Клиникалық база, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйым клиникасы, университеттік аурухана, резидентура базасы, интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-304/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21848 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 220-бабының 4-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес клиникалық база туралы ереже және оған қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы туралы ереже және оған қойылатын талаптар;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес университеттік аурухана туралы ереже және оған қойылатын талаптар;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес резидентура базасы туралы ереже және оған қойылатын талаптар;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ереже және оған қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық базалары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2012 жылғы 11 қыркүйектегі № 628 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8010 тіркелген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 15 қазанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении положений о клинической базе, клинике организации образования в области здравоохранения, университетской больнице, базе резидентуры, интегрированном академическом медицинском центре и требований, предъявляемых к ним
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-304/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21848.
В соответствии с пунктом 4 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и пунктом 5 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) положение о клинической базе и требования, предъявляемые к ней согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) положение о клинике организации образования в области здравоохранения и требования, предъявляемые к ней согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) положение об университетской больнице и требования, предъявляемые к ней согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) положение о базе резидентуры и требования, предъявляемые к ней согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) положение об интегрированном академическом медицинском центре и требования, предъявляемые к нему согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 сентября 2012 года № 628 "Об утверждении Положения о клинических базах медицинских организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8010, опубликован 15 октября 2012 года в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
"___"____________2020 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-304/2020 Бұйрығына
1 қосымша
Клиникалық база туралы ереже және оған қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы клиникалық база туралы ереже және оған қойылатын талаптар (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 220-бабының 4-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) білім алушылар – студенттер, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының қосымша білім бағдарламаларының тыңдаушылары;
3) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы – "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Денсаулық сақтаумен және әлеуметтік қамсыздандырумен (медицина) байланысты пәнаралық бағдарламалар" даярлық бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
4) дуальды оқыту – кәсіпорынның (ұйымның), оқу орнының және білім алушының тең жауапкершілігі кезінде білім беру ұйымындағы оқытуды білім алушыларға жұмыс орындарын ұсынып және өтемақы төлемін төлей отырып, кәсіпорындағы (ұйымдағы) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;
5) жабдықтар – денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымында және емдеу және (немесе) білім беру процестерінде клиникалық базада қолданылатын медициналық бұйымдар, оқу жабдықтары (муляждар);
6) клиникалық база – бірлесіп қызмет ету туралы шарт бойынша денсаулық сақтау саласында кадрларды даярлау және олардың біліктілігін арттыру үшін білім беру ұйымы пайдаланатын денсаулық сақтау ұйымы;
7) резидент-дәрігер – резидентураның білім беру бағдарламасы шеңберінде білім алатын және тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымда жұмыс істейтін дәрігер;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения Республики Казахстан А. Цой
СОГЛАСОВАН
Министр образования и науки
Республики Казахстан
"___"______________2020 год
Приложение 1
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-304/2020
Положение о клинической базе и требования, предъявляемые к ней
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение о клинической базе и требования, предъявляемые к ней разработаны (далее – Положение) в соответствии с пунктом 4 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктом 5 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем Положении используются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) обучающиеся – студенты, слушатели программ дополнительного образования организации образования в области здравоохранения;
3) организация образования в области здравоохранения – организация образования, реализующая образовательные программы по направлениям подготовки "Здравоохранение" и (или) "Междисциплинарные программы, связанные со здравоохранением и социальным обеспечением (медицина)";
4) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающей обучение в организации образования с обязательными периодами производственного обучения и профессиональной практики на предприятии (в организации) с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия (организации), учебного заведения и обучающегося;
5) оборудование – медицинские изделия, учебное оборудование (муляжи), используемые организацией образования в области здравоохранения и клинической базой в лечебном и (или) образовательном процессах;
6) клиническая база – организация здравоохранения, которая используется организацией образования для подготовки и повышения квалификации кадров в области здравоохранения по договору о совместной деятельности;
7) врач-резидент – врач, обучающийся в рамках образовательной программы резидентуры и работающий в медицинской организации под надзором наставника;

8) тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үш тұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері;
2-тарау. Клиникалық базалардың негізгі міндеттері мен функциялары
3. Клиникалық базалардың негізгі міндеттері:
1) клиникалық базаның бейініне сәйкес медициналық қызметтер көрсету шеңберінде денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының білім алушыларына практикаға бағдарланған клиникалық даярлау үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) клиникалық база қызметкерлерін үздіксіз кәсіби дамыту үшін денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымымен ынтымақтастық мүмкіндіктерін пайдалану, клиникалық базаның жұмысына ғылыми-зерттеу және инновациялық қызмет нәтижелерін енгізу болып табылады.
4. Алға қойылған міндеттерді шешу үшін клиникалық базалар келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының бейінді бөлімшелерінің оқу процесін және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасау, оған қоса:
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына қажетті оқу және қосалқы бөлмелерді беру;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрлары мен білім алушыларына интернетке қолжетімділік беру;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрларын, клиникалық кафедраларының мамандарын және білім алушыларын медициналық ұйымда, оның ішінде операциялық блок, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесін қоса алғанда, медициналық ұйымның мамандандырылған бөлімшелеріне білім беру және емдеу процестерінің қажеттіліктеріне және медициналық ұйымның ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарында белгіленген тәртіпке сәйкес консультациялық жұмыстың білім беру, ғылыми, емдеу-диагностикалық процесін, білім алушыларды емдеу процесіне жіберу қолданыстағы заңнамамен және/немесе пациенттердің талаптарымен рұқсат етілмейтін жағдайларды қоспағанда жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына жеке тұлғалар (пациенттер) туралы ақпаратқа қатысты қолданыстағы заңнамада көзделген құпиялылық шарттарын сақтай отырып, медициналық құжаттамаға, статистикалық деректерге және мұрағаттық құжаттарға қолжетімділік беру;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен білім алушыларын клиникалық база аумағындағы кез келген жұмыс түрлерін орындау кезінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету;
еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларын өткізу;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлері мен білім алушыларына (интерндерге, резиденттерге) клиникалық базаның мамандандырылған бөлімшелерінде жұмыс істеу үшін қажетті жеке қорғану құралдарын беру;
медициналық және ғылыми-педагогикалық қызметкерлерді лауазымдық нұсқаулықтармен және ішкі тәртіп қағидаларымен және медициналық қызметті жүзеге асыру тәртібіне қатысты клиникалық базаның басқа да ішкі ұйымдастырушылық және өкімдік актілерімен таныстыру;
практикалық оқыту мазмұны мен оның әдістемелерін қалыптастыруға, жұмыс бағдарламаларын құруға, түрлі практикаларды өткізу процесіне қатысу;
теориялық білімді бекіту және кәсіби құзыреттіліктерді игеру мақсатында кәсіптік практиканы өткізу кезінде өзіндік жұмыстың жеткілікті көлемін ұсыну;
клиникалық базаның медициналық персоналы қатарынан тәлімгерді міндетті түрде бекіте отырып, теориялық оқытуды клиникалық базаларда практикалық оқытумен ұштастыруды көздейтін дуальді оқытуды енгізу: жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық ұйымдар үшін – бір тәлімгерге бес білім алушыдан аспайтын есеппен, медициналық колледждер үшін – бір тәлімгерге үштен көп емес білім алушыны бекіту, бұл түлектерді кейіннен жұмысқа орналастырудың тиімді тетіктерін қамтитын нақты еңбек функцияларын орындауға толық дайын мамандарды даярлау мәселесін шешуге мүмкіндік береді;

8) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики.
Глава 2. Основные задачи и функции клинических баз
3. Основными задачами клинических баз являются:
1) создание необходимых условий для практикоориентированной клинической подготовки обучающихся организаций образования в области здравоохранения в рамках оказания медицинских услуг согласно профилю клинической базы;
2) использование возможностей сотрудничества с организацией образования в области здравоохранения для непрерывного профессионального развития работников клинической базы, внедрения результатов научно-исследовательской и инновационной деятельности в работу клинической базы.
4. Для решения поставленных задач клинические базы осуществляют следующие функции:
1) создание необходимых условий для проведения учебного процесса и научно-исследовательских работ профильными подразделениями организаций образования в области здравоохранения, включая:
предоставление организациям образования в области здравоохранения необходимых учебных и вспомогательных помещений;
предоставление научно-педагогическим кадрам и обучающимся организации образования в области здравоохранения доступа к интернету;
обеспечение допуска научно-педагогических кадров, специалистов клинических кафедр и обучающихся организации образования в области здравоохранения к осуществлению образовательного, научного, лечебно-диагностического процесса консультативной работы в медицинской организации, в том числе в специализированные отделения медицинской организации, включая операционный блок, отделение реанимации и интенсивной терапии, в соответствии с потребностями образовательного и лечебного процессов и порядком, установленным внутренними организационно-распорядительными документами медицинской организации, за исключением случаев, когда допуск обучающихся к лечебному процессу не допускается действующим законодательством и (или) требованиями пациентов;
предоставление организации образования в области здравоохранения доступа к медицинской документации, статистическим данным и архивным документам, с соблюдением условий конфиденциальности, предусмотренных действующим законодательством в отношении информации о физических лицах (пациентах);
обеспечение работникам и обучающимся организаций образования в области здравоохранения здоровых и безопасных условий труда в соответствии с действующим законодательством при выполнении работы на территории клинической базы;
проведение организационно-технических мероприятий по безопасности и охране труда;
предоставление научно-педагогическим работникам и обучающимся организаций образования в области здравоохранения (интернам, резидентам) средств индивидуальной защиты, необходимых для работы в специализированных отделениях клинической базы;
ознакомление медицинских и научно-педагогических работников с должностными инструкциями и правилами внутреннего распорядка, внутренними организационными и распорядительными актами клинической базы, касающимися порядка осуществления медицинской деятельности;
участие в формировании содержания практического обучения и его методик, в составлении рабочих программ, в процессе проведения различного вида практик;
предоставление достаточного объема самостоятельной работы при проведении профессиональной практики, с целью закрепления теоретических знаний и овладения профессиональными компетенциями;
внедрение дуального обучения, которое предусматривает сочетание теоретического обучения с практическим обучением на клинических базах, с обязательным закреплением наставника из числа медицинского персонала клинической базы: для организаций высшего и (или) послевузовского медицинского – в расчете не более пяти обучающихся на одного наставника, для медицинских колледжей – не более трех обучающихся на одного наставника, что позволяет решить задачу подготовки специалистов, полностью готовых к выполнению конкретных трудовых функций, включающие эффективные механизмы последующего трудоустройства выпускников;

2) клиникалық базадағы медицина қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби дамуын қамтамасыз ету, оның ішінде олар үшін денсаулық сақтау ұйымы клиникалық база болып табылатын денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының базасында;
3) пациенттерге медициналық қызмет көрсету.
3-тарау. Клиникалық базаларға қойылатын талаптар
5. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникалық базаларына қойылатын талаптар:
1) көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігіне аккредиттеудің бар болуы;
2) клиникалық базаларға қойылатын талаптарға сәйкес аккредиттеудің бар болуы;
3) денсаулық сақтау ұйымы мен денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы арасындағы бірлескен қызмет туралы шарттың бар болуы;
4) клиникалық базаларда білім алушыларды даярлау кезеңінде тәлімгер ретінде клиникалық базаның білікті медицина қызметкерлерін тарту мүмкіндігін беру болып табылады.
6. Клиникалық база болып табылатын медициналық ұйым, клиникалық кафедралардың оқытушыларын "Ресурстарды басқару жүйесі" порталында бейіні бойынша қосымша атқарушылар ретінде немесе штаттан тыс қызметкерлердің жеке доменін құру жолымен тіркейді, емдеу-диагностикалық қызметті жүзеге асыру мақсатында ұйымның кешенді медициналық ақпараттық жүйесіне қол жеткізу үшін логин мен пароль береді.
7. Клиникалық базаларда білім алушыларды даярлауға тартылатын тәлімгерлер білім алушылардың клиникалық база жағдайында теория мен практикалық дағдыларын бекітуге ықпал етеді, клиникалық даярлық сапасын арттыруға әсерін тигізеді және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
1) негізгі қызметі бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар білікті бейінді маман;
2) медициналық білімнің тиісті деңгейінің (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі (резидентура)) білім беру бағдарламасын іске асыру үшін тәлімгер ретінде даярлықтан өткен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-304/2020 Бұйрығына
2 қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы туралы ереже және оған қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы туралы ереже және оған қойылатын талаптар (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 220-бабының 4-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.

2) обеспечение непрерывного профессионального развития медицинских работников клинической базы, в том числе на базе организаций образования в области здравоохранения, для которых организация здравоохранения является клинической базой;
3) предоставление медицинских услуг пациентам.
Глава 3. Требования, предъявляемые к клиническим базам
5. Требованиями к клиническим базам организаций образования в области здравоохранения являются:
1) наличие аккредитации на соответствие оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
2) наличие аккредитации на соответствие требованиям, предъявляемым к клиническим базам;
3) наличие договора о совместной деятельности между организацией здравоохранения и организацией образования в области здравоохранения;
4) предоставление возможности привлечения квалифицированных медицинских работников клинической базы в качестве наставников в период подготовки обучающихся на клинических базах.
6. Медицинская организация, являющаяся клинической базой, регистрирует преподавателей клинических кафедр в портале "Система управления ресурсами" в качестве совместителей путем создания отдельного домена внештатных сотрудников, присвоив логин и пароль для доступа к Комплексной медицинской информационной системе организации с целью осуществления лечебно-диагностической деятельности.
7. Наставники, привлекаемые к подготовке обучающихся на клинических базах, способствуют закреплению у обучающихся теории и практических навыков в условиях клинической базы, способствуют повышению качества клинической подготовки и соответствуют следующим критериям:
1) квалифицированный профильный специалист со стажем работы не менее пяти лет по основной деятельности;
2) прошедший подготовку в качестве наставника для реализации образовательной программы соответствующего уровня медицинского образования (технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского (резидентура) медицинского образования).
Приложение 2
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-304/2020
Положение о клинике организации образования в области здравоохранения и требования, предъявляемые к ней
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение о клинике организации образования в области здравоохранения и требования, предъявляемые к ней (далее – Положение) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктом 5 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об образовании".

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы – "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Денсаулық сақтаумен және әлеуметтік қамсыздандырумен (медицина) байланысты пәнаралық бағдарламалар" даярлық бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
4) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы (бұдан әрі – ДСБҰК) – білім беру ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе денсаулық сақтау ұйымы, оның базасында ғылым мен практиканың қазіргі жетістіктері негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша медициналық білімнің білім беру бағдарламалары іске асырылады;
5) дуальды оқыту – кәсіпорынның (ұйымның), оқу орнының және білім алушының тең жауапкершілігі кезінде білім беру ұйымындағы оқытуды білім алушыларға жұмыс орындарын ұсынып және өтемақы төлемін төлей отырып, кәсіпорындағы (ұйымдағы) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;
6) резидент-дәрігер – резидентураның білім беру бағдарламасы шеңберінде білім алатын және тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымда жұмыс істейтін дәрігер;
7) тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үштігі негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем положении используются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) организация образования в области здравоохранения – организация образования, реализующая образовательные программы по направлениям подготовки "Здравоохранение" и (или) "Междисциплинарные программы, связанные со здравоохранением и социальным обеспечением (медицина)";
4) клиника организации образования в области здравоохранения (далее – КОООЗ) – структурное подразделение организации образования или организация здравоохранения, на базе которой реализуются образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного медицинского образования на основе современных достижений науки и практики;
5) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающей обучение в организации образования с обязательными периодами производственного обучения и профессиональной практики на предприятии (в организации) с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия (организации), учебного заведения и обучающегося;
6) врач-резидент – врач, обучающийся в рамках образовательной программы резидентуры и работающий в медицинской организации под надзором наставника;
7) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

3. ДСБҰК мәртебесін:
1) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының емдеу-профилактикалық құрылымдық бөлімшесі;
2) меншік иесінің және уәкілетті органның келісімі болған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде екінші деңгейде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы алады.
Денсаулық сақтау ұйымы денсаулық сақтау саласындағы бір ғана білім беру ұйымына қатысты ДСБҰК мәртебесін алады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ДСБҰК-да денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының бөлімшелері (бейінді клиникалар, клиникалық кафедралар) құрылады. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары бөлімшелерінің (бейінді клиникалар, клиникалық кафедралар) үлесі ДСБҰК медициналық қызметтер көрсетілетін барлық клиникалық бөлімшелерінің 50%-ынан аспайды.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары бөлімшелерінің штаттық құрылымында (бейінді клиникаларда, клиникалық кафедраларда) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары оқытушыларының (қос қызмет атқарушылар) кемінде 50%-ы дәрігер болып жұмыс істейді.
5. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінде орналасқан ДСБҰК клиникалық бөлімшелерінде көрсетілетін медициналық қызметтер үшін қосымша қаржыландыру коэффициенті белгіленеді.
6. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы мен ДСБҰК болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы арасындағы өзара қарым-қатынас ДСБҰК базасында денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің болуын көздейтін екі жақты келісімдер негізінде жүзеге асырылады және осы Ережемен реттеледі.
2-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары клиникасының негізгі міндеттері мен функциялары
7. ДСБҰК негізгі міндеттері:
1) ДСБҰК бейініне сәйкес медициналық қызмет көрсету шеңберінде денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының білім алушыларына практикаға бағдарланған клиникалық даярлау үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру және спектрін кеңейту үшін қажетті жағдайлар жасау, өз базасында денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының бөлімшелерін табудан артықшылықтарды пайдалану негізінде ДСБҰК қызметкерлерін үздіксіз кәсіби дамыту;
3) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының бейінді бөлімшелерінің ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметі үшін қажетті қолдауды қамтамасыз ету және жағдай жасау;

