Жергілікті әскери басқару органдарының қызметтік істерін бағалау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 31 мамырдағы № 407 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 маусымда № 18800 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 868 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 03.10.2022 № 868 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 тамыздағы № 1074 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі туралы ереже 21-тармағының 19-50) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті әскери басқару органдарының қызметтік істерін бағалау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-майор
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 31 мамырдағы
№ 407 бұйрығымен
бекітілген
Жергілікті әскери басқару органдарының қызметтік істерін бағалау жөніндегі нұсқаулық

Об утверждении Инструкции по оценке служебной деятельности местных органов военного управления
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 407. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 июня 2019 года № 18800. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 868.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 03.10.2022 № 868 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19-50) пункта 21 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2001 года № 1074 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по оценке служебной деятельности местных органов военного управления.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-майор
Н. Ермекбаев
Утверждена
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 мая 2019 года № 407
Инструкция по оценке служебной деятельности местных органов военного управления

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жергілікті әскери басқару органдарының қызметтік істерін бағалау жөніндегі нұсқаулық жергілікті әскери басқару органдарының қызметтік істерін бағалауды нақтылайды.
2. Жергілікті әскери басқару органдарының қызметтік істерін бағалау жұмыстың тиімділігі мен сапасын айқындау үшін жүргізіледі.
3. Жергілікті әскери басқару органдарындағы қызметтік істер мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) есепке алу-әскерге шақыру жұмысының жай-күйін айқындау;
2) қаржы-шаруашылық қызметтің жай-күйін айқындау;
3) қызметтік істердің жай-күйін айқындау.
4. Бағалау нәтижелері бойынша жергілікті әскери басқару органдарының қызметтік істеріндегі кемшіліктерді жою және тиімділік сапасын жақсарту жөніндегі ұсыныстар дайындалады, олардың жақсарту талап етілетін қызметінің бағыттары айқындалады.
2-тарау. Есепке алу-әскерге шақыру жұмысының жай-күйін бағалау
5. Есепке алу-әскерге шақыру жұмысының жай-күйін айқындау кезінде:
1) азаматтарды келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау;
2) азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру;
3) запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру;
4) азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу;
5) әскери оқу орындарына кандидаттарды іріктеу;
6) азаматтарды бастапқы әскери даярлау;
7) азаматтарды әскери-техникалық мектептерде даярлау;
8) әскерге шақыру ресурстарын есепке алу;
9) әскерге шақырудан жалтарған адамдарды іздестіру жөніндегі жұмыс және құқық қорғау органдарына жолданған материалдар бағаланады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 17.06.2022 № 435 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Азаматтарды келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау
6. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) азаматтарды келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы орындау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланатын міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды;

Глава 1. Общие положения
1. Инструкция по оценке служебной деятельности местных органов военного управления детализирует оценку служебной деятельности местных органов военного управления.
2. Оценка служебной деятельности местных органов военного управления проводится для определения эффективности и качества работы.
3. Служебная деятельность в местных органах военного управления оценивается по следующим критериям:
1) определение состояния учетно-призывной работы;
2) определение состояния финансово-хозяйственной деятельности;
3) определение состояния служебной деятельности.
4. По результатам оценки вырабатываются предложения по устранению недостатков и улучшению качества эффективности в служебной деятельности местных органов военного управления, определяются направления их деятельности, требующие улучшения.
Глава 2. Оценка состояния учетно-призывной работы
5. При определении состояния учетно-призывной работы оцениваются:
1) набор граждан на воинскую службу по контракту;
2) призыв граждан на срочную воинскую службу;
3) призыв офицеров запаса на воинскую службу;
4) приписка граждан к призывным участкам;
5) отбор кандидатов в военные учебные заведения;
6) начальная военная подготовка граждан;
7) подготовка граждан в военно-технических школах;
8) учет призывных ресурсов;
9) работа по розыску лиц, уклоняющихся от призыва, и направленные материалы в правоохранительные органы.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра обороны РК от 17.06.2022 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Набор граждан на воинскую службу по контракту
6. Набор граждан на воинскую службу по контракту в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны оценивается по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач;

2) азаматтарды келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау және жіберу жөніндегі тапсырманы орындау:
"өте жақсы" – 90 %;
"жақсы" – 75 %;
"қанағаттанарлық" – 50 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 50 %-тен төмен.
7. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) "Азаматтарды келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдау" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – екінші өлшемшарт "өте жақсы", біріншісі "өте жақсы" немесе "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – екінші өлшемшарт "жақсы", біріншісі "өте жақсы" немесе "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
2-параграф. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру
8. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы орындау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды;
2) мерзімді әскери қызметке шақыру нарядын орындау:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
3) әскери қызмет өткерумен байланысты емес диагнозбен денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылған мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің саны:
"өте жақсы" – 0 адам;
"жақсы" – 1 адам;
"қанағаттанарлық" – 2 адам;
"қанағаттанарлықсыз" – 2 адамнан астам.
9. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) "Азаматтарды мерзімді әскери қызметке шақыру" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – екінші өлшемшарт "өте жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – екінші өлшемшарт "жақсы", қалғандары "өте жақсы", "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.

2) выполнение задания по набору граждан и направлению на воинскую службу по контракту:
"отлично" – на 90 %;
"хорошо" – на 75 %;
"удовлетворительно" – на 50 %;
"неудовлетворительно" – менее 50 %.
7. Оценка за критерии "Набор граждан на воинскую службу по контракту" в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке второго критерия на "отлично", первого на "отлично" или "хорошо";
"хорошо" – при оценке второго критерия на "хорошо", первого на "отлично" или "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
Параграф 2. Призыв граждан на срочную воинскую службу
8. Призыв граждан на срочную воинскую службу в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны оценивается по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач;
2) выполнение наряда на призыв на срочную воинскую службу:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
3) количество военнослужащих срочной службы, уволенных по состоянию здоровья с диагнозом, не связанных с прохождением воинской службы:
"отлично" – 0 человек;
"хорошо" – 1 человек;
"удовлетворительно" – 2 человека;
"неудовлетворительно" – более 2 человек.
9. Оценка за критерии "Призыв граждан на срочную воинскую службу" в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке второго критерия на "отлично", остальные на "отлично" и "хорошо";
"хорошо" – при оценке второго критерия на "хорошо", остальные на "отлично", "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".

3-параграф. Запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру
10. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы орындау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды;
2) запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыруға арналған тапсырманы орындау:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен.
11. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) "Запастағы офицерлерді әскери қызметке шақыру" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – екінші өлшемшарт "өте жақсы", біріншісі "өте жақсы" немесе "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – екінші өлшемшарт "жақсы", біріншісі "өте жақсы" немесе "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
4-параграф. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу
12. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды.
13. Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеу мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:

Параграф 3. Призыв офицеров запаса на воинскую службу
10. Призыв офицеров запаса на воинскую службу оценивается в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач;
2) выполнение задания на призыв офицеров запаса на воинскую службу:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %.
11. Оценка за критерии "Призыв офицеров запаса на воинскую службу" в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке второго критерия на "отлично", первого на "отлично" или "хорошо";
"хорошо" – при оценке второго критерия на "хорошо", первого на "отлично" или "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
Параграф 4. Приписка граждан к призывным участкам
12. Приписка граждан к призывным участкам оценивается в департаментах по делам обороны:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач.
13. Приписка граждан к призывным участкам оценивается в управлениях (отделах) по делам обороны по следующим критериям:

4) ӘОО-ларға жіберілгендер қатарынан оқуға түскен кандидаттар саны:
"өте жақсы" – 80 %;
"жақсы" – 70 %;
"қанағаттанарлық" – 60 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 60 %-тен төмен.
16. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) "Әскери оқу орындарына кандидаттарды іріктеу" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – төртінші өлшемшарт "өте жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – төртінші өлшемшарт "жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
6-параграф. Азаматтарды бастапқы әскери даярлау
17. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) азаматтарды бастапқы әскери даярлау мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы орындау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды;
2) бастапқы әскери даярлық бағдарламасы бойынша білім алушылар санына оқушылар саны:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
3) бастапқы әскери даярлық бағдарламасы бойынша білім алушылар қатарынан оқу-жаттығу далалық (лагерьлік) жиындардан өткен оқушылар саны:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
4) білім беру ұйымдарының бастапқы әскери даярлық мәселелері жөніндегі жұмысын тексеру және бағалау жоспарын орындау:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
5) білім беру ұйымдарын бастапқы әскери даярлықты оқытушы-ұйымдастырушылармен жасақтау:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен.
18. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) "Азаматтарды бастапқы әскери даярлау" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – екінші өлшемшарт "өте жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – екінші өлшемшарт "жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.

4) количество кандидатов, поступивших из числа направленных в ВУЗы:
"отлично" – на 80 %;
"хорошо" – на 70 %;
"удовлетворительно" – на 60 %;
"неудовлетворительно" – менее 60 %.
16. Оценка за критерии "Отбор кандидатов в военные учебные заведения" в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке четвертого критерия на "отлично", остальные на "отлично" и "хорошо";
"хорошо" – при оценке четвертого критерия на "хорошо", остальные на "отлично" и "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
Параграф 6. Начальная военная подготовка граждан
17. Начальная военная подготовка граждан оценивается в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач;
2) количество учащихся к количеству обучающихся по программе начальной военной подготовки:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
3) количество учащихся прошедших учебно-полевые (лагерные) сборы из числа обучающихся по программе начальной военной подготовки:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
4) выполнение плана проверок и оценки работы организаций образования по вопросам начальной военной подготовки:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
5) укомплектованность организаций образования преподавателями-организаторами начальной военной подготовки:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %.
18. Оценка за критерии "Начальная военная подготовка граждан" в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке второго критерия на "отлично", остальные на "отлично" и "хорошо";
"хорошо" – при оценке второго критерия на "хорошо", остальные на "отлично" и "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".

7-параграф. Азаматтарды өтеусіз негізде әскери-техникалық мектептерде даярлау
19. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) азаматтарды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-техникалық мектептерінде (бұдан әрі – ҚР ҚМ ӘТМ) өтеусіз негізде даярлау мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы орындау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды;
2) ҚР ҚМ ӘТМ-да оқыту үшін кандидаттарды іріктеу жоспарын орындау:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
3) ӘТМ-ны бітіргендер (жіберілгендер қатарынан) азаматтар саны:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
4) ҚР ҚМ ӘТМ-да оқуды аяқтағандар қатарынан әскери қызметке шақырылғандар саны:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен.
20. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) "Азаматтарды ҚР ҚМ ӘТМ-да даярлау" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – бірінші өлшемшарт "өте жақсы" және "жақсы", қалғандары "өте жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – бірінші өлшемшарт "өте жақсы" және "жақсы", қалғандары "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
8-параграф. Әскерге шақыру ресурстарын есепке алу
21. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде әскерге шақыру ресурстарын есепке алу мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы орындау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланған іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды;

Параграф 7. Подготовка граждан в военно-технических школах на безвозмездной основе
19. Подготовка граждан в военно-технических школах Министерства обороны Республики Казахстан на безвозмездной основе (далее – ВТШ МО РК) оценивается в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач;
2) выполнение плана отбора кандидатов для обучения в ВТШ МО РК:
"отлично" – 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
3) количество граждан, окончивших ВТШ (из числа направленных):
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
4) количество призванных на воинскую службу из числа закончивших обучение в ВТШ МО РК:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %.
20. Оценка за критерии "Подготовка граждан в ВТШ МО РК" в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке первого критерия на "отлично" и "хорошо", остальные на "отлично";
"хорошо" – при оценке первого критерия на "отлично" и "хорошо", остальные на "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
Параграф 8. Учет призывных ресурсов
21. Учет призывных ресурсов оценивается в департаментах по делам обороны по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач;

2) әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар әскерге шақырылушыларды электрондық есепке алуға енгізілді:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
3) әскерге шақырылушыларды электрондық есепке алуды толтырудың бастапқы нысандарында жол берілген қателер саны мыналарды құрайды және бағаланады:
"өте жақсы" – 0 %;
"жақсы" – 5 %;
"қанағаттанарлық" – 10 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 10 %-тен астам.
22. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде "Әскерге шақыру ресурстарын есепке алу" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – екінші өлшемшарт "өте жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – екінші өлшемшарт "жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
23. Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) әскерге шақыру ресурстарын есепке алу мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы орындау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған міндеттер мен қызметті талдаудың өзара байланысы айқындалады. Жоспарланатын іс-шаралар қойылған міндеттерді уақтылы шешуге бағытталған. Жеке істер картотекасын жасау, әскерге шақырылушыларды іздеу жұмысы, сондай-ақ әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою және одан шығару Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығымен бекітілген Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына (бұдан әрі – Әскери есепке алу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 10 наурызда № 14881 болып тіркелген) сәйкес келеді;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жоспарланатын іс-шараларға түзетулер уақтылы енгізілмейді. Жеке істер картотекасын жасау, әскерге шақырылушыларды іздеу жұмысы, сондай-ақ әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою және одан шығару Әскери есепке алу қағидаларына сәйкес келеді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары жоспарланатын іс-шараларды уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді. Жеке істер картотекасын жасау, әскерге шақырылушыларды іздеу жұмысы, сондай-ақ әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою және одан шығару Әскери есепке алу қағидаларына сәйкес келмейді;
"қанағаттанарлықсыз" – ағымдағы қызметті ұйымдастыруды регламенттейтін жоспарлау құжаттамасы жоқ. Қойылған міндеттерді уақтылы және сапалы орындауға бақылау жүзеге асырылмайды. Жеке істер картотекасын жасау, әскерге шақырылушыларды іздеу жұмысы, сондай-ақ әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою және одан шығару Әскери есепке алу қағидаларына сәйкес келмейді;

2) состоящие на воинском учете призывники внесены в электронный учет призывников:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
3) количество допущенных ошибок во входных формах заполнения электронного учета призывников составило и оценивается:
"отлично" – 0 %;
"хорошо" – 5 %;
"удовлетворительно" – 10 %;
"неудовлетворительно" – более 10 %.
22. Оценка за критерии "Учет призывных ресурсов" в департаментах по делам обороны:
"отлично" – при оценке второго критерия на "отлично", остальные на "отлично" и "хорошо";
"хорошо" – при оценке второго критерия на "хорошо", остальные на "отлично" и "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
23. Учет призывных ресурсов оценивается в управлениях (отделах) по делам обороны по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Определяется взаимосвязь планируемых задач и анализа деятельности. Планируемые мероприятия направлены на своевременное решение поставленных задач. Построение картотеки личных дел, работа по розыску призывников, а также постановка и снятие призывников с воинского учета соответствуют Правилам воинского учета военнообязанных и призывников (далее – Правила воинского учета), утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 10 марта 2017 года за № 14881);
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Несвоевременно вносятся коррективы в планируемые мероприятия, направленных на достижение поставленных задач. Построение картотеки личных дел, работа по розыску призывников, а также постановка и снятие призывников с воинского учета соответствуют Правилам воинского учета;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение запланированных мероприятий. Построение картотеки личных дел, работа по розыску призывников, а также постановка и снятие призывников с воинского учета не соответствуют Правилам воинского учета;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, регламентирующих организацию текущей деятельности. Не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением поставленных задач. Построение картотеки личных дел, работа по розыску призывников, а также постановка и снятие призывников с воинского учета не соответствуют Правилам воинского учета военнообязанных и призывников;

