Ақкөл аудандық мәслихатының 2018 жылғы 6 сәуірдегі № С 20-2 "Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2019 жылғы 19 шілдедегі № С 42-1 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 26 шілдеде № 7292 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № С 64-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 24.12.2020 № С 64-2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 - бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Ақкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақкөл аудандық мәслихаттың "Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 6 сәуірдегі № С 20-2 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6583 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 3 мамырда жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
2-тармақтың 8) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"8) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген отбасылардың (азаматтардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;".
4-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"4. Осы қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде уәкілетті орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсіндіріледі.".
7-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"7. Әлеуметтік көмек көрсетілетін атаулы және мереке күндерінің тізілімдемесі:

О внесении изменений в решение Аккольского районного маслихата от 6 апреля 2018 года № С 20-2 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района"
Решение Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19 июля 2019 года № С 42-1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 26 июля 2019 года № 7292. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2020 года № С 64-2
Сноска. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 24.12.2020 № С 64-2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Аккольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Аккольского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" от 6 апреля 2018 года № С 20-2 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6583, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 3 мая 2018 года) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района, утвержденных указанным решением:
подпункт 8) пункта 2 изложить в новой редакции:
"8) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения семей (граждан), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;".
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая уполномоченным органом отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в денежной или натуральной форме в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.".
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Перечень памятных дат и праздничных дней, к которым оказывается социальная помощь:

1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні – 15 ақпан;
2) Жеңіс күні – 9 мамыр;
3) Қарттар күні – 1 қазан;
4) Мүгедектер күні – қазан айының екінші жексенбісі.".
8-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"8. Әлеуметтік көмек алушылардың келесі санаттарына беріледі:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына;
барлық санаттағы мүгедектерге;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан отбасына (азаматқа) зиян келтірілген жағдайда әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын тұлғаларға (туберкулезбен, онкологиялық аурулармен және АИВ жұқтырылғандар);
ауылдық елді мекендерде тұратын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың колледждерде ақы төлеу негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге;
жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен төмен болған жағдайда отбасыларға (азаматтарға);
аз қамтылған, көпбалалы және халықтың әлеуметтік тұрғыдан әлсіз топтарынан (отбасылар) қатарынан, жоғарғы медициналық оқу мекемелерінде оқитын студенттерге;
Ауғанстанда қызметін өтеген, қайтыс болған интернационалист-жауынгерлер отбасыларына;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұрған азаматтарға;
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына;
көпбалалы аналарға және олардың 18 жасқа дейінгі балаларына;
табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын көпбалалы отбасыларға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан отбасына (азаматқа) не оның мүлкіне зиян келтіру;
3) әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
4) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың бар болуы;
5) аз қамтылған және көп балалы отбасы.".
9-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"9. Әлеуметтік көмек келесілерге көрсетіледі:
1) 15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығару күніне:
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына;
2) 9 мамыр - Жеңіс Күніне:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына;

1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля;
2) День Победы – 9 мая;
3) День пожилых людей – 1 октября;
4) День инвалидов – второе воскресенье октября.".
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям получателей:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
инвалидам всех категорий;
семьям (гражданам), понесшим ущерб, вследствие стихийного бедствия или пожара;
лицам, больным социально – значимыми заболеваниями (туберкулезом, онкологическими заболеваниями и ВИЧ - инфицированным);
студентам из малообеспеченных и многодетных семей, проживающим в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе;
семьям (гражданам), среднедушевой доход которых ниже прожиточного минимума;
студентам из числа малообеспеченных, многодетных и социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях;
семьям умерших воинов интернационалистов, проходивших службу в Афганистане;
гражданам, освобожденным из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации;
участникам боевых действий в Афганистане;
многодетным матерям и их детям до 18 лет;
многодетным семьям, доход которых не превышает величину прожиточного минимума.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба семье (гражданину) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
3) наличие социально-значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму;
5) малообеспеченная и многодетная семья.".
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Социальная помощь предоставляется:
1) ко дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
участникам боевых действий в Афганистане;
2) ко Дню Победы - 9 мая:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненных к участникам Великой Отечественной войны;

3) Мүгедектер күніне:
барлық санаттағы мүгедектерге.
4) біржолғы көмек өмірлік қиын жағдайда отбасыларға (азаматтарға) үш айдан кешіктірмей өтініш берген отбасыларға, отбасы (азаматтың) кірісіне қарамастан:
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан отбасына (азаматқа) зиян келтірілген жағдайда "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігі Ақмола облысының Төтенше жағдайлар департаменті Ақкөл ауданының Төтенше жағдайлар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің анықтамасы негізінде, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын тұлғаларға (туберкулезбен, онкологиялық аурулармен ауыратын және АИТВ жұқтырғандарға) денсаулық сақтау органдарында тіркеуде тұратыны туралы медициналық мекеменің дәлелдемесі негізінде жылына бір рет он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) ауылдық елді мекендерде тұратын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың колледждерде ақы төлеу негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттеріне оқуын төлеуге арналған біржолғы көмек білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі, оқу орнынан берілген анықтаманың және көп балалы отбасы санатын растайтын анықтаманың немесе өтініш берушінің (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға жататынын растайтын анықтама негізінде жылына бір рет оқу құнының 100 (жүз) пайыз мөлшерінде;
жоғарғы медициналық оқу мекемелерінде оқитын студенттерге оқуды аяқтағаннан кейін Ақкөл ауданында бес жыл мерзімінде жұмыспен өтеу есебімен. Төлем оқу орнымен нотариалды расталған келісім-шарттың көшірмесі, Ақкөл ауданының әкімі, студент және мемлекеттік медициналық мекемелер арасындағы жұмысқа орналастыру туралы келісім-шарт, оқу орнынан анықтама және облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен атаулы әлеуметтік көмек алушыларға өтініш берушінің (отбасының) тиесілігін растайтын анықтама негізінде жүргізіледі;
6) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға және Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға, Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына, тылда 1941 жылғы 22 маусымы мен 1945 жылғы 9 мамырына дейінгі мерзім ішінде белгіленген жұмыс өтілі 6 айдан кем емес еңбек еткен тұлғаларға және еңбек ардагерлеріне, "Ветеран труда" немесе "Еңбек ардагері" медальдарымен марапатталғаны туралы растау құжаттарының негізінде, үш жылда бір рет санаторлық-курорттық жолдама құнының 50 (елу) пайызы өтеледі;

3) ко Дню инвалидов:
инвалидам всех категорий;
4) единовременно семьям (гражданам) при наступлении трудной жизненной ситуации при обращении не позднее трех месяцев, независимо от дохода семьи (гражданина):
в случае причинения ущерба семье (гражданину) вследствие стихийного бедствия или пожара, на основании справки государственного учреждения "Отдел по чрезвычайным ситуациям Аккольского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" в размере пятидесяти месячных расчетных показателей;
лицам, больным социально – значимыми заболеваниями (туберкулезом, онкологическими заболеваниями и ВИЧ - инфицированным) на основании подтверждения медицинского учреждения о регистрации на учете в организациях здравоохранения один раз в год в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
5) единовременная помощь студентам из малообеспеченных и многодетных семей из сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе на оплату за учебу один раз в год в размере 100 (сто) процентной стоимости годового обучения на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей статус многодетной семьи или справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи;
Студентам из малообеспеченных и многодетных и социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях с учетом отработки в Аккольском районе сроком пять лет. Выплаты производить на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, договором о трудоустройстве между акимом района, студентом и государственными медицинскими учреждениями Аккольского района, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи за счет целевых трансфертов, выделяемых из областного бюджета;
6) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны, лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны, другим категориям лиц, приравненных к участникам Великой Отечественной войны, лицам, которым установлен стаж работы в тылу не менее 6 месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и ветеранам труда, награжденным медалью "Ветеран труда" или "Еңбек ардагері" один раз в три года на 50 (пятьдесяти) процентное возмещение стоимости санаторно - курортной путевки на основании подтверждающих документов;

