Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Аққулы ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Аққулы аудандық мәслихатының 2019 жылғы 19 маусымдағы № 206/42 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 24 маусымда № 6442 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Аққулы аудандық мәслихатының 2020 жылғы 7 тамыздағы № 274/56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Аққулы аудандық мәслихатының 07.08.2020 № 274/56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік Қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес, Аққулы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Аққулы ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Аққулы аудандық мәслихаттың кейбір шешімдері 2-қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әлеуметтік сала және мәдени даму мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Қ. Жиеналин
Аудандық мәслихаттың хатшысы С. Мүсінова
Аққулы аудандық
мәслихатының
2019 жылғы 19 маусымдағы
№ 206/42 шешіміне
1-қосымша
Әлеуметтiк көмек көрсетудiң, оның мөлшерлерiн белгiлеудiң және
Аққулы ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тiзбесiн айқындаудың Қағидалары
1. Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Аққулы ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Аққулы ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қаулысына сәйкес әзірленді (бұдан әрі - Үлгілі қағида).

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Аққулы
Решение маслихата района Аққулы Павлодарской области от 19 июня 2019 года № 206/42. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 24 июня 2019 года № 6442. Утратило силу решением маслихата района Аққулы Павлодарской области от 7 августа 2020 года № 274/56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Аққулы Павлодарской области от 07.08.2020 № 274/56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", маслихат района Аққулы РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Аққулы согласно приложению 1.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата района Аққулы согласно приложению 2.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам социальной сферы и культурному развитию.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии К. Жиеналин
Секретарь районного маслихата С. Мусинова
Приложение 1
к решению маслихата
района Аққулы
от 19 июня 2019 года № 206/42
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан района Аққулы
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее - Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Аққулы.

1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) атаулы күндер - жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
3) арнайы комиссия - өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтiк көмек көрсетуге үмiткер адамның (отбасының) өтiнiшiн қарау бойынша Лебяжі ауданы әкiмiнiң шешiмiмен құрылатын комиссия;
4) ең төмен күнкөрiс деңгейi - Павлодар облысының статистикалық органдары есептейтiн мөлшерi бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бiр адамға қажеттi ең төмен ақшалай кiрiс;
5) мереке күндерi - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттiк мереке күндерi;
6) отбасының (азаматтық) жан басына шаққандағы орташа табысы - отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбiр мүшесiне келетiн үлесi;
7) орталық атқарушы орган - халықты әлеуметтiк қорғау саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк орган;
8) өмiрлiк қиын жағдай - азаматтың тыныс-тiршiлiгiн объективтi түрде бұзатын, ол оны өз бетiнше еңсере алмайтын ахуал;
9) уәкiлеттi орган - "Аққулы ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
10) учаскелiк комиссия - әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш бiлдiрген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу және қорытындылар дайындау үшiн тиiстi ауылдық округ әкiмдерінің шешiмiмен құрылатын комиссия;
11) шектi шама - әлеуметтiк көмектiң бекiтiлген ең жоғары мөлшерi.
3. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.

1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) - юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
3) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима района Аққулы, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
4) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в Павлодарской области;
5) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
6) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
7) центральный исполнительный орган - государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
8) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
9) уполномоченный орган - Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ района Аққулы";
10) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акима района Аққулы для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
11) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами (далее - МИО) в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

4. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20-бабында және Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдар арқылы алушының шотына аудару жолымен көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін, Павлодар облысы әкімдігі бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
8. Әлеуметтiк көмек көрсету үшiн атаулы және мереке күндерiнiң тiзбесi:
1) 8 Наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр - Жеңiс күнi;
3) 1 қазан - Халықаралық қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының мүгедектер күні.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін
айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
9. Әлеуметтік көмек келесі санаттардағы азаматтарға көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектерi (бұдан әрі - ҰОС);
2) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушылар мен оларға теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
2-1) қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелдi қалаларда ҰОС кезiнде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы КСРО (бұдан әрі - КСРО) iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
2-2) ҰОС кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСРО iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерiктi жалдама құрамаларының адамдары, яки сол кездерде қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептеледi қалаларда болған адамдар;
2-3) қоршаудағы кезеңiнде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтар;

4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь в денежной форме предоставляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счет получателя.
6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утвержденных акиматом Павлодарской области.
8. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта - Международный женский день;
2) 9 мая - День Победы;
3) 1 октября - Международный день пожилых людей;
4) второе воскресенье октября - День инвалидов Республики Казахстан.
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и
установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны (далее - ВОВ);
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
2-1) военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских социалистических Республик (далее - СССР), проходившим в период ВОВ службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
2-2) лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего СССР, занимавшим штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период ВОВ, либо находившимся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
2-3) граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденным медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда";

2-4) екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары;
2-5) бұрынғы КСРО үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСРО Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлері; бұрынғы КСРО аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;
2-6) 1986 - 1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясындағы (бұдан әрі - ЧАЭС) апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар;
3) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушы мүгедектеріне теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
3-1) бұрынғы КСРО қорғау кезiнде, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа уақытта орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер;
3-2) әскери мiндетiн орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан, яки майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде әскери мiндетiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСРО мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар;
3-3) ЧАЭС апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуы себебiнен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балалары;

2-4) бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
2-5) военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
2-6) лица, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее - ЧАЭС) в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
3) лица, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам ВОВ, а именно:
3-1) военнослужащим, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученные при защите бывшего СССР, при исполнении иных обязанностей военной службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте;
3-2) лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего СССР, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия;
3-3) лица, ставшим инвалидами вследствие катастрофы на ЧАЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;

3-4) Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер;
4) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнiнен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген басқа да адамдар санаттары, атап айтқанда:
4-1) Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезеңiнде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасы;
4-2) бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасылары;
4-3) қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi);
4-4) 1988 - 1989 жылдардағы ЧАЭС апаттың зардаптарын жоюға қатысқан, оқшаулау аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аудартқан (өз еркiмен көшкен) адамдар қоныс аудартқан күнi анасының құрсағындағы балаларды қоса алғанда;
4-5) ҰОС жылдарында тылдағы қаржылы еңбегі мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар;
5) 1941 жылдың 22 маусымынан 1945 жылдың 9 мамырға дейін 6 айдан кем емес жұмыс істеген (қызмет атқарған) және ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталмаған адамдар;
6) ең төмен зейнетақы және жәрдемақы алатын, зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар, атап айтқанда:
6-1) жалғызбасты және жалғыз тұратын, зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар;
6-2) 80 және одан үлкен жастағы, зейнеткерлер;
6-3) төмен зейнетақы алатын зейнеткерлер;
7) мүгедектер, атап айтқанда:
7-1) бірінші топ мүгедектері;
7-2) екінші топ мүгедектері;
7-3) үшінші топ мүгедектері;
7-4) 18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
7-5) кәмелет жасқа толмаған балалары бар мүгедек ата-аналар;
7-6) арбадағы мүгедектер;
8) жан басына шаққандағы табысы облыста белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын отбасыларының облыстың жоғары оқу орындарында оқитын студенттері, жетім-балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;

3-4) военнослужащие, ставшие инвалидами при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
4) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
4-1) семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
4-2) семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
4-3) жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признанных инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
4-4) лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на ЧАЭС в 1988 - 1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
4-5) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
6) лица, достигшие пенсионного возраста, получающие минимальный размер пенсии и пособия, а именно:
6-1) одинокие и одиноко проживающие граждане, достигшие пенсионного возраста;
6-2) пенсионеры, которым 80 и более лет;
6-3) пенсионеры, получающие минимальный размер пенсии;
7) инвалиды, а именно:
7-1) инвалиды первой группы;
7-2) инвалиды второй группы;
7-3) инвалиды третьей группы;
7-4) дети - инвалиды до 18 лет;
7-5) родители - инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
7-6) инвалиды - колясочники;
8) студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях из малообеспеченных семей, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной по области величины прожиточного минимума, дети – сироты
и дети, оставшиеся без попечения родителей;

9) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
9-1) уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркеуде тұрған, жан басына шаққанда отбасының орташа табысы белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын зейнеткерлік алдындағы жұмыссыздар (жасына қарай екі жыл қалғанда зейнетке шығу);
9-2) уәкілетті органда жұмыссыз ретінде есепте тұрған, жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын жұмыссыздар;
9-3) бас бостандығынан айыру орнынан шыққан тұлғалар;
9-4) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын өмірдің қиын жағдайына тап болған аурудың нәтижесінде ұзақ емделуді қажет ететін азаматтар;
9-5) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын өрт немесе стихиялық апат болған жағдайда өмірдің қиын жағдайына тап болған азаматтар;
9-6) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын жоспарланбаған өмірлік шығындар жағдайында күн көріс қаражатынсыз қалған азаматтар;
9-7) жасанды тағаммен тамақтандыратын 1 жасқа дейінгі емізіктегі баласы бар, жан басына шаққанда отбасының орташа табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын отбасылар;
9-8) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасылар;
9-9) 12 аптаға дейін жүктілігіне байланысты аудандық ауруханаға дер кезінде есепте тұрған жүкті әйелдер;
9-10) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар санынан отбасылар;
9-11) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын аз қамтамасыз етілген отбасылыр;
10) әлеуметтік - мағыналы аурулармен ауыратын азаматтар, атап айтқанда:
10-1) онкологиялық ауруға (аурудың 1, 2, 3 кезеңдері) шалдыққан адамдар;
10-2) адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы ауруымен ауыратын тұлғалар;
10-3) әр-түрлі туберкулез формалар ауруына шалдыққан адамдар.
10. Уәкілетті орган табысты есептемей көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мерекелік күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
1-1) Халықаралық әйелдер күніне орай осы Қағиданың 9-тармақтың 9-8) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
1-2) Жеңіс күніне орай:
осы Қағиданың 9-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
1-3) Халықаралық қарттар күніне орай осы Қағиданың 9-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;

9) малообеспеченные граждане, а именно:
9-1) безработные предпенсионного возраста, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной величины прожиточного минимума, состоящие на учете в качестве безработного в уполномоченном органе (за два года до выхода на пенсию по возрасту);
9-2) безработные, со среднедушевым доходом семьи не превышающим 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму, состоящие на учете в качестве безработного в уполномоченном органе;
9-3) лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
9-4) граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию, в результате болезни и требующего длительного лечения, при наличии среднедушевого дохода семьи не превышающего 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму;
9-5) граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию, в результате пожара или стихийного бедствия, при наличии среднедушевого дохода семьи не превышающего 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму;
9-6) граждане, оставшиеся без средств существования, в непредвиденных жизненных ситуациях, при наличии среднедушевого дохода семьи не превышающего 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму;
9-7) семьи со среднедушевым доходом семьи не превышающим прожиточного минимума имеющие детей грудного возраста до 1 года на исскуственном вскармливании;
9-8) малообеспеченные многодетные семьи, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей, со среднедушевым доходом, не превышающим 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму;
9-9) беременные женщины, своевременно обратившиеся в районную больницу для постановки на учет по беременности до 12 недель;
9-10) семьи из числа получателей государственной адресной социальной помощи;
9-11) малообеспеченные многодетные семьи, со среднедушевым доходом, не превышающим прожиточного минимума;
10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
10-1) лица, страдающие онкологическими заболеваниями (2, 3, 4 стадии заболевания);
10-2) лица, инфицированные вирусом иммунодефицита человека;
10-3) лица, страдающие различными формами туберкулеза.
10. Уполномоченный орган ежегодно оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
1-1) к Международному женскому дню для категорий, указанной подпункте 9-8) пункта 9 настоящих Правил на основании списка согласованного с уполномоченной организацией;
1-2) ко Дню Победы:
для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 9 настоящих Правил на основании списка согласованного с уполномоченной организацией;
1-3) к Международному дню пожилых людей для категорий, указанной в подпункте 6) пункта 9 настоящих Правил на основании списка согласованного с уполномоченной организацией;

1-4) Қазақстан Республикасының мүгедектер күніне орай осы Қағиданың 9-тармағының 7) тармақшаларында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
2-1) осы Қағиданың 9-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген санаттарға жазылу компаниясы кезеңінде республикалық, облыстық және аудандық газеттерге жазылуға нақты көлемде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
2-2) осы Қағиданың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға пәтерлеріне ағымдағы жөндеу жұмысын жасау үшін нақты шығынынан 500 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) аспайтын көлемде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, жоғарыда айтылған қызмет көрсету және жұмыс жүргізу келісімшарт көшірмесі бойынша;
2-3) осы Қағиданың 9-тармақтың 4-5) тармақшасында көрсетілген санаттарға электрлі қуатты пеш орнату үшін нақты шығынынан 100 АЕК аспайтын көлемде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, жоғарыда айтылған қызмет көрсету және жұмыс жүргізу келісімшарт көшірмесі бойынша;
2-4) осы Қағиданың 9-тармақтың 7-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға қатты отын сатып алу үшін 5 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тиісті медициналық бөлімшелерден мүгедектігін растайтын анықтама;
2-5) осы Қағиданың 9-тармақтың 7-1), 7-2) тармақшаларында көрсетілген санаттарға дәрі-дәрмек сатып алу үшін 5 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тиісті медициналық бөлімшелерден мүгедектігін растайтын анықтама;

1-4) ко Дню инвалидов Республики Казахстан для категорий, указанной в подпункте 7) пункта 9 настоящих Правил на основании списка согласованного с уполномоченной организацией;
2) единовременную социальную помощь:
2-1) для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), 3, 4), 5) пункта 9 настоящих Правил на подписку республиканских, областных и районных газет в размере фактической стоимости в период подписной компаний - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
2-2) для категорий, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на текущий ремонт жилья, по фактическим затратам, но не более 500 месячных расчетных показателей (далее-МРП) на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, копия договора на выполнение работ, оказания вышеназванных услуг;
2-3) для категорий, указанной в подпункте 4-5) пункта 9 настоящих Правил на установку электрического котла, по фактическим затратам, но не более 100 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, копия договора на выполнение работ, оказания вышеназванных услуг;
2-4) для категорий, указанной в подпункте 7-1) пункта 9 настоящих Правил на приобретение твердого топлива, в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности;
2-5) для категорий, указанных в подпунктах 7-1), 7-2) пункта 9 настоящих Правил на приобретение лекарств, в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности;

2-6) осы Қағиданың 9-тармақтың 7-6) тармақшасында көрсетілген санаттарға пандус орнату тұрғылықты жері бойынша жасалған жұмыстың нақты шығынынан 50 АЕК аспайтын көлемде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, жоғарыда айтылған қызмет көрсету және жұмыс жүргізу келісімшарт көшірмесі бойынша;
2-7) осы Қағиданың 9-тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген санаттарға спутниктік телебағдарламасын орнату үшін нақты құны 16 АЕК аспайтын көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тиісті медициналық бөлімшелерден мүгедектігін растайтын анықтама;
2-8) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға кәсіби даярлау және қайта даярлаудан өту үшін 5 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
2-9) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға жерлеу үшін 15 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген (жақын туыстарының) өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, азаматтардың халахуал актілерін тіркеу бөлімінен қайтыс болу туралы анықтамасы немесе қайтыс болу туралы куәлігі;
2-10) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға әлеуметтік көмек көрсету үшін 5 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, бас бостандығынан айыру орнынан бостандыққа шыққандығы туралы анықтамасы;
2-11) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-9) тармақшасында көрсетілген санаттарға жол жүру шығындарын өтеу үшін 10 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, жүктілік бойынша есепке қою туралы медициналық анықтамасы;

2-6) для категорий, указанной в подпункте 7-6) пункта 9 настоящих Правил на установку пандусов по месту проживания по фактическим затратам, но не более 50 МРП на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, копии договора на выполнение работ, оказания вышеназванных услуг;
2-7) для категорий, указанных в подпункте 7) пункта 9 настоящих Правил на установку спутникового - кабельного телевидения по фактическим затратам, но не более 16 МРП на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности;
2-8) для категорий, указанной в подпункте 9-2) пункта 9 настоящих Правил на прохождение профессиональной подготовки и переподготовки, в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, а также списка, предоставляемого уполномоченным органом;
2-9) для категорий, указанной в подпункте 9-2) пункта 9 настоящих Правил на погребение в размере 15 МРП - на основании заявления (близких родственников) с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, справки о смерти из отдела регистрации актов гражданского состояния, либо свидетельства о смерти;
2-10) для категорий, указанной в подпункте 9-3) пункта 9 настоящих Правил на материальную помощь в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки об освобождении из мест лишения свободы;
2-11) для категории, указанной в подпункте 9-9) пункта 9 настоящих Правил на дорожные расходы в размере 10 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, медицинской справки о постановке на учет по беременности;

2-12) осы Қағиданың 9-тармақтың 10-1), 10-2) тармақшаларында көрсетілген санаттарға дәрі-дәрімектерді алу үшін 10 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, медициналық бөлімшеге сәйкес анықтамасы;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
3-1) осы Қағиданың 9-тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 5 АЕК көлемінде жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
4-1) осы Қағиданың 9-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 4 АЕК көлемінде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
4-2) осы Қағиданың 9-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға нақты қолданылған электр қуатын төлеу үшін 50 АЕК аспайтын көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, қызмет көрсетушінің ұсынған түбіртектеріне сәйкес;
4-3) осы Қағиданың 9-тармақтың 4-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
4-4) осы Қағиданың 9-тармақтың 7-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға гемодиализ алу мезгілінде жол жүруге 11 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, медициналық мекеменің емделу курсын алғаны туралы растау анықтамасы негізінде;

2-12) для категорий, указанных в подпунктах 10-1), 10-2) пункта 9 настоящих Правил на приобретение лекарств в размере 10 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения;
3) ежеквартальную социальную помощь:
3-1) для категорий, указанной в подпункте 2) пункта 9 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг, в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства;
4) ежемесячную социальную помощь:
4-1) для категорий, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг, в размере 4 МРП - на основании списка согласованного с уполномоченной организацией;
4-2) для категорий, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на оплату электроэнергии по факту потребления но не более 50 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, согласно предоставленных квитанции услугодателя;
4-3) для категорий, указанной в подпункте 4-2) пункта 9 настоящих Правил на оплату жилищно - коммунальных услуг в размере 3 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства;
4-4) для категории, указанной в подпункте 7-1) пункта 9 настоящих Правил на проезд, в период получения гемодиализа в размере 11 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки - подтверждения медицинского учреждения о получении курса лечения.

4-5) осы Қағиданың 9-тармақтың 7-4) тармақшасында көрсетілген санаттарға мектепке дейінгі мүгедек балаларды бала-бақшада ұстау үшін төлем ақысы 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, баласының мүгедектігін растайтын сәйкес медециналық бөлімшеден анықтамасы, баласының туу туралы куәлігі, мектепке дейінгі мекемеден анықтама;
4-6) осы Қағиданың 9-тармақтың 7-5) тармақшасында көрсетілген алушылар санаттарына мектепке дейінгі балаларды бала-бақшада ұстау үшін төлем ақысы 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, баласының мүгедектігін растайтын сәйкес медециналық бөлімшеден анықтамасы, баласының туу туралы куәлігі, мектепке дейінгі мекемеден анықтама;
4-7) осы Қағиданың 9-тармақтың 10-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға амбулаторлық емделу мерзіміне тамақтандыруға 10 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, медициналық бөлімшеге сәйкес анықтамасы.
11. Уәкілетті ұйым табысын есептеп көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
1-1) осы Қағиданың 9-тармақтың 9) тармақшасында көрсетілген санаттарға құжаттандыруға (жеке куәлік) 1 АЕК көлемінде;
1-2) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-1), 9-2), 9-3), 9-4), 9-5), 9-6) тармақшаларында көрсетілген санаттарға жеке қосалқы шаруашылықтарын дамыту үшін 71 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, ірі қара малды сатып алу жөніндегі сауда-саттық шарты, малдың ветеринарлық паспорты;
1-3) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-4), 9-5), 9-6) тармақшаларында көрсетілген санаттарға материалдық көмек 60 АЕК көлемі дейін - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, үлгілі қағидамен бекітілген нысаны бойынша тұлғаның (отбасының) құрамы, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде;

4-5) для категорий, указанной в подпункте 7-4) пункта 9 настоящих Правил на оплату для содержания детей-инвалидов дошкольного возраста в детских садах в размере 3 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности ребенка, свидетельства о рождении ребенка, справки с дошкольного учреждения;
4-6) для категорий, указанной в подпункте 7-5) пункта 9 настоящих Правил на оплату для содержания детей дошкольного возраста в детских садах в размере 3 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности, свидетельства о рождении ребенка, справки с дошкольного учреждения;
4-7) для категории, указанной в подпункте 10-3) пункта 9 настоящих Правил в размере 10 МРП на питание в период прохождения амбулаторного лечения - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения.
11. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) единовременную социальную помощь:
1-1) для категорий, указанной в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил на документирование (удостоверение личности) в размере 1 МРП;
1-2) для категорий, указанных в подпунктах 9-1), 9-2), 9-3), 9-4), 9-5), 9-6) пункта 9 настоящих Правил на развитие личного подворья в размере 71 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, договора купли – продажи крупного скота;
1-3) для категорий, указанных в подпунктах 9-4), 9-5), 9-6) пункта 9 настоящих Правил на материальную помощь в размере до 60 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, а также сведений о составе лица (семьи) по формам, утвержденной типовыми правилами, сведений о полученных доходах данной семьей за предшествующий квартал;

1-4) осы Қағиданың 9-тармақтың 7-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға қатты отын сатып алу үшін жан басына шаққандығы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын 5 АЕК көлемінде – жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тиісті медициналық бөлімшелерден мүгедектігін растайтын анықтама, үлгілі қағидамен бекітілген нысаны бойынша тұлғаның (отбасының) құрамы, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде;
1-5) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-10) тармақшасында көрсетілген санаттарға спутниктік телебағдарламасын орнату үшін жан басына шаққандығы орташа табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын нақты құны 16 АЕК аспайтын көлемінде – жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, үлгілі қағидамен бекітілген нысаны бойынша тұлғаның (отбасының) құрамы, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде;
2) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
2-1) осы Қағиданың 9-тармақтың 6-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын үй-коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 3 АЕК көлемінде;
3) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
3-1) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын үй-коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
3-2) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-8) тармақшасында балалар тамағын сатып алу үшін 2 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, жасанды тағаммен тамақтанатын баланың тұрғылықты жері туралы медициналық анықтама, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде;

1-4) для категории, указанной в подпункта 7-3) пункта 9 настоящих Правил на приобретение твердого топлива при наличии среднедушевого дохода семьи, не превышающего 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки подтверждения медицинского учреждения об инвалидности, а также сведений о составе лица (семьи) по формам, утвержденной типовыми правилами, сведений о полученных доходах данной семьи за предшествующий квартал;
1-5) для категории, указанной в подпункте 9-10) пункта 9 настоящих Правил на установку спутникового - кабельного телевидения при наличии среднедушевого дохода семьи, не превышающем прожиточного минимума по фактическим затратам, но не более 16 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, а также сведений о составе лица (семьи) по формам, утвержденной типовыми правилами, сведений о полученных доходах данной семьи за предшествующий квартал;
2) ежеквартальную социальную помощь:
2-1) для категорий, указанной в подпункте 6-1) пункта 9 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 3 МРП;
3) ежемесячную социальную помощь:
3-1) для категорий, указанной в подпункте 9-1) пункта 9 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 3 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства;
3-2) для категорий, указанной в подпункте 9-7) пункта 9 настоящих Правил на приобретение детского питания в размере 2 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, медицинской справки о нахождении ребенка на искуственном вскармливании, сведений о полученных доходах данной семьей за предшествующий квартал;

3-3) осы Қағиданың 9-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға оқу төлем ақысын нақты төлем ақысы көлемінде мамыр және қазан айларында және ай сайынғы әлеуметтік көмек жоғары оқу орнында оқу кезеңіне жолақысына, жүріп-тұруына және тамақтануына 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген жеке өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, орта білімі туралы аттестат және жетімдік мәртебесін растайтын құжаттар бар болған жағдайда.
3-4) осы Қағиданың 9-тармақтың 9-11) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын үй-коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, үлгілі қағидамен бекітілген нысаны бойынша тұлғаның (отбасының) құрамы, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде.
12. Осы Қағидада көрсетілген атаулы күндер мен мерекелік күндерге әлеуметтік көмектің мөлшері жекелеген алушылар санаттарына облыстың жергілікті атқарушы органдардың келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілетті органдар бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
13. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін аудандық арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
14. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы органдар бекітетін тізімі бойынша көрсетіледі.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілі қағидамен бекіткен нысанда адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.

3-3) для категорий, указанной в подпункте 8) пункта 9 настоящих Правил на оплату обучения по фактической стоимости обучения - оплачивается в мае и октябре месяце и ежемесячная материальная помощь в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге на оплату проезда, питания и проживания на период обучения в высшем учебном заведении - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, аттестата о среднем образовании и документа, подтверждающего статус сироты, трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимам района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
3-4) для категорий, указанной в подпункте 9-11) пункта 9 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 3 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, а также сведений о составе лица (семьи) по формам, утвержденной типовыми правилами, сведений о полученных доходах данной семьи за предшествующий квартал.
12. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется утвержденным местным представительным органам перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
13. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет районная специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
14. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
15. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
документ, удостоверяющий личность;
документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
сведения о составе лица (семьи) по форме, утвержденной типовым правилам;
сведения о доходах лица (членов семьи);
акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.

16. Құжаттарды салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
17. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күн ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
18. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша ҮҚ бекіткен нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
19. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
20. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
21. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
22. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
23. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күн ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысы негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

16. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
17. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
18. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам, утвержденным типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
19. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
20. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
21. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
22. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
23. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.

24. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
25. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
26. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру ауданның бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату
және қайтару үшін негіздемелер
27. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық - әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
28. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
29. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Аққулы аудандық
мәслихатының
2019 жылғы 19 маусымдағы
№ 206/42 шешіміне
2 - қосымша
Аққулы аудандық мәслихатының кейбір күші
жойылған шешімдерінің тізбесі
1. Лебяжі аудандық мәслихатының 2015 жылғы 10 сәуірдегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 4/42 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4452 болып тіркелген, 2015 жылғы 13 мамырдағы "Әділет" ақпараттық - құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. Лебяжі аудандық мәслихатының 2016 жылғы 12 сәуірдегі "Лебяжі аудандық мәслихатының 2015 жылғы 10 сәуірдегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 4/42 шешіміне өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" № 9/3 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5093 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 сәуірдегі "Әділет" ақпараттық - құқықтық жүйесінде жарияланған).

24. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
25. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
26. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения
и возврата предоставляемой социальной помощи
27. Социальная помощь прекращается в случаях:
смерти получателя;
выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно - территориальной единицы;
направления получателя на проживание в государственные медико -социальные учреждения;
выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
28. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
29. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 2
к решению маслихата
района Аққулы
от 19 июня 2019 года № 206/42
Перечень утративших силу некоторых решений
маслихата района Аққулы
1. Решение Лебяжинского районного маслихата от 10 апреля 2015 года № 4/42 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4452, опубликованное 13 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Решение Лебяжинского районного маслихата от 12 апреля 2016 года № 9/3 "О внесении изменения и дополнения в решение Лебяжинского районного маслихата от 10 апреля 2015 года № 4/42 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5093, опубликованное 29 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

3. Лебяжі аудандық мәслихатының 2016 жылғы 14 маусымдағы "Лебяжі аудандық мәслихатының 2015 жылғы 10 сәуірдегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 4/42 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" № 19/5 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5153 болып тіркелген, 2016 жылғы 8 шілдедегі "Әділет" ақпараттық - құқықтық жүйесінде жарияланған).
4. Лебяжі аудандық мәслихатының 2017 жылғы 18 сәуірдегі "Лебяжі аудандық мәслихатының 2015 жылғы 10 сәуірдегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 4/42 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" № 77/13 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5496 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған).
5. Лебяжі аудандық мәслихатының 2017 жылғы 30 маусымдағы "Лебяжі аудандық мәслихатының 2015 жылғы 10 сәуірдегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 4/42 шешіміне толықтыру енгізу туралы" № 86/15 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5565 болып тіркелген, 2017 жылғы 22 шілдедегі "Аққу үні" - "Вести Акку" газетінде № 26 жарияланған).
6. Лебяжі аудандық мәслихатының 2018 жылғы 27 наурыздағы "Лебяжі аудандық мәслихатының 2015 жылғы 10 сәуірдегі "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" № 4/42 шешіміне толықтыру енгізу туралы" № 145/24 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5946 болып тіркелген, 2018 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған).

3. Решение Лебяжинского районного маслихата от 14 июня 2016 года № 19/5 "О внесении изменений в решение Лебяжинского районного маслихата от 10 апреля 2015 года № 4/42 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5153, опубликованное 8 июля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Решение Лебяжинского районного маслихата от 18 апреля 2017 года № 77/13 "О внесении изменения в решение Лебяжинского районного маслихата от 10 апреля 2015 года № 4/42 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5496, опубликованное 16 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
5. Решение Лебяжинского районного маслихата от 30 июня 2017 года № 86/15 "О внесении дополнения в решение Лебяжинского районного маслихата от 10 апреля 2015 года № 4/42 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5565, опубликованное 22 июля 2017 года в районной газете "Аққу үні" - "Вести Акку" № 26).
6. Решение Лебяжинского районного маслихата от 27 марта 2018 года № 145/24 "О внесении дополнения в решение Лебяжинского районного маслихата от 10 апреля 2015 года № 4/42 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5946, опубликованное 19 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).