Бағалау қызметі саласындағы оқытудың, кәсіптік қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасын және сағаттар көлемін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 518 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 мамырда № 16935 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бұйрық 2018 жылғы 13 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 5-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бағалау қызметі саласындағы оқытудың, кәсіптік қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы және сағаттар көлемі бекітілсін.
2. "Бағалау қызметі саласында мамандарды кәсіптік қайта даярлау бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 9 сәуірдегі № 111 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6170 болып тіркелген, 2010 жылғы 29 сәуірде "Заң газеті" газетінде № 61 (1683) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 13 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 5 мамырдағы
№ 518 бұйрығымен
бекітілген
Бағалау қызметі саласындағы оқытудың, кәсіптік қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы және сағаттар көлемі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалау қызметі саласындағы оқытудың, кәсіптік қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) және сағаттар көлемі "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" 2018 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабы 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және бағалау қызметі саласындағы оқытудың, кәсіптік қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы және сағаттар көлемін айқындайды.

Об утверждении Типовой программы обучения, профессиональной переподготовки в области оценочной деятельности и объема часов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 518. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2018 года № 16935.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 13.07.2018.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 30 Закона Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовую программу обучения, профессиональной переподготовки в области оценочной деятельности и объем часов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 апреля 2010 года № 111 "Об утверждении Программы профессиональной переподготовки специалистов в области оценочной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6170, опубликован 29 апреля 2010 года в газете "Юридическая газета" № 61 (1857).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 13 июля 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 мая 2018 года № 518
Типовая программа обучения, профессиональной переподготовки в области оценочной деятельности и объем часов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовая программа обучения, профессиональной переподготовки в области оценочной деятельности и объем часов (далее – Программа) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 30 Закона Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют типовую программу обучения, профессиональной переподготовки в области оценочной деятельности и объем часов.

2. Бағдарлама мынадай модульдерден тұрады:
1) "Жалпы пәндер" (мамандықтардың барлық түрлері бойынша кәсіптік қайта даярлау үшін міндетті);
2) "Бағалаушыларға арналған мамандандықтар блогы";
3) "Сарапшыға арналған мамандық".
2-тарау. Оқу, кәсіптік қайта даярлау бағдарламаларының мазмұны мен сағат көлемі
3. Бағдарламаның "Жалпы пәндер" модулі мынадай пәндерден тұрады – 30 сағат:
1) бағалау қызметін құқықтық реттеу, бағалау стандарттары.
Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметін нормативтік құқықтық қамтамасыз етудің қолданыстағы жүйесі. Заң, бағалау қызметі саласындағы уәкілетті орган бекіткен бағалау стандарттары. Бағалаушылардың әдеп кодексі. Бағалаушылар палаталарының стандарттары мен қағидалары;
2) Нарықтық баға белгілеудің микро - және макроэкономикалық негіздері.
Нарықтық экономика және өндіріс факторларының сипаттамалары. Сұраныс пен ұсыныс теориясы, сұраныс пен ұсыныстың детерминанттары. Нарықтық экономиканың негізгі сипаттамалары. Өндіріс факторлары нарығы: ұғымы, мақсаты. Нарықтық экономикадағы сұраныс пен ұсыныс теориясы. Нарықтық құрылымдардағы баға белгілеу. Тәуекел факторлары мен тәуекелдерді талдау әдістері. Баға белгілеудің макроэкономикалық факторлары. Нарықтық құрылымдарда баға белгілеу негіздері. Баға белгілеудің макроэкономикалық факторлары. Нарықтық экономикадағы тәуекел факторларының әртүрлілігі. Тәуекелдерді талдау әдістері. Маркетингтік зерттеу және нарықтық баға белгілеуді талдау әдістері. Нарықты маркетингтік зерттеу әдісі, нарықтық баға белгілеудің өзара тәуелділігі. Нарықтық баға белгілеуді талдау;
3) Бухгалтерлік есеп және аудит негіздері, салық және салық салу.
Бухгалтерлік есептің мақсаты, міндеттері және функциялары. Бухгалтерлік есептің әдістемелік негіздері. Бухгалтерлік теңгерім. Бухгалтерлік есептілік. Бухгалтерлік есептіліктің мәні мен маңызы. Қалдық құн. Активтердің амортизациясы. Жалпы ұғымдар: аудит, аудиторлық тексеру. Талдау элементі ретіндегі аудиторлық қорытынды. Елдің экономикалық жүйесіндегі салықтар. Салық және алым ұғымы. Салықтар мен алымдардың жіктелуі. Пайдаға салынатын салық. Пайдаға салынатын салықтардың экономикалық мазмұны, оның салық жүйесіндегі орны мен рөлі. Қосылған құн салығы: салықтың экономикалық мазмұны. Кәсіпорындар мен ұйымдардың мүлкіне салынатын салық: мүлік салығын төлеушілер. Салық салу объектілері;
4) Бағалау қызметінде математикалық талдау әдістері.
Экономикалық міндеттерді шешудегі математикалық талдау және оның мүмкіндіктері. Күрделі процент функциялары және ақша құнының уақыт бойынша өзгеруі. Мүлік құнын бағалаудағы математикалық статистика әдістері. Бағалау объектісін ең үздік және тиімді пайдалануды таңдау үшін сызықты және сызықты емес бағдарламалау міндеттерін шешу. Дербес компьютер көмегімен бағалау міндеттерін шешудің сандық әдістері. Шешімдер қабылдаудың математикалық әдістері.

2. Программа состоит из следующих модулей:
1) "Общие дисциплины" (обязателен для профессиональной переподготовки по всем видам специализаций);
2) "Блок специализаций для оценщиков";
3) "Специализация для эксперта".
Глава 2. Содержание программ обучения, профессиональной переподготовки и объем часов
3. Модуль "Общие дисциплины" Программы содержит следующие дисциплины – 30 часов:
1) правовое регулирование оценочной деятельности, стандарты оценки.
Действующая система нормативного правового обеспечения оценочной деятельности в Республике Казахстан. Закон, стандарты оценки, утвержденные уполномоченным органом в области оценочной деятельности. Кодекс этики оценщиков. Стандарты и правила палат оценщиков;
2) микро- и макроэкономические основы рыночного ценообразования.
Характеристика рыночной экономики и факторов производства. Теория спроса и предложения, детерминанты спроса и предложения. Основные характеристики рыночной экономики. Рынок факторов производства: понятие, назначение. Теория спроса и предложения в рыночной экономике. Ценообразование в рыночных структурах. Факторы риска и методы анализа риска. Макроэкономические факторы ценообразования. Основы ценообразования в рыночных структурах. Макроэкономические факторы ценообразования. Разнообразие факторов риска в рыночной экономике. Методы анализа риска. Методы маркетинговых исследований и анализа рыночных ценообразований. Методика маркетинговых исследований рынка, взаимозависимость рыночных ценообразований. Анализ рыночных ценообразований;
3) основы бухгалтерского учета и аудита, налоги и налогообложение.
Цель, задачи и функции бухгалтерского учета. Методическая основа бухгалтерского учета. Бухгалтерский баланс. Бухгалтерская отчетность. Сущность и значение бухгалтерской отчетности. Остаточная стоимость. Амортизация активов. Общие понятия: аудит, аудиторская проверка. Аудиторское заключение как элемент анализа. Налоги в экономической системе страны. Понятие налога и сбора. Классификация налогов и сборов. Налог на прибыль. Экономическое содержание налогов на прибыль, его место и роль в налоговой системе. Налог на добавленную стоимость: экономическое содержание налога. Налог на имущество предприятий и организаций: плательщики налога на имущество. Объекты налогообложения;
4) математические методы анализа в оценочной деятельности.
Математический анализ и его возможности в решении экономических задач. Функции сложного процента и изменение стоимости денег во времени. Методы математической статистики в оценке стоимости имущества. Решение задач линейного и нелинейного программирования для выбора наилучшего и наиболее эффективного использования объекта оценки. Численные методы решения задач оценки с помощью персонального компьютера. Математические методы принятия решений.

4. Бағдарламаның "Бағалаушыларға арналған мамандандықтар блогы" модулі мынадай пәндерді қамтиды:
1) Жылжымайтын мүлікті бағалау – 40 сағат.
Бағалау объектісі ретінде жылжымайтын мүлік ұғымы және ерекшеліктері. Баға, шығын, өзіндік құн, құнды бағалау ұғымы. Бағалау қағидаттары. Әртүрлі жылжымайтын мүлік объектілерін қарап тексеруді жүргізу технологиясы. Жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар. Жылжымайтын мүлікті бағалау үшін қажетті нарықтық ақпаратты жинау және өңдеу. Үш тәсіл шеңберінде жылжымайтын мүлік құнын есептеу әдіснамасы мен техникасы: шығынды, салыстырмалы және табысты. Жер учаскелерін бағалау негіздері мен әдістері.
Үш тәсілдің артықшылықтары мен кемшіліктері, жылжымайтын мүлікті бағалауда оларды қолдану бойынша шектеулер. Бағалау нәтижелерін келісу жүргізу және жылжымайтын мүлік құнының қорытынды шамасын таңдау әдіснамасы. Жылжымайтын мүлікті бағалау туралы есептерді жасауға қойылатын жалпы талаптар;
2) Жылжымалы мүлікті бағалау – 50 сағат.
Жылжымалы меншік объектілерінің жіктелуі. Машиналар мен жабдықтар нарығының ерекшеліктері, бастапқы және қайталама нарықтағы баға белгілеу. Баға, шығындар, құн, құнды бағалау ұғымы. Жылжымалы мүлік құнының түрлері. Әртүрлі жылжымалы мүлік объектілерін қарап тексеруді жүргізу технологиясы. Машиналар мен жабдықтарға құқық белгілейтін құжаттар. Объектілерді техникалық куәландыру және сәйкестендіру, меншік құқықтары мен ауыртпалықтарды талдау, өтімділікті талдау. Бағалау қағидаттары. Жылжымалы мүлікті бағалау үшін қажетті нарықтық ақпаратты жинау және өңдеу. Үш тәсіл шеңберінде жылжымайтын мүлік құнын есептеу әдіснамасы мен техникасы: шығынды, салыстырмалы және табысты.
Үш тәсілдің артықшылықтары мен кемшіліктері, жылжымайтын мүлікті бағалауда оларды қолдану бойынша шектеулер. Бағалау нәтижелерін келісу жүргізу және жылжымалы мүлік құнының қорытынды шамасын таңдау әдіснамасы. Жылжымалы мүлікті бағалау туралы есептерді жасауға қойылатын жалпы талаптар.
Автомобиль көлігі. Жол өозғалысы қауіпсіздігі. Көлік құралдарын техникалық пайдалану. Көлік құралдарын техникалық пайдалану экономикасы. Көлік құралдары иелерінің азаматтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру. Көлік құралдарын бағалауды ақпараттық қамтамасыз ету. Бағалау объектісі ретінде көлік құралының сәйкестендіру параметрлерін тексерудің әдістемелік негіздері мен ережелері. Көлік құралының техникалық ақаулықтарын анықтау бойынша әдіснемелік негіздері мен ережелері және сипаттамасы. Техникалық ақаулықтардың болуы мен сипаттамасын ескере отырып, көлік құралын жөндеу әдістерін, технологиясын, көлемі мен құнын белгілеудің әдістемелік негіздері мен ережелері. Көлік құралын бағалауды ұйымдастыру және жүргізу;

4. Модуль "Блок специализаций для оценщиков" Программы содержит следующие дисциплины:
1) оценка недвижимого имущества – 40 часов.
Понятие и особенности недвижимого имущества как объекта оценки. Понятие цены, затрат, стоимости, оценки стоимости. Принципы оценки. Технология проведения осмотра различных объектов недвижимого имущества. Правоустанавливающие документы на недвижимое имущество. Сбор и обработка рыночной информации, необходимой для оценки недвижимости. Методология и техника расчетов стоимости недвижимого имущества в рамках трех подходов: затратного, сравнительного и доходного. Основы и методы оценки земельных участков.
Преимущества и недостатки трех подходов, ограничения по их применению при оценке недвижимого имущества. Методология проведения согласования результатов оценки и выбор итоговой величины стоимости недвижимого имущества. Общие требования к составлению отчетов об оценке недвижимого имущества;
2) оценка движимого имущества – 50 часов.
Классификация объектов движимого имущества. Особенности рынка машин и оборудования, ценообразование на первичном и вторичном рынке. Понятие цены, затрат, стоимости, оценки стоимости. Виды стоимости движимого имущества. Технология проведения осмотра различных объектов движимого имущества. Правоустанавливающие документы на машины и оборудование. Техническое освидетельствование и идентификация объектов, анализ прав собственности и обременений, анализ ликвидности. Принципы оценки. Сбор и обработка рыночной информации, необходимой для оценки движимого имущества. Методология и техника расчетов стоимости движимого имущества в рамках трех подходов: затратного, сравнительного и доходного.
