Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18094 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 11) және 20) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) қоса беріліп отырған Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу және өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидалары;
2) осы бұйрыққа қосымшаға өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 934 бұйрығымен
бекітілді
Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанын бекіту туралы 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2018 года № 18094.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктами 11) и 20) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) прилагаемые Правила проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений;
2) форму сертификата о поверке средств измерений согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
Приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 934
Правила проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений
Глава 1. Общие положения

1. Осы Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу және өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 11) және 20) тармақшаларына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу және өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Салыстырып тексеруге Заңның 6-2- бабаның 18) тармақшасына сәйкес бекітілген Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін қалыптастыру және оларға қойылатын метрологиялық талаптардың қағидаларына сәйкес метрологиялық талаптар белгіленген өлшемдер кезінде қолданылатын өлшем құралдары жатады.
3. Заңның 22-бабына сәйкес мемлекеттік метрологиялық бақылау объектілері болып табылатын өлшем құралдарына, олардың типі бекітілгеннен немесе метрологиялық аттестаттаудан және айналымға шығарылу алдында өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелгеннен (бұдан әрі – ҚР МӨЖ тізілімі), жөндеу жұмыстарынан кейін пайдалану кезеңінде салыстырып тексеру жасалады.
4. Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тәртібіне қойылатын талаптар ҚР СТ 2.4 "Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру. Ұйымдастыру және жүргізу тәртібінде" белгіленген.
5. Өлшем құралдары мынадай салыстырып тексеру түрлеріне жатады: бастапқы, мерзімді, кезектен тыс, инспекциялық және сарапшы.
6. Бастапқы салыстырып тексеруге ҚР СТ 2.21 "Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Өлшем құралдарына сынақ жүргізу және типін бекіту тәртібіне" сәйкес типін бекіту мақсатында және бекітілген типке сәйкестікке сынақтан немесе ҚР СТ 2.30 "Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Өлшем құралдарына метрологиялық аттестаттау жүргізу тәртібіне" сәйкес метрологиялық аттестаттаудан өткен және ҚР МӨЖ тізіліміне енгізілген, сондай-ақ өндірістен және жөндеуден кейін шығарылатын өлшем құралдары жатады.
7. Мерзімді салыстырып текеруге пайдаланудағы өлшем құралдары жатады.
8. Кезектен тыс салыстырып тексеруді өлшем құралдарын пайдалану (сақтау) кезінде өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың қолдану мерзімі аяқталғанға дейін, мынадай:
кезеңділігін түзету қажеттілігі;
өлшем құралдарының қолдануға жарамдылығын растау қажеттілігі;
салыстырып тексеру таңбасының бедері, өздігінен желімделетін лейблдің, пластикалық пломбаның зақымдануы немесе өлшем құралдарының бастапқы немесе мерзімді салыстырып тексеруден өткендігін растайтын, соның ішінде оларды сақтау кезінде құжаттың жоғалуы;
өлшем құралдарын немесе құрамында өлшем құралдары бар бұйымдарды консервациялауға қойылатын талаптарға байланысты, сақталғаннан кейін мерзімді салыстырып тексеруді жүргізу мүмкін болмайтын өлшем құралдарын пайдалануға енгізу;
өлшем құралдарын, сондай-ақ жиынтығында өлшем құралдары қолданылатын бұйымдарды қайта консервациялау жағдайларында жүргізеді.

1. Настоящие Правила проведения поверки средств измерений и установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 11) и 20) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее - Закон) и определяют порядок проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и форму сертификата о поверке средств измерений.
2. Поверке подлежат средства измерений, применяемые при измерениях, к которым установлены метрологические требования согласно Правилам формирования перечней измерений и метрологических требований к ним, относящихся к государственному регулированию, утверждаемым в соответствии с подпунктом 18) статьи 6-2 Закона.
3. Средства измерений, являющиеся объектами государственного метрологического контроля в соответствии со статьей 22 Закона, после утверждения их типа или метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений (далее – реестр ГСИ РК) перед выпуском в обращение, после ремонта, в период эксплуатации подвергаются поверке.
