Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 240 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 15 маусымда № 17081 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 29 маусымдағы № 143/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 29.06.2019 № 143/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидалары бекітілсін.
2. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 127 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13323 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Ақпараттандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 240. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2018 года № 17081. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июня 2019 года № 143/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 29.06.2019 № 143/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 127 "Об утверждении Правил составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13323, опубликован 11 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту информатизации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
Б. Атамқұлов
2018 жылғы "__"_________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
К. Мәсімов
2018 жылғы "__"_________
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2018 жылғы 31 мамырдағы
№ 240 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл жасасу арқылы белгілі бір технологиялық әрекетті іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешетін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырып реттелген жиынтығы;
2) ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік (бұдан әрі – ақпараттық қауіпсіздік) – электрондық ақпараттық ресурстардың, ақпараттық жүйелердің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның сыртқы және ішкі қатерлерден қорғалуының жай-күйі;
3) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) мемлекеттік техникалық қызмет – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын;
5) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы (бұдан әрі – сервистік интегратор)-"электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ Заңда көзделген өзге де функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр оборонной и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"__"_________2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
"__"_________2018 года
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 31 мая 2018 года № 240
Правила составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) и определяют порядок составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
2) информационная безопасность в сфере информатизации (далее – информационная безопасность) – состояние защищенности электронных информационных ресурсов, информационных систем и информационно-коммуникационной инфраструктуры от внешних и внутренних угроз;
3) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
4) государственная техническая служба – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения, созданное по решению Правительства Республики Казахстан;
5) сервисный интегратор "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также иные функции, предусмотренные Законом.

3. Уәкілетті орган белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен бюджеттік бағдарлама әкімшісі тікелей іске асыратын және аяқталған сипаттағы Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді іске асыруға арналған ақпараттық жүйелерді, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін қоспағанда, мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырманы келісуді жүзеге асырады.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырмаларды жасау және қарау тәртібі
4. Мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларына сәйкес оң экономикалық қорытынды алғаннан кейін, сондай-ақ оларды мемлекеттік орган ресми бекіткеннен кейін, ақпараттандыру саласындағы бюджеттік инвестициялардың инвестициялық ұсынысына, техникалық-экономикалық негіздемесіне (бұдан әрі – ТЭН) және қаржы-экономикалық негіздемесіне (бұдан әрі – ҚЭН) техникалық тапсырма жасайды.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 153-бабының 4-1-тармағында көзделген жағдайда, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейді.
5. Мемлекеттік орган мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін құру немесе дамыту кезінде келесі құжаттарға:
1) "Ақпараттық технология. Автоматтандырылған жүйелердің стандарттар кешені. Автоматтандырылған жүйені құруға техникалық тапсырма" ҚР СТ 34.015-2002 Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандартының талаптарына;
2) бюджеттік инвестициялардың бекітілген ТЭН-ге және ҚЭН-ге және ақпараттандыру саласындағы инвестициялық ұсынысқа;
3) Заңның 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес бекітілетін "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту бойынша талаптарға (бұдан әрі – "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту бойынша талаптар);
4) Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 19 қыркүйектегі № 159 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14523 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың архитектурасын әзірлеу, іске асырылуын қолдап отыру және дамыту қағидаларына сәйкес мемлекеттік органның бекітілген архитектурасына (бұдан әрі – мемлекеттік органның архитектурасы) (мемлекеттік органдар үшін);

3. Уполномоченный орган осуществляет согласование технического задания на создание или развитие информационных систем государственных органов, за исключением информационных систем, предназначенных для реализации задач, направленных на обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан, а также информационных систем специальных государственных органов, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер.
Глава 2. Порядок составления и рассмотрения технических заданий на создание или развитие информационных систем государственных органов
4. Государственный орган составляет техническое задание после получения положительного экономического заключения в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9938) на инвестиционное предложение, технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) и финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) бюджетных инвестиций в сфере информатизации, а также их официального утверждения государственным органом.
В случае, предусмотренном пунктом 4-1 статьи 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, разработка технико-экономического обоснования не требуется.
5. Государственный орган при создании или развитии информационной системы государственного органа разрабатывает техническое задание в соответствии со следующими документами:
1) требованиям государственного стандарта Республики Казахстан "Информационная технология. Комплекс стандартов на автоматизированные системы. Техническое задание на создание автоматизированной системы" СТ РК 34.015-2002;
2) утвержденному ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиций и инвестиционному предложению в сфере информатизации;
3) требованиям по развитию архитектуры "электронного правительства", утверждаемым в соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона (далее – требования по развитию архитектуры "электронного правительства");
4) утвержденной архитектуре государственного органа (для государственных органов) в соответствии с Правилами разработки, сопровождения реализации и развития архитектуры государственных органов, утвержденными приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 19 сентября 2016 года № 159 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14523) (далее – архитектура государственного органа);

5) Заңның 7-бабының 18) тармақшасына сәйкес бекітілетін "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасына (бұдан әрі – электрондық әкімдіктің үлгілік архитектурасы) (жергілікті атқарушы органдар үшін);
6) Заңның 49-бабы 2-тармағының және 51-бабының талаптарына;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес техникалық тапсырма әзірлейді.
6. Мемлекеттік орган техникалық тапсырманы әзірлейді және уәкілетті органға мемлекеттік органдардың бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы келісуге жолдайды.
7. Техникалық тапсырмаға қосымша келесі құжаттар:
1) инвестициялық ұсыныс;
2) мемлекеттік органмен бекітілген бюджеттік инвестициялардың ТЭН-і және ҚЭН-і қоса беріледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 153-бабының 4-1-тармағында көзделген жағдайда, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейді.
8. Мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырманы келісуді уәкілетті орган осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей жүзеге асырады.
9. Егер мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі стандартты шешім болып табылса не ведомствоаралық немесе өңірлік компоненттерді қамтыса, келісу мерзімі елу жұмыс күніне дейін ұзартылады.
10. Уәкілетті орган сараптама жүргізу үшін техникалық тапсырманы сервистік интеграторға және мемлекеттік техникалық қызметке жолдайды.
11. Сервистік интегратор мен мемлекеттік техникалық қызмет техникалық тапсырманы алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде сараптама жүргізеді және сараптама қорытындысын (еркін нысанда) уәкілетті органға жібереді.
Егер мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі стандартты шешім болып табылса не ведомствоаралық немесе өңірлік компоненттерді қамтыса, сервистік интегратор мен мемлекеттік техникалық қызмет сараптама жүргізеді және құжаттарды алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға сараптама қорытындысын жібереді.
12. Сервистік интегратор мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құруға немесе дамытуға, "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамыту бойынша талаптарға, Мемлекеттік органның архитектурасына, "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасына сәйкестігіне және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13325 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін және сервистік бағдарламалық өнімдерді құру немесе дамыту кезінде стандартты шешімдер ретінде көп реттік пайдаланылуға жататын ақпараттық жүйелердің (немесе олардың бөліктерінің) тізбесінде көрсетілген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін пайдалану мүмкіндігіне техникалық тапсырманың сараптамасын жүргізеді.

5) типовой архитектуре "электронного акимата" (для местных исполнительных органов), утверждаемой в соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона (далее – типовая архитектура "электронного акимата");
6) требованиям пункта 2 статьи 49 и статьи 51 Закона;
7) Единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.
6. Государственный орган разрабатывает и направляет техническое задание на согласование, уполномоченному органу посредством единой системы электронного документооборота государственных органов.
7. К техническому заданию дополнительно прикладываются следующие документы:
1) инвестиционное предложение;
2) ТЭО и ФЭО бюджетных инвестиции, утвержденные государственным органом.
В случае, предусмотренном пунктом 4-1 статьи 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, предоставление технико-экономического обоснования не требуется.
8. Согласование технического задания на создание или развитие информационной системы государственного органа осуществляется уполномоченным органом в срок не позднее тридцати рабочих дней со дня поступления документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
9. В случае, если информационная система государственного органа является стандартным решением либо включает межведомственные или региональные компоненты, срок согласования продлевается до пятидесяти рабочих дней.
10. Уполномоченный орган направляет техническое задание сервисному интегратору и государственной технической службе для проведения экспертизы.
11. Сервисный интегратор и государственная техническая служба в течение пятнадцати рабочих дней с даты получения технического задания проводят экспертизу и направляют заключения (в произвольной форме) экспертизы уполномоченному органу.
Если информационная система государственного органа является стандартным решением либо включает межведомственные или региональные компоненты сервисный интегратор и государственная техническая служба проводят экспертизу и направляют заключения экспертизы уполномоченному органу в течение тридцати рабочих дней с даты получения документов.
12. Сервисный интегратор проводит экспертизу технического задания на создание или развитие информационных систем государственных органов, на соответствие требованиям по развитию архитектуры "электронного правительства", архитектуре государственного органа, типовой архитектуре "электронного акимата" и на наличие возможности использования информационных систем государственных органов, указанных в Перечне информационных систем (или их частей), подлежащих многократному использованию в качестве стандартных решений при создании или развитии информационных систем государственных органов и сервисных программных продуктов утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13325).

13. Мемлекеттік техникалық қызмет техникалық тапсырманың ақпараттық қауіпсіздікті және ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар талаптарына сәйкестігіне сараптама жүргізеді.
14. Уәкілетті орган сервистік интегратор мен мемлекеттік техникалық қызметтен сараптама қорытындыларын (еркін нысанда) алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде техникалық тапсырманы келіседі немесе анықталған ескертулерді ескеріп, пысықтау талабымен мемлекеттік органға қайтарады.
Егер мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі стандартты шешім болып табылса не ведомствоаралық немесе өңірлік компоненттерді қамтыса, уәкілетті орган сервистік интегратор мен мемлекеттік техникалық қызметтен сараптама қорытындыларын алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде техникалық тапсырманы келіседі немесе анықталған ескертулерді ескеріп, пысықтау талабымен мемлекеттік органға қайтарады.

13. Государственная техническая служба проводит экспертизу технического задания на соответствие требованиям нормативных правовых актов и стандартов, действующих на территории Республики Казахстан в сфере обеспечения информационной безопасности и защиты информации.
14. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней с даты получения заключений экспертиз (в произвольной форме) от сервисного интегратора и государственной технической службы согласовывает или возвращает техническое задание государственному органу с требованием доработки с учетом выявленных замечаний.
Если информационная система государственного органа является стандартным решением либо включает межведомственные или региональные компоненты, уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней с даты получения заключений экспертиз от сервисного интегратора и государственной технической службы согласовывает или возвращает техническое задание с требованием доработки с учетом выявленных замечаний.