Қауіпсіздік сертификатын беру және қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 23/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 сәуірде № 16782 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңы 13-бабының 21-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қауіпсіздік сертификатын беру және қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Қауіпсіздік сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1240 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12766 болып тіркелген, 2016 жылғы 19 қаңтарда "Әдiлет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қауіпсіздік сертификатын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12794 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 қаңтарда "Әдiлет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің 5-қызметі (Қоңқашев Ш.Р.):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
К. Мәсімов
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
________________ Д. Абаев

Об утверждении Правил выдачи и применения сертификата безопасности
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 23/нс. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2018 года № 16782.
В соответствии с подпунктом 21-7) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи и применения сертификата безопасности.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1240 "Об утверждении Правил выдачи сертификата безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12766, опубликован 19 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әдiлет");
2) приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1241 "Об утверждении Правил применения сертификата безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12794, опубликован 26 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әдiлет").
3. Службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (Конкашев Ш.Р.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
СОГЛАСОВАН
Министр информации и коммуникации
Республики Казахстан
______________ Д. Абаев

2018 жылғы 30 наурыз
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
_________________ Б. Атамқұлов
2018 жылғы 28 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2018 жылғы 27 наурыздағы
№ 23/қе бұйрығымен
бекітілген
Қауіпсіздік сертификатын беру және қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қауіпсіздік сертификатын беру және қолдану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңы 13-бабының 21-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және қауіпсіздік сертификатын беру және қолдану тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) қауіпсіздік сертификаты – шифрлауды қолдайтын хаттамаларды қамтитын трафикті өткізу үшін қолданылатын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы;
2) интернет-ресурс – аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылатын, бірегей желілік адресі және (немесе) доменді каты бар және Интернетте жұмыс істейтін, мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрде бейнеленетін электрондық ақпараттық ресурс;
3) байланыс операторы – Қазақстан Республикасы аумағында тіркелген байланыс қызметтерiн көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
4) трафикті өткізу – байланыс қызметтерін (телекоммуникация желілерін) пайдаланушылар арасында жалғанымды орнату және ақпарат беру процесін жүзеге асыру;
5) абонент – байланыс қызметтерін көрсетуге шарт жасалған жеке немесе заңды тұлға.
2-тарау. Қауіпсіздік сертификатын беру тәртібі
3. Қауіпсіздік сертификатын беру байланыс операторының ұлттық қауіпсіздік органдарына (бұдан әрі – ҰҚО) Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қауіпсіздік сертификатын беруге өтініші негізінде жүргізіледі.
4. Қауіпсіздік сертификатын беру байланыс операторының электрондық ақпаратты тасығышына жазу (қайта жазу мүмкіндігінсіз) арқылы 10 күн жұмыс күні ішінде жүргізіледі және Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҰҚО анықтамасымен расталады.
5. Қауіпсіздік сертификатының жазылуы бар электрондық ақпаратты тасығыш берілген және қайтарып алынған қауіпісіздік сертификаттарының Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша есеп журналында тіркеледі және ҰҚО жүргізеді.
6. Қауіпсіздік сертификатының жарамдылық мерзімі ол берілген сәттен бастап 10 жылды құрайды.
7. Байланыс операторы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мерзім өткенге дейін күнтізбелік 30 күн бұрын жаңа қауіпсіздік сертификатын беру үшін ҰҚО жүгінеді.
3-тарау. Қауіпсіздік сертификатын қолдану тәртібі

30 марта 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр обороны и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
______________ Б. Атамкулов
28 марта 2018 года
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от 27 марта 2018 года № 23/нс
Правила выдачи и применения сертификата безопасности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи и применения сертификата безопасности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21-7) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" и определяют порядок выдачи и применения сертификата безопасности.
2. В Правилах используются следующие определения:
1) сертификат безопасности – набор электронных цифровых символов, применяемый для пропуска трафика, содержащего протоколы, поддерживающие шифрование;
2) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, отображаемый в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде, размещаемый на аппаратно-программном комплексе, имеющий уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующий в Интернете;
3) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
4) пропуск трафика – осуществление процесса установления соединения и передачи информации между пользователями услугами связи (сетями телекоммуникаций);
5) абонент – физическое или юридическое лицо, с которым заключен договор на оказание услуг связи.
Глава 2. Порядок выдачи сертификата безопасности
3. Выдача сертификата безопасности производится на основании поданного в органы национальной безопасности (далее – ОНБ) заявления оператора связи на выдачу сертификата безопасности по форме, согласно приложению 1 к Правилам.
4. Выдача сертификата безопасности производится в течение 10 рабочих дней путем записи на электронный носитель информации (исключающий перезапись) оператора связи и подтверждается справкой ОНБ по форме, согласно приложению 2 к Правилам.
5. Электронный носитель информации с записью сертификата безопасности регистрируется в журнале учета выданных и отозванных сертификатов безопасности по форме, согласно приложению 3 к Правилам и ведется ОНБ.
6. Срок действия сертификата безопасности составляет 10 лет с момента его выдачи.
7. Оператор связи за 30 календарных дней до истечения срока, указанного в пункте 6 Правил, обращается в ОНБ для выдачи нового сертификата безопасности.
Глава 3. Порядок применения сертификата безопасности

