Мұнай беру графигін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 191 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 маусымда № 17072 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 130-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.08.2021 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мұнай беру графигін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________________ Ж. Қасымбек
2018 жылғы 14 мамыр
"КЕЛІСІЛДI"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 17 мамыр
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 17 мамырдағы
№ 191 бұйрығымен
бекітілген
Мұнай беру графигін қалыптастыру қағидалары

Об утверждении Правил формирования графика поставки нефти
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 191. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2018 года № 17072.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктом 1 статьи 130 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.08.2021 № 257 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования графика поставки нефти.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
__________________Ж. Касымбек
14 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
17 мая 2018 года
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 191
Правила формирования графика поставки нефти

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 20.12.2024 № 477 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнай беру графигін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 130-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және мұнай беру графигін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) графиктен үзінді көшірмелер – көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган ақпараттық жүйесі арқылы қағаз және электрондық түрде ай сайын жер қойнауын пайдаланушыларына, мұнай тасымалдау ұйымдарына, мұнай өнімдерін өндірушіге және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) жіберетін ақпарат;
2) жер қойнауын пайдаланушылар – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында, мұнай операцияларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу құқығына ие жеке немесе заңды тұлғалар;
3) көмірсутек саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – мұнай беру графигін әзірлеу үшін ақпаратты жинауға, сақтауға, талдауға және өңдеуге арналған мұнай беруді басқару жөніндегі көмірсутек саласындағы уәкілетті органның жүйесі;
4) мұнай беру – мұнайды жер қойнауын пайдаланушылардан қабылдау пунктінен бастап алушыға тапсыру пунктіне дейін оны магистральдық құбыр бойынша қабылдау, тапсыру, айдау, мұнайды басқа магистральдық құбырларға қотару, құю, беру, басқа көлік түріне ауыстырып тиеу, сақтау, араластыру процесі;
5) мұнай өнімдерін өндіруші – меншік құқығында және (немесе) өзге де заңды негіздерде мұнай өңдеу зауыты бар және өндіріс паспортына сәйкес мұнай өнімдерін өндіруді, сондай-ақ өндірілген меншікті мұнай өнімдерін өткізуді және (немесе) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын мұнай өнімдерін беруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) мұнай тасымалдаушы ұйым – мұнайды беру жөніндегі қызметтерді көрсететін магистральдық құбырдың және (немесе) басқа көлік түрінің меншік иесі;
7) тасымалдауға арналған өтiнiм (бұдан әрі – өтiнiм) – осы Қағидаларға қосымша сәйкес нысаны бойынша уәкілетті органға қағаз және (немесе) электрондық түрде ақпараттық жүйе арқылы жіберілетін мұнайды тасымалдауға арналған өтінім (айлық);
2-тарау. Мұнай беру графигін қалыптастыру қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 20.12.2024 № 477 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования графика поставки нефти (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 130 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и определяют порядок формирования графика поставок нефти.
2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) выписки из графика – информация, направляемая уполномоченным органом ежемесячно посредством информационной системы уполномоченного органа в области углеводородов в электронном и (или) в бумажном виде недропользователям, нефтетранспортным организациям, нефтеперерабатывающим заводам и в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет);
2) недропользователь – физические или юридические лица, обладающие правом проведения операций по недропользованию, включая нефтяные операции на территории Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан;
3) информационная система уполномоченного органа в области углеводородов (далее – информационная система) – система уполномоченного органа в области углеводородов по управлению поставками нефти, предназначенная для сбора, хранения, анализа и обработки информации для разработки графика поставок;
4) поставка нефти – процесс приема, сдачи, перекачки нефти по магистральному трубопроводу от пункта ее приема от недропользователя до пункта сдачи получателю, слива, налива, передачи нефти в другие магистральные трубопроводы, перевалки на другой вид транспорта, хранения, смешения;
5) производитель нефтепродуктов – юридическое лицо, имеющее на праве собственности и (или) иных законных основаниях нефтеперерабатывающий завод и осуществляющее производство нефтепродуктов в соответствии с паспортом производства, а также реализацию произведенных собственных нефтепродуктов и (или) передачу нефтепродуктов, являющихся продуктом переработки давальческого сырья;
6) нефтетранспортная организация – собственник магистрального трубопровода и (или) другого вида транспорта, оказывающий услуги по поставке нефти;
7) заявка на транспортировку (далее – заявка) – заявка (месячная) на транспортировку нефти, направляемая в уполномоченный орган в бумажном и (или) электронном виде посредством информационной системы по форме, согласно приложению, к настоящим Правилам.
Глава 2. Правила формирования графика поставки нефти

3. Мұнай беру графигі (бұдан әрі – график) жер қойнауын пайдаланушылардың өтінімдері (олар болған кезде), осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі - өтінім), мұнайды қайта өңдеу және қайта өңдеу өнімдерінің жоспарлары мен мұнай тасымалдаушы ұйымдардың техникалық мүмкіндіктері, жер қойнауын пайдаланушылардың жобалау құжаттарында көзделген мұнай өндіру көлемі негізінде әзірленеді.
Қағаз және (немесе) электрондық түрдегі график мынадай ретпен әзірленеді. Ішкі нарықты мұнай өнімдерімен қамтамасыз ету үшін көлемдерді бөлу, бұдан әрі көлемді қалдық қағидат бойынша экспорттық маршруттарға бөлу.
График осы тармақтың бірінші бөлігінде және осы Қағидалардың 4, 5, 6 және 15-тармақтарында көрсетілген шарттарды ескере отырып, ақпараттық жүйеде әзірленеді. Ақпараттық жүйе техникалық ақауларға байланысты және (немесе) істен шығуы жағдайларында график қағаз түрінде әзірленеді, бұл ретте график қағаз түрінде қайталанады және электрондық түрде бірдей күшке ие болады.
4. Графикті әзірлеу кезінде мынадай факторлар:
"Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 18-бабына сәйкес уәкілетті органы айқындайтын көлемдердегі Қазақстан Республикасының ішкі қажеттіліктері;
магистральдық мұнай құбырларының қолданыстағы техникалық өткізу қабілеті;
стандартты емес жағдайлар (хлорорганикалық қосылыстардың мөлшері бойынша рұқсат етілген мәндерден асып кету, отандық мұнай өңдеу зауыттарындағы авариялық жағдайлар, мұнай өңдеу зауыттарын жоспардан тыс жөндеуге тоқтату, электр энергиясының ажыратылуы, экспорттық бағдарлардағы штаттан тыс жағдайлар, оның ішінде мұнай тасымалдауды шектеу);
жер қойнауын пайдаланушылардың мұнай өндіруінің жалпы көлемі;
еңсерілмейтін күш мән-жайлары ескеріледі.
5. Мемлекеттің энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында отандық мұнай өңдеу зауыттарын мұнай өнімдерімен ішкі нарықты шикізатпен толық жүктеу және осы Қағидалардың 4-тармағында айқындалатын көлемдерді ішкі нарыққа бөлу кезінде жер қойнауын пайдаланушыларға мөлшерлес жүктемені ұстап тұру арқылы өңірлер бойынша жыл сайынғы пайыздық жүктеме (жинақтаушы) ескеріледі.
Өңірлер бойынша пайыздық жүктеменің өзгерістерін өңірдегі жер қойнауын пайдаланушылардың мұнай өндіру деңгейіне байланысты, бірақ ұлғаю немесе азаю жағына қарай он пайыздан (жинақтаушы жүктеме) аспайтын өзгерістерді уәкілетті орган енгізеді.
Негізгі өтінімдерге енгізілетін толықтыруларға сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар өздерінің экспорттық көлемін ішкі нарыққа, оның ішінде жер қойнауын пайдаланушылардың ресурстық базасының жалпы көлемінің жүз пайызына дейін қайта бағыттайды.

3. График поставок нефти (далее – график) разрабатывается на основании заявок недропользователей (при их наличии), по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявка), планов переработки нефти и продуктов переработки и технических возможностей нефтетранспортных организаций, объемов добычи нефти, предусмотренных проектными документами недропользователей.
График в бумажном и (или) электронном виде разрабатывается в следующей последовательности. Распределение объемов для обеспечения внутреннего рынка нефтепродуктами, далее распределение объҰмов на экспортные маршруты по остаточному принципу.
График разрабатывается в информационной системе с учетом условий, указанных в первой части настоящего пункта и пунктов 4, 5, 6 и 15 настоящих Правил. При этом график дублируется в бумажном виде, а при техническом сбое и (или) выхода информационной системы из строя либо нестандартных ситуациях, график в бумажном виде равнозначен электронному виду.
4. При разработке графика учитываются следующие факторы:
внутренние потребности Республики Казахстан в объемах, определяемых уполномоченным органом в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов";
действующая техническая пропускная способность магистральных нефтепроводов;
нестандартные ситуации (превышение допустимых значений по содержанию хлорорганических соединений, аварийные ситуации на отечественных нефтеперерабатывающих заводах, остановка нефтеперерабатывающих заводов на внеплановый ремонт, посадки напряжения электроэнергии, внештатные ситуации на экспортных маршрутах, в том числе ограничения транспортировки нефти);
общий объем добычи нефти недропользователя;
обстоятельства непреодолимой силы.
5. В целях обеспечения энергетической безопасности государства путем полной загрузки отечественных нефтеперерабатывающих заводов сырьем для насыщения внутреннего рынка нефтепродуктами и поддержания диапазона соразмерной нагрузки на недропользователей при распределении на внутренний рынок объемов, определяемых пунктом 4 настоящих Правил, учитывается ежегодная процентная нагрузка (накопительная) по регионам.
Изменения процентной нагрузки по регионам вводится уполномоченным органом в зависимости от уровня добычи нефти недропользователей в регионе, но не более десяти процентов (накопительная нагрузка) в сторону увеличения либо уменьшения.
Недропользователи перенаправляют свои экспортные объемы на внутренний рынок, в том числе до ста процентов от общего объема ресурсной базы недропользователя, согласно дополнениям к основным заявкам транспортировки нефти.

6. Уәкілетті орган графикті әзірлеу кезінде, оның ішінде осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген жағдайларда бекітілген графикке өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде ресурстық база көлемдерін жедел қолмен бөлуге ауысады.
7. Графикті қалыптастыру үшін жер қойнауын пайдаланушы ай сайын есепті айдың алдындағы, айдың оныншы күніне дейін уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық жүйе арқылы электрондық түрде және (немесе) қағаз түрінде жоспарланған айға өтінімді жіберіледі.
Жер қойнауын пайдаланушы қағаз және (немесе) электрондық түрдегі Өтінімді ұсынбаған жағдайда уәкілетті орган осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6 және 15-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, графикке енгізуге жататын мұнай көлемін айқындайды.
Ақпараттық жүйе техникалық ақаулықтар және (немесе) істен шыққан жағдайларда жоспарланған айға арналған өтінім уәкілетті органға есепті айдың алдындағы, айдың оныншы күніне дейін қағаз түрінде жіберіледі.
Осы Қағидаларда белгіленген нысанға сәйкес келмейтін, ұсыну мерзімі өткеннен кейін ақпараттық жүйе арқылы электрондық түрде және (немесе) қағаз түріндегі жіберілген өтінім ақпараттық жүйеде қабылданбайды және (немесе) уәкілетті органда тіркеуге жатпайды.
8. Жер қойнауын пайдаланушылар уәкілетті органға өтінім берген кезде пайыздық жүктемені ескере отырып өздерінің ресурстық базасын заңды тұлғалар тобы шеңберінде бөледі.
9. Бұл ретте өтінім егер еншілес ұйымдардың жазбаша келісімі болса жер қойнауын пайдаланушының құрылтайшыларының (қатысушыларының) атынан уәкілетті органға беріледі.
Өзінің заңды тұлғалар тобы шеңберінде жер қойнауын пайдаланушының құрылтайшыларының (қатысушыларының) атынан уәкілетті органға график қалыптастыру үшін өтінім берілген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушылардың құрылтайшылары (қатысушылары) уәкілетті органды өзінің ресурстық базасын өзінің заңды тұлғалар тобы шеңберінде бөлу жөніндегі ниеттері туралы, бірақ алты айда кемінде бір рет хабардар етеді.
10. Ақпараттық жүйе арқылы графикті қалыптастыру үшін мұнай тасымалдау ұйымдары ай сайын, есепті айдың алдындағы айдың онына дейін магистральдық құбырлардың техникалық өткізу қабілетінің болуын, ал мұнай өнімдерін өндірушілер - мұнайды және (немесе) қайта өңдеу өнімдерінің қайта өңдеу жоспарларын растайды.
Ақпараттық жүйеде берілген көрсеткіштер өзгерген, төмендеген және (немесе) асып кеткен жағдайда мұнай тасымалдау ұйымдары мен мұнай өнімдерін өндірушілер ақпараттық жүйеде осындай өзгерістер туралы негіздемемен түсініктеме береді.

6. Уполномоченный орган переходит на оперативное ручное распределение объемов ресурсной базы при разработке графика, в том числе при внесении изменений и дополнений в утвержденный график, в случаях, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
7. Для формирования графика отправители ежемесячно до десятого числа месяца, предшествующего отчетному, направляют уполномоченному органу заявку на планируемый месяц в электронном виде посредством информационной системы и (или) в бумажном виде по форме, согласно приложению, к настоящим Правилам.
В случае непредставления недропользователем Заявки в бумажном и (или) электронном виде, уполномоченный орган определяет объем нефти, подлежащий включению в график, с учетом требований, установленных пунктами 3, 4, 5, 6 и 15 настоящих Правил.
При техническом сбое и (или) выходе информационной системы из строя заявка на планируемый месяц направляется в уполномоченный орган до десятого числа месяца, предшествующего отчетному месяцу в бумажном виде.
Заявка, несоответствующая форме, установленной настоящими Правилами, направленная в уполномоченный орган посредством информационной системы в электронном виде и (или) в бумажном виде после истечения срока ее представления отклоняется информационной системой и (или) не подлежит регистрации уполномоченным органом.
8. Недропользователи при представлении в уполномоченный орган заявки распределяют свою ресурсную базу в рамках своей группы юридических лиц с учетом процентной нагрузки.
9. При этом заявка предоставляется в уполномоченный орган от имени учредителей (участников) недропользователя при наличии письменного согласования дочерних организаций, если они имеются.
В случае предоставления заявки для формирования графика в уполномоченный орган от имени учредителей (участников) недропользователя в рамках своей группы юридических лиц, учредители (участники) недропользователя уведомляют уполномоченный орган о своих намерениях по распределению своей ресурсной базы в рамках своей группы юридических лиц, но не менее одного раза в шесть месяцев.
10. Для формирования графика посредством информационной системы нефтетранспортные организации ежемесячно, до десятого числа месяца, предшествующего отчетному месяцу, подтверждают техническую пропускную способность магистральных трубопроводов, а производители нефтепродуктов – планы переработки нефти и (или) продуктов переработки.
При изменении, снижении и (или) превышении заданных в информационной системе показателей, нефтетранспортные организации и производители нефтепродуктов комментируют в информационной системе с обоснованием о таких изменениях.

11. Графиктер ай сайын, есепті айдың алдындағы айдың жиырмасынан кешіктірмей қалыптастырылады және бекітіледі.
12. Графиктен үзінді көшірме график қалыптастырылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде қағаз түрінде операторға, мұнай тасымалдау ұйымдарына, мұнай өнімдерін өндірушіге орындау үшін, сондай-ақ Комитетке жіберіледі.
Мұнай өнімдерін өндірушілерге жолданатын графиктен үзінді көшірмеде Қазақстанның мұнай өңдеу зауыттарына жеткізу (беру) үшін көзделген жер қойнауын пайдаланушының мұнай мөлшері (нетто салмағы бойынша) көрсетіледі.
Мұнай тасымалдаушы ұйымдарға (нетто салмағы бойынша) жолданатын графиктен үзінді көшірмеде Қазақстанның мұнай өңдеу зауыттарына, Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары жерлерде орналасқан мұнай өңдеу зауыттарына жеткізу (беру) үшін мұнайды қабылдау-тапсыру пунктінен басқа мұнай тасымалдаушы ұйымның магистральдық мұнай құбырлары жүйесіне немесе көліктің басқа (теміржол, теңіз) түріне беру (ауыстырып құю) үшін көзделген жер қойнауын пайдаланушының мұнай мөлшері көрсетіледі.
Мұнай тасымалдаушы ұйымдарға (нетто салмағы бойынша), сондай-ақ Комитетке (брутто салмағы бойынша) жолданатын графиктен үзінді көшірмеде жер қойнауын пайдаланушының басқа мұнай тасымалдаушы ұйымның магистральдық мұнай құбырлары жүйесіне немесе көліктің басқа (теміржол, теңіз) түріне беру (ауыстырып құю) үшін көзделген мұнай мөлшері, сондай-ақ келісімшарттың нөмірі және жөнелту бағдары көрсетіледі.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы әрбір мұнай қабылдау-тапсыру пунктін көрсете отырып, үзінді көшірме ақпараттық жүйе арқылы операторға және мұнай тасымалдау ұйымдарына жіберілетін болады.
13. Графикке өзгерістер мен толықтырулар мұнай тасымалдаушы ұйымның мұнай беру бойынша қызметтер көрсетуге техникалық қабілеттілігі расталған жағдайда бекітіледі.
Уәкілетті орган графикке өзгерістер мен толықтыруларды жер қойнауын пайдаланушыдан түзету үшін жоспарланған айға мұнай тасымалдауға арналған еркін нысандағы өтінімді қабылдаған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды және бекітеді.
Мұнай беру бойынша қызметтер көрсетуге техникалық қабілеттілігін растауды мұнай тасымалдаушы ұйым уәкілетті органның жедел сұратуы бойынша оған күнтізбелік бір күн ішінде еркін нысанда ұсынады.
Графиктен үзінді көшірмелер графикке өзгерістер мен толықтыруларды қарау нәтижесінде мұнай тасымалдаушы ұйымдарға және мұнай өңдеу зауыттарына орындау үшін және Комитетке (Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары жерлерде орналасқан мұнай өңдеу зауыттарына жеткізу кезінде) бір жұмыс күні ішінде жіберіледі.

11. Графики формируются и утверждаются ежемесячно, не позднее двадцатого числа месяца, предшествующего отчетному месяцу.
12. Выписки из графика в течение одного рабочего дня после формирования графика направляются в бумажном виде оператору, нефтетранспортным организациям, производителю нефтепродуктов для исполнения, а также в Комитет.
В выписках из графика, направляемых производителям нефтепродуктов, указывается количество нефти недропользователя (по массе нетто), предусмотренное для поставки (передачи) на нефтеперерабатывающие заводы Казахстана.
В выписках из графика, направляемых нефтетранспортным организациям (по массе нетто), указывается количество нефти недропользователя с каждого пункта приема-сдачи нефти, предусмотренное для поставки (передачи) на нефтеперерабатывающие заводы Казахстана, нефтеперерабатывающие заводы, расположенные за пределами Республики Казахстан, передачи (перевалки) в систему магистральных нефтепроводов другой нефтетранспортной организации или на другой вид транспорта (железнодорожный, морской).
В выписках из графика, направляемых нефтетранспортным организациям (по массе нетто), а также в Комитет (по массе брутто) указывается количество нефти недропользователя, предусмотренное для передачи (перевалки) в систему магистральных нефтепроводов другой нефтетранспортной организации или на другой вид транспорта (железнодорожный, морской), а также номер контракта и маршрут направления.
При этом выписки с указанием недропользователем каждого пункта приема-сдачи нефти будут направляться информационной системой оператору и нефтетранспортным организациям.
13. Изменения и дополнения к графику утверждаются при наличии подтверждения нефтетранспортной организацией технической пропускной способности для оказания услуг по поставке нефти.
Изменения и дополнения к графику рассматриваются и утверждаются уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней со дня приема от недропользователя заявки в произвольной форме на планируемый месяц для корректировки.
Подтверждения о технической пропускной способности для оказания услуг по поставке нефти представляются нефтетранспортной организацией в произвольной форме в уполномоченный орган по его оперативному запросу в течение одного календарного дня.
По результатам рассмотрения изменений и дополнений к графику выписки из графика в течение одного рабочего дня направляются нефтетранспортным организациям и нефтеперерабатывающим заводам для исполнения и в Комитет (при поставке на нефтеперерабатывающие заводы, расположенные за пределами Республики Казахстан).

14. Уәкілетті орган әрбір жер қойнауын пайдаланушы үшін мұнай өнімдерін өндірушіге жеткізу мұнай жеткізу көлемін айқындайды.
Көлемді айқындау кезінде уәкілетті орган "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін мұнай және (немесе) қайта өңдеу өнімдерін өңдеу және мұнай өнімдерін беру жоспарларын басшылыққа алады.
15. Уәкілетті орган өтінімді қабылдау, графикті қалыптастыру, сондай-ақ графиктен үзінді көшірмелерді 2025 жылғы 1 қыркүйекке дейін қағаз түрде жүзеге асырады.
Мұнай беру графигін
қалыптастыру қағидаларына
қосымша
Нысан
Мұнай беруге арналған өтінім
Компанияның атауы:
Есепті ай:
Жоспарланатын айы:
Көрсеткіштер
Есепті ай (нетто)
Жоспарланатын айға өтінім
план
факт
Нетто**
Брутто***
1.

14. Уполномоченный орган определяет объем поставок нефти производителю нефтепродуктов для каждого недропользователя.
При определении объема уполномоченный орган руководствуется планами переработки нефти и (или) продуктов переработки и поставок нефтепродуктов, утверждаемыми в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".
15. Прием заявок, формирование графика, а также направление выписок из графика в бумажном виде уполномоченным органом осуществляются до 1 сентября 2025 года.
Приложение
к Правилам формирования
графика поставки нефти
Форма
Заявка на поставку нефти
Наименование компании:
Отчетный месяц:
Планируемый месяц:
Показатели
Отчетный месяц (нетто)
Заявка на планируемый месяц
план
факт
Нетто**
Брутто***
1.

Мұнайды теміржол көлігімен беру (3.1.+3.2.+3.3.+3.4.):
3.1.
Экспортқа, мұнай құю эстакадасынан (атауы)
3.2.
Мұнай өңдеу зауытына, мұнай құю эстакадасынан (атауы)
3.3.
Атырау, мұнай құю эстакадасынан төгу (атауы)
3.4.
Ақтау порты, мұнай құю эстакадасынан (атауы)
4.
Келісімшарттар, келісімшарттық аумақтардың атауы және басқа да көздерден алынған мұнай бөлінісінде айдың соңындағы ауыспалы қалдық
Ескертпе:
* оның ішінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен күнін, келісімшарт шеңберіндегі кен орны, онда өндірілген мұнай және жұмыс түрлерін (барлау, өндіру) міндетті түрде көрсете отырып, бөгде заңды және (немесе) жеке тұлғалардан сатып алынған;
** мұнайдың нетто массасын мұнайдың брутто массасы мен балласт массасының айырмасы ретінде айқындайды;
*** мұнайдың брутто массасы балласт массасын қосқанда мұнайдың жалпы массасы ретінде айқындалады.
Бірінші басшы:
Қолы:
Күні:

Поставка нефти железнодорожным транспортом (3.1.+3.2.+3.3.+3.4.):
3.1.
На экспорт, с нефтеналивной эстакады (наименование)
3.2.
На нефтеперерабатывающий завод, с нефтеналивной эстакады (наименование)
3.3.
Атырау, слив с нефтеналивной эстакады (наименование)
3.4.
Порт Актау, с нефтеналивной эстакады (наименование)
4.
Переходящий остаток на конец месяца в разрезе контрактов, наименований контрактных территорий и нефти, полученных из других источников
Примечание:
* в том числе приобретенная у сторонних юридических и (или) физических лиц с обязательным указанием номера и даты контракта на недропользование, месторождения, в рамках контракта на котором была добыта нефть, и вид работ (разведка, добыча);
** масса нетто нефти определяют как разность массы брутто нефти и массы балласта;
*** масса брутто нефти определяется как общая масса нефти, включающая массу балласта.
Первый руководитель:
Подпись:
Дата: