Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 28 тамыздағы № 345 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 қыркүйекте № 21152 болып тіркелді. Күші жойылды - азақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2023 № 377 (04.09.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А. Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 28 тамызы
№ 345 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 907 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12521 болып тіркелген, 2015 жылғы 31 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбекке уақытша қабілетсіздік бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларында:
7-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2020 года № 345. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2020 года № 21152. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2023 № 377 (вводится в действие с 04.09.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных пунктом 1) и 2) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу/
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 28 августа 2020 года № 345
Перечень некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 907 "Об утверждении Правил назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12521, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 31 декабря 2015 года):
в Правилах назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Кодекстің 133-бабы 4-тармағына сәйкес жәрдемақы:
1) заңды күшіне енген сот үкімімен кінәлі екендігі анықталған жағдайда, өзінің қылмыстық құқық бұзушылық жасау кезінде алған жарақаттарының салдарынан еңбекке уақытша қабілетсіздігі туындаған жұмыскерге;
2) соттың ұйғарымы бойынша жұмыскерді мәжбүрлеп емдеген (психикалық науқастардан басқа) уақыт үшін;
3) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен жұмыскердің кінәлі екені анықталған жағдайда, ол қамауда болған уақыт үшін және сот-медициналық сараптама жасалған уақыт үшін;
4) жұмыскер алкогольді, есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды тұтынуы салдарынан туындаған аурулардан немесе өндірістік жарақаттардан еңбекке уақытша жарамсыз болған кезде;
5) жыл сайынғы ақы төленетін еңбек демалысымен сәйкес келетін еңбекке уақытша қабілетсіздік күндері үшін;
6) жалақы сақталмайтын демалысқа тура келетін еңбекке уақытша жарамсыз күндері үшін;
7) бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақы сақталмайтын демалысқа тура келетін еңбекке уақытша жарамсыз күндері үшін төленбейді.
Егер еңбекке қабілетсіздік демалыс аяқталғаннан кейін де жалғасатын болса, онда жәрдемақы жұмыскер жұмысқа кіріскен күннен бастап беріледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жұмыскер еңбекке уақытша қабілетсіздігі туралы парақты жұмыс берушіге еңбекке уақытша қабілетсіздігі туралы парақта белгіленген жұмысқа шығатын күні немесе жұмысқа қабілетсіздігі аяқталғанға дейін ұсынады.".
2. "Орташа жалақыны есептеудің бірыңғай қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 908 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 96731 болып тіркелген, 2015 жылғы 31 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орташа жалақыны есептеудің бірыңғай қағидаларында:
қосымшада:
9-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Еңбек кодексіне сәйкес берілген сүттің және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер, арнайы киімнің және басқа да жеке қорғану құралдарының құны;".
3. "Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 909 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12601 болып тіркелген, 2016 жылғы 31 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидаларында:

"7. В соответствии с пунктом 4 статьи 133 Кодекса пособие не выплачивается:
1) работнику, временная нетрудоспособность которого наступила вследствие травм, полученных при совершении им уголовного правонарушения, в случае установления виновности вступившим в законную силу приговором суда;
2) за время принудительного лечения работника по определению суда (кроме психически больных);
3) за время нахождения работника под арестом и за время судебно-медицинской экспертизы, в случае установления его виновности, вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
4) при временной нетрудоспособности работника от заболеваний или производственных травм, наступивших вследствие употребления алкоголя, наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
5) за дни временной нетрудоспособности, приходящиеся на оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск;
6) за дни временной нетрудоспособности, приходящиеся на отпуск без сохранения заработной платы;
7) за дни временной нетрудоспособности, приходящиеся на отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет.
Если нетрудоспособность продолжается и после окончания отпуска, то пособие выдается со дня, когда работник приступил к работе.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Работник предъявляет лист о временной нетрудоспособности работодателю в день выхода на работу, указанный в листе о временной нетрудоспособности, либо до даты окончания нетрудоспособности.".
2. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 908 "Об утверждении Единых правил исчисления средней заработной платы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12533, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 31 декабря 2015 года):
в Единых правилах исчисления средней заработной платы, утвержденных указанным приказом:
в приложении:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) стоимость выданного молока или равноценных пищевых продуктов и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты в соответствии с Трудовым кодексом;".
3. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 909 "Об утверждении Правил декларирования деятельности работодателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12601, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 31 декабря 2015 года):
в Правилах декларирования деятельности работодателя, утвержденных указанным приказом:

1 және 2-тараулардың тақырыбы мынадай мазмұнда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Жұмыс берушінің қызметін декларациялау тәртібі";
6 және 7-тармақтар мынадай мазмұнда жазылсын:
"6. Жұмыс беруші "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталындағы жеке кабинетінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жұмыскерлердің еңбек құқықтарының сақталуы бойынша жұмыс берушінің қызметі туралы өтінім-декларация (бұдан әрі – декларация) толтырады және оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік министрлігінің "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы ұйымның орналасқан жері бойынша еңбек инспекциясы бойынша жергілікті органға жібереді.";
7. "Еңбек инспекциясы бойынша жергілікті орган декларация қабылданған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды. Жұмыс беруші "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталындағы жеке кабинетінде қабылданған шешім туралы хабарлама алады.";
10-тармақ алынып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Сенім сертификаты еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген бақылау субъектісіне барып профилактикалық бақылауды қалыптастырған кезде ескеріледі.
Сенім сертификатының иегері – жұмыс берушіге қатысты барып профилактикалық бақылау жүргізілмейді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қорытынды ережелер".
4. "Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормаларын және әйелдердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 944 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12597 болып тіркелген, 2016 жылғы 21 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормаларын және әйелдердің еңбегін пайдалануға шектеу қойылатын жұмыстардың тізімін, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы";

заголовки глав 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Порядок декларирования деятельности работодателя";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Работодатель в личном кабинете государственного информационного портала "Электронная биржа труда" заполняет заявление-декларацию о деятельности работодателя по соблюдению трудовых прав работников (далее – декларация) согласно приложению 1 к настоящим Правилам и направляет ее в местный орган по инспекции труда, по месту нахождения организации, через автоматизированную информационную систему Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Охрана труда и безопасность".
7. Местный орган по инспекции труда в течение двадцати рабочих дней со дня принятия декларации в автоматизированной информационной системе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Охрана труда и безопасность" принимает решение о соответствии или несоответствии деятельности работодателя требованиям трудового законодательства Республики Казахстан". Работодатель в личном кабинете государственного информационного портала "Электронная биржа труда" получает уведомление о принятом решении.";
пункт 10 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Сертификат доверия учитывается при формировании местным органом по инспекции труда профилактического контроля с посещением субъекта контроля, установленного Трудовым кодексом Республики Казахстан.
В отношении работодателя - обладателя Сертификата доверия профилактический контроль с посещением не проводится.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Заключительные положения";
4. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 944 "Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12597, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 21 января 2016 года):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списка работ, на которых ограничивается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами";

1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай реакцияда жазылсын:
"2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Әйелдердің еңбегін пайдалануға шектеу қойылатын жұмыстардың тізімі, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормалары бекітілсін.";
2-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әйелдердiң еңбегiн пайдалануға шектеу қойылатын жұмыстардың тізімі, әйелдердiң ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шектi нормалары";
1-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әйелдердiң еңбегiн пайдалануға шектеу қойылатын жұмыстардың тізімі".
5. "Азаматтық қызметке кіру және азаматтық қызметшінің бос лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1017 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12696 болып тіркелген, 2016 жылғы 10 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қызметке кіру және азаматтық қызметшінің бос лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Азаматтық қызметшінің бос лауазымына орналасуға конкурсты (бұдан әрі – конкурс) бос лауазымы және (немесе) уақытша бос лауазымы бар қазынашылық кәсіпорын, мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – ұйым) ұйымдастырады және өткізеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Азаматтық қызметке кіру";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Азаматтық қызметке конкурстық негізде кіру конкурстық негізде алмастырылатын азаматтық қызметшілердің лауазымдарының тізбесіне сәйкес, ұйым басшысы айқындайтын бос және (немесе) уақытша бос лауазымдарға жүзеге асырылады.";
7-тармақ алып тасталсын;
11-тармақ алып тасталсын;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Конкурсты өткізу тәртібі";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ұйымда азаматтық қызметшінің бос лауазымы бар болған жағдайда, тиісті ұйым құжаттарды қабылдау уақыты аяқталғанға дейін 15 күнтізбелік күннен кем емес мерзімде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзімдік баспасөз басылымдарында, тиісті саланың (жергілікті атқарушы органның) уәкілетті органының немесе ұйымның интернет ресурсында хабарландыру орналастырады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерден тұрады:
1) конкурс өткізетін ұйымның атауы, оның мекенжайын, поштаорналасқан орнын, телефон және факс нөмірлерін, электронды мекенжайын көрсете отырып;

подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) Список работ, на которых ограничивается применение труда женщин, предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в приложении 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Список работ, на которых ограничивается применение труда женщин, предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами";
заголовок раздела 1 изложить в следующей редакции:
"Список работ, на которых ограничивается применение труда женщин".
5. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1017 "Об утверждении Правил поступления на гражданскую службу и проведения конкурса на занятие вакантной должности гражданского служащего" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12696, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 10 февраля 2016 года):
в Правилах поступления на гражданскую службу и проведения конкурса на занятие вакантной должности гражданского служащего, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Конкурс на занятие вакантной должности гражданского служащего (далее – конкурс) организуется и проводится государственным учреждением, казенным предприятием, имеющим вакантную и (или) временно вакантную должность (далее – организация).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Поступление на гражданскую службу";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Поступление на гражданскую службу на конкурсной основе осуществляется на вакантные и (или) временно вакантные должности в соответствии с перечнем должностей гражданских служащих, замещаемых на конкурсной основе, определяемым руководителем организации.";
пункт 7 исключить;
пункт 11 исключить;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения конкурса";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В случае наличия в организации вакантной должности гражданского служащего, соответствующая организация размещает объявление о проведении конкурса в интернет-ресурсе организации и уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа) не менее чем за 15 календарных дней до даты завершения приема документов.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Объявление о проведении конкурса включает следующие сведения:
1) наименование организации, проводящего конкурс, с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов и факса, адреса электронной почты;

2) негізгі функционалдық міндеттерін, еңбек ақы көлемі мен шарттарын белгілей отырып, бос лауазымдардың атауы;
3) біліктілік талаптарына сәйкес конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар;
4) конкурсты өткізу туралы хабарландырудың соңғы жарияланымынан кейінгі келесі жұмыс күнінен есептелетін құжаттарды қабылдау мерзімі;
5) қажетті құжаттардың тізімі;
6) әңгімелесуді өткізу орны.
Егер конкурс уақытша бос лауазымға өткізіліп жатса, бұл шарт конкурсты өткізу туралы хабарландыруда көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Тараптардың келісуі бойынша әңгімелесу бейнебайланыстың қашықтық құралдары арқылы өтеді.".
6. "Еңбек төрелігі туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1018 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12634 болып тіркелген, 2016 жылғы 9 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек төрелігі туралы үлгілік ережеде:
1, 2 және 3-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Еңбек төрелігінің міндеттері мен функциялары";
"3-тарау. Еңбек төрелігін құру тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Еңбек төрелігі мүшелерінің саны, оның дербес құрамы, еңбек дауын қарау тәртібі тепе-теңдік негізде тараптардың келісімімен айқындалады.
Еңбек төрелігі кемінде бес адамнан тұрады.
Еңбек төрелігінің құрамына мемлекеттік еңбек инспекторы қосылады.
Қызметкерлердің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын қолдану мәселелері бойынша талаптарын қарау кезінде татуластыру комиссиясының мүшелері еңбек төрелігінің құрамына кірмейді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ұжымдық еңбек дауын қарау рәсімі".
7. "Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1020 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12747 болып тіркелген, 2016 жылғы 10 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі туралы үлгілік ережеде:
1, 2 және 3-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Қызметтің негізгі міндеттері";
"3-тарау. Қызметтің құқықтары мен міндеттері";

2) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда;
3) основные требования к участнику конкурса, в соответствии с квалификационными требованиями;
4) срок приема документов, который исчисляется со следующего рабочего дня после последней публикации объявления о проведении конкурса;
5) перечень необходимых документов;
6) место проведения собеседования.
Если конкурс проводится на временно вакантную должность, данное условие указывается в объявлении о проведении конкурса.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. По соглашению сторон собеседование проводится посредством дистанционных средств видеосвязи.".
6. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1018 "Об утверждении Типового положения о трудовом арбитраже" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12634, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 9 февраля 2016 года):
в Типовом положении о трудовом арбитраже, утвержденном указанным приказом:
заголовки глав 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Задачи и функции трудового арбитража";
"Глава 3. Порядок создания трудового арбитража";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Количество членов трудового арбитража, его персональный состав, порядок рассмотрения трудового спора определяются соглашением сторон на паритетной основе.
Трудовой арбитраж состоит не менее чем из пяти человек.
В состав трудового арбитража включаются государственный инспектор труда.
При рассмотрении требований работников по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан члены примирительной комиссии не входят в состав трудового арбитража.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Процедура рассмотрения коллективного трудового спора".
7. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1020 "Об утверждении Типового положения о службе безопасности и охраны труда в организации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12747, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 10 февраля 2016 года):
в Типовом положении о службе безопасности и охраны труда в организации, утвержденном указанным приказом:
заголовки глав 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Основные задачи Службы";
"Глава 3. Права и обязанности Службы";

5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды, нұсқау беруді және білімін тексеруді ұйымдастырады;";
4 және 5-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қызмет жұмысын ұйымдастыру";
"5-тарау. Қызметтің функциялары".
8. "Кәсіптік стандарттарды әзірлеу, енгізу, ауыстыру және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1035 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12739 болып тіркелген, 2016 жылғы 15 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу, енгізу, ауыстыру және қайта қарау қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әзірлеуші – жұмыс берушілердің бірлестігі (қауымдастықтары, одақтары) немесе тиісті қызмет саласындағы мемлекеттік органдар;";
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) білім беру ұйымдары – техникалық және кәсіптік, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беретін бағдарламаларын іске асыратын оқу орындары, сонымен қатар жұмыс берушілердің салалық қауымдастықтарының білім беру ұйымдары (салалық бірлестіктерінің (қауымдастықтарының, одақтарының);";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті ұйымға бекітуге немесе еңбек жөніндегі уәкілетті органға келісуге ұсынылатын кәсіптік стандарт жобасы мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді, әрбір парағы нөмірленеді және оған жұмыс берушілер бірлестігінің (ұйымның) немесе тиісті қызмет саласындағы мемлекеттік органның басшысы не ұйым (қауымдастықтар, одақтар) немесе мемлекеттік орган басшының жетекші орынбасары қол қояды.".
9. "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
4-қосымша Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
еңбекке байланысты жазатайым оқиға туралы актіні толтыру жөніндегі түсіндірмелерінде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тармақ Кәсіптік патологиялық сарапшы комиссияның қорытындысы негізінде толтырылады.

подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) организует обучение, инструктирование и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда;";
заголовки глав 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация работы Службы";
"Глава 5. Функции Службы".
8. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1035 "Об утверждении Правил разработки, введения, замены и пересмотра профессиональных стандартов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12739, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 15 января 2016 года):
в Правилах разработки, введения, замены и пересмотра профессиональных стандартов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) разработчик – объединение (ассоциаций, союзов) работодателей или государственные органы соответствующих сфер деятельности;";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) организации образования – учебные заведения, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, а также организации образования отраслевых объединений (ассоциаций, союзов) работодателей;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Проект профстандарта, представляемый на утверждение в уполномоченную организацию или на согласование в уполномоченный орган по труду оформляется на государственном и русском языках, каждый лист нумеруется и парафируется руководителем объединения (ассоциаций, союзов) работодателей (организации) или государственного органа соответствующей сферы деятельности, либо курирующим заместителем руководителя организации или государственного органа.".
9. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12655, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" опубликован 26 января 2016 года):
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к Перечню;
в пояснениях к заполнению акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"Пункт 15. Заполняется на основании заключения экспертной профессиональной патологической комиссии".

Өндірістегі жедел кәсіптік ауру және улану жағдайлары Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің бұйрығымен бекітілген жұқпалы және паразитарлық, кәсіптік аурулар мен тұрғындардың улану жағдайларын тергеп-тексеру ережелеріне сәйкес жинақталған материалдар мен құжаттар негізінде осы нысандағы еңбек қызметіне байланысты жазатайым жағдайлар туралы актіде ресімделеді. 2018 жылғы 5 мамырдағы № 224 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17039 тіркелген).
Бұл жағдайларда Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актіге Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның өкілі қол қояды.";
5-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
10. "Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1057 бұйрығына (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12743 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 26 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
10-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың параметрлерін өлшеуді, еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығының көрсеткіштерін, жарақат қауіпсіздігінің деңгейін айқындауды, жеке қорғаныш құралдарымен және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамсыздандырылуын қамтитын еңбек жағдайларының нақты жай-күйін бағалау "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган анықтайтын тәртіппен бекітілетін санитарлық қағидаларда, гигиеналық нормативтерде көзделген тәртіпте және көлемде жұмыс берушінің өкілімен айқындалатын жұмыс орындарында жүзеге асырылады.";
12-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек процесінің кернеулігін бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) зияткерлік жүктемелер;
2) сенсорлық жүктемелер;
3) эмоционалдық жүктемелер;
4) жүктемелердің монотондылығы;
5) жұмыс тәртібі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 182-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жұмыс беруші өндірістік объектіні еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау аяқталғаннан кейін бір айлық мерзімде ұйымның орналасқан жері бойынша еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға жазбаша (қағаз және электрондық жеткізгіштерде) немесе "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы арқылы осы Қағидаларға 8, 9, 10, 11-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оның нәтижелері туралы есептерді, сондай-ақ 12-қосымшаға сәйкес соңғы 12 айға өндірістік бақылау нәтижелері туралы есепті ұсынады.";

Случай острого профессионального заболевания и отравления на производстве оформляется Актом о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по данной форме, на основании собранных документов и материалов в соответствии с Правилами расследования случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 224 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17039).
В этих случаях Акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью подписывает представитель Государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к Перечню.
10. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1057 "Об утверждении Правил обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12743, опубликован 26 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Оценка фактического состояния условий труда, включающая измерения параметров опасных и вредных производственных факторов, определение показателей тяжести и напряженности трудового процесса, уровня травмобезопасности, обеспеченность средствами индивидуальной и коллективной защиты осуществляются на рабочих местах, определенных представителем работодателя, в порядке и в объемах, предусмотренных санитарными правилами, гигиеническими нормативами, утверждаемых в порядке, определяемом государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии Кодексом Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".";
часть пятую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Оценка напряженности трудового процесса проводится по следующим показателям:
1) интеллектуальные нагрузки;
2) сенсорные нагрузки;
3) эмоциональные нагрузки;
4) монотонность нагрузок;
5) режим работы.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. В соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 182 Трудового кодекса Республики Казахстан работодатель после завершения аттестации производственного объекта по условиям труда представляет в месячный срок письменно (на бумажном или электронном носителе) или посредством государственного информационного портала "Электронная биржа труда" местному органу по инспекции труда, по месту нахождения организации отчеты о ее результатах по формам согласно приложениям 8, 9, 10, 11 а также отчет о результатах производственного контроля за последние 12 месяцев согласно приложению 12 к настоящим Правилам.".

11. "Азаматтық қызметшілердің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, әлеуметтік қамсыздандыру қазыналық кәсіпорындары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 495 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13922 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 шілдесінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қызметшілердің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, әлеуметтік қамсыздандыру қазыналық кәсіпорындары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мына құжаттардың кез келгені:
1) еңбек кітапшасы;
2) тоқтату күні мен оны тоқтатудың негізі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарты;
3) еңбек шартының жасалуы және (немесе) тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және (немесе) тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзінді көшірмелер;
4) қызметкерлерге жалақы төлеу ведомосынан үзінді көшірмелер;
5) жұмыс беруші қол қойған, ұйымның мөрімен расталған қызметтік тізім (қызметкердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі) (бар болса);
6) аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірмелер;
7) жүргізілген әлеуметтік аударымдар туралы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан мәліметтер;
8) қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған архивтік анықтама қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттар болып табылады.
9) еңбек қатынастарының болуын растайтын заңды фактіні анықтау туралы соттың заңды күшіне енген шешімі жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат.".
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Еңбек қызметіне байланысты
жазатайым оқиғаларды
тергеп-тексеру материалдарын
ресімдеу бойынша нысандарды
4-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Жұмыс беруші_______       ____________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
20___ жылғы ___ ________
Мөр орны (болған кезде)
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы
№____акт
Кодтар
1. Жұмыс берушінің толық атауы, қызметінің түрі _______________ "___" ________________________________________________________________________________

11. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 495 "Об утверждении Правил и условии исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий социального обеспечения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13922, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 29 июля 2016 года):
в Правилах и условиях исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий социального обеспечения, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года документом, подтверждающим трудовую деятельность работника, является любой из следующих документов:
1) трудовая книжка;
2) трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
3) выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и (или) прекращение трудовых отношений на основе заключения и (или) прекращения трудового договора;
4) выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам;
5) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации (при ее наличии);
6) выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах;
7) сведения из Государственного фонда социального страхования о произведенных социальных отчислениях;
8) архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника.
9) вступившее в законную силу решение суда об установлении юридического факта, подтверждающего наличие трудовых отношений.".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4
к формам по оформлению
материалов расследования
несчастных случаев,
связанных с трудовой деятельностью
Форма
Утверждаю:
Работодатель __________ ___________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____"_____________ 20 ____ года
Место печати (при наличии)
Акт
о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью
№____
Коды
1. Полное наименование работодателя, вид деятельности _______"______"
_____________________________________________________________________

1) жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___ не жеке сәйкестендіру нөмірі ________
2) жұмыс берушінің мекенжайы: облыс, аудан ______________________ қала, көше, үй № ___________________________________________ "___"
3) жазатайым оқиғаның болған күні және уақыты "___" "___" "___" "___"
(уақыты) (күні) (айы) (жылы)
4) жазатайым оқиға болған жер_____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(цехты, учаскені, жолды, сондай-ақ жабдықты немесе машинаны көрсету)
5) жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрі______________________________________
__________________________________________________________________________ "___"
2. Зардап шегушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)____________________________ ________________________________________________________________________________
3. Жынысы (еркек, әйел)_____________________________________________________ "___"
4. Жасы (толық жасының саны көрсетілсін) ____________________________________ "___"
5. Кәсібі, лауазымы _________________________________________________________ "___"
6. Орындау кезінде жазатайым оқиға (кәсіптік ауру) болған осы кәсібі бойынша еңбек өтілі ___________________________________________ "___"
7. Нұсқау беруді және білімдерін тексеруді өткізу күні:
1) кіріспе________________________________________________________________________
2) бастапқы (қайталама)___________________________________________________________
3) білімдерін тексеру______________________________________________________________
8. Медициналық тексеруден өткен күндері:
1) алдын ала_____________________________________________________________________
2) кезеңдік_______________________________________________________________________
9. Жұмыстың басталуынан бастап толық сағат саны _____________________________ "___"
10 Жазатайым оқиғаның мән-жайы__________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
11. Негізгі себептері:
1) ________________________________________________________________________ "___"
2) ________________________________________________________________________ "___"
(жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру комиссиясының корытындыларына сәйкес)
12. Жазатайым оқиғаны көрген адамдар _____________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)

1) бизнес-идентификационный номер _____________________________________
либо индивидуальный идентификационный номер работодателя _____________
2) адрес работодателя: область, район ____________________________________
город, улица, № ______________________________________________ "______"
3) время и дата несчастного случая "________" "_______" "________" "_______"
(время)       (число)       (месяц)       (год)
4) место несчастного случая_____________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать цех, участок, дорогу, а также оборудование или машину)
5) вид происшествия, приведшего к несчастному случаю ____________________
_____________________________________________________________ "______"
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего _________________
_____________________________________________________________________
3. Пол (мужской, женский)_____________________________________ "_______"
4. Возраст (указать число полных лет) __________________________ "_______"
5. Профессия, должность _____________________________________ "_______"
6. Стаж работы по данной профессии, при выполнении которой произошел несчастный
случай (профессиональное заболевание)________________________ "_______"
7. Даты проведения инструктажа и проверки знаний:
1) вводный __________________________________________________________
2) первичный (повторный)_____________________________________________
3) проверка знаний___________________________________________________
8. Даты прохождения медицинских осмотров:
1) предварительного _________________________________________________
2) периодического ___________________________________________________
9. Количество полных часов от начала работы _____________________ "_____"
10. Обстоятельства несчастного случая ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Основные причины:
1) ____________________________________________________________ "_____"
2) ____________________________________________________________ "_____"
(в соответствии с выводами комиссии по расследованию несчастного случая)
12. Очевидцы несчастного случая__________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)

13. Зардап шегушінің жазатайым оқиға кезіндегі хал-жайы _____________________________
________________________________________________________________________________
(медициналық-сот сараптамасы қорытындысына сәйкес)
14. Жарақат ауырпалығының дәрежесі ____________________________ "___"
(жеңіл, орташа, ауыр, қайтыс болды)
15. Диагнозы____________________________________________________________________
(қатты кәсіптік ауру мен улану диагнозын көрсету)
16. Жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі және жазатайым оқиғалардың алдын
алуға бағытталған іс-шаралар ______________________________________________________
(негізгі іс-шараларды орындау мерзімдерімен коса көрсету)
17. Кінә дәрежесі: жұмыс берушінің ___________, жұмыскердің ________________________
Актіні жасаған:
Жұмыс берушінің өкілі______ _____________________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Жұмыскерлердің өкілі______ __________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Мына адамның қатысуымен:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның өкілі       _______       _____________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Еңбек қызметіне байланысты
жазатайым оқиғаларды
тергеп-тексеру материалдарын
ресімдеу бойынша нысандарды
5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік еңбек инспекторының қорытындысы аварияны тергеу үшін, еңбекке байланысты
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
авария болған жағдайда "____"________________20____ жылғы ____ сағат____ минут
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы және оқиға болған жер)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жәбірленуші (олар)
Комиссия жүргізген тергеу материалдары негізінде "___"__________ бастап "___"_________20___ жылға дейін және басқа материалдар (тізім), мен осындай қорытындыға келдім _____________________
Әрі қарай, мемлекеттік еңбек инспекторы тергеу жүргізген комиссияның қорытындысымен келісе алмайтын негіздеме беруі керек.
Өз тұжырымында ол мыналарға сілтемелер жасайды:
оқиға куәгерлерінен алынған, комиссия не сұхбат бермеген, не ескермеген;
жәбірленушіге келтірілген зиянның сипаты, оның өлім себептері туралы медициналық қорытынды;
талаптары сақталмаған, аварияға алып келген жағдайлардың туындауына әкеп соқтырған қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар;
басқа сараптамалық комиссиялардың қорытындысы;
осы апатқа байланысты басқа құжаттар.
Дәлелденгеннен кейін мемлекеттік еңбек инспекторы тергеу актісінің осы бөлімін (бөлімін) тұжырымдайды, оның пікірінше, осы жазатайым оқиғаға қатысты қосымша ақпаратты (құжаттарды) ескерусіз шығарылады.
Қорытынды тиісті органдарға жіберіледі.
Мемлекеттік еңбек инспекторының қорытындысы комиссияға немесе жұмыс берушіге қосымша тергеу жүргізу немесе еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актіні жасау (қайта жасау) қажеттілігі туралы талабына қатысты болған жағдайда, қорытынды құжаттың мазмұнын орындау немесе құжаттың мазмұнын сәйкес келтіру туралы талаппен аяқталады. қосымша жазатайым оқиғаны тергеуде белгіленген мәліметтер

13. Физическое состояние пострадавшего в момент несчастного случая
________________________________________________________________________
(на основании заключения судебно-медицинской экспертизы)
14. Степень тяжести травмы _________________________________________ "_____"
(легкая, средняя, тяжелая, умер)
15. Диагноз _____________________________________________________________
(указать диагноз острого профессионального заболевания и отравления)
16. Мероприятия по устранению причин несчастного случая и проведения профилактики
направленное на предотвращение несчастных случаев
________________________________________________________________________
(указать основные мероприятия, со сроком исполнения)
________________________________________________________________________
17. Степень вины: работодателя ___________________, работника _______________
Акт составлен:
Представитель работодателя ____________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель работников ____________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
При участии:
Представителя государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
_________________ _______________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 5
к формам по оформлению
материалов расследования
несчастных случаев,
связанных с трудовой деятельностью
Форма
Заключение государственного инспектора труда по вопросам расследования
несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
по несчастному случаю, происшедшему "____"________________20____ года в __________
часов____ минут в _______________________________________________________________
(наименование организации и место происшествия)
с ______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), пострадавшего (их)
На основании материалов расследования, проведенного комиссией с "___"__________ по "___"_________20___ года и других материалов (перечислить), прихожу к выводу, что _____________________
Далее государственному инспектору труда необходимо дать обоснование, с какими выводами комиссии, проводившей расследование, он не может согласиться. В своих выводах он делает ссылки на:
полученные объяснения очевидцев несчастного случая, которых комиссия либо не опросила, либо их не учла;
медицинское заключение о характере повреждения, полученного пострадавшим, причинах его смерти;
нормативные документы по безопасности и охране труда, требования которых не были соблюдены, что привело к созданию условий, приведших к несчастному случаю;
заключение других экспертных комиссий;
иные документы, имеющие отношение к данному несчастному случаю.
После обоснования государственный инспектор труда формулирует тот раздел (разделы) акта расследования, который, как он считает, изложен без учета имеющихся дополнительных сведений (документов), относящихся к данному несчастному случаю.
Заключение направляется в соответствующие инстанции.
В тех случаях, когда заключение государственного инспектора труда касается требования к комиссии или работодателю о необходимости проведения дополнительного расследования или о составлении (пересоставлении) акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по утвержденной форме, заключение заканчивается требованием об исполнении или приведении содержания документа в соответствие с данными, установленными дополнительным расследованием несчастного случая.