Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу туралы
Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 442 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 18 қыркүйекте № 9457 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Жітіқара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мыналар:
1) бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындар осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес;
2) бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес;
3) пикеттеуді өткізуге жол берілмейтін іргелес аумақтардың шекаралары осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 24.12.2021 № 91 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Мәслихаттың "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикиттер және демонстрациялар өткізуді қосымша реттеу туралы қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 1 шілдедегі № 44 шешімінің (2016 жылғы 11 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6565 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Н. Джафаров
Жітіқара аудандық мәслихатының хатшысы А. Кабиев
Мәслихаттың
2020 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 442 шешіміне
1-қосымша
Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындар
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 24.12.2021 № 91 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындар:
1. Жітіқара қаласының Истай Ищанов көшесі бойынша № 13 үйінің жанындағы алаңы.
2. Жітіқара қаласының Хажыкей Жакупов көшесі бойынша, Жеңіс саябағына орталық кіреберіс алдындағы алаңы.
3. Бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жүру маршруты: Истай Ищанов көшесі (Истай Ищанов көшесі бойынша № 13 үйінен Доскали Асымбаев көшесімен қиылысатын қиылысқа дейін) – Доскали Асымбаев көшесі (Шокан Уалиханов көшесіне дейін) – Шокан Уалиханов көшесі (Хажыкей Жакупов көшесімен қиылысатын қиылысқа дейін) - Жітіқара қаласының Хажыкей Жакупов көшесі (Жеңіс саябағына орталық кіреберісіне дейін).
Мәслихаттың

Об организации и проведении мирных собраний
Решение маслихата Житикаринского района Костанайской области от 16 сентября 2020 года № 442. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 18 сентября 2020 года № 9457.
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан" Житикаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить:
1) специализированные места для организации и проведения мирных собраний, согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний, нормы их предельной заполняемости, требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний, согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) границы прилегающих территорий, в которых не допускается проведение пикетирования, согласно приложению 3 к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 24.12.2021 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу решение маслихата "Об утверждении Правил о дополнительном регламентировании проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" от 1 июля 2016 года № 44 (опубликовано 11 августа 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет", зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6565).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Н. Джафаров
Секретарь Житикаринского районного маслихата А. Кабиев
Приложение 1
решению маслихата
от 16 сентября 2020 года
№ 442
Специализированные места для организации и проведения мирных собраний
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 24.12.2021 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Специализированные места для организации и проведения мирных собраний:
1. Площадь возле дома № 13 по улице Истая Ищанова города Житикары.
2. Площадь перед центральным входом в Парк Победы, по улице Хажыкея Жакупова города Житикары.
3. Маршрут следования для проведения мирных собраний: улица Истая Ищанова (от дома № 13 по улице Истая Ищанова до пересечения с улицей Доскали Асымбаева) - улица Доскали Асымбаева (до улицы Шокана Уалиханова) - улица Шокана Уалиханова (до пересечения с улицей Хажыкея Жакупова) - улица Хажыкея Жакупова (до центрального входа в Парк Победы) города Житикары.
Приложение 2
к решению маслихата

2020 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 442 шешіміне
2-қосымша
Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар, сондай-ақ пикеттеуді өткізуге жол берілмейтін іргелес аумақтардың шекаралары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 24.12.2021 № 91 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Жітіқара ауданында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.
2. Арнайы орындар санитариялық нормалар мен өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтай отырып пайдаланылады. Арнайы орындарда жоспарланған басқа да ресми, мәдени, ойын-сауық мәдени-бұқаралық, дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық және өзге де іс-шараларды өткізу, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру туралы ақпарат болмаған жағдайда, бейбіт жиналыстарды өткізуге жол беріледі.
3. Бейбіт жиналыстар өткізудің материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді оларды ұйымдастырушы мен оларға қатысушылар өз қаражаты есебінен, сондай-ақ Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгіленбесе, осы бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жиналған және (немесе) берілген қаражат пен мүлік есебінен жүзеге асырады.
4. Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың шекті толу нормалары:
1) Жітіқара қаласының Истай Ищанов көшесі бойынша № 13 үйінің жанындағы алаңы, шекті толу нормасы 100 адам;
2) Жітіқара қаласының Хажыкей Жакупов көшесі бойынша, Жеңіс саябағына орталық кіреберіс алдындағы алаңы, шекті толу нормасы 70 адам;
3) Бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жүру маршруты:
Бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жүру маршруты: Истай Ищанов көшесі (Истай Ищанов көшесі бойынша № 13 үйінен Доскали Асымбаев көшесімен қиылысатын қиылысқа дейін) – Доскали Асымбаев көшесі (Шокан Уалиханов көшесіне дейін) – Шокан Уалиханов көшесі (Хажыкей Жакупов көшесімен қиылысатын қиылысқа дейін) - Жітіқара қаласының Хажыкей Жакупов көшесі (Жеңіс саябағына орталық кіреберісіне дейін), шекті толу нормасы 100 адам.

от 16 сентября 2020 года
№ 442
Порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний, нормы их предельной заполняемости, требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний, а также границы прилегающих территорий, в которых не допускается проведение пикетирования
Сноска. Приложение 2 - в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 24.12.2021 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящий порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний, нормы их предельной заполняемости, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в Житикаринском районе разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан" (далее - Закон).
2. Специализированные места используются с соблюдением санитарных норм и правил пожарной безопасности. Допускается проведение мирных собраний в случае отсутствия информации о проведении в специализированных местах других запланированных официальных, культурных, зрелищных культурно-массовых, физкультурно-оздоровительных, спортивных и иных мероприятий, осуществлении строительно-монтажных работ.
3. Материально-техническое и организационное обеспечение проведения мирных собраний осуществляется их организатором и участниками за счет собственных средств, а также за счет средств и имущества, собранных и (или) переданных для проведения данных мирных собраний, если Законом и иными законами Республики Казахстан не установлено иное.
4. Нормы предельной заполняемости специализированных мест для организации и проведения мирных собраний:
1) площадь возле дома № 13 по улице Истая Ищанова города Житикары, норма предельной заполняемости 100 человек;
2) площадь перед Центральным входом в Парк Победы, по улице Хажыкея Жакупова города Житикары, норма предельной заполняемости 70 человек;
3) маршрут следования для проведения мирных собраний: улица Истая Ищанова (от дома № 13 по улице Истая Ищанова до пересечения с улицей Доскали Асымбаева) - улица Доскали Асымбаева (до улицы Шокана Уалиханова) – улица Шокана Уалиханова (до пересечения с улицей Хажыкея Жакупова) - улица Хажыкея Жакупова (до центрального входа в Парк Победы) города Житикары, норма предельной заполняемости 100 человек.

5. Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарда жергілікті атқарушы органның келісусіз киіз үй, ақшатыр, басқа да құрылыстарды орнатуға жол берілмейді.
6. Дәл сол бір жерде және (немесе) дәл сол бір жүру маршруты бойынша не дәл сол бір уақытта бейбіт жиналыс өткізуге бір мезгілде бірнеше бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушы үміткер болған жағдайда, көрсетілген орынды пайдалану кезектілігін жергілікті атқарушы орган бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушыдан тиісті хабарламаны немесе өтінішті алған уақытын негізге ала отырып айқындайды.
7. Әлеуметтік қашықтықты сақтау мақсатында, пикеттеуден басқа, бейбіт жиналысқа қатысатын адамдардың арасындағы ең аз жол берілетін қашықтық кемінде екі метрді құрайды.
8. Пикеттеуді жүзеге асыратын адамдар арасындағы ең аз рұқсат етілген қашықтық кемінде 100 метрді құрайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 19.07.2024 № 187 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Бейбіт жиналыстарды бейбіт жиналыстар өткізілетін күні жергілікті уақыт бойынша сағат 9-дан ерте бастауға және сағат 20-дан кеш аяқтауға болмайды.
Мәслихаттың
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 91 шешіміне
3-қосымша
Мәслихаттың
2020 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 442 шешіміне
3-қосымша
Ескерту. Шешім 3-қосымшамен толықтырылды - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 24.12.2021 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 19.07.2024 № 187 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Пикеттеуді өткізуге жол берілмейтін іргелес аумақтардың шекаралары
Іргелес аумақтардың шекараларынан 800 метрден жақын жерде пикеттеуді өткізуге жол берілмейді:
1) жаппай жерлеу орындарында;
2) теміржол, су, әуе және автомобиль көлігі объектілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда;
3) ауданның қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарға іргелес жатқан аумақтарда;
4) қауіпті өндірістік объектілерге және пайдалануы арнайы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауды талап ететін өзге де объектілерге іргелес жатқан аумақтарда;
5) магистральдық теміржол желілерінде, магистральдық құбыржолдарда, ұлттық электр желісінде, магистральдық байланыс желілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда.

5. Не допускается установление юрт, палаток, иных сооружений в специализированных местах для организации и проведения мирных собраний без согласования местного исполнительного органа.
6. В случае, если на проведение мирного собрания в одном и том же месте и (или) по одному и тому же маршруту следования либо в одно и то же время одновременно претендует несколько организаторов мирных собраний, очередность использования указанного места определяется местным исполнительным органом исходя из времени получения им соответствующего уведомления или заявления от организатора мирных собраний.
7. Минимальное допустимое расстояние между лицами, принимающими участие в мирном собрании, кроме пикетирования, составляет не менее двух метров, в целях сохранения социальной дистанции.
8. Минимальное допустимое расстояние между лицами, осуществляющими пикетирование, составляет не менее 100 метров.
Сноска. Пункт 8 – в редакции решения маслихата Житикаринского района Костанайской области от 19.07.2024 № 187 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Мирные собрания не могут начинаться ранее 9 часов и заканчиваться позднее 20 часов по местному времени в день проведения мирных собраний.
Приложение 3
к решению маслихата
от 24 декабря 2021 года
№ 91
Приложение 3
к решению маслихата
от 16 сентября 2020 года
№ 442
Сноска. Решение дополнено приложением 3 в соответствии с решением маслихата Житикаринского района Костанайской области от 24.12.2021 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата Житикаринского района Костанайской области от 19.07.2024 № 187 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Границы прилегающих территорий, в которых не допускается проведение пикетирования
Не допускается проведение пикетирования ближе 800 метров от границы прилегающих территорий:
1) в местах массовых захоронений;
2) на объектах железнодорожного, водного, воздушного и автомобильного транспорта и прилегающих к ним территориях;
3) на территориях, прилегающих к организациям, обеспечивающим обороноспособность, безопасность района и жизнедеятельность населения;
4) на территориях, прилегающих к опасным производственным объектам и иным объектам, эксплуатация которых требует соблюдения специальных правил техники безопасности;
5) на магистральных железнодорожных сетях, магистральных трубопроводах, национальной электрической сети, магистральных линиях связи и прилегающих к ним территориях.