3. Статус КОООЗ получают:
1) лечебно-профилактическое структурное подразделение организации образования в области здравоохранения;
2) организация здравоохранения, оказывающая медицинскую помощь, на основании решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы при наличии согласия собственника и уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. В КОООЗ создаются подразделения организации образования в области здравоохранения (профильные клиники, клинические кафедры). Доля подразделений организации образовании в области здравоохранения (профильных клиник, клинических кафедр) не превышает 50 % от всех клинических подразделений КОООЗ, в которых оказываются медицинские услуги.
В штатной структуре подразделений организации образования в области здравоохранения (в профильных клиниках, клинических кафедр) врачами работает не меньше 50 % преподавателей организации образования в области здравоохранения (совместители).
5. За медицинские услуги, которые оказаны в клинических подразделениях КОООЗ, на базе которых размещены структурные подразделения организации образования в области здравоохранения, устанавливается дополнительный коэффициент финансирования.
6. Взаимоотношения между организацией образования в области здравоохранения и организацией здравоохранения, являющейся КОООЗ, осуществляются на основе двусторонних соглашений, предусматривающих, в том числе, наличие на базе КОООЗ структурных подразделений организации образования в области здравоохранения, и регулируются настоящим Положением.
Глава 2. Основные задачи и функции клиники организации образования в области здравоохранения
7. Основными задачами КОООЗ являются:
1) создание необходимых условий для практикоориентированной клинической подготовки обучающихся организаций образования в области здравоохранения в рамках оказания медицинских услуг согласно профилю КОООЗ;
2) создание необходимых условий для повышения качества и расширения спектра оказываемых услуг, непрерывного профессионального развития работников КОООЗ на основе использования преимуществ от нахождения подразделений организации образования в области здравоохранения на своей базе;
3) обеспечение необходимой поддержки и создание условий для научно-исследовательской и инновационной деятельности профильных подразделений организации образования в области здравоохранения;

4) ДСБҰК жұмысына ғылыми-зерттеу және инновациялық қызмет нәтижелерін енгізу үшін қажетті жағдайлар жасау болып табылады.
8. Алға қойылған міндеттерді шешу үшін ДСБҰК келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) ДСБҰК клиникалық бөлімшелерінің, зертханаларының және қосалқы бөлімшелерінің бейінді кафедралармен денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми бөлімшелерімен бірлескен жұмысын қамтамасыз ету;
2) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының бейінді бөлімшелерінің оқу процесін және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасау, оған қоса:
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына оқу (дәріс аудиториялары, оқу бөлмелері, зертханалар, симуляциялық кластар) және қосалқы (білім алушыларға арналған киім ілетін орындар, зертханалық бөлмелер, тамақтануға арналған жағдайлар) бөлмелер беру;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрлары мен білім алушыларына интернетке қолжетімділікті беру;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрларын, клиникалық кафедраларының мамандарын және білім алушыларын медициналық ұйымда, ДСБҰК-да консультациялық жұмыс, ғылыми, емдеу-диагностикалық процесін, оның ішінде операциялық блок, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесін қоса алғанда, медициналық ұйымның мамандандырылған ДСБҰК бөлімшелеріне білім беру, ДСБҰК ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарында белгіленген тәртіпке сәйкес білім алушыларды емдеу үрдісіне жіберу қолданыстағы заңнамамен және (немесе) пациенттердің талаптарымен рұқсат етілмейтін жағдайларды қоспағанда жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына ғылыми педагогикалық қызметкерлеріне (оқытушыларына) емдеу-диагностикалық жұмыстарды жүргізу кезінде медициналық және (немесе) мейіргерлік құжаттаманы жүргізу құқығын ұсыну, сондай-ақ көрсетілетін медициналық қызметтердің жоғары сапалы, әр пациентке жеке қызмет көрсетуге бағытталған практикалық (клиникалық) жұмыс дағдылары мен құзыреттерін қалыптастыру және дамыту мақсатында білім алушылардың медициналық және (немесе) мейіргерлік құжаттарына оқытушылардың бақылауы және жауапкершілігімен жазба енгізуге мүмкіндік беру;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарына жеке тұлғалар (пациенттер) туралы ақпаратқа қатысты қолданыстағы заңнамада көзделген құпиялылық шарттарын сақтай отырып, медициналық құжаттамаға, статистикалық деректерге және мұрағаттық құжаттарға қолжетімділік беру;
оқу-өндірістік процесті және бірлескен ғылыми-зерттеу жұмыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен білім алушыларына ДСБҰК аумағындағы жұмыс орындау кезінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету;
еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларын өткізу;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлері мен білім алушыларына мамандандырылған ДСБҰК бөлімшелерінде жұмыс атқару үшін қажетті жеке қорғану құралдарын беру;
медициналық және ғылыми-педагогикалық қызметкерлерді лауазымдық нұсқаулықтармен және ішкі тәртіп қағидаларымен және медициналық қызметті жүзеге асыру тәртібіне қатысты ДСБҰК ішкі ұйымдастырушылық және өкімдік актілерімен таныстыру;
практикалық оқыту мазмұны мен оның әдістемелерін қалыптастыруға, жұмыс бағдарламаларын құруға, түрлі практикаларды өткізу процесіне қатысу;
теориялық білімді бекіту және кәсіби құзыреттіліктерді игеру мақсатында кәсіптік практиканы өткізу кезінде өзіндік жұмыстың жеткілікті көлемін ұсыну;
клиникалық базаның ДСБҰК медициналық персоналы қатарынан тәлімгерді міндетті түрде бекіте отырып, теориялық оқытуды клиникалық базаларда практикалық оқытумен ұштастыруды көздейтін дуальді оқытуды енгізу: жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық ұйымдар үшін – бір тәлімгерге бес білім алушыдан аспайтын есеппен, медициналық колледждер үшін – бір тәлімгерге үштен көп емес білім алушыны бекіту, бұл түлектерді кейіннен жұмысқа орналастырудың тиімді тетіктерін қамтитын нақты еңбек функцияларын орындауға толық дайын мамандарды даярлау мәселесін шешуге мүмкіндік береді;

4) создание необходимых условий для внедрения результатов научно-исследовательской и инновационной деятельности в работу КОООЗ.
8. Для решения поставленных задач КОООЗ осуществляет следующие функции:
1) обеспечение совместной работы клинических отделений, лабораторий и вспомогательных подразделений КОООЗ с профильными кафедрами научными подразделениями организации образования в области здравоохранения;
2) создание необходимых условий для проведения учебного процесса и научно-исследовательских работ профильными подразделениями организаций образования в области здравоохранения, включая:
предоставление организациям образования в области здравоохранения учебных (лекционные аудитории, учебные комнаты, лаборатории, симуляционные классы) и вспомогательных (гардероб для обучающихся, лаборантские комнаты, условия для питания) помещений;
предоставление научно-педагогическим кадрам и обучающимся организации образования в области здравоохранения доступа к интернету;
обеспечение допуска научно-педагогических кадров, специалистов клинических кафедр и обучающихся организации образования в области здравоохранения к осуществлению образовательного, научного, лечебно-диагностического процесса консультативной работы в КОООЗ, в том числе в специализированные отделения КОООЗ, включая операционный блок, отделение реанимации и интенсивной терапии, в соответствии с потребностями образовательного и лечебного процессов и порядком, установленным внутренними организационными и распорядительными документами КОООЗ, за исключением случаев, когда допуск обучающихся к лечебному процессу не разрешен действующим законодательством и (или) требованиями пациентов;
предоставление права ведения медицинской и (или) сестринской документации научно-педагогическими работниками (преподавателями) организации образования в области здравоохранения при выполнении ими лечебно-диагностической работы, а также возможности обучающимся выполнять записи в медицинской и (или) сестринской документации под контролем и под ответственность преподавателей, в целях формирования и развития у обучающихся навыков и компетенций практической (клинической) работы, ориентированных на высокое качество оказываемых медицинских услуг и индивидуальный подход к каждому пациенту;
предоставление организации образования в области здравоохранения доступа к медицинской документации, статистическим данным и архивным документам, с соблюдением условий конфиденциальности, предусмотренных действующим законодательством в отношении информации о физических лицах (пациентах);
материально-техническое обеспечение учебно-производственного процесса и совместных научно-исследовательских работ;
обеспечение работникам и обучающимся организаций образования в области здравоохранения здоровых и безопасных условий труда в соответствии с действующим законодательством при выполнении работы на территории КОООЗ;
проведение организационно-технических мероприятий по безопасности и охране труда;
предоставление научно-педагогическим работникам и обучающимся организаций образования в области здравоохранения средств индивидуальной защиты, необходимых для работы в специализированных отделениях КОООЗ;
ознакомление медицинских и научно-педагогических работников с должностными инструкциями и правилами внутреннего распорядка, внутренними организационными и распорядительными актами КОООЗ, касающимися порядка осуществления медицинской деятельности;
участие в формировании содержания практического обучения и его методик, в составлении рабочих программ, в процессе проведения различного вида практик;
предоставление достаточного объема самостоятельной работы при проведении профессиональной практики с целью закрепления теоретических знаний и овладения профессиональными компетенциями;
внедрение дуального обучения, которое предусматривает сочетание теоретического обучения с практическим обучением на клинических базах, с обязательным закреплением наставника из числа медицинского персонала КОООЗ: для организаций высшего и (или) послевузовского медицинского – в расчете не более пяти обучающихся на одного наставника, для медицинских колледжей – не более трех обучающихся на одного наставника, что позволяет решить задачу подготовки специалистов, полностью готовых к выполнению конкретных трудовых функций, включающие эффективные механизмы последующего трудоустройства выпускников.

3) ДСБҰК медицина қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби дамуын денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының қатысуымен қамтамасыз ету;
4) пациенттерге медициналық қызмет көрсету;
5) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының мамандандырылған құрылымдармен бірлесіп ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
6) белгіленген тәртіпте клиникалық зерттеулерді, диагностиканы, емдеудің жаңа тиімді әдістерін әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз ету;
7) клиникалық, ғылыми-практикалық және патологиялық-анатомиялық конференциялар, семинарлар, мастер-кластар, кеңестер, клиникалық талдаулар өткізу;
8) бірлескен ғылыми еңбектер мен ғылыми және медициналық әзірлемелерді, әдістемелік құралдар мен ұсыныстарды басып шығару;
9) ДСБҰК медициналық препараттарын бірлесіп пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырып жетілдіру және ДСБҰК аумағында медициналық немесе ғылыми қызметте қолданылатын денсаулық сақтау саласындағы білім беруді ұйымдастыру.
3-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларына қойылатын талаптар
9. ДСБҰК қойылатын талаптар:
1) медициналық қызметтер көрсету;
2) көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігіне аккредиттеудің бар болуы;
3) ДСБҰК қойылатын талаптарға сәйкес аккредиттеудің бар болуы;
4) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының емдеу-профилактикалық құрылымдық бөлімшесі немесе денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін ДСБҰК ретінде денсаулық сақтау ұйымы үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімі, меншік иесінің және уәкілетті органның келісімінің болуы;
5) ДСБҰК денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары бөлімшелерінің (мамандандырылған клиникалар, клиникалық кафедралар) болуы;
6) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымына білім алушыларды даярлау кезеңінде тәлімгер ретінде клиникалық базаның білікті медицина қызметкерлерін тарту мүмкіндігін беру болып табылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Клиникалық база болып табылатын медициналық ұйым, клиникалық кафедралардың оқытушыларын "Ресурстарды басқару жүйесі" порталында бейіні бойынша қосымша атқарушылар ретінде немесе штаттан тыс қызметкерлердің жеке доменін құру жолымен тіркейді, емдеу-диагностикалық қызметті жүзеге асыру мақсатында ұйымның кешенді медициналық ақпараттық жүйесіне қол жеткізу үшін логин мен пароль береді.

3) обеспечение непрерывного профессионального развития медицинских работников КОООЗ с участием организации образования в области здравоохранения;
4) предоставление медицинских услуг пациентам;
5) выполнение научно-исследовательских работ совместно с профильными подразделениями организаций образования в области здравоохранения;
6) обеспечение разработок и проведение в установленном порядке клинических испытаний, новых эффективных методов диагностики, лечения, реабилитации пациентов;
7) проведение клинических, научно-практических и патолого-анатомических конференций, семинаров, мастер-классов, консилиумов, клинических разборов;
8) опубликование совместных научных трудов и научно-медицинских разработок, методических пособий и рекомендаций;
9) организация и совершенствование работы по совместному использованию медицинских изделий КОООЗ и организации образования в области здравоохранения, используемых в лечебной, образовательной или научной деятельности на территории КОООЗ.
Глава 3. Требования, предъявляемые к клиникам организации образования в области здравоохранения
9. Требованиями к КОООЗ являются:
1) оказание медицинских услуг;
2) наличие аккредитации на соответствие оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
3) наличие аккредитации на соответствие требованиям, предъявляемым к КОООЗ;
4) наличие решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, согласования собственника и уполномоченного органа об определении лечебно-профилактического структурного подразделения организации образования в области здравоохранения или организация здравоохранения в качестве КОООЗ для организации образования в области здравоохранения;
5) наличие в КОООЗ подразделений организации образования в области здравоохранения (профильные клиники, клинические кафедры);
6) предоставление возможности привлечения квалифицированных медицинских работников клиники организации образования в области здравоохранения в качестве наставников на период подготовки обучающихся в клиниках организаций образования в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Медицинская организация, являющаяся клиникой организации образования в области здравоохранения, регистрирует преподавателей клинических кафедр на портале "Система управления ресурсами" в качестве совместителей по профилю или путем создания отдельного домена внештатных сотрудников, присваивает логин и пароль для доступа к Комплексной медицинской информационной системе организации с целью осуществления лечебно-диагностической деятельности.

11. ДСБҰК білім беру ұйымдарының бөлімшелеріне басшы лауазымына тағайындалған адамдарға қойылатын талаптар (мамандандырылған клиникалар, клиникалық кафедралар) клиникалық мамандығы бойынша кемінде бес жыл және медициналық практикада жетістіктерінің болуы болып табылады.
12. ДСБҰК білім алушыларды даярлауға тартылатын тәлімгерлер білім алушылардың ДСБҰК жағдайында теория мен практикалық дағдыларын бекітуге ықпал етеді, клиникалық даярлық сапасына бақылауды жүзеге асырады және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) негізгі қызметі бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар білікті бейінді маман;
2) медициналық білімнің (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі (резидентура) тиісті деңгейінің білім беру бағдарламасын іске асыру үшін тәлімгер ретінде даярлықтан (біліктілікті арттырудың сертификаттық курсы) өткен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-304/2020 Бұйрығына
3 қосымша
Университеттік аурухана туралы ереже және оған қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы университеттік аурухана туралы ереже және оған қойылатын талаптар (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 220-бабының 4-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) білім алушылар – студенттер, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының қосымша білім бағдарламаларының тыңдаушылары;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) дуальды оқыту – кәсіпорынның (ұйымның), оқу орнының және білім алушының тең жауапкершілігі кезінде білім беру ұйымындағы оқытуды білім алушыларға жұмыс орындарын ұсынып және өтемақы төлемін төлей отырып, кәсіпорындағы (ұйымдағы) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;

11. Требованием к лицам, назначаемым на должности руководителей подразделений организации образования (профильные клиники, клинические кафедры) в КОООЗ является опыт работы по клинической специальности не менее пяти лет и наличие достижений в медицинской практике.
12. Наставники, привлекаемые к подготовке обучающихся в КОООЗ, способствуют закреплению у обучающихся теории и практики в условиях КОООЗ, осуществляют контроль качества клинической подготовки и соответствует следующим требованиям:
1) квалифицированный профильный специалист со стажем работы не менее пяти лет по основной деятельности;
2) прошедший подготовку (сертификационный курс повышения квалификации) в качестве наставника для реализации образовательной программы соответствующего уровня медицинского образования (технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского (резидентура) медицинского образования).
Приложение 3
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-304/2020
Положение об университетской больнице и требованиях, предъявляемых к ней
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение об университетской больнице и требования, предъявляемые к ней (далее – Положение) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктом 5 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем Положении используются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) обучающиеся – студенты, слушатели программ дополнительного образования организации образования в области здравоохранения;
3) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
4) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающей обучение в организации образования с обязательными периодами производственного обучения и профессиональной практики на предприятии (в организации) с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия (организации), учебного заведения и обучающегося;

5) резидент-дәрігер – резидентураның білім беру бағдарламасы шеңберінде білім алатын және тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымда жұмыс істейтін дәрігер;
6) тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үш тұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері;
7) университеттік аурухана – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының көпбейінді емдеу-профилактикалық құрылымдық бөлімшесі немесе көпбейінді емдеу-профилактикалық ұйым, оның базасында ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктері негізінде жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша медициналық білімнің білім беру бағдарламалары іске асырылады.
3. Университеттік ауруханалардың жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарымен өзара әрекеттесу түрлері:
1) жоғары медициналық және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының үш деңгейлі медициналық көмек көрсететін көп салалы құрылымдық бөлімшесі болып табылады;
2) медициналық көмек көрсететін көпбейінді денсаулық сақтау ұйымы:
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беруді сенімгерлік басқаруындағы ұйым;
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымының еншілес ұйымы болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Университеттік аурухана мәртебесі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымының корпоративтік басқару органының (директорлар кеңесі және (немесе) байқау кеңесі) ұсынысы бойынша меншік иесінің келісімімен Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілеті органымен беріледі.
5. Университеттік ауруханаларда медициналық қызмет көрсетілетін университеттік ауруханалардың барлық құрылымдық бөлімшелерінің кем дегенде 90%-нан бейіндік клиникалар (клиникалық кафедралар) құрылады.
Университеттік аурухананың штаттық құрылымына жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымының профессорлық-оқытушылық құрамы, жоғары білікті дәрігерлер мен мейіргерлер штат кестесінен, тарифтік ставканың (жалақы) кемінде үштен екісі беріледі.
6. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымының құрылымдық бөлімшелері орналасқан, университеттік аурухананың клиникалық бөлімшелерінде көрсетілген медициналық қызметтер үшін қосымша қаржыландыру коэффициенті белгіленеді.

5) врач-резидент – врач, обучающийся в рамках образовательной программы резидентуры и работающий в медицинской организации под надзором наставника;
6) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
6) университетская больница – многопрофильное лечебно-профилактическое структурное подразделение организации высшего и послевузовского образования или многопрофильная лечебно-профилактическая организация, на базе которой реализуются образовательные программы высшего, послевузовского и дополнительного медицинского образования на основе современных достижений науки и практики.
3. Университетские больницы имеют одну из следующих форм взаимодействия с организацией высшего и (или) послевузовского медицинского образования:
1) являются многопрофильным структурным подразделением организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования, оказывающим медицинскую помощь третичного уровня;
2) являются многопрофильной организацией здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь:
находящейся в доверительном управлении организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования;
являющейся дочерней организацией организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. Статус университетской больницы присваивается уполномоченным органом в сфере здравоохранения Республики Казахстан по представлению органа корпоративного управления (совета директоров и (или) наблюдательного совета) организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования при наличии согласия собственника.
5. В университетских больницах не менее чем в 90 % от всех структурных подразделений университетской больницы, в которых оказываются медицинские услуги, создаются профильные клиники (клинические кафедры).
В штатной структуре университетской больницы предоставляется не менее двух третей тарифных ставок (окладов) штатного расписания врачей и медицинских сестер высшей квалификации профессорско-преподавательскому составу организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования.
6. За медицинские услуги, которые оказаны в клинических подразделениях университетской больницы, на базе которых размещены структурные подразделения организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования, устанавливается дополнительный коэффициент финансирования.

2-тарау. Университеттік аурухананың негізгі міндеттері мен функциялары
7. Университеттік аурухананың негізгі міндеттері:
1) барлық деңгейдегі медициналық көмек көрсету шеңберінде, сондай-ақ оқытудың қазіргі заманғы нысандары мен әдістерін, медицина ғылымы мен практикалық денсаулық сақтау жетістіктерін пайдалана отырып, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының білім алушыларын практикаға бағдарланған клиникалық даярлау үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру және спектрін кеңейту, университеттік аурухана мен денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы қызметкерлерінің Үздіксіз кәсіби дамуы үшін қажетті жағдайлар жасау;
3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беруді ұйымдардың мамандандырылған бөлімшелерімен бірлесіп денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
4) ғылыми-зерттеулер нәтижелерін практикалық денсаулық сақтау қызметіне және білім алушылардың клиникалық дайындығы процесінде жүзеге асыру үшін қажетті жағдайлар жасау;
5) алдынғы кезекте пациенттердің өмірі мен денсаулығына қамқорлық жасайтын медицинананың болашағына жауапты көшбасшылар тәрбиелеу.
8. Алға қойылған міндеттерді шешу үшін университеттік ауруханалар келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) университеттік аурухананың клиникалық бөлімдерінің, зертханалары және қосалқы құрылымдарының мамандандырылған кафедраларымен/ циклдық әдістемелік комиссиялар/курстар/модульдер, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының ғылыми бөлімдерімен бірлескен жұмысын қамтамасыз ету;
2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының бейінді бөлімшелерінің оқу процесін және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жағдайлар жасау, оған қоса:
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарына университеттік ауруханалардың оқу және қосалқы үй-жайларды беру;
университеттік ауруханалардың оқу және қосалқы үй-жайларының жабдықтары мен жиһаздарының ең аз тізбесімен қамтамасыз ету;
денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық кадрларын, клиникалық кафедраларының мамандарын және білім алушыларын университеттік ауруханада, оның ішінде мамандандырылған университеттік ауруханасы және (немесе) клиникасы бөлімшелеріне білім беру және емдеу процесінің қажеттіліктеріне және медициналық ұйымның ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарында белгіленген тәртіпке сәйкес консультациялық жұмыстың білім беру, ғылыми, емдеу-диагностикалық процесін, білім алушыларды емдеу процесіне жіберу қолданыстағы заңнамамен және/немесе пациенттердің талаптарымен рұқсат етілмейтін жағдайларды қоспағанда жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлеріне (оқытушыларына) емдеу-диагностикалық жұмыстарды жүргізу кезінде медициналық және (немесе) мейіргерлік құжаттаманы жүргізу жұмысына, сондай-ақ көрсетілетін медициналық қызметтердің жоғары сапалы, әр пациентке жеке қызмет көрсетуге бағытталған практикалық (клиникалық) жұмыс дағдылары мен құзыреттерін қалыптастыру және дамыту мақсатында білім алушылардың медициналық және (немесе) мейіргерлік құжаттарына оқытушылардың бақылауы және жауапкершілігімен жазба енгізу;
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарына құпиялылық шарттарын сақтай отырып, медициналық құжаттамаға, статистикалық деректерге және мұрағаттық құжаттарға қол жеткізуді ұсыну;
оқу-өндірістік процесті және бірлескен ғылыми жобаларды материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен білім алушыларын клиникалық база аумағында жұмыстың орындау кезінде салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларымен қамтамасыз ету;
еңбекті қорғау мен қауіпсіздік бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларын өткізу;
университеттік ауруханалардың мамандандырылған бөлімшелерінде жұмыс атқару үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлері мен білім алушыларына жеке қорғаныс құралдарын беру;
практикалық оқыту мазмұны мен оның әдістемелерін қалыптастыруға, жұмыс бағдарламаларын құруға, түрлі практикаларды өткізу процесіне қатысу; теориялық білімді бекіту және кәсіби құзіреттіліктерді игеру мақсатында кәсіптік практиканы өткізу кезінде өзіндік жұмыстың жеткілікті көлемін ұсыну;
теориялық оқытуды университеттік ауруханаларда практикалық оқытумен ұштастыруды көздейтін дуальді оқытуды енгізу, университеттік аурухананың медициналық персоналы қатарынан тәлімгерді бекіте отырып, бір тәлімгерге бес білім алушыдан аспайтын есеппен, бұл түлектерді кейіннен жұмысқа орналастырудың тиімді тетіктерін қамтитын нақты еңбек функцияларын орындауда толық дайын мамандарды.

Глава 2. Основные задачи и функции университетской больницы
7. Основными задачами университетской больницы являются:
1) создание необходимых условий для практикоориентированной клинической подготовки обучающихся организаций образования в области здравоохранения в рамках оказания медицинской помощи всех уровней, а также с использованием современных форм и методов обучения, достижений медицинской науки и практического здравоохранения;
2) создание необходимых условий для повышения качества и расширения спектра оказываемых услуг, непрерывного профессионального развития работников университетской больницы и организации образования в области здравоохранения;
3) осуществление научно-исследовательской деятельности в области здравоохранения совместно с профильными подразделениями организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования;
4) создание необходимых условий для внедрения результатов научно-исследовательской деятельности в практическое здравоохранение, а также в процесс клинической подготовки обучающихся;
5) воспитание социально ответственных лидеров медицины будущего, прежде всего заботящихся о жизни и здоровье своих пациентов.
8. Для решения поставленных задач университетские больницы осуществляют следующие функции:
1) обеспечение совместной работы клинических отделений, лабораторий и вспомогательных подразделений университетской больницы с профильными кафедрами и (или) цикловыми методическими комиссиями и (или) курсами и (или) модулями, научными подразделениями организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования;
2) создание необходимых условий для проведения учебного процесса и научно-исследовательских работ профильными подразделениями организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования, включая:
предоставление организациям высшего и (или) послевузовского медицинского образования учебных и вспомогательных помещений;
обеспечение учебных и вспомогательных помещений минимальным перечнем оборудования и мебели учебных и вспомогательных помещений университетских больниц;
обеспечение допуска научно-педагогических кадров, специалистов клинических кафедр и обучающихся организации образования в области здравоохранения к осуществлению образовательного, научного, лечебно-диагностического процесса консультативной работы в университетской больнице, в том числе в специализированные отделения университетской больницы и (или) клиники, в соответствии с потребностями образовательного и лечебного процессов и порядком, установленным внутренними организационно-распорядительными документами университетской больницы и (или) клиники, за исключением случаев, когда допуск обучающихся к лечебному процессу не допускается действующим законодательством и (или) требованиями пациентов;
работа с медицинской и (или ) сестринской документации научно-педагогическими работниками (преподавателями) организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования при выполнении ими лечебно-диагностической работы, а также возможности обучающимся выполнять записи в медицинской и (или) сестринской документации под контролем и под ответственность преподавателей, в целях формирования и развития у обучающихся компетенций практической (клинической) работы, ориентированных на высокое качество оказываемых медицинских услуг и индивидуальный подход к каждому пациенту;
предоставление организациям высшего и (или) послевузовского медицинского образования доступа к медицинской документации, статистическим данным и архивным документам, с соблюдением условий конфиденциальности;
материально-техническое обеспечение учебно-производственного процесса и совместных научно-исследовательских работ;
обеспечение работникам и обучающимся организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования здоровых и безопасных условий труда при выполнении работы на территории клинической базы;
проведение организационно-технических мероприятий по безопасности и охране труда;
предоставление научно-педагогическим работникам и обучающимся организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования средств индивидуальной защиты, необходимых для работы в специализированных отделениях университетской больницы;
участие в формировании содержания практического обучения и его методик, в составлении рабочих программ, в процессе проведения различного вида практик;
предоставление достаточного объема самостоятельной работы при проведении профессиональной практики, с целью закрепления теоретических знаний и овладения профессиональными компетенциями;
внедрение дуального обучения, которое предусматривает сочетание теоретического обучения с практическим обучением в университетской больнице, с закреплением наставника из числа медицинского персонала университетской больницы в расчете не более пяти обучающихся на одного наставника, для подготовки специалистов, полностью готовых к выполнению конкретных трудовых функций, включающие эффективные механизмы последующего трудоустройства выпускников;

3) университеттік аурухананың медицина қызметкерлерін, оның ішінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының базасында біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
4) пациенттерге медициналық қызмет көрсету;
5) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі мамандандырылған медициналық білім беру ұйымдарымен бірлесіп жүргізу;
6) белгіленген тәртіпте клиникалық зерттеулерді, диагностиканы, ,пациенттерді оңалту,емдеудің жаңа тиімді әдістерін әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз ету;
7) клиникалық, ғылыми-практикалық және патологиялық-анатомиялық конференциялар, семинарлар, мастер-кластар, кеңестер, клиникалық талдаулар өткізу;
8) бірлескен ғылыми еңбектер мен ғылыми және медициналық әзірлемелерді, әдістемелік құралдар мен ұсыныстарды басып шығару;
9) университеттік аурухананың аумағында медициналық, білім беру немесе ғылыми іс-әрекетте қолданылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру және университеттік аурухананың медициналық құрылғыларын бірлесіп пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жетілдіру.
3-тарау. Университеттік ауруханаларға қойылатын талаптар
9. Университеттік ауруханаларға қойылатын талаптар:
1) медициналық қызметтер көрсету;
2) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымының көп салалы медициналық-профилактикалық құрылымдық бөлімшесінің немесе көп салалы медициналық-профилактикалық ұйымының мәртебесі болуы;
3) көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігіне аккредиттеудің бар болуы;
4) университеттік ауруханаларға қойылатын талаптарға сәйкес аккредиттеудің бар болуы;
5) медициналық қызметтер көрсетілетін университеттік аурухананың барлық құрылымдық бөлімшелерінің кем дегенде 90%-ында мамандандырылған клиникаларды (клиникалық бөлімдер) құру;
6) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымының профессорлық-оқытушылық құрамына дәрігерлердің, жоғары білімді мейіргерлердің штат кестесінің (жалақының) үштен екі бөлігінен кем емес бөлігін ұсыну.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Университеттік аурухана болып табылатын медициналық ұйым клиникалық кафедралардың оқытушыларын емдеу-диагностикалық қызметті жүзеге асыру мақсатында ұйымның кешенді медициналық ақпараттық жүйесіне қол жеткізу үшін логин мен пароль бере отырып, штаттан тыс қызметкерлердің жеке доменін құру жолымен "Ресурстарды басқару жүйесі" порталында қоса атқарушылар ретінде тіркейді.

3) обеспечение повышения квалификации медицинских работников университетской больницы, в том числе на базе организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования;
4) предоставление медицинских услуг пациентам;
5) выполнение научно-исследовательских работ совместно с профильными подразделениями организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования;
6) обеспечение разработок и проведение в установленном порядке клинических испытаний, новых эффективных методов диагностики, лечения, реабилитации пациентов;
7) проведение клинических, научно-практических и патолого-анатомических конференций, семинаров, мастер-классов, консилиумов, клинических разборов;
8) опубликование совместных научно-технических трудов и научно-медицинских разработок, пособий;
9) организация и совершенствование работы по совместному использованию медицинских изделий университетской больницы и организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования, используемых в лечебной, образовательной или научной деятельности на территории университетской больницы.
Глава 3. Требования, предъявляемые к университетским больницам
9. Требованиями к университетским больницам являются:
1) оказание медицинских услуг;
2) наличие статуса многопрофильного лечебно-профилактического структурного подразделения организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования и (или) многопрофильной лечебно-профилактической организации;
3) наличие аккредитации на соответствие оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
4) наличие аккредитации на соответствие требованиям, предъявляемым к университетским больницам;
5) создание профильных клиник (клинических кафедр) не менее чем в 90 % от всех структурных подразделений университетской больницы, в которых оказываются медицинские услуги;
6) предоставление не менее двух третей тарифных ставок (окладов) штатного расписания врачей, медицинских сестер высшей квалификации профессорско-преподавательскому составу организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Медицинская организация, являющаяся университетской больницей, регистрирует преподавателей клинических кафедр в портале "Система управления ресурсами" в качестве совместителей путем создания отдельного домена внештатных сотрудников, присвоив логин и пароль для доступа к Комплексной медицинской информационной системе организации с целью осуществления лечебно-диагностической деятельности.

11. Университеттік ауруханаларда жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдары бөлімшелерінің басшылары лауазымдарына тағайындалатын адамдарға қойылатын талап клиникалық мамандық бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы болып табылады.
12. Университеттік ауруханада білім алушыларды дайындауға тартылатын тәлімгерлер университеттік аурухана жағдайында білім алушыларда теория мен практиканы бекітуге ықпал етеді, клиникалық даярлық сапасын арттыруға ықпал етеді және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) негізгі қызметі бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар білікті бейінді маман;
2) медициналық білімнің (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі (резидентура) медициналық білімнің) тиісті деңгейінің білім беру бағдарламасын іске асыру үшін тәлімгер ретінде даярлықтан (біліктілікті арттырудың сертификаттық курсынан) өткен адам қатыса алады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-304/2020 Бұйрығына
4 қосымша
Резидентура базасы туралы ереже және оған қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы резидентура базасы туралы ереже және оған қойылатын талаптар (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 220-бабының 4-тармағына және 1-бабы 1-тармағының 217) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы – білім беру ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе денсаулық сақтау ұйымы, оның базасында ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктері негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша медициналық білімнің білім беру бағдарламалары іске асырылады;
3) дуальды оқыту – кәсіпорынның (ұйымның), оқу орнының және білім алушының тең жауапкершілігі кезінде білім беру ұйымындағы оқытуды білім алушыларға жұмыс орындарын ұсынып және өтемақы төлемін төлей отырып, кәсіпорындағы (ұйымдағы) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;

11. Требованием к лицам, назначаемым на должности руководителей подразделений организаций высшего и (или) послевузовского медицинского образования в университетских больницах является наличие опыта работы по клинической специальности не менее пяти лет.
12. Наставники, привлекаемые к подготовке обучающихся в университетской больнице, способствуют закреплению у обучающихся теории и практики в условиях университетской больницы, способствуют повышению качества клинической подготовки и соответствует следующим требованиям:
1) квалифицированный профильный специалист со стажем работы не менее пяти лет по основной деятельности;
2) прошедший подготовку (сертификационный курс повышения квалификации) в качестве наставника для реализации образовательной программы соответствующего уровня медицинского образования (технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского (резидентура) медицинского образования).
Приложение 4
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-304/2020
Положение о базе резидентуры и требования, предъявляемые к ней
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение о базе резидентуры и требования, предъявляемые к ней (далее – Положение) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 220 и подпунктом 217) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктом 5 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем Положении используются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) клиника организации образования в области здравоохранения – структурное подразделение организации образования или организация здравоохранения, на базе которой реализуются образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного медицинского образования на основе современных достижений науки и практики;
3) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающей обучение в организации образования с обязательными периодами производственного обучения и профессиональной практики на предприятии (в организации) с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия (организации), учебного заведения и обучающегося;

4) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орны;
5) жабдықтар – денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымында және емдеу және (немесе) білім беру процестерінде клиникалық базада қолданылатын медициналық бұйымдар, оқу жабдықтары (муляждар);
6) медициналық білім беру ұйымы – "Денсаулық сақтау" даярлық бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
7) резидентура базасы – базасында уәкілетті орган белгілеген тәртіппен резидентура бағдарламалары іске асырылатын медициналық ұйым ретінде аккредиттелген денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы, университеттік аурухана, ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
8) резидент-дәрігер – резидентураның білім беру бағдарламасы шеңберінде білім алатын және тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымда жұмыс істейтін дәрігер;
9) тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үш тұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері;
10) университеттік аурухана – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының көпбейінді емдеу-профилактикалық құрылымдық бөлімшесі немесе көпбейінді емдеу-профилактикалық ұйым, оның базасында ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктері негізінде жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша медициналық білімнің білім беру бағдарламалары іске асырылады.
2-тарау. Резидентура базалары қызметінің ерекшеліктері
3. Резидентураның бағдарламаларын жүзеге асыруды жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдары денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының аккредиттелген клиникаларында, университеттік ауруханаларда, сондай-ақ резидентура базасы ретінде аккредиттелген ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтарда, ғылыми-зерттеу институттарында жүзеге асырылады.
4. Резидент-дәрігерлерді жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық базаларында, ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтарда, ғылыми-зерттеу институттарында орналастыру денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының, ұлттық және (немесе) медициналық ұйымдардың ұсынысы негізінде жүзеге асырылады.

4) организация высшего и (или) послевузовского образования – высшее учебное заведение, реализующее образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования и осуществляющее научно-исследовательскую деятельность;
5) оборудование – медицинские изделия, учебное оборудование (муляжи), используемые организацией образования в области здравоохранения и базой резидентуры в лечебном и (или) образовательном процессах;
6) организация медицинского образования – организация образования, реализующая образовательные программы по направлениям подготовки "Здравоохранение";
7) база резидентуры – клиника организации образования в области здравоохранения, университетская больница, национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, аккредитованные как медицинская организация, на базе которой реализуются программы резидентуры в порядке, установленном уполномоченным органом;
8) врач-резидент – врач, обучающийся в рамках образовательной программы резидентуры и работающий в медицинской организации под надзором наставника;
9) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
10) университетская больница – многопрофильное лечебно-профилактическое структурное подразделение организации высшего и послевузовского образования или многопрофильная лечебно-профилактическая организация, на базе которой реализуются образовательные программы высшего, послевузовского и дополнительного медицинского образования на основе современных достижений науки и практики.
Глава 2. Особенности деятельности баз резидентуры
3. Реализация программ резидентуры осуществляется организациями высшего и (или) послевузовского медицинского образования в аккредитованных клиниках организаций образования в области здравоохранения, университетских больницах, а также национальными и (или) научными центрами, научно-исследовательскими институтами, аккредитованными в качестве баз резидентуры.
4. Размещение врачей-резидентов на клинических базах организаций высшего и послевузовского медицинского образования, в национальных и (или) научных центрах, научно-исследовательских институтах осуществляется по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения на основании представления организаций высшего и послевузовского медицинского образования, национального и (или) научного центра, научно-исследовательского института.

5. Резидентура базасының меңгерушісі резидент-дәрігерлердің медициналық қызмет көрсететін бөлімшелер құрамына енгізілуін қамтамасыз етеді және клиникалық базада оқу кезеңінде резидент дәрігерлерді жұмыспен қамтамасыз етеді.
6. Резидент-дәрігерді оқытудың және оны қызмет көрсетуге тартуы үшін:
1) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді ұйымдастыру үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы, резидентура базасы мен резидент-дәрігер арасында жасалған оқу туралы келісім шарт;
2) аккредиттелген ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтарда, ғылыми-зерттеу институттарында резиденттік база ретінде ұлттық және (немесе) ғылыми орталық, ғылыми-зерттеу институты мен резидент-дәрігер арасында жасалған оқу туралы келісім шарт.
Резидентура бағдарламасы бойынша оқыту туралы шарттың үлгілік нысанын уәкілетті орган бекітеді.
7. Резидентура базасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, сондай-ақ ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтың, ғылыми-зерттеу институтының резидентура шартының негізінде резидент-дәрігерге жұмыс орнын ұсынады.
8. Резидентура базасының ұйымдық құрылымында резидент-дәрігерлердің медициналық қызмет көрсету сапасын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын студенттерге бақылау жасайтын лауазымды тұлға анықталады.
9. Резидентура базасын басқару резидент дәрігерлердің ұйымның қолданыстағы процедуралары туралы ақпаратқа қолжетімділігін қамтамасыз етеді, персоналдың, оның ішінде резидент дәрігерлердің құпия ақпаратқа қол жетімділік деңгейлерін анықтайды.
10. Резидентура базасы резиденттерге сәйкестендіру белгілерін, қажетті қорғаныс киімдерін, жеке қорғаныс құралдарын және қорғаныс құралдарын (радиациялық қауіпсіздік техникасын) ұсынады (немесе қамтамасыз етеді).
11. Резидентура базасы резиденттердің жұмыс жүктемесін бақылайды, резиденттерге стрессті азайтуға және оған қарсы тұруға психологиялық қолдау көрсетеді.
12. Резидентура базасында пациенттердің қауіпсіздігін ұйымдастыру және сақтау процедураларының сақталуы үшін ағымдағы және жабық медициналық құжаттарда тұрғындардың қабылдау кестелеріне таңдамалы клиникалық аудит жүргізіледі.
13. Оқу кезеңінде резидент дәрігер жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтың, ғылыми-зерттеу институтының резидентура базасының күндізгі қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттеріне, еңбек ережелеріне, қауіпсіздік және еңбекті қорғауға қойылатын талаптарға бағынады.
14. Резидентура базасында білім алу барысында жоғары курс дәрігер-резиденттеріне интерндерге және төменгі курс дәрігер-резиденттеріне тәлімгерлік қызмет атқаруға мүмкіндік беріледі.

5. Руководитель базы резидентуры предусматривает введение должностей врачей-резидентов в штатной структуре подразделений, оказывающих медицинские услуги, и обеспечивает предоставление рабочих мест врачам-резидентам на период обучения на клинической базе.
6. Для обучения врача-резидента и привлечения к предоставлению услуг заключается:
1) договор об обучении, заключаемый между организацией высшего и (или) послевузовского образования, базой резидентуры и врачом-резидентом для организации высшего и (или) послевузовского образования;
2) договор об обучении, заключаемый между национальным и (или) научным центром, научно-исследовательским институтом и врачом-резидентом для национальных и (или) научных центров, научно-исследовательских институтов, аккредитованных в качестве баз резидентуры.
7. База резидентуры предоставляет рабочее место врачу-резиденту на основании договора базы резидентуры с организацией высшего и (или) послевузовского образования, а также национального и (или) научного центра, научно-исследовательского института.
8. Руководство базы резидентуры в организационной структуре определяется должностное лицо, осуществляющее контроль за обучающимися, осуществляющее деятельность по управлению качеством оказания медицинских услуг врачами-резидентами.
9. Руководство базы резидентуры обеспечивает доступ врачей-резидентов к информации о действующих процедурах организации, определяет уровни доступа персонала, в том числе врачей-резидентов, к конфиденциальной информации.
10. База резидентуры предоставляет (или обеспечивает) резидентам идентификационные бейджи, необходимую защитную одежду, средства индивидуальной защиты и защитное оборудование (включая средства для радиационной безопасности).
11. База резидентуры проводит мониторинг рабочей нагрузки резидентов, оказывает психологическую поддержку резидентам для минимизации стресса и его контроля.
12. На базе резидентуры проводится выборочный клинический аудит листов назначений, сделанных резидентами, в текущих и закрытых медицинских картах на предмет соблюдения процедур организации и безопасности пациента.
13. В период обучения на врача-резидента распространяются права и обязанности штатных работников базы резидентуры, правила трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда базы резидентуры организации высшего и (или) послевузовского образования, национального и (или) научного центра, научно-исследовательского института.
14. В процессе обучения на базе резидентуры врачам-резидентам старших курсов обучения предоставляется возможность выполнять роль наставников для интернов и врачей-резидентов младших курсов обучения.

3-тарау. Резидентура базаларына қойылатын талаптар
15. Резидентура базаларына қойылатын талаптар:
1) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының немесе университеттік аурухананың немесе ұлттық орталықтың немесе ғылыми орталықтың немесе ғылыми-зерттеу институтының клиникасы мәртебесінің болуы;
2) көрсетілетін медициналық қызметтердің денсаулық сақтау саласындағы белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкес аккредиттеудің бар болуы;
3) резидентура базаларына қойылатын талаптарға сәйкес аккредиттеудің бар болуы;
4) резидент дәрігерлер үшін резидентура базасының штат кестесінде жұмыс орындарының бар болуы.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-304/2020 Бұйрығына
5 қосымша
Интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ереже және оған қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ереже және оған қойылатын талаптар (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 220-бабының 4-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымы – "Денсаулық сақтау" және (немесе) "Денсаулық сақтаумен және әлеуметтік қамсыздандырумен (медицина) байланысты пәнаралық бағдарламалар" даярлық бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
2) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымының клиникасы – білім беру ұйымының құрылымдық бөлімшесі немесе денсаулық сақтау ұйымы, оның базасында ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктері негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша медициналық білімнің білім беру бағдарламалары іске асырылады;
3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын және ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыратын жоғары оқу орны;
4) интеграцияланған академиялық медициналық орталық – білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін ресурстарды бірлесіп пайдалану мақсатында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейiнгi медициналық білім беру ұйымын денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдармен және денсаулық сақтау ұйымдарымен біріктіру;

Глава 3. Требования, предъявляемые к базам резидентуры
15. Требованиями к базам резидентуры являются:
1) наличие статуса клиники организации образования в области здравоохранения и (или) университетской больницы и (или) национального центра и (или) научного центра и (или) научно-исследовательского института;
2) наличие аккредитации на соответствие оказываемых медицинских услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
3) наличие аккредитации на соответствие требованиям, предъявляемым к базам резидентуры;
4) наличие в штатном расписании базы резидентуры рабочих мест для врачей-резидентов.
Приложение 5
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-304/2020
Положение об интегрированном академическом медицинском центре и требования, предъявляемые к нему
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение об интегрированном академическом медицинском центре и требования, предъявляемые к нему (далее – Положение) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 220 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", пунктом 5 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящем Положении используются следующие термины и определения:
1) организация образования в области здравоохранения – организация образования, реализующая образовательные программы по направлениям подготовки "Здравоохранение" и (или) "Междисциплинарные программы, связанные со здравоохранением и социальным обеспечением (медицина)";
2) клиника организации образования в области здравоохранения – структурное подразделение организации образования или организация здравоохранения, на базе которой реализуются образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного медицинского образования на основе современных достижений науки и практики;
3) организация высшего и (или) послевузовского образования – высшее учебное заведение, реализующее образовательные программы высшего и (или) послевузовского образования и осуществляющее научно-исследовательскую деятельность;
4) интегрированный академический медицинский центр – объединение организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования с научными организациями в области здравоохранения и организациями здравоохранения с целью совместного использования ресурсов для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики;

5) жабдықтар – денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымында және емдеу және (немесе) білім беру процестерінде клиникалық базада қолданылатын медициналық бұйымдар, оқу жабдықтары (муляждар);
6) медициналық білім беру ұйымы – "Денсаулық сақтау" даярлық бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
7) университеттік аурухана – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының көпбейінді емдеу-профилактикалық құрылымдық бөлімшесі немесе көпбейінді емдеу-профилактикалық ұйым, оның базасында ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктері негізінде жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша медициналық білімнің білім беру бағдарламалары іске асырылады.
3. Интеграцияланған академиялық медициналық орталық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарының, ғылыми ұйымдардың, клиникалық базалардың, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары клиникаларының, медициналық қызмет көрсетудің толық циклі, жаңа технологияларды әзірлеу мен енгізу және кадрлар даярлау қағидаты бойынша университеттік аурухананың функциональдық немесе ұйымдық бірлестігі негізінде қалыптастырылады.
3-1. Базасында денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының бөлімшелері (бейінді клиникалар, клиникалық кафедралар) орналасқан интеграцияланған академиялық медициналық орталықтың клиникалық бөлімшелерінде көрсетілген медициналық қызметтер үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде қосымша қаржыландыру коэффициенті белгіленеді.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Интеграцияланған академиялық медициналық орталықтардың негізгі міндеттері мен функциялары
4. Интеграцияланған академиялық медициналық орталықтың негізгі міндеттері мыналар:
1) стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің бірлігі негізінде академиялық және өндірістік процестерді тиімді басқаруды қалыптастыру;
2) университеттік клиникалар мен клиникалық базалар жағдайында қазіргі заманғы теориялық білім мен нақты практикалық дағдыларды алу негізінде сапалы медициналық білімді қалыптастыру және дамыту;
3) озық технологиялар мен ғылыми әзірлемелерге қол жеткізу негізінде медициналық көмек көрсетудің сапасын тұрақты арттыру;
4) өзекті ғылыми зерттеулер жүргізу үшін олардың нәтижелерін практикалық денсаулық сақтауға дереу трансферттей отырып, кең көлемді клиникалық және зертханалық базаларды дамыту;

5) оборудование – медицинские изделия, учебное оборудование (муляжи), используемые организацией образования в области здравоохранения медицинской организацией в лечебном и (или) образовательном процессах;
6) организация медицинского образования – организация образования, реализующая программы образования по направлению подготовки "Здравоохранение";
7) университетская больница – многопрофильное лечебно-профилактическое структурное подразделение организации высшего и послевузовского образования или многопрофильная лечебно-профилактическая организация, на базе которой реализуются образовательные программы высшего, послевузовского и дополнительного медицинского образования на основе современных достижений науки и практики.
3. Интегрированный академический медицинский центр формируется на основе функционального или организационного объединения организации высшего и (или) послевузовского медицинского образования, научных организаций, клинических баз, клиник организации образования в области здравоохранения, университетской больницы по принципу полного цикла медицинских услуг, разработки и внедрения новых технологий и подготовки кадров.
3-1. За медицинские услуги, которые оказаны в клинических подразделениях интегрированного академического медицинского центра, на базе которых размещены подразделения организаций образования в области здравоохранения (профильные клиники, клинические кафедры), устанавливается дополнительный коэффициент финансирования в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные задачи и функции, интегрированных академических медицинских центров
4. Основными задачами интегрированного академического медицинского центра являются:
1) формирование эффективного управления академическими и производственными процессами на основе единства стратегических целей и задач;
2) формирование и развитие качественного медицинского образования на основе получения современных теоретических знаний и реальных практических навыков в условиях университетских клиник и клинических баз;
3) устойчивое повышение качества медицинской помощи на основе доступа к передовым технологиям и научным разработкам;
4) развитие широких клинических и лабораторных баз для проведения актуальных научных исследований с немедленным трансфертом их результатов в практическое здравоохранение;

5) ресурстарды біріктіру және бірлесіп пайдалану негізінде бірлестіктің барлық мүшелерінің қаржылық тұрақтылығы мен тиімділігін арттыру болып табылады.
5. Алға қойылған міндеттерді шешу үшін интеграцияланған академиялық медициналық орталық мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін оқу және клиникалық процесте пайдалану, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымының, ғылыми ұйымдар мен клиникалық базалар арасында тығыз байланыстар орнату есебінен білімнің, ғылымның және практиканың интеграциялануын қамтамасыз ету;
2) ғылыми, білім беру және клиникалық қызметтердің тиімділігін арттыру үшін ресурстарды бірлесіп пайдалану;
3) білім беру, ғылыми және клиникалық қызметтерді қамтамасыз ету үшін бірыңғай ақпараттық орта құру;
4) бірлестік базасында денсаулық сақтау қызметкерлерін үздіксіз кәсіптік дамытуды даярлаудың бірыңғай жүйесін іске асыру;
5) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін білім беру процесі мен практикаларға тиімді көшіруді қамтамасыз ету;
6) денсаулық сақтаудың басым бағыттары бойынша мамандар даярлау үшін қазіргі заманғы базаны құру;
7) ақпаратпен және қабылданатын шешімдермен алмасу кезінде транспаренттілікті арттыру, өкілеттіктер мен міндеттерді бөлу, еңбек жағдайлары мен қоршаған орта үшін жауапкершілікті қамтамасыз ету жолымен басқарудың тиімді корпоративтік жүйесін қалыптастыру;
8) үздік халықаралық практика негізінде диагностика және емдеу хаттамаларын талдау, сынақтан өткізу, енгізу және іске асыру, оларды кейіннен республиканың практикалық денсаулық сақтау саласына, оның ішінде республикада тіркелмеген және (FDA) (Америка Құрама Штаттары) сертификаты, (CE) (Еуропалық Одақ) сертификаты бар дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдана отырып трансляциялау;
9) халықаралық танылған санитариялық-эпидемиологиялық стандарттарды талдау, сынақтан өткізу, енгізу және пайдалану;
10) өз біліктілігін арттыру және мамандандыру бағдарламаларын іске асыру;
11) инновациялық медициналық технологияларды әзірлеу және клиникалық практикаға енгізу;
12) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде медициналық білім беру жүйесін дамытуды қамтамасыз ету үшін озық әлемдік білім беру технологияларын енгізу;
13) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде халықаралық тәсілдер негізінде республиканың практикалық денсаулық сақтау қажеттілігіне сәйкес білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру;
14) денсаулық сақтау жүйесіне апробацияланған инновациялық медициналық технологияларды, біліктілікті арттыру және мамандандыру бағдарламаларын, білім беру бағдарламаларын, халықаралық стандарттарды трансляциялау.

5) повышение финансовой устойчивости и эффективности деятельности всех членов объединения на основе интеграции и совместного использования ресурсов.
5. Для решения поставленных задач интегрированный академический медицинский центр осуществляет следующие функции:
1) обеспечение интеграции образования, науки и практики за счет использования результатов научных исследований в учебном и клиническом процессе, установления тесных связей между организацией высшего и (или) послевузовского медицинского образования, научными организациями и клиническими базами;
2) совместное использование ресурсов для повышения эффективности научной, образовательной и клинической деятельности;
3) создание единой информационной среды для обеспечения образовательной, научной и клинической деятельности;
4) реализация на базе объединения единой системы подготовки непрерывного профессионального развития работников здравоохранения;
5) обеспечение эффективного переноса результатов научных исследований в образовательный процесс и практику;
6) создание современной базы для подготовки специалистов по приоритетным направлениям здравоохранения;
7) формирование эффективной корпоративной системы управления путем повышения транспарентности при обмене информацией и принимаемых решений, распределения полномочий и обязанностей, обеспечение ответственности за условия труда и окружающей среды;
8) анализ, апробацию, внедрение и реализацию протоколов диагностики и лечения на основе лучшей международной практики с последующей трансляцией их в практическое здравоохранение республики, в том числе с применением лекарственных препаратов и медицинских изделий, не зарегистрированных в республике и имеющих сертификат (FDA) (Соединенные штаты Америки), сертификат (CE) (Европейский союз);
9) анализ, апробацию, внедрение и использование международно-признанными санитарно-эпидемиологическими стандартами;
10) реализация собственных программ повышения квалификации и специализации;
11) разработка и внедрение в клиническую практику инновационных медицинских технологий;
12) внедрение передовых мировых образовательных технологий для обеспечения развития системы медицинского образования Республики Казахстан в рамках действующего законодательства;
13) разработка и реализация образовательных программ в соответствии с потребностью практического здравоохранения республики на основе международных подходов в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
14) трансляция в систему здравоохранения апробированных инновационных медицинских технологий, образовательных программ, программ повышения квалификации и специализации, международных стандартов.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Интеграцияланған академиялық медициналық орталыққа қойылатын талаптар
6. Интеграцияланған академиялық медициналық орталыққа қойылатын талаптар:
1) интеграцияланған академиялық медициналық орталықтың құрамына енетін ұйымдар арасында жасалған бірлескен қызмет туралы шарттың болуы;
2) алқалы басқару органы мен атқарушы органның болуы;
3) интеграцияланған академиялық медициналық орталықтың алқалы басқару органы бекіткен даму стратегиясының болуы;
4) интеграцияланған академиялық медициналық орталық құрамына кіретін Университеттің шетелдік оқытушы-профессорлар құрамының үлесі штат санының кемінде бес пайызын құрайды;
5) халықаралық біріккен комиссияның (JCI, Америка Құрама Штаттары) стандарттары бойынша аккредиттеуден өткені туралы куәлігі бар өзінің көпбейінді университеттік ауруханасының болуы;
6) тиісті зертханалық практика (GLP) және (немесе) тиісті клиникалық практиканың (GCP) стандарттарына сәйкес келетін өзінің ғылыми зертханасының болуы.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.04.2023 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Требования, предъявляемые к интегрированному академическому медицинскому центру
6. Требованиями к интегрированному академическому медицинскому центру являются:
1) наличие договора о совместной деятельности, заключенном между организациями, входящими в состав интегрированного академического медицинского центра;
2) наличие коллегиального органа управления и исполнительного органа;
3) наличие стратегии развития, утвержденной коллегиальным органом управления, интегрированного академического медицинского центра;
4) доля иностранного профессорско-преподавательского состава Университета, входящего в состав интегрированного академического медицинского центра составляет не менее пяти процентов от штатной численности;
5) наличие собственной многопрофильной университетской больницы, имеющей свидетельство о прохождении аккредитации по стандартам Международной объединенной комиссии (JCI, Соединенные штаты Америки);
6) наличие собственной научной лаборатории соответствующей стандартам надлежащей лабораторной практики (GLP) и (или) надлежащей клинической практики (GCP).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.04.2023 № 69 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).