Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасының 2020 жылғы 3 маусымдағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2020 жылғы 4 маусымда № 20822 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 5-2-бабының 7), 8), 10) және 11) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясында оқулық басылымдары мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары;
2) бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Сот төрелігі академиясы білім алушыларының кәсіптік практикасы мен тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары;
3) бұйрықтың 3 қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің педагогтері, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына орналасу және педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамаларының қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының ректоры З.Х. Баймолдина осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы өкім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жоғарғы Сотының Төрағасы Ж. АСАНОВ
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты Төрағасының
2020 жылғы 3 маусымдағы
№ 15 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясында оқулық басылымдар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясында оқулық басылымдар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-2-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді.

О некоторых вопросах Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан
Приказ Председателя Верховного Суда Республики Казахстан от 3 июня 2020 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2020 года № 20822.
В соответствии с пунктом 11) подпункта 1 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", подпунктами 7), 8), 10) и 11) статьи 5-2 Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися в  Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила замещения должностей педагогов, научных работников и квалификационные характеристики должностей педагогов республиканского государственного учреждения "Академия правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан" согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Ректору Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан Баймолдиной З.Х. обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту по обеспечению деятельности судов при Верховном суде Республики Казахстан (аппарату Верховного Суда Республики Казахстан) обеспечить размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Верховного Суда Ж. АСАНОВ
Приложение 1
к приказу Председателя
Верховного Суда
Республики Казахстан
от 3 июня 2020 года № 15
Правила организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 5-2 Закона Республики Казахстан "Об образовании".

2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясында (бұдан әрі – Академия) оқулық басылымдар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
3. Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) автор – шығармашылық еңбегімен оқулық басылымы, әдістемелік кешен дайындаған жеке тұлға;
2) авторлық ұжым – серіктес тең автор ретіндегі жеке тұлғалар тобы;
3) оқулық басылымдар, оқу-әдістемелік кешендерінің мониторингі – оқулық басылымды, оқу-әдістемелік кешендерді білім беру ұйымдарындағы оқу процесіне енгізу нәтижелері жөніндегі ақпаратты жинақтау, сақтау, өңдеу және тарату;
4) оқулық басылымдарды, оқу-әдiстемелiк кешендерін сынақтан өткізу – білім беру ұйымдарының оқыту процесінде оқулық басылымдарды, оқу-әдiстемелiк кешендерді пайдалану практикасын енгізу және кешенді зерделеу;
5) оқулық басылымдарды, оқу-әдiстемелiк кешендерін оларды сараптау – мазмұны білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының (бұдан әрі – МЖМБС), Білім туралы Заңның 5-2-бабының 6 бөлігіне сәйкес бекітілген оқу пәні (пәндері) бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларының (бұдан әрі – Үлгілі оқу жоспарлары мен бағдарламалары) талаптарына, оқыту, тәрбиелеу және дамыту мақсаттарына, қазіргі заманғы ғылыми түсініктерге және ғылымның психологиялық-педагогикалық талаптарына сәйкестілік бағасы;
6) сарапшы – сараптама жүргізуге тартылатын, білім беру, ғылым, техника және басқа да салаларда кем дегенде бес жыл еңбек өтілі және тиісті біліктілігі бар жеке тұлға;
7) электрондық жеткізгіштердегі оқулық басылым – оқытуды автоматтандыруға арналған, оқу курсына сәйкес келетін және оқу жұмыстарының әр-алуан түрлерін қамтамасыз ететін, сандық, мәтіндік, графикалық, аудио, бейне және өзге ақпараттың жиынтығы ретінде ұсынылған басылым.
Электрондық басылым электрондық жеткізгіште орындалуы, сонымен бірге интернет-ресурстарда орналастырылуы мүмкін. Электрондық оқу басылымдарына мыналар кіреді: электрондық оқулық, электрондық оқу құралы, электрондық оқу-әдістемелік кешен, бейне, аудио- материалдар, сандық білім беру ресурстары, виртуалды зертханалар және т.б.
8) оқу-әдістемелік кеңес (бұдан әрі - ОӘК) – оқу және әдістемелік қызметін сұрақтары бойынша Академияның алқалы басқару органы болып табылады.
4. Білім беру процесін оқу-әдiстемелiк қамтамасыз етудің тиімділігін арттыру және профессорлық-оқытушылық құрамның жұмысын ынталандыру мақсаты Академияда үздік оқулық басылымына, оқу-әдістемелік кешеніне байқау жүргізіледі.

2. Правила определяют порядок организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (далее – Академия).
3. В Правилах применяются следующие термины и определения:
1) автор – физическое лицо, творческим трудом которого подготовлено учебное издание, учебно-методический комплекс;
2) авторский коллектив – группа физических лиц, выступающих в качестве соавторов;
3) мониторинг учебных изданий, учебно-методических комплексов – сбор, хранение, обработка и распространение информации по результатам внедрения учебных изданий, учебно-методических комплексов в образовательный процесс;
4) апробация учебных изданий, учебно-методических комплексов – внедрение и комплексное изучение практики использования учебных изданий, учебно-методических комплексов в учебном процессе в организациях образования;
5) экспертиза учебных изданий, учебно-методических комплексов – оценка соответствия содержания требованиям государственного общеобязательного стандарта образования (далее – ГОСО), типовым учебным планам и типовым учебным программам по учебному предмету (дисциплине), утвержденным в соответствии с пунктом 6 статьи 5-2 Закона об образовании (далее – Типовые учебные планы и программы), целям обучения, воспитания и развития обучающихся, современным научным представлениям и требованиям психолого-педагогической науки;
6) эксперт – физическое лицо, имеющее соответствующую квалификацию и опыт работы не менее пяти лет в сфере образования, науки, техники и других отраслей, привлекаемое для проведения экспертизы;
7) учебное издание на электронных носителях – издание, представленное как совокупность цифровой, текстовой, графической, аудио, видео и другой информации, которое предназначено для автоматизации обучения, соответствует учебному курсу и обеспечивает различные виды учебных работ.
Электронное издание может быть исполнено на электронном носителе, а также размещено на интернет-ресурсе. К электронным учебным изданиям относятся: электронный учебник, электронное учебное пособие, электронный учебно-методический комплекс, видео-, аудио - материалы, цифровые образовательные ресурсы, виртуальные лаборатории и другие;
8) Учебно-методический совет (далее - УМС) – коллегиальный орган управления Академии по вопросам учебной и методической деятельности.
4. С целью повышения эффективности учебно-методического обеспечения образовательного процесса и стимулирования работы профессорско-преподавательского состава в Академии проводится конкурс на лучшее учебное издание, учебно-методический комплекс.

2-Тарау. Оқулық басылымдарды, оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындау тәртібі
5. Автор оқулық басылымдар, оқу-әдiстемелiк кешендерін әзірлеуді МЖМБС, Үлгілі оқу жоспарлары мен бағдарламаларын ескере отырып, мынадай талаптарға сәйкес жүргізеді:
1) оқу пәні (пәндері) бойынша неғұрлым өзекті білімдерді енгізу;
2) ұсынылған оқу және әдістемелік материалдардың дұрыстығы;
3) мақсатты аудиторияна ескеру (тиісті білім деңгейінің білім алушылары, тыңдаушылар, оқытушылар, ғылыми қызметкерлер, судьялар мен сот жүйесінің қызметкерлері);
4) оқу материалы мазмұнының кәсіби, практикалық бағыттылығы.
6. Оқулық басылымдар, оқу-әдістемелік кешенінің авторлық ұжымының құрамына ғалымдар, оқытушылар, ғылыми қызметкерлер, судьялар, сот органдарының қызметкерлері, оқу басылымның бейіні бойынша мамандар және әдіскерлер кіреді.
3-Тарау. Оқулық басылымдарды, оқу-әдiстемелiк кешендерді сараптама жүргізу тәртібі
7. Міндетті түрде сараптама жүргізілуге жататын дайындалған оқулық басылымдар мен оқу-әдістемелік кешендер ОӘК отырыстарында қарастырылады.
Міндетті түрде сараптама жүргізілуге келесі оқулық басылымдардың түрлері жатады: оқу-әдістемелік құралдар, практикумдар, сондай-ақ басылымға (баспаға) шығуды көздейтін оқу-әдістемелік кешендер.
Оқулық, оқу құралдары, оқу-көрнекі құралдар, хрестоматиялар мен өзге де авторлық еңбектер түріндегі оқулық басылымдар автор немесе авторлық ұжымның өз еркі бойынша сараптамадан өтуі мүмкін.
8. Оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді қарау барысында ОӘК плагиатты анықтау мен алдын-алу жүйелерін пайдалана отырып, авторлар немесе авторлық ұжымдардың автор мен қайнар көздерге сілтеме жасамай материалдарды пайдалануын (плагиат) тексеріледі.
Мәтіннің бірегейлігінің рұқсат етілген деңгейі Ғылыми кеңестің шешімімен белгіленеді.
9. Оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді қарастыру нәтижесі бойынша ОӘК келесідей:
1) оқулық басылымды, оқу-әдістемелік кешенді сараптау жүргізу туралы;
2) оқулық басылымды, оқу-әдістемелік кешенді пысықтау туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Оқулық басылымды, оқу-әдістемелік кешенді пысықтау туралы шешім, егер авторлар немесе авторлық ұжымдар автор мен қайнар көздерге сілтеме жасамай материалдарды пайдалануын (плагиат) тексеру нәтижесі бойынша сәйкестіктің рұқсат етілген деңгейінен кем болған жағдайда қабылданады.
10. Білім беру қызметінде пайдалануға ұсынылатын оқулық басылымдар, оқу-әдістемелік кешен мазмұнының МЖМБС, Үлгілі оқу жоспарлары мен бағдарламалары талаптарына, ғылыми зерттеулерге, оқытудың мақсаттарына, білім алушылардың дамуына, психологиялық-педагогикалық ғылымның қазіргі кезеңдегі талаптарына сәйкестігін бағалау үшін оларға сараптау жүргізіледі.

Глава 2. Порядок подготовки учебных изданий, учебно-методических комплексов
5. Подготовка учебных изданий, учебно-методических комплексов осуществляется автором (авторским коллективом) с учетом требований ГОСО, Типовых учебных планов и программ согласно следующим требованиям:
1) включение наиболее актуальных знаний по учебному предмету (дисциплине);
2) достоверность представленного учебного и методического материала;
3) учет целевой аудитории (обучающиеся соответствующих уровней образования, слушатели, преподаватели, научные сотрудники, судьи и работники судебной системы);
4) профессиональная, практическая направленность содержания учебного материала.
6. В состав авторского коллектива учебных изданий, учебно-методических комплексов входят ученые, преподаватели, научные сотрудники, судьи, сотрудники судебных органов, специалисты и методисты по профилю учебного издания.
Глава 3. Порядок экспертизы учебных изданий, учебно-методических комплексов
7. Подготовленные учебные издания и учебно-методические комплексы, подлежащие обязательному прохождению экспертизы, рассматриваются на заседаниях УМС.
Обязательной экспертизе подлежат следующие виды учебных изданий: учебно-методические пособия, практикумы, а также учебно-методический комплекс, в случае его издания (опубликования).
Учебные издания в виде учебников, учебных пособий, учебных наглядных пособий, хрестоматий и другие авторские труды могут пройти экспертизу по желанию автора или авторского коллектива.
8. В процессе рассмотрения учебные издания и учебно-методические комплексы УМС проверяет на использование автором или авторским коллективом материалов без ссылки на автора и источник заимствования (плагиат) с использованием систем выявления и предотвращения плагиата.
Допустимый уровень уникальности текста устанавливается решением Ученого совета.
9. По результатам рассмотрения учебных изданий, учебно-методических комплексов УМС принимает одно из следующих решений:
1) о проведении экспертизы учебного издания, учебно-методического комплекса;
2) о доработке учебного издания, учебно-методического комплекса.
Решение о доработке учебного издания, учебно-методического комплекса принимается в случаях, если результат проверки использования автором или авторским коллективом материалов без ссылки на автора и источник заимствования (плагиат) менее допустимого уровня.
10. Для оценки соответствия содержания предлагаемых к использованию в образовательной деятельности учебных изданий и учебно-методических комплексов требованиям ГОСО, Типовым учебным планам и программ, научным исследованиям, целям обучения, развития обучающихся, современным требованиям психолого-педагогической науки проводится их экспертиза.

