"Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 33 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 қыркүйекте № 21182 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6394 болып тіркелген, 2010 жылғы 24 тамыздағы № 342-343 (26186) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 16-бабының 3-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 16-бабының 3-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес әзірленді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкімшілік деректерді статистикалық ақпаратты түзу және статистикалық тіркелімдерді өзектілендіру үшін пайдалану мақсатында уәкілетті органның ведомствосы тізілім деректерінің, сондай-ақ қолда бар әкімшілік деректер туралы ақпараттың негізінде, өзінің қажеттіліктерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес Ақпараттандыру объектілерін интеграциялауды іске асыру жөніндегі келісімді әзірлейді.
Ақпараттық жүйелерді интеграциялаусыз жүзеге асырылатын өзара іс-қимылдар бойынша бірлескен актілер әзірленеді, оған орталық (немесе уәкілетті органның ведомстволары) немесе жергілікті атқарушы органдардың басшылары (не олардың міндеттерін атқаратын тұлғалар) қол қояды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 "Об утверждении Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе"
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2020 года № 21182
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 "Об утверждении Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6394, опубликован 28 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 255 (26316) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 2), 3) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе (далее – Правила) разработаны в соответствии подпунктами 2), 3) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В целях использования административных данных для производства статистической информации и актуализации статистических регистров ведомство уполномоченного органа на основе данных реестра, а также информации об имеющихся административных данных, с учетом своих потребностей разрабатывает соглашение по реализации интеграции объектов информатизации в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
По взаимодействиям, осуществляемым без интеграции информационных систем, разрабатываются совместные акты, которые подписываются руководителями центральных (или ведомства уполномоченного органа) или местных исполнительных органов (либо лицами, исполняющими их обязанности).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Әкімшілік дереккөздер "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу, келісу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларына сәйкес әкімшілік деректер нысандарын, сондай–ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін әзірлейді, қайта қарайды, бекітеді.
Әкімшілік деректер нысандары мынадай құрылымнан тұрады:
1) титулдық бет;
2) негізгі бөлік;
3) толтыру жөніндегі түсіндірме;
4) қосымша (қажет болған жағдайда).
Осы Қағидараларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік деректер нысандарының титулдық беті әзірленеді.
Әкімшілік деректер нысанының негізгі бөлігін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік дереккөздер әзірлейді және көрсеткіштер тізбесі мен (немесе) әкімшілік деректерді жинау үшін сұрақтар және типтік мекенжай бөлігінен тұрады.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме әзірленеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Әкімшілік дереккөздер сапалы көрсеткіштерді қамтитын әкімшілік деректер нысандары бойынша көрсеткіштерді есептеу әдістемесін уәкілетті органның ведомствосына Заңның 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мәтін түрінде ұсынады.
Сапалы көрсеткіштер зерттелетін объектілердің маңызды ерекшеліктері мен қасиеттерін көрсетеді. Еңбек өнімділігі, өзіндік құн, рентабельділік, экономикалық шамалардың үлесі немесе өзгерістерінің қарқындары сапалы көрсеткіштердің мысалы болып табылады.
Көрсеткіштерді есептеу әдістемесі мыналардан тұрады:
1) көрсеткіштерді қалыптастыру кезеңділігі және мерзімдері;
2) ақпарат көздері (нысандар, ақпараттық жүйелер, басқа көздер);
3) көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістерінің сипаттамасы;
4) ұйғарынды ақпараттың орналасу орны.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Уәкілетті органның ведомствосы әкімшілік деректердің нысандарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актінің жобасын "Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштерге сәйкестігі, әкімшілік деректер нысандарында көрсетілген көрсеткіштерге жалпымемлекеттік, ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарының көрсеткіштерімен салыстырмалы талдау жүргізу арқылы қайталанатын көрсеткіштердің болуы мәніне түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Қайталанатын көрсеткіштер болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы оларды әкімшілік деректердің нысандарынан немесе жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандарынан алып тастау мәселесін шешу үшін уәкілетті орган ведомствосының және әкімшілік дереккөздің лауазымды адамдарының қатарынан жұмыс кездесуіне бастамашылық етеді. Егер мәселенің шешілуі ұзақ қарауды қажет ететін болса, онда мерзімі тағы да отыз жұмыс күнге ұзартылады.";

"9. Формы административных данных, а также методики расчета показателей разрабатываются, пересматриваются, утверждаются административными источниками в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и Правилами оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568.
Формы административных данных имеют следующую структуру:
1) титульный лист;
2) основная часть;
3) пояснение по заполнению;
4) приложение (при необходимости).
Титульный лист форм административных данных оформляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Основная часть формы административных данных разрабатывается административными источниками по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и содержит перечень показателей и (или) вопросов для сбора административных данных и типовую адресную часть.
Пояснение по заполнению формы административных данных разрабатывается по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. По формам административных данных, содержащих качественные показатели, административные источники представляют в ведомство уполномоченного органа методику расчета показателей в текстовом виде, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона.
Качественные показатели отражают существенные особенности и свойства изучаемых объектов. Примером качественных показателей являются производительность труда, себестоимость, рентабельность, доля или темпы изменения экономических величин.
Методика расчета показателей содержит следующее:
1) периодичность и сроки формирования показателей;
2) источники информации (формы, информационные системы, другие источники);
3) описание метода формирования (расчета) показателей;
4) место размещения выходной информации.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Проект нормативного правового акта об утверждении форм административных данных рассматривается ведомством уполномоченного органа на предмет соответствия национальным классификаторам технико-экономической информации, согласно Закону Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации", наличия дублирующих показателей путем проведения сравнительного анализа показателей указанных в формах административных данных с показателями статистических форм общегосударственных, ведомственных статистических наблюдений в течение десяти рабочих дней со дня поступления.
При наличии дублирующих показателей, ведомством уполномоченного органа инициируется рабочая встреча из числа должностных лиц ведомства уполномоченного органа и административного источника для решения вопроса об их исключении из форм административных данных или из форм общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений. Если решение вопроса требует длительного рассмотрения, то срок продлевается еще на тридцать рабочих дней.";

1, 4 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Әкімшілік дереккөздерге қатысты бақылау басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
ҚазақстанРеспубликасының
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
ҚазақстанРеспубликасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйегі
№ 33 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысанының титулдық беті
____________________________
20 __ жылғы "__" ______ № ___
бұйрығына /қаулыға __қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады:
Әкімшілік деректердің нысаны интернет - ресурста орналастырылған:
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы:
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі):
Кезеңділік:
Есепті кезең:
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы:
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі
____________________________
1Әкімшілік дереккөздер қажет болған жағдайда нысанды мемлекеттік және орыс тілдерінде жеке әзірлейді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйегі
№ 33 бұйрыққа
2-қосымша
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдарда қалыптастырылатын есептіліктің бірыңғай тізілімінің құрылымы
Әкімшілік деректер нысанының атауы/Әкімшілік деректер нысанының индексі
Әкімшілік деректердің нысандары бекітілген/ әкімшілік деректердің нысандарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген құқықтық актінің атауы, күні және нөмірі
Әкімшілік деректердің нысандарын келісу күні
Әкімшілік деректер нысанын ұсынатын адамдар тобы/ Әкімшілік деректердің нысандары ұсынылатын орын
Әкімшілік деректерді жинау кезеңділігі/ Әкімшілік деректердің нысандарын тапсыру мерзімі
Әкімшілік деректер нысанының күші жойылған (тоқтатылған) күні
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
Уәкілетті орган ведомствосының тізілімді жүргізу жөніндегі түсіндірмесі:
1-бағанда нөмір "№" ретімен толтырылады;
2-бағанда әкімшілік деректер нысанының атауы/әкімшілік деректер нысанының индексі көрсетіледі;
3-бағанда әкімшілік деректер нысандары бекітілген/әкімшілік деректер нысандарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген құқықтық актінің атауы, күні және нөмірі көрсетіледі;
4-бағанда әкімшілік деректер нысандарын келісу күні көрсетіледі;
5-бағанда әкімшілік деректер нысанын ұсынатын адамдар тобы/әкімшілік деректер нысандары ұсынылатын орын көрсетіледі;
6-бағанда әкімшілік деректерді жинау кезеңділігі/әкімшілік деректер нысандарын тапсыру мерзімі көрсетіледі;
7-бағанда әкімшілік деректер нысанының күші жойылған (тоқтатылған) күні көрсетіледі.
Тізілім дегеніміз Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық, реттеуіш, іске асыру немесе бақылау функцияларын іске асыру процесінде әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерін жинауды көздейтін, есептіліктің бірыңғай есепке алу жүйесін, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен ашықтығын қамтамасыз етуді білдіреді.
Тізілімге енгізуге мыналар жатады:
мемлекеттік органдардың құқықтық актілерімен бекітілген және оларды ресми жариялаған күннен бастап Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастырылған әкімшілік деректер нысандары бойынша деректер.
мемлекеттік органдардың актілерімен бекітілген, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілген әкімшілік деректердің нысандары бойынша деректер.
Әкімшілік дереккөздердің "Ерекше маңызды", "Аса құпия", "Құпия" деген белгілері бар әкімшілік деректері тізілімге енгізуге жатпайды.
Тізілім ағымдағы өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ олардың қолданысының жекелеген тоқтатылуларын тану арқылы өзекті жағдайда ұсталады.
Тізілімді өзекті жағдайда ұстап тұру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы әкімшілік дереккөздерден бұдан бұрын тізілімге енгізілген актілердің мәртебесі (өзгергені, толықтырылғаны немесе уақытша тоқтатылғаны, күші жойылғаны туралы) туралы ақпарат сұратады.
Уәкілетті органның ведомствосы тиісті ақпаратты алған күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде деректер архивіндегі ақпараттың жинақталуын ескере отырып, тізілімді өзектілендіруді қамтамасыз етеді.
Тізілімнің деректерін пайдалану PDF форматындағы әкімшілік деректердің келісілген нысандары орналастырылған әкімшілік дереккөздің белсенді сілтемесіне өту арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 7 қыркүйегі
№ 33 бұйрыққа
3-қосымша
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қолда бар және әзірленетін әкімшілік деректер туралы ақпарат ______________________________ (Әкімшілік дереккөздің атауы)
Әкімшілік деректер атауы
Қалыптастыру кезеңділігі
Жинау нысаны (қағаз жеткізгіште, электрондық түрде)
Ақпараттық жүйенің болуы
Ұлттық жіктеуіш коды және атауы
Ведомстволық жіктелімнің коды және атауы
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
Осы кестені толтыру жөніндегі түсіндірмелер:
1-бағанда нөмір "№" реті бойынша толтырылады.
2-бағанда әкімшілік дереккөздердің статистикалық қызметті қоспағанда алатын (жинайтын) ақпаратының қысқаша сипаттамасы толтырылады. Яғни, ведомстволық статистикалық байқаулар шеңберінде жиналатын ақпарат қосылмайды.

приложения 1, 4 и 5 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Управлению контроля в отношении административных источников Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования
и науки Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по делам государственной
службы Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Председателя
от 7 сентября 2020 года № 33
Приложение 1 к Правилам
представления административных
данных административными
источниками на безвозмездной основе
Форма
Титульный лист форм административных данных
Приложение __ к приказу/
постановлению ___________
_________________________
от "__"_______20_ года № __
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Представляется:
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
Наименование формы административных данных:
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):
Периодичность:
Отчетный период:
Круг лиц, представляющих информацию:
Срок представления формы административных данных
____________________________
1 При необходимости административные источники разрабатывают форму отдельно на государственном и русском языках
Приложение 2 к приказу
Председателя
от 7 сентября 2020 года № 33
Приложение 4 к Правилам
представления административных
данных административными
источниками на безвозмездной основе
Форма
Структура единого реестра отчетности, формируемой в государственных органах
Наименование формы административных данных / индекс формы административных данных
Наименование, дата и номер правового акта, которым утверждены формы административных данных /которыми внесены изменения и дополнения в формы административных данных
Дата согласования форм административных данных
Круг лиц представляющих форму административных данных / куда представляется форма административных данных
Периодичность сбора административных данных / срок представления формы административных данных
Дата отмены (приостановления) формы административных данных
1
2
3
4
5
6
7
Примечание:
Пояснение по ведению Реестра ведомством уполномоченного органа:
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 указывается наименование формы административных данных/индекс формы административных данных;
в графе 3 указывается наименование, дата и номер правового акта, которым утверждены формы административных данных/которыми внесены изменения и дополнения в формы административных данных;
в графе 4 указывается дата согласования форм административных данных;
в графе 5 указывается круг лиц представляющих форму административных данных/Куда представляется форма административных данных;
в графе 6 указывается периодичность сбора форм административных данных/Срок представления формы административных данных;
в графе 7 указывается дата отмены (приостановления) формы административных данных.
Реестр представляет собой единую систему учета отчетности, предусматривающую сбор административных данных административными источниками в процессе реализации стратегических, регулятивных, реализационных или контрольных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также обеспечение их доступности и открытости.
В реестр подлежат включению:
данные по формам административных данных, утвержденные правовыми актами государственных органов, и зарегистрированные в органах юстиции Республики Казахстан со дня их официального опубликования и размещенные в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
данные по формам административных данных, утвержденные актами государственных органов, введенные в действие со дня их подписания.
Не подлежат включению в реестр данные административных источников с грифом "Особой важности", "Совершенно секретно", "Секретно".
Реестр поддерживается в актуальном состоянии, посредством внесения текущих изменений и дополнений, а также признания отдельных приостановлений их действия.
В целях поддерживания в актуальном состоянии реестра, ведомство уполномоченного органа один раз в год запрашивает у административных источников информацию о статусе (об изменении, дополнении, либо приостановлении, отмены) актов ранее включенных в реестр.
Ведомство уполномоченного органа со дня получения соответствующей информации, обеспечивает в течение 10 рабочих дней актуализацию реестра, с учетом накопления информации в архиве данных.
Использование данных реестра осуществляется путем перехода на активную ссылку административного источника, в котором размещены согласованные формы административных данных в формате PDF.
Приложение 3 к приказу
Председателя
от 7 сентября 2020 года № 33
Приложение 5 к Правилам
представления административных
данных административными
источниками на безвозмездной основе
Форма
Информация об имеющихся и разрабатываемых административных данных
_____________________________________________
(Наименование административного источника)
Наименование административных данных
Периодичность формирования
Форма сбора (на бумажном носителе, в электроном виде)
Наличие информационной системы
Код и наименование национального классификатора
Код и наименование ведомственной классификации
1
2
3
4
5
6
7
Примечание:
Пояснения по заполнению данной таблицы:
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 заполняется краткое описание информации, получаемой (собираемой) административными источниками, за исключением статистической деятельности. То есть не включается информация, собираемая в рамках ведомственных статистических наблюдений;

3-бағанда әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді алу (жинау) кезеңділігі көрсетіледі (осы бағанда мынадай мәндерге жол беріледі - түсуіне қарай, - қажеттілігі бойынша, - күн сайын, - апта сайын, - ай сайын, - тоқсан сайын, - жарты жылда 1 рет, - жыл сайын);
4-бағанда алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын ақпаратты алу (жинау) нысаны көрсетіледі.
Мынадай мәндерге рұқсат етіледі:
"электрондық түрде" (егер әкімшілік деректерді жинау электрондық түрде жүзеге асырылатын болса);
"қағаз жеткізгіштерде" (егер әкімшілік деректерді жинау қағаз жеткізгіштерде жүзеге асырылатын болса);
Егер ақпарат жинау қағаз жеткізгіштерде және электрондық түрде жүргізілген жағдайда, екі мәннің бір уақытта қолданылуына рұқсат беріледі.
5-бағанда әкімшілік деректерді алуға (жинауға) арналған ақпараттық жүйенің бар-жоқтығы көрсетіледі. "Иә" немесе "жоқ" деген мәндерге рұқсат етіледі;
6-бағанда Жіктелімдер тізілімі ("КЛАСС" ақпараттық жүйесінде ретке келтіру мақсатында қалыптастырылған жіктелімдердің жүйелендірілген тізбесі) бойынша коды және әкімшілік деректерді алу (жинау) кезінде пайдаланылатын жіктеуіштердің атауы ("Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 7) тармақшасында белгіленген техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық жіктеуіштері көрсетіледі) атап көрсетіледі;
7-бағанда Жіктелім тізілімі бойынша коды және әкімшілік деректерді алу (жинау) кезінде пайдаланылатын жіктелімдер атауы көрсетіледі (әкімшілік дереккөздер әзірлеген және бекіткен ведомстволық жіктеуіштер (министрліктер мен ведомстволардың белгілі бір саласында ресми статистикалық ақпаратты түзуде қолдану үшін белгіленген тәртіппен енгізілген жіктеуіш, номенклатура және анықтамалық) көрсетіледі).
1. Салалық ведомстволық жіктелімдерді әзірлеу, бекіту, қолдану және жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 50 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10779 болып тіркелген) Ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесінде айқындалған.

в графе 3 указывается периодичность получения (сбора) административными источниками административных данных (допускается следующие значения в данной графе: - по мере поступления, - по мере необходимости, - ежедневно, - еженедельно, - ежемесячно, - ежеквартально, - 1 раз в полугодие, - ежегодно);
в графе 4 указывается форма получения (сбора) информации формируемой административными источниками, за исключением первичных статистических данных.
Допускаются следующие значения:
"в электронном виде" (если сбор административных данных осуществляется в электронном виде);
"на бумажных носителях" (если сбор административных данных осуществляется на бумажных носителях);
допускается также наличие двух значений одновременно, в случае если сбор информации осуществляется на бумажных носителях и в электронном виде;
в графе 5 указывается наличие информационной системы для получения (сбора) административных данных. Допускаются значения "Да" или "Нет";
в графе 6 перечисляются код по Реестру классификаций (систематизированный перечень классификаций, формируемый с целью их упорядочения в информационной системе "КЛАСС") и наименование используемых при получении (сборе) административных данных классификаторов (указываются национальные классификаторы технико – экономической информации, утвержденные в порядке, установленном подпунктом 7) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации");
в графе 7 перечисляются код по Реестру классификаций и наименование используемых при получении (сборе) административных данных классификаций (указываются отраслевые (ведомственные) классификации (классификатор, номенклатура, справочник, введенные в установленном порядке для применения в производстве официальной статистической информации определенной отрасли министерств и ведомств), разработанные и утвержденные административными источниками).
1. Порядок разработки, утверждения, применения и ведения отраслевых ведомственных классификаций определен в Типовой методике ведения ведомственных классификаций, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 50 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10779).