Преимущества и недостатки трех подходов, ограничения по их применению при оценке движимого имущества. Методология проведения согласования результатов оценки и выбор итоговой величины стоимости движимого имущества. Общие требования к составлению отчетов об оценке движимого имущества.
Автомобильный транспорт. Безопасность дорожного движения. Техническая эксплуатация транспортных средств. Экономика технической эксплуатации транспортных средств. Обязательное страхование гражданской ответственности владельцев транспортных средств. Информационное обеспечение оценки транспортного средства. Методические основы и положения по проверке идентификационных параметров транспортного средства как объекта оценки. Методические основы и положения по установлению наличия и характера технических повреждений транспортного средства. Методические основы и положения по установлению методов, технологии, объема и стоимости ремонта транспортного средства с учетом наличия и характера его технических повреждений. Организация и проведение оценки транспортного средства;

3) Зияткерлік меншікті бағалау, материалдық емес активтердің құны – 40 сағат.
Зияткерлік меншік, бағалау объектісі ретінде материалдық емес активтер, зияткерлік меншік объектілерін жіктеу. Зияткерлік меншік объектілеріне, материалдық емес активтерге ықпал ететін факторлар. Зияткерлік меншік объектілеріне құқықтық белгілейтін құжаттар. Зияткерлік меншік, материалдық емес активтердің құнын есептеу әдістемесі үш тәсілдің шеңберінде: құны, салыстырмалы және тиімді. Үш тәсіл шеңберінде зияткерлік меншік объектілерінің, материалдық емес активтердің құнын есептеу техникасы: шығынды, салыстырмалы және табысты. Үш тәсілдің артықшылықтары мен кемшіліктері, оларды зияткерлік меншік объектілерін бағалау кезінде қолдану бойынша шектеулер. Бағалау нәтижелерін келісу жүргізу және зияткерлік меншік объектілері құнының қорытынды шамасын таңдау әдіснамасы;
4) Бизнесті және бизнеске қатысу құқықтарын бағалау – 40 сағат.
Бизнесті бағалау және мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды бағалау ұғымы. Бағалау қағидаттары. Бағалауға жататын активтер мен міндеттемелердің құрамы. Активтер мен міндеттемелер құнының түрлері. Бағалау объектісіне, кәсіпорынның (бизнес) активтері мен міндеттемелеріне құқық белгілейтін құжаттар. Кәсіпорынға (бизнеске) бағалау жүргізу үшін база ретінде компанияның қаржылық, бухгалтерлік және басқарушылық есептілігі. Кәсіпорынды (бизнесті) бағалау кезінде қаржылық талдау жүргізу әдістері.
Кәсіпорынды (бизнесті) бағалауда шығынды тәсілді қолдану: баланстық және нарықтық құн (айырмашылықтар, айқындау тәртібі және есептеу шарттары). Кәсіпорынды (бизнесті) бағалауда салыстырмалы тәсілді қолдану: аналогтар объектілерін таңдау, салыстыру бірліктерін таңдау, салыстырмалы объектілерді салыстырмалы талдау, түзетулерді есептеу және алынған нәтижені келісу тәсілдері.
Кәсіпорынды (бизнесті) бағалауда табысты тәсілді қолдану: кәсіпорынның (бизнестің) қызметін талдау; кәсіпорын (бизнес) шығыстарының түрлері; таңдау, түрін негіздеу, ақша ағынын құру; болжау кезеңін белгілеу; капиталдандыру мөлшерлемесі мен дисконттау мөлшерлемесін есептеу әдістемелері; бағалау күніне күтілетін кірістердің ағындарына келтіру.
Кәсіпорынның (бизнестің) құнын бағалау туралы жиынтық қорытынды; акциялардың бақылау және бақыланбайтын пакеттерін бағалау; бағалау нәтижелерін келісу.
Нақты мақсаттар үшін кәсіпорынды (бизнесті) бағалау ерекшеліктері. Бизнесті, бизнеске қатысу құқықтарын бағалау туралы есептерді жасауға қойылатын жалпы талаптар.
5. Бағдарламаның "Сарапшы үшін мамандық" модулі мынадай пәндерді қамтиды:
Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы заңнамасы, бағалау стандарттары – 20 сағат.
Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметін нормативтік құқықтық қамтамасыз етудің қолданыстағы жүйесі. Заң, бағалау қызметі саласындағы уәкілетті орган бекіткен бағалау стандарттары. Бағалаушылардың әдеп кодексі. Халықаралық бағалау стандарттарының жүйесі: мазмұны, негізгі ережелер, талаптар.
Сараптама ұғымы. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес сараптамаларды жіктеу. Сот процесіндегі бағалаушы. Бағалау қызметі туралы заңнамадағы сараптама. Сарапшыларға қойылатын негізгі талаптар. Бағалау туралы есептердің сараптамасын жүргізу әдіснамасы. Сараптама мақсаты мен нәтижесі. Бұзушылықтарды анықтау әдістері. Сараптамалық қорытынды, құрылымы мен талаптары. Сарапшы қорытындыларының түрлері. Жылжымалы, жылжымайтын мүлікті, зияткерлік меншікті және материалдық емес активтерді, бизнесті және бизнеске қатысу құқықтарын бағалау жүргізу кезіндегі бағалаушылардың әдеттегі қателері. Ескертулерді тұжырымдау, сараптама нәтижелері бойынша қорытынды. Бағалау туралы есептің сараптамасы кезіндегі қателіктер.

3) оценка интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов – 40 часов.
Понятие интеллектуальной собственности, нематериальных активов как объекта оценки, классификация объектов интеллектуальной собственности. Факторы, влияющие на стоимость объектов интеллектуальной собственности, нематериальных активов. Правоустанавливающие документы на объекты интеллектуальной собственности. Техника расчетов стоимости объектов интеллектуальной собственности, нематериальных активов в рамках трех подходов: затратного, сравнительного и доходного. Преимущества и недостатки трех подходов, ограничения по их применению при оценке объектов интеллектуальной собственности. Методология проведения согласования результатов оценки и выбор итоговой величины стоимости объектов интеллектуальной собственности, нематериальных активов;
4) оценка бизнеса и прав участия в бизнесе – 40 часов.
Понятие оценки бизнеса и оценки предприятия как имущественного комплекса. Принципы оценки. Состав активов и обязательств, подлежащих оценке. Виды стоимости активов и обязательств. Правоустанавливающие документы на объект оценки, активы и обязательства предприятия (бизнеса). Финансовая, бухгалтерская и управленческая отчетность компании как база для проведения оценки предприятия (бизнеса). Методы проведения финансового анализа при оценке предприятия (бизнеса).
Применение затратного подхода в оценке предприятия (бизнеса): балансовая и рыночная стоимость (отличия, порядок определения и условия расчета). Применение сравнительного подхода в оценке предприятия (бизнеса): выбор объектов аналогов, выбор единиц сравнения, сравнительный анализ сопоставимых объектов, способы расчета корректировок и согласование полученного результата.
Применение доходного подхода в оценке предприятия (бизнеса): анализ деятельности предприятия (бизнеса); виды расходов предприятия (бизнеса); выбор, обоснование вида, построение денежного потока; установление периода прогнозирования; методы расчета ставки капитализации и ставки дисконтирования; приведение потоков ожидаемых доходов на дату оценки.
Итоговое заключение об оценке стоимости предприятия (бизнеса); оценка контрольного и неконтрольного пакетов акций; согласование результатов оценки.
Особенности оценки предприятия (бизнеса) для конкретных целей. Общие требования к составлению отчетов об оценке бизнеса, права участия в бизнесе.
5. Модуль "Специализация для эксперта" Программы содержит следующую дисциплину:
законодательство в области оценочной деятельности Республики Казахстан, стандарты оценки – 20 часов.
Действующая система нормативного правового обеспечения оценочной деятельности в Республике Казахстан. Закон, стандарты оценки, утвержденные уполномоченным органом в области оценочной деятельности. Кодекс этики оценщиков. Система международных стандартов оценки: содержание, основные положения, требования.
Понятие экспертизы. Классификация экспертиз в соответствии с действующим законодательством. Оценщик в судебном процессе. Экспертиза в законодательстве об оценочной деятельности. Основные требования к экспертам. Методология проведения экспертизы отчетов об оценке. Цель и результат экспертизы. Методы выявления нарушений. Экспертное заключение, структура и требования. Виды заключений эксперта. Типичные ошибки оценщиков при проведении оценки движимого, недвижимого имущества, интеллектуальной собственности и нематериальных активов, бизнеса и прав участия в бизнесе. Формулировка замечаний, выводы по результатам экспертиз. Ошибки при экспертизе отчетов об оценке.