"Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 284-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 22 маусымдағы № 223 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 шілдеде № 17166 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 284-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8887 болып тіркелген, 2014 жылғы 22 сәуірдегі № 77 (28301) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополия субъектілерінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Экономикалық негізделген шығындардың (Zөббж, Zббж, Zжабдық) есебі Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасының, оның ішінде Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тіркелген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің, "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес субъект әзiрлеген және табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісілген жеке құжат не есепке алу саясаты бөлігі түрінде жасалған кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу әдістемесінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.";

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 сентября 2013 года № 284-ОД "Об утверждении Методики расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественной монополии по снабжению тепловой энергией"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2018 года № 223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2018 года № 17166. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Опубликовано: Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде, 17.07.2018
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 сентября 2013 года № 284-ОД "Об утверждении Методики расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественной монополии по снабжению тепловой энергией" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8887, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 22 апреля 2014 года № 77 (27698) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги субъектов естественной монополии по снабжению тепловой энергией, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Методика расчета тарифов или их предельных уровней на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях"
(далее – Закон).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет экономически обоснованных затрат (Zппрс, Zпpc, Zснабж) осуществляется с учетом требований законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, в том числе Особого порядка формирования затрат, применяемого при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденного приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480, методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, выполненной в виде самостоятельного документа либо раздела учетной политики, разработанной субъектом в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона.";

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Тұтынушылар топтары бойынша жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерге сараланған тарифтер мынадай формулалар бойынша анықталады:
1) халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал.):
Тхал. = Тхал.қолд. *k1 (теңге/Гкал), мұндағы:
Тхал.қолд. – халық тобына жататын тұтынушылар тобы – жеке тұлғалар үшін субъектінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф немесе оның шектi деңгейі;
k1 – Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалған халық тобына жататын тұтынушылар - жеке тұлғалар үшін жылу энергиясымен жабдықтауға арналған тарифті өзгерту коэффициенті;
2) өзге тұтынушылар үшін (Төзге):
Төзге. = Төзге.қолд. *k2 (теңге/Гкал), мұндағы:
Төзге.қолд. – өзге тұтынушылар үшін субъектінің жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф немесе оның шектi деңгейі;
k2 – Әдістеменің 6-тармағына сәйкес айқындалған өзге тұтынушылар үшін жылу энергиясымен жабдықтауға арналған тарифті өзгерту коэффициенті;
3) бюджеттік ұйымдар үшін (Тбюдж.):
Тбюдж. = (Т*Q – Tхал.*Qхал. – Tөзге.*Qөзге.)/Qбюдж. (теңге/Гкал), мұндағы:
Т – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген субъектінің жылу энергиямен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тариф немесе оның шекті деңгейі;
Q – субъект жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтердің деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған, тұтынушылардың (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ аспаптары бар немесе жоқ) жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
Тхал. – халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qхал. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ халық тобына жататын тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Төзге – өзге тұтынушылар үшін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qөзге – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Qбюдж. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал.";

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Дифференцированные тарифы на услуги по снабжению тепловой энергией по группам потребителей определяются по формулам:
1) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения (Тнас.):
Тнас. = Тдейст.нас. * k1 (тенге/Гкал), где:
Тдейст.нас. – действующий тариф или его предельный уровень на регулируемые услуги субъекта по снабжению тепловой энергией для группы потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения;
k1 – коэффициент изменения тарифа на снабжение тепловой энергией для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, определенный в соответствии с пунктом 6 Методики;
2) для прочих потребителей (Тпроч.):
Тпроч. = Тдейст.проч.*k2 (тенге/Гкал), где:
Тдейств. проч.– действующий тариф или его предельный уровень на регулируемые услуги субъекта по снабжению тепловой энергией для прочих потребителей;
k2 – коэффициент изменения тарифа на снабжение тепловой энергией для прочих потребителей, определенный в соответствии с пунктом 6 Методики;
3) для бюджетных организаций (Тбюдж.):
Тбюдж. = (Т*Q – Tнас.*Qнас. – Tпроч.*Qпроч.)/Qбюдж. (тенге/Гкал),
где:
Т – тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для соответствующей группы потребителей, определенный в соответствии с пунктом 4 Методики;
Q – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями (имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколам намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Тнас. – тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для
потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения;
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением
потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Тпроч. – тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для прочих потребителей;
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии прочими потребителями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии бюджетными организациями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.";

7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Есептеу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтер мынадай формулалар бойынша анықталады:
1) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал.ОЕА-сыз):
Тхал.ОЕА-сыз = 1,2*Тхал.(теңге/Гкал);";
2) жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптары бар халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал. ОЕА-мен):
Тхал.ОЕА-мен = (Тхал.Qхал.-Тхал. ОЕА-сыз *Qхал. ОЕА-ыз)/Qхал.
ОЕА-мен (теңге/Гкал),
егер жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптары бар халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғалар үшін (Тхал. ОЕА-мен)тариф есеп бойынша < 0 деңгейде анықталатын болса, онда Тхал. ОЕА-мен және Тхал. ОЕА-сыз мына формулалар бойынша анықталады:
Тхал. ОЕА-мен = 0,5*Тхал. (теңге/Гкал);
Тхал. ОЕА-сыз = (Тхал.*Qхал. – Тхал. ОЕА-мен *Qхал. ОЕА-мен)/ Qхал. ОЕА-сыз (теңге/Гкал), мұндағы:
Qхал. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасаған шарттармен расталған, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ халық тобына жататын тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Qхал.ОЕА-сыз – субъект жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған, халық тобына жататын және үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі (жылу энергиясын есептеудің үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде тұратын халық тобына жататын тұтынушылар – жеке тұлғаларды қоспағанда), Гкал;
Qхал. ОЕА-мен – субъект жылу энергиясымен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемді төмендетуге немесе тарифтердің деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған халық тобына жататын және үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;";

пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Дифференцированные тарифы на услуги по снабжению тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета определяются по формулам:
1) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тнас. без ОПУ):
Тнас. без ОПУ = 1,2*Тнас. (тенге/Гкал);
2) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тнас. с ОПУ):
Тнас. с ОПУ = (Тнас.*Qнас. – Тнас. без ОПУ*Qнас. без ОПУ)/Qнас. с ОПУ (тенге/Гкал),
в случае если тариф для потребителей – физических лиц, относящихся к группе население, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии
(Тнас. с ОПУ) по расчету определяется на уровне ≤0, то Тнас. с ОПУ и Тнас. без ОПУ определяются по формулам:
Тнас. с ОПУ = 0,5*Тнас. (тенге/Гкал);
Тнас. без ОПУ = (Тнас.*Qнас. – Тнас. с ОПУ*Qнас. с ОПУ)/Qнас. без ОПУ (тенге/Гкал), где:
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнac. без ОПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнас. с ОПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями, относящихся к группе населения, имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;

3) бюджеттік ұйымдарды қоспағанда, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ өзге де тұтынушылар үшін (Төзге ОЕА-сыз):
Төзге ОЕА-сыз= 1,3*Төзге (теңге/Гкал);
4) бюджеттік ұйымдарды қоспағанда, үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар өзге тұтынушылар үшін (Т өзге ОЕА-мен):
Төзге ОЕА-мен = (Төзге*Qөзге – Төзге ОЕА-сыз*Qөзге ОЕА-сыз)/Qөзге ОЕА-мен (теңге/Гкал),
Егер үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар өзге де тұтынушылар үшін (Төзге ОЕА-мен) тариф есептегенде <0,5 деңгейде анықталатын болса, онда Төзге ОЕА-мен және Төзге ОЕА-сыз мына формулалар бойынша анықталады:
Төзге ОЕА-мен = 0,7*Т өзге (теңге/Гкал);
Төзге ОЕА-сыз = (Төзге*Qөзге – Төзге ОЕА-мен *Qөзге ОЕА-мен)/ Qөзге ОЕА-сыз (теңге/Гкал), мұндағы:
Qөзге – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде орналасқан өзге де тұтынушыларды қоспағанда), Гкал;
Qөзге ОЕА-сыз – жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайында, барак типтегі үйлерде орналасқан өзге де тұтынушыларды қоспағанда), Гкал;
Qөзге ОЕА-мен – субъект жылу энергиясымен жабдықтау қызметтерін тұтынушылармен жасаған шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар өзге тұтынушылардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.

3) для прочих потребителей, за исключением бюджетных организаций, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тпроч. без ОПУ):
Тпроч. без ОПУ = 1,3*Тпроч. (тенге/Гкал);
4) для прочих потребителей, за исключением бюджетных организаций, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тпроч. с ОПУ):
Тпроч. с ОПУ = (Тпроч.*Qпроч. – Тпроч. без ОПУ*Qпроч. без ОПУ)/Qпроч. с ОПУ (тенге/Гкал),
В случае если тариф для прочих потребителей, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Тпроч. с ОПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тпроч. с ОПУ и Тпроч. без ОПУ определяются по формулам:
Тпроч. с ОПУ = 0,7*Тпроч. (тенге/Гкал);
Тпроч. без ОПУ = (Тпроч.*Qпроч. – Тпроч. с ОПУ*Qпроч. с ОПУ)/Qпроч. без ОПУ (тенге/Гкал), где:
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии прочими потребителями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. без ОПУ – планируемый годовой объем потребления прочими потребителями, не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. с ОПУ – планируемый годовой объем потребления прочими потребителями, имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.

5) үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ бюджеттік ұйымдар үшін (Т өзге ОЕА-сыз):
Тбюдж. ОЕА-сыз = 1,5*Тбюдж. (теңге/Гкал);
6) үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар бюджеттік ұйымдар үшін (Тбюдж. ОЕА-мен):
Тбюдж. ОЕА-мен = (Тбюдж.*Qбюдж. – Тбюдж. ОЕА-сыз*Qбюдж.
ОЕА-сыз)/ Qбюдж. ОЕА-мен (теңге/Гкал).
Егер үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар бюджеттік ұйымдар үшін (Тбюдж. ОЕА-мен) тариф есептегенде <0,5 деңгейде анықталатын болса, онда Тбюдж. ОЕА-мен және Тбюдж. ОЕА-сыз мына формулалар бойынша анықталады:
Тбюдж. ОЕА-мен = 0,5*Тбюдж. (теңге/Гкал);
Тбюдж. ОЕА-сыз = (Тбюдж.*Qбюдж. – Тбюдж. ОЕА-мен *Qбюдж.
ОЕА – мен )/ Qбюдж. ОЕА-сыз (теңге/Гкал),
Qбюдж. – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтер деңгейінің өсуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар және жоқ бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлерде орналасқан бюджеттік ұйымдарды қоспағанда), Гкал;
Qбюдж. ОЕА-сыз – жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары жоқ бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі (үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайында, барак типтегі үйлерде орналасқан бюджеттік ұйымдарды қоспағанда), Гкал;
Qбюдж. ОЕА-мен – субъект жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасаған шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау мақсатында көлемдерді төмендетуге немесе тарифтерді көтеруге жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептермен расталған тұтынушылардың үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары бар бюджеттік ұйымдардың жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.

5) для бюджетных организаций, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Т бюдж. без ОПУ):
Т бюдж. без ОПУ=1,5*Тбюдж. (тенге/Гкал);
6) для бюджетных организаций, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Т бюдж. с ОПУ):
Т бюдж. с ОПУ = (Тбюдж.*Qбюдж – Т бюдж. без ОПУ*Qбюдж. без ОПУ)/Qбюдж. с ОПУ (тенге/Гкал).
В случае, если тариф для бюджетных организаций, имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии (Т бюдж. с ОПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Т бюдж. с ОПУ и Т бюдж. без ОПУ определяются по формулам:
Т бюдж. с ОПУ = 0,5*Тбюдж. (тенге/Гкал);
Т бюдж. без ОПУ = (Тбюдж.*Qбюдж. – Тбюдж. с ОПУ * Qбюдж. с ОПУ) / Qбюдж. без ОПУ (тенге/Гкал),
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии бюджетными организациями, имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением бюджетных организаций, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. без ОПУ – планируемый годовой объем потребления бюджетными организациями, не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением бюджетных организаций, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. с ОПУ – планируемый годовой объем потребления бюджетными организациями, имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по снабжению тепловой энергией, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.

8. Үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайында, барак типтегі үйлерде тұратын және орналасқан тұтынушылар үшін жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі қызметтеріне тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Ттозған хал. = Тхал. (теңге/Гкал),
Ттозған өзге = Төзге (теңге/Гкал),
Ттозған бюдж. = Тбюдж. (теңге/Гкал).
9. Табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) сұрауы бойынша үйге ортақ есептеу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй-жайларында, барак типтегі үйлердің тізбесін субъектілердің жылу энергиясын жабдықтау қызметін көрсететін жері бойынша жергілікті атқарушы (қалалар, аудандар) органдар ұсынады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Үйге ортақ есептеу аспаптары бойынша жылу энергиясының есебі уақытша бұзылған жағдайда жылытуға жылу энергиясының тұтыну көлемі төлемақыны есептеу үшін есептіліктің уақытша бұзылу кезеңінде "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заң) 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес белгіленген тәртіппен бекітілген есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну нормасына сәйкес анықталады, бірақ бұл бір айдан аспауы тиіс, осы уақыт ішінде есептілік қалпына келуі қажет.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ халық тобына жататын тұтынушылар – заңды тұлғалар үшін жылытуға жылу энергиясы тұтынудың айлық көлемі (Qж. ОЕА - мен) мынадай формула бойынша анықталады:
Qж. ОЕА - сыз = Qж. нормасы *S пәт. (Гкал), мұндағы:
Qж. нормасы – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңға сәйкес бекітілген үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну айлық нормасы, Гкал/м2;
S пәт. – құқық белгілейтін құжаттардың негізінде қабылданған тұтынушылар пәтерлері немесе қосалқы тұтынушылар үй-жайларының жылыту алаңы, м2.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары болмаған кезде халық тобына жататын тұтынушылар – заңды тұлғалар үшін жылытуға жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне төлемақы (Пж. ОЕА - сыз) мына формула бойынша анықталады:
Пж. ОЕА – сыз = Qж. нормасы * Т ОЕА - сыз (шаршы метрге теңге (бұдан әрі – теңге/м2), мұндағы:
Qж. нормасы – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңға сәйкес бекітілген үйге ортақ есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну айлық нормасы, Гкал/м2;

8. Тариф на услуги по снабжению тепловой энергией для потребителей проживающих и расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии определяется по формулам:
Тветх.нас. = Тнас.(тенге/Гкал);
Тветх.проч. = Тпроч.(тенге/Гкал);
Тветх.бюдж. = Тбюдж.(тенге/Гкал).
9. Перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии, предоставляется местными исполнительными органами (городов, районов), по месту оказания услуг снабжения тепловой энергией субъектами, по запросу уполномоченного органа, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В случае временного нарушения учета тепловой энергии по общедомовым приборам учета, объем потребления тепловой энергии на отопление для расчета платы за период временного нарушения учета определяется в соответствии с нормой потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, утвержденной в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон о местном государственном управлении и самоуправлении), но не более чем в течение одного месяца, за который учет должен быть восстановлен.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Месячный объем потребления тепловой энергии, отпущенный на отопление (Qот. без ОПУ) для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, определяется по следующей формуле:
Qот. без ОПУ = Qнорма от. * Sкв. (Гкал), где:
Qнорма от. – месячная норма потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, утвержденная в соответствии с Законом о местном государственном управлении и самоуправлении, Гкал/м2;
Sкв. – отапливаемая площадь квартиры потребителя или помещения субпотребителя, принятая на основании правоустанавливающих документов, м2.";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Плата за регулируемую услугу по снабжению тепловой энергией на отопление для потребителей – физических лиц, относящихся к группе населения, при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии (Пот. без ОПУ) определяется по следующей формуле:
Пот. без ОПУ = Qнорма от. * Тбез ОПУ (тенге за 1 квадратный метр (далее – тенге/м2)), где:
Qнорма от. – месячная норма потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, утвержденная в соответствии с Законом о местном государственном управлении и самоуправлении, Гкал/м2;

Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган Заңның 3-бабы 12-2) тармақшасына сәйкес бекіткен (бұдан әрі – уәкілетті орган бекіткен) тариф, теңге/Гкал.
26. Жылу энергиясына үйге ортақ есептеу аспаптары болмаған кезде тұтынушылар үшін ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметіне төлемақы (бұдан әрі – ЫСЖ төлемақысы) мынадай жолмен анықталады:
1) Жылумен жабдықтаудың жабық жүйесінде ЫСЖ төлем ақысы мына формулалар бойынша анықталады:
бір м3 ыстық су есебінен ыстық суды жеке есептеу аспаптары болған кезде (Пысж. ЕА - мен):
Пысж. ЕА - мен = Qысж. ЕА - мен * G ысж. ЕА - мен * Т ОЕА - сыз, (текше метрге теңге (бұдан әрі – теңге/м3)), мұндағы:
Qысж. ЕА – мен – Әдістеменің 22-тармағына сәйкес бір м3 ыстық су есебінен анықталған жылу энергиясы көлемі, Гкал/м3;
Gысж. ЕА–мен – тұрмыстық тұтынушының немесе қосалқы тұтынушының пәтерінде орнатылған ыстық суға жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, м3;
Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
ыстық судың жеке есептеу аспаптары жоқ тұтынушылары үшін (Пбір адамға ысж.):
П бір адамға ысж. = Qбір адамға ысж. * Т ОЕА – сыз (бір адамға теңге (бұдан әрі – теңге/адам)), мұндағы:
Qбір адамға ысж. – Әдістеменің 18, 19-тармақтарына сәйкес бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясы көлемі, Гкал/адам;
Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал.
2) Жылумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде ЫСЖ төлемақысы мына формулалар арқылы анықталады:
ыстық суды жеке есептеу аспаптары бар болған кезде (Пысж. ЕА-мен):
Пысж. ЕА-мен = Qысж. ЕА-мен * G ысж. ЕА – мен * Т ОЕА - сыз + G ысж. ЕА - мен *Т ССЖ теңге/м3, мұндағы:
Qысж. ЕА-мен – Әдістеменің 22-тармағына сәйкес бір м3 ыстық су есебінен анықталған жылу энергиясы көлемі, Гкал/м3;
Gысж. ЕА-мен – халық тобына жататын тұтынушының – заңды тұлғаның пәтерінде орнатылған ыстық суға жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, м3;
Т ОЕА - сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Т ССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3;
ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде (Пбір адамға ысж.):
Пбір адамға ысж. = Qбір адамға ысж. * ТОЕА – сыз + Gнорма * ТССЖ (теңге/адам), мұндағы:

Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 12-2) статьи 3 Закона (далее – утвержденный уполномоченным органом) для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
26. Плата за регулируемую услугу по снабжению тепловой энергией на горячее водоснабжение (далее – плата за ГВС) для потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии определяется следующим образом:
1) Плата за ГВС при закрытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3 горячей воды (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Gг.в. с ПУ * Тбез ОПУ (тенге за 1 кубический метр (далее – тенге/м3)), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии, определенный из расчета на один м3 горячей воды в соответствии с пунктом 22 Методики, Гкал/м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире бытового потребителя или субпотребителя, м3;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. на чел):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тбез ОПУ (тенге на человека (далее – тенге/чел.)), где:
Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, определенный из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктами 18 или 19 Методики, Гкал/чел.;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
2) Плата за ГВС при открытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Gг.в. с ПУ * Тбез ОПУ + Gг.в. с ПУ *ТХВС (тенге/м3), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии, определенный из расчета на один м3 горячей воды в соответствии с пунктом 22 Методики, Гкал/м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя – физического лица, относящегося к группе населения, или субпотребителя, м3;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3;
при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. на чел.):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тбез ОПУ + Gнорма * ТХВС (тенге/чел.), где:

Qбір адамға ысж – Әдістеменің 18 немесе 19-тармақтарына сәйкес айына бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясы көлемі, Гкал/ адам;
ТОЕА сыз – үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Gнорма – Әдістеменің 18-тармағына сәйкес айына бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға судың шығыс нормасы, адамға текше метр (бұдан әрі – м3/адам);
ТССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жылумен жабдықтаудың ашық жүйесінде ОЕА-мен ЫСЖ төлемақысы мына формулалар бойынша анықталады:
1) бір м3 есебінен ыстық судың жеке есептеу аспаптары болған кезде (Пысж. ЕА - мен):
Пысж. ЕА - мен = Qысж. ЕА - мен * Т ОЕА - мен + G ысж.ЕА - мен * Т ССЖ (теңге/м3), мұндағы:
Qысж. ЕА – мен – Әдістеменің 17-тармағына сәйкес анықталған ыстық судың жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша тұтынушыларға босатылған ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясы көлемі, Гкал;
ТОЕА - мен – үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Gысж. ЕА–мен – тұрмыстық тұтынушының немесе қосалқы тұтынушының пәтерінде орнатылған ыстық суға жеке есептеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша анықталған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, м3;
ТССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3.";
2) бір адам есебінен ыстық судың жеке есептеу аспаптары болмаған кезде (Пбір адамға ысж.):
Пбір адамға ысж. = Qбір адамға ысж. * ТОЕА - мен + Gнорма * ТССЖ (теңге/адам), мұндағы:
Qбір адамға ысж. – Әдістеменің 18 және 19-тармақтарына сәйкес анықталған айына бір адам есебінен ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясы көлемі, Гкал/адам;
ТОЕА – мен – үйге ортақ жылу энергиясын есептеу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Gнорма – Әдістеменің 18-тармағына сәйкес айына бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға судың шығыс нормасы, м/адам;
Тссж – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобына уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге/м3.".

Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, определенный из расчета на одного человека в месяц в соответствии пунктами 18 или 19 Методики, Гкал/чел.;
Тбез ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при отсутствии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gнорма – норма расхода воды на горячее водоснабжение, определенная из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 18 Методики, кубический метр на человека (далее – м3 /чел.);
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Плата за ГВС с ОПУ при открытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
1) при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3 (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Тс ОПУ + Gг.в. с ПУ *ТХВС (тенге/м3), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителю по показаниям индивидуального прибора учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 17 Методики, Гкал;
Тс ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя – физического лица, относящегося к группе населения, или субпотребителя, м3;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3;";
2) при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на одного человека (Пг.в. на чел.):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тс ОПУ + Gнорма * ТХВС (тенге/чел.), где:
Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение из расчета на одного человека в месяц, определенный в соответствии с пунктами 18 и 19 Методики, Гкал/чел.;
Тс ОПУ – тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей при наличии общедомовых приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gнорма – норма расхода воды на горячее водоснабжение, определенная из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 18 Методики, м3/чел.;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный уполномоченным органом для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3.".

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов

2. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов