Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және одан айыру, орнын ауыстыру және өзгерту, жай-күйін мониторингтеу және санатын өзгерту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 сәуірде № 20407 болып тіркелді.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және одан айыру, орнын ауыстыру және өзгерту, жай-күйін мониторингтеу және санатын өзгерту қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 15 сәуірдегі
№ 92 бұйрықпен
бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және одан айыру, орнын ауыстыру және өзгерту, жай-күйін мониторингтеу және санатын өзгерту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және одан айыру, орнын ауыстыру және өзгерту, жай-күйін мониторингтеу және санатын өзгерту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және одан айыру, орнын ауыстыру және өзгерту, жай-күйін мониторингтеу және санатын өзгерту тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выявления, учета, придания и лишения статуса, перемещения и изменения, мониторинга состояния и изменения категории памятников истории и культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2020 года № 20407.
В соответствии с подпунктом 14) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выявления, учета, придания и лишения статуса, перемещения и изменения, мониторинга состояния и изменения категории памятников истории и культуры.
2. Признать утратившими силу некоторых приказов и структурного элемента приказа Министерства культуры и спорта Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 апреля 2020 года № 92
Правила выявления, учета, придания и лишения статуса, перемещения и изменения,
мониторинга состояния и изменения категории памятников истории и культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выявления, учета, придания и лишения статуса, перемещения и изменения, мониторинга состояния и изменения категории памятников истории и культуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют порядок выявления, учета, придания и лишения статуса, перемещения и изменения, мониторинга состояния и изменения категории памятников истории и культуры.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қорғау міндеттемесі – тарих және мәдениет ескерткішінің осы құжатты ресімдеу кезіндегі жай-күйі мен тарих және мәдениет ескерткіші меншік иесінің немесе оны пайдаланушының тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын тіркейтін құжат;
2) тарихи-мәдени мұра объектісінің есепке алу карточкасы (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) – тарихи-мәдени мұра объектісінің алғашқы мәліметтерін, қысқаша сипаттамасы мен иллюстрациялық материалын қамтитын құжат;
3) тарихи-мәдени мұра объектілері – тарих, археология, сәулет, қала құрылысы, өнер, ғылым, техника, эстетика, этнология, антропология, әлеуметтік мәдениет тұрғысынан қызығушылық туғызатын, тарихи процестер мен оқиғалар нәтижесінде пайда болған, өздерімен байланысты бейнелеу, мүсін, қолданбалы өнер, ғылым, техника туындылары және материалдық мәдениеттің өзге де заттары бар жылжымайтын объектілер;
4) тарих және мәдениет ескерткішінің паспорты (бұдан әрі – паспорт) – тарих және мәдениет ескерткіші туралы ғылыми және нақты мәліметтерді қамтитын құжат;
5) тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі – тарих және мәдениет ескерткіштері деп танылған, түрі, санаты және координаттары көрсетілген тарихи-мәдени мұра объектілерінің тізбесі;
6) тарих және мәдениет ескерткіштері – Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосылған тарихи-мәдени мұра объектілері;
7) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) тарихи-мәдени мұра объектілерін алдын ала есепке алу тізімі (бұдан әрі – алдын ала есепке алу тізімі) – зерделеуге және тиісті мәртебесін айқындауға жататын, жаңадан анықталған тарихи-мәдени мұра объектілерінің тізімі;
9) тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссия (бұдан әрі – арнайы комиссия) – тарихи-мәдени мұра мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар тұжырымдау мақсатында уәкілетті органның жанынан құрылған консультативтік-кеңесші орган.
2-тарау. Тарихи-мәдени мұра объектісін анықтау және есепке алу
3. Тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау, есепке алу тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау мен пайдаланудың құрамдас бөлігі.
4. Тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау жөніндегі жұмысты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) қамтамасыз етеді.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) охранное обязательство – документ, фиксирующий состояние памятника истории и культуры на момент оформления данного документа и условия содержания памятника истории и культуры собственником или пользователем памятника истории и культуры.
2) учетная карточка объекта историко-культурного наследия (далее – учетная карточка) – документ, содержащий первичные сведения, краткое описание и иллюстративный материал объекта историко-культурного наследия;
3) объекты историко-культурного наследия – недвижимые объекты со связанными с ними произведениями живописи, скульптуры, прикладного искусства, науки, техники и иными предметами материальной культуры, возникшими в результате исторических процессов и событий, представляющих собой интерес с точки зрения истории, археологии, архитектуры, градостроительства, искусства, науки, техники, эстетики, этнологии, антропологии, социальной культуры;
4) паспорт памятника истории и культуры (далее – паспорт) – документ, содержащий научные и фактические сведения о памятнике истории и культуры;
5) Государственный список памятников истории и культуры – перечень объектов историко-культурного наследия, признанных памятниками истории и культуры, с указанием их вида, категории и координат;
6) памятники истории и культуры – объекты историко-культурного наследия, включенные в Государственный список памятников истории и культуры;
7) уполномоченный орган по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
8) список предварительного учета объектов историко-культурного наследия (далее – список предварительного учета) – список вновь выявленных объектов историко-культурного наследия, подлежащих изучению и определению соответствующего статуса;
9) специальная комиссия по вопросам историко-культурного наследия (далее – специальная комиссия) – консультативно-совещательный орган, созданный при уполномоченном органе в целях выработки предложений и рекомендаций по вопросам историко-культурного наследия.
Глава 2. Выявление и учет объектов историко-культурного наследия
3. Выявление, учет объектов историко-культурного наследия составная часть охраны и использования объектов историко-культурного наследия.
4. Работу по выявлению и учету объектов историко-культурного наследия обеспечивают местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местные исполнительные органы).

5. Тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау археологиялық жұмыстарды жүргізу, жер учаскелерін игеру, археологиялық және тарихи зерттеулер материалдарын зерделеу барысында жүзеге асырылады.
6. Анықталған тарихи-мәдени мұра объектілері оларды зерттуді қамтамасыз ету мақсатында есепке алуға жатады және тарихи-мәдени мұра объектілерінің алдын ала есепке алу тізіміне енгізіледі.
7. Алдын ала есепке алу тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұра объектісіне осы қағидалардың қосымшасына сәйкес есепке алу карточкасы жасалады.
8. Анықталған тарихи-мәдени мұра объектілері олардың мәртебесі туралы түпкілікті шешім қабылданғанға дейін тарих және мәдениет ескерткіштерімен бірдей қорғалуға жатады.
3-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштеріне мәртебе беру және тарих және мәдениет ескерткіштерінің санатын өзгерту
9. Алдын ала есепке алу тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұра объектілеріне, сондай-ақ жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері мәртебесін беру (бұдан әрі – мәртебе беру) және тарих және мәдениет ескерткіштерінің санатын өзгерту (бұдан әрі – санатын өзгерту) уәкілетті органмен тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстарын ескере отырып жүзеге асырылады.
10. Жергілікті атқарушы органдардың мәртебе беру немесе санатын өзгерту туралы ұсыныстары уәкілетті органға мынадай құжаттармен қоса енгізіледі:
1) жергілікті атқарушы органдар әкімінің жетекшілік ететін орынбасарының электрондық цифрлық қолтаңбасымен мәртебе беру немесе санат өзгерту туралы хат;
2) тарихи-мәдени мұра объектісінің есепке алу карточкасының немесе тарих және мәдениет ескерткіші паспортының көшірмесі;
3) көлемі 15x20 сантиметрден тұратын тарихи-мәдени мұра объектісінің немесе тарих және мәдениет ескерткішінің жан-жақтан түсірілген фотосуреттері (солтүстік-оңтүстік-батыс-шығыс);
4) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын, тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ғылым туралы заңнамасына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісінің аккредитациясы бар жеке және заңды тұлғалар әзірлеген тарихи-мәдени сараптама қорытындысы.
11. Жергілікті атқарушы органдардың мәртебе беру немесе санатын өзгерту туралы ұсыныстарын уәкілетті органмен, соның ішінде арнайы комиссиямен қарау мерзімі олардың қарауға келіп түскен күнінен бастап 45 (қырық бес) күнтізбелік күнді құрайды.

5. Выявление объектов историко-культурного наследия осуществляется в ходе проведения археологических работ, освоения земельных участков, изучения материалов археологических и исторических исследований.
6. Выявленные объекты историко-культурного наследия в целях обеспечения их изучения подлежат учету и включаются местными исполнительными органами в список предварительного учета объектов историко-культурного наследия.
7. На объект историко-культурного наследия, включенный в список предварительного учета составляется учетная карточка согласно приложению к настоящим Правилам.
8. Выявленные объекты историко-культурного наследия до принятия окончательного решения об их статусе подлежат охране наравне с памятниками истории и культуры.
Глава 3. Придание статуса памятникам истории и культуры и изменение категории памятников истории и культуры
9. Придание объектам историко-культурного наследия, включенным в список предварительного учета статуса памятников истории и культуры, а также памятникам истории и культуры местного значения статуса памятников истории и культуры республиканского значения (далее – придание статуса) и изменение категории памятников истории и культуры (далее – изменение категории) осуществляется уполномоченным органом на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии с учетом предложений местных исполнительных органов.
10. Предложения местных исполнительных органов о придании статуса или изменении категории вносятся в уполномоченный орган с приложением следующих документов:
1) письмо о придании статуса или изменении категории с электронной цифровой подписью курирующего заместителя акима местных исполнительных органов;
2) копию учетной карточки объекта историко-культурного наследия либо паспорта памятника истории и культуры;
3) фотографии объекта историко-культурного наследия либо памятника истории и культуры размером 15x20 сантиметров из разных сторон (север-юг-запад-восток);
4) заключение историко-культурной экспертизы, подготовленное физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, имеющими лицензию на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ, а также аккредитацию субъекта научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о науке.
11. Срок рассмотрения предложений местных исполнительных органов о придании статуса или изменении категории уполномоченным органом, в том числе специальной комиссией, составляет 45 (сорок пять) календарных дней со дня их поступления на рассмотрение.

12. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттар толық көлемде ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган олардың келіп түсу күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға қараусыз қайтарады.
13. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттар толық көлемде ұсынылған жағдайда, уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың мәртебе беру немесе санатын өзгерту туралы ұсыныстарын арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
14. Арнайы комиссия жергілікті атқарушы органдардың мәртебе беру немесе санатын өзгерту туралы ұсыныстарын тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде қарайды.
15. Жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстарын қарау нәтижелері бойынша арнайы комиссия мәртебе беру немесе мәртебе беруден бас тарту туралы, санатты өзгерту немесе санатты өзгертуден бас тарту туралы ұсынымдық сипаттағы шешім шығарады.
16. Уәкілетті орган арнайы комиссияның ұсынымы негізінде тарихи-мәдени сараптама қорытындысын ескере отырып:
1) тарихи-мәдени мұра объектісін және (немесе) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері деп тану және оларды Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне қосу;
2) жергілікті атқарушы органдардың тарихи-мәдени мұра объектілерін жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері деп тану туралы ұсыныстарын келісу туралы шешім қабылдайды.
17. Уәкілетті органның ұсыныстарды келісу туралы шешімі негізінде жергілікті атқарушы органдар тарихи-мәдени мұра объектілерін жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері деп таниды және оларды Мемлекеттік жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізеді.
4-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштерін мәртебесінен айыру
18. Тарих және мәдениет ескерткiшiн мәртебесiнен айыруға және Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен алып тастауға объект физикалық тұрғыдан толық жойылған және (немесе) тарихи-мәдени маңыздылығын жоғалтқан жағдайда ғана жол беріледі.
19. Уәкілетті органмен тарих және мәдениет ескерткішін оның мәртебесінен айыру (бұдан әрі – мәртебесінен айыру) тарихи-мәдени сараптама қорытындысы және тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссияның ұсынымдары негізінде жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстарын ескере отырып жүзеге асырылады.
20. Жергілікті атқарушы органдардың мәртебесінен айыру туралы ұсыныстары уәкілетті органға мынадай құжаттармен қоса енгізіледі:
1) жергілікті атқарушы органдар әкімінің жетекшілік ететін орынбасарының электрондық цифрлық қолтаңбасымен мәртебесінен айыру туралы хат;

12. В случае представления документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, не в полном объеме, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня их поступления возвращает местным исполнительным органам представленные документы без рассмотрения.
13. В случае представления документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, в полном объеме уполномоченный орган выносит на рассмотрение специальной комиссии предложения местных исполнительных органов о придании статуса или изменении категории.
14. Специальная комиссия рассматривает предложения местных исполнительных органов о придании статуса или изменении категории на основании заключения историко-культурной экспертизы.
15. По итогам рассмотрения предложений местных исполнительных органов специальная комиссия выносит решение рекомендательного характера о придании объекту статуса или об отказе в придании статуса либо изменении его категории или об отказе в изменении категории.
16. На основании рекомендации специальной комиссии уполномоченный орган с учетом заключения историко-культурной экспертизы принимает решение:
1) о признании объекта историко-культурного наследия и (или) памятник истории и культуры местного значения памятниками истории и культуры республиканского значения и включении их в Государственный список памятников истории и культуры республиканского значения;
2) о согласовании местным исполнительным органам предложений по приданию объектам историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения.
17. На основании решения уполномоченного органа о согласовании предложений, местные исполнительные органы признают объекты историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения и включают их в Государственный список памятников истории и культуры местного значения.
Глава 4. Лишение статуса памятников истории и культуры
18. Лишение памятника истории и культуры их статуса и исключение из Государственного списка памятников истории и культуры допускается лишь в случае полной физической утраты объекта и (или) утраты историко-культурной значимости.
19. Лишение памятников истории и культуры их статуса (далее – лишение статуса) осуществляется уполномоченным органом на основании заключения историко-культурной экспертизы и рекомендации специальной комиссии с учетом предложений местных исполнительных органов.
20. Предложения местных исполнительных органов о лишении статуса вносятся в уполномоченный орган с приложением следующих документов:
1) письмо о лишении статуса с электронной цифровой подписью курирующего заместителя акима местных исполнительных органов;

2) тарих және мәдениет ескерткіші паспортының көшірмесі;
3) көлемі 15x20 сантиметрден тұратын тарих және мәдениет ескерткішінің жан-жақтан түсірілген фотосуреттері (солтүстік-оңтүстік-батыс-шығыс);
4) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын, тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ғылым туралы заңнамасына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісінің аккредитациясы бар жеке және заңды тұлғалар әзірлеген тарихи-мәдени сараптама қорытындысы.
21. Жергілікті атқарушы органдардың мәртебесінен айыру туралы ұсыныстарын уәкілетті органмен, соның ішінде арнайы комиссиямен қарау мерзімі олардың қарауға келіп түскен күнінен бастап 45 (қырық бес) күнтізбелік күнді құрайды.
22. Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттар толық көлемде ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган олардың келіп түсу күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды жергілікті атқарушы органдарға қараусыз қайтарады.
23. Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттар толық көлемде ұсынылған жағдайда, уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың мәртебесінен айыру туралы ұсыныстарын арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
24. Арнайы комиссия жергілікті атқарушы органдардың мәртебесінен айыру туралы ұсыныстарын тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде қарайды.
25. Жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстарын қарау нәтижелері бойынша арнайы комиссия мәртебесінен айыру немесе мәртебесінен айырудан бас тарту туралы ұсынымдық сипаттағы шешім шығарады.
26. Уәкілетті орган арнайы комиссияның ұсынымы негізінде тарихи-мәдени сараптама қорытындысын ескере отырып:
1) Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін мәртебесінен айыру және Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығару туралы;
2) жергілікті атқарушы органдарға жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мәртебесінен айыру туралы ұсыныстарды келісу туралы.
27. Уәкілетті органның ұсыныстарды келісу туралы шешімінің негізінде жергілікті атқарушы органдар жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін оларды мәртебесінен айырады және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарады
5-тарау. Тарих және мәдениет ескерткішінің орнын ауыстыру және оны өзгерту
28. Тарих және мәдениет ескерткішінің орнын ауыстыру және өзгерту тарих және мәдениет ескерткішінің жетпіс пайызынан астамы бұзылған не тарихи-мәдени маңыздылығы жоғалған жағдайларда немесе егер орнын ауыстыру және өзгерту оның сақталу жағдайларын жақсартуға алып келетін болған жағдайда жергілікті атқарушы органдармен уәкілетті органмен келісе отырып, жүргізіледі.

2) копию паспорта памятника истории и культуры;
3) фотографии памятника истории и культуры размером 15x20 сантиметров из разных сторон (север-юг-запад-восток);
4) заключение историко-культурной экспертизы, подготовленную физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, имеющие лицензию на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ, а также аккредитацию субъекта научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о науке.
21. Срок рассмотрения предложений местных исполнительных органов о лишении статуса уполномоченным органом, в том числе специальной комиссией, составляет 45 (сорок пять) календарных дней со дня их поступления на рассмотрение.
22. В случае представления документов, указанных в пункте 20 настоящих Правил, не в полном объеме, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня их поступления возвращает местным исполнительным органам представленные документы без рассмотрения.
23. В случае представления документов, указанных в пункте 20 настоящих Правил, в полном объеме уполномоченный орган выносит на рассмотрение специальной комиссии предложения местных исполнительных органов о лишении статуса.
24. Специальная комиссия рассматривает предложения местных исполнительных органов о лишении статуса на основании заключения историко-культурной экспертизы.
25. По итогам рассмотрения предложений местных исполнительных органов специальная комиссия выносит решение рекомендательного характера о лишении статуса либо об отказе в лишении статуса.
26. На основании рекомендации специальной комиссии уполномоченный орган с учетом заключения историко-культурной экспертизы принимает решение:
1) о лишении памятника истории и культуры республиканского значения их статуса и исключении из Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения;
2) о согласовании местным исполнительным органам предложений о лишении статуса памятников истории и культуры местного значения.
27. На основании решения уполномоченного органа о согласовании предложений, местные исполнительные органы лишают памятники истории и культуры местного значения их статуса и исключают из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения.
Глава 5. Перемещение и изменение памятников истории и культуры
28. Перемещение и изменение памятника истории и культуры осуществляется местными исполнительными органами по согласованию с уполномоченным органом в случаях разрушения более семидесяти процентов памятника истории и культуры либо утраты его историко-культурной значимости или если его перемещение и изменение повлекут улучшение условий его сохранения.

29. Тарих және мәдениет ескерткішінің кеңістіктегі тұрған орнын, оның келбетін, көлемдік-жоспарлық және конструкциялық шешімдері мен құрылымдарын, интерьерін және өзге физикалық сипаттамаларын өзгерту тарих және мәдениет ескерткішінің орнын ауыстыру және оны өзгерту болып табылады.
30. Тарих және мәдениет ескерткішінің орнын ауыстыру тарих және мәдениет ескерткішін бір елді мекен ішінде, бір елді мекеннен басқа елді мекенге ауыстыру жөніндегі іс-әрекеттерді қамтиды.
31. Тарих және мәдениет ескерткішін өзгерту тарих және мәдениет ескерткішінің жай-күйін жақсарту мақсатында егжей-тегжейлі түзетулер (қол, аяқ, киім, тарих және мәдениет ескерткішінің кітап, қару сияқты және басқа атрибуттарының орналасуы) енгізу жөніндегі іс-әрекеттерді қамтиды.
32. Тарих және мәдениет ескерткішінің орнын ауыстыру және өзгерту Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 27-бабында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
6-тарау. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеу
33. Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
34. Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйіне мониторингтеуді жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
35. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеу оларды ғылыми-реставрациялау және археологиялық жұмыстар жүргізу арқылы сақтау шараларымен қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
36. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеу міндеттері болып:
1) олардың сақталу дәрежесін анықтау;
2) олардың техникалық жағдайын зерделеу;
3) тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау аймақтарында заңсыз (өз бетімен) құрылысты анықтау;
4) пайдаланушылармен (меншік иелерімен) қорғау міндеттемелерін сақтау;
5) тарих және мәдениет ескерткіштерін тиімді пайдалану бойынша ұсынымдар әзірлеу.
37. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеу жыл сайын мемлекеттік бюджеттен бөлінген қаржы шеңберінде жүргізіледі.
38. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін мониторингтеу нәтижесі бойынша жай-күйі өте төмен жағдайдағы тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстары жүргізіледі.
Тарих және мәдениет
ескерткіштерін анықтау, есепке
алу, мәртебе беру және одан
айыру, орнын ауыстыру және
өзгерту, жай-күйін
мониторингтеу және санатын
өзгерту қағидаларына
қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектісін есепке алу карточкасы Учетная карточка объекта историко-культурного наследия
Алғашқы деректер
Первичные сведения
1.
Объектінің атауы
Наименование объекта
2.
Типологиялық тиістілігі
Типологическая принадлежность
3.
Объектінің хронологиясы
Хронология объекта
4.
Техникалық жай-күйіне толық сипаттама
Подробная характеристика технического состояния
Жалпы көрінісінің cуpeтi (қосымша) -
Фото общего вида (приложение)
Карточканың жасалған күні
Дата составления карточки
Құрастырушы
(тегі инициалдарымен, лауазымы)
Мөрдің орны
Составитель
(фамилия с инициалами, должность)
Место печати
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 15 сәуірдегі
№ 92 бұйрығына
қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің тізбесі

29. Перемещением и изменением памятника истории и культуры является изменение положения памятника истории и культуры в пространстве, его облика, объемно-планировочных и конструктивных решений и структур, интерьера и иных физических характеристик, отраженных в паспорте памятника истории и культуры.
30. Перемещение памятника истории и культуры включает в себя действия по переносу памятника истории и культуры внутри одного населенного пункта либо из одного населенного пункта в другой населенный пункт.
31. Изменение памятника истории и культуры включает действия по внесению детальных корректировок (расположение рук, ног, одежда, атрибуты памятника истории и культуры как книга, оружие, инструмент и прочее) в целях улучшения состояния памятника истории и культуры.
32. Перемещение и изменение памятника истории и культуры осуществляется в порядке, определенном статьей 29 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
Глава 6. Мониторинг состояния памятников истории и культуры
33. Мониторинг состояния памятников истории и культуры международного и республиканского значения осуществляет уполномоченный орган.
34. Мониторинг состояния памятников истории и культуры местного значения осуществляют местные исполнительные органы.
35. Мониторинг состояния памятников истории и культуры проводится в целях обеспечения их мерами сохранности путем проведения научно-реставрационных и археологических работ.
36. Задачами мониторинга состояния памятников истории и культуры являются:
1) выявление их степени сохранности;
2) изучение их технического состояния;
3) выявление незаконного (самовольного) строительства в зонах охраны памятников истории и культуры;
4) соблюдение пользователями (собственниками) охранных обязательств;
5) разработка рекомендаций по эффективному использованию памятников истории и культуры.
37. Мониторинг состояния памятников истории и культуры проводится ежегодно в рамках выделенных средств из государственного бюджета.
38. По итогам мониторинга состояния памятников истории и культуры на памятниках истории и культуры наихудшего состояния проводятся научно-реставрационные работы.
Приложение
к Правилам выявления, учета,
придания и лишения статуса,
перемещения и изменения,
мониторинга состояния
и изменения категории
памятников истории и культуры
Форма
Тарихи-мәдени мұра объектісін есепке алу карточкасы
Учетная карточка объекта историко-культурного наследия
Алғашқы деректер
Первичные сведения
1.
Объектінің атауы
Наименование объекта
2.
Типологиялық тиістілігі
Типологическая принадлежность
3.
Объектінің хронологиясы
Хронология объекта
4.
Техникалық жай-күйіне толық сипаттама
Подробная характеристика
технического состояния
Жалпы көрінісінің cуpeтi (қосымша) -
Фото общего вида (приложение)
Карточканың жасалған күні
Дата составления карточки
Құрастырушы
(тегі инициалдарымен, лауазымы)
Мөрдің орны
Составитель
(фамилия с инициалами, должность)
Место печати
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 апреля 2020 года № 92
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурного элемента
приказа Министерства культуры и спорта Республики Казахстан

1. "Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және мәртебесінен айыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 118 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10992 тіркелген, 2015 жылғы 5 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, мәртебе беру және мәртебесінен айыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 118 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 346 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16214 тіркелген, 2018 жылғы 19 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған ).
3. "Мәдениет саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі № 256 бұйрығымен бекітілген Мәдениет саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесінің 6-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17507 тіркелген, 2018 жылғы 12 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

1. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 118 "Об утверждении Правил выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10992, опубликован 5 июня 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 346 "О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 118 "Об утверждении Правил выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16214, опубликован 19 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Пункт 6 Перечня некоторых приказов в сфере культуры, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 256 "О внесении изменений в некоторые приказы в сфере культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17507, опубликован 12 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).