Түркістан қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы
Түркістан облысы Түркістан қалалық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 64/313-VI шешімі. Түркістан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 2 шілдеде № 5692 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы Заңының 8 бабының 2 тармағына сәйкес, Түркістан қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Түркістан қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін келесі арнайы орындар айқындалсын:
1) "Парасат" саябағы алдындағы алаң;
2) "Жеңіс" саябағында орналасқан сахна алдындағы алаң;
3) О.Жарылқапов атындағы стадион.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Түркістан облысы Түркістан қалалық мәслихатының 07.08.2020 № 65/317-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Түркістан қаласында демонстрациялар мен шерулер өткізу үшін жүру маршруты ретінде Жібек жолы даңғылы мен Шәуілдір тас жолы бұрышынан Ж.Майкотов көшесі мен Шәуілдір тас жолының қиылысына дейінгі аралық айқындалсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Түркістан облысы Түркістан қалалық мәслихатының 07.08.2020 № 65/317-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Түркістан қаласында бейбіт жиналыстар мен шерулерді ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындар, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптары осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
4. Пикеттеуді өткізуге тыйым салынған іргелес аумақтардың шекаралары осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес айқындалсын.
5. "Түркістан қалалық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімнің "Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі Түркістан облысының облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Түркістан қалалық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
6. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат сессиясының төрағасы Е. Мустапаев
Мәслихат хатшысы Г. Сарсенбаев
Түркістан қалалық
мәслихатының 2020
жылғы 26 маусымдағы
№ 64/313-VI шешіміне
1-қосымша
Бейбіт жиналыстар мен шерулерді ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану
ТӘРТІБІ

О порядке организации и проведения мирных собраний в городе Туркестан
Решение Туркестанского городского маслихата Туркестанской области от 26 июня 2020 года № 64/313-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 2 июля 2020 года № 5692
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", Туркестанский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Определить следующие специализированные места для организации и проведения мирных собраний в городе Туркестан:
1) Площадка перед парком "Парасат";
2) Площадка перед сценой, расположенной в парке "Жеңіс";
3) Стадион имени О.Жарылкапова.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением Туркестанского городского маслихата Туркестанской области от 07.08.2020 № 65/317-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Определить маршрут следования для проведения демонстраций и шествий в городе Туркестан: расстояние от угла проспекта Жібек жолы и Шаульдерской трассы до пересечения улицы Ж.Майкотова и Шаульдерской трассы.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным решением Туркестанского городского маслихата Туркестанской области от 07.08.2020 № 65/317-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Определить порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Туркестан, нормы их предельной заполняемости, требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний и шествий согласно приложению 1 к настоящему решению.
4. Определить границы прилегающих территорий, в которых запрещено проведение пикетирования согласно приложению 2 к настоящему решению.
5. Государственному учреждению "Аппарат Туркестанского городского маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Туркестанского городского маслихата после его официального опубликования.
6. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
городского маслихата Е. Мустапаев
Секретарь маслихата Г. Сарсенбаев
Приложение 1 к решению
Туркестанского
городского маслихата
№ 64/313-VI от 26 июня
2020 года
ПОРЯДОК
использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний и шествий

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді - Түркістан облысы Түркістан қалалық мәслихатының 07.08.2020 № 65/317-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орын – Түркістан қалалық мәслихаты бейбіт жиналыстарды немесе шерулерді өткізу үшін айқындаған жалпыға ортақ пайдаланылатын орын немесе жүру маршруты.
Бейбіт жиналыстар мен шерулер өткізу үшін арнайы орындардың материалдық-техникалық қамтамасыз етуі
п/п
Арнайы орын атауы
Материалдық-техникалық қамтамасыз етуі
Шекті толу нормалары
1.1.
"Парасат" саябағы алдындағы алаң
- көше жарығы,
- электр энергиясын қосу нүктесі,
- бейнебақылау және бейнежазба камералары,
- автотұрақ орындарының болуы (1 кіру, 1 шығу).
150 адам
2.2.
"Жеңіс" саябағында орналасқан сахна алдындағы алаң
- көше жарығы,
- