"Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидаларын және мемлекеттік кірістер органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 228 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 22 қазандағы № 929 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 қарашада № 17725 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидаларын және мемлекеттік кірістер органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 228 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16521 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 16 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидаларына:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. АСШ қабылдау кезінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы АСШ қабылдау туралы сұрау салу түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімді (бұдан әрі - Шешім) қабылдау жолымен кедендік сараптаманы тағайындайды. Шешімге "Кеден органының лауазымды тұлғасы сараптамаға жолдайтын тауарлар құжаттарының тізбесі" (бұдан әрі – Құжаттар тізбесі) Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден қызметтерінің біріккен алқасының 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 6/14 шешіміне қосымшада көзделген құжаттар қоса беріледі.
Кедендік сараптама тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүзеге асыру және АСШ қабылдау кезінде туындайтын мәселелерді түсіндіру үшін арнайы және (немесе) ғылыми білімдер талап етілетін жағдайда тағайындалады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кедендік сараптаманы жүргізу кезінде, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы үш жұмыс күні ішінде уәкілетті кеден органының басшысына жазбаша және (немесе) электронды түрде Құжаттар тізбесіне сәйкес шешімді және материалдарды, осыған қоса кедендік сараптама жүргізуге керекті тауар сынамалары және (немесе) үлгілерін жолдайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кедендік сараптама, АСШ қабылдау кезіндегі кедендік сараптаманы жүргізуді қоспағанда, кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптама жүргізуге арналған материалдар мен құжаттарды қабылдаған күнінен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
АСШ қабылдау кезіндегі кедендік сараптама кедендік сарапшымен (сарапшымен) құжаттармен материалдарды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 228 "Об утверждении Правил проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом и формы решения органа государственных доходов о назначении таможенной экспертизы"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 октября 2018 года № 929. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 ноября 2018 года № 17725
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 228 "Об утверждении Правил проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом и формы решения органа государственных доходов о назначении таможенной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16521, опубликован 16 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При принятии ПКР должностное лицо органа государственных доходов в течение трех рабочих дней со дня поступления запроса о принятии ПКР, назначает таможенную экспертизу путем принятия решения о назначении таможенной экспертизы (далее – Решение). К Решению прилагаются документы, предусмотренные в приложении к решению Объединенной коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза от 7 декабря 2012 года № 6/14 "Перечень документов, направляемых на экспертизу товаров должностным лицом таможенного органа" (далее – Перечень документов).
При принятии ПКР и осуществлении таможенного контроля товаров и транспортных средств таможенная экспертиза назначается в случае, если для разъяснения вопросов, возникающих при совершении органами государственных доходов таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля, требуются специальные и (или) научные познания.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При проведении таможенной экспертизы должностное лицо органа государственных доходов, назначившее таможенную экспертизу, направляет в течение трех рабочих дней руководителю уполномоченного таможенного органа в письменном и (или) электронном виде решение и материалы согласно Перечню документов, а также пробы и (или) образцы товаров, необходимые для проведения таможенной экспертизы.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Таможенная экспертиза проводится в срок, не превышающий двадцати рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы, за исключением проведения таможенной экспертизы при принятии ПКР.
Таможенная экспертиза при принятии ПКР проводится в течение десяти рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы.";

16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасынан зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында кедендік сараптамаға ұсынылған, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына қайтарылуға жататын тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу қажет болғанда.
Уәкілетті кеден органы бір жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына, кедендік сараптамаға ұсынылған құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу үшін сұранысты жолдайды.
Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы сараптамаға ұсынылған құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу үшін сұранысты қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті кеден органына жауап жолдайды.
Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы кедендік сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді зерттеу немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдау немесе жоюдан бас тартқан жағдайда, уәкілетті кеден органы бір жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы жүргізуден бас тартуды ресімдейді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Кедендік сарапшының (сарапшының) шешуі үшін қойылған жекелеген сұрақтарға жауап беру мүмкін болмаған жағдайда, кедендік сарапшы (сарапшы) бұл туралы үш жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органын жауап беру мүмкіндігінің болмау себептерін көрсете отырып, уәкілетті мемлекеттік кірістер органының одан әрі сараптамалық қызметті жүзеге асыратын басқа да тәуелсіз ұйымдарға жүгінуі үшін хабардар етеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қосымша кедендік сараптама Кодекстің 470-бабына сәйкес тағайындалады және Кодекстің 468-бабындағы көрсетілген мерзімінде жүргізіледі. ";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қайталама кедендік сараптама Кодекстің 470-бабына сәйкес тағайындалады және Кодекстің 468-бабындағы көрсетілген мерзімінде жүргізіледі.".

подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) необходимости получения письменного разрешения от должностного лица органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний, представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, которые подлежат возврату органу государственных доходов, назначившему таможенную экспертизу.
Уполномоченный таможенный орган в течение одного рабочего дня со дня приостановления таможенной экспертизы направляет в орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу запрос для получения письменного разрешения на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний, представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов. Должностное лицо органа государственных доходов, назначившее таможенную экспертизу в течение трех рабочих дней со дня получения запроса на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытании представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, направляет ответ в уполномоченный таможенный орган. При получении отказа от должностного лица органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытании представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, уполномоченным таможенным органом в течении одного рабочего дня оформляется отказ в проведении таможенной экспертизы;";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. В случае невозможности предоставления ответов на отдельные вопросы, поставленные на разрешение таможенного эксперта (эксперта), таможенный эксперт (эксперт) в течение трех рабочих дней уведомляет об этом орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, с указанием причин отсутствия возможности предоставления ответов, для дальнейшего обращения уполномоченного органа государственных доходов в другие независимые организации, осуществляющие экспертную деятельность.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Дополнительная таможенная экспертиза назначается в соответствии со статьей 470 Кодекса и проводится в срок, установленный статьей 468 Кодекса.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Повторная таможенная экспертиза назначается в соответствии со статьей 470 Кодекса и проводится в срок, установленный статьей 468 Кодекса.".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі А. Смаилов

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А. М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов