Шымкент қаласында бейбіт жиналыстар өткізудің кейбір мәселелері туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2020 жылғы 22 маусымдағы № 67/598-6с шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 25 маусымда № 113 болып тіркелді
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағына сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Шымкент қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындары, сондай-ақ олардың шекті толу нормалары осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Шымкент қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі мен материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Шымкент қаласында пикеттеуді өткізуге тыйым салынған іргелес аумақтардың шекаралары осы шешімнің 3 қосымшасына сәйкес айқындалсын.
4. "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы және "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" Шымкент қалалық мәслихатының 2016 жылғы 17 наурыздағы № 58/450-5с шешімінің күшін жою туралы" (Нормативтік құықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 78 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылы 23 желтоқсанда жарияланған) Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 11 желтоқсандағы № 58/508-6с шешімі және "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы және "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" Шымкент қалалық мәслихатының 2016 жылғы 17 наурыздағы № 58/450-5с шешімінің күшін жою туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 11 желтоқсандағы №58/508-6с шешiмiне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" (Нормативтік құықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 97 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылы 11 сәуірде жарияланған) Шымкент қаласы мәслихатының 2020 жылғы 3 сәуірдегі № 63/555-6с шешiмдерінің күші жойылсын.

О некоторых вопросах проведения мирных собраний
Решение маслихата города Шымкент от 22 июня 2020 года № 67/598-6c. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 25 июня 2020 года № 113
Сноска. Заголовок решения - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Определить специализированные места для организации и проведения мирных собраний в городе Шымкент и нормы их предельной заполняемости согласно приложению 1 к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Определить порядок использования и требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Шымкент согласно приложению 2 к настоящему решению.
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Определить границы прилегающих территорий, в которых запрещено проведение пикетирования в городе Шымкент, согласно приложению 3, к настоящему решению.
4. Признать утратившим силу решение маслихата города Шымкент от 11 декабря 2019 года № 58/508-6с "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций и о признани утратившим силу решение Шымкентского городского маслихата от 17 марта 2016 года № 58/450-5с "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 78, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 23 декабря 2019 года) и решение маслихата города Шымкент от 3 апреля 2020 года № 63/555-6с "О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Шымкент от 11 декабря 2019 года № 58/508-6с "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций и о признании утратившим силу решение Шымкентского городского маслихата от 17 марта 2016 года № 58/450-5с "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций"" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 97, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 11 апреля 2020 года)

5. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментіне мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мемлекеттік тіркелген күнінен бастап оның көшірмесін Шымкент қаласы аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жолдануын;
3) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
6. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихаты сессиясының төрайымы Т. Султанова
Шымкент қаласы
мәслихатының хатшысы Г. Ташкараев
Шымкент қаласы мәслихатының
2020 жылғы 22 маусымдағы
№ 67/598-6с шешіміне 1 қосымша
Шымкент қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындары, сондай-ақ олардың шекті толу нормалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. "Наурыз" алаңы – Абай ауданы, Бәйдібек би даңғылы, шекті толуы –500-600 адам;
2. Даңқ мемориалының алды – Тұран ауданы, Қ.Рысқұлбеков көшесі, 3 "Г", шекті толуы – 200-250 адам;
3. "Асар" шағын ауданындағы орталық алаң – Абай ауданы, Сейхун және Жантөре көшелерінің қиылысы, шекті толуы – 200-300 адам;
4. Шымкент қаласында шерулер мен демонстрациялар өткізу маршруты болып Мәделі Қожа көшесі (А.Байтұрсынов пен Қ.Қазиев көшелерінің арасы) айқындалсын.
Шымкент қаласы мәслихатының
2020 жылғы 22 маусымдағы
№ 67/598-6с шешіміне 2 қосымша
Шымкент қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі мен материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шымкент қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарда бейбіт жиналыстар ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылар хабарлама және өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген орында өткiзiледi.
Бейбіт жиналыстарды өткiзу кезiнде ұйымдастырушылар және оларға қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтайды.
Бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушыларға:

5. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департамента юстиции города Шымкент;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории города Шымкент;
3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
6. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Шымкент Т. Султанова
Секретарь маслихата
города Шымкент Г. Ташкараев
Приложение 1 к решению
маслихата города Шымкент от
22 июня 2020 года № 67/598-6с
Специализированные места для организации и проведения мирных собраний в городе Шымкент и нормы их предельной заполняемости
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Площадь "Наурыз" – Абайский район, проспект Байдибек би, предельная заполняемость – 500-600 человек;
2. Перед Мемориалом Славы – район Тұран, улица К.Рыскулбекова, 3 "Г", предельная заполняемость – 200-250 человек;
3. Центральная площадь микрорайона "Асар", Абайский район, пересечение улиц Сейхун и Жантөре, предельная заполняемость – 200-300 человек;
4. Маршрут проведения шествий и демонстраций в городе Шымкент определить по улице Мадели Кожа (между улицами А.Байтурсынова и К.Казиева).
Приложение 2 к решению
маслихата города Шымкент от
22 июня 2020 года № 67/598-6с
Порядок использования и требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Шымкент
Сноска. Приложение 2 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В специализированных местах для организации и проведения мирных собраний в городе Шымкент мирные собрания организаторами и их участниками проводятся в соответствии с целями, указанными в уведомлении и заявлении, в определенные сроки и в обусловленном месте.
При проведении мирных собраний организаторы и их участники соблюдают общественный порядок.
Организаторам мирных собраний и их участникам запрещается:

1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) шағынауданның (тұрғын алаптың) инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;
3) Шымкент қаласы әкімдігінің келісімінсіз киiз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және өзге де қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы азаматтарға, және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне тыйым салынады.
Бейбіт жиналыстар өткізуді материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді оларды ұйымдастырушы мен оларға қатысушылар өз қаражаты есебінен, сондай-ақ осы бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жиналған және (немесе) берілген қаражат пен мүлік есебінен, егер "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгіленбесе, жүзеге асырады.
Қоғамдық қауіпсіздікті, сондай-ақ медициналық, өрт сөндіру және өзге де қауіпсіздік қызметтерін қамтамасыз ету шаралары мемлекеттік органдармен жүзеге асырылады.
Шымкент қаласы мәслихатының
2020 жылғы 22 маусымдағы
№ 67/598-6с шешіміне 3 қосымша
Шымкент қаласында пикеттеуді өткізуге тыйым салынған іргелес аумақтардың шекаралары
Шымкент қаласында пикеттеуді өткізуге:
1) жаппай жерлеу орындарында;
2) теміржол, су, әуе және автомобиль көлігі объектілерінде және 1000 метрден кем емес оларға іргелес жатқан аумақтарда;
3) мемлекеттің қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарға 1000 метрден кем емес іргелес жатқан аумақтарда;
4) алынып тасталды - Шымкент қаласы мәслихатының 29.09.2022 № 21/191-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
5) қауіпті өндірістік объектілерге және пайдалануы арнайы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауды талап ететін өзге де объектілерге 1000 метрден кем емес іргелес жатқан аумақтарда;
6) магистральдық теміржол желілерінде, магистральдық құбыржолдарда, ұлттық электр желісінде, магистральдық байланыс желілерінде және оларға 1000 метрден кем емес іргелес жатқан аумақтарда тыйым салынады.

1) препятствование движению транспорта и пешеходов;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры микрорайона (жилого массива);
3) установление юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с акиматом города Шымкент;
4) вмешательство в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятия;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, которые могут быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц.
Материально-техническое и организационное обеспечение проведения мирных собраний осуществляется их организатором и участниками за счет собственных средств, а также за счет средств и имущества, собранных и (или) переданных для проведения данных мирных собраний, если Законом Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан" и иными законами Республики Казахстан не установлено иное.
Меры по обеспечению общественной безопасности, а также медицинских, пожарных и иных служб безопасности осуществляется государственными органами.
Приложение 3 к решению
маслихата города Шымкент от
22 июня 2020 года № 67/598-6с
Границы прилегающих территорий, в которых запрещено проведение пикетирования в городе Шымкент:
В городе Шымкент проведение пикетирования запрещается:
1) в местах массовых захоронений;
2) на объектах железнодорожного, водного, воздушного и автомобильного транспорта и не менее чем за 1000 метров прилегающих к ним территориях;
3) не менее чем за 1000 метров на территориях, прилегающих к организациям, обеспечивающим обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения;
4) исключен - решением маслихата города Шымкент от 29.09.2022 № 21/191-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) не менее чем за 1000 метров на территориях, прилегающих к опасным производственным объектам и иным объектам, эксплуатация которых требует соблюдения специальных правил техники безопасности;
6) на магистральных железнодорожных сетях, магистральных трубопроводах, национальной электрической сети, магистральных линиях связи и не менее чем за 1000 метров прилегающих к ним территориях.