4. Требования к организации и порядку проведения поверки средств измерений установлены в СТ РК 2.4 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан Поверка средств измерений. Организация и порядок проведения".
5. Средства измерений подлежат следующим видам поверки: первичной, периодической, внеочередной, инспекционной и экспертной.
6. Первичной поверке подлежат средства измерений, прошедшие испытания для целей утверждения типа и на соответствие утвержденному типу согласно СТ РК 2.21 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Порядок проведения испытаний и утверждения типа средств измерений", либо метрологическую аттестацию согласно СТ РК 2.30 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Порядок проведения метрологической аттестации средств измерений" и внесенные в реестр ГСИ РК, а также выпускаемые из производства и после ремонта.
7. Периодической поверке подлежат средства измерений, находящиеся в эксплуатации.
8. Внеочередную поверку проводят при эксплуатации средств измерений до окончания срока действия сертификата о поверке средств измерений в случаях:
необходимости корректировки периодичности;
необходимости подтверждения пригодности к применению средств измерений;
повреждения оттиска поверительного клейма, самоклеящегося лейбла, пластиковой пломбы или утере документа, подтверждающего прохождение средствами измерений первичной или периодической поверки, в том числе при их хранении;
ввода в эксплуатацию средств измерений после хранения, в течение которого не могла быть проведена периодическая поверка в связи с требованиями к консервации средств измерений или изделий, содержащих средства измерений;
переконсервации средств измерений, а также изделий, в комплекте которых применяются средства измерений.

9. Өлшем құралдарын инспекциялық салыстырып тексеруді өлшем құралдарының жарамдылығын, соңғы салыстырып тексеру нәтижелерінің дұрыстығын, қабылданған кезеңділікті нақтылау мен пайдаланудың дұрыстығын белгілеу үшін мемлекеттік метрологиялық бақылауды және метрологиялық бақылауды жүзеге асырған кезде жүргізеді.
10. Сараптамалық салыстырып тексеруді өлшем құралдарының метрологиялық сипаттамалары, дұрыстығы және олардың пайдалануға жарамдылығы бойынша даулы мәселелер туындағанда жүргізеді.
11. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру кезеңділігін белгілеу осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес жүргізіледі.
12. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру кезінде салыстырып тексеру үшін қолданылатын шама бірліктері эталондарын, салыстырып тексерілетін өлшем құралдарын бекітетін Заңның 6-2-бабының 22) тармақшасына сәйкес Аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемді метрологиялық бақылап тексеруді қамтамасыз ету қағидаларын бекіту тәртібіне сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік шама бірліктерінің эталондарына дейін, ал олар болмаған жағдайда баламалық дәрежесі 1875 жылғы 20 мамырдағы Метрлік конвенциямен бекітілген, "Метрлік Конвенцияға қосылу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 19 мамырдағы № 557 қаулысымен қабылданған Халықаралық өлшемдер мен салмақтар бюросының негізгі салғастырулар дерекқорында расталған өзге мемлекеттердің ұлттық шама бірліктерінің эталондарына бақылап тексеру қамтамасыз етілуі тиіс.
2-тарау. Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу тәртібі
13. Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді шарттық талаптарда өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемесіне сәйкес аккредиттелген заңды тұлғалардың аттестатталған салыстырып тексерушілері (бұдан әрі – салыстырып тексеру зертханасы) жүзеге асырады. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру бойынша жұмыстардың құнын белгілеу кезінде ҚР СТ 2.48 "Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Салыстырып тексеру жұмыстарының құнын анықтау тәртібі. Өлшем құралдарын салыстырып тексеруге типтік уақыт нормаларында" келтірілген талаптар мен нормалар қолданылады.
14. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшем құралы иесінің (пайдаланушының), өлшем құралдарын дайындаушының, мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – өтініш берушілер) өтінімі негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.06.2021 № 438-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Инспекционную поверку средств измерений проводят при осуществлении государственного метрологического контроля и метрологического контроля для установления их исправности, правильности результатов последней поверки, уточнения принятой периодичности и установления правильности эксплуатации средств измерений.
10. Экспертную поверку проводят при возникновении спорных вопросов по метрологическим характеристикам, исправности средств измерений и пригодности их к эксплуатации.
11. Установление периодичности поверки средств измерений проводится в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
12. При поверке средств измерений обеспечивается прослеживаемость применяемых для поверки эталонов единиц величин, поверяемых средств измерений до государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан в соответствии с Правилами обеспечения прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 22) статьи 6-2 Закона, а в случае их отсутствия к национальным эталонам единиц величин других государств, степень эквивалентности которых подтверждена в базе данных ключевых сличений Международного бюро мер и весов, учрежденного Метрической конвенцией от 20 мая 1875 года, принятого постановлением Правительства Республики Казахстан "О присоединении к Метрической Конвенции" от 19 мая 2004 года № 557.
Глава 2. Порядок проведения поверки средств измерений
13. Поверка средств измерений осуществляется аттестованными поверителями аккредитованных юридических лиц (далее – поверочная лаборатория) в соответствии с методикой поверки средств измерений на договорных условиях. При установлении стоимости работ по поверке средств измерений используются требования и нормы приведенные в СТ РК 2.48 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Порядок определения стоимости поверочных работ. Типовые нормы времени на поверку средств измерений".
14. Поверка средств измерений проводится на основании заявки владельца (пользователя) средства измерений, изготовителя средств измерений, государственных органов (далее – заявители) оформленной по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 30.06.2021 № 438-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру:
заңды тұлғаның стационарлық немесе жылжымалы салыстырып тексеру зертханаларында;
тікелей өлшем құралдарының орналасқан жерлерінде (оларды дайындау, жөндеу немесе пайдалану орындарында) жүргізіледі.
Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді оларды пайдалану жерлерінде жүзеге асырған кезде өтінім беруші салыстырып тексеру үшін жағдай жасайды (салыстырып тексерушіге тиесілі мамандар мен салыстырып тексеру жабдықтарын салыстырып тексеру, жөндеу орнына және кері жеткізу, салыстырып тексеру жүргізу үшін қажетті үй-жайлар мен қосалқы қызметкер бөлінеді, қажет болған жағдайларда жабдықтар мен қосалқы құралдарды сақтау қамтамасыз етіледі, қауіпсіз жағдайлар, желілерге қосылу және қажетті техникалық құжаттама қамтамасыз етіледі).
16. Бастапқы салыстырып тексеруге өлшем құралдарының әрбір бірлігі жатады. Салыстырып тексеру әдістемелерінде көзделген жекелеген жағдайларда өлшем құралдарын іріктеп салыстырып тексеруге рұқсат етіледі. Өлшем құралдарын іріктеп салыстырып тексеру кезінде тиісті ұлттық және мемлекетаралық стандарттардың талаптарын басшылыққа алады.
17. Өлшем құралдары салыстырып тексеруге іске қосылған, шаңнан тазартылған, өлшем құралдарының төлқұжатымен, техникалық сипаттамасымен, пайдалану жөніндегі нұсқаулығымен, салыстырып тексеру әдістемесімен және салыстырып тексеру туралы сертификатымен (бар болса) бірге, сондай-ақ қажетті жиынтық құрылғыларымен ұсынылады.
18. Егер өлшем құралы шамалардың аз санын немесе ол арналғаннан өлшемдер ауқымдарының аз санында өлшеу үшін қолданылатын болса, онда өтініш берушінің талабы бойынша өлшем құралдарын салыстырып тексеруді шектеулі ауқымда немесе шамалар ауқымдарының қолданылатын саны үшін өткізуге рұқсат етіледі. Мұндай жағдайларда өтініш беруші өлшем құралына олардың қолданылу саласын айқындайтын айқын жазба немесе шартты белгіні басуы қажет.
19. Салыстырып тексеру зертханасы салыстырып тексеруді толық көлемде жүргізуі мүмкін болмайтын өлшем құралдарын күрделі салыстырып тексерулерде, ұлттық стандартта белгіленген талаптарға сәйкес басқа салыстырып тексеру зертханасын салыстырып тексеруге тартуға рұқсат етіледі.
20. Өлшем құралдарын бастапқы, мерзімді және кезектен тыс салыстырып тексеру нәтижелерін ресімдеу өлшем құралдарының типін бекітуге арналған сынау және метрологиялық аттестаттау рәсімі кезінде ҚР МӨЖ тізілімінде тіркелген өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Салыстырып тексерудің оң нәтижелері өлшем құралына және (немесе) пайдалану құжаттамасының тиісті бөліміне басылатын салыстырып тексеру таңбасының бедерімен, сондай-ақ осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатты берумен куәландырылады.
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өлшем құралдарын салыстырып тексеру кезеңділігін есепке алып көрсетіледі.
Егер өлшем құралы салыстырып тексеру нәтижелері бойынша қолдануға жарамсыз деп танылса, онда қолданыстағы салыстырып тексеру таңбасының бедері өшіріледі және пайдалану құжаттамасында тиісті жазба жасалады, қолданыстығы өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың күші жойылады және осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолданысқа жарамсыздығы туралы хабарлама жазылады.

15. Поверка средств измерений проводится:
в стационарных или передвижных поверочных лабораториях;
непосредственно на местах расположения средств измерений (местах их изготовления, ремонта или эксплуатации).
При осуществлении поверки средств измерений на местах их эксплуатации заявителем создаются условия для поверки (доставка специалистов и поверочного оборудования, принадлежащих поверителю к месту поверки, ремонта и обратно, выделяются помещения и вспомогательный персонал, необходимые для проведения поверки, обеспечивается в необходимых случаях хранение оборудования и вспомогательных средств, обеспечиваются безопасные условия, подключение к сетям и необходимая техническая документация).
16. Первичной поверке подлежит каждая единица средств измерений. В отдельных случаях, предусмотренной в методике поверки средств измерений, допускается выборочная поверка средств измерений. При выборочной поверке средств измерений руководствуются требованиями соответствующих национальных и межгосударственных стандартов.
17. Средства измерений на поверку представляются расконсервированными, очищенными от грязи пыли, вместе с паспортом, техническим описанием, инструкцией по эксплуатации, методикой поверки и сертификатом о поверке средств измерений (при наличии), а также необходимыми комплектующими устройствами.
18. Если средство измерений используется для измерений меньшего числа величин или на меньшем числе диапазонов измерений, чем оно предназначено, то по требованию заявителя допускается поверку средств измерений проводить в ограниченном диапазоне или для применяемого числа диапазонов величин. В этих случаях на средство измерений наносится заявителем отчетливая надпись или условное обозначение, определяющие область их применения.
19. При сложных поверках средств измерений, когда поверка не может быть проведена поверочной лабораторией в полном объеме, допускается к поверке привлекать другие поверочные лаборатории в соответствии с требованиями, установленными в национальном стандарте.
20. Оформление результатов первичной, периодической и внеочередной поверок средств измерений осуществляется в соответствии с методиками поверки средств измерений, зарегистрированными в реестре ГСИ РК при процедуре испытаний на утверждение типа и метрологической аттестации средств измерений.
Положительные результаты поверки средств измерений удостоверяются оттиском поверительного клейма, которое наносится на средство измерений и (или) в соответствующий раздел эксплуатационной документации или сертификат о поверке средств измерений, а также выдачей сертификата о поверке средств измерений по форме согласно приложению к настоящему приказу.
Срок действия сертификата о поверке средств измерений указывается с учетом периодичности поверки средства измерений.
Если средство измерений по результатам поверки признается непригодным к применению, то оттиск действующего поверительного клейма гасится и делается соответствующая запись в эксплуатационной документации, действующий сертификат о поверке средств измерений аннулируется и выписывается извещение о непригодности к применению по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.06.2021 № 438-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Салыстырып тексеру аяқталғаннан кейін аккредиттелген салыстырып тексеру зертханасына ресімделген сертификаты немесе жарамсыздығы туралы хабарламасы бар өлшем құралын өтініш берушіге береді, сонымен бірге Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа (бұдан әрі – МҒМО) Қазақстан Республикасы Премьер- Министрінің орынбасары – Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 350 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8057 болып тіркелген) бекітілген Салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректерді электрондық есепке алу және оларды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа беру қағидаларында белгіленген тәртіпте салыстырып тексерілетін өлшем құралдары туралы деректердің электрондық есебін жүзеге асыру үшін салыстырып тексерілген өлшем құралы туралы мәліметтерді береді.
22. Өлшем құралдарының жарамдылығын, соңғы салыстырып тексеру нəтижелерінің дұрыстығын белгілеу, қабылданған мерзімділікті нақтылау және оларды пайдаланудың дұрыстығын белгілеу үшін мемлекеттік метрологиялық бақылауды жүзеге асыру кезінде жүргізілген инспекциялық салыстырып тексеру нәтижелерін ерікті нысандағы актіде көрсетеді.
23. Метрологиялық сипаттамалар бойынша, өлшем құралдарының жарамдылығы және өлшем құралдарының пайдалануға жарамдылығы және өлшем құралдарын пайдаланудың дұрыстығы туралы даулы мәселелер туындаған кезде мемлекеттік органдардың немесе заңды және жеке тұлғалардың жазбаша өтініші бойынша өткізілетін сараптамалық салыстырып тексерудің нәтижелері бойынша үш данада қорытынды жасалады, оны салыстырып тексеру зертханасының басшысы бекітеді.
24. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте жүргізілген өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін тану 2016 жылғы 18 қазандағы Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің № 145 шешімімен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін өзара тану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1116 қаулысымен бекітілген "Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау, оларды метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерін өзара тану туралы келісімге" мүше мемлекетінде жүргізілген өлшем құралдарын салыстырып тексеруді тану.
26. Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді (калибрлеуді) жүзеге асыратын шетелдік фирмалардың зертханалары немесе өзге де бөлімшелері жүргізетін өлшем құралдарын бастапқы тексеруді тану ҚР СТ 2.40 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Шетелдік метрологиялық ұйымдармен өткізілетін өлшем құралдарын алғашқы салыстырып тексеру (калибрлеу) нəтижелерін тану тəртібіне" сәйкес жүзеге асырылады.
Өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатта қателер (жаңылыстар) анықталған жағдайда, алмастырылатын салыстырып тексеру туралы сертификаттың нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, оны ауыстыруға рұқсат етіледі.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 30.06.2021 № 438-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. По окончании поверки поверочная лаборатория передает средство измерений с оформленным сертификатом или извещением о непригодности заявителю, также передает в Государственный научный метрологический центр (далее – ГНМЦ) сведения о поверенном средстве измерений для осуществления электронного учета данных о поверяемых средствах измерений в порядке, установленном Правилами электронного учета данных о поверяемых средствах измерений и их передачи в государственный научный метрологический центр, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 350 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8057).
22. Результаты инспекционной поверки средств измерений, проводимой при осуществлении государственного метрологического контроля для установления их исправности, правильности результатов последней поверки, уточнения принятой периодичности и установления правильности эксплуатации средств измерений, отражают в акте в произвольной форме.
23. По результатам экспертной поверки, проводимой по письменному обращению государственных органов, физических или юридических лиц при возникновении спорных вопросов по метрологическим характеристикам, об исправности средств измерений и пригодности средств измерений к эксплуатации и правильности эксплуатации средств измерений, составляют заключение в трех экземплярах, которое утверждает руководитель поверочной лаборатории.
24. Признание результатов поверки средств измерений, проведенной в государстве-члене Евразийского экономического союза, осуществляется в соответствии с Правилами взаимного признания результатов работ по обеспечению единства измерений, утвержденными решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 года № 145.
25. Признание поверки средств измерений, проведенной в государстве-члене "Соглашения о взаимном признании результатов испытаний с целью утверждения типа, метрологической аттестации, поверки и калибровки средств измерений", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1116.
26. Признание первичной поверки средств измерений, проводимой лабораториями или иными подразделениями зарубежных фирм, выполняющими поверку (калибровку) средств измерений осуществляется в соответствии с СТ РК 2.40 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Порядок признания результатов первичной поверки (калибровки) средств измерений, проводимой зарубежными метрологическими организациями".
В случае выявления ошибок (опечаток) в сертификате о поверке средств измерений, допускается его замена с указанием номера и даты выдачи заменяемого сертификата о поверке средств измерений.

3-тарау. Өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу тәртібі
27. Өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігі (алғашқы мән) типін бекіту мақсатына арналған сынақтар жүргізу немесе метрологиялық аттестаттау кезінде белгіленеді.
28. Бір типті өлшем құралдарының топтары үшін салыстырып тексеру кезеңділігін айқындаған кезде осы топтың барлық өлшем құралдарына арналған салыстырып тексерулер арасындағы бірыңғай аралықтар (салыстырып тексеру арасындағы аралық) тағайындалады.
29. Бірыңғай салыстырып тексеру арасындағы аралық ҚР СТ 2.44 "Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Жұмысшы өлшем құралдарын салыстырып тексеру арасындағы аралықтарды анықтау" (бұдан әрі – ҚР СТ 2.44) сәйкес белгіленеді.
30. Салыстырып тексерудің мерзімділігін тағайындау кезінде екі түрдің өлшемшарттары – өлшем құралдарының метрологиялық сенімділігінің (тұрақсыздығының) нормаланатын көрсеткіштері және өлшем құралдарын пайдаланудың ең жоғары экономикалық тиімділігін қамтамасыз ететін салыстырып тексеру кезеңділігі оңтайлылығының экономикалық өлшемшарттары қолданылады.
Салыстырып тексерудің мерзімділігін айқындауға арналған өлшемшарттар ҚР СТ 2.44 стандартында келтірілген.
31. Өлшем құралдарын пайдалану кезінде өлшем құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін ескере отырып, МҒМО-ның, мүдделі заңды және жеке тұлғалардың ұсыныстарының негізінде уәкілетті орган түзетуі мүмкін салыстырып тексеру мерзімділігіне өзгерістер енгізуге рұқсат етіледі.
32. Салыстырып тексеру мерзімділігінің мәнін метрологиялық сипаттамаларының өзгеруі ескіруіне байланысты негізделетін (өлшем құралдарын пайдалану қарқындылығына байланысты емес) өлшем құралдары үшін күнтізбелік уақытта және метрологиялық сипаттамаларының өзгеруі өлшем құралдары элементтерінің тозу салдарынан болып табылатын (пайдалану қарқындылығына байланысты) өлшем құралдары үшін атқарылған жұмыс мәндерінде белгілейді.
Салыстырып тексеру мерзімділігінің мәні:
1 жылға дейін – айларда (пайдалану немесе атқарым) 0,25; 0,5; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12 қатарынан;
12 айдан жоғары – жылдарда белгіленеді.
33. Салыстырып тексерудің мерзімділігін тағайындау соңғы салыстырып тексеру сәтінен бастап өткен уақытқа (атқарымға) өлшем құралдарының дәлдік немесе метрологиялық сенімділік көрсеткіштерінің тәуелділігін үлгілеу негізінде жүзеге асырылады.
Өлшем құралдарының метрологиялық сипаттамаларының өзгерістерін үлгілеу кезінде заңды тұлға ҚР СТ 2.44 ережелерін басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 934 бұйрығына қосымша
Нысан

Глава 3. Порядок установления периодичности поверки средств измерений
27. Периодичность поверки средств измерений (первичное значение) устанавливается при проведении испытаний для целей утверждения типа или метрологической аттестации.
28. При определении периодичности поверки для группы однотипных средств измерений назначается единый интервал между поверками (межповерочный интервал) для всех средств измерений данной группы.
29. Единый межповерочный интервал устанавливается в соответствии с СТ РК 2.44 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Определение межповерочных интервалов рабочих средств измерений" (далее – СТ РК 2.44).
30. При назначении периодичности поверки применяются критерии двух видов – нормируемые показатели метрологической надежности (нестабильности) средства измерений и экономический критерий оптимальности периодичности поверки, обеспечивающий максимальный экономический эффект эксплуатации средства измерений.
Критерии для определения периодичности поверки приведены в СТ РК 2.44.
31. При эксплуатации средств измерений допускается внесение изменений периодичности поверки, которая может корректироваться уполномоченным органом на основе предложений ГНМЦ, заинтересованных физических или юридических лиц с учетом результатов поверки средств измерений.
32. Значение периодичности поверки устанавливают в календарном времени для средства измерений, изменение метрологических характеристик которых обусловлено старением (не зависит от интенсивности эксплуатации средства измерений), и в значениях наработки для средства измерений, изменение метрологических характеристик которых является следствием износа элементов средств измерений (зависящего от интенсивности эксплуатации).
Значения периодичности поверки устанавливаются:
до 1 года в месяцах (эксплуатации или наработки) из ряда: 0,25; 0,5; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12;
свыше 12 месяцев в годах.
33. Назначение периодичности поверки осуществляется на основании моделирования зависимости показателей точности или метрологической надежности средств измерений от времени (наработки), прошедшего с момента последней поверки.
При моделировании изменения метрологических характеристик средств измерений поверочные лаборатории руководствуются положениями СТ РК 2.44.
Приложение к приказу
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 934
Форма

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.06.2021 № 438-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аккредиттеу белгісі*
____________________________________________________________
(заңды тұлғаның салыстырып тексеру зертханасы бөлімшесінің атауы)
_______________________________________________________________________
(аккредиттеу аттестататының нөмірі)
№**______ сертификат
Салыстырып тексеру туралы ______________________________________
(өлшем құралының атауы)
Типі ___________________________________________________________
зауыттық нөмірі _________________________________________________
_______________________________________________________________
(өлшем құралының өлшеу диапазоны)
Дайындаушы _________________________
Дайындау күні ________________________
Пайдаланушы ____________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
заңды тұлғалар үшін атауы және мекенжайы)
Салыстырып тексеру _____________________________________________
_________________________________________________________ сәйкес
(салыстырып тексеру әдістемесінің белгіленуі мен атауы)
________________________________________________________________
(шама бірлігі эталонының белгіленуі, зауыттық нөмірі, метрологиялық сипаттамалары)
шама бірліктерінің эталондарын пайдалана отырып жүргізілді.
Салыстырып тексеру нәтижелерінің негізінде өлшем құралы жарамды деп
танылды және _____________________________________ сыныбы бойынша
_____________________________________ ретінде қолданысқа жіберілді.
Динамикалық бақылап тексеру коды (ДБК): __________________________
Салыстырып тексеру күні 20__жылғы "___"_______
20 __ жылғы "___"___________ дейін қолданылады.
Бөлім (зертхана) басшысы _________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Салыстырып тексеруші _____________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Салыстырып тексеру таңбасының бедері ***
Ескертпе:
* Аккредиттеу белгісін аккредиттеу жөніндегі орган ұсынады;
**Өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың нөмірі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 13 маусымдағы № 215 бұйрығымен бекітілген, Салыстырып тексеруші таңбаларды дайындау, сақтау және қолдану Ережелеріне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9582 нөмірмен тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) берілген салыстырып тексеру зартханаларының шифрін, 2.42-2002 "ҚР МӨЖ. Өлшем түрлері. Жіктеу" ұлттық стандартына және сәйкес өлшем түрлерінің нөмірін және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың реттік нөмірін қамтиды;
*** Қағидаларға сәйкес екі еселік QR-коды.
Өлшем құралдарын салыстырып
тексеруді жүргізу, салыстырып
тексерудің кезеңділігін белгілеу
қағидаларына және өлшем
құралдарын салыстырып тексеру
туралы сертификат нысанына
1-қосымша
Нысан
Өлшем құралдарын салыстырып тексеруге өтінім

Сноска. Форма - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 30.06.2021 № 438-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Знак аккредитации*
_______________________________________________________________
(наименование подразделения поверочной лаборатории)
______________________________________________________________
(номер аттестата аккредитации)
Сертификат №**_________ о поверке
_________________________________________________________
(наименование средства измерений)
Тип ______________________________________________________________
заводской номер __________________________________________________
__________________________________________________________________
(диапазон измерений средства измерений)
Изготовитель _________________________
Дата изготовления __________________
Пользователь_______________________________________________________
(фамилия, имя, отечество (при наличии)
для физических лиц, наименование и адрес для юридических лиц)
Поверка проведена в соответствии ____________________________________
__________________________________________________________________
(обозначение и наименование методики поверки)
с использованием эталонов единиц величин ____________________________
__________________________________________________________________
(обозначение эталона единицы величины, заводской номер, метрологические
характеристики)
На основании результатов поверки средство измерений признано годным и допущено
к применению в качестве ____________________________________
по классу __________________________________________________________
Динамический код прослеживаемости (ДКП): ____________________________
Дата поверки "___" ______________ 20 __год.
Действителен до "___" ______________ 20 __ год.
Руководитель отдела (лаборатории) ____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Поверитель______________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Оттиск поверительного клейма***
Примечание:
*Знак аккредитации предоставляется органом по аккредитации;
** Номер сертификата о поверке средств измерений содержит шифр поверочной
лаборатории, присвоенный в соответствии с Правилами изготовления, хранения и
применения поверительных клейм, утвержденными приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики
Казахстан от 13 июня 2014 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 9582) (далее - Правила), номер вида
измерений в соответствии с национальным стандартом 2.42-2002 "ГСИ РК. Виды измерений.
Классификация" и порядковый номер сертификата о поверке средств измерений;
*** Двумерный QR-код в соответствии с Правилами.
Приложение 1 к Правилам
проведения поверки,
установления периодичности
поверки средств измерений и
формы сертификата о поверке
средств измерений
Форма
Заявка на поверку средств измерений

Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.06.2021 № 438-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________ (заңды тұлғаның салыстырып тексеру зертханасы бөлімшесінің атауы) ____________________________________________________________ (аккредиттеу аттестатының нөмірі) Қолданысқа жарамсыздығы туралы ХАБАРЛАМА № 1 ______
Өлшем құралы (шама бірлігінің эталоны) _____________________________________
(атауы, типі, белгіленуі)
Зауыттық нөмірі __________________________________________________________
___________________________________________________________________ тиісті
(заңды (жеке) тұлғаның атауы)
________________________________________________________________________
салыстырып тексеру нәтижелерінің негізінде қолданысқа жарамсыз деп танылды.
Жарамсыздық себебі:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Бөлім (зертхана) басшысы ___________ ____________________________________
(қолы)                   (аты, тегі)
"Жарамсыз" белгісі бар мөртабан:
Салыстырып тексеруші __________ ___________________________________
(қолы)                   (аты, тегі)
"___"______________ 20__ж.
___________________________________
1Өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың нөмірі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің - орынбасары Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 13 маусымдағы № 215 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9582 нөмірмен тіркелген), Салыстырып тексеруші таңбаларды дайындау, сақтау және қолдану Ережелеріне сәйкес берілген салыстырып тексеру зартханаларының шифрін қамтиды, 2.42-2002 "ҚР МӨЖ. Өлшем түрлері. Жіктеу" ұлттық стандартына және Өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттың реттік нөміріне сәйкес өлшем түрлеінің нөмірі.

Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 30.06.2021 № 438-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
_______________________________________________
(наименование поверочной лаборатории)
_______________________________________________
(номер аттестата аккредитации)
ИЗВЕЩЕНИЕ
о непригодности к применению №1______
Средство измерений (эталон единиц величин) ________________________________
(наименование, тип, обозначение)
заводской номер _________________________________________________________
принадлежащее __________________________________________________________
(наименование юридического (физического) лица)
на основании результатов поверки признано непригодным к применению. Причина непригодности:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Руководитель отдела (лаборатории) ____________ ___________________________
(подпись)             (инициалы, фамилия)
Штамп с отметкой "Забраковано":
Поверитель ____________ _________________________
(подпись)       (инициалы, фамилия)
"___"______________ 20 __ г.
______________________________
1Номер сертификата о поверке средств измерений содержит шифр поверочной
лаборатории, присвоенный в соответствии с Правилами изготовления, хранения
и применения поверительных клейм, утвержденными приказом Заместителя
Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан от 13 июня 2014 года № 215 (зарегистрирован
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9582)
(далее - Правила), номер вида измерений в соответствии с национальным
стандартом 2.42-2002 "ГСИ РК. Виды измерений. Классификация" и порядковый
номер сертификата о поверке средств измерений.