"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 19 ақпандағы № 70 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 ақпанда № 18347 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 118 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.04.2021 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидалары бекітілсін.
2. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14828 болып тіркелген, 2017 жылғы 13 наурызда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 февраля 2019 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2019 года № 18347. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 118.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.04.2021 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес".
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 31 "Об утверждении Правил обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14828, опубликован 13 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 19 ақпандағы
№ 70 бұйрығымен
бекітілген
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік негіздеріне оқыту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) – жергілікті деңгейдегі қаржылай емес қолдау операторы;
2) "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасының филиалы (бұдан әрі – ӨКП филиалы) – аудандық деңгейдегі қаржылай емес қолдау операторы;
3) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – ауыл шаруашылығын басқару функциясын іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
4) Бағдарлама операторы – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
5) бизнес-жоспар – бизнес-операциялардың қаржы-экономикалық моделін, оларды жүзеге асыру бағдарламасын, бизнес-жоба бойынша кәсіпкердің іс-қимылдарын, фирма, тауар, оның өндірісі, өткізу нарықтары, маркетинг, операцияларды ұйымдастыру, шығындар және олардың тиімділігі туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
6) бизнес-тренер – бизнес-менторлық (коучинг) қағидаты бойынша жобаға қатысушылардың бизнес-жобаларын дамытуға, сондай-ақ сүйемелдеуге қажетті кәсіби құзыреттер мен дағдыларға ие жеке тұлға;
7) жоба үйлестірушісі – функцияларына кәсіпкерлік негіздері бойынша сабақтар ұйымдастыру, практикалық оқыту тиімділігін талдау, "кері байланыс" ұйымдастыру, сондай-ақ білім алушыларға бизнес-жоспар дайындау кезінде жәрдемдесу кіретін жеке тұлға;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан −
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2019 года № 70
Правила обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" (далее – Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"" (далее – Программа) и определяют порядок обучения основам предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) региональная палата предпринимателей "Атамекен" (далее – РПП) – оператор нефинансовой поддержки на местном уровне;
2) филиал региональной палаты предпринимателей "Атамекен" (далее – филиал РПП) – оператор нефинансовой поддержки на районном уровне;
3) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства – структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления сельским хозяйством;
4) оператор Программы – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) бизнес-план – документ, который содержит финансово-экономическую модель, программу осуществления бизнес-операций, действий предпринимателя по бизнес-проекту, сведения о фирме, товаре, его производстве, рынках сбыта, маркетинге, организации операций, затратах и их эффективности;
6) бизнес-тренер – физическое лицо, обладающее профессиональными компетенциями и навыками, необходимыми для развития, а также сопровождения бизнес-проектов участников проекта по принципу бизнес-менторства (коучинга);
7) координатор проекта – физическое лицо, в функции которого входит организация занятий по основам предпринимательства, анализ эффективности практического обучения, организация "обратной связи", а также содействие обучающимся при подготовке бизнес-плана;

8) жұмыссыздар – жұмыспен қамтылған халыққа жатпайтын, жұмыс іздеп жүрген және еңбек етуге дайын адамдар;
9) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – кәсіпкерлікті дамыту мәселелерін басқару функциясын іске асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
10) қаржылық институт – Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес банктік операцияларды ұсынатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) қаржылай емес қолдау операторы – "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы ("Атамекен" ҰҚП);
12) нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар – табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен жұмыспен айналысатындар және/немесе жоғары, техникалық және кәсіптік білімі жоқ және/немесе біліктілігі төмен жұмыс орындарында жұмыс істейтіндер;
13) өзін-өзі жұмыспен қамтығандар – кіріс алу үшін тауарлар өндірумен (өткізумен), жұмыстар мен қызметтер көрсетумен жеке айналысатындар, өндірістік кооперативтер мүшелері, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) және жалдамалы жұмыскерлердің еңбегін пайдаланушы жұмыс берушілердің еңбекақы төленбейтін жұмыскерлері қатарындағы жеке тұлғалар;
14) ӨКП филиалының жанындағы жұмыс тобы – бизнес-тренердің, жоба үйлестірушісінің, сондай-ақ ӨКП филиалы мен жұмыспен қамту, ауыл шаруашылығы және кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қызметкерлерінің қатысуымен құрылған уақытша жұмыс органы;
15) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 34) тармақшасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
16) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға сүйене отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі.
3. "Бастау Бизнес" жобасы Бағдарламаға қатысушыларды кәсіпкерлік дағдыларына оқытуға бағытталған.
4. Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан, жұмыссыздар және кәсіпкерлік әлеуеті бар ауылдық елді мекендерде және аудан орталықтарында, 2018 жылдан бастап қалаларда, оның ішінде моно және шағын қалаларда тұратын өзін-өзі жұмыспен қамтығандар мен нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуға қатысушылар болып табылады.

8) безработные – лица, не относящиеся к занятому населению, ищущие работу и готовые трудиться;
9) местный исполнительный орган по вопросам предпринимательства – структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления вопросами развития предпринимательства;
10) финансовый институт - юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность по предоставлению банковских операций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (НПП "Атамекен");
12) непродуктивно занятые – занятые с доходом ниже величины прожиточного минимума и/или не имеющие высшего, технического и профессионального образования и/или занятые на низкоквалифицированных рабочих местах;
13) самостоятельно занятые (самозанятые) – физические лица из числа индивидуально занятых производством (реализацией) товаров, работ и услуг для получения дохода, членов производственных кооперативов, неоплачиваемых работников семейных предприятий (хозяйств) и работодателей, использующих труд наемных работников;
14) рабочая группа при филиале РПП – временный рабочий орган, созданный с участием бизнес-тренера, координатора проекта, а также сотрудников филиала РПП и местных исполнительных органов по вопросам занятости, сельского хозяйства и предпринимательства;
15) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с подпунктом 34) статьи 1 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения";
16) местный исполнительный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения, исходя из ситуации на региональном рынке труда.
3. Проект "Бастау Бизнес" направлен на обучение участников Программы предпринимательским навыкам.
4. Участниками обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" являются безработные, независимо от регистрации в центрах занятости населения, самозанятые и непродуктивно занятые, имеющие предпринимательский потенциал и проживающие в сельских населенных пунктах и районных центрах, с 2018 года проживающие в городах, в том числе моно и малых городах.

5. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жүргізілетін аудандарды іріктеу бойынша ұсыныстарды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қаржылай емес қолдау операторымен келісу бойынша айқындайтын болады. Аудандарды айқындау кезінде жергілікті атқарушы органдар аудандар арасындағы жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және нәтижесіз жұмыспен қамтылған халықтың ең көп санын есепке алады.
6. "Бастау Бизнес" жобасына қатысу үшін міндетті шарт тестілеу кезеңінен өту болып табылады.
7. Оқыту "Бастау Бизнес" жобасына қатысушылар үшін тегін болып табылады. Оқуды аяқтаған жеке тұлға "Бастау Бизнес" жобасына 2 (екі) жылдың ішінде 1 (бір) реттен асырмай қатыса алады.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тестілеу;
2) топтарда бизнес-менторлық және жеке консультация беру қағидаты бойынша практикалық оқыту;
3) бизнес-жобаны қорғауға (презентация) дайындық;
4) 12 (он екі) айға дейінгі мерзімде бизнес-жобаны іске асыруды сүйемелдеу.
Оқу процесінің жалпы ұзақтығы күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кем емес. Оқу процесі міндетті түрде дербес консультацияларды, сондай-ақ қаржыландыру тұрғысынан жобаны қорғау мақсатында көпшілік алдында сөз сөйлеу дағдылары бойынша тренингтерді қамтиды.
2-тарау. Ұйымдастыру кезеңін іске асыру тәртібі ("Бастау Бизнес" жобасын бастауға дайындық)
8. Қаржылай емес қолдау операторы ақпараттандыру, тестілеу, оқыту және бизнес-жобаларды сүйемелдеу кезеңдерін іске асыруды қоса алғанда, "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды жүргізу үшін қажетті материалдық-техникалық және ұйымдастыру жағдайларын жасайды.
9. Қаржылай емес қолдау операторы іске асыратын кәсіпкерлік негіздеріне оқыту бойынша "Бастау Бизнес" жобасын ұйымдастыру кезеңі мыналарды:
1) халықты бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ақпараттандыруды;
2) тестілеуді ұйымдастыру арқылы қатысушыларды кейіннен іріктеуді;
3) оқыту процесін іске қосуға байланысты басқа да ұйымдастырушылық мәселелерді шешуді қамтиды.
10. "Бастау Бизнес" жобасының ұйымдастыру кезеңін ӨКП филиалының жанындағы жұмыс тобы іске асырады. Жұмыс тобының құрамын ӨКП филиалы бекітеді.
11. Тестілеу кезеңін бастау туралы хабарландыруды қаржылай емес қолдау операторы/ӨКП/ӨКП филиалы қазақ және орыс тілдерінде тиісті ауданның аумағында таралатын жергілікті немесе өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарында және/немесе тестілеу басталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын жариялайды. Хабарландыруда тестілеуді өткізу күні, уақыты және орны көрсетіледі.

5. Предложения по отбору районов, где будет проходить обучение основам предпринимательства, будут определяться местными исполнительными органами по вопросам занятости населения по согласованию с оператором нефинансовой поддержки. При определении районов, местные исполнительные органы по вопросам занятости населения учитывают наибольшее количество безработного, самозанятого и непродуктивно занятого населения между районами.
6. Обязательным условием для участия в проекте "Бастау Бизнес" является прохождение этапа тестирования.
7. Обучение является бесплатным для участников проекта "Бастау Бизнес". Физическое лицо, завершившее обучение, может участвовать в проекте "Бастау Бизнес" не более 1 (одного) раза в течение 2 (двух) лет.
Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" состоит из следующих этапов:
1) тестирование;
2) практическое обучение в группах по принципу бизнес-менторства и индивидуальное консультирование;
3) подготовка к защите (презентации) бизнес-проекта;
4) сопровождение в реализации бизнес-проекта сроком до 12 (двенадцати) месяцев.
Общая продолжительность процесса обучения не менее 25 (двадцати пяти) календарных дней. Процесс обучения в обязательном порядке включает в себя индивидуальные консультации, а также тренинги по навыкам публичного выступления в целях защиты проекта на предмет финансирования.
Глава 2. Порядок реализации организационного этапа (подготовка к старту проекта "Бастау Бизнес")
8. Оператор нефинансовой поддержки создает материально-технические и организационные условия, необходимые для проведения обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", включая реализацию этапов информирования, тестирования обучения и сопровождения бизнес-проектов.
9. Организационный этап проекта "Бастау Бизнес" по обучению основам предпринимательства, реализуемый оператором нефинансовой поддержки, включает в себя:
1) информирование населения в средствах массовой информации;
2) последующий отбор участников посредством организации тестирования;
3) решение других организационных вопросов, связанных с запуском процесса обучения.
10. Организационный этап проекта "Бастау Бизнес" реализует рабочая группа при филиале РПП. Состав рабочей группы утверждается филиалом РПП.
11. Объявления о начале этапа тестирования размещается оператором нефинансовой поддержки/ РПП / филиалы РПП на казахском и русском языках в местных или региональных средствах массовой информации, распространяющихся на территории соответствующего района, за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала тестирования. В объявлении указываются дата, время и место проведения тестирования.

3-тарау. "Бастау Бизнес" жобасына қатысушыларды іріктеу тәртібі (тестілеу)
12. Оқуға үміткерлер ӨКП/ӨКП филиалдарына/халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтің немесе елді мекеннің әкіміне/не "Atameken Servіces" кәсіпкерлердің бірыңғай терезесі порталы арқылы онлайн-өтінім беру жолымен "Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқыту мәселелері бойынша консультация алу үшін жүгінеді, мынадай құжаттарды: жеке басты куәландыратын құжат көшірмесін, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізімінде № 11174 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамасын, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнаманы ұсынады.
ӨКП/ӨКП-ның филиалы/ауылдық округтің немесе елді мекеннің әкімі үміткерлердің құжаттары мен өтініштерін халықты жұмыспен қамту орталықтарына тестілеу кезеңі басталғанға дейін 3 күннен кешіктірмей береді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткерлердің тізімін жобаның нысаналы тобына (жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және нәтижесіз жұмыспен қамтылған азаматтардың, оның ішінде мәртебені өзектілендіру кезінде анықталғандардың тізімін халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" Автоматтандырылған Ақпараттық Жүйесі арқылы не қолмен қалыптастырады) сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады және үміткерлердің қалыптастырылған тізімін ӨКП филиалына оқуға үміткерлердің тізімі келіп түскен күннен бастап 3 күн ішінде береді.
13. Қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын ақпанның 10-на дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша оқу және тестілеу күні мен орнын, оның кезеңі мен өтінімдер беру мерзімдерін көрсете отырып, тоқсан сайын түзету енгізу мүмкіндігімен оқытуды өткізу графигін жасайды.
Оқуға қатысушыларды жинақтау туралы хабарландыру және оқыту өткізу графигі бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылуы тиіс.
Қаржылай емес қолдау операторы тестілеуді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ тестілеуден өту рәсімі бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
14. ӨКП/ӨКП филиалдары үміткерлерге тестілеу жүргізеді. ӨКП/ӨКП филиалының жанындағы жұмыс тобы тестілеу нәтижелерін қарайды және тиісті шешім шығарады, қорытындысы бойынша білім алушы адамдардың топтарын және "Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқуға қабылданған қатысушылар тізімін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.

Глава 3. Порядок отбора участников проекта "Бастау Бизнес" (тестирование)
12. Претенденты на обучение обращаются за консультацией по вопросам обучения по проекту "Бастау Бизнес" в РПП/филиалы РПП/центры занятости населения/акиму сельского округа или населенного пункта/либо при подачи онлайн - заявки посредством портала единого окна предпринимателей "Atameken Services" представляют следующие документы: копию документа, удостоверяющего личность, адресную справку с места жительства по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11174), заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и заполненную анкету по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
РПП/ Филиал РПП/аким сельского округа или населенного пункта передают документы, и заявления от претендентов в центры занятости населения не позднее 3 дней до начала этапа тестирования.
Центры занятости населения осуществляют проверку списка претендентов на предмет соответствия целевой группе проекта (список безработных, и самозанятых и непродуктивно занятых граждан, в том числе выявленных при актуализации статусов, формируется центром занятости населения посредством Автоматизированной Информационной Системы "Рынок труда" либо вручную) и передают сформированный список претендентов в филиал РПП в течение 3 дней с даты поступления списка претендентов на обучение.
13. Оператор нефинансовой поддержки ежегодно в срок до 10 февраля по согласованию с местными исполнительными органами по вопросам сельского хозяйства составляет график проведения обучения с возможностью ежеквартальной корректировки, указанием даты и места проведения обучения и тестирования, его периода и сроков сдачи заявок.
Объявление о наборе участников обучения и график проведения обучения подлежат размещению в средствах массовой информации.
Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает техническое сопровождение тестирования, а также проводит разъяснительную работу по процедуре прохождения тестирования.
14. РПП/Филиалы РПП проводят тестирование претендентов. Рабочая группа при РПП/филиале РПП рассматривает результаты тестирования и выносит соответствующее решение, по итогам формируют группы обучающихся лиц и список участников, зачисленных на обучение по проекту "Бастау Бизнес" по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

15. Оқытуға рұқсат беру үшін шекті мән өткізілетін өңірге қарай түзету мүмкіндігі болғанда 100-баллдық жүйе бойынша 55 (елу бес) балл мөлшерінде айқындалады.
Шекті мәнді өзгерту туралы шешімді ӨКП филиалы жанындағы Жұмыс тобының ұсынымы бойынша қаржылай емес қолдау операторы бекітеді.
16. Тестілеуге қатысушы тестілеудің нәтижесімен келіспеген жағдайда, ӨКП филиалы жанындағы жұмыс тобына апелляция береді.
ӨКП филиалы жанындағы жұмыс тобы 3 (үш) жұмыс күні ішінде қатысушылардың электрондық поштасына уәжді жауап беру мүмкіндігімен тестілеудің нәтижелерін жібереді.
17. Қаржылай емес қолдау операторы қатысушыларды осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Бастау Бизнес" жобасына қатысуға үміткерлерді тестілеу қорытындысы жөніндегі хаттамамен оны тестілеу өткізілетін орнында орналастыру және/немесе телефон шалу және/немесе жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыру жариялау арқылы тестілеу аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде таныстырады.
18. Тестілеуге қатысушы шекті мәннен төмен тестілеу нәтижелерін алған кезде тестілеуге қайта қатыса алады. Бұл ретте, "Бастау Бизнес" жобасының әлеуетті қатысушысы күнтізбелік бір жыл ішінде 2 (екі) реттен аспай тестілеуге қатыса алады.
19. Тестілеу қорытындылары шығарылғаннан кейін ӨКП филиалы 3 (үш) жұмыс күні ішінде қатысушылар қатарынан топ қалыптастырады және практикалық оқыту кезеңін бастайды. Топ құрамын ӨКП филиалы бекітеді.
Топтағы қатысушылардың саны кемінде 15 (он бес) және ең көбі 70 (жетпіс) адамды құрайды. Тестілеу кезеңінен өткен оқуға қатысушылармен кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қызметтерін көрсетуге арналған шарт жасалады.
4-тарау. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту кезеңін ұйымдастыру
20. ӨКП/ӨКП филиалы халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынған (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) оқуға үміткерлердің тізімінен жұмыссыздарды, өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды және нәтижесіз жұмыспен қамтылғандарды "Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқытуды ұйымдастырады (жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және нәтижесіз жұмыспен қамтылған азаматтардың, оның ішінде мәртебені өзектілендіру кезінде анықталғандардың тізімін халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" Автоматтандырылған Ақпараттық Жүйесі арқылы не қолмен қалыптастырады).
21. Қаржылай емес қолдау операторы/ӨКП/ӨКП филиалы тестілеу нәтижелері жарияланғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде практикалық оқытуды бастауды жүзеге асырады.
22. Қаржылай емес қолдау операторы оқыту кезеңінің басталуына қарай топты бизнес-тренермен және жоба үйлестірушісімен қамтамасыз етеді.

15. Пороговое значение для допуска к обучению определяется в размере 55 (пятидесяти пяти) баллов по 100-бальной системе, при возможности корректировки в зависимости от региона проведения.
Решение об изменении порогового значения утверждается оператором нефинансовой поддержки по рекомендации Рабочей группы при филиале РПП.
16. В случае несогласия с результатами тестирования участником подается апелляция в рабочую группу при филиале РПП.
Рабочая группа при филиале РПП в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет разъяснение результатов тестирования с возможностью предоставления мотивированного ответа на электронную почту участнику.
17. Оператор нефинансовой поддержки ознакамливает участников с протоколом по итогам тестирования претендентов на участие в проекте "Бастау Бизнес" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, посредством размещения его в месте проведения тестирования и/ или телефонного обзвона, и/или размещения объявления в местных средствах массовой информации, в течение 5 (пяти) рабочих дней после завершения тестирования.
18. Участник тестирования, при получении результатов тестирования ниже порогового значения, может повторно принять участие в тестировании. При этом потенциальный участник проекта "Бастау Бизнес" может принять участие в тестировании не более 2 (двух) раз в течение календарного года.
19. В течение 3 (трех) рабочих дней после подведения итогов тестирования филиал РПП формирует группу из числа участников и начинает этап практического обучения. Состав группы утверждается филиалом РПП.
Количество участников в группе составляет не менее 15 (пятнадцати) и не более 70 (семидесяти) человек. С участниками обучения, прошедшими этап тестирования, заключается договор на оказание услуг обучения основам предпринимательства.
Глава 4. Организация этапа обучения основам предпринимательства
20. РПП/Филиал РПП организует обучение безработных, самозанятых и непродуктивно занятых по проекту "Бастау Бизнес" из представленного центром занятости населения (в электронном виде через портал/вручную) списка претендентов на обучение (список безработных, самозанятых и непродуктивно занятых граждан, в том числе выявленных при актуализации статусов, формируется центром занятости населения посредством Автоматизированной Информационной Системы "Рынок труда" либо вручную).
21. Оператор нефинансовой поддержки/РПП/филиал РПП в течение 3 (трех) рабочих дней после опубликования результатов тестирования осуществляет старт практического обучения.
22. Оператор нефинансовой поддержки к началу старта этапа обучения обеспечивает группу бизнес-тренером и координатором проекта.

23. Топтық практикалық оқытудың жалпы ұзақтығы 80 (сексен) сағатты, күнделікті жүктеме кезінде жұмыс күндері кемінде 4 (төрт) сағатты құрайды. Оқытуды бизнес-тренер қаржылай емес қолдау операторы бекіткен және Бағдарламаның операторымен келісілген оқу жоспарына сәйкес заманауи оқыту әдістемелерін пайдалана отырып, интерактивті нысанда жүргізеді.
24. Оқыту процесінде "Бастау Бизнес" жобасына қатысушыларға кәсіпкерлік қызметті жүргізу негіздері (салық салу режимдері, маркетинг негіздері), тиісті өңірде сұранысқа ие бизнес-жобалар, кооперативтер құру жөніндегі ақпараттық-әдістемелік материалдар, қаржыландыру алуға арналған құжаттар үлгілері, маркетингтік зерттеулер нәтижелері, стартаптарды іске қосудың халықаралық тәжірибесі бойынша ақпараттар ұсынылады.
25. Оқыту процесін қамтамасыз ету шеңберінде жоба үйлестірушісі:
1) оқуға қатысушыларға телефон шалуды және сабақтардың бейнежазбасын жүзеге асыруды ұйымдастыру жолымен сапаны мониторингтеуді;
2) оқуға қатысушылардың сабақтарға қатысуын есепке алуды жүзеге асырады;
3) жеке консультациялар графигін қалыптастырады;
4) оқуға қатысушыларды қажетті ақпараттық-әдістемелік материалдармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі.
26. "Бастау Бизнес" жобасына қатысу кезеңінде оқуға қатысушы өзіне кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қызметтерін көрсетуге арналған шартқа сәйкес міндеттемелер алады.
27. ӨКП филиалының жанындағы жұмыс тобы "Бастау Бизнес" жобасына қатысушылар дәлелді себептерсіз ағым ішінде сабақтардың жиыны кемінде бес оқу күнін босатқан жағдайда оқудан шығарады.
28. Оқыту кезеңі бизнес-тренер жүзеге асыратын бизнес-жобаны дамыту және/немесе бизнес-жобаны дайындау бойынша жеке практикалық консультация беруді, оның ішінде "Бастау Бизнес" жобасына қатысушының бизнес-объектісіне бара отырып, консультация беруді қамтиды.
29. Дербес практикалық консультация беру сессияларының саны әрбір оқуға қатысушының қажеттілігіне байланысты. Бұл ретте, консультация берудің жалпы ұзақтығы бір топқа 120 (жүз жиырма) сағаттан аспайды.
30. Оқыту кезеңі ӨКП филиалы жанындағы аудандық комиссия алдында бизнес-жобаны одан әрі қорғау (презентация), сондай-ақ тиісті қаржы институтында оны қорғау мақсатында көпшілік алдында сөз сөйлеу дағдылары бойынша тренингті қамтиды.
31. Практикалық оқыту басталған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей ӨКП филиалы жанындағы аудандық комиссия жоба үйлестірушісінен алынған есеп негізінде қатысушылар туралы ақпаратты және бизнес-жобаны қорғауға дайындықты қосатын бизнес-жобаларды ӨКП филиалы жанындағы аудандық комиссияның алдында қорғауға жіберу және жобаға қатысушыларға тиісті сертификаттар беру туралы шешім қабылдайды. Шешім осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.

23. Общая продолжительность группового практического обучения составляет 80 (восемьдесят) часов, при ежедневной нагрузке не менее 4 (четырех) часов в будние дни. Обучение проводится бизнес-тренером в интерактивной форме с использованием современных методик обучения в соответствии с учебным планом, утвержденным оператором нефинансовой поддержки и согласованным с оператором Программы.
24. В процессе обучения участникам проекта "Бастау Бизнес" предоставляется информация по основам ведения предпринимательской деятельности (режимы налогообложения, основы маркетинга), о востребованных в соответствующем регионе бизнес-проектах, образцы документов на получение финансирования, результаты маркетинговых исследований, международный опыт запуска стартапов.
25. В рамках обеспечения процесса обучения координатор проекта осуществляет:
1) мониторинг качества путем организации обзвона участников обучения и осуществления видеозаписи занятий;
2) учет посещений занятий участниками обучения;
3) формирует график индивидуальных консультаций;
4) содействует в обеспечении участников обучения необходимыми информационно-методическими материалами.
26. В период участия в проекте "Бастау Бизнес" участник обучения берет на себя обязательства в соответствии с договором на оказание услуг обучения основам предпринимательства.
27. Рабочая группа при филиале РПП отчисляет участников проекта "Бастау Бизнес", в случаях пропуска занятий в течение потока суммарно не менее пяти учебных дней без уважительных причин.
28. Этап обучения включает в себя индивидуальное практическое консультирование, по подготовке бизнес-плана и/или по развитию бизнеса-проекта которое осуществляет бизнес-тренер, в том числе с выездом на бизнес-объект участника проекта "Бастау Бизнес".
29. Количество сессий индивидуального практического консультирования зависит от потребности каждого участника обучения. При этом общая продолжительность консультирования не превышает 120 (ста двадцати) часов на одну группу.
30. Этап обучения дополнительно включает в себя тренинг по навыкам публичных выступлений в целях дальнейшей защиты (презентации) бизнес-проекта перед районной комиссией при филиале РПП, а также его защиты в соответствующем финансовом институте.
31. Не позднее 30 (тридцати) календарных дней с момента начала практического обучения районная комиссия при филиале РПП на основании отчета, включающего информацию по посещаемости и готовности бизнес-плана к защите, полученного от координатора проекта, принимает решение о допуске бизнес-проектов к защите перед районной комиссией при филиале РПП, и вручении соответствующих сертификатов участникам проекта. Решение оформляется протоколом по итогам завершения этапа обучения по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

32. Бизнес-жоспарды дайындаған/дамытқан және оны аудан комиссиясы алдында қорғаған оқуға қатысушылар оқуды аяқтағаны туралы сертификат алады. Құзырет деңгейін арттырған, бірақ оқу аяқталған сәтте әзірленген бизнес-жоспары жоқ оқуға қатысушылар "Бастау Бизнес" жобасына қатысқаны туралы сертификат алады.
33. Бизнес-жобаны қорғамаған оқуға қатысушы бизнес жобаны Аудандық комиссия алдында, бірақ бір реттен аспай қорғауға қайта қатыса алады.
Бизнес-жобаларды аудандық комиссияның алдында қорғау кезеңі регламентке сәйкес жүзеге асырылады. Бизнес жобаларды қорғауды жүргізу жөніндегі регламентті қаржылай емес қолдау операторы белгілейді.
Бизнес жобаларды қорғау жөніндегі аудандық комиссия құрамына ӨКП филиалы жанындағы жұмыс тобының мүшелері, жұмыспен қамту, ауыл шаруашылығы және кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, сондай-ақ қаржы институттарының (бар болса) өкілдері кіреді.
34. ӨКП филиалы жанындағы аудандық комиссия отырысының презентацияланған бизнес жобалар жөніндегі түпкілікті шешімі хаттама түрінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес- жобалар қорғалған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде рәсімделеді.
35. Аудандық комиссия отырысының нәтижесі бойынша ӨКП филиалы оқуға қатысушыға ӨКП филиалы директорының/ӨКП филиалы жанындағы аудандық комиссия төрағасының қолы қойылған тиісті сертификатты, хаттамадан үзінді-көшірмені, сондай-ақ оқудан өткені және ӨКП филиалы жанындағы аудандық комиссияның презентацияланған бизнес жобаны мақұлдағанын растайтын өтінішхатты береді.
5-тарау. Бизнес-жобаларды сүйемелдеу тәртібі
36. Практикалық оқыту кезеңі аяқталғаннан және/немесе қаржыландыру туралы шешім алғаннан кейін қаржылай емес қолдау операторы/ӨКП филиалы іске асырылған бизнес-жобалар іске қосылған кезден бастап 12 (он екі) ай ішінде оларды сүйемелдеуді қамтамасыз етеді.
37. Бизнес-жобаларды сүйемелдеу кезеңі шеңберінде "Бастау Бизнес" жобасына қатысушылар ӨКП филиалына жүгінген кезде бизнесті қалыптастырудың және дамытудың операциялық және стратегиялық мәселелеріне қатысты ауызша және жазбаша сұрау салуларға жауап алады, оның ішінде маркетинг, өткізу, салықтық реттеу және басқа мәселелер бойынша консультация алады.
38. Бизнес-жобаларды сүйемелдеуді ӨКП филиалының қызметкерлері бизнес-тренерлерді тарта отырып (қажеттілігіне қарай) жүзеге асырады.
39. Бизнес-тренердің "Бастау Бизнес" жобасына қатысушыға баруына байланысты туындаған қосымша қаржылай шығындарды "Бастау Бизнес" жобасына қатысушы (келісу бойынша) көтереді.
6-тарау. Мониторинг

32. Сертификат о завершении обучения получают участники обучения, подготовившие/развившие бизнес-план и защитившие его перед районной комиссией. Сертификат об участии в проекте "Бастау Бизнес" получают участники обучения, повысившие уровень компетенций, но не имеющие на момент завершения обучения разработанного бизнес-плана.
33. Участник обучения, не защитивший бизнес-проект, может принять участие в защите бизнес-проекта перед районной комиссией повторно, но не более одного раза.
Этап защиты бизнес-проектов перед районной комиссией осуществляется в соответствии с регламентом. Регламент по проведению защиты бизнес проектов устанавливается оператором нефинансовой поддержки.
В состав районной комиссии по защите бизнес-проектов входят члены рабочих групп при филиале РПП, представители местных исполнительных органов по вопросам занятости, сельского хозяйства и предпринимательства, а также представители финансовых институтов (при наличии).
34. Окончательное решение заседания районной комиссии при филиале РПП по презентованным бизнес-проектам оформляется в виде протокола в течение 2 (двух) рабочих дней по итогам защиты бизнес-проектов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
35. Филиал РПП по результатам заседания районной комиссии предоставляет участнику обучения соответствующий сертификат за подписью директора филиала РПП/председателя районной комиссии при филиале РПП, выписку из протокола, а также ходатайство, в котором подтверждается прохождение обучения и одобрение районной комиссии при филиале РПП презентованного бизнес-проекта.
Глава 5. Порядок сопровождения бизнес-проектов
36. После завершения этапа практического обучения и/или получения решения о финансировании оператор нефинансовой поддержки/филиал РПП обеспечивает сопровождение реализованных бизнес-проектов в течение 12 (двенадцати) месяцев с момента запуска.
37. В рамках этапа сопровождения бизнес-проектов участники проекта "Бастау Бизнес" при обращении в филиал РПП получают ответы на устные и письменные запросы, касающиеся операционных и стратегических вопросов становления и развития бизнеса, в том числе консультирование по вопросам маркетинга, сбыта, налогового регулирования и другие.
38. Сопровождение бизнес-проектов осуществляют сотрудники филиала РПП с привлечением бизнес-тренера (по мере необходимости).
39. Дополнительные финансовые расходы, связанные с выездом бизнес-тренера к участнику проекта "Бастау Бизнес", несет участник проекта "Бастау Бизнес" (по согласованию).
Глава 6. Мониторинг

40. Бағдарламаның іске асырылуының ағымдағы жай-күйі туралы ақпаратты үнемі алып тұру мақсатында мониторинг жүзеге асырылады.
41. "Бастау Бизнес" жобасы пайдаланушысының портретін сипаттауға, экономикалық немесе басқарушылық аспектілерде оқыту нәтижелілігінің, сондай-ақ ақпараттық-талдамалық материалдар ұсыну жылдамдығы мен сапасын айқындайтын Бағдарламаның ішкі факторларының жақсаруына/нашарлауына баға беруге қабілетті кешенді талдамалық есеп мониторинг қорытындысы болып табылады.
42. Бір айдағы статистикалық көрсеткіштерді, сапа және нәтижелілік аудитін талдау нәтижелерін пайдалана отырып, "Бастау Бизнес" жобасы тиімділігінің кешенді талдамалық есебін дайындауды қаржылай емес қолдау операторы жүзеге асырады.
43. Жобаның іске асырылу сапасы мен нәтижелілігінің аудитін қаржылай емес қолдау операторы телефонмен және тікелей пікіртерім жүргізу, сондай-ақ оқыту өткізу орнына шығу арқылы жүргізеді. Пікіртерім жүргізу үшін қаржылай емес қолдау операторы көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасына тікелей мониторингті жүзеге асыратын білікті мамандарды айқындайды. Тікелей пікіртерімдер білім алушылар толтыратын сауалнама негізінде жүргізіледі.
44. Қаржылай емес қолдау операторы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 2 (екісі) күніне қарай ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға "Бастау Бизнес" жобасы пайдаланушысының портретін сипаттауға қабілетті:
1) оқуға жіберілген адамдар (оның ішінде жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар және нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар);
2) оқуды аяқтаған адамдар, өз ісін ашқан адамдар;
3) микрокредит алған адамдар саны туралы міндетті ақпаратты қамтитын кешенді талдамалық есепті ұсынады.
7-тарау. "Бастау Бизнес" жобасына қатысушылардың шығындарын өтеу тәртібі
45. "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту оқушылар үшін тегін болып табылады.
46. Жобаны қаржыландыру республикалық және/немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
"Бастау Бизнес" жобасын қаржыландырған кезде республикалық бюджет қаражаты есебінен агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган және қаржылай емес қолдау операторы, жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған ауыл шаруашылығы саласы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен ӨКП арасында шарт жасалады.
47. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өтетін Бағдарлама қатысушылары техникалық және кәсіби орта арнаулы білім беру ұйымдарындағы мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқитын студенттерге арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшердегі стипендиямен қамтамасыз етіледі.

40. Мониторинг осуществляется с целью регулярного получения информации о текущем состоянии реализации Программы.
41. Итогом мониторинга является комплексный аналитический отчет, способный характеризовать портрет пользователя проекта "Бастау Бизнес", дать оценку улучшения/ухудшения результативности обучения в экономическом или управленческом аспектах, а также внутренних факторов Программы, определяющих скорость и качество предоставления информационно-аналитических материалов.
42. Подготовку комплексного аналитического отчета эффективности проекта "Бастау Бизнес", используя результаты анализа статистических показателей, аудита качества и результативности за месяц, осуществляет оператор нефинансовой поддержки.
43. Аудит качества и результативности реализации проекта проводит оператор нефинансовой поддержки путем проведения телефонного и прямого опросов, а также выезда на место проведения обучения. Для проведения опроса оператор нефинансовой поддержки определяет квалифицированных специалистов, которые осуществляют непосредственный мониторинг качества предоставления услуг. Прямые опросы проводятся на основании анкеты, которая заполняется обучающимися.
44. Оператор нефинансовой поддержки на местном уровне ежемесячно ко 2 (второму) числу месяца, следующего за отчетным, представляет в местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства комплексный аналитический отчет, способный характеризовать портрет участника проекта "Бастау Бизнес" и содержащий обязательную информацию о количестве:
1) допущенных на обучение лиц (в том числе безработных, самозанятых и непродуктивно занятых);
2) завершивших обучение лиц; открывших собственное дело лиц;
3) получивших микрокредиты лиц (при наличии).
Глава 7. Порядок компенсирования затрат участников проекта "Бастау Бизнес"
45. Обучение основам предпринимательства в рамках проекта "Бастау Бизнес" для учащихся является бесплатным.
46. Финансирование проекта "Бастау Бизнес" осуществляется за счет средств республиканского и/или местного бюджета.
При финансировании проекта "Бастау Бизнес" за счет средств республиканского бюджета заключается соответствующий договор между уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса и оператором нефинансовой поддержки, в случае финансирования за счет средств местного бюджета заключается соответствующий договор между местным исполнительным органом по вопросам сельского хозяйства и РПП.
47. Участники Программы, проходящие обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", обеспечиваются стипендией в размере, установленном законодательством Республики Казахстан для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального послесреднего образования.

48. Тестілеу нәтижелері бойынша (шекті мәнді жинамаған) оқыту кезеңіне өтуге рұқсат берілмеген Бағдарламаға қатысушыларға стипендия төленбейді.
49. Бағдарламаға қатысушыларға көтермеақы төленбейді, тұруға арналған шығыстары мен басқа да ілеспе шығыстары өтелмейді.
"Бастау Бизнес" жобасы
бойынша кәсіпкерлік
негіздеріне оқыту
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
/Өңірлік кәсіпкерлер
палатасы филиалының
директорына/Елді
мекен, аудан (облыс) әкіміне
_______ мекенжайы
бойынша тұратын
__________________________
Өтініш
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының екінші бағыты шеңберінде "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі тестілеуге қатысушылар тізіміне қосуыңызды сұраймын.
Қосымша ___ парақта (қажеттілігіне қарай): жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі, сауалнама, мекенжай анықтамасы.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің көзделіп отырған белсенді шараларын алуға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапкершілікте болады.
Күні қолы
--------------------------------------------------------------------- (кесу сызығы)
Азамат (ша)_____________________________________ өтініші
20___ жыл "___" __________ қабылданып, № ______болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы және қолы:________________________________________________
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапкершілікте болады.
"Бастау Бизнес" жобасы
бойынша кәсіпкерлік
негіздеріне оқыту
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Сауалнама
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
ЖСН
Туған күні
Тұрғылықты жері
Мәртебесі
жұмыссыз
өзін-өзі жұмыспен қамтыған
нәтижесіз жұмыспен қамтылған
Бизнес-жоба, бизнес-идея (бар болса) саласы
Бизнес-жоба, бизнес-идея (бар болса) сипаттамасы
Кепілдік қамтамасыз етудің бар-жоғы (микрокредит беру үшін)
Сабаққа қатысу мүмкіндігін растаймын (80 сағат практикалық сабақ)
Осымен дайын екенімді растаймын
1) салық заңнамасына сәйкес салық органдарында кәсіпкерлік субъекті ретінде тіркелуге (қаржыландыруға арналған өтінім қаралған кезге дейін);

48. Не производится выплата стипендии участникам Программы, не допущенным к этапу обучения по результатам тестирования (не набравшим пороговое значение).
49. Участникам Программы не выплачиваются подъемные, не компенсируются расходы на проживание и другие сопутствующие расходы.
Приложение 1
к Правилам обучения основам
предпринимательства по
проекту "Бастау Бизнес"
Форма
Директору центра занятости населения/
Директору Филиала
региональной палаты
предпринимателей/
Акиму населенного пункта,
района (области)
от _________________________,
проживающего по
адресу:_____________________
Заявление
Прошу включить в список участников тестирования по проекту по обучению основам предпринимательства "Бастау Бизнес" в рамках второго направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Енбек", утвержденной постановлением Правительства Республика Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746.
Приложение на ___ листах (по необходимости): копия документа, удостоверяющего личность, анкета, адресная справка.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для получения предусмотренных активных мер содействия занятости. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Дата подпись
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки)
_________________________________________________________________________
принято "___" __________ 20___ года зарегистрировано под № __________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись принявшего документы:
__________________________________________________________________________
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам обучения основам
предпринимательства по
проекту "Бастау Бизнес"
Форма
Анкета
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИН
Дата рождения
Место жительства
Статус
безработный
самозанятый
непродуктивно занятый
Сфера бизнес-проекта, бизнес-идеи (при наличии)
Описание бизнес-идеи, бизнес-проекта (при наличии)
Наличие залогового обеспечения (для микрокредитования)
Подтверждаю возможность посещения занятий (80 часов практических занятий)
Настоящим подтверждаю готовность
1) зарегистрироваться в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством в качестве субъекта предпринимательства (до момента рассмотрения заявки на финансирование);