Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 қаңтардағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда № 19893 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) "Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 252 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18997 болып тіркелген, 2019 жылғы 18 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 мамырда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған ) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – жүйелі бақылау нәтижелерін, жер бетіндегі түсірулерді, зерттеп-қарауларды, түгендеулерді, жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылау материалдарын, мұрағаттық деректерді, жерді қашықтықтан зондтау деректерін, мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және электрондық ақпараттық ресурстардан алынған мәліметтерді, сондай-ақ жердің сапалық жай-күйі туралы басқа да мәліметтерді енгізу жолымен алынған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану туралы мәліметтерді, деректерді енгізуге, жинауға, өңдеуге, талдауға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе;

Об утверждении Правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2020 года № 19893.
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила рационального использования земель сельскохозяйственного назначения.
2. Внести изменения и дополнение в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 252 "Об утверждении Правил организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18997, опубликован 18 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства (далее – Правила), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в приказе Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090, опубликован 16 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах рационального использования пастбищ, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) веб-портал мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения (далее – веб-портал) – автоматизированная информационная система, предназначенная для внесения, сбора, обработки, анализа данных об использовании земель сельскохозяйственного назначения, полученных путем внесения результатов систематических наблюдений, наземных съемок, обследований, инвентаризаций, материалов государственного контроля за использованием и охраной земель, архивных данных, данных дистанционного зондирования земель, сведений, полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, а также других сведений о качественном состоянии земель;

2) жайылым айналымы – Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға сәйкес жайылымдарды өнімді жай-күйде ұстап тұру үшін оларды кезең-кезеңмен және бірізді пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі;
3) жайылымдарда жайылатын ауыл шаруашылығы жануарлары (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы жануарлары) – ірі қара мал, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер;
4) жайылымдардың оты-суының молдығы – жайылымдар алаңының бірлігіне шаққандағы жайылымдық шалғынның өнімділігі;
5) жайылымдарды пайдаланушы – Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жайылымдарды пайдалану құқығына ие жеке немесе заңды тұлға;
6) жайылымдарды ұтымды пайдалану – жайылымдардың азықтық ресурстарын олардың экологиялық ерекшеліктерін ескере отырып және табиғатты қорғау нормаларын (жайылымдардың жалпы алаңына арналған жүктеменің шекті жол берілген нормасын қоса алғанда) сақтай отырып, қалыпты жай-күйі мен молығуы сақталатындай жағдайда пайдалану;
7) веб-порталдағы жайылымның нөмірі – веб-порталда жайылым учаскесіне берілетін және оның орналасқан орнын айқындауға (сәйкестендіруге) арналған бірегей код;
8) жайылым тарихының кітабы – веб-порталда қалыптастырылатын, жайылымның кеңістіктік жай-күйі мен мөлшерлерін көрнекі түрде көрсететін, жайылым айналымы, жайылымның құрамы мен көлемдері туралы ақпаратты қамтитын жер пайдалануға арналған электрондық құжат;
9) шалғайдағы жайылымдар – елді мекендерден алыстағы аумақтарда шалғайдағы мал шаруашылығын жүргізу үшін пайдаланылатын жайылымдар.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жайылымдардың ұтымды пайдалануын анықтау үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 252 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18997 болып тіркелген) белгіленген шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің пайдаланылуын мониторингтеу деректері пайдаланылады";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жайылымдарды ұтымды пайдалану мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) жайылымдарды жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып пайдалану;
2) жайылым тарихының кітабын қалыптастыру;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бекітілген жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын (бұдан әрі – Жүктеме нормасы) қамтамасыз ету;

2) пастбищеоборот – система периодического и последовательного использования пастбищ и ухода за ними для поддержания их в продуктивном состоянии в соответствии с Планом по управлению пастбищами и их использованию;
3) сельскохозяйственные животные, выпасаемые на пастбищах (далее – сельскохозяйственные животные) – крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, верблюды;
4) кормоемкость пастбищ – продуктивность пастбищного травостоя на единицу площади пастбищ;
5) пастбищепользователь – физическое или юридическое лицо, обладающее правом пользования пастбищами в соответствии с Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
6) рациональное использование пастбищ – пользование кормовых ресурсов пастбищ, при котором сохраняется их нормальное состояние и воспроизводство с учетом экологических особенностей и с соблюдением природоохранных норм (включая предельно допустимую норму нагрузки на общую площадь пастбищ);
7) номер пастбища на веб-портале – уникальный код пастбищного участка, присваиваемый веб-порталом и предназначенный для определения его местонахождения (идентификации);
8) книга истории пастбища – электронный документ, формируемый на веб-портале, дающий наглядное представление о пространственном положении и размерах пастбища, содержащий информацию о пастбищеоборотах, составе и площадях пастбища;
9) отгонные пастбища – пастбища, которые используются для ведения отгонного животноводства на отдаленных от населенных пунктов территориях.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Для определения рационального использования пастбищ используются данные мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, установленные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 252 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18997).";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Рациональное использование пастбищ включает следующие мероприятия:
1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) формирование книги истории пастбища;
3) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);

4) жайылымдарды күнтізбелік графикті ескере отырып пайдалану;
5) жайылымдардың шаруашылық айналымынан шығып қалуын болдырмау жөніндегі шараларды қабылдау, жерге арамшөп пен ағаш-бұта өсімдіктерінің өсіп кетуіне, сондай-ақ тұрмыстық және өндірістік қалдықтармен қоқыстануына жол бермеу.
4. Жайылымдарды пайдаланған кезде жергілікті атқарушы орган немесе жайылым пайдаланушы жер учаскесін пайдалану құқығын алған күннен бастап өз бетінше бір айлық мерзімде веб-порталда жайылым тарихының кітабын қалыптастыруды, сондай-ақ Жүктеме нормасынан аспайтын мөлшерде ауыл шаруашылығы жануарлары санының болуын қамтамасыз етеді.
5. Жүктеме нормасын қамтамасыз ету мақсатында жайылым пайдаланушының пайдалануындағы ауыл шаруашылығы жануарларының басы, жайылымдардың оты-суының молдығы туралы деректер пайдаланылады.
Жайылым пайдаланушыға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары басының санын есептеу үшін ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан алынған мәліметтер бойынша тиісті жылдың 1 сәуіріндегі және 1 қазанындағы жағдай бойынша деректер негізінде алынған орташа көрсеткіш қабылданады.".
9-тармақ алып тасталсын.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрықтың 2-тармағы 2) тармақшасының бесінші, он бірінші, он екінші, он тоғызыншы және жиырма үшінші абзацтары пилоттық режимде қолданысқа енгізілетін Ақмола, Қостанай, Шығыс Қазақстан және Маңғыстау облыстарын қоспағанда, 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
7. Қағидалардың 3-тарауы 2021 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болады.
8. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 17 қаңтардағы
№ 7 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидалары

4) использование пастбищ с учетом календарного графика;
5) принятие мер по предотвращению выбытия пастбищ из хозяйственного оборота, недопущение зарастания земель сорной и древесно-кустарниковой растительностью, а также захламления бытовыми и производственными отходами.
4. При использовании пастбищ местный исполнительный орган либо пастбищепользователь самостоятельно обеспечивает формирование книги истории пастбища на веб-портале в месячный срок с даты приобретения прав на земельный участок, а также наличие сельскохозяйственных животных в количестве, не превышающем Норму нагрузки.
5. В целях обеспечения Нормы нагрузки используются данные о поголовье сельскохозяйственных животных, кормоемкости пастбищ, находящихся в пользовании пастбищепользователя.
Для расчета количества поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих пастбищепользователю, принимается средний показатель, полученный на основе данных по состоянию на 1 апреля и 1 октября соответствующего года по сведениям из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных.";
пункт 9 исключить.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
4. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Абзацы пятый, одиннадцатый, двенадцатый, девятнадцатый и двадцать третий подпункта 2) пункта 2 настоящего приказа вводятся в действие с 1 января 2021 года, за исключением Акмолинской, Костанайской, Восточно-Казахстанской и Мангистауской областей, в которых указанные абзацы вводятся в действие в пилотном режиме.
7. Глава 3 Правил действует до 1 января 2021 года.
8. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 января 2020 года № 7
Правила рационального использования земель сельскохозяйственного назначения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану – жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде топырақтың құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай төмендеуіне жол берілмеуін, қажетті өнімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында жерлерді оңтайлы пайдалануды қамтитын жер ресурстарының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етуі;
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің тозуы – жердің табиғи-шаруашылық маңызының төмендеуіне әкеп соғатын табиғи және антропогендік әсер ету нәтижесінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің қасиеттерінің нашарлауы;
4) ауыспалы егіс – белгілі бір жер учаскесінде уақытымен ауыл шаруашылығы дақылдарын ғылыми негізделген кезектестіріп егу;
5) ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші – меншік немесе жер пайдалану құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері бар жеке немесе заңды тұлға;
6) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
7) жайылым айналымы – Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға сәйкес жайылымдарды өнімді жай-күйде ұстап тұру үшін оларды кезең-кезеңімен және бірізді пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі;
8) жайылымдарда жайылатын ауыл шаруашылығы жануарлары (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы жануарлары) – ірі қара мал, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер;
9) жайылымдарды ұтымды пайдалану – жайылымдардың азықтық ресурстарын олардың экологиялық ерекшеліктерін ескеріп және табиғатты қорғау нормаларын (жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілген нормасын қоса алғанда) сақтай отырып, қалыпты жай-күйі мен өсімінің молаюы сақталатындай жағдайда пайдалану;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рационального использования земель сельскохозяйственного назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок рационального использования земель сельскохозяйственного назначения.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения – обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции эффективного использования земельных ресурсов, включающее недопущение существенного снижения плодородия почв и мелиоративного состояния земель, оптимальное использование земли в целях получения необходимых показателей продуктивности;
3) деградация земель сельскохозяйственного назначения – ухудшение свойств земель сельскохозяйственного назначения в результате природного и антропогенного воздействия, приводящее к снижению природно-хозяйственной значимости земли;
4) севооборот – научно обоснованное чередование сельскохозяйственных культур на определенном земельном участке во времени;
5) сельскохозяйственный производитель – физическое или юридическое лицо, имеющее на праве собственности или землепользования земли сельскохозяйственного назначения;
6) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) пастбищеоборот – система периодического и последовательного использования пастбищ и ухода за ними для поддержания их в продуктивном состоянии в соответствии с планом по управлению пастбищами и их использованию;
8) сельскохозяйственные животные, выпасаемые на пастбищах (далее – сельскохозяйственные животные) – крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, верблюды;
9) рациональное использование пастбищ – использование кормовых ресурсов пастбищ, при котором сохраняется их нормальное состояние и воспроизводство с учетом экологических особенностей и с соблюдением природоохранных норм (включая предельно допустимую норму нагрузки на общую площадь пастбищ);

10) жайылымдардың оты-суының молдығы – жайылымдар алаңының бірлігіне шаққандағы жайылымдық шалғынның өнімділігі;
11) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
12) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
13) жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеме нормасы (бұдан әрі – Жүктеме нормасы) – "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бекітілген жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы;
14) танап – ормансыз, аумағы ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын, көбінесе жеткілікті дәрежеде тегіс кең жер учаскесі;
15) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
16) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
17) топырақ құнарлылығының айтарлықтай төмендеуі – соңғы екі агрохимиялық және (немесе) агромелиорациялық зерттеп-қарау нәтижелерін салыстыру кезінде белгіленген топырақ құнарлылығы көрсеткіштерінің төмендеуі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ұтымды пайдалануын анықтау үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 252 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18997 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына сәйкес алынған Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердің пайдаланылуын мониторингтеу деректері пайдаланылады.
4. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану:

10) кормоемкость пастбищ – продуктивность пастбищного травостоя на единицу площади пастбищ;
11) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13) норма нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки) – предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ, утвержденная приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
14) поле – безлесный, часто достаточно ровный обширный участок земли, территория которого используется для сельскохозяйственных целей;
15) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17) существенное снижение плодородия почв – снижение показателей плодородия почв, установленное при сравнении результатов двух последних агрохимических и (или) агромелиоративных обследований.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для определения рационального использования земель сельскохозяйственного назначения используются данные мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, полученные в соответствии с Правилами организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства (далее – Правила мониторинга), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 252 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18997).
4. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения включает:

1) жерлердің құнарлылығын ұстап тұруды және арттыруды (егістіктің жыртылған қабатындағы жалпы қарашірік құрамының, жеңіл гидролизделетін азоттың, жылжымалы фосфордың және ауыспалы калийдің белгілі бір деңгейі);
2) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
3) негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарының белгілі бір өнімділік деңгейін ұстап тұруды және арттыруды;
4) жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып ауыспалы егістерді сақтауды/жайылымдарды пайдалануды;
5) топырақтың құнарлылығы мен мелиоративтік жай-күйін сақтауды және жақсартуды;
6) мал шаруашылығы өнімдерін өндіру кезінде жайылымға түсетін оңтайлы жүктемені қамтамасыз етуді;
7) ауыл шаруашылығы алқаптарының шаруашылық айналымынан шығып қалуын болдырмауды, жерлерге арамшөп пен ағаш-бұта өсімдіктерінің өсіп кетуіне, сондай-ақ тұрмыстық және өндірістік қалдықтармен қоқыстауына жол бермеуді;
8) ауыл шаруашылығы дақылдарынан қалған қалдықтар мен жанама өнімдерді ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің өңделген учаскелерінде өртеуге жол бермеуді қамтиды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалануды айқындау үшін ауыл шаруашылығы өндірушілерінде мынадай құжаттардың болуы қажет:
1) "Ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20030 болып тіркелген) бекітілген "Егін себу қорытындылары туралы есеп" (индексі 4-аш, кезеңділігі жылына бір рет), "Ауыл шаруашылығы дақылдары түсімін жинау туралы" (индексі 29-аш, кезеңділігі жылына бір рет), "Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" (индексі 24-аш, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандар бойынша статистикалық деректер;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыспалы егіс жоспары (жерді өсімдік шаруашылығы үшін пайдалану кезінде);
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымы жоспары (жайылымдарды пайдалану кезінде);
4) шаруашылықішілік жерге орналастыру жобасы.

1) поддержание и повышение плодородия земель (определенный уровень содержания общего гумуса, легкогидролизуемого азота, подвижного фосфора и обменного калия в пахотном горизонте);
2) Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) поддержание и повышение определенного уровня урожайности основных сельскохозяйственных культур;
4) соблюдение севооборотов/использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
5) сохранение и улучшение плодородия и мелиоративного состояния почв;
6) обеспечение оптимальной нагрузки на пастбища при производстве продукции животноводства;
7) предотвращение выбытия сельскохозяйственных угодий из хозяйственного оборота, недопущение зарастания земель сорной и древесно-кустарниковой растительностью, а также захламления бытовыми и производственными отходами;
8) недопущение сжигания пожнивных остатков и побочных продуктов сельскохозяйственных культур на обрабатываемых участках земель сельскохозяйственного назначения.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для определения рационального использования земель сельскохозяйственного назначения у сельскохозяйственных производителей необходимо наличие следующих документов:
1) статистических данных по статистическим формам общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об итогах сева под урожай" (индекс 4-сх, периодичность один раз в год), "О сборе урожая сельскохозяйственных культур" (индекс 29-сх, периодичность один раз в год), "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх, периодичность месячная), утвержденных приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20030);
2) плана севооборотов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (при использовании земель для растениеводства);
3) плана пастбищеоборотов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (при использовании пастбищ);
4) проекта внутрихозяйственного землеустройства.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану тәртібі
7. Ауыл шаруашылығы өндірушісі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдаланған кезде ортақ пайдалану үшін шығарылатын ғылыми ұйымдардың ұсынымдары негізінде бекітілетін ауыспалы егіс жоспарына сәйкес ауыспалы егістерді сақтайды.
Жайылымдарды пайдаланған кезде ауыл шаруашылығы өндірушісі Жүктеме нормасының кемінде елу пайызынан кем емес және одан аспайтын мөлшерде ауыл шаруашылығы жануарларының болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ауыспалы егістер жоспарын ауыл шаруашылығы өндірушісі өсірілетін дақылдарды ротациялаудың таңдалған жүйесіне қарай ауыл шаруашылығы дақылдарының толық айналымына сәйкес келетін кезеңге бекітеді. Бекітілген ауыспалы егістер жоспарының бір данасы жер учаскесінің орналасқан жері бойынша (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органға жолданады.
9. Мынадай көрсеткіштер бойынша топырақ құнарлылығын айтарлықтай төмендетуге жол берілмейді:
1) егістіктің жыртылған қабатындағы (0-20 см) жалпы қарашірік құрамының бес пайыздан артық, жеңіл гидролизделетін азоттың, жылжымалы фосфордың және ауыспалы калийдің орташа есептелген құрамының жиырма пайыздан артық төмендеуі;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қарашірікпен және қоректік элементтермен қамтамасыз етілу көрсеткіштері өте төмен және төмен жер алаңдарының он пайыздан артық ұлғаюы;
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің пестицидтермен және минералды тыңайтқыштармен шекті рұқсат етілген концентрациялардан жоғары ластануы;
4) эрозия нәтижесінде жоғарғы қарашірік қабаты қуатының 5 сантиметрден артық азаюы;
5) топырақтың 30 сантиметрге дейінгі қабатындағы уытты тұздар жиынтығының ұлғаюы:
хлоридтердің 0,4 пайыздан артық;
сульфаттардың 0,8 пайыздан артық;
топырақта сортаңданудың 5 пайыздан артық жоғарылауы.
6) арамшөптердің (рұқсат етілген экономикалық зияндылық шегінен жоғары арамшөптер мөлшері) не карантиндік өсімдіктердің өсуі салдарынан жер учаскесінің ауыл шаруашылығында пайдаланудан шығып қалуы.

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок рационального использования земель сельскохозяйственного назначения
7. Сельскохозяйственный производитель при использовании земель сельскохозяйственного назначения соблюдает севообороты в соответствии с планом севооборотов, который утверждается на основании рекомендаций научных организаций, издаваемых для общего пользования.
При использовании пастбищ сельскохозяйственный производитель обеспечивает наличие сельскохозяйственных животных в количестве, не менее пятидесяти процентов от Нормы нагрузки и не превышающем ее.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. План севооборотов утверждается сельскохозяйственным производителем на период, соответствующий полному обороту сельскохозяйственных культур в зависимости от выбранной системы ротации выращиваемых культур. Один экземпляр утвержденного плана севооборотов направляется местному исполнительному органу района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка.
9. Не допускается существенное снижение плодородия почв по следующим показателям:
1) снижение в пахотном горизонте (0-20 сантиметров) содержания общего гумуса более чем на пять процентов, средневзвешенного содержания легкогидролизуемого азота, подвижного фосфора и обменного калия – более чем на 20 процентов;
2) увеличение площадей земель с очень низкими и низкими показателями обеспеченности гумусом и элементами питания согласно приложению 3 к настоящим Правилам, более чем на 10 процентов;
3) загрязнение земель сельскохозяйственного назначения пестицидами и минеральными удобрениями выше предельно допустимых концентраций;
4) уменьшение в результате эрозии мощности верхнего гумусового горизонта более чем на 5 сантиметров;
5) увеличение в почвенном слое до 30 сантиметров суммы токсичных солей:
хлоридных более чем на 0,4 процентов;
сульфатных более чем на 0,8 процентов;
повышение в почве солонцеватости более чем на 5 процентов;
6) выбытие земельного участка из сельскохозяйственного использования вследствие зарастания сорной растительностью (с числом сорняков, выше допустимого экономического порога вредоносности) либо карантинной растительностью.

10. Ауыл шаруашылығы өндірушісі ауыл шаруашылығы дақылдарының түсімділігін облыстың тиісті ауданы бойынша орта деңгейде, бірақ орташа аудандық көрсеткіштен сексен бес пайыздан азайтпай ұстап тұрады.
11. Ауыл шаруашылығы өндірушісі мал шаруашылығы мақсаттары үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдаланғанда жайылымдық алқаптардың орналасқан жері бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының:
1) Жүктеме нормасының кемінде елу пайызы;
2) Жүктеме нормасынан аспайтын мөлшерде болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ету тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тарау 01.01.2021 дейін қолданыста болды – осы бұйрықтың 7-тармағын қараңыз.
Ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді ұтымды
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_________________________
басшысы
(заңды немесе жеке
тұлғаның атауы)
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі,қолы)
20 ___жылғы "____"
_______________
Ауыспалы егістер жоспары
Тиісті танап (алқап) орналасқан жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Танаптың кадастрлық нөмірі, оның алаңы, гектар
Ауыспалы егістер жоспарын жасаған жылға дейінгі алдыңғылар (дақылдар)
Жоспарлы кезеңге дақылдарды орналастыру
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
20 _ жыл
1 ______ гектар
2 ______ гектар
3 ______ гектар
4 ______ гектар
5 ______ гектар
6 ______ гектар
7 ______ гектар
8 ______ гектар
Ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
ұтымды пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_______________________
басшысы
(заңды немесе жеке
тұлғаның атауы)
____________________________
(аты, әкесінің аты
(барболса), тегі, қолы, )
20 ___жылғы "____"
_________________
Жайылым айналымдары жоспары
Жайылымның кадастрлық нөмірі
Пайдалану жылдары
2017
2018
2019
2020
2021
20---
Толтыру мысалы
Жайылымның кадастрлық нөмірі
Пайдалану жылдары
2017
2018
2019
2020
2021
20---
12-345-789-012:34
көктем
күз
демалыс
жаз
көктем
күз
12-345-789-012:35
жаз
көктем
күз
демалыс
жаз
көктем
12-345-789-012:36
демалыс
жаз
көктем
көктем
демалыс
жаз
12-345-789-012:37
күз
демалыс
жаз
көктем
күз
демалыс
Ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
ұтымды пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
Қарашірікпен және қоректік элементтермен қамтамасыз етілу көрсеткіштері

10. Сельскохозяйственный производитель поддерживает урожайность сельскохозяйственных культур на уровне средней по соответствующему району области, но не менее 85 процентов от среднерайонного показателя.
11. При использовании земель сельскохозяйственного назначения для целей животноводства сельскохозяйственный производитель обеспечивает наличие сельскохозяйственных животных по месту расположения пастбищных угодий в количестве:
1) не менее пятидесяти процентов от Нормы нагрузки;
2) не превышающем Норму нагрузки.
Сноска. Пункт 11 – приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обеспечения рационального использования земель сельскохозяйственного назначения
Сноска. Глава 3 действовала до 01.01.2021 в соответствии с пунктом 7 настоящего приказа.
Приложение 1 к Правилам
рационального использования
земель сельскохозяйственного назначения
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
____________________________
(наименование юридического или
физического лица)
____________________________
(фамилия, имя, отчетство (при его
наличии) подпись)
"____" _______________ 20 ___года
План севооборотов
Кадастровый номер земельного участка, на котором находится соответствующее поле (угодье)
Кадастровый номер поля, его площадь, гектар
Предшественники (культуры) до года составления плана севооборотов
Размещение культур в плановый период
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
20 _ год
1 ______ гектар
2 ______ гектар
3 ______ гектар
4 ______ гектар
5 ______ гектар
6 ______ гектар
7 ______ гектар
8 ______ гектар
Приложение 2 к Правилам
рационального использования
земель сельскохозяйственного назначения
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
____________________________
(наименование юридического или
физического лица)
____________________________
(фамилия, имя, отчетство (при его
наличии) подпись)
"____" _______________ 20 ___года
План пастбищеоборотов
Кадастровый номер пастбища
Год использования
2017
2018
2019
2020
2021
20---
Пример для заполнения:
Кадастровый номер пастбища
Год использования
2017
2018
2019
2020
2021
20---
12-345-789-012:34
весна
осень
отдых
лето
весна
осень
12-345-789-012:35
лето
весна
осень
отдых
лето
весна
12-345-789-012:36
отдых
лето
весна
осень
отдых
лето
12-345-789-012:37
осень
отдых
лето
весна
осень
отдых
Приложение 3
к Правилам рационального
использования земель
сельскохозяйственного назначения
Показатели обеспеченности гумусом и элементами питания

240
>410
<10
15
16-30
<110
250
>410
20
Шымкент қаласы
<10
16
17-30
<100
220
>410
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 17 қаңтардағы
№ 7 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 3 шілдедегі
№ 252 бұйрығымен
бекітілген
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 2-5) тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингін (бұдан әрі – жердің пайдаланылуын мониторингтеу) ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың 2-тармағының 7) тармақшасы және 2-тарауы пилоттық режимде қолданысқа енгізілетін Ақмола, Қостанай, Шығыс Қазақстан және Маңғыстау облыстарын қоспағанда, олар 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган – ветеринария саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
3) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
4) жергілікті өзін-өзі басқару органдары – "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу жөніндегі функциялар жүктелген органдар;
5) қоғамдық кеңестер – министрліктер, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынысты және есеп беретін органдар, сондай-ақ "Қоғамдық кеңестер туралы" 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік органдарды қоспағанда, өз құзыретіндегі мәселелер бойынша жергілікті мемлекеттік басқару органдары коммерциялық емес ұйымдармен, азаматтармен бірлесіп құратын консультациялық-кеңесші, байқаушы органдар;

240
>410
<10
15
16-30
<110
250
>410
20
город Шымкент
<10
16
17-30
<100
220
>410
Приложение 1
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 17 января 2020 года № 7
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 июля 2019 года № 252
Правила организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-5) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (далее – Кодекс) и определяют порядок организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства (далее – мониторинг использования земель).
Действие подпункта 7) пункта 2 и главы 2 настоящих Правил вводятся в действие с 1 января 2021 года, за исключением Акмолинской, Костанайской, Восточно-Казахстанской и Мангистауской областей, в которых указанный подпункт вводится в действие в пилотном режиме.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области ветеринарии – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области ветеринарии, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
3) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
4) органы местного самоуправления – органы, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" возложены функции по решению вопросов местного значения;
5) общественные советы – консультативно-совещательные, наблюдательные органы, образуемые министерствами, органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, а также органами местного государственного управления по вопросам их компетенции, за исключением государственных органов, указанных в части второй пункта 1 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года "Об общественных советах", совместно с некоммерческими организациями, гражданами;

6) уақытша жер пайдаланушылар (бұдан әрі – жер пайдаланушылар) – жер пайдалану құқығы белгілі бір мерзіммен шектелген адамдар;
7) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – жүйелі бақылау нәтижелерін, жер бетіндегі түсірулерді, зерттеп-қарауларды, түгендеулерді, жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылау материалдарын, мұрағаттық деректерді, жерді қашықтықтан зондтау деректерін, мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және электрондық ақпараттық ресурстардан алынған мәліметтерді, сондай-ақ жердің сапалық жай-күйі туралы басқа да мәліметтерді енгізу жолымен алынған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану туралы мәліметтерді, деректерді енгізуге, жинауға, өңдеуге, талдауға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
8) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган.
3. Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген жер учаскесін мақсаты бойынша пайдаланбау жағдайларына:
1) егістікте – ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге арналған жер учаскесін өңдеу бойынша жұмыстардың жүргізілмеуі;
2) шабындықтарда - жер учаскесінде шөп шабудың жүргізілмеуі, оны арамшөптердің, бұталардың, шіліктердің басып кетуі және шөп бітіктігі жұтаңдануының өзге де белгілерінің болуы;
3) жайылымдарда - жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының болмауы не олардың санының "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасының (бұдан әрі – Жүктеме нормасы) жиырма пайызынан аз болуы және (немесе) азық дайындау мақсатында шөп шабудың болмауы;
4) көпжылдық екпелерде - есептен шығарылған көпжылдық екпелерді күту, егін жинау және тегістеу бойынша жұмыстардың жүргізілмеуі жатады.
4. Ауыл шаруашылығы алқаптарын ұтымсыз пайдалану жағдайларына (шабындық жерлерді, көпжылдық екпелер мен өндірістік емес аудандарды: жолдар, орман екпелері, өзендер, көлдерді қоспағанда) егістердің расталмауы және жер пайдаланушыда екі жыл бойы жайылымға жаятын ауыл шаруашылығы жануарларының болмауы не олардың Жүктеме нормасының жиырма пайызындай мөлшерде болуы жатады.
Жерлерді ұтымды пайдалану бөлігіндегі мониторинг Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларының және Жайылымдарды тиімді пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

6) временные землепользователи (далее - землепользователи) – лица, право землепользования которых ограничено определенным сроком;
7) веб-портал мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения (далее – веб-портал) – автоматизированная информационная система, предназначенная для внесения, сбора, обработки, анализа данных об использовании земель сельскохозяйственного назначения, полученных путем внесения результатов систематических наблюдений, наземных съемок, обследований, инвентаризаций, материалов государственного контроля за использованием и охраной земель, архивных данных, данных дистанционного зондирования земель, сведений, полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, а также другие сведения о качественном состоянии земель;
8) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. К случаям неиспользования земельного участка, предоставленного для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства по назначению, относятся:
1) на пашне – непроведение работ по обработке земельного участка под посевы сельскохозяйственных культур;
2) на сенокосах – непроведение на земельном участке сенокошения, наличие зарастания его сорняками, кустарниками, мелколесьем и иных признаков деградации травостоя;
3) на пастбищах – отсутствие сельскохозяйственных животных для выпаса либо их наличие в количестве менее двадцати процентов от предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), и (или) отсутствие сенокошения в целях заготовки кормов;
4) на многолетних насаждениях - непроведение работ по уходу, уборке урожая и раскорчевке списанных многолетних насаждений.
4. К случаям нерационального использования земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сенокосов, многолетних насаждений и непроизводственных участков: дороги, лесопосадки, реки, озера) относится не подтверждение посевов, и отсутствие в течение двух лет у землепользователя сельскохозяйственных животных для выпаса либо их наличие в количестве менее двадцати процентов от Нормы нагрузки.
Мониторинг в части рационального использования земель осуществляется в соответствии с требованиями Правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и Правил рационального использования пастбищ.

2-тарау. Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
5. Жерді қашықтықтан зондтау деректерін қолдану арқылы жердің пайдаланылуын мониторингтеу веб-порталында жүзеге асырылады. Веб-порталдың көрсететін қызметтерін мемлекеттік сатып алу және ақпараттандыру туралы заңнамада белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдар сатып алады.
Бұл ретте, веб-порталдың жұмыс істеуін және оны жерді қашықтықтан зондтаудың өзекті деректерімен, жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстардың деректерімен қамтамасыз етуді веб-порталдың көрсететін қызметтерін жеткізуші жүзеге асырады.
6. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган веб-порталда жердің пайдаланылуын және ұтымсыз пайдаланылуын мониторингтеуді жүргізу кезінде алынған нәтижелерді мынадай деректерді пайдалана отырып талдайды:
жерді қашықтықтан зондтау;
ақпараттық деректер базасы;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жыл сайынғы жер балансы;
жер пайдаланушыға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарларының басы туралы мәлімет алуға арналған ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру базасы.
Жер пайдаланушыларға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары басының санын есептеу үшін ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған мәліметтер бойынша тиісті жылдың 1 сәуірі мен 1 қазаны жағдайындағы деректер негізінде алынған орташа көрсеткіш алынады.
Мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің, жер балансының және жерді қашықтықтан зондтау бойынша нақты жер пайдаланудың арасында сәйкессіздіктер туындаған жағдайда, жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін Мемлекеттік корпорацияға мәліметтерді нақтылау туралы сұрау жібереді.
7. Веб-порталда мыналар жүзеге асырылады:
1) ауыл шаруашылығы жерлерін танаптар/жайылымдар тарихы туралы кітаптарды қалыптастыру мәніне талдау;
2) танаптар тарихы кітаптарының толықтығын алдыңғы үш жылдағы, ағымдағы және келесі жылдардағы ауыспалы егістер бойынша деректерді енгізу мәніне талдау;
3) соңғы екі жылдағы егістердің болу/болмау мәніне танаптар тарихы кітаптарындағы деректерді қашықтықтан зондтау деректерімен салыстырмалы талдау;
4) жайылым тарихы кітаптары деректерінің Жүктеме нормасының сақталуы тұрғысынан талдау.
8. Жергілікті атқарушы орган мониторинг нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тоқсан сайын веб-порталда шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылмайтын жер учаскелері туралы ақпаратты қалыптастырады, жер пайдаланушыға жазбаша хабарлама жібереді және жер заңнамасында белгіленген тәртіппен аталған жер учаскелері бойынша іс-шараларды жүзеге асырады, содан кейін мемлекеттік кірістердің аумақтық органына ақпарат жолдайды.
Осы кезеңдерге жер учаскесінің еңсерілмейтін күштің салдарынан мақсаты бойынша пайдаланылмаған уақыты кірмейді.

Глава 2. Порядок организации и проведения мониторинга использования земель с применением информационных технологий
5. Мониторинг использования земель посредством применения данных дистанционного зондирования земель осуществляется на веб-портале. Услуги веб-портала приобретаются местными исполнительными органами в порядке, установленном законодательствами о государственных закупках и об информатизации.
При этом, функционирование веб-портала и обеспечение его актуальными данными дистанционного зондирования земель, данными государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, содержащих сведения о землепользователях, осуществляется поставщиком услуг веб-портала.
6. При проведении мониторинга использования и нерационального использования земель на веб-портале уполномоченный орган по земельным отношениям анализирует полученные результаты с использованием следующим данных:
дистанционного зондирования земель;
информационных баз данных;
ежегодного земельного баланса районов (города областного значения);
базы идентификации сельскохозяйственных животных для получения сведений о наличии поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих землепользователю.
Для расчета количества поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих землепользователю, принимается средний показатель, полученный на основе данных по состоянию на 1 апреля и 1 октября соответствующего года по сведениям из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
В случае выявления несоответствий между данными автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра, земельного баланса и фактического использования земель по данным дистанционного зондирования земель, уполномоченный орган по земельным отношениям направляет запрос на уточнение данных в Государственную корпорацию, ведущую государственный земельный кадастр.
7. На веб-портале проводится:
1) анализ сельхозземель на предмет формирования по ним книг истории полей/пастбищ;
2) анализ полноты книг истории полей на предмет внесения данных по севооборотам за предыдущие три, текущий и следующий годы;
3) сопоставительный анализ данных книг истории полей с данными дистанционного зондирования земли на предмет наличия/отсутствия посевов за последние два года;
4) анализ данных книг истории пастбищ на предмет соблюдения Нормы нагрузки.
8. Местный исполнительный орган по результатам мониторинга ежеквартально формирует на веб-портале информацию о неиспользуемых земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для введения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства согласно приложению 1 к настоящим Правилам, направляет письменные уведомления землепользователю и осуществляет мероприятия по данным земельным участкам в порядке, определенном земельным законодательством, после чего направляет информацию в территориальный орган государственных доходов.
В эти периоды не включается время, в течение которого земельный участок не мог быть использован по назначению вследствие непреодолимой силы.

3-тарау Ақпараттық технологияларды қолданбай жерлердің пайдаланылуын мониторингтеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
9. Мониторинг бойынша жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізуді жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттары негізінде, қоғамдық кеңестер, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілдерінің қатысуымен шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы мониторингтелуі тиіс жер учаскелері туралы ақпаратты жинау, өңдеу және талдау және тиісті ұсынымдар мен қорытындыларды әзірлеу жолымен жүзеге асырады.
Шаруа немесе фермер қожалығын не ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) туралы жасалған шарттың нәтижелері бойынша жерлерді пайдалану, оның ішінде жеңімпаздың жерлерді пайдалану бойынша қабылдаған міндеттемелерінің орындауын мониторингтеу:
1) жалға алудың алғашқы бес жылында жыл сайын;
2) келесі кезеңдерде: суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарында – әр үш жыл сайын, суарылмайтын ауыл шаруашылығы алқаптарында әр бес жыл сайын жүргізіледі.
Мониторинг жүргізу кезінде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган:
1) тұрақты негізде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін есепке алуды жүргізеді;
2) жыл сайын тиісті күнтізбелік жылдың 15 қаңтарына дейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген және келесі күнтізбелік жылы мониторингтелуі тиіс ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастырады және бекітеді;
3) тиісті күнтізбелік жылдың 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде бекітілген Тізбенің облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етеді және оны қоғамдық кеңестерге, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдарға, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына танысу үшін жолдайды;

Глава 3. Порядок организации и проведения мониторинга использования земель без применения информационных технологий
9. Организация и проведение работ по мониторингу осуществляется уполномоченным органом по земельным отношениям на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды), с участием представителей общественных советов, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и органов местного самоуправления путем сбора, обработки и анализа информации о подлежащих мониторингу земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, и выработки соответствующих рекомендаций и заключений.
По результатам заключенного договора временного возмездного землепользования (аренды) земельного участка сельскохозяйственного назначения для ведения крестьянского или фермерского хозяйства либо сельскохозяйственного производства проводится мониторинг использования земель, в том числе исполнения победителем принятых обязательств по использованию земель:
1) первые пять лет аренды ежегодно;
2) в последующие периоды: на орошаемых сельскохозяйственных угодьях – каждые три года, на неорошаемых сельскохозяйственных угодьях – каждые пять лет.
При проведении мониторинга уполномоченный орган по земельным отношениям:
1) на постоянной основе ведет учет земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) ежегодно до 15 января соответствующего календарного года формирует и утверждает перечень земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды) и подлежащих мониторингу (далее – Перечень) в следующем календарном году по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) в срок до 15 декабря соответствующего календарного года обеспечивает размещение утвержденного Перечня на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения и направляет его в общественный совет, негосударственные организации в области агропромышленного комплекса, Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и органы местного самоуправления для ознакомления;

4) келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына дейінгі мерзімде мониторинг жүргізу процесіне қатысу үшін қоғамдық кеңестердің, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдар, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілдерінің тізімін қалыптастырады.
10. Тиісті күнтізбелік жылы Тізбені қалыптастыру кезінде, жалдау мерзімі аяқталған не Тізбені қалыптастыру сәтінде мерзімі аяқталуға бір жылдан аз уақыт қалған жер учаскелерін қоспағанда, өткен жылдың 1 желтоқсаны мен күнтізбелік жылдың 1 желтоқсаны аралығында берілген, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізбесі қалыптастырылатын жер учаскелері қосылады.
11. Мониторингті жүзеге асыру үшін жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган тиісті күнтізбелік жылдың 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде Тізбеге қосылған жер учаскелері бойынша:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан жер пайдаланушыға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары басының бар-жоғы туралы мәліметтер алу үшін ветеринария саласындағы уәкілетті органға;
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер пайдаланушының ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеу және көпжылдық шөптерді егуді қоса алғанда, егу жөніндегі жұмыстарды жүргізуі туралы және таза сүрі жерлердің бар-жоғы туралы мәліметтер алу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы басқармасына;
3) Тізбеге қосылған жер учаскелері бойынша жүргізілген тексерулер туралы мәліметтер алу үшін жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі уәкілетті органға не құзыретіне сәйкес ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына;
4) жер учаскелерін жалға алушылардың жерлерді пайдалану бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындауы туралы ақпаратты тиісті растаушы құжаттарымен қоса алу үшін оларға сұранымдар жібереді.
Қажет болған жағдайда, қажетті ақпаратты нақтылау және (немесе) белгілеу және оларды осындай жер учаскелері жөніндегі мәліметтерді жинау үшін толықтыру мақсатында жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдарға және ұйымдарға сұранымдар жібереді.
12. Сұратылатын ақпаратты жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға беру мерзімі тиісті сұраным келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күнді құрайды.
13. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган алынған ақпаратты, сондай-ақ уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартына сәйкес жер пайдаланушы беретін егістік алқаптардың пайдаланылуы туралы мәліметтерді жинақтағаннан және өңдегеннен кейін қоғамдық кеңес, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және жергілікті өзін өзі басқару органдары өкілдерінің қатысуымен оларға талдау жүргізеді, олардың негізінде:

4) формирует список представителей общественного совета, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и органов местного самоуправления для участия в процессе проведения мониторинга в срок до 1 января следующего календарного года.
10. При формировании Перечня в соответствующем календарном году, включаются земельные участки, предоставленные с 1 декабря прошлого года по 1 декабря календарного года, по которым формируется Перечень по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, за исключением земельных участков, срок аренды которых истек либо на момент формирования перечня, до его истечения остается менее одного года.
11. Для осуществления мониторинга уполномоченный орган по земельным отношениям в срок до 15 декабря соответствующего календарного года направляет запросы по включенным в Перечень земельным участкам в:
1) уполномоченный орган в сфере ветеринарии для получения сведений о наличии поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих землепользователю, из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) управление сельского хозяйства местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения для получения сведений о проведении землепользователем работ по обработке и посеву сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав, и о наличии чистых паров по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) уполномоченный орган по контролю за использованием и охраной земель либо местный исполнительный орган района, города областного значения в соответствии с компетенцией для получения сведений о проведенных проверках по включенным в Перечень земельным участкам;
4) арендаторам земельных участков для получения информации об исполнении принятых ими обязательств по использованию земель, с приложением соответствующих подтверждающих документов.
При необходимости, в целях уточнения и (или) установления необходимой информации и их дополнения для сбора сведений по таким земельным участкам уполномоченный орган по земельным отношениям направляет запросы в заинтересованные государственные органы и организации.
12. Срок предоставления запрашиваемой информации в уполномоченный орган по земельным отношениям составляет 15 (пятнадцать) календарных дней со дня поступления соответствующего запроса.
13. Уполномоченный орган по земельным отношениям после сбора и обработки полученной информации, а также сведений об использовании пахотных угодий, предоставляемых землепользователем в соответствии с договором временного возмездного землепользования (аренды), проводит ее анализ с участием представителей общественного совета, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и органов местного самоуправления, на основании которого производит:

1) мониторинг жүргізгеннен кейінгі күнтізбелік жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде әр жер учаскесі бойынша қорытындылармен және ұсынымдармен бірге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін мониторингтеу нәтижелері туралы есепті жасайды;
2) мониторинг жүргізгеннен кейінгі күнтізбелік жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде мониторинг нәтижелері туралы есепті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсына орналастырады және оны қоғамдық кеңестерге, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына мәлімет үшін жолдайды.
14. Мониторинг барысында жер учаскесін пайдаланбау не пайдаланбау фактісі алғаш рет анықталған сәттен бастап қатарынан екі жыл бойы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдалану фактісі анықталған жағдайда, мұндай жер учаскесi Кодекстiң 94-бабында көзделген тәртiппен мәжбүрлеп алып қойылуы тиіс.
Бұл кезеңдерге жер учаскесін еңсерілмейтін күштің салдарынан мақсаты бойынша пайдалануға болмайтын уақыт кірмейді.
15. Қоғамдық кеңес, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдар және жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілдерінің қатысуымен жүргізілетін жерлердің пайдаланылуын мониторингтеудің оң нәтижелері ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының шаруа немесе фермер қожалығын не ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізуге арналған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартының қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
Шаруа немесе фермер
қожалығын,
ауыл шаруашылығы өндірісін
жүргізу үшін берілген ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жерлерді пайдалану
мониторингін
ұйымдастыру мен
жүргізу қағидаларына
1- қосымша
Нысан
Пайдаланылмаған деп белгіленген шаруа немесе фермер қожалығын не ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы ақпарат
Р/с №
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның (жер учаскесі иесінің) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі және орналасқан жері
Жер учаскесінің жалпы алаңы, гектар
Жер учаскесіне құқықтыңтіркелген күні
Танаптың /жайылымның нөмірі
Танаптың /жайылымның алаңы, гектар
Жердің пайдаланылмағаны туралы ақпарат (құқық бұзушылық түрі)
Тапсырылған күні
Арттырылған салық мөлшерлемесінің мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
20__ жылғы "__" ____________ сағат ________ жерлердің пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы (ЭЦҚ) қойылған
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
пайдалану мониторингін
ұйымдастыру мен
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін есепке алу
гектар
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесін жалдау шартының № және күні
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жер учаскесінің алаңы
Оның ішінде:
Жер учаскесін жалдау мерзімінің аяқталатын күні
егістік
Оның ішінде
жайылым
шабындық
өзгелері
суармалы
тәлімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шаруа немесе фермер
қожалығын,
ауыл шаруашылығы өндірісін
жүргізу үшін берілген ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жерлерді пайдалану
мониторингін ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген және__________________ жылы мониторингтелуі тиіс ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің тізбесі
гектар
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесін жалдау шартының № және күні
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жер учаскесінің алаңы
Оның ішінде:
Жер учаскесін жалдау мерзімінің аяқталатын күні
егістік
Оның ішінде
жайылым
шабындық
өзгелері
суармалы
тәлімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шаруа немесе фермер
қожалығын,
ауыл шаруашылығы өндірісін
жүргізу үшін берілген ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жерлерді пайдалану
мониторингін ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан жер пайдаланушыға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары басының бар-жоғы туралы мәліметтер
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ауыл шаруашылығы жануарларының жалпы саны, шартты мал басымен
Оның ішінде:
Ірі қара мал
Шартты мал басына аудару коэфициенті
жылқылар
Шартты мал басына аудару коэффициенті
Қойлар, ешкілер
Шартты мал басына аудару коэффициенті
түйелер
Шартты мал басына аудару коэффициенті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Шаруа немесе фермер
қожалығын,
ауыл шаруашылығы өндірісін
жүргізу үшін берілген ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жерлерді пайдалану
мониторингін ұйымдастыру
мен жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жер пайдаланушының ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеу және көпжылдық шөптерді егуді қоса алғанда, егу жұмыстарын жүргізуі туралы және таза сүрі жерлердің бар-жоғы туралы мәліметтер
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы алаңы, гектар
Оның ішінде егістік, гектар
егілген
таза сүрі жер
ауыл шаруашылығы дақылдары
көпжылдық шөптер
1
2
3
4
5
6
7
Шаруа немесе фермер
қожалығын,
ауыл шаруашылығы өндірісін
жүргізу үшін берілген ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жерлерді пайдалану
мониторингін ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін мониторингтеу нәтижелері туралы есеп
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесін жалдау шартының № және күні
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жер учаскесінің алаңы, гектар
Оның ішінде егістік, гектар
Барлығы
ауыл шаруашылығы дақылдары егілген
көпжылдық шөптер егілген
таза сүрі жер
мақсаты бойынша пайдаланылмайтын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Оның ішінде жайылымдар
Ауыл шаруашылығы жануарларының саны
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасының пайызы
Пайдаланылмай жатқан жайылымдар алаңы, гектар
Мониторинг нәтижелері туралы қорытынды
Ұсынымдар
ірі қара мал
жылқылар
қойлар, ешкілер
түйелер
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 17 қаңтардағы
№ 7 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1) составление в срок до 1 марта следующего за проведением мониторинга календарного года отчета о результатах мониторинга земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с заключениями и рекомендациями по каждому земельному участку;
2) размещение в срок до 1 апреля следующего за проведением мониторинга календарного года отчета о результатах мониторинга на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа района, города областного значения и направление его в общественный совет, негосударственные организации в области агропромышленного комплекса, Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и органы местного самоуправления для сведения.
14. В случае установления в ходе мониторинга факта неиспользования либо использования земельного участка, с нарушением законодательства Республики Казахстан, в течение двух лет подряд с момента первоначального выявления факта неиспользования, то такой земельный участок подлежит принудительному изъятию в порядке, предусмотренном статьей 94 Кодекса.
В эти периоды не включается время, в течение которого земельный участок не мог быть использован по назначению вследствие непреодолимой силы.
15. Положительные результаты мониторинга использования земель, проводимого с участием представителей общественного совета, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и органов местного самоуправления, являются основанием для принятия местным исполнительным органом района, города областного значения решения о продлении срока действия договора временного возмездного землепользования (аренды) земельного участка сельскохозяйственного назначения для ведения крестьянского или фермерского хозяйства либо сельскохозяйственного производства.
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского или
фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Информация о неиспользуемых земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для введения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства
№ п/п
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица (собственника земельного участка)
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер землепользователя
Кадастровый номер и место нахождения земельного участка
Общая площадь земельного участка, гектар
Дата регистрации прав на земельный участок
Номер поля/пастбища
Площадь поля/ пастбища, гектар
Информация о не использовании земли (вид нарушения)
Дата вручения
Размер повышенной ставки налога
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Подписано электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) должностного лица осуществляющее государственный контроль за использованием и охраной земель в _______ часов "__" ____________20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного
назначения для ведения
крестьянского или фермерского
хозяйства, сельскохозяйственного производства
Форма
Учет земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды)
гектар
№ п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер землепользователя
Номер и дата договора аренды земельного участка
Кадастровый номер земельного участка
Площадь земельного участка
Из них:
Дата истечения срока аренды земельного участка
Пашня
В том числе
Пастбища
Сенокос
прочие
орошаемые
богарные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 3
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского или
фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Перечень земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды) и подлежащих мониторингу в _______ году
гектар
№ п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес идентификационный номер землепользователя
Номер и дата договора аренды земельного участка
Кадастровый номер земельного участка
Площадь земельного участка
Из них:
Дата истечения срока аренды земельного участка
Пашня
В том числе
Пастбища
Сенокос
Прочие
орошаемые
богарные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 4
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского или
фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Сведения о наличии поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих землепользователю, из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
№ п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес идентификационный номер землепользователя
Общее количество сельскохозяйственных животных в условных головах
Из них:
Крупный рогатый скот
Коэффициент перевода на условную голову
лошади
Коэффициент перевода на условную голову
Овцы, козы
Коэффициент перевода на условную голову
верблюды
Коэффициент перевода на условную голову
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 5
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Сведения о проведении землепользователем работ по обработке и посеву сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав и о наличии чистых паров
№ п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Кадастровый номер земельного участка
Общая площадь сельскохозяйственных угодий, гектар
Из них пашни, гектар
засеянной
чистый пар
сельскохозяйственными культурами
многолетними травами
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 6
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Отчет о результатах мониторинга земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства
№ п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес идентификационный номер землепользователя
Номер и дата договора аренды земельного участка
Кадастровый номер земельного участка
Площадь земельного участка, гектар
В том числе пашни, гектар
Всего
засеянной сельскохозяйственными культурами
засеянной многолетними травами
чистый пар
не используемой по назначению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
В том числе пастбищ
Количество сельскохозяйственных животных
Процент от предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ
Площадь неиспользуемых пастбищ, гектар
Заключение о результатах мониторинга
Рекомендации
Крупный рогатый скот
лошади
Овцы, козы
верблюды
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 января 2020 года № 7
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан

1. "Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 268 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11549 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Жер қатынастары саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 782 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13093 болып тіркелген, 2016 жылы 26 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген өзгерістер енгізілетін жер қатынастары саласындағы бұйрықтар тізбесінің 9-тармағы.
3. "Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 268 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 14 қарашадағы № 449 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16081 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 25 желтоқсанда жарияланған).

1. Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 268 "Об утверждении Правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11549, опубликован 22 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Пункт 9 перечня приказов в сфере земельных отношений, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 782 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13093, опубликован 26 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 449 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 268 "Об утверждении Правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16081, опубликован 25 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики).