Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 19 наурыздағы № 145 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 27 наурызда № 18429 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес әуежайлардың реттелетін қызметтерін көрсетуге арналған үлгілік шарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аэронавигациялардың реттелетін қызметтерін көрсетуге арналған үлгілік шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
2019 жылғы "_____" ___________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 19 наурыздағы
№ 145 бұйрығына
1-қосымша
Әуежайлардың реттелетін қызметтерін көрсетуге арналған үлгілік шарт
________________________                   20__ жылғы "___"_________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі Әуежай деп аталатын,
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектісінің
атауы, бизнес-cәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________________________ атынан
_______________________________________________ негізінде әрекет ететін
___________________________________________________ бір тараптан және
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын _______________________________
___________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұтынушының атауы, жеке сәйкестендіру
нөмері/бизнес-сәйкестендіру
нөмері)_____________________________________________________ атынан
______________________________________________ негізінде әрекет ететін
____________________________________________________ екінші тараптан,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Об утверждении типовых договоров предоставления регулируемых услуг
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 марта 2019 года № 145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2019 года № 18429.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Типовой договор на оказание регулируемых услуг аэропортов, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2) Типовой договор на оказание регулируемых услуг аэронавигации, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"____" ___________ 2019 год
Приложение 1
к приказу Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 19 марта 2019 года № 145
Типовой договор на оказание регулируемых услуг аэропортов
_________________________________________________       "___" ___________ 20__года
(место заключения договора)
________________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии, предоставляющего регулируемые
услуги, бизнес идентификационный номер)
именуемое в дальнейшем Аэропорт, в лице __________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________________________,
с одной стороны, и ______________________________________________________________,
(наименование потребителя регулируемых услуг, бизнес идентификационный номер/и)
именуемый в дальнейшем Заказчик, в лице _________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________________________,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее – Договор) о нижеследующем.

1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Әуежай осы Шартқа сәйкес әуежайлардың мынадай
_____________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтерін
(реттеліп көрсетілетін қызметтердің атауы)
жүзеге асырады, ал Тапсырыс беруші осы Шартта белгіленген тәртіппен және
мерзімдерде Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне ақы төлейді.
2. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынуға арналған
осы Шарт Тапсырыс берушімен жеке тәртіппен жасалады.
2-тарау. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
3. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті. Осы Шартта пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына және "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
3-тарау. Есеп айырысу тәртібі
4. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтер бойынша жүргізіледі.
5. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуді Тапсырыс беруші ақы төлеуге шот ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде нақты реттеліп көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу жүргізілетін мемлекеттік авиация үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 562 ҚБП қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аса маңызды ұшуларын ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес орындалатын ұшуларды қоспағанда, төлемге шот ұсынылған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мәлімделген (келісілген) көрсетілетін қызметтердің көлемі құнының 100 %-ын алдын ала ақы төлеу шартымен жүргізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсеткені үшін түпкілікті есеп айырысу іс жүзінде көрсетілген қызметтердің көлемі үшін екі жақты актілер мен шот-фактуралардың негізінде қызметтер көрсетілген айдан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
7. Тапсырыс беруші шотты алған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде Әуежайды сол даулы мәселелер туралы жазбаша нысанда хабардар етеді, оларға байланысты көрсетілген мерзімде шот төленбейді. Тараптар дәлелді бас тартуды алған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде келіспеушілікті реттеуге тиіс.

Глава 1. Предмет договора
1. Аэропорт осуществляет следующие регулируемые услуги аэропортов:
________________________________________________________________________________
(наименование регулируемых услуг)
в соответствии с настоящим Договором, а Заказчик оплачивает регулируемые услуги
Аэропорта в порядке и сроки, установленные настоящим Договором.
2. Настоящий Договор на предоставление регулируемых услуг Аэропорта заключается с
Заказчиком в индивидуальном порядке.
Глава 2. Основные понятия, используемые в Договоре
3. В Договоре используются следующие основные понятия:
ведомство уполномоченного органа – Комитет гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Иные понятия и термины, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
Глава 3. Порядок расчетов
4. Оплата регулируемых услуг Аэропорта производится по тарифам, утвержденным ведомством уполномоченного органа.
5. Оплата регулируемых услуг Аэропорта производится заказчиком на условиях 100 % предварительной оплаты от стоимости заявленного (согласованного) объема услуг в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня выставления счета на оплату, за исключением предоставления регулируемых услуг для государственной авиации, а также полетов, выполняемых в соответствии с Правилами организации и обеспечения особо важных полетов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 562 ДСП, оплата которых производится за фактически предоставленные услуги в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня выставления счета на оплату.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Окончательный расчет за оказание регулируемых услуг Аэропорта производится не позднее 15 числа месяца, следующего за месяцем оказания услуг, на основании двухсторонних актов за фактический объем оказанных услуг и счетов-фактур.
7. В течение пяти календарных дней со дня получения счета заказчик уведомляет Аэропорт в письменной форме о тех спорных вопросах, в связи с которыми счета не будут оплачены в указанный срок. Стороны в течение десяти календарных дней со дня получения мотивированного отказа должны урегулировать разногласия.

8. Басқа тараптың алдында дебиторлық берешегі бар тарап өзара есеп айырысуларды салыстыру актісінің негізінде өзара есеп айырысуларды салыстыру актісіне қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде кредитор алдындағы берешек сомасын төлеуді жүзеге асырады.
9. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бойынша Тапсырыс берушінің міндеттемелерді орындауы деп есептелген төлемдердің барлық сомаларын Тапсырыс берушінің енгізу фактісі немесе Әуежайдың шотына есептелген төлемдердің барлық сомаларының түсу фактісі танылады.
10. Әуежайдың шоттарына ақы төлеу кезінде ақша қаражатын аударуға байланысты шығындарды Тапсырыс беруші төлейді.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
11. Әуежай:
1) Тапсырыс берушінің орындауы үшін міндетті техникалық талаптарды белгілеуге;
2) ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтерге уақтылы ақы алуға;
3) Тапсырыс берушінің кінәсінен келтірілген залалдың орнын толтыруды талап етуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
12. Әуежай:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну жағдайларын қоспағанда, Тапсырыс берушіге әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтерді тең пайдалану жағдайларын ұсынуға;
2) Әуежаймен келісілген Тапсырыс беруші рейстерінің қозғалыс кестесіне сәйкес әуе кемелерін әуежай аумағына қабылдауды кейіннен шығарумен қамтамасыз етуге;
3) Тапсырыс берушіні реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған тарифтердің өзгеруі туралы олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша хабардар етуге;
4) Тапсырыс беруші ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерді уақытша тоқтату немесе шектеу шешімінің себептері мен мерзімі туралы хабардар етуге;
5) Тапсырыс беруші өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының әуе көлігі саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға міндетті.
13. Тапсырыс беруші:
1) осы Шартқа сәйкес белгіленген сапада реттеліп көрсетілетін қызметтерді алуға;
2) Әуежайдан тарифтердің өзгеруі туралы олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей ақпарат алуға;
3) Әуежайдың кінәсінен келтірілген залалдың орнын толтыруды талап етуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
14. Тапсырыс беруші:
1) Әуежаймен рейстердің қозғалыс кестесін алдын ала келісуге, әуе кемесіне (жүкті, поштаны, жолаушыларды, багажды) тиеу туралы ақпаратты ұсынуға;
2) Әуежайдың аймағында жұмыстардың барлық түрлерін ұшулардың қауіпсіздігін, авиациялық қауіпсіздікті, санитарлық режимнің нормаларын қамтамасыз етуді регламенттейтін талаптарға қатаң сәйкестікте жүргізуге, сондай-ақ жолаушыларға қызмет көрсету, қол жүктерді, поштаны, жүктерді өңдеу жөніндегі қолданыстағы ережелерді сақтауға;

8. Сторона, имеющая дебиторскую задолженность перед другой стороной, на основании акта сверки взаиморасчетов осуществляет оплату суммы задолженности перед кредитором в течение пяти календарных дней со дня подписания акта сверки взаиморасчетов.
9. Исполнением обязательства заказчика по оплате регулируемых услуг Аэропорта признается факт внесения заказчиком всей суммы причитающихся платежей или факт поступления всей суммы причитающихся платежей на счет Аэропорта.
10. Расходы, связанные с переводом денежных средств при оплате счетов Аэропорта, несет Заказчик.
Глава 4. Права и обязанности сторон
11. Аэропорт вправе:
1) устанавливать технические требования, обязательные для исполнения Заказчиком;
2) получать своевременную оплату предоставляемых регулируемых услуг;
3) требовать возмещения ущерба, причиненного по вине Заказчика;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
12. Аэропорт обязан:
1) предоставлять Заказчику равные условия пользования регулируемыми услугами аэропорта, кроме случаев предоставления регулируемых услуг с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) обеспечивать прием на территорию аэропорта с последующим выпуском воздушных судов в соответствии с графиком движения рейсов Заказчика, согласованным с Аэропортом;
3) письменно информировать Заказчика об изменениях тарифов на регулируемые услуги в порядке и сроки предусмотренные законодательством;
4) информировать Заказчика о причинах и сроке решения временного прекращения или ограничения предоставляемых регулируемых услуг;
5) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области воздушного транспорта во взаимоотношениях с Заказчиком.
13. Заказчик вправе:
1) получать регулируемые услуги установленного качества согласно настоящему Договору;
2) получать информацию от Аэропорта об изменении тарифов в порядке и сроки предусмотренные законодательством;
3) требовать возмещения ущерба, причиненного по вине Аэропорта;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Заказчик обязан:
1) предварительно согласовывать с Аэропортом график движения рейсов, представлять информацию о загрузке воздушного судна (груз, почта, пассажиры, багаж);
2) производить все виды работ в зоне Аэропорта в строгом соответствии с требованиями, регламентирующими обеспечение безопасности полетов, авиационной безопасности, норм санитарного режима, а также соблюдать действующие правила по обслуживанию пассажиров, обработке багажа, почты, грузов;

3) Әуежаймен келісілген рейстердің қозғалыс кестесінің орындалуын қамтамасыз етуге;
4) Әуежайға талап етілетін барлық құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынуға;
5) Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтердіне ақы төлеуді Шартта белгіленген тәртіппен жүргізуге;
6) Әуежайды рейстер қозғалысының келісілген кестесінің бұзылуы және оны бұзудың себептері туралы уақтылы хабардар етуге;
7) азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатының қолданылу мерзімі аяқталған кезде әуежайға қолданыстағы пайдаланушы сертификатын ұсынуға міндетті.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі және дауларды шешу
15. Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
16. Шарттан туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешіледі. Егер тараптар келіссөздер жолымен өзара келісімге қол жеткізе алмаса, онда даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаралады.
6-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тараптар міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін, сондай-ақ Шарт бойынша оларды орындауды кідірткені үшін, егер мұндайлар еңсерілмейтін күштің (көздеуге немесе жоюға мүмкін болмайтын зілзала апаты немесе өзге де мән-жайлар), сондай-ақ Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиісінше орындамауға алып келетін әскери іс-қимылдардың, ереуілдердің және өзге де төтенше жағдайлардың салдарынан болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына сілтеме жасайтын тарап басқа тарапқа еңсерілмейтін күш жағдайларының туындағаны туралы және аяқталуы туралы 48 (қырық сегіз) сағат ішінде хабардар етуге міндетті.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) обеспечивать выполнение графика движения рейсов, согласованного с Аэропортом;
4) представлять Аэропорту все требуемые документы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) производить оплату регулируемых услуг Аэропорта в порядке, установленном Договором;
6) своевременно информировать Аэропорт о нарушениях согласованного графика движения рейсов и причинах его нарушения;
7) при истечении срока действия сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов предоставлять действующий сертификат эксплуатанта Аэропорту.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Ответственность сторон и разрешение споров
15. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Споры и разногласия, вытекающие из Договора, разрешаются посредством переговоров. Если путем переговоров стороны не могут достичь взаимного согласия, то споры и разногласия рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Обстоятельства непреодолимой силы
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств, а также за задержку их исполнения по Договору, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и иных чрезвычайных случаев, влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора.
Сноска. В пункт 17 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 48 (сорока восьми) часов другую сторону как о наступлении, так и об окончании обстоятельств непреодолимой силы.
Сноска. В пункт 18 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Егер тараптардың бірeуі еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннің ішінде Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмайтын жағдайда болса, басқа тарап бірінші тарапқа шартты бұзған күніне дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы хабарлап, Шартты бұзуға құқығы бар.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Пошта және банктік деректемелері өзгерген жағдайда, сондай-ақ басшы ауысқан кезде тарап бұл туралы басқа тарапқа көрсетілген өзгерістер пайда болған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлауға міндетті.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Өзге де ережелер
21. Шарттың талаптары тараптар үшін міндетті және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Шарттың талаптарын орындаудан біржақты бас тартылған жағдайда, тарап бұл туралы басқа тарапқа күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша ескертуге тиіс.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Шарт тараптарда сақталатын және бірдей заң күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады.
Шарт мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі аумақтық қазынашылық органдарында тіркеледі және шарт ол тіркелген күнінен бастап қолданысқа енеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней со дня наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор, известив об этом первую сторону не позднее чем за десять рабочих дней до дня расторжения договора.
Сноска. В пункт 19 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Прочие положения
20. В случае изменения почтовых и банковских реквизитов, а также при смене руководителя сторона обязана письменно сообщить об этом другой стороне в течение пяти рабочих дней со дня возникновения указанных изменений.
Сноска. В пункт 20 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Условия Договора обязательны для сторон и определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 21 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора сторона должна письменно предупредить об этом другую сторону не позднее чем за тридцать календарных дней.
Сноска. В пункт 22 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Договор составляется в двух экземплярах на государственном и русском языках по одному экземпляру для каждой Стороны.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие со дня его регистрации.
Сноска. В пункт 23 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. Тараптардың Шарттан туындайтын және олар реттемеген қатынастары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Тараптардың келісімі бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа шарттармен толықтырылуы мүмкін.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Шарт 20_ жылғы "___" ______сағат 00-00-ден бастап күшіне енеді және 20_ жылғы "___" ______ 24 сағат бойы, ал тараптардың міндеттемелері бөлігінде оларды толық орындағанға дейін қолданылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Шартты қолдану мерзімі және қолдануды тоқтату тәртібі
27. Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда не Шарттың талаптары бойынша мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда не Шарттың талаптары бойынша мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.05.2021 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Шарттың қолданылуы тараптардың келісімі бойынша осы Шартқа ажырамас бөлігі ретінде қосымша келісім жасасу не жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкін.
9-тарау. Тараптардың деректемелері
Әуежай:
___________________
Тапсырыс беруші:
____________________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 19 наурыздағы
№ 145 бұйрығына
2-қосымша
Аэронавигациялардың реттелетін қызметтерін көрсетуге арналған үлгілік шарт
_________________________                         20_ жылғы "___" ___________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі Орындаушы деп аталатын ____________________________________
(қызметтер көрсетуді ұсынатын
___________________________________________________________________
субъектінің атауы, құрылтай құжаттары)
___________________________________________________________________
(құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
____________________________________________________________ атынан
куәлік* немесе анықтама, берілген күні және берген орган)
_____________________________________________________ негізінде әрекет
ететін _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бір тараптан және бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын пайдаланушы
___________________________________________________________________
(пайдаланушының деректемелері, құрылтай құжаттары, заңды тұлғаны
мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе анықтама,
берілген күні және берген орган)
____________________________________________________ екінші тараптан,
мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

24. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 24 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 25 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Срок действия и порядок прекращения действия Договора
26. Договор вступает в силу с 00 часов "___" _________ 20__ года и действует по 24 часов "___" ________ 20__ года, а в части обязательств сторон – до полного их исполнения.