2) картотекадағы әскерге шақырылушылар жеке істері санының қозғалысты есепке алу журналымен, әліпбилік кітаптармен және әскерге шақырылушыларды электрондық есепке алумен сәйкес келуі:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 90 %;
"қанағаттанарлық" – 80 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 80 %-тен төмен;
3) әскери есепте тұратын әскерге шақырылушылар әскерге шақырылушыларды электрондық есепке алуға енгізілді:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 95 %;
"қанағаттанарлық" – 90 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 90 %-тен төмен;
4) әскерге шақырылушыларды электрондық есепке алуды толтырудың бастапқы нысандарында жол берілген қателер саны:
"өте жақсы" – 0 %;
"жақсы" – 5 %;
"қанағаттанарлық" – 10 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 10 %-тен астам;
5) әскерге шақырылушыларды электрондық есепке алу деректерінің әскерге шақырылушылардың жеке істері деректерінен айырмашылығы мыналарды құрайды және бағаланады (кемінде 20 жеке іс есебінен ішінара салыстырып тексеру жүргізу кезінде):
"өте жақсы" – 0 %;
"жақсы" – 10 %;
"қанағаттанарлық" – 15 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 15 %-тен астам.
24. Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) "Әскерге шақыру ресурстарын есепке алу" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – екінші өлшемшарт "өте жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – екінші өлшемшарт "жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
25. "Есепке алу-әскерге шақыру жұмысы" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – бірден үшке дейінгі өлшемшарттар "жақсы", қалғандары "өте жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – бірден үшке дейінгі өлшемшарттар "қанағаттанарлық", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – екі және одан көп өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
9-параграф. Әскерге шақырудан жалтарған адамдарды іздестіру жөніндегі жұмыс және құқық қорғау органдарына жолданған материалдар.
Ескерту. 2-тарау 9-параграфпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 17.06.2022 № 435 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-1. Әскерге шақырудан жалтарған адамдарды іздестіру жөніндегі жұмыс және құқық қорғау органдарына жолданған материалдар қорғаныс істері жөніндегі департаменттер мен басқармаларда (бөлімдерде) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) құжаттарды толық және сапалы пысықтау:
"өте жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Жоспарланған іс-шаралар мерзімді әскери қызметке әскерге шақырудан жалтарған адамдарды уақтылы іздестіру жөніндегі жұмысқа бағытталған;
"жақсы" – жоспарлау құжаттары әзірленген және қолда бар. Мерзімді әскери қызметке әскерге шақырудан жалтарған адамдарды іздестіру жөніндегі жоспарланған іс-шаралар уақтылы жүргізілмейді;
"қанағаттанарлық" – жоспарлау құжаттары мерзімді әскери қызметке шақырудан жалтарған адамдарды іздестіру жөніндегі жұмысты уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпейді;
"қанағаттанарлықсыз" – жоспарлау құжаттары жоқ, құқық қорғау органдарына жолданған материалдардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылау жүзеге асырылмайды;

2) соответствие количества личных дел призывников в картотеке с журналом учета движения, алфавитными книгами и электронным учетом призывников:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 90 %;
"удовлетворительно" – на 80 %;
"неудовлетворительно" – менее 80 %;
3) состоящие на воинском учете призывники внесены в электронный учет призывников:
"отлично" – на 100 %;
"хорошо" – на 95 %;
"удовлетворительно" – на 90 %;
"неудовлетворительно" – менее 90 %;
4) количество допущенных ошибок во входных формах заполнения электронного учета призывников:
"отлично" – 0 %;
"хорошо" – 5 %;
"удовлетворительно" – 10 %;
"неудовлетворительно" – более 10 %;
5) расхождения данных электронного учета призывников с данными личных дел призывников составляет и оценивается (при проведении выборочного сверки из расчета не менее 20 личных дел):
"отлично" – 0 %;
"хорошо" – 10 %;
"удовлетворительно" – 15 %;
"неудовлетворительно" – более 15 %.
24. Оценка за критерии "Учет призывных ресурсов" в управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке второго критерия на "отлично", остальные на "отлично" и "хорошо";
"хорошо" – при оценке второго критерия на "хорошо", остальные на "отлично" и "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
25. Оценка за критерии "Учетно-призывная работа":
"отлично" – при оценке от одного до трех критериев на "хорошо", остальные на "отлично";
"хорошо" – при оценке от одного до трех критериев на "удовлетворительно", остальные на "отлично" и "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке двух и более критериев на "неудовлетворительно".
Параграф 9. Работа по розыску лиц, уклоняющихся от призыва, и направленные материалы в правоохранительные органы
25-1. Работа по розыску лиц, уклоняющихся от призыва, и направленные материалы в правоохранительные органы, оценивается в департаментах и управлениях (отделах) по делам обороны по следующим критериям:
1) полнота и качество отработки документов:
"отлично" – планирующие документы разработаны и в наличии. Планируемые мероприятия направлены на своевременную работу по розыску лиц, уклоняющихся от призыва на срочную воинскую службу;
"хорошо" – планирующие документы разработаны и в наличии. Планируемые мероприятия по розыску лиц, уклоняющихся от призыва на срочную воинскую службу, проводятся несвоевременно;
"удовлетворительно" – планирующие документы не обеспечивают своевременное и качественное выполнение работ по розыску лиц, уклоняющихся от призыва на срочную воинскую службу;
"неудовлетворительно" – отсутствие планирующей документации, не осуществляется контроль за своевременным и качественным исполнением материалов, направленных в правоохранительные органы;

