Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беру пәндері циклінің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 603 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 қазанда № 17651 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.07.2023 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Қазақстан тарихы" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Философия" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Шетел тілі" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Қазақ (орыс) тілі" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін әлеуметтік – саяси білім беру модулінің үлгілік оқу бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-ші қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Дене шынықтыру" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.12.2022 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Об утверждении типовых учебных программ цикла общеобразовательных дисциплин для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 603. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2018 года № 17651.
В соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.07.2023 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) типовую учебную программу общеобразовательной дисциплины "История Казахстана" для организаций высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовую учебную программу общеобразовательной дисциплины "Философия" для организаций высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) типовую учебную программу общеобразовательной дисциплины "Иностранный язык" для организаций высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) типовую учебную программу общеобразовательной дисциплины "Казахский (русский) язык" для организаций высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) типовую учебную программу общеобразовательной дисциплины "Информационно-коммуникационные технологии" для организаций высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) типовую учебную программу модуля социально-политических знаний для организаций высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую учебную программу общеобразовательной дисциплины "Физическая культура" для организаций высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 13.12.2022 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтүзбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалык құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтүзбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 603 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орыннан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Қазақстан тарихы" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.12.2022 № 185 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына арналған "Қазақстан тарихы" жалпы білім беретін пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқытудың мақсатын, міндеттерін, құрылымын, мазмұнын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.07.2023 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының бакалавриат білім беру бағдарламаларының білім алушыларына арналған.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 603
Типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "История Казахстана" для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.12.2022 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "История Казахстана" для организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – программа) разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяет цель, задачи, структуру, содержание обучения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.07.2023 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Программа предназначена для обучающихся образовательных программ бакалавриата организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан.

3. Жоғары білімнің білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес пән бойынша оқу ұзақтығы 150 академиялық сағатты (5 академиялық кредит) құрайды.
2-тарау. Мақсаты, міндеттері және күтілетін оқу нәтижелері
4. Пәннің мақсаты: Қазақстан тарихының ежелгі дәуірден қазіргі заманға дейінгі негізгі даму кезеңдері туралы объективті тарихи білім беру.
5. Пәннің міндеттері:
1) білім алушыларды фундаментальді деректанулық және тарихнамалық материалдармен, сондай-ақ қазіргі Қазақстан тарихы ғылымының жетістіктерімен таныстыру;
2) Қазақстан тарихының гуманитарлық білім беру жүйесіндегі орнын айқындау;
3) дамудың заманауи кезеңіндегі өзекті мәселелерді талдау үшін Қазақстан тарихының нысаны мен пәнінің ерекшелігін анықтау;
4) Ұлы дала аумағындағы мемлекеттілік формалары мен өркениеттердің эволюциясын, қазақ халқы этногенезінің негізгі кезеңдерін толық және объективті көрсетуге негізделген Қазақстан тарихының ғылыми-негізделген тұжырымдамасын жасау;
5) Қазіргі Қазақстан тарихының оқиғалары туралы білімдерді жүйелеу.
6. Оқу нәтижелері:
1) Қазақстан тарихының негізгі даму кезеңдерін білу мен түсіну бойынша білімін көрсету;
2) сыни талдау негізінде тарихи өткеннің құбылыстары мен оқиғаларын адамзат қоғамының дүниежүзілік тарихи дамуының ортақ ұстанымдарымен ұштастыра білу;
3) қазіргі Қазақстандағы құбылыстар мен тарихи үдерістерін зерттеу барысында аналитикалық және аксиологиялық талдау дағдыларын игеру;
4) заманауи қазақстандық даму үлгісінің ішкі ерекшеліктерін объективті және жан-жақты зерделей білу;
5) Қазақстан тарихының үдерістері мен тарихи құбылыстарын жүйелеу және сыни баға беру.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама 5 тақырыптық блоктан тұрады: Ежелгі адамдар және көшпелі өркениеттің қалыптасуы, Түркі өркениеті және Ұлы дала, Жаңа дәуірдегі Қазақстан (ХVIII-XX ғасырдың басы), Кеңестік кезеңдегі Қазақстан, Тәуелсіз Қазақстан.
8. Пәнді оқыту процесінде қолданылатын оқыту әдістері мен технологиялары:
1) интерактивті және цифрлық технологиялар;
2) оқытудың жобалық әдістері;
3) проблемалық оқыту технологиялары;
4) геймификация.
9. Бағдарламаның пререквизиттері мен постреквизиттерін жоғары оқу орнының өзі тағайындайды.
Негізгі бөлім
1-блок. Ежелгі адамдар және көшпелі өркениеттің қалыптасуы
Адамның тарихқа дейінгі эволюциясы
Тарихи үдерісті кезеңдерге бөлу. Тас дәуіріндегі Қазақстан аумағының ландшафтық-климаттық өзгеріске ұшырауы. Антропогенез туралы жаңа мәліметтер. Адамның шығу тегі териясы және адамзаттың алғаш пайда болу проблемалары. Қазақстан аумағы – homo sapіensтің қалыптасу ошақтарының бірі. Глоттогенез түсінігі. Культурогенез тұжырымдамасы.
Қазақстан аумағындағы тас ғасырына қатысты археологиялық ескерткіштердің ашылуы. Ежелгі адамның шаруашылығы мен тұрмысы.
Тарихқа дейінгі кезеңдегі адамның мәдениеті. Ерте палеолиттегі өнер мен діни түсініктердің қалыптасуы. Алғашқы қауымдық өнер ескерткіштеріндегі антропо және зооморфтық бейнелердің ерекшеліктері. Палеолит, мезолит, неолит дәуірлеріндегі тілдің, рационалды білімнің дамуы, діни түсініктердің қайта құрылуы. Жартасқа сурет салу өнері – петроглифтер (Мыңшұңқыр, Өлеңті, Еңбек, Тесіктас, Шатыртас, Ақбидайық, Ақбауыр, Баянжүрек).
Ежелгі металлургия кезеңіндегі көшпелілер өркениетінің қалыптасуының алғышарттары
Ұлы даладағы энеолит және қола дәуірі. Ежелгі темір өңдеу техникасы. Мал шаруашылығы негізінде өндіруші шаруашылықтың қалыптасуы және оның кезеңдері. Солтүстік Қазақстандағы Ботай мәдениеті. Қазақстан – жылқыны қолға үйретудің ежелгі ошағы. Еуразия өркениетінің қалыптасуындағы атқа міну мәдениетінің тарихи маңызы. Солтүстік және Орталық Қазақстаннан табылған остеологиялық материалды талдау нәтижелері. Кремний индустриясының сипаттамасы. Шаруашылықтың көп қырлы сипаты. Құрал жасаудың қабыршақтау техникасы. Сүйек кесу өнерінің дамуы. Еуразияда көне жылқы көлігі коммуникациясының дамуы. Дала аймағы – көне дөңгелекті көлікті даму орталықтарының бірі.
Өңірдегі аридтену үдерістері. Қола дәуірі мәдениеттерінің шығу тегі мәселесі мен таралу аймағы. Қазақстанның ежелгі тұрғындарының антропологиялық түрі. Қола дәуіріндегі өнер: петроглифтер. Ешкі-өлмес, Тамғалы кешендеріндегі тасқа қашалған суреттер.
Қола дәуіріндегі палеоэкономика. Қазақстан аумағында кен ісі орталықтарының қалыптасуы. Материалдық мәдениет. Жерлеу тәсілдері мен салт-ғұрыптары. Қоныстар мен тұрғын үйлер. Орталық Қазақстанда қыш жасаудың дамуы. Қоғамдық құрылымы мен рухани мәдениеті. Қазақстанның ежелгі тұрғындарының тілдік атрибуциясы мәселесі. Еуразиялық дала жүйесіндегі Қазақстан аумағы (үндіеуропалық көші-қон). Шұңқырлы мәдениетті жасаушылар. Мәдениеттер мен этностардың ара қатынасы мәселесі. Ежелгі қалалар мәдениеті. Монументті сәулет өнерінің ескерткіштері. Ерте көшпелілер мәдениетінің қалыптасуы жағдайында ежелгі Қазақстан аумағындағы энеолит және қола дәуірін зерттеудегі жаңа көзқарастар. Соңғы қола және ерте темір дәуірі тайпаларының этномәдени сабақтастығы. Жетісу аумағында соңғы қола дәуіріндегі Көлсай археологиялық мәдениетінің ашылуы.
Атқа міну мәдениетінің генезисі
Көшпелілер тарихын кезеңдеу. Көшпеліліктің қалыптасуының алғышарттары: табиғи-географиялық және әлеуметтік-мәдени факторлар. Мал шаруашылығының рөлі мен маңызының артуы. Көшпелі шаруашылық түрлері: үй маңы, бақташылық, көшіп-қону және т.б. Атқа міну мәдениеті. Құдықтар. Ат әбзелдері. Дала, жартылай дала және шөлейтті аймақтарды игеру. Төрт түлік түрлері. Әлеуметтік құрылымы мен қоғамдық құрылысы.
Ерте темір дәуірі хронологиясы мен археологиялық мәдениет ескерткіштері. Тасмола мәдениеті: күні, ауқымы, қорғандар мен материалдық мәдениеттің ерекшеліктері. Жазба деректер. Қазақстандағы ерте темір дәуірінің зерттелуі. Ерте темір тайпаларының этносаяси және әлеуметтік тарихы. Сақтар. Массагеттер. Савроматтар мен сарматтар. Сақтар мен сарматтардың саяси құрылымдары. Ерте темір дәуіріндегі тайпалардың мәдениеті: хронология, жерлеу рәсімі, қару-жарақ, ауыздық, аң стилі өнері. Ежелгі антик қалалар. Сақтардың Ахеменидтер державасымен қарым-қатынасы. Сақтардың грек-парсы соғыстарына қатысуы. Сақтардың Александр Македонскийдің жаулап алуына қарсы күресі.
Сармат-Алан тайпалық одағы. Аорстар және роксоландар. Қоныстандыру аумағы. Яньцай Мемлекеті. Ғұндармен және қаңлылармен қарым-қатынас.
Мемлекеттіліктің қалыптасуының бастапқы кезеңі, Ұлы Жібек жолы аумағындағы көшпелі және отырықшы мәдениеттің урбандалуы мен өзара қатынастары (біздің заманымыздан бұрынғы III – біздің заманымыздың II ғасырлары)
Прото және ежелгі түріктердің мәдениет генезисі. Прототүрік және протомоңғолдық элементтердің ежелгі байланыстары мәселесі. Тақталы обалар мәдениеті. Орталық Қазақстандағы Қорғантас қорымы. Сюннулар жайлы қытай деректері. Археологиялық зерттеулер мәдениеті. Ғұн тайпаларының шығу тегі мен этникалық тарихы мәселесі. Ғұндардың (сюнну) империясының саяси тарихы.
Жетісу және Тянь-Шандағы үйсіндердің этносаяси бірлестіктері. Үйсіндердің тілдік және этникалық шығу тегі мәселесі. Жетісу және Тянь-Шандағы үйсіндердің этносаяси құрылымдары. Үйсіндердің көрші халықтармен және мемлекеттермен қарым-қатынасы.
Қаңлылардың тарихи-мәдени мұрасы. Қаңлылардың шығу тегі және этностық тарихы. Біздің заманымыздан бұрынғы ІІ – біздің заманымыздағы V ғасырдың бірінші үштігіндегі қаңлылардың тараған аумағы мен қоныстанған жерлері. Урбандалуының ерте кезеңі. Тұрмыстық керамика этникалық шығу тегінің көрсеткіші ретінде. Тоқыма кәсібі. Жетіасар тайпаларының Қаңлы этномәдени тарихындағы маңызы. Шығыс Арал маңы аумағындағы түркі этникалық қауымдастығының қалыптасуы. Византия, Иран, Сирия және Қытаймен сауда байланысы.
Негізгі әдебиет:

3. Продолжительность обучения по дисциплине в соответствии со структурой образовательной программы высшего образования составляет 150 академических часов (5 академических кредитов).
Глава 2. Цель, задачи и ожидаемые результаты обучения
4. Цель дисциплины – дать объективные знания об основных этапах развития истории Казахстана с древнейших времен по настоящее время.
5. Задачи дисциплины:
1) ознакомить обучающихся с фундаментальными источниковедческими и историографическими материалами, а также достижениями современной исторической науки Казахстана;
2) определить роль истории Казахстана в системе гуманитарного знания;
3) выявить специфику объекта и предмета истории Казахстана для анализа актуальных проблем современного этапа развития.
4) создание научно-обоснованной концепции истории Казахстана, основанной на целостном и объективном освещении основных этапов этногенеза казахского народа, эволюции форм государственности и цивилизации на территории Великой степи;
5) систематизация знаний об основных событиях современной истории Казахстана.
6. Результаты обучения:
1) демонстрировать знание и понимание основных этапов развития истории Казахстана;
2) соотносить явления и события исторического прошлого с общей парадигмой всемирно-исторического развития человеческого общества посредством критического анализа;
3) владеть навыками аналитического и аксиологического анализа при изучении исторических процессов и явлений современного Казахстана;
4) уметь объективно и всесторонне осмысливать имманентные особенности современной казахстанской модели развития;
5) систематизировать и давать критическую оценку историческим явлениям и процессам истории Казахстана.
Глава 3. Структура и содержание программы
7. Программа состоит из 5 тематических блоков: Древние люди и становление кочевой цивилизации, Тюркская цивилизация и Великая степь, Казахстан в новую эпоху (XVIII – начало ХХ веков), Казахстан в советский период, Независимый Казахстан.
8. Методы и технологии обучения, используемые в процессе преподавания дисциплины:
1) интерактивные и цифровые технологии;
2) проектные методы обучения;
3) технология проблемного обучения;
4) геймификация.
9. Пререквизиты и постреквизиты программы устанавливаются вузом самостоятельно.
Основная часть
Блок 1. Древние люди и становление кочевой цивилизации
Доисторическая эволюция человека
Периодизация исторического процесса. Ландшафтно-климатические изменения на территории Казахстана в эпоху каменного века. Новые данные об антропогенезе. Современные теории происхождения человека и проблема прародины. Территория Казахстана – один из центров становления homosapіens. Понятие глоттогенеза. Концепция ритмов культурогенеза.
Открытие археологических памятников каменного века на территории Казахстана. Хозяйство и быт древнего человека.
Культура доисторического человека. Зачатки искусства и религиозных представлений в раннем палеолите. Особенности антропо- и зооморфных изображений на памятниках первобытного искусства. Развитие языка, рациональных знаний, реконструкция религиозных представлений в эпоху мезолита, неолита, энеолита. Наскальное искусство – петроглифы (Мыншункыр, Оленты, Енбек, Тесиктас, Шатыртас, Акбидаик, Акбаур, Баянжурек).
Предпосылки зарождения цивилизации кочевников в эпоху древней металлургии
Энеолит и эпоха бронзы на территории Великой степи. Техника древнейшей металлообработки. Становление и этапы производящего хозяйства на основе скотоводства. Ботайская культура Северного Казахстана. Казахстан – древнейшая территория одомашнивания лошади. Историческое значение формирования культуры коневодов в развитии цивилизации Евразии. Анализ остеологического материала находок Северного и Центрального Казахстана. Характеристика кремниевой индустрии. Многоукладный характер хозяйства. Отщеповая техника изготовления орудий. Расцвет косторезного ремесла. Развитие древнейшей конно-транспортной коммуникации в Евразии. Степная зона – один из центров развития древнейшего колесного транспорта.
Процессы аридизации в регионе. Ареал распространения и проблема происхождения культур эпохи бронзы. Антропологический тип древних насельников Казахстана. Искусство эпохи бронзы: петроглифы. Наскальные рисунки комплекса Ешки-Ольмес, Тамгалы.
Палеоэкономика эпохи бронзы. Формирование металлургических центров на территории Казахстана. Материальная культура. Способы захоронения и погребальные обряды. Поселения и жилище. Развитие гончарства в Центральном Казахстане. Общественное устройство и духовная культура. Проблема языковой атрибуции древних насельников Казахстана. Территория Казахстана в системе Евразийских степей (индоевропейская миграция). Носители ямной культуры. Проблема соотношения культур и этносов. Протогородская культура. Памятники монументальной архитектуры. Новые подходы в изучении эпохи энеолита и бронзы на территории древнего Казахстана в контексте культуры ранних кочевников. Этнокультурная преемственность племен эпохи поздней бронзы и раннего железного века. Открытие кольсайской археологической культуры эпохи поздней бронзы на территории Жетысу.
Генезис всаднической культуры
Периодизация истории кочевничества. Предпосылки возникновения кочевничества: природно-географический и социо-культурный факторы. Возрастание роли и значения скотоводства. Формы скотоводческого хозяйства: придомное, яйлажное, пастушеское, отгонно-перегонное и др. Всадничество. Колодцы. Конское снаряжение. Освоение степных, полустепных и пустынных регионов. Видовой состав стада. Социальная организация и общественное устройство.
Хронология и памятники археологических культур эпохи раннего железа. Тасмолинская культура: дата, ареал, особенности курганов и материальной культуры. Письменные источники. Изучение раннего железного века в Казахстане. Этнополитическая и социальная история племен эпохи раннего железа. Саки. Массагеты. Савроматы и сарматы. Политические образования саков и сарматов. Культура племен раннего железного века: хронология, погребальный обряд, оружие, узда, искусство звериного стиля. Древние античные города. Взаимоотношения саков с державой Ахеменидов. Участие саков в греко-персидских войнах. Борьба саков против завоеваний Александра Македонского.
Сармато-аланский племенной союз. Аорсы и роксоланы. Территория расселения. Государство Яньцай. Взаимоотношения с гуннами и Кангюй.
Начальные этапы становления государственности, урбанизации и взаимодействия кочевой и оседлой культурных зон на территории Великой степи (III век до нашей эры – II век нашей эры)
Культурогенез прото- и ранних тюрков. Вопросы древних контактов пратюрков и прамонголов. Культура плиточных могил. Коргантасские погребения Центрального Казахстана. Сообщения китайских источников о сюнну. Данные археологических исследований. Проблема происхождения и этнической истории сюнну. Политическая история империи хунну (сюнну).
Этнополитические объединения усуней Семиречья и Тянь-Шаня. Проблемы этнической и языковой принадлежности усуней. Этнополитическое образование усуней в Семиречье и на Тянь-Шане. Взаимоотношения усуней с сопредельными народами и государствами.
Историко-культурное наследие Кангюй. Происхождение и этническая история кангюй. Территория и места кочевий кангюй во II веке до нашей эры - первой трети V века нашей эры. Ранние этапы урбанизации. Бытовая керамика как показатель этнической принадлежности. Текстильное производство. Значение жетыасарских племен в этнокультурной истории Кангюй. Формирование тюркской этнической общности на территории Восточного Приаралья. Торговые связи с Византией, Ираном, Сирией и Китаем.
Основная литература:

1. Таймагамбетов Ж.К., Байгунаков Д.С. Қазақстанның тас дәуірі (зерттелу тарихы мен негізгі мәселелері). – Алматы: Қазақ университеті, 2008. – 266 б.
2. Толеубаев, А.Т. Раннесакская шиликтинская культура: научное издание / А. Т. Толеубаев. – Алматы: ИП "Садвакасов А. К.", 2018. – 528 б.
3. Зайберт В.Ф. Ботайская культура. – Алматы: Қазақпарат, 2009. – 576 б.
4. История древнего Казахстана / Под ред. Байпакова К.М. – 2-е изд. – Алматы: Рауан, 1996. – 112 б.
5. Исмагулов О., Исмагулова А. Происхождение казахского народа. По данным физической антропологии. – Алматы, 2017. – 196 б.
6. Харари Ю.Н. Sapiens. Адамзаттың қысқаша тарихы. – Алматы.: (Ұлттық аударма бюросы" қоғамдық қоры, 2018. – 368 б.
7. Китов Е.П., Тур С.С., Иванов С.С. Палеоантропология сакских культур Притяншанья (VIII – первая половина II века до нашей эры). – Алматы: "Хикари", 2019. – 300 б.
Қосымша әдебиет:
1. Акишев А. "Искусство и мифология саков". ҚазКСР Тарих, археология және этнография институты, "Ғылым" баспасы, Алматы, 1984. – 176 б.
2. Акишев К.А., Кушаев Г.А. "Древняя культура саков и усуней долины реки Или". – Алма-Ата: ҚазССР ҒА баспасы, 1963. – 298 б.
3. Ахинжанов С.М., Макарова Л.А., Нурумов Т.Н. "К истории скотоводства и охоты в Казахстане". – Алма-Ата: "Ғылым", 1992. – 217 б.
4. Исмагулов О., "Этническая антропология Казахстана: (Соматол. исслед.) – Алма-Ата: Наука, 1982. – 231 б.
5. Маргулан А. Х., Акишев К. А., Кадырбаев М. К., Оразбаев А. М. "Древняя культура Центрального Казахстана". – Алма-Ата: Наука КазССР, 1966. – 435 б.
6. Самашев З. Берел. – Алматы: Таймас, 2011. – 236 б.
7. Омаров Ғ.Қ. Сақ-скиф археологиясы: хрестоматия. – Алматы: Қазақ университеті, 2021. – 342 б.
8. Ежелгі Үйсін елі. Қытай деректері мен зертеулер. Құрастырушы: Ш. Ахметұлы. – ҚХР Үрімжі, "Шыңжаң Халық Баспасы", 2005.
2-блок. Түркі өркениеті және Ұлы дала
Моңғол кезеңіне дейінгі Орталық Азиядағы түркі тілдес этностардың этномәдени интеграциясы кезеңдері.
Көне түркі кезеңіндегі көшпелі мемлекеттік және мәдени дәстүрлердің дамуы. Жазба және археологиялық деректер мәліметтері. Түркілердің шығу тегі мәселесі. Мекендеген аумағы. Түрік қағанатының құрылуы, құрылымы және саяси тарихы. Көршілес мемлекеттермен өзара қарым-қатынас: Византия, Сасанидтік Иран, түркі-соғды синтезі, эфталиттер мемлекеті. Батыс Түрік қағанаты ("он оқ"): құрылуы, аумағы, этникалық құрамы. Әлеуметтік-экономикалық даму. Саяси тарихы. Тан империясымен қарым-қатынас. Түргеш мемлекетінің құрылуы және нығаюы. Жетісу және Оңтүстік Қазақстандағы араб-қытай қайшылығы. Талас өзені бойындағы тарихи шайқас (751 жыл). Жетісу аймағындағы билігінің күшеюі. Түркі-соғды мәдени синтезі. Қарлұқтар туралы тарихи деректерден алынған мәліметтер. Қарлұқ мемлекетінің саяси тарихы: құрылуы, көрші мемлекеттер мен тайпалармен қарым-қатынастары. Қарлұқ тайпаларының қоныстану аумағы және тайпалық құрамы. Мемлекеттің экономикалық және мәдени өміріндегі қалалардың рөлі. Исламның енуі және түркілердің мұсылман әлемімен халықаралық байланысы. Түркілер арасында қожалардың пайда болуы.
ІХ-ХІІ ғасырлардағы Қазақстанның этносаяси тарихындағы түркі факторы. Сырдария бойындағы жабғу мемлекеті. Ауызша тарих және археологиялық деректер. Оғыздардың этникалық тарихының мәселелері және олардың қазақ халқының этногенезіндегі рөлі. Қимақтардың мемлекеттік құрылымындағы ежелгі түркі әлеуметтік-саяси дәстүрлерінің сабақтастығы. Ортағасырлық Қазақстан аумағындағы Қараханидтер. Араб және парсы деректеріндегі Қараханидтер туралы мәліметтер. Қараханидтер мемлекеттілігі түркі мемлекеттілігі эволюциясының жаңа кезеңі ретінде. Исламды қабылдау және Қараханид мемлекетінің мұсылман әлеміндегі орны. Сауда-экономикалық және мәдени байланыстардың ерекшеліктері. Орталық Азияның халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қараханидтер мемлекетінің рөлі. Қарақытайлардың басып кіруі және олардың Жетісу мен Мәуереннахрға билік құруы. Қыашақтар туралы нарративті мен шежірелік дерек мәліметтері. Қимақтар мемлекетінің ыдырауы. Көшпелі тайпалардың көші-қоны. Қыпшақтардың шығу тегі мен этникалық тарихы мәселелері. Қимақ, қыпшақ, кумандардың үштік этникалық триадасы.Тайпалардың көші-қоны және олардың этникалық процестерге әсері. Қыпшақтардың саяси гегемониясының таралуы. Түркі көшпелі мемлекеттік және әлеуметтік-мәдени дәстүрлерінің дамуының соңғы кезеңі ретінде Қыпшақ хандығының құрылуы. Қыпшақтардың қимақ, қидан, оғыз, хорезмшах, орыс княздықтарымен байланысы. Орталық Азия кеңістігіндегі түріктердің әскери салтанаты кезеңі. Қыпшақтардың тілі мен әдеби ескерткіштері. Найман, керейіт, меркіт, жалайырлар туралы деректердің мәліметтері. Этникалық тарих және тілдік тиістілік мәселесі (моңғол және түркі тектес ұғымдар).
Түркілер өркениеті және Ұлы жібек жолы. Көшпелілер ("қала-дала" жүйесі) және отырықшылар: екі шаруашылық-мәдени типтерінің өзара қарым-қатынасы. Қалалар мен қоныстар – әскери-әкімшілік, мәдени, сауда мен қолөнер орталықтары ретінде. Қазақстанның түркі дәуіріндегі ортағасырлық сәулет ескерткіштері. Оңтүстік Қазақстан және Жетісу қалалық мәдениетінің гүлденуі. Ұлы жібек жолындағы қазақстандық трассалар. Ақша айналымы. Ұлы Жібек жолының ежелгі дәуір мен ортағасырдағы маңызы.
Орхон-Енисей (руникалық) жазуы ежелгі түркі өркениетінің өркениеттік белгісі ретінде. Ежелгі нанымдар мен культтер, буддизмнің таралуы, несторианизм, манихейизм және Жібек жолындағы басқа да автохтонды емес діндер. Түркі әлемінің исламға кірігу жолдары мен формалары. Түркі-ислам синтезінің қалыптасуындағы Қ.А. Ясауидің рөлі. Түркі мәдениетіндегі ауызша дәстүр. Әл-Фараби, Ж. Баласағұн, М. Қашқари, Қ.А. Ясауи.
Ұлы Дала Алтын Орда кезеңінде (XIII-XV ғасырлар)
Алтын Орданың тарихы. Шыңғыс хан және Моңғол империясының құрылуы. Шыңғысханның Шығыс Түркістан мен Жетісуды басып алуы. Моңғолдардың Орта Азия мен Қазақстанды басып алуы туралы ортағасырлық деректер мен зерттеулер. Қазақстан үш моңғол ұлысының құрамында. Бату ханның Шығыс Еуропаға жорығы. Алтын Орданың Еуразия империясы ретінде құрылуы: территория, этникалық процестер, мәдени симбиоз. Ұлыстық жүйенің дамуы. Алтын Орда билеушілері. Өзбек ханның империялық саясаты. Ислам дінінің мемлекеттік дін ретінде қабылдануы. Египеттегі Мамлюк сұлтанатымен дипломатиялық байланыстар орнату, ортағасырлық әлемдегі империяның беделінің өсуі. Әмір Темірдің Алтын Ордаға жорықтары. Еуразиядағы оба пандемиясы. Алтын Орданың әлсіреуіне және ыдырауына әкелген сыртқы және ішкі факторлар кешені. Ұлыстар арасындағы күрес. Шағатай мемлекетінің құрылуы.
Ортағасырлық мемлекеттер, XIV-XV ғасырлардағы Ақ Орда мемлекеті (XIII ғасырдың соңы – XV ғасырдың басы). Шыңғыс әулеттерінің Сырдария өңірі үшін бәсекелестігі. Орта Азиямен және Хорезммен байланыстары. Сырдарияның орта ағысы бойындағы өңірлер мен қалалар үшін Мәуереннахрлық билеушілермен күрестер.
Моғолстан (XIV ғасырдың ортасы – XVI ғасырдың басы). Мемлекеттің құрылуы. Аумағы мен этникалық құрамы. Шағатайлықтырдың және қоныс аударған моңғолдардың ұрпақтарының исламға бетбұруы, Жетісудағы мұсылман мәдениетінің жандануы. Моғолдардың Мавераннахр шағатайлықтарымен қарым-қатынасы. Моғолстан мен Ақ Орда билеушілерінің одағы Әмір Темірдің мемлекетінің экспансиясына қарсы күресі. Моғолстанның Темір мемлекетіне вассальдық тәуелділігі. Мухаммад хан тұсындағы биліктің нығаюы. Уәйіс хан және оның ұлдары Есенбұғы мен Жүністің таққа таласы. Ойраттардың Моғолстанға жорықтары. Моғолстанның әлсіреуі және құлауы.
Көшпелі өзбектер мемлекеті (1428-1468 жылдар) немесе Әбілқайыр хан мемлекеті. Аумағы және этникалық құрамы. Әбілқайыр ханның билікке келуі. Дешті Қыпшақтағы билік үшін күресі. Әбілқайыр ханның Орта Азияға соғыс жорықтары. Сырдария бойындағы қалалар үшін күресі. Әбілқайырдың ойраттардан жеңілуі (1457 жыл). Жәнібек пен Керей сұлтандардың көшіп кетуі (1457 жыл). Хандықтың ыдырауы.
Ноғай ордасы. Аумағы және этникалық құрамы. Ноғай Ордасының билеушілері. Би және мырза лауазымдары. Ноғай Ордасының көршілес мемлекеттермен өзара қарым-қатынасы. Ноғай Ордасындағы саяси дағдарыстар, мемлекеттің ыдырауы мен құлауы.
Сібір хандығының аумағы, этникалық құрамы, шаруашылығы. Сібір хандығының құлауы. (XV ғасырдың соңы – XVI ғасыр).
Алтын Орда дәуірінің мәдени-өркениеттік мұрасы. Қала құрылысының өркендеуі, Алтын Орданың империялық кезеңіндегі Дешті Қыпшақтың мәдени даму деңгейі туралы жаңа археологиялық ашылымдар.
Қазақ халқының қалыптасуы. "Қазақ" этнонимі. Қазақ жүздері
Қазақ халқы қалыптасуының тарихи алғышарттары. Қазақстан аумағындағы этникалық үдерістер. Монғолдар үстемдігі кезеңінен кейінгі халықтың қалыптасуы. Этникалық аумағының және бірыңғай тілдің қалыптасуы. Шаруашылықтың, материалдық және рухани мәдениеттің ортақтығы. Мемлекеттің құрылу факторы және оның этникалық үдеріске ықпалы. "Өзбек" және "қазақ" ұғымдарының арақатынасы. "Қазақ" терминінің әлеуметтік, этникалық мәні мен мазмұны. Қазақ жүздерінің қалыптасуына этносаяси және шаруашылық факторлардың әсері. Ұлы, Орта және Кіші жүздердің пайда болуы.
Қазақ хандығы XV-XVI ғасырлар.
Қазақ хандығы дәуірінің кезеңделуі. Қазақ хандығының құрылуы, оның барысы және негізгі оқиғалары. Керей мен Жәнібек хандардың рөлі. Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызы. Қазақ хандығының күшеюі. Бұрындық хан тұсындағы Қазақ хандығының Сырдария бойындағы қалалар мен өңірлер үшін күресі және оның барысы, қорытындысы.
Қазақ хандығының XVI ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайы. Ру-тайпалық құрамы. Шаруашылығы: мал шаруашылығы, егіншілік, қалалары, саудасы. Сырдария жағалауындағы жерлердің саяси және экономикалық маңызы. Мұхаммед Шайбанидің Қазақ хандығына қарсы жорықтары. Шайбани ханның қаза табуы.
Моғолстанның саяси негіздерінің әлсіреуі. Қазақ хандығының Орталық Азиядағы ең күшті мемлекеттердің біріне айналуы. Жетісудың Қазақ хандығы аумағына қосылуы. Қасым хан тұсында хандық аумағының ұлғаюы. Шайбанидтердің Қазақ хандығына қарсы жорығы. XVI ғасырдың орта тұсына қарай Қазақ хандығының уақытша әлсіреу кезеңі. XVI ғасырдың екінші жартысындағы Қазақ хандығы. Тақ үшін күрестер және олардың салдары. Мамаш, Тахир хандар. Қазақ хандығының Моғолстанмен өзара қарым-қатынастары. Ахмет, Тоғым және Бұйдаш хандар. Қазақ-ноғай қатынастары.
Қазақ хандығының қайта өрлеуі. Хақназар ханның билігі. Қазақ-ноғай қатынастары. Қазақ хандығы және Мәуереннахрдағы Шайбанидтер. Қазақ хандарының Бұхара мен Сібір хандығының одағына қарсы күресі. Хақназар ханның қаза табуы. Шығай хан. Тәуекел хан, оның саясаты. Мәуереннахр аумағына жорықтардың нәтижелері. Қазақ халқының этникалық аумағы қалыптасуының аяқталуы.
Қазақ хандығы XVII – XVIII ғасырдың басында
XVI ғасырдағы Қазақ хандығының әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайы. Есім ханның Сырдария бойындағы қалалар үшін күресі. Қазақ және Бұхар хандықтары арасындағы қарым-қатынастар. Жоңғар хандығының пайда болуы, алғашқы қазақ-жоңғар қатынастары. XVII ғасырдың екінші жартысындағы қазақ-жоңғар қатынастарының сипаттамасы. Қазақ қоғамында батырлар мен билер ықпалының өсуі. Жәнібек хан. Орбұлақ шайқасы. Жәңгір хан тұсындағы Қазақ хандығы.

1. Таймагамбетов Ж.К., Байгунаков Д.С. Қазақстанның тас дәуірі (зерттелу тарихы мен негізгі мәселелері). – Алматы: Қазақ университеті, 2008. – 266 с.
2. Толеубаев, А. Т. Раннесакская шиликтинская культура: научное издание / А. Т. Толеубаев. – Алматы: ИП "Садвакасов А. К.", 2018. – 528 с.
3. Зайберт В.Ф. Ботайская культура. – Алматы: Қазақпарат, 2009. – 576 с.
4. История древнего Казахстана. Под ред. Байпакова К.М. – 2-е изд. – Алматы: Рауан, 1996. – 112 с.
5. Исмагулов О., Исмагулова А. Происхождение казахского народа. По данным физической антропологии. Алматы, 2017. – 196 с.
6. Харари Ю.Н. Sapiens. Краткая история человечества. – М.: Синдбад, 2019. – 512 с.
7. Китов Е.П., Тур С.С., Иванов С.С. Палеоантропология сакских культур Притяншанья (VIII – первая половина II в. до н.э.). – Алматы: Хикари, 2019. –300 с.
Дополнительная литература:
1. Акишев А. Искусство и мифология саков. Ин-т истории, археологии и этнографии Академии наук Казахской ССР. – Алма-Ата: Наука, 1984. – 176 с.
2. Акишев К.А., Кушаев Г.А. Древняя культура саков и усуней долины реки Или. – Алма-Ата: Изд-во АН КазССР, 1963. – 298 с.
3. Ахинжанов С.М., МакароваЛ.А., Нурумов Т.Н. К истории скотоводства и охоты в Казахстане. – Алма-Ата: Ғылым, 1992. – 217 с.
4. Исмагулов О., Этническая антропология Казахстана: (Соматол. исслед.) – Алма-Ата: Наука, 1982. – 231 с.
5. Маргулан А. Х., Акишев К. А., Кадырбаев М. К., Оразбаев А. М. Древняя культура Центрального Казахстана. – Алма-Ата: Наука КазССР, 1966. – 435 с.
6. Самашев З. Берел. – Алматы: Таймас, 2011. – 236 с.
7. Омаров Ғ.Қ. Сақ-скиф археологиясы: хрестоматия. – Алматы: Қазақ университеті, 2021. – 342 с.
8. Ежелгі Үйсін елі. Қытай деректері мен зертеулер. Ш. Ахметұлы. – КНР Урумчи, "Синьцзяньская народная полиграфия", 2005.
Блок 2. Тюркская цивилизация и Великая степь
Этапы этнокультурной интеграции тюркоязычных этносов Центральной Азии в домонгольский период
Развитие кочевых государственных и культурных традиций в эпоху древних тюрков. Данные письменных и археологических источников. Проблема происхождения тюрков. Территория. Образование, структура и политическая история Тюркского каганата. Взаимоотношения с соседними государствами: Византией, Сасанидским Ираном, государством Эфталитов. Западно-тюркский каганат (народ "десяти стрел"): образование, территория, этнический состав. Социально-экономическое развитие. Политическая история. Взаимоотношения с Танской империей. Образование и усиление государства тюргешей. Арабо-китайское противостояние в Жетысу и Южном Казахстане. Битва на реке Талас (751 год). Усиление влияния в Семиречье. Тюрко-согдийский культурный синтез. Сведения исторических источников о карлуках. Политическая история государства карлуков: образование, взаимоотношения с соседними племенами и государствами. Территория расселения и племенной состав карлукских племен. Роль городов в экономической и культурной жизни государства. Начало проникновения ислама и установления международных связей тюрков с мусульманским миром. Появление ходжей ("қожа") среди тюрков.
Тюркский фактор в этнополитической истории Казахстана ІХ-ХІІ веков. Государство сырдарьинских ябгу. Устная историология и археологические данные. Проблемы этнической истории огузов и их роль в этногенезе казахского народа. Преемственность древнетюркских социально-политических традиций в государственной структуре кимаков. Караханиды на территории средневекового Казахстана. Сведения о Караханидах в арабских и персидских источниках. Караханидская государственность как новый этап эволюции тюркской государственности. Принятие ислама и место Караханидского государства в мусульманском мире. Особенности торгово-экономических и культурных связей. Роль государства Караханидов в системе международных отношений Центральной Азии. Вторжение каракитаев и установление их власти в Семиречье и Мавераннахре. Сведения нарративных источников и генеалогических преданий о кыпчаках. Распад государства кимаков. Миграции кочевых племен. Проблема происхождения и этнической истории кыпчаков. Триада этнополитических объединений: кимаки, кипчаки, куманы. Миграции племен и их влияние на этнические процессы. Распространение политической гегемонии кыпчаков. Формирование Кыпчакского ханства как завершающий этап развития тюркских кочевых государственных и социально-культурных традиций. Взаимоотношения кыпчаков с кимаками, киданями, огузами, хорезмшахами, русскими княжествами. Период военного триумфа тюрок в пространстве Центральной Азии. Язык и литературные памятники кыпчаков. Сведения источников о найманах, кереитах, меркитах, джалаирах. Проблема этнической истории и языковой принадлежности (концепции монгольского и тюркского происхождения).
Тюркская цивилизация и Великий шелковый путь. Взаимодействие двух хозяйственно-культурных типов: оседлого и кочевого (система "город-степь"). Города и поселения как центры военно-административной жизни, культуры, торговли и ремесла. Архитектурные памятники средневекового Казахстана тюркского периода. Расцвет городской культуры Южного Казахстана и Семиречья. Казахстанские трассы Великого Шелкового пути. Денежное обращение. Значение Великого Шелкового пути в эпоху поздней древности и средневековья.
Орхоно-енисейская (руническая) письменность как цивилизационный маркер древнетюркской цивилизации. Древние верования и культы, распространение буддизма, несторианства, манихейства и других неавтохтонных религий по Шелковому пути. Пути и формы интеграции тюркского мира в ислам. Роль Х.А. Ясави в становлении тюрко-исламского синтеза. Устная традиция в тюркской культуре. Аль-Фараби, Ю. Баласагуни, М. Кашгари, Х.А. Ясави.
Великая степь в период Золотой Орды (XIII-XV века)
История Золотой Орды. Чингиз хан и образование Монгольской империи. Подчинение Чингисханом Восточного Туркестана и Семиречья. Средневековые письменные источники и историография ззавоевание территории Средней Азии и Казахстана тюрко-монголами. Казахстан в составе трех монгольских улусов. Поход Батухана в Восточную Европу. Образование Золотой Орды как евразийской империи: территория, этнические процессы, культурный симбиоз. Развитие улусной системы. Правители Золотой Орды. Имперская политика Узбек хана. Провозглашение ислама государственной религией. Установление дипломатических связей с Мамлюкским султанатом в Египте, рост авторитета империи в средневековом мире. Походы Амира Тимура на Золотую Орду. Пандемия чумы в Евразии. Комплекс внешних и внутренних факторов, приведших к ослаблению и распаду Золотой Орды. Улусная борьба. Образование Чагатайского государства.
Средневековые государства в XIV-XV веках. Государство Ак-Орда (конец XIII – начало XV веков). Соперничество династий чингизидов за присырдарьинский регион. Связи со Средней Азией и Хорезмом. Борьба с правителями Мавераннахра за земли и города по среднему течению Сырдарьи.
Могулистан (середина XIV – начало XVI веков). Образование государства. Территория и этнический состав. Обращение в ислам чагатаидов и потомков пришлых монголов, возрождение мусульманской культуры в Семиречье. Взаимоотношения моголов с чагатаидами Мавераннахра. Союз правителей Могулистана и Ак Орды против экспансии государства Амира Тимура. Вассальная зависимость Могулистана от государства Тимура. Укрепление власти при Мухаммад-хане. Борьба сыновей Вайс хана Есен-Буги и Юнуса за престол Могулистана. Военные рейды монголов ойратов. Ослабление и распад Могулистана.
Государство кочевых узбеков (1428 – 1468 годы) или ханство Абулхаира. Территория и этнический состав. Приход к власти Абулхаир хана. Борьба за власть в Дешт-и-Кыпчаке. Военные походы Абулхаирхана в Среднюю Азию. Борьба за сырдарьинские города. Поражение Абулхаира от ойратов (1457 год). Откочевка султанов Джанибека и Керея (1459 год). Распад ханства.
Ногайская орда. Территория и этнический состав. Правители Ногайской Орды. Титулы бий и мырза. Взаимоотношения Ногайской Орды с прилегающими государствами. Политический кризис, распад и паление Ногайской Орды.
Территория, этнический состав, хозяйство Сибирского ханства (конец XV - XVI веков). Падение Сибирского ханства.
Культурно-цивилизационное наследие Золотой Орды. Расцвет градостроительства, новые археологические открытия об уровне культурного освоения Дешт-и Кыпчака в имперский период Золотой Орды.
Образование казахской народности. Этноним "казах". Казахские жузы
Исторические предпосылки образования казахской народности. Этнические процессы на территории Казахстана. Формирование народности в послемонгольское время. Формирование этнической территории, единого языка. Общность хозяйства, материальной и духовной культуры. Фактор государственного образования и его влияние на этнический процесс. Соотношение этнонимов "узбек" и "казак" (казах). Социальный, этнический смысл и содержание термина "казах". Действие этнополитических и хозяйственных факторов при образовании казахских жузов. Возникновение Старшего, Среднего и Младшего жузов.
Казахское ханство в XV – XVI веках.
Периодизация эпохи Казахского ханства. Образование Казахского ханства, его ход и основные события. Роль ханов Керея и Жанибека. Историческое значение образования Казахского ханства. Усиление Казахского ханства. Борьба Казахского ханства за города и области по Сырдарье в период правления Бурундук хана и ее ход и завершение.
Социально-экономическое и политическое положение Казахского ханства в начале XVI века. Родоплеменной состав. Хозяйство: скотоводство, земледелие, города, торговля. Политическое и экономическое значение присырдарьинских земель. Походы Мухаммада Шайбани против Казахского ханства. Смерть Шайбани хана.
Ослабление политических устоев Могулистана. Превращение Казахского ханства в одно из сильных государств Центральной Азии. Присоединение Жетысу к территории Казахского ханства. Расширение территории ханства при Касымхане. Поход Шайбанидов против Казахского ханства. Временное ослабление Казахского ханства к середине XVI века. Казахское ханство во второй половине XVI века. Борьба за престол и его последствия. Мамаш и Тахир ханы. Казахско-могульские отношения. Ахмед, Тугум и Буйдаш ханы. Казахско-ногайские отношения.
Возвышение Казахского ханства. Правление Хак-Назара. Казахско-ногайские связи. Казахское ханство и Шайбаниды Мавераннахра. Борьба казахских ханов против союза Бухары и Сибирского ханства. Смерть Хакназар хана. Шигай хан, Таукель хана и его политика. Походы на территорию Мавераннахра и их результаты. Завершение формирования этнической территории Казахского ханства.
Казахское ханство в XVII – начале XVIII веков.
Социально-экономическое и политическое положение Казахского ханства в XVI веке. Борьба Есимхана за присырдарьинские города. Взаимоотношения между Казахским и Бухарским ханствами. Возникновение Джунгарского ханства и первые казахско-джунгарские отношения. Характеристика казахско-джунгарских отношений во второй половине XVII века. Рост влияния батыров и биев в казахском обществе. Жанибек хан и Орбулакская битва. Казахское ханство при Жангир хане.

"Белгісіз жылдар" кезеңі. 1652-1680 жылдар. Сайрам соғысы.
Тәуке ханның билікке келуі, оның саясаты. Қазақ-жоңғар қатынасында шиеленістің күшеюі. Тәуке ханның "Жеті жарғысы". Билер институты. Қазақ мемлекетінің сыртқы саясаты мен дипломатиясы: Мавераннахрмен (шейбанидтер, аштарханидтер), Иранмен байланыс, Осман империясымен байланыс орнату әрекеттері, қазақ-орыс байланыстары.
Қазақтардың XIV – XVIII ғасырдың басындағы мәдениеті
Қазақтардың дәстүрлі көшпелілер мәдениеті. Көшпелі шаруашылық түрлері, олардың ерекшеліктері. Еңбек құралдары. Қарулар. Қолөнер және үй кәсіпшілігі. Сауда және сауда жолдары.
Қазақ халқының рухани мәдениеті. Орталық Азия сунниттік-ханафи мектебі шеңберінде қазақ-мұсылман діни дәстүрін қалыптастыруды аяқтау. Қазақтар арасындағы Құран мен Сүннеттің беделі. Ежелгі тәңірлік жәдігерлері, Наурызды сақтау және оның көшпелі өмір салтына бейімделуі. Қазақ хандығының рухани өмірі мен идеологиясындағы Ахмет Ясауи кесенесі мен қасиетті Түркістан қаласының рөлі.
Поэзия мен шешендікке табыну, қазақтардың ауызша-вербальды мұрасы.
Қазақстанның қалалық мәдениеті. Қала мен даланың өзара байланысы. Қазақстанның түрлі аймақтарындағы қалалардың құрылымы. XVII ғасырдағы – XVIII ғасырдың басындағы қалалық мәдениеттің құлдырауы.
Ауызша тарих айту дәстүрі және оның ерекшеліктері мен маңызы. Жазбаша тарихнама. Мұхаммед Хайдар Дулатидың, Қадырғали Қасымұлы Жалайыридің аса көрнекті еңбектерінің маңызы.
Негізгі әдебиет:
1. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В 5-ти томах. – Том 2. – Алматы: Атамұра, 1997. – 345 б.
2. Кумеков Б.Е. Государство кимаков в IХ-ХI вв. – Алма-Ата, Наука, 1972. – 695 с.
3. Кәрібаев Б.Б. Қазақ хандығының құрылу тарихы. – Алматы: "Сардар" баспа үйі, 2014. – 520 б.
4. Султанов Т.И. Поднятые на белой кошме. Ханы казахских степей. Астана: Астана Даму, 2006. – 256 б.
5. Кляшторный С. Г., Султанов Т. И. Государства и народы Евразийских степей. Древность и средневековье. СПб.: Петербургское Востоковедение, 2004. – 368 б.
6. Қазақстан тарихы (Қазақ елі). 1-2 кітап. – Алматы: Қазақ университеті, 2016. – 458 б.
Қосымша әдебиет:
1. Бартольд В.В. Сочинения. Т.1: Туркестан в эпоху Монгольского нашествия. – М.: Издат. восточ. лит-ры, 1963. – 760 б.
2. Ахинжанов С.М. Кыпчаки в истории средневекового Казахстана. – Алма-Ата: Ғылым, 1989. – 296 б.
3. Сафаргалиев М.Г. Распад Золотой Орды. – Саранск, 1960. – 252 б.
4. Оразбаева А.И. Формула государственности казахов. – М.: ИП Лысенко А.Д. "PRESS-BOOK.RU", 2017. – 376 б.
5. Қинаятұлы З. Қазақ мемлекеті және Жошы хан. – Алматы: Елтаным, 2014. – 360 б.

"Неизвестные годы". Сайрамская война 1652-1680 годов.
Правление Тауке-хана и его политика. Усиление напряженности в казахско-джунгарских отношениях. "Жеты-Жаргы" Тауке-хана. Институт биев. Внешняя политика и дипломатия Казахского государства: связи с Мавераннахром (шайбаниды, аштарханиды), Ираном, попытки установления связей с Османской империей, казахско-русские контакты.
Культура казахов в XIV – начале ХVIII веков.
Традиционная кочевая культура казахов. Виды кочевого хозяйства, их особенности. Орудия труда. Вооружение. Ремесла и домашние промыслы. Торговля и торговые пути.
Духовная культура казахского народа. Завершение формирования казахско-мусульманской религиозной традиции в рамках центральноазиатской суннистко-ханафитской школы. Авторитет Корана и Сунны у казахов. Реликты древнего тенгрианства, сохранение Наурыза и его адаптация к реалиям кочевого быта. Роль мавзолея Ахмеда Ясави и священного города Туркестана в духовной жизни и идеологии Казахского ханства.
Культ поэзии и красноречия, устно-вербальное наследие казахов.
Городская культура Казахстана. Взаимосвязь города и степи. Структура городов в различных районах Казахстана. Упадок городской культуры XVII –начале XVIII веках.
Устная историософия, ее особенности и значение. Письменная историография, значение выдающихся трудов Мухаммеда Хайдара Дулата, Кадыргали Касым-улы Жалаира.
Основная литература:
1. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В 5-ти томах. – Том 2. – Алматы: Атамұра, 1997. – 345 с.
2. Кумеков Б.Е. Государство кимаков в IХ-ХI вв. – Алма-Ата, Наука, 1972. – 695 с.
3. Кәрібаев Б.Б. Қазақ хандығының құрылу тарихы. – Алматы: "Сардар" баспа үйі, 2014. – 520 с.
4. Султанов Т.И. Поднятые на белой кошме. Ханы казахских степей. Астана: Астана Даму, 2006. – 256 с.
5. Кляшторный С. Г., Султанов Т. И. Государства и народы Евразийских степей. Древность и средневековье. СПб.: Петербургское Востоковедение, 2004. – 368 с.
6. История Казахстана (Қазақ елі). Книга 1-2. – Алматы: Қазақ университеті, 2016. – 458 с.
Дополнительная литература:
1. Бартольд В.В. Сочинения. Т.1: Туркестан в эпоху Монгольского нашествия. – М.: Издат. восточ. лит-ры, 1963. – 760 с.
2. Ахинжанов С.М. Кыпчаки в истории средневекового Казахстана. – Алма-Ата: Ғылым, 1989. – 296 с.
3. Сафаргалиев М.Г. Распад Золотой Орды. – Саранск, 1960. – 252 с.
4. Оразбаева А.И. Формула государственности казахов. – М.: ИП Лысенко А.Д. "PRESS-BOOK.RU", 2017. – 376 с.
5. Қинаятұлы З. Қазақ мемлекеті және Жошы хан. – Алматы: Елтаным, 2014. – 360 с.

6. Байпаков К.М. Средневековые города Казахстана на Великом Шелковом пути. – Алматы: Ғылым, 1998. – 216 б.
7. May T. The Mongol conquests in world history. – London, Reaktion Books: 2012. –173 б.
8. История Казахстана в арабских источниках. Т. 1.– Алматы: Дайк-Пресс, 2005. – 711 б.
9. История Казахстана в персидских источниках. Т. IV. – Алматы: Дайк-Пресс, 2005. – 625 б.
10. Қазақстан тарихы туралы түркі деректемелері. Т.1. – Алматы: Дайк-Пресс, 2005. – 240 б.
3-блок. Жаңа дәуірдегі Қазақстан (XVIII - ХХ ғасырдың басы)
XVIII ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақ хандығының сыртқы саяси жағдайы.
Жаңа заман дәуіріндегі Қазақстан: зерттеудің жаңа әдіснамалық трендтері. Кезеңдеу. Тарихнама және дереккөздер. Қазақстан Ресей империясымен, ортаазиялық хандықтармен, Башқұртстанмен, Қалмақ хандығымен халықаралық қатынастар жүйесінде. Жоңғар хандығының күшеюі: жоңғарлардың басқыншылық стратегиясы. "Ақтабан шұбырынды", "Алқакөл сұлама" жылдары. Ордабасындағы басқосу – өзара келісім және аумақтық біртұтастықты сақтап қалу жолы. Әбілқайыр ханның бұртұтас қазақ әскерінің қолбасы болып сайлануы. Қазақ халқының жоңғар басқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күресі. Бұланты шайқасындағы жеңістің маңызы. Аңырақай шайқасы. Қазақ халқының ұлт-азаттық күресіндегі қазақ батырларының рөлі. Қазақтар мен жоңғарлардың әскери өнері: салыстырмалы талдау. Қазақ-башқұрт, қазақ-қалмақ қатынастары.
Қазақстандағы отарлық дәуірдің басталуы
Қойбағар Қобаяковтың дипломатиялық миссиясы. Сейітқұл Қойдағұлов пен Құтлымбет Қоштаев басқарған хан Әбілқайыр елшілігі. Мырза Құтлы Мұхаммед Тевкелев басқарған Ресей елшілігі. Азаматтық мәселесі төңірегіндегі келіссөздердің барысы және түрлі саяси топтардың күресі. И.К. Кирилов жобасы. Орынбор экспедициясының ұйымдастырылуы мен қызметі. Қазақ хандары мен Кіші және Орта жүздердің ықпалды сұлтандарынан ант қабылдауы (XVIII ғасырдың 40 жылдары). Орынбор губерниясының губернаторы И.И. Неплюевтің саясаты. Әбілқайыр мен Орынбор әкімшілігі арасындағы қарым-қатынастың шиеленісуі. 1740 жылдардың аяғында патша үкіметінің Әбілқайырмен келіссөздері. Әбілқайырдың өлімі. Хан билігін заңдастыру. Нұралы сұлтанды хандық лауазымға бекіту (1749 жылғы 13 сәуір).
1739-1741 жылдардағы жоңғар-қазақ соғысы. Абылайдың Жоңғармен, Қытаймен, Ресеймен қарым-қатынастары. Абылай сұлтанның дипломатиялық өнері. Қытай мен Қазақстан арасындағы елшілік қарым-қатынастар. Қазақтар мен башқұрт көтерілісшілері.
ХҮІІІ ғасырдың соңындағы Қазақстан және Орта Азия мемлекеттері
Ресей империясы саясаты жүйесіндегі Орталық Азия. 1839 жылғы Хиуа жорығы және оның нәтижелері. Сырдария шекара сызығының белгіленуі.

6. Байпаков К.М. Средневековые города Казахстана на Великом Шелковом пути. - Алматы : Ғылым, 1998. - 216 с.
7. Кенжетай Д. Қожа Ахмет Иасауи дүниетанымы. – Түркістан, Ясауи әлемі. 2004 – 341 с.
8. May T. The Mongol conquests in world history. – London, Reaktion Books: 2012, – 173 p.
9. История Казахстана в арабских источниках. Т. 1.– Алматы:Дайк-Пресс, 2005. – 711 с.
10. История Казахстана в персидских источниках.Т. IV. – Алматы: Дайк-Пресс, 2005. – 625 с.
11. Қазақстан тарихы туралы түркі деректемелері. Т.1. – Алматы: Дайк-Пресс, 2005. – 240 с.
Блок 3. Казахстан в новую эпоху (XVIII - начало ХХ веков)
Внешнеполитическое положение Казахского ханства в первой четверти XVIII века.
Казахстан в эпоху нового времени: новые методологические тренды изучения. Периодизация. Историография и источники. Казахстан в системе международных отношений с Российской империей, среднеазиатскими ханствами, Башкирией, Калмыцким ханством. Возвышение Джунгарского ханства: стратегия завоевательной политики джунгар. Годы "Актабан шубырынды", "Алкакол сулама". Съезды в Орда Басы – путь к взаимному согласию и сохранению территориальной целостности. Избрание хана Абулхаира главой казахского ополчения. Освободительная борьба казахского народа против джунгарских завоевателей. Значение победы при Буланты. Анракайская битва. Роль казахских батыров в истории освободительной борьбы казахского народа. Военное искусство казахов и джунгар: сопоставительный анализ. Казахо-башкирские, казахо-калмыцкие отношения.
Начало эпохи колониализма в Казахстане
Дипломатическая миссия Койбагара Кобякова. Посольство хана Абулхаира во главе с Сейткулом Койдагуловым и Кутлумбетом Коштаевым. Русское посольство во главе с мурзой Кутлу Мухаммед Тевкелевым. Ход переговоров и борьба различных политических группировок вокруг вопроса о подданстве. Проект И.К. Кирилова. Организация и деятельность Оренбургской экспедиции. Принятие присяги у казахских ханов и влиятельных султанов Младшего и Среднего жузов (40-е годы XVIII века). Политика губернатора Оренбургской губернии И.И. Неплюева. Обострение отношений Абулхаира с оренбургской администрацией. Переговоры царского правительства с Абулхаиром в конце 1740-х годов. Смерть Абулхаира. Легитимизация ханской власти. Утверждение ханского титула султана Нуралы (13 апреля 1749 года).
Джунгаро-казахская война 1739-1741 годов. Отношения Абылая с Джунгарией, Китаем и Россией. Дипломатическое искусство султана Абылая. Посольские связи Китая и Казахстана. Казахи и башкирские повстанцы.
Казахстан и среднеазиатские государства в конце XVIII века.
Центральная Азия в системе политики Российской империи. Хивинский поход 1839 года и его итоги. Создание Сырдарьинской пограничной линии.

Ұлы жүз сұлтаны Сүйік Абылайханұлының Ресей бодандығын қабылдауы. І Александрдың Ұлы жүз қазақтарын Ресей бодандығына қабылдағаны туралы Құрмет грамотасы. 1846 жылы Жетісу сұлтандарының Ресей бодандығын қабылдауы. Іле аймағын отарлау. Алатау округінің құрылуы. В. Перовскийдің Қоқанға жорығы (1853 жыл). Қазақтардың 1858 жылғы Қоқан үстемдігіне қарсы көтерілісі. Жетісудағы 1860 жылғы әскери іс-қимылдар. Ұзынағаш шайқасы. Әулие-Ата, Мерке, Түркістанның алынуы. Генерал-майор Черняев басқаратын алдыңғы шептегі Жаңа Қоқан шебін құру туралы жоғары Жарлық. Шымкент, Сайрам қалаларының алынуы. Жетісу мен Оңтүстік Қазақстанның Ресей империясы құрамына кіруі. Қазақстанның Ресей империясына қосылуы.
Қазақстанда Ресейдің әкімшілік-саяси жүйесінің енгізілуі (ХҮІІІ ғасырдың соңғы ширегі – ХХ ғасырдың басы)
Орынбор генерал-губернаторы О. Игельстромның реформасы: бас старшинаны енгізу және Кіші жүздегі хан билігін жою жобасы. Шекара сотының және расправаларлың құрылуы. Дала реформасы барысындағы "татарлардың" коммуникативті рөлі. Кіші және Орта жүздер аумағында барлық билік институттарын реформалау және аумақтық-әкімшілік басқару жүйесін енгізу. Хан билігін жою. Даладағы сұлтандық институты (XIX ғасырдың 20-60 жылдары). Ресей империясының құқықтық нормалары бойынша аға сұлтандар, сұлтан-әміршілер, болыс сұлтандар, старшиналар, билер, құрметті қазақтардың мәртебесі.
Дала комиссиясының қызметі. Жетісу және Сырдария облыстарын басқару туралы (1867 жыл) және Орынбор және Батыс Сібір бас үкіметтерінің Дала облыстарын басқару туралы (1868 жыл) уақытша ереженің жүзеге асырылуы. Сот жүйесі мен салық салудағы өзгерістер. Түркістан өлкесін басқару туралы ереже (1886 жыл). Әкімшілік құрылым. Дала облыстарын басқару туралы ереже (1891 жыл). Көшпелі және отырықшы халықты жерге орналастырудағы өзгерістер. Ресей империясының Дала генерал-губернаторлығындағы соңғы реформасы: шаруа бастықтары институтының енгізілуі (1902 жыл).
Бөкей ордасының (Ішкі Орда) құрылуы: басқару жүйесінің ерекшеліктері, аумақтары. Бөкей ханның билігі. Жәңгір хан билігінің сипаттамасы: жерге иелік ету мен жер пайдаланудың жаңа нысандары. Жәңгір ханның ағартушылық саясаты. Хан билігінің жойылуы және Ішкі Орданы басқару жөніндегі Уақытша кеңестің құрылуы. Басқарушы Әділ Бөкейханұлы. Уақытша кеңестің қайта құрылуы. Жаңа әкімшілік-аумақтық құрылымдардың құрылуы: Приморск округтері, Қалмақ, Торғын, Тал, Қамысты-Самар, Нарын аймақтары. Ішкі Ордадағы билеуші сұлтандар институты.
Жер мәселесі
Шекаралық шептердің құрылуы, жерді тартып алу. Әскери-казактық отарлауы: Орал, Орынбор, Сібір казак әскерлері. Казактар сословиесі және оның мәртебесі.

Принятие подданства России султаном Старшего жуза Суюком Абылайхан-улы. Грамота Александра I о принятии в подданство России казахов Старшего жуза. Принятие подданства России султанами Семиречья в 1846 году. Колонизация Заилийского края. Создание Алатавского округа. Поход В. Перовского в Коканд (1853 год). Восстание казахов против кокандского господства в 1858 года. Военные операции 1860 года в Семиречье. Узун-Агашское сражение. Взятие Аулие-Ата, Мерке, Туркестана. Высочайший Указ об образовании передовой Новококандской линии под командованием генерал-майора Черняева. Взятие Чимкента, Сайрама. Вхождение Семиречья и Южного Казахстана в состав Российской империи. Присоединение Казахстана к Российской империи.
Казахстан в контексте политики России: административное реформирование (последняя четверть XVIII – начало ХХ веков)
Реформа оренбургского генерал-губернатора О. Игельстрома: проект введения главного старшины и ликвидация ханской власти в Младшем жузе. Создание пограничного суда и расправ. Коммуникативная роль "татар" в процессе реформирования Степи. Реформирование институтов власти и внедрение системы территориально-административного управления на территории Младшего и Среднего жузов. Ликвидация ханской власти. Институт султаната в Степи (20-60-е годы XIX века). Статус старших султанов, султанов-правителей, волостных султанов, старшин, биев, почетных казахов по правовым нормам Российской империи.
Деятельность Степной комиссии. Внедрение временных положений об управлении в Семиреченской и Сырдарьинской областях (1867 год) и управлении в степных областях Оренбургского и Западно-Сибирского генерал-губернаторств (1868 год). Изменения в судебной системе и налогообложении. Положение об управлении Туркестанским краем (1886 год). Административное устройство. Положение об управлении Степными областями (1891 год). Изменения в поземельном устройстве кочевого и оседлого населения. Последняя реформа Российской империи в Степном генерал-губернаторстве: введение института крестьянских начальников (1902 год).
Образование Букеевского ханства (Внутренней орды): особенности системы управления, территории. Правление Букей хана. Правление Джангир хана: новые формы землевладения и землепользования. Просветительская политика Джангир хана. Упразднение ханской власти и учреждение Временного Совета по управлению Внутренней Ордой. Управляющий Адиль Букейханов. Реорганизация Временного совета. Создание новых административно-территориальных структур: Приморские округа, Калмыцкая, Торгунская, Таловская, Камыш-Самарская, Нарынская части. Институт султанов-правителей во Внутренней орде.
Земельный вопрос
Строительство пограничных линий, изъятие земель. Военно-казачья колонизация: Уральское, Оренбургское, Сибирское казачьи войска. Казачье сословие и его статус.

ХІХ ғасырдың 60-90 жылдарындағы көші-қон мәселесі. Орыс шаруаларын Қазақстанға қоныстандыру туралы уақытша ережелер. Орыс шаруаларын Қазақстан аймақтарына орналастыру ерекшеліктері. Ұйғырлар мен дүнгендердің Жетісуға қоныс аударуы. Қоныс аударушылардың кәсіптері және олардың әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Қауымдық жерлердің экспроприациясы және оның қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына әсері. Мемлекеттік Думадағы қазақ депутаттарының қазақтың жайылымдық жерлерінің талан-таражға салынуы туралы пікірлері. Көшпелі қазақ ауылының егіншілікке көшу үдерісі. Жатақтық. ХІХ ғасырдың соңындағы Қазақстан халқының этнодемографиялық сипаттамасы. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы көші-қон саясаты және столыпиндік жаңғырту. Ауыл тұрғындары мен егінші мещандарды қоныстандыру туралы уақытша ереже (1904 жыл). Қазақстанда көпұлтты қоғамның қалыптасуы.
Көшпелі қоғамның әлеуметтік құрылымы
Қазақ көшпелі қоғамының материалдық өндіріс жүйесі. Кеңейтілген және минималды қауымдастық. Көші-қон бағыттары. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік құрылымы. Қазақ сұлтандары мәртебесінің эволюциясы. Жергілікті басқару жүйесіндегі қазақ шенеуніктерінің қалыптасуы. Қазақ көшпелі қоғамының әлеуметтік ұйымдастыру тәртібінің өзгеруі: жаңа таптар (шенеуніктер, дворяндар, құрметті азаматтар).
Қазақ көшпелі қоғамының әлеуметтік инженерингі: қазақ жастарын Ресей империясының кадет корпусында, гимназияларында және университеттерінде оқыту. Қазақ зиялы қауымының қалыптасуы: әлеуметтік құрамы, білімі. Қазақ көпестерінің, саудагерлерінің пайда болуы.
Орынбор Мұсылмандары Діни Жиналысы және Қазақ даласы. Муфтияттағы қазақтардың діни істерін шығару. Мешіттердің салынуы және қазақ молдалары. Жәдидшілдік ағартушылық идеяларының ықпалы және Далада жаңа әдістемемен істейтін мектептер мен медреселердің ашылуы.
Діни конфессиялардың Қазақ даласындағы миссионерлік қызметі.
Қазақ халқының отаршылдыққа қарсы халық-азаттық күресі
Е. Пугачев көтерілісіне қазақтардың қатысуы. "Көзге көрінбейтін" Көктемір көтерілісі. Сырым Датұлы бастаған Кіші жүздің ұлт-азаттық қозғалысы, Қаратай мен Арынғазы сұлтандардың қозғалысы (1816-1821 жылдар). Старшын Жоламан Тіленшіұлының (1822-1824 жылдар) наразылық қозғалысы. Бөкей хандығындағы Исатай Тайманов пен Махамбет Өтемісұлы бастаған қазақтардың көтерілісі (1836-1838 жылдар): көтерілістің қозғаушы күштері, сипаты, кезеңдері, маңызы. Сұлтандар Қасым Абылайханұлы, Саржан Қасымұлы бастаған Сібір ведомствосы қазақтары жеріндегі қозғалыс. Сұлтан Кенесары Қасымұлы бастаған қазақтардың ұлт-азаттық қозғалысы (1837-1847 жылдар): қозғаушы күштері, барысы, негізгі кезеңдері және жеңіліс себептері. Тарихи әдебиеттегі Кенесары хан. Жанқожа Нұрмұхамедұлы мен Есет Көтібарұлының көтерілістері. 1868-1869 жылдардағы Торғай, Орал облыстарындағы және 1870 жылғы Маңғыстау қазақтары көтерілістерінің себептері, сипаты мен барысы.

Переселенческий вопрос в 60-90 годов XIX века. Временные правила о переселении российского крестьянства в Казахстан. Особенности расселения российских крестьян в Казахстане. Переселение уйгуров и дунган в Семиречье. Занятия переселенцев и их социально-экономическое положение. Экспроприация общинных земель и ее влияние на традиционное хозяйство казахов. Казахские депутаты Государственной Думы о расхищении казахских пастбищ. Процесс перехода кочевого казахского аула к земледельческому хозяйству. Жатачество. Этнодемографическая характеристика населения Казахстана в конце ХIХ века. Переселенческая политика и столыпинская модернизация в Казахстане в начале ХХ века. Содержание временных правил о переселении сельских обывателей и мещан-земледельцев и инструкций (1904 год). Формирование полиэтнического общества в Казахстане.
Социальная организация кочевого общества
Система материального производства казахского кочевого общества. Расширенная и минимальная община. Маршруты кочевок. Социальная структура традиционного казахского общества. Эволюция статуса сословия казахских султанов. Формирование казахского чиновничества в системе местного управления. Трансформация социальной организации казахского кочевого общества: новые сословия (чиновничество, дворянство, почетное гражданство).
Социальный инжениринг казахского кочевого общества: обучение казахских юношей в кадетских корпусах, гимназиях и университетах Российской империи. Формирование казахской интеллигенции: социальный состав, образование. Появление казахского купечества, торговцев.
Оренбургское Мусульманское Духовное собрание и Казахская степь. Изъятие духовных дел казахов из муфтиата. Строительство мечетей и казахские муллы. Влияние просветительских идей джадидизма и открытие школ в Степи.
Миссионерская деятельность религиозных конфессий в Казахской степи.
Народно-освободительная борьба казахского народа против колониализма.
Участие казахов в восстании Е. Пугачева. Восстание Кок-Темира. Народно-освободительное движение в Младшем жузе под руководством батыра Сырыма Датова, Движение султанов Каратая и Арынгазы (1816-1821 годов). Протестное движение старшины Жоламана Тиленши (1822-1824 годов). Восстание казахов в Букеевском ханстве под предводительством Исатая Тайманова и Махамбета Утемисова (1836-1838 годов): движущие силы, характер, этапы восстания, его значение. Движение султанов Касыма Абылайханова, Саржана Касымова на территории казахов сибирского ведомства. Народно-освободительное движение казахов под предводительством султана Кенесары Касымулы (1837-1847 годов): движущие силы, ход, основные этапы и причины поражения. Хан Кенесары в исторической литературе. Восстания Джанходжи Нурмухамедова и Есета Котибарова. Причины, характер и ход восстаний казахов в Тургайской и Уральской областях (1868-1869 годов) и Мангыстау (1870 годов).

Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақ даласы: 1916 жылғы 25 маусымдағы "Тыл жұмыстарына бұратана халықтарды реквизициялау туралы" Жарлық. 1916 жылғы Орта Азия ұлт-азаттық көтерілісі, оның себептері, қозғаушы күштері, басталуы, барысы және негізгі кезеңдері. Амангелді Иманов, Тоқаш Бокин, Бекболат Әшекеев, Әбдіғафар Жанбосынов және т.б. көтерілісшілер әскерлерін ұйымдастырудағы рөлі. Үкіметтің репрессиялық шаралары және жазалаушы әскерлердің әскери әрекеттері. Көтерілісшілердің әскери өнері. Жеңіліс себептері және көтерілістің тарихи маңызы. Қазақтардың Қытайға (Құлжа аймағы, Қашқария), Ауғанстанға үдере көшуінің бірінші толқыны. Отандық және әлемдік тарихи әдебиеттегі 1916 жылғы көтерілістіке берілген баға.
Қазақстан мәдениеті (XVIII – ХХ ғасырдың басы)
Қазақ халқының ауызша шығармашылығы. Қазақстанды еуропалық және ресейлік ғалымдардың зерттеуі. Қазақстандағы экспедициялар.
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы ұлт-азаттық күрестегі халық ақындарының рөлі. Махамбет Өтемісұлының, Тәттімбет Қазанғапұлы және басқалардың шығармашылығы. Жер аударылған орыстардың (Г.С.Карелин, М.М. Муравьев-Апостол, Ф.М. Достоевский және басқалар) Қазақстан мәдениетіне қосқан үлесі. А.И. Левшин, В.И. Даль және тағы басқа орыс ғалымдарының Қазақстанның өндіргіш күштерін, өмірі мен мәдениетін зерттеуі. Еуропалық саяхатшылар Қазақ даласы туралы. Ағартушы ғалым Ш. Уәлиханов және оның Қазақстанның тарихы, географиясы, экономикасы мен мәдениетіне қатысты ғылыми мұрасы. Ы. Алтынсариннің ағартушылық қызметінің маңызы. Абай Құнанбаевтың қазақ халқының мәдениетіндегі тарихи рөлі. Абай және Е.П. Михаэлис.
Құрманғазы Сағырбайұлы (1818-1889 жылдар), Дәулеткерей Шығайұлы (1829-1882 жылдар), Біржан сал Қожағұлұлы (1832-1895 жылдар), Ақан сері Қорамсаұлы (1843-1913 жылдар), Жаяу Мұса Байжанұлы (1835-1929 ) және басқалардың музыкалық шығармашылығы.
Қазақ әдебиеті. "Зар-заман" мектебінің поэзиясындағы наразылық және діни-эсхатологиялық идеялар мен мотивтер: Дулат, Шортанбай, Мұрат, Әбубәкір Кердері. Орыс-қазақ әдеби байланыстары.
Ғылыми қоғамдардың пайда болуы. Орыс географиялық қоғамының бөлімдері мен бөлімшелерінің (Орынбор, Семей, Түркістан бөлімдері) қызметінің маңызы. Статистикалық комитеттер және олардың қызметі. Қазан университетінің тарих, археология және этнография қоғамы. Орынбор ғылыми мұрағат комиссиясы. Қазақ тіліндегі алғашқы мерзімді басылымдар. "Қазақ", "Вақыт", "Шуро", "Ақмулла" газеттерінің, "Айқап" журналының қазақ халқының ұлттық болмысын қалыптастырудағы рөлі. Мұхамеджан Сералин, Спандияр Көбеев, Сұлтанмахмұт Торайғыров және басқалардың шығармалары.
Мерзімді баспасөз. А. Байтұрсынов, Ә. Бөкейханов, М. Дулатов және бүкілресейлік мұсылман қозғалысы. Қазақстан аумағындағы мұсылмандық қайырымдылық қоғамдары. ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениетіндегі ағартушылық және реформаторлық бағыт. Қазақтың зияткерлік-рухани элитасының мұрасы. Мәшһүр-Жүсіп Көпеев және оның қазақ фольклоры мен шежіресін жинақтауға қосқан үлесі.
"Алаш" қозғалысы және ұлттық мемлекет идеясы. Түркі-мұсылман халықтарының зияткерлік элитасы мен Ресей империясының өзара байланыстары. Ресей империясындағы мұсылман қозғалысының қалыптасуы. Бүкілресейлік мұсылман съездеріне қазақ элитасы өкілдерінің қатысуы. Ресей мұсылмандарының қоғамдық-саяси қозғалысының қалыптасуындағы "Иттифак-эл-муслимин" (мұсылмандар Одағы) рөлі. Орыс түркітану ілімі және оның қазақ ұлттық қозғалысының қалыптасуына әсері. Мұсылмандық қайырымдылық қоғамдары және олардың қызметі. Меценаттықтың пайда болуы мен дамуы. Маркстік, либералдық-демократиялық, кадеттік топтар мен ағымдардың қалыптасуы.
Ресейдегі ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері. Революциялық өзгерістерге байланысты ұлт-азаттық қозғалыстың жаңа міндеттері. Қазақ саяси элитасының қазақ комитеттерін құруға шақыруы. Облыстық қазақ съездері және олардың маңызы. Уақытша үкімет органдарындағы ұлттық интеллигенция өкілдерінің қызметі. 1917 жылғы жаздағы саяси дағдарыс. Шілдедегі жалпықазақ съезі және Алаш партиясын құру туралы шешім. Бүкілресейлік құрылтай жиналысы мен Алаш партиясы депутаттарын сайлау. Қазақ зиялыларының саяси, мәдени-ағартушылық қызметін зерттеудегі жаңа ұстанымдар.
Негізгі әдебиет:

Казахская степь в годы Первой мировой войны: Указ от 25 июня 1916 года о реквизиции инородцев на тыловые работы. Среднеазиатское национально-освободительное восстание 1916 года, его причины, движущие силы, начало, ход и основные этапы. Роль Амангельды Иманова, Токаша Бокина, Бекболата Ашекеева, Абдигафара Жанбосынова и других в организации повстанческих армий. Репрессивные меры правительства и военные действия карательных войск. Военное искусство повстанцев. Причины поражения и историческое значение восстания. Первая волна массовой иммиграции казахов в Китай (Кульджинский край, Кашгарию), Афганистан. Оценка восстания 1916 года в отечественной и мировой исторической литературе.
Культура Казахстана (ХVIII – начало ХХ веков)
Устное творчество казахов. Изучение Казахстана европейскими и русскими учеными. Экспедиции П.С. Палласа, И. Георги, Н.П. Рычкова.
Роль народных акынов в освободительной борьбе первой половины XIX века. Творчество Махамбета Утемисова, Таттимбета Казангапулы и другие. Вклад русских ссыльных (Г.С. Карелин, М.М. Муравьев-Апостол, Ф.М. Достоевский и др.) в культуру Казахстана. Изучение производительных сил, быта и культуры Казахстана русскими учеными: А.И. Левшин, В.И. Даль и др. Европейские путешественники о Казахской Степи. Ш. Уалиханов и его научное наследие по истории, географии, экономике и культуре Казахстана. Значение просветительской деятельности И. Алтынсарина. Историческая роль Абая Кунанбаева в культуре казахского народа. Абай и Е.П. Михаэлис.
Музыкальное творчество Курмангазы Сагырбаева (1818-1889 годы), Даулеткерея Шыгаева (1829-1882 годы), Биржан-сала Кожагулова (1832-1895 годы), Ахан-сери Корамсина (1843-1913 годы), Жаяу-Муса Байжанова (1835-1929 годы) и другие.
Казахская литература. Протестные и религиозно-эсхатологические идеи и мотивы в поэзии "Зар-заман": Дулат, Шортанбай, Мурат, Абубакир Кердери. Русско-казахские литературные связи.
Возникновение научных обществ. Значение деятельности отделов и подотделов Русского географического общества (Оренбургский, Семипалатинский, Туркестанский отделы). Статистические комитеты и их деятельность. Общество истории, археологии и этнографии при Казанском университете. Оренбургская Ученая архивная комиссия. Первые периодические издания на казахском языке. Роль газет "Казах", "Вакыт", "Шуро", "Акмулла", журнала "Айкап" в формировании национального самосознания казахского народа. Творчество Мухамеджана Сералина, Спандияра Кубеева, Султанмахмута Торайгырова и др.
Периодическая печать. А. Байтурсынов, А. Букейханов, М. Дулатов и общероссийское мусульманское движение. Мусульманские благотворительные общества на территории Казахстана. Просветительское и реформаторское направление в культуре Казахстана конца ХIХ – начала ХХ веков. Наследие казахской интеллектуально-духовной элиты. Машхур-Жусуп Копеев и его деятельность в сохранении казахского фольклора и генеалогических преданий.
Движение "Алаш" и идея национального государства.
Взаимодействие интеллектуальной элиты тюрко-мусульманских народов и Российской империи. Формирование мусульманского движения в Российской империи. Участие представителей казахской элиты в общероссийских Мусульманских съездах. Роль "Иттифак-эль-муслимин" (Союза мусульман) в формировании общественно-политического движения российских мусульман. Доктрина российского тюркизма и ее влияние на формирование казахского национального движения. Мусульманские благотворительные общества и их деятельность. Начало возникновения и развития меценатства. Формирование марксистских, либерально-демократических, кадетских групп и течений.
Февральская буржуазно-демократическая революция в России и ее влияние на Казахстан. Новые задачи национально-освободительного движения в связи с революционными изменениями. Призыв казахской политической элиты к формированию казахских комитетов. Областные казахские съезды и их значение. Деятельность представителей национальной интеллигенции в органах Временного правительства. Политический кризис лета 1917 года. Июльский всеказахский съезд и решение об образовании партии Алаш. Выборы депутатов Всероссийского Учредительного Собрания и партия Алаш. Новые подходы в изучении политической, культурно-просветительской деятельности казахской интеллигенции.
Основная литература:

1. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В 5-ти томах. Т.3. – Алматы: Алматы кітап, 2010. – 312 б.
2. Абусеитова М.Х. Казахстан и Центральная Азия в XV-XVII веках: история, политика, дипломатия. – Алматы: Дайк-Пресс, 1998. – 592 б.
3. Ерофеева И.В. Символы казахской государственности (позднее средневековье и новое время). – Алматы: Дайк-Пресс, 2001. – 256 б.
4. Ерофеева И.В. Хан Абулхаир: полководец, правитель, политик. – Алматы: Дайк-Пресс, 2007. – 456 б.
5. Масанов Н.Э. Кочевая цивилизация казахов: основы жизнедеятельности номадного общества. – Алматы: Горизонт, 1995. – 320 б.
6. Қазақстан тарихы (Қaзaқ Елі). 3 кітап. Қазақстан тоталитарлық және отаршылдық жүйеде – Алматы: Қазақ университеті, 2018. – 265 б.
Қосымша әдебиет:
1. История Казахстана в русских источниках XVI-XX вв. В 10 томах. – Алматы: Дайк-Пресс, 2005. – 551 б.
2. Campbell I W. Knowledge and the Ends of Empire, Kazak Intermediaries and Russian Rule on the Steppe. 1731-1917. Cornell University Press, 2017. – 288 б.
3. Абдиров М.Ж. История казачества Казахстана. – Алматы: Казахстан, 1994. – 160 б.
4. Алимбай Н.А., Муканов М.С., Аргынбаев Х.А. Традиционная культура жизнеобеспечения казахов. Очерки теории и истории. – Алматы: Ғылым, 1998. – 233 б.
5. Касымбаев Ж.К. Кенесары хан. – Алматы: Ана тiлi, 2002. – 200 б.
6. Мартин В. Закон и обычай в степи: Казахи Среднего жуза и российский колониализм в XIX в. – Алматы: КазАТиСО, 2012. – 692 б.
7. Хафизова К.Ш. Степные властители и их дипломатия в XVIII-XIX веках. – Нур-Султан: КИСИ при Президенте РК, 2019. – 480 б.
8. Эпистолярное наследие казахской правящей элиты 1675-1821 годов. Т. 1,2. – Алматы: АБДИ Компани, 2014. – 1032 б.
9. Сартори П., Шаблей П. Эксперименты империи: адат, шариат и производство знаний в Казахской степи. – М.: Новое литературное обозрение, 2019. – 280 б.
4-блок. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан
Қазақстан Қазан төңкерісі және кеңес үкіметінің орнауы кезеңінде
Ресейдегі Қазан төңкерісі және Қазақстандағы саяси өмір. Кеңес өкіметінің орнауы. Ресей халықтарының құқықтары Декларациясының жариялануы (1917 жылғы 15 қазан).
Желтоқсандағы Жалпықазақ съезі. Алаш автономиясын құру туралы шешім. Түркістан (Қоқан) автономиясы үкіметінің құрылуы. Мұстафа Шоқайдың естеліктері. Алаш және Қоқан автономиясы билік органдарының жойылуы. Қазақ өлкесіндегі "ақтар" мен "қызылдардың" қарсыластығы. Алашорда үкіметінің қазақ ұлттық әскерінің іс-қимылдары. Қазақ аумағында әскери іс-қимылдардың тарауы. "Соғыс коммунизмі" саясаты. Алаш Орда үкіметіне амнистия жариялануы. А. Байтұрсынұлының В.И. Ленинге жазған хаттарында большевиктік идеяларын сынауы. Қырғыз (Қазақ) Автономиялық Кеңестік Социалистік Республикасының (бұдан әрі – АКСР) құрылуы. Қырғыз (Қазақ) АКСР-інің аумақтық шекарасы мәселелерінің әкімшілік-әміршілдік тұрғыда шешілуі. Қазақ АКСР-ы және Түркістан АКСР-ы. Мұсылман бюросы және Түрккомиссия: саяси билік үшін күрес. Біртұтас Түркістан идеясының жеңілуі. Т. Рысқұлов пен М. Сұлтанғалиев. Басмашылар қозғалысы. Әнуар паша және А.З. Валидов. Қазақстанда большевиктік режимнің қалыптасуы. Қазақстандағы жер-су реформасы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (бұдан әрі – ЖЭС). ЖЭС мазмұны және оны жүзеге асыру ерекшеліктері. 1921-1922 жылдар. Қазақстандағы ашаршылық. Қазақ зиялыларының ашаршылыққа қарсы күресі. Қазақ өлкелік партия комитетінің "қазақ ұлтшылдығына" қарсы күресі. Түркістан республикаларының ұлттық-мемлекеттік межеленуі – біртұтас Түркістан идеясының күйреуі. Қазақ жерлерінің Қазақ АКСР қосылуы.
Мемлекеттік құрылыстың кеңестік үлгісінің іске асырылуы
Коммунистік партияның қоғамдық өмірдегі күші мен ықпалының күшеюі. Ф.И. Голощекиннің "Кіші қазан" идеясы: мәні мен салдары. Қазақ өлкелік партия комитетінің жер мәселесі жөніндегі шешімдері. Қазақ зиялыларына қуғын-сүргіннің басталуы. Қазақстанды индустрияландырудың жолдары мен әдістері туралы пікірталастар. Қазақ қоғам қайраткерлерінің индустрияландыру мәселесіне қатысты ұстанымдары. Қазақстандағы индустрияландырудың ерекшеліктері.
Жайылымдық және шабындық жерлерді бөлу және оның нәтижелері. Қазақ ауылын кеңестендіру саясаты – қазақтың дәстүрлі қоғамының жойылуы. Бай шаруашылықтарының тәркіленуі және оның саяси-экономикалық салдарлары. Көшпелі және жартылай көшпелі қазақ шаруашылықтарын отырықшы өмірге күштеп көшіру. Ұжымдастырудың әдістері мен қарқыны. Ашаршылық салдарлары. 1930 жылдардың екінші жартысындағы Қазақстан ауыл шаруашылығының ауыр жағдайы. Таптық-партиялық принциптің қоғамдық-саяси өмірдегі, мәдениеттегі, білім мен ғылымдағы салдары. Ұлттық мүдде жақтастарының саяси ұстанымы – С. Сәдуақасов, С. Қожанов, Ж. Мыңбаев. М. Шоқайдың эмиграциядағы саяси қызметі. Кеңестік Қазақстанның әкімшілік-аумақтық бөлінісі. Сталиндік қуғын-сүргін, оның ауқымы және ауыр зардаптары. Саяси сенімсіздік пен халықтарды Қазақстанға күштеп депортациялау – ұлттық ар-намысты кемсітудің үлгісі.
Кеңестік білім беру жүйесін құру. Қоғамның ұлттық-мәдени негіздерінің жойылуы. Қазақ тілі ұстанымдарының әлсіреуі. Арабтан латынға, кейін кириллицаға көшу. Әдебиет пен өнердегі социалистік реализм. Қазақстан жазушылары мен композиторларының шығармашылық қызметі. Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы (бұдан әрі – КСРО) Ғылым Академиясының Қазақ филиалының құрылуы.
Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы Кеңес мемлекетінің сыртқы және ішкі саясатының негізгі бағыттары. Қазақстанның қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени жағдайы. Қазақстан аймақтарына халықтарды, өнеркәсіп кәсіпорындары мен мәдениет объектілерін эвакуациялау. Қазақстандықтардың майдан іс-қимылдарына, партизандық қозғалысқа қатысуы. Отан соғысы жылдарындағы тыл еңбеккерлерінің көрсеткен ерлігі. Соғыс тұтқындарының тағдыры. "Түркістан легионының" тарихы. М. Шоқайдың Батыс Еуропадағы қуғындағы қызметі. Екінші дүниежүзілік соғыстың нәтижелері мен сабақтары. Соғыс жылдарындағы ғылым, мәдениет және халыққа білім беру.
20 ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы кеңестік реформалардың қайшылықтары мен салдары
Соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстан. Бейбіт құрылысқа көшудің қиындықтары. Қазақстанның халық шаруашылығындағы мәселелер мен қиындықтар. Қазақстан аумағындағы ядролық сынақтар және олардың зардаптары.

1. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В 5-ти томах. Т.3. – Алматы: Алматы кітап, 2010. – 312 с.
2. Абусеитова М.Х. Казахстан и Центральная Азия в XV-XVII веках: история, политика, дипломатия. – Алматы: Дайк-Пресс, 1998. – 592 с.
3. Ерофеева И.В. Символы казахской государственности (позднее средневековье и новое время). – Алматы: Дайк-Пресс, 2001. – 256 с.
4. Ерофеева И.В. Хан Абулхаир: полководец, правитель, политик. – Алматы: Дайк-Пресс, 2007. – 456 с.
5. Масанов Н.Э. Кочевая цивилизация казахов: основы жизнедеятельности номадного общества. – Алматы: Горизонт, 1995. – 320 с.
6. История Кaзaхстaнa (Қaзaқ Елі). Книга 3: Казахстан в условиях колониальной и тоталитарной системы. – Алматы: Өнер, 2018. – 265 с.
Дополнительная литература:
1. История Казахстана в русских источниках XVI-XX вв. В 10 томах. – Алматы: Дайк-Пресс, 2005 – 551 с.
2. Campbell I W. Knowledge and the Ends of Empire, Kazak Intermediaries and Russian Rule on the Steppe. 1731-1917. Cornell University Press, 2017. – 288 p.
3. Абдиров М.Ж. История казачества Казахстана. – Алматы: Казахстан, 1994. – 160 с.
4. Алимбай Н.А., Муканов М.С., Аргынбаев Х.А. Традиционная культура жизнеобеспечения казахов. Очерки теории и истории. –Алматы: Ғылым, 1998. – 233 с.
5. Касымбаев Ж.К. Кенесары хан. – Алматы: Ана тiлi, 2002. – 200 с.
6. Мартин В. Закон и обычай в степи: Казахи Среднего жуза и российский колониализм в XIX в. – Алматы: КазАТиСО, 2012. – 692 с.
7. Хафизова К.Ш. Степные властители и их дипломатия в XVIII-XIX веках. – Нур-Султан: КИСИ при Президенте РК, 2019. – 480 с.
8. Эпистолярное наследие казахской правящей элиты 1675-1821 годов. Т. 1,2. – Алматы: АБДИ Компани, 2014. – 1032 с.
9. Сартори П., Шаблей П. Эксперименты империи: адат, шариат и производство знаний в Казахской степи. – М.: Новое литературное обозрение, 2019. – 280 с
Блок 4. Казахстан в советский период
Казахстан в годы гражданско-политического противостояния
Октябрьский переворот и политическая жизнь Казахстана. Установление советской власти. Опубликование Декларации прав народов России (15 ноября 1917 год).
Декабрьский Всеказахский съезд. Решение об образовании Алашской автономии. Формирование правительства Туркестанской автономии (Кокандской автономии). Воспоминания Мустафы Шокая. Ликвидация органов власти Алашской и Кокандской автономии. Казахский край – противоборство "белых" и "красных". Действия казахской национальной армии правительства Алаш Орды. Распространение военных действий на казахской территории. Политика "военного коммунизма". Объявление амнистии правительству Алаш-Орда. Критика большевистских идей в письмах А. Байтурсынова к В.И. Ленину. Образование Киргизской (Казахской) Автономной Советской Социалистической республики (далее - АССР). Командно-административное решение проблем территориальных границ Киргизской (Казахской) АССР. Казахской АССР и Туркестанская АССР. Мусульманское бюро и Турккомиссия: борьба за политическую власть. Поражение идеи единого Туркестана. Т. Рыскулов и М. Султангалиев. Движение басмачества. Ануар Паша и А.З. Валидов. Становление большевистского режима в Казахстане. Земельно-водная реформа в Казахстане. Новая экономическая политика (далее – НЭП) в Казахстане. Содержание НЭП и особенности ее проведения. Голод в Казахстане 1921-1922 годов. Борьба казахской интеллигенции против голода. Борьба Казахского краевого партийного комитета против "казахского национализма". Национально-государственное размежевание республик Туркестана – крушение идеи единого Туркестана. Объединение казахских земель в составе Казахской АССР.
Реализация советской модели государственного строительства
Усиление власти и влияния Коммунистической партии в общественной жизни. Идея "Малого Октября" Ф.И. Голощекина: суть и последствия. Решения Казахского краевого партийного комитета по земельному вопросу. Начало репрессий казахской интеллигенции. Дискуссии о путях и методах индустриализации Казахстана. Позиции казахских общественных деятелей по вопросу индустриализации. Особенности индустриализации в Казахстане.
Раздел пастбищных земель и сенокосных угодий и его результаты. Политика советизации казахского аула – разрушение традиционного общества казахов. Конфискация байских хозяйств и ее политико-экономические последствия. Насильственный переход кочевых и полукочевых казахских хозяйств к оседлости. Методы и темпы коллективизации. Последствия голода. Тяжелое положение сельского хозяйства Казахстана во второй половине 1930-х годов. Последствия классово-партийного принципа в общественно-политической жизни, культуре, образовании и науке. Политическая позиция сторонников национальных интересов – С. Садвакасова, С. Кожанова, Ж. Мынбаева. Политическая деятельность М. Шокая в эмиграции.
Административно-территориальное деление советского Казахстана. Сталинские репрессии, их масштаб и тяжелые последствия. Политическое недоверие и насильственная депортация народов в Казахстан – пример принижения национальной чести.
Создание советской образовательной системы. Разрушение национальных и культурных основ общества. Ослабление позиций казахского языка. Переход от арабицы к латинице, затем к кириллице. Социалистический реализм в литературе и искусстве. Творческая деятельность писателей и композиторов Казахстана. Создание Казахского филиала Академии Наук Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР).
Основные направления внешней и внутренней политики Советского государства накануне Второй мировой войны. Общественно-политическое, социально-экономическое и культурное положение Казахстана. Эвакуация народов, промышленных предприятий и объектов культуры в регионы Казахстана. Участие казахстанцев во фронтовых действиях, в партизанском движении. Проявленное мужество работников тыла в годы Отечественной войны. Судьба военнопленных. История "Туркестанского легиона". Деятельность М. Шокая в эмиграции в западной Европе. Результаты и уроки Второй мировой войны. Наука, культура и народное образование в годы войны.
Противоречия и последствия советских реформ в Казахстане во второй половине ХХ века
Казахстан в послевоенные годы. Сложности перехода к мирному строительству. Проблемы и трудности в народном хозяйстве Казахстана. Ядерные испытания на территории Казахстана и их последствия.

Білім мен ғылымдағы оң өзгерістер. Қазақ Ғылым Академиясының құрылуы. Партия шешімдеріндегі тенденциялық волюнтаристік әрекеттер. И. Сталиннің жеке басқа табыну кезеңін сынау. Мемлекет және қоғам қайраткерлерін саяси ақтау және оның "жартымсыз" сипатына баға беру. Н.С. Хрущевтің партия-мемлекеттік басқару жүйесіндегі реформасыжәне оның үстірт сипаты. Ұлттық мәселелердегі шектеулердің күшейтілуі. Теміртау оқиғалары. Реформалық әрекеттердің толық емес сипаты. Қазақ Кеңестік Социалисттік Республикасындағы (бұдан әрі – Қазақ КСР) аумақтық дауды шешудегі қайшылықтар. Репатриант қазақтардың Қазақстанға оралуы (1955, 1962 жылдар).
Ауыл шаруашылығын көтерудің әміршіл-әкімшілдік шаралары. Жоғары партиялық-мемлекеттік басқару жүйесіндегі өзгерістер. 1965-1966 жылдардағы экономикалық реформалардың аяқталмауы. Идеологиялық дағдарыс. Зиялы қауымның жасырын қарсыласуы, диссиденттік ортаның қызметі.
Қазақстанның КСРО өнеркәсібінің дамуына қосқан үлесі. Әкімшілік басқару нәтижесінде аграрлық сектордағы қайшылықтардың тереңдей түсуі. Орталықтың этнодемографиялық саясаты: ішкі көші-қон, төлқұжаттық режимнің қазақтардың ауылдан қалаға көшуіне кедергі болуы, "тіркеу", тілдік кемсітушілік және оны жүзеге асырудыңтағы басқа жолдары. Ақшаның құнсыздануы мен негізгі тұтыну тауарларының тапшылығы. "Көлеңкелі экономика", қылмыстық топтардың таралуы.
Экологиялық дағдарыс. Мәдениет және ғылым. Мәдени-рухани өмірдегі қайшылықтардың тереңдей түсуі – әміршіл-әміршілдік биліктің күшеюінің салдары. Қазақтардың ұлттық санасының стихиялық қайта өрлеу белгілері: "Жастұлпар" және студенттік жастардың басқа да бейресми ұйымдары, алғашқы қазақ диссиденттері. М. Шаханов, Ә. Кекілбаев, М. Мағауин, О. Сүлейменов, І. Есенберлин және т.б. шығармашылығы.
Қазақстандағы "қайта құру" саясаты
Идеологиядағы, экономикалық және саяси өмірдегі ауқымды өзгерістер. М.С. Горбачевтың реформалары. Жариялылық пен демократия жағдайында одақтық республикаларда туындаған ұлттық қақтығыстар. Экономикалық дағдарыс. "Қайта құру" мен "жариялылықтың" ел экономикасына әсері. Одақтық басқару жүйесі тұсында жеке мемлекеттік кәсіпорындардың ұлттық республикаларға қайтарылуы. Ауған соғысы және оған қазақстандықтардың қатысуы (1979-1989 жылдар).
Д.А. Қонаевтың қызметі. 1986 жылғы Алматыда және республиканың басқа қалаларында болған Желтоқсан оқиғасы. Алаш қозғалысы қайраткерлерінің ресми түрде ақталуы. Жаңа қоғамдық ұйымдар мен партиялардың құрылуы. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің сайлауы. "Тіл туралы заңның" қабылдануы және оның маңызы. Қазақ КСР-нің мемлекеттік егемендігі туралы Декларация. 1991 жылғы тамыз төңкерісі. Кеңес Одағының Коммунистік Партиясы (КОКП) қызметінің тоқтатылуы. КСРО-ның ыдырауы және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының (бұдан әрі - ТМД) құрылуы.
Негізгі әдебиет:

Положительные изменения в образовании и науке. Образование Казахской Академии Наук. Тенденциозные волюнтаристские действия в партийных решениях. Критика периода "культа личности" И. Сталина. Политическая реабилитация государственных и общественных деятелей и оценка ее "половинчатого" характера. Реформа Н.С. Хрущева в системе партийно-государственного управления и ее поверхностный характер. Усиление ограничений в национальном вопросе. События в Темиртау. Неполный характер реформаторских действий. Противоречия в решении территориального спора в Казахской советской социолистической республике (далее – Казахская ССР). Возвращение казахов-репатриантов в Казахстан (1955, 1962 годы).
Командно-административные меры по подъему сельского хозяйства. Изменения в системе высшего партийно-государственного управления. Незаконченность экономических реформ 1965-1966 годов. Идеологический кризис. Скрытое противостояние интеллигенции, деятельность диссидентских кружков.
Вклад Казахстана в развитие промышленности СССР. Углубление противоречий в аграрной сфере в результате административного управления. Этнодемографическая политика центра: внутренняя миграция, паспортный режим как преграда переезду из села в город казахов, "регистрация", языковая дискриминация и другие пути реализации. Обесценивание денег и дефицит основных товаров потребления. "Теневая экономика", распространение криминальных группировок.
Экологический кризис. Культура и наука. Углубление противоречий в культурной и духовной жизни – как последствия усиления командно-административного правления. Признаки стихийного возрождения национального самосознания казахов: "Жастулпар" и др. неформальные организации студенческой молодежи, первые казахские диссиденты. Творчество М. Шаханова, А. Кекильбаева, М. Магауина, О. Сулейменова, И. Есенберлина и др.
Политика "перестройки" в Казахстане
Масштабные перемены в идеологии, экономической и политической жизни. Реформы М.С. Горбачева. Национальные конфликты в союзных республиках на фоне гласности и демократии. Экономический кризис. Влияние "перестройки" и "гласности" на экономику страны. Возврат национальным республикам отдельных государственных предприятий при системе союзного управления. Афганская война и участие в них казахстанцев (1979-1989 годы).
Деятельность Д.А. Кунаева. Декабрьские события 1986 года в Алма-Ате и других городах республики. Официальная реабилитация деятелей движения Алаш. Образование новых общественных организаций и партий. Выборы Верховного Совета Казахской ССР. Принятие "Закона о языке" и его значение. Декларация о государственном суверенитете Казахской ССР. Августовский путч 1991 года. Прекращение деятельности Коммунистической партий Советского Союза. Распад СССР и образование Содружества Независимых Государств (далее – СНГ).
Основная литература:

1. Омарбеков Т.О. Қазақстан тарихының ХХ ғасырдағы өзекті мәселелері. – Алматы: Өнер, 2003. – 552 б.
2. Қойгелдиев М. Алаш қозғалысы. – Алматы: Мектеп, 2017. – 656 б.
3. Абылхожин Ж.Б. Постсталинский период в истории советского Казахстана: череда обреченных реформ и несостоявшихся деклараций (1953 - 1991 гг.). – Алматы, КБТУ,2019. – 465 с.
4. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В 5-ти томах. Т. 4. – Алматы, Алматы кітап, 2010. – 312 с.
5. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В пяти томах. Том 5. – Алматы: Атамұра, 2010. – 680 с.
6. Алаш қозғалысы. Мәселенің зерттелу тарихынан. Құжаттар мен материалдар жинағы. 1918 – 2007 жж. Движение Алаш. Из истории изучения вопроса. Сборник документов и материалов. 1918 – 2007 гг. Алматы.: "Ел – шежіре", 2007. Т. 4. – 472 б.
7. Койгелдиев М.К. Сталинизм и репресии в Казахстане 1920 – 1940 – х годов. – Алматы, 2009. – 448 с.
Қосымша әдебиет:
1. Нұрпейісов К. Алаш һәм алашорда. – Алматы: Ататек, 1995. – 256 б.
2. Абылхожин Ж.Б. Очерки социально-экономической истории Казахстана. XX век. – Алматы: Туран, 1997. – 360 с.
3. Омарбеков Т.О. 1929-1931 жылдардағы халық көтерілістері: зерттеу. – Алматы: Арыс, 2018. – 480 б.
4. Омарбеков Т.О. Қазақстан тарихының ХХ ғасырдағы өзекті мәселелері. – Алматы: Өнер, 2003. – 552 б.
5. Қамзабекұлы Д. Алаштың рухани тұғыры. – Астана: Ел-шежіресі, 2008. – 360 б.
6. "Я себя совершенно не призанаю виновным!": из истории протестного движения в Казахстане 1960-1980 гг. (Сборник документов и материалов). Сост. М. Койгелдиев. – Алматы: Арыс, 2019. – 256 с.
7. Қойгелдиев М. Қорғансыздың күнін кешкендер. Менің ғылымдағы өмірім. (Қазақстанның ғылыми мектептері. Əдебиеттану): Монография. – Алматы: Арыс, 2019. – 304 б.
8. Красный террор: из истории политических репресссий в Казахстане (Сборник документальных материалов политических репрессии 20 – 50 годов ХХ века). Сост. М.К. Койгелдиев, В.И. Полулях, Ш.Б. Тілеубаев. – Алматы: "Алаш баспасы", 2013. – 384 с.
5-блок. Тәуелсіз Қазақстан
Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануы және Қазақстан Республикасының мемлекеттік құрылысы
Тәуелсіздікті жариялау қарсаңындағы Қазақтандағы қоғамдық-саяси жағдай. Тұңғыш рет Қазақстан Президентінің бүкілхалықтық сайлауы. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Тәуелсіздігі туралы" Конституциялық Заңы.
Тәуелсіз Қазақстанды дамытудың мемлекеттік стратегиясының белгіленуі. Қоғамды демократияландыру үдерісінің күшейтілуі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік құрылымын жасақтау. Мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатын қалыптастыру. Қоғамның конституциялық құрылысының негіздерін құру. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері: Туы, Елтаңбасы, Әнұранының бекітілуі. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің құрылуы. Ұлттық армияның құрылуы.
Ұлттық валютаны енгізу және оның маңызы. Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын белгілеу. Қазақстан Республикасы мемлекеттік шекарасын делимитация және демаркациялау нәтижелері. және Ұлттық қауіпсіздікті нығайту. Мемлекеттік бірегейлікті дамыту, азаматтық бейбітшілік пен саяси тұрақтылықты нығайту.
Қазақстан Республикасының қазіргі қолданыстағы Конституциясының Бүкілхалықтық референдум арқылы қабылдануы. Қазақстандағы парламентаризмнің дамуы. Атқарушы вертикаль ішіндегі мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту. Орталықсыздандыру, орталық пен өңірлер, мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату. Жергілікті өзін-өзі басқару туралы заң. Құқық қорғау органдарын (сот, прокуратура, полиция, арнайы қауіпсіздік қызметтерін) құру. Құқықтық реформа және заңдарды ізгілендіру. Құқық қорғау жүйесін оңтайландыру азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғауды нығайту. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және оның нәтижелері.

1. Омарбеков Т.О. Қазақстан тарихының ХХ ғасырдағы өзекті мәселелері. – Алматы: Өнер, 2003. – 552 б.
2. Қойгелдиев М. Алаш қозғалысы. – Алматы: Мектеп, 2017. – 656 б.
3. Абылхожин Ж.Б. Постсталинский период в истории советского Казахстана: череда обреченных реформ и несостоявшихся деклараций (1953 - 1991 гг.). – Алматы, КБТУ, 2019. – 465 с.
4. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В 5-ти томах. Т. 4. – Алматы, Алматы кітап, 2010. – 312 с.
5. История Казахстана (с древнейших времен до наших дней). В пяти томах. Том 5. – Алматы: Атамұра, 2010. – 680 с.
6. Алаш қозғалысы. Мәселенің зерттелу тарихынан. Құжаттар мен материалдар жинағы. 1918 – 2007 жж. Движение Алаш. Из истории изучения вопроса. Сборник документов и материалов. 1918 – 2007 гг. Алматы.: "Ел – шежіре", 2007. Т. 4. – 472 б.
7. Койгелдиев М.К. Сталинизм и репресии в Казахстане 1920 – 1940 – х годов. – Алматы, 2009. – 448 с.
Дополнительная литература:
1. Нүрпейіс К. Алаш һәм алашорда. – Алматы: Ататек, 1995. – 256 б.
2. Абылхожин Ж.Б. Очерки социально-экономической истории Казахстана. XX век. – Алматы: Туран, 1997. – 360 с.
3. Омарбеков Т.О. 1929-1931 жылдардағы халық көтерілістері: зерттеу. – Алматы: Арыс, 2018. – 480 с.
4. Омарбеков Т.О. Қазақстан тарихының ХХ ғасырдағы өзекті мәселелері. – Алматы: Өнер, 2003. – 552 с.
5. Қамзабекұлы Д. Алаштың рухани тұғыры. – Астана: Ел-шежіресі, 2008. – 360 с.
6. "Я себя совершенно не призанаю виновным!": из истории протестного движения в Казахстане 1960-1980 гг. (Сборник документов и материалов). Сост. М. Койгелдиев. – Алматы: Арыс, 2019. – 256 с.
7. Қойгелдиев М. Қорғансыздың күнін кешкендер. Менің ғылымдағы өмірім. (Қазақстанның ғылыми мектептері. Əдебиеттану): Монография. – Алматы: Арыс, 2019. – 304 с.
8. Красный террор: из истории политических репресссий в Казахстане (Сборник документальных материалов политических репрессии 20 – 50 годов ХХ века). Сост. М.К. Койгелдиев, В.И. Полулях, Ш.Б. Тілеубаев. – Алматы: "Алаш баспасы", 2013. – 384 с.
Блок 5. Независимый Казахстан
Провозглашение независимости Казахстана и государственный строй Республики Казахстан
Общественно-политическая ситуация в Казахстане накануне обретения независимости. Первые всенародные выборы Президента Казахстана. Конституционный закон "О государственной независимости Республики Казахстан".
Определение государственной стратегии развития независимого Казахстана. Усиление процесса демократизации общества.
Формирование государственного устройства Республики Казахстан. Формирование внутренней и внешней политики государства. Создание основ конституционного строя общества. Утверждение символов Республики Казахстан – флаг, герб, гимн. Закон о создании вооруженных сил Республики Казахстан. Создание национальной армии.
Введение национальной валюты. Определение государственных границ Республики Казахстан. Результаты делимитации и демаркации государственной границы Казахстана. Укрепление национальной безопасности. Формирование государственной идентичности, укрепление гражданского мира и политической стабильности.
Всенародный референдум, принятие действующей Конституции Республики Казахстан. Развитие парламентаризма в Казахстане. Модернизация системы государственного управления внутри исполнительной вертикали. Децентрализация, разграничение полномочий между центром и регионами, уровнями госуправления. Закон о местном самоуправлении. Образование правоохранительных органов (суда, прокуратуры, полиции, спецслужбы безопасности). Правовая реформа и гуманизация законов. Оптимизация правоохранительной системы Укрепление защиты прав и свобод граждан. Закон Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией" и его результаты.

"Қазақстан-2030" Стратегиясы. Қазақстан астанасының көшірілуі. "Қазақстан-2050" Стратегиясы.
Экономикалық дамудың қазақстандық үлгісі
Егемендік жолындағы қиындықтар: экономикалық дағдарыс, әлеуметтік қиындықтар, өмір сүру деңгейінің төмендеуі, жұмыссыздық пен қылмыстың көбеюі. Жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшудің негізгі кезеңдері. Нарықтық экономикаға өту, жекеменшік институттардың орнығуы және Отандық бизнес негізінің қалануы. Жаңа экономикалық жүйені қалыптастырудағы қиыншылықтар мен кемшіліктер. Ұлттық валютаның енгізілуі. Ұлттық қордың құрылуы.
Қазақстанда ұлттық компаниялардың құрылуы. Экономиканың өнеркәсіп, аграрлық және қаржы-банк секторларын басымдықпен дамытудың келешегі. Қазіргі кезеңде Қазақстан экономикасын реформалау бағыттары.
Бірікке Ұлттар ұйымының (бұдан әрі – БҰҰ) даму жөніндегі бағдарламасы, адамның даму мәселесі туралы есептер, Адам дамуының индексі. Қазақстанда Адам дамуы туралы есептің тұңғыш басылымы.
Қазақстан Республикасының Америка құрама штаттары (бұдан әрі – АҚШ), Батыс Еуропа, Оңтүстік Шығыс Азия, Таяу Шығыс елдерінің ірі компанияларымен сыртқы экономикалық ынтымақтастығы. Экономиканы дамытудағы "Нұрлы жол", "100 нақты қадам" бағдарламаларының жүзеге асырылуы.
Пандемиядан кейінгі кезеңдегі экономикалық даму. 2025 жылға дейінгі "Ұлттық даму жоспары". Ұлттық жобалар.
Қоғамдық-саяси даму және рухани даму
Дүниежүзі қазақтарының тұңғыш Құрылтайының шақырылуы және оның тарихи маңызы. Дүниежүзі қазақтарының Құрылтайлары (1992-2017 жылдар). Қазақстан халықтарының форумы (1992 жыл). Қазақстан Республикасы қоғамдық қозғалыстарының құрылуымен көп партиялық жүйенің қалыптасуы. Қазақстандағы көші-қон, демографиялық және халықтың этникалық құрылымындағы өзгерістер.
Тәуелсіздік жылдарындағы халық санақтары және оның қорытындылары (1999, 2009, 2021 жылдар). Қазақстан халқының ұлтаралық келісімі – тәуелсіздік пен демократияны нығайтудың кепілі. Демократиялық үдерістердің дамуы, Парламент сайлауларына пропорционалдық жүйенің енгізілуі және партиялық тізім бойынша сайлау нәтижелері. Азаматтық институттардың дамуы. Азаматтық форумдар және олардың маңызы. Қазақстан Республикасы ақпарат саясаты, Бұқаралық ақпарат құралдарының (БАҚ) дамуы. Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңесінің қызметі. Азаматтық қоғамды дамыту және демократияландыру жөнінде ұсыныстар дайындайтын Мәжілістің тұрақты ұйымы. Демократияландыру және азаматтық қоғам мәселелері жөніндегі Ұлттық комиссияның қызметі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты және тарихпен тәрбиелеу шаралары. Құқық қорғау және сот орындарының қызметін жетілдіру. Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Адам құқықтары жөніндегі Комиссия және оның қызметі. Қазақстан Республикасы Адам құқықтары бойынша өкілдік институты (Омбудсмен).
Қазақстан Республикасы Президенті Қ.К. Тоқаевтың "Тәуелсіздік бәрінен қымбат" атты мақаласының тарихи маңызы. Елді демократияландыруға, саяси жүйені жаңғыртуға бағытталған саясат. "Халық үніне құлақ асатын мемлекет" тұжырымдамасы.
"Қаңтар оқиғасы". Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың "Жаңа Қазақстан: жаңару мен жаңғыру жолы" атты Жолдауының мәні мен маңызы.
Конституцияға түзетулер енгізу жөніндегі Референдум. Демократиялық қайта құрулардың кеңеюі. Қазақстанда Парламенттің рөлінің артуы және еліміздің саяси жүйесіндегі өзгерістер. Саяси партияларды тіркеу рәсімін жеңілдету.Ұлттық құрылтайды құру.
Білім және ғылым жүйелеріндегі реформалар. "Болашақ" бағдарламасы. Денсаулық сақтау ісінің нарықтық экономика жағдайына көшуі.
"Мәдени мұра", "Тарих толқынында" мемлекеттік бағдарламалары: мақсаты мен негізгі кезеңдері. Мемлекеттік тілде гуманитарлық білім қорын құру. "Мәңгілік ел" идеясының негіздері. Тарихи сананы жаңғырту. "Ұлы даланың жеті қыры".
Тәуелсіз Қазақстанның конфессионалдық саясаты. Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының съездері. Діни экстремизм мен терроризм қаупі және оған қарсы күрес. "Жусан" операциясы.
Қазақстан Республикасының сыртқы саясаты және халықаралық қатынастары
Қазақстан Республикасының сыртқы саясаты қалыптасуының негізгі факторлары. Геосаяси және геоэкономикалық факторлардың Қазақстан Республикасының сыртқы саясатының негізгі принциптерінің қалыптасуына ықпалы. Қазақстанның посткеңестік кеңістіктегі интеграциялық үдерістреге қатысуы. ТМД. Қазақстан Республикасының БҰҰ мүше болуы. Қазақстанның БҰҰ-дағы ұсыныстары. Қазақстан және Еуропа қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы (ЕҚЫҰ). Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясымен, АҚШ-пен, Қытай Халық Республикасымен қарым-қатынастарының қалыптасуы мен бағыттары, нәтижелері. Қазақстан Республикасының әлемдік қаржы институттары: Еуропалық даму және қалпына келтіру банкі, Азиялық және Ислам даму банкілерімен әріптестегі. Еуропалық вектордың жаңа бағыттары. Қазақстан Республикациясының Орталық Азия республикаларымен қарым-қатынастары. Қазақстанның Каспий теңізінің халықаралық-құқықтық мәртебесі және мұнай экспорттаушы елдер ұйымымен (МЭЕҰ – ОПЕК) байланыстары бойынша ұстанымдары. Қазақстанның Таяу шығыстағы саясаты. Араб елдерімен және түркітілдес мемлекеттердің халақаралық ұйымдарымен қарым-қатынастары. Түркі әлемі интеграциясының бүгінгі бағыттары. Қазақстанның Оңтүстік және Оңтүстік шығыс Азия елдерімен қарым-қатынастары. Қазақстаның қауіпсіздік бойынша халықаралық және аймақтық ұйымдармен ынтымақтасығы. Халықаралық терроризим мен жаһандық қауіп-қатерлердің күшеюі жағдайындағы өзара сенім мен сұхбаттастықты нығайту бойынша бастамалары. Қазақстан Республикасының Азиядағы өзара ықпалдастық және сенім жөніндегі Кеңес ұйымдастыру бастамалары. Шанхай ынтымақтастық ұйымы (ШЫҰ). Қазақстан Республикасы және Солтүстік Атлант альянсы (НАТО). Қауіпсіздіктің жаңа геосаяси мәселелері. Замануи сыртқы қауіптердің алдын алу.
Негізгі әдебиет:

Стратегия "Казахстан – 2030". Перенос столицы Казахстана. "Стратегия "Казахстан-2050".
Казахстанская модель экономического развития
Трудности на пути к суверенитету: экономический кризис, социальные трудности, снижение уровня жизни, рост безработицы и преступности. Основные этапы перехода от плановой экономики к рыночной. Переход к рыночной экономике, создание институтов частной собственности и становление отечественного бизнеса. Трудности и недостатки в формировании новой экономической системы. Введение национальной валюты. Формирование Национального фонда.
Создание национальных компаний в Казахстане. Перспективы развития промышленного, сельскохозяйственного и финансово-банковского секторов экономики. Современные направления реформирования экономики Казахстана.
Программа развития Организации Объединенных Наций (далее – ООН), отчеты о развитии человечества, Индекс человеческого развития. Первое издание Отчета о человеческом развитии в Казахстане.
Внешнеэкономическое сотрудничество Республики Казахстан с крупными компаниями Соединенных штатов Америки, Западной Европы, Юго-Восточной Азии и Ближнего Востока. Реализация программ "Нурлы жол", "100 конкретных шагов".
Экономическое развитие в постпандемический период. "Национальный план развития" до 2025 года. Национальные проекты.
Общественно-политическое и духовное развитие
Созыв Первого Всемирного Курултая казахов и его историческое значение. Съезды Всемирного Курултая казахов (1992-2017 годов). Форум народов Казахстана (1992 год). Становление общественных движений в Республике Казахстан и формирование многопартийной системы. Изменения в миграционном, демографическом и этническом составе населения Казахстана.
Переписи населения за годы независимости и их результаты (1999, 2009, 2021 годы). Межнациональное согласие казахстанцев – залог укрепления независимости и демократии. Развитие демократических процессов, введение пропорциональной системы выборов в Парламент и итоги выборов по партийным спискам. Развитие гражданских институтов. Гражданские форумы и их значение. Информационная политика Республики Казахстан, развитие средств массовой информации. Деятельность Национального Совета Республики Казахстан. Постоянно действующая организация при Мажилисе Парламента, готовящая предложения по развитию и демократизации гражданского общества. Деятельность Национальной комиссии по демократизации и вопросам гражданского общества. Молодежная политика Республики Казахстан. Совершенствование работы правоохранительных и судебных органов. Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан и ее деятельность. Представительства Республики Казахстан по правам человека (Омбудсмена).
Историческое значение статьи Президента Республики Казахстан К. Токаева "Независимость превыше всего". Политика демократизации и модернизации политической системы страны. Концепция "Слышащего государства".
"Январские события". Послания Президента Казахстана К. Токаева "Новый Казахстан: путь обновления и модернизации". Создание нового Казахстана и кардинальное реформирование политической системы.
Референдум по внесению поправок в Конституцию страны. Расширение демократических преобразований. Повышение роли Парламента в Казахстане и изменения в политической системе страны. Формирование Национального Курултая.
Реформы в системе образованияи науки. Программа "Болашақ". Переход здравоохранения на рыночную экономику.
Государственные программы "Культурное наследие", "Народ в потоке истории": цель и основные этапы. Создание Фонда гуманитарного образования на государственном языке. Основы идеи "Мәңгілік Ел". Возрождение исторического сознания. "Семь граней Великой степи".
Конфессиональная политика независимого Казахстана. Съезды лидеров мировых и традиционных религий. Борьба против угрозы терроризма и экстремизма. Операция "Жусан".
Внешняя политика и международные отношения Республики Казахстан
Основные факторы формирования внешней политики Республики Казахстан. Влияние геополитических и геоэкономических факторов на формирование основных принципов внешней политики Республики Казахстан. Участие Казахстана в интеграционных процессах на постсоветском пространстве. СНГ. Вступление Республики Казахстан в ООН. Предложения Казахстана в ООН. Казахстан и Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе. Характеристика взаимоотношения Республики Казахстан с Российской Федерацией, Соединенными штатами Америки, Китайской Народной Республикой. Сотрудничество Республики Казахстан с международными финансовыми институтами: Европейским банком реконструкции и развития, Азиатским и Исламским банками развития. Новые направления Европейского вектора сотрудничество. Взаимоотношения Республики Казахстан и Центрально-Азиатских Республик. Позиция Республики Казахстан по международно-правовому статусу Каспийского моря и связи с организацией стран-экспортеров нефти (ОПЕК). Политика Казахстана на Ближнем Востоке. Ввзаимоотношения с арабскими странами и международными организациями тюркоязычных государств. Современные направление интеграции тюркского мира. Взаимоотношения Республики Казахстан со странами Южной и Юго-Восточной Азии. Сотрудничество Казахстана с международными и региональными организациями в сфере безопасности. Инициативы по укреплению взаимного доверия, диалога в условиях возрастания глобальных угроз и международного терроризма. Инициатива РК по организации Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии. Шанхайская организация сотрудничества. Республика Казахстан и Североатлантический альянс (НАТО). Новые геополитические проблемы безопасности. Противодействие новым внешним угрозам.
Основная литература:

1. Қазақстан (Қазақ елі) тарихы: 4 кітап: Тәуелсіз Қазақстан: алғышарттары және қалыптасуы. – Алматы: Қазақ университеті, 2022. – 570 б.
2. Абылхожин Ж.Б. Страна в сердце Евразии: Сюжеты по истории Казахстана. – Алматы: Қазақ университетi, 1998. – 280 с.
3. Назарбаев Н. А. Эра независимости. – Астана: Атамұра, 2017. – 508 с.
4. Токаев К.К. Под стягом независимости: Очерки о внешней политике Казахстана. – Алматы: Білім, 1997. – 736 с.
5. Ұлы Дала тарихы: учебное пособие. Кан Г.В., Тугжанов Е.Л. – Астана: Жасыл Орда, 2015. – 328 с.
6. Тоқаев Қ.К. Қазақстан Республикасының дипломатиясы. – Алматы, 2002.
Қосымша әдебиет:
1. Абенов Е.М., Арынов Е.М., Тасмагамбетов И.Н. Казахстан: эволюция государства и общества. – Алматы: Атамұра, 1996. – 390 с.
2. Назарбаев Н.А. На пороге ХХI века. – Алматы: Атамұра. 1996. – 256 с.
3. Назарбаев Н.А. Критическое десятилетие. – Алматы: Атамұра, 2003 – 240 с.
4. Аяган Б.Г., Абжанов Х.М., Селиверстов С.В., Бекенова М.С. Современная история Казахстана. – Алматы: Раритет, 2010. – 432 с.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 603 бұйрығына
2-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Философия" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Философия" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқытудың мақсатын, міндеттерін, құрылымын, мазмұнын, әдістерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.07.2023 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бағдарлама "Философия" жалпы білім беру пәнінің жаңартылған мазмұнын зерттеуге, студенттердің бойында сананың ашықтығы, өзіндік ұлттық код, ұлттық сана-сезім, рухани жаңғыру, бәсекеге қабілеттілік, реализм және прагматизм, сыни ойлау, білімге ұмтылыс қасиеттерін қалыптастыруға, олардың әділдік, намыс, еркіндік және тағы басқа дүниетанымдық ұғымдарды игеруіне, сонымен қатар, толеранттық құндылықтарын, мәдениетаралық сұқбат пен бейбіт өмір сүру мәдениетін нығайтуға және дамытуға бағытталған.

1. Қазақстан (Қазақ елі) тарихы: 4 кітап: Тәуелсіз Қазақстан: алғышарттары және қалыптасуы. – Алматы: Қазақ университеті, 2022. – 570 с.
2. Абылхожин Ж.Б. Страна в сердце Евразии: Сюжеты по истории Казахстана. – Алматы: Қазақ университетi, 1998. – 280 с.
3. Назарбаев Н. А. Эра независимости. – Астана: Атамұра, 2017. – 508 с.
4. Токаев К.К. Под стягом независимости: Очерки о внешней политике Казахстана. – Алматы: Білім, 1997. – 736 с.
5. Ұлы Дала тарихы: учебное пособие. Кан Г.В., Тугжанов Е.Л. – Астана: Жасыл Орда, 2015. – 328 с.
6. Тоқаев Қ.К. Қазақстан Республикасының дипломатиясы. – Алматы, 2002.
Дополнительная литература:
1. Абенов Е.М., Арынов Е.М., Тасмагамбетов И.Н. Казахстан: эволюция государства и общества. – Алматы: Атамұра, 1996. – 390 с.
2. Назарбаев Н.А. На пороге ХХI века. – Алматы: Атамұра.1996. – 256 с.
3. Назарбаев Н.А. Критическое десятилетие. – Алматы: Атамұра, 2003 – 240 с.
4. Аяган Б.Г., Абжанов Х.М., Селиверстов С.В., Бекенова М.С. Современная история Казахстана. – Алматы: Раритет, 2010. – 432 с.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 603
Типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Философия" для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Философия" для организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее - программа) разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяет цель, задачи, структуру, содержание, методы обучения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.07.2023 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящая программа направлена на изучение обновленного содержания общеобразовательной дисциплины "Философия", формирование у студентов открытости сознания, понимания собственного национального кода и национального самосознания, духовной модернизации, конкурентоспособности, реализма и прагматизма, независимого критического мышления, культа знания и образования, на усвоение таких ключевых мировоззренческих понятий, как справедливость, достоинство и свобода, а также на развитие и укрепление ценностей толерантности, межкультурного диалога и культуры мира.

3. Жоғарғы білім берудің білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес осы бағдарлама бойынша оқу ұзақтығы 150 академиялық сағатты (5 академиялық кредитті) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері
4. Бағдарламаның мақсаты студенттердің философияны дүниені танып-білудің ерекше формасы ретінде түсінуін қалыптастырып, олардың келешек кәсіби қызметтері аясында оның негізгі тараулары, мәселелері мен әдістері туралы тұтас білім беру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) Білім алушылардың қоғамдық сананы жаңартудағы және қазіргі заманның жаһандық міндеттерін шешудегі философияның рөлін түсіну аясында білім алушылардың философиялық-көзқарастық және әдістемелік мәдениет негіздерін игеруі;
2) студенттердің бойында философиялық рефлексияны, өзін-өзі сараптау және адамгершіліктік өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру;
3) ғылыми зерттеу қабілеттерін дамыту, интеллектуалдық және шығармашылық әлеует қалыптастыру.
6. Бағдарламаны меңгеру қорытындысы бойынша білім алушы келесі оқу нәтижелеріне ие болады:
1) философияның тарихи дамуы негізінде онтология мен метафизиканың негізгі мазмұнын сипаттау;
2) нақты дүниені философиялық зерделеудің ерекшелігін түсіндіру;
3) дүниеге көзқарасты табиғи және әлеуметтік әлемді философиялық зерделеу мен зерттеудің нәтижесі ретінде негіздеу;
4) дүниені танып-білудің ғылыми және философиялық әдістерін жіктеу;
5) мифологиялық, діни және ғылыми дүниетанымның ерекшеліктері мен мазмұнына түсініктеме жасау;
6) негізгі дүниетанымдық ұғымдардың мағынасы мен рөлін адамның қазіргі әлемдегі жеке және әлеуметтік болмысының құндылықтары ретінде негіздеу;
7) медиамәтіндер, әлеуметтік-мәдени және жекетұлғалық жағдайлардың философиялық қырларына этикалық шешімдерді қабылдау және негіздеу үшін талдау жасау;
8) қазіргі жаһандық қоғамның өзекті мәселелеріне қатысты өзінің адами ұстанымын қалыптастыру және сауатты дәйектеу;
9) кәсіби саладағы мәселелердің философиялық мазмұнын анықтау үшін өзекті болып саналатын зерттеу жүргізіп, оның нәтижелерін талқылауға ұсыну.
3-тарау.Бағдарламаның құрылымы және мазмұны
7. Осы бағдарлама пәннің мақсаты мен міндеттерін, оқыту әдістерін және технологияларын, пререквизиттері мен постреквизиттерін шолудан басталады.
8. Пәннің мазмұнын, семинар (практикалық) сабақтарының тақырыптарын және білім алушылардың өзіндік жұмыстарын қамтитын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Философия" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны осы бағдарламаға қосымшада келтірілген.

3. Продолжительность обучения по настоящей программе в соответствии со структурой образовательной программы высшего образования составляет 150 академических часов (5 академических кредитов).
Глава 2. Цель, задачи и ожидаемые результаты программы
4. Целью программы является формирование у студентов целостного представления о философии как особой форме познания мира, об основных ее разделах, проблемах и методах их изучения в контексте будущей профессиональной деятельности.
5. Задачами программы являются:
1) освоение обучающимися основ философско-мировоззренческой и методологической культуры в контексте понимания роли философии в модернизации общественного сознания и решении глобальных задач современности;
2) формирование у студентов философской рефлексии, навыков самоанализа и нравственной саморегуляции;
3) развитие научно-исследовательских способностей и формирование интеллектуального и творческого потенциала.
6. По итогам освоения программы обучающийся обладает следующими результатами обучения:
1) описывать основное содержание онтологии и метафизики в контексте исторического развития философии;
2) объяснять специфику философского осмысления действительности;
3) обосновывать мировоззрение как продукт философского осмысления и изучения природного и социального мира;
4) классифицировать методы научного и философского познания мира;
5) интерпретировать содержание и специфические особенности мифологического, религиозного и научного мировоззрения;
6) обосновывать роль и значение ключевых мировоззренческих понятий как ценностей социального и личностного бытия человека в современном мире;
7) анализировать философский аспект медиатекстов, социально-культурных и личностных ситуаций для обоснования и принятия этических решений;
8) формулировать и грамотно аргументировать собственную нравственную позицию по отношению к актуальным проблемам современного глобального общества;
9) проводить исследование, актуальное для выявления философского содержание проблем в профессиональной области и презентовать результаты для обсуждения.
Глава 3. Структура и содержание программы
7. Настоящая программа начинается с обзора цели и задач, методов и технологии обучения, результатов обучения, пререквизитов и постреквизитов дисциплины.
8. Содержание типовой учебной программы общеобразовательной дисциплины "Философия" для организаций высшего и (или) послевузовского образования, включающее содержание дисциплины, темы семинарских (практических) занятий и самостоятельных работ обучающихся приведено в приложении к настоящей программе.

20. Джонстон Д. "Краткая история философии/пер. Е.Е. Сухарева. - М.: Астрель, 2010. – 236 с.
21. Хесс Р. "25 ключевых книг по философии". – М.: Урал LTD, 2000. – 368 с.
Қосымша:
1. Барлыбаева Г.Г. "Эволюция этических идей в казахской философии". – Алматы, 2011.
2. Зотов А.Ф. "Современная Западная философия".– М.: Высшая школа, 2012.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 603 бұйрығына
3-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Шетел тілі" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Шетел тілі" жалпы білім беру пәнінің типтік оқу бағдарламасының үлгісі (бұдан әрі - бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленген және оқытудың мақсаты, міндеттері, құрылымы, мазмұны және оқыту әдістері мен оқу нәтижелерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.07.2023 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бағдарлама жалпы білім беру циклінің міндетті пәндерінің бірі болып саналатын "Шетел тілі" пәнін оқытуды қамтамасыз етуге арналған.
3. Жоғары білім берудің білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес осы бағдарлама бойынша оқу 300 академиялық сағатты (10 академиялық кредитті) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері
4. Бағдарламаның негізгі мақсаты шеттілдік білім беру үдерісінде студенттердің мәдениетаралық-коммуникативтік құзіреттерін жеткілікті (А2, жалпыеуропалық құзыреттер) және базалықжеткілікті (В1, жалпыеруопалық құзыреттер) деңгейлерінде қалыптастыру болып табылады. Білім алушының тілдік деңгейі дайындығына байланысты жоғары оқу орнына түскенге дейін В1 жалпыеуропалық құзыреттілік деңгейінен жоғары болса, курстың аяқталу кезеңінде В2 жалпыеуропалық құзыреттілік деңгейіне жете алады.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім алушыларға шетел тілінің лексикасын мен тілдік ерекшеліктерін игерту және олардың коммуникативтік-функционалды құзыреттілікттерін қалыптастыру;
2) мәдениаралық коммуникация субъектісі болып табылатын жеке тұлғаның мәдениаралық қарым-қатынасқа қабілеттілігін көрсететін, мәдениаралық құзыреттілігін қалыптастыру.
3) шетел тілінде дәлелдеу дағдыларын қалыптастыру және тілі оқытылатын елдің тілдік және мәдени ерекшеліктерін түсіну.
6. Оқу бағдарламасын меңгеру қорытындылары барысында студенттер келесідей оқу нәтижелеріне қол жеткізеді:
1) серіктесінің және осы деңгейдегі мәтіндердің авторларының коммуникативтік мақсаттарын түсінудің тұжырымдамалық негізін жүйелейді;
2) коммуникативтік мақсатқа сәйкес сөйлеу формалары мен түрлерін салыстырады және таңдап алады / логикалық құрастырылған сөйлеу түріне барабар қарым-қатынас (коммуникация);

20. Джонстон Д. "Краткая история философии/пер. Е.Е. Сухарева. - М.: Астрель, 2010. – 236 с.
21. Хесс Р. "25 ключевых книг по философии". – М.: Урал LTD, 2000. – 368 с.
Дополнительная:
1. Барлыбаева Г.Г. "Эволюция этических идей в казахской философии". – Алматы, 2011.
2. Зотов А.Ф. "Современная Западная философия".– М.: Высшая школа, 2012.
3. Сегизбаев О.А. "Қазақ философиясының тарихы". /перевод. Нурышевой Г.Ж., М.Сабит, 2017.
4. Бегалинова К.К., Альжанова У.К. "Философия". Часть 1,2. –Алматы: Жібек жолы, 2014.
5. Масалимова А.Р., Алтаев Ж.А., Касабек А.К. "Казахская философия". Учебное пособие. – Алматы, 2018
6. "Новая философская энциклопедия": в 4 т. / Институт философии; М.: Мысль, 2010.
7. Бадью А. "Манифестфилософии" / В. Е. Лапицкого. – Санкт-петербург.: Machina, 2003. –184 с.
8. ДелҰз Ж. Гваттари Ф. "Что такое философия?" /. Перевод С. Зенкина.– М.: Академический Проект, 2009. – 261 с.
9. Коплстон Ф. "История философии: XX век" /перевод П.А. Сафронова. – М.: Издательствово "Центрполиграф", 2002. – 268 с.
10. Copleston F. "History of Philosophy: Modern Philosophy". - Image Books, 2003. – 544 р. (Коплэстон Эф. "Хистори оф философи: Модерн философи". – Имэйдж букс, 2003 – 544 пи.)
11. Марков Б.В. "Философия". Учебник для вузов. – М.: Издательский дом "Питер", 2016. – 464 с.
12. Миронов В.В."Философия". Учебник. – М.: Проспект, 2016. – 289 с.
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 603
Типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины ""Иностранный язык"" для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Иностранный язык" для организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее - программа) разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяет цель, задачи, структуру, содержание, методы обучения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.07.2023 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящая программа предназначена для обеспечения подготовки обучающихся по общеобразовательной дисциплине "Иностранный язык" как одной из обязательных дисциплин общеобразовательного цикла.
3. Продолжительность обучения в соответствии со структурой образовательной программы высшего образования составляет 300 академических часов (10 академических кредитов).
Глава 2. Цель, задачи и ожидаемые результаты программы
4. Целью программы является формирование межкультурно-коммуникативной компетенции студентов в процессе иноязычного образования на достаточном уровне (А2, общеевропейская компетенция) и уровне базовой достаточности (В1, общеевропейская компетенция). В зависимости от уровня подготовки обучающийся на момент завершения курса достигает уровня В2 общеевропейской компетенции при наличии языкового уровня обучающегося на старте выше уровня В1 общеевропейской компетенции.
5. Задачами программы являются:
1) освоение обучающимися лексики и языковых особенностей иностранного языка и формирование коммуникативно-функциональной компетенции;
2) формирование межкультурной компетенции как способности к межкультурной коммуникации у личности, определяемой как субъект межкультурной коммуникации.
3) формирование навыков аргументации на иностранном языке и понимания языковых и культурных особенностей страны изучаемого языка.
6. По итогам освоения программы обучающийся обладает следующими результатами обучения:
1) систематизирует концептуальные основы понимания коммуникативных намерений партнера, авторов текстов на данном уровне;
2) сопоставляет и выбирает соответствующие коммуникативному намерению формы и типы речи/коммуникации с адекватным типу речи логическим построением;

3) зерттелетін тілдің әлеуметтік-мәдени нормаларына сәйкестігін ескере отырып, тиісті тілдік құралдарды дұрыс таңдау және тиісті түрде қолдану арқылы өз коммуникативтік ниеттерін қажет деңгейде көрсете алады;
4) нақты фактілерді, беделді пікірге сілтемелерді және т.б., ауызша мінез-құлқының коммуникативтік және когнитивті негізделген әдістерін пайдалану деңгейлерін сыныптайды;
5) стилистикалық ерекшеліктерді зерттеуге назар аудара отырып, шет тілінің даму заңдылықтарын анықтайды;
6) ғылыми және әлеуметтік сипаттағы мәтiндердегi оқиғалардың себептерi мен салдарын лингвистикалық сипаттайды және талдайды;
7) негізделген ақпаратты (мәліметтерді) пайдалана отырып, қазіргі заманғы проблемалардың ықтимал шешімдерін шет тілінде айта алады;
8) осы деңгейдегі жеткілікті негізделген тілдік құралдармен тілдік материалдарды дәлелді қолданады; 75% қатесіз сөйлеумен қатар, рұқсат етілген қателерді дер кезінде және өз бетінше түзетеді;
9) коммуникативтік әрекетті құру стратегиясын және тактикасын иеленіп, тілдік тақырыптар шеңберінде және сөздерді грамматикалық дұрыс құрастыру арқылы, лексикалық жеткіліктіліктілікке сүйене отырып, дұрыс интонациямен сөйлей алады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Осы бағдарлама бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, пәннің тақырыптық жоспары, оқыту әдістері, оқу нәтижелерін бағалау критерийлері, пәналды (пререквизит) және пәннен кейінгі (постреквизит) оқытылатын пәндерге шолу жасаумен басталады.
8. Пәннің оқу жоспары, оның ішінде пәннің мазмұны, семинар тақырыбы (практикалық) және студенттердің өзіндік жұмысы осы бағдарламаға қосымшада берілген. Тақырып мазмұны салалардан, тақырыптардан, тақырыпшалардан және қарым-қатынастың типтік жағдаяттарынан тұратын танымдық-лингвомәдени кешендер түрінде ұсынылған.
9. Бағдарламаны іске асыру барысында қолданылатын оқыту әдістері мен технологиялары:
1) оқытушы мен студенттер тарапынан рефлексивті оқыту тәсіліне негізделген студенттерді шоғырландыра оқыту,
2) интерактивті практикалық сабақ (проблемалық тақырыптар, пікірталас алаңы, "Пресс-конференция", "Сұрақтар-жауаптар-талқылау");
3) интерактивті дөңгелек үстел, семинар, рөлдік ойындар;
4) кейс-стади (нақты жағдаяттарды талдау);
5) жобалау әдісі (өз тәжірибесі мен құзыреттілігін толықтыру және өзгерту).
10. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені мыналарды қамтиды:
1) силлабус (жұмыс оқу жоспары);
2) тәлімгерлердің өздік жұмыстарын ұйымдастыру, оны жүзеге асыру кестесі және оларға әдістемелік нұсқаулар;

3) адекватно выражает собственные коммуникативные намерения с правильным отбором и уместным использованием соответствующих языковых средств с учетом их соответствия социально-культурным нормам изучаемого языка;
4) классифицирует уровни использования реальных фактов, ссылок на авторитетное мнение; речевое поведение коммуникативно и когнитивно оправдано;
5) выявляет закономерности развития иностранного языка, уделяя внимание изучению стилистического своеобразия;
6) владеет приемами лингвистического описания и анализа причин и следствий событий в текстах научного и социального характера;
7) высказывает на иностранном языке возможные решения современных проблем на основе использования аргументированной информации;
8) доказательно использует языковой материал с достаточными для данного уровнем аргументированными языковыми средствами, своевременно и самостоятельно исправляет допускаемые ошибки при 75% безошибочных высказываний;
9) владеет стратегией и тактикой построения коммуникативного акта, правильно интонационно оформляет речь, опираясь на лексическую достаточность в рамках речевой тематики и грамматическую корректность.
Глава 3. Структура и содержание программы
7. Настоящая программа начинается с обзора цели и задач, тематического плана дисциплины, методов обучения, критериев оценивания результатов обучения, пререквизитов и постреквизитов дисциплины.
8. Содержание общеобразовательной дисциплины "Иностранный язык" для организаций высшего и (или) послевузовского образования включающее содержание дисциплины, темы семинарских (практических) и самостоятельных работ обучающихся, приведен в приложении к настоящей программе. Предметное содержание представлено в виде когнитивно-лингвокультурологических комплексов, состоящих из сфер, тем, субтем и типовых ситуаций общения.
9. Методы и технологии обучения, используемые в процессе реализации программы:
1) студентоцентрированное обучение, основанное на рефлексивном подходе к обучению со стороны и преподавателя, и студентов;
2) интерактивное практическое занятие (проблемная тематика, дискуссионная площадка, "Пресс-конференция", "Вопросы-ответы-обсуждение");
3) интерактивный круглый стол, семинар, ролевые игры;
4) кейс-стади (анализ конкретных ситуаций);
5) метод проектов (наработка и преобразование собственного опыта и компетентности).
10. Учебно-методический комплекс программы включает:
1) силлабус (рабочая учебная программа);
2) руководство по организации самостоятельных работ обучающихся, график их выполнения, методические указания к ним;

3) қысқа тақырыптық мазмұны;
4) семинарларлық (практикалық), зертханалық сабақтарға арналған оқу материалдары;
5) пәнді оқу-әдістемелік қамтамасыз ету картасы;
6) пән бойынша қорытынды емтихан бағдарламасы.
11. Студенттердің құзыреттерін бағалау келесі критерийлер бойынша жүзеге асырылады: бағдарлама мәтінінде тілдік материалды түсіну, терминологияны меңгеру, алынған білімді пайдалану.
Минималды-жеткілікті деңгей – (біліктіліктің жалпыеуропалық шкаласы бойынша А2 деңгейіне сәйкес).
11.1. Минималды-жеткілікті деңгейде қалыптасатын біліктіліктер когнитивтік, әлеуметтік мәдени және коммуникативтік біліктіліктер болып табылады.
11.2. Минималды-жеткілікті деңгейде сөйлеу тілінің формалары мен сөйлеу түрлерінің түрлері: этикет сипатындағы диалог; диалог-сұрақ.
Ауызша және жазбаша коммуникация түрлері: ой - пікір элементтері бар сипаттама, хабарлама.
Жазбаша сөйлеу туындылары түрлері: хат, жеке хат, құттықтау хаты, сауалнама, формуляр, кеден декларациясы, баяндама жоспары.
11.3. Минималды жеткілікті деңгей дескрипторлары:
- коммуникацияның ауызша және жазбаша түрлері бойынша:
- мәлімет беруге дайындық және қабілет, ақпарат беру; ақпарат сұрау, сұрақтар қою, сұрастырып білу; кеңес беру, ұсыныс жасау; сендіру, сақтандыру; бағалауыш сөйлесімдердің, тұжырымдардың көмегімен сипаттау; мейірім білдіру және жақтырмау, қызығушылық-немқұрайдылық, үмітті, сезімді білдіру.
- диалог барысында қайталауларды, перифраздарды және тағы басқа құралдарды қолдана отырып, дайын сөздер негізінде қарапайым әңгіме жүргізу, әңгімені жалғастыру үшін қысқа сөз оралымдарымен ой бөлісу, күнделікті өмірге және сөйлеу тақырыптарына (отбасы, бос уақыт және т.б.) қатысты таныс тақырыптар бойынша әңгіме жүргізу, диалогты бастау, жалғастыру және аяқтау үшін сөйлеу әдебі сөздерін қолдану.
- Монолог барысында:
Өз отбасын, оқуын, тұратын орнын, курстастарын, күн тәртібін, ауа райын, жыл мезгілдерін және т.б. қарапайым фразалармен сипаттау, өзі, өзінің сабақтары мен қызығушылықтары туралы қысқаша хабарлама жасау.
Жазбаша коммуникация барысында: туған-туысқандарды, өзінің айналасындағыларды, олардың іс-әрекеттері, үй (пәтер) және т.б. сөйлеу тақырыптары бойынша қарапайым фразалармен сипаттау, рәсімдеудің нормативтік талаптарын сақтай отырып, коммуникативтік ниеттерді жеткізу.
Тыңдап түсіну барысында:
оқытушының және өзінің курстастарының сөзін, нұсқауларын түсіну;
күнделікті тұрмыста қолданылатын күнделікті қарапайым сөйлесімдерді қабылдау және түсіну;
оқытушының жақсы құрастырылған және баяу айтылған сұрақтарын, нұсқауларын, ережелерін немесе қарапайым қысқа бұйрықтарын түсіну;
хабарламаның тақырыбы туралы фрагментті (сөз, сөз тіркестері және қарапайым фразалар деңгейінде) болжап білу;
Оқу барысында келесі іскерліктер қалыптасады:
ұсынылған мәтіндердегі таныс атауларды, сөздерді, қарапайым фразаларды оқып бөліп көрсету;
тілін оқып жатқан елдегі адамдардың күнделікті өмірлерін реттеуіш прагматикалық мәтіндерді оқу: мәзір және ілінген хабарламалар, бағыттар мен жол карталары, әр алуан нұсқаулықтар мен ескертулер, кестелер және хабарламалар – жаңа әлеуметтік мәдени ортада іс-әрекетке бағдар беретін, негіз болатын ақпараттарды оқу;
Минималды жеткілікті деңгейде біліктіліктердің қалыптасуын бағалау өлшемдері:
Бағалау деңгейлері: үйлесімді, жоғары, орташа, төмен.
Бағалау деңгейлері өлшемдерінің мазмұны:
Басқа тілдегі мәтінді ұйымдастырудың ережелерін сақтау. Жазбаша мәтіннің мазмұны мен көлемі (берілетін ақпараттың дәлдігі, нормативтік талаптарға сәйкестігі). Лексикалық қанықтығы,грамматикалық безендірілуі (этикет сөздердің дұрыстығы,орфография мен емле ережелерін сақтау).
Үйлесімді деңгей:
серіктесінің осы деңгейдегі коммуникативтік ниетін ым, ишара арқылы түсіну;
осы деңгейдегі өз коммуникативтік ниетін сөздік қоры жетпей қалған жағдайда көрнекіліктерді пайдалана отырып білдіру;
осы деңгейдегі сөйлеу/коммуникация формаларының авербалды және визуалды түрлерін таңдап алу;
коммуникативтік ниетін фото немесе суретте бейнеленген нақты деректерді пайдалана отырып баяндау;
Жоғары деңгей:
серіктесінің коммуникативтік ниетін дәлелдерді пайдалана отырып жалпы түсіну;
өз коммуникативтік ниетін оқып жатқан тілдің әлеуметтік-мәдени нормаларына сәйкес дұрыс білдіре алуы;
сөйлеудің логикалық құрылымының жеткіліксіз түрінің сөйлеу/коммуникация формаларын таңдау;
кейбір деректер мен сілтемелерді пайдалануда коммуникативтік ниетін білдірудің толық еместігі;
Орташа деңгей:
серіктесінің коммуникативтік ниетін тек жорамалдай түсінуі;
өз коммуникативтік ниетін шектеулі лексикалық бірліктерді пайдалана отырып жеткілікті түрде барабар білдіруі;
сөйлеу/коммуникация түрлері мен формаларын таңдау коммуникативтік ойға үнемі сәйкес келе бермейді;
кейбір деректерді пайдалануда интерференция салдарынан коммуникативтік ниетін білдірудің толық еместігі;
талап етілген деңгейде талқыға түсуге қабілетсіздігі. Сөйлеу мінез-құлқы коммуникативтік және когнитивтік тұрғыдан жеткіліксіз.

3) краткое предметное содержание;
4) учебные материалы к семинарским (практическим), лабораторным занятиям;
5) карту учебно-методической обеспеченности дисциплины;
6) программу итогового экзамена по дисциплине.
11. Оценка компетенций обучающихся осуществляется по следующим критериям: демонстрация понимания языкового материала в текстах по программе, владения терминологией, использование полученных знаний.
Минимально-достаточный уровень – (соответствие уровню А1 по общеевропейской шкале компетенций)
11.1. Формируемой компетенцией на этапе минимально-достаточного уровня является когнитивная и коммуникативная компетенции.
11.2. Моделируемыми формами речи и типы речи коммуникаций на этапе минимально-достаточного уровня являются: диалог этикетного характера; диалог-расспрос.
Типы устной и письменной коммуникации: описание, повествование.
Типы письменных речевых произведений: записка, частное письмо, поздравительная открытка, анкета, формуляр, таможенная декларация, план сообщения.
11.3. Дескрипторами минимально-достаточного уровня являются:
- в области устной и письменных форм коммуникаций:
- готовность и способность передавать сведения, информировать собеседника; интересоваться, запрашивать информацию, опрашивать, расспрашивать; советовать, рекомендовать; убеждать, предостерегать; характеризовать с помощью оценочных суждений; выражать симпатию-антипатию, интерес-безразличие, надежду, сочувствие.
- В ходе диалога вести простой беседу на основе подготовленной речи с использованием повторов, перифраз и др.средств, обмениваться короткими репликами, чтобы поддерживать разговор, общаться на знакомые темы, касающиеся повседневной жизни и изучаемой речевой тематики (семья, свободное время и т.д.), пользоваться формулами речевого этикета (клише) для начала, продолжения и окончания диалога.
- в монологической речи:
Описать простыми фразами свою семью, учебу, место проживания, сокурсников, распорядок дня, погоду, времена года и др., сделать краткое сообщение о себе, своих занятиях и интересах.
В ходе письменной коммуникации: описать простыми фразами родственников, окружающих, их занятия, дом (квартиру) и др. по речевой тематике, передавать коммуникативные намерения с соблюдением нормативных требований оформления.
В ходе аудирования:
- понимать целеустановки, речь преподавателя и своих сокурсников;
- воспринимать и понимать, простые повседневные выражения обиходного употребления;
-понимать сформулированные и медленно произнесенные вопросы и инструкции, установки или простые короткие указания преподавателя;
-фрагментарно (на уровне слов, словосочетаний и простых фраз) догадываться о теме сообщения;
в ходе чтения формируются умения:
-читать и выделять знакомые имена, слова, простые фразы в предлагаемых текстах;
-читать прагматические тексты, регулирующие повседневную жизнь людей в стране изучаемого языка: меню и вывески, маршруты и карты дорог, различные указатели и предупреждения, расписания и извещения – ту информацию, которая вырабатывает ориентировочные основы действия в новой социокультурной среде.
Критерии оценивания сформированности компетенций на минимально-достаточном уровне:
Уровни оценивания: оптимальный, высокий, средний, низкий.
Содержание критериев уровней оценки:
Соблюдение правил организации иноязычноготекста. Содержательность и объем письменного текста (точность передаваемой информации, соответствие нормативным требованиям). 3. Лексическая насыщенность, грамматическая оформленность (правильная оформленость этикетных формул, соблюдение правил орфографии и пунктуации).
Оптимальный уровень:
-понимание коммуникативных намерений партнера на данном уровне с указанием на предмет речи с помощью жестов;
-умение выразить собственные коммуникативные намерения на данном уровне, пользуясь наглядностью при нехватке слов;
-выбор формы и типа речи/ коммуникации на данном уровне, выраженом авербально и визуально;
-изложение коммуникативного намерения с использованием реальных фактов, отраженных на фото или картинках;
Высокий уровень:
-общее понимание коммуникативных намерений партнера с использованием уточнений;
-умение адекватно выразить собственные коммуникативные намерения при достаточно корректном учете их соответствия социально-культурным нормам изучаемого языка;
- выбор формы и типа речи/коммуникации с недостаточным адекватному типу речи логическим построением;
-недостаточная полнота изложения коммуникативного намерения при достаточно высокой степени доказательности с использованием отдельных фактов и ссылок;
Средний уровень:
-только приблизительное понимание коммуникативных намерений партнера;
-достаточно адекватное выражение собственных коммуникативных намерений с использованием ограниченного объема лексических единиц;
- выбор формы и типа речи не всегда соответствует коммуникативному замыслу;
-недостаточная полнота изложения коммуникативного намерения, использование отдельных фактов искажается вследствие интерференции;
Неспособность вступать в обсуждение на требуемом уровне. Речевое поведение коммуникативно и когнитивно недостаточно выраженное.

11.4. Жеткілікті деңгей: (біліктіліктің жалпыеуропалық шкаласы бойынша А2 деңгейіне сәйкес):
Жеткілікті деңгейде қалыптасатын біліктіліктер когнитивтік, әлеуметтік мәдени және коммуникативтік біліктіліктер болып табылады.
Жеткілікті деңгейде жиі қолданылатын сөйлеу формалары мен қатысым түрлері :
- әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени және оқу-кәсіби салаларында ақпарат алмасу жөніндегі диалог;
- іс-әрекетте түрткі болатын диалог.
Ауызша және жазбаша коммуникация түрлері: ой - пікір элементтері бар сипаттама, хабарлама.
Жазбаша сөйлеу туындылары түрлері: толық хат, жеке хат, құттықтау хаты, сауалнама, формуляр, кеден декларациясы, ой-пікір элементтері бар баяндама жоспары.
Жеткілікті деңгей дескрипторлары:
- Коммуникацияның ауызша және жазбаша формалары саласында:
- бағдарламада көзделген қарым-қатынастың ең кең таралған стандарттық жағдаяттарындағы нақты коммуникативтік міндеттерді шешуге сүйене отырып, тілдік материалды өзгерту, құбылту және байланыстыру қабілеті мен даярлығы;
- Диалог барысында:
- оқытушымен, курстастарымен және басқа да адамдармен қарым-қатынаста күнделікті қарапайым жағдаяттарда ешқандай ерекше күш-жігер жұмсамай –ақ әңгімелесуді жүзеге асыра алады;
- әлеуметтік - тұрмыстық, әлеуметтік - мәдени және оқу - кәсіби салаларында ақпарат алмасу үшін қарапайым фразалар мен сөйлемдерді диалогта қолданады;
- айтылған ұсынысқа жауап беру және өз бастамашылық көрсету және әңгімелесушінің әрекет етуіне ұйытқы болу, серіктеспен келіспеу немесе келісу.
- Монолог барысында:
- бірқатар фразалар мен сөйлесімдерді қолдана отырып, өз достарын, тұрғылықты орын жағдайларын, тамаққа қатысты қалауларын, өзінің бос уақытын, қаладағы бағыт-бағдарларды, отбасылық және ұттық мейрамдарды және т.б. толығырақ сипаттау;
- сюжеттік суретті өз бетінше сипаттау;
- оқыған мәтіннің мазмұнын өз ұстанымын білдіре отырып элементарлы деңгейде қысқаша баяндау;
- өткен тақырыпқа қатысты 10-15 фраза көлемі бойынша шағын хабарлама жасау.
Жазбаша коммуникация барысында:
қарапайым қысқа хат, қысқа жеке хат жазу, рәсімдеудің нормативтік талаптарын сақтай отырып формулярды толтыру, өзінің күн тәртібін құрастыру және жазу, өзінің қалауларын, өмірбаянын, ағымдағы оқиғаларды қарапайым түрде сипаттау;
оқыған мәтінге жоспар және мәтін, тақырып бойынша өзінің сөйлейтін сөзінің қысқаша тезисін құрыстыру және жазу.
Тыңдап түсіну барысында:
таныс тақырыпта сөз болған жағдайда, тікелей қарым-қатынаста өзге адамның айтқан сөзінің жалпы мазмұнын түсіну;
фондық әлеуметтік мәдени білімдерге, оқыған лексикалық және грамматикалық материалға, сонымен қатар мағыналық контекстік болжамға сүйену;
өзінің жеке қарым-қатынас салаларына тікелей байланысты, мысалы жеке тұлғалық және отбасылық деректерге, дүкенде сауда жасау, атқаратын іс қатысты жиі қолданылатын лексика мен фразаларды түсіну;
қысқа, анық және қарапайым хабарламалар мен хабарландырулардағы негізгі ақпаратты түсіну.
Оқу барысында:
өткен тақырыптар шеңберінде әрекеттік күрделіліктің жоғары емес деңгейінің міндеттерін орындау бойынша нұсқауларды қамтитын мәтіндерді оқу;
қос тілді сөздіктермен және басқа да анықтамалармен жұмыс істеу, оларда жұмыста дұрыс бағыт-бағдар таба білу;
өзінің оқу тәжірибесіне, соның ішінде ана тілінде оқу тәжірибесіне сүйену;
тілдік және мағыналық болжамды дамыту;
өз бетінше оқу дағдыларын дамыту.
Жеткілікті деңгейде (А2) біліктіліктердің қалыптасуын бағалау өлшемдері:
Бағалау деңгейлері: үйлесімді, жоғары, орташа.
Баға деңгейлері өлшемдерінің мазмұны:
Үйлесімді деңгей:
- мәтін авторларының, серіктесінің коммуникативтік ниетін түсіну;
- өз коммуникативтік ниетін түсінікті түрде білдіре алуы;
- сөйлеу/коммуникация формаларын сөйлеудің логикалық құрылымына барабартаңдай алуы;
- коммуникативтік ниетін нақты деректер мен сілтемелерді пайдалана отырып жеткілікті түрде толық баяндауы;
Жоғары деңгей:
- серіктесінің коммуникативтік ниетін дәлелдерді пайдалана отырып жалпы түсінуі;
- өз коммуникативтік ниетін оқып жатқан тілдің әлеуметтік-мәдени нормаларына сәйкес дұрыс білдіре алуы;
- сөйлеудің логикалық құрылымының жеткіліксіз түрінің сөйлеу/коммуникация формаларын таңдау;
- кейбір деректер мен сілтемелерді пайдалануда коммуникативтік ниетін білдірудің толық еместігі;
Орташа деңгей:
- серіктесінің коммуникативтік ниетін тек жорамалдай түсінуі;
- өз коммуникативтік ниетін шектеулі лексикалық бірліктерді пайдалана отырып жеткілікті түрде барабар білдіруі;
- сөйлеу/коммуникация түрлері мен формаларын таңдау коммуникативтік ойға үнемі сәйкес келе бермейді;
- кейбір деректерді пайдалануда интерференция салдарынан коммуникативтік ниетін білдірудің толық еместігі;
- талап етілген деңгейде талқыға түсуге қабілетсіздігі. Сөйлеу мінез-құлқы коммуникативтік және когнитивтік тұрғыдан жеткіліксіз.

11.4. Достаточный уровень: (соответствие уровню А2 по общеевропейской шкале компетенций).
Формируемой компетенцией на этапе достаточного уровня является когнитивная, социо-культурная и коммуникативная компетенции.
Моделируемыми формами речи и типами речи коммуникаций на этапе достаточного уровня являются:
- диалог по обмену информацией в социально-бытовой, социо-культурной и учебно-профессиональной сферах;
- диалог – побуждение к действию.
Типы устной и письменной коммуникации: описание, повествование с элементами рассуждения.
Типы письменных речевых произведений: описание, повествование.
Типы письменных речевых произведений: развернутая записка, частное письмо, поздравительная открытка, анкета, формуляр, таможенная декларация, план сообщения с элементами рассуждения.
Дескрипторами достаточного уровня являются:
в области устной и письменных форм коммуникаций:
-способность и готовность варьировать и комбинировать языковой материал, ориентируясь на решение конкретных коммуникативных задач в наиболее распространенных стандартных ситуациях общения, предусмотренных программой;
В ходе диалога:
- справляться без особых усилий с простыми повседневными ситуациями в общении с преподавателем, сокурсником, другим лицом;
- использовать в диалоге простые фразы и предложения для обмена информацией в социально-бытовой, социо-культурной и учебно-профессиональной сферах;
- реагировать на сделанное предложение и самому проявлять инициативу и побудить собеседника к действию, возразить или согласиться с партнером;
в монологической речи:
- используя серии фраз и выражений, делать более развернутое описание своих друзей, условий проживания, предпочтений в еде, своего досуга, ориентировки в городе, текущих семейных и национальных праздников и др.,
- самостоятельно описать сюжетную картинку,
- передать кратко содержание прочитанного текста с выражением своей позиции на элементарном уровне,
-сделать небольшое по объему (10-15 фраз) сообщение по пройденной теме.
В ходе письменной коммуникации:
- писать простую короткую записку, краткое личное письмо, заполнять формуляр с соблюдением нормативных требований оформления, составлять и записывать свой режим дня, элементарно описывать свои предпочтения, биографию, текущие события и др.,
- составлять и записывать план к прочитанному тексту и краткие тезисы своего выступления по тексту, теме.
В ходе аудирования:
- понимать общее содержание речи другого лица в непосредственном общении, если говорят на знакомые темы;
- опираться на фоновые социокультурные знания, изученный лексический и грамматический материал, а также на смысловую контекстуальную догадку;
- понимать фразы и часто употребляемую лексику, связанную со сферами непосредственного личного общения, например, основные личные и семейные данные, покупки в магазине, занятость);
- понимать основные моменты в коротких, чҰтких и простых сообщениях и объявлениях.
в ходе чтения:
- читать тексты, представляющие собой инструкции по выполнению задач невысокого уровня операционной сложности в рамках изучаемой тематики;
- работать с двуязычным словарем и другими справочниками, хорошо ориентироваться в них;
- обращаться к собственному опыту чтения, в том числе на родном языке;
- развивать языковую и смысловую догадку;
- развивать навыки самостоятельного чтения.
Критерии оценивания сформированности компетенций на достаточном уровне (А2):
Уровни оценивания: оптимальный, высокий, средний.
Содержание критериев уровней оценки:
- понимание общего содержания текста рекламных аудио текстов, объявлений по радио, TV, в аэропорту, на вокзале (ответы на вопросы общего характера, выполнение тестовых заданий множественного выбора).
Оптимальный уровень:
-понимание коммуникативных намерений партнера, авторов текстов на данном уровне;
-умение адекватно выразить собственные коммуникативные намерения на данном уровне;
-выбор формы и типа речи/коммуникации на данном уровне с адекватным типу речи логическим построением;
-достаточная полнота изложения коммуникативного намерения, с использованием реальных фактов, ссылок на авторитетное мнение;
Высокий уровень:
-общее понимание коммуникативных намерений партнера с использованием уточнений;
-умение адекватно выразить собственные коммуникативные намерения при достаточно корректном учете их соответствия социально-культурным нормам изучаемого языка;
- выбор формы и типа речи/ коммуникации с недостаточным адекватному типу речи логическим построением;
-недостаточная полнота изложения коммуникативного намерения при достаточно высокой степени доказательности с использованием отдельных фактов и ссылок;
Средний уровень:
-только приблизительное понимание коммуникативных намерений партнера;
-достаточно адекватное выражение собственных коммуникативных намерений с использованием ограниченного объема лексических единиц;
- выбор формы и типа речи не всегда соответствует коммуникативному замыслу;
-недостаточная полнота изложения коммуникативного намерения, использование отдельных фактов искажается вследствие интерференции;
Неспособность вступать в обсуждение на требуемом уровне. Речевое поведение коммуникативно и когнитивно недостаточно выраженное.

11.5. Базалық жеткілікті деңгей - (біліктіліктің жалпыеуропалық шкаласы бойынша В1 деңгейіне сәйкес):
Базалық жеткілікті деңгейде қалыптасатын біліктіліктер құрамы лингво-когнитивтік, әлеуметтік мәдени, когнитивтік және коммуникативтік біліктіліктер болып табылады.
Базалық жеткілікті деңгейде жиі қолданылатын сөйлеу формалары мен коммуникация түрлері : диалог-сұрастыру, ой бөлісу диалогы; диалог - әңгіме;
Ауызша және жазбаша коммуникация түрлері: сипаттама, хабарлама, ой-пікір, ой - пікір элементтері бар хабарлама, түсіндіру, анықтау, бағалау.
Жазбаша сөйлеу туындылары түрлері: жеке тұлғалық сипаттағы электронды хат, мәтін, хабарлама, мазмұндама, өмірбаян, түйіндеме.
Базалық жеткілікті деңгей дескрипторлары:
- тіл жүйесін және оны мәдениаралық-коммуникативтік әрекетте қолдану тәсілдерін білу;
- сөйлеу және коммуникация жүйесін меңгеру төмендегі коммуникативтік актілерді жүзеге асыруға дайындық пен қабілеттілік ретінде:
- оқып үйренген қызметтер мен тақырыптар шеңберінде баяндау, сендіру, дәлелді түрде ақпаратты жеткізу, өнер және мәдениет (театрлар, фильмдер, кітаптар, әуендер және т.б.) мәселелері бойынша өз көзқарасын білдіру;
- өзінің қабылдау тәжірибесі, бағалау жүйесі елегінен өткізу және талқылау арқылы оқу тақырыбы бойынша өз көзқарасын білдіру (әлеуметтік тұрмыстық, әлеуметтік мәдени салалар);
- әңгімені немесе пікірталасқа белсенді қатысу (нақты жағдаятта таныс тақырып төңірегінде өрбіген әңгімеге еш дайындықсыз қатысу, әңгіме барысын түсініп тыңдау және өзіне қаратылып, анық айтылған сөзді түсіну, қажет болған жағдайда, қайтадан сұрау, өзінің жеке эмоцияларын білдіру және оларға жауап беру (ашу, қайғы, қызығушылық, қызықпаушылық).
- Коммуникацияның ауызша және жазбаша формалары саласында:
- әңгімелесушіге мәлімет беру, ақпарат беру, қызығушылық білдіру, ақпарат сұрау, сұрастыру, кеңес беру, ұсыныс жасау, сендіру, сақтандыру, бағалау сөздерінің көмегімен сипаттау, мейірім білдіру және жақтырмау, қызығу және қызықпау, үміттену, жанын түсінушілікті білдіру қабілеті мен даярлығы.
- Диалог барысында: серіктестік назарын өзіне аударып, ұстай білу, қызығушылық білдіру, сөздік қоры жетпей қалғант кезде мағыналас сөздермен ауыстыру, ым-ишаралар,дене қимылдары арқылы шеше білу, қате айтқан кезде өзін өзі түзету, анық және баяу айта білу, қажет болған жағдайда, айтылғанды қайталау, жалғаулықтардың көмегімен сөздердің қарапайым топтарын тіркестіру арқылы фразалар құрастыру іскерлігі;
- Монолог барысында:
- өзінің жеке тәжірибесіне сүйене отырып, қарым-қатынастың әлеуметтік - тұрмыстық, әлеуметтік - мәдени және оқу-кәсіби салаларының базалық тақырыптары шеңберінде жағдаяттарды немесе оқиғаларды бірізді тұжырымдар түрінде сипаттау;
- кітаптың немесе фильмнің сюжетін баяндау және өз көзқарасын дәлелдей отырып, ол туралы өз пікірін білдіру;
- берілген тақырып бойынша алдын ала даярланған, күрделі емес баяндама жасау.
Жазбаша коммуникация барысында:
- қарапайым байланысқан мәтін жазу;
- немесе шынайы оқиғаларды сипаттау;
- қызықтыратын тақырыптарға қысқа оңай эссе жазу;
- күнделікті деректі ақпараттар мен қажетті әрекеттерді түсіндіре отырып, формасы мен мазмұны онша күрделі емес қысқа баяндамалар жазу;
Тыңдап түсіну барысында мыналардытүсіне алады:
- кәсіби өмір тақырыптарына қатысты қарапайым ақпараттық хабарламаларды ;
- анық нормативті айтылу жағдайында оқып үйренген тақырып бойынша әңгімені ;
- әңгімелесушінің айтып отырған сөзін;
- анық нормативті айтылу жағдайында жазылған радио және телебағдарлама ақпараттарын;
- радиодан берілген жаңалықтар жиынтығының негізгі тұстарын және таныс тақырыптағы таспада жазылған, баяу айтылатын қарапайым мәтіндерді түсіну;
- қызықтыратын тақырыптағы теледидар бағдарламаларының (сұхбат, қысқаша дәрістер, репортаждар) көп бөлігін түсіну;
Оқу барысында:
- мәтіндерді электронды және қағаз жазбалардан қарау және қажетті ақпаратты табу;
- күнделікті материалдардан (хат, брошюралар, қысқа ресми құжаттар) қажетті ақпаратты табу және түсіну;
- егжей-тегжейлі нақтылаусыз мәтін тақырыбы бойынша ой-пікір білдіру;
- таныс тақырыптағы қарапайым газет мақаласының негізгі қағидаларын анықтау;
- қызықтыратын тақырыптағы деректі ақпараты бар қарапайым мәтіндерді оқып түсіну;
- күрделі емес тілмен баяндалған техникалық ережелерді түсіну (қауіпсіздік ережелері);
- буклеттерден, каталогтардан, аңдатпалардан, мәзірлерден, кестелерден қажетті ақпаратты іздеп табу және оларды қолдана білу немесе мәлімет алу.
Базалық жеткілікті деңгейде (В1) біліктіліктердің қалыптасуын бағалау өлшемдері:
1) Коммуникативтік ойды жүзеге асыру;
2) Логика-құрылымдық тұтастық;
3) Сөйлеудің пәндік мазмұнын игеру;
4) Тіл иелерінің лингвомәдени нормаларына сәйкестік;
5) Сөйлеудің лингвистикалық дұрыстығы; метатілді білу.
Бағалау деңгейлері: үйлесімді, жоғары, орташа, төмен.
Баға деңгейлері өлшемдерінің мазмұны:
Үйлесімді деңгей:
- берілген деңгейде мәтін авторларының, серіктестің коммуникативтік ниетін толық түсіну;
- оқып жатқан тілдің әлеуметтік мәдени нормаларына сәйкестігін ескере отырып, тілдік құралдарды дұрыс таңдау және оларды орынды қолдану арқылы өзінің коммуникативтік ниетін барабар түрде жеткізу қабілеті;
- логикалық құрылымды коммуникативтік ниетке сәйкес сөйлеу түрімен бірге коммуникация/сөйлеу формасы мен түрін таңдау;
- коммуникативтік ниеттің максималды жеткілікті деңгейде толық баяндалуы, беделді көзқарастарға сүйене отырып шынайы деректерді, сілтемелерді берілген деңгей үшін жеткілікті дәрежеде қолдану және т.б., сөз әрекеті коммуникативтік және когнитивтік тұрғыдан дәйектелген;
- коммуникативтік актіні құрудың стратегиясы мен тактикасын сауатты меңгеру;
- сөйлеуде тілдік құралдарды сауатты қолдану, 75% қатесіз сөйлеу барысында жіберген қателерді өз бетінше уақтылы түзету қабілеті; сөзді дұрыс екпінмен айту, деңгейдің сөйлеу тақырыбы шеңберіндегі лексикалық бай сөздік қоры және грамматикалық сауаттылық;
Жоғары деңгей:
- анықтау үшін қарсы сұрақтарды қоя отырып, серіктестің коммуникативтік ниеттерін жеткілікті толық түсінбеу;
- оқып жатқан тілдің әлеуметтік мәдени нормаларына жеткілікті деңгейде сәйкестігін ескергеннің өзінде, тілдік құралдарды дұрыс таңдау және оларды кей жағдайда орынсыз қолдану арқылы өзінің коммуникативтік ниеттерін бейімді түрде жеткізу қабілеті;
- коммуникативтік ниетке сәйкес келетін логикалық құрылымды сөйлеу түрлерін коммуникацияның/сөйлеу формасы мен түріне жеткіліксіз таңдау;
- берілген деңгей үшін жекелеген фактілерді, көзқарастарға сілтемелерді жеткілікті дәрежеде қолданғанымен, коммуникативтік ниеттің максималды жеткілісіз деңгейде толық емес баяндалуы;
- коммуникативтік актіні құрудың стратегиясы мен тактикасын дұрыс меңгеру;
- сөйлеуде тілдік құралдарды сауатты қолдану, 50% қатесіз айтылымдар барысында жіберген қателерді өз бетінше уақытылы түзету қабілеті; сөзді дұрыс екпінмен айту, деңгейдің сөйлеу тақырыбы шеңберіндегі лексикалық бай сөздік қоры және грамматикалық сауаттылық;
Орташа деңгей:
- анықтау үшін қарсы сұрақтарды үнемі қолдана отырып, серіктестің коммуникативтік ниеттерін тек жалпы түрде ғана түсіну;
- қарапайым құрылымдарды және лексикалық бірліктердің айтарлықтай шектеулі мөлшерін қолдану арқылы өзінің коммуникативтік ниеттерін жеткілікті дәрежеде үйлесімді жеткізу;
- сөйлеу формасы мен түрі коммуникативтік ойға үнемі сәйкес келе бермейді;
- коммуникативтік ниетті білдіруде жекелеген деректерді қолдана отырып, жоғары дәрежедегі дәлелдерді толық емес баяндау;
- коммуникативтік актіні құрудың стратегиясы мен тактикасын жеткіліксіз дәрежеде меңгеру;
- 25 % қатесіз сөйлеу барысында жеткіліксіз дәрежедегі тілдік құралдарды сауатты қолдану; сөз екпіні және сөйлеудің лексика-грамматикалық құралдарының жеткіліксіздігі;
Төмен деңгей:
Талап етілетін деңгейде пікірталасқа қатысуға қабілетсіздік. Сөйлеу әрекеті коммуникативтік және когнитивтік тұрғыдан жеткіліксіз.

11.5. Уровень базовой достаточности – (соответствие уровню В1 по общеевропейской шкале компетенций):
Формируемым составом компетенций на этапе формирования уровня базовой достаточности являются: лингво-культурологическая, социо-культурологическая, когнитивная, коммуникативная компетенции.
Моделируемыми формами речи и типами речи коммуникаций на этапе формирования уровня базовой достаточности являются: диалог – расспрос; диалог-обмен мнениями; диалог-беседа.
Типы устной и письменной коммуникации: описание, повествование, рассуждение, сообщение с элементами рассуждения, объяснение, определение, оценка.
Типы письменных речевых произведений: электронное письмо личного характера, текст, сообщение, изложение, автобиография, CV.
Дескрипторами уровня базовой достаточности являются:
- овладение системой языка и способами ее использования в межкультурно-коммуникативной деятельности;
- овладение системой речи и коммуникацией как готовности и способности осуществлять следующие коммуникативные акты:
- излагать, убеждать, доказательно сообщать информацию в рамках изученных функций и тем, выражать свою точку зрения по проблемам искусства и культуры (театры, фильмы, книги, музыка);
- высказывать свою точку зрения по учебной теме с обсуждением и преломлением через собственный опыт восприятия, систему оценок (социально-бытовая, социально-культурная сферы);
- поддерживать беседу или обсуждение (принимать участие, без подготовки, в беседе на знакомую тему в конкретной ситуации, следить за ходом разговора и понимать четко произносимую обращенную к нему речь, при необходимости переспросить, выражать собственные эмоции и реагировать на них (досада, грусть, заинтересованность, безразличие).
- в области устной и письменных форм коммуникаций:
- готовность и способность передавать сведения, информировать собеседника; интересоваться, запрашивать информацию, опрашивать, расспрашивать; советовать, рекомендовать; убеждать, предостерегать; характеризовать с помощью оценочных суждений; выражать симпатию-антипатию, интерес-безразличие, надежду, сочувствие.
- в ходе диалога умение удерживать внимание партнера; проявлять заинтересованность; решать проблему нехватки слов за счет их приблизительной замены, жестов, мимики; осуществлять самоисправление в случае оговорок; говорить четко и медленно и, при необходимости, повторять сказанное; составлять фразы, соединяя простые группы слов с помощью союзов;
- в монологической речи:
- описывать ситуации или события в форме ряда последовательных утверждений в рамках базовых тем социально-бытовой, социально-культурной и учебно-профессиональной сфер общения с преломлением через собственный опыт восприятия;
- пересказывать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него с аргументацией своей точки зрения;
- сделать несложный заранее подготовленный доклад по заданной тематике
В ходе письменной коммуникации:
- писать простые связные тексты;
- описывать знакомые предметы/объекты или реальные события в рамках тем и субтем;
- писать короткие несложные эссе на интересующие темы;
- писать краткие доклады, несложные по форме и содержанию с фактической информацией повседневного характера и объяснением необходимых действий;
В ходе аудирования умения понимать:
- простые информационные сообщения на тему из профессиональной жизни;
- беседу по изученной тематике при условии четкого нормативного произношения; следить за обращенной речью собеседника;
- информацию по радио и телепрограмму в записи с четким нормативным произношением;
- основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи замедленного темпа;
- большую часть телевизионных программ по интересующей тематике (интервью, короткие лекции, репортажи);
В ходе чтения умения:
- просматривать текст на электронных и бумагоносителях и находить нужную информацию;
- находить и понимать необходимую информацию в повседневном материале (письма, брошюры, короткие официальные документы);
- устанавливать логику рассуждений по теме текста без подробностей;
- выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему;
- читать и понимать простые тексты с фактической информацией на интересующую тему;
- понимать технические правила в изложении несложным языком (правила безопасности);
- читать и извлекать необходимую информацию из буклетов, каталогов, проспектов, меню, расписаний и принимать ее к действию или сведению.
Критерии оценивания сформированности компетенций на уровне базовой достаточности (В1):
1. Реализация коммуникативного замысла;
2. Логико-структурная целостность
3. Владение предметным содержанием речи.
4. Соответствие лингвокультурным нормам носителей языка
5. Лингвистическая корректность речи; владение метаязыком.
Уровни оценивания: оптимальный, высокий, средний, низкий.
Содержание критериев уровней оценки:
Оптимальный уровень:
-полное понимание коммуникативных намерений партнера, авторов текстов на данном уровне;
-способность адекватно выразить собственные коммуникативные намерения с правильным отбором и уместным использованием соответствующих языковых средств с учетом их соответствия социально-культурным нормам изучаемого языка;
-выбор соответствующей коммуникативному намерению формы и типа речи/ коммуникации с адекватным типу речи логическим построением;
-максимально достаточная полнота изложения коммуникативного намерения, доказательность с достаточным для данного уровня использованием реальных фактов, ссылок на авторитетное мнение и др.; речевое поведение коммуникативно и когнитивно оправдано;
-корректное владение стратегией и тактикой построения коммуникативного акта;
- корректное использование в речи языковых средств, способность своевременного и самостоятельного исправления допускаемых ошибок при 75% безошибочных высказываний; правильное интонационное оформление речи, лексическая достаточность в рамках речевой тематики уровня и грамматическая корректность.
Высокий уровень:
-недостаточно полное понимание коммуникативных намерений партнера с использованием контрвопросов для уточнения;
-способность адекватно выразить собственные коммуникативные намерения с отбором и не всегда уместным использованием соответствующих языковых средств при достаточно корректном учете их соответствия социально-культурным нормам изучаемого языка;
- выбор соответствующей коммуникативному намерению формы и типа речи/коммуникации с недостаточным адекватному типу речи логическим построением;
-недостаточная полнота изложения коммуникативного намерения при достаточно высокой степени доказательности с использованием отдельных фактов и ссылок;
-правильное владение стратегией и тактикой построения коммуникативного акта;
- корректное использование в речи языковых средств, способность своевременного и самостоятельного исправления допускаемых ошибок при 50% безошибочных высказываний; правильное интонационное оформление речи, лексическая достаточность в рамках речевой тематики уровня и грамматическая корректность.
Средний уровень:
-только общее понимание коммуникативных намерений партнера с постоянным использованием контр-вопросов для уточнения;
-достаточно адекватное выражение собственных коммуникативных намерений с использованием простейших структур и достаточно ограниченного объема лексических единиц;
- выбор формы и типа речи не всегда соответствует коммуникативному замыслу;
-недостаточная полнота изложения коммуникативного намерения при достаточно не высокой степени доказательности с использованием отдельных фактов;
-недостаточно корректное владение стратегией и тактикой построения коммуникативного акта;
-недостаточно корректное использование в речи языковых средств при 25% безошибочных высказываний; не достаточно правильное интонационное, лексико-грамматическое оформление речи.
Низкий уровень:
Неспособность вступать в обсуждение на требуемом уровне. Речевое поведение коммуникативно и когнитивно недостаточно выраженное.

11.6. Базалық стандарттық деңгей - біліктіліктің жалпы еуропалық шкаласы бойынша В2 деңгейіне сәйкес:
Базалық стандарттық деңгейде қалыптастырылатын біліктіліктер құрамы лингво-когнитивтік, әлеуметтік-мәдени, когнитивтік және коммуникативтік біліктіліктер болып табылады.
Базалық стандарттық деңгейде үлгілендірілетін сөйлеу формалары мен коммуникация сөйлеуі түрлері : әңгіме, сұхбат, пікірталас болып табылады.
Ауызша және жазбаша коммуникация түрлері: сипаттама, хабарлама, ой-пікір, хабарлама.
Сөйлеу айтылымдарының түрлері: түсіндірме, анықтама, бағалау, қысқаша мазмұндама, интерпретация, комментарий.
Жазбаша сөз туындыларының түрлері: түйіндеме, телефакс, ресми хат, баяндама тезисі, эссе.
Базалық стандарттық деңгей дескрипторлары төмендегілер болып табылады:
- тіл жүйесін және оны мәдениетаралық-коммуникативтік әрекетте қолдану тәсілдерін білу;
- сөйлеу және коммуникация жүйесін меңгеру төмендегі коммуникативтік актілерді жүзеге асыруға дайындық пен қабілеттілік ретінде:
- әр алуан тақырыптарға: жалпы, оқу-кәсіби, сонымен қатар бос уақытқа қатысты тақырыптарға мүдірмей әңгіме жүргізу;
- еш дайындықсыз, грамматикалық қателер жасамай, сөйлеу стилдеріне шектеусіз қарым-қатынас жасау;
- диалогты айтарлықтай жылдам және дайындықсыз жүргізу;
- қандай да бір іске өзінің қызығушылығын атап айту, қажетті дәлелдердің көмегімен өзінің к?зқарасын түсіндіру және нақтылау;
- әңгімеге эмоциялық сипат беру.
- коммуникацияның ауызша және жазбаша формалары саласында студенттер төмендегі дайындық пен қабілеттіліктерді көрсетеді:
- оқып үйреніп жатқан салалар мен сөйлеу тақырыптары шеңберінде естіген және оқыған хабарламаны қабылдау және түсіну;
- айқындау, дәлірек анықтау;
- әңгімелесушінің айтқанын толықтыру;
- пікірталас тудыратын тезисті, ұсынысты алға тарту;
- түсіндіру, хабарлы екендікті білдіру;
- әрекетке ұйтқы болу және серіктеске мақтау айту;
- көмек көрсетуді ұсыну және оған жауап беру;
- серіктестің араласуына рұқсат беру;
- түзету, ескерту, нұсқау айту;
- сөйлеушінің сөзін бөлу;
қарсы қойылған сұрақтарға жауап беру;
- бірге ойлауға (индивидуалды әрекетке) түрткі болу;
- өз пікірін дәлелдеу; әр түрлі көзқарасқа қарсы тұру; қорытынды жасау;
- көңіл ортақтығын, өкінішті, қанағаттануды/қанағаттанбауды білдіру;
- қуанышты, көңілі қалуды білдіру;
- күдігін, өкпесін, ашуын білдіру;
- қорқыныш, шошу, мазалану;
- өзінің тұжырымының қате екендігін мойындау;
- қарым-қатынастың бейтарап, ресми, бейресми стилдерін сақтай отырып, әңгіме бастау және оны ары қарай жалғастыру;
- әңгімеге араласу және оны әрі қарай дамыту;
- түсінбегендігін білдіру, айтылғанды қайталап айтуын сұрау; әңгіме тақырыбын өзгерту; әңгімелесуді аяқтау;
- өзін қызықтыратын мәселелерге кең көлемде анық сипаттама беру;
- өз көзқарасын жеткілікті дәрежеде анық, толық қосымша тұжырымдармен және мысалдармен дамыту және нақтылау;
- ұсынылып отырған ұстанымның жағымды және жағымсыз тұстарын атап көрсете отырып, өзекті мәселе бойынша өз көзқарасын түсіндіру;
- ең жалпы сұрақтар бойынша дайындықсыз, анық нақты хабарламалар жасау;
- маңызды тұстарын атап көрсетіп, белгілі бір көзқарасты қолдайтын және қолдамайтын дәлелдерді келтіріп, әр түрлі варианттардың жағымды және жағымсыз жақтарын баяндай отырып, анық, қисынды құрылған баяндама жасау.
- рәсімдеудің нормативтік талаптарын сақтай отырып, коммуникативтік ниетті жеткізу (ресми хат, эссе);
оқығанның, тыңдағанның және көргеннің (мәтіннің, суреттің және видеофильмнің) фактілерін, оқиғаларын жүйелі түрде жазбаша баяндау, сонымен қатар әрекет етуші адамдардың іс-әрекеттеріне, суреттелген фактілергі және оқиғаларға қатысты өз көзқарасын білдіру;
- белгілі көзқарасты қолдайтын және қолдамайтын дәлелдер келтіре отырып және шешім варианттарының жағымды және жағымсыз жақтарын түсіндіре отырып, қандай да бір ұстанымды дамыту үшін эссе немесе баяндама жазу;
айналада айтылып жатқандардың басым б?лігін түсіну және пікірталасқа қатысу;
- дәрістердің, әңгімелердің, баяндамалардың және де білім және кәсіби әрекеттерге қатысты тақырыптық және лингвистикалық тұрғыда айтарлықтай дәрежеде күрделі сөйлеген сөздердің басқа да түрлерінің негізгі қағидаларын түсіну;
- бір қалыпты жылдамдықпен айтылған, нақты тақырыптарға қатысты хабарландырулар мен хабарламаларды түсіну;
- таспада жазылған, кедергілері бар шетел тіліндегі ақпаратты түсіну;
- магнитофонға жазылған сөйлеген сөзді түсіну;
- сөйлеушінің, көзқарасын, оның бір нәрсеге қатынасын анықтау және сөйлеген сөзінде бар ақпаратты анықтап табу;
- радиодан немесе таспадан дыбысталған документалды радиобағдарламаларды және басқа материалдарды түсіну;
- теледидар жаңалықтарын және ағымдағы оқиғалар туралы бағдарламаларды түсіну;
- документалды фильмдердің және басқалардың мазмүнын түсіну;
маңызды тұстарын анықтай отырып, айтарлықтай күрделі мәтінді тез қарап шығу;
- мақаланың мазмұнын жылдам түсіну және бағдарламалық тақырыптарға қатысты жаңалықтардың, мақалалардың немесе хабарламалардың өзектілігін анықтау;
- қажетті анықтамалық материалдарды қолданып, мәтіндерді өз бетінше оқып түсіну (сирек кездесетін идиомалық тіркестер қиындық туғызуы мүмкін);
- газет және журнал мақалаларындағы ең маңызды фактілер мен оқиғаларды анықтап көрсету;
- негізгі идеяны, ойды анықтап көрсету;
- мәтіннің мазмұнын максималды дәл және нақты түсіну;
- таныс емес сөздердің мағынасын контекст және сөздің құрылымы бойынша анықтау (контекстуалды және тілдік болжап табу);
- мәтіннен семантиканың ұлттық мәдени компоненттері бар реалийлер мен сөздерді табу;
- мәдени маңызды ақпаратты іріктеу;
- алынған ақпаратқа сын көзбен қарау, деректер мен оқиғаларды бағалау;
- болып жатқан оқиғаларға, кейіпкерлердің әрекеттеріне өзінің көзқарасын білдіру;
- қажетті ақпаратты іздеу мақсатында шағын мәтіндерге көз жүгіртіп шығу;
- прагматикалық сипаттағы материалдан (жарнама, аңдатпалар, бағдарламалар, анықтамалық үндеухаттар, кітапшалар) қажетті ақпаратты тауып алу;
- қызықтыратын мәселелерге қатысты хат-хабарларды оқу және еш қиындықсыз негізгі ойды түсіну.
Базалық стандартты деңгейде біліктіліктердің қалыптасуын бағалау өлшемдері:

11.6. Уровень базовой стандартности – соответствие уровню В2 общеевропейской шкалы компетенций:
Формируемым составом компетенций на этапе формирования уровня базовой стандартности являются: лингво-культурологическая, социо- культурологическая, когнитивная, коммуникативная компетенции.
Моделируемыми формами речи и типы речи коммуникаций на этапе формирования уровня базовой достаточности являются: беседа, интервью, дискуссия.
Типы устной и письменной коммуникации: описание, повествование, рассуждение, сообщение, рассуждение.
Типы речевых высказываний: объяснение, определение, оценка, резюме, интерпретация, комментарий.
Типы письменных речевых произведений: CV, телефакс, официальное письмо, тезисы доклада, эссе.
Дескрипторами уровня базовой стандартности являются:
-овладение системой языка и способами ее использования в межкультурно-коммуникативной деятельности;
-система речи и коммуникации как:
- готовность и способность осуществлять следующие коммуникативные
акты:
-бегло вести разговор на разнообразные темы: общие, учебно-
профессиональные, а также касающиеся свободного времени;
-общаться без подготовки, не допуская грамматических ошибок, без видимых ограничений стилей речи;
-вести диалог довольно бегло и без подготовки;
-подчеркнуть личную заинтересованность в каком-либо деле, объяснить и подкрепить свою точку зрения при помощи необходимых доводов;
-передать в беседе оттенки эмоций.
-в области устных и письменных форм коммуникации студенты демонстрируют готовность и способность:
-воспринимать и понимать сообщения на слух и при чтении в рамках изучаемых сфер и речевой тематики,
-выяснять, уточнять;
-дополнять высказывание собеседника;
-выдвигать спорный тезис, предположение;
-разъяснять; выражать осведомленность.
-побуждать к действию и поощрять партнера;
-предлагать помощь и отвечать на не?;
-разрешать вмешательство партнера;
-поправлять, делать замечание, указание;
-прерывать собеседника;
-отвечать контрвопросом;
-побуждать к соразмышлению (к индивидуальной деятельности).
-аргументировать свое мнение; противопоставлять различные точки зрения; подводить итоги;
-выражать: сочувствие, сожаление; удовлетворение\ неудовлетворение;
-радость, огорчение;
-сомнение, разочарование, досаду;
-растерянность, боязнь, страх, беспокойство;
-признание ошибочности собственного утверждения.
-обращаться и вести беседу, соблюдая нейтральный, официальный, неофициальный стили общения:
-вступать в разговор; поддерживать его;
-выразить непонимание, попросить повторить сказанное, поменять тему беседы;
-завершить общение;
-давать достаточно развернутые описания по широкому кругу интересующих их вопросов;
-развивать и подкреплять свою точку зрения достаточно развернутыми дополнительными утверждениями и примерами;
-пояснять свою точку зрения по актуальному вопросу, указывая на плюсы и минусы выдвигаемого положения;
-делать довольно четкие сообщения по самым общим вопросам почти без подготовки;
-сделать ясный, логично построенный доклад, выделяя важные моменты, приводя доводы за и против какой-то определенной точки зрения, рассказывая о плюсах и минусах различных вариантов.
-передавать коммуникативные намерения с соблюдением нормативных требований оформления (официальное письмо, эссе и др.);
-последовательно излагать в письменной форме факты, события прочитанного, прослушанного и просмотренного (текста, картины и видеофильма), а также выражать сво? отношение к поступкам действующих лиц, к описываемым фактам и событиям;
-написать эссе или доклад в развитие какой-либо позиции, приводя доводы за и против определенной точки зрения и поясняя плюсы и минусы вариантов решения;
-уловить большую часть того, что говорится вокруг и участвовать в обсуждении;
-понять основные положения лекций, бесед, докладов и других видов тематически и лингвистически достаточно сложных выступлений, касающихся образовательной и профессиональной деятельности;
-понять объявления и сообщения на конкретные темы, если они произносятся с нормальной скоростью;
-понять информацию на языке в записи с помехами;
-понять записанные на магнитофон выступления,
-определить точку зрения говорящего, его отношение к чему-либо и выявить содержащуюся в выступлении информацию;
-понять документальные радиопередачи и другие материалы, звучащие по радио или в записи;
-понять телевизионные программы новостей и программы о текущих событиях;
-понять содержание документальных фильмов и др.
-быстро просмотреть достаточно сложный текст, выделяя при этом важные детали;
-быстро уловить содержание статьи и определить актуальность новости, статьи или сообщения по программному кругу тем;
-читать самостоятельно и понимать тексты, избирательно используя необходимые справочные материалы (затруднения могут вызвать редкие идиоматические выражения);
-выделять наиболее важные факты и события из газетных и журнальных статей;
-выделять основную мысль, идею;
-максимально точно и адекватно понимать содержание текста;
-определять значение незнакомых слов по контексту и структуре слова (контекстуальная и языковая догадка);
-находить в тексте реалии и слова с национально-культурным компонентом семантики;
-отбирать культурологически значимую информацию;
-критически осмысливать полученную информацию, оценить факты и события;
-выразить свое отношение к происходящим событиям, к действиям персонажей;
-просмотреть тексты малых форм в поисках нужной информации;
-извлекать нужную информацию из материала прагматического характера (реклама, проспекты, программы, справочные листовки, брошюры);
-читать корреспонденцию по интересующим вопросам и без труда улавливать основной смысл.
Критерии оценивания сформированности компетенций на уровне базовой стандартности:

1. Кунанбаева С.С, Кармысова М.К. и др. Концепция развития иноязычного образования Республики Казахстан. Алматы, 2010.
2. Кунанбаева C.C. Теория и практика современного иноязычного образования. Алматы, 2010.
3. McMillan Dictionary of Contemporary English. - McMillan, 2010.
4.R. Harrison, S. Philpot, L. Curnick. New Headway Academic Skills. Reading, Writing, and Study Skills. Oxford University Press. - 2009.
5. Arline Burgmeier, Lawrence J. Zwier, Bruce Rubin, Kent Richmond. Inside Reading. The Academic Word List in Context. Pre-Intermediate to Advanced. Oxford. - 2009.
6. Murphy Raymond. Essential Grammar in Use. Intermediate. Cambridge University Press. – 2010.
7. British National Corpus: http:// www. natcorp. ox. ac. uk
8. The Corpus of Contemporary American English (COCA): http:// www. ame rica ncor pus. org
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 603 бұйрығына
4-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Қазақ тілі" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 04.05.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Қазақ тілі" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқытудың мақсатын, міндеттерін, құрылымын, мазмұнын, әдістерін және нәтижелерін айқындайды.
2. "Қазақ тілі" жалпы білім беру пәні бағдарламасы тіл үйренудің жаңа форматына және әлеуметтік-мәдени білімді қалыптастыруға, студенттің коммуникативтік құзыреттілігін жетілдіруге, жеке әлеуетін дамытуға бағытталған.
3. Жоғары білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес бұл бағдарлама бойынша оқу ұзақтығы 300 академиялық сағатты (10 академиялық кредитті) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты, міндеті және күтілетін нәтижелері
4. Бағдарламаның мақсаты – Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) тілдерді оқытудың халықаралық стандартына сай қазақ тілі пәнін оқыту, қазақ тілінің мемлекеттік тіл ретінде маңыздылығы мен құндылығын арттыру, болашақ маман иесінің қазақ тілін қоғамдық өмірдің ғылыми, әлеуметтік-мәдени, саяси салаларында қарым-қатынас құралы ретінде қолдана алу құзіреттілігін қалыптастыру.

1. Кунанбаева С.С, Кармысова М.К. и др. Концепция развития иноязычного образования Республики Казахстан. Алматы, 2010.
2. Кунанбаева C.C. Теория и практика современного иноязычного образования. Алматы, 2010.
3. McMillan Dictionary of Contemporary English. - McMillan, 2010.
4. R. Harrison, S. Philpot, L. Curnick. New Headway Academic Skills. Reading, Writing, and Study Skills. Oxford University Press. - 2009.
5. Arline Burgmeier, Lawrence J. Zwier, Bruce Rubin, Kent Richmond. Inside Reading. The Academic Word List in Context. Pre-Intermediate to Advanced. Oxford. - 2009.
6. Murphy Raymond. Essential Grammar in Use. Intermediate. Cambridge University Press. – 2010.
7. British National Corpus: http://www.natcorp.ox.ac.uk
8. The Corpus of Contemporary American English (COCA): http://www.americancorpus.org
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 603
Типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Казахский язык" для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 04.05.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Казахский язык" для организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – программа) разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяет цель, задачи, структуру, содержание, методы и результаты обучения.
2. Настоящая программа по общеобразовательной дисциплине "Казахский язык" направлена на новый формат изучения языка и на формирование социально-культурных знаний, совершенствование коммуникативной компетентности студента, развитие личностного потенциала.
3. Продолжительность обучения по настоящей программе, в соответствии со структурой образовательной программы высшего образования, составляет 300 академических часов (10 академических кредитов).
Глава 2. Цель, задачи и ожидаемые результаты программы
4. Цель программы – обучение казахскому языку в организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ОВПО) в соответствии с международными стандартами обучения языкам, повышение значимости казахского языка как государственного, формирование компетенции по использованию казахского языка будущим специалистом как средства коммуникации в научной, социально-культурной, политической, профессиональной сферах общественной жизни.

5. Бағдарлама төмендегідей міндеттерді қояды:
1) студенттің қазақ тілі бойынша қалыптасқан тілдік дағдыларын дамыту, әрі қарай жетілдіру;
2) қазақ тілінің әртүрлі функционалдық стильдердегі стилистикалық мүмкіндіктерінің алуан түрлілігін, әртүрлі коммуникативтік жағдайларда тиімді қарым-қатынас жасау тәсілдерін ашу;
3) морфология, синтаксис, сөз қолдану деңгейінде қазақ тілінің нормалары туралы жалпы түсінік беру, қазіргі сөйлеу жағдайының өзіндік ерекшелігін көрсету;
4) студенттердің белсенді сөздік қорын кеңейту, және қолдану белсенділігін арттыру, қазақ лексикасының, фразеологиясының байлығын көрсету, тіл мен мәдениеттің өзара іс-қимылын көрсететін түрлі сөздіктер мен анықтамалықтармен таныстыру;
5) тілдік құбылыстар мен фактілерді олардың әртүрлі түсіндірмелерін ескере отырып тану, талдау, салыстыру, жіктеу қабілетін дамыту; қажет болған жағдайда тілдік құбылыстарға түсініктеме беру; тілдік құбылыстар мен фактілерді нормативтілік, қарым-қатынас саласы мен жағдайына сәйкестік тұрғысынан бағалау;
6) алған білімдері мен дағдыларын өзінің сөйлеу практикасында, оның ішінде кәсіби бағдарланған қарым-қатынас саласында қолдануға үйрету; қарым-қатынастың әртүрлі салалары мен жағдайларында тілдің нормативтік және мақсатқа сай қолданылуын жетілдіру.
6. Бағдарламаны меңгеру қорытындысы бойынша білім алушы келесі оқу нәтижелеріне ие болады:
1) қолданыста жиі кездесетін грамматика бірліктерін қолданып, тұрмыстық, оқу, әлеуметтік, мәдени, кәсіби салаларда әртүрлі сөйлеу жағдаяттарына еркін араласып, сұхбатқа қатысып, қолдауға, қажетті ақпараттарды сұрап алуға;
2) тілдің, мәдениеттің, қарым-қатынас саласы ерекшеліктеріне сәйкес жеке тұлғалық, әлеуметтік және кәсіби қарым-қатынас жағдайларында құзыреттілік танытуға; пікірталастарда мәдени, әлеуметтік маңызы бар мәселелерді талқылауға, өз көзқарасын білдіруге, оны дәлелді түрде қорғауға, әңгімелесушілердің пікірін сыни бағалауға;
3) әртүрлі жанрдағы мәтін түрлерін оқып, түсініп, негізгі және көмекші ақпараттарды ажыратуға, мәтіндердегі мағыналық бөліктерді талдап, саралауға, негізгі ойды тұжырымдауға, тұтас мәтіннің және оның жеке құрылымдық элементтерінің қорытынды бөлімдерін сипаттауға;
4) қазақ тілінде әртүрлі мақсаттағы хат-хабарлар жазуға, мақала, аннотация, тезис жазуға, өз қызығушылығына қарай мақала түрлерін, эссе түрлерін жазуға;
5) қарым-қатынас жағдайына сәйкес ақпарат сұрауға және хабарлауға, қатысушылардың іс-әрекеттеріне баға беруге, таным мен қарым-қатынас жағдайында әңгімелескен адамға әсер ету құралы ретінде ақпаратты пайдалануға;

5. Программа направлена на решение следующих задач:
1) развитие и дальнейшее совершенствование языковых навыков, обучающихся казахскому языку;
2) раскрыть многообразие стилистических возможностей казахского языка в разных функциональных стилях, приемы эффективного общения в разных коммуникативных ситуациях;
3) дать общее представление о нормах казахского языка на уровне произношения, морфологии, синтаксиса, словоупотребления, показать своеобразие современной речевой ситуации;
4) расширить активный словарный запас студентов, продемонстрировать богатство казахской лексики, фразеологии, познакомить с различными словарями и справочниками, отражающими взаимодействие языка и культуры;
5) развить способность опознавать, анализировать, сопоставлять, классифицировать языковые явления и факты с учетом их различных интерпретаций, оценивать языковые явления и факты с точки зрения правил использования языка, соответствия сфере и ситуации общения;
6) научить применять полученные знания и умения в собственной речевой практике, целесообразное использование языка в различных сферах и ситуациях общения.
6. По итогам освоения программы обучающийся обладает следующими результатами обучения:
1) свободно поддерживать беседу, запрашивать необходимую информацию в различных речевых ситуациях в бытовой, учебной, социальной, культурной, профессиональной сферах с использованием необходимых лексических и грамматических единиц;
2) проявлять компетентность в условиях личностной, социальной и профессиональной коммуникации в соответствии с особенностями языка, культуры, ситуации общения; обсуждать в дискуссиях этические, культурные, социально значимые вопросы, выражать свою точку зрения, аргументированно защищать ее, критически оценивать мнение собеседников;
3) читать и понимать тексты разных жанров, различать основную и дополнительную информацию, анализировать и дифференцировать смысловые части текстов, формулировать их основную мысль, резюмировать информацию целостного текста и его отдельных структурных элементов;
4) писать корреспонденцию различного назначения, статьи, аннотации, тезисы, эссе на казахском языке на основе собственных коммуникативных потребностей;
5) уметь запрашивать и сообщать информацию в соответствии с ситуацией общения, оценивать действия участников речевого общения, использовать информацию для воздействия на собеседника;

10. Сатбекова А.А. Қазақ тілін оқыту әдістемесі және жобалау технологиясы. Оқу құралы. – Алматы, 2013. – 210 б.
11. Салқынбай А.Б., Егізбаева Н.Ж. Қазақ тілі. Қарапайым деңгей: оқу құралы. – Алматы: Қазақ университеті, 2017.
12. Салқынбай А.Б., Егізбаева Н.Ж. Қазақ тілі. Базалық деңгей: оқу құралы. – Алматы: Қазақ университеті, 2017.
13. Салқынбай А.Б., Егізбаева Н.Ж. Қазақ тілі. Орта деңгей:оқу құралы. – Алматы: Қазақ университеті, 2017.
14. Шаһарман Г.П. "Қазақ тілі" пәнінен өзге тілді студенттерге арналған грамматикалық кестелер албомы. Алматы, 2019.
15. Шаһарман Г.П. Қазақ тілі. Оқу құралы (Экономика мамандықтарына арналған) – Алматы, 2016 ж.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 603 бұйрығына
5-қосымша
Жоғарғы және (немесе) жоғарғы оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" жалпы білім беру пәнінің типтік оқу жоспары
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 19.04.2023 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" жалпы білім беру пәнінің типтік оқу жоспары (ары қарай-бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және пәннің мақсатын, міндетін, құрылымын, мазмұнын, оқыту әдістемесін және білім нәтижесін бағалауды анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.07.2023 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" (бұдан әрі - пән) жалпы білім беретін пәннің жаңартылған мазмұнын зерттеуге бағытталған, сандық глобализация дәуірінде заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі мен маңыздылығын сыни түрде түсіну қабілетін қалыптастыру, жаңа "сандық" ойлау, әртүрлі қызметтік салада заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша білімдері мен дағдыларын қалыптастыру.
3. Осы бағдарлама бойынша оқу ұзақтығы жоғары оқу орнының білім беру бағдарламасына сәйкес 150 академиялық сағат (5 кредит) құрайды.
2 бөлім. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті

10. Сатбекова А.А. Қазақ тілін оқыту әдістемесі және жобалау технологиясы. Оқу құралы. – Алматы, 2013. – 210 б.
11. Салқынбай А.Б., Егізбаева Н.Ж. Қазақ тілі. Қарапайым деңгей: оқу құралы. – Алматы: Қазақ университеті, 2017.
12. Салқынбай А.Б., Егізбаева Н.Ж. Қазақ тілі. Базалық деңгей: оқу құралы. – Алматы: Қазақ университеті, 2017.
13. Салқынбай А.Б., Егізбаева Н.Ж. Қазақ тілі. Орта деңгей: оқу құралы. – Алматы: Қазақ университеті, 2017
14. Шаһарман Г.П. "Қазақ тілі" пәнінен өзге тілді студенттерге арналған грамматикалық кестелер албомы. Алматы, 2019.
15. Шаһарман Г.П. Қазақ тілі. Оқу құралы (Экономика мамандықтарына арналған) – Алматы, 2016 ж.
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 603
Типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Информационно-коммуникационные технологии" для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 19.04.2023 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Информационно-коммуникационные технологии" для организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – программа) разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяет цель, задачи, структуру, содержание, методы обучения и критерии оценивания результатов обучения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.07.2023 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Программа направлена на изучение обновленного содержания общеобразовательной дисциплины "Информационно-коммуникационные технологии" (далее – дисциплина), формирование способности критического понимания роли и значения современных информационно-коммуникационных технологий в эпоху цифровой глобализации, формирование нового "цифрового" мышления, приобретение знаний и навыков использования современных информационно-коммуникационных технологий в различных видах деятельности.
3. Продолжительность обучения по программе в соответствии со структурой образовательной программы высшего образования составляет 150 академических часов (5 кредитов).
Глава 2. Цель и задачи программы

4. Бағдарламаның мақсаты ақпараттық технологиялар арқылы ақпараттарды жіберу және жинау тәсілдерін, ақпараттарды өңдеу және сақтау, іздеу әдістері, процестерді талдау және сыни бағалау мүмкіндіктерін қалыптастыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім алушылар компьютердің архитектурасының, операциялық жүйелердің және желілердің тұжырымдамалық негіздерін меңгеру;
2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету құралдары жайлы, желілік және веб қосымшаны құру тұжырымдамасы жайлы білімін қалыптастыру;
3) өзін-өзі дамыту және басқа мақсаттар үшін кәсіби қызметінің әртүрлі аймағында, ғылыми және практикалық жұмыстарында заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдысын қалыптастыру.
6. Бағдарлама аяқталғаннан кейін білім алушының келесі оқу нәтижелері:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологияның даму тенденциялары мен мазмұнынын, тағайындалуын түсіндіру;
2) ақпараттық және коммуникациялық процестерді енгізу тәсілдерін, ақпараттарды сақтау және өңдеу, жинау әдістерін түсіндіру;
3) негізгі компоненттер мен функцияларды, компьютерлік жүйелер мен желілер архитектурасын сипаттау;
4) ақпараттарды сақтау, тарату мен өңдеу, іздеуге арналған мобильдік және бұлтты қызметтерді, ақпараттық Интернет ресурстарды қолдану;
5) ақпаратты сақтау, өңдеу, жинау және жіберуге арналған компьютерлік желі мен жүйелердің аппараттық және программалық жабдықталуын қолдану;
6) ақпараттарды қорғау құрылғылары мен әдістерін таңдауды негіздеу және талдау;
7) сандық технология көмегімен әртүрлі қызметтік саласына арналған деректерді басқару және талдау құрылғыларын жасау;
8) заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану арқылы мамандық бойынша жобалық қызметкерлікті қалыптастыру.
3 бөлім. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама мақсат пен міндеттерге шолудан, пәннің тақырыптық жоспарынан оқыту әдістерінен бағалау критерийлерінен, оқыту нәтижелерінен, пәннің переквизиттарынан және постреквизиттарынан басталады.
8. Пәннің мазмұнынан, семинарлық (практикалық) және білім алушының өзіндік жұмысынан тұратын оқу жоспары бағдарламаның қосымшасында келтірілген.
9. Программаны жүзеге асыру процессінде қолданылатын оқытудың технологиялары және әдістері:
1) оқытушылар және студенттер жағынан оқуға рефлекстік тәсілге негізделген студентке орталықтандырылған оқыту;
2) интербелсенді дәріс (мәселелік дәріс, дискуссиялық дәріс, дәріс-конференция, дәрістік-кеңес беру, "баспасөз конференциясы" дәрісі, "Сұрақ-жауап-талқылау" дәрісі);

4. Целью программы является формирование способности критически оценивать и анализировать процессы, методы поиска, хранения и обработки информации, способы сбора и передачи информации посредством цифровых технологий.
5. Задачами программы являются:
1) освоение обучающимися концептуальных основ архитектуры компьютерных систем, операционных систем и сетей;
2) формирование знаний о концепциях разработки сетевых и веб приложений, инструментах обеспечения информационной безопасности;
3) формирование навыков использования современных информационно-коммуникационных технологий в различных областях профессиональной деятельности, научной и практической работе, для самообразовательных и других целей.
6. По итогам освоения программы обучающийся обладает следующими результатами обучения:
1) объяснять назначение, содержание и тенденции развития информационно-коммуникационных технологий, обосновывать выбор наиболее приемлемой технологии для решения конкретных задач;
2) объяснять методы сбора, хранения и обработки информации, способы реализации информационных и коммуникационных процессов;
3) описывать архитектуру компьютерных систем и сетей, назначение и функции основных компонентов;
4) пользоваться информационными Интернет ресурсами, облачными и мобильными сервисами для поиска, хранения, обработки и распространения информации;
5) применять программное и аппаратное обеспечение компьютерных систем и сетей для сбора, передачи, обработки и хранения данных;
6) анализировать и обосновывать выбор методов и средств защиты информации;
7) с помощью цифровых технологий разрабатывать инструменты анализа и управления данными для различных видов деятельности;
8) осуществлять проектную деятельность по специальности с применением современных информационно-коммуникационных технологий.
Глава 3. Структура и содержание программы
7. Настоящая программа начинается с обзора цели и задач, тематического плана дисциплины, методов обучения, критериев оценивания результатов обучения, пререквизитов и постреквизитов дисциплины.
8. Учебный план дисциплины, включающий содержание дисциплины, темы семинарских (практических) и самостоятельных работ обучающихся приведен в приложении к настоящей программе.
9. Методы и технологии обучения, используемые в процессе реализации программы:
1) студентоцентрированное обучение, основанное на рефлексивном подходе к обучению со стороны и преподавателя, и студентов;
2) интерактивная лекция (проблемная лекция, дискуссионная лекция, лекция-конференция, лекция-консультация, лекция "Пресс-конференция", лекция "Вопросы-ответы-обсуждение");

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін әлеуметтік-саяси білімдер модулінің үлгілік оқу бағдарламасы (әрі қарай – бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқытудың мақсатын, міндеттерін, құрылымын, мазмұнын, әдістерін және технологияларын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.07.2023 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бағдарлама әрқайсысысының өз пәні, терминологиясы мен зерттеу әдістері бар төрт ғылыми пәнді – әлеуметтану, саясаттану, мәдениеттану, психологияны оқытуды көздейді. Аталған ғылыми пәндер арасындағы өзара әрекет ақпараттық толықтыру; біріктіру; осы пәндердің зерттеу ыңғайларының әдістемелік тұтастығы; нәтижеге бағытталған оқыту әдістемесінің жалпылығы; қалыптасқан қабілеттер ретінде нәтижелер типологиясын біртұтас жүйелік көрсету ұстанымдары негізінде жүзеге асырылады.
3. Әлеуметтік және саяси білімдер тұрғысынан бұл бағдарламаның ұзақтығы жоғары білім берудің білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес 240 академиялық сағатты (8 академиялық кредитті) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты – "Болашаққа бағдар: қоғамдық сананың жаңғыруы" мемлекеттік бағдарламасында айқындалған қоғамдық сананы жаңғырту міндеттерін шешу мәнмәтінінде (контекстінде) білім алушылардың әлеуметтік-гуманитарлық дүниетанымын қалыптастыру болып табылады.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) негізгі әлеуметтанулық, саяси, гуманитарлық ұғымдарды, қоғам мен оның кіші жүйелерін зерттеуге арналған теориялар мен тәсілдерді меңгеру;
2) қазіргі қоғамның және оның әлеуметтік институттарының жұмыс істеуінің негізгі принциптері туралы идеяларды қалыптастыру;
3) заманауи қоғамның әлеуметтік мәселелерін сипаттау және талдау дағдыларын дамыту, әлеуметтік процестер мен механизмдердің мәнін өзара байланысын қалыптастыру;
4) студенттердің әлеуметтік, саяси, мәдени, психологиялық ақпарат алудың негізгі көздері мен әдістерін игеру;
5) әлеуметтік, саяси, мәдени, психологиялық білімді кәсіптік қызметте пайдалану дағдыларын үйрету;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая учебная программа модуля социально-политических знаний для организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее - программа) разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяет цель, задачи, cтруктуру, содержание, методы и технологии обучения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.07.2023 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящая программа предполагает изучение четырех научных дисциплин – социологии, политологии, культурологии, психологии, каждая из которых имеет свой предмет, терминологию и методы исследования. Взаимодействия между указанными научными дисциплинами осуществляются на основе принципов информационной дополнительности; интегративности; методологической целостности исследовательских подходов этих дисциплин; общности методологии обучения, ориентированной на результат; единого системного представления типологии результатов обучения как сформированных способностей.
3. Продолжительность обучения по настоящей программе в соответствии со структурой образовательной программы высшего образования составляет 240 академических часов (8 академических кредитов).
Глава 2. Цель, задачи и ожидаемые результаты программы
4. Целью программы является формирование социально-гуманитарного мировоззрения обучающихся в контексте решения задач модернизации общественного сознания, определенных государственной программой "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания".
5. Задачами программы являются:
1) освоение основных социальных, политических и гуманитарных понятий, теорий и подходов к изучению общества и его подсистем;
2) формирование представлений об основных принципах функционирования современного общества и его социальных институтов;
3) выработка навыков описания и анализа актуальных проблем современного общества, сущности социальных процессов и отношений;
4) освоение студентами основных источников и методов получения социологической, политологической, культурологической и психологической информации;
5) привитие навыков использования знаний, полученных в процессе усвоения социологии, политологии, культурологии и психологии в профессиональной деятельности.

6) сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру және оны практикада қолдану мүмкіндігі.
6. Бағдарламаны меңгеру қорытындысы бойынша білім алушы келесі оқу нәтижелеріне ие болады:
оқу пәнінің модулін құрайтын барлық ғылымдар саласының (әлеуметтану, саясаттану, мәдениеттану, психология) пәндік білімін түсіндіре және жеткізе алуы (ұғым, ой, теория);
1) әлеуметтік-саяси модуль пәнінің базалық ілім жүйелерінде біріктіру үдерістерінің өнімі ретінде қоғамның әлеуметтік-этикалық құндылықтарын түсіндіру;
2) нақты оқу пәні мен модуль пәнінің мәнмәтінінің өзара әрекеттесу нәтижесінде ғылыми әдістер мен зерттеу тәсілдерін пайдалана білу;
3) оқытылатын пәннің аясында ғылыми ой мен теория мазмұны негізінде әртүрлі саладағы әлеуметтік қарым-қатынастың жағдайын түсіндіру;
4) әлеуметтік және тұлғаралық қатынастар, тіл, мәдениет, саяси бағдарламалар, қазақ қоғамының әртүрлі кезеңде дамуы туралы ақпаратты нақтылау және негіздеу;
5) қазақстандық қоғамда жаңарудағы әлеуметтік, саяси, мәдени, психологиялық институттардың мәнмәтінінде олардың рөлінің ерекшеліктеріне талдау жасай алу;
6) қазақстандық қоғамдағы этикалық және құқықтық нормалар, қоғамдық, іскерлік, мәдени құндылықтар жүйесіне тең келетін түрлі қарым-қатынастағы әртүрлі жағдайларды сараптау;
7) нақты мәселелерді талдау үшін әдіснамалық таңдауды негіздеу және қоғамды зерттеудің әртүрлі жолдарын айыра білу;
8) ғылымның әлеуметтік-гуманитарлық түрі немесе басқа да ғылымдар саласында қоғамдағы нақты жағдай қатынасын бағалау, болатын қауіп-қатерді ескере отырып оның даму болашағын жобалай алу;
9) кәсіби әлеуметтегі, сонымен қатар, қоғамдағы шиеленістерді шешуде бағдарламалар жасай алу;
10) түрлі қарым-қатынас аясында зерттеу жобалық қызметтерін жүзеге асыра алу, қоғамдық бағалы ілімді түрлендіру (генерациялау), оны жобалау;
11) әлеуметтік маңызы бар мәселелер бойынша өз пікірін дұрыс білдіре және дәлелді түрде қорғай білу.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы және мазмұны
7. Осы бағдарлама пәннің мақсаты мен міндеттерін, тақырыптық жоспарын, оқыту әдістерін, оқу нәтижелерін бағалау критерийлерін, пререквизиттері мен постреквизиттерін шолудан басталады.
8. Пәннің мазмұнын, семинар (практикалық) сабақтарының және білім алушылардың өзіндік жұмыстарының тақырыптарын қамтитын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін әлеуметтік-саяси білімдер модулінің үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны осы бағдарламаға қосымшада келтірілген.

6) формирование навыков критического мышления и способности применения его на практике.
6. Ожидаемые результаты обучения по итогам освоения программы:
1) объяснять и интерпретировать предметное знание (понятия, идеи, теории) во всех областях наук, формирующих учебные дисциплины модуля (социологии, политологии, культурологи, психологии);
2) объяснять социально-этические ценности общества как продукт интеграционных процессов в системах базового знания дисциплин социально-политического модуля;
3) алгоритмизированно представлять использование научных методов и приемов исследования в контексте конкретной учебной дисциплины и в процедурах взаимодействия дисциплин модуля;
4) объяснять природу ситуаций в различных сферах социальной коммуникации на основе содержания теорий и идей научных сфер изучаемых дисциплин;
5) аргументированно и обоснованно представлять информацию о различных этапах развития казахского общества, политических программ, культуры, языка, социальных и межличностных отношений;
6) анализировать особенности социальных, политических, культурных, психологических институтов в контексте их роли в модернизации казахстанского общества;
7) анализировать различные ситуации в разных сферах коммуникации с позиций соотнесенности с системой ценностей, общественными, деловыми, культурными, правовыми и этическими нормами казахстанского общества;
8) различать стратегии разных типов исследований общества и обосновывать выбор методологии для анализа конкретных проблем;
9) оценивать конкретную ситуацию отношений в обществе с позиций той или иной науки социально-гуманитарного типа, проектировать перспективы еҰ развития с учетом возможных рисков;
10) разрабатывать программы решения конфликтных ситуаций в обществе, в том числе в профессиональном социуме;
11) осуществлять исследовательскую проектную деятельность в разных сферах коммуникации, генерировать общественно ценное знание, презентовать его;
12) корректно выражать и аргументированно отстаивать собственное мнение по вопросам, имеющим социальную значимость.
Глава 3. Структура и содержание программы
7. Настоящая программа начинается с обзора цели и задач, методов и технологии обучения, критериев оценивания результатов обучения, пререквизитов и постреквизитов.
8. Содержание типовой учебной программы модуля социально-политических знаний для организаций высшего и (или) послевузовского образования, включающее содержание дисциплины, темы семинарских (практических) занятий и самостоятельных работ обучающихся приведено в приложении к настоящей программе.

9. Бағдарламаны іске асыру барысында қолданылатын оқыту әдістері мен технологиялары:
1) студентті оқытудың орталық объектісі ретінде қарастыратын оқыту әдісі, ол студенттердің де оқыту үрдісіне рефлексивті көзқарасына негізделген;
2) біліктілікке бағытталған оқыту;
3) әртүрлі форматтағы рөлдік ойындар және оқу пікірталастары;
4) кейс-стади (нақты жағдаяттарды сараптау);
5) жобалар әдісі.
10. Бағдарламаның пререквизиттері мен постреквизиттерін жоғары оқу орнының өзі тағайындайды.
Жоғары және (немесе) жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдары үшін әлеуметтік-
саяси білімдер модулінің үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін әлеуметтік-саяси білімдер модулінің үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Әлеуметтану
Пәннің мазмұны
Семинар (практикалық) сабақтар тақырыптары
Білім алушылардың өзіндік жұмыстарының тақырыптары
Сағаттар саны
1-апта: Әлеуметтік әлемді түсінудегі әлеуметтану
Әлеуметтануға кіріспе. Индивид және қоғам. Әлеуметтік орта мен әлеуметтік мінез-құлық. Әлеуметтік қарым-қатынастар мен әлеуметтік институттар. Әлеуметтену және бірегейлік. Әлеуметтік шынайылық пен ақыл-ой. Әлеуметтанулық ойлау. Әлеуметтанулық қиял. Әлеуметтанулық перспектива.
Әлеуметтану: ғылымға кіріспе және басты ұғымдарды тұжырымдау
1. Басты үш әлеуметтанулық бағыт тұрғысынан (құрылымдық, функционализм, қақтығыс теориясы, символдық интеракционизм) қоғамдағы кез келген құбылыс (спорт, кино, отбасы және т.б.) туралы эссе-негіздеме жазыңыз.
2. Қазіргі қоғамды түсінудегі әлеуметтанудың рөлі туралы эссе дайындаңыз. "Әлеуметтанулық қиял" түсінігіне анықтама беріңіз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология). Қазіргі адамға неліктен "әлеуметтанулық қиялды" меңгеру мен әлеуметтанулық перспективаны көре алу маңызды екендігін түсіндіріңіз.
3. Әлеуметтанулық қиялды бағыт ретінде қолдана отырып, қазақстандық және өзге қоғамдардағы баспанасыз адамдардың әлеуметтік жағдайын сипаттаңыз.
4
2-апта: Әлеуметтану теорияларына кіріспе
Әлеуметтанулық теория. Макро- және микро-деңгейлер. Әлеуметтік тәжірибедегі себеп-салдарлық байланыстар. Жеке мектептер мен бағыттардың дамуы (О. Конт, Э. Дюркгейм, Г. Спенсер). Құрылымдық функционализм. Қақтығыс теориялары. Символдық интеракционизм. Рөлдік теориялар.
Әлеуметтанулық теориялардың даму кезеңдерін талдау
1. Әр түрлі әлеуметтанулық мектептердің, ағымдардың, теориялық бағыттардың, негізгі идеяларын кесте түрінде салыстырыңыз, өкілдері мен олардың басты еңбектерін көрсетіңіз (О. Конттың, Г. Спенсердің, Э. Дюркгеймнің Библиографиялық очерктерін қараңыз (Ритцер Дж., Степницки Дж. Әлеуметтану теориясы, Ритцер Дж. Современные социологические теории).
2. Атақты әлеуметтанушы–теоретиктің (К.Маркс, Э.Дюркгейм, М.Вебер, Г.Зиммель) ойы туралы баяндама жазыңыз. Негізгі жұмыстарын айқындаңыз және әлеуметтанулық теорияларының тұжырымдарын жазыңыз.
4
3-апта: Әлеуметтанулық зерттеулер
Әлеуметтанулық зерттеу дизайны. Зерттеу мәселесі. Болжамдар. Айнымалылар. Іріктеу. Ақпаратты жинау әдістері. Сапалық және сандық әдістер. Мәліметтерді талдау.
Әлеуметтанулық зерттеуді ұйымдастыру және өткізу
1. Әлеуметтанулық зерттеудің сандық және сапалық әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін салыстырыңыз. Кесте құрыңыз.
2. Әлеуметтанулық зерттеудің негізгі кезеңдерін сипаттап беріңіз. Әлеуметтанулық әдістердің (сұрау, бақылау, эксперимент, контент-талдау, статистикалық мәліметтерді талдау) ерекшеліктерін талдаңыз.

9. Методы и технологии обучения, используемые в процессе реализации программы:
1) студентцентрированное обучение, основанное на рефлексивном подходе к обучению со стороны обучающегося;
2) компетентностно-ориентированное обучение;
3) ролевые игры и учебные дискуссии различных форматов;
4) кейс-стади (анализ конкретных ситуаций);
5) метод проектов (наработка и преобразование собственного опыта и компетентности, особенно в сфере использования профессионального языка).
10. Пререквизиты и постреквизиты программыустанавливаются вузом самостоятельно.
Приложение
к типовой учебной программе
модуля социально-политических
знаний для организаций
высшего и (или)
послевузовского образования
Содержание типовой учебной программы модуля социально-политических знаний для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Социология
Содержание дисциплины
Темы семинарских (практических) занятий
Темы самостоятельных работ обучающихся
Количество часов
Неделя 1: Социология в понимании социального мира
1
Приглашение в социологию. Индивид и общество. Социальная среда и социальное поведение. Социальные отношения и социальные институты. Социализация и идентификация. Социальная реальность и здравый смысл. Социологическое мышление. Социологическое воображение. Социологическая перспектива.
Социология: введение в науку и концептуализацию понятий
1. Эссе-обоснование любого явления (спорт, кино, семья) в обществе с точки зрения трех основных социологических подходов (структурный функционализм, конфликтологические теории, символический интеракционизм)
2. Подготовьте эссе о роли социологии в понимании современного общества. Дайте определение понятию "социологическое воображение" (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология). Раскройте, почему важно современному человеку освоить социологическое воображение, видеть социологическую перспективу.
3. Опишите социальное положение бездомных людей в казахстанском обществе и других обществах, применяя социологическое воображение как подход.
4
Неделя 2: Введение в теории социологии
2
Социологическая теория. Макро- и микроуровни. Причинно-следственные связи в социальном опыте. Развитие отдельных школ и направлений (О. Конт, Э. Дюркгейм, Г. Спенсер). Структурный функционализм. Конфликтологические теории. Символический интеракционизм. Теории ролей.
Анализ этапов развития социологических теорий
1.Составьте таблицу, сравните в ней основные идеи отдельных социологических школ, направлений, теоретических подходов, укажите основных представителей и их главные работы (Биографические очерки О. Конта, Г. Спенсера, Э. Дюркгейма, Ритцер Дж., Степницки Дж. Әлеуметтану теориясы, Ритцер Дж. Современные социологические теории).
2. Напишите доклад об идеях одного из известных социологов-теоретиков – К.Маркса, Э.Дюркгейма, М.Вебера, Г.Зиммеля. Выделите основные работы и распишите положения социологических теорий.
4
Неделя 3: Социологические исследования
3
Дизайн социологического исследования. Исследовательский вопрос. Гипотезы. Переменные. Выборка. Методы сбора информации. Качественные и количественные. Анализ данных.
Организация и проведение социологического исследования
1. Сравните достоинства и ограничения качественных и количественных методов социологического исследования. Составление таблицы.
2.Опишите основные этапы социологического исследования. Проанализируйте особенности социологических методов – опроса, наблюдения, эксперимента, контент-анализа, анализа статистических данных.

3. Әлеуметтанулық зертеудің бағдарламасын құру. Тақырып таңдау бойынша (дайындау алгоритмі: зерттеу сұрағын, болжамды айқындаңыз, ұғымдарды тұжырымдап беріңіз; іріктеу жиынтығын есептеңіз).
4
4-апта: Әлеуметтік құрылым және қоғамның стратификациясы
Қоғам, теңдік және теңсіздік. Ашық және жабық қоғам. Стратификация әр түрлі топтар арасындағы құрылымданған теңсіздік ретінде. Стратификация және дифференцация жүйелері. Әлеуметтік стратификация теорияларына қысқаша шолу (К. Маркс, М. Вебер). Әлеуметтік стратификация формалары (П. Сорокин). Әлеуметтік мобильділік. Көлденең және тік мобильділік.
Қазіргі қоғамдағы теңдік пен теңсіздікті бағалау
1. Стратификацияны зерттеудің әр түрлі бағыттарын салыстырыңыз, олардың ерекшеліктерін анықтаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
2. "Халықаралық деңгейдегі теңсіздік көрсеткіштері" тақырыбы бойынша топтық жоба (3-4 адаммен бірге отырып, топтарға бөліңіз) дайындаңыз, мысал келтіріңіз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
4
5-апта: Әлеуметтену және бірегейлік
Индивид пен қоғам арасындағы қарым-қатынас. Әлеуметтену және бірегейлік теориялары (Т.Парсонс, Г.Х.Мид). Әлеуметтену кезеңдері. Бірінші реттік әлеуметтену. Екінші реттік әлеуметтену. Әлеуметтенудің ересектік шақтағы кезеңі. Гендерлік әлеуметтену. Гендерлік тәртіп. Бірегейлік және тұлға. Әлеуметтік және жеке бірегейлік. Рөлдер және мәртебелер.
Өмір бойы жалғасатын әлеуметтену: институттар мен үрдістер
1. "Қала мен ауылдағы отбасының әлеуметтік мәртебесінің баланың әлеуметтену үрдісіне әсері" тақырыбында презентация дайындаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
2. "Әлеуметтену агенттері" тақырыбын қарастырып, әлеуметтенудің әрбір агентін сипаттаңыз. Сіздің әлеуметтануіңіздегі оның рөлін талдаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
3. " Жеке адамдар "әлеуметтік тіршілік иелері" ретінде" тақырыбында эссе-баяндама жазыңыз.
4
6-апта: Отбасы және қазіргі заман
Отбасы кроссмәдени және тарихи перспективада. Отбасы типологиясы. Неке мен туысқандық. Отбасының әлеуметтік қызметтері. Отбасының әлеуметтанулық перспективалары. Отбасындағы қарым-қатынастардың өзгеруі. Неке мен отбасының альтернативті формалары. Отбасы мен отбасылық қарым-қатынастарды салыстырмалы зерттеу.
Отбасы: типологиясы, қызметтері, тұжырымдар
1. Отбасындағы гендерлік рөлдерді (іскерлік ойын әдісін қолдана отырып) талқылаңыз.
2. "Отбасы қоғамның кішігірім жүйесі ретінде" тақырыбында презентация дайындау үшін модельді құру (дайындау алгоритмі: отбасыны қоғамның кішігірім жүйесі ретінде қарастырыңыз; негізгі құрылымдық элементтері мен қызметтерін сипаттаңыз; отбасыға әсер ететін сыртқы және ішкі факторларды айқындап беріңіз).

3. Составление программы социологического исследования. Тема по выбору. (алгоритм выполнения: определите исследовательский вопрос, гипотезу; проведите операционализацию понятий; рассчитайте выборку).
4
Неделя 4: Социальная структура и стратификация общества
4
Общество, равенство и неравенство. Открытое и закрытое общество. Стратификация как структурированное неравенство между различными группами. Системы стратификации и дифференциация. Краткий обзор теорий социальной стратификации (К. Маркс, М. Вебер). Формы социальной стратификации (П. Сорокин). Социальная мобильность. Горизонтальная и вертикальная мобильность.
Оценка равенства и неравенства в современном обществе
1. Сравните различные подходы к социологическому исследованию стратификации, выделите их особенности. (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері.Гидденс Э. Социология).
2. Подготовите групповой проект (разделитесь на группы по 3-4 человека) на тему "Показатели социального неравенства", приведите примеры (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
4
Неделя 5: Социализация и идентичность
5
Отношение между индивидом и обществом. Теории социализации и идентичности (Т. Парсонс, Г.Х. Мид). Этапы социализации. Первичная социализация. Вторичная социализация. Взрослый этап социализации.Гендерная социализация.Гендерный порядок. Идентичность и личность. Социальная и личная идентичность. Роли и статусы.
Социализация в течение жизни: институты и процессы.
1. Подготовьте презентацию "Влияние социального статуса семьи на процесс социализации ребенка в городском и сельском сообществе" (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
2. Рассмотрите тему "Агенты социализации" и дайте характеристику каждому агенту социализации, проанализируйте его роль в вашей социализации. (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері. Гидденс Э. Социология).
3. Эссе-обобщение на тему "Отдельные люди как "социальные существа".
4
Неделя 6: Семья и современность
6
Семья в кросскультурной и исторической перспективе. Типология семьи. Брак и родство. Социальные функции семьи. Социологические перспективы семьи. Изменение в семейных отношениях. Альтернативные формы брака и семьи. Сравнительные исследования семьи и семейных отношений.
Семья: типология, функции, перспективы
1. Обсудите гендерные роли в семье (с использованием метода "Деловой игры")
2 . Разработка модели для презентации темы "Семья как подсистема общества" (алгоритм выполнения: соотнесите семью как подсистему общества; опишите основные структурные элементы и функции; выявите внутренние и внешние факторы, оказывающие влияние на семью).

3. Отбасының рөлі мен маңыздылығының адам өмірінің әр түрлі кезеңінде өзгеруін қарастырыңыз және талдаңыз.
Отбасыңыздың мүшелері негізінде қарастырыңыз.
4
7-апта: Девиация, қылмыскерлік және әлеуметтік бақылау
Девиация мен әлеуметтік бақылау. Девиация туралы теориялық бағыттарды қысқаша шолу (әлеуметтанулық, биологиялық, психологиялық, экономикалық, мәдениеттанулық). Аномия мен қоғам. Деликвенттілік және қылмыс.
Девианттылық және қылмыскерліктің әлеуметтанулық құрылымдары
1. Дж. Ритцердің еңбектерін қолдана отырып, суицидтың негізгі түрлерін айтып беріңіз және талдаңыз.
2. Сараптамалық шолу. Э. Дюркгеймнің "девиация әрбір қоғамның қалыпты құрамдас бөлігі" деген тұжырымына қатысты өз пікіріңізді білдіріңіз.
3. Г.Тардтың еліктеу теориясы мен Эдвин Г. Сазерландтың дифференциалдық ассоциация теориясының негізгі идеяларын түсіндіріңіз. "Әлеуметтік орта адамның девиантты мінез-құлқының қалыптасуына әсер етеді" деген тұжырыммен келісесіз бе? Әлеуметтанулық сұрау негізінде алынған келесідей қорытындыны дәлелдеңіз немесе жоққа шығарыңыз: "Жоғары сыныпта қатарластар ішімдік пен нашаны қолдануға әсер етеді". (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология және т.б.).
4
8-апта: Дін, мәдениет және қоғам
Дін: негізгі түсініктер. Дінді әлеуметтанулық талдау. Әлеуметтік бірлік. Дін және әлеуметтік теңсіздік. Мәдениет элементтері. Мәдениет және өркениет: ұғымдардың мазмұны мен ара-қатынасы. Мәдениет әлеуметтануы. Мәдени көптүрлілік. Құндылықтар, дәстүрлер мен ғұрыптар. Қоғамдық сананың жаһандануы, ұлттық код, менталдылық пен дүниетаным: сәйкестік параметрлері. Ұлттық бірегейлік пен мәдениет. Ұлттық бірегейлікті сақтау.
Дін феномені: мәдени және әлеуметтанулық перспектива
1. Мәдениет элементтерін атаңыз және сипаттаңыз – тіл, құндылықтар, нормалар, дәстүрлер және т.б.
2. Әлеуметтік институт ретінде діннің қызметтерін анықтаңыз. Қоғам мен дін арасында қандай қарама-қайшылықтар туындайтынын айқындаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
3. Мәдени конвергенция мен мәдени имперализм идеяларының мазмұнын ашыңыз. (Ритцер Дж., Степницки Дж. Әлеуметтану теориясы, Ритцер Дж. Современные социологические теории).
4
9-апта: Этнос және ұлт әлеуметтануы
Әлеуметтік-этникалық қауымдастықтар. Этникалық жүйелер. Этнос, халық, ұлт. Этникалық бірегейлік. Ұлттық бірегейлік. Ұлт-мемлекет. Этникалық топтар мен олардың өзара тіршілік етуі. Этникалық мүдделер мен эникааралық қарым-қатынас. Этникааралық және конфессияаралық келісім. Қазақстан халқы Ассамблеясы. Қоғамды этноәлеуметтанулық зерттеу.
Қоғамдағы этникалық топтар: әлеуметтанулық зерттеулер

3. Проанализируйте и сравните, как меняется роль семьи для человека на разных этапах жизни. Покажите на примерах членов своей семьи.
4
Неделя 7: Девиация, преступность и социальный контроль
7
Девиация и социальный контроль. Краткий обзор теоретических подходов к девиации (социологический, биологический, психологический, экономический и культурологический). Аномия и общество. Делинквентность и преступность.
Социологические конструкты девиантности и преступности
1. Прочитайте и проанализируйте основные виды суицида, используя труды Ритцер Дж.
2. Аналитический обзор. Аргументируйте свою позицию относительно высказывания Э. Дюркгейма "что девиация является нормальной частью каждого общества".
3. Объясните основные идеи теории подражания Габриеля Тарда и теории дифференциальной ассоциации Эдвина Г. Сазерленда. Согласны ли вы с тем, что социальное окружение воздействует на формирование девиантной модели поведения человека. Докажите или опровергните утверждение, полученное социологическим опросом, что группы сверстников в старших классах школы могут воздействовать на потребление алкоголя и наркотиков (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері. Гидденс Э. Социология).
4
Неделя 8: Религия, культура и общество
8
Религия: основные понятия. Социологический анализ религии. Социальная сплоченность. Религия и социальное неравенство. Элементы культуры. Культура и цивилизация: соотношений понятий и значений. Социология культуры. Культурное многообразие. Ценности, традиции и обычаи. Модернизация общественного сознания, национальный код, ментальность и мировоззрение: параметры соотнесения. Национальная идентичность и культура. Сохранение национальной идентичности.
Феномен религии: культурная и социологическая перспектива
1. Выделите и опишите элементы культуры – язык, ценности, нормы, традиции.
2. Определите функции религии как социального института. Обсудите, какие конфликты возникают между обществом и религией (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
3. Раскройте идею культурной конвергенции и культурного империализма. (Ритцер Дж., Степницки Дж. Әлеуметтану теориясы, Ритцер Дж. Современные социологические теории).
4
Наделя 9: Социология этничности и нация
9
Социально-этнические общности.Этнические системы. Этнос, народ, нация. Этническая идентичность. Национальная идентичность. Нация-государство. Этнические группы и их сосуществование. Этнические интересы и межэтническое общение. Межэтническое и межконфессиональное согласие. Ассамблея народа Казахстана.Этносоциологическое изучение общества.
Этнические группы в обществе: социологические исследования

1. "Этнос" "халық", "ұлт", "этникалық топ" ұғымдарын салыстырыңыз.
2. Этникалық топтар арасындағы өзара байланысты сипаттаңыз. Презентация дайындаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
3. "Қазіргі қазақстандық жастардың құндылықтарын әлеуметтанулық талдау" тақырыбында эссе-талқылау жазыңыз.
4
10-апта: Білім және әлеуметтік теңсіздік
Жаһандық перспективадағы білім беру. Білім беру әлеуметтік институт ретінде. Ресми білім берудің қызметтері. Білім беру: әлеуметтік тап, жыныс, этникалық айырмашылықтар. Білім берудің қолжетімділігі, мәдени капитал және теңсіздік. Білім берудің әлеуметтанулық перспективалары. Білім беру мен білімді дәріптеу.
Әлеуметтанулық дискурстағы білім беру
1. Қазақстанда тегін білім беру қолжетімділігінің артықшылықтары мен кемшіліктерін айқындау мақсатында салыстырмалы кестені құрыңыз. Топтық жұмыс (4 адамнан көп емес).
2. Білім адамның мәртебесін айқындайтын басты фактор болу себебін негізді түрде түсіндіріңіз. "Креденциализм" түсінігіне анықтама беріңіз. Негізделген мысалдар келтіріңіз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
3. "Білім беру және Қазақстанның үшінші жаңғыруы" эссе-негіздемесін дайындаңыз.
4
11-апта: Масс-медиа, технологиялар және қоғам
Әлеуметтік жүйедегі бұқаралық ақпарат пен бұқаралық коммуникациялар. Масс-медиа қызметтері. Бұқаралық сана мен цифровизация. Бұқаралық коммуникациялар және әлеуметтік өзара әрекет. Қазіргі заманғы технологиялар. Технологиялық теңсіздік. Масс-медиа түрлері. Медиалық жаһандану. Масс-медиа мен технологияларды зертеудің теориялық бағыттары. Әлеуметтік қадағалау мен бақылау. Киберлаңкестік. Жеке мәліметтерді қорғау. Масс-медианың жаңа стандарттардың, мотивацияның, стереотиптердің, мінез-құлық моделінің, өмір салтының қалыптасуына әсері.
Цифрлық технологиялар мен әлеуметтік өзара әрекет
1. Бұқаралық ақпарат пен бұқаралық коммуникация, қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар адамның күнделікті өміріне қалай әсер ететіні туралы эссе жазыңыз.
2. Топтағы коммуникацияның негізгі түрлерін ашып көрсететін схема дайындаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология ).
4
12-апта: Экономика, жаһандану және еңбек
Тарихи перспективадағы экономикалық даму. Экономикалық жүйелерді компаративистік талдау. Еңбек нарығы мен жұмысбастылық құрылымы. Экономиканың негізгі секторлары. Жаһандық қоғамда еңбек рөлінің өзгеруі. Еңбектің жаһандық бөлінісі. Қазақстан жаһандық әлеуметтік-экономикалық жүйеде. Рационалдылық мәдениеті. Прагматизм мен жоспарлау.
Жаһандық экономика және еңбек бөлінісі: әлеуметтанулық талдау
1. Қазіргі заманғы экономикалық жүйелердің – капитализм, социализм, аралас экономика, саяси экономиканың - ерекшеліктерін талдап беріңіз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).

1. Соотнесите понятия "этнос", "народ", "нация", "этническая группа".
2. Выделите формы взаимодействия между этническими группами. Подготовьте презентацию. (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
3. Эссе-рассуждение на тему "Социологический анализ ценностей современной казахстанской молодежи".
4
Неделя 10: Образование и социальное неравенство
10
Образование в глобальной перспективе. Образование как социальный институт. Функции формального образования. Образование: социальный класс, пол и этнические различия. Доступность образования, культурный капитал и неравенство. Социологические перспективы образования. Образование и культ знания.
Образование в социологическом дискурсе
1. Составление сравнительной таблицы для выявления преимуществ и ограничения доступности бесплатного образования в Казахстане. Групповая презентация (не более 4-х человек).
2. Представьте аргументированное объяснение тому, почему образование является основным фактором, определяющим статус индивида. Дайте определение понятию "креденциализм", приведите аргументированные примеры (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
3. Подготовьте эссе-обоснование "Образование и третья модернизация Казахстана".
4
Неделя 11: Масс-медиа, технологии и общество
11
Массовая информация и массовые коммуникации в социальных системах. Функции масс-медиа. Массовое сознание и цифровизация. Массовые коммуникации и социальное взаимодействие. Современные технологии. Технологическое неравенство. Виды масс-медиа. Медиа глобализация. Теоретические подходы к масс-медиа и технологиям. Социальный контроль и наблюдение. Кибертерроризм. Защита личных данных. Влияние масс-медиа на развитие новых стандартов, стереотипов, мотиваций, моделей поведения и образа жизни.
Цифровые технологии и социальное взаимодействие
1.Напишите эссе о том, как массовая информация и массовые коммуникации, современные информационные технологии воздействуют на повседневную жизнь человека.
2. Подготовьте схему, раскрывающую основные виды коммуникации в группе. (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
4
Неделя 12: Экономика, глобализация и труд
12
Экономическое развитие в исторической перспективе. Компаративистский анализ экономических систем. Рынок труда и структура занятости. Основные сектора экономики. Изменение роли труда в глобальном обществе. Глобальное разделение труда. Казахстан в глобальной социально-экономической системе. Культура рациональности. Прагматизм и планирование.
Глобальная экономика и разделение труда: социологический анализ
1. Проанализируйте особенности современных экономических систем – капитализма, социализма, смешанной экономики, политической экономии (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).

2. "Қазіргі Қазақстан қоғамының дамуындағы прагматизмнің рөлі" тақырыбында эссе дайындаңыз.
4
13-апта: Денсаулық және медицина
Денсаулық және медицинаны зерттеудің әлеуметтанулық бағыты. Денсаулық және қоғам (тарихи перспективада). Халықаралық перспективадағы денсаулық сақтау. Әлеуметтік маңызды аурулар. Әлеуметтік шеттелу. Денсаулық сақтаудың экономикалық және әлеуметтік аспектілері. Денсаулық сақтау жүйесінің қолжетімділігі. Ғылыми медицина. Халықтың қартаюы.
Физикалық денсаулықтың әлеуметтік эпидемиологиясы
1. Гендер, әлеуметтік топ, жыныс, этнос, жас секілді денсаулық пен аурудың әлеуметтік сипаттамаларын бағалау маңыздылығын түсіндіріңіз.
2. Дәрігерлер мен медбикелердің әлеуметтік жағдайы мен әлеуметтік мәртебесін талқылаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
4
14-апта: Халық, урбанизация және қоғамдық қозғалыстар
Жаңғыру және урбанизация. Әлеуметтік өзгерістердің бастаулары. Халық туралы заманауи зерттеулер. Миграция. Жаһандық урбанизация. Ауылдық жердегі өмір. Қоғамдық қозғалыстардың бастаулары мен түрлері. Қоғамдық қозғалыстарға әсер ететін микро- және макро-факторлар. Қоғамдық қозғалыстың өмірлік циклы.
Қоғамдық қозғалыстар, наразылық және адамдардың ойлауы: қазіргі күйі
1. Қоғамдағы урбанизация үрдісі мен миграцияның өзара байланысын айқындаңыз. Мысалдар келтіре отырып, Қазақстанның ерекшелігін көрсетіңіз.
2. Бір мемлекет мысалында демографиялық дамудың ерекшеліктерін ашыңыз. Орын алған демографиялық өзгерістер мен олардың қоғамға әсерін талқылаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология және т.б.).
4
15-апта: Әлеуметтік өзгерістер: жаңа әлеуметтанулық пікір-таластар
Әлеуметтік өзгеріс. Әлеуметтік өзгерістерді зерттеудің әлеуметтанулық перспективалары. Әлеуметтік өзгерістердің негізгі құрамдас бөліктері. Гомогенизация және унификация.
Әлеуметтік әлемдегі өзгерістер мен оларды түсіну: әлеуметтанулық пікір-таластар
1. "Әлемде (соңғы жарты ғасырда) болған қоғамдық қозғалыстар: қоғамға әсер ету түрлері, себеп-салдарлық байланыстар мен қатынастар" тақырыбы бойынша индивидуалдық презентация.
2. "Әлеуметтік өзгеріс" ұғымына анықтама беріңіз. Технологиялар мен әлеуметтік өзгерістердің өзара байланысын зерттеудің әлеуметтанулық бағыттарын салыстырыңыз: құрылымдық функционализм пен қақтығыс теориясы. Жаңа технологиялардың мүмкіндіктері мен шектеуліктерін талқылаңыз (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология және т.б.).
3. Әлеуметтік қозғалыстарды зерттеудің негізгі әлеуметтанулық бағыттарын салыстырыңыз: құрылымдық-функционалдық бағыт, қақтығыс теориясы, символдық интеракционизм (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология және т.б.).
4

2. Подготовите эссе "Прагматизм в развитии современного казахстанского общества"
4
Неделя 13: Здоровье и медицина
13
Социологический подход к изучению здоровья и медицины. Здоровье и общество (в исторической перспективе). Здравоохранение в международной перспективе. Социально значимые заболевания. Социальная изоляция. Экономические и социальные аспекты здравоохранения. Доступность системы здравоохранения. Научная медицина. Старение населения.
Социальная эпидемиология физического здоровья
1.Покажите важность оценки таких социальных характеристик здоровья и болезни как гендер, социальная группа, пол, этнос, возраст
2.Обсудите социальное положение и социальный статус врачей и медсестер (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
4
Неделя 14: Население, урбанизация и общественные движения
14
Модернизация и урбанизация. Источники социальных изменений. Современные исследования населения. Миграция. Глобальная урбанизация. Жизнь в сельской местности. Источники и типы общественных движений. Микро- и макро- факторы, влияющие на общественные движения. Жизненный цикл общественных движений.
Общественные движения, протест и мышление людей: современное состояние.
1. Выделите взаимосвязь процессов урбанизации и миграции в обществе. Приведите примеры и покажите специфику Казахстана.
2. Раскройте особенности демографического развития на примере одной из стран мира. Обсудите, какие демографические изменения происходят и как они воздействуют на общество (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
4
Неделя 15: Социальное изменение: новейшие социологические дискуссии
15
Социальное изменение. Социологические перспективы к изучению социальных изменений. Основные составляющие социальных изменений. Гомогенизация и унификация.
Изменения и понимание социального мира: социологические дискуссии.
1. Индивидуальная презентация по теме "Общественное движение в мире (за последние полвека): виды влияния на общество, причинно-следственные связи и отношения".
2. Раскройте понятие "социальное изменение". Сравните основные социологические подходы к изучению взаимодействия технологии и социальных изменений: структурно-функциональный подход и конфликтная теория. Обсудите возможности и ограничения новых технологий (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
2. Сравните основные социологические подходы к изучению социальных движений: структурно-функциональный подход, конфликтная теория, символический интеракционизм (Бринкерхоф Д., Уэйтс Р., Ортега С. Әлеуметтану негіздері, Гидденс Э. Социология).
4

Ескерту: 1 академиялық кредит - 30 академиялық сағат
Барлығы: 2 академиялық кредит - 60 академиялық сағат
Әдебиеттер: Негізгі:
1. Биекенов К.У., Биекенова С.К., Кенжакимова Г.А. Социология: Уч.пособие. – Алматы: Эверо,2016. – 584с.
2. Әбдірайымова Г.С. Жастар социологиясы: оқу құралы. 2-басылым. – Алматы: "Қазақ университеті", 2012. – 224б.
3. Грушин Б.А. Мнения о мире и мир мнений. М.: Праксис, ВЦИОМ, 2011.
4. Социология. Основы общей теории: учебник / Под ред. Г.В. Осипов, Л.Н. Москвичев. - 2-е изд., испр. и доп. - М.: Норма, 2015. - 912 с.
5. Macionis J. Society: The Basics. Pearson, 2016.
6. Дж. Ритцер, Дж. Степницки. Әлеуметтану теориясы. – Алматы: "Ұлттық аударма бюросы" қоғамдық қоры, 2018. – 856 бет.
7. Гидденс Э. Социология / При участии К. Бердсолл: Пер. с англ. Изд. 2-е, полностью перераб. и доп. М.: Едиториал УРСС, 2005. — 632 с.
8. Ритцер Дж. Современные социологические теории. 5-е изд. — СПб.: Питер, 2002. — 688 с.
Қосымша:
1. Giddens A., Sutton Ph. Sociology. Wiley Academic, 2017.
2. Abdiraiymova G.S., Burkhanova D.K. Social structure of society and middle class: textbook / Almaty: Qazaq University, 2015. – 44p.
3. Abdiraiymova G.S., Burkhanova D.K. Sociology of youth / Textbook. – Almaty: Qazaq university, 2016. – 98p.
4. Ritzer G., Stepnisky J. Sociological Theory. – Los Angeles: Sage, 2018. – 802p.
5. Гараджа В.И. Социология религии: Учебное пособие. - 4-е изд., перераб. и доп. - М.: ИНФРА-М, 2014. - 304с. - (Высшее образование. Бакалавриат).
6. Жаназарова З.Ж. Семья и общество. – Алматы: Қазақ университеті, 2014. – 133 с.
Cаясаттану
Пәннің мазмұны
Семинарлық(практикалық) сабақтардың тақырыптары
Білім алушылардың өзіндік жұмыстарының тақырыптары
Сағаттар саны
1 -апта: Саясаттану ғылым және оқу пәні ретінде
Қазіргі білімдер жүйесіндегі саяси ғылымның алатын орны, саясаттанудың қалыптасуы мен дамуы, оның негізгі категориялары, саясаттанудың пәні мен объектісі. Саясаттанудың негізгі парадигмалары мен мектептері.
Саяси шынайылықты зерттеу әдістері. Саяси ғылымның ғылыми-тапнымдық, әдіснамалық және қолданбалы функциялары. Саясаттанудың прагматикалық мәні. Маманды кәсіби дайындау жүйесіндегі саясаттану.
Маманды кәсіби дайындау жүйесіндегі саясаттану
"Менің болашақ кәсіби қызметім үшін саясаттанудың маңызы" тақырыбында дәлелді эссе дайындау
4
2 -апта: Саяси ғылымның қалыптасуы мен дамуының негізгі кезеңдері
Адамзат өркениетіндегі саяси идеялардың генезисі. Саяси ойдың қалыптасуы мен даму тарихының дәуірлік кезеңдері.
Ежелгі дәуір ілімдеріндегі саясаттанудың элементтері (Конфуций, Платон, Аристотель). Орта ғасырдағы саяси идеялар (Августин, Аквинский, Әл-Фараби).
Қайта өрлеу және Ағарту дәуіріндегі саяси идеялардың дамуы. Саясаттың мәні туралы Макиавеллидің көзқарасы. Ж.Боденнің мемлекеттік билік егемендігі теориясы. Утопиялық социализм идеяларындағы мінсіз қоғамдық құрылыс. (Т.Мор, Т.Кампанелла).
Табиғи құқық пен қоғамдық келісім теориялары Ағарту дәуірінің негізгі саяси доктриналары ретінде. Ж.-Ж.Руссоның радикалды демократизмі. И.Кант пен Г.Гегельдің концепцияларындағы мемлекет пен азаматтық қоғам концепциялары. Қазақ ағартушыларының саяси көзқарастары.
Консерватизм, либерализм, марксизм концепцияларының қалыптасуы. Қазіргі саяси ғылымның негізгі бағыттары.
Қазақстандағы саяси ойдың даму тарихы
Саяси ойлар тарихындағы басқарудың "дұрыс" және "бұрыс" формалары бойынша презентация дайындау
4
3 -апта: Қоғамдық өмір жүйесіндегі саясат
Саясат түсінігі. Саясатты анықтаудағы негізгі әдістер. Саясат мемлекетті басқару өнері ретінде.. Саясат жария үдеріс ретінде. Саясат компромисс және консенсус ретінде. Саясат функциялары мен оның жіктелуі. Саясат құрылымы. Саясатты ұйымдастыру деңгейлері. Саясаттағы мақсаттар мен құралдар.
Саясаттың қоғамның басқа да салаларымен өзара әрекеттестігі. Саясат және экономика. Саясат және құқық. Саясат, мораль және дін. Саясаттың әлеуметтік негіздері, саясаттың субъектілері мен объектілері. Саясаттағы объективтілік пен субъективтілік, оның қоғамдық дамудағы рөлі. Саясаттың гумандық сипаты.
Саяси қызметтің негізгі түрлері мен бағыттары. Қазақстан Республикасының қоғам модернизациясы кезеңіндегі саясаты.
Саясаттың табиғаты: формасы, мазмұны, үдерісі
.
"Саясаттың негізгі түсініктемелеріне салыстырмалы талдау" тақырыбына кесте құрастыру
4
4 -апта: Саяси билік: мәні мен жүзеге асыру механизмдері
Саяси биліктің мәні, оны анықтаудағы түрлі әдістер (бихевиористік, телеологиялық, жүйелік, релятивистік). Биліктің функциялары. Саяси биліктің объектісі мен субъектісі, қайнар көздері, қорлары. Биліктің деңгейлері.
Билікті жүзеге асырудың түрлері мен әдістері. Саяси және мемлекеттік билік. Билікті табыстау және биліктің бөлінуі. Саяси биліктің легитимділігі және оның көздері.
Егеменді Қазақстандағы мемлекеттік билік. Негізгі институттар мен билік тиімділігінің критерийлері.
Қазақстан Республикасындағы саяси билік институттары
"Биліктің қалыптасуының тәсілдері мен көздері" тақырыбына дәлелді эссе жазу.
4
5- апта: Саяси элиталар және саяси көшбасшылық
Элиталардың негізгі теориялары: Г.Моска мен В.Паретоның элитаның классикалық теориялары, демократиялық элитизм (М.Вебер) мен элита плюрализмі (Г.Лейпхарт, Р.Даль) концепциялары.
Саяси элита түсінігі. Қоғамға әсер ету көздері бойынша саяси элиталардың жіктелуі: (мұрагерлік, құндылықтық, биліктік, функционалдық), қалыптасу тәртібі бойынша (ашық және жабық). Элиталардың айналымы заңы. Саяси элитаның құрылымы (жоғарғы және орта). Саяси элиталарды таңдау жүйелері. Қазақстан Республикасындағы саяси элиталардың қалыптасу ерекшеліктері.
Саяси көшбасшылық түсінігі мен табиғаты, оның әлеуметтік функиялары. Саяси көшбасшылықтың қазіргі теориялары. Саяси көшбасшылықтың жіктелуі. Саяси көшбасшылықтың сипатын айқындайтын факторлар. Саяси көшбасшылықтың дамуындағы жаңа үрдістер.
Басқарушы элита мен саяси көшбасшылық биліктің әлеуметтік субъектілері ретінде
Кейс-стади – саяси көшбасшылықтың жіктелуі. Саяси көшбасшылықтың типін айқындау және өз таңдауын дәлелдеу.
4
6- апта: Қоғамның саяси жүйесі
Саяси жүйе түсінігі. Саяси жүйенің құрылымы мен элементтері. Институционалдық, идеологиялық, коммуникативтік, нормативтік және мәдени жүйешіктер арқылы саяси жүйенің құрылымына талдау (Т. Парсонс, Д. Истон, Г. Алмонд және т.б.). саяси жүйелердің типологиясы
Саяси жүйенің тиімділігі. Саяси тұрақтылық пен саяси тәртіп, саяси тұрақтылықтың түрлері. Саяси тәуекелдіктің факторлары. Қазақстан Республикасының саяси жүйесі.
Саяси жүйенің қызмет ету механизмі
ҚР стратегиялық құжаттарын зерттеу негізінде) "Қазақстанның саяси жүйесінің даму келешегі" тақырыбына жоба дайындау
4
7- апта: Мемлекет және азаматтық қоғам
Мемлекет қоғамның саяси жүйесінің негізгі институты ретінде. Мемлекеттің пайда болу теориялары мен концепциялары. Мемлекеттің белгілері мен құрылымы. Мемлекеттік құрылыс және басқару формалары. Мемлекеттің функциялары, олардың қазіргі заман жағдайындағы трансформациясы. Қазіргі заманғы тәуекелдер жағдайындағы саяси бағытты әзірлеу. Мемлекет - Қазақстан Республикасы. Қазіргі заманғы Қазақстандағы демократиялық мемлекеттіліктің қалыптасуы мен дамуы.
Құқықтық және әлеуметтік мемлекет: мәні мен принциптері. Егеменді мемлекет Қазақстан Республикасының Конституциясы. Әлеуметтік мемлекеттің қалыптасу шарттары.
Азаматтық қоғам: мәні, құрылымы, функциялары. Азаматтық қоғамның негізгі концепциялары. Азаматтық қоғам қызметінің бағыттары. Қазақстан Республикасындағы азаматтық қоғамның даму келешегі
Құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның қалыптасуы
"Қазақстан Республикасында құқықтық және әлеуметтік мемлекеттің қалыптасуы" тақырыбында дәлелді эссе жазу
4
8 -апта: Саяси режимдер
Саяси режим түсінігі мен түрлері. Тоталитаризм тарихи және саяси феномен ретінде және оның ерекшеліктері. Авторитарлық саяси режим және оның формалары. Демократияның негізгі теориялары мен модельдері. Демокртаияның қазіргі формалары. Демократиялық принциптер мен шаралар.
Қазіргі уақыттағы саяси режимдер: батыстағы полиархиялар, жаңа демократиялар, шығыстық-азиялық режимдер, исламдық режим, әскери режимдер.
Қазақстандағы саяси режим, оның дамуы. Қазақстан Республикасы саяси жүйесінің демократиялану үдерісі.
Қазіргі әлемдегі саяси режимдер және олардың мемлекеттің саяси жүйесімен байланысы
Саяси режимдердің жіктелуі. Кейс-стади. Саяси режим типін анықтау және өз таңдауын дәлелдеу.
4
9 -апта: Сайлау жүйелері және сайлау
Сайлау демократияның міндетті шарты ретінде. Сайлау жүйелерінің мәні мен сайлау жүйелерінің негізгі түрлері. Сайлау жүйелерінің қазіргі концепциялары. Мажоритарлы сайлау жүйесі, оның түрлері мен модификациясы. Пропорционалды сайлау жүйесі, оның түрлі елдердегі ерекшеліктері. Аралас сайлау жүйелері. Көпсатылы сайлау. Сайлау шаралары мен салау кампаниялары.
Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы заңнама. Қазіргі Қазақстанның сайлау жүйесі, оны жетілдірудің жолдары мен бағыттары. ҚР электоралдық үдерістің ерекшеліктері.
Қазіргі сайлау жүйелері және олардың ерекшеліктері
"Қазақстан Республикасындағы жастардың электоралдық белсендігін арттыру жолдары" тақырыбында жоба дайындау
4
10 -апта: Саяси партиялар, партиялық жүйелер және қоғамдық-саяси қозғалыстар
Саяси партиялар: түсінігі, мәні, белгілері мен қызметтері. Саяси партиялардың типологиясы. Биліктік қатынастар жүйесіндегі саяси партиялар. Партиялық жүйелер, олардың классификациясы. Партиялық жүйенің қазақстандық үлгісі.
Қоғамның саяси өмірінде қоғамдық-саяси қозғалыстар мен бірлестіктердің пайда болуы және эволюциясы. Қазақстандық қоғамның саяси өміріндегі қоғамдық қозғалыстардың алатын орны мен рөлі.
Лоббизм. Мүдде топтары: түсінігі, қызметтері, типологиясы. Саясаттағы қысым топтар.
Саяси партиялар және партиялық жүйелер, қоғамдық-саяси қозғалыстар және ұйымдар: қызмет ету ерекшеліктері
Қазақстан Республикасындағы саяси партиялар бағдарламаларының күшті және әлсіз жақтарына кейс-стади - талдау
4
11 -апта: Саяси мәдениет пен мінез-құлық
Саяси мәдениеттің түсінігі, мәні, құрылымдық компонеттері мен қызметтері. Саяси мәдениет құрылымындағы саяси дәстүр, саяси миф, саяси стереотип, саяси символика. Саяси мәдениеттің деңгейлері: дүниетанымдық, азаматтық, саяси. Қоғамның саяси мәдениеті мен саяси субмәдениеттердің арақатынасы.
Саяси мәдениет типологиясының критерийлері. Саяси мәдениеттің негізгі үлгілері. Саяси мәдениеттердің батыстық және шығыстық типтерінің ерекшеліктері.
Қазақстан Республикасындағы саяси мәдениет – қазіргі жағдайы мен даму үрдістері.
Саяси әлеуметтену: мәні, кезеңдері, үлгілері мен факторлары. Саяси мінез-құлық пен саяси ұатысу – түсінігі, негізгі теориялары, жіктелуі.
Саяси мәдениет, саяси мінез-құлық және саяси қатысу.
Саяси мәдениеттің үлгілері (таңдау бойынша) туралы талдаулық анықтама дайындау
4
12 -апта: Саяси сана мен саяси идеология
Саяси сана: түсінігі, функциялары, формалары мен деңгейлері. Қоғам мен саясаттағы идеологияның пайда болуы, алатын орны мен рөлі.
Саяси идеологияны анықтаудағы түрлі әдістер. Саяси идеологияның мәні мен белгіленуі. Қазіргі негігі саяси идеологиялар: либерализм, консерватизм, марксистік дәстүр мен халықаралық социал-демократия.
Қазақстан Республикасындағы сана мен ойлаудың жаңа үлгісінің стратегиясы, қоғамдық сана модернизациясы. Ұлттық "Мен" және ұлттық бірегейліктің ішкі өзегін сақтау. Қазіргі заманғы модернизация үлгілерінің қатерлері. Ұлттық рухты сақтау және Қазақстан Республикасының болашақ дамуының ұлттық үлгісін құру.
Сана мен ойлаудың жаңа үлгісін әзірлеу: олардың Қазақстан Республикасында жүзеге асуының негізгі стратегиялары мен бағыттары
"Рухани-жаңғыру Қазақстан Республикасындағы сана мен ойлаудың жаңа моделінің стратегиясы" тақырыбында жоба-презентация жасау
4
13- апта: Саяси даму және модернизация

Примечание: 1 академический кредит = 30 академических часов
Всего: 2 академических кредита - 60 академических часов
Литературы: Основная:
1. Биекенов К.У., Биекенова С.К., Кенжакимова Г.А. "Социология: Уч.пособие". – Алматы: Эверо,2016. – 584с.
2. Әбдірайымова Г.С. "Жастар социологиясы": оқу құралы. 2-басылым. – Алматы: "Қазақ университеті", 2012. – 224с.
3. Грушин Б.А. "Мнения о мире и мир мнений". М.: Праксис, ВЦИОМ, 2011.
4. "Социология. Основы общей теории: учебник" / Под ред. Г.В. Осипов, Л.Н. Москвичев. - 2-е изд., испр. и доп. - М.: Норма, 2015. - 912 с.
5. Macionis J. Society: The Basics. Pearson, 2016. (Масионис Джей. Соушети: Зе Байзикс. Пэрсон, 2016.)
6. Дж. Ритцер, Дж. Степницки. "Әлеуметтану теориясы". – Алматы: "Ұлттық аударма бюросы" қоғамдық қоры, 2018. – 856 с.
7. Гидденс Э. "Социология" / При участии К. Бердсолл: Пер. с англ. Изд. 2-е, полностью перераб. и доп. М.: Едиториал УРСС, 2005. — 632 с.
8. Ритцер Дж. "Современные социологические теории". 5-е изд. — СПб.: Питер, 2002. — 688 с.
Дополнительная:
1. Giddens A., Sutton Ph. Sociology. Wiley Academic, 2017. (Гиденс А., Суттон Ф.Соушиолоджи. Уилей Академик, 2017)
2. Abdiraiymova G.S., Burkhanova D.K. Social structure of society and middle class: textbook / Almaty: Qazaq University, 2015. – 44p. (Абдраимова Г.С., Бурханова Д.К. Соушл стракчэр оф соушети анд мидл клас: текстбук / Алматы: Казак Юниверсити, 2015. – 44 пи.)
3. Abdiraiymova G.S., Burkhanova D.K. Sociology of youth / Textbook. – Almaty: Qazaq university, 2016. – 98p. (Абдраимова Г.С., Бурханова Д.К. Соушлоджи оф яз / Текстбук. – Алматы: Казак Юниверсити, 2016. – 98 пи.)
4. Ritzer G., Stepnisky J. Sociological Theory. – Los Angeles: Sage, 2018. – 802p. (Ритзер Джи. Степниский Джей. Соушлоджикал Теори. – Лос Анжелес: Сайдж, 2018. – 802пи.)
5. Гараджа В.И. "Социология религии": Учебное пособие. - 4-е изд., перераб. и доп. - М.: ИНФРА-М, 2014. - 304с. - (Высшее образование. Бакалавриат).
6. Жаназарова З.Ж. "Семья и общество". – Алматы: Қазақ университеті, 2014. – 133 с.
Политология
Содержание дисциплины
Темы семинарских (практических) занятий
Темы самостоятельных работ обучающихся
Количество часов
Неделя 1: Политология как наука и учебная дисциплина
1
Место политической науки в системе современного знания, становление и развитие политологии, ее основные категории, предмет и объект политологии. Основные парадигмы и школы политологии.
Методы исследования политической действительности. Научно-познавательные, методологические и прикладные функции политической науки. Прагматическое значение политологии. Политология в системе профессиональной подготовки специалиста
Политология в системе профессиональной подготовки специалиста
Подготовить аргументированное эссе "Значение политологии для моей будущей профессиональной деятельности".
4
Неделя 2: Основные этапы становления и развития политической науки
2
Генезис политических идей в истории человеческой цивилизации. Периодизация истории становления и развития политической мысли.
Элементы политологии в учениях древности (Конфуций, Платон, Аристотель). Политические идеи средневековья (Августин, Аквинский, Аль-Фараби).
Развитие политических идей в эпоху Возрождения и Реформации. Трактовка Макиавелли сущности политики. Теория суверенитета государственной власти Ж.Бодена. Идеальный общественный строй в идеях утопического социализма. (Т.Мор, Т.Кампанелла).
Теории естественного права и общественного договора как основные политические доктрины эпохи Просвещения (Г.Гроций, Т.Гоббс, Дж.Локк). Радикальный демократизм Ж.-Ж.Руссо. Теория государства и гражданского общества в концепциях И.Канта и Г.Гегеля. Политические взгляды казахских просветителей.
Формирование концепций консерватизма, либерализма, марксизма. Основные направления современной политической науки.
История развития политической мысли Казахстана
Подготовить презентацию "Правильные" и "неправильные" формы правления в истории политической мысли.
4
Неделя 3: Политика в системе общественной жизни
3
Понятие политики. Основные подходы к определению политики. Политика как искусство государственного управления. Политика как публичный процесс. Политика как компромисс и консенсус. Функции политики. Структура политики и ее классификация. Уровни организации политики. Цели и средства в политике.
Взаимодействие политики с другими сферами жизни общества Политика и экономика. Политика и право. Политика, мораль и религия. Социальные основы политики, субъекты и объекты политики. Объективное и субъективное в политике, ее роль в общественном развитии. Гуманистический характер политики.
Основные виды и направления политической деятельности. Политика Республики Казахстан на этапе модернизации общества.
Природа политики: форма, содержание, процесс.
Составить таблицу на тему: "Сравнительный анализ основных трактовок политики".
4
Неделя 4: Политическая власть: сущность и механизм осуществления
4
Сущность политической власти, различные подходы к ее определению (бихевиористский, телеологический, системный, релятивистский). Функции власти. Объект и субъекты, источники, основания и ресурсы политической власти.Уровни власти.
Формы и методы осуществления власти. Политическая и государственная власть. Делегирование власти и разделение властей. Легитимность политической власти и ее источники.
Государственная власть в суверенном Казахстане. Основные институты и критерии эффективности власти.
Институты политической власти Республики Казахстан
Написать эссе-аргументацию на тему: "Способы и источники формирования власти".
4
Неделя 5: Политические элиты и политическое лидерство
5
Основные теории элит: классические теории элит Г.Моски и В.Парето, концепции демократического элитизма (М.Вебер) и плюрализма элит (Г.Лейпхарт, Р.Даль).
Понятие политической элиты. Классификация политических элит по источникам их влияния на общество (наследственные, ценностные, властные, функциональные), порядку формирования (открытые и закрытые). Закон циркуляции элит. Структура политической элиты (высшая и средняя). Системы рекрутирования политических элит. Особенности формирования политической элиты Республики Казахстан.
Понятие и природа политического лидерства, его социальные функции. Современные теории политического лидерства. Классификация политического лидерства. Факторы, определяющие характер политического лидерства. Новые тенденции в развитии политического лидерства.
Правящая элита и политическое лидерство как социальные субъекты власти
Кейс-стади - Классификация политического лидерства. Oпределить тип политического лидера и аргументировать свой выбор.
4
Неделя 6: Политическая система общества
6
Понятие политической системы. Структура и элементы политической системы. Анализ структуры политической системы через институциональную, идеологическую, коммуникативную, нормативную и культурную подсистемы. Функции политической системы. Основные теории политической системы (Т. Парсонс, Д. Истон, Г. Алмонд). Типология политических систем
Эффективность политической системы. Политическая стабильность и политический порядок, виды политической стабильности. Факторы политического риска.
Политическая система Республики Казахстан.
Механизм функционирования политической системы
Подготовить проект на тему:"Перспективы развития политической системы Казахстана (на основе изучения стратегических документов Республики Казахстан)".
4
Неделя 7: Государство и гражданское общество
7
Государство как основной институт политической системы общества. Теории и концепции происхождения государства. Признаки и структура государства. Формы правления и государственного устройства. Функции государства, их трансформация в современных условиях. Выработка политического курса в условиях современных рисков. Государство - Республика Казахстан. Становление и развитие демократической государственности в современном Казахстане.
Правовое и социальное государство: сущность и принципы. Конституция суверенного государства Республики Казахстан. Условия формирования социального государства.
Гражданское общество: понятие, структура, функции. Основные концепции гражданского общества. Направления деятельности гражданского общества. Перспективы развития гражданского общества в Республике Казахстан.
Формирование правового государства и гражданского общества
Написать эссе-аргументацию на тему: "Формирование правового и социального государства в Республике Казахстан".
4
Неделя 8: Политические режимы
8
Понятие и типы политического режима. Тоталитаризм как исторический и политический феномен и его особенности. Авторитарный политический режим и его формы. Основные теории и модели демократии. Современные формы демократии. Демократические принципы и процедуры.
Политические режимы современности: западные полиархии, новые демократии, восточно-азиатские режимы, исламский режим, военные режимы.
Политический режим в Казахстане, его эволюция. Процесс демократизации политической системы Республики Казахстан.
Политические режимы современного мира и их связь с политической системой государства
Кейс-стади - Классификация политических режимов. Oпределить тип политического режима и аргументировать свой выбор.
4
Неделя 9: Избирательные системы и выборы
9
Выборы как обязательное условие демократии. Сущность избирательной системы и основные типы избирательных систем. Современные концепции избирательных систем. Мажоритарная избирательная система, ее разновидности и модификации. Пропорциональная избирательная система, ее особенности в различных странах. Смешанные избирательные системы. Многоступенчатые выборы. Избирательная процедура и избирательная кампания.
Законодательство о выборах в Республике Казахстан. Избирательная система современного Казахстана, пути и направления ее совершенствования. Особенности электорального процесса в Республики Казахстан.
Современные избирательные системы и их особенности
Подготовить проект на тему:
"Пути повышения электоральной активности молодежи в Республике Казахстан".
4
Неделя 10: Политические партии, партийные системы и общественно-политические движения
10
Политические партии: понятие, сущность, признаки и функции.Типология политических партий. Политические партии в системе властных отношений. Партийные системы, их классификация. Казахстанская модель партийной системы.
Возникновение и эволюция общественно-политических движений и объединений в политической жизни общества.Место и роль общественных движений в политической жизни казахстанского общества.
Лоббизм.Группы интересов: понятие, функции, типология. Группы давления в политике.
Политические партии и партийные системы, общественно-политические движения и организации: специфика функционирования
Кейс-стади - анализ сильных и слабых сторон программ политических партий Республики Казахстан
4
Неделя 11: Политическая культура и поведение
11
Понятие, сущность, структурные компоненты и функции политической культуры. Политическая традиция, политический миф, политический стереотип, политическая символика в структуре политической культуры. Уровни политической культуры: мировоззренческий, гражданский, политический. Соотношение политической культуры общества и политических субкультур.
Критерии типологии политической культуры. Основные модели политической культуры. Особенности политических культур западного и восточного типов. Политическая культура в Республике Казахстан – современное состояние и тенденции развития.
Политическая социализация: сущность, этапы, модели и факторы. Политическое поведение и политическое участие – понятие, основные теории, классификация.
Политическая культура, политическое поведение и политическое участие.
Подготовить аналитическую справку о моделях политической культуры (по выбору)
4
Неделя 12: Политическое сознание и политическая идеология
12
Политическое сознание: понятие, функции, формы и уровни. Происхождение, место и роль идеологии в обществе и политике. Различные подходы к определению политической идеологии. Сущность и назначение политической идеологии.
Основные политические идеологии современности: либерализм, консерватизм, марксистская традиция и международная социал-демократия.
Стратегия новой модели сознания и мышления в Республике Казахстан, модернизация общественного сознания. Сохранение внутреннего ядра национального "Я" и национальной идентичности. Опасность современных моделей модернизации. Сохранение национального духа и создание национальной модели будущего развития Республики Казахстан.
Разработка новой модели сознания и мышления: основные стратегии и направления их реализации в Республике Казахстан
Разработать проект– презентацию
"Рухани жаңғыру-стратегия новой модели сознания и мышления в Республике Казахстан"
4
Неделя 13: Политическое развитие и модернизация
13

Саяси даму және оның критерийлері. Саяси модернизация түсінігі. Саяси модернизацияның мақсаты, оның негізгі сипаттары. Саяси модернизацияның кезеңдері мен факторлары. Модернизациялық үдерістегі дәстүрдің рөлі. Қазақстан Республикасының саяси модернизациясы. Ұлт жоспары – бес институционалдық реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам. 5 президенттік реформа: кәсіби мемлекеттік аппарат құру, заңның үстемдігін қамтамасыз ету, индустрияландыру және экономикалық өсім, біртектілік пен бірлік, есеп беретін мемлекетті қалыптастыру.
"Қазақстан-2050 Стратегиясы" Қазақстан Республикасының саяси бағыты ретінде. Күшті мемлекет және Қазақстанның әлемнің ең дамыған отыз мемлекеті қатарына енуі.
Қазақстан Республикасының тұрақты дамуын қамтамасыз ететін стратегиялары мен модернизация бағдарламалары
"Саяси модернизацияның үлгілерін таңдау шарттары мен негізгі факторлары" (таңдау бойынша бір мемлекеттің мысалында) тақырыбында дәлелді эссе жазу
4
14- апта: Саяси шиеленістер мен дағдарыстар
Шиеленіс әлеуметтік құбылыс ретінде. Саяси шиеленістер, олардың мәні, конструктивті және деструктивті қызметтері. Саяси шиеленістер мен дағдарыстардың типологиясы.
Саяси шиеленістердің динамикасы. Саяси шиеленістерді шешу түрлері мен жолдары. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси шиленістердің алдын алу технологиялары. Қазіргі жағдайдағы саяси дағдарыстан шығу тәсілдері.
Этносаяси шиеленістер. Этносаралық келісімнің қазақстандық үлгісі.
Саяси шиеленістер мен дағдарыстарды шешудің мәні, түрлері мен жолдары
Саяси шиеленісті реттеу бойынша жол картасын дайындау -Кейс-стади
4
15 -апта: Әлемдік саясат және қазіргі халықаралық қатынастар
Әлемдік саясат және әлемдік саяси үдеріс. Халықаралық қатынастар түсінігі және негізгі субъектілері. Халықаралық қатынастар теориясындағы теориялық әдістер мен негізгі дәстүрлі мектептер.
Қазіргі халықаралық тәртіптің тарихи типтері мен ерекшеліктері. Халықаралық қатынастар жүйелерінің типологиясы мен олардың қызмет етуінің құрылымдық заңдылықтары.
Қазіргі халықаралық қатынастардың дамуының негізгі үрдістері. Әлемдік саяси үдерістердің жаһандануы мен қазіргі жаһандық қауіп қатерлер.
Қазіргі халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстан. Қазақстан сыртқы саясатының басымдық бағыттары – ұлттық мүдделерді ілгерілету мен аймақтық және жаһандық қауіпсіздікті күшейту.
Жаһандану және қазіргі жаһандық қауіп қатерлер
"Қазіргі халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстанның рөлі" тақырыбында бағдарлама презентация жасау
4
Ескерту: 1 академиялық кредит - 30 академиялық сағат

Политическое развитие и его критерии. Понятие политической модернизации. Цели политической модернизации, ее основные черты. Этапы и факторы политической модернизации. Роль традиций в модернизационном процессе. Политическая модернизация в Республике Казахстан. План нации – 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ. 5 президентских реформ: формирование современного государственного аппарата, обеспечение верховенства закона, индустриализация и экономический рост, нация единого будущего, транспарентное подотчетное государство.
Стратегия 2050 как политический курс Республики Казахстан. Сильное государство и вхождение Казахстана в тридцатку самых развитых стран мира.
Стратегии и программы модернизации, обеспечивающие устойчивое развитие Республики Казахстан
Написать эссе-аргументацию на тему: "Основные факторы и условия выбора модели политической модернизации (на примере одной из стран, по выбору)"
4
Неделя 14: Политические конфликты и кризисы
14
Конфликт как социальное явление. Политические конфликты, их сущность, конструктивные и деструктивные функции. Типология политических конфликтов и кризисов.
Динамика политических конфликтов. Виды и способы разрешения политических конфликтов. Технологии предотвращения социально-политических конфликтов в Казахстане. Способы преодоления политических кризисов в современных условиях.
Этнополитические конфликты. Казахстанская модель межэтнического согласия.
Сущность, виды и способы разрешения политических конфликтов и кризисов
Кейс-стади – разработать Дорожную карту по урегулированию политического конфликта
4
Неделя 15: Мировая политика и современные международные отношения
15
Мировая политика и мировой политический процесс. Понятие и основные субъекты международных отношений. Теоретические подходы и основные традиционные школы теории международных отношений.
Исторические типы и особенности современного международного порядка.Типология систем международных отношений и структурные закономерности их функционирования.
Основные тенденции развития современных международных отношений. Глобализация мировых политических процессов и глобальные вызовы современности.
Казахстан в системе современных международных отношений. Приоритетные направления внешней политики Казахстана - продвижение национальных интересов и укрепление региональной и глобальной безопасности.
Глобализация и глобальные вызовы современности
Разработать программу – презентацию Роль Казахстана в системе современных международных отношений
4
Примечание: 1 академический кредит = 30 академических часов

Қазіргі заманғы қазақстандық мәдениеттің рухани құндылықтарының негізгі паттерндері. Қазақстанның ең танымал тұлғалары. Қазақстандық мәдениеттің жүз есімі. Қазақстанның ұмытылмас жүз орны. Қазақ мәдениетінің жүз рәмізі. "Қазақстанның 100 жаңа есімі" жобасы. "100 жаңа есім" аймақтық жобасы.
Қазақстанның дене шынықтыру мәдениеті. Ұлттық спорт түрлері. Қазақстандағы дене шынықтыру құндылықтары.
Жаһандану аясындағы білім беру мәселесі. Интеллектуалды ұлт жаңа моделін қалыптастыру мәселесі. Қазіргі Қазақстандағы ғылым мен техника. Компьютерлік сауаттылық және мәдениет. "Сандық Қазақстан" жобасы. Білімнің толеранттылығы, ашықтығы мәдениеті. Мәдениетаралық және этникааралық коммуникацияның жаңа құндылықтары.
Қазақстандағы саясат мәдениеті және оның қазақ халқының мәдени бірегейлігін сақтау мәдени стратегиясын қалыптастыруға тигізетін әсері.
Кейс форматында "Медиа-мәдениет және "Сандық Қазақстан" моделі: болашақ қазіргі заманның аясында" жағдайды талдау
4
Ескерту: 1 академиялық кредит - 30 академиялық сағат
Барлығы: 2 академиялық кредит - 60 академиялық сағат
Әдебиеттер:
1. Назарбаев Н.А. НА пороге ХХI века. – Астана, 2016
2. Назарбаев Н.А. "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания". – Астана, АКОРДА, 2017 / http:// www. akorda. kz/ ru
3. Назарбаев Н.А. Взгляд в будущее. – Астана, 2017.
Негізгі:
1. Аль-Фараби социально-этические трактаты. – Алма-Ата, 1972.
2. Баласагуни Ю. Благодатное знание / пер. С.Н. Иванова. – М., 1983.
3. Бейсенова Г.А. Проблемы глобализации и идентичности – А., Print, 2009.
4. Бейсенова Г.А. Проблемы образовательного знания в диспозитиве культуры. – Алматы: Искандер, 2005.
5. Барнард Алан. "Антропология тарихы мен теориясы"/пер. на каз.яз. Под руков. Кульсариева А.Т., Масалимова А.Р. – А., 2017.
7. Всеобщая история живописи. – М., ЭКСМО, 2010.
8. Ғабитов Т.Х. Қазақ мәдениетінің тарихы: оқу құралы. – Алматы: Қазақ университеті, 2016.
9. Габитов Т.Х. Казахи: Опыт культурологического анализа. – Saarbrücken: Germany Academic Publishing GmbH & Co. Кg lap lambert. - Heinrich-Böcking-Str. 6-8, 66121. - KG LAP LAMBERT, ГЕРМАНИЯ, 2012.
10. Габитов Т.Х., Абдигалиева Г.К., Исмагамбетова З.Н. Философия культуры: Учебник для студентов вузов и колледжей. – Алматы: Эверо, 2013
11. Ғабитов Т.Х., Затов Қ. Қазақ мәдениетінің рухани кеңістігі. - Алматы: Раритет, 2013.
12. Габитов Т.Х., Муталипов Ж., Кулсариева А. Культурология. - Алматы, Раритет, 2008.
13. Tursun Gabitov. Actual Problems of Kazakh Culture. Kazakh Culture Challenges. - Монграфия. - Саарбрюкен: Ламберт. - Publishing, 2016.

Основные паттерны духовных ценностей современной казахстанской культуры. Самые известные казахстанцы. Сто имен казахстанской культуры. Сто памятных мест Казахстана. Сто символов казахской культуры. Проект "100 новых лиц Казахстана". Региональный Проект "100 новых лиц".
Национальные виды спорта. Ценности физической культуры Казахстана.
Проблема образования в контексте глобализации. Проблема формирования новой модели интеллектуальной нации. Наука и техника в современном Казахстане. Компьютерная грамотность и культура. Модель "Цифровой Казахстан". Культура толерантности, открытости знания. Новые ценности межкультурной и межэтнической коммуникации.
Культура политики в Казахстане и ее влияние на формирование культурной стратегии сохранения культурной идентичности казахского народа.
Анализ ситуации "Медиа-культура и модель "Цифровой Казахстан": будущее в свете современности" в формате кейса.
4
Примечание: 1 академический кредит = 30 академических часов
Всего: 2 академических кредита - 60 академических часов
Литературы:
1. Назарбаев Н.А. "НА пороге ХХI века". – Астана, 2016
2. Назарбаев Н.А. "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания". – Астана, Ак Орда, 2017 / http://​www.​akorda.​kz/​ru
3. Назарбаев Н.А. "Взгляд в будущее". – Астана, 2017.
Основная:
1. "Аль-Фараби социально-этические трактаты". – Алма-Ата, 1972.
2. Баласагуни Ю. "Благодатное знание / пер. С.Н. Иванова". – М., 1983.
3. Бейсенова Г.А. "Проблемы глобализации и идентичности" – А., Print, 2009.
4. Бейсенова Г.А. "Проблемы образовательного знания в диспозитиве культуры". – Алматы: Искандер, 2005.
5. Барнард Алан. "Антропология тарихы мен теориясы"/пер. на каз.яз. Под руков. Кульсариева А.Т., Масалимова А.Р. – А., 2017.
7. "Всеобщая история живописи". – М., ЭКСМО, 2010.
8. Ғабитов Т.Х. "Қазақ мәдениетінің тарихы: оқу құралы". – Алматы: Қазақ университеті, 2016.
9. Габитов Т.Х. "Казахи: Опыт культурологического анализа". – Saarbrücken: Germany Academic Publishing GmbH & Co. Кg lap lambert. - Heinrich-Böcking-Str. 6-8, 66121. - KG LAP LAMBERT, ГЕРМАНИЯ, 2012.
10. Габитов Т.Х., Абдигалиева Г.К., Исмагамбетова З.Н. "Философия культуры": Учебник для студентов вузов и колледжей. – Алматы: Эверо, 2013
11. Ғабитов Т.Х., Затов Қ. "Қазақ мәдениетінің рухани кеңістігі". - Алматы: Раритет, 2013.
12. Габитов Т.Х., Муталипов Ж., Кулсариева А. "Культурология". - Алматы, Раритет, 2008.
13. Tursun Gabitov. "Actual Problems of Kazakh Culture. Kazakh Culture Challenges". - Саарбрюкен: Ламберт. - Publishing, 2016.

32. Молдабеков Ж.Ж. Интеллектуальная нация. Стратегический курс и культурно-национальные факторы становления. – А.: КазНУ им. аль-Фараби, 2015.
33. Мутанов Г.М., Таджикова К.Х., Хасанов М.Ш., Нурышева Г.Ж., Курмангалиева Г.К., Сейтахметова Н.Л., Сыргакбаева А.С., Джаамбаева Б.А. / под общ.ред. Г.М. Мутанова. Аль-Фараби и современность: учебное пособие - Алматы: казак университеті, 2014. – 223 с.
34. Нурышева Г. Ж.,Сыргакбаева А.С., Хасанов М.Ш., Джаамбаева Б.А., Мутанов Г.М., Сейтахметова Н.Л. Әл-Фараби және қазіргі заман - А., Қазақ университеті ", 2014г.
35. Орынбеков М.С. Предфилософия протоказахов. - Алма-Ата, 1994.
36. Отенияз Самат Атилла. – Алматы, 2000.
37. Раевский Д.С. Модель мира скифской культуры. – М., 1985.
38. Раев Д.С. Қазақ шешендігі адамның рухани болмысы хақында//Адам әлемі. Философиялық және қоғамдық-гуманитарлық журнал. №4 (58), 2013. (75-82 бб.).
39. Раев Д.С. Тюркское влияние на Европейсую культуру в эпоху раннего средневековья//Научный журнал "Austria Science", №8 2017. (20-23 с.).
40. Раев Д.С. Қазақ шешендігі адамның рухани болмысы хақында//Адам әлемі. Философиялық және қоғамдық-гуманитарлық журнал. №4 (58), 2013. (75-82 бб.).
41. Разлогов К.Э. Мировое кино. История искусства экрана. – М.: ЭКСМО, 2011.
42. Рахманалиев Р. Империя тюрков. История великой цивилизации / науч.ред. Н.Н. Цовма. – М.: РИПОЛ классик, 2017.
43. Сарткожа-улы К. Гуннское письмо // Алем. Альманах. Вып.1. – Алма-Ата, 1991.
44. Сегизбаев О.А. История казахской философии: от первых архаичных представлений древних до философии развитых форм первой половины ХХ столетия: Учебник для вузов. Алматы: Гылым, 2001.
45. Сыргакбаева А.С. Некоторые особенности урбанизма в Казахстане/ ҚазҰУ хабаршысы. Серия: Философия, политология, культурология сериясы . - Алматы., 2010г. N 1, с. 87-91.
46. Стеблева И.В. Жизнь и литература доисламских тюрков: историко-кульутрный контекст древнетюркской литературы. – М.: Вост. лит.,2007.
47. Тер-Минасова С. Тіл және мәдениетаралық коммуникация"./ пер на каз.яз. – А, 2018.
48. Фромкин В., Роберт Родман, Нина Хайамс Тіл біліміне кіріспе /пер. На каз.яз.". - А.,2017.-
49. Ли Энн Гек, Гайс Рип Медиа "Этика жас мамандардың тәжірбиесінен" / пер. На каз.яз. – А., 2017.
50. Хантингтон С. Столкновение цивилизаций. // Геополитика: Антология, - М., 2006.
51. Шваб Клаус Мартин "Төртінші индустриалық революция" / пер на каз.яз. – А., 2017.
Психология
Пәннің мазмұны
Семинар (практикалық) сабақтар тақырыптары
Білім алушылардың өзіндік жұмыстарының тақырыптары
Сағаттар саны
Психологиядағы ұлттық сананы қалыптастыру контекстіндегі тұлға
1 апта: Психологияға кіріспе
1
Психология ғылым ретінде. Адам туралы ғылымдар жүйесіндегі психологияның орны және міндеттері. Заманауи тұлғаның қалыптасуы мен қоғамдық сананы жаңғырту жағдайындағы психология мен психологиялық білімдердің мәні. Психологияның әдістері. Психология тиімді өмір сүруге ықпал ететін ғылым және практика ретінде (бизнес, спорт, денсаулық сақтау, жарнама психологиясы).
Заманауи психологияның салалары
Эссе "Психология менің өмірімде және кәсібімде".
4
2 апта: Мен және менің мотивациям
2
Мотивация және өзіндік мотивация. Мотивациялық сфераны жалпы ұйымдастыру. Мотивтер және қажеттіліктер. Мотив түрлері. Жетекші мотив.. Жетістікке жету және сәтсіздіктен қашу мотивациясы. Мотивацияны зерттеу әдістері. Тұлғаның мотивациялық профилі. Тұлғаның мотивациялық сфераның бұзылуымен байланысты еңбек тиімділігінің төмендеуі.
Еңбек іс-әрекетінің мотивациясы
Кейс: "Ұйым қызметкерлерінің мотивациясын жетілдіру"
4
3 апта : Эмоциялар және эмоционалдық интеллект
3
Адам өміріндегі эмоцияның рөлі. Эмоцияны түсіну және эмпатияға қабілеттілік. Эмоцияны реттеудің әдістері мен механизмдері: эмоцияларды қайта қарастыру және эмоцияларды басу. Эмоционалдық интеллект анықтамасы. Эмоционалдық интеллект когнитивті қабілет пен тұлғаның даралық сипаттамасы ретінде. Эмоционалдық интеллект диагностикасы және дамуы.
Эмоцияның әр түрлі мәдениеттерде көрінуі мен сезілуі
Эмоционалдық интеллектіні дамыту бағдарламасын құру.
4
4 апта : Адамның ерік қасиеті мен өзін-өзі реттеу психологиясы
4
Психологиядағы ерік түсінігі. Ерікті актінің құрылымы. Шешім қабылдау және таңдау мәселесі.. Ерік және тұлға. Тұлғаның өзін-өзі реттеу психологиясы (стресс-менеджмент). Стресс түсінігі. Стресс түрлері. Стресстің даму кезеңдері. Стресстің белгілері. Стресске жауап берудің жеке стилдері. Стресске тұрақтылық түсінігі.
Тәуелсіз қоғамдағы тұлғаның "ерік бостандығы" тұжырымдамасы.
Кейс "Кәсіби маманның ерік қасиеттерінің дамуы"
4
5 апта: Тұлғаның даралық-типологиялық ерекшеліктері
5
Темперамент, мінез және қабілет.
Темперамент анықтамасы. Жүйке жүйесінің қасиеттері темпераменттің негізі ретінде. Темпераменттің анықтамасы. Темперамент типтері: холерик, сангвиник, флегматик, меланхолик. Темперамент пен мінездің ара қатынасы. Мінездің анықтамасы. Мінез акцентуациясы және тәрбие. "Ұлттық мінез" ұғымы. Тұлғаның қабілеті және нышандары.
Тұлғалық ресурстар ұлттық сананы сақтау мен дамытудың факторы ретінде.
Қазіргі студенттің психологиялық портретін құру.
4
6 апта: Құндылықтар, қызығушылықтар, нормалар тұлғаның рухани негізі ретінде
6
Әлеуметтік әлемдегі Мен. Мен-концепциясы. Өзін-өзі таныстыру. Адам өміріндегі құндылықтар. Психологиядағы құндылық түсінігін зерттеу. Құндылықтар тұлғаның маңызды психологиялық ресурсы ретінде. Тұлғалық құндылықтар. Қызығушылық әлеуметтік іс әрекеттің жетекші мотиві ретінде. Мінез-құлық және нұсқаулар. Тұлғаның адамгершілік негіздері. Тұлғаның рухани әлеуметтенуі.
Тұлғаның дүниетанымы және ұлттық бірегейлігі.
"Өмір жолы" жобасын даярлау
4
7 апта: Өмірдің мәні және кәсіби өзін-өзі анықтау психологиясы
7
Өмірдің мәні, өмірлік мақсаттар және бағдарламалар. Кәсіби маманның сенімдері мен бағдарлары. Қазақстанның заманауи даму кезеңіндегі кәсіби тұлғаның құндылықтары мен бағдарлары: бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, сананың ашықтығы, ұлттық бірегейлік. Кәсіби өзін-өзі анықтаудағы жеке құндылықтар мен мағыналар. Кәсiби өсудегі кедергiлер, оларды болдырмау және жеңу жолдары. Кәсіби сәйкестілік дағдарысы және эмоциялық қажу синдромы.
Тұлғалық және кәсіби жетістікке жету психологиясы.
Эссе "Менің мансаптық және кәсіби өсуім"
4
8 апта : Тұлғаның денсаулық психологиясы
8
Психика мен дененің өзара байланысы және өзара ықпалы. Аурулардың пайда болуы мен денсаулықты нығайтудың психологиялық факторлары. Психикалық белсенді заттарды қолдану мен зиянды әдеттер денсаулықты әлсіріретуші фактор ретінде. Салауатты өмір салты тұлғаның жетістікке жету негізі ретінде.
Теріс эмоциялар және денсаулық.
Кейс "Кәсіби денсаулықты сақтау".
4
Тұлғааралық қарым-қатынас қазақстандық үйлесімді тұлғаның даму факторы ретінде
9 апта: Тұлғаның және топтардың қарым-қатынасы
9
Қарым-қатынас түсінігі. Қарым-қатынастың түрлері, формалары, қызметтері. Тұлғааралық қарым-қатынас ғылыми білімнің пәні ретінде. Тұлғааралық қарым-қатынас сипаттамалары. Тұлғааралық коммуникация, өзара әрекеттесу, тұлғааралық қабылдау түсініктері. Тұлғааралық, топаралық және ұлтаралық қарым-қатынас ерекшеліктері. Қарым-қатынас стильдері. Көшбасшылық және жетекшілік.
Ұлтаралық қарым-қатынас әлеуметтік-психологиялық құбылыс ретінде.
Көшбасшылық пен жетекшілікке салыстырмалы талдау жасаңыздар.
4
10 апта: Қарым-қатынастың перцептивті жағы
10
Қарым-қатынастың перцептивті жағы – қарым-қатынас процесіндегі адамдардың бірін-бірі қабылдауы ретінде. Қарым-қатынастың перцептивті механизмдері: эмпатия, идентификация, децентрация, аттракция, толеранттылық, рефлексия, кері байланыс. Тұлғааралық өзара әрекеттесу кеңістігі. Мен және басқалар.
Тұлғааралық қабылдау әсерлері.
Эссе "Қарым қатынас процесінде қоршаған ортаны қабылдау"
4
11 апта : Қарым-қатынастың интерактивті жағы
11
Психологиялық әсер етудің мәні. Психологиялық әсер ету түрлері. Әсер ету механизмдері: жұқтыру, еліктеу, сендіру. Сендіруді тиімді ету факторлары. Психологиялық әсер етудің негізгі тәсілдері мен әдістері: демонстрация, жалған ақпарат тарату, қауесеттерді тарату, қорқыту, БАҚ-тағы манипуляция.
Тұлға және топ (әлеуметтік-психологиялық ықпал ету)
"Әлеуметтік желілердің жастардағы тәуелді мінез-құлықты қалыптастыруға ықпал етуін талдау" презентация дайындау
10!
12 апта: Қарым-қатынастың коммуникативті жағы
12
Қарым-қатынас ақпарат алмасу ретінде. Коммуникацияның құрылымы, негізгі функциялары және түрлері. Коммуникациядағы цифрлық технологиялар. Коммуникацияның вербалды және вербалды емес құралдары. Коммуникативтік рөлдердің мәні және қажеттілігі. Коммуникативтік кедергілер (кәсіби, мағыналық, ұйымдастырушылық, тұлғалық-психологиялық және т.б.). Коммуникацияның жас ерекшеліктері, әлеуметтік-мәдени және гендерлік ерекшеліктері.
Г.Д.Лассуэлл бойынша заманауи қоғамдағы коммуникацияны талдау.
"Қарым қатынастағы психологиялық кедергілер және оларды жеңу" кестесін құру.
4
Тиімді тұлғааралық қарым-қатынас технологиялары қоғамдық сананы жаңғырту негізі ретінде
13 апта : Әлеуметтік-психологиялық конфликт түсінігі және құрылымы
13
Әлеуметтік конфликтілердің табиғаты және шығу себептері. Психологиялық конфликтілердің түрлері. Конфликтінің конструктивті және деструктивті функциялары. Конфликтінің даму сатылары. Конфликтінің қатысушылары мен жүргізушілері, олардың қажеттіліктері, мүдделері мен мақсаттары. Конфликтінің кеңістік-уақыттық шекаралары. Конфликтінің типтік кезеңдері. Конфликтінің функциялары мен зардаптары.
Біздің өміріміздегі конфликтілер.
Толерантты мінез-құлықты дамыту бойынша психологиялық ұсыныстар әзірлеу.
4
14 апта : Кәсіби саладағы конфликт жағдайындағы тұлғаның мінез-құлық моделдері
14
Конфликтіні болдырмау технологиясы. Конфликтідегі рационалды мінез-құлық технологиялары. Конфликтілік мінез-құлықтар: ынтымақтастық, бәсекелестік, қашу, құтылу, кооперация стратегиялары. Конфликтілерді шешу көп сатылы процесс ретінде. Манипуляторлардың типтері. Негізгі манипуляциялық техникалар. Манипуляция процесіндегі тұлға. Манипуляция жасырын хабарлама ретінде. Келіссөздер - конфликтіні шешудің тәсілі ретінде.
Еңбек ұжымындағы конфликтіні реттеудің механизмдері және тәсілдері.
Конфликтілік жағдайда басым көрінетін мінез-құлық типін анықтау бойынша өзін-өзі диагностикалау
4
15 апта : Тиімді коммуникацияның техникалары мен тәсілдері
15
Тиімді коммуникация ұғымы. Тиімді коммуникация технологиялары және қағидалары, ережелері, дағдылары, тәсілдері. Тиімді коммуникацияның шарттары. Әлеуметтік интеллект. Коммуникациядағы имидж және өзіндік ұсыну. Имидж қалыптастырудың технологиялары. Сыртқы келбет имидждің бір бөлігі ретінде. Белсенді тыңдау техникалары. Келіссөз процесінің технологиясы.
Тиімді коммуникация мен тұлғаның бәсекеге қабілеттілігінің өзара байланысы
"Тиімді коммуникация" тренинг бағдарламасын даярлау.
4

32. Молдабеков Ж.Ж. "Интеллектуальная нация. Стратегический курс и культурно-национальные факторы становления". – А.: КазНУ им. аль-Фараби, 2015.
33. Мутанов Г.М., Таджикова К.Х., Хасанов М.Ш., Нурышева Г.Ж., Курмангалиева Г.К., Сейтахметова Н.Л., Сыргакбаева А.С., Джаамбаева Б.А. / под общ.ред. Г.М. Мутанова. "Аль-Фараби и современность": учебное пособие - Алматы: казак университеті, 2014. – 223 с.
34. Нурышева Г. Ж.,Сыргакбаева А.С., Хасанов М.Ш., Джаамбаева Б.А., Мутанов Г.М., Сейтахметова Н.Л. "Әл-Фараби және қазіргі заман" - А., Қазақ университеті ", 2014 год.
35. Орынбеков М.С. "Предфилософия протоказахов". - Алма-Ата, 1994.
36. Отенияз Самат "Атилла". – Алматы, 2000.
37. Раевский Д.С. "Модель мира скифской культуры". – М., 1985.
38. Раев Д.С. "Қазақ шешендігі адамның рухани болмысы хақында"//Адам әлемі. Философиялық және қоғамдық-гуманитарлық журнал. №4 (58), 2013. (75-82 с.).
39. Раев Д.С. "Тюркское влияние на Европейсую культуру в эпоху раннего средневековья"//Научный журнал "Austria Science", №8 2017. (20-23 с.).
40. Раев Д.С. "Қазақ шешендігі адамның рухани болмысы хақында"//Адам әлемі. Философиялық және қоғамдық-гуманитарлық журнал. №4 (58), 2013. (75-82 с.).
41. Разлогов К.Э. "Мировое кино. История искусства экрана". – М.: ЭКСМО, 2011.
42. Рахманалиев Р. "Империя тюрков. История великой цивилизации" / науч.ред. Н.Н. Цовма. – М.: РИПОЛ классик, 2017.
43. Сарткожа-улы К. "Гуннское письмо" // Алем. Альманах. Вып.1. – Алма-Ата, 1991.
44. Сегизбаев О.А. "История казахской философии: от первых архаичных представлений древних до философии развитых форм первой половины ХХ столетия": Учебник для вузов. Алматы: Гылым, 2001.
45. Сыргакбаева А.С. "Некоторые особенности урбанизма в Казахстане"/ ҚазҰУ хабаршысы. Серия: Философия, политология, культурология сериясы . - Алматы., 2010. №1, с. 87-91.
46. Стеблева И.В. "Жизнь и литература доисламских тюрков: историко-кульутрный контекст древнетюркской литературы". – М.: Вост. лит.,2007.
47. Тер-Минасова С. "Тіл және мәдениетаралық коммуникация"./ пер на каз.яз. – А, 2018.
48. Фромкин В., Роберт Родман, Нина Хайамс "Тіл біліміне кіріспе" /пер. На каз.яз.". - А.,2017.
49. Ли Энн Гек, Гайс Рип Медиа "Этика жас мамандардың тәжірбиесінен" / пер. На каз.яз. – А., 2017.
50. Хантингтон С. "Столкновение цивилизаций". // Геополитика: Антология, - М., 2006.
51. Шваб Клаус Мартин "Төртінші индустриалық революция" / пер на каз.яз. – А., 2017.
Психология
Содержание дисциплины
Темы семинарских (практических) занятий
Темы самостоятельных работ обучающихся
Количество часов
Личность в контексте формирования национального сознания в психологии
Неделя 1: Введение в психологию
1
Психология как наука. Задачи и место психология в системе наук о человеке. Значение психологии и психологических знаний в становлении современной личности и модернизации общественного сознания. Методы психологии. Психология как наука и практика, способствующая эффективной жизнедеятельности (психология в бизнесе, спорте, здравоохранении, рекламе).
Отрасли современной психологии.
Эссе "Психология в моей жизни и профессии".
4
Неделя 2: Я имоя мотивация
2
Мотивация и самомотивация. Общая организация мотивационной сферы. Мотивы и потребности. Виды мотивов. Ведущий мотив. Мотивация достижения успеха или избегания неудач. Методы изучения мотивации. Мотивационный профиль личности. Снижение эффективности труда, связанное с нарушениями мотивационной сферы личности
Мотивация трудовой деятельности.
Кейс "Повышение мотивации работников организации".
4
Неделя 3: Эмоции и эмоциональный интеллект
3
Роль эмоций в жизни человека. Понимание эмоций и способность к эмпатии. Методы и механизмы регулирования эмоций: переосмысление эмоций и подавление эмоций. Определение эмоционального интеллекта. Эмоциональный интеллект как когнитивная способность и как индивидуальная характеристика личности. Диагностика и развитие эмоционального интеллекта.
Основные правила выражения и переживания эмоций в разных культурах.
Составить программу развития эмоционального интеллекта.
4
Неделя 4: Воля человека и психология саморегуляции
4
Понятие воли в психологии. Структура волевого акта. Принятие решений и проблема выбора. Воля и личность. Психология саморегуляции личности (стресс-менеджмент). Осознанный самоконтроль. Понятие стресса. Виды стресса. Стадии развития стресса. Симптомы стресса. Индивидуальные стили реагирования на стресс. Понятие стрессоустойчивости.
Концепция "Свобода воли" личности в независимом обществе.
Кейс "Развитие волевых качеств профессионала".
4
Неделя 5: Индивидуально-типологические особенности личности
5
Темперамент, характер и способности. Свойства нервной системы как основа темперамента. Определение темперамента. Типы темперамента: холерик, сангвиник, флегматик и меланхолик. Соотношение темперамента и характера. Определение характера. Акцентуации характера и воспитание. Понятие "национальный характер". Задатки и способности личности.
Личные ресурсы как фактор сохранения и развития национального сознания.
Составить психологический портрет современного студента.
4
Неделя 6: Ценности, интересы, нормы как духовная основа личности
6
Я в социальном мире. Я – концепция. Самопрезентация. Ценности в жизни людей. Исследование понятия "ценность". Ценности как важный психологический ресурс личности. Личностные ценности. Интерес как ведущий мотив социальной деятельности. Поведение и установки. Нравственные основы личности. Духовная социализация личности.
Мировоззрение и национальная идентничность личности.
Разработать проект "Линия жизни".
4
Неделя 7: Психология смысла жизни и профессионального самоопределения
7
Смысл жизни, жизненные цели и программы. Убеждения и ориентиры профессионала на современном этапе развития Казахстана: конкурентноспособность, прагматизм, открытость сознания, национальная идентичность. Личностные ценности и смыслы в профессиональном самоопределении. Барьеры профессионального роста, пути их профилактики и преодоления. Кризис профессиональной идентичности и синдром эмоционального выгорания.
Психология профессионального и личного успеха.
Эссе "Моя карьера и профессиональное развитие".
4
Неделя 8: Психология здоровья личности.
8
Взаимосвязь и взаимовлияние психики и тела. Психологические факторы возникновения болезней и укрепления здоровья. Употребление ПАВ и вредные привычки как фактор ухудшения здоровья. Здоровый образ жизни как основа успеха личности.
Негативные эмоции и здоровье.
Кейс "Сохранение профессионального здоровья".
4
Межличностное общение как фактор развития гармоничной личности казахстанца
Неделя 9: Общение личности и групп.
9
Понятие общения. Виды, формы и функции общения. Межличностное общение как предмет научного знания. Характеристики межличностного общения. Понятия межличностная коммуникация, взаимодействие, межличностное восприятие. Особенности межличностного, межгруппового и межнационального общения. Стили общения. Лидерство и руководство.
Межнациональное общение как социально-психологическое явление.
Провести сравнительный анализ лидерства и руководства.
4
Неделя 10: Перцептивная сторона общения.
10
Перцептивная сторона общения как восприятие людьми друг друга в процессе общения. Перцептивные механизмы общения: эмпатия, идентификация, децентрация, аттракция, толерантность, рефлексия, обратная связь. Пространство межличностного взаимодействия. Я и другие.
Эффекты межличностного восприятия.
Эссе "Восприятие окружающих в процессе общения".
4
Неделя 11: Интерактивная сторона общения
11
Сущность психологического воздействия. Виды психологического воздействия. Механизмы воздействия: заражение, внушение, подражание, убеждение. Факторы эффективного убеждения. Основные способы и приҰмы психологического воздействия: демонстрация, дезинформирование, распространение слухов, устрашение, манипуляция в СМИ.
Личность и группа (социально-психологическое влияние).
Подготовить презентацию "Анализ воздействия социальных сетей на формирование зависимого поведения у молодежи".
4
Неделя 12: Коммуникативная сторона общения
12
Общение как обмен информацией. Структура, функции и виды коммуникаций. Цифровые технологии в коммуникации. Вербальные и невербальные средства коммуникации. Значение и необходимость коммуникативных ролей. Коммуникативные барьеры (профессиональные, смысловые, организационные, личностно-психологические). Социально-культурные, возрастные, гендерные особенности коммуникации.
Анализ коммуникации в современном обществе по Г.Д. Лассуэллу
Составить таблицу "Психологические барьеры в общении и их преодоление".
4
Технологии эффективного межличностного общения как основа модернизации общественного сознания
Неделя 13: Понятие и структура социально-психологического конфликта
13
Природа и причина социальных конфликтов. Виды психологических конфликтов. Конструктивные и деструктивные функции конфликта. Этапы развития конфликта. Участники и движущие силы конфликта, их потребности, интересы и цели. Пространственно-временные границы конфликта. Типичные стадии конфликта. Функции и последствия конфликта.
Конфликты в нашей жизни.
Разработать психологические рекомендации по развитию толерантного поведения.
4
Неделя 14: Модели поведения личности в конфликте
14
Технология предупреждения конфликтов. Технологии рационального поведения в конфликте. Поведение в конфликте: стратегии струдничества, соперничества, избегания, ухода, кооперации. Разрешение конфликта как многоступенчатый процесс. Типы манипуляторов. Основные манипулятивные техники. Личность в процессе манипуляции. Манипуляция как скрытое сообщение. Переговоры как способ разрешения конфликтов.
Механизмы и приемы регулирования конфликта в трудовом коллективе.
Провести психологическую самодиагностику преобладающего типа поведения в конфликтной ситуации.
4
Неделя 15: Техники и приемы эффективной коммуникации
15
Понятие эффективной коммуникации. Принципы, правила, навыки, приемы и технологии эффективной коммуникации. Условия эффективной коммуникации. Социальный интеллект. Имидж и самоподача в коммуникации. Технологии имиджирования. Внешний вид как часть имиджа. Техники активного слушания. Технологии переговорного процесса.
Взаимосвязь эффективных коммуникаций и конкурентноспособности специалиста.
Разработать программу тренинга "Эффективные коммуникации".
4

8. Маклаков А.Г. Общая психология. Учебник для вузов. Москва: Юрайт, 2018.
9. Маслоу А. Мотивация и личность. — СПб.: Питер, 2008. – 352 с.
10. Наумов В.В. Гридасов М.А. Психология карьерного роста. Изд-во МСШ: 2009- 320 с.
11. Солсо Р.Л. Когнитивная психология. – пер. с англ. –М. "Тривола", М. "Либерия". 2002. – 600 с.
12. Э. Берн Игры, в которые играют люди. Люди, которые играют в игры. 2016 – 576 с.
13. Балинт М. Базисный дефект. М.: Когито-Центр, 2002. 256 с.
14. Кохут Х. Анализ самости. Системный подход к лечению нарциссических нарушений личности. М.: Когито-Центр. 2003. 368 с.
15. Фрейд А. Эго и механизмы защиты // Теория и практика детского психоанализа. Пер. с англ. И нем. / М.: ООО Апрель Пресс, ЗАО Изд-во ЭКСМО-Пресс, 1999. С. 115-244.
16. Шмидбауэр В. Вытеснение и другие защитные механизмы // Энциклопедия глубинной психологии. Т.1. - М.: ЗАО МГ Менеджмент, 1998. С. 289-295.
17. Выготский Л.С. Проблема воли и ее развитие в детском возрасте // Собр. соч. в 6 т. Т. 2. М.: Педагогика, 1982. С. 454-465.
Интернет-ресурстар:
1. http:// www. akorda. kz
2. http:// azps. ru/
3. http:// psy chol ogy. net. ru/ articles
4. http:// www. psy chol ogy- online. net/
5. http:// psynet. narod. ru/ main. htm
6. http:// psy fact or. org/
Ескерту: 1 академиялық кредит = 30 академиялық сағат
Барлығы: 8 академиялық кредит - 240 академиялық сағат
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 603 бұйрығына
7-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Дене шынықтыру" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін "Дене шынықтыру" жалпы білім беру пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және оқытудың мақсатын, міндеттерін, құрылымын, мазмұнын, әдістерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.07.2023 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бағдарлама дене шынықтыруды әлемдік білім беру стандарттарына сәйкестікте қарастыратын жалпы білім беретін "Дене шынықтыру" пәнін оқытуға бағытталған. Бағдарлама оқытушы мен білім алушының дене тәрбиесі барысында оқытудың барлық кезеңіндегі пәнді игеру деңгейіне қойылатын талаптар контексіндегі бірлескен ынтымақтастығын анықтайды.

8. Маклаков А.Г. "Общая психология". Учебник для вузов. Москва: Юрайт, 2018.
9. Маслоу А. "Мотивация и личность". — СПб.: Питер, 2008. – 352 с.
10. Наумов В.В. Гридасов М.А. "Психология карьерного роста". Изд-во МСШ: 2009- 320 с.
11. Солсо Р.Л. "Когнитивная психология". – пер. с англ. –М. "Тривола", М. "Либерия". 2002. – 600 с.
12. Э. Берн "Игры, в которые играют люди. Люди, которые играют в игры". 2016 – 576 с.
13. Балинт М. "азисный дефект". М.: Когито-Центр, 2002. 256 с.
14. Кохут Х. "Анализ самости. Системный подход к лечению нарциссических нарушений личности". М.: Когито-Центр. 2003. 368 с.
15. Фрейд А. "Эго и механизмы защиты" // Теория и практика детского психоанализа. Пер. с англ. И нем. / М.: ООО Апрель Пресс, ЗАО Изд-во ЭКСМО-Пресс, 1999. С. 115-244.
16. Шмидбауэр В. "Вытеснение и другие защитные механизмы" // Энциклопедия глубинной психологии. Том 1. - М.: ЗАО МГ Менеджмент, 1998. С. 289-295.
17. Выготский Л.С. "Проблема воли и ее развитие в детском возрасте" // Собр. соч. в 6 томах. Том 2. М.: Педагогика, 1982. С. 454-465.
Интернет-источники:
1. http://​www.​akorda.​kz
2. http://​azps.​ru/
3. http://​psy​chol​ogy.​net.​ru/​articles
4. http://​www.​psy​chol​ogy-​online.​net/
5. http://​psynet.​narod.​ru/​main.​htm
6. http://​psy​fact​or.​org/
Примечание: 1 академический кредит = 30 академических часов
Всего: 8 академических кредита - 240 академических часов
Приложение 7
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 603
Типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Физическая культура" для организаций высшего и (или) послевузовского образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая учебная программа общеобразовательной дисциплины "Физическая культура" для организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее - программа) разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяет цель, задачи, структуру, содержание, методы обучения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 13.07.2023 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящая программа направлена на изучение общеобразовательной дисциплины "Физическая культура", предусматривающая физическую подготовку в соответствии с мировыми стандартами образования. Программа определяет совместное сотрудничество преподавателя и студента в процессе физического воспитания на всем протяжении обучения в контексте требований к уровню освоения дисциплины.

3. Жоғары білім берудің білім беру бағдарламасының құрылымына сәйкес осы бағдарлама бойынша оқу ұзақтығы 240 академиялық сағатты (8 академиялық кредитті) құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері
4. Бағдарламаның мақсаты кәсіби қызметке даярлау үшін, болашақ еңбек қызметінде денелік жүктемелерді, жүйке-психикалық қысымдарды және жайсыз факторларды табанды өткеруге денсаулықты сақтау, нығайтуды қамтамасыз ететін студенттердің әлеуметтік-жеке тұлғалық құзыреттіліктерін және дене шынықтырудың құралдары мен әдістерін мақсатты түрде пайдалану қабілеттерін қалыптастыру болып табылады.
5. Мақсатты жүзеге асыру үшін келесідей білім беру, сауықтыру және тәрбие міндеттері шешілуі қажет:
1) тиімді кәсіби еңбекке қабілеттілікті және денсаулық сақтау үшін өмірлік маңызды дене қасиеттерін дамыту жолында дене шынықтыру және спортты қолдану бойынша базалық ғылыми-негізделген білім беру;
2) дене шынықтыру және спортпен айналыстырудың жүйелі сабақтарына деген қажеттілік пен дене шынықтыруға мотивациялық- құндылықтық қатынасты қалыптастыру;
3) ағзаның еңбек қызметінің қолайсыз факторларының әсеріне кедергісін арттыру, денсаулығын нығайту және машықтану;
4) өзара көмекке, коллективизмге және тәртіпке тәрбиелеу;
5) психикалық тұрақтылықты, өз күшіне сенімділікті, мақсаттылықты, батылдық пен табандылықты, бастамашылықты, қайсарлық пен қажырлықты тәрбиелеу;
6) негізгі қозғалтқыш қасиеттерін дамыту және жетілдіру - төзімділік, күш, жылдамдық, икемділік;
7) дене шынықтыру мен спорттың әлеуметтік-мәдени тәжірибесі мен әлеуметтік-мәдени құндылықтарын дамыту бойынша әртүрлі дағдылар мен қабілеттерге ие болуды қамтамасыз ету;
8) қарым-қатынас дағдыларын дамыту, атап айтқанда, әр түрлі көздерден ақпаратты пайдалану қабілеттілігі, сәйкес формада нақты ұсыну;
9) ойлау дағдыларын, өзін-өзі дамыту дағдылары және зерттеу дағдыларын дамыту.
6. Бағдарламаны игеру нәтижелері бойынша білім алушы келесідей құзыреттіліктерді иеленеді:
1) жеке тұлғалық:
өзін-өзі дамыту мен өзін-өзі тұлғалық тануға даярлық пен қабілеттілік;
кәсіби дене шынықтыру дағдыларын еңбек және өмірлік жағдаяттарда өз бетінше пайдалана алуға даярлық;
2) метапәнаралық:
танымдық, спорттық, дене шынықтыру, сауықтыру және әлеуметтік практикада пәнаралық түсініктер мен әмбебап оқу әрекеттерін (реттеуші, танымдық, коммуникативтік) қолдану қабілеттілігі;
дербес ақпараттық-танымдық қызметке даярлылық пен қабілеттілік;
жарыстық қызметтің әртүрлі түрлеріне қатысу дағдыларын қалыптастыру;

3. Продолжительность обучения по настоящей программе в соответствии со структурой образовательной программы высшего образования составляет 240 академических часов (8 академических кредитов).
Глава 2. Цель, задачи и ожидаемые результаты программы
4. Целью программы является формирование социально-личностных компетенций студентов и способности целенаправленно использовать средства и методы физической культуры, обеспечивающие сохранение, укрепление здоровья для подготовки к профессиональной деятельности; к стойкому перенесению физических нагрузок, нервно-психических напряжений и неблагоприятных факторов в будущей трудовой деятельности.
5. Для реализации цели должны решаться следующие образовательные, оздоровительные и воспитательные задачи:
1) дать базовые научно-обоснованные знания об использовании физической культуры и спорта в развитии жизненно важных физических качеств для сохранения здоровья и поддерживания оптимальной профессиональной работоспособности;
2) формирование мотивационно-ценностного отношения к физической культуре и потребности в систематических занятиях физическими упражнениями и спортом;
3) укрепление здоровья, закаливание и повышение устойчивости организма к воздействию неблагоприятных факторов трудовой деятельности;
4) воспитание дисциплинированности, коллективизма, товарищеской взаимопомощи;
5) воспитание психической устойчивости, уверенности в своих силах, целеустремленности, смелости и решительности, инициативности, настойчивости и упорства, выдержки и самообладания;
6) развитие и совершенствование основных двигательных качеств – выносливости, силы, быстроты, ловкости, гибкости;
7) обеспечить приобретени
е разносторонних умений и навыков по развитию физических способностей, социально-культурного опыта и социально-культурных ценностей физической культуры и спорта;
8) развитие коммуникативных навыков, в частности способности использовать информацию из различных источников, четко представлять ее в соответствующей форме;
9) развитие навыков мышления, навыков саморазвития и исследовательских навыков.
6. По итогам освоения программы обучающийся обладает следующими: компетенциями:
1) личностными:
готовность и способность к саморазвитию и личностному самоопределению;
готовность самостоятельно использовать в трудовых и жизненных ситуациях навыки профессиональной адаптивной физической культуры;
2) метапредметными:
способность использовать межпредметные понятия и универсальные учебные действия (регулятивные, познавательные, коммуникативные) в познавательной, спортивной, физкультурной, оздоровительной и социальной практике;
готовность и способность к самостоятельной информационно-познавательной деятельности.
формирование навыков участия в различных видах соревновательной деятельности.

3) пәндік:
салауатты өмір салтын, белсенді демалыс пен бос уақытты ұйымдастыру үшін дене шынықтыру қызметінің әртүрлі формалары мен түрлерін қолдану шеберлігі;
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Пәннің мазмұнын құрылымдау кеңейтілген дидактикалық бірліктерді (модуль, бөлім) бөлу арқылы жүзеге асырылады. Пәннің мазмұндық құрылымы мынаны қамтиды: кіріспе; бөлімдер (модулдер); оқу тәжірибелік сабақтар тақырыбы
8. Бағдарламаның мазмұны келесі тұжырымдамалық ұстанымдарға негізделген:
1) дене шынықтыру үрдісінің жалпы білім беру бағыттылығына;
2) дене шынықтыру қызметін ықпалдастырушылыққа;
3) оқу-тәрбие үрдісінің жүйілілігіне;
4) дене шынықтырудың кәсіби-қолданбалы бағыттылығына;
5) дене шынықтыру және спорт саласындағы білім алушылардың білімділігін нормативтік және әдістемелік қамтамасыз етуге;
6) білімгерлерді дене шынықтыру бойынша біртіндеп және қорытынды аттестаттауға;
9. Бағдарламаны іске асыру барысында қолданылатын оқыту әдістері мен технологиялары:
1) мәселелік-модульдік оқыту технологиялары;
2) оқу-зерттеу қызметі технологиялары;
3) коммуникативтік технологиялар (пікірталас, баспасөз мәслихаты, оқу талқылаулары және басқа белсенді формалар мен әдістер);
4) кейстер әдісі (жағдайды талдау);
5) студенттер іскери, рөлдік, имитациялық және басқа да ойындарға қатысатын ойын технологиялары.
10. Бағдарламаның мазмұны студенттерді төрт оқу бөлімдері бойынша бөлуге сәйкес келеді: негізгі, даярлық, арнайы (емдік дене шынықтыру топтарын қосқанда), спорттық. Білім алушыларды оқу бөлімдеріне бөлу оқу жылы басында жынысын, денсаулық жағдайын, дене дамуын, дене шынықтыру және спорттық даярлығын ескеру арқылы жүргізіледі. Білімгер бір оқу бөлімінен (топтан) екіншісіне оқу жылы немесе семестр аяқталғаннан кейін көше алады. Білімгерлерді даярлық немесе арнайы медициналық оқу бөлімдеріне ауыстыру ауруына байланысты оқу жылының кез келген уақытында жүзеге асырылуы мүмкін. Білімгерлер негізгі және даярлық бөлімдеріне жалпы физикалық даярлық пен спорт түрлері бойынша топтарға бөлінеді. Даярлық бөліміне денсаулық жағдайының төмін деңгейі немесе денсаулығында аз ауытқулары бар білімгерлер бөлінеді. Медициналық тексеру мәліметтері бойынша арнайы оқу бөліміне жіберілген білімгерлер арнайы медициналық топтарға немесе емдік дене шынықтыру топтарына бөлінеді. Спорттық оқу бөлімінде топтардың толтырылымдылығы спорт түріне және айналушылардың біліктілігіне қатысты болады. Спорт ойындары түрлері бойынша спорттық мамандандыру оқу топтары ойыншылардың қос құрамын толтыру арқылы құрылады.

3) предметными:
умение использовать разнообразные формы и виды физкультурной деятельности для организации здорового образа жизни, активного отдыха и досуга.
Глава 3. Структура и содержание программы
7. Структурирование содержания дисциплины осуществляется посредством выделения в нем укрупненных дидактических единиц (модуль, раздел). Структура содержания дисциплины включает: введение; разделы (модули); темы учебных практических занятий.
8. Содержание программы основывается на следующих концептуальных позициях:
1) общеобразовательной направленности процесса физического воспитания;
2) интегративности функций физической культуры;
3) системности учебно-воспитательного процесса;
4) профессионально-прикладной направленности физического воспитания;
5) нормативном и методическом обеспечении образованности студентов в области физической культуры и спорта;
6) этапной и итоговой аттестации студентов по физической культуре.
9. Методы и технологии обучения, используемые в процессе реализации программы:
1) технологии проблемно-модульного обучения;
2) технологии учебно-исследовательской деятельности;
3) коммуникативные технологии (дискуссия, пресс-конференция, учебные дебаты и другие активные формы и методы);
4) метод кейсов (анализ ситуации);
5) игровые технологии, в рамках которых студенты участвуют в деловых, ролевых, имитационных и других играх.
10. Содержание программы соответствует распределению студентов по четырем учебным отделениям: основное, подготовительное, специальное (включая группы лечебной физической культуры), спортивное. Распределение обучающихся в учебные отделения проводятся в начале учебного года с учетом пола, состояния здоровья, физического развития, физической и спортивной подготовленности. Из одного учебного отделения (группы) в другое обучающиеся могут переводиться после окончания учебного года или семестра. Перевод обучающихся в подготовительное и специальное медицинские учебные отделения в связи с заболеванием может осуществляться в любое время учебного года. В основном и подготовительном учебных отделениях обучающиеся распределяются в учебные группы общей физической подготовки и группы по видам спорта. В подготовительную группу распределяются студенты, имеющие низкий уровень физического состояния или незначительные отклонения в состоянии здоровья. В специальном учебном отделении обучающиеся, отнесенные по данным медицинского обследования, распределяются в специальную медицинскую группу или в группу лечебной физической культуры. В спортивном учебном отделении наполняемость групп зависит от вида и спортивной квалификации занимающихся. Учебные группы спортивной специализации по игровым видам спорта создаются с наполняемостью двойного состава игроков.

11. Практикалық сабақтар білімдерді, қимыл шеберліктері мен дағдыларын игеруді, білім алушыларда дене шынықтыру-сауықтыру мен жаттықтыру бағдарламаларын жүзеге асыру тәжірибесін қалыптастыруды қарастырады:
1) Оқыту (дәрісханалық) сабақтары дене тәрбиесінің негізігі түрі болып табылады. Оқыту сабақтары әдістемелік-тәжірибелік және оқыту-жаттықтыру бөлімдерінен тұрады. Практикалық сабақтардың әдістемелік бөлімі мынаған бағытталған: денелік жаттығуларды және спорт түрлерін таңдауды игеру; жалпыдамыту және арнайы жаттығулар кешенін құру; сабақ барысында бақылау мен өзін-өзі бақылауды, сақтандыру мен өзін-өзі сақтандыруды жүзеге асыру шеберлігі; жарыстардағы төрешілік дағдыларын меңгеру.
Оқыту-жаттықтыру сабақтары мыналарға бағытталған: денелік даярлылық деңгейін арттыру мен дене қасиеттерін дамыту; спорт түрлері техникасын игеру; студенттерді бұқаралық спорт жарыстарына қатысуға даярлау; арнайы кәсіби-қолданбалы даярлық дағдыларын мамандық талаптарымен сәйкестікте меңгеру мен жетілдіру.
2) Сабақтардың оқытудан тыс (дәрісханадан тыс) түрлері білімгерлердің жеткілікті қимыл тәртібін қамтамасыз ету үшін ұйымдастырылады:
1. күн тәртібіндегі дене жаттығулары (Таңертеңгілік гигиеналық гимнастика (ТГГ), атлетикалық сабақтар, сауықтыру жүзу, жүру, жүгіру, шаңғымен жүру, конькимен сырғанау, білім беру мекемесінің мүмкіндіктері бойынша инновациялық, дәстүрлі емес сауықтыру технологиялары);
2. спорт секцияларында, сауықтыру, атлетикалық және қызығушылықтар бойынша клубтарда айналысу;
3. дәрісханадан тыс сабақтар білім алушылардың жоғары дене жұмыс қабілеттілігі деңгейін сақтауын қамтамасыз етеді және бағдарлама талаптарын орындауына ықпал жасайды. Сабақтардың барлық түрлерін басқару, бақылау, кеңес беруді дене шынықтыру және спорт кафедраларының профессорлық-оқытушылық құрамы жүзеге асырады.
12. Білімгерлердің құзыреттерін бағалау (түлектің заманауи әлеуметтік-тұлғалық және әлуметтік-кәсіби құзыреттерін қалыптастыру мақсатында) мына критерийлер бойынша жүзеге асырылады: жаңартылған бағдарламаны түсінуді көрсету, терминологияны игеру, алған білімдерді қолдану; өзіндік практикалық сабақтарды жүргізуді, талқылау түрлерін практикаға енгізу.
Студентті аттестациялық нормативтерді орындауға жіберудің міндетті шарттары келесідей:
- семестр және оқу курстары бойынша бағдарламаның теориялық бөлімінің талаптарын орындау;
- ағзаның дене және функционалдық жағдайының қажетті деңгейін қамтамасыз ететін оқу пәндеріне тұрақты түрде қатысу;
- дене даярлығына арналған тестілеуден өту;
-кәсіби-дене дайындығының біліктілігі мен дағдыларын қалыптастыру.
Ұзақ мерзімге сабақтан босатылған студенттер және емдік дене шынықтыру тобының студенттері келесі нормативтік талаптар негізінде дене тәрбиесі және спорт кафедрасында аттестаттаудан өтеді:
- "дене шынықтыру" пәнінің міндетті дәрістері бойынша теориялық білім деңгейін бағалау;
- студенттің денсаулық жағдайын, дене жаттығуларын қолдануға қарсы көрсетілімдер мен айғақтарды ескере отырып, дене шынықтыру бойынша қосымша тақырыпты өз бетінше меңгеруін бағалау;
- сауықтыру және бейімделу дене тәрбиесі мәселелері бойынша кафедраның ғылыми-зерттеу жұмыстарына студенттердің қатысуы.

11. Практические занятия предусматривают освоение знаний, двигательных умений и навыков, формирование у обучающихся опыта реализации физкультурно-оздоровительных и тренировочных программ:
1) Учебные (аудиторные) занятия являются основной формой физического воспитания. Учебные занятия состоят из методико-практического и учебно-тренировочного разделов. Методический раздел практических занятий направлен на: освоение методики подбора физических упражнений и видов спорта; составление комплексов общеразвивающих и специальных упражнений; умение осуществлять контроль и самоконтроль в процессе занятий, страховку и самостраховку; освоение навыков судейства соревнований.
Учебно-тренировочные занятия направлены на: повышение уровня физической подготовленности и развитие физических качеств; освоение техники видов спорта; подготовку студентов к участию в массовых спортивных соревнованиях; освоение и совершенствование навыков профессионально-прикладной подготовки в соответствии с требованиями специальности.
2) Внеучебные (внеаудиторные) формы занятия организуются для обеспечения достаточного двигательного режима обучающихся:
1. физические упражнения в режиме дня (утренняя гигиеническая гимнастика (УГГ), атлетические занятия, оздоровительные плавание, ходьба, бег, ходьба на лыжах, катание на коньках, инновационные, нетрадиционные оздоровительные технологии по возможностям образовательного учреждения);
2. занятия в спортивных секциях, оздоровительных, атлетических и клубах по интересам;
3. внеаудиторные занятия обеспечивают поддержание студентами высокого уровня физической работоспособности и способствуют выполнению требований программы. Руководство, контроль и консультирование всех форм занятий осуществляется профессорско - преподавательским составом кафедр физического воспитания и спорта.
12. Оценка компетенций обучающихся (в целях формирования современных социально-личностных и социально-профессиональных компетенций выпускника) осуществляется по следующим критериям: демонстрация понимания обновленной программы, владения терминологией, использование полученных знаний; внедрение в практику проведения самостоятельных практических занятий, дискуссионные формы.
Обязательным условием допуска студента к выполнению аттестационных нормативов является:
- выполнение требований теоретического раздела программы по семестрам и курсам обучения;
- регулярность посещения учебных занятий, обеспечивающая необходимый уровень физического и функционального состояния организма;
-прохождения тестирования физической подготовленности;
- формирование умений и навыков в профессионально-физической подготовке.
Студенты, освобожденные от занятий на длительные сроки и студенты групп лечебной физической культуры, сдают аттестацию на кафедре физического воспитания и спорта на основании следующих нормативных требований:
-оценка уровня теоретических знаний по обязательным лекциям по дисциплине "Физическая культура";
-оценка самостоятельного освоения дополнительной тематики по физической культуре с учетом состояния здоровья студента, показаний и противопоказаний к применению физических упражнений;
- участие студентов в научно-исследовательской работе кафедры по проблемам оздоровительной и адаптивной физической культуры.

13. Пәннің теориялық және практикалық (әдістемелік) бөлімдеріне кіретін тақырыптық жоспарлар осы бағдарламаға қосымшада келтірілген.
Жоғары және (немесе) жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдары үшін "Дене
шынықтыру" жалпы білім беру
пәнінің үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
1. Пәннің теориялық бөліміне кіретін тақырыптық жоспар
1. Қазақстан Республикасының білім беру жүйесінде дене шынықтыру оқыту пәні ретінде.
2. Салауатты өмір салты негіздері (СӨС).
СӨС кәсіптік білім беру жүйесі аясында қалыптастырудың әдістері мен нысандары. Студенттердің СӨС жүргіздіруге ынталарын арттыру.
3. Дене тәрбиесінің жарытылыстық-ғылыми негіздері.
Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық негіздері туралы түсінік. Негізгі дене жүйесі. Қозғалтқыш қызметінің физиологиясы.
4. Заманауи сауықтыру жүйелері және ағзаның денелік күйін бақылау негіздері.
Заманауи сауықтыру технологияларының сипатаммасы. Педагогикалық бақылау, өзін-өзі бақылау және функционалдық жағдайды бағалау, физикалық даму және студенттердің дене дайындығы, өзін-өзі бақылау. Бақылау және өзін-өзі бақылау нәтижелері бойынша сабақтарды түзету.
5. Дене шынықтыру және спорт өзіндік сабақтарының негізгі әдістемелері.
Өзін-өзі зерттеудің мазмұны, формалары және әдістері. Оларды қолдану әдісі. Өзіндік дене шынықтыру жаттығуларының мазмұны.
6. Кәсіби-қолданбалы дене даярлығы (бұдан әрі – КҚДД).
КҚДД студенттердің мақсаты, құралдары және ұйымдастырылуы.
2. Пәннің практикалық (әдістемелік) бөліміне енгізілген тақырыптық жоспар
Жалпы дене даярлығы (дене қасиеттерін дамыту). Тәжірибелік бөлімнің материалын жоспарлау кезінде физикалық қасиеттерді дамыту үшін келесі құралдарды пайдалану ұсынылады:
Жылдамдық. Жүгіру: қалыпты, кібіртіктей жүгіру, жортаңмен, жамбасты көтере, жіліншікті айқастыра жүгіру. Бұрылыстармен жүгіру, қайталамалы жүгіріс. Эстафеталар.
Әртүрлі жаттығуларды жылдамдыққа орындау (гимнастика, қозғалмалы және спорттық ойындардың элементтері).
Төзімділік. Сауықтыру жүгірісі және шаңғы жаттығулары (солтүстік аймақтардағы университеттер үшін). Ойлы-қырлы жерлермен жүгіру техникасын меңгеру. Кросстық дайындық .
Икемділік. Белсенді және пассивті қарсылықпен, кең бұрылыспен, объектілері бар және оларсыз жалпы даму жаттығулары.
Ептілік, қозғалыстар үйлесі және тепе-теңдік. Объектілермен және оларсыз гимнастикалық және акробатикалық жаттығулар. Қозғалмалы және спорттық ойындар. Кешенді эстафета (секіру, жүгіру, лақтыру элементтерімен). Жаяу жүрудегі жалпы даму жаттығулары.
Күш. Объектілері бар және оларсыз жалпы даму жаттығулары. Гимнастикалық және қосалқы жабдықтарда жаттығулар. Тығыздау және сүйреу жаттығулары, салмақ тасу. Айналмалы тренировкалар әдісі бойынша жаттығуларды орындау.
Арнайы дене даярлығы. Арнайы дене қасиеттерін дамытуға арналған құралдарды таңдау үшін практикалық сабақтар өткізу формалары ұйымдастырылуы мен әдістемелік қамтамасыз етілуі бойынша, құралдар мен әдістер жиынтығы бойынша, аумаққа байланысты өткізу орны бойынша әртүрлі болуы мүмкін;
Жылдамдық пен төзімділікті дамытуға арналған арнайы жаттығулар:
- спринтердің арнайы жаттығулары, старттық серпілістер, үдеу, жүгіру;

13. Тематические планы входящие в теоретический и практический (методический) разделы дисциплины приведены в приложении к настоящей программе.
Приложение
к типовой учебной программе
общеобразовательной дисциплины
"Физическая культура" для
организаций высшего и (или)
послевузовского образования образования
1. Тематический план входящий в теоретический раздел дисциплины
1. Физическая культура как учебная дисциплина в системе образования Республики Казахстан.
2. Основы здорового образа жизни (ЗОЖ).
Формы и методы формирования ЗОЖ в рамках системы профессионального образования. Повышения мотивации к ведению ЗОЖ студентов.
3. Естественно-научные основы физического воспитания.
Понятие о социально-биологических основах физической культуры. Основные системы организма. Физиология двигательной активности.
4. Современные оздоровительные системы и основы контроля физического состояния организма.
Характеристика современных оздоровительных технологий. Педагогический контроль, самоконтроль и оценка функционального состояния, физического развития и физической подготовленности студентов. самоконтроля. Коррекция занятий по результатам контроля и самоконтроля.
5. Основные методики самостоятельных занятий физической культурой и спортом.
Содержание, формы и методика самостоятельных занятий. методика их применения. Содержание самостоятельных занятий физическими упражнениями.
6. Профессионально-прикладная физическая подготовка (ППФП).
Цель, средства и организация ППФП студентов.
2. Тематический план входящий в практический (методический) раздел дисциплины
Общая физическая подготовка (развитие физических качеств). При планировании материала практического раздела рекомендуется использовать следующие средства для развития физических качеств:
Быстрота. Бег: обычный, семенящий, трусцой, поднимая бедро, захлестывая голень. Бег по виражу, челночный бег. Эстафеты.
Выполнение различных упражнений на скорость (элементы гимнастики, подвижных и спортивных игр).
Выносливость. Оздоровительный бег и лыжная подготовка (для вузов северных регионов). Освоение техники бега по пересеченной местности. Кроссовая подготовка.
Гибкость. Общеразвивающие упражнения с предметами и без них, с активным и пассивным сопротивлением, широкие махи.
Ловкость, координация движений и равновесие. Гимнастические и акробатические упражнения с предметами и без них. Подвижные и спортивные игры. Комплексные эстафеты (с элементами прыжков, бега, метаний, кувырков). Общеразвивающие упражнения в ходьбе.
Сила. Общеразвивающие упражнения с предметами и без предметов. Упражнения на гимнастических и вспомогательных снарядах. Упражнения в подтягивании и сопротивлении, перенос тяжестей. Выполнение упражнений по методу круговой тренировки.
Специальная физическая подготовка. Для выбора средств специальной физической подготовки могут быть использованы упражнения различные по организации, методическому обеспечению, с учетом региона.
Специальные упражнения для развития быстроты и выносливости:
- специальные упражнения спринтера, стартовые рывки, ускорения, набегания;

- бақылаулық старттар: 100м, 500м, 1000м;
- жылдамдыққа түрлі жаттығуларды орындау (гимнастика, қозғалмалы және спорттық ойындар элементтерін);
- орташа деңгейлі спортшыларға және стайерлерге арналған жалпы және арнайы жаттығулар кешендері;
- шаңғымен жүріс техникасын меңгеру;
- 10-15 минут және 18-25 минутқа дейінгі әр түрлі жүктемелерді бірқалыпты қарқынмен орындау;
- жеңіл атлетика және шаңғы жарыстарына қатысу.
Икемділікке арналған арнайы жаттығулар:
- мөлшерленген және максималды сыртқы ауыртпалықтар түсіре отырып және оларсыз серіппелі және сермелі қозғалыстар;
- қайталанатын серіппелі қозғалыстар;
- созылудың қаупі бар снарядсыз және гимнастикалық снарядтарды пайдалана отырып, статикалық жағдайлардың жаттығулары.
Ептілікті, үйлестіруді және тепе-теңдікті дамыту үшін арнайы жаттығулар:
- қозғалмалы және спорттық ойындар. Еліктеушілік және алаңдатушылық амалдар;
- кешенді эстафеталар (секіру, жүгіру, лақтыру, домалау элементтерімен);
- доңғалақты конькилер, велосипед тебу, шаңғымен сырғанау кезіндегі тепе-теңдікті жетілдіру.
Күшті дамытуға арналған арнайы жаттығулар:
- Ауыр атлетика элементтері. Ауыр атлеттің жалпы дамытуға арналған және арнайы жаттығулары. Күштік қозғалыстардың техникасын меңгеру – серпу, жұлқу.
- Гір спорты элементтері. Жалпы дамытуға арналған және арнайы жаттығулар. Гір жұлқу және көтерудің техникасын және күштік-сауықтыру және жаттығу бағытындағы жаттығулар кешенін меңгеру;
- Атлетикалық гимнастика элементтері. Жалпы дамытуға арналған және өз салмағын еңсеру арқылы құралдармен (эспандерлер, амортизаторлар, гантельдер) жасалатын арнайы жаттығулар кешені. Тренажерларда жасалатын түрлі бұлшықет топтарына арналған жаттығуларды орындау.
Спорт түрлері (гимнастика, атлетикалық гимнастика, спорттық ойындар, жеңіл атлетика, шаңғы спорты, жүзу).
Гимнастика. Жалпы дамытуға арналған жаттығулар, жүгіру, секіру, эмоциялық-ырғақты музыка әуенімен орындалатын би элементтері. Би жаттығулары формалары. Сынақтық және жарыстық би-ырғақты бағдарламаларды орындау.
Атлетикалық гимнастика. Жалпы дамытуға арналған жаттығулар: гантельдермен; гирлермен; эспандермен; металл таяқшамен; тренажерларда; штангамен. Дене бітімінің түрлі ақауларын жоюға, сондай-ақ бұлшықеттерді қатайтуға және жұмысқа қабілеттікті арттыруға арналған жаттығулар.
Спорттық және қимыл-қозғалыс ойындары
Баскетбол. Жарыс ережелері. Қорғанышқа тік тұру, айналу, секіру, қозғалу, алып жүру, беруді қағып алу, лақтыру. Техникалық және тактикалық қимылдар негіздеріне үйрету. Командалық ойын.
Волейбол. Жарыс ережелері. Тік тұру және қозғалу. Допты орнында тұрып және қозғалыста жүріп қабылдау және беру (алға, артқа, солға, оңға). Допты беру. Командалық ойын.
Футбол. Жарыс ережелері. Допты орнында тұрып жыне жан-жаққа қозғала жүріп әріптесіне аяқпен беру. Допты теуіп, қақпаға түсіру. Допты қабылдап алу. Футболшының допсыз және доппен орын ауыстырып қозғалуы. Допты қатты тебу. Допты алып жүру. Допты тартып алу. Қақпашының ойын техникасы. Командалық ойын.
Гандбол. Қозғалу, қағып алу және беру, лақтыру, алып жүру және алдау қимылдары, тосқауылдар, оқшаулау және қағып әкету. Шабуылдау мен қорғануда техникалық және тактикалық әрекеттер негізіне үйрету.
Қимыл-қозғалыс ойындары. Қимыл-қозғалыс ойындарының үлгілері: "Нысанаға дәлме-дәл", "тарелкелер" лақтыру", "Аңшылар мен қояндар", "Бердің-отыр", "Жылжымалы нысана", "Дәл беріп үлгір", "Допты қағып түсір", "Шеңбердің ішіне тигіз", "Кім алысырақ", "Қақпаға дәлме-дәл", "Дәлме-дәл беру", "Айналып өтіп, допты қақпаға соқ", "Футбол слаломы", "Доптың ізінен", "Допты ұстап ал", "Допты жүргізушіге", "Екі допты қақпақылдау", "Аудағы доп", сондай-ақ қазақтың ұлттық ойындары: "Ақсүйек", "Қармақ", "Үйрек ату", "Көмбеден доп шығару", "Аң аулау", "Таяқ жүгірту", "Садақ ату", "Қақпа тас", "Қарагие.
Жеңіл атлетика. Жарыс ережелері. Жүкіру. Лақтыру. Қарғу.
Шаңғы спорты. Жарыс ережелері. Шаңғымен саптық командалар орындау, оқу алаңқайында және оқу шаңғы жолдарында шаңғылармен және шаңғыға мініп түрлі тәсілдермен қозғалу. Көтерілу мен түсулерді меңгеру, бір орнында тұрып және қозғалыста тежелу мен бұрылыстар. Кесіп өтетін жерлерден шаңғымен өту техникасы. Қашықтықты баяу және орта ырғақты уақытта жүріп өту. Шаңғымен эстафеталар. Түрлі қадамдар техникасын үйрену.
Жүзу. Жарыс ережелері. Суда өзін ұстау дағдыларын қалыптастыру. Жүзгіштің жалпы дамытушы және арнайы жаттығулары. Жүзудің негізгі тәсілдерінің техникасын игеру.
Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы. КҚДД құралдарын таңдау еңбек қызметінің күрделі факторларына ағзаның тиімді бейімделуіне, өндірістің климаттық шарттарына шыдамдылықты арттыруға, сондай-ақ еңбек дағдыларын қалыптастырып, бекітуге қатысатын қолданбады қозғалыс координацияларының арсеналын кеңейтуге бағытталуымен шартталады.
Заманауи сауықтыру жүйелері (тыныс алу: А.Стрельникованың парадоксальды гимнастикасы, "бодифлекс" - тыныс алу жаттығуларының жүйесі, созуға арналған жаттығулармен біріктірілген, К.Динейки релаксациялық: бұлшық ет релаксациясы, ырғақты гимнастикалар: мүсінге, тепе-теңдік, заттармен; аэробика: ағзаның негізгі жүйелерінің қызметтік мүмкіндіктерін арттыруға бағытталған циклдық спорт түрлерінен алынған жаттығулар жүйесі, калланетика: негізінен изометриялық режимде орындалады және тереңде орналасқан бұлшық ет топтарының белсенділігін туғызады, фитнес: жалпы фитнес, дене және спорттық-бағдарлы, шейпинг: қыздарға арналған сауықтыру дене шынықтырудың ғылыми-негізделген жүйесі, дене бітімін дұрыстауға және ағзаның қызметтік жағдайын жақсартуға бағытталған. Пилатес: жаттығулар жүйесі фитнестің барлық түрлерінің ішінде қауіпсіз болып табылады, алынған жарақаттар мен сырқаттарды оңалтуға бағытталған, стретчинг: бұлшық еттерді, сіңірлер мен буындарды созу арқылы дене денсаулығын жақсартуға арналған жаттығулар кешені, воркаут); С.М.Бубновскийдің буын гимнастикасы. Буын гимнастикасының жаттығулары бұлшық еттерді қатайтып, ондағы тұралап қалған жерлерді кетіреді, лимфа және қанайналымдарын белсендіреді.
Дене жаттығуларымен айналысу ппроцесіндегі бақылау және өзін өзі бақылау.
Дене жаттығуларымен айналысу нәтижелерін өзі бақылаудың қарапайым әдістері. Өзін өзі бақылау күнделігін жүргізу және оның студенттердің денсаулығын бақылау процесіндегі маңызы. Өзін өзі бақылаудың объективті және субъективті көрсеткіштері. Дене жаттығулары және спортпен айналысу әсерінен болған ағзаның денсаулық жағдайының диагностикасы. Дене дамуын, ағзаның қызметтік жағдайын, дене дайындығын бағалау үшін стандарттарды, антропометрикалық индекстерді, функционалдық сынамаларды және жаттығуларды пайдалану.
Спорттық оқу бөлімінде жоспарлау студенттер біліктілігі мен спорт түрлерін ескеру арқылы жүзеге асырылады. Спорттық бөлім топтарында түрлі курстар мен факультеттердің студенттері бір мезгілде айналыса алады.
Пайдаланылған әдебиеттер тізімі

- контрольные старты: 100м, 500м, 1000м;
- выполнение различных упражнений на скорость (элементы гимнастики, подвижных и спортивных игр);
- комплексы общих и специальных упражнений средневика, стайера;
- освоение техники лыжных ходов;
- выполнение различных усилий в умеренном темпе продолжительностью до 10-15 минут и 18-25 минут;
- участие в соревнованиях по легкой атлетике и лыжам.
Специальные упражнения для развития гибкости:
- простые пружинистые и маховые движения с дозированной и максимальной внешней помощью, с отягощением и без них;
- повторные пружинистые движения;
- упражнения статических положений с возможно большей степенью растяжения без снарядов и с использованием гимнастических снарядов.
Специальные упражнения для развития ловкости, координации и равновесия:
- содвижные и спортивные игры. Имитационные и отвлекающие действия;
- комплексные эстафеты (с элементами прыжков, бега, метаний, кувырков);
- совершенствование равновесия при катании на лыжах, коньках, езде на велосипеде, роликовых коньках.
Специальные упражнения для развития силы:
- Элементы тяжелой атлетики. Общеразвивающие и специальные упражнения тяжелоатлета. Освоение техники силовых движений-толчок, рывок;
- Элементы гиревого спорта. Общеразвивающие и специальные упражнения. Освоение техники рывка и жима гири; освоение комплексов упражнений оздоровительно-силовой и тренировочной направленности;
- Элементы атлетической гимнастики. Общеразвивающие и специальные комплексы упражнений с предметами (эспандеры, амортизаторы, гантели) и с преодолением собственного веса. Выполнение упражнений для различных мышечных групп, выполняемых на тренажерах.
Виды спорта (гимнастика, атлетическая гимнастика, спортивные игры, легкая атлетика, лыжный спорт, плавание).
Гимнастика. Общеразвивающие упражнения, бег, прыжки и танцевальные элементы, используемые под эмоционально-ритмическую музыку. Формы танцевальных упражнений. Выполнение зачетных и соревновательных ритмо-танцевальных программ.
Атлетическая гимнастика. Общеразвивающие упражнения: с гантелями; с гирями; с эспандером; с металлической палкой; на тренажерах; со штангой. Упражнения для устранения различных дефектов телосложения, а также для укрепления мышц и повышения работоспособности.
Спортивные и подвижные игры.
Баскетбол. Правила соревнований. Защитная стойка, повороты, прыжки, передвижения, ведение, ловля передачи, броски. Обучение техническим и основам тактических действий. Командная игра.
Волейбол. Правила соревнований. Стойка и передвижение. Прием и передача мяча на месте и с передвижением (вперед, назад, влево, вправо). Действия с мячом. Подачи мяча. Командная игра.
Футбол. Правила соревнований. Передача мяча ногой партнеру на месте и с передвижением в разные стороны. Удары мяча ногой с последующим попаданием в ворота. Приемы мяча. Перемещения футболиста без мяча и с мячом. Удары по мячу. Ведение мяча. Отбор мяча. Техника игры вратаря. Командная игра.
Гандбол. Передвижения, ловля и передачи, броски, ведение и обманные действия, заслоны, блокирование и перехват. Обучение техническим и основам тактических действий в нападении и защите. Командная игра.
Подвижные игры.
Примерные подвижные игры: "Метко в цель", метание "тарелок"", "Охотники и зайцы", "Передал-садись", "Подвижная мишень", "Успей точно передать", "Сбей мяч", "Попади в круг", "Кто дальше", "Метко в ворота", "Точная передача", "Обведи и забей мяч в ворота", "Футбольный слалом", "За мячом", "Поймай мяч", "Мяч водящему", "Жонглирование двух мячей", "Мяч в воздухе", а также казахские национальные игры: "Ақсүйек", "Қармақ", "Үйрек ату", "Көмбеден доп шығару", "Аң аулау", "Таяқ жүгірту", "Садақ ату", "Қақпа тас", "Қарагие".
Легкая атлетика. Правила соревнований. Бег. Метания. Прыжки.
Лыжный спорт. Правила соревнований. Выполнение строевых команд на лыжах, передвижение с лыжами и на лыжах различными способами на учебной площадке и на учебной лыжне. Преодоление подъемов и спусков, торможение и повороты на месте и в движении. Техника передвижения на лыжах по пересеченной местности. Прохождение дистанции в медленном и среднем темпах на время. Эстафеты на лыжах. Изучение техники различных шагов.
Плавание. Правила соревнований. Формирование навыков поведения на воде. Общеразвивающие и специальные упражнения пловца. Освоение техники основных способов плавания.
Профессионально-прикладная физическая подготовка. Выбор средств ППФП обуславливается напрвленностью на обеспечение эффективной адаптации организма к сложным факторам трудовой деятельности, повышению устойчивости к климатическим условиям производства, а также расширению арсенала прикладных двигательных координаций, участвующих в формировании и закреплении трудовых навыков.
Современные оздоровительные системы (дыхательная: парадоксальная гимнастика А. Стрельниковой, "бодифлекс" - система дыхательных упражнений, соединенная с упражнениями на растяжку, К. Динейки релаксационная: мышечная релаксация, ритмическая гимнастики: на осанку, равновесие, с предметами; аэробика: система упражнений из циклических видов спорта направленная на повышение функциональных возможностей основных систем организма, калланетика: система упражнений. выполняемых основном, в изометрическом режиме и вызывающих активность глубоко расположенных мышечных групп, фитнес: общий фитнес, физический и спортивно-ориентированный, шейпинг: научно-обоснованная система оздоровительной физической культуры для девушек, направленная на коррекцию фигуры и улучшение функционального состояния организма. Пилатес: система упражнений является безопасной из всех видов фитнесса, направленная на реабилитацию перенесенных травм и болезней, стретчинг: комплекс упражнений для улучшения физического здоровья, посредством растягивания мышц, сухожилий и связок, воркаут); суставная гимнастика С.М. Бубновского. Упражнения суставной гимнастики прокачивают мышцы, устраняя застойные явления в них, активизируют лимфо и кровообращение.
Контроль и самоконтроль в процессе занятий физическими упражнениями.
Простейшие методы самонаблюдения за результатами занятий физическими упражнениями. Ведение дневника самоконтроля и его значение в процессе наблюдения за состоянием здоровья студентов. Объективные и субъективные показатели самоконтроля. Диагностика состояния здоровья организма под влиянием занятий физическими упражнениями и спортом. Использование стандартов, антропометрических индексов, функциональных проб и упражнений, тестов для оценки физического развития, функционального состояния систем организма, физической подготовленности.
Планирование в спортивном учебном отделении осуществляется с учетом спортивной квалификации обучающихся и видов спорта. В группах спортивного отделения могут заниматься одновременно обучающиеся разных курсов и факультетов.
Список литературы