Сноска. В пункт 26 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Договор может быть расторгнут досрочно на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан либо по условиям Договора.
Сноска. В пункт 27 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Действие Договора может быть продлено по соглашению сторон путем заключения дополнительного соглашения, как неотъемлемой части к настоящему Договору, либо заключением нового договора.
Сноска. В пункт 28 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2021 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Реквизиты сторон
Аэропорт:
___________________
Заказчик:
____________________
Приложение 2
к приказу Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 19 марта 2019 года № 145
Типовой договор на оказание услуг аэронавигации
_________________________________________________       "___" ________ 20__ года
(место заключения договора)
________________________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услугу,
учредительные документы,
________________________________________________________________________________
документы, свидетельство или справка о государственной регистрации (перерегистрации)
юридического лица, дата и орган выдачи)
в лице _________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________________________,
именуемое в дальнейшем Исполнитель, с одной стороны, и пользователь
_______________________________________________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные документы, свидетельство или справка о
государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, дата и орган выдачи)
действующего на основании ______________________________________________________,
именуемое в дальнейшем Заказчик, с другой стороны, заключили настоящий Договор
(далее – Договор) о нижеследующем.

1-тарау. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті.
Осы Шартта пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына және "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Орындаушы Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде (ұшу бағытында және әуеайлақ маңайында) Тапсырыс берушінің әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді ұсынады.
3. Тапсырыс беруші аэронавигациялық қызметтер көрсетуге Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ақы төлейді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Орындаушы:
1) әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау мен үйлестіру процесінде, әуе кеңістігін пайдалану мен ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету басымдықтарына сүйене отырып, тапсырыс беруші мәлімдеген әуе кеңістігін пайдалану талаптарына қажеттігіне қарай (жер, уақыт пен биіктік) өзгерістер енгізеді. Әуе кеңістігін пайдаланудың мәлімделген талаптарына өзгерістер туралы өтінім (ұшу жоспарын) берген тапсырыс берушіге хабарланады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынылатын қызметтерге тарифтерді өзгертуге;
3) ұсынылатын қызметтер үшін уақтылы ақы алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
5. Орындаушы:
1) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін Тапсырыс берушінің мүдделеріне пайдалануды Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдаланудың қолданыстағы талаптарына сәйкес үйлестіруді қамтамасыз етуге;
2) аэронавигациялық ақпарат құжаттарына сәйкес әуе кемелерінің ұшуын аэронавигациялық қамтамасыз ету құралдарын ұсынуға;
3) ұшу барысында ерекше жағдайлар туындаған кезде тиісті қызметтерді авариялық хабарлауды қоса алғанда, әуе қозғалысын тікелей басқаруды және ұшу барысында экипаждарға қажетті көмек көрсетуді қамтамасыз етуге;
4) ұшу уақытында Тапсырыс берушіні метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етуге;
5) Тапсырыс берушінің әуе кемелерінің экипаждарын әуе қозғалысын басқару арналары арқылы түсетін жедел аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуге;
6) авиациялық телеграф байланысы арналары арқылы ұшуларды тікелей орындауға байланысты хабарларды беруге;
7) Тапсырыс берушімен өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының авиация саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауға;

Глава 1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
ведомство уполномоченного органа – Комитет гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Иные понятия и термины, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
Глава 2. Предмет Договора
2. Исполнитель предоставляет услуги по аэронавигационному обслуживанию воздушных судов Заказчика в воздушном пространстве Республики Казахстан (на маршруте полета и в районе аэродрома).
3. Заказчик оплачивает аэронавигационные услуги в порядке и сроки, установленные Договором.
