Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № С 64-2 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 15 қаңтарда № 8321 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 8 қаңтардағы № С 15-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 08.01.2024 № С 15-2 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес, Ақкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Ақкөл аудандық мәслихаты шешімінің күші жойылды деп танылсын:
1) Ақкөл аудандық мәслихатының "Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 6 сәуірдегі № С 20-2 шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6583 болып тіркелген, 2018 жылғы 3 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) Ақкөл аудандық мәслихатының "Ақкөл аудандық мәслихаттың 2018 жылғы 6 сәуірдегі № С 20-2 "Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 19 шілдедегі № С 42-1 шешіміне өзгерістер енгізу туралы шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7292 болып тіркелген, 2019 жылғы 9 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған).
3. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақкөл аудандық
мәслихатының хатшысы,
Ақкөл аудандық мәслихат
сессиясының төрайымы
Д.Салыбекова
"КЕЛІСІЛДІ"
Ақкөл ауданының әкімі
Ақкөл аудандық мәслихаттың
2020 жылғы 24 желтоқсандағы
№ С 64-2 шешіміне
1-қосымша
Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
Осы Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидалары бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) қаулысына сәйкес әзірленді және Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Аккольском районе
Решение Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2020 года № С 64-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 15 января 2021 года № 8321. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 8 января 2024 года № С 15-2
Сноска. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 08.01.2024 № С 15-2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Аккольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Аккольском районе согласно приложения.
2. Признать утратившим силу решения Аккольского районного маслихата:
1) решение Аккольского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" от 6 апреля 2018 года № С 20-2, (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6583, опубликовано 3 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
2) решение Аккольского районного маслихата "О внесении изменений в решение Аккольского районного маслихата от 6 апреля 2018 года № С 20-2 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" от 19 июля 2019 года № С 42-1, (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7292, опубликовано 9 августа 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Секретарь Аккольского
районного маслихата,
председатель сесии
Аккольского районного
маслихата
Д.Салыбекова
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Аккольского района
Приложение к решению
Аккольского районного
маслихата от 24 декабря
2020 года № С 64-2
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Аккольском районе
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Аккольском районе (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района.

1-тарау. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпыхалықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірде қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Ақкөл ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Ақмола облысының статистикалық органдары есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірдегі қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – "Ақкөл аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Осы Қағидалар Ақкөл ауданының аумағында тұрақты тұратын адамдарға қолданылады.
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.

Глава 1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Аккольского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики Акмолинской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Аккольского района";
8) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - уполномоченная организация) - юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Настоящие Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих на территории Аккольского района.
4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

5. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 11-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 12-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
6. Азаматтарға (отбасыларға) әлеуметтік көмекті төлеу банктік операциялардың тиісті түрлеріне лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер арқылы алушының шотына аудару жолымен жүзеге асырылады.
7. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі.
8. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні;
2) 9 мамыр - Жеңiс күнi;
3) 1 қазан - Қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
9. Әлеуметтік көмек азаматтардың мына санаттарына:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
3) "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 6 мамырдағы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
4) еңбек ардагерлеріне;
5) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
6) ең төмен және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге;
7) барлық топтағы мүгедектерге;
8) табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен аз қамтылған азаматтарға (отбасыларға);
9) әлеуметтік мәні бар аурулары (туберкулез, қатерлі ісіктер, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауру) бар адамдарға;
10) адамның иммунитет тапшылығы вирусы тудыратын ауруы бар балаларға, оның ішінде адамның иммунитет тапшылығы вирусын тасымалдаушыларға;
11) аз қамтылған отбасылардан, ауылдық жерлерде тұратын халықтың (отбасылардың), әлеуметтік - әлсіз топтарынан шыққан, колледждерде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге;
12) аз қамтылған отбасылардан, халықтың (отбасылардың), әлеуметтік - әлсіз топтарынан шыққан, жоғары медициналық оқу мекемелерінде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге;
13) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға);

5. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) пункта 1 статьи 10, в подпункте 2) пункта 1 статьи 11, в подпункте 2) пункта 1 статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
6. Выплата социальной помощи гражданам (семьям) осуществляется через банки второго уровня, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счета получателя.
7. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 (один) раз в полугодие).
8. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 15 февраля - День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан;
2) 9 мая - День Победы;
3) 1 октября - День пожилых людей;
4) второе воскресенье октября - День инвалидов Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь оказывается следующим категориям граждан:
1) ветеранам Великой Отечественной войны;
2) ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
3) другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
4) ветеранам труда;
5) ветеранам боевых действий на территории других государств;
6) пенсионерам с ниже минимальным размером пенсии;
7) инвалидам всех групп;
8) малообеспеченным гражданам (семьям) с доходами ниже прожиточного минимума;
9) лицам, имеющим социально-значимые заболевания (туберкулез, злокачественные новообразования, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ));
10) детям, имеющим болезнь, вызванной вирусом иммунодефицита человека, в том числе носителям вируса иммунодефицита человека;
11) студентам из малообеспеченных семей, социально - уязвимых слоев населения (семей), проживающих в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе;
12) студентам из малообеспеченных семей, социально - уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях по очной форме обучения на платной основе;
13) гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара;

14) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға;
15) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға;
16) төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу және адамның (отбасының) материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу үшін негіздемелердің түпкілікті тізбесін жергілікті өкілді орган бекітеді.
Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілді орган бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
10. Әлеуметтік көмек:
1) Жеңіс Күніне:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 6 мамырдағы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
еңбек ардагерлеріне;
2) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне:
3) Қарттар күніне:
ең төмен және төмен зейнетақы алатын зейнеткерлерге;
4) Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне:
барлық топтағы мүгедектерге;
Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
5) өмірдегі қиын жағдайда әлеуметтік көмек азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысына қарамастан, азаматтардың келесі санаттарының өтініші бойынша жылына бір рет көрсетіледі:
әлеуметтік мәні бар аурулары (туберкулез, қатерлі ісіктер, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауру) бар – дәрігерлік-кеңестік комиссиясының қорытындысы негізінде 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) өмірлік қиын жағдай туындаған сәттен бастап үш айдан кешіктірмей азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган анықтамасы негізінде 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға 15 (он бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

14) лицам, освободившимся из мест лишения свободы;
15) лицам, состоящим на учете службы пробации;
16) многодетным семьям, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально-значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму.
Окончательный перечень оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся и проведения обследований материально-бытового положения лица (семьи) утверждается местным представительным органом.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным местным представительным органом перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
10. Социальная помощь устанавливается:
1) ко Дню Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
ветеранам труда;
2) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
ветеранам боевых действий на территории других государств;
3) ко Дню пожилых людей:
пенсионерам с ниже минимальным размером пенсии;
4) ко Дню инвалидов Республики Казахстан:
инвалидам всех групп;
К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категорий получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.
5) в трудной жизненной ситуации социальная помощь оказывается один раз в год по заявлению, следующим категориям граждан, не учитывая среднедушевой доход гражданина (семьи):
лицам, имеющим социально-значимые заболевания (туберкулез, злокачественные новообразования, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)) - в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей на основании заключения врачебно-консультативной комиссии;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара не позднее трех месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации на основании справки уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, в размере 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы - в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей;
лицам, состоящим на учете службы пробации - в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей;
многодетным семьям, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей - в размере 15 (пятнадцати) месячных расчетных показателей;

6) әлеуметтік көмек білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың көшірмесі, аудан әкімі, студент және жұмыс беруші арасында жасалған келісім шарттың, оқу орнынан берілген анықтаманың және өтініш берушінің (отбасының) аз қамтылған азаматтар (отбасылар) немесе халықтың әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққанын растайтын анықтама негізінде көрсетіледі:
аз қамтылған отбасылардан, ауылдық жерлерде тұратын халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, колледждерде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге – күндізгі оқу формасы бойынша оқуын төлеу үшін, жылдық оқу құнының жүз пайыздық мөлшерінде, жыл сайын;
аз қамтылған отбасылардан, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, жоғарғы медициналық оқу мекемелерінде ақылы негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге – күндізгі оқу формасы бойынша оқуын төлеу үшін, жылдық оқу құнының жүз пайыздық мөлшерінде, жыл сайын;
7) өмірдегі қиын жағдай туындаған кезде, азаматтарға (отбасыларға) өтініш бойынша азаматтың (отбасының) орташа жан басына шаққандағы табысын ескерместен ай сайын:
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (туберкулезбен ауыратын амбулаториялық емделуде жүрген адамдарға) –дәрігерлік-кеңестік комиссиясының қорытындысы негізінде 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы тудыратын ауруы бар балаларға, оның ішінде адамның иммунитет тапшылығы вирусын тасымалдаушыларға, ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінде;
төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға – алушының мәртебесін растайтын құжатты ұсынған кезде қалалық жолаушылар көлігінің маршруттарында жол жүру ақысын төлеуден босату түрінде;
8) Әлеуметтік көмек Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне өтініш бермей ай сайын жүз пайыз мөлшерінде көрсетіледі:
коммуналдық қызмет шығындары, байланыс қызметтері (абоненттік төлем) үшін қызмет көрсетушілер ұсынған тізілімдерге сәйкес алушылардың жеке шоттарына;
Әлеуметтік көмекке өтініш беру мерзімдері өмірдегі қиын жағдай туындағаннан кейін үш айдан кешіктірмей.
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3- тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның немесе басқа да ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы орган бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.

6) социальная помощь оказывается на основании копии договора с учебным заведением, договор между акимом района, студентом и работодателем, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к малообеспеченным гражданам (семьям), либо к социально - уязвимым слоям населения:
студентам из малообеспеченных семей, социально-уязвимых слоев населения (семей), проживающих в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе – на оплату за учебу по очной форме, в размере стопроцентной стоимости годового обучения, ежегодно;
студентам из малообеспеченных семей, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях по очной форме обучения на платной основе – на оплату за учебу по очной форме, в размере стопроцентной стоимости годового обучения, ежегодно;
7) при наступлении трудной жизненной ситуации гражданам (семьям) по заявлению, ежемесячно, без учета среднедушевого дохода гражданина (семьи):
лицам, имеющим социально-значимые заболевания (туберкулез), находящимся на амбулаторном лечении - в размере 5 ( пяти ) месячных расчетных показателей, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии;
детям, имеющим болезнь, вызванной вирусом иммунодефицита человека, в том числе носителям вируса иммунодефицита человека - в размере двукратного прожиточного минимума.
многодетным семьям, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей - в виде освобождения от оплаты за проезд на маршрутах городского пассажирского транспорта, при предоставлении документа, подтверждающего статус получателя;
8) Социальная помощь оказывается ветеранам Великой Отечественной войны без подачи заявления в размере сто процентов ежемесячно:
на расходы за коммунальные услуги, услуги связи (абонентская плата) согласно реестрам, предоставленных поставщиками услуг, путем перечисления на лицевые счета услугодателей.
Сроки обращения за социальной помощью не позднее трех месяцев после наступления трудной жизненной ситуации.
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.

13. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі Үлгілік қағидаларға сәйкес айқындалады.
14. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Ақкөл ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
15. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Ақкөл ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
16. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтарылуға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
17. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.

13. Порядок оказания социальной помощи определяется согласно Типовым правилам.
14. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Аккольского района на текущий финансовый год.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
15. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Аккольского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
16. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
17. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".