11. Сараптауды ОӘК ұйымдастырады.
12. Автор (авторлық ұжым) оқулық басылымға, оқу-әдістемелік кешенге сараптау жүргізу үшін ОӘК мынадай материалдарды жолдайды:
1) оқулық басылымына, оқу-әдістемелік кешенді сараптау жүргізу туралы еркін нысандағы өтініш, онда титулдық парағына сәйкес автор (авторлық ұжым), атауы, басылым тілі көрсетіледі;
2) оқулық басылымның, оқу-әдістемелік кешеннің қағаз (бір дана) және электронды түріндегі нұсқалары;
3) екі сыртқы сын-пікір;
4) оқулық басылымында, оқу-әдістемелік кешенде авторға сілтеме жасамай материалдарды пайдалануын тексеру нәтижесі туралы анықтама.
13. Оқулық басылымдарына, оқу-әдістемелік кешенге сараптау жүргізу үшін ОӘК 3 адамнан аспайтын ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы) немесе философия докторы (PhD) дәрежесі бар профессорлық-оқытушылық құрам, оқулық басылымы дайындалған тиісті сала бойынша тәжірибесі бар қызметкерлер санынан сарапшыларды тартады.
14. Сарапшыларға автор (авторлық ұжым) ұсынған құжаттардың барлық жиынтығы беріледі.
15. Бір оқулық басылымын, оқу-әдістемелік кешенді сараптау ОӘК отырысында тиісті шешім қабылдаған күнінен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұйымдастырылады және жүргізіледі.
16. Сараптау қорытындысында мынадай шешімдердің бірі көрсетіледі:
1) басылымға және (немесе) оқу процесінде пайдалануға ұсынылады;
2) басылымға және (немесе) оқу процесінде пайдалануға ұсынылмайды.
17. ОӘК авторға (авторлық ұжымға) сараптау нәтижелері туралы сараптау қорытындысы шыққаннан кейін дереу хабарлайды.
18. Сарапшылардың оң қорытындысының негізінде Академияның ОӘ және ҒК және Ғылыми кеңесі оқулық басылымын, ОӘК баспаға және (немесе) оқу процесінде пайдалануға ұсынады.
19. Сараптау нәтижесімен автор (авторлық ұжым) келіспеген жағдайда, ОӘК шешімі бойынша қосымша сараптау жүргізіледі, оны жүргізу осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес басқа сарапшыларға тапсырылады.
Қосымша сараптау ОӘК ұйымдастырылады.
20. Есептер жинағы, оқу бағдарламалары, сондай-ақ оқу-әдістемелік кешендер сараптау жүргізілмей ОӘК қарастырылуға жатады.
Қарастыру нәтижелері бойынша ОӘК келесідей:
1) оқу процесінде пайдалануға ұсыну туралы;
2) оқу процесінде пайдалануға ұсынбау туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
4-Тарау. Оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді сынақтан өткізу, оларға мониторинг жүргізу және басып шығару тәртібі

11. Экспертизу организует УМС.
12. Автор (авторский коллектив) для проведения экспертизы учебного издания, учебно-методического комплекса представляет в УМС следующие материалы:
1) заявление в произвольной форме о проведении экспертизы учебного издания, учебно-методического комплекса, где указываются автор (авторский коллектив) в соответствии с его титульным листом, название, язык издания;
2) учебное издание, учебно-методический комплекс на бумажном носителе (один экземпляр) и в электронном виде;
3) две внешние рецензии;
4) справка о результатах проверки учебного издания, учебно-методического комплекса на предмет наличия в них заимствований без ссылки на автора.
13. Для проведения экспертизы учебных изданий, учебно-методических комплексов УМС привлекает экспертов не более 3 человек из числа профессорско-преподавательского состава, имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук) или степень доктора философии (PhD), практических работников, являющихся специалистами в той сфере, в которой подготовлено учебное издание.
14. Экспертам передается весь пакет документов, представленный автором (авторским коллективом).
15. Экспертиза одного учебного издания, учебно-методического комплекса организуется и проводится в срок не более пятнадцати рабочих дней после принятия соответствующего решения на заседании УМС.
16. В экспертном заключении указывается одно из следующих решений:
1) рекомендуется к изданию и (или) использованию в учебном процессе;
2) не рекомендуется к изданию и (или) использованию в учебном процессе.
17. УМС немедленно извещает автора (авторский коллектив) о результатах экспертизы после вынесения экспертного заключения.
18. На основании положительного заключения экспертов Ученый совет рекомендует учебное издание, учебно-методический комплекс к изданию и (или) использованию в учебном процессе.
19. В случае несогласия автора (авторского коллектива) с результатами экспертизы, по решению УМС проводится дополнительная экспертиза учебных изданий, производство которой поручается иным экспертам в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил.
Дополнительную экспертизу организует УМС.
20. Задачники, учебные программы, а также учебно-методические комплексы подлежат рассмотрению на УМС без проведения экспертизы.
По итогам рассмотрения УМС выносит одно из следующих решений:
1) рекомендуется к использованию в учебном процессе;
2) не рекомендуется к использованию в учебном процессе.
Глава 4. Порядок апробации, проведения мониторинга и издания учебных изданий и учебно-методических комплексов

21. Жаңадан әзірленген оқулық басылымдарын сынақтан өткізу бір оқу жылы ішінде жүргізіледі.
22. Сынақтан өткізу оқулық басылымды кейіннен оқу процесіне енгізу мақсатында жүргізіледі.
23. Оқу-әдістемелік кешенді (немесе оның жекелеген элементтерін) сынақтан өткізу кем дегенде бір оқу жылында жүргізіледі.
24. Оқулық басылымдарын, оқу-әдістемелік кешенді сынақтан өткізу білім беру мекемелерінде жүргізіледі.
25. Сынақтан өткізу нәтижелері автордың (авторлық ұжымның) қатысуымен ОӘК оқулық басылымын, оқу-әдістемелік кешенді білім беру қызметінде пайдалану мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін қаралуға жатады.
Сынақтан өткізу нәтижелері бойынша оқулық басылымын, оқу-әдістемелік кешенді жетілдіру бойынша ұсыныстар шығарылған жағдайда, олар оқулық басылымдарына, оқу-әдістемелік кешенге мониторинг жүргізу кезінде есепке алу үшін ОӘК тапсырылады.
26. ОӘК жүйелі түрде оқулық басылымдарын, оқу-әдістемелік кешендердің мониторингісін келесідей мақсаттарда жүргізеді:
1) Академияда білім беру процесін, оқу бағдарламаларын қазіргі заманғы оқулық басылымдары мен қамтамасыз ету мәселелеріне талдау жасау;
2) оқу процесінде пайдаланылатын оқулық басылымдары, оқу-әдістемелік кешендерінің сапасын жақсарту және оларды өзектендіру қажеттігі.
Мониторинг нәтижелері бойынша ОӘК ұсыныстар әзірлейді және оларды Академияның Ғылыми кеңесінің қарауына енгізеді.
27. Оқулық басылымдары, оқу-әдістемелік кешендер Академияның және/немесе автордың (авторлық ұжымның) қаражаты есебінен басылып шығарылады.
Оқулық басылымын, оқу-әдістемелік кешенді басып шығару Ғылыми кеңестің шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты Төрағасының
2020 жылғы 3 маусымдағы
№ 15 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі Академиясы білім алушыларының кәсіптік практикасын және тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және өткізу қағидалары
1 Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сот жанындағы Сот төрелігі академиясының білім алушыларының кәсіптік практикасын және тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Білім туралы заң), 5-2 бабының 8 тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі Академиясы (бұдан әрі – Академия) білім алушыларының кәсіптік практикасын (бұдан әрі – практика) және тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
3. Осы Ережеде білім алушылар ретінде Академияның магистранттары танылады.

21. Апробация вновь разработанных учебных изданий проводится в течение одного учебного года.
22. Апробация проводится с целью последующего внедрения учебного издания в учебный процесс.
23. Апробация учебно-методических комплексов (или отдельных его элементов) проводится не менее одного учебного года.
24. Апробация учебных изданий, учебно-методических комплексов проводится в учреждениях образования.
25. Результаты апробации подлежат рассмотрению на заседании УМС с участием автора (авторского коллектива) для принятия решения о возможности использования в образовательной деятельности учебного издания, учебно-методического комплекса.
В случае наличия предложений по совершенствованию учебного издания, учебно-методического комплекса, выработанных по итогам апробации, они подлежат передаче в УМС для учета при мониторинге учебных изданий, учебно-методических комплексов.
26. УМС систематически проводит мониторинг учебных изданий, учебно-методических комплексов с целью:
1) проведения анализа по вопросам обеспечения образовательного процесса, учебных программ в Академии современными учебными изданиями;
2) улучшения качества учебных изданий, учебно-методических комплексов, используемых в учебном процессе и необходимости их актуализации.
По результатам мониторинга УМС вырабатывает предложения и вносит их на рассмотрение Ученого совета.
27. Учебные издания, учебно-методические комплексы издаются за счет средств Академии и/или автора (авторского коллектива).
Выпуск учебного издания, учебно-методических комплексов осуществляется на основании решения Ученого совета.
Приложение 2
к приказу Председателя
Верховного Суда
Республики Казахстан
от 3 июня 2020 года № 15
Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьей 5-2 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Правила определяют порядок организации и прохождения профессиональной практики (далее – практика) и стажировки обучающимися Академии правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (далее – Академия).
3. В настоящих Правилах под обучающимися подразумеваются магистранты Академии.

4. Практика және тағылымдама ұзақтығы мен мерзімі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының 2020 жылғы "21" сәуір № 74 өкімімен бекітілген үлгілік оқу жоспармен (бұдан әрі - ҮОЖ), оқу жоспары (бұдан әрі - ЖО) және академиялық күнтізбемен анықталады және білім алушының жеке жоспарына (БЖЖ) сәйкес жүзеге асырылады және академиялық пәнге баламаланған мәртебеге ие.
5. Тәжірибе көлемі 24 кредит, тағылымдама көлемі-2 кредитті құрайды.
6. Практика мен тағылымдаманы ұйымдастыру және өткізу Академияның академиялық бағдарламалар мен жобалар орталығына (бұдан әрі – АБЖО) және ғылыми-білім беру орталықтарына (бұдан әрі – ҒБО) жүктеледі.
7. Практиканы өткізу базасы ретінде Нұр-Сұлтан қаласының соттары анықталады. Академия Нұр-Сұлтан қаласының сотымен жасалған шартқа сәйкес білім алушылардың практикадан өтуін ұйымдастырады.
8. Тағылымдамадан өту базасын Академия ынтымақтастық туралы шарттарға, келісімдерге және меморандумдарға сәйкес дербес айқындайды.
2 Тарау. Білім алушылар үшін практиканы ұйымдастыру және өткізу
9. Білім алушылар практикасы оқу процесінде алған теориялық білімдерді іс жүзінде бекіту, кеңейту және тереңдету, теориялық білімдер мен құқықтық нормаларды кәсіби қызмет барысында қолдану дағдыларын қалыптастыру, болашақ кәсіби қызметінде қажетті дағдылар, құзыреттер мен тәжірибені тиімді қолдану мақсатында жүзеге асырылады.
10. Практика міндеттері:
1) жергілікті соттар жұмысының ерекшелігін зерделеу, судья қызметінде жұмыс істеу үшін қажетті практикалық және ұйымдастырушылық дағдыларды игеру;
2) Академияда алған білім мен дағдыларды практикада қолдану;
3) соттар қызметіндегі теория мен практика арасындағы байланысты терең түсіну;
4) практиканы өту барысында теориялық білімге жүйелік көзқарасты қалыптастыру;
5) магистрлік жобаны жазу үшін эмпирикалық материалдар жинау, өңдеу және талдау;
6) соттар қызметінде магистрлік жобаның ережелерін сынақтан өткізу;
7) сот жүйесіне болашақ мамандарды даярлау.
11. Білім алушыларды практикаға жіберу практика өту базалары мен мерзімдері көрсетелген Академия Ректорының бұйрығымен ресімделеді. Бұйрық практика басталғанға дейін бір апта бұрын шығарылады.
12. Практика базалармен келісілген Академия бекіткен бағдарлама мен күнтізбелік кесте, білім алушының практикадан өтудін жеке жоспары және білім алушының практика күнделігінің негізінде жүзеге асырылады.
13. Тәжірибе бағдарламаларды ҒБО әзірлейді және Оқу әдістемелік Кеңес (бұдан әрі - ОӘК) бекітеді.

4. Практика и стажировка реализуются в соответствии с индивидуальным планом обучающегося (ИПО), продолжительность и сроки которых определяются типовым учебным планом (далее – ТУПл) утвержденным распоряжением Председателя Верховного Суда Республики Казахстан от "21" апреля 2020 г. № 74, учебным планом (далее – УП) и академическим календарем Академии и имеют статус, приравненный к учебной дисциплине.
5. Объем практики составляет 24 кредитов, объем стажировки – 2 кредита.
6. Организация и проведение практики и стажировки возлагаются на Центр академических программ и проектов (далее – ЦАПП) и Научно-образовательные центры (далее – НОЦ) Академии.
7. В качестве базы для проведения практики определяются суды города Нур-Султан. Академия в соответствии с заключенным договором с судом города Нур-Султан организовывает прохождение обучающимися практики.
8. База прохождения стажировки определяется Академией самостоятельно в соответствии с договорами, соглашениями и меморандумами о сотрудничестве.
Глава 2. Организация и прохождение практики обучающимися
9. Практика обучающихся проводится с целью практического закрепления, расширения и углубления теоретических знаний, полученных в процессе обучения, привития умений по применению теоретических знаний и правовых норм в процессе практической деятельности, приобретения навыков, компетенций и опыта, необходимых для успешного применения в будущей профессиональной деятельности.
10. Задачи практики:
1) изучение специфики работы местных судов, приобретение необходимых практических и организаторских навыков для работы в должности судьи;
2) применение полученных в Академии знаний, умений и навыков на практике;
3) глубокое уяснение связи теории и практики в деятельности судов;
4) приобретение системного взгляда на теоретические знания в процессе прохождения практики;
5) сбор, обработка и анализ эмпирического материала для написания магистерского проекта;
6) апробация положений магистерского проекта в деятельности судов;
7) профессиональная подготовка будущих специалистов для судебной системы.
11. Направление обучающихся на практику оформляется приказом Ректора Академии с указанием руководителей от Академии, базы и сроков прохождения практики. Приказ издается не позднее чем за неделю до начала практики.
12. Практика осуществляется на основе программы и календарных графиков, утвержденных Академией по согласованию с базами практики, индивидуального плана прохождения практики и дневника практики обучающегося.
13. Программу практики разрабатывают НОЦы и утверждает Учебно-методический совет (далее – УМС).

14. Практика өту жоспары мен практика күнделігінің нысанын, құрылымы мен мазмұнын ОӘК бекітеді
15. Практиканы өту кезінде білім алушыларға ҒБО оқытушысының педагогикалық жүктемесіне сәйкес Академиядан және практика базасынан жетекшілер тағайындалады. Академиядан бір білім алушының тәжірибесіне жетекшілік жүргізу уақытының нормасы - аптасына бір сағатты құрайды.
16. АБЖО практика мәселелері бойынша білім алушылармен жиналысты дайындауды, өткізуді ұйымдастырады, әдістемелік және өзге де материалдармен білім алушыларды қамтамасыз етеді.
17. Практика өту кезінде білім алушылар заңнамада белгіленген тәртіппен сот қызметіне қатыса алады, Академиядан және практика базасынан бекітілген жетекшілерден кеңес ала алады.
18. Практика өту кезінде білім алушылар:
1) АБЖО өткізетін ұйымдастыру жиналысына қатысады;
2) практика бағдарламасымен танысады;
3) белгіленген мерзімде практикадан өту мәселелері бойынша жеке басын куәландыратын құжатты, әдістемелік және өзге де материалдарды өзімен бірге алып практика базасынан өту орнына келеді;
4) соттың қолданыстағы ішкі тәртіп ережелерін, қызметтік этика, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өткізу режимі нормаларын, практика базаларының өзге де нормативтік құқықтық актілерін зерделейді және сақтайды;
5) жұмыс режимін сақтайды, практика базасынан басшының нұсқауларын және практика бағдарламасын орындайды;
6) кәсіби қызмет мәселелеріне тікелей қатысты және оларға қол жетімділігі шектелмеген қызметтік құжаттармен, әдістемелік материалдармен және сот істерімен жұмыс істейді;
7) практика базасының қызметін ұйымдастыру ерекшеліктерін зерттейді;
8) сот практикасының материалдарын жинайды және оларды магистрлік зерттеу тақырыбы бойынша қорытады;
9) әртүрлі санаттағы азаматтық, қылмыстық, әкімшілік істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша сот процестеріне қатысады;
10) орындалатын жұмыстардың барлық түрлерін көрсете отырып практика күнделігін үнемі жүргізеді;
11) практикадан өту барысында алынған құпия ақпаратты жария етпейді.
19. Академиядан тағайындалатын практика жетекшісі – оқытушы:
1) білім алушылардын практикадан өтуіне және есеп дайындауына бақылауды жүзеге асырады;
2) практика мәселелері бойынша білім алушылармен белгіленген және қорытынды конференция өткізеді;
3) білім алушыларға жеке тапсырмаларды орындау кезінде әдістемелік көмек көрсетеді;
4) практика бағдарламасы мәселелері бойынша білім алушыларға кеңес береді, практика барысында туындайтын проблемаларды шешуге көмек көрсетеді, жұмыс туралы есептің жекелеген бөлімдерін мезгілімен тексереді;

14. Форму, структуру и содержание индивидуального плана прохождения практики и дневника практики утверждает УМС.
15. При прохождении практики обучающимся назначаются руководители от Академии в соответствии с педагогической нагрузкой преподавателя НОЦ и от базы практики. Норма времени руководства практикой одного обучающегося руководителем от Академии составляет один час в неделю.
16. ЦАПП организует подготовку и проведение организационного собрания с обучающимися по вопросам практики с выдачей методических и иных материалов.
17. Во время прохождения практики обучающиеся участвуют деятельности суда в допустимых законодательством рамках и обращаются за консультациями к руководителям от Академии и базы практики.
18. При прохождении практики обучающийся:
1) принимает участие на организационном собрании, проводимом ЦАПП;
2) знакомится с программой практики;
3) в установленные сроки прибывает на место прохождения базы практики, имея при себе документ, удостоверяющий личность, методические и иные материалы по вопросам прохождения практики;
4) изучает и соблюдает действующие правила внутреннего распорядка суда, нормы служебной этики, охраны труда, техники безопасности, пропускного режима, иные нормативные правовые акты базы практики;
5) соблюдает режим работы, выполняет указания руководителя от базы практики и программу практики;
6) работает со служебными документами, методическими материалами и судебными делами, непосредственно относящимися к вопросам профессиональной деятельности и не имеющими ограничения доступа к ним;
7) изучает особенности организации деятельности базы практики;
8) осуществляет сбор материалов судебной практики и обобщает их по теме магистерского исследования;
9) принимает участие в судебных процессах по различным категориям гражданских, уголовных, административных дел и дел об административных правонарушениях;
10) регулярно ведет дневник практики, отражая в нем все виды выполняемых им работ.
11) Не разглашает конфиденциальную информацию, полученную в процессе прохождения практики.
19. Руководитель от Академии – преподаватель:
1) осуществляет контроль по прохождению практики и подготовкой отчета;
2) проводит установочную и итоговую конференцию с обучающимися по вопросам практики;
3) оказывает методическую помощь обучающимся при выполнении ими индивидуальных заданий;
4) консультирует обучающихся по вопросам программы практики, оказывает помощь при решении возникающих в ходе практики проблем, проверяет периодически отдельные разделы отчета о работе;

5) практикалық білім мен дағдыларды бекіту үшін сот өндірісінің жекелеген аспектілері бойынша практикадан өту және сот актілерін орындау орны бойынша аптасына екі рет теориялық-практикалық семинарлар өткізеді.
20. Практика базасының жетекшісі:
1) практикадан өту бағдарламамен танысады;
2) білім алушылардың практика бағдарламасын орындауы үшін қажетті жағдайлар жасайды;
3) практикадан өту бойынша білім алушыларға көмек көрсетіп, практика жоспарының орындалуына бақылау жасайды;
4) білім алушыларға практика бағдарламасын орындауға мүмкіндік беретін нормативтік құқықтық актілермен, әдістемелік материалдармен және сот істерімен танысуға мүмкіндік береді;
5) білім алушыға – жүз балдық жүйе бойынша бағасы көрсетілген мінездеме-пікір дайындайды (практика базасынан басшының қолы соттың кадр қызметімен расталады).
21. Практикадан өту кезеңінде білім алушы сот кеңсесінде келесі мәселелерді зерделейді:
1) сот кеңсесінің қызметкерлері арасында негізгі міндеттерді бөлу;
2) азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру;
3) келіп түсетін талап арыздарды (өтініштерді), қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерді және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді тіркеу және одан әрі қозғалысы;
4) келіп түсетін қылмыстық және азаматтық істерді, әкімшілік материалдарды тіркеу және одан әрі жылжыту;
5) істер номенклатурасын әзірлеу;
6) бастапқы статистикалық есептер мен анықтамаларды әзірлеу;
7) аяқталған істерді мұрағатқа өткізуге дайындау тәртібі мәселелерін зерделейді.
22. Білім алушы сот отырысы хатшысының жұмысымен танысу кезінде келесі мәселелерді зерделейді:
1) істерді сот талқылауына дайындау;
2) сот отырысының хаттамасын жүргізу;
3) алдын ала тыңдаудан және басты сот талқылауынан кейін қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерді және әкімшілік құқықбұзушылық бойынша істерді ресімдеу;
4) аппеляциялық сатыға жіберу үшін сот істерін дайындау;
5) заңды күшіне енген сот актілері бойынша құжаттарды дайындау және орындауға жіберу.
23. Мұрағат жұмысын ұйымдастырумен танысу кезінде білім алушы келесі мәселелерді зерделейді:
1) істерді қалыптастыру және оларды кейін сақтауға дайындау;
2) ұдайы және уақытша сақталатын құжаттарды іріктеу мәселелерін зерделейді.
24. Сотта білім алушы сот істері мен материалдарды қарау бойынша келесідей кәсіби білім, біліктілік және дағды алады:
1) әкімшілік істер (жария-құқықтық даулар бойынша):
әкімшілік сот ісін жүргізу қағидаттарын қолдану;
әкімшілік процеске қатысушыларды анықтау;
әкімшілік іс қозғау;
әкімшілік істердің соттылығын анықтау;
әкімшілік актінің ерекшеліктері;
сот талқылауын жүргізудің жалпы ережелерін сақтау;
процестік мәжбүрлеу шараларын қолдану;
дәлелдеу процесінің тәртібі мен ерекшеліктері;
келіп түскен талап бойынша соттың іс-әрекеттері және алдын ала тыңдау;
сот талқылауын тағайындау;
сот талқылауын жүргізу тәртібі мен ерекшеліктері;
сот шешімін шығару;
сот шешімін орындау;
оңайлатылған (жазбаша) іс жүргізу тәртібі;
әкімшілік істер бойынша сот медиациясының ерекшеліктері;
сайлауға, республикалық референдумға қатысушы азаматтар мен қоғамдық бірлестіктердің сайлау құқықтарын қорғау туралы әкімшілік істер бойынша іс жүргізудің ерекшеліктері;

5) проводит теоретико-практические семинары два раза в неделю по месту прохождения практики по отдельным аспектам судебного производства и исполнения судебных актов для закрепления практических знаний и навыков.
20. Руководитель от базы практики:
1) знакомит с программой прохождения практики;
2) создает необходимые условия для выполнения обучающимися программы практики;
3) оказывает помощь обучающимся по прохождению практики и следит за выполнением плана практики;
4) предоставляет практикантам возможность знакомиться с нормативными правовыми актами, методическими материалами и судебными делами, позволяющими выполнять программу практики;
5) готовит на обучающегося характеристику-отзыв с оценкой по стобалльной шкале (подпись руководителя от базы практики заверяется кадровой службой суда).
21. В период прохождения практики обучающийся изучает в канцелярии суда следующие вопросы:
1) распределение основных обязанностей между работниками канцелярии суда;
2) организацию приема граждан;
3) порядок приема, регистрации, учета и разрешения обращений физических и юридических лиц;
4) регистрацию и дальнейшее движение поступающих исковых заявлений (заявлений), уголовных, гражданских, административных дел и дел об административных правонарушениях;
5) составление номенклатуры дел;
6) составление первичной статистической отчетности и справок;
7) порядок подготовки оконченных дел к сдаче в архив.
22. При ознакомлении с работой секретаря судебного заседания обучающийся изучает следующие вопросы:
1) подготовку дел к судебному разбирательству;
2) ведение протокола судебного заседания;
3) оформление гражданских, уголовных, административных дел и дел об административных правонарушениях после их предварительного слушания и рассмотрения;
4) подготовку судебных дел для направления в апелляционную инстанцию;
5) подготовку и направление документов на исполнение по вступившим в законную силу судебным актам.
23. При ознакомлении с организацией архивной работы обучающийся изучает следующие вопросы:
1) формирование дел и подготовку их к последующему хранению;
2) отбор документов постоянного и временного хранения.
24. В суде обучающийся приобретает профессиональные знания, умения и навыки по рассмотрению судебных дел и материалов:
1) по административным делам (публично-правовым спорам):
применение принципов административного судопроизводства;
определение участников административного процесса;
возбуждение административного дела;
определение подсудности административных дел;
особенности административного акта;
соблюдение общих правил проведения судебного разбирательства;
применение мер процессуального принуждения;
порядок и особенности процесса доказывания;
действия суда по поступившему иску и предварительное слушание;
назначение судебного разбирательства;
порядок и особенности проведения судебного разбирательства;
вынесение судебного решения;
исполнение решения суда;
проведение упрощенного (письменного) разбирательства;
особенности судебной медиации по административным делам;
особенности производства по административным делам о защите избирательных прав граждан и общественных объединений, участвующих в выборах, республиканском референдуме;

2) азаматтық істер бойынша:
азаматтық істердің ведомстволық бағыныстылығы мен соттылығын және олардың түрлерін айқындау;
іс жүргізу әрекеттерін жасау үшін заңда белгіленген мерзімдердің сақталуы (азаматтық істерді дайындау және қарау мерзімдері);
электрондық сот ісін жүргізу;
бұйрық өндірісінің ерекшеліктері
оңайлатылған (жазбаша) іс жүргізудің ерекшеліктері;
талап қою істі қозғау;
алап қоюды қамтамасыз ету;
істі сот талқылауына дайындау бойынша процессуалдық әрекет;
алдын ала сот отырысы мәселелерін шешу;
дауды (жанжалды) медиация және партисипативтік рәсім тәртібімен реттеу;
сот талқылауына дайындау;
сот талқылауы тәртібі және сот шешiмiн шығару;
сот шығыстарын тараптардың арасында бөлу;
соттын қосымша шешiмі;
сот шешiмін түсiндiру;
сот ұйғарымы;
іс бойынша іс жүргізуді тоқтату;
талап арызды қараусыз қайтару және қалдыру;
сырттай іс жүргізудің ерекшеліктері;
ерекше талап қою істердін ерекшеліктері;
шешiмдi орындау;
сот орындаушысының қаулысын санкциялау;
3) қылмыстық істер бойынша:
қылмыстық істер соттылығы және олардын түрлері;
соттың келiп түскен қылмыстық iс бойынша әрекеттерi;
iстi алдын ала тыңдауды жүргiзу және шешiмдер;
басты сот талқылауы;
Iстiң қысқартылған тәртiппен сотта талқылануы;
Соттың үкiмін шығару және оның түрлері;
жекеше қаулылар;
соттың шешімдерін орындау;
жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша істі қайта қарау;
ерекше ісі жүргізу сипаты;
сотта келісімдік іс жүргізу ерекшеліктері
бұйрықтық іс жүргізу ерекшеліктері;
алқабилердiң қатысуымен iс жүргiзу;
үкім шығарылғанға дейін тәркілеу туралы іс жүргізу;
4) әкімшілік құқықбұзушылық бойынша:
әкiмшiлiк жауаптылық негіздерін анықтау;
әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнама қағидаттарының қолдану;
әкiмшiлiк жазалар мен әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шараларын қолданудың ерекшелiктерi;
әкiмшiлiк жауаптылықтан және әкiмшiлiк жазадан босату;
әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердiң ведомстволығын анықтау;
әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғау;
соттардың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау тәртібі;
әкімшілік органдардын қаулыларына шағымды, наразылықты қарау тәртібі;
әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша ұйғарым.
25. Білім алушы әкімшілік, азаматтық, қылмыстық істерді және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау кезінде сот процессіне қатысуы, сондай-ақ практика базасынан жетекшісінің нұсқауы бойынша пратика есебіне тіркелетін іс жүргізу құжаттарының жобаларын дайындайды.

2) по гражданским делам:
определение подведомственности, подсудности гражданских дел и ее видов;
соблюдение сроков, установленных законом для совершения процессуальных действий (сроки подготовки и рассмотрения гражданских дел);
особенности электронного судопроизводства;
особенности приказного производства;
особенности упрощенного (письменного) производства;
возбуждение дел искового производства;
обеспечение иска;
процессуальные действия по подготовке дела к судебному разбирательству;
разрешение вопросов предварительного судебного заседания;
урегулирование спора (конфликта) в порядке медиации и партисипативной процедуры;
порядок судебного разбирательства и вынесения решения;
разрешение вопроса о распределении судебных расходов;
дополнительное решение суда;
разъяснение решения суда;
определения суда;
прекращение производства по делу;
возвращение и оставление искового заявления без рассмотрения;
особенности заочного производства;
особенности особого искового производства;
особенности особого производства;
исполнение решения;
санкционирование постановления судебного исполнителя;
3) по уголовным делам:
подсудность уголовных дел и ее виды;
действия суда по поступившему уголовному делу;
проведение предварительного слушания и его итоги;
главное судебное разбирательство;
судебное разбирательство дела в сокращенном порядке;
составление приговора и его виды;
частные постановления;
исполнение судебных решений;
пересмотр по вновь открывшимся обстоятельствам;
специфика особого производства;
особенности согласительного производства;
особенности приказного производства;
рассмотрение дел с участием присяжных заседателей;
особенности производства о конфискации до вынесения приговора;
4) по делам об административных правонарушениях:
определение оснований административной ответственности;
применение принципов законодательства об административных правонарушениях;
применение мер административных взысканий и административно-правового воздействия;
освобождение от административной ответственности и административного взыскания;
определение подведомственности дел;
возбуждение дел об административных правонарушениях;
порядок рассмотрения судом дела об административном правонарушении;
порядок рассмотрения судом жалобы, протеста на постановление административного органа;
определения суда по делам об административных правонарушениях.
25. Обучающийся присутствует при рассмотрении административных, гражданских, уголовных дел и дел об административных правонарушениях, а также по указанию руководителя от базы практики готовит проекты процессуальных документов, которые прикладываются к отчету.

26. Білім алушы сот ісін жүргізудің әрбір нысаны бойынша бір сот ісінің материалдарын құрастырады және есепке қоса береді.
27. Академиядан бекітілетін жетекшінін көмегімен білім алушы келесі мәселелерді зерделейді:
1) материалдық және процессуалдық заңнаманың нормаларын;
2) сот актілерінің күшін жою және өзгерту себептерін;
3) жеке қаулылар мен ұйғарымдарды шығару практикасы, сондай-ақ олардың орындалуына бақылау;
4) сот практикасын қорыту және талдау әдістемесін;
5) сот жұмысының жоспарлары, жоспарланған тапсырмаларды орындау және бақылау әдістері.
28. Білім алушы практика базасынан жетекшінің қарауына құжат жобаларын ұсынады. База жетекшісі білім алушылармен бірге құжат жобаларын талдайды, қорытындылар дұрыс жасалғанын және олардың соттағы істер материалдарынан туындауын анықтайды. Есеп материалдарын зерделеу кезінде білім алушыға құжаттарды баяндау стилі және құжаттарды жасауға қатысты елеулі мән-жайларды түсіндіреді.
29. Білім алушы соттың жедел кеңесінде практика барысы туралы есеп береді.
30. Практика аяқталғаннан кейін ҒБО ұсынымы бойынша АБЖО практикадан өту бойынша есептерді қорғауды ұйымдастырады. Практикадан өту жөніндегі есепті АБЖО ұсынысы бойынша ректордың бұйрығымен құрылған комиссия қарайды.
31. Комиссия есептерді қорғауды практика аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қарайды.
32. Практика қорытындысы бойынша білім алушы комиссияға құжаттар ұсынады:
1) практикадан өту туралы мазмұнында келесідей мәліметтер бар жазбаша есеп: практикадан өту орны, мерзімі және оның өту реті;
практика жоспары бойынша орындалған жұмыстардың түрлері;
дербес жұмыс істеу дағдыларын игеру;
құқық қолдануды жетілдіру бойынша ұсыныстар;
теориялық білімді практикада қолдану нәтижелері;
соттар қызметінде магистрлік жобаның ережелерін апробациялау;
тәжірибені жетілдіру бойынша ұсыныстар.
2) практика базасынан басшының қолымен және практикадан өту орны бойынша соттың мөрімен расталған толтырылған күнделігі;
3) практика базасындағы жетекшінің практикалық бағдарламаның, бекітілген міндеттерінің орындалуы және кәсіби дайындығын көрсететін білім алушыға мінездеме – пікір;
4) іс жүргізу құжаттарының жобалары;
5) сот ісін жүргізудің әрбір нысаны бойынша бір сот ісінің материалдары.
33. Білім алушылардын бекітілген құжаттарды ұсынбауы Академия немесе практика базасынан жетекшінің практика бойынша есебін қорғауға жібермеуіне әкеп соғады.
34. Есепті қорғау нәтижелері бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесіне сәйкес бағаланады. Практика бойынша есепті қорғауды бағалау критерийлері практика бағдарламасында анықталады.

26. Обучающийся формирует материалы одного судебного дела по каждой форме судопроизводства и прикладывает к отчету.
27. Обучающийся под руководством руководителя от Академии изучает:
1) нормы материального и процессуального законодательства;
2) причины отмены и изменения судебных актов;
3) практику вынесения частных постановлений и определений, а также контроль за их исполнением;
4) методику обобщения и анализа судебной практики;
5) планы работы суда, методику их составления и контроля за выполнением плановых заданий.
28. Обучающийся представляет проекты документов на рассмотрение руководителя от базы практики, который совместно с ним их анализирует, решает, правильно ли в них сделаны выводы и вытекают ли они из материалов дела, обращая внимание обучающегося на стиль изложения документов и существенные обстоятельства, касающиеся создания документов.
29. Обучающийся заслушивается о ходе практики на оперативном совещании суда.
30. По окончании практики ЦАПП по представлению НОЦ организует защиту отчетов по прохождению практики. Отчет по прохождению практики рассматривается комиссией, создаваемой приказом ректора по представлению ЦАПП.
31. Защита отчетов рассматривается комиссией не позднее пяти рабочих дней со дня завершения практики.
32. По итогам практики обучающийся представляет комиссии:
1) письменный отчет о прохождении практики, который содержит:
место прохождения практики, сроки и последовательность ее прохождения;
виды выполненных работ по плану практики;
приобретенные навыки практической самостоятельной работы;
предложения по совершенствованию правоприменения;
результаты применения теоретических знаний на практике;
апробация положений магистерского проекта в деятельности судов;
предложения по совершенствованию практики.
2) заполненный дневник практики, заверенный подписью руководителя от базы практики и печатью суда по месту прохождения практики;
3) характеристику-отзыв руководителя от базы практики, которая должна отражать выполнение обучающимся программы практики, профессиональную подготовленность обучающегося;
4) проекты процессуальных документов;
5) материалы одного судебного дела по каждой форме судопроизводства.
33. Непредставление обучающимся всех необходимых документов влечет за собой недопуск к защите отчета по практике руководителем от Академии или базы практики.
34. Результаты защиты отчета оцениваются в соответствии с балльно-рейтинговой буквенной системой оценок. Критерии оценки защиты отчета по практике определяются в программе практики.

35. Комиссия шешімі алқалы түрде қабылданады және емтихан ведомосына енгізіледі.
3 Тарау. Білім алушылардың тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және өткізу
36. Тағылымдама оқу пәніне теңестірілген және білім алушының білім траекториясының құрамдас бөлігі болып табылады.
37. Тағылымдамадан өту мақсаты:
магистрлік жобада анықталған міндеттерді шешу;
отандық және шетелдік практиканың жаңа теориялық, әдіснамалық және технологиялық жетістіктерін, ғылыми зерттеулердің заманауи әдістерімен, эксперименттік деректерді өңдеу және интерпретациялаумен танысу және игеру;
38. Тағылымдаманың ұзақтығы мен мерзімі академиялық күнтізбесімен анықталады.
39. Науқастануы немесе басқа да дәлелді себептер бойынша тағылымдамадан өтпеген білім алушылар үшін Академия ректорының шешімімен оның өту кезеңі неғұрлым кеш мерзімге, бірақ қорытынды аттестаттауға дейін екі айдан кешіктірілмей ауыстырылады.
40. Тағылымдама бағдарламасын қабылдаушы тарап Академиямен келісім бойынша әзірлейді. Тағылымдама бағдарламасы мамандану бейініне, өзектілігіне және практикалық маңыздылығына сәйкестендіріп дайындалады.
41. Білім алушының жеке тағылымдама жоспары магистрлік жобаның тақырыбына сәйкес құрастырылады, ғылыми жетекшімен және тиісті ҒБО директорымен келісіледі.
42. Білім алушыларды тағылымдамаға жіберу академия тарапынан жетекшілер, тағылымдамадан өту базасы мен мерзімдері көрсететілген Академия Ректорының бұйрығымен рәсімделеді. Бұйрық тағылымдама басталғанға дейін он күннен кешіктірмей шығарылады.
43. Тағылымдаманын ұйымдастырылу-әдістемелік сүйемелдеуі және бақылау білім алушылармен тағлымдама өту орнына бірге баратын академияның өкілі қамтамасыз етеді. Академияның өкілі білім алушының өз міндеттерін бұзғаны туралы Академияға дереу хабар жібереді және бұл туралы акт(еркін мәтінде) жасалады.
44. Білім алушыларға әдістемелік және консультациялық көмек көрсетуді ҒБО (директор, ғылыми жетекші) және АБЖО жүзеге асырады.
45. АБЖО нормативтік-әдістемелік материалдарды бере отырып, тағылымдамадан өту мәселелері бойынша білім алушылармен ұйымдастыру жиналысын дайындайды және өткізуді ұйымдастырады.
46. Тағылымдамаға жіберілетін білім алушылар:
1) ғылыми ҒБО-нан бекітілген жетекшісінен тағлымдама мерзіміне жеке тапсырмалар алады;

35. Решение комиссии принимается коллегиально и заносится в экзаменационную ведомость.
Глава 3. Организация и прохождение стажировки обучающимися
36. Стажировка приравнена к учебной дисциплине и является составляющей образовательной траектории обучающегося.
37. Цели прохождения стажировки:
решение задач, определенных в магистерском проекте;
ознакомление и освоение новейших теоретических, методологических и технологических достижений отечественной и зарубежной практики, с современными методами научных исследований, обработки и интерпретации экспериментальных данных;
изучение и закрепление теоретических знаний, полученных в процессе обучения, приобретение практических навыков, компетенций и опыта профессиональной деятельности, а также освоение передового зарубежного опыта.
38. Продолжительность и сроки проведения стажировки определяются академическим календарем Академии.
39. Для обучающихся, не прошедших стажировку по болезни или другим уважительным причинам, решением ректора Академии период ее прохождения переносится на более поздний срок, но не позднее двух месяцев до итоговой аттестации.
40. Программа стажировки разрабатывается принимающей стороной по согласованию с Академией. Программа стажировки разрабатывается в соответствии с профилем специализации, актуальности и практической значимости.
41. Индивидуальный план стажировки обучающегося составляется в соответствии с темой магистерского проекта, согласовывается с научным руководителем и директором соответствующего НОЦ.
42. Направление обучающихся на стажировку оформляется приказом ректора Академии с указанием руководителей от направляющей стороны, базы и сроков прохождения стажировки. Приказ издается не позднее чем за десять дней до начала стажировки.
43. Организационно-методическое сопровождение и контроль за прохождением стажировки обеспечивается представителем от Академии с выездом совместно с обучающимися. При совершении нарушения обучающимся своих обязанностей Представитель от Академии сообщает в Академию о совершении нарушения обучающимся, составляет акт (в произвольной форме) о факте нарушений.
44. Оказание обучающимся методической и консультативной помощи осуществляют НОЦ (директор, научный руководитель) и ЦАПП.
45. ЦАПП организует подготовку и проведение организационного собрания с обучающимися по вопросам прохождения стажировки с выдачей нормативно-методических материалов.
46. Обучающийся, направляемый на стажировку:
1) получает в НОЦ, где закреплен его научный руководитель, индивидуальные задания на период стажировки;

2) тағылымдамадан өту бағдарламасында және жеке жоспарда көзделген жұмысты орындайды;
3) іссапарға жіберу үшін құжаттарды уақытында ұсынады;
4) тағылымдамадан өтуге жіберу туралы бұйрықта көрсетілген тағылымдама мерзімін сақтайды;
5) қабылдаушы тараптың ресімдеу тәртібіне сәйкес виза үшін құжаттарды өз бетінше дайындайды және виза алады;
6) бұйрықта көрсетілген тағылымдамадан өту мерзімін кешіктірмей Академиядан кетеді және қайтып келеді;
7) қабылдаушы жоғары оқу орнының, мекеменің және/немесе ұйымның ішкі тәртіп ережелерін және Жарғысын сақтауы қажет;
8) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Этикалық кодексі нормаларын сақтауы қажет;
9) жеке жоспарды орындау үшін машықтану үшін бөлінген уақытты барынша пайдаланады және машықтану бағдарламасында көзделген барлық тапсырмаларды сапалы орындайды;
10) тағылымдама аяқталғаннан кейін мінездеме алу, оның өткені туралы есеп жасау және қабылдаушы тараптың кураторынан растау;
11) шығыстар бекітілген жоспарлы сметасының көлемінен аспауы тиіс. Іссапар шығыстары жөніндегі құжаттар тағылымдамадан келгеннен кейін дереу Академияның әкімшілік-қаржы қызметіне ұсынылады. Білім алушылар жоспарлы шығыстарды артық жұмсаған кезде артық шығын сомасы тағылымдамадан келгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде білім алушының өз қаражаты есебінен өтеледі;
12) тағылымдамадан келгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ҒБО-ға тағылымдамадан өту құжаттарын тапсырады. Ұсынылған құжаттарды талдау негізінде ғылыми жетекші қорғауға жіберілгені немесе жіберуден бас тартуы туралы екі күн ішінде шешім қабылдайды.
47. Тағылымдамадан өту құжаттарына мыналар кіреді:
1) тағылымдамадан өту туралы есеп (қабылдаушы тараптың кураторы мен білім алушының қолы қойылады);
2) қабылдаушы тараптың қолымен және мөрімен куәландырылған тағылымдама күнделігі;
3) қабылдаушы ұйымнан тағлымдама кураторының білім алушының дайындығының деңгейі, жұмыстағы бастамашылығы мен тәртібі туралы мінездеме.
4) тағылымдамадан өткенін куәландыратын құжат (сертификат, куәлік, анықтама және т. б.).
48. Тағылымдамадан өту туралы есепте:
1) кіріспе: тағылымдамадан өту орны, мерзімі және тәртібі;
2) негізгі бөлім:
бағдарлама мен жеке тағылымдама жоспары бойынша орындалған жұмыстың түрі мен көлемі;
күрделі, қызықты істерді талдау;
білім алушының пікірі бойынша арнайы зерттеуді қажет ететін және магистрлік жоба үшін маңызды сұрақтар тізбесі (оларды шешу бойынша белгілі бір ұсыныстармен);
магистрлік жоба тақырыбы бойынша жинақталған және жүйеленген эмпирикалық материалдарға шолу;

2) добросовестно выполняет работу, предусмотренную программой прохождения стажировки и индивидуальным планом;
3) своевременно представляет документы для командирования;
4) соблюдает сроки стажировки, указанные в приказе о направлении на прохождение стажировки;
5) самостоятельно готовит документы для визы в соответствии с порядком оформления принимающей стороны и получает визу;
6) выезжает и возвращается в Академию не позднее срока, указанного в приказе на прохождение стажировки;
7) соблюдает правила внутреннего распорядка и устава принимающего вуза, учреждения и/или организации;
8) соблюдает нормы Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан;
9) максимально использует для выполнения индивидуального плана отведенное для стажировки время и качественно выполняет все задания, предусмотренные программой стажировки;
10) по завершении стажировки получает характеристику, составляет отчет о ее прохождении и заверяет у куратора принимающей стороны;
11) не превышает плановые расходы, утвержденные сметой. Документы по командировочным расходам предоставляются Административно-финансовой службе Академии немедленно после прибытия из стажировки. При перерасходе обучающимися плановых расходов сумма перерасхода погашается обучающимся за счет собственных средств в течение пяти рабочих дней после прибытия из стажировки;
12) в течение трех рабочих дней после прибытия из стажировки предоставляет в НОЦ документы по стажировке. Научный руководитель на основании анализа представленных документов принимает решение в течение двух дней о допуске к защите или отказе в допуске к защите стажировки.
47. К документам по стажировке относятся:
1) отчет о прохождении стажировки (подписывается обучающимся и куратором принимающей стороны);
2) дневник стажировки, заверяемый подписью и печатью принимающей стороны;
3) характеристика куратора стажировки от принимающей организации об уровне подготовленности обучающегося, инициативности в работе и дисциплинированности.
4) документ, удостоверяющий прохождение стажировки (сертификат, свидетельство, справка и т.д.) при наличии.
48. Отчет о прохождении стажировки должен содержать:
1) введение: место, сроки и порядок прохождения стажировки;
2) основная часть:
вид и объем выполненной работы по программе и индивидуальному плану стажировки;
анализ наиболее сложных, интересных дел;
вопросы, которые, по мнению обучающего, нуждаются в специальном исследовании и значимы для магистерского проекта (с определенными предложениями по их решению);
обзор собранного и систематизированного эмпирического материала по теме магистерского проекта;

3) қорытынды: тағылымдама нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсыныстар;
4) тағылымдама кезінде талданған материалдардың көшірмелерін қамтитын қосымша.
49. Тағылымдама нәтижелерін бағалау критерийлері:
қабылдаушы ұйымнан тағылымдама кураторының білім алушының дайындық деңгейі, жұмыста бастамашылық және мінездемеде жазылған тәртібі туралы пікірі;
тағылымдама бағдарламасы мен жоспарын орындау дәрежесі;
білім алушылара ұсынған есептік материалдардың мазмұны мен сапасы;
білім алушылар ұсынған есептік материалдардың мазмұны мен сапасы
тағылымдамадан өту туралы есепті қорғау кезінде көрсетілген білім деңгейі.
50. Комиссия шешімі алқалы түрде қабылданады және хаттамамен ресімделеді.
51. Дәлелді себептермен белгіленген мерзімде тағылымдамадан өтпеген білім алушы академиялық тағылымдамаға ынтымақтастық туралы шарттарға, келісімдерге және меморандумдарға сәйкес жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты Төрағасының
2020 жылғы 3 маусымдағы
№ 15 бұйрығына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің педагогтері, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына орналасу және педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамаларының қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Академия) педагогтері, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына орналасу және педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамаларының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-2 бабының 10), 11) тармақшаларына сәйкес әзірленген және Академия штаттық кестесінде қарастырылған педагогтері, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына орналасу және педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамаларының тәртібін анықтайды.
2. Педагог, ғылыми жұмыскердің бос лауазымына орналасуға конкурс бос лауазым болған кезде Академиямен жүзеге асырылады.
3. Академияның педагогтері, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына орналасуға конкурсқа осы Қағидалардың 1 Қосымшасына сәйкес Академияның педагог лауазымдарының біліктілік сипаттамаларына (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) сәйкес келетін тұлғалар жіберіледі.
2 тарау. Конкурс туралы хабарландыру
4. Академияда педагогтың, ғылыми жұмыскердің бос лауазымы болған жағдайда, Академия конкурс өткізу туралы хабарландыруды "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталында және Академияның сайтында орналастырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының Төрағасының 28.09.2020 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) заключение: выводы и предложения по результатам стажировки;
4) приложение, включающее копии материалов, проанализированных во время стажировки.
49. Критериями оценки результатов стажировки являются:
заключение куратора стажировки от принимающей организации, отражающий уровень подготовленности обучающегося, инициативность в работе и дисциплинированность (излагается в характеристике);
степень выполнения программы и плана стажировки;
содержание и качество представленных обучающимся отчетных материалов;
уровень знаний, показанный при защите отчета о прохождении стажировки.
50. Решение комиссии принимается коллегиально и оформляется протоколом.
51. Обучающийся, не прошедший стажировку по уважительной причине в установленные сроки, направляется Академией на стажировку в соответствии с договорами, соглашениями и меморандумами о сотрудничестве.
Приложение 3
к приказу Председателя
Верховного Суда
Республики Казахстан
от 3 июня 2020 года № 15
Правила замещения должностей педагогов, научных работников и квалификационные характеристики должностей педагогов республиканского государственного учреждения "Академия правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила замещения должностей педагогов, научных работников и квалификационные характеристики должностей педагогов (далее – Правила) республиканского государственного учреждения "Академия правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан" (далее – Академия) разработаны в соответствии с подпунктами 10), 11) статьи 5-2 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок замещения должностей педагогов, научных работников и квалификационные характеристики должностей педагогов, предусмотренных штатным расписанием Академии.
2. Конкурс на занятие вакантной должности педагогов, научных работников проводится Академией при свободной вакантной должности.
3. К конкурсу на замещение должностей педагогов, научных работников Академии допускаются лица, соответствующие квалификационным характеристикам должностей педагогов Академии согласно Приложению 1 к настоящим Правилам (далее – квалификационные характеристики).
Глава 2. Объявление о конкурсе
4. В случае наличия в Академии вакантной должности педагога, научного работника, Академия размещает объявление о проведении конкурса на государственном информационном портале "Электронная биржа труда" и на сайте Академии.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Председателя Верховного Суда РК от 28.09.2020 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Құжаттарды қабылдау конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап отыз күнтізбелік күн өткеннен кейін аяқталады.
6. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) біліктілік сипаттамаларын көрсете отырып педагогтердің, ғылыми жұмыскерлердің бос лауазымының ататуы;
2) Академияның орналасқан жері, пошталық мекен-жайы, телефоны көрсетілген атауы;
3) құжаттарды қабылдаудың аяқталатын күні мен уақыты.
3 тарау. Конкурстық комиссияны қалыптастыру
7. Академияның педагогтері, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына тағайындауға арналған конкурстық комиссияның (бұдан әрі – конкурстық комиссия) саны мен дербес құрамын және оның өкілеттік мерзімін Академияның ректоры анықтайды. Конкурстық комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігі кадр қызметінің өкілі енгізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғарғы Сотының төрағасының 02.05.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Конкурстық комиссия жұмысының негізгі міндеттері:
1) конкурсқа қатысу үшін барлығына бірдей теңдік мүмкіндігін беру;
2) конкурсқа қатысушылардың арасында әділ бәсекелестікті қамтамасыз ету;
3) әділдіктің сақталуына және конкурстың жариялы түрде өткізілуіне бақылауды жүзеге асыру;
4) конкурстық комиссия отырысының кестесін анықтау;
5) конкурстық құжаттамаларға талдау жүргізу;
6) конкурстың қорытынды бойынша шешім шығару болып табылады.
9. Конкурстық комиссия Академия Ректорының бұйрығымен кемінде бес адамнан құрылады, оның ішінен төраға мен хатшы тағайындалады. Конкурстық комиссияның құрамына құрылымдық бөлімшелердің басшылары, сондай-ақ Академияның басқа да қызметкерлері кіреді.
4 тарау. Конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қабылдау және қарау
10. Конкурсқа қатысуға тілек білдірген адамдар, Академия ректорының атына өтініш жазады (ерікті нысанда). Өтінішке қоса мына құжаттарды тапсырады:
1) кадрларды есепке алу бойынша жеке парағы;
2) өмірбаян;
3) тиісті мамандық бойынша жоғары білімі туралы дипломдардың көшірмелері;
4) дәрежесі туралы дипломдардың көшірмелері (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор);
5) қайта даярлау және біліктілікті арттыру туралы сертификаттардың көшірмесі (болған жағдайда) және салыстыру үшін түпнұсқалары;
6) соңғы бес жылдағы ғылыми еңбектерінің тізімі;
7) Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21579 болып тіркелген) 075/У нысанындағы медициналық анықтама;

5. Прием документов завершается по истечении тридцати календарных дней со дня размещения объявления о проведении конкурса.
6. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:
1) название вакантной должности педагога, научного работника с указанием квалификационных характеристик;
2) наименование Академии с указанием местонахождения, почтового адреса, телефона;
3) дату и время окончания приема документов.
Глава 3. Формирование конкурсной комиссии
7. Количество и персональный состав конкурсной комиссии на замещение должностей педагогов, научных работников Академии (далее – конкурсная комиссия) и сроки ее полномочий определяются ректором Академии. В состав конкурсной комиссии по согласованию с Верховным Судом Республики Казахстан включается представитель кадровой службы Судебной администрации Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Председателя Верховного Суда РК от 02.05.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Основными задачами работы конкурсной комиссии являются:
1) предоставление всем равных возможностей для участия в конкурсе;
2) обеспечение добросовестной конкуренции среди участников конкурса;
3) осуществление контроля за соблюдением объективности, гласности проведения конкурса;
4) определение графика заседаний конкурсной комиссии;
5) проведение анализа конкурсной документации;
6) вынесение решения по итогам конкурса.
9. Конкурсная комиссия создается приказом ректора Академии в составе не менее пяти человек, из числа которых назначается председатель и секретарь. В состав конкурсной комиссии входят руководители структурных подразделений, а также другие работники Академии.
Глава 4. Прием и рассмотрение документов участников конкурса
10. Лица, желающие участвовать в конкурсе, подают заявление (в произвольной форме) на имя ректора Академии. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) личный листок по учету кадров;
2) автобиография;
3) копии дипломов о высшем образовании по соответствующей специальности;
4) копии дипломов о наличии степени (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю);
5) копии сертификатов о переподготовке и повышении квалификации (при наличии) и их подлинники для сверки;
6) список научных трудов за последние пять лет;
7) медицинская справка формы 075/У, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);

8) наркология және психотерапия орталығынан анықтамалар;
9) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есептері бойынша тұлғаның қылмыстық құқық бұзушылық жасауы туралы мәліметтердің болуы не болмауы туралы анықтама.
Конкурсқа қатысушы біліміне, кәсіби деңгейіне қатысты қосымша ақпарат (ғылыми жарияланымдардың тізімі, алдыңғы жұмыс орнындағы басшылық берген ұсынымдар), сондай-ақ жұмыс тәжірибесін және біліктілігін растайтын құжаттар бере алады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Жоғарғы Сотының төрағасының 02.05.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Академияның педагогтері, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына орналасу конкурсына кемінде он жыл жұмыс өтілі бар судьялар қатыса алады, бұл ретте оларға нағыз Қағидарардың 3 тармағының талаптары қолданылмайды.
5 тарау. Конкурсты өткізу тәртібі
12. Конкурс мына кезеңдерден тұрады:
1) Академияның педагогтерінің, ғылыми жұмыскерлерінің бос лауазымдарға орналасуы үшін үміткерлердің өтінімдерін қарастыру;
2) үміткерлермен әңгімелесу өткізу;
3) конкурстың қорытындыларын шығару.
13. Академия:
1) конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды;
2) конкурс өткізілетін күн мен орынды белгілейді;
3) конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізеді;
4) комиссия отырысын ұйымдастырады.
14. Хабарландыруда көрсетілген құжаттарды қабылдау аяқталатын күнге дейін қажетті құжаттарды табыс еткен азаматтар конкурсқа қатысушылар болып табылады.
15. Академияның педагогтары, ғылыми жұмыскерлері лауазымдарына тағайындау конкурсы ұсынылған құжаттардың негізінде әрбір лауазым бойынша кәсіби деңгейді анықтау үшін әңгімелесу нысанында өткізіледі.
16. Әңгімелесудің мақсаты бос лауазымға конкурс жариялаған нақты Академияның ерекшеліктерін, үлгілік біліктілік сипаттамаларын ескере отырып, үміткерлердің кәсіби және жеке қасиеттеріне баға беру болып табылады.
17. Конкурстық комиссия ашық дауыс беру арқылы осы Қағидалардың 2 Қосымшасына сәйкес жасырын дауыс беруге арналған бюллетеньге бос лауазымға кандидатураны енгізу туралы шешім қабылдайды.
18. Дауыс беруші тұлға кандидатты қабылдауға келісетіндігін немесе келіспейтіндігін әр кандидаттың аты-жөнінің қасында жазылған "келісемін" немесе "келіспеймін" деген сөздерді белгілеу арқылы білдіреді. Конкурстық іріктеуде бір лауазымға екі және одан да көп үміткер қатысқан жағдайда, бюллетеньде бірде-бір аты-жөні сызылып тасталмаса, онда ол жарамсыз деп танылады.

8) справки с Центра наркологии и психотерапии;
9) справка о наличии либо отсутствии сведений по учетам, выдаваемая Комитетом правовой статистики и специальным учетам Генеральной прокураторы Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения.
Участник конкурса представляет дополнительную информацию, касающуюся его образования, опыта работы, профессионального уровня (рекомендации от руководства предыдущего места работы и т.п.).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Председателя Верховного Суда РК от 02.05.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В конкурсе на замещение должностей педагогов, научных работников Академии участвуют судьи со стажем работы не менее десяти лет, при этом на них требования пункта 3 настоящих Правил не распространяются.
Глава 5. Порядок проведения конкурса
12. Конкурс состоит из следующих этапов:
1) рассмотрение заявлений кандидатов на замещение вакантных должностей педагогов, научных работников Академии;
2) проведение собеседования с кандидатами;
3) подведение итогов конкурса.
13. Академия:
1) принимает решение о проведении конкурса;
2) определяет дату и место проведения конкурса;
3) производит прием, регистрацию и хранение документов, представленных для участия в конкурсе;
4) организует заседание конкурсной комиссии.
14. Участниками конкурса являются лица, подавшие необходимые документы до указанной в объявлении даты окончания приема документов.
15. Конкурс на замещение должностей педагогов, научных работников Академии проводится на основе изучения представленных материалов и в форме собеседования по каждой должности для определения уровня профессионализма.
16. Целью собеседования является оценка профессиональных и личностных качеств кандидатов с учетом квалификационных характеристик, особенностей Академии, на вакантную должность которой объявлен конкурс.
17. Конкурсная комиссия открытым голосованием принимает решение о включении кандидатуры на вакантную должность в бюллетень для тайного голосования согласно Приложению 2 к настоящим Правилам.
18. Согласие или несогласие с кандидатурой выражается словами "согласен" или "не согласен" против фамилии каждого кандидата. Бюллетень, в котором не вычеркнута ни одна фамилия в случае участия в конкурсном отборе двух и более претендентов на одну должность, признается недействительным.

19. Дауыстарды санау үшін конкурстық комиссия жасырын дауыс берудің алдында конкурстық комиссия арасынан кемінде үш адамнан тұратын есептеу комиссиясын сайлайды. Есептеу комиссиясы әр кандидатура бойынша берілген дауыстардың нәтижесін жариялайды. Есептеу комиссиясының хаттамасын конкурстық комиссия бекітеді және конкурс материалдарына қосады.
20. Конкурс өткізу кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің кемінде 2/3 мүшесі дауыс беруге қатысқан жағдайда, конкурстық комиссияның шешімі жарамды болып саналады.
21. Кандидат, егер оған комиссия құрамынан қатысып отырғандардың көпшілігі дауыс берген жағдайда оң қорытындыға ие болады. Дауыс берген кезде дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
22. Құпия дауыс берудің нәтижелері бойынша конкурстық комиссия әр бос лауазымға үміткер бойынша еңбек шартын жасау үшін "Академия ректорына ұсынылады" немесе "Академия ректорына ұсынылмайды" деген жазумен ұсынымдар дайындайды.
Комиссия хатшысы конкурсқа қатысқан тұлғаларды конкурстың нәтижелерімен және конкурстық комиссияның ұсынымдарымен таныстырады.
23. Еңбек шарты конкурс комиссиясының ұсынымдары және Академия ректорының шешімі негізінде он күнтізбелік күн ішінде жасалады.
24. Академияның педагогтардың, ғылыми жұмыскерлердің лауазымдарына тағайындау конкурсының қорытындысы бойынша еңбек шарты жасалады.
6 тарау. Шағымдану тәртібі
25. Конкурсқа қатысушылар өздеріне қатысы бар бөлігінде конкурстық құжаттармен және комиссияның шешімдерімен таныса алады.
26. Конкурстық комиссияның шешіміне конкурсқа қатысушылар сот тәртібімен шағымдана алады.
"Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясы"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің педагогтері,
ғылыми жұмыскерлері
лауазымдарына орналасу және
педагог лауазымдарының
біліктілік сипаттамаларының
қағидаларына
1 қосымша
"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің педагогтары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Ғылыми-білім беру орталығының директоры Біліктілік сипаттамалар
Білімі
Жоғары кәсіби білім, ғылыми немесе академиялық дәрежесінің болуы (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор).
Жұмыс тәжірибесі
Білім беру мекемесінің тиісті қызметіне сәйкес кәсіптік қызмет бағыты бойынша ғылыми-педагогикалық лауазымдарда немесе ұйымдарда басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес. Ғылыми еңбектерінің болуы.
Білуі керек
Білім беру мекемелерінің білім беру, ғылыми, өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін жоғары кәсіптік және қосымша кәсіптік білім беру саласына, сот жүйесіне қатысты Қазақстан Республикасының Конституциясы, заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерін; Қазақстанның білім беру жүйесін дамытудың басым бағыттарын; білім беру мекемесінің, оның құрылымдық бөлімшесінің жергілікті нормативтік актілерін; педагогика, педагогикалық психология негіздерін; шет елдерде жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді дамыту туралы негізгі мәліметтер; білім беру жүйелерін басқару теориясы мен әдістері; білім беру мекемесінің қаржы-шаруашылық қызметі; азаматтық, әкімшілік, қылмыстық, еңбек, бюджеттік, кәсіпкерлік заңнама негіздері; менеджмент, персоналды, жобаларды басқару негіздері; еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігінің ережелері; қазақ, орыс және мүмкіндігінше шет тілдерін білу.
Іскерлігі
Қызметті ұйымдастыра білу, жұмысты жоспарлау, қойылған мақсаттарға жету, жұмыс нәтижелері бойынша есептерді жүйелеу және құру. Педагогикалық технологияларды меңгеру, оқытудың түрлі түрлерін, әдістерін, құралдары мен технологияларын тиімді қолдана білу. Оқытудың инновациялық және қашықтықтан әдістерін қолдана білу. Сот төрелігі органдарының қызметі саласында талдау мен зерттеулер жүргізу және болжам жасау; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін өңдеу, жүйелеу және ұсыну; ғылыми-зерттеу жұмысын жүзеге асыру кезінде сапалық және сандық талдау әдістерін қолдану; зерттеу нәтижелерін жалпылау. Компьютерлік техникада жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Тұлғалық сипаттамалары
Жауапкершілік, стресс тұрақтылығы, бастамашылдық, қызмет тұтынушыларына бағдар беру және оны ақпараттандыру, парасаттылық, өзін-өзі дамыту қабілеті, жұмыстағы жеделдік, әріптестермен ынтымақтастық және өзара іс-қимыл жасау, қызметті басқару, шешімдер қабылдау, стратегиялық ойлау, өзгерістерді басқару.
Ғылыми-білім беру орталығының профессоры Біліктілік сипаттамалар
Білімі
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі "Бизнес, басқару және құқық", "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат" саласындағы білім, ғылыми немесе академиялық дәрежесінің болуы (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор).
Судьялар (отставкадағы және жұмыс істейтін судьялар) үшін дәреженің, ғылыми атағының болуы туралы талап белгіленбейді.
Жұмыс тәжірибесі
Теріс себептермен өз өкілеттігін тоқтатқан судьяларды қоспағанда, ғылыми-педагогикалық қызметте немесе судья қызметінде кемінде он жыл жұмыс өтілі; ғылыми еңбектерінің болуы.
Білуі керек
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің, сот жүйесінің жұмыс істеу мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін білу; қазақ, орыс және мүмкіндігінше шет (ағылшын) тілдерін білу.
Іскерлігі
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу және міндеттерді шешу, жұмысты жүйелеу және ол бойынша есептер жасай білу. Педагогикалық технологияларды меңгеру, оқытудың түрлі түрлерін, әдістерін, құралдары мен технологияларын тиімді қолдана білу. Оқытудың инновациялық және қашықтықтан әдістерін қолдана білу. Сот төрелігі органдарының қызметі саласында талдау мен зерттеулер жүргізу және болжам жасау; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін өңдеу, жүйелеу және ұсыну; ғылыми-зерттеу жұмысын жүзеге асыру кезінде сапалық және сандық талдау әдістерін қолдану; зерттеу нәтижелерін жалпылау. Компьютерлік техникада жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Тұлғалық сипаттамалары
Жауапкершілік, стресс тұрақтылығы, бастамашылдық, қызмет тұтынушыларына бағдар беру және оны ақпараттандыру, парасаттылық, өзін-өзі дамыту қабілеті, жұмыстағы жеделдік, әріптестермен ынтымақтастық және өзара іс-қимыл жасау, шешімдер қабылдау, стратегиялық ойлау.
Ғылыми-білім беру орталығының доценті Біліктілік сипаттамалары
Білімі
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі "Бизнес, басқару және құқық", "Өнер және гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат" саласындағы білім, ғылыми немесе академиялық дәрежесінің болуы (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор).
Судьялар (отставкадағы және жұмыс істейтін судьялар) үшін дәреженің, ғылыми атағының болуы туралы талап белгіленбейді.
Жұмыс тәжірибесі
Теріс себептермен өз өкілеттігін тоқтатқан судьяларды қоспағанда, ғылыми-педагогикалық қызметте немесе судья қызметінде кемінде жеті жыл жұмыс өтілі; ғылыми еңбектерінің болуы.
Білуі керек
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінің, сот жүйесінің жұмыс істеу мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін білу; қазақ, орыс және мүмкіндігінше шет (ағылшын) тілдерін білу.
Іскерлігі
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу және міндеттерді шешу, жұмысты жүйелеу және ол бойынша есептер жасай білу. Педагогикалық технологияларды меңгеру, оқытудың түрлі түрлерін, әдістерін, құралдары мен технологияларын тиімді қолдана білу. Оқытудың инновациялық және қашықтықтан әдістерін қолдана білу. Сот төрелігі органдарының қызметі саласында талдау мен зерттеулер жүргізу және болжам жасау; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін өңдеу, жүйелеу және ұсыну; ғылыми – херттеу жұмысын жүзеге асыру кезінде сапалық және сандық талдау әдістерін қолдану; зерттеу нәтижелерін жалпылау. Компьютерлік техникада жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Тұлғалық сипаттамалары
Жауапкершілік, стресс тұрақтылығы, бастамашылдық, қызмет тұтынушыларына бағдар беру және оны ақпараттандыру, парасаттылық, өзін-өзі дамыту қабілеті, жұмыстағы жеделдік, әріптестермен ынтымақтастық және өзара іс-қимыл жасау, шешімдер қабылдау, стратегиялық ойлау.
"Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясы"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің педагогтері,
ғылыми жұмыскерлері
лауазымдарына орналасу және
педагог лауазымдарының
біліктілік сипаттамаларының
қағидаларына
2 қосымша
"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің лауазымға конкурстық іріктеу бойынша жасырын дауыс беруге арналған бюллетень Конкурстық комиссия
(Академия ректорының ___________ № ________ бұйрығымен бекітілген)
20_____ ж. __________________ отырысы
№ _______________ хаттамасы
лауазым ____________________________________________________________
ғылыми-білім беру орталығы __________________________________________
жарияланған бірліктер саны ____________
Үміткердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
Дауыс беру нәтижелері
1.
келісемін
келіспеймін
2.
келісемін
келіспеймін
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
Ескертпе:

19. Для подсчета голосов конкурсная комиссия перед началом тайного голосования избирает из числа конкурсной комиссии счетную комиссию в составе не менее трех членов комиссии. Счетная комиссия оглашает результаты голосования по каждой кандидатуре. Протокол счетной комиссии утверждается конкурсной комиссией и приобщается к материалам конкурса.
20. Заседание конкурсной комиссии правомочно, если в нем участвовало не менее 2/3 ее членов.
21. Кандидат получает положительное заключение в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. В случае равенства голосов при голосовании решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
22. По результатам тайного голосования конкурсная комиссия готовит рекомендации по каждому претенденту на вакантную должность с формулировкой "рекомендуется ректору Академии" или "не рекомендуется ректору Академии" для заключения трудового договора.
С результатами конкурса и рекомендациями конкурсной комиссии секретарь комиссии знакомит лиц, участвовавших в нем.
23. Трудовой договор заключается на основании рекомендаций конкурсной комиссии и решения ректора Академии в течение десяти календарных дней.
24. По итогам конкурса на замещение должностей педагогов, научных работников Академии заключается трудовой договор.
Глава 6. Порядок обжалования
25. Участники конкурса в части, их касающейся, могут ознакомиться с конкурсными документами и решениями конкурсной комиссии.
26. Решение конкурсной комиссии может быть обжаловано участниками конкурса в судебном порядке.
Приложение 1 к Правилам
замещения должностей
педагогов, научных работников
и квалификационные характеристики
должностей педагогов
республиканского государственного
учреждения "Академия
правосудия при Верховном Суде
Республики Казахстан"
Квалификационные характеристики должностей педагогов республиканского государственного учреждения "Академия правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан"
Директор Научно-образовательного центра
Квалификационные характеристики
Образование
Высшее профессиональное образование, наличие ученой или академической степени (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю).
Опыт работы
Стаж работы на научно-педагогических должностях или руководящих должностях в организациях по направлению профессиональной деятельности, соответствующей деятельности образовательного учреждения, не менее семи лет. Наличие научных трудов.
Знания
Конституции Республики Казахстан, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, касающиеся сферы высшего профессионального и дополнительного профессионального образования, судебной системы, регламентирующие образовательную, научную, производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность образовательных учреждений; приоритетные направления развития образовательной системы Казахстана; локальные нормативные акты образовательного учреждения, его структурного подразделения; основы педагогики, педагогической психологии; основные сведения о развитии высшего послевузовского образования в зарубежных странах; теорию и методы управления образовательными системами; финансово-хозяйственную деятельность образовательного учреждения; основы гражданского, административного, уголовного, трудового, бюджетного, предпринимательского законодательства; основы менеджмента, управления персоналом, проектами; правила по охране труда и пожарной безопасности; знание казахского, русского и желательно иностранного языков.
Умения
Умение организовывать деятельность, планировать работу, достигать поставленных целей, систематизировать и составлять отчеты по результатам работ. Владение педагогическими технологиями, умение эффективно использовать различные формы, методы, средства и технологии обучения. Умение разрабатывать и использовать инновационные и дистанционные методы обучения. Проводить анализ и исследования и делать прогнозы в сфере деятельности органов правосудия; обрабатывать, систематизировать и представлять результаты проведенных исследований; применять качественные и количественные методы анализа при осуществлении научно-исследовательской работы; обобщать результаты исследований. Владение навыками работы на компьютерной технике.
Личностные характеристики
Ответственность, стрессоустойчивость, инициативность, ориентация на потребителя услуг и его информирование, добропорядочность, способность к саморазвитию, оперативность в работе, сотрудничество и взаимодействие с коллегами, управление деятельностью, принятие решений, стратегическое мышление, управление изменениями.
Профессор Научно-образовательного центра
Квалификационные характеристики
Образование
Высшее (или послевузовское) образование в сфере: "Бизнес, управление и право", "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", наличие ученой или академической степени (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю).
Для судей (действующих и судей в отставке) требование о наличии степени, ученого звания не устанавливается.
Опыт работы
Стаж работы не менее десяти лет научно-педагогической деятельности или в должности судьи за исключением судей, прекративших свои полномочия по отрицательным мотивам; наличие научных трудов.
Знания
Конституции Республики Казахстан, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующие вопросы функционирования системы высшего и послевузовского образования, судебной системы; знание казахского, русского и желательно иностранного (английского) языков.
Умения
Умение достигать поставленных целей и решения задач, систематизировать работу и составлять по ней отчеты. Владение педагогическими технологиями, умение эффективно использовать различные формы, методы, средства и технологии обучения. Умение разрабатывать и использовать инновационные и дистанционные методы обучения. Проводить анализ и исследования и делать прогнозы в сфере деятельности органов правосудия; обрабатывать, систематизировать и представлять результаты проведенных исследований; применять качественные и количественные методы анализа при осуществлении научно-исследовательской работы; обобщать результаты исследований. Владение навыками работы на компьютерной технике.
Личностные характеристики
Ответственность, стрессоустойчивость, инициативность, ориентация на потребителя услуг и его информирование, добропорядочность, способность к саморазвитию, оперативность в работе, сотрудничество и взаимодействие с коллегами, принятие решений, стратегическое мышление.
Доцент Научно-образовательного центра
Квалификационные характеристики
Образование
Высшее (или послевузовское) образование в сфере: "Бизнес, управление и право", "Искусство и гуманитарные науки", "Социальные науки, журналистика и информация", наличие ученой или академической степени (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю).
Для судей (действующих и судей в отставке) требование о наличии ученой степени, ученого звания не устанавливается.
Опыт работы
Стаж работы не менее семи лет научно-педагогической деятельности или в должности судьи за исключением судей, прекративших свои полномочия по отрицательным мотивам; наличие научных трудов.
Знания
Конституции Республики Казахстан, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих вопросы функционирования системы высшего и послевузовского образования, судебной системы; знание казахского, русского и желательно иностранного (английского) языков.
Умения
Умение достигать поставленных целей и решения задач, систематизировать работу и составлять по ней отчеты. Владение педагогическими технологиями, умение эффективно использовать различные формы, методы, средства и технологии обучения. Умение разрабатывать и использовать инновационные и дистанционные методы обучения. Проводить анализ и исследования и делать прогнозы в сфере деятельности органов правосудия; обрабатывать, систематизировать и представлять результаты проведенных исследований; применять качественные и количественные методы анализа при осуществлении научно-исследовательской работы; обобщать результаты исследований. Владение навыками работы на компьютерной технике.
Личностные характеристики
Ответственность, стрессоустойчивость, инициативность, ориентация на потребителя услуг и его информирование, добропорядочность, способность к саморазвитию, оперативность в работе, сотрудничество и взаимодействие с коллегами, принятие решений, стратегическое мышление.
Приложение 2 к Правилам
замещения должностей
педагогов, научных работников
и квалификационные характеристики
должностей педагогов
республиканского государственного
учреждения "Академия
правосудия при Верховном Суде
Республики Казахстан"
Бюллетень для тайного голосования по конкурсному отбору на должность в республиканском государственном учреждении "Академия правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан"
Конкурсная комиссия (утверждена приказом ректора Академии от ___________ №___________)
Заседание от "____" ___________ 20____ года.
Протокол № ____________
на должность _______________________________________________________
научно-образовательного центра _______________________________________
количество объявленных единиц _______________________________________
Ф.И.О. претендента
(при его наличии)
Результаты голосования
1.
согласен
не согласен
2.
согласен
не согласен
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
Примечание:

1. Аты-жөндері алфавитті тәртіпте енгізіледі.
2. Кандидатураны "жақтап" дауыс беру нәтижелері "келіспейиін" сөзін сызып тастаумен, ал "қарсы" ж\дауыс берген жағдайда – "келісемін" сөзін сызып тастаумен білдіреді.
3. Комиссия мүшесі "келісемін" деп дауыс берген кандидатура саны жарияланған бірлік санынан аспайды.
4. Аталған талаптарды бұзу арқылы толтырылған бюллетень жарамсыз деп саналады.
"Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясы"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің педагогтері,
ғылыми жұмыскерлері
лауазымдарына орналасу және
педагог лауазымдарының
біліктілік сипаттамаларының
қағидаларына
3 қосымша
БАҒАЛАУ ҚАҒАЗЫ Конкурстық комиссия
(Академия ректорының ___________ № ________бұйрығымен бекітілген)
20_____ ж. ________________ отырысы
№ _______________ хаттамасы
лауазым ____________________________________________________________
ғылыми-білім беру орталығы __________________________________________
үміткердің Т.А.Ә. _____________________________________________________

1. Фамилии вносятся в алфавитном порядке.
2. Результаты голосования "за" кандидатуру выражаются вычеркиванием слова "не согласен", при голосовании "против" - вычеркиванием слова "согласен".
3. Количество кандидатур, за которых член комиссии голосует (слова "согласен", "не согласен"), не превышает количество объявленных единиц.
4. Бюллетень, заполненный с нарушениями указанных требований, признается недействительным.
Приложение 3 к Правилам
замещения должностей
педагогов, научных работников
и квалификационные характеристики
должностей педагогов
республиканского государственного
учреждения "Академия
правосудия при Верховном Суде
Республики Казахстан"
ОЦЕНОЧНЫЙ ЛИСТ
Конкурсная комиссия (утверждена приказом ректора от ________________ № _______________)
Заседание от ______________________ 20___ года.
Протокол № _________
на должность ________________________________________________________
научно-образовательного центра _______________________________________
Ф.И.О (при наличии) кандидата _________________________________________

1. ДЕРЕКТЕРДІ БАҒАЛАУ
Біліктілік талаптар
Бағалау өлшемдері
Ескертпе
Білімі
сәйкес/
сәйкес емес
Дәрежесі/атағы
сәйкес/
сәйкес емес
5
4
3
2
1
Кәсіби тәжірибесі
Кәсіби талаптар (жарияланымдардың, оқу басылымдарының болуы, іргелі және/немесе ғылыми қолданбалы жобаларға жетекші немесе орындаушы ретінде қатысуы)
Тілдерді білу
2. ӘҢГІМЕЛЕСУДІ БАҒАЛАУ
Сұрақтар
5
4
3
2
1
Ескертпе
3. ҚОРЫТЫНДЫ ШЕШІМ
Шешім
Негіздеме
Ескертпе
Бос лауазымға орналасуға ұсынылады
Бос лауазымға орналасуға ұсынылмайды
__________________________________________________
Конкурстық комиссия мүшесінің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Қолы __________________
Күні _____________

1. ОЦЕНКА ДАННЫХ
Квалификационные требования
Критерии оценивания
Примечание
Образование
соответствует/
не соответствует
Степень/звание
соответствует/
не соответствует
5
4
3
2
1
Профессиональный опыт
Профессиональные требования (наличие научных публикаций, учебных изданий, участие в качестве руководителя или исполнителя в фундаментальных и/или научно-прикладных проектах)
Знание языков
2. ОЦЕНКА СОБЕСЕДОВАНИЯ
Вопросы
5
4
3
2
1
Примечание
3. ИТОГОВОЕ РЕШЕНИЕ
Решение
Обоснование
Примечание
Рекомендуется к занятию вакантной должности
Не рекомендуется к занятию вакантной должности
________________________________________________________________________
Ф.И.О (при наличии) члена конкурсной комиссии
Подпись __________________
дата ______________________