін – UTC бойынша уақыт (genTime), уақыт белгісі (timeStampToken)
Ия
6.
dvCertInfo->dvStatus
PKIStatusInfo
Жауаптың мәртебесі
Жоқ
7.
dvCertInfo->policy
PolicyInformation
Жауаптың саясаты
Жоқ
8.
dvCertInfo->reqSignature
SignerInfos
Сұрау салудың қолтаңбасы
Жоқ
9.
dvCertInfo->certs
TargetEtcChain
Тіркеу куәліктері
Жоқ
10.
dvCertInfo->extensions
Extensions
Қосымша ақпарат
Жоқ
DVCSResponse(жауап), 2-жауаптың нұсқасы
1.
dvErrorNote->transactionStatus
PKIStatusInfo
Жауаптың мәртебесі
Ия
2.
dvErrorNote->transactionIdentifier
GeneralName
Транзакияның сәйкестендірігіші
Жоқ
Қазақстан Республикасының
сенім
білдірілген үшінші тарапының
электрондық цифрлық
қолтаңбаның төлнұсқалығын
растау қағидаларына
5-қосымша
Түбіртектің негізгі деректемелерінің ақпараттық схемасы

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<xs:schema xmlns:xs="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" xmlns:doc="urn:EEC:SignedData:v1.0:
EDoc" xmlns:ds="http://www.w3.org/2000/09/xmldsig#" targetNamespace=
"urn:EEC:SignedData:v1.0:EDoc" elementFormDefault="qualified" attributeFormDefault="unqualified">
<xs:import namespace="http://www.w3.org/2000/09/xmldsig#" schemaLocation=
"http://www.w3.org/TR/2002/REC-xmldsig-core-20020212/xmldsig-core-schema.xsd#"/>
<xs:element name="SignedDoc" type="doc:SignedDocType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Электронный документ</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:complexType name="SignedDocType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Тип данных "Электронный документ"</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:sequence>
<xs:element name="Data">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Блок содержимого электронного документа</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:complexContent>
<xs:extension base="doc:DataType">
<xs:attribute name="Id" type="xs:ID" use="required"/>
</xs:extension>
</xs:complexContent>
</xs:complexType>
</xs:element>
<xs:element ref="ds:Signature" minOccurs="0">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Квитанция доверенной третьей стороны</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
</xs:sequence>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="DataType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Тип блока содержимого электронного документа</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:sequence>
<xs:element ref="ds:Signature" maxOccurs="unbounded">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Электронная цифровая подпись (электронная подпись)</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:element name="SignedContent">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Блок подписываемых данных</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:sequence>
<xs:any namespace="##any" processContents="lax" maxOccurs="unbounded">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Структура видов электронных документов (сведений)</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:any>
</xs:sequence>
<xs:attribute name="Id" type="xs:ID" use="required">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Атрибут-идентификатор блока подписываемых данных</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:attribute>
<xs:attribute name="DocInstance" type="xs:anyURI" use="required">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Уникальный идентификатор электронного документа</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:attribute>
</xs:complexType>
</xs:element>
</xs:sequence>
</xs:complexType>
</xs:schema>
Приложение 4
к Правилам подтверждения
подлинности электронной
цифровой подписи доверенной
третьей стороной
Республики Казахстан
Электронная квитанция
№ п/с
Наименование
поля сообщения
Тип поля сообщения
Смысловое содержание
Обязательность
DVCSResponse(ответ), 1-й вариант ответа
1.
dvCertInfo->version
integer
Версия запроса.
По умолчанию 1
Нет
2.
dvCertInfo->dvReqInfo
DVCSRequestInformation
Информация о запросе
Да
3.
dvCertInfo->messageImprint
DigestInfo
Хэш-значение на данные из запроса
Да
4.
dvCertInfo->serialNumber
Integer
Уникальный идентификатор запроса
Да
5.
dvCertInfo->responseTime
DVCSTime
Может содержать одно из значений на выбор – время по UTC (genTime), метка времени (timeStampToken)
Да
6.
dvCertInfo->dvStatus
PKIStatusInfo
Статус ответа
Нет
7.
dvCertInfo->policy
PolicyInformation
Политика ответа
Нет
8.
dvCertInfo->reqSignature
SignerInfos
Подпись запроса
Нет
9.
dvCertInfo->certs
TargetEtcChain
Ргеистрационные свидетельства
Нет
10.
dvCertInfo->extensions
Extensions
Дополнительная информация
Нет
DVCSResponse(ответ), 2-й вариант ответа
1.
dvErrorNote->transactionStatus
PKIStatusInfo
Статус ответа
Да
2.
dvErrorNote->transactionIdentifier
GeneralName
Идентификатор транзакции
Нет
Приложение 5
к Правилам подтверждения
подлинности электронной
цифровой подписи доверенной
третьей стороной
Республики Казахстан
Схема данных основных реквизитов квитанции

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<xs:schema xmlns:xs="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" xmlns:rcpt="urn:
EEC:TTP:v1.0:receipt" targetNamespace="urn:EEC:TTP:v1.0:receipt"
elementFormDefault="qualified" attributeFormDefault="unqualified">
<xs:element name="Receipt" type="rcpt:ReceiptType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>түбіртектің негізгі деректемелер блогы</xs:
documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:complexType name="ReceiptType">
<xs:annotation>
<xs:documentation> түбіртектің негізгі деректемелер блогының типі<
/xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:sequence>
<xs:element name="ReceiptId" type="xs:anyURI">
<xs:annotation>
<xs:documentation> құрылған түбіртектің бірегей сәйкестендіргіші <
/xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:element name="DocId" type="xs:anyURI">
<xs:annotation>
<xs:documentation> Электрондық құжаттың сәйкестендіргіші </xs:
documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:element name="Report">
<xs:annotation>
<xs:documentation> Тексеру нәтижесінің мәлімдемелер блогы </xs:
documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:choice maxOccurs="unbounded">
<xs:element name="Success" type="rcpt:SuccessType"/>
<xs:element name="Error" type="rcpt:ErrorType"/>
</xs:choice>
</xs:complexType>
</xs:element>
<xs:element name="AttachedData" minOccurs="0">
<xs:annotation>
<xs:documentation> XML форматындағы қосымша мәлімдемелер
блогы</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:sequence>
<xs:any namespace="##any" processContents="lax" maxOccurs="
unbounded"/>
</xs:sequence>
</xs:complexType>
</xs:element>
</xs:sequence>
<xs:attribute name="Id" type="xs:ID" use="required"/>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="BaseReportType">
<xs:annotation>
<xs:documentation> элементтің базалық типі – тексеру туралы есеп</xs:
documentation>
</xs:annotation>
<xs:attribute name="Reference" type="xs:anyURI" use="optional"/>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="SuccessType">
<xs:annotation>
<xs:documentation> СбҮТ тексерісі сәтті өткенін көрсететін элементтің
типі</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexContent>
<xs:extension base="rcpt:BaseReportType"/>
</xs:complexContent>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="ErrorType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>қате сипаттамасының контейнер типі </xs:
documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexContent>
<xs:extension base="rcpt:BaseReportType">
<xs:sequence>
<xs:element name="ReasonCode">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Қате коды</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:simpleType>
<xs:restriction base="xs:string">
<xs:enumeration value="Signature.Error"/>
<xs:enumeration value="Signature.BadCertificate"/>
<xs:enumeration value="Document.AuthenticityError"/>
</xs:restriction>
</xs:simpleType>
</xs:element>
<xs:element name="ReasonText" type="xs:string" >
<xs:annotation>
<xs:documentation> Қатенің мәтіндік сипаттамасы</xs:
documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
</xs:sequence>
</xs:extension>
</xs:complexContent>
</xs:complexType>
</xs:schema>

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<xs:schema xmlns:xs="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" xmlns:rcpt="urn:EEC:TTP:v1.0:receipt" targetNamespace="urn:EEC:TTP:v1.0:receipt" elementFormDefault="qualified" attributeFormDefault="unqualified">
<xs:element name="Receipt" type="rcpt:ReceiptType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Блок основных реквизитов квитанции</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:complexType name="ReceiptType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Тип блока основных реквизитов квитанции</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:sequence>
<xs:element name="ReceiptId" type="xs:anyURI">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Уникальный идентификатор сформированной квитанции</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:element name="DocId" type="xs:anyURI">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Идентификатор электронного документа</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
<xs:element name="Report">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Блок сведений о результатах проверки</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:choice maxOccurs="unbounded">
<xs:element name="Success" type="rcpt:SuccessType"/>
<xs:element name="Error" type="rcpt:ErrorType"/>
</xs:choice>
</xs:complexType>
</xs:element>
<xs:element name="AttachedData" minOccurs="0">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Блок дополнительных сведений в формате XML</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexType>
<xs:sequence>
<xs:any namespace="##any" processContents="lax" maxOccurs="unbounded"/>
</xs:sequence>
</xs:complexType>
</xs:element>
</xs:sequence>
<xs:attribute name="Id" type="xs:ID" use="required"/>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="BaseReportType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Базовый тип элемента-отчета о проверке</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:attribute name="Reference" type="xs:anyURI" use="optional"/>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="SuccessType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Тип элемента, указывающего, что проверка ДТС выполнена успешно</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexContent>
<xs:extension base="rcpt:BaseReportType"/>
</xs:complexContent>
</xs:complexType>
<xs:complexType name="ErrorType">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Тип контейнера описания ошибки</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:complexContent>
<xs:extension base="rcpt:BaseReportType">
<xs:sequence>
<xs:element name="ReasonCode">
<xs:annotation>
<xs:documentation>Код ошибки</xs:documentation>
</xs:annotation>
<xs:simpleType>
<xs:restriction base="xs:string">
<xs:enumeration value="Signature.Error"/>
<xs:enumeration value="Signature.BadCertificate"/>
<xs:enumeration value="Document.AuthenticityError"/>
</xs:restriction>
</xs:simpleType>
</xs:element>
<xs:element name="ReasonText" type="xs:string" >
<xs:annotation>
<xs:documentation>Текстовое описание ошибки</xs:documentation>
</xs:annotation>
</xs:element>
</xs:sequence>
</xs:extension>
</xs:complexContent>
</xs:complexType>
</xs:schema>