"Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 294 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 19 наурыздағы № 24 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20259 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 294 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18214 болып тіркелген, 2019 жылғы 29 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін және сатып алынған шетел валютасын пайдалану мақсаттарын мониторингтеу екінші деңгейдегі банктердің, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, "Қазпочта" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – банктер), шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банктер болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың (бұдан әрі – кәсіби қатысушылар) және олардың клиенттерінің ішкі валюта нарығындағы операциялары, клиенттердің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы және шетел валютасындағы банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар туралы ақпаратты жинау арқылы жүзеге асырылады.";
6-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп;";
1-қосымшада:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 294 "Об утверждении Правил мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 24. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2020 года № 20259
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле" и от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 294 "Об утверждении Правил мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18214, опубликовано 29 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Мониторинг источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и целей использования приобретенной иностранной валюты осуществляется посредством сбора информации об операциях банков второго уровня, акционерного общества "Банк Развития Казахстана", акционерного общества "Казпочта" (далее – банки), профессиональных участников рынка ценных бумаг, имеющих лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющихся банками, (далее – профессиональные участники) и их клиентов на внутреннем валютном рынке, движении денег по банковским счетам клиентов и переводах денег без открытия и (или) использования банковского счета в иностранной валюте.";
подпункт 5) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"5) отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком, по форме, предназначенной для сбора административных данных, согласно приложению 5 к Правилам;";
в приложении 1:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета":
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. 1-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. 1-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.";
2-қосымшада:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. 2-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. 2-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.";
3-қосымшада:
"Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. 3-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. 3-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.";
4-қосымшада:
"Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Форма 1 разработана в соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 1 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.";
в приложении 2:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Форма 2 разработана в соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 2 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.";
в приложении 3:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Форма 3 разработана в соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 3 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.";
в приложении 4:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты":
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. 4-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. 4-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.";
5-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысаны";
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есепте":
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 5-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. 5-нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. 5-нысанда шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын кәсіби қатысушы (бұдан әрі – кәсіби қатысушы) шетел валютасын сатып алу және сату көлемін (1-бөлім. "Кәсіби қатысушының операциялары") және шетел валютасын сатып алу және сату операцияларын жүзеге асырған клиенттер санын (2-бөлім. "Шетел валютасымен операциялар жүзеге асырған клиенттер саны") көрсетеді.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Форма 4 разработана в соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 4 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.";
в приложении 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком"";
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на организацию обменных операций с иностранной валютой, не являющимся банком":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком" (далее – Форма 5).
2. Форма 5 разработана в соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. В Форме 5 профессиональный участник, имеющий лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющийся банком (далее – профессиональный участник) отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 1. "Операции профессионального участника"), и количество клиентов, осуществивших операции покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 2. "Количество клиентов, осуществивших операции с иностранной валютой").";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:

"Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. 5-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.";
6-қосымшада:
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есепте":
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. 16-PB нысаны "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 28) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 16-PB нысанына деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.".
2. Төлем балансы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2020 жылғы "___" _____________

"В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 5 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.";
в приложении 6:
в Пояснении по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении наличной иностранной валюты":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Форма 16-PB разработана в соответствии с подпунктом 28) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 16-PB вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы.".
2. Департаменту платежного баланса в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2020 года