7) коммуналдық қызмет шығындары өтініш берусіз уәкілетті ұйыммен ұсынылған тізімдерінің негізінде:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне ай сайын 100 пайыз мөлшерінде:
сумен, газбен, жылумен, электр қуатымен қамтамасыз ету, канализация, қоқыстарды жою қызметтерін көрсеткендері үшін, телефон байланысы қызметтері үшін абоненттік төлемақылары үшін қызмет көрсетушілері берген тізілімдеріне сай алушының өтініші бойынша қызмет көрсетушілердің шотына немесе алушылардың шотына.
Әлеуметтік көмекті алушының қалауы бойынша көмірге жұмсалған шығындар жылу беру мерзімінде Ұлы Отан соғысы қатысушының немесе мүгедектің нақты тұрып жатқан жері бойынша тұрғын үйдің алып жатқан алаңына сай 1 шаршы метр алаңын жылытуға қажетті көмірдің шығынын есептегенде тұрғын үй ғимараттарының 1-2 қабатты құрылыстары үшін облыстық статистика басқармасының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы көмірдің орташаландырылған бағасы бойынша 161 кг мөлшерінде алушылардың жеке шотына немесе отынды сатып алғаны жөнінде ұсынылған түбіртектеріне сай өтеледі;
8) жан басына шаққандағы табысы күнкөріс деңгейінен төмен болған жағдайда отбасыларға (азаматтарға) жылына бір рет, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде:
кәмелеттік жасқа толмаған балаларды жерлеуге қайтыс болған баланың қайтыс болуы туралы анықтамасының негізінде;
9) Ауғанстанда қызметін өтеген, қайтыс болған интернационалист-жауынгерлерді жерлеуге отбасыларына он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
10) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде табылған азаматтарға, заңнамада көрсетілген өмірлік қиын жағдай туындаған кезде он бес айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде;
11) бірге тұратын, ортақ шаруашылықты жүргізетін, 4 және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көпбалалы отбасыларға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көмек;
12) көпбалалы аналарға және олардың 18 жасқа дейінгі балаларына заттай түрінде тоқсан сайынғы көмек (тоқсанына 1 адамға 126 дана мөлшерінде жол жүру талондары).".
10-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"10. Алушылардың жекелеген санаттары үшiн атаулы күндер мен мереке күндерiне әлеуметтiк көмектiң мөлшерi облыстық жергілікті атқарушы органның келiсiмi бойынша бiрыңғай мөлшерде белгiленедi.".
11-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"11. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы орган бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.".
12-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:

7) без подачи заявления на основании списков, представленных уполномоченной организацией на расходы за коммунальные услуги:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере 100 (сто) процентов ежемесячно:
за водоснабжение, канализацию, газоснабжение, теплоснабжение, мусороудаление, электроснабжение, абонентскую плату за услуги телефонной связи, согласно реестров, предоставленных поставщиками услуг на счета услугодателей по заявлению получателя, либо на лицевые счета получателей.
По выбору получателя социальной помощи, расходы на твердое топливо в период отопительного сезона возмещаются согласно занимаемой площади по месту фактического проживания участника или инвалида Великой Отечественной войны, путем перечисления на лицевые счета получателей из расчета расхода угля на отопление 1 квадратного метра площади для жилых зданий 1-2 этажной постройки в размере 161 килограмма по усредненной стоимости угля, сложившейся за предыдущий квартал, по данным областного управления статистики или согласно предоставленных квитанций на приобретение твердого топлива;
8) семьям (гражданам) при наличии среднедушевого дохода ниже прожиточного минимума один раз в год в размере пятнадцати месячных расчетных показателей:
на погребение несовершеннолетних детей на основании справки о смерти на умершего ребенка;
9) семьям на погребение умерших воинов интернационалистов, проходивших службу в Афганистане в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
10) гражданам, освобожденным из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, при наступлении трудной жизненной ситуации, предусмотренной законодательством в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
11) единовременная помощь многодетным семьям, совместно проживающим, ведущим общее хозяйство, имеющих 4 и более несовершеннолетних детей в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
12) ежеквартальная помощь многодетным матерям и их детям до 18 лет в натуральном выражении (проездные талоны в количестве 126 штук в квартал на 1 человека).".
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере, по согласованию с местным исполнительным органом области.".
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, оказывается, по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.".
пункт 12 изложить в новой редакции:

"12. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе қала, ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) бекітілген нысанға сәйкес отбасының (азаматтың) құрамы туралы мәліметтерді;
4) отбасы мүшелерінің (азаматтың) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.".
14-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"14. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе қала, ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын отбасының (азаматтың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.".
15-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"15. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген, әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларының 2, 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша отбасының (азаматтың) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, отбасының (азаматтың) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Қала, ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.".
18-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"18. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе қала, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.".
20-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"20. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе қала, ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.".

"12. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи предоставляет в уполномоченный орган или акиму города, села, сельского округа заявление с приложением следующих документов:
1) документа, удостоверяющего личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведений о составе семьи (гражданина) согласно утвержденной форме;
4) сведений о доходах лица (членов семьи);
5) акта и/или документа, подтверждающего наступление трудной жизненной ситуации.".
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким города, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения семьи (гражданина).".
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении семьи (гражданина), подготавливает заключение о нуждаемости семьи (гражданина) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму города, села, сельского округа.
Аким города, села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.".
пункт 18 изложить в новой редакции:
"18. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима города, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода семьи (гражданина) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.".
пункт 20 изложить в новой редакции:
"20. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима города, села, сельского округа.".

2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақкөл аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
А.Моор
Ақкөл аудандық мәслихат
хатшысы
Ж.Салыбекова
КЕЛІСІЛДІ
Ақкөл ауданының әкімі

2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии Аккольского
районного маслихата
А.Моор
Секретарь Аккольского
районного маслихата
Д.Салыбекова
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Аккольского района