Қарағанды облысының аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету Қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының 2020 жылғы 27 ақпандағы № 505 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 6 наурызда № 5736 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 289 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының 22.12.2022 № 289 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 2-2 тармағына сәйкес Қарағанды облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ұсынылып отырған Қарағанды облысының аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету Қағидалары бекітілсін.
2. "Қарағанды облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Қағидаларын бекіту туралы" Қарағанды облыстық мәслихатының 2013 жылғы 12 желтоқсандағы XХІІ сессиясының № 245 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2481 болып тіркелді, 2013 жылғы 31 желтоқсанда "Индустриальная Караганда" №188 (21521), "Орталық Қазақстан" № 229-230 (21634) газеттерінде, 2014 жылғы 14 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды), "Қарағанды облыстық мәслихатының 2013 жылғы 12 желтоқсандағы ХХII сессиясының № 245 "Қарағанды облысының аумағында иттерді және мысықтарды күтіп-ұстау Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Қарағанды облыстық мәслихатының 2016 жылғы 12 желтоқсандағы VI сессиясының № 141 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4100 болып тіркелді, 2017 жылғы 14 қаңтарда "Индустриальная Караганда" № 5 (22118), "Орталық Қазақстан" № 5 (22312) газеттерінде, 2017 жылғы 25 қаңтарда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Қарағанды облыстық мәслихаттың өнеркәсіп, шағын және орта бизнесті дамыту, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ш.А. Осин) жүктелсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Б. Шингисов
Облыстық мәслихат хатшысы С. Утешов
Қарағанды облыстық
мәслихатының
2020 жылғы 27 ақпаны
№ 505
шешімімен бекітілген
Қарағанды облысының аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету Қағидалары

Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек на территории Карагандинской области
Решение Карагандинского областного маслихата от 27 февраля 2020 года № 505. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 6 марта 2020 года № 5736. Утратило силу решением Карагандинского областного маслихата от 22 декабря 2022 года № 289
Сноска. Утратило cилу решением Карагандинского областного маслихата от 22.12.2022 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Карагандинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек на территории Карагандинской области.
2. Признать утратившим силу решение XXII сессии Карагандинского областного маслихата от 12 декабря 2013 года № 245 "Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории Карагандинской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2481, опубликовано от 31 декабря 2013 года в газетах "Индустриальная Караганда" № 188 (21521), "Орталық Қазақстан" № 229-230 (21634), 14 января 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"), решение VI сессии Карагандинского областного маслихата от 12 декабря 2016 года № 141 "О внесении изменений в решение ХХII сессии Карагандинского областного маслихата от 12 декабря 2013 года № 245 "Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории Карагандинской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4100, опубликовано от 14 января 2017 года в газетах "Индустриальная Караганда" № 5 (22118), "Орталық Қазақстан" № 5 (22312), от 25 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых Республики Казахстан в электронном виде).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Карагандинского областного маслихата по промышленности, развитию малого и среднего бизнеса, аграрным вопросам и экологии (Осин Ш.А.).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Б. Шингисов
Секретарь областного маслихата С. Утешов
Утверждены решением
Карагандинского
областного маслихата
от 27 февраля 2020 года
№ 505
Правила содержания и выгула собак и кошек на территории Карагандинской области

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысының аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендетудің осы Қағидалалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қарағанды облысының аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету тәртібін анықтайды.
2. Қағидалар барлық иттер мен мысықтардың иелеріне, меншік нысанына қарамастан (адамдарды құтқару жөніндегі, сондай-ақ қылмысқа қарсы күрес және қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі жұмысты атқаратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кәсіпорындарынан, ұйымдарынан және мекемелерінен басқа) заңды және жеке тұлғаларға, иттері мен мысықтарын серуендетуге шығаратын барлық адамдарға (бұдан әрі – иелері) қолданылады.
3. Қағидалар Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" заңдарына сәйкес әзірленген.
4. Осы Қағидалар Қарағанды облысының барлық аумағында қолданыста болады.
2-тарау. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар
5. Осы Қағидаларда мынадай ережелер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) еркін серуендету орны – (иттерді серуендетуге арналған алаң) – иеленуші осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып, жануарды еркін серуендетуі мүмкін, табиғи ландшафты бар қоршалған аумақ;
2) жергілікті атқарушы органның ветеринария бөлімшесі – жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, аудан, қала әкімдігімен ветеринария саласындағы функцияларды жүзеге асыруға уәкіл етілген атқарушы орган;
3) жануарды ветеринариялық қарап-тексеру – жануар саулығының жалпы жай-күйін айқындау мақсатында ветеринариялық дәрігер, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор оған жүргізетін клиникалық қарап-тексеру;
4) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;
5) жануарларды уақытша асырау – жануарлардың кейіннен асырауға байланысты мәселелер шешілгенге дейін жеке немесе заңды тұлғаларда болуы;
6) иттерге арналған жаттықтыру алаңы – жаттығу үшін арнайы снарядтармен жабдықталған, иттерді жаттықтыруға арнайы бөлінген, "Қалалық басқарылатын ит" (бұдан әрі – ҚБИ) практикалық оқыту курсын өткізуге арналған қоршалған аумақ;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и выгула собак и кошек на территории Карагандинской области (далее – Правила) определяют порядок содержания и выгула собак и кошек на территории Карагандинской области.
2. Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц, независимо от формы собственности (кроме предприятий, организаций и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Службы государственной охраны Республики Казахстан, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка), на всех лиц, выгуливающих собак и кошек (далее – владельцы).
3. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
4. Настоящие Правила действуют на всей территории Карагандинской области.
Глава 2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) место свободного выгула (площадка для выгула собак) – огороженная территория с естественным ландшафтом, на которой владелец может свободно выгуливать животное с соблюдением требований настоящих Правил;
2) подразделение ветеринарии местного исполнительного органа – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом области на осуществление функций в области ветеринарии;
3) ветеринарный осмотр животного – клинический осмотр животного, проводимый с целью определения общего состояния его здоровья ветеринарным врачом, государственным ветеринарно-санитарным инспектором;
4) карантинирование животных – обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;
5) временное содержание животных – пребывание животных у физических или юридических лиц до решения вопросов, связанных с их последующим содержанием;
6) дрессировочная площадка для собак – огороженная территория, оборудованная специальными снарядами для тренировки, специально отведенная для дрессировки собак, проведения практического обучения курсов "Управляемая городская собака" (далее – УГС);

7) иттер мен мысықтардың иесі — меншігінде немесе басқа иелігінде иттер мен мысықтары бар жеке немесе заңды тұлға;
8) иттерді және мысықтарды асырау – иттер мен мысықтардың иелерімен ветеринариялық-санитариялық нормаларды сақтай отырып, иттердің және мысықтардың толыққанды тіршілік әрекетін қамтамасыз ету үшін іске асырылатын әрекеттер;
9) иттерді серуендету орны – иеленуші осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып, жануарды серуендетуі мүмкін аумақ;
10) итпен және мысықпен өту – иесінің жануармен үй-жайдан немесе асырау аумағынан тыс жерде болуы, онымен ортақ пайдалану орындары арқылы жануардың мойын жіпсіз және тұмылдырықсыз серуендетілуі мүмкін жерге апаруы немесе иесінің ісі бойынша қандай да бір аумақта қысқа мерзімді болуы;
11) иттер мен мысықтарды серуендету – жануарлардың иесінің қатысуымен үй - жайдан немесе асырау аумағынан тыс жерде, мойын жіпте (ал иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттер үшін – мойын жіпте және тұмылдырықта), жануарлардың табиғи физикалық және физиологиялық мұқтаждарын қанағаттандыру үшін, оның ішінде арнайы бөлінген аумақтарда болуы;
12) иттерді еркін серуендету – жануардың иесінің қатысуымен, асырау аумағынан немесе үй-жайдан тыс жерде, арнайы бөлінген аумақтарда, иттерді серуендетуге арналған алаңда немесе жаттықтыру алаңында, жануардың табиғи физикалық және физиологиялық мұқтаждарын қанағаттандыру үшін, айналасындағыларға және жануардың өзіне зиян келтіруін, қашып кетуін болдырмайтындай, жануарлардың тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз болуы;
13) иттердің өздігінен серуендеуі – жануардың иесінің қатысуынсыз үй-жайдан немесе асырау аумағынан тыс жерде өз бетімен болуы;
14) кинологиялық ұйым – бұл меншік нысанына қарамастан, өзінің құрылтай құжаттарына сәйкес, өзінің бейініне сәйкес кинологиялық және ит өсіру қызметін жүзеге асыратын ұйым;
15) қараусыз иттер мен мысықтар – иесін анықтау мүмкін емес, иесінен адасқан не болмаса қашып кеткен, иесі немесе жануарға жауапты адам тарапынан қараусыз жүрген, сондай-ақ олардың иесі меншік құқығынан бас тартқан иттер мен мысықтар;
16) мойын жіп – иттер мен мысықтарға арналған арнайы амуниция. Мойын жіп қысқа (бір жарым метрге дейін), ұзын (бір жарым метрден астам), бақыланатын және бақыланбайтын (регламенттелмеген) ұзындықта болады және иесіне кез келген уақытта жануарды бақылауда ұстауға мүмкіндік береді;
17) ветеринарлық паспорт – жануарларды есепке алу, өсімін және эпизоотиялық жағдайды бақылау мақсатында: жануардың иесі, түрі, жынысы, тұқымы, жануардың чипінің нөмірі не таңбасының нөмірі (егер мұндайлар бар болса), жануардың түсі мен туған күні, сондай-ақ жануарға жасалған екпелер көрсетілетін халықаралық үлгідегі құжат;

7) владелец собаки и кошки – физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении собак и кошек;
8) содержание собак и кошек – действия, совершаемые владельцами для полноценного поддержания жизнедеятельности собак и кошек, их физического здоровья, с учетом соблюдения ветеринарно-санитарных норм;
9) место выгула собак – территория, на которой владелец может выгуливать животное с соблюдением требований настоящих Правил;
10) проход с собакой и кошкой – пребывание владельца с животным вне помещения или территории содержания, перемещение с ним через места общего пользования к месту, где животное может выгуливаться без поводка и намордника, или кратковременное нахождение на какой-либо территории по делам владельца;
11) выгул собак и кошек – пребывание животных вне помещения или территории содержания, на поводке (а для собак, требующих особой ответственности владельца – на поводке и в наморднике) в присутствии владельца, для удовлетворения естественных физических и физиологических нужд животного, в том числе на специально отведенных территориях;
12) свободный выгул собак – пребывание животного без намордника и поводка вне помещения или территории содержания, в присутствии владельца, на специально отведенных территориях, на площадке для выгула собак или на дрессировочной площадке, для удовлетворения естественных физических и физиологических нужд животного, исключающее побег и причинение вреда окружающим и самому животному;
13) самовыгул собак – самостоятельное пребывание животного вне помещения или за пределами территории содержания без присутствия владельца;
14) кинологическая организация – это организация независимо от форм собственности, осуществляющая кинологическую и собаководческую деятельность согласно своему профилю в соответствии со своими учредительными документами;
15) безнадзорные собаки и кошки – собаки и кошки, у которых невозможно установить владельца, убежавшие от владельца, которые находятся без надзора со стороны владельца или ответственного лица, а также от права собственности, на которых владелец отказался;
16) поводок – специальная амуниция для кошек и собак. Поводок может быть коротким (до полутора метров), длинным (свыше полутора метра), контролируемой и неконтролируемой (нерегламентированной) длины, позволяющий владельцу в любой момент времени держать животное под контролем;
17) ветеринарный паспорт – документ международного образца, в котором, в целях учета животных, контроля популяции и эпизоотической ситуации указываются: владелец животного, вид, пол, порода, номер чипа либо номер клейма животного (если таковые имеются), масть и дата рождения животного, а также прививки, сделанные животному;

18) қаңғыбас жануарлар – адамның қарауынсыз қалған немесе жартылай еркін топ болып құрылған, адамның қадағалауынсыз көбеюге қабілетті үй жануарлары;
19) биостерилизациялау – жануарларды тұқымдану қабілетінен (репродуктивті қабілетінен) хирургиялық жолмен айыру;
20) фелинологиялық ұйым – бұл өзінің құрылтай құжаттарына сәйкес, өзінің бейініне сәйкес фелинологиялық қызметті жүзеге асыратын ұйым;
21) асырау және серуендету жағдайларына қойылатын талаптарға байланысты, Қағидаларда иттердің мынадай санаттары бөлінеді:
қызметтік иттер – кинологиялық орталықтарда арнайы тестілеуден өткен, қызметтік мақсатқа пайдалану үшін үйретілген иттер;
жетелеушi ит – көру қабiлеттiлiгi бойынша мүгедектiгi бар адамның белгiлi маршруттар бойынша дұрыс және қауiпсiз жүруiн қамтамасыз ете алатын арнайы дайындық барысында үйретiлген ит;
иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттер – белгілі бір тұқымды иттер, сондай-ақ олардың метистері, соның ішінде адамға немесе басқа жануарларға қатысты ерекше агрессивтілігімен ерекшеленетін кейбір қызметтік иттер. Иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттердің және олардың будандарының тізбесі осы Қағидалардың қосымшасында көрсетілген;
ит-компаньондар және бөлме-декоративтік иттер — адамның жанында тұрақты тұрып, жұмыс және қызмет функцияларын орындамайтын, белгілі бір тұқымдардың әртүрлі текті иттері, сондай-ақ олардың будандары;
аңшы иттер – аң аулауға арналған белгілі бір тұқымды иттер, сондай-ақ олардың будандары.
22) экскременттер – ішкі ортаға шығаруға жататын, ағзаның тіршілік әрекетінің қалдықтар жиынтығы (нәжіс және құсу массалары).
3-тарау. Жалпы талаптар
6. Мысықтың иесі ретінде он алты жасқа толған тұлға бола алады.
7. Иттің иесі ретінде (иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттерден басқа) он алты жасқа толған тұлға бола алады.
8. Иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттің иесі ретінде он сегіз жасқа толған тұлға бола алады.
9. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 16-02/701 "Жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10183 болып тіркелген) бұйрығының 2 тарауының 4 тармағы негізінде, Қарағанды облысының аумағында ұсталатын барлық иттер мен мысықтар және олардың төлдері (қырық бес күннен бастап) сәйкестендіруге жатады. Ол мыналарды қамтиды: ветеринариялық паспорт алу, сондай-ақ чиптеу (тату салу). Сәйкестендіруді кинологиялық, фелинологиялық және ветеринариялық ұйымдар жүргізеді, олар деректерді арнайы есепке алу журналдарына және (немесе) деректер базасына енгізеді.
Сәйкестендіру қорытындылары бойынша есепке алу журналы және (немесе) деректер базасы мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
заңды тұлғаның атауы (егер меншік нысанына қарамастан иесі заңды тұлға болса), бизнес сәйкестендіру нөмірі;
иесінің тегі, аты, әкесінің аты және оның жеке сәйкестендіру нөмірі;
иесінің және жануардың тұрғылықты (орналасқан) немесе тіркелген нақты мекен-жайы;
иесінің байланыс телефон нөмірі;
аты, түрі, жынысы, туған күні, түсі, жануардың тұқымы, орналасқан жері бар оның сәйкестендіру деректері (таңба/чип), ерекше белгілері, фотосуреті;
жануардың шығу тегі туралы құжаттардың нөмірлері (қажет болған жағдайда).

18) беспризорные животные – домашние животные, оставшиеся без ухода человека или образовавшие полусвободные группировки, способные размножаться вне контроля человека;
19) биостерилизация – лишение животных хирургическим путем способности к воспроизведению потомства (репродуктивной способности);
20) фелинологическая организация — это организация, осуществляющее фелинологическую деятельность согласно своему профилю в соответствии со своими учредительными документами;
21) в зависимости от требований к условиям содержания и выгула, в Правилах выделяются следующие категории собак:
служебные собаки – обученные для служебного пользования собаки, прошедшие специальное тестирование в кинологических центрах;
собака-поводырь – это обученная в ходе специальной подготовки собака, способная обеспечить корректное и безопасное передвижение человека, имеющего инвалидность по зрению по определенным маршрутам;
собаки, требующие особой ответственности владельца — собаки определенных пород, а также их метисы, в том числе некоторые служебные собаки, отличающиеся особой агрессивностью в отношении человека или других животных. Перечень собак, требующих особой ответственности владельца и их метисов, указан в приложении к данным Правилам;
собаки-компаньоны и комнатно-декоративные собаки – собаки определенных пород, а также их метисы, которые постоянно живут рядом с человеком и не выполняют рабочих и служебных функций;
охотничьи собаки — собаки определенных пород, а также их метисы, предназначенные для охоты.
22) экскременты – совокупность отходов жизнедеятельности организмов, подлежащих удалению во внешнюю среду (каловые и рвотные массы).
Глава 3. Общие требования
6. Владельцем кошки может являться лицо, достигшее шестнадцатилетнего возраста.
7. Владельцем собаки (кроме собак, требующих особой ответственности владельца) может являться лицо, достигшее шестнадцатилетнего возраста.
8. Владельцем собаки требующей особой ответственности владельца, может являться лицо, достигшее восемнадцатилетнего возраста.
9. На основании пункта 4 главы 2 приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 16-02/701 "Об утверждении Правил обращения с животными" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10183) все собаки и кошки и их приплоды (с сорока пяти дней), содержащиеся на территории Карагандинской области, подлежат идентификации что включает в себя: получение ветеринарного паспорта, а также чипирование (татуирование). Идентификацию проводят кинологические, фелинологические и ветеринарные организации, которые заносят данные в специальные журналы учета и (или) базы данных.
Журнал учета и (или) база данных по итогам идентификации должны содержать следующую информацию:
наименование юридического лица (если владельцем является юридическое лицо независимо от формы собственности), бизнес идентификационный номер;
фамилия, имя, отчество владельца и его индивидуальный идентификационный номер;
фактический адрес местожительства (нахождения) или регистрация владельца и животного;
контактный телефонный номер владельца;
кличка, вид, пол, дата рождения, окрас, порода животного, его идентификационные данные (клеймо/чип) с местом расположения, особые приметы, фотография;
номера документов о происхождении животного (при необходимости).

10. Жануарды басқа тұлғаға берген жағдайда (иесі ауысқан жағдайда) жаңа тұлға кинологиялық, фелинологиялық және ветеринариялық ұйымдар жүргізетін есепке алу журналына және (немесе) деректер базасына өзгерістер енгізу рәсімін өтуі тиіс.
11. Ит пен мысықтың иесі немесе жауапты тұлға ветеринариялық, кинологиялық немесе фелинологиялық ұйымдарға есептен шығару үшін, жануардың шығуы (қайтыс болуы) туралы ақпаратты алпыс күнге дейінгі мерзімде ветеринариялық паспортты көрсетілген ұйымдарға (бірдейлендіру орны бойынша) қайтара отырып, хабарлайды.
12. Сәйкестендіру бір рет жүргізіледі және жануардың өмір бойына жарамды болып саналады.
13. Ветеринариялық паспорттан басқа, жануарларға меншік құқығын растайтын құжаттар ретінде: сатып алу-сату, сыйға тарту, ортақ иелену шарты, шығу тегі туралы тиісті түрде ресімделген құжаттар, сондай-ақ жануар сатып алынған зауыт немесе ұйым берген құжаттар бола алады.
14. Иттің немесе мысықтың (және олардың төлінің) иесінің меншік құқығынан бас тартуы, оған жаңа иелерін іздеу, оны басқа тұлғаға бергенге дейін асырау және осы жануар үшін жауапкершілік міндеттерінен босатпайды.
15. Он алты жасқа толған тұлғаларға (иттер үшін), он сегіз жасқа толған тұлғаларға (иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттер үшін) және он алты жасқа толған тұлғаларға (мысықтар үшін) осы тұлғаның ата-анасының немесе оларды алмастыратын адамдардың жазбаша келісімімен жануарларды иеліктен шығаруға рұқсат етіледі.
Жануарлардың сыйлықтар немесе жүлделер ретінде иеліктен шығарылуы осы жануардың болашақ иесімен алдын ала келісу бойынша ғана рұқсат етіледі.
16. Жануарларды сату (иеліктен шығару) орындарында, интернет-алаңдардан басқа, жануардың түрі мен жасына сәйкес келетін физиологиялық және зоопсихологиялық жағдайлар жасалуы тиіс.
Жануарларды сату (иеліктен шығару) орындары, интернет-алаңдардан басқа, санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Жануарларды ветеринариялық паспортсыз сатуға және иеліктен шығаруға тыйым салынады.
17. Жануарлары жоғалған жеке және заңды тұлға тиісті ұйымдарға: зооқорғау, кинологиялық, фелинологиялық ұйымдарға, жергілікті атқарушы органның ветеринария бөлімшелеріне хабарласып, жоғалған жануарлар туралы барлық ақпаратты алуы мүмкін. Осы ұйымдар сұратылған ақпаратты ұсынады.
18. Иттер мен мысықтардың иелері:
1) иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттерді мойын жіп және тұмылдырықпен тыйым салу белгісі белгіленбеген орындарда серуендетуі;
2) қала аумағында иттерді арнайы бөлінген орындарда (еркін серуендетуге арналған алаңдарда немесе иттерге арналған жаттықтыру алаңдарында) еркін серуендетуді жүзеге асыруы;

10. В случае передачи животного другому лицу (смены владельца) новое лицо должно пройти процедуру внесения изменений в журнал учета и (или) базы данных, которые ведут кинологические, фелинологические и ветеринарные организации.
11. Владелец собаки и кошки информирует ветеринарные, кинологические или фелинологические организации о выбытии (смерти) животного для снятия его с учета в срок до шестидесяти дней с возвратом ветеринарного паспорта в указанные организации (по месту идентификации).
12. Идентификация проводится однократно и считается действительной в течение всей жизни животного.
13. Документами, подтверждающими право собственности на животных кроме ветеринарного паспорта, также могут являться: договор купли-продажи, дарения, совладения, документы о происхождении, оформленные надлежащим образом, а также документы, переданные заводчиком или организациями, в которых приобреталось животное.
14. Отказ владельца собаки или кошки (и их приплода) от права собственности не освобождает его от обязанностей по поиску новых владельцев, содержанию и ответственности за это животное до передачи ее другому лицу.
15. Разрешается отчуждение животных лицам, достигшим шестнадцатилетнего возраста (для собак), лицам достигшим восемнадцатилетнего возраста (для собак требующих особой ответственности владельца) и лицам достигшим шестнадцатилетного возраста (для кошек), с письменного согласия родителей этого лица или лиц, их заменяющих.
Отчуждение животных в качестве подарков или призов разрешается только по предварительному согласованию с будущим владельцем этого животного.
16. В местах продажи (отчуждения) животных, кроме интернет-площадок, должны быть созданы физиологические и зоопсихологические условия, соответствующие виду животного и его возрасту.
Места продажи (отчуждения) животных, кроме интернет-площадок, должны соответствовать требованиям санитарных норм и правил.
Реализация и отчуждение животных без ветеринарного паспорта не допускается.
17. Физическое и юридическое лицо, у которого были утеряны животные, может получить всю информацию об утерянном животном, обратившись в соответствующие организации: зоозащитные, кинологические, фелинологические организации, подразделения ветеринарии местного исполнительного органа. Данные организации предоставляют запрашиваемую информацию.
18. Владельцы собак и кошек могут:
1) выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца, на поводке и в наморднике в местах, не отмеченных запрещающим знаком;
2) осуществлять свободный выгул собак на территории города в специально отведенных для этого местах (на площадках для свободного выгула либо на дрессировочных площадках для собак);

3) орташа және ұсақ тұқымды иттер, брахицефал-иттер (бойы елу бес сантиметрге дейін) және кез келген тұқымдағы алты айға дейінгі күшіктерден басқа, кез келген итті тұмылдырықта және еркін ағытылуын болдырмайтындай байлауда, объектке итпен кіруге тыйым салатын жазбалары бар болған жағдайда, иесі осы ғимараттың ішінде болған уақытта және бұл ретте басқа тұлғаларға қауіп төнбесе, қоғамдық тәртіп бұзылмаса, иттің денсаулығына қауіп төнбесе немесе оның қозғалу бостандығына кедергі келтірілмесе, қысқа мойып жіпте ғимараттың жанында қалдыруы;
4) қонақ үй әкімшілігінің келісімімен және ветеринарлық-санитарлық ережелер сақталған жағдайда ит немесе мысықпен қонақ үйде тұруы;
5) итте және мысықта тұқымы, иесінің аты, мекен-жайы немесе телефоны көрсетілген нөмірлі жетоны бекітілген мойын жібі болуы мүмкін.
Иесінің қалауы бойынша жетонда итке, мысыққа немесе олардың иесіне қатысты өзге де ақпарат көрсетілуі мүмкін.
19. Иттер мен мысықтардың иелері:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес иттер мен мысықтарды тиісті асырауды қамтамасыз етуге;
2) айналасындағылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, санитарлық және ветеринарлық нормалар мен ережелерді сақтау жөнінде қажетті шаралар қабылдауға;
3) адамды немесе оның жануарын басқа жануар тістеген, тырнаған жағдайда дереу денсаулық сақтау және ветеринария мекемелеріне хабарлауға;
4) ауруға күдіктенген жағдайда, ветеринариялық маман келгенге дейін, иттер мен мысықтарды оқшаулауға немесе қоғамдық көлікті пайдаланбай, жануарды ветеринариялық дәрігерге дереу жеткізуге;
5) мал қорымдарында немесе крематорийлерде өлген иттер мен мысықтардың өлекселерін кәдеге жаратуды ұйымдастыру жөнінде кідіріссіз шаралар қабылдауға;
6) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз иттері мен мысықтарын уақтылы вакцинациялауды және диагностикалауды қамтамасыз етуге;
7) уақытша оқшаулау немесе стерильдеу жолымен жануарлардың қалаусыз ұрпақтарының пайда болуын болдырмау жөнінде шаралар қабылдауға;
8) иттердің асырау аймағынан өз бетімен шығуына жол бермеуге;
9) иттер мен мысықтардың айналасындағыларға қауіп төндірмейтін мінез-құлқын қамтамасыз етуге;
10) көп пәтерлі тұрғын үй құрылыстарында иттер мен мысықтар тарапынан сағат 23-тен таңғы 6-ға дейін уақыт аралығында шуды болдырмауға;
11) көп пәтерлі тұрғын үйлердің (кіреберістер, баспалдақтар, баспалдақ алаңдары, лифтілер, жертөлелер, шатырлар, үйлердің шатырлары), балалар алаңдары, жолдар, тротуарлар, гүлзарлар, демалу орындарының экскременттермен және басқа да иттер мен мысықтардың тіршілік ету өнімдерімен ластануына жол бермеуге, ластанған жағдайда, ластанған жерді тез арада тазалауға;

3) оставлять собаку любой породы на привязи и в наморднике, кроме собак, средних и мелких пород, собак-брахицефалов (ростом до пятидесяти пяти сантиметров) и щенков до шести месяцев любых пород, на коротком поводке, исключающем произвольное развязывание, рядом со зданием при наличии запрещающих надписей о посещении объектов с собаками, на время, в течение которого владелец находится внутри этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, не возникает опасность для здоровья собаки или помех для свободы ее движений;
4) проживать с собакой или кошкой в гостинице при наличии согласия администрации гостиницы и соблюдении ветеринарно-санитарных правил;
5) иметь на собаке и кошке ошейник с закрепленным на нем номерным жетоном с указанием клички, породы, адресом или телефонами владельца.
По желанию владельца на жетоне может быть указана и иная информация, касающаяся собаки, кошки или их владельца.
19. Владельцы собак и кошек должны:
1) обеспечивать надлежащее содержание собак и кошек в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) принимать необходимые меры по обеспечению безопасности окружающих, соблюдению санитарных и ветеринарных норм и правил;
3) в случае укуса, оцарапывания человека или его животного другим животным, немедленно сообщать в учреждения здравоохранения и ветеринарии;
4) при подозрении на заболевание, изолировать собак и кошек до прибытия ветеринарного специалиста или незамедлительно доставить животное к ветеринарному врачу, не пользуясь общественным транспортом;
5) принять безотлагательные меры по организации утилизации трупов павших собак и кошек на скотомогильниках или крематориях;
6) обеспечивать своевременную вакцинацию и диагностику своих собак и кошек для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
7) принимать меры по предотвращению появления нежелательного потомства у животных путем временной изоляции или стерилизации;
8) не допускать самовольного выхода собак из мест их содержания;
9) обеспечивать поведение собак и кошек, не допускающее причинение опасности для окружающих;
10) не допускать шума со стороны собак и кошек в многоквартирных жилых домостроениях в период с 23 до 6 часов утра;
11) не допускать загрязнения мест общего пользования многоквартирных жилых домов (подъездов, лестниц, лестничных площадок, лифтов, подвалов, чердаков, крыш домов), детских площадок, дорог, тротуаров, клумб, мест отдыха экскрементами и другими продуктами жизнедеятельности собак и кошек, а в случае загрязнения немедленно очистить место загрязнения;

12) иттер мен мысықтарды зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкес асырауға;
13) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сәйкес асырауға, оларға ізгілікпен қарауға, оларға қажетті мөлшерде тамақ, ауыз су беруге, қатыгездікке жол бермеуге;
14) жергілікті атқарушы органның ветеринария бөлімшелері мамандарының талап етуі бойынша (ол талаптарды негіздейтін құжат болған жағдайда), диагностикалық зерттеулер және емдеу-профилактикалық өңдеуге иттер мен мысықтарды тексеру үшін кедергісіз беруге;
15) иттер мен мысықтарды жыл сайын ветеринариялық ұйымдарға қарату, құтыруға және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы профилактикалық егу үшін жеткізуге;
16) иттер мен мысықтарға эндо - және эктопаразиттерден үнемі, тоқсанына бір реттен кем емес, профилактикалық өңдеу жүргізуге;
17) иттен немесе мысықтан жарақат алған адамға жәрдемдесу және көмек көрсетуге;
18) экскременттерді жинауға арналған ыдыспен, айналасындағыларға қауіп тудырмай иттер мен мысықтарды серуендетуге;
19) көшелер арқылы өткен кезде немесе магистральдарға жақын жерде серуендегенде, жол-көлік оқиғаларын және иттің жүру бөлігінде өлуін болдырмау үшін итті қысқа мойын жіпке алуға;
20) иттер мен мысықтардың құтырумен ауру фактісі анықталған кезде жергілікті атқарушы органның ветеринария бөлімшесімен жануарды алуына және жойуына кедергі келтірмеуге тиісті.
4-тарау. Иттер мен мысықтарды асырау тәртібі
20. Иттер мен мысықтарды сатып алу және сату (иеліктен шығару) иттерге отыз – алпыс күн (тұқымына байланысты), мысықтар үшін – алпыс күнде рұқсат етіледі.
Бұл ретте, вакциналауға жол беретін жасқа жеткен жануарларды сатып алу, сату (иеліктен шығару) (иттер үшін – отыз және мысықтар үшін – тоқсан күн) зерттеу күні, құтырмаға және басқа да жұқпалы ауруларға қарсы егу, эндо-және эктопаразиттерден өңдеу туралы белгілері бар, жануарға арналған төлқұжат болған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
Паналар аумағынан тыс жерлерде, зооқорғау ұйымдары мен волонтерлердің қамқорлығындағы иттер мен мысықтар ерекшелік болып табылады.
21. Егер жануар вакцинациялаудың ең аз жасына жетпесе, ветеринариялық паспортта вакцинациялауды белгілемей ауыстыруға жол беріледі.
22. Иттер мен мысықтарды Қарағанды облысының аумағына әкелу/әкету кезінде иелері немесе жауапты тұлғаларда тасымалданатын жануарға ветеринариялық паспорты болуы қажет.
23. Иелерге тиесілі, сондай-ақ паналардың, зооқорғау ұйымдарының немесе мамандандырылған ветеринариялық ұйымдардың қамқорлығындағы иттер мен мысықтар үш айлық жастан бастап құтыруға қарсы міндетті түрде егілуге жатады.

12) содержать собак и кошек в соответствии с зоотехническими, зоогигиеническими и ветеринарно-санитарными требованиями;
13) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, предоставлять им необходимое количество пищи, питьевой воды, не допускать жестокого обращения;
14) по требованию специалистов подразделений ветеринарии местного исполнительного органа (при наличии документа, обосновывающего его требования) беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
15) ежегодно доставлять собак и кошек в ветеринарные организации для осмотра, профилактических прививок против бешенства и других инфекционных заболеваний;
16) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от эндо- и экто паразитов;
17) оказывать содействие и помощь лицу, получившему травму от собаки или кошки;
18) выгуливать собак и кошек, не создавая опасности окружающим, имея при себе тару для сбора экскрементов;
19) при переходе через улицы или выгуле вблизи магистралей взять собаку на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части;
20) при установлении факта заболевания собак и кошек бешенством, не препятствовать изъятию и уничтожению животного подразделением ветеринарии местного исполнительного органа.
Глава 4. Порядок содержания собак и кошек
20. Покупка и продажа (отчуждение) собак и кошек, допускаются для собак, достигших тридцати – шестидесяти дней (в зависимости от породы), кошек – шестьдесят дней.
При этом покупка, продажа (отчуждение) животных, достигших возраста, допускающего вакцинирование (для собак – тридцать и для кошек – девяносто дней), разрешена лишь при наличии паспорта на животное, с отметками в них даты исследований, вакцинации против бешенства и других инфекционных заболеваний, обработок от эндо- и эктопаразитов.
Исключение составляют собаки и кошки, находящиеся под опекой зоозащитных организаций и волонтеров вне территории приютов.
21. Если животное не достигло минимального возраста вакцинации, допускается перемещение без отметок вакцинации в ветеринарном паспорте.
22. При ввозе/вывозе собак и кошек с территории Карагандинской области владельцам необходимо иметь ветеринарный паспорт на перевозимое животное.
23. Собаки и кошки, принадлежащие владельцам, а также находящиеся на попечении приютов, зоозащитных организаций или специализированных ветеринарных организаций, подлежат обязательной вакцинации против бешенства начиная с трехмесячного возраста.

24. Қарағанды облысының елді мекендерінің аумағында иелерге:
1) көп пәтерлі тұрғын үйлерде жануарларға арналған паналар ұйымдастыруға;
2) жануарларды баспалдақ алаңдарында, шатырларда, іргелес балкондарда немесе лоджияларда, қалған тұрғындардың рұқсатынсыз жалпы пайдаланудағы қосалқы үй-жайларда, жатақханалардың ас үйлері мен дәліздерінде асырауға;
3) иттерді жеке аумақта немесе заңды тұлғаның аумағында кіре берісте тиісті ескерту тақтайшасыз асырауға;
4) жануарларды жабық багаж бөліктерінде тасымалдауға, сондай-ақ терезелері тығыз жабылған автокөлік салонында қараусыз қалдыруға;
5) иттің жасына сәйкес келетін, құтырудан міндетті вакцинациялаудан өтпеген иттерді серуендетуге;
6) қоршалған, балалар мен спорт алаңдарында, мектепке дейінгі және мектеп мекемелерінің, емдеу мекемелерінің аумақтарында, тыйым салу белгілері орнатылған жерлерде иттерді серуендетуге;
7) адамдар шомылуға рұқсат етілген аумақта, тоғандарда, субұрқақтарда, су жинағыштар мен су қоймаларында жануарды серуендетуге, шомылдыруға және жууға;
8) көз көруі нашар адамдарды жетелеуші иттерден басқа, иттермен қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында, сервистік қызмет көрсету азық-түлік дүкендерінің сауда және өндірістік залдарында болуға;
9) ит төбелестерін өткізуге;
10) иттер мен мысықтарды қоздырғы ретінде пайдалануға;
11) иттер мен мысықтарды олардың терісін және етін сату, өңдеу және тұтыну үшін одан әрі пайдалану мақсатында асырауға жол берілмейді.
25. Кез келген тұқымдағы иттердің иелері ҚБИ курсы бойынша кинологиялық ұйымда жануарлардың оқытуылуын қамтамасыз етеді, нәтижесі бойынша тиісті сертификат беріледі.
Осы тармақ:
1) ауылдық елді мекендерде ұсталатын иттерге;
2) тек вольерлерде ұсталатын иттерге;
3) шынжырлы ұстаудағы иттерге қолданылмайды.
26. Кәсіпорындар аумағында, ұйымдарда, мекемелерде, бау-бақша және саяжай бірлестіктерінде, демалыс базаларында, автотұрақтарда, жеке аулаларда иттер байлаулы немесе вольерде ұсталуы тиіс. Бұл ретте ит тамақ пен суға еркін қол жеткізуі тиіс, ал байлау, жануардың табиғи қажеттіліктеріне кедергі келтірмеуі қажет. Жануарларға жаңбырдан, күннен және табиғаттың басқа да құбылыстарынан қорғануы қамтамасыз етілуі тиіс. Бұл ретте қоршау жануардың қашу, адамдарға немесе басқа жануарларға шабуыл жасау мүмкіндігін болдырмауы қажет.
5-тарау. Иттер және мысықтармен өту және серуендету тәртібі
27. Иттерді тыйым салу белгісі белгіленбеген орындарда серуендету кезінде иелері келесі талаптарды сақтауы қажет:
1) ірі тұқымды иттер (бойы елу бес сантиметрден жоғары) және иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттер, сондай-ақ олардың будандары мойын жіпте және тұмылдырықта болуы тиіс;

24. На территории населенных пунктов Карагандинской области владельцам не допускается:
1) организовывать в многоквартирных жилых домах приюты для животных;
2) содержать животных на лестничных площадках, чердаках, сопредельных балконах или лоджиях, подсобных помещениях общего пользования без согласия остальных жильцов, в кухнях и коридорах общежитий;
3) содержать собак на частной территории или территории юридического лица без соответствующей предупреждающей таблички при входе;
4) транспортировать животных в закрытых багажных отсеках, а также оставлять без надзора в салоне автотранспорта с плотно закрытыми окнами;
5) выгуливать собак, не прошедших обязательную вакцинацию от бешенства, соответствующую возрасту собаки;
6) выгуливать собак на огороженных детских и спортивных площадках, территориях детских дошкольных и школьных заведений, лечебных учреждений, в местах, где установлены запрещающие знаки;
7) выгуливать, купать и мыть животное на территории, где разрешено купание людей, в прудах, фонтанах, водозаборах и водохранилищах;
8) находиться с собаками, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов сервисного обслуживания;
9) проводить собачьи бои;
10) использовать собак и кошек в качестве притравки;
11) содержать собак и кошек с целью дальнейшего использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления.
25. Владельцы собак любых пород, обеспечивают проведение обучения животных в кинологической организации по курсу УГС на дрессировочных площадках для собак, по итогам которого выдается соответствующий сертификат.
Данный пункт не распространяется на:
1) собак, содержащихся в сельских населенных пунктах;
2) собак, содержащихся исключительно в вольерах;
3) собак цепного содержания.
26. На территории предприятий, в организациях, учреждениях, садоводческих и дачных объединениях, базах отдыха, на автостоянках, на территории личного подворья собаки должны содержаться на привязи или в вольере. При этом собака должна иметь свободный доступ к еде и воде, а привязь не должна мешать естественным нуждам животного. Животному должно быть обеспечено укрытие от дождя, солнца и прочих явлений природы. При этом ограждение должно исключать возможность побега животного, нападения на людей или других животных.
Глава 5. Порядок прохода и выгула собак и кошек
27. При выгуле собак в местах, не отмеченных запрещающим знаком, владельцам необходимо соблюдать следующие требования:
1) собаки крупных пород (ростом выше пятидесяти пяти сантиметров) и требующие особой ответственности владельца, а также их метисы, должны находиться на поводке и в наморднике;

2) брахицефал-иттер (қысқа тұмсығы бар тұқымдар) тұмылдырығы денсаулыққа зиян келтіруі мүмкін, бойы қырық бес сантиметрден жоғары, сондай-ақ олардың будандары, қолайлы конфигурациялы бауда/тұмылдырықта болуы тиіс;
3) орташа және ұсақ тұқымды иттер (бойы елу бес сантиметрге дейін) және кез келген тұқымды алты айға дейінгі күшіктер тұмылдырықсыз мойын жіпте болуы мүмкін, бұл ретте жануар иесі өзімен бірге тұмылдырығы болуына және қажет болған жағдайда оны тез арада итке кигізуі тиіс;
4) иесі итке уақтылы тұмылдырық кигізуі және жағдайға байланысты мойын жіптің қолайлы ұзындығын реттеуі тиіс;
5) кез келген тұқымдағы мысықтар және олардың будандары кеуделік және мойын жіппен серуендетіледі;
6) алкогольдік және есірткілік масаң күйдегі адамдарға, әрекетке қабілетсіз адамдарға және он алты жасқа дейінгі балаларға иттер мен мысықтарды серуендетуге және олармен қоғамдық орындарда және қоғамдық көлікте жүруге рұқсат етілмейді;
7) иттер мен мысықтардың нәжістермен және басқа да тіршілік ету өнімдерімен ластанған жағдайда, иесі ластану орнын дереу тазалауы тиіс.
28. Иттің иесі, қажет болған жағдайда, итімен бірге иттерді серуендетуге тыйым салынған жерлердің аумағы бойынша, одан әрі қозғалу үшін, итті қысқа мойын жіпте немесе ұзындығын бақылауға болатын мойын жіптің рұқсат етілген ең қысқа ұзындығында, бұл аумақтың ластануын болдырмай және айналасындағыларға қауіп тудырмай жүруі мүмкін.
Иттерді серуендетуге тыйым салатын орындар, тиісті белгімен белгіленуі керек.
29. Серуендетуге арналған алаң, жаттықтыру алаңымен біріктірілген жағдайда, иттерді серуендету және жаттықтыру жергілікті атқарушы органның ветеринария бөлімшесі бекіткен кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
30. Егер жануарларды серуендету орындарын тиісті түрде жабдықтау мүмкіндігі болмаса, иттерді үй жанындағы аумақтарда үйдің сырт немесе техникалық жағынан немесе тұрғын үй аудандарының (алаңқай, дала) ішіндегі қоршалмаған аумақтарда, қолжетімді (көлікті қолданбай) жерде серуендетуге рұқсат етіледі.
31. Осы Қағидалардың 19-тармағының 8) тармақшасы, 5-тарауының талаптары ауылдық елді мекендерде иттер мен мысықтарды асырауға және серуендетуге қолданылмайды.
Қарағанды облысының аумағында
иттер мен мысықтарды асырау және
серуендету Қағидаларына
қосымша
Иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін иттердің және олардың будандарының тізбесі
1. Акита;
2. Аляскалық маламут;
3. Американдық акита;
4. Американдық бульдог;
5. Американдық бультерьер;
6. Американдық стаффордшир терьері;
7. Бельгиялық төбет;

2) собаки-брахицефалы (породы с укороченной мордой), ростом выше сорока пяти сантиметров, а также их метисы, должны находиться на поводке в недоуздке/наморднике подходящей конфигурации, для которых намордник может принести вред здоровью;
3) собаки средних и мелких пород (ростом до пятидесяти пяти сантиметров) и щенки до шести месяцев любых пород, могут находиться на поводке без намордника, при этом владелец животного должен при себе иметь намордник и незамедлительно одеть его на собаку при необходимости;
4) владелец должен своевременно надевать намордник на собаку и регулировать подходящую длину поводка в зависимости от ситуации;
5) кошки любых пород и их метисы выгуливаются на шлейке и поводке;
6) не разрешается выгуливать собак и кошек и появляться с ними в общественных местах и в общественном транспорте лицам, находящимся в алкогольном и наркотическом опьянении, недееспособным лицам и детям до шестнадцатилетнего возраста;
7) в случае загрязнения экскрементами и другими продуктами жизнедеятельности собак и кошек, владелец должен немедленно очистить место загрязнения.
28. Владелец собаки, в случае возникновения необходимости, может пройти в сопровождении собаки по территории мест, где запрещен выгул собак, для дальнейшего перемещения, держа собаку на коротком поводке или поводке контролируемой длины на максимально допустимой короткой длине поводка, исключая загрязнение этой территории и не создавая опасности окружающим.
Места, запрещающие выгул собак, должны быть помечены соответствующим знаком.
29. В случае совмещения площадки для выгула с дрессировочной площадкой, выгул и тренировка собак осуществляется согласно графику утвержденному подразделением ветеринарии местного исполнительного органа.
30. Если отсутствует возможность оборудования должным образом мест выгула животных, разрешается выгуливать собак на придомовых территориях с тыльной или технической стороны дома, либо на необлагороженных территориях внутри жилых районов (пустыри, степь), расположенных в доступном (без применения транспорта) месте.
31. Требования подпункта 8) пункта 19, главы 5 настоящих Правил не распространяются к содержанию и выгулу собак и кошек в сельских населенных пунктах.
Приложение
к Правилам содержания и выгула
собак и кошек на территории
Карагандинской области
Перечень собак и их метисов требующих особой ответственности владельца
1. Акита;
2. Аляскинский маламут;
3. Американская акита;
4. Американский бульдог;
5. Американский бультерьер;
6. Американский стаффордширский терьер;
7. Бельгийская овчарка;

8. Бордосс догы;
9. Бульмастиф;
10. Бультерьер;
11. Шығыс Еуропалық төбет;
12. Доберман;
13. Испан мастифі;
14. Итальяндық кане-корсо;
15. Кавказ төбеті;
16. Канар догы;
17. Леонбергер;
18. Мастино неаполитано;
19. Мастифтер;
20. Мәскеулік күзету иті;
21. Неміс төбеті;
22. Неміс догы;
23. Ризеншнауцер;
24. Ротвейлер;
25. Орыс қара терьері;
26. Орта Азия төбеті;
27. Стаффордшир бультерьері;
28. Тибет мастифі.

8. Бордосский дог;
9. Бульмастиф;
10. Бультерьер;
11. Восточноевропейская овчарка;
12. Доберман;
13. Испанский мастиф;
14. Итальянский кане-корсо;
15. Кавказская овчарка;
16. Канарский дог;
17. Леонбергер;
18. Мастино неаполитано;
19. Мастифы;
20. Московская сторожевая собака;
21. Немецкая овчарка;
22. Немецкий дог;
23. Ризеншнауцер;
24. Ротвейлер;
25. Русский Черный терьер;
26. Среднеазиатская овчарка;
27. Стаффордширский бультерьер;
28. Тибетский мастиф.