Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қазандағы № ҚР ДСМ-114/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 7 қазанда № 21373 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 110-бабының 13-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Темекі және темекі бұйымдарын өндірушілердің, импорттаушылардың темекінің және темекі бұйымдарының барлық маркаларында никотиннің және шайырлы заттардың рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы темекі бұйымдарының ингредиенттері туралы есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 6 тамыздағы № 655 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11999 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 14 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы мен кауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении Правил представления отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № ҚР ДСМ-114/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2020 года № 21373.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 13 статьи 110 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 августа 2015 года № 655 "Об утверждении Правил представления производителями, импортерами табачных изделий отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина и смолистых веществ во всех марках табака и табачных изделий, ингредиентах табачных изделий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11999 опубликованный 14 сентября 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттык экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 6 қазандағы
№ ҚР ДСМ-114/2020 бұйрығымен
бекітілген
Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.06.2024 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) темекі және темекі бұйымдарын өндірушілердің, импорттаушылардың темекі және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағығы никотиннің шекті жол берілетін құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Темекі бұйымдарын өндіруші, импорттаушы жыл сайын келесі жылдың 1 ақпанына дейін Қазақстан Республикасының аумағында өткен он екі ай ішінде өздері шығарған немесе шығаруға ниеттенген, сатқан немесе өзге де түрде таратқан темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептер ұсынады.
3. Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептер "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелген зертхананы көрсете отырып, темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағығы никотиннің анықталған құрамы және никотиннің шекті жол берілетін деңгейі туралы деректерден тұрады.

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли
и интеграции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-114/2020
Правила представления отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.06.2024 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком (далее – Правила) определяют порядок предоставления производителями, импортерами табака и табачных изделий отчетов о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком.
2. Производитель, импортер табачных изделий ежегодно до 1 февраля следующего года представляют отчеты о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, которые они выпускали или намерены выпускать, продавали или распространяли иным образом в предшествующие двенадцать месяцев на территории Республики Казахстан.
3. Отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, состоит из данных о выявленном содержании никотина и предельно допустимом уровне никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, с указанием аккредитованной лаборатории, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия".

4. Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептер осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес қағаз және (немесе) электрондық тасығыштарда ұсынылады.
Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларында никотиннің шекті жол берілетін құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне
Әкімшілік деректердің нысаны интернет - ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп"
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 1-никотин
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: ________________20____жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды өндірушілер және импорттаушылар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: әр жылдың 1 ақпанына дейін
Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы
р/с
Темекі бұйымы түрінің атауы
Темекі өнімінің атауы
Никотиннің сандық құрамы (мг/сиг)
Никотиннің рұқсат етілетін шекті деңгейі (мг/сиг)
1
2
3
4
5
Ескертпе: мг/сиг- миллиграмм/ сигаретке
Атауы ___________________________ Мекенжайы ____________________
________________________________ ________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер cубектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
"Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп" (нысанның индексі: 1 - никотин және кезеңділігі: жылдық)

4. Отчеты о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, представляются на бумажном и (или) электронном носителях согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение к Правилам
представления отчетов
о результатах лабораторных
исследований по предельно
допустимому содержанию
никотина во всех марках
табака и табачных изделий,
в том числе изделий
с нагреваемым табаком
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование формы административных данных: "Отчет о результатах
лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во
всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком"
Индекс формы административных данных: 1 – никотин
Периодичность: годовая
Отчетный период: ______________20___года
Круг лиц, представляющих информацию: производители и импортеры табака
и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком
Срок представления формы административных данных: до 1 февраля каждого года
Предельно допустимое содержание никотина во всех марках табака и табачных
изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком
№ п/п
Наименование вида табачного изделия
Наименование табачной продукции
Количественное содержание никотина (мг/сиг)
Предельно допустимый уровень никотина(мг/сиг)
1
2
3
4
5
Примечание: мг/сиг-миллиграмм/сигарету.
Наименование ______________________ Адрес ______________________
___________________________________ ____________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о результатах
лабораторных исследований
по предельно допустимому
содержанию никотина во всех
марках табака и табачных
изделий, в том числе изделий
с нагреваемым табаком"
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому
содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий,
в том числе изделий с нагреваемым табаком"
(индекс: 1 - никотин и периодичность формы: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың барлық маркаларындағы никотиннің рұқсат етілетін шекті құрамы бойынша зертханалық зерттеулердің нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін регламенттейді.
2. Нысанды темекінің және темекі бұйымдарының, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдардың өндірушілері мен импорттаушылары толтырады.
3. Толтырылған Нысанды темекі бұйымдарын өндірушілер мен импорттаушылар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам өзінің тегін және аты-жөнін, сондай-ақ толтыру күнін көрсете отырып қол қояды.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) никотин – темекі жапырақтары мен темекі түтінінде болатын алкалоид;
2) никотиннің шекті рұқсат етілген деңгейі – бір сигареттің түтініндегі никотиннің мөлшері (сүзгісі бар немесе сүзгісі жоқ) 1,0 мг/сиг аспауы тиіс;
3) сигарет – сигарет қағазымен оралған кесілген шикізаттан тұратын шегілетін темекі бұйымының түрі;
4) темекі бұйымы – шегу үшін пайдаланатындай етіп дайындалған шикізат ретінде темекі жапырағынан және (немесе) темекі өсімдігінің басқа да бөліктерінен толық немесе ішінара жасалған өнімдер;
5) темекі бұйымының түрі – тұтыну қасиеттері мен тұтыну тәсілі бойынша ұқсас шегілетін немесе шегілмейтін темекі бұйымдарының жиынтығы.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1) 1-бағанда "№" реттік нөмірі бойынша толтырылады;
2) 2-бағанда темекі бұйымы түрінің атауы (мысалы: сигареттер) көрсетіледі;
3) 3-бағанда темекі бұйымының берілген атауы (мысалы: "Rothmans") көрсетіледі;
4) 4-бағанда темекі бұйымындағы никотиннің сандық құрамы (мг/сиг) көрсетіледі;
5) 5-бағанда никотиннің рұқсат етілетін шекті деңгейі (мг/сиг) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком" регламентирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о результатах лабораторных исследований по предельно допустимому содержанию никотина во всех марках табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком" (далее – Форма).
2. Форма заполняется производителями и импортерами табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство здравоохранения Республики Казахстан производителями и импортерами табачных изделий до 1 февраля следующего за отчетным года.
4. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
6. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) никотин – алкалоид, содержащийся в табачных листьях и табачном дыме;
2) предельно допустимый уровень никотина – содержание никотина в дыме одной сигареты (с фильтром или без фильтра) не может превышать 1,0 мг/сиг;
3) сигарета – вид курительного табачного изделия, состоящего из резаного сырья, обернутого сигаретной бумагой;
4) табачное изделие – продукт, полностью или частично изготовленный из табачного листа и (или) других частей табачного растения в качестве сырья, приготовленный таким образом, чтобы использовать его для курения;
5) вид табачного изделия – совокупность курительных или некурительных табачных изделий, сходных по потребительским свойствам и способу потребления.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1) в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
2) в графе 2 указывается наименование вида табачного изделия (например: сигареты);
3) в графе 3 указывается наименование табачной продукции, присвоенное (например: "Rothmans");
4) в графе 4 указывается количественное содержание никотина в табачном изделии (мг/сиг);
5) в графе 5 указывается предельно допустимый уровень никотина (мг/сиг).