8. Қауіпсіздік сертификатын пайдалануды байланыс операторлары күшіне енген сот шешімімен немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен рұқсат етілмеген ақпаратты телекоммуникация желісі бойынша таратуды шектеу мақсатында жүзеге асырады.
9. Байланыс операторлары трафикті өткізуді Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" № 567 Заңының 26-бабы 3-1-тармағының 4)-тармақшасына сәйкес қауіпсіздік сертификатын қолдана отырып, шифрлауды қолдайтын хаттамаларды пайдалану арқылы жүзеге асырады.
10. Байланыс операторлары байланыс қызметтерін көрсетуге шарттар жасалған абоненттерді сервистерге немесе ресурстарға қолжетімділікті ұсынуды өзгерту туралы хабарландырады.
11. Байланыс операторлары байланыс қызметтерін көрсетуге шарттар жасалған өздерінің абоненттеріне қауіпсіздік сертификатын таратуды қамтамасыз етеді.
Қауіпсіздік сертификатының байланыс операторларымен қолданылуына ҰҚО мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
12. Байланыс операторы өзінің ресми интернет-ресурсына шифрлауды пайдаланатын интернет-ресурстарға қолжетімділік ұсыну шарттары туралы ақпаратты, сондай-ақ қауіпсіздік сертификаты мен оны Интернетке қолжетімділігі бар техникалық құралдарына орнату жөніндегі нұсқаулықты орналастырады.
13. Қауіпсіздік сертификатын қолданған кезде байланыс операторлары оны қолданудың ұйымдастырушылық және техникалық шарттары туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
Қауіпсіздік сертификатын
беру және қолдану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қауіпсіздік сертификатын беруге өтініш
_________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы)
__________________________________________________________________________
байланыс операторының жеке сәйкестендіру нөмірі және бизнес - сәйкестендіру нөмірі
атынан
__________________________________________________________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
лауазымының атауы негізінде әрекет ететін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
телефон: жұмыс/ұялы
№ _________ электрондық ақпаратты тасығышқа (қайта жазу мүмкіндігінсіз)
қауіпсіздік сертификатын беруді сұраймын.
Қолы: ____________
Күні: 20___жылғы "____" _____________
МО (бар болса)
Қауіпсіздік сертификатын
беру және қолдану
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қауіпсіздік сертификатын беру туралы анықтама
Осымен,
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы,
тұрғылықты жері және заңды мекенжайы, телефоны)
__________________________________________________________________________
тіркеу нөмірі
__________________________________________________________________________
байланыс операторы жеке тұлғасының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды
тұлғаның бизнес - сәйкестендіру нөмірі қауіпсіздік сертификатының берілгені
куәландырылады. Сертификаттың жарамдылық мерзімі – берілген күнінен бастап
10 жыл.
Басшы _________ ________________________________________
қолы Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Күні: 20___ жылғы "_____" _____________
МО (бар болса)
Алдым: ________________ _____________________________________
қолы Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Күні: 20___жылғы "_____" _____________
Қауіпсіздік сертификатын беру
және қолдану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Берілген және қайтарып алынған қауіпісіздік сертификаттарының есеп журналы
Байланыс операторы
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы
Өтініштің тіркеу нөмірі
Күні
Электрондық тасығыштың нөмірі
Алу/ қайтарып алу туралы белгі (қолы)
Ескерту (қайтарып алу негізі)

8. Применение сертификата безопасности осуществляется операторами связи в целях ограничения распространения по сети телекоммуникаций информации, запрещенной вступившим в законную силу решением суда или законами Республики Казахстан.
9. Операторы связи осуществляют пропуск трафика с использованием протоколов, поддерживающих шифрование с применением сертификата безопасности в соответствии с подпунктом 4) пункта 3-1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года № 567 "О связи".
10. Операторы связи уведомляют абонентов письменно в произвольной форме, с которыми заключены договоры на оказание услуг связи, об изменении условий предоставления доступа к сервисам или ресурсам.
11. Операторы связи обеспечивают распространение сертификата безопасности среди своих абонентов, с которыми заключены договоры на оказание услуг связи.
ОНБ осуществляют государственный контроль за применением сертификата безопасности операторами связи.
12. Оператор связи размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию об условиях предоставления доступа к интернет-ресурсам, использующим шифрование, а также сертификат безопасности и инструкцию по его установке на технические средства, имеющие доступ к Интернету.
13. При применении сертификата безопасности операторы связи обеспечивают конфиденциальность информации об организационных и технических условиях его применения.
Приложение 1
к Правилам выдачи и
применения
сертификата безопасности
Форма
Заявление на выдачу сертификата безопасности
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или
наименования юридического лица)
________________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер и бизнес-идентификационный номер
оператора связи
в лице __________________________________________________________________________
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
_______________________________________________________________________________,
наименование должности
действующий на основании ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
телефон: рабочий / мобильный
Прошу выдать сертификат безопасности на электронный носитель информации № _________ (исключающий перезапись).
Подпись ____________
Дата "____" _____________ 20___ года
МП (при наличии)
Приложение 2
к Правилам выдачи и
применения
сертификата безопасности
Форма
Справка о выдаче сертификата безопасности
Настоящим удостоверяется, что
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименования юридического
лица, место проживания и юридический адрес, телефон)
выдан сертификат безопасности
_______________________________________________________________________________
регистрационный номер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер физического лица или бизнес-
идентификационный номер юридического лица оператора связи
Срок действия сертификата безопасности – 10 лет со дня его выдачи.
Руководитель _________________________ __________________________________________
подпись Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
Дата "_____" _____________ 20___ года
МП (при наличии)
Получил: _________________________ ______________________________________________
подпись Фамилия, Имя, Отчество (при наличии
Дата "_____" _____________ 20___ года
Приложение 3
к Правилам выдачи и применения
сертификата безопасности
Форма
Журнал учета выданных и отозванных сертификатов безопасности
Оператор связи
фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица или наименования юридического лица
Регистрацион-
ный номер заявления
Дата
Номер электрон-ного носителя
Отметка о получении/отзыве (подпись)
Примечание (основание отзыва)