Глава 3. Права и обязанности сторон
4. Исполнитель вправе:
1) в процессе планирования и координирования использования воздушного пространства при необходимости вносить изменения в заявленные Заказчиком условия использования воздушного пространства (место, время и высота), исходя из приоритетов в использовании воздушного пространства и обеспечения безопасности полетов. Об изменениях в заявленные условия использования воздушного пространства информируется Заказчик, представившие заявку (план полета);
2) изменять тарифы на предоставляемые услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) получать своевременную оплату за предоставляемые услуги;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
5. Исполнитель обязан:
1) обеспечить координирование использования воздушного пространства Республики Казахстан в интересах Заказчика в соответствии с действующими требованиями использования воздушного пространства Республики Казахстан;
2) предоставлять средства аэронавигационного обеспечения полетов воздушных судов, в соответствии с документами аэронавигационной информации;
3) обеспечить непосредственное управление воздушным движением, включая аварийное оповещение соответствующих служб при возникновении особых случаев в полете и оказание необходимой помощи экипажам в полете;
4) обеспечить Заказчика во время полетов метеорологической информацией;
5) обеспечить экипажи воздушных судов Заказчика оперативной аэронавигационной информацией, поступающей по каналам управления воздушным движением;
6) передавать по каналам авиационной телеграфной связи сообщения, связанные с непосредственным выполнением полетов;
7) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области авиации во взаимоотношениях с Заказчиком

8) Тапсырыс берушіні тарифтердің өзгеруі туралы заңнамада көзделген тәртіпте және мерзімде хабардар етуге міндетті.
6. Тапсырыс беруші:
1) белгіленген сапада қызметтер көрсетуді алуға;
2) Орындаушыдан тарифтердің өзгергені туралы заңнамада көзделген тәртіпте және мерзімде ақпарат алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
7. Тапсырыс беруші:
1) Орындаушыға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасының талаптарына сәйкес ұшуларға арналған қажетті жоспарларды және оның өзгерістерін және ұшуларды жоспарлау мәселелерін реттейтін басқа құжаттарды ұсынуға, сондай-ақ Тапсырыс берушіге осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшада көрсетілген Тапсырыс берушінің әуе кемелері тізбесіндегі өзгерістер мен толықтырулар туралы хабарлауға;
2) Орындаушыға ұшулар мен әуе қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелеріне қатысты қажетті ақпаратты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ұсынуға;
3) әуе көлігін пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға міндетті.
4-тарау. Ақы төлеу тәртібі
8. Әуе кемелергe аэронавигациялық қызмет көрсетілгені үшін қызметтерге ақы төлеу уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтерге сәйкес жүргізіледі.
9. Орындаушы айына бір рет Тапсырыс берушіге орындалған рейстердің тізілімін қоса бере отырып шоттар ұсынады.
Тапсырыс беруші тұрақты рейстерге қызмет көрсету жөнінде ұсынылатын қызметтер үшін ақы төлеуді берілген шоттың негізінде, Орындаушының есеп шотына ақша қаражатын есептеу жолымен шотты алған күнінен бастап он жұмыс күн ішінде жүргізеді.
10. Тапсырыс берушінің әуе кемелері ұшуларының чартерлік рейстерін орындаған кезде ұсынылатын қызметтер үшін ақы төлеу алдын ала ақы төлеу шартымен жүргізіледі.
11. Берілген шоттармен келіспеген жағдайда, Орындаушы мен Тапсырыс беруші орындалған рейстердің шоттарына және тізілімдеріне нақтылау жүргізеді.
Шоттарды қарау мен нақтылау мерзімі бір айдан аспауға тиіс. Шоттар мен тізілімдер бойынша ақы төлеуді нақтылау осы шоттар бойынша ақы төлеу мерзімін тоқтатпайды. Шоттар бойынша нақтыланған сомаларды Орындаушы Тапсырыс берушіге келесі шотты ұсынған кезде ескереді.
12. Орындаушының шоттарына ақы төлеу кезінде ақша қаражатын аударуға байланысты шығыстарға Тапсырыс беруші жауапты болады.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
13. Шартта көзделген міндеттемелер орындалмаған немесе тиесілі орындалмаған жағдайда, кінәлі тарап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

8) уведомлять Заказчика об изменении тарифов (ставок сборов) в порядке и сроки предусмотренные законодательством.