2) материалдар құқық қорғау органдарына жолданған:
"өте жақсы" – 100 %;
"жақсы" – 80 %;
"қанағаттанарлық" – 70 %;
"қанағаттанарлықсыз" – 50 %-тен аз.
25-2. Қорғаныс істері жөніндегі департаменттерде, басқармаларда (бөлімдерде) әскерге шақырудан жалтарған адамдарды іздестіру жөніндегі жұмыстың және құқық қорғау органдарына жолданған материалдардың өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – екінші өлшемшарт "өте жақсы", біріншісі "өте жақсы" немесе "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – екінші өлшемшарт "жақсы", біріншісі "өте жақсы" немесе "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлық" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
3-тарау. Қаржы-шаруашылық қызметтің жай-күйін бағалау
26. Қаржы-шаруашылық қызмет мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
1) ақшалай ризықты және жалақыны, сондай-ақ басқа да ақшалай төлемдерді есептеу үшін қажетті құжаттарды орындау мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – құжаттар сапалы және мерзімінде пысықталады, жеке құрамға ақшалай ризықты, жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді есептеу және аудару дұрыс және уақтылы жүргізіледі, артық және кем төлеу фактілері жоқ;
"жақсы" – құжаттар сапалы және мерзімінде пысықталады, жеке құрамға ақшалай ризықты, жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді есептеу және аудару дұрыс және уақтылы жүргізіледі, болмашы қателер бар, артық және кем төлеу фактілері жоқ;
"қанағаттанарлық" – құжаттар сапалы пысықталмайды, жеке құрамға ақшалай төлемдерді есептеу кезіндегі есептерде қателіктерге жол берілген, жеке құрамға ақшалай төлемдерді артық және кем төлеу фактілері бар;
"қанағаттанарлықсыз" – құжаттар сапалы пысықталмайды, жеке құрамға ақшалай төлемдерді есептеу кезіндегі есептерде белгілі бір қателіктерге бірнеше рет жол берілген, төлемдер уақтылы жүргізілмейді, жеке құрамға ақшалай төлемдерді артық және кем төлеу фактілері бар;
2) шарттық қызметті ұйымдастырудың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 28 желтоқсанда № 12590 болып тіркелген) сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен шарттар уақтылы және сапалы жасалады және орындалады, шарт талаптарына сәйкес барлық құжаттар қоса берілген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомына сәйкес (бұдан әрі – Нысандар альбомы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 15 тамызда № 7126 болып тіркелген) № 6 мемориалдық ордерде шарттық қызмет жөніндегі операциялар уақтылы көрсетіледі, ақша қаражатын мақсатты пайдаланбау фактілері анықталмаған, шарттарды есепке алу журналы белгіленген тәртіппен жүргізіледі;
"жақсы" – Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен шарттар жасалады және орындалады, шарт талаптарына сәйкес барлық құжаттар қоса берілген, Нысандар альбомына сәйкес № 6 мемориалдық ордерде шарттық қызмет жөніндегі операциялар уақтылы көрсетіледі, ақша қаражатын мақсатты пайдаланбау фактілері анықталмаған, шарттарды есепке алу журналында түзету фактілері бар;
"қанағаттанарлық" – Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен шарттар жасалады және орындалады, шарттар бойынша уақтылы төлемеу, Нысандар альбомына сәйкес № 6 мемориалдық ордерде шарттық қызмет жөніндегі операцияларды уақтылы көрсетпеу фактілері бар, ақша қаражатын мақсатты пайдаланбау фактілері анықталмаған, шарттарды есепке алу журналы белгіленген тәртіппен жүргізіледі;
"қанағаттанарлықсыз" – тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен шарттар уақтылы жасалмайды немесе Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларын бұзумен жасалады, шарт талаптарына сәйкес уақтылы төлемеу фактілері бар, Нысандар альбомына сәйкес № 6 мемориалдық ордерде шарттық қызмет жөніндегі операциялар уақтылы немесе сапалы көрсетілмейді, ақша қаражатын мақсатты пайдаланбау фактілері анықталған, шарттарды есепке алу журналы жүргізілмейді;

2) материалы направлены в правоохранительные органы:
"отлично" – на 100%;
"хорошо" – на 80%;
"удовлетворительно" – на 70 %;
"неудовлетворительно" – менее 50 %.
25-2. Оценка за критерии работы по розыску лиц, уклоняющихся от призыва, и направленных материалов в правоохранительные органы в департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны:
"отлично" – при оценке второго критерия на "отлично", первого на "отлично" или "хорошо";
"хорошо" – при оценке второго критерия на "хорошо", первого на "отлично" или "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке одного критерия на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 9 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 17.06.2022 № 435 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Оценка состояния финансово-хозяйственной деятельности
26. Финансово-хозяйственная деятельность оценивается по следующим критериям:
1) отработка документов, необходимых для начисления денежного довольствия и заработной платы, а также других денежных выплат оценивается:
"отлично" – документы отрабатываются качественно и в срок, начисление и перечисление денежного довольствия, заработной платы и других денежных выплат личному составу производятся правильно и своевременно, факты переплат и недоплат отсутствуют.
"хорошо" – документы отрабатываются качественно и в срок, начисление и перечисление денежного довольствия, заработной платы и других денежных выплат личному составу производятся правильно и своевременно, имеются незначительными ошибки, факты переплат и недоплат отсутствуют.
"удовлетворительно" – документы отрабатываются некачественно, допускаются ошибки в расчетах при начислении денежных выплат личному составу, имеются факты переплат и недоплат денежных выплат личному составу.
"неудовлетворительно" – документы отрабатываются некачественно, неоднократно допускаются определенные ошибки в расчетах при начислении денежных выплат личному составу, выплаты производятся несвоевременно, имеются факты переплат и недоплат денежных выплат личному составу;
2) состояние организации договорной деятельности оценивается:
"отлично" – своевременно и качественно заключаются и выполняются договора с поставщиками товаров, работ и услуг в соответствии с Правилами осуществления государственных закупок (далее – Правила осуществления государственных закупок), утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 28 декабря 2015 года за № 12590), приложены все документы согласно условиям договора, своевременно отражаются операции по договорной деятельности в мемориальном ордере № 6 согласно Альбому форм бухгалтерской документации для государственных учреждений (далее – Альбом форм), утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 15 августа 2011 года № 7126), факты нецелевого использования денежных средств не выявлены, журнал учета договоров ведется установленным порядком;
"хорошо" – заключаются и выполняются договора с поставщиками товаров, работ и услуг в соответствии с Правилами осуществления государственных закупок, приложены все документы согласно условиям договора, своевременно отражаются операции по договорной деятельности в мемориальном ордере № 6 согласно Альбому форм, факты нецелевого использования денежных средств не выявлены, имеются факты исправлений в журнал учета договоров;
"удовлетворительно" – заключаются и выполняются договора с поставщиками товаров, работ и услуг в соответствии с Правилами осуществления государственных закупок, имеются факты: несвоевременной оплаты по договорам, несвоевременного отражения операций по договорной деятельности в мемориальном ордере № 6 согласно Альбому форм, факты нецелевого использования денежных средств не выявлены, журнал учета договоров ведется установленным порядком;
"неудовлетворительно" – несвоевременно заключаются договора с поставщиками товаров, работ и услуг или заключаются с нарушениями Правил осуществления государственных закупок, имеются факты несвоевременной оплаты согласно условиям договора, несвоевременно или некачественно отражаются операции по договорной деятельности в мемориальном ордере № 6 согласно Альбому форм, выявлены факты нецелевого использования денежных средств, не ведется журнал учета договоров;

3) материалдық құралдарды есепке алудың жай-күйі мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – есепке алу кітаптары басталған және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 15 тамызда № 10954 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі, мүлік пен материалдық құралдар ақаусыз жай-күйде, белгіленген мерзімі өткен және жарамсыз жай-күйге келген мүлікті есептен шығару уақтылы жүргізіледі, мүлікті салыстырып тексеру уақтылы жүргізіледі, жетіспеушіліктер мен артықшылықтар фактілері анықталмаған, кабинеттегі мүлік тізімдемесі нақты қолда барына сәйкес келеді, барлық материалдық жауапты адамдармен толық материалдық жауапкершілік туралы шарттар жасалған, тауар-материалдық құндылықтарды түгендеу уақтылы жүргізіледі, материалдық жауапты адамдар қаржы қызметіне материалдық есеп берулерді сапалы және уақтылы ұсынады;
"жақсы" – есепке алу кітаптары басталған және Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі, мүлік пен материалдық құралдар ақаусыз жай-күйде, жарамсыз жай-күйге келген мүлікті есептен шығару уақтылы жүргізіледі, мүлікті ұқыпсыз пайдалану жағдайлары бар; мүлікті салыстырып тексеру белгіленген мерзімдерде жүргізіледі, мүліктің жетіспеу фактілері анықталмаған, кабинеттегі мүлік тізімдемесі нақты қолда барына сәйкес келеді, барлық материалдық жауапты адамдармен толық материалдық жауапкершілік туралы шарттар жасалған, тауар-материалдық құндылықтарды түгендеу уақтылы жүргізіледі, материалдық жауапты адамдар қаржы қызметіне материалдық есеп берулерді сапалы және уақтылы ұсынады;
"қанағаттанарлық" – есепке алу кітаптары басталған, бірақ Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бұзумен жүргізіледі, мүлік ұқыпсыз пайдаланылады, жарамсыз жай-күйге келген мүлікті есептен шығару және салыстырып тексеру мерзімін бұзумен жүргізіледі, мүліктің жетіспеу фактілері анықталмаған, кабинеттегі мүлік тізімдемесі нақты қолда барына сәйкес келеді, барлық материалдық жауапты адамдармен толық материалдық жауапкершілік туралы шарттар жасалмаған, тауар-материалдық құндылықтарды түгендеу уақтылы жүргізілмейді, материалдық жауапты адамдар қаржы қызметіне материалдық есеп берулерді сапалы жасамайды және ұсынбайды;
"қанағаттанарлықсыз" – мүлікті есепке алу ұйымдастырылмаған, есепке алу кітаптары жүргізілмейді, материалдық құралдардың жетіспеушіліктері мен артықшылықтары жағдайлары анықталған, бағаланбаған мүлік бар, жарамсыз жай-күйге келген мүлікті есептен шығару және салыстырып тексеру жүргізілмейді, кабинеттегі мүлік тізімдемесі нақты қолда барына сәйкес келмейді, материалдық жауапты адамдармен толық материалдық жауапкершілік туралы шарттар жасалмаған, тауар-материалдық құндылықтарды түгендеу жүргізілмейді, материалдық жауапты адамдар қаржы қызметіне материалдық есеп берулерді ұсынбайды;

3) состояние учета материальных средств оценивается:
"отлично" – книги учета заведены и ведутся в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета (далее - Правила ведения бухгалтерского учета), утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 15 августа 2011 года за № 10954), имущество и материальные средства находятся в исправном состоянии, своевременно производится списание имущества, выслужившего установленные сроки и пришедшего в непригодное состояние, сверка имущества проводится своевременно, факты недостач и излишков не выявлены, опись имущества в кабинете соответствует фактическому наличию, заключены договора о полной материальной ответственности со всеми материально-ответственными лицами, инвентаризация товарно-материальных ценностей производится своевременно, качественно и своевременно материально-ответственными лицами представляются материальные отчеты в финансовую службу;
"хорошо" – книги учета заведены и ведутся в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета, имущество и материальные средства находятся в исправном состоянии, своевременно производится списание имущества, пришедшего в непригодное состояние, имеются случаи небрежного отношения к эксплуатации имущества; сверка имущества производится в установленные сроки, факты недостач имущества не выявлены, опись имущества в кабинете соответствует фактическому наличию, заключены договора о полной материальной ответственности со всеми материально-ответственными лицами, инвентаризация товарно-материальных ценностей производится своевременно, качественно и своевременно материально-ответственными лицами представляются материальные отчеты в финансовую службу;
"удовлетворительно" – книги учета заведены, но ведутся с нарушениями Правил ведения бухгалтерского учета, имущество эксплуатируется небрежно, списание пришедшего в непригодное состояние имущества и сверки производятся с нарушением сроков, факты недостач имущества не выявлены, опись имущества в кабинете соответствует фактическому наличию, заключены договора о полной материальной ответственности не со всеми материально-ответственными лицами, инвентаризация товарно-материальных ценностей производится несвоевременно, материально-ответственными лицами некачественно составляются и представляются материальные отчеты в финансовую службу;
"неудовлетворительно" – учет имущества не организован, книги учета не ведутся, выявлены случаи недостач и излишков материальных средств, имеется неоцененное имущество, списание пришедшего в непригодное состояние имущества и сверки не производятся, опись имущества в кабинете не соответствует фактическому наличию, не заключены договора о полной материальной ответственности с материально-ответственными лицами, инвентаризация товарно-материальных ценностей не производится, материально-ответственными лицами не представляются материальные отчеты в финансовую службу;

4) жоғары тұрған штабқа, бақылау және жабдықталым органдарына қаржы жұмысы жөніндегі есеп берулер мен мәліметтерді уақтылы және сапалы ұсыну мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – қаржы жұмысы жөніндегі есеп берулер мен мәліметтер сапалы пысықталады және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне, бақылау және жабдықталым органдарына уақтылы ұсынылады, жеткізілімдерді уақтылы ұсынбау фактілері анықталмаған;
"жақсы" – қаржы жұмысы жөніндегі есеп берулер мен мәліметтер сапалы пысықталады және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне, бақылау және жабдықталым органдарына уақтылы, бірақ белгілі бір қателермен ұсынылады;
"қанағаттанарлық" – құжаттар негізінен сапалы пысықталады, белгілі бір қателер бар. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне, бақылау және жабдықталым органдарына қаржы жұмысы жөніндегі есеп берулер мен мәліметтерді кешіктіріп ұсынуға жол берілген;
"қанағаттанарлықсыз" – құжаттар сапалы пысықталмайды; есеп берулерде жүйелі қателерге жол берілген, қаржы жұмысы жөніндегі есеп берулер мен мәліметтер Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментіне, бақылау және жабдықталым органдарына уақтылы ұсынылмайды.
27. Қорғаныс істері жөніндегі басқармалар (бөлімдер) бағаланбайды, өйткені дербес қаржы қызметін жүргізбейді және қорғаныс істері жөніндегі департаментте қаржылық жабдықталымда тұрады.
28. "Қаржы-шаруашылық қызмет" өлшемшарты үшін бағалау:
"өте жақсы" – бірінші өлшемшарт "өте жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"жақсы" – бірінші өлшемшарт "жақсы", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлық" – екі өлшемшарт "қанағаттанарлық", қалғандары "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланған кезде;
"қанағаттанарлықсыз" – бір өлшемшарт "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланған кезде.
4-тарау. Қызметтік істердің жай-күйін бағалау
29. Жергілікті әскери басқару органдары қызметтік істерінің жай-күйі мынадай болып бағаланады:
"өте жақсы" – қорғаныс істері жөніндегі департамент және "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланатын бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің кемінде 70 %-і, бұл ретте "жұмылдыру әзірлігі" өлшемшарты үшін "өте жақсы" деп бағаланса;
"жақсы" – қорғаныс істері жөніндегі департамент және "өте жақсы" және "жақсы" деп бағаланатын бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің 70 %-і, бұл ретте "жұмылдыру әзірлігі" өлшемшарты үшін "жақсы" деп бағаланса;
"қанағаттанарлық" – қорғаныс істері жөніндегі департамент және "жақсы" және "қанағаттанарлық" деп бағаланатын бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің 70 %-і, бұл ретте "жұмылдыру әзірлігі" өлшемшарты үшін "қанағаттанарлық" деп бағаланса;
"қанағаттанарлықсыз" – қорғаныс істері жөніндегі департамент және "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланатын бағынысты қорғаныс істері жөніндегі басқармалар мен бөлімдердің 30 %-тен астамы.

4) своевременность и качество представления в вышестоящий штаб, контролирующие и довольствующие органы отчетов и сведений по финансовой работе оценивается:
"отлично" – отчеты и сведения по финансовой работе отрабатываются качественно и своевременно представляются в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, контролирующие и довольствующие органы, факты несвоевременного представления донесений не установлены;
"хорошо" – отчеты и сведения по финансовой работе отрабатываются качественно и представляются в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, контролирующие и довольствующие органы своевременно, но с определенными ошибками;
"удовлетворительно" – документы в основном отрабатываются качественно, имеются определенные ошибки. Допускается представление отчетов и сведений по финансовой работе в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, контролирующие и довольствующие органы с опозданием;
"неудовлетворительно" – документы отрабатываются некачественно; систематически допускаются ошибки в отчетах, отчеты и сведения по финансовой работе в Департамент организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, контролирующие и довольствующие органы представляются несвоевременно.
27. Управления (отделы) по делам обороны не оцениваются, так как не ведут самостоятельную финансовую деятельность и состоят на финансовом довольствии в департаменте по делам обороны.
28. Оценка за критерии "Финансово-хозяйственная деятельность":
"отлично" – при оценке первого критерия на "отлично", остальные на "отлично" и "хорошо";
"хорошо" – при оценке первого критерия на "хорошо", остальные на "отлично" и "хорошо";
"удовлетворительно" – при оценке двух критериев на "удовлетворительно", остальные на "отлично" и "хорошо";
"неудовлетворительно" – при оценке одного критерия на "неудовлетворительно".
Глава 4. Оценка состояния служебной деятельности
29. Состояние служебной деятельности местных органов военного управления оценивается:
"отлично" – департамент по делам обороны и не менее 70 % оцениваемых подчиненных управлений и отделов по делам обороны на "отлично" и "хорошо", при условии, что оценка за критерии "мобилизационная готовность" на "отлично";
"хорошо" – департамент по делам обороны и не менее 70 % оцениваемых подчиненных управлений и отделов по делам обороны на "отлично" и "хорошо", при условии, что оценка за критерии "мобилизационная готовность" на "хорошо";
"удовлетворительно" – департамент по делам обороны и 70 % оцениваемых подчиненных управлений и отделов по делам обороны получили оценки "хорошо" и "удовлетворительно", при условии, что оценка за критерии "мобилизационная готовность" на "удовлетворительно";
"неудовлетворительно" – департамент по делам обороны и более 30 % оцениваемых подчиненных управлений и отделов по делам обороны на "неудовлетворительно".