Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 сәуірде № 20397 болып тіркелді.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.01.2022 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. "Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 156 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18756 болып тіркелген, 2019 жылғы 7 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және
спорт министрінің
2020 жылғы 14 сәуірдегі
№ 88 Бұйрығымен
бекітілген
Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2020 года № 20397.
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 14.01.2022 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 156 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18756, опубликован 7 июня 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утвержден приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 апреля 2020 года № 88
Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения

Ескерту. Тізім жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 24.10.2023 № 417-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Тарих және мәдениет ескерткішінің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Астана қаласы
1
Бозоқ қалашығы, VІІІ-ІХ ғасырлар
археология
Астана қаласының оңтүстік-батыс бөлігі, Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
2
Мұсылман мектебі, қазіргі – Тарихи-мәдени мұра объектілерін және ескерткіштерді сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі дирекциясының ғимараты, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет

Сноска. Государственный список памятников - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 24.10.2023 № 417-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование памятника истории и культуры
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
город Астана
1
Городище Бозоқ, VIII-IX века
археология
юго-западная часть города Астана, восточное побережье озера Бузукты
2
Мусульманская школа, ныне – здание Дирекции по обеспечению сохранности памятников и объектов историко-культурного наследия, архитектор неизвестен, конец ХІХ века
градостроительство и архитектура

Отырар көшесі, 1/3
3
Тың игерушілер сарайы, қазіргі – "Астана" концерт залы, сәулетшілер П.Ю. Фогелс, О.Н. Крауклис, Д.К. Даннеберг, 1963 жыл, 2000-2001 жылдары реконструкция жүргізілген
қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, 32
Барлығы: 3 тарих және мәдениет ескерткіштері
(1 – археология, 2 – қала құрылысы және сәулет)
4
Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының бас корпусы, қазіргі – "Ғылым ордасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ғимараты, сәулетші А.В. Щусев, 1948-1953 жылдар, 1980 жылғы жапсарлас құрылыс
қала құрылысы және сәулет
Шевченко көшесі, 28
5
А.С. Пушкин атындағы мемлекеттік кітапхана, қазіргі – Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасының ғимараты, сәулетшілер В.П. Ищенко, В.Н. Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин, Э.К. Кузнецова, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 14
6
Верный ерлер гимназиясы, қазіргі – Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің ғимараты, сәулетші П. Гурдэ, 1892-1895 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 28
7
Республика сарайы, сәулетшілер Н.И. Рипинский, В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов, Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин, Б.Н. Делов, 1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 54 Абай алаңы
8
Қазақ ССР Үкіметінің үйі, қазіргі – Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясының ғимараты, сәулетші М.Я. Гинзбург, 1927-1931 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр көшесі, 136 а
9
М.О. Әуезовтың әдеби-мемориалдық музей-үйі, сәулетші Г.Г. Герасимов, 1961 жыл, әкімшілік ғимарат, 1963 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев көшесі, 185
10
Сәулетшілер Зенковтардың үйі, қазіргі – қалалық жедел жәрдем станциясының ғимараты, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 115
11
Қазақ ССР-нің Үкімет үйі, қазіргі – Қазақ-британ техникалық университеті, сәулетшілер Б.Р. Рубаненко, Т.А. Симонов, 1947-1957 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 59, Астана алаңы
12
Верный қаласының құрметті азаматы Т.А. Головизиннің үйі, қазіргі – Мемлекеттік резиденцияның № 4 ғимараты, сәулетші белгісіз, 1905-1908 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 162
13
Көпес М.А. Гавриловтың үйі, сәулетші А.П. Зенков, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, 167
14
Көпес И. Ғабдувалиевтің сауда үйі, қазіргі – "Қызыл-Таң" маталар үйі, сәулетші А.П. Зенков, 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жібек жолы көшесі, 39
15
Офицерлер жиналысының үйі, қазіргі – Ықылас атындағы халық музыкалық аспаптар музейінің ғимараты, сәулетші А.П. Зенков, 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зенков көшесі, 24
16
Көпес Г. Шахворостовтың үйі, қазіргі – Қазақстан Республикасындағы Америка Құрама Штаттарының консулдығы ғимараты, сәулетші А.П. Зенков, 1890 жыл
қала құрылысы және сәулет
Н. Назарбаев даңғылы, 99
17

улица Отырар, 1/3
3
Дворец целинников, ныне – здание концертного зала "Астана", архитекторы П.Ю. Фогелс, О.Н. Крауклис, Д.К. Даннеберг, 1963 год, в 2000-2001 годы произведена реконструкция
градостроительство и архитектура
улица Кенесары, 32
Итого: 3 памятника истории и культуры
(1 – археологии, 2 – градостроительства и архитектуры)
город Алматы
4
Главный корпус Академии наук Республики Казахстан, ныне –здание Республиканского государственного предприятия "Ғылым ордасы", архитектор А.В. Щусев, 1948-1953 годы, пристройка 1980 года
градостроительство и архитектура
улица Шевченко, 28
5
Государственная библиотека имени А.С. Пушкина, ныне – здание Национальной библиотеки Республики Казахстан, архитекторы В.П. Ищенко, В.Н. Ким, К.К. Кальпой, В.Н. Тютин, Э.К. Кузнецова, 1970 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 14
6
Верненская мужская гимназия, ныне – здание Казахского национального педагогического университета имени Абая, архитектор П.В. Гурдэ, 1892-1895 годы
градостроительство и архитектура
улица Казыбек би, 28
7
Дворец Республики, архитекторы Н.И. Рипинский, В.Н. Ким, Л.Л. Ухоботов, Н.Г. Ратушный, В.И. Кукушкин, Б.Н. Делов, 1970 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 54,
площадь Абая
8
Дом Правительства Казахской ССР, ныне – здание Казахской национальной академии искусств имени Т. Жургенова, архитектор М.Я. Гинзбург, 1927-1931 годы
градостроительство и архитектура
улица Богенбай батыра, 136а
9
Литературно-мемориальный дом-музей М.О. Ауэзова, архитектор Г.Г. Герасимов, 1961 год, административное здание, 1963 год
градостроительство и архитектура
улица Тулебаева, 185
10
Дом зодчих Зенковых, ныне – здание Станции скорой медицинской помощи, архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
улица Казыбек би, 115
11
Дом Правительства Казахской ССР, ныне – здание Казахстанско-британского технического университета, архитекторы Б.Р. Рубаненко, Т.А. Симонов, 1947-1957 годы
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 59, площадь Астана
12
Дом почетного гражданина города Верный Т.А. Головизина, ныне – здание Государственной резиденции № 4, архитектор неизвестен, 1905-1908 годы
градостроительство и архитектура
проспект Н. Назарбаева, 162
13
Дом купца М.А. Гаврилова, архитектор А.П. Зенков, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
улица Желтоксан, 167
14
Торговый дом купца И. Габдувалиева, ныне – Дом тканей "Қызыл-Таң", архитектор А.П. Зенков, 1912 год
градостроительство и архитектура
улица Жибек жолы, 39
15
Дом офицерского собрания, ныне–здание Музея народных музыкальных инструментов имени Ыкыласа, архитектор А.П. Зенков, 1908 год
градостроительство и архитектура
улица Зенкова, 24
16
Дом купца Г. Шахворостова, ныне – здание консульства Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан, архитектор А.П. Зенков, 1890 год
градостроительство и архитектура
проспект Н. Назарбаева, 99
17

"Медеу" спорт кешені, сәулетшілер В.З. Кацев, А.С. Қайнарбаев, инженер С.Б. Матвеев, 1969-1972 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Медей шатқалы
18
Ә. Қастеев атындағы Мемлекеттік өнер музейінің ғимараты, сәулетшілер Э.К. Кузнецова, О.А. Наумова, Б.М. Новиков, 1976 жыл
қала құрылысы және сәулет
Көктем-3 ықшам ауданы, 22/1 ү
19
Верный ерлер гимназиясының пансионы, қазіргі – С. Бегалин атындағы орталық қалалық балалар кітапханасы ғимараты, сәулетші П.В. Гурдэ, А.П. Зенковтың қатысуымен, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 15
20
Вознесенск кафедралды соборы, сәулетшілер К.А. Борисоглебский, С.К. Тропаревский, Н.И. Степанов пен А.П. Зенковтың қатысуларымен, 1904-1906 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 40, 28 гвардиялық-панфиловшылар атындағы саябақ
21
Абай атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық опера және балет театрының ғимараты, сәулетшілер А.Н. Простаков, Н.О. Оразымбетов, 1939-1941 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 110
22
А.Колпаковский атындағы реалдық бастауыш қалалық училище, қазіргі – "Қазқайтажаңарту" республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ғимараты, сәулетші А.П. Зенков, 1890 жыл
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 37
23
Мемлекет және қоғам қайраткері Дінмұхамед Ахмедұлы Қонаевтың бюсті, мүсіншілер Т.С. Досмағамбетов, А.Б. Татаринов, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бөгенбай батыр және Д.Қонаев көшелерінің қиылысы
24
Екі мәрте Кеңес Одағының Батыры С.Д. Луганскийдің бюсті, мүсінші Б. Павлов, сәулетші И. Белоцерковский, 1947 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абылай хан даңғылы, (Гоголь және Әйтеке би көшелерінің қиылысы)
25
Даңқ мемориалы, мүсіншілер А.В. Артимович, В.В. Андрюшенко, сәулетшілер Т.К. Басенов, Р.А. Сейдалин, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
28 гвардиялық-панфиловшылар атындағы саябақ
26
Абай Құнанбайұлының (Ибраһим) ескерткіші, мүсінші Х.И. Наурызбаев, сәулетші И. Белоцерковский, 1961 жыл
монументтік өнер құрылысы
Достық даңғылы, Абай алаңы
27
Мұхтар Әуезовтің ескерткіші, мүсінші Е.А. Сергебаев, сәулетшілер О. Баймырзаев, А. Қайнарбаев, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылы, М. Әуезов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық драма театрының алдында
28
Шоқан Уәлихановтың ескерткіші, мүсінші Х.И. Наурызбаев, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов, 1969 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шевченко көшесі, Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының алаңы
29
Әліби Жангелдиннің ескерткіші, мүсіншілер Т.С. Досмағамбетов, О.Г. Прокопьева, сәулетші Ш.Е. Уәлиханов, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алматы-1 станциясы вокзалының алаңы
30
Амангелді Имановтың ескерткіші, мүсінші Х. Асқар-Сарыджа, сәулетші Т. Басенов, 1947 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абылай хан даңғылы, Амангелді саябағы
31
Нан өнімдері министрлігінің ғимараты, қазіргі – "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының ғимараты, сәулетші В. Твердохлебов, мүсінші И. Вахек, 1936 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 94
32
Ахмет Байтұрсынұлының музей-үйі, сәулетші белгісіз, 1917 жыл
қала құрылысы және сәулет
А. Байтұрсынұлы көшесі, 60
33
Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік музейі ғимараты, сәулетшілер Ю. Ратушный, З. Мустафина, Б. Рзагалиев, 1985 жыл
қала құрылысы және сәулет

Спортивный комплекс "Медеу", архитекторы В.З. Кацев, А.С. Кайнарбаев, инженер С.Б. Матвеев, 1969-1972 годы
градостроительство и архитектура
урочище Медеу
18
Здание Государственного музея искусств имени А. Кастеева Республики Казахстан, архитекторы Э.К. Кузнецова, О.А. Наумова, Б.М. Новиков, 1976 год
градостроительство и архитектура
микрорайон Коктем-3, д. 22/1
19
Пансион Верненской мужской гимназии, ныне – здание Центральной городской детской библиотеки имени С. Бегалина, архитектор П.В. Гурдэ, с участием А.П. Зенкова, 1907 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 15
20
Вознесенский кафедральный собор, архитекторы К.А. Борисоглебский, С.К. Тропаревский, с участием Н.И. Степанова, А.П. Зенкова, 1904-1906 годы
градостроительство и архитектура
улица Гоголя, 40, парк имени 28 гвардейцев-панфиловцев
21
Здание Казахского государственного академического театра оперы и балета имени Абая, архитекторы А.Н. Простаков, Н.О. Оразымбетов, 1939-1941 годы
градостроительство и архитектура
улица Кабанбай батыра, 110
22
Городское начальное реальное училище имени А. Колпаковского, ныне – здание Республиканского государственного предприятия "Казреставрация", архитектор А.П. Зенков, 1890 год
градостроительство и архитектура
улица Гоголя, 37
23
Бюст государственного и общественного деятеля Динмухамеда Ахмедовича Кунаева, скульпторы Т.С. Досмагамбетов, А.Б. Татаринов, 1978 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Богенбай батыра и Д. Кунаева
24
Бюст дважды Героя Советского Союза С.Д. Луганского, скульптор Б. Павлов, архитектор И. Белоцерковский, 1947 год
сооружение монументального искусства
проспект Абылай хана (между улицами Гоголя и Айтеке би)
25
Мемориал Славы, скульпторы А.В. Артимович, В.В. Андрюшенко, архитекторы Т.К. Басенов, Р.А. Сейдалин, 1975 год
сооружение монументального искусства
парк имени 28 гвардейцев-панфиловцев
26
Памятник Абая Құнанбайұлы (Ибраһим), скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор И. Белоцерковский, 1961 год
сооружение монументального искусства
проспект Достык, площадь Абая
27
Памятник Мухтара Ауэзова, скульптор Е.А. Сергебаев, архитекторы О. Баймурзаев, А. Кайнарбаев, 1980 год
сооружение монументального искусства
проспект Абая, перед зданием Казахского государственного академического драматического театра имени М. Ауэзова
28
Памятник Шокана Уалиханова, скульптор Х.И. Наурызбаев, архитектор Ш.Е. Валиханов, 1969 год
сооружение монументального искусства
улица Шевченко, площадь Академии наук Республики Казахстан
29
Памятник Алиби Джангильдина, скульпторы Т.С. Досмагамбетов, О.Г. Прокопьева, архитектор Ш.Е. Валиханов, 1975 год
сооружение монументального искусства
привокзальная площадь станции Алматы-1
30
Памятник Амангелды Иманова, скульптор Х. Аскар-Сарыджа, архитектор Т.К. Басенов, 1947 год
сооружение монументального искусства
проспект Абылай хана, сквер Амангельды
31
Здание Министерства хлебопродуктов, ныне – здание Республиканского государственного казенного предпрития "Государственный музей "Центр сближения культур", архитектор В. Твердохлебов, скульптор И. Вахек, 1936 год
градостроительство и архитектура
улица Кабанбай батыра, 94
32
Здание дома-музея Ахмета Байтурсынулы, архитектор неизвестен, 1917 год
градостроительство и архитектура
ул. А. Байтурсынулы, 60
33
Здание Центрального государственного музея Республики Казахстан, архитекторы Ю. Ратушный, З. Мустафина, Б. Рзагалиев, 1985 год
градостроительство и архитектура

