Т. Рысқұлов ауданында жиналыстар, митингілер, демонстрациялар, шерулер мен пикеттерді өткізуге арналған арнайы орындарды белгілеу және оларды пайдалану тәртібі туралы
Жамбыл облысы Т. Рысқұлов аудандық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 56-5 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 30 маусымда № 4655 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына, "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы Заңының 8 бабына сәйкес, Т.Рысқұлов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімінің № 1, 2, 3 қосымшаларына сәйкес Т.Рысқұлов ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізуге арналған арнайы орындар, арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар айқындалсын.
2. Т.Рысқұлов аудандық мәслихатының 2016 жылғы 22 ақпандағы №42-6 "Т.Рысқұлов ауданы бойынша жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2016 жылғы 14 наурыздағы № 2977 тiркелген, 2016 жылдың 28 наурызында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) шешiмiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуына бақылау және интернет ресурстарында жариялауды аудандық мәслихаттың экономика, қаржы, бюджет және жергілікті өзін –өзі басқару мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Тұрар Рысқұлов аудандық
мәслихаттың сессия төрағасы С. Далибаев
Тұрар Рысқұлов аудандық
мәслихат хатшысы Т. Джаманбаев
№1 қосымша
Т.Рысқұлов ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізуге арналған арнайы орындар, арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ, материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1. Жиналыстар мен митингілерді ұйымдастыру және өткізу үшін келесі арнайы орыны айқындалсын:
1) Т.Рысқұлов ауданы, Құлан ауылы, Жібек жолы көшесі, "Дендро" саябағының алдындағы алаң.
2. Т.Рысқұлов ауданында шерулер мен демонстрациялар өткізу келесі маршруты болып белгіленсін:
1) Т.Рысқұлов ауданы, Құлан ауылы, О.Болысов көшесі №1 үйден бастап Жібек жолы көшесіне дейін.

Об определении специализированных мест для проведения собраний, митингов, демонстраций, шествий, пикетирований и правил их использования в районе Т. Рыскулова
Решение маслихата района Т. Рыскулова Жамбылской области от 26 июня 2020 года № 56-5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 30 июня 2020 года № 4655
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", на основании статьи 8 Закона Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", маслихат района Т.Рыскулова РЕШИЛ:
1. Определить специализированные места, порядок использования специальных мест, нормы их предельного наполнения, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению для организации и проведения мирных собраний в районе Т.Рыскулова, согласно приложения № 1, 2, 3 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение маслихата района Т.Рыскулова от 22 февраля 2016 года за №42-6 "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций по району Т.Рыскулова" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 14 марта 2016 за № 2977, опубликованного в информационно-правовой системе "Әділет" от 28 марта 2016 года).
3. Контроль за исполнением и публикацию на интернет ресурсе данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам экономики, финансов, бюджета и развития местного самоуправления.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии маслихата
района Турара Рыскулова С. Далибаев
Секретарь маслихата
района Турара Рыскулова Т. Джаманбаев
Приложение №1
Специализированные места, порядок использования специальных мест, нормы их предельного заполнения, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению для организации и проведения мирных собраний в районе Т.Рыскулова
1. Для организации и проведения собраний и митингов определить следующее специализированное место:
1) район Т.Рыскулова, село Кулан, площадь перед входом в парк "Дендро".
2. Для проведения шествий и демонстраций определить следующий специализированный маршрут:
1) район Т.Рыскулова, село Кулан, от улицы О.Болысова дом №1 до улицы Жибек Жолы.

3. Т.Рысқұлов ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі:
1) Т.Рысқұлов ауданының әкімдігі бейбіт жиналысты ұйымдастыру және өткізу кезінде бейбіт жиналысты ұйымдастыру және өткізуге жұмылдырылған ұйымдардың қызметін үйлестіру үшін тұрақты түрде жұмыс істейтін жедел штаб құрады. Жедел штабтың құрамына жергілікті полиция қызметі, азаматтық қорғау органдары өкілдері, бейбіт жиналысты ұйымдастырушы (бұдан әрі - ұйымдастырушы) кіреді. Жедел штабты аудан әкімдігінің уәкілетті өкілі басқарады;
2) ұйымдастырушы бейбіт жиналысты ұйымдастыру және өткізу тәртібін регламенттейтін қатысушылардың жүріс-тұрыс қағидаларын азаматтар үшін жалпыға қолжетімді жерге орналастырады, қоғамдық тәртіпті сақтауды, қатысушылардың қауіпсіздігін, өрт және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздігін, жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін шараларды және төтенше жағдайлар туындаған кезде эвакуациялау тәртібін көздейді;
3) ұйымдастырушы жергілікті полиция қызметімен бірлесіп, жедел штабты басқару пунктінің, жергілікті полиция қызметінің және жедел жәрдемнің қызметтік автокөлігі, сондай-ақ, резерві тұрағының орналасатын жерін айқындайды;
4) жергілікті полиция қызметі бейбіт жиналыс басталуынан екі тәулік бұрын қоғамдық тәртіпті сақтауды, жол және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жұмылдырылған күш пен құралдарды орналастыру жоспарын бекітеді;
5) Т.Рысқұлов ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушылар мен қатысушылар Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Заңындағы көзделген міндеттер мен тыйымдарды қатаң сақтауға міндетті.
3. Т.Рысқұлов ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың шекті толу нормалары:
а / в = с;
а – бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың аумағы (шаршы метр);
в – бейбіт жиналыстарға қатысатын әрбір азаматқа қарастырылған шекті норма (1,5 шаршы метр);
с - бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың шекті толу нормасы (бейбіт жиналысқа қатысатын адамдардың шекті саны).
4. Т.Рысқұлов ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды жергілікті полиция әрбір бейбіт жиналысты өткізу кезінде бекітетін қоғамдық тәртіп сақтауды, жол және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жұмылдырылған күш пен құралдарды орналастыру жоспарына сәйкес анықталады.
№2 қосымша
Бейбіт жиналыстарды, шеррулерді және демонстрацияларды өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық қамтамасыз ету
п/п
Арнайы орынның атауы
Материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі
Шекті толу нормалары
1.
Құлан ауылы "Дендро" саябағының алдындағы алаң
Жер учаскесінің көлемі
–250 шаршы метр;
- жасанды жарықтандыру;
- электрэнергиясын қосу нүктесі;
- бейне бақылау камералары және бейне жазбалар орнатылған
150 адам
2.
Құлан ауылы, О.Болысов көшесі №1 үйден бастап, Жібек жолы көшесіне дейін

3. Порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в районе Т.Рыскулова:
1) при организации и проведении мирного собрания акиматом района создается постоянно действующий оперативный штаб для координации деятельности организаций, задействованных в организации и проведении мирного собрания. В состав оперативного штаба входят представители местной полицейской службы, органов гражданской защиты, организатор мирного собрания (далее - организатор). Оперативный штаб возглавляет уполномоченный представитель акима района;
2) организатор размещает правила поведения участников, регламентирующие порядок организации и проведения мирного собрания в общедоступном для граждан месте, предусматривает меры, обеспечивающие охрану общественного порядка, безопасность участников, пожарную и санитарно-эпидемиологическую безопасность, оказание первой медицинской помощи при несчастных случаях и порядок эвакуации при возникновении чрезвычайных ситуаций;
3) организатор совместно с местной полицейской службой определяет месторасположение служебного автотранспорта, пункта управления оперативного штаба местной полицейской службы и скорой помощи, а также стоянок резерва;
4) местные службы полиции за двое суток до начала мирного собрания утверждают план размещения сил и средств, задействованных в обеспечении охраны общественного порядка, дорожной и пожарной безопасности;
5) организаторы и участники мирных собраний в районе Т.Рыскулова обязаны строго соблюдать запреты и обязанности, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан".
4. Предельные нормы заполнения специальных мест для организации и проведения мирных собраний в районе Т.Рыскулова:
а / в = с;
а - площадь специальных мест для организации и проведения мирных собраний (в квадратных метрах);
в – предельная норма на каждого гражданина, участвующего в мирных собраниях (1,5 квадратных метра);
с - предельная норма заполнения специальных мест для организации и проведения мирных собраний (предельное количество лиц, участвующих в мирном собрании).
5. Требования к материально-техническому и организационному обеспечению специальных мест для организации и проведения мирных собраний в районе Т.Рыскулова определяются в соответствии с планом размещения сил и средств, задействованных в обеспечении охраны общественного порядка, дорожной и пожарной безопасности, утверждаемым местной полицией при проведении каждого мирного собрания.
Приложение №2
Материально-техническое оснащение специализированных мест для проведения мирных собраний, шествий и демонстраций
№ п/п
Наименование специализированного места
Материально-техническое оснащение
Предельная наполняемость
1.
площадь перед входом в парк "Дендро"
Площадь земельного участка – 250 квадратных метров;
- искусственное освещение;
- точка для подключения электроэнергии;
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации
150 человек
2.
село Кулан, от улицы О.Болысова дом №1 до улицы Жибек Жолы.

Маршруттың ұзындығы 0,300 километр немесе 300 метр;
- маршрут бойында көшелер жарықтандырылған;
- бейне бақылау камералары және бейне жазбалар орнатылған
150 адам
№3 қосымша
Пикеттеуді өткізу тәртібі
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерістер енгізілді - Жамбыл облысы Т.Рысқұлов аудандық мәслихатының 26.03.2024 № 18-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Пикеттеу – қоғамдық маңызы бар мәселелер және (немесе) адамдардың және (немесе) органдардың, ұйымдардың әрекеттері (әрекетсіздігі) бойынша пікірін жария білдіру мақсатында Қазақстан Республикасының бір азаматының белгілі бір жерде, белгілі бір уақытта болуы.
Пикеттеуді:
1) жаппай жерлеу орындарында;
2) теміржол, су, әуе және автомобиль көлігі объектілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда;
3) мемлекеттің қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарға іргелес жатқан аумақтарда;
4) қауіпті өндірістік объектілерге және пайдалануы арнайы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауды талап ететін өзге де объектілерге іргелес жатқан аумақтарда;
5) магистральдық темір жол желілерінде, магистральдық құбыр жолдарда, ұлттық электр желісінде, магистральдық байланыс желілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда өткізуге тыйым салынады.
Пикеттеу барысында:
1) оны тек бір азамат тұрақты түрде, яғни қозғалыссыз жүргізуіне;
2) плакаттарды, транспаранттар мен өзге де көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға;
3) бейбіт жиналыстар ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды қоспағанда, бір жерде, бір уақытта бір объектіде бір күнде екі сағаттан асырмай жүргізілуіне жол беріледі.
Пикеттеу барысында:
1) бейбіт жиналыстар ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды қоспағанда, бір жерде, бір уақытта бір объектіде екі және одан көп пикеттерді өткізуге;
2) дыбыс күшейткіш құралдарды пайдалануға;
3) пикеттеуге тыйым салынған іргелес нысан аумағынан 800 метр қашықтықта пикеттеу жүргізуге жол берілмейді.

Протяженность маршрута составляет 0,300 километров или 300 метров;
- вдоль маршрута имеется уличное освещение;
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации
150 человек
Приложение №3
ПРАВИЛА проведения пикетирования
Пикетирование – присутствие одного гражданина Республики Казахстан в определенном месте в определенное время с целью публичного выражения мнения по общественно значимым вопросам и/или действиям/бездействию лиц и/или органов, организаций.
Проведение пикетирования запрещается:
1) в местах массовых захоронений;
2) на объектах железнодорожного, водного, воздушного и автомобильного транспорта и прилегающих к ним территориях;
3) на территориях, прилегающих к организациям, обеспечивающим обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения;
4) на территориях, прилегающих к опасным производственным объектам и иным объектам, эксплуатация которых требует соблюдения специальных правил техники безопасности;
5) на магистральных железнодорожных сетях, магистральных трубопроводах, национальной электрической сети, магистральных линиях связи и прилегающих к ним территориях.
Допускается:
1) проведение только одним гражданином и в статичной форме (без передвижения);
2) использование плакатов, транспарантов и иные средств наглядной агитации;
3) пикетирование не более двух часов в день в одном и том же месте у одного и того же объекта (за исключением специализированных мест для организации и проведения мирных собраний).
Не допускается:
1) проведение двух и более пикетов в одном и том же месте в одно и то же время у одного и того же объекта, за исключением специализированных мест для организации и проведения мирных собраний;
2) использование звукоусиливающих средств;
3) проведение пикетирования на расстоянии 150 метров прилегающих территорий объектов, у которых запрещено проведение пикетирования.