Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған шығындарды есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 194/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 14 тамызда № 19239 болып тіркелді.
"Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған шығындарды есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
201 жылғы 13 тамыздағы
№ 194/НҚ бұйрығымен
бекітілді
Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған шығындарды есептеу әдістемесі

Об утверждении Методики расчета затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 194/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2019 года № 19239.
В соответствии с подпунктом 16-1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры.
2. Аэрокосмическому комитету Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 13 августа 2019 года
№ 194/НҚ
Методика расчета затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған шығындарды есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Есептеу әдістемесі) "Ғарыш қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 16-1) тармақшасына
сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.06.2023 № 184/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Есептеу әдістемесі тек ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған бюджеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын, техникалық-экономикалық негіздемесін (бұдан әрі – ТЭН) және/немесе қаржылық-экономикалық негіздемесін (бұдан әрі – ҚЭН) әзірлеу және түзету сатысында бюджетті жоспарлау кезеңдерінде және кез келген меншік нысанындағы ұйымдармен ғарыш саласындағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырған кезде қолданылады. Есептеу әдістемесі инвестициялық шығындарды айқындау, сатылар, құрамдас бөліктер мен қаржыландыру көздері бойынша қаржыландыру қажеттігін бөлу, пайдалану шығындарын, өзіндік құнын есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу мен бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларында көрсетілген өзге де қаржы көрсеткіштерін есептеу үшін пайдаланылады.
3. Осы Есептеу әдістемесінде мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) амортизация – негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің құнын олардың физикалық және сапалық тозуына қарай, өндірілетін өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) құнына бөліп ауыстыру;
2) арнайы бағдарламалық қамтылым – белгілі бір сыныптағы міндеттерді шешу үшін әзірленген және құрылған бағдарламалар санаты;
3) ғарыш аппараттарын ұшыру (бұдан әрі – ҒА ұшыру) – ғарыш аппаратын тасымалдағыш зымыранның көмегімен берілген орбитаға шығару;
4) ғарыш аппараты (бұдан әрі – ҒА) – ғарыш кеңістігін зерттеу және (немесе) пайдалану мақсатында ғарыш кеңістігіне шығаруға арналған техникалық құрылғы;
5) ғарыш жүйесі – ғарыш кеңістігінде міндеттерді шешуге арналған функционалды-өзара байланысқан орбиталды және жерүсті техникалық құралдар жиынтығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры (далее – Методика расчета) разработана в соответствии с подпунктом 16-1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О космической деятельности".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.06.2023 № 184/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика расчета применяется только на этапах разработки и корректировки инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования (далее – ТЭО) и/или финансово-экономического обоснования (далее – ФЭО) бюджетного инвестиционного проекта на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры для планирования бюджета и организациями любой формы собственности при реализации бюджетных инвестиционных проектов в космической отрасли. Методика расчета используется для определения инвестиционных издержек, распределения потребности в финансировании по стадиям, компонентам и источникам финансирования, расчета эксплуатационных издержек, расчета себестоимости, а также прочих финансовых показателей, указанных в Правилах разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938).
