"Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттар мен үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 647 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 ақпандағы № ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 ақпанда № 20071 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттар мен үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12007 болып тіркелген, 2015 жылғы 09 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Медициналық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы бекітілсін".
Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жасылсын;
Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Медициналық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанностей Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 647 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов и типовых профессиональных учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 февраля 2020 года № ҚР ДСМ-12/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2020 года № 20071. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанностей Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 647 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов и типовых профессиональных учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12007, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 9 сентября 2015 года) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Государственный общеобязательный стандарт послесреднего образования согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Государственный общеобязательный стандарт высшего образования согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Государственный общеобязательный стандарт послевузовского образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Типовую профессиональную учебную программу по техническому и профессиональному образованию по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Типовую профессиональную учебную программу послесреднего образования по медицинским специальностям согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Типовую профессиональную учебную программу высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Типовую профессиональную учебную программу послевузовского образования по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 8 к настоящему приказу".
Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Государственный общеобязательный стандарт послесреднего образования изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Государственный общеобязательный стандарт высшего образования изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Государственный общеобязательный стандарт послевузовского образования изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
Типовую профессиональную учебную программу по техническому и профессиональному образованию по медицинским и фармацевтическим специальностям изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
Типовую профессиональную учебную программу послесреднего образования по медицинским специальностям изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
Типовую профессиональную учебную программу высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
Типовую профессиональную учебную программу послевузовского образования по медицинским и фармацевтическим специальностям изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі О.А. Әбішевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
1-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына және "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабына сәйкес әзірленді және техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту бағдарламалары (бұдан әрі – ТжКБ білім беру бағдарламалары) бойынша білім беру мазмұнына, оқу жүктемесінің максималды көлеміне, білім алушыларды даярлау деңгейіне және білім алу мерзіміне қойылатын талаптарды белгілейді.
Осы стандартты меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан ТжКБ білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ТжКБ ұйымдары) және ТжКБ білім беру бағдарламаларын әзірлеушілер қолданады.
2. Осы стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) академиялық кезең – семестр нысанның бірінде өз бетінше белгілейтін кредиттік оқыту технологиясы кезіндегі теориялық оқыту кезеңі;
2) академиялық сағат – кесте бойынша оқыту сабақтарының барлық түрінде оқытушы мен білім алушының арасындағы байланыс жұмыс уақыты;
3) бағалау критерийлері – құзыреттілікке қойылатын талаптарға сәйкес оқытудың нәтижелерін бағалау жөнінде шешім қабылдауға арналған көрсеткіштер;
4) базалық құзыреттілік – өзін-өзі және жеке қызметін басқару қабілеттілігі, өзін-өзі ынталандыруға және өзін-өзі ұйымдастыруға бейімділігі;

2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Абишева О.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования (далее – стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения"и статьи 56 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяет требования к содержанию образования, максимальному объему учебной нагрузки, к уровню подготовки обучающихся и сроку обучения по образовательным программам технического и профессионального образования (далее – образовательные программы ТиПО).
Настоящий стандарт применяется организациями образования, реализующими образовательные программы ТиПО (далее – организации ТиПО), независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, и разработчиками образовательных программ ТиПО.
2. В настоящем стандарте применяются следующие термины и определения:
1) академический период – период теоретического обучения при кредитной технологии обучения в форме семестра;
2) академический час – время контактной работы обучающегося с преподавателем по расписанию на всех видах учебных занятий;
3) критерии оценки – показатели для принятия решения по оцениванию результатов обучения на соответствие предъявленным требованиям к компетентности;
4) базовая компетенция – способность управлять собой и собственной деятельностью, склонность к самомотивации и самоорганизации;

5) базалық модуль – білім алушылардың өзін-өзі және өз қызметін басқаруға, өзін-өзі ынталандыру және өзін-өзі ұйымдастыру қабілеттілігін игеруге бағытталған білім беру бағдарламасының немесе оқу кезеңінің тәуелсіз, өзіне-өзі жеткілікті және толық тарауы;
6) біліктілік – алынған кәсіп пен мамандық бойынша қызметтің белгілі бір түрін құзыретті орындауға білім, даярлық деңгейі;
7) біліктілік сипаттамасы – маманның жеке тұлғасына және кәсіби құзыреттілігіне жалпы талаптарды айқындайтын құжат; белгілі бір жұмыс істеуде кәсіби даярлықты талап ететін қызметкердің моделі;
8) бітіруші – медициналық және фармацевтикалық білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымда білім алған адам;
9) жеке оқу жоспары – меңгерілетін ТжКБ білім беру бағдарламасы шегінде оқу траекториясын таңдауға жеке білім беру қажеттіліктерін іске асыруға ықпал ететін білім алушының оқу жоспары;
10) кәсіби модуль – білім алушылардың құзыреттілік негізінде кәсіби міндеттердің жиынтығын шешу қабілеттілігін игеруге бағытталған ТжКБ білім беру бағдарламасының немесе оқу кезеңінің тәуелсіз, өзіне-өзі жеткілікті және толық тарауы.
11) кәсіби құзыреттілік – білім, іскерлік пен дағдылар, сондай-ақ кәсіптік қызметті тиімді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін жеке қасиеттер негізінде маманның кәсіптік міндеттер жиынтығын шешу қабілеттілігі;
12) кредит – білім алушының (оқытушының) оқу жұмыстары көлемінің біріздендірілген өлшем бірлігі;
13) медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау – білім алушылардың білім беру бағдарламаларын меңгеру сапасын және оқыту кезеңіне сәйкес білімнің, іскерліктің және дағдының қалыптасуын бағалау;
14) модуль – білім беру бағдарламасының тәуелсіз, өзіне-өзі жеткілікті және толық бөлімі немесе оқыту кезеңі;
15) модульдік оқыту – ТжКБ модульдік білім беру бағдарламаларын меңгеру негізінде оқу процесін ұйымдастыру тәсілі;
16) міндетті компонент – үлгілік оқу жоспарында белгіленген және білім алушы оқу бағдарламасы бойынша міндетті түрде оқитын кредиттердің ең аз көлеміне сәйкес келетін оқу пәндері мен модульдер тізімі;
17) оқу жоспарының моделі – техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнында көрсетілген негізгі инварианттық құрылымдық компоненттерін сипаттайтын оқу жоспарын ұсынудың нысаны;
18) оқу жұмыс бағдарламасы (силлабус) – оқу жұмыс жоспарының нақты модулі (пәні) үшін техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары әзірлейтін құжат;

5) базовый модуль – независимый, самодостаточный раздел образовательной программы или период обучения, направленный на приобретение обучающимися способности управлять собой и собственной деятельностью, склонности к самомотивации и самоорганизации;
6) квалификация – уровень обученности, подготовленности к компетентному выполнению определенного вида деятельности по полученной профессии и специальности;
7) квалификационная характеристика – документ, определяющий обобщенные требования к личности и профессиональной компетентности специалиста; модель личностного потенциала работника по выполнению определенного труда, требующего профессиональной подготовки;
8) выпускник – лицо, получившее образование в организации, реализующей образовательные программы медицинского и фармацевтического образования.
9) индивидуальный учебный план – учебный план обучающегося, способствующий реализации индивидуальных образовательных потребностей на выбор образовательной траектории, в пределах осваиваемой образовательной программы ТиПО;
10) профессиональный модуль – независимый, самодостаточный раздел образовательной программы ТиПО или период обучения, направленный на приобретение обучающимися способности решать совокупность профессиональных задач на основе компетенций;
11) профессиональная компетенция – способность специалиста решать совокупность профессиональных задач на основе знаний, умений и навыков, а также личностных качеств, позволяющих эффективно осуществлять профессиональную деятельность;
12) кредит – унифицированная единица измерения объема учебной работы обучающегося (преподавателя);
13) оценка знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования – оценка качества освоения обучающимися образовательных программ и сформированности знаний, умений и навыков в соответствии с этапом обучения;
14) модуль – независимый, самодостаточный и полный раздел образовательной программы ТиПО или период обучения;
15) модульное обучение – способ организации учебного процесса на основе освоения модульных образовательных программ ТиПО;
16) обязательный компонент – перечень учебных дисциплин и (или) модулей и соответствующих минимальных объемов кредитов, установленных типовым учебным планом и изучаемых обучающимся в обязательном порядке по программе обучения;
17) модель учебного плана – форма представления учебного плана, отражающая основные инвариантные структурные компоненты содержания учебных программ технического и профессионального образования;
18) рабочая учебная программа (силлабус) – документ, разрабатываемый организацией технического и профессионального образования для конкретного модуля (дисциплины) рабочего учебного плана;

19) оқу жұмыс жоспары – ТжКБ ұйымы әзірлейтін, оқу пәндерінің және (немесе) модульдерінің тізбесін, бірізділігін және көлемін, бақылау нысанын регламенттейтін құжат;
20) оқу мерзімі – нақты оқыту нысаны (күндізгі) бойынша білім беру бағдарламасын меңгеру мерзімі;
21) таңдау бойынша компонент – пререквизиттер мен постреквизиттерді ескере отырып, кез келген академиялық кезеңде білім алушылар өз бетінше таңдайтын кредиттік оқыту технологиясы кезінде ТжКБ ұйымы ұсынатын кредиттердің ең аз көлеміне (немесе академиялық сағаттардың) сәйкес келетін, оқу пәндерінің және (немесе) модульдерінің тізімі;
22) тәлімгер – клиникалық және кәсіптік/ дипломалды практикадан өту кезеңінде клиникалық базада білім алушыларға теориялық білім мен практикалық дағдыларды бекітуге ықпал ететін білікті мейіргер;
23) тьютор – білім алушылардың дайындық деңгейін қамтамасыз ететін, оқыту процесін дараландыру үшін жағдай жасайтын (жеке оқу жоспарларын құру және жеке білім беру-кәсіби траекторияларды жоспарлау) ерекше білім беру қажеттіліктері бар тұлғалардың тәлімгері қызметін орындайтын маман;
24) үлгілік оқу жоспары – осы стандарт негізінде әзірленген, модульдер және (немесе) циклдер (оқу пәндерінің тізбесі) бойынша оқу уақытының көлемін (еңбексыйымдылығын), кәсіби практиканы, білім алушының оқудағы іс-әрекеттерінің басқа да түрлерін, бақылау нысандарын, мамандықтар мен біліктіліктерге байланысты оқыту мерзімін регламенттейтін құжат;
25) үлгілік оқу бағдарламасы – үлгілік оқу жоспарының нақты пәні және (немесе) модулі бойынша меңгерілуге тиіс білім, дағды, іскерлік және құзыреттілік мазмұны мен көлемін айқындайтын құжат;
26) цикл – білім берудің бір бағытындағы оқу пәндерінің жиынтығы;
27) эдвайзер – оқу кезеңінде оқу траекториясын таңдауға және кредиттік оқыту технологиясы бойынша білім беру бағдарламасын игеруге ықпал ететін, тиісті мамандық бойынша білім алушының академиялық тәлімгері функциясын орындайтын оқытушы;
28) элективті пәндер және (немесе) модульдер каталогы – таңдау бойынша компонент пәндерінің және (немесе) модульдерінің қысқаша сипаттамасы қамтылған тізбесі.
3. Техникалық және кәсіптік білімі бар (бұдан әрі – ТжКБ) кадрларды даярлау бойынша оқу процесін ұйымдастыру:
1) мамандық бойынша ТжКБ білім беру бағдарламалары;
2) оқу-бағдарламалық құжаттамалар – үлгілік және оқу жұмыс бағдарламалары мен жоспарларына, жеке оқу жоспарларына, сондай-ақ осы стандарт талаптарына сәйкес әзірленген оқу процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету кешені негізінде жүзеге асырылады.

19) рабочий учебный план – документ, разрабатываемый организацией ТиПО, регламентирующий перечень, последовательность и объем учебных дисциплин и (или) модулей, формы контроля;
20) срок обучения – срок освоения образовательной программы ТиПО по конкретной форме обучения (очное);
21) компонент по выбору – перечень учебных дисциплин и (или) модулей и соответствующих минимальных объемов кредитов (или академических часов), предлагаемых организацией ТиПО при кредитной технологии обучения, самостоятельно выбираемых обучающимся в любом академическом периоде с учетом их пререквизитов и постреквизитов;
22) наставник – квалифицированная медицинская сестра, которая способствует закреплению теоретических знаний и практических навыков обучающимся на клинической базе в период прохождения клинической и профессиональной/преддипломной практик;
23) тьютор – специалист, выполняющий функции наставника лиц с особыми образовательными потребностями, создающий условия для индивидуализации процесса обучения (составление индивидуальных учебных планов и планирование индивидуальных образовательно-профессиональных траекторий), обеспечивающий уровень подготовки обучающихся;
24) типовой учебный план – документ, разработанный на основе настоящего стандарта, регламентирующий объем (трудоемкость) учебного времени по модулям и (или) циклам (перечень учебных дисциплин), профессиональных практик, иных видов учебной деятельности обучающихся, формы контроля, сроки обучения в зависимости от специальностей и квалификаций;
25) типовая учебная программа – документ, определяющий содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению по конкретной дисциплине и (или) модулю типового учебного плана;
26) цикл – совокупность учебных дисциплин одной образовательной направленности;
27) эдвайзер – преподаватель, выполняющий функции академического наставника обучающегося по соответствующей специальности, оказывающий содействие в выборе траектории обучения (формировании индивидуального учебного плана) и освоении образовательной программы по кредитной технологии обучения в период обучения;
28) каталог элективных дисциплин и (или) модулей – перечень дисциплин и (или) модулей компонента по выбору, содержащий их краткое описание.
3. Организация учебного процесса по подготовке кадров с техническим и профессиональным образованием (далее – ТиПО) осуществляется на основе:
1) образовательных программ ТиПО по специальностям;
2) учебно-программной документацией – типовыми и рабочими учебными программами и планами, индивидуальными планами обучения, а также комплексом учебно-методического сопровождения учебного процесса, разработанных в соответствии с требованиями настоящего стандарта.

2-тарау. Техникалық және кәсіптік білім берудің мазмұнына оқыту нәтижелеріне бағдар жасай отырып қойылатын талаптар
4. ТжКБ деңгейінде оқыту мазмұны ТжКБ білім беру бағдарламаларымен айқындалады және оқыту нәтижелеріне бағдарланады.
ТжКБ білім беру бағдарламаларының мазмұны:
білікті кадрларды даярлау кезінде:
1) жалпы білім беретін, жалпы гуманитарлық, жалпы кәсіптік, арнайы пәндерді зерделеуді немесе жалпы білім беретін және базалық және кәсіби модульдерге интеграцияланған жалпы гуманитарлық, жалпы кәсіптік, арнайы пәндерді зерделеуді;
2) зертханалық-практикалық сабақтарды орындауды;
3) өндірістік оқытудан және кәсіби практикадан өтуді;
4) аралық және қорытынды аттестаттаудан өтуді.
орта буын мамандарының даярлау кезінде:
1) жалпы білім беретін, жалпы гуманитарлық, әлеуметтік-экономикалық, жалпы кәсіптік, арнайы пәндер немесе жалпы білім беретін және базалық кәсіби модульдерге интеграцияланған жалпы гуманитарлық, әлеуметтік-экономикалық, жалпы кәсіптік, арнайы пәндерді зерделеуді;
2) зертханалық-практикалық сабақтарды орындауды;
3) кәсіптік практикадан өтуді;
4) аралық және қорытынды аттестаттаудан өтуді көздейді.
5. ТжКБ білім беру бағдарламаларының тәрбиелік компоненттері білім алушылардың бойында ұлттық құндылықтарды дарытуға, патриотизм мен азаматтылықты қалыптастыруға, жан-жақты қызығушылықтары мен қабілеттерін дамытуға бағытталған.
6. ТжКБ білім беру бағдарламаларын іске асыру:
1) оқу әдебиеттері мен оқу-әдістемелік құралдардың кітапханалық қорының, оның ішінде: электрондық білім беру контентінің (электрондық оқу құралдары, аудио және бейне материалдар, әдістемелік көрнекі құралдардың және модульдер (пәндер), кәсіптік практикалар, жазбаша-біліктілік жұмыстары, білім алушының өзіндік жұмысы;
2) базалық жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар, оқытылатын пән бейініне сәйкес келетін және жүйелі түрде педагогикалық, ғылыми-әдістемелік қызметпен айналысатын ғылыми-педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етіледі. Практикалық денсаулық сақтаудан мамандық бейініне сәйкес келетін жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі базалық білімі бар білікті мамандарды тартуға рұқсат етіледі.
7. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру оқу бағдарламалары мен жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
Оқу бағдарламалары мен жоспарлары үлгілік, жұмыс және жеке болып бөлінеді.

Глава 2. Требования к содержанию технического и профессионального образования с ориентиром на результаты обучения
4. Содержание обучения на уровне ТиПО определяется образовательными программами ТиПО и ориентируется на компетентностные результаты обучения.
Содержание образовательных программ ТиПО предусматривает изучение:
при подготовке квалифицированных кадров:
1) общеобразовательных, общегуманитарных, общепрофессиональных, специальных дисциплин или изучение общеобразовательных и интегрированных в базовые и профессиональные модули общегуманитарных, общепрофессиональных, специальных дисциплин;
2) выполнение лабораторно-практических занятий;
3) прохождение производственного обучения и профессиональной практики;
4) прохождение промежуточной и итоговой аттестации.
при подготовке специалистов среднего звена:
1) общеобразовательных, общегуманитарных, социально-экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин или изучение общеобразовательных и интегрированных в базовые и профессиональные модули общегуманитарных, социально-экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин;
2) выполнение лабораторно-практических занятий;
3) прохождение профессиональной практики;
4) прохождение промежуточной и итоговой аттестации.
5. Образовательные программы ТиПО включают воспитательные компоненты, направленные на привитие национальных ценностей, формирование патриотизма и гражданственности, развитие разносторонних интересов и способностей обучающихся.
6. Реализация образовательных программ ТиПО обеспечивается:
1) наличием библиотечного фонда учебной литературы и учебно- методических пособий, в том числе: электронного образовательного контента (электронных учебных пособий, аудио- и видеоматериалов), методических наглядных пособий и рекомендаций по модулям (дисциплинам), профессиональным практикам, письменно-квалификационным работам, самостоятельным работам обучающегося;
2) научно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное, послесреднее образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины и систематически занимающиеся педагогической, научной и методической деятельностью. Допускается привлечение квалифицированных специалистов с практического здравоохранения, имеющих базовое высшее, техническое и профессиональное, послесреднее образование, соответствующее профилю специальности.
7. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных программ и планов.
Учебные программы и планы подразделяются на типовые, рабочие и индивидуальные.

8. ТжКБ ұйымдарының үлгілік оқу бағдарламалары мен жоспарлары нақты мамандықтар бойынша әзірленеді.
Оқу процесін жоспарлау кезінде үлгілік оқу жоспарлары ТжКБ-ның оқу жоспарының моделі, кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу жаспары негізінде әзірленеді.
Кредиттік оқыту технологиясы бойынша үлгілік оқу жоспарларында міндетті компоненттің және оқу қызметінің әрбір түрінің еңбек сыйымдылығы кредит бойынша анықталады (теориялық оқыту, өндірістік оқыту, кәсіптік практика, аралық және қорытынды аттестаттау), ал таңдау бойынша компонент кредиттер мен сағаттардың жалпы санымен көрсетіледі.
9. Білім беру ұйымы оқу жұмыс жоспарларын белгілі бір бейін, мамандықтар мен біліктіліктер бойынша оқыту нысаны мен мерзімін көрсете отырып, ол болмаған жағдайда ТжКБ оқу жоспарының модельдері негізінде, модульдік оқыту технологиясы кезінде оқу жоспарының немесе кредиттік оқыту технологиясы кезінде оқу жоспарларының моделі негізінде әзірлейді.
Оқу жұмыс жоспары барлық оқыту кезеңіне әзірленеді және ТжКБ ұйымының басшысы бекітеді.
ТжКБ ұйымдарының оқу жұмыс жоспарлары мен оқу бағдарламалары үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларынан мынадай:
1) эксперименттік режимдегі жұмыс;
2) кәсіптік білім беру базасында біліктілігі жоғары деңгейдегі орта буын мамандарын даярлау;
3) мамандарды өңірдің және ТжКБ ұйымдарының ерекшелігін ескере отырып, жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес даярлау жағдайларында ерекшеленуі мүмкін.
10. Кредиттік оқыту технологиясы кезінде:
1) үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламалары бірнеше деңгейлерді немесе мәндес біліктіліктерді игеру қажеттідігін ескере отырып;
2) элективті пәндер және (немесе) модульдер каталогын әзірленеді.
ТжКБ ұйымдары бір мамандықтың басқа біліктіліктері үшін үлгілік оқу жоспарын қолдана отырып, жұмыс оқу жоспары әзірлейді.
Білім алушы жұмыс оқу жоспары мен мамандық бойынша элективті пәндер және (немесе) модульдер каталогы негізінде эдвайзердің көмегімен жеке оқу жоспарын құрастырады.
Жеке оқу жоспарына міндетті компоненттің пәндері және (немесе) модульдері және білім беру қызметінің түрлері (теориялық оқыту, өндірістік оқыту, кәсіптік практика, аралық және қорытынды аттестаттау, немесе таңдау бойынша компоненттің пәндері және (немесе) модульдері) кіреді.
Элективті пәндер және (немесе) модульдер каталогының, жеке оқу жоспарының нысанын, құрылымын, әзірлеу және бекіту тәртібін ТжКБ ұйымдары өз бетінше айқындайды.
11. Жұмыс оқу бағдарламалары үлгілік оқу бағдарламалары (бар болған жағдайда) негізінде немесе барлық пәндер және (немесе) оқу жоспарының модульдері бойынша әзірленеді және ТжКБ ұйымы бекітеді.

8. Типовые учебные программы и планы разрабатываются по конкретным специальностям ТиПО.
При планировании учебного процесса типовые учебные планы разрабатываются на основе моделей учебного плана ТиПО, учебного плана при кредитной технологии обучения.
В типовых учебных планах по кредитной технологии обучения определяется трудоемкость обязательного компонента и каждого вида учебной деятельности (теоретического обучения, производственного обучения, профессиональной практики, промежуточной и итоговой аттестации), а компонент по выбору указывается общим количеством часов.
9. Рабочие учебные планы разрабатываются организацией ТиПОпо определенному профилю, специальности и квалификациям с указанием формы и срока обучения на основе настоящего стандарта и типового учебного плана, при его отсутствии на основе моделей учебного плана ТиПО, учебного плана при кредитной технологии обучения.
Рабочий учебный план разрабатывается на весь период обучения и утверждается руководителем организации ТиПО.
Рабочие учебные планы и учебные программы ТиПО отличаются от типовых учебных планов и программ в следующих случаях:
1) работы в экспериментальном режиме;
2) подготовки специалистов среднего звена, квалифицированных кадров на базе профессионального образования;
3) подготовки специалистов в соответствии с потребностями работодателей, учетом специфики региона и организаций ТиПО.
10. При кредитной технологии обучения разрабатываются:
1) типовые учебные планы и программы с учетом необходимости освоения нескольких уровней или смежных квалификаций;
2) каталог элективных дисциплин и (или) модулей.
На другие квалификации одной специальности организации ТиПО разрабатывают рабочие учебные планы, используя типовой учебный план.
На основе рабочих учебных планов и каталога элективных дисциплин и (или) модулей по специальности обучающимся с помощью эдвайзера составляется индивидуальный учебный план.
В индивидуальный учебный план включаются дисциплины и (или) модули обязательного компонента и виды учебной деятельности (теоретическое обучение, производственное обучение, профессиональная практика, промежуточная и итоговая аттестация, или дисциплины и (или) модули компонента по выбору).
Форма, структура, порядок разработки и утверждения каталога элективных дисциплин и (или) модулей, индивидуального учебного плана определяются организацией ТиПО самостоятельно.
11. Рабочие учебные программы разрабатываются на основе типовых учебных программ (при их наличии) или самостоятельно по всем дисциплинам и (или) модулям учебного плана и утверждаются организацией ТиПО.

12. ТжКБ ұйымдары үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларының негізінде оқу жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыру кезінде:
1) міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша пәндер (кәсіби модульдер) енгізеді;
2) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын,әдістерін таңдайды;
3) білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау жүргізу нысанын, тәртібін және кезеңділігін таңдайды.
13. Оқу пәнін және (немесе) модулін зерделеу мен интеграциялаудың бірізділігі, олардың әрқайсысы бойынша оқу уақытын пәнаралық байланыстарды ескере отырып, курстарға және семестрлерге бөлу.
Оқу пәнінің және (немесе) модульдің атауы мен мазмұнын қалыптастыру кезінде ұқсас біліктілік бойынша білім берудің келесі деңгейінде оқыту мен кредиттердің сабақтастығын және нәтижелерін көшіруді қамтамасыз ету.
14. Негізгі орта білім базасында оқыту үшін жалпы білім беретін пәндер жалпы орта білімнің үлгілік оқу жоспарларының инварианттық бөлігіне сәйкес айқындалады.
Жалпы білім беретін пәндер тізбесі мен көлемі бейіндік оқытуды ескере отырып, білім беру мазмұнын кәсіптік бағдарлау негізінде айқындайды.
ТжКБ ұйымдарының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер модульге біріктіріледі.
"Дене тәрбиесі" бойынша сабақтар міндетті болып табылады және аптасына кемінде 4 сағат (мамандыққа байланысты) жоспарланады.
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні 100 сағат көлемінде өткізіледі, оның ішінде 36 сағат оқу-далалық жиындарды өткізуге бөлінеді. Оқу-далалық жиындар кезеңінде білім алушылар (қыз балалар) медициналық-санитариялық дайындықтан өтеді. "Өмір қауіпсіздігі негіздері" интеграцияланған білім беру бағдарламасы "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу курсы шеңберінде іске асырылады.
Кредиттік оқыту технологиясы бойынша ТжКБ ұйымдарының қалауымен жалпы білім беретін пәндер базалық және (немесе) кәсіби модульдерге біріктіріледі.
15. Әлеуметтік-экономикалық пәндер, оның ішінде модульдерге біріктірілген пәндер 180 сағаттан аспайтын оқу уақыты көлемінен орта буын маманын даярлау кезінде іске асырылады.
16. ТжКБ білім беру бағдарламалары міндетті пәндермен және (модульдермен) қатар, ТжКБ ұйымдары айқындайтын пәндерді және (немесе) модульдерді, факультативтік сабақтар мен консультацияларды қамтиды.
17. ТжКБ білім беру бағдарламаларын іске асыратын ТжКБ ұйымдарындағы оқу процесі теориялық сабақтарды, сондай-ақ оқу, симуляциялық орталықтарда, кәсіпорындар (ұйымдар) базасында өтетін өндірістік оқуды және кәсіби практиканы қамтиды.
Кәсіптік практика оқу, өндірістік, клиникалық және кәсіптік болып бөлінеді.
Оқу практикасы зертханаларда, оқу-клиникаға дейінгі кабинеттерде және симуляциялық орталықтарда арнайы пән оқытушыларының басшылығымен өткізіледі.
Кәсіптік практика кәсіпорындарда (ұйымдарда) шарт негізінде жұмыс берушілер ұсынатын мамандық бейініне сәйкес келетін жұмыс орындарында өткізіледі және құзіреттерді қалыптастыруға бағытталған.
Клиникалық тәжірибе медициналық ұйымдарда жұмыс берушілер шарттық негізде ұсынатын жұмыс орындарында оқытылған тәлімгердің басшылығымен жүргізіледі және кәсіби құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған.
Жұмыс берушілер мен білім беру мекемелері студенттерге сапалы клиникалық білім беруге кепілдік беру және медициналық көмектің қауіпсіздігі мен сапасын дамыту үшін ынтымақтастықта тәлімгерлікті оқытуды ұйымдастыруға жауапты.
Кәсіптік практиканың мерзімдері мен мазмұны оқу жұмыс жоспарлары мен оқу жұмыс бағдарламаларында айқындалады.

12. При разработке и реализации рабочих учебных планов и программ на основе типовых учебных планов и программ организации ТиПО:
1) вводят дополнительные дисциплины (профессиональные модули) по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
2) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса;
3) выбирают формы, порядок и периодичность проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся.
13. Последовательность изучения и интеграция учебной дисциплины и (или) модуля, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам производится с учетом междисциплинарных связей.
При формировании наименования и содержания учебной дисциплины и (или) модуля обеспечивается преемственность и перезачет результатов обучения и кредитов на следующем уровне образования по родственным квалификациям.
14. Общеобразовательные дисциплины определяются для обучения на базе основного среднего образования в соответствии с инвариантной частью типовых учебных планов общего среднего образования.
Перечень и объем общеобразовательных дисциплин определяется на основе профессиональной ориентации содержания образования с учетом профильного обучения.
По усмотрению организации ТиПО общеобразовательные дисциплины интегрируются в модули.
Занятия по "Физической культуре" являются обязательными и планируются не менее 4 часов в неделю (в зависимости от специальности).
Дисциплина "Начальная военная и технологическая подготовка" проводится в объеме 100 часов, в том числе 36 часов на учебно-полевые сборы. В период учебно-полевых сборов обучающиеся (девочки) проходят медико-санитарную подготовку. Интегрированная образовательная программа "Основы безопасности жизнедеятельности" реализуется в рамках учебного курса "Начальная военная и технологическая подготовка".
При кредитной технологии обучения по усмотрению организаций ТиПО общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и (или) профессиональные модули.
15. Социально-экономические дисциплины, в том числе интегрированные в базовые и (или) профессиональные модули, реализуются при подготовке специалистов среднего звена с объемом учебного времени не более 180 часов.
16. Образовательные программы ТиПО включают наряду с обязательными дисциплинами и (или) модулями и дисциплины и (или) модули, определяемые организацией ТиПО, факультативные занятия и консультации.
17. Учебный процесс в организациях ТиПО, реализующих образовательные программы ТиПО, включает теоретическое обучение в организациях ТиПО, а также производственное обучение и профессиональную практику, выполняемые в учебных, симуляционных центрах, на базе предприятий (организаций).
Профессиональная практика подразделяется на учебную, производственную, клиническую и профессиональную.
Учебная практика осуществляется в лабораториях, учебно-доклинических кабинетах и симуляционных центрах под руководством преподавателя специальных дисциплин.
Профессиональная практика проводится на предприятиях (организациях) на рабочих местах соответствующих профилю специальности, предоставляемых работодателями на основе договора, и направлена на формирование профессиональных компетенций.
Клиническая практика проводится в медицинских организациях под руководством обученного наставника на рабочих местах, предоставляемых работодателями на договорной основе, и направлена на формирование профессиональных компетенций.
Работодатели и образовательные учреждения несут ответственность за организацию обучения наставничества в сотрудничестве, чтобы гарантировать качественное клиническое обучение для студентов и развивать безопасность и качество медицинской помощи.
Сроки и содержание профессиональной практики определяются рабочими учебными программами и рабочими учебными планами.

18. Алынған білім, іскерлік, дағды мен құзырет деңгейін айқындайтын бақылаудың әртүрлі түрлері бар.
Оқу процесінің жоспарында білім алушылардың ТжКБ білім беру бағдарламаларын меңгеру сапасын бақылаудың мынадай түрлері:
1) аралық аттестаттау;
2) қорытынды аттестаттау көрсетіледі.
ТжКБ ұйымдары білім алушылардың ТжКБ білім беру бағдарламаларын меңгеруін бақылау мақсатында білім алушылардың ағымдағы үлгерімдеріне бақылауды жүзеге асырады және аралық аттестаттаудан өткізеді.
Білім беру ұйымы білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды жүзеге асыру және аралық аттестаттаудан өткізу нысанын, тәртібін және кезеңділігін таңдауда дербес.
Бақылау жұмыстары мен сынақтар аталған пәнді оқуға бөлінген оқу уақытының есебінен, соның ішінде модульдерге біріктірілген немесе модуль бойынша емтихандар – аралық немесе қорытынды аттестаттауға бөлінген мерзімде өткізіледі.
Емтихандар мен бақылау жұмыстарының саны білім алушылардың біліктілігіне, іскерлігі мен құзыретіне қойылатын талаптар негізге алына отырып айқындалады.
Жалпы білім беретін пәндер, оның ішінде модульдерге біріктірілген пәндер бойынша аралық аттестаттау: тіл, әдебиет, Қазақстан тарихы, математика және ТжКБ ұйымдары таңдаған пән бойынша емтихан өткізуді көздейді.
ТжКБ білім беру бағдарламасы толық аяқталған соң қорытынды аттестаттау өткізіледі.
Әрбір біліктілік деңгейін аяқтаған соң білім алушыларды қорытынды аттестаттау үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларында қарастырылады.
Біліктілік емтихандары өндірістік алаңдарда, зертханаларда немесе әрбір біліктілік бойынша қондырғылармен жарақтандырылған оқу, симуляциялық орталықтарда өткізіледі.
Тізбесі оқу жоспарына сәйкес анықталатын зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды, оның ішінде жекелеген жалпы кәсіптік және арнайы клиникалық пәндер бойынша сабақтарды, өндірістік оқытуды өткізу кезінде оқу топтары 13 адамнан аспайтын шағын топтарға бөлінеді.
19. ТжКБ ұйымдары білім беру қызметін алынған лицензияға сәйкес жүзеге асырады және оның қолданыста болу уақытының барлық кезеңінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) бекітілген білім беру қызметіне қойылған біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін сақтайды.
3-тарау. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
20. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар апталық оқу жүктемесін, оқу жылының ұзақтығын, міндетті оқу уақытының көлемін қамтиды.

18. Уровень полученных знаний, умений, навыков и компетенций обеспечивается различными видами контроля.
В плане учебного процесса отражаются следующие формы контроля качества освоения обучающимися образовательных программ ТиПО:
1) промежуточная аттестация;
2) итоговая аттестация.
В целях контроля за освоением обучающимися образовательных программ ТиПО организации ТиПО осуществляют текущий контроль успеваемости и проводят промежуточную аттестацию обучающихся.
Организации образования самостоятельны в выборе форм, порядка и периодичности осуществления текущего контроля успеваемости и проведения промежуточной аттестации обучающихся.
Итоговая и промежуточная аттестация, основанная на компетентностном подходе, проводится за счет учебного времени, отведенного на изучение дисциплины, в том числе интегрированной в модули – в сроки, отведенные на промежуточную или итоговую аттестацию.
Количество экзаменов и контрольных работ определяется исходя из требований к уровню знаний, умений и компетенций, которыми необходимо обладать обучающимся.
Промежуточная аттестация по общеобразовательным дисциплинам, в том числе интегрированным в модули, предусматривает проведение экзаменов по: языку, литературе, истории Казахстана, математике и выбору организации ТиПО.
По полному завершению освоения образовательной программы ТиПО проводится итоговая аттестация.
В типовых учебных планах и программах итоговая аттестация обучающихся предусматривается по завершению каждого уровня квалификации.
Квалификационные экзамены проводятся на производственных площадках, в лабораториях или учебных, симуляционных центрах, оснащенных необходимым оборудованием по каждой квалификации.
При проведении лабораторных и практических занятий по отдельным общепрофессиональным дисциплинам и по специальным клиническим дисциплинам перечень которых определяется в соответствии с учебным планом, учебные группы делятся на подгруппы численностью не более 13 человек.
19. Организация ТиПО осуществляет образовательную деятельность в соответствии с полученной лицензией и на протяжении всего периода времени ее действительности соблюдает квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающие соответствие им, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 11716).
Глава 3. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся
20. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся содержат недельную учебную нагрузку, продолжительность учебного года, обязательный объем учебного времени.

21. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі күндізгі оқыту нысанында аптасына кемінде 36 сағат міндетті оқу жүктемесін қоса алғанда, аптасына 54 сағаттан аспауы тиіс.
22. Теориялық оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағат болатын міндетті оқу жүктемесі есебінен айқындалады (бұл ретте көрсетілген көлемге факультативтік пәндер бойынша сабақтар мен консультациялар кірмейді).
23. Міндетті оқу уақытының көлемі жылына 1440 сағатты құрайды.
24. Факультативтік пәндер және (немесе) модульдер 1 оқу тобына аптасына 4 сағаттан артық емес көлемде жоспарланады. Кредиттік оқыту технологиясы кезінде факультативтер ТжКБ ұйымының қалауы бойынша білім алушының таңдау бойынша компонентіне енгізеді.
Оқытудың күндізгі нысанында білім алушылар үшін консультациялар әрбір оқу жылындағы оқу тобына 100 сағаттан аспайтын көлемде көзделеді және емтихандар мен курстық және дипломдық жұмыстарды орындау түрінде аралық және қорытынды аттестаттау көзделген пәндер және (немесе) модульдер бойынша жоспарланады.
25. Білім алушыларды қорытынды аттестаттауды өткізуге арналған оқу уақытының көлемі 2 аптадан аспайды.
26. Кредиттік оқыту технологиясы кезінде оқу жылы академиялық кезеңдерден, аралық аттестаттау кезеңінен, практика және демалыстан тұрады.
Академиялық кезең ұзақтығы 15 аптадан тұратын семестрден тұрады.
27. Кредиттік оқыту технологиясы кезінде білім алушының оқу жүктемесінің көлемі игерілген кредит бойынша әрбір оқу пәні және (немесе) модулі немесе басқа да оқу жұмысының түрлерімен өлшенеді.
4-тарау. Білім алушылардың даярлық деңгейіне қойылатын талаптар
28. Кадрларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптар ТжКБ білім беру бағдарламаларының мазмұны мен білім берудің деңгейіне сәйкес базалық және кәсіби құзыреттіліктермен анықталады.
29. ТжКБ білім беру бағдарламалары олардың мазмұнына және білім алушылар даярлығының көзделген біліктілік деңгейіне байланысты мынадай құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған:
1) белгілі бір деңгейде дербес әрекет ете отырып, оқытушының жетекшілігімен жұмыс жүргізу, негізгі базалық білімді қолдану, практикалық тапсырмаларды орындау, нұсқаулықпен берілген алгоритм бойынша іс-әрекет тәсілін таңдау, жұмыс жағдайының шарттарына сәйкес іс-әрекеттерді түзету;
2) қойылған міндеттерге сүйене отырып, белгілі бір еркіндік үлесімен іс-әрекет жүргізу, базалық, жалпы білім беретін және практикаға бағдарланған кәсіби білімді қолдану, стандартты және қарапайым бір типті практикалық міндеттерді шешу, білім мен практикалық тәжірибе негізінде белгілі әрекет тәсілдерін таңдау, алынған нәтижелерді ескере отырып қызметті түзету;

21. Максимальный объем учебной нагрузки обучающихся составляет не более 54 часов в неделю, включая обязательную учебную нагрузку при очной форме обучения – не менее 36 часов в неделю.
22. Общий объем учебного времени при очной форме теоретического обучения определяется из расчета обязательной учебной нагрузки не менее 36 часов в неделю (при этом в указанный объем не входят занятия по факультативным дисциплинам и (или) модулям и консультации).
23. Объем учебного времени обязательного обучения составляет 1440 часов в год.
24. Факультативные дисциплины и (или) модули предусматриваются в период теоретического обучения в объеме не более 4 часов в неделю на 1 учебную группу. При кредитной технологии обучения факультативы включаются в компонент по выбору обучающегося по усмотрению организации ТиПО.
Консультации для обучающихся очной формы обучения предусматриваются в объеме не более 100 часов на учебную группу на каждый учебный год и планируются по дисциплинам и (или) модулям, по которым предусмотрены промежуточные и итоговые аттестации, в соответствии с индивидуальными потребностями.
25. Объем учебного времени на проведение итоговой аттестации составляет не более 2-х недель.
26. При кредитной технологии обучения учебный год состоит из академических периодов, периоды промежуточной и итоговой аттестаций, практик и каникул.
Академический период представляет собой семестр продолжительностью не менее 15 недель.
27. При кредитной технологии обучения объем учебной нагрузки обучающегося измеряется в часах/кредитах, осваиваемых им по каждой учебной дисциплине и (или) модулю или другим видам учебной работы.
Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся
28. Требования к уровню подготовки кадров определяются содержанием образовательных программ ТиПО, базовыми и профессиональными компетенциями в соответствии с уровнем образования.
29. Образовательные программы ТиПО в зависимости от их содержания и предусмотренного уровня квалификации подготовки обучающихся направлены на приобретение компетенций:
1) вести деятельность под руководством с определенной долей самостоятельности, применять основные базовые знания, выполнять практические задания, выбирать способ действий по заданному инструкциями алгоритму, корректировать действия в соответствии с условиями рабочей ситуации;
2) вести деятельность с определенной долей самостоятельности исходя из поставленной задачи, применять базовые, общеобразовательные и практико-ориентированные профессиональные знания, решать стандартные и простые однотипные практические задачи, выбирать способы действий из известных на основе знаний и практического опыта, корректировать деятельность с учетом полученных результатов;

3) маңызды әлеуметтік және этикалық аспектілерді ескере отырып, басқалардың стандартты жұмысына басшылық жасау, өзінің оқуы мен басқаларды оқытуға жауапты болу, қызметті және практикалық тәжірибені жүзеге асыру үшін кәсіби (практикалық және теориялық) білімді қолдану, жұмыс жағдайын және оның болжамды өзгерістерін дербес талдауды талап ететін кең спектрдің типтік практикалық міндеттерін шешу, қызметті жүзеге асырудың технологиялық жолдарын таңдау, ағымдағы және қорытынды бақылау жүргізу, қызметті бағалау мен түзету.
30. ТжКБ ұйымдарында білім алушылардың даярлық деңгейіне қойылатын талаптар:
1) қорытынды аттестаттау нәтижелері бойынша білікті кадрларды даярлау бағдарламасы толық аяқталған кезде немесе аралық аттестаттау қорытындылары бойынша біліктілік емтиханын және білім алушы еңбек нарығына шыққан кезде жұмыс біліктілігін беру;
2) қорытынды аттестаттау нәтижелері бойынша орта буын мамандарын даярлау бағдарламасы толық аяқталған кезде орта буын маманының біліктілігін беру мүмкіндігін қамтиды.
31. ТжКБ түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалауды білім алушылардың білімі мен дағдыларын және оқу мамандықтары бойынша медициналық білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалауды жүргізуге уәкілетті орган аккредиттеген ұйым жүргізеді, сондай-ақ оқытудың соңғы нәтижелеріне сәйкес екі кезеңді қамтиды:
1) білімді бағалау;
2) дағдыларды бағалау.
Түлектердің кәсіби даярлығын бағалау қорытынды аттестаттау (мемлекеттік емтихан) құрылымына кіреді.
32. Техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушілерді қорытынды аттестаттаудың оң нәтижелері маман сертификатын алуға құқық береді.
5-тарау. Оқу уақытына қойылатын талаптар
33. Оқыту мерзіміне қойылатын талаптарда ТжКБ білім беру бағдарламаларын меңгеру мерзімдері көрсетілген.
34. Оқу жылы 1 қыркүйектен басталады. Каникул уақыты жылына 11 аптаны, қысқы мерзімде – кемінде 2 аптаны құрайды.
ТжКБ білім беру бағдарламаларын меңгеру мерзімі:
1) негізгі орта білім базасында жалпы орта білім алумен – 1 жыл 10 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 10 айды;
2) жалпы орта білім базасында – 10 ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 10 айды құрайды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
2-қосымша
Орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты

3) вести руководство стандартной работой других с учетом значимых социальных и этических аспектов, нести ответственность за собственное обучение и обучение других, применять профессиональные (практические и теоретические) знания для осуществления деятельности и практического опыта, решать типовые практические задачи широкого спектра, требующие самостоятельного анализа рабочей ситуации и ее предсказуемых изменений, выбирать технологические пути осуществления деятельности, вести текущий и итоговый контроль, выполнять оценку и коррекцию деятельности.
30. Требования, предъявляемые к уровню подготовленности обучающихся в организациях ТиПО, предусматривают возможность:
1) присвоения рабочей квалификации – по результатам итоговой аттестации при полном освоении образовательной программы подготовки квалифицированных кадров, или по итогам промежуточной аттестации в случае сдачи квалификационного экзамена и ухода обучающегося на рынок труда;
2) присвоения квалификации специалиста среднего звена – по результатам итоговой аттестации при полном освоении образовательной программы подготовки специалистов среднего звена.
31. Оценка профессиональной подготовленности выпускников ТиПО проводится организацией, аккредитованной уполномоченным органом на проведение оценки знаний и навыков обучающихся и профессиональной подготовленности выпускников программ медицинского образования по специальностям обучения, а также в соответствии с конечными результатами обучения и включает два этапа:
1) оценку знаний;
2) оценку навыков.
Оценка профессиональной подготовленности выпускников ТиПО входит в структуру итоговой аттестации (государственного экзамена).
32. Положительные результаты итоговой аттестации выпускников программ технического и профессионального образования дают право на получение сертификата специалиста.
Глава 5. Требования к срокам обучения
33. В требованиях к срокам обучения указаны сроки освоения образовательных программ ТиПО.
34. Учебный год начинается 1 сентября. Каникулярное время составляет 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель.
Срок освоения образовательной программы ТиПО составляет:
1) на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования – 1 год 10 месяцев; 2 года 10 месяцев,3 года 10 месяцев;
2) на базе общего среднего образования – 10 месяцев; 1 год 10 месяцев, 2 года 10 месяцев.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Государственный общеобязательный стандарт послесреднего образования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына және "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабына сәйкес әзірленді және орта білімнен кейінгі білім берудің оқыту бағдарламаларының мазмұнына, оқу жүктемесінің максималды көлеміне, білім алушыларды даярлау деңгейіне және білім алу мерзіміне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) академиялық кезең – орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы мынадай үш нысанның біреуінде дербес белгілейтін кредиттік оқыту технологиясы кезіндегі теориялық оқу кезеңі: семестр, триместр, тоқсан.
2) академиялық сағат – оқу сабақтарының барлық түрінде кесте бойынша білім алушының оқытушымен қарым-қатынас жұмыстарының уақыты;
3) бағалау өлшемшарттары – құзіреттілікке қойылған талаптарға сәйкестікке оқу нәтижелерін бағалау бойынша шешім қабылдауға арналған көрсеткіш;
4) базалық құзырет – өзін-өзі және жеке қызметін басқару қабілеттілігі, өзін-өзі ынталандыруға және өзін-өзі ұйымдастыруға бейімділігі;
5) базалық модуль – білім алушылардың өзін-өзі және өз қызметін басқару, өзін-өзі ынталандыру мен ұйымдастыру қабілеттілігін игеруге бағытталған білім беру бағдарламасының тәуелсіз, толық тарауы немесе оқыту кезеңі;
6) біліктілік – алынған кәсіп пен мамандық бойынша қызметтің белгілі бір түрін құзыретті орындауға білімділік, даярлық деңгейі;
7) бітіруші – медициналық және фармацевтикалық білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымда білім алған адам;
8) дипломдық жұмыс – орта білімнен кейінгі білім берудегі білім беру бағдарламаларының білім алушылардың игеруінің нәтижелер қорытындылау және бітіруші курста олардың орындалуын көрсететін студенттердің жеке шығармашылық жұмысы;
9) жеке оқу жоспары – білім берудің тіркелген кезеңінде, білім алушылардың жеке білім беру қажеттіліктерін және білім беру жолдарын таңдауға, оның ішінде білім беру бағдарламаларының игеру шегінде жеделдетілген оқуға академиялық құқықтарын іске асыруға ықпал ететін, білім алушының оқу жоспары;
10) кәсіби модуль – білім алушының құзіреттілік негізінде кәсіби міндеттердің жиынтығын шешу қабілетін қалыптастыруға бағытталған білім беру бағдарламасының тәуелсіз, толық тарауы немесе оқыту кезеңі.
11) кәсіптік құзырет – білім, іскерлік пен дағдылар, сондай-ақ кәсіптік қызметті тиімді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін жеке қасиеттер негізінде маманның кәсіптік міндеттер жиынтығын шешу қабілеттілігі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт послесреднего образования (далее – стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и статьи 56 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяет требования к содержанию образования, максимальному объему учебной нагрузки, к уровню подготовки обучающихся и сроку обучения по образовательным программам послесреднего образования.
2. В настоящем стандарте применяются следующие термины и определения:
1) академический период – период теоретического обучения при кредитной технологии обучения, устанавливаемый самостоятельно организацией послесреднего образования в одной из трех форм: семестр, триместр, квартал;
2) академический час – время контактной работы обучающегося с преподавателем по расписанию на всех видах учебных занятий;
3) критерии оценки – показатели для принятия решения по оцениванию результатов обучения на соответствие предъявленным требованиям к компетентности;
4) базовая компетенция – способность управлять собой и собственной деятельностью, склонность к самомотивации и самоорганизации;
5) базовый модуль – независимый, самодостаточный раздел образовательной программы или период обучения, направленный на приобретение обучающимися способности управлять собой и собственной деятельностью, склонности к самомотивации и самоорганизации;
6) квалификация – уровень обученности, подготовленности к компетентному выполнению определенного вида деятельности по полученной профессии и специальности;
7) выпускник – лицо, получившее образование в организации, реализующей образовательные программы медицинского и фармацевтического образования;
8) дипломная работа – самостоятельная творческая работа студентов, представляющая собой обобщение результатов освоения обучающимся образовательной программы послесреднего образования;
9) индивидуальный учебный план – учебный план обучающегося, способствующий реализации индивидуальных образовательных потребностей и академического права обучающихся на выбор образовательного пути на фиксированном этапе обучения, в том числе на ускоренное обучение, в пределах осваиваемой образовательной программы;
10) профессиональный модуль – независимый, самодостаточный раздел образовательной программы или период обучения, направленный на приобретение обучающимися способности решать совокупность профессиональных задач на основе компетенций;
11) профессиональная компетенция – способность специалиста решать совокупность профессиональных задач на основе знаний, умений и навыков, а также личностных качеств, позволяющих эффективно осуществлять профессиональную деятельность;

12) кредит – білім алушының (оқытушының) оқу жұмыстары көлемінің біріздендірілген өлшем бірлігі;
13) кредиттік оқыту технологиясы – академиялық кредиттерді жинақтай отырып, білім алушылардың пәндерді оқып зерделеу дәйектілігін таңдауы және дербес жоспарлауы негізіндегі оқыту;
14) қолданбалы бакалавриат – білім бағдарламалары "қолданбалы бакалавриат" біліктілігін тағайындаумен мамандар даярлауға бағытталған орта білімнен кейінгі білім;
15) медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау – білім алушылардың білім беру бағдарламаларын меңгеру сапасын және оқыту кезеңіне сәйкес білімнің, іскерліктің және дағдының қалыптасуын бағалау;
16) модуль – білім беру бағдарламасының тәуелсіз, өзіндік жеткілікті және толық бөлімі немесе оқыту кезеңі;
17) модульдік оқыту – модульдік білім беру бағдарламаларын меңгеру негізінде оқу процесін ұйымдастыру тәсілі;
18) міндетті компонент – үлгілік оқу жоспарында белгіленген және білім беру бағдарламасы бойынша студенттер міндетті түрде оқитын оқу пәндерінің және тиісті кредиттердің ең аз көлемінің тізбесі;
19) оқу жоспарының моделі – орта білімнен кейінгі білім беру мазмұнының негізгі инварианттық құрылымдық компоненттерін көрсететін оқу жоспарын ұсынудың нысаны;
20) оқу жұмыс бағдарламасы (силлабус) – оқу жұмыс жоспарының нақты пәні және (немесе) модулі үшін орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары әзірлейтін құжат;
21) оқу жұмыс жоспары – оқу пәндерінің және (немесе) модульдерінің тізбесі, оқудың бірізділігі мен көлемін, бақылау нысанын регламенттейтін үлгілік оқу жоспарының немесе осы стандарттың негізінде орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы әзірлейтін құжат;
22) оқыту мерзімі – нақты оқыту нысаны (күндізгі, кешкі, сырттай) бойынша білім беру бағдарламаларын игеру мерзімі;
23) тәлімгер – клиникалық және кәсіби /дипломалды тәжірибелерден өту кезеңінде клиникалық базада студенттің теориялық білімі мен тәжірибелік дағдыларын бекітуге ықпал ететін білікті мейіргер;
24) таңдау бойынша компонент – орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының ұсынатын пререквизиттері мен постреквизиттерін есепке ала отырып кез келген академиялық кезеңде білім алушылардың өздері таңдай алатын оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің және тиісті кредиттердің (немесе академиялық сағаттардың) ең аз көлемінің тізбесі;
25) транскрипт – білімді бағалаудың әріптік және сандық жүйесі бойынша кредиттері мен бағалары көрсетілген оқудың тиісті кезеңінде игерілген пәндер мен (немесе) модульдердің тізбесі бар құжат;

12) кредит – унифицированная единица измерения объема учебной работы обучающегося (преподавателя);
13) кредитная технология обучения – обучение на основе выбора и самостоятельного планирования обучающимся последовательности изучения дисциплин и (или) модулей с накоплением кредитов;
14) прикладной бакалавриат – послесреднее образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением квалификации "прикладной бакалавр";
15) оценка знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования – оценка качества освоения обучающимися образовательных программ и сформированности знаний, умений и навыков в соответствии с этапом обучения;
16) модуль – независимый, самодостаточный раздел образовательной программы или период обучения;
17) модульное обучение – способ организации учебного процесса на основе освоения модульных образовательных программ;
18) обязательный компонент – перечень учебных дисциплин и (или) модулей и соответствующих минимальных объемов кредитов, установленных типовым учебным планом и изучаемых обучающимся в обязательном порядке по программе обучения;
19) модель учебного плана – форма представления учебного плана, отражающая основные инвариантные структурные компоненты содержания послесреднего образования;
20) рабочая учебная программа (силлабус) – документ, разрабатываемый организацией образования для конкретной дисциплины и (или) модуля рабочего учебного плана;
21) рабочий учебный план – документ, разрабатываемый организацией послесреднего образования на основе типового учебного плана или настоящего стандарта, регламентирующий перечень, последовательность изучения и объем учебных дисциплин и (или) модулей, формы контроля;
22) срок обучения – срок освоения образовательной программы по конкретной форме обучения (очное);
23) наставник – квалифицированная медицинская сестра, которая способствует закреплению теоретических знаний и практических навыков обучающимся на клинической базе в период прохождения клинической и профессиональной/преддипломной практик;
24) компонент по выбору – перечень учебных дисциплин и (или) модулей и соответствующих минимальных объемов кредитов (или академических часов), предлагаемых организацией послесреднего образования, самостоятельно выбираемых обучающимся в любом академическом периоде с учетом их пререквизитов и постреквизитов;
25) транскрипт – документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок в буквенном и цифровом выражении;

26) тьютор – білім алушылардың даярлық деңгейін қамтамасыз ететін оқу процесін даралау (жеке оқу жоспарын құру және білім беру-кәсіби треакториясын жоспарлау) үшін жағдайлар жасайтын ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдардың тәлімгерлік функциясын атқаратын маман;
27) үлгілік оқу бағдарламасы – үлгілік оқу жоспарының нақты пәні (модулі) бойынша меңгерілуге тиіс білім, іскерлік және дағдының мазмұны мен көлемін айқындайтын құжат;
28) үлгілік оқу жоспары – мамандықтар мен біліктіліктерге қатысты білім алушылардың модульдер бойынша оқу уақытының, кәсіби практикаларының және оқу қызметінің басқа да түрлерінің, бақылау нысандарының, оқу мерзімдерінің көлемін (еңбек сыйымдылығын) регламенттейтін осы стандарт негізінде әзірленетін құжат;
29) эдвайзер – тиісті мамандық бойынша білім алушының академиялық тәлімгерінің қызметін атқаратын, оқу траекториясын таңдауына (жеке оқу жоспарының қалыптасуына) және оқу кезеңінде кредиттік оқыту технологиясы бойынша орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын игеруіне ықпал ететін оқытушы;
30) элективті және (немесе) модульді пәндер каталогы – таңдау бойынша компоненттері бар пәндер және (немесе) модульдердің тізбесі, олардың қысқаша сипаттамасы.
3. Орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлау осы стандартқа, сондай-ақ:
1) оқу-бағдарламалық құжаттамамен – осы стандарттың оқу жоспарының моделімен, үлгілік және жұмыстық оқу бағдарламаларымен және жоспарларымен, жеке оқыту жоспарларына;
2) орта білімнен кейінгі білім берудің интеграцияланған білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Оқыту нәтижелеріне бағдарлай отырып орта білімнен кейінгі білім беру мазмұнына қойылатын талаптар
4. Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларының мазмұны бакалавриаттың білім беру бағдарламаларының жекелеген модульдерін немесе пәндерін қоса алғанда, техникалық және кәсіптік білім берудің модульдеріне интеграцияланған білім беру бағдарламаларын зерделеуді көздейді.
Орта білімнен кейінгі білім берудің интеграцияланған білім беру бағдарламаларын нақты қызметті орындау және кәсіптік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім беру бағдарламаларының тиісті мазмұндық аспектілерін біріктіру негізінде орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары әзірлейді. Интеграцияланған білім беру бағдарламаларының түрлері: пәнаралық, деңгейаралық, жоғары оқу орындары аралық және халықаралық
Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасы:
1) базалық және кәсіптік модульдерді игеруді;

26) тьютор – специалист, выполняющий функции наставника лиц с особыми образовательными потребностями, создающий условия для индивидуализации процесса обучения (составление индивидуальных учебных планов и планирование индивидуальных образовательно-профессиональных траекторий), обеспечивающий уровень подготовки обучающихся;
27) типовая учебная программа – документ, определяющий содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению по конкретной дисциплине и (или) модулю типового учебного плана;
28) типовой учебный план – документ, разработанный на основе настоящего стандарта, регламентирующий объем (трудоемкость) учебного времени по модулям, профессиональных практик, иных видов учебной деятельности обучающихся, формы контроля, сроки обучения в зависимости от специальностей и квалификаций;
29) эдвайзер – преподаватель, выполняющий функции академического наставника обучающегося по соответствующей специальности, оказывающий содействие в выборе траектории обучения (формировании индивидуального учебного плана) и освоении образовательной программы послесреднего по кредитной технологии в период обучения;
30) каталог элективных дисциплин и (или) модулей – перечень дисциплин и (или) модулей компонента по выбору, содержащий их краткое описание.
3. Подготовка кадров с послесредним образованием осуществляется в соответствии с настоящим стандартом, а также с:
1) учебно-программной документацией – моделью учебного плана настоящего стандарта, типовыми и рабочими учебными программами, и планами, индивидуальными планами обучения;
2) интегрированными образовательными программами послесреднего образования.
Глава 2. Требования к содержанию послесреднего образования c ориентиром на результаты обучения
4. Содержание образовательных программ послесреднего образования предусматривает изучение интегрированных в модули образовательных программ технического и профессионального образования с включением отдельных модулей или дисциплин образовательных программ бакалавриата.
Интегрированные образовательные программы послесреднего образования разрабатываются организациями образования послесреднего образования на основе объединения соответствующих содержательных аспектов образовательных программ, необходимых для выполнения конкретной деятельности и формирования профессиональной компетентности. Виды интегрированных образовательных программ: междисциплинарные, межуровневые и международные.
Образовательная программа послесреднего образования содержит:
1) освоение базовых и профессиональных модулей;

2) клиникалық және кәсіби/диплом алды практикадан өтуді;
3) дипломдық жұмысты орындау;
4) аралық және қорытынды аттестаттаудан өтуді қамтиды.
Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыру:
1) оқу әдебиетінің кітапханалық қорының және оқу-әдістемелік құралдарының, оның ішінде модульдер (пәндер), білім алушының дербес жұмыстары, курстық және дипломдық жұмыстар (жобалар) бойынша цифрлық білім беру ресурстарының болумен;
2) базалық жоғары білімі бар, оқытылатын пән бейініне сәйкес келетін және жүйелі түрде педагогикалық, ғылыми-әдістемелік қызметпен айналысатын ғылыми-педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етіледі. Мамандық бейініне сәйкес келетін базалық жоғары білімі немесе "мейіргер ісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігі бар орта білімнен кейінгі білімі бар практикалық денсаулық сақтаудан білікті мамандарды тартуға рұқсат етіледі.
5. Білім беру бағдарламаларының тәрбиелік компоненттері ұлттық құндылықтарды дарытуға, патриоттық және азаматтықты қалыптастыруға, білім алушылардың жан-жақты қызығушылықтары мен қабілетін дамытуға бағытталған.
6. Орта білімнен кейінгі білім берудің интеграцияланған білім беру бағдарламалары кредиттік-модульдік технологияны қолдана отырып, құзыреттілік тәсіл негізінде құрылады.
7. Базалық және кәсіби модульдер міндетті және таңдау бойынша компоненттерді қамтиды.
Міндетті компонент модульдерінің тізбесі үлгілік оқу жоспарымен айқындалады.
Таңдау компоненті модульдерінің тізбесін орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы дербес айқындайды.
Базалық және кәсіптік модульдердің міндетті компонентінің көлемі оларды оқуға бөлінген уақыттың жалпы көлемінің кемінде 70%-ын құрайды.
Базалық және кәсіптік модульдерді таңдау компонентінің көлемі 30% - дан аспайды және бұл:
1) орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасын меңгерген бітіруші дайын болуы тиіс қызметтің негізгі түрлерін кеңейтуге;
2) міндетті компоненттің мазмұнымен анықталатын білім алушының дайындығын тереңдетуге;
3) аймақтық еңбек нарығының сұраныстарына сәйкес бітірушінің бәсекеге қабілеттілігін және тиісті мамандық бойынша білімін келесі деңгейде жалғастыру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін қажетті қосымша құзыреттіліктерді алуға мүмкіндік береді.
8. Таңдау компоненті нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттілігін, сондай-ақ білім алушының жеке мүдделерін ескереді.
Таңдау компоненті жұмыс берушілер мен орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары әріптестерінің, пәндік-циклдік комиссиялардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады.

2) прохождение клинической и профессиональной/преддипломной практик;
3) выполнение дипломной работы;
4) прохождение промежуточной и итоговой аттестации.
Реализация образовательной программы послесреднего образования обеспечивается:
1) наличием библиотечного фонда учебной литературы и учебно-методических пособий, в том числе цифровыми образовательными ресурсами по модулям (дисциплинам), самостоятельным работам обучающегося, дипломным работам;
2) научно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины и систематически занимающимися педагогической, научно-методической деятельностью. Допускается привлечение квалифицированных специалистов из практического здравоохранения, имеющих базовое высшее образование, соответствующее профилю специальности, или послесреднее образование с квалификацией "Прикладной бакалавр сестринского дела".
5. Воспитательные компоненты образовательных программ направлены на привитие национальных ценностей, формирование патриотизма и гражданственности, развитие разносторонних интересов и способностей обучающихся.
6. Интегрированные образовательные программы послесреднего образования структурируются на основе компетентностного подхода с применением кредитно-модульной технологии.
7. Базовые и профессиональные модули включают модули обязательного компонента и компонента по выбору.
Перечень модулей обязательного компонента определяется типовым учебным планом.
Перечень модулей компонента по выбору определяется организацией послесреднего образования самостоятельно.
Объем обязательного компонента базовых и профессиональных модулей составляет не менее 70% от общего объема времени, отведенного на их изучение.
Объем компонента по выбору базовых и профессиональных модулей составляет не более 30% и дает возможность:
1) расширения основных видов деятельности, к которым должен быть готов выпускник, освоивший образовательную программу послесреднего образования;
2) углубления подготовки обучающегося, определяемой содержанием обязательного компонента;
3) получения дополнительных компетенций, необходимых для обеспечения конкурентоспособности выпускника в соответствии с запросами регионального рынка труда и возможности продолжения на следующем уровне образование по соответствующей специальности.
8. Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося.
Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации послесреднего образования, предметно-цикловых комиссий.

9. Базалық модульдер жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндердің мазмұнын қамтиды.
10. Кәсіптік модульдер жалпы кәсіптік, арнайы пәннің, клиникалық және кәсіптік/диплом алды практиканың мазмұнын қарастырады.
11. Білім беру қызметін ұйымдастыру оқу процесін жоспарлау, білім беру мазмұны, оқу сабақтарын өткізу тәсілдерін таңдау, білім алушылардың өзіндік жұмысы, олардың оқу жетістіктерін қорытынды бақылау түрлері арқылы жүзеге асырылады.
12. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру оқу бағдарламалары мен жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
Оқу бағдарламалары мен жоспарлары үлгілік, жұмыс және жеке болып бөлінеді
13. Үлгілік оқу жоспарларында міндетті компоненттің және оқу қызметінің әрбір түрінің еңбек сыйымдылығы (кәсіптік практиканың, аралық және қорытынды аттестаттаудың, дипломдық жұмысты (жобаны) жазудың кредит пен сағаттарда еңбек сыйымдылығы анықталады, ал таңдау компоненті кредиттер мен сағаттардың жалпы санымен) көрсетіледі.
14. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы жұмыс оқу жоспарларын әрбір оқу тобына оқыту нысаны мен мерзімін көрсете отырып осы стандартқа және осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бекітілген орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы негізінде әзірлейді.
Оқу жұмыс жоспары оқу процесінің кестесінен, уақыт бюджеті бойынша жиынтық деректерден, түсіндірме жазбадан және оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің тізбектілігі мен көлемін, бақылау нысанынан, семестр бойынша теориялық оқыту мен кәсіптік практиканың сағаттарын (кредиттерін) бөлуді реттейтін жоспар-кестеден тұрады.
Жұмыс оқу жоспары оқудың барлық кезеңіне әзірленеді және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
Жұмыс оқу жоспары білім алушы мен оқытушының оқу жұмысының еңбек сыйымдылығын есептеу үшін негіз болады.
15. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламалары негізінде білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру кезінде:
1) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін таңдайды;
2) жұмыс берушілердің сұраныстарына сәйкес оқу бағдарламаларының мазмұнын модульдерге біріктірілген (қосылған) пәндерді кәсіптік модуль, өндірістік оқыту және кәсіптік практика бойынша 50%-ға дейін өзгертеді. Міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша модульдер енгізеді;
3) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және білім алушылардың аралық аттестаттаудың нысандарын, тәртібін және кезеңділігін таңдайды.

9. Базовые модули включают содержание общегуманитарных и социально-экономических дисциплин.
10. Профессиональные модули включают содержание общепрофессиональных, специальных дисциплин, клинической и профессиональной/преддипломной практик.
11. Организация образовательной деятельности осуществляется посредством планирования учебного процесса, содержания образования, выбора способов проведения учебных занятий, самостоятельной работы обучающихся, форм итогового контроля их учебных достижений.
12. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных программ и планов.
Учебные программы и планы подразделяются на типовые, рабочие и индивидуальные.
13. В типовых учебных планах определена трудоемкость обязательного компонента и каждого вида учебной деятельности (профессиональной практики, промежуточной и итоговой аттестации, написания дипломной работы в кредитах и часах, а компонент по выбору указывается общим количеством кредитов и часов).
14. Рабочие учебные планы разрабатываются организацией послесреднего образования на каждую учебную группу, с указанием формы и срока обучения на основе настоящего стандарта и типовой профессиональной учебной программы послесреднего образования согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Рабочий учебный план состоит из графика учебного процесса, сводных данных по бюджету времени, пояснительной записки и плана-сетки, регламентирующей перечень последовательность и объем учебных дисциплин и (или) модулей, формы контроля, распределение часов (кредитов) теоретического обучения и профессиональной практики по семестрам.
Рабочий учебный план разрабатывается на весь период обучения и утверждается руководителем организации послесреднего образования.
Рабочий учебный план служит основой для расчета трудоемкости учебной работы обучающегося и преподавателя.
15. При разработке и реализации рабочих учебных планов и программ на основе типовых учебных планов и программ организации послесреднего образования:
1) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса;
2) в соответствии с потребностями работодателей изменяют содержание учебных программ до 50% по базовым и профессиональным модулям, производственному обучению и профессиональной практике. Вводят дополнительные профессиональные модули по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
3) выбирают формы, порядок и периодичность проведения текущего контроля успеваемости обучающихся и промежуточной аттестации обучающихся.

16. Оқу жұмыс жоспарларына қосымша орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары элективті пәндер және (немесе) модульдердің каталогын әзірлейді
17. Үлгілік және оқу жұмыс жоспарының және элективті пәндер және (немесе) білім алушының мамандығы бойынша модульдердің негізінде эдвайзердің көмегімен жеке оқу жоспары жасалады.
Жеке оқу жоспары әр білім алушының жеке білім траекториясын анықтайды.
Жеке оқу жоспарына міндетті компоненттің пәндері және (немесе) модульдері және оқу қызметінің түрлері (кәсіптік практика, аралық және қорытынды аттестаттау, дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау, таңдау компонентінің пәндері және (немесе) модульдері) енгізіледі.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарға арналған жеке оқу жоспары олардың психофизикалық дамуының ерекшеліктерін, жеке мүмкіндіктерін ескере отырып әзірленеді.
Тьютордың көмегімен ерекше білім беру қажеттілігі бар тұлғаларға арналған жұмыс оқу жоспарлары негізінде жеке оқу жоспары жасалады.
18. Жеке оқу жоспарының нысанын, құрылымын әзірлеу, бекіту тәртібін элективті пәндер каталогын және (немесе) модульдерді білім беру ұйымы дербес айқындайды.
19. Оқу жұмыс бағдарламалары (силлабустар) оқу жоспарының барлық пәндері және (немесе) модульдері бойынша әзірленеді. Бұл ретте міндетті компоненттің пәндері және (немесе) модульдері бойынша оларды әзірлеу үлгілік оқу бағдарламалары негізінде олар болған кезде жүзеге асырылады.
Оқу жұмыс бағдарламаларының (силлабустардың) нысанын, құрылымын, әзірлеу және бекіту тәртібін орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы дербес айқындайды.
20. Әрбір пән және (немесе) модуль аяқталғаннан кейін емтихан нысанында оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау рәсімі өткізіледі. Өндірістік оқытудың барлық түрлерін (клиникалық және диплом алдындағы практикаларды) орындау нәтижелерін бағалау бағалау әңгімелесу (сынақ) түрінде жүргізіледі.
21. Өндірістік оқыту:
1) Өндірістік / клиникалық практика;
2) диплом алдындағы практика қамтиды.
Өндірістік (клиникалық) практикадан өтудің міндетті орындарының тізбесі кәсіби біліктілігін тану туралы еуропалық директиваларға (2013/55/EU директивасы) сәйкес келеді: жалпы және мамандандырылған медицина; жалпы және мамандандырылған хирургия; балаларға күтім жасау және педиатрия; акушерство; психикалық денсаулық және психиатрия; қарт адамдар мен егде жастағы адамдарды күту және гериатрия; үйде күтім жасау.
22. Өндірістік оқыту жұмыс берушілердің медициналық ұйымдарында ментордың (тәлімгердің) басшылығымен жұмыс берушілердің шарттық негізде ұсынатын жұмыс орындарында жүзеге асырылады және кәсіби құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған.
Клиникалық және дипломалды практикалардың мерзімі мен мазмұны оқу жұмыс жоспарларымен және оқу жұмыс бағдарламаларымен анықталады.
Кәсіптік модульдерге біріктірілген клиникалық практика осы стандарттың үлгілік оқу жоспарында айқындалған.

16. В дополнение к рабочим учебным планам организацией послесреднего образования разрабатывается каталог элективных дисциплин и (или) модулей.
17. На основе типовых или рабочих учебных планов и каталога элективных дисциплин и (или) модулей по специальности обучающимся с помощью эдвайзера составляется индивидуальный учебный план.
Индивидуальный учебный план определяет индивидуальную образовательную траекторию каждого обучающегося.
В индивидуальный учебный план включаются дисциплины и (или) модули обязательного компонента и виды учебной деятельности (профессиональная практика, промежуточная и итоговая аттестация, написание и защита дипломной работы, дисциплины и (или) модули компонента по выбору).
Индивидуальный учебный план для лиц с особыми образовательными потребностями разрабатывается с учетом особенностей их психофизического развития, индивидуальных возможностей.
На основе рабочих учебных планов для лиц с особыми образовательными потребностями с помощью тьютора составляется индивидуальный учебный план.
18. Форма, структура, порядок разработки и утверждения каталога элективных дисциплин и (или) модулей, индивидуального учебного плана определяются организацией послесреднего образования самостоятельно.
19. Рабочие учебные программы (силлабусы) разрабатываются по всем дисциплинам и (или) модулям учебного плана. При этом по дисциплинам и (или) модулям обязательного компонента их разработка осуществляется на основе типовых учебных программ при их наличии.
Форма, структура, порядок разработки и утверждения рабочих учебных программ (силлабусов) определяются организацией послесреднего образования самостоятельно.
20. По завершении каждой дисциплины и (или) модуля проводится процедура оценки уровня учебных достижений в форме экзамена. Оценка результатов выполнения всех видов производственного обучения (клинической и преддипломной практик) проводится в форме оценочного собеседования (зачет).
21. Производственное обучение включает в себя:
1) производственную/клиническую практику;
2) преддипломную практику.
Перечень обязательных мест прохождения производственной (клинической) практики соответствует Европейским директивам (Директива 2013/55/EU) о признании профессиональных квалификаций: общая и специализированная медицина; общая и специализированная хирургия; уход за детьми и педиатрия; акушерство; психическое здоровье и психиатрия; уход за пожилыми людьми и людьми старческого возраста и гериатрия; уход на дому.
22. Производственное обучение осуществляется в медицинских организациях работодателей под руководством ментора (наставника) на рабочих местах, предоставляемых работодателями на договорной основе, и направлена на формирование профессиональных компетенций.
Сроки и содержание клинических и преддипломных практик определяются рабочими учебными планами и рабочими учебными программами.
Клиническая практика, интегрированная в профессиональные модули, определена типовым учебным планом настоящего стандарта.

23. Симуляция (оқу практикасы) арнайы пәндер оқытушысының басшылығымен арнайы пәндер кабинеттерінде және симуляциялық орталықтарда жүзеге асырылады.
24. Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасы аяқталғаннан кейін дипломдық жұмыстарды қорғау нысанында қорытынды аттестаттау өткізіледі. Оны өткізуге арналған оқу уақытының көлемі екі аптадан аспайды.
25. Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары білім алушылардың жеке сұраныстарын қамтамасыз етуге бағытталған консультациялар мен факультативтік сабақтарды қамтиды.
26. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы білім беру қызметін алынған лицензияға сәйкес жүзеге асырады және оның қолданыста болу уақытының барлық кезеңінде "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) бекітілген білім беру қызметіне қойылған біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін сақтайды.
3-тарау. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
27. Білім алушының оқу жүктемесінің көлемі әрбір оқу пәні және (немесе) модуль немесе оқу жұмысының басқа түрлері бойынша меңгеретін кредиттерде өлшенеді.
Студенттердің жекелеген санаттары үшін оқытудың нысаны мен технологиясына байланысты оқытудың кредиттік технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, оқу жылы ішінде академиялық кредиттердің аз немесе көп санын игеруге жол беріледі.
28. Аудиториялық және аудиториядан тыс жұмыстың, практиканың барлық түрлерінің, аралық және қорытынды аттестаттаудың бір академиялық сағаты 50 минутқа тең.
29. Оқу жұмысының көлемін жоспарлауда бір кредит 30 академиялық сағатқа тең.
30. Оқу жылы академиялық кезеңдерден, аралық аттестация кезеңінен, практика және каникулдардан тұрады. Соңғы курстағы оқу жылына қорытынды аттестациялау кезеңі қосылады.
31. Академиялық кезең семестрді құрайды.
32. Өндірістік оқытудың ұзақтығы білім алушының 36 сағатқа тең апта ішіндегі белгіленген жұмыс уақытын негізге ала отырып, апталарда айқындалады (6 күндік жұмыс аптасы кезінде күніне 6 сағат).
33. Орта білімнен кейінгі білім берудің аяқталуының негізгі крийтерийі студенттердің оқу кезеңінде барлық кредит кезеңдерін қоса алғанда, толық білім бағдарламалары бойынша оқу түрлерін толық игеру болып табылады.
34. Жеделдетілген оқу мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білім негізінде түскен студенттерге кредиттердің саны мен орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасының қажетті көлемін орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы алдыңғы білім беру деңгейінің бейінінің және қол жеткізілген оқыту нәтижелерінің сәйкестігін ескере отырып дербес айқындайды.

23. Симуляции (учебная практика) осуществляются в кабинетах специальных дисциплин и симуляционных центрах под руководством преподавателя специальных дисциплин.
24. По завершению образовательной программы послесреднего образования проводится итоговая аттестация в форме защиты дипломных работ. Объем учебного времени на ее проведение составляет не более двух недель.
25. Образовательные программы послесреднего образования включают консультации и факультативные занятия, направленные на обеспечение индивидуальных запросов обучаемых.
26. Организация послесреднего образования осуществляет образовательную деятельность в соответствии с полученной лицензией и на протяжении всего периода времени ее действительности соблюдает квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающие соответствие им, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 11716).
Глава 3. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся
27. Объем учебной нагрузки обучающегося измеряется в кредитах, осваиваемых им по каждой учебной дисциплине и (или) модулю или другим видам учебной работы.
С учетом особенностей кредитной технологии обучения в зависимости от формы и технологий обучения для отдельных категорий студентов допускается освоение за учебный год меньшего или большего числа академических кредитов.
28. Один академический час аудиторной и внеаудиторной работы, всех видов практики, промежуточной и итоговой аттестации равен 50 минутам.
29. При планировании объема учебной работы один кредит равен 30 академическим часам.
30. Учебный год состоит из академических периодов, периода промежуточной аттестации, практик и каникул. На последнем курсе в учебный год включается период итоговой аттестации.
31. Академический период представляет собой семестр.
32. Продолжительность производственного обучения определяется в неделях исходя из нормативного времени работы обучающегося в течение недели, равного 36 часам (6 часов в день при 6-дневной рабочей неделе).
33. Основным критерием завершенности обучения по образовательным программам послесреднего образования является освоение обучающимся всех кредитов за весь период обучения включая все виды учебной деятельности студента.
34. Количество кредитов и необходимый объем образовательной программы послесреднего образования студентам, поступившим на базе технического и профессионального, послесреднего или высшего образования для обучения по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения, определяется организацией послесреднего образования самостоятельно с учетом соответствия профиля предыдущего уровня образования и достигнутых результатов обучения.

35. Орта білімнен кейінгі білім берудің қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша:
1) оқытудың қол жеткізілген нәтижелеріне, алдыңғы білім беру деңгейінде игерілген пререквизиттерге байланысты өзінің Жеке оқу жоспарын қалыптастырады, оларды орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы міндетті түрде қайта оқиды және оның транскриптіне енгізіледі;
2) оқытудың жеке мерзімдері мен орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы қолданыстағы орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасы негізінде дербес айқындайтын білім беру бағдарламасының көлемі болады.
36. Оқу қызметінің барлық түрлерін қоса алғанда, білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі аптасына 54 сағаттан аспауы тиіс.
37. Күндізгі оқу нысаны кезінде білім алушылардың міндетті жүктемесінің көлемі аптасына кемінде 36 сағатты құрайды.
4-тарау. Білім алушылардың даярлық деңгейіне қойылатын талаптар
38. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларына, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптарды қамтиды.
39. Орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламалары мынадай құзыреттіліктерді иеленуге бағытталған: ұйымның стратегиясы, саясаты мен мақсаттары шеңберінде еңбек және оқу қызметінің үдерістерін өз бетінше басқару және бақылау жүргізу, мәселелерді талқылау, қорытындыларды дәлелдеу және ақпаратпен сауатты жұмыс істеу, кәсіби салада теориялық және практикалық білімнің кең ауқымын қолдану, кәсіби міндеттерді шешу үшін қажетті ақпаратты өз бетінше іздестіруді орындау, шешу тәсілдерінің алуан түрлілігін және оларды таңдауды болжайтын, шығармашылық тәсілді қолдану (немесе кәсіби проблемаларды шешудің әртүрлі, оның ішінде балама нұсқаларын өз бетінше әзірлеу және ұсыну шеберлігі мен дағдысы), ағымдағы және қорытынды бақылау жүргізу, қызметті бағалау мен түзетуді орындау.
40. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың дайындық деңгейі базалық және кәсіби құзыреттілікті меңгеруді көздейді.
Базалық құзыреттер мамандық үшін анықталады және ұлттық сананы қалыптастыру, рухани жаңғырту әлеуметтік жауапкершілік, жұмысты ұйымдастыру, жұмыс орнындағы басқа адамдармен өзара қарым-қатынас, сондай-ақ қоршаған ортаға жауапкершілік контекстінде әлеуметтік-гуманитарлық дүниетанымды дамытуға бағытталған.
Кәсіптік құзыреттер жұмыс берушілердің талаптары мен қоғамның әлеуметтік сұрауын ескере отырып, әрбір біліктілік бойынша кәсіби стандарттар (болған жағдайда) немесе еңбек нарығын жекелеп талдау негізінде анықталады.

35. Обучающийся по сокращенным образовательным программам послесреднего образования с ускоренным сроком обучения:
1) формирует свой индивидуальный учебный план в зависимости от достигнутых результатов обучения, освоенных пререквизитов на предыдущем уровне образования, которые обязательно перезачитываются организацией послесреднего образования и включаются в его транскрипт;
2) имеет индивидуальные сроки обучения и объем образовательной программы, которые определяются организацией послесреднего образования самостоятельно на основе действующей образовательной программы послесреднего образования.
36. Максимальный объем учебной нагрузки обучающихся, включая все виды учебной деятельности, не превышает 54 академических часа в неделю.
37. Объем обязательной нагрузки обучающихся при очной форме обучения составляет не менее 36 часов в неделю.
Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся
38. Требования к уровню подготовки обучающихся содержат требования к образовательным программам послесреднего образования, базовым, профессиональным компетенциям и уровню подготовки обучающихся в организациях послесреднего образования.
39. Образовательные программы послесреднего образования направлены на приобретение следующих компетенций: вести самостоятельное управление и контроль процессами трудовой и учебной деятельности в рамках стратегии, политики и целей организации, обсуждение проблемы, аргументирование выводов и грамотное оперирование информацией, применять широкий диапазон теоретических и практических знаний в профессиональной области, выполнять самостоятельный поиск информации, необходимый для решения профессиональных задач, решать практические задачи, предполагающие многообразие способов решения и их выбор, применять творческий подход (или умения и навыки самостоятельно разрабатывать и выдвигать различные, в том числе альтернативные варианты решения профессиональных проблем), вести текущий и итоговый контроль, выполнять оценку и коррекцию деятельности.
40. Уровень подготовки обучающихся в организациях послесреднего образования предусматривает освоение базовых и профессиональных компетенций.
Базовые компетенции направлены на развитие социально-гуманитарного мировоззрения в контексте формирования национального сознания и духовной модернизации, социальной ответственности, организации работы, взаимоотношений с другими людьми на рабочем месте, а также ответственности за окружающую среду.
Профессиональные компетенции определяются на основе профессиональных стандартов (при наличии) или функционального анализа рынка труда, с учетом требований работодателей и социального запроса общества.

41. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған тұлғаларға "Мейіргер ісі бойынша қолданбалы бакалавр" біліктілігі тағайындалады.
42. Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалауды білім алушылардың білімі мен дағдыларын және оқу мамандықтары бойынша медициналық білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалауды жүргізуге уәкілетті орган аккредиттеген ұйым жүргізеді, сондай-ақ оқытудың соңғы нәтижелеріне сәйкес екі кезеңді:
1) білімді бағалауды;
2) дағдыларды бағалауды қамтиды.
Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіби даярлығын бағалау қорытынды аттестаттау құрылымына кіреді.
43. Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын бітірушілерді қорытынды аттестаттаудың оң нәтижелері маман сертификатын алуға құқық береді.
5-тарау. Оқу уақытына қойылатын талаптар
44. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын меңгеру мерзімін қамтиды және білім беру бағдарламаларының мазмұнымен, оқыту нәтижелерімен және игерілген кредиттердің көлемімен анықталады.
Оқу жылы 1 қыркүйектен басталады. Каникул уақыты жылына 11 аптаны, қысқы мерзімде – кемінде 2 аптаны құрайды.
45. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасын меңгеруге ниет білдірген тұлғалар үшін қажетті білім деңгейі осы стандарттың қосымшасында көрсетілген.
Жалпы орта білім базасында орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасы бойынша оқу мерзімі 3 жыл 6 айды, техникалық және кәсіптік білім базасында жеделдетілген оқу бағдарламасы бойынша – 1 жыл 6 айды құрайды.
Орта білімнен кейінгі білім
берудің мемлекеттік жалпыға
бірдей міндетті стандартына
қосымша
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қолданбалы бакалавриаттың орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасын меңгеруге қызығушылық танытқан тұлғаларға білім берудің алдыңғы деңгейіне қойылатын талаптар
Мамандығы
Оқу мерзімі
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қолданбалы бакалавриат бағдарламасына түсетін тұлғалар үшін талап етілетін білім деңгейі
0302000 "Мейіргер ісі" Біліктілігі 0302054 "Мейіргер ісі қолданбалы бакалавр"
3 жыл 6 ай
Жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіптік білім
0302000 "Мейіргер ісі" Біліктілігі 0302054 "Мейіргер ісі қолданбалы бакалавр"
1 жыл 6 ай
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша "Жалпы практика мейіргері", "мамандандырылған мейіргер" біліктілігі бойынша немесе "Емдеу ісі" ("Акушерлік іс") техникалық және кәсіптік білім, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты және үш жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

41. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе послесреднего образования по специальности "Сестринское дело" и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается квалификация "Прикладной бакалавр сестринского дела".
42. Оценка профессиональной подготовленности выпускников программ послесреднего образования проводится организацией, аккредитованной уполномоченным органом на проведение оценки знаний и навыков обучающихся и профессиональной подготовленности выпускников программ медицинского образования по специальностям обучения, а также в соответствии с конечными результатами обучения и включает два этапа:
1) оценку знаний;
2) оценку навыков.
Оценка профессиональной подготовленности выпускников программ послесреднего образования входит в структуру итоговой аттестации.
43. Положительные результаты итоговой аттестации выпускников программ послесреднего образования дают право на получение сертификата специалиста.
Глава 5. Требования к срокам обучения
44. Требования к срокам обучения содержат сроки освоения образовательных программ послесреднего образования и определяется содержанием образовательных программ, результатами обучения и объемом освоенных кредитов.
Учебный год начинается 1 сентября. Каникулярное время составляет 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель.
45. Необходимый предшествующий уровень образования для лиц, желающих освоить образовательную программу послесреднего образования по специальности "Сестринское дело", представлены в приложении к настоящему стандарту.
Срок обучения по образовательной программе послесреднего образования на базе общего среднего образования составляет 3 года 6 месяцев, на базе технического и профессионального образования по ускоренной программе обучения – 1 год 6 месяцев.
Приложение
к государственному
общеобязательному
стандарту послесреднего
образования
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу послесреднего образования прикладного бакалавриата по специальности "Сестринское дело"
Специальность
Сроки обучения
Требуемый уровень образования для лиц, поступающих на программу прикладного бакалавриата по специальности "Сестринское дело"
0302000 "Сестринское дело" Квалификация 0302054 "Прикладной бакалавр сестринского дела"
3 года 6 месяцев
Общее среднее образование или техническое и профессиональное образование
0302000 "Сестринское дело" Квалификация 0302054 "Прикладной бакалавр сестринского дела"
1 год 6 месяцев
Техническое и профессиональное образование по специальностям "Сестринское дело" с квалификацией "Медицинская сестра общей практики", "Специализированная медицинская сестра" или "Лечебное дело" ("Акушерское дело"), сертификат специалиста и стаж работы не менее трех лет по специальности "Сестринское дело".
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
3-қосымша
Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес және 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 56-бабына сәйкес әзірленді және меншік нысанына қарамастан, оқыту нәтижелеріне, білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың даярлық деңгейіне, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖОО) оқу мерзіміне бағдарланып, білім беру мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы стандартта мынадай терминдер мен олардың анықтамалары қолданылады:
1) бакалавриат – кемінде 240 академиялық кредит міндетті түрде меңгерілетін тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін бере отырып, кадрлар даярлауға бағытталған жоғары білім деңгейі;
2) біліктілік – алынған кәсіп пен мамандық бойынша қызметтің белгілі бір түрін құзыретті орындауға білім, даярлық деңгейі;
3) білімді бағалау (компьютерлік тестілеу) – білім алушылардың медициналық білім беру бағдарламалары бойынша теориялық білім деңгейін компьютерлік жолмен анықтау;
4) дағдыларды бағалау – білім алушылардың медициналық білім беру бағдарламалары оларды көрсету барысында практикалық дағдыларымен меңгеру деңгейін анықтау;
5) дескрипторлар (descriptors (дэскрипторс) – білім алушылардың жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің құзыреттіліктерде және академиялық кредиттерде қалыптасқан оқыту нәтижелеріне негізделетін тиісті деңгейінің (сатысының) білім беру бағдарламасын оқып аяқтауы бойынша алған білім, іскерлік, дағды және құзыреттілік деңгейі мен көлемінің сипаттамасы;
6) дуалдық оқыту – білім беру ұйымында белгілі оқыту және кәсіпорындағы тәжірибе мерзімдерімен, жұмыс орнын ұсынумен және білім алушыларға оқу орны мен білім алушының, кәсіпорынның тең жауапкершілігімен орнына келтіруді төлеуді ұштастыратын мамандар даярлау түрі;
7) дипломдық жұмыс (жоба) – студенттің және курсанттың білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келетін өзекті проблеманы өз бетінше зерделеу нәтижелерінің жинақталуы болып табылатын қорытынды жұмыс;
8) жеке оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) – білім беру бағдарламасы және элективті пәндер каталогы негізінде эдвайзердің көмегімен студенттің әр оқу жылына арнап өзі құрастыратын оқу жоспары;

от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Государственный общеобязательный стандарт высшего образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт высшего образования (далее – стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и статьи 56 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон) и определяет требования к содержанию образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, уровню подготовки обучающихся, сроку обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ВУЗ), независимо от формы собственности.
2. В настоящем стандарте применяются следующие термины и определения:
1) бакалавриат – уровень высшего образования, направленный на подготовку кадров с присуждением степени "бакалавр" по соответствующей образовательной программе с обязательным освоением не менее 240 академических кредитов;
2) квалификация – уровень обученности, подготовленности к компетентному выполнению определенного вида деятельности по полученной профессии и специальности;
3) оценка знаний (компьютерное тестирование) – определение уровня теоретических знаний, обучающихся по программам медицинского образования компьютерным путем;
4) оценка навыков – определение уровня владения обучающихся программ медицинского образования практическими навыками в процессе их демонстрации;
5) дескрипторы (descriptors (дескрипторс)) – описание уровня и объема знаний, умений, навыков и компетенций, приобретенных обучающимся по завершению изучения образовательной программы соответствующего уровня (ступени) высшего и послевузовского образования, базирующиеся на результатах обучения, сформированных компетенциях и академических кредитах;
6) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающая обучение в организации образования с обязательными периодами обучения и практики на предприятии с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия, учебного заведения и обучающегося;
7) дипломная работа (проект) – выпускная работа, представляющая собой обобщение результатов самостоятельного изучения обучающимся актуальной проблемы соответствующей профилю образовательной программы;
8) индивидуальный учебный план (далее – ИУП) – учебный план обучающегося, самостоятельно формируемый им на каждый учебный год с помощью эдвайзера на основании образовательной программы и каталога элективных дисциплин;

9) жоғары оқу орны компоненті (бұдан әрі – ЖК) – білім беру бағдарламасын меңгеру үшін жоғары оқу орны дербес айқындайтын оқу пәндерінің және академиялық кредиттердің тиісті ең төменгі көлемінің тізбесі;
10) интернатура – клиникалық практикаға рұқсат алу үшін білім алушыларды базалық жоғары медициналық білім беру шеңберінде клиникалық мамандықтар бойынша даярлау нысаны;
11) клиникалық база – қазіргі заманғы әдістері негізінде ұйымдастыру-әдістемелік, оқу материалдық-техникалық базасының жоғары деңгейі бар, дәрігерлерді, ғылыми кадрларды даярлау мен қайта даярлауды жүзеге асыратын, емдеу-диагностикалық және ғылыми-зерттеу жұмысының және медициналық көмектің барлық түрлерін көрсететін жергілікті ұйымдардың базасында қызмет жасайтын жоғары оқу орнының немесе денсаулық сақтау ұйымының клиникасы;
12) құзыреттілік – оқу процесінде алған білімді, шеберлік пен дағдыны кәсіби қызметте практикалық тұрғыда пайдалана білу қабілеті;
13) қолданбалы бакалавриат – білім бағдарламалары "қолданбалы бакалавриат" біліктілігін тағайындаумен мамандар даярлауға бағытталған орта білімнен кейінгі білім;
14) міндетті компонент – стандартта белгіленген және білім беру бағдарламасы бойынша студенттер міндетті түрде оқитын оқу пәндерінің және тиісті академиялық кредиттердің ең төменгі көлемінің тізбесі;
15) медициналық білім беру бағдарламаларында оқитын студенттердің білімі мен дағдыларын бағалау (бұдан әрі - білім мен машықтарды бағалау) - білім беру бағдарламалары студенттерінің меңгеру сапасын және медициналық қызмет көрсетуге қажетті құзыреттіліктің (білім мен дағдылардың) деңгейін бағалау;
16) оқу жоспарының моделі – жоғары білім беру мазмұнының инварианттық негізгі құрылымдық құрамын бейнелейтін оқу жоспарын сипаттайтын нысан;
17) оқу жұмыс жоспары (бұдан әрі – ОЖЖ) – білім беру бағдарламасы және студенттердің жеке оқу жоспарлары негізінде ЖОО дербес әзірлейтін оқу құжаты;
18) таңдау компоненті – ЖОО ұсынатын, пререквизиттері мен постреквизиттерін ескере отырып, кез келген академиялық кезеңде студенттердің өздері таңдайтын оқу пәндерінің және академиялық кредиттердің тиісті ең аз көлемінің тізбесі;
19) тәлімгер – білім беру, ғылым және тәжірибе үштұғырлығы негізінде қызметін жүзеге асыратын білім алушылар мен медициналық білім беру бағдарламаларын бітірушілерді кәсіптік бейімдеуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар медицина қызметкері;

9) вузовский компонент (далее – ВК) – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов академических кредитов, определяемых ВУЗом самостоятельно для освоения образовательной программы;
10) интернатура – форма подготовки обучающихся по клиническим специальностям в рамках базового высшего медицинского образования для получения допуска к клинической практике;
11) клиническая база – клиника организации образования или организации здравоохранения, функционирующая на базе местных организаций здравоохранения, имеющая высокий уровень материально-технической базы, осуществляющая на основе современных методов организационно-методической, учебной, лечебно-диагностической и научно-исследовательской работы и оказывающая все виды медицинской помощи. Клиническая база является неотъемлемой частью медицинского образования, где клиническая практика осуществляется в непосредственном контакте с пациентом, обучающийся практикуется в качестве члена команды под руководством наставника;
12) компетенции – способность практического использования приобретенных в процессе обучения знаний, умений и навыков в профессиональной деятельности;
13) прикладной бакалавриат – послесреднее образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением квалификации "прикладной бакалавр";
14) обязательный компонент – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов академических кредитов, установленных стандартом, и изучаемых студентами в обязательном порядке по программе обучения;
15) оценка знаний и навыков, обучающихся по программам медицинского образования (далее – оценка знаний и навыков) – оценка качества усвоения обучающимися образовательных программ и уровня сформированности компетенций (знаний и навыков), необходимых для оказания медицинских услуг;
16) модель учебного плана – форма представления учебного плана, отражающая основные инвариантные структурные компоненты содержания учебных программ высшего образования;
17) рабочий учебный план (далее – РУП) – учебный документ, разрабатываемый ВУЗом самостоятельно на основе образовательной программы и индивидуальных учебных планов студентов;
18) компонент по выбору – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов академических кредитов, предлагаемых ВУЗом, самостоятельно выбираемых студентами в любом академическом периоде с учетом их пререквизитов и постреквизитов;
19) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для, оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся и выпускников программ медицинского образования, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;

20) техникалық және кәсіптік білім беру – білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлауға бағытталған білім беру;
21) үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – ҮОБ) – Заңның 5-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес оқу мазмұнын, көлемін, ұсынылатын әдебиетті анықтайтын білім беру бағдарламасының міндетті компонентіндегі пәннің оқу құжаты.
2-тарау. Оқыту нәтижелеріне бағдарлай отырып жоғары білім беру мазмұнына қойылатын талаптар
3. Жоғары білім беру бағдарламасының мазмұны үш цикл пәндерінен тұрады – жалпы білім беретін пәндер (бұдан әрі – ЖБП), базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер.
ЖБП циклі міндетті компонент (бұдан әрі – МК), жоғары оқу орны компоненті (бұдан әрі – ЖК) және (немесе) таңдау компоненті (бұдан әрі – ТК) пәндерін қамтиды. БП және бейіндеуші пәндер циклдері ЖК және ТК пәндерін қамтиды.
4. ЖК және ТК пәндерін ЖОО дербес анықтайды және еңбек нарығының қажеттілігін, жұмыс берушілердің күтуін және білім алушылардың жеке мүдделерін ескереді.
5. ЖБП циклінің көлемі жоғары білімнің білім беру бағдарламасы көлемінен 23%-дан аспайды неемесе 56 академиялық кредитті құрайды.
ЖБП циклінің көлемі жоғары арнайы медициналық білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің 18% немесе 56 академиялық кредиттерді құрайды.
Олардың 51 академиялық кредиті міндетті компонент пәндеріне тиесілі: Қазақстанның қазіргі заман тарихы, Философия, Қазақ (орыс) тілі, Шетел тілі, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (ағылшын тілінде), Дене шынықтыру, Әлеуметтік-саяси білім модулі (саясаттану, әлеуметтану, мәдениеттану, психология).
Бұл ретте, білім алушылар "Қазақстанның қазіргі заман тарихы" пәнінен оны оқып аяқтағаннан кейін сол академиялық кезеңде мемлекеттік емтихан тапсырады.
Болашақ маманның дүниетанымын, азаматтық және моральдық ұстанымын қалыптастыруға, қазақстандық қоғамды жаңғыртуға белсенді қатысатын, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды меңгеру негізінде бәсекеге қабілетті, қазақ, орыс және шет тілдерінде коммуникациялық бағдарламаларды құруға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, өзін-өзі жетілдіруге, табысқа жетуге және кәсіби деңгейге бейімдеуге бағытталған ЖБП цикліндегі міндетті компонент пәндері:
1) дүниетанымдық, азаматтық және адамгершілік ұстанымдардың қалыптасуы негізінде болашақ маманның әлеуметтік-мәдени тұлғасының дамуын қамтамасыз ететін жалпы құзыреттілік жүйесін құрайды;
2) қазақ, орыс және шет тілдерінде тұлғааралық әлеуметтік және кәсіби қарым-қатынас жасау қабілеттерін дамытады;
3) білім алушылардың өмірі мен қызметіндегі барлық салаларда заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру және пайдалану арқылы ақпараттық сауаттылықты дамытуға үлес қосады;

20) техническое и профессиональное образование – образование, направленное на подготовку квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена;
21) типовая учебная программа (далее – ТУПр) – учебный документ дисциплины обязательного компонента образовательной программы, который определяет содержание, объем, рекомендуемую литературу в соответствии с подпунктом 5-2) статьи 5 Закона.
Глава 2. Требования к содержанию высшего образования с ориентиром на результаты обучения
3. Содержание программ бакалавриата состоит из дисциплин трех циклов – общеобразовательных дисциплин (далее – ООД), базовых дисциплин (далее – БД) и профилирующих дисциплин (далее – ПД).
Цикл ООД включает дисциплины обязательного компонента (далее – ОК), вузовского компонента (далее – ВК) и (или) компонента по выбору (далее – КВ). Циклы БД и ПД включают дисциплины ВК и КВ.
4. ВК и КВ определяются ВУЗом самостоятельно и учитывают потребности рынка труда, ожидания работодателей и индивидуальные интересы обучающегося.
5. Объем цикла ООД составляет не более 23% от общего объема образовательной программы бакалавриата или 56 академических кредитов.
Объем цикла ООД составляет не более 18% от общего объема образовательной программы бакалавриата с интернатурой 56 академических кредитов.
Из них 51 академических кредита отводится на дисциплины обязательного компонента: Современная история Казахстана, Философия, Казахский (русский) язык, Иностранный язык, Информационно-коммуникационные технологии (на английском языке), Физическая культура, Модуль социально-политических знаний (политология, социология, культурология, психология).
При этом обучающиеся сдают государственный экзамен по дисциплине "Современная история Казахстана" по ее завершению, в том же академическом периоде.
Дисциплины обязательного компонента цикла ООД, направленные на формирование мировоззренческой, гражданской и нравственной позиции будущего специалиста, конкурентоспособного на основе владения информационно-коммуникационными технологиями, выстраивания программ коммуникации на государственном, русском и иностранном языках, ориентации на здоровый образ жизни, самосовершенствование и профессиональный успех:
1) формируют систему общих компетенций, обеспечивающих социально-культурное развитие личности будущего специалиста на основе сформированности его мировоззренческой, гражданской и нравственной позиций;
2) развивают способности к межличностному социальному и профессиональному общению на государственном, русском и иностранном языках;
3) способствуют развитию информационной грамотности через овладение и использование современных информационно-коммуникационных технологий во всех сферах своей жизни и деятельности;

4) білім алушылардың өзін-өзі дамыту және өмір бойы білімін жетілдіру дағдыларын қалыптастырады;
5) қазіргі әлемде ұтқырлыққа, сыни ойлау мен физикалық өзін-өзі жетілдіруге қабілетті тұлғаны қалыптастырады.
6. ЖБП циклінің міндетті пәндерін оқып бітіргеннен кейін тыңдаушы:
1) ғылыми және философиялық таным әдістерімен табиғи және әлеуметтік әлемді ғылыми тұрғыда түсінуді және зерттеуді қамтамасыз ететін философия негіздерін білу арқылы қалыптасқан дүниетанымдық ұстанымдар негізінде қоршаған шындыққа баға беру;
2) мифологиялық, діни және ғылыми дүниетанымның мазмұнын және ерекшеліктерін интерпретациялау;
3) әлеуметтік және өндірістік салаларда болып жатқан барлық құбылыстарға жеке баға беру;
4) Қазақстанның тарихи дамуының негізгі кезеңдерін, заңдылықтарын және өзіндік ерекшелігін терең түсіну және ғылыми талдау негізінде азаматтық ұстанымын көрсете білу;
5) Қазақстанның қазіргі заманғы оқиғаларының себептері мен салдарын талдау үшін тарихи сипаттау әдістері мен тәсілдерін қолдана білу;
6) әлеуметтану, саясаттану, мәдениеттану, психологияның базалық білімі негізінде түрлі тұлғааралық, әлеуметтік және кәсіби қарым-қатынас салаларындағы жағдайларға баға беру;
7) осы ғылымдардағы білімді интеграциялық процестердің қазіргі заманғы өнімі ретінде синтездеу;
8) нақты ғылымды, сондай-ақ бүкіл әлеуметтік-саяси кластерді зерттеуге арналған ғылыми әдістер мен тәсілдерді қолдана білу;
9) өзінің моральдық және азаматтық ұстанымын дамыту;
10) қазақстандық қоғамның іскерлік, мәдени, құқықтық және этикалық нормаларын пайдалану;
11) жеке және кәсіби бәсекеге қабілеттілігін таныту;
12) әлемде танылған әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар саласындағы пәнді практикада қолдана білу;
13) талдаудың әдіснамасын таңдау;
14) зерттеудің нәтижелерін жинақтай білу;
15) жаңа білімді синтездеу және оны гуманитарлық әлеуметтік маңызды өнімдер түрінде ұсыну;
16) тұлғаралық, мәдениетаралық және өндірістік (кәсіби) қарым-қатынас мәселелерін шешу мақсатында қазақ, орыс және шет тілдерінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасай білу;
17) грамматикалық білімдер жүйесін, белгілі бір тілде тиісті ниет білдірудің прагматикалық құралдарын жеткілікті көлемде түсіну негізінде лингвистикалық және сөйлеу ресурстарын дұрыс пайдалана білу;
18) байланысқа қатысушылардың іс-әрекеттеріне баға беру;
19) жеке іс-әрекеттерінде түрлі ақпараттық және коммуникациялық технологияларды: интернет-ресурстары, ақпаратты іздеу, сақтау, өңдеу, қорғау және тарату бойынша бұлтты және мобильді қызметтерді қолдана білу;

4) формируют навыки саморазвития и образования в течение всей жизни;
5) формируют личность, способную к мобильности в современном мире, критическому мышлению и физическому самосовершенствованию.
6. По завершению изучения обязательных дисциплин цикла ООД обучающийся будет способен:
1) оценивать окружающую действительность на основе мировоззренческих позиций, сформированных знанием основ философии, которые обеспечивают научное осмысление и изучение природного и социального мира методами научного и философского познания;
2) интерпретировать содержание и специфические особенности мифологического, религиозного и научного мировоззрения;
3) аргументировать собственную оценку всему происходящему в социальной и производственной сферах;
4) проявлять гражданскую позицию на основе глубокого понимания и научного анализа основных этапов, закономерностей и своеобразия исторического развития Казахстана;
5) использовать методы и приемы исторического описания для анализа причин и следствий событий современной истории Казахстана;
6) давать оценку ситуациям в различных сферах межличностной, социальной и профессиональной коммуникации с учетом базового знания социологии, политологии, культурологи и психологии;
7) синтезировать знания данных наук как современного продукта интегративных процессов;
8) использовать научные методы и приемы исследования конкретной науки, а также всего социально-политического кластера;
9) вырабатывать собственную нравственную и гражданскую позицию;
10) оперировать общественными, деловыми, культурными, правовыми и этическими нормами казахстанского общества;
11) демонстрировать личностную и профессиональную конкурентоспособность;
12) применять на практике знания в области общественно-гуманитарных наук, имеющего мировое признание;
13) осуществлять выбор методологии и анализа;
14) обобщать результаты исследования;
15) синтезировать новое знание и презентовать его в виде гуманитарной общественно значимой продукции;
16) вступать в коммуникацию в устной и письменной формах на казахском, русском и иностранном языках для решения задач межличностного, межкультурного и производственного (профессионального) общения;
17) осуществлять использование языковых и речевых средств на основе системы грамматического знания; анализировать информацию в соответствии с ситуацией общения;
18) оценивать действия и поступки участников коммуникации;
19) использовать в личной деятельности различные виды информационно-коммуникационных технологий: интернет-ресурсы, облачные и мобильные сервисы по поиску, хранению, обработке, защите и распространению информации;

20) өзін-өзі дамыту және мансаптық өсу үшін өмір бойына жеке білім беру траекториясын құру, дене шынықтыру әдістері мен құралдары арқылы толыққанды әлеуметтік және кәсіби қызметті қамтамасыз ету үшін салауатты өмір салтын ұстану біліктіліктеріне ие болады.
7. ЖБП циклінің ТК пәндері білім алушыларда медицинада құзыреттілік пен дағдыларды, өмір сүру қауіпсіздігін, көшбасшылықты, инновацияларды қабылдаушылықты қалыптастыруға бағытталған кемінде 5 академиялық кредитті құрайды.
8. ЖОО-лар пәнаралық сипатқа ие ЖБП циклінің пәндері бойынша интеграцияланған бағдарламалар әзірлей алады.
9. БП цикліндегі оқу пәндерін оқыту және кәсіби практиканың өту көлемі медициналық және фармацевтикалық білім бакалавриатының білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің 47%-ын немесе кемінде 112 академиялық кредитті құрайды.
БП цикл көлемі бакалавриаттың интернатурамен бірге білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен кемінде 30%-ды кредитті құрайтын оқу пәндерінен және кәсіби практика түрлерінен тұрады.
10. Бейіндеуші пәндер циклы оқу пәндері мен кәсіптік практикалардың түрлерін қамтиды, олардың көлемі медициналық және фармацевтикалық білім бакалавриатының білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің кемінде 25% немесе кемінде 60 академиялық кредиттерді құрайды.
Бейіндеуші пәндер циклі көлемі бакалавриаттың интернатурамен бірге білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен кемінде 47%-ды кредитті құрайтын оқу пәндерінен және кәсіби практика түрлерінен тұрады.
11. БП және бейіндеуші пәндер циклдерінің модульдері мен пәндерінің бағдарламасы білім берудің бірқатар салалары бойынша кадрлар даярлауды қамтамасыз ететін пәнаралық және көп салалы сипатта болады.
12. Қорытынды аттестаттау 12 академиялық кредитті немесе бакалавриаттың білім беру бағдарламаларының жалпы көлемінен кемінде 5%-ды құрайды және дипломдық жұмыс жазу және қорғау түрінде немесе кешенді емтиханға дайындалу және тапсыру түрінде жүргізіледі.
Қорытынды аттестаттау бакалавриаттың интернатурамен бірге білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің 5%-нан аспайды және кешенді біліктілік емтиханын дайындау және тапсыру нысанында өткізіледі.
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша (оқу мерзімі 10 ай) білім алушылар қорытынды аттестаттауды кешенді емтихан түрінде тапсырады.
13. Қорытынды аттестаттау оқытудың қорытынды нәтижелеріне сәйкес өткізіледі және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № ҚР ДСМ-46 бұйрығымен бекітілген Медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау қағидаларына сәйкес екі кезеңді:

20) выстраивать личную образовательную траекторию в течение всей жизни для саморазвития и карьерного роста, ориентироваться на здоровый образ жизни для обеспечения полноценной социальной и профессиональной деятельности посредством методов и средств физической культуры.
7. Дисциплины КВ цикла ООД составляют не менее 5 академических кредитов, которые направлены на формирование у обучающихся компетенций и навыков в медицине, безопасности жизнедеятельности, лидерства, восприимчивости инноваций.
8. ВУЗы разрабатывают интегрированные программы по дисциплинам цикла ООД, имеющие междисциплинарный характер.
9. Цикл БД включает изучение учебных дисциплин и прохождение профессиональной практики и составляет не менее 47% от общего объема образовательной программы бакалавриата медицинского и фармацевтического образования или не менее 112 академических кредитов.
Цикл БД включает изучение учебных дисциплин и прохождение профессиональной практики и составляет не менее 30% от общего объема образовательной программы бакалаврита с интернатурой.
10. Цикл ПД включает учебные дисциплины и виды профессиональных практик, объем которых составляет не менее 25% от общего объема образовательной программы бакалавриата медицинского и фармацевтического образования или не менее 60 академических кредитов.
Цикл ПД включает учебные дисциплины и виды профессиональных практик, объем которых составляет не менее 47% от общего объема образовательной программы бакалавритата с интернатурой.
11. Программы дисциплин и модулей циклов БД и ПД имеют междисциплинарный и мультидисциплинарный характер, обеспечивающий подготовку кадров на стыке ряда областей знаний.
12. Итоговая аттестация составляет 12 академических кредитов или не более 5% от общего объема образовательной программы бакалавриата и проводится в форме написания и защиты дипломной работы и/или подготовки и сдачи комплексного экзамена.
Итоговая аттестация составляет не более 5% от общего объема образовательной программы бакалаврита с интернатурой и проводится в форме подготовки и сдачи комплексного квалификационного экзамена.
Обучающиеся по сокращенной образовательной программе "Сестринское дело" (со сроком обучения 10 месяцев) сдают итоговую аттестацию в виде комплексного экзамена.
13. Итоговая аттестация проводится в соответствии с конечными результатами обучения и включает два этапа в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-46 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 18577):

1) білімді бағалауды (компьютерлік тестілеу);
2) дағдыларды бағалауды қамтиды.
14. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты бакалавриат және интернатура білім беру бағдарламасын оқуды аяқтағаннан кейін түлектердің кәсіби даярлығын бағалау болып табылады. Медициналық білім беру бағдарламаларын бітірушілерді қорытынды аттестаттаудың оң нәтижелері маман сертификатын алуға өтініш беруге негіз болып табылады.
15. Оқытудың қосымша түрлерін әскери дайындық және студенттің өзі анықтайтын оқудың басқа да түрлерін қамтиды.
16. Әскери дайындық мемлекеттік білім беру тапсырысы шегінде немесе ақылы негізде жүзеге асырылады.
17. Үш тілде білім беру бағдарламаларын енгізген ЖОО білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды үш тілде: оқыту тілінде, екінші тілде және ағылшын тілінде жүзеге асырады.
Бұл ретте оқу пәндерінің 50%-ын оқыту (мемлекеттік немесе орыс) тілінде, 20%-ын екінші тілде (сәйкесінше орыс немесе мемлекеттік), 30%-ын ағылшын тілінде оқыту көзделеді.
18. ЖОО-ы дуальді оқыту тұжырымдамасы шеңберінде теориялық оқытуды практикалық дайындықпен ұштастыру негізінде білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды жүзеге асырады және оқыту процесінде алынған білімді игеруге және бекітуге, практикалық дағдыларды алуға және кәсіби құзыреттілікті меңгеруге бағытталған.
19. "Мейіргер ісі" білім беру бағдарламалары бойынша базалық және бейіндеуші пәндер бойынша практикалық оқыту көлемі (клиникалық базаларда) білім беру бағдарламасы сағаттарының жалпы көлемінің 40%-нан кем емес және тәлімгерлердің басшылығымен жүргізіледі.
20. ЖОО білім беру бағдарламаларын осы стандарт талаптарына сәйкес оқу нәтижелерін көрсете отырып дербес әзірлейді, оның негізінде оқу жоспарлары (жұмыс оқу жоспары, студенттердің жеке оқу жоспарлары) және пәндер бойынша жұмыс оқу жоспарлары (силлабустар) әзірленеді.
21. Кадрларды даярлау жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу бағдарламаларының базасында жүзеге асырылады.
22. Техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі бағдарлама немесе жоғары білім беру бағдарламасы негізінде немесе жоғары білім берудің қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқу үшін жалпы орта білім беру бағдарламасы негізінде оқуға түскен білім алушыларға академиялық кредиттер саны мен білім беру бағдарламасының қажетті көлемін жоғары оқу орны бұрын қол жеткізілген ресми білім беру нәтижелерін тануды ескере отырып, дербес айқындайды. Жеделдетілген бағдарламалар бойынша қашықтықтан білім беру технологияларын қолдану арқылы оқытуға жол беріледі.

1) оценку знаний (компьютерное тестирование);
2) оценку навыков.
14. Целью итоговой аттестации является оценка профессиональной подготовленности выпускников по завершению изучения образовательной программы бакалавриата и интернатуры. Положительные результаты итоговой аттестации выпускников по программам медицинского образования служат основанием подачи заявления для выдачи сертификата специалиста.
15. Дополнительные виды обучения включают военную подготовку и другие виды учебной деятельности, определяемые обучающимся самостоятельно.
16. Военная подготовка обеспечивается в пределах государственного образовательного заказа или на платной основе.
17. ВУЗы, внедряющие программы трехъязычного образования, осуществляют планирование и организацию образовательной деятельности на трех языках: языке обучения, втором и английском языках.
При этом предусматривается 50% учебных дисциплин преподавать на языке обучения (государственный или русский), 20% учебных дисциплин – на втором языке (русский или государственный соответственно) и 30% учебных дисциплин на английском языке.
18. ВУЗы осуществляют планирование и организацию образовательной деятельности на основе сочетания теоретического обучения с практической подготовкой в рамках концепции дуального обучения и направлены на освоение и закрепление знаний полученных в процессе обучения, приобретение практических навыков и овладение профессиональными компетенциями.
19. Объем практического обучения (на клинических базах) по базовым и профилирующим дисциплинам по образовательным программам "Сестринское дело" составляет не менее 40% от общего объема часов образовательной программы и проводится под руководством наставников.
20. ВУЗы самостоятельно разрабатывают образовательные программы в соответствии с требованиями настоящего стандарта, отражающие результаты обучения, на основании которых разрабатываются учебные планы (рабочие учебные планы, индивидуальные учебные планы студентов) и рабочие учебные программы по дисциплинам (силлабусы).
21. Подготовка кадров осуществляется на базе общеобразовательных учебных программ общего среднего образования, технического и профессионального образования, послесреднего образования.
22. Количество академических кредитов и необходимый объем образовательной программы обучающимся, поступившим на базе программы технического и профессионального или программы послесреднего, или программы высшего образования, или на базе программы общего среднего образования для обучения по сокращенным образовательным программам высшего образования с ускоренным сроком обучения определяется ВУЗом самостоятельно с учетом признания ранее достигнутых результатов обучения формального образования. По ускоренным программам допускается обучение с применением дистанционных образовательных технологий.

23. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламасының базасында "кіруде" жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бейінінің техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламасына сәйкес келген жағдайда формальді білім берудің алдыңғы деңгейіндегі оқыту нәтижелері автоматты түрде танылады және оқу мерзімі қысқартылады.
Білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келмеген жағдайда оқыту медициналық және фармацевтикалық білім бакалавриатының толық бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
Оқыту нәтижелері сәйкес болған жағдайда пререквизиттер ретінде алдыңғы формальды білім деңгейінің жекелеген пәндері, сондай-ақ тиісті деңгейдегі формальды емес білімнің оқыту нәтижелері қайта есептелуі мүмкін.
24. Білім беру мазмұнын жоспарлау, оқу процесін ұйымдастыру және өткізу тәсілін ЖОО оқытудың кредиттік технологиялары негізінде дербес жүзеге асырады.
3-тарау. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
25. Оқу жүктемесі оқу пәнін, модулін немесе жоғары білімнің білім беру бағдарламасын толық зерделеу үшін студентке талап етілетін және жоғары білімнің білім беру бағдарламасында белгіленген оқыту нәтижелеріне қол жеткізу үшін қажетті уақытпен өлшенеді.
26. Оқу жүктемесі студенттің барлық оқу әрекетін қамтиды – дәрістер, семинарлар, практикалық және зертханалық жұмыстар, тәлімгердің басшылығымен клиникалық базаларда кәсіби тәжірибе, дипломдық жұмыс (жоба), өзіндік жұмыс, оның ішінде оқытушының жетекшілімен жүргізілетін жұмыс.
27. Студенттің оқу жүктемесін анықтау кезінде оқу жылы нысандарын ЖОО дербес айқындайтын академиялық кезеңдерден (семестр – 15 апта, триместр – 10 апта, тоқсан – 7-8 апта), аралық аттесттау, практика, каникул кезеңдерінен, қорытынды аттесттау кезеңінен (бітіруші курста) тұратынын ескеру қажет.
28. Бір оқу жылының толық академиялық жүктемесі 60 академиялық кредитке немесе 1800 академиялық сағатқа сәйкес келеді. Бұл ретте, студент бір семестр ішінде 30 академиялық кредитті меңгереді.
29. Бір академиялық кредит 30 академиялық сағатқа сәйкес келеді.
30. Осы стандарттың 28, 29-тармақтарында көрсетілген оқу жүктемесі типтік оқу жүктемесін білдіреді. Студенттің бір семестр ішінде академиялық кредиттердің аз немесе көп мөлшерін меңгеруіне рұқсат беріледі. Оқытудың нысандары мен технологиясына байланысты студенттердің жекелеген санаттары үшін оқу нәтижелеріне қол жеткізудің нақты уақыты әртүрлі болуы мүмкін және оны ЖОО дербес есептейді.
Пәнді бірнеше академиялық кезең ішінде игеруге рұқсат етіледі.

23. На базе образовательных программ технического и профессионального образования, послесреднего образования на "входе" в случае совпадения профиля образовательной программы высшего образования с образовательной программой технического и профессионального образования или послесреднего образования результаты обучения предыдущего уровня формального образования признаются автоматически и срок обучения сокращается.
В случае несовпадения профиля образовательной программы обучение осуществляется по полной программе бакалавриата медицинского и фармацевтического образования.
В случае соответствия результатов обучения в качестве пререквизитов перезачитываются отдельные дисциплины предыдущего уровня формального образования, а также результаты обучения неформального образования соответствующего уровня.
24. Планирование содержания образования, способа организации и проведения учебного процесса осуществляется ВУЗом самостоятельно на основе кредитной технологии обучения.
Глава 3. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся
25. Учебная нагрузка измеряется временем, требуемым обучающемуся для изучения учебной дисциплины, модуля или всей образовательной программы и необходимой для достижения установленных результатов обучения в образовательной программе.
26. Учебная нагрузка включает всю учебную деятельность студента – лекции, семинары, практическую и лабораторные работу, профессиональную практику на клинических базах под руководством наставника, дипломную работу (проект), самостоятельную работу, в том числе под руководством преподавателя.
27. При определении учебной нагрузки студента необходимо учитывать, что учебный год состоит из академических периодов, формы которого (семестр – 15 недель, триместр – 10 недель, квартал – 7-8 недель) определяются ВУЗом самостоятельно, периодов промежуточной аттестации, практик, каникул, периода итоговой аттестации (на выпускном курсе).
28. Полная учебная нагрузка одного учебного года соответствует 60 академическим кредитам или 1800 академическим часам. Как правило, в течение одного семестра обучающийся осваивает 30 академических кредитов.
29. Один академический кредит равен 30 академическим часам.
30. Учебная нагрузка, указанная в пунктах 28, 29, настоящего стандарта представляет типичную учебную нагрузку. Допускается освоение студентом за семестр меньшего или большего числа академических кредитов. Для отдельных категорий обучающихся, в зависимости от формы и технологий обучения, фактическое время достижения результатов обучения может отличаться и рассчитывается ВУЗом самостоятельно.
Допускается освоение дисциплины в течение нескольких академических периодов.

31. ЖОО білім беру қызметін алынған лицензияға сәйкес жүзеге асырады және оның қолданыста болу уақытының барлық кезеңінде "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) бекітілген білім беру қызметіне қойылған біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін сақтайды.
4-тарау. Білім алушыларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптар
32. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар жоғары білімнің бірінші деңгейіндегі Дублиндік дескрипторлар (бакалавриат) негізінде айқындалады және жоғары медициналық білім деңгейінде базалық және кәсіби құзыреттерді көрсетеді, сондай-ақ оқыту нәтижелері нысанында сипатталатын субкомпетенцияларды қамтиды. Жоғары білім деңгейіндегі базалық және кәсіптік құзыреттер оқыту нәтижелері нысанында сипатталатын субкомпетенцияларды қамтиды.
Оқыту нәтижелері барлық жоғары білімнің білім беру бағдарламасы деңгейінде де және жеке модульдер немесе оқу пәні деңгейінде де тұжырымдалады.
33. Дескрипторлар студенттердің мынадай қабілеттерін сипаттайтын оқыту нәтижелерін көрсетеді:
1) халық денсаулығын сақтау облысындағы базалық санатты күрделі озық кәсіби және ғылыми білімді көрсетеді;
2) халық денсаулығын сақтауды қамтамасыз ету үшін тиісті кәсіби сала бойынша қолданбалы сипаттағы жаңа білім алуға қабілетті;
3) халық денсаулығын сақтау облысындағы базалық санатта күрделі мәселелерді түсінеді;
4) бар және жиналған базалық санатта күрделі кәсіби ақпаратты сараптайды. Сол немесе өзге денсаулық сақтау облысынын дамыту үшін қажет ақпарат көзін айқындайды;
5) сол немесе өзге денсаулық сақтау облысынын дамыту мақсатында мақсаттарды және тәсілдерді таңдауды және оларға жету құралдарын негіздейді;
6) медициналық қызметкерлерге, маман емес адамдарға және тұрғындарға қойылған кәсіби міндеттердің тиімді орындалуы үшін ақпараттарды, проблемаларды және шешімдерді хабарлайды;
7) өзінің кәсіби қызметінде заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана білу;
8) кәсіби және тұлғалық білім алу мен даму үшін білімін, іскерлігін және дағдыларын қолданады.
34. Бакалавриаттың білім беру бағдарламасы бойынша оқуын аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен тұлғаларға "денсаулық сақтау бакалавры" дәрежесі және (немесе) тиісті біліктілік беріледі және жоғары білім туралы диплом қосымшасымен (транскрипт) бірге тегін беріледі.

31. ВУЗ осуществляет образовательную деятельность в соответствии с полученной лицензией и на протяжении всего периода времени ее действительности соблюдает квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающие соответствие им, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 11716).
Глава 4. Требования к уровню подготовки обучающихся
32. Требования к уровню подготовки обучающихся определяются на основе Дублинских дескрипторов первого уровня высшего образования (бакалавриат) и отражают базовые и профессиональные компетенции на уровне высшего медицинского образования, и также включают в себя субкомпетенции, которые описываются в форме результатов обучения. Базовые и профессиональные компетенции на уровне высшего образования также включают в себя субкомпетенции, которые описываются в форме результатов обучения.
Результаты обучения формируются как на уровне всей образовательной программы, так и на уровне отдельных модулей или учебной дисциплины.
33. Дескрипторы отражают результаты обучения, характеризующие способности обучающихся:
1) демонстрирует передовые профессиональные и научные знания базовой категории сложности в области охраны здоровья населения;
2) способен приобретать новые знания прикладного характера по соответствующей профессиональной области для обеспечения охраны здоровья населения;
3) понимает проблемы базовой категории сложности в области охраны здоровья населения;
4) анализирует имеющуюся и собранную профессиональную информацию базовой категории сложности. Определяет источники информации, необходимой для развития той или иной области здравоохранения;
5) обосновывает цели и выбор методов и средств их достижения с целью развития той или иной области здравоохранения;
6) сообщает информацию, проблемы и решения для эффективного выполнения профессиональных задач медицинским работникам, неспециалистам и населению;
7) способен применять современные информационно-коммуникационные технологии в сфере своей профессиональной деятельности;
8) использует знания, умения и навыки для профессионального и личностного обучения и развития.
34. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе бакалавриата и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "бакалавр здравоохранения" по соответствующей образовательной программе с указанием кода и наименования образовательной программы и выдается диплом о высшем образовании с приложением (транскрипт) бесплатно.

Бакалавриатпен интернатураның білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен адамдарға білім беру бағдарламасының коды мен атауын көрсете отырып (оқу мерзімі: 5 жыл) білім беру бағдарламасы бойынша "денсаулық сақтау бакалавры" дәрежесі беріледі және "дәрігер" біліктілігі беріледі (оқу мерзімі: 1 жыл) және мемлекеттік үлгідегі диплом қосымшасымен (транскрипт) тегін беріледі.
35. ЖОО бітіруші түлекке дипломға жалпыеуропалық қосымшаны (Diploma Supplement (диплома саплэмент)) тегін береді.
5-тарау. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар
36. Оқу мерзімі меңгерілген академиялық кредиттер көлемімен анықталады. Академиялық кредиттердің белгіленген көлемін меңгерген және бакалавриат дәрежесін алу үшін күтілетін оқу нәтижелеріне қол жеткізген кезде жоғары білімнің білім беру бағдарламасы толығымен меңгерілген болып саналады.
37. Жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларының ерекшелігін ескере отырып, жоғары білім берудің негізгі критерийі студенттің оқудың барлық кезеңінде, оның ішінде оқу іс-әрекетінің барлық түрлерін дамыту:
1) "Мейіргер ісі", "Қоғамдық денсаулық сақтау" білім беру бағдарламалары үшін – кемінде 240 академиялық кредитті;
2) "Фармация" білім беру бағдарламасы – кемінде 300 академиялық кредитті;
3) "Жалпы медицина", "Педиатрия", "Стоматология" білім беру бағдарламалары үшін - кемінде 360 академиялық кредитті, оның ішінде бакалавриат бағдарламалары бойынша – кемінде 300 академиялық кредитті, интернатурада – кемінде 60 академиялық кредитті меңгеруді болып табылады.
38. Бакалавриат білім беру бағадламаларын игеруге қызығушылық танытқан тұлғаларға алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар осы стандартқа қосымшада көрсетілген.
Жоғары білім берудің
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
қосымша
Бакалавриат білім беру бағадламаларын игеруге қызығушылық танытқан тұлғаларға алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар
Білім беру бағдарламасының коды және атауы
Талап етілетін білім деңгейі мамандығының коды мен атауы
В084 "Мейіргер ісі" (оқу мерзімі – 4 жыл)
Жалпы орта білім
В084 "Мейіргер ісі" Техникалық және кәсіптік білім негізінде (оқу мерзімі – 2 жыл 6 ай)
0302000 "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша "Жалпы практика мейіргері", "Мамандандырылған мейіргер" біліктілігімен немесе 0301000 "Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты және үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар.
В084 "Мейіргер ісі" орта білімнен кейінгі білім негізінде (оқу мерзімі – 10 ай)
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша "Мейіргер ісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігімен орта білімнен кейінгі білім және жұмыс тәжірибесі 1 жылдан кем емес
В085 Фармация
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім
В086 Жалпы медицина
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім немесе жоғары білім
В087 Стоматология
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім немесе жоғары білім
В088 Педиатрия
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім немесе жоғары білім
В089 Қоғамдық денсаулық сақтау
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

Лицам, завершившим обучение по образовательной программе бакалавриата с интернатурой и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "бакалавр здравоохранения" по образовательной программе с указанием кода и наименования образовательной программы (срок обучения: 5 лет) и присваивается квалификация "врач" (срок обучения: 1 год) и выдается диплом государственного образца с приложением (транскрипт) бесплатно.
35. ВУЗ дополнительно выдает выпускнику общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент)) бесплатно.
Глава 5. Требования к сроку обучения
36. Срок обучения определяется объемом освоенных академических кредитов. При освоении установленного объема академических кредитов и достижении ожидаемых результатов обучения для получения степени бакалавра образовательная программа считается полностью освоенной.
37. С учетом специфики образовательных программ высшего образования основным критерием завершенности обучения высшего образования является освоение обучающимся за весь период обучения, включая все виды учебной деятельности:
1) по образовательным программам "Сестринское дело", "Общественное здравоохранение" – не менее 240 академических кредитов;
2) по образовательной программе "Фармация" – не менее 300 академических кредитов;
3) по образовательным программам "Общая медицина", "Педиатрия", "Стоматология" – не менее 360 академических кредитов, из них программы бакалавриата – не менее 300 академических кредитов, интернатуры – не менее 60 академических кредитов.
38. Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу бакалавриата, представлены в приложении к настоящему стандарту.
Приложение
к государственному
общеобязательному
стандарту высшего образования
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программам бакалавриата
Код и группа образовательных программ
Код и наименование специальности требуемого уровня образования
В084 "Сестринское дело" (срок обучения – 4 года)
Общее среднее образование
В084 "Сестринское дело" на базе технического и профессионального образования (срок обучения – 2 года 6 месяцев)
Техническое и профессиональное образование по специальности 0302000 "Сестринское дело" с квалификацией "Медицинская сестра общей практики", "Специализированная медицинская сестра" или по специальности 0301000 "Лечебное дело", сертификат специалиста и стаж работы не менее трех лет по специальности "Сестринское дело".
В084 "Сестринское дело" на базе послесреднего образования (срок обучения – 10 месяцев)
Послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" с квалификацией "Прикладной бакалавр сестринского дела" и опыт работы не менее 1 года
В085Фармация
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
В086 Общая медицина
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование или высшее образование
В087 Стоматология
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование или высшее образование
В088 Педиатрия
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование или высшее образование
В089 Общественное здравоохранение
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
4-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес және 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 56-бабына сәйкес әзірленді және меншік нысанына қарамастан, оқыту нәтижелеріне, білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың даярлық деңгейіне, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖОО) оқу мерзіміне бағдарланып, білім беру мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы стандартта мынадай терминдер мен олардың анықтамалары қолданылады:
1) академиялық кредит – білім алушының және (немесе) оқытушының ғылыми және (немесе) оқу жұмысының көлемін өлшеудің біріздендірілген бірлігі;
2) бейіндік магистратура – жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, оның білім беру бағдарламалары тереңдетілген кәсіптік даярлығы бар денсаулық сақтау үшін басқару кадрларын даярлауға бағытталған;
3) бейіні бойынша доктор – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде кәсіптік қызметтің тиісті саласы бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;
4) біліктілік – алған кәсібі мен мамандығы бойынша белгілі бір қызмет түрін құзыретті орындауға оқу, дайындық деңгейі;
5) біліктілікті беру – тиісті кәсіби қызмет түрі шеңберінде жұмысты орындау үшін қажетті жеке қабілеттердің, кәсіптік білімнің, шеберліктің және дағдылардың жиынтығын растау рәсімі;
6) дескрипторлар (descriptors (дэскрипторс)) – білім алушылардың жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің құзыреттіліктерде және академиялық кредиттерде қалыптасқан оқыту нәтижелеріне негізделетін тиісті деңгейінің (сатысының) білім беру бағдарламасын оқып аяқтауы бойынша алған білім, іскерлік, дағды және құзыреттілік деңгейі мен көлемінің сипаттамасы;
7) докторант – докторантурада білім алатын адам;
8) докторантура – білім беру бағдарламалары кемінде 180 акдемиялық кредитті міндетті меңгеру арқылы тиісті бағыт бойынша философия докторы (PhD) (бейіні бойынша доктор) дәрежесін бере отырып, ғылыми, педагогтік және (немесе) кәсіптік қызмет үшін жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру;

от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Государственный общеобязательный стандарт послевузовского образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт послевузовского образоваия (далее – стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и статьи 56 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон) и определяет требования к содержанию образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, уровню подготовки обучающихся и сроку обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования, научных организаций по основному профилю деятельности и направлениям подготовки кадров (далее – Организация), независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности.
2. В настоящем стандарте применяются следующие термины и определения:
1) академический кредит – унифицированная единица измерения объема научной и (или) учебной работы (нагрузки) обучающегося и (или) преподавателя;
2) профильная магистратура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку управленческих кадров для здравоохранения, обладающих углубленной профессиональной подготовкой;
3) доктор по профилю – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по соответствующей сфере профессиональной деятельности и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) квалификация – уровень обученности, подготовленности к компетентному выполнению определенного вида деятельности по полученной профессии и специальности;
5) присвоение квалификации – процедура подтверждения совокупности индивидуальных способностей, профессиональных знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения работы в рамках соответствующего вида профессиональной деятельности;
6) дескрипторы (descriptors (дескриптор) – описание уровня и объема знаний, умений, навыков и компетенций, приобретаемых обучающимися по завершению изучения образовательной программы соответствующего уровня (ступени) высшего и послевузовского образования, базирующихся на результатах обучения, сформированных компетенциях и академических кредитах;
7) докторант – лицо, обучающееся в докторантуре;
8) докторантура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров для научной, педагогической и (или) профессиональной деятельности, с присуждением степени доктора философии (PhD) (доктора по профилю) с обязательным освоением не менее 180 академических кредитов;

9) докторлық диссертация – докторанттың жиынтығын жаңа ғылыми жетістік ретінде тануға болатын теориялық ережелер әзірленген немесе ғылыми проблемасы шешілген, не енгізілуі елдің экономикасының дамуына айтарлықтай үлес қосатын ғылыми негізделген техникалық, экономикалық немесе технологиялық шешімдер баяндалған дербес зерттеу болып табылатын ғылыми жұмысы;
10 ) жеке оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) – білім алушының білім беру бағдарламасының және элективті пәндер каталогының негізінде эдвайзердің көмегімен әрбір оқу жылына жеке жасайтын оқу жоспары;
11) жоғары оқу орны компоненті (бұдан әрі – ЖК) – білім беру бағдарламасын меңгеру үшін жоғары оқу орны дербес айқындайтын оқу пәндерінің және академиялық кредиттердің тиісті ең төменгі көлемінің тізбесі;
12) кәсіби құзыреттер – маманның кәсіби қызметті тиімді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін білім, білік және дағды, сондай-ақ жеке басының қасиеттері негізінде кәсіби міндеттердің жиынтығын шешу қабілеті;
13) клиникалық базалар – медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық бөлімшелері (клиникалары), сондай-ақ медициналық білім беру ұйымдарымен шарттар бойынша медицина және фармацевтика кадрларын даярлау үшін тиісті жағдайлар беретін денсаулық сақтау ұйымдары.
14) клиникалық тәлімгер – білім алушылардың және медициналық білім беру бағдарламаларының түлектерінің кәсіптік бейімделуіне практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, қызметін білім, ғылым және практика үштұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медициналық қызметкер;
15) құзыреттілік – оқу процесінде алған білімді, шеберлік пен дағдыны кәсіби қызметте практикалық тұрғыда пайдалана білу қабілеті;
16) магистр – магистратураның білім беру бағдарламасын меңгерген тұлғаларға берілетін дәреже;
17) магистрант – магистратурада білім алушы тұлға;
18) магистратура – кемінде 60-120 академиялық кредитті міндетті түрде меңгеру арқылы тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "магистр" дәрежесін бере отырып, кадрлар даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деңгейі;
19) магистрлік диссертация – ғылыми-педагогикалық магистратура магистрантының таңдалған білім беру бағдарламасы саласындағы өзекті проблеманың теориялық және/немесе практикалық әзірлемесін қамтитын өзіндік ғылыми зерттеуден тұратын, ғылым мен техниканың қазіргі заманғы теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктеріне негізделген бітіру жұмысы;

9) докторская диссертация – научная работа докторанта, представляющая собой самостоятельное исследование, в которой разработаны теоретические положения, совокупность которых можно квалифицировать как новое научное достижение, или решена научная проблема, либо изложены научно обоснованные технические, экономические или технологические решения, внедрение которых вносит значительный вклад в развитие экономики страны;
10) индивидуальный учебный план (далее – ИУП) – учебный план обучающегося, самостоятельно формируемый им на каждый учебный год с помощью эдвайзера на основании образовательной программы и каталога элективных дисциплин;
11) вузовский компонент (далее – ВК) – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов академических кредитов, определяемых ВУЗом самостоятельно для освоения образовательной программы;
12) профессиональные компетенции – способность специалиста решать совокупность профессиональных задач на основе знаний, умений и навыков, а также личностных качеств, позволяющих эффективно осуществлять профессиональную деятельность;
13) клинические базы – клинические подразделения (клиники) организаций медицинского образования, а также организации здравоохранения, предоставляющие по договорам с организациями медицинского образования соответствующие условия для подготовки медицинских и фармацевтических кадров;
14) клинический наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для формирования практических навыков слушателей резидентуры в рамках профессиональных компетенций;
15) компетенции – способность практического использования приобретенных в процессе обучения знаний, умений и навыков в профессиональной деятельности;
16) магистр – степень, присуждаемая лицам, освоившим образовательные программы магистратуры;
17) магистрант – лицо, обучающееся в магистратуре;
18) магистратура – уровень послевузовского образования, направленный на подготовку кадров с присуждением степени "магистр" по соответствующей образовательной программе с обязательным освоением не менее 60-120 академических кредитов;
19) магистерская диссертация – выпускная работа магистранта научно-педагогической магистратуры, представляющая собой самостоятельное научное исследование, содержащее теоретические и/или практические разработки актуальной проблемы в области избранной образовательной программы, основанное на современных теоретических, методических и технологических достижениях науки и техники;

20) магистрлік жоба – бейінді магистратура магистрантының таңдалған білім беру бағдарламасының өзекті проблемаларының қолданбалы міндетін шешуге мүмкіндік беретін теориялық және(немесе) эксперименттік нәтижелерді қамтитын өзіндік ғылыми зерттеуден тұратын бітіру жұмысы;
21) мамандық – білім туралы тиісті құжатпен расталған белгілі бір қызмет түрін анықтау үшін қажетті мақсатты бағыталған даярлығы және жұмыс тәжірибесі, білімі, іскерлігі мен дағды жолымен алынған кешен;
22) медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау (бұдан әрі – білім мен дағдыларды бағалау) – білім алушылардың білім беру бағдарламаларын меңгеру сапасын және медициналық қызмет көрсету үшін қажетті құзыреттердің (білім мен дағдыларды) қалыптасу деңгейін бағалау;
23) міндетті компонент – жалпыға міндетті білім беру стандартында белгіленген және білім алушылардың оқыту бағдарламасы бойынша міндетті түрде оқитын оқу пәндерінің және академиялық кредиттердің тиісті ең төменгі көлемінің тізбесі;
24) МВА бағдарламасы – бизнес саласындағы заманауи білімдер мен дағдыларды меңгерген, процестер мен кадрлық активтерді басқаруға, компанияның стратегиясын жасауға, стратегиялық және оперативті міндеттерді анықтай білуге және ғылыми аспаптарды қолдана отырып, оларға қол жеткізе білуге қабілетті басқарушы кадрлар даярлау бағдарламасы;
25) оқу жұмыс жоспары (бұдан әрі – ОЖЖ) – білім беру бағдарламасы мен резидентура тыңдаушысының жеке оқу жоспарлары негізінде ұйым дербес әзірлейтін оқу құжаты;
26) оқыту нәтижелері – білім алушы білім беру бағдарламасын игеру бойынша алған, көрсететін білім, білік, дағды бағалаумен расталған көлемі және қалыптасқан құндылықтар мен қатынастар;
27) постреквизиттер – аталған пәнді оқыту аяқталғанда оларды зерделеу үшін меңгерілген білім, икемділіктер мен дағдыларды қажет ететін пәндер;
28) пререквизиттер – оқылатын пәнді игеру үшін қажетті білім, икемділіктер мен дағдыларды қамтитын пәндер;
29) резидентура – клиникалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі тереңдетілген медициналық білім алу нысаны;
30) резидентура базасы – денсаулық сақтау министрі белгілеген тәртіппен резидентура бағдарламасын немесе оның бір бөлігін іске асыруға құқық алған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының немесе денсаулық сақтау ұйымдарының клиникасы;
31) резидентура тыңдаушысы – клиникалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі тереңдетілген медициналық білімнің білім беру бағдарламаларын меңгеретін маман;

20) магистерский проект – выпускная работа магистранта профильной магистратуры, представляющая собой самостоятельное исследование, содержащее теоретические и(или) экспериментальные результаты, позволяющие решать прикладную задачу актуальной проблемы избранной образовательной программы;
21) специальность – комплекс приобретенных путем целенаправленной подготовки и опыта работы, знаний, умений и навыков, необходимых для определенного вида деятельности, подтверждаемый соответствующими документами об образовании;
22) оценка знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования (далее – оценка знаний и навыков) – оценка качества усвоения обучающимися образовательных программ и уровня сформированности компетенций (знаний и навыков), необходимых для оказания медицинских услуг;
23) обязательный компонент – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов академических кредитов, установленных государственными общеобязательными стандартами образования, и изучаемых обучающимися в обязательном порядке по образовательной программе;
24) программа МВА – программа по подготовке управленческих кадров, владеющих современными знаниями и навыками в области бизнеса, способных управлять процессами и кадровыми активами, формировать стратегию компании, уметь определять стратегические и оперативные задачи и добиваться их достижения с применением научного инструментария;
25) рабочий учебный план (далее – РУПл) – учебный документ, разрабатываемый организацией самостоятельно на основе образовательной программы и индивидуальных учебных планов слушателей резидентуры;
26) результаты обучения – подтвержденный оценкой объем знаний, умений, навыков, приобретенных, демонстрируемых обучающимся по освоению образовательной программы, и сформированные ценности и отношения;
27) постреквизиты – дисциплины, для изучения которых требуются знания, умения и навыки, приобретаемые по завершении изучения данной дисциплины;
28) пререквизиты – дисциплины, содержащие знания, умения и навыки, необходимые для освоения изучаемой дисциплины;
29) резидентура – форма получения послевузовского углубленного медицинского образования по клиническим специальностям;
30) база резидентуры – клиника организации высшего и (или) послевузовского образования или организации здравоохранения, получившие в установленном министром здравоохранения порядке право на реализацию программы резидентуры или ее части;
31) слушатель резидентуры – специалист, осваивающий образовательные программы послевузовского углубленного медицинского образования по клиническим специальностям;

32) резидентура тыңдаушысының жеке оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) – резидентураның білім беру бағдарламасы негізінде басшының көмегімен әрбір оқу жылына өзі дербес қалыптастыратын резидентура тыңдаушысының оқу жоспары;
33) резидентураның білім беру бағдарламасы – оқытудың мақсаттарын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды, оларды іске асырудың тәсілдері мен әдістерін, академиялық және кәсіптік персоналды оқыту үшін тартылатын материалдық ресурстарды, оқыту нәтижелерін бағалау критерийлерін қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының бірыңғай кешені;
34) таңдау компоненті (бұдан әрі – ТК) – білім беру бағдарламасын меңгеру үшін ұйым дербес айқындайтын оқу пәндерінің және академиялық кредиттердің тиісті ең төменгі көлемінің тізбесі;
35) үлгілік оқу жоспары (бұдан әрі – ҮОЖ) – Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін міндетті компонент пәндерінің және практикалардың барлық түрлерінің, қорытынды аттестаттаудың тізбесі мен кредиттерінің ең аз көлемін көрсете отырып, білім беру бағдарламасының құрылымы мен көлемін регламенттейтін оқу құжаты;
36) философия докторы (РhD) – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;
37) іскерлік әкімшілендіру магистрі – МВА бағдарламасын меңгерген тұлғаларға берілетін академиялық дәреже.
2-тарау. Оқыту нәтижелеріне бағдарлай отырып резидентураның білім беру бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар
3. Резидентураның мақсаты қандай да бір мамандық бойынша өз бетінше жұмыс істеу үшін маман дәрігерлердің сапасына қойылатын заманауи талаптарға жауап беретін білікті, бәсекеге қабілетті кадрларды даярлауды қамтамасыз ету болып табылады.
4. Резидентура тыңдаушысының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар білім алушылардың қабілетін сипаттайтын оқыту нәтижелері негізінде айқындалады:
1) пациентті күту: клиникалық диагнозды тұжырымдауға, емдеу жоспарын тағайындауға және медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде дәлелді практика негізінде оның тиімділігін бағалауға қабілетті;
2) коммуникация және коллаборация: пациент үшін үздік нәтижелерге қол жеткізу мақсатында пациентпен, оның ортасымен, денсаулық сақтау мамандарымен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады;
3) қауіпсіздік пен сапа: медициналық көмектің сапасы мен қауіпсіздігінің жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді бағалауға және неғұрлым тиімді әдістерді пайдалануға қабілетті;

32) индивидуальный учебный план слушателя резидентуры (далее – ИУП) – учебный план слушателя резидентуры, самостоятельно формируемый им на каждый учебный год с помощью руководителя на основании образовательной программы резидентуры;
33) образовательная программа резидентуры – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;
34) компонент по выбору (далее – КВ) – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов академических кредитов, определяемых организацией самостоятельно для освоения образовательной программы;
35) типовой учебный план (далее – ТУПл) – учебный документ, регламентирующий структуру и объем образовательной программы, с указанием минимального объема кредитов дисциплин обязательного компонента и компонента по выбору, промежуточной и итоговой аттестации, утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения;
36) доктор философии (PhD) – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по научно-педагогическому направлению и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
37) магистр делового администрирования – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу МВА.
Глава 2. Требования к содержанию образовательных программ резидентуры с ориентиром на результаты обучения
3. Целью резидентуры является обеспечение подготовки квалифицированных, конкурентоспособных кадров, отвечающих современным требованиям к качеству врачей специалистов для самостоятельной работы по той или иной специальности.
4. Требования к уровню подготовки слушателей резидентуры определяются на основе результатов обучения, характеризующих способности обучающихся:
1) курация пациента: способен сформулировать клинический диагноз, назначить план лечения и оценить его эффективность на основе доказательной практики на всех уровнях оказания медицинской помощи;
2) коммуникация и коллаборация: способен эффективно взаимодействовать с пациентом, его окружением, специалистами здравоохранения с целью достижения лучших для пациента результатов;
3) безопасность и качество: способен оценивать риски и использовать наиболее эффективные методы для обеспечения высокого уровня безопасности и качества медицинской помощи;

4) қоғамдық денсаулық сақтау: өз мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесінің құқықтық және ұйымдастыру алаңы шеңберінде әрекет етуге, төтенше жағдайларда базалық көмек көрсетуге, ұлт денсаулығын нығайту саясатын жүзеге асыру үшін кәсіптік топтар құрамында жұмыс істеуге қабілетті;
5) зерттеулер: адекватты зерттеу мәселелерін тұжырымдауға, кәсіби әдебиетті сыни бағалауға, өзінің күнделікті қызметінде Халықаралық деректер базасын тиімді пайдалануға, зерттеу командасының жұмысына қатысуға қабілетті;
6) оқыту және дамыту: өз бетінше оқуға және кәсіби команданың басқа да мүшелерін оқытуға, пікірталастарға, конференцияларға және үздіксіз кәсіби дамудың басқа да нысандарына белсенді қатысуға қабілетті.
Оқыту нәтижелері резидентураның барлық білім беру бағдарламасының деңгейінде де, жеке модульдер немесе оқу пәні деңгейінде де тұжырымдалады.
5. Ұйым стандарт талаптарына және резидентура мамандықтары бойынша оқу нәтижелерін көрсететін үлгілік оқу жоспарларына сәйкес білім беру бағдарламаларын дербес әзірлейді, олардың негізінде пәндер/модульдер (силлабустар) бойынша оқу жоспарлары (жұмыс оқу жоспарлары, резидентура тыңдаушысының жеке оқу жоспарлары) және жұмыс оқу бағдарламалары әзірленеді.
6. Резидентура білім беру бағдарламасы практика мен теорияның ықпалдасуына кепілдік береді, тапсырмаларды орындауға және халыққа медициналық көмек көрсетуге негізделген оқытудың мақсаттары мен нәтижелерін анықтай отырып, резидентура тыңдаушысының мазмұнын, дайындау дәйектілігін және жауапкершілігін қамтиды.
Медициналық қызметтерді даярлау мен ұсынуды ықпалдастыру бір жағынан резидентура тыңдаушыларының тиісті медициналық көмек көрсетуін, екінші жағынан – оқу мүмкіндіктері қызметтік функцияларда қаланғанын білдіреді.
Резидентура базалары деп танылған медициналық ұйымдарда даярлау резидентура тыңдаушыларын жеке қатысуға тарту арқылы емделушілерге көмек көрсету бойынша қызмет және жауапкершілік көрсету практикасына негізделген.
7. Ұйым білім беру бағдарламасының барабар орындалуын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін оқытушылар мен резидентура тыңдаушылар үшін жеткілікті материалдық-техникалық базаны қамтамасыз етеді. Ұйым жұмыс уақытының стандартты кестесіне сәйкес тиісті дайындық шеңберінде кезекшілікті қоса алғанда, медициналық қызметтің барлық түрлеріне тарта отырып, медициналық қызмет көрсету функцияларына тиісті көңіл бөле отырып, мамандар дәрігерлерін даярлау мақсатында клиникалық базаларды, Кадрлық, білім беру, ақпараттық ресурстарды тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді. Медициналық қызмет көрсету шарттары мен резидентура тыңдаушыларының жауапкершілігі айқындалуы және барлық тараптардың назарына жеткізілуі тиіс.

4) общественное здравоохранение: способен действовать в рамках правового и организационного поля системы здравоохранения Республики Казахстан по своей специальности, оказывать базовую помощь в чрезвычайных ситуациях, работать в составе межпрофессиональных команд для осуществления политики укрепления здоровья нации;
5) исследования: способен формулировать адекватные исследовательские вопросы, критически оценить профессиональную литературу, эффективно использовать международные базы данных в своей повседневной деятельности, участвовать в работе исследовательской команды;
6) обучение и развитие: способен обучаться самостоятельно и обучать других членов профессиональной команды, активно участвовать в дискуссиях, конференциях и других формах непрерывного профессионального развития.
Результаты обучения формулируются как на уровне всей образовательной программы резидентуры, так и на уровне отдельных модулей или учебной дисциплины.
5. Организация самостоятельно разрабатывает образовательные программы в соответствии с требованиями стандарта и типовыми учебными планами по специальностям резидентуры, отражающие результаты обучения, на основании которых разрабатываются учебные планы (рабочие учебные планы, индивидуальные учебные планы слушателей резидентуры) и рабочие учебные программы по дисциплинам/модулям (силлабусы).
6. Образовательная программа резидентуры гарантирует интеграцию практики и теории, включает содержание, последовательность подготовки и ответственность слушателя резидентуры с определением целей и результатов обучения, основанных на выполнении заданий и оказании медицинской помощи населению.
Интеграция подготовки и предоставления медицинских услуг подразумевает, с одной стороны, оказание должной медицинской помощи слушателями резидентуры, с другой стороны – то, что учебные возможности заложены в служебных функциях.
Подготовка основана на практике с привлечением слушателей резидентуры к личному участию в предоставлении услуг и ответственности за деятельность по оказании помощи пациентам в медицинских организациях, признанных базами резидентуры.
7. Организация обеспечивает достаточную материально-техническую базу для преподавателей и слушателей резидентуры, позволяющую обеспечить адекватное выполнение образовательной программы. Организация обеспечивает эффективное использование клинических баз, кадровых, образовательных, информационных ресурсов в целях подготовки врачей специалистов, уделяя должное внимание, функциям медицинского обслуживания, вовлекая во все виды медицинской деятельности – включая дежурства – в рамках соответствующей подготовки, согласно стандартному графику рабочего времени. Условия предоставления медицинских услуг и ответственность слушателей резидентуры должны быть определены и доведены до сведения всех сторон.

8. Резидентураның клиникалық базаларын аккредиттеуді ұйым медициналық ұйымның қызметін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әзірлеген стандарттар мен өлшемдерге сәйкестігін бағалау негізінде жүзеге асырады.
9. Ұйым білім беру қызметін алған лицензияға сәйкес жүзеге асырады және оның шынайылығының барлық кезеңі бойы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) бекітілген білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін сақтайды.
10. Резидентура тыңдаушысы клиникалық тәлімгердің қадағалауымен тұрақты бағалаумен және кері байланысымен пәннің/модулдің циклі ішінде резидентура базаларында жұмыс істейді. Пән/модуль циклы аяқталғаннан кейін білім алушы ұйым белгілеген тәртіппен аттестатталады. Тәлімгер бірінші немесе жоғары біліктілік санаты бар (тиісті мамандық бойынша кемінде 5 жыл өтілі) резидентура базасында жұмыс істейтін практикалық денсаулық сақтаудың білікті мамандары қатарынан тағайындалады. Жұмыс регламенті мен тәлімгерді бекіту тәртібі ұйымның келісімі бойынша резидентура базасымен дербес анықталады.
11. Жыл сайын оқу жылы аяқталғаннан кейін резидентура тыңдаушысы жеке жұмыс жоспарын орындау және кезеңдік құзыреттерді игеру мәніне академиялық аттестаттаудан өтеді. Резидентура тыңдаушысын жыл сайынғы академиялық аттестаттауды өткізу рәсімін Ұйым өзі айқындайды.
12. Оқу бағдарламасын аяқтаған резидентура тыңдаушысы қорытынды аттестаттауға жіберіледі. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты резидентура бағдарламасы аяқталғаннан кейін қол жеткізілген оқыту нәтижелерін және құзыреттілікті бағалау болып табылады.
13. Қорытынды аттестаттау оқытудың соңғы нәтижелеріне сәйкес өткізіледі және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № ҚР ДСМ-46 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18577 болып тіркелген) Медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау қағидаларына сәйкес екі кезеңді қамтиды:
1) білімді бағалау (компьютерлік тестілеу);
2) дағдыларды бағалау.
Қорытынды аттестаттаудың мақсаты резидентураның білім беру бағдарламасын оқуды аяқтағаннан кейін түлектердің кәсіби даярлығын бағалау болып табылады. Медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалаудың оң нәтижелері маман сертификатын беру үшін өтініш беруге негіз болады.

8. Аккредитация клинических баз резидентуры осуществляется Организацией на основе оценки деятельности медицинской организации на соответствие стандартам и критериям, разработанным уполномоченным органом в сфере здравоохранения.
9. Организация осуществляет образовательную деятельность в соответствии с полученной лицензией и на протяжении всего периода времени ее действительности соблюдает квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающие соответствие им, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 11716).
10. Слушатель резидентуры работает под надзором клинического наставника на базах резидентуры в течении цикла дисциплины/модуля с регулярной оценкой и обратной связью. По завершении цикла дисциплины/модуля обучающийся аттестуется в порядке, установленном Организацией. Наставник назначается из числа квалифицированных специалистов практического здравоохранения, работающих на базах резидентуры, имеющих первую или высшую квалификационную категорию (стаж по соответствующей специальности не менее 5 лет). Регламент работы и порядок закрепления наставника определяется базой резидентуры самостоятельно по согласованию с Организацией.
11. Ежегодно по завершении учебного года слушатель резидентуры проходит аттестацию на предмет выполнения индивидуального плана работы и освоения этапных компетенций. Процедура проведения ежегодной аттестации слушателя резидентуры определяется Организацией самостоятельно.
12. Слушатель резидентуры завершивший программу обучения допускается к Итоговой аттестации. Целью итоговой аттестации является оценка результатов обучения и компетенций, достигнутых по завершению программы резидентуры.
13. Итоговая аттестация проводится в соответствии с конечными результатами обучения и включает два этапа в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-46 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 18577):
1) оценку знаний (компьютерное тестирование);
2) оценку навыков.
Целью итоговой аттестации является оценка профессиональной подготовленности выпускников по завершению изучения образовательной программы резидентуры. Положительные результаты оценки знаний и навыков обучающихся по программам медицинского образования служат основанием для выдачи сертификата специалиста.

14. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 125) тармақшасына сәйкес қорытынды аттестаттауды өткізу нысандарын уәкілетті орган айқындайды.
15. Қорытынды аттестаттауды өткізу үшін резидентура мамандықтары бойынша біліктілік комиссиясы құрылады. Біліктілік комиссиясына кемінде бес мүше кіреді. Медициналық білім беру бағдарламалары бойынша қорытынды аттестаттау комиссиясының құрамына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалауды жүзеге асыратын ұйымдардың өкілдері кіреді.
16. Резидентурада оқу уақыты дәрігер-маманның жұмыс өтіліне есептеледі.
17. Резидентураға жоғары медициналық білімі (6 жыл) немесе базалық медициналық білімі (5+1) туралы дипломы, "дәрігер" біліктілігі берілген интернатураны бітіргені туралы құжаты бар тұлғалар қабылданады.
18 Резидентурада оқитын адам кәсіптік біліктілік алу мақсатында мамандықтың үлгілік оқу жоспарына сәйкес білім беру бағдарламасын толық көлемде меңгереді.
19. Резидентурада оқитын адам кәсіптік біліктілігін өзгерту мақсатында практиканың ұзақтығын қоспағанда, мамандықтың үлгілік жоспарына сәйкес бағдарламаны меңгереді. Ұйым ресми білім берудің бұрын қол жеткізілген нәтижелерін тануды ескере отырып, қысқартылған білім беру бағдарламаларын дербес әзірлейді.
3-тарау. Резидентура тыңдаушыларының оқу жүктемелерінің көлеміне қойылатын талаптар
20. Бір оқу жылының толық оқу жүктемесі бір оқу жылында кемінде 70 академиялық кредиттерге (2100 академиялық сағатқа) сәйкес келеді. Бір академиялық несие 30 академиялық сағатқа тең. Оқу жылында аралық аттестаттау (немесе бітіру курстарында қорытынды аттестаттау) аяқталатын бір академиялық кезең көзделеді. Демалыс білім алушыларға оқу жылы ішінде бір рет беріледі, олардың жалпы ұзақтығы бітіру курсын қоспағанда кемінде 5 аптаны құрайды.
21. Резидентурада дайындық аудиториялық жұмысты, клиникалық тәлімгердің басшылығымен өзіндік клиникалық жұмысты және білім алушының өзіндік жұмысын (бұдан әрі – СӨЖ) қамтиды. Аудиториялық жұмыстың көлемі әр пән көлемінің 10%-ын, клиникалық тәлімгердің басшылығымен өзіндік клиникалық жұмыстың 75%-ын, СӨЖ – 15%-ын құрайды.
22. Осы стандарттың 21-тармағында көрсетілген оқу жүктемесі резидентура тыңдаушысының ең төменгі оқу жүктемесін ұсынады. Резидентура тыңдаушысы семестр ішінде академиялық кредиттердің көп санын игеруіне жол беріледі. Резидентура тыңдаушысының жекелеген санаттары үшін оқыту нысаны мен технологиясына байланысты оқу нәтижелеріне қол жеткізудің нақты уақыты ерекшеленеді және ұйым дербес есептейді.
Пәнді бірнеше академиялық кезеңдер ішінде меңгеруге жол беріледі.

14. Формы проведения итоговой аттестации определяются уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 125) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
15. Для проведения итоговой аттестации формируется квалификационная комиссия по специальностям резидентуры. В квалификационную комиссию входит не менее пяти членов. Состав итоговой аттестационной комиссии по программам медицинского образования включает в себя представителей организаций, осуществляющих оценку знаний и навыков обучающихся, аккредитованных уполномоченным органом в области здравоохранения.
16. Время обучения в резидентуре засчитывается в стаж работы врача-специалиста.
17. В резидентуру принимаются лица, имеющие диплом о высшем медицинском образовании (6 лет) или базовом медицинском образовании (5+1), документ об окончании интернатуры с присвоением квалификации "Врач".
18. Лицо, обучающееся в резидентуре с целью получения профессиональной квалификации осваивает образовательную программу в полном объеме, в соответствии с типовым учебным планом специальности.
19. Лицо, обучающееся в резидентуре с целью изменения профессиональной квалификации осваивает программу в соответствии с типовым планом специальности. Организацией самостоятельно разрабатываются сокращенные образовательные программы с учетом признания ранее достигнутых результатов обучения формального образования.
Глава 3. Требования к объему учебной нагрузки слушателя резидентуры
20. Полная учебная нагрузка одного учебного года соответствует не менее 70 академическим кредитам (2100 академическим часам) за один учебный год. Один академический кредит равен 30 академическим часам. В учебном году предусматривается один академический период, заканчивающийся промежуточной аттестацией (или итоговой аттестацией на выпускном курсе). Каникулы предоставляются обучающимся один раз в течение учебного года, общая продолжительность которых составляет не менее 5 недель, за исключением выпускного курса.
21. Подготовка в резидентуре включает аудиторную работу, самостоятельную клиническую работу под руководством клинического наставника и собственно самостоятельную работу обучающегося (далее – СРО). Объем аудиторной работы составляет 10% от объема каждой дисциплины, самостоятельной клинической работы под руководством клинического наставника – 75%, СРО – 15%.
22. Учебная нагрузка, указанная в пункте 21 настоящего стандарта, представляет минимальную учебную нагрузку слушателя резидентуры. Допускается освоение слушателем резидентуры за семестр большего числа академических кредитов. Для отдельных категорий слушателей резидентуры, в зависимости от формы и технологий обучения, фактическое время достижения результатов обучения отличается и рассчитывается Организацией самостоятельно.
Допускается освоение дисциплины в течение нескольких академических периодов.

4-тарау. Резидентура тыңдаушысының даярлық деңгейіне қойылатын талаптар
23. Резидентура тыңдаушысының дайындық деңгейіне қойылатын талаптар кәсіби стандарттың және резидентураның білім беру бағдарламасының талаптарымен айқындалады. Оқыту нәтижелері резидентураның барлық білім беру бағдарламасының деңгейінде де, жеке модульдер немесе оқу пәні деңгейінде де тұжырымдалады.
24. Резидентурада дайындық таңдалған мамандық бойынша медициналық көмек көрсетудің тиісті деңгейлеріне сәйкес резидентура базасында тиісті клиникалық/практикалық тәжірибе алу арқылы клиника жағдайында практикалық жұмысты қамтиды.
25. Резидентураның білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен адамдарға резидентураның тиісті мамандығы бойынша "дәрігер" біліктілігі беріледі және резидентураны бітіргені туралы куәлік тегін беріледі.
26. Резидентураны бітіргені туралы куәлікті ұйым береді, оған біліктілік комиссиясының төрағасы, ұйымның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
5-тарау. Резидентурада оқу мерзіміне қойылатын талаптар
27. Резидентурада оқу мерзімі игерілген академиялық кредиттер көлемімен анықталады. Академиялық кредиттердің белгіленген көлемін игеру және біліктілікті беру үшін күтілетін оқу нәтижелеріне қол жеткізу кезінде резидентураның тиісті мамандығы бойынша дәрігер резидентураның білім беру бағдарламасы толық игерілген болып есептеледі.
28. Резидентурада оқу ұзақтығы 2 жылдан 4 жылға дейін.
6-тарау. Оқыту нәтижелеріне бағдарлай отырып магистратураның білім беру бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар
29. Магистратураның білім беру бағдарламасының мазмұны мыналардан тұрады:
1) базалық және бейіндеуші пәндер циклдерін зерделеуді қамтитын теориялық оқу;
2) магистранттарды практикалық даярлау: практикалардың, ғылыми және кәсіби тағылымдамалардың түрлері;
3) ғылыми-педагогикалық магистратура үшін – магистрлік диссертацияны орындауды қамтитын ғылыми-зерттеу жұмысы немесе бейінді магистратура үшін – магистрлік жобаны орындауды қамтитын эксперименттік-зерттеу жұмысы;
4) қорытынды аттестаттау.
30. Базалық (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер циклдері жоғары оқу орны компоненті (бұдан әрі – ЖК) және таңдау бойынша компонент (бұдан әрі – ТК) пәндерінен тұрады.
31. Жоғары оқу орны компоненті және таңдау бойынша компонент пәндерінің тізбесін ЖОО дербес айқындайды. Бұл ретте еңбек нарығының сұранысы, жұмыс берушілердің талабы, магистранттардың сұраныстары мен мүдделері ескеріледі..
Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратураның барлық білім беру бағдарламаларының БП циклінің жоғары оқу орны компоненті "Ғылым тарихы мен философиясы", "Шет тілі (кәсіби)", "Жоғары мектеп педагогикасы", "Басқару психологиясы" пәндерін, бейінді бағыт үшін "Менеджмент", "Басқару психологиясы", "Шет тілі (кәсіби)" пәндерін қамтиды.
ЖОО-лар пәнаралық сипатқа ие БП циклінің жоғары оқу орны компоненті пәндері бойынша кіріктірілген бағдарламалар әзірлейді.

Глава 4. Требования к уровню подготовки слушателя резидентуры
23. Требования к уровню подготовки слушателя резидентуры определяются требованиями профессионального стандарта и образовательной программы резидентуры. Результаты обучения формулируются как на уровне всей образовательной программы резидентуры, так и на уровне отдельных модулей или учебной дисциплины.
24. Подготовка в резидентуре включает практическую работу в условиях клиники через приобретение соответствующего клинического/практического опыта на базах резидентуры соответствующих уровням оказания медицинской помощи по выбранной специальности.
25. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе резидентуры и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присваивается квалификация "врач" по соответствующей специальности резидентуры и выдается свидетельство об окончании резидентуры бесплатно.
26. Свидетельство об окончании резидентуры выдает Организация, подписывает его председатель квалификационной комиссии, руководитель Организации или уполномоченное им лицо.
Глава 5. Требования к срокам обучения в резидентуре
27. Срок обучения в резидентуре определяется объемом освоенных академических кредитов. При освоении установленного объема академических кредитов и достижении ожидаемых результатов обучения для присвоения квалификации врач по соответствующей специальности резидентуры образовательная программа резидентуры считается полностью освоенной.
28. Продолжительность обучения в резидентуре от 2 до 4 лет.
Глава 6. Требования к содержанию образовательных программ магистратуры с ориентиром на результаты обучения
29. Содержание образовательной программы магистратуры состоит из:
1) теоретического обучения, включающее изучение циклов базовых и профилирующих дисциплин;
2) практической подготовки магистрантов: различные виды практик, научных или профессиональных стажировок;
3) научно-исследовательской работы, включающая выполнение магистерской диссертации для научно-педагогической магистратуры и экспериментально-исследовательской работы, включающая выполнение магистерского проекта для профильной магистратуры;
4) итоговой аттестации.
30. Циклы базовых (далее – БД) и профилирующих (далее – ПД) дисциплин включают дисциплины вузовского компонента (далее – ВК) и компонента по выбору (далее – КВ).
31. Перечень дисциплин вузовского компонента и компонента по выбору определяется ВУЗом самостоятельно. При этом учитываются потребности рынка труда, ожидания работодателей, потребности и интересы магистрантов.
Вузовский компонент цикла БД всех образовательных программ магистратуры научно-педагогического направления включает дисциплины "История и философия науки", "Иностранный язык (профессиональный)", "Педагогика высшей школы", "Психология управления", для профильного направления – дисциплины "Менеджмент", "Психология управления", "Иностранный язык (профессиональный)".
ВУЗы разрабатывают интегрированные программы по дисциплинам ВК цикла БД, имеющие междисциплинарный характер.

32. Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 29%-ды немесе 35 академиялық кредитті құрайды. Олардың 57%-ы немесе 20 академиялық кредит жоғары оқу орны компонентіне тиесілі.
33. Бейінді бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 17%-ды немесе 10 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 15 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрайды. Оның ішінде жоғары оқу орны компоненті пәндерінің көлемі 60%-ды немесе 6 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 40%-ды немесе 6 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрайды.
34. Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 41%-ды немесе 49 академиялық кредитті құрайды.
35. Бейінді бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі ЖОО-ның қалауы бойынша жоғары оқу орны компоненті мен таңдау бойынша компонент арасында бөлінетін магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 42%-ды немесе 25 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 40%-ды немесе 45 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрайды.
36. Пәндер мен модульдердің бағдарламалары, әдеттегідей, бірқатар білім салалары үшін кадрлар даярлауды қамтамасыз ететін пәнаралық және мультипәндік сипатқа ие.
37. ЖОО білім беру қызметін алынған лицензияға сәйкес жүзеге асырады және оның қолданыста болу уақытының барлық кезеңінде "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) бекітілген білім беру қызметіне қойылған біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін сақтайды.
38. Білім беру мазмұнын, оқу процесін ұйымдастыру және өткізу тәсілін жоспарлауды ЖОО және ғылыми ұйым кредиттік оқыту технологиясы негізінде дербес жүзеге асырады.
39. Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратура жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдар үшін тереңдетілген ғылыми-педагогикалық және зерттеу даярлығы бар ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырады.
40. Бейінді бағыт бойынша магистратура экономика, медицина, құқық, білім, өнер, қызмет көрсету және бизнес, қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік салалары, құқық қорғау қызметі үшін тереңдетілген кәсіптік даярлығы бар басқарушы кадрларды даярлау бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырады.
Бизнес-орта үшін мамандар даярлау мақсатында ЖОО MBA бағдарламаларын іске асыра алады.

32. В магистратуре научно-педагогического направления объем цикла БД составляет 29% от общего объема образовательной программы магистратуры или 35 академических кредитов. Из них 57% или 20 академических кредитов отводится на ВК.
33. В магистратуре профильного направления объем цикла БД составляет 17% от общего объема образовательной программы магистратуры или 10 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 15 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года). Из них объем дисциплин ВК составляет 60% или 6 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 40% или 6 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года).
34. В магистратуре научно-педагогического направления объем цикла ПД составляет 41%, или 49 академических кредитов от общего объема образовательной программы магистратуры.
35. В магистратуре профильного направления объем цикла ПД составляет 42%, или 25 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 40%, или 45 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема образовательной программы магистратуры, которые делятся между ВК и КВ по усмотрению ВУЗа.
36. Программы дисциплин и модулей, как правило, имеют междисциплинарный и мультидисциплинарный характер, обеспечивающий подготовку кадров на стыке ряда областей знаний.
37. ВУЗ осуществляет образовательную деятельность в соответствии с полученной лицензией и на протяжении всего периода времени ее действительности соблюдает квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающие соответствие им, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 11716).
38. Планирование содержания образования, способа организации и проведения учебного процесса осуществляется ВУЗом и научной организацией самостоятельно на основе кредитной технологии обучения.
39. Магистратура по научно-педагогическому направлению реализовывает образовательные программы послевузовского образования по подготовке научных и научно-педагогических кадров для ВУЗов и научных организаций, обладающих углубленной научно-педагогической и исследовательской подготовкой.
40. Магистратура по профильному направлению реализовывает образовательные программы послевузовского образования по подготовке управленческих кадров для отраслей экономики, медицины, права, образования, искусства, сферы услуг и бизнеса, сферы обороны и национальной безопасности, правоохранительной деятельности, обладающих углубленной профессиональной подготовкой.
С целью подготовки специалистов для бизнес-среды ВУЗ реализовывает программы MBA.

41. Магистрлік бағдарламаның міндетті компоненті мыналар болып табылады:
1) магистранттарды практикалардың, ғылыми немесе кәсіби тағылымдамалардың түрлерін қамтитын практикалық даярлау;
2) ғылыми-педагогикалық магистратура үшін магистрлік диссертацияны орындауды қамтитын ғылыми-зерттеу жұмысы.
42. Ғылыми-педагогикалық магистратураның білім беру бағдарламасы теориялық оқытумен қатар немесе жеке кезеңде жүргізілуі мүмкін практиканың екі түрін қамтиды:
1) БП циклінде педагогикалық – ЖОО-да;
2) бейіндеуші пәндер циклінде зерттеу – диссертация орындалған жерде.
43. Педагогикалық практика оқыту мен оқу әдістемесінің практикалық дағдыларын қалыптастыру мақсатында өткізіледі. Бұл ретте ЖОО қалауы бойынша магистранттар бакалавриатта сабақ өтуге тартылады.
44. Магистранттың зерттеу практикасы отандық және шетелдік ғылымның ең жаңа теориялық, әдіснамалық және технологиялық жетістіктерімен, ғылыми зерттеудің, экспериментті деректерді өңдеудің және түсінік берудің қазіргі заманғы әдістерімен танысу мақсатында өтеді.
45. Бейінді магистратураның білім беру бағдарламасы бейіндеуші пәндер циклінде өндірістік практиканы қамтиды.
БП циклндағы өндірістік практика оқу процесінде жинаған теориялық білімдерін бекіту, дағдыларды, құзыреттер мен оқыған білім беру бағдарламасы бойынша практикалық кәсіби қызмет тәжірибесін алу, сондай-ақ озық тәжірибені меңгеру мақсатында өткізіледі.
46. Зерттеу практикасының мазмұны диссертациялық (жобалық) зерттеу тақырыбымен айқындалады.
47. Магистранттың ғылыми-зерттеу жұмысы (бұдан әрі – МҒЗЖ) шеңберінде магистранттың жеке жұмыс жоспарында инновациялық технологиялармен және өндірістің жаңа түрлерімен танысу үшін ғылыми ұйымдарда және (немесе) тиісті қызмет салаларындағы ұйымдарда ғылыми тағылымдамадан міндетті өту қарастырылады.
МҒЗЖ оқу жұмысының басқа түрлерімен қатар немесе жеке кезеңде жоспарлануы мүмкін.
48. Ғылыми-зерттеу немесе эксперименттік-зерттеу жұмысының нәтижелерін оларды жүргізген әрбір кезеңнің соңында магистрант есеп түрінде ресімдейді.
49. Ғылыми-педагогикалық магистратурадағы магистранттың ғылыми-зерттеу жұмысына қойылатын талаптар:
1) магистрлік диссертация орындалатын және қорғалатын білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келуі;
2) өзекті, ғылыми жаңалығының және практикалық маңызының болуы;
3) ғылым мен практиканың қазіргі заманғы теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктеріне негізделуі;
4) ғылыми зерттеулердің қазіргі заманғы әдістерін қолдана отырып орындалуы;

41. Обязательным компонентом магистерской программы являются:
1) практическая подготовка магистрантов, включающая различные виды практик, научных или профессиональных стажировок;
2) научно-исследовательская работа, включающая выполнение магистерской диссертации для научно-педагогической магистратуры.
42. Образовательная программа научно-педагогической магистратуры включает два вида практик, которые проводятся параллельно с теоретическим обучением или в отдельный период:
1) педагогическую в цикле БД – в ВУЗе;
2) исследовательскую в цикле ПД – по месту выполнения диссертации.
43. Педагогическая практика проводится с целью формирования практических навыков методики преподавания и обучения. При этом магистранты привлекаются к проведению занятий в бакалавриате по усмотрению ВУЗа.
44. Исследовательская практика магистранта проводится с целью ознакомления с новейшими теоретическими, методологическими и технологическими достижениями отечественной и зарубежной науки, современными методами научных исследований.
45. Образовательная программа профильной магистратуры включает производственную практику в цикле ПД.
Производственная практика в цикле ПД проводится с целью закрепления теоретических знаний, полученных в процессе обучения, приобретения практических навыков, компетенций и опыта профессиональной деятельности по обучаемой образовательной программе магистратуры, а также освоения передового опыта.
46. Содержание исследовательской практики определяется темой диссертационного исследования.
47. В рамках научно-исследовательских работы магистранта (далее – НИРМ) индивидуальным планом работы магистранта для ознакомления с инновационными технологиями и новыми видами предусматривается обязательное прохождение научной стажировки в научных организациях и (или) организациях соответствующих отраслей или сфер деятельности.
НИРМ планируется параллельно с другими видами учебной работы или в отдельный период.
48. Результаты научно-исследовательской работы в конце каждого периода их прохождения оформляются магистрантом в виде отчета.
49. Требования к научно-исследовательской работе магистранта в научно-педагогической магистратуре:
1) соответствует профилю образовательной программы магистратуры, по которой выполняется и защищается магистерская диссертация;
2) актуальна и содержит научную новизну и практическую значимость;
3) основывается на современных теоретических, методических и технологических достижениях науки и практики;
4) выполняется с использованием современных методов научных исследований;

5) негізгі қорғалатын ережелер бойынша ғылыми-зерттеу (әдістемелік, практикалық) бөлімдерінің болуы;
6) тиісті білім беру саласында алдыңғы қатарлы халықаралық тәжірибеге негізделуі қажет.
50. Бейінді магистратурадағы магистранттың эксперименттік-зерттеу жұмысына қойылатын талаптар:
1) магистрлік жоба орындалатын және қорғалатын білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келуі;
2) ғылымның, техника мен өндірістің қазіргі заманғы жетістіктеріне негізделуі және нақты практикалық ұсынымдарды, басқару міндеттерінің дербес шешімдерін қамтуы;
3) алдыңғы қатарлы ақпараттық технологияларды қолдана отырып орындалуы;
4) негізгі қорғалатын ережелер бойынша эксперименттік-зерттеу (әдістемелік, практикалық) бөлімдерінің болуы қажет.
51. Жыл сайын оқу жылы аяқталғаннан кейін магистрант жеке жұмыс жоспарының орындалуы бойынша академиялық аттестаттаудан өтеді. Магистрантты академиялық аттестаттаудан өткізу рәсімін ЖОО дербес айқындайды.
52. Магистранттың ғылыми-зерттеу жұмысының соңғы қорытындысы магистрлік диссертация болып табылады.
53. Магистрлік диссертацияның негізгі нәтижелері ең кемі бір жарияланымда және (немесе) ғылыми-практикалық конференцияға қатысуында көрінуі тиіс.
54. ЖОО магистранттың зерттеу нәтижелерін жариялауына көмек көрсетеді.
55. Магистратураға оқуға қабылданғаннан кейін екі ай ішінде әрбір магистрантқа магистрлік диссертацияға (жобаға) жетекшілік жасау үшін ғылым кандидаттары мен докторларының немесе PhD докторларының немесе тиісті салада кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар білікті мамандардың қатарынан ғылыми жетекші тағайындалады. Қажет болған жағдайда ғылымның аралас салалары бойынша ғылыми консультанттар тағайындалуы мүмкін.
56. Магистранттың ғылыми жетекшісі және зерттеу тақырыбы ғылыми кеңестің шешімімен бекітіледі.
57. Магистрлік диссертацияның (жобаның) мазмұны мен ресімделуіне, оларды дайындау мен қорғауға қойылатын талаптарды ЖОО өзі айқындайды.
58. Магистрлік диссертация міндетті түрде плагиатқа тексерілуден өтуі тиіс, мұндай тексерісті жүргізу қағидалары мен тәртібін ЖОО-ның өзі анықтайды.
59. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау магистрлік диссертацияны (жобаны) дайындауды, оны ресімдеуді және қорғау рәсімін қамтиды.
60. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау рәсімін ЖОО және ғылыми ұйым дербес айқындайды.
61. Бейінді магистратураны бітірген магистрантқа педагогикалық бейіннің білім беру бағдарламаларын қосымша меңгергеннен кейін педагогикалық қызметке рұқсат етіледі.

5) содержит научно-исследовательские (методические, практические) разделы по основным защищаемым положениям;
6) базируется на передовом международном опыте в соответствующей области знания.
50. Требования к экспериментально-исследовательской работе магистранта в профильной магистратуре:
1) соответствует профилю образовательной программы магистратуры, по которой выполняется и защищается магистерский проект;
2) основывается на современных достижениях науки, техники и производства и содержит конкретные практические рекомендации, самостоятельные решения управленческих задач;
3) выполняется с применением передовых информационных технологий;
4) содержит экспериментально-исследовательские (методические, практические) разделы по основным защищаемым положениям.
51. Ежегодно по завершении учебного года магистрант проходит академическую аттестацию на предмет выполнения индивидуального плана работы. Процедура проведения академической аттестации магистранта определяется ВУЗом самостоятельно.
52. Заключительным итогом научно-исследовательской работы магистранта является магистерская диссертация.
53. Основные результаты магистерской диссертации представляются не менее, чем в одной публикации и (или) одном выступлении на научно-практической конференции.
54. ВУЗ оказывает содействие магистранту в публикации результатов исследования.
55. В течение двух месяцев после зачисления каждому магистранту для руководства магистерской диссертацией назначается научный руководитель из числа кандидатов или докторов наук, или докторов PhD, или квалифицированных специалистов соответствующих отраслей, имеющих стаж работы не менее 5 лет. При необходимости назначаются научные консультанты по смежным отраслям наук.
56. Научный руководитель и тема исследования магистранта утверждаются решением ученого совета.
57. Требования к содержанию и оформлению магистерской диссертации (проекта), их подготовке и защите определяются ВУЗом самостоятельно.
58. Магистерская диссертация (проект) обязательно проходит проверку на предмет плагиата, правила и порядок проведения которой определяются вузом самостоятельно.
59. Защита магистерской диссертации (проекта) включает подготовку магистерской диссертации (проекта), ее (его) оформление и процедуру защиты.
60. Процедура защиты магистерской диссертации (проекта) определяется ВУЗом и научной организацией самостоятельно.
61. Магистр, окончивший профильную магистратуру, допускается к педагогической деятельности после дополнительного освоения образовательной программы магистратуры педагогического профиля.

62. Қорытынды аттестаттау 12 академиялық кредитті немесе ғылыми-педагогикалық бағыттағы білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 10%-дан аспайтын көлемді (тиісінше 1 жыл немесе 1,5 жыл оқу мерзімімен бейінді магистратурада 20% немесе 13%) құрайды және магистрлік диссертацияны (жобаны) жазу және қорғау нысанында өткізіледі.
63. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты магистратураның білім беру бағдарламасын оқып аяқтағаннан кейін қол жеткізілген оқыту нәтижелері мен басты құзыреттерді бағалау болып табылады.
64. Магистратурада білім алушылар қажет болған жағдайда оқудың қосымша түрлерін өз бетінше ақылы негізде меңгереді.
65. Түсу емтихандарын өткізу және МВА білім беру бағдарламаларына қабылдау мерзімдерін ЖОО дербес айқындайды.
МВА білім беру бағдарламалары бойынша оқу ақылы негізде жүзеге асырылады.
66. МВА бітірушілерінің басты құзыреттеріне қойылатын талаптар.
МВА бағдарламасын бітірушілердің құзыреттері мынадай білімдермен және дағдылармен айқындалады:
1) заманауи нарықтық ортада ұйым қызметінің стратегиялық позициясымен бизнесті басқарудың мәні;
2) ұйымдардың құрылымы, олардың мүдделі тараптармен (стейкхолдерлер) өзара іс-қимыл жүргізу тетіктері, ұзақ мерзімді перспективада сыртқы контекст жағдайында жұмыс істеу принципі;
3) стратегиялық басқарудағы көшбасшылық тұжырымдамасы;
4) басқарудың заманауи тәсілдері;
5) менеджменттің аналитикалық әдістері, проблемаларды диагностикалау, талдау және шешу әдістері, сондай-ақ шешім қабылдау және оларды практикада іске асыру әдістері;
6) бизнестің жаһандану мәні;
7) бизнестің проблемалық аспектілерін талдау және шешімдерді түрлендіру;
8) сыртқы ортаның ықпалын анықтау және оны басқарудың практикалық проблемаларын шешу кезінде ескеру;
9) теория білімдеріне, заманауи зерттеулер мен практиканың талаптарына қарай менеджменттің әртүрлі функционалдық аспектілерін кіріктіру;
10) компанияны басқару проблемаларын шешуде маркетингтік және қаржылық тәсілдерді пайдалану;
11) бизнесті жүргізу проблемаларын қарау және оларды халықаралық ортадағы бәсекелестік позициясымен басқару.
67. МВА білім беру бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) кәсіби құзыреттерді және тұлғалық дамуды, көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру пәндері;
2) өндірістік практиканы (өндірістен қол үзіп білім алушы тұлғалар үшін);
3) магистрлік диссертацияны немесе жобаны орындау;
4) қорытынды аттестаттау.
68. Кәсіби құзыреттерді қалыптастыру бойынша МВА білім беру бағдарламалары міндетті және элективті компоненттер пәндерінен тұрады.
Элективті пәндердің тізбесі белгілі бір бизнес саласы үшін МВА бағдарламасының дайындау бағытына және мамандандыруына сәйкес айқындалады.

62. Итоговая аттестация составляет 12 академических кредитов или не более 10% от общего объема образовательной программы магистратуры в научно-педагогическом направлении (20% или 13% в профильной магистратуре с типичным сроком обучения 1 год или 1,5 года соответственно) и проводится в форме написания и защиты магистерской диссертации (проекта).
63. Целью итоговой аттестации является оценка результатов обучения и ключевых компетенций, достигнутых по завершению изучения образовательной программы магистратуры.
64. Обучающийся в магистратуре при необходимости осваивает дополнительные виды обучения самостоятельно на платной основе.
65. Сроки проведения вступительных экзаменов и зачисления на образовательные программы МВА определяются ВУЗом самостоятельно.
Обучение по образовательным программам МВА осуществляется на платной основе.
66. Требования к ключевым компетенциям выпускников МВА.
Компетенции выпускника программы МВА определяется следующими знаниями и навыками:
1) сущность управления бизнесом со стратегических позиций деятельности организации в современной рыночной среде;
2) устройство организаций, механизмы их взаимодействия с заинтересованными сторонами (стейкхолдерами), принципы работы в условиях внешнего контекста в долгосрочной перспективе;
3) концепцию лидерства в стратегическом управлении;
4) современные подходы к управлению;
5) аналитические методы менеджмента, методы диагностики, анализа и решения проблем, а также методы принятия решений и их реализации на практике;
6) значение глобализации бизнеса;
7) анализировать проблемные аспекты бизнеса и генерировать решения;
8) выявлять влияние внешней среды и учитывать его при решении практических проблем управления;
9) интегрировать различные функциональные аспекты менеджмента, исходя из знания теории, современных исследований и требований практики;
10) использовать маркетинговый и финансовый подход к решению проблем управления компанией;
11) рассматривать проблемы ведения бизнеса и управления им с позиций конкуренции в международной среде.
67. Образовательная программа МВА содержит:
1) дисциплины по формированию профессиональных компетенций и личностного развития, лидерских качеств;
2) производственную практику (для лиц, обучающихся с отрывом от производства);
3) выполнение магистерской диссертации или проекта;
4) итоговую аттестацию.
68. Образовательные программы МВА по формированию профессиональных компетенций состоят из дисциплин обязательного и элективного компонентов.
Перечень элективных дисциплин определяется в соответствии с направлением подготовки и специализацией программы МВА для определенной бизнес-отрасли.

69. ЖОО стандарт талаптарына сәйкес оқыту нәтижелерін көрсететін жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің беру бағдарламаларын өз бетінше әзірлейді, оның негізінде пәндер бойынша оқу жоспарлары (білім алушының оқу жұмыс жоспарлары, жеке оқу жоспарлары) және оқу жұмыс бағдарламалары (силлабустар) әзірленеді.
ЖОО білім беру технологияларын қолдану және қажетті білім беру қызметтерін ұсыну арқылы МВА білім беру бағдарламасын іске асыру жағдайын қамтамасыз етеді.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары модульді оқыту принципі бойынша әзірленеді.
70. Магистратурада кадрлар даярлау жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының базасында жүзеге асырылады. Бұл ретте "кіруде" магистратураның білім беру бағдарламасының бейіні жоғары білім беру бағдарламасымен сәйкес келген жағдайда, алдыңғы деңгейдегі оқыту нәтижелері автоматты түрде танылады; магистратураның білім беру бағдарламасы бейіні жоғары білім беру бағдарламасымен сәйкес келмеген жағдайда, игеру үшін пререквизиттер белгіленеді.
Пререквизиттер ретінде магистрант тануды ЖОО-лар Заңның 5-бабының 38-3) тармақшасына сәйкес жүзеге асыратын тиісті деңгейдің формалды емес білім берудегі оқыту нәтижелерін ұсынады.
71. МВА білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен тұлғаларға "Іскерлік әкімшілендіру магистрі" дәрежесі және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом қосымшасымен (транскрипт) бірге тегін беріледі.
7-тарау. Магистранттың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
72. Оқу жүктемесі магистранттың оқу пәндерін, модулін немесе барлық білім беру бағдарламасын зерделеуі үшін талап етілетін және білім беру бағдарламасында белгіленген оқу нәтижелеріне қол жеткізуі үшін қажетті уақытпен өлшенеді.
73. Оқу жүктемесі магистранттың барлық оқу қызметін қамтиды – дәрістер, семинарлар, топтық сабақ, топтық жаттығулар, практикалық сабақтар, курстық жұмыстар (жобалар), практикалық және зертханалық жұмыстар, студиялық сабақтар, практика, ғылыми немесе кәсіптік тағылымдама, ғылыми-зерттеу жұмысы (эксперименттік-зерттеу жұмысы), магистрлік диссертацияны (жобаны), өзіндік жұмысты, оның ішінде оқытушының жеткшілігімен орындау.
74. Магистрант ғылыми жетекшінің басшылығымен жасалатын жеке жұмыс жоспары негізінде оқиды.
75. Магистранттың жеке жұмыс жоспары оқудың толық кезеңіне жасалады және мынадай бөлімдерден тұрады:
1) ЖОЖ (қажет болған жағдайда жыл сайын нақтыланады);

69. ВУЗ самостоятельно разрабатывают образовательные программы послевузовского образования в соответствии с требованиями стандарта, отражающие результаты обучения, на основании которых разрабатываются учебные планы (рабочие учебные планы, индивидуальные учебные планы обучающегося) и рабочие учебные программы по дисциплинам (силлабусы).
ВУЗ обеспечивает условия реализации программы МВА, с применением современных образовательных технологий и предоставлением необходимых образовательных услуг.
Образовательные программы магистратуры образования разрабатываются по принципу модульного обучения.
70. Подготовка кадров в магистратуре осуществляется на базе образовательных программ высшего образования. При этом на "входе" в случае совпадения профиля образовательной программы магистратуры с программой высшего образования результаты обучения предыдущего уровня признаются автоматически; в случае несовпадения профиля образовательной программы магистратуры с образовательной программой высшего образования магистранту устанавливаются пререквизиты для освоения.
В качестве пререквизитов магистрант представляет результаты обучения неформального образования соответствующего уровня, признание которых осуществляется ВУЗом в соответствии с подпунктом 38-3) статьи 5 Закона.
71. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе МВА и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "Магистр Делового Администрирования" и выдается диплом о послевузовском образовании с приложением (транскрипт) бесплатно.
Глава 7. Требования к максимальному объему учебной нагрузки магистранта
72. Учебная нагрузка измеряется временем, требуемым магистранту для изучения учебной дисциплины, модуля или всей образовательной программы магистратуры и необходимой для достижения установленных результатов обучения в образовательной программе магистратуры.
73. Учебная нагрузка включает всю учебную деятельность магистранта – лекции, семинары, групповые занятия, групповые упражнения, практические занятия, курсовые работы (проекты), практическую и лабораторные работу, практику, научную или профессиональную стажировку, научно-исследовательскую работу, выполнение магистерской диссертации (проекта), самостоятельную работу, в том числе под руководством преподавателя.
74. Магистрант обучается на основе индивидуального плана работы, который составляется под руководством научного руководителя.
75. Индивидуальный план работы магистранта составляется на весь период обучения и включает следующие разделы:
1) ИУП (при необходимости ежегодно уточняются);

2) ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есеп беру нысаны);
3) практика (бағдарламасы, базасы, мерзімі және есеп беру нысаны);
4) негіздемесі мен құрылымы көрсетілген магистрлік диссертацияның (магистрлік жобаның) тақырыбы;
5) магистрлік диссертацияны (магистрлік жобаны) орындау жоспары;
6) ғылыми жарияланымдар мен тағылымдамалардан өту жоспары.
76. Магистранттың оқу жүктемесін анықтауда оқу жылы нысанын ЖОО немесе ғылыми ұйым дербес айқындайтын академиялық кезеңдерден (семестр – 15 апта, триместр – 10 апта, тоқсандық – 7-8 апта), қорытынды аттестаттау кезеңінен (бітіру курсында) тұрады.
77. Бір оқу жылының толық оқу жүктемесі кемінде 60 академиялық кредитке және бір оқу жылында кемінде 1800 академиялық сағатқа сәйкес келеді. Бұл ретте білім алушы бір семестр ішінде кемінде 30 академиялық кредитті меңгереді.
78. Бір академиялық кредит 30 академиялық сағатқа сәйкес келеді.
79. 50 және 51-тармақтарда көрсетілген оқу жүктемесі типтік оқу жүктемесі болып табылады. Магистранттарға семестрде аз немесе көп академиялық кредит санын игеруге жол беріледі. Магистранттардың жекелеген санаттары үшін оқыту нысаны мен технологияларына қарай оқыту нәтижелеріне қол жеткізудің нақты уақыты ерекшеленеді және ЖОО өз бетінше есептейді.
Пәнді бірнеше академиялық кезең ішінде игеруге рұқсат етіледі.
80. Магистратура бағдарламалары бойынша оқудың аяқталуының негізгі өлшемшарты білім алушылардың:
1) ғылыми-педагогикалық магистратурада магистранттың оқу және ғылыми қызметінің барлық түрін қоса алғанда, оқудың барлық кезеңінде кемінде 120 академиялық кредитті;
2) бейінді магистратурада 1 жыл оқу мерзімімен 60 академиялық кредитті және 1,5 жыл оқу мерзімімен 90 академиялық кредитті игеруі болып табылады.
8-тарау. Магистранттардың даярлық деңгейіне қойылатын талаптар
81. Магистрантты даярлау деңгейіне қойылатын талаптар жоғары білім берудің екінші деңгейдегі (магистратура) Дублин дескрипторлары негізінде айқындалады және қол жеткізілген оқыту нәтижелеріндегі меңгерілген құзыреттерді көрсетеді.
Оқыту нәтижелері барлық магистратураның білім беру бағдарламасының деңгейіндегі сияқты жекелеген модульдер немесе оқу пәндері деңгейінде де тұжырымдалады.
82. Дескрипторлар білім алушының:
1) зерттеу контексінде идеяларды әзірлеу және (немесе) қолдану кезінде оқытылып отырған саланың озық білімдеріне негізделген осы саладағы дамытылатын білімдер мен түсініктерді көрсете білу;

2) научно-исследовательская работа (тема, направление исследования, сроки и форма отчетности);
3) практика (программа, база, сроки и форма отчетности);
4) тема магистерской диссертации (магистерского проекта) с обоснованием и структурой;
5) план выполнения магистерской диссертации (магистерского проекта);
6) план научных публикаций, стажировок.
76. При определении учебной нагрузки магистранта исходят из того, что учебный год состоит из академических периодов, формы которого (семестр – 15 недель, триместр – 10 недель, квартал – 7-8 недель) определяются ВУЗом самостоятельно или научной организацией, периода итоговой аттестации (на выпускном курсе).
77. Полная учебная нагрузка одного учебного года соответствует не менее 60 академическим кредитам и соответствует не менее 1800 академическим часам за один учебный год. При этом в течение одного семестра обучающийся осваивает не менее 30 академических кредитов.
78. Один академический кредит соответствует 30 академическим часам.
79. Учебная нагрузка, указанная в пунктах 50 и 51 настоящего стандарта, представляет типичную учебную нагрузку. Допускается освоение магистрантом за семестр меньшего или большего числа академических кредитов. Для отдельных категорий магистрантов, в зависимости от формы и технологий обучения, фактическое время достижения результатов обучения отличается и рассчитывается ВУЗом самостоятельно.
Допускается освоение дисциплины в течение нескольких академических периодов.
80. Основным критерием завершенности обучения по программам магистратуры является освоение обучающимся:
1) в научно-педагогической магистратуре не менее 120 академических кредитов за весь период обучения, включая все виды учебной и научной деятельности магистранта;
2) в профильной магистратуре 60 академических кредитов со сроком обучения 1 год и 90 академических кредитов со сроком обучения 1,5 года.
Глава 8. Требования к уровню подготовки магистранта
81. Требования к уровню подготовки магистранта определяются на основе Дублинских дескрипторов второго уровня высшего образования (магистратура) и отражают освоенные компетенции, выраженные в достигнутых результатах обучения.
Результаты обучения формулируются как на уровне всей образовательной программы магистратуры, так и на уровне отдельных модулей или учебной дисциплины.
82. Дескрипторы отражают результаты обучения, характеризующие способности обучающегося:
1) демонстрировать развивающиеся знания и понимание в изучаемой области, основанные на передовых знаниях этой области, при разработке и (или) применении идей в контексте исследования;

2) жаңа ортада, барынша кең пәнаралық контексте проблемаларды шешу үшін өз білімін, түсінігі мен қабілетін кәсіби деңгейде пайдалана білу;
3) әлеуметтік, этикалық және ғылыми ойларды ескере отырып, пікір қалыптастыру үшін ақпарат жинауды және түсінік беруді жүзеге асыру;
4) мамандарға, сондай-ақ маман еместерге ақпараттты, идеяны, қорытындыларды, проблемаларды және шешімдерді нақты және тиянақты түрде хабарлау;
5) зерделеніп отырған салада одан әрі оқуды өз бетінше жалғастыру үшін қажетті оқу дағдыларының болу қабілетін сипаттайтын оқыту нәтижелерін көрсетеді.
83. Магистранттардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар білім алушылардың қабілетін сипаттайтын Оқыту нәтижелері негізінде анықталады:
1) денсаулық сақтау саласындағы зерттеулердің пәнаралық сипатындағы білімі мен түсінігін көрсетеді
2) денсаулық сақтау саласындағы зерттеу, кәсіби және педагогикалық қызметте қолданбалы сипаттағы жаңа білім мен дағдыларды алуға қабілетті.
3) денсаулық сақтау саласындағы мәселелерді өз біліктілігі шеңберінде ғылыми тәсілдер негізінде шеше алады.
4) денсаулық сақтау саласын дамыту және өз біліктілігі шеңберінде жаңа тәсілдерді енгізу үшін ғылыми ақпаратты пайдаланады
5) денсаулық сақтау саласындағы біліктілігі саласындағы мамандарға да, мамандарға да, маман емес мамандарға да ақпаратты, идеяларды, қорытындыларды, проблемалар мен шешімдерді нақты және мағынасыз түрде хабарлайды.
6) ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктерін негізге ала отырып, өз саласындағы Денсаулық сақтау саласындағы біліктілік қызметін жоспарлайды
7) кәсіби өсумен айналысады, өзін-өзі талдау дағдыларын, жоғары білім деңгейінде оқыту тәжірибесін көрсетеді
84. Магистратураның білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен тұлғаларға "білім беру бағдарламасының коды мен атауы" білім беру бағдарламасы бойынша "медицина ғылымдарының магистрі/Денсаулық сақтау магистрі" дәрежесі беріледі және қосымшасымен жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом (транскрипт) тегін беріледі.
85. ЖОО немесе ғылыми ұйым бітірушіге дипломға жалпыеуропалық қосымшаны (Diploma Supplement (диплома саплемент)) тегін береді.
9-тарау. Магистратура оқу мерзіміне қойылатын талаптар
86. Магистратурада оқу мерзімі меңгерілген академиялық кредиттердің көлемімен айқындалады. Магистр дәрежесін алу үшін академиялық кредиттердің белгілеген көлемі меңгеріліп, күтілген оқыту нәтижелеріне қол жеткізілген жағдайда, білім беру бағдарламасы толық игерілген болып есептеледі.
87. Кадрларды магистратурада даярлау жоғары білімнің білім беру бағдарламалары базасында:

2) применять на профессиональном уровне свои знания, понимание и способности для решения проблем в новой среде, в более широком междисциплинарном контексте;
3) осуществлять сбор и интерпретацию информации для формирования суждений с учетом социальных, этических и научных соображений;
4) четко и недвусмысленно сообщать информацию, идеи, выводы, проблемы и решения, как специалистам, так и неспециалистам;
5) навыки обучения, необходимые для самостоятельного продолжения дальнейшего обучения в изучаемой области.
83. Требования к уровню подготовки магистрантов определяются на основе результатов обучения, характеризующих способности обучающихся:
1) демонстрирует знание и понимание междисциплинарного характера исследований в области здравоохранения
2) способен приобретать новые знания и навыки прикладного характера в исследовательской, профессиональной и педагогической деятельности в области здравоохранения.
3) способен решать проблемы в сфере здравоохранения в рамках своей квалификации на основе научных подходов.
4) использует научную информацию для развития области здравоохранения и внедрения новых подходов в рамках своей квалификации
5) четко и недвусмысленно сообщает информацию, идеи, выводы, проблемы и решения, как специалистам, так и неспециалистам в своей области квалификации в сфере здравоохранения
6) планирует профессиональную деятельность в своей области квалификации в сфере здравоохранения, исходя из современных достижений науки и практики
7) занимается профессиональным ростом, демонстрирует навыки самоанализа, опыт для преподавания на уровне высшего образования
84. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе магистратуры и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "магистр медицинских наук/магистр здравоохранения" по образовательной программе "код и наименование образовательной программы" и выдается диплом о послевузовском образовании с приложением (транскрипт) бесплатно.
85. ВУЗ или научная организация дополнительно выдает выпускнику общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент) бесплатно.
Глава 9. Требования к срокам обучения в магистратуре
86. Срок обучения в магистратуре определяется объемом освоенных академических кредитов. При освоении установленного объема академических кредитов и достижении ожидаемых результатов обучения для получения степени магистра образовательная программа магистратуры считается полностью освоенной.
87. Подготовка кадров в магистратуре осуществляется на базе образовательных программ высшего образования по двум направлениям:

1) кемінде екі жылдық оқыту мерзімімен ғылыми-педагогтік;
2) кемінде бір жылдық оқыту мерзімімен бейіндік болып екі бағытта жүзеге асырылады.
88. МВА білім беру бағдарламалары бойынша оқудың типтік мерзімі 2 жылды.
89. Магистратура білім беру бағадламаларын игеруге қызығушылық танытқан тұлғаларға алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген.
10-тарау. Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып докторантураның білім беру бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар
90. Білім беру компоненті докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің 30%-ын немесе 53 академиялық кредитті құрайды және жоғары оқу орны компонентін (бұдан әрі – ЖК) және таңдау компонентін (бұдан әрі – ТК), практиканы қамтитын базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер циклінен тұрады. Бұл ретте, БП және бейіндеуші пәндер көлемінің қатынасын ЖОО дербес анықтайды.
"Мейіргер ғылымы" докторантурасының білім беру бағдарламасының жоғары оқу орны компоненті мейіргер ғылымының теориясы және мейіргер ісіндегі зерттеу пәндерін қамтиды. Бейіндік пәндер мейіргерлік білім беруде зерттеу мен зерттеудің озық сандық және сапалық әдістерін және мейіргер ісінің менеджментін қамтиды.
91. ТК пәндерінің тізбесін ЖОО өзі анықтайды. Бұл ретте еңбек нарығының қажеттілігі, жұмыс берушілердің үміттері, докторанттардың қажеттіліктері мен мүдделері ескеріледі.
Пәндер мен модульдер бағдарламалары, әдетте, білімнің бірқатар бағыттарының түйісуінде кадрлар даярлауды қамтамасыз ететін пәнаралық және көп салалы сипатқа ие.
92. PhD докторантурада кадрлар даярлау магистратураның, резидентураның білім беру бағдарламалары негізінде жүзеге асырылады. Бұл ретте докторантураның білім беру бағдарламасының бейіні магистратура бағдарламасымен сәйкес келген жағдайда, "кіру" білім беру бағдарламасының алдыңғы білім беру деңгейінің оқу нәтижелері автоматты түрде танылады; докторантураның білім беру бағдарламасының бейіні магистратура бағдарламасымен сәйкес келмеген жағдайда докторантураға меңгеру үшін пререквизиттер белгіленеді.
93. Қажетті пререквизиттер тізбесі мен оларды игеру мерзімдерін ЖОО-лар дербес анықтайды. Пререквизиттер ақылы негізде игеріледі.
Пререквизиттер ретінде докторант тануды ЖОО Заңның 5-бабының 38-3) тармақшасына сәйкес жүзеге асыратын тиісті деңгейдің формалды емес білім берудегі оқыту нәтижелерін ұсына алады.
94. Бейіндік бағыттығы магистр PhD докторантураға түскен кезде оған қосымша пререквизиттер ретінде ғылыми-педагогикалық магистратураның педагогикалық бейіндегі жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламасы белгіленеді.

1) научно-педагогическому со сроком обучения не менее двух лет;
2) профильному со сроком обучения не менее одного года.
88. Типичные сроки обучения по образовательной программы МBA составляет 2 года.
89. Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программам магистратуры представлены в приложении 1 к настоящему стандарту.
Глава 10. Требования к содержанию образовательных программ докторантуры с ориентиром на результаты обучения
90. Образовательный компонент составляет 30% от общего объема образовательной программы докторантуры или 53 академических кредитов и состоит из циклов базовых (далее – БД) и профилирующих (далее – ПД) дисциплин, которые включают дисциплины вузовского компонента (далее – ВК) и компонента по выбору (далее – КВ), практику. При этом соотношение объема БД и ПД определяется ВУЗом самостоятельно.
ВУЗовский компонент образовательной программы докторантуры "Сестринская наука" включает дисциплины теорию сестринской науки и исследование в сестринском деле. ПД включает продвинутые количественные и качественные методы исследовании и исследования в сестринском образовании и менеджмент СД.
91. Перечень дисциплин КВ определяется ВУЗом самостоятельно. При этом учитываются потребности рынка труда, ожидания работодателей, потребности и интересы докторантов.
Программы дисциплин и модулей, как правило, имеют междисциплинарный и мультидисциплинарный характер, обеспечивающий подготовку кадров на стыке ряда областей знаний.
92. Подготовка кадров в докторантуре PhD осуществляется на базе образовательных программ магистратуры, резидентуры. При этом на "входе" в случае совпадения профиля образовательной программы докторантуры с программой магистратуры результаты обучения предыдущего уровня образования признаются автоматически; в случае несовпадения профиля образовательной программы докторантуры с программой магистратуры докторанту устанавливаются пререквизиты для освоения.
93. Перечень необходимых пререквизитов и сроки их освоения определяются ВУЗами самостоятельно. Пререквизиты осваиваются на платной основе.
В качестве пререквизитов докторант представляет результаты обучения неформального образования соответствующего уровня, признание которых осуществляется ВУЗом в соответствии с подпунктом 38-3) статьи 5 Закона.
94. При поступлении магистра профильного направления в докторантуру PhD ему дополнительно устанавливается в качестве пререквизитов образовательная программа послевузовского образования педагогического профиля научно-педагогической магистратуры.

95. Философия докторын (PhD) даярлаудың білім беру бағдарламасы ғылыми-педагогикалық бағытқа ие және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесі және ғылыми сала үшін ғылымның денсаулық сақтау бағыты бойынша іргелі білім беру, әдіснамалық және зерттеу дайындығын және пәнді терең зерделеуді болжайды.
96. Докторантураның кәсіптік даярлау бойынша білім беру бағдарламалары PhD докторанттар немесе бейіні бойынша докторлар даярлауға арналған аккредиттелген бағдарламаларды іске асыратын шетелдік жоғары оқу орындары мен ғылыми орталықтар тәжірибесін зерделеу негізінде әзірленеді.
Бейін бойынша докторды даярлаудың білім беру бағдарламасы іргелі білім беру, әдіснамалық және зерттеу дайындығын және ұлттық экономика, медицина салалары үшін денсаулық сақтау бағыты бойынша пәндерді тереңдетіп оқытуды көздейді.
97. Практика ғылыми, ғылыми-педагогикалық және кәсіптік қызметтің практикалық дағдыларын қалыптастыру мақсатында жүргізіледі.
Философия докторы бағдарламасы бойынша білім алушылар үшін докторантураның білім беру бағдарламасы педагогикалық және зерттеу практикасын қамтиды.
Педагогикалық практика кезеңінде докторанттар қажет болған жағдайда бакалавриатта, магистратурада және резидентурада сабақ өткізуге тартылады.
Докторанттың зерттеу практикасы отандық және шетелдік ғылымның жаңа теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктерін зерделеу, сондай-ақ ғылыми зерттеулердің заманауи әдістерін қолдану, диссертациялық зерттеулерде эксперименттік деректерді түсіндіру бойынша практикалық дағдыларды бекіту мақсатында өткізіледі.
Докторанттың өндірістік практикасы оқыту және кәсіби деңгейін арттыру барысында алған теориялық білімді бекіту мақсатында өткізіледі.
Зерттеу және өндірістік практикалардың мазмұны докторлық диссертациялар тақырыбымен анықталады.
98. Докторантураның білім беру бағдарламасының ғылыми компоненті докторанттың ғылыми зерттеу (бұдан әрі – ДҒЗЖ) немесе эксперименттік-зерттеу жұмыстарынан (бұдан әрі – ДЭЗЖ), ғылыми жарияланымдарынан, докторлық диссертацияларды жазу мен қорғаудан құрылады.
Ғылыми компоненттің көлемі докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 64%-ды немесе 115 академиялық кредитті құрайды.
99. ДҒЗЖ (ДЭЗЖ) шеңберінде докторанттың жеке жоспарында инновациялық технологиялармен және жаңа өндіріс түрлерімен танысу үшін ғылыми ұйымдарда және (немесе) тиісті салалардағы немесе қызмет салаларында, оның ішінде шетелде міндетті ғылыми тағылымдамадан өту көзделеді.
Шетелдік тағылымдамадан өту шарттарын ЖОО дербес анықтайды.

95. Образовательная программа подготовки доктора философии (PhD) имеет научно-педагогическую направленность и предполагает фундаментальную образовательную, методологическую и исследовательскую подготовку и изучение дисциплин по направлению здравоохранение для системы высшего и послевузовского образования и научной сферы.
96. Образовательная программа докторантуры в части профессиональной подготовки разработано совместно с зарубежными экспертами на основе изучения опыта зарубежных вузов и научных центров, реализующих аккредитованные программы подготовки докторов PhD.
Образовательная программа подготовки доктора по профилю редполагает фундаментальную образовательную, методологическую и исследовательскую подготовку и углубленное изучение дисциплин по направлению здравоохранения науки для отраслей национальной экономики, медицины.
97. Практика проводится с целью формирования практических навыков научной, научно-педагогической и профессиональной деятельности.
Образовательная программа докторантуры включает педагогическую и исследовательскую практику – для обучающихся по программе доктора философии;
В период педагогической практики докторанты при необходимости привлекаются к проведению занятий в бакалавриате, магистратуре и резидентуре.
Исследовательская практика докторанта проводится с целью изучения новейших теоретических, методологических и технологических достижений отечественной и зарубежной медицинской науки, а также закрепления практических навыков, применения современных методов научных исследований, обработки и интерпретации данных в диссертационном исследовании.
Производственная практика докторанта проводится с целью закрепления теоретических знаний, полученных в процессе обучения, и повышения профессионального уровня.
Содержание исследовательской и производственной практик определяется темой докторской диссертации.
98. Научный компонент образовательной программы докторантуры формируется из научно-исследовательской (далее – НИРД) или экспериментально-исследовательской работы (далее – ЭИРД) работы докторанта, научных публикаций, написания и защиты докторской диссертации.
Объем научной компоненты составляет 64% от общего объема образовательной программы докторантуры или 115 академических кредитов.
99. В рамках НИРД (ЭИРД) индивидуальным планом работы докторанта для ознакомления с инновационными технологиями и новыми видами производств предусматривается обязательное прохождение научной стажировки в научных организациях и (или) организациях соответствующих отраслей или сфер деятельности, в том числе за рубежом.
Сроки прохождения зарубежной стажировки определяются ВУЗом самостоятельно.

100. Философия докторы (PhD) бағдарламасы бойынша білім алушының ДҒЗЖ қойылатын талаптар:
1) докторлық диссертация қорғалатын докторантураның білім беру бағдарламасының негізгі мәселелеріне сәйкес келеді;
2) өзектілігі, ғылыми жаңалығы және практикалық маңыздылығы;
3) ғылым мен практиканың қазіргі заманғы теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктеріне негізделеді;
4) компьютерлік технологияны пайдалана отырып, деректерді өңдеудің және интерпретациялаудың қазіргі заманғы әдістеріне негізделеді;
5) ғылыми зерттеулердің қазіргі заманғы әдістерін қолдана отырып жүргізіледі;
6) негізгі қорғалатын ережелер бойынша ғылыми-зерттеу (әдістемелік, практикалық) бөлімдерді қамтиды.
Бейіні бойынша доктор бағдарламасы бойынша білім алушының ДЭЗЖ қойылатын талаптар:
1) докторлық диссертация қорғалатын білім беру бағдарламасының негізгі мәселелеріне сәйкес келеді;
2) өзектілігі, ғылыми жаңалығы және практикалық маңыздылығы;
3) ғылымның, технологияның және өндірістің қазіргі заманғы жетістіктеріне негізделіп, интеграцияланған, функционалдық сипаттағы басқару мәселелеріне арналған нақты практикалық ұсыныстарды, тәуелсіз шешімдерді қамтиды;
4) озық ақпараттық технологияларды қолдану арқылы жүзеге асырылады;
5) негізгі қорғалатын ережелер бойынша эксперименттік-зерттеу (әдістемелік, практикалық) бөлімдерден тұрады.
101. Оқу жылы аяқталғаннан кейін жыл сайын докторант жеке жұмыс жоспарын орындау бойынша академиялық аттестаттаудан өтеді. Докторантураның академиялық аттестациясын өткізу тәртібін ЖОО дербес анықтайды.
102. Докторлық диссертация ДҒЗЖ кезеңінде жүргізіледі.
ДҒЗЖ қорытынды нәтижесі докторлық диссертация болып табылады.
103. Докторантураға оқуға түскеннен кейін екі ай ішінде докторлық диссертацияны жүргізу үшін докторантка ғылыми жетекші тағайындалады.
Ғылыми кеңестің шешімі негізінде ЖОО ректорының бұйрығымен ғылыми жетекші бекітіледі.
104. Философия докторы (PhD) дәрежесіне ізденуші докторанттарға ғылыми жетекшілік етуді ғылым докторлары немесе кандидаттары қатарынан тағайындалатын, кемінде 2 адамнан тұратын консультанттар "Медицина" немесе "Мейіргер ғылымы (Мейіргер ісі)" бейіні бойынша жүзеге асырады, олардың бірі шетелдік ЖОО ғалымы болады
Бейіні бойынша доктор немесе DBA дәрежесіне ізденуші докторанттарға ғылыми жетекшілік етуді ғылым докторлары немесе кандидаттары немесе философия докторлары (PhD) қатарынан тағайындалатын, кем дегенде 2 адамнан тұратын консультанттар жүзеге асырады, олардың біреуі денсаулық сақтау қызмет саласының жоғары білікті маманы болады.
Ғылыми консультанттар докторанттардың оқу тәртібін сақтауына, докторанттың жеке жұмыс жоспарын орындауына және диссертациялық жұмыстың уақытылы ұсынылуына жауап береді.

100. Требования к НИРД обучающегося по программе доктора философии (PhD):
1) соответствие основной проблематике образовательной программы докторантуры, по которой защищается докторская диссертация;
2) актуальна и содержит научную новизну и практическую значимость;
3) основывается на современных теоретических, методических и технологических достижениях науки и практики;
4) базируется на современных методах обработки и интерпретации данных с применением компьютерных технологий;
5) выполняется с использованием современных методов научных исследований;
6) содержит научно-исследовательские (методические, практические) разделы по основным защищаемым положениям.
Требования к ЭИРД обучающегося по программе доктора по профилю:
1) соответствие основной проблематике образовательной программы докторантуры, по которой защищается докторская диссертация;
2) актуальна и содержит научную новизну и практическую значимость;
3) основывается на современных достижениях науки, техники и производства и содержать конкретные практические рекомендации, самостоятельные решения управленческих задач комплексного, межфункционального характера;
4) выполняется с применением передовых информационных технологий;
5) содержит экспериментально-исследовательские (методические, практические) разделы по основным защищаемым положениям.
101. Ежегодно по завершении учебного года докторант проходит академическую аттестацию на предмет выполнения индивидуального плана работы. Процедура проведения академической аттестации докторанта определяется ВУЗом самостоятельно.
102. Выполнение докторской диссертации осуществляется в период НИРД.
Заключительным итогом НИРД является докторская диссертация.
103. Для руководства докторской диссертацией докторанту в течение двух месяцев после зачисления назначается научное руководство.
Научное руководство утверждается приказом ректора ВУЗа на основании решения ученого совета.
104. Научное руководство докторантами на соискание степени доктора философии (PhD) осуществляется консультантами в количестве не менее 2-х человек, назначаемых из числа докторов или кандидатов наук, или докторов философии (PhD) по профилю "Медицина" или "Сестринская наука (Сестринское дел)", один из которых – ученый из зарубежного вуза.
Научное руководство докторантами на соискание степени доктора по профилю осуществляется консультантами в количестве не менее 2-х человек, назначаемых из числа докторов или кандидатов наук, или докторов философии (PhD), один из которых – высококвалифицированный специалист отрасли здравоохранения.
Научные консультанты несут ответственность за соблюдение докторантами учебной дисциплины, выполнение индивидуального плана работы докторанта и своевременное представление диссертационной работы.

105. Докторлық диссертацияның тақырыбы бірінші семестрде анықталып, ғылыми кеңестің шешімімен бекітіледі.
106. Диссертациялық зерттеудің мазмұны ұлттық басымдықтарды, мемлекеттік бағдарламаларды, іргелі немесе қолданбалы зерттеулер бағдарламасын іске асыруға бағытталған.
107. Докторанттың ғылыми зерттеуінің негізгі нәтижелері ғылыми-талдамалық және ғылыми-практикалық басылымдарда Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 6951 тіркелген) бекітілген Ғылыми дәрежелер мен ғылыми атақтарды беру қағидаларына сәйкес жарияланады.
108. Докторантураның білім беру бағдарламалары модульдік оқыту принципі бойынша құрылымдалады.
109. Қорытынды аттестаттау 12 академиялық кредитті немесе докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 6%-ды құрайды және докторлық диссертацияны (жобаны) жазу мен қорғау түрінде өтеді.
Докторанттың қорытынды аттестациясы докторлық диссертацияны жазу мен қорғау түрінде өтеді.
Докторлық диссертация Мемлекеттік ғылыми-техникалық ақпараттың ұлттық орталығы жүзеге асыратын, авторға және дереккөзге сілтемесіз бөтен материалдың пайдаланылуына тексеруден (диссертацияны плагиатқа тексеру) өтуі тиіс.
110. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты докторанттың ғылыми-теориялық және зерттеу-аналитикалық деңгейін, қалыптасқан кәсіби және басқару құзыреттерін, кәсіби міндеттерді өз бетінше орындауға және кәсіби стандарттар мен білім беру бағдарламалар талаптарына сай дайындығын бағалау болып табылады.
111. Бейіндік докторантураға қабылдау емтихандарына өткізу мерзімін және білім беру бағдарламаларына қабылдауды ЖОО дербес белгілейді.
112. Бейіндік докторантураның білім беру бағдарламалары бойынша оқыту ақылы негізде жүзеге асырылады.
11-тарау. Докторанттың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
113. Оқу жүктемесі докторантқа оқу пәнін, модульді, барлық білім беру бағдарламасын зерттеуге және білім беру бағдарламасының белгіленген оқу нәтижелеріне жету үшін қажетті уақытпен өлшенеді.
114. Оқу жүктемесіне докторанттың барлық оқу қызметі: дәрістер, семинарлар, топтық сабақтар, топтық жаттығулар, практикалық және зертханалық жұмыстар, студиялық сабақтар, өндіріс орнындағы практика, ғылыми немесе кәсіби тағылымдама, ғылыми-зерттеу жұмысы (тәжірибелік-зерттеу жұмысы), докторлық диссертацияны (жобаны) жазу мен қорғау, өзіндік жұмыс, оның ішінде оқытушының жетекшілігімен жұмыс кіреді.

105. Тема докторской диссертации определяется в течение первого семестра и утверждается решением ученого совета.
106. Содержание диссертационного исследования направлено на реализацию национальных приоритетов, государственных программам, программы фундаментальных или прикладных исследований.
107. Основные результаты научных исследований докторанта опубликовываются в научных, научно-аналитических и научно-практических изданиях в соответствии с Правилами присуждения ученых степеней и ученых званий, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов № 6911).
108. Образовательные программы докторантуры структурируются по принципу модульного обучения.
109. Итоговая аттестация составляет 12 академических кредитов или 6% от общего объема образовательной программы докторантуры и проводится в форме написания и защиты докторской диссертации (проекта).
Итоговая аттестация докторанта проводится в форме написания и защиты докторской диссертации.
Докторская диссертация проходит проверку на предмет заимствования без ссылки на автора и источник заимствования (проверка диссертации на предмет плагиата), которая осуществляется Национальным центром государственной научно-технической экспертизы.
110. Целью итоговой аттестации является оценка научно-теоретического и исследовательско-аналитического уровня докторанта, сформированных профессиональных и управленческих компетенций, готовности к самостоятельному выполнению профессиональных задач и соответствие его подготовки требованиям профессионального стандарта и образовательной программы докторантуры.
111. Сроки проведения вступительных экзаменов и зачисления на образовательные программы профильной докторантуры определяются ВУЗом самостоятельно.
112. Обучение по образовательным программам профильной докторантуры осуществляется на платной основе.
Глава 11. Требования к максимальному объему учебной нагрузки докторанта
113. Учебная нагрузка измеряется временем, требуемым докторанту для изучения учебной дисциплины, модуля или всей образовательной программы докторантуры и необходимой для достижения установленных результатов обучения в образовательной программе докторантуры.
114. Учебная нагрузка включает всю учебную деятельность докторанта – лекции, семинары, групповые занятия, практическую и лабораторные работу, практику на производстве, научную или профессиональную стажировку, научно-исследовательскую работу (экспериментально-исследовательскую работу), написание и защиту докторской диссертации, самостоятельную работу, в том числе под руководством преподавателя.

115. Докторант ғылыми консультанттардың жетекшілігімен жасалатын жеке жұмыс жоспары негізінде оқиды.
116. Докторанттың жеке жұмыс жоспары барлық оқу кезеңіне жасалады және мынадай бөлімдерден тұрады:
1) жеке оқу жоспары (қажет болған жағдайға жыл сайын нақтылануы мүмкін);
2) ғылыми-зерттеу, эксперименттік-зерттеу жұмысы (зерттеу тақырыбы, бағыты, мерзімі мен есеп беру нысаны);
3) практика (бағдарламасы, бағасы, мерзімі және есеп беру түрі);
4) негіздемесі мен құрылымы көрсетілген докторлық диссертацияның тақырыбы;
5) докторлық диссертацияны орындау жоспары;
6) ғылыми басылымдар мен тағылымдамадан өту, оның ішінде шетелдік тағылымдамадан өту жоспары.
117. Докторанттың оқу жүктемесін анықтау кезінде оқу жылы нысанын ЖОО немесе ғылыми ұйым анықтайтын академиялық кезеңдерден (семестр – 15 апта, триместр – 10 апта, тоқсан – 7-8 апта), қорытынды аттестаттау кезеңінен (бітіруші курста) тұратындығы ескеріледі.
118. Бір оқу жылының толық оқу жүктемесі 60 кредитке тең және бір оқу жылында 1800 академиялық сағатта сәйкес келеді. Бұл ретте бір семестр ішінде докторант 30 академиялық кредитті меңгереді.
119. Бір академиялық кредит 30 академиялық сағатқа сәйкес келеді.
120. Осы стандарттың 89 және 90-тармақтарында көрсетілген оқу жүктемесі типтік оқу жүктемесін көрсетеді. Докторанттың семестрде академиялық кредитті аз немесе көп мөлшерде орындауына жол беріледі. Оқу түрі мен технологиясына қарай, жеке санаттағы докторанттарға оқу нәтижелеріне қол жеткізу үшін берілетін нақты уақыт өзгеше болуы және ЖОО тарапынан есептелуі мүмкін.
Пәнді бірнеше академиялық кезең ішінде игеруге рұқсат етіледі.
121. Философия докторларын (PhD) (бейіні бойынша докторлар даярлау бойынша білім беру процесінің аяқталғандығының негізгі өлшемшарты докторанттың оқу және ғылыми қызметтің барлық түрлерін қоса алғанда, кемінде 180 академиялық кредитті игеруі болып табылады.
Докторантураның білім беру бағдарламасын мерзімінен бұрын меңгерген және диссертациясын нәтижелі қорғаған докторантқа оқу мерзіміне қарамастан философия докторы (PhD) (бейіні бойынша доктор) дәрежесі беріледі.
12-тарау. Докторанттың даярлық деңгейіне қойылатын талаптар
122. Докторанттың даярлық деңгейіне қойылатын талаптар жоғары білім берудің үшінші дәрежелі Дублин дескрипторлары (докторантура) негізінде анықталады және оқыту нәтижелері арқылы меңгерген құзыреттіліктерін көрсетеді.
Кәсіби құзыреттілік салалары жұмыс берушілер мен әлеуметтік сұраныстар қоғамының талаптарын ескере отырып, докторантура үшін әзірленген және мейіргер ғылымы, мейіргер ісіндегі зерттеу, мейіргер білімі және мейіргер ісіндегі басқару болып табылады. Мейіргерлік ғылым бойынша докторлық білім беру бағдарламасының нәтижелері оқыту нәтижелерінде көрсетілген құзыреттілік моделіне сәйкес болуы тиіс.
Оқыту нәтижелері барлық білім беру бағдарламасы деңгейінде де, сондай-ақ жеке модульдер немесе оқу пәндері деңгейінде де қалыптасады.

115. Докторант обучается на основе индивидуального плана работы, который составляется под руководством научных консультантов.
116. Индивидуальный план работы докторанта составляется на весь период обучения и включает следующие разделы:
1) ИУП (при необходимости может ежегодно уточняться);
2) научно-исследовательскую, экспериментально-исследовательскую работу (тему, направление исследования, сроки и форму отчетности);
3) практику (программа, база, сроки и форма отчетности);
4) тема докторской диссертации с обоснованием и структурой;
5) план выполнения докторской диссертации;
6) план научных публикаций и стажировок, в том числе зарубежных.
117. При определении учебной нагрузки докторанта исходят из того, что учебный год состоит из академических периодов, формы которого (семестр – 15 недель, триместр – 10 недель, квартал – 7-8 недель) определяются ВУЗом или научной организацией, периода итоговой аттестации (на выпускном курсе).
118. Полная учебная нагрузка одного учебного года соответствует 60 академическим кредитам и соответствует 1800 академическим часам за один учебный год. При этом в течение одного семестра докторант осваивает 30 академических кредитов.
119. Один академический кредит соответствует 30 академическим часам.
120. Учебная нагрузка, указанная в пунктах 31 и 32 настоящего стандарта, представляет типичную учебную нагрузку. Допускается освоение докторантом за семестр меньшего или большего числа академических кредитов. Для отдельных категорий докторантов, в зависимости от формы и технологий обучения, фактическое время достижения результатов обучения может отличаться и рассчитывается ВУЗом самостоятельно.
Допускается освоение дисциплины в течение нескольких академических периодов.
121. Основным критерием завершенности образовательного процесса по подготовке докторов философии (PhD) (доктора по профилю) является освоение докторантом не менее 180 академических кредитов, включая все виды учебной и научной деятельности.
В случаях досрочного освоения образовательной программы докторантуры и успешной защиты диссертации докторанту присуждается степень доктора философии (PhD) (доктора по профилю) независимо от срока обучения.
Глава 12. Требования к уровню подготовки докторанта
122. Требования к уровню подготовки докторанта определяются на основе Дублинских дескрипторов третьего уровня высшего образования (докторантура) и отражают освоенные компетенции, выраженные в достигнутых результатах обучения.
Области профессиональной компетенции были разработаны для докторантуры с учетом требований работодателей и общества социальных запросов и являются сестринской наукой, исследование в сестринском деле, сестринское образование и управление в сестринском деле. Результаты докторской образовательной программы по сестринской науке должны соответствовать модели компетенций, выраженной в результатах обучения.
Результаты обучения формируются как на уровне всей образовательной программы докторантуры, так и на уровне академической дисциплины.

123. Еуропалық жоғары білім беру кеңістігі Біліктіліктің кешенді негіздері шеңберіндегі үшінші деңгейлі дескрипторлар білім алушының мынадай қабілеттерін көрсететін оқыту нәтижелерін айқындайды:
1) денсаулық сақтау саласының өз біліктілігі саласында жүйелі түсінігін көрсетеді, осы салада пайдаланылатын зерттеу дағдылары мен әдістерін меңгерген;
2) денсаулық сақтаудың ең алдыңғы шебінде тұрған жаңа күрделі идеяларды сыни талдау, бағалау және синтездеу үшін арнайы білімді пайдаланады;
3) тәуелсіз зерттеулер жүргізуге және ғылыми нәтижеге жұмыс істеуге қабілетті, денсаулық сақтау саласында жаңа технологиялардың пайда болуына әкелетін жаңа идеялар мен жобаларды әзірлеуге тұрақты қызығушылық танытады;
4) кәсіби пікірталастарға ауызша немесе жазбаша түрде қатысады, халықаралық академиялық басылымдарда зерттеу нәтижелерін жариялайды;
5) идеяларды генерациялайды, инновациялық қызметтің нәтижелерін болжайды, білімге негізделген қоғамның технологиялық, әлеуметтік немесе мәдени дамуының академиялық және кәсіби контекстінде ілгерілетуге жәрдемдеседі;
6) көптеген өзара байланысты факторлармен байланысты проблемаларды шешуді талап ететін жаңа контекстердегі Еңбек және оқу қызметіндегі көшбасшылық қасиеттерді, инновациялықты және дербестікті көрсетеді;
7) өз құзыреті саласындағы тақырып бойынша мәртебесі бойынша тең, кең ғылыми қоғамдастықпен және қоғаммен қарым-қатынас жасай алады;
8) өзін-өзі талдау дағдыларын, өмір бойы оқуға ұмтылысын және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деңгейінде оқыту тәжірибесін көрсетеді.
124. Докторантураның білім беру бағдарламасын меңгерген және сараптама нәтижелері бойынша ерекше мәртебесі бар жоғары оқу орындарының диссертациялық кеңестерінің немесе Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің оң шешімімен докторлық диссертациясын қорғаған тұлғаларға философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі және мемлекеттік үлгідегі диплом қосымшасымен (транскриптпен) бірге берілді.
125. PhD докторы дәрежесін алған тұлға ғылыми білімін тереңдету, мамандандырылған тақырып бойынша ғылыми және қолданбалы мәселелерді шешу үшін жоғары оқу орны таңдаған жетекші ғалымның басшылығымен постдокторлық бағдарламаны орындайды немесе ғылыми зерттеулер жүргізеді.
Бейінді докторантураның түлегі педагогикалық бейін пәндерінің циклін меңгерген және педагогикалық практикадан өткен жағдайда ғана ғылыми және педагогикалық қызметпен айналысады. Бұл цикл қосымша академиялық кезеңде игеріледі (егер докторантураның білім беру бағдарламасында қарастырылмаса), оны аяқтағаннан кейін негізгі дипломға тиісті сертификат беріледі.

123. Дескрипторы третьего уровня в рамках Всеобъемлющей рамки квалификаций Европейского пространства высшего образования отражают результаты обучения, характеризующие способности обучающегося:
1) демонстрирует системное понимание области здравоохранения в сфере своей квалификации, владеет навыками и методами исследования, используемыми в данной области;
2) использует специальные знания для критического анализа, оценки и синтеза новых сложных идей, которые находятся на самом передовом рубеже здравоохранения;
3) способен проводить независимые исследования и работать на научный результат, проявляет устойчивый интерес к разработке новых идей и проектов, ведущих к появлению новых технологий в сфере здравоохранения;
4) участвует в устной или письменной форме в профессиональных дискуссиях, публикует результаты исследований в международных академических изданиях;
5) генерирует идеи, прогнозирует результаты инновационной деятельности, содействует продвижению в академическом и профессиональном контексте технологического, социального или культурного развития общества, основанного на знаниях;
6) демонстрирует лидерские качества, инновационность и самостоятельность в трудовой и учебной деятельности в новых контекстах, требующих решения проблем, связанных множеством взаимосвязанных факторов;
7) способен общаться по тематике в своей области компетенции с равными по статусу, с широким научным сообществом и обществом;
8) демонстрирует навыки самоанализа, стремление к обучению на протяжении всей жизни и опыт для преподавания на уровне высшего и послевузовского образования.
124. Лицам, освоившим образовательную программу докторантуры и защитившим докторскую диссертацию, при положительном решении диссертационных советов ВУЗ с особым статусом или Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан по результатам проведенной экспертизы, присуждается степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю и выдается диплом государственного образца с приложением (транскрипт) бесплатно.
125. Лица, получившие степень доктора PhD, для углубления научных знаний, решения научных и прикладных задач по специализированной теме выполняет постдокторскую программу или проводить научные исследования под руководством ведущего ученого выбранной ВУЗом.
Выпускник профильной докторантуры занимается научной и педагогической деятельностью только в случаях освоения им цикла дисциплин педагогического профиля и прохождения педагогической практики. Данный цикл осваивается в течение дополнительного академического периода (если не предусмотрен образовательной программой докторантуры), по завершении которого ему выдается соответствующее свидетельство к основному диплому.

126. Докторантураның білім беру бағдарламасының теориялық оқу курсын толық меңгерген, бірақ ғылыми компонентін орындамаған докторантқа ғылыми компоненттің академиялық кредиттерін қайтадан меңгеруге және келесі жылдары диссертацияны ақылы негізде қорғауға мүмкіндік беріледі. Докторантураның білім беру бағдарламасының теориялық оқу курсын толық меңгерген, ғылыми компонентін орындаған, бірақ докторлық диссертация (жоба) қорғамаған докторантқа оқу нәтижелері және академиялық кредиттер беріледі және диссертациясын келесі жылдары 4 академиялық кредит көлемінде ақылы негізде қорғауға мүмкіндік беріледі.
13-тарау. Докторантураның оқу мерзіміне қойылатын талаптар
127. Докторантурада оқу мерзімі меңгерілген академиялық кредиттердің көлемімен айқындалады. Философия докторы (PhD) дәрежесін алу үшін академиялық кредиттердің белгілеген көлемі меңгеріліп, күтілетін оқыту нәтижелеріне қол жеткізілген жағдайда білім беру бағдарламасы толық меңгерілген болып есептеледі.
128. Докторантурада кадрлар даярлау магистратураның, резидентураның білім беру бағдарламалары базасында ғылыми-педагогтік бағытта кемінде үш жылдық оқыту мерзімін құрайды.
129. Докторантураның білім беру бағадламаларын игеруге қызығушылық танытқан тұлғаларға алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар осы стандартқа 2-қосымшада көрсетілген.
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің мемлекеттік
жалпыға бірдей міндетті
стандартына
1-қосымша
Магистратура білім беру бағдарламаларын игеруге қызығушылық танытқан тұлғалардың алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар
Білім беру бағдарламасының коды және тобы
Алдыңғы білім деңгейіне қойылатын мамандық коды және атауы
M139 Денсаулық сақтау саласындағы менеджмент
Жоғары кәсіби білім мамандықтары 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау", 5B130100 – "Жалпы медицина", 040100 – "Емдеу ісі", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Шығыс медицинасы", 5B130200 – "Стоматология", 5В110100 – "Мейіргер ісі", 5В110300 – "Фармация", 5В110400 – "Медициналық-профилактикалық іс", 5В050600 – "Экономика", 5В050700 – "Менеджмент", 5В030100 – "Құқықтану", 5В051000 – "Мемлекеттік және жергілікті басқару", 5В051300 – "Әлемдік экономика"
M140 Қоғамдық денсаулық сақтау
Жоғары кәсіби білім мамандықтары 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау", 5B130100 – "Жалпы медицина", 040100 – "Емдеу ісі", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Шығыс медицинасы", 5B130200 – "Стоматология", 5В110100 – "Мейіргер ісі", 5В110300 – "Фармация", 5В030100 – "Құқықтану", 5В050600 – "Экономика" 5В050700 – "Менеджмент", 5В051000 – "Мемлекеттік және жергілікті басқару", 5В051300 – "Әлемдік экономика"
M141 Мейіргер ісі

126. Докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, но не выполнившему научную компоненту, предоставляется возможность повторно освоить академические кредиты научной компоненты и защитить диссертацию в последующие годы на платной основе. Докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, выполнившему научную компоненту, но не защитившему докторскую диссертацию (проект), результаты обучения и академические кредиты присваиваются и предоставляется возможность защитить диссертацию в последующие годы на платной основе в объеме 4 академических кредитов.
Глава 13. Требования к сроку образования докторантуры
127. Срок обучения в докторантуре определяется объемом освоенных академических кредитов. При освоении установленного объема академических кредитов и достижении ожидаемых результатов обучения для получения степени доктора философии (PhD) или по профилю образовательная программа докторантуры считается полностью освоенной.
128. Подготовка кадров в докторантуре осуществляется на базе образовательных программ магистратуры, резидентуры направлению научно-педагогическому со сроком обучения не менее трех лет.
129. Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программам докторантуры представлены в приложении 2 к настоящему стандарту.
Приложение 1
к государственному
общеобязательному
стандарту послевузовского
образования
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программам магистратуры
Код и группа образовательных программ
Код и наименование специальности требуемого уровня образования
M139 Менеджмент в здравоохранении
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110200 – "Общественное здравоохранение", 5B130100 – "Общая медицина", 040100 – "Лечебное дело", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Восточная медицина", 5B130200 – "Стоматология", 5В110100 – "Сестринское дело", 5В110300 – "Фармация", 5В110400 – "Медико-профилактическое дело", 5В050600 – "Экономика", 5В050700 – "Менеджмент", 5В030100 – "Юриспруденция", 5В051000 – "Государственное и местное управление", 5В051300 – "Мировая экономика"
M140 Общественное здравоохранение
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110200 – "Общественное здравоохранение", 5B130100 – "Общая медицина", 040100 – "Лечебное дело", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Восточная медицина", 5B130200 – "Стоматология", 5В110100 – "Сестринское дело", 5В110300 – "Фармация", 5В030100 – "Юриспруденция", 5В050600 – "Экономика" 5В050700 – "Менеджмент", 5В051000 – "Государственное и местное управление", 5В051300 – "Мировая экономика"
M141 Сестринское дело

Жоғары кәсіби білім мамандықтары 5B130100 – "Жалпы медицина", 040100 – "Емдеу ісі", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Шығыс медицинасы", 5B130200 – "Стоматология", 5В110100 – "Мейіргер ісі", 5В110400 – "Медициналық-профилактикалық іс"
M142 Фармация
Жоғары кәсіби білім мамандықтары 6В110300 – "Фармация" магистратура мамандығы, 6В074800 – "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы"
M143 Биомедицина
Медициналық, жаратылыстану-ғылыми, техникалық мамандықтар бойынша жоғары кәсіптік білім
M144 Медицина
Жоғары кәсіби білім мамандықтары 5B130100 – "Жалпы медицина", 040100 – "Емдеу ісі", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Шығыс медицинасы", 5B130200 – "Стоматология", 5В110400 – "Медициналық-профилактикалық іс"
М145 Медициналық-профилактикалық іс
Жоғары кәсіби білім мамандықтары 5В110400 – "Медициналық-профилактикалық іс", 5B130100 – "Жалпы медицина", 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау"
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің мемлекеттік
жалпыға бірдей міндетті
стандартына
2-қосымша
Докторантура білім беру бағдарламаларын игеруге қызығушылық танытқан тұлғалардың алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар
Білім беру бағдарламасының коды және тобы
Алдыңғы білім деңгейіне қойылатын мамандық коды және атауы
D139 Қоғамдық денсаулық сақтау
6М110100 – "Медицина", 6М110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау", 6М110300 – "Мейіргер ісі", 6М110400 – "Фармация", 6М110500 – "Медициналық-профилактикалық іс", 6М110600 – "Денсаулық сақтау саласындағы менеджмент", 6М050600 – "Экономика", 6М050700 – "Менеджмент", 6М051300 – "Әлемдік экономика", 6М030100 – "Құқықтану" магистратура мамандықтары бойынша; Резидентура (барлық мамандықтар)
D140 Фармация
6М110400 – "Фармация", 6М074800 – "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" магистратура мамандықтары бойынша
D141 Медицина
"6М110100 – "Медицина", "6М110300 "Мейіргер ісі", 6М110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау", 6М110500 – "Медициналық-профилактикалық іс" магистратура мамандықтары бойынша; Резидентура (барлық мамандықтар)
D142 Мейіргерлік ғылым
6М110100 – "Медицина", 6М110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау", 6М110300 – "Мейіргер ісі", 6М110400 – "Фармация", 6М110500 – "Медициналық-профилактикалық іс", 6М110600 – "Денсаулық сақтау саласындағы менеджмент" магистратура мамандықтары бойынша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
5-қосымша
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы
1-тарау. Білім беру бағдарламасының паспорты

Высшее профессиональное образование по специальности 5В110100 – "Сестринское дело", 5B130100 – "Общая медицина", 040100 – "Лечебное дело", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Восточная медицина", 5B130200 – "Стоматология", 5В110400 – "Медико-профилактическое дело"
M142 Фармация
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110300 – "Фармация", 5В074800 – "Технология фармацевтического производства"
M143 Биомедицина
Высшее профессиональное образование по медицинским, естественно-научным, техническим специальностям
M144 Медицина
Высшее профессиональное образование по специальности 5B130100 – "Общая медицина", 040100 – "Лечебное дело", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Восточная медицина", 5B130200 – "Стоматология", 5В110400 – "Медико-профилактическое дело"
М145 Медико-профилактическое дело
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110400 – "Медико-профилактическое дело", 5B130100 – "Общая медицина", 5В110200 – "Общественное здравоохранение"
Приложение 2
к государственному
общеобязательному
стандарту послевузовского
образования
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программам докторантуры
Код и группа образовательных программ
Код и наименование специальности требуемого уровня образования
D139 Общественное здравоохранение
Магистратура по специальности 6М110100 – "Медицина", 6М110200 – "Общественное здравоохранение", 6М110300 – "Сестринское дело", 6М110400 – "Фармация", 6М110500 – "Медико-профилактическое дело", 6М110600 – "Менеджмент здравоохранения", 6М050600 – "Экономика", 6М050700 – "Менеджмент", 6М051300 – "Мировая экономика", 6М030100 – "Юриспруденция"; Резидентура (все специальности)
D140 Фармация
Магистратура по специальности 6М110400 – "Фармация", 6М074800 – "Технология фармацевтического производства"
D141 Медицина
Магистратура по специальности 6М110100 – "Медицина", 6М110300 "Сестринское дело", 6М110200 – "Общественное здравоохранение", 6М110500 – "Медико-профилактическое дело"; Резидентура (все специальности)
D142 Сестринская наука
Магистратура по специальности 6М110100 – "Медицина", 6М110200 – "Общественное здравоохранение", 6М110300 – "Сестринское дело", 6М110400 – "Фармация", 6М110500 – "Медико-профилактическое дело", 6М110600 – "Менеджмент здравоохранения"
Приложение 5 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Типовая профессиональная учебная программа по техническому и профессиональному образованию по медицинским и фармацевтическим специальностям
Глава 1. Паспорт образовательной программы

1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің (бұдан әрі – ТжКБ) үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 14-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді.
2. ТжКБ ұйымдарында мамандарды даярлау медициналық индустрияны білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Білім беру бағдарламасында:
1) теориялық және тәжірибелік сабақтар, оның ішінде міндетті пәндер мен пәндерді зерттеу, білім беру ұйымымен, қосымша сабақ және кеңес;
2) кәсіптік оқыту және кәсіптік практика;
3) аралық және қорытынды аттестация.
Білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын маманы деңгейлері үшін оқытудың кредиттік технологиясы кезіндегі техникалық және кәсіптік білім берудің оқу жоспарының моделі осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы бағдарламаға 2-17 қосымшаларға сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
Циклдер мен пәндерді оқу тәртібін ТжКБ ұйымы дербес анықтайды.
4. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарымен айқындалатын бақылаудың және аттестаттаудың әртүрлі нысандарымен жүзеге асырылады.
5. Білім алушыларды аралық аттестаттау педагогикалық кеңестің шешімі негізінде ұйым басшысы бекіткен жұмыс оқу жоспары мен академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
6. Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындысы негізінде ұйым басшысының бұйрығымен білім алушыларды келесі курсқа ауыстыру жүзеге асырылады.
7. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау білім беру ұйымының педагогикалық (әдістемелік) кеңесі бекіткен нысанда жұмыс оқу жоспарында және академиялық күнтізбеде көзделген мерзімде өткізіледі.
Қорытынды аттестаттауға үлгілік оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру бағдарламасын игеруді аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
8. Оқытудың кредиттік технологиясы кезінде білім алушылардың дайындық деңгейі базалық және кәсіптік құзыреттілікті қалыптастыру үшін базалық және кәсіптік модульдерді меңгеруді көздейді.
Базалық құзыреттер мамандықтар үшін әзірленеді және әлеуметтік жауапкершілік, жұмысты ұйымдастыру, жұмыс орнындағы басқа адамдармен өзара қарым-қатынас, сондай-ақ қоршаған ортаға жауапкершілік мәселелерін қозғайды.
Кәсіби құзыреттер жұмыс берушілердің талаптары мен қоғамның әлеуметтік сұраныстарын ескере отырып, әрбір біліктілік бойынша кәсіби стандарттар (олар болған жағдайда) және (немесе) еңбек нарығын функционалдық талдау негізінде әзірленеді.

1. Типовая профессиональная учебная программа (далее – Программа) по техническому и профессиональному образованию медицинским и фармацевтическим специальностям (далее – ТиПО) разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Подготовка специалистов в организациях ТиПО осуществляется с целью обеспечения медицинской отрасли квалифицированными кадрами.
3. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое и практическое обучение, включающее изучение дисциплин обязательного компонента и дисциплины, определяемые организацией образования, факультативные занятия и консультации;
2) производственное обучение и профессиональную практику;
3) промежуточные и итоговую аттестации.
Модель учебного плана технического и профессионального образования при кредитной технологии обучения для уровней квалифицированных рабочих кадров и специалиста среднего звена определена согласно приложению 1 к настоящей Программе.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов по соответствующей специальности согласно приложениям 2-17 к настоящей Программе.
Порядок изучения циклов и дисциплин определяется организацией ТИПО самостоятельно.
4. Оценка учебных достижений обучающихся осуществляется разными формами контроля и аттестаций, которые определяются типовым учебным планом по соответствующей специальности.
5. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем, утвержденным руководителем организации на основании решения педагогического совета.
6. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод обучающихся на следующий курс.
7. Итоговая аттестация обучающихся проводится в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной педагогическим (методическим) советом организации образования.
К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие освоение образовательной программы в соответствии с требованиями типового учебного плана.
8. Уровень подготовки обучающихся при кредитной технологии обучения предусматривает освоение базовых и профессиональных модулей для формирования базовых и профессиональных компетенций.
Базовые компетенции разрабатываются для специальности и затрагивают вопросы социальной ответственности, организации работы, взаимоотношений с другими людьми на рабочем месте, а также ответственности за окружающую среду.
Профессиональные компетенции разрабатываются по каждой квалификации на основе профессиональных стандартов (при их наличии) и (или) функционального анализа рынка труда, с учетом требований работодателей и социального запроса общества.

0301000 – "Емдеу ісі", 0302000 – "Мейіргер ісі", 0303000 – "Гигиена және эпидемиология", 0304000 – "Стоматология", 0305000 – "Зертханалық диагностика", 0306000 – "Фармация", 0307000 – "Ортопедиялық стоматология", 0308000 – "Медициналық оптика" мамандықтары бойынша ТжКБ бағдарламаларын бітірушінің құзыреті осы Бағдарламаға 18-30-қосымшаларда келтірілген.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
1-қосымша
Білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын маманы деңгейлері үшін оқытудың кредиттік технологиясы кезіндегі техникалық және кәсіптік білім берудің оқу жоспарының моделі
№ п/п
Оқу қызметінің модульдері мен түрлерінің атауы
Негізгі орта білім негізінде жалпы орта білім алмай және ҚББ бар тұлғаларды оқыту үшін
негізгі орта білім базасында
жалпы орта білім базасында
орта білімнен кейінгі, жоғары білім базасында*
техникалық және кәсіптік білім базасында*
Оқу мерзімі (жыл (ж) ай (ай)
1 ж.10 ай.
1 ж. 10 ай.

Компетенции выпускника программ ТИПО по специальностям: 0301000 – "Лечебное дело", 0302000 – "Сестринское дело", 0303000 – "Гигиена и эпидемиология", 0304000 – "Стоматология", 0305000 – "Лабораторная диагностика", 0306000 – "Фармация", 0307000 – "Стоматология ортопедическая", 0308000 – "Медицинская оптика" приводится в приложениях 18-30 к настоящей Программе.
Приложение 1
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Модель учебного плана технического и профессионального образования при кредитной технологии обучения для уровней квалифицированных рабочих кадров и специалиста среднего звена
№ п/п
Наименование дисциплин/модулей, практик
На базе основного среднего образования без получения общего среднего образования и для обучения лиц с ООП
на базе основного среднего образования
на базе общего среднего образования
на базе послесреднего, высшего образования*
на базе технического и профессионального образования*
Сроки обучения (год (г.) месяц (м.))
1 г.10 м.
1 г. 10 м.

180/5
30
5
35
50
60
Электив
30/1
10
20
Кәсіптік практика: Балалар массажы, емдік массаж, нүктелі массаж, сегментарно-рефлекторлық массаж
бағаланатын сұхбат
360/12
360
Барлығы
3600/120
Қорытынды аттестация "Балалар массажы, емдік массаж, нүктелі массаж, сегментарлы-рефлекторлы массаж"
90/3
Факультативтер (аптасына 4 сағаттан артық емес)
Консультация (жылына 100 сағаттан артық емес)
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
6-қосымша
0302000 – "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Біліктілігі: 030204 3 – "Жалпы практикадағы мейіргері"
Оқу түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: негізгі орта білім беру базасында 3 жыл 10 ай,
жалпы орта білім беру базасында 2 жыл 10 ай
Циклдар мен пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Барлығы (сағат/ кредиттер)
Оқу уақытының көлемі (сағат), оның ішінде:
Теориялық оқыту
клиникадағы практика
СӨЖ
СОӨЖ
аудиториялық сабақтар
симу
ляциялар
1 күз
Жалпы білім беретін пәндер 1
720/24
720
Қазақ (орыс) тілі
емтихан
150/5
150
Қазақстан тарихы
емтихан
120/4
120
Қоғамтану
сараланған сынақ
30/1
30
География
сараланған сынақ
30/1
30
Математика
емтихан
120/4
120
Физика және астрономия
сараланған сынақ
60/2
60
Химия
сараланған сынақ
120/4
120
Дене шынықтыру
сараланған сынақ
90/3
90
2 көктем
Жалпы білім беретін пәндер 2
720/24
720
Қазақ және орыс әдебиеті
емтихан
150/5
150
Шет тілі
сараланған сынақ
150/5
150
Дүниежүзі тарихы
сараланған сынақ
60/2
60
Информатика
сараланған сынақ
90/3
90
Биология
емтихан
120/4
120
Дене шынықтыру
сараланған сынақ
60/2
60
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
емтихан
90/3
90
3 күз
Жалпы кәсіптік оқыту

180/5
60
5
25
30
60
Электив
30/1
10
20
Профессиональная практика: Детскиий массаж, лечебный массаж, точечный массаж, сегментарно-рефлекторный массаж
оценочное собеседование
360/12
360
Итого
3600/120
Итоговая аттестация "Детскиий массаж, лечебный массаж, точечный массаж, сегментарно-рефлекторный массаж"
90/3
Факультативы (не более 4 часов в неделю)
Консультации (не более 100 часов в год)
Приложение 6
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Типовой учебный план по специальности 0302000 – "Сестринское дело"
Квалификация: 030204 3 – "Медицинская сестра общей практики"
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев на базе основного среднего образования, 2 года 10 месяцев на базе общего среднего образования
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Всего (час/ кредиты)
Объем учебного времени (час), из них:
теоретическое обучение
Практикав клинике
СРО
СРОП
аудиторные занятия
симуляции
1осень
Общеобразовательные дисциплины 1
720/24
720
Казахский (русский) язык
экзамен
150/5
150
История Казахстана
экзамен
120/4
120
Обществознание
дифференцированный зачет
30/1
30
География
дифференцированный зачет
30/1
30
Математика
экзамен
120/4
120
Физика и астрономия
дифференцированный зачет
60/2
60
Химия
дифференцированный зачет
120/4
120
Физическая культура
дифференцированный зачет
90/3
90
2 весна
Общеобразовательные дисциплины 2
720/24
720
Казахская и русская литература
экзамен
150/5
150
Иностранный язык
дифференцированный зачет
150/5
150
Всемирная история
дифференцированный зачет
60/2
60
Информатика
дифференцированный зачет
90/3
90
Биология
экзамен
120/4
120
Физическая культура
дифференцированный зачет
60/2
60
Начальная военная и технологическая подготовка
дифференцированный зачет
90/3
90
3 осень
Общепрофессиональное обучение

120
Кәсіби практика: стоматологиялық аурулардың алдын алу; терапиялық стоматология (тіс жегісі және тістің қатты тіндерінің ,пульпа және периодонт аурулары) хирургиялық стоматология
бағаланатын сұхбат
240/8
240
Жалпы білім беретін пәндерсіз
5400/180
Жалпы білім беретін пәндермен барлығы
6840/228
Қорытынды аттестаттау
Стоматологиялық аурулардың алдын алу, тістің қатты тіндерінің кариесологиясы және дәрі-дәрмексіз зақымдануы, пульпа және периодонт аурулары, хирургиялық стоматология негіздері
Алынбалы протездерді жасау техникасы,алынбайтын протездерді жасау техникасы.
90/3
Факультативтер (4 сағ. артық емес) аптасына)
Консультациялар (жылына 100 сағаттан артық емес)
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
11-қосымша
0304000 – "Стоматология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Біліктілігі: 0304032 – "Стоматологиялық гигиенист"
Оқу түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: негізгі орта білім беру базасында 2 жыл 10 ай;
жалпы орта білім беру базасында 1 жыл 10 ай
Циклдар мен пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Барлығы (сағат/ кредиттер)
Оқу уақытының көлемі (сағат), оның ішінде:
Теориялық оқыту
клиникадағы практика
студенттердің өзіндік жұмысы
аудиториялық сабақтар
симу
ляциялар
СӨЖ
СОӨЖ
1 күз
Жалпы білім беру пәндері 1
720/24
720
Қазақ (орыс) тілі
емтихан
150/5
150
Қазақстан тарихы
емтихан
120/4
120
Қоғамтану
сараланған сынақ
30/1
30
География
сараланған сынақ
30/1
30
Математика
емтихан
120/4
120
Физика және астрономия
сараланған сынақ
60/2
60
Химия
сараланған сынақ
120/4
120
Дене шынықтыру
сараланған сынақ
90/3
90
2 көктем
Жалпы білім беру пәндері 2
720/24
720
Қазақ және орыс әдебиеті
емтихан
150/5
150
Шет тілі
сараланған сынақ
150/5
150
Дүниежүзі тарихы
сараланған сынақ
60/2
60
Информатика
сараланған сынақ
90/3
90
Биология
емтихан
120/4
120
Дене шынықтыру
сараланған сынақ
60/2
60
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық
сараланған сынақ
90/3
90
3 күз
Жалпы кәсіптік оқыту

120
Профессиональная практика: профилактика стоматологических заболеваний; терапевтическая стоматология (Кариесология и некариозные поражения твердых тканей зуба, болезни пульпы и периодонта), хирургическая стоматология
оценочное собеседование
240/8
240
Без общеобразовательных дисциплин
5400/180
Всего с общеобразовательными дисциплинами
6840/228
Промежуточная аттестация
Итоговая аттестация Профилактика стоматологических заболеваний, Кариесология и некариозные поражения твердых тканей зубов, Болезни пульпы и периодонта, Основы хирургической стоматологии, Техника изготовления съемных протезов, Техника изготовления несъемных протезов
90/3
Факультативы (не более 4 часов в неделю)
Консультации (не более 100 часов в год)
Приложение 11
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Типовой учебный план по специальности 0304000 – "Стоматология"
Квалификация: 030403 2 – "Гигиенист стоматологический"
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев на базе основного среднего образования; 1 года 10 месяцев на базе общего среднего образования
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Всего (час/кредиты)
Объем учебного времени (час), из них:
теоретическое обучение
практика в клинике
СРО
СРОП
аудиторные занятия
симуляции
1осень
Общеобразовательные дисциплины 1
720/24
720
Казахский (русский) язык
экзамен
150/5
150
История Казахстана
экзамен
120/4
120
Обществознание
диф зачет
30/1
30
География
диф зачет
30/1
30
Математика
экзамен
120/4
120
Физика и астрономия
диф зачет
60/2
60
Химия
диф зачет
120/4
120
Физическая культура
диф зачет
90/3
90
2 весна
Общеобразовательные дисциплины 2
720/24
720
Казахская и русская литература
экзамен
150/5
150
Иностранный язык
диф зачет
150/5
150
Всемирная история
диф зачет
60/2
60
Информатика
диф зачет
90/3
90
Биология
экзамен
120/4
120
Физическая культура
диф зачет
60/2
60
Начальная военная и технологическая подготовка
диф зачет
90/3
90
3 осень
Общепрофессиональное обучение

90/3
Факультативтер (4 сағ. артық емес) аптасына)
Консультациялар (жылына 100 сағаттан артық емес)
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
18-қосымша
0302000 – "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі
Құзыреттіліктер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері
Бітіруші меңгереді:
БҚ-1
Оқыту. Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін – өзі дамыту: өзінің үздіксіз кәсіби дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау жауапкершілігін көрсетеді және өзіне қабылдайды және қойылған мақсаттарға жету үшін оқытудың ең тиімді әдістерін таңдайды.
БК-1.2
Сыни ойлау және шешім қабылдау: қиын жағдайларда мәселелерді және әлеуетті шешу жолдарын анықтайды, фактілерді, пайымдауларды қисынды талдайды және оның кәсіби қызметі шеңберінде негізделген шешімдер қабылдайды.
БҚ-2
Этика және кәсіпқойлық. Мейіргерлік көмек көрсету үрдісінде пациенттермен, олардың отбасыларымен және әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кәсіби этикалық қағидаттар мен нормаларға бейілділігін көрсетеді. Өз іс-әрекеттері мен жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік алады, сондай-ақ оң жұмыс жағдайын қолдайды
БҚ-2.1
Қоғамдастықтағы қоғамдық рөл: қоғамдық өмірге белсенді қатысады, қоғамдағы мейіргерлердің рөлін нығайтуға ықпал етеді, әртүрлі мәдени және жас топтары адамдармен өзара іс-қимыл кезінде төзімділік танытады, субординация мен кәсіби ынтымақтастық сақтайды.
БҚ-2.2
Этикалық қағидаттар: кәсіби этикалық қағидаттарға бейімділігін көрсетеді, құпиялылықты сақтайды, пациенттердің өмірі мен денсаулығы үшін жауапкершілік шараларын түсінеді, пациенттердің/клиенттердің, отбасылар мен топтардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында белгілі бір жағдайларда этикалық мәселелер туындаған кезде сыни бағалайды және шешімдер қабылдайды.
БҚ-2.3
Эстетика: жұмыс ортасының эстетикасын бағалайды және қолдайды, пациент үшін эстетикалық жайлылықты жасау және дүниетанымды байытуға үздіксіз ұмтылады.
БҚ-3
Байланыс және командада жұмыс істеу. технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.
БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: мәдениет, сенім, салт-дәстүр, өмір салты және түрлі тілдердегі дүниетаным бойынша ерекшеленетін адамдармен тиімді қарым-қатынасты көрсетеді.
БҚ -3.2
Топта жұмыс істеу: әр түрлі кәсіби топтарда жұмыс істей отырып, жауапкершілікті көрсетеді, бірлескен жұмыстың нәтижелілігі мақсатында өзін-өзі басқарудың жеке дағдыларын көрсетеді.
БҚ-3.3
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар: кәсіби мақсаттарда тиімді ақпарат алмасу үшін түрлі ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
БнҚ-1
Денсаулықты нығайту. Пациенттерді/клиенттерді, отбасыларды және халық топтарын тиімді бақылау және кеңес беру арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыру және денсаулықты нығайту.
БнҚ -1.1
Салауатты өмір салты: халықтың денсаулығын нығайтуға бағытталған алдын - алу жұмысын реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды біледі және пайдаланады, салауатты өмір салтының ұлттық және халықаралық стратегиялық бағдарламаларының әдістері мен технологияларын меңгерген.
БнҚ -1.2
Бақылау: созылмалы және әлеуметтік-маңызды аурулары бар пациенттерді диспансерлік бақылауды жүзеге асырады.
БнҚ -1.3
Кеңес беру: пациенттер мен оның отбасы мүшелерін денсаулықты сақтау, күтім жасау және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша оқытады, қауіп және қорғану факторларын анықтайды. Әр түрлі әдістерді пайдалана отырып, жеке және отбасылық деңгейде алдын алу іс-әрекеттерін жоспарлайды және орындайды.
БнҚ -2
Қауіпсіздік және сапа. Дәлелді білімді, технологиялық жетістіктер мен кәсіби дағдыларды тиімді қолдану негізінде мейіргерлік күтім сапасы мен қауіпсіздігіне жауап береді.
БнҚ -2.1
Күтім және орта қауіпсіздігі: стандарттарға, дәлелді білімге және клиникалық дағдылардың кең спектріне сәйкес қауіпсіз күтім жасайды, зиянды факторлардың әсерінен адамдарды қорғаудың заманауи технологиялары мен тиімді әдістерін пайдаланады, қауіпсіз фармакотерапияны жүзеге асырады.
БнҚ -2.2
Сапасы: сапа индикаторларына сәйкес өз қызметін бағалайды. Өзінің жұмыс контексінде күтім сапасын арттыру үшін жауапкершілік танытады.
БнҚ -3
Клиникалық құзыреттілік. Білімді көрсетеді және дәлелді мейіргерлік практика принциптеріне негізделген пациент-орталықтанған мейіргерлік үрдісті жүзеге асырады.
БнҚ -3.1
Пациент-орталықтанған мейіргерлік күтім: пациенттердің қажеттілігін анықтайды, пациент-орталықтанған жоспарды жасайды және енгізеді, күтім нәтижелерін құжаттайды және бағалайды. Пациенттің және отбасының қатысуымен мейіргерлік шешімдер қабылдайды.
БнҚ -3.2
Оңалту: оңалту және сауықтыру тәсілін қолдана отырып, пациенттердің функционалдық қабілеттерін бағалайды және жақсартуға ықпал етеді.
БнҚ -3.3
Дәлелді мейіргерлік практика: мейіргерлік күтімді көрсетеді және дәлелді білім негізінде шешім қабылдайды. Клиникалық шешім қабылдау үшін орынды медициналық ақпаратты пайдаланады.
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
19-қосымша

90/3
Факультативы (не более 4ч. в неделю)
Консультации (не более 100 ч. в год)
Приложение 18
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности 0302000 – "Сестринское дело"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение.
Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: отображает и принимает на себя ответственность за долговременное планирование своего непрерывного профессионального развития и выбирает наиболее эффективные методы обучения для достижения поставленных целей.
БК-1.2
Критическое мышление и принятие решения: определяет проблемы и потенциальные пути решения в рутинных ситуациях, логически анализирует факты, суждения и принимает обоснованные решения в рамках ее профессиональной деятельности.
БК-2
Этика и профессионализм.
Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и нормам при взаимодействии с пациентами, их семьями и коллегами в процессе оказания сестринской помощи. Принимает ответственность за свои действия и результаты работы, а также поддерживает позитивную рабочую обстановку
БК-2.1
Общественная роль в сообществе: принимает активное участие в общественной жизни, способствует укреплению роли медсестры в обществе, проявляет толерантность при взаимодействии с людьми различных культурных и возрастных групп, соблюдает субординацию и профессиональную солидарность.
БК-2.2
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам, соблюдает конфиденциальность, понимает меры ответственности за жизнь и здоровье пациентов, критически оценивает и принимает решения при возникновении этических вопросов в определенных ситуациях с целью защиты прав и интересов пациентов/клиентов, семей и групп.
БК-2.3
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды, непрерывно стремится к обогащению мировоззрения и созданию эстетического комфорта для пациента.
БК-3
Коммуникации и работа в команде.
Способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.
БК-3.1
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с людьми, различающимися по культуре, вере, традициям, образу жизни и мировоззрениям на разных языках.
БК -3.2
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных профессиональных командах, проявляет индивидуальные навыки самоуправления, в целях результативности совместной работы.
БК-3.3
Информационные-комммуникационные технологии: использует различные информационные коммуникационные технологии для эффективного обмена информацией в профессиональных целях.
ПК-1
Укрепление здоровья.
Формирование здорового образа жизни и укрепление здоровья через эффективное наблюдение и консультирование пациентов/клиентов, семей и групп населения.
ПК-1.1
Здоровый образ жизни: знает и использует нормативно-правовые документы, регламентирующие профилактическую работу, направленную на укрепление здоровья населения, владеет методами и технологиями национальных и международных стратегических программ здорового образа жизни.
ПК-1.2
Наблюдение: осуществляет диспансерное наблюдение за пациентами с хроническими и социально-значимыми заболеваниями.
ПК-1.3
Консультирование: обучает пациентов и членов его семьи по вопросам сохранения здоровья, ухода и профилактики заболеваний, выявляет факторы риска и защиты. Планирует и выполняет превентивные действия на индивидуальном и семейном уровне, используя различные методы.
ПК-2
Безопасность и качество.
Несет ответственность за качество и безопасность сестринского ухода на основе эффективного применения доказательных знаний, технологических достижений и профессиональных навыков.
ПК-2.1
Безопасность ухода и среды: выполняет безопасный уход в соответствии со стандартами, доказательными знаниями и широким спектром клинических навыков, использует современные технологии и эффективные методы защиты людей от воздействия вредных факторов, осуществляет безопасную фармакотерапию.
ПК-2.2
Качество: Оценивает собственную деятельность согласно индикаторам качества. Проявляет ответственность за повышение качества ухода в своем рабочем контексте.
ПК-3
Клиническая компетенция. Демонстрирует знания и осуществляет пациент -центрированный сестринский процесс, основанный на принципах доказательной сестринской практики.
ПК-3.1
Пациент-центрированный сестринский уход: выявляет потребности пациентов, составляет и внедряет пациент-центрированный план, документирует и оценивает результаты ухода. Принимает сестринские решения с участием пациента и семьи.
ПК-3.2
Реабилитация: оценивает и способствует улучшению функциональных способностей пациентов, применяя реабилитационный и оздоровительный подход.
ПК-3.3
Доказательная сестринская практика: оказывает сестринский уход и принимает решения на основе доказательных знаний. Использует уместную медицинскую информацию для принятия клинических решений.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции;
ПК – профильные компетенции.
Приложение 19
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям

0301000 – "Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі: 030101 3 "Фельдшер"
Құзыреттіліктер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері
Бітіруші меңгереді:
БҚ-1
Оқыту.
Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: оқуды ұзақ мерзімді жоспарлау, кәсіби өсу дағдыларын меңгерген.
БҚ-1.2
Сыни ойлау және шешім қабылдау: мәселелерді және ықтимал шешу жолдарын анықтайды, гипотезаны тексереді және оқиғалардың ықтималдығын бағалайды, тиісті қорытынды жасайды.
БҚ-1.3
Ақпаратты басқару: ақпаратқа қажеттілікті, ақпараттық іздестірудің басым бағыттарын анықтайды, әртүрлі көздерден алынған ақпаратты өз бетінше табады және сыни бағалайды, алынған ақпаратты практикада жариялайды және қолданады.
БҚ-1.4
Компьютерлік технологиялар: жұмыста және өзін-өзі дамытуда ақпараттық компьютерлік технологияларды қолданады
БҚ-2
Этика және кәсіпқойлық. Жедел медициналық көмек көрсету барысында пациенттермен, олардың отбасыларымен және әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кәсіби этикалық қағидаттар мен нормаларға бейілділігін көрсетеді. Өз іс-әрекеттері мен жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік алады, сондай-ақ оң жұмыс жағдайын қолдайды
БҚ-2.1
Қоғамдық өмір: қоғамдық өмірге белсенді қатысады.
БҚ-2.2
Этикалық принциптер: кәсіби этикалық принциптерге бейілділігін көрсетеді.
БҚ-2.3
Эстетика: жұмыс ортасының эстетикасын бағалайды және қолдайды.
БҚ-3
Коммуникация және топта жұмыс істеу. Технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.
БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: жағдайды ескере отырып, әртүрлі адамдармен тиімді қарым-қатынасты көрсетеді
БҚ -3.2
Топта жұмыс істеу: әртүрлі топтарда жұмыс істей отырып, жауапкершілікті көрсетеді
БҚ-3.3
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар: кәсіби мақсаттарда тиімді ақпарат алмасу үшін түрлі ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
БнҚ-1
Денсаулықты нығайту. пациенттерді/клиенттерді, отбасыларды және халық топтарын тиімді бақылау және кеңес беру арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыру және денсаулықты нығайту.
БнҚ-1.1
Салауатты өмір салты: индивидуумдарда, отбасыларда және халық топтарында салауатты өмір салтын қалыптастыруға бағытталған қызметті жүзеге асырады.
БнҚ -1.2
Бақылау: әртүрлі қауіп тобындағы пациенттер мен адамдарды тиімді бақылауды жүзеге асырады.
БнҚ -1.3
Кеңес беру: пациентке / клиентке және оның отбасына денсаулықты сақтау және нығайту мәселелері бойынша кеңес беру дағдыларын меңгерген.
БнҚ-2
Қауіпсіздік және сапа. дәлелді білімді, технологиялық жетістіктер мен кәсіби дағдыларды тиімді қолдану негізінде шұғыл көмек көрсетудің сапасы мен қауіпсіздігіне жауап береді.

Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности 0301000 – "Лечебное дело", квалификация 030101 3 "Фельдшер"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение.
Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста.
БК-1.2
Критическое мышление и принятие решения: выявляет проблему и потенциальные пути решения, проверяет гипотезы и оценивает вероятность событий, делает соответствующие выводы.
БК-1.3
Управление информацией: определяет потребности в информации, приоритетные направления информационного поиска, самостоятельно находит и критически оценивает информацию из разных источников, обобщает и применяет полученную информацию на практике.
БК-1.4
Компьютерные технологии: использует информационные компьютерные технологии в работе и саморазвитии
БК-2
Этика и профессионализм.
Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и нормам при взаимодействии с пациентами, их семьями и коллегами в процессе оказания неотложной медицинской помощи. Принимает ответственность за свои действия и результаты работы, а также поддерживает позитивную рабочую обстановку
БК-2.1
Общественная жизнь: активно участвует в общественной жизни.
БК-2.2
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам.
БК-2.3
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды.
БК-3
Коммуникации и работа в команде.
Способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.
БК-3.1
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с разными людьми, с учетом ситуации
БК -3.2
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных командах
БК-3.3
Информационные-комммуникационные технологии: использует различные информационные коммуникационные технологии для эффективного обмена информацией в профессиональных целях.
ПК-1
Укрепление здоровья. Формирование здорового образа жизни и укрепление здоровья через эффективное наблюдение и консультирование пациентов/клиентов, семей и групп населения.
ПК-1.1
Здоровый образ жизни: осуществляет деятельность, направленную на формирование здорового образа жизни у индивидуумов, семей и групп населения.
ПК-1.2
Наблюдение: осуществляет эффективное наблюдение за пациентами и людьми из разных групп риска.
ПК-1.3
Консультирование: владеет навыками консультирования пациента/клиента и его семьи по вопросам сохранения и укрепления здоровья.
ПК-2
Безопасность и качество. Несет ответственность за качество и безопасность оказания неотложной помощи на основе эффективного применения доказательных знаний, технологических достижений и профессиональных навыков.

БнҚ -2.1
Зиянды факторлардан қорғау: адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың әсерінен қорғау әдістерін қолданады.
БнҚ -2.2
Қауіпсіздік және сапа технологиялары: көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту және қауіпсіздік деңгейін арттыру үшін инновациялық технологияларды пайдаланады.
БнҚ -2.3
Стандарттар: медициналық қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін стандарттарға сәйкес рәсімдерді орындайды.
БнҚ-3
Клиникалық құзыреттілік. Дәлелді практика принциптеріне негізделген пациент - орталандырылған көмек бойынша білімін көрсетеді және жүзеге асырады.
БнҚ -3.1
Медициналық көмек көрсету үрдісін басқару:
- ортақ жауапкершілік негізінде жеке-бағытталған тәсілді қолдана отырып, диагностиканы, емдеуді және алдын - алуды жүзеге асырады;
- емделушілердің әртүрлі санаттарына емдеу және шұғыл көмек көрсету әдістерін меңгереді;
- әр түрлі санаттағы пациенттерді диагностикалаудың, емдеудің, оңалтудың заманауи әдістерін қолданады;
- шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда медициналық көмек көрсету бойынша фельдшерлік іс-әрекетінің алгоритмін қолданады;
- фельдшерлік мінез-құлықты және клиникалық ойлауды меңгерген;
- халықаралық стандарттарға сәйкес аурулар мен қиын жағдайларда қарқынды терапия мен реанимацияның қазіргі заманғы әдістерін қолданады;
- жүргізілген диагностикалық және емдік іс-шаралардың тиімділігін бағалайды;
- санитарлық-профилактикалық іс-шаралар кешенін жүзеге асырады, салауатты өмір салтын насихаттайды.
БнҚ-3.2
Дәлелді тәжірибе:
- әрбір науқасты диагностикалау, емдеу және оңалту үшін медицинадағы ең тиімді заманауи жетістіктерді пайдаланады;
- алдын алу, диагностикалық және емдеу іс-шараларын олардың тиімділігі мен қауіпсіздігі дәлелдеріне сүйене отырып қолданады;
БнҚ-3.3
Оңалту: тиімді оңалту негізінде пациенттің функционалдық қабілетін жақсартады.
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
20-қосымша
0301000 – "Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі 030901 3 – "Акушер"
Құзыреттіліктер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері.
Бітіруші меңгереді:
БҚ-1
Оқыту.
Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: оқуды ұзақ мерзімді жоспарлау, кәсіби өсу дағдыларын меңгерген.

ПК-2.1
Защита от вредных факторов: использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
ПК-2.2
Технологии безопасности и качества: использует инновационные технологии для повышения уровня безопасности и улучшения качества оказываемых услуг.
ПК-2.3
Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-3
Клиническая компетенция. Демонстрирует знания и осуществляет пациент –центрированную помощь, основанный на принципах доказательной практики.
ПК-3.1
Управление процессом оказания медицинской помощи: осуществляет диагностику, лечение и профилактику, используя личностно-ориентированный подход на основе солидарной ответственности; владеет методами лечения и оказания неотложной помощи различным категориям пациентов; применяет современные методы диагностики, лечения, реабилитации различных категорий
пациентов; применяет алгоритм фельдшерской тактики по оказанию медицинской помощи при неотложных и угрожающих жизни состояниях; владеет фельдшерским поведением и клиническим мышлением; практикует современные методы интенсивной терапии и реанимации при заболеваниях и критических ситуациях в соответствии с международными стандартами; оценивает эффективность проводимых диагностических и лечебных мероприятий; осуществляет комплекс санитарно-профилактических мероприятий, пропагандирует здоровый образ жизни.
ПК-3.2
Доказательная практика: использует наиболее эффективные современные достижения в медицине для диагностики, лечения и реабилитации каждого пациента; применяет профилактические, диагностические и лечебные мероприятия исходя из имеющихся доказательств их эффективности и безопасности.
ПК-3.3
Реабилитация: улучшает функциональные способности пациента на основе эффективной реабилитации.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 20
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности 0301000 – "Лечебное дело", квалификация: 030901 3 – "Акушер (ка)"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение. Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста.

БнҚ -2.3
Стандарттар: медициналық қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін стандарттарға сәйкес рәсімдерді орындайды.
БнҚ-3
Клиникалық құзыреттілік. Дәлелді практика принциптеріне негізделген пациент - орталандырылған көмек бойынша білімін көрсетеді және жүзеге асырады.
БнҚ-3.1
Медициналық көмек көрсету үрдісін басқару: жүкті әйелдерді диспансерлеуді және патронаждауды жүзеге асырады, босануға физиопсихопрофилактикалық дайындық жүргізеді; жүктілік, босану және босанудан кейінгі кезеңде емдеу-диагностикалық көмекті жүзеге асырады, босану кезінде акушерлік көмек көрсетеді; жаңа туған нәрестенің алғашқы дәретханасын жүзеге асырады, оның жай-күйінің динамикасын бағалайды және бақылайды, жаңа туған нәрестелерге күтім жасауға үйретуде көмек көрсетеді; шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда медициналық көмек көрсету бойынша, пациенттерді алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша акушерлік тактика алгоритмін қолданады; аурулар мен қиын жағдайларда қарқынды терапия мен реанимацияның қазіргі заманғы әдістерін қолданады; өткізілетін емдік іс-шаралардың тиімділігін бағалайды; дәрігердің тағайындауы бойынша дәрілік заттарды қолданады.
КҚ-3.2
Дәлелді практика: акушерлік практикада ең үздік заманауи жетістіктерді пайдаланады; тиімді перинаталдық технологияларды қолданады; алдын алу, диагностикалық және емдеу іс-шараларын олардың тиімділігі мен қауіпсіздігі дәлелдеріне сүйене отырып қолданады
КҚ-3.3
Оңалту: тиімді оңалту негізінде пациенттің функционалдық қабілетін жақсартады.
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
21-қосымша
0303000 – "Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі: 030301 3 – "Гигиенист - эпидемиолог"
Құзыреттіліктер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері
Бітіруші меңгереді:
БҚ-1
Оқыту. ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: дағдыларды меңгерген, өзінің үздіксіз кәсіби дамуын ұзақ мерзімді жоспарлауға жауапкершілік алады және қойылған мақсаттарға жету үшін оқытудың ең тиімді әдістерін таңдайды.
БҚ -1.2
Ақпаратты басқару дағдылары: ақпаратқа қажеттілікті, ақпараттық іздестірудің басым бағыттарын анықтайды, әртүрлі көздерден ақпаратты өз бетінше тауып, сыни бағалайды,алынған ақпаратты жариялайды және қолданады.

ПК-2.3
Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-3
Клиническая компетенция. Демонстрирует знания и осуществляет пациент –центрированную помощь, основанный на принципах доказательной практики.
ПК-3.1
Управление процессом оказания медицинской помощи: осуществляет диспансеризацию и патронаж беременных, проводит физиопсихопрофилактическую подготовку к родам; осуществляет лечебно-диагностическую помощь при беременности, родах и послеродовом периоде, оказывает акушерское пособие при родах; осуществляет первичный туалет новорожденного, оценивает и контролирует динамику его состояния, оказывает помощь в обучении уходу за новорожденным; применяет алгоритм акушерской тактики по оказанию медицинской помощи при неотложных и угрожающих жизни состояниях, по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации пациентов; практикует современные методы интенсивной терапии и реанимации при заболеваниях и критических ситуациях; оценивает эффективность проводимых лечебных мероприятий; применяет лекарственные средства по назначению врача.
ПК-3.2
Доказательная практика: использует наилучшие современные достижения в акушерской практике; использует эффективные перинатальные технологии; применяет профилактические, диагностические и лечебные мероприятия исходя из имеющихся доказательств их эффективности и безопасности.
ПК-3.3
Реабилитация: улучшает функциональные способности пациента на основе эффективной реабилитации.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 21
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности по специальности 0303000 – "Гигиена и эпидемиология", квалификация: 030301 3 – "Гигиенист - эпидемиолог"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение. Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: владеет навыками, принимает на себя ответственность за долговременное планирование своего непрерывного профессионального развития и выбирает наиболее эффективные методы обучения для достижения поставленных целей.
БК-1.2
Навыки управления информацией: определяет потребности в информации, приоритетные направления информационного поиска, самостоятельно находит и критически оценивает информацию из разных источников, обобщает и применяет полученную информацию на практике.

БҚ-1.3
Компьютерлік технологиялар: жұмыста және өзін-өзі дамытуда заманауи ақпараттық білім беру технологияларын қолданады
БҚ-1.4
Сыни ойлау және шешім қабылдау: мәселелерді және ықтимал шешу жолдарын анықтайды, гипотезаны тексереді және оқиғалардың ықтималдығын бағалайды, тиісті қорытынды жасайды.
БҚ-1.5
Заманауи технологияларды пайдалану арқылы жақсарту: технологияларға қажеттілікті анықтайды, қызметтің тиімділігін арттыру үшін зерттеулердің қазіргі заманғы зертханалық әдістерін қолданады, жоспарлайды және енгізеді.
БҚ-2
Этика және кәсіпқойлық. өз қызметі барысында пациенттермен және әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кәсіби этикалық қағидаттар мен нормаларды ұстанатынын көрсетеді. өз іс-әрекеттері мен жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік алады, сондай-ақ оң жұмыс жағдайын қолдайды
БҚ-2.1
Кәсіби этика: пациенттің құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін кәсіби этикалық қағидаттарға бейілділігін көрсетеді; әлеуметтік-мәдени диалогқа дайындық.
БҚ-2.2
Жұмыс ортасының эстетикасы: қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып жұмыс орнын ұйымдастыруды; жұмыс уақытын тиімді басқаруды біледі.
БҚ-3
Коммуникация және қызмет.
технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады
БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: қарым-қатынас процесінің барысын бақылай алады және қажет болған жағдайда оны түзете алады; әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.
БҚ -3.2
Коллаборация: ұқыптылықты, жауапкершілікті көрсетеді, топта басқа кәсіпқойлармен жұмыс істейді, өзара тиімді кәсіби ынтымақтастыққа ұмтылады.
БнҚ-1
Безопасность и качество. несет ответственность за соблюдение санитарного законодательства, санитарно-противоэпидемических мероприятий, технологических достижений и профессиональных навыков.
БнҚ-1.1.
Зиянды факторлардан қорғау:
адамдардың және қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың әсерінен қорғау әдістерін қолданады.
пайдаланылған материалды кәдеге жаратуды, пайдаланылған зертханалық ыдыстарды, құрал-саймандарды, қорғаныс құралдарын дезинфекциялауды және стерилдеуді жүргізеді
БнҚ-1.2
Денсаулықты сақтау мен нығайтуға бағытталған және салауатты өмір салтын қалыптастыруды, аурулардың пайда болуының және (немесе) таралуының алдын алуды, олардың ерте диагностикасын, олардың пайда болу және даму себептері мен жағдайларын анықтауды, сондай-ақ адам денсаулығына зиянды әсерді жоюға, оның мекендеу ортасы факторларын анықтауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыруға дайындық

БК-1.3
Компьютерные технологии: использует современные информационные образовательные технологии в работе и саморазвитии
БК-1.4
Критическое мышление и принятие решения: выявляет проблему и потенциальные пути решения, проверяет гипотезы и оценивает вероятность событий, делает соответствующие выводы.
БК-1.5
Улучшение через использование современных технологий: выявляет потребности в технологиях, определяет приоритеты, использует, планирует и внедряет современные лабораторные методы исследований для повышения эффективности деятельности.
БК-2
Этика и профессионализм. Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и нормам при взаимодействии с людьми пациентами и коллегами в процессе своей деятельности. Принимает ответственность за свои действия и результаты работы, а также поддерживает позитивную рабочую обстановку
БК-2.1
Профессиональная этика: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам для защиты прав и интересов пациента; готовность к социально-культурному диалогу.
БК-2.2
Эстетика рабочей среды: умеет организовывать рабочее место с соблюдением правил техники безопасности; эффективно управлять рабочим временем.
БК-3
Коммуникации и деятельность. Способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.
БК-3.1
Коммуникативные навыки: умеет контролировать ход процесса общения и при необходимости корректировать его; способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях.
БК -3.2
Коллаборация: демонстрирует аккуратность, ответственность, работает в команде с другими профессионалами, стремится к взаимовыгодному межпрофессиональному сотрудничеству.
ПК-1
Безопасность и качество. Несет ответственность за соблюдение санитарного законодательства, санитарно-противоэпидемических мероприятий, технологических достижений и профессиональных навыков.
ПК-1.1.
Защита от вредных факторов:
использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
Проводит утилизацию отработанного материала, дезинфекцию и стерилизацию использованной лабораторной посуды, инструментария, средств защиты.
ПК-1.2
Готовность к осуществлению комплекса мероприятий, направленных на сохранение и укрепление здоровья и включающих в себя формирование здорового образа жизни, предупреждение возникновения и (или) распространения заболеваний, их раннюю диагностику, выявление причин и условий их возникновения и развития, а также направленных на устранение вредного влияния, на здоровье человека факторов среды его обитания.

БнҚ-1.3
Нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдаланады; кәсіби деңгейде технологияларды ауыстыруға дайын; дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету дағдыларын көрсетеді
БнҚ-2
Зертханалық жалпы клиникалық зерттеулер жүргізу
Медициналық ұйымдардың зертханаларында еңбек қызметі үшін жұмыс орнын тиімді ұйымдастыруға қабілетті.
Жүргізілген жалпы клиникалық зерттеулердің сапасына, өз жұмысының нәтижелеріне жауап береді.
БнҚ-2.1
Зертханалық зерттеулер үшін биологиялық материалды алу техникасын көрсету дайындығы;диагностикалық клиникалық-зертханалық зерттеу әдістерін қолдануға және олардың нәтижелерін интерпретациялауға дайындық; сапаны бақылауға қатысуға дайындық; зертханалық жалпы клиникалық зерттеулер нәтижелерін тіркеуге дайындық
Зертханалық биохимиялық зерттеулер жүргізу
Өз іс-әрекеттерін жоспарланған нәтижелермен сәйкестендіру, нәтижелерге қол жеткізу процесінде өз қызметін бақылауды жүзеге асыру, ұсынылған шарттар мен талаптар шеңберінде іс-қимыл тәсілдерін айқындау қабілеті.
БнҚ-2.2
Биологиялық материалдарға зертханалық биохимиялық зерттеулер жүргізу қабілеті; сапаны бақылауға қатысуға дайындық; зертханалық зерттеулер үшін биологиялық материалды алу техникасын көрсету дайындығы; зертханалық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялау, диагностикалық әдістердің ерекшелігі мен сезімталдығын бағалау дағдыларын көрсетуге дайын болу; адамның биологиялық сұйықтықтарының сандық және сапалық құрамын бағалау бойынша жауапты
Зертханалық гистологиялық зерттеулер жүргізу
Кәсіби саладағы табысты нәтижелі қызмет үшін өз әлеуетін (білім, білік, тәжірибе, жеке қасиеттері және т. б.) іске асыру қабілеті
БнҚ-2.3
биологиялық материалдарды зертханалық гистологиялық зерттеу үшін препараттарды дайындау дағдысына ие және олардың сапасын бағалайды
Зертханалық микробиологиялық зерттеулер жүргізу
кәсіби және әлеуметтік саладағы табысты нәтижелі қызмет үшін өзінің әлеуетін (білімі, іскерлігі, тәжірибесі, жеке қасиеттері және т. б.) іске асыру қабілеті, оның әлеуметтік маңызы мен осы қызметтің нәтижелері үшін жеке жауапкершілігін сезіне отырып
БнҚ-2.4
биологиялық материалдарға, сыртқы орта объектілерінің сынамаларына және тамақ өнімдеріне зертханалық микробиологиялық және иммунологиялық зерттеулер жүргізуге дайындық; сапаны бақылауға қатысуға дайындық; зертханалық зерттеулер нәтижелерін түсіндіруге дайындық; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін тіркеу қабілеті
Қоршаған және өндірістік ортаның зертханалық мониторингі:
Өз іс-әрекеттерін жоспарланған нәтижелермен байланыстыра алады, нәтижелерге жету барысында өзінің кәсіби қызметін бақылауды жүзеге асырады.

ПК-1.3
Использует нормативно-правовую документацию; готов к смене технологий в профессиональной.
Демонстрирует навыки оказания неотложной доврачебной помощи.
ПК-2
Проведение лабораторных общеклинических исследований.
Способен эффективноорганизовывать рабочее место для трудовой деятельности в лабораториях медицинских организаций.
Несет ответственность за качество проведенных общеклинических исследований, за результаты своей работы.
ПК-2.1
Готовность демонстрировать технику забора биологического материала для лабораторных исследований; готовность к применению диагностических клинико-лабораторных методов исследований и интерпретации их результатов; готовность участвовать в контроле качества; готовность регистрировать результаты лабораторных общеклинических исследований.
Проведение лабораторных биохимических исследований.
Способен соотносить свои действия с планируемыми результатами, осуществлять контроль своей деятельности в процессе достижений результатов, определять способы действий в рамках предложенных условий и требований.
ПК-2.2
Способность проводить лабораторные биохимические исследования биологических материалов; готовность участвовать в контроле качества; готовность демонстрировать технику забора биологического материала для лабораторных исследований; готовность демонстрировать навыки интерпретации результатов лабораторных исследований, оценки специфичности и чувствительности диагностических методов; автоматизированными методиками; несет ответственность по оценке количественного и качественного состава биологических жидкостей человека.
Проведение лабораторных гистологических исследований.
способность реализовать свой потенциал (знания, умения, опыт, личностные качества и др.) для успешной продуктивной деятельности в профессиональной сфере
ПК-2.3
Обладает навыками приготовления препаратов для лабораторных гистологических исследований биологических материалов и оценивает их качество.
Проведение лабораторных микробиологических исследований.
способность реализовать свой потенциал (знания, умения, опыт, личностные качества и др.) для успешной продуктивной деятельности в профессиональной и социальной сфере, осознавая ее социальную значимость и личную ответственность за результаты этой деятельности.
ПК-2.4
Готовность проводить лабораторные микробиологические и иммунологические исследования биологических материалов, проб объектов внешней среды и пищевых продуктов; готовность участвовать в контроле качества; готовность интерпретировать результаты лабораторных исследований; способность регистрировать результаты проведенных исследований.
Лабораторный мониторинг окружающей и производственной среды:
способен соотносить свои действия с планируемыми результатами, осуществлять контроль своей профессиональной деятельности в процессе достижений результатов.

БнҚ-2.5
қоршаған және өндірістік ортаның жай-күйі бойынша зертханалық мониторингті жүзеге асыруға дайындық; тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласында зертханалық бақылау жүргізуге дайындық; талдау әдістемесін қолданады және алынған ақпаратты статистикалық өңдеуге жауапты болады
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
22-қосымша
0304000 – "Стоматология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі: 0304013 – "Стоматолог-дәрігердің көмекшісі"
Құзыреттер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері.
Бітіруші қабілетті болады:
БҚ-1
Оқыту. Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: өзінің үздіксіз кәсіби дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау жауапкершілігін көрсетеді және өзіне қабылдайды және қойылған мақсаттарға жету үшін оқытудың ең тиімді әдістерін таңдайды.
БҚ-1.2
Сыни ойлау және шешім қабылдау: қиын жағдайларда мәселелерді және әлеуетті шешу жолдарын анықтайды, фактілерді, пайымдауларды қисынды талдайды және оның кәсіби қызметі шеңберінде негізделген шешімдер қабылдайды.
БҚ-2
Этика және кәсіпқойлық. Стоматологиялық көмек көрсету процесінде пациенттермен, олардың отбасыларымен және әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кәсіби этикалық қағидаттар мен нормаларды ұстанатынын көрсетеді. Өз іс-әрекеттері мен жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік алады, сондай-ақ оң жұмыс жағдайын қолдайды
БҚ-2.1
Қоғамдастықтағы қоғамдық рөл: қоғамдық өмірге белсенді қатысады, қоғамда дантистердің рөлін нығайтуға ықпал етеді, әртүрлі мәдени және жас топтары адамдармен өзара іс-қимыл кезінде төзімділік танытады, субординация мен кәсіби ынтымақтастық сақтайды.
БҚ-2.2
Этикалық қағидаттар: кәсіби этикалық қағидаттарға бейілділігін көрсетеді, құпиялылықты сақтайды, пациенттердің өмірі мен денсаулығы үшін жауапкершілік шараларын түсінеді, пациенттердің/клиенттердің, отбасылар мен топтардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында белгілі бір жағдайларда этикалық мәселелер туындаған кезде сыни бағалайды және шешімдер қабылдайды.
БҚ-2.3
эстетика: жұмыс ортасының эстетикасын бағалайды және қолдайды, пациент үшін эстетикалық жайлылықты жасау және дүниетанымды байытуға үздіксіз ұмтылады.
БҚ-3
Байланыс және командада жұмыс істеу. Технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.

ПК-2.5
Готовность к осуществлению лабораторного мониторинга по состоянию окружающей и производственной среды; готовность к проведению лабораторного контроля в сфере безопасности пищевой продукции; использует методики анализа и несет ответственность за статистическую обработку полученной информации.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 22
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности по специальности по специальности 0304000 – "Стоматология", квалификация: 0304013 – "Помощник врача- стоматолога"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение. Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: отображает и принимает на себя ответственность за долговременное планирование своего непрерывного профессионального развития и выбирает наиболее эффективные методы обучения для достижения поставленных целей.
БК-1.2
Критическое мышление и принятие решения: определяет проблемы и потенциальные пути решения в рутинных ситуациях, логически анализирует факты, суждения и принимает обоснованные решения в рамках ее профессиональной деятельности.
БК-2
Этика и профессионализм. Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и нормам при взаимодействии с пациентами, их семьями и коллегами в процессе оказания стоматологической помощи. Принимает ответственность за свои действия и результаты работы, а также поддерживает позитивную рабочую обстановку
БК-2.1
Общественная роль в сообществе: принимает активное участие в общественной жизни, способствует укреплению роли дантистов в обществе, проявляет толерантность при взаимодействии с людьми различных культурных и возрастных групп, соблюдает субординацию и профессиональную солидарность.
БК-2.2
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам, соблюдает конфиденциальность, понимает меры ответственности за жизнь и здоровье пациентов, критически оценивает и принимает решения при возникновении этических вопросов в определенных ситуациях с целью защиты прав и интересов пациентов/клиентов, семей и групп.
БК-2.3
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды, непрерывно стремится к обогащению мировоззрения и созданию эстетического комфорта для пациента.
БК-3
Коммуникации и работа в команде. Способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.

БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: мәдениет, сенім, салт-дәстүр, өмір салты және түрлі тілдердегі дүниетаным бойынша ерекшеленетін адамдармен тиімді қарым-қатынасты көрсетеді.
БҚ -3.2
Командада жұмыс істеу: әр түрлі кәсіби командаларда жұмыс істей отырып, жауапкершілікті көрсетеді, бірлескен жұмыстың нәтижелілігі мақсатында Өзін-өзі басқарудың жеке дағдыларын көрсетеді.
БҚ-3.3
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар: кәсіби мақсаттарда тиімді ақпарат алмасу үшін түрлі ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
БнК-1
Информационно-коммуникационные технологии: использует различные информационно-коммуникационные технологии для эффективного обмена информацией в профессиональных целях.
БнК-1.1
Салауатты өмір салты: халықтың денсаулығын нығайтуға бағытталған профилактикалық жұмысты реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды біледі және пайдаланады, салауатты өмір салтының ұлттық және халықаралық стратегиялық бағдарламаларының әдістері мен технологияларын меңгерген.
БнК-1.2
Бақылау: созылмалы және әлеуметтік-маңызды аурулары бар пациенттерді диспансерлік бақылауды жүзеге асырады.
БнК-1.3
Кеңес беру: пациенттер мен оның отбасы мүшелерін денсаулықты сақтау, күтім жасау және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша оқытады, қауіп және қорғану факторларын анықтайды. Әр түрлі әдістерді пайдалана отырып, жеке және отбасылық деңгейде алдын алу іс-әрекеттерін жоспарлайды және орындайды.
БнК-2
Қауіпсіздік және сапа. Дәлелді білімді, технологиялық жетістіктер мен кәсіби дағдыларды тиімді қолдану негізінде мейірбикелік күтім сапасы мен қауіпсіздігіне жауап береді.
БнК-2.1
Қауіпсіздік және сапа. Дәлелді білімді, технологиялық жетістіктер мен кәсіби дағдыларды тиімді қолдану негізінде мейірбикелік күтім сапасы мен қауіпсіздігіне жауап береді.
БнК-2.2
Сапасы: сапа индикаторларына сәйкес өз қызметін бағалайды. Өзінің жұмыс контексінде күтім сапасын арттыру үшін жауапкершілік танытады.
БнК-3
Клиникалық құзыреттілік. Стоматолог дәрігердің көмекшісінің құзыреті шегінде орталықтандырылған стоматологиялық процесс-пациент білімін көрсетеді және жүзеге асырады
БнК-3.1
Өз құзыреті шегінде медициналық рәсімдерді жүргізу
БнК-3.2
Стоматологиялық ауруларды емдеуде стоматолог-дәрігерге көмек көрсете білу
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
23-қосымша

БК-3.1
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с людьми, различающимися по культуре, вере, традициям, образу жизни и мировоззрениям на разных языках.
БК -3.2
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных профессиональных командах, проявляет индивидуальные навыки самоуправления, в целях результативности совместной работы.
БК-3.3
Информационные-комммуникационные технологии: использует различные информационные коммуникационные технологии для эффективного обмена информацией в профессиональных целях.
ПК-1
Укрепление здоровья. Формирование здорового образа жизни и укрепление здоровья через эффективное наблюдение и консультирование пациентов/клиентов, семей и групп населения.
ПК-1.1
Здоровый образ жизни: знает и использует нормативно-правовые документы, регламентирующие профилактическую работу, направленную на укрепление здоровья населения, владеет методами и технологиями национальных и международных стратегических программ здорового образа жизни.
ПК-1.2
Наблюдение: осуществляет диспансерное наблюдение за пациентами с хроническими и социально-значимыми заболеваниями.
ПК-1.3
Консультирование: обучает пациентов и членов его семьи по вопросам сохранения здоровья, ухода и профилактики заболеваний, выявляет факторы риска и защиты. Планирует и выполняет превентивные действия на индивидуальном и семейном уровне, используя различные методы.
ПК-2
Безопасность и качество. Несет ответственность за качество и безопасность сестринского ухода на основе эффективного применения доказательных знаний, технологических достижений и профессиональных навыков.
ПК-2.1
Безопасность ухода и среды: выполняет безопасный уход в соответствии со стандартами, доказательными знаниями и широким спектром клинических навыков, использует современные технологии и эффективные методы защиты людей от воздействия вредных факторов, осуществляет безопасную фармакотерапию.
ПК-2.2
Качество: Оценивает собственную деятельность согласно индикаторам качества. Проявляет ответственность за повышение качества ухода в своем рабочем контексте.
ПК-3
Клиническая компетенция. Демонстрирует знания и осуществляет пациент -центрированный стоматологический процесс в пределах компетенции помощника врача стоматолога
ПК-3.1
Проводить медицинские процедуры в пределах своей компетенции
ПК-3.2
Уметь ассистировать врачу –стоматологу при лечении стоматологических заболевании
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 23
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям

0305000 – "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі: 0305013 – "Медициналық зертханашы"
Құзыреттер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері.
Бітіруші қабілетті болады:
БҚ-1
Оқыту. Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: дағдыларға ие, өзінің үздіксіз кәсіби дамуын ұзақ мерзімді жоспарлауға жауапкершілік алады және қойылған мақсаттарға жету үшін оқытудың ең тиімді әдістерін таңдайды.
БҚ-1.2
Ақпаратты басқару дағдылары: ақпаратқа қажеттілікті, ақпараттық іздестірудің басым бағыттарын анықтайды, әртүрлі көздерден ақпаратты өз бетінше тауып, сыни бағалайды,алынған ақпаратты практикада жалпылайды және қолданады.
БҚ-1.3
Компьютерлік технологиялар: жұмыста және өзін-өзі дамытуда заманауи ақпараттық білім беру технологияларын қолданады
БҚ-1.4
Сыни ойлау және шешім қабылдау: проблеманы және ықтимал шешу жолдарын анықтайды, гипотезаны тексереді және оқиғалардың ықтималдығын бағалайды, тиісті қорытынды жасайды.
БҚ-1.5
Заманауи технологияларды пайдалану арқылы жақсарту: технологияларға қажеттілікті анықтайды, қызметтің тиімділігін арттыру үшін зерттеулердің қазіргі заманғы зертханалық әдістерін қолданады, жоспарлайды және енгізеді.
БҚ-2
Этика және кәсіпқойлық. Өз қызметі барысында пациенттермен және әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кәсіби этикалық қағидаттар мен нормаларды ұстанатынын көрсетеді. Өз іс-әрекеттері мен жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік алады, сондай-ақ оң жұмыс жағдайын қолдайды
БҚ-2.1
Кәскәсіби этика: пациенттің құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін кәсіби этикалық қағидаттарға бейілділігін көрсетеді; әлеуметтік-мәдени диалогқа дайындық.
БҚ-2.2
Жұмыс ортасының эстетикасы: қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып жұмыс орнын ұйымдастыруды; жұмыс уақытын тиімді басқаруды біледі.
БҚ-3
Коммуникация және қызмет. Технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.
БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: қарым-қатынас процесінің барысын бақылай алады және қажет болған жағдайда оны түзете алады; әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.
БҚ -3.2
Коллаборация: ұқыптылықты, жауапкершілікті көрсетеді, командада басқа кәсіпқойлармен жұмыс істейді, өзара тиімді кәсіби ынтымақтастыққа ұмтылады.
БнҚ-1
Қауіпсіздік және сапа. Санитарлық заңнаманың, санитарлық-эпидемияға қарсы іс-шаралардың, технологиялық жетістіктер мен кәсіби дағдылардың сақталуына жауапты.

Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности по специальности по специальности 0305000 – "Лабораторная диагностика", 0305013 – "Медицинский лаборант"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение. Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: владеет навыками, принимает на себя ответственность за долговременное планирование своего непрерывного профессионального развития и выбирает наиболее эффективные методы обучения для достижения поставленных целей.
БК-1.2
Навыки управления информацией: определяет потребности в информации, приоритетные направления информационного поиска, самостоятельно находит и критически оценивает информацию из разных источников, обобщает и применяет полученную информацию на практике.
БК-1.3
Компьютерные технологии: использует современные информационные образовательные технологии в работе и саморазвитии
БК-1.4
Критическое мышление и принятие решения: выявляет проблему и потенциальные пути решения, проверяет гипотезы и оценивает вероятность событий, делает соответствующие выводы.
БК-1.5
Улучшение через использование современных технологий: выявляет потребности в технологиях, определяет приоритеты, использует, планирует и внедряет современные лабораторные методы исследований для повышения эффективности деятельности.
БК-2
Этика и профессионализм. Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и нормам при взаимодействии с людьми пациентами и коллегами в процессе своей деятельности. Принимает ответственность за свои действия и результаты работы, а также поддерживает позитивную рабочую обстановку
БК-2.1
Профессиональная этика: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам для защиты прав и интересов пациента; готовность к социально-культурному диалогу.
БК-2.2
Эстетика рабочей среды: умеет организовывать рабочее место с соблюдением правил техники безопасности; эффективно управлять рабочим временем.
БК-3
Коммуникации и деятельность. Способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.
БК-3.1
Коммуникативные навыки: умеет контролировать ход процесса общения и при необходимости корректировать его; способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях.
БК -3.2
Коллаборация: демонстрирует аккуратность, ответственность, работает в команде с другими профессионалами, стремится к взаимовыгодному межпрофессиональному сотрудничеству.
ПК-1
Безопасность и качество. Несет ответственность за соблюдение санитарного законодательства, санитарно-противоэпидемических мероприятий, технологических достижений и профессиональных навыков.

БнҚ-1.1.
Зиянды факторлардан қорғау:
адамдардың және қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың әсерінен қорғау әдістерін қолданады.
Пайдаланылған материалды кәдеге жаратуды, пайдаланылған зертханалық ыдыстарды, құрал-саймандарды, қорғаныс құралдарын дезинфекциялауды және стерилдеуді жүргізеді
БнҚ-1.2
Денсаулықты сақтау мен нығайтуға бағытталған және салауатты өмір салтын қалыптастыруды, аурулардың пайда болуының және (немесе) таралуының алдын алуды, олардың ерте диагностикасын, олардың пайда болу және даму себептері мен жағдайларын анықтауды, сондай-ақ адам денсаулығына зиянды әсерді жоюға, оның мекендеу ортасы факторларын анықтауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыруға дайындық
БнҚ-1.3
Нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдаланады; кәсіби деңгейде технологияларды ауыстыруға дайын
БнҚ-2
Зертханалық жалпы клиникалық зерттеулер жүргізу.
Медициналық ұйымдардың зертханаларында еңбек қызметі үшін жұмыс орнын тиімді ұйымдастыруға қабілетті.
Жүргізілген Жалпы клиникалық зерттеулердің сапасына, өз жұмысының нәтижелеріне жауап береді.
БнҚ-2.1
Зертханалық зерттеулер үшін биологиялық материалды алу техникасын көрсету дайындығы; диагностикалық клиникалық-зертханалық зерттеу әдістерін қолдануға және олардың нәтижелерін интерпретациялауға дайындық; сапаны бақылауға қатысуға дайындық; зертханалық Жалпы клиникалық зерттеулер нәтижелерін тіркеуге дайындық
Зертханалық биохимиялық зерттеулер жүргізу.
Өз іс-әрекеттерін жоспарланған нәтижелермен сәйкестендіру, нәтижелерге қол жеткізу процесінде өз қызметін бақылауды жүзеге асыру, ұсынылған шарттар мен талаптар шеңберінде іс-қимыл тәсілдерін айқындау қабілеті.
БнҚ-2.2
Биологиялық материалдарға зертханалық биохимиялық зерттеулер жүргізу қабілеті; сапаны бақылауға қатысуға дайындық; зертханалық зерттеулер үшін биологиялық материалды алу техникасын көрсету дайындығы; зертханалық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялау, диагностикалық әдістердің ерекшелігі мен сезімталдығын бағалау дағдыларын көрсетуге дайын болу; адамның биологиялық сұйықтықтарының сандық және сапалық құрамын бағалау бойынша жауапты
Зертханалық гистологиялық зерттеулер жүргізу.
Кәсіби саладағы табысты нәтижелі қызмет үшін өз әлеуетін (білім, білік, тәжірибе, жеке қасиеттері және т. б.) іске асыру қабілеті
БнҚ-2.3
Биологиялық материалдарды зертханалық гистологиялық зерттеу үшін препараттарды дайындау дағдысына ие және олардың сапасын бағалайды
Зертханалық микробиологиялық зерттеулер жүргізу.
кәсіби және әлеуметтік саладағы табысты нәтижелі қызмет үшін өзінің әлеуетін (білімі, іскерлігі, тәжірибесі, жеке қасиеттері және т. б.) іске асыру қабілеті, оның әлеуметтік маңызы мен осы қызметтің нәтижелері үшін жеке жауапкершілігін сезіне отырып.

ПК-1.1.
Защита от вредных факторов:
использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
Проводит утилизацию отработанного материала, дезинфекцию и стерилизацию использованной лабораторной посуды, инструментария, средств защиты
ПК-1.2
-готовность к осуществлению комплекса мероприятий, направленных на сохранение и укрепление здоровья и включающих в себя формирование здорового образа жизни, предупреждение возникновения и (или) распространения заболеваний, их раннюю диагностику, выявление причин и условий их возникновения и развития, а также направленных на устранение вредного влияния, на здоровье человека факторов среды его обитания
ПК-1.3
Использует нормативно-правовую документацию; готов к смене технологий в профессиональной.
ПК-2
Проведение лабораторных общеклинических исследований.
Способен эффективноорганизовывать рабочее место для трудовой деятельности в лабораториях медицинских организаций.
Несет ответственность за качество проведенных общеклинических исследований, за результаты своей работы.
ПК-2.1
Готовность демонстрировать технику забора биологического материала для лабораторных исследований; готовность к применению диагностических клинико-лабораторных методов исследований и интерпретации их результатов; готовность участвовать в контроле качества; готовность регистрировать результаты лабораторных общеклинических исследований.
Проведение лабораторных биохимических исследований.
Способен соотносить свои действия с планируемыми результатами, осуществлять контроль своей деятельности в процессе достижений результатов, определять способы действий в рамках предложенных условий и требований.
ПК-2.2
Способность проводить лабораторные биохимические исследования биологических материалов; готовность участвовать в контроле качества;готовность демонстрировать технику забора биологического материала для лабораторных исследований; готовность демонстрировать навыки интерпретации результатов лабораторных исследований, оценки специфичности и чувствительности диагностических методов; автоматизированными методиками; несет ответственность по оценке количественного и качественного состава биологических жидкостей человека.
Проведение лабораторных гистологических исследований способность реализовать свой потенциал (знания, умения, опыт, личностные качества и др.) для успешной продуктивной деятельности в профессиональной сфере
ПК-2.3
Обладает навыками приготовления препаратов для лабораторных гистологических исследований биологических материалов и оценивает их качество.
Проведение лабораторных микробиологических исследований способность реализовать свой потенциал (знания, умения, опыт, личностные качества и др.) для успешной продуктивной деятельности в профессиональной и социальной сфере, осознавая ее социальную значимость и личную ответственность за результаты этой деятельности.

БнҚ-2.4
Биологиялық материалдарға, сыртқы орта объектілерінің сынамаларына және тамақ өнімдеріне зертханалық микробиологиялық және иммунологиялық зерттеулер жүргізуге дайындық; сапаны бақылауға қатысуға дайындық; зертханалық зерттеулер нәтижелерін түсіндіруге дайындық; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін тіркеу қабілеті
Қоршаған және өндірістік ортаның зертханалық мониторингі:
өз іс-әрекеттерін жоспарланған нәтижелермен байланыстыра алады, нәтижелерге жету барысында өзінің кәсіби қызметін бақылауды жүзеге асырады.
БнҚ-2.5
Қоршаған және өндірістік ортаның жай-күйі бойынша зертханалық мониторингті жүзеге асыруға дайындық; тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласында зертханалық бақылау жүргізуге дайындық; талдау әдістемесін қолданады және алынған ақпаратты статистикалық өңдеуге жауапты болады
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
26-қосымша
0306000 – "Фармация" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі: 030601 3 – "Фармацевт"
Құзыреттер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері.
Бітіруші қабілетті болады:
БҚ-1
Эмоциялық психологиялық.
танытады, сана-сезім, түсінеді, өз қажеттілігін ояту.
БҚ-1.1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсінеді, оған тұрақты қызығушылық танытады.
БҚ-2
Реттеушілік-аналитикалық.
кәсіби міндеттерді орындау кезінде өз қызметін ұйымдастырады және бағалайды.
БҚ-2.1
Міндеттерді анықтайды және өз қызметін жоспарлайды, қойылған мақсаттарды ескере отырып, базалық күрделілік санатындағы кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды
БҚ-2.2
Құзыреті шегінде фармацевтикалық қызмет саласындағы негізгі күрделілік санатының практикалық міндеттерін дербес шешеді, жұмыс жағдайын және оның болжамды өзгерістерін талдайды, ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүргізеді.
БҚ-3
Әлеуметтік-коммуникативтік.
Технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасайды.
БҚ-3.1
Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады, кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ақпаратты іздестіруді және пайдалануды жүзеге асырады, кәсіби қызметте технологиялардың жиі ауысуы жағдайында бағдарланады.

ПК-2.4
Готовность проводить лабораторные микробиологические и иммунологические исследования биологических материалов, проб объектов внешней среды и пищевых продуктов; готовность участвовать в контроле качества; готовность интерпретировать результаты лабораторных исследований; способность регистрировать результаты проведенных исследований.
Лабораторный мониторинг окружающей и производственной среды:
способен соотносить свои действия с планируемыми результатами, осуществлять контроль своей профессиональной деятельности в процессе достижений результатов.
ПК-2.5
Готовность к осуществлению лабораторного мониторинга по состоянию окружающей и производственной среды; готовность к проведению лабораторного контроля в сфере безопасности пищевой продукции; использует методики анализа и несет ответственность за статистическую обработку полученной информации.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 26
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности по специальности по специальности по специальности 0306000 – "Фармация", 030601 3 – "Фармацевт"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Эмоционально психологические.
Проявляет самосознание, понимает свои потребности и побуждения.
БК-1.1
Понимает сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявляет к ней устойчивый интерес.
БК-2
Регулятивно-аналитические.
Организует и оценивает собственную деятельность при выполнении профессиональных задач.
БК-2.1
Определяет задачи и планирует собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач базовой категории сложности с учетом поставленной цели, оценивает их эффективность и качество
БК-2.2
Самостоятельно решает практические задачи базовой категории сложности в области фармацевтической деятельности в пределах компетенции, анализирует рабочую ситуацию и ее предсказуемые изменения, производит текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию.
БК-3
Социально – коммуникативные.
Эффективно взаимодействует с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.
БК-3.1
Использует информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности, осуществляет поиск и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач, ориентируется в условиях частой смены технологий в профессиональной деятельности.

БҚ-3.2
Фармацевтикалық қызмет саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдаланады.
БҚ-3.3
Кәсіби терминологияны меңгерген
БҚ-3.4
Ұжым мен командада жұмыс істеу үшін қажетті коммуникативтік дағдылар кешенін меңгерген, әріптестерімен, басшылықпен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасайды.
БҚ-3.5
Міндеттер қояды, бағыныштылардың қызметін уәждейді, тапсырмаларды орындау нәтижесіне жауапкершілік қабылдай отырып, олардың жұмысын ұйымдастырады және бақылайды.
БҚ-4
Өзін-өзі жетілдіру құзыреттілігіз.
Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-4.1
Кәсіби және жеке даму міндеттерін дербес анықтайды, өз бетімен білім алумен айналысады, өз біліктілігін арттыруды саналы түрде жоспарлайды.
БҚ-4.2
Салауатты өмір салтын жүргізеді және насихаттайды,денсаулықты нығайту, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін дене шынықтырумен және спортпен айналысады.
БнҚ-1
Фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру және экономикасы.
Дәрілік заттар мен дәріхана ассортиментінің тауарларын көтерме және бөлшек саудада өткізу, дәріхананың немесе дәріхана қоймасының бөлімдеріне басшылық жасау және ұйымдастыру дағдыларын көрсетеді.
БнҚ -1.1
Нормативтік-құқықтық базаның талаптарына сәйкес дәрілік заттарды, дәрілік өсімдік шикізатын және дәріхана ассортиментінің тауарларын қабылдауды, сақтауды ұйымдастырады.
БнҚ -1.2
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және дәріханалық ассортименттің басқа да тауарларын халыққа және медициналық ұйымдарға береді.
БнҚ -1.3
Сауда залын ресімдеуге қатысады.
БнҚ -1.4
Санитарлық-гигиеналық режим, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
БнҚ -1.5
Бастапқы есепке алу-есеп беру құжаттамасын ресімдейді.
БнҚ -1.6
Дәріхана ассортиментінің тауарларына сұранысты талдайд
БнҚ - 1.7
Дәріхананың құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады және жоғары фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған кезде дәріхана ұйымына басшылықты жүзеге асырады.
БнҚ -1.8
Дәріхана ассортиментінің тауарларына жеткізушілерге өтінім ресімдейді.
БнҚ -1.9
Көтерме сауданы ұйымдастыруға қатысады.
ПК-2
Фармацевтикалық технологиялар.
Дәрілік препараттарды дайындайды және босатады, олардың сапасын бақылауды жүзеге асырады.
БнҚ -2.1
Медициналық ұйымдардың рецептілері мен талаптары бойынша дәрілік нысандарды дайындайды.
БнҚ -2.2
Дәріханаішілік дайындамаларды дайындайды және кейіннен сату үшін дәрілік заттарды өлшейді.
БнҚ -2.3
Дәрілік заттарды дәріханаішілік бақылаудың міндетті түрлерін меңгерген.
ПК-3
Фармакологиялық технологиялар.
Фармацевтикалық қызмет тұтынушыларына кеңес беру және ақпараттандыру дағдыларын меңгерген.

БК-3.2
Использует нормативно-правовую документацию в области фармацевтической деятельности.
БК-3.3
Владеет профессиональной терминологией
БК-3.4
Владеет комплексом коммуникативных навыков, необходимых для работы в коллективе и команде, эффективно общается с коллегами, руководством, потребителями.
БК-3.5
Ставит цели, мотивирует деятельность подчиненных, организовывает и контролирует их работу с принятием на себя ответственности за результат выполнения заданий.
БК-4
Компетенции самосовершенствования.
Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-4.1
Самостоятельно определяет задачи профессионального и личностного развития, занимается самообразованием, осознанно планирует повышение своей квалификации.
БК-4.2
Ведет и пропагандирует здоровый образ жизни, занимается физической культурой и спортом для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей.
ПК-1
Организация и экономика фармацевтической деятельности.
Демонстрирует навыки оптовой и розничной реализации лекарственных средств и товаров аптечного ассортимента, организации и руководства отделами аптеки или аптечного склада.
ПК-1.1
Организовывает прием, хранение лекарственных средств, лекарственного растительного сырья и товаров аптечного ассортимента в соответствии с требованиями нормативно-правовой базы.
ПК-1.2
Отпускает лекарственные средства, изделия медицинского назначения и другие товары аптечного ассортимента населению и медицинским организациям.
ПК-1.3
Участвует в оформлении торгового зала.
ПК-1.4
Соблюдает правила санитарно-гигиенического режима, охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности.
ПК-1.5
Оформляет первичную учетно-отчетную документацию.
ПК-1.6
Анализирует спрос на товары аптечного ассортимента.
ПК-1.7
Организовывает работу структурных подразделений аптеки и осуществляет руководство аптечной организацией при отсутствии специалистов с высшим фармацевтическим образованием.
ПК-1.8
Оформляет заявки поставщикам на товары аптечного ассортимента.
ПК-1.9
Участвует в организации оптовой торговли.
ПК-2
Фармацевтические технологии.
Изготавливает и отпускает лекарственные препараты, осуществляет контроль их качества.
ПК-2.1
Изготавливает лекарственные формы по рецептам и требованиям медицинских организаций.
ПК-2.2
Изготавливает внутриаптечную заготовку и фасует лекарственные средства для последующей реализации.
ПК-2.3
Владеет обязательными видами внутриаптечного контроля лекарственных средств.
ПК-3
Фармакологические технологии.
Владеет навыками консультирования и информирования потребителей фармацевтических услуг.

БнҚ -3.1
Халыққа дәрілік заттарды және дәріханалық ассортименттің басқа да тауарларын үй жағдайында тиісті пайдалану және сақтау бойынша консультациялық көмек көрсетеді.
БнҚ -3.2
Медициналық ұйымдарды дәріханада бар дәрілік заттар мен дәріхана ассортиментінің тауарлары туралы хабардар етеді.
БнҚ -3.3
Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
27-қосымша
0307000 – "Ортопедиялық стоматология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі: 0307013 – "Тіс технигі"
Құзыреттер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері.
Бітіруші қабілетті болады:
БҚ-1
Оқыту. Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: өзінің үздіксіз кәсіби дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау жауапкершілігін көрсетеді және өзіне қабылдайды және қойылған мақсаттарға жету үшін оқытудың ең тиімді әдістерін таңдайды.
БҚ-1.2
Сыни ойлау және шешім қабылдау: қиын жағдайларда мәселелерді және әлеуетті шешу жолдарын анықтайды, фактілерді, пайымдауларды қисынды талдайды және оның кәсіби қызметі шеңберінде негізделген шешімдер қабылдайды.
БҚ-2
Этика және кәсіпқойлық. Стоматологиялық көмек көрсету процесінде пациенттермен, олардың отбасыларымен және әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кәсіби этикалық қағидаттар мен нормаларды ұстанатынын көрсетеді. Өз іс-әрекеттері мен жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік алады, сондай-ақ оң жұмыс жағдайын қолдайды
БҚ-2.1
Қоғамда қоғамдық рөлі: қоғамдық өмірге белсенді қатысады, қоғамдағы тіс техниктерінің рөлін нығайтуға ықпал етеді, әртүрлі мәдени және жас топтары адамдармен өзара іс-қимыл кезінде төзімділік танытады, субординация мен кәсіби ынтымақтастық сақтайды.
БҚ-2.2
Этикалық қағидаттар: кәсіби этикалық қағидаттарға бейілділігін көрсетеді, құпиялылықты сақтайды, пациенттердің өмірі мен денсаулығы үшін жауапкершілік шараларын түсінеді, пациенттердің/клиенттердің, отбасылар мен топтардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында белгілі бір жағдайларда этикалық мәселелер туындаған кезде сыни бағалайды және шешімдер қабылдайды.
БҚ-2.3
Эстетика: жұмыс ортасының эстетикасын бағалайды және қолдайды, пациент үшін эстетикалық жайлылықты жасау және дүниетанымды байытуға үздіксіз ұмтылады.
БҚ-3
Байланыс және командада жұмыс істеу. Технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.
БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: мәдениет, сенім, салт-дәстүр, өмір салты және түрлі тілдердегі дүниетаным бойынша ерекшеленетін адамдармен тиімді қарым-қатынасты көрсетеді.
БҚ -3.2
Командада жұмыс істеу: әр түрлі кәсіби командаларда жұмыс істей отырып, жауапкершілікті көрсетеді, бірлескен жұмыстың нәтижелілігі мақсатында Өзін-өзі басқарудың жеке дағдыларын көрсетеді.
БҚ-3.3
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар: кәсіби мақсаттарда тиімді ақпарат алмасу үшін түрлі ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
БнҚ-1
Денсаулықты нығайту. Пациенттерді/клиенттерді, отбасыларды және халық топтарын тиімді бақылау және кеңес беру арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыру және денсаулықты нығайту.
БнҚ -1.1
Салауатты өмір салты: халықтың денсаулығын нығайтуға бағытталған профилактикалық жұмысты реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды біледі және пайдаланады, салауатты өмір салтының ұлттық және халықаралық стратегиялық бағдарламаларының әдістері мен технологияларын меңгерген.
БнҚ -1.2
Бақылау: созылмалы және әлеуметтік-маңызды аурулары бар пациенттерді диспансерлік бақылауды жүзеге асырады.
БнҚ -1.3
Кеңес беру: пациенттер мен оның отбасы мүшелерін денсаулықты сақтау, күтім жасау және аурулардың алдын алу мәселелері бойынша оқытады, қауіп және қорғану факторларын анықтайды. Әр түрлі әдістерді пайдалана отырып, жеке және отбасылық деңгейде алдын алу іс-әрекеттерін жоспарлайды және орындайды.
БнҚ -2
Қауіпсіздік және сапа. Дәлелді білімді, технологиялық жетістіктер мен кәсіби дағдыларды тиімді қолдану негізінде сапа мен қауіпсіздік үшін жауап береді.
БнҚ -2.1
Күтім және орта қауіпсіздігі: стандарттарға, дәлелді білімге және зертханалық дағдылардың кең спектріне сәйкес қауіпсіз күтімді орындайды, зиянды факторлардың әсерінен адамдарды қорғаудың заманауи технологиялары мен тиімді әдістерін пайдаланады, қауіпсіз фармакотерапияны жүзеге асырады.
БнҚ -2.2
Сапасы: сапа индикаторларына сәйкес өз қызметін бағалайды. Өзінің жұмыс контексінде күтім сапасын арттыру үшін жауапкершілік танытады.
БнҚ -3
Кәсіби құзыреттілік. кәсіби қызметтің күнделікті өмірінде алған білімдерін көрсетеді және қолданады, этикалық-деонтологиялық принциптер негізінде пациенттермен қарым-қатынас жасау дағдыларын және заманауи әдістерді қолдана отырып тіс протездерін жасау.
БнҚ -3.1
Алынған білімді адам денесінің құрылысын және оның жас ерекшеліктерін зерттеу кезінде қолдану
БнҚ -3.2
Халықты қорғаудың негізгі тәсілдері туралы, төтенше жағдайларда халықты қорғау кезіндегі іс-шаралар кешені туралы білімді меңгеру
БнҚ -3.3
Науқасты тексеру дағдысын, ауруды өз бетінше тану, емдеу, күту және алдын алу шараларын меңгеру. Шұғыл жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету техникасын меңгеру.
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
28-қосымша

ПК-3.1
Оказывает консультативную помощь населению по надлежащему использованию и хранению лекарственных средств и других товаров аптечного ассортимента в домашних условиях.
ПК-3.2
Информирует медицинские организации об имеющихся в аптеке лекарственных средствах и товарах аптечного ассортимента.
ПК-3.3
Оказывает первую доврачебную помощь.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 27
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности по специальности 0307000 – "Стоматология ортопедическая", 0307013 – "Зубной техник"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение. Признает свои потребности в обучении и ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: отображает и принимает на себя ответственность за долговременное планирование своего непрерывного профессионального развития и выбирает наиболее эффективные методы обучения для достижения поставленных целей.
БК-1.2
Критическое мышление и принятие решения: определяет проблемы и потенциальные пути решения в рутинных ситуациях, логически анализирует факты, суждения и принимает обоснованные решения в рамках ее профессиональной деятельности.
БК-2
Этика и профессионализм. Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и нормам при взаимодействии с пациентами, их семьями и коллегами в процессе оказания стоматологической помощи. Принимает ответственность за свои действия и результаты работы, а также поддерживает позитивную рабочую обстановку
БК-2.1
Общественная роль в сообществе: принимает активное участие в общественной жизни, способствует укреплению роли зубных техников в обществе, проявляет толерантность при взаимодействии с людьми различных культурных и возрастных групп, соблюдает субординацию и профессиональную солидарность.
БК-2.2
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам, соблюдает конфиденциальность, понимает меры ответственности за жизнь и здоровье пациентов, критически оценивает и принимает решения при возникновении этических вопросов в определенных ситуациях с целью защиты прав и интересов пациентов/клиентов, семей и групп.
БК-2.3
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды, непрерывно стремится к обогащению мировоззрения и созданию эстетического комфорта для пациента.
БК-3
Коммуникации и работа в команде. Способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.
БК-3.1
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с людьми, различающимися по культуре, вере, традициям, образу жизни и мировоззрениям на разных языках.
БК -3.2
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных профессиональных командах, проявляет индивидуальные навыки самоуправления, в целях результативности совместной работы.
БК-3.3
Информационные-комммуникационные технологии: использует различные информационные коммуникационные технологии для эффективного обмена информацией в профессиональных целях.
ПК-1
Укрепление здоровьЯ.Формирование здорового образа жизни и укрепление здоровья через эффективное наблюдение и консультирование пациентов/клиентов, семей и групп населения.
ПК-1.1
Здоровый образ жизни: знает и использует нормативно-правовые документы, регламентирующие профилактическую работу, направленную на укрепление здоровья населения, владеет методами и технологиями национальных и международных стратегических программ здорового образа жизни.
ПК-1.2
Наблюдение: осуществляет диспансерное наблюдение за пациентами с хроническими и социально-значимыми заболеваниями.
ПК-1.3
Консультирование: обучает пациентов и членов его семьи по вопросам сохранения здоровья, ухода и профилактики заболеваний, выявляет факторы риска и защиты. Планирует и выполняет превентивные действия на индивидуальном и семейном уровне, используя различные методы.
ПК-2
Безопасность и качество. Несет ответственность за качество и безопасность на основе эффективного применения доказательных знаний, технологических достижений и профессиональных навыков.
ПК-2.1
Безопасность ухода и среды: выполняет безопасный уход в соответствии со стандартами, доказательными знаниями и широким спектром лабораторных навыков, использует современные технологии и эффективные методы защиты людей от воздействия вредных факторов, осуществляет безопасную фармакотерапию.
ПК-2.2
Качество: Оценивает собственную деятельность согласно индикаторам качества. Проявляет ответственность за повышение качества ухода в своем рабочем контексте.
ПК-3
Профессиональная компетенция. Демонстрирует знания и применяет полученные знания в повседневной жизни профессиональной деятельности, навыками общения с пациентами на основе этико-деонтологических принципов, и изготовление зубных протезов с использованием совремнных методов.
ПК-3.1
Применять полученные знания при изучении строения тела человека и его возрастные особенности
ПК-3.2
Владеть знаниями об основных способах защиты населения, о комплексе мероприятий при защите населения в чрезвычайных ситуациях
ПК-3.3
Владеть навыками обследования больного, методикой самостоятельного распознавания болезни, лечения, ухода и мерами профилактики. Владеть техникой оказания неотложной медицинской помощи при экстренных состояниях.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 28
к Типовой профессиональной
учебной программе по
техническому и
профессиональному
образованию по медицинским и
фармацевтическим
специальностям

0308000 – "Медициналық оптика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын бітірушінің құзыреттілігі, біліктілігі: 0308013 – "Медициналық оптик"
Құзыреттіліктер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері
Бітіруші меңгереді:
БҚ-1
Оқыту.
Ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, өзінің оқу қажеттіліктерін мойындайды және оқу мақсатын қояды.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: өзінің үздіксіз кәсіби дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау жауапкершілігін көрсетеді және өзіне қабылдайды және қойылған мақсаттарға жету үшін оқытудың ең тиімді әдістерін таңдайды.
БҚ-1.2
Сыни ойлау және шешім қабылдау:
мәселелер мен ықтимал шешу жолдары, фактілерді, пайымдауларды қисынды талдайды және оның кәсіби қызметі шеңберінде негізделген шешімдер қабылдайды.
БҚ-2
Этика және
қәсіпқойлық.
Көмек көрсету үрдісінде пациенттермен, олардың отбасыларымен және әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кәсіби этикалық қағидаттар мен нормаларға бейілділігін көрсетеді. Өз іс-әрекеттері мен жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілік алады, сондай-ақ оң жұмыс жағдайын қолдайды
БҚ-2.1
Қоғамдастықтағы қоғамдық рөлі: қоғамдық өмірге белсенді қатысады, әртүрлі мәдени және жас топтары адамдармен өзара іс-қимыл жасау кезінде төзімділік танытады, ипрофессиялық субординацияны сақтайды.
ынтымақ.
БҚ-2.2
Этикалық қағидаттар: кәсіби этикалық қағидаттарға бейілділігін көрсетеді, құпиялылықты сақтайды, пациенттердің өмірі мен денсаулығы үшін жауапкершілік шараларын түсінеді, пациенттердің/клиенттердің, отбасылар мен топтардың құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында белгілі бір жағдайларда этикалық мәселелер туындаған кезде сыни бағалайды және шешімдер қабылдайды.
БҚ-2.3
Эстетика: жұмыс ортасының эстетикасын бағалайды және қолдайды
БҚ -3
Коммуникация және топпен жұмыс.
Технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады
БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: жағдайды ескере отырып, әртүрлі адамдармен тиімді қарым-қатынасты көрсетеді
БҚ-3.2
Топта жұмыс істеу: әртүрлі топтарда жұмыс істей отырып, жауапкершілікті көрсетеді
БнҚ-1
Қауіпсіздік және сапа
БнҚ -1.1
Зиянды факторлардан қорғау: адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың әсерінен қорғау әдістерін қолданады
БнҚ -1.2
Қауіпсіздік және сапа технологиялары: көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту және қауіпсіздік деңгейін арттыру үшін инновациялық технологияларды қолданады
БнҚ -1.3
Стандарттар: медициналық қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін стандарттарға сәйкес рәсімдерді орындайды
БнҚ -2
Кәсіби құзыреттілік
БнҚ -2.1
Көзілдірік линзаларының барлық түрлерінің бетін өңдеу, жабындарды жағу және линзаларды бояу бойынша негізгі және қосалқы операцияларды жүргізеді
БнҚ -2.2
Қазіргі заманғы технологиялық жабдықта түзететін құралдардың барлық түрлерін жасайды, көзілдіріктер мен оправаларды жөндейді
БнҚ -2.3
Қолданыстағы стандарттардың талаптарына сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бақылайды

Компетенции выпускника программ технического и профессионального образования по специальности по специальности по специальности 0308000 – "Медицинская оптика", 0308013 – "Оптик медицинский"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1
Обучение.
Признает свои потребности в обучениии ставит учебные цели, применяя навыки управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие: отображает и принимает на себя ответственность за долговременное планирование своего непрерывного профессионального развития и выбирает наиболее эффективные методы обучения для достижения поставленных целей.
БК-1.2
Критическое мышление и принятие решения:
Определяет проблемы и потенциальные пути решения в рутинных ситуациях, логически анализирует факты, суждения и принимает обоснованные решения в рамках ее профессиональной деятельности.
БК-2
Этика и профессионализм
Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и нормам при взаимодействии с пациентами, их семьями и коллегами в процессе коллегами в процессе оказания помощи. Принимает ответственность за свои действия и результаты работы, а также поддерживает позитивную рабочую обстановку
БК-2.1
Общественная роль в сообществе: принимает активное участие в общественной жизни, проявляет толерантность при взаимодействии с людьми различных культурных и возрастных групп, соблюдает субординацию ипрофессиональную солидарность.
БК-2.2
Этические принципы:
Демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам, соблюдает
конфиденциальность, понимает меры ответственности за жизнь и здоровье пациентов, критически оценивает и принимает решения при возникновении этических вопросов в определенных ситуациях с целью защиты прав и интересов пациентов/клиентов, семей и групп
БК-2.3
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды
БК -3
Коммуникации и работа в команде. Способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий
БК-3.1
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с разными людьми, с учетом ситуации
БК-3.2
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных командах
ПК-1
Безопасность и качество
ПК-1.1
Защита от вредных факторов: использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды
ПК-1.2
Технологии безопасности и качества: использует инновационные технологии для повышения уровня безопасности и улучшения качества оказываемых услуг
ПК -1.3
Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг
ПК-2
Клиническая компетенция
ПК-2.1
Проводит основные и вспомогательные операции по обработке поверхностей всех типов очковых линз, по нанесению покрытий и окраске линз
ПК -2.2
Изготавливает все виды корригирующих средств на современном технологическом оборудовании, проводит ремонт очков и оправ
ПК -2.3
Контролирует качество выпускаемой продукции в соответствии с требованиями действующих стандартов

БнҚ -2.4
Қолданыстағы стандарттардың талаптарына сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бақылайды
БнҚ -2.5
Түзетуші құралдардың барлық түрлерін дайындау және жөндеу үшін технологиялық жабдықты пайдаланады
БнҚ -2.6
Жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз етеді және бақылайды
БнҚ -2.7
Электрондық және жазбаша түрде қажетті құжаттаманы ресімдейді
Қолданылған қысқартулар:
БҚ – базалық құзреттілік;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
6-қосымша
Медициналық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы
1-тарау. Білім беру бағдарламасының паспорты
1. Медициналық мамандықтар бойынша орта білімнен кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 14-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандар даярлау медицина саласын білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Білім беру бағдарламасы:
1) міндетті компонент пәндерін және элективті пәндерді оқытуды қамтитын теориялық және практикалық оқыту;
2) өндірістік (клиникалық) және кәсіптік/ диплом алдындағы практика;
3) аралық және қорытынды аттестаттаудан тұрады.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Бағдарламаға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес үлгілік оқу жоспарлары (бұдан әрі – ҮОЖ) негізінде жүзеге асырылады.
Циклдер мен пәндерді оқу тәртібін білім беру ұйымы дербес анықтайды.
4. Оқыту мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Үш тілді білім беру бағдарламаларын енгізу кезінде оқыту үш тілде: мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жүзеге асырылады.
5. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасымен анықталатын ағымдағы бақылау мен аттестаттаудың әр түрлі нысандарымен жүзеге асырылады.
6. Білім алушыларды аралық аттестаттау педагогикалық кеңестің шешімі негізінде ұйым басшысы бекіткен жұмыс оқу жоспары мен академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
7. Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындысы негізінде ұйым басшысының бұйрығымен Білім алушыларды келесі курсқа ауыстыру жүзеге асырылады.
8. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау орта білімнен кейінгі білім беру стандартына сәйкес жұмыс оқу жоспарында және академиялық күнтізбеде көзделген мерзімде өткізіледі.

ПК-2.4
Контролирует качество выпускаемой продукции в соответствии с требованиями действующих стандартов
ПК-2.5
Эксплуатирует технологическое оборудование для изготовления и ремонта всех видов корригирующих средств
ПК -2.6
Обеспечивает и контролирует технику безопасности, охрану труда и противопожарную безопасность на рабочем месте
ПК -2.7
Оформляет необходимую документацию в электронном и письменном видах
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции:
ПК – профильные компетенции.
Приложение 6 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Типовая профессиональная учебная программа послесреднего образования по медицинским специальностям
Глава 1. Паспорт образовательной программы
1. Типовая профессиональная учебная программа послесреднего образования по медицинским специальностям (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Подготовка специалистов в организациях послесреднего образования осуществляется с целью обеспечения медицинской отрасли квалифицированными кадрами.
3. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое и практическое обучение, включающее изучение дисциплин обязательного компонента и элект ивные дисциплины;
2) производственную (клиническую) и профессиональную/ преддипломную практики;
3) промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов (далее – ТУПл) согласно приложениям 1 и 2 к настоящей Программе.
Порядок изучения циклов и дисциплин определяется организацией образования самостоятельно.
4. Обучение осуществляется на государственном и русском языках. При внедрении программ трехъязычного образования обучение осуществляется на трех языках: государственном, русском и английском.
5. Оценка учебных достижений обучающихся осуществляется различными формами текущего контроля и аттестаций, которые определяются программой послесреднего образования.
6. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем, утвержденным руководителем организации на основании решения педагогического совета.
7. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод обучающихся на следующий курс.
8. Итоговая аттестация обучающихся проводится в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем в соответствии со стандартом послесреднего образования.

9. Қорытынды аттестаттауға ҮОЖ талаптарына сәйкес білім беру бағдарламасын игеруді аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
10. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың дайындық деңгейі осы Бағдарламаға 3-қосымшаға сәйкес базалық және кәсіптік құзыреттерді игеруді көздейді.
Медициналық мамандықтар
бойынша орта білімнен кейінгі
білім берудің үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасына
1-қосымша
0302000 "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары

9. К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие освоение образовательной программы в соответствии с требованиями ТУПл.
10. Уровень подготовки обучающихся в организациях послесреднего образования предусматривает освоение базовых и профессиональных компетенций согласно приложению 3 к настоящей Программе.
Приложение 1
к Типовой профессиональной
учебной программе
послесреднего образования по
медицинским специальностям
Типовой учебный план по специальности 0302000 "Сестринское дело"

90/3
90
Диплом алдындағы практика: "Элективті мамандықтар бойынша мейіргер ісі дағдыларын дамыту"
Бағаланатын сұхбат
360/12
360
Дипломдық жұмысты рәсімдеу, алдын ала қорғау
Дипломдық жұмысты қорғау
90/3
90
Барлық
2700/ 90
610
255
665
1170
Аралық аттестациялар
Емтихан
Қорытынды аттестаттау
Дипломдық жұмысты қорғау
90/3
Факультативтер (аптасына 4 сағ. артық емес)
Консультациялар (жылына 100 сағаттан артық емес)
Медициналық мамандықтар
бойынша орта білімнен кейінгі
білім берудің үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасына
3-қосымша
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қолданбалы бакалавриаттың орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасын бітірушінің құзыреттілігі
Құзыреттер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері.
Бітіруші қабілетті болады:
БҚ-1.
Оқыту: ақпаратты басқару, сыни ойлау және шешім қабылдау дағдыларын қолдана отырып, жеке және топта мақсатты белсенді оқыту қабілеті.
БҚ-1.1
Өзін-өзі дамыту: өзінің үздіксіз кәсіби дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау үшін жауапкершілікті өзіне қабылдайды және қойылған мақсаттарға жету үшін оқытудың ең тиімді әдістерін таңдайды.
БҚ-1.2
Топта оқыту: топта қойылған топтық мақсаттарға жету үшін білім, тәжірибе және ресурстармен алмасу, ұжымдық тапсырмаларды нақты және уақтылы орындау үшін жауапкершілікті көрсетеді.
БҚ-1.3
Ақпаратты басқару дағдылары: ақпаратқа деген жеке қажеттілікті анықтайды, ақпараттық іздестірудің басым бағыттарын анықтайды, әртүрлі көздерден алынған ақпаратты табады және сыни бағалайды, алынған ақпаратты практикада қорытады және қолданады.
БҚ-1.4
Сыни ойлау және шешім қабылдау: проблеманы және ықтимал шешу жолдарын анықтайды, фактілер мен пікірлерді логикалық талдайды, гипотезаны тексереді және оқиғалардың ықтималдығын бағалайды, қорытынды жасайды және негізделген шешімдер қабылдайды.
БҚ-2.
Кәсіпқойлық:
кәсіби этикалық қағидаттар мен құпиялылық қағидаттарына бейімділігін көрсетеді, құқықтық және ұйымдастырушылық нормаларды сақтайды, оң жұмыс ортасын қолдауға жауап береді, жалпы қызметтің тиімділігін арттыруға бағдарланады, өзінің іс-әрекеті мен соңғы нәтижесі үшін жауапты болады.
БҚ-2.1
Кәсіби этика: пациенттің/клиенттің/отбасының және қоғамдастықтың құқықтары мен мүдделерін қорғау үшін кәсіби этикалық қағидаттарға, сондай-ақ құпиялылық қағидаттарына бейілділігін көрсетеді.
БҚ-2.2
Рөлдер мен жауапкершілік: өз рөлін, құқықтары мен лимиттерін сезінеді; нормативтік-құқықтық актілерге және ұйымдастыру талаптарына сәйкес өзінің іс-әрекеттері мен әрекетсіздігі үшін өзіне жауапкершілік қабылдайды.
БК-2.3
Рефлекторлық мінез-құлық: өз іс-әрекетінің тиімділігін, кәсіби команда мен жалпы ұйымның қызметін талдауға, іс-әрекетті түзетуге және соңғы нәтижеге жауапты болуға қабілетті.
БҚ-2.4
Оң жұмыс ортасы: жұмыс ортасының эстетикасын бағалайды және қолдайды, уақытты тиімді басқарады, күшті командалық рух пен позитивті психоэмоциональды климатты қолдауға жауапты болады.
БҚ-3.
Коммуникациялар:
технологиялардың кең спектрін пайдалана отырып, әр түрлі жағдайларда әртүрлі адамдармен тиімді өзара іс-қимыл жасай алады.
БҚ-3.1
Коммуникативтік дағдылар: әр түрлі жағдайларда, мемлекеттік және орыс тілдерінде ауызша және жазбаша нысанда тиімді кәсіби коммуникация дағдыларын көрсетеді.
БҚ-3.2
Ақпараттық коммуникациялық технологиялар: кәсіби мақсатта тиімді ақпарат алмасу үшін түрлі ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
БҚ-3.3
Төзімділік: мәдениет, сенім, салт-дәстүрлер, ұлт, өмір салты мен дүниетаным бойынша ерекшеленетін адамдармен қарым-қатынас жасау қабілеті мен құрметін көрсетеді.
БҚ-3.4
Ағылшын тілінде коммуникация: Ағылшын тілін кемінде Интермедиат (Intermediate) деңгейінде кәсіби мақсатта пайдаланады.
БҚ-4.
Инновациялар:
әр түрлі міндеттер мен мәселелерді жеке және топта шығармашылықпен шешуге, қызметтің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру үшін қазіргі заманғы технологияларды пайдалануға және енгізуге қабілетті.
БҚ-4.1
Креативтілік: әр түрлі міндеттер мен мәселелерді шешуге шығармашылықпен қарауға, жаңа жақсартылған шешімдерді табуға қабілетті.
БҚ-4.2
Инновациялық әлеуметтік өзара іс-қимыл: әр түрлі кәсіптермен, көзқараспен және тәжірибемен адамдардың командалық жұмысы нәтижесінде жаңа идеяларды құруға қабілетті.
БҚ-4.3
Заманауи технологияларды пайдалану арқылы жақсарту: технологияларға қажеттілікті анықтайды, қызметтің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру үшін қазіргі заманғы технологияларды пайдаланады, жоспарлайды және енгізеді.
БнҚ-1.
Клиникалық мейіргер ісі:
қауіпсіз пациент-орталықтанған мейіргерлік күтімді жүзеге асыра алады, тәуелсіз шешімдер, әрекеттер және персоналды басқару үшін жауапкершілік қабылдайды.
БнҚ -1.1
Қауіпсіздік: адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың әсерінен қорғау әдістерін қолданады, қауіпсіздікдік деңгейін арттыру үшін әртүрлі технологияларды қолданады, оларды күтпеген және тез өзгеретін жағдайларда, сондай-ақ дағдарыс және апат жағдайларында сыни бағалайды және бейімдейді.
БнҚ -1.2
Клиникалық дағдылар мен білім: операциялық емшаралар стандарттарына және дәлелді мейіргерлік басшылықтарға (стандарттарға) сәйкес қауіпсіз және орталықтанған мейіргерлік күтімді қамтамасыз ету үшін клиникалық дағдылар мен технологиялардың кең спектрін меңгерген, денсаулықтың бұзылуы туралы терең білімді меңгерген және алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарында жеке тұлғаларға, отбасыларға және топтарға тиісті мейіргерлік күтімді жүзеге асырады.
БнҚ -1.3
Пациент-орталықтанған мейіргер күтімі: заманауи теориялық және клиникалық білімді пайдалана отырып, мейіргерлік күтімге қажеттілікті дербес бағалайды, сондай-ақ пациент-мейіргерлік күтімнің орталықтанған жоспарын әзірлейді; пациентпен бірге оның отбасының пікірін ескере отырып шешім қабылдайды; жеке тұлғаға бағдарланған/пациент-емдеу нәтижелеріне қол жеткізуге баса назар аудара отырып, орталықтанған біріктірілген мейіргерлік күтім көрсете отырып, күтім жоспарын жүзеге асырады, кейінгі күтім туралы ұсыныстар береді.
БнҚ -1.4
Мейіргер ісін құжаттау: мейіргерлерді жіктеу жүйесі және қажетті компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, электрондық медициналық жазбаларды жүйелеу негізінде мейіргерлік құжаттаманы уақтылы және дәл жүргізеді; құжаттардың мониторингі мен талдауын жүзеге асырады.
БнҚ -2.
Ғылыми көзқарас және дәлелді мейіргер практикасы:
мейіргер ісінде ғылыми зерттеулерді жоспарлайды және жүзеге асырады, зерттеу нәтижелерін ұсынады және оларды клиникалық практикаға енгізеді, дәлелді мейіргер практикасы негізінде негізделген шешімдер қабылдайды.
БнҚ -2.1
Дәлелдемелерге негізделген ақпаратты түсіндіру және шешімдер қабылдау: алдыңғы қатарлы мейіргерлік технологияларды әзірлеуге бағытталған биомедициналық және мейіргерлік зерттеулер саласындағы ақпаратты бағалайды, дәлелді мейіргерлік практика негізінде негізделген шешімдер қабылдайды.
БнҚ -2.2
Мейіргерлік зерттеу жобаларын жоспарлау және жүзеге асыру: мейіргерлік қызметтерді қалыптастыру және іске асыру бойынша нормативтік және әдістемелік құжаттарды жетілдіру, одан әрі дамыту мақсатында ғылыми зерттеулерді жоспарлау кезінде шығармашылықты көрсетеді.
БнҚ -2.3
Ғылыми зерттеулер нәтижелерін тиімді тарату: зерттеу нәтижелерінің тиімді ғылыми презентацияларды жүзеге асырады және оларды клиникалық практикаға енгізеді, әртүрлі презентациялар түрлерін ұсынады, зерттеу нәтижелерін түрлі аудиториялар үшін таратады.
БнҚ -3.
Менеджмент және сапа:
Өз әрекетіне және команданың жұмысына жауапты; барлық жағдайларды кәсібиаралық қызметтің тиімділігі мен сапа принциптерін ұстанады.
БнҚ -3.1
Сапасы: Ақпаратты таратудың жоғары құндылығын, озық тәжірибені мойындайды, мейіргерлік қызмет көрсету сапасын және өзінің кәсіби қызметін жақсарту үшін жауапты болады.
БнҚ -3.2
Мейіргер ісіндегі менеджмент: техникалық және кәсіптік білімі бар мейіргерлік персоналға және студенттерге басшылық жасауды қамтамасыз етеді; медициналық ұйым жұмысының тиімділігін арттыру бойынша басқарушылық шешімдерді әзірлеуге қатысады.
БнҚ -3.3
Коллаборация: командада басқа кәсіпқойлармен жұмыс істейді, топтық мақсаттарға жету үшін жауапкершілікті бөледі, мейіргерлік күтім сапасын арттыру мақсатында өзара тиімді кәсіби ынтымақтастыққа ұмтылады.
БнҚ -4.
Денсаулықты нығайту:
салауатты өмір салтына және жеке/отбасылық/популяциялық деңгейлерде өз бетінше күтім жасауға жәрдемдесу әдістері мен стратегияларының кең спектрін меңгерген.
БнҚ -4.1
Салауатты өмір салты және денсаулықты нығайтудың мінез-құлық стратегиясы: өмір салтына ықпал ету және жеке тұлғалар мен отбасылардың өз бетінше күтуін көтермелеу арқылы денсаулық жағдайын жақсарту үшін жеке/отбасылық/қоғамдық деңгейлерде тиімді мінез-құлық стратегияларын қолданады.
БнҚ -4.2
Әлеуметтік маңызы бар ауруларды басқару: қауіп және қорғау факторларын анықтайды, жеке/отбасылық/популяциялық деңгейлерде алдын алу іс-әрекеттерін жоспарлайды, осындай іс-әрекеттердің тиімділігін бағалайды.
БнҚ -4.3
Денсаулықты нығайту саласындағы саясат: қоғам деңгейінде денсаулықты нығайту саласында әртүрлі стратегиялар мен саясатты ілгерілетуге қатысады.
БнҚ -5.
Оқыту және басшылық:
әр түрлі пациенттер мен топтарды оқыту және басшылық ету үшін мейіргерлік істегі әдістер мен материалдардың кең спектрін меңгерген.

90/3
90
Преддипломная практика: "Развитие навыков сестринского дела по элективным специальностям"
Оценочное собеседование
360/12
360
Оформление, предзащита дипломной работы
Предзащита дипломной работы
90/3
90
Итого
2700/ 90
610
255
665
1170
Промежуточные аттестации
Экзамены
Итоговая аттестация
Защита
Дипломной работы
90/3
Факультативы (не более 4 часов в неделю)
Консультации (не более 100 часов в год)
Приложение 3
к Типовой профессиональной
учебной программе
послесреднего образования по
медицинским специальностям
Компетенции выпускника программы послесреднего образования прикладного бакалавриата по специальности "Сестринское дело"
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
БК-1.
Обучение: способность к целенаправленному активному обучению индивидуально и в группе с применением навыков управления информацией, критического мышления и принятия решений.
БК-1.1
Саморазвитие:
принимает на себя ответственность за долговременное планирование своего непрерывного профессионального развития и выбирает наиболее эффективные методы обучения для достижения поставленных целей.
БК-1.2
Обучение в группе:
показывает ответственность за обмен знаниями, опытом и ресурсами в группе для достижения поставленных групповых целей, четкое и своевременное выполнение коллективных заданий.
БК-1.3
Навыки управления информацией
выявляет собственные потребности в информации, определяет приоритетные направления информационного поиска, находит и критически оценивает информацию из разных источников, обобщает и применяет полученную информацию на практике.
БК-1.4
Критическое мышление и принятие решения:
выявляет проблему и потенциальные пути решения, логически анализирует факты и суждения, проверяет гипотезы и оценивает вероятность событий, делает выводы и принимает обоснованные решения.
БК-2.
Профессионализм:
демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам и принципам конфиденциальности, соблюдает правовые и организационные нормы, отвечает за поддержание позитивной рабочей среды, ориентируется на повышение эффективности деятельности в целом, несет ответственность за свои действия и конечный результат.
БК-2.1
Профессиональная этика:
демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам для защиты прав и интересов пациента/клиента/семьи и сообщества, а также принципам конфиденциальности.
БК-2.2
Роли и ответственность:
Осознает свои роли, права и лимиты; принимает на себя ответственность за свои действия или бездействия в соответствии с нормативно-правовыми актами и организационными требованиями.
БК-2.3
Рефлекторное поведение:
способен анализировать эффективность своих действий, деятельность профессиональной команды и организации в целом, корректировать действия и нести ответственность за конечный результат.
БК-2.4
Позитивная рабочая среда:
ценит и поддерживает эстетику рабочей среды, эффективно управляет временем, несет ответственность за поддержание сильного командного духа и позитивного психоэмоционального климата.
БК-3.
Коммуникации:
способен эффективно взаимодействовать с разными людьми в различных ситуациях с использованием широкого спектра технологий.
БК-3.1
Коммуникативные навыки:
демонстрирует навыки эффективной профессиональной коммуникации в устной и письменной форме на государственном и русском языках, в различных ситуациях.
БК-3.2
Информационные коммуникационные технологии:
использует различные информационные коммуникационные технологии для эффективного обмена информацией в профессиональных целях.
БК-3.3
Толерантность:
проявляет уважение и способность взаимодействовать с людьми, различающимися по культуре, вере, традициям, национальности, образу жизни и мировоззрениям.
БК-3.4
Коммуникация на английском языке:
Использует английский язык как минимум на уровне Интермедиет (Intermediate) в профессиональных целях.
БК-4.
Инновации:
способен творчески решать различные задачи и проблемы индивидуально и в группе, использовать и внедрять современные технологии для повышения эффективности и результативности деятельности.
БК-4.1
Креативность:
способен творчески подходить к решению различных задач и проблем, находить новые улучшенные решения.
БК-4.2
Инновационное социальное взаимодействие:
способен генерировать новые идеи в результате командной работы людей с разными профессиями, взглядами и опытом.
БК-4.3
Улучшение через использование современных технологий:
выявляет потребности в технологиях, определяет приоритеты, использует, планирует и внедряет современных технологий для повышения эффективности и результативности деятельности.
ПК-1.
Клиническое сестринское дело:
способен осуществлять безопасный пациент-центрированный сестринский уход, принимать ответственность за независимые решения, действия и управление персоналом.
ПК-1.1
Безопасность:
применяет методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды, применяет различные технологии для повышения уровня безопасности, критически оценивает и адаптирует их в неожиданных и быстро меняющихся ситуациях, а также в ситуациях кризиса и катастрофы.
ПК-1.2
Клинические навыки и знания:
владеет широким спектром клинических навыков и технологий для обеспечения безопасного и пациент-центрированного сестринского ухода в соответствии со стандартами операционных процедур и доказательными сестринскими руководствами (стандартами), владеет углубленными знаниями о расстройствах здоровья и осуществляет соответствующий сестринский уход отдельным лицам, семьям и группам в медицинских организациях первичной медико-санитарной помощи.
ПК-1.3
Пациент-центрированный сестринский уход:
самостоятельно оценивает потребности в сестринском уходе, используя современные теоретические и клинические знания, а также разрабатывает пациент-центрированный план сестринского ухода; принимает решения совместно с пациентом с учетом мнения его/ее семьи; реализует план ухода, оказывая личностно-ориентированный/пациент-центрированный интегрированный сестринский уход с акцентом на достижение результатов лечения, предоставляет рекомендации о последующем уходе.
ПК-1.4
Документирование сестринского дела:
своевременно и точно ведет сестринскую документацию на основе системы классификации медсестер и систематике электронных медицинских записей, используя необходимые компьютерные технологии; осуществляет мониторинг и анализ документации.
ПК-2.
Научный подход и доказательная сестринская практика:
планирует и осуществляет научные исследования в сестринском деле, представляет результаты исследования и внедряет их в клиническую практику, принимает обоснованные решения на основе доказательной сестринской практики.
ПК-2.1
Интерпретация информации и принятие решений, основанных на доказательствах:
оценивает информацию в области биомедицинских и сестринских исследований, сфокусированную на разработке передовых сестринских технологий, принимает обоснованные решения на основе доказательной сестринской практики.
ПК-2.2
Планирование и осуществление сестринских исследовательских проектов:
демонстрирует творчество при планировании научных исследований с целью дальнейшего развития, совершенствования нормативных и методических документов по формированию и реализации сестринских услуг.
ПК-2.3
Эффективное распространение результатов научных исследований:
осуществляет эффективную научную презентацию результатов исследования и внедряет их в клиническую практику, предоставляет различные виды презентаций, распространяет результаты исследований для различных аудиторий.
ПК-3.
Менеджмент и качество:
несет ответственность за свои самостоятельные действия и работу команды; привержен принципам качества и эффективной межпрофессиональной деятельности во всех ситуациях.
ПК-3.1
Качество:
признает высокую ценность распространения информации, передового опыта, несет ответственность за улучшение качества оказания сестринских услуг и своей профессиональной деятельности.
ПК-3.2
Менеджмент в сестринском деле:
обеспечивает руководство сестринским персоналом с техническим и профессиональным образованием и студентами; участвует в разработке управленческих решений по повышению эффективности работы медицинской организации.
ПК-3.3
Коллаборация:
работает в команде с другими профессионалами, разделяет ответственность за достижение групповых целей, стремится к взаимовыгодному межпрофессиональному сотрудничеству с целью повышения качества сестринского ухода.
ПК-4.
Укрепление здоровья:
владеет широким спектром методов и стратегий содействия здоровому образу жизни и самостоятельному уходу на индивидуальном/семейном/популяционном уровнях.
ПК-4.1
Здоровый образ жизни и поведенческие стратегии укрепления здоровья:
применяет эффективные поведенческие стратегии на индивидуальном/семейном/общественном уровнях для улучшения состояния здоровья путем влияния на образ жизни и поощрения самостоятельного ухода индивидуальных лиц и семей.
ПК-4.2
Управление социально-значимыми заболеваниями:
выявляет факторы риска и защиты, планирует превентивные действия на индивидуальном/семейном/популяционным уровнях, оценивает эффективность таких действий.
ПК-4.3
Политика в области укрепления здоровья:
участвует в продвижении разных стратегий и политики в области укрепления здоровья на уровне сообщества.
ПК-5.
Обучение и руководство:
владеет широким спектром методов и материалов в сестринском деле для обучения и руководства различных пациентов и групп.

БнҚ -5.1
Клиентті/ пациентті / отбасын клиникалық тұрғыда оқыту: индивидуум/ топ/ отбасы қажеттіліктерін және олардың денсаулығын сақтау және өзіне-өзі көмек көрсету үшін өзіндік ресурстарын анықтайды; оқыту жоспарын әзірлейді, пациентті жоспарға сәйкес олардың функционалдық мүмкіндіктерін кеңейтетін мейіргерлік күтім іс-шараларын дербес орындауға үйретеді және олардың тиімділігі мен нәтижелілігін бағалайды.
БнҚ -5.2
Оқыту әдістері мен материалдары: пациенттердің қажеттіліктеріне сәйкес, олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып және олардың дербестігіне ықпал ете отырып, оқыту және басшылық әдістерін таңдауға және қолдануға қабілетті; оқыту іс-шараларының тиімділігін арттыру үшін соңғы ғылыми зерттеулердің нәтижелері негізінде клиент/пациент/отбасы және топтар үшін оқу-ақпараттық материалдарды әзірлейді.
Қолданылатын қысқартулар:
БҚ – базалық құзыреттер;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
7-қосымша
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы
1-тарау. Білім беру бағдарламасының паспорты
1-параграф. Бакалавриат
1. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 5-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 36-бабына сәйкес әзірленді.
2. Бакалавриатта мамандарды даярлау медицина саласын білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Бакалавриаттың білім беру бағдарламасы:
1) жалпы білім беретін базалық және бейінді пәндердің міндетті компонентінің циклдерін және таңдау компонентін зерделеуді қамтитын теориялық оқытудан;
2) аралық және қорытынды аттестаттаудан тұрады.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары негізінде жүзеге асырылады.
4. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау жоғары оқу орны өз бетінше анықтайтын және бітірушінің негізгі құзыреттерінің қалыптасуын міндетті бақылауды қамтитын бақылаудың әртүрлі формаларымен жүзеге асырылады.
5. Білім алушыларды аралық аттестаттау ЖОО-ның ғылыми (әдістемелік) кеңесі бекіткен нысандағы жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
6. Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындысы негізінде ұйым басшысының бұйрығымен Білім алушыларды курстан курсқа ауыстыру жүзеге асырылады. Осы мақсатта аудару балы анықталады.

ПК-5.1
Обучение клиента/ пациента/ семьи в клиническом контексте:
определяет потребности индивидуума/ групп/ семей и их собственные ресурсы для сохранения здоровья и оказания самопомощи; разрабатывает план обучения, обучает пациента самостоятельному выполнению мероприятий сестринского ухода, расширяющих их функциональные возможности, согласно плану и оценивает их эффективность и результативность.
ПК-5.2
Обучающие методы и материалы:
способен выбирать и применять методы обучения и руководства в соответствии с потребностями пациентов, обеспечивая их безопасность и содействуя их автономности; разрабатывает учебно-информационные материалы для клиента/пациента/семьи и групп на основании результатов последних научных исследований для повышения эффективности обучающих мероприятий.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции;
ПК – профессиональные компетенции.
Приложение 7 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Типовая профессиональная учебная программа высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям
Глава 1. Паспорт образовательной программы
Параграф 1. Бакалавриат
1. Типовая профессиональная учебная программа бакалавриата по медицинским и фармацевтическим специальностям (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года, статьей 36 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Подготовка специалистов в бакалавриате осуществляется с целью обеспечения медицинской отрасли квалифицированными кадрами.
3. Образовательная программа бакалавриата содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов обязательного компонента общеобразовательных, базовых и профилирующих дисциплин и компонента по выбору;
2) промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов по специальности.
4. Оценка учебных достижений, обучающихся осуществляется различными формами контроля, которые определяются ВУЗом самостоятельно и включают обязательный контроль сформированности ключевых компетенций выпускника.
5. Промежуточная аттестация обучающихcя осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом ВУЗа.
6. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод обучающихся с курса на курс. С этой целью определяется переводной балл.

7. Курстың бағдарламасын толық көлемде орындаған, бірақ ең төменгі ауысу балын алмаған білім алушыға өзінің орташа үлгерім балын арттыру мақсатында жазғы семестрде ақылы негізде жеке пәндерді қайта оқуға және олар бойынша емтиханды қайта тапсыруға мүмкіндік беріледі.
8. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау жұмыс оқу жоспарында және ұйымның ғылыми (әдістемелік) кеңесі бекіткен нысанда академиялық күнтізбеде көзделген мерзімде өткізіледі.
Қорытынды аттестаттауға жеке оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру үдерісін аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
9. "Мейіргер ісі", "Қоғамдық денсаулық сақтау" және "Фармация" білім беру бағдарламалары бойынша бітірушінің құзыреттеріне және оқытудың соңғы нәтижелеріне қойылатын талаптар осы стандартқа 6, 7, 8-қосымшаларда келтірілген.
10. Жеке оқу жоспарының талаптарын орындамаған бітіруші курстың білім алушылары жазғы семестрсіз қайта оқу жылына қалдырылады.
11. Білім алушыларда қорытынды аттестаттауды өткізу үшін ұйым мемлекеттік аттестаттау комиссиясын (МАК) қалыптастырады.
2-параграф. Интернатура
12. Интернатураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 5-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 36-бабына сәйкес әзірленді.
13. Мамандарды даярлау медицина саласын білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
14. Арнайы медициналық білім беру бағдарламасы:
1) жалпы білім беретін базалық және бейінді пәндердің міндетті компонентінің циклдерін және таңдау компонентін зерделеуді қамтитын теориялық оқытудан;
2) аралық және қорытынды аттестаттаудан тұрады.
15. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау жоғары оқу орны өз бетінше анықтайтын және бітірушінің негізгі құзыреттерінің қалыптасуын міндетті бақылауды қамтитын бақылаудың әртүрлі формаларымен жүзеге асырылады.
16. Білім алушыларды аралық аттестаттау ЖОО-ның ғылыми (академиялық, әдістемелік) кеңесі бекіткен нысандағы жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
17. Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындысы негізінде ұйым басшысының бұйрығымен білім алушыларды курстан курсқа ауыстыру жүзеге асырылады. Осы мақсатта аудару балы анықталады.

7. Обучающемуся, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости предоставляется возможность повторно изучить отдельные дисциплины на платной основе в летнем семестре и повторно сдать по ним экзамены.
8. Итоговая аттестация обучающихся проводится в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом организации.
К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями индивидуального учебного плана.
9. Требования к компетенциям выпускника и конечным результатам обучения по образовательным программам "Общественное здравоохранение", "Сестринское дело" и "Фармация" приводятся в приложениях 6, 7, 8 к настоящей программе.
10. Обучающиеся выпускного курса, не выполнившие требования индивидуального учебного плана, остаются на повторный год обучения без прохождения летнего семестра.
11. Для проведения Итоговой аттестации у обучающихся Организация формирует Государственную аттестационную комиссию (ГАК).
Параграф 2. Интернатура
12. Типовая профессиональная учебная программа интернатуры (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяет порядок подготовки медицинских кадров в организациях образования Республики Казахстан.
13. Подготовка специалистов осуществляется с целью обеспечения отрасли медицины квалифицированными кадрами.
14. Образовательная программа высшего специального медицинского образования содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов обязательного компонента общеобразовательных, базовых и профилирующих дисциплин и компонента по выбору;
2) промежуточные и итоговую аттестации.
15. Оценка учебных достижений обучающихся осуществляется различными формами контроля и аттестаций, которые определяются организацией образования самостоятельно.
16. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (академическим, методическим) советом ВУЗа.
17. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод обучающихся на следующий курс. С этой целью определяется переводной балл.

18. Курстың бағдарламасын толық көлемде орындаған, бірақ ең төменгі ауысу балын алмаған білім алушыға өзінің орташа үлгерім балын арттыру мақсатында жазғы семестрде ақылы негізде жеке пәндерді қайта оқуға және олар бойынша емтиханды қайта тапсыруға мүмкіндік беріледі.
19. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау жұмыс оқу жоспарында және ұйымның ғылыми (әдістемелік) кеңесі бекіткен нысанда академиялық күнтізбеде көзделген мерзімде өткізіледі.
Қорытынды аттестаттауға жеке оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру үдерісін аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
20. Арнайы медициналық білім беру бағдарламасын бітірушінің құзыреттеріне және оқытудың соңғы нәтижелеріне қойылатын талаптар осы стандартқа 1214 қосымшаларда келтірілген.
21. Жеке оқу жоспарының талаптарын орындамаған бітіруші курстың білім алушылары жазғы семестрсіз қайта оқу жылына қалдырылады.
22. Білім алушыларда қорытынды аттестаттауды өткізу үшін ұйым мемлекеттік аттестаттау комиссиясын (МАК) қалыптастырады.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік кәсіптік оқу
бағдарламасына
1-қосымша
"Мейіргер ісі" білім беру бағдарламасының моделі
Оқу мерзімі: 4 жыл
Академиялық дәрежесі: "Мейіргер ісі" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық сақтау бакалавры
Пәндер циклі
Пәндер/модульдердің атауы
Академиялық сағаттарда / кредиттерде
Клиникадағы практика
(сағатпен)
1
2
3
4
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер циклы*
1680/56
БП
Базалық пәндер циклі
3360/112
1-модуль. Жалпы білім беретін пәндер модулі
900/30
ЖБП
Қазақстанның қазіргі заманғы тарихы
150/5
ЖБП
Шет тілі
150/5
ЖБП
Қазақ (орыс тілі)
150/5
ЖБП
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
150/5
БП
Анатомия, физиология және патология
180/6
ЖБП
Дене шынықтыру
120/4
2-модуль. Мейіргер ісінің негіздері
900/30
200
БП
Денсаулық жағдайын клиникалық бағалау және мейіргер ісі негіздері
180/6
50
ЖБП
Әлеуметтік-саяси білім модулі
120/4
ЖБП
Шет тілі
150/5
ЖБП
Қазақ (орыс тілі)
150/5
БП
Дәлелді мейіргер ісінің негіздері
150/5
ЖБП ПП
Практика: қауіпсіз мейіргерлік күтім
150/5
150
3-модуль. Хирургия және терапиядағы мейіргерлік ісі
900/30
300
ЖБП
Философия
150/5
ЖБП
Әлеуметтік-саяси білім модулі
120/4
БП
Хирургиядағы мейіргерлік күтім
90/3
БП
Жедел және шұғыл жағдайларда медициналық көмек
120/4
60
БП
Фармакология негіздері
90/3
БП
Терапиядағы мейіргерлік іс
90/3
БП ПП
Практика: терапиядағы мейіргерлік іс
120/4
120
БП ПП
Практика: Хирургия (хирургия бөлімінде)
120/4
120
4-модуль. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету деңгейінде халықтың денсаулығын жақсарту
900/30
300
ЖБП
Дене шынықтыру
120/4
БП
Созылмалы аурулар кезіндегі мейіргерлік күтім
120/4
БП
Акушерия және гинекологиядағы мейіргерлік іс
90/3
БП
Педиатриядағы мейіргерлік процесс
90/3
БП
Пациенттерді оқыту
90/3
БП
Медициналық-санитариялық алғашқы көмектегі мейіргерлік іс
90/3
БП ПП
Практика: педиатриядағы мейіргерлік іс
150/5
150
БП ПП
Практика: акушериядағы мейіргерлік іс
150/5
150
5-модуль. Пациенттердің осал топтары арасында қоғамдастықта халықтың денсаулығын жақсарту
900/30

18. Обучающемуся, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости предоставляется возможность повторно изучить отдельные дисциплины на платной основе в летнем семестре и повторно сдать по ним экзамены.
19. Итоговая аттестация обучающихся проводится в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом организации.
К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями индивидуального учебного плана.
20. Требования к компетенциям выпускника и конечным результатам обучения по программам высшего специального медицинского образования приведены в приложениях 12 – 14 к настоящей программе.
21. Обучающиеся выпускного курса, не выполнившие требования индивидуального учебного плана, остаются на повторный год обучения без прохождения летнего семестра.
22. Для проведения итоговой аттестации обучающихся создается государственная аттестационная комиссия (ГАК).
Приложение 1
к Типовой профессиональной
учебной программе высшего
образования по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Модель образовательной программы "Сестринское дело"
Срок обучения: 4 года
Академическая степень: Бакалавр здравоохранения по образовательной программе "Сестринское дело"
Циклы дисциплин
Наименование дисциплин/модулей
В академических часах/ кредитах
Практика в клинике (часах)
1
2
3
4
ООД
Цикл общеобразовательные дисциплины *
1680/56
БД
Цикл базовых дисциплин
3360/112
Модуль 1. Модуль общеобразовательных дисциплин
900/30
ООД
Современная история Казахстана
150/5
ООД
Иностранный язык
150/5
ООД
Казахский (русский язык)
150/5
ООД
Информационно-коммуникационные технологии
150/5
БД
Анатомия, физиология и патология
180/6
ООД
Физическая культура
120/4
Модуль 2. Основы сестринского дела
900/30
200
БД
Клиническая оценка состояния здоровья и основы сестринского дела
180/6
50
ООД
Модуль социально-политических знаний
120/4
ООД
Иностранный язык
150/5
ООД
Казахский (русский язык)
150/5
БД
Основы доказательного сестринского дела
150/5
ООД ПП
Практика: Безопасный сестринский уход
150/5
150
Модуль 3. Сестринское дело в хирургии и терапии
900/30
300
ООД
Философия
150/5
ООД
Модуль социально-политических знаний
120/4
БД
Сестринский уход в хирургии
90/3
БД
Медицинская помощь при острых и неотложных состояниях
120/4
60
БД
Основы фармакологии
90/3
БД
Сестринское дело в терапии
90/3
БД ПП
Практика: Сестринское дело в терапии
120/4
120
БД ПП
Практика: Хирургия (в хирургическом отделении)
120/4
120
Модуль 4. Улучшение здоровья населения на уровне первичной медико-санитарной помощи
900/30
300
ООД
Физическая культура
120/4
БД
Сестринский уход при хронических заболеваний
120/4
БД
Сестринское дело в акушерстве и гинекологии
90/3
БД
Сестринский процесс в педиатрии
90/3
БД
Обучение пациентов
90/3
БД
Сестринское дело в первичной медико-санитарной помощи
90/3
БД ПП
Практика: Сестринское дело в педиатрии
150/5
150
БД ПП
Практика: Сестринское дело в акушерстве
150/5
150
Модуль 5. Улучшение здоровья населения в сообществе среди уязвимых групп пациентов
900/30

400
БП
Денсаулықты нығайту
90/3
БП
Әлеуметтік маңызды аурулар
120/4
БП
Психикалық денсаулық және аддикция
120/4
БП
Үйдегі мейіргерлік күтім
120/4
БП ПП
Практика: үйдегі мейіргерлік күтім
150/5
150
БП ПП
Практика: психикалық денсаулық
150/5
150
БП ТК
БП таңдау компоненті
150/5
100
Бейінді пәндер циклі (БнП))
1800/60
6-модуль. Мейіргер ісі саласындағы ғылыми зерттеулер және мамандандырылған мейіргерлік күтім
900/30
400
БнП
Мейіргерлік істе зерттеуді ұйымдастыру және әдістері
150/5
БнП
Зерттеудің сандық және сапалық әдістері (статистика және биостатистика негіздері)
150/5
БнП
Мамандандырылған мейіргерлік көмек
150/5
БП ПП
Практика: Мамандандырылған мейіргерлік көмек
300/10
300
БП ТК
БП таңдау компоненті
150/5
100
7-модуль. Дәлелді мейіргерлік тәжірибені дамыту
900/30
500
БнП
Дәлелді мейіргерлік практика бойынша тереңдетілген курс
150/5
БнП
Геронтологиядағы мейіргерлік іс
150/5
БнП
Паллиативтік көмек
150/5
50
ПП
Практика: Геронтологиядағы мейіргерлік іс
150/5
150
БП ТК
БП таңдау компоненті
90/3
90
БП ТК
Таңдау бойынша компонент
210/7
210
8-модуль. Мейіргерлік істегі көшбасшылық және басқару
540/18
260
БнП
Мейіргер ісіндегі менеджмент және сапа
150/5
50
БнП
Мейіргер ісіндегі экономика және маркетинг
90/3
БнП
Мейіргер ісіндегі көшбасшылық
90/3
ПП
Практика: мейіргер ісіндегі көшбасшылық
150/5
150
БнП ТК
Таңдау бойынша компонент
60/2
ҚА
Қорытынды мемлекеттік аттестаттау
360/12
Дипломдық жұмысты жазу және қорғау
Барлығы:
7200/240
2360
Ескертпе: * әлеуметтік бағдарланған жобалар шеңберінде, оның ішінде каникул кезінде оқуға 20 кредитке дейін жеткізуге рұқсат етіледі.
Қолданылатын қысқартулар:
ЖБП – жалпы білім беретін пәндер;
БП – базалық пәндер;
БнП – бейін пәндер;
ПП – практика;
ТК – таңдау бойынша компонент.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік кәсіптік оқу
бағдарламасына
2-қосымша
"Мейіргер ісі" білім беру бағдарламасының моделі
Оқу мерзімі: 2 жыл 6 ай
Академиялық дәрежесі: "Мейіргер ісі" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық сақтау бакалавры
Пәндер циклі
Пәндер/модульдердің атауы
Барлығы сағат / кредиттер
Клиникадағы практика
(сағатпен)
1
2
3
4
Базалық пәндер циклі (БП)
1800/60
1-модуль. Мейіргер ісінің негіздері
900/30
330
БП
Денсаулық жағдайын клиникалық бағалау және мейіргер ісінің негіздері
150/5
60
БП
Фармакология негіздері
90/3
БП
Дәлелді мейіргер ісінің негіздері
150/5
БП
Жедел және шұғыл жағдайларда медициналық көмек
120/4
60
БП
Терапия мен хирургиядағы мейіргерлік іс
150/5
60
БП ПП
Практика: қауіпсіз мейіргерлік күтім
150/5
150
БП ТК
Таңдау бойынша компонент
90/3
2-модуль. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету деңгейінде халықтың денсаулығын жақсарту

400
БД
Укрепление здоровья
90/3
БД
Социально значимые заболевания
120/4
БД
Психическое здоровье и аддикция
120/4
БД
Сестринский уход на дому
120/4
БД ПП
Практика: Сестринский уход на дому
150/5
150
БД ПП
Практика: Психическое здоровье
150/5
150
БД КВ
Компонент по выбору БД
150/5
100
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
1800/60
Модуль 6. Научные исследования в области сестринского дела и специализированный сестринский уход
900/30
400
ПД
Организация и методы исследования в сестринском деле
150/5
ПД
Количественные и качественные методы исследования (статистика и основы биостатистики)
150/5
ПД
Специализированная сестринская помощь
150/5
БД ПП
Практика: Специализированная сестринская помощь
300/10
300
БД КВ
Компонент по выбору БД
150/5
100
Модуль 7. Развитие доказательной сестринской практики
900/30
500
ПД
Углубленный курс по доказательной сестринской практике
150/5
ПД
Сестринское дело в геронтологии
150/5
ПД
Паллиативная помощь
150/5
50
ПП
Практика: Сестринское дело в геронтологии
150/5
150
БД КВ
Компонент по выбору БД
90/3
90
ПД КВ
Компонент по выбору
210/7
210
Модуль 8. Лидерство и управление в сестринском деле
540/18
260
ПД
Менеджмент и качество в сестринском деле
150/5
50
ПД
Экономика и маркетинг в СД
90/3
ПД
Лидерство в сестринском деле
90/3
ПП
Практика: Лидерство в сестринском деле
150/5
150
ПД КВ
Компонент по выбору
60/2
ИГА
Итоговая государственная аттестация
360/12
Написание и защита дипломной работы
Всего:
7200/240
2360
Примечание: * допускаются доведение до 20 кредитов на обучение в рамках социально-ориентированных проектов, в том числе во время каникул.
Используемые сокращения:
ООД – общеобразовательные дисциплины;
БД – базовые дисциплины;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПП – практика;
КВ – компонент по выбору.
Приложение 2
к Типовой профессиональной
учебной программе высшего
образования по медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Модель образовательной программы "Сестринское дело"
Срок обучения: 2 года 6 месяцев
Академическая степень: Бакалавр здравоохранения по образовательной программе "Сестринское дело"
Цикл дисциплин
Наименование дисциплин/модулей
Всего час/кредиты
Практика в клинике (часах)
1
2
3
4
Цикл базовых дисциплин (БД)
1800/60
1 Модуль: Основы сестринского дела
900/30
330
БД
Клиническая оценка состояния здоровья и основы сестринского дела
150/5
60
БД
Основы фармакологии
90/3
БД
Основы доказательного сестринского дела
150/5
БД
Медицинская помощь при острых и неотложных состояниях
120/4
60
БД
Сестринское дело в терапии и хирургии
150/5
60
БД ПП
Практика: Безопасный сестринский уход
150/5
150
БД КВ
Компонент по выбору
90/3
2 Модуль. Улучшение здоровья населения на уровне первичной медико-санитарной помощи

1.1.1
Қалыпты жағдайдағы адам ағзасының құрылысы мен қызметін түсіндіру
1.1.2
Базалық ғылымдар тұрғысынан мамандану саласындағы негізгі аурулардың пайда болуын негіздеу
1.1.3
Базалық ғылымдар тұрғысынан зерттеудің тиісті әдістерін таңдауды негіздеу
1.1.4
Зерттеудің таңдалған әдістерінің негізінде жатқан іргелі ұстанымдарды түсіндіру
1.1.5
Дәрілік заттардың әсер ету механизмін, терапиялық әсерді және фармакокинетиканы, жанама әсерлерді және препараттардың өзара әрекеттесуін, популяциялық деңгейдегі әсерлерді қоса алғанда, ұзақ емдеу әсерлерін білу.
1.1.6
Базалық ғылымдар тұрғысынан клиникалық деректерге сыни талдау жүргізу.
1.2.
Клиникалық ғылымның диагностикалық және терапиялық үдеріске, клиникалық проблемаларды шешуге және дәлелді медицинаның басқа да аспектілеріне белгіленген және жаңа принциптерін қолдану
1.2.1
Пациенттің сауалнамасы мен физикалық тексеруінің стандартты схемасын пайдалану
1.2.2
Дәлелдемелерге негізделген практика принциптерін түсінуді көрсету және пациенттермен жұмыс істеу және медициналық көмек көрсету кезінде осы қағидаларды қолдану
1.2.3
Практика саласында жиі кездесетін синдромдар мен жағдайларда дифференциалды диагностика алгоритмін түсінуді көрсету
1.2.4
Зерттеу әдістерінің көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, тәуекелдерін және диагностикалық маңыздылығын түсіндіру
1.2.5
Негізгі ауруларды емдеу мен алдын алудың тиісті әдістерінің әсер ету механизмі мен тәуекелдерін түсіндіру
1.2.6
Алдын ала/ клиникалық диагнозды анықтау және негіздеу үшін аурулардың диагностикалық критерийлерін білу
1.2.7
Дәлелді медицина тұрғысынан тиімді фармакотерапияның негіздерін білу.
1.3.
Денсаулық мәселелерін, қауіп факторларын, емдеу стратегиясын, ресурстарды және аурулардың алдын алу, пациенттер мен халық топтарының денсаулығын нығайту үшін эпидемиологиялық ғылымдар принциптерін қолдану
1.3.1
Денсаулықтың жалпы детерминанттары мен тәуекелдерін қоса алғанда, денсаулықты жақсартудың негізгі принциптерін талқылау
1.3.2
Аурудың дамуындағы экологиялық және кәсіби тәуекелдердің рөлін түсіну және оларды жеңу тәсілдерін талқылау
1.3.3
Денсаулықты сақтаудағы тамақтанудың рөлін талқылау
1.3.4
Ең жиі кездесетін аурулардың бастапқы, екінші және үшінші алдын алу принциптерін талқылау
1.3.5
Ауруханалық жағдайда және халық арасында инфекциялық ауруларды бақылаудың негізгі принциптерін түсіндіру және қолдану
1.3.6
Пациенттің және қоғамның эпидемиологиялық деректерін талдаудың негізгі принциптерін бағалау және қолдану.
1.4.
Денсаулыққа, емдеуге, құпиялылықты сақтауға және емдеуге қарым-қатынасқа әсер ететін психоәлеуметтік және мәдени әсерді бағалауды қоса алғанда, пациенттерге сапалы күтімді қамтамасыз ету үшін әлеуметтік-мінез-құлық ғылымдарының принциптерін қолдану

1.1.1
Объяснять строение и функции организма человека в норме
1.1.2
Обосновывать с позиции базовых наук проявления основных заболеваний в области специализации
1.1.3
Обосновывать выбор соответствующих методов исследования с позиции базовых наук
1.1.4
Объяснять фундаментальные принципы, лежащие в основе выбираемых методов исследования
1.1.5
Демонстрировать знания механизма действия лекарственных средств, терапевтического эффекта и фармакокинетики, побочных эффектов и взаимодействия препаратов, эффекты длительного лечения, включая эффекты на популяционном уровне.
1.1.6
Проводить критический анализ клинических данных с позиции базовых наук.
1.2.
Применять установленные и новые принципы клинических наук к диагностическому и терапевтическому процессу, решению клинических проблем и в других аспектах доказательной медицины
1.2.1
Использовать стандартную схему опроса и физического осмотра пациента
1.2.2
Демонстрировать понимание принципов практики, основанной на доказательствах, и применять данные принципы в работе с пациентами и при оказании медицинской помощи
1.2.3
Демонстрировать понимание алгоритма дифференциальной диагностики при синдромах и состояниях, наиболее часто встречаемых в области практики
1.2.4
Объяснять показания, противопоказания, риски и диагностическую значимость методов исследования
1.2.5
Объяснять механизм действия и риски соответствующих методов лечения и профилактики основных заболеваний
1.2.6
Использовать знания диагностических критериев заболеваний для верификации и обоснования предварительного/ клинического диагноза
1.2.7
Демонстрировать знание основ рациональной фармакотерапии с позиции доказательной медицины.
1.3.
Применять принципы эпидемиологических наук для выявления проблем со здоровьем, факторов риска, стратегий лечения, ресурсов и профилактики заболеваний, укрепления здоровья пациентов и групп населения
1.3.1
Обсуждать базовые принципы улучшения здоровья, включая общие детерминанты здоровья и риски
1.3.2
Осознавать роль экологических и профессиональных рисков в развитии заболевания и обсуждать способы их преодоления
1.3.3
Обсуждать роль питания в поддержании здоровья
1.3.4
Обсуждать принципы первичной, вторичной и третичной профилактики наиболее часто встречающихся заболеваний
1.3.5
Объяснять и применять основные принципы контроля инфекционных заболеваний в больничных условиях и среди населения
1.3.6
Оценивать и применять основные принципы анализа эпидемиологических данных пациента и общества.
1.4.
Применять принципы социально-поведенческих наук для обеспечения качественного ухода за пациентами, включая оценку психосоциального и культурного воздействия, влияющего на здоровье, лечение, соблюдение конфиденциальности и отношение к лечению

1.4.1
Жеке деңгейде және қоғамда адамның қалыпты мінез-құлқын түсіндіру
1.4.2
Денсаулық пен аурудың психологиялық және әлеуметтік концепцияларын талқылау
1.4.3
Пациенттің, халық топтарының және қоғамның ауруларға әртүрлі реакциясын түсіндіру үшін психология мен социологияның теориялық концепцияларын қолдану
1.4.4
Аурудың дамуына және емдеудің табыстылығына ықпал ететін психологиялық және әлеуметтік факторларды түсіндіру
1.4.5
Мінез-құлықтық өзгерістердің психологиялық және әлеуметтік аспектілерін және емдеуді ұстануды талқылау.
2
Коммуникация: пациенттермен, олардың отбасыларымен және медицина қызметкерлерімен тиімді ақпарат алмасуға және ынтымақтастыққа әкелетін тұлғааралық және коммуникативтік дағдыларды, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып көрсету
2.1.
Әлеуметтік-экономикалық және мәдени дәстүрлерді назарға ала отырып, жағдайға байланысты пациенттермен, олардың отбасыларымен және жұртшылықпен тиімді қарым-қатынас жасау
2.2.
Қиын әңгімелерде, оның ішінде өлім, қолайсыз оқиғалар, нашар жаңалықтар хабарларында, медициналық қателерді ашуда және басқа да нәзік тақырыптарда адалдық пен жанашырлық көрсету
2.3.
Тұлғааралық өзара іс-қимылдарды құруға және басқаруға мүмкіндік беретін эмоцияларға адамның эмоциялары мен реакцияларын сезу және түсінуді көрсету
2.4.
Әріптестермен немесе денсаулық сақтау саласындағы басқа да мамандармен тиімді қарым-қатынас жасау
2.5.
Команда мүшесі немесе денсаулық сақтау тобының немесе басқа кәсіби топтың жетекшісі ретінде басқа адамдармен тиімді жұмыс істеу
2.6.
Пациентке және халыққа қауіпсіз, тиімді күтім жасауды оңтайландыру үшін кәсіби командаға қатысу қабілетін көрсету
2.7.
Медициналық құжаттарды жүргізу, пациенттің денсаулық жағдайы туралы ақпаратты жазбаша түрде дер кезінде, ұқыпты және қысқа түрде көрсету
2.8.
Пациентті күтуді және әріптестермен коммуникацияны оңтайландыру үшін тиімді қолда бар ақпараттық технологияларды пайдалану (интернатура бітірушінің құзыреттеріне 3.6-қосымша)
3
Клиникалық дағдылар: тиімді пациентті қамтамасыз ету-ауруларды диагностикалауға, емдеуге және алдын алуға бағытталған тиісті және тиімді іс-шараларды қамтитын орталықтанған күтім
3.1.
Практика саласында қажетті деп саналатын барлық медициналық, диагностикалық және хирургиялық рәсімдерді орындау
3.2.
Анамнез жинау, физикалық тексеру және зертханалық деректерді пайдалану, диагностиканың визуалды әдістері және басқа да зерттеу әдістері көмегімен пациенттер және олардың жалпы жағдайы туралы маңызды және нақты ақпаратты жинау
3.3.
Зертханалық мәліметтерді интерпретациялау, практика саласына қатысты зерттеудің визуалды және басқа әдістеріне талдау жүргізу
3.4.
Практикада жиі кездесетін аурулар бойынша пациенттерді емдеу жоспарларын әзірлеу және жүзеге асыру
3.5.
Пациенттер мен олардың отбасыларына кеңес беру және оларды емдеуге қатысуға мүмкіндік беру және бірлескен шешім қабылдауды қамтамасыз ету үшін оқыту
3.6.
Емдеуге дейінгі кезеңде пациенттің өміріне қауіп төндіретін шұғыл жағдайларда практика саласында кең таралған алғашқы көмекті тану және көрсету
3.7.
Бір маманнан екіншісіне ауысу кезінде емдеудің үздіксіздігін қамтамасыз етуді қоса алғанда, пациенттерді қажетті емдеуге тиісті жіберуді қамтамасыз ету, прогресті және емдеу нәтижелерін бақылау
4
Кәсіпқойлық: кәсіби міндеттерді орындауға және этикалық қағидаттарды сақтауға бейілділігін көрсету
4.1.
Пациентке қауіпсіз, тиімді және білікті көмекті басымдыққа қою
4.2.
Өз рөлдеріне, қабілеттері мен біліктілігіне сай міндеттерді орындау, еліктеуге үлгі болу
4.3.
Әріптестеріне пациенттерді күтуді жүзеге асыру кезінде өзін қауіпсіз сезінуге мүмкіндік беретін сенімді көрсету
4.4.
Кері байланысты күнделікті тәжірибеде қолдану
4.5.
Басқа адамдарға жанашырлық, тұтастық және құрмет көрсету
4.6.
Жеке мүдделерін ауыстыратын пациенттердің қажеттіліктеріне деген қайырымдылықты көрсету
4.7.
Пациенттердің құпиялылығы мен автономиясына құрмет көрсету
4.8.
Пациенттер, қоғам және мамандық алдында жауапкершілікті көрсету
4.9.
Жынысына, жасына, мәдениетіне, ұлтына, дініне, мүгедектігіне, жыныстық бағдарлануына және басқа сипаттамаларына қарамастан әр түрлі пациенттерге сезімталдық пен қайырымдылықты көрсету

1.4.1
Объяснять нормальное поведение человека на индивидуальном уровне и в обществе
1.4.2
Обсуждать психологические и социальные концепции здоровья и болезни
1.4.3
Применять теоретические концепции психологии и социологии для объяснения различной реакции пациента, групп населения и общества на заболевания
1.4.4
Объяснять психологические и социальные факторы, способствующие развитию заболевания и успешности лечения
1.4.5
Обсуждать психологические и социальные аспекты поведенческих изменений и приверженности лечению.
2
Коммуникации: демонстрировать межличностные и коммуникативные навыки, приводящие к эффективному обмену информацией и сотрудничеству с пациентами, их семьями и медицинскими работниками, в том числе с использованием информационных технологий
2.1.
Общаться эффективно с пациентами, их семьями и общественностью, в зависимости от обстоятельств, принимая во внимание социально-экономические и культурные традиции
2.2.
Демонстрировать честность и сострадание в трудных разговорах, в том числе при сообщении о смерти, неблагоприятных событиях, сообщении плохих новостей, раскрытии медицинских ошибок и других деликатных темах
2.3.
Демонстрировать сочувствие и понимание эмоций и реакций человека на эмоции, которые позволяют строить и управлять межличностными взаимодействиями
2.4.
Общаться эффективно с коллегами или с другими специалистами в области здравоохранения
2.5.
Работать эффективно с другими людьми в качестве члена команды или руководителя группы здравоохранения или другой профессиональной группы
2.6.
Демонстрировать способность участия в межпрофессиональной команде таким образом, чтобы оптимизировать безопасный, эффективный уход за пациентом и населением
2.7.
Вести медицинскую документацию, отражать своевременно, аккуратно и лаконично информацию о состоянии здоровья пациента в письменном виде
2.8.
Использовать эффективно имеющиеся информационные технологии для оптимизации ухода за пациентом и коммуникаций с коллегами (Приложение 3.6 к компетенциям выпускника интернатуры)
3
Клинические навыки: обеспечивать эффективный пациент-центрированный уход, включающий в себя соответствующие и эффективные мероприятия, направленные на диагностику, лечение и профилактику заболеваний
3.1.
Выполнять все медицинские, диагностические и хирургические процедуры, которые считаются необходимыми в области практики
3.2.
Собирать важную и точную информацию о пациентах и их общем состоянии при помощи сбора анамнеза, физического осмотра и использования лабораторных данных, визуальных методов диагностики и других методов исследования
3.3.
Интерпретировать лабораторные данные, проводить анализ визуальных и других методов исследования, касающихся области практики
3.4.
Разрабатывать и осуществлять планы лечения пациентов по заболеваниям, наиболее часто встречающимся в практике
3.5.
Консультировать и обучать пациентов и их семьи, для того чтобы дать им возможность участвовать в их лечении и обеспечить совместное принятие решений
3.6.
Распознавать и оказывать первую помощь при наиболее распространенных в области практики неотложных состояниях, угрожающих жизни пациента на догоспитальном этапе
3.7.
Обеспечивать надлежащее направление пациентов на необходимое лечение, включая обеспечение непрерывности лечения во время переходов от одного специалиста к другому, наблюдать за прогрессом и результатами лечения
4
Профессионализм: демонстрировать приверженность к выполнению профессиональных обязанностей и соблюдению этических принципов
4.1.
Ставить в приоритет безопасную, эффективную и квалифицированную помощь пациенту
4.2.
Выполнять обязанности, соразмерные своим ролям, способностям и квалификации, cтать примером для подражания
4.3.
Демонстрировать надежность, позволяющую коллегам чувствовать себя в безопасности при осуществлении ухода за пациентами
4.4.
Использовать обратную связь в повседневной практике
4.5.
Демонстрировать сострадание, целостность и уважение к другим людям
4.6.
Демонстрировать отзывчивость к потребностям пациентов, которые заменяют личные интересы
4.7.
Демонстрировать уважение конфиденциальности и автономии пациентов
4.8.
Демонстрировать ответственность перед пациентами, обществом и профессией
4.9.
Демонстрировать чувствительность и отзывчивость к различным пациентам вне зависимости от пола, возраста, культуры, национальности, религии, инвалидности, сексуальной ориентации и других характеристик

4.10.
Тиісті заңдарды, саясат пен ережелерді сақтауды қоса алғанда, пациентке күтім көрсетуге, құпиялылыққа, ақпараттандырылған келісім мен іскерлік тәжірибеге қатысты этикалық қағидаттарға бейілділігін көрсету
4.11.
Өзара құрмет климатын, қадір-қасиетін, әртүрлілігін, этникалық тұтастығы мен сенімін құруға және қолдауға қатысу
4.12.
Пациенттерді, отбасыларды, студенттерді, практиканттарды, әріптестерді және басқа да медицина қызметкерлерін оқытуға қатысу
4.13.
Стрессті еңсерудің сау тетіктерін көрсету
4.14.
Жеке мүдделер мен кәсіби міндеттер арасындағы қақтығысты басқару
5
Жеке және кәсіби даму: үздіксіз жеке және кәсіби өсуді қолдау, өмір бойы тұрақты өзін-өзі бағалау және оқыту негізінде медициналық қызмет көрсету сапасын үнемі жақсарту үшін қажетті сапаны көрсету
5.1.
Әріптестеріне көмек көрсету үшін өз білімін, дағдылары мен шектеулерін өзіндік бағалау қабілетін дамыту
5.2.
Одан әрі оқыту және өзін-өзі жетілдіру үшін мақсат қою, білімдегі, дағдылардағы және оқыту арқылы тәсілдегі олқылықтарды жою
5.3.
Жүйелі түрде өзінің практикалық қызметін талдау және оны жақсарту мақсатында өзгерістерді жүзеге асыру
5.4.
Өзгерістерге бейімделу кезінде икемділік пен жетілу таныту, өз мінез-құлқын өзгерту қабілетін дамыту
5.5.
Команданың жұмысын, оқыту ортасын және медициналық көмек көрсету жүйесін жақсартатын көшбасшылық қасиеттерді көрсету
5.6.
Пациенттерді, Отбасын және денсаулық сақтау командасының мүшелерін еркін өзара әрекеттесуге итермелейтін өзіне сенімділік көрсету
5.7.
Пациенттер мен халық топтары үшін медициналық-санитарлық көмекке қажеттілікті тиісінше бағалау және қанағаттандыру үшін денсаулық сақтау саласындағы басқа мамандардың өз рөлі мен рөлін білуді пайдалану
5.8.
Қауіпсіз, уақтылы, тиімді және әділ болып табылатын пациент-бағдарланған күтімді қамтамасыз ету үшін кәсіби топтарды құру, дамыту және үздіксіз жетілдіру үшін командада жұмыс істеу
5.9.
Біртекті емес клиникалық медициналық көмектің бір бөлігі болып табылатындығын мойындау және белгісіздікпен күресу үшін тиісті ресурстарды пайдалана отырып әрекет ету
6
Нормативтік-құқықтық білімдер: Денсаулық сақтау жүйесінің қолданыстағы нормативтік-құқықтық негіздері шеңберінде өз іс-әрекеттері үшін жауапкершілікті сезіну және көрсету және оңтайлы медициналық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін оларды өзінің практикалық қызметінде басшылыққа алу
6.1.
Клиникалық мамандыққа жататын медициналық көмек көрсетудің қазіргі жүйесінде тиімді жұмыс істеу
6.2.
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы нормативтік-құқықтық негіздеріне сүйене отырып, денсаулық сақтау жүйесінде пациенттерге қызмет көрсетуді үйлестіру
6.3.
Қолданыстағы құқықтық жүйе шеңберінде пациенттер мен халық топтарын емдеудің шығындары, тәуекелдерін талдау және пайдасы туралы хабардар болуға, оның ішінде МӘМС жүйесі шеңберінде пациенттің мәртебесін, көрсетілетін медициналық көмектің түрлері мен көлемін анықтауға ерекше назар аудару
6.4.
Пациенттерге қызмет көрсету сапасын және пациенттерге оңтайлы күтім жасау жүйесін қорғау
6.5.
Жүйелік қателерді анықтауға және әлеуетті жүйелік, оның ішінде қолданыстағы нормаларды қайта қарауды талап ететін шешімдерді енгізуге қатысу
6.6.
Денсаулық сақтау жүйесінде өзінің рөлімен, қабілеттерімен және біліктілігімен өлшенетін әкімшілік және практикалық басшылық міндеттерін орындау
7
Зерттеулер: өз пациенттерін емдеу нәтижелерін зерттеу және бағалау қабілетін көрсету, ғылыми деректерге негізделген емдеу принциптерін бағалау және енгізу
7.1
Ақпараттық деректер базасында емдеу мен диагностиканың қазіргі ғылыми-негізделген әдістері бойынша ақпаратты тиімді іздестіруді жүзеге асыру
7.2
Пациенттердің денсаулық проблемаларымен байланысты ғылыми зерттеулерге негізделген деректерді белгілеу, бағалау және ассимилизациялау
7.3
Пациенттер және олардың қалауы, өзекті ғылыми деректер және клиникалық пайымдаулар туралы ақпаратқа негізделген диагностикалық және терапиялық араласулар туралы негізделген шешімдер қабылдау
7.4
Клиникалық жағдайларға зерттеу және талдау тәсілін көрсету
7.5
Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту мақсатында жекелеген пациенттер, олардың отбасылары немесе пациенттер тұратын қауымдастықтар туралы ақпаратты жүйелеу және ғылыми жалпылау
7.6
Соңғы нәтижелерді жақсарту үшін қажетті басшылық принциптерді, стандарттарды, технологиялар мен қызметтерді қоса алғанда, денсаулық сақтау саласында жаңа білім мен тәжірибені жасауға, таратуға, қолдануға және аударуға ықпал ету
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

4.10.
Демонстрировать приверженность этическим принципам, касающимся предоставления ухода за пациентом, конфиденциальности, информированного согласия и деловой практики, включая соблюдение соответствующих законов, политики и положений
4.11.
Участвовать в создании и поддержании климата взаимного уважения, достоинства, разнообразия, этической целостности и доверия
4.12.
Участвовать в обучении пациентов, семей, студентов, практикантов, коллег и других медицинских работников
4.13.
Демонстрировать здоровые механизмы преодоления стресса
4.14.
Управлять конфликтом между личными интересами и профессиональными обязанностями
5
Личностное и профессиональное развитие: демонстрировать качества, необходимые для поддержания непрерывного личностного и профессионального роста, постоянного улучшения качества медицинского обслуживания на основе постоянной самооценки и обучения на протяжении всей жизни
5.1.
Развивать способность к самооценке собственных знаний, навыков и ограничений для обращения за помощью к коллегам
5.2.
Ставить цели для дальнейшего обучения и самосовершенствования, устранять пробелы в знаниях, навыках и подходах через обучение
5.3.
Анализировать систематически собственную практическую деятельность и осуществлять изменения с целью еҰ улучшения
5.4.
Проявлять гибкость и зрелость при адаптации к изменениям, развивать способности по изменению своего поведения
5.5.
Демонстрировать лидерские качества, которые улучшают работу команды, среду обучения и систему оказания медицинской помощи
5.6.
Демонстрировать уверенность в себе, которая побуждает пациентов, семьи и членов команды здравоохранения к непринуждҰнному взаимодействию
5.7.
Использовать знания своей роли и роли других специалистов в области здравоохранения для надлежащей оценки и удовлетворения потребностей в медико-санитарной помощи для пациентов и групп населения
5.8.
Работать в команде для создания, развития и непрерывного совершенствования межпрофессиональных групп для обеспечения пациент-ориентированного ухода, который является безопасным, своевременным, эффективным и справедливым
5.9.
Признавать, что неоднозначность является частью клинической медицинской помощи, и реагировать, используя соответствующие ресурсы для борьбы с неопределенностью
6
Нормативно-правовые знания: осознавать и демонстрировать ответственность за свои действия в рамках действующих нормативно-правовых основ системы здравоохранения и руководствоваться ими в своей практической деятельности для обеспечения оптимального медицинского обслуживания
6.1.
Эффективно работать в существующей системе оказания медицинской помощи, относящейся к клинической специальности
6.2.
Координировать обслуживание пациентов в системе здравоохранения, исходя из действующих нормативно-правовых основ оказания медицинской помощи
6.3.
Уделять особое внимание осведомленности о расходах, анализе рисков и пользы лечения пациентов и групп населения в рамках действующей правовой системы, в том числе определять статус пациента, виды и объемы оказываемой медицинской помощи в рамках системы ОСМС
6.4.
Защищать качество обслуживания пациентов и оптимальные системы ухода за пациентами
6.5.
Участвовать в выявлении системных ошибок и внедрении потенциальных системных решений, в том числе требующих пересмотра действующих норм
6.6.
Выполнять обязанности административного и практического руководства в системе здравоохранения, соизмеримые со своей ролью, способностями и квалификацией
7
Исследования: демонстрировать способность к исследованию и оцениванию результатов лечения своих пациентов, оценивать и внедрять принципы лечения, основанные на научных данных
7.1
Осуществлять эффективный поиск информации по современным научно-обоснованным методам лечения и диагностики в информационных базах данных
7.2
Устанавливать, оценивать и ассимилировать данные, основанные на научных исследованиях, связанных с проблемами здоровья пациентов
7.3
Принимать обоснованные решения о диагностических и терапевтических вмешательствах, основанных на информации о пациентах и их предпочтениях, актуальных научных данных и клинических суждениях
7.4
Демонстрировать исследовательский и аналитический подход к клиническим ситуациям
7.5
Систематизировать и научно обобщать информацию об отдельных пациентах, их семьях или сообществах, в которых состоят пациенты, с целью улучшения качества медицинского обслуживания
7.6
Способствовать созданию, распространению, применению и переводу новых знаний и практики в области здравоохранения, включая руководящие принципы, стандарты, технологии и услуги, необходимые для улучшения конечных результатов
Приложение 8 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 21 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-12/2020 бұйрығына
8-қосымша
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы
1-тарау. Білім беру бағдарламасының паспорты
1-параграф. Резидентура
1. Резидентураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175 - бабының 5-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 36-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының медициналық білім және ғылым ұйымдарында (бұдан әрі – ұйымдар) резидентурада медицина кадрларын даярлау тәртібін айқындайды.
2. Резидентурада мамандарды даярлау денсаулық сақтау саласын білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Резидентураның білім беру бағдарламаларын меңгергісі келетін тұлғалардың білім деңгейі – базалық медициналық білім, жоғары медициналық білім, интернатураның болуы.
4. Резидентураның білім беру бағдарламасы теориялық және клиникалық даярлаудан, аралық және қорытынды аттестаттаудан тұрады.
Осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес резидентураның медициналық мамандықтары бойынша оқу бағдарламасының моделі келтірілген.
Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Бағдарламаға 2-48-қосымшаларға сәйкес тиісті мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарлары және оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
5. Клиникалық дайындыққа басшылық ету үшін ұйым белгілеген тәртіппен клиникалық тәлімгерлер тартылады.
6. Резидентура тыңдаушыларының оқу жетістіктерін бағалау ұйым дербес айқындайтын бақылаудың және аттестаттаудың әртүрлі нысандарымен жүзеге асырылады.
7. Резидентура тыңдаушыларын аралық аттестаттау ұйымның ғылыми (әдістемелік) кеңесі бекіткен нысандағы жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
Оқу жылы аяқталғаннан кейін аралық аттестаттау қорытындысы негізінде ұйым басшысының бұйрығымен резидентура тыңдаушыларын курстан курсқа ауыстыру жүзеге асырылады. Осы мақсатта аудару балы анықталады.
8. Резидентура тыңдаушыларын қорытынды аттестаттау жұмыс оқу жоспарында және ұйымның ғылыми (әдістемелік) кеңесі бекіткен нысанда академиялық күнтізбеде көзделген мерзімде өткізіледі.
Қорытынды аттестаттауға жеке оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру процесін аяқтаған резидентура тыңдаушылары жіберіледі.
9. Жеке оқу жоспарының талаптарын орындамаған бітіруші курс резидентура тыңдаушылары жазғы семестрсіз қайта оқу жылына қалдырылады. Қайта оқу жылы ақылы негізде жүзеге асырылады.

от 21 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-12/2020
Типовая профессиональная учебная программа послевузовского образования по медицинским и фармацевтическим специальностям
Глава 1. Паспорт образовательной программы
Параграф 1. Резидентура
1. Типовая профессиональная учебная программа резидентуры (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 18 сентября 2009 года, статьей 36 Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года и определяет порядок подготовки медицинских кадров в резидентуре в организациях медицинского образования и науки Республики Казахстан (далее – Организации).
2. Подготовка специалистов в резидентуре осуществляется с целью обеспечения отрасли здравоохранения квалифицированными кадрами.
3. Предшествующий уровень образования лиц, желающих освоить образовательные программы резидентуры – базовое медицинское образование, высшее медицинское образование, наличие интернатуры.
4. Образовательная программа резидентуры включает теоретическую и клиническую подготовку, промежуточные и итоговую аттестации.
Модель учебной программы по медицинским специальностям резидентуры приводится в приложении 1 к настоящей Программе.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей специальности согласно приложениям 2-48 к настоящей Программе.
5. Для руководства клинической подготовкой привлекаются клинические наставники в порядке, устанавливаемом организацией.
6. Оценка учебных достижений резидентов осуществляется различными формами контроля и аттестаций, которые определяются организацией самостоятельно.
7. Промежуточная аттестация слушателей резидентуры осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом организации.
По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод слушателей резидентуры с курса на курс. С этой целью определяется переводной балл.
8. Итоговая аттестация резидентов проводится в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом организации.
К итоговой аттестации допускаются слушатели резидентуры, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями индивидуального учебного плана.
9. Резиденты не выполнившие требования индивидуального учебного плана, не набравшие установленный переводной балл остаются на повторный год обучения без прохождения летнего семестра. Повторный год обучения организуется на платной основе.

2-параграф. Магистратура
10. Денсаулық сақтау магистрі және медицина ғылымының магистрі магистратурасының үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-педагогикалық және басқару кадрларын білім беру, әдіснамалық және зерттеушілік даярлауды көздейді.
11. Мамандарды даярлау медицина саласын білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
12. Білім беру бағдарламасы:
1) базалық және бейінді пәндер циклдерін және таңдау компонентін зерделеуді қамтитын теориялық оқытудан;
2) аралық және қорытынды аттестаттаудан тұрады.
13. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау білім беру ұйымы өз бетінше анықтайтын бақылау мен аттестаттаудың әртүрлі нысандарымен жүзеге асырылады.
14. Білім алушыларды аралық аттестаттау ұйымның ғылыми (академиялық, әдістемелік) кеңесі бекіткен нысандағы жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
15. Қорытынды аттестаттауға Мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандартына сәйкес бекітілген жеке оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру процесін аяқтаған магистранттар жіберіледі.
Жеке оқу жоспарының талаптарын орындамаған бітіруші курстың білім алушылары жазғы семестрсіз қайта оқу жылына қалдырылады.
Білім алушыларды қорытынды аттестаттауды өткізу үшін мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (МАК) құрылады.
16. Бейіндік және ғылыми және педагогикалық магистратура бағдарламалары бойынша оқу ұзақтығы 1 және 1,5 және 2 жылды құрайды.
Магистратураның білім беру бағдарламасының және MBA білім беру бағдарламасының құрылымы осы Бағдарламаның 49-52, 54-қосымшаларына сәйкес анықталады.
17. "Қоғамдық денсаулық сақтау" және "Мейіргер ісі" бойынша магистратураның білім беру бағдарламаларын бітірген түлек осы Бағдарламаға 53, 55-қосымшаларда айқындалған негізгі құзыреттерін көрсетеді.
3-параграф. Докторантура
18. Философия докторларын (PhD) және медицина докторларын даярлау докторантурасының үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) медициналық және фармацевтикалық білім беру жүйесі және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-зерттеу секторы үшін мамандарды іргелі білім беру, әдіснамалық және зерттеушілік даярлауды көздейді.
19. Мамандарды даярлау медицина саласын білікті кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
20. Білім беру бағдарламасы:
1) базалық және бейінді пәндер циклдерін және таңдау компонентін зерделеуді қамтитын теориялық оқытудан;

Параграф 2. Магистратура
10. Типовая профессиональная учебная программа магистратуры (далее – Программа) магистров здравоохранения и магистров медицинских наук предполагает образовательную, методологическую и исследовательскую подготовку научных, научно-педагогических и управленческих кадров в сфере здравоохранения.
11. Подготовка специалистов осуществляется с целью обеспечения отрасли медицины квалифицированными кадрами.
12. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов базовых и профилирующих дисциплин и компонента по выбору;
2) промежуточные и итоговую аттестации.
13. Оценка учебных достижений обучающихся осуществляется различными формами контроля и аттестаций, которые определяются организацией образования самостоятельно.
14. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (академическим, методическим) советом организации.
15. К итоговой аттестации допускаются магистранты, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями индивидуального учебного плана, утвержденного в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования.
Обучающиеся выпускного курса, не выполнившие требования индивидуального учебного плана, остаются на повторный год обучения без прохождения летнего семестра.
Для проведения итоговой аттестации обучающихся создается государственная аттестационная комиссия (ГАК).
16. Продолжительность обучения по программам профильной и научно-педагогической магистратуры составляет 1 и 1,5 и 2 года.
Структура образовательной программы магистратуры и MBA определяется согласно приложениям 49- 52, 54 к настоящей Программе.
17. Выпускник, окончивший магистратуру по образовательным программам "Общественное здравоохранение" и "Сестринское дело" демонстрирует ключевые компетенции, определенные в приложениях 53, 55 к настоящей Программе.
Параграф 3. Докторантура
18. Типовая профессиональная учебная программа докторантуры (далее – Программа) докторов философии PhD и докторов медицины предполагает фундаментальную образовательную, методологическую и исследовательскую подготовку специалистов для системы медицинского и фармацевтического образования и научно-исследовательского сектора в сфере здравоохранения.
19. Подготовка специалистов осуществляется с целью обеспечения отрасли медицины квалифицированными кадрами.
20. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов базовых и профилирующих дисциплин и компонента по выбору;

2) аралық және қорытынды аттестаттаудан тұрады.
21. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау білім беру ұйымы өз бетінше анықтайтын бақылау мен аттестаттаудың әртүрлі нысандарымен жүзеге асырылады.
22. Білім алушыларды аралық аттестаттау ұйымның ғылыми (академиялық, әдістемелік) кеңесі бекіткен нысандағы жұмыс оқу жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
23. Қорытынды аттестаттауға Мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандартына сәйкес бекітілген жеке оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру процесін аяқтаған докторанттар жіберіледі.
Жеке оқу жоспарының талаптарын орындамаған бітіруші курстың білім алушылары жазғы семестрсіз қайта оқу жылына қалдырылады.
Білім алушыларды қорытынды аттестаттауды өткізу үшін мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (МАК) құрылады.
24. Бейіндік және ғылыми және педагогикалық докторантура бағдарламалары бойынша оқыту ұзақтығы 3 жылды құрайды.
25. Докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымы осы Бағдарламаның 56, 57, 59-қосымшаларына сәйкес анықталады.
26. "Қоғамдық денсаулық сақтау" және "Мейіргер ісі" бойынша докторантураның білім беру бағдарламаларын бітірген түлек осы бағдарламаға 58, 60-қосымшаларда айқындалған негізгі құзыреттерін көрсетеді.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
1-қосымша
Резидентураның медициналық мамандықтары бойынша оқу бағдарламасының моделі
Пәндер мен қызмет түрлерінің атауы
Академиялық сағат көлемі (кредиттер)
2 жыл оқу
3 жыл оқу
4 жыл оқу
1
2
3
4
5
1
Кәсіптік пәндер циклы (КП)
4080/136
6120/204
8160/272
1)
Міндетті компонент (МК)
3960/132
5880/196
7680/256
2)
Таңдау бойынша компонент (ТБК)
120/4
240/8
480/16
2
Аралық аттестаттау (АА)*
60/2
120/4
180/6
3
Қорытынды аттестация (ҚА)*
60/2
60/2
60/2
Барлығы
4200/140
6300/210
8400/280
Ескертпе: * Аралық және қорытынды аттестаттауға бөлінетін академиялық сағаттар (кредиттер) саны жалпы еңбек сыйымдылығына кіреді
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
2-қосымша
"Отбасылық медицина" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Оқу мерзімі: 2 жыл
Біліктілігі: Отбасылық дәрігер
п/п
Пәндер/модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклі (КП)

2) промежуточные и итоговую аттестации.
21. Оценка учебных достижений обучающихся осуществляется различными формами контроля и аттестаций, которые определяются организацией образования самостоятельно.
22. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (академическим, методическим) советом организации.
23. К итоговой аттестации допускаются докторанты, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями индивидуального учебного плана, утвержденного в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования.
Обучающиеся выпускного курса, не выполнившие требования индивидуального учебного плана, остаются на повторный год обучения без прохождения летнего семестра.
Для проведения итоговой аттестации обучающихся создается государственная аттестационная комиссия (ГАК).
24. Продолжительность обучения по программам профильной и научно-педагогической доктрантуры составляет 3 года.
25. Структура образовательной программы докторантуры определяется согласно приложениям 56, 57, 59 к настоящей Программе.
26. Выпускник, окончивший докторантуру по образовательным программам "Общественное здравоохранение" и "Сестринская наука" демонстрирует ключевые компетенции, определенные в приложениях 58, 60 к настоящей Программе.
Приложение 1
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Модель учебной программы по медицинским специальностям резидентуры
Наименование дисциплин и видов деятельности
Объем академических часов (кредитов)
2 года обучения
3 года обучения
4 года обучения
1
2
3
4
5
1
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
4080/136
6120/204
8160/272
1)
Обязательный компонент (ОК)
3960/132
5880/196
7680/256
2)
Компонент по выбору (КВ)
120/4
240/8
480/16
2
Промежуточная аттестация (ПА)*
60/2
120/4
180/6
3
Итоговая аттестация (ИА)*
60/2
60/2
60/2
Итого
4200/140
6300/210
8400/280
Примечание: * Количество академических часов (кредитов), выделяемых на промежуточную и итоговую аттестации, входят в общую трудоемкость
Приложение 2
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Типовой учебный план по специальности "Семейная медицина"
Срок обучения: 2 года
Квалификация: семейный врач
№ п/п
Наименование дисциплин/модулей
Кол-во кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)

136
1)
Міндетті компонент (МК)
132
Амбулаториялық-емханалық ревматология, ересектер
26
Амбулаториялық-емханалық ревматология, балалар
26
Стационардағы ревматология, ересектер
40
Стационардағы ревматология, балалар
40
2)
Таңдау бойынша Компонент (ТБК)
4
2
Аралық аттестаттау (АА)
2
3
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
2
Барлығы
140
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
Аурулар тізбесі
1
Жедел ревматикалық қызба. Жүректің созылмалы ревматикалық ауруы
2
Дәнекер тіннің диффузды аурулары. Жүйелік қызылжегі. Жүйелік склеродермия. Ювенильді склеродермия.
3
Миопатияның идиопатиялық қабынуы. Дерматомиозит. Ювенильді дерматомиозит.
4
Жүйелі васкулиттер: түйіндік полиартериит, полиангииті бар гранулематоз (Вегенер), алып жасушалы артериит, спецификалық емес аортоартериит, Вегенер гранулематозы, полиангииті бар эозинофильді гранулематоз (Черджа-Стросс), Бехчет ауруы, Каваска ауруы, Бюргер қаптайтын тромбангииті, Гудпасчер синдромы, криоглобулинемиялық васкулит, геморрагиялық васкулит
5
Айқас (overlap) синдромы
6
Ревматоидты артрит. Ювенильді ревматоидты артрит
7
Серонегативті спондилоартропатиялар. Псориатикалық артропатия. Реактивті артрит. Рейтер Ауруы
8
Анкилозды спондилоартрит (Бехтеров ауруы). Ювенильді спондилоартрит
9
Тұқым қуалайтын коллаген. Эллерс-Данлос Синдромы. Марфан Синдромы
10
Басқа аурулар кезіндегі ревматологиялық көріністер. Артриттер ішектің басым зақымдалуымен (спецификалық емес жаралы колит, Крон ауруы, Уиппла ауруы). Эндокриндік артропатиялар. Нейроартропатия.
11
Микрокристалды артриттер. Подагра. Nakedodagra. Хондрокальциноз.
12
Шегрен Синдромы
13
Антифосфолипидті синдром
14
Ревматикалық полимиалгия
15
Остеоартроз
16
Остеопороз
17
Дәрілік ревматологиялық синдромдар
18
Паранеопластикалық артропатиялар
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, процедураларды меңгеру
Операция/емшара/техника
Саны
1.
Стандартты және қосымша бөліністер бойынша электрокардиография (бұдан әрі – ЭКГ) жүргізу және талдау
100
2.
Эхокардиография (бұдан әрі – ЭхоКГ), контрасты ЭхоКГ нәтижелерін түсіндіру
100
3.
Холтер бойынша ЭКГ тәуліктік мониторлау нәтижелерін түсіндіру
50
4.
Перифериялық тамырлардың жағдайын бағалау
100
5.
Тредмилтест жүктемелі электрокардиографиялық сынамаларын жүргізу және түсіндіру; стресс-тест
50
6.
Буындардың қызметін физикальды зерттеу, тест жүргізу, функционалдық индекстерді интерпретациялау
500
7.
Реанимациялық іс-шаралар жүргізу: "ауыздан ауызға" жасанды тыныс алу, жүректің жабық массажы
20
8.
ЭКГ, ЭхоКГ, вентрикулография және сцинтиграфия бақылауымен жүктемелі дәрілік сынамаларды (дипиридамолмен, изадринмен, добутаминмен, адреналинмен, эфедринмен) жүргізу және түсіндіру

136
1)
Обязательный компонент (ОК)
132
Ревматология амбулаторно-поликлиническая, взрослая
26
Ревматология амбулаторно-поликлиническая, детская
26
Ревматология в стационаре, взрослая
40
Ревматология в стационаре, детская
40
2)
Компонент по выбору (КВ)
4
2
Промежуточная аттестация (ПА)
2
3
Итоговая аттестация (ИА)
2
Итого
140
Перечень наиболее распространҰнных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
Перечень заболеваний
1
Острая ревматическая лихорадка. Хроническая ревматическая болезнь сердца
2
Диффузные заболевания соединительной ткани. Системная красная волчанка. Системная склеродермия. Ювенильная склеродермия.
3
Идиопатические воспалительные миопатии. Дерматомиозит. Ювенильный дерматомиозит.
4
Системные васкулиты: узелковый полиартериит, гранулематоз с полиангиитом (Вегенера), гигантоклеточный артериит, неспецифический аортоартериит, гранулематоз Вегенера, эозинофильный гранулематоз с полиангиитом (Черджа-Стросс), болезнь Бехчета, болезнь Кавасаки, облитерирующий тромбангиит Бюргера, синдром Гудпасчера, криоглобулинемический васкулит, геморрагический васкулит
5
Перекрестный (overlap) синдром
6
Ревматоидный артрит. Ювенильный ревматоидный артрит
7
Серонегативные спондилоартропатии. Псориатическая артропатия. Реактивный артрит. Болезнь Рейтера
8
Анкилозирующий спондилоартрит (Болезнь Бехтерова). Ювенильный спондилоартрит
9
Наследственные коллагенопатии. Синдром Эллерса-Данлоса. Синдром Марфана
10
Ревматологические проявления при других заболеваниях. Артриты при заболеваниях с преимущественным поражением кишечника (неспецифический язвенный колит, болезнь Крона, болезнь Уиппла). Эндокринные артропатии. Нейроартропатии.
11
Микрокристаллические артриты. Подагра. Псевдоподагра. Хондрокальциноз.
12
Синдром Шегрена
13
Антифосфолипидный синдром
14
Ревматическая полимиалгия
15
Остеоартроз
16
Остеопороз
17
Лекарственные ревматологические синдромы
18
Паранеопластические артропатии
Овладение практическими навыками, манипуляциями, процедурами
Операция/Процедура/техника
Количество
1.
Проведение и анализ электрокардиографии (далее – ЭКГ) по стандартным и дополнительным отведениям
100
2.
Интерпретация результатов эхокардиографии (далее – ЭхоКГ), контрастной ЭхоКГ
100
3.
Интерпретация результатов суточного мониторирования электрокардиографии (далее – ЭКГ) по Холтеру
50
4.
Оценка состояния периферических сосудов
100
5.
Проведение и интерпретация нагрузочных электрокардиографических проб тредмилтест; стресс-тест
50
6.
Физикальное исследование функции суставов, проведение тестов, интерпретация функциональных индексов
500
7.
Проведение реанимационных мероприятий: искусственное дыхание "рот в рот" и "рот в нос", закрытый массаж сердца
20
8.
Проведение и интерпретация нагрузочных лекарственных проб (с дипиридамолом, изадрином, добутамином, адреналином, эфедрином) под контролем ЭКГ, ЭхоКГ, вентрикулографии и сцинтиграфии

1)
Міндетті компонент (МК)
132
Ішкі аурулар
12
Балалар аурулары
6
Стационардағы эндокринология (ересектер)
42
Стационардағы эндокринология (балалар)
20
Амбулаториялық-емханалық эндокринология (ересектер)
20
Амбулаториялық-емханалық эндокринология (балалар)
10
Репродуктивті эндокринология, бедеулік және жүктілік
10
Жоғары мамандандырылған эндокринологиялық көмек
6
Сәулелік және радиоизотоптық диагностика
6
2)
Таңдау бойынша компонент (ТБК)
4
2
Аралық аттестаттау (АА)
2
2
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
2
Барлығы
140
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
Аурулар тізбесі
1
Қант диабеті (1 типті қант диабеті, 2 типті қант диабеті, гестациялық қант диабеті, қант диабетінің асқынуы, диабеттік комалар)
2
Семіздік
3
Қалқанша безінің аурулары (гипотиреоз синдромы, тиреотоксикоз синдромы, түйінді зоб, аутоиммунды тиреоидит, жіті тиреоидит, қалқанша безінің обыры, тиреотоксикалық криз, гипотиреоидты кома)
4
Нейроэндокринді аурулар (гипофиз инценденталомасы, "бос" түрік ертоқының синдромы, гипогликемия синдромы, гиперпролактинемия синдромы, гипопитуитаризм, антидиуретикалық гормонның барабар емес секреция синдромы, биік бойлық синдромы, аз қабаттылық синдромы, акромегалия және гипофизарлық алыпизм, Иценко-Кушинг ауруы, гипофиз гормоналды-нактивті опуолидері, қантамырсыз диабеті, пролактинома)
5
Бүйрек үсті безінің аурулары (бүйрек үсті безінің инцендентоломасы, гперкортицизм синдромы, гипокортицизм синдромы, бастапқы гиперальдостеронизм, бүйрек үсті безі қабығының туа біткен дисфункциясы, бүйрек үсті безінің гормондық-белсенді емес ісіктері, кортикостерома, бүйрек үсті безінің жіті жеткіліксіздігі, бүйрек үсті безінің алғашқы жеткіліксіздігі, феохромацитома)
6
Фосфорлы-кальцийлі алмасудың бұзылуы (гиперкальциемия синдромы, гипокальциемия синдромы, гиперпаратиреоз синдромы, остеопороз, бастапқы гиперпаратиреоз)
7
Репродуктивті эндокринология (аменорея, жыныс қалыптасуының бұзылуы, әйелдерде гиперандрогенияның синромы, ерлерде гипергонадизм синдромы, гинекомастия синдромы, мерзімінен бұрын жыныстық даму синдромы, жыныстық дамудың кешігу синдромы, климактериялық кезең және менопауза, поликистозды аналық бездер синдромы)
8
Аутоиммунды полигонды аурулар
9
Көп қабатты эндокринді неоплазий синдромдары (МЭН 1, МЭН 2)
10
Жүйке анорексиясы
11
Инсулома
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, процедураларды меңгеру
Операция /емшара/техника
Саны
1.
Эндокринологиялық стационарда науқастарды емдеу
100
2.
Эндокринологиялық бөлімшеде кезекші дәрігердің көмекшісі ретінде түнгі кезекшілік (айына 2 кезекшілік)
30
3.
Қандағы глюкозаны, ацетонды, глюкоза мен несептегі ақуызды, микроальбуминурияны экспресс-әдістермен анықтау
100
4.
Диабет мектебінде "пациенттерді оқыту"
100
5.
Қант диабетімен ауыратын науқастардың табанының жағдайын бағалау және диабеттік табанның әр түрлі нұсқаларының дифференциалды диагнозын жүргізу
50
6.
Қант диабетімен ауыратын науқастарды өзін-өзі бақылау әдістеріне оқыту
100
7.
Қалқанша безін пальпациялау және оның өлшемдері мен құрылымын бағалау
100
8.
Эндокриндік ауруларды диагностикалау үшін қолданылатын функционалдық сынамалардың тестілерін жүргізу және бағалау
20
9.
Диабет және семіздік скринингіне қатысу
100
10.
Консилиумдарға қатысу, оның ішінде орбиталар
20
11.
Инсулинді помпаны орнату және пайдалану
10
12.
Науқастарды жедел емдеуге дайындау
10
13.
Жүкті және босанатын әйелдерге кеңес беру
20
14.
Аралас бөлімшелерде эндокриндік аурулары бар пациенттерге кеңес беру
50
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
12-қосымша
"Неврология, соның ішінде балалар неврологиясы" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Оқу мерзімі: 2 жыл
Біліктілігі: невролог-дәрігер
№ п/п
Пәндер/модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы (КП)
136

1)
Обязательный компонент (ОК)
132
Внутренние болезни
12
Детские болезни
6
Эндокринология в стационаре (взрослая)
42
Эндокринология в стационаре (детская)
20
Эндокринология амбулаторно-поликлиническая (взрослая)
20
Эндокринология амбулаторно-поликлиническая (детская)
10
Репродуктивная эндокринология, бесплодие и беременность
10
Высокоспециализированная эндокринологическая помощь
6
Лучевая и радиоизотопная диагностика
6
2)
Компонент по выбору (КВ)
4
2
Промежуточная аттестация (ПА)
2
2
Итоговая аттестация (ИА)
2
Итого
140
Перечень наиболее распространҰнных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
Перечень заболеваний
1
Сахарный диабет (сахарный диабет 1 типа, сахарный диабет 2 типа, гестационный сахарный диабет), осложненя сахарного диабета, диабетические комы)
2
Ожирение
3
Болезни щитовидной железы (синдром гипотиреоза, синдром тиреотоксикоза, узловой зоб, аутоиммунный тиреоидит, подострый тиреоидит, рак щитовидной железы, тиреотоксический криз, гипотиреоидная кома)
4
Нейроэндокринные заболевания (инценденталома гипофиза, синдром "пустого" турецкого седла, синдром гипогликемии, синдром гиперпролактинемии, гипопитуитаризм, синдром неадекватной секреции антидиуретического гормона, синдром высокорослости, синдром низкорослости, акромегалия и гипофизарный гигантизм, болезнь Иценко-Кушинга, гормонально -нактивные опуоли гипофиза, несахарный диабет, пролактинома)
5
Болезни надпочечников (инцендентолома надпочечника, синдром гперкортицизма, синдром гипокортицизма, первичный гиперальдостеронизм, врожденная дисфункция коры надпочечников, гормонально-неактивные опухоли надпочечников, кортикостерома, острая надпочечниковая недостаточность, первичная надпочечниковая недостаточность, феохромацитома)
6
Нарушение фосфорно-кальциевого обмена (синдром гиперкальциемии, синдром гипокальциемии, синдром гиперпаратиреоза, остеопороз, первичный гиперпаратиреоз)
7
Репродуктивная эндокринология (аменорея, нарушение формирования пола, синром гиперандрогении у женщин, синдром гипергонадизма у мужчин, синдром гинекомастии, синдром преждевременного полового развития, синдром задержки полового развития, климактерический период и менопауза, синдром поликистозных яичников)
8
Аутоиммунные полигландулярные заболевания
9
Синдромы множественных эндокринных неоплазий (МЭН 1, МЭН 2)
10
Нервная анорексия
11
Инсулома
Овладение практическими навыками, манипуляциями, процедурами
Операция/Процедура/техника
Количество
1.
Курация пациентов в эндокринологическом стационаре
100
2.
Ночные дежурства в эндокринологическом отделении в качестве помощника дежурного врача (2 дежурства в месяц)
30
3.
Определение экспресс-методами глюкозы в крови, ацетона, глюкозы и белка в моче, микроальбуминурии
100
4.
Обучение пациентов в "Школе диабета"
100
5.
Оценка состояния стоп пациентов сахарным диабетом и проведение дифференциального диагноза различных вариантов диабетической стопы
50
6.
Обучения пациентов сахарным диабетом методам самоконтроля
100
7.
Пальпация щитовидной железы и оценка ее размеров и структуры
100
8.
Проводить и оценивать тесты функциональных проб, применяемых для диагностики эндокринных заболеваний
20
9.
Участие в скринингах диабета и ожирения
100
10.
Участие в консиллиумах, в том числе отделении реанимации и интенсивной терапии
20
11.
Установка и использование инсулиновой помпы
10
12.
Подготовить пациентов к оперативному лечению
10
13.
Консультации беременных и рожениц
20
14.
Консультация пациентов с эндокринными заболеваниями в смежных отделениях
50
Приложение 12
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Типовой учебный план по специальности "Неврология, в том числе детская"
Срок обучения: 2 года
Квалификация: врач – невролог
№ п/п
Наименование дисциплин/модулей
Кол-во кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
136

1)
Міндетті компонент (МК)
132
Балалар аурулары (стационар)
99
Амбулаториялық-емханалық педиатрия
10
Жедел шұғыл медициналық көмек
5
Балалар инфекциялары
5
Балалар хирургиясы
5
Балалар фтизиатриясы
5
Балалар дерматовенерологиясы
3
2)
Таңдау бойынша компонент (ТБК)
4
2
Аралық аттестаттау (АА)
2
3
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
2
Барлығы
140
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
Аурулар тізбесі
1
Пневмония
2
Бронхиттер
3
Бронхиолиттер
4
Бронхолегочная дисплазия
5
Бронх демікпесі
6
Бронх-өкпе жүйесінің даму ақаулары
7
Муковисцидоз
8
Туа біткен жүрек және қан тамырларының ақаулары
9
Жүре пайда болған жүрек ақаулары
10
Балалардағы артериялық гипертензия
11
Балалардағы кардиомиопатия
12
Балалардағы ырғақтың бұзылуы
13
Ревматикалық емес кардиттер
14
Жедел жүрек-тамыр жетіспеушілігі
15
Созылмалы жүрек жеткіліксіздігі
16
Асқазан-ішек жолдарының туа біткен аурулары
17
Өңеш аурулары
18
Балалардағы созылмалы гастрит
19
Асқазанның және он екі елі ішектің
20
Панкреатиттер
21
Холециститтер
22
Мальабсорбция синдромы
23
Ішектің қабыну аурулары
24
Гепатиттер
25
Темір тапшылығы анемиясы
26
Гемолитикалық анемиялар
27
Апластикалық анемиялар
28
Гемофилия
29
Геморрагиялық васкулит
30
Тромбоцитопениялық пурпура
31
Гемобластоздар
32
Диссеминирленген тамыр ішілік ұю синдромы (ДВС синдромы)
33
Несеп шығару жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған даму ақаулары
34
Жедел бүйрек функциясының жеткіліксіздігі
35
Зәр шығару жолдарының инфекциялары
36
Гломерулонефриттер
37
Бүйректің созылмалы аурулары
38
Бүйректің тубулоинтерстициалды аурулары
39
Ювенильді идиопатиялық артрит
40
Реактивті артрит
41
Жедел ревматикалық қызба
42
Жүйелік қызыл қасқыр
43
Ювенильді склеродермия
44
Ювенильді дерматомиозит
45
Жүйелік васкулиттер
46
Гипоталамо-гипофизарлы жүйенің аурулары
47
Қалқанша безінің аурулары
48
Қант диабеті
49
Бүйрек үсті безінің аурулары
50
Жыныс бездерінің аурулары
51
Ерте және шала туған бала
52
Жаңа туған балалардың шекаралық және транзиторлық жай-күйі
53
Toxoplasmosis rubella cytomegalovirus herpes (бұдан әрі – TORCH) жаңа туған балалардағы инфекциялар
54
Іріңді-сепсистік аурулары жаңа туған нәрестелерде
55
ҚР балаларға амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. Балалар емханасы қызметінің негізгі бағыттары
56
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарындағы нормативтік-құқықтық актілер және құжаттама
57
Дені сау баланы диспансерлік бақылауды ұйымдастыру. Балалардың денсаулық жағдайын кешенді бағалау. Денсаулық топтары. Іріктеу критерийлері
58
Педиатр жұмысында диспансерлік әдіс. Ерте және мектеп жасына дейінгі балаларды диспансерлік бақылау
59
Балалар емханасының мектепке дейінгі бөлімінің жұмысын және міндеттерін ұйымдастыру. Мектепке дайындық
60
Нәрестелерге күтім жасау және медициналық қызмет көрсету ерекшеліктері. Жаңа туған нәрестелердің денсаулық өлшемдері және бағытталған қауіп топтарын анықтау
61
Шала туған балаларды дәрігерлік бақылау ерекшеліктері
62
Бірінші жастағы дені сау балаларды диспансерлік бақылау. Емшек жасындағы балаларды емхана жағдайында емізу
63
Иммунопрофилактика. Егу күнтізбесі. Егу кабинетінің жұмысын ұйымдастыру
64
Учаскелік педиатрдың эпидемияға қарсы жұмысы. Патогенездің негізгі буындарына кешенді әсер ету
65
Темір тапшылығы анемиясы бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
66
Рахитпен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
67
Созылмалы тамақтану бұзылулары бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
68
Жіті респираторлық аурулармен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
69
Жіті респираторлық аурулармен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
70
Бронхитпен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
71
Ауруханадан тыс пневмониялары бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
72
Созылмалы пневмониясы бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
73
Бронх демікпесі бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
74
Жиі ауыратын балалармен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау әдістерінің алгоритмі)
75
Ревматикалық қызбасы бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
76
Дәнекер тінінің диффузды аурулары бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
77
Вегето-тамырлы дистония синдромы (ВСД) бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі)
78
Амбулаториялық жағдайларда ревматикалық емес кардит, кардиомиопатия, миокардитпен балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
79
Туа біткен жүрек ақаулары және ірі қан тамырлары бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
80
Геморрагиялық васкулиті бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
81
Жіті лейкоз ремиссиясы бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
82
Созылмалы гастритпен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
83
Дислипопротеидемиясы бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
84
Өт шығару жолдары ауруларымен (өт шығару жолдарының дискинезиясы (бұдан әрі – ДЖВП), холангит, холецистит, өт тас ауруы) амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
85
Созылмалы бауыр аурулары бар амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
86
Несеп шығару жүйесі инфекцияларымен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
87
Жіті және созылмалы пиелонефритпен амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
88
Жіті және созылмалы перептококктен кейінгі гломерулонефрит амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
89
Емдеуге дейінгі кезеңде шұғыл және жедел шұғыл көмек көрсету кезінде амбулаториялық жағдайда балаларды емдеу және диспансерлік бақылау тактикасының алгоритмі
90
Балалар емханасы жағдайында Стационар-алмастырушы технологиялар. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы
91
Дәрігер-педиатр тәжірибесінде
92
ҚР скринингтік бағдарламасы
93
Балаларға жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Нормативтік-құқықтық құжаттар
94
Неврологиялық мәртебені бағалау. Санасы бұзылған балаларды тексерудің негізгі принциптері, диагностика және шұғыл көмек алгоритмі
95
Балалардағы тыныс алу жетіспеушілігі кезіндегі госпитальға дейінгі кезеңде диагностика және шұғыл көмек алгоритмі. Жедел стенозды ларинготрахеит
96
Балалардағы бронхобструктивті синдром кезіндегі госпитальға дейінгі кезеңдегі диагностика және шұғыл көмек алгоритмі. Бронх демікпесі, демікпе мәртебесі кезіндегі шұғыл көмек
97
Жоғарғы тыныс алу жолдарының бөгде денелері кезінде госпитальға дейінгі кезеңде диагностика және шұғыл көмек алгоритмі
98
Балалардағы генерализацияланған аллергиялық жағдайларда госпитальға дейінгі кезеңде диагностика және шұғыл көмек алгоритмі. Токсико-аллергиялық реакциялар. Анафилактикалық шок
99
Балалардағы коматоздық жағдайлардың дифференциалды диагнозы. Шұғыл көмек. Этиологиясы белгісіз комадағы жедел жәрдем дәрігерінің тактикасы. Эндокриндік аурулар кезіндегі комалар: гипогликемиялық, кетоацидотикалық, гиперосмолярлы, гиперлактацидемиялық. Тиреотоксикалық криз
100
Балалардағы жіті жүрек-қантамыр жетіспеушілігі кезіндегі госпитальға дейінгі кезеңде диагностика және шұғыл көмек алгоритмі

1)
Обязательный компонент (ОК)
132
Детские болезни (стационар)
99
Амбулаторно-поликлиническая педиатрия
10
Скорая неотложная медицинская помощь
5
Детские инфекции
5
Детская хирургия
5
Детская фтизиатрия
5
Детская дерматовенерология
3
2)
Компонент по выбору (КВ)
4
2
Промежуточная аттестация (ПА)
2
3
Итоговая аттестация (ИА)
2
Итого
140
Перечень наиболее распространҰнных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
Перечень заболеваний
1
Пневмонии
2
Бронхиты
3
Бронхиолиты
4
Бронхолегочная дисплазия
5
Бронхиальная астма
6
Пороки развития бронхолегочной системы
7
Муковисцидоз
8
Врожденные пороки сердца и сосудов
9
ПриобретҰнные пороки сердца
10
Артериальная гипертензия у детей
11
Кардиомиопатии у детей
12
Нарушения ритма у детей
13
Неревматические кардиты
14
Острая сердечно-сосудистая недостаточность
15
Хроническая сердечная недостаточность
16
Врожденные заболевания желудочно-кишечного тракта
17
Заболевания пищевода
18
Хронические гастриты у детей
19
Язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки
20
Панкреатиты
21
Холециститы
22
Синдром мальабсорбции
23
Воспалительные заболевания кишечника
24
Гепатиты
25
Железодефицитная анемия
26
Гемолитические анемии
27
Апластические анемии
28
Гемофилия
29
Геморрагический васкулит
30
Тромбоцитопеническая пурпура
31
Гемобластозы
32
Синдром диссеминированной внутрисосудистой свертываемости (ДВС синдром)
33
Врожденные и приобретенные пороки развития мочевыделительной системы
34
Острая почечная недостаточность
35
Инфекции мочевыводящих путей
36
Гломерулонефриты
37
Хронические болезни почек
38
Тубулоинтерстициальные заболевания почек
39
Ювенильный идиопатический артрит
40
Реактивный артрит
41
Острая ревматическая лихорадка
42
Системная красная волчанка
43
Ювенильная склеродермия
44
Ювенильный дерматомиозит
45
Системные васкулиты
46
Заболевания гипоталамо-гипофизарной системы
47
Заболевания щитовидной железы
48
Сахарный диабет
49
Заболевания надпочечников
50
Заболевания половых желез
51
Доношенный и недоношенный ребенок
52
Пограничные и транзиторные состояния у новорожденных детей
53
Toxoplasmosis rubella cytomegalovirus herpes (далее – TORCH) инфекции у новорожденных детей
54
Гнойно-септические заболевания у новорожденных детей
55
Организация амбулаторной помощи детскому населению в РК. Основные направления деятельности детской поликлиники
56
Нормативно-правовые акты и документация в организациях первичной медико-санитарной помощи
57
Организация диспансерного наблюдения здорового ребенка. Комплексная оценка состояния здоровья детей. Группы здоровья. Критерии отбора
58
Диспансерный метод в работе педиатра. Диспансерное наблюдение за детьми раннего и дошкольного возраста
59
Организация работы и задачи дошкольного отделения детской поликлиники. Подготовка к школе
60
Особенности ухода и медицинского обслуживания новорожденных. Критерии здоровья новорождҰнных и определение групп направленного риска
61
Особенности врачебного наблюдения за недоношенными детьми
62
Диспансерное наблюдение за здоровыми детьми первого года жизни. Вскармливание детей грудного возраста в условиях поликлиники
63
Иммунопрофилактика. Прививочный календарь. Организация работы прививочного кабинета
64
Противоэпидемическая работа участкового педиатра. Комплексное воздействие на основные звенья патогенеза
65
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с железодефицитной анемией
66
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с рахитом
67
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с хроническими расстройствами питания
68
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с острыми респираторными заболеваниями
69
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с острыми респираторными заболеваниями
70
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с бронхитом
71
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с внебольничными пневмониями
72
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с хронической пневмонией
73
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с бронхиальной астмой
74
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с часто болеющими детьми (ЧБД)
75
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с ревматической лихорадкой
76
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с диффузными заболеваниями соединительной ткани
77
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с синдромом вегето-сосудистой дистонии (ВСД)
78
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с неревматическим кардитом, кардиомиопатиям, миокардитами
79
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с врожденными пороками сердца и крупных сосудов
80
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с геморрагическим васкулитом
81
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с ремиссии острого лейкоза
82
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с хроническим гастритом
83
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с дислипопротеидемиями
84
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с заболеваниями желчевыводящих путей (дискинезия желчевыводящих путей (далее – ДЖВП), холангит, холецистит, желчекаменная болезнь)
85
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдения детей в амбулаторных условиях с хроническими заболеваниями печени
86
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с инфекциями мочевыделительной системы
87
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с острым и хроническим пиелонефритом
88
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях с острым и хроническим постстрептококковый гломерулонефрит
89
Алгоритм тактики ведения и диспансерного наблюдение детей в амбулаторных условиях при оказании экстренной и скорой неотложной помощи на догоспитальном этапе
90
Стационар-замещающие технологии в условиях детской поликлиники. Медико-социальная экспертиза пациентов
91
Интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ) в практике врача-педиатра
92
Скрининговая программа в Республике Казахстан
93
Организация скорой и неотложной медицинской помощи детскому населению. Нормативно-правовая документация
94
Оценка неврологического статуса. Основные принципы обследования детей с нарушениями сознания, алгоритм диагностики и неотложной помощи
95
Алгоритм диагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе при дыхательной недостаточности у детей. Острый стенозирующий ларинготрахеит
96
Алгоритм диагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе при бронхообструктивном синдроме у детей. Бронхиальная астма, неотложная помощь при астматическом статусе
97
Алгоритм диагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе при инородных телах верхних дыхательных путей
98
Алгоритм диагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе при генерализованных аллергических состояниях у детей. Токсико-аллергические реакции. Анафилактический шок
99
Дифференциальный диагноз коматозных состояний у детей. Неотложная помощь. Тактика врача скорой помощи при коме неясной этиологии. Комы при эндокринных заболеваниях: гипогликемическая, кетоацидотическая, гиперосмолярная, гиперлактацидемическая. Тиреотоксический криз
100
Алгоритм диагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе при острой сердечно-сосудистой недостаточности у детей

2)
Таңдау бойынша компонент (ТБК)
4
2
Аралық аттестаттау (АА)
2
3
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
2
Барлығы
140
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
Аурулар тізбесі
1.
Ересектер мен балалардағы жүрек патологиясының рентгенологиялық симптомдары мен синдромдары
2.
Рентгенологиялық симптомдар және ересектер мен балалардағы тыныс алу мүшелері патологиясының синдромдары
3.
Ересектер мен балалардағы асқазан-ішек жолдары ағзаларының патологияларының рентгенологиялық симптомдары мен синдромдары
4.
Ересектер мен балалардағы несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің патологиясының рентгенологиялық симптомдары мен синдромдары
5.
Ересектер мен балалардағы сүйек пен буын патологиясының рентгенологиялық симптомдары мен синдромдары
6.
Ересектер мен балалардағы бас және омыртқа патологиясының рентгенологиялық белгілері мен синдромдары
7.
Ересектер мен балалардағы тамырлар патологиясының рентгенологиялық симптомдары мен синдромдары
8.
Ересектер мен балалардағы эндокриндік жүйе мүшелері патологиясының рентгенологиялық симптомдары мен синдромдары
9.
Ересектер мен балалардағы гепато-панкреато-билиарлық аймақтың рентгенологиялық симптомдары мен патологиясы синдромдары
10.
Шұғыл күйлердің рентгенологиясы
11.
Ересектер мен балалардағы бас пен мойынның жұмсақ тіндерінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі – УДЗ)
12.
Ересектер мен балалардағы кеуде қуысының жұмсақ тіндерінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
13.
Ересектер мен балалардағы іш қуысының жұмсақ тіндерінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
14.
Ересектер мен балалардағы аяқ-қолдың жұмсақ тіндерінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
15.
Ересектер мен балалардағы тыныс алу мүшелерінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
16.
Ересектер мен балалардағы жүрек патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
17.
Ересектер мен балалардағы қан тамырларының патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
18.
Ересектер мен балалардағы асқазан-ішек жолдарының патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
19.
Ересектер мен балалардағы гепато-панкреато-билиарлық аймақтың патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдарды УДЗ
20.
Ересектер мен балалардағы бөліп шығару жүйесінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
21.
Ересектер мен балалардағы репродуктивті жүйе патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
22.
Ересектер мен балалардағы сүт бездерінің симптомдары мен синдромдары УДЗ
23.
Ересектер мен балалардағы эндокриндік жүйе патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
24.
Ересектер мен балалардағы қан өндіру жүйесінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
25.
Ересектер мен балалардағы лимфа жүйесінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
26.
Ересектер мен балалардағы сүйектер мен буындар патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
27.
Ересектер мен балалардағы бас сүйегінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар УДЗ
28.
Шұғыл жағдайлардың ультрадыбыстық диагностикасы
29.
Компьютерлік томография (бұдан әрі – КТ) белгілері және ересектер мен балалардағы жұмсақ тіндердің патологиясы кезіндегі синдромдар
30.
Ересектер мен балалардағы тыныс алу мүшелерінің патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
31.
Ересектер мен балалардағы жүрек патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
32.
Ересектер мен балалардағы қан тамырларының патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
33.
Ересектер мен балалардағы асқазан-ішек жолдарының патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
34.
Ересектер мен балалардағы гепато-панкреато-билиарлық аймақтың патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
35.
Ересектер мен балалардағы бөлу жүйесінің патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
36.
Ересектер мен балалардағы репродуктивті жүйенің патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
37.
КТ ересектер мен балалардағы сүт бездерінің симптомдары мен синдромдары
38.
Ересектер мен балалардағы эндокриндік жүйе патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
39.
Ересектер мен балалардағы қан өндіру жүйесінің патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
40.
Ересектер мен балалардағы лимфа жүйесінің патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
41.
Ересектер мен балалардағы сүйек пен буын патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
42.
Ересектер мен балалардағы бас патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
43.
Ересектер мен балалардағы бас миының патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
44.
Ересектер мен балалардағы жұлын миының патологиясы кезіндегі КТ симптомдары мен синдромдары
45.
Компьютерлік-томографиялық зерттеулерді үш өлшемді қайта құру
46.
Магнитті-резонанстық томография (бұдан әрі – МРТ) белгілері және ересектер мен балалардағы жұмсақ тіндердің патологиясы кезіндегі синдромдар
47.
МРТ ересектер мен балалардағы тыныс алу мүшелерінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
48.
МРТ ересектер мен балалардағы жүрек патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
49.
МРТ ересектер мен балалардағы қан тамырларының патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
50.
МРТ ересектер мен балалардағы асқазан-ішек жолдарының патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
51.
Ересектер мен балалардағы гепато-панкреато-билиарлық аймақтың патологиясы кезіндегі МРТ симптомдары мен синдромдары
52.
МРТ ересектер мен балалардағы бөліп шығару жүйесінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
53.
МРТ ересектер мен балалардағы репродуктивті жүйе патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
54.
МРТ ересектер мен балалардағы сүт бездерінің симптомдары мен синдромдары
55.
МРТ ересектер мен балалардағы эндокриндік жүйе патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
56.
МРТ ересектер мен балалардағы қан жасау жүйесінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
57.
МРТ ересектер мен балалардағы лимфа жүйесінің патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
58.
Ересектер мен балалардағы сүйек пен буындардың патологиясы кезіндегі МРТ симптомдары мен синдромдары
59.
МРТ ересектер мен балалардағы бас патологиясы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
60.
Ересектер мен балалардағы бас миының патологиясы кезіндегі МРТ симптомдары мен синдромдары
61.
Ересектер мен балалардағы жұлын патологиясы кезіндегі МРТ симптомдары мен синдромдары
62.
Магниттік-резонанстық бейнелерді үш өлшемді өңдеу
63.
Сәулелік (маммография және УДЗ) сүт безінің қатерсіз түзілімдеріндегі симптомдар мен синдромдар
64.
Сәулелік (маммография және УДЗ) сүт безінің қатерлі пайда болуы кезіндегі симптомдар мен синдромдар
65.
Сүйектердің денситометриялық тығыздығын анықтау
66.
Нәтижелерін түсіндіре отырып, коронарлық тамырларға зерттеу жүргізу
67.
Нәтижелерді түсіндірумен аяқ-қол тамырларына зерттеу жүргізу
68.
Нәтижелерді түсіндірумен кеуде қуысының тамырларына зерттеу жүргізу
69.
Нәтижелерін түсіндіре отырып, құрсақ қуысы тамырларына зерттеу жүргізу
70.
Нәтижелерін түсіндіре отырып, кіші жамбас тамырларына зерттеу жүргізу
71.
Нәтижелерді түсіндірумен мойын тамырларына зерттеу жүргізу
72.
Нәтижелерді түсіндіре отырып, бас тамырларына зерттеу жүргізу
73.
Нәтижелерді түсіндірумен аяқ-қол тамырларына зерттеу жүргізу
74.
Өт қабының интраопреациялық визуализациясын өткізу
75.
Сүйектер мен буындардың аурулары мен зақымдануларын радионуклидтік зерттеу.
76.
Бас және Мойын ауруларын радионуклидтік зерттеу.
77.
Тыныс алу органдары мен қуыс мүшелерінің ауруларын радионуклидтік зерттеу
78.
Құрсақ қуысы мүшелерінің ауруларын радионуклидтік зерттеу.
79.
Жүрек-тамыр жүйесі ауруларын радионуклидтік зерттеу
80.
Кіші жамбас ағзаларының ауруларын радионуклидтік зерттеу
81.
Эндокринологиялық жүйені радионуклидтік зерттеу
82.
Лимфа жүйесін радионуклидтік зерттеу
83.
Жүйке жүйесін радионуклидтік зерттеу
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, процедураларды меңгеру
Операция/емшара/техника
Саны
1.
Ересектер мен балаларда рентгенограммаларды, сондай-ақ рентгенологиялық зерттеулерді (ирригоскопия, гастроскопия, денситометрия, а/в ангиография, фистулография, гистеросальпингография сияқты) жүргізу және түсіндіру
500
2.
Ересектер мен балалардағы түрлі органдар мен жүйелердің УДЗ жүргізу және интерпретациясы (тамырлардың допплерографиясын, эхокардиографиясын қоса алғанда)
500
3.
Ересектер мен балаларда түрлі органдар мен жүйелердің КТ жүргізу және түсіндіру
150
4.
Ересектер мен балаларда әртүрлі органдар мен жүйелердің МРТ жүргізу және түсіндіру
150
5.
Ересектер мен балалардағы түрлі органдар мен жүйелердің радионуклидтік диагностикасын жүргізу және түсіндіру
5
6.
Қорытынды қалыптастырумен кешенді сәулелік зерттеу (екі немесе одан да көп сәулелік әдістерді үйлестіру)
30
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
24-қосымша
"Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Оқу мерзімі: 2 жыл
Біліктілігі: клиникалық фармаколог-дәрігер
№ р/с
Пәндер/модульдердің атауы
Кредит саны
1
Кәсіптік пәндер циклы (КП)
136

2)
Компонент по выбору (КВ)
4
2
Промежуточная аттестация (ПА)
2
3
Итоговая аттестация (ИА)
2
Итого
140
Перечень наиболее распространҰнных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
Перечень заболеваний
1.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии сердца у взрослых и детей
2.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии органов дыхания у взрослых и детей
3.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии органов желудочно-кишечного тракта у взрослых и детей
4.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии органов мочеполовой системы у взрослых и детей
5.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии костей и суставов у взрослых и детей
6.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии черепа и позвоночника у взрослых и детей
7.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии сосудов у взрослых и детей
8.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии органов эндокринной системы у взрослых и детей
9.
Рентгенологические симптомы и синдромы патологии гепато-панкреато-билиарной зоны у взрослых и детей
10.
Рентгенология неотложных состояний
11.
Ультразвуковое исследование (далее – УЗИ) симптомы и синдромы при патологии мягких тканей головы и шеи у взрослых и детей
12.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии мягких тканей грудной клетки у взрослых и детей
13.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии мягких тканей брюшной полости у взрослых и детей
14.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии мягких тканей конечностей у взрослых и детей
15.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии органов дыхания у взрослых и детей
16.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии сердца у взрослых и детей
17.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии сосудов у взрослых и детей
18.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии желудочно-кишечного тракта у взрослых и детей
19.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии гепато-панкреато-билиарной зоны у взрослых и детей
20.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии выделительной системы у взрослых и детей
21.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии репродуктивной системы у взрослых и детей
22.
УЗИ симптомы и синдромы при молочных желез у взрослых и детей
23.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии эндокринной системы у взрослых и детей
24.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии кроветворной системы у взрослых и детей
25.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии лимфатической системы у взрослых и детей
26.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии костей и суставов у взрослых и детей
27.
УЗИ симптомы и синдромы при патологии черепа у взрослых и детей
28.
Ультразвуковая диагностика неотложных состояний
29.
Симптомы компьютерной томографии (далее – КТ) и синдромы при патологии мягких тканей у взрослых и детей
30.
КТ симптомы и синдромы при патологии органов дыхания у взрослых и детей
31.
КТ симптомы и синдромы при патологии сердца у взрослых и детей
32.
КТ симптомы и синдромы при патологии сосудов у взрослых и детей
33.
КТ симптомы и синдромы при патологии желудочно-кишечного тракта у взрослых и детей
34.
КТ симптомы и синдромы при патологии гепато-панкреато-билиарной зоны у взрослых и детей
35.
КТ симптомы и синдромы при патологии выделительной системы у взрослых и детей
36.
КТ симптомы и синдромы при патологии репродуктивной системы у взрослых и детей
37.
КТ симптомы и синдромы при молочных желез у взрослых и детей
38.
КТ симптомы и синдромы при патологии эндокринной системы у взрослых и детей
39.
КТ симптомы и синдромы при патологии кроветворной системы у взрослых и детей
40.
КТ симптомы и синдромы при патологии лимфатической системы у взрослых и детей
41.
КТ симптомы и синдромы при патологии костей и суставов у взрослых и детей
42.
КТ симптомы и синдромы при патологии головы у взрослых и детей
43.
КТ симптомы и синдромы при патологии головного мозга у взрослых и детей
44.
КТ симптомы и синдромы при патологии спинного мозга у взрослых и детей
45.
Трехмерная реконструкция компьютерно-томографических исследований
46.
Симптомы магнитно-резонансной томографии (далее – МРТ) и синдромы при патологии мягких тканей у взрослых и детей
47.
МРТ симптомы и синдромы при патологии органов дыхания у взрослых и детей
48.
МРТ симптомы и синдромы при патологии сердца у взрослых и детей
49.
МРТ симптомы и синдромы при патологии сосудов у взрослых и детей
50.
МРТ симптомы и синдромы при патологии желудочно-кишечного тракта у взрослых и детей
51.
МРТ симптомы и синдромы при патологии гепато-панкреато-билиарной зоны у взрослых и детей
52.
МРТ симптомы и синдромы при патологии выделительной системы у взрослых и детей
53.
МРТ симптомы и синдромы при патологии репродуктивной системы у взрослых и детей
54.
МРТ симптомы и синдромы при молочных желез у взрослых и детей
55.
МРТ симптомы и синдромы при патологии эндокринной системы у взрослых и детей
56.
МРТ симптомы и синдромы при патологии кроветворной системы у взрослых и детей
57.
МРТ симптомы и синдромы при патологии лимфатической системы у взрослых и детей
58.
МРТ симптомы и синдромы при патологии костей и суставов у взрослых и детей
59.
МРТ симптомы и синдромы при патологии головы у взрослых и детей
60.
МРТ симптомы и синдромы при патологии головного мозга у взрослых и детей
61.
МРТ симптомы и синдромы при патологии спинного мозга у взрослых и детей
62.
Трехмерная обработка магнитно-резонансных изображений
63.
Лучевые (маммография и УЗИ) симптомы и синдромы при доброкачественных образованиях молочной железы
64.
Лучевые (маммография и УЗИ) симптомы и синдромы при злокачественных образованиях молочной железы
65.
Определение денситометрической плотности костей
66.
Проведение исследования коронарных сосудов с интерпретацией результатов
67.
Проведение исследования сосудов конечностей с интерпретацией результатов
68.
Проведение исследования сосудов грудной клетки с интерпретацией результатов
69.
Проведение исследования сосудов брюшной полости с интерпретацией результатов
70.
Проведение исследования сосудов малого таза с интерпретацией результатов
71.
Проведение исследования сосудов шеи с интерпретацией результатов
72.
Проведение исследования сосудов головы с интерпретацией результатов
73.
Проведение исследования сосудов конечностей с интерпретацией результатов
74.
Проведение интраопреационной визуализации желчного пузыря с визуализацией протоков и интерпретацией результатов
75.
Радионуклидное исследование заболеваний и повреждений костей и суставов.
76.
Радионуклидное исследование заболеваний головы и шеи.
77.
Радионуклидное исследование заболеваний органов дыхания и средостения
78.
Радионуклидное исследование заболеваний органов брюшной полости.
79.
Радионуклидное исследование заболеваний сердечно-сосудистой системы
80.
Радионуклидное исследование заболеваний органов малого таза
81.
Радионуклидное исследование эндокринологической системы
82.
Радионуклидное исследование лимфатической системы
83.
Радионуклидное исследование нервной системы
Овладение практическими навыками, манипуляциями, процедурами
Интерпретация исследований
Количество
1.
Проведение и интерпретация рентгенограмм, а так же рентгенологических исследований (таких как ирригоскопия, гастроскопия, денситометрия, в/в ангиографии, фистулографии, гистеросальпингографии) различных органов и систем у взрослых и детей
500
2.
Проведение и интерпретация УЗИ (включая допплерографию сосудов, эхокардиография) различных органов и систем у взрослых и детей
500
3.
Проведение и интерпретация КТ различных органов и систем у взрослых и детей
150
4.
Проведение и интерпретация МРТ различных органов и систем у взрослых и детей
150
5.
Проведение и интерпретация радионуклидной диагностики различных органов и систем у взрослых и детей
5
6.
Комплексное лучевое обследование сформированием заключения (сочетание двух или более лучевых методов)
30
Приложение 24
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Типовой учебный план по специальности: "Клиническая фармакология"
Срок обучения: 2 года
Квалификация: врач – клинический фармаколог
№ п/п
Наименование дисциплин/модулей
Кол-во кредитов
1
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
136

1)
Міндетті компонент (МК)
132
Балалар мен жасөспірімдерде стоматологиялық араласу кезіндегі жергілікті анестезия
18
Қатты тіндердің аурулары.балалар мен жасөспірімдердің тістері
16
Балалар мен жасөспірімдерде пульпа және периодонт аурулары
16
Балалар мен жасөспірімдердің пародонт аурулары
16
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысының шырышты қабығының аурулары
16
Балалар мен жасөспірімдердің ауыз қуысының іріңді хирургиясы
25
Балалар мен жасөспірімдердің ауыз қуысын қалпына келтіру хирургиясы
25
2)
Таңдау бойынша компонент (ТВ)
4
2
Аралық аттестаттау (АА)
2
3
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
2
Жиыны
140
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
Аурулар тізбесі
1
Балалар стоматологиясындағы жергілікті жансыздандыру
2
Балалар мен жасөспірімдерде жергілікті анестезия кезінде туындайтын асқынулар
3
Балалар мен жасөспірімдердің уақытша тістерінің кариесі
4
Балалар мен жасөспірімдердің тұрақты тістерінің кариесі
5
Балалар мен жасөспірімдердің уақытша тістері Кариес дентин
6
Балалар мен жасөспірімдердің тұрақты тістері Кариес дентин
7
Балалар мен жасөспірімдердің уақытша тістері цементінің кариесі
8
Балалар мен жасөспірімдердің тұрақты тістері цемент кариесі
9
Тістің пайда болғанға дейінгі дәрі-дәрмектік емес зақымданулар (эмаль гипоплазиясы, эмаль гиперплазиясы, флюороз, тістер ұлпаларының тұқым қуалайтын бұзылулары, тістер ұлпалары дамуының дәрі-дәрмектік және уытты бұзылулары)
10
Тістердің жарылуы кезінде пайда болатын (жоғары жуылу, сыналы ақаулар, эрозиялар, тістер ұлпалары дамуының дәрі-дәрмектік және уытты бұзылулары, қатты тіндер некрозы, тістердің гиперестезиясы)
11
Балалар мен жасөспірімдерде уақытша тістердің өткір және созылмалы пульпиттері
12
Балалар мен жасөспірімдердің тұрақты тістерінің жіті және созылмалы пульпиттері
13
Балалар мен жасөспірімдерде уақытша тістердің жіті және созылмалы периодонтиттері
14
Балалар мен жасөспірімдерде тұрақты тістердің жіті және созылмалы периодонтиттері
15
Тіс шөгінділері. Гигиеналық жағдайды бағалау әдістемесі. Гигиена индекстері. Балалар мен жасөспірімдерде тіс шөгінділерін жою әдістері
16
Балалар мен жасөспірімдердің гингивиті
17
Балалар мен жасөспірімдердің пародонтиттері
18
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысы мүшелерінің жарақаттық зақымдануы
19
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысының шырышты қабығында вирустық аурулардың пайда болуы (ЖРВИ, қызылша, скарлатина, жел шешек)
20
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысының шырышты қабығында инфекциялық аурулардың пайда болуы (аусыл, жұқпалы мононуклеоз, мерез, туберкулез, Венсан жаралы-некротикалық стоматиті, гонореялық стоматит, кандидоз)
21
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысының шырышты қабығының аллергиялық зақымдануы. Анафилактикалық шок. Квинке ангионевротикалық ісіну. Есекжем
22
Көпформды экссудативті эритема. Стивенс-Джонсон Синдромы
23
Балалар мен жасөспірімдерде зат алмасудың жүйелі аурулары мен аурулары кезіндегі ауыз қуысы шырышты қабығының өзгеруі
24
Глоссалгия. Стомалгия. Дәмнің бұзылуы. Балалар мен жасөспірімдерде экзогенді интоксикация кезінде ауыз қуысының шырышты қабығының өзгеруі
25
Балалар мен жасөспірімдердегі тіл аурулары және аномалиялар
26
Балалар мен жасөспірімдердің хейлиттер. Тәуелсіз хейлиттер. Симптоматикалық хейлиттер
27
Балалар мен жасөспірімдерде түрлі күрделіліктегі тістерді жою әдістемесі
28
Балалар мен жасөспірімдерде тісін алып тастағаннан кейін және уақытында пайда болатын асқынулар
29
Балалар мен жасөспірімдерде перикоронариттер
30
Балалар мен жасөспірімдерде одонтогенді альвеолиттер
31
Балалар мен жасөспірімдердің жақ сүйектерінің периоститі
32
Балалар мен жасөспірімдердің альвеолярлық өсіндісінің остеомиелиті
33
Балалар мен жасөспірімдердің ауыз қуысы мүшелерінің абсцессі
34
Балалар мен жас өспірімдердегі жіті одонтогенді жоғарғы жақ синусит
35
Бір қалыпты сепсис. Балалар мен жасөспірімдерде ошақтық жағдай аурулары
36
Балалар мен жасөспірімдерде жедел және созылмалы сиалоденит
37
Дисфункция височно-нижнечелюстного буынның балалар мен жасөспірімдердің
38
Шығып кетулер височно-нижнечелюстного буынның балалар мен жасөспірімдердің
39
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысы мүшелерінің жарақаттық зақымдануы
40
Балалар мен жасөспірімдерде пародонт ауруларын хирургиялық емдеу
41
Балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысы мүшелерінің ісіктері
42
Балалар мен жасөспірімдерде альвеолярлық өсіндінің ақауы және деформациясы
43
Жасөспірімдердің дентальды имплантациясы
44
АИТВ-жұқпасы, оның балалар мен жасөспірімдерде ауыз қуысында пайда болуы
45
Балалар стоматологиясындағы шұғыл жағдайлар
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, процедураларды меңгеру
Операция/емшара/техника
Саны
1.
Балалар стоматологиясында ауру тарихын және басқа да есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын (басқа бөлімшелерге жолдама, қорытынды және т. б.) ресімдеу
350
2.
Балалар стоматологиясында эргономикасын, асептика және антисептика ережелерін, әлеуметтік қауіпті инфекциялардың алдын алуды ескере отырып, пациенттерді қабылдауға Жұмыс орнын ұйымдастыру
350
3.
Балалар мен жасөспірімдерде тістің қатты тіндерінің, пульпаның, периодонттың, пародонттың және ауыз қуысының шырышты қабығының қабыну ауруларының диагностикасы

1)
Обязательный компонент (ОК)
132
Локальная анестезия при стоматологических вмешательствах у детей и подростков
18
Болезни твердых тканей.зубов у детей и подростков
16
Болезни пульпы и периодонта у детей и подростков
16
Болезни пародонта у детей и подростков
16
Болезни слизистой оболочки полости рта у детей и подростков
16
Гнойная хирургия полости рта у детей и подростков
25
Восстановительная хирургия полости рта у детей и подростков
25
2)
Компонент по выбору (КВ)
4
2
Промежуточная аттестация (ПА)
2
3
Итоговая аттестация (ИА)
2
Итого
140
Перечень наиболее распространҰнных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
Перечень заболеваний
1
Локальное обезболивание в детской стоматологии
2
Осложнения, возникающие при локальной анестезии у детей и подростков
3
Кариес эмали временных зубов у детей и подростков
4
Кариес эмали постоянных зубов у детей и подростков
5
Кариес дентина временных зубов у детей и подростков
6
Кариес дентина постоянных зубов у детей и подростков
7
Кариес цемента временных зубов у детей и подростков
8
Кариес цемента постоянных зубов у детей и подростков
9
Некариозные поражения до прорезывания зубов (гипоплазия эмали, гиперплазия эмали, флюороз, наследственные нарушения развития тканей зубов, медикаментозные и токсические нарушения развития тканей зубов)
10
Некариозные поражения, возникающие после прорезывания зубов (повышенная стираемость, клиновидные дефекты, эрозии, медикаментозные и токсические нарушения развития тканей зубов, некроз твердых тканей, гиперестезия зубов)
11
Острые и хронические пульпиты временных зубов у детей и подростков
12
Острые и хронические пульпиты постоянных зубов у детей и подростков
13
Острые и хронические периодонтиты временных зубов у детей и подростков
14
Острые и хронические периодонтиты постоянных зубов у детей и подростков
15
Зубные отложения. Методика оценки гигиенического состояния. Индексы гигиены. Методы удаления зубных отложений у детей и подростков
16
Гингивиты у детей и подростков
17
Пародонтиты у детей и подростков
18
Травматические поражения органов полости рта у детей и подростков
19
Проявления вирусных заболеваний на слизистой оболочке полости рта у детей и подростков (острая респираторная вирусная инфекция, корь, скарлатина, ветряная оспа)
20
Проявления инфекционных заболеваний на слизистой оболочке полости рта у детей и подростков (ящур, инфекционный мононуклеоз, сифилис, туберкулез, язвенно-некротический стоматит Венсана, гонорейный стоматит, кандидоз)
21
Аллергические поражения слизистой оболочки полости рта у детей и подростков. Анафилактический шок. Ангионевротический отек Квинке. Крапивница
22
Многоформная экссудативная эритема. Синдром Стивенса-Джонсона
23
Изменения слизистой оболочки полости рта при системных заболеваниях и болезнях обмена веществ у детей и подростков
24
Глоссалгия. Стомалгия. Нарушения вкуса. Изменения слизистой оболочки полости рта при экзогенных интоксикациях у детей и подростков
25
Аномалии и самостоятельные заболевания языка у детей и подростков
26
Хейлиты у детей и подростков. Самостоятельные хейлиты. Симптоматические хейлиты
27
Методика удаления зубов различной сложности у детей и подростков
28
Осложнения, возникающие во время и после удаления зуба у детей и подростков
29
Перикоронариты у детей и подростков
30
Одонтогенные альвеолиты у детей и подростков
31
Периоститы челюстных костей у детей и подростков
32
Остеомиелит альвеолярного отростка у детей и подростков
33
Абсцессы органов полости рта у детей и подростков
34
Острый одонтогенный верхнечелюстной синусит у детей и подростков
35
Одонтогенный сепсис. Очаговообусловленные заболевания у детей и подростков
36
Острый и хронический сиалоденит у детей и подростков
37
Дисфункция височно-нижнечелюстного сустава у детей и подростков
38
Вывихи височно-нижнечелюстного сустава у детей и подростков
39
Травматические повреждения органов полости рта у детей и подростков
40
Хирургическое лечение заболеваний пародонта у детей и подростков
41
Новообразования органов полости рта у детей и подростков
42
Дефект и деформация альвеолярного отростка у детей и подростков
43
Дентальная имплантация у подростков
44
ВИЧ-инфекция, ее проявления в полости рта у детей и подростков
45
Неотложные состояния в детской стоматологии
Овладение практическими навыками, манипуляциями, процедурами
Операция/Процедура/техника
Количество
1.
Оформление истории болезни и другой учетно-отчетной медицинской документации (направления в другие подразделения, заключения и др.) в детской стоматологии
350
2.
Организация рабочего места к приему пациентов с учетом эргономики, правил асептики и антисептики, профилактики социально опасных инфекций в детской стоматологии
350
3.
Диагностика воспалительных заболеваний твердых тканей зуба, пульпы, периодонта, пародонта и слизистой оболочки полости рта у детей и подростков

136
1)
Міндетті компонент (МК)
132
Тіс жағдайының ауытқуы және деформациясы
33
Тіс қатарының ауытқулары мен деформациялары
33
Жанасу ауытқулары мен деформациялары
33
Тіс-жақ жүйесінің ауытқулары мен деформациялары
33
2)
Таңдау бойынша компонент (ТК)
4
2
Аралық аттестаттау (АА)
2
3
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
2
Жиыны
140
Диагностикаға және емдеуге жататын ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың тізбесі
Аурулар тізбесі
1.
Ортодонтияда диагнозды құрудың жалпы принциптері
2.
Тіс-жақ-бет аномалияларының клиникалық-морфологиялық жіктелуі. Тіс-жақ-бет аномалияларының Морфо-функционалдық жіктелуі. Тіс-жақ-бет аномалияларының краниометриялық жіктелуі
3.
Тіс-жақ-бет аномалиясының патологиясын емдеу принциптері. Көрсеткіштер бойынша емдеу. Пациентті емдеудің дәйектілігі, сабақтастығы және аяқталуы
4.
Емдеудің оңтайлы мерзімдерін таңдау. Емдеу кешенділігі. Емнің болжамын анықтау. Set-up моделі, фотошоп
5.
Ортодонттық еммен кешенде миотерапияға көрсеткіштерді және оны жүргізу реттілігін анықтау. Миостатикалық рефлексті қайта құру. Парафункцияларды жою
6.
Науқастың психологиялық мәртебесін анықтау. Психопрофилактика және психотерапия
7.
Тістің ортодонтикалық қозғалуының биомеханикасы. Ортодонтикалық түзету кезінде қолданылатын күштер. Ортодонтикалық емдеу кезінде сүйек тінінің қайта құрылуының морфофункционалды ерекшеліктері
8.
Ортодонтикалық тіс техникалық зертханасы. Ортодонтикалық аппараттар мен айлабұйымдарды, сондай-ақ Балалардың тіс протездерін жасау үшін қолданылатын материалдар. Ішкі, қосылмайтын ородонтикалық аппараттардың бөлшектерін жасау технологиясы
9.
Ішкі ортодонтикалық аппараттар мен айлабұйымдардың негізгі конструкциялары. Көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері. Тіс-жақ жүйесінің аномалиясына байланысты deadlifts жағдайын таңдау
10.
Тіс-жақ жүйесін қалыптастыру процесінде жақ өсуімен тістердің дамуы, өсуі және ойылуы өзара байланыс
11.
Тіс-жақ жүйесінің аномалияларын қалыптастырудағы тұқым қуалайтын фактордың рөлі. Эндокриндік жүйе бұзылуының тіс-жақ кешенінің өсуіне әсері
12.
Тыныс алу функцияларының бұзылуының, шайнаудың тіс-жақ аномалиясының деформациясының дамуына әсері. Балалар жасындағы пациенттердің зиянды әдеттері
13.
Жеке тістер аномалиясының клиникалық түрлері
14.
Тіс қатарының ауытқулары мен деформациясының клиникалық түрлері
15.
Белсенді өсу және жақ дамуының аяқталу кезеңінде емдеудің жалпы принциптері
16.
Дистальді тістің тіс-валвеолярлы және гнатикалық формаларының клиникалық-морфологиялық түрлері
17.
Мезиальді тістеуікальвеолярлы және гатикалық формалардың клиникалық-морфологиялық түрлері
18.
Тік дизокклюзия, тіс -альвеолярлы және гематикалық формаларды емдеу болжамы
19.
Терең тістеудің клиникалық-морфологиялық түрлері
20.
Төменгі жақтың ығысуымен және ығыспауы бар тістеудің клиникалық-морфологиялық түрлері. Пациенттің жасын ескере отырып, самай-төменгі жақ буынындағы өзгерістер
21.
Қиғаш фронталды тістеу. Тістеудің әртүрлі кезеңдерінде ортодонтиялық түзету (ерте ауысымды, кеш ауысымды және тұрақты тістеу)
22.
Антенаталды және постнаталды даму кезеңдерінде пайда болатын тіс коронкаларының ақаулары. Тістің даму ақаулары мен жарылуы салдарынан пайда болатын тіс қатарының ақаулары: адентия кезінде, эктодермальды және ангидротикалық эктодермальды дисплазиялар кезінде
23.
Тістерді протездеу ерекшеліктері: уақытша тістеу, ерте және кеш ауысымды тістеу және тұрақты тістеу кезінде. Тіс және тіс қатарларының аномалияларын ортодонттық емдеумен бірге тіс-жақ протездеу
24.
Балалар жасындағы емделушілерде пародонт құрылымының жас ерекшеліктері. Пародонттың құрылысы, қанмен қамтамасыз ету және бала жасын есепке ала отырып қалыпты пародонттың рентгенологиялық сипаттамасы. Ортодонттық емдеу кезінде пародонт ауруларының алдын алу
25.
Жақ дамуының туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері бар балалар жасындағы пациенттерді оңалту, кешенді тәсіл
26.
АИТВ-инфекциясы, оның ауыз қуысында пайда болуы
27.
Стоматологиядағы шұғыл жағдайлар
Практикалық дағдыларды, манипуляцияларды, процедураларды меңгеру
Операция/емшара/техника
Саны
1.
Ауру тарихын және басқа да есепке алу-есеп беру медициналық құжаттамасын ресімдеу (басқа бөлімшелерге жіберу, қорытындылар және т. б.)
100
2.
Эргономиканы, асептика және антисептика ережелерін, әлеуметтік қауіпті инфекциялардың алдын алуды ескере отырып, пациенттерді қабылдауға Жұмыс орнын ұйымдастыру
100
3.
Жергілікті аппликациялық, инфильтрациялық және өткізгіштік анестезияны жүргізу
100
4.
Ортодонтиядағы индекстерді анықтау
100
5.
Тіс-жақ аномалияларын диагностикалаудың антропометриялық әдістерін жүргізу
100
6.
Тіс-жақ аномалияларын диагностикалаудың функционалдық әдістерін жүргізу
100
7.
Тіс-жақ аномалияларын диагностикалаудың биометриялық әдістерін жүргізу
100
8.
Жақ үлгілерін құюды жүргізу
100
9.
Ересек емделушілерде жақ бедерлерін түсіру
50
10.
Балалар жасындағы емделушілерде жақ бедерлерін түсіру
50
11.
Ересек емделушілерде ортодонтиялық пластинаға дәнекер жүргізу
50
12.
Балалар жасындағы емделушілерде ортодонтиялық пластинаға сіңдіру жүргізу
50
13.
Ересек емделушілерде брекет-жүйені қолдану
50
14.
Балалар жасындағы емделушілерде брекет-жүйені қолдану
50
15.
Ересек емделушілерде тіс және тіс қатарының бедерлерін түсіру
50
16.
Балалар жасындағы емделушілерде тіс және тіс қатарының бедерлерін түсіру
50
17.
Шұғыл жағдайларда шұғыл көмек көрсету
10
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
49-қосымша
Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша магистратураның білім беру бағдарламасының құрылымы
Циклдар мен пәндердің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
академиялық сағаттарда
академиялық кредиттерде
1
2
3
4
1.
Теориялық оқыту

136
1)
Обязательный компонент (ОК)
132
Аномалии и деформации положения зубов
33
Аномалии и деформации зубных рядов
33
Аномалии и деформации прикуса
33
Аномалии и деформации зубочелюстной системы
33
2)
Компонент по выбору (КВ)
4
2
Промежуточная аттестация (ПА)
2
3
Итоговая аттестация (ИА)
2
Итого
140
Перечень наиболее распространҰнных заболеваний и состояний, подлежащих диагностике и лечению
Перечень заболеваний
1.
Общие принципы построения диагноза в ортодонтии
2.
Клинико-морфологические классификации зубочелюстно-лицевых аномалий. Морфо-функциональные классификации зубочелюстно-лицевых аномалий. Краниометрические классификации зубочелюстно-лицевых аномалий
3.
Принципы лечения патологии зубочелюстно-лицевой аномалии. Лечение по показаниям. Последовательность, преемственность и законченность лечения пациента
4.
Выбор оптимальных сроков лечения. Комплексность лечения. Определение прогноза ортодонтического лечения. Setup модель, фотошоп
5.
Определение показаний к миотерапии и последовательности еҰ проведения в комплексе с ортодонтическим лечением. Перестройка миостатического рефлекса. Устранение парафункций
6.
Определение психологического статуса пациента. Психопрофилактика и психотерапия
7.
Биомеханика ортодонтического перемещения зуба. Силы, применяемые при ортодонтической коррекции. Морфофункциональные особенности перестройки костной ткани при ортодонтическом лечении
8.
Ортодонтическая зуботехническая лаборатория. Материалы, применяемые для изготовления ортодонтических аппаратов и приспособлений, а также детских зубных протезов. Технология изготовления деталей внутриротовых, несъҰмных ортодонтических аппаратов
9.
Основные конструкции внеротовых ортодонтических аппаратов и приспособлений. Показания и противопоказания. Выбор положения тяги в зависимости от аномалии зубочелюстной системы
10.
Взаимосвязь развития, роста и прорезывания зубов с ростом челюстей в процессе формирования зубочелюстной системы
11.
Роль наследственного фактора в формировании аномалий зубочелюстной системы. Влияние нарушений эндокринной системы на рост зубочелюстного комплекса
12.
Влияние нарушения функций дыхания, жевания на развитие деформаций зубочелюстной аномалии. Вредные привычки у пациентов детского возраста
13.
Клинические разновидности аномалий отдельных зубов
14.
Клинические разновидности аномалий и деформаций зубных рядов
15.
Общие принципы лечения в периоде завершения активного роста и развития челюстей
16.
Клинико-морфологические разновидности зубоальвеолярных и гнатических форм дистального прикуса
17.
Клинико-морфологические разновидности зубоальвеолярных и гатических форм мезиального прикуса
18.
Вертикальная дизокклюзия, прогноз лечения зубоальвеолярной и гнатической форм
19.
Клинико-морфологические разновидности глубокого прикуса
20.
Клинико-морфологические разновидности перекрестного прикуса со смещением и без смещения нижней челюсти. Изменения в височно-нижнечелюстном суставе с учетом возраста пациента
21.
Косой фронтальный прикус. Ортодонтическая коррекция в разные периоды прикуса (ранний сменный, поздний сменный и постоянный прикус)
22.
Дефекты коронок зубов, возникающие в антенатальном и постнатальном периодах развития. Дефекты зубных рядов, возникающие вследствие пороков развития и прорезывания зубов: при адентии, при эктодермальной и ангидротической эктодермальной дисплазиях
23.
Особенности протезирования зубов: в период временного прикуса, раннего и позднего сменного прикуса, и постоянного прикуса. Зубочелюстное протезирование в сочетании с ортодонтическим лечением аномалий зубов и зубных рядов
24.
Возрастные особенности строения пародонта у пациентов детского возраста. Строение пародонта, кровоснабжение и рентгенологическая характеристика пародонта в норме с учетом возраста ребенка. Профилактика заболеваний пародонта при ортодонтическом лечении
25.
Реабилитация пациентов детского возраста с врождҰнными и приобретҰнными пороками развития челюстей, комплексный подход
26.
ВИЧ-инфекция, ее проявления в полости рта
27.
Неотложные состояния в стоматологии
Овладение практическими навыками, манипуляциями, процедурами
Операция/Процедура/техника
Количество
1.
Оформление истории болезни и другой учетно-отчетной медицинской документации (направления в другие подразделения, заключения и др.)
100
2.
Организация рабочего места к приему пациентов с учетом эргономики, правил асептики и антисептики, профилактики социально опасных инфекций
100
3.
Проведение местной аппликационной, инфильтрационной и проводниковой анестезии
100
4.
Определение индексов в ортодонтии
100
5.
Проведение антропометрических методов диагностики зубочелюстных аномалий
100
6.
Проведение функциональных методов диагностики зубочелюстных аномалий
100
7.
Проведение биометрических методов диагностики зубочелюстных аномалий
100
8.
Проведение отливки моделей челюстей
100
9.
Снятие оттисков с челюстей у взрослых пациентов
50
10.
Снятие оттисков с челюстей у пациентов детского возраста
50
11.
Проведение припасовки ортодонтической пластины у взрослых пациентов
50
12.
Проведение припасовки ортодонтической пластины у пациентов детского возраста
50
13.
Применение брекет-системы у взрослых пациентов
50
14.
Применение брекет-системы у пациентов детского возраста
50
15.
Снятие оттиска зубов и зубных рядов у взрослых пациентов
50
16.
Снятие оттиска зубов и зубных рядов у пациентов детского возраста
50
17.
Оказание экстренной помощи при неотложных состояниях
10
Приложение 49
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Структура образовательной программы магистратуры по научно-педагогическому направлению
Наименование циклов и дисциплин
Общая трудоемкость
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
1.
Теоретическое обучение

360
12
1)
Магистрлік диссертацияны рәсімдеу және қорғау (МДҚ)
360
12
Барлығы
3600
120
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
53-қосымша
"Мейіргер ісі" магистратурасының білім беру бағдарламасы түлектерінің дәрежесі мейіргер ісіндегі магистр
Құзыреттер
№ Қ
Оқыту бағдарламасының нәтижелері (outcomes). Бітіруші қабілетті болады:
БҚ 1
Озық ойлау дағдысының құзыреттілігі
БҚ 1.1
Магистрант құрылымдық дәлелдерді сәйкестендіруге, бағалауға және ұсынуға қабілетті. Магистрант үнемі жаңа идеялар мен шығармашылық шешімдерді іздейді және жұмысқа байланысты идеялардың маңыздылығы мен маңыздылығын анықтай алады. Магистрант кәсіби қызметпен байланысты өзіндік нанымдары мен құндылықтарын көрсете алады. Магистрант ағымдағы мейіргер практикасына немқұрайлы қатынасты көрсетеді және қажет болған жағдайда оның өзгерістеріне ықпал етеді.
Жеке және кәсіби жауапкершіліктің құзыреті
БҚ 1.2
Магистрант білімін үнемі жаңартып, кәсіби қабілеттері мен дағдыларын кеңейтуді қалай қамтамасыз ететінін біледі. Магистрант кәсіби қызмет пен үздіксіз кәсіптік білім беру үшін қажетті білімді кеңейтеді және тереңдетеді. Магистрант өмір бойы өз үлгісінде оқу құндылығын көрсетеді. Магистрант бейтаныс жаңа жағдайларда есептерді шешу үшін әр түрлі пәндердің білімін біріктіре алады.
Коммуникация және этика құзыреті
БҚ 1.3
Магистрант этикалық дилеммаларды шешеді және барлық мүдделі тараптармен бірлесе отырып, олардың шешіміне үлес қосады. Магистрант этикалық және моральдық мәселелер бойынша коммуникациялық стратегиялар мен әдістерді жүзеге асырады. Магистрант кәсіби этикалық қағидаларды ұстанады. Магистрант кәсіби деңгейде шет тілін еркін меңгерген. Магистрант ақпараттық қауіпсіздікті ескере отырып, кәсіби қызметте әртүрлі ақпараттық және коммуникациялық технологияларды тиімді пайдаланады.
БнҚ 1
Мейіргер ғылымы.
Магистрант Мейіргер ісі философиясының терең білімі мен түсінігін және мейіргер ғылымын зерттеу әдіснамасын көрсетеді. Магистрант мейіргер ісінің ғылыми, дәлелді көздерінен ақпаратты қолданады, талдайды және синтездейді және олардың негізінде шешім қабылдайды.
БнК 1.1
Мейіргер ғылымының тарихы мен философиясы.
Магистрант мейіргер ғылымының философиясын анықтап, түсіндіре алады. Магистрант мейіргер ісін мамандық ретінде сын тұрғысынан талдай алады. Магистрант мейіргер ісіндегі ғылыми құбылыстарды сипаттайды.
БнҚ 1.2.
Дәлелді мейіргер ісі.
Магистрант дәлелді мейіргерлік тәжірибенің теориялық базасы бойынша білімдерін көрсетеді. Магистрант сыни ойлауды көрсетеді және бұл дағдыларды жүйелі түрде көрсетеді. Магистрант мейіргерлік практиканың ағымдағы жағдайын және оның денсаулық сақтауға әсерін бағалайды. Магистрант дәлелдемелерге негізделген мейіргерлік басшылықтарды, процедуралар мен саясатты әзірлейді және бағалайды. Магистрант зерттеу нәтижелерін пайдаланады және практикада үздік дәлелдемелерді қолдануға жәрдемдеседі. Магистрант мейіргер ісінің мәдениетін қалыптастыруға және қолдауға қатысады.
БнҚ 1.3.
Мейіргер ғылымының әдіснамасы.
Магистрант сандық және сапалық зерттеулердің әдіснамасын түсінеді. Магистрант ғылыми теорияны және әдіснаманы мейіргерлік тәжірибені дамытуда қолдана алады.
БнҚ 2
Мейіргерлік істегі зерттеулер.
Магистрант мейіргер ісін жоспарлауды, жүргізуді және бағалауды сенімділік көрсетеді. Магистрант сыни бағалау жүргізеді және денсаулық сақтау сапасын жақсарту үшін мейіргер ісінде зерттеулер қолданады. Магистрант мейіргерлік іс саласында жаңа білім береді және ұлттық және халықаралық деңгейде зерттеуші-мейіргерлермен ынтымақтасады.
БнҚ 2.1.
Мейіргер ісі саласында ғылыми зерттеулер жүргізу.
Магистрант денсаулық сақтаудың әр түрлі салаларында мейіргер ісін зерттеу, жүргізу және бағалау дағдыларын көрсетеді. Магистрант зерттеу қызметінде бастамашылық танытады және мейіргерлік көмектің сапасын жақсарту үшін денсаулық сақтаудың барлық бағыттары бойынша зерттеулерді үйлестіре алады. Студент ұлттық және халықаралық деңгейде мейіргер ісінің ғылыми білімін қалыптастыруға үлес қосады және мейіргер ісіндегі зерттеулердің ғылыми анықтығы мен сапасын бағалайды. Магистрант құқықтық және этикалық принциптерді жан-жақты біледі және түсінеді және оларды мейіргерлік іс зерттеулерінде қолдана алады.

360
12
1)
Оформление и защита магистерской диссертации (ОиЗМД)
360
12
ИТОГО
3600
120
Приложение 53
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника образовательной программы магистратуры "Сестринское дело" для получения степени магистра в сестринском деле
Компетенции
№ К
Результаты (outcomes) программы обучения.
Выпускник будет способен:
БК 1
Компетенция навыков продвинутого мышления
БК 1.1
Магистрант способен идентифицировать, оценивать и предоставлять структурированные аргументы. Магистрант постоянно ищет новые идеи и творческие решения, и способен определять значимость и важность идей, связанных с работой. Магистрант обладает способностью отображать собственные убеждения и ценности, связанные с профессиональной деятельностью. Магистрант демонстрирует непредвзятое отношение к текущей сестринской практике и способствует ее изменениям при необходимости.
Компетенция личной и профессиональной ответственности
БК 1.2
Магистрант знает, как обеспечить постоянное обновление знаний и расширение профессиональных способностей и навыков. Магистрант расширяет и углубляет знания, необходимые для профессиональной деятельности и непрерывного профессионального образования. Магистрант демонстрирует ценность обучения на протяжении всей жизни на собственном примере. Магистрант способен интегрировать знания разных дисциплин для решения задач в новых незнакомых условиях.
Компетенция коммуникации и этики
БК 1.3
Магистрант разрешает этические дилеммы и вносит вклад в их решение совместно со всеми заинтересованными сторонами. Магистрант реализует коммуникационные стратегии и методы по этическим и моральным вопросам. Магистрант придерживается профессиональных этических принципов. Магистрант свободно владеет иностранным языком на профессиональном уровне. Магистрант эффективно использует разнообразные информационные и коммуникационные технологии в профессиональной деятельности с учетом информационной безопасности.
ПК 1
Сестринская наука.
Магистрант демонстрирует глубокие знания и понимания философии сестринского дела и методологии исследований сестринской науки. Магистрант использует, анализирует и синтезирует информацию из научных, доказательных источников сестринского дела и принимает решения на их основе.
ПК 1.1
История и философия сестринской науки.
Магистрант может определить и объяснить философию сестринской науки. Магистрант умеет критически анализировать сестринское дело как профессию. Магистрант описывает научные явления в сестринском деле.
ПК 1.2.
Доказательное сестринское дело.
Магистрант демонстрирует знания теоретической базы доказательной сестринской практики. Магистрант демонстрирует критическое мышление и последовательно отражает эти навыки. Магистрант оценивает текущее состояние сестринской практики и ее влияние на здравоохранение. Магистрант разрабатывает и оценивает сестринские руководства, процедуры и политику, основанную на доказательствах. Магистрант использует результаты исследований и содействует применению лучших доказательств в практике. Магистрант участвует в формировании и поддержании культуры сестринского дела.
ПК 1.3.
Методология сестринской науки.
Магистрант понимает методологию количественных и качественных исследований. Магистрант может применять научную теорию и методологию в развитии сестринской практики.
ПК 2
Исследования в сестринском деле.
Магистрант демонстрирует уверенность в планировании, проведении и оценке исследований сестринского дела. Магистрант проводит критическую оценку и использует исследования в сестринском деле для улучшения качества здравоохранения. Магистрант генерирует новые знания в области сестринского дела и сотрудничает с исследователями-медсестрами на национальном и международном уровнях.
ПК 2.1.
Проведение научных исследований в области сестринского дела.
Магистрант демонстрирует навыки разработки, проведения и оценки исследований сестринского дела в разных областях здравоохранения. Магистрант проявляет инициативу в исследовательской деятельности и может координировать исследования по всем направлениям здравоохранения для улучшения качества сестринской помощи. Студент вносит вклад в формирование научных знаний сестринского дела на национальном и международном уровнях и оценивает научную достоверность и качество исследований в сестринском деле. Магистрант обладает всесторонними знаниями и пониманием правовых и этических принципов и может применять их в исследованиях сестринского дела.

БнҚ 2.2.
Мейіргерлік іс тәжірибесінде шешім қабылдау.
Магистрант Мейіргер ісі саласындағы тәжірибені жетілдіру үшін аналитикалық дағдыларды стратегиялық ойлай алады және қолданады. Магистрант мейіргер ісінің теориясы мен практикасы және пәнаралық команда арасындағы өзара қарым-қатынас туралы қорытынды жасайды. Магистрант ғылыми негізделген ақпараттар мен зерттеулерді синтездеу және қайта құру жолымен мейіргерлік іс мәселелерін шешудің жаңа тәсілдерін жасайды. Магистрант Мейіргер ісі саласындағы заманауи технологияларды бағалау, жоспарлау және қолдану үшін озық дағдылары мен білімдеріне ие.
БнҚ 2.3.
Мейіргер ісіндегі ғылыми коммуникация.
Магистрант коммуникацияның әртүрлі тәсілдерін тиімді қолданады және мейіргерлік істің дәлелді тәжірибесі мен зерттеулерін тарату үшін тиімді ғылыми қарым-қатынас принциптерін қолданады. Магистрант көмек көрсетудің түрлі деңгейлерінде пәнаралық қарым-қатынас және өзара іс-қимыл дағдыларын меңгереді. Магистрант мейіргер ісінде ғылыми білімді ұлттық немесе халықаралық деңгейде таратады
БнҚ 2.4.
Мейіргер ісіндегі халықаралық ынтымақтастық.
Магистрант Мейіргер ісі саласындағы халықаралық серіктестермен табысты ынтымақтастық үшін қажетті білім мен дағдыға ие. Магистрант Денсаулық сақтау саласындағы халықаралық ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерде белсенді серіктес болып табылады. Магистрант халықаралық ортада Мейіргер ісі, Мейіргер ісін басқару, мейіргерлік білім беру және мейіргер ісіндегі зерттеулер саласында жұмыс істеу үшін қажетті дағдылар мен білімге ие.
БнҚ 3
Мейіргер ісіндегі менеджмент және көшбасшылық.
Магистрант Мейіргер ісі процестерін түсінеді және денсаулық сақтау ұйымдарында мейіргерлік қызметті үйлестіреді. Магистрант сапаны қамтамасыз ету процесін түсінеді, мейіргерлік процестердің сапасын бағалайды және дамытады. Магистрант мейіргерлік қызметті қаржылық жоспарлау басқармасын жүргізеді. Магистрант денсаулық сақтауды басқаруды стратегиялық жоспарлауды жүргізеді. Магистрант Денсаулық сақтау саласындағы саясат пен қызмет көрсетуді дамыту мәселелері бойынша ұлттық пікірталастарға қатысып, таныстырады.
БнҚ 3.1.
Денсаулық сақтау ресурстарын басқару.
Магистрант денсаулық сақтаудың негізгі процестерін түсінеді. Магистрант халықтың әртүрлі топтары мен денсаулық сақтау деңгейлері үшін қажетті ресурстарды сәйкестендіреді және талдайды. Магистрант Денсаулық сақтау процестерін бағалайды, жаңартады және дамытады. Магистрант қаржылық және стратегиялық менеджменттің ұйымдастырылуын және принциптерін енгізеді және бағалайды. Магистрант Денсаулық сақтау менеджментінің жаңа технологияларымен танысты. Магистрант персоналдың дамуы мен кәсіби өсудің маңыздылығын түсінеді.

ПК 2.2.
Принятие решений в практике сестринского дела.
Магистрант способен мыслить стратегически и использует аналитические навыки для совершенствования практики в области сестринского дела. Магистрант делает выводы о взаимоотношениях между теорией и практикой сестринского дела и с междисциплинарной командой анализирует проблемы для повышения качества медицинской помощи. Магистрант создает новые способы решения проблем сестринского дела путем синтеза и реорганизации научно обоснованной информации и исследований. Магистрант обладает передовыми навыками и знаниями для оценки, планирования и использования современных технологий в области сестринского дела.
ПК 2.3.
Научная коммуникация в сестринском деле.
Магистрант эффективно использует различные способы коммуникации и применяет принципы эффективного научного общения для распространения исследований и доказательной практики сестринского дела. Магистрант овладевает навыками междисциплинарного общения и взаимодействия на разных уровнях оказания помощи. Магистрант распространяет научные знания в сестринском деле на национальном или международном уровнях
ПК 2.4.
Международное сотрудничество в сестринском деле.
Магистрант обладает необходимыми знаниями и навыками для успешного сотрудничества с международными партнерами в области сестринском деле. Магистрант является активным партнером в международных научных исследованиях и разработках в области здравоохранения. Магистрант обладает навыками и знаниями, необходимыми для работы в международной среде в области сестринского дела, управления сестринским делом, сестринского образования и исследований в сестринском деле.
ПК 3
Менеджмент и лидерство в сестринском деле.
Магистрант понимает процессы сестринского дела и координирует сестринскую деятельность в организациях здравоохранения. Магистрант понимает процессы обеспечения качества, оценивает и развивает качество сестринских процессов. Магистрант ведет управление финансовым планированием сестринской деятельности. Магистрант ведет стратегическое планирование управления здравоохранением. Магистрант ознакомлен и участвует в национальных дискуссиях по вопросам развития политики и обслуживания в области здравоохранения.
ПК 3.1.
Управление процессами ресурсами здравоохранения.
Магистрант понимает основные процессы здравоохранения. Магистрант идентифицирует и анализирует необходимые ресурсы для различных групп населения и уровней здравоохранения. Магистрант оценивает, обновляет и развивает процессы здравоохранения. Магистрант внедряет и оценивает администрирование организации и принципы финансового и стратегического менеджмента. Магистрант ознакомлен с новейшими технологиями менеджмента здравоохранения. Магистрант понимает важность развития персонала и профессионального роста.

БнҚ 3.2.
Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметтерін басқару.
Магистрант медициналық қызмет көрсету тәжірибесін жүргізеді және дәлелдерге негізделген мейіргер қызметтерін көрсетеді. Магистрант дәлелдемелерге негізделген мейіргер ісіне инновация мен даму процестерін түсінеді және енгізеді. Магистрант ұйымның стратегиялық дамуындағы инновациялардың рөлін талдайды және бағалайды. Магистрант Денсаулық сақтау ұйымдарында әлеуметтік және кәсіби инновациялар жылжыта алады. Магистрант сапа және стратегиялық басқару концепциялары мен талаптарын түсінеді.
БнҚ 3.3.
Денсаулық сақтау ұйымдарында мейіргерлік қызметтерді дамыту.
Магистрант мейіргер ісінде басшылық және басқару дағдыларын көрсетеді. Магистрант еңбек пен күтімнің қауіпсіз жағдайларын жасауға ықпал етеді және ықпал етеді. Магистрант қоғамда Денсаулық сақтау қызметтерін белсенді дамытады; медициналық қызметтерді дамытуға және құруға жәрдемдеседі. Магистрант қоғамдағы денсаулық сақтау саласындағы саясат және қызмет көрсету мәселелері бойынша пікірталасқа қатысады.
БнҚ 4
Мейіргер ісіндегі Педагогика.
Магистрант мейіргерлік білім беруде педагогикалық үрдістерді енгізуге және бағалауға қабілетті. Магистрант үздік оқытушылар тәжірибелеріне негізделген заманауи технологияларды, педагогикалық әдістер мен оқу ортасын қолданады. Магистрант топ пен студенттердің кәсіби өсуін қолдайды. Магистрант ұлттық және халықаралық деңгейде мейіргерлік білімді дамытуға қатысады
БнҚ 4.1.
Дәлелдемелерге және бағалау Стратегиясына негізделген оқыту.
Магистрант білім беру теориясына негізделген және оқытудың нақты әдістеріне негізделген заманауи педагогикалық стратегияларды сыни бағалайды және пайдаланады. Ол оқушылардың бірегей қажеттіліктеріне негізделген стратегияларды таңдайды. Магистрант теориялық және бағалау стратегияларын теориялық және бағалау теориясының негізінде жүзеге асырады. Магистрант мейіргерлік білім беру үшін заманауи технологиялар мен онлайн-ортаны сын тұрғысынан талдай алады. Магистрант оқыту және бағалау әдістерімен байланысты жаңа әдіснамаларды әзірлейді.
БнҚ 4.2.
Оқыту мен кәсіби өсуге жәрдемдесу.
Магистрант мейіргерлер мен оқушылардың білімін оқытудың саяси және институционалдық ортасы арқылы қорғайды. Магистрант оқушылардың кәсіби өсуі мен оқыту процесін қолдайды. Магистрант оқушылардың шығармашылық және аналитикалық ойлау қабілетін, жаңа мәселелер мен жағдайларды шешуде қолдау көрсетеді. Магистрант оқытушы қызметінде тұлғааралық және мәдениетаралық қарым-қатынас дағдыларын пайдалануға көмектеседі. Магистрант команда мүшелері мен студенттерді қызметтің этикалық аспектілерін бағалауға тартады.

ПК 3.2.
Управление услугами организации здравоохранения.
Магистрант ведет практику медицинского обслуживания и оказывает сестринские услуги, основанные на доказательствах. Магистрант понимает и внедряет процессы инноваций и развития в сестринское дело, основанное на доказательствах. Магистрант анализирует и оценивает роль инноваций в стратегическом развитии организации. Магистрант может продвигать социальные и межпрофессиональные инновации в организациях здравоохранения. Магистрант понимает концепции и требования качества и стратегического управления.
ПК 3.3.
Развитие сестринских услуг в организациях здравоохранения.
Магистрант демонстрирует навыки руководства и управления в сестринском деле. Магистрант содействует и способствует созданию безопасных условий труда и ухода. Магистрант активно развивает услуги здравоохранения в обществе; содействует развитию и созданию медицинских услуг. Магистрант участвует в дискуссиях по вопросам политики и обслуживания в области здравоохранения в обществе.
ПК 4
Педагогика в сестринском деле.
Магистрант способен внедрять и оценивать педагогические процессы в сестринское образование. Магистрант использует современные технологии, педагогические методы и учебные среды, основанные на лучших преподавательских практиках. Магистрант поддерживает профессиональный рост группы и и студентов. Магистрант участвует в развитии сестринского образования на национальном и международном уровнях
ПК 4.1.
Преподавание, основанное на доказательствах, и стратегии оценивания.
Магистрант критически оценивает и использует современные педагогические стратегии, основанные на теории образования и основанных на фактических данных методах обучения. Он / она выбирает стратегии, основанные на уникальных потребностях учащихся. Магистрант реализует теоретические и оценочные стратегии на основе теории, подходящие для обучения, основанного на знаниях, для улучшения процесса обучения учащегося. Магистрант может критически анализировать современные технологии и онлайн-среды для сестринского образования. Магистрант разрабатывает новые методологии, связанные с методами обучения и оценки.
ПК 4.2.
Содействие обучению и профессиональному росту.
Магистрант защищает образование медсестер и учащихся через политическую и институциональную среду обучения. Магистрант поддерживает профессиональный рост учащихся и процесс обучения. Магистрант выступает за творческое и аналитическое мышление учащихся, в решении новых проблем и ситуаций. Магистрант содействует использованию навыков межличностного и межкультурного общения в преподавательской деятельности. Магистрант вовлекает членов команды и студентов в оценку этических аспектов деятельности.

БнҚ 4.3.
Мейіргерлік білім беруді дамыту.
Магистрант мейіргерлік білім беру саласындағы зерттеу жобаларын түсінеді және әзірлейді. Магистрант ауруханалар мен медициналық мекемелердегі көп бейінді топтармен және кәсіби мейіргерлермен ынтымақтастықта мейіргер ісіне оқыту бағдарламаларын әзірлеуге қатысады. Магистрант оқу ортасын құрады және дамытады. Магистрант кәсіби және транс кәсіби ынтымақтастық пен жобаларға қатысады. Мастер-студент мейіргерлік білім беру саласындағы ғылыми-зерттеу жобаларына қатысады.
Қолданылатын қысқартулар:
БҚ – базалық құзыреттер;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
54-қосымша
"Қоғамдық денсаулық сақтау" білім беру бағдарламасының құрылымы магистратура ғылыми-педагогикалық бағыт
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
академиялық сағаттарда
академиялық кредиттерде
1
2
3
4
1.
Теориялық оқыту

ПК 4.3.
Развитие сестринского образования.
Магистрант понимает и разрабатывает исследовательские проекты в области сестринского образования. Магистрант участвует в разработке программ обучения сестринскому делу в сотрудничестве с многопрофильными группами и профессиональными медсестрами в больницах и медицинских учреждениях. Магистрант создает и развивает учебные среды. Магистрант участвует в межпрофессиональном и транспрофессиональном сотрудничестве и проектах. Мастер-студент участвует в научно-исследовательских проектах в области сестринского образования.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции;
ПК – профессиональные компетенции.
Приложение 54
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Структура образовательной программы "Общественное здравоохранение" магистратура научно-педагогическое направление
Наименование циклов и дисциплин
Общая трудоемкость
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
1.
Теоретическое обучение

1)
Магистрлік диссертацияны рәсімдеу және қорғау
360
12
Барлығы
3600
120
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
55-қосымша
Магистр дәрежесін алу үшін магистратураның "Қоғамдық денсаулық сақтау ісі" білім беру бағдарламасы түлектерінің құзыреттілігі
Құзыреттер
№ Қ
Бағдарламаны оқыту нәтижелері.
Бітіруші қабілетті болады:
БҚ 1
Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы әдістер
БҚ 1.1
Білу:
1. Әдебиетте сапалы эмпирикалық әдістердің негізгі түрлерін анықтау;
2. Ең көп таралған IT-функцияларды пайдалану;
3. Әдебиет іздеу және бағалау;
4. Ең маңызды әдебиет деректер қорының қатысуымен іздеу профилін жоспарлау;
5. Әдебиетті іздеу және оның негізінде іздеуді жүзеге асыру бейінін әзірлеу;
6. Әдебиеттің эмпирикалық іздеу нәтижелерін жүйелендіру: дизайнның негізгі сипаттамалары; нәтижелер негізінде;
7. Сәйкестендірілген әдебиет бойынша эмпирикалық зерттеулер үшін маңызды сапа критерийлерін ұсыну, жүйелеу және қолдану;
8. Мета - талдау және мета - синтез ұғымын анықтау және күшті және әлсіз мета - талдау және мета - синтезге шолу ұсыну;
9. Мета - талдау және мета - синтез арқылы эмпирикалық зерттеулердің нәтижелерін жалпылау;
10. Жобаны әзірлеу, іске асыру, бағалау және есептілік;
11. Негізгі бөлімдерді баяндай отырып, қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы зерттеулер жобасының қарапайым хаттамасын әзірлеу;
12. Ванкувер немесе Гарвард жүйесі сияқты қабылданған белгілер жүйесі негізіндегі әдебиеттер тізімі;
13. Хаттамаға сәйкес қоғамдық денсаулық сақтау саласында жобаны жүргізу;
14. Ғылыми есеп жазу;
БҚ 1.2
Эпидемиология саласында дағдыларға ие болу:
1. Нақты, бірақ қарапайым эмпирикалық күйге келтіруде қазіргі заманғы эпидемиологиялық және статистикалық тұжырымдамаларды қолдану;
2. Хаттаманы әзірлеу және енгізу;
3. Қажеттіліктерді бағалау денсаулығын жобалау және жүргізу және тиісті қорытындылар жасау;
4. Іс-шаралар мониторингі жүйесін және медициналық қызметтер құрылымын, оның ішінде қолайсыз оқиғалар мен елеулі жағымсыз инциденттер үшін әзірлеу және енгізу;
5. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми жарияланымдардың сапасын бағалауға арналған тізімді әзірлеу және қолдану; тізім мыналардан тұруы тиіс: мақсаттар мен гипотезалар / мәселені зерттеу; Дизайн; қатысушылар; ақпарат жинау; талдау;
6. Қоғамдық денсаулық сақтау саласында алынған ғылыми жарияланымдардың нақты деректер деңгейін бағалау
7. Статистикалық талдауды орындау үшін статистиканың бағдарламалық қамтамасыз етілуін пайдалану.
БнҚ 2
Халықтың денсаулық жағдайы және оның әлеуметтік-экономикалық детерминанттары

1)
Оформление и защита магистерской диссертации (ОиЗМД)
360
12
ИТОГО
3600
120
Приложение 55
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника образовательной программы магистратуры "Общественное здравоохранение дело" для получения степени магистра
Компетенции
№ К
Результаты обучения программы.
Выпускник будет способен:
1
2
3
4
БК 1
Методы в области общественного здравоохранения
БК 1.1
Уметь:
1. Определить основные типы качественных эмпирических методов в литературе;
2. Использовать наиболее распространенных IT-функции;
3. Поиск литературы и оценка;
4. Планирование профиля поиска с участием наиболее важными базами данных литературы;
5. Разработка профиля поиска и осуществления поиска литературы на его основе;
6. Систематизировать результаты эмпирического поиска литературы, на основе: Основные характеристик дизайна; Результатов;
7. Представить, систематизировать и применять важные критерии качества для эмпирических исследований по идентифицированной литературе;
8. Определение понятия мета - анализ и мета - синтез и представить обзор сильных и слабых мета - анализа и мета - синтеза;
9. Обобщить результаты эмпирических исследований через мета - анализа и мета - синтез;
10. Разработка проекта, реализация, оценка и отчетность; 11. Разработка простого протокола проекта исследований в области общественного здравоохранения с изложением основных разделов;
12. Список литературы на основе принятой системы обозначений, таких как системы Ванкувер или Гарварда;
13. Проведение проекта в области общественного здравоохранения в соответствии с протоколом; 14. Написать научный отчет;
БК 1.2
Обладать навыками в области эпидемиологии:
1. Применение современных эпидемиологические и статистические концепций в конкретной, но простой эмпирической настройке;
2. Разработка и внедрение протокола;
3. Проектирование и проведение здоровья оценки потребностей и сделать соответствующие выводы;
4. Разработка и внедрение системы мониторинга мероприятий и структуры медицинских услуг, в то числе для неблагоприятных событий и серьезных нежелательных инцидентов;
5. Разработать и применить список, предназначенный для оценки качества научных публикаций в области общественного здравоохранения; список должен состоять из: Цели и гипотезы / исследование вопроса; Дизайн; участники; Сбор информации; Анализ; 6. Оценка уровня фактических данных, получаемых научных публикаций в области общественного здравоохранения
7. Использование программного обеспечения статистики для выполнения статистического анализа.
ПК 2
Состояние здоровья населения и его социально-экономические детерминанты

БнҚ 2.1.
Білу:
Эпидемиологиялық қадағалау жүйелерінен алынған ақпарат негізінде (мысалы, ұлттық жүйелер; ДДҰ денсаулық барлық үшін, HFA деректер базасы, интернет базасындағы басқа да жүйелер):
1) жалпы халықтың және халықтың топтарының әлеуметтік - экономикалық ортасы мен денсаулығы арасындағы қатынастарда эпидемиологиялық және статистикалық құжаттаманы (талдаулар, кестелер, суреттер және т. б.) жүргізуге;
2) Әлеуметтік және экономикалық жағдайларды ескере отырып, тұтастай алғанда халықтың және оның халық топтарының денсаулық жағдайының даму болжамдарын жүргізеді;
3) демографияға, әлеуметтік құрылымға, экономикалық және технологиялық дамуға арнайы сілтеме жасай отырып, әлеуметтік өзгерістердің негізгі үрдістерін анықтау, алу және талдау;
4) денсаулық үшін жоғары қаупі бар халық топтарын айқындау және олардың денсаулық сақтау саласындағы қажеттіліктері мен мұқтаждарын тану, мысалы, балалар, қарттар, еңбек нарығының ішінде де, одан тыс ересектер, иммигранттар, физикалық, ақыл-ойы ауытқулары бар адамдар.
5) халықтың белгілі бір тобы үшін қоғамдық денсаулық сақтаудың мерзімдік баяндамасын жазу.
6) Қоғамдық денсаулық сақтау стратегиясы, денсаулықтың әлеуметтік-экономикалық детерминанты үшін әлеуетті салдарды айқындау.
БнҚ 3
В. халықтың денсаулығы және оның физикалық, радиологиялық, химиялық және биологиялық-экологиялық детерминанттары
БнҚ 3.1
Білу:
Эпидемиологиялық қадағалау жүйелерінен алынған деректер негізінде (мысалы, ұлттық денсаулық сақтау жүйелері; ДДҰ барлығы үшін, HFA деректер базасы, интернет негізіндегі басқа да жүйелер):
1. Қоршаған ортаның физикалық, химиялық және биологиялық әсерлері мен бүкіл халықтың және халық топтарының денсаулығы арасындағы өзара байланыс туралы эпидемиологиялық және статистикалық құжаттаманы (талдаулар, кестелер, суреттер және т. б.) жасау;
2. Физикалық, радиациялық әсерлерді, қоршаған ортаның әсерін, сондай-ақ климаттың өзгеру салдарын ескере отырып, халықтың және халық топтарының денсаулық жағдайын дамытуды болжау;
3. Денсаулық үшін жоғары қаупі бар халық топтарын анықтау және олардың денсаулық сақтау саласындағы қажеттілігін мойындау, мысалы, ерекше экологиялық жүктеме беретін облыстарда тұратын балалар, топтар (мысалы, өнеркәсіптік ластанудан зардап шегетін аудандарда), қауіпті мамандықтар мен олардың отбасыларында жұмыс істейтін адамдар, дүлей зілзалалар қаупі бар аудандарда тұратын адамдар;
4. Материалдық орта мен денсаулық арасындағы қарым-қатынасқа қатысты далалық зерттеулер үшін жоспар дайындау;
1.5. Материалдық орта мен денсаулық арасындағы өзара байланыс туралы гипотеза негізінде эмпирикалық жобаны орындау.
БнҚ 4.
Денсаулық сақтау саясаты; экономика; ұйымдастыру теориясы және басқару

ПК 2.1
Уметь:
На основе информации, полученной от систем эпидемиологического надзора:
1) Производить эпидемиологическую и статистическую документацию (анализы, таблицы, рисунки и т.д.) на отношениях между социо- экономической средой и здоровьем населения в целом и групп населения;
2) Производит прогнозы развития состояния здоровья населения в целом и его групп населения с учетом социальных и экономических условий;
3) Определить, извлекать и анализировать основные тенденции социальных изменений со специальной ссылкой на демографию, социальную структуру, экономическое и технологическое развитие;
4) Определение групп населения с повышенным риском для здоровья, и признание их потребностей и нужд в области здравоохранения, например, детей, стариков, взрослых как внутри, так и вне рынка труда, иммигранты, люди с физическими, умственными отклонениями.
5) Написать периодический доклад общественного здравоохранения для определенной группы населения.
6) Определить потенциальные последствия для стратегии общественного здравоохранения, социально-экономических детерминант здоровья.
ПК 3
Здоровье населения и его физические, радиологические, химические и биолого - экологические детерминанты
ПК 3.1
Уметь:
На основании данных из систем эпидемиологического надзора:
1. Создать эпидемиологическую и статистическую документацию (анализы, таблицы, рисунки и т.д.), о взаимосвязи между физическими, химической и биологическими воздействиями окружающей среды и здоровьем всего населения и групп населения;
2. Спрогнозировать развитие состояния здоровья населения и групп населения с учетом физических, радиационных воздействий, воздействия окружающей среды, а также последствий изменения климата;
3. Определение групп населения с повышенным риском для здоровья и признать их потребности в области здравоохранения, например, детей, групп, живущих в областях, представляющих особую экологическую нагрузку (например, в районах, страдающих от промышленного загрязнения), людей, занятых в опасных профессиях и их семей, людей, живущих в районах риска стихийных бедствий;
4. Подготовить план для полевых исследований, касающихся отношения между материальной средой и здоровьем;
5. Выполнить эмпирический проект на основе гипотезы о взаимосвязи между материальной средой и здоровьем.
ПК 4
Политика здравоохранения; экономика; Организационная теория и управление

БнҚ 4.1
Білу:
1. Мыналарға: денсаулық ұйымдарының ұйымдық бөлімшелеріне және әлеуметтік қызметтерге; Денсаулық сақтау саласындағы ашық стратегиялар мен саясатқа қатысты ұйымдастырушылық, басқарушылық және қаржылық талдау жүргізу;
2. Денсаулықты нығайту және емдеу бойынша жаңа қызметтерді, технологияларды, іс-шараларды енгізудің әсерін модельдеу және болжау;
3. Ресурстарға қатысты болжамдар өзгерген кезде бағдарламаға, құруға немесе рәсімдерге арналған бюджеттік болжамдарды орындау;
4. Бағдарламаларды жоспарлауды орындау, жүзеге асыру және бағалау, саясатты қоғамдық денсаулық сақтау практикасына аудару, мысалы, араласуды картографиялау принциптерін қолдану арқылы;
5. Халықтың денсаулығын шақыруды қанағаттандыру үшін қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы стратегияны әзірлеу үшін құжаттама мен көздерге тиісті қажеттіліктерді айқындау;
БнҚ 5.
Денсаулықты нығайту: санитарлық ағарту, денсаулықты қорғау және аурулардың алдын алу
БнҚ 5.1
Білу:
1. Әлеуметтік және саяси ұйымдардың түрлі деңгейлерінде, жаһандық ден бастап жергілікті деңгейде денсаулықты нығайту үшін маңызы бар халықтың денсаулығы проблемаларын анықтау;
2. Белгілі бір қоғамдастық үшін денсаулықты нығайту және қауымдастықтарды дамыту стратегиясын жобалау, енгізу, басқару және бағалау, қоғамдық денсаулық сақтаудың стандартты құралдарын пайдалана отырып және араласудың таңдалған нұсқасы үшін жағдайларды қамтамасыз ете отырып, билік пен саясат мәселелерін назарға ала отырып;
3. Саясат пен стратегияны жазу.
БнҚ 6.
Этика
БнҚ 6.1
Білу:
1. Қоғамдық денсаулық сақтаудың нақты шараларының, стратегиялар мен саясаттың этикалық аспектілерін анықтау;
2. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы негізгі этикалық қағидаттарды іске асыруды қамтамасыз ету:
3. Кәсіби қызмет шеңберінде алынған кез келген ақпаратқа қатысты деректерді қорғауға қатысты этикалық қағидаттарды құрметтеу және ұстану;
4. Әдепке қосымшаны дайындау;
5. Әдебиеттің ғылыми контекстінде жазу және жариялау кезінде авторлықтың жалпы қағидаларын сақтау, мысалы, зияткерлік меншік құқығын сақтау және плагиатты болдырмау.
Қолданылатын қысқартулар:
БҚ – базалық құзыреттер;
БнҚ – бейіндік құзыреттер.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
56-қосымша
Докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымы ғылыми-педагогикалық бағыт
№ п/п
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
академиялық сағаттарда
Академиялық
кредиттер
1
2
3
4
1.
Білім беру компоненті

ПК 4.1
Уметь:
1. Провести организационный, управленческий и финансовый анализ в отношении: организационных подразделений организаций здоровья и социальных служб; Открытые стратегии и политика в области здравоохранения;
2. Смоделировать и прогнозировать влияния внедрения новых услуг, технологий, мероприятий по укреплению здоровья и лечению;
3. Выполнение бюджетных прогнозов на программу, учреждение или процедур, при изменении предположений в отношении ресурсов;
4. Выполнение планирования программ, осуществления и оценки, перевод политики в практику общественного здравоохранения, например, путем применения принципов картографирования вмешательства;
5. Определение соответствующих потребностей в документации и источниках для разработки стратегии в области общественного здравоохранения для удовлетворения вызов здоровья населения;
ПК 5
Укрепление здоровья: санитарное просвещение, охрана здоровья и профилактика заболеваний
ПК 5.1
Уметь:
1. Выявление проблем со здоровьем населения, которые имеют значение для укрепления здоровья на различных уровнях социальной и политической организации, от глобального до местного;
2. Проектирование, внедрение, управление и оценка стратегии укрепления здоровья и развития общин для определенного сообщества, используя стандартные средства общественного здравоохранения и принимая во внимание вопросы власти и политики, обеспечивая случаи для выбранного варианта вмешательства;
3. Написание предложения политики и стратегии.
ПК 6
Этика
ПК 6.1
Уметь:
1. Определить этические аспекты конкретных мер общественного здравоохранения, стратегий и политики;
2. Обеспечить реализацию основных этических принципов в области общественного здравоохранения: 3. Уважение и придерживаться этических принципов в отношении защиты данных и конфиденциальность в отношении любой информации, полученной в рамках профессиональной деятельности;
4. Подготовка приложения к этике;
5. Соблюдать общие принципы авторства при написании и публикации в научном контексте литературы, например, соблюдения прав интеллектуальной собственности и избежать плагиата.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции;
ПК – профессиональные компетенции.
Приложение 56
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Структура образовательной программы докторантуры научно-педагогическое направление
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
1.
Образовательная компонента

1)
Докторанттың ғылыми-зерттеу жұмысы, оның ішінде тағылымдамадан өту және докторлық диссертацияны орындау
3
Оқытудың қосымша түрлері
4
Қорытынды аттестаттау
360
12
1)
Докторлық диссертацияны жазу және қорғау
360
12
Жиыны
5400
180
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
58-қосымша
Мейіргер ісі ғылымында PhD дәрежесін алу үшін "Мейіргер ісі" докторантурасының білім беру бағдарламасының түлегінің құзыреттілігі
Құзыреттер
№ Қ
Оқыту бағдарламасының нәтижелері (outcomes).
Бітіруші қабілетті болады:
Қ 1
Мейіргер ісі ғылымы.
Мейіргер ісі ғылымында терең білімді игеру. Мейіргерлік істің әр түрлі салаларында бар білімдерді сыни бағалауға сүйене отырып, жаңа идеяларды генерациялайды. Кәсіби қауымдастықтар мен қоғамда академиялық мейіргер ісінің дамып келе жатқан рөлін түсінеді.
Қ 1.1
Мейіргер ісі ғылымындағы терең білім деңгейі.
Мейіргер ісі ғылымының философиясы саласында терең білімі бар. Мейіргер ісі ғылымының концепциялары мен теорияларын терең түсінеді. Денсаулық сақтау саласындағы саясаттың стратегиялық бағытына ықпал ету үшін денсаулық сақтау жүйесінде және басқа да аралас салаларда Мейіргер ісі саласындағы білімді интеграциялайды. Халықаралық контексте білімнің кең құрылымы шеңберінде Мейіргер ісі ғылымы пәндерінде сараптамалық білімдерін көрсетеді.
Қ 1.2
Мейіргер ісі ғылымындағы білімді сыни бағалау.
Мейіргер ісі ғылымындағы білім кешенін сын тұрғысынан бағалайды, талдайды, қарайды және әзірлейді. Мейіргерлік істегі тұжырымдамалық модельдер мен теориялардың дамуына ықпал етеді. Мейіргер ісі ғылымындағы жаңа аналитикалық жұмыстарды және сарапшылар мен мейіргер қоғамдастығына арналған іс-шараларды таратады және жылжытады. Клиникалық, мемлекеттік, кәсіби және ғылыми қоғамдастықтарға, сондай-ақ мемлекеттік саясатты анықтайтын тұлғалар арасында мейіргерлік істі қозғаушы шешімдерге үлес қосады.
Қ 1.3
Мейіргер ғылымының теориясын әзірлеу, қолдану және бағалау.
Теорияларды зерттеу, тексеру, әзірлеу, қолдану және бағалау арқылы жаңа білімді қалыптастырады. Мейіргер ісі ғылымы мен тәжірибесін ілгерілететін ғылыми білімді анықтайды және тереңдетеді, сондай-ақ басқа пәндерге үлес қосады. Мейіргерлік істегі, Мейіргер ісі мен менеджментті оқыту саласындағы маңызды мәселелердің көпшілігіне шешім қабылдайды және анықтайды.
Қ 2
Мейіргерлік істе зерттеу.
Ғылыми-зерттеу топтарының менеджменті, Мейіргер ісі ғылымы үшін әлеуетті жетілдіру және мейіргер ісі бойынша басшылық дайындау. Мейіргерлік істе тәуелсіз зерттеу жүргізу үшін құзыреттілік. Ғылыми ақпаратпен және зерттеу нәтижелерімен кәсіби алмасу. Мейіргерлік зерттеулерді қаржыландыруға өтінімдерді ресімдеу және беру.

1)
Научно-исследовательская работа докторанта, включая прохождение стажировки и выполнение докторской диссертации
3
Дополнительные виды обучения
4
Итоговая аттестация
360
12
1)
Написание и защита докторской диссертации
360
12
Итого
5400
180
Приложение 58
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Компетенции выпускника образовательной программы докторантуры "Сестринское дело" для получения степени PhD в науке сестринского дела
Компетенции
№ К
Результаты (outcomes) программы обучения.
Выпускник будет способен:
К 1
Наука сестринского дела.
Освоение углубленных знаний в науке сестринского дела. Генерирует новые идеи, исходя из критической оценки имеющихся знаний в различных областях сестринского дела. Понимает развивающуюся роль академического сестринского дела в профессиональных сообществах и обществе.
К 1.1
Углубленный уровень знаний в науке сестринского дела.
Обладает углубленными знаниями в сфере философии науки сестринского дела. Глубоко понимает концепции и теории науки сестринского дела. Интегрирует знания в области сестринского дела в системе здравоохранения и других смежных областей для оказания влияния на стратегическое направление политики в области здравоохранения. Демонстрирует экспертные знания в дисциплинах науки сестринского дела в рамках более широкой структуры знаний в международном контексте.
К 1.2
Критическая оценка знаний в науке сестринского дела.
Критически оценивает, анализирует, рассматривает и разрабатывает комплекс знаний в науке сестринского дела. Способствует развитию концептуальных моделей и теорий в сестринском деле. Распространяет и продвигает новые аналитические наработки в науке сестринского дела и мероприятий для экспертов и сестринского сообщества. Вносит вклад в решения, продвигающие сестринское дело в интересующие клинические, государственные, профессиональные и научные сообщества, а также среди лиц, определяющих государственную политику.
К 1.3
Разработка, применение и оценка теории сестринской науки.
Формулирует новые знания посредством исследований, проверки, разработки, применения и оценки теорий. Выявляет и углубляет научные знания, продвигающие науку и практику сестринского дела, а также вносит вклад в другие дисциплины. Определяет и предоставляет решения для большинства важных проблем в сестринского дела, в сфере обучения сестринского дела и менеджмента в сестринском деле.
К 2
Исследование в сестринском деле.
Менеджмент научно-исследовательскими группами, совершенствование потенциала для науки сестринского дела и подготовки руководств по сестринскому делу. Компетентность для независимого проведения исследования в сестринском деле. Профессиональный обмен научной информацией и результатами исследований. Оформление и подача заявок на финансирование сестринских исследований.

Қ 2.1
Мейіргер ісі ғылымының зерттеу әлеуеті.
Тәжірибелік сала мен кәсіби қауымдастықтардың түрлі қажеттіліктеріне қызмет ететін Мейіргер ісі ғылымы үшін зерттеу әлеуетін жетілдіреді. Жоғары сапалы күтімді қамтамасыз ету мақсатында Мейіргер ісі үшін басшылық, хаттамалар және стандарттар ұсынады. Мейіргер ісі практикасында синтезделген дәлелді деректерді қолдануда пәнаралық командаларды басқарады. Дәлелді медицина принциптеріне негізделген мейіргерлік істің принциптері мен рәсімдерін қалыптастырады. Мейіргерлік зерттеулердің нәтижелерін тарату және пайдалану бойынша сарапшы біліктілігін меңгерген. Мейіргерлік іс үшін қаржыландыруды ұсыну үшін өтінімдермен жұмыс істеу бойынша құзыреттіліктің жоғары деңгейі.
Қ 2.2
Білімді қолдану.
Мейіргерлік ісіндегі және басқа да денсаулық сақтау салаларындағы қазіргі жағдайды сыни тұрғыдан қарайды. Мейіргер ісі ғылымына қызығушылық тудыратын мәселені қарастыратын зерттеудің Мұқият пысықталған жобасын жасайды. Көп бейінді бригадаларда Мейіргер ісі ғылымы бойынша сарапшы ретінде жұмыста академиялық көшбасшылықты көрсетеді. Дәлелді медицина принциптеріне негізделген мейіргер ісінің жобаларын іс жүзінде жүзеге асырады. Ұлттық деңгейде денсаулық сақтаудың негізгі мәселелерінде дәлелді медицина принциптеріне негізделген мейіргерлік іс бойынша білімді қолданады. Дәлелді медицина принциптеріне негізделген мейіргер ісінің мәдениетін қолдау және ілгерілету үшін стратегияларды енгізеді.
Қ 2.3
Тәуелсіз зерттеуші.
Тәуелсіз зерттеу жүргізеді. Зерттеудің сапалық және сандық әдістерін терең меңгерген. Мейіргер ісі ғылымында қолданылатын зерттеу әдістерін терең түсінуді көрсетеді. Мейіргер ісі практикасында бар білімді тереңдету және жетілдіру үшін зерттеу әдістерін әзірлейді, бейімдейді және енгізеді. Мейіргерлік істегі зерттеулердегі зерттеу этикасы мен тұтастығы бойынша терең білім мен дағдылар. Мейіргерлік істің алдыңғы қатарлы нақты деректері туралы ақпаратты саясатты анықтайтын жеке тұлғаларға, топтарға, әріптестерге және тұлғаларға береді.
Қ 3
Мейіргер ісіне оқыту.
Халықаралық стандарттар мен құзыреттерге сәйкес мейіргер ісін оқытуды дамытуды басқарады. Мейіргер ісіне оқытудың педагогикалық принциптеріне қатысты құзыреттіліктің жоғары деңгейі және мейіргер ісіне оқытуда жаңа технологияларды қолдануға ұмтылу. Мейіргерлік істі оқытуда тәуелсіз зерттеулер жүргізу және ұлттық және халықаралық деңгейде білім беру желілерін пайдалану қабілеті.

К 2.1
Исследовательский потенциал науки сестринского дела.
Совершенствует исследовательский потенциал для науки сестринского дела, служащий различным потребностям практической области и профессиональных сообществ. Предоставляет руководства, протоколы и стандарты для сестринского дела в целях обеспечения высокого качества ухода. Возглавляет междисциплинарные команды в применении синтезированных доказательных данных в практике сестринского дела. Формулирует принципы и процедуры сестринского дела, основанного на принципах доказательной медицины. Владеет квалификацией эксперта по распространению и использованию результатов сестринских исследований. Высокий уровень компетенции по работе с заявками на предоставление финансирования для сестринского дела.
К 2.2
Применение знаний.
Критически рассматривает нынешнюю ситуацию в сестринском деле и других сферах здравоохранения. Создает тщательно проработанный проект исследования, рассматривающий проблему, представляющую интерес в науке сестринского дела. Демонстрирует академическое лидерство в работе в качестве эксперта по науке сестринского дела в многопрофильных бригадах. Реализует на практике проекты сестринского дела, основанного на принципах доказательной медицины. Применяет знания по сестринскому делу, основанному на принципах доказательной медицины в ключевых вопросах здравоохранения на национальном уровне. Внедряет стратегии для продвижения и поддержания культуры сестринского дела, основанного на принципах доказательной медицины.
К 2.3
Независимый исследователь.
Независимо проводит исследование. Обладает углубленными знаниями и навыками качественных и количественных методов исследования. Демонстрирует углубленное понимание применимых методов исследования в науке сестринского дела. Разрабатывает, адаптирует и внедряет методы исследования для углубления и усовершенствования имеющихся знаний по в практике сестринского дела. Углубленные знания и навыки по исследовательской этике и целостности в исследованиях в сестринском деле. Передает информацию о передовых фактических данных сестринского дела отдельным лицам, группам, коллегам и лицам, определяющим политику.
К 3
Обучение сестринскому делу.
Управляют развитием обучения сестринскому делу в соответствии с международными стандартами и компетенциями. Высокий уровень компетенции в отношении педагогических принципов обучения сестринскому делу и стремление к применению новых технологий в обучении сестринскому делу. Способность независимо проводить исследования в обучении сестринскому делу и использовать образовательные сети на национальном и международном уровнях.

Қ 3.1.
Мейіргер ісіне оқытуды дамыту.
Қазіргі заманғы білім беру теориялары мен мейіргерлік іс-әрекетке оқыту және оны зерттеу тәсілдерін білудің жоғары деңгейі. Мейіргер ісі ғылымы бойынша білімді және басқа да пәндерді мейіргер ісіне оқытуды дамыту үшін интеграциялайды.
Мейіргер ісіне оқытуға қатысты зияткерлік сынға қабілеттілікті көрсетеді. Мейіргер ісіне оқыту деңгейін арттыру үшін халықаралық зерттеулердің нәтижелерін қолданады. Ұлттық және халықаралық деңгейлерде Денсаулық сақтау саласындағы қазіргі заманғы үрдістерді көрсететін оқу жоспарын әзірлейді. Түлектерді денсаулық сақтау саласындағы нәтижелі жұмысқа дайындайды. Білім беру бағдарламалары мен курстарды бағалаудың заманауи нысандары мен әдістерін әзірлейді және енгізеді. Терең зерттеу жүргізеді және мейіргер ісіне оқытумен байланысты мәселелерді шешеді. Білім берудегі зерттеулер саласында халықаралық зерттеу қауымдастықтарымен тиімді ынтымақтастық жасайды
Қ 3.2.
Мейіргер ісіне оқытудың ерекше педагогикалық тәсілдері.
Құзыреттілікке негізделген студент-бағытталған оқытуды ғылыми-негізделген әзірлеу және бағалау. Инновациялық педагогикалық тәсілдердің көмегімен оқытуды ынталандырады. Оқу процесіне электрондық оқыту технологиялары мен әдістерін біріктіреді.
Қ 3.3.
Мейіргер-оқытушының рөлі.
Мейіргер ісіне оқыту үшін ең жақсы болашақ құру үшін көшбасшы және өзгерістің бастамашысы ретінде әрекет етеді. Оқытушы рөлінде сапаны үнемі арттыруға ұмтылады. Оқытудың әр түрлі деңгейлерінде білім алушылардың ғылыми жұмысын басқарады және жылжытады. Мейіргерлік істе зерттеу жүргізуге білім алушыларды ынталандырады. Білім алушыларды дербес және топтық жұмысқа шабыттандырады және оны әзірлейді. Коммуникациялық дағдыларды көрсетеді және денсаулық сақтау саласында оқыту мәселелері бойынша ұлттық ынтымақтастық желісінде белсенділік танытады.
Қ4
Мейіргерлік істегі басшылық.
Мейіргерлік іс сапасын бағалау және менеджмент стратегияларын жетілдіруді жетік меңгерген. Көшбасшылық және қызметкерлердің құзыреттілік деңгейін арттыру саласында терең мамандандырылған білімі бар. Мейіргерлік істе қаржылық менеджмент және ресурстарды тиімді басқару дағдыларын жетік меңгерген. Мейіргер ісіндегі менеджмент саласындағы ғылыми зерттеулерді дербес жүргізеді және басқарады.
Қ 4.1.
Мейіргерлік істегі стратегиялық басшылық.
Мейіргерлік істегі стратегиялық өзгерістерге ықпал етеді. Мейіргер ісіндегі менеджмент және көшбасшылық саласында жобаларды басқарады және зерттеу жүргізеді. Мейіргерлік істе тәуекелдерді бағалайды және оларды басқарады. Мейіргерлік араласулар мен практикалардың тиімділігін бағалайды. Мейіргерлік істе басқарушылық шешімдерді енгізеді және қолданады.

К 3.1.
Развитие обучения сестринскому делу.
Высокий уровень знания современных теорий образования и подходов к обучению сестринскому делу и его изучению. Интегрирует знания по науке сестринского дела и других дисциплин для развития обучения сестринскому делу.
Демонстрирует способность к интеллектуальной критике в отношении обучения сестринскому делу. Использует результаты международных исследований для повышения уровня обучения сестринскому делу. Разрабатывает учебный план, отражающий современные тенденции в области здравоохранения на национальном и международном уровнях. Подготавливает выпускников к результативной работе в сфере здравоохранения. Разрабатывает и внедряет современные формы и методы оценки образовательных программ и курсов. Проводит глубокое исследование и решает проблемы, связанные с образованием, в обучении сестринскому делу. Эффективно сотрудничает с международными исследовательскими сообществами в области исследований в образовании
К 3.2.
Особые педагогические подходы к обучению сестринскому делу.
Научно-обоснованная разработка и оценка студент-ориентированного обучения, основанного на компетенциях. Стимулирует обучение с помощью инновационных педагогических подходов. Интегрирует в учебный процесс технологии и методы электронного обучения.
К 3.3.
Роль медсестры-преподавателя.
Выступает в качестве инициатора перемен и лидера для создания наилучшего будущего для обучения сестринскому делу. Стремится к постоянному повышению качества в роли преподавателя. Возглавляет и продвигает научную работу обучающихся на различных уровнях обучения. Мотивирует обучающихся к проведению исследований в сестринском деле. Вдохновляет обучающихся на самостоятельную и групповую работу и разрабатывает ее. Демонстрирует коммуникационные навыки и проявляет активность в национальной сети сотрудничества по вопросам обучения в сфере здравоохранения.
К 4
Руководство в сестринском деле.
В совершенстве владеет разработкой стратегий менеджмента и оценки качества сестринского дела. Обладает глубокими специализированными знаниями в области лидерства и повышения уровня компетенции персонала. В совершенстве владеет навыками финансового менеджмента и эффективного управления ресурсами в сестринском деле. Самостоятельно проводит и управляет научными исследованиями в области менеджмента в сестринском деле.
К 4.1.
Стратегическое руководство в сестринском деле.
Способствует стратегическим изменениям в сестринском деле. Руководит проектами и проводит исследование в сфере менеджмента и лидерства в сестринском деле. Оценивает риски в сестринском деле и управляет ими. Оценивает эффективность сестринских вмешательств и практик. Внедряет и применяет управленческие решения в сестринском деле.

Қ 4.2.
Мейіргерлік істе көшбасшылық.
Мейіргерлік күтімнің жоғары сапасын қамтамасыз ету және өнімділігін арттыру үшін ғылыми зерттеулердің нәтижелерін енгізеді. Мейіргерлік істе мемлекеттік-жеке әріптестікті дамытады. Мейіргерлік істе жоғары кәсіби деңгейі бар мамандарды тартады. Орта медициналық қызметкерлердің көшбасшылық дағдыларының өсуіне және дамуына ықпал етеді. Мейіргерлік істе жеке және ұйымдастырушылық деңгейде өзгерістер процесін басқарады.

К 4.2.
Лидерство в сестринском деле.
Внедряет результаты научных исследований для обеспечения высокого качества и повышения продуктивности сестринского ухода. Развивает государственно-частное партнерство в сестринском деле. Привлекает специалистов с высоким уровнем профессионализма в сестринском деле. Способствует росту и развитию лидерских навыков у среднего медицинского персонала. Управляет процессами изменения в сестринском деле как на индивидуальном, так и на организационном уровнях.

Қ 4.3.
Мейіргерлік істегі қаржыны басқару.
Қаржы ресурстарын басқарудағы құзыреттіліктің жоғары деңгейін көрсетеді. Ғылыми мейіргерлік зерттеулер мен практикалардың бюджетін жоспарлауды үйлестіреді және бақылайды. Мейіргерлік істе көрсетілетін қызметтердің тиімділігін бақылайды және ғылыми бағалайды.
Қ 4.4.
Мейіргерлік істе адам ресурстарын басқару.
Адам ресурстарын басқарудағы құзыреттіліктің жоғары деңгейін көрсетеді. Мейіргерлік персоналдың біліктілігін үнемі арттыруға жәрдемдеседі. Мейіргерлік персоналдың құзыреттілігін бағалайды және дамытады. Мейіргер ісі мамандарының кәсіби дамуына және мансаптық өсуіне ықпал етеді.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
59-қосымша
"Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымы
№ п/п
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
Академиялық сағаттарда
Академиялық
кредиттер
1
2
3
4
1
Білім беру компоненті

К 4.3.
Управление финансами в сестринском деле.
Демонстрирует высокий уровень компетенции в управлении финансовыми ресурсами. Координирует и контролирует планирование бюджета научных сестринских исследований и практик. Контролирует и научно оценивает эффективность оказываемых услуг в сестринском деле.
К 4.4.
Управление человеческими ресурсами в сестринском деле.
Демонстрирует высокий уровень компетенции в управлении человеческими ресурсами. Содействует постоянному повышению квалификации сестринского персонала. Оценивает и развивает компетенции сестринского персонала. Способствует профессиональному развитию и карьерному росту специалистов сестринского дела.
Приложение 59
к Типовой профессиональной
учебной программе
послевузовского образования по
медицинским и
фармацевтическим
специальностям
Структура образовательной программы докторантуры "Общественное здравоохранение" по научно-педагогическому направлению
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
В академических часах
В академических кредитах
1
2
3
4
1
Образовательная компонента

2. Әдебиетті іздеу және іздеуді жүзеге асыру профилін әзірлеу;
3. Әдебиетті эмпирикалық іздеу нәтижелерін жүйелеу;
4. Сәйкестендірілген әдебиет бойынша эмпирикалық зерттеулер үшін маңызды сапа критерийлерін ұсыну, жүйелеу және қолдану;
5. Мета-талдау ұғымын анықтау және күшті және әлсіз мета-талдауларға шолу жасау;
6. Эмпирикалық зерттеулердің нәтижелерін мета - талдау арқылы жалпылау.
7. Қоғамдық денсаулық сақтаудың зерттеу жобасының хаттамасын әзірлеу;
8. Ванкувер немесе Гарвард жүйесі сияқты қабылданған белгілер жүйесі негізіндегі әдебиеттер тізімі;
9. Жүйелік тәсіл арқылы ғылыми есеп жазу
1.2
Эпидемиология саласында дағдыларға ие болу
1. Нақты эмпирикалық жағдайда алдыңғы қатарлы эпидемиологиялық және статистикалық тұжырымдамаларды қолдану;
2. Эпидемиологиялық хаттаманы әзірлеу және енгізу
3. Денсаулық сақтау жүйесінің қажеттілігін бағалау және жобалау;
4. Іс-шаралар мониторингі жүйесін және медициналық қызметтер құрылымын, оның ішінде қолайсыз оқиғалар мен елеулі жағымсыз инциденттер үшін әзірлеу және енгізу;
5. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы ғылыми жарияланымдардың сапасын бағалауға арналған тізімді әзірлеу және қолдану;
6. Қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы Ғылыми жарияланымдардан алынған нақты деректердің деңгейін бағалау;
7. Статистикалық талдауды орындау үшін статистиканың бағдарламалық қамтамасыз етілуін пайдалану.
2.
Халықтың денсаулығы және оның физикалық, радиологиялық, химиялық және биологиялық-экологиялық детерминанттары
2.1
Білу:
1. Қоршаған ортаны эмпирикалық зерттеу деректеріне негізделген тәуекелдерді басқару бағдарламаларын қоса алғанда, қоғамдық денсаулық сақтау саласындағы стратегияны әзірлеуді жүргізу;
2. Эпидемиологиялық қадағалау жүйелерінен алынған деректер негізінде (мысалы, ұлттық жүйелер, ДДҰ-ның барлық адамдар үшін денсаулық сақтау, HFA деректер қоры; басқа интернет-жүйелер негізінде): денсаулық жағдайы үшін тәуекелдері бар халықтың топтарын анықтау және олардың денсаулық сақтау мұқтаждары мен қажеттіліктерін анықтау, мысалы, аса жоғары экологиялық жүктемесі бар облыстарда тұратын балалар (мысалы, өнеркәсіптік ластанудан зардап шегетін аудандарда), қауіпті кәсіптерде жұмыс істейтін адамдар және олардың отбасылары, дүлей зілзалалар;
3. Материалдық орта мен денсаулық арасындағы өзара байланыс туралы гипотеза негізінде жобаны әзірлеуді жүргізу.
2.2
Білу:
1. Мыналарға: денсаулық ұйымдарының ұйымдық бөлімшелеріне және әлеуметтік қызметтерге; Денсаулық сақтау саласындағы ашық стратегиялар мен саясатқа қатысты ұйымдастырушылық, басқарушылық және қаржылық талдау жүргізу;

2. Разработать профиль поиска и осуществления поиска литературы;
3. Систематизировать результаты эмпирического поиска литературы;
4. Представить, систематизировать и применять важные критерии качества для эмпирических исследований по идентифицированной литературе;
5. Определить понятие мета - анализа и представить обзор сильных и слабых мета - анализов;
6. Обобщить результаты эмпирических исследований с помощью мета - анализа.
7. Разработать протокола исследовательского проекта общественного здравоохранения;
8. Список литературы на основе принятой системы обозначений, таких как системы Ванкувер или Гарварда;
9. Написать научный отчет с помощью системного подхода
1.2
Обладать навыками в области эпидемиологии
1. Применение передовых эпидемиологических и статистических концепций в конкретной эмпирической обстановке;
2. Разработка и внедрение эпидемиологического протокола
3. Проектирование и проведение оценки потребностей системы здравоохранения и выводы;
4. Разработка и внедрение системы мониторинга мероприятий и структуры медицинских услуг, в том числе для неблагоприятных событий и серьезных нежелательных инцидентов; 5. Разработка и применение списка, предназначенного для оценки качества научных публикаций в области общественного здравоохранения;
6. Оценка уровня фактических данных, полученных из научных публикаций в области общественного здравоохранения;
7. Использование программного обеспечения статистики для выполнения статистического анализа.
2.
Здоровье населения и его физические, радиологические, химические и биолого - экологические детерминанты
2.1
Уметь:
1. Производить разработку стратегии в области общественного здравоохранения, включая программы управления рисками, основанные на данных эмпирических исследований окружающей среды;
2. На основании данных из систем эпидемиологического надзора: Определение групп населения с рисками для состояния здоровья и определение их нужд и потребностей в здравоохранении, например, дети, живущие в областях, с особо повышенной экологической нагрузкой (например, в районах, страдающих от промышленного загрязнения), люди, занятые в рискованных профессий и их семьи, люди, живущие в районах, подверженных риску стихийных бедствий;
3. Производить разработку проекта на основе гипотезы о взаимосвязи между материальной средой и здоровьем.
2.2
Уметь:
1. Провести организационный, управленческий и финансовый анализ в отношении: организационных подразделений организаций здоровья и социальных служб; Открытые стратегии и политика в области здравоохранения;