Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына аккредиттелген денсаулық сақтау субъектілері жүргізетін тәуелсіз сараптамаға ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қазандағы № ҚР ДСМ-126/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 қазанда № 21419 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 8-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына аккредиттелген денсаулық сақтау субъектілері жүргізетін тәуелсіз сараптамаға ақы төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар және көрсеілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 12 қазаны
№ ҚР ДСМ-126/2020
бұйрығымен бекітілген
Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына аккредиттелген денсаулық сақтау субъектілері жүргізетін тәуелсіз сараптамаға ақы төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына аккредиттелген денсаулық сақтау субъектілері жүргізетін тәуелсіз сараптамаға ақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 8-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және аккредиттелген денсаулық сақтау субъектілері жүргізетін медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасының тәуелсіз сараптамасына (бұдан әрі – тәуелсіз сараптама) ақы төлеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оплаты независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи), проводимой аккредитованными субъектами здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 октября 2020 года № ҚР ДСМ-126/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2020 года № 21419.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оплаты независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи), проводимой аккредитованными субъектами здравоохранения.
2. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-126/2020
Правила оплаты независимой экспертизы медицинских услуг (помощи), проводимой аккредитованными субъектами здравоохранения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты независимой экспертизы медицинских услуг (помощи), проводимой аккредитованными субъектами здравоохранения (далее-Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок оплаты независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи), проводимой аккредитованными субъектами здравоохранения (далее – оплата услуг по независимой экспертизе).

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсететін қызметтерін сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) пациентке медициналық көмек көрсету маршруты – медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) алу кезінде пациенттің жүріп өту процесі;
3) тәуелсіз сарапшы – уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұрған жеке тұлға.
2- тарау. Тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу тәртібі
3. Тәуелсіз сараптама жүргізу үшін тәуелсіз сарапшылардың қызметтерін мынадай тапсырыс берушілер сатып алады:
1) медициналық қызметтер көрсету (көмек) саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган);
2) қор;
3) жеке немесе заңды тұлғалар.
4. Мемлекеттік орган тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілетін қызметтерді "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сатып алады.
Қор, жеке және заңды тұлғалар тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілетін қызметтерді азаматтық заңнамаға сәйкес азаматтық-құқықтық шарттар жасасу жолымен сатып алады.
5. Тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу тапсырыс беруші тәуелсіз сарапшының сараптамалық қорытындысын (бұдан әрі – қорытынды) қабылдаған фактісі бойынша жүргізіледі және тәуелсіз сарапшыларды тартуға көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде төленеді.
6. Аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісі электрондық пошта арқылы не "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭМС АИАЖ) арқылы не қолма-қол тапсырыс берушіге 5 (бес) жұмыс күні ішінде орындалған көрсетілген қызметтердің қорытындысы мен актісін жібереді.
7. Егер тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілген қызметтер шартта көрсетілген толық көлемде ұсынылмаған жағдайда, тапсырыс беруші (тапсырыс берушінің өкілі) 3 (үш) жұмыс күні ішінде орындалған көрсетілген қызметтер актісін қабылдамайды және аккредиттелген субъектіге ескертулерді электрондық пошта арқылы не ЭМС АИАЖ арқылы не қолма-қол, пысықтау үшін қорытындыны кері қайтарады.
8. Аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісі тапсырыс берушінің (тапсырыс беруші өкілінің) қорытындысы мен ескертулерін пысықтауға алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қорытындыны пысықтайды және тапсырыс берушіге (тапсырыс берушінің өкіліне) осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ақы төлеу үшін жібереді.
Бұл ретте, аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісінің орындалған көрсетілген қызметтер актісі пысықталған қорытындыны жіберген күннен басталады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
2) маршрут оказания медицинской помощи пациенту – процесс пути следования пациента при получении медицинских услуг (помощи) на всех уровнях оказания медицинской помощи;
3) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов.
Глава 2. Порядок оплаты за услуги по независимой экспертизе
3. Услуги по независимой экспертизе приобретаются следующими заказчиками:
1) государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – государственный орган);
2) фондом;
3) физическими или юридическими лицами.
4. Государственным органом услуги по независимой экспертизе приобретаются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Фондом, физическими и юридическими лицами услуги по независимой экспертизе приобретаются в соответствии с гражданским законодательством, путем заключения гражданско-правовых договоров.
5. Оплата за оказанные услуги по независимой экспертизе, производится по факту принятия заказчиком экспертного заключения независимого эксперта (далее – заключение), и оплачивается в пределах средств на текущий финансовый год, предусмотренных на привлечение независимых экспертов.
6. Аккредитованный субъект здравоохранения посредством электронной почты, либо через автоматизированную интегрированную информационную систему "Электронные государственные закупки (далее – АИИС ЭГЗ), либо нарочно, направляет заказчику, в течение 5 (пяти) рабочих дней, заключение и акт выполненных услуг.
7. В случае, если оказанные услуги по независимой экспертизе предоставлены не полном объеме, указанном в договоре, заказчик (представитель заказчика) в течение 3 (трех) рабочих дней отклоняет акт выполненных услуг и возвращает замечаниями аккредитованному субъекту здравоохранения посредством электронной почты, либо через АИИС ЭГЗ, либо нарочно, заключение для доработки.
8. Аккредитованный субъект здравоохранения, после получения на доработку заключение и замечания заказчика (представителя заказчика), в течение 2 (двух) рабочих дней дорабатывает заключение и направляет заказчику (представителю заказчика) для оплаты в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
При этом, акт выполненных услуг аккредитованным субъектом здравоохранения датируется днем направления доработанного заключения.

9. Тапсырыс беруші (тапсырыс берушінің өкілі) қорытынды қабылданғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде орындалған көрсетілген қызметтер актісін бекітеді (қол қояды).
Орындалған көрсетілген қызметтер актісі бекітілгеннен (қол қойылғаннан) кейін тапсырыс беруші (тапсырыс берушінің өкілі) 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісіне оның есеп айырысу шотына соманы аудару арқылы тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлейді.
10. Аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісінен сатып алынатын тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілген қызметтерге ақы төлеу қызмет көрсету нысанына байланысты - тәуелсіз сараптама жүргізілетін жерге барып не бармай жүргізіледі және мынадай шарттарды қамтиды:
1) бір елді мекенде орналасқан, тәуелсіз сараптама жүргізу орнына бармай не тәуелсіз сараптама жүргізу орнына барып қызмет көрсету кезінде "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен (бұдан әрі – Қаулы) бекітілген базалық лауазымдық айлықақы, Қаулыға 2-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласында В2 буын үшін белгіленген мамандығы бойынша жұмыс өтілінің коэффициенті, Қаулыға 19-қосымшаға сәйкес ғылыми дәрежесі мен атағының бар-жоғына қарамастан денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз етуу мекемелерінің консультанттары үшін белгіленген еңбегіне сағат бойынша ақы төлеу ставкасы және тәуелсіз сараптама жүргізуге жұмсалған уақыт кезеңі (сағат/минут) ескеріледі.
Бұл ретте, шарттың көлемі мен талаптары бойынша ерекшеліктерді ескере отырып, тәуелсіз сараптама жүргізуге жұмсалған уақыт (сағат/минут) кезеңінде:
қорда тәуелсіз сарапшы бір емделген жағдай үшін медициналық құжаттаманы зерделеуге пайдаланатын уақыт (минут) кезеңі қабылданады және медициналық көмектің түрі мен нысанына, медициналық қызметтің түріне, сондай-ақ зерделенген медициналық карталардың санына байланысты болады.
мемлекеттік органда сараптама жүргізуге тәуелсіз сарапшы пайдаланатын уақыт (сағат) кезеңі қабылданады, оның ішінде тәуелсіз сараптаманың көлемі (күрделілігі), тәуелсіз сараптаманың көлемі зерттеудің күрделілігіне байланысты болады және шарттардың (техникалық ерекшеліктердің) талаптарында көрсетіледі.
2) тәуелсіз сарапшының тұратын жерінен тыс орналасқан, тәуелсіз сараптама жүргізу орнына барып қызмет көрсету кезінде осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген шарттар (шығындар) және іссапар шығыстары (тәуілік, тұрғын үй-жайды жалға алу, тәуелсіз сараптама жүргізу орнына дейінгі жол жүру) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларына сәйкес ескеріледі.
Аккредиттелген денсаулық сақтау субъектісі көрсеткен тәуелсіз сараптама бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге (тәуелсіз сараптама жүргізу орнына барып не бармай) сонымен қатар ұйымдастырушылық шығындар (үстеме шығыстар) да қосылады.

9. Заказчик (представитель заказчика) после принятия заключения утверждает (подписывает) акта выполненных услуг в течение 3 (трех) рабочих дней.
После утверждения (подписания) акта выполненных услуг заказчик (представитель заказчика) в течение 30 (тридцати) календарных дней оплачивает услуги по независимой экспертизе аккредитованному субъекту здравоохранения, путем перечисления суммы на его расчетный счет.
10. Оплата услуг по независимой экспертизе, закупаемых у аккредитованного субъекта здравоохранения производится в зависимости от формы предоставления услуги - с выездом либо без выезда к месту проведения независимой экспертизы, и включает следующие условия:
1) при оказании услуги без выезда к месту проведения независимой экспертизы либо с выездом к месту проведения независимой экспертизы, расположенного в одном населенном пункте, учитывается базовый должностной оклад, установленный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" (далее – Постановление), коэффициент стажа работы по специальности, установленный для звена В2 в сфере здравоохранения согласно приложению 2 к Постановлению, ставка почасовой оплаты труда, установленная для консультантов учреждений здравоохранения и социального обеспечения, независимо от наличия ученой степени и звания, согласно приложению 19 к Постановлению и период времени (часов/минут), затраченный на проведение независимой экспертизы.
При этом, за период времени (часов/минут), затраченный на проведение независимой экспертизы, с учетом особенностей по объемам и условиям договора:
у фонда принимается период времени (минут) используемый независимым экспертом на изучение медицинской документации за один пролеченный случай, и зависит от вида и формы медицинской помощи, вида медицинской деятельности, а также количества изученных медицинских карт.
у государственного органа принимается период времени (часов), используемый независимым экспертом на проведение экспертизы, в том числе объем (сложность) независимой экспертизы, Объем независимой экспертизы зависит от сложности исследования и указывается в условиях договоров (технических спецификациях).
2) при оказании услуги с выездом к месту проведения независимой экспертизы, расположенного вне места его проживания независимого эксперта, учитываются условия (затраты), предусмотренные в подпункте 1) настоящего пункта и командировочные расходы (суточные, найм жилого помещения, проезд до места проведения независимой экспертизы) согласно Правилам возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.
В оплату услуги по независимой экспертизе, оказанной аккредитованным субъектом здравоохранения (с выездом либо без выезда к месту проведения независимой экспертизы), также включаются организационные затраты (накладные расходы).

11. Тәуелсіз сараптаманың көрсететін қызметтеріне ақы төлеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің 257, 317, 342, 484, 485-баптарының нормалары ескеріледі.

11. При оплате услуг независимой экспертизы учитываются нормы статей 257, 317, 342, 484, 485 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".