Н. Назарбаев даңғылы, Самал-1 ықшамауданы, 44
34
Орталық мемлекеттік архив ғимараты, сәулетшілер С. Суховский, Д. Страховский, 1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 39
35
Ш. Айманов атындағы "Қазақфильм" кешендік ғимараты (тонстудия, өндірістік, екі павильонды блок), сәулетшілер Д. Фомичев, В. Райлян, 1940 жыл
қала құрылысы және сәулет
Әл-Фараби даңғылы, 176
36
Саяси-ағарту үйі, қазіргі – Қазақконцерт, 1955 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 83
Барлығы: 33 тарих және мәдениет ескерткіштері
(25 – қала құрылысы және сәулет, 8 – монументтік өнер құрылысы)
Шымкент қаласы
37.
Сайрам (Испиджаб) қалашығы, VІІІ-ХVІІ ғасырлар
археология
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
38
Әбдел-Әзіз баб кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
39
Ибрагим ата кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
40
Қожа Салық кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
41
Мірәлі баб кесенесі, XIII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
42
Қарашаш ана кесенесі, XII-ХVIІI ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
43
Хызыр мұнарасы, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сайрам тұрғын үй алабының аумағы
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(1 – археология, 6 – қала құрылысы және сәулет)
Абай облысы
44
Бірінші қоғамдық кітапхана, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Мәңгілік ел көшесі, 22
45
Ямышевскилік бекініс қақпасы, сәулетші Андреев, XVIII ғасыр (1776 жыл)
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі
46
Губернатор үйі, қазіргі – Облыстық тарихи-өлкетану музейінің ғимараты, сәулетші белгісіз, 1856 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі, 90
47
Почтальон Липухиннің үйі, қазіргі – Ф.М. Достоевскийдің әдеби-мемориалдық музей-үйінің ғимараты (1857-1859 жылдары тұрған), сәулетші белгісіз, XІX ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Достоевский көшесі, 118
48
Революция және азамат соғысы батырларына мемориал, мүсіншілер А.В. Тихомиров, О.С. Клюшкин, А.М. Семченко, сәулетші М.И. Михайлов, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Семей қаласы, Мамай батыр көшесіндегі саябақ аумағы
49
Екі мұнаралы мешіт, сәулетшілері А. Болотов, инженер-поручик Манашев, 1856-1862 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Абай көшесі, 50
50
Бір мұнаралы мешіт, сәулетшілері Ғабдулла Эфенди, Баязид Сатбаев, 1908-1910 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, М. Жұмабаев көшесі, 17
51
Мұхтар Әуезов дүниеге келген үй, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың ІІ-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Абай ауданы, Бөрілі ауылы
52

проспект Н. Назарбаева микрорайон Самал-1, 44
34
Здание Центрального государственного архива, архитекторы С. Суховский, Д. Страховский, 1962 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 39
35
Комплексное здание "Казахфильм" имени Ш. Айманова (тонстудия, производственная, двухпавильонный блок), архитекторы Д. Фомичев, В. Райлян, 1940 год
градостроительство и архитектура
проспект Аль-Фараби, 176
36
Дом Политпросвещения, ныне – Казахконцерт, 1955 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 83
Итого: 33 памятника истории и культуры
(25 – градостроительства и архитектуры, 8 – сооружение монументального искусства)
город Шымкент
37
Городище Сайрам (Испиджаб), VIII-XVII века
археология
на территории жилого массива Сайрам
38
Мавзолей Әбділ-Әзіз баб, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
39
Мавзолей Ибрагим ата, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
40
Мавзолей Қожа Салықа, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
41
Мавзолей Мірәлі баб, XIII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
42
Мавзолей Қарашаш ана, XII-ХVIІI века
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
43
Минарет Хызыра, XIX век
градостроительство и архитектура
на территории жилого массива Сайрам
Всего: 7 памятников истории и культуры
(1 – археологии, 6 – градостроительства и архитектуры)
область Абай
44
Первая общественная библиотека, архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Мәңгілік ел, 22
45
Ямышевские крепостные ворота, архитектор Андреев, XVIII век (1776 год)
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Абая
46
Дом губернатора, ныне – здание Областного историко-краеведческого музея, архитектор неизвестен, 1856 год
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Абая, 90
47
Дом почтальона Липухина, ныне – здание Литературно-мемориального дома-музея Ф.М. Достоевского (жил 1857-1859 годах), архитектор неизвестен, середина XІX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Достоевского, 118
48
Мемориал героям революции и гражданской войны, скульпторы А.В.Тихомиров, О.С. Клюшкин, А.М. Семченко, архитектор М.И. Михайлов, 1977 год
сооружение монументального искусства
город Семей, улица Мамай батыра
49
Мечеть двухминаретная, архитектор А. Болотов, инженер-поручик Манашев, 1856-1862 годы
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Абая, 50
50
Мечеть одноминаретная, мастер Габдулла Эфенди, Баязид Сатбаев, 1908-1910 годы
градостроительство и архитектура
город Семей, улица М. Жумабаева, 17
51
Дом, в котором родился писатель Мухтар Ауэзов, архитектер неизвестен, вторая половина XIX века
градостроительство и архитектура
Абайский район, село Борлы, на территории села к северо-востоку от села Каскабулак
52

Абай Құнанбайұлының усадьбалық кешені (Абайдың музей-үйі, Абайдың жерленген орны), 1894-1904 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Абай ауданы, Кеңгірбай би ауылы, Жидебай шатқалы
53
Қозы-Көрпеш-Баян сұлу кесенесі, VIІІ-X ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Аягөз ауданы, Тарлаулы ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым, Аягөз өзенінің оң жағалауы, Тансық станциясынан батысқа қарай 11 шақырым
54
Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдық музей-қорығының ғимараттар тобы (әкімшілік ғимарат, көпес Р. Ершовтың үйі, жалғасқан құрылыс) сәулетші белгісіз, 1860 жыл
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Қ. Мұхамедханов көшесі, 29
55
Абай Құнанбайұлы оқыған Ахмет Риза медресесі, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың 60 жылдары
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Қ. Мұхамедханов көшесі, 29
56
Абай Құнанбайұлы тұрған үй (Анияр Молдабаевтың үйі), қазіргі – "Алаш арыстары – М. Әуезов" музейі, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Семей қаласы, Бөгенбай батыр көшесі, 132
Барлығы: 13 тарих және мәдениет ескерткіштері
(11 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 1 – ансамбль мен кешен)
Ақмола облысы
57
В.В. Куйбышев музей-үйі, қазіргі – Көкшетау қаласының тарихы музейінің ғимараты, 1889-1905 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Көкшетау қаласы, Қанай би көшесі, 32
58
Шоқан Уәлихановтың ескерткіші, мүсінші Т.С. Досмағамбетов, сәулетші К.А. Әбдіков, 1971 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көкшетау қаласы, М. Әуезов және М. Сағдиев көшелерінің қиылысы
59
Халық композиторы Біржан Қожағұлұлының жерленген жері (1832-1897 жылдар) (бюст, стела), мүсінші Т.С. Досмағамбетов, 1950 жыл
монументтік өнер құрылысы
Степняк қаласы, Біржан сал көшесі, ескі зират аумағы
60
Ботағай (Бытығай) кесенесі, XIV-XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Қорғалжын ауданының Қорғалжын ауылынан шығысқа қарай 2 шақырым
61
Сәулеттік-мемориалдық монумент, 2004 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бурабай кенті, Абылай хан алаңқайы
Барлығы: 5 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет, 2 – монументтік өнер құрылысы)
Ақтөбе облысы
62
Теміржолшылардың мәдениет үйі, сәулетші белгісіз, 1928 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтөбе қаласы, Ш. Уәлиханов көшесі, 39
63
Кеңес Одағының батыры ұшқыш-космонавт В.И. Пацаевтың ескерткіш-мүсіні, мүсінші Ю.А. Тур, сәулетші А.А.Заварзин, 1976 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтөбе қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы
64
Кеңес Одағының батыры Әлия Молдағұлованың ескерткіш-мүсіні, мүсінші Е.Н. Штамм, сәулетші Л.В. Распутов, 1960 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтөбе қаласы, Шернияз көшесі
65
Дауымшар некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІІ-ХХ ғасырдың басы
ансамбльдер мен кешендер
Байғанин ауданы, Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 40 шақырым
66
Қарасақал некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІ-ХХ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Байғанин ауданы, Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым
67
Сүндет кесенесі, шебер Дәулетнияз, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет

Комплекс усадьбы Абая Құнанбайұлы (дом-музей Абая, место захоронения Абая), 1894-1904 годы
ансамбли и комплексы
Абайский район, село Борлы, в 23-25 километрах к югу от села, в урочище Жидебай
53
Мавзолей Қозы-Көрпеш-Баян Сұлу, VIII-X века
градостроительство и архитектура
Аягозский район, в 7 километрах к юго-западу от села Тарлаулы, на правом берегу реки Аягоз, в 11 километрах к западу от станции Тансык
54
Группа зданий Государственного историко-культурного и литературно-мемориального музея-заповедника Абая "Жидебай-Бөрілі", (административное здание, дом купца Р. Ершова, пристройка), архитектор неизвестен, 1860 год
градостроительство и архитектура
город Семей, улица К. Мухамедханова, 29
55
Медресе Ахмета Ризы, где учился Абай Құнанбайұлы, автор неизвестен, 60 годы XIX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица К. Мухамедханова, 29
56
Дом, в котором жил Абай Құнанбайұлы (дом Анияра Молдабаева), ныне – Музей "Алаш арыстары – М.Әуезов", архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
город Семей, улица Богенбай батыра, 132
Итого: 13 памятников истории и культуры
(11 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 1 – ансамбль и комплекс)
Акмолинская область
57
Дом-музей В.В. Куйбышева, ныне – здание Музея истории города Кокшетау, 1889-1905 годы
градостроительство и архитектура
город Кокшетау, улица Канай би, 32
58
Памятник Шокана Уалиханова, скульптор Т.С. Досмагамбетов, архитектор К.А. Абдиков, 1971 год
сооружение монументального искусства
город Кокшетау, пересечение улиц М. Ауэзова и М. Сагдиева
59
Место захоронения народного композитора Біржана Қожағұлова (1832-1897) (бюст, стела), скульптор Т.С. Досмагамбетов, 1950 год
сооружение монументального искусства
город Степняк, улица Биржан сала, район старого кладбища
60
Мавзолей Ботағай (Бытыгай), XIV-XV века
градостроительство и архитектура
в 2-х километрах к востоку от села Коргалжын Коргалжынского района
61
Архитектурно-мемориальный монумент, 2004 год
сооружение монументального искусства
поселок Бурабай, поляна Абылай хана
Всего: 5 памятников истории и культуры
(3 – градостроительства и архитектуры, 2 – сооружение монументального искусства)
Актюбинская область
62
Дом культуры железнодорожников, архитектор неизвестен, 1928 год
градостроительство и архитектура
город Актобе, улица Ш. Уалиханова, 39
63
Памятник-бюст героя Советского Союза, летчика-космонавта В.И. Пацаева, скульптор Ю.А. Тур, архитектор А. Заварзин, 1976 год
сооружение монументального искусства
город Актобе, проспект Абулхаир хана
64
Памятник-бюст героя Советского Союза Алии Молдагуловой, скульптор Е.Н. Штамм, архитектор Л.В. Рапутов, 1960 год
сооружение монументального искусства
город Актобе, улица Шернияза
65
Некрополь Дауымшар: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІІ-начало ХХ века
ансамбли и комплексы
Байганинский район, в 40 километрах к юго-западу от поселка Жаркамыс
66
Некрополь Қарасақал: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІ-ХХ века
ансамбль и комплекс
Байганинский район, в 60 километрах к юго-западу от поселка Жаркамыс
67
Мавзолей Сүндета, мастер Дәулетнияз, конец ХІХ века
градостроительство и архитектура

Байғанин ауданы, Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 66,9 шақырым
68
Асан-Қожа некрополі: кесене, сағанатам, құлпытастар, шағын сәулет нысандары, ХVІІІ-ХХ ғасырлар
ансамбльдер мен кешендер
Байғанин ауданы, Миялы аулынан оңтүстік-батысқа 22,7 шақырым км, Оймауыт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 43 шақырым
69
Тоқпан кесенесі, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шалқар ауданы, Аққайтым аулынан солтүстік-батысқа 18 шақырым, Шалқар қаласынан оңтүстік-батысқа 38,3 шақырым
70
Абат-Байтақ қорымы халықтық сәулет және тас қашау өнері мемориалдық музей кешені
ансамбльдер мен кешендер
Қобда ауданы, Талдысай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 шақырым
Барлығы: 9 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет, 2 – монументтік өнер құрылысы, 4 – ансамбльдер мен кешендер)
Алматы облысы
71
Қапшағай гидроторабы, инженер Н.В. Вологдин, сәулетші Е.В. Эрхарт, 1965-1971 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қонаев қаласы, Іле өзенінде
72
Қарамерген қалашығы, ІХ-ХІІІ ғасырлар
археология
Балқаш ауданының Бақанас ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 200 шақырым, Ортасу құрғақ арнасынан солтүстікке қарай 3 шақырым
73
"Таңбалы" археологиялық ландшафтының петроглифтері, қола дәуірі, орта ғасырлар
археология
Жамбыл ауданының Қарабастау ауылы, Қопа станциясынан солтүстік-батысқа қарай 40 шақырым
74
Жамбыл музей-үйінің кешені, 1938–1946 жылдар:
Жамбылдың тұрғын үйі (1936-1938) – қазіргі қорсақтау қоймасы, 1935 жыл;
Жамбылдың тұрғын үйі (1936-1938), қазіргі – Әдеби-мемориалдық музей-үйі, сәулетшілер В.В. Бирюков, А.К. Деев, 1938 жыл;
жапсарлас құрылыс, 1995 жыл;
Жамбыл кесенесі (1846-1865 жылдар), сәулетші И.И. Белоцерковский, 1957 жыл;
әкімшілік ғимарат, 1960 жыл;
саябақ
ансамбльдер мен кешендер
Жамбыл ауданының Жамбыл ауылы
75
Талғар (Талхиз) қалашығы, VIII-XIV ғасырлар
археология
Талғар қаласы шетінің оңтүстік бөлігі, Талғар өзенінің оң жағалауы
76
Сүйінбай Аронұлының кесенесі, 1996 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданының Қарақастек ауылы
77
Үмбетәлі Кәрібаевтың музей-үйі, 1946 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданының Үмбетәлі ауылы
78
"Таңбалы тас" петроглифтері, XVII-XVIII ғасырлар
археология
Қонаев қаласы,
Іле өзенінің төменгі ағысындағы бөгеттен 25 шақырым
Барлығы: 8 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет, 1 – ансамбль мен кешен, 4 – археология)
Атырау облысы
79
Сарайшық қалашығы, ХІІІ-ХVІ ғасырлар
археология
Махамбет ауданы, Сарайшық ауылынан шығысқа қарай 1,5 шақырым
80
Мұнайшылар тұрғын қалашығы (тұрғын үйлер (4), су қысымды мұнара, Құрманғазы атындағы мәдениет сарайы), сәулетшілер А.В. Арефьев, С.В. Васильковский, 1943-1948 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Атырау қаласы, Тұрғын қалашығы ықшамауданы, М. Әуезов көшесі, 1,2; Волгоград көшесі, 10; С. Сауырғалиев көшесі, 1; М. Әуезов көшесі, Шарипов көшесінің бұрышы
81
Жұбан кесенесі, шеберлер Шанен Бекбаев, Қаражүсіп балаларымен, ХІХ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жылыой ауданы, Құлсары қаласынан солтүстікке қарай 90 шақырым
82

Байганинский район, в 66,9 километрах к юго-западу от поселка Жаркамыс
68
Некрополь Асан-Қожа: мавзолей, саганатам, кулпытасы, малые архитектурные формы, ХVІІІ-ХХ века
ансамбли и комплексы
Байганинский район, в 22,7 километрах к юго-западу от села Миялы, в 43 километрах к юго-западу от поселка Оймауыт
69
Мавзолей Тоқбана, архитектор неизвестен, ХIХ век
градостроительство и архитектура
Шалкарский район, в 18 километрах к северо-западу от аула Ақкайтым, в 38,3 километрах к юго-западу от города Шалкар
70
Некрополь Абат-Байтақ Мемориального музейного комплекса народной архитектуры и камнерезного искусства
ансамбли и комплексы
Хобдинский район, в 12 километрах к юго-западу от поселка Талдысай
Всего: 9 памятников истории и культуры
(3 – градостроительства и архитектуры, 2 – сооружения монументального искусства, 4 – ансамбли и комплексы)
Алматинская область
71
Капчагайский гидроузел, инженер Н.В. Вологдин, архитектор Е.В. Эрхарт, 1965-1971 годы
градостроительство и архитектура
город Конаев,на реке Или
72
Городище Қарамерген, ІХ-ХІІІ века
археология
Балхашский район, в 200 километрах к северо-востоку от поселка Баканас, в 3 километрах к северу от сухого русла Ортасу
73
Петроглифы археологического ландшафта "Таңбалы", эпоха бронзы, средние века
археология
село Карабастау Жамбылского района, в 40 километрах к северо-западу от станции Копа
74
Комплекс дома-музея Жамбыла, 1938-1946 годы:
жилой дом Жамбыла (1936-1938 годы) – ныне здание фондохранилища, 1935 год;
жилой дом Жамбыла (1938-1945 годы) – ныне здание литературно-мемориального дома-музея, архитекторы В.В. Бирюков, А.К. Деев, 1938 год;
пристройка, 1995 год;
мавзолей Жамбыла, архитектор И.И. Белоцерковский, 1957 год; административное здание, 1960 год;
парк
ансамбли и комплексы
село Жамбыл Жамбылского района
75
Городище Талгар (Талхиз), конец VIII-XIV века
археология
южная окраина города Талгар, на правом берегу реки Талгар
76
Мавзолей Сүйінбай Аронұлы, 1996 год
градостроительство и архитектуры
село Каракастек Жамбылского района
77
Дом-музей Үмбетәлі Кәрібаева, 1946 год
градостроительство и архитектуры
село Умбетали Жамбылского района
78
Петроглифы "Таңбалы тас", XVII-XVIIIвека
археология
город Конаев, в 25 км от плотины вниз по течению реки Или
Итого: 8 памятников истории и культуры
(3 - градостроительства и архитектуры, 1 - ансамбль и комплекс, 4 – археологии)
Атырауская область
79
Городище Сарайшық, ХІІІ-ХVІ века
археология
Махамбетский район, в 1,5 километрах к востоку от села Сарайшык
80
Жилой городок нефтяников (жилые дома (4), водонапорная башня, дворец культуры имени Курмангазы), архитекторы А.В. Арефьев, С.В. Васильковский, 1943-1948 годы
ансамбль и комплекс
город Атырау, микрорайон Жилгородок, улица М. Ауэзова 1, 2; улица Волгоградская 8, 10; улица Сауыргалиева 1, улица М. Ауэзова, угол улицы Шарипова
81
Мавзолей Жұбан, мастера Шанен Бекбаев, Қаражүсіп с детьми, ХІХ- ХХ века
градостроительство и архитектура
Жылыойский район, в 90 километрах к северу от города Кульсары
82

Ақын, 1836-1838 жылдардағы көтеріліс басшысы Махамбет Өтемісұлының (1803-1846 жылдар) жерленген жері, кесене 1995 жылы салынған
қала құрылысы және сәулет
Индер ауданы, Индер ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
Барлығы: 4 тарих және мәдениет ескерткіштері
(1 – археология, 1 – ансамбль мен кешен, 2 – қала құрылысы және сәулет)
Батыс Қазақстан облысы
83
Орыс-қырғыз (қазақ) мектебі, қазіргі – Батыс Қазақстан облыстық тарихи-өлкетану музейінің ғимараты, сәулетші белгісіз, 1864 жыл
қала құрылысы және сәулет
Орал қаласы, Н. Назарбаев даңғылы, 184
84
Қала құрылысы кешені – ескі Оралдың қала орталығынан Михаил Архангел Соборына дейін, XVIII-XX ғасырлар
Коммерциялық банк, қазіргі – Облыстық әкімшілік ғимараты, 1896 жыл;
Жазалы атамандар үйі, қазіргі – Батыс Қазақстан облысы Полиция департаментінің емханасы мен госпиталінің ғимараты, 1823 жыл;
көпес Қаревтің үйі, қазіргі – Ғ. Құрманғалиев атындағы облыстық филармония ғимараты, 1901 жыл;
әскери шаруашылық басқармасы, қазіргі – Х. Есенжанов атындағы балалар және жасөспірімдер кітапханасы ғимараты, 1869 жыл;
Михаил Архангел Соборы,1740-1751 жылдар;
типтік қалалық усадьба, қазіргі – Әскери прокуратура ғимараты, 1878 жыл;
құтқарушы Христтің храмы, сәулетші В.Н. Чагин, 1891-1907 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Орал қаласы
Н. Назарбаев даңғылы, 168
Н. Назарбаев даңғылы, 179
Қарев көшесі, 47
Н. Назарбаев даңғылы, 166/2
Н. Назарбаев даңғылы, 68
Н. Назарбаев даңғылы, 147а
Н. Назарбаев даңғылы, 202
85
В. Чапаев музейінің кешені, 1919 жыл:
В. Чапаев дивизиясының 25-ші штабы (музей), 1919 жыл;
В. Чапаевтың қайтыс болған жері (обелиск және стела), 1978 жыл;
Чапаевшылардың бауырластар ескерткіші, 1956 жыл
ансамбль мен кешен
Ақжайық ауданы, Чапаев ауылының Мәдениет және демалыс саябағы, ескерткіштер аллеясы
86
Орда баспаханасы, қазіргі – тұрғын үй, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың ІІ-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Бөкей ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы, Абдолла Теңізбаев көшесі, 19
87
Кеңес Одағының батыры Мәншүк Мәметованың бюсті, мүсіншілер Ю.П. Поммер, Н.А. Ковальчук, 1971 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жәнібек ауданының Жәнібек ауылы, М. Өтемісов көшесі, 26
88
Батыс Қазақстан облыстық Хан ордасы тарихи-мәдени, сәулеттік-этнографиялық музей-қорығы:
Хан сарайы ғимараты, 1828 жыл;
Хан мешіті, қазіргі – "Хан мешіті" музейінің ғимараты, 1835 жыл;
Дәрігер А.А. Сергачев үйі, қазіргі – Ш. Бөкеевтің әдеби-мемориалдық музейінің ғимараты, 1830 жыл;
Қазынашылық ғимараты, қазіргі – Бөкей Ордасы тарихы музейінің ғимараты, 1867 жыл;
Әйелдер гимназиясы, қазіргі – Халыққа білім беру музейінің ғимараты, 1883 жыл;
Аурухана, 1872 жыл;
Халық училищелері инспекторы Данилевскийдің үйі, қазіргі – Тұңғыш қазақ баспаханасы музейінің ғимараты, 1841 жыл;
Жәңгір училищесі мұғалімі Ольдекоптың үйі, қазіргі –А. Тажетдиновтың мемориалдық музейінің ғимараты, 1841 жыл;
Халық училищелері инспекторы А.Е. Алекторовтың үйі, қазіргі –С. Меңдешевтің мемориалдық музейінің ғимараты, 1842 жыл;
А. Оразбаева тұрған Халық училищелері инспекторы И.И. Проскуряковтың үйі, 1842 жыл;
Аурухана ғимараты, қазіргі – Денсаулық сақтау мемориалдық музейінің ғимараты, 1852 жыл;
Халық училищелері инспекторы А.А. Воскресенскийдің үйі, қазіргі – Табиғат музейінің ғимараты, 1890 жыл;
Жәңгірхан кесенесі, 1997 жыл;
Күйші Дәулеткерей кесенесі, 2000 жыл;
М. Бабажанов кесенесі, 2001 жыл;
Тарғын мектебі ғимараты (Педтехникум) – қазіргі әкімшілік ғимарат, 1868 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Бөкей ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы
89
Жайық қалашығы, ХІV-ХV ғасырлар
археология

Место захоронения поэта, предводителя восстания 1836-1838 годов Махамбета Өтемісұлы (1803-1846 годы), мавзолей построен в 1995 году
градостроительство и архитектура
Индерский район, в 40 километрах к юго-востоку от поселка Индер
Всего: 4 памятника истории и культуры
(1 – археология, 1 – ансамбль и комплекс, 2 – градостроительства и архитектуры)
Западно-Казахстанская область
83
Русско-киргизская (казахская) школа, ныне – здание Западно-Казахстанского областного историко-краеведческого музея, архитектор неизвестен, 1864 год
градостроительство и архитектура
город Уральск, проспект Н. Назарбаева, 184
84
Градостроительный комплекс – от центра города старого Уральска до собора Михаила Архангела, XVIII-XX века:
Коммерческий банк, ныне – здание Областного акимата, 1896 год;
Дом наказных атаманов, ныне – здание Госпиталя с поликлиникой департамента полиции Западно-Казахстанской области, 1823 год;
Дом купца Карева, ныне – здание Областной филармонии имени Г. Курмангалиева, 1901 год;
Войсковое хозяйственное правление, ныне – здание Детской и юношеской библиотеки имени Х. Есенжанова, 1869 год;
собор Михаила Архангела, 1740-1751 годы;
Типовая городская усадьба, ныне – здание Военной прокуратуры, 1878 год;
храм Христа спасителя, архитектор В.Н. Чагин, 1891-1907 годы
ансамбли и комплексы
город Уральск,
проспект Н. Назарбаева, 168
проспект Н. Назарбаева, 179
улица Карева, 47
проспект Н. Назарбаева, 166/2
проспект Н. Назарбаева, 68
проспект Н. Назарбаева, 147а
проспект Н. Назарбаева, 202
85
Комплекс музея В.И. Чапаева, 1919 год:
штаб 25-й Чапаевской дивизии (музей), 1919 год;
место гибели (обелиск и стела) В.И. Чапаева, 1971 год;
Братская могила чапаевцев, 1971 год
градостроительство и архитектура
Акжайыкский район, село Чапаево, Парк культуры и отдыха, аллея памятников
86
Урдинская типография, ныне – жилой дом, архитектор неизвестен, вторая половина XIX века
градостроительство и архитектура
Бокейордынский район, село Хан Ордасы, улица Абдуллы Тенизбаева, 19
87
Бюст героя Советского Союза Маншук Маметовой, скульпторы Ю.П. Поммер, Н.А. Ковальчук, 1971 год
сооружение монументального искусства
село Жанибек Жанибекского района, улица М. Утемисова, 26
88
Западно-Казахстанский областной историко-культурный и архитектурно-этнографический музей-заповедник "Хан ордасы": Ханский дворец, 1828 год;
здание Ханская мечеть, ныне – здание Музея "Ханская мечеть", 1835 год;
дом врача А. Сергачева, ныне – здание Литературно- мемориального музея Ш. Бокеева, 1830 год;
здание Казначейства, ныне – здание Музея истории Бокеевской Орды, 1867 год;
Женская гимназия, ныне – здание Музея народного образования, 1883 год;
Амбулатория, 1872 год;
Дом инспекторов народных училищ Данилевского, ныне – здание Музея первой казахской типографии, 1841 год;
Дом учителя Жангировской школы Ольдекопа, ныне – здание Мемориального музея А. Тажетдинова, 1841 год;
Дом инспекторов народных училищ А. Алекторова, ныне – здание Мемориального музея С. Мендешева, 1842 год;
Дом инспекторов народных училищ И. Проскурякова, где жила А. Уразбаева, 1842 год;
здание больницы (Мемориальный музей здравоохранения), 1852 год;
Дом инспекторов народных училищ А. Воскресенского, ныне – здание Музея природы, 1890 год;
Мавзолей Жангир хана, 1997 год;
Мавзолей күйші Дәулеткерея, 2000 год;
Мавзолей М.Бабажанова, 2001 год;
здание Торгунской школы (Педтехникум), ныне –административное здание, 1868 год
градостроительство и архитектура
Бокейордынский район, село Хан Ордасы
89
Городище Жайық, ХІV-ХV века
археология

Орал қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым, Жайық өзенінің 2-ші жайылма үсті террассасында
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(2 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 3 – ансамбльдер мен кешендер, 1 – археология)
Жамбыл облысы
90
Тараз қалашығы, I-ХIХ ғасырлар
археология
Тараз қаласы, Ташкент көшесі, 2
91
Талас өзенінен өтетін ортағасырлық көпірдің қирандылары, XIII ғасыр
археология
Тараз қаласының оңтүстік-шығыс шетінде, Тектұрмас кесенесінің маңы
92
Қали Жүніс моншасы, сәулетші белгісіз, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Байзақ батыр көшесі, 38
93
Қарахан кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХІІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Қарахан көшесі, 29
94
Тектұрмас кесенісі, сәулетші белгісіз, Х-XIV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласының оңтүстік-шығыс шеті, Талас өзенінің оң жағалауы, Тектұрмас тауының шыңында
95
Дәуітбек (Шамансұр) кесенесі, сәулетші белгісіз, XIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Карахан көшесі, 29
96
Әбдіқадір мешіті-медресесі, сәулетші белгісіз, XХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Абай көшесі, 5
97
Жүнісбай мешіті (Әулие ата), сәулетші белгісіз, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, С. Адамбаев көшесі, 24
98
Нәметбай мешіті, сәулетші белгісіз, 1887-1897 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Тараз қаласы, Ташкент көшесі, 21
99
Жамбыл Жабаевтың ескерткіші, мүсінші Х. Наурызбаев, сәулетші В. Сашенко, 1961 жыл.
монументтік өнер құрылысы
Тараз қаласы, Абай көшесі 125, Жамбыл облысы әкімдігі ғимаратының алдындағы алаң
100
Төменгі Барысхан қалашығы (Төрткүл), VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Талас ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Талас өзенінің оң жағалауында, Тараз-Алматы жолынан солтүстікке қарай 0,5 шақырым
101
Түймекент қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Түймекент ауылының оңтүстік-шығыс шеті, Талас өзенінің оң жағалауында
102
Оххум қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Тегістік ауылының солтүстік-батысқа қарай 13,5 шақырым, Тегістік-Бостандық тас жолынан батысқа қарай 300 метр жерде
103
Айша бибі кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-XII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Айшабибі ауылы, Батыс Европа – Батыс Қытай автомагистралынан 1 шақырым
104
Бабаджа Хатун кесенесі, сәулетшісі белгісіз, XІ-XIІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауданы, Айшабибі ауылы, Батыс Европа – Батыс Қытай автомагистралынан 1 шақырым
105
Ақыртас сәулет-археологиялық сарай кешені, VIII-XIІ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жамбыл ауданы, Ақшолақ станциясынан оңтүстікке қарай 7 шақырым

в 12 км к юго-востоку от города Уральск, на 2-ой надпойменной террасе реки Урал
Всего: 7 памятников истории и культуры
(2 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 3 – ансамбль и комплекс, 1 – археология)
Жамбылская область
90
Городище Тараз, I-ХIХ века
археология
город Тараз, улица Ташкентская, 2
91
Руины моста через реку Талас, XIII век
археология
юго-восточная окраина города Тараз, близ мавзолея Тектұрмас
92
Баня Қали Жүніс, архитектор неизвестен, начало XX века
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Байзак батыра, 38
93
Мавзолей Қарахана, архитектор неизвестен, XI-XIІ века
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Қарахана, 29
94
Мавзолей Тектұрмас, архитектор неизвестен, X-XIV века
градостроительство и архитектура
юго-восточная окраина города Тараз, правый берег реки Талас, на вершине горы Тектұрмас
95
Мавзолей Дәуітбек (Шамансұр), архитектор неизвестен, XIII век
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Карахана, 29
96
Мечеть-медресе Әбдіқадір, архитектор неизвестен, начало XХ века
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Абая, 5
97
Мечеть Жүнісбай (Әулие ата), архитектор неизвестен, 1913 год
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица С. Адамбаева, 24
98
Мечеть Нәметбай, архитектор неизвестен, 1887-1897 годы
градостроительство и архитектура
город Тараз, улица Ташкентская, 21
99
Памятник Жамбылу Жабаеву, скульптор Х. Наурызбаев, архитектор В. Сашенко, 1961 год
сооружение монументального искусства
город Тараз, улица Абая, 125, площадь перед зданием акимата Жамбылской области
100
Городище Нижний Барысхан (Төрткүл), VI-XII века
археология
Байзакский район, в 1,5 километрах к юго-востоку от села Талас, на правом берегу реки Талас, в 0,5 километрах к северу от трассы Тараз-Алматы
101
Городище Түймекент, VI-XII века
археология
Байзакский район, юго-восточная окраина села Түймекент, на правом берегу реки Талас
102
Городище Оххум, VI-XII века
археология
Байзакский район, в 13,5 км к северо-востоку от села Тегістік, в 300-х метрах к западу от трассы Тегістік-Бостандық
103
Мавзолей Айша биби, архитектор неизвестен, XI-XII века
градостроительство и архитектура
Жамбылский район, село Айшабиби, в 1 километре от автомагистрали Западная Европа-Западный Китай
104
Мавзолей Бабаджи хатун, архитектор неизвестен, XI-XII века
градостроительство и архитектура
Жамбылский район, село Айшабиби, в 1 километре от автомагистрали Западная Европа-Западный Китай
105
Архитектурно-археологический дворцовый комплекс Ақыртас, VIII-XII века
ансамбль и комплекс
Жамбылский район, в 7 километрах к югу от станции Акшолак

106
Жалпақтөбе (Жікіл) қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Жамбыл ауданының Жалпақтөбе ауылы
107
Берікқара қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ ғасыры-біздің дәуіріміздің IV-ғасыры
археология
Жуалы ауданы, Қарабастау ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым
108
Меркі қалашығы, VII-XIII ғасырлар
археология
Мерке ауданы, Мерке ауылының батыс бөлігі
109
Жазылбек Қуанышбаевтың ескерткіші, мүсінші Б. Түлеков, сәулетші Т. Басенов, 1962 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мойынқұм ауданы, Бірлік ауылы, әкімдік ғимаратының алды
110
Шоқай Датқа кесенесі, сәулетші белгісіз, XVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сарысу ауданы, Саудакент ауылының шығыс шетіндегі ескі зират
111
Ақкөл тұрағы, шелль-ашель
археология
Талас ауданы, Ақкөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым, Ақкөл көлінің оңтүстігі
112
Бөріқазған тұрағы, төменгі палеолит
археология
Талас ауданы, Қызылаут ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 шақырым, Қаратау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 38 шақырым
113
Тәңірқазған тұрағы, төменгі палеолит
археология
Талас ауданы, Қызылаут ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым, Қаратау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 34 шақырым, Көктал өзенінен шығысқа қарай 13–15 шақырым
114
Қарақожа мешіті, сәулетші белгісіз, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Талас ауданы, Сейілбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
115
Абдолла Ишан мешіті, сәулетші белгісіз, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Талас ауданы, Үшарал ауылы, Ештайбек көшесі, 7
116
Құлан қалашығы,VI ғасыр -XIII ғасырдың басы
археология
Рысқұлов ауданы, Құлан ауылының шығыс және солтүстік-шығыс шеті
117
Ақтөбе (Степнинское)қалашығы,VI-XIII ғасырлар
археология
Шу ауданы, Ақсу ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
118
Өрнек қалашығы, VIII-XII ғасырлар
археология
Т. Рысқұлов ауданы, Өрнек ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым
119
Қостөбе қалашығы, VI-XII ғасырлар
археология
Байзақ ауданы, Сарыкемер ауылынан шығысқа қарай
Барлығы: 30 тарих және мәдениет ескерткіштері
(12 – қала құрылысы және сәулет, 15 – археология, 2 – монументтік өнер құрылысы, 1 – ансамбль мен кешен)
Жетісу облысы
120
Ақын Сара Тастанбекованың (1878-1916 жылдар) кесенесі, 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақсу ауданы, Көшкентал ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
121
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Н. Алдабергеновтің мүсіні, сәулетші Х. Наурызбаев, 1960 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ескелді ауданы, Алдабергенов ауылының Батырлар аллеясы
122
Бесшатыр обалы қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі VII-IV ғасырлар
археология
Кербұлақ ауданы, Басши ауылынан солтүстікке қарай 65 шақырым, Іле өзенінің оң жағалауы

106
Городище Жалпақтөбе (Жикиль), VI-XII века
археология
село Жалпактобе Жамбылского района
107
Могильник Берікқара (500), II век до нашей эры-IV век нашей эры
археология
Жуалынский район, в 3 километрах к югу от села Карабастау
108
Городище Мерке, VII-XIII века
археология
Меркенский район, западная часть села Мерке
109
Памятник Жазылбеку Куанышбаеву, скульптор Б. Тулеков, архитектор Т. Басенов, 1962 год
сооружение монументального искусства
Мойынкумский район, село Бірлік
110
Мавзолей Шоқай Датқа, архитектор неизвестен, XVIII век
градостроительство и архитектура
Сарысуский район, старое кладбище на восточной окраине села Саудакент
111
Стоянка Ақкөл, шелль-ашель
археология
Таласский район, в 11 километрах к западу от села Ақкөл, к югу от озера Ақкөл
112
Стоянка Бөріқазған, нижний палеолит
археология
Таласский район, в 8 километрах к юго-востоку от села Кызылаут, в 38 километрах к северо-востоку от города Каратау
113
Стоянка Тәңірқазған, нижний палеолит
археология
Таласский район, в 10 километрах к юго-востоку от села Кызылаут, в 34 километрах к северо-востоку от города Каратау, 13-15 километрах к востоку от реки Көктал
114
Мечеть Қарақожа, архитектор неизвестен, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
Таласский район, в 1 километре северо-восточнее села Сейілбек
115
Мечеть Абдуллы Ишана, архитектор неизвестен, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
Таласский район, село Ушарал, улица Ештайбека, 7
116
Городище Құлан, VI век-начало XIII века
археология
Т. Рыскуловский район, восточная и северо-восточная окраина села Кулан
117
Городище Ақтөбе (Степнинское), VI-XIII века
археология
Шуский район, в 3-х километрах к юго-востоку от села Аксу
118
Городище Өрнек, VIII-XII века
археология
Т. Рыскуловский район, в 6 километрах к югу от села Өрнек
119
Городище Қостөбе, VI-XII века
археология
Байзакский район, к востоку от села Сарыкемер
Всего: 30 памятников истории и культуры
(12 – градостроительства и архитектуры, 15 – археологии, 2 – сооружение монументального искусства, 1 – ансамбль и комплекс)
область Жетісу
120
Мавзолей акына Сары Тастанбековой (1878-1916 годы), 1972 год
градостроительство и архитектура
Аксуский район, в 8 километрах к северо-западу от села Кошкентал
121
Бюст дважды Героя Социалистического Труда Н. Алдабергенова, скульптор Х. Наурызбаев, 1960 год
сооружение монументального искусства
Ескельдинский район, Аллея героев села Алдабергенов
122
Курганный могильник Бесшатыр, VII-IV века до нашей эры
археология
Кербулакский район, в 65 километрах к северу от села Басши, правый берег реки Или

123
Ш. Уәлихановтың мемориалдық музей-паркі, 1985 жыл:
Ш. Уәлихановтың (1835-1865 жылдар) зираты, сәулетші М. Ващенко, горельеф авторы П. Усачев, 1958 жыл;
Ш. Уәлихановтың ескерткіші, мүсіншілер Ю. Рукавишников, Н. Миловидов, 1979 жыл;
Ш. Уәлихановтың "Алтынемел" музейі, сәулетшілер Б. Ыбыраев, С. Рүстембек, Р. Сейдалин, Б. Маманбаев, 1985 жыл.
ансамбльдер мен кешендер
Кербұлақ ауданы, Шоқан ауылынан батысқа қарай 3 шақырым
124
"Жаркент мешіті" сәулеттік- көркемдік музей кешені (мешіт, медресе, бас қақпа, бүйір қақпалары (оңтүстік, солтүстік), сәулетшісі Хон Пик, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Панфилов ауданы, Жаркент қаласы, Юлдашев көшесі, 40
125
Черкасск қорғанысының мемориалы, 1918-1919 жылдар:
Сарқан ауданы тарихының музейі, 1974 жыл;
Черкасск қорғанысының мемориалы, мүсінші В. Рахманов, сәулетшілер А. Ордабаев, Т. Б. Сүлейменов, 1973 жыл;
тұрғын үй-штабы, 1918-1919 жылдар
ансамбльдер мен кешендер
Сарқан ауданы, Черкасск ауылынан солтүстікке қарай 2,5 шақырым
126
Қойлық (Қаялық) қалашығы, VIII ғасыр-XIV ғасырдың басы
археология
Сарқан ауданы, Қойлық (Антоновка) ауылының шығыс шеті
Барлығы: 7 тарих және мәдениет ескерткіштері
(2 – қала құрылысы және сәулет, 2 – археология, 1 – монументтік өнер құрылысы, 2 – ансамбль мен кешен)
Қарағанды облысы
127
Кеңес Одағының батыры Нүркен Әбдіровтің ескерткіші, мүсіншілер А. Билык, Ю. Гуммель, сәулетші Л. Воробьев, 1958 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарағанды қаласы, Н. Әбдіров даңғылы
128
Беғазы қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі XII-X ғасырлар
археология
Ақтоғай ауданы, Беғазы ауылынан батысқа қарай 1 шақырым, Бегазы өзенінің оң жағалауы, Тоқырау өзенінің шектескен жерден 18 шақырым, Ақтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
129
Халық композиторы Мәди Бәпиұлының зираты (1880-1921 жылдар), сәулетші белгісіз
қала құрылысы және сәулет
Қарқаралы қаласынан солтүстікке қарай 200 метр, Ақбейіт зираты
130
Қызылкент сарайының қирандылары, XIV-XV ғасырлар
археология
Қарқаралы ауданы, Кент ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым, Қызылсу өзені Талды өзеніне құятын арнасы, Кент тауларында, Қарқаралы қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
131
Талды І қорымы (48), біздің дәуірімізге дейінгі XIV-XI ғасырлар
археология
Шет ауданы, Жаңажұрт кентінен солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым, Талды өзенінің сол жағалауы
132
Бұғылы II қорымы, соңғы қола-ерте темір дәуірі
археология
Шет ауданы, Жарық станциясынан солтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым, Шопа өзенінің жағалауы, Бұғылы тауларының солтүстік-батыс етегі
Барлығы: 6 тарих және мәдениет ескерткіштері

123
Мемориальный музей-парк Ш. Уалиханова, 1985 год:
могила Ш. Уалиханова с надгробным камнем, архитектор М. Ващенко, автор горельефа П. Усачев, 1958 год;
памятник Ш. Уалиханова, скульпторы Ю. Рукавишников, Н. Миловидов, 1979 год;
музей Ш. Уалиханова "Алтынемел", архитекторы Б. Ибраев, С. Рустембек, Р. Сейдалин, 1985 год
ансамбли и комплексы
Кербулакский район, в 3-х километрах к западу от села Шокан
124
Комплекс архитектурно-художественного музея "Жаркентская мечеть" (мечеть, медресе, ворота главные, ворота боковые (южные, северные), архитектор Хон Пик, XIX век
градостроительство и архитектура
Панфиловский район, город Жаркент, улица Юлдашева, 40
125
Мемориал Черкасской обороны, 1918-1919 годы:
музей истории Сарканского района, 1974 год;
мемориал Черкасской обороны, скульптор В. Рахманов, архитекторы А. Ордабаев, Т. Сулейменов, 1973 год;
жилой дом-штаб, 1918-1919 годы
ансамбли и комплексы
Сарканский район, в 2,5 километрах к северу от села Черкасское
126
Городище Қойлық (Қаялық), VІІІ век-начало ХІV века
археология
Сарканский район, восточная окраина села Койлык (Антоновка)
Всего: 7 памятников истории и культуры
(2 – градостроительства и архитектуры, 2 – археологии, 1 – сооружение монументального искусства 1 – ансамбль и комплекс)
Карагандинская область
127
Памятник герою Советского Союза Нуркену Абдирову, скульпторы А. П. Билык, Ю. Гуммель, архитектор Л. Воробьев, 1958 год
сооружение монументального искусства
город Караганды, проспект Н. Абдирова
128
Могильник Беғазы, XII-X века до нашей эры
археология
Актогайский район, 1 километр к западу от села Бегазы, на правом берегу реки Бегазы, 18 километров выше ее впадения в реку Токырау, в 40 километрах к юго-востоку от села Актогай
129
Место захоронения народного композитора Мади Бапиұлы (1880-1921 годы), архитектор неизвестен
градостроительство и архитектура
Каркаралинский район, в 200 метрах к северу от города Каркаралинск, кладбище Акбеит
130
Развалины Кызылкентского дворца, XIV-XV века
археология
Каркаралинский район, в 3-х километрах к востоку от села Кент, на реке Кызылсу, в притоке реки Талды, в горах Кент, 40 километров к юго-востоку от города Каркаралинск
131
Могильник Талды I (48), XIV-XI векадо нашей эры
археология
Шетский район, в 10 километрах к северо-востоку от поселка Жанажурт, на левом берегу реки Талды
132
Могильник Бұғылы II, эпоха поздней бронзы-ранний железный век
археология
Шетский район, в 40 километрах к северо-востоку от станции Жарык, на берегу реки Шопа, у северо-восточного подножья горы Бугылы
Всего: 6 памятника истории и культуры

(1 - монументтік өнер құрылысы, 1 - қала құрылысы және сәулет, 4 - археология)
Қостанай облысы
133
Екі мәрте Кеңес Одағының батыры Леонид Беданың мүсіні, мүсінші Д. Шварц, 1951 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98
134
Екі мәрте Кеңес Одағының батыры Иван Павловтың мүсіні, мүсінші Д.П. Шварц, 1952 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қостанай қаласы, Пушкин көшесі, 98
135
Ыбырай Алтынсариннің ескерткіші, мүсінші Н.Щербаков, сәулетшілер И. Покровский, В. Горчинский, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қостанай қаласы, Алтынсарин көшесі, 118а, Ы. Алтынсарин атындағы мектеп-интернат сквері
136
Екідің I рәсімдік құрылыс, VII-IX ғасырлар
киелі объект
Арқалық қаласы, Екідің ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Қараторғай өзенінің оң жағалауы
137
Екідің IІ рәсімдік құрылыс, VII-IX ғасырлар
киелі объект
Арқалық қаласы, Екідің ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Қараторғай өзенінің сол жағалауында
Барлығы: 5 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – монументтік өнер құрылысы, 2 – киелі объект)
Қызылорда облысы
138
Екі мәрте Социалистік Еңбек Ері Ыбырай Жақаевтың мүсіні, мүсінші А. Пекарев, сәулетшілерА. Борецкий, К. Күлбашев, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қызылорда қаласы, Ы. Жақаев көшесі
139
Айтбай мешіті, шеберлер Ысқан және Камал, 1878 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Сатпаев көшесі, 18
140
Құтқарушы Христттың шіркеуі, сәулетшілері А.Есаков, И. Калинин, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Тоқтыбаев көшесі, 5
141
Көтібар мұнарасы, сәулетші белгісіз, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы, Баймұрат батыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
142
Бегім-ана мұнарасы, сәулетші белгісіз, ІХ-ХI ғасыр
киелі объект
Арал ауданы, Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстікке қарай 30 шақырым
143
Жент (Жанқала) қалашығы, Х-ХV ғасырлар
археология
Жалағаш ауданы, Аққыр ауылынан оңтүстікке қарай 37 шақырым
144
Қарасопы кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVIII-XIX ғасырлар
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Жаңақорған кентінен оңтүстікке қарай 5 шақырым
145
Айқожа кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVIII-XIX ғасырлар
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Бесарық ауылынан оңтүстік-батысқа 11 шақырым
146
Ақтас мешіті, сәулетші белгісіз, 1884 жыл
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Бесарық ауылынан оңтүстік-батысқа 11 шақырым
147
Сығанақ (Сунақата) қалашығы, Х-ХVІІІ ғасырлар
археология
Жаңақорған ауданы, Сунақата ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым
148
Қорасан ата кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасырдың аяғы
киелі объект
Жаңақорған ауданы, Жанарық кентінен оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырым

(1 – сооружение монументального искусства, 1 – градостроительства и архитектуры, 4 – археологии)
Костанайская область
133
Бюст дважды героя Советского Союза Леонида Беды, скульптор Д. Шварц, 1951 год
сооружение монументального искусства
город Костанай, улица Пушкина, 98
134
Бюст дважды героя Советского Союза Ивана Павлова, скульптор Д. Шварц, 1952 год
сооружение монументального искусства
город Костанай, улица Пушкина, 98
135
Памятник Ыбырая Алтынсарина, скульптор Н. Щербаков, архитекторы И. Покровский, В. Горчинский, 1970 год
сооружение монументального искусства
город Костанай, улица Алтынсарина, 118а, сквер школы-интерната имени Ы. Алтынсарина
136
Ритуальное сооружение Екідің I, VII-IX века
сакральный объект
город Аркалык, в 1,5 километрах к северо-востоку от села Екідің, на правом берегу реки Караторғай
137
Ритуальное сооружение Екідің II, VII-IX века
сакральный объект
город Аркалык, 1,5 километрах к северо-востоку от села Екідің, на левом берегу реки Караторғай
Итого: 5 памятников истории и культуры
(3 – сооружения монументального искусства, 2 – сакральные объекты)
Кызылординская область
138
Бюст дважды Героя Социалистического Труда Ыбырая Жақаева, скульптор А. Пекарев, архитекторы А. Борецкий, К. Кульбашева, 1975 год
сооружение монументального искусства
город Кызылорда, улица Ы.Жақаева
139
Мечеть Айтбая, мастера Ысқан и Камал, 1878 год
градостроительство и архитектура
город Кызылорда, улица Сатпаева, 18
140
Церковь Христа Спасителя, архитекторы А. Есаков, И. Калинин, ХIХ век
градостроительство и архитектура
город Кызылорда, улица Токтыбаева, 5
141
Башня Котыбар, архитектор неизвестен, ХIХ век
градостроительство и архитектура
город Кызылорда, в 7 километрах к северо-западу от села Баймурат батыра
142
Башня Бегім-ана, архитектор неизвестен, ІХ-ХІ века
сакральный объект
Аральский район, в 30 километрах к югу от села Жанакурылыс
143
Городище Жент (Жанқала), Х-ХV века
археология
Жалагашский район, в 37 километрах к югу от села Аккыр
144
Мавзолей Қарасопы, архитектор неизвестен, ХVІІІ-ХІХ века
сакральный объект
Жанакорганский район, в 5 километрах к югу от поселка Жанакорган
145
Мавзолей Айқожа, архитектор неизвестен, ХVIII-XIX века
сакральный объект
Жанакорганский район, в 11 километрах к юго-западу от села Бесарык
146
Мечеть Ақтас, архитектор неизвестен, 1884 год
сакральный объект
Жанакорганский район, в 11 километрах к юго-западу от села Бесарык
147
Городище Сығанақ (Сунақата), Х-ХVІІІ века
археология
Жанакорганский район, в 2-х километрах к северо-западу от села Сунаката
148
Мавзолей Қорасан ата, архитектор неизвестен, конец ХІХ века
сакральный объект
Жанакорганский район, 20 километров к юго-западу от села Жанарык

Қармақшы ауданы, Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 106,5 шақырым
157
Қорқыт ата ескерткіші кешені (стелла, амфитеатр, қылует, қошқар тас, музей), сәулетшілер Б. Ибраев, С. Исатаев, 1980 жыл
ансамбльдер мен кешендер
Қармақшы ауданы, Жусалы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 18 шақырым
158
Шірік-Рабат қалашығы, біздің дәуірімізге дейінгі V-ІІ ғасырлар
археология
Қармақшы ауданы, Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 87 шақырым
159
Бәбіш-Мола ескерткіштер кешені, біздің дәуірімізге дейінгі ІV-ІІ ғасырлар
археология
Қармақшы ауданы, Көмекбаев кентінен оңтүстігінен 47 шақырым
160
Сырлытам кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылынан оңтүстікке қарай 25 шақырым
161
Молқалан (Молла-Қалан) кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVI ғасыр
киелі объект
Сырдария ауданы, Іңкәрдария ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым
162
Асанас кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVІІ ғасыр
киелі объект
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылының батысынан 15 шақырым
163
Бақатам кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауданы, Сарбұлақ ауылынан батысқа қарай 29 шақырым
164
Қожан қожа кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVІІІ ғасыр
киелі объект
Сырдария ауданы, Айдарлы ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырым
165
Асан-ата кесенесі, сәулетші белгісіз, ХVI ғасыр
киелі объекті
Шиелі ауданы, Бәйгеқұм ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,5 шақырым
166
Сауысқандық петроглифтері, қола, ерте темір дәуірлері
археология
Шиелі ауданы, Еңбекші кентінен солтүстік- шығысқа қарай 50 шақырым
167
Оқшы ата кесенесі, ХІ ғасыр
киелі объекті
Шиелі ауданы, Бәйгеқұм ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым
168
Төлегетай-Қылышты ата кесенесі, ХІ-ХІІ ғасырлар
киелі объекті
Жаңақорған ауданы, Қыркеңсе ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым
Барлығы: 31 тарих және мәдениет ескерткіштері
(10 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 11 – киелі объекті, 2 – ансамбльдер мен кешендер, 7 – археология)
Маңғыстау облысы
169
Бекет ата жерасты мешіті және Ескі Бейнеу қорымы (130 бірлік), ХI-ХIХ ғасырлар: күмбезтамдар, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар,қойтастар, тас қоршаулар, үштастар, тас қоршаулар,саркофагтер, стелалар
ансамбльдер мен кешендер
Бейнеу ауданы, Бейнеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 17 шақырым
170
Омар-Тұр кесенесі, шеберлері Ө. Еламанұлы, Н. Шорабайұлы, Е. Мыңбайұлы, Ә. Аманжолұлы, Р. Жиенбайұлы, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауданы, Бейнеу ауылынан шығысқа қарай 20 шақырым
171
Оғланды жеріндегі Бекет ата жерасты мешіті, ХVIII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 95 шақырым

Кармакшинский район, 106,5 километров к юго-западу от села Комекбаев
157
Комплекс памятника Қорқыт ата, (стела, амфитеатр, хилует, кошкар тас, музей), архитектор Б. Ибраев, С. Исатаев, 1980 год
ансамбли и комплексы
Кармакшинский район, 18 километров к северо- западу от поселка Жосалы
158
Городище Шірік-Рабат, V-ІІ века до нашей эры
археология
Кармакшинский район, 87 километров к юго-западу от села Комекбаев
159
Комплекс памятников Бәбіш-Мола, ІV-ІІ века до нашей эры
археология
Кармакшинский район, 47 километров к югу от села Комекбаев
160
Мавзолей Сырлытам, архитектор неизвестен, ХІІІ века
градостроительство и архитектура
Сырдарьинский район, в 25 километрах к югу от села Инкардария
161
Мавзолей Молқалан (Молла-Калан), архитектор неизвестен, ХVІ век
сакральный объект
Сырдарьинский район, в 6 километрах к северу от села Инкардария
162
Мавзолей Асанас, архитектор неизвестен, ХVІІ век
сакральный объект
Сырдарьинский район, 15 километров к западу от села Айдарлы
163
Мавзолей Бақатам, архитектор неизвестен, ХІХ век
градостроительство и архитектура
Казалинский район, 29 километров к западу от села Сарбулак
164
Мавзолей Қожан қожа, архитектор неизвестен, ХVІІІ век
сакральный объект
Сырдарьинский район, 15 километров к северу от села Айдарлы
165
Мавзолей Асан-ата, архитектор неизвестен, ХVІ век
сакральный объект
Шиелийский район, в 6,5 километрах к юго-востоку от села Байгекум
166
Петроглифы Сауысқандық,
эпоха бронзы, ранний железный век
археология
Шиелийский район, 50 километров к северо-востоку от села Енбекши
167
Мавзолей Оқшы ата, ХІ век
сакральный объект
Шиелийский район, 5 километров к востоку от села Байгекум
168
Мавзолей Төлегетай-Қылышты ата, ХІ-ХІІ века
сакральный объект
Жанакорганский район, в 7 километрах к югу от села Кыркенсе
Итого: 31 памятник истории и культуры (10 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 11 – сакральные объекты, 2 – ансамбли и комплексы, 7 – археологии)
Мангистауская область
169
Подземнная мечеть Бекет-ата и некрополь старый Бейнеу (130 единиц), ХI-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, қойтасы, кошкартасы, ограды, уштасы, саркофаги, стелы
ансамбли и комплексы
Бейнеуский район, в 17 километрах к юго-западу от аула Бейнеу
170
Мавзолей Омар-Тур, мастера О. Еламанұлы, Н. Шорабайұлы, Е.Е. Мынбайұлы, А. Аманжолұлы, Р. Жиенбайұлы, 1898 год
градостроительство и архитектура
Бейнеуский район, в 20 километрах на восток от села Бейнеу
171
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Огланды, ХVIII век
градостроительство и архитектура
Каракиянский район, в 95 километрах на северо-восток от села Сенек

172
Қызылсу некрополі (113 бірлік), ХVIII-ХХ ғасырлар: мешіт, кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, қойтастар, тас қоршаулар, үштастар, тас қоршаулар, тас белгілер, бестастар, жетітастар
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан солтүстікке қарай 21 шақырым
173
Сенек некрополі (34 бірлік), ХVII-ХХ ғасырлар, шеберлер Е. Дүтбай, Н. Жарасұлы: кесенелер, сағанатамдар, үштастар
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы, Сенек ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым
174
Шопан ата жерасты мешіті және некрополі (1661 бірлік), Х-ХIХ ғасырлар: мешіт, құдық, кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар,қошқартастар, қойтастар, тас қоршаулар, үштастар, тас белгілер, бестастар, жетітастар, үйінді тастар
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы,Сенек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырым
175
Қырғын некрополі (26 бірлік), ХIХ-ХХ ғасырлар: кесене, сағанатамдар, қойтастар, екітас, үштас, төрттас
ансамбльдер мен кешендер
Қарақия ауданы, Жетібай ауылынан батысқа қарай 5 шақырым
176
Сисем ата некрополі (1327 бірлік), ХIII-ХIХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, қойтастар, тас қоршаулар, үштастар, тас белгілер, бестастар, жетітастар, үйінді тастар, үйінді тастар, композициялық құлпытас
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Өтес ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
177
Уәли қорымы (328 бірлік), ХI-ХХ ғасырлар: мешіт, кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, қошқартастар, тас қоршаулар, үштастар, тас белгілер, бестастар, жетітастар, үйінді тастар, композициялық бестас, төрттастар, сандықтастар
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Өтес ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 60 шақырым
178
Қарамола (Шытша, Төбеқұдық) некрополі (134 бірлік), ХVIII-ХIХ ғасырлар:
кесене, сағанатамдар, қойтастар, сандықтастар, тас қоршаулар, тастан қаланған төбешіктер
ансамбльдер мен кешендер
Түпқараған ауданы, Таушық ауылынан солтүстікке қарай 20 шақырым
179
Шақпақ ата жерасты мешіті және некрополі (57 бірлік), IХ-Х ғасырлар және XIV-XIX ғасырлар:
мешіт, сағанатамдар, құлпытастар, тас қоршаулар, қойтастар, сандықтастар, шырақтас
ансамбль мен кешен
Маңғыстау ауданы, Таушық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 шақырым
180
Масат ата жерасты мешіті және некрополі (526 бірлік), Х-ХIХ ғасырлар: мешіт, күмбезтамдар, сағанатамдар, қойтастар, тас қоршаулар, тас белгілер, композициялық қойтастар, төрттастар, үштастар, бестастар, жетітастар, үйінді тастар, сандықтастар, екітастар, композициялық қойтас, композициялық құлпытас
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Ұштаған ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым

172
Некрополь Қызылсу (113 единиц), ХVIII-ХХ века:
мечеть, мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, үштасы, стелы, бестасы, жетітасы
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, в 21 километрах к северу от села Сенек
173
Некрополь Сенек (34 единиц), ХVII-ХХ века, мастера Е. Дутбай, Н. Жарасұлы: мавзолеи, саганатамы, жетітасы
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, 1 километр к востоку от села Сенек
174
Подземная мечеть Шопан ата и некрополь (1661 единиц), Х-ХIХ века:
мечеть, колодец, мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, уштасы, каменные знаки, бестасы, жетітасы, каменные ограды, композиционный бестас, насыпные камни
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, в 20 километрах к северо-западу от села Сенек
175
Некрополь Қырғын (26 единиц), ХIХ-ХХ века: мавзолей, саганатамы, койтасы, екітас, үштас, төрттас
ансамбли и комплексы
Каракиянский район, в 5 километрах к западу от села Старый Жетыбай
176
Некрополь Сисем ата (1327 единиц), ХIII-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, каменные ограды, уштасы, каменные знаки, бестасы, жетитасы, насыпные камни, композиционный кулпытас
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 35 километрах к северу от села Отес
177
Некрополь Уәли (328 единиц) ХI-ХХ века:
мечеть, мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, кошкартасы, каменные ограды, уштасы, каменные знаки, бестасы, жетитасы, насыпные камни, композиционный бестас, торттасы, саркофаги
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 60 километрах к северо-востоку от села Отес
178
Некрополь Қарамола (Шытша, Төбеқұдық) (134 единиц), ХVIII-ХIХ века:
мавзолей, саганатамы, койтасы, саркофаги, каменные ограды, холмы каменной кладки
ансамбли и комплексы
Тупкараганский район, в 20 километрах к северу села Таушық
179
Подземная мечеть Шақпақ ата и некрополь (57 единиц), IХ-Х века и XIV-XIX века:
мечеть, саганатамы, кулпытасы, каменные ограды, койтасы, саркофаги, светильники
ансамбль и комплекс
Мангистауский район, в 30 километрах на северо-запад от села Таушық
180
Подземная мечеть Масат ата и некрополь (526 единиц), Х-ХIХ века:
мечеть, мавзолеи, саганатамы, койтасы, каменные ограды, каменные знаки, композиционные койтасы, төрттасы, уштасы, бестасы жетитасы, каменные насыпи, саркофаги, екітасы, композиционный койтас, композиционный кулпытас
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 40 километрах к юго-востоку от села Ұштаған

181
Қапаш мешіті, шебер Капаш Қинақұлы, 1928 жыл
қала құрылысы және сәулет
Маңғыстау ауданы, Жармыш ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 шақырым
182
Ақүйік некрополі (13 бірлік), ХIХ-ХХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, тас қоршаулар, тас үйінді
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шетпе аулынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым
183
Бекі қорымы (113 бірлік), ХVIII-ХIХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, сандықтастар, төрттастар, қоршаулар, үйінді тастар, тас белгілер, тас қоршаулар
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Бекі ауылынан батысқа қарай 1 шақырым
184
Каратөбе некрополі (225 бірлік), ХVIII-ХХ ғасырлар: сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, сандықтас, үштастар, тас қоршаулар, қоршаулар, үйінді тастар, тас белгілер
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шебір ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым
185
Қараман ата жерасты мешіті және некрополі (470 бірлік), ХIII-ХIХ ғасырлар: жер асты мешіті, кесене, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, сандықтастар, үштастар, тас белгілер, қос тас белгілер, композициялық үштас, үштас, төрттас, бестас, үйінді тас белгі, тас қоршаулар
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шетпе ауылынан оңтүстік-батысқа 35 шақырым
186
Қамысбай некрополі (430 бірлік), ХV-ХIХ ғасырлар: кесенелер, сағанатамдар, құлпытастар, қойтастар, тас қоршаулар, үйінді тастар, сандықтастар, композициялық құлпытас, үштастар, шырақтастар, композициялық қойтас, екітастар, тас белгілер, бестастар, төрттастар, қос тас белгілер
ансамбльдер мен кешендер
Маңғыстау ауданы, Шетпе ауыланан оңтүстік-шығысқа қарай 14 шақырым
187
Бесінбай некрополі (81 бірлік), ХVII-ХIХ ғасырлар:
кесенелер, сағанатамдар, құлпытас, қойтастар, тас қоршаулар, сандықтастар, шырақтастар, төрттас, үйінді тастар, композициялық төрттас, композициялық тас қоршау, композициялық құлпытас
ансамбльдер мен кешендер
Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласынан шығысқа қарай 25 шақырым
188
Тарас Шевченко мемориалдық кешені (1847-1857 жылдар), сәулетші белгісіз, 1932 жыл:
Т. Шевченконың жер үйі, 1853 жыл;
үй-музейі, 1853 жыл;
құдық, 1853-1857 жылдар;
Т. Шевченконың мүсіні, 1888 жыл
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласы, Т. Г. Шевченко атындағы парк, Б.Маяұлы көшесі, 7
Барлығы: 20 тарих және мәдениет ескерткіштері
(4 – қала құрылысы және сәулет, 16 – ансамбльдер мен кешендер)
Павлодар облысы
189
Көпес Деровтың сауда үйі, қазіргі – Г. Потанин атындағы облыстық тарихи-өлкетану музейі, сәулетші П. Батов, 1896 жыл
қала құрылысы және сәулет
Павлодар қаласы, Астана көшесі, 149

181
Мечеть Қапаша, мастер Қапаш Қинақұлы, 1928 год
градостроительство и архитектура
Мангистауский район, в 20 километрах к северо-западу от села Жармыш
182
Некрополь Ақүйік (13 единиц), ХIХ-ХХ века:
мавзолеи, саганатамы, каменные ограды, каменные насыпи
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 17 километров к юго-востоку от села Шетпе
183
Некрополь Бекі (113 единиц), ХVIII-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, саркофаги, төрттасы, ограды, каменные насыпи, каменные знаки, каменные ограды
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, 1 километр к западу от населенного пункта Бекі
184
Некрополь Қаратөбе (225 единиц), ХVIII-ХХ века:
саганатамы, кулпытасы, койтасы, саркофаги, уштасы, каменные ограды, ограды, каменные насыпи, каменные знаки
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 15 километрах к юго-востоку от села Шебір
185
Подземная мечеть Қараман ата и некрополь (470 единиц), ХIII-ХIХ века:
подземная мечеть, мавзолей, саганатамы, кулпытасы, койтасы, саркофаги, үштасы, каменные знаки, парные каменные знаки, композиционный уштас, уштас, төрттас, бестас, каменные насыпи, каменные ограды
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 35 километрах к юго-западу от села Шетпе
186
Некрополь Қамысбай (430 единиц), ХV-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы, кулпытасы, койтасы, каменные ограды, насыпные камни, саркофаги, композиционный кулпытас, үштасы, светильники, композиционный қойтас, екітасы, каменные знаки, бестасы, төрттасы, двойные каменные знаки
ансамбли и комплексы
Мангистауский район, в 14 километрах к юго-востоку от села Шетпе
187
Некрополь Бесінбай (81 единиц), ХVII-ХIХ века:
мавзолеи, саганатамы,
кулпытас, койтасы, каменные ограды, саркофаги, светильники, төрттас, каменные насыпи, композиционный төрттас, композиционная каменная ограда, композиционная кулпытас
ансамбли и комплексы
Тупкараганский район, в 25 километрах к востоку от города Форт-Шевченко
188
Мемориальный комплекс
Тараса Шевченко (1847-1857 годы), архитектор неизвестен, 1932 год:
землянка Т. Шевченко, 1853 год;
дом-музей, 1853 год;
колодец, 1853-1857 годы;
бюст Т. Шевченко, 1888 год
градостроительство и архитектура
Тупкараганский район, город Форт-Шевченко, парк имени Т.Г. Шевченко, улица Б. Маяулы, 7
Всего: 20 памятников истории и культуры
(4 – градостроительства и архитектуры, 16 – ансамбли и комплексы)
Павлодарская область
189
Торговый дом купца Дерова, ныне – Областной историко-краеведческий музей имени Г. Потанина, архитектор П.П. Батов, 1896 год
градостроительство и архитектура
город Павлодар, улица Астана, 149

190
Халық ақыны Естай Беркімбайұлының мазары (1874-1946 жылдар), сәулетші белгісіз, 1946 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтоғай ауданы, Мүткенов ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым
191
Халық ақыны Жаяу Мұса Байжанұлының мазары (1835-1929 жылдар), сәулетші белгісіз, 1929 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баянауыл ауданы, Жаңатілек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 шақырым
Барлығы: 3 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет)
Солтүстік Қазақстан облысы
192
Абылай үйі (әскери лазарет, казармалар), қазіргі – "Абылай хан Резиденциясы" музей кешені, сәулетші белгісіз, 1829 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, Карим Сутюшев көшесі, 1б
193
Көпес Янгуразовтың үйі, қазіргі – Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану орталығының ғимараты,авторлары белгісіз итальяндық сәулетшілер, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, Горький көшесі, 181
194
Көпес Юзефовичтің үйі, қазіргі – Бейнелеу өнері музейі, сәулетші А. Зенков, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл қаласы, 314-ші атқыштар дивизиясы көшесі, 83
195
Қарасай және Ағынтай батырлар ескерткіші, мүсінші Б. Досжанов, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Петропавл қаласы, Театральный алаңы
196
Қарасай және Ағынтай батырлар мемориалдық кешені, сәулетшілер Б. Ибраев, С. Агитаев, 1999 жыл
киелі объекті
Айыртау ауданы, Қарасай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым
197
Ботай қонысы, біздің дәуірімізге дейінгі XXIV-XXII ғасырлар
археология
Айыртау ауданы, Никольское ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым, Иман-Бүрлік өзенінің оң жағалауы
198
Сырымбет усадьбасы (Уәлихановтар усадьбасы), құрылысшы Ермолаев, XIX ғасыр
ансамбльдер мен кешендер
Айыртау ауданы, Сырымбет ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
199
Қожаберген жыраудың жерленген жері (1663-1762 жылдар), 2000 жылы кесене салынған, сәулетші А. Социалұлы
киелі объект
Жамбыл ауданы, Благовещенка ауылы
200
Қызылоба қорымы, XIV-XV ғасырлар
археология
Уәлихан ауданы, Береке ауылынан 5 шақырым
Барлығы: 9 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 – қала құрылысы және сәулет, 1 – монументтік өнер құрылысы, 2 – киелі объект, 1 – ансамбльдер мен кешендер, 2 – археология)
Түркістан облысы
201
Қожа Ахмет Ясауи кесенесі, сәулетші белгісіз, XIV ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласының оңтүстік-шығыс бөлігі, Түркістан қалашығының аумағы
202
Күлтөбе қалашығы, ІІІ-ІV- ХІV-ХІХ ғасырлар
археология
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 350 метр
203
Ежелгі Түркістан қалашығы, ХV-ХІХ ғасырлар
археология
Түркістан қаласының оңтүстік-шығыс бөлігінде

190
Мазар народного акына Естая Беркімбайұлы (1874-1946 годы), архитектор неизвестен, 1946 год
градостроительство и архитектура
Актогайский район, в 4-х километрах к югу от села Муткенова
191
Мазар народного акына Жаяу Мұса Байжанұлы (1835–1929 годы), архитектор неизвестен, 1929 год
градостроительство и архитектура
Баянаулский район, в 30 километрах к юго-западу от села Жанатлек
Всего: 3 памятника истории и культуры (3 – градостроительства и архитектуры)
Северо-Казахстанская область
192
Дом Аблая (военный лазарет, казармы), ныне – Музейный комплекс "Резиденция Абылай хана", архитектор неизвестен, 1829 год
градостроительство и архитектура
город Петропавловск, улица Карима Сутюшева,1б
193
Дом купца Янгуразова, ныне – здание Центра по охране и использованию историко-культурного наследия, авторы неизвестные итальянские архитекторы, начало XX века
градостроительство и архитектура
город Петропавловск, улица Горького, 181
194
Дом купца Юзефовича, ныне – Музей изобразительных искусств, архитектор А. Зенков, 1909 год
градостроительство и архитектура
город Петропавловск, улица 314-й стрелковой дивизии, 83
195
Памятник Қарасай и Ағынтай батыров, скульптор Б. Досжанов, 1999 год
сооружение монументального искусства
город Петропавловск, Театральная площадь
196
Мемориальный комплекс Қарасай и Ағынтай батыров, архитекторы Б. Ибраев, С. Агитаев, 1999 год
сакральный объект
Айыртауский район, в 4-х километрах к юго-востоку от села Карасай
197
Поселение Ботай, XXIV-XXII века до нашей эры
археология
Айыртауский район, в 1,5-х километрах юго-восточнее села Никольское, на правом берегу реки Иман-Бурлык
198
Усадьба Сырымбет (Усадьба Уалихановых), строитель Ермолаев, XIX век
ансамбли и комплексы
Айыртауский район, в 3-х километрах к юго-востоку от села Сырымбет
199
Место захоронения Қожаберген жырау (1663-1762 годы), в 2000 году построен мавзолей, архитектор А.Социалулы
сакральный объект
Жамбылский район, село Благовещенка
200
Некрополь Қызылоба, XIV-XV века
археология
Уалихановский район, в 5 километрах от села Береке
Всего: 9 памятников истории и культуры
(3 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства, 2 – сакральные объекты, 1 – ансамбль и комплексы, 2 – археология)
Туркестанская область
201
Мавзолей Ходжи Ахмеда Ясауи, архитектор неизвестен, конец XIV века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, юго-восточная часть города, территория городища Туркестан
202
Городище Күлтөбе, ІІІ-ІV-ХІV-ХІХ века
археология
город Туркестан, в 350 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
203
Древний город Туркестан, ХV-ХІХ века
археология
юго-восточная часть города Туркестан

204
Қылует жер асты мешіті, сәулетші белгісіз, XII-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи ханакасынан оңтүстікке қарай 150 метр
205
Әулие Құмшық ата жер асты мешіті, сәулетші белгісіз, XI-ХIІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
206
Шілдехана, сәулетші белгісіз, XI-ХIІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен солтүстік-батысқа қарай 22 метр
207
Тәуке хан кесенесі, авторы белгісіз, XIV-XVII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 40 метр
208
Рәбия Сұлтан Бегім кесенесі, сәулетші белгісіз, XV ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 60 метр
209
Белгісіз сағана (склеп), сәулетші белгісіз, XVI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 45 метр
210
Цитадель қамал қабырғасы, сәулетші белгісіз, ХVІ-ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, ежелгі Түркістан қаласы шығыс қамалының бөлігі
211
Шығыс моншасы, сәулетші белгісіз, ХVІ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-батысқа қарай 150 метр
212
Есім хан кесенесі, сәулетші белгісіз, XVII ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінің батыс мұнарасынан оңтүстікке қарай 12 метр
213
Цитадель қамал қақпасы, сәулетші белгісіз, ХVI-ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, ежелгі Түркістан қалашығы қамалының шығыс жағы
214
Жұма мешіті, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 150 метр, Қылует жер асты мешітінің жанында
215
Темір жол станциясы кешені, (вокзал, депо, тұрғын үйлер, мұздықтар) сәулетші белгісіз, 1903 жыл
қалақұрылысы және сәулет
Түркістан темір жол станциясы
216
Сауран археологиялық сәулеттік кешені, I-ХІХ ғасырлар
археология
Түркістан қаласынан 40 шақырым, Батыс Европа – Батыс Қытай трассасынан 1 шақырым
217
Қарасу тұрағы (Ш.Уәлиханов атындағы), мустье дәуірі
археология
Бәйдібек ауданы, Қарасу ауылынан 2 шақырым солтүстік-батысқа қарай, Арыстанды өзенінің оң жағалауы
218
Аппақ Ишан сәулет кешені (мешіт, медресе, дәрісхана), сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Бәйдібек ауданы, Шаян ауылының батыс шетінде
219
Ысмайыл ата сәулет кешені, XI−XIX ғасырлар:
Ысмайыл ата кесенесі, орта ғасыр;
Жәбірейіл кесенесі, XІX ғасыр;
Кошқар-ата кесенесі, орта ғасыр;
мешіт, кейінгі орта ғасыр;
шілдехана, орта ғасыр;
қақпа, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қазығұрт ауданы, Тұрбат ауылының орталығы

204
Подземная мечеть Хильвет, архитектор неизвестен, XII-ХХ века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 150 метрах к югу от ханаки Ходжи Ахмеда Ясауи
205
Подземная мечеть Әулие Құмшық ата, архитектор неизвестен, XI-ХIІ века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, 1 километр к юго-востоку от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
206
Чилляхана, архитектор неизвестен, XI-ХIІ века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 22 метрах к северо-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
207
Мавзолей Тәуке хана, архитектор неизвестен, XIV-XVII века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 40 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
208
Мавзолей Рабии Сұлтан Бегім, архитектор неизвестен, XV век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 60 метрах юго-восточнее мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
209
Мавзолей безымянный (склеп), архитектор неизвестен, XVI век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 45 метрах к юго-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
210
Крепостная стена цитадели, архитектор неизвестен, XVI-XIX века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, восточная часть цитадели городища Туркестан.
211
Восточная Баня, архитектор неизвестен, XVI-XX века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 150 метрах к юго-западу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
212
Мавзолей Есім хана, архитектор неизвестен, XVII век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 12 метрах к югу от западного минарета мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
213
Ворота крепостной стены цитадели, XVI-XIX века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, восточная сторона цитадели городища Туркестан.
214
Мечеть Жұма, архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 150 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи, рядом с Большим Хильветом
215
Комплекс железнодорожной станции (вокзал, депо, дома жилые, ледники), архитектор неизвестен, 1903 год
градостроительство и архитектура
железно-дорожная станция города Туркестана
216
Археологический архитектурный комплекс Сауран, I-XIХ века
археология
в 40 километрах от города Туркестан, 1 километр от автомобильной трассы Западный Китай – Западная Европа
217
Стоянка Қарасу (имени Ш. Уалиханова), эпоха мустье
археология
Байдибекский район, 2 километра к северо-западу от села Карасу, правый берег реки Арыстанды
218
Архитектурный комплекс Аппақ Ишана (мечеть, медресе, дарсхана), архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
Байдибекский район, село Шаян, западная окраина села
219
Архитектурный комплекс Исмаил ата, XI-XIX века:
мавзолей Исмаил ата, средние века;
мавзолей Жабраила, XIX век;
мавзолей Қошқар ата, средние века;
мечеть, позднее средневековье; чилляхана, средние века,
ворота, XIX век
градостроительство и архитектура
Казыгуртский район, в центре села Турбат

220
Арыстанбаб кесенесі, XIV-XV ғасырлар, XX ғасырдың басында қайта салынған
қала құрылысы және сәулет
Отырар ауданы, Қоғам ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым
221
Оқсыз (Оксус) қалашығы, I-XIV ғасырлар
археология
Отырар ауданы, Маяқұм ауылынан солтүстіке 8 шақырым, Сырдария өзенінің сол жағалауы
222
Отырар қалашығы, I-XVIII ғасырлар
археология
Отырар ауданы, Талапты ауылының оңтүстік-шығыс шеті
223
Медресе, сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Баба-ата ауылының солтүстік шеті
224
Баба ата мешіт-кесенесі, шеберлері Әбдірахман, Әбдіразақ, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Баба ата ауылының солтүстік шеті
225
Қорған қирандылары, VI-X ғасырлар
археология
Созақ ауданы, Баба ата ауылының солтүстік шеті, Баба ата қалашығының аумағы
226
Ноғай Ишан мешіті, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Созақ ауылының орталығы
227
Ишан базар мешіті (Ақмешіт), сәулетші белгісіз, XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Ордабасы ауданы, Аққойлы ауылының орталығы
228
Ақбикеш (Ақсүмбе) мұнарасы, сәулетші белгісіз, ХІІІ-ХІV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Созақ ауданы, Ақсүмбе ауылынан батысқа қарай 1 шақырым
229
Үкаша (Үкаш) ата кешені (мазар, құдық), сәулетші белгісіз, ІХ-Х ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласынан 35 шақырым, Бабайқорған ауылы
230
Гаухар ана кесенесі, сәулетші белгісіз, ХІІ-ХІV ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы
231
Гарнизон штабының ғимараты, сәулетші белгісіз, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Әйтеке би көшесі, 1
232
Ордабасы қорымы, VІІ-ХІІ ғасырлар
археология
Ордабасы ауданы Бадам ауылынан шығысқа қарай 2 шақырым
233
Әлқожа ата кесенесі, ХІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Ә. Тұтқабаев көшесі, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен шығысқа қарай 2,5 шақырым
234
Жүсіп ата кесенесі, ХІІ-XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сауран ауданы, Ескі Иқан ауылы
235
Жәудір-ана мешіт-медресесі, XIV-XV – XIX - XX ғасырлар
археология
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
236
Құрбан ата кесенесі, 1991 жыл
қала құрылысы және сәулет
Отырыр ауданы, Қоғам ауылы, Арыстанбаб кесенесінің аумағы
237
Өзбекәлі Жәнібеков кесенесі, 2000 жыл
қала құрылысы және сәулет
Отырыр ауданы, Қоғам ауылы, Арыстанбаб кесенесінің аумағы
238
Ұзын ата кесенесі, XIX - XX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шардара ауданы, Ұзын ата ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста
239
Әлди бастау әулиесі, Х-ХІ ғасырлар
археология
Түлкібас ауданы, Абай ауылы

220
Мавзолей Арыстан баб, XIV-XV века, заново построен в начале XX века
градостроительство и архитектура
Отырарский район, в 1 километре к северу от села Когам
221
Городище Оқсыз (Оксус), I-XIV века
археология
Отырарский район, 8 километров к северу от села Маякум
222
Городище Отырар, I-XVIII века
археология
Отырарский район, на юго-восточной окраине села Талапты
223
Медресе, архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
Созакский район, на окраине села Баба ата
224
Мечеть-мавзолей Баба ата, мастера Абдурахман, Абдуразак, конец XIX века
градостроительство и архитектура
Созакский район, на окраине села Баба ата, на территории городища Баба ата
225
Развалины замка, VI-X века
археология
Созакский район, на северной окраине села Баба ата, на территории городища Баба ата
226
Мечеть Ноғай Ишана, архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
Созакский район, в центре села Созак
227
Мечеть Ишан базар (Ақмешіт), архитектор неизвестен, конец XIX века
градостроительство и архитектура
Ордабасинский район, центр села Аккойлы
228
Башня Ақбикеш (Ақсүмбе), архитектор неизвестен, ХІІІ-ХІV века
градостроительство и архитектура
Созакский район, 1 километр к западу от села Аксумбе
229
Комплекс Үкаша (Үкаш) ата (мазар, колодец), архитектор неизвестен, ІХ-Х века
градостроительство и архитектура
в 35 километрах от города Туркестан, село Бабайкурган
230
Мавзолей Гаухар ана, ХІІ-ХІV века
градостроительство и архитектура
город Туркестан
231
Здание штаба Гарнизона, архитектор неизвестен, ХІХ век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, улица Айтеке би 1
232
Могильник Ордабасы, VII-XII века
археология
Ордабасинский район, в 2 километрах восточнее села Бадам
233
Мавзолей Әлқожа ата, XII век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, улица А. Туткабаева, в 2,5 километрах к востоку от мавзолея Қожа Ахмета Ясауи
234
Мавзолей Жүсіп ата, XII-ХV века
градостроительство и архитектура
Сауранский район,
село Ески Икан
235
Мечеть-медресе Жәудір-ана, XIV-ХV – ХІХ-ХХ века
археология
город Туркестан, 1 километр к юго-востоку от мавзолея Кожа Ахмета Ясауи
236
Мавзолей Құрбан ата, 1991 год
градостроительство и архитектура
Отырарский район, село Когам, территория мавзолея Арыстан баб
237
Мавзолей Өзбекәлі Жәнібекова, 2000 год
градостроительство и архитектура
Отырарский район, село Когам, территория мавзолея Арыстан баб
238
Мавзолей Ұзын ата, ХІХ-ХХ века
градостроительство и архитектура
Шардаринский район, 4 километра к северо-востоку отсела Узын ата
239
Әлди бастау әулиесі, Х-ХІ века
археология
Тюлкубасский район, село Абай

240
Шамет Ишан мешіт-медресесі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Қарнақ ауылының орталығы
Барлығы: 40 тарих және мәдениет ескерткіштері
(30– қала құрылысы және сәулет, 10 – археология)
Ұлытау облысы
241
Айдарлы қорымдар тобы, кейінгі қола дәуірі-ерте темір дәуірі
археология
Жаңарқа ауданы, Айшырақ ауылынан батысқа қарай 2 шақырым, Атасу өзенінің оң жағалауы, Ақсай алқабы
242
Саңғыру қорымы II (150 тас қоршаулар), қола дәуірі- ерте темір дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Айшырақ ауылынан батысқа қарай 5,5 шақырым, Дарат қосалқы шаруашылығынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым, Санғыру шатқалы, Атасу өзенінің жоғары ағысында
243
Айшырақ қорымы, қола дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Ақтау ауылынан солтүстікке қарай 20 шақырым, Атасу өзенінің сол жағалауында, Қаражал кенішінен оңтүстік-шығысқа қарай 93 шақырым
244
Саңғыру I қорымы (40 тас қоршаулар), кейінгі қола дәуірі
археология
Жаңаарқа ауданы, Ақтау ауылы, ауылдан шығысқа қарай 45 шақырым, Саңғуыр шатқалында, Дарат шатқалынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
245
Жұбан-ана кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жаңаарқа ауданы, Монадыр станциясынан солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым, Сарысу өзенінің оң жағалауында
246
Айранбай (Бескүмбез) кесенесі, сәулетші белгісіз, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Алғабас ауылынан оңтүстікке қарай 35 шақырым, Сарысеңгір өзенінің оң жағалауы
247
Аяққамыр кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Жезді ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9 шақырым, Жезді өзенінің сол жағалауы
248
Алаша-хан кесенесі, сәулетші белгісіз, XI-ХII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік – батысқа қарай 2 шақырым, Қаракеңгір өзенінің оң жағалауында
249
Жошы хан кесенесі, сәулетші белгісіз,
XIII ғасырдың І-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 28 шақырым, Кеңгір өзенінің сол жағалауы, Жезқазған қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 50 шақырым
250
Дүзен кесенесі (Жүзден), шебер Еманұлы Сералы, 1863-1866 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 шақырым, Қаракеңгір өзенінің оң жағалауы
251
Домбауыл салт-жоралғы құрылысы, VIII-IX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 шақырым, Кеңгір өзенінің сол жағалауы, Жезқазған қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 55 шақырым
252
Лабақ кесенесі, сәулетші белгісіз, XIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым, Қаракеңгір өзенінің сол жағалауы

240
Мечеть-медресе Шәмет Ишан, ХІХ век
градостроительство и архитектура
в центре села Карнак
Итого: 40 памятников истории и культуры
(30 - градостроительства и архитектуры, 10 – археологии)
область Ұлытау
241
Группа могильников Айдарлы, эпоха поздней бронзы-раний железный век
археология
Жанаркинский район, село Айшырак, в 2-х километрах к западу от села, на правом берегу реки Атасу, в долине Аксай
242
Могильник Саңғыру II (150 каменных оград), эпоха бронзы- ранний железный век
археология
Жанаркинский район, село Айшырак, в 5,5 километрах к западу от села, 4-х километрах к северо-западу подсобного хозяйства Дарат, в ущелье Сангыру, в верховьях реки Атасу
243
Могильник Айшырақ, эпоха бронзы
археология
Жанаркинский район, село Актау, в 20 километрах к северу от села, на левом берегу реки Атасу, 93 километра к юго-востоку от рудника Каражал
244
Могильник Саңғыру I (40 каменных оград), эпоха поздней бронзы
археология
Жанаркинский район, село Актау, в 45 километрах к востоку от села, в урочище Сангуыр, в 3-х километрах к северо-востоку от урочища Дарат
245
Мавзолей Жұбан-ана, архитектор неизвестен, XI-ХII века
градостроительство и архитектура
Жанаркинский район, станция Монадырь, в 12 километрах к северо-западу от станции, на правом берегу реки Сарысу
246
Мавзолей Айранбая (Бескүмбез), архитектор неизвестен, XIX век
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Алгабас, в 35 километрах к югу от села, на правом берегу реки Сарысенгир
247
Мавзолей Аяққамыр, архитектор неизвестен, XI-ХII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Жезды, в 9 километрах к северо-западу от села, на левом берегу реки Жезды
248
Мавзолей Алаша хана, архитектор неизвестен, XI-ХII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 2-х километрах к юго-западу от села, на правом берегу реки Каракенгир
249
Мавзолей Жошы хана, архитектор неизвестен, I-ая половина XIII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 28 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Кенгир, в 50 километрах к северо-востоку от города Жезказгана
250
Мавзолей Дүзена (Жүзден), мастер Еманұлы Сералы, 1863-1866 годы
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 30 километрах к северу-западу от села, на правом берегу реки Каракенгир
251
Ритуальное строение Домбауыл, VIII-IX века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 24 километрах к юго-востоку от села, на правом берегу реки Кенгир, в 55 километрах к северо-востоку от города Жезказган
252
Мавзолей Лабақ, архитектор неизвестен, XIХ век
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 20 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Каракенгир

253
Кетебай кесенесі, сәулетші белгісіз, 1898 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Малшыбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым, Қаракеңгір өзенінің сол жағалауы
254
Болған-ана кесенесі, сәулетші белгісіз, XII-ХIII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 шақырым
255
Басқамыр қалашығы, IX-XII ғасырлар
археология
Ұлытау ауданы, Талдысай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 0,5 шақырым, Жезді кентінен солтүстікке қарай 18 шақырым, Жезды өзенінің сол жағалауы, Талдысай өзенінің сағасы
256
Мақат кесенесі, сәулетші белгісіз, 1923 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ұлытау ауданы, Шеңбер ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
257
Ақмешіт әулие кешені, ХІV-ХV ғасырлар
археология
Ұлытау ауданы, Ұлытау кентінен батысқа қарай Ақмешіт әулие тауының шыңы
Барлығы: 17 тарих және мәдениет ескерткіштері
(11 - қала құрылысы және сәулет, 6 - археология)
Шығыс Қазақстан облысы
258
Халық үйі, қазіргі – Жамбыл атындағы облыстық драма театры, сәулетші белгісіз, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 47а
259
Металлургтер мәдениет сарайы, сәулетші Л.Маковеев, 1957 жыл
қала құрылысы және сәулет
Өскемен қаласы, Назарбаев даңғылы, 68
260
Кеңес Одағының батыры Төлеген Тоқтаровтың ескерткіші, мүсінші П. Шишов, сәулетшілер В. Раппопорт, А. Матиросов, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Риддер қаласы, Тоқтаров көшесі
261
Шілікті обалы қорымы, біздің дәуірімізге дейінгі VII-V ғасырлар
археология
Зайсан ауданы, Шілікті ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым және солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
262
Зейнолла кесенесі, құрылысшы-шебер Баязит Сатбаев, 1925 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зайсан ауданы, Жолшы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 0,5 шақырым
263
Аблайкет ғибадатханасының қирандылары, 1654-1657 жылдар
археология
Ұлан ауданы, Бозанбай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 15 шақырым
264
Б. Шаяхметовтың бюсті, мүсінші В.Самойлов, сәулетші С.Артеменко, 2014 жыл
монументтік өнер құрылысы
Өскемен қаласы, Бағдат Шаяхметов көшесі, 6, "Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлік қоғамының Мәдениет үйінің алдындағы алаң
265
Берел қорымы, ерте темір дәуірі-ерте орта ғасыр
археология
Қатонқарағай ауданы, Жамбыл ауылы
Барлығы: 8 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3– қала құрылысы және сәулет, 2– монументтік өнер құрылысы, 3 – археология)

253
Мавзолей Кетебая, архитектор неизвестен, 1898 год
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Малшыбай, в 20 километрах к юго-востоку от села, на левом берегу реки Каракенгир
254
Мавзолей Болған-ана, архитектор неизвестен, XII-ХIII века
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Талап, в 30 километрах к юго-востоку от села
255
Городище Басқамыр, IX-XII века
археология
Улытауский район, село Талдысай, в 0,5 километрах к юго-востоку от села, в 18 километрах к северу от поселка Жезды, на левом берегу реки Жезды, в устье реки Талдысай
256
Мавзолей Мақат, архитектор неизвестен, 1923 год
градостроительство и архитектура
Улытауский район, село Шенбер, в 8 километрах к северо-западу от села
257
Комплекс Ақмешіт әулие, ХІV-ХV века
археология
Улытауский район, к западу от поселка Улытау, на вершине горы Ақмешіт әулие
Итого: 17 памятников истории и культуры
(11 - градостроительства и архитектуры, 6 – археологии)
Восточно-Казахстанская область
258
Народный дом, ныне – Областной драматический театр имени Жамбыла, архитектор неизвестен, 1902 год
градостроительство и архитектура
город Усть-Каменогорск, улица Токтарова, 47а
259
Дворец культуры металлургов, архитектор Л. Маковеев, 1957 год
градостроительство и архитектура
город Усть-Каменогорск, проспект Независимости, 68
260
Бюст Героя Советского Союза Толегена Тохтарова, скульптор П. Шишов, архитекторы В. Раппопорт, А. Мартиросов, 1970 год
сооружение монументального искусства
город Риддер, улица Тохтарова
261
Курганный могильник Шілікті, VII-V веки до нашей эры
археология
Зайсанский район, в 3-х километрах к юго-западу и 5 километрах к северо-востоку от села Шілікті
262
Мавзолей Зейноллы, мастер-строитель Баязит Сатбаев, 1925 год
градостроительство и архитектура
Зайсанский район, в 0,5 километрах к северо-востоку от села Жолшы
263
Развалины храма Аблайкета, 1654-1657 годы
археология
Уланский район, в 15 километрах к юго-востоку от села Бозанбай
264
Бюст Б. Шаяхметова, скульптор В. Самойлов, архитектор С. Артеменко, 2014 год
сооружение монументального искусства
город Усть-Каменогорск, улица Бағдат Шаяхметов 6, площадь перед зданием Дома культуры акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат"
265
Могильник Берел, рyбeж эпохи раннего железа-раннего средневековья
археология
Катонкарагайский район, село Жамбыл
Итого: 8 памятников истории и культуры
(3– градостроительства и архитектуры, 2 – сооружения монументального искусства, 3 – археологии)