Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 19 желтоқсанда № 5964 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 2020 жылғы 10 тамыздағы № 556 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 10.08.2020 № 556 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Қазақстан Республикасының Жер кодексі" Кодексінің 127-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 36-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10171 тіркелген, Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарын айқындау және пайдалану режимі қағидаларының 3, 9-тармақтарына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақтөбе облысы Мәртөк ауданында орналасқан келесі тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары бекітілсін:
осы шешімнің 1, 2, 3, 4-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8 километр, Қаратоғай-Аққайың көтерме жолынан батысқа 0,5 километрде орналасқан, Ащенсай-І бейіті;
осы шешімнің 5, 6, 7, 8-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8 километрде орналасқан, Ащенсай-ІІ бейіті;
осы шешімнің 9, 10, 11, 12-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 7,3 километр, Ащысай жылғасының арнасынан оңтүстікке 900 метрде орналасқан, Ащенсай-ІІІ бейіті;
осы шешімнің 13, 14, 15, 16-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8,8 километр, Ащенсай-ІІ бейітінен солтүстік-шығысқа 778 метрде орналасқан, Ащенсай-V бейіті;
осы шешімнің 17, 18, 19, 20-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 9,1 километрде орналасқан, Ащенсай-VI қорғаны;
осы шешімнің 21, 22, 23, 24-қосымшаларына сәйкес, Родниковка ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 9 километрде орналасқан, Забара-І бейіті;

Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия Мартукского района Актюбинской области
Решение маслихата Актюбинской области от 10 декабря 2018 года № 358. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 19 декабря 2018 года № 5964. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10 августа 2020 года № 556
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10.08.2020 № 556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктами 3, 9 Правил определения и режима использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10171, Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить следующие границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, расположенных в Мартукском районе Актюбинской области:
могильника Ащенсай-І, расположенного в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 0,5 километра к западу от грейдера Каратогай-Аккайын, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему решению;
могильника Ащенсай-ІІ, расположенного в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, согласно приложениям 5, 6, 7, 8 к настоящему решению;
могильника Ащенсай-ІІІ, в 7,3 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 900 метрах к югу от русла ручья Ащенсай, согласно приложениям 9, 10, 11, 12 к настоящему решению;
могильника Ащенсай-V, расположенного в 8,8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 778 метрах к северо-востоку от могильника Ащенсай-II, согласно приложениям 13, 14, 15, 16 к настоящему решению;
кургана Ащенсай-VI, расположенного в 9,1 километрах к северо-востоку от села Каратогай, согласно приложениям 17, 18, 19, 20 к настоящему решению;
могильника Забара-І, расположенного в 9 километрах к юго-юго-востоку от села Родниковка, согласно приложениям 21, 22, 23, 24 к настоящему решению;

осы шешімнің 25, 26, 27, 28-қосымшаларына сәйкес, Родниковка ауылынан оңтүстікке 11,5 километрде орналасқан Забара-II қорғаны;
осы шешімнің 29, 30, 31, 32-қосымшаларына сәйкес, Родниковка ауылынан оңтүстікке 14,7 километрде орналасқан, Забара-III бейіті;
осы шешімнің 33, 34, 35, 36-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 4 километрде орналасқан, Мақаш-I бейіті;
осы шешімнің 37, 38, 39, 40-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен солтүстік-солтүстік-шығысқа 920 метрде орналасқан Мақаш-II бейіті;
осы шешімнің 41, 42, 43, 44-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,5 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен солтүстік-шығысқа 1,05 километрде орналасқан, Мақаш-ІІI бейіті;
осы шешімнің 45, 46, 47, 48-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,9 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығыс-солтүстік-шығысқа 1,5 километрде орналасқан, Мақаш-IV бейіті;
осы шешімнің 49, 50, 51, 52-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,2 километрде орналасқан, Мақаш-V бейіті;
осы шешімнің 53, 54, 55, 56-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,1 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығысқа 1,62 километрде орналасқан, Мақаш-VI бейіті;
осы шешімнің 57, 58, 59, 60-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 8,35 километрде орналасқан, Саржан-I бейіті;
осы шешімнің 61, 62, 63, 64-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 9,7 километр, Сарыжар ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 7,9 километрде орналасқан, Саржан-II қорғаны;
осы шешімнің 65, 66, 67, 68-қосымшаларына сәйкес, Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 7,8 километрде орналасқан, Саржан-III бейіті;
осы шешімнің 69, 70, 71, 72-қосымшаларына сәйкес, Сарыжар ауылынан солтүстік-шығысқа 4,7 километр, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 10,4 километрде орналасқан Саржан-IV бейіті;
осы шешімнің 73, 74, 75, 76-қосымшаларына сәйкес, Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,3 километрде орналасқан, Шеменев-II бейіті;
осы шешімнің 77, 78, 79, 80-қосымшаларына сәйкес, Қарғалы ауданының Петропавловка ауылынан солтүстік-батысқа 12 километр, Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа 10,35 километрде орналасқан, Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары).

кургана Забара-II, расположенного в в 11,5 километрах к югу от села Родниковка, согласно приложениям 25, 26, 27, 28 к настоящему решению;
могильника Забара-III, расположенного в 14,7 километрах к югу от села Родниковка, согласно приложениям 29, 30, 31, 32 к настоящему решению;
могильника Макаш-I, расположенного в 4 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай, согласно приложениям 33, 34, 35, 36 к настоящему решению;
могильника Макаш-II, расположенного в 4 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 920 метрах к северо-северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек, согласно приложениям 37, 38, 39, 40 к настоящему решению;
могильника Макаш-ІІI, расположенного в 4,5 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 1,05 километрах к северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек, согласно приложениям 41, 42, 43, 44 к настоящему решению;
могильника Макаш-IV, расположенного в 4,9 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 1,5 километрах к восток-северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек, согласно приложениям 45, 46, 47, 48 к настоящему решению;
могильника Макаш-V, расположенного в 5,2 километрах к юго-востоку от села Каратогай, согласно приложениям 49, 50, 51, 52 к настоящему решению;
могильника Макаш-VI, расположенного в 5,1 километрах к юго-востоку от села Каратогай, 1,62 километрах к востоку от железнодорожного моста через реку Илек, согласно приложениям 53, 54, 55, 56 к настоящему решению;
могильника Саржан-I, расположенного в 8,35 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай, согласно приложениям 57, 58, 59, 60 к настоящему решению;
кургана Саржан-II, расположенного в 9,7 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай, в 7,9 километрах к северо-северо-востоку от села Сарыжар согласно приложениям 61, 62, 63, 64 к настоящему решению;
могильника Саржан-III, расположенного в 7,8 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай, согласно приложениям 65, 66, 67, 68 к настоящему решению;
могильника Саржан-IV, в 4,7 километрах к северо-востоку от села Сарыжар, в 10,4 километрах к юго-востоку от села Каратогай, согласно приложениям 69, 70, 71, 72 к настоящему решению;
могильника Шеменевский-II, расположенного в 5,3 километрах к юго-востоку от села Родниковка, согласно приложениям 73, 74, 75, 76 к настоящему решению;
могильника Шпаки (Шеменевские курганы), расположенного в 12 километрах к северо-западу от села Петропавловка Каргалинского района, в 10,35 километрах к юго-востоку от села Родниковка Мартукского района, согласно приложениям 77, 78, 79, 80 к настоящему решению.

2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
Ә. САРМАНОВА
Облыстық мәслихаттың
хатшысы
С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 1-қосымша
Ащенсай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8 километр, Қаратоғай-Аққайың көтерме жолынан батысқа 0,5 километрде орналасқан Ащенсай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің саласы - Ащенсай жылғасының оң жағалауындағы шағын шоқылардың басында тұрғызылған он тасты және топырақты жайпақ қорғандардан тұрады. Олардың диаметрлері 4-9 метр, биіктігі 0,1-0,3 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 85,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,11 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 10,1 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 24,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 45,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 2-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 3-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 4-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 5-қосымша
Ащенсай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8 километрде орналасқан Ащенсай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жайпақ үйінділі, көлемдері 10х0,3 метр және 14х0,4 метр болатын екі тасты қорған солтүстік-батыс - оңтүстік-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 140 метр жерде, ескі егістіктен батысқа қарай, Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың жиегінде орналасқан. 1-қорғаннан солтүстік-батысқа қарай 20 метр жерде триангуляциялық белгі орнатылған.

2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
А. САРМАНОВА
Секретарь
областного маслихата
С. КАЛДЫГУЛОВА
Приложение 1 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-І, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 0,5 километра к западу от грейдера Каратогай-Аккайын.
Памятник состоит из десяти небольших каменных и земляных курганов с уплощенными насыпями, сооруженных на вершинах небольших сопок правого берега ручья Ащенсай – притока реки Илек. Их диаметр 4-9 метров, высота 0,1-0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 85,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 5,11 гектара;
площадь охранной зоны – 10,1 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 24,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 45,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 2 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года №358
Приложение 3 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 4 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 5 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-ІІ, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай.
Два каменных кургана с уплощенными насыпями размерами 10х0,3 метра и 14х0,4 метра, сооружены в 140 метрах друг от друга по линии северо-запад-юго-восток, к западу от старой пашни, у самой кромки водораздела правого берега реки Илек. В 20 метрах к северо-западу от кургана 1 расположен триангуляционный знак.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,092 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,202 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,19 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 24,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 6-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 7-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 8-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 9-қосымша
Ащенсай-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 7,3 километр, Ащысай жылғасының арнасынан оңтүстікке 900 метрде орналасқан Ащенсай-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемдері 8х0,3 метр және 12х0,2 метр болатын екі жайпақ үйінділі топырақ қорған солтүстік-батыс - оңтүстік-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 50 метр қашықтықта, Ащысай жылғасының оң жағалауындағы шағын төбенің басында орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 34,222 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,122 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,70 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,10 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 23,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 10-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 11-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 12-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 13-қосымша
Ащенсай-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,092 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,202 гектара;
площадь охранной зоны – 2,19 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 24,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 6 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 7 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 8 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 9 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-ІІІ, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 7,3 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 900 метрах к югу от русла ручья Ащысай.
Два земляных кургана с уплощенными насыпями размерами 8х0,3 метра и 12х0,2 метра, расположены в 50 метрах друг от друга по линии северо-запад – юго-восток на вершине небольшой возвышенности правого берега ручья Ащысай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,222 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,122 гектара;
площадь охранной зоны – 1,70 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,10 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 23,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 10 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 11 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 12 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 13 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-V (эпоха средневековья)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8,8 километр, Ащенсай-ІІ бейітінен солтүстік-шығысқа 778 метрде орналасқан Ащенсай-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық қыраттың басында тұрғызылған екі тас қорғаннан тұрған. Қорғандардың өлшемдері 10х0,1 метр және 8х0,3 метр, бір-бірінен 200 метр қашықтықта солтүстік-шығыс - оңтүстік-батыс түзуі бойымен орналасқан. 1-қорған жерді жырту нәтижесінде жойылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 74,843 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,803 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,74 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 22,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 44,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 14-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 15-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 16-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 17-қосымша
Ащенсай-VI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 9,1 километрде орналасқан Ащенсай-VI қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,3 метр және диаметрі 9 метр болатын тас қорған Ащысай жылғасының сол жағалауындағы суайрық қыраттың шетінде, Қаратоғай ауылынан Аққайын ауылына дейінгі көтерме жолдан солға қарай 43 метр жерде орналасқан. Қорғанның жоғарысында диаметрі 4,5 метр және тереңдігі 0,5 метр тонау шұңқыры анық көрінеді.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 74,843 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,803 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,74 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 22,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 44,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-V, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8,8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 778 метрах к северо-востоку от могильника Ащенсай-II.
Могильник состоял из двух каменных курганов, сооруженных на вершине водораздельного хребта правого берега реки Илек. Курганы имеют размеры 10х0,1 метра и 8х0,3 метра, находятся в 200 метрах друг от друга по линий северо-восток – юго-запад. Курган 1 разрушен в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 74,843 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,803 гектара;
площадь охранной зоны – 6,74 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 22,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 44,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 14 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 15 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 16 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 17 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Ащенсай-VI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Ащенсай-VI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9,1 километрах к северо-востоку от села Каратогай.
Каменный курган диаметром 9 метров и высотой 0,3 метра находится на склоне языка водораздельной возвышенности левого берега ручья Ащенсай, в 43 метрах левее грейдера из села Каратогай в село Аккайын. На вершине кургана четко прослеживается грабительская воронка диаметром 4,5 метра и глубиной 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 74,843 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,803 гектара;
площадь охранной зоны – 6,74 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 22,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 44,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 18-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 19-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 20-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 21-қосымша
Забара-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 9 километрде орналасқан Забара-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Терісбұтақ өзенінің оң жағалауындағы кішігірім суайрықтың жоғарысында, оның арнасынан шығысқа 1,25 километрде тұрғызылған үш қорғаннан тұрады. Қорғандардың үйінділері тас араласқан топырақ. Олардың диаметрі 12-13 метр, биіктігі 0,4-0,5 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,19 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,39 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,30 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 40,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 22-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 23-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 24-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 25-қосымша
Забара-II қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстікке 11,5 километрде орналасқан Забара-II қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ақтөбе-Родниковка тас жолынан шығысқа қарай 300 метр, Терісбұтақ өзенінің оң жағалауында, оның арнасынан шығысқа 1,1 километрде тұрғызылған тас-топырақты үйінділі қорған. Диаметрі 16 метр, биіктігі 0,4 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,227 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,047 гектар;

Приложение 18 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года №358
Приложение 19 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года №358
Приложение 20 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года №358
Приложение 21 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года №358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Забара-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Забара-І, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9 километрах к юго-юго-востоку от села Родниковка.
Могильник состоит из трех курганов, сооруженных на вершине небольшого водораздела правобережья реки Терисбутак, в 1,25 километрах к востоку от ее русла. Насыпи курганов земляные с включением камня. Их диаметр 12-13 метров, высота 0,4-0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,19 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,39 гектара;
площадь охранной зоны – 6,30 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 40,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 22 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 23 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 24 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 25 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Забара-II (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Забара-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 11,5 километрах к югу от села Родниковка.
Представлен каменно-земляным курганом, сооруженным на правом берегу реки Терисбутак, в 1,1 километрах к востоку от ее русла, в 300 метрах восточнее от трассы Актобе-Родниковка. Диаметр кургана 16 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,227 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,047 гектара;

қорғау аймағының ауданы – 1,48 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 26-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 27-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 28-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 29-қосымша
Забара-III бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстікке 14,7 километрде орналасқан Забара-III бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Терісбұтақ өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың шетінде, өзен арнасынан батысқа 0,2 километр және оның Бұтақ өзенімен қосылған жерінен солтүстік-солтүстік-шығысқа 1,5 километрде орналасқан. Диаметрі 8-12 метр және биіктігі 0,1-0,6 метр үш қорғаннан және төрт тас қоршаудан тұрады. Негізгі нысан, ортасынан қосымша тас қалаулар үйілген дөңгелек құрылыс.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 120,74 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,04 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 13,8 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 37,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 65,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 30-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 31-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 32-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 33-қосымша
Мақаш-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 4 километрде орналасқан Мақаш-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

площадь охранной зоны – 1,48 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 26 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 27 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 28 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 29 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Забара-III (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Забара-III, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 14,7 километрах к югу от села Родниковка.
Находится на краю водораздела правого берега реки Терисбутак, в 0,2 километре к западу от русла реки и в 1,5 километрах к северо-северо-востоку от места ее слияния с рекой Бутак. Состоит из трех курганов диаметром 8-12 метров и высотой 0,1-0,6 метра и четырех каменных оградок. Основной объект представляет собой круглое сооружение, по центру которого насыпана дополнительная выкладка из камней.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 120,74 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,04 гектара;
площадь охранной зоны – 13,8 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 37,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 65,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 30 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 31 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 32 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 33 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-I, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай.

Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотасында тұрғызылған үш қорғаннан тұрады. Бейіттегі ең ірі 1-қорған тас үйінділі, диаметрі 20 метр, биіктігі 2 метр. Оның төбесінде триангуляциялық белгінің іздері сақталған. Бейіттің оңтүстік бөлігінде орналасқан қалған екі қорған бөлек топты құрайды. 2-қорған топырақ үйінділі, өлшемі 0,4х12 метр. Ол 1-қорғаннан оңтүстікке қарай 50 метр жерде. 3-қорған соңғы қорғаннан оңтүстікке қарай 15 метр жерде орналасқан. Ол тас үйінділі, өлшемдері 0,3х10 метр. Қорғандардан солтүстікке қарай 25 метрде Қаратоғай ауылына баратын жол өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 34,907 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,207 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,94 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,66 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 23,10 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 34-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 35-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 36-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 37-қосымша
Мақаш-II бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 километр, Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 920 метрде орналасқан Мақаш-II бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы оңтүстік шетінің бойында, аталған өзеннің арнасы маңындағы құлама жардың қасында батыстан шығысқа қарай тізбектеле орналасқан тоғыз тасты-топырақты қорғаннан құралған. Олардың диаметрі 5-9 метр және биіктігі 0,1-0,8 метр.
Ең үлкен орталық 1-қорғанның өлшемдері 1х14 метр жарты сфера пішіндес үйіндісі бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 35,597 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,317 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,09 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,89 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

Могильник состоит из трех курганов, сооруженных на гребне водораздела правого берега реки Илек. Курган 1 самый крупный в могильнике, имеет каменную насыпь диаметром 20 метров, высотой 2 метра. На его вершине сохранились следы от триангуляционного знака. Остальные два кургана образуют отдельную группу, находящуюся в южной части могильника. Курган 2 имеет земляную насыпь размерами 0,4х12 метров. Он сооружен в 50 метрах к югу от кургана 1. Курган 3 расположен в 15 метрах южнее от последнего. Насыпь его каменная размерами 0,3х10 метров. В 25 метрах к северу от курганной группы проходит проселочная дорога в село Каратогай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,907 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,207 гектара;
площадь охранной зоны – 1,94 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,66 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 23,10 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 34 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 35 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 36 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 37 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 920 метрах к северо-северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник состоял из девяти каменно-земляных курганов, вытянутых по цепочке с запада на восток вдоль южной оконечности водораздельной возвышенности правого берега реки Илек, у обрыва к пойме этой реки. Их диаметр 5-9 метров и высота 0,1-0,8 метра.
Самый большой центральный курган 1 имеет полусферическую насыпь размерами 1х14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 35,597 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,317 гектара;
площадь охранной зоны – 2,09 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,89 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 23,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 38-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 39-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 40-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 41-қосымша
Мақаш-ІІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,5 километр, Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен солтүстік-шығысқа 1,05 километрде орналасқан Мақаш-ІІI бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Үйіндісінде тас кездесетін он бір топырақ қорғаннан тұрады. Бейіт солтүстік-солтүстік батыстан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай суайрық үстірттің шетімен 170 метрге созылып жатыр. Ең ірі 1-қорған (0,8×12 метр) негізгі қорғандар тобынан шығыста 50 метр жерде орналасқан. Бейіттің солтүстік бөлігінде орналасқан 5-қорған өзінің өлшемімен ерекшеленеді. Оның диаметрі 13 метр, биіктігі 0,3 метр. Қорған үйіндісі тонау нәтижесінде бұзылған, оның ортасында үлкен шұңқыр бар. Қалған үйінділердің өлшемдері 0,1х5 метрден 0,2х8 метр аралығында.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 42-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 43-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 моблыстық мәслихаттың шешіміне 44-қосымша

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 23,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 38 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 39 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 40 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 41 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-ІІI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-ІІI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,5 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 1,05 километрах к северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Состоит из одинадцати курганов представляющих собой земляные насыпи с включением камня. Могильник вытянут на 170 метров с северо-северо-запада на юго-юго-восток вдоль края водораздельного плато. Наибольший курган 1 (0,8х12 метров) находится в 50 метрах восточнее от основной группы. По своим размерам также выделяется курган 5, сооруженный в северной части могильника. Его диаметр 13 метров, высота 0,3 метра. Насыпь кургана разрушена в результате ограбления, по его центру выявлена большая западина. Остальные насыпи имеют размеры: от 0,1х5 метров до 0,2х8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 42 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 43 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 44 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358

2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 45-қосымша
Мақаш-IV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,9 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығыс-солтүстік-шығысқа 1,5 километрде орналасқан Мақаш-IV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде тұр. Төрт топырақ қорғаннан және бір шаршы пішіндес топырақты құрылыстан тұрады. Ең биік 1 және 2-қорғандар жер жолдың арғы бетінде орналасқан және бейіттің солтүстік-шығыс бөлігін алып жатыр. Олардың диаметрі 16-17 метр, биіктігі 0,6-0,7 метр. Қалған екі қорған (3 және 4) 1-қорғаннан оңтүстік-батысқа қарай тұрғызылған. Олардың өлшемдері біршама кішірек. Диаметрі 6-8 метр, биіктігі 0,3 метрді құрайды. Шаршы пішіндес құрылыс екі қорғандар тобының аралығында тұр. Өзі шаршы пішіндес ғибадатханаға ұқсас, жақтарының ұзындығы 11 метр, ені 0,4 метр, биіктігі 0,2 метр дуалмен қоршалған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 46-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 47-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 48-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 49-қосымша
Мақаш-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,2 километрде орналасқан Мақаш-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың бауырайында орналасқан. Диаметрі 6-16 метр және биіктігі 0,1-1,3 метр топтасқан түрде жарқабақта тұрғызылған жеті топырақты және тасты қорғандардан тұрады. Солтүстікке қарай 100 метр қашықтықта тұрған ең үлкен қорған тоналған. 1-4-қорғандар аралығынан солтүстікке бағытталған ені 20 метр және ұзындығы 25 метр тас тақталардың шашыранды нобайы байқалады. Батысқа қарай 1,45 километрде Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірі орналасқан.

Приложение 45 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-IV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-IV, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,9 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 1,5 километрах к восток-северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Состоит из четырех земляных курганов и одного подквадратного земляного сооружения. Наиболее высокие курганы 1 и 2 размещены за грунтовой дорогой и занимают северо-восточную половину могильника. Их диаметр 16-17 метров, высота 0,6-0,7 метра. Остальные два кургана (3 и 4) сооружены к юго-западу от кургана 1. Их размеры несколько меньше. Диаметр составляет 6-8 метров, высота 0,3 метра. Подквадратное сооружение находится между двумя группами курганов. Представляет собой святилище подквадратной формы, обнесенное валом с длиной сторон 11 метров, шириной 0,4 метра, высотой 0,2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 46 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 47 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 48 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 49 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-V, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,2 километрах к юго-востоку от села Каратогай.
Могильник расположен на склоне водораздела правого берега реки Илек. Состоит из семи земляных и каменных курганов диаметром 6-16 метров и высотой 0,1-1,3 метра, сооруженных кучно у самого обрыва реки. Самый большой курган, находящийся на отдалении в 100 метрах к северу – ограбленный. Между курганами 1-4 прослеживается наброска из каменных плит шириной 20 метров и длиной 25 метров с выходом на север. В 1,45 километрах к западу расположен железнодорожный мост через реку Илек.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 50-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 51-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 52-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 53-қосымша
Мақаш-VI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,1 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығысқа 1,62 километрде орналасқан Мақаш-VI бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Елек өзенінің оң жағалауындағы аласа суайрықтың басында батыс-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 45 метр қашықтықта тұрғызылған екі қорған, біреуі тастан (0,2х4 метр), екіншісі топырақтан (0,2х6 метр).
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 54-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 55-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 56-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 57-қосымша
Саржан-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 50 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 51 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 52 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 53 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-VI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-VI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,1 километрах к юго-востоку от села Каратогай, 1,62 километрах к востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Два кургана, один каменный (0,2х4 метра), другой земляной (0,2х6 метров) сооружены в 45 метрах друг от друга по линии запад-восток на вершине невысокого водораздела правого берега реки Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 54 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 55 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 56 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 57 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-I (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 8,35 километрде орналасқан Саржан-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрықтың төбесінде тұр. Солтүстік-солтүстік-батыс - оңтүстік-оңтүстік-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 40 метр жерде тұрғызылған, жарты сфера пішіндес екі қорғаннан тұрады. Екі қорғанның үйіндісінде де тас кездеседі. Оңтүстіктен шеттегі 1-қорғанның (1,6×16 метр) төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. 2-қорғанның өлшемі: биіктігі 1,2 метр, диаметрі 18 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,287 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,117 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,49 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,48 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 58-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 59-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 60-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 61-қосымша
Саржан-II қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 9,7 километр, Сарыжар ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 7,9 километрде орналасқан Саржан-II қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Топырақты қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында орналасқан. Үйіндінің биіктігі 0,6 метр, диаметрі 16 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,028 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,048 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,48 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,3 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-I, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8,35 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай.
Могильник находится на вершине водораздела левобережья реки Илек. Состоит из двух курганов полусферической формы, сооруженных в 40 метрах друг от друга по линии северо-северо-запад – юго-юго-восток. В насыпях обоих курганов встречаются камни. На вершине крайнего с юга кургана 1 (1,6х16 метров) ранее был установлен триангуляционный знак. Размеры кургана 2: высота 1,2 метра, диаметр 18 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,287 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,117 гектара;
площадь охранной зоны – 1,49 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,48 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 58 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 59 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 60 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 61 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Саржан-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Саржан-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9,7 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай, в 7,9 километрах к северо-северо-востоку от села Сарыжар.
Земляной курган находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Насыпь имеет высоту – 0,6 метра, диаметр – 16 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,028 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,048 гектара;
площадь охранной зоны – 1,48 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,3 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 62-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 63-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 64-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 65-қосымша
Саржан-III бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 7,8 километрде орналасқан Саржан-III бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі топырақты қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында тұрғызылған. Қорғандар батыс-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 60 метр қашықтықта тұр. Үйінділерде тас кездеседі. Олардың өлшемдері: 1-қорған – биіктігі 1,1 метр, диаметрі 12 метр, 2-қорған – биіктігі 0,3 метр, диаметрі 9 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,617 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,097 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,52 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,60 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 66-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 67-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 68-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 69-қосымша
Саржан-IV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының, Сарыжар ауылынан солтүстік-шығысқа 4,7 километр, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 10,4 километрде орналасқан Саржан-IV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында доға бойынша 400 метрге созылып жатқан төрт қорғаннан тұрады. Оңтүстіктен шетте 1-қорған (1,0х10 метр), үйіндісінде тастар кездеседі. Оның ортасында шұңқыр бар. Топтың ортасында орналасқан 2-қорған да (1,3х16 метр) тоналған. Онымен көршілес 3-қорғанның өлшемі (1,6х27 метр). Үйіндісі жарты сфера тәріздес. Солтүстіктен шеттегі 4-қорғанның биіктігі 0,7 метр, диаметрі 14 метр.

