Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 желтоқсанда № 21831 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 19.11.2021 № ҚР ДСМ-120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.04.2022 № ҚР ДСМ-38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-291/2020
бұйрығына қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2024 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2020 года № 21831.
В соответствии c пунктом 2 статьи 69 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 19.11.2021 № ҚР ДСМ-120 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамента Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.04.2022 № ҚР ДСМ -38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-291/2020
Правила оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2024 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 69-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) адамның иммундық тапшылық вирусын (бұдан әрі – АИТВ инфекциясы) жұқтырған бір адамға арналған тариф – АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға шаққандағы АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын ТМККК шеңберінде медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
2) АИТВ инфекциясы бойынша халықты зерттеп-қарауға арналған тариф – АИТВ инфекциясын зерттеп-қарау бойынша бір жүгінушіге есептегендегі ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтердің құны;
3) ақпараттық төлем жүйесі (бұдан әрі – АТЖ) – ТМККК шеңберіндегі және МӘМС жүйесіндегі денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілген қызметтерді сатып алу, оның ішінде сатып алу шарттарын орындау бойынша қызметті автоматтандыратын ақпараттық жүйелер;
4) ауыл субъектісі – мынадай әкімшілік-аумақтық бірліктердің біріне кіретін: аудандық маңызы бар қала, аудан, ауылдық округ, ауыл, кент және "Бекітілген халықтың тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) тіркелген халыққа қызметтер көрсету кешенін ұсынатын аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектісі;
5) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – түзету коэффициенттерін ескере отырып, "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққандағы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде көрсетілетін қызметтері кешенінің құны;
6) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
7) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;

Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие правила оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) тариф на одно лицо, зараженное вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция) – стоимость комплекса медико-социальных услуг лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, формируемая на основе клинических протоколов;
2) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ-инфекцию;
3) информационная платежная система (далее – ИПС) – информационные системы, автоматизирующие деятельность по закупу услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, в том числе по исполнению договоров закупа услуг;
4) субъект села – субъект здравоохранения районного значения и села, входящий в одну из следующих административно-территориальных единиц: город районного значения, район, сельский округ, село, поселок, и предоставляющий комплекс услуг населению, зарегистрированному в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН");
5) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН"), с учетом поправочных коэффициентов;
6) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025);
7) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;

8) базалық мөлшерлеме – стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларды бір емделіп шығу жағдайына есептегендегі медициналық көмек көрсетуге арналған қаржы қаражатының орташа көлемі;
9) бірлесіп орындаушы – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорына (бұдан әрі – дерекқор) енгізілген, жасасқан қызметтерді сатып алу шарты бойынша қызметтер берушінің міндеттерінің бір бөлігін орындау үшін бірлесіп орындау шартын қызметтер беруші жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;
10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) достық кабинетіне жүгінген халықтың негізгі топтарының бір адамына арналған тариф – достық кабинетіне жүгінген халықтың негізгі топтарының бір адамына шаққандағы ТМККК шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
12) емделіп шығу жағдайы – пациентке келіп түскен кезден бастап шыққанға дейін стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
13) жыныстық-жастық түзету коэффициенті – халықтың әртүрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтары ескерілетін коэффициент;
14) ынталандырушы компоненті (бұдан әрі – ЫК) – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21824 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрық) айқындалған тәртіпте түпкілікті нәтижесінің қол жеткізілген индикаторлары негізінде денсаулық сақтау субъектісінің жұмыскерлерін ынталандырушы компонентінің қаражаты есебінен көтермелеу әдісі;
15) клиникалық-шығындық топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеуге арналған шығындар бойынша ұқсас аурулардың клиникалық біртекті топтары;
16) қызметтер беруші – Қор немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрық) айқындалған тәртіпте көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;

8) базовая ставка – средний объем финансовых средств на оказание медицинской помощи в расчете на один пролеченный случай в стационарных и стационарозамещающих условиях;
9) соисполнитель – субъект здравоохранения, включенный в базу данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – база данных) с которым поставщик заключил договор соисполнения для исполнения части обязательств поставщика по заключенному договору закупа услуг;
10) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
11) тариф на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет;
12) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
13) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
14) стимулирующий компонент (далее – СК) – это метод поощрения работников субъекта здравоохранения за счет средств стимулирующего компонента результатов деятельности на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-278/2020 "Об утверждении правил поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21824) (далее – приказ № ҚР ДСМ-278/2020);
15) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
16) поставщик – субъект здравоохранения, с которым Фонд или администратор бюджетных программ заключил договор закупа услуг в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744) (далее – приказ № ҚР ДСМ-242/2020);

17) медициналық ақпараттық жүйе (МАЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
18) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
19) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
20) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі (бұдан әрі – МСАК субъектісі) – "БХТ" АЖ порталында тіркелген бекітілген халыққа ТМККК шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі;
21) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
22) медициналық көмек көрсету ақауы (бұдан әрі – ақау) – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрық) бекітілген медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын сақтамаудан және клиникалық хаттамалардан негізсіз ауытқудан көрінетін медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуы, сондай-ақ медициналық қызмет (көмек) көрсетудің расталмаған жағдайының және (немесе) медициналық қызметтер (көмек) құнының (шығын сыйымдылығы коэффициентінің, тарифтің) негізсіз жоғарылауының фактісі, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету мерзімдерінің сақталмауы;
23) медициналық көрсетілетін қызметтер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
24) медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің регрессивті шкаласы – уәкілетті орган белгілеген норманы орындағанға дейін "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде ұсынылатын медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21550 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрық) бекітілген тарифтер бойынша ақы төлеу жүргізілетін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу схемасы, артық болған жағдайда төмендету коэффициенттері қолданылады;

17) медицинская информационная система (МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
18) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения ПМСП;
19) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025);
20) субъект здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную помощь (далее – субъект ПМСП) – субъект здравоохранения, оказывающий первичную медико-санитарную помощь в рамках ГОБМП прикрепленному населению, зарегистрированному в ИС "РПН";
21) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
22) дефект оказания медицинской помощи (далее – дефект) – нарушение порядка оказания медицинских услуг (помощи), выражающееся в несоблюдении стандартов организации оказания медицинской помощи и необоснованном отклонении от клинических протоколов, а также факт неподтвержденного случая оказания медицинской услуги (помощи) и (или) необоснованного завышения стоимости (коэффициента затратоемкости, тарифа) медицинских услуг (помощи), а также несоблюдение сроков оказания медицинских услуг (помощи), утвержденные приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 21904) (далее – приказ № ҚР ДСМ-321/2020);
23) медицинские услуги (далее – услуги) – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
24) регрессивная шкала объемов медицинских услуг – схема оплаты услуг субъектов здравоохранения, при которой до выполнения установленной уполномоченным органом нормы оплата производится по тарифам, утвержденным приказом исполняющий обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21550) (далее – приказ № ҚР ДСМ-170/2020), в случае превышения применяются понижающие коэффициенты;

25) нысаналы жарна – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін, әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналары түрінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсетуге ақы төлеу үшін республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер;
26) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" АЖ-ның "Психикалық науқастардың тіркелімі" және "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" (бұдан әрі – "ПНТ" және "ННТ" АЖ) ішкі жүйелерінде тіркелген бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
27) республикалық денсаулық сақтау ұйымдары – уәкілетті органның қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдары, дербес білім беру ұйымының, медициналық білім беру ұйымдарының денсаулық сақтау ұйымдары;
28) тариф – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрық) сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің құны;
29) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты) – медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсетуді көздейтін Қор мен денсаулық сақтау субъектісінің арасындағы жазбаша нысандағы келісім;
30) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф – "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" АЖ-ның "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" ішкі жүйесінде (бұдан әрі – "ДНЭТ" АЖ ТНҰТ) тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберінде туберкулезбен ауыратын науқастарға көрсетілетін медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;

25) целевой взнос – безвозмездные и безвозвратные платежи из республиканского бюджета в Фонд, для оплаты оказания услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в виде взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в Фонд, определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об ОСМС), для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов.
26) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах "Регистр психических больных" и "Регистр наркологических больных" ИС "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РПБ и РНБ ИС "ЭРДБ");
27) республиканские организации здравоохранения – организации здравоохранения, находящиеся в ведении уполномоченного органа, организации здравоохранения автономной организации образования, организаций медицинского образования;
28) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 21858) (далее – приказ № ҚР ДСМ-309/2020);
29) договор закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – договор закупа услуг) – соглашение в письменной форме между Фондом и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи потребителям медицинских услуг;
30) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме "Национальный регистр больных туберкулезом" ИС "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – НРБТ ИС "ЭРДБ";

31) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына шекті баға – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сауда атауына шекті бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-77 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23886) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-77 бұйрық) сәйкес уәкілетті орган бекіткен ТМККК және МӘМС жүйесінде сатып алуды одан жоғары бағамен жүргізуге болмайтын, дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына арналған баға;
32) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуын мониторингтеу (бұдан әрі – мониторинг) – Қордың немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметтер берушінің шарттық міндеттемелерді тиісінше орындауы бойынша бағалауы және (немесе) жасалған көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына сыртқы сараптама;
33) түзету коэффициенттері – № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығы негізінде бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тариф белгілеу мақсатында көрсетілетін қызметтің есептік құнына қолданылатын коэффициенттер;
34) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі (Қағидаларға сәйкес) (бұдан әрі – ЦДС) – денсаулық сақтау субъектілерімен ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмысты қоса алғанда, денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін ақпараттық-техникалық сүйемелдеу бөлігінде қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін заңды тұлға;
35) шарттың орындалуын бағалаудың сызықтық шкаласы (бұдан әрі – Сызықтық шкала) – медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелерді мониторингтеу нәтижелерін есепке алмай, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының айлық сомасынан асып кеткен жағдайларда ақы төлеу сомасын есептеу тетігі (бұдан әрі – сапа мен көлемді мониторингтеу);
36) шығын сыйымдылығы коэффициенті – КШТ-ның базалық мөлшерлемесінің құнына шығындылық дәрежесін айқындайтын коэффициент.
37) № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрыққа сәйкес ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген қала халқының есептік санына жан басына шаққандағы норматив - МСАК субъектісіне бекітілген (республикалық маңызы бар қалалар, астана және облыс орталықтары) бір тұрғынына есептелген, ірілендіруге жататын есептік құн.

31) предельная цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования – цена на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия, выше которой не может быть произведен закуп в рамках ГОБМП и в системе ОСМС утвержденная уполномоченным органом согласно Приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-77 "Об утверждении предельных цен на торговое наименование лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23886) (далее – приказ № ҚР ДСМ-77);
32) мониторинг исполнения условий договора закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – мониторинг) – оценка Фонда или администратора бюджетных программ по надлежащему исполнению договорных обязательств поставщиком и (или) внешняя экспертиза качества медицинских услуг (помощи) в рамках заключенного договора закупа услуг;
33) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые к расчетной стоимости услуги с целью установления тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденной на основании приказа № ҚР ДСМ-309/2020;
34) субъект цифрового здравоохранения (применительно к Правилам) (далее – СЦЗ)– юридическое лицо, осуществляющее деятельность или вступающее в общественные отношения в части информационно–технического сопровождения информационных систем здравоохранения, включая организационно–методическую работу с субъектами здравоохранения;
35) линейная шкала оценки исполнения договора (далее – Линейная шкала) – механизм расчета суммы оплаты в случаях превышения месячной суммы договора закупа услуг без учета результатов мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (далее – мониторинг качества и объема);
36) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
37) подушевой норматив на расчетную численность городского населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению, согласно приказу № ҚР ДСМ-309/2020 – расчетная стоимость на одного прикрепленного жителя (городов республиканского значения, столицы и областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
2-бөлім. Денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
3. Денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеуді Қор әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері және ТМККК-ға бөлінетін нысаналы жарна қаражаты есебінен, ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында көзделген қаражат шегінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары негізінде тиісті қаржы жылына, сондай-ақ ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде алдыңғы қаржы жылының соңғы айында – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде алдыңғы қаржы жылында медициналық қызметтер көрсетуге шарттар жасасқан қызметтер берушілермен көрсетілген медициналық қызметтер үшін ағымдағы қаржы жылының қаражаты есебінен жүзеге асырады.
4. Денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына сәйкес сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері ескеріле отырып жүргізіледі.
Сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша медициналық көмек түрлері және медициналық қызмет түрлері бойынша ақаулардың бірыңғай жіктеуішіне (бұдан әрі – АБЖ) сәйкес Қор қызметтер берушіге төлеуге жататын соманы азайту жолымен айыппұл санкцияларын қолдану үшін негіз болып табылатын "Медициналық құжаттаманы ресімдеу ақауларының" 2.0 ақау кодынан басқа медициналық көмек көрсету ақаулары анықталады.
5. Сатып алу шарты бойынша ақы төлеудің есептік кезеңі күнтізбелік ай болып табылады.
6. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрықпен бекітілген тарифтер бойынша көрсетілген қызметтер актісі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетілген қызметтер үшін төлеуге жататын сома мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған қызметтер берушімен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша көзделген сомадан асқан жағдайда, асып кеткен соманы төлеу жергілікті өкілді органның шешімі бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Раздел 2. Порядок оплаты услуг субъектов здравоохранения
Глава 1. Общие положения
3. Оплата услуг субъектов здравоохранения осуществляется Фондом за счет активов фонда социального медицинского страхования и средств целевого взноса, выделяемых на ГОБМП, на основании договоров закупа услуг в пределах средств, предусмотренных планами финансирования по обязательствам и платежам в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования на соответствующий финансовый год, а также за медицинские услуги, оказанные в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в последний месяц предшествующего финансового года – за счет средств текущего финансового года с поставщиками, заключившими договоры на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в предшествующем финансовом году.
4. Оплата услуг субъектов здравоохранения производится с учетом результатов мониторинга качества и объема согласно приказу № ҚР ДСМ-321/2020.
По результатам мониторинга качества и объема выявляются дефекты оказания медицинской помощи, являющиеся основанием для применения штрафных санкций путем уменьшения фондом суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с единым классификатором дефектов по видам медицинской помощи и видам медицинской деятельности (далее – ЕКД), кроме кода дефекта 2.0 "Дефекты оформления медицинской документации" с поддефектами.
5. Отчетным периодом оплаты по договору закупа услуг является календарный месяц.
6. Оплата услуг осуществляется по тарифам, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-170/2020, на основании акта оказанных услуг.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При превышении суммы, подлежащей к оплате за оказанные услуги, над суммой, предусмотренной по договору закупа услуг с поставщиком, созданным в организационно-правовой форме государственного предприятия, оплата суммы превышения осуществляется по решению местного представительного органа из средств местного бюджета областей, городов республиканского значения и столицы.

8. Қор қызметтер берушімен келісу бойынша аванстық (алдын ала) төлемді мынадай жағдайларда:
1) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын немесе қосымша келісімді жасасу кезінде көрсетілетін қызметтердің көлемдерін орналастыру кезінде аванстық (алдын ала) төленген соманы ұстап қалу графигіне сәйкес кейіннен ұстап қалу арқылы көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2) желтоқсан айына арналған жоспарлы соманың 70 (жетпіс) пайызынан аспайтын, бірақ желтоқсанда ұсталуға жататын аванс сомасын ескере отырып, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша қалдық сомасынан аспайтын мөлшерде;
3) шетелдік донорды тарта отырып, сүйек кемігін трансплантаттау (бұдан әрі – СКТ) бойынша қызметтер көрсету кезінде шарт сомасының 50 (елу) пайызынан аспайтын мөлшерде жүзеге асырады.
9. Авансты ұстап қалу графигі қызметтер көрсету айынан бастап ағымдағы жылғы қараша бойынша есепті желтоқсан айына қызметтер көрсетуге ақы төлеу кезінде ұсталатын желтоқсандағы көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге арналған авансты қоспағанда, біркелкі белгіленеді.
10. Егер ағымдағы кезеңде ұстап қалуға жататын аванс сомасы есепті кезеңде көрсетілген қызметтер актілері бойынша төлеуге қабылданған сомадан асып кеткен немесе оған тең болған жағдайда, төлеуге қабылданған сомаға тең сома ұсталады, ағымдағы кезеңде ұстап қалуға тиіс соманың қалдығы келесі кезеңде ұсталуы тиіс аванстық (алдын ала) төлем сомасымен бірге ұсталады, келесі кезеңде ұстап қалу мүмкін болмаған кезде қызметтер беруші Қордың шотына аударады.
Есепті желтоқсан айы үшін көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу кезінде ұстап қалуға жататын желтоқсанда көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін аванс сомасы есепті желтоқсан айы үшін көрсетілген қызметтер актілері бойынша төлеуге қабылданған сомадан асып кеткен немесе оған тең болған жағдайда, төлеуге қабылданған сомаға тең сома ұсталады, ұстап қалуға жататын соманың қалдығын қызметтер беруші Қордың шотына аударады.
11. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша аванстық (алдын ала) ағымдағы қаржы жылының алты және одан аз айларына көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан, Қор алдында өтелмеген берешек болған кезде, сондай-ақ мынадай бағыттар бойынша медициналық көмек көрсететін қызметтер берушілерді қоспағанда, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын бұрын жасамаған қызметтер берушіге жүзеге асырылмайды:
1) балаларға және босандыру кезінде станционарлық көмек көрсету;
2) әлеуметтік мәні бар аурулармен және айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулармен ауыратын науқастарға стационарлық көмек көрсету (туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету, онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету және психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету, инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету);

8. Фонд по согласованию с поставщиком осуществляет авансовую (предварительную) оплату в следующих случаях:
1) при заключении договора закупа услуг или дополнительного соглашения при размещении объемов услуг в размере не более 30 (тридцати) процентов от суммы договора закупа услуг, с последующим удержанием суммы, выплаченной авансовой (предварительной) оплаты, согласно графику ее удержания;
2) в размере не более 70 (семидесяти) процентов от плановой суммы на декабрь месяц, но не более суммы остатка по договору закупа услуг с учетом суммы аванса, подлежащей удержанию в декабре;
3) при оказании услуг по трансплантации костного мозга (далее – ТКМ) с привлечением зарубежного донора в размере не более 50 (пятидесяти) процентов от суммы договора.
9. График удержания аванса устанавливается равномерно начиная c месяца оказания услуг по ноябрь текущего года, за исключением аванса для оплаты услуг декабря, который удерживается при оплате услуг за отчетный декабрь месяц.
10. В случае, когда сумма аванса, подлежащая удержанию в текущем периоде, превышает или равна сумме, принятой к оплате по актам оказанных услуг за отчетный период, удерживается сумма, равная принятой к оплате, остаток суммы, подлежащей удержанию в текущем периоде, удерживается в следующем периоде совокупно с суммой авансовой (предварительной) оплаты, подлежащей удержанию в следующем периоде, при невозможности удержания, зачисляется поставщиком на счет Фонда.
В случае, когда сумма аванса для оплаты услуг декабря, подлежащая удержанию при оплате услуг за отчетный декабрь месяц, превышает или равна сумме, принятой к оплате по актам оказанных услуг за отчетный декабрь месяц, удерживается сумма, равная принятой к оплате, остаток суммы, подлежащей удержанию, зачисляется поставщиком на счет Фонда.
11. Авансовая (предварительная) оплата по договору закупа услуг не осуществляется поставщикам, которые заключили договор закупа услуг на период шесть и менее месяцев текущего финансового года, при наличии непогашенной задолженности перед Фондом, а также ранее не заключали договора закупа услуг, за исключением поставщиков, оказывающих медицинскую помощь, по следующим направлениям:
1) оказание стационарной помощи детскому населению и при родовспоможении;
2) оказание стационарной помощи больным с социально-значимыми заболеваниями и заболеваниями, представляющими опасность для окружающих (оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом, медицинской помощи онкологическим больным и медико-социальной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), медицинской помощи больным инфекционными заболеваниями);

3) жедел медициналық жәрдем көрсету;
4) Қарулы Күштердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының әскери-медициналық (медициналық) мекемелерінде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету.
12. Қор мен қызметтер берушіге байланысты емес жағдайларға байланысты (табиғи құбылыстар, соғыс қимылдары, төтенше жағдай, ақпараттық жүйелердің істен шығуы немесе жұмыс істемеуі, пандемия) Қордың қызметтер берушіге төлем жасауы мүмкін болмаған жағдайда, Қор мен қызметтер беруші келісе отырып аванстық (алдын ала) төлем жасайды:
1) бұрын қормен шарт жасасқан қызметтер берушілер үшін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты сомасының 70 (жетпіс) пайызынан аспайтын сомасында, төленген аванстың (алдын ала) төлем сомасын ұстап қалу графигіне сәйкес кейіннен ұстау;
2) бұрын қормен шарт жасамаған қызметтер берушілер үшін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайтын сомасында, төленген аванстың (алдын ала) төлем сомасын ұстап қалу графигіне сәйкес кейіннен ұстау.
13. Көрсетілген қызметтер актісін қалыптастыру көрсетілген қызметтер үшін шот-тізілімнің, қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасының негізінде жүзеге асырылады.
14. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттарын есепке алуды Қор қолмен немесе АТЖ-да автоматтандырылған режимде жүзеге асырады.
15. Қызметтер беруші есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде АТЖ-да әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері және ТМККК-ға бөлінетін нысаналы жарна қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімді (шот-тізілімдерді) (бұдан әрі – көрсетілген қызметтер үшін шот-тізілім) қолмен немесе автоматтандырылған режимде қалыптастырады және Қорға басшы немесе уәкілетті лауазымды адам қол қойған қызметтер берушінің атынан қағаз жеткізгіште және қызметтер берушінің мөрімен (бар болған жағдайда) расталған немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат түрінде береді.
Қызметтер беруші шот-тізілімді қолмен немесе автоматтандырылған режимде дұрыс қалыптастырмаған және (немесе) қате деректермен қол қойылған шот-тізілімді қағаз жеткізгіште ұсынған жағдайда, Қор оны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қызметтер берушіге шот-тізілімді қайта қалыптастыру үшін қайтарады.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген еңсерілмейтін күш мән-жайлары және (немесе) уәкілетті органның немесе Қордың хатымен расталған ақпараттық жүйелерді жаңартуларға байланысты мән-жайлар туындаған жағдайда, Қор еңсерілмейтін күш мән-жайлары және (немесе) ақпараттық жүйелерді жаңартуларға байланысты мән-жайлар жойылғаннан кейін көрсетілген қызметтер үшін шот-тізілімді қабылдайды.
Ағымдағы жылдың қаңтарындағы ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде шот-тізілім өткен жылдың 1 желтоқсанынан бастап ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде шот-тізілімге кірмеген көрсетілетін қызметтерді ескере отырып қалыптастырылады.

3) оказание скорой медицинской помощи;
4) оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в военно-медицинских (медицинских) учреждениях Вооруженных Сил, специальных государственных и правоохранительных органов.
12. Фонд по согласованию с поставщиком в случае невозможности исполнения оплаты фондом поставщику из-за обстоятельств, не зависящих от фонда и поставщика (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение, сбой или не функционирования информационных систем, пандемия), осуществляет авансовую (предварительную) оплату:
1) для поставщиков, ранее заключавших договор с фондом в размере не более 70 (семидесяти) процентов от суммы договора закупа услуг, с последующим удержанием суммы, выплаченной авансовой (предварительной) оплаты, согласно графику ее удержания;
2) для поставщиков, ранее не заключавших договор с фондом в размере не более 30 (тридцати) процентов от суммы договора закупа услуг, с последующим удержанием суммы, выплаченной авансовой (предварительной) оплаты, согласно графику ее удержания.
13. Формирование акта оказанных услуг осуществляется на основании счет-реестра за оказанные услуги, протокола исполнения договора закупа услуг.
14. Учет договоров закупа услуг осуществляется фондом в ручном или в автоматизированном режиме в ИПС.
15. Поставщик в срок не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, в ИПС формирует в ручном или в автоматизированном режиме и передает фонду подписанный руководителем или уполномоченным лицом от имени поставщика на бумажном носителе и заверенный печатью поставщика (при ее наличии) или в виде электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) счет-реестр (счет-реестров) за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – счет-реестр за оказанные услуги) за счет активов фонда социального медицинского страхования и средств целевого взноса, выделяемых на ГОБМП, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае некорректного формирования поставщиком счет-реестра в ручном или в автоматизированном режиме и (или) предоставлении подписанного счет-реестра на бумажном носителе с некорректными данными, фонд в течение 1 (одного) рабочего дня после его получения возвращает поставщику счет-реестр для его повторного формирования.
В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в информационных системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа или Фонда, фонд принимает счет-реестр за оказанные услуги после устранения обстоятельств непреодолимой силы и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в информационных системах.
Счет-реестр за январь текущего года в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС формируется с учетом услуг, не вошедших в счет-реестр в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с 1 декабря предыдущего года.

16. Көрсетілген қызметтер үшін шот-тізілімде ағымдағы есепті кезең ішінде аяқталған көрсетілетін қызметтер саны, сондай-ақ қызметтер беруші төлеуге ұсынатын сома көрсетіледі.
17. Қызметтер беруші бухгалтерлік есептің бастапқы құжаттарының негізінде есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейінгі мерзімде АТЖ-да және есепті кезеңде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілері қызметтер көрсету кезіндегі шығыстардың құрылымы туралы ақпаратты қалыптастыруды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша қамтамасыз етеді.
Осы тармақта көрсетілген ақпараттарды ұсынбаған жағдайда, қызметтер берушіге ақпараттарды ұсынғанға дейін ағымдағы есепті кезеңге шот-тізілімді қалыптастыру мүмкін болмайды.
Қызметтер беруші Қордың сұрау салуы бойынша осы тармақта көрсетілген ақпаратты қалыптастыру жүзеге асырылған бастапқы бухгалтерлік құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
18. Көрсетілген қызметтер үшін ұсынылған шот-тізілімнің, сапа және көлем мониторингі нәтижелерінің негізінде Қор қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасын қолмен немесе автоматтандырылған режимде қалыптастырады.
19. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қордың активтері және ТМККК-ға бөлінетін нысаналы жарна қаражаты есебінен Қор АТЖ-да қолмен немесе автоматтандырылған режимде қалыптастырады және Қор мен қызметтер берушінің атынан басшы немесе уәкілетті тұлға қағаз жеткізгіште қол қояды және Қордың және қызметтер берушінің мөрлерімен расталады (бар болған жағдайда) немесе ЭЦҚ арқылы қол қойылған электрондық құжат түрінде қалыптастырылады.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасында:
1) өзге төлемдер – сот органдарының шешімі, жүргізілген төлемдер бойынша өткен төлем кезеңдері үшін салыстырып-тексеру нәтижелері, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты не осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша төленуге жататын сомаларды қайта есептеу болған жағдайларда;
2) өзге шегерімдер – сот органдарының шешімі болған, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген жылдық сомасы асып кеткен, жүргізілген төлемдер бойынша өткен төлем кезеңдері үшін салыстырып-тексеру нәтижелері, есепті кезең жабылғаннан кейін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуы мониторингінің немесе жоспардан тыс мониторинг нәтижелері бойынша айыппұл санкцияларын қолдану, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты не осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша төленуге жататын сомаларды қайта есептеу жағдайларында көрсетіледі.

16. В счет-реестре за оказанные услуги отражается количество услуг, оказание которых завершилось в течение текущего отчетного периода, а также сумма, предъявляемая поставщиком к оплате.
17. Поставщик на основании первичных документов бухгалтерского учета в срок до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, обеспечивает в ИПС формирование за отчетный период информацию о структуре расходов при оказании услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При непредоставления информации, предусмотренной настоящим пунктом, формирование счет-реестра за текущий отчетный период поставщику не производится до предоставления указанной информации.
Поставщик по запросу Фонда предоставляет копии первичных бухгалтерских документов на основании которых осуществлено формирование информации, указанной в настоящем пункте.
18. На основании представленного счет-реестра за оказанные услуги, результатов мониторинга качества и объема Фонд формирует в ручном или автоматизированном режиме протокол исполнения договора закупа услуг.
19. Протокол исполнения договора закупа услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС за счет активов Фонда и средств целевого взноса, выделяемых на ГОБМП формируется Фондом в ИПС в ручном или автоматизированном режиме и подписывается руководителем или уполномоченным лицом от имени Фонда и поставщика на бумажном носителе и заверяется печатями Фонда и поставщика (при ее наличии) или формируется в виде электронного документа, подписанного их ЭЦП по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В протоколе исполнения договора закупа услуг отражаются:
1) иные выплаты – при наличии решения судебных органов, результатов сверки за прошедшие платежные периоды по проведенным платежам, перерасчета сумм, подлежащих оплате ввиду изменения законодательства Республики Казахстан либо по иным основаниям, предусмотренным настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.
2) иные вычеты – при наличии решения судебных органов, превышения годовой суммы договора закупа услуг, предусмотренной договором закупа услуг, результатов сверки за прошедшие платежные периоды по проведенным платежам, применения штрафных санкций по результатам мониторинга надлежащего исполнения договора закупа услуг или внепланового мониторинга после закрытия отчетного периода, перерасчета сумм, подлежащих оплате ввиду изменения законодательства Республики Казахстан либо по иным основаниям, предусмотренным настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
20. Қызметтер беруші шартты орындау хаттамасымен келіспеген жағдайда оны алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорды бас тарту себептерінің негіздемесімен және бас тарту себебін растайтын есеп айырысулар мен құжаттарды қоса бере отырып, шартты орындау хаттамасына қол қоюдан бас тарту туралы Қорды жазбаша нысанда хабардар етеді.
Қор шартты орындау хаттамасына қол қоюдан бас тартуды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей қабылданған шешім туралы қызметтер берушіге мынаны хабарлайды:
шартты орындау хаттамасын түзету және шартты орындау хаттамасында шешімнің дұрыстығын растайтын есеп айырысулар мен құжаттарды қоса бере отырып, қол қоюға қайта жіберу;
шартты орындау хаттамасына өзгерістер енгізбестен, өзгерістер енгізбеу шешімінің негіздемесімен қайта жіберу.
21. Қызметтер беруші АТЖ-да көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасының негізінде көрсетілген қызметтердің актісін (бұдан әрі – көрсетілген қызметтердің актісі) құрады.
Көрсетілген қызметтер актісі көрсетілетін қызметтерді сатып алудың әрбір шартына жеке-жеке қалыптастырылады және Қордың және қызметтер берушінің атынан басшы немесе уәкілетті тұлға қағаз жеткізгіште қол қояды және Қордың және қызметтер берушінің мөрлерімен (бар болған жағдайда) расталады немесе олардың ЭЦҚ қойылған электрондық құжат түрінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
Көрсетілетін қызметті сатып алу шартында көзделген форс-мажорлық жағдайлар және (немесе) уәкілетті органның немесе Қордың хатымен расталған ақпараттық жүйелерді жаңартуға байланысты мән-жайлар туындаған жағдайда, Қор төлем құжаттарын қолмен қабылдайды.
22. Қағаз жеткізгіштегі төлем құжаттары екі данада, қызметтер беруші және Қор үшін бір-бір данадан қалыптастырылады.
АТЖ-ға қызметтер берушінің деректерді дұрыс немесе толық енгізбеу фактісі анықталған жағдайда, көрсетілген қызметтер актісі бойынша ақы төлеуді жүзеге асыру сәтіне дейін МАЖ-дағы деректерді түзету Қордың келісімі бойынша жүзеге асырылады.
"Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесіндегі (бұдан әрі – "СНЭТ" АЖ) гистологиялық және патоморфологиялық зерттеулердің нәтижелері зерттеу нәтижелерін алу фактісі бойынша енгізіледі.
23. Көрсетілген қызметтер, оның ішінде ағымдағы есепті кезеңде медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі аяқталмаған өлім жағдайлары көрсетілген қызметтер актісінде көрсетілмейді және олар бойынша ақы төлеу келесі есепті кезеңдерде медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізуге байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылуы ішінде төлеуге қабылданбаған, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты қолданылатын жылдан кейінгі жылы жүргізіледі.
Ағымдағы қаржы жылының шот-тізіліміне олар бойынша медициналық көмек көрсетудің басталуы алдыңғы қаржы жылында басталған және ағымдағы қаржы жылында аяқталған жағдайлар енгізіледі.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
20. Поставщик при несогласии с протоколом исполнения договора не позднее трех рабочих дней со дня его получения информирует фонд в письменной форме об отказе от подписания протокола исполнения договора с обоснованием причин отказа и приложением расчетов и документов, подтверждающих причину отказа.
Фонд не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения отказа от подписания протокола исполнения договора сообщает поставщику о принятом решении:
корректировка протокола исполнения договора и повторное направление протокола исполнения договора на подписание с приложением расчетов и документов, подтверждающих правильность решения;
повторное направление протокола исполнения договора без внесения в него изменений с обоснованием такого решения.
21. Поставщик на основании протокола исполнения договора закупа услуг в ИПС составляет акт выполненных работ (оказанных услуг) (далее –акт оказанных услуг).
Акт оказанных услуг формируется в ручном или автоматизированном режиме отдельно на каждый договор закупа услуг и подписывается руководителем или уполномоченным лицом от имени фонда и поставщика на бумажном носителе и заверяется печатями фонда и поставщика (при ее наличии) или формируется в виде электронного документа, подписанного их ЭЦП по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При возникновения обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в информационных системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа или Фонда, Фонд принимает платежные документы в ручном режиме.
22. Платежные документы на бумажном носителе формируются в двух экземплярах, по одному экземпляру для поставщика и Фонда.
В случае установления факта некорректного или неполного ввода данных поставщиком в ИПС, по согласованию с Фондом, осуществляется корректировка данных в МИС, введенных поставщиком, до момента осуществления оплаты по акту оказанных услуг.
Результаты гистологических и патоморфологических исследований в информационной системе "Электронный регистр стационарных больных" (далее – ИС "ЭРСБ") вносятся по факту получения результатов исследований.
23. Оказанные услуги, в том числе случаи с летальными исходами, по которым не завершен мониторинг качества и объема медицинских услуг в текущем отчетном периоде, не отражаются в акте оказанных услуг, и оплата по ним осуществляется после завершения мониторинга качества и объема медицинских услуг в последующих отчетных периодах.
Оплата за оказанные услуги, указанные в части первой настоящего пункта, не принятые к оплате в течении действия договора закупа услуг в связи с проведением мониторинга качества и объема медицинских услуг, производится в году, следующем за годом действия договора закупа услуг.
В счет-реестр текущего финансового года включаются случаи, начало оказания медицинской помощи по которым начато в предыдущем финансовом году и завершено в текущем финансовом году.

24. Сапа мен көлем мониторингін жүргізуге байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылуы ішінде ақы төлеуге қабылданбаған, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты қолданылатын жылдың 1 желтоқсанынан бастап көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу мерзімі аяқталатын күнге дейін шот-тізілімге енбеген көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты қолданылатын жылдан кейінгі жылы жүргізіледі.
Алдыңғы жылғы желтоқсанда көрсетілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтер үшін сома алдыңғы қаржы жылының 11 айы үшін ақы төлеуге қабылданған сома бойынша орташа айлық нақты орындалу сомасынан аспайды.
25. Қор мен қызметтер берушінің арасындағы қағаз тасығышта рәсімделетін төлем құжаттарымен алмасу ресми хат алмасу жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
26. Қол қойылған көрсетілген қызметтердің актілері бойынша ақы төлеуді Қор көрсетілген қызметтер актісіне қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей қаражатты қызметтер берушінің екінші деңгейдегі банктегі есеп шотына немесе қызметтер көрсеткені үшін алынған қаражатты есепке алу және жұмсау бойынша банк операцияларын жүргізу үшін ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына аудару арқылы жүзеге асырады.
27. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының жылдық сомасынан аспайтын сомада жүзеге асырылады.
28. Қызметтерге ақы төлеу нәтижелері бойынша Қор тоқсан сайын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті салыстырып-тексеру актісін қалыптастыра отырып, қызметтерді сатып алу шарттары бойынша медициналық қызметтер мен қаржылық міндеттемелер көлемдерінің орындалуын салыстырып-тексеруді жүзеге асырады.
Ағымдағы жылдың екінші және үшінші тоқсандарының қорытындылары бойынша салыстырып-тексеру актісінде қызметтерді сатып алу шартын азайту көлемі мен сомалары көрсетіледі:
1) алдын алуға болмайтын өлім жағдайлары мен медициналық көмек түрлерін қоспағанда, олар бойынша төлем жан басына шаққандағы кешенді норматив, жан басына шаққандағы норматив және кешенді тариф бойынша жүзеге асырылатын сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша;
2) ақы төлеу кешенді жан басына шаққандағы норматив, жан басына шаққандағы норматив және кешенді тариф бойынша жүзеге асырылатын медициналық көмек түрлерін қоспағанда, медициналық көрсетілетін қызметтер көлемдерінің орындалмауы.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген еңсерілмейтін күш және (немесе) уәкілетті органның немесе Қордың хатымен расталған ақпараттық жүйелердің дайын болмауына байланысты мән-жайлар туындаған жағдайда, Қор еңсерілмейтін күш және (немесе) ақпараттық жүйелердің дайын болмауына байланысты мән-жайлар жойылғаннан кейін салыстырып-тексеру актісін жасайды.

24. Оплата за оказанные услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в соответствии с договором закупа услуг, не принятые к оплате в течение действия договора закупа услуг в связи с проведением мониторинга качества и объема, а также не вошедшие в счет-реестр с 1 декабря года, в котором действует договор закупа услуг, до даты окончания срока действия договора закупа услуг, производится в году, следующем за годом действия договора закупа услуг.
Сумма за услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, оказанные в декабре предыдущего года, не превышает сумму среднемесячного фактического исполнения по принятой к оплате сумме за 11 месяцев предыдущего финансового года.
25. Обмен платежными документами, оформляемыми на бумажных носителях, между фондом и поставщиком осуществляется путем ведения официальной переписки.
26. Оплата по подписанным актам оказанных услуг осуществляется фондом не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты подписания акта оказанных услуг, путем перечисления денежных средств на расчетный счет поставщика в банке второго уровня или на контрольные счета наличности, открытые для проведения банковских операций по зачислению и расходованию средств, полученных за оказание услуг.
27. Оплата услуг производится в пределах суммы, не превышающей годовую сумму договора закупа услуг.
28. По результатам оплаты услуг Фонд ежеквартально осуществляет сверку исполнения объемов медицинских услуг и финансовых обязательств по договорам закупа услуг с формированием соответствующего акта сверки по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В акте сверки по итогам второго и третьего кварталов текущего года отражаются объемы и суммы уменьшения договора закупа услуг:
1) по результатам мониторинга качества и объема, за исключением непредотвратимых летальных случаев и видов медицинской помощи, по которым оплата осуществляется по комплексному подушевому нормативу, подушевому нормативу и комплексному тарифу;
2) неисполнения объемов медицинских услуг, за исключением видов медицинской помощи, по которым оплата осуществляется по комплексному подушевому нормативу, подушевому нормативу и комплексному тарифу.
В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с неготовностью в информационных системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа или Фонда, Фонд составляет акт сверки после устранения обстоятельств непреодолимой силы и (или) обстоятельств, связанных с неготовностью в информационных системах.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
29. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу кезеңінде ұсталған айыппұл санкцияларының, МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтерді сатып алуға қосылу шартының талаптарына сәйкес қызметтер берушілер төлеген тұрақсыздық айыбының сомаларын Қор ағымдағы қаржы жылында медициналық көмек көрсетуге орналастыру үшін пайдалануға жатады.
30. Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын, "Байқоңыр" кешені ресейлік ұйымдарының жұмыскерлері болып табылмайтын және Байқоңыр кешенінің аумағында уақытша жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына көрсетілетін қызметтер үшін федералдық медициналық ұйымдарына ақы төлеу Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында Байқоңыр ғарыш айлағының персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық қызметтер көрсету тәртібі туралы келісімге сәйкес федералдық медициналық ұйымдары және Қор арасындағы шарттың негізінде жүзеге асырылады. Ақы төлеу қағаз жеткізгіштерде ресімделетін төлем құжаттарының негізінде жүзеге асырылады.
31. Тарифтерді тестілеу бойынша пилоттық жобаларды іске асыру кезінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
32. Осы параграфтың ережелері осы Қағидаларға сәйкес медициналық көмектің жекелеген түрлері бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу ерекшеліктерін ескере отырып қолданылады.
33. Қызметтер беруші қажет болған жағдайда №ҚР ДСМ-242/2020 бұйрыққа сәйкес Денсаулық сақтау субъектілерімен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша қызметтерді сатып алу қағидаларында айқындалған тәртіппен бірлесіп орындаушыны тартады және онымен қызметтерді сатып алу шартының сомалары шегінде бірлесіп орындау шартын жасасады.
34. Бірлесіп орындаушының көрсеткен қызметтері үшін ақы төлеуді бірлесіп орындаушының жедел медициналық жәрдем, туберкулезбен ауыратын науқастарға, психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету кезінде көрсеткен қызметтерін қоспағанда, ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер мөлшерінен аспайтын тарифтер бойынша қызметтер берушілер жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
29. Суммы штрафных санкций, удержанные в период действия договора закупа услуг по результатам мониторинга качества и объема медицинских услуг, неустойки, уплаченные поставщиками в соответствии с условиями договора присоединения к закупу услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, подлежат использованию Фондом для размещения на оказание медицинской помощи в текущем финансовом году.
30. Оплата услуг, оказываемых федеральными медицинскими организациями Российской Федерации гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай, не являющимся работниками российских организаций комплекса "Байконыр" и временно находящимся на территории комплекса "Байконыр", осуществляется в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала космодрома "Байконыр", жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконыр", ратифицированным Законом Республики Казахстан, на основании договоров между федеральными медицинскими организациями и фондом. Оплата осуществляется на основании платежных документов, оформляемых на бумажных носителях.
31. При реализации пилотных проектов по тестированию тарифов оплата услуг осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 настоящих Правил.
32. Положения настоящей главы применяются с учетом особенностей оплаты услуг по отдельным видам медицинской помощи согласно настоящим Правилам.
33. Поставщик при необходимости привлекает соисполнителя в порядке, определенном Правилами закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приказу № ҚР ДСМ-242/2020 и заключает с ним договор соисполнения в пределах сумм договора закупа услуг.
34. Оплата за оказанные услуги соисполнителя осуществляется поставщиками по тарифам, не превышающим размеры тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС за исключением оказанных услуг соисполнителя при оказании скорой медицинской помощи, медико-социальной помощи больным туберкулезом, лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями).

35. Бірлесіп орындаушының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлем құжаттарын қалыптастыру тиісті ақпараттық жүйелерде немесе қағаз жеткізгіштерде жүзеге асырылады.
36. Бірлесіп орындаушы осы Қағидаларға және № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығына сәйкес қызметтер берушіге қойылатын талаптарға ұқсас деректерді, нысандарды және есептерді енгізуді (ұсынуды), растауды және қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
37. Бірлесіп орындаушының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бірлесіп орындау шартында көзделген соманың шегінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
38. Жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін қызметтер берушіге ақы төлеу мынадай жағдайларда:
1) білікті мамандарды және (немесе) пациентті санитариялық көлікпен тасымалдауға байланысты жедел медициналық жәрдем және медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив бойынша;
2) жедел медициналық жәрдем станцияларының жүргізушілеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық айлықақының 200% мөлшерінде қосымша ақы төлеуге жүзеге асырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі – ДСБ) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес базалық лауазымдық айлықақының 200% мөлшерінде ерекше еңбек жағдайлары үшін жедел медициналық жәрдем станцияларының жүргізушілеріне қосымша ақы төлеу жөніндегі есепті Қорға ұсынады.
39. Есепті кезеңде қызметтер берушіге жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы жедел жәрдемнің жан басына шаққандағы нормативін есепті кезеңде жедел жәрдем станциясының қызмет көрсету аумағындағы МСАК ұйымдарына бекітілген "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың орташа тізімдік санына көбейту жолымен айқындалады.
Есепті кезеңдегі бекітілген халықтың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күні үшін жедел жәрдем станциясының қызмет көрсету аумағындағы МСАК ұйымдарына бекітілген "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу жолымен айқындалады.
Есепті кезеңде жедел көмектің жан басына шаққандағы нормативі бойынша қызметтер берушіге жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы көрсетілген қызметтердің көлеміне байланысты болмайды.
40. Қызметтер беруші "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманың нысандары бойынша деректерді "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да күн сайын дербестендірілген енгізуді қамтамасыз етеді.

35. Формирование платежных документов по оплате услуг соисполнителя осуществляется в соответствующих информационных системах или на бумажных носителях.
36. Соисполнитель обеспечивает введение (представление), подтверждение и формирование данных, форм и отчетов аналогично требованиям, предъявляемым поставщику согласно настоящим Правилам и приказу № ҚР ДСМ-242/2020.
37. Оплата услуг соисполнителя осуществляется в пределах суммы, предусмотренной договором соисполнения.
Глава 2. Порядок оплаты за оказание скорой медицинской помощи
38. Оплата поставщику за оказание скорой медицинской помощи осуществляется:
1) по подушевому нормативу на оказание скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) пациента санитарным транспортом;
2) на выплату доплат водителям станций скорой медицинской помощи за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада.
Местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы (далее – УЗ) ежемесячно до 20 числа следующим за отчетным периодом предоставляет отчет в фонд по выплатам доплат водителям станций скорой медицинской помощи за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
39. Сумма оплаты за оказание скорой медицинской помощи поставщику за отчетный период определяется путем умножения подушевого норматива скорой помощи на среднесписочную численность прикрепленного населения, зарегистрированного в ИС "РПН" к организациям ПМСП на территории обслуживания станции скорой помощи за отчетный период.
Среднесписочная численность прикрепленного населения за отчетный период определяется путем суммирования численности прикрепленного населения, зарегистрированного в ИС "РПН" к организациям ПМСП на территории обслуживания станции скорой помощи за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Сумма оплаты за оказание скорой медицинской помощи поставщику по подушевому нормативу скорой помощи за отчетный период не зависит от объема оказанных услуг.
40. Поставщик обеспечивает ежедневный персонифицированный ввод данных по формам первичной медицинской документации, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020) в МИС, интегрированной ИС "ЕПС".

3-тарау. Амбулаториялық жағдайларда медициналық-санитариялық алғашқы көмек және мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
41. Бекітілген халыққа МСАК көрсететін қызметтер беруші – денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген сома шегінде:
1) бекітілген халыққа МСАК қызметтерін көрсету;
2) 4-жеделдік санатындағы шақырту қызметін көрсету үшін бекітілген халыққа кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
3) ақуызы төмен арнайы емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен қамтамасыз ету;
4) қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін МСАК субъектілерін ірілендіру;
5) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жүргізушілеріне еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық жалақының 200 % мөлшерінде қосымша ақы төлеуге;
6) интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарына медициналық көмек көрсеткені үшін жүзеге асырылады;
7) № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрықтарымен айқындалған МСАК субъектілері қызметінің түпкілікті нәтижесінің қол жеткізілген индикаторлары үшін МСАК мамандарымен медициналық көмек көрсететін қызметтер берушінің жұмыскерлерін ынталандыру (бұдан әрі – МСАК жұмыскерлерін ынталандыру).
ДСБ ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес базалық лауазымдық айлықақының 200 % мөлшерінде ерекше еңбек жағдайлары үшін медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жүргізушілеріне қосымша ақы төлеу жөніндегі есепті Қорға ұсынады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
42. Бекітілген халыққа МСАК көрсеткені үшін ақы төлеу МСАК КЖН тарифі бойынша жүзеге асырылады, ол Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24094 тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-90 бұйрық) бекітілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-37 бұйрық) бекітілген амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес ТМККК шеңберінде қызметтер тізбесі бойынша МСАК қызметтерін көрсетуді қамтиды.

Глава 3. Порядок оплаты за оказание комплекса услуг первичной медико-санитарной и специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях
41. Оплата услуг поставщиков-субъектов здравоохранения, оказывающих ПМСП прикрепленному населению осуществляется в пределах суммы, предусмотренной договором закупа услуг за:
1) оказание услуг ПМСП прикрепленному населению;
2) оказание неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов;
3) обеспечение специализированными лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина;
4) разукрупнение субъектов ПМСП для обеспечения доступности;
5) на выплату доплат водителям отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада;
6) за оказание медицинской помощи в организациях среднего образования, не относящихся к интернатным организациям;
7) стимулирование работников поставщика, оказывающего медицинскую помощь специалистами ПМСП, за достигнутые индикаторы конечного результата деятельности субъектов ПМСП (далее – стимулирование работников ПМСП) в порядке, определенном приказом № ҚР ДСМ-278/2020.
УЗ ежемесячно до 20 числа следующим за отчетным периодом предоставляет отчет в фонд по выплатам доплат водителям отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
42. Оплата за оказание услуг ПМСП прикрепленному населению осуществляется по тарифу КПН ПМСП, который включает в себя оказание услуг ПМСП по перечню услуг в рамках ГОБМП согласно правилам оказания первичной медико-санитарной помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № ҚР ДСМ-90 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24094) (далее – приказ № ҚР ДСМ-90) и Правилам оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833) (далее – приказ № ҚР ДСМ-37).

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
43. Бекітілген халыққа тәулік бойы жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін ақы төлеу 4-жеделдік санатындағы шақырту қызметін көрсету кезек күттірмейтін көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив бойынша жүзеге асырылады.
44. Фенилкетонуриямен ауыратын бекітілген халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен қамтамасыз етілгені үшін ақы төлеу нақты шығындар бойынша жүзеге асырылады.
45. Ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген қала халқының саны үшін ақы төлеу ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген қала халқының есептік санына жан басына шаққандағы норматив бойынша жүзеге асырылады.
46. ДСБ шешімі бойынша ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен орталықтандырылған қамтамасыз ету үшін МСАК субъектілерін айқындауға жол беріледі.
Ақы төлеу мақсатында ақуызы төмен емдік өнімдерді және құрамында фенилаланині төмен өнімді босату "Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "ДҚ" АЖ) тіркеледі.
47. Есепті кезеңде МСАК КЖН бойынша МСАК субъектілеріне АЕК көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы МСАК субъектілері үшін МСАК КЖН-ны есепті кезеңде "БХТ" АЖ-да тіркеліп бекітілген халықтың орташа тізімдік санына көбейту арқылы айқындалады.
Есепті кезеңдегі бекітілген халықтың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күні үшін "БХТ" АЖ-да тіркеліп бекітілген халықтың санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу жолымен айқындалады.
Есепті кезеңде МСАК КЖН бойынша МСАК субъектілеріне АЕК қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы көрсетілген қызметтердің көлеміне байланысты болмайды.
48. Есепті кезеңде интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарында медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы ДСБ бұйрығы негізінде МСАК субъектісіне бекітілген оқушылар санына айына оқушының жан басына шаққандағы нормативін көбейту жолымен айқындалады.
49. Қор осы Қағидаларға 28-тармақта көрсетілген салыстырып-тексеру актісінің негізінде МСАК субъектісіне бекітілген фенилкетонуриямен ауыратын адамдар санының немесе медициналық көрсетілімдер бойынша арнайы емдік өнімдер түрлерінің өзгеруіне байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының сомасын түзетуді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
43. Оплата за оказание неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов осуществляется по подушевому нормативу на оказание неотложной помощи.
44. Оплата за обеспечение лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина для субъектов ПМСП, обслуживающих прикрепленное население с заболеванием фенилкетонурия осуществляется по фактическим затратам.
45. Оплата за численность городского населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению, осуществляется по подушевому нормативу на расчетную численность городского населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению.
46. По решению УЗ допускается определение субъектов ПМСП для централизованного обеспечения лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина.
В целях оплаты отпуск лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина регистрируется в информационной системе "Лекарственное обеспечение" (далее – ИС "ЛО").
47. Сумма оплаты за оказание услуг АПП субъектам ПМСП по КПН ПМСП за отчетный период определяется путем умножения КПН ПМСП для субъектов ПМСП на среднесписочную численность прикрепленного населения, зарегистрированного в ИС "РПН" за отчетный период.
Среднесписочная численность прикрепленного населения за отчетный период определяется путем суммирования численности прикрепленного населения, зарегистрированных в ИС "РПН" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Сумма оплаты за оказание услуг АПП субъектам ПМСП по КПН ПМСП за отчетный период не зависит от объема оказанных услуг.
48. Сумма оплаты за оказание медицинской помощи в организациях среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, за отчетный период определяется путем умножения подушевого норматива школьника в месяц на количество школьников, закрепленных к субъекту ПМСП на основании приказа УЗ.
49. Фонд на основании акта сверки, указанного в пункте 28 настоящих Правил, осуществляет корректировку суммы договора закупа услуг в связи с изменением количества лиц с заболеванием фенилкетонурия, прикрепленных к субъекту ПМСП или видов специализированных лечебных продуктов по медицинским показаниям.

50. Ақы төлеу процесін жүзеге асыру кезінде ЦДС "БТЖ" АЖ-да жасалған бірлесіп орындау шарттарына сәйкес бірлесіп орындаушылар және олар көрсететін консультациялық-диагностикалық қызметтер (бұдан әрі – КДҚ) бойынша деректерді енгізеді және растайды.
51. Амбулаториялық жағдайда МСАК және мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін шот-тізілімді автоматтандырылған қалыптастыру кезінде ақы төлеуді жүргізу және ақы төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептеу үшін қызметтер беруші:
1) дәрігерлердің қабылдау графигі мен кестесін, дәрігерге қабылдауға жазылу, активтер мен үйге шақырулар бойынша күн сайын МАЖ "Тіркеу бөлімі" модулінде мәліметтерді енгізуді;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін АЕК мамандарымен көрсетілген қызметтерді "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да күн сайын дербестендірілген тіркеуді;
3) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да КДҚ сыртқы бағыттарын күн сайын енгізуді;
4) "ДҚ" АЖ-да емшек сүтінің бейімделген алмастырғыштарын босатуды күн сайын енгізуді;
5) "ДҚ" АЖ-да ақуызы төмен емдік өнімдер мен құрамында фенилаланині төмен өнімдерді босатуды күнделікті енгізуді;
6) "БТЖ" АЖ-да жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша деректерді олар жасалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей енгізуді және растауды;
7) "БТЖ" АЖ-да қызметтер берушінің бекітілген халыққа КДҚ көрсетуге бірлесіп орындау шартын орындау хаттамасын, қызметтер берушінің бекітілген халыққа бірлесіп орындау шарты бойынша КДҚ көрсетілген қызметтер актісін қалыптастыруды;
8) есептеу мен бөлу № ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылатын ЫК-ты төлеу үшін қажетті деректерді "БТЖ" АЖ-да енгізуді және беруді қамтамасыз етеді.
"БТЖ" АЖ-да жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша бірлесіп орындаушылар ағымдағы есепті кезеңге төлемге ұсынған шот-тізілімдер болмаған жағдайда АЕК көрсетілген қызметтер бойынша шот-тізілімді қалыптастыру ағымдағы есепті кезең үшін қызметтер берушіге жүргізілмейді.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
52. Есепті кезеңде КЖН МСАК бойынша МСАК субъектілеріне АЕК көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы азаматтарды бір жалпы практика дәрігеріне бекіту нормативінен асырғаны үшін ұстап қалу сомасына азайтылады.
Ұстап қалу сомасы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес бір жалпы практика дәрігеріне азаматтарды бекіту нормативінен асып кеткені үшін ұстап қалу сомасын есептеу формуласы бойынша есептеледі.

50. При осуществлении процесса оплаты СЦЗ в ИС "ЕПС" вводит и подтверждает данные по соисполнителям и оказываемым ими консультативно-диагностическим услугам (далее – КДУ) в соответствии с заключенными договорами соисполнения.
51. Для проведения оплаты при автоматизированном формировании счет-реестра за оказание комплекса услуг ПМСП и специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате, поставщик обеспечивает:
1) ежедневный ввод сведений по графику приема и расписание врачей, записи на прием к врачу, активы и вызовы на дом в модуле "Регистратура" МИС;
2) ежедневную персонифицированную регистрацию в МИС, интегрированной с ИС "ЕПС", оказанных услуг АПП для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
3) ежедневный ввод внешних направлений КДУ в МИС, интегрированной с ИС "ЕПС" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
4) ежедневный ввод отпуска адаптированных заменителей грудного молока в ИС "ЛО";
5) ежедневный ввод отпуска лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина в ИС "ЛО";
6) ввод и подтверждение данных по заключенным договорам соисполнения в ИС "ЕПС" в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их заключения;
7) формирование в ИС "ЕПС" протокола исполнения договора соисполнения на оказание КДУ прикрепленному населению поставщика, акта оказанных услуг КДУ по договору соисполнения прикрепленному населению поставщика;
8) ввод и передачу в ИС "ЕПС" данных, необходимых для выплаты СК, расчет и распределение которого осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-278/2020.
Формирование счет-реестра за оказание услуг АПП за текущий отчетный период поставщику не производится при отсутствии предъявленных на оплату в ИС "ЕПС" счет-реестров соисполнителями по заключенным договорам соисполнения за текущий отчетный период.
Сноска. Пункт 51 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
52. Сумма оплаты за оказание услуг АПП субъектам ПМСП по КПН ПМСП за отчетный период уменьшается на сумму удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики.
Сумма удержания рассчитывается по формуле расчета суммы удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

53. АЖ-да енгізу нәтижелері бойынша деректер Қорға және ЦДС-ға функциялары мен құзыреттері шегінде Қордың өз құзыреті шеңберінде осы Қағидаларда айқындалған басқарушылық шешімдерді қабылдауы мақсатында күнделікті медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемін мониторингтеу, талдау және бағалау үшін қолжетімді болады.
54. ЫК мөлшері №ҚР ДСМ-278/2020 бұйрығына сәйкес есептеледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
55. МСАК субъектілері мен ауыл субъектілеріне ЫК төлеу үшін медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері:
"БХТ" АЖ-да есепті тоқсан аяқталған күннен кейінгі келесі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей есепті тоқсан ішінде болған (жазатайым оқиғаларды қоспағанда) және МСАК деңгейінде алдын алуға болатын барлық ана өлімі мен сәби өлімінің жағдайларын тіркеу, сондай-ақ көрсетілген жағдайлардың СК сомасын есептеуге қатысуы туралы мәліметтер сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша;
"ЖБНҚК" АЖ-да медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылаудың аяқталмауына байланысты есепті кезеңде ЫК сомасын есептеуге қатыспайтын нәресте өлімі жағдайлары туралы мәліметтер.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
56. "ЖБНҚК" АЖ-да МСАК субъектілері мен ауыл субъектілері бойынша Қор:
1) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, бұл ретте ағымдағы жылдың 4-тоқсаны үшін келесі жылдың қаңтарында есепті тоқсанның жабылуын растау. Есепті тоқсанды жабу халық бекітілген учаскелер бөлінісінде МСАК субъектілері бойынша бөлінбеген жағдайлар болған кезде тоқтатыла тұрады. Есепті кезеңді жабуды растаған күннен бастап Қорды қоспағанда, енгізілген деректерді өзгертуге рұқсат берілмейді;
2) есептік тоқсанда қол жеткізілген түпкілікті нәтиже индикаторларын бағалау қорытындылары бойынша МСАК субъектілеріне және ауыл субъектілеріне бөлінген қаражат шегінде ЫК сомасын аударуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.

53. По результатам ввода в ИС данные становятся доступными фонду и СЦЗ в пределах функций и полномочий, определенных настоящими Правилами для ежедневного мониторинга качества и объема медицинских услуг, анализа и оценки с целью принятия управленческих решений фондом в рамках его компетенции.
54. Размер СК рассчитывается в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-278/2020.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
55. Для оплаты СК субъектам ПМСП и субъектам села ведомство уполномоченного органа по государственному контролю в сфере оказания медицинских услуг и его территориальные подразделения обеспечивают:
в ИС "РПН" в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем завершения отчетного квартала, регистрацию всех случаев материнской смертности и младенческой смертности, произошедших в течение отчетного квартала (за исключением несчастных случаев) и предотвратимых на уровне ПМСП, а также сведения об участии указанных случаев в расчете суммы СК по результатам мониторинга качества и объема;
в ИС "ДКПН" сведения о случаях младенческой смертности, не участвующих в расчете суммы СК в отчетном периоде в связи с незавершенным государственным контролем в сфере оказания медицинских услуг.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
56. По субъектам ПМСП и субъектам села в ИС "ДКПН" фонд обеспечивает:
1) подтверждение закрытия отчетного квартала в срок не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, при этом за 4 квартал текущего года – в январе следующего года. Закрытие отчетного квартала приостанавливается при наличии нераспределенных случаев по субъектам ПМСП в разрезе участков, к которым прикреплено население. Изменение внесенных данных за исключением фонда, со дня подтверждения закрытия отчетного периода не допускаются;
2) перечисление суммы СК субъектам ПМСП и субъектам села по итогам оценки достигнутых индикаторов конечного результата за отчетный квартал в пределах выделенных средств.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).

57. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
58. МСАК субъектісі төлем құжаттарын қалыптастыру үшін:
1) түпкілікті нәтиже индикаторларының мәніне әсер ететін нақты жағдай бойынша бекіту учаскесі туралы ақпарат болмаған кезде "БХТ" АЖ-ға деректерді енгізуді;
2) аумақтық учаскелер бөлінісінде түпкілікті нәтиже индикаторларының мәндерін және ЫК сомаларын автоматтандырылған есептеу аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде есепті тоқсанның жабылуын растау, кейін енгізілген деректерді кез келген өзгеру мүмкін болмайды;
3) көтермелеу қағидаларына сәйкес МСАК жұмыскерлерін ынталандыру бойынша ЫК сомаларын бөлу нәтижелері бойынша есепті ай үшін жиынтық деректерді енгізуді және есепті тоқсан аяқталған күннен кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің жұмыскерлеріне нормативтің ЫК сомаларын бөлу бойынша есепті қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
59. Уәкілетті органның хатымен расталған ақпараттық жүйелерде жаңартулармен байланысты сатып алу шарты және (немесе) жағдайларында көрсетілген еңсерілмес күш жағдайлары пайда болған жағдайда Қор көрсетілген қызметтерге шот-тізілімді ЫК-сыз қабылдайды және кейінгі есептесумен және келесі есептік кезеңдегі өзге төлемдер арқылы төленеді.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
4-тарау. Мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
1-параграф. Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
60. Консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) түрінде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін қызметтер берушілерге ақы төлеуді Қор № ҚР ДСМ-37 бұйрықпен айқындалған көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша жүзеге асырады.
61. Қызметтер беруші ұсынған сома көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген айлық сомадан асып кеткен жағдайда, антенаталдық байқау қызметі, травматологиялық пункт қызметі, профилактикалық медициналық қарап-тексеру және скринингтік зерттеулерді қоспағанда, сапа мен көлем мониторингін есепке алмағанда көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының орындалуын бағалаудың Сызықтық шкаласы қолданылады.

57. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
58. Субъект ПМСП для формирования платежных документов обеспечивает:
1) ввод данных в ИС "РПН", при отсутствии информации об участке прикрепления по конкретному случаю, влияющему на значение индикаторов конечного результата;
2) подтверждение закрытия отчетного квартала в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней по завершению автоматизированного расчета значений индикаторов конечного результата и сумм СК в разрезе территориальных участков, после чего любые изменения внесенных данных невозможны;
3) ввод сводных данных за отчетный месяц по результатам распределения сумм СК по стимулированию работников ПМСП в соответствии с правилами поощрения и формирование отчета по распределению сумм СК работникам субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам в срок до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за днем завершения отчетного квартала.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
59. При возникновения обстоятельств непреодолимой силы, указанных в договоре закупа услуг и (или) обстоятельств, связанных с обновлениями в информационных системах, подтвержденных письмом уполномоченного органа, фонд принимает счет-реестр за оказанные услуги без СК с последующим расчетом и оплатой в следующих отчетных периодах посредством иных выплат.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Глава 4. Порядок оплаты за оказание специализированной медицинской помощи
Параграф 1. Порядок оплаты за оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях
60. Оплата поставщикам за оказание специализированной медицинской помощи в виде консультативно-диагностической помощи (далее – КДП) осуществляется фондом по перечню услуг, определенных приказом № ҚР ДСМ-37.
61. При превышении суммы, предъявленной поставщиком над месячной суммой, предусмотренной договором закупа услуг, применяется Линейная шкала оценки исполнения договора закупа услуг без учета мониторинга качества и объема, за исключением услуг антенатального наблюдения, услуг травматологических пунктов, профилактических медицинских осмотров и скрининговых исследований.

62. Сызықтық шкаланы қолдана отырып, көрсетілген КДК үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес Сызықтық шкаланы қолдана отырып, амбулаториялық жағдайларда көрсетілген мамандандырылған медициналық көмек үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу алгоритмі негізінде жүзеге асырылады.
63. КДК көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді КДК нақты көрсетілген қызметтер санына көбейту жолымен айқындалады.
64. Теміржол көлігі базасында жылжымалы медициналық кешендер қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу бір адамға арналған жылжымалы медициналық кешендер қызметтеріне арналған тариф бойынша (медициналық поезд базасында) жүзеге асырылады.
65. Арнайы автокөлік базасында жылжымалы медициналық кешендер қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
66. "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) және "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрық) сәйкес айқындалған профилактикалық медициналық қарап-тексерулер мен скринингтік зерттеулер жүргізу жөніндегі қызметтерге ақы төлеу профилактикалық қарап-тексеру және скринингтік зерттеулердің әр түрі аяқталған кезде жүзеге асырылады.
Интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарында білім алушыларды профилактикалық қарап-тексеру шеңберінде мамандардың қабылдауы және (немесе) консультация беруі медициналық көрсетілетін қызмет үшін белгіленген тарифтің 1/2 (екіден бір) тарифтері бойынша төленеді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

62. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную КДП с применением Линейной шкалы осуществляется на основании алгоритма расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях с применением Линейной шкалы согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
63. Сумма оплаты за оказание КДП определяется путем умножения тарифов на медицинские услуги на количество фактически оказанных услуг КДП.
64. Оплата за оказание услуг передвижных медицинских комплексов на базе железнодорожного транспорта осуществляется по тарифу на услуги передвижных медицинских комплексов на одного человека (на базе медицинского поезда).
65. Оплата за оказание услуг передвижных медицинских комплексов на базе специального автотранспорта осуществляется по тарифам на медицинские услуги.
66. Оплата услуг по проведению профилактических медицинских осмотров и скрининговых исследований, определенных согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820) и приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) (далее – приказ № ҚР ДСМ-174/2020) осуществляется при завершении профилактического осмотра и скрининговых исследований по каждому виду.
Прием и (или) консультация специалистов в рамках профилактические осмотры обучающихся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, оплачиваются по тарифам 1/2 (одной второй) от установленного тарифа за медицинскую услугу.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

67. Үйде консультациялық-диагностикалық көмек түрінде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін қызметтер берушілерге ақы төлеу № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрыққа 7-қосымшада айқындалатын тізбе бойынша медициналық көрсетілетін қызметтің екі еселенген тарифі бойынша жүзеге асырылады.
68. Қашықтық форматында консультациялық-диагностикалық көмек түрінде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін қызметтер берушілерге ақы төлеу № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрыққа 7-қосымшада айқындалатын тізбе бойынша медициналық қызметтің белгіленген тарифінен ½ (екіден бір) тариф бойынша жүзеге асырылады.
69. МСАК және амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек қызмет кешенін көрсету үшін және төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептеуді қызметтер беруші № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттамаға сәйкес көрсетілген медициналық қызметтер туралы деректерді "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да енгізуді және растауды және олардың "БТЖ" АЖ-ға жіберілуін көрсетілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді.
Ағымдағы есепті кезең үшін АЕК қызметтерін көрсеткені үшін шот-тізілімді қалыптастыру ағымдағы есепті кезең үшін жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша бірлесіп орындаушылар "БТЖ" АЖ-да ақы төлеуге ұсынылған шот-тізілімдер болмаған жағдайда жүргізілмейді.
2-параграф. Стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда және үйде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
70. Қызметтер берушілерге мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу:
1) шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
2) аурулардың, операциялар мен манипуляциялардың тізбесі бойынша іс жүзіндегі шығыстар бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
3) бір төсек-күн үшін;
4) есептеудің орташа құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
5) медициналық-экономикалық тарифтер бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
71. Күндізгі стационарда бір емделіп шығу жағдайы үшін ақы төлеу:
1) терапевтік бейін стационарлық көмектің шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің 1/2 (екіден бір) тарифі бойынша жүзеге асырылады;
2) күндізгі стационардың хирургиялық бейіні стационарлық көмектің шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің 3/4 (төрттен үш) тарифі бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың нормалары осы Қағидалардың 72, 88, 89 және 112-тармақтарына қолданылмайды.

67. Оплата поставщикам за оказание специализированной медицинской помощи в виде консультативно-диагностической помощи на дому осуществляется по удвоенным тарифам на медицинскую услугу по перечню, определяемому приложением 7 к приказу № ҚР ДСМ-170/2020.
68. Оплата поставщикам за оказание специализированной медицинской помощи в виде консультативно-диагностической помощи в дистанционном формате осуществляется по тарифам ½ (одной второй) от установленного тарифа на медицинскую услугу по перечню, определяемому приложением 7 к приказу № ҚР ДСМ-170/2020.
69. Для автоматизированного формирования счет-реестра за оказание комплекса услуг ПМСП и специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате поставщик обеспечивает в МИС, интегрированных с ИС "ЕПС", ввод и подтверждение данных согласно первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ИС "ЕПС" в течение 3 (трех) рабочих дней с момента оказания.
Формирование счет-реестра за оказание услуг АПП за текущий отчетный период поставщику не производится при отсутствии предъявленных на оплату в ИС "ЕПС" счет-реестров соисполнителями по заключенным договорам соисполнения за текущий отчетный период.
Параграф 2. Порядок оплаты за оказание специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому
70. Оплата поставщикам за оказание специализированной медицинской помощи (далее – СМП) осуществляется по тарифам:
1) за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости;
2) за один пролеченный случай по фактическим расходам по перечню заболеваний, операций и манипуляций;
3) за один койко-день;
4) за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
5) за один пролеченный случай по медико-экономическим тарифам.
71. Оплата за один пролеченный случай дневного стационара:
1) терапевтического профиля осуществляется по тарифу 1/2 (одной второй) от тарифа за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости стационарной помощи;
2) хирургического профиля дневного стационара осуществляется по тарифу 3/4 (треть четверти) от тарифа за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости стационарной помощи.
Нормы настоящего пункта не распространяются на пункты 72, 88, 89 и 112 настоящих Правил.

