Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, өңдеу және сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қызметіне қойылатын талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 4 мамырдағы № 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20584 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 11 мамырдағы № 259 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 11.05.2022 № 259 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-2-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, өңдеу және сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қызметіне қойылатын талаптар белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 4 мамырдағы
№ 266 бұйрығына
қосымша
Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сатумен айналысатын заңды тұлғалардың қызметіне қойылатын талаптар
1. Осы Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сатуды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қызметіне қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-2-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген.

Об установлении требований к деятельности юридических лиц, осуществляющих деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20584. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 мая 2022 года № 259.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.05.2022 № 259 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 17-2 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить требования к деятельности юридических лиц, осуществляющих деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 4 мая 2020 года № 266
Требования к деятельности юридических лиц, осуществляющих деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов
1. Настоящие Требования к деятельности юридических лиц, осуществляющих деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов (далее - Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 17-2 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.

2. Осы Талаптар заңды тұлғаларда өздері өндіру барысында пайда болған түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын сату жөніндегі қызметіне және құрамында түсті және/немесе түсті металдардың сынықтары және/немесе қалдықтары бар мүліктік кешенді сатып алу нәтижелеріне қолданылмайды.
3. Осы Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қызметіне қойылатын талаптар мыналарды:
1) меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі мамандандырылған өндірістік базаның;
2) меншік құқығындағы немесе түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын тасымалдауға арналған өзге де заңды негіздегі автокөліктің (жүк және басқа да автокөлік);
3) меншік және/немесе жалға алу құқығында автокөлік кірме жолдары бар және/немесе тұйықталған теміржол жолдарына кірме жолдары бар жер учаскесінің;
4) заңды тұлғаның басшысы бекіткен түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөніндегі нұсқаулықтың;
5) кәсіпорында түсті және қара металдарды қайта өңдеудің технологиялық процесіне сәйкес қолданылатын жабдықта жұмыс істеуге білікті персоналдың болуын қамтиды.
4. Мамандандырылған өндірістік база мыналарды:
1) оттегі мен пропан баллондарын сақтау орнын;
2) түсті және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауға (дайындауға), сақтауға және қайта өңдеуге арналған жабық үй-жайлар немесе асфальтталған немесе қатты бетон немесе өзге қатты жабындары бар орындарды;
3) өрт сөндіру құралдарымен жарақталған жарылғыш қауіпі бар түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарына арналған қоймалар немесе жабық металл контейнерлерді;
4) жұмыс істейтін персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жай немесе тұратын вагондарды;
5) меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі стационарлық немесе мобильді жүк көтергіш жабдықты, сондай-ақ кәсіпорында бекітілген және оларды пайдалануға тиісті рұқсат құжаттары бар осы жұмыстарды жүргізуге арналған технологиялық процеске сәйкес келетін жүк көтергіштігі тұрғысынан оған керек-жарақтарды;
6) кәсіпорында түсті және қара металдардың сынықтарын, кесуге, бөлуге арналған технологиялық процеске сәйкес келетін жабдықты, сондай-ақ түсті және қара металдардың сынықтарын қайта өңдеуге арналған пресс және/немесе гидро қайшылар;
7) "Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18094 болып тіркелген) сәйкес нысан бойынша оларды тексеру сертификаты бар өлшеу құралдарын (автомобиль немесе теміржол таразысы және/немесе басқа да өлшеу құралдары);

2. Настоящие Требования не распространяются на деятельность по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и/или отходы цветных и/или черных металлов.
3. Настоящие Требования к деятельности юридических лиц, осуществляющих деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, включают наличие:
1) специализированной производственной базы, находящейся на праве собственности или ином законном основании;
2) автотранспорта (грузового или другого автотранспорта), находящегося на праве собственности или ином законном основании, для перевозки лома и отходов цветных и черных металлов;
3) земельного участка с подъездными путями для автотранспорта и/или подъездными железнодорожными путями-тупиками на праве собственности и/или аренды;
4) инструкции по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, утверждаемой руководителем юридического лица;
5) квалифицированного персонала для работы на применяемом оборудовании в соответствии с технологическим процессом по переработке цветных и черных металлов на предприятии.
4. Специализированная производственная база включает:
1) места для хранения баллонов с кислородом и пропаном;
2) закрытые помещения либо заасфальтированные или имеющие твердое бетонное или иное покрытие места для сбора (заготовки), хранения и переработки лома и отходов цветных и черных металлов;
3) хранилища или закрытые металлические контейнеры для взрывоопасного лома и отходов цветных и черных металлов, оснащенные средствами пожаротушения;
4) служебные помещения или жилые вагоны для размещения работающего персонала;
5) находящееся на праве собственности или ином законном основании стационарное или мобильное грузоподъемное оборудование, а также приспособления, по грузоподъемности соответствующее технологическому процессу для проведения данных работ, утвержденному на предприятии, и имеющее соответствующие разрешительные документы на их эксплуатацию;
6) оборудование, соответствующее технологическому процессу на предприятии, для резки, разделки лома цветных и черных металлов, а также прессы и/или гидроножницы для переработки лома цветных и черных металлов;
7) средства измерений (автомобильные или железнодорожные весы и/или другие средства измерений) с сертификатом об их поверке по форме согласно приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 "Об утверждении Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18094) (далее - средства измерения);

8) нормалау құжаттарында белгіленген деңгейден асатын радиациялық ластануды металл сынықтарында анықтауды қамтамасыз ететін дозиметрлік немесе радиометриялық аппаратураны қамтиды. Радияциялық бақылау аппаратурасының "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы мамырда № 11204 болып тіркелген) сәйкес Мемлекеттік тексеріс сертификаты болуы қажет.
5. Мамандандырылған өндірістік базадан оқшауланған және аумақтық өзге жерде орналасқан меншік құқығында тұрған немесе өзге де заңды негіздегі қабылдау пунктін ашу үшін:
1) қолма-қол ақшамен жұмыс істеуге бейімделген үй-жайлар (сейф немесе арнайы жабдықталған касса, байланыс құралдары, фискалдық жады бар бақылау-касса машинасы);
2) өлшеу құралдары;
3) қабылдау пунктінің заңды тұлғаға жататыны, жұмыс режимі, хабарлама жолданған күні және нөмірі көрсетілген маңдайша бар болуы тиіс.
6. Қара және түсті металдардың сынықтары мен қалдықтарын сатып алуды егер сынықтарды тапсырушыда қара және түсті металдардың сынықтары мен қалдықтарынын алу заңдылығын растайтын құжаттары (шарт( келісімшарт), қабылдау-өткізу актісі не болмаса шот-фактура ) болса заңды тұлғалар жүзеге асырады.
7. Заңды тұлғалар электр техникалық, әскери және зымырандық-ғарыштық заттардың сынықтарынан, байланыс желілерінің кабельдерін, рельстердің, теміржол трассасы мен жылжымалы құрамның элементтері, бұрын пайдаланылған, кәріздік люк қақпақтарын қоспағанда, жеке тұлғалардан түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қабылдайды.
8. Келіп түскен түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтары туралы мәліметтер бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алу журналдарында, қабылдау-тапсыру актілерінде және басқа да бухгалтерлік есепке алу құжаттарында көрсетіледі.
Келіп түскен түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын есепке алу журналдары тігіледі, нөмірленеді және заңды тұлғаның мөрімен (бар болғанда) куәландырылады. Есепке алу журналындағы барлық жазбалар түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қабылдау жөніндегі операциялар жасалғаннан кейін жүргізіледі. Журналдағы барлық түзетулерге түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қабылдауға жауапты адам қол қояды және заңды тұлғаның мөрімен (бар болғанда) куәландырылады.
Бос жолдарды қалдыруға жол берілмейді.
Күн сайын есепке алу журналында түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарының бір күн ішінде түсуінің жиынтығы шығарылады, олар жазбамен белгіленеді.
Есепке алу журналдары толтырылғаннан кейін үш жыл бойы сақталады.
Есепке алу журналында міндетті түрде мына мәліметтер:
түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын қабылдау күні;
сынықтарды тапсырушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда);
қозғалысты жүзеге асырған автомашинаның мемлекеттік нөмірі;
сынықтарды тапсырушының қолы;
қабылдаушының қолы болуы тиіс.

8) дозиметрическая и радиометрическая аппаратура, обеспечивающая обнаружение в металлоломе радиоактивного загрязнения превышающего уровни, установленные в документах нормирования. Аппаратура радиационного контроля должна иметь сертификаты Государственной поверки согласно приказу исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 260 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11204).
5. Для открытия приемного пункта, находящегося на праве собственности или ином законном основании, огороженного и территориально расположенного в ином месте от специализированной производственной базы, требуется наличие:
1) помещения, приспособленного для работы с наличными деньгами (сейф или специально оборудованная касса, средства связи, контрольно-кассовый аппарат с фискальной памятью);
2) средств измерений;
3) вывески с указанием принадлежности приемного пункта юридическому лицу, даты направления уведомления, режима работы.
6. Скупка лома и отходов черных и цветных металлов осуществляется юридическими лицами при наличии у ломосдатчика документов, подтверждающих законность приобретения лома и отходов черных и цветных металлов (договор (контракт), акт приема-передачи либо счет - фактура).
7. Юридические лица принимают лом и отходы цветных и черных металлов у физических лиц, кроме лома электротехнического, военного и ракетно-космического происхождения, кабелей линий связи, рельсов, элементов железнодорожного полотна и подвижного состава, бывших в употреблении, крышек канализационных люков.
8. Сведения о поступающем ломе и отходах цветных и черных металлов отражаются в журналах учета, приемо-сдаточных актах и других документах бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Журналы учета поступающего лома и отходов цветных и черных металлов прошнуровываются, пронумеровываются и скрепляются печатью юридического лица (при наличии). Все записи в журнале учета производятся после совершения операции по приему лома и отходов цветных и черных металлов. Все исправления в журнале подписываются лицом, осуществляющим прием лома и отходов цветных и черных металлов, и скрепляются печатью юридического лица (при наличии).
Оставление незаполненных строк не допускается.
Ежедневно в журнале учета подводится итог поступления лома и отходов цветных и черных металлов за день, о чем делается отметка прописью.
После заполнения журналы учета хранятся в течение трех лет.
В журналах учета обязательно содержатся следующие сведения:
дата поступления лома и отходов цветных и черных металлов;
наименование либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) ломосдатчика;
государственный номер автомашины, осуществлявшей перемещение;
подпись ломосдатчика;
подпись приемщика.

9. Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, өңдеу және сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органға "Түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар сатып алған және өткізлген түсті және қара металл сынықтары мен қалдықтары туралы есептілікті ұсыну нысаны мен мерзімін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 161 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20260 болып тіркелген) сәйкес сатып алынған және өткізілген түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтары туралы есептілікті ұсынады.

9. Юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, представляют уполномоченному органу в сферах индустрии и индустриально-инновационного развития отчҰтность о закупленном и реализованном ломе и отходах цветных и черных металлов согласно приказу исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан № 161 от 30 марта 2020 года "Об определении формы и срока представления отчетности о закупленном и реализованном ломе и отходах цветных и черных металлов юридическими лицами, осуществляющими деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20260).