Приложение 62 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 63 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 64 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 65 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-III (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-III, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 7,8 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай.
Два земляных кургана сооруженных на вершине водораздельного плато правобережья реки Илек. Курганы находятся в 60 метрах друг от друга по линии запад-восток. В насыпях встречается камень. Их размеры: курган 1 – высота 1,1 метра, диаметр 12 метров, курган 2 – высота 0,3 метра, диаметр 9 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,617 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,097 гектара;
площадь охранной зоны – 1,52 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,60 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 66 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 67 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 68 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 69 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-IV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-IV, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,7 километрах к северо-востоку от села Сарыжар, в 10,4 километрах к юго-востоку от села Каратогай.
Состоит из четырех курганов, вытянутых по дуге на 400 метров на вершинах водораздельного плато правого берега реки Илек. Крайний с юга курган 1 (1,0х10 метров), в насыпи встречаются камни. По центру еҰ яма. Ограблен также курган 2 (1,3х16 метров), расположенный в центре группы. Размеры соседнего с ним кургана 3 (1,6х27 метров). Насыпь полусферическая. Крайний с севера курган 4 имеет высоту 0,7 метра, диаметр 14 метров.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 62,195 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,795 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 5,30 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 18,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 37,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 70-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 71-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 72-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 73-қосымша
Шеменев-II бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының, Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,3 километрде орналасқан Шеменев-II бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Бұтақ және Терісбұтақ өзендерінің аралығында тұр. Жалпақ суайрықта тұрғызылған диаметрлері 15-25 метр және биіктіктері 0,3-1,0 метр екі топырақты және бір тасты қорғандардан тұрады. Барлық үш қорғанның үйіндісі жер жырту салдарынан жайпақталған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 57,61 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,20 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 5,01 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 16,9 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 34,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 74-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 75-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 76-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 77-қосымша
Шпаки бейітінің (Шеменев қорғандары) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 62,195 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,795 гектара;
площадь охранной зоны – 5,30 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 18,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 37,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 70 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 71 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 72 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 73 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шеменевский-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шеменевский-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,3 километрах к юго-востоку от села Родниковка.
Памятник находится в междуречье рек Бутак и Терисбутак. Состоит из двух земляных и одного каменного курганов диаметром 15-25 метров и высотой 0,3-1,0 метра, сооруженных на широком водоразделе. Насыпи всех трех курганов были уплощены в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 57,61 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,20 гектара;
площадь охранной зоны – 5,01 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 16,9 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 34,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 74 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 75 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 76 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 77 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шпаки (Шеменевские курганы) (эпоха раннего железа)

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа 10,35 километр, Қарғалы ауданының Петропавловка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 километрде орналасқан Шпаки бейітінің (Шеменев қорғандары) бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, Терісбұтақ өзенінің сол жағалауындағы суайрықта тұрғызылған төрт қорғаннан тұрған. Қорғандар екі топқа бөлінеді. Оңтүстік-батыс топқа, батыс-шығыс осі бойымен созылған, ең биік 1 және 2-қорғандар кірген. Олардың диаметрі 24-29 метр, биіктігі 2-3 метр. 1-қорғанның солтүстік-батыс жағынан ені 3-4 метр ор, оның төбесінде тонау шұңқыры байқалады. Қалған екі қорған (3 және 4) солтүстік-шығысқа қарай тұрған. Олардың диаметрі 10-17 метр, биіктігі 0,4-0,6 метр. Бейіттің төрт нысанының 2-қорғаны қазылған, 4-қорған жер жырту салдарынан жойылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 100,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,12 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 10,3 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 31,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 57,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 78-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы №358 облыстық мәслихаттың шешіміне 79-қосымша
2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 358 облыстық мәслихаттың шешіміне 80-қосымша

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шпаки (Шеменевские курганы), расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 10,35 километрах к юго-востоку от села Родниковка, в 12 километрах к северо-западу от села Петропавловка Каргалинского района.
Могильник состоял из четырех курганов сооруженных на водоразделе левобережья реки Терсбутак. Курганы делятся на две группы. В юго-западную группу входили наиболее высокие курганы 1 и 2, вытянутые по оси запад-восток. Их диаметр составляет 24-29 метров, высота 2-3 метра. С северо-западной стороны кургана 1 видна заплывшая канавка шириной 3-4 метра, на его вершине грабительская западина. Остальные два кургана (3 и 4) находились к северо-востоку. Их диаметр 10-17 метров, высота 0,4-0,6 метра. Из четырех объектов могильника курган 2 раскопан, курган 4 уничтожен в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 100,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,12 гектара;
площадь охранной зоны – 10,3 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 31,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 57,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 78 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 79 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358
Приложение 80 к решению областного маслихата от 10 декабря 2018 года № 358