6. Заказчик вправе:
1) получать услуги установленного качества;
2) получать информацию от Исполнителя об изменении тарифов (ставок сборов) в порядке и сроки предусмотренные законодательством;
3) иметь иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
7. Заказчик обязан:
1) предоставлять Исполнителю необходимые планы и изменения к ним на выполнение полетов в соответствии с требованиями Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506, и других документов, регулирующих вопросы планирования полетов, а также уведомлять Исполнителя об изменениях и дополнениях в перечне воздушных судов Заказчика, указанном в Приложении, которое является неотъемлемой частью настоящего Договора;
2) предоставлять Исполнителю информацию, касающуюся вопросов обеспечения безопасности полетов и воздушного движения, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
3) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного транспорта.
Глава 4. Порядок оплаты
8. Оплата услуг за аэронавигационное обслуживание воздушных судов производится в соответствии с тарифами, утвержденными ведомством уполномоченного органа.
9. Исполнитель один раз в месяц выставляет Заказчику счет с приложением реестров выполненных рейсов.
Оплата за предоставляемые услуги по обслуживанию регулярных рейсов производится Заказчиком на основании выставленного счета, путем зачисления денежных средств на расчетный счет Исполнителя в течение десяти рабочих дней со дня получения счета.
10. При выполнении полетов воздушных судов Заказчика чартерных рейсов оплата за предоставляемые услуги производится на условиях предварительной оплаты.
11. В случае несогласия с выставленными счетами Исполнитель и Заказчик производят уточнение счетов и реестров выполненных рейсов.
Срок рассмотрения и уточнения счетов не должен превышать одного месяца. Уточнение оплаты по счетам и реестрам не приостанавливает срока оплаты по этим счетам. Уточненные суммы по счетам учитываются Исполнителем при выставлении Заказчику следующего счета.
12. Расходы, связанные с переводом денежных средств при оплате счетов Исполнителя, несет Заказчик.
Глава 5. Ответственность сторон
13. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, предусмотренных Договором, виновная сторона несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

14. Шартта көзделген ұсынылған қызметтер үшін төлем мерзімі өткен жағдайда, Тапсырыс беруші Орындаушыға осы сомаларды төлеу күні қолданыстағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінен 1,5 еседен аспайтын мөлшерінде мерзімі өткен әрбір күн үшін, бірақ негізгі борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлейді. Тұрақсыздық айыбының мөлшерін белгілеу Шартты жасаған кезде жүргізіледі.
15. Тұрақсыздық айыбына ақы төлеу тараптарды Шарт бойынша міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
6-тарау. Форс-мажорлық мән-жайлар
16. Тараптар міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін, сондай-ақ осы Шарт бойынша оларды орындауды кідірткені үшін, егер мұндайлар еңсерілмес күштің (көздеуге немесе жоюға мүмкін болмайтын зілзала апаты немесе өзге де мән-жайлар), сондай-ақ Шарттың талаптарын орындамауға немесе тиісінше орындамауға алып келетін әскери іс-қимылдардың, ереуілдердің және басқа мән-жайлардың салдарынан болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
17. Еңсерілмес күш мән-жайларына сілтеме жасайтын тарап басқа тарапқа осындай мән-жайлардың туындағаны туралы олар туындаған күнінен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей жазбаша хабардар етуге міндетті.
18. Егер тараптардың біреуі еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күннің ішінде Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмайтын жағдайда болса, басқа тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
7-тарау. Өзге ережелер және дауларды шешу
19. Шартты бұзу және оның талаптарын өзгерту заңнамада көзделген негіздер мен тәртіп бойынша жүргізіледі. Шарттың талаптарын орындаудан біржақты бас тартылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен тарап басқа тарапқа бұл туралы күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей ескертуге тиіс.
20. Тараптардың арасындағы барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шешіледі.
21. Шартқа барлық өзгерістер, толықтырулар мен келісімдер жазбаша нысанда жасалады және Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
22. Тараптардың келісімі бойынша Шарт осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да талаптармен толықтырылуы мүмкін.
