Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 22 қаңтардағы № 21/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 қаңтарда № 19930 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 61/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.02.2023 № 61/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7-3)-тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2019 жылғы 22 қаңтардағы
№ 21/НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидалары

Об утверждении Правил о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 января 2020 года № 21/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2020 года № 19930. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 61/НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 22.02.2023 № 61/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 22 января 2020 года № 21/НҚ
Правила о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7-3) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – техникалық қамтамасыз ету) тәртібін айқындайды.
2. Техникалық қамтамасыз етудің мақсаты картографиялық, геодезиялық, топографиялық, гидрографиялық және аэрофототүсірілім жұмыстары болып табылады.
3. Техникалық қамтамасыз етуді геодезия және картография саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүзеге асырады.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аэрофототүсірілім жұмыстары – картаға түсіру, дешифрлеу және топографиялық карталарды жаңарту үшін аэрофотоаппараттың көмегімен әуе кемелерінен және басқа да ұшу аппараттарынан жерді фотосуретке түсіру;
2) геодезиялық желі – жергілікті жерде арнаулы орталықтармен және белгілермен бекітілген жер бетіндегі пункттер жүйесі, олардың өзара жағдайы жоспарлық тұрғыда геодезиялық қызмет нәтижесінде белгіленген;
3) гидрографиялық жұмыстар – фарватерді анықтау, жағалау сызығын түсіру, су кесектерін анықтау, өзендерде, көлдерде және су айдындарында тереңдікті өлшеу жөніндегі жұмыстар кешені;
4) картографиялық жұмыстар – топографиялық түсірудің нәтижелері бойынша немесе бастапқы картографиялық материалдар бойынша картографиялық өнім жасау, сондай-ақ цифрлық және электрондық карталар жасау мақсаты болып табылатын жұмыстардың санаты;
5) қайта шегендеу – жоғалған шекаралық белгілерді қалпына келтіру және ескіргендерін жөндеу, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген қосымша шекара белгілерін орнату;
6) межелеу – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген және осы халықаралық шартқа қоса берілетін карталарда графика түрінде бейнеленген, Мемлекеттік шекараның жағдайы мен бағытын шектес мемлекеттер арасындағы келісім бойынша айқындау;
7) топографиялық-геодезиялық жұмыстар – мақсаты топографиялық түсіру, координаталар мен биіктіктерді анықтау, жергілікті жерді далалық дешифрлеу және топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту болып табылатын далалық және камералдық жұмыстардың санаты;
8) шегендеу – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген, жергілікті жерде Мемлекеттік шекараны айқындау және белгілеу.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" и определяют порядок технического обеспечения проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан (далее – техническое обеспечение).
2. Целью технического обеспечения являются картографические, геодезические, топографические, гидрографические и аэрофотосъемочные работы.
3. Техническое обеспечение осуществляется подведомственной организацией уполномоченного органа в области геодезии и картографии.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аэрофотосъемочные работы – фотографирование местности с воздушных судов и других летательных аппаратов с помощью аэрофотоаппарата в целях использования аэрофотоснимков для картографирования, дешифрирования и обновления топографических карт;
2) геодезическая сеть – система пунктов на земной поверхности, закрепленная на местности специальными центрами и знаками, взаимное положение которых определено в плановом отношении в результате геодезической деятельности;
3) гидрографические работы – комплекс работ по определению фарватера, съемки береговой линии, определения уреза воды, промер глубин на реках, озерах и водоемах;
4) картографические работы – категория работ, назначением которых является создание картографической продукции по результатам топографической съемки или по исходным картографическим материалам, а также создание цифровых и электронных карт;
5) редемаркация – восстановление утраченных и ремонт устаревших пограничных знаков, установка дополнительных пограничных знаков, оформленные международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;
6) делимитация – определение положения и направления Государственной границы по соглашению между сопредельными государствами, оформленное международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, и графически изображенное на картах, прилагаемых к данному международному договору;
7) топографо-геодезические работы – категория полевых и камеральных работ, назначением которых является топографическая съемка, определение координат и высот, полевое дешифрирование местности и обновления топографических карт и планов;
8) демаркация – определение и обозначение Государственной границы на местности, оформленные международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.

2-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету тәртібі
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) межелеуді картографиялық қамтамасыз етуге:
1) қажетті картографиялық (анықтамалық) материалдармен қамтамасыз ету;
2) картаға Мемлекеттік шекара сызығын салу бойынша картографиялық жұмыстарды жүргізу;
3) Қазақстан Республикасы мен шектес мемлекеттер арасындағы Мемлекеттік шекара сызығының өту сипаттамасын (бұдан әрі – Шекараның сипаттамасы) жасау кіреді.
6. Картографиялық (анықтамалық) материалдарға:
1) Қазақстан Республикасы мен шектес мемлекеттер арасындағы Мемлекеттік шекарадан өтуді белгілейтін халықаралық шарттар мен келісімдер;
2) Жерді қашықтықтан зондтау материалдары;
3) топографиялық карталар;
4) Мемлекеттік шекараның ережесін нақтылайтын жер және орман кадастрының жоспарлары;
5) жерді графикалық есепке алу материалдары;
6) екіжақты үкіметтік келісімдер негізінде жер пайдалану материалдары;
7) Мемлекеттік шекарадан өту ауданына қалалар мен басқа да елді мекендердің жоспарлары жатады.
7. Картаға Мемлекеттік шекара сызығын салу жөніндегі картографиялық жұмыстар мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) басылымның соңғы жылдарындағы қажетті масштабтағы топографиялық карталарды (жекелеген жағдайларда ірі масштабтағы топографиялық карталардың фрагменттерін іріктеу);
2) Мемлекеттік шекара сызығын шартты учаскелерге бөлу:
3) жұмыс топографиялық карталарына жерді пайдалануды шектеу сызығын және Мемлекеттік шекара сызығын салу;
4) Мемлекеттік шекара сызығын қорытынды топографиялық карталарға (бұдан әрі – межелеу карталары) көшіру және межелеу карталарын жұмыс топографиялық карталарымен салыстырып тексеру.
8. Шекараның сипаттамасын жасау жергілікті жердегі бұрылыс нүктелерінің координаталарын (географиялық) көрсете отырып, Мемлекеттік шекара сызығының өтуін сипаттау жолымен жүзеге асырылады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету тәртібі
9. Мемлекеттік шекараны шегендеуді аэрофототүсіріліммен қамтамасыз ету шекара маңындағы жолаққа аэрофототүсірілім жүргізуді көздейді (қажет болған жағдайда Жерді қашықтықтан зондтау материалдары пайдаланылуы мүмкін).
10. Мемлекеттік шекараны шегендеуді топографиялық-геодезиялық қамтамасыз етуге:
1) Мемлекеттік шекара жолағында геодезиялық желінің болуы мен жай-күйін тексеру;
2) шекара белгілерін орнату орындарының графикалық жобасын жасау (межелеу картасына шекара белгілерін орнату орнын салу);

Глава 2. Порядок технического обеспечения проведения делимитации Государственной границы Республики Казахстан
5. Картографическое обеспечение делимитации Государственной границы Республики Казахстан (далее – Государственная граница) включает:
1) обеспечение необходимыми картографическими (справочными) материалами;
2) проведение картографических работ, по нанесению линии Государственной границы на карту;
3) составление описания прохождения линии Государственной границы (далее – Описание границы) между Республикой Казахстан и сопредельными государствами.
6. К картографическим (справочным) материалам относятся:
1) международные договора и соглашения, устанавливающие прохождение Государственной границы между Республикой Казахстан и сопредельными государствами;
2) материалы дистанционного зондирования Земли;
3) топографические карты;
4) планы земельного и лесного кадастра, уточняющие положение Государственной границы;
5) материалы графического учета земель;
6) материалы землепользования на основе двухсторонних правительственных соглашений;
7) планы городов и других населенных пунктов на район прохождения Государственной границы.
7. Картографические работы по нанесению линии Государственной границы на карту осуществляются в следующей последовательности:
1) подборка топографических карт необходимого масштаба последних годов издания (в отдельных случаях фрагментов топографических карт более крупного масштаба);
2) разбивка линии Государственной границы на условные участки:
3) нанесение на рабочие топографические карты линии разграничения землепользования и линии Государственной границы;
4) перенос линии Государственной границы на итоговые топографические карты (далее – делимитационные карты) и сверка делимитационных карт с рабочими топографическими картами.
8. Составление Описания границы осуществляется путем описания прохождения линии Государственной границы с указанием координат (географических) поворотных точек на местности.
Глава 3. Техническое обеспечение проведения демаркации Государственной границы
9. Аэрофотосъемочное обеспечение демаркации Государственной границы предусматривает проведение аэрофотосъемки приграничной полосы (при необходимости возможно использование материалов дистанционного зондирования Земли).
10. Топографо-геодезическое обеспечение демаркации Государственной границы включает:
1) проверку наличия и состояния геодезической сети в полосе Государственной границы;
2) составление графического проекта мест установки пограничных знаков (нанесение на делимитационную карту места установки пограничных знаков);

3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 8 қарашадағы № 1181 қаулысымен бекітілген Шекара белгілерін орнату қағидаларына сәйкес шекара белгілерін орнату орындарын айқындау, оларды жергілікті жерде бекіту;
4) шекара белгілерінің координаталары мен биіктігін анықтау;
5) межелеу картасын жасау жөніндегі далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жүргізу кіреді.
11. Мемлекеттік шекараны шегендеуді гидрографиялық қамтамасыз ету шекаралық өзендер мен көлдерде (су қоймаларында) гидрографиялық жұмыстар жүргізуді көздейді.
12. Мемлекеттік шекараны шегендеуді картографиялық қамтамасыз етуге:
1) шегендеу жұмыс картасын жасау;
2) шегендеу жұмыс картасына шекара белгілерін салу;
3) шегендеу картасына Мемлекеттік шекара сызығын салу;
4) шегендеу жұмыс картасының негізінде Мемлекеттік шекара картасын жасау;
5) Мемлекеттік шекара картасын шығаруға дайындау;
6) Мемлекеттік шекара картасын басып шығару кіреді.
13. Шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз етудің нәтижесі:
1) шекара белгілерін орнату;
2) Мемлекеттік шекараның шегендеу карталарын құру;
3) шекара белгілерінің хаттамаларын жасау;
4) шекара бағаналарының өзара орналасу схемаларын жасау;
5) Мемлекеттік шекараның жекелеген учаскелеріне ірі ауқымды жоспарлар (схемалар) құру;
6) шекара белгілерінің координаталары мен биіктіктерінің каталогын жасау;
7) шекараның сипаттамасын дайындау болып табылады.
14. Техникалық қамтамасыз ету нәтижелері Қазақстан Республикасының және шектес мемлекеттердің өкілдерінен Мемлекеттік шекараны межелеуге, шегендеуге және қайта шегендеуге байланысты іс-әрекеттерді жүзеге асыру жөнінде құрылатын бірлескен комиссияға беріледі.

3) определение мест установки пограничных знаков, закрепление их на местности в соответствии с Правилами установки пограничных знаков, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2013 года № 1181.
4) определение координат и высот пограничных столбов пограничных знаков;
5) проведение полевых топографо-геодезических работ по созданию демаркационной карты.
11. Гидрографическое обеспечение демаркации Государственной границы предусматривает проведение гидрографических работ на пограничных реках и озерах (водохранилищах).
12. Картографическое обеспечение демаркации Государственной границы включает:
1) создание рабочей демаркационной карты;
2) нанесение пограничных знаков на рабочую демаркационную карту;
3) нанесение линии Государственной границы на демаркационную карту;
4) создание карты Государственной границы на основе рабочей демаркационной карты;
5) подготовка к изданию карты Государственной границы;
6) издание карты Государственной границы.
13. Результатом технического обеспечения проведения демаркации являются:
1) установка пограничных знаков;
2) создание демаркационных карт Государственной границы;
3) составление протоколов пограничных знаков;
4) составление схем взаимного расположения пограничных столбов;
5) создание, крупномасштабных планов (схем) на отдельные участки Государственной границы;
6) составление каталога координат и высот пограничных знаков;
7) подготовка Описания границы.
14. Результаты технического обеспечения предоставляются Совместной комиссии, образуемой из представителей Республики Казахстан и сопредельных государств по осуществлению действий, связанных с делимитацией, демаркацией и редемаркацией Государственной границы.