Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 840 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 24 қыркүйекте № 17413 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2008 жылдың 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 116-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін оның қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 840 бұйрығымен
бекітілген
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары

Об утверждении Правил сертификации должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 840. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2018 года № 17413.
ПРИМЕЧАНИЕ РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года.
В соответствии с пунктом 7 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 сентября 2018 года № 840
Правила сертификации должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 116-бабы 7-тармағына сәйкес әзiрлендi және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттiң және өз құзыретi шегiнде жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есебi негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуы бойынша бухгалтерлiк есепке алуды, бюджеттiк есепке алу мен бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) емтихан жұмысы – кандидат тапсырған емтиханның нәтижесі;
3) емтихан модулі (бұдан әрі – модуль) – осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген әрбір пән бойынша жауап нұсқалары бар тест сұрақтарынан және ахуалдық тапсырмалардан тұратын тапсырмалар көлемі;
4) кандидат – сертификат алуға үміткер республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамы;
5) қадағалаушылар – емтихан өткізу тәртібінің сақталуын қадағалайтын мүдделі мемлекеттік органдар қызметкерлерінің, жоғары оқу орындары оқытушыларының тәуелсіз сыртқы өкілдері;
6) сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – СН) – білімді растаушы ұйым әрбір кандидатқа беретін жеке нөмірі;
7) сертификаттау – кандидаттардың білімін және кәсіби, іскерлік қасиеттері мен әлеуетті мүмкіндіктерінің объективтік сипаттамаларын растау арқылы кандидаттың сертификат алу мақсатында емтихандар тапсыру рәсімі;
8) ұйым – жарғылық қызметінде бухгалтерлік есеп бойынша біліктілікті арттыру көзделген және бухгалтерлік есеп бойынша біліктілікті арттыру саласында үш жылдан астам жұмыс тәжірибесі бар ұйым.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 116 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок сертификации должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности.
2. Для целей настоящих правил используются понятия:
1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и, в пределах своей компетенции, местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
2) экзаменационная работа – результат сдачи экзамена кандидата;
3) экзаменационный модуль (далее – модуль) – объем заданий, состоящий из тестовых вопросов с вариантами ответов и ситуационных задач по каждой дисциплине, указанной в пункте 5 настоящих Правил;
4) кандидат – должностное лицо администратора республиканских бюджетных программ и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченное на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, претендующее на получение сертификата;
5) наблюдатели – независимые сторонние представители работников заинтересованных государственных органов, преподавателей высших учебных заведений, наблюдающие за соблюдением порядка проведения экзамена;
6) идентификационный номер (далее – ИН) – индивидуальный номер, присваиваемый организацией по подтверждению знаний каждому кандидату;
7) сертификация – процедура сдачи экзаменов с целью получения кандидатом сертификата посредством подтверждения знаний и объективной характеристики профессиональных, деловых качеств и потенциальных возможностей кандидатов;
8) организация – организация, в уставной деятельности которой предусмотрено повышение квалификации по бухгалтерскому учету и имеющая опыт работы более трех лет в области повышения квалификации по бухгалтерскому учету.

2-тарау. Сертификаттауды өткізу тәртібі
3. Ұйым бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әзірлеген және оның www.minfin.gov.kz интернет-ресурсында орналастырған оқу бағдарламалары бойынша оқыту жүргізеді.
4. Ұйым Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы заңнамасын ескере отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде модульдер әзірлейді және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келіседі.
Емтихан кандидаттардың таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде тапсырылады.
5. Кандидаттар мынадай пәндер бойынша емтихан тапсырады:
1) қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау.
6. Кандидаттар білімін растау үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) пәндердің атауларын көрсете отырып, емтихандарға жіберу туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 35-тармағында көзделген құжаттар;
4) осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар.
7. Ұсынылған құжаттар пакеті осы Қағидалардың 6 белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өтініш қабылданбайды.
8. Бухгалтерлік есеп және аудит саласында ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби біліктілікке ие кандидаттар сертификаттау пәндері бойынша жекелеген емтихандар тапсырудан мынадай тәртіппен босатылады:
1) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес Мемлекеттік аудиторды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия берген "Мемлекеттік аудитор" сертификаты және (немесе) Сertificate in International Public Sector Financial Reporting (Serf IPSER), The Chartered Institute of Public Finance & Accountancy (CIPFA) халықаралық сертификаттары бар кандидаттар "Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихандарды тапсырудан босатылады.
2) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңына сәйкес аккредиттелген ұйым берген "Кәсіби бухгалтер" сертификаты және (немесе) Заңға сәйкес Мемлекеттік аудиторды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия берген "Мемлекеттік аудитор" сертификаты және (немесе) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңына сәйкес аттестатталған Біліктілік комиссиясы берген "Аудитор" біліктілік куәлігі және (немесе) Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) халықаралық сертификаты бар кандидаттар "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихандар тапсырудан босатылады.

Глава 2. Порядок проведения сертификации
3. Организация проводит обучение по программам обучения, разработанным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и размещенным на его интернет-ресурсе www.minfin.gov.kz.
4. Организация разрабатывает модули на государственном и русском языках с учетом законодательства Республики Казахстан в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Экзамен по выбору кандидатов сдается на государственном или русском языках.
5. Кандидаты сдают экзамены по следующим дисциплинам:
1) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;
2) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
6. Для подтверждения знаний кандидаты представляют следующие документы:
1) заявление о допуске к экзаменам с указанием названия дисциплин;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) документы, предусмотренные статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
4) документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил.
7. При несоответствии представленного пакета документов требованиям, установленным в пункте 6 настоящих Правил, заявление не принимается.
8. Кандидаты, имеющие национальные и (или) международные профессиональные квалификации в области бухгалтерского учета и аудита, освобождаются от сдачи отдельных экзаменов по дисциплинам сертификации в следующем порядке:
1) кандидаты, имеющие сертификат "Государственный аудитор", выданный Национальной комиссией по сертификации государственного аудитора в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и (или) международные сертификаты Сertificate in International Public Sector Financial Reporting (Serf IPSER), The Chartered Institute of Public Finance & Accountancy (CIPFA) освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора";
2) кандидаты, имеющие сертификат "Профессиональный бухгалтер", выданный аккредитованной организацией в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и (или) сертификат "Государственный аудитор", выданный Национальной комиссией по сертификации государственного аудитора в соответствии с Законом, и (или) квалификационное свидетельство "Аудитор", выданное аттестованной Квалификационной комиссией в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" и (или) международный сертификат Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности".

9. Емтихан өткізуге арналған үй-жай бейне тіркеу құралдарымен жарақтандырылады.
10. Емтихан комиссиясын ұйым әрбір пән бойынша тақ санда (кемінде үш адам) комиссия төрағасы сайланатын мамандар санынан қалыптастырады.
11. Ұйымның емтихан өткізуі кезінде байқаушылар қатысады.
12. Емтиханның ұзақтығы үш сағатты (180 минут) құрайды.
13. Емтихан тапсыру үшін жалпы жиынтық балл ("өту" балы) ықтимал жүз (100) балдан кемінде елу (50) балды құрайды.
14. Балдардың саны мен емтиханның ұзақтығы олардың күрделілігіне қарай тест сұрақтары және (немесе) ахуалдық тапсырмалар бойынша әрбір модуль бөлінісінде белгіленеді.
15. Емтихан жұмыстарына емтихан аяқталған соң СН беріледі, олар кейіннен емтихан комиссиясына жіберіледі.
16. Емтихан комиссиясы кандидаттардың емтихан жұмыстарын күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде тексеріп бағалайды және мынадай шешімдердің бірін шығарады:
кандидат тапсырған пән бойынша жинақталған "өту балына" қол жеткізсе, емтиханнан өтті (оң нәтиже);
кандидат тапсырған пән бойынша жинақталған "өту балына" қол жеткізе алмаса, емтиханнан өте алмады (теріс нәтиже).
Емтихан нәтижелері комиссия төрағасы мен оның барлық мүшелерінің қолы қойылып емтихан комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
Оң нәтиже алған кандидаттарға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдардың оқығаны және емтиханнан өткені туралы сертификат беріледі.
17. Емтиханнан өте алмаған кандидаттар теріс нәтиже алған күннен бастап бір айдан кейін оны қайта тапсыра алады.
Республикалық бюджеттік
бағдарламалар әкімшілерінің
және облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілетті
органдарының бухгалтерлік
есепті жүргізуге және қаржылық
есептілікті жасауға уәкілеттік
берілген лауазымды адамдарын
сертификаттау қағидаларына
қосымша
нысан
__________________________________
ұйымның атауы
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдардың оқығаны және емтиханнан өткені туралы СЕРТИФИКАТ
№ _____
______________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))
Емтихан комиссиясының төрағасы ________ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Ұйымның басшысы _________________ ________________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
______ № _______________________
(күні)             (сәйкестендіру нөмірі)
___________________
(қаланы көрсету)

9. Помещение для проведения экзамена оснащается средствами видео фиксации.
10. Экзаменационная комиссия формируется организацией по каждой дисциплине из нечетного числа (не менее трех человек) специалистов из числа которых избирается председатель комиссии.
11. При проведении экзамена организацией присутствуют наблюдатели.
12. Продолжительность экзамена составляет три часа (180 минут).
13. Общий суммарный балл для сдачи экзамена ("проходной" балл) составляет не менее пятидесяти (50) баллов из ста (100) возможных баллов.
14. Количество баллов и продолжительность экзамена устанавливается в разрезе каждого модуля по тестовым вопросам и (или) ситуационным задачам в зависимости от их сложности.
15. Экзаменационным работам по окончании экзамена присваивается ИН с последующей их передачей в экзаменационную комиссию.
16. Экзаменационная комиссия проводит проверку и оценку экзаменационных работ кандидатов в срок не более пятнадцати календарных дней с вынесением одного из следующих решений:
экзамен пройден, когда кандидатом достигнут "проходной балл" суммарно по сдаваемой дисциплине (положительный результат);
экзамен не сдан, когда кандидатом не достигнут "проходной балл" суммарно по сдаваемой дисциплине (отрицательный результат).
Результаты экзаменов оформляются протоколом экзаменационной комиссии за подписью председателя и всех ее членов.
Кандидатам, получившим положительный результат, выдается сертификат об обучении и прохождении экзамена должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
17. Кандидаты, не прошедшие экзамен могут повторно пройти его не ранее одного месяца со дня получения отрицательного результата.
Приложение
к Правилам сертификации
должностных лиц администраторов
республиканских бюджетных
программ и местных уполномоченных
органов по исполнению бюджета области,
города республиканского значения,
столицы, уполномоченных на
ведение бухгалтерского учета и
составление финансовой отчетности
форма
__________________________________
наименование организации
СЕРТИФИКАТ
об обучении и прохождении экзамена должностных лиц администраторов
республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных
органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения,
столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление
финансовой отчетности
№ _____
выдан (а) _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Председатель экзаменационной комиссии ___________ _______________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
Руководитель организации ___________ ____________________________________________
(подпись)                         (расшифровка подписи)
_______________                                     № _____________________________
(дата)                                                 (идентификационный номер)
_______________
(указать город)