Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 1453 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 қазанда № 17515 болып тіркелді.
"Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 5 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім нысаны бекітілсін.
2. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2013 жылғы 15 тамыздағы № 273 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8632 болып тіркелген, 2013 жылы 2 қарашасында "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 1453 бұйрығымен
бекітілді
Нысан
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім
_______________________                        "__" ___________ 20 ___ ж.
жасаған жері
________________________________________________________________________________
(әділет департаментінің атауы)
әділет департаменті бюджеттік қаражат есебінен мемлекет кепілдік берген заң көмегін
алуға құқығы бар азаматтардың мүдделеріне орай іс-әрекет етуші, бір жағынан бұдан әрі
"Әкімші" деп аталатын,
________________________________________________________________________________
(әділет органының басшысы немесе осы келісімге қол қоюға уәкілетті өкілінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда))
арқылы, "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының
2018 жылғы 5 шілдедегі Заңының (бұдан әрі - Заң) 28-бабының 5-тармағын
басшылыққа ала отырып, және Адвокат
_______________________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_______________________________________________________________________________,
(адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысаны)
адвокаттық қызметпен айналысуға ______________________ лицензиясы бар,
(лицензияның нөмірі және берілген күні)
________________________________________________________________________________
(адвокаттар алқасының атауы)
адвокаттар алқасына мүше болып табылатын, адвокаттар алқасының төралқасы
бекіткен мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысушы адвокаттардың
тізіміне енгізілген, екінші жағынан бұдан әрі "адвокат" деп аталатын, төмендегілер туралы
осы Келісімді жасады:

Об утверждении формы соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 1453. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2018 года № 17515.
В соответствии с пунктом 5 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 15 августа 2013 года № 273 "Об утверждении формы соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8632, опубликован 2 ноября 2013 года в газете "Казахстанская правда").
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 сентября 2018 года № 1453
Форма
Соглашение об оказании гарантированной государством юридической помощи
Сноска. Форма с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 01.09.2022 № 744 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________ "____"             ___________20___г. место заключения
Департамент юстиции ____________________________________________________________
(наименование департамента юстиции)
в лице _________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя департамента юстиции или лица,
уполномоченного подписывать настоящее соглашение) действующий в интересах граждан,
имеющих право на получение
гарантированной государством юридической помощи за счет бюджетных средств,
именуемый в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, руководствуясь пунктом 5
статьи 28 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и
юридической помощи" (далее – Закон) и адвокат
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________________________,
(форма организации адвокатской деятельности)
имеющ____ лицензию на занятие адвокатской деятельностью __________________________
_______________________________________________________________________________,
(номер и дата выдачи лицензии)
являющ___ членом коллегии адвокатов _____________________________________________,
(наименование коллегии адвокатов)
включен___ в Список адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной
государством юридической помощи, утвержденный президиумом коллегии адвокатов,
именуем___ в дальнейшем "Адвокат", с другой стороны, заключили настоящее Соглашение о нижеследующем:

1. Адвокат құқықтық консультация беру түріндей мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетеді:
1) алименттер өндіріп алу, зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау, ақтау, босқын немесе қандас мәртебесін алу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандарға;
2) мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша сексуалдық зорлық-зомбылық, адам саудасы, терроризм актісі құрбандарына не азаптауларға ұшыраған құрбандарға;
3) асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға;
4) жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға;
5) Ұлы Отан соғысына қатысушылар, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдар, сондай-ақ басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер, бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар, жасы бойынша зейнеткерлер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жеке тұлғаларға;
6) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша көпбалалы отбасыларға;
7) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жан басына шаққандағы орташа айлық кірістері облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдарға (отбасыларға) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 01.09.2022 № 744 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Адвокат соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамға;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес талап қоюшыға не жауапкерге және Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасына сәйкес талап қоюшыға;
3) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына сәйкес күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталған адамға, ақталған адамға, жәбірленушіге осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
Ескерту. Нысан 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 01.09.2022 № 744 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Адвокат оказывает гарантированную государством юридическую помощь в виде правового консультирования:
1) физическим лицам по вопросам взыскания алиментов, назначения пенсии и пособий, реабилитации, получения статуса беженца или кандаса, несовершеннолетним, оставшимся без попечения родителей;
2) жертвам сексуального насилия, торговли людьми, акта терроризма либо подвергшимся пыткам по вопросам обеспечения и защиты их прав и законных интересов, связанных с данным статусом или ситуацией;
3) физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца;
4) физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением;
5) физическим лицам, являющимся участниками Великой Отечественной войны, лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а также ветеранами боевых действий на территории других государств, военнослужащими срочной службы, лицами с инвалидностью первой и второй групп, пенсионерами по возрасту, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью;
6) многодетным семьям по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью;
7) малообеспеченным лицам (семьям), имеющим среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью.
1-1. Адвокат оказывает гарантированную государством юридическую помощь в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, государственных органах и негосударственных организациях:
1) лицу, привлекаемому к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
2) истцу либо ответчику в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан и истцу в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве;
3) подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному, потерпевшему в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.

2. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету үшін адвокат келесілерді жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іс жүргізу өкілеттіктерін қолданады;
2) азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге
бағытталған іс жүзіндегі мән-жайларды анықтау бойынша Қазақстан Республикасының
заңнамасына қайшы келмейтін кез келген іс-әрекетті орындауды;
3) өзiнiң кәсiби қызметінде адвокатураның ұйымдастыру мен қызметі қағидаттарын басшылыққа алады.
3. Адвокат құжаттарды, материалдарды, өзге де мәліметтерді қоса алғанда, азаматтарға
толық білікті заң көмегін көрсетуге қажетті ақпаратты табыс етпеуден немесе жасырудан осы
Келісім шарттарының орындалмауына, сондай-ақ азаматтардың шындыққа сай келмейтін
(оның ішінде құжатталған) ақпаратты табыс етуіне байланысты салдарларға жауапты
болмайды.
4. Адвокат мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден мынадай шарттардың бірі
болған кезде бас тартады:
1) арыз беруші Заңның 26-бабының 2-тармағында көзделген мемлекет кепілдік берген
заң көмегін алуға құқығы бар адамдар санатына жатпаған жағдайда;
2) арыз беруші өтінішінің құқықтық сипаты болмаған жағдайда;
3) арыз берушінің Заңның 27-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды
орындамаған жағдайда;
4) арыз беруші бұдан бұрын осы мәселе бойынша құқықтық көмек алған жағдайда.
5. Әкімші адвокаттың заң көмегін көрсеткені үшін төленуге тиіс және қорғауымен және өкілдік етуімен байланысты шығыстарды өтеуге тиісті бюджеттік қаражатты адвокаттың банктік шотына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде аударады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 10.02.2021 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Келісім Заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде қалыптасады, Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және келесі жылдың соңына дейін қолданылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 10.02.2021 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Для оказания гарантированной государством юридической помощи Адвокат
осуществляет следующее:
1) использует предусмотренные законодательством Республики Казахстан процессуальные полномочия;
2) выполняет любые не противоречащие законодательству Республики Казахстан
действия по установлению фактических обстоятельств, направленных на обеспечение прав,
свобод и законных интересов граждан;
3) руководствуется в своей профессиональной деятельности принципами организации и деятельности адвокатуры.
3. Адвокат не несет ответственности за неисполнение условий настоящего
Соглашения, вызванное непредставлением или сокрытием гражданами необходимой для
оказания полноценной квалифицированной юридической помощи информации, включая
документы, материалы, иные сведения, а также за последствия, связанные с представлением
гражданами не соответствующей действительности информации (в том числе документированной).
4. Адвокат отказывает в оказании гарантированной государством юридической
помощи при наличии одного из следующих условий:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на получение
гарантированной государством юридической помощи, предусмотренных пунктом 2 статьи 26 Закона;
2) обращение заявителя не имеет правового характера;
3) в случаях неисполнении заявителем требований, установленных пунктом 2 статьи 27 Закона;
4) ранее заявитель уже получил правовую помощь по этому же вопросу.
5. Администратор перечисляет в установленные законодательством Республики Казахстан сроки на банковский счет адвоката бюджетные средства, подлежащие выплате за оказанную юридическую помощь и возмещение расходов, связанных с защитой и представительством
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.02.2021 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Настоящее Соглашение формируется в Единой информационной системе юридической помощи, вступает в силу со дня его подписания посредством электронной цифровой подписи Сторон и действует до конца следующего года.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.02.2021 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).