3. В Методике расчета используются следующие понятия и сокращения:
1) амортизация – перенесение по частям стоимости основных средств и нематериальных активов по мере их физического или морального износа на стоимость производимой продукции (работ, услуг);
2) специальное программное обеспечение – категория программ, которые разработаны и созданы для решения задач определенного класса;
3) запуск космических аппаратов (далее – запуск КА) – вывод космического аппарата на заданную орбиту с помощью ракеты-носителя;
4) космический аппарат (далее – КА) – техническое устройство, предназначенное для вывода в космическое пространство с целью исследования и (или) использования космического пространства;
5) космическая система – совокупность функционально-взаимосвязанных орбитальных и наземных технических средств, предназначенных для решения задач в космическом пространстве;

6) ғарыш инфрақұрылымы объектілері – жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілері мен ғарыш объектілері;
7) ғарыш инфрақұрылымы объектілерін дамыту – ғылыми-зерттеу жұмыстарын, техникалық объектілерді құру, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін процестерді құруды және/немесе ғарыш инфрақұрылымының жұмыс істеп тұрған объектілерін жаңғыртуды қамтитын іс-шаралар кешені;
8) ғарыш инфрақұрылымы объектісін өндіруге арналған еңбек сыйымдылығы (бұдан әрі – еңбек сыйымдылығы) – ғарыш инфрақұрылымы объектісін өндіруге арналған адам-айлармен өлшенетін жұмыс уақытының саны;
9) орындаушы ұйым – ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құру, пайдалану және дамыту жөніндегі бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъект;
10) өндірістік шығыстар – өндірілетін өнімді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) дайындаумен байланысты шығындар;
11) сыртқы ұйымдардың қызметі – үшінші тұлғалар көрсететін қызметтер;
12) техникалық қолдау – ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдаланушыларға оларды пайдалану барысында конструкторлық және пайдалану құжаттамасына сәйкес ғарыш инфрақұрылымы объектілерінің пайдалану және техникалық сипаттамаларын қамтамасыз ету бөлігінде көмек көрсету, қауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін және ғарыш инфрақұрылымы объектілерінің нысаналы мақсаты бойынша үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында штаттан тыс жағдайларға уақтылы ден қою үшін қажетті іс-шараларды ұйымдастыру;
13) іске қосу-баптау жұмыстары – құрылыс объектілерінде монтаждалған жабдықты пайдалануға беру жөніндегі іс-шаралар кешені.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.06.2023 № 184/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған шығындардың түрлерін жіктеу
4. Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған шығындарды анықтауға:
1) нормативтік-техникалық құжаттама (ҚР СТ, ҚР МЕМСТ, ІSO және т.б.);
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 525 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12090 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңістігінде ғарыш жүйелерін құру және пайдалану (қолдану) қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 5, 10 және 11-тармақтарына сәйкес орындалған жұмыстар бойынша құжаттама негіз болады.

6) объекты космической инфраструктуры – объекты наземной космической инфраструктуры и космические объекты;
7) развитие объектов космической инфраструктуры – комплекс мероприятий, включающий научно исследовательские работы, создание новых технических объектов, процессов, обеспечивающих их функционирование и/или модернизация действующих объектов космической инфраструктуры;
8) трудоемкость на производство объекта космической инфраструктуры (далее – трудоемкость) – количество рабочего времени на производство объекта космической инфраструктуры, измеряемые в человеко-месяцах;
9) организация-исполнитель – хозяйствующий субъект, осуществляющий реализацию бюджетного инвестиционного проекта по созданию, эксплуатации и развитию объектов космической инфраструктуры;
10) производственные расходы – расходы, связанные с изготовлением производимой продукции (работ, услуг);
11) услуги сторонних организаций – услуги, оказываемые третьими лицами;
12) техническая поддержка – оказание помощи пользователям объектов космической инфраструктуры в ходе их эксплуатации, в части обеспечения эксплуатационных и технических характеристик объектов космической инфраструктуры в соответствии с конструкторской и эксплуатационной документацией, организация необходимых мероприятий для своевременного реагирования на нештатные ситуации в целях обеспечения требуемого уровня безопасности и бесперебойной работы объектов космической инфраструктуры по целевому назначению;
13) пусконаладочные работы – комплекс мероприятий по вводу в эксплуатацию смонтированного на объектах строительства оборудования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.06.2023 № 184/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Классификация видов затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры
4. Основой для определения затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры служат:
1) нормативно-технические документы (СТ РК, ГОСТ РК, ISO и др.);
2) документация по выполненным работам в соответствии с пунктами 5, 10 и 11 Правил создания и эксплуатации (применения) космических систем на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 апреля 2015 года № 525 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12090) (далее – Правила).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.06.2023 № 184/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға арналған шығындар инвестициялар құрылымына және орындаушы ұйымдардың қызметін жоспарлау тәртібіне сәйкес:
1) инвестициялар (күрделі шығындар) құрылымына сәйкес Қағидалардың 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 33, 37, 39-тармақтарында көрсетілген іс-шараларды іске асыруға арналған шығындарды қамтитын ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға және/немесе дамытуға;
2) орындаушы орындайтын және оның Қағидалардың 23, 33, 37, 39-тармақтарында көрсетілген іс-шараларды іске асыруға арналған шығындарын қамтитын ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалануға бағытталған өндірістік шығындардан тұрады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.06.2023 № 184/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Өндірістік шығындардың құрамына:
1) өндіріс ішіндегі шығындар;
2) кедендік төлемдер және тиісті салықтарды қосқанда, баға ұсыныстары негізіндегі мердігерлер жұмыстарының құны;
3) баға ұсыныстары негізінде ҒА ұшыру және/немесе іске қосу-баптау жұмыстарының құны;
4) орташа нарықтық бағалар негізінде есеп айырысу жолымен ҒА ұшырудан бастап орбитаға шығаруға дейінгі аралықтағы сақтандыру құны;
5) ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалануға арналған шығындарды айқындау кезіндегі өзге де шығындар, олар:
пайдалану кезеңінде ғарыш жүйесін сақтандыруға арналған шығындардан;
ҒА басқаруды авторлық сүйемелдеу жөніндегі қызметтерге арналған шығындардан;
ҒА пайдалануды техникалық қолдау жөніндегі қызметтерге арналған шығындардан тұрады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.06.2023 № 184/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Өндіріс ішіндегі шығындар құрамына:
1) сағаттық мөлшерлемелерді пайдалана отырып, жоба бойынша өндірістік жұмыс күшіне арналған шығыстар ретінде ескерілуі мүмкін адами ресурстарды қамтитын өндірістік жұмыс күшіне арналған шығындар;
2) түрлендіруге және құрастыруға жататын, шикізаттарды, механикалық бөлшектерді, жартылай фабрикаттарды немесе электрлік/электрондық бөлшектерді қоса алғанда, материалдарға арналған шығындар;

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.06.2023 № 184/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Затраты на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры в соответствии со структурой инвестиций и порядком планирования деятельности организаций-исполнителей состоят из производственных затрат которые направлены на:
1) создание и/или развитие объектов космической инфраструктуры в соответствии со структурой инвестиций (капитальных затрат) включающих затраты на реализацию мероприятий, указанных в пунктах 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 33, 37, 39 Правил;
2) эксплуатацию объектов космической инфраструктуры, выполняемую исполнителем и включающих его затраты на реализацию мероприятий указанных в пунктах 23, 33, 37, 39 Правил.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.06.2023 № 184/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В состав производственных расходов включаются:
1) внутрипроизводственные затраты;
2) стоимость работ подрядчиков на основе их ценовых предложений, включая таможенные платежи и соответствующие налоги;
3) стоимость запуска КА и/или пусконаладочных работ на основе ценовых предложений;
4) стоимость страхования КА с момента запуска до выведения на орбиту расчетным путем на основе среднерыночных цен;
5) прочие затраты, при определении затрат на эксплуатацию объектов космической инфраструктуры, которые состоят из:
затраты на страхование космической системы в период эксплуатации;
затраты на услуги по авторскому сопровождению управления КА;
затраты на услуги по технической поддержке эксплуатации КА.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.06.2023 № 184/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В состав внутрипроизводственных затрат включаются:
1) затраты на производственную рабочую силу, включающие человеческие ресурсы, которые могут быть учтены в качестве расходов на производственную рабочую силу по проекту с использованием часовых ставок;
2) затраты на материалы, включая сырье, механические детали, полуфабрикаты или электрические/электронные компоненты, которые подлежат операциям по преобразованию и сборке;

3) жобаны жүзеге асыру үшін қажетті технологиялық жабдықтың, аспаптардың, құрылғылардың, арнайы бағдарламалық қамтылымның амортизациясына арналған шығындар;
4) жобаны жүзеге асыру үшін қажетті технологиялық жабдықтарды, аспаптарды, құрылғыларды, арнайы бағдарламалық қамтылымды сатып алуға немесе жалға алуға арналған инвестициялық шығындар;
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған шығындар;
6) ғарыш инфрақұрылымы жобаларын іске асыру үшін қажетті өндірістік алаңдарды және/немесе негізгі құралдарды жалға алуға арналған шығындар;
7) құрылыстар мен құрылғыларды жалға алу, сарапшыларды, компьютерлік қызметтерді жалдау, мемлекеттік және басқа да сараптамалар жүргізу, рұқсаттар мен сертификаттар алу, телімді сатып алу және рәсімдеу, алаңды мақсатты пайдалануға дайындаудан тұратын сыртқы ұйымдардың өзге де шығындары кіреді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.06.2023 № 184/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Кедендік төлемдер және тиісті салықтарды қосқанда, баға ұсыныстарының негізінде мердігерлер жұмыстарының құны мыналарды:
1) құрылыс-монтаж жұмыстарын;
2) объектілерді, ғарыш жүйелерін және құрамдас бөліктерін эскиздік және жұмыстық (егжей-тегжейлі) жобалауды;
3) технологиялық жабдықтарды, жүйелерді және олардың құрамдас бөліктерін дайындауды;
4) технологиялық жабдықтарды, жүйелерді және олардың құрамдас бөліктерін монтаждауды;
5) мердігерлік шарттарда көзделген инженерлік жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматтандыру және байланыс құралдарын, құрал-саймандарды, құрал-жабдықтарды, мөртабандарды, құрылғыларды, жарақтарды, қосалқы бөлшектерді, арнайы контейнерлерді жеткізуді және басқа да шығындарды қамтиды.
9. Баға ұсыныстарының негізінде ҒА іске қосу және/немесе іске қосу-реттеу жұмыстарының құнына:
1) ҒА ұшыру құны;
2) зауыттық, іске қосу алдындағы және орбиталық сынақтарды жүзеге асыру уақытына арналған шығындар (іске қосылған персоналға арналған шығындарды және шығыс материалдарды қоса алғанда);
3) жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілері үшін пайдалануға беру кезеңіндегі іске қосу-баптау жұмыстарына арналған шығындар (іске қосылған персоналды, шығыс материалдарын және жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалануға беруге байланысты басқа да шығындарды қоса алғанда) кіреді.
10. Баға ұсыныстары негізінде немесе есеп айырысу жолымен ҒА ұшыру сәтінен бастап орбитаға шығаруға дейінгі сақтандыру шығындары.

3) затраты на амортизацию технологического оборудования, приборов, устройств, специального программного обеспечения, необходимых для осуществления проекта;
4) инвестиционные затраты на приобретение или аренду технологического оборудования, приборов, устройств, специального программного обеспечения, необходимых для осуществления проекта;
5) затраты на обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
6) затраты на аренду производственных площадей и/или основных средств, необходимых для реализации проектов космической инфраструктуры;
7) прочие затраты на услуги сторонних организаций, которые состоят из: аренды сооружений и устройств, найма экспертов, компьютерных услуг, проведения государственных и других экспертиз, получения разрешений и сертификатов, приобретения и оформления участка, подготовки площадки к целевому использованию.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.06.2023 № 184/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Стоимость работ подрядчиков на основе их ценовых предложений, включая таможенные платежи и соответствующие налоги включают в себя следующее:
1) строительно-монтажные работы;
2) эскизное и рабочее (детальное) проектирование объектов, космических систем и составных частей;
3) изготовление технологического оборудования, систем и их составных частей;
4) монтаж технологического оборудования, систем и их составных частей;
5) поставка инженерного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматизации и связи, инструментов, инвентаря, штампов, приспособлений, оснасток, запасных частей, специальных контейнеров и других затрат, предусмотренных договорами подряда.
9. В стоимость запуска КА и/или пусконаладочных работ на основе ценовых предложений включаются:
1) стоимость запуска КА;
2) затраты на время осуществления заводских, предпусковых и орбитальных испытаний (включая затраты на задействованный персонал и расходные материалы);
3) затраты на пусконаладочные работы на этапе ввода в эксплуатацию для объектов наземной космической инфраструктуры (включая задействованный персонал, расходные материалы и другие затраты, связанные с вводом объектов наземной космической инфраструктуры в эксплуатацию).
10. Стоимость страхования КА с момента запуска до выведения на орбиту, на основе ценовых предложений либо расчетным путем.

3-тарау. Ғарыш жүйелері объектілерін құруға және дамытуға арналған шығындарды анықтау тәртібі
Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға қатысатын орындаушы ұйым шығындарды айқындау бойынша есеп айырысуды мынадай жолмен жүзеге асырады.
1-параграф. Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға және дамытуға арналған шығындарды есептеу әдістемесі
13. Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға және дамытуға арналған шығындарды есептеуге арналған барлық формулалар қолда бар ғылыми-техникалық бағыттағы ғарыш жүйесін құру тәжірибесі негізінде алынған.
14. Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін құруға және дамытуға арналған шығындар (1) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– ғарыш инфрақұрылымы объектілерін жасау құны, теңге;
– жобаның өндірістік шығындары, теңге;
– Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес қосымша құнға салынатын салық, пайыз.
Жобаның өндірістік шығындары (2) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– жобаның өндірістік шығындары, теңге;
– і жылғы жобаның өндірістік шығындары, теңге;
n – жобаны іске асырудың жалпы мерзімі, жыл.
і жылғы жобаның өндірістік шығындары (3) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– і жылғы жобаның өндірістік шығындары, теңге;
– і жылғы жобаның өндіріс ішіндегі шығындар, теңге;
– кедендік төлемдер мен тиісті салықтарды қоса алғанда, і жылы мердігерлер жұмысының құны, теңге;
– і жылғы ҒА ұшыру және/немесе іске қосу-реттеу құны, теңге;
– і жылғы ҒА сақтандыру құны, теңге;
– і жылғы ҒА басқару бойынша авторлық сүйемелдеу шығыны, теңге;
– і жылғы ҒА пайдалануды техникалық қолдау қызметінің шығындары, теңге;
Пн – орындаушы ұйымның баға белгілеу саясатына сәйкес пайда нормасы, бірақ жоба сомасының 30%-нан аспауы тиіс, пайыз.
і жылғы өндіріс ішіндегі шығындар (4) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– і жылғы өндіріс ішіндегі шығындар, теңге;
– і жылғы орындаушы-ұйымның өндірістік қызметкері 1 адам-айдың жұмысының орташа құны, теңге/адам·ай;
– і жылғы жобаның еңбек сыйымдылығы, адам·ай;
– баға ұсыныстарына сәйкес і жылы жобаны іске асыруға арналған материалдар құны (құралдар, жиынтықтауыштар, шикізаттар), теңге;
– орындаушы-ұйымның Есеп саясатына сәйкес і жылғы активтер амортизациясы бойынша шығындар, теңге;
– і жылғы негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар, теңге;
– і жылғы материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығындар, теңге;
– і жылғы негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған шығындар, теңге;
– баға ұсыныстары негізінде і жылғы жобаны іске асыруға қажетті өндірістік алаңдарды жалға алуға және/немесе негізгі құралдарға арналған шығындар, теңге.
– і жылғы сыртқы ұйымдар қызметіне шығындар, теңге.
Кеден және салық шығындарын қосқанда і жылғы мердігерлер жұмысының құны (5) формуласымен айқындалады:
мұнда:
– кедендік және салықтық шығындарды қосқанда і жылғы мердігерлер жұмысының құны, теңге;
– і жылғы құрылыс-монтаж жұмыстары, теңге;
– і жылғы ғарыш жүйелері мен қосалқы бөлшектердің эскиздік және жұмыстық (егжей-тегжейлі) объектілерін жобалау, теңге;
– і жылғы технологиялық құрылғыларды, жүйелерді және қосалқы бөлшектерді дайындау, теңге;
– і жылғы технологиялық құрылғыларды, жүйелерді және қосалқы бөлшектерді монтаждау, теңге;
– і жылғы мердігерлік шарттарда көзделген инженерлік жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматтандыру және байланыс құралдарын, құрал-саймандарды, құрал-жабдықтарды, мөртабандарды, құрылғыларды, жарақтарды, қосалқы бөлшектерді, арнайы контейнерлерді жеткізу және басқа да шығындар, теңге.
Баға ұсыныстарының негізінде ҒА ұшыру және/немесе іске қосу-реттеу жұмыстарының құны (6) формуласымен айқындалады:
мұнда:
– і жылғы баға ұсыныстарының негізінде ҒА ұшыру және/немесе іске қосу-реттеу жұмыстарының құны, теңге;
– і жылғы ҒА ұшыру құны, теңге;
– і жылғы зауыттық, алдын ала және орбиталдық сынақ құны, теңге;
– і жылғы ғарыш инфрақұрылымының жерүсті объектілері үшін пайдалану кезеңінде іске-қосу баптау шығындары, теңге;

Глава 3. Порядок определения затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической системы
Организация-исполнитель, участвующая в реализации бюджетных инвестиционных проектов, осуществляет расчеты по определению затрат следующим образом.
Параграф 1. Методика расчета затрат на создание и развитие объектов космической инфраструктуры
13. Все формулы, используемые далее для определения затрат на создание и развитие объектов космической инфраструктуры были получены эмпирическим способом на основе имеющегося опыта по созданию космической системы научно-технологического назначения.
14. Затраты на создание и развитие объектов космической инфраструктуры определяются по формуле (1):
где:
Скс – стоимость создания объектов космической инфраструктуры, тенге;
Спр – производственные затраты проекта, тенге;
Пндс – налог на добавленную стоимость в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, процент.
Производственные затраты проекта определяются по формуле (2):
где:
Спр – производственные затраты проекта, тенге;
– производственные затраты проекта в год i, тенге;
n – общий срок реализации проекта, год.
Производственные затраты проекта в год i определяются по формуле (3):
где:
– производственные затраты проекта в год i, тенге;
– внутрипроизводственные затраты в год i, тенге;
– стоимость работ подрядчиков в год i, включая таможенные платежи и соответствующие налоги, тенге;
– стоимость запуска КА и/или пусконаладочных работ в год i, тенге;
– стоимость страхования КА в год i, тенге;
- затраты на услуги по авторскому сопровождению управления КА в год i, тенге;
– затраты на услуги по технической поддержке эксплуатации КА в год i, тенге;
Пр – норма прибыли в соответствии с политикой ценообразования организации-исполнителя, но не должна превышать 30% от суммы проекта, процент.
Внутрипроизводственные затраты в год i определяются по формуле (4):
где:
– внутрипроизводственные затраты в год i, тенге;
– средняя стоимость работы 1 человека-месяца производственного персонала организации-исполнителя в год i, тенге/человек·месяц;
– трудоемкость проекта в год i, человек·месяц;
– стоимость материалов (инструментов, комплектующих, сырья) для реализации проекта в год i в соответствии с ценовыми предложениями, тенге;
– затраты по амортизации активов в год i в соответствии с Учетной политикой организации-исполнителя, тенге;
– затраты на приобретение основных средств в год i, тенге;
– затраты на приобретение нематериальных активов в год i, тенге;
– затраты на обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов в год i, тенге;
– затраты на аренду производственных площадей и/или основных средств, необходимых для реализации проекта в год i на основе ценовых предложений, тенге;
- затраты на услуги сторонних организаций в год i, тенге.
Стоимость работ подрядчиков в год i, включая таможенные платежи и соответствующие налоги, определяется по формуле (5):
где:
– стоимость работ подрядчиков в год i, включая таможенные платежи и соответствующие налоги, тенге;
– строительно-монтажные работы в год i, тенге;
– эскизное и рабочее (детальное) проектирование объектов, космических систем и составных частей в год i, тенге;
– изготовление технологического оборудования, систем и их составных частей в год i, тенге;
– монтаж технологического оборудования, систем и их составных частей в год i, тенге;
– поставка инженерного оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматизации и связи, инструментов, инвентаря, штампов, приспособлений, оснасток, запасных частей, специальных контейнеров и других затрат, предусмотренных договорами подряда в год i, тенге.
Стоимость запуска КА и/или пусконаладочных работ на основе ценовых предложений, определяется по формуле (6):
где:
– стоимость запуска КА и/или пусконаладочных работ на основе ценовых предложений в год i, тенге;
– стоимость запуска КА в год i, тенге;
– затраты на время осуществления заводских, предпусковых и орбитальных испытаний в год i, тенге;
– затраты на пусконаладочные работы на этапе ввода в эксплуатацию для объектов наземной космической инфраструктуры в год i, тенге;

і жылғы орындаушы ұйымның өндірістік қызметкері 1 адам-айдың орташа құны (7) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– і жылғы орындаушы-ұйымның өндірістік қызметкері 1 адам-айдың орташа құны, теңге/адам·ай;
– і жылғы өндірістік персоналдың орташа айлық атаулы жалақысы, теңге/адам·ай;
– і жылғы өндірістік персоналдың жалақысына салынатын салық, теңге/адам·ай;
– і жылғы өндірістік персоналдың орташа айлық жалақысынан төлем, теңге/адам·ай;
– і жылғы орындаушы-ұйымның 1 адамына есеппен ішкі өндірісті қамтамасыз етуге арналған орташа айлық шығындар, теңге/адам·ай;
– і жылғы өндірістік персоналдың саны, адам.
Өндірістік персоналдың жалақысы (8) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– і жылғы өндірістік персоналдың орташа айлық атаулы жалақысы, теңге/адам·ай;
– і-1 жылғы өндірістік персоналдың орташа айлық атаулы жалақысы, теңге/адам·ай;
– жобаны іске асыра бастаған жылдың алдындағы 3 жыл ішіндегі инфляцияның орташа мөлшері, пайыз.
Персоналдың жобаны іске асыра бастаған жылдың алдындағы жылғы атаулы орташа айлық жалақысы "Қазақстан Республикасы экономикалық қызметінің жекелеген түрлеріндегі мамандықтар (лауазымдар) бойынша қызметкерлердің жалақысы" деректерінің негізінде, статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланған соңғы аяқталған жылы жобаны іске асырудың нақты орны үшін қызметтің тиісті түрі бойынша анықталады.
і жылғы ішкі өндірісті қамтамасыз етуге арналған орташа айлық шығындар (9) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– і жылғы ішкі өндірісті қамтамасыз етуге арналған орташа айлық шығындар, теңге/адам·ай;
– і жылғы қосалқы персоналдың орташа айлық атаулы жалақысы, теңге/адам·ай;
– і жылғы қосалқы персоналдың жалақысына салынатын салық, теңге/адам·ай;
– і жылғы қосалқы персоналдың жалақысынан төлемдер, теңге/адам·ай;
– і жылғы қосалқы персоналдың саны, адам;
– і жылғы электр энергияға арналған шығындар, теңге.
Қосалқы персоналдың орташа айлық атаулы жалақысы (10) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– і жылғы қосалқы персоналдың орташа айлық атаулы жалақысы, теңге /адам·ай;
– і-1 жылғы қосалқы персоналдың орташа айлық атаулы жалақысы, теңге /адам·ай;
– жобаны іске асыра бастаған жылдың алдындағы 3 жыл ішіндегі инфляцияның орташа мөлшері, пайыз.
Қосалқы персоналдың жобаны іске асыра бастаған жылдың алдындағы жылғы атаулы орташа айлық жалақысы "Қазақстан Республикасы экономикалық қызметінің жекелеген түрлеріндегі мамандықтар (лауазымдар) бойынша қызметкерлердің жалақысы" деректерінің негізінде, статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланған соңғы аяқталған жылы жобаны іске асырудың нақты орны үшін қызметтің тиісті түрі бойынша анықталады.
і жылғы жобаның еңбек сыйымдылығы (11) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– і жылғы жобаның еңбек сыйымдылығы, адам·ай;
– і жылғы жобаның өндірістік персоналдың саны, адам;
– і жылғы жобаны іске асыратын айлардың саны, ай.
2 параграф. Ғарыш инфрақұрылымы объектілерін пайдалануға арналған шығындарды есептеу әдістемесі

Средняя стоимость работы 1 человека-месяца производственного персонала организации-исполнителя в год i определяется по формуле (7):
где:
– средняя стоимость работы 1 человека-месяца производственного персонала организации-исполнителя в год i, тенге/человек·месяц;
– среднемесячная номинальная заработная плата производственного персонала в годi, тенге/человек·месяц;
– налоги на среднемесячную номинальную заработную плату производственного персонала в год i, тенге/человек·месяц;
– отчисления от среднемесячной номинальной заработной платы производственного персонала в год i, тенге/человек·месяц;
– среднемесячные затраты на обеспечение внутреннего производства в расчете на одного человека производственного персонала организации-исполнителя в год i, тенге/месяц;
– количество производственного персонала организации-исполнителя в год i, человек.
Заработная плата производственного персонала определяется по формуле (8):
где:
– среднемесячная номинальная заработная плата производственного персонала в год i, тенге/человек·месяц;
– среднемесячная номинальная заработная плата производственного персонала в год i-1, тенге/человек·месяц;
– средний размер инфляции за 3 года, предшествующих году начала реализации проекта, процент.
Среднемесячная номинальная заработная плата производственного персонала за год, предшествующий году начала реализации проекта, определяется на основании данных "Заработная плата работников по профессиям (должностям) в отдельных видах экономической деятельности Республики Казахстан" по соответствующему виду деятельности для конкретного места реализации проекта за последний завершенный год, опубликованных на официальном сайте уполномоченного органа в области статистики.
Среднемесячные затраты на обеспечение внутреннего производства в год i определяются по формуле (9):
где:
– среднемесячные затраты на обеспечение внутреннего производства в год i, тенге/месяц;
– среднемесячная номинальная заработная плата вспомогательного персонала в год i, тенге/человек·месяц;
– налоги на среднемесячную номинальную заработную плату вспомогательного персонала в год i, тенге/человек·месяц;
– отчисления от среднемесячной номинальной заработной платы вспомогательного персонала в год i, тенге/человек·месяц;
– количество вспомогательного персонала в год i, человек;
– затраты на электроэнергию в год i, тенге.
Среднемесячная номинальная заработная плата вспомогательного персонала определяется по формуле (10):
где:
– среднемесячная номинальная заработная плата вспомогательного персонала в год i, тенге/человек·месяц;
– среднемесячная номинальная заработная плата вспомогательного персонала в год i-1, тенге/человек·месяц;
– средний размер инфляции за 3 года, предшествующих году начала реализации проекта, процент.
Среднемесячная номинальная заработная плата вспомогательного персонала за год, предшествующий году начала реализации проекта, определяется на основании данных "Заработная плата работников по профессиям (должностям) в отдельных видах экономической деятельности Республики Казахстан" по соответствующему виду деятельности для конкретного места реализации проекта за последний завершенный год, опубликованных на официальном сайте уполномоченного органа в области статистики.
Трудоемкость проекта в год i определяется по формуле (11):
где:
– трудоемкость проекта в год i, человек·месяц;
– количество производственного персонала проекта в год i, человек;
– количество месяцев реализации проектав год i, месяц.
Параграф 2. Методика расчета затрат на эксплуатацию объектов космической инфраструктуры

15. Жылына ғарыш жүйесінің 1 объектісін пайдалануға арналған шығындар (12) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
- пайдалану шығындары, теңге;
– ғарыш жүйесін пайдаланумен тікелей байланысты негізгі өндіріс шығындары, теңге;
- ғарыш жүйесін пайдаланумен байланысты өзге де шығындар, теңге.
Жылына негізгі өндіріс шығындары (13) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– жылына негізгі өндіріс шығындары, теңге;
– өндірістік мақсаттағы негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы, теңге;
– өндірістік персоналдың еңбекақы қоры, теңге;
– салықтар, алымдар және бюджетке басқа аударымдар, теңге;
– ғарыш жүйесін пайдаланумен тікелей байланысты өзге де шығындар (ғарыш аппаратын пайдалануды техникалық қолдау қызметтері, ғарыш аппаратын басқару бойынша авторлық сүйемелдеу қызметтері, пайдалану кезеңінде ғарыш жүйесін сақтандыру, негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу, электр энергия, қорлар және басқалар), теңге.
Ғарыш жүйесін пайдаланумен байланысты өзге де операциялық шығындар (14) формула бойынша айқындалады:
мұнда:
– жүйені пайдаланумен байланысты өзге де операциялық шығындар, теңге;
– қызметтерді іске асыру жөніндегі шығындар, теңге;
– өзге де шығындар (орбитада тәжірибелік пайдалану кезінде ҒА-ны сақтандыру, техникалық-технологиялық параметрлердің өзгеруі есебінен ҒА-ның жиынтықтауыштары мен қосалқы бөлшектері құнының өзгеруі), теңге.

15. Затраты на эксплуатацию 1 объекта космической системы в год определяются по формуле (12):
где:
- эксплуатационные затраты, тенге;
- затраты основного производства, непосредственно связанные с эксплуатацией космической системы, тенге;
- прочие затраты, связанные с эксплуатацией космической системы, тенге.
Затраты основного производства в год определяются по формуле (13):
где:
– затраты основного производства в год, тенге;
– амортизация основных средств и нематериальных активов производственного назначения, тенге;
– фонд оплаты труда производственного персонала, тенге;
– налоги, сборы и другие отчисления в бюджет, тенге;
–прочие затраты, непосредственно связанные с эксплуатацией космической системы (услуги по технической поддержке эксплуатации КА, услуги по авторскому сопровождению управления КА, страхование космической системы в период эксплуатации, обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов, электроэнергия, запасы, и другие), тенге.
Прочие операционные затраты, связанные с эксплуатацией космической системы определяются по формуле (14):
где:
– прочие операционные затраты, связанные с эксплуатацией системы, тенге;
– затраты по реализации услуг, тенге;
– прочие затраты (страхование КА в период проведения опытной эксплуатации на орбите, изменение стоимости комплектующих и компонентов КА за счет изменения технико-технологических параметров), тенге.