Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру және ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 89 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 сәуірде № 20398 болып тіркелді.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру және ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2020 жылғы 14 сәуірдегі
№ 89 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру және ұсыну қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімін қалыптастыру және ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аса көрнекті әмбебап құндылық – бүкіл адамзат үшін аса құнды болып табылатын айрықша мәдени маңыздылық;
2) Қазақстан Республикасының дүниежүзілік мәдени мұрасының алдын ала тізімі (бұдан әрі – алдын ала тізімі) – ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мәдени және табиғи мұрасының тізіміне қосу үшін ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұра комитетіне ұсынылатын тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізбесі;

Об утверждении Правил формирования и представления предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2020 года № 20398.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и представления предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры
и спорта Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 апреля 2020 года № 89
Правила формирования и представления предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и представления предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют порядок формирования и представления предварительного списка всемирного культурного наследия Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) выдающаяся универсальная ценность – исключительная культурная значимость, являющаяся ценной для всего человечества;
2) предварительный список всемирного культурного наследия Республики Казахстан (далее – предварительный список) – перечень памятников истории и культуры, представляемый в Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО для включения в Список всемирного культурного и природного наследия ЮНЕСКО;

3) тарих және мәдениет ескерткіштері – Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосылған тарихи-мәдени мұра объектілері;
4) тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссия (бұдан әрі – арнайы комиссия) тарихи-мәдени мұра мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу мақсатында уәкілетті органның жанынан құрылған консультативтiк-кеңесшi орган;
5) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Алдын ала тізімін қалыптастыру тәртібі
3. Алдын ала тізімді қалыптастыру үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) уәкілетті органға тиісті ұсыныстар жолдайды.
4. Жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары уәкілетті органмен арнайы комиссияның қарауына шығарылады.
5. Арнайы комиссияның ұсынымы негізінде уәкілетті орган алдын ала тізімді қалыптастырады.
6. Алдын ала тізімді қалыптастыру кезінде 1994 жылғы 29 сәуірде Қазақстан Республикасымен ратификацияланған Дүниежүзілік табиғи және мәдени мұраны қорғау туралы конвенцияда (бұдан әрі – Конвенция) айқындалған дүниежүзілік мәдени мұраның әлеуетті тарих және мәдениет ескерткіштеріне қойылатын өлшемдер, сондай-ақ тарих және мәдениет ескерткішінің аса көрнекті әмбебап құндылығы ескеріледі.
7. Алдын ала тізім он жылда бір рет жаңартылады.
3-тарау. Алдын ала тізімді ұсыну тәртібі
8. ЮНЕСКО-ның дүниежүзілік мұра комитетіне ұсыну үшін уәкілетті орган қалыптастырған алдын ала тізімі негізінде Конвенцияға сәйкес алдын ала тізімді ұсынуға арналған формат түрінде құжаттама дайындалады.
9. Алдын ала тізімді ұсынуға арналған формат Конвенцияның талаптарына сәйкес ағылшын немесе француз тілінде толтырылады.
10. Алдын ала тізімді ұсыну форматы тарих және мәдениет ескерткішінің Конвенция өлшемдеріне сәйкестігі, тарих және мәдениет ескерткішінің түпнұсқалығы және/немесе тұтастығы, ұқсас тарих және мәдениет ескерткіштерімен салыстыру туралы ақпаратты қамтиды.
11. Уәкілетті органмен қол қойылған алдын ала тізімді ұсыну форматы ЮНЕСКО-ның дүниежүзілік мұра комитетіне жолданады.

3) памятники истории и культуры – объекты историко-культурного наследия, включенные в Государственный список памятников истории и культуры;
4) специальная комиссия по вопросам историко-культурного наследия (далее – специальная комиссия) – консультативно-совещательный орган, созданный при уполномоченном органе в целях выработки предложений и рекомендаций по вопросам историко-культурного наследия;
5) уполномоченный орган по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия.
Глава 2. Порядок формирования предварительного списка
3. Для формирования предварительного списка местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местные исполнительные органы) направляют в уполномоченный орган соответствующие предложения.
4. Предложения местных исполнительных органов выносятся уполномоченным органом на рассмотрение специальной комиссии.
5. На основании рекомендации специальной комиссии уполномоченным органом формируется предварительный список.
6. При формировании предварительного списка учитываются критерии, к потенциальным памятникам истории и культуры всемирного культурного наследия, определяемые Конвенцией об охране всемирного природного и культурного наследия (далее – Конвенция), ратифицированной Республикой Казахстан 29 апреля 1994 года, а также выдающаяся универсальная ценность памятника истории и культуры.
7. Предварительный список обновляется один раз в десять лет.
Глава 3. Порядок представления предварительного списка
8. На основании сформированного уполномоченным органом предварительного списка для представления в Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО готовится документация в виде формата для представления предварительного списка согласно Конвенции.
9. Формат для представления предварительного списка заполняется на английском либо французском языке в соответствии с требованиями Конвенции.
10. Формат для представления предварительного списка содержит информацию о соответствии памятника истории и культуры критериям Конвенции, подлинности и/или целостности памятника истории и культуры, сравнение с аналогичными памятниками истории и культуры.
11. Подписанный уполномоченным органом формат для представления предварительного списка направляется в Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО.