Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексеру субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қарашадағы № 1030 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 28 қарашадағы № 86 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 қарашада № 17819 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 20 қыркүйектегі № 972 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 66 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.09.2022 № 972 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 21.09.2022 № 66 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 2-тармағына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 137-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексеру субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бекітілсін.
2. "Ішінара салықтық тексеру жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 251 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 24 ақпандағы № 74 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16547 болып тіркелген, 2018 жылғы 16 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

Об утверждении критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) налоговой проверки, проводимой по особому порядку на основе оценки степени риска
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2018 года № 1030 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 ноября 2018 года № 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2018 года № 17819. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 20 сентября 2022 года № 972 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 66.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.09.2022 № 972 и Министра национальной экономики РК от 21.09.2022 № 66 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с пунктом 2 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и статьей 137 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) налоговой проверки, проводимой по особому порядку на основе оценки степени риска.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 251 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2018 года № 74 "Об утверждении критериев оценки степени риска для отбора проверяемых субъектов (объектов) при проведении выборочной налоговой проверки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16547, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 16 марта 2018 года).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
___________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
__________________________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 28 қарашадағы № 1030
және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
міндетін атқарушы
2018 жылғы 28 қарашадағы № 86
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексеру субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тәуекел дәрежесін бағалау негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін салықтық тексеру субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы салық заңнамасының сақталуы мәселелері бойынша тексеру жүргізу үшін салық төлеушілерді іріктеу мақсатында салық төлеушілерді тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 2-тармағына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 137-бабына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда салықтық тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
3. Объективті өлшемшарттарды анықтау мақсатында тәуекел (жоғары және жоғарыға жатпайтын) дәрежесі бойынша бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) топтастыру және үлестіру жүргізіледі.

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Утверждены
совместным приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 ноября 2018 года № 1030
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 ноября 2018 года № 86
Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) налоговой проверки, проводимой по особому порядку на основе оценки степени риска
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) налоговой проверки, проводимой по особому порядку на основе оценки степени риска (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и статьей 137 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) для отнесения налогоплательщиков к степени риска с целью отбора налогоплательщиков для проведения проверок по вопросам соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и Правилами формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17371).
2. Критерии оценки степени риска для налоговых проверок в настоящих Критериях формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
3. В целях определения объективных критериев проводится группировка и распределение субъектов (объектов) налоговой проверки по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).

4. Жоғары тәуекел дәрежесіне салық төлеушілерді жатқызу келесі объективті өлшемшарттар негізінде өткізіледі:
1) салық төлеуші заңды тұлға ретінде тіркелген.
Құрылымдық бөлімшелер үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары заңды тұлға бойынша есептеледі.
2) салық мiндеттемесiнiң орындалуы мәселелері бойынша кешенді тексеруде қамтылмаған, үш жыл және одан да көп жылға тең кезең.
Ірі салықтөлеушілер мониторингінде тұрған салық төлеушілер үшін төрт жыл және одан да көп жыл кезеңі.
5. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған салық төлеушілерге субъективті критерийлер қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
6. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары:
1) "Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 253 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16518 болып тіркелген) сәйкес айқындалған салықтық жүктемесiнiң коэффициенті.
Өлшемшарттар салықтық жүктеме коэффициенті орташа салалық мәнінен төмен болған кезде оң әсер етеді және салықтық жүктеме коэффициенті орташа салалық мәнінен жоғары болған кезде теріс әсер етеді.
2) жалған кәсіпорындармен, әрекетсіз салық төлеушілермен және олардың тіркелуін сот жарамсыз деп таныған салық төлеушілермен операцияларды, сондай-ақ сот оларды жасау іс жүзінде жұмыстарды орындаусыз, қызметтерді көрсетусіз, тауарларды тиеп жөнелтусіз жүзеге асырылған деп таныған мәмілелерді жүзеге асыру;
3) 0,98-ден 1-ге дейінгілерді қоса алғанда аралықтағы түзетуге дейінгі жылдық жиынтық табыс сомасына шегерімдер сомасының арақатынас коэффициенті;
4) көрсетілген салықтар түрлерінің салық есептілігін ұсыну үшін салық заңнамасымен белгіленген күннен бастап он екі ай өткеннен кейін, егер ондай салық төлеушінің салықтық жүктемесінің коэффициенті орташа салалық мәнінен төмен болса корпоративтік табыс салығы бойынша шегерімдердің сомасын ұлғайтумен және (немесе) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын ұлғайтумен қосымша салық есептілігін ұсыну;
5) корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін нөлдік көрсеткіштермен табыс ету, бұл ретте сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру және (немесе) мемлекеттік сатып алуларға қатысу;

4. К высокой степени риска относятся следующие субъекты (объекты) налоговой проверки:
1) налогоплательщики, зарегистрированные в качестве юридических лиц.
Для структурных подразделений критерий оценки степени риска рассчитывается по юридическому лицу.
2) налогоплательщики, по которым период, не охваченный комплексной проверкой по вопросам исполнения налогового обязательства, равен трем годам и более.
Для налогоплательщиков, состоящих на мониторинге крупных налогоплательщиков, период равен четырем годам и более.
5. К налогоплательщикам, отнесенным к высокой степени риска по объективным критериям, применяются субъективные критерии.
Глава 3. Субъективные критерии
6. Субъективные критерии оценки степени риска:
1) коэффициент налоговой нагрузки, определяемый в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 253 "Об утверждении Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16518).
Критерий имеет положительное влияние при коэффициенте налоговой нагрузки ниже среднеотраслевого значения и отрицательное влияние при коэффициенте налоговой нагрузки выше среднеотраслевого значения.
2) осуществление операций с бездействующими налогоплательщиками и с налогоплательщиками, регистрации которых судами признаны недействительными, а также сделок, совершение которых признано судом осуществленными без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;
3) коэффициент соотношения суммы вычетов с учетом корректировок к совокупному годовому доходу с учетом корректировок находится в диапазоне от 0,98 до 1 включительно;
4) представление дополнительной налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу с увеличением суммы вычетов и (или) налогу на добавленную стоимость с увеличением суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, по истечении двенадцати месяцев со дня, установленного налоговым законодательством для представления налоговой отчетности для указанных видов налогов, при условии, если коэффициент налоговой нагрузки такого налогоплательщика ниже среднеотраслевого значения;
5) представление налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу с нулевыми показателями, при осуществлении внешнеэкономической деятельности и (или) участие в государственных закупках;

6) камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған хабарламалардың болуы.
Тәуекел дәрежесін бағалау мақсатында қолданылатын, ақпараттық жүйеде бар ақпарат көздері бойынша салық тексерісінің субъектілері (объектілері) туралы тарихи деректердің негізінде теңдеу қалыптастырылады, оған айнымалы ретінде тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары пайдаланылады. Әрбір салық төлеуші үшін өлшемшарттардың жиынтығы бойынша тәуекел дәрежесінің коэффициенті айқындалады:
Тәуекел дәрежесін бағалау мақсатында қолданылатын, салық төлеушілер туралы ақпараттық жүйеде бар тарихи деректердің негізінде теңдеу қалыптастырылады, оған айнымалы ретінде тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары пайдаланылады. Әрбір салық төлеуші бойынша тәуекел дәрежесінің коэффициенті келесідей айқындалады:
Z = K1 * X1 + K2 * X2 + …+ Kn * Xn+B,
мұндағы:
Z – тәуекел дәрежесінің коэффициенті;
К1, …, Кn – өзімен Z-қа өлшемшарттар бойынша әсер ету мәнінің мөлшерін көрсететін коэффициенттер;
X1, …, Хn – өлшемшарттар бойынша мәні;
n – өлшемшарттардың саны;
В – тәуекелдер дәрежесін бағалаудың бір есебі шеңберінде барлық салық төлеушілер үшін өзгермейтін, ақпараттық жүйеде автоматты түрде есептелетін мәні.
Мақсатты оқиғаның болу ықтималдығы 0-ден 100 пайызға дейінгі шкала бойынша өлшенеді. Мақсатты оқиғаның болу ықтималдығын анықтау үшін мынадай өзгерістерді орындау қажет:
P = 1 / (1 + e-z)*100,
мұндағы:
P – ықтималдық;
e – 2.71828182846 санына тең математикалық тұрақты экспонент.
7. Салық тексерісі субъектінің (объектінің) тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші осы Өлшемшарттардың 6-тармағында көрсетілген тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары және құпия (қызметтік) ақпараттарға жататын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бойынша есептеледі.
8. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша салық тексерісінің субъектісі (объектісі) келесіге жатады:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне – ықтималдық көрсеткіші 51 пайыздан артық болған кезде;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған – ықтималдық көрсеткіші 51 пайыз және одан кем болған кезде.
Салықтық тексерулер тәуекел дәрежесінің неғұрлым жоғары ықтималдылық көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдылығынан шыға отырып, жоғары дәрежеге жатқызылған салық төлеушілерге қатысты тағайындалады.
9. Ерекше тәртіппен тексерулердің жарты жылдық кестелері Кәсіпкерлік кодекстің 141-бабының 2-тармағымен белгіленген тәртіппен қалыптастырылады.
10. Оларды сақтамау адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне қауіп-қатер әкелетін бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметтеріне қойылатын талаптардың тізбесі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 18 сәуіріндегі № 254 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 15 мамырдағы № 200 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15224 болып тіркелген) бірлескен бұйрығымен бекітілген салық тексерістері бойынша тексеру парақтарында бар.

6) наличие неисполненных уведомлений по устранению нарушений, выявленных по результатам камерального контроля.
На основании исторических данных о субъектах (объектах) налоговой проверки, имеющихся в информационной системе, применяемой в целях оценки степени риска, формируется уравнение, в котором в качестве переменных используются критерии степени риска. По каждому налогоплательщику коэффициент степени риска определяется следующим образом:
Z = K1 * X1 + K2 * X2 + …+ Kn * Xn+B,
где:
Z – коэффициент степени риска;
К1, …, Кn – коэффициенты, представляющие собой величину влияния значения по критериям на Z;
X1, …, Хn – значение по критерию;
n – количество критериев;
В – значение, рассчитываемое автоматически в информационной системе, являющееся неизменным для всех налогоплательщиков в рамках одного расчета оценки степени риска.
Вероятность наступления целевого события измеряется по шкале от 0 до 100 процентов. Для определения вероятности наступления целевого события следует произвести следующие преобразования:
P = 1 / (1 + e-z)*100,
где:
Р – вероятность;
е – экспонента, математическая постоянная равная числу 2,71828182846.
7. Общий показатель степени риска субъекта (объекта) налоговой проверки рассчитывается по критериям оценки степени риска, указанным в пункте 6 настоящих Критериев и критериев оценки степени риска, относящимся к конфиденциальной (служебной) информации.
8. По показателям степени риска субъект (объект) налоговой проверки относится:
1) к высокой степени риска – при показателе вероятности свыше 51 процентов;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе вероятности 51 процентов и ниже.
Налоговые проверки назначаются в отношении налогоплательщиков, отнесенных к высокой степени риска, исходя из приоритетности субъектов (объектов) с наибольшим показателем вероятности.
9. Полугодовые графики проверок в особом порядке формируются в порядке, определенном пунктом 2 статьи 141 Предпринимательского кодекса.
10. Перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) налоговой проверки, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, а также государства содержится в проверочных листах по налоговым проверкам, утвержденных совместным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 апреля 2017 года № 254 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 мая 2017 года № 200 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 15224).