"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № ҚР ДСМ-122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 тамызда № 19315 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.11.2020 № ҚР ДСМ-194/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 45-бабының 4-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 маусымда № 11268 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 маусымда жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МСАК-ты учаскелік терапевттер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер мен медициналық мейіргерлер:
1) МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымында немесе оның бөлімшелерінде;
2) орны бойынша шығу бойынша, оның ішінде үйдегі стационар жағдайында;
3) медициналық ұйымнан едәуір алыста орналасқан және (немесе) климаттық-географиялық жағдайларды ескере отырып, көлік қолжетімділігі нашар елді мекендердегі жергілікті жерге шыға отырып, жылжымалы медициналық кешендерде, консультативтік-диагностикалық пойыздарда;
4) білім беру ұйымдарында;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып дистанционды көрсетеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бекітілген тұрғындар саны бір жалпы практика дәрігеріне 1700 адам аралас тұрғындар, учаскелік терапевт 2200 адам, учаскелік педиатр 6 жасқа дейін 500 бала, 14 жасқа дейін 900 баладан аспайды.";
16-тармақ мынадай мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2019 года № 19315. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.11.2020 № ҚР ДСМ-194/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11268, опубликован 22 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания первичной медико-санитарной помощи, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. ПМСП оказывается участковыми терапевтами, педиатрами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерами, социальными работниками в области здравоохранения и медицинскими сестрами:
1) в организации здравоохранения, оказывающей ПМСП, или ее подразделении;
2) по месту выезда, в том числе в условиях стационара на дому;
3) в передвижных медицинских комплексах; консультативно-диагностических поездах с выездом к месту проживания в населенные пункты, расположенные на значительном удалении от медицинской организации и (или) имеющих плохую транспортную доступность с учетом климатогеографических условий;
4) в образовательной организации;
5) дистанционно с использованием информационно–коммуникационных технологии.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Количество прикрепленного населения на одного врача общей практики не превышает 1 700 человек смешенного населения, участкового терапевта 2 200 человек, участкового педиатра – 500 детей от 0 до 6 лет, 900 детей от 0 до 14 лет.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес адамдар МСАК ұйымына өтініштердің себептері бойынша жүгінеді.
Пациент жіті ауруына (жай-күйі) немесе созылмалы ауруының асқынуына байланысты жүгінген жағдайда МСАК ұйымдарының мамандары клиникалық хаттамаларға сәйкес зерттеп-қарау мен тексеру әдістерін айқындайды.
Амбулаториялық емді анықтаған және емдік шараларды тағайындаған жағдайда пациентке "Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 373 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11465 болып тіркелген) дәрілік заттарға рецепт жазады және МСАК ұйымының емшара кабинетіне жолдама береді. Амбулаториялық емнің тиімділігін және оған түзету енгізуді емдеуге жолдама берген МСАК дәрігері жүргізеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. МСАК ұйымында үйге бару арқылы мынадай қызметтер жүргізіледі:
патронаж;
пациентке белсенді бару;
үйге шақырту;
үй жағдайындағы стационар;
3 деңгейдегі медициналық реабилитация;
отбасын жоспарлау, жүктілікті қауіпсіз үзу, ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша қызметтер;
салауатты өмір салты бойынша іс-шаралар;
медициналық-әлеуметтік қолдау
психологиялық қолдау;
рецепт жазу;
паллиативтік мобильді бригаданың шығуы.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Патронаж:
1) 5 жасқа дейінгі балаларға, оның ішінде жаңа туған нәрестелерге;
2) жүкті және босанған әйелдерге;
3) өміріне, денсаулығына және қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қаупі анықталған 5 жасқа дейінгі балалар, жүкті немесе босанған әйелдері бар отбасыларды байқау кезінде;
4) қозғалысы шектелген кезде асқынудан тыс созылмалы аурулары бар пациентке;
5) паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттерге жүргізіледі.";
38-тармақ алып тасталсын;
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Осы қызмет түріне аттестатталған медициналық білімі бар мамандарды (дәріхана объектілері жоқ елді мекендердегі дәрігерлік амбулаторияларды, медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункттерді) қоспағанда, МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлерінің дәрілік заттар беруіне жол берілмейді.";
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларының 6-қосымшасының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі"
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

