Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 507 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 шілдеде № 17233 болып тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-15) тармақшасына, 27-бабының 4-тармағына және 31-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Мына:
1) "Авариялық-құтқару қызметтерін, құралымдарын және құтқарушыларды, сондай-ақ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерді аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы №246 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10831 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 маусымда жарияланған) 1-тармағының 1) тармақшасы;
2) "Авариялық-құтқару қызметтерін, құралымдарын және құтқарушыларды, сондай-ақ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерді аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 246 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 қарашадағы №1108 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 14749 болып тіркелген және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 22 ақпанда электронды түрде жарияланған) 1-тармағы екінші абзацының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил аттестации и переаттестации спасателей
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2018 года № 507. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2018 года № 17233.
В соответствии с подпунктом 70-15) пункта 1 статьи 12, пунктом 4 статьи 27 и пунктом 3 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации и переаттестации спасателей.
2. Признать утратившим силу:
1) подпункт 1) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 246 "Об утверждении правил аттестации и переаттестации аварийно-спасательных служб, формирований и спасателей, а также негосударственных противопожарных служб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10831 и опубликован 5 июня 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
2) абзац второй пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2016 года № 1108 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 246 "Об утверждении правил аттестации и переаттестации аварийно-спасательных служб, формирований и спасателей, а также негосударственных противопожарных служб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14749 и опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 22 февраля 2017 года).
3. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал – полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 11 шілдедегі
№ 507 бұйрығымен бекітілген
Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-15) тармақшасына сәйкес әзірленген және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына құтқарушыларды аттестаттаудан және қайта аттестаттаудан өткізу тәртібін айқындайды.
2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға тартылатын құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау:
1) олардың авариялық-құтқару жұмыстарын орындау әзірлігінің дәрежесін;
2) құтқарушылардың кәсіби мамығына, медициналық даярлығына, дене, психологиялық және әзірлігіне әзірлігінің сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізіледі.
3. Құтқарушылар бастапқы, қайта, кезеңдік және кезектен тыс аттестаттауға жатады:
1) бастапқы аттестаттауға құтқарушы боламын деп шешкен азаматтар жатады;
2) қайта аттестаттау алдыңғы аттестаттауда анықталған барлық кемшіліктерді жойғаннан кейін құтқарушылардың қызметін қайтадан бастау үшін өткізіледі;
3) құтқарушыларды кезеңдік аттестаттау үш жылда бір рет жүргізіледі;
4) құтқарушыларды кезектен тыс аттестаттау олар орындайтын құтқару жұмыстарының түрі немесе түрлері өзгерген жағдайда өткізіледі.
2-тарау. Аттестаттауды өткізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасының азаматтары авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына аттестаттау нәтижелері бойынша құтқарушылар мәртебесін алады.
5. Қазақстан Республикасының азаматтарын мәртебе алу үшін аттестаттау:
1) құтқарушы олар өткеннен кейін өткізіледі:
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у нысанындағы медициналық анықтамамен расталған медициналық куәландыру (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық);

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 июля 2018 года № 507
Правила аттестации и переаттестации спасателей
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила аттестации и переаттестации спасателей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-15) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (далее - Закон) и определяют порядок проведения аттестации и переаттестации спасателей на право ведения аварийно-спасательных работ.
2. Аттестация и переаттестация спасателей, привлекаемых к ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, проводится с целью определения:
1) степени готовности к выполнению ими аварийно-спасательных работ;
2) соответствия профессиональной выучки, медицинской подготовки, физической, психологической и моральной готовности спасателей.
3. Спасатели подлежат первичной, повторной, периодической и внеочередной аттестации:
1) первичной аттестации подлежат граждане, решившие стать спасателями;
2) повторная аттестация проводится после устранения всех недостатков, выявленных предыдущей аттестацией, для возобновления деятельности спасателей;
3) периодическая аттестация спасателей проводится один раз в три года;
4) внеочередная аттестация спасателей производится в случае изменения вида или видов выполняемых ими спасательных работ.
Глава 2. Порядок проведения аттестации
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Граждане Республики Казахстан приобретают статус спасателей по результатам аттестации на право ведения аварийно-спасательных работ.
5. Аттестация граждан Республики Казахстан для получения статуса:
1) спасателя проводится после прохождения ими:
медицинского освидетельствования, подтвержденного медицинской справкой формы 075/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020);

"Авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бойынша бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 235 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10772 болып тіркелген) авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларын дайындау бағдарламасы бойынша дайындау;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушысы олар өткеннен кейін жүргізіледі:
№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 075/у нысанындағы медициналық анықтамамен расталған медициналық куәландыру;
"Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушыларын даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы № 305 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23275 болып тіркелген) бекітілген өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушыларын даярлау бағдарламалары бойынша даярлау.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 11.05.2022 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Авариялық-құтқару қызметтерінде және құралымдарында (бұдан әрі - АҚҚ) құтқарушыларды аттестаттаудан өткізу үшін тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиялары құрылады.
7. Аттестаттау комиссияларының құрамы АҚҚ басшысының бұйрықтарымен бекітіледі және мүшелерінің тақ санынан (үш адамнан кем емес): төрағадан, төрағаның орынбасарынан және мүшелерінен тұрады.
8. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған құжаттардың дұрыстығын және бар-жоғын тексереді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес дене дайындығы бойынша нормативтерді қабылдайды.
9. Құтқарушыларды аттестаттау осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді. Құтқарушыны аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасынан үзінді жеке іске тігіледі.
10. Бастапқы аттестаттаудан өткен азаматтарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құтқарушы куәлігі, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құтқарушы кітапшасы және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құтқарушы жетоны беріледі.
11. Құтқарушыларды кезендік, қайта және кезектен тыс аттестаттау бастапқы аттестаттауға ұқсас өткізіледі.
12. Аттестаттауды өткізудің әрбір рәсімінен кейін құтқарушы кітапшасында тиісті жазба жүргізіледі.

подготовки по программам подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 235 "Об утверждении программ подготовки спасателей аварийно-спасательных служб и формирований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10772);
2) спасателя профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности проводится после прохождения ими:
медицинского освидетельствования, подтвержденного медицинской справкой формы 075/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
подготовки по программам подготовки спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 305 "Об утверждении типовых программ подготовки спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23275).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 11.05.2022 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для проведения аттестации спасателей в аварийно-спасательных службах и формированиях (далее - АСС) создаются постоянно действующие аттестационные комиссии.
7. Составы аттестационных комиссий утверждаются приказами руководителя АСС и состоит из нечетного количества членов (не менее трех человек): председателя, заместителя председателя и членов.
8. Аттестационная комиссия проверяет наличие и достоверность представленных документов и принимает нормативы по физической подготовке согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Аттестация спасателей оформляется протоколом заседания аттестационной комиссии по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Выписка из протокола заседания аттестационной комиссии подшивается в личное дело.
10. Гражданам, прошедшим первичную аттестацию, выдается удостоверение спасателя по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, книжка спасателя по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и жетон спасателя по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. Периодическая, повторная и внеочередная аттестация спасателей проводится аналогично первичной.
12. После каждой процедуры прохождения аттестации делается соответствующая запись в книжке спасателя.

13. Мерзімді аттестаттаудың қорытындысы бойынша мынадай сыныптылық беру жүргізіледі:
1) "3-сыныпты құтқарушы маман" құтқарушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар және дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген құтқарушыға беріледі;
2) "2-сыныпты құтқарушы маманы" 3-сыныпты құтқарушы маман ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар және дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген құтқарушыға беріледі;
3) "1-сыныпты құтқарушы маманы" 2-сыныпты құтқарушы маман ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар және дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген құтқарушыға беріледі;
4) "халықаралық сыныптағы құтқарушы" 1-сыныпты құтқарушы маман ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар, қызметтің барлық кезеңінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде кемінде үш рет халықаралық құтқару жұмыстарына немесе оқу-жаттығуларға қатысқан, дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген және B1 (intermediate) және/немесе одан жоғары ағылшын тілі курстарының сертификаты бар құтқарушыға беріледі.
Ескертпе:
Халықаралық құтқару жұмыстары – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде адамдарды, материалдық және мәдени құндылықтарды құтқаруға, ТЖ аймағындағы табиғи ортаны қорғауға, ТЖ-ны оқшаулауға және адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін қауіпті әсерлерді басуға немесе ықтимал ең төменгі деңгейге дейін жеткізуге бағытталған іс-әрекеттер;
Халықаралық құтқару оқу-жаттығулары – бұл құтқару бөлімшелерінің өзара іс-қимылы мен әзірлігі деңгейін арттыруға байланысты дайындық іс-шаралары, сондай-ақ авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу процесінде пайдаланылатын тактикалық дағдыларды жетілдіру.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 08.09.2022 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасы негізінде құтқарушы сыныптылығын беру немесе растау туралы АҚҚ басшысының бұйрығы шығады.
15. Бастапқы аттестаттаудан өтпеген азаматтар алдыңғы аттестаттау өткен сәттен бастап 1 айдан кешіктірмей қайта аттестаттаудан өтуге құқылы. Қайта аттестаттаудың теріс нәтижелері болған жағдайда онымен шарт бұзылады.
16. Егер осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттар болмаса және/немесе дене дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері қанағаттанарлық бағасынан төмен болғанда, аттестаттаудың теріс нәтижесі ретінде есептеледі.

13. По итогам периодических аттестаций проводится присвоение следующей классности:
1) "специалист спасатель 3 класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы спасателем не менее трех лет и выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо";
2) "специалист спасатель 2 класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы специалист спасателем 3 класса не менее трех лет и выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо";
3) "специалист спасатель 1 класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы специалист спасателем 2 класса не менее трех лет и выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо";
4) "спасатель международного класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы специалист спасателем 1 класса не менее трех лет, принимавшему участие в международных спасательных работах или учениях не менее трех раз за пределами Республики Казахстан за весь период службы, выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо" и имеющему сертификат курсов английского языка с уровнем В1 (intermediate) и/или выше.
Примечание:
Международные спасательные работы – действия осуществляемые за пределами Республики Казахстан направленные на спасение людей, материальных и культурных ценностей, защиту природной среды в зоне ЧС, локализацию ЧС и подавление или доведение до минимально возможного уровня опасных воздействий, угрожающих жизни и здоровью людей;
Международные спасательные учения – это подготовительные мероприятия, связанные с повышением уровня взаимодействия и готовности спасательных подразделений, а также совершенствование тактических навыков, которые используются в процессе проведения аварийно-спасательных и неотложных работ.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 08.09.2022 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На основании протокола заседания аттестационной комиссии издается приказ руководителя АСС о присвоении или подтверждении классности спасателя.
15. Граждане не прошедшие первичную аттестацию могут пройти повторную аттестацию в срок не позднее 1 месяца с момента проведения предыдущей аттестации. В случае отрицательных результатов повторной аттестации, с ним расторгается договор.
16. Отрицательный результат аттестации считается, если отсутствуют документы предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил и/или результаты сдачи нормативов по физической подготовке ниже оценки удовлетворительно.

17. Кезеңдік және кезектен тыс аттестаттаудан өтпеген құтқарушылар алдыңғы аттестаттау өткен сәттен бастап 1 айдан кешіктірмей қайта аттестаттаудан өтуге құқылы.
Қайта аттестаттаудың теріс нәтижелері болған жағдайда, құтқарушылар құтқарушы мәртебесінен айырылады, құтқарушы куәлігі алынады, онымен шарт бұзылады және құтқарушы кітапшасында тиісті жазба жазылады.
18. Қайта аттестаттаудан өтпеген азаматтар алдыңғы аттестаттау өткен сәттен бастап кемінде 6 айдан кейін осы Қағидалардың 5-тармағының талаптарына сәйкес жалпы негіздерде бастапқы аттестаттауға жіберіледі.
Құтқарушыларды аттестаттау
және қайта аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер ерлерге арналған

17. Спасатели не прошедшие периодическую и внеочередную аттестацию могут пройти повторную аттестацию в срок не позднее 1 месяца с момента проведения предыдущей аттестации.
В случае отрицательных результатов повторной аттестации, спасатели утрачивают статус спасателя, изымается удостоверение спасателя, с ним расторгается договор и делается соответствующая запись в книжке спасателя.
18. Граждане не прошедшие повторную аттестацию допускаются к первичной аттестации не раньше 6 месяцев с момента проведения предыдущей аттестации на общих основаниях согласно требованиям пункта 5 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам аттестации и
переаттестации спасателей
Нормативы по физической подготовке

5,40
5,50
5,10
5,45
6,00
2,30
2,45
3,00
(500 метр)
Ескертпе:
Ерлерге арналған кешенді күштік жаттығулар айналып көтерілуден, белтемірге күшпен шығудан, іш тығыршығынан (белтемірге аяқпен түрту) тұрады.
Әр элементті орындағаннан кейін-бастапқы қалпына келу.
Олар белтемірге тиген кезде аяқты бүгуге рұқсат етіледі:
1) белтемірге екі қолда ілініп тұру бастапқы қалыпқа келу деп саналады;
2) бастапқы қалыпқа түсу белтемірге көтерілу жағынан жүзеге асырылады;

5,40
5,50
5,10
5,45
6,00
2,30
2,45
3,00
(500 метров)
Примечание:
Комплексное силовое упражнение для мужчин состоит из подъема переворотом, выхода силой на перекладину, пресс (касание носком ноги перекладины).
После выполнения каждого элемента – выход в исходное положение.
Допускается сгибать ноги при касании ими перекладины:
1) исходным положением считается зависание на обеих руках на перекладине;
2) спуск на исходное положение осуществляется со стороны подъема на перекладину;

3) Кешенді күштік жаттығуларды орындау процесінде қатысушыларға белтемірде демалуға рұқсат етіледі (5 секундтан артық емес).
Құтқарушыларды аттестаттау
және қайта аттестаттау
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясы отырысының №___ хаттамасы
____________________________________________________________________
(басқару органының атауы)
20 ___ жылғы ________________
Қатысқандар:
Комиссия төрағасы __________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
Төрағаның орынбасары________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері___________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________________________
_________________________________ аттестаттау және қайта аттестаттау
(осы отырыста аттестатталатынның
тегі және аты-жөні)
_________________________________________________сыныпүшін ұсынылады
___________________________________________ аттестаттау материалдары
(тегі, аты-жөні)
Аттестатталатынның қызметін бағалау ________________________________
Аттестаттау комиссиясының ұсынымдары________________________________
____________________________________________________________________
Аттестаттаудан және қайта аттестаттаудан бас тарту себептері
____________________________________________________________________
(аттестаттаудан бас тарту себептері көрсетіледі, құтқарушы куәлігін қайтарып алу күні)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының қорытындыларымен және ұсынымдарымен
таныстым ___________________________________________________________
(аттестатталушының қолы)
Комиссия төрағасы __________________________________________________
(қолы) тегі, аты-жөні
Комиссия мүшесі ____________________________________________________
(қолы) тегі, аты-жөні
Комиссия хатшысы ___________________________________________________
(қолы) тегі, аты-жөні
Құтқарушыларды аттестаттау
және қайта аттестаттау
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Құтқарушы куәлігі
Құтқарушыларды аттестаттау
және қайта аттестаттау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құтқарушы кітапшасы № 1 сурет. Құтқарушы кітапшасының мұқабасы
№ 2 сурет. Құтқарушы кітапшасының алдыңғы форзацы
№ 3 сурет. Құтқарушы кітапшасының 1-беті
№ 4 сурет. Құтқарушы кітапшасының 2-беті

3) в процессе выполнения комплексного силового упражнения участникам разрешается отдых на перекладине (не более 5 секунд).
Приложение 2
к Правилам аттестации и
переаттестации спасателей
Форма
Протокол №___ заседания аттестационной комиссии
________________________________________________________________________________
(наименование органа управления)
от "___"________________ 20___ года
Присутствовали:
Председатель комиссии ___________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
Заместитель председателя _________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
члены комиссии _________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
_______________________________________________________________________________
Аттестация и переаттестация ______________________________________________________
(фамилия и инициалы аттестуемых на данном заседании)
Аттестационные материалы _______________________________________________________
(фамилия, инициалы)
рекомендуемого на классность _____________________________________________________
Оценка деятельности аттестуемого _________________________________________________
Рекомендации аттестационной комиссии ____________________________________________
________________________________________________________________________________
Причины отказа в аттестации и переаттестации _______________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указываются причины отказа в аттестации, дата изъятия удостоверения спасателя)
С выводами и рекомендациями аттестационной комиссии ознакомлен
________________________________________________________________________________
(подпись аттестуемого)
Председатель комиссии ___________________________________________________________
(подпись)             фамилия, инициалы
Член комиссии __________________________________________________________________
(подпись)             фамилия, инициалы
Секретарь комиссии _____________________________________________________________
(подпись)             фамилия, инициалы
Приложение 3
к Правилам аттестации и
переаттестации спасателей
Форма
Удостоверение спасателя
Приложение 5
к Правилам аттестации и
переаттестации спасателей
Форма
Книжка спасателя
Рисунок № 1 Обложка книжки спасателя
Рисунок № 2 Передний форзац книжки спасателя
Рисунок № 3 Страница 1 книжки спасателя
Рисунок № 4 Страница 2 книжки спасателя

№ 5 сурет. Құтқарушы кітапшасының 3-15-беті
№ 6 сурет. Құтқарушы кітапшасының 16-беті
№ 7 сурет. Құтқарушы кітапшасының 17-беті
№ 8 сурет. Құтқарушы кітапшасының 18-23-беті
№ 9 сурет. Құтқарушы кітапшасының 24-26-беті
№ 10 сурет. Құтқарушы кітапшасының артқы форзацы
Құтқарушыларды аттестаттау
және қайта аттестаттау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Құтқарушы жетоны
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.06.2021 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құтқарушының жетоны тот баспайтын құрыштан жасалған, тік бұрышты жолақ, жандары дөңгелектенген және өлшемдері: ось сызығы бойынша ұзындығы - 50 миллиметр, ені - 25 миллиметр, қалыңдығы - 1,5 миллиметр. Карабині бар металл шынжырдағы жетонды денеге, кеудеге немесе қолға білезік ретінде тағу үшін ось сызығы бойынша жанында диаметрі 3 миллиметр екі тесік бар. Шынжыр ұзындығы - 700 миллиметр, баудың және карабиннің материалы-тот баспайтын құрыш.
Жетонның беткі жағында жазу ойылып жасалған:
1-жол – "Қазақстан";
2-жол – "Құтқарушы";
3-жол құтқарушының тегі;
4-жол – құтқарушының аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
5-жол – құтқарушының қан тобы;
6-жол – құтқарушының тіркеу нөмірі.

Рисунок № 5 Страница 3-15 книжки спасателя
Рисунок № 6 Страница 16 книжки спасателя
Рисунок № 7 Страница 17 книжки спасателя
Рисунок № 8 Страница 18-23 книжки спасателя
Рисунок № 9 Страница 24-26 книжки спасателя
Рисунок № 10 Задний форзац книжки спасателя
Приложение 6
к Правилам аттестации и
переаттестации спасателей
Форма
Жетон спасателя
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.06.2021 № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Жетон спасателя выполнен из нержавеющей стали, форму прямоугольной полосы с закругленными боковыми сторонами и размерами: длина по осевой линии – 50 миллиметров, ширина – 25 миллиметров, толщина – 1,5 миллиметров. По осевой линии у боковых сторон имеются два отверстия диаметром 3 миллиметров для ношения жетона на металлической цепочке с карабином на теле, на груди или на руке в виде браслета. Длина цепочки – 700 миллиметров, материал цепочки и карабина – нержавеющая сталь.
На лицевой стороне жетона выгравирована надпись:
1 строка – "Қазақстан";
2 строка – "Құтқарушы";
3 строка фамилия спасателя;
4 строка – имя и отчество (при его наличии) спасателя;
5 строка группа крови спасателя;
6 строка регистрационный номер спасателя;