23. Тараптар бірін-бірі орналасқан жерінің немесе нақты мекенжайының өзгергені туралы хабардар етуге міндетті.
8-тарау. Шартты қолдану мерзімі
24. Шарт тараптарда сақталатын және бірдей заң күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады.
25. Шарт 20_жылғы "___" ________ сағат 00-00-ден бастап күшіне енеді және 20_жылғы "___" ________ 24 сағат бойы қолданылады.

14. В случаях просрочки платы за предоставленные услуги, предусмотренные Договором, Заказчик выплачивает Исполнителю неустойку в размере не более 1,5-кратной ставки рефинансирования Национального банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга. Установление размера неустойки производится при заключении Договора.
15. Оплата неустойки не освобождает стороны от выполнения обязательств по Договору.
Глава 6. Форс-мажорные обстоятельства
16. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств, а также за задержку их выполнения по настоящему Договору, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и других обстоятельств, влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора.
17. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана письменно уведомить другую сторону о наступлении подобных обстоятельств не позднее десяти календарных дней со дня их наступления.
18. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней со дня наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
Глава 7. Прочие положения и разрешение споров
19. Расторжение и изменение условий Договора производятся по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
В случае одностороннего отказа от исполнения условий Договора в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, сторона должна предупредить об этом другую сторону не позднее чем за тридцать календарных дней.
20. Все споры и разногласия между сторонами разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
21. Все изменения, дополнения и соглашения к Договору заключаются в письменной форме и являются неотъемлемой частью Договора.
22. По соглашению сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими настоящему Договору и законодательству Республики Казахстан.
23. Стороны обязаны информировать друг друга об изменении местонахождения или фактического адреса.
Глава 8. Срок действия Договора
24. Договор составляется в двух экземплярах на государственном и русском языках по одному экземпляру для каждой Стороны.
25. Договор вступает в силу с 00 часов "____" ________ 20 ___ года и действует по 24 часов "____" __________ 20 ___ года.

26. Шартты қолдану мерзімі тараптардың келісімі бойынша Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын тараптардың біреуінің мәлімдеуі бойынша, аэронавигация қызметтер көрсетуінің көлемін нақтылай отырып, белгілі бір мерзімге ұзартылуы мүмкін.
9-тарау. Тараптардың деректемелері
Орындаушы:
___________________
Тапсырыс беруші:
____________________
Ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік.
Аэронавигациялардың
реттелетін қызметтерін
көрсетуге арналған
үлгілік шартына
қосымша
Тапсырыс берушінің әуе кемелерінің тізбесі
№ п/п
Әуе кемесінің типі
Тіркеу номері
Тіркеген ел
Әуе кемесінің максималдық ұшу массасы (тонна)
Сертификаты (пайдаланушының ұшуға берілген жалпы белгілеу куәлігі)
№ _______, берілді "___" ____________ жыл.
Мынадай қызмет түрлеріне рұқсат
берілген:______________________________________________
Берілген кодттар: ішкі _____, халықаралық азаматтық авиация ұйымы
(ИКАО) ______.
Орындаушы:
___________________
Тапсырыс беруші:
____________________

26. Срок действия Договора может быть продлен по соглашению сторон на определенный срок с уточнением объема услуг аэронавигации по заявлению одной из сторон за тридцать календарных дней до окончания срока действий Договора.
Глава 9. Реквизиты сторон
Исполнитель:
___________________
Заказчик:
____________________
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
Приложение к
Типовому договору на
оказание услуг аэронавигации
Перечень воздушных судов Заказчика
№ п/п
Тип воздушного судна
Регистрационный номер
Страна регистрации
Максимальная взлетная масса воздушного судна (тонна)
Сертификат эксплуатанта (свидетельство на право выполнения полетов эксплуатанта авиации общего назначения) № ________________________, выдан "___" ____________ года.
Разрешены следующие виды деятельности: ________________________________________________________
Присвоенные коды: внутренний _____, международной организации гражданской авиации (ИКАО) ______.
Исполнитель:
___________________
Заказчик:
____________________