"16. Лица обращаются по поводам обращения в организации ПМСП согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае обращения пациента по поводу острого заболевания (состояния) или обострения хронического заболевания специалисты организации ПМСП определяют методы обследования и лечения в соответствии с клиническими протоколами.
В случае определения амбулаторного лечения и назначения лечебных процедур пациенту выписываются рецепты в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 373 "Об утверждении Правил выписки, учета и хранения рецептов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11465) на лекарственные средства и направление в процедурный кабинет организации ПМСП. Эффективность амбулаторного лечения и коррекция его проводится врачом ПМСП, направившим на лечение.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Организацией ПМСП оказываются следующие услуги с посещением на дому:
патронаж;
активное посещение пациента;
вызов на дом;
стационар на дому;
медицинская реабилитация 3 этапа;
услуги по вопросам планирования семьи, безопасного прерывания беременности, охране репродуктивного здоровья;
мероприятия по здоровому образу жизни;
медико-социальная поддержка;
психологическая поддержка;
выписка рецептов;
выезд паллиативной мобильной бригады.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Патронаж проводится:
1) детей до 5 лет, в том числе новорожденных;
2) беременных женщин и родильниц;
3) семей, с детьми до 5 лет, беременных женщин или родильниц, где были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья и безопасности;
4) пациентам с хроническими заболеваниями вне обострения при ограничении передвижения;
5) пациентам, нуждающимся в паллиативной помощи.";
пункт 38 исключить;
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Выдача лекарственных средств медицинскими работниками организаций ПМСП не допускается, за исключением аттестованных на данный вид деятельности специалистов с медицинским образованием (врачебных амбулаторий, медицинских и фельдшерско-акушерских пунктов в населенных пунктах, не имеющих аптечных объектов).";
заголовок приложения 6 Правил оказания первичной медико-санитарной помощи изложить в новой редакции:
"Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;

2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандыру ұйымы – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау бойынша уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде медициналық сақтандыру шарттарын жасасу және орындау қызметін асыратын заңды тұлға.";
10-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сақтандырушы мен сақтандыру ұйымының арасында жасалған ерікті медициналық сақтандыру шарты бойынша (бұдан әрі - ЕМС шарты), оның шеңберінде МСАК ұйымы сақтандырылған тұлғаға медициналық қызмет көрсетеді;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Осы Қағидалардың 10-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бекітілген тұлға ЕМС шарты шеңберінде медициналық көмек көрсететін МСАК ұйымынан МСАК алады.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-122 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмектің медицина қызметкерлері (фельдшер, акушер, орта және/немесе жоғары медициналық білімі бар мейіргер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі
№ р/с
Қызметтердің коды
Қызметтердің атауы
1.

приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
в Правилах прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
подпункт 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"4) договор добровольного медицинского страхования (далее - договор ДМС), заключенный между страхователем и страховой организацией, в рамках которого организация ПМСП оказывает медицинские услуги застрахованному лицу;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Лица, прикрепленные в соответствии с подпунктом 4) пункта 10 настоящих Правил, получают ПМСП в организации ПМСП, оказывающей медицинскую помощь в рамках договора ДМС.".
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Биртанов
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-122
Приложение 1
к Правилам оказания
первичной медико-санитарной помощи
Перечень медицинских услуг, оказываемых медицинскими работниками первичной медико-санитарной помощи (фельдшер, акушер, медицинская сестра со средним и/или высшим медицинским образованием)
№ п/п
Код услуги
Наименование услуги
1.

A01.007.002
Пациенттің отбасы мүшелерін үй жағдайында өткізілетін медициналық күтім жасау негіздеріне үйрету: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
18.
A01.007.003
Әлеуметтік мәселелер бойынша, оның ішінде жастық бейімделеу бойынша консультация беру: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
19.
A01.007.004
Үйге шақырту: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
20.
A01.006.005
Актив: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-122 бұйрығына
4-қосымша
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына жүгіну себептері
№ р/р
Жүгіну себептерінің тобы
Жүгіну себептерінің атауы
1
Ауруы
Жіті аурулар (жай-күйі)/ Созылмалы аурулардың асқынуы
Әлеуметтік мәні бар ауруға күдіктенгенде
Ауруы бойынша қашықтықтан консультация беру
Актив
Медициналық реабилитация (3 деңгей)
Стоматологиялық көмек
2
Жарақат
Жіті жарақат (Травмпункт, АЕҰ)
Жарақаттың салдары (АЕҰ)
3
Профилактика
Профилактикалау мақсатындағы жүгіну (скринингтен басқа)
Иммунопрофилактика
Скрининг (профилактикалық қарау)
Патронаж
Отбасын жоспарлау, жүктілікті қауіпсіз үзу, ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша қызметтер
Антенатальді байқау кезінде қабылдау
Постнатальді байқау кезінде қабылдау
Білім алушылардың денсаулығын сақтау бойынша қызметтер (мектеп медицинасы)
Салауатты өмір салты бойынша іс-шаралар
Ақылы медициналық қарау
Стоматологиялық қызметтер
4
Динамикалық (диспансерлік) байқау
Созылмалы аурулармен ауыратындарды динамикалық байқау (оның ішінде АББ)
5
Медициналық әлеуметтік қызметтер
Медициналық әлеуметтік қолдау
Психологиялық қолдау
6
Әкімшілік
Әкімшілік
Медициналық әлеуметтік сараптамаға құжаттар ресімдеу
Рецепт жазу
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-122 бұйрығына
5-қосымша
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
6-қосымша
Тегін медициналық көмектік кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі
АХЖ кодының нозологиясы
Тексеріп-қарау кезеңділігі
Зертханалық диагностикалық зерттеулердің минимумы
есептен шығару үшін ұзақтығы және өлшемшарттары
ОМҚ тексеріп-қарауы
МСАК дәрігерінің тексеріп-қарауы
Бейінді мамандардың тексеріп-қарауы
зерттеу
жиілігі
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Инфекциялық және паразиттік аурулар
1.
В (B18, B18,0, B18,1, B18,2, B18,8 қоса алғанда) және С және Д созылмалы вирустық гепатит, бауырдың циррозынсыз.
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог және/немесе инфекционист
тромбоциттермен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет

A01.007.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник со средним образованием
18.
A01.007.003
Консультирование по социальным вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации: Социальный работник со средним образованием
19.
A01.007.004
Вызов на дом: Социальный работник со средним образованием
20.
A01.007.005
Актив: Социальный работник со средним образованием
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-122
Приложение 4
к Правилам оказания
первичной медико-санитарной помощи
Поводы обращения в организации первичной медико-санитарной помощи
№ п/п
Группа поводов обращения
Наименование поводов обращения
1
Заболевание
Острое заболевание (состояние)/Обострение хронического заболевания
Подозрение на социально-значимое заболевание
Консультирование дистанционное по поводу заболевания
Актив
Медицинская реабилитация (3 этап)
Стоматологическая помощь
2
Травма
Острая травма (Травмпункт, АПО)
Последствия травмы (АПО)
3
Профилактика
Обращение с профилактической целью (кроме скрининга)
Иммунопрофилактика
Скрининг (Профосмотр)
Патронаж
Услуги по вопросам планирования семьи, безопасного прерывания беременности, охране репродуктивного здоровья
Прием при антенатальном наблюдении
Прием при постнатальном наблюдении
Услуги по охране здоровья обучающихся (школьная медицина)
Мероприятия по здоровому образу жизни
Платные медосмотры
Стоматологические услуги
4
Динамическое (диспансерное) наблюдение
Динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями (в том числе ПУЗ)
5
Медико-социальные услуги
Медико-социальная поддержка
Психологическая поддержка
6
Административный
Административный
Оформление документов на медико-социальную экспертизу
Выписка рецептов
Приложение 5
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-122
Приложение 6
к Правилам оказания
первичной медико-санитарной помощи
Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Нозология код МКБ
периодичность осмотров
Минимум лабораторно-диагностических исследований
длительность и критерии для снятия с учета
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Инфекционные и паразитарные заболевания
1
Хронический вирусный гепатит В (B18, включая В18.0, B18.1. B18.2, B18.8), С и D, без цирроза печени
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 6 месяцев
пожизненно при хроническом вирусном гепатите B, С (стадия фиброза F2) и D; снятия с учета после элиминации
вируса при хроническом вирусном гепатите С (стадия фиброза менее F1)
биохимические анализы крови: аланинаминотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), общий билирубин по фракциям, креатинин, АФП
1 раз в 6 месяцев
коагулограмма: международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
полимеразно-цепная реакция на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) качественный, при положительном результате проведение ПЦР на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) количественный
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени
1 раз в год
непрямая пульсовая эластометрия (Фиброскан) печени

созылмалы В, С (F2 фиброзды сатысында) және D вирустық гепатиті кезінде өмір бойы; С созылмалы вирустық гепатиті (F1 кем фиброз сатысында) кезінде вирусты жойғаннан кейін есептен алынады
Қанның биохимиялық талдауы:
аланинаминотрансфераза (АЛаТ) аспартатаминотрансфераза (АСаТ), фракциялар бойынша жалпы билирубин, креатинин, альфа фетопротеині (АФП)
6 айда 1 рет
Коагулограмма: халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
В вирустық гепатитіне (HBV-ДНК) сандық талдауы оң болған жағдайда сапалы В вирустық гепатитінің (HBV-ДНК) полимеразалық тізбектік реакциясы
6 айда 1 рет
бауырдың УДЗ
жылына 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы (фиброскан)
жылына 2 рет
2. Қанайналым жүйесінің аурулары
2
Артериялық гипертензия:
2.1. Эссенциалды (алғашқы) гипертензия, I10;
2.2. Жүректің гипертензиялық ауруы (жүректі басымырақ зақымдайтын гипертониялық ауру), I11;
2.3. Бүйректерді басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру, I12;
2.4. Жүрек пен бүйректі басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру;
2.5. Салдарлық гипертензия, I15;
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 3 айда 1 рет,
жоғары және өте жоғары қаупі бар және емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін айына 1 рет
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 6 айда 1 рет,
жоғары және өте жоғары қаупі бар пациенттер мен емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін - 3 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
жалпы несеп талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
жылына 1 рет
электрокардиограмма
жылына 1 рет
артериялық қысымды тәуліктік бақылау (24 сағат)
жылына 2 рет
эхокардиография
жылына 2 рет
3
Жүректің ишемиялық ауруы:
3.1. Жүрек қыспасы, I20.0 **;
3.2. Жүрек қыспасының басқа түрлері, I.20.8;
3.3. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I25
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
төменгі тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
6 айда 1 рет;
өмір бойы
эхокардиография
6 айда 1 рет;
электрокардиограмманың холтерлік мониторингі (24 сағат)
жылына 1 рет
тредмил тест
жылына 1 рет
Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I 50;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
креатинин
жылы 1 рет
өмір бойы
электрокардиограмма
жылы 1 рет
эхокардиография
жылы 1 рет
Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I 50 механикалық қондырғы имплантациядан кейінгі жай-күйі, Z 95.8
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
Нысаналы нәтижеге қол жеткізгізгенге дейін аптасына 1 рет, кейін айына 1 рет
өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы:
креатинин, аланинаминотрансфераза (АЛаТ)
аспартатаминотрансфераза (АСаТ),
лактатдегирогеназа (ЛДГ), бос гемоглобин, жалпы билирубин, қандағы глюкоза, калий,натрий
алғашқы 3 айда – ай сайын, ары қарай 3 айда 1 рет
тромбоциттермен жалпы қан талдауы, қан ағу, қан ұю, ұзақтығы
6 айда 1 рет
Натриуретикалық гормон, Виллебранд факторы
6 айда 1 рет
эхокардиография
алғашқы 3 айда – ай сайын, ары қарай 3 айда 1 рет
электрокардиография

1 раз в 2 года
2. Болезни системы кровообращения
2
Артериальная гипертензия:
2.1. Эссенциальная (первичная) гипертензия, I10;
2.2. Гипертензивная болезнь сердца (гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца), I11;
2.3. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек, I12;
2.4. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек, I13;
2.5. Вторичная гипертензия, I15
1 раз в 3 месяца - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в месяц - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в 6 месяцев - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в 3 месяца - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в год кардиолог
общий анализ мочи
1 раз в год
пожизненно
биохимический анализ крови: определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в год
электрокардиография
1 раз в год
суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раз в 2 года
эхокардиография
1 раз в 2 года
3
Ишемическая болезнь сердца:
3.1. Нестабильная стенокардия, I20.0**;
3.2. Другие формы стенокардии, I20.8;
3.3. Хроническая ишемическая болезнь сердца, I25
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в 6 месяцев
холтеровское мониторирование электрокардиограммы (24 часа)
1 раз в год
тредмил тест
1 раз в год
Сердечная недостаточность, I 50;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
креатинин
1 раз в год
пожизненно
электрокардиограмма
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
Сердечная недостаточность, I 50
Состояние после имплантации механического устройства, Z 95.8
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
ежемесячно кардиолог
международноенормализованноеотношение
(МНО )
1 раз в неделю до достижения целевого, в последующем 1 раз в месяц;
пожизненно
биохимический анализ крови:
креатинин, аланинаминотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), лактатдегирогеназа (ЛДГ), свободный гемоглобин, общий билирубин,
глюкоза крови, калий, натрий
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
Развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови;
1 раз в 6 месяцев
натриуретический гормон,
фактор Виллебранда
1 раз в 6 месяцев
эхокардиография
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
электрокардиография

3 айда 1 рет
кеуде клеткасы органдарының рентгенографиясы
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия
жылына 1 рет
брахиоцефалды тамырлардың ультрадыбыстық допплерографиясы
жылына 1 рет
4
Брахиоцефалдық артерияның экстракраниялдық ауруы:
4.1. Цереброваскулярлық аурулар, I65-I69 ***;
4.2. Ми инфаргін тудырмайтын прецеребралдық артерияның бітелуі мен тарылуы, I65
4.3. Ми инфаргіне әкелмейтін ми артерияларының бітелуі мен тарылуы, I66
4.4. Ми-тамырлық басқа аурулар, I67
4.5. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысында ми тамырлырының зақымданулары, I68
4.6. Ми-тамырлық аурулардың салдарлары, I69
4.7. Қол артерияларының эмболиясы және тромбозы, I74.2;
4.8. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы қолқаның қабынуы, I79.1
брахиоцефалдық бағанның ультрадыбыстық доплерографиясы
6 айда 1 рет
өмір бойы
4.9. Мидың торлы қабығы астына қан құйылу, I60
Мидың ішіне қан құйылу, I61
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқа қан құйылу, I62
Ми инфаргі, I63
Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған миға қан құйылу, I64
тромбоциттер есебімен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
өмір бойы
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
қанның биохимиялық талдауы: липидті спектр, қан глюкозасы
6 айда 1 рет
Инсульт алған науқастарға брахиоцефалдық артерияның ультрадыбыстық допплерографиясы
6 айда 1 рет
электрокардиограмма
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
кардиоэмболиялық инсульт алған науқастарға эхокардиографиясы
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
Миішілік қан құюлары бар науқастардың артериялық қысымды тәуліктік бақылауы (АҚТБ)
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
5
Жүрек қақпақшасының зақымдануы:
5.1. Созылмалы ревматикалық жүрек ауруы, I05-I09;
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I05
Қолқа қақпақшасының ревматикалық аурулары, I06
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I07
Бірнеше қақпақшалардың зақымдалуы, I08
Жүректің ревматикалық басқа аурулары, I09
5.2. Жүрек қақпақшаларының ревматизмдік емес зақымдануы I34-I39
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық емес Зақымданулары, I34
Қолқа қақпақшасының ревматикалық емес зақымданулары, I35
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары, I36
Өкпе артериясы қақпақшасының зақымданулары, I37
Эндокардит, қақпақша анықталмаған, I38
Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы эндокардит пен қақпақшалардың зақымданулары, I39
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
6
Көкірек ортасының фибрилляциясы және трепетаниясы, I48
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет. Көрсетілімдер бойынша жиілігі ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет

1 раз в 3 месяца
рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
Эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
Ультразвуковая допплерография брахиоцефальных сосудов
1 раз в год
4
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий:
4.1. Цереброваскулярные болезни, I65-I69***;
4.2. Закупорка и стеноз прецеребральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I65
4.3. Закупорка и стеноз церебральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I66
4.4. Другие цереброваскулярные болезни, I67
4.5. Поражения сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках, I68
4.6. Последствия цереброваскулярных болезней, I69
4.7. Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей, I74.2;
4.8. Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках, I79.1;
1 раза в год ангиохирург, невролог
ультразвуковая доплерография брахиоцефального ствола
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
4.9. Субарахноидальное кровоизлияние, I 60
Внутримозговое кровоизлияние, I 61
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние, I 62
Ишемический инсульт, I 63
Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт, I 64
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в года
биохимические анализы крови: липидный спектр, глюкоза крови
1 раз в 6 месяцев
ультразвуковая допплерография брахиоцефальных артерий у больных с инсультом
1 раз в 6 месяцев
электрокардиограмма
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
эхокардиография у больных с кардиоэмболическим инсультом
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
суточное мониторирование артериального давления (СМАД) у больных с внутримозговым кровоизлиянием
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
5
Поражения клапанов сердца:
5.1. Хронические ревматические болезни сердца, I05-I09;
Ревматические болезни митрального клапана, I05
Ревматические болезни аортального клапана, I06
Ревматические болезни трехстворчатого клапана, I07
Поражения нескольких клапанов, I08
Другие ревматические болезни сердца, I09
5.2. Неревматические поражения клапанов сердца, I34-I39
Неревматическое поражение митрального клапана, I34
Неревматическое поражения аортального клапана, I35
Неревматические поражения трехстворчатого клапана, I36
Поражение клапана легочной артерии, I37
Эндокардит, клапан не уточнен, I38
Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках, I39
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
6
Аритмии I47,
Фибрилляция и трепетания предсердий, I48
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год

3. Қан және қан шығару ағзаларының аурулары
7.
VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы, (D66);
IX фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы, (D67);
Виллебранд ауруы (D68.0);
Қан ұйытатын басқа факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы (D68.2)
6 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Тромбоциттерді есептеумен қанның жалпы толық талдауы, қан кетудің ұзақтығы, қанның ұюы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
4. Тыныс алу жүйесінің ауруы
8
Төменгі тыныс алу жолдарының созылмалы ауруы:
7.1. Өкпенің созылмалы обструктивті өкпе ауруы, J44;
6 айда 1 рет (A, B, жеңіл, орташа)
3 айда 1 рет (C, D, ауыр және өте ауыр)
жылына бір рет (A, B түрі, жеңіл, орташа дәрежедегі);
6 айда 1 рет (C, D түрі, ауыр және өте ауыр)
Жылына бір рет, пульмонолог
спирография
жылына 1 рет
өмір бойы
пульсоксиметрия
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
7.2. Бронхиалды астма, J45
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа)
3 айда 1 рет (ауыр)
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа және ауыр)
жылына бір рет, пульмонолог
спирография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
5. Ас қорыту жүйесінің ауруы
9
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының ауруы:
8.1. Эзофагитпен гастроэзофагеалды рефлюкс, K21.0;
8.2. Асқазанның және ұлтабардың ұлпасы, K25-K27;
Асқазанның ойық жарасы, K25
Он екі елі ішектің ойық жарасы, K26
Орналасуы анықталмаған пептикалық ойық жара, K27
8.3. Созылмалы атрофиялық және көпфокальды гастрит, K29.4;
8.4. Асқазанның полипозы (полипозы), K31.7;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет, гастроэнтеролог
эзофагабаструдодиоскопия
жылына 1 рет
клиникалық және аспаптық құралдардың болмауы 3 жыл ішінде ауру белгілері
гистологиялық зерттеу - 3 комплекстік категориядағы жедел-биопсиялық материалдарды дайындау
жылына 1 рет
10
Инфекциялық емес энтерит және колит:
9.1. Крон ауруы, К50
9.2. Жаралы колит, K51
9.3. Инфекциялық емес гастроэнтерит және колит, K52
6 айда 1 рет
1 жылда 1 рет
жылына 1 рет,
гастроэнтеролог
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеумен эзофагабастродуоденоскопия дайындау,
жылына 1 рет
өмір бойы
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок препаратын гистологиялық зерттеумен фибреэктосигмойдоскопия
жылына 1 рет
11
Бауыр циррозы, K70-K76
Бауырдың уыттық зақымдануы, K71
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі, K72
Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит, K73
Бауыр фиброзы мен циррозы, K74
Бауырдың басқа қабынба аурулары, K75
Бауырдың басқа аурулары, K76
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет, гастроэнтеролог
тромбоцитпен жалпы қан талдауы
3 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау, аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау, қан сарысуындағы билирубинді, креатининді, альбуминді анықтау
3 айда 1 рет
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
бауыр мен көкбауырдың УДЗ
6 айда 1 рет
2 см дейін өспесі бар жағдайда ГЦК диагнозын қою қиын кезінде:
бауырдың УДЗ
3-4 айда 1 рет
альфафетопротеинді анықтау (АФА)
3-4 айда 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (көрсетілімдер болмаған жағдайда)
6 айда 1 рет

3. Заболевания крови и кроветворных органов
7
Наследственный дефицит фактора VIII (D66);
Наследственный дефицит фактора IX, (D67)
Болезнь Виллебранда (D68.0);
Наследственный дефицит других факторов свертывания, (D68.2)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в 6 месяцев гематолог
Развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
пожизненно
4. Болезни органов дыхания
8
Хронические заболевания нижних дыхательных путей:
7.1. Другая хроническая обструктивная легочная болезнь, J44
1 раз в 6 месяцев (тип А, В, легкой, средней степени)
1 раз в 3 месяца (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени);
1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в год
пожизненно
пульсоксиметрия
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
7.2. Астма, J45
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней степени)
1 раз в 3 месяца (тяжелой степени)
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней и тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
5. Болезни органов пищеварения
9
Заболевания верхних отделов желудочно-кишечного тракта:
8.1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом, K21.0;
8.2. Язва желудка и двенадцатиперстной кишки, K25-К27;
Язва желудка, К25
Язва двенадцатиперстной кишки, К26
Пептическая язва неуточненной локализации, К27
8.3. Хронический атрофический гастрит, K29.4
8.4. Полипы (полипоз) желудка, K31.7
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
снятие с учета при отсутствии клинико-инструментальных признаков заболевания в течение 3-х лет
гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
10
Неинфекционный энтерит и колит:
9.1. БолезньКрона (регионарный энтерит), К50
9.2. Язвенный колит, К51
9.3. Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты, K52
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
пожизненно
колоноскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
11
Цирроз печени, К70- К76
Токсическое поражение печени, К71
Печоночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках, К72
Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках, К73
Фиброз и цирроз печени, К74
Другие воспалительные болезни печени, К75
Другие болезни печени, К76
1 раз в 3 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 3 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови:
определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови,
креатинин, альбумин
1 раз в 3 месяцев
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени и селезенки
1 раз в 6 месяцев
В случаях имеющегося образования до 2 см при сложности постановки диагноза ГЦК:
УЗИ печени
1 раз в 3-4 месяца
определение альфафетопротеина (АФП)
1 раз в 3-4 месяца
непрямая пульсовая эластометрия печени
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (при отсутствии противопоказаний)
1 раз в 6 месяцев

6. Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тіннің ауруы
12
Артропатиялар, дорсопатиялар:
11.1. Ревматоидты артрит, М 06 – М05;
11.2. Анкилоздаушы спондилит (Бехтерев ауруы), M45;
11.3. Жасөспірімдердің (ювенилдік) идиопатиялық артриті, M08
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет ревматолог, офтальмолог
жалпы қан талдауы
жылына 2 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: "С" реактивті ақуызының (CРА),
қан креатининін, қан глюкозасын (глюкортикостероид қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау, аланинаминотрансферазаны (АЛаТ), аспартатаминотрансферазаны (АСаТ), қан сарысуындағы билирубинді (цитостатиктерді қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
зақымданған сегменттің рентгенографиясы
жылына 1 рет
жамбас сүйектің рентгенографиясы (жамбас сүйек басының асептикалық некрозы анықталғанда)
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
жылына 1 рет
13
Дәнекер тінінің жүйелі түрде зақымдануы:
12.1. Түйінді полиартерит пен сол тектес жағдайлар, M30
12.2. Басқа өлі еттендіруші васкулопатиялар, M31
12.3. Жүйелі қызыл жегі, M32-32.9
12.4. Дерматоплимиозит, M33-M33.9
12.5. Жүйелік беріштену (жүйелі склеродермия), M.34-M34.9
12.6. Дәнекер тіннің басқа жүйелі зақымдануы, M.35
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет ревматолог
қан креатинині
6 айда 1 рет
өмір бойы
жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
жалпы несеп талдауы
6 айда 1 рет
қан сарысуында "С" реактивті ақуызды жартылай санды/сапалы анықтау
6 айда 1 рет
қан глюкозасы (глюкортикостероидтар қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
жылына 2 рет кеуде қуысы органдарын кешенді рентгенографиясы (цитостатиктер қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
Эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
7. Эндокриндік жүйенің ауруы, тамақтану бұзылыстары және зат алмасы бұзылулары
14
Балалардағы 1 типті қант диабеті, E 10
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
3 айда 1 рет
өмір бойы
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
жылына1 рет
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
жылына1 рет
электромиография
жылына1 рет
Ересектердегі 1 типті қант диабеті, E 10
3 айда 1 рет

6. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
12
Артропатии, дорсопатии:
11.1. Ревматоидный артрит, М 06; М 05
11.2. Псориатические артропатии, М 07.3
11.3. Анкилозирующий спондилит, М45;
11.4. Юношеский (ювенильный) артрит, М08
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год ревматолог, Офтальмолог
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение "C" реактивного белка (СРБ), креатинин крови, глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды), определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
рентгенография костей таза (выявление асептического некроза головки бедренной кости)
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в год
13
Системные поражения соединительной ткани:
12.1. Узелковый полиартериит, М30;
12.2. Другие некротизирующие васкулопатии, М 31;
12.3. Системная красная волчанка, М32-М32.9;
12.4. Дерматополимиозит, M33-М33.9;
12.5. Системный склероз (системная склеродермия), М.34-М34.9;
12.6. Другие системные поражения соединительной ткани. М35
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяццев
1 раз в год ревматолог
креатинин крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
общий анализ мочи
1 раз в 6 месяцев
определение "C" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/ качественно в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
обзорная рентгенография органов грудной клетки 2 раза в год (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в 6 месяцев
7. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
14
Сахарный диабет 1 тип у детей Е 10
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца эндокринолог
определение гликированного гемоглобина в крови
1 раз в 3 месяца
пожизненно
креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ)
1 раз в год
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет 1 тип у взрослых Е 10
1 раз в 3 месяца

6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині, липидті спектр
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
жылына1 рет
электромиография
жылына1 рет
Қант диабеті E11 - E11.9,
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия липидті спектр
жылына1 рет
15
Қалқанша безі ауруы:
14.1. Диффузды токсикалық зоб. Тиреотоксикоз, Е05 – Е05.9
14.2. Гипотиреоз, Е02;
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы бос тироксинді (Т4), тиреотроптық гормонды (TТГ), жалпы трииодотиронинді (Т3) анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
8. Жүйке жүйесінің ауруы
16
Эпилепсия, G 40
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет. Көрсетілім бойынша жиілік ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет невролог
электроэнцефалография
жылына1 рет
өмір бойы
17
Балалардың сал ауруы, G 80
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет невролог
GMFCS шкаласы – балалардың сал ауруы бар балалардың қозғалыс мүмкіндігін анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
Бартел күнделікті өмірдегі белсенділік индексі
6 айда 1 рет
9. Жыныс жолдарының ауруы
18
Гломерулалық аурулар:
17.1. Бүйректің созылмалы қабыну синдромы, N03;
17.2. Нефроздық синдром, N04;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет нефролог
несептегі ақуызды анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: креатининді, мочевинаны, жалпы холестеринді, жалпы ақуызды, қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
6 айда 1 рет
Созылмалы бүйрекжеткіліксіздігі (N18), бүйрек зақымдануының терминалдық сатысы(N18.0),
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігінің басқа да белгілері (N18.8)
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
Нефролог жылына 2 рет, қажет болған жағдайда, басқа мамандар айғақтар бойынша
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы (несептегі ақуызды анықтау)
3 айда 1 рет
Өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы: креатинин, несепнәр, жалпы ақуыз, калий,натрий, холестерин, глюкоза
6 айда 1 рет
Бүйрек УДЗ
айғақтар бойынша
19
Бүйректің созылмалы түтік-интерстициалдық қабынуы, N11
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет нефролог
жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
20
Қуық асты безінің гиперплазиясы, N40
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет уролог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы жалпы қуықасты безі ерекше антигенді (PSA) анықтау
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
21
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы, N60
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог, маммолог
маммография (4 сурет), сүт безінің ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
өмір бойы
22
Әйелдер жыныс ағзаларының қабынба емес ауруы:

1 раз в 6 месяцев
1 раз в год эндокринолог
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 3 месяца
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет Е11 – Е11.9
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год в составе с эндокринологом
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
15
Болезни щитовидной железы:
14.1. Диффузный токсический зоб. Тиреотоксикоз, Е05 – Е05.9;
14.2. Гипотиреоз, Е02;
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год эндокринолом
биохимические анализы крови: определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
пожизненно
8. Болезни нервной системы
16
Эпилепсия, G 40
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год невролог
электроэнцефалография
1 раз в год
пожизненно
17
Детский церебральный паралич, G 80
1 раз в 3 мес
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год невролог
шкала GMFCS- определение двигательной способности у детей с ДЦП
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
индекс активности повседневной жизни Бартела.
1 раз в 6 месяцев
9. Болезни мочеполовой системы
18
Гломерулярные болезни:
17.1. Хронический нефритический синдром, N03;
17.2. Нефротический синдром, N04;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
определение белка в моче
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение креатинина, мочевины, общего белка, общего холестерина, глюкозы в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
Хроническая почечная недостаточность (N18), Терминальная стадия поражения почек (N18.0),
Другие проявления хронической почечной недостаточности (N18.8)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
2 раза в год нефрологом
Общий анализ крови, общий анализ мочи (определение белка в моче)
1 раз в 3 месяцев
пожизненно
Биохимический анализ крови: креатинин, мочевина, общий белок, калий, натрий, холестерин, глюкоза
1 раз в 6 месяцев
УЗИ почек
по показаниям
19
Хронический интерстициальный нефрит, N11
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи)
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
20
Гиперплазия предстательной железы,
N40
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год уролог
определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
21
Доброкачественная дисплазия молочной железы, N60
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год маммолог, гинеколог
маммография (4 снимка), ультразвуковое исследование молочных желез
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
22
Невоспалительные болезни женских половых органов:

21.1. Эндометрия, N80;
21.2. Әйелдер жыныс ағзаларының түймешігі, N84;
21.3. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N85.0;
21.4. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N 85.1;
21.5. Жатыр мойнының жалақ жарасы мен эктропионы, N86;
21.6. Жатыр мойны сілемейлі қабықтарындағы ақшыл дақтар, N88.0;
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
онкоцитологияға жағынды жинау
жылына1 рет
Процестің шешімінен кейін 6 айдан соң
Анабездің қатерсіз өспесі, D27
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
кіші жамбастың ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
10. Перинаталдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлар
23
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы, P.2.1
1 жасқа дейін Айына 1 рет,
Бұдан әрі 6 айда 1 рет
Жеңіл дәрежеде 1 жасқа дейін 6 айда 1 рет
Бұдан әрі қажеттілкке қарай;
Орташа және ауыр дәрежеде 1 жасқа дейін 3 айда 1 рет
Бұдан әрі 3 жасқа дейін 6 айда 1 рет,
одан соң жылына 1 рет
Бірінші жылы байқауда 3 айда 1 рет, балалар пульмонологы
Кеуде қуысы мен көкірек қуысы ағзалардың компьютерлік томографиясы
жылына1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына1 рет
11. Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомалық бұзылулар (балалар)
24
Операциядан кейінгі туа біткен жүрек ақаулары:
24.1. Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q20;
24.2. Жүрек қалқасының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q21;
24.3. Өкпе және үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q22;
24.4. Қолқа және қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q23;
24.5. Жүректің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q24;
24.6. Ірі артериялардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q25;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет құрамында балалар кардиологымен, бұдан әрі көрсетілімдер бойынша
эхокардиография, электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
2 жыл, бірақ өкпенің гипертониясын, қалдық шунды және клапанның жетіспеушілігін сақтауға – өмір бойы
электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
25
Туа біткен ақаулары:
25.1. Өңештің туа біткен ауытқулары, Q39
25.2. Сүйек-бұлшық ет жүйесінің басқа айдарларда жіктелмеген туа біткен ауытқулары, Q79
1-ші 6 ай ішінде
айына 1 рет.
Содан кейін 1 жылға дейін 3 айға 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
1 жыл ішінде 3 айда айына 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
Жылына 1 рет құрамында балалар хирургымен
Q39-мен эзофагагастродуоденоскопия
жылына 1 рет
3 жасқа дейін байқау
Q79-де кеуде қуысы ағзалардың рентгенографиясы
25.3. Тоқ ішектің туа біткен жоқтығы, атрезиясы мен тарылуы, Q42
Q42-де диагностикалық калибрленген неоанус бужированиесы неоанус (көрсеткіштер бойынша)

21.1. Эндометриоз, N80;
21.2. Полип женских половых органов, N84;
21.3. Железистая гиперплазия эндометрия, N85.0;
21.4. Аденоматозная гиперплазия эндометрия, N 85.1;
21.5. Эрозия и эктропион шейки матки, N86;
21.6. Лейкоплакия шейки матки, N88.0
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гинеколог
забор мазка на онкоцитологию
1 раз в год
через 1 год после лечения
Доброкачественное новообразование яичника, D27
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
ультразвуковое исследование малого таза
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
10. Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде
23
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде, Р27.1
1 раз в месяц до 1-го года, далее 1 раз в 6 месяцев
при легкой степени тяжести 1 раз в 6 месяцев до 1 года, далее по необходимости
при среднетяжелой и тяжелой степени тяжести с раз в 3 месяца до 1-го года, далее до 3-х лет 1 раз в 6 месяцев далее 1 раз в год
1 раз в год детский пульмонолог
компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
1 раз в год
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
11. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (дети)
24
Врожденные пороки сердца в послеоперационном периоде:
24.1. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений, Q20
24.2. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки, Q21;
24.3. Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов, Q22;
24.4. Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов, Q23;
24.5. Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца, Q24;
24.6. Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий, Q25;
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца детский кардиолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
эхокардиография
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
2 года, но при сохранении легочной гипертензии, резидуального шунта и недостаточности клапанов -пожизненно
электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
25
Врожденные пороки развития:
25.1. Врожденные пороки пищевода, Q39
25.2. Врожденная диафрагмальная грыжа, Q79
25.3. Аноректальные пороки развития, Q42
в течение 1-х 6 месяцев 1 раз в месяц.
Затем до года 1 раз в 3 месяца.
Со 2-го года жизни 1раз в 6 месяцев
1 раз в 3 месяца в течение 1-го года жизни;
далее со 2-го года жизни - 1 раз в 6 месяцев
1 раз в год детский хирург
25.1. эзофагогастродуоденоскопия при Q39
1 раз в год
наблюдение до 3-х лет жизни
25.2. рентгенография органов грудной клетки при Q79
1 раз в год
25.3. диагностическое калибровочное бужирование неоануса при Q42 (по показаниям)
1 раз в год