72. Күндізгі стационардың бір төсек-күні үшін ақы төлеу бір төсек-күн үшін тарифтің 1/2 (екіден бір) тарифі бойынша және бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің стационарлық көмектің есептік орташа құны бойынша жүзеге асырылады.
73. Үйде стационардың бір емделіп шығу жағдайы үшін ақы төлеу стационарлық көмектің шығын сыйымдылығының коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің 1/6 (алтыдан бір) тарифі және тәулік бойы стационарларда емделген жағдайдың бір төсек-күні үшін тарифтің 1/6 (алтыдан бір) тарифі бойынша жүзеге асырылады.
74. Қызметтер беруші:
1) "СНЭТ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін деректерді күнделікті енгізуді және растауды;
2) "ДҚ" АЖ-да бала күтімі бойынша жиынтықты (дәрі қобдишасын) босатуды күн сайын енгізуді;
3) "СНЭТ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да пациент стационардан шығарылған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін стационардан шыққан адамның статистикалық картасын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
75. Ағымдағы қаржы жылындағы қаңтарда стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсеткені үшін шот-тізілімге медициналық көмек көрсету алдыңғы қаржы жылында басталған және ағымдағы қаржы жылында аяқталған жағдайлар қосылады.
76. Қызметтер беруші ұсынған сома көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген айлық сомадан асып кеткен жағдайда сапа мен көлем мониторингін есепке алмағанда, сатып алу шартының орындалуын бағалауға Сызықтық шкала қолданылады.
77. Сызықтық шкаланы қолдана отырып, көрсетілген стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес Сызықтық шкаланы қолдана отырып, көрсетілген стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу алгоритмінің негізінде жүзеге асырылады.
78. Сызықтық шкала:
1) жүкті және босанатын әйелдер мен жүктілік патологиясы бөлімшелерінде босандыру қызметтерін көрсететін көпбейінді қалалық және облыстық ауруханаларға;
2) стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілген қызмет бойынша облыстық және қалалық босандыру ұйымдарына;
3) емделіп шығу жағдайларының 45 (қырық бес) пайызы және одан астам босандыру үлесімен босандыру қызметтерін көрсететін көпбейінді стационарларға;
4) емделіп шығу жағдайларының 45 (қырық бес) пайызы және одан астам 1 (бір) жасқа дейінгі балалар үлесімен 1 (бір) жасқа дейінгі балаларға қызметтер көрсететін стационарларға, оның ішінде республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына;

72. Оплата за один койко-день дневного стационара осуществляется по тарифу 1/2 (одной второй) от тарифа за один койко-день и от тарифа за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости стационарной помощи.
73. Оплата за один пролеченный случай стационара на дому осуществляется по тарифу 1/6 (одной шестой) от тарифа за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости стационарной помощи и 1/6 (одной шестой) от тарифа за один койко-день пролеченного случая в круглосуточных стационарах.
74. Поставщик обеспечивает:
1) ежедневный ввод и подтверждение данных в МИС, интегрированной с ИС "ЭРСБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) ежедневный ввод отпуска комплекта по уходу за ребенком (аптечка) в ИС "ЛО";
3) формирование не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара в МИС, интегрированной с ИС "ЭРСБ" статистических карт выбывшего из стационара для формирования первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
75. В счет-реестр за оказание стационарной и стационарозамещающей помощи за январь текущего финансового года включаются случаи, начало оказания медицинской помощи по которым начато в предыдущем финансовом году и завершено в текущем финансовом году.
76. При превышения суммы, предъявленной поставщиком над месячной суммой, предусмотренной договором закупа услуг, применяется Линейная шкала оценки исполнения договора закупа услуг без учета мониторинга качества и объема.
77. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому с применением Линейной шкалы осуществляется на основании алгоритма расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому с применением Линейной шкалы согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
78. Линейная шкала не применяется:
1) к многопрофильным городским и областным больницам, оказывающим услуги родовспоможения в отделениях беременных и рожениц и патологии беременности;
2) к областным и городским организациям родовспоможения по услугам, оказанным в стационарных и стационарозамещающих условиях;
3) к многопрофильным стационарам, оказывающим услуги родовспоможения с долей родовспоможения 45 (сорок пять) процентов и выше от пролеченных случаев;
4) к стационарам, в том числе республиканским организациям здравоохранения, оказывающим услуги детям до 1 (одного) года с долей детей до 1 (одного) года 45 (сорок пять) процентов и более от пролеченных случаев;

5) емделіп шығу жағдайларының 45 (қырық бес) пайызы және одан астам 1 (бір) жасқа дейінгі балалар мен босандыру қызметтерінің жиынтық үлесімен 1 (бір) жасқа дейінгі балаларға қызметтер және босандыру қызметтерін көрсететін стационарларға, оның ішінде республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына;
6) стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда көрсетілген гемодиализ және перитонеалдық диализ қызметтеріне;
7) ақы төлеу осы тараудың 4-параграфына сәйкес жүзеге асырылатын онкологиялық аурулары бар балаларға көрсетілетін қызметтерге;
8) туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдары ұсынатын қызметтерге;
9) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес оныншы қайта қараудағы аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі кодтары бойынша лимфоидты және қан түзетін тіндердің, қан түзетін ағзалардың қатерлі ісіктерінің тізбесі бойынша лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерімен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және "University Medical Center" корпоративтік қоры көрсететін қызметтерге;
10) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерге;
11) тәуліктік стационар деңгейінде инфекциялық бейін төсектеріндегі инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға көрсетілетін қызметтерге;
12) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдардың қабылдау бөлімінде көрсетілетін қызметтерге қолданылмайды.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
79. Қор мамандандырылған және медициналық көмек көрсеткен кездегі өлім жағдайлары бойынша АТЖ-да № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша әрбір өлім жағдайына (өліммен аяқталған) және өлім жағдайлары мониторингінің нәтижелері бойынша қорытындыны сканерленген нұсқада бекітеді.
80. "Ресурстарды басқару жүйесі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "РБЖ" АЖ) тіркелген оқшауланған стационардың бөлімшелері (бөлімшелері) арасында пациентті ауыстыру жағдайларында пациентті емдеуге ақы төлеу қорытынды диагноз бойынша бір емделіп шығу жағдайы ретінде жүзеге асырылады.
81. Ауыстыруға, пациенттің өз еркімен кетуіне байланысты пациенттің тәуліктік стационарда қысқа мерзімді (3 (үш) тәулікке дейін қоса алғанда) болуына негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құнынан нақты өткізген төсек-күндері бойынша ақы төленеді.
Қысқа мерзімді болу кезінде (үш тәулікке дейін қоса алғанда) алдын алуға болмайтын өлім жағдайларында ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құнының елу пайызы мөлшерінде неонатологиялық бейіннен тыс өлім жағдайларын қоспағанда жүргізіледі.

5) к стационарам, в том числе республиканским организациям здравоохранения, оказывающим услуги детям до 1 (одного) года и услуги родовспоможения с совокупной долей детей до 1 (одного) года и услуг родовспоможения 45 (сорок пять) процентов и более от пролеченных случаев;
6) на услуги гемодиализа и перитонеального диализа, оказанные в стационарозамещающих и стационарных условиях;
7) на услуги детям с онкологическими заболеваниями, оплата по которым осуществляется согласно параграфу 4 настоящей главы;
8) на услуги, предоставляемые республиканскими организациями здравоохранения, оказывающими медицинскую помощь больным туберкулезом;
9) на услуги, предоставляемые организациями здравоохранения и Корпоративным фондом "University Medical Center", оказывающие медицинскую помощь больным со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани по перечню злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей и болезней крови, кроветворных органов по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем десятого пересмотра согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
10) на высокотехнологичные медицинские услуги;
11) на услуги, оказанные больным инфекционными заболеваниями на койках инфекционного профиля на уровне круглосуточного стационара;
12) на услуги приемных покоев организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
79. Фонд по летальным случаям при оказании специализированной медицинской помощи прикрепляет в ИПС в сканированном варианте заключение по результатам мониторинга случаев летальности и смертности на каждый случай смерти (летального исхода) по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-321/2020.
80. При перевода пациента между отделениями (подразделениями) обособленного стационара, зарегистрированного в информационной системе "Система управления ресурсами" (далее – ИС "СУР") оплата за лечение пациента осуществляется как за один пролеченный случай по заключительному диагнозу.
81. Кратковременное (до 3 (трех) суток включительно) пребывание пациента в круглосуточном стационаре, связанное с переводом, самовольным уходом пациента, оплачивается по фактически проведенным койко-дням от стоимости КЗГ основного диагноза или операции.
Оплата в случае непредотвратимых летальных исходов при кратковременном пребывании (до трех суток включительно) производится по пятидесятипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции, за исключением летальных исходов по неантологическому профилю.

Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
82. Крон ауруы мен спецификалық емес ойық жаралы колит ауруын емдеу кезінде тәулік бойы стационарларда биологиялық терапияны қолдану жағдайында биологиялық терапия препараттарының құнын төлей отырып, негізгі диагноздың КШТ бойынша емделіп шығу жағдайы үшін құны бойынша төленеді.
83. Бейінді емес стационарларда туберкулездің диагнозын алғаш анықтаған кезде емделіп шығу жағдайы үшін ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның тиісті КШТ құны бойынша жүзеге асырылады.
84. Бейінді емес стационарларда онкологиялық ауру алғаш рет анықталған кезде емделіп шығу жағдайы үшін ақы төлеу осы Қағидалардың 145-тармағына сәйкес негізгі диагноздың немесе операцияның тиісті КШТ құны бойынша жүзеге асырылады.
85. Есептік орташа құны бойынша емделіп шығу жағдайлары үшін ақы төлеу жүзеге асырылатын қызметтер берушілерге емдеу ұзақтығын негізді қысқарту жағдайларында ақы төлеу есептеу бір төсек-күннің орташа құны бойынша нақты төсек-күндер үшін жүзеге асырылатын бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша жүргізіледі, бұл ретте бір төсек-күннің құны бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің құнын төсек-күндердің белгілі бір жоспарлы санына бөлу арқылы есептеледі.
86. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктердің емделіп шығу жағдайы үшін ақы төлеу медициналық ұйымда оның өмірі мен айналасындағылардың денсаулығына тікелей қатер жойылғанға дейін емделудің нақты төсек-күндерінің саны үшін бір емделіп шығу жағдайы үшін бір төсек-күннің орташа құны бойынша тариф бойынша жүргізіледі, бұл ретте бір төсек-күннің құны бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің құнын төсек-күндердің белгілі бір жоспарлы санына бөлу жолымен есептеледі. Оның өмірі мен айналасындағылардың денсаулығына тікелей қатер жойылғаннан кейін көрсетілген қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
87. 4,0 астигматизм және одан да артық диоптрий, 5,0 анизиметропия және одан да артық диоптрий кезінде көз мөлдірқабығының рефракциялық қасиеттерін түзету операциялары бойынша ақы төлеу шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
82. В случае применения биологической терапии при лечении болезни Крона и неспецифического язвенного колита в круглосуточных стационарах оплачивается по стоимости за пролеченный случай по КЗГ основного диагноза с оплатой стоимости препаратов биологической терапии.
83. При первичном установлении диагноза туберкулеза в непрофильных стационарах, оплата за пролеченный случай осуществляется по стоимости соответствующих КЗГ основного диагноза или операции.
84. При первичном установлении онкологического заболевания в непрофильных стационарах, оплата за пролеченный случай осуществляется по стоимости соответствующих КЗГ основного диагноза или операции согласно пункту 145 настоящих Правил.
85. Поставщикам, оплата которым за пролеченные случаи осуществляется по расчетной средней стоимости, в случаях обоснованного сокращения длительности лечения, оплата производится по тарифу за один пролеченный случай, расчет которого осуществляется за фактические койко-дни по средней стоимости одного койко-дня, при этом стоимость одного койко-дня исчисляется путем деления стоимости тарифа за один пролеченный случай на определенное плановое количество койко-дней.
86. Оплата за пролеченный случай иностранцев, временно пребывающих в Республике Казахстан, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан производится за фактическое количество койко-дней лечения в медицинской организации до устранения непосредственной угрозы его жизни и здоровью окружающих по тарифу по средней стоимости одного койко-дня за один пролеченный случай, при этом стоимость одного койко-дня исчисляется путем деления стоимости тарифа за один пролеченный случай на определенное плановое количество койко-дней. Оплата оказанных услуг после устранения непосредственной угрозы его жизни и здоровью окружающих осуществляется за счет иных источников, предусмотренных законодательством РК.
87. Оплата по операциям по исправлению рефракционных свойств роговицы глаза в случаях проведения при астигматизмах 4,0 и более диоптрий, анизометропии 5,0 и более диоптрий, осуществляется по тарифу за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости.

88. Күндізгі стационар жағдайында "Коронарлық артериография" қызметтерін өткізген жағдайда ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құнының елу пайыздық сомасы мөлшерінде жүргізіледі.
89. Тарифтер бойынша күндізгі стационар жағдайында гемодиализ қызметтері үшін ақы төлеу "СНЭТ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да тіркелген пациенттердің деректерін беру арқылы нақты көрсетілген сеанстар үшін жүргізіледі.
90. Есепті кезеңдегі бір пациенттің барлық сеанстары бір емделіп шығу жағдайы ретінде есептеледі, бұл ретте негізгі диагноздың тарифі нөлдік мөлшерлеме бойынша есептеледі.
91. Гемодиализ қызметтеріне мұқтаж пациентті "СНЭТ" АЖ-да тіркеуді гемодиализ қызметтерін беруші пациенттің еркін таңдауы мен еркін нысанда жазылған жеке өтінішінің негізінде және "ДНЭТ" АЖ-дан МАЖ-да енгізілетін деректерді тексергеннен кейін жүзеге асырады.
92. Қабылдау бөлімшесінде қызметтер көрсету үшін ақы төлеу стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелері үшін шығын сыйымдылық коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша жүзеге асырылады.
3-параграф. Нақты келтірілген шығыстар үшін ақы төленуі тиіс немесе қосымша шығыстарды өтеп, клиникалық-шығындық топтар бойынша ақы төленуі тиіс стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда және үйде мамандандырылған медициналық көмек көрсету жағдайларына ақы төлеу тәртібі
93. Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нақты келтірілген шығыстар үшін төлеуге жататын жағдайлардың тізбесі бойынша операциялар үшін ақы төлеу шығыстардың мынадай баптары:
1) жалақы;
2) салықтар немесе бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес төленетін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес төленетін әлеуметтік аударымдар, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – МӘМС туралы Заң) сәйкес төленетін МӘМС аударымдары;
3) тамақтану;
4) дәрілік заттар, медициналық бұйымдар (бұдан әрі – МБ);
5) тарифтер бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер;
6) бір пациентке қайта есептегенде алдыңғы айда қызметтер берушінің коммуналдық және басқа шығыстарына арналған нақты шығындар бойынша есептелетін коммуналдық шығыстар бойынша жүргізіледі.
Нақты келтірілген шығыстар үшін ақы төлеу кезінде дәрілік заттар мен МБ-ға шекті құнынан аспайтын олардың нақты (сатып алу) құны бойынша ақы төленеді. Қызметтер беруші көрсетілген құнға арналған растайтын құжаттарды ұсына отырып, ақпараттық жүйелерге дәрілік заттар мен МБ-ның нақты (сатып алу) құнын енгізеді.

88. В случае проведения услуги "Коронарная артериография" в условиях дневного стационара оплата производится по пятидесятипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции.
89. Оплата за услуги гемодиализа в условиях дневного стационара производится по тарифам за фактически оказанные сеансы пациентам, зарегистрированным в МИС с передачей данных в ИС "ЭРСБ" путем интеграции.
90. Все сеансы одного пациента за отчетный период считаются как один пролеченный случай, при этом тариф основного диагноза считается по нулевой ставке.
91. Регистрация пациента, нуждающегося в услугах гемодиализа, в ИС "ЭРСБ" осуществляется поставщиком услуг гемодиализа, на основании свободного выбора пациента и его личного заявления, написанного в произвольной форме, и введения данных в МИС после их проверки из ИС "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ИС "ЭРДБ").
92. Оплата за оказание услуг в приемном отделении осуществляется по тарифу за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости для приемных отделений медицинских организаций, оказывающих стационарную помощь.
Параграф 3. Порядок оплаты случаев оказания специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому, подлежащих оплате за фактически понесенные расходы или подлежащих оплате по клинико-затратным группам, с оплатой дополнительных расходов
93. Оплата за операции по перечню случаев, подлежащих оплате за фактически понесенные расходы, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, производится по фактическим расходам по следующим статьям расходов:
1) заработная плата;
2) налоги или иные обязательные платежи в бюджет, обязательные профессиональные пенсионные взносы, уплачиваемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, отчисления на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об ОСМС);
3) питание;
4) лекарственные средства, медицинские изделия (далее – МИ);
5) медицинские услуги по тарифам;
6) коммунальные расходы, исчисляемые по фактическим затратам на коммунальные и прочие расходы поставщика в предыдущем месяце в пересчете на одного пациента.
При оплате за фактически понесенные расходы лекарственные средства и МИ оплачиваются по их фактической (закупочной) стоимости, не превышающей предельных цен. Поставщик вводит в информационные системы фактическую (закупочную) стоимость лекарственных средств и МИ с предоставлением подтверждающих документов на указанную стоимость.

93-1. Нақты келтірілген шығыстар үшін төленуге жататын талап етілетін жағдайларды растау үшін қызметтер берушіге мыналарды:
1. Растайтын құжаттар пакетін ұсыну, соның ішінде:
осы Қағидалардың 93-тармағында көрсетілген баптар бойынша нақты шығыстардың толық жазылуы;
төлем құжаттарының көшірмелері (шоттар, жүкқұжаттар, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің актілері, төлем тапсырмалары).
2. Ақпараттық жүйелерге нақты шығыстар туралы деректерді дұрыс және уақтылы енгізу, соның ішінде:
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың шекті бағадан аспайтын сатып алу құны туралы ақпарат;
осы Қағидалардың 93-тармағында көрсетілген баптардың тізбесіне сәйкес құжаттамамен расталған шығыстар туралы деректерді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тарау 93-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
94. Ағымдағы қаржы жылының қаңтарындағы стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсеткені үшін шот-тізілімге олар бойынша медициналық көмек көрсетудің басталуы алдыңғы қаржы жылында басталған және ағымдағы қаржы жылында аяқталған жағдайлар енгізіледі.
95. Сапа мен көлем мониторингін жүргізуге байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылуы ішінде ақы төлеуге қабылданбаған, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты қолданылатын жылдың 1 желтоқсанынан бастап көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу мерзімі аяқталатын күнге дейін шот-тізілімге кірмеген көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты қолданылатын жылдан кейінгі жылы жүргізіледі.
Өткен жылдың желтоқсанында көрсетілген ТМККК шеңберіндегі және МӘМС (немесе) жүйесіндегі қызметтер үшін сома алдыңғы қаржы жылының 11 айы үшін төлеуге қабылданған сома бойынша орташа айлық нақты орындалу сомасынан аспайды.
96. Нақты келтірілген шығыстар үшін төлеуге жататын жағдайлардың тізбесі бойынша операция жүргізу кезінде трансплантаттау мақсатында кадаврды бір мәйіттен ағзаларды және (немесе) тіндерді бірнеше ағзаны алуға дайындау бойынша қызметтер көрсету үшін ақы төлеу бір рет жүзеге асырылады. Сол мәйіттен ағзаларды және (немесе) тіндерді бірнеше ағзаны алуға кадаврды дайындау бойынша қызметтерге ақы төлеуге басқа да денсаулық сақтау субъектісі мәлімдеген жағдайда ақы төлеу жүзеге асырылмайды.

93-1. Для подтверждения предъявленных случаев, подлежащих оплате за фактически понесенные расходы, поставщик обеспечивает:
1. Предоставление пакета подтверждающих документов, включая:
расшифровку фактических расходов по статьям, указанным в пункте 93 настоящих Правил;
копии платежных документов (счета, накладные, акты выполненных работ или оказанных услуг, платежные поручения).
2. Корректное и своевременное внесение данных о фактических расходах в информационные системы, включая:
информацию о закупочной стоимости лекарственных средств и медицинских изделий, не превышающей предельные цены;
данные о расходах, подтвержденные документально, в соответствии с перечнем статей, указанным в пункте 93 настоящих Правил.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 93-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
94. В счет-реестр за оказание медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях за январь текущего финансового года включаются случаи, начало оказания медицинской помощи по которым начато в предыдущем финансовом году и завершено в текущем финансовом году.
95. Оплата за оказанные услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в соответствии с договором закупа услуг, не принятые к оплате в течение действия договора закупа услуг в связи с проведением мониторинга качества и объема, а также не вошедшие в счет-реестр с 1 декабря года, в котором действует договор закупа услуг, до даты окончания срока действия договора закупа услуг, производится в году, следующем за годом действия договора закупа услуг.
Сумма за услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, оказанные в декабре предыдущего года, не превышает сумму среднемесячного фактического исполнения по принятой к оплате сумме за 11 месяцев предыдущего финансового года.
96. При проведении операции по перечню случаев, подлежащих оплате за фактически понесенные расходы, оплата за оказание услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов и (или) тканей от одного трупа с целью трансплантации осуществляется один раз. В случае предъявления к оплате услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов и (или) тканей от того же трупа другим субъектом здравоохранения, оплата не осуществляется.

97. Босанғаннан және (немесе) аборттан кейін ауыр жағдайдағы әйелдерге мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу осы Қағидалардың 93-тармағында айқындалған нақты жұмсалған шығыстар үшін жүзеге асырылады.
98. Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес қосымша шығыстарға ақы төлей отырып, клиникалық-шығындық топтардың құны бойынша ақы төлеуге жататын жағдайлардың тізбесі бойынша ақы төлеу:
1) тарифтер бойынша негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша ақы төленетін емделіп шығу жағдайының құнын;
2) уәкілетті орган белгілейтін шекті бағалардан аспайтын нақты (сатып алу) құны бойынша ақы төленетін дәрілік заттар мен МБ-ның құнын;
3) тарифтер бойынша төленетін медициналық көрсетілетін қызметтердің құнын қосу арқылы жүзеге асырылады.
99. Республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарда аяқталмаған остеогенез диагнозы бар науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін әрбір жағдай бойынша ақы төлеу пациентке дәрілік заттар мен МБ беруді негіздей отырып, көрсетілген медициналық көмектің сапасы мен көлемі мониторингінен кейін нақты шығыстар бойынша жүзеге асырылады.
100. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
101. Жүктіліктің және босанудың асқынған ағымы кезінде, жаңа туған нәрестелердің ауыр аурулары кезінде емделіп шығу жағдайларын төлеу үшін мынадай кодтар, байланыстырулар және қосымша шығындар тізбесі қолданылады:
1) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын диагноздар тізбесі;
2) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес акушерлік-гинекологиялық бейін бойынша күрделілік деңгейін ескере отырып клиникалық-шығындық топтарды қалыптастыру үшін қос кодтауға Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша кодтарының тізбесі;
3) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес ауырлығы елеулі Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша ілеспе диагноздар кодтарының Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз кодтарына байланыстыру тізбесі;
4) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес ауырлығы елеулі емес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз кодтарын ілеспе диагноз кодтарына байланыстыру тізбесі;

97. Оплата за оказание специализированной медицинской помощи женщинам в критическом состоянии после родов и (или) абортов осуществляется за фактически понесенные расходы, определенные пунктом 93 настоящих Правил.
98. По перечню случаев, подлежащих оплате по стоимости клинико-затратных групп с оплатой дополнительных расходов, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, оплата осуществляется путем суммирования:
1) стоимости пролеченного случая, которая оплачивается по КЗГ основного диагноза или операции по тарифам;
2) стоимости лекарственных средств и МИ, которая оплачивается по фактической (закупочной) стоимости, не превышающей предельных цен, устанавливаемых уполномоченным органом;
3) стоимости медицинских услуг, оплачиваемых по тарифам.
99. Оплата по каждому случаю за оказание специализированной медицинской помощи больным с диагнозом незавершенный остеогенез в медицинских организациях республиканского уровня осуществляется по фактическим расходам после мониторинга качества и объема оказанной медицинской помощи с обоснованием предоставления пациенту лекарственных средств и МИ.
100. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
101. Для оплаты пролеченных случаев при осложненном течении беременности и родов, при тяжелых болезнях новорожденных применяются следующие перечни кодов, привязок и дополнительных затрат:
1) перечень диагнозов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10, являются основным диагнозом согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
2) перечень кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 двойного кодирования для формирования клинико-затратных групп с учетом уровня сложности по акушерско-гинекологическому профилю согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
3) перечень привязок к кодам основных диагнозов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 кодов сопутствующих диагнозов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 значительных по тяжести согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
4) перечень привязок к кодам основных диагнозов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 кодов сопутствующих диагнозов, незначительных по тяжести согласно приложению 18 к настоящим Правилам;

5) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес ауырлығы жағынан елеулі Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-9 бойынша операциялар кодтарының клиникалық-шығындық топтарына байланыстыру тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады);
6) осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-9 бойынша негізгі операциялар кодтарының клиникалық-шығындық топтарына байланыстыру тізбесі;
7) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі қорытынды диагноздың асқынуларына дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар мен көрсетілетін қызметтерді байланыстыру тізбесі;
8) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 негізгі диагноздың асқынуларына қосымша шығындардың (дәрілік заттар, медициналық бұйымдар және көрсетілетін қызметтер) тізбесі;
9) осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес негізгі диагноздың ауырлығын сипаттайтын қосымша өлшемшарттарын көрсету қажет Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноздардың тізбесі;
10) осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес босану жағдайлары үшін қайта емдеуге жатқызу белгілерін айқындау үшін Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша кодтардың тізбесі;
11) осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес аборт жағдайлары үшін қайта емдеуге жатқызу белгілерін айқындау үшін Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша кодтардың тізбесі;
12) осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеусіз Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі кодтардың тізбесі;
13) осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеулі Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі кодтардың тізбесі;
14) осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес бронх-өкпе дисплазиясына және неонатальды кезеңдегі тыныс алу жолдарының басқа созылмалы ауруларына жататын Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі кодтардың тізбесі;
15) осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес хирургиялық операциялар жағдайлары үшін туа біткен даму кемістіктері Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі кодтардың тізбесі;

5) перечень привязок к клинико-затратным группам кодов операций по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
6) перечень привязок к клинико-затратным группам кодов основных операций по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-9 согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
7) перечень привязок лекарственных средств, медицинских изделий и услуг к осложнениям основного заключительного диагноза по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
8) перечень дополнительных затрат (лекарственные средства, медицинские изделия и услуги) к осложнениям основного диагноза Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
9) перечень основных диагнозов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10, к которым необходимо указание дополнительных критериев, характеризующих тяжесть основного диагноза согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
10) перечень кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 для определения признака повторной госпитализации для случаев родов согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
11) перечень кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 для определения признака повторной госпитализации для случаев абортов согласно приложению 25 к настоящим Правилам;
12) перечень основных кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 незначительных по тяжести согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
13) перечень основных кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 значительных по тяжести согласно приложению 27 к настоящим Правилам;
14) перечень основных кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10, относящиеся к бронхолегочной дисплазии и другим хроническим заболеваниям дыхательных путей неонатального периода согласно приложению 28 к настоящим Правилам;
15) перечень основных кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 врожденных пороков развития для случаев с хирургическими операциями согласно приложению 29 к настоящим Правилам;

16) осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес хирургиялық операцияларсыз жағдайлар үшін туа біткен даму кемістіктерінің Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі кодтарының тізбесі;
17) осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес кардиохирургиялық операцияларды қоспағанда, неонаталдық кезеңде жүргізілетін Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-9 бойынша кодтардың тізбесі;
18) осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеусіз Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-9 кодтарының тізбесі;
19) осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес ауырлығы жағынан елеулі Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-9 бойынша кодтардың тізбесі;
20) осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес неонаталдық клиникалық-шығындық топтар үшін қосымша шығындардың тізбесі;
21) осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес АХЖ-10 бойынша нақтылайтын қорытынды диагноздардың тізбесі.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
102. Терминалдық сатыдағы бүйрек функциясының созылмалы жеткіліксіздігі бар науқастарға тәуліктік стационар жағдайында гемодиализ қызметтері үшін ақы төлеу негізгі және ілеспе диагноз болып табылатын, негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша және көрсетілген сеанстардың құнына тарифтер бойынша ақы төлене отырып жүргізіледі.
103. Дәрі-дәрмектік терапиямен беті қайтарылмаған, жіті бүйрек функциясының жеткіліксіздігімен асқынған аурулардың ауыр жағдайлары кезінде тәуліктік стационар жағдайларында гемодиализ қызметтері үшін ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша немесе тарифтер бойынша көрсетілген сеанстардың құнына ақы төлей отырып жүргізіледі.
104. Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес қосымша шығыстарға ақы төлей отырып, клиникалық-шығындыққ топтардың құны бойынша ақы төлеуге жататын жағдайлардың тізбесі бойынша тәуліктік стационар жағдайында жүктілік пен босанудың асқынған ағымы үшін ақы төлеу дәрілік заттар мен МБ-ға арналған қосымша шығыстарға ақы төлей отырып, негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құны бойынша өңірлендіру қағидаттарын ескере отырып, жүзеге асырылады.
Тәуліктік стационар жағдайларында альбуминдік және перитонеалдық диализ қызметтері үшін ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операциялардың КШТ бойынша және тарифтер бойынша көрсетілген сеанстардың құнын төлей отырып жүргізіледі.
Денсаулық сақтау ұйымдарына "СНЭТ" АЖ-да сканерленген түрде бекітілген жүкқұжат бойынша үйде перитонеалдық диализді өз бетінше жүргізу үшін пациентке берілген шығыс материалдарына арналған шығындар төленеді.

16) перечень основных кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 врожденных пороков развития для случаев без хирургических операций согласно приложению 30 к настоящим Правилам;
17) перечень кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-9, проводимых в неонатальном периоде, за исключением кардиохирургических операций согласно приложению 31 к настоящим Правилам;
18) перечень кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-9 незначительных по тяжести согласно приложению 32 к настоящим Правилам;
19) перечень кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-9 значительных по тяжести согласно приложению 33 к настоящим Правилам;
20) перечень дополнительных затрат для неонатальных клинико-затратных групп согласно приложению 34 к настоящим Правилам;
21) перечень уточняющих заключительных диагнозов по МКБ-10 согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
102. Оплата за услуги гемодиализа в условиях круглосуточного стационара больным с хронической почечной недостаточностью в терминальной стадии, являющейся основным или сопутствующим диагнозом, производится по КЗГ основного диагноза или операции и с оплатой стоимости оказанных сеансов по тарифам.
103. Оплата за услуги гемодиализа в условиях круглосуточного стационара при тяжелых случаях заболеваний, осложненных острой почечной недостаточностью, которая не купировалась медикаментозной терапией, производится по КЗГ основного диагноза или операции и с оплатой стоимости оказанных сеансов по тарифам.
104. Оплата за осложненное течение беременности и родов в условиях круглосуточного стационара по перечню случаев, подлежащих оплате по стоимости клинико-затратных групп с оплатой дополнительных расходов, согласно приложению 14 к настоящим Правилам осуществляется с учетом принципов регионализации по стоимости КЗГ основного диагноза или операции с оплатой дополнительных расходов на лекарственные средства и МИ.
Оплата за услуги альбуминового и перитонеального диализов в условиях круглосуточного стационара производится по КЗГ основного диагноза или операций и с оплатой стоимости оказанных сеансов по тарифам.
Организациям здравоохранения оплачиваются затраты на расходные материалы, выданные пациенту для самостоятельного проведения перитонеального диализа на дому по накладной, прикрепленной в сканированном виде в ИС "ЭРСБ".

105. Өкпе гипертензиясын, сондай-ақ тәулік бойы стационар жағдайында асқынған өкпе гипертензиясын емдеу кезінде азот монооксидін қолданған жағдайда ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің құнын төлей отырып жүргізіледі.
106. Қор тәуліктік стационар жағдайында жүргізілетін терапияның тиімсіздігі және осы Қағидалардың талаптарына кірмейтін дәрілік заттар мен МБ-ны өмірлік көрсетілімдері бойынша науқасқа негізді ұсыну жағдайында емделіп шығу жағдайы үшін осы қосымша шығындарға ақы төлейді және осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген тәртіппен стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету бойынша қызметтерді сатып алу шартын орындау хаттамасында көрсетеді.
Қосымша шығындарға ақы төлеу:
1) есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей Қорға жіберілетін, осы Қағидалардың талаптарына кірмейтін қосымша дәрілік заттарды және МБ-ны науқасқа ұсынғаны үшін мәлімделген шығындарды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қызметтер берушінің жазбаша өтінішінің;
2) осы Қағидалардың талаптарына кірмейтін қосымша дәрілік заттар мен МБ-ны пациентке ұсынудың негізділігі туралы сапа мен көлем мониторингі нәтижелерінің;
3) Қор құратын дәрілік заттар мен МБ-ға қосымша шығындардың негізділігі туралы комиссиялардың оң қорытындысының;
4) Қордың және қызметтер берушінің атынан уәкілетті тұлғалар қол қойған салыстырып-тексеру актісінің негізінде жүзеге асырылады.
107. Тәуліктік стационар жағдайында химия терапия жүргізілген лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге көрсетілетін медициналық көмекке ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операциялардың КШТ бойынша оның шекті көлемінен аспайтын нақты шығындар бойынша химиялық препараттардың құнын төлей отырып жүзеге асырылады.
108. Лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерінің жіті түрлерін және қан түзу депрессиясын емдеу кезінде тәуліктік стационарға алғашқы емдеуге жатқызуға нақты шығындар бойынша химиялық препараттардың құнын төлей отырып, негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша емделіп шығу жағдайының құны бойынша ақы төленеді, осы Қағидаларға 35-1-қосымшада көрсетілген АХЖ-10 тізбеге сәйкес кейінгі емдеуге жатқызуларға ақы төлеу оның шекті көлемінен аспайтын нақты шығындар бойынша химиялық препараттардың құнын төлей отырып, негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша емделіп шығу жағдайы құнының отыз пайызы мөлшерінде жүргізіледі.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.

105. В случае применения монооксида азота при лечении легочной гипертензии, а также состояний осложненных легочной гипертензией в условиях круглосуточного стационара оплата производится по КЗГ основного диагноза или операции с оплатой стоимости услуги по тарифам.
106. Фонд, в случае неэффективности проводимой терапии в условиях круглосуточного стационара и обоснованного предоставления больному по жизненным показаниям лекарственных средств и МИ, не входящих в условия настоящих Правил, оплачивает данные дополнительные затраты за пролеченный случай и отражает в протоколе исполнения договора закупа услуг по оказанию стационарной и стационарозамещающей помощи в порядке, предусмотренном пунктом 19 настоящих Правил.
Оплата дополнительных затрат осуществляется на основании:
1) письменного обращения поставщика с приложением документов, подтверждающих предъявленные затраты за предоставление больному дополнительных лекарственных средств и МИ, не входящих в условия настоящих Правил, которое направляется в фонд не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) результатов мониторинга качества и объема об обоснованности предоставления пациенту дополнительных лекарственных средств и МИ, не входящих в условия настоящих Правил;
3) положительного заключения комиссий об обоснованности дополнительных затрат на лекарственные средства и МИ, создаваемой фондом;
4) акта сверки, подписанного уполномоченными лицами от имени фонда и поставщика.
107. Оплата медицинской помощи пациентам со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани, которым в условиях круглосуточного стационара проведена химиотерапия, осуществляется по КЗГ основного диагноза или операций и с оплатой по фактическим затратам стоимости химиопрепаратов, не превышающей ее предельную цену.
108. При лечении острых форм злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной ткани и депрессии кроветворения, первичная госпитализация круглосуточного стационара оплачивается по стоимости за пролеченный случай по КЗГ основного диагноза или операции с оплатой стоимости химиопрепаратов по фактическим затратам, оплата последующих госпитализаций производится по тридцатипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции по перечню кодов МКБ-10, указанному в приложении 35-1 к настоящим Правилам, с оплатой по фактическим затратам стоимости химиопрепаратов, не превышающей их предельную цену.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).

109. Лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерінің жіті түрлерін және қан түзу депрессиясын емдеу кезінде осы Қағидаларға 35-1-қосымшада көрсетілген тізбеге сәйкес жоғары дозалық химия терапияны қолданатын қызметтер берушілерге тәуліктік стационарға кейінгі емдеуге жатқызулар кезінде сүйек кемігін трансплантаттау операциясын жүргізу жағдайларынан басқа, шекті құнынан аспайтын нақты шығындар бойынша химия препараттардың құнын төлей отырып, негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша емделіп шығу жағдайының жетпіс бес пайыздық құны бойынша төленеді. Сүйек кемігін трансплантаттау операциясын жүргізе отырып, лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді емдеу нақты шығындар бойынша химиялық препараттардың құнын төлей отырып, шекті құнынан аспайтын негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша емделіп шығу жағдайының құны бойынша төленеді.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
110. Бауыр циррозы мен фиброзын емдеу кезінде ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның тиісті КШТ бойынша және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарындағы шығыстар төлене отырып жүргізіледі.
111. Миастенияны тәулік бойы жұмыс істейтін стационарларда емдеу кезінде ақы төлеу негізгі диагноздың КШТ бойынша емделіп шығу жағдайы үшін құны бойынша оның шекті құнынан аспайтын дәрілік заттардың нақты (сатып алу) құны бойынша және пациентке ұсынуды негіздей отырып, плазмаферез сеансының құнын төлей отырып жүзеге асырылады.
111-1. Пациенттің ауысуына, өз еркімен шығуына байланысты тәуліктік стационарда қысқа мерзімді (3 (үш) тәулікке дейін қоса алғанда) болуы негізгі диагноздың КШТ құнынан немесе нақты шығындарды төлей отырып операцияға нақты өткізілген төсек-күндер бойынша төленеді.
Қысқа мерзімді болу кезінде (үш тәулікке дейін қоса алғанда) алдын алуға болмайтын өлім жағдайында ақы төлеу негізгі КШТ диагноздың немесе нақты шығындарды төлей отырып операция бойынша емделген жағдайдың елу проценттік құны бойынша жүргізіледі.
Ескерту. Қағидалар 111-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.

109. Поставщикам, применяющим высокодозную химиотерапию при лечении острых форм злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной ткани и депрессии кроветворения по перечню, указанному в приложении 35-1 к настоящим Правилам, при последующих госпитализациях круглосуточного стационара оплачивается по семидесятипятипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции с оплатой по фактическим затратам стоимости химиопрепаратов, не превышающей их предельную цену, кроме случаев проведения операции по трансплантации костного мозга. Лечение пациентов со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани с проведением операции по трансплантации костного мозга, оплачивается по стоимости за пролеченный случай по КЗГ основного диагноза или операции с оплатой по фактическим затратам стоимости химиопрепаратов, не превышающей их предельную цену.
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
110. При лечении цирроза и фиброза печени оплата производится по соответствующим КЗГ основного диагноза или операции и с оплатой расходов в республиканских организациях здравоохранения.
111-1. Кратковременное (до 3 (трех) суток включительно) пребывание пациента в круглосуточном стационаре, связанное с переводом, самовольным уходом пациента, оплачивается по фактически проведенным койко-дням от стоимости КЗГ основного диагноза или операции с оплатой фактических затрат.
111-1. Кратковременное (до 3 (трех) суток включительно) пребывание пациента в круглосуточном стационаре, связанное с переводом, самовольным уходом пациента, оплачивается по фактически проведенным койко-дням от стоимости КЗГ основного диагноза или операции и фактических затрат.
Оплата в случае непредотвратимых летальных исходов при кратковременном пребывании (до трех суток включительно) производится по пятидесятипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции с оплатой фактических затрат.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 111-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).

112. Күндізгі стационар жағдайында лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға медициналық қызметтер көрсететін қызметтер берушілерге ақы төлеу:
1) стационарлық көмектің шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып және нақты шығындар бойынша химиялық препараттардың құнын төлеумен КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің 1/4 (төрттен бір) тарифі бойынша химия терапия сеансы үшін;
2) стационарлық көмектің шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып және сәулелік терапияның нақты көрсетілген сеанстарының құнын төлеумен КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің 1/4 (төрттен бір) тарифі бойынша сәулелік терапия көрсету кезінде;
3) стационарлық көмектің шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып және нақты шығындар бойынша химиялық препараттардың құнын және сәулелік терапияның нақты көрсетілген сеанстарының құнын өтей отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтің 1/4 (төрттен бір) тарифі бойынша химия және сәулелік терапия сеанстары үшін жүргізіледі.
Есепті кезеңдегі 1 (бір) науқасқа арналған химия терапия мен сәулелік терапияның барлық сеанстары бір емделіп шығу жағдайы ретінде есептеледі.
113. Онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде республикалық денсаулық сақтау ұйымдары нақты шығыстар бойынша иондаушы сәулеленуді қайта қуаттау және сервистік қызметтер көрсету қызметтеріне арналған шығыстарды төлейді.
4-параграф. Медициналық-экономикалық тарифтер бойынша онкологиялық аурулары бар балаларға стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету жағдайларына ақы төлеу тәртібі
114. Тәуліктік стационар деңгейінде онкологиялық аурулары бар балаларға блоктар (схемалар) бойынша көрсетілетін медициналық қызметтерге ақы төлеу емдеудің ұзақтығы мен стационарды алмастыратын көмекті қоса алғанда, нақты нозологияны емдеудің толық курсының құны медициналық-экономикалық тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
115. Ағымдағы қаржы жылының қаңтарындағы стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсеткені үшін шот-тізілімге олар бойынша медициналық көмек көрсетудің басталуы алдыңғы қаржы жылында басталған және ағымдағы қаржы жылында аяқталған жағдайлар енгізіледі.
116. Сапа мен көлем мониторингін жүргізуге байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылуы ішінде ақы төлеуге қабылданбаған, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты қолданылатын жылдың 1 желтоқсанынан бастап көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу мерзімі аяқталатын күнге дейін шот-тізілімге кірмеген көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты қолданылатын жылдан кейінгі жылы жүргізіледі.
Өткен жылдың желтоқсанында көрсетілген ТМККК шеңберіндегі және (немесе) МӘМС жүйесіндегі қызметтер үшін сома алдыңғы қаржы жылының 11 айы үшін төлеуге қабылданған сома бойынша орташа айлық нақты орындалу сомасынан аспайды.

112. В условиях дневного стационара поставщикам, оказывающим медицинские услуги больным со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани оплата производится:
1) за сеансы химиотерапии по тарифу 1/4 (одной четвертой) от тарифа за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости стационарной помощи и с оплатой стоимости химиопрепаратов по фактическим затратам;
2) при оказании лучевой терапии по тарифу 1/4 (одной четвертой) от тарифа за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости стационарной помощи и с оплатой стоимости фактически оказанных сеансов лучевой терапии;
3) за сеансы химио и лучевой терапии по тарифу 1/4 (одной четвертой) от тарифа за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости стационарной помощи и с оплатой возмещением стоимости химиопрепаратов по фактическим затратам и стоимости фактически оказанных сеансов лучевой терапии.
Все сеансы химиотерапии и лучевой терапии на 1 (одного) больного за отчетный период считаются как один пролеченный случай.
113. При оказании медицинской помощи онкологическим больным республиканскими организациями здравоохранения оплачиваются расходы на услуги перезарядки и сервисное обслуживание ионизирующего излучения по фактическим расходам.
Параграф 4. Порядок оплаты случаев оказания специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих и стационарных условиях детям с онкологическими заболеваниями по медико-экономическим тарифам
114. Оплата медицинских услуг, оказываемых детям с онкологическими заболеваниями на уровне круглосуточного стационара за лечение по блокам (схемам), длительность лечения и стоимость полного курса лечения конкретной нозологии, включая специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих условиях, осуществляется по медико-экономическим тарифам.
115. В счет-реестр за оказание медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях за январь текущего финансового года включаются случаи, начало оказания медицинской помощи по которым начато в предыдущем финансовом году и завершено в текущем финансовом году.
116. Оплата за оказанные услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в соответствии с договором закупа услуг, не принятые к оплате в течение действия договора закупа услуг в связи с проведением мониторинга качества и объема, а также не вошедшие в счет-реестр с 1 декабря года, в котором действует договор закупа услуг, до даты окончания срока действия договора закупа услуг, производится в году, следующем за годом действия договора закупа услуг.
Сумма за услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, оказанные в декабре предыдущего года, не превышает сумму среднемесячного фактического исполнения по принятой к оплате сумме за 11 месяцев предыдущего финансового года.

117. Нақты нозологияны емдегені үшін ақы төлеу сомасы емдеудің толық курсының құнынан аспайды. Медициналық-экономикалық тарифтер бойынша ақы төлеу кезең-кезеңмен емдеу курсының блоктары (сызбалары) бойынша жүзеге асырылады.
Егер өткізілген төсек-күндердің саны бір емдеу блогының (сызбасының) белгіленген емдеу мерзімінің 50 (елу) және одан да аз пайызын құраса, ақы төлеу емдеу блогы (сызбасы) құнының 30 (отыз) пайызы ұсталып, жүргізіледі.
118. Емдеу блоктары (сызбалары) арасындағы емдеу үзілісінде онкологиялық аурулары бар балаларды байқау қажет болған кезде ақы төлеу стационарды алмастыратын көмек деңгейінде жүзеге асырылады.
Онкологиялық аурулары бар балалар үшін оңалтуды көрсету кезінде қызметтер беруші Қормен келісу бойынша қызметтер көрсету бойынша өзінің міндеттемелерінің бір бөлігін беру арқылы бірлесіп орындаушыларды тартады. Бірлесіп орындаушылардың көрсетілген қызметтеріне ақы төлеу осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
119. Амбулаториялық емдеу кезеңі бар нозологиялар үшін дәрілік заттар стационарлық емдеу курсы аяқталғаннан кейін беріледі, бұл ретте пациентке берілген дәрілік заттар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне кіретін дәрілік заттарды қоспағанда, "СНЭТ" АЖ-де сканерленген түрде қоса берілген жүкқұжат негізінде жүзеге асырылады.
5-тарау. Ауыл халқына медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
120. Стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және үйде, МСАК және мамандандырылған медициналық көмек көрсететін қызметтер беруші – денсаулық сақтау субъектілерінің (бұдан әрі – ауыл халқына көрсетілетін қызметтер) көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бекітілген ауыл халқына (бұдан әрі – ауыл субъектілері) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген сома шегінде жүзеге асырылады:
1) ауыл халқына көрсетілетін қызметтер;
2) 4-жеделдік санатындағы шақырту қызметін көрсету үшін бекітілген халыққа кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
3) ақуызы төмен арнайы емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен қамтамасыз ету;
4) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жүргізушілеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық айлықақының 200 % мөлшерінде қосымша ақы төлеуге;

117. Сумма оплаты за лечение конкретной нозологии не превышает стоимость полного курса лечения. Оплата по медико-экономическим тарифам осуществляется поэтапно по блокам (схемам) курса лечения.
Если количество проведенных койко-дней составляет 50 (пятьдесят) процентов и менее установленных сроков лечения одного блока (схемы) лечения, оплата производится с удержанием 30 (тридцати) процентов от стоимости блока (схемы) лечения.
118. При необходимости наблюдения за детьми с онкологическими заболеваниями в перерыве лечения между блоками (схемами) лечения, оплата осуществляется в стационарозамещающих условиях.
При оказании реабилитации для детей с онкологическими заболеваниями поставщик по согласованию с фондом привлекает соисполнителей путем передачи им части своих обязательств по оказанию услуг. Оплата оказанных услуг соисполнителей осуществляется в соответствии с пунктом 33 настоящих Правил.
119. Для нозологий, имеющих этап амбулаторного лечения, лекарственные средства выдаются по завершению курса стационарного лечения, при этом, оплата стоимости выданных пациенту лекарственных средства осуществляется на основании прикрепленной в сканированном виде в ИС "ЭРСБ" накладной, за исключением лекарственных средств, входящих в Перечень лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
Глава 5. Порядок оплаты за оказание медицинской помощи сельскому населению
120. Оплата услуг поставщиков-субъектов здравоохранения, оказывающих ПМСП и специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих и стационарных условиях и на дому (далее – услуги сельскому населению) прикрепленному сельскому населению (далее – субъекты села) осуществляется в пределах суммы, предусмотренной договором закупа услуг за оказание:
1) услуг сельскому населению;
2) неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов;
3) обеспечение специализированными лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина;
4) на выплату доплат водителям отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада;

5) интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсету үшін;
6) "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" ұлттық пилоттық жобасын (бұдан әрі – ұлттық жоба) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 962 қаулысына сәйкес пайдалануға берілген "Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық Ұлттық жобасы шеңберінде қайтадан енгізілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек объектілерінің шығындарын өтеу;
7) МСАК жұмыскерлерін ынталандыру.
ДСБ ай сайын есепті кезеңнен кейінгі 20-күнге дейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильдік бригадалардың) жүргізушілеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық айлықақының 200 % мөлшерінде қосымша ақы төлеу жөніндегі есепті Қорға ұсынады.
ДСБ ай сайын есепті кезеңнен кейінгі 20-күнге дейін Қорға ауылдық денсаулық сақтау субъектілері бойынша жиынтық ақпаратты, ұлттық жоба шеңберінде қайтадан енгізілген МСАК объектілерінің шығындары жөніндегі ақпаратты осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
121. Ауыл халқына қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына КЖН) бойынша жүзеге асырылады, оған №ҚР ДСМ-90, № ҚР ДСМ-37 бұйрықтарымен бекітілген көрсетілетін қызметтер тізбесі және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартына және 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда көмек көрсетуді ұйымдастыру медициналық стандартына сәйкес көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және бекітілген ауыл халқына үйде МСАК қызметтерінің кешенін және мамандандырылған медициналық көмекті қамтамасыз ету кіреді.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.

5) за оказание медицинской помощи в организациях среднего образования, не относящихся к интернатным организациям;
6) возмещение затрат вновь введенных объектов ПМСП в рамках пилотного Национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения", введенных в эксплуатацию в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 962 "Об утверждении пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения" (далее – национальный проект);
7) стимулирование работников ПМСП.
УЗ ежемесячно до 20 числа, следующим за отчетным периодом, предоставляет отчет в Фонд по выплатам доплат водителям отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
УЗ ежемесячно до 20 числа, следующим за отчетным периодом, предоставляет в Фонд сводную информацию по субъектам здравоохранения села информацию по затратам вновь введенных объектов ПМСП в рамках национального проекта по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
121. Оплата за оказание услуг сельскому населению осуществляется по комплексному подушевому нормативу на сельское население (далее – КПН на сельское население), который включает в себя обеспечение комплекса услуг ПМСП и специализированной медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях и на дому прикрепленному сельскому населению по перечню услуг, утвержденных приказом № ҚР ДСМ-90, приказом № ҚР ДСМ-37 и в соответствии со стандартом оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740) и стандартом организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
Сноска. Пункт 121 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).

122. Бекітілген ауыл халқына 4-жеделдік санатындағы шақырту қызметін көрсету үшін тәулік бойы кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу кезек күттірмейтін көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив бойынша жүзеге асырылады.
123. Фенилкетонуриямен ауыратын бекітілген ауыл халқына қызметтер көрсететін ауыл субъектілері үшін ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен қамтамасыз ету үшін ақы төлеу нақты шығындар бойынша жүзеге асырылады.
124. ДСБ шешімі бойынша ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен орталықтандырылған қамтамасыз ету үшін ауыл субъектілерін айқындауға жол беріледі.
Ақуызы төмен емдік өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдерді босату үшін ақы төлеу мақсатында "ДҚ" АЖ-да тіркеледі.
125. "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген халықтың саны бойынша МСАК көрсететін ауыл субъектілері үшін есепті кезең үшін КЖН ауыл халқына есепті кезеңнің соңғы күнінде айқындалады.
126. Есепті кезеңде ауыл халқына қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы ауыл халқына арналған КЖН-ды есепті кезеңде "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген ауыл халқының орташа тізімдік санына көбейту арқылы айқындалады.
Есепті кезеңдегі бекітілген ауыл халқының орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күні үшін "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген ауыл халқының санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы айқындалады.
Есепті кезеңдегі ауыл халқына арналған КЖН бойынша ауыл халқына қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы көрсетілген қызметтердің көлеміне байланысты болмайды.
127. Есепті кезеңде интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетудің МСАК субъектілерінің қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы ДСБ бұйрығы негізінде МСАК субъектісіне бекітілген оқушылар санына айына оқушының жан басына шаққандағы нормативін көбейту жолымен айқындалады.
128. Қор осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген салыстырып-тексеру актісінің негізінде ауыл субъектісіне бекітілген фенилкетонуриямен ауыратын адамдар санының немесе медициналық көрсетілімі бойынша арнайы емдік өнімдер түрлерінің өзгеруіне байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының сомасын түзетуді жүзеге асырады.
129. МӘМС жүйесінде бекітілген ауыл халқына стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және үйде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу 4-тараудың 2-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұлттық жобаға сәйкес жаңғыртылған Денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесі бойынша ТМККК шеңберінде стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес ұлттық жоба шеңберінде АХЖ-10-ға байланысты аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасы жөніндегі кодтар тізбесі бойынша 4-тараудың 2-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.

122. Оплата за оказание неотложной медицинской помощи прикрепленному сельскому населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов осуществляется по подушевому нормативу на оказание неотложной помощи.
123. Оплата за обеспечение лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина для субъектов села, обслуживающих прикрепленное сельское население с заболеванием фенилкетонурия осуществляется по фактическим затратам.
124. По решению УЗ допускается определение субъектов села для централизованного обеспечения лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина.
В целях оплаты отпуск лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина регистрируется в ИС "ЛО".
125. КПН на сельское население за отчетный период для субъектов села, оказывающих ПМСП по численности прикрепленного населения, зарегистрированного в ИС "РПН", определяется на последнюю дату отчетного месяца.
126. Сумма оплаты за оказание услуг сельскому населению за отчетный период определяется путем умножения КПН на сельское население на среднесписочную численность прикрепленного сельского населения, зарегистрированного в ИС "РПН" на отчетный период.
Среднесписочная численность прикрепленного сельского населения за отчетный период определяется путем суммирования численности прикрепленного сельского населения, зарегистрированных в ИС "РПН" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Сумма оплаты за оказание услуг сельскому населению по КПН на сельское население за отчетный период не зависит от объема оказанных услуг.
127. Сумма оплаты за оказание услуг субъектов ПМСП медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, за отчетный период определяется путем умножения подушевого норматива школьника в месяц на количество школьников, закрепленных к субъекту ПМСП на основании приказа УЗ.
128. Фонд на основании акта сверки, указанного в пункте 28 настоящих Правил, осуществляет корректировку суммы договора закупа услуг в связи с изменением количества лиц с заболеванием фенилкетонурия, прикрепленных к субъекту села, или видов специализированных лечебных продуктов по медицинским показаниям.
129. Оплата за оказание специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих и стационарных условиях и на дому прикрепленному сельскому населению в системе ОСМС осуществляется согласно Параграфу 2 Главы 4.
Оплата за оказание специализированной медицинской помощи в стационарных условиях в рамках ГОБМП, по перечню субъектов здравоохранения, модернизированных в соответствии с национальным проектом, осуществляется согласно Параграфу 2 Главы 4 по перечню кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 в рамках национального проекта согласно приложению 37 к настоящим Правилам.

Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
130. Ауыл халқына медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу және шот-тізілімді автоматтандырылған түрде қалыптастыру және ақы төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептеу үшін ауыл субъектісі:
1) МАЖ-дың "Тіркеу бөлімі" модулінде дәрігерлердің қабылдау графигі мен кестесін, дәрігерге қабылдауға жазылу, активтер мен үйге шақыртулар бойынша мәліметтерді күн сайын енгізуді;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін бекітілген ауыл халқына амбулаториялық жағдайларда көрсетілген қызметтерді "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да күн сайын дербестендірілген тіркеуді;
3) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін КДҚ-ға сыртқы бағыттарды "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да күн сайын енгізуді;
4) "ДҚ" АЖ-да емшек сүтінің бейімделген алмастырғыштарын босатуды күн сайын енгізуді;
5) "ДҚ" АЖ-да ақуызы төмен емдік өнімдер мен құрамында фенилаланині төмен өнімдерді босатуды күн сайын енгізуді;
6) бірлесіп орындау шарттары бойынша деректерді "БТЖ" АЖ-да олар жасалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей енгізу және растауды;
7) "БТЖ" АЖ-да қызметтер берушінің бекітілген халыққа КДҚ көрсетуге бірлесіп орындау шартын орындау хаттамасын, қызметтер берушінің бекітілген халыққа бірлесіп орындау шарты бойынша КДҚ көрсетілген қызметтер актісін қалыптастыруды;
8) есептеу мен бөлу осы тарауға сәйкес жүзеге асырылатын ЫК-ны төлеу үшін қажетті деректерді "БТЖ" АЖ-да енгізуді және беруді;
9) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
10) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары бойынша МАЖ-да деректерді күн сайын енгізуді және растауды;
11) пациенттің стационардан шыққан күнінен кейінгі күннен кешіктірмей "СНЭТ" АЖ-да шығару эпикризін қалыптастыруды;
12) медициналық карталардан "СНЭТ" АЖ-да деректерді енгізу нәтижелері бойынша стационардан шыққан адамның статистикалық картасын (№ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары) қалыптастыруды;
13) осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларына сәйкес көрсетілген қызметтер туралы деректерді күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде "БТЖ" АЖ-ға жіберуді қамтамасыз етеді.
Ағымдағы есепті кезең үшін АЕК қызметтерін көрсеткені үшін қызметтер берушіге шот-тізілімді қалыптастыру ағымдағы есепті кезең үшін жасалған бірлесіп орындау шарттары бойынша бірлесіп орындаушылар "БТЖ" АЖ-да төлеуге ұсынған шот-тізілімдер болмаған жағдайларда жүргізілмейді.

Сноска. Пункт 129 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
130. Для оплаты и автоматизированного формирования счет-реестра за оказание медицинской помощи сельскому населению и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате, субъект села обеспечивает:
1) ежедневный ввод сведений по графику приема и расписание врачей, записи на прием к врачу, активы и вызовы на дом в модуле "Регистратура" МИС;
2) ежедневную персонифицированную регистрацию в МИС, интегрированных с ИС "ЕПС" услуг, оказанных в амбулаторных условиях прикрепленному сельскому населению для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
3) ежедневный ввод внешних направлений на КДУ в МИС, интегрированных с ИС "ЕПС" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020;
4) ежедневный ввод отпуска адаптированных заменителей грудного молока в ИС "ЛО";
5) ежедневный ввод отпуска лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина в ИС "ЛО";
6) ввод и подтверждение данных по заключенным договорам соисполнения в ИС "ЕПС" в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их заключения;
7) формирование в ИС "ЕПС" протокола исполнения договора соисполнения на оказание КДУ прикрепленному населению поставщика, акта оказанных услуг КДУ по договору соисполнения прикрепленному населению поставщика;
8) ввод и передачу в ИС "ЕПС" данных, необходимых для выплаты СК, расчет и распределение которого осуществляется в соответствии с настоящей главой;
9) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025);
10) ежедневный ввод и подтверждение данных в МИС по формам первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
11) формирование выписного эпикриза в ИС "ЭРСБ", в срок не позднее дня следующего за днем выбытия пациента из стационара;
12) формирование по результатам ввода данных в ИС "ЭРСБ" из медицинских карт статистическую карту выбывшего из стационара (формы первичной медицинской документации, утвержденные согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020);
13) отправку в ИС "ЕПС" в течение 3 (трех) рабочих дней данных об оказанных услугах согласно подпунктам 2) и 3) настоящего пункта.
Формирование счет-реестра за оказание услуг АПП за текущий отчетный период поставщику не производится при отсутствии предъявленных на оплату в ИС "ЕПС" счет-реестров соисполнителями по заключенным договорам соисполнения за текущий отчетный период.

Ескерту. 130-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
131. Қор ауыл субъектілері бойынша:
1) АТЖ-да стационарлық және стационарды алмастыратын көмектің сапасын сараптау нәтижелерін енгізеді;
2) АТЖ-да стационарлық науқастардың әрбір өлім жағдайына (өліммен аяқталған) сараптамалық қорытындыны сканерленген түрінде бекітеді.
6-тарау. Онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу
132. Қызметтер берушілердің онкологиялық көмек көрсетудің бірінші, екінші, үшінші деңгейлерінде көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген соманың шегінде:
1) лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерінің кодтарын (АХЖ-10 кодтарына сәйкес: C81-C96, D45-D47) қоспағанда, ісіктермен онкологиялық науқастарға (АХЖ-10 кодтарына сәйкес: C00-C80, С97, D00-D09, D37-D44, D48) стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша;
2) өспелерді емдеу мен анықтау диагностикасы үшін амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін және онкологиялық көмек көрсетудің екінші, үшінші деңгейлеріндегі онкологиялық науқастарды динамикалық байқау кезінде;
3) спецификалық ем жүргізуге мүмкіндік бермейтін, ауырлататын қосарласқан патологиясы бар IV клиникалық топтағы онкологиялық науқастарға мобильдік бригадалардың паллиативтік көмек көрсеткені үшін тарифтер бойынша;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 874 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2023-2027 жылдарға арналған кешенді жоспар іс-шараларын іске асыру шеңберінде сәулелік жабдықты қайта қуаттау және иондаушы сәулеленуге сервистік қызмет көрсету қызметтерін жүргізгені үшін – нақты шығыстар бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көзделген қызметтер көрсетілген жағдайда көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының орындалуын бағалауда Сызықтық шкала қолданылмайды.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген қызметтер көрсетілген жағдайда 38-1-қосымшада белгіленген алгоритмге сәйкес регрессивті шкала қолданылады.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 130 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
131. Фонд по субъектам села:
1) в ИПС вводит результаты экспертизы качества стационарной и стационарозамещающей помощи;
2) в ИПС прикрепляет в сканированном варианте экспертное заключение на каждый случай смерти (летального исхода) стационарных больных.
Глава 6. Порядок оплаты за оказание медицинской помощи онкологическим больным
132. Оплата услуг поставщиков, оказывающих онкологическую помощь на первичном, вторичном и третичном уровнях, осуществляется в пределах суммы, предусмотренной договором закупа услуг:
1) за оказание специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях больным c новообразованиями (по кодам МКБ-10: C00-C80, С97, D00-D09, D37-D44, D48) за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей (по кодам МКБ-10: C81-C96, D45-D47) – по тарифу за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости;
2) за оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике и лечении новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на вторичном и третичном уровнях оказания онкологической помощи;
3) за оказание паллиативной помощи мобильными бригадами онкологическим больным IV клинической группы с отягощающей сопутствующей патологией, не позволяющей проводить специфическое лечение по тарифам;
4) за проведение услуг перезарядки лучевого оборудования и сервисного обслуживания ионизирующего излучения в рамках реализации мероприятий Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 874 – по фактическим расходам.
В случае оказания услуг, предусмотренных подпунктами 1)-3) настоящего пункта Линейная шкала оценки исполнения договора закупа услуг не применяется.
В случае оказания услуг, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта применяется регрессивная шкала согласно алгоритму, установленному приложением 38-1.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

133. Осы Қағидалардың 132-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шот-тізілімді автоматтандырылған түрде қалыптастыру үшін онкологиялық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде өспелерді диагностикалау және емдеу, онкологиялық науқастарды динамикалық байқау кезінде амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені және төлеуге ұсынылатын соманы дұрыс есептегені үшін қызметтер беруші "БТЖ" АЖ-да № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттамаға сәйкес көрсетілген медициналық қызметтер туралы деректерді енгізуді және растауды және оларды қызметтер көрсетілген сәттен бастап күнтізбелік 10 (он ) күн ішінде, бірақ есепті айдан кейінгі айдың үшінші күнінен кешіктірмей "БТЖ" АЖ-да жөнелтуді қамтамасыз етеді.
134. Ағымдағы қаржы жылының қаңтарындағы стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсеткені үшін шот-тізілімге олар бойынша медициналық көмек көрсетудің басталуы алдыңғы қаржы жылында басталған және ағымдағы қаржы жылында аяқталған жағдайлар енгізіледі.
135. Лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда, өспелері бар науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін жүзеге асырылады.
135-1. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
136. АХЖ-10 сәйкес D10-D36 кодтар бойынша өспелері бар науқастарға шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін ақы төлеу 2-параграфқа "Стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда және үйде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібіне" сәйкес жүзеге асырылады.
137. "РБЖ" АЖ тіркелген оқшауланған стационардың бөлімшелері (бөлімшелері) арасында онкологиялық аурулары бар пациентті ауыстырған жағдайда пациентті емдеуге ақы төлеу қорытынды диагноз бойынша бір емделіп шығу жағдайы ретінде жүзеге асырылады.
138. Онкологиялық аурулары бар пациенттің ауысуына, өз бетінше кетуіне байланысты тәуліктік стационарда қысқа мерзімді (3 (үш) тәулікке дейін) болуы негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ құнынан нақты жүргізілген төсек-күндер бойынша төленеді.
Қысқа мерзімде болу кезінде (үш тәулікке дейін қоса алғанда) алдын алуға келмейтін өлім жағдайлары жағдайында ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша емделіп шығу жағдайының елу проценттік құны бойынша жүргізіледі.

133. Для автоматизированного формирования счет-реестра согласно подпункту 2) пункта 132 настоящих Правил за оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях при диагностике и лечении новообразований, динамическом наблюдении онкологических больных на вторичном и третичном уровнях оказания онкологической помощи и корректного расчета суммы, предъявляемой к оплате поставщик обеспечивает в МИС интегрированной с ИС "ЕПС" ввод и подтверждение данных согласно первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ИС "ЕПС" в течение 10 (десяти) календарных дней с момента оказания услуг, но не позднее третьего числа месяца следующего за отчетным месяцем.
134. В счет-реестр за оказание медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях за январь текущего финансового года включаются случаи, начало оказания медицинской помощи по которым начато в предыдущем финансовом году и завершено в текущем финансовом году.
135. Оплата за оказание специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях больным c новообразованиями, за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей, осуществляется за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости.
135-1. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
136. Оплата за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости больным с новообразованиями по кодам согласно МКБ-10 D10-D36, осуществляется согласно параграфу 2 "Порядок оплаты за оказание специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому.
137. В случаях перевода пациента с онкологическими заболеваниями между отделениями (подразделениями) обособленного стационара, зарегистрированного в ИС "СУР" оплата за лечение пациента осуществляется как за один пролеченный случай по заключительному диагнозу.
138. Кратковременное (до 3 (трех) суток включительно) пребывание пациента с онкологическими заболеваниями в круглосуточном стационаре, связанное с переводом, самовольным уходом пациента, оплачивается по фактически проведенным койко-дням от стоимости КЗГ основного диагноза или операции.
Оплата в случае непредотвратимых летальных исходов при кратковременном пребывании (до трех суток включительно) производится по пятидесятипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ основного диагноза или операции.

139. Онкологиялық аурулары негізгі диагноз болып табылатын науқастарға тәулік бойы стационар жағдайында интраперитонеальді химиотерапия және электрохимиотерапия қызметтері үшін ақы төлеу негізгі диагноздың КШТ бойынша және тарифтер бойынша көрсетілген сеанстардың құнын төлей отырып жүргізіледі.
140. Жүйке жүйесінің ісіктері бар пациенттерге хирургиялық араласу көрсете отырып, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілетін мамандандырылған медициналық көмек үшін ақы төлеу бір емделіп шығу жағдайы үшін жүзеге асырылады. Төлем № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен белгіленген тарифтер бойынша, осы Қағидаларға 38-қосымшаның 6-қосымшасы онкологиялық бейіндегі клиникалық-шығындық топтарды қалыптастыруға қатыспайтын аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (жүйке жүйесінің өспелері) кодтарының тізбесінде көрсетілген операциялар кодтарына және көрсетілген Қағидаларға 50-қосымшаға сәйкес қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
141. Онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету жағдайларын тіркеу "ОНЭТ" АЖ-да (МАЖ мен "ОНЭТ" АЖ арасында талап етілетін интеграция болған кезде МАЖ-да) енгізу жолымен жүзеге асырылады:
1) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда және үйде мамандандырылған медициналық көмек көрсету туралы деректерді күн сайын растау;
2) пациент стационардан шыққаннан немесе амбулаториялық емдеу аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде шығару эпикризін растау;
3) таргеттік препараттарды қоса алғанда, есепті кезеңде онкологиялық науқастарға қолданылған химиялық препараттар туралы деректерді емдеудің барлық кезеңдерінде растау.
142. Онкологиялық науқастарға химиялық препараттарды іс жүзінде пайдалану жөніндегі деректерді "ОНЭТ" АЖ-да енгізуді химиялық препараттардың шекті бағасынан аспайтын нақты (сатып алу) құнын ескере отырып, химиялық препараттарды қолдану схемасына сәйкес қызметтер берушінің химиотерапевт дәрігері жүзеге асырады.
143. "ОНЭТ" АЖ-да ұсынылған шығындарды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, иондаушы сәулеленуді қайта зарядтауды және сервистік қызметтер көрсетуді нақты жүргізу бойынша деректерді енгізу жүзеге асырылады.

139. Оплата за услуги интраперитонеальной химиотерапии и электрохимиотерапии в условиях круглосуточного стационара больным с онкологическими заболеваниями, являющимися основным диагнозом, производится по КЗГ основного диагноза и с оплатой стоимости оказанных сеансов по тарифам.
140. Оплата за специализированную медицинскую помощь, оказываемую в стационарных и стационарозамещающих условиях пациентам с новообразованиями нервной системы с проведением хирургического вмешательства, осуществляется за один пролеченный случай. Оплата производится по тарифам, установленным приказом № ҚР ДСМ-170/2020, в соответствии с кодами операций, указанными в перечне кодов операций (новообразования нервной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не участвующих в формировании клинико-затратным группам онкологического профиля, указанном в приложении 6 к приложению 38 к настоящим Правилам и перечнем диагнозов злокачественных новообразований согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 140 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
141. Регистрация случаев оказания медицинской помощи онкологическим больным осуществляется в ИС "ЭРОБ" (в МИС при наличии требуемой интеграции между МИС и ИС "ЭРОБ") путем ввода:
1) ежедневного подтверждения данных об оказании специализированной медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях и на дому для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) подтверждения выписного эпикриза в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за выбытием пациента из стационара или завершением амбулаторного лечения;
3) подтверждения данных об использованных в отчетном периоде химиопрепаратах онкологическим больным, включая таргетные препараты, на всех этапах лечения.
142. Ввод в ИС "ЭРОБ" данных по фактическому использованию химиопрепаратов онкологическим больным осуществляется врачом химиотерапевтом поставщика в соответствии со схемой применения химиопрепаратов с учетом фактической (закупочной) стоимости химиопрепаратов, не превышающей их предельную цену.
143. В ИС "ЭРОБ" осуществляется ввод данных по фактическому проведению перезарядки и сервисного обслуживания ионизирующего излучения с приложением документов, подтверждающих предъявленные затраты.

144. Қызметтер беруші онкологиялық науқастарға (диагнозды верификациялауға бағытталған обыр алды аурулары бар науқастарға) медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын қамтамасыз ету мақсатында онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету үшін бірлесіп орындаушыны тартады. Бірлесіп орындаушының көрсеткен қызметтері үшін ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының сомасы шегінде азаматтық заңнамаға сәйкес бірлесіп орындаушымен жасалған шарт бойынша:
1) лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерін қоспағанда (АХЖ-10: C00-C80, С97, D00-D09, D37-D44, D48 кодтары бойынша) өспелері бар науқастарға стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін (АХЖ-10: С81-C96, D45-D47 кодтары бойынша) шығын сыйымдылығы коэффициентін ескере отырып, КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтер бойынша;
2) осы Қағидалардың 132-тармағының 2) - 3) тармақшаларына сәйкес КДҚ көрсетілгені үшін тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
145. Онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде емделіп шығу жағдайларына ақы төлеу үшін кодтардың, байланыстырулардың және қосымша шығындардың мынадай тізбелері қолданылады:
1) Осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын нерв жүйесінің өспелері диагноздарының тізбесі;
2) Осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын көздің және қосалқы аппараттың өспелерінің диагноздарының тізбесі;
3) Осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын есту ағзаларының, қосалқы қуыстардың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның өспелері диагноздарының тізбесі;
4) Осы Қағидаларға 41-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын кеуде қуысы ағзаларының өспелері диагноздарының тізбесі;
5) Осы Қағидаларға 42-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын дәл белгіленбеген, салдарлық және орналасуы анықталмаған өспелері диагноздарының тізбесі;
6) Осы Қағидаларға 43-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын ішперде қуысының өспелері диагноздарының тізбесі;

144. Поставщик с целью обеспечения доступности и качества медицинской помощи онкологическим больным (больным с предраковыми заболеваниями, направленным на верификацию диагноза) привлекает соисполнителя для оказания медицинской помощи онкологическим больным. Оплата за оказанные услуги соисполнителя осуществляется по заключенному с соисполнителем договору в соответствии с гражданским законодательством, в пределах суммы договора закупа услуг:
1) за оказание специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях больным c новообразованиями (по кодам МКБ-10: C00-C80, С97, D00-D09, D37-D44, D48) за исключением злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей (по кодам МКБ-10: C81-C96, D45-D47) – по тарифам за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости;
2) за оказанные КДУ согласно подпунктов 2)3) пункта 132 настоящих Правил – по тарифам.
145. Для оплаты пролеченных случаев при оказании медицинской помощи онкологическим больным применяются следующие перечни кодов, привязок и дополнительных затрат:
1) Перечень диагнозов новообразований нервной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 38 к настоящим Правилам;
2) Перечень диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 39 к настоящим Правилам;
3) Перечень диагнозов новообразований органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 40 к настоящим Правилам;
4) Перечень диагнозов новообразований органов грудной клетки, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 41 к настоящим Правилам;
5) Перечень диагнозов новообразований не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 42 к настоящим Правилам;
6) Перечень диагнозов новообразований брюшной полости, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 43 к настоящим Правилам;

7) Осы Қағидаларға 44-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің өспелері диагноздарының тізбесі;
8) Осы Қағидаларға 45-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын терінің, тері асты шелмайының және сүт безінің өспелері диагноздарының тізбесі;
9) Осы Қағидаларға 46-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын несеп шығару жүйесі ағзаларының өспелері диагноздарының тізбесі;
10) Осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын ерлердің жыныс мүшелерінің өспелері диагноздарының тізбесі;
11) Осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын әйелдердің жыныс мүшелерінің өспелері диагноздарының тізбесі;
12) Осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес нақты емделмеген, аралас/кешенді араласулары бар, химиоэмболизацияны қолдана отырып немесе қолданбай эндовакулярлық араласулары бар жағдайлар бойынша Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесі;
13) Осы Қағидаларға 50-қосымшаға сәйкес 1-деңгейдегі ісікке қарсы препараттарды қолдану жағдайлары бойынша Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесі;
14) Осы Қағидаларға 51-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі ісікке қарсы препараттарды қолдану жағдайлары бойынша Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесі;
15) Осы Қағидаларға 52-қосымшаға сәйкес 3-деңгейдегі ісікке қарсы препараттарды қолдану жағдайлары бойынша Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесі;

7) Перечень диагнозов новообразований опорно-двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 44 к настоящим Правилам;
8) Перечень диагнозов новообразований кожи, подкожной клетчатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 45 к настоящим Правилам;
9) Перечень диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 46 к настоящим Правилам;
10) Перечень диагнозов новообразования мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 47 к настоящим Правилам;
11) Перечень диагнозов новообразований женских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом согласно приложению 48 к настоящим Правилам;
12) Перечень диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом, по случаям без специфического лечения, с комбинированными/комплексными вмешательствами, с эндовакулярными вмешательствами с применением или без применения химиоэмболизации согласно приложению 49 к настоящим Правилам;
13) Перечень диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом, по случаям с применением противоопухолевых препаратов 1 уровня согласно приложению 50 к настоящим Правилам;
14) Перечень диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом, по случаям с применением противоопухолевых препаратов 2 уровня согласно приложению 51 к настоящим Правилам;
15) Перечень диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10, являются основным диагнозом, по случаям с применением противоопухолевых препаратов 3 уровня согласно приложению 52 к настоящим Правилам;

16) Осы Қағидаларға 53-қосымшаға сәйкес Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ-10 бойынша хирургиялық араласусыз жағдайлар бойынша негізгі диагноз болып табылатын қатерсіз ісіктер диагноздарының тізбесі.
146. Жоғары технологиялық медициналық қызметтерге ақы төлеу тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
Амбулаториялық деңгейде сәулелік терапия өткізгені үшін ақы төлеу нақты көрсетілген сәулелік терапия сеанстары үшін тарифтер бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте, қызметтер беруші сәулелік терапия құнының есебінен науқастарың пансионтта тұруын қамтамасыз етеді.
147. Мобильдік бригада қызметтерін қоспағанда, спецификалық емдеуді жүргізуге мүмкіндік бермейтін, ауырлататын іліспелі патологиясы бар IV клиникалық топтағы онкологиялық науқастарға паллиативтік көмек көрсету үшін ақы төлеу бір төсек-күн тарифі бойынша жүзеге асырылады.
7-тарау. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
148. Қызметтер берушілерге – туберкулезге қарсы дисансерлерге ақы төлеутуберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген сома шегінде жүзеге асырылады:
1) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша;
2) № ҚР ДСМ-77 бұйрыққа және "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына шекті бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 4 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-96 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24253 болып тіркелген) сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның саудалық атауына арналған шекті бағасынан аспайтын туберкулезге қарсы препараттардың нақты (сатып алу) құны бойынша, Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына шекті баға медициналық ұйымдардың дәрілік формулярына сәйкес туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз еткені үшін;
3) өңіраралық деңгейде туберкулез кезінде хирургиялық көмек көрсету үшін КШТ бойынша жүзеге асырылады.
149. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады, ол мыналарға:

16) Перечень диагнозов доброкачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с МКБ-10 являются основным диагнозом, по случаям без хирургических вмешательств согласно приложению 53 к настоящим Правилам.
146. Оплата за оказание высокотехнологичных медицинских услуг осуществляется по тарифам.
Оплата за проведение лучевой терапии на амбулаторном уровне осуществляется за фактически оказанные сеансы лучевой терапии по тарифам. При этом, поставщик обеспечивает пациентов проживанием в пансионате за счет стоимости лучевой терапии.
147. Оплата за оказание паллиативной помощи онкологическим больным IV клинической группы с отягощающей сопутствующей патологией, не позволяющей проводить специфическое лечение, осуществляется по тарифу за один койко-день, за исключением услуг мобильных бригад.
Глава 7. Порядок оплаты за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом
148. Оплата поставщикам – противотуберкулезным диспансерам за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом осуществляется в пределах суммы, предусмотренной договором закупа услуг:
1) по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом;
2) за обеспечение противотуберкулезными препаратами в соответствии с лекарственным формуляром медицинских организаций по фактической (закупочной) стоимости противотуберкулезных препаратов, не превышающей их предельную цену на торговое наименование лекарственного средства или медицинского изделия в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, предельную цену на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-77 и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 сентября 2021 года № ҚР ДСМ-96 "Об утверждении предельных цен на международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования";
3) по клинико-затратным группам за оказание хирургической помощи при туберкулезе на межрегиональном уровне.
149. Оплата услуг осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом, который предусматривает затраты на:

1) туберкулез ауруының болуына күдікті адамдарға туберкулезді анықтау бойынша емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыруға;
2) туберкулезбен ауыратын (белсенді туберкулез) адамдарды емдеу-диагностикалық іс-шаралармен қамтамасыз ету және туберкулезге қарсы диспансерлерде диспансерлік есепте тұратын адамдарды диспансерлік байқауға;
3) туберкулезден ауыратын адамдарға әлеуметтік-психологиялық көмек көрсетуге;
4) динамикалық байқаудан алып тасталғандарды қоспағанда, туберкулезбен ауыратын және туберкулезді басынан өткерген ересектер мен балаларға медициналық оңалтуды көрсетуге;
5) латентті туберкулез инфекциясына профилактикалық ем көрсетуге шығындарды көздейді.
Республикалық ұйымда туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсеткені үшін бір төсек-күн үшін тариф бойынша жүзеге асырылады.
150. Туберкулезге қарсы диспансерлерде туберкулезбен ауыратын және туберкулезді басынан өткерген ересек адамдар мен балаларға қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды жүзеге асыратын бөлімшелер болмаған жағдайда, Қормен келісу бойынша денсаулық сақтау субъектілері қызметтерді сатып алу шарты бойынша көзделген қаражат есебінен бірлесіп орындаушы ретінде тартылады.
151. Туберкулезге қарсы диспансер туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы есепті кезеңдегі туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тарифті есепті кезеңде туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастардың орташа тізімдік санына көбейту арқылы айқындалады.
Есепті кезеңде туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастардың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күніне "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың санын қосу жолымен және алынған соманы айдың күнтізбелік күндер санына бөлу жолымен айқындалады.
152. Туберкулезге қарсы диспансер ақы төлеуге ұсынатын және туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін шот-тізілімде көрсетілетін соманы автоматтандырылған есептеу:
"Инфекциялық, паразиттік аурулар және (немесе) улану оқиғаларын, иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністерді тіркеу және тергеп-тексеру, есепке алу мен есептілігін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-169/2020 бұйрығына сәйкес "ДНЭТ" АЖ-да белсенді туберкулезбен ауыратын адамдарды тіркеу (қайта тіркеу), есепке қою және есептен шығару (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21562 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-169/2020 бұйрық);
"ДҚ" АЖ-да туберкулезге қарсы препараттардың шығысын (кіріс, есептен шығару) тіркеу негізінде жүзеге асырылады.

1) осуществление лечебно-диагностических мероприятий по выявлению туберкулеза у лиц с подозрением на наличие данного заболевания;
2) обеспечение лечебно-диагностическими мероприятиями лиц, страдающих туберкулезом (активный туберкулез) и диспансерное наблюдение за лицами, состоящими на диспансерном учете в противотуберкулезных диспансерах;
3) оказание социально-психологической помощи лицам, страдающим туберкулезом;
4) оказание медицинской реабилитации взрослым и детям больным туберкулезом и перенесшим туберкулез, за исключением снятых с динамического наблюдения;
5) оказание профилактического лечения латентной туберкулезной инфекции.
Оплата за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом в республиканской организации осуществляется за оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по тарифу за один койко-день.
150. При отсутствии в противотуберкулезных диспансерах подразделений, осуществляющих восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию взрослым и детям больным туберкулезом и перенесшим туберкулез, по согласованию с фондом, привлекаются в качестве соисполнителя субъекты здравоохранения за счет средств, предусмотренных по договору закупа услуг.
151. Сумма оплаты за оказание медико-социальной помощи по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом противотуберкулезным диспансерам за отчетный период определяется путем умножения комплексного тарифа на одного больного туберкулезом на среднесписочную численность активных больных туберкулезом за отчетный период.
Среднесписочная численность активных больных туберкулезом за отчетный период определяется путем суммирования численности больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ в ИС "ЭРДБ" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
152. Автоматизированный расчет суммы, предъявляемой противотуберкулезным диспансером к оплате за отчетный период и отражаемой в счет-реестре за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом, осуществляется на основании:
регистрации (перерегистрации), постановки на учет и снятия с учета лиц с активным туберкулезом в ИС "ЭРДБ" в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-169/2020 "Об утверждении правил регистрации и расследования, ведения учета и отчетности случаев инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, неблагоприятных проявлений после иммунизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21562) (далее – приказ № ҚР ДСМ-169/2020);
регистрации расхода (приход, списание) противотуберкулезных препаратов в ИС "ЛО".

153. Туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке қоюды тіркеуді (қайта тіркеуді) туберкулезге қарсы диспансер "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін күн сайын автоматтандырылған режимде "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та жүзеге асырады.
154. Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастың есептен шығарылуын тіркеуді туберкулезге қарсы диспансер "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та автоматтандырылған режимде:
1) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары;
2) азаматтардың хал актілерін тіркеу бөлімі (бұдан әрі – АХАТБ) органдарынан келіп түсетін қайтыс болу туралы мәліметтер;
3) "БХТ" АЖ-да тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастың қайтыс болуы туралы куәлік;
4) "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та туберкулезбен ауыратын науқастың қайтыс болу жағдайын тіркеу фактісі;
5) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша белгіленген туберкулезбен ауыратын науқастың басқа өңірге кетуін растау;
6) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұру үшін шығу;
7) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысанының медициналық картасының деректері негізінде жүзеге асырады.
Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастарды есептен шығарылуын тіркеу нәтижелері бойынша "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та автоматтандырылған режимде белсенді науқастардың есебінен шығарылған туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастардың тізімдері қалыптастырылады.
155. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін туберкулезге қарсы диспансер туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету бойынша қызметтерді тіркеу кезінде "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та:
1) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін деректерді күн сайын енгізуді және растауды;
2) пациент стационардан шығарылған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандарын қалыптастыруды;
3) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін стационардан шыққан адамның статистикалық карталарын стационардан шығарған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
156. Қайтыс болған күні өткен есепті кезеңде тіркелген науқастарды қайтыс болу себебі бойынша "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқас ретінде есептен шығарған жағдайда ақы төлеу АБЖ-ға сәйкес ақаулар тізбесі бойынша күніне туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша қайтыс болған күнін тіркеген күннен бастап туберкулезбен ауыратын науқастың есепте тұрған әрбір күнтізбелік күні үшін есептелген соманы және айыппұл санкцияларын алуды ескере отырып, есепті кезеңде жүзеге асырылады.

153. Регистрация (перерегистрация) постановки на учет больных туберкулезом, осуществляется противотуберкулезным диспансером ежедневно в автоматизированном режиме в НРБТ в ИС "ЭРДБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879) (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020).
154. Регистрация снятия с учета активного больного туберкулезом осуществляется противотуберкулезным диспансером в автоматизированном режиме НРБТ в ИС "ЭРДБ" на основании:
1) форм первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) сведений о смерти, поступающих из органа регистрации актов гражданского состояния (далее – ОРАГС);
3) свидетельства о смерти больного туберкулезом, зарегистрированного в ИС "РПН";
4) факта регистрации случая смерти больного туберкулезом в НРБТ в ИС "ЭРДБ";
5) подтверждения выбытия больного туберкулезом в другой регион, установленного по форме первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
6) выезда за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
7) данных медицинской карты формы первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
По результатам регистрации снятия с учета активных больных туберкулезом в НРБТ в ИС "ЭРДБ" в автоматизированном режиме формируются списки больных туберкулезом, снятых с учета активных больных.
155. Для оплаты услуг противотуберкулезный диспансер при регистрации услуг по оказанию медицинской помощи больным туберкулезом в ИС "ЭРДБ" обеспечивает:
1) ежедневный ввод и подтверждение данных для формирования первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) формирование не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара – форм первичной медицинской документации, утвержденных приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
3) формирования не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара статистических карт выбывшего из стационара для формирования первичной медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
156. В случае снятия с учета в НРБТ в ИС "ЭРДБ" активных больных туберкулезом по причине смерти, дата смерти которых зарегистрирована в прошедшем отчетном периоде, оплата осуществляется в отчетном периоде с учетом снятия суммы, рассчитанной за каждый календарный день нахождения активного больного туберкулезом на учете со дня регистрации даты его смерти по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом в день и штрафных санкций по перечню дефектов в соответствии с ЕКД.

157. "ДНЭТ" АЖ-да ТНҰТ-та туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқасты уақтылы есептен шығармағаны және адамның қайтыс болуы туралы туралы мәліметтерді уақтылы тіркемегені үшін айыппұл санкциялары қайтыс болғаннан кейін тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастарға, сондай-ақ 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін туберкулезбен ауырған қайтыс болған науқастарға қатысты қолданылмайды.
158. Туберкулезге қарсы препараттарға кеткен шығыстарды "ДҚ" АЖ-да тіркеуді туберкулезге қарсы диспансер жүзеге асырады.
Басқа денсаулық сақтау ұйымдары туберкулезге қарсы препараттарды беруді тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21695 болып тіркелген) бекітілген Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларына сәйкес туберкулезге қарсы диспансер олармен дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге өтеусіз шарт жасасады. Туберкулезге қарсы препараттарды өтеусіз азаматтық-құқықтық шарт бойынша босатуды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары "ДҚ" АЖ-ға туберкулезге қарсы препараттардың шығысын енгізеді және растайды.
8-тарау. АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
159. Қызметтер берушілер – АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін облыстық, қалалық орталықтарға (бұдан әрі – АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтар) ақы төлеу:
1) АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф бойынша;
2) достық кабинеттеріне жүгінген халықтың негізгі топтарынан шыққан бір адамға арналған тариф бойынша;
3) халықты АИТВ инфекциясына зерттеп-қарау тарифтері бойынша;
4) № ҚР ДСМ-77 бұйрыққа сәйкес антиретровирустық препараттардың шекті бағасынан аспайтын нақты (сатып алу) құны бойынша медициналық ұйымдардың дәрілік формулярына сәйкес антиретровирустық препараттармен қамтамасыз еткені үшін жүзеге асырылады.
160. Консультациялық-диагностикалық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымына ақы төлеу тариф бойынша жүзеге асырылады.
161. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті қамтамасыз етуді қамтитын АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға консультациялық-диагностикалық көмек көрсету, оның ішінде АИТВ инфекциясының анадан шаранаға және балаға берілу қаупін төмендету жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыруда АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға тариф бойынша жүзеге асырылады:

157. Штрафные санкции за несвоевременное снятие с учета активного больного туберкулезом и несвоевременную регистрацию сведений о смерти больного туберкулезом в НРБТ в ИС "ЭРДБ" не применяются в отношении посмертно зарегистрированных туберкулезных больных, а также больных туберкулезом умерших до 1 января 2018 года.
158. Регистрация расхода противотуберкулезных препаратов в ИС "ЛО" осуществляется противотуберкулезным диспансером.
Для регистрации выдачи противотуберкулезных препаратов другими организациями здравоохранения соответствии с Правилами проведения мероприятий по профилактике туберкулеза, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-214/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21695) противотуберкулезный диспансер заключает с ними безвозмездный договор на лекарственное обеспечение. Организации здравоохранения, осуществляющие отпуск противотуберкулезных препаратов по безвозмездному гражданско-правовому договору, вносят и подтверждают в ИС "ЛО" расход противотуберкулезных препаратов.
Глава 8. Порядок оплаты за оказание медико-социальной помощи зараженным ВИЧ-инфекцией
159. Оплата услуг поставщиков – областных, городских центров, оказывающих медико-социальную помощь зараженным ВИЧ-инфекцией (далее – центры по профилактике и борьбе с ВИЧ) осуществляется:
1) по тарифу на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией;
2) по тарифу на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет;
3) по тарифу на обследование населения по поводу ВИЧ;
4) за обеспечение антиретровирусными препаратами в соответствии с лекарственным формуляром медицинских организаций по фактической (закупочной) стоимости антиретровирусных препаратов, не превышающей их предельную цену согласно приказу № ҚР ДСМ-77.
160. Оплата республиканской организации здравоохранения, оказывающей специализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи, осуществляется по тарифу.
161. Оплата услуг осуществляется по тарифу на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, который включает обеспечение специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, медико-социальной помощи лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в том числе осуществление профилактических мероприятий по снижению риска передачи ВИЧ-инфекции от матери к плоду и ребенку.

162. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтарға ақы төлеу сомасы есепті кезеңде АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға тарифті АИТВ инфекциясын жұқтырған науқастардың орташа тізімдік санына көбейту жолымен айқындалады.
Есепті кезеңдегі АИТВ инфекциясын жұқтырған науқастардың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күнінде АИТВ инфекциясын жұқтырған науқастардың санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы айқындалады.
163. Республикалық денсаулық сақтау ұйымының қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді нақты көрсетілген қызметтер санына көбейту жолымен айқындалады.
164. Достық кабинеттердегі халықтың осал топтары үшін медициналық көмек көрсеткені үшін АИТВ-ның алдын алу және оған қарсы күрес орталықтарына ақы төлеу сомасы Достық кабинетке жүгінген халықтың түйінді топтарының бір тұлғасына тарифті халықтың түйінді топтарынан өтініш білдіргендер санына көбейту жолымен айқындалады.
165. Достық кабинеттеріндегі халықтың негізгі топтары үшін тарифке мыналар кіреді:
1) жасырын медициналық зерттеп-қарауды қамтамасыз ету, психологиялық-әлеуметтік, заң консультацияларын, сенім пункттерінің, достық кабинеттерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) халықтың негізгі топтарына жататын адамдар арасында АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары қаупі бойынша емдеу-профилактикалық шараларды жүргізу.
166. Халықты АИТВ инфекциясына зерттеп-қарау үшін және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтарға ақы төлеу сомасы халықты АИТВ инфекциясына зерттеп-қарау тарифін қызметтер санына көбейту жолымен нақты көрсетілген қызметтер бойынша айқындалады.
167. АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталық есепті кезең үшін ақы төлеуге ұсынатын және АИТВ кезінде медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін шот-тізілімде көрсетілетін соманың есебі:
1) АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың есепке қойылуын және есептен шығарылуын тіркеу (қайта тіркеу);
2) стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмекті және амбулаториялық-емханалық көмекті көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің пациенттері үшін АИТВ инфекциясына зертханалық зерттеу жүргізу;
3) достық кабинеттерінде халықтың осал топтарына медициналық көмек көрсету;
4) "ДҚ" АЖ-да қамтамасыз етілген антиретровирустық препараттар рецептілерін тіркеу негізінде қамтамасыз етіледі.
168. Төлеу кезінде АИТВ инфекциясын жұқтырғандарды есепке қоюды тіркеуді (қайта тіркеу) АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталық № ҚР ДСМ-169/2020 бұйрыққа сәйкес күн сайын автоматтандырылған және қол режимінде:

162. Сумма оплаты центрам по профилактике и борьбе с ВИЧ за оказание медико-социальной помощи зараженным ВИЧ-инфекцией определяется путем умножения комплексного тарифа на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией на среднесписочную численность зараженных ВИЧ-инфекцией за отчетный период.
Среднесписочная численность зараженных ВИЧ-инфекцией за отчетный период определяется путем суммирования численности зараженных ВИЧ-инфекцией за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
163. Сумма оплаты за оказание услуг республиканской организацией здравоохранения определяется путем умножения тарифов на медицинские услуги на количество фактически оказанных услуг.
164. Сумма оплаты центрам по профилактике и борьбе с ВИЧ за оказание медицинской помощи для уязвимых групп населения в Дружественных кабинетах определяется путем умножения тарифа на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет на количество количество обратившихся из ключевых групп населения.
165. Тариф для ключевых групп населения в дружественных кабинетах включает:
1) обеспечение конфиденциального медицинского обследования, предоставление психосоциальных, юридических консультаций, функционирования пунктов доверия, дружественных кабинетов;
2) проведение лечебно-профилактических мероприятий среди лиц, относящихся к ключевым группам населения, по повышенному риску инфицирования ВИЧ-инфекцией.
166. Сумма оплаты центрам по профилактике и борьбе с ВИЧ за обследование населения на ВИЧ-инфекции определяется по фактическим оказанным услугам путем умножения тарифа на обследование населения по поводу ВИЧ на количество услуг.
167. Расчет суммы, предъявляемой центром по профилактике и борьбе с ВИЧ к оплате за отчетный период и отражаемой в счет-реестре за оказание медико-социальной помощи при ВИЧ, обеспечивается на основании:
1) регистрации (перерегистрации) постановки на учет и снятия с учета зараженных ВИЧ-инфекцией;
2) проведения лабораторных исследований на ВИЧ-инфекции для пациентов субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную и стационарозамещающую медицинскую помощи и амбулаторно-поликлинической помощи;
3) оказания медицинской помощи для уязвимых групп населения в Дружественных кабинетах;
4) регистрации обеспеченных рецептов антиретровирусных препаратов в ИС "ЛО".
168. При оплате осуществляется регистрация (перерегистрация) постановки на учет зараженных ВИЧ-инфекцией осуществляется центром по профилактике и борьбе с ВИЧ в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-169/2020, ежедневно в автоматизированном и ручном режиме на основании:

1) АИТВ инфекциясының зертханалық диагностика алгоритмі бойынша жүргізілген зерттеулердің негізінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Қазақ дерматология және инфекциялық аурулар ғылыми орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны берген және АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі аумақтық орталықтарға жіберілген АИТВ инфекциясының бар болуы туралы расталған нәтиже;
2) тұрғылықты жерін ауыстыруға байланысты пациентті ауыстыру туралы басқа АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықты хабардар ету негізінде Қазақстан Республикасының өзге әкімшілік-аумақтық бірлігінен АИТВ жұқтырған адамның келуі, сондай-ақ бұрын белгіленген АИТВ диагнозы бар шетелден келген Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға келген қандастар, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың негізінде жүзеге асырады.
169. Ақы төлеу үшін АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың есептен шығарылуын тіркеуді АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталық:
1) АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталыққа есепке қою және диспансерлік байқау үшін тұрғылықты жерін ауыстыруға байланысты пациентті ауыстыру туралы хабарламаны жолдай отырып, АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігінің қызметтер көрсететін АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтан тыс жерлерге кетуі;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ресми деректері;
3) АХАТБ органдарынан келіп түскен қайтыс болу туралы мәліметтер;
4) "БХТ" АЖ-да тіркелген АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың қайтыс болуы туралы куәлік;
5) АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдардың қайтыс болу жағдайын "СНЭТ" АЖ-да тіркеу фактісі негізінде жүзеге асырады.
170. Қайтыс болған күні өткен есепті кезеңде тіркелген науқастарды қайтыс болу себебі бойынша АИТВ инфекциясын жұқтырған науқас ретінде есептен шығарған жағдайда ақы төлеу АБЖ сәйкес ақаулар тізбесі бойынша күніне АИТВ инфекциясымен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф бойынша қайтыс болған күнін тіркеген күннен бастап АИТВ инфекциясын жұқтырған науқастың есепте тұрған әрбір күнтізбелік күні үшін есептелген соманы және айыппұл санкцияларын алуды ескере отырып, есепті кезеңде жүзеге асырылады.
171. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамды уақтылы есептен шығармағаны және адамның қайтыс болуы туралы мәліметтерді уақтылы тіркемегені үшін айыппұл санкциялары қайтыс болғаннан кейін тіркелген АИТВ инфекциясын жұқтырған науқасқа, сондай-ақ 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін ауырған қайтыс болған адамдарға қатысты қолданылмайды.

1) подтвержденного результата о наличия ВИЧ-инфекции, выданного Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахский научный центр дерматологии и инфекционных заболеваний" Министерства здравоохранения Республики Казахстан на основании проведенных исследований по алгоритму лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции и направленного в территориальные центры по профилактике и борьбе с ВИЧ;
2) прибытия зараженного ВИЧ-инфекцией из иной административно-территориальной единицы Республики Казахстан установленного на основании уведомления другого центра по профилактике и борьбе с ВИЧ о переводе пациента, в связи со сменой места жительства, а также прибывших из зарубежных стран граждан Республики Казахстан, кандасы, иностранцев и лиц без гражданства на постоянное проживание на территории Республики Казахстан, с ранее установленным диагнозом ВИЧ.
169. Для оплаты производится регистрация снятия с учета зараженных ВИЧ-инфекцией, которая осуществляется центром по профилактике и борьбе с ВИЧ на основании:
1) выбытия зараженного ВИЧ-инфекцией за пределы обслуживаемой центром по профилактике и борьбе с ВИЧ административно-территориальной единицы Республики Казахстан, с направлением уведомления о переводе пациента в связи со сменой места жительства для постановки на учет и диспансерного наблюдения в другой центр по профилактике и борьбе с ВИЧ;
2) официальных данных органов внутренних дел Республики Казахстан о гражданах Республики Казахстан, выехавших за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
3) сведений о смерти, поступающих ОРАГС;
4) свидетельства о смерти зараженных ВИЧ-инфекцией, зарегистрированного в ИС "РПН";
5) факта регистрации случая смерти зараженных ВИЧ-инфекцией в ИС "ЭРСБ".
170. В случае снятия с учета зараженных ВИЧ-инфекцией по причине смерти, дата смерти которых зарегистрирована в прошедшем отчетном периоде, оплата осуществляется в отчетном периоде с учетом снятия суммы, рассчитанной за каждый календарный день нахождения зараженного ВИЧ-инфекцией на учете со дня регистрации даты его смерти по комплексному тарифу на одного зараженного ВИЧ-инфекцией в день и штрафных санкций по перечню дефектов в соответствии с ЕКД.
171. Штрафные санкции за несвоевременное снятие с учета зараженного ВИЧ-инфекцией и несвоевременную регистрацию сведений о смерти зараженного ВИЧ-инфекцией не применяются в отношении посмертно зарегистрированных больных, а также зараженных ВИЧ-инфекцией, умерших до 1 января 2018 года.

172. АИТВ профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың сапасы мен көлемінің мониторингі қызметтер берушіге бару жолымен жартыжылдықта 1 (бір) рет жүзеге асырылады. Сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша Қор ағымдағы және өткен кезеңдерде анықталған бұзушылықтар бойынша ағымдағы кезеңде әрбір бұзушылық үшін АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға бір кешенді тариф мөлшерінде төлем сомасын ұстап қалуды жүзеге асырады.
9-тарау. Психикалық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу тәртібі
173. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін қызметтер беруші – денсаулық сақтау ұйымдарына (бұдан әрі – психикалық денсаулық орталықтары) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, олардың төлемі есептік орташа құны бойынша емделіп шығу жағдайы үшін және бір төсек-күн үшін психикалық денсаулық орталықтарының (бұдан әрі – психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі) бір пациентіне денсаулық сақтау субъектілеріне кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.
174. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу денсаулық сақтау орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады, ол:
1) диспансерлік есепте тұрған психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтардың (аурулардың) профилактикасына, психикалық денсаулықты зерттеп-қарауға, психикалық бұзылулардың диагностикасына, психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды емдеуге, күтуге және медициналық-әлеуметтік оңалтуға бағытталған қызметтер;
2) диспансерлік есепте тұрмайтын азаматтардың психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтарының (ауруларының) профилактикасына, психикалық денсаулығын зерттеп-қарауға бағытталған қызметтер;
3) психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалту мынадай түрлерде: жедел медициналық жәрдем, амбулаториялық жағдайларда, стационарлық жағдайларда консультациялық-диагностикалық көмек көрсету, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану туралы сот шешімі бойынша және стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу;
4) психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі – ПБЗ) тұтынумен байланысты психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық көмек көрсетуге, ПБЗ тұтынумен байланысты психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды диагностикалауға, емдеуге, күтуге, медициналық-әлеуметтік оңалтуға бағытталған қызметтер, ПБЗ тұтыну фактісін анықтау үшін медициналық куәландыру;

172. Мониторинг качества и объема центров по профилактике и борьбе с ВИЧ осуществляется 1 (один) раз в полугодие путем посещения поставщика. По результатам мониторинга качества и объема, фондом осуществляется удержание суммы оплаты в текущем периоде, по нарушениям, выявленным в текущем и прошедших периодах в размере одного комплексного тарифа на одного зараженного ВИЧ-инфекцией за каждое нарушение.
Глава 9. Порядок оплаты за оказание медико-социальной помощи лицам с психическими расстройствами (заболеваниями)
173. Оплата услуг поставщикам-организациям здравоохранения (далее – центры психического здоровья), оказывающим медико-социальную помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), осуществляется по комплексному тарифу на одного больного центров психического здоровья субъектам здравоохранения, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированной медицинской помощи в стационарных условиях, оплата которым осуществляется за пролеченный случай по расчетной средней стоимости и за один койко-день (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным центров психического здоровья).
174. Оплата услуг осуществляется по комплексному тарифу на одного больного центров психического здоровья, который включает затраты на:
1) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья, диагностику психических нарушений, лечение, уход и медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), состоящих на диспансерном учете;
2) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья граждан, не состоящих на диспансерном учете;
3) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями) специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих видах: скорой медицинской помощи, консультативно-диагностической помощи в амбулаторных условиях, стационарных условиях, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающих условиях;
4) услуги, направленные на оказание медицинской помощи лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением психоактивных веществ (далее – ПАВ), диагностику, лечение, уход, медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ;

5) ПБЗ-ны тұтынумен байланысты психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмекті, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалтуды мынадай түрлерде көрсетуге: жедел медициналық жәрдемнің, амбулаториялық жағдайлардағы, стационарлық жағдайлардағы консультациялық-диагностикалық көмектің, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану туралы сот шешімі бойынша және стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу шығындарын қамтиды.
175. Республикалық ұйымда психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін ақы төлеу осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес орташа құны бойынша емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша және бір төсек-күні үшін стационарлық медициналық көмек көрсеткені үшін жүзеге асырылады.
176. Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін психиатриялық ұйымдарға ай сайынғы ақы төлеу сомасы есепті кезеңде психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары бар адамдардың орташа тізімдік санына психикалық денсаулық орталығының бір пациентіне кешенді тарифті көбейту жолымен айқындалады.
Есепті кезеңде психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары бар науқастардың орташа тізімдік саны есепті кезеңнің әрбір күнтізбелік күнінде "ПНТ" және "ННТ" АЖ-да тіркелген санына психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары бар науқастар санын қосу және алынған соманы аталған есепті кезеңдегі айдың күнтізбелік күндер санына бөлу арқылы есептеледі.
177. Есепті кезең үшін ақы төлеуге психикалық денсаулық орталықтары ұсынатын және психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін шот-тізілімде көрсетілетін соманың автоматтандырылған есебі денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінде тіркеу (қайта тіркеу) негізінде:
1) психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есепке қоюды;
2) психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есептен шығаруды;
3) психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық көмек көрсету жағдайларын;
4) ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есепке қоюды;
5) ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есептен шығаруды;
6) ПБЗ тұтынудан туындаған психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық көмек көрсету жағдайларын тіркеу (қайта тіркеу) негізінде қамтамасыз етіледі.

5) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих видах: скорой медицинской помощи, консультативно-диагностической помощи в амбулаторных условиях, стационарных условиях, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающих условиях.
175. Оплата за оказание медико-социальной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниям) в республиканской организации, осуществляется за оказание стационарной медицинской помощи по тарифу за пролеченный случай по расчетной средней стоимости и за один койко-день согласно главе 4 настоящих Правил.
176. Ежемесячная сумма оплаты психиатрическим организациям за оказание медико-социальной помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) определяется путем умножения комплексного тарифа на одного больного центра психического здоровья на среднесписочную численность с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) за отчетный период.
Среднесписочная численность больных с психическими и поведенческими расстройствами за отчетный период рассчитывается путем суммирования численности лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), зарегистрированных РПБ и РНБ ИС "ЭРДБ" за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней в месяце данного отчетного периода.
177. Автоматизированный расчет суммы, предъявляемой центрами психического здоровья к оплате за отчетный период, и отражаемой в счет-реестре за оказание медико-социальную помощь лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), обеспечивается на основании регистрации (перерегистрации) в информационных системах здравоохранения:
1) постановки на учет лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
2) снятия с учета лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
3) случаев оказания медицинской помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
4) постановки на учет лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ;
5) снятия с учета лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ;
6) случаев оказания медицинской помощи лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ.

178. Психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды есепке қоюды тіркеуді (қайта тіркеуді) психикалық денсаулық ұйымдары күн сайын автоматтандырылған режимде "ДНЭТ" АЖ-да ПНТ және ННТ-да:
1) №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысандары;
2) пациенттің (немесе оның заңды өкілінің) медициналық зерттеп-қарауға жазбаша келісімінің;
3) тұрғылықты жерін ауыстыруға байланысты пациентті ауыстыру туралы басқа психиатриялық ұйымды хабардар етудің негізінде белгіленген Қазақстан Республикасының өзге әкімшілік-аумақтық бірлігінен психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың келуі, сондай-ақ бұрын белгіленген психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар шетелден келген Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға келген қандастар, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың келуінің;
4) адамды психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар науқас деп тану туралы медициналық куәландырудың және (немесе) сот-наркологиялық қорытындының негізінде жүзеге асырады.
179. Психикалық бұзушылықтардан (аурулардан) зардап шегетін адамдарды есептен шығаруды тіркеуді психиатриялық ұйым "ДНЭТ" АЖ-да ПНТ және ННТ-да автоматтандырылған режимде:
1) психикалық бұзылушылықтардан (аурулардан) зардап шегетін адамның сауығуы туралы психиатр дәрігерлер комиссиясының қорытындысы;
2) "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулардан) бар адамның қайтыс болуы туралы куәлік;
3) қызметтер көрсететін аумақтың психиатриялық ұйымынан тыс жерлерге кетіп, тұрақты тұрғылықты жерінің өзгеруі;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұруға кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының ресми деректері;
5) АХАТБ-дан келіп түсетін қайтыс болуы туралы мәліметтер;
6) 12 (он екі) ай ішінде психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтардан (аурулардан) зардап шегетін адамның орналасқан жері туралы қандай да бір дұрыс мәліметтердің болмауы;
7) бас бостандығынан айыруға байланысты расталған сотталу фактісі (Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен сұрау салуға жауап алғаннан кейін 3 айдың ішінде шығару жүргізіледі);
8) хабарсыз кеткен деп тану немесе қайтыс болуы туралы хабарлама негізінде жүзеге асырады.
180. "ДНЭТ" АЖ-да ПНТ және ННТ-да автоматтандырылған режимде психикалық денсаулық орталығынан есептен шығарылуын тіркеу:

178. Регистрация (перерегистрация) постановки на учет лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) осуществляется центрами психического здоровья ежедневно в автоматизированном режиме в РПБ и РНБ ИС "ЭРДБ" на основании:
1) форм первичной медицинской документации, утвержденных приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) письменного согласия пациента (или его законного представителя) на медицинское обследование;
3) прибытия лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) из иной административно-территориальной единицы Республики Казахстан, установленного на основании уведомления другой психиатрической организации о переводе пациента в связи со сменой места жительства, а также прибывших из зарубежных стран граждан Республики Казахстан, оралманов, иностранцев и лиц без гражданства на постоянное место жительства в Республики Казахстан с ранее установленными психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями);
4) медицинского освидетельствования о признании лица больным с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) и (или) судебно-наркологического заключения.
179. Регистрация снятия с учета лиц, страдающих психическими расстройствами (заболеваниями) осуществляется психиатрической организацией в автоматизированном режиме в РПБ и РНБ ИС "ЭРДБ" на основании:
1) заключения комиссией врачей-психиатров о выздоровлении лица, страдающего психическими расстройствами (заболеваниями);
2) свидетельства о смерти лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), зарегистрированного в ИС "ЭРДБ";
3) изменения постоянного места жительства с выездом за пределы обслуживаемой психиатрической организацией территории;
4) официальных данных органов внутренних дел Республики Казахстан о гражданах Республики Казахстан, выехавших за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
5) сведений о смерти, поступающих из ОРАГС;
6) отсутствия каких-либо достоверных сведений о местонахождении лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) страдающего в течение 12 (двенадцати) месяцев;
7) подтвержденного факта осуждения, связанного с лишением свободы (снятие производится в течение 3 (трех) месяцев после получения ответа на запрос с Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан);
8) признания безвестно отсутствующим или объявления умершим.
180. Регистрация снятия с учета больного центров психического здоровья в автоматизированном режиме в РПБ и РНБ ИС "ЭРДБ" на основании:

1) ДКК төрағасы немесе бірінші басшының орынбасары қол қойған емдеуші нарколог дәрігердің есептен шығару туралы қорытындысы;
2) пациенттің құжаттарын жаңа тұрғылықты жері бойынша өңірлік психикалық денсаулық орталығына жіберу арқылы басқа психикалық денсаулық орталығына диспансерлік және (немесе) профилактикалық байқауға наркологиялық есепке қоюға бере отырып, қызметтер көрсететін психикалық денсаулық орталығының аумағынан тыс жерге кете отырып, тұрақты тұрғылықты жерінің өзгеруі;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары туралы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының ресми деректері;
4) барлық қабылданған шараларға қарамастан, (оның ішінде ішкі істер органдарына және әділет органдарына тоқсанына 1 (бір) рет, оның тұрған жері туралы объективті мәліметтер болмаған) психикалық денсаулық орталығы 1 (бір) жыл бойы науқасты қарап-тексеруді қамтамасыз ете алмаған жағдайда науқасты байқаудан алу туралы психикалық денсаулық орталығының ДКК шешімі;
5) 3 (үш) жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыруға байланысты соттау; (Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен сұрау салуға жауап алынғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде шығару жүргізіледі);
6) "БХТ" АЖ-да тіркелген алкоголизммен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын науқастың қайтыс болғаны туралы куәлік;
7) АХАТБ-дан келіп түсетін қайтыс болуы туралы мәліметтер;
8) анықталған нозология бойынша есепке ала отырып, осы нозология бойынша диагнозды өзгерту немесе нақтылау негізінде жүргізіледі.
181. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың медициналық көмек көрсету жағдайларын тіркеу №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша мамандандырылған медициналық көмек, медициналық-әлеуметтік көмек көрсету туралы деректерді күнделікті енгізу және растау арқылы "ЭРДБ" АЖ-да жүзеге асырылады.
182. Қызметтер беруші:
1) "ОНЭТ" АЖ-да № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін деректерді күн сайын енгізуді және растауды;
2) "ОНЭТ" АЖ-да пациент стационардан шығарылған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттаманы қалыптастыру үшін психиатриялық стационардан шыққан адамның статистикалық карталарын қалыптастыруды қамтамасыз етеді.

1) заключения лечащего врача-нарколога, подписанного председателем ВКК или заместителем первого руководителя о снятии с учета;
2) изменения постоянного места жительства с выездом за пределы обслуживаемого центром психического здоровья территории с передачей на наркологический учет и на диспансерное и (или) профилактическое наблюдение в другой центр психического здоровья путем направления документов пациента в региональный центр психического здоровья по новому месту жительства;
3) официальных данных органов внутренних дел Республики Казахстан о гражданах Республики Казахстан, выехавших за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
4) решения ВКК центра психического здоровья о снятии с наблюдения больного, когда центр психического здоровья не может в течение 1 (одного) года обеспечить осмотр больного, несмотря на все принятые меры (в том числе обращения в органы внутренних дел и в органы юстиции 1 (один) раз в квартал, при отсутствии объективных сведений о его месте нахождения);
5) осуждения, связанные с лишением свободы на срок свыше 3 (трех) лет; (снятие производится в течение 3 (трех) месяцев после получения ответа на запрос с Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан);
6) свидетельства о смерти больного алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, зарегистрированного в ИС "РПН";
7) сведений о смерти, поступающих из ОРАГС;
8) изменения или уточнения диагноза по данной нозологии с взятием на учет по уточненной нозологии.
181. Регистрация случаев оказания медицинской помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях осуществляется в ИС "ЭРСБ" путем ежедневного ввода и подтверждения данных об оказании специализированной медицинской помощи, медико-социальной помощи по форме первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020.
182. Поставщик обеспечивает:
1) ежедневный ввод и подтверждение данных в ИС "ЭРОБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
2) формирование не позднее 1 (одного) рабочего дня после дня выписки пациента из стационара статистических карт выбывшего из психиатрического стационара ИС "ЭРОБ" для формирования первичной медицинской документации, утвержденной согласно приказу № ҚР ДСМ-175/2020.

183. Өткен есепті кезеңде қайтыс болған күні тіркелген, қайтыс болу себебі бойынша ағымдағы есепті кезеңде психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамды есептен шығарған жағдайда ақы төлеу пациенттің өлімін уақтылы тіркемегені үшін соманы алумен жүзеге асырылады.
Уақтылы тіркемегені үшін төлемнен алу сомасы психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамның есепте болған әрбір күнтізбелік күн үшін, оның қайтыс болған күні кешенді тариф бойынша тіркелген күннен бастап және АБЖ-ға сәйкес ақаулар тізбесі бойынша айыппұл санкциялары күніне есептеледі.
184. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдар туралы мәліметтерді есептен уақтылы шығармағаны және уақтылы тіркемегені үшін ақы төлеу кезінде айыппұл санкциялары дейін қайтыс болғаннан кейін тіркелген психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға, сондай-ақ 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін қайтыс болған психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға қатысты қолданылмайды.
10-тарау. Зертханалық диагностикаға ақы төлеу тәртібі
185. Зертханалық диагностика қызметтеріне ақы төлеу, мыналарды қоспағанда, тарифтер бойынша жүзеге асырылады:
1) осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес төленетін қызметтер;
2) осы Қағидалардың 93-тармағында және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нақты келтірілген шығыстар үшін төленуге жататын жағдайлар тізбесінде көрсетілген жағдайлардан басқа, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес төленетін қызметтер.
186. Қызметтер көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді нақты көрсетілген қызметтер санына көбейту жолымен айқындалады.
11-тарау. Патологиялық-анатомиялық диагностикаға ақы төлеу тәртібі
187. Клиникалық-шығындық топтар бойынша емделіп шығу жағдайларын және медициналық-экономикалық тарифтер бойынша емделіп шығу жағдайының құнына ақы төленетін қызметтерден басқа, патологиялық-анатомиялық ашып-қарау және патологиялық-анатомиялық диагностика (бұдан әрі – ПАБ) қызметтерін көрсеткені үшін қызметтер берушілерге ақы төлеу патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуге арналған көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының (бұдан әрі – ПАБ шарты) негізінде биологиялық материал алу және оның гистологиялық, цитологиялық және өзге де, оның ішінде тірі кезінде жүргізілетін зерттеулер жүзеге асырылады.
188. Патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерін көрсеткені үшін ақы төлеу сомасы нақты көрсетілген патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерінің санына тарифтерді көбейту жолымен айқындалады.

183. В случае снятия с учета лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) в текущем отчетном периоде по причине смерти, дата смерти которых зарегистрирована в прошедшем отчетном периоде, оплата осуществляется со снятием суммы за несвоевременную регистрацию смерти пациента.
Сумма снятия с оплаты за несвоевременную регистрацию рассчитывается за каждый календарный день нахождения на учете лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), со дня регистрации даты его смерти по комплексному тарифу в день и штрафных санкций по перечню дефектов в соответствии с ЕКД.
184. При оплате штрафных санкции за несвоевременное снятие с учета и несвоевременную регистрацию сведений о лицах с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) не применяются в отношении посмертно зарегистрированных лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), а также лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) умерших до 1 января 2018 года.
Глава 10. Порядок оплаты лабораторной диагностики
185. Оплата услуг лабораторной диагностики осуществляется по тарифам, за исключением:
1) услуг, оплачиваемых в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
2) услуг, оплачиваемых в соответствии с главой 4 настоящих Правил кроме случаев, указанных в пункте 93 и в перечне случаев, подлежащих оплате за фактически понесенные расходы согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
186. Сумма оплаты за оказание услуг определяется путем умножения тарифов на медицинские услуги на количество фактически оказанных услуг.
Глава 11. Порядок оплаты патологоанатомической диагностики
187. Оплата поставщикам за оказание услуг патологоанатомического вскрытия и патологоанатомической диагностики (далее – ПАБ) на основании договора закупа услуг на оказание патологоанатомической диагностики (далее – договор ПАБ) осуществляется забор биологического материала и его гистологическое, цитологическое и иные исследования, в том числе проводимые прижизненно, за исключением услуг, которые оплачиваются в стоимости пролеченного случая по медико-экономическим тарифам и клинико-затратным группам.
188. Сумма оплаты за оказание услуг патологоанатомической диагностики определяется путем умножения тарифов на количество фактически оказанных услуг патологоанатомической диагностики.

189. ПАБ қызметтерін көрсеткені үшін шот-тізілімді автоматтандырылған түрде қалыптастыру кезінде ақы төлеуді және төлеуге ұсынылған соманы дұрыс есептеуді жүргізу үшін:
патологиялық-анатомиялық ашып-қарау қызметтері бойынша:
1) стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі пациенттің биологиялық қайтыс болғаны анықталған күннен кейінгі бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша деректерді патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерін берушіге қолжетімді болатын МАЖ-да енгізуді қамтамасыз етеді;
2) ПАБ МАЖ-да көрсетілген медициналық қызметтер туралы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша деректерді күн сайын енгізуді және растауды қамтамасыз етеді және оларды "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да қызмет көрсеткеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жөнелтуді қамтамасыз етеді;
патогистологиялық диагностика қызметтері бойынша:
1) денсаулық сақтау субъектісі № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысанына қосымша параққа сәйкес амбулаториялық деңгейде жүргізілетін гистологиялық зерттеуге жолдаманы "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да енгізеді және оларды қызметтер көрсетілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күн ішінде, бірақ есепті айдан кейінгі айдың үшінші күнінен кешіктірмей "БТЖ" АЖ-да жөнелтуді қамтамасыз етеді;
2) ПАБ "БТЖ" АЖ-мен интеграцияланған МАЖ-да деректерді ҚР ДСМ-175/2020 № бұйрықпен бекітілген бастапқы медициналық құжаттама нысаны бойынша көрсетілген медициналық қызметтер туралы күн сайын енгізуді және растауды қамтамасыз етеді және оларды қызметтер көрсетілген сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде, есепті айдан кейінгі айдың үшінші күнінен кешіктірмей "БТЖ" АЖ-да жөнелтуді қамтамасыз етеді;
3) ПАБ жүргізілген гистологиялық зерттеулердің саны және олардың санаттары туралы МАЖ-да статистикалық есепті қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
12-тарау. Қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтерге ақы төлеу тәртібі
190. Қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтерді берушілерге (бұдан әрі – қан орталығы) ақы төлеу денсаулық сақтау субъектілеріне берілген қан компоненттері мен препараттары үшін тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
Қан орталықтарының ағзалар мен тіндерді трансплантаттауды зертханалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу тарифтер бойынша жүзеге асырылады.

189. Для проведения оплаты при автоматизированном формировании счет-реестра за оказание услуг ПАБ и корректного расчета суммы, предъявленной к оплате:
по услугам патологоанатомического вскрытия:
1) субъект здравоохранения, оказывающий специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях, не позднее первого рабочего дня следующего за днем констатации биологической смерти пациента обеспечивает ввод в МИС данных по форме первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020, которые становятся доступными поставщику услуг патологоанатомической диагностики;
2) ПАБ обеспечивает в МИС, интегрированной с ИС "ЕПС" ежедневный ввод и подтверждение данных по форме первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ИС "ЕПС" в течение 10 (десяти) календарных дней с момента оказания;
по услугам патогистологической диагностики:
1) субъект здравоохранения вносит в МИС, интегрированных с ИС "ЕПС" направление на гистологическое исследование, проводимое на амбулаторном уровне, согласно вкладному листу к форме первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020, и обеспечивает их отправку в ИС "ЕПС" в течение 3 (трех) рабочих дней с момента оказания услуг, но не позднее третьего числа месяца следующего за отчетным месяцем;
2) ПАБ обеспечивает в МИС, интегрированных с ИС "ЕПС" ежедневный ввод и подтверждение данных по форме первичной медицинской документации, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020, об оказанных медицинских услугах и обеспечивает их отправку в ИС "ЕПС" в течение 10 (десяти) календарных дней с момента оказания услуг, но не позднее третьего числа месяца следующего за отчетным месяцем;
3) ПАБ обеспечивает формирование статистического отчета в МИС о количестве проведенных гистологических исследований и их категорий.
Глава 12. Порядок оплаты услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови
190. Оплата поставщикам услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови (далее - центр крови) осуществляется за выданные субъектам здравоохранения компоненты и препараты крови по тарифам.
Оплата услуг центров крови по обеспечению лабораторного сопровождения трансплантации органов и тканей осуществляется по тарифам.

191. Қан орталықтарына қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтер үшін ақы төлеу сомасы денсаулық сақтау субъектілеріне берілген қан компоненттері мен препараттарының санына тарифтердің мөлшерін көбейту арқылы айқындалады.
13-тарау. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу тәртібі
192. Денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттарының немесе мемлекеттік тапсырманы орындау шартының негізінде тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларында көзделген қаражат шегінде жергілікті немесе республикалық бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.
193. Денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері ескеріле отырып жүргізіледі.
194. Сапа және көлем мониторингі ҚР № ДСМ-321/2020 бұйрық негізінде бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі және сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің медициналық көмектің нысандары, түрлері және медициналық қызметтің түрлері бойынша АБЖ-ға сәйкес қызметтер берушіге төленуге тиіс соманы азайту жолымен айыппұл санкцияларын қолдану үшін негіз болып табылатын медициналық көмек көрсетудің ақаулары анықталады.
195. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша ақы төлеудің есепті кезеңі күнтізбелік ай болып табылады.
196. Көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу көрсетілген қызметтер актісінің негізінде тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
197. Денсаулық сақтау субъектілерінің жергілікті бюджет қаражаты есебінен көрсетілген қызметтер актісін қалыптастыру медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты тиісті төлем құжаттарының негізінде жүзеге асырылады.
198. Қызметтер беруші есепті кезең аяқталғаннан кейін күнтізбелік 25 (жиырма бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсеткен қызметтері үшін басшының немесе уәкілетті лауазымды адамның қолы қойылған және қызметтер берушінің мөрімен (ол болған кезде) расталған қағаз жеткізгіштегі шот-тізілімді (шот-тізілімдерді) көрсетілетін қызметтерді сатып алудың әрбір шартына жергілікті бюджет қаражаты есебінен жеке-жеке қалыптастырады және бюджеттік бағдарлама әкімшісіне береді.

191. Сумма оплаты центрам крови за услуги по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови определяется путем умножения размера тарифов на количество компонентов и препаратов крови, выданных субъектам здравоохранения.
Глава 13. Порядок оплаты услуг субъектов здравоохранения администраторами бюджетных программ
192. Оплата услуг субъектов здравоохранения осуществляется из средств местного или республиканского бюджетов на основании договоров закупа услуг или договора исполнения государственного задания в пределах средств, предусмотренных планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ на соответствующий финансовый год.
193. Оплата услуг субъектов здравоохранения производится с учетом результатов мониторинга качества и объема.
194. Мониторинг качества и объема проводится согласно правилам проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утвержденным на основании приказа № ҚР ДСМ-321/2020 и по результатам мониторинга качества и объема выявляются дефекты оказания медицинской помощи, являющиеся основанием для применения штрафных санкций путем уменьшения администратором бюджетных программ суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с единым классификатором дефектов по формам, видам медицинской помощи и видам медицинской деятельности.
195. Отчетным периодом оплаты по договору закупа услуг является календарный месяц.
196. Оплата услуг осуществляется по тарифам на основании акта оказанных услуг.
197. Формирование акта оказанных услуг субъектов здравоохранения за счет средств местного бюджета осуществляется на основании соответствующих платежных документов в зависимости от уровня оказания медицинской помощи.
198. Поставщик в срок не позднее 25 (двадцати пяти) календарных дней после завершения отчетного периода формирует в ручном режиме и передает администратору бюджетных программ подписанный руководителем или уполномоченным должностным лицом на бумажном носителе и заверенный печатью поставщика (при ее наличии) счет-реестр (счет-реестров) за оказанные услуги субъектов здравоохранения за счет средств местного бюджета отдельно на каждый договор закупа услуг.

199. Медициналық авиацияны тарта отырып, жедел медициналық жәрдем көрсеткені үшін республикалық денсаулық сақтау ұйымына ақы төлеу көлік және медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
14-тарау. Шетелдік мамандарды тарта отырып және тартпай пациентті емдеу шығындарын өтеу
200. Қазақстан Республикасы азаматтарын отандық медициналық ұйымдарда шетелдік мамандарды тарту арқылы медициналық қызметтеріне ақы төлеу нақты шығындар бойынша "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге жіберу және (немесе) емдеуді отандық медициналық ұйымдарда жүргізу үшін шетелдік мамандарды тарту қағидаларын әзірлеуді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ-45 бұйрығы (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-45 бұйрық) негізінде жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22866 болып тіркелген):
1) жалақы;
2) салықтар немесе бюджетке төленетін өзге де төлемдер, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес төленетін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, МӘМС туралы Заңға сәйкес төленетін МӘМС аударымдар;
3) тамақтану;
4) дәрілік заттар, МБ, оның ішінде уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат құжаты) негізінде Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттар және МБ;
5) тарифтер бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер;
6) шетелдік мамандардың қызметтері;
7) бір пациентке қайта есептегенде алдыңғы айда қызметтер берушінің нақты коммуналдық және басқа шығыстарына арналған шығындар бойынша есептелетін коммуналдық шығыстар;
8) биологиялық материалдарды және гемопоэздік дің жасушаларын трансплантаттауды жүргізу орнына жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтер.
Бұл ретте құны ТМККК шеңберінде шетелдік медициналық ұйымдарда соңғы есепті қаржы жылындағы осы ауру бойынша емделіп шығу жағдайының құнынан аспайды.
201. Шетелдік мамандарды тартпай, отандық медициналық ұйымдардың жағдайларында СКТ қызметтеріне ақы төлеу шетелдік маманның көрсетілген қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығындарды қоспағанда, осы Қағидалардың 200-тармағының шығыстардың баптарына сәйкес көрсетілген нақты шығыстар бойынша жүргізіледі.
202. Бұл нозология бойынша шетелдік медициналық ұйымдарға жіберілген науқастар болмаған жағдайда, ауру бойынша емделіп шығу жағдайының құны Қор ұсынған кемінде екі шетелдік медициналық ұйымның бағалық ұсынысына және емдеу бағдарламасы негізінде анықталады.
Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу жөніндегі комиссияның пациентті шетелдік мамандарды тарта отырып емдеу жүргізу туралы хаттамалық шешімі қызметтерге ақы төлеу үшін негіз болып табылады.

199. Оплата республиканской организации здравоохранения за оказание скорой медицинской помощи с привлечением медицинской авиации осуществляется по тарифам на транспортные и медицинские услуги.
Глава 14. Возмещение затрат за лечение пациента с привлечением и без привлечения зарубежных специалистов
200. Оплата услуг за оказание медицинской помощи в условиях отечественных медицинских организаций пациенту с привлечением зарубежных специалистов по основаниям в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ-45 "Об утверждении правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) привлечения зарубежных специалистов для проведения лечения в отечественных медицинских организациях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22866) (далее – № ҚР ДСМ-45), производится по фактическим расходам по следующим статьям расходов:
1) заработная плата;
2) налоги или иные обязательные платежи в бюджет, обязательные профессиональные пенсионные взносы, уплачиваемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, отчисления на обязательное социальное медицинское страхование, уплачиваемые в соответствии с Законом об ОСМС;
3) питание;
4) лекарственные средства, МИ, в том числе лекарственные средства и МИ, не зарегистрированные в Республике Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом;
5) медицинские услуги по тарифам;
6) услуги зарубежных специалистов;
7) коммунальные расходы, исчисляемые по фактическим затратам на коммунальные и прочие расходы поставщика в предыдущем месяце в пересчете на одного пациента;
8) услуги по доставке биологических материалов и трансплантата гемопоэтических стволовых клеток к месту проведения трансплантации.
При этом, стоимость не превышает стоимость пролеченного случая по данному заболеванию за последний отчетный финансовый год в зарубежных медицинских организациях.
201. Оплата услуг ТКМ в условиях отечественных медицинских организаций без привлечения зарубежных специалистов производится по фактическим расходам согласно статей расходов, указанных в пункте 200 настоящих Правил, за исключением расходов на оплату услуг зарубежного специалиста.
202. В случае отсутствия по данной нозологии направленных больных в зарубежные медицинские организации, стоимость пролеченного случая по заболеванию определяется на основании анализа ценовых предложений не менее двух зарубежных медицинских организаций, предоставляемого фондом, и программы лечения.
Основанием для оплаты услуг является протокольное решение комиссии по направлению граждан Республики Казахстан на лечение в зарубежные медицинские организации за счет бюджетных средств о проведении лечения пациента с привлечением зарубежных специалистов.

203. Шетелдік мамандарды тарта отырып, пациентке медициналық көмек көрсету бойынша төлем құжаттарын қалыптастыру және қызметтерге ақы төлеу автоматты түрде осы Қағидалардың 15, 19 және 21-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
204. Туыс емес донордан гемопоэздік дің жасушалар (сүйек кемігі) трансплантатын шетелдік мамандарды тарта немесе тартпай отырып (бұдан әрі – ГДЖТ) жүргізу кезінде қызметтерді сатып алу шартында бір емделіп шығу жағдайы үшін қызметтерге кезең-кезеңімен ақы төлеу көзделеді және ол мыналарды қамтиды:
1) 1-кезең – донорды іздеу:
сүйек кемігінің немесе гемопоэздік дің жасушалары құнынан 70% мөлшерінде донорды іздеу үшін ақы төлеу. Ақы төлеу үшін негіздеме отандық ұйымның халықаралық донорлар тіркелімінде донорды іздеу, іріктеу және жандандыру үшін қажетті зерттеулерді жүргізу үшін донорды іздеу бойынша халықаралық тіркеліммен жасалған шарты болып табылады, донорды іздеу теріс нәтиже берген жағдайда, халықаралық донорлар тіркелімінде іздегені үшін нақты келтірілген шығындар өтелуі тиіс;
1-кезең бойынша түпкілікті ақы төлеу отандық медициналық ұйымда ГДЖТ жүргізу үшін сүйек кемігі жеткізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
2) 2-кезең – ГДЖТ өткізу үшін ақы төлеу.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімі № ______ 20 ___ жылғы "___" _______________: 20 ___ жылғы "___" ____________ бастап 20 ___ жылғы "___"___________кезең _________________________________ (қызметтер берушінің атауы)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
№ р/с
Атауы
Саны
Төлемге ұсынылды, теңге
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде
Х
1.
2.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде
Х
1.
2.
ЖИЫНЫ
Х
Қызметтер берушінің басшысы
(уәкілетті тұлға): ___________________________________________/____________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)/(Қолы)
(қағаз тасымалдаушы құжат үшін)
Қызметтер берушінің бас бухгалтері: ___________________________/_____________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ Қолы)
(қағаз тасымалдаушы құжат үшін)
Мөр орны (бар болса) / (қағаз тасымалдаушы құжат үшін)
Күні 20___ жылғы "_____"_________
Осы шот-тізілімге мынадай қосымшалар қоса беріледі:

203. Автоматизированное формирование платежных документов и оплата услуг по оказанию медицинской помощи пациенту с привлечением зарубежных специалистов, осуществляется согласно пунктам 15, 19 и 21 настоящих Правил.
204. В случае проведении трансплантации гемопоэтических стволовых клеток (костного мозга) от неродственного донора (далее – ТГСК), с привлечением или без привлечения зарубежных специалистов Договор закупа услуг предусматривает поэтапную оплату услуг за один пролеченный случай и включает:
1) Этап 1 – поиск донора:
оплата за запуск поиска донора в размере 70 % от стоимости костного мозга или стволовых гемопоэтических клеток. Основанием для оплаты является договор отечественной организации с международным регистром по поиску донора для проведения необходимых исследований для поиска, подбора и активации донора в международном регистре доноров, при отрицательного результата поиска донора возмещению подлежат фактически понесенные затраты за поиск в международном регистре доноров;
окончательная оплата по этапу 1 осуществляется после доставки костного мозга для проведения ТГСК в отечественной медицинской организации.
2) Этап 2 – оплата за проведение ТГСК.
Приложение 1
к Правилам оплаты
услуг субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Форма
Счет-реестр оказанных медицинских услуг в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального
медицинского страхования № ______от "___" _______________ 20 _____ года
за период с "___" _______ 20___ года по "___" _______ 20___ год
по ____________________________________________________
(наименование поставщика)
№ п/п
Наименование
Количество
Предъявлено к оплате, тенге
В рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1.
2.
В системе обязательного социального медицинского страхования
1.
2.
ИТОГО
Х
Руководитель поставщика (уполномоченное лицо):
________________________________/____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Главный бухгалтер поставщика:
_______________________________/_____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии) / (для документа на бумажном носителе)
Дата "_____"________20___ года
К данному счет-реестру прилагаются следующие приложения:

1) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 1 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша білікті мамандарды және (немесе) ауыратын науқасты санитариялық көлікпен тасымалдауға байланысты медициналық көмек көрсету жөніндегі тізілімі;
2) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кезең ішінде бастапқы медициналық-санитариялық көмектің жан басына шаққандағы кешенді нормативі бойынша бекітілген халыққа амбулаториялық жағдайларда көрсетілген медициналық көмек қызметтерінің тізілімі;
3) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шұғыл медициналық көмек шақыруларының көрсетілген қызметтерінің тізілімі;
4) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емдік ақуызы төмен өнімдермен және құрамында фенилаланині аз өнімдермен қамтамасыз ету жөніндегі тізілім;
5) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі қызметінің түпкілікті нәтижесінің қол жеткізілген индикаторлары үшін жұмыскерлерді ынталандыруға ақы төлеуге ұсынылған соманың есебі;
6) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілген қызметтерінің тізілімі;
7) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілген қызметтерінің тізілімі;
8) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсеткені үшін шот-тізілімге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерінің тізілімі;

1) реестр оказанных услуг медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного санитарным транспортом помощи по форме согласно приложению 1 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
2) реестр оказанных услуг медицинской помощи в амбулаторных условиях прикрепленному населению по комплексному подушевому нормативу первичной медико-санитарной помощи за период по форме согласно приложению 2 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
3) реестр оказанных услуг вызовов неотложной медицинской помощи 4 категории срочности по форме согласно приложению 3 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
4) реестр оказанных услуг по обеспечению лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина по форме согласно приложению 4 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
5) расчет суммы, предъявленной к оплате на стимулирование работников за достигнутые индикаторы конечного результата деятельности субъекта здравоохранения, оказывающего первичной медико-санитарной помощи по форме согласно приложению 5 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
6) реестр оказанных услуг специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, по форме согласно приложению 6 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
7) реестр оказанных услуг специализированной медицинской помощи в стационарных, стационарозамещающих условиях и на дому по форме согласно приложению 7 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
8) реестр оказанных услуг патологоанатомической диагностики по форме согласно приложению 8 к счету-реестру за оказание медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
р/с №
Шығыстардың атауы
Өткен жылғы кассалық шығыстары (мың теңге)
Есептік жылға бюджеттік қаражат жоспары
Есептік кезеңнің өсу бойынша кассалық шығыстары (мың теңге)
Оның ішінде есеп беру айы үшін (мың теңге
Есептік кезеңнің өсу бойынша барлық нақты шығыстары (мың теңге)
Нақты шығыстардың кредиторлық берешектен ауытқуы (мың тенге)
Өсу бойынша кредиторлық берешек
Өсу бойынша дебиторлық берешек мың тенге
жиыны
Оның ішінде аванс
жиыны
Оның ішінде аванс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Алдыңғы жылға арналған кредиторлық берешек
Өткен жылға арналған кредиторлық берешек
ОБ
Есеп шоттағы қалдық қаражат
ОВ
Қаражаттың түсуі, оның ішінде жиыны
1.
2.
0Г Шығыстардың жиыны (мың теңге)
I
Ағымдағы шығыстар
1
Жалақы
А
Еңбекке ақы төлеу
оның ішінде
а)
Дәрігерлер персоналы және провизорлар
б)
Орта медицина және фармацевтика персоналы
в)
Кіші медицина персоналы
г)
Өзге персонал
Б
Қосымша ақшалай төлемдер (сыйлықақы және сараланған төлем, демалысқа біржолғы жәрдемақы, материалдық көмек)
д)
Дәрігерлер персоналы және провизорлар
ж)
Орта медицина және фармацевтика персоналы
з)
Кіші медицина персоналы
и)
Өзге персонал
В
Оның ішінде сараланған еңбекақы
й)
Дәрігерлер персоналы және провизорлар
к)
Орта медицина және фармацевтика персоналы
л)
Кіші медицина персоналы
м)
Өзге персонал
2.
Салықтар және бюджетке басқа міндеттемелер
н)
Әлеуметтік салық
о)
Әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорына әлеуметтік аударымдар
п)
Міндетті сақтандыруға арналған жарна
3.
Тауарларды сатып алу
р)
Тамақ өнімдерін сатып алу
с)
Дәрі-дәрмектерді және өзге медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу
т)
Өзге тауарларды сатып алу
Оның ішінде жұмсақ жабдықтарды сатып алу
4.
Коммуналдық және өзге қызметтер
ф)
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, жиыны
Оның ішінде:
х)
Ыстық, суық су, кәріз үшін
ц)
газ, электр қуаты үшін
Ч)
Жылу энергиясы үшін
ш)
Байланыс қызметтері үшін ақы төлеу
щ)
Басқа қызметтер және жұмыстар, жиыны
э)
Оның ішінде біліктілікті арттыру және кадрларды қайта даярлау үшін
ю)
Оның ішінде азық-түлікпен қамтамасыз ету бойынша қызметтер үшін
5.
Ағымдағы басқа шығыстар
а)
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
А.1
Оның ішінде денсаулық сақтау ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау үшін
№ 1 кесте. Материалдық құндылықтардың қозғалысын есепке алу
Көрсеткіштер
Есепті жылғы басындағы қалдық
Есепті кезеңде өсу бойынша түсті
Есепті кезеңде өсу бойынша жұмсалды
Есепті кезеңде түсті
Есепті кезеңде жұмсалды
Жылғы соңына қалдық
1
2
3
4
5
6

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Форма
Информация о структуре расходов при оказании услуг субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе
обязательного социального медицинского страхования
№ _______ от "___" _________ 20 ___ года
Период с "___" _____ 20 ___ года по "___" _______ 20 ___ года
по Договору № _____ от "___" _________ 20 ___ года
Наименование поставщика _________________________________________
№ п/п
Наименование расходов
Кассовые расходы за прошедший год (тысяч тенге)
План бюджетных средств на отчетный год
Кассовые расходы по нарастанию за отчетный период (тысяч тенге)
в том числе за отчетный месяц (тысяч тенге)
Всего Фактические расходы по нарастанию за отчетный период (тысяч тенге)
Отклонение фактических расходов от кассовых расходов (тысяч тенге)
Кредиторская задолженность по нарастанию
Дебиторская задолженность по нарастанию, тысяч тенге
всего
в том числе аванс
всего
в т.ч. аванс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Отклонение фактических расходов от кассовых за позапрошлый год, тысяч тенге
Отклонение фактических расходов от кассовых за прошлый год, тысяч тенге
ОБ
Остаток средств на расчетном счету
ОВ
Поступление средств, всего в том числе
1.
2.
0Г Всего расходов (тысяч тенге)
I
Текущие расходы
1
Заработная плата
А
Оплата труда
в том числе
а)
Врачебный персонал и провизоры
б)
Средний медицинский и фармацевтический персонал
в)
Младший медицинский персонал
г)
Прочий персонал
Б
Дополнительные денежные выплаты (премии и дифференцированная оплата, единовременное пособие к отпуску, материальная помощь)
д)
Врачебный персонал и провизоры
е)
Средний медицинский и фармацевтический персонал
е)
Младший медицинский персонал
ж)
Прочий персонал
В
В том числе дифференцированная оплата
з)
Врачебный персонал и провизоры
и)
Средний медицинский и фармацевтический персонал
й)
Младший медицинский персонал
к)
Прочий персонал
2.
Налоги и другие обязательства в бюджет
л)
Социальный налог
м)
Социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования
н)
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
3.
Приобретение товаров
о)
Приобретение продуктов питания
п)
Приобретение медикаментов и прочих средств медицинского назначения
р)
Приобретение прочих товаров
в том числе мягкого инвентаря
4.
Коммунальные и прочие услуги
с)
Оплата коммунальных услуг, всего
в том числе:
т)
за горячую, холодную воду, канализацию
у)
за газ, электроэнергию
ф)
за теплоэнергию
х)
Оплата услуг связи
щ)
Прочие услуги и работы, всего
ц)
в том числе на повышение квалификации и переподготовку кадров
ш)
в том числе на услуги по обеспечению питания
5.
Другие текущие затраты
а)
Командировки и служебные разъезды внутри страны
А.1
в том числе на повышение квалификации и переподготовку кадров организаций здравоохранения
б)
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Б.1
в том числе на повышение квалификации и переподготовку кадров организаций здравоохранения
в)
Прочие текущие затраты
6.
Лизинговые платежи
II
Приобретение основных средств, всего
Таблица 1. Учет движения материальных ценностей
Показатели
Остаток на начало отчетного года
Поступило по нарастанию за отчетный период
Израсходовано по нарастанию за отчетный период
Поступило за отчетный период
Израсходовано за отчетный период
Остаток на конец года
1
2
3
4
5
6

1. 0А жолында өткен жылғы және өткен жылғы жолдар бойынша деректердің мәндері мың теңгемен көрсетіледі;
2. ОБ жолында есеп айырысу шотындағы қаражаттың қалдығы мың теңгемен көрсетіледі;
3. ОВ жолында көздер бойынша бөлінген қаражаттың түсімі мың теңгемен көрсетіледі;
4. ОГ жолында шығыстардың жалпы сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
5. I жолда ағымдағы шығыстар мың теңгемен одан кейінгі жолдарда мың теңгемен толық жазыла отырып көрсетіледі;
6. II жолда негізгі құралдарды сатып алуға арналған қаражат сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
7. Әрбір жол бағандар бойынша мың теңгемен толтырылады:
- өткен жылғы кассалық шығыстар,
- есепті кезеңге арналған бюджет қаражатының жоспары,
- есепті кезеңдегі, оның ішінде есепті айдағы өсім бойынша кассалық шығыстар, оның ішінде аванстар сомалары көрсетіле отырып;
- есепті кезеңдегі өсім бойынша жалпы нақты шығыстар және нақты шығыстардың кассалық шығыстардан ауытқуы; - өсім бойынша кредиторлық және дебиторлық берешек.
1-кесте "Материалдық құндылықтардың қозғалысын есепке алу"
1. "Дәрілік заттар" және "медициналық бұйымдар" "Тамақ өнімдері" "отын, ЖЖМ" "Өзге де тауарлар" деген жолдарда "барлық қорлар" есепті жылдың басындағы қалдық сомасының, есепті кезеңде өсіп келе жатқан түсімдер мен жұмсалған түсімдер мен есепті кезеңде жұмсалған түсімдер мен есепті кезеңдегі қалдық сомасының, сондай-ақ жыл соңындағы қалдық бағандары бойынша көрсетіледі мың теңгемен;
2. Жыл соңындағы қалдықты есептеу формуласы мың теңгемен: Жыл соңындағы қалдық = есепті жылдың басындағы қалдық + есепті кезеңдегі өсім бойынша түсті-есепті кезеңдегі өсім бойынша жұмсалды
2-кесте "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін көрсету кезінде қызметкерлердің еңбегіне сараланған ақы төлеу туралы ақпарат"
1. "Қызметкерлердің нақты саны" бағанында мынадай персонал бөлінісінде сараланған ақы алған адамдардың саны нақтыланған адамдардың жалпы саны көрсетіледі: "дәрігерлік персонал және провизорлар", "орта медициналық және фармацевтикалық персонал", "кіші медициналық персонал", "өзге де персонал"
2. "Қосымша ақшалай төлемдер" бағанында мың теңгемен сараланған еңбекақы төлеуге арналған қаражат сомасы нақтылана отырып, мың теңгемен қаражаттың жалпы саны көрсетіледі
3-кесте "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтерін көрсету кезінде кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау туралы ақпарат"

1. В строке 0А указываются значения данных по строкам за позапрошлый год и прошлый год в тысячах тенге;
2. В строке ОБ указывается остаток средств на расчетном счету в тысячах тенге;
3. В строке ОВ указывается поступление средств с разбивкой по источникам в тысячах тенге;
4. В строке ОГ указывается общая сумма расходов в тысячах тенге;
5. В строке I указываются текущие расходы в тысячах тенге с расшифровкой в последующих за ним строках в тысячах тенге;
6. В строке II указываются суммы средств на приобретение основных средств в тысячах тенге;
7. Каждая строка заполняется в тысячах тенге по графам с указанием:
- кассовых расходов за прошедший год,
- плана бюджетных средств на отчетный период,
- кассовых расходов по нарастанию за отчетный период в том числе за отчетный месяц с указанием из них сумм авансов;
- общих фактических расходов по нарастанию за отчетный период и отклонения фактических расходов от кассовых расходов;
- кредиторской и дебиторской задолженности по нарастанию.
Таблица 1 "Учет движения материальных ценностей"
1. В строках "Лекарственные средства" и "медицинские изделия" "Продукты питания" "Топливо, ГСМ" "Прочие товары" "Всего запасов" указываются по графам суммы остатка на начало отчетного года, поступлений и израсходованных по нарастающей за отчетный период, поступлений и израсходованных за отчетный период, а также остаток на конец года в тысячах тенге;
2. Формула расчета остатка на конец года в тысячах тенге:
Остаток на конец года = Остаток на начало отчетного года + Поступило по нарастанию за отчетный период - Израсходовано по нарастанию за отчетный период
Таблица 2 "Информация о дифференцированной оплате труда работников при оказании услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
1. В графе "Фактическая численность работников" указывается общее количество человек с уточнением количества человек получивших дифференцированную оплату в разрезе следующего персонала: "Врачебный персонал и провизоры", "Средний медицинский и фармацевтический персонал", "Младший медицинский персонал", "Прочий персонал"
2. В графе "Дополнительные денежные выплаты" указывается общее количество средств в тысячах тенге с уточнением суммы средств на дифференцированную оплату труда в тысячах тенге
Таблица 3 "Информация о повышении квалификации и переподготовке кадров повышении квалификации и переподготовке кадров при оказании услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"

1. "Барлығы" бағанында біліктілігін арттырған және қайта даярлаудан өткен мерзімдер бойынша бөлінген адамдардың саны көрсетіледі;
2. "Дәрігерлер", "фармацевтер (жоғары білімі бар), провизорлар", "орта медицина қызметкерлері", "орта фармацевтика қызметкерлері", "медициналық емес білімі бар мамандар" бағандарында біліктілігін арттырған және қайта даярлаудан өткен адамдар саны көрсетіледі;
3. "Барлығы сома" бағанында біліктілікті арттыруға және қайта даярлаудан өтуге бағытталған жолдар бойынша мың теңгедегі қаражат сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
4-кесте "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілеріне қызметтер көрсету кезінде аванстың жоспарлы сомасын бөлу туралы ақпарат"
1.1 жолда есепті кезең үшін және есепті кезең үшін өсім бойынша негізгі және қосымша аванс бағандары бойынша жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеуге арналған қаражат сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
2.2 жолда есепті кезеңдегі және есепті кезеңдегі өсім бойынша негізгі және қосымша аванс бағандары бойынша тамақ өнімдерін сатып алуға арналған қаражат сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
3.3 жолда есепті кезеңдегі және есепті кезеңдегі өсім бойынша негізгі және қосымша аванс бағандары бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сатып алуға арналған қаражат сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
4.4 жолда есепті кезеңдегі және есепті кезеңдегі өсім бойынша негізгі және қосымша аванс бағандары бойынша коммуналдық шығыстарға арналған қаражат сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
5.5-жолда есепті кезеңдегі және есепті кезеңдегі өсім бойынша негізгі және қосымша аванс бағандары бойынша өзге шығыстарға арналған қаражат сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтерін
көрсету кезіндегі шығыстардың
құрылымы туралы ақпаратқа
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде Шығыстар құрылымын толтыру үшін шығыстар сыныптауышының толық жазылуы
Код
Шығыстар бабы
Шығындар бабына кіретіндер
Жылдық қаржылық есептіліктің толық жазылуы
1
2
3
4
01
Еңбек ақы
Еңбек ақы
Еңбек ақы төлеу қоры есебінен қосымша төлемдер (қосымша төлемдер, үстемеақылар)
Сыйақылар
Сауықтыру жәрдемақысы
Материалдық көмек
Демалыс, пайдаланылмаған демалыс үшін өтемақы
Еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша жәрдемақы (аурухана)
Еңбек ақы төлеу қоры есебінен басқа төлемдер
Жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті
02
Демалыс резерві
Демалыс резерві
Демалыс резерві
03
Әлеуметтік салық
Әлеуметтік салық
Фото салықтар, аударымдар және жарналар
04
Әлеуметтік аударымдар
Әлеуметтік аударымдар
05
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
06
Жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары
Жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналары
Жұмыс берушілердің міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
07
Іссапар шығындары
Іссапар шығыстары жол жүру шығыстары іссапар шығыстары
Іссапар шығындары
Тұрғын үйді жалдау шығындары
Тәуліктік шығындар
Басқа іссапар шығындары
08
Оқу шығындары
Оқытуға арналған шығыстар персоналды оқытуды ұйымдастыру бойынша шығыстар Оқытуға арналған шығыстар
Оқу шығындары
Персоналдың біліктілігін арттыру бойынша шығыстар
09
Бюджетке төленетін басқа да салықтар мен төлемдер
Өзге де салықтар және бюджетке төленетін төлемдер жер салығы өзге де салықтар және бюджетке төленетін төлемдер
Бюджетке төленетін басқа да салықтар мен төлемдер
Мүлік салығы
Көлік салығы
Корпоративтік табыс салығы
ҚҚС
Алымдар
Төлемдер
Мемлекеттік баж
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да төлемдер бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар
Таза табыстың бір бөлігін аудару
Бюджетке төленетін басқа да төлемдер
10
Қорларды сатып алу/есептен шығару
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды есептен шығару/сатып алу (ММБ)
Есептен шығару
Дезинфекциялау құралдарын есептен шығару/сатып алу
ЖЖМ есептен шығару/сатып алу
Жұмсақ мүкәммалды есептен шығару/сатып алу
Қатты түгендеуді есептен шығару/сатып алу
Дәрілік және ақуызы төмен және фенилаланині төмен өнімдерді сатып алу
Бейімделген емшек сүтін алмастырғыштарды сатып алу
Шаруашылық тауарларды есептен шығару/сатып алу
Басқа қорларды есептен шығару/сатып алу
Басқа қорларды есептен шығару/сатып алу
11
Негізгі құралдарды сатып алу /есептен шығару/амортизациялау
Жер учаскелерін сатып алу/есептен шығару негізгі құралдарды амортизациялау
Негізгі құралдарды амортизациялау
Ғимараттар мен құрылыстарды сатып алу/есептен шығару / амортизациялау
Медициналық жабдықты сатып алу/есептен шығару / амортизациялау
Басқа машиналар мен жабдықтарды сатып алу/есептен шығару / амортизациялау
Көлік құралдарын сатып алу/есептен шығару / амортизациялау
Басқа да негізгі құралдарды сатып алу/есептен шығару / амортизацияла
12
Материалдық емес активтерді сатып алу/есептен шығару / тозу
Бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу/есептен шығару/тозу материалдық емес активтерді амортизациялау
Активтерді сатып алу/есептен шығару / тозу
Лицензияларды сатып алу/есептен шығару/тозу
Басқа материалдық емес активтерді сатып алу/есептен шығару / тозу
13
Бірлесіп орындаушылардың медициналық қызметтері
Бірлесіп орындау шарттары бойынша басқа медициналық ұйымдардың медициналық қызметтері
Бірлесіп орындаушылардың медициналық қызметтері
14
ЖБУ шарттары бойынша мердігерлердің жұмыстары мен қызметтері
ЖББ шарттары бойынша мердігерлерден жұмыстар мен қызметтер ЖББ шарттары бойынша мердігерлерден ақылы қызметтер көрсету (ЖББ) шарттары бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер
ЖБУ шарттары бойынша мердігерлердің жұмыстары мен қызметтері
ЖТҚ шарттары бойынша салықтар және басқа да міндетті қызметтер
15
Пациенттердің тамақтануын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер
Пациенттердің тамақтануын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер
Пациенттердің тамақтануын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер
16
Байланыс қызметтері
Абоненттік төлем байланыс қызметтері
Байланыс қызметтері
Қалааралық байланыс
Телефон байланысы қызметтерін ұсыну
IP VPN байланыс арнасының қызметтері
Басқа байланыс қызметтері
Интернет
Ұялы байланыс операторларының желісі бойынша сөйлесу
Ақылы анықтама
Басқа да байланыс қызметтері
17
Пошта қызметтері
Пошта қызметтері пошта қызметтері пошта қызметтері
Пошта қызметтері
Арнайы байланыс қызметтері
Басқа пошта қызметтері
18
Банк қызметтері
Аударым операциялары үшін көрсетілетін қызметтер банктік қызметтер
Банк қызметтері
Анықтама беру жөніндегі қызметтер
Басқа банктік қызметтер
19
Негізгі құралдарға қызмет көрсету және жөндеу
Ғимараттарға кешенді қызмет көрсету
Негізгі құралдарға қызмет көрсету және жөндеу
Желдету жүйесіне техникалық қызмет көрсету
Климаттық жабдықтар мен кондиционерлеу жүйелеріне техникалық қызмет көрсету
Ағынды суларды бұру
Лифттерге техникалық қызмет көрсету
Жылжымайтын мүлікті техникалық тексеру қызметтері
Серверлік және коммуникациялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және әкімшілендіру жөніндегі қызметтер
Үй-жайларды күзету жөніндегі қызметтер
Күзет-өрт дабылы мониторингі қызметтері
Кір жуу қызметтері
Тазалау қызметтері
Дератизация, дезинфекция
Медициналық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Техникалық газдармен және сұйықтықтармен толтыру жөніндегі қызметтер
Медициналық қалдықтарды кәдеге жарату
Өлшеу құралдарын тексеру жөніндегі қызметтер
Ғимараттарды ағымдағы жөндеу
Жылу тораптарын ағымдағы жөндеу
Автокөлікті ағымдағы жөндеу
Тұрмыстық электр аспаптарын жөндеу
Объектіні физикалық қорғау
Бейнебақылауға қызмет көрсету
Кеңсе техникасын жөндеу және қызмет көрсету
Өртке қарсы іс-шаралар
Негізгі құралдарды ұстау және жөндеу жөніндегі өзге де қызметтер
20
Коммуналдық қызметтер
Жылу энергиясы коммуналдық қызметтер
Коммуналдық қызметтер
Электр энергиясы
Сумен жабдықтау
ҚТҚ шығару
21
Материалдық емес активтерге байланысты қызметтер
"1С: Кәсіпорын" бойынша сүйемелдеу бойынша қызметтер
Материалдық емес активтерге байланысты қызметтер
Басқа АЖ-ны сүйемелдеу жөніндегі қызметтер
АЖ интеграциялау жөніндегі қызметтер
Сайтты жүргізу және қызмет көрсету бойынша қызметтер
Антивирустық бағдарламалық жасақтама лицензияларын жаңарту
МЕА-мен байланысты өзге де қызметтер
22
Сақтандыру
Жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру
Сақтандыру
Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру
Медицина қызметкерлерінің кәсіби жауапкершілігін сақтандыру
Міндетті сақтандырудың басқа түрлері
23
Ақпараттық қызметтер
Мерзімді басылымдарға жазылу
Ақпараттық қызметтер
БАҚ және әлеуметтік желілер мониторингі бойынша қызметтер
Медициналық ұйымның қызметі туралы әлеуметтік науқан жүргізу
Ақпараттық-имидждік іс-шаралар өткізу
24
Жалдау шығындары
Ғимараттарды жалға алу шығындары
Жалдау шығындары
Автокөлікті жалға алу бойынша шығыстар
Басқа техника мен жабдықтарды жалға алу
25
Өкілдік шығындар
Өкілдік іс-шараларды ұйымдастыруға арналған шығыстар
Өкілдік шығындар
26
Типографиялық және полиграфиялық қызметтер
Бланкілерді дайындау
Типографиялық және полиграфиялық қызметтер
Имидждік полиграфиялық өнімдерді дайындау
27
Аудиторлық қызметтер
МҚҰ аудитін жүргізу жөніндегі қызметтер
Аудиторлық қызметтер
28
Консалтингтік қызметтер
Консалтингтік қызметтер
Консалтингтік қызметтер
29
Басқа шығындар
Жұмыс орындарын аттестаттау
Басқа шығындар
Нотариаттық қызметтер
ЖСҚ әзірлеу, техникалық қадағалау және авторлық қадағалау қызметтері
айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы
Сот шығындары
Аталған шығыстар баптарына кірмеген басқа шығыстар
30
Қаржылық шығындар
Қаржылық шығындар
Қаржылық шығындар
Резервтер құру бойынша шығыстар
Бағамдық айырмашылық бойынша шығыстар
Активтерді шығару бойынша шығыстар
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
3-қосымша

1. В графе "Всего" указывается количество человек с разбивкой по срокам повысивших квалификацию и прошедших переподготовку человек;
2. В графах "Врачей", "Фармацевтов (с высшим образованием), провизоров", "Средних медицинских работников", "Средних фармацевтических работников", "Специалистов с немедицинским образованием" указывается количество человек по строкам повысивших квалификацию и прошедших переподготовку человек;
3. В графе "Всего сумма" указывается сумма средств в тысячах тенге по строкам, направленных на повышение квалификации и прохождение переподготовки в тысячах тенге.
Таблица 4 "Информация о распределении плановой суммы аванса на оказание при оказании услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
1. В строке 1 указывается сумма средств на оплату труда работников по графам основной и дополнительный аванс по нарастанию за отчетный период и за отчетный период в тысячах тенге;
2. В строке 2 указывается сумма средств на приобретение продуктов питания по графам основной и дополнительный аванс по нарастанию за отчетный период и за отчетный период в тысячах тенге;
3. В строке 3 указывается сумма средств на приобретение лекарственных средств и медицинских изделий по графам основной и дополнительный аванс по нарастанию за отчетный период и за отчетный период в тысячах тенге;
4. В строке 4 указывается сумма средств на коммунальные расходы по графам основной и дополнительный аванс по нарастанию за отчетный период и за отчетный период в тысячах тенге; 5. В строке 5 указывается сумма средств на прочие расходы по графам основной и дополнительный аванс по нарастанию за отчетный период и за отчетный период в тысячах тенге.
Приложение 2
к Информации о структуре
расходов при оказании услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи и (или)
в системе обязательного социального
медицинского страхования
Расшифровка классификатор расходов для заполнения структуры расход
в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или)
в системе обязательного социального медицинского страхования
Код
Статья расходов
Что включается в статью расходов
Расшифровка в годовой финансовой отчетности
1
2
3
4
01
Оплата труда
Основная заработная плата
Оплата труда
Дополнительные выплаты за счет ФОТ (доплаты, надбавки)
Премии
Пособие на оздоровление
Материальная помощь
Отпускные, компенсации за неиспользованный отпуск
Пособие по временной нетрудоспособности (больничные)
Прочие выплаты за счет ФОТ
Стимулирующий компонент подушевого норматива
02
Резерв по отпускам
Резерв по отпускам
Резерв по отпускам
03
Социальный налог
Социальный налог
Налоги, отчисления и взносы от ФОТ
04
Социальные отчисления
Социальные отчисления
05
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
06
Обязательные пенсионные взносы от работодателей
Обязательные пенсионные взносы от работодателей
Обязательные профессиональные пенсионные взносы от работодателей
07
Командировочные расходы
Расходы на проезд
Командировочные расходы
Расходы на найм жилья
Суточные
Прочие командировочные расходы
08
Расходы на обучение
Расходы по организации обучения персонала
Расходы на обучение
Расходы по повышению квалификации персонала
09
Прочие налоги и платежи в бюджет
Налог на землю
Прочие налоги и платежи в бюджет
Налог на имущество
Налог на транспорт
Корпоративный подоходный налог
НДС
Сборы
Платы
Государственная пошлина
Пени и штрафы по налогам и другим платежам в бюджет
Отчисление части чистого дохода
Прочие платежи в бюджет
10
Приобретение/Списание запасов
Списание/приобретение лекарственных средств (ЛС)
Списание запасов
Списание/приобретение изделий медицинского назначения (ИМН)
Списание/приобретение дезинфицирующих средств
Списание/приобретение ГСМ
Списание/приобретение мягкого инвентаря
Списание/приобретение жесткого инвентаря
Приобретение лечебных и низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина
Приобретение адаптированных заменителей грудного молока
Списание/приобретение хозяйственных товаров
Списание/приобретение прочих запасов
11
Приобретение /Списание/амортизация основных средств
Приобретение/списание земельных участков
Амортизация основных средств
Приобретение/списание/амортизация зданий и сооружений
Приобретение/списание/амортизация медицинского оборудования
Приобретение/списание/амортизация прочих машин и оборудования
Приобретение/списание/амортизация транспортных средств
Приобретение/списание/амортизация прочих основных средств
12
Приобретение/списание/износ нематериальных активов
Приобретение/списание/износ программного обеспечения
Амортизация нематериальных активов
Приобретение/списание/износ лицензий
Приобретение/списание/износ прочих нематериальных активов
13
Медицинские услуги соисполнителей
Медицинские услуги других медицинских организаций по договорам соисполнения
Медицинские услуги соисполнителей
14
Работы и услуги от подрядчиков по договорам ВОУ
Оплата услуг по договорам возмездного оказания услуг (ВОУ)
Работы и услуги от подрядчиков по договорам ВОУ
Налоги и другие обязательные услуги по договорам ВОУ
15
Услуги по организации питания пациентов
Услуги по организации питания пациентов
Услуги по организации питания пациентов
16
Услуги связи
Абонентская плата
Услуги связи
Междугородняя связь
Предоставление услуг телефонной связи
Услуги IP VPN канала связи
Прочие услуги связи
Интернет
Разговоры по сети сотовых операторов
Платная справка
Прочие услуги связи
17
Почтовые услуги
Почтовые услуги
Почтовые услуги
Услуги спецсвязи
Прочие услуги почты
18
Банковские услуги
Услуги за переводные операции
Банковские услуги
Услуги по выдаче справок
Прочие банковские услуги
19
Обслуживание и ремонт основных средств
Комплексное обслуживание зданий
Обслуживание и ремонт основных средств
Техобслуживание системы вентиляции
Техобслуживание климатического оборудования и систем кондиционирования
Отвод сточных вод
Техобслуживание лифтов
Услуги по техническому обследованию недвижимости
Услуги по техническому обслуживанию и администрированию серверного и коммуникационного оборудования
Услуги по охране помещений
Услуги мониторинга охранно-пожарной сигнализации
Услуги прачечной
Услуги клининга
Дератизация, дезинфекция
Техобслуживание и ремонт медицинского оборудования
Услуги по заправке техническими газами и жидкостями
Утилизация медицинских отходов
Услуги по проверке средств измерения
Текущий ремонт зданий
Текущий ремонт тепловых узлов
Текущий ремонт автотранспорта
Ремонт электробытовых приборов
Физическая охрана объекта
Обслуживание видеонаблюдения
Ремонт и обслуживание офисной техники
Противопожарные мероприятия
Прочие услуги по содержанию и ремонту основных средств
20
Коммунальные услуги
Теплоэнергия
Коммунальные услуги
Электроэнергия
Водоснабжение
Вывоз ТБО
21
Услуги, связанные с нематериальными активами
Услуги по сопровождению ПО "1С: Предприятие"
Услуги, связанные с нематериальными активами
Услуги по сопровождению прочих ИС
Услуги по интеграции ИС
Услуги по ведению и обслуживанию сайта
Продление лицензий на антивирусное программное обеспечение
Прочие услуги, связанные с НМА
22
Страхование
Обязательное страхования гражданско-правовой ответственности работодателя
Страхование
Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств
Страхование профессиональной ответственности медицинских работников
Прочие виды обязательного страхования
23
Информационные услуги
Подписка на периодические издания
Информационные услуги
Услуги по мониторингу СМИ и социальных сетей
Проведение социальной компании о деятельности медицинской организации
Проведение информационно-имиджевых мероприятий
24
Расходы по аренде
Расходы по аренде зданий
Расходы по аренде
Расходы по аренде автотранспорта
Аренда прочей техники и оборудования
25
Представительские расходы
Расходы на организацию представительских мероприятий
Представительские расходы
26
Типографские и полиграфические услуги
Изготовление бланков
Типографские и полиграфические услуги
Изготовление имиджевой полиграфической продукции
27
Аудиторские услуги
Услуги по проведению аудита ГФО
Аудиторские услуги
28
Консалтинговые услуги
Консалтинговые услуги
Консалтинговые услуги
29
Прочие расходы
Аттестация рабочих мест
Прочие расходы
Нотариальные услуги
разработка ПСД, услуги технадзора и авторского надзора
штрафы, пени, неустойки
Судебные издержки
Другие расходы, не вошедшие в перечисленные статьи расходов
30
Финансовые расходы
Финансовые расходы
Финансовые расходы
Расходы по созданию резервов
Расходы по курсовой разнице
Расходы по выбытию активов
Приложение 3
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи и (или)
в системе обязательного
социального медицинского
страхования

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі
Р-1 нысаны
Тапсырыс беруші ЖСН/БСН
___________________________________________
байланыс құралдары туралы толық атауы, мекенжайы, деректері
Орындаушы ЖСН/БСН
________________________________________
байланыс құралдары туралы толық атауы, мекенжайы, деректері
Шарт (келісімшарт)___№___ "___"________ 20 __ г.
ОРЫНДАЛҒАН ЖҰМЫСТАРДЫҢ (КӨРСЕТІЛГЕН ҚЫЗМЕТТЕРДІҢ) АКТІЛЕРІ *
Құжат нөмірі
Жасалған күні
Реті бойынша нөмір
Жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) атауы(олар болған кезде техникалық ерекшелікке, тапсырмаға, жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындау кестесіне сәйкес олардың кіші түрлері бөлінісінде)
Жұмыстарды орындау(қызметтер көрсету)күні**
Ғылыми зерттеулер, маркетингтік, консультациялық және өзге де қызметтер туралы есеп туралы мәліметтер (күні, нөмірі, беттер саны) (олар болған кезде)***
Өлшем бірлігі
Жұмыстар орындалды (қызметтер көрсетілді)
Есепті кезең үшін төленген авансты ұстап қалуға арналған сома
Аударуға барлығы
саны
Бір бірлікке құны
құны
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде
1
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық қызметтер
қызмет
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде
2
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық қызметтер
қызмет
Жиыны
х
Тапсырыс берушіден алынған қорларды пайдалану туралы мәліметтер
_____________________________________________________
атауы, саны, құны
Қосымша: құжаттаманың тізбесі, оның ішінде маркетингтік, ғылыми зерттеулер, консультациялық және өзге де қызметтер туралы есеп(лар) (олар болған кезде міндетті) _______________ бет
Тапсырды
(Орындаушы)_____/_____/____
Қабылданды
(Тапсырыс Беруші)____/_____/____
лауазымы қолы қолды таратып жазу
лауазымы қолы қолды таратып жазу
Мөр орыны
Қабылданған жұмыстарға (қызмет)
Қол қойылған
(қабылданған)күні
________________________
М.О.
* Құрылыс-монтаж жұмыстарын қоспағанда, жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) өткізу - қабылдап алу үшін қолданылады.
** Егер орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) күні әртүрлі кезеңдерінде түсетін жағдайда, сондай-ақ егер жұмыстарды (қызметтерді) орындау күні, қол қою (қабылдау) күні әртүрлі болған жағдайда толтырылады.
*** Ғылыми зерттеулер, маркетингтік, консультациялық және басқа қызметтер туралы есеп болған жағдайда толтырылады.
Орындалған жұмыстар
(көрсетілген қызметтер)
актісіне қосымша
нысан
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілген қызметтердің есебі
Шарттың жалпы сомасы: ___________________________________теңге
Төленген аванстың жалпы сомасы: __________________________теңге
Желтоқсан айында төленген аванстың жалпы сомасы: ____________________теңге
Төленген жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) жалпы құны:___________теңге
Орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) жалпы құны: _________теңге
№ 1-кесте. Төлемге қабылданған соманы есептеу
№ р/с
Атауы
Саны
Сомасы
Төлемге ұсынылды, теңге
Төлемге қабылданды, теңге
Төлемге ұсынылды, теңге
Төлемге қабылданды, теңге
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде
Жиыны
№ 2-кесте. Өзге де төлемдер және (немесе) шегерімдер сомасы
№ р/с
Атауы
Мақсаты (өзге шегерімдерді және (немесе) төлемдерді енгізу кезінде анықтамалықтан таңдалған себептер)
Төлемдер
Шегерімдер
саны
сомасы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Жиыны
Барлығы төлеуге қабылданды: _____________ теңге, оның ішінде:

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма Р-1
Заказчик ИИН/БИН
________________________________________________
полное наименование, адрес, данные о средствах связи
Исполнитель ИИН/БИН
________________________________________________
полное наименование, адрес, данные о средствах связи
Договор (контракт)___№___ "___"________ 20 __ г.
АКТ ВЫПОЛНЕННЫХ РАБОТ (ОКАЗАННЫХ УСЛУГ)*
Номер документа
Дата составления
Номер по порядку
Наименование работ (услуг)
(в разрезе их подвидов в соответствии с технической спецификацией, заданием, графиком выполнения работ (услуг) при их наличии)
Дата выполнения работ
(оказания услуг)**
Сведения об отчете о научных исследованиях, маркетинговых, консультационных и прочих услугах (дата, номер, количество страниц) (при их наличии)***
Единица измерения
Выполнено работ (оказано услуг)
Сумма к удержанию выплаченного аванса за отчетный период
Итого к перечислению
количество
цена за единицу
стоимость
1
2
3
4
5
6
7
8
В рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1
Медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
услуга
В системе обязательного социального медицинского страхования
2
Медицинские услуги в системе обязательного социального медицинского страхования
услуга
Итого
х
Сведения об использовании запасов, полученных от заказчика
____________________________________________________________
(наименование, количество, стоимость)
Приложение: Перечень документации, в том числе отчет(ы) о маркетинговых,
научных исследованиях, консультационных и прочих услугах
(обязательны при его (их) наличии) на _______________ страниц
Сдал (Исполнитель)_____/_____/____
должность подпись расшифровка подписи
Принял (Заказчик)____/_____/____
должность подпись расшифровка подписи
М.П.
(для акта на бумажном носителе)
Дата подписания (принятия) работ (услуг)
_________________
М.П.
(для акта на бумажном носителе)
*Применяется для приемки-передачи выполненных работ (оказанных услуг), за исключением строительно-монтажных работ.
**Заполняется в случае, если даты выполненных работ (оказанных услуг) приходятся на различные периоды, а также в случае, если даты выполнения работ (оказания услуг) и даты подписания (принятия) работ (услуг) различны.
***Заполняется в случае наличия отчета о научных исследованиях, маркетинговых, консультационных и прочих услугах.
Приложение
к акту выполненных
работ (оказанных услуг)
Форма
Отчет оказанных услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Общая сумма Договора: ___________________________________________ тенге
Общая сумма выплаченного аванса: __________________________________ тенге
Общая сумма выплаченного аванса в декабре: _________________________ тенге
Общая стоимость оплаченных работ (оказанных услуг): _________________ тенге
Общая стоимость исполненных работ (оказанных услуг): _______________ тенге
Таблица № 1. Расчет суммы, принятой к оплате
№ п/п
Наименование
Количество
Сумма
Предъявлено к оплате
Принято к оплате
Предъявлено к оплате, тенге
Принято к оплате, тенге
1.
В рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
2.
В системе обязательного социального медицинского страхования
Итого
Таблица № 2. Сумма иных выплат и (или) вычетов
№ п/п
Наименование
Назначение (причины, выбранные из справочника при внесении иных вычетов и (или) выплат)
Выплаты
Вычеты
количество
сумма
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Итого
Всего принято к оплате: _____________ тенге, в том числе:

1. ұсталған сома: _____________ теңге, оның ішінде:
1.1. сапа мен көлем мониторингінің нәтижелері бойынша: _____________ теңге;
1.2. өліммен аяқталған ағымдағы кезеңнің емделіп шығу жағдайлары үшін,
сапа мен көлем мониторингінен өтпеген: _____________ теңге;
1.3. есепті кезеңде сапа мен көлем мониторингінен өткен, алдын алуға болмайтын өліммен аяқталған өткен кезеңнің емделіп шығу жағдайлары үшін: ___________ теңге;
1.4. Шарттың жоспарлы сомасын асырғаны үшін сызықтық шкала бойынша: _________ теңге;
1.5. ағымдағы кезеңнің Шарттың талаптарынан тыс көрсетілген, оның ішінде сапа мен көлем мониторингінен өтпеген емделген жағдайлары (қызметтері) үшін: __________ теңге;
1.6. жоспарлы көлемнен асып кеткені үшін регрессивті шкала бойынша: __________ теңге;
2. Алынған сома: ____________ теңге / қабылданған: ___________ теңге, оның ішінде:
2.1. төлемдер: _____________ теңге,
2.2. шегерімдер: ______________ теңге.
3. Қабылданған сома: _________ теңге, оның ішінде:
3.1. Есепті кезеңде сапа мен көлем мониторингінен өткен, алдын алуға болмайтын өліммен аяқталған өткен кезеңнің емделіп шығу жағдайлары үшін: _______________ теңге;
3.2. шарт талаптарынан тыс көрсетілген, сапа мен көлем мониторингінен өткен, өткен кезеңнің емделген жағдайлары үшін:___________ теңге;
Бұрын төленген авансты ұстап қалуға арналған сома:_____________ теңге;
Ұстауға жататын бұрын төленген аванстың қалдығы келесі кезеңде: _____________ теңге;
Барлығы аударуға есептелген: _____________ теңге.
Қызметтер беруші:___________________
(қызметтер берушінің атауы)
Мекенжайы:________________________
БСН:_______________________________
ЖСК:_______________________________
БИК:_______________________________
Банктің атауы:_________________
___________________________________
___________________________________
КБЕ:_______________________________
Басшы: _______________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
қолы) (қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Мөр орны (бар болса)
(қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Тапсырыс беруші : _______________
(Тапсырыс берушінің атауы)
Мекенжайы: ____________________________
БСН:_______________________________
ЖСК:_______________________________
БИК:_______________________________
Банктің атауы:_________________
___________________________________
___________________________________
КБЕ:_______________________________
Басшы: ____________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
(қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Мөр орны (бар болса)
(қағаз жеткізгіштегі акт үшін)
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің орындалуын және көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары бойынша қаржылық міндеттемелерді салыстырып тексеру актісі кезең ішінде "_____________" бойынша "____________" арасында ________________________________ және _____________________________________ шарт бойынша __________________________

1. удержанная сумма: _____________ тенге, из них:
1.1. по результатам мониторинга качества и объема: _____________ тенге;
1.2. за пролеченные случаи текущего периода с летальным исходом,
не прошедшие мониторинга качества и объема: _____________ тенге;
1.3. за пролеченные случаи прошедшего периода с непредотвратимым
летальным исходом, прошедшие мониторинг качества и объема в отчетном
периоде: ___________ тенге;
1.4. по линейной шкале за превышение плановой суммы договора: __________ тенге;
1.5. за пролеченные случаи (услуги) текущего периода, оказанные вне условий Договора, в том числе не прошедшие мониторинг качества и объема: __________ тенге;
1.6. по регрессивной шкале за превышение планового объема: __________ тенге;
2. Сумма снятая: ____________ тенге / принятая: ___________ тенге, из них:
2.1. выплаты: _____________ тенге,
2.2. вычеты: ______________ тенге.
3. Принятая сумма: _________ тенге, из них:
3.1. За пролеченные случаи прошедшего периода с непредотвратимым летальным исходом, прошедшие мониторинг качества и объема в отчетном периоде:_____ тенге;
3.2. за пролеченные случаи, прошедшего периода, оказанные вне условий Договора, прошедшие мониторинг качества и объема:___________ тенге;
Сумма к удержанию ранее выплаченного аванса:_____________ тенге;
Остаток ранее выплаченного аванса, который подлежит к удержанию
в следующий период: ________ тенге;
Итого начислено к перечислению: _____________ тенге.
Поставщик:__________________________
(наименование поставщика)
Адрес: ______________________________
БИН: _______________________________
ИИК: _______________________________
БИК:_______________________________
Наименование банка: _________________
___________________________________
___________________________________
КБЕ: ______________________________
Руководитель:
___________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись) (для акта на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)
(для акта на бумажном носителе)
Заказчик : __________________________
(наименование заказчика)
Адрес: ____________________________
БИН: _____________________________
ИИК: _____________________________
БИК: _____________________________
Наименование банка: _______________
__________________________________
(наименование бенефициара)
КБЕ: _____________________________
Руководитель:
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись) (для акта на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)
(для акта на бумажном носителе)
Приложение 5
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
Біз, төменде аталғандар, "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының директоры ___________ атынан __________________, сенімхат негізінде әрекет ететін________________, бір жағынан, және Директор ________________________ атынан _______________________, екінші жағынан, Жарғының негізінде қолданылып жүрген осы салыстыру актісін есепке алу деректері бойынша өзара есеп айырысулардың жай-күйі төмендегідей етіп жасады:
Атауы
Шарт
План на отчетный период
Ұсынылды
Сызықтық шкала бойынша
Сапа мен көлем мониторингі бойынша алынды
өзге төлемдер
саны
сомма
саны
сомма
саны
сомма
саны
сомма
саны
сомма
Медициналық көмектің түрлері
Есеп беру кезеңдерін жазу
Өзге шегерімдер
Алдыңғы кезеңде алдын алу мүмкіндігі жоқ өлім жағдайымен емделген, сапа мен көлем мониторингінен өткен жағдайлар
Төлемге қабылданды
Медициналық қызмет көлемін орындамау нәтижесінде азайту
Сапа мен көлем мониторингі нәтижесінде азайту
саны
сомма
саны
сомма
саны
сомма
саны
сомма
саны
сомма
Медициналық көмектің түрлері
Қызметтер берушінің басшысы
(өкілді тұлға): ______________________________________/____________
(Аты, тегі, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы) (қағаз тасығыштағы құжаттар үшін)
Тапсырыс берушінің басшысы: _______________________________/____________
(Аты, тегі, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы) (қағаз тасығыштағы құжаттар үшін)
Мөр орны (болған жағдайда)/( қағаз тасығыштағы құжаттар үшін)
Күні 20___ жылғы "_____"_________.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем станцияларының (ұтқыр бригадалардың) жүргізушілеріне еңбек жағдайлары үшін базалық лауазымдық жалақының 200% мөлшерінде қосымша ақы төлеу бойынша ай сайынғы ақпарат
Қаржыландыру көзі: ________________________________________
Қызметтер берушінің атауы: ________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламаның атауы: ______________________________
№ р/с
Көрсетілетін қызмет атауы
Бөлінген сома (ағымдағы жылға)
Есепті айда барлығы
Санамаланған
Есептелген және аударылған сома арасындағы айырма
Есепті кезеңнің соңындағы жылдық соманың қалдығы
Негіздеме (төлем тапсырмасы)
1.
Қызметтер берушінің басшысы (уәкілетті тұлға): ________________/___________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/Қолы) (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
Қызметтер берушінің бас бухгалтері :___________________/_________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/Қолы) (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
Мөрдің орны (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
20__жылғы "__"______
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
7-қосымша
Азаматтарды тіркеу нормативін арттырғаны үшін бір жалпы практика дәрігеріне ұстап қалу сомасын есептеу формуласы
Азаматтарды тіркеу нормативін арттырғаны үшін бір жалпы практика дәрігеріне ұстап қалу сомасы есепті айға мына формула бойынша есептеледі:
S = 10% * КНЖБМСК х ЧЖПД, мұнда:
S – айына, азаматтарды тіркеу нормативін арттырғаны үшін бір жалпы практика дәрігеріне ұстап қалу сомасы;
КНЖБМСК – "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК субъектісіне бекітілген бір адамға шаққандағы АЕК кешенді жан басына шаққандағы норматив;

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Форма
Акт сверки исполнения объемов медицинских услуг и финансовых обязательств
по договорам закупа услуг за период с "_____________" по "____________"
между ____________________________ и _____________________________________
по Договору № _____ от "___" _________ 20 ___ года
Мы, нижеподписавшиеся, Директор филиала некоммерческого акционерного
общества "Фонд социального медицинского страхования" по ______________
в лице _____________________, действующей/-его на сновании доверенности
от ________________, с одной стороны, и Директор ______________________
в лице _______________________, действующей/-его на основании Устава,
с другой стороны, составили настоящий акт сверки в том, что состояние
взаимных расчетов по данным учета следующее:
№ п/п
Наименование
Номер и дата договора
План на отчетный период
Предъявлено
Снято по Линейной шкале
Снято по мониторингу качества и объема
Иные выплаты
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
Виды медицинской помощи
отчетные периоды
Продолжение таблицы
Иные вычеты
За пролеченные случаи прошедшего периода с непредотвратимым летальным исходом, прошедшие мониторинг качества и объема в отчетном периоде
Принято к оплате
Уменьшение по результатам неисполнения объемов медицинских услуг
Уменьшение по результатам мониторинга качества и объема
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
Виды медицинской помощи
Руководитель поставщика (уполномоченное лицо):
____________________________/_______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Руководитель заказчика:
_______________________________/____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)/
(для документа на бумажном носителе)
Дата "_____"_________20___ года
Приложение 6
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Ежемесячная информация по выплатам доплат водителям станций
скорой медицинской помощи, отделений скорой медицинской помощи (мобильных
бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную
медико-санитарную помощь, за особые условия труда в размере 200% от базового должностного оклада
Наименование поставщика: ________________________________________
Наименование бюджетной программы: ______________________________
№ п/п
Наименование услуг
Сумма выделенная (на текущий год)
Начислено всего за отчетный месяц
Перечислено
Разница между начисленной и перечисленной суммой
Остаток годовой суммы на конец отчетного периода
Основание (платежное поручение)
1.
Руководитель поставщика (уполномоченное лицо):
____________________________/_______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Главный бухгалтер поставщика:
_______________________________/____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)/(для документа на бумажном носителе)
Дата "_____"_________20___ года
Приложение 7
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Формула расчета суммы удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики
Сумма удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики за отчетный месяц рассчитывается по следующей формуле:
S = 10% * КПНПМСП х ЧВОП, где:
S – сумма удержания за превышение норматива прикрепления граждан к одному врачу общей практики, в месяц;
КПНПМСП – комплексный подушевой норматив АПП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный для субъекта ПМСП;

ЧЖПД – ҚР "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 123-бабы 4-тармағына сәйкес, есепті кезеңдегі айдың соңғы күніне нормативтерден тыс МСАК субъектісінің жалпы практика дәрігерлеріне бекітілген халық санын жалпы практика дәрігерлеріне бекітілген халық санын қоспағанда, халқының саны 3 (үш) мың адамнан кем ауылдарда және кенттерде көрсетілетін медициналық көмек, нормативтен тыс есепті кезең айының соңғы күні.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің жұмыскерлеріне жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компонентінің сомаларын бөлу бойынша есеп 20__жылғы "__"______бастап 20___жылғы "__"_________дейінгі кезең 20___жылғы "__"_________№_______шарт бойынша
Қызметтер берушінің атауы: __________________________________________________
Халық (БХТ бойынша), адам: ____________________________
Нәтижеге қол жеткізу деңгейі, %: ______________________
КЖНЫК-ның жоспарлы сомасы, теңге: ______________________
КЖНЫК-ның нақты сомасы, теңге: _________________________
Айына 1 тұрғынға шаққандағы КЖНЫК, теңге ______________
80% және одан да көп нәтиже үшін қордан қосымша, теңге: ________
Нәтижеге қол жеткізбегені үшін шығасылар (80%-ға дейін), теңге: __________________
Біліктілікті арттыруға жіберілді, теңге: ________________
КЖНЫК жалпы сомасынан үлесі, %: ________
Салықтар мен бюджетке берілетін басқа міндетті төлемдерге жіберілді, теңге: ________ _________ КЖНЫК жалпы сомасынан үлесі, %:_
Жұмыскерлерге бөлу үшін КЖНЫК сомасы, теңге: ____________________
№ р/с
Мамандардың атауы
ЖИЫНЫ
ЖПД бөлімі
Терапия бөлімі
Педиатрия бөлімі
Жұмыскерлердің саны
КЖНЫК сомасы, мың теңге
1 жұмыскерге шаққанда КЖНЫК төлемақыларының орта сомасы, теңге
Жұмыскерлердің саны
КЖНЫК сомасы, мың теңге
1 жұмыскерге шаққанда КЖНЫК төлемақыларының орта сомасы, теңге
Жұмыскерлердің саны
КЖНЫК сомасы, мың теңге
1 жұмыскерге шаққанда КЖНЫК төлемақыларының орта сомасы, теңге
Жұмыскерлердің саны
КЖНЫК сомасы, мың теңге
1 жұмыскерге шаққанда КЖНЫК төлемақыларының орта сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Учаскелік қызмет бойынша жиыны
Дәрігерлер
ОМҚ
Әлеуметтік жұмыскерлер
Психологтар
Акушерлер
Учаскеден тыс қызмет бойынша жиыны
Жекеше Отбасы денсаулығы орталығының немесе дәрігерлік амбулаторияның бірінші басшысы
Бөлім меңгерушісі
Аға мейіргер
ОДО-ның профилактикалық және әлеуметтік-психологиялық бөлімінің дәрігерлері
ОДО-ның профилактикалық және әлеуметтік-психологиялық бөлімінің ОМҚ
Қызметтер берушінің басшысы
(уәкілетті лауазымды тұлға): ________________/_______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/Қолы) (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
Қызметтер берушінің бас бухгалтері :___________________/_________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/Қолы) (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
Мөрдің орны (қағаз жеткізгіштегі есеп үшін)
Күні 20__жылғы "__"______
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
10-қосымша
Амбулаториялық негізде мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін қызметтер берушіге төлем сомасын есептеу алгоритмі

ЧВОП – численность населения прикрепленного к врачам общей практики субъекта ПМСП на последний день месяца отчетного периода сверх норматива, предусмотренного частью третьей пункта 4 статьи 123 Кодекса РК "О здоровье народа и системе здравоохранения", за исключением численности населения прикрепленного к врачам общей практики, оказывающим медицинскую помощь в селах и поселках с численностью населения менее 3 (трех) тысяч человек, на последний день месяца отчетного периода сверх норматива.
Приложение 8
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Отчет по корректности и достоверности загрузки данных из информационных систем
для расчета значений индикаторов конечного результата и сумм стимулирующего
компонента комплексного подушевого норматива по области, столице и городу
республиканского значения __________________________
период с "___" _________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Отчет по распределению сумм стимулирующего компонента комплексного
подушевого норматива работникам субъекта здравоохранения, оказывающего
первичную медико-санитарную помощь период:
с "___" _______ 20___ года по "___" _______ 20___ года
по Договору № ____ от "___" _________ 20 ___ года
Наименование поставщика: __________________________________________
Население, прикрепленное в Регистре прикрепленного населения
______________ человек
Уровень достижения индикаторов конечного результата ________________ %
Плановая сумма стимулирующего компонента комплексного подушевого
норматива ____________ тенге
Фактическая сумма стимулирующего компонента комплексного подушевого
норматива _______________ тенге
Дополнительно из фонда за результат 80 % и более___________________ тенге
Потери за не достижение результата (до 80 %)_______________________ тенге
Направлено на повышение квалификации___________________________ тенге
доля от общей суммы стимулирующего компонента комплексного подушевого
норматива______ %
Направлено на налоги и другие обязательные платежи в бюджет _______ тенге
доля от общей суммы стимулирующего компонента комплексного подушевого
норматива _________ %
Сумма стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива
для распределения работникам ___________________ тенге
№п/п
Наименование специальностей
Всего
Отделение врача общей практики
Терапевтическое отделение
Педиатрическое отделение
Количество работников
Сумма СК ПН, тысяч тенге
Средняя сумма выплат СК ПН на 1 работника, тенге
Количество работников
Сумма СК ПН, тысяч тенге
Средняя сумма выплат СК ПН на 1 работника, тенге
Количество работников
Сумма СК ПН, тысяч тенге
Средняя сумма выплат СК ПН на 1 работника, тенге
Количество работников
Сумма СК ПН, тысяч тенге
Средняя сумма выплат СК ПН на 1 работника, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Итого по работникам участковой службы
Врачи
Средний медицинский персонал
Социальные работники
Психологи
Акушеры
Итого по работникам вне участка
Первый руководитель самостоятельного или врачебной амбулатории
Заведующий отделением
Старшая медицинская сестра
Врачи отделения профилактической и социально-психологической помощи ЦСЗ
Средний медицинский персонал отделения профилактической и социально-психологической помощи ЦСЗ
Руководитель поставщика (уполномоченное должностное лицо):
____________________________/_________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Главный бухгалтер поставщика:
_______________________________/______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)/(для документа на бумажном носителе)
Дата "_____"_________20___ года
Приложение 10
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Алгоритм расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях

1. Сызықтық шкаланы қолданумен стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу (бұдан әрі – Ақы төлеу сомасы) АЖ-де автоматтандырылған түрде сапа мен көлем мониторингісі нәтижесін есепке алмай мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын анықтау;
2) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлық сомадан асып кету сомасының асып кету пайызын анықтау;
3) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу пайызын анықтау;
4) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын түзеу;
5) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу сомасын есептеу.
2. Асып кету сомасы медициналық көмектің әрбір түрі бойынша стационарлық және стациоанрды алмастыратын медициналық көмек нысанында көрсетілген медициналық қызметтер үшін шот-тізілім бойынша ақы төлеуге ұсынылған сома (ұсынылған сома) мен қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген жоспарлық соманың (бұдан әрі – жоспарлы сома) арасындағы ауытқу ретінде есептеледі.
Бұл ретте:
1) ұсынылған сома көрсетілген қызметтердің құнын оларды растауды АЖ-де тіркеу күніне дәйектілікпен қорытындылау арқылы есептеледі;
2) жоспарланған сомадан 105 %-дан асатын соманы қалыптастыру құны жоспарланған сомадан 105 %-дан асуға әкеп соқтырған АЖ-де көрсетілген қызметті растау тіркелген кезден бастап танылады;
3) есептелген артық соманың жоспарлы сомадан асып кету пайызы келесі формула бойынша анықталады:
% асып кету=С асып кету/ С жоспар х 100+100, мұндағы
% асып кету – асып кету пайызы;
С асып кету – асып кету сомасы;
С жоспар – жоспарланған сома.
4) Шығындарды өтеу пайызын анықтау келесі кесте бойынша интервалға сәйкес жүзеге асырылады:
аралық (i) №
асып кету пайызы(%асып кету)
Өтеу пайызы(%өтем.i)
1
100 % бастап 105 % дейін
100 %
2
105 % жоғары
0 %
Жүктеу
5. медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын түзету мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) егер арту пайызы 105% және одан да төмен болса, онда түзетілген арту сомасын арту сомасын 100%-ға көбейту арқылы есептеледі;
2) егер асып кету сомасы 105%-дан жоғары болса, онда 105%-дан асатын соманы 0%-ға көбейту арқылы асып кетудің түзетілген сомасы есептеледі.
6. Ақы төлеу сомасын есептеу көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлы сома мен түзетілген арту сомасын қосу арқылы есептеледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
11-қосымша
Стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда және үйде көрсетілген мамандандырылған медициналық көмек үшін жеткізушіге төлем сомасын есептеу алгоритмі

1. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях по каждому виду медицинской помощи, с применением Линейной шкалы (далее - сумма оплаты) осуществляется в автоматизированном режиме в ИПС, без учета результатов мониторинга качества и объема, в следующей последовательности:
1) исчисление суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
2) определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме по каждому виду медицинской помощи;
3) определение процента возмещения по каждому виду медицинской помощи;
4) корректировка суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
5) исчисление суммы оплаты по каждому виду медицинской помощи.
2. Сумма превышения исчисляется как разница между суммой, предъявленной по счету-реестру за оказанные медицинские услуги по каждому виду медицинской помощи (далее - предъявленная сумма), от месячной суммы, предусмотренной договором закупа услуг (далее - плановая сумма).
При этом:
1) предъявленная сумма исчисляется путем последовательного суммирования стоимости оказанных услуг по дате регистрации их подтверждения в ИПС;
2) образование суммы превышения от 105 % от плановой суммы признается с момента регистрации подтверждения оказанной услуги в ИПС, стоимость которой привела к превышению от 105 % от плановой суммы;
3. Определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме осуществляется по следующей формуле:
%превыш=Спревыш/ Сплан. х 100+100, где
%превыш - процента превышения;
Спревыш - сумма превышения;
Сплан. - плановая сумма.
4. Определение процента возмещения осуществляется в соответствии с интервалом согласно следующей таблице:
№ интервала (i)
Процент превышения (%превыш)
Процент возмещения (%возм.i)
1
2
3
1
от 100 % до 105 %
100 %
2
свыше 105 %
0 %
5. Корректировка суммы превышения осуществляется по каждому виду медицинской помощи в следующей порядке:
1) в случае, если процент превышения составляет 105 % и ниже, то скорректированная сумма превышения рассчитывается путем умножения суммы превышения на 100 %;
2) в случае, если сумма превышения выше 105 %, то скорректированная сумма превышения исчисляется путем суммирования суммы превышения свыше 105%, умноженной на 0 %.
6. Исчисление суммы оплаты осуществляется путем суммирования плановой суммы и скорректированной суммы превышения по каждому виду помощи.
Приложение 11
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Алгоритм расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому

1. Сызықтық шкаланы қолданумен стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін қызметтер берушіге ақы төлеу сомасын есептеу (бұдан әрі – Ақы төлеу сомасы) АЖ-де автоматтандырылған түрде сапа мен көлем мониторингісі нәтижесін есепке алмай мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын анықтау;
2) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлық сомадан асып кету сомасының асып кету пайызын анықтау;
3) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу пайызын анықтау;
4) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын түзеу;
5) медициналық көмектің әрбір түрі бойынша ақы төлеу сомасын есептеу.
2. Асып кету сомасы медициналық көмектің әрбір түрі бойынша стационарлық және стациоанрды алмастыратын медициналық көмек нысанында көрсетілген медициналық қызметтер үшін шот-тізілім бойынша ақы төлеуге ұсынылған сома (ұсынылған сома) мен қызметтерді сатып алу шартында көрсетілген жоспарлық соманың (бұдан әрі – жоспарлы сома) арасындағы ауытқу ретінде есептеледі.
Бұл ретте:
1) ақы төлеуге ұсынылған сома "СНЭТ" АЖ-де тіркеу күні бойынша емделіп шығу жағдайларының құнын кезекпен қосу жолымен анықталады;
2) құны жоспарлық соманы асып кетуге алып келген емделіп шыққан жағдайның құны "СНЭТ" АЖ-де тіркелу сәтінен бастап анықталады;
3) асып кету сомасы құралған сәттен бастап емделіп шыққан жағдайның құны 1,0-ге тең түзету коэффициенттермен есептеледі;
4) егер жоспарлы соманың асып кету сәтінде пайда болған сома жоспарлы соманың асып кетуі басталатын емделіп шығу жағдайының құнынан 51% және одан астам болса, онда осы емделіп шығу жағдайының құны 1,0-ге тең түзету коэффициентін қолдана отырып қалыптастырылады.
3. Жоспарлы сомаға есептелген асып кету сомасының асып кету пайызын айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
% асып кету = С асып кету/С шарт х 100, мұндағы
% асып кету - асып кету пайызы;
С асып кету - асып кету сомасы;
С жоспар. - жоспарлы сома.
4. Өтеу пайызын айқындау мына кестеге сәйкес аралыққа сәйкес жүзеге асырылады:
аралық (i) №
асып кету пайызы(%асып кету)
Өтеу пайызы(%өтем.i)
1
100 % бастап 105 % дейін
50 %
2
105 % жоғары
0 %
5. медициналық көмектің әрбір түрі бойынша асып кету сомасын түзету мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) егер арту пайызы 105% және одан да төмен болса, онда түзетілген арту сомасын арту сомасын 50%-ға көбейту арқылы есептеледі;

1. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих, стационарных условиях и на дому по каждому виду медицинской помощи, с применением Линейной шкалы (далее - сумма оплаты) осуществляется в автоматизированном режиме в ИПС, без учета результатов мониторинга качества и объема, в следующей последовательности:
1) исчисление суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
2) определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме по каждому виду медицинской помощи;
3) определение процента возмещения по каждому виду медицинской помощи;
4) корректировка суммы превышения по каждому виду медицинской помощи;
5) исчисление суммы оплаты по каждому виду медицинской помощи.
2. Сумма превышения исчисляется как разница между суммой, предъявленной по счету-реестру за оказанные медицинские услуги в форме стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи по каждому виду медицинской помощи (далее - предъявленная сумма), от месячной суммы, предусмотренной договором закупа услуг (далее - плановая сумма).
При этом:
1) предъявленная сумма исчисляется путем последовательного суммирования стоимости пролеченных случаев по дате регистрации их подтверждения в ИС "ЭРСБ";
2) образование суммы превышения признается с момента регистрации подтверждения в ИС "ЭРСБ" пролеченного случая, стоимость которого привела к превышению плановой суммы;
3) с момента образования суммы превышения, исчисление стоимости пролеченных случаев осуществляется с применением поправочного коэффициента равного 1,0;
4) в случае, если сумма, образовавшаяся в момент превышения плановой суммы, составляет 51% и более от стоимости пролеченного случая, с которого начинается превышение плановой суммы, то стоимость данного пролеченного случая формируется с применением поправочного коэффициента равного 1,0.
3. Определение процента превышения исчисленной суммы превышения к плановой сумме осуществляется по следующей формуле:
%превыш=Спревыш/ Сплан. х 100+100, где
%превыш - процента превышения;
Спревыш - сумма превышения;
Сплан. - плановая сумма.
4. Определение процента возмещения осуществляется в соответствии с интервалом согласно следующей таблице:
№ интервала (i)
Процент превышения (% превыш)
Процент возмещения
(% возм.i)
1
2
3
1
от 100 % до 105 %
50 %
2
свыше 105 %
0 %
5. Корректировка суммы превышения осуществляется по каждому виду медицинской помощи в следующей порядке:
1) в случае, если процент превышения составляет 105 % и ниже, то скорректированная сумма превышения рассчитывается путем умножения суммы превышения на 50 %;

2) егер арту сомасы 105%-дан артық болса, онда түзетілген арту сомасы мыналарды:
50%-ға көбейтілген 105% дейіңгі арту сомасын;
0%-ға көбейтілген 105%-дан жоғары арту сомасын қосу арқылы есептеледі.
6. Ақы төлеу сомасын есептеу көмектің әрбір түрі бойынша жоспарлы сома мен түзетілген арту сомасын қосу арқылы жасалады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
12-қосымша
Лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктерінің және қан аурулары, қан түзуші органдардың аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 кодтары бойынша тізбесі
р/с
Аурулардың халықаралық жіктемесі -10 коды
Гематологиялық аурулардың атауы
1.

2) в случае, если сумма превышения выше 105 %, то скорректированная сумма превышения исчисляется путем суммирования:
суммы превышения до 105 % умноженной на 50%;
суммы превышения свыше 105 %, умноженной на 0%.
6. Исчисление суммы оплаты осуществляется путем суммирования плановой суммы скорректированной суммы превышения по каждому виду помощи.
Приложение 12
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень злокачественных новообразований лимфоидной и кроветворной тканей и болезней крови, кроветворных органов по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10
№ п/п
Код Международной классификации болезней-10
Наименование гематологических болезней
1.

99.2903
Жіті лейкоздың жоғарғы мөлшердегі химиотерапиясы (ALL-BFM, AML-BFM)
33.
99.0601
Оның дефицитiнде VIII-шi тұқым қуалайтын факторды енгізу
34.
99.0602
Оның дефицитiнде IX-шi тұқым қуалайтын факторды енгізу
35.
B06.573.008
Ағымды цитофлуориметрия әдісімен қандағы "миеломдық ауруға арналған панельді" иммунофенотиптеу
36.
B06.574.008
Ағымды цитофлуориметрия әдісімен қандағы "жіті лейкоздарға арналған панельді" иммунофенотиптеу
37.
B06.576.008
Ағымды цитофлуориметрия әдісімен қандағы "созылмалы лейкоздарға арналған панельді" иммунофенотиптеу
38.
B09.766.016
Сүйек кемігі жасушаларын ДНҚ-зондтарын пайдалану арқылы (ФИШ-әдісі) молекулярлық-цитогенетикалық зерттеу
39.
B09.767.016
Перифериялық қан лимфоциттерінің (1 зонд) ДНҚ-зондтарын пайдалану арқылы (ФИШ-әдісі) молекулярлық-цитогенетикалық зерттеуін жүргізу
40.
B09.769.016
ДНҚ-зондтарын пайдалану арқылы (ФИШ-әдісі) цитологиялық препараттардың, гистологиялық қималардың молекулярлық-цитогенетикалық зерттеуін жүргізу (1зонд)
41.
B09.800.017
Молекулалық-генетикалық әдіспен 2 класстық қанның HLA-типтендіруін жүргізу
42.
B09.799.017
Молекулалық-генетикалық әдіспен 1 класстық қанның HLA-типтендіруін жүргізу
43.
D92.320.024
Қашықтықтан сәулелік терапия
44.
D92.320.025
Қашықтықтан сәулелік терапия, РОД Гр
45.
D92.201.029
Жолақішілік гамматерапия (жатыр мойыны және тоқ ішек обыры кезінде), РОД 5Гр
46.
D92.060.023
Сәуле алдыңғы топометриялық дайындау-центрация
47.
B06.660.011
1-4 маркерлерді қолданып, иммуногистохимиялық әдіспен қатерлі ісіктердің блок-препараттарын зерттеу
48.
B06.670.011
Қатерлі ісік тінінің блок-препаратын 5-10 маркерлерін қолдана отырып, иммуногистохимиялық әдіспен зерттеу
49.
B06.671.011
Қатерлі ісік тінінің блок-препаратын10-нан көп маркерлерді қолдана отырып, иммуногистохимиялық әдіспен зерттеу
50.
B06.667.011
Иммуногистохимиялық әдіспен орнын басушы терапияға ісік жасушаларының сезімталдығын зерттеу
51.
B06.668.011
Иммуногистохимиялық әдіспен химиялық препараттарға ісік жасушаларының сезімталдығын зерттеу
52.
B06.669.011
лимфопролиферативті ауруға иммуногистохимиялық әдіспен зерттеу (стандарт-панель)
53.
B06.673.011
лимфопролиферативті ауруға иммуногистохимиялық әдіспен зерттеу (кеңейтілген-панель)
54.
C04.010.009
Мидың перфузиялық статистикалық сцинтиграфиясы бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы (3 кескінде)
55.
C04.011.009
Мидың перфузиялық динамикалық сцинтиграфиясы бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы
56.
C04.001.009
Миокардттың статистикалық бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы (3 кескінде)
57.

99.2903
Высокодозная химиотерапия заболеваний кроветворной системы
33.
99.0601
Введение наследственного фактора VIII при его дефиците
34.
99.0602
Введение наследственного фактора IX при его дефиците
35.
B06.573.008
Иммунофенотипирование "панель для миеломной болезни" в крови методом проточной цитофлуориметрии
36.
B06.574.008
Иммунофенотипирование "панель для острых лейкозов" в крови методом проточной цитофлуориметрии
37.
B06.576.008
Иммунофенотипирование "панель для хронических лейкозов/ лимфопролиферативных заболеваний" в крови методом проточной цитофлуориметрии
38.
B09.766.016
Молекулярно-цитогенетическое исследование с использованием ДНК-зондов (ФИШ-метод) клеток костного мозга (1 зонд)
39.
B09.767.016
Молекулярно-цитогенетическое исследование с использованием ДНК-зондов (ФИШ-метод) лимфоцитов периферической крови (1 зонд)
40.
B09.769.016
Молекулярно-цитогенетическое исследование с использованием ДНК-зондов (ФИШ-метод) цитологических препаратов, гистологических срезов (1 зонд)
41.
B09.800.017
Проведение HLA-типирования крови 2 класса молекулярно-генетический методом
42.
B09.799.017
Проведение HLA-типирования крови 1 класса молекулярно-генетический методом
43.
D92.320.024
Дистанционная лучевая терапия
44.
D92.320.025
Дистанционная лучевая терапия, РОД Гр
45.
D92.201.029
Внутриполостная гамматерапия (при раке шейки матки и прямой кишки), РОД 5Гр
46.
D92.060.023
Предлучевая топометрическая подготовка - центрация
47.
B06.660.011
Исследование блок-препарата опухолевой ткани иммуногистохимическим методом с использованием 1-4 маркеров
48.
B06.670.011
Исследование блок-препарата опухолевой ткани иммуногистохимическим методом с использованием 5-10 маркеров
49.
B06.671.011
Исследование блок-препарата опухолевой ткани иммуногистохимическим методом с использованием более 10 маркеров
50.
B06.667.011
Исследование чувствительности опухолевых клеток к заместительной терапии иммуногистохимическим методом
51.
B06.668.011
Исследование чувствительности опухолевых клеток к химиопрепаратам иммуногистохимическим методом
52.
B06.669.011
Исследование на лимфопролиферативные заболевания иммуногистохимическим методом (стандарт-панель)
53.
B06.673.011
Исследование лимфопролиферативных заболеваний иммуногистохимическим методом (расширенная панель)
54.
C04.010.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография перфузионная статическая головного мозга (3 проекции)
55.
C04.011.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография перфузионная динамическая головного мозга
56.
C04.001.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография статическая миокарда (3 проекции)
57.

C04.002.009
Қаңқаның статистикалық бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы (1 кескінде)
58.
C04.003.009
Қаңқаның динамикалық бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы (1 кескінде)
59.
C04.004.009
Қаңқаның статистикалық бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы - одан кейінгі әрбір кескін
60.
C04.013.009
Гепатобилиярлы жүйенің динамикалық сцинтиграфиясы бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы
61.
C04.014.009
Бүйректі динамикалық сцинтиграфиясы бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы
62.
C04.006.009
Қалқанша безінің статистикалық бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы
63.
C04.012.009
Жүректің динамикалық сцинтиграфиясы бір фотондық эмиссиондық компьютерлік томографиясы
64.
C04.001.010
Бір анатомиялық аймақтың позитрондық-эмиссиондық томографиясы (ПЭТ) + компьютерлік томографиясы
65.
C04.002.010
Барлық дененің позитрондық-эмиссиондық томографиясы (ПЭТ) + компьютерлік томографиясы
66.
B08.851.021
Биопсиялық материалды иммундық флюоресценттік микроскопия әдісімен зерттеу
67.
B08.851.022
Гистологиялық/цитологиялық материалды электрондық микроскопия әдісімен зерттеу
68.
B09.801.019
Масс-спектрометрия әдісімен қандағы орфан ауруларын диагностикалау
69.
B09.802.019
Масс-спектрометрия әдісімен орфан ауруларын дәрілік мониторингілеу
70.
D39.955.703
Тәуліктік стационардың деңгейінде гемодиализ
71.
D50.920.035
MARS - жасанды бауыр аппаратында альбуминдік диализ (экстракорпорлық бауырлық жәрдем)
72.
D54.980.704
Перитонеалдық катетерді ересектерге имплантанттау
73.
D54.980.705
Балалардың перитонеалдық катетерінің имплантациясы
74.
D54.985.728
Тәуліктік стационар деңгейінде бикарбонатты буфермен автоматтандырылған перитонеалды диализ (ересектер)
75.
D54.985.709
Тәуліктік стационар деңгейінде бикарбонатты буфермен автоматтандырылған перитонеалды диализ (балалар)
76.
D54.986.710
Тәуліктік стационар деңгейінде лактатты буфермен автоматтандырылған перитонеалды диализ (ересектер)
77.
D54.985.725
Тәуліктік стационар деңгейінде лактатты буфермен автоматтандырылған перитонеалды диализ (балалар)
78.
D54.985.718
Тәуліктік стационар деңгейінде лактатты буфермен тұрақты перитонеалды диализ (ересектер)
79.
D54.985.719
Тәуліктік стационар деңгейінде лактатты буфермен автоматтандырылған перитонеалды диализ (ересектер)
80.
D54.985.720
Тәуліктік стационар деңгейінде бикарбонатты буфермен тұрақты перитонеалды диализ (ересектер)
81.
D54.985.722
Тәуліктік стационар деңгейінде бикарбонатты буфермен тұрақты перитонеалды диализ (балалар)
Шығыстарды қосымша өтей отырып, клиникалық-шығындық топтар құны бойынша ақы төлеу жүргізілетін АХЖ-10 бойынша аурулардың негізгі кодтарының тізбесі
Тромболитикалық препараттарды қолданумен ишемиялық инсульттер
82.

C04.002.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография статическая скелета (1 проекция)
58.
C04.003.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография динамическая скелета (1 проекция)
59.
C04.004.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография статическая скелета - каждая последующая проекция
60.
C04.013.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография (сцинтиграфия динамическая гепатобилиарной системы)
61.
C04.014.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография (сцинтиграфия динамическая почек)
62.
C04.006.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография статическая щитовидной железы
63.
C04.012.009
Однофотонная эмиссионная компьютерная томография (сцинтиграфия динамическая сердца)
64.
C04.001.010
Позитронно-эмиссионная томография (ПЭТ) + компьютерная томография одной анатомической зоны
65.
C04.002.010
Позитронно-эмиссионная томография (ПЭТ) + компьютерная томография всего тела
66.
B08.851.021
Исследование биопсийного материала методом иммунофлюоресцентной микроскопии
67.
B08.851.022
Исследование гистологического/цитологического материала методом электронной микроскопии
70.
D39.955.703
Гемодиализ в условиях круглосуточного стационара
71.
D50.920.035
Альбуминовый диализ на аппарате искусственная печень - MARS (экстракорпоральное печеночное пособие)
72.
D54.980.704
Имплантация перитонеального катетера у взрослых
73.
D54.980.705
Имплантация перитонеального катетера у детей
74.
D54.985.728
Автоматизированный перитонеальный диализ с бикарбонатным буфером на уровне круглосуточного стационара (взрослые)
75.
D54.985.709
Автоматизированный перитонеальный диализ с бикарбонатным буфером на уровне круглосуточного стационара (дети)
76.
D54.986.710
Автоматизированный перитонеальный диализ с лактатным буфером на уровне круглосуточного стационара (взрослые)
77.
D54.985.725
Автоматизированный перитонеальный диализ с лактатным буфером на уровне круглосуточного стационара (дети)
78.
D54.985.718
Постоянный перитонеальный диализ с лактатным буфером на уровне круглосуточного стационара (взрослые)
79.
D54.985.719
Постоянный перитонеальный диализ с лактатным буфером на уровне круглосуточного стационара (дети)
80.
D54.985.720
Постоянный перитонеальный диализ с бикарбонатным буфером на уровне круглосуточного стационара (взрослые)
81.
D54.985.722
Постоянный перитонеальный диализ с бикарбонатным буфером на уровне круглосуточного стационара (дети)
Перечень основных кодов заболеваний по Международной классификации болезней-10, при которых проводится оплата по стоимость клинико-затратным группам с дополнительным возмещением затрат
Ишемические инсульты с применением тромболитических препаратов
82.

M35.8**
Дәнекер тіннің басқа анықталған жүйелік зақымданулары
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
15-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын диагноздар тізбесі
Ескерту. 15-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
Клиникалық-шығындық топтардың коды
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
1
O001
Қиындығы айтарлықтай операциялармен кесарь тілігі
2
O001
O10.0
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар эссенциалды гипертензия
3
O001
O10.1
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар жүректік-тамырлық гипертензия
4
O001
O10.2
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар бүйректік гипертензия
5
O001
O10.3
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар жүректік-тамырлық және бүйректік гипертензия
6
O001
O10.4
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар салдарлық гипертензия
7
O001
O10.9
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар анықталмаған гипертензия
8
O001
O11
Қосылған протеинурия қабаттасқан бұрыннан бар гипертензия
9
O001
O13
Маңызды емес протеинуриялы жүктілік тудырған гипертензия
10
O001
O14.0
Орта дәрежелі преэклампсия (бүйрек дерті)
11
O001
O14.1
Ауыр преэклампсия
12
O001
O14.2
HELLP синдромы
13
O001
O15.0
Жүктілік кезіндегі жүктілік талмасы
14
O001
O15.1
Босану үстіндегі жүктілік талмасы
15
O001
O15.2
Босанудан кейінгі кезеңдегі жүктілік талмасы
16
O001
O15.9
Уақыты бойынша анықталмаған жүктілік талмасы эклампсия ЖА
17
O001
O24.0
Бұрыннан бар инсулинге тәуелді қант диабеті
18
O001
O24.1
Бұрыннан бар инсулинге тәуелсіз қант диабеті
19
O001
O24.2
Тамақтанудың жеткіліксіздігімен байланысты бұрыннан бар қант диабеті
20
O001
O24.4
Жүктілік кезінде пайда болған қант диабеті
21
O001
O26.2
Жүктілікті үйреншікті, соңына дейін жеткізбейтін әйелге медициналық көмек
22
O001
O26.4
Жүктілер герпесі
23
O001
O26.5
Анадағы гипотензивтік синдром
24
O001
O26.6
Жүктілік, босану мен босанудан кейінгі кезеңде бауырдың зақымдануы
25
O001
O26.61
Жүктілік, босану мен босанудан кейінгі кезеңде бауырдың өткір майлы дистрофиясы
26
O001

M35.8**
Другие уточненные системные поражения соединительной ткани
Приложение 15
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Сноска. Заголовок приложения 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Код Клинико-затратных групп
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
1
2
3
4
1
O001
Кесарево сечение, со значительными по тяжести операциями
2
O001
O10.0
Существовавшая ранее эссенциальная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
3
O001
O10.1
Существовавшая ранее кардиоваскулярная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
4
O001
O10.2
Существовавшая ранее почечная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
5
O001
O10.3
Существовавшая ранее кардиоваскулярная и почечная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
6
O001
O10.4
Существовавшая ранее вторичная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
7
O001
O10.9
Существовавшая ранее гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период, неуточненная
8
O001
O11
Существовавшая ранее гипертензия с присоединившейся протеинурией
9
O001
O13
Вызванная беременностью гипертензия без значительной протеинурии
10
O001
O14.0
Преэклампсия [нефропатия] средней тяжести
11
O001
O14.1
Тяжелая преэклампсия
12
O001
O14.2
HELLP-синдром
13
O001
O15.0
Эклампсия во время беременности
14
O001
O15.1
Эклампсия в родах
15
O001
O15.2
Эклампсия в послеродовом периоде
16
O001
O15.9
Эклампсия неуточненная по срокам
17
O001
O24.0
Существовавший ранее сахарный диабет инсулинзависимый
18
O001
O24.1
Существовавший ранее сахарный диабет инсулиннезависимый
19
O001
O24.2
Существовавший ранее сахарный диабет, связанный с недостаточностью питания
20
O001
O24.4
Сахарный диабет, развившийся во время беременности
21
O001
O26.2
Медицинская помощь женщине с привычным невынашиванием беременности
22
O001
O26.4
Герпес беременных
23
O001
O26.5
Гипотензивный синдром у матери
24
O001
O26.6
Поражения печени во время беременности, родов и в послеродовом периоде
25
O001
O26.61
Острая жировая дистрофия печени во время беременности, родов и в послеродовом периоде
26
O001

O26.7
Жүктілік, босану мен босанудан кейінгі кезеңдерде қасаға буындасуының шала таюы
27
O001
O30.0
Егіз балаға жүкті болу
28
O001
O30.1
Үш балаға жүкті болу
29
O001
O30.2
Төрт балаға жүкті болу
30
O001
O30.8
Көп ұрықты жүктіліктің басқа формалары
31
O001
O31.1
Бір немесе бірден артық ұрықты аборт жасағаннан кейін жалғасқан жүктілік
32
O001
O31.2
Бір немесе бірден артық ұрықтың жатырдағы өлуінен кейін жалғасқан жүктілік
33
O001
O32.0
Медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық орналасуының тұрақсыздығы
34
O001
O32.1
Медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың бөксесімен келуі
35
O001
O32.2
Медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың көлденең немесе қиғаш орналасуы
36
O001
O32.3
Медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың бетімен, маңдайымен немесе иегінің астымен келуі
37
O001
O32.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жүктіліктің соңында ұрық басының жоғары тұруы ұрық басының кіргізілмеуі
38
O001
O32.5
Медициналық көмек көрсетуді талап ететін бір немесе бірнеше ұрық дұрыс келмеген көп ұрықты жүктілік
39
O001
O32.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрама келуі
40
O001
O32.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың дұрыс келмеуінің басқа формалары
41
O001
O33.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын жамбас астауы сүйектерінің пішінінің өзгеруі
42
O001
O33.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын біркелкі тарылған жамбас
43
O001
O33.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын жамбас астауы кіре берісінің тарылуы
44
O001
O33.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын жамбас астауы шыға берісінің тарылуы
45
O001
O33.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, ана мен ұрық жағынан аралас диспропорция
46
O001
O33.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын ұрық өлшемдерінің үлкендігі
47
O001
O33.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын ұрық сумиы
48
O001
O33.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын ұрықтың басқа ауытқулары
49
O001
O33.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын басқа себептердің салдарлары
50
O001
O34.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатырдың туа біткен ауытқулары
51
O001
O34.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр денесінің ісігі
52
O001
O34.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін операциядан кейінгі жатыр тыртығы
53
O001

O26.7
Подвывих лонного сочленения во время беременности, родов и в послеродовом периоде
27
O001
O30.0
Беременность двойней
28
O001
O30.1
Беременность тройней
29
O001
O30.2
Беременность четырьмя плодами
30
O001
O30.8
Другие формы многоплодной беременности
31
O001
O31.1
Продолжающаяся беременность после аборта одного или более чем одного плода
32
O001
O31.2
Продолжающаяся беременность после внутриутробной гибели одного или более чем одного плода
33
O001
O32.0
Неустойчивое положение плода, требующее предоставления медицинской помощи матери
34
O001
O32.1
Ягодичное предлежание плода, требующее предоставления медицинской помощи матери
35
O001
O32.2
Поперечное или косое положение плода, требующее предоставления медицинской помощи матери
36
O001
O32.3
Лицевое, лобное или подбородочное предлежание плода, требующее предоставления медицинской помощи матери
37
O001
O32.4
Высокое стояние головки к концу беременности, требующее предоставления медицинской помощи матери
38
O001
O32.5
Многоплодная беременность с неправильным предлежанием одного или нескольких плодов, требующая предоставления медицинской помощи матери
39
O001
O32.6
Комбинированное предлежание плода, требующее предоставления медицинской помощи матери
40
O001
O32.8
Другие формы неправильного предлежания плода, требующее предоставления медицинской помощи матери
41
O001
O33.0
Деформация костей таза, приводящая к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
42
O001
O33.1
Равномерно суженный таз, приводящий к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
43
O001
O33.2
Сужение входа таза, приводящее к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
44
O001
O33.3
Сужение выхода таза, приводящее к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
45
O001
O33.4
Диспропорция смешанного материнского и плодного происхождения, требующая предоставления медицинской помощи матери
46
O001
O33.5
Крупные размеры плода, приводящие к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
47
O001
O33.6
Гидроцефалия плода, приводящая к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
48
O001
O33.7
Другие аномалии плода, приводящие к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
49
O001
O33.8
Диспропорция вследствие других причин, требующая предоставления медицинской помощи матери
50
O001
O34.0
Врожденные аномалии матки, требующие предоставления медицинской помощи матери
51
O001
O34.1
Опухоль тела матки, требующая предоставления медицинской помощи матери
52
O001
O34.2
Послеоперационный рубец матки, требующий предоставления медицинской помощи матери
53
O001

O34.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр мойнағы қылтасы-мойын жеткіліксіздігі
54
O001
O34.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр мойнының басқа ауытқулары
55
O001
O34.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жүкті жатырдың басқа ауытқулары
56
O001
O34.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін қынап ауытқулары
57
O001
O34.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін сарпай мен шаттың ауытқулары
58
O001
O34.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жамбас астауы ағзаларының анықталған басқа ауытқулары
59
O001
O35.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін басқа медициналық емшаралар нәтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
60
O001
O36.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрсақтық гипоксиясының белгілері
61
O001
O36.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрсақ ішінде өлуі
62
O001
O36.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық өсуінің жеткіліксіздігі
63
O001
O36.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін құрсақтық жүктілік барысында өмірге бейім ұрық
64
O001
O40
Қағанақ суының көптігі
65
O001
O41.0
Қағанақ суының өте аздығы
66
O001
O41.1
Қағанақ қуыстары мен ұрық қабықтарының инфекциясы
67
O001
O42.0
Ұрық қабықтарының мерзімінен бұрын жыртылуы, босанудың басталуы келесі 24сағат ішінде
68
O001
O42.1
Ұрық қабықтарының мерзімінен бұрын жыртылуы, босанудың басталуы 24 сағаттық сусыз кезеңнен кейін
69
O001
O42.2
Жүргізілген емдеуге байланысты ұрық қабықтарының мерзімінен бұрын жыртылуы, босанудың кешігуі
70
O001
O43.0
Бала жолдасы трансфузиясы синдромы
71
O001
O43.2
Бала жолдасының ауыр өсімі
72
O001
O43.8
Бала жолдасының басқа ауытқулары
73
O001
O44.0
Қан кетуінсіз деп анықталған бала жолдасының алда жатуы
74
O001
O44.1
Қан кетуі қабаттасқан бала жолдасының алда жатуы
75
O001
O45.0
Қан ұйығыштығының бұзылуы қабаттасқан бала жолдасының мерзімінен бұрын ажырауы
76
O001
O45.8
Бала жолдасының мерзімінен бұрын басқа ажырауы
77
O001
O45.9
Бала жолдасының мерзімінен бұрын анықталмаған
78
O001
O46.0
Қан ұйығыштығының бұзылуы қабаттасқан босануға дейінгі қан кету
79
O001
O46.8
Босануға дейінгі басқа қан кету
80
O001
O46.9
Босануға дейінгі анықталмаған қан кету
81
O001
O60.1
Мезгілінен ерте босанумен мезгілінен ерте толғақ
82
O001
O60.2
Уақытылы босанумен мезгілінен ерте толғақ
83
O001
O61.0
Босануды дәрі-дәрмектік ширықтырудың сәтсіз әрекеті
84
O001
O61.1
Босануды аспаптық әдістермен ширықтырудың сәтсіз әрекеті
85
O001
O62.2
Босану әрекеті әлсіздігінің басқа түрлері
86
O001
O62.3
Қарқынды босану
87
O001
O63.0
Босанудың бірінші кезеңінің ұзаққа созылуы
88
O001
O63.1
Босанудың екінші кезеңінің ұзаққа созылуы
89
O001

O34.3
Истмико-цервикальная недостаточность, требующая предоставления медицинской помощи матери
54
O001
O34.4
Другие аномалии шейки матки, требующие предоставления медицинской помощи матери
55
O001
O34.5
Другие аномалии беременной матки, требующие предоставления медицинской помощи матери
56
O001
O34.6
Аномалии влагалища, требующие предоставления медицинской помощи матери
57
O001
O34.7
Аномалии вульвы и промежности, требующие предоставления медицинской помощи матери
58
O001
O34.8
Другие уточненные аномалии тазовых органов, требующие предоставления медицинской помощи матери
59
O001
O35.7
Поражение плода (предполагаемое) в результате других медицинских процедур, требующее предоставления медицинской помощи матери
60
O001
O36.3
Признаки внутриутробной гипоксии плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
61
O001
O36.4
Внутриутробная гибель плода, требующая предоставления медицинской помощи матери
62
O001
O36.5
Недостаточный рост плода, требующий предоставления медицинской помощи матери
63
O001
O36.7
Жизнеспособный плод при абдоминальной беременности, требующей предоставления медицинской помощи матери
64
O001
O40
Многоводие
65
O001
O41.0
Олигогидрамнион
66
O001
O41.1
Инфекция амниотической полости и плодных оболочек
67
O001
O42.0
Преждевременный разрыв плодных оболочек, начало родов в последующие 24 ч
68
O001
O42.1
Преждевременный разрыв плодных оболочек, начало родов после 24-часового безводного периода
69
O001
O42.2
Преждевременный разрыв плодных оболочек, задержка родов, связанная с проводимой терапией
70
O001
O43.0
Синдромы плацентарной трансфузии
71
O001
O43.2
Приращение плаценты
72
O001
O43.8
Другие плацентарные нарушения
73
O001
O44.0
Предлежание плаценты, уточненное как без кровотечения
74
O001
O44.1
Предлежание плаценты с кровотечением
75
O001
O45.0
Преждевременная отслойка плаценты с нарушением свертываемости крови
76
O001
O45.8
Другая преждевременная отслойка плаценты
77
O001
O45.9
Преждевременная отслойка плаценты неуточненная
78
O001
O46.0
Дородовое кровотечение с нарушением свертываемости
79
O001
O46.8
Другое дородовое кровотечение
80
O001
O46.9
Дородовое кровотечение неуточненное
81
O001
O60.1
Преждевременные роды в сроке от 22 до 33 недель
82
O001
O60.2
Преждевременные роды в сроке от 34 до 37 недель
83
O001
O61.0
Неудачная попытка стимуляции родов медикаментозными средствами
84
O001
O61.1
Неудачная попытка стимуляции родов инструментальными методами
85
O001
O62.2
Другие виды слабости родовой деятельности
86
O001
O62.3
Стремительные роды
87
O001
O63.0
Затянувшийся первый период родов
88
O001
O63.1
Затянувшийся второй период родов
89
O001

O63.2
Егіздердің, үш егіздің және т.б. екінші ұрығының туылуының кешігуі
90
O001
O63.9
Анықталмаған ұзаққа созылған босанулар
91
O001
O64.0
Ұрық басының толық бұрылмауы салдарынан қиындаған босанулар
92
O001
O64.1
Нәрестенің бөксесімен келуі салдарынан қиындаған босанулар
93
O001
O64.2
Нәрестенің бетімен келуі салдарынан қиындаған босанулар
94
O001
O64.3
Нәрестенің маңдайымен келуі салдарынан қиындаған босанулар
95
O001
O64.4
Нәрестенің иығымен келуі салдарынан қиындаған босанулар Бала қолының шығып кетуі
96
O001
O64.5
Нәрестенің қосарласқан келуі салдарынан қиындаған босанулар
97
O001
O64.8
Ұрықтың басқа дұрыс орналаспауы немесе алда жатуы салдарынан қиындаған босанулар
98
O001
O65.0
Жамбас пішінінің өзгеруі салдарынан қиындаған босанулар
99
O001
O65.1
Біркелкі тарылған жамбас салдарынан қиындаған босанулар
100
O001
O65.2
Жамбас астауына кіреберісі тарылуы салдарынан қиындаған босанулар
101
O001
O65.3
Жамбас астауының шығаберіс тесігі мен орта диаметрінің тарылуы салдарынан қиындаған босанулар
102
O001
O65.4
Жамбас пен ұрық өлшемдерінің сәйкес келмеуі салдарынан анықталмаған қиындаған босанулар
103
O001
O65.5
Анасының жамбас ағзаларының ауытқулары салдарынан қиындаған босанулар
104
O001
O65.8
Ана жамбасының басқа ауытқулары салдарынан қиындаған босанулар
105
O001
O66.0
Нәрестенің иығымен келуі салдарынан қиындаған босанулар (дистоция)
106
O001
O66.1
Егіздердің ілінісіп-кептелуі (коллизия) салдарынан қиындаған босанулар
107
O001
O66.2
Әдеттен тыс ірі ұрық салдарынан қиындаған босанулар
108
O001
O66.3
Ұрықтың басқа ауытқулары салдарынан қиындаған босанулар
109
O001
O66.4
Босануды шақыртудың анықталмаған сәтсіз әрекеті
110
O001
O66.5
Вакуум-экстракторды қолдану мен қышқаш салудың анықталмаған сәтсіз әрекеті
111
O001
O66.8
Қиындаған босанулардың анықталған басқа түрлері
112
O001
O67.0
Босану үстінде қан ұйығыштығының бұзылуы қабаттасқан қан Кетуі
113
O001
O67.8
Босану үстіндегі басқа да қан кетулер
114
O001
O68.0
Ұрық жүрегінің жиырылуы жиілігінің өзгеруімен асқынған босанулар
115
O001
O68.1
Қағанақ сұйықтығына тоңғақтың шығуымен асқынған босанулар
116
O001
O68.2
Ұрық жүрегінің жиырылуы жиілігінің өзгеруімен, тоңғақтың қағанақ сұйықтығына шығуымен асқынған босанулар
117
O001
O68.3
Ұрық күйзелуінің биохимиялық белгілерінің пайда болуымен асқынған босанулар
118
O001
O68.8
Ұрық күйзелуінің басқа белгілерінің пайда болуымен асқынған босанулар
119
O001
O69.0
Кіндікбаудың түсуімен асқынған босанулар
120
O001
O69.1
Кіндікбаудың ұрық мойнын айнала оралып, қысылуымен асқынған босанулар
121
O001
O69.2
Кіндікбаудың шырмалуымен асқынған босанулар
122
O001
O69.3
Кіндікбаудың қысқалығымен асқынған босанулар

O63.2
Задержка рождения второго плода из двойни, тройни и т. д.
90
O001
O63.9
Затяжные роды неуточненные
91
O001
O64.0
Затрудненные роды вследствие неполного поворота головки плода
92
O001
O64.1
Затрудненные роды вследствие ягодичного предлежания
93
O001
O64.2
Затрудненные роды вследствие лицевого предлежания
94
O001
O64.3
Затрудненные роды вследствие лобного предлежания
95
O001
O64.4
Затрудненные роды вследствие предлежания плечика
96
O001
O64.5
Затрудненные роды вследствие комбинированного предлежания
97
O001
O64.8
Затрудненные роды вследствие другого неправильного положения или предлежания плода
98
O001
O65.0
Затрудненные роды вследствие деформации таза
99
O001
O65.1
Затрудненные роды вследствие равномерно суженного таза у матери
100
O001
O65.2
Затрудненные роды вследствие сужения входа таза
101
O001
O65.3
Затрудненные роды вследствие сужения выходного отверстия и среднего диаметра таза у матери
102
O001
O65.4
Затрудненные роды вследствие несоответствия размеров таза и плода неуточненного
103
O001
O65.5
Затрудненные роды вследствие аномалии органов таза у матери
104
O001
O65.8
Затрудненные роды вследствие других аномалий таза у матери
105
O001
O66.0
Затрудненные роды (дистоция) вследствие предлежания плечика
106
O001
O66.1
Затрудненные роды вследствие сцепления [коллизии] близнецов
107
O001
O66.2
Затрудненные роды вследствие необычно крупного плода
108
O001
O66.3
Затрудненные роды вследствие других аномалий плода
109
O001
O66.4
Неудачная попытка вызвать роды неуточненная
110
O001
O66.5
Неудачная попытка применения вакуум-экстрактора и наложения щипцов неуточненная
111
O001
O66.8
Другие уточненные виды затрудненных родов
112
O001
O67.0
Кровотечение во время родов с нарушением свертываемости крови
113
O001
O67.8
Другие кровотечения во время родов
114
O001
O68.0
Роды, осложнившиеся изменением частоты сердечных сокращений плода
115
O001
O68.1
Роды, осложнившиеся выходом мекония в амниотическую жидкость
116
O001
O68.2
Роды, осложнившиеся изменением частоты сердечных сокращений плода с выходом мекония в амниотическую жидкость
117
O001
O68.3
Роды, осложнившиеся появлением биохимических признаков стресса плода
118
O001
O68.8
Роды, осложнившиеся появлением других признаков стресса плода
119
O001
O69.0
Роды, осложнившиеся выпадением пуповины
120
O001
O69.1
Роды, осложнившиеся обвитием пуповины вокруг шеи со сдавлением
121
O001
O69.2
Роды, осложнившиеся запутыванием пуповины
122
O001
O69.3
Роды, осложнившиеся короткой пуповиной

123
O001
O69.4
Қан тамырының алдында жатуымен (vasa praevia (ваза превия) асқынған босанулар
124
O001
O69.5
Кіндікбау тамырларының зақымдануымен асқынған босанулар
125
O001
O69.8
Кіндікбаудың басқа патологиялық жағдайларымен асқынған босанулар
126
O001
O70.0
Босандыру процессі үстіндегі шаттың бірінші дәрежелі жыртылуы
127
O001
O70.1
Босандыру процессі үстіндегі шаттың екінші дәрежелі жыртылуы
128
O001
O70.2
Босандыру процессі үстіндегі шаттың үшінші дәрежелі жыртылуы
129
O001
O70.3
Босандыру процессі үстіндегі шаттың төртінші дәрежелі жыртылуы
130
O001
O71.0
Жатырдың босану басталғанға дейін жарылуы
131
O001
O71.1
Жатырдың босану үстінде жарылуы
132
O001
O71.2
Жатырдың босанудан кейінгі айналуы
133
O001
O71.3
Жатыр мойнының акушерлік жыртылуы
134
O001
O71.4
Қынаптың тек жоғарғы бөлігінің акушерлік жыртылуы
135
O001
O71.5
Жамбас ағзаларының басқа акушерлік жарақаттары
136
O001
O71.6
Жамбас буындары мен байламдарының акушерлік жарақаттары
137
O001
O71.7
Жамбастың акушерлік қан гематомасы(ісігі)
138
O001
O71.8
Анықталған акушерлік басқа жарақаттар
139
O001
O72.0
Босанудың үшінші кезеңінде қан кету
140
O001
O72.1
Босанудан кейінгі ерте кезеңдегі басқа қан кетулер
141
O001
O72.2
Босанудан кейінгі кеш немесе салдарлық қан кету
142
O001
O72.3
Босанудан кейінгі
143
O001
O73.0
Бала жолдасының қан кетусіз кідіруі
144
O001
O73.1
Бала жолдасы мен ұрық қабықтары бөліктерінің қан кетусіз кідіруі
145
O001
O74.0
Босану мен босандыру үстінде анестезия жүргізу салдарлы аспирациялық пневмонит
146
O001
O74.1
Босану мен босандыру үстінде анестезия жүргізу салдарлы өкпе тарапының басқа асқынулары
147
O001
O74.2
Босану мен босандыру үстінде анестезия жүргізу салдарлы жүрек тарапының асқынулары
148
O001
O74.3
Босану мен босандыру үстінде анестезия жүргізу салдарлы орталық нерв жүйесі тарапының асқынулары
149
O001
O74.4
Босану мен босандыру үстінде жергілікті анестезияға уыттық реакция
150
O001
O74.5
Босану мен босандыру үстінде жұлындық және эпидуралдық анестезия жүргізуіне байланысты бас аурулары
151
O001
O74.6
Босану мен босандыру үстінде жұлындық және эпидуралдық анестезия жүргізуіне байланысты басқа асқынулар
152
O001
O74.7
Босану мен босандыру үстінде интубациялауға сәтсіз әрекет немесе оның қиындығы
153
O001
O74.8
Босану мен босандыру үстіндегі анестезиялаудың басқа асқынулары
154
O001
O75.0
Босану мен босандыру үстіндегі ана дистрессі
155
O001
O75.1
Босану мен босанудан кейін немесе босандыру үстіндегі ана шогі
156
O001
O75.2
Басқа айдарларда жіктелмеген босану үстіндегі гипертермия
157
O001
O75.3
Босану үстіндегі басқа инфекциялар
158
O001
O75.4
Акушерлік оперативтік әрекеттер мен басқа емшаралар тудырған басқа асқынулар

123
O001
O69.4
Роды, осложнившиеся предлежанием сосуда [vasa praevia]
124
O001
O69.5
Роды, осложнившиеся повреждением сосудов пуповины
125
O001
O69.8
Роды, осложнившиеся другими патологическими состояниями пуповины
126
O001
O70.0
Разрыв промежности первой степени в процессе родоразрешения
127
O001
O70.1
Разрыв промежности второй степени в процессе родоразрешения
128
O001
O70.2
Разрыв промежности третьей степени в процессе родоразрешения
129
O001
O70.3
Разрыв промежности четвертой степени в процессе родоразрешения
130
O001
O71.0
Разрыв матки до начала родов
131
O001
O71.1
Разрыв матки во время родов
132
O001
O71.2
Послеродовой выворот матки
133
O001
O71.3
Акушерский разрыв шейки матки
134
O001
O71.4
Акушерский разрыв только верхнего отдела влагалища
135
O001
O71.5
Другие акушерские травмы тазовых органов (мочевого пузыря, уретры)
136
O001
O71.6
Акушерские травмы тазовых суставов и связок
137
O001
O71.7
Акушерская гематома таза
138
O001
O71.8
Другие уточненные акушерские травмы
139
O001
O72.0
Кровотечение в третьем периоде родов
140
O001
O72.1
Другие кровотечения в раннем послеродовом периоде
141
O001
O72.2
Позднее или вторичное послеродовое кровотечение
142
O001
O72.3
Послеродовая (ой) афибриногенемия (фибринолизис)
143
O001
O73.0
Задержка плаценты без кровотечения (Приращение плаценты)
144
O001
O73.1
Задержка частей плаценты или плодных оболочек без кровотечения
145
O001
O74.0
Аспирационный пневмонит вследствие анестезии во время родов и родоразрешения
146
O001
O74.1
Другие осложнения со стороны легких вследствие анестезии во время родов и родоразрешения
147
O001
O74.2
Осложнения со стороны сердца вследствие анестезии во время родов и родоразрешения
148
O001
O74.3
Осложнения со стороны центральной нервной системы вследствие анестезии во время родов и родоразрешения
149
O001
O74.4
Токсическая реакция на местную анестезию во время родов и родоразрешения
150
O001
O74.5
Головные боли, связанные с проведением спинномозговой и эпидуральной анестезии во время родов и родоразрешения
151
O001
O74.6
Другие осложнения спинномозговой и эпидуральной анестезии во время родов и родоразрешения
152
O001
O74.7
Неудачная попытка или трудности при интубации во время родов и родоразрешения
153
O001
O74.8
Другие осложнения анестезии во время родов и родоразрешения
154
O001
O75.0
Дистресс матери во время родов и родоразрешения
155
O001
O75.1
Шок во время и после родов и родоразрешения
156
O001
O75.2
Гипертермия во время родов, не классифицированная в других рубриках
157
O001
O75.3
Другие инфекции во время родов
158
O001
O75.4
Другие осложнения, вызванные акушерским оперативным вмешательством и другими процедурами

159
O001
O75.5
Ұрық қабықтарын жасанды түрде жыртқаннан кейінгі босанудың кешігуі
160
O001
O75.6
Ұрық қабықтарының өздігінен немесе анықталмаған жыртылуынан кейінгі босанудың кешігуі
161
O001
O75.7
Бұрын орын алған Кесар тілігінен кейінгі қынап арқылы босану
162
O001
O75.8
Босану мен босандырудың анықталған басқа асқынулары
163
O001
O80.0
Нәресте шүйдесімен келгенде өздігінен босанулар
164
O001
O80.1
Нәресте бөксесімен келгенде өздігінен босанулар
165
O001
O80.8
Бір ұрықты өздігінен басқа босанулар
166
O001
O80.9
Анықталмаған, бір ұрықты өздігінен босанулар
167
O001
O81.0
Қышқашты төмен салу (шығаберіс)
168
O001
O81.1
Қышқашты орта тұсқа салу (қуыстық)
169
O001
O81.2
Қышқашты орта тұсқа бұрай салу (қуыстық)
170
O001
O81.3
Басқа және анықталмаған қышқаштар салу
171
O001
O81.4
Вакуум-экстракторды пайдалану
172
O001
O81.5
Қышқаштар мен вакуум-экстраторды қосарлап пайдалану арқылы босандыру
173
O001
O82.0
Элективті кесарь тілігін жүргізу
174
O001
O82.1
Кесарь тілігін мезгілінде жүргізу
175
O001
O82.2
Жатырды сылып тастаумен жүргізілген кесарь тілгі
176
O001
O82.8
Кесарь тілігі арқылы босандырылған бір ұрықты басқа босанулар
177
O001
O83.0
Ұрықты жамбас жағынан шығарып алу
178
O001
O83.1
Нәресте бөксесімен келгенде басқа акушерлік көмек арқылы босандыру
179
O001
O83.2
Басқа акушерлік қол әрекеттері (қол әдістері) арқылы босану
180
O001
O83.3
Құрсақтық жүктілікте тірі бала босану
181
O001
O83.4
Босандыру кезіндегі құрылысын бұзу операциясы
182
O001
O83.8
Бір ұрықты босанулар кезіндегі акушерлік көмектің анықталған басқа түрлері
183
O001
O84.0
Көп ұрықты босанулар, барлығы өздігінен
184
O001
O84.1
Көп ұрықты босанулар, барлығы қышқаштар мен вакуум-экстракторды қолдану арқылы
185
O001
O84.2
Көп ұрықты босанулар, барлығы кесар тілгімен
186
O001
O84.8
Көп ұрықты босанулар кезінде басқалай босандыру
187
O001
O85
Босанудан кейінгі сепсис
188
O001
O86.0
Хирургиялық акушерлік жара инфекциясы
189
O001
O86.2
Несеп жолдарының босанудан кейінгі инфекциясы
190
O001
O86.4
Босанудан кейін пайда болған, тегі анық емес, гипертермия
191
O001
O86.8
Босанудан кейінгі анықталған басқа инфекциялар
192
O001
O87.0
Босанудан кейінгі кезеңдегі үстіртін тромбофлебит
193
O001
O87.1
Босанудан кейінгі кезеңдегі терең флеботромбоз
194
O001
O87.3
Босанудан кейінгі кезеңдегі ми веналарының тромбозы
195
O001
O87.8
Босанудан кейінгі кезеңдегі веналық басқа асқынулар
196
O001
O88.0
Акушерлік ауа эмболиясы
197
O001
O88.1
Қағанақ сұйықтығымен эмболдану
198
O001
O89.0
Босанудан кейінгі кезеңде анестезия қолдану салдарынан болған өкпе асқынулары
199
O001
O89.1
Босанудан кейінгі кезеңде анестезия қолдану салдарынан болған жүрек тарапының асқынулары
200
O001
O89.2
Босанудан кейінгі кезеңде анестезия қолдану салдарынан болған орталық нерв жүйесі тарапының асқынулары

159
O001
O75.5
Задержка родов после искусственного разрыва плодных облочек
160
O001
O75.6
Задержка родов после самопроизвольного или неуточненного разрыва плодных оболочек
161
O001
O75.7
Роды через влагалище после предшествовавшего кесарева сечения
162
O001
O75.8
Другие уточненные осложнения родов и родоразрешения
163
O001
O80.0
Самопроизвольные роды в затылочном предлежании
164
O001
O80.1
Самопроизвольные роды в ягодичном предлежании
165
O001
O80.8
Другие самопроизвольные одноплодные роды
166
O001
O80.9
Одноплодные самопроизвольные роды неуточненные
167
O001
O81.0
Наложение низких(выходных) щипцов
168
O001
O81.1
Наложение средних [полостных] щипцов
169
O001
O81.2
Наложение средних [полостных] щипцов с поворотом
170
O001
O81.3
Наложение других и неуточненных щипцов
171
O001
O81.4
Применение вакуум-экстрактора
172
O001
O81.5
Родоразрешение с комбинированным применением щипцов и вакуум-экстрактора
173
O001
O82.0
Проведение элективного кесарева сечения
174
O001
O82.1
Проведение срочного кесарева сечения
175
O001
O82.2
Проведение кесарева сечения с гистерэктомией
176
O001
O82.8
Другие одноплодные роды путем кесарева сечения
177
O001
O83.0
Извлечение плода за тазовый конец
178
O001
O83.1
Другое акушерское пособие при родоразрешении в тазовом предлежании
179
O001
O83.2
Роды с другими акушерскими манипуляциями (ручными приемами)
180
O001
O83.3
Родоразрешение живым ребенком при абдоминальной беременности
181
O001
O83.4
Деструктивная операция при родоразрешении
182
O001
O83.8
Другие уточненные виды акушерского пособия при одноплодных родах
183
O001
O84.0
Роды многоплодные, полностью самопроизвольные
184
O001
O84.1
Роды многоплодные, полностью с применением щипцов или вакуум-экстрактора
185
O001
O84.2
Роды многоплодные, полностью путем кесарева сечения
186
O001
O84.8
Другое родоразрешение при многоплодных родах
187
O001
O85
Послеродовой сепсис
188
O001
O86.0
Инфекция хирургической акушерской раны
189
O001
O86.2
Инфекции мочевых путей после родов
190
O001
O86.4
Гипертермия неясного происхождения, возникшая после родов
191
O001
O86.8
Другие уточненные послеродовые инфекции
192
O001
O87.0
Поверхностный тромбофлебит в послеродовом периоде
193
O001
O87.1
Глубокий флеботромбоз в послеродовом периоде
194
O001
O87.3
Тромбоз церебральных вен в послеродовом периоде
195
O001
O87.8
Другие венозные осложнения в послеродовом периоде
196
O001
O88.0
Акушерская воздушная эмболия
197
O001
O88.1
Эмболия амниотической жидкостью
198
O001
O89.0
Легочные осложнения вследствие применения анестезии в послеродовом периоде
199
O001
O89.1
Осложнения со стороны сердца вследствие применения анестезии в послеродовом периоде
200
O001
O89.2
Осложнения со стороны центральной нервной системы вследствие применения анестезии в послеродовом периоде

201
O001
O89.3
Босанудан кейінгі кезеңде жергілікті анестезияға уыттық реакция
202
O001
O89.4
Босанудан кейінгі кезеңде жұлын немесе эпидуралдық анестезия қолданумен байланысты бас аурулары
203
O001
O89.5
Босанудан кейінгі кезеңде жұлын және эпидуралдық анестезиялардың басқа асқынулары
204
O001
O89.6
Босанудан кейінгі кезеңде интубациялау барысында сәтсіз әрекет немесе қиындықтар
205
O001
O89.8
Босанудан кейінгі кезеңде анестезиялаудың басқа асқынулары
206
O001
O90.0
Кесарь тілігінен кейінгі тігістердің ажырауы
207
O001
O90.1
Шат тігістерінің ажырауы
208
O001
O90.2
Акушерлік хирургиялық жарақат гематомасы
209
O001
O90.3
Босанудан кейінгі кезеңдегі кардиомиопатия
210
O001
O91.1
Бала туумен байланысты сүт безінің іріңдігі
211
O001
O98.0
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын туберкулез
212
O001
O98.1
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын мерез
213
O001
O98.2
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын соз ауруы
214
O001
O98.3
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын, жыныстық жолмен берілуі басымырақ басқа инфекциялар
215
O001
O98.4
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын вирусты гепатит
216
O001
O98.5
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын басқа вирусты аурулар
217
O001
O98.6
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын протозойлық инфекциялар
218
O001
O98.8
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын, анасының басқа инфекциялық және паразиттік аурулары
219
O001
O98.9
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын, анасының басқа анықталмаған инфекциялық және паразиттік аурулары
220
O001
O99.0
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын анемия
221
O001
O99.1
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын қан мен қан түзетін ағзаларының аурулары мен иммундық механизм тартылған жеке бұзылулар
222
O001
O99.2
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын эндокриндік жүйе аурулары, тамақтану мен зат алмасуының бұзылулары
223
O001
O99.3
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын психиканың бұзылулары мен нерв жүйесінің аурулары
224
O001
O99.4
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын қанайналым жүйесінің аурулары І00-І99 айдарларында жіктелген жағдайлар
225
O001
O99.5
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын тыныс алу ағзаларының аурулары
226
O001
O99.6
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын ас қорыту ағзаларының аурулары

201
O001
O89.3
Токсическая реакция на местную анестезию в послеродовом периоде
202
O001
O89.4
Головные боли, связанные с проведением спинномозговой и эпидуральной анестезии в послеродовом периоде
203
O001
O89.5
Другие осложнения спинномозговой и эпидуральной анестезии в послеродовом периоде
204
O001
O89.6
Неудачная попытка или трудности при интубации в послеродовом периоде
205
O001
O89.8
Другие осложнения анестезии в послеродовом периоде
206
O001
O90.0
Расхождение швов после кесарева сечения
207
O001
O90.1
Расхождение швов промежности
208
O001
O90.2
Гематома акушерской хирургической раны
209
O001
O90.3
Кардиомиопатия в послеродовом периоде
210
O001
O91.1
Абсцесс молочной железы, связанный с деторождением
211
O001
O98.0
Туберкулез, осложняющий беременность, деторождение или послеродовой период
212
O001
O98.1
Сифилис, осложняющий беременность, деторождение или послеродовой период
213
O001
O98.2
Гонорея, осложняющая беременность, деторождение или послеродовой период
214
O001
O98.3
Другие инфекции, передающиеся преимущественно половым путем, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
215
O001
O98.4
Вирусный гепатит, осложняющий беременность, деторождение или послеродовой период
216
O001
O98.5
Другие вирусные болезни, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
217
O001
O98.6
Протозойные инфекции, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
218
O001
O98.8
Другие инфекционные и паразитарные болезни матери, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
219
O001
O98.9
Инфекционные и паразитарные болезни матери, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период, неуточненные
220
O001
O99.0
Анемия, осложняющая беременность, деторождение или послеродовой период
221
O001
O99.1
Другие болезни крови и кроветворных органов и отдельные нарушения с вовлечением иммунного механизма, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
222
O001
O99.2
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
223
O001
O99.3
Психические расстройства и болезни нервной системы, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
224
O001
O99.4
Болезни системы кровообращения, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
225
O001
O99.5
Болезни органов дыхания, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
226
O001
O99.6
Болезни органов пищеварения, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период

915
O101
O99.2
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын эндокриндік жүйе аурулары, тамақтану мен зат алмасуының бұзылулары
916
O101
O99.3
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын психиканың бұзылулары мен нерв жүйесінің аурулары
917
O101
O99.4
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын қанайналым жүйесінің аурулары І00-І99 айдарларында жіктелген жағдайлар
918
O101
O99.5
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын тыныс алу ағзаларының аурулары
919
O101
O99.6
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын ас қорыту ағзаларының аурулары
920
O102
Қиындығы мардымсыз диагноздармен жүктілік
921
O102
O10.0
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар эссенциалды гипертензия
922
O102
O10.1
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар жүректік-тамырлық гипертензия
923
O102
O10.2
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар бүйректік гипертензия
924
O102
O10.4
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар салдарлық гипертензия
925
O102
O10.9
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар анықталмаған гипертензия
926
O102
O11
Қосылған протеинурия қабаттасқан бұрыннан бар гипертензия
927
O102
O12.0
Жүктілік тудырған ісінулер
928
O102
O12.1
Жүктілік тудырған протеинурия
929
O102
O12.2
Жүктілік тудырған, протеинурия қабаттасқан ісінулер
930
O102
O13
Маңызды емес протеинуриялы жүктілік тудырған гипертензия
931
O102
O16
Аналардағы анықталмаған гипертензия
932
O102
O21.0
Жүктілердің жеңіл немесе қалыпты құсуы
933
O102
O21.2
Жүктілердің жүктілік мерзімінің соңында құсуы
934
O102
O21.8
Жүктілікті асқындыратын құсудың басқа формалары
935
O102
O22.0
Жүктілік кезінде аяқ веналарының варикоздық кеңеюі
936
O102
O22.1
Жүктілік кезінде жыныс ағзалары веналарының варикоздық кеңеюі
937
O102
O22.4
Жүктілік кезіндегі геморрой
938
O102
O22.8
Жүктілік кезіндегі басқа веналық асқынулар
939
O102
O22.9
Жүктілік кезіндегі веналық анықталмаған асқынулар
940
O102
O23.0
Жүктілік кезіндегі бүйрек инфекциясы
941
O102
O23.1
Жүктілік кезіндегі несеп қуығының инфекциясы
942
O102
O23.2
Жүктілік кезіндегі несеп шығаратын өзектің инфекциясы
943
O102
O23.3
Жүктілік кезіндегі несеп жолдарының басқа бөлімдерінің инфекциясы
944
O102
O23.4
Жүктілік кезіндегі несеп жолдарының анықталмаған инфекциясы
945
O102
O23.5
Жүктілік кезіндегі жыныс жолдарының инфекциясы
946
O102
O23.9
Жүктілік кезіндегі несеп-жыныстық жолдардың басқа және анықталмаған инфекциясы
947
O102
O24.0
Бұрыннан бар инсулинге тәуелді қант диабеті

915
O101
O99.2
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
916
O101
O99.3
Психические расстройства и болезни нервной системы, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
917
O101
O99.4
Болезни системы кровообращения, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
918
O101
O99.5
Болезни органов дыхания, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
919
O101
O99.6
Болезни органов пищеварения, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период
920
O102
Беременность, с незначительными по тяжести диагнозами
921
O102
O10.0
Существовавшая ранее эссенциальная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
922
O102
O10.1
Существовавшая ранее кардиоваскулярная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
923
O102
O10.2
Существовавшая ранее почечная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
924
O102
O10.4
Существовавшая ранее вторичная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
925
O102
O10.9
Существовавшая ранее гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период, неуточненная
926
O102
O11
Существовавшая ранее гипертензия с присоединившейся протеинурией
927
O102
O12.0
Вызванные беременностью отеки
928
O102
O12.1
Вызванная беременностью протеинурия
929
O102
O12.2
Вызванные беременностью отеки с протеинурией
930
O102
O13
Вызванная беременностью гипертензия без значительной протеинурии
931
O102
O16
Гипертензия у матери неуточненная
932
O102
O21.0
Рвота беременных легкая или умеренная
933
O102
O21.2
Поздняя рвота беременных
934
O102
O21.8
Другие формы рвоты, осложняющей беременность
935
O102
O22.0
Варикозное расширение вен нижних конечностей во время беременности
936
O102
O22.1
Варикозное расширение вен половых органов во время беременности
937
O102
O22.4
Геморрой во время беременности
938
O102
O22.8
Другие венозные осложнения во время беременности
939
O102
O22.9
Венозное осложнение во время беременности неуточненное
940
O102
O23.0
Инфекции почек при беременности
941
O102
O23.1
Инфекции мочевого пузыря при беременности
942
O102
O23.2
Инфекции уретры при беременности
943
O102
O23.3
Инфекции других отделов мочевых путей при беременности
944
O102
O23.4
Инфекция мочевых путей при беременности неуточненная
945
O102
O23.5
Инфекции половых путей при беременности
946
O102
O23.9
Другая и неуточненная инфекция мочеполовых путей при беременности
947
O102
O24.0
Существовавший ранее сахарный диабет инсулинзависимый

948
O102
O24.1
Бұрыннан бар инсулинге тәуелсіз қант диабеті
949
O102
O24.2
Тамақтанудың жеткіліксіздігімен байланысты бұрыннан бар қант диабеті
950
O102
O24.3
Бұрыннан бар анықталмаған қант диабеті
951
O102
O24.4
Жүктілік кезінде пайда болған қант диабеті
952
O102
O24.9
Жүктілік кезіндегі анықталмаған қант диабеті
953
O102
O26.0
Жүктілік кезінде дене салмағының шамадан тыс ұлғаюы
954
O102
O26.1
Жүктілік кезінде дене салмағы өсуінің жеткіліксіздігі
955
O102
O26.3
Жүктілік кезінде қалып кеткен жатыр ішілік ұрықтануға қарсы құралдар
956
O102
O26.5
Анадағы гипотензивтік синдром
957
O102
O26.6
Жүктілік, босану мен босанудан кейінгі кезеңде бауырдың зақымдануы
958
O102
O26.7
Жүктілік, босану мен босанудан кейінгі кезеңдерде қасаға буындасуының шала таюы
959
O102
O26.8
Жүктілікпен байланысты басқа анықталған жағдайлар
960
O102
O29.4
Жүктілік кезеңінде жұлын арқылы немесе эпидуралды анестезия тудырған бас ауыруы
961
O102
O29.5
Жүктілік кезеңіндегі жұлын арқылы немесе эпидуралды анестезияның басқа асқынулары
962
O102
O29.6
Жүктілік кезеңінде кеңірдекке түтік қоюдың сәтсіздігі немесе қиындығы
963
O102
O29.8
Жүктілік кезеңінде анестезияның басқа асқынулары
964
O102
O29.9
Жүктілік кезеңінде анестезияның анықталмаған асқынуы
965
O102
O31.0
Қағаз ұрық
966
O102
O31.1
Бір немесе бірден артық ұрықты аборт жасағаннан кейін жалғасқан жүктілік
967
O102
O31.2
Бір немесе бірден артық ұрықтың жатырдағы өлуінен кейін жалғасқан жүктілік
968
O102
O31.8
Көп ұрықты жүктілікке тән басқа асқынулар
969
O102
O36.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін резус-иммундау
970
O102
O36.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін иммундаудың басқа формалары
971
O102
O36.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық шемені
972
O102
O36.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрсақтық гипоксиясының белгілері
973
O102
O36.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық өсуінің жеткіліксіздігі
974
O102
O41.0
Қағанақ суының өте аздығы
975
O102
O41.9
Қағанақ сұйықтығы мен ұрық қабықтарының анықталмаған бұзылулары
976
O102
O42.2
Жүргізілген емдеуге байланысты ұрық қабықтарының мерзімінен бұрын жыртылуы, босанудың кешігуі
977
O102
O43.0
Бала жолдасы трансфузиясы синдромы
978
O102
O98.0
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын туберкулез
979
O102
O98.1
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын мерез
980
O102
O98.2
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын соз ауруы
981
O102
O98.3
Жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын, жыныстық жолмен берілуі басымырақ басқа инфекциялар

948
O102
O24.1
Существовавший ранее сахарный диабет инсулиннезависимый
949
O102
O24.2
Существовавший ранее сахарный диабет, связанный с недостаточностью питания
950
O102
O24.3
Существовавший ранее сахарный диабет неуточненный
951
O102
O24.4
Сахарный диабет, развившийся во время беременности
952
O102
O24.9
Сахарный диабет при беременности неуточненный
953
O102
O26.0
Чрезмерное увеличение массы тела во время беременности
954
O102
O26.1
Недостаточное увеличение массы тела во время беременности
955
O102
O26.3
Оставшееся внутриматочное противозачаточное средство при беременности
956
O102
O26.5
Гипотензивный синдром у матери
957
O102
O26.6
Поражения печени во время беременности, родов и в послеродовом периоде
958
O102
O26.7
Подвывих лонного сочленения во время беременности, родов и в послеродовом периоде
959
O102
O26.8
Другие уточненные состояния, связанные с беременностью
960
O102
O29.4
Головные боли, вызванные проведением спинномозговой или эпидуральной анестезии в период беременности
961
O102
O29.5
Другие осложнения спинномозговой или эпидуральной анестезии в период беременности
962
O102
O29.6
Неудача или трудности при интубации во время беременности
963
O102
O29.8
Другие осложнения анестезии в период беременности
964
O102
O29.9
Осложнение анестезии в период беременности неуточненное
965
O102
O31.0
Бумажный плод
966
O102
O31.1
Продолжающаяся беременность после аборта одного или более чем одного плода
967
O102
O31.2
Продолжающаяся беременность после внутриутробной гибели одного или более чем одного плода
968
O102
O31.8
Другие осложнения, характерные для многоплодной беременности
969
O102
O36.0
Резус-иммунизация, требующая предоставления медицинской помощи матери
970
O102
O36.1
Другие формы изоиммунизации, требующие предоставления медицинской помощи матери
971
O102
O36.2
Водянка плода, требующая предоставления медицинской помощи матери
972
O102
O36.3
Признаки внутриутробной гипоксии плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
973
O102
O36.5
Недостаточный рост плода, требующий предоставления медицинской помощи матери
974
O102
O41.0
Олигогидрамнион
975
O102
O41.9
Нарушение амниотической жидкости и плодных оболочек неуточненное
976
O102
O42.2
Преждевременный разрыв плодных оболочек, задержка родов, связанная с проводимой терапией
977
O102
O43.0
Синдромы плацентарной трансфузии
978
O102
O98.0
Туберкулез, осложняющий беременность, деторождение или послеродовой период
979
O102
O98.1
Сифилис, осложняющий беременность, деторождение или послеродовой период
980
O102
O98.2
Гонорея, осложняющая беременность, деторождение или послеродовой период
981
O102
O98.3
Другие инфекции, передающиеся преимущественно половым путем, осложняющие беременность, деторождение или послеродовой период

O28.3
Ананы босануға дейінгі ультрадыбыстық тексеру барысында анықталған патологиялық өзгерулер
1005
O103
O28.4
Ананы босануға дейінгі рентгенологиялық тексеру барысында анықталған патологиялық өзгерулер
1006
O103
O28.5
Ананы босануға дейінгі тексеру барысында анықталған хромосомалық немесе генетикалық ауытқулар
1007
O103
O28.8
Ананы босануға дейінгі тексеру барысында анықталған басқа қалыптан ауытқулар
1008
O103
O33.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын ұрық сумиы
1009
O103
O33.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін, диспропорцияға әкеліп соғатын ұрықтың басқа ауытқулары
1010
O103
O34.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр мойнағы қылтасы-мойын жеткіліксіздігі
1011
O103
O34.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін жатыр мойнының басқа ауытқулары
1012
O103
O35.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың орталық нерв жүйесі дамуының кемістіктері
1013
O103
O35.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықта хромосомалық ауытқулар (болжанған) болуы
1014
O103
O35.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықта тұқым қуалайтын аурулар (болжанған)болуы
1015
O103
O35.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін анасының вирустық аурумен ауыруы нәтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
1016
O103
O35.4
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін алкоголь әсері нәтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
1017
O103
O35.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін дәрілік заттарды пайдалану нәтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
1018
O103
O35.6
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін сәулелену нәтижесінде ұрықтың (болжанған)зақымдануы
1019
O103
O35.7
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін басқа медициналық емшаралар нәтижесінде ұрықтың (болжанған) зақымдануы
1020
O103
O35.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың басқа (болжанған) ауытқулары мен зақымданулары
1021
O103
O35.9
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың анықталмаған ауытқулары мен зақымданулары
1022
O103
O36.0
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін резус-иммундау
1023
O103
O36.1
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін иммундаудың басқа формалары
1024
O103
O36.2
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық шемені
1025
O103
O36.3
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрықтың құрсақтық гипоксиясының белгілері
1026
O103
O36.5
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық өсуінің жеткіліксіздігі
1027
O103
O36.8
Анаға медициналық көмек көрсетуді талап ететін ұрық жағдайындағы басқа анықталған ауытқулар

O28.3
Патологические изменения, выявленные при ультразвуковом антенатальном обследовании матери
1005
O103
O28.4
Патологические изменения, выявленные при рентгенологическом антенатальном обследовании матери
1006
O103
O28.5
Хромосомные или генетические аномалии, выявленные при антенатальном обследовании матери
1007
O103
O28.8
Другие отклонения от нормы, выявленные при антенатальном обследовании матери
1008
O103
O33.6
Гидроцефалия плода, приводящая к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
1009
O103
O33.7
Другие аномалии плода, приводящие к диспропорции, требующей предоставления медицинской помощи матери
1010
O103
O34.3
Истмико-цервикальная недостаточность, требующая предоставления медицинской помощи матери
1011
O103
O34.4
Другие аномалии шейки матки, требующие предоставления медицинской помощи матери
1012
O103
O35.0
Пороки развития центральной нервной системы у плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
1013
O103
O35.1
Хромосомные аномалии у плода (предполагаемые), требующие предоставления медицинской помощи матери
1014
O103
O35.2
Наследственные болезни у плода (предполагаемые), требующие предоставления медицинской помощи матери
1015
O103
O35.3
Поражение плода (предполагаемое) в результате вирусного заболевания матери, требующее предоставления медицинской помощи матери
1016
O103
O35.4
Поражение плода (предполагаемое) в результате воздействия алкоголя, требующее предоставления медицинской помощи матери
1017
O103
O35.5
Поражение плода (предполагаемое) в результате употребления лекарственных средств, требующее предоставления медицинской помощи матери
1018
O103
O35.6
Поражение плода (предполагаемое) в результате радиации, требующее предоставления медицинской помощи матери
1019
O103
O35.7
Поражение плода (предполагаемое) в результате других медицинских процедур, требующее предоставления медицинской помощи матери
1020
O103
O35.8
Другие аномалии и поражения плода (предполагаемое), требующие предоставления медицинской помощи матери
1021
O103
O35.9
Аномалия и поражение плода, требующие предоставления медицинской помощи матери, неуточненные
1022
O103
O36.0
Резус-иммунизация, требующая предоставления медицинской помощи матери
1023
O103
O36.1
Другие формы изоиммунизации, требующие предоставления медицинской помощи матери
1024
O103
O36.2
Водянка плода, требующая предоставления медицинской помощи матери
1025
O103
O36.3
Признаки внутриутробной гипоксии плода, требующие предоставления медицинской помощи матери
1026
O103
O36.5
Недостаточный рост плода, требующий предоставления медицинской помощи матери
1027
O103
O36.8
Другие уточненные отклонения в состоянии плода, требующие предоставления медицинской помощи матери

1028
O103
O40
Қағанақ суының көптігі
1029
O103
O41.0
Қағанақ суының өте аздығы
1030
O103
O41.8
Қағанақ сұйықтығы мен ұрық қабықтарының анықталған басқа бұзылулары
1031
O103
O41.9
Қағанақ сұйықтығы мен ұрық қабықтарының анықталмаған бұзылулары
1032
O103
O43.0
Бала жолдасы трансфузиясы синдромы
1033
O103
O43.1
Бала жолдасының ауытқулары
1034
O103
O43.8
Бала жолдасының басқа ауытқулары
1035
O103
O43.9
Бала жолдасының анықталмаған бұзылулары
1036
O103
Z36.0
Хромосомалық ауытқуларды анықтау үшін жүргізілген антенатальдық скрининг
1037
O103
Z36.1
Қағанақ суындағы альфафетопротеиннің деңгейі көтерілуін анықтау үшін жүргізілген антенатальдық скрининг
1038
O103
Z36.2
Қағанақты тесуге негізделген антенатальдық скринингтің басқа түрі
1039
O104
Жалған толғақтар
1040
O104
O47.0
Жүктіліктің толық 37 аптасына дейінгі кезеңдегі жалған толғақтар
1041
O104
O47.1
Жүктіліктің толық 37 аптасынан кейін басталатын жалған толғақтар
1042
O104
O47.9
Анықталмаған жалған толғақтар
1043
O105
Қауіпті аборт
1044
O105
O20.0
Қауіпті аборт
1045
O105
O20.8
Жүктіліктің басқы мерзімдерінде басқа қан кетулер
1046
O105
O20.9
Жүктіліктің басқы мерзімдерінде анықталмаған қан кетулер
1047
O201
Қиындығы айтарлықтай операциялармен аборт
1048
O201
O01.0
Классикалық көпіршік кірме
1049
O201
O01.1
Толық және бөлігінің көпіршік кірме
1050
O201
O01.9
Анықталмаған көпіршік кірме
1051
O201
O02.0
Өлген ұрық жұмыртқасы мен көпіршікті емес кірме
1052
O201
O02.1
Аяқталмаған түсік тастау
1053
O201
O02.8
Ұрықтанудың анықталған қалыптан тыс басқа өнімдері
1054
O201
O02.9
Ұрықтанудың қалыптан тыс анықталмаған өнімі
1055
O201
O03.0
Өздігінен болған аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық емес аборт
1056
O201
O03.1
Өздігінен болған аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес аборт
1057
O201
O03.2
Өздігінен болған аборт. Эмболиямен асқынған толық емес аборт
1058
O201
O03.3
Өздігінен болған аборт. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес аборт
1059
O201
O03.4
Өздігінен болған аборт. Асқынуы жоқ толық емес аборт
1060
O201
O03.5
Өздігінен болған аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1061
O201
O03.6
Өздігінен болған аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1062
O201
O03.7
Өздігінен болған аборт. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1063
O201
O03.8
Өздігінен болған аборт. Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған аборт
1064
O201
O04.0
Медициналық аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық емес аборт

1028
O103
O40
Многоводие
1029
O103
O41.0
Олигогидрамнион
1030
O103
O41.8
Другие уточненные нарушения амниотической жидкости и плодных оболочек
1031
O103
O41.9
Нарушение амниотической жидкости и плодных оболочек неуточненное
1032
O103
O43.0
Синдромы плацентарной трансфузии
1033
O103
O43.1
Аномалия плаценты
1034
O103
O43.8
Другие плацентарные нарушения
1035
O103
O43.9
Плацентарное нарушение неуточненное
1036
O103
Z36.0
Антенатальный скрининг для выявления хромосомных аномалий (амниоцентез)
1037
O103
Z36.1
Антенатальный скрининг для выявления повышенного уровня альфа-фетопротеина в амниотической жидкости
1038
O103
Z36.2
Другой вид антенатального скрининга, основанный на амниоцентезе
1039
O104
Ложные схватки
1040
O104
O47.0
Ложные схватки в период до 37 полных недель беременности
1041
O104
O47.1
Ложные схватки начиная с 37 полных недель беременности
1042
O104
O47.9
Ложные схватки неуточненные
1043
O105
Угрожающий аборт
1044
O105
O20.0
Угрожающий аборт
1045
O105
O20.8
Другие кровотечения в ранние сроки беременности
1046
O105
O20.9
Кровотечение в ранние сроки беременности неуточненное
1047
O201
Аборт, со значительными по тяжести операциями
1048
O201
O01.0
Пузырный занос классический
1049
O201
O01.1
Пузырный занос неполный и частичный
1050
O201
O01.9
Пузырный занос неуточненный
1051
O201
O02.0
Погибшее плодное яйцо и непузырный занос
1052
O201
O02.1
Несостоявшийся выкидыш
1053
O201
O02.8
Другие уточненные анормальные продукты зачатия
1054
O201
O02.9
Анормальный продукт зачатия неуточненный
1055
O201
O03.0
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1056
O201
O03.1
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1057
O201
O03.2
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, осложнившийся эмболией
1058
O201
O03.3
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, с другими или неуточненными осложнениями
1059
O201
O03.4
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, без осложнений
1060
O201
O03.5
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1061
O201
O03.6
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1062
O201
O03.7
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
1063
O201
O03.8
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями
1064
O201
O04.0
Медицинский аборт - неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов

1065
O201
O04.1
Медициналық аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес аборт
1066
O201
O04.2
Медициналық аборт. Эмболиямен асқынған толық емес аборт
1067
O201
O04.3
Медициналық аборт. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес аборт
1068
O201
O04.4
Медициналық аборт. Асқынуы жоқ толық емес аборт
1069
O201
O04.5
Медициналық аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1070
O201
O04.6
Медициналық аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1071
O201
O04.7
Медициналық аборт. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1072
O201
O04.8
Медициналық аборт. Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған аборт
1073
O201
O05.0
Аборттің басқа түрлері. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық емес аборт
1074
O201
O05.1
Аборттің басқа түрлері. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес аборт
1075
O201
O05.2
Аборттің басқа түрлері. Эмболиямен асқынған толық емес аборт
1076
O201
O05.3
Аборттің басқа түрлері. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес аборт
1077
O201
O05.4
Аборттің басқа түрлері. Асқынуы жоқ толық емес аборт
1078
O201
O05.5
Аборттің басқа түрлері. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1079
O201
O05.6
Аборттің басқа түрлері. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1080
O201
O05.7
Аборттің басқа түрлері. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1081
O201
O05.8
Аборттің басқа түрлері. Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған аборт
1082
O201
O06.0
Анықталмаған аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық емес аборт
1083
O201
O06.1
Анықталмаған аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес аборт
1084
O201
O06.2
Анықталмаған аборт. Эмболиямен асқынған толық емес аборт
1085
O201
O06.3
Анықталмаған аборт. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес аборт
1086
O201
O06.4
Анықталмаған аборт. Асқынуы жоқ толық емес аборт
1087
O201
O06.5
Анықталмаған аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1088
O201
O06.6
Анықталмаған аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1089
O201
O06.7
Анықталмаған аборт. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1090
O201
O06.8
Анықталмаған аборт. Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған аборт

1065
O201
O04.1
Медицинский аборт - неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1066
O201
O04.2
Медицинский аборт - неполный аборт, осложнившийся эмболией
1067
O201
O04.3
Медицинский аборт - неполный аборт, с другими или неуточненными осложнениями
1068
O201
O04.4
Медицинский аборт - неполный аборт, без осложнений
1069
O201
O04.5
Медицинский аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1070
O201
O04.6
Медицинский аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1071
O201
O04.7
Медицинский аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
1072
O201
O04.8
Медицинский аборт - полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями
1073
O201
O05.0
Другие виды аборта - неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1074
O201
O05.1
Другие виды аборта - неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1075
O201
O05.2
Другие виды аборта - неполный аборт, осложнившийся эмболией
1076
O201
O05.3
Другие виды аборта - неполный аборт с другими или неуточненными осложнениями
1077
O201
O05.4
Другие виды аборта - неполный аборт без осложнений
1078
O201
O05.5
Другие виды аборта - полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1079
O201
O05.6
Другие виды аборта - полный или неуточненный аборт осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1080
O201
O05.7
Другие виды аборта - полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
1081
O201
O05.8
Другие виды аборта - полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями
1082
O201
O06.0
Аборт неуточненный - неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1083
O201
O06.1
Аборт неуточненный - неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1084
O201
O06.2
Аборт неуточненный - неполный аборт, осложнившийся эмболией
1085
O201
O06.3
Аборт неуточненный - неполный аборт с другими или неуточненными осложнениями
1086
O201
O06.4
Аборт неуточненный - неполный аборт без осложнений
1087
O201
O06.5
Аборт неуточненный - полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1088
O201
O06.6
Аборт неуточненный - полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1089
O201
O06.7
Аборт неуточненный - полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
1090
O201
O06.8
Аборт неуточненный - полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями

1091
O201
O07.0
Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған сәтсіз медициналық аборт
1092
O201
O07.1
Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған сәтсіз медициналық аборт
1093
O201
O07.2
Эмболиямен асқынған сәтсіз медициналық аборт
1094
O201
O07.3
Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан сәтсіз
1095
O201
O07.4
Асқынуы жоқ сәтсіз медициналық аборт
1096
O201
O07.5
Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған аборт жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
1097
O201
O07.6
Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған аборт жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
1098
O201
O07.7
Эмболиямен асқынған, аборт жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
1099
O201
O07.8
Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан, аборт жасауға басқа және анықталмаған сәтсіз әрекеттер
1100
O201
O08.4
Аборт, жатырдан тыс және молярлық жүктілік тудырған бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі
1101
O202
Жатырдан тыс жүктілік
1102
O202
O00.0
Абдоминалдық (құрсақтық) жүктілік
1103
O202
O00.1
Түтіктік жүктілік
1104
O202
O00.2
Аналық бездік жүктілік
1105
O202
O00.8
Жатырдан тыс жүктіліктің басқа формалары
1106
O202
O00.9
Анықталмаған, жатырдан тыс жүктілік
1107
O203
Хирургиялық оталарсыз аборт
1108
O203
O01.0
Классикалық көпіршік кірме
1109
O203
O01.1
Толық және бөлігінің көпіршік кірме
1110
O203
O01.9
Анықталмаған көпіршік кірме
1111
O203
O02.0
Өлген ұрық жұмыртқасы мен көпіршікті емес кірме
1112
O203
O02.1
Аяқталмаған түсік тастау
1113
O203
O02.8
Ұрықтанудың анықталған қалыптан тыс басқа өнімдері
1114
O203
O02.9
Ұрықтанудың қалыптан тыс анықталмаған өнімі
1115
O203
O03.0
Өздігінен болған аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық емес аборт
1116
O203
O03.1
Өздігінен болған аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық емес аборт
1117
O203
O03.2
Өздігінен болған аборт. Эмболиямен асқынған толық емес аборт
1118
O203
O03.3
Өздігінен болған аборт. Басқа және анықталмаған асқынулары бар толық емес аборт
1119
O203
O03.4
Өздігінен болған аборт. Асқынуы жоқ толық емес аборт
1120
O203
O03.5
Өздігінен болған аборт. Жыныс жолдары мен жамбас астауы ағзаларының инфекциясымен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1121
O203
O03.6
Өздігінен болған аборт. Ұзақ уақытқа созылған немесе өте көп қан кетуімен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1122
O203
O03.7
Өздігінен болған аборт. Эмболиямен асқынған толық немесе анықталмаған аборт
1123
O203
O03.8
Өздігінен болған аборт. Басқа немесе анықталмаған асқынулар қабаттасқан толық немесе анықталмаған аборт
1124
O203
O03.9
Өздігінен болған аборт. Асқынуы жоқ толық немесе анықталмаған аборт

1091
O201
O07.0
Неудачный медицинский аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1092
O201
O07.1
Неудачный медицинский аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1093
O201
O07.2
Неудачный медицинский аборт, осложнившийся эмболией
1094
O201
O07.3
Неудачный медицинский аборт с другими и неуточненными осложнениями
1095
O201
O07.4
Неудачный медицинский аборт без осложнений
1096
O201
O07.5
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта, осложнившиеся инфекцией половых путей и тазовых органов
1097
O201
O07.6
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта, осложнившиеся длительным или чрезмерным кровотечением
1098
O201
O07.7
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта, осложнившиеся эмболией
1099
O201
O07.8
Другие и неуточненные неудачные попытки аборта с другими и неуточненными осложнениями
1100
O201
O08.4
Почечная недостаточность, вызванная абортом, внематочной и молярной беременностью
1101
O202
Внематочная беременность
1102
O202
O00.0
Абдоминальная (брюшная) беременность
1103
O202
O00.1
Трубная беременность
1104
O202
O00.2
Яичниковая беременность
1105
O202
O00.8
Другие формы внематочной беременности
1106
O202
O00.9
Внематочная беременность неуточненная
1107
O203
Аборт без хирургических операций
1108
O203
O01.0
Пузырный занос классический
1109
O203
O01.1
Пузырный занос неполный и частичный
1110
O203
O01.9
Пузырный занос неуточненный
1111
O203
O02.0
Погибшее плодное яйцо и непузырный занос
1112
O203
O02.1
Несостоявшийся выкидыш
1113
O203
O02.8
Другие уточненные анормальные продукты зачатия
1114
O203
O02.9
Анормальный продукт зачатия неуточненный
1115
O203
O03.0
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1116
O203
O03.1
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1117
O203
O03.2
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, осложнившийся эмболией
1118
O203
O03.3
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, с другими или неуточненными осложнениями
1119
O203
O03.4
Самопроизвольный аборт - неполный аборт, без осложнений
1120
O203
O03.5
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся инфекцией половых путей и тазовых органов
1121
O203
O03.6
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся длительным или чрезмерным кровотечением
1122
O203
O03.7
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт, осложнившийся эмболией
1123
O203
O03.8
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт с другими или неуточненными осложнениями
1124
O203
O03.9
Самопроизвольный аборт - полный или неуточненный аборт без осложнений

75.91
Бұтараның акушерлік гематомасының эвакуациясы
49
75.92
Қынап немесе сарпайдың акушерлік гематомасының эвакуациясы
50
75.93
Жатыр айналуын хирургиялық жолмен түзету
51
75.94
Жатырдың айналуын қолмен түзету
* көрсетілген операциялар О001 клиникалық-шығындық топтарының үшін қосымша операциялар болып табылады
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
21-қосымша
Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі қорытынды диагноздың асқынуларына дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар мен көрсетілетін қызметтерді байланыстыру тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 атауы
Қолжетімді ДЗ/ММБ
Қолжетімді қызметтер
Атауы
Сипаттамасы
Көрсетілетін қызмет коды
Атауы
1
A34
Акушерлік сіреспе
Адамның қалыпты иммуноглобулині
Инфузия үшін ерітінді 100 мг/мл. 100 мл
Адамның қалыпты иммуноглобулин G
Инфузия үшін ерітінді 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат1.2 мг
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 2,4 мг
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 0.5 г
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 1 г
Эртапенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1 г
2
A39.2
Жіті менингококцемия
Адамның қалыпты иммуноглобулині
Инфузия үшін ерітінді. 100 мг/мл. 100 мл
Адамның қалыпты иммуноглобулин G
Инфузия үшін ерітінді 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1.2 мг
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 2,4 мг
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 0.5 г
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 1 г
Эртапенем
Инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1 г
3
A40.0
А Тобының стрептококі тудырған септицемия
Адамның қалыпты иммуноглобулині
Инфузия үшін ерітінді. 100 мг/мл. 100 мл
Адамның қалыпты иммуноглобулин G
Инфузия үшін ерітінді 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1.2 мг
Эптаког альфа (активтендірілген)

75.91
Эвакуация акушерской гематомы промежности
49
75.92
Эвакуация акушерской гематомы влагалища или вульвы
50
75.93
Хирургическая коррекция выворота матки
51
75.94
Исправление выворота матки вручную
*для клинико-затратную группу О001 указанные операции являются дополнительными операциями
Приложение 21
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень привязок лекарственных средств, медицинских изделий и услуг к осложнениям основного заключительного диагноза по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10
№ п/п
Код по Международной классификации болезней-10
Наименование Международной классификации болезней-10
Доступные ЛС/ИМН
Доступные услуги
Наименование
Характеристика
Код услуги
Наименование
1
A34
Акушерский столбняк
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для инфузий. 100 мг/мл. 100 мл
Человеческий нормальный иммуноглобулин G
раствор для инфузий 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 1.2 мг
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 2,4 мг
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 0.5 г
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 1 г
Эртапенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 1 г
2
A39.2
Острая менингококцемия
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для инфузий. 100 мг/мл. 100 мл
Человеческий нормальный иммуноглобулин G
раствор для инфузий 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 1.2 мг
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 2,4 мг
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 0.5 г
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 1 г
Эртапенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 1 г
3
A40.0
Септицемия, вызванная стрептококком группы А
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для инфузий. 100 мг/мл. 100 мл
Человеческий нормальный иммуноглобулин G
раствор для инфузий 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 1.2 мг
Эптаког альфа (активированный)

жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1.2 мг
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 2,4 мг
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 0.5 г
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 1 г
Эртапенем
Инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1 г
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар
Bioline/ВЕ-HLS7050
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар
Bioline/ВЕ-HLS7050
15
I26.9
Жіті өкпелік жүрек туралы ескертілмеген өкпе эмболиясы
Адамның қалыпты иммуноглобулині
Инфузия үшін ерітінді. 100 мг/мл. 100 мл
Адамның қалыпты иммуноглобулин G
Инфузия үшін ерітінді 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1.2 мг
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 2,4 мг
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 0.5 г
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 1 г
Эртапенем
Инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1 г
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар Bioline/ВЕ-HLS7050
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар Bioline/ВЕ-HLS7050
16
I50.1
Сол жақ қарынша функциясының жеткіліксіздігі
Адамның қалыпты иммуноглобулині
Инфузия үшін ерітінді. 100 мг/мл. 100 мл
Адамның қалыпты иммуноглобулин G
Инфузия үшін ерітінді 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1.2 мг
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 2,4 мг
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 0.5 г
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 1 г
Эртапенем
Инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1 г
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар Bioline/ВЕ-HLS7050
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар Bioline/ВЕ-HLS7050
17
J80
Үлкен адамдардың респираторлық бұзылулар (дистресс) синдромы
Адамның қалыпты иммуноглобулині
Инфузия үшін ерітінді. 100 мг/мл. 100 мл
Адамның қалыпты иммуноглобулин G
Инфузия үшін ерітінді 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1.2 мг
Эптаког альфа (активтендірілген)
жинақтамада еріткіш бар (инъекцияға арналған су) көк тамырға енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 2,4 мг
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 0.5 г
Меропенем
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ. 1 г
Эртапенем
Инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 1 г
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар Bioline/ВЕ-HLS7050
Экстракорпоралды мембраналық оксигенация үшін ересектер магистральдар жиынтығы бар оксигенатор жабындысы бар Bioline/ВЕ-HLS7050
18

лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 1.2 мг
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 2,4 мг
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 0.5 г
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 1 г
Эртапенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 1 г
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
15
I26.9
Легочная эмболия без упоминания об остром легочном сердце
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для инфузий. 100 мг/мл. 100 мл
Человеческий нормальный иммуноглобулин G
раствор для инфузий 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 1.2 мг
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 2,4 мг
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 0.5 г
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 1 г
Эртапенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 1 г
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
16
I50.1
Левожелудочковая недостаточность
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для инфузий. 100 мг/мл. 100 мл
Человеческий нормальный иммуноглобулин G
раствор для инфузий 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 1.2 мг
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 2,4 мг
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 0.5 г
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 1 г
Эртапенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 1 г
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
17
J80
Синдром респираторного расстройства [дистресса] у взрослого
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для инфузий. 100 мг/мл. 100 мл
Человеческий нормальный иммуноглобулин G
раствор для инфузий 100 мг/мл. 50 мл
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 1.2 мг
Эптаког альфа (активированный)
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенного введения в комплекте с растворителем (вода для инъекций) 2,4 мг
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 0.5 г
Меропенем
порошок для приготовления раствора для инъекций. 1 г
Эртапенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 1 г
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
Оксигенатор с комплектом магистралей взрослых для экстракорпоральной мембранной оксигенации с покрытием Bioline/ВЕ-HLS7050
18

13 708,86
2.7
Грамм-теріс сепсисті емдеуде экстрокарпоральді әдіс
834 186,28
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
23-қосымша
Негізгі диагноздың ауырлығын сипаттайтын қосымша өлшемшарттарын көрсету қажет болатын аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноздардың тізбесі
р/с
Негізгі диагноздың Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Толықтыру атауы
1

13 708,86
2.7
Экстракорпоральный метод лечения Грамм - негативного сепсиса
834 186,28
Приложение 23
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень основных диагнозов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10, к которым необходимо указание дополнительных критериев, характеризующих тяжесть основного диагноза
№ п/п
Код Международной классификации болезней-10 основного диагноза
Наименование дополнения
1

O99.0
Hb деңгейі "70 - 109" ретінде көрсетілген
2
O99.0
Hb деңгейі "69 және төмен" ретінде көрсетілген
3
O98.0
Белсенділік дәрежесі: "Белсенді емес" ретінде көрсетліген
4
O98.0
Белсенділік дәрежесі: "Белсенді/күмәнді белсенділік" ретінде көрсетліген
5
O67.8
Қан жоғалту деңгейі: "1 литр және төмен" ретінде көрсетілген
6
O67.8
Қан жоғалту деңгейі: "1 литрден жоғары" ретінде көрсетілген
7
O72.0
Қан жоғалту деңгейі: "1 литр және төмен" ретінде көрсетілген
8
O72.0
Қан жоғалту деңгейі: "1 литрден жоғары" ретінде көрсетілген
9
O72.1
Қан жоғалту деңгейі: "1 литр және төмен" ретінде көрсетілген
10
O72.1
Қан жоғалту деңгейі: "1 литрден жоғары" ретінде көрсетілген
11
O72.2
Қан жоғалту деңгейі: "1 литр және төмен" ретінде көрсетілген
12
O72.2
Қан жоғалту деңгейі: "1 литрден жоғары" ретінде көрсетілген
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
24-қосымша
Босану жағдайлары үшін қайта емдеуге жатқызу белгісін анықтау үшін аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша кодтар тізбесі
Қорытынды негізгі диагноз
Қорытынды анықтаушы диагноздың коды
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 атауы
1
O10.0
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар эссенциалды гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
2
O10.1
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар жүректік-тамырлық гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
3
O10.2
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар бүйректік гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
4
O10.3
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар жүректік-тамырлық және бүйректік гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
5
O10.4
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар салдарлық гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
6
O10.9
Жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын бұрыннан бар анықталмаған гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
7
O11
Қосылған протеинурия қабаттасқан бұрыннан бар гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
8
O13
Маңызды емес протеинуриялы жүктілік тудырған гипертензия
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
9

O99.0
Уровень Hb указан как "70 – 109"
2
O99.0
Уровень Hb указан как "69 и ниже"
3
O98.0
Степень активности указана как: "Неактивный"
4
O98.0
Степень активности указана как: "Активный / сомнительная активность"
5
O67.8
Уровень кровопотери указан как: "1 литр и менее"
6
O67.8
Уровень кровопотери указан как: "Более 1 литра"
7
O72.0
Уровень кровопотери указан как: "1 литр и менее"
8
O72.0
Уровень кровопотери указан как: "Более 1 литра"
9
O72.1
Уровень кровопотери указан как: "1 литр и менее"
10
O72.1
Уровень кровопотери указан как: "Более 1 литра"
11
O72.2
Уровень кровопотери указан как: "1 литр и менее"
12
O72.2
Уровень кровопотери указан как: "Более 1 литра"
Приложение 24
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 для определения признака повторной госпитализации для случаев родов
№ п/п
Заключительный основной диагноз
Код заключительного уточняющего диагноза
Код по Международной классификации болезней-10
Наименование
1
O10.0
Существовавшая ранее эссенциальная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
2
O10.1
Существовавшая ранее кардиоваскулярная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
3
O10.2
Существовавшая ранее почечная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
4
O10.3
Существовавшая ранее кардиоваскулярная и почечная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
5
O10.4
Существовавшая ранее вторичная гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
6
O10.9
Существовавшая ранее гипертензия, осложняющая беременность, роды и послеродовой период, неуточненная
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
7
O11
Существовавшая ранее гипертензия с присоединившейся протеинурией
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
8
O13
Вызванная беременностью гипертензия без значительной протеинурии
Z37.0, Z37.1, Z37.2, Z37.3, Z37.4, Z37.5, Z37.6, Z37.7, Z37.9
9

127
P37.9
Туа біткен анықталмаған инфекциялы және паразиттік ауру
128
P76.9
Нәрестелердің анықталмаған ішек түйнегі
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
28-қосымша
Бронх-өкпе дисплазиясына және неонатальды кезеңдегі тыныс алу жолдарының басқа созылмалы ауруларына қатысты аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі кодтарының тізбесі
р/с
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 атауы
1
P27.0
Уилсон-Микити синдромы
2
P27.1
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы
3
P27.8
Тыныс алу ағзаларының перинаталдық кезеңде пайда болған басқа созылмалы аурулары
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
29-қосымша
Хирургиялық операциялары бар жағдайлар үшін туа біткен ақаулармен байланысты аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі кодтардың тізбесі
р/с
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 атауы
1
2
3
1

127
P37.9
Врожденная инфекционная или паразитарная болезнь неуточненная
128
P76.9
Непроходимость кишечника у новорожденного неуточненная
Приложение 28
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень основных кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10, относящиеся к бронхолегочной дисплазии и другим хроническим заболеваниям дыхательных путей неонатального периода
№ п/п
Код Международной классификации болезней-10
Наименование Международной классификации болезней-10
1
P27.0
Синдром Вильсона-Микити
2
P27.1
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде
3
P27.8
Другие хронические болезни органов дыхания, возникшие в перинатальном периоде
Приложение 29
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень основных кодов по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 врожденных пороков развития для случаев с хирургическими операциями
№ п/п
Код Международной классификации болезней-10
Наименование Международной классификации болезней-10
1
2
3
1

96.74
168 сағаттан астам инвазиялық өкпені жасанды желдету өткізуі
2
99.01
Қанды ауыстырмалы-алмаспалы құю (ҚААҚ)
2
99.01
Қанды ауыстырмалы-алмаспалы құюды өткізу (ҚААҚ)
3
99.291
Сурфактант дәрілік заттары пайдалану
Бұқаның өкпе тінінен айырып алған фосфолипид фракциясы
SF-RI 1 (сурфактант)
1,2 мл еріткішпен жиынтықта 45 мг/мл эндотрахеалды енгізуге арналған суспензия дайындайтын лиофильді ұнтақ
4
Бұқаның өкпе тінінен айырып алған фосфолипид фракциясы
SF-RI 1 (сурфактант)
2,4 мл еріткішпен жиынтықта 45 мг/мл эндотрахеалды енгізуге арналған суспензия дайындайтын лиофильді ұнтақ 108 мг
5
Жалпы фосфолипидтер, фосфотидилхолин қосарлана қаныққан (DSPC), Еркін майлы қышқылдар (FFA), үшглицеридтер (TG)(сурванта)
25мг/мл 4мл құтыда эндотрахеалды енгізуге арналған суспензия
6
Порактант Альфа
Эндотрахеалдық енгізуге арналған суспензиясы 80 мг/мл, 1,5 мл
7
99.21
Қосымша қатардағы антибактериялды дәрілік заттар пайдалануы
Имипенем+ Циластатин
500 мг/500 мг инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын ұнтақ
8
Эртапенем
1 г инъекцияға арналған ерітіндіні дайындайтын лиофилизат
9
Меропенем
0,5 г инъекцияға арналған ерітіндіні дайындайтын лиофилизат
10
Меропенем
1,0 г инъекцияға арналған ерітіндіні дайындайтын лиофилизат
11
Цефепим
500 мг инъекцияға арналған ерітіндіні дайындайтын ұнтақ
12
Цефепим
1000 мг инъекцияға арналған ерітіндіні дайындайтын ұнтақ
13
99.14
Науқастың қан сарысуында табиғи антиденелерді алмастыру/орнын толтыру мақсатпен пайдалануы
Қалыпты адам иммуноглобулині
100 мл инфузияға арналған ерітінді, 10%
14
Қалыпты адам иммуноглобулині
50 мг/мл - 10 мл вена ішілік инъекцияға арналған ерітінді
15
Қалыпты адам иммуноглобулині
50 мг/мл- 50 мл вена ішілік инъекцияға арналған ерітінді
16
Қалыпты адам иммуноглобулині
1 дозасы 1,5 мл ампулада бұлшықет ішіне енгізуге арналған ерітінді
17
Қалыпты адам G иммуноглобулині
50 мл инфузияға арналған ерітінді, 10%
18
99.15
168 сағаттан астам парентералдық қоректендіру
4% немесе 5% 14 амин қышқылы кем емес парентералды енгізуге арналған амин қышқылы жиынтағы
500 мл құтыда инфузияға арналған ерітінді
19
19 амин қышқылы кем емес парентералды енгізуге арналған амин қышқылы жиынтағы
250 мл құтыда инфузияға арналған ерітінді
20

96.74
Проведение инвазивной искусственной вентиляции легких более 168 часов
2
99.01
Проведение обмено-заменного переливания крови (ОЗПК)
3
99.291
Применение препаратов сурфактанта
Фосфолипидная фракция, выделенная из легочной ткани быка SF-RI 1 (сурфактант)
лиофилизированный порошок для приготовления суспензии для эндотрахеального введения 45 мг/мл в комплекте с растворителем 1,2 мл
4
Сурфактант (SF-RI 1) фосфолипидная фракция из легочной ткани быка
лиофилизат для приготовления суспензии для эндотрахеального введения в комплекте с растворителем лиофилизат, по 2,4 мл растворителя в шприце 45мг/мл 108 мг
5
Общие фосфолипиды, Двунасыщенный фосфатидилхолин (DSPC), Свободные жирные кислоты (FFA), Триглицериды (TG)(сурванта)
суспензия для интратрахеального введения во флаконе 25мг/мл 4мл
6
Порактант Альфа
суспензия для эндотрахеального введения 80 мг/мл, 1,5 мл
7
99.21
Применение антибактериальных препаратов резревного ряда
Имипенем+ Циластатин
порошок для приготовления раствора для инфузий, 500 мг/500 мг
8
Эртапенем
лиофилизат для приготовления раствора для внутривенных и внутримышечных инъекций 1 г
9
Меропенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 0,5 г
10
Меропенем
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций 1,0 г
11
Цефепим
порошок для приготовления раствора для инъекций 500 мг
12
Цефепим
порошок для приготовления раствора для инъекций 1000 мг
13
99.14
Применение иммуноглобулинов с целью замещения/восполнения природных антител в сыворотке больного
Иммуноглобулин человека нормальный
10% раствор для инфузий 100 мл
14
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для внутривенного введения 50 мг/мл- 10 мл
15
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для внутривенного введения 50 мг/мл- 50 мл
16
Иммуноглобулин человека нормальный
раствор для внутримышечных инъекций в ампулах 1,5мл 1доза
17
Человеческий нормальный иммуноглобулин G
10% раствор для инфузий 50 мл
18
99.15
Проведение парентерального питания более 168 часов
Комплекс аминокислот для парентерального питания не менее 14 аминокислот 4% или 5%
раствор для инфузий во флаконе 500 мл
19
Комплекс аминокислот для парентерального питания не менее 19 аминокислот
раствор для инфузий во флаконе 250 мл
20

10% 19 амин қышқылы кем емес парентералды енгізуге арналған амин қышқылы жиынтағы
500 мл құтыда инфузияға арналған ерітінді
21
Парентералды енгізуге арналған май эмульсиясы
10 % 500 мл вена ішілік инфузияға арналған эмульсиясы МСТ/ЛCT
22
99.293
Тұқым қуалайтын, генетикалық аурулар кезінде орфанндық препараттарды пайдалануы
Ларонидаза
100 ЕД/ мл инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат, 5 мл кұты
23
Галсульфаза
1мг/мл инфузияға арналған ерітінді, 5 мл құты
24
Идурсульфаза

Комплекс аминокислот для парентерального питания не менее 19 аминокислот 10%
раствор для инфузий во флаконе 500 мл
21
Жировая эмульсия для парентерального питания
эмульсия для внутривенных инфузий МСТ/ЛCT 10 % 500 мл
22
99.293
Применение орфанных препаратов при наследственных, генетических заболеваниях
Ларонидаза
концентрат для приготовления раствора для инфузий 100 ЕД/ мл, флакон 5 мл
23
Галсульфаза
раствор для инъекций 1мг/мл, флакон 5 мл
24
Идурсульфаза

6 мг/3 мл инъекцияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат
25
Имиглюцераза
400 ЕД инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат
26
Дорназа-Альфа
2,5 мг/2,5 мл ингаляцияға арналған ерітінді
27
Тиамфеникол
500 мг инъекция және ингаляцияға арналған ерітіндіні дайындайтын, еріткішпен жиынтықта
* Қымбат қызметтердің, дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың бағалары клиникалық-шығындық топтар (салмақ коэффициентіне) құнына енгізілген, тиісті клиникалық-шығындық топтарына жағдайды енгізу үшін "Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі" порталында осы шығындар белгілеу қажет
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
35-қосымша
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша нақтылайтын қорытынды диагноздардың тізбесі
р/с
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 атауы
1

концентрат для приготовления раствора для инъекций 6 мг/3 мл
25
Имиглюцераза
лиофилизат для приготовления раствора для инфузий 400 ЕД
26
Дорназа-Альфа
раствор для ингаляций, 2,5 мг/2,5 мл
27
Тиамфеникол
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций и ингаляций. 500 мг, в комплекте с растворителем
* Стоимость дорогостоящих услуг, лекарственных средств и медицинских изделий включена в стоимость клинико-затратных групп (в весовой коэффициент), необходимо отметить в портале "Электронный регистр стационарных больных" использование данных затрат, чтобы случай был включен в соответствующую клинико-затратным группам.
Приложение 35
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень уточняющих заключительных диагнозов по Международной классификации болезней-10
№ п/п
Код Международной классификации болезней-10
Наименование Международной классификации болезней-10
1

Тоңғақтық илеус (тек E84.1† "Ішектік көріністі жылауықты фиброз" кодпен бірге қос кодтау қағидасы бойынша)
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
35-1-қосымша
Нысан
АХЖ-10 кодтарының тізбесі, олар бойынша кейінгі емдеуге жатқызуларға ақы төлеу негізгі диагноздың немесе операцияның КШТ бойынша емделген жағдайдың отыз пайыздық құны бойынша жүргізіледі

Мекониевый илеус (по принципу двойного кодирования только совместно с кодом E84.1† "Кистозный фиброз с кишечными проявлениями")
Приложение 35-1
к Правилам оплаты
услуг субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Перечень кодов МКБ 10, по которым оплата последующих госпитализаций
производится по тридцатипроцентной стоимости пролеченного случая по КЗГ
основного диагноза или операции

Ескерту. Қағидалар 35-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
№ р/с
АЖК - 10 кодының атауы
АХЖ-10 код
1
Плазмажасушалы лейкоз
C90.1
2
Жіті лимфобластылық лейкоз (ALL)
C91.0
3
Ересектердің Т- жасушалы лейкозы

Сноска. Правила дополнены приложением 35-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
№ п/п
Наменование кода МКБ 10
Код МКБ 10
1
Плазмоклеточный лейкоз
C90.1
2
Острый лимфобластный лейкоз
C91.0
3
Т-клеточный лейкоз взрослых

D61.2
32
Идиопатиялық аплазиялық анемия
D61.3
33
Анықталған аплазиялық басқа анемиялар
D61.8
34
Анықталмаған аплазиялық анемия
D61.9
35
Басқа ауруларға байланысты салдарлық сидеробластылық анемия
D64.1
36
Дәрілік препараттар мен уыттар тудырған салдарлық сидеробластылық анемия
D64.2
37
Басқа сидеробластылық анемия
D64.3
38
Агранулоцитоз
D70
39
Полиморфты-ядролық нейтрофилдердің қызметтік бұзылулары
D71
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Ұлттық жоба аясында жаңадан енгізілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек нысандарының шығындары туралы ай сайынғы ақпарат
Қаржыландыру көзі: ____________________________________________
Қызметтер беруші атауы: ________________________________________
Бюджеттік бағдарлама атауы: ____________________________________
№ р/с
Қызмет атауы
Бөлінген қаражат (ағымдағы жылға)
Есепті айға есептелген сома жиынтығы
Аударылды
Есептелген және аударылған сома арасындағы айырмашылық
Есепті кезеңнің соңындағы жылдық соманың қалдығы
Негіз (төлем тапсырмасы)
1.
Қызмет берушінің басшысы
(уәкілетті тұлға): ___________________________________________/____________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)/(Қолы) (қағаз тасымалдаушы құжат үшін)
Қызмет берушінің бас бухгалтері:________________________________/_____________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ Қолы) (қағаз тасымалдаушы құжат үшін)
Мөр орны (бар болса) / (қағаз тасымалдаушы құжат үшін)
Күні 20___ жылғы "_____"_________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
37-қосымша
Нысан
Ұлттық жоба шеңберінде АХЖ-10-ға байланысты аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша кодтар тізбесі
Ескерту. 37-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
Халықтың денсаулық сақтау субъектісіне тіркелу белгісі
Аурухана төсек профилі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 кодтарының тізбесі
1
Тіркелген халық
Кардиологиялық;
Кардиохирургия;
Инсульт;
Хирургиялық;
Травматологиялық.
қосымшаға сәйкес
2
Тіркелмеген халық
Барлық диагноздар
Ұлттық жоба шеңберінде
АХЖ-10-ға байланысты аурулар
мен проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі бойынша
кодтар тізбесіне
қосымша
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10-ға байланысты аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша кодтар тізбесі
№ р/с
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10
Атауы
1

D61.2
32
Идиопатическая апластическая анемия
D61.3
33
Другие уточненные апластические анемии
D61.8
34
Апластическая анемия неуточненная
D61.9
35
Вторичная сидеробластная анемия в связи с другими заболеваниями
D64.1
36
Вторичная сидеробластная анемия, вызванная лекарственными препаратами и токсинами
D64.2
37
Другие сидеробластные анемии
D64.3
38
Агранулоцитоз
D70
39
Функциональные нарушения полиморфноядерных нейтрофилов
D71
Приложение 36
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Ежемесячная информация по затратам вновь введенных объектов первичных медико санитарной помощи в рамках национального проекта
Источник финансирования: ________________________________________
Наименование поставщика: ________________________________________
Наименование бюджетной программы: ______________________________
№ п.п
Наименование услуг
Сумма выделенная (на текущий год)
Начислено всего за отчетный месяц
Перечислено
Разница между начисленной и перечисленной суммой
Остаток годовой суммы на конец отчетного периода
Основание (платежное поручение)
1.
Руководитель поставщика (уполномоченное должностное лицо):
____________________________/_________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Главный бухгалтер поставщика:
_______________________________/______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ Подпись)
(для документа на бумажном носителе)
Место печати (при наличии)/(для документа на бумажном носителе)
Дата "_____"_________20___ года
Приложение 37
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи и (или)
в системе обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Перечень кодов по Международной статистической классификации болезней
и проблем, связанных с МКБ-10 в рамках национального проекта
Сноска. Приложение 37 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Признак прикрепления населения к субъекту здравоохранения
Профиль койки госпитализации
Перечень кодов Международной классификации болезней -10
1
Прикрепленное население
Кардиологические; Кардиохирургические; Инсультные; Хирургические; Травматологические.
Согласно приложению
2
Не прикрепленное население
Все диагнозы
Приложение
к перечню кодов
по Международной статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с МКБ-10 в рамках
национального проекта
Перечень кодов по Международной статистической классификации болезней
и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10
Международная классификация болезней -10
Наименование
1

153
Q21.8
Жүрек бөлігінің басқа да туа біткен аномалиялары
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
38-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын нерв жүйесінің өспелері диагноздарының тізбесі
Коды
Атауы
C70.0
Бас ми қабықтарының қатерлі ісігі
C70.1
Жұлын қабықтарының қатерлі ісігі
C70.9
Ми қабықтарының анықталмаған қатерлі ісігі
C71.0
Үлестері мен қарыншаларынан басқа, мидың қатерлі ісігі
C71.1
Маңдай бөлігінің қатерлі ісігі
C71.2
Самай бөлігінің қатерлі ісігі
C71.3
Шеке бөлігінің қатерлі ісігі
C71.4
Қарақұс бөлігінің қатерлі ісігі
C71.5
Ми қарыншаларының қатерлі ісігі
C71.6
Мишықтың қатерлі ісігі
C71.7
Ми діңгегінің қатерлі ісігі
C71.8
Бас миыныңжоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлізақымдануы
C71.9
Мидың, орналасу орны анықталмаған қатерлі ісігі
C72.0
Жұлынның қатерлі ісігі
C72.1
Жылқы құйрығының қатерлі ісігі
C72.2
Иіс сезу нервісінің қатерлі ісігі
C72.3
Көру нервісінің қатерлі ісігі
C72.4
Есту нервісінің қатерлі ісігі
C72.5
Басқа және анықталмаған бас сүйек нервілерінің қатерлі ісігі
C72.8
Ми мен орталық нерв жүйесінің басқа бөлімдерінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C72.9
Орталық нерв жүйесінің анықталмаған бөлімінің қатерлі ісігі
C75.1
Гипофиздің қатерлі ісігі
C75.2
Краниофарингиалдық (бас-көмей) түтіктің қатерлі ісігі
C75.3
Томпақ бездің қатерлі ісігі
C75.4
Каротидтік гломустың қатерлі ісігі
C75.5
Қолқалық гломус пен басқа параганглийлердің қатерлі ісігі
C79.3
Ми мен ми қабықтарының салдарлық қатерлі ісігі
C79.4
Нерв жүйесі бөлімдерінің басқа және анықталмаған салдарлық қатерлі ісігі
D32.0
Ми қабықтарының қатерсіз өспесі
D32.1
Жұлын қабықтарының қатерсіз өспесі
D32.9
Ми қабықтарының анықталмаған қатерсіз өспесі
D33.0
Ми шатырының үстіндегі мидың қатерсіз өспесі
D33.1
Ми шатырының астындағы мидың қатерсіз өспесі
D33.2
Мидың анықталмаған қатерсіз өспесі
D33.3
Бас сүйек нервілерінің қатерсіз өспесі
D33.4
Жұлынның қатерсіз өспесі
D33.7
Орталық нерв жүйесінің басқа анықталаған бөлімдерінің қатерсіз өспесі
D33.9
Орталық нерв жүйесінің орналасуы анықталмаған қатерсіз өспесі
D35.2
Гипофиздің қатерсіз өспесі
D35.3
Краниофарингалық (бас-жұтқыншақ) түтіктің қатерсіз өспесі
D35.4
Томпақ бездің қатерсіз өспесі
D35.5
Каротидтік гломустың қатерсіз өспесі
D35.6
Қолқалық гломус пен басқа параганглийлердің қатерсіз өспесі
D36.1
Шеткі нервілер мен вегетативтік нерв жүйесінің қатерсіз өспесі
D42.0
Ми қабықтарының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D42.1
Жұлын қабықтарының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D42.9
Анықталмаған ми қабықтарыныңанықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D43.0
Ми шатырының үстіндегі мидыңанықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D43.1
Ми шатырының астындағы мидыңанықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D43.2
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Бас сүйектің анықталмаған
D43.3
Анықталмаға ннемесе сипаты белгісіз өспе: Бас сүйек нервілерінің
D43.4
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Жұлынның
D43.7
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Орталық нерв жүйесінің басқа бөлімдерінің
D43.9
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Орталық нерв жүйесінің анықталмаған бөлімінің
D44.3
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Гипофиздің
D44.4
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Краниофарингалық түтіктің

153
Q21.8
Другие врожденные аномалии сердечной перегородки
Приложение 38
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований нервной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код
Наименование
C70.0
Злокачественное новообразование оболочек головного мозга
C70.1
Злокачественное новообразование оболочек спинного мозга
C70.9
Злокачественное новообразование мозговых оболочек неуточненных
C71.0
Злокачественное новообразование большого головного мозга, кроме долей и желудочков
C71.1
Злокачественное новообразование лобной доли головного мозга
C71.2
Злокачественное новообразование височной доли головного мозга
C71.3
Злокачественное новообразование теменной доли головного мозга
C71.4
Злокачественное новообразование затылочной доли головного мозга
C71.5
Злокачественное новообразование желудочка головного мозга
C71.6
Злокачественное новообразование мозжечка
C71.7
Злокачественное новообразование ствола головного мозга
C71.8
Злокачественное поражение головного мозга, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C71.9
Злокачественное новообразование головного мозга неуточненной локализации
C72.0
Злокачественное новообразование спинного мозга
C72.1
Злокачественное новообразование конского хвоста спинного мозга
C72.2
Злокачественное новообразование обонятельного нерва
C72.3
Злокачественное новообразование зрительного нерва
C72.4
Злокачественное новообразование слухового нерва
C72.5
Злокачественное новообразование других и неуточненных черепных нервов
C72.8
Злокачественное поражение головного мозга и других отделов центральной нервной системы, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C72.9
Злокачественное новообразование центральной нервной системы неуточненного отдела
C75.1
Злокачественное новообразование гипофиза
C75.2
Злокачественное новообразование краниофарингеального протока
C75.3
Злокачественное новообразование шишковидной железы
C75.4
Злокачественное новообразование каротидного гломуса
C75.5
Злокачественное новообразование аортального гломуса и других параганглиев
C79.3
Вторичное злокачественное новообразование головного мозга и мозговых оболочек
C79.4
Вторичное злокачественное новообразование других и неуточненных отделов нервной системы
D32.0
Доброкачественное новообразование оболочек головного мозга
D32.1
Доброкачественное новообразование оболочек спинного мозга
D32.9
Доброкачественное новообразование мозговых оболочек неуточненных
D33.0
Доброкачественное новообразование головного мозга над мозговым наметом
D33.1
Доброкачественное новообразование головного мозга под мозговым наметом
D33.2
Доброкачественное новообразование головного мозга неуточненное
D33.3
Доброкачественное новообразование черепных нервов
D33.4
Доброкачественное новообразование спинного мозга
D33.7
Доброкачественное новообразование других уточненных частей центральной нервной системы
D33.9
Доброкачественное новообразование центральной нервной системы неуточненной локализации
D35.2
Доброкачественное новообразование гипофиза
D35.3
Доброкачественное новообразование краниофарингеального протока
D35.4
Доброкачественное новообразование шишковидной железы
D35.5
Доброкачественное новообразование каротидного гломуса
D35.6
Доброкачественное новообразование аортального гломуса и других параганглиев
D36.1
Доброкачественное новообразование периферических нервов и вегетативной нервной системы
D42.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера оболочек головного мозга
D42.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера оболочек спинного мозга
D42.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера мозговых оболочек неуточненных
D43.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера головного мозга над мозговым наметом
D43.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера головного мозга под мозговым наметом
D43.2
Новообразование неопределенного и неизвестного характера головного мозга неуточненное
D43.3
Новообразование неопределенного и неизвестного характера черепных нервов
D43.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера спинного мозга
D43.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других отделов центральной нервной системы
D43.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера центральной нервной системы неуточненного отдела
D44.3
Новообразование неопределенного и неизвестного характера гипофиза
D44.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера краниофарингеального протока

D44.5
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Томпақ бездің
D44.6
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Каротидтік гломустың
D44.7
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Қолқалық гломус пен басқа параганглийлердің
D48.2
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Шеткі нервілер мен вегетативтік нерв жүйесінің
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын нервжүйесінің неоплазмаларының диагноздарының тізіміне келесі қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша-9, ауырлығы бойынша елеулі операциялар (нервжүйесінің ісіктері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады), олар аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылады;
2) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуіне сәйкес-10 негізгі диагноз болып табылатын, ауырлығы бойынша елеусіз (негізгі операциялар ретінде қолданылады) - 9 аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуіне сәйкес операциялар (нервжүйесінің неоплазмалары) кодтарының тізбесі;
3) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын 2-деңгейдегі сәулелік терапияның тарификаторы (нервжүйесінің ісіктері) кодтарының тізбесі;
4) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын 1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторының (нервжүйесінің ісіктері) кодтарының тізбесі;
5) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын нервжүйесінің неоплазмалары диагноздарының тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нервжүйесінің неоплазмаларын емдеудегі ісікке қарсы препараттардың (химиопрепараттардың) тізбесі;

D44.5
Новообразование неопределенного или неизвестного характера шишковидной железы
D44.6
Новообразование неопределенного или неизвестного характера каротидного гломуса
D44.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера аортального гломуса и других параганглиев
D48.2
Новообразование неопределенного или неизвестного характера периферических нервов и вегетативной нервной системы
К перечню диагнозов новообразований нервной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразования нервной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразования нервной системы), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразования нервной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразования нервной системы), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов тарификатора (новообразования нервной системы) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразования нервной системы), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразования нервной системы) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразования нервной системы), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом;
5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований нервной системы согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразования нервной системы), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом;

6) Онкологиялық бейіндегі клиникалық-шығындық топтардың қалыптастыруға қатыспайтын аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (нервжүйесінің ісіктері) кодтарының тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын нерв жүйесінің
өспелері диагноздарының
тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (нерв жүйесінің өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Коды
Атауы

6) Перечень кодов операций (новообразования нервной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем Международной классификации болезней-9, не участвующих в формировании клинико-затратным группам онкологического профиля.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований нервной
системы, которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации болезней-10
являются основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования нервной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код
Наименование

03.09
Омыртқа каналы құрылымдарын зерттеудің және декомпрессиялаудың басқа түрлері
03.10
Ми жұлындарының түбін таңу (ризотомия)
03.32
Жұлын және оның қабығының биопсиясы
03.79
Жұлын қабығының басқа шунттары
03.97
Жұлын қабықтың шунтын тексеру
03.98
Жұлын қабықтың шунтын алып тастау
03.99
Жұлындағы және омыртқа каналының құрылымдарындағы басқа манипуляциялар
39.9917
Теріасты порт-жүйелерін орнату
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын нерв жүйесінің
өспелері диагноздарының
тізбесіне
3-қосымша
2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (нерв жүйесінің өспелері) кодтарының тізбесі
Коды
Атауы
D92.231.026
Конформды сәулелі терапия
D92.320.024
Қашықтықтан сәулелік терапия
D92.320.025
Қашықтықтан сәулелік терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперациондық сәулелі терапия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын нерв жүйесінің
өспелері диагноздарының
тізбесіне
4-қосымша
1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (нерв жүйесінің өспелері) кодтарының тізбесі
Коды
Атауы
D92.241.026
Әртүрлі орындағы ісіктер кезіндегі қарқынды –модульденген сәулелік терапиясы
D92.246.026
Жеке ошақтардағы ісіктер үшін бейнелермен басқармалы сәулелік терапиясы
D92.320.044
Қатерлі ісік кезіндегі немесе Бас миының MTS-кезіндегі Стереотоксикалық радиотерапия (1 шара)
D92.320.045
Ми ісігі немесе MTS үшін стереотактикалық радиохирургия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын нерв жүйесінің
өспелері диагноздарының
тізбесіне
5-қосымша
Нерв жүйесінің өспелерін емдеу кезінде ісікке қарсы препараттардың (химииялық препараттардың) тізбесі
Коды
Сипаттамасы
Винкристин
құтыда 1 мг
Даунорубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 20мг
Денозумаб
тері астына енгізуге арналған ерітінді 70 мг/мл, 1.7 мл
Денозумаб
тері астына енгізуге арналған ерітінді 60 мг/мл., 1 мл
Динатрия фолинат
инъекцияға арналған ерітінді, 100 мг/2 мл
Динатрия фолинат
инъекцияға арналған ерітінді, 400 мг/8 мл
Кальция фолинат
ерітінді дайындауға арналған лиофилизат ұнтағы 50мг / мл
Доксорубицин
инъекция мен инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 10 мг/ инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл
Доксорубицин
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Золедроновая кислота
ерітінді дайындауға арналған концентрат 4 мг/5 мл, 5 мл
Иринотекан

03.09
Другие виды обследования и декомпрессии структур позвоночного канала
03.10
Перерезка корешков спиномозговых нервов (ризотомия)
03.32
Биопсия спинного мозга и его оболочек
03.79
Другие шунты спинальной оболочки
03.97
Ревизия шунта спинальной оболочки
03.98
Удаление шунта спинальной оболочки
03.99
Прочие манипуляции на спинном мозге и структурах позвоночного канала
39.9917
Установка подкожных порт-систем
Приложение 3
к перечню диагнозов
новообразований нервной
системы, которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации болезней-10
являются основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования нервной системы) лучевой терапии 2 уровня
Код
Наименование
D92.231.026
Конформная лучевая терапия
D92.320.024
Дистанционная лучевая терапия
D92.320.025
Дистанционная лучевая терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперационная лучевая терапия
Приложение 4
к перечню диагнозов
новообразований нервной
системы, которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования нервной системы) лучевой терапии 1 уровня
Код
Наименование
D92.241.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия опухолей различных локализаций
D92.246.026
Лучевая терапия управляемая по изображениям для опухолей отдельных локализаций
D92.320.044
Стереотаксическая радиотерапия при опухоли или MTS головного мозга (1 процедура)
D92.320.045
Стереотаксическая радиохирургия при опухоли или MTS головного мозга
Приложение 5
к перечню диагнозов
новообразований нервной
системы, которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований нервной системы
Винкристин
во флаконах 1 мг
Даунорубицин
порошок для приготовления раствора для инфузий, 20мг
Денозумаб
Раствор для подкожного введения, 70 мг/мл, 1.7 мл, №1
Денозумаб
Раствор для подкожного введения, 60мг/мл, 1 мл, №1
Динатрия фолинат
раствор для инъекций, 100 мг/2 мл
Динатрия фолинат
раствор для инъекций, 400 мг/8 мл
Кальция фолинат
порошок лиофилизат для приготовления раствора 50мг/мл
Доксорубицин
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций и инфузий 10 мг/ концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл
Доксорубицин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Золедроновая кислота
Концентрат для приготовления раствора для инфузий 4 мг
Иринотекан

инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 300 мг / 15 мл
Иринотекан
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 40 мг / 2 мл
Иринотекан
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 100 мг / 5 мл
Ифосфамид
вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 500 мг
Ифосфамид
вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 1000 мг
Ифосфамид
вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 2000 мг
Капецитабин
таблетка, 500 мг
Карбоплатин 150 мг
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/мл құтыда 15 мл-ден / инъекцияға арналған ерітінді 150 мг/15 мл
Карбоплатин 450 мг
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/мл құтыда 45 мл-ден / инъекцияға арналған ерітінді 450 мг/45 мл құтыда 45 мл-ден
Ленограстим
тері астына және вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 33,6 млн ХБ
Метотрексат
таблетка, 2,5 мг
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл 1,5 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл, 0,75 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл, 1 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл, 2 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 50 мг/мл
Памидроновая кислота
Инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған Концентрат 90мг / 30 мл
Пэгфилграстим
тері астына енгізуге арналған ерітінді 6 мг / 0,6 мл
Регорафениб
таблетка 40 мг
Темозоломид
капсула, 250 мг
Темозоломид
капсула 140 мг
Темозоломид
капсула 180 мг
Темозоломид
капсула 100 мг
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 0,3 мг
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 30 млн МЕ/0,5 мл
Фторурацил
инъекцияға арналған ерітінді немесе инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 250 мг/5 мл
Фторурацил**
инъекцияға арналған ерітінді 500 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизат / ұнтақ 0,2 г
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 1000 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 500 мг
Цисплатин
инъекцияға арналған ерітінді / инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 10 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг/25 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Этопозид
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат немесе инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/5 мл
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын нерв жүйесінің
өспелері диагноздарының
тізбесіне
6-қосымша
Онкологиялық бейіндегі клиникалық-шығындық топтарды қалыптастыруға қатыспайтын аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (нерв жүйесінің өспелері) кодтарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

концентрат для приготовления раствора для инфузий 300 мг/15 мл
Иринотекан
концентрат для приготовления раствора для инфузий 40 мг/2 мл
Иринотекан
концентрат для приготовления раствора для инфузий 100 мг/5 мл
Ифосфамид
порошок для приготовления раствора для внутривенного введени, 500мг
Ифосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 1000мг
Ифосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 2000мг
Капецитабин
таблетка, 500 мг
Карбоплатин 150 мг
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/мл по 15 мл во флаконе/ раствор для инъекций 150 мг/15 мл
Карбоплатин 450 мг
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/мл по 45 мл во флаконе/,раствор для инъекций 450 мг/45 мл по 45 мл во во флаконе
Ленограстим
лиофилизат для приготовления раствора для подкожного и внутривенного введения 33,6 млн МЕ
Метотрексат
таблетка, 2,5 мг
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл 1,5 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл, 0,75 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл, 1 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл, 2 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 50 мг/мл
Памидроновая кислота
концентрат для приготовления раствора для инфузии 90 мг/30 мл
Пэгфилграстим
раствор для подкожного введения 6 мг/0,6 мл
Регорафениб
таблетка 40 мг
Темозоломид
капсула, 250 мг
Темозоломид
капсула 140 мг
Темозоломид
капсула 180 мг
Темозоломид
капсула 100 мг
Филграстим
раствор для инъекций 0,3 мг
Филграстим
раствор для инъекций 30 млн МЕ/0,5 мл
Фторурацил
раствор для инъекций или концентрат для приготовления раствора для инфузий 250 мг/5 мл
Фторурацил**
раствор для инъекций 500 мг
Циклофосфамид
лиофилизат/порошок для приготовления раствора для инъекций 0,2 г
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 1000 мг
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 500 мг
Цисплатин
раствор для инъекций/концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 10 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг/25 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Этопозид
концентрат для приготовления раствора для инфузий или раствор для инъекций 100 мг/5 мл
Приложение 6
к перечню диагнозов
новообразований нервной
системы, которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования нервной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не участвующих в формировании клинико-затратным группам онкологического профиля
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

01.14
Мидың ашық биопсиясы
01.31
Ми қабығын кесу
01.39
Миды тілудің басқа жолдары
01.41
Таламусқа операция жасау
01.51
Ми қабығының тінін немесе зақымданған бөлігін кесу
01.52
Гемисферэктомия
01.59
Ми қабығының тінін немесе зақымданған бөлігін кесудің немесе бұзудың басқа түрлері
01.591
Интраоперациялық нейромониторингті қолданумен мидың зақымданған тінін кесу
01.592
Эндоскопиялық көмекті колдауымен бірге ісікті микрохирургиялық жолмен алып тастау
02.391
Үшінші қарынша түбінің вентрикулостомиясы (эндоскопиялық)
02.41
Вентрикулярлы шунтты тазалау және зерттеу, вентрикулоперитонеалды шунттың вентрикулярлы соңын зерттеу, Вентрикулоперитонеалды шунтты қайтадан бағдарламалау,
03.40
Жұлын немесе жұлын қабығының зақымданған бөлігін кесу немесе бұзу
03.591
Интраоперациондық нейромониторинг и навигациялық жабдық колданумен бірге жұлынға микрохирургиялық араласу
03.592
Теріарқылы транспендикулярлық бекету және кейдж орнатумен бірге жұлын миының құрылымдарының микроскопиялық декомпрессиясы
03.593
Жұлын миы құрылымының микроскопиялық декомпрессиясы
03.594
Интраоперациондық нейрофизиологиялық жүйе қолдану арқылы жұлын миындағы ісіктерді алып тастау
03.799
Нейрохирургиялық навигациямен жасалған операциялар
03.7991
Нейронавигацияны қолданумен омыртқаға және жұлынға операциялар жасау
03.7992
Негіздемелік стереотаксиялық жүйені қолданумен операция
04.01
Акустикалық невриноманы кесу
07.13
Трансфронталды жолмен гипофиз биопсиясын жасау
07.14
Трансфеноидалды жолмен гипофиз биопсиясын жасау
07.15
Анықталмаған әдіс арқылы гипофиз биосиясын жасау
07.17
Домалақ заттың биопсиясы
07.52
Домалақ затты кесу
07.53
Домалақ денені жартылай кесу
07.54
Томпақ денені толық кесу
07.61
Транфронталдық жету әдісі арқылы гипофизді жартылай кесу
07.62
Трансфеноидальдық жету әдісі арқылы гипофизді жартылай кесу
07.63
Анықталмаған әдіс арқылы гипофизді жартылай тілу
07.64
Транфронталдық жету әдісі арқылы гипофизді толық кесу
07.65
Трансфеноидальдық жету әдісі арқылы гипофизді толық кесу
07.68
Басқа анықталған әдіс арқылы гипофизді толық тілу
07.69
Гипофизді толық кесу, басқаша анықталмаған
07.72
Гипофизді кесу
07.79
Гипофиздағы басқа манипуляциялар
81.01
Бірінші және екінші мойын омыртқасының спондилодезы
81.02
Мойын алды басқа спондилодез

01.14
Открытая биопсия головного мозга
01.31
Рассечение мозговых оболочек
01.39
Прочие формы рассечения головного мозга
01.41
Операции на таламусе
01.51
Иссечение пораженного участка или ткани мозговых оболочек
01.52
Гемисферэктомия
01.59
Прочие виды иссечения или деструкции поврежденного участка или ткани головного мозга
01.591
Иссечение поврежденной ткани головного мозга с применением интраоперационного нейромониторинга
01.592
Микрохирургическое удаление опухолей основания черепа с применением эндоскопической ассистенции
02.391
Вентрикулостомия дна 3-го желудочка (эндоскопическая)
02.41
Промывание и исследование вентрикулярного шунта, исследование вентрикулярного конца вентрикулоперитонеального шунта. Репрограммирование вентрикулоперитонеального шунта
03.40
Иссечение или деструкция поврежденного участка спинного мозга или спинномозговых оболочек
03.591
Микрохирургические вмешательства на спинном мозге шейно-затылочной области со стабилизацией позвоночно-двигательных сегментов с использованием интраоперационного нейромониторинга и навигационного оборудования
03.592
Микроскопическая (эндоскопическая) декомпрессия структур спинного мозга с установкой PLIF кейджей и чрезкожной транспедикулярной фиксацией
03.593
Микроскопическая декомпрессия структур спинного мозга с резекцией и фиксацией переднего и заднего опорного комплексов позвоночника
03.594
Удаление опухолей спинного мозга с применением интраоперационной нейрофизиологической системы
03.799
Операции с нейрохирургической навигацией
03.7991
Операции на позвоночнике и спинном мозге с применением нейронавигации
03.7992
Операции с применением рамочной стереотаксической системы
04.01
Иссечение акустической невриномы
07.13
Биопсия гипофиза через трансфронтальный доступ
07.14
Биопсия гипофиза через транссфеноидальный доступ
07.15
Биопсия гипофиза неуточненным методом
07.17
Биопсия шишковидного тела
07.52
Рассечение шишковидного тела
07.53
Частичное иссечение шишковидного тела
07.54
Полное иссечение шишковидного тела
07.61
Частичное рассечение гипофиза через трансфронтальный доступ
07.62
Частичное иссечение гипофиза через трансфеноидальный доступ
07.63
Частичное иссечение гипофиза неуточненным методом
07.64
Полное иссечение гипофиза через трансфронтальный доступ
07.65
Полное иссечение гипофиза через трансфеноидальный доступ
07.68
Полное иссечение гипофиза другим уточненным методом
07.69
Полное иссечение гипофиза неуточненным методом
07.72
Рассечение гипофиза
07.79
Прочие манипуляции на гипофизе
81.01
Спондилодез первого и второго шейного позвонков
81.02
Другой переднешейный спондилодез

81.03
Мойын арты басқа спондилодез
81.04
Кеуде және бел омыртқасының спондилодезі, алдыңғы жету жолы
81.05
Кеуде және бел омыртқасының спондилодезы, артқы жету жолы
81.051
Ішкі транспедикулярлық жүйелердің және кейдждердің фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі
81.052
Эндокорректордың ішкі фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі
81.06
Бел және құйымшақ сегізкөз омыртқасының спондилодезі, алдыңғы жету жолы
81.061
Ішкі транспедикулярлы жүйе және кейдж ішкі фиксациясы арқылы кеуде және бел омыртқаларының спондиллодезі, алдыңғы жету әдісі
81.07
Бел және құйымшақ сегізкөз омыртқасының спондилодезі, артқы жету жолы
81.071
Ішкі транспедикулярлық жүйе және кейдждердің ішкі фиксациясы арқылы бел және құйымшақ сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, көлдеңен жету әдісі
81.072
Эндокорректордың ішкі фиксациясы арқылы бел және құйымшақ сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, бүйір көлдеңен жету әдісі
81.08
Бел және құйымшақ сегізкөз омыртқасының спондилодезы, артқы жету жолы
81.081
Ішкі транспедикулярлық жүйе және кейдждердің фиксациясы арқылы бел және сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі
81.082
Эндокорректор фиксациясы арқылы бел және сегізкөз омыртқаларының спондиллодезі, артқы жету әдісі

81.03
Другой заднешейный спондилодез
81.04
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, передний доступ
81.05
Спондилодез грудного и поясничного позвонков, задний доступ
81.051
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, задний доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
81.052
Спондиллодез грудного и поясничного позвонков, задний доступ, с внутренней фиксацией эндокорректорами
81.06
Спондилодез поясничного и крестцового позвонков переднего столба, передний доступ
81.061
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, передний доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
81.07
Поясничный и пояснично-крестцовый спондиллодез заднего столба, задний доступ
81.071
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, боковой поперечный доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
81.072
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, боковой поперечный доступ, с внутренней фиксацией эндокорректорами
81.08
Спондилодез поясничного и крестцового позвонков, задний доступ
81.081
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, задний доступ, с фиксацией внутренними транспедикулярными системами и кейджами
81.082
Спондиллодез поясничного и крестцового позвонков, задний доступ, с внутренней фиксацией эндокорректорами

81.32
Басқа деңгейде, алдыңғы жету әдісі арқылы мойын бөлігінің салдарлық спондилодезы
81.33
Басқа деңгейде, артқы жету әдісі арқылы мойын бөлігінің салдарлық спондилодезы
81.34
Басқа деңгейде, алдыңғы жету әдісі арқылы кеуде және кеуденің бел бөлігінің салдарлық спондилодезы
81.35
Басқа деңгейде, артқы жету әдісі арқылы кеуде және кеуденің бел бөлігінің салдарлық спондилодезы
81.36
Бел және құйымшақ сегізкөз бөлімінің қайта спондолодезы, алдыңғы жету әдісі
81.39
Омыртқаның қайта спондилодезы, кез-келген әдіс арқылы, кез-келген бөлімнің

81.32
Повторный спондилодез шейного отдела на другом уровне, передний доступ
81.33
Повторный спондилодез шейного отдела на другом уровне, задний доступ
81.34
Повторный спондилодез грудного и грудино-поясничного отдела, передний доступ
81.35
Повторный спондиллодез грудного и грудино-поясничного отдела, задний доступ
81.36
Повторный спондиллодез поясничного и пояснично-крестцового отдела, передний доступ
81.39
Повторный спондилодез позвоночника, любого отдела и любым методом

81.6010
Омыртқа ісігі кезінде вертебропластика
81.65
Тері асты вертебропластика
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
38-1-қосымша
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда онкологиялық науқастарға көрсетілген мамандандырылған медициналық көмек үшін қызметтер берушіге төлем сомасын есептеу үшін регрессивті шкаланы қолдану алгоритмі
Ескерту. Қағидалар 38-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.09.2024 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Онкологиялық бейін бойынша стационарлық және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін регрессивті шкаланы (бұдан әрі – төлем сомасы) пайдалана отырып, қызметттер берушіге төлем сомасын есептеу АТЖ-да автоматтандырылған режимде сапа және көлем мониторингінің нәтижелерін есепке алмастан, мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) көлемдердің асып кетуін есептеу;
2) жоспарлы сомаға асып кету көлемінің пайызын айқындау;
3) төмендету коэффициентін анықтау;
4) асып кету сомасын түзету;
5) төлем сомасын есептеу.
2. Көлемдердің асып кетуі көрсетілген медициналық қызметтер үшін ұсынылған шот-фактурадағы емделіп шығу жағдайларының саны мен уәкілетті орган белгілеген айлық көлемнің арасындағы айырмашылықты айқындау жолымен есептеледі.
Бұл ретте:
1) ұсынылған көлем емделіп шығу жағдайларының АЖ-да растау тіркелген күні бойынша дәйектілікпен қосу жолымен есептеледі;
2) жоспарлы көлемнен 105 %-дан асатын көлемдердің қалыптасуы көлемнің 105% - дан асуына әкеп соққан АЖ-да емделіп шығу жағдайын растау тіркелген сәттен бастап танылады;
3. Жоспарланған көлемге есептелген мөлшерден асып кету пайызын айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
% асып кетуV=V асып кету/V жоспар. х 100+100, мұндағы
% асып кету - асып кету пайызы;
V асып кету – асып кету көлемі;
V жоспар – жоспарлы көлем.
4. Өтеу пайызын анықтау мынадай кестеге сәйкес интервалға сәйкес жүзеге асырылады:
интервал № (i)
Асып кету пайызы (асып кету %)
Тарифке төмендету коэффициенті коэф.i)
1
2
3
1
100 % -дан 105 %-ға дейін
1
2
105 %-дан жоғары
0,5
5. Асып кету көлемдерін түзету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Егер асып кету пайызы 105 % және одан төмен болған жағдайда, онда түзетілген асып кету көлемі асып кету көлемін белгіленген тарифтердің мөлшерін 1-ге көбейту жолымен есептеледі;

81.6010
Вертебропластика при опухолях позвоночника
81.65
Чрезкожная вертебропластика
Приложение 38-1
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи и (или)
в системе обязательного
социального
медицинского страхования
Алгоритм применения регрессивной шкалы для расчета суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь онкологическим больным в стационарных и стационарозамещающих условиях
Сноска. Правила дополнены приложением 38-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 03.09.2024 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Расчет суммы оплаты поставщику за оказанную специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях по онкологическому профилю, с применением Регрессивной шкалы (далее - сумма оплаты) осуществляется в автоматизированном режиме в ИПС, без учета результатов мониторинга качества и объема, в следующей последовательности:
1) исчисление объемов превышения;
2) определение процента превышения объемов к плановому объему;
3) определение понижающего коэффициента;
4) корректировка суммы превышения;
5) исчисление суммы оплаты.
2. Объем превышения исчисляется путем определения разницы между количеством пролеченных случаев, предъявленных по счету-реестру за оказанные медицинские услуги, и месячным объемом, установленным уполномоченным органом.
При этом:
1) предъявленный объем исчисляется путем последовательного суммирования пролеченных случаев по дате регистрации их подтверждения в ИС;
2) образование объемов превышения от 105% от планового объема признается с момента регистрации подтверждения пролеченного случая в ИС, объем которой привел к превышению от 105 % от планового объема;
3. Определение процента превышения исчисленной объема превышения к плановому объему осуществляется по следующей формуле:
% превышV=Vпревыш/Vплан. х 100+100, где
% превыш – процента превышения;
Vпревыш – объем превышения;
Vплан. – плановый объем.
4. Определение процента возмещения осуществляется в соответствии с интервалом согласно следующей таблице:
№ интервала (i)
Процент превышения объема (% превыш)
Понижающий коэффициент к тарифу (коэф.i)
1
2
3
1
от 100 % до 105 %
1
2
свыше 105 %
0,5
5. Корректировка объемов превышения осуществляется в следующей порядке:
1) в случае, если процент превышения составляет 105% и ниже, то скорректированные объемы превышения рассчитываются путем умножения объемов превышения на размеры установленных тарифов на 1;

2) Егер асып кету пайызы 105 %-дан жоғары болса, онда емделіп шығу жағдайының түзетілген құны белгіленген тарифтерге 0,5-ке көбейту жолымен есептеледі.
6. Төлем сомасын есептеу түзетілген құнын ескере отырып, емделіп шығу жағдайларының құнын қосу арқылы жүзеге асырылады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
39-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын көздің және қосымша аппараттың өспелері диагноздардың тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
C43.1
Қабақ дәнекерін қоса алғанда қабақтың қатерлі меланомасы
C44.1
Қабақ дәнекерін қоса алғандағы қабақ терісінің қатерлі ісігі
C69.0
Конъюктиваның қатерлі ісігі
C69.1
Мөлдір қабықтың қатерлі ісігі
C69.2
Торқабықтың қатерлі ісігі
C69.3
Көздің тамырлы қабығының қатерлі ісігі
C69.4
Кірпікті [цилиарлық] дененің қатерлі ісігі
C69.5
Көз жас безі мен түтігінің қатерлі ісігі
C69.6
Көз шарасының қатерлі ісігі
C69.8
Көз бен оның қосалқы аппаратының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C69.9
Көздің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
D09.2
Көздің in situ карциномасы
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын көздің және бағынышты аппараттың ісіктері диагноздарының тізіміне келесі қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуіне сәйкес-10 негізгі диагнозы болып табылатын көз және қосымша аппарат ісіктері диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеулі (негізгі операциялар ретінде қолданылады) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуіне сәйкес операциялар (көздің және қосымша аппараттың ісігі) кодтарының тізбесі;
2) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагнозы болып табылатын тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша (көздің және бағыныңқы аппараттың неоплазмасы)-9, ауырлығы бойынша елеусіз (негізгі операциялар ретінде қолданылады) көздің неоплазмалары мен бағыныңқы аппараттың диагноздарының операциялар кодтарының тізбесі;

2) в случае, если процент превышения выше 105%, то скорректированная стоимость пролеченного случая исчисляется путем умножения на 0,5 к установленным тарифам.
6. Исчисление суммы оплаты осуществляется путем суммирования стоимости пролеченных случаев с учетом скорректированной стоимости.
Приложение 39
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
C43.1
Злокачественная меланома века, включая спайку век
C44.1
Другие злокачественные новообразования кожи века, включая спайку век
C69.0
Злокачественное новообразование конъюнктивы
C69.1
Злокачественные новообразования роговицы
C69.2
Злокачественное новообразование сетчатки
C69.3
Злокачественное новообразование сосудистой оболочки
C69.4
Злокачественное новообразование цилиарного тела
C69.5
Злокачественное новообразование слезных желез и слезных протоков
C69.6
Злокачественное новообразование глазницы
C69.8
Поражение глаза и его придаточного аппарата, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C69.9
Злокачественное новообразование глаза, неуточненной части
D09.2
Карцинома in situ глаз
К перечню диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразование глаз и придаточного аппарата) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем -9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразование глаз и придаточного аппарата) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

3) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын көз ісіктері мен бағыныңқы аппарат диагноздарының тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторының (көздің және бағыныңқы аппараттың ісігі) кодтарының тізбесі;
4) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын көз ісіктері мен бағыныңқы аппарат диагноздарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес 1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторының (көздің және бағыныңқы аппараттың ісігі) кодтарының тізбесі;
5) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын көздің және қосымша аппараттың ісіктері диагноздарының тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес көз және қосымша аппарат ісіктерін емдеуде ісікке қарсы препараттардың (химиопрепараттардың) тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын көздің және қосымша
аппараттың өспелері
диагноздардың тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (көздің және қосалқы аппараттың өспелері кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

3) Перечень кодов тарификатора (новообразование глаз и придаточного аппарата) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразование глаз и придаточного аппарата) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований глаз и придаточного аппарата согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразований глаз и придаточного аппарата, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований глаз
и придаточного аппарата,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
со здоровьем-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразование глаз и придаточного аппарата) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

08.2011
Көз қабағының тінінің зақымдануын алып тастау, өсінді пайда болғанда микрохирургиялық әдіс
08.61
Тері қиындысы немесе трансплантант арқылы қабақты қайта құру
08.62
Шарышты қабықтың тері қиындысы немесе трансплантанты арқылы қабақты қайта құру
08.64
Тарзо-коньюнктивалды қиындысы арқылы қабақты қайта құру
08.69
Қиындылар немесе трансплантанттар арқылы қабақты қайта құрудың басқа түрлері
08.71
Қабақ шетін барлық қалыңдығына емес тарту арқылы қабақты қайта құру
08.72
Қабақтың барлық қалыңдығына емес қабақты қайта құрудың басқа түрлері
08.74
Қабақтың барлық қалыңдығына қабақты қайта құрудың басқа түрлері
15.13
Көзден тыс бір бұлшықеттің резекциясы
15.19
Көз алмасынан уақытша бөлу арқылы көзден тыс бір бұлшықетте жасалатын басқа манипуляциялар
15.21
Көзден тыс бір бұлшықетті ұзарту үшін жасалған манипуляциялар
15.22
Көзден тыс бір бұлшықетті қысқарту үшін жасалған манипуляциялар
15.30
Бір немесе екі көздегі көз жанарын уақытша бөлу арқылы екі немесе одан да көп көзден тыс бұлшықеттердегі манипуляциялар
15.40
Бір немесе екі көздің көзден тыс бір немесе одан көп бұлшықеттеріндегі басқа манипуляциялар
15.60
Көзден тыс бұлшықеттегі хирургиялық манипуляцияларды тексеру
15.90
Көзден тыс бұлшықеттердегі және сіңірлердегі басқа манипуляциялар
16.01
Сүйек трансплантантын пайдалану арқылы орбитотомия жасау
16.09
Орбитотомияның басқа түрлері
16.22
Көзұяның диагностикалық аспирациясы
16.31
Аққабықтағы синхронды имплантантпен көз ішіндегісін алып тастау
16.39
Көзалманы эвисцерациялаудың басқа түрлері
16.41
Бұлшық етті бекіту арқылы теондық капсулаға имплантантты синхронды енгізу арқылы көзалмасының энуклеациясы
16.42
Басқа имплантатты синхрондық енгізу арқылы көз алмасының энуклеациясы
16.49
Көзалмасына энуклеация жасаудың басқа түрлері
16.51
Іргелес құрылымдарды алып тастау арқылы көзұясына эвисцерация жасау
16.52
Көзұялық сүйекті терапиялық алып тастау арқылы көзұясына эвисцерация жасау
16.59
Көзұясына эвисцерация жасаудың басқа түрлері
16.89
Көз алмасының немесе көзұясының жарақатын түзеудің басқа түрлері
16.92
Көзұяның зақымданған бөлігін тілу
40.23
Қолтық лимфалық түйінін кесу
40.40
Мойын лимф түйіндерін қапты-фасциальды кесу, басқаша анықталмаған
40.41
Мойын лимфалық түйіндерін футлярлы-фасциалды кесу, біржақты
40.42
Мойын лимфалық түйіндерін футлярлы-фасциалды кесу, екі жақты
40.50
Лимфа түйіндерін түбегейлі кесу, басқаша дәлденбеген
40.59
Басқа лимфа түйіндерін түбегейлі кесу
86.40
Терінің трансплантациясымен лазерлі және ультрадыбыстық технологияны пайдаланумен терең күйіктердің ерте хирургиялық некрэктомиясы
86.60
Еркін толық қабатты кесінді, басқаша анықталмаған

08.2011
Удаление или разрушение повреждения или тканей века, микрохирургическое, при новообразованиях
08.61
Реконструкция века с помощью кожного лоскута или трансплантата
08.62
Реконструкция века с помощью лоскута или трансплантата слизистой оболочки
08.64
Реконструкция века с помощью тарзо-коньюнктивального лоскута
08.69
Другие виды реконструкции века с помощью лоскутов или трансплантатов
08.71
Реконструкция века с вовлечением края века не на всю его толщину
08.72
Другие формы реконструкции века не на всю толщину века
08.74
Другие формы реконструкции века на всю толщину века
15.13
Резекция одной внеглазной мышцы
15.19
Другие манипуляции на одной внеглазной мышце с временным отделением ее от глазного яблока
15.21
Манипуляция удлинения одной внеглазной мышцы
15.22
Манипуляция укорочения одной внеглазной мышцы
15.30
Манипуляции на двух или более внеглазных мышцах с временным отделением их от глазного яблока на одном или обоих глазах
15.40
Другие манипуляции на двух или более внеглазных мышцах на одном или обоих глазах
15.60
Ревизия хирургической манипуляции на внеглазной мышце
15.90
Другие манипуляции на внеглазных мышцах и сухожилиях
16.01
Орбитотомия с использованием костного трансплантата
16.09
Прочие виды орбитотомии
16.22
Диагностическая аспирация глазницы
16.31
Удаление содержимого глаза с синхронным имплантатом в оболочку склеры
16.39
Другие виды эвисцерации глазного яблока
16.41
Энуклеация глазного яблока с синхронным введением имплантата в теоновую капсулу с прикреплением мышц
16.42
Энеуклеация глазного яблока с синхронным введением другого имплантата
16.49
Другие виды энуклеации глазного яблока
16.51
Эвисцерация глазницы с удалением прилегающих структур
16.52
Эвисцерация глазницы с терапевтическим удалением глазничной кости
16.59
Другие виды эвисцерации глазницы
16.89
Другие виды коррекции повреждений глазного яблока и глазницы
16.92
Иссечение поврежденного участка глазницы
40.23
Иссечение подмышечного лимфатического узла
40.40
Футлярно-фасциальное иссечение шейных лимфатических узлов, не уточненное иначе
40.41
Футлярно-фасциальное иссечение шейных лимфатических узлов, одностороннее
40.42
Футлярно-фасциальное иссечение шейных лимфатических узлов, двустороннее
40.50
Радикальное иссечение лимфатических узлов, не уточненное иначе
40.59
Радикальное иссечение прочих лимфатических узлов
86.40
Радикальное иссечение пораженного участка кожи
86.60
Свободный кожный лоскут, неуточненный иначе

86.63
Орналасуы басқа еркін толық қабатты кесінді
86.65
Терінің ксенонтрансплантациясы
86.69
Орналасуы басқа тері кесіндісінің басқа түрлері
86.74
Аяқша кесіндінің немесе дененің басқа кең бөлігіндегі кесіндінің фиксациясы
86.89
Теріні және тері асты өзекті қалпына келтірудің және қайта жасаудың басқа тәсілдері
19.9011
Көз шарасы мен көздің алмасына жасалатын операциялар, жаңа өсінділер пайда болғанда - микрохирургиялық
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын көздің және қосымша
аппараттың өспелері
диагноздардың тізбесіне
2-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (көздің және қосалқы аппараттың өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

86.63
Свободный полнослойный лоскут другой локализации
86.65
Ксенотрансплантация кожи
86.69
Другие виды кожного лоскута другой локализации
86.74
Фиксация лоскута на ножке или лоскута на широком основании к другим частям тела
86.89
Другие методы восстановления и реконструкции кожи и подкожной клетчатки
19.9011
Операции на глазнице и глазном яблоке, микрохирургические, при новообразованиях
Приложение 2
к перечню диагнозов
новообразований глаз
и придаточного аппарата,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразование глаз и придаточного аппарата) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

40.21
Терең мойын лимфалық түйінін кесу
40.30
Лимф түйіндерін жергілікті кесу
86.09
Теріні немесе тері асты тіндерін кесудің басқа жолы
86.20
Тері тінінің және тері асты негіздің зақымданған бөлігін кесу және бұзу
86.30
Тері және тері асты тіндерін жергілікті кесудің басқа түрі
09.2111
Көз жасы бездерінің зақымдануын алып тастау, өскін пайда болғанда микрохирургиялық әдіс
10.3311
Көздің шырықты қабығына жою шаралары, өскін пайда болғанда микрохирургиялық әдіс

40.21
Иссечение глубокого шейного лимфатического узла
40.30
Локальное иссечение лимфоузла
86.09
Другое иссечение кожи и подкожных тканей
86.20
Иссечение или деструкция пораженного участка или ткани кожи и подкожной основы
86.30
Другое локальное иссечение пораженного участка кожи и подкожных тканей
09.2111
Удаление повреждений слезной железы, микрохирургическое, при новообразованиях
10.3311
Разрушающие процедуры на конъюнктиве, микрохирургическое, при новообразованиях

15.9011
Көз маңындағы бұлшықеттерге операциялар, өсінді пайда болғанда микрохирургиялық әдіс
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын көздің және қосымша
аппараттың өспелері
диагноздардың тізбесіне
3-қосымша
2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (көздің және қосалқы аппараттың өспелері) кодтарының тізбесі
Коды
Атауы
D92.231.026
Конформды сәулелі терапия
D92.244.026
Бас және мойын ісіктері және сүт безінің обырындағы сәулелендіру кезінде түйін ішінде жітілігінің (флюенса) модуляциясымен (өзгеруімен) сәулелік терапиясы
D92.320.024
Қашықтықтан сәулелік терапия
D92.320.025
Қашықтықтан сәулелік терапия, РОД Гр
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын көздің және қосымша
аппараттың өспелері
диагноздардың тізбесіне
4-қосымша
1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (көздің және қосалқы аппараттың өспелері) кодтарының тізбесі
Коды
Атауы
D92.241.026
Әртүрлі орындағы ісіктер кезіндегі қарқынды –модульденген сәулелік терапиясы
D92.246.026
Жеке ошақтардағы ісіктер үшін бейнелермен басқармалы сәулелік терапиясы
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын көздің және қосымша
аппараттың өспелері
диагноздардың тізбесіне
5-қосымша
Көздің және қосалқы аппараттың өспелерін емдеу кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі
МНН
Сипаттамасы
Блеомицин
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 15 мг 10 мг құтыда
Винкристин
вена ішіне енгізуге арналған ерітінді 0,5 мг/мл, 2 мл
Винорелбин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг / мл
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 200 мг
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 1000 мг
Дакарбазин
инъекция және инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ/лиофилизат, 200 мг
Дакарбазин
инъекция және инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ/лиофилизат, 500 мг
Даунорубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 20мг
Динатрия фолинат
инъекцияға арналған ерітінді, 100 мг/2 мл
Динатрия фолинат
инъекцияға арналған ерітінді, 400 мг/8 мл
Доксорубицин
инъекция мен инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 10 мг/ инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл
Доксорубицин
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Доцетаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 20мг / мл
Доцетаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 80мг
Ифосфамид
вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 500 мг
Ифосфамид
вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 1000 мг
Ифосфамид
вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 2000 мг
Кальция фолинат
ерітінді дайындауға арналған лиофилизат ұнтағы 50мг / мл
Капецитабин
таблетка, 500 мг
Карбоплатин 150 мг

15.9011
Операции на окологлазных мышцах, микрохирургические, при новообразованиях
Приложение 3
к перечню диагнозов
новообразований глаз
и придаточного аппарата,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразование глаз и придаточного аппарата) лучевой терапии 2 уровня
Код
Наименование
D92.231.026
Конформная лучевая терапия
D92.244.026
Лучевая терапия с модуляцией (изменением) интенсивности (флюенса) внутри пучка во время облучения рака молочной железы, органов головы и шеи
D92.320.024
Дистанционная лучевая терапия
D92.320.025
Дистанционная лучевая терапия, РОД Гр
Приложение 4
к перечню диагнозов
новообразований глаз
и придаточного аппарата,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразование глаз и придаточного аппарата) лучевой терапии 1 уровня
Код
Наименование
D92.241.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия первичных и вторичных (метастатических) опухолей центральной нервной системы
D92.246.026
Лучевая терапия управляемая по изображениям для опухолей отдельных локализаций
Приложение 5
к перечню диагнозов
новообразований глаз
и придаточного аппарата,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований глаз и придаточного аппарата
МНН
Характеристика
Блеомицин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 15 мг по 10 мг во флаконе
Винкристин
раствор для внутривенного введения 0,5 мг/мл, 2 мл
Винорелбин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/мл
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий, 200 мг
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий 1000 мг
Дакарбазин
порошок/лиофилизат для приготовления раствора для инъекций и инфузий, 200 мг
Дакарбазин
порошок/лиофилизат для приготовления раствора для инъекций и инфузий, 500 мг
Даунорубицин
порошок для приготовления раствора для инфузий, 20 мг
Динатрия фолинат
раствор для инъекций, 100 мг/2 мл
Динатрия фолинат
раствор для инъекций, 400 мг/8 мл
Доксорубицин
лиофилизат для приготовления раствора для инъекций и инфузий 10 мг/ концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл
Доксорубицин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Доцетаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 20мг/мл
Доцетаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 80мг
Ифосфамид
порошок для приготовления раствора для внутривенного введени, 500мг
Ифосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 1000мг
Ифосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 2000мг
Кальция фолинат
200 мг/м²
Капецитабин
таблетка, 500 мг
Карбоплатин 150 мг

C00.1
Төменгі еріннің сыртқы бетінің қатерлі ісігі
C00.2
Еріннің сыртқы бетінің, анықталмаған қатерлі ісігі
C00.3
Жоғарғы еріннің ішкі бетінің қатерлі ісігі
C00.4
Төменгі еріннің ішкі бетінің қатерлі ісігі
C00.5
Еріннің ішкі бетінің, орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C00.6
Ерін дәнекерінің қатерлі ісігі
C00.8
Еріннің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C00.9
Еріннің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C01
Тіл түбірінің қатерлі ісігі
C02.0
Тілдің арқашығының қатерлі ісігі
C02.1
Тілдің бүйірлік бетінің қатерлі ісігі
C02.2
Тілдің төменгі бетінің қатерлі ісігі
C02.3
Тілдің алдыңғы анықталмаған 2/3 бөлігінің қатерлі ісігі
C02.4
Тіл бадамшасының қатерлі ісігі
C02.8
Тілдің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
C02.9
Тілдің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C03.0
Жоғарғы жақ сүйек қызыл иегінің қатерлі ісігі
C03.1
Төменгі жақ сүйек қызыл иегінің қатерлі ісігі
C03.9
Анықталмаған орналасуының қызыл иектің қатерлі ісігі
C04.0
Ауыз қуысы түбінің алдыңғы бөлігінің қатерлі ісігі
C04.1
Ауыз қуысы түбінің бүйірлік бөлігінің қатерлі ісігі
C04.8
Ауыз қуысы түбінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C04.9
Ауыз қуысы түбінің орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C05.0
Қатты таңдайдың қатерлі ісігі
C05.1
Жұмсақ таңдайдың қатерлі ісігі
C05.2
Тілшіктің қатерлі ісігі
C05.8
Жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан таңдайдың қатерлі зақымдануы
C05.9
Таңдайдың анықталмаған қатерлі ісігі
C06.0
Ұрттың сілемейлі қабығының қатерлі ісігі
C06.1
Ауыз кіріберісінің қатерлі ісігі
C06.2
Ретромолярлық аймақтың қатерлі ісігі
C06.8
Жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан ауыздың қатерлі зақымдануы
C06.9
Ауыздың анықталмаған қатерлі ісігі
C07
Шықшыт сілекей безінің қатерлі ісігі
C08.0
Төменгі жақ сүйек асты безінің қатерлі ісігі
C08.1
Тіласты безінің қатерлі ісігі
C08.8
Үлкен сілекей бездерінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C08.9
Үлкен сілекей безінің орналасуы анықталмағанқатерлі ісігі

C00.1
Злокачественное новообразование наружной поверхности нижней губы
C00.2
Злокачественное новообразование наружной поверхности губы неуточненной
C00.3
Злокачественное новообразование внутренней поверхности верхней губы
C00.4
Злокачественное новообразование внутренней поверхности нижней губы
C00.5
Злокачественные новообразования внутренней поверхности губы
C00.6
Злокачественное новообразование спайки губы
C00.8
Злокачественное поражение, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций губы
C00.9
Злокачественное новообразование губы неуточненной части
C01
Злокачественное новообразование основания языка
C02.0
Злокачественное новообразование спинки языка
C02.1
Злокачественное новообразование боковой поверхности языка
C02.2
Злокачественное новообразование нижней поверхности языка
C02.3
Злокачественное новообразование передних 2/3 языка неуточненной части
C02.4
Злокачественное новообразование язычной миндалины
C02.8
Злокачественное поражение языка, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C02.9
Злокачественное новообразование языка неуточненной части
C03.0
Злокачественное новообразование десны верхней челюсти
C03.1
Злокачественное новообразование десны нижней челюсти
C03.9
Злокачественные новообразование десны неуточненное
C04.0
Злокачественное новообразование передней части дна полости рта
C04.1
Злокачественное новообразование боковой части дна полости рта
C04.8
Злокачественное поражение дна полости рта, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C04.9
Злокачественное новообразование дна полости рта неуточненное
C05.0
Злокачественное новообразование твердого неба
C05.1
Злокачественное новообразование мягкого неба
C05.2
Злокачественное новообразование язычка
C05.8
Злокачественное поражение неба, выходящие за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C05.9
Злокачественное новообразование неба, неуточненное
C06.0
Злокачественное новообразование слизистой оболочки щеки
C06.1
Злокачественное новообразование преддверия рта
C06.2
Злокачественное новообразование ретромолярной области
C06.8
Злокачественное поражение рта, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C06.9
Злокачественное новообразование рта неуточненное
C07
Злокачественное новообразование околоушной слюнной железы
C08.0
Злокачественное новообразование поднижнечелюстной железы
C08.1
Злокачественное новообразование подъязычной железы
C08.8
Злокачественное поражение больших слюнных желез, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C08.9
Злокачественное новообразование большой слюнной железы неуточненной

C09.0
Бадамша шұңқырының қатерлі ісігі
C09.1
Таңдай бадамшасы (алдыңғы) (артқы) доғасының қатерлі ісігі
C09.8
Бадамшаның жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C09.9
Бадамшаның орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C10.0
Көмей қақпашығы шұңқырының қатерлі ісігі
C10.1
Көмей қақпашығы алдыңғы бетінің қатерлі ісігі
C10.2
Ауыз-жұтқыншақтың бүйірлік қабырғасының қатерлі ісігі
C10.3
Ауыз-жұтқыншақтың артқы қабырғасының қатерлі ісігі
C10.4
Желбезек саңылауының қатерлі ісігі
C10.8
Ауыз-жұтқыншақтың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C10.9
Ауыз-жұтқыншақтың анықталмаған орналасуының қатерлі ісігі
C11.0
Мұрын-жұтқыншақтың жоғарғы қабырғасының қатерлі ісігі
C11.1
Мұрын-жұтқыншақтың артқы қабырғасының қатерлі ісігі
C11.2
Мұрын-жұтқыншақтың бүйірлік қабырғасының қатерлі ісігі
C11.3
Мұрын-жұтқыншақтың алдыңғы қабырғасының қатерлі ісігі
C11.8
Мұрын-жұтқыншақтың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
C11.9
Мұрын-жұтқыншақтың анықталмаған қатерлі ісігі
C12
Алмұрт тәрізді қойнаудың қатерлі ісігі
C13.0
Жүзік тәрізді аймақтың қатерлі ісігі
C13.1
Жұтқыншақтың төменгі бөлімінің [көмей-жұтқыншақтың] көмей қақпақша іркістерінің қатерлі ісігі
C13.2
Жұтқыншақтың [көмей-жұтқыншақтың] артқы қабырғасының төменгі бөлігінің қатерлі ісігі
C13.8
Жұтқыншақтың төменгі бөлігінің [көмей жұтқыншақтың] жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C13.9
Жұтқыншақтың төменгі бөлігінің [көмей-жұтқыншақтың] анықталмаған
C14.0
Жұтқыншақтың анықталмаған қатерлі ісігі
C14.1
Көмей-жұтқыншақтың қатерлі ісігі
C14.2
Вальдейердің жұтқыншақтық сақинасының
C14.8
Еріннің, ауыз қуысы мен жұтқыншақтың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C30.0
Мұрын қуысының қатерлі ісігі
C30.1
Ортаңғы құлақтың қатерлі ісігі
C31.0
Жоғарғы жақ сүйек қойнауының қатерлі ісігі
C31.1
Торлы қойнаудың қатерлі ісігі
C31.2
Маңдай қойнауының қатерлі ісігі
C31.3
Сына тәрізді қойнаудың қатерлі ісігі
C31.8
Қосалқы қойнаулардың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
C31.9
Қосалқы қойнаулардың анықталмаған қатерлі ісігі
C32.0
Дәл дауыс аппаратының қатерлі ісігі
C32.1
Дауыс аппаратының үстіндегі қатерлі ісік

C09.0
Злокачественное новообразование миндаликовой ямочки
C09.1
Злокачественное новообразование дужки небной миндалины (передней) (задней)
C09.8
Злокачественное поражение миндалины, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C09.9
Злокачественное новообразование миндалины неуточненной
C10.0
Злокачественное новообразование ямки надгортанника
C10.1
Злокачественное новообразование передней поверхности надгортанника
C10.2
Злокачественное новообразование боковой стенки ротоглотки
C10.3
Злокачественное новообразование задней стенки ротоглотки
C10.4
Злокачественное новообразование жаберной щели
C10.8
Злокачественное поражение ротоглотки, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C10.9
Злокачественное новообразование ротоглотки неуточненное
C11.0
Злокачественное новообразование верхней стенки носоглотки
C11.1
Злокачественное новообразование задней стенки носоглотки
C11.2
Злокачественное новообразование боковой стенки носоглотки
C11.3
Злокачественное новообразование передней стенки носоглотки
C11.8
Злокачественное поражение носоглотки, выходящие за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C11.9
Злокачественное новообразование носоглотки неуточненное
C12
Злокачественное новообразование грушевидного синуса
C13.0
Злокачественное новообразование заперстневидной области нижней части глотки
C13.1
Злокачественное новообразование черпалонадгортанной складки нижней части глотки
C13.2
Злокачественное новообразование задней стенки нижней части глотки
C13.8
Злокачественное поражение нижней части глотки, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C13.9
Злокачественное новообразование нижней части глотки неуточненное
C14.0
Злокачественное новообразование глотки неуточненное
C14.1
Злокачественное новообразование гортаноглотки
C14.2
Злокачественное новообразование глоточного кольца Вальдейера
C14.8
Злокачественное поражение губы, полости рта и глотки, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C30.0
Злокачественное новообразование полости носа
C30.1
Злокачественное новообразование среднего уха
C31.0
Злокачественное новообразование верхнечелюстной пазухи
C31.1
Злокачественное новообразование решетчатой пазухи
C31.2
Злокачественные новообразование лобных пазух
C31.3
Злокачественные новообразования клиновидной пазухи
C31.8
Злокачественное поражение придаточных пазух, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C31.9
Злокачественные новообразование придаточной пазухи, неуточненное
C32.0
Злокачественное новообразование собственно голосового аппарата гортани
C32.1
Злокачественное новообразование над собственно голосовым аппаратом гортани

C32.2
Дауыс аппаратының астындағы қатерлі ісік
C32.3
Көмей шеміршектерінің қатерлі ісігі
C32.8
Жұтқыншақтың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымданулары
C32.9
Көмейдің анықталмаған қатерлі ісігі
C46.2
Таңдайдың Капош саркомасы
C76.0
Бастың, беттің және мойынның қатерлі ісігі
D00.0
Еріннің, ауыз қуысы мен жұтқыншақтың in situ карциномасы
D02.0
Көмейдің in situ карциномасы
D37.0
Еріннің, ауыз қуысы мен жұтқыншақтың анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D38.0
Көмейдің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмаларының диагноздарының тізбесіне, олар аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылады, мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық классификациясына сәйкес-10 негізгі диагноз болып табылатын Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы) кодтарының тізбесі;
2) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық классификациясына сәйкес-10 негізгі диагноз болып табылатын Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы) кодтарының тізбесі;
3) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапияның тарификаторы (Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы) кодтарының тізбесі;
4) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапияның тарификаторы (Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы) кодтарының тізбесі;

C32.2
Злокачественное новообразование под собственно голосовым аппаратом гортани
C32.3
Злокачественное новообразование хрящей гортани
C32.8
Злокачественное поражение гортани, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C32.9
Злокачественное новообразование гортани неуточненное
C46.2
Саркома Капоши неба
C76.0
Злокачественное новообразование головы, лица и шеи, неточно обозначенной локализации
D00.0
Карцинома in situ губы, полости рта и глотки
D02.0
Карцинома in situ гортани
D37.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера губы, полости рта и глотки
D38.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера гортани
К перечню диагнозов новообразований органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов тарификатора (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

5) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес Есту ағзасының, параназальды синустың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның неоплазмаларын емдеудегі ісікке қарсы препараттардың (химиопрепараттардың) тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын есту ағзаларының,
қосалқы қуыстардың, көмейдің,
ауыз қуысының, мұрынның
өспелері диагноздарының
тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (Есту ағзаларының, қосалқы қуыстардың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразование органа слуха,
придаточных пазух,
гортани, полости рта, носа),
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

86.71
Кең негіздегі немесе аяқшадағы кесінділерді қию және дайындау
86.72
Аяқша кесіндісінің орнын ауыстыру
86.73
Аяқша кесіндінің немесе қолдың кең бөлігіндегі кесіндінің фиксациясы
86.74
Аяқша кесіндінің немесе дененің басқа кең бөлігіндегі кесіндінің фиксациясы
86.75
Аяқша кесіндінің немесе қолдың кең бөлігіндегі кесіндінің тексерісі
86.89
Теріні және тері асты өзекті қалпына келтірудің және қайта жасаудың басқа тәсілдері

86.71
Вырезание и подготовка лоскутов на ножке или лоскутов на широком основании
86.72
Перемещение лоскута на ножке
86.73
Фиксация лоскута на ножке или лоскута на широком основании к кисти
86.74
Фиксация лоскута на ножке или лоскута на широком основании к другим частям тела
86.75
Ревизия лоскута на ножке или лоскута на широком основании
86.89
Другие методы восстановления и реконструкции кожи и подкожной клетчатки

86.91
Алмастыру үшін теріні кесу
86.911
Бір мезетте аутодермопластика жасаумен кешіктірілген некрэктомия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын есту ағзаларының,
қосалқы қуыстардың, көмейдің,
ауыз қуысының, мұрынның
өспелері диагноздарының
тізбесіне
2-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (есту ағзаларының, қосалқы қуыстардың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

86.91
Иссечение кожи для пересадки
86.911
Отсроченная некрэктомия с одномоментной аутодермопластикой
Приложение 2
к перечню диагнозов
новообразований органа слуха,
придаточных пазух, гортани,
полости рта, носа, которые
согласно Международной
статистическойклассификации
болезней и проблем,
связанных с Международной
классификацииболезней-10
являются основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

31.29
Тұрақты трахеостомияның басқа түрлері
31.74
Трахеостомияны тексеру
34.22
Медиастиноскопия
39.9917
Теріасты порт-жүйелерін орнату
40.29
Басқа лимфалық құрылымды қарапайым кесу
40.30
Лимф түйіндерін жергілікті кесу
86.09
Теріні немесе тері асты тіндерін кесудің басқа жолы
86.22
Терінің күйген жерінің немесе жұққан бөлігінің жарақатын хирургиялық жолмен емдеу
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын есту ағзаларының,
қосалқы қуыстардың, көмейдің,
ауыз қуысының, мұрынның
өспелері диагноздарының
тізбесіне
3-қосымша
2-деңгейдегі сәулелік терапия (есту ағзаларының, қосалқы қуыстардың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның өспесі) тарификатор кодтарының тізбесі
Коды
Атауы
D92.231.026
Конформды сәулелі терапия
D92.244.026
Бас және мойын ісіктері және сут безінің обырындағы сәулелендіру кезінде түйін ішінде жітілігінің (флюенса) модуляциясымен (өзгеруімен) сәулелік терапиясы
D92.320.024
Қашықтықтан сәулелік терапия
D92.320.025
Қашықтықтан сәулелік терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперациондық сәулелі терапия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын есту ағзаларының,
қосалқы қуыстардың, көмейдің,
ауыз қуысының, мұрынның
өспелері диагноздарының
тізбесіне
4-қосымша
1-деңгейдегі сәулелік терапия (есту ағзаларының, қосалқы қуыстардың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның өспесі) тарификатор кодтарының тізбесі
Коды
Атауы
D92.241.026
Әртүрлі орындағы ісіктер кезіндегі қарқынды –модульденген сәулелік терапиясы
D92.246.026
Жеке ошақтардағы ісіктер үшін бейнелермен басқармалы сәулелік терапиясы
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын есту ағзаларының,
қосалқы қуыстардың, көмейдің,
ауыз қуысының, мұрынның
өспелері диагноздарының
тізбесіне
5-қосымша
Есту ағзаларының, қосалқы қуыстардың, көмейдің, ауыз қуысының, мұрынның өспелерін емдеу кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі
МНН
Сипаттамасы
Блеомицин
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 15 мг 10 мг құтыда
Винкристин
құтыда 1 мг
Винорелбин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг / мл
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 200 мг
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 1000 мг
Динатрия фолинат
инъекцияға арналған ерітінді, 100 мг/2 мл
Динатрия фолинат

31.29
Другие виды постоянной трахеостомии
31.74
Ревизия трахеостомии
34.22
Медиастиноскопия
39.9917
Установка подкожных порт-систем
40.29
Простое иссечение другой лимфатической структуры
40.30
Локальное иссечение лимфоузла
86.09
Другое иссечение кожи и подкожных тканей
86.22
Хирургическая обработка раны, инфицированного участка или ожога кожи
Приложение 3
к перечню диагнозов
новообразований органа слуха,
придаточных пазух, гортани,
полости рта, носа, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) лучевой терапии 2 уровня
Код
Наименование
D92.231.026
Конформная лучевая терапия
D92.244.026
Лучевая терапия с модуляцией (изменением) интенсивности (флюенса) внутри пучка во время облучения рака молочной железы, органов головы и шеи
D92.320.024
Дистанционная лучевая терапия
D92.320.025
Дистанционная лучевая терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперационная лучевая терапия
Приложение 4
к перечню диагнозов
новообразований органа слуха,
придаточных пазух, гортани,
полости рта, носа, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразование органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа) лучевой терапии 1 уровня
Код
Наименование
D92.241.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия опухолей различных локализаций
D92.246.026
Лучевая терапия управляемая по изображениям для опухолей отдельных локализаций
Приложение 5
к перечню диагнозов
новообразовани" органа слуха,
придаточных пазух, гортани,
полости рта, носа, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований органа слуха, придаточных пазух, гортани, полости рта, носа.
МНН
Характеристика
Блеомицин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 15 мг по 10 мг во флаконе
Винкристин
во флаконах 1 мг
Винорелбин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/мл
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий, 200 мг
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий 1000 мг
Динатрия фолинат
раствор для инъекций, 100 мг/2 мл
Динатрия фолинат

инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 10 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг/25 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Этопозид
инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/5 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
41-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын кеуде қуысы ағзаларының өспелері диагноздарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
C33
Кеңірдектің қатерлі ісігі
C34.0
Негізгі бронхтардың қатерлі ісігі
C34.1
Бронхтардың жоғарғы бөлігінің немесе өкпенің қатерлі ісігі
C34.2
Бронхтардың ортаңғы бөлігінің немесе өкпенің қатерлі ісігі
C34.3
Бронхтардың төменгі бөлігінің немесе өкпенің қатерлі ісігі
C34.8
Бронхтардың немесе өкпенің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C34.9
Бронхтардың немесе өкпенің орналасу орны анықталмаған қатерлі ісігі
C37
Айырша бездің қатерлі ісігі [тимустың]
C38.0
Жүректің қатерлі ісігі
C38.1
Алдыңғы көкірекортаның қатерлі ісігі
C38.2
Артқы көкірекортаның қатерлі ісігі
C38.3
Көкірекортаның анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C38.4
Өкпеқаптың қатерлі ісігі
C38.8
Жүректің, көкірекортаның, өкпеқаптың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымданулары
C39.0
Жоғарғы тыныс алу жолдарының анықталмаған бөлігінің
C39.8
Тыныс алу ағзалары мен кеуде іші ағзаларының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C39.9
Тыныс алу ағзалары шегіндегі орналасуы дәл белгіленбеген қатерлі ісігі
C45.0
Өкпеқап мезотелиомасы
C45.2
Жүрекқап мезотелиомасы
C45.7
Орналасуы басқа мезотелиомалар
C45.9
Анықталмаған мезотелиома
C73
Қалқанша бездің қатерлі ісігі
C75.0
Қалқасерік [қалқанша маңы] бездің қатерлі ісігі
C76.1
Кеуде торының қатерлі ісігі
C78.0
Өкпенің салдарлық қатерлі ісігі
C78.1
Көкірек аралығының салдарлы қатерлі ісігі
C78.2
Өкпеқаптың салдарлық қатерлі ісігі

концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 10 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг/25 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Этопозид
концентрат для приготовления раствора для инфузий или раствор для инъекций 100 мг/5 мл
Приложение 41
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований органов грудной клетки, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
C33
Злокачественное новообразование трахеи
C34.0
Злокачественные новообразования главных бронхов
C34.1
Злокачественное новообразование верхней доли, бронхов или легкого
C34.2
Злокачественное новообразование средней доли, бронхов или легкого
C34.3
Злокачественное новообразование нижней доли, бронхов или легкого
C34.8
Злокачественное поражение бронхов или легкого, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C34.9
Злокачественное новообразование бронхов или легкого неуточненной локализации
C37
Злокачественное новообразование вилочковой железы
C38.0
Злокачественное новообразование сердца
C38.1
Злокачественные новообразования переднего средостения
C38.2
Злокачественные новообразования заднего средостения
C38.3
Злокачественные новообразования средостения неуточненной части
C38.4
Злокачественные новообразования плевры
C38.8
Злокачественные новообразования сердца, средостения и плевры, выходящее за пределы одной и более вышеуказаннных локализации
C39.0
Злокачественные новообразования верхних дыхательных путей неуточненной части
C39.8
Злокачественное поражение органов дыхания и внутригрудных органов, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C39.9
Злокачественное новообразование неточно обозначенных локализаций в пределах органов дыхания
C45.0
Мезетелиома плевры
C45.2
Мезетелиома перикарда
C45.7
Мезетелиома других локализации
C45.9
Мезетелиома неуточненной локализации
C73
Злокачественное новообразование щитовидной железы
C75.0
Злокачественное новообразование паращитовидной железы
C76.1
Злокачественное новообразование грудной клетки
C78.0
Вторичное злокачественное новообразование легкого
C78.1
Вторичное злокачественное новообразование средостения
C78.2
Вторичное злокачественное новообразование плевры

C78.3
Басқа және анықталмаған тыныс алу ағзаларының салдарлық қатерлі ісігі
D02.1
Кеңірдектің in situ карциномасы
D02.2
Бронх пен өкпенің in situ карциномасы
D02.3
Тыныс алу ағзаларының басқа бөлімдерінің in situ карциномасы
D02.4
Тыныс алу ағзаларының анықталмаған in situ карциномасы
D09.3
Қалқанша және басқа эндокриндік бездердің in situ карциномасы
D38.1
Кеңірдектің, бронхтар мен өкпенің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D38.2
Өкпеқаптың анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D38.3
Көкірек аралығының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D38.4
Айырша бездің [тимустың] анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D38.5
Басқа тыныс алу ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D38.6
Тыныс алу ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D44.0
Анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспе: Қалқанша бездің
D44.2
Анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспе: Қалқанша жанындағы бездің
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық классификациясына сәйкес-10 негізгі диагноз болып табылатын кеуде қуысы мүшелерінің неоплазмаларының диагноздарының тізіміне келесі қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық денсаулыққа байланысты-10 негізгі диагноз болып табылатын жіктемесіне сәйкес тыныс алу және медиастинада, Жүректе (кеуде қуысы ағзаларының неоплазмаларында) аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша - 9 (негізгі операциялар ретінде қолданылады) кеуде қуысы ағзаларының неоплазмалары диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес кодтарының тізбесі;
2) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуі бойынша тізбесі - 9 (негізгі операциялар ретінде қолданылады) тыныс алу және медиастинада, Жүректе (кеуде қуысы ағзаларының өспелерінің) кодтарының, операцияларының немесе манипуляцияларының кеуде қуысы ағзаларының өспелерінің диагноздарының тізбесіне олар аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуіне сәйкес, денсаулыққа байланысты-10 негізгі диагноз болып табылатын 2-қосымшаға сәйкес кодтар тізбесі;
3) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын (кеуде қуысы ағзаларының өспелерінің) тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторының (кеуде қуысы ағзаларының өспелерінің) кодтары;

C78.3
Вторичное злокачественное новообразование других и неуточненных органов дыхания
D02.1
Карцинома in situ гортани
D02.2
Карцинома in situ бронха и легкого
D02.3
Карцинома in situ других частей органов дыхания
D02.4
Карцинома in situ органов дыхания неуточненных
D09.3
Карцинома in situ щитовидной и других эндокринных желез
D38.1
Новообразование неопределенного или неизвестного характера трахеи, бронхов и легкого
D38.2
Новообразование неопределенного или неизвестного характера плевры
D38.3
Новообразование неопределенного или неизвестного характера средостения
D38.4
Новообразование неопределенного или неизвестного характера вилочковой железы (тимуса)
D38.5
Новообразование неопределенного или неизвестного характера других органов дыхания
D38.6
Новообразование неопределенного или неизвестного характера органов дыхания
D44.0
Новообразования неопределенного характера щитовидной железы
D44.2
Новообразования неопределенного характера паращитовидной железы
К перечню диагнозов новообразований органов грудной клетки, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов, комбинированных и расширенных операции на органах дыхания и средостения, сердца (новообразования органов грудной клетки) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем - 9, (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразования органов грудной клетки), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов, операции или манипуляции на органах дыхания и средостения, сердца (новообразования органов грудной клетки) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем - 9, (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразования органов грудной клетки), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов тарификатора (новообразования органов грудной клетки) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразования органов грудной клетки), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

4) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын 1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторының (кеуде қуысы ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
5) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын кеуде қуысы ағзаларының неоплазмаларын емдеудегі ісікке қарсы препараттардың (химиопрепараттардың) тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын кеуде қуысы
ағзаларының өспелері
диагноздарының тізбесіне
1-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша тыныс алу және көкірек қуысы, жүрек (кеуде қуысы ағзаларының өспелері) ағзаларындағы аралас және кеңейтілген операциялар кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

4) Перечень кодов тарификатора (новообразования органов грудной клетки) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразования органов грудной клетки), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований органов грудной клетки согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразования органов грудной клетки), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов, комбинированных и расширенных операции на органах дыхания и средостения, сердца (новообразования органов грудной клетки) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

42.32
Өңеш тінін немесе басқа зақымданған бөлігін жергілікті кесу
42.39
Өңеш тінін немесе басқа зақымданған бөлігін бұзудың басқа түрлері
42.90
Өңештегі басқа манипуляциялар
42.99
Өңештегі басқа манипуляциялар
44.15
Асқазанның ашық биопсиясы
53.82
Парастернальды жарықты жою
60.11
Жабық (тері асты) (ине арқылы) биопсия
77.61
Жауырын, бұғана және көкірек қуысының (қабырға және төс) сүйектерінің тінін немесе зақымданған бөлігін жергілікті кесу
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын кеуде қуысы
ағзаларының өспелері
диагноздарының тізбесіне
3-қосымша
2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (кеуде қуысы ағзаларының өспелері) кодтарының тізбесі
Коды
Атауы
D92.231.026
Конформды сәулелі терапия
D92.244.026
Бас және мойын ісіктері және сүт безінің обырындағы сәулелендіру кезінде түйін ішінде жітілігінің (флюенса) модуляциясымен (өзгеруімен) сәулелік терапиясы
D92.320.024
Қашықтықтан сәулелік терапия
D92.320.025
Қашықтықтан сәулелік терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперациондық сәулелі терапия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын кеуде қуысы
ағзаларының өспелері
диагноздарының тізбесіне
4-қосымша
1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (кеуде қуысы ағзаларының өспелері) кодтарының тізбесі
Көрсетілетін қызметтің коды
Атауы
D92.241.026
Әртүрлі орындағы ісіктер кезіндегі қарқынды –модульденген сәулелік терапиясы
D92.242.026
Лимфомалар және кіші жамбас, құрсақ қуысы, висцералдық кеуде ағзаларының қатерлі ісіктерді жіті-модулирленген сәулелік терапиясы
D92.246.026
Жеке ошақтардағы ісіктер үшін бейнелермен басқармалы сәулелік терапиясы
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын кеуде қуысы
ағзаларының өспелері
диагноздарының тізбесіне
5-қосымша
Кеуде қуысы ағзаларының өспелерін емдеу кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі
МНН
Сипаттамасы
Блеомицин
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 15 мг 10 мг құтыда
Винкристин
вена ішіне енгізуге арналған ерітінді 1 мг/мл, 2 мл
Винорелбин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг / мл
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 200 мг
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 1000 мг
Дакарбазин
инъекция және инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ/лиофилизат, 200 мг
Дакарбазин
инъекция және инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ/лиофилизат, 500 мг
Доксорубицин

42.32
Локальное иссечение других пораженных участков или тканей пищевода
42.39
Другие виды деструкции пораженного участка или ткани пищевода
42.90
Другие манипуляции на пищеводе
42.99
Прочие манипуляции на пищеводе
44.15
Открытая биопсия желудка
53.82
Устранение парастернальной грыжи
60.11
Закрытая (чрескожная) (игловая) биопсия
77.61
Локальное иссечение пораженного участка или ткани кости лопатки, ключицы и грудной клетки (ребер и грудины)
Приложение 3
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем,
связанных с Международной
классификации болезней-10
являются основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования органов грудной клетки) лучевой терапии 2 уровня
Код
Наименование
D92.231.026
Конформная лучевая терапия
D92.244.026
Лучевая терапия с модуляцией (изменением) интенсивности (флюенса) внутри пучка во время облучения рака молочной железы, органов головы и шеи
D92.320.024
Дистанционная лучевая терапия
D92.320.025
Дистанционная лучевая терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперационная лучевая терапия
Приложение 4
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования органов грудной клетки) лучевой терапии 1 уровня
Код
Наименование
D92.241.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия опухолей различных локализаций
D92.242.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия злокачественных новообразований висцеральных органов грудной клетки, брюшной полости, малого таза и лимфом
D92.246.026
Лучевая терапия управляемая по изображениям для опухолей отдельных локализаций
Приложение 5
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем,
связанных с Международной
классификации болезней-10
являются основным диагнозом
Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований органов грудной клетки
МНН
Характеристика
Блеомицин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 15 мг по 10 мг во флаконе
Винкристин
Расствор для в/в введения 1 мг/1 мл: фл
Винорелбин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/мл
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий, 200 мг
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий 1000 мг
Дакарбазин
порошок/лиофилизат для приготовления раствора для инъекций и инфузий, 200 мг
Дакарбазин
порошок/лиофилизат для приготовления раствора для инъекций и инфузий, 500 мг
Доксорубицин

C76.3
Жамбастың қатерлі ісігі
C76.7
Басқа анықталмаған орналасулардың қатерлі ісігі
C76.8
Басқа және орналасуы дәл анықталмаған жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қателі зақымдану
C77.0
Бастың, беттің және мойынның лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C77.1
Кеудеіші лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C77.2
Құрсақіші лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C77.3
Қолтық ойығы мен қолдың лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C77.4
Шап аймағы мен аяқтың лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C77.5
Жамбас астауы іші лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C77.8
Көптеген орындарда орналасқан лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C77.9
Орналасуы анықталмаған лимфа түйіндерінің қатерлі ісігі
C79.8
Басқа анықталған орындарда орналасқан салдарлық қатерлі ісік
C80
Орналасуы анықталмаған қатерлі ісік
C80.0
Орналасқан жері анықталмаған бастапқы қатерлі ісік
C80.9
Анықталмаған қатерлі ісік
C97
Дербес (алғашқы) көп орындарда орналасқан қатерлі ісік
D09.7
Басқа орналасуы анықталған in situ карциномасы
D09.9
Орналасуы анықталмаған in situ карцинома
D44.9
Анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспе: Анықталмаған эндокриндік бездің
D48.9
Анықталмаған дүдәмал немесе сипаты белгісіз өспе
D48.7
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Басқа анықталған орналасулардың
D48.1
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Дәнекер және басқа жұмсақ тіндердің
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалар-10 халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес негізгі диагноз болып табылатын нақты белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған локализациялардың неоплазмасының диагноздарының тізбесіне мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың негізгі диагнозы болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес (дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған оқшауландырудың ісіктері) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес радикалды операциялар (дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған оқшауландырудың ісіктері) кодтарының тізбесі -9 (негізгі операциялар ретінде қолданылады);

C76.3
Злокачественное новообразование таза, неточно обозначенной локализации
C76.7
Злокачественные новообразования других неточно обозначенных локализаций
C76.8
Поражение других и неточно обозначенных локализаций, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C77.0
Вторичное злокачественное новообразование лимфатических узлов головы, лица и шеи
C77.1
Вторичное злокачественное новообразование внутригрудных лимфатических узлов
C77.2
Вторичное злокачественное новообразование внутрибрюшных лимфатических узлов
C77.3
Вторичное злокачественное новообразование подмышечных лимфатических узлов и лимфатических узлов верхней конечности
C77.4
Вторичное злокачественное новообразование паховых лимфатических узлов и лимфатических узлов нижней конечности
C77.5
Вторичное злокачественное новообразование внутритазовых лимфатических узлов
C77.8
Вторичное злокачественное новообразование лимфатических узлов множественных локализаций
C77.9
Вторичное злокачественное новообразование лимфатических узлов неуточненной локализации
C79.8
Вторичное злокачественное новообразование других уточненных локализаций
C80
Злокачественное новообразование без уточнения локализации
C80.0
Злокачественное новообразование c неизвестной первичной локализацией, так обозначенное
C80.9
Злокачественное новообразование неуточненное
C97
Злокачественные новообразования самостоятельных(первичных) множественных локализаций
D09.7
Карцинома in situ других уточненных локализаций
D09.9
Карцинома in situ неуточненной локализации
D44.9
Новообразование неопределенного и неизвестного характера эндокринной железы неуточненной
D48.9
Новообразование неопределенного и неизвестного характера неуточненное
D48.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других уточненных локализаций
D48.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера соединительной и других мягких тканей
К перечню диагнозов новообразований не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализаций, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов радикальных операций (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом;

2) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың негізгі диагнозы болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес (дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған оқшауландырудың ісіктері) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес радикалды операциялар (дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған оқшауландырудың ісіктері) кодтарының тізбесі -9 (негізгі операциялар ретінде қолданылады);
3) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын (нақты белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған локализациялардың неоплазмалары) дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған локализациялардың неоплазмалары диагноздарының тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапияның тарификатор кодтарының тізбесі;
4) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 (нақты белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған локализациялардың неоплазмалары) дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған локализациялардың неоплазмалары диагноздарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес негізгі диагноз болып табылатын 1-деңгейдегі сәулелік терапияның тарификатор кодтарының тізбесі;
5) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған локализациялардың неоплазмаларын емдеуде дәл белгіленбеген, қайталама және нақтыланбаған локализациялардың неоплазмалар диагноздарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкеснегізгі диагноз болып табылатын ісікке қарсы препараттардың (химиопрепараттардың) тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын дәл белгіленбеген,
салдарлық және орналасуы
анықталмаған өспелер
диагноздарының тізбесіне
1-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша радикалды операциялар (дәл белгіленбеген, салдарлық және орналасуы анықталмаған өспелер) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

2) Перечень кодов процедур и манипуляции (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней -10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов тарификатора (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки,
новообразований не точно
обозначенных, вторичных
и неуточненных локализаций,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов радикальных операций (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней -9
Наименование

59.02
Бүйрек жанындағы немесе несептамыр жанындағы жабыспалардың басқа лизисі
59.91
Бүйрек жанындағы және перивезикалды тінді кесу
77.61
Жауырын, бұғана және көкірек қуысының (қабырға және төс) сүйектерінің тінін немесе зақымданған бөлігін жергілікті кесу
77.65
Сан сүйегінің тінін немесе зақымданған бөлігін жергілікті кесу
85.34
Басқа бір жақты тері асты мастэктомия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын дәл белгіленбеген,
салдарлық және орналасуы
анықталмаған өспелер
диагноздарының тізбесіне
2-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша емшаралар мен манипуляциялар (дәл белгіленбеген, салдарлық және орналасуы анықталмаған өспелер) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

59.02
Другой лизис околопочечных или околомочеточниковых спаек
59.91
Иссечение околопочечной и перивезикальной ткани
77.61
Локальное иссечение пораженного участка или ткани кости лопатки, ключицы и грудной клетки (ребер и грудины)
77.65
Локальное иссечение пораженного участка или ткани бедренной кости
85.34
Другая односторонняя подкожная мастэктомия
Приложение 2
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки,
новообразований не точно
обозначенных, вторичных
и неуточненных локализаций,
которые согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов процедур и манипуляции (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

54.73
Ішпердедегі қалпына келтіруші манипуляциялардың басқа түрлері
54.74
Шарпыға басқа қалпына келтіруші операциялар жасау
54.75
Шажырқайдағы қалпына келтіруші манипуляциялардың басқа түрлері
54.92
Құрсақ қуысынан бөгде затты алып тастау
83.39
Басқа жұмсақ тіннің зақымданған бөлігін кесу (қол буындарынан басқа)
83.49
Жұмсақ тіңді кесудің басқа түрлері (қол буындарынан басқа)
86.09
Теріні немесе тері асты тіндерін кесудің басқа жолы
86.30
Тері және тері асты тіндерін жергілікті кесудің басқа түрі
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын дәл белгіленбеген,
салдарлық және орналасуы
анықталмаған өспелер
диагноздарының тізбесіне
3-қосымша
2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы кодтарының тізбесі (дәл белгіленбеген, салдарлық және орналасуы анықталмаған өспелері)
Коды
Атауы
D92.231.026
Конформды сәулелі терапия
D92.244.026
Бас және мойын ісіктері және сут безінің обырындағы сәулелендіру кезінде түйін ішінде жітілігінің (флюенса) модуляциясымен (өзгеруімен) сәулелік терапиясы
D92.245.026
Әйел жыныс мүшелерінің обырындағы жіті-модуляцияланған сәулелендіру терапиясы
D92.320.024
Қашықтықтан сәулелік терапия
D92.320.025
Қашықтықтан сәулелік терапия, РОД Гр
D92.201.029
Жолақішілік гамматерапия (жатыр мойыны және тоқ ішек обыры кезінде), РОД 5Гр
D92.410.057
Интраоперациондық сәулелі терапия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын дәл белгіленбеген,
салдарлық және орналасуы
анықталмаған өспелер
диагноздарының тізбесіне
4-қосымша
1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы кодтарының тізбесі (дәл белгіленбеген, салдарлық және орналасуы анықталмаған өспелер)
Коды
Атауы
D92.241.026
Әртүрлі орындағы ісіктер кезіндегі қарқынды –модульденген сәулелік терапиясы
D92.242.026
Лимфомалар және кіші жамбас, құрсақ қуысы, висцералдық кеуде ағзаларының қатерлі ісіктерді жіті-модулирленген сәулелік терапиясы
D92.246.026
Жеке ошақтардағы ісіктер үшін бейнелермен басқармалы сәулелік терапиясы
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын дәл белгіленбеген,
салдарлық және орналасуы
анықталмаған өспелер
диагноздарының тізбесіне
5-қосымша
Өспелерді емдеу кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі дәл белгіленбеген, салдарлық және орналасуы анықталмаған өспелер
МНН
Сипаттамасы
Блеомицин

54.73
Другие виды восстановительных манипуляций на брюшине
54.74
Другие восстановительные операции на сальнике
54.75
Другие виды восстановительных манипуляций на брыжейке
54.92
Удаление инородного тела из брюшной полости
83.39
Иссечение пораженного участка другой мягкой ткани (кроме кисти)
83.49
Другие виды иссечения мягкой ткани (кроме кисти)
86.09
Другое иссечение кожи и подкожных тканей
86.30
Другое локальное иссечение пораженного участка кожи и подкожных тканей
Приложение 3
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки,
новообразований не точно
обозначенных, вторичных
и неуточненных локализаций,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) лучевой терапии 2 уровня
Код
Наименование
D92.231.026
Конформная лучевая терапия
D92.244.026
Лучевая терапия с модуляцией (изменением) интенсивности (флюенса) внутри пучка во время облучения рака молочной железы, органов головы и шеи
D92.245.026
Лучевая терапия с модулированной интенсивностью при раке женских гениталий
D92.320.024
Дистанционная лучевая терапия
D92.320.025
Дистанционная лучевая терапия, РОД Гр
D92.201.029
Внутриполостная гамматерапия (при раке шейки матки и прямой кишки), РОД 5Гр
D92.410.057
Интраоперационная лучевая терапия
Приложение 4
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки,
новообразований не точно
обозначенных, вторичных
и неуточненных локализаций,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации) лучевой терапии 1 уровня
Код
Наименование
D92.241.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия опухолей различных локализаций
D92.242.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия злокачественных новообразований висцеральных органов грудной клетки, брюшной полости, малого таза и лимфом
D92.246.026
Лучевая терапия, управляемая по изображениям для опухолей отдельных локализаций
Приложение 5
к перечню диагнозов
новообразований органов
грудной клетки,
новообразований не точно
обозначенных, вторичных
и неуточненных локализаций,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований не точно обозначенных, вторичных и неуточненных локализации.
МНН
Характеристика
Блеомицин

C15.0
Өнештің мойын бөлігінің қатерлі ісігі
C15.1
Өңештің кеуделік бөлігінің қатерлі ісігі
C15.2
Өңештің құрсақтық бөлігінің қатерлі ісігі
C15.3
Өңештің жоғарғы үштен жоғарғы бір бөлігінің қатерлі ісігі
C15.4
Өңештің үштен ортаңғы бір бөлігінің қатерлі ісігі
C15.5
Өңештің үштен төменгі бір бөлігінің қатерлі ісігі
C15.8
Өңештің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C15.9
Өңештің орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C16.0
Асқазан кардиясының қатерлі ісігі
C16.1
Асқазан түбінің қатерлі ісігі
C16.2
Асқазан денесінің қатерлі ісігі
C16.3
Қақпаша кіребірісінің қатерлі ісігі
C16.4
Қақпашаның қатерлі ісігі
C16.5
Асқазан кіші иінінің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C16.6
Асқазан үлкен иінінің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C16.8
Асқазанның жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C16.9
Асқазанның орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C17.0
Ұлтабардың қатерлі ісігі
C17.1
Ашішектің қатерлі ісігі
C17.2
Мықынішектің қатерлі ісігі
C17.3
Меккель бүйірқалтасының қатерлі ісігі
C17.8
Жіңішке ішектің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C17.9
Жіңішке ішектің орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C18.0
Бүйеннің қатерлі ісігі
C18.1
Құрт тәрізді өсіндінің [аппендикстің] қатерлі ісігі
C18.2
Жоғарылаған тоқішектің қатерлі ісігі
C18.3
Бауырлық иілістің қатерлі ісігі
C18.4
Көлденең тоқішектің қатерлі ісігі
C18.5
Көкбауырлық иілістің қатерлі ісігі
C18.6
Төмендеген тоқішектің қатерлі ісігі
C18.7
Сигма тәрізді ішектің қатерлі ісігі
C18.8
Тоқішектің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлізақымдануы
C18.9
Тоқішектің, орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C19
Ректосигмоидтік қосылыстың қатерлі ісігі
C20
Тік ішектің қатерлі ісігі
C21.0
Айналшықтың орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C21.1
Айналшық каналының қатерлі ісігі
C21.2
Клоакатекті аймақтың қатерлі ісігі
C21.8
Тік ішектің, айналшықтың [анустың] және айналшық каналыныңжоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы

C15.0
Злокачественное новообразование шейного отдела пищевода
C15.1
Злокачественное новообразование грудного отдела пищевода
C15.2
Злокачественное новообразование абдоминального отдела пищевода
C15.3
Злокачественное новообразование верхней трети пищевода
C15.4
Злокачественное новообразование средней трети пищевода
C15.5
Злокачественное новообразование нижней трети пищевода
C15.8
Злокачественное поражение пищевода, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C15.9
Злокачественное новообразование пищевода неуточненное
C16.0
Злокачественное новообразование кардии желудка
C16.1
Злокачественное новообразование дна желудка
C16.2
Злокачественное новообразование тела желудка
C16.3
Злокачественное новообразование преддверия желудка
C16.4
Злокачественное новообразование привратника желудка
C16.5
Злокачественное новообразование малой кривизны желудка неуточненной части
C16.6
Злокачественное новообразование большой кривизны желудка неуточненной части
C16.8
Злокачественное поражение желудка, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C16.9
Злокачественное новообразование желудка неуточненной локализации
C17.0
Злокачественное новообразование двенадцатиперстной кишки
C17.1
Злокачественное новообразование тощей кишки
C17.2
Злокачественное новообразование подвздошной кишки
C17.3
Злокачественное новообразование дивертикула Меккеля
C17.8
Злокачественное поражение тонкого кишечника, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C17.9
Злокачественное новообразование тонкого кишечника неуточненной локализации
C18.0
Злокачественное новообразование слепой кишки
C18.1
Злокачественное новообразование червеобразного отростка
C18.2
Злокачественное новообразование восходящей ободочной кишки
C18.3
Злокачественное новообразование печеночного изгиба ободочной кишки
C18.4
Злокачественное новообразование поперечной ободочной кишки
C18.5
Злокачественное новообразование селезеночного изгиба ободочной кишки
C18.6
Злокачественное новообразование нисходящей ободочной кишки
C18.7
Злокачественное новообразование сигмовидной кишки
C18.8
Злокачественное поражение ободочной кишки, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C18.9
Злокачественное новообразование ободочной кишки неуточненной локализации
C19
Злокачественное новообразование ректосигмоидного соединения
C20
Злокачественное новообразование прямой кишки
C21.0
Злокачественное новообразование заднего прохода неуточненной локализации
C21.1
Злокачественное новообразование анального канала
C21.2
Злокачественное новообразование клоакогенной зоны
C21.8
Злокачественное поражение прямой кишки, заднего прохода [ануса] и анального канала, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций

C22.0
Бауыржасушалы обыр
C22.1
Бауыр ішілік өт түтігінің обыры
C22.2
Гепатобластома
C22.3
Бауыр ангиосаркомасы
C22.4
Бауырдың басқа саркомалары
C22.7
Бауырдың анықталған басқа обырлары
C22.9
Бауырдың анықталмаған қатерлі ісігі
C23
Өтқалтаның қатерлі ісігі
C24.0
Бауырдан тыс өт түтіктерінің қатерлі ісігі
C24.1
Фатер бүртігі ампуласының қатерлі ісігі
C24.8
Өт жолдарының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C24.9
Өт жолдарының анықталмаған қатерлі ісігі
C25.0
Ұйқыбез басының қатерлі ісігі
C25.1
Ұйқыбез денесінің қатерлі ісігі
C25.2
Ұйқыбез құйрығының қатерлі ісігі
C25.3
Ұйқыбез түтігінің қатерлі ісігі
C25.4
Ұйқыбездің аралдық жасушаларының қатерлі ісігі
C25.7
Ұйқыбездің басқа бөліктерінің қатерлі ісігі
C25.8
Ұйқыбездің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқанқатерлі зақымдануы
C25.9
Ұйқыбездің анықталмаған қатерлі ісігі
C26.0
Ішек трактісінің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C26.1
Көкбауырдың қатерлі ісігі
C26.8
Ас қорыту ағзаларының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C26.9
Ас қорыту жүйесінің шегінде орналасу орны дәл белгіленбеген қатерлі ісігі
C45.1
Ішперде мезотелиомасы
C48.0
Ішперде арты кеңістігінің қатерлі ісігі
C48.1
Ішперденің анықталған бөліктерінің қатерлі ісігі
C48.2
Ішперденің анықталмаған бөліктерінің қатерлі ісігі
C48.8
Ішперде арты кеңістігі мен ішперденің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C76.2
Құрсақтың қатерлі ісігі
C78.4
Жіңішке ішектің салдарлық қатерлі ісігі
C78.5
Тоқ және тік ішектердің салдарлық қатерлі ісігі
C78.6
Ішперде мен ішперде арты кеңістігінің салдарлық қатерлі ісігі
C78.7
Бауырдың салдарлық қатерлі ісігі
C78.8
Ас қорыту ағзаларының басқа және анықталмаған салдарлық қатерлі ісігі
D00.1
Өңештің in situ карциномасы
D00.2
Асқазанның in situ карциномасы
D01.0
Тоқішектің in situ карциномасы
D01.1
Ректосигмалық қосылыстың in situ карциномасы
D01.2
Тік ішектің in situ карциномасы
D01.3
Айналшық [анус] пен айналшық өзегінің in situ карциномасы
D01.4
Ішектің басқа және анықталмаған бөлімдерінің in situ карциномасы

C22.0
Печеночноклеточный рак
C22.1
Рак внутрипеченочного желчного протока
C22.2
Гепатобластома
C22.3
Ангиосаркома печени
C22.4
Другие саркомы печени
C22.7
Другие уточненные раки печени
C22.9
Злокачественное новообразование: печень неуточненная
C23
Злокачественное новообразование желчного пузыря
C24.0
Злокачественное новообразование внепеченочного желчного протока
C24.1
Злокачественное новообразование ампулы фатерова сосочка
C24.8
Злокачественное новообразование ампулы фатерова сосочка
C24.9
Злокачественные новообразования желчных путей, неуточненное
C25.0
Злокачественное новообразование головки поджелудочной железы
C25.1
Злокачественное новообразование тела поджелудочной железы
C25.2
Злокачественное новообразование хвоста поджелудочной железы
C25.3
Злокачественное новообразование протока поджелудочной железы
C25.4
Злокачественное новообразование островковых клеток (островков Лангерганса) поджелудочной железы
C25.7
Злокачественное новообразование других частей поджелудочной железы
C25.8
Поражение поджелудочной железы, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций.
C25.9
Злокачественное новообразование: поджелудочной железы неуточненное
C26.0
Злокачественное новообразование кишечного тракта неуточненной части
C26.1
Злокачественное новообразование селезенки
C26.8
Злокачественное поражение органов пищеварения, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C26.9
Злокачественное новообразование неточно обозначенной локализации в пределах пищеварительной системы
C45.1
Мезотелиома брюшины
C48.0
Злокачественное новообразование забрюшинного пространства
C48.1
Злокачественное новообразование уточненных частей брюшины
C48.2
Злокачественное новообразование брюшины неуточненной части
C48.8
Злокачественное поражение забрюшинного пространства и брюшины, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C76.2
Злокачественное новообразование живота, неточно обозначенной локализации
C78.4
Вторичное злокачественное новообразование тонкого кишечника
C78.5
Вторичное злокачественное новообразование толстого кишечника и прямой кишки
C78.6
Вторичное злокачественное новообразование забрюшинного пространства и брюшины
C78.7
Вторичное злокачественное новообразование печени
C78.8
Вторичное злокачественное новообразование других и неуточненных органов пищеварения
D00.1
Карцинома in situ пищевода
D00.2
Карцинома in situ желудка
D01.0
Карцинома in situ ободочной кишки
D01.1
Карцинома in situ ректосигмоидного соединения
D01.2
Карцинома in situ прямой кишки
D01.3
Карцинома in situ заднего прохода и анального канала
D01.4
Карцинома in situ других и неуточненных частей кишечника

D01.5
Бауырдың, өт қалтасы мен өт жолдарының in situ карциномасы
D01.7
Басқа анықталған ас қорыту ағзаларының in situ карциномасы
D01.9
Анықталмаған ас қорыту ағзаларының in situ карциномасы
D37.1
Асқазанның анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D37.2
Жіңішке ішектің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D37.3
Құрт тәрізді өсіндінің [аппендикстің] анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D37.4
Тоқішектің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D37.5
Тік ішектің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D37.6
Бауырдың, өт қалта және өт жолдарының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D37.7
Басқа ас қорыту ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D37.9
Ас қорыту ағзаларыныңанықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D48.3
Анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспе: Ішперде арты кеңістігінің
D48.4
Анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспе: Ішперденің
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейіндегі (құрсақ қуысының ісіктері) диагноздардың тізбесіне мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (іш қуысының неоплазмалары) кодтарының тізбесі-9, ауырлығы бойынша елеулі (негізгі операциялар ретінде қолданылады) іш қуысының неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес), олар аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылады;
2) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (іш қуысының неоплазмалары) кодтарының тізбесі-9, ауырлығы бойынша елеулі (негізгі операциялар ретінде қолданылады) іш қуысының неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес), олар аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылады;
3) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (іш қуысының неоплазмалары) кодтарының тізбесі-9, ауырлығы бойынша елеулі (негізгі операциялар ретінде қолданылады) іш қуысының неоплазмасы диагноздарының тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес), олар аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылады;

D01.5
Карцинома in situ печени, желчного пузыря и желчных протоков
D01.7
Карцинома in situ других уточненных органов пищеварения
D01.9
Карцинома in situ органов пищеварения неуточненных
D37.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера желудка
D37.2
Новообразование неопределенного и неизвестного характера тонкого кишечника
D37.3
Новообразование червеобразного отростка
D37.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера ободочной кишки
D37.5
Новообразование неопределенного и неизвестного характера прямой кишки
D37.6
Новообразование неопределенного и неизвестного характера печени, желчного пузыря и желчных протоков
D37.7
новообразование неопределенного характера поджелудочная железа
D37.9
Новообразование неопределенного и неизвестного характера органов пищеварения неуточненных
D48.3
Новообразование неопределенного и неизвестного характера забрюшинного пространства
D48.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера брюшины
К перечню диагнозов новообразований брюшной полости, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразования брюшной полости) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, значительные по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразования брюшной полости), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразования брюшной полости) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, средние по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразования брюшной полости), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов операций (новообразования брюшной полости) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, не значительные по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразования брюшной полости), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

4) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын 2-деңгейдегі сәулелік терапияның тарификаторы (іш қуысының ісіктері) кодтарының тізбесі;
5) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын 1-деңгейдегі сәулелік терапияның тарификаторы (іш қуысының ісіктері) кодтарының тізбесі;
6) Іш қуысының ісіктері кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиопрепараттардың) тізбесі іш қуысының ісігі диагноздарының тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес, олар аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылады.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын ішперде қуысының
өспелері диагноздардың
тізбесіне
1-қосымша
Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9, ауырлығы бойынша елеулі бойынша операциялар (ішперде қуысының өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

4) Перечень кодов тарификатора (новообразования брюшной полости) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразования брюшной полости), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
5) Перечень кодов тарификатора (новообразования брюшной полости) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразования брюшной полости), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
6) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при новообразовании брюшной полости согласно приложению 6 к перечню диагнозов новообразования брюшной полости), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований брюшной
полости, которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования брюшной полости) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, значительные по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 10 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг/25 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Этопозид
инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/5 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
44-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің өспелері диагноздарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
C40.0
Жауырын мен қолдың ұзын сүйектерінің қатерлі ісігі
C40.1
Қолдың қысқа сүйектерінің қатерлі ісігі
C40.2
Аяқтың ұзын сүйектерінің қатерлі ісігі
C40.3
Аяқтың қысқа сүйектерінің қатерлі ісігі
C40.8
Сүйектер мен аяқ-қолдың буын шеміршектерінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C40.9
Орналасу орны анықталмаған аяқ-қол сүйектері мен буын шеміршектерінің қатерлі ісігі
C41.0
Бас сүйек пен бет сүйектерінің қатерлі ісігі
C41.1
Төменгі жақ сүйектің қатерлі ісігі
C41.2
Омыртқа бағанасының қатерлі ісігі
C41.3
Қабырғалардың, төстің және бұғананың қатерлі ісігі
C41.4
Жамбас астауы, сегізкөз бен құйымшақ сүйектерінің қатерлі ісігі
C41.8
Сүйектер мен буын шеміршектерінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C41.9
Сүйектер мен буын шеміршектерінің анықталмаған қатерлі ісігі
C47.0
Бастың, беттің және мойынның шеткі нервілерінің қатерлі ісігі
C47.1
Иық белдеуі аймағын қоса алғандағы қолдың шеткі нервілерінің қатерлі ісігі
C47.2
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқтың шеткі нервілерінің қатерлі ісігі
C47.3
Кеуде торы шеткі нервілерінің қатерлі ісігі
C47.4
Іштің шеткі нервілерінің қатерлі ісігі
C47.5
Жамбастың шеткі нервілерінің қатерлі ісігі
C47.6
Дененің анықталмаған шеткі нервілерінің қатерлі ісігі
C47.8
Шеткі нервілер мен вегетаттивтік нерв жүйесінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы

концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 10 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг/25 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Этопозид
концентрат для приготовления раствора для инфузий или раствор для инъекций 100 мг/5 мл
Приложение 44
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований опорно-двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10, являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
C40.0
Злокачественное новообразование лопатки и длинных костей верхней конечности
C40.1
Злокачественное новообразование коротких костей верхней конечности
C40.2
Злокачественное новообразование длинных костей нижней конечности
C40.3
Злокачественное новообразование коротких костей нижней конечности
C40.8
Злокачественное поражение костей и суставных хрящей конечностей, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C40.9
Злокачественное новообразование костей и суставных хрящей конечности неуточненной локализации
C41.0
Злокачественное новообразование костей черепа и лица
C41.1
Злокачественное новообразование нижнечелюстной кости
C41.2
Злокачественное новообразование позвоночного столба
C41.3
Злокачественное новообразование ребер, грудины и ключицы
C41.4
Злокачественное новообразование костей таза, крестца и копчика
C41.8
Злокачественное поражение костей и суставных хрящей, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C41.9
Злокачественное новообразование костей и суставных хрящей неуточненное
C47.0
Злокачественное новообразование периферических нервов головы, лица и шеи
C47.1
Злокачественное новообразование периферических нервов верхней конечности, включая область плечевого сустава
C47.2
Злокачественное новообразование периферических нервов нижней конечности, включая область тазобедренного сустава
C47.3
Злокачественное новообразование периферических нервов грудной клетки
C47.4
Злокачественное новообразование периферических нервов живота
C47.5
Злокачественное новообразование периферических нервов таза
C47.6
Злокачественное новообразование периферических нервов туловища неуточненное
C47.8
Злокачественное поражение периферических нервов и вегетативной нервной системы, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций

C47.9
Орналасуы анықталмаған шеткі нервілер мен вегетативтік нерв жүйесінің қатерлі ісігі
C49.0
Бастың, беттің және мойынның дәнекер және жұмсақ тіндерінің қатерлі ісігі
C49.1
Иық белдеуі аймағын қоса алғандағы қолдың дәнекер және жұмсақ тіндерінің қатерлі ісігі
C49.2
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқтың дәнекер және жұмсақ тіндерінің қатерлі ісігі
C49.3
Кеуде торының дәнекер және жұмсақ тіндерінің қатерлі ісігі
C49.4
Іштің дәнекер және жұмсақ тіндерінің қатерлі ісігі
C49.5
Жамбастың дәнекер және жұмсақ тіндерінің қатерлі ісігі
C49.6
Орналасу орны анықталмаған дененің дәнекер және жұмсақ тіндерінің қатерлі ісігі
C49.8
Дәнекер және жұмсақ тіндердің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C49.9
Орналасу орны анықталмаған дәнекер және жұмсақ тіндердің қатерлі ісігі
C76.4
Қолдың қатерлі ісігі
C76.5
Аяқтың қатерлі ісігі
C79.5
Сүйектер мен сүйек кемігінің салдарлық қатерлі ісігі
D48.0
Анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспе: Сүйектер мен буын шеміршектерінің
10 - аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) диагноздарының тізбесіне мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) 10 - аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) кодтарының тізбесі;
2) 10-аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (тірек - қимыл аппараты мен дәнекер тінінің ісіктері) кодтарының тізбесі-9, ауырлығы бойынша орташа (негізгі операциялар ретінде қолданылады) тірек - қимыл аппараты мен дәнекер тінінің ісіктері диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес, олар аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес, денсаулыққа байланысты-10 негізгі диагноз болып табылады;

C47.9
Злокачественное поражение периферических нервов и вегетативной нервной системы неуточненной локализации
C49.0
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей головы, лица и шеи
C49.1
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей верхней конечности, включая область плечевого сустава
C49.2
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей нижней конечности, включая область тазобедренного сустава
C49.3
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей грудной клетки
C49.4
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей живота
C49.5
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей таза
C49.6
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей туловища неуточненной локализации
C49.8
Злокачественное поражение соединительной и мягких тканей, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C49.9
Злокачественное новообразование соединительной и мягких тканей неуточненной локализации
C76.4
Злокачественное новообразование верхней конечности, неточно обозначенной локализации
C76.5
Злокачественное новообразование нижней конечности, неточно обозначенной локализации
C79.5
Вторичное злокачественное новообразование костей и костного мозга
D48.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера костей и суставных хрящей
К перечню диагнозов новообразований опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразования опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем -9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразований опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразования опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем -9, средние по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

3) 10 - аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) кодтарының тізбесі;
4) 10 - аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының (тірек - қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес сәулелік терапия тарификаторы (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) кодтарының тізбесі;
5) 10 - аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының (тірек - қимыл аппаратының және дәнекер тіннің ісіктері) тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес тірек-қимыл аппараты мен дәнекер тіннің ісіктері кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі бекітілсін.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын тірек-қимыл
аппаратының және дәнекер
тіннің өспелері диагноздарының
тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

3) Перечень кодов операций (новообразования опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем -9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразования опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани) лучевой терапии согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразований опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при новообразовании опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразований опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований
опорно-двигательного аппарата
и соединительной ткани,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

83.82
Бұлшық ет немесе шандыр трансплантанты (қол буындарынан басқа)
84.09
Интерторакокапсулярлы ампутация
84.18
Жамбас буынының дезартикуляциясы
84.19
Құрсақ-жамбас ампутациясы
84.20
Эндопротездеу арқылы органдарды сақтау үшін жасалатын операциялар
84.29
Аяқ-қолдың басқа қайта имплантациясы
86.63
Орналасуы басқа еркін толық қабатты кесінді
86.69
Орналасуы басқа тері кесіндісінің басқа түрлері
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын тірек-қимыл
аппаратының және дәнекер
тіннің өспелері диагноздарының
тізбесіне
2-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагнозы болып табылатын тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің өспелері диагноздарының тізбесіне 2-қосымшасына сәйкес, аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша операциялар (тірек-қимыл аппараты мен дәнекер тінінің өспелері) кодтарының тізбесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9, ауырлығы бойынша орташа (негізгі операциялар ретінде қолданылады) тірек-қимыл аппараты мен дәнекер тінінің өспелері диагноздарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

83.82
Трансплантант мышцы или фасции (кроме кисти)
84.09
Интерторакокапсулярная ампутация
84.18
Дезартикуляция тазобедренного сустава
84.19
Брюшно-тазовая ампутация
84.20
Органосохранные операции с эндопротезированием
84.29
Другая реимплантация конечности
86.63
Свободный полнослойный лоскут другой локализации
86.69
Другие виды кожного лоскута другой локализации
Приложение 2
к перечню диагнозов
новообразований
опорно-двигательного аппарата
и соединительной ткани,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем-9, средние по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани,которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

84.91
Ампутация, басқаша анықталмаған
84.99
Қаңқа бұлшық ет жүйесіндегі басқа манипуляциялар
86.04
Тері және тері асты тіндердің дренажы арқылы теріні басқа жолмен кесу
86.09
Теріні немесе тері асты тіндерін кесудің басқа жолы
86.20
Тері тінінің және тері асты негіздің зақымданған бөлігін кесу және бұзу
86.30
Тері және тері асты тіндерін жергілікті кесудің басқа түрі
86.60
Еркін толық қабатты кесінді, басқаша анықталмаған
86.89
Теріні және тері асты өзекті қалпына келтірудің және қайта жасаудың басқа тәсілдері
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын тірек-қимыл
аппаратының және дәнекер
тіннің өспелері диагноздарының
тізбесіне
3-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (тірек-қимыл аппаратының және дәнекер тіннің өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

84.91
Ампутация, неуточненная иначе
84.99
Прочие манипуляции на скелетно-мышечной системе
86.04
Другое иссечение кожи с дренажом кожи и подкожных тканей
86.09
Другое иссечение кожи и подкожных тканей
86.20
Иссечение или деструкция пораженного участка или ткани кожи и подкожной основы
86.30
Другое локальное иссечение пораженного участка кожи и подкожных тканей
86.60
Свободный кожный лоскут, неуточненный иначе
86.89
Другие методы восстановления и реконструкции кожи и подкожной клетчатки
Приложение 3
к перечню диагнозов
новообразований
опорно-двигательного аппарата
и соединительной ткани,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования опорно - двигательного аппарата и соединительной ткани) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

тері астына және вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 33,6 млн ХБ
Месна
құтыдағы инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/мл көлемі 10,0 мл, ампулада вена ішіне енгізуге арналған ерітінді 400 мг/4 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл, 2 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 50 мг/мл
Паклитаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 30 мг/5 мл (ПВХ жоқ жүйелермен жиынтықта)
Паклитаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 100 мг (ПВХ жоқ жүйелермен жиынтықта)
Паклитаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 300 мг/5 мл (ПВХ жоқ жүйелермен жиынтықта)
Пэгфилграстим
тері астына енгізуге арналған ерітінді 6 мг / 0,6 мл
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 0,3 мг
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 30 млн МЕ/0,5 мл
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизат / ұнтақ 0,2 г
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 1000 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 500 мг
Цисплатин
инъекцияға арналған ерітінді / инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 10 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг/25 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Этопозид
инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/5 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
45-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын терінің, тері асты шелмайының және сүт безінің өспесі дииагноздарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
C43.0
Еріннің қатерлі меланомасы
C43.2
Құлақ пен сыртқы есту өтісінің қатерлі меланомасы
C43.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктерінің қатерлі меланомасы
C43.4
Бастың шашты бөлігі мен мойынның қатерлі меланомасы
C43.5
Дененің қатерлі меланомасы
C43.6
Иық буыны аймағын қоса алғандағы қолдың қатерлі меланомасы
C43.7
Ұршық буыны аймағын қоса алғандағы аяқтың қатерлі меланомасы
C43.8
Терінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі меланомалары
C43.9
Терінің анықталмаған қатерлі меланомасы
C44.0
Ерін терісінің қатерлі ісігі

лиофилизат для приготовления раствора для подкожного и внутривенного введения 33,6 млн МЕ
Месна
раствор для инъекций во флаконе 100 мг/мл объем 10,0 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл, 2 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 50 мг/мл
Паклитаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 30 мг/5 мл (в комплекте с системами не содержащими ПВХ)
Паклитаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 100 мг (в комплекте с системами не содержащими ПВХ)
Паклитаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 300 мг/50 мл (в комплекте с системами не содержащими ПВХ)
Пэгфилграстим
раствор для подкожного введения 6 мг/0,6 мл
Филграстим
раствор для инъекций 0,3 мг
Филграстим
раствор для инъекций 30 млн МЕ/0,5 мл
Циклофосфамид
лиофилизат/порошок для приготовления раствора для инъекций 0,2 г
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 1000 мг
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 500 мг
Цисплатин
раствор для инъекций/концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 10 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг/25 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Этопозид
концентрат для приготовления раствора для инфузий или раствор для инъекций 100 мг/5 мл
Приложение 45
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований кожи, подкожной клетчатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
C43.0
Злокачественная меланома губы
C43.2
Злокачественная меланома уха и наружного слухового прохода
C43.3
Злокачественная меланома других и неуточненных частей лица
C43.4
Злокачественная меланома волосистой части головы и шеи
C43.5
Злокачественная меланома туловища
C43.6
Злокачественная меланома верхней конечности, включая область плечевого сустава
C43.7
Злокачественная меланома нижней конечности, включая область тазобедренного сустава
C43.8
Злокачественная меланома кожи, выходящая за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C43.9
Злокачественная меланома кожи неуточненная
C44.0
Злокачественное новообразование кожи губы

C44.2
Құлақ терісі мен сыртқы есту өтісінің қатерлі ісігі
C44.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктері терісінің қатерлі ісігі
C44.4
Бастың шашты бөлігі мен мойынның қатерлі ісігі
C44.5
Дене терісінің қатерлі ісігі
C44.6
Иық белдеуі аймағын қоса алғандағы қол терісінің қатерлі ісігі
C44.7
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқ терісінің қатерлі ісіктері
C44.8
Терінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымданулары
C44.9
Терінің анықталмаған аймағының қатерлі ісіктері
C46.0
Терінің Капош саркомасы
C46.1
Жұмсақ тіндердің Капош саркомасы
C46.7
Орналасуы басқа Капош саркомасы
C46.8
Көп ағзалардың Капош саркомасы
C46.9
Орналасу орны анықталмаған Капош саркомасы
C50.0
Емізік пен ареоланың қатерлі ісігі
C50.1
Сүт безінің орталық бөлігінің қатерлі ісігі
C50.2
Сүт безінің жоғарғы-ішкі квадрантының қатерлі ісігі
C50.3
Сүт безінің төменгі-ішкі квадрантының қатерлі ісігі
C50.4
Сүт безінің жоғарғы-сыртқы квадрантының қатерлі ісігі
C50.5
Сүт безінің төменгі-сыртқы квадрантының қатерлі ісігі
C50.6
Сүт безінің қолтықтық-артқы бөлігінің қатерлі ісігі
C50.8
Сүт безінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C50.9
Сүт безінің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C79.2
Терінің салдарлық қатерлі ісігі
D03.0
Еріннің in situ меланомасы
D03.1
Құлақ пен сыртқы есту өтісінің in situ меланомасы
D03.2
Беттің басқа және анықталмаған бөліктерінің in situ меланомасы
D03.3
Бастың шашты бөлігі мен мойынның in situ меланомасы
D03.4
Дененің in situ меланомасы
D03.5
Иық белдеуін қоса алғандағы қолдың in situ меланомасы
D03.6
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқтың in situ меланоамсы
D03.7
Басқа орында орналасқан in situ меланомасы
D03.8
Орналасуы анықталмаған in situ меланомасы
D03.9
Ерін терісінің in situ карциномасы
D04.0
Құлақ пен сыртқы есту өтісі терісінің in situ карциномасы
D04.1
Еріннің in situ меланомасы
D04.2
Құлақ пен сыртқы есту өтісінің in situ меланомасы
D04.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктері терісінің in situ карциномасы
D04.4
Бастың шаш бөлігі мен мойынның in situ карциномасы
D04.5
Дене терісінің in situ карциномасы
D04.6
Иық белдеуі аймағын қоса алғандағы қол терісінің in situ карциномасы
D04.7
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқ терісінің in situ карциномасы

C44.2
Злокачественное новообразование кожи уха и наружного слухового прохода
C44.3
Злокачественное новообразование кожи других и неуточненных частей лица
C44.4
Злокачественное новообразование кожи волосистой части головы и шеи
C44.5
Злокачественное новообразование кожи туловища
C44.6
Злокачественное новообразование кожи верхней конечности, включая область плечевого сустава
C44.7
Злокачественное новообразование кожи нижней конечности, включая область тазобедренного сустава
C44.8
Злокачественное поражение кожи, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C44.9
Злокачественное новообразование кожи неуточненной области
C46.0
Саркома Капоши кожи
C46.1
Саркома Капоши мягких тканей
C46.7
Саркома Капоши других локализаций
C46.8
Саркома Капоши множественных органов
C46.9
Саркома Капоши неуточненной локализации
C50.0
Злокачественное новообразование соска и околососкового кружка молочной железы
C50.1
Злокачественное новообразование центральной части молочной железы
C50.2
Злокачественное новообразование верхне-внутреннего квадранта молочной железы
C50.3
Злокачественное новообразование нижне-внутреннего квадранта молочной железы
C50.4
Злокачественное новообразование верхне-наружного квадранта молочной железы
C50.5
Злокачественное новообразование нижне-наружного квадранта молочной железы
C50.6
Злокачественное новообразование подмышечной задней части молочной железы
C50.8
Злокачественное поражение молочной железы, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C50.9
Злокачественное новообразование молочной железы неуточненной части
C79.2
Вторичное злокачественное новообразование кожи
D03.0
Меланома in situ губы
D03.1
Меланома in situ века, включая спайку век
D03.2
Меланома in situ уха и наружного слухового прохода
D03.3
Меланома in situ других и неуточненных частей лица
D03.4
Меланома in situ волосистой части головы и шеи
D03.5
Меланома in situ туловища
D03.6
Меланома in situ верхней конечности, включая область плечевого пояса
D03.7
Меланома in situ нижней конечности, включая тазобедренную область
D03.8
Меланома in situ других локализаций
D03.9
Меланома in situ неуточненной локализации
D04.0
Карцинома in situ кожи губы
D04.1
Карцинома in situ кожи века, включая спайку век
D04.2
Карцинома in situ кожи уха и наружного слухового прохода
D04.3
Карцинома in situ кожи других и неуточненных частей лица
D04.4
Карцинома in situ кожи волосистой части головы и шеи
D04.5
Карцинома in situ кожи туловища
D04.6
Карцинома in situ кожи верхней конечности, включая область плечевого пояса
D04.7
Карцинома in situ кожи нижней конечности, включая область тазобедренного сустава

D04.8
Терінің басқа орында орналасқан in situ карциномасы
D04.9
Терінің орналасуы анықталмаған in situ карциномасы
D05.0
Үлесшенің in situ карциномасы
D05.1
Түтік ішілік in situ карцинома
D05.7
Сүт безінің басқа in situ карциномасы
D05.9
Сүт безінің анықталмаған in situ карциномасы
D48.5
Терінің белгісіз және белгісіз сипатындағы неоплазма
D48.6
Сүт безінің белгісіз және белгісіз сипатындағы неоплазма
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейіндегі диагноздардың тізбесіне (терінің, тері астындағы тін және сүт безінің ісігі) мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейіндегі диагноздар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес (терінің, тері астындағы тін және сүт безінің ісігі) ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (тері, тері астына басу және сүт безі ісігі) кодтарының тізбесі;
2) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес (терінің, тері астындағы тін және сүт безінің ісігі) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (тері, тері астына басу және сүт безі ісігі) кодтарының тізбесі;
3) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (терінің, тері астындағы тін және сүт безінің ісігі) кодтарының тізбесі;
4) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес 1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (терінің, тері астындағы тін және сүт безінің ісігі) кодтарының тізбесі;

D04.8
Карцинома in situ кожи других локализаций
D04.9
Карцинома in situ кожи неуточненной локализации
D05.0
Карцинома in situ молочной железы, дольковая
D05.1
Карцинома in situ молочной железы, внутрипротоковая
D05.7
Другая карцинома in situ молочной железы
D05.9
Карцинома in situ молочной железы неуточненная
D48.5
Новообразование неопределенного и неизвестного характера кожи
D48.6
Новообразование неопределенного и неизвестного характера молочной железы
К перечню диагнозов новообразований кожи, подкожной клетчатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразование кожи, подкожной клетчатки и молочной железы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразований кожи, подкожной клечатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразование кожи, подкожной клетчатки и молочной железы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований кожи, подкожной клетчатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов тарификатора (новообразование кожи, подкожной клетчатки и молочной железы) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразований кожи, подкожной клетчатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразование кожи, подкожной клетчатки и молочной железы) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразований кожи, подкожной клетчатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

5) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейіндегі диагноздар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес терінің, тері астындағы тін және сүт безінің ісігі кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі;
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын терінің, тері асты
шелмайының және сүт безінің
өспесі дииагноздарының
тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (терінің, тері асты шелмайының және сүт безінің өспесі) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при новообразовании кожи, подкожной клетчатки и молочной железы согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразований кожи, подкожной клетчатки и молочной железы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
Приложение 1
перечню диагнозов
новообразований кожи,
подкожной клетчатки
и молочной железы, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем,
связанных с Международной
классификации болезней-10
являются основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразование кожи, подкожной клетчатки и молочной железы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

86.93
Эндоэкспандерді тері асты орнату
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын терінің, тері асты
шелмайының және сүт безінің
өспесі дииагноздарының
тізбесіне
2-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (терінің, тері асты шелмайының және сүт безінің өспесі) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

86.93
Подкожная установка эндоэкспандера
Приложение 2
перечню диагнозов
новообразований кожи,
подкожной клетчатки
и молочной железы, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем,
связанных с Международной
классификации болезней-10
являются основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразование кожи, подкожной клетчатки и молочной железы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

86.06
Толық имплантацияланатын инфузиялық сорғышты енгізу, түтікше құрылғыларынан басқа
86.09
Теріні немесе тері асты тіндерін кесудің басқа жолы
86.20
Тері тінінің және тері асты негіздің зақымданған бөлігін кесу және бұзу
86.30
Тері және тері асты тіндерін жергілікті кесудің басқа түрі
86.30
Тері және тері асты тіндерін жергілікті кесудің басқа түрі
86.40
Терінің трансплантациясымен лазерлі және ультрадыбыстық технологияны пайдаланумен терең күйіктердің ерте хирургиялық некрэктомиясы

86.06
Вставление полностью имплантируемого инфузионного насоса, кроме сосудистых приборов
86.09
Другое иссечение кожи и подкожных тканей
86.20
Иссечение или деструкция пораженного участка или ткани кожи и подкожной основы
86.30
Другое локальное иссечение пораженного участка кожи и подкожных тканей
86.30
Другое локальное иссечение пораженного участка кожи и подкожных тканей
86.40
Ранняя хирургическая некрэктомия глубоких ожогов с использованием лазерной и ультразвуковой технологии с трансплантацией кожи

шприцтегі бұлшықет ішіне инъекцияға арналған ерітінді 250мг/5мл, 5 мл
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизат / ұнтақ 0,2 г
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 1000 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 500 мг
Цисплатин
инъекцияға арналған ерітінді / инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 10 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг/25 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Этопозид
инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/5 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
46-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын несеп шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
C64
Бүйрек түбегінен басқа, бүйректің қатерлі ісігі
C65
Бүйрек түбегінің қатерлі ісігі
C66
Несепағардың қатерлі ісігі
C67.0
Несепқуық үшбұрышының қатерлі ісігі
C67.1
Несепқуық күмбезінің қатерлі ісігі
C67.2
Несепқуықтың бүйірлік қабырғасының қатерлі ісігі
C67.3
Несепқуықтың алдыңғы қабырғасының қатерлі ісігі
C67.4
Несепқуықтың артқы қабырғасының қатерлі ісігі
C67.5
Несепқуық мойнының қатерлі ісігі
C67.6
Несепағарлық тесіктің қатерлі ісігі
C67.7
Алғашқы несеп түтігінің (урахустың) қатерлі ісігі
C67.8
Несепқуықтың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C67.9
Несепқуықтың анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C68.0
Үрпінің қатерлі ісігі
C68.1
Парауретралдық бездердің қатерлі ісігі
C68.8
Несеп ағзаларының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C68.9
Несеп ағзаларының анықталмаған қатерлі ісігі
C74.0
Бүйрекүсті безі қыртысының қатерлі ісігі
C74.1
Бүйрекүсті безінің ми қабатының қатерлі ісігі
C74.9
Бүйрекүсті безінің анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі

раствор для внутримышечных инъекций в шприце 250 мг/5 мл, 5 мл
Циклофосфамид
лиофилизат/порошок для приготовления раствора для инъекций 0,2 г
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 1000 мг
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 500 мг
Цисплатин
раствор для инъекций/концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 10 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг/25 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Этопозид
концентрат для приготовления раствора для инфузий или раствор для инъекций 100 мг/5 мл
Приложение 46
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
C64
Злокачественное новообразование почки, кроме почечной лоханки
C65
Злокачественное новообразование почечной лоханки
C66
Злокачественное новообразование мочеточника
C67.0
Злокачественное новообразование треугольника мочевого пузыря
C67.1
Злокачественное новообразование купола мочевого пузыря
C67.2
Злокачественное новообразование боковой стенки мочевого пузыря
C67.3
Злокачественное новообразование передней стенки мочевого пузыря
C67.4
Злокачественное новообразование задней стенки мочевого пузыря
C67.5
Злокачественное новообразование шейки мочевого пузыря
C67.6
Злокачественное новообразование мочеточникового отверстия
C67.7
Злокачественное новообразование первичного мочевого протока (урахуса)
C67.8
Поражение мочевого пузыря, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C67.9
Злокачественное новообразование мочевого пузыря неуточненной части
C68.0
Злокачественное новообразование мочеиспускательного канала
C68.1
Злокачественное новообразование парауретральной железы
C68.8
Поражение мочевых органов, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C68.9
Злокачественное новообразование мочевых органов неуточненное
C74.0
Злокачественное новообразование коры надпочечника
C74.1
Злокачественное новообразование мозгового слоя надпочечника
C74.9
Злокачественные новообразования надпочечника, неуточненной части

C79.0
Бүйрек пен бүйрек түбекшелерінің салдарлық қатерлі ісігі
C79.1
Неспқуықтың, басқа және анықталмаған несеп ағзаларының салдарлық қатерлі ісігі
C79.7
Бүйрекүсті безінің салдарлық қатерлі ісігі
D09.0
Қуықтыңin situ карциномасы
D09.1
Басқа және анықталамаған несеп ағзаларының in situ карциномасы
D41.0
Бүйректің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D41.1
Бүйрек түбекшелерінің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D41.2
Несепағардың анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D41.3
Несеп шығару өзегінің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D41.4
Қуықтың анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D41.7
Басқа несеп ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D41.9
Анықталмаған несеп ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D44.1
Анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспе: Бүйркеүсті безінің
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейіндегі (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) диагноздардың тізбесіне мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес 10-аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың негізгі диагнозы болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес ауырлығы елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша операциялар (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
2) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес ауырлығы жағынан елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
3) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;

C79.0
Вторичное злокачественное новообразование почки и почечной лоханки
C79.1
Вторичное злокачественное новообразование мочевого пузыря, других и неуточненных мочевых органов
C79.7
Вторичное злокачественное новообразование надпочечника
D09.0
Карцинома in situ мочевого пузыря
D09.1
Карцинома in situ других и неуточненных мочевых органов
D41.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера почки
D41.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера почечной лоханки
D41.2
Новообразование неопределенного или неизвестного характера мочеточника
D41.3
Новообразование неопределенного или неизвестного характера уретры
D41.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера мочевого пузыря
D41.7
Новообразование неопределенного или неизвестного характера других мочевых органов
D41.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера мочевых органов неуточненных
D44.1
Новообразования неопределенного или неизвестного характера надпочечника
К перечню диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразования органов мочевыделительной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразования органов мочевыделительной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов тарификатора (новообразования органов мочевыделительной системы) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

4) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес 1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
5) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес зәр шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын несеп шығару жүйесі
ағзаларының өспелерінің
тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (несеп шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

4) Перечень кодов тарификатора (новообразования органов мочевыделительной системы) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при новообразовании органов мочевыделительной системы согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразований органов мочевыделительной системы, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований органов
мочевыделительной системы,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования органов мочевыделительной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

60.61
Еркек безінің зақымданған бөлігін жергілікті кесу
64.97
Жыныстық мүшені үлкейтетін протезін енгізу немесе ауыстыру
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын несеп шығару жүйесі
ағзаларының өспелерінің
тізбесіне
2-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (несеп шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

60.61
Локальное иссечение пораженного участка предстательной железы
64.97
Введение или замена увеличивающегося протеза полового члена
Приложение 2
к перечню диагнозов
новообразований органов
мочевыделительной системы,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования органов мочевыделительной системы) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

59.91
Бүйрек жанындағы және перивезикалды тінді кесу
59.92
Бүйрек жанындағы және перивезикалды тіндегі басқа манипуляциялар
60.11
Жабық (тері асты) (ине арқылы) биопсия
60.20
Трансуретральды простатэктомия
60.2020
Қуықасты безінің зарарсыз гиперплазиясының биполярлық трансуретралдық резекциясы
60.29
Еркектік бездің зарарсыз гиперлазиясының трансуретралды резекциясы (монополярлы ілгекпен)
60.6122
Еркектік бездің қатерсіз гиперплазияның палзмалы трансуретралды вапоризациясы

59.91
Иссечение околопочечной и перивезикальной ткани
59.92
Другие манипуляции на околопочечной и перивезикальной ткани
60.11
Закрытая (чрескожная) (игловая) биопсия
60.20
Трансуретральная простатэктомия
60.2020
Биполярная трансуретральная резекция доброкачественной гиперплазии предстательной железы
60.29
Трансуретральная резекция доброкачественной гиперплазии предстательной железы (монополярной петлей)
60.6122
Плазменная трансуретральная вапоризация доброкачественной гиперплазии предстательной железы

60.99
Еркек безіндегі басқа манипуляциялар
64.96
Жыныстық мүшенің ішкі протезін алып тастау
70.51
Жатыр мойнағының акушерлік жырығын тігіп тастау
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын несеп шығару жүйесі
ағзаларының өспелерінің
тізбесіне
3-қосымша
2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (несеп шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі
Қызметтің коды
Атауы
D92.231.026
Конформды сәулелі терапия
D92.320.024
Қашықтықтан сәулелік терапия
D92.320.025
Қашықтықтан сәулелік терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперациондық сәулелі терапия
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын несеп шығару жүйесі
ағзаларының өспелерінің
тізбесіне
4-қосымша
1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (несеп шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі
Қызмет коды
Атауы
D92.241.026
Әртүрлі орындағы ісіктер кезіндегі қарқынды –модульденген сәулелік терапиясы
D92.242.026
Лимфомалар және кіші жамбас, құрсақ қуысы, висцералдық кеуде ағзаларының қатерлі ісіктерді жіті-модулирленген сәулелік терапиясы
D92.246.026
Жеке ошақтардағы ісіктер үшін бейнелермен басқармалы сәулелік терапиясы
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын несеп шығару жүйесі
ағзаларының өспелерінің
тізбесіне
5-қосымша
Несеп шығару жүйесі ағзаларының өспелерінің кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі
МНН
Сипаттамасы
Абиратерон
таблетка, 250 мг.
Абиратерон
таблетка, 500 мг
Бактерии БЦЖ
интравезикальді енгізу үшін суспензия дайындауға арналған құтыдағы ұнтақ және еріткіш (контейнерде 50мл)
Блеомицин
инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 15 мг 10 мг құтыда
Винкристин
вена ішіне енгізуге арналған ерітінді 0,5 мг/мл, 2 мл
Винорелбин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг / мл
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 200 мг
Гемцитабин
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 1000 мг
Гозерелин
тері астына енгізуге арналған ұзақ әсерлі имплантат 3,6 мг
Гозерелин
ұзақ әсерлі тері астына енгізуге арналған имплантат, 10,8 мг
Даунорубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 20мг
Дегареликс
жиынтығында еріткіші бар иньекцияларға арналған ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 120 мг
Дегареликс
жиынтығында еріткіші бар иньекцияларға арналған ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ, 80 мг
Денозумаб
тері астына енгізуге арналған ерітінді 70 мг/мл, 1.7 мл
Денозумаб
тері астына енгізуге арналған ерітінді 60 мг/мл., 1 мл
Динатрия фолинат

60.99
Прочие манипуляции на предстательной железе
64.96
Удаление внутреннего протеза полового члена
70.51
Устранение грыжи мочевого пузыря
Приложение 3
к перечню диагнозов
новообразований органов
мочевыделительной системы,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования органов мочевыделительной системы) лучевой терапии 2 уровня
Код услуги
Наименование
D92.231.026
Конформная лучевая терапия
D92.320.024
Дистанционная лучевая терапия
D92.320.025
Дистанционная лучевая терапия, РОД Гр
D92.410.057
Интраоперационная лучевая терапия
Приложение 4
к перечню диагнозов
новообразований органов
мочевыделительной системы,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов тарификатора (новообразования органов мочевыделительной системы) лучевой терапии 1 уровня
Код услуги
Наименование
D92.241.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия опухолей различных локализаций
D92.242.026
Интенсивно-модулированная лучевая терапия злокачественных новообразований висцеральных органов грудной клетки, брюшной полости, малого таза и лимфом
D92.246.026
Лучевая терапия, управляемая по изображениям для опухолей отдельных локализаций
Приложение 5
к перечню диагнозов
новообразований органов
мочевыделительной системы,
которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при новообразовании органов мочевыделительной системы
МНН
Характеристика
Абиратерон
таблетка, 250 мг
Абиратерон
таблетка, 500 мг
Бактерии БЦЖ
порошок во флаконе и растворитель (50 мл в контейнере) для приготовления суспензии для интравезикального введения
Блеомицин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 15 мг по 10 мг во флаконе
Винкристин
раствор для внутривенного введения 0,5 мг/мл, 2 мл
Винорелбин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/мл
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий, 200 мг
Гемцитабин
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инфузий 1000 мг
Гозерелин
имплантат пролонгированного действия для подкожного введения 3,6 мг
Гозерелин
имплантат для подкожного введения пролонгированного действия, 10,8 мг
Даунорубицин
порошок для приготовления раствора для инфузий, 20 мг
Дегареликс
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для иньекций в комплекте с растворителем, 120 мг
Дегареликс
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для иньекций в комплекте с растворителем, 80 мг
Денозумаб
Раствор для подкожного введения, 70 мг/мл, 1.7 мл, № 1
Денозумаб
Раствор для подкожного введения, 60 мг/мл, 1 мл, № 1
Динатрия фолинат

инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 90 мг/30 мл
Пэгфилграстим
тері астына енгізуге арналған ерітінді 6 мг / 0,6 мл
Топотекан
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 4 мг
Трипторелин
жиынтығында 3,75 мг шприц-ампуладағы 1мл еріткіші бар шприц-ампуладағы инъекция үшін суспензия дайындауға арналған лиофилизат
Трипторелин
инъекцияға арналған ерітінді 0,1 мг/мл 1мл
Трипторелин
бұлшықет ішіне енгізу үшін ұзақ әсерлі суспензия дайындауға арналған лиофилизат 11,25 мг
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 0,3 мг
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 30 млн МЕ/0,5 мл
Фторурацил
инъекцияға арналған ерітінді немесе инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 250 мг/5 мл
Фторурацил**
инъекцияға арналған ерітінді 500 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизат / ұнтақ 0,2 г
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 1000 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 500 мг
Цисплатин
инъекцияға арналған ерітінді / инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 10 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг/25 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Этопозид
инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/5 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
47-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша негізгі диагноз болып табылатын ерлердің жыныс мүшелерінің өспелері диагноздардың тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
C60.0
Күпектің қатерлі ісігі
C60.1
Еркек жыныс мүшесі басының қатерлі ісігі
C60.2
Еркек жыныс мүшесі денесінің қатерлі ісігі
C60.8
Еркек жыныс мүшесінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C60.9
Орналасуы анықталмаған, еркек жыныс мүшесінің қатерлі ісігі
C61
Қуық асты безінің қатерлі ісігі
C62.0
Орнына дейін түспеген аталық бездің қатерлі ісігі
C62.1
Төмен түскен атабездің қатерлі ісігі
C62.9
Атабездің, анықталмаған қатерлі ісігі
C63.0
Атабез қосалқысының қатерлі ісігі
C63.1
Енбаудың қатерлі ісігі
C63.2
Ұманың қатерлі ісігі

концентрат для приготовления раствора для инфузий 90 мг/30 мл
Пэгфилграстим
раствор для подкожного введения 6 мг/0,6 мл
Топотекан
лиофилизат для приготовления раствора для инфузий 4 мг
Трипторелин
лиофилизат для приготовления суспензии для инъекций в шприц-ампуле в комплекте с растворителем 1мл в шприц-ампуле 3,75мг
Трипторелин
раствор для инъекций 0,1мг/мл 1мл
Трипторелин
лиофилизат для приготовления суспензии пролонгированного действия для внутримышечного введения 11,25 мг
Филграстим
раствор для инъекций 0,3 мг
Филграстим
раствор для инъекций 30 млн МЕ/0,5 мл
Фторурацил
раствор для инъекций или концентрат для приготовления раствора для инфузий 250 мг/5 мл
Фторурацил**
раствор для инъекций 500 мг
Циклофосфамид
лиофилизат/порошок для приготовления раствора для инъекций 0,2 г
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 1000 мг
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 500 мг
Цисплатин
раствор для инъекций/концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 10 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг/25 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Этопозид
концентрат для приготовления раствора для инфузий или раствор для инъекций 100 мг/5 мл
Приложение 47
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
C60.0
Злокачественное новообразование крайней плоти полового члена
C60.1
Злокачественное новообразование головки полового члена
C60.2
Злокачественное новообразование тела полового члена
C60.8
Поражение полового члена, выходящее за пределы вышеуказанных локализаций
C60.9
Злокачественное новообразование полового члена неуточненной локализации
C61
Злокачественное новообразование предстательной железы
C62.0
Злокачественное новообразование неопустившегося яичка
C62.1
Злокачественное новообразование опущенного яичка
C62.9
Злокачественное новообразование яичка неуточненное
C63.0
Злокачественное новообразование придатка яичка
C63.1
Злокачественное новообразование семенного канатика
C63.2
Злокачественное новообразование мошонки

C63.7
Ерлердің басқанақтыланған жыныс ағзаларының қатерлі ісігі
C63.8
Ерлер жыныс ағзаларының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы
C63.9
Ерлер жыныс ағзаларының, орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
D07.4
Еркек жыныс мүшесініңin situ карциномасы
D07.5
Еркек безінің in situ карциномасы
D07.6
Басқа және анықталмаған ерлер жыныс ағзаларының in situ карциномасы
D40.0
Еркек безінің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D40.1
Аталық бездің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D40.7
Ерлердің басқа жыныс ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D40.9
Ерлердің ынықталмаған жыныс ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейіндегі диагноздардың тізбесіне (ерлердің жыныс ағзаларының өспелерінің) мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (ерлердің жыныс органдарының өскіндері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады);
2) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (ерлердің жыныс органдарының өскіндері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады);
3) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес 3-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (ерлердің жыныстық ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
4) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес 1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (ерлердің жыныстық ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;

C63.7
Злокачественное новообразование других уточненных мужских половых органов
C63.8
Злокачественное поражение мужских половых органов, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C63.9
Злокачественное новообразование мужских половых органов неуточненной локализации
D07.4
Новообразования in situ полового члена
D07.5
Новообразования in situ предстательной железы
D07.6
Новообразования in situ других и неуточненных мужских половых органов
D40.0
Новообразования неопределенного или неизвестного характера предстательной железы
D40.1
Новообразования неопределенного или неизвестного характера яичка
D40.7
Новообразования неопределенного или неизвестного характера других мужских половых органов
D40.9
Новообразования неопределенного или неизвестного характера мужских половых органов неуточненных
К перечню диагнозов новообразований мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразования мужских половых органов) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразований мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
2) Перечень кодов операций (новообразования мужских половых органов) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов тарификатора (новообразования мужских половых органов) лучевой терапии 3 уровня согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразования мужских половых органов) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразований мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

5) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес ерлердің жыныс ағзаларының өспелерінің кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын ерлердің жыныс
мүшелерінің өспелері
диагноздардың тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (ерлердің жыныс мүшелерінің өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

5) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при новообразовании мужских половых органов согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразований мужских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10, являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований мужских
половых органов, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем,
связанных с Международной
классификации болезней-10
являются основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования мужских половых органов) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 90 мг/30 мл
Пэгфилграстим
тері астына енгізуге арналған ерітінді 6 мг / 0,6 мл
Трипторелин
жиынтығында 3,75 мг шприц-ампуладағы 1мл еріткіші бар шприц-ампуладағы инъекция үшін суспензия дайындауға арналған лиофилизат
Трипторелин
инъекцияға арналған ерітінді 0,1 мг/мл 1мл
Трипторелин
бұлшықет ішіне енгізу үшін ұзақ әсерлі суспензия дайындауға арналған лиофилизат 11,25 мг
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 0,3 мг
Филграстим
инъекцияға арналған ерітінді 30 млн МЕ/0,5 мл
Фторурацил
инъекцияға арналған ерітінді немесе инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 250 мг/5 мл
Фторурацил**
инъекцияға арналған ерітінді 500 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизат / ұнтақ 0,2 г
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 1000 мг
Циклофосфамид
инъекцияға ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, 500 мг
Цисплатин
инъекцияға арналған ерітінді / инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10 мг/5 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 10 мг
Эпирубицин
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 50 мг/25 мл немесе инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг
Этопозид
инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/5 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
48-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын әйел жыныс мүшелерінің өспелері диагноздарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
C51.0
Үлкен жыныстық ернеудің қатерлі ісігі
C51.1
Кіші жыныстық ернеудің қатерлі ісігі
C51.2
Деліткінің қатерлі ісігі
C51.8
Сарпайдың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C51.9
Сарпайдың анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C52
Қынаптың қатерлі ісігі
C53.0
Жатыр мойнының ішкі бөлігінің қатерлі ісігі
C53.1
Жатыр мойнының сыртқы бөлігінің қатерлі ісігі
C53.8
Жатыр мойнының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C53.9
Жатыр мойнының анықталмаған бөлігінің қатерлі ісігі
C54.0
Жатыр қылтасының қатерлі ісігі

концентрат для приготовления раствора для инфузий 90 мг/30 мл
Пэгфилграстим
раствор для подкожного введения 6 мг/0,6 мл
Трипторелин
лиофилизат для приготовления суспензии для инъекций в шприц-ампуле в комплекте с растворителем 1мл в шприц-ампуле 3,75мг
Трипторелин
раствор для инъекций 0,1мг/мл 1мл
Трипторелин
лиофилизат для приготовления суспензии пролонгированного действия для внутримышечного введения 11,25 мг
Филграстим
раствор для инъекций 0,3 мг
Филграстим
раствор для инъекций 30 млн МЕ/0,5 мл
Фторурацил
раствор для инъекций или концентрат для приготовления раствора для инфузий 250 мг/5 мл
Фторурацил**
раствор для инъекций 500 мг
Циклофосфамид
лиофилизат/порошок для приготовления раствора для инъекций 0,2 г
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 1000 мг
Циклофосфамид
порошок для приготовления раствора для инъекций, 500 мг
Цисплатин
раствор для инъекций/концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 10 мг
Эпирубицин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 50 мг/25 мл или порошок лиофилизированный для приготовления раствора для инъекций 50 мг
Этопозид
концентрат для приготовления раствора для инфузий или раствор для инъекций 100 мг/5 мл
Приложение 48
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов новообразований женских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
C51.0
Злокачественное новообразование большой срамной губы
C51.1
Злокачественное новообразование малой срамной губы
C51.2
Злокачественное новообразование клитора
C51.8
Злокачественное поражение вульвы, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C51.9
Злокачественное новообразование вульвы неуточненной части
C52
Злокачественное новообразование влагалища
C53.0
Злокачественное новообразование внутренней части шейки матки (эндоцервикса)
C53.1
Злокачественное новообразование наружной части шейки матки (экзоцервикса)
C53.8
Злокачественное поражение шейки матки, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C53.9
Злокачественное новообразование шейки матки неуточненной части
C54.0
Злокачественное новообразование перешейка матки

C54.1
Эндометрийдің қатерлі ісігі
C54.2
Миаметрийдің қатерлі ісігі
C54.3
Жатыр түбінің қатерлі ісігі
C54.8
Жатыр денесінің жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C54.9
Жатыр денесінің орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C55
Жатырдың орналасуы анықталмаған қатерлі ісігі
C56
Аналық бездің қатерлі ісігі
C57.0
Фаллопий түтігінің қатерлі ісігі
C57.1
Фаллопий түтігінің жалпақ байламының қатерлі ісігі
C57.2
Фаллопий түтігінің жұмыр байламының қатерлі ісігі
C57.3
Параметрийдің қатерлі ісігі
C57.4
Жатырдың анықталмаған қосалқыларының қатерлі ісігі
C57.7
Әйелдердің басқа анықталған жыныс ағзаларының қатерлі ісігі
C57.8
Әйелдердің жыныс ағзаларының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C57.9
Орналасуы анықталмаған, әйелдердің жыныс ағзаларының қатерлі ісігі
C58
Бала жолдасының қатерлі ісігі
C79.6
Аналық бездің салдарлық қатерлі ісігі
D06.0
Жатыр мойнының ішкі бөлігінің in situ карциномасы
D06.1
Жатыр мойнының сыртқы бөлігінің in situ карциномасы
D06.7
Жатыр мойнының басқа бөліктерінің in situ карциномасы
D06.9
Жатыр мойнының анықталмаған бөлігінің in situ карциномасы
D07.0
Эндометрияныңin situ карциномасы
D07.1
Сарпайдыңin situ карциномасы
D07.2
Қынаптыңin situ карциномасы
D07.3
Басқа және анықталмаған әйелдер жыныс ағзаларыныңin situ карциномасы
D39.0
Жатырдың анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D39.1
Аналық бездің анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D39.2
Бала жолдасының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D39.7
Әйелдің басқа жыныс ағзаларының анықталмағаннемесе сипаты белгісіз өспесі
D39.9
Әйелдердің жыныс ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейіндегі диагноздардың тізбесіне (әйелдер жыныс ағзаларының өспелерінің) мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) Аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесіне және денсаулыққа байланысты проблемаларға сәйкес-10 негізгі диагноз болып табылатын аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі бойынша-9, ауырлығы бойынша елеулі операциялар (негізгі операциялар ретінде қолданылады) кодтарының тізбесі (әйел жыныс мүшелерінің ісіктері диагноздарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес);

C54.1
Злокачественное новообразование эндометрия тела матки
C54.2
Злокачественное новообразование миометрия тела матки
C54.3
Злокачественное новообразование дна матки
C54.8
Злокачественное поражение тела матки, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C54.9
Злокачественное новообразование тела матки неуточненной локализации
C55
Злокачественное новообразование матки неуточненной части
C56
Злокачественное новообразование яичника
C57.0
Злокачественное новообразование фаллопиевой трубы
C57.1
Злокачественное новообразование других и неуточненных женских половых органов. Широкой связки
C57.2
Злокачественное новообразование других и неуточненных женских половых органов. Круглой связки
C57.3
Злокачественное новообразование других и неуточненных женских половых органов. Параметрия
C57.4
Злокачественное новообразование других и неуточненных женских половых органов. Придатков матки неуточненных
C57.7
Злокачественное новообразование других уточненных женских половых органов
C57.8
Злокачественное поражение женских половых органов, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C57.9
Злокачественное новообразование женских половых органов неуточненной локализации
C58
Злокачественное новообразование плаценты
C79.6
Вторичное злокачественное новообразование яичника
D06.0
Карцинома in situ внутренней части шейки матки (эндоцервикса)
D06.1
Карцинома in situ наружной части шейки матки (экзоцервикса)
D06.7
Карцинома in situ других частей шейки матки
D06.9
Карцинома in situ шейки матки неуточненной части
D07.0
Карцинома in situ эндометрия
D07.1
Карцинома in situ вульвы
D07.2
Карцинома in situ влагалища
D07.3
Карцинома in situ других и неуточненных женских половых органов
D39.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера матки
D39.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера яичника
D39.2
Новообразование неопределенного и неизвестного характера плаценты
D39.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других женских половых органов
D39.9
Новообразования неопределенного или неизвестного характера женских половых органов неуточненных
К перечню диагнозов новообразований женских половых органов, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов операций (новообразования женских половых органов) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразования женских половых органов), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;

2) Перечень аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес ауырлығы бойынша елеулі емес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-9 халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (әйелдер жыныс ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
3) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының (әйелдер жыныс ағзаларының өспелерінің) тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасы бойынша операциялар (әйелдер жыныс ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі-9, күрделілігі орташа (негізгі операциялар ретінде қолданылады);
4) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес 2-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (әйелдер жыныс ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
5) Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес 1-деңгейдегі сәулелік терапия тарификаторы (әйелдер жыныс ағзаларының өспелерінің) кодтарының тізбесі;
6) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың-10 халықаралық статистикалық сыныптамасына сәйкес негізгі диагноз болып табылатын онкологиялық бейін диагноздарының тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес әйел жыныс мүшелерінің ісіктері кезіндегі ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі.
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесіне сәйкес Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
негізгі диагноз болып
табылатын әйел жыныс
мүшелерінің өспелері
диагноздарының тізбесіне
1-қосымша
Ауырлығы жағынан елеулі аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша операциялар (әйелдер жыныс мүшелерінің өспелері) кодтарының тізбесі (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы

2) Перечень кодов операций (новообразования женских половых органов) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, не значительных по тяжести (применяются как основные операции) согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразования женских половых органов), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов операций (новообразования женских половых органов) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, средней сложности (применяются как основные операции) согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразования женских половых органов), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
4) Перечень кодов тарификатора (новообразования женских половых органов) лучевой терапии 2 уровня согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразования женских половых органов), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
5) Перечень кодов тарификатора (новообразования женских половых органов) лучевой терапии 1 уровня согласно приложению 5 к перечню диагнозов новообразования женских половых органов), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
6) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при новообразовании женских половых органов согласно приложению 6 к перечню диагнозов новообразования женских половых органов), которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
новообразований женских
половых органов, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом
Перечень кодов операций (новообразования женских половых органов) по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, значительных по тяжести (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование

D02.1
Кеңірдектің in situ карциномасы
D02.2
Бронх пен өкпенің in situ карциномасы
D02.3
Тыныс алу ағзаларының басқа бөлімдерінің in situ карциномасы
D02.4
Тыныс алу ағзаларының анықталмаған in situ карциномасы
D03.0
Еріннің in situ меланомасы
D03.1
Қабақ дәнекерін қоса алғандағы қабақтың in situ меланомасы
D03.2
Құлақ пен сыртқы есту өтісінің in situ меланомасы
D03.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктерінің in situ меланомасы
D03.4
Бастың шашты бөлігі мен мойынның in situ меланомасы
D03.5
Дененің in situ меланомасы
D03.6
Иық белдеуін қоса алғандағы қолдың in situ меланомасы
D03.7
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқтың in situ меланоамсы
D03.8
Басқа орында орналасқан in situ меланомасы
D03.9
Орналасуы анықталмаған in situ меланомасы
D04.0
Ерін терісінің in situ карциномасы
D04.1
Қабақ дәнекерін қоса алғандағы қабақ терісінің in situ карциномасы
D04.2
Құлақ пен сыртқы есту өтісі терісінің in situ карциномасы
D04.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктері терісінің in situ карциномасы
D04.4
Бастың шаш бөлігі мен мойынның in situ карциномасы
D04.5
Дене терісінің in situ карциномасы
D04.6
Иық белдеуі аймағын қоса алғандағы қол терісінің in situ карциномасы
D04.7
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқ терісінің in situ карциномасы
D04.8
Терінің басқа орында орналасқан in situ карциномасы
D04.9
Терінің орналасуы анықталмаған in situ карциномасы
D05.0
Үлесшенің in situ карциномасы
D05.1
Түтік ішілік in situ карцинома
D05.7
Сүт безінің басқа in situ карциномасы
D05.9
Сүт безінің анықталмаған in situ карциномасы
D06.0
Жатыр мойнының ішкі бөлігінің in situ карциномасы
D06.1
Жатыр мойнының сыртқы бөлігінің in situ карциномасы
D06.7
Жатыр мойнының басқа бөліктерінің in situ карциномасы
D06.9
Жатыр мойнының анықталмаған бөлігінің in situ карциномасы
D07.0
Эндометрийдің in situ карциномасы
D07.1
Сарпайдың in situ карциномасы
D07.2
Қынаптың in situ карциномасы
D07.3
Басқа және анықталмаған әйелдер жыныс ағзаларының in situ карциномасы
D07.4
Еркек жыныс мүшесінің in situ карциномасы
D07.5
Еркек безінің in situ карциномасы
D07.6
Басқа және анықталмаған ерлер жыныс ағзаларының in situ карциномасы
D09.0
Қуықтың in situ карциномасы
D09.1
Басқа және анықталамаған несеп ағзаларының in situ карциномасы
D09.2
Көздің in situ карциномасы
D09.3
Қалқанша және басқа эндокриндік бездердің in situ карциномасы
D09.7
Басқа орналасуы анықталған in situ карциномасы

D02.1
Карцинома in situ (ин ситу) трахеи
D02.2
Карцинома in situ (ин ситу) бронха и легкого
D02.3
Карцинома in situ (ин ситу) других частей органов дыхания
D02.4
Карцинома in situ (ин ситу) органов дыхания неуточненных
D03.0
Меланома in situ (ин ситу) губы
D03.1
Меланома in situ (ин ситу) века, включая спайку век
D03.2
Меланома in situ (ин ситу) уха и наружного слухового прохода
D03.3
Меланома in situ (ин ситу) других и неуточненных частей лица
D03.4
Меланома in situ (ин ситу) волосистой части головы и шеи
D03.5
Меланома in situ (ин ситу) туловища
D03.6
Меланома in situ (ин ситу) верхней конечности, включая область плечевого пояса
D03.7
Меланома in situ (ин ситу) нижней конечности, включая тазобедренную область
D03.8
Меланома in situ (ин ситу) других локализаций
D03.9
Меланома in situ неуточненной локализации
D04.0
Карцинома in situ кожи губы
D04.1
Карцинома in situ кожи века, включая спайку век
D04.2
Карцинома in situ кожи уха и наружного слухового прохода
D04.3
Карцинома in situ кожи других и неуточненных частей лица
D04.4
Карцинома in situ кожи волосистой части головы и шеи
D04.5
Карцинома in situ (ин ситу) кожи туловища
D04.6
Карцинома in situ кожи верхней конечности, включая область плечевого сустава
D04.7
Карцинома in situ (ин ситу) кожи нижней конечности, включая область тазобедренного сустава
D04.8
Карцинома in situ (ин ситу) кожи других локализаций
D04.9
Карцинома in situ кожи неуточненной локализации
D05.0
Карцинома in situ (ин ситу) молочной железы, дольковая
D05.1
Карцинома in situ (ин ситу) молочной железы, внутрипротоковая
D05.7
Другая карцинома in situ (ин ситу) молочной железы
D05.9
Карцинома in situ (ин ситу) молочной железы неуточненная
D06.0
Карцинома in situ (ин ситу) внутренней части шейки матки (эндоцервикса)
D06.1
Карцинома in situ (ин ситу) наружной части шейки матки (экзоцервикса)
D06.7
Карцинома in situ (ин ситу) других частей шейки матки
D06.9
Карцинома in situ шейки матки неуточненной части
D07.0
Карцинома in situ (ин ситу) эндометрия
D07.1
Карцинома in situ (ин ситу) вульвы
D07.2
Карцинома in situ (ин ситу) влагалища
D07.3
Карцинома in situ (ин ситу) других и неуточненных женских половых органов
D07.4
Карцинома in situ (ин ситу) полового члена
D07.5
Карцинома in situ (ин ситу) предстательной железы
D07.6
Карцинома in situ (ин ситу) других и неуточненных мужских половых органов
D09.0
Карцинома in situ (ин ситу) мочевого пузыря
D09.1
Карцинома in situ (ин ситу) других и неуточненных мочевых органов
D09.2
Карцинома in situ (ин ситу) глаза
D09.3
Карцинома in situ щитовидной железы и других эндокринных желез
D09.7
Карцинома in situ (ин ситу) других уточненных локализаций

D09.9
Орналасуы анықталмаған in situ карцинома
D37.0
Еріннің, ауыз қуысы мен жұтқыншақтың анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.1
Асқазанның анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.2
Жіңішке ішектің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.3
Құрт тәрізді өсіндінің [аппендикстің] анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.4
Тоқішектің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.5
Тік ішектің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.6
Бауырдың, өт қалта және өт жолдарының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.7
Басқа ас қорыту ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D37.9
Ас қорыту ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D38.0
Көмейдің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D38.1
Кеңірдектің, бронхтар мен өкпенің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D38.2
Өкпеқаптың анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D38.3
Көкірек аралығының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D38.4
Айырша бездің [тимустың] анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D38.5
Басқа тыныс алу ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D38.6
Тыныс алу ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D39.0
Жатырдың анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D39.1
Аналық бездің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D39.2
Бала жолдасының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D39.7
Әйелдің басқа жыныс ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D39.9
Әйелдердіңжыныс ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D40.0
Еркек безінің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D40.1
Аталық бездің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D40.7
Ерлердің басқа жыныс ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D40.9
Ерлердің ынықталмаған жыныс ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D41.0
Бүйректің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D41.1
Бүйрек түбекшелерінің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D41.2
Несепағардың анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D41.3
Несеп шығару өзегінің анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D41.4
Қуықтың анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D41.7
Басқа несеп ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі

D09.9
Карцинома in situ (ин ситу) неуточненной локализации
D37.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера губы, полости рта и глотки
D37.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера желудка
D37.2
Новообразование неопределенного и неизвестного характера тонкого кишечника
D37.3
Новообразование неопределенного или неизвестного характера червеобразного отростка
D37.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера ободочной кишки
D37.5
Новообразование неопределенного и неизвестного характера прямой кишки
D37.6
Новообразование неопределенного и неизвестного характера печени, желчного пузыря и желчных протоков
D37.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других органов пищеварения
D37.9
Новообразование неопределенного и неизвестного характера органов пищеварения неуточненных
D38.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера гортани
D38.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера трахеи, бронха и легкого
D38.2
Новообразование неопределенного или неизвестного характера плевры
D38.3
Новообразование неопределенного и неизвестного характера средостения
D38.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера вилочковой железы
D38.5
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других органов дыхания
D38.6
Новообразование неопределенного и неизвестного характера органов дыхания неуточненных
D39.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера матки
D39.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера яичника
D39.2
Новообразование неопределенного и неизвестного характера плаценты
D39.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других женских половых органов
D39.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера женских половых органов неуточненных
D40.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера предстательной железы
D40.1
Новообразование неопределенного или неизвестного характера яичка
D40.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других мужских половых органов
D40.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера мужских половых органов неуточненных
D41.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера почки
D41.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера почечной лоханки
D41.2
Новообразование неопределенного или неизвестного характера мочеточника
D41.3
Новообразование неопределенного или неизвестного характера уретры
D41.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера мочевого пузыря
D41.7
Новообразование неопределенного или неизвестного характера других мочевых органов

D41.9
Анықталмаған несеп ағзаларының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D42.0
Ми қабықтарының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D42.1
Жұлын қабықтарының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D42.9
Анықталмаған ми қабықтарының анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D43.0
Ми бүдірі үстіндегі мидың анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D43.1
Ми бүдірі астындағы мидың анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспесі
D43.2
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Бас сүйектің анықталмаған
D43.3
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Бас сүйек нервілерінің
D43.4
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Жұлынның
D43.7
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Орталық нерв жүйесінің басқа бөлімдерінің
D43.9
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Орталық нерв жүйесінің анықталмаған бөлімінің
D44.0
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Қалқанша бездің
D44.1
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Бүйркеүсті безінің
D44.2
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Қалқанша жанындағы [қалқанша маңы] бездің
D44.3
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Гипофиздің
D44.4
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Краниофарингалық түтіктің
D44.5
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Томпақ бездің
D44.6
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Каротидтік гломустың
D44.7
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Қолқалық гломус пен басқа параганглийлердің
D44.8
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Бір эндокриндік бездің зақымдалуы
D44.9
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Анықталмаған эндокриндік бездің
D48.0
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Сүйектер мен буын шеміршектерінің
D48.1
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Дәнекер және басқа жұмсақ тіндердің
D48.2
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Шеткі нервілер мен вегетативтік нерв жүйесінің
D48.3
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Ішперде арты кеңістігінің
D48.4
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Ішперденің
D48.5
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе:Терінің
D48.6
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Сүт безінің
D48.7
Анықталмаған немесе сипаты белгісіз өспе: Басқа анықталған орналасулардың

D41.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера мочевых органов неуточненных
D42.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера оболочек головного мозга
D42.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера оболочек спинного мозга
D42.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера мозговых оболочек неуточненных
D43.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера головного мозга над мозговым наметом
D43.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера головного мозга под мозговым наметом
D43.2
Новообразование неопределенного и неизвестного характера головного мозга неуточненное
D43.3
Новообразование неопределенного и неизвестного характера черепных нервов
D43.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера спинного мозга
D43.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера других отделов центральной нервной системы
D43.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера центральной нервной системы неуточненного отдела
D44.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера щитовидной железы
D44.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера надпочечника
D44.2
Новообразование неопределенного или неизвестного характера паращитовидной (околощитовидной) железы
D44.3
Новообразование неопределенного и неизвестного характера гипофиза
D44.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера краниофарингеального протока
D44.5
Новообразование неопределенного или неизвестного характера шишковидной железы
D44.6
Новообразование неопределенного или неизвестного характера каротидного гломуса
D44.7
Новообразование неопределенного и неизвестного характера аортального гломуса и других параганглиев
D44.8
Поражение более чем одной эндокринной железы
D44.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера эндокринной железы неуточненной
D48.0
Новообразование неопределенного и неизвестного характера костей и суставных хрящей
D48.1
Новообразование неопределенного и неизвестного характера соединительной и других мягких тканей
D48.2
Новообразование неопределенного и неизвестного характера периферических нервов и вегетативной нервной системы
D48.3
Новообразование неопределенного и неизвестного характера забрюшинного пространства
D48.4
Новообразование неопределенного и неизвестного характера брюшины
D48.5
Новообразование неопределенного и неизвестного характера кожи
D48.6
Новообразование неопределенного и неизвестного характера молочной железы
D48.7
Новообразования неопределенного и неизвестного характера других уточненных локализаций

D48.9
Анықталмаған дүдәмал немесе сипаты белгісіз өспе
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10 халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының (аралас/кешенді араласулары бар, химиоэмболизацияны қолдана отырып немесе қолданбай эндовакулярлық араласулары бар және қатерлі ісіктер нақты емдеу болмаған жағдайлар бойынша) тізбесіне мынадай қосымшалар қоса беріледі:
1) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10 халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының (аралас/кешенді араласулары бар, химиоэмболизацияны қолдана отырып немесе қолданбай эндовакулярлық араласулары бар және қатерлі ісіктер нақты емдеу болмаған жағдайлар бойынша) тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес сәулелік терапия кодтарының тізбесі;
2) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10 халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының (аралас/кешенді араласулары бар, химиоэмболизацияны қолдана отырып немесе қолданбай эндовакулярлық араласулары бар және қатерлі ісіктер нақты емдеу болмаған жағдайлар бойынша) тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес ісікке қарсы препараттардың (химиялық препараттардың) тізбесі;
3) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10 халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының (аралас/кешенді араласулары бар, химиоэмболизацияны қолдана отырып немесе қолданбай эндовакулярлық араласулары бар және қатерлі ісіктер нақты емдеу болмаған жағдайлар бойынша) тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес эндоваскулярлық операциялар кодтарының тізбесі;
4) аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10 халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының (аралас/кешенді араласулары бар, химиоэмболизацияны қолдана отырып немесе қолданбай эндовакулярлық араласулары бар және қатерлі ісіктер нақты емдеу болмаған жағдайлар бойынша) тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес химиоэмболизациямен эндоваскулярлық операциялар кодтарының тізбесі;
Нақты емделмеген,
аралас/кешенді араласулары бар,
химиоэмболизацияны қолдана
отырып немесе қолданбай
эндовакулярлық араласулары
бар жағдайлар бойынша
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын қатерлі ісіктер
диагноздарының тізбесіне
1-қосымша
Сәулелік терапияның тарификатор кодтарының тізбесі (аралас/ кешенді араласулары бар өспелер)
Коды
Атауы

D48.9
Новообразование неопределенного и неизвестного характера неуточненное
К перечню диагнозов новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям без специфического лечения, с комбинированными/комплексными вмешательствами, с эндовакулярными вмешательствами с применением или без применения химиоэмболизации, прилагаются следующие приложения:
1) Перечень кодов тарификатора (новообразования с комбинированными/ комплексными вмешательствами) лучевой терапии согласно приложению 1 к перечню диагнозов новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям без специфического лечения, с комбинированными/комплексными вмешательствами, с эндовакулярными вмешательствами с применением или без применения химиоэмболизации;
2) Перечень противоопухолевых препаратов (химиопрепаратов) при терапии новообразований с комбинированными/комплексными вмешательствами согласно приложению 2 к перечню диагнозов новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям без специфического лечения, с комбинированными/комплексными вмешательствами, с эндовакулярными вмешательствами с применением или без применения химиоэмболизацииых с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом;
3) Перечень кодов эндоваскулярных операций по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, (применяются как основные операции), согласно приложению 3 к перечню диагнозов новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям без специфического лечения, с комбинированными/комплексными вмешательствами, с эндовакулярными вмешательствами с применением или без применения химиоэмболизации;
4) Перечень кодов эндоваскулярных операций с химиоэмболизацией по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, (применяются как основные операции), согласно приложению 4 к перечню диагнозов новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям без специфического лечения, с комбинированными/комплексными вмешательствами, с эндовакулярными вмешательствами с применением или без применения химиоэмболизации;
Приложение 1
к перечню диагнозов, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются основным
диагнозом, по случаям
без специфического лечения,
с комбинированными/
комплексными вмешательствами,
с эндовакулярными вмешательствами
с применением или без
применения химиоэмболизации
Перечень кодов тарификатора (новообразования с комбинированными/ комплексными вмешательствами) лучевой терапии
Код
Наименование

тері астына енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған жиынтықта еріткіші бар лиофилизат 11,25 мг
Лейпрорелин
тері астына енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған жиынтықта еріткіші бар лиофилизат 22,5 мг
Ленограстим
тері астына және вена ішіне енгізу үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 33,6 млн ХБ
Мелфалан
Инъекция үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 50 мг; 50 мг қаптама — еріткіші бар жиынтықтағы шыны құтылар
Меркаптопурин
50 мг таблетка
Месна
құтыдағы инъекцияға арналған ерітінді 100 мг/мл көлемі 10,0 мл, ампулада вена ішіне енгізуге арналған ерітінді 400 мг/4 мл
Леналидомид
капсулалар 15 мг
Леналидомид
капсулалар 25 мг
Метотрексат
таблетка, 2,5 мг
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл 1,5 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл, 0,75 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл, 1 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 10 мг/мл, 2 мл
Метотрексат
инъекцияға арналған ерітінді 50 мг/мл
Митоксантрон
инъекцияға арналған ерітінді, 10 мг/5 мл
Нилотиниб
капсула, 200 мг
Оксалиплатин
инфузиялық ерітінді дайындауға арналған концентрат 5 мг/мл 10 мл
Оксалиплатин
ұнтақ, инфузиялық ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 50 мг
Октреотид
Тері астына инъекцияға арналған ерітінді 0,05 мг/мл
Октреотид
Тері астына инъекцияға арналған ерітінді 0,1 мг/мл
Октреотид
Жиынтығында еріткіші 30мг инъекцияға арналған суспензия дайындауға арналған микросфералар
Октреотид
Жиынтығында еріткіші бар инъекцияға арналған суспензия дайындауға арналған микросфералар 20мг
Октреотид
Жиынтығында еріткіші бар инъекцияға арналған суспензия дайындауға арналған микросфералар 10мг
Паклитаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 30 мг/5 мл (ПВХ жоқ жүйелермен жиынтықта)
Памидроновая кислота
Инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған Концентрат 90мг / 30 мл
Паклитаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 100 мг (ПВХ жоқ жүйелермен жиынтықта)
Паклитаксел
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 300 мг/5 мл (ПВХ жоқ жүйелермен жиынтықта)
Пэгаспаргаза
инъекцияға арналған ерітінді 3750 ХБ, 5мл
Пэгфилграстим
тері астына енгізуге арналған ерітінді 6 мг / 0,6 мл
Пеметрексед
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизат, 500 мг
Пеметрексед
инфузияға ерітінді дайындауға арналған лиофилизат, 100 мг
Ритуксимаб
вена ішіне инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10мг/50мл
Ритуксимаб
вена ішіне инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 10мг/10мл
Темозоломид
капсула, 250 мг
Темозоломид
капсула 140 мг
Темозоломид
капсула 180 мг
Топотекан
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат 4 мг
Темозоломид
капсула 100 мг
Темозоломид
капсула 100 мг
Треосульфан
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған ұнтақ 1000 мг
Трипторелин

порошок лиофилизированный для приготовления суспензии для иньекций 11,25 мг
Лейпрорелин
лиофилизат для приготовления раствора для подкожного введения в комплекте с растворителем 22,5 мг
Ленограстим
лиофилизат для приготовления раствора для подкожного и внутривенного введения 33,6 млн МЕ
Мелфалан
Лиофилизированный порошок для приготовления раствора для инъекций 50 мг; Упаковка 50 мг — флаконы стеклянные в комплекте с растворителем
Меркаптопурин
таблетка 50 мг
Месна
раствор для инъекций во флаконе 100 мг/мл объем 10,0 мл
Леналидомид
капсулы 15 мг
Леналидомид
капсулы 25 мг
Метотрексат
таблетка, 2,5 мг
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл 1,5 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл, 0,75 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл, 1 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 10 мг/мл, 2 мл
Метотрексат
раствор для инъекций 50 мг/мл
Митоксантрон
концентрат для приготовления раствора для инфузий 10 мг/5 мл
Нилотиниб
капсула, 200 мг
Оксалиплатин
концентрат для приготовления инфузионного раствора 5 мг/мл 10 мл
Оксалиплатин
порошок, лиофилизат для приготовления инфузионного раствора 50 мг
Октреотид
Раствор для подкожных инъекций 0,05мг/мл
Октреотид
Раствор для подкожных инъекций 0,1мг/мл
Октреотид
Микросферы для приготовления суспензии для инъекций в комплекте с растворителем 30мг
Октреотид
Микросферы для приготовления суспензии для инъекций в комплекте с растворителем 20мг
Октреотид
Микросферы для приготовления суспензии для инъекций в комплекте с растворителем 10мг
Паклитаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 30 мг/5 мл (в комплекте с системами не содержащими ПВХ)
Памидроновая кислота
Концентрат для приготовления раствора для инфузий 90 мг/30 мл
Паклитаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 100 мг (в комплекте с системами не содержащими ПВХ)
Паклитаксел
концентрат для приготовления раствора для инфузий 300 мг/50 мл (в комплекте с системами не содержащими ПВХ)
Пэгаспаргаза
раствор для инъекций 3750 МЕ, 5мл
Пэгфилграстим
раствор для подкожного введения 6 мг/0,6 мл
Пеметрексед
лиофилизат для приготовления раствора для инфузий, 500 мг
Пеметрексед
лиофилизат для приготовления раствора для инфузий во флаконе 100 мг
Ритуксимаб
концентрат для приготовления раствора для внутривенных инфузий 10 мг/50 мл
Ритуксимаб
концентрат для приготовления раствора для внутривенных инфузий 10 мг/10 мл
Темозоломид
капсула, 250 мг
Темозоломид
капсула 140 мг
Темозоломид
капсула 180 мг
Топотекан
лиофилизат для приготовления раствора для инфузий 4 мг
Темозоломид
капсула 100 мг
Темозоломид
Капсулы 100мг
Треосульфан
порошок для приготовления раствора для инфузий 1000 мг
Трипторелин

39.7900
Рентгеноэндоваскулярлық эмболизация (+электрокоагуляция)
39.794
Тамырлардың эндоваскулярлы эмболизациясы
39.7942
Бронх қолқаларын эндоваскулярлық эмболиялау
39.7944
Жамбас ағзалары, жатыр артерияларының тамырларын эндоваскулярлық эмболиялау
39.7948
Бауыр резекциясы алдында жаға тамыр тарамдарының эндоваскулярлы эмболизациясы
39.795
Ұзақ инфузионды терапия үшін артериялардың эндоваскулярлы іріктемелі катетеризациясы
Нақты емделмеген,
аралас/кешенді араласулары бар,
химиоэмболизацияны қолдана
отырып немесе қолданбай
эндовакулярлық араласулары
бар жағдайлар бойынша
Аурулар мен денсаулыққа
байланысты проблемалардың
халықаралық статистикалық
жіктемесі Аурулардың
халықаралық жіктемесі-10
бойынша негізгі диагноз болып
табылатын қатерлі ісіктер
диагноздарының тізбесіне
4-қосымша
Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 бойынша химиоэмболизациямен эндоваскулярлық операциялар кодтарының тізбесі, (негізгі операциялар ретінде қолданылады)
Аурулардың халықаралық жіктемесі-9 коды
Атауы
39.7916
Әртүрлі локализациядағы бастапқы және салдарлық метастаздық ісіктерді эндоваскулярлық химиоэмболизациялау
39.7946
Бауыр, ұйқы безі, жатыр ісіктерін эндоваскулярлық химиоэмболизациялау
39.7949
Әртүрлі локализациядағы бастапқы және салдарлық метастаздық ісіктерді эндоваскулярлық химиоэмболизациялау
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
50-қосымша
1-деңгейдегі ісікке қарсы препараттарды қолдану жағдайлары бойынша аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
Пемролизумаб
C70.0
Бас ми қабықтарының қатерлі ісігі
C70.1
Жұлын қабықтарының қатерлі ісігі
C70.9
Ми қабықтарының анықталмаған қатерлі ісігі
C71.0
Үлестері мен қарыншаларынан басқа, мидың қатерлі ісігі
C71.1
Маңдай бөлігінің қатерлі ісігі
C71.2
Самай бөлігінің қатерлі ісігі
C71.3
Шеке бөлігінің қатерлі ісігі
C71.4
Қарақұс бөлігінің қатерлі ісігі
C71.5
Ми қарыншаларының қатерлі ісігі
C71.6
Мишықтың қатерлі ісігі
C71.7
Ми діңгегінің қатерлі ісігі

39.7900
Рентгеноэндоваскулярная эмболизация (+электрокоагуляция)
39.794
Эндоваскулярная эмболизация сосудов
39.7942
Эндоваскулярная эмболизация бронхиальных артерий
39.7944
Эндоваскулярная эмболизация сосудов тазовых органов, маточных артерий
39.7948
Эндоваскулярная эмболизация ветвей воротной вены перед резекцией печени
39.795
Эндоваскулярная селективная катетеризация артерий для длительной инфузионной терапии
Приложение 3
к перечню диагнозов, которые
согласно Международной
статистической классификации
болезней и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются основным
диагнозом, по случаям
без специфического лечения,
с комбинированными/
комплексными вмешательствами,
с эндовакулярными вмешательствами
с применением или без
применения химиоэмболизации
Перечень кодов эндоваскулярных операций с химиоэмболизацией, по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-9, (применяются как основные операции)
Код Международной классификации болезней-9
Наименование
39.7916
Эндоваскулярная химиоэмболизация первичных и вторичных метастатических опухолей различных локализации
39.7946
Эндоваскулярная химиоэмболизация опухолей печени, поджелудочной железы, матки
39.7949
Химиоэмболизация печеночных артерий при гепатоцеллюлярной карциноме
Приложение 50
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям с применением противоопухолевых препаратов 1 уровня
Код Международной классификации болезней - 10
Наименование
Пемролизумаб
C70.0
Злокачественное новообразование оболочек головного мозга
C70.1
Злокачественное новообразование оболочек спинного мозга
C70.9
Злокачественное новообразование мозговых оболочек неуточненных
C71.0
Злокачественное новообразование большого головного мозга, кроме долей и желудочков
C71.1
Злокачественное новообразование лобной доли головного мозга
C71.2
Злокачественное новообразование височной доли головного мозга
C71.3
Злокачественное новообразование теменной доли головного мозга
C71.4
Злокачественное новообразование затылочной доли головного мозга
C71.5
Злокачественное новообразование желудочка головного мозга
C71.6
Злокачественное новообразование мозжечка
C71.7
Злокачественное новообразование ствола головного мозга

C39.0
Жоғарғы тыныс алу жолдарының анықталмаған бөлігінің
C39.8
Тыныс алу ағзалары мен кеуде іші ағзаларының жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан қатерлі зақымдануы
C39.9
Тыныс алу ағзалары шегіндегі орналасуы дәл белгіленбеген қатерлі ісігі
C45.0
Өкпеқап мезотелиомасы
C45.7
Орналасуы басқа мезотелиомалар
C45.9
Анықталмаған мезотелиома
C45.2
Жүрекқап мезотелиомасы
C73
Қалқанша бездің қатерлі ісігі
C75.0
Қалқасерік [қалқанша маңы] бездің қатерлі ісігі
C76.1
Кеуде торының қатерлі ісігі
C78.0
Өкпенің салдарлық қатерлі ісігі
C78.1
Көкірек аралығының салдарлы қатерлі ісігі
C78.2
Өкпеқаптың салдарлық қатерлі ісігі
C78.3
Басқа және анықталмаған тыныс алу ағзаларының салдарлық қатерлі ісігі
1-деңгейдегі ісікке қарсы препараттарды қолдану жағдайлары бойынша негізгі диагноз болып табылатын аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесіне мынадай қосымша қоса беріледі:
1) Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесіне 1-деңгейдегі ісікке қарсы препараттардың тізбесі.
1-деңгейдегі ісікке қарсы
препараттарды қолдану
жағдайлары бойынша аурулар
мен денсаулыққа байланысты
проблемалардың халықаралық
статистикалық жіктемесіне
сәйкес негізгі диагноз болып
табылатын қатерлі ісіктер
диагноздарының тізбесіне
1-қосымша
Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесіне 1-деңгейдегі ісікке қарсы препараттардың тізбесі
МНН
Сипаттамасы
Пембролизумаб
Венаішілік инфузияға арналған ерітінді, 4 мл-ден 25 мг/мл
Дурвалумаб
Инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 120 мг, 500мг
Дурвалумаб
Инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 500 мг, 10 мл
Атезолизумаб
Инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 1200мг/20 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
51-қосымша
Нысан
2-деңгейдегі ісікке қарсы препараттарды қолдану жағдайлары бойынша аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізбесі

C39.0
Злокачественные новообразования верхних дыхательных путей неуточненной части
C39.8
Злокачественное поражение органов дыхания и внутригрудных органов, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций
C39.9
Злокачественное новообразование неточно обозначенных локализаций в пределах органов дыхания
C45.0
Мезетелиома плевры
C45.7
Мезетелиома других локализации
C45.9
Мезетелиома неуточненной локализации
C45.2
Мезетелиома перикарда
C73
Злокачественное новообразование щитовидной железы
C75.0
Злокачественное новообразование паращитовидной железы
C76.1
Злокачественное новообразование грудной клетки
C78.0
Вторичное злокачественное новообразование легкого
C78.1
Вторичное злокачественное новообразование средостения
C78.2
Вторичное злокачественное новообразование плевры
C78.3
Вторичное злокачественное новообразование других и неуточненных органов дыхания
К перечню диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям с применением противоопухолевых препаратов 1 уровня, прилагается следующее приложение:
1) Перечень противоопухолевых препаратов 1 уровня к перечню диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом.
Приложение 1
к перечню диагнозов
злокачественных
новообразований, которые согласно
Международной статистической
классификации болезней
и проблем, связанных
с Международной классификации
болезней-10 являются
основным диагнозом,
по случаям с применением
противоопухолевых
препаратов 1 уровня
Перечень противоопухолевых препаратов 1 уровня к перечню диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
МНН
Характеристика
Пембролизумаб
раствор для внутривенных инфузий/концентрат для приготовления раствора для инфузий 25 мг/мл
Дурвалумаб
Концентрат для приготовления раствора для инфузий, 120 мг, 2.4 мл
Дурвалумаб
Концентрат для приготовления раствора для инфузий, 500 мг, 10 мл
Атезолизумаб
Концентрат для приготовления раствора для инфузий, 1200 мг/20 мл, 20 мл
Приложение 51
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи и (или)
в системе обязательного социального
медицинского страхования
Форма
Перечень диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно
Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных
с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом,
по случаям с применением противоопухолевых препаратов 2 уровня

Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 негізгі диагноз болып табылатын қатерлі ісіктер диагноздарының тізіміне 3-деңгейдегі ісікке қарсы препараттардың тізбесі
МНН
Сипаттамасы
Бевацизумаб
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 400 мг / 16 мл
Бевацизумаб
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 100 мг/4 мл
Панитумумаб
инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат 20 мг/ мл, 100 мг / 5 мл
Пертузумаб
инфузиялық ерітінді дайындауға арналған концентрат 420 мг / 14 мл
Трастузумаб
инфузиялық ерітінді үшін концентрат дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ 440 мг
Трастузумаб
инъекцияға арналған ерітінді, 120 мг / мл, 5 мл
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және(немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінің қызметтеріне
ақы төлеу қағидаларына
53-қосымша
Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесіне сәйкес Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 бойынша хирургиялық араласусыз жағдайлар бойынша негізгі диагноз болып табылатын қатерсіз ісіктер диагноздарының тізбесі
Аурулардың халықаралық жіктемесі-10 коды
Атауы
D10.0
Еріннің қатерсіз өспесі
D10.1
Тілдің қатерсіз өспесі
D10.2
Ауыз қуысы түбінің қатерсіз өспесі
D10.3
Ауыздың басқа және анықталмаған бөлімдерінің қатерсіз өспесі
D10.4
Бадамшаның қатерсіз өспесі
D10.5
Ауыз-жұтқыншақтың басқа бөлімдерінің қатерсіз өспесі
D10.6
Мұрын-жұтқыншақтың қатерсіз өспесі
D10.7
Көмей-жұтқыншақтың қатерсіз өспесі
D10.9
Жұтқыншақтың орналасуы анықталмаған қатерсіз өспесі
D11.0
Шықшыт сілекей безінің қатерсіз өспесі
D11.7
Басқа үлкен сілекей бездерінің қатерсіз өспесі
D11.9
Анықталмаған үлкен сілекей безінің қатерсіз өспесі
D12.0
Соқыр ішектің қатерсіз өспесі
D12.1
Құрт тәрізді өсіндінің [аппендикстің] қатерсіз өспесі
D12.2
Жоғары көтерілуші тоқішектің қатерсіз өспесі
D12.3
Көлденең тоқішектің қатерсіз өспесі
D12.4
Төмен түсетін тоқішектің қатерсіз өспесі
D12.5
Сигма тәрізді ішектің қатерсіз өспесі
D12.6
Тоқішектің анықталмаған бөлімінің қатерсіз өспесі
D12.7
Ректосигмалық қосылыстың қатерсіз өспесі
D12.8
Тік ішектің қатерсіз өспесі
D12.9
Айналшықтың [анустың] және анус арнасының қатерсіз өспесі

Перечень противоопухолевых препаратов 3 уровня к перечню диагнозов злокачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом
МНН
Характеристика
Бевацизумаб
концентрат для приготовления раствора для инфузий 400 мг/16 мл
Бевацизумаб
концентрат для приготовления раствора для инфузий 100 мг/4 мл
Панитумумаб
Концентрат для приготовления раствора для инфузий, 100 мг/5 мл; 20 мг/мл
Пертузумаб
Концентрат для приготовления раствора для инфузий, 420 мг/мл 14 мл
Трастузумаб
порошок лиофилизированный для приготовления концентрата для инфузионного раствора 440 мг
Трастузумаб
раствор для инъекций, 120 мг / мл, 5 мл
Приложение 53
к Правилам оплаты услуг
субъектов здравоохранения
в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Перечень диагнозов доброкачественных новообразований, которые согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных с Международной классификации болезней-10 являются основным диагнозом, по случаям без хирургических вмешательств
Код Международной классификации болезней-10
Наименование
D10.0
Доброкачественное новообразование губы
D10.1
Доброкачественное новообразование языка
D10.2
Доброкачественное новообразование дна полости рта
D10.3
Доброкачественное новообразование других и неуточненных частей полости рта
D10.4
Доброкачественное новообразование миндалины
D10.5
Доброкачественное новообразование других частей ротоглотки
D10.6
Доброкачественное новообразование носоглотки
D10.7
Доброкачественное новообразование гортаноглотки
D10.9
Доброкачественное новообразование глотки неуточненной локализации
D11.0
Доброкачественное новообразование околоушной слюнной железы
D11.7
Доброкачественное новообразование других больших слюнных желез
D11.9
Доброкачественное новообразование больших слюнных желез неуточненное
D12.0
Доброкачественное новообразование слепой кишки
D12.1
Доброкачественное новообразование червеобразного отростка
D12.2
Доброкачественное новообразование восходящей ободочной кишки
D12.3
Доброкачественное новообразование поперечной ободочной кишки
D12.4
Доброкачественное новообразование нисходящей ободочной кишки
D12.5
Доброкачественное новообразование сигмовидной кишки
D12.6
Доброкачественное новообразование ободочной кишки неуточненной части
D12.7
Доброкачественное новообразование ректосигмоидного соединения
D12.8
Доброкачественное новообразование прямой кишки
D12.9
Доброкачественное новообразование заднего прохода и анального канала

D13.0
Өңештің қатерсіз өспесі
D13.1
Асқазанның қатерсіз өспесі
D13.2
Ұлтабардың қатерсіз өспесі
D13.3
Жіңішке ішектің басқа және анықталмаған бөлімдерінің қатерсіз өспесі
D13.4
Бауырдың қатерсіз өспесі
D13.5
Бауырдан тыс өт жолдарының қатерсіз өспесі
D13.6
Ұйқыбездің қатерсіз өспесі
D13.7
Ұйқыбездің аралдық жасушаларының қатерсіз өспесі
D13.9
Ас қорыту жүйесінің шегіндегі, орналасуы дәл анықталмаған қатерсіз өспе
D14.0
Ортаңғы құлақтың, мұрын қуысының және қосалқы қойнаулардың қатерсіз өспесі
D14.1
Көмейдің қатерсіз өспесі
D14.2
Кеңірдектің қатерсіз өспесі
D14.3
Бронх пен өкпенің қатерсіз өспесі
D14.4
Тыныс алу жүйесінің орналасуы анықталмаған қатерсіз өспесі
D15.0
Айырша бездің [тимустың] қатерсіз өспесі
D15.1
Жүректің қатерсіз өспесі
D15.2
Көкірек аралығының қатерсіз өспесі
D15.7
Кеуде торының басқа анықталған ағзаларының қатерсіз өспесі
D15.9
Кеуде торының анықталмаған ағзаларының қатерсіз өспесі
D16.0
Жауырын мен қолдың ұзын сүйектерінің қатерсіз өспесі
D16.1
Қолдың қысқа сүйектерінің қатерсіз өспесі
D16.2
Аяқтың ұзын сүйектерінің қатерсіз өспесі
D16.3
Аяқтың қысқа сүйектерінің қатерсіз өспесі
D16.4
Бас сүйек пен бет сүйектерінің қатерсіз өспесі
D16.5
Төменгі жақ сүйектің сүйекті бөлігінің қатерсіз өспесі
D16.6
Омыртқа бағанының қатерсіз өспесі
D16.7
Қабырғалардың, төс пен бұғананың қатерсіз өспесі
D16.8
Жамбас сүйектерінің, сегізкөз бен құйымшақтың қатерсіз өспесі
D16.9
Сүйектер мен буын шеміршектерінің анықталмаған қатерсіз өспесі
D17.0
Бастың, бет пен мойын терісінің май тіні мен тері шелмайының қатерсіз өспесі
D17.1
Дене терісінің май тіні мен тері шелмайының қатерсізөспесі
D17.2
Аяқ-қол терісінің май тіні мен тері шелмайының қатерсіз өспесі
D17.3
Терінің май тіні мен тері шелмайының басқа және орналасулары анықталмаған қатерсіз өспесі
D17.4
Кеуде торы ағзалары май тінінің қатерсіз өспесі
D17.5
Қүрсақ ағзалары май тінінің қатерсіз өспесі
D17.6
Енбау май тінінің қатерсіз өспесі
D17.7
Басқа орында орналасқан май тінінің қатерсіз өспесі
D17.9
Орналасуы анықталмаған май тінінің қатерсіз өспесі
D18.0
Кез келген орында орналасқан гемангиома
D18.1
Кез келген орында орналасқан лимфангиома
D19.0
Өкпеқаптың мезотелийлік тінінің қатерсіз өспесі
D19.1
Ішперденің мезотелийлік тінінің қатерсіз өспесі
D19.7
Басқа орында орналасқан мезотелийлік тіннің қатерсіз өспесі
D19.9
Орналасуы анықталмаған мезотелийлік тіннің қатерсіз өспесі
D20.0
Ішперде арты кеңістігінің қатерсіз өспесі
D20.1
Ішперденің қатерсіз өспесі
D21.0
Бастың, бет пен мойынның дәнекер және басқа жұмсақ тіндерінің қатерсіз өспесі
D21.1
Иық белдеуі аймағын қоса алғандағы қолдың дәнекер және басқа жұмсақ тіндерінің қатерсіз өспесі
D21.2
Ұршық аймағын қоса алғандағы аяқтың дәнекер және басқа жұмсақ тіндерінің қатерсіз өспесі
D21.3
Кеуде торының дәнекер және басқа жұмсақ тіндерінің қатерсіз өспесі
D21.4
Құрсақтың дәнекер және басқа жұмсақ тіндерінің қатерсіз өспесі
D21.5
Жамбас астауының дәнекер және басқа жұмсақ тіндерінің қатерсіз өспесі
D21.6
Дененің анықталмаған бөлігінің дәнекер және басқа жұмсақ тіндерінің қатерсіз өспесі
D21.9
Орналасуы анықталмаған дәнекер және басқа жұмсақ тіндердің қатерсіз өспесі
D22.0
Меланоформды невус ерні
D22.1
Қабақ дәнекерін қоса алғандағы қабақтың меланома пішінді невусы

D13.0
Доброкачественное новообразование пищевода
D13.1
Доброкачественное новообразование желудка
D13.2
Доброкачественное новообразование двенадцатиперстной кишки
D13.3
Доброкачественное новообразование других и неуточненных частей тонкого кишечника
D13.4
Доброкачественное новообразование печени
D13.5
Доброкачественное новообразование внепеченочных желчных протоков
D13.6
Доброкачественное новообразование поджелудочной железы
D13.7
Доброкачественное новообразование островковых клеток (островков Лангерганса) поджелудочной железы
D13.9
Доброкачественное новообразование неточно обозначенных локализаций в пределах пищеварительной системы
D14.0
Доброкачественное новообразование среднего уха, полостей носа и придаточных пазух
D14.1
Доброкачественное новообразование гортани
D14.2
Доброкачественное новообразование трахеи
D14.3
Доброкачественное новообразование бронхов и легкого
D14.4
Доброкачественное новообразование дыхательной системы неуточненной локализации
D15.0
Доброкачественное новообразование вилочковой железы
D15.1
Доброкачественное новообразование сердца
D15.2
Доброкачественное новообразование средостения
D15.7
Доброкачественное новообразование других уточненных органов грудной клетки
D15.9
Доброкачественное новообразование органов грудной клетки неуточненных
D16.0
Доброкачественное новообразование лопатки и длинных костей верхней конечности
D16.1
Доброкачественное новообразование коротких костей верхней конечности
D16.2
Доброкачественное новообразование длинных костей нижней конечности
D16.3
Доброкачественное новообразование коротких костей нижней конечности
D16.4
Доброкачественное новообразование костей черепа и лица
D16.5
Доброкачественное новообразование нижней челюсти, костной части
D16.6
Доброкачественное новообразование позвоночного столба
D16.7
Доброкачественное новообразование ребер, грудины и ключицы
D16.8
Доброкачественное новообразование костей таза, крестца и копчика
D16.9
Доброкачественное новообразование костей и суставных хрящей неуточненных
D17.0
Доброкачественное новообразование жировой ткани кожи и подкожной клетчатки головы, лица и шеи
D17.1
Доброкачественное новообразование жировой ткани кожи и подкожной клетчатки туловища
D17.2
Доброкачественное новообразование жировой ткани кожи и подкожной клетчатки конечностей
D17.3
Доброкачественное новообразование жировой ткани кожи и подкожной клетчатки других и неуточненных локализаций
D17.4
Доброкачественное новообразование жировой ткани органов грудной клетки
D17.5
Доброкачественное новообразование жировой ткани внутрибрюшных органов
D17.6
Доброкачественное новообразование жировой ткани семенного канатика
D17.7
Доброкачественное новообразование жировой ткани других локализаций
D17.9
Доброкачественное новообразование жировой ткани неуточненной локализации
D18.0
Гемангиома любой локализации
D18.1
Лимфангиома любой локализации
D19.0
Доброкачественное новообразование мезотелиальной ткани плевры
D19.1
Доброкачественное новообразование мезотелиальной ткани брюшины
D19.7
Доброкачественное новообразование мезотелиальной ткани других локализаций
D19.9
Доброкачественное новообразование мезотелиальной ткани неуточненной локализации
D20.0
Доброкачественное новообразование мягких тканей забрюшинного пространства
D20.1
Доброкачественное новообразование мягких тканей брюшины
D21.0
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей головы, лица и шеи
D21.1
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей верхней конечности, включая область плечевого сустава
D21.2
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей нижней конечности, включая область тазобедренного сустава
D21.3
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей грудной клетки
D21.4
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей живота
D21.5
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей таза
D21.6
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей туловища неуточненной части
D21.9
Доброкачественное новообразование соединительной ткани и других мягких тканей неуточненной локализации
D22.0
Меланоформный невус губы
D22.1
Меланоформный невус века, включая спайку век

D22.2
Құлақтың және сыртқы есту жолының меланоформды невусы
D22.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктерінің меланоформды невусы
D22.4
Бастың шашты бөлігі мен мойынның меланома пішінді невусы
D22.5
Дененің меланома пішінді невусы
D22.6
Иық белдеуін қоса алғандағы қолдың меланома пішінді невусы
D22.7
Жамбас буыны аймағын қоса алғанда, аяқ терісінің қатерсіз ісігі
D22.9
Анықталмаған меланома пішінді невус
D23.0
Ерін терісінің қатерсіз өспесі
D23.1
Қабақтардың дәнекерін қоса алғандағы қабақ терісінің қатерсіз өспесі
D23.2
Құлақ пен сыртқы есту өтісі терісінің қатерсіз өспесі
D23.3
Беттің басқа және анықталмаған бөліктері терісінің қатерсіз өспесі
D23.4
Бастың шашты бөлігі мен мойын терісінің қатерсіз өспесі
D23.5
Дене терісінің қатерсіз өспесі
D23.6
Иық буыны аймағын қоса алғандағы қол терісінің қатерсіз өспесі
D23.7
Ұршық буыны аймағын қоса алғандағы аяқ терісінің қатерсіз өспесі
D23.9
Анықталмаған локализациядағы терінің басқа да қатерсіз ісіктері
D24
Сүт безінің қатерсіз өспесі
D25.0
Жатырдың сілемейлі қабық асты лейомиомасы
D25.1
Жатырдың интрамуралды лейомиомасы
D25.2
Жатырдың сірлі қабық асты лейомиомасы
D25.9
Жатырдың анықталмаған лейомиомасы
D26.0
Жатыр мойнының қатерсіз өспесі
D26.1
Жатыр денесінің қатерсіз өспесі
D26.7
Жатырдың басқа бөлімдерінің қатерсіз өспесі
D26.9
Жатырдың анықталмаған бөлімінің қатерсіз өспесі
D27
Аналық бездің қатерсіз өспесі
D28.0
Сарпайдың қатерсіз өспесі
D28.1
Қынаптың қатерсіз өспесі
D28.2
Жатыр түтігі мен байламдарының қатерсіз өспесі
D28.7
Әйелдің басқа анықталған жыныс ағзаларының қатерсіз өспесі
D28.9
Әйелдердің орналасуы анықталмаған жыныс ағзаларының қатерсіз өспесі
D29.0
Еркек жыныс мүшесінің қатерсіз өспесі
D29.1
Еркек безінің қатерсіз өспесі
D29.2
Аталық бездің қатерсіз өспесі
D29.3
Аталық без қосалқысының қатерсіз өспесі
D29.4
Ұманың қатерсіз өспесі
D29.7
Ерлердің басқа жыныс ағзаларының қатерсіз өспесі
D29.9
Ерлердің орналасуы анықталмаған жыныс ағзаларының қатерсіз өспесі
D30.0
Бүйректің қатерсіз өспесі
D30.1
Бүйрек түбекшелерінің қатерсіз өспесі
D30.2
Несепағардың қатерсіз өспесі
D30.3
Қуықтыңқатерсіз өспесі
D30.4
Несеп шығаратын өзектің қатерсіз өспесі

D22.2
Меланоформный невус уха и наружного слухового прохода
D22.3
Меланоформный невус других и неуточненных частей лица
D22.4
Меланоформный невус волосистой части головы и шеи
D22.5
Меланоформный невус туловища
D22.6
Меланоформный невус верхней конечности, включая область плечевого сустава
D22.7
Меланоформный невус нижней конечности, включая тазобедренную область
D22.9
Меланоформный невус неуточненный
D23.0
Доброкачественное новообразование кожи губы
D23.1
Доброкачественное новообразование кожи века, включая спайку век
D23.2
Доброкачественное новообразование кожи уха и наружного слухового прохода
D23.3
Доброкачественное новообразование кожи других и неуточненных частей лица
D23.4
Доброкачественное новообразование кожи волосистой части головы и шеи
D23.5
Доброкачественное новообразование кожи туловища
D23.6
Доброкачественное новообразование кожи верхней конечности, включая область плечевого сустава
D23.7
Доброкачественное новообразование кожи нижней конечности, включая область тазобедренного сустава
D23.9
Доброкачественное новообразование: Кожи неуточненной локализации
D24
Доброкачественное новообразование молочной железы
D25.0
Подслизистая лейомиома матки
D25.1
Интрамуральная лейомиома матки
D25.2
Подсерозная лейомиома матки
D25.9
Лейомиома матки неуточненная
D26.0
Доброкачественное новообразование шейки матки
D26.1
Доброкачественное новообразование тела матки
D26.7
Доброкачественное новообразование других частей матки
D26.9
Доброкачественное новообразование матки неуточненной части
D27
Доброкачественное новообразование яичника
D28.0
Доброкачественное новообразование вульвы
D28.1
Доброкачественное новообразование влагалища
D28.2
Доброкачественное новообразование маточных труб и связок
D28.7
Доброкачественное новообразование других уточненных женских половых органов
D28.9
Доброкачественное новообразование женских половых органов неуточненной локализации
D29.0
Доброкачественное новообразование полового члена
D29.1
Доброкачественное новообразование предстательной железы
D29.2
Доброкачественное новообразование яичка
D29.3
Доброкачественное новообразование придатка яичка
D29.4
Доброкачественное новообразование мошонки
D29.7
Доброкачественное новообразование других мужских половых органов
D29.9
Доброкачественное новообразование мужских половых органов, неуточненной локализации
D30.0
Доброкачественное новообразование почки
D30.1
Доброкачественное новообразование почечной лоханки
D30.2
Доброкачественное новообразование мочеточника
D30.3
Доброкачественное новообразование мочевого пузыря
D30.4
Доброкачественное новообразование мочеиспускательного канала

D30.7
Басқа несеп ағзаларының қатерсіз өспесі
D30.9
Анықталмаған несеп ағзаларының қатерсіз өспесі
D31.0
Көздің сілемейлі қабығының қатерсіз өспесі
D31.1
Мөлдір қабықтың қатерсіз өспесі
D31.2
Торқабықтың қатерсіз өспесі
D31.3
Тамырлы қабықтың қатерсіз өспесі
D31.4
Кірпікті дененің қатерсіз өспесі
D31.5
Көзжас безі мен түтігінің қатерсіз өспесі
D31.6
Көз шарасының анықталмаған бөлігінің қатерсіз өспесі
D31.9
Көздің анықталмаған бөлігінің қатерсіз өспесі
D32.0
Ми қабықтарының қатерсіз өспесі
D32.1
Жұлын қабықтарының қатерсіз өспесі
D32.9
Ми қабықтарының анықталмаған қатерсіз өспесі
D33.0
Ми шатырының үстіндегі мидың қатерсіз өспесі
D33.1
Ми шатырының астындағы мидың қатерсіз өспесі
D33.2
Мидың анықталмаған қатерсіз өспесі
D33.3
Бас сүйек нервілерінің қатерсіз өспесі
D33.4
Жұлынның қатерсіз өспесі
D33.7
Орталық нерв жүйесінің басқа анықталаған бөлімдерінің қатерсіз өспесі
D33.9
Орталық нерв жүйесінің орналасуы анықталмаған қатерсіз өспесі
D34
Қалқанша бездің қатерсіз өспесі
D35.0
Бүйрекүсті безінің қатерсіз өспесі
D35.1
Қалқанша жанындағы бездің қатерсіз өспесі
D35.2
Гипофиздің қатерсіз өспесі
D35.3
Краниофарингалық (бас-жұтқыншақ) түтіктің қатерсіз өспесі
D35.4
Томпақ бездің қатерсіз өспесі
D35.5
Каротидтік гломустың қатерсіз өспесі
D35.6
Қолқалық гломус пен басқа параганглийлердің қатерсіз өспесі
D35.7
Басқа анықталған эндокриндік бездердің қатерсіз өспесі
D35.8
Бірден көп эндокриндік бездің зақымдануының қатерсіз өспесі
D35.9
Анықталмаған эндокриндік бездің қатерсіз өспесі
D36.0
Лимфа түйіндерінің қатерсіз өспесі
D36.1
Шеткі нервілер мен вегетативтік нерв жүйесінің қатерсіз өспесі
D36.7
Басқа орналасуы анықталған қатерсіз өспесі
D36.9
Орналасуы анықталмаған қатерсіз өспе

D30.7
Доброкачественное новообразование других мочевых органов
D30.9
Доброкачественное новообразование мочевых органов неуточненной локализации
D31.0
Доброкачественное новообразование конъюнктивы глаза
D31.1
Доброкачественное новообразование роговицы глаза
D31.2
Доброкачественное новообразование сетчатки глаза
D31.3
Доброкачественное новообразование сосудистой оболочки глаза
D31.4
Доброкачественное новообразование ресничного (цилиарного) тела глаза
D31.5
Доброкачественное новообразование слезной железы и протока
D31.6
Доброкачественное новообразование глазницы неуточненной части
D31.9
Доброкачественное новообразование глаза неуточненной части
D32.0
Доброкачественное новообразование оболочек головного мозга
D32.1
Доброкачественное новообразование оболочек спинного мозга
D32.9
Доброкачественное новообразование мозговых оболочек неуточненных
D33.0
Доброкачественное новообразование головного мозга над мозговым наметом
D33.1
Доброкачественное новообразование головного мозга под мозговым наметом
D33.2
Доброкачественное новообразование головного мозга неуточненное
D33.3
Доброкачественное новообразование черепных нервов
D33.4
Доброкачественное новообразование спинного мозга
D33.7
Доброкачественное новообразование других уточненных частей центральной нервной системы
D33.9
Доброкачественное новообразование центральной нервной системы неуточненной локализации
D34
Доброкачественное новообразование щитовидной железы
D35.0
Доброкачественное новообразование надпочечника
D35.1
Доброкачественное новообразование паращитовидной (околощитовидной) железы
D35.2
Доброкачественное новообразование гипофиза
D35.3
Доброкачественное новообразование краниофарингеального протока
D35.4
Доброкачественное новообразование шишковидной железы
D35.5
Доброкачественное новообразование каротидного гломуса
D35.6
Доброкачественное новообразование аортального гломуса и других параганглиев
D35.7
Доброкачественное новообразование других уточненных эндокринных желез
D35.8
Поражение более чем одной эндокринной железы
D35.9
Доброкачественное новообразование эндокринной железы неуточненной
D36.0
Доброкачественное новообразование лимфатических узлов
D36.1
Доброкачественное новообразование периферических нервов и вегетативной нервной системы
D36.7
Доброкачественные новообразования других уточненных локализаций
D36.9
Доброкачественное новообразование неуточненной локализации