Клиникалық хаттамаларды практикалық денсаулық сақтауға ендіру және ендіру тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ - 189/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қарашада № 21638 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 79) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Клиникалық хаттамаларды практикалық денсаулық сақтауға ендіру және ендіру тиімділігін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 12 қарашасы
№ ҚР ДСМ - 189/2020
бұйрығына қосымша
Клиникалық хаттамаларды практикалық денсаулық сақтауға ендіру және ендіру тиімділігін бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы клиникалық хаттамаларды практикалық денсаулық сақтауға ендіру және ендіру тиімділігін бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабының 79) тармақшасына сәйкес әзірленген және клиникалық хаттамаларды практикалық денсаулық сақтауға ендіру және ендіруді мониторингтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) клиникалық хаттама - пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;

Об утверждении методики внедрения и оценки эффективности внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2020 года № ҚР ДСМ - 189/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2020 года № 21638.
В соответствии с подпунктом 79) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые методику внедрения и оценку эффективности внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерстве здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ - 189/2020
Методика внедрения и оценка эффективности внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая методика внедрения и оценка эффективности внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 79) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяет порядок внедрения и мониторинга внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия и определения:
1) клинический протокол (далее – протокол) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;

2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Клиникалық хаттамаларды практикалық денсаулық сақтауға ендіру және мониронингтеу кезеңдері
3. Клиникалық хаттамаларды практикалық денсаулық сақтауға ендіру процесі мен ендіру мониторингісі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) уәкілетті орган практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіруге және ендіруді мониторингтеуге жауапты ұйымды айқындайды (бұдан әрі - Жұмыс органы);
2) практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу бойынша ұлттық және өңірлік үйлестірушілерден топ қалыптастырылады;
3) медициналық ұйымдарда клиникалық хаттамаларды ендіру бойынша жауапты мамандар анықталады;
4) практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу бойынша әдістемелік қолдау жүзеге асырылады;
5) практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамалардың ендіруді үйлестіру жүргізіледі;
6) практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеу бойынша талдау және клиникалық хаттамаларды ендіруді және ендіруді мониронингтеуді жетілдіру бойынша қосымшалар ұсынылады;
4. Жұмыс органы мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру бойынша ұлттық және өңірлік үйлестірушілер тобын қалыптастырады және оларды стандарттау мәселелері бойынша оқытуды жүргізеді;
2) клиникалық хаттамаларды ендіру жоспарланған медициналық ұйымдар мен медициналық білім беру ұйымдарын айқындайды;
3) медициналық ұйымдар деңгейінде клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу бойынша ұлттық және өңірлік үйлестірушілерге әдістемелік және ұйымдастырушылық - консультациялық көмек көрсетеді;
4) медициналық ұйымдар мен медициналық білім беру ұйымдары бөлінісінде практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру жоспарын әзірлейді және бекітеді;
5) ұлттық үйлестірушілер ұсынған деректер бойынша Қазақстан Республикасының барлық медициналық ұйымдары үшін практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу тиімділігіне жиынтық талдау жүргізеді;

2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи).
Глава 2. Этапы внедрения и мониторинга внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение
3. Процесс внедрения и мониторинга внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение включает проведение следующих этапов:
1) уполномоченным органом определяется организация, ответственная за внедрение и мониторинг внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение (далее – Рабочий орган);
2) формируется группа из национальных и региональных координаторов по внедрению и мониторингу внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение;
3) определяются ответственные специалисты по внедрению клинических протоколов в медицинских организациях;
4) осуществляется методологическая поддержка по внедрению и мониторингу внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение;
5) проводится координация внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение;
6) предоставляется анализ по внедрению клинических протоколов и мониторингу внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение и приложения по совершенствованию клинических протоколов и мониторинга внедрения клинических протоколов.
4. Рабочий орган осуществляет следующие мероприятия:
1) формирует группы национальных и региональных координаторов по внедрению клинических протоколов в практическое здравоохранение и проводит их обучение по вопросам стандартизации;
2) определяет медицинские организации и медицинские образовательные организации, в которых планируется внедрение клинических протоколов;
3) оказывает методологическую и организационно-консультативную помощь национальным и региональным координаторам по вопросам внедрения и мониторинга внедрения клинических протоколов на уровне медицинских организаций;
4) разрабатывает и утверждает план внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение в разрезе медицинских организаций и медицинских образовательных организаций;
5) проводит сводный анализ эффективности внедрения и мониторинга внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение по всем медицинским организациям Республики Казахстан по представленным данным национальных координаторов;

6) уәкілетті органға практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендірудің анықталған кедергілері бойынша ұсыныс береді.
5. Практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу жөніндегі ұлттық үйлестірушілер:
1) медициналық ұйымдар деңгейінде клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу мәселелері бойынша өңірлік үйлестірушілерге әдістемелік және ұйымдастырушылық-консультациялық көмекті;
2) жетекшілік ететін өңірлердің медициналық ұйымдары бойынша практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу тиімділігіне талдау жүргізеді және деректерді Жұмыс органына ұсынады;
3) практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіруде анықталған кедергілер туралы ұсыныстарды Жұмыс органына ұсынуды жүзеге асырады.
6. Практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу жөніндегі өңірлік үйлестірушілер мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) өңірде клиникалық хаттамаларды ендіру жоспарланған медициналық ұйымдарды анықтайды;
2) медициналық ұйымдардың басшысымен бірлесіп, клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу үшін жауапты мамандарды анықтайды;
3) медициналық ұйымдардың жауапты мамандарына өңірде клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу мәселелері бойынша әдістемелік және ұйымдастырушылық консультациялық көмек көрсетеді оның ішінде оларды оқыту;
4) өңірдегі медициналық ұйымдар бойынша практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендіру және ендіруді мониторингтеу тиімділігіне талдау жүргізеді және деректерді жетекшілік ететін Ұлттық үйлестірушіге ұсынады;
5) Ұлттық үйлестірушіге практикалық денсаулық сақтауға клиникалық хаттамаларды ендірудің анықталған кедергілері туралы ұсыныс береді.
7. Медициналық ұйым және (немесе) медициналық білім беру ұйымы деңгейінде:
1) бас дәрігерлердің емдеу жұмысы жөніндегі орынбасарларының, бейінді бөлімшелердің (орталықтың) меңгерушілері, ішкі аудит қызметі өкілдері арасынан клиникалық хаттамаларды ендіру бойынша жауапты маманды анықтау;
2) әрбір клиникалық хаттамаға ендіру бойынша жоспарды әзірлеу;
3) клиникалық хаттамаларды одан әрі ендіру үшін қолданыстағы ресурстарды бағалау;
4) практикалық денсаулық сақтау мамандарын оқыту;
5) клиникалық хаттамаларды ендіру бойынша бар кедергілер туралы деректерді жинау;
6) медициналық ұйымдардың басшыларына медициналық ұйым деңгейінде шешім қабылдау үшін клиникалық хаттамаларды ендіру бойынша кедергілердің болуы туралы ақпарат беру.

6) предоставляет предложения по выявленным барьерам внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение в уполномоченный орган.
5. Национальные координаторы по внедрению и мониторингу внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение осуществляют:
1) методологическую и организационно-консультативную помощь региональным координаторам по вопросам внедрения и мониторингу внедрения клинических протоколов на уровне медицинских организаций;
2) проводят анализ эффективности внедрения и мониторинга внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранения по медицинским организациям курируемым регионам и предоставляют данные в Рабочий орган;
3) предоставляют предложения по выявленным барьерам внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение в Рабочий орган.
6. Региональные координаторы по внедрению и мониторингу внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение осуществляют следующие мероприятия:
1) определяют медицинские организации, в которых планируется внедрение клинических протоколов в регионе;
2) совместно с руководителями медицинских организаций определяют ответственных специалистов за внедрение и мониторинг внедрения клинических протоколов;
3) оказывают методологическую и организационно-консультативную помощь, ответственным специалистам медицинских организаций по вопросам внедрения и мониторинга внедрения клинических протоколов в регионе, в том числе их обучение;
4) проводят анализ внедрения и мониторинг эффективности внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение по медицинским организациям в регионе и предоставляют данные курируемому Национальному координатору;
5) предоставляют предложения по выявленным барьерам внедрения клинических протоколов в практическое здравоохранение Национальным координаторам.
7. На уровне медицинской организации и (или) медицинской образовательной организации осуществляется:
1) определение ответственного специалиста по внедрению клинических протоколов из числа заместителей главного врача по лечебной работе, заведующих профильных отделений (центром), представителей службы внутреннего аудита;
2) разработка плана по внедрению на каждый клинический протокол;
3) оценка существующих ресурсов для дальнейшего внедрения клинических протоколов;
4) обучение специалистов практического здравоохранения;
5) сбор данных по имеющимся барьерам по внедрению клинических протоколов;
6) предоставление информации руководителю медицинской организации о наличии барьеров по внедрению клинических протоколов для принятия решений на уровне медицинской организации.

8. Өңірде медициналық ұйым деңгейінде клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеу тиісті бейіндер бойынша ұлттық және өңірлік үйлестірушілер жүзеге асырады.
9. Клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеу процесі екі кезеңде өтеді:
1) клиникалық хаттамаларда белгіленген ұсыныстардың сақталу дәрежесін бағалау;
2) клиникалық хаттамаларды ендіру негізінде медициналық көмек көрсету сапасының өзгеруін анықтау.
10. Клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеуді жүргізу кезінде мыналарды қолдану ұсынылады:
1) клиникалық аудит деректерін;
2) медицина қызметкерлеріне, медициналық ұйымдардың басшыларына сауалнама жүргізу нәтижелері;
3) қолда бар ақпараттық жүйелерден мәліметтер;
4) статистикалық деректер;
5) бағалау парағының деректері.
11. Саулнама жүргізу процедурасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес клиникалық хаттамаларды ендіру мәселелері бойынша медициналық ұйымдардың медицина қызметкерлері мен басшыларына сұрау жүргізу үшін жүргізіледі.
12. Клиникалық хаттаманы қолдану бойынша бағалау парағы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мониторингке жататын нозологияға сәйкес нақты клиникалық хаттама бойынша әрбір медициналық көмек көрсету жағдайына толтырылады.
13. Бағалау парағы негізінде осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес медициналық ұйымдарда клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеу нәтижелері туралы есеп қалыптастырылады.
14. Клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеу нәтижелері туралы ақпарат, оның ішінде клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеуді одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар Жұмыс органына тоқсан сайын ұсынылады.
Клиникалық хаттамаларды
практикалық денсаулық сақтауға
ендіру және ендіру тиімділігін
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Клиникалық хаттамаларды ендіру мәселелері бойынша медицина персоналдарын сұрауға арналған сауалнама
Клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеу мақсатында сізден қажетті жауапты белгілей немесе талап етілетін қосымша ақпаратты қосу арқылы сауалнаманың сұрақтарына жауап беруіңізді сұраймыз.
1. Өзіңіздің:
1) жұмыс орныңызды_________________________________________
2) лауазымыңызды___________________________________________
көрсетіңіз
2. Сіз дәлелді медицинаның қағидаттарына негізделген, КХ-ны ендіруді және мониторингтеу қажеттілігін қалай бағалайсыз (бағалау деңгейін көрсетіңіз)?
1) жоғары
2) орташа
3) төмен
3. Сіздің практикаңызды КХ күнделікті қолдану қолжетімді ме:?
1) иә
2) жоқ
4. Егер иә болса, қандай нысанда?
1) қағаз жеткізгіштер
2) электрондық нұсқа
5. КХ форматы қолдануға ыңғайлы ма?

8. Мониторинг внедрения клинических протоколов на уровне медицинской организации в регионе проводится национальными и региональными координаторами по соответствующим профилям.
9. Процесс мониторинга внедрения клинических протоколов проходит в два этапа:
1) оценка степени соблюдения установленных рекомендаций в клинических протоколах;
2) определение изменений качества оказания медицинской помощи на основе внедрения клинических протоколов.
10. При проведении мониторинга внедрения клинических протоколов рекомендуется использовать следующее:
1) данные клинического аудита;
2) результаты анкетирования медицинских работников, руководителей медицинских организаций;
3) сведения из имеющихся информационных систем;
4) статистические данные;
5) данные оценочного листа.
11. Процедура анкетирования проводится для опроса медицинских работников и руководителей медицинских организаций по вопросам внедрения клинических протоколов в соответствии с приложением 1 к настоящему приказу.
12. Оценочный лист по применению клинического протокола заполняется на каждый случай оказания медицинской помощи по определенному клиническому протоколу в соответствии с нозологией, подлежащей мониторингу в соответствии с приложением 2 к настоящему приказу.
13. На основе оценочного листа формируется отчет о результатах мониторинга внедрения клинических протоколов в медицинских организациях в соответствии с приложением 3 к настоящему приказу.
14. Информация о результатах мониторинга внедрения клинических протоколов, в том числе предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию клинических протоколов и мониторинга внедрения клинических протоколов вносятся ежеквартально в Рабочий орган.
Приложение 1
к методике внедрения и оценке
эффективности внедрения
клинических протоколов
в практическое здравоохранение
Анкета для опроса медицинского персонала по вопросам внедрения клинических протоколов
С целью мониторинга внедрения КП просим Вас ответить на вопросы анкеты,
отметив нужный ответ или добавив требуемую дополнительную информацию.
1. Укажите, пожалуйста, Ваше:
1) место работы ___________________________________________________
2) должность _____________________________________________________
2. Как Вы оцениваете необходимость внедрения и мониторинга КП, основанных на принципах доказательной медицины (укажите уровень оценки)?
1) высокая
2) средняя
3) низкая
3. Доступны ли КП для повседневного применения в Вашей практике?
1) да
2) нет
4. Если да, то в какой форме?
1) бумажные носители
2) электронный вариант
5. Удобен ли в применении формат КП?

1) иә
2) жоқ
6. Егер жоқ болса, неге? _______________________________
7. Сіз ұйымыңызда клиникалық практикада КХ қолдану қағидаттарын оқыту
мақсатында персоналдар үшін семинарлар, тренингтер өткізілді ме?
1) иә
2) жоқ
8. Сіз әрдайым КХ сәйкес емдеу-диагностикалық қызметтердің толық көлемін орындай
аласыз ба?
1) иә
2) жоқ
9. Егер жоқ болса, неге?
1) қажетті жабдықтың болмауы(стационарда / емханада)
2) бөлімшеде / емханадақажетті дәрілік заттардың болмауы
3) жеке ерекшеліктердің болуыаурудың ағымы (дәрі-дәрмектерге(төзбеушілік), қосалқы ауру)
4) дәрілік препараттардың мөлшерлемесі мен жиілігіқажеттілікке сәйкес келмейді
5) емдеу мерзімдері шындыққа сәйкес келмейді
10. Сіздің ойыңызша, КХ сізге клиникалық шешім қабылдауға көмектесе ме?
1) иә
2) жоқ
11. Сіз КХ қандай нысанда болғанын қалайсыз?
1) анықтама-кітап
2) электрондық формат
3) Интернетте
12. КХ-ны әзірлеуге қатысқыңыз келе ме?
1) иә
2) жоқ
Клиникалық хаттамаларды ендіру бойынша медициналық ұйымдардың басшыларын сұрауға арналған сауалнама
Клиникалық хаттамаларды ендіруді мониторингтеу мақсатында сізден қажетті жауапты белгілей немесе талап етілетін қосымша ақпаратты қосу арқылы сауалнаманың сұрақтарына жауап беруіңізді сұраймыз.
1. Өзіңіздің:
1) жұмыс орныңызды_________________________________________
2) лауазымыңызды___________________________________________
көрсетіңіз
2. Сіздің ойыңызша, КХ Сіздің ұйымыңызда көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасын жақсарту үшін қажет пе?
1) иә
2) жоқ
3. Сіздің медициналық ұйымыңызда КХ бар ма?
1) иә
2) жоқ
4. Сіздің ұйымдағы әрбір дәрігерге КХ қол жетімді ме?
1) иә
2) жоқ
5. Сіздің ұйымыңызда КХ қай түрі кең таралған?
1) қағаз жеткізгіштер
2) электрондық нұсқа
6. Денсаулық сақтау басқармасы басшыларының жергілікті өзін-өзі басқару органдары сіздің өңіріңізде клиникалық тәжірибеде КХ қолдану қағидаттарын үйретуге арналған семинарлар, тренингтер өткізді ме?
1) иә
2) жоқ
7. Сіз өзіңіздің персоналыңызға клиникалық практикада КХ қолдану қағидаттарына оқыту өткіздіңіз бе?
1) иә
2) жоқ
8. Сізге осы оқыту бойынша көмек қажет пе?
1) иә
2) жоқ
9. Егер иә болса, онда қандай нысанда?
1) оқыту семинарлары түрінде
2) типтік оқу бағдарламалары түрінде(дипломнан кейінгі оқыту үшін)
4)) қашықтықтан оқыту түрінде
10. Күнделікті дәрігерлік конференцияларда КХ ендіру және қолдану мәселелері талқыланады ма?
1) иә
2) жоқ
11. Сіздің ұйымыңызда КХ-ны ендіруге және мониторингтеуге жауапты адам бар ма?
1) иә
2) жоқ
12. Медициналық персонал мен әкімшілік арасында КХ қолдануды бағалау шеңберінде кері байланыс процедурасы жасалды ма?

1) да
2) нет
6. Если нет, то почему? _______________________________
7. Проводились ли в Вашей организации семинары, тренинги для персонала с целью обучения принципам использования КП в клинической практике?
1) да
2) нет
8. Всегда ли Вам удается выполнять полный объем лечебно-диагностических услуг в соответствии с КП?
1) да
2) нет
9. Если нет, то почему?
1) отсутствие необходимого оборудования (в стационаре/поликлинике)
2) отсутствие необходимого лекарственногопрепарата в отделении/поликлинике
3) наличие индивидуальных особенностейтечения заболевания (непереносимостьлекарств, сопутствующее заболевание)
4) дозировка и кратность лекарственногопрепарата не соответствует потребности
5) сроки лечения не соответствуют действительности
10. Как Вы считаете, оказывают ли Вам помощь КП в принятии клинического решения?
1) да
2) нет
11. В какой форме Вы хотели бы иметь КП?
1) книга-справочник
2) электронный формат
3) в Интернете
12. Хотели бы Вы принять участие в разработке КП?
1) да
2) нет
Анкета для опроса руководителей медицинских организаций по вопросам внедрения клинических протоколов
С целью мониторинга внедрения КП просим Вас ответить на вопросы анкеты,
отметив
нужный ответ или добавив требуемую дополнительную информацию.
1. Укажите, пожалуйста, Ваше:
1) место работы ___________________________________________________
2) должность _____________________________________________________
2. Как Вы считаете, необходимы ли КП для улучшения качества оказываемых медицинских услуг в вашей организации?
1) да
2) нет
3. Имеются ли в Вашей медицинской организации КП?
1) да
2) нет
4. Имеет ли каждый врач Вашей организации доступ к КП?
1) да
2) нет
5. Какой вариант КП наиболее распространен в Вашей организации?
1) бумажные носители
2) электронный вариант
6. Проводились ли для Вас в Вашем регионе местные органы государственного управления руководителей управлений здравоохранения семинары, тренинги с целью обучения принципам использования КП в клинической практике?
1) да
2) нет
7. Проводили ли Вы для своего персонала обучение принципам использования КП в клинической практике?
1) да
2) нет
8. Необходима ли Вам помощь в данном обучении?
1) да
2) нет
9. Если да, то в какой форме?
1) в виде обучающих семинаров
2) в виде типовых учебных программ
(для постдипломного обучения)
4)) в виде дистанционного обучения
10. Обсуждаются ли на ежедневных врачебных конференциях вопросы внедрения и применения КП?
1) да
2) нет
11. Есть ли в Вашей организации ответственный за вопросы внедрения и мониторинга КП?
1) да
2) нет
12. Разработана ли процедура обратной связи между врачебным персоналом и администрацией в рамках оценки применения КП?

1) иә
2) жоқ
13. Егер иә болса, қайсысымен?
_______________________________________________________________________
14. КХ-ны ендіру кезінде сізде қиындықтар болды ма?
1) иә
2) жоқ
15. Егер иә болса, қайсысымен?
_______________________________________________________________________
16. Сіздің ұйымның ресурстық қамтамасыз етуі КХ талап етілетін көлемге толығымен сәйкес келе ме?
1) иә
2) жоқ
17. Егер жоқ болса, себебін көрсетіңіз:
1) КХ медициналық ұйымды жарақтандыру нормативтерінесәйкес келмеуі
2) медициналық ұйымда қажетті дәрілік препараттың болмауы
3) медициналық ұйымда қажетті жабдықтардың болмауы
4) емдеу сызбасына қымбат тұратын дәрі-дәрмектер енгізілген
5) КХ-ға енгізілген дәрілік заттардыңсәйкес келмеуі
6) қажетті жұмысшылардың немесе штат бірліктерінің болмауы
7) басқа ____________________________________________________________
18. КХ-ны тиімді жүзеге асыру үшін қандай қосымша іс-шаралар мен ақпараттық материалдарды қолданасыз?
1) медициналық қызметкерлері үшін көрнекі құралдар түрінде КХ-ға сәйкес емдеу сызбаларын орналастыру
2) КХ-ға сәйкес диагностиканың тиімділігі туралы пациенттерді ақпараттандыружәне емдеу, (стендтер, буклеттер)
3) басқа _______________________________________________________________
19. Медициналық қызметтердің сапасына сараптама жүргізу қағидалары мен тәртібімен келісесіз бе?
1) иә
2) жоқ
20. Егер жоқ болса, неге?
_______________________________________________________________________
21. KХ қаражатты ұтымды пайдалануға үлес қосады деп ойлайсыз ба?
1) иә
2) жоқ
Клиникалық хаттамаларды
практикалық денсаулық сақтауға
ендіру және ендіру тиімділігін
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Клиникалық хаттаманы қолдану бойынша бағалау парағы
МҰ_____________________________________________________________________
(атауы)
Қортынды клиникалық диагноз ____________________________________________
Қосалқы диагнозы _______________________________________________________
Бағалау индикаторлары
Тиісінше
Тиісінше емес
Жартылай тиісті
11.
Емдеу жүргізілді
22.
Клинкалық хатамадан ауытқу
21.2
негізделген
22.2
негізсіз
33.
Пациенттерді жүргізу КХ-дан басқа аурухана ішілік стандарттарға сәйкес жүргізілуді
33.1
Басқа диагностикалық және емдеу тактикасын қолдану (халықаралық клиникалық нұсқаулар)
33.2
Басқа да себептер (көрсету)
Клиникалық хаттамаларды
практикалық денсаулық сақтауға
ендіру және ендіру тиімділігін
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Клиникалық хаттаманы ендіру туралы есеп
МҰ атауы
_________________________________________________________________________
_____________________________________________
Есепті кезең ____________________________________________
(ай, жыл)
Барлық емделіп шыққан науқастар
_____________________________________
Хаттама коды
Алдыңғы есепті кезең үшін осы нозологиямен емделіп шыққан науқастардың саны
Оның ішінде КХ-ға сәйкес
Ауытқулармен
Ауытқу себептері
Оның ішінде негізделген ауытқулар саны

1) да
2) нет
13. Если да, то с какими?
_______________________________________________________________________
14. Сталкивались ли Вы с проблемами при внедрении КП?
1) да
2) нет
15. Если да, то с какими?
_______________________________________________________________________
16. Полностью ли соответствует ресурсная обеспеченность Вашей организации объему, требуемую в КП?
1) да
2) нет
17. Если нет, то укажите причину:
1) несоответствие КП нормативам оснащения медицинскойорганизации
2) отсутствие необходимого лекарственного препаратав медицинской организации
3) отсутствие необходимого оборудования в медицинскойорганизации
4) в схему лечения включены дорогостоящие медикаменты
5) несоответствие лекарственных препаратов, включенных в КП
6) отсутствие необходимых работников или штатных единиц
7) другое __________________________________________________
18. Какие дополнительные мероприятия и информационные материалы Вы используете для более эффективного внедрения КП?
1) размещение схем лечения, согласно КП в виде наглядных пособий для медицинских работников
2) информирование пациентов об эффективности диагностикии лечения, согласно КП (стенды, буклеты)
3) другое __________________________________________________
19. Согласны ли Вы с правилами и порядком проведения экспертизы качества медицинских услуг?
1) да
2) нет
20. Если нет, то почему?
_______________________________________________________________________
21. Считаете ли Вы, что КП способствует рациональному использованию средств?
1) да
2) нет
Приложение 2
к методике внедрения и оценке
эффективности внедрения
клинических протоколов
в практическое здравоохранение
Оценочный лист по применению клинического протокола
МО_______________________________________________________________________
(наименование)
Заключительный клинический диагноз
__________________________________________
Сопутствующий диагноз
______________________________________________________
Индикаторы оценки
Соответственно
Не соответственно
Частично соответственно.
1.
Лечение проведено
2.
Отступления от КП
2.1
обоснованы
2.2
необоснованны
3.
Ведение больных проводилось в соответствии с внутрибольничными стандартами, отличными от КП
3.1
применение иных диагностических и лечебных тактик (международные клинические руководства)
3.2.
другие причины (указать) ___________________________________________
Приложение 3
к методике внедрения и оценке
эффективности внедрения
клинических протоколов
в практическое здравоохранение
Отчет о внедрении клинического протокола
Наименование МО
___________________________________________________________________
______________________________
Отчетный период ___________________________________________________
(месяц, год)
Всего пролечено больных ____________________________________________
Код протокола
Число пролеченных больных с данной нозологией за предыдущий отчетный период
Из них, в соответствии с КП
С отступлениями
Причины отступлений
Из них, количество обоснованных отступлений