Астана қаласының педагогтеріне біржолғы сыйақы төлей отырып, жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарын тағайындау және беру тәртібін айқындау туралы
Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 9 шiлдедегi № 107-1340 қаулысы. Нұр-Сұлтан қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 15 шiлдеде № 1280 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 9-бабының 4-тармағына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Астана қаласының педагогтеріне біржолғы сыйақы төлей отырып, жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтары тағайындалып, оларды беру тәртібі осы қаулыға қосымшаға сәйкес айқындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Астана қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім А. Кульгинов
Астана қаласы әкімдігінің
2020 жылғы 9 шiлдедегi
№ 107-1340 қаулысына
қосымша
Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылды;

Об учреждении и определении порядка присвоения местных знаков отличия и почетных званий с выплатой единовременного вознаграждения педагогам города Астаны
Постановление акимата города Нур-Султана от 9 июля 2020 года № 107-1340. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Нур-Султана 15 июля 2020 года № 1280.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Учредить местные знаки отличия и почетные звания с выплатой единовременного вознаграждения педагогам города Астаны и определить порядок их присвоения согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление образования города Астаны" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Астаны;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким А. Кульгинов
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 9 июля 2020 года № 107-1340
Сноска. Правый верхний угол - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту:
слова "Нур-Султана", "Нур-Султан" заменены словом "Астаны";

бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" деген сөздер "Астана қаласының Құрметті педагогі" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Астана қаласының педагогтеріне біржолғы сыйақы төлей отырып, жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарының тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Астана қаласының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтар беру, оның ішінде біржолғы сыйақы беру тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) ерекшелік белгісі мен "Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атағын беру тәртібін белгілейтін "Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес жасалды.
2. "Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атағы білім беру ұйымдарының меншік нысанына қарамастан, қоғамда педагог мәртебесін арттыру, оны қолдау және көтермелеу, педагогикалық шығармашылыққа ынталандыру, дарынды мұғалімдерді анықтау, позитивті әлеуметтік және кәсіби имидж қалыптастыру мақсатында жыл сайын конкурстық негізде беріледі.
3. "Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атақ беру бойынша конкурсы (бұдан әрі – Конкурс) "Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – Басқарма) өткізіледі.
2. Көтермелеу түрлері
4. Педагогтерді көтермелеу түрлері:
- біржолғы ақшалай сыйақы төлеу тәртібіне және осы Тәртіптің 1 - қосымшасына сәйкес "Астана қаласының Құрметті педагогі" төс белгісімен марапаттау және осы Тәртіптің 2 - қосымшасына сәйкес Астана қаласы әкімдігінің төсбелгісімен марапаттау туралы куәлік.
3. "Астана қаласының Құрметті педагогі" атты құрметті атақ беру тәртібі
5. "Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атағы мектепке дейінгі, орта, арнайы, мамандандырылған, қосымша, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтеріне беріледі.
"Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атағы тек қана бір рет беріледі.
6. Конкурсқа келесі талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматтары қатысады:
1) штаттық педагог қызметкер болып табылатын, "шебер" санаты бар, Астана қаласының орта білім беру ұйымында кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар конкурска қатысушы іріктелініп алынады;
2) Конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру кезінде кемінде жеті жыл үздіксіз педагогикалық жұмыс тәжірибесі болуы қажет.
7. Конкурстық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) құрамы басқарма басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия құрамына жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті өкілді және атқарушы органдардың өкілдері, сондай-ақ педагогика, психология және әдістеме саласының ғылым қайраткерлері "Үздік педагог" республикалық конкурстарының жеңімпаздары, ардагер ұстаздар, жаңашыл педагогтер, әдіскерлер және қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді.
Комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары және хатшы комиссия мүшелерінің арасынан сайланады. Комиссия мүшелерінің саны кемінде он бір адамды құрайды Конкурстық комиссияның отырыстары оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған кезде заңды деп есептеледі. Конкурстық комиссияның төрағасы болмаған жағдайда төрағаның міндеттерін атқару оның орынбасарына жүктеледі.

слова "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" заменены словами "Астана қаласының Құрметті педагогі" постановлением акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Порядок
присвоения местных знаков отличия и почетных званий с выплатой единовременного вознаграждения педагогам города Астаны
1. Общие положения
1. Настоящий Порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий с выплатой единовременного вознаграждения педагогам города Астаны (далее – Порядок) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе педагога" от 27 декабря 2019 года и иными нормативно-правовыми актами Республики Казахстан, который определяет порядок присвоения знака отличия и почетного звания "Почетный педагог города Астаны".
2. Почетное звание "Почетный педагог города Астаны" присваивается ежегодно на конкурсной основе независимо от форм собственности организаций образования, в целях повышения статуса педагога в обществе, его поддержку и поощрение, мотивацию педагогического творчества, выявление талантливых учителей, формирование позитивного социального и профессионального имиджа.
3. Конкурс по присвоению почетного звания "Почетный педагог города Астаны" (далее – конкурс) проводится Государственным учреждением "Управление образования города Астаны" (далее – Управление).
2. Виды поощрения
4. Виды поощрения педагогов:
- награждение нагрудным знаком "Астана қаласының Құрметті педагогі" согласно приложению 1 к Порядку, удостоверение о награждении нагрудным знаком акимата города Астаны согласно приложению 2 к Порядку и выплата единовременного денежного вознаграждения.
3. Порядок присвоения почетного звания
"Почетный педагог города Астаны"
5. Почетное звание "Почетный педагог города Астаны" присваивается педагогам организации дошкольного, среднего, специального, специализированного, дополнительного, общего среднего, технического и профессионального образования.
Почетное звание "Почетный педагог города Астаны" присваивается не более одного раза.
6. В Конкурсе участвуют граждане Республики Казахстан, соответствующие следующим требованиям:
1) являющиеся штатным педагогическим работником, имеющий категорию "мастер", стаж работы не менее пяти лет в организации образования города Астаны, от которой выдвинут участник конкурса;
2) имеющие непрерывный педагогический стаж не менее семи лет на момент представления документов для участия в Конкурсе.
7. Состав конкурсной комиссии (далее – Комиссия) утверждается приказом руководителя Управления.
В состав Комиссии включаются представители местных представительных и исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, а также ученые деятели из сферы педагогики, психологии и методики, победители республиканских конкурсов "Лучший педагог", учителя-ветераны, педагоги-новаторы, методисты и представители общественных организаций.
Председатель, заместитель председателя и секретарь Комиссии избираются из числа членов Комиссии. Количество членов Комиссии составляет не менее одиннадцати человек. Заседания Комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третьей ее членов. В случае отсутствия председателя Комиссии, исполнение обязанностей председателя возлагается на его заместителя.

8. Комиссияның функциялары:
1) конкурсты өткізуді қамтамасыз ету;
2) конкурсты өткізу мерзімін анықтау;
3) конкурсқа қатысушылардың өтінімдерін және конкурстық материалдарды қабылдау;
4) конкурсқа қатысушылардың қызметін бағалау критерийлерінің нәтижелерін талдау және қорытынды шығару;
5) Конкурс комиссиясының шешімі негізінде жеңімпаздар мен жүлдегерлерді анықтау;
6) Конкурс қорытындыларын Астана қаласының аумағында таралған бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау және Басқарманың интернет- ресурсында орналастыру.
9. Педагогтерді көтермелеу осы Тәртіпке 3 - қосымшаға сәйкес педагогтердің қызметін бағалау критерийлерінің негізінде жүзеге асыру.
10. Комиссия қабылдаған шешім педагогтерді көтермелеу үшін негіз болып табылады.
Комиссия келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
"Астана қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісін және "Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атағын беру жөніндегі ұсынысты қанағаттандыру немесе қабылдамау.
Педагогке құрмет атағы мен төс белгісін беру туралы шешім ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Шешім комиссия отырысының хаттамасымен рәсімделеді.
11. Педагогтерді марапаттау құжаттары "Мұғалімдер күні" кәсіби мерекесіне өткізуге байланысты қарастырылады.
12. Осы Тәртіпке 4 - қосымшаға сәйкес педагогтерді көтермелеуге ұсынымдарды білім беру ұйымдарының басшылары Басқармаға жібереді.
13. Ұсыныстарға педагогтің соңғы 3 жылдағы жеке кәсіби жетістіктері мен білім алушыларының (тәрбиеленушілерінің, студенттерінің) жетістіктерін растайтын құжаттар мен материалдар кіреді.
14. Ұсыныс Басқармаға осы Тәртіптің 11-тармағында белгіленген күндерге дейін екі айдан кешіктірілмей, тиісті құжаттар мен еңбектердің қосымшаларының көшірмелерімен қоса беріледі.
15. Педагогтерді көтермелеу шараларын Басқарма салтанатты түрде жүзеге асырады .
4. Педагогтің ынталандыру құқығы
16. "Астана қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісімен марапатталады:
1) қалалық немесе республикалық сараптамалық кеңестерде мақұлдау алған оқу-әдістемелік кешендердің, оқулықтардың және әдістемелік-дидактикалық материалдардың авторлары (бірлескен авторлары) болып табылатын адамдар;
2) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес күндізгі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық конкурстардың, "WorldSkills" кәсіби шеберлік конкурстарының, қалалық, республикалық және халықаралық деңгейдегі ғылыми, спорттық, әскери-қолданбалы жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлерін дайындаған тұлғалар;
3) өзінің педагогикалық тәжірибесін республикалық немесе халықаралық деңгейде жинақтаған тұлғалар;

8. Функции Комиссии:
1) обеспечение проведения конкурса;
2) определение сроков проведения конкурса;
3) принятие заявок и конкурсных материалов от участников конкурса;
4) анализ результатов критериев оценки деятельности участников конкурса и подведение итогов;
5) определение победителей и призеров на основании решения комиссии;
6) публикация итогов конкурса в СМИ, распространяемых на территории города Астаны, и размещение на интернет-ресурсе Управления.
9. Поощрение участников конкурса осуществляется на основе критериев оценки их деятельности согласно приложению 3 к Порядку.
10. Основанием для поощрения педагогов является решение, принятое Комиссией.
Комиссия принимает одно из следующих решений:
удовлетворить либо отклонить представление по присвоению нагрудного знака "Астана қаласының Құрметті педагогі" и почетного звания "Почетный педагог города Астаны".
Решение о присвоении почетного звания и нагрудного знака педагогу, принимается большинством голосов, открытым голосованием. При равенстве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
Решение оформляется протоколом заседания Комиссии.
11. Документы для поощрения педагогов рассматриваются по случаю профессионального праздника "День учителя".
12. Представления к поощрению педагогов направляются в Управление руководителями организаций образования согласно приложению 4 к Порядку.
13. Представления должны содержать подтверждающие личные профессиональные достижения педагогов и достижения обучающихся (воспитанников, студентов), документы и материалы за последние три года.
14. Представления направляется в Управление не позднее, чем за два месяца до проведения мероприятия указанный в пункте 11 Порядка, с приложением копий соответствующих документов и трудов.
15. Поощрения педагогов осуществляются Управлением в торжественной обстановке.
4. Право педагога на поощрение
16. Нагрудным знаком "Астана қаласының Құрметті педагогі" награждаются:
1) лица, являющиеся авторами (соавторами) учебно-методических комплексов, учебников и методико-дидактических материалов, получивших одобрение на городском или Республиканском экспертных советах;
2) лица, подготовившие победителей и призеров очных предметных олимпиад, творческих конкурсов, конкурсов профессионального мастерства "WorldSkills", научных, спортивных, военно-прикладных соревнований городского, республиканского и международного уровней, согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования;
3) лица, обобщившие свой педагогический опыт на республиканском или международном уровне;

4) күндізгі кәсіптік конкурстардың, республикалық, халықаралық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлер немесе халықаралық деңгейдегі кәсіптік іс-шараларға қатысушылар болып табылатын тұлғалар.
5. Төсбелгі мәртебесі
17. "Астана қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісі кеуденің оң жағына Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларынан төмен тағылады.
18. Төлнұсқа "Астана қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісі жоғалған жағдайда берілмейді, төсбелгімен марапаттау туралы куәлік Комиссия шешімі бойынша: жоғалған, ұрланған, бүлінген жағдайда берілуі мүмкін.
19. Төсбелгіден және құрметті атақтан айыру мынадай жағдайда жүргізілуі мүмкін: педагог мәртебесінің беделін түсіретін теріс қылық жасағаны үшін жұмыстан босату; заңды күшіне енген соттың айыптау үкімінің болуы. Төсбелгіден және құрметті атақтан айыру оларды марапаттау тәртібі сияқты жүргізіледі.
20. "Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атағы берілмейді:
- атаққа және төсбелгі беруге ұсынылған сәтте заңнамада белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар адамдарға;
- сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдарға.
6. Біржолғы ақшалай сыйақының мөлшері
21. Педагогтерге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен кем болмайтын сыйақы түріндегі қосымша ынталандыру төлемдерін Комиссия белгілейді.
22. Педагогтерді көтермелеу шаралары, біржолғы сыйақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Астана қаласының
педагогтеріне біржолғы сыйақы
төлей отырып, жергілікті
ерекшелік белгілері мен
құрметті атақтарын
беру тәртібіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: 1-қосымшада бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылды;
бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" деген сөздер "Астана қаласының Құрметті педагогі" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Астана қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісінің сипаттамасы
"Астана қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісі ілгіш пен белдіктен (планкадан) тұрады.

4) лица, являющиеся победителями и призерами очных профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад республиканского, международного уровня или участниками профессиональных мероприятий международного уровня.
5. Статус нагрудного знака
17. Нагрудный знак "Астана қаласының Құрметті педагогі" закрепляется на правой стороне груди ниже государственных наград Республики Казахстан.
18. Дубликат в случае утери нагрудного знака "Астана қаласының Құрметті педагогі" не выдается, удостоверение о награждении нагрудным знаком может быть выдано по решению Комиссии в случае: утери, кражи, порчи.
19. Лишение нагрудного знака и почетного звания может быть произведено в случае: увольнения за совершение проступка, дискредитирующего статус педагога, наличия обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу. Лишение нагрудного знака и почетного звания производится в том же порядке, что и награждение ими.
20. Почетное звание "Почетный педагог города Астаны" не может быть присвоено:
- лицам, имеющим судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством Республики Казахстан порядке на момент представления к званию и нагрудного знака;
- лицам, признанным судом недееспособными.
6. Размер единовременного денежного вознаграждения
21. Дополнительные стимулирующие выплаты педагогам в виде вознаграждения устанавливается Комиссией, в размере не менее 300-кратного месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
22. Поощрения педагогов и выплата единовременного вознаграждения производятся за счет средств местного бюджета.
_________________________________
Приложение 1
к Порядку присвоения местных
знаков отличия и почетных
званий с выплатой
единовременного
вознаграждения педагогам
города Астаны
Сноска. Правый верхний угол - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту приложения 1:
слова "Нур-Султана" заменены словом "Астаны";
слова "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" заменены словами "Астана қаласының Құрметті педагогі" постановлением акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Описание нагрудного знака
"Астана қаласының Құрметті педагогі"
Нагрудной знак "Астана қаласының Құрметті педагогі" состоит из подвески и планки.

Төсбелгі жез сары түсті металдан жасалған. Диаметрі 32 миллиметр, қалыңдығы 2 миллиметр шеңберді бейнелейді.
Төсбелгінің бет жағында - шар киіз үйдің күмбезі - шаңырақ түріндегі Бәйтерек бейнесі, Бәйтеректің төменгі бөлігінде Қазақ оюы түрінде қалықтап ұшқан қыран бейнеленген. Шеңберінде – Астана қаласының Құрметті педагогі деген жазуы, төменгі бөлігінде ұлттық стильде ою-өрнегі бар.
Төсбелгідегі барлық суреттер мен жазулар шығып тұрады.
Бүкіл ауданы қазақ ою-өрнегімен өрнектелген алқа сақинаның көмегімен үшбұрышты пішінді белдікке (планкаға) бекітілген. Планка сары түсті жезден жасалған.
Кеуде белгісінің сыртқы жағы бет жағына ұқсас, бірақ шығыңқы жерлері жоқ.
Планканың сыртқы жағында визорлы бекіткіші бар түйреуіш орналасқан, оның көмегімен төсбелгі киюге арналған киімге бекітіледі.
Төсбелгінің ортасында өмір, даму және өсу символы ретінде шаңырақ салынған Бәйтерек бейнеленген, ал ұлттық ою - өрнек-бұл халықтың ұлттық мәдениетінің көрінісі.
Астана қаласының
педагогтеріне біржолғы сыйақы
төлей отырып, жергілікті
ерекшелік белгілері мен
құрметті атақтарын
беру тәртібіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: 2-қосымшада бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылды;
бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" деген сөздер "Астана қаласының Құрметті педагогі" деген сөздермен ауыстырылды;
бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан қаласының әкімі" деген сөздер "Астана қаласының әкімі" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Внутренняя сторона Ішкі жағы
КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
№ ________
______________________________
(аты тегі - фамилия)
______________________________
(аты - имя)
______________________________
(әкесінің аты - отчество)
Бұл куәлік білім беру саласында жас ұрпақты оқыту мен тәрбиелеудегі елеулі табыстары мен жетістіктері үшін төсбелгімен марапатталғандығы туралы берілді.
Настоящее удостоверение выдано в том, что он(а) за значительные успехи и достижения в деле обучения и воспитания подрастающего поколения в сфере образования награжден(а) нагрудным знаком
"Астана қаласының Құрметті педагогі"
"Астана қаласының әкімі
М.О.
Аким города Нур-Султан
"___" _________ 20__ жыл
М.П.
Астана қаласының
педагогтеріне біржолғы сыйақы
төлей отырып, жергілікті
ерекшелік белгілері мен
құрметті атақтарын
беру тәртібіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: 3-қосымшада бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылды;
бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" деген сөздер "Астана қаласының Құрметті педагогі" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Астана қаласының Құрметті педагогі" құрметті атағын беру жөніндегі конкурсқа қатысушылардың қызметін бағалау критерийлері"
№ р/б
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат көзі
Тиімділігі
Бағалау (баллмен)
1.
Оқу-әдістемелік кешеннің, оқулықтың авторы
Республикалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
5
2.
Оқу-әдістемелік кешеннің, оқулықтың авторы
Қалалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
4
3.
Оқу-әдістемелік кешеннің, оқулықтың бірлескен авторы
Республикалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
4
4.
Оқу-әдістемелік кешеннің, оқулықтың бірлескен авторы
Қалалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
3
5.
Әдістемелік-дидактикалық материалдардың авторы
Республикалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
3
6.
Әдістемелік-дидактикалық материалдардың авторы
Қалалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
2
7.
Әдістемелік-дидактикалық материалдардың бірлескен авторы
Республикалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
1
8.
Әдістемелік-дидактикалық материалдардың бірлескен авторы
Қалалық сараптау кеңесінің қорытындысы
Байқаудан өткізу және практикалық қызметке енгізу
0,5
9.
Педагогтің күндізгі кәсіби конкурстарға, халықаралық деңгейдегі іс- шараларға қатысуы
Жеңімпаздың орнын растайтын құжаттар (дипломдар, сертификаттар))
1,2,3 орын
Гран-при 5,6
1 орын -5,5
2 орын -5,4
3 орын – 5,3
10.
Педагогтің күндізгі кәсіби конкурстарға, республикалық деңгейдегі іс- шараларға қатысуы
Жеңімпаздың орнын растайтын құжаттар (дипломдар, сертификаттар))
1,2,3 орын
Гран-при -4,6
1 орын -4,5
2 орын -4,4
3 орын -4,3
11.
Педагогтің күндізгі кәсіби конкурстарға, қалалық деңгейдегі іс- шараларға қатысуы
Жеңімпаздың орнын растайтын құжаттар (дипломдар, сертификаттар))
1,2,3 орын
Гран-при -3,6
1 место -3,5
2 место -3,4
3 место -3,3
12.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, студенттердің күндізгі зияткерлік, (пәндік олимпиадаларға, ғылыми-зерттеу және жобалау қызметіне) спорттық жарыстарға, шығармашылық конкурстарға, халықаралық деңгейдегі "WorldSkills" кәсіби шеберлік конкурсына қатысуы
Жеңімпаздың орнын растайтын құжаттар (дипломдар, сертификаттар))
1,2,3 орын
Гран-при 5,6
1 орын -5,5
2 орын -5,4
3 орын – 5,3
Үздік маман (ТжКБ) -4
13.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, студенттердің күндізгі зияткерлік, (пәндік олимпиадаларға, ғылыми-зерттеу және жобалау қызметіне) спорттық жарыстарға, шығармашылық конкурстарға, республикалық деңгейдегі "WorldSkills" кәсіби шеберлік конкурсына қатысуы
Жеңімпаздың орнын растайтын құжаттар (дипломдар, сертификаттар))
1,2,3 орын
Гран-при -4,6
1 орын -4,5
2 орын -4,4
3 орын -4,3
Үздік маман (ТжКБ) -3
14.
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, студенттердің күндізгі зияткерлік, (пәндік олимпиадаларға, ғылыми-зерттеу және жобалау қызметіне) спорттық жарыстарға, шығармашылық конкурстарға, қалалық деңгейдегі "WorldSkills" кәсіби шеберлік конкурсына қатысуы
Жеңімпаздың орнын растайтын құжаттар (дипломдар, сертификаттар))
1,2,3 орын
Гран-при -3,6
1 орын -3,5
2 орын -3,4
3 орын -3,3
Үздік маман (ТжКБ) -2
15.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің, оқу жетістіктерін сырттай бағалаудың жоғары нәтижелерін тұрақты көрсететін оқушылар (соңғы 3 жылдағы мониторинг)
Ұлттық бірыңғай тестілеу, оқу жетістіктерін сырттай бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар

Подвеска изготовлена из металла желтого цвета латуни. Представляет собой окружность диаметром 32 миллиметров, толщиной 2 миллиметров.
На аверсе (лицевой стороне медали) изображение Байтерека, шар которого изображен в виде купола юрты - Шанырак, нижняя часть Байтерека в виде казахского орнамента подобие парящего орла. По кругу имеется надпись – Астана қаласының Құрметті педагогі, нижняя часть по кругу имеет орнамент в национальном стиле.
Все изображения и надписи на подвеске выступают.
С помощью кольца подвеска закреплена к планке треугольной формы с нанесением казахского орнамента по всей площади. Планка изготовлена из металла желтого цвета латуни.
Оборотная сторона нагрудного знака идентичная лицевой стороне, но не имеет выступов.
На оборотной стороне планки расположена булавка с визорным замком, при помощи которой нагрудный знак крепится к одежде для ношения.
В центре нагрудного знака изображен Байтерек с шаныраком - символ жизни, развития и роста, национальный орнамент - это отражение национальной культуры народа.
Приложение 2
к Порядку присвоения местных
знаков отличия и почетных
званий с выплатой
единовременного
вознаграждения педагогам
города Астаны
Сноска. Правый верхний угол - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту приложения 2:
слова "Нур-Султана" заменены словом "Астаны";
слова "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" заменены словами "Астана қаласының Құрметті педагогі";
слова "Нұр-Сұлтан қаласының әкімі" заменены словами "Астана қаласының әкімі" постановлением акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Внутренняя сторона
КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
№ ________
______________________________
(аты тегі - фамилия)
______________________________
(аты - имя)
______________________________
(әкесінің аты - отчество)
Бұл куәлік білім беру саласында жас ұрпақты оқыту мен тәрбиелеудегі елеулі жетістіктері үшін төсбелгімен марапатталғандығы туралы берілді.
Настоящее удостоверение выдано в том, что он(а) за значительные успехи и достижения в деле обучения и воспитания подрастающего поколения в сфере образования награжден(а) нагрудным знаком
"Астана қаласының Құрметті педагогі"
"Астана қаласының әкімі
М.О.
Аким города Астаны
"___" _________ 20__ жыл
М.П.
Приложение 3
к Порядку присвоения местных
знаков отличия и почетных
званий с выплатой
единовременного
вознаграждения педагогам
города Астаны
Сноска. Правый верхний угол - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту приложения 3:
слова "Нур-Султана" заменены словом "Астаны";
слова "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" заменены словами "Астана қаласының Құрметті педагогі" постановлением акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии оценки деятельности участников конкурса по присвоению почетного звания "Почетный педагог города Астаны"
№ п/п
Наименование показателя
Источник информации
Эффективность
Оценка (в баллах)
1.
Автор учебно-методического комплекса, учебника
Заключение Республиканского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
5
2.
Автор учебно-методического комплекса, учебника
Заключение городского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
4
3.
Соавтор учебно-методического комплекса, учебника
Заключение Республиканского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
4
4.
Соавтор учебно-методического комплекса, учебника
Заключение городского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
3
5.
Автор методико-дидактических материалов
Заключение Республиканского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
3
6.
Автор методико-дидактических материалов
Заключение городского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
2
7.
Соавтор методико-дидактических материалов
Заключение Республиканского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
1
8.
Соавтор методико-дидактических материалов
Заключение городского экспертного совета
Апробация и внедрение в практическую деятельность
0,5
9.
Участие педагога в очных профессиональных конкурсах, мероприятиях международного уровня
Документы, подтверждающие места победителя (дипломы, сертификаты)
1,2,3 место
Гран-при 5,6
1 место -5,5
2 место -5,4
3 место – 5,3
10.
Участие педагога в очных профессиональных конкурсах, мероприятиях Республиканского уровня
Документы, подтверждающие места победителя (дипломы, сертификаты)
1,2,3 место
Гран-при -4,6
1 место -4,5
2 место -4,4
3 место -4,3
11.
Участие педагога в очных профессиональных конкурсах, мероприятиях городского уровня
Документы, подтверждающие места победителя (дипломы, сертификаты)
1,2,3 место
Гран-при -3,6
1 место -3,5
2 место -3,4
3 место -3,3
12.
Участие обучающихся, воспитанников, студентов в очных интеллектуальных (предметных олимпиадах, научно-исследовательской и проектной деятельности), спортивных соревнованиях, творческих конкурсах, конкурсе профессионального мастерства "WorldSkills" международного уровня
Документы, подтверждающие места победителя (дипломы, сертификаты)
1,2,3 место
Гран-при 5,6
1 место -5,5
2 место -5,4
3 место – 5,3
Үздік маман (ТиПО) -4
13.
Участие обучающихся, воспитанников, студентов в очных интеллектуальных (предметных олимпиадах, научно-исследовательской и проектной деятельности), спортивных соревнованиях, творческих конкурсах, конкурсе профессионального мастерства "WorldSkills" республиканского уровня
Документы, подтверждающие места победителя (дипломы, сертификаты)
1,2,3 место
Гран-при -4,6
1 место -4,5
2 место -4,4
3 место -4,3
Үздік маман (ТиПО) -3
14.
Участие обучающихся, воспитанников, студентов в очных интеллектуальных (предметных олимпиадах, научно-исследовательской и проектной деятельности), спортивных соревнованиях, творческих конкурсах, конкурсе профессионального мастерства "WorldSkills" городского уровня
Документы, подтверждающие места победителя (дипломы, сертификаты)
1,2,3 место
Гран-при -3,6
1 место -3,5
2 место -3,4
3 место -3,3
Үздік маман (ТиПО) -2
15.
Учащиеся, со стабильно высокими результатами единого национального тестирования, внешней оценки учебных достижений (мониторинг за последние три года
Документы, подтверждающие результаты единого национального тестирования, внешней оценки учебных достижения

90 %- дан 100 % -ға дейін
5
16.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің, оқу жетістіктерін сырттай бағалаудың жоғары нәтижелерін тұрақты көрсететін оқушылар (соңғы 3 жылдағы мониторинг)
Ұлттық бірыңғай тестілеу, оқу жетістіктерін сырттай бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар
89 %- дан 79%-ға дейін
4
17.
Оқытылатын пән бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерінің нәтижелілігі (соңғы 3 жылдағы мониторинг)
Білім беру ұйымы басшысының анықтамасы (қолы, мөрі) )
Үлгерім-100%, білім сапасы 70% кем емес
5
18.
Оқытылатын пән бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерінің нәтижелілігі (соңғы 3 жылдағы мониторинг)
Білім беру ұйымы басшысының анықтамасы (қолы, мөрі) )
үлгерім-90%, білім сапасы 60% кем емес
4
19.
Педагогтың кәсіби шеберлігі мен тұлғасын бағалау (әлеуметтік әріптестердің, ғылыми, педагогикалық, шығармашылық қоғам өкілдерінің пікірі және т.б.
Расталған құжаттар (алғыс хаттар, грамоталар, дипломдар)
-
5
Астана қаласының
педагогтеріне біржолғы сыйақы
төлей отырып, жергілікті
ерекшелік белгілері мен
құрметті атақтарын
беру тәртібіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту: 4-қосымшада бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылды;
бүкіл мәтін бойынша "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" деген сөздер "Астана қаласының Құрметті педагогі" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы әкімдігінің 24.04.2023 № 107-737 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Педагогті көтермелеуге ұсыну
1.
Т.А.Ә (болған жағдайда)
2.
Туған күні, айы, жылы
3.
Ұлты
4.
Мекенжайы
5.
Жұмыс орны
6.
Лауазым
7.
Педагогикалық өтілі
8.
Осы мекемедегі жұмыс өтілі
9.
Білімі (бітірген оқу орны, факультеті, бітірген жылы)
10.
Біліктілік санаты
11
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
12.
Жеке куәлігінің деректері (нөмірі, қашан және кім берді, ЖСН)
13.
Байланыс телефоны (үй, ұялы)
14.
Марапаттар, көтермелеу
15.
Марапаттауға ұсынылатын үміткердің жеке кәсіби жетістіктері және білім алушыларының (тәрбиеленушілерінің, студенттерінің) жетістіктері соңғы 3 жылдағы құжаттар мен материалдар
16.
Өзге де мәліметтер
17.
Кандидатура жұмыс орны бойынша ұсынылды (№ _ хаттама "____"____________20__ жыл)
18.
Марапатқа ұсынылады
Қосымша: құжаттар _____ парақ.
Толтырған күні ___________________________________
Педагогтің жеке қолы _________________________
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Білім беру ұйымы басшысының қолы _______________)
Күні "____" _____________ ________ жыл
Мөр орны

от 90 до100%
5
16.
Учащиеся, со стабильно высокими результатами единого национального тестирования, внешней оценки учебных достижений (мониторинг за последние три года
Документы, подтверждающие результаты единого национального тестирования, внешней оценки учебных достижения
от79 до 89%
4
17.
Результативность учебных достижений обучающихся по преподаваемой дисциплине (мониторинг за последние три года)
Справка руководителя организации образования (подпись, печать)
Успеваемость – 100%, качество знаний не менее 70%
5
18.
Результативность учебных достижений обучающихся по преподаваемой дисциплине (мониторинг за последние три года)
Справка руководителя организации образования (подпись, печать)
Успеваемость – 90%, качество знаний не менее 60%
4
19.
Оценка профессионального мастерства и личности педагога (отзывы социальных партнеров, представителей научной, педагогической, творческой общественности и др.)
Благодарственные письма, грамоты, дипломы и другие
-
5
Приложение 4
к Порядку присвоения местных
знаков отличия и почетных
званий с выплатой
единовременного
вознаграждения педагогам
города Астаны
Сноска. Правый верхний угол - в редакции постановления акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту приложения 4:
слова "Нур-Султана" заменены словом "Астаны";
слова "Нұр-Сұлтан қаласының Құрметті педагогі" заменены словами "Астана қаласының Құрметті педагогі" постановлением акимата города Астаны от 24.04.2023 № 107-737 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Представление к поощрению педагога
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии
2.
Дата рождения, число, месяц
3.
Национальность
4.
Домашний адрес
5.
Место работы
6.
Должность
7.
Педагогический стаж
8.
Стаж работы в данной организации
9.
Образование (какое учебное заведение, факультет, в каком году окончил)
10.
Квалификационная категория
11
Ученая степень, ученое звание
12.
Данные удостоверения личности (номер, когда и кем выдан, ИИН)
13.
Контактный телефон (домашний, мобильный)
14.
Награды, поощрения
15.
Личные профессиональные достижения кандидата, представляемого к награждению, и достижения обучающихся (воспитанников, студентов), документы и материалы за последние три года
16.
Иные сведения
17.
Кандидатура рекомендована по месту работы (протокол № ____ от "____"____________20__ года)
18.
Представляется к награде
Приложение: документы - ___ листах.
Дата заполнения "____"____________20__ года
Подпись педагога _________________________
Руководитель организации образования ______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись руководителя организации образования_______________)
Дата "____"____________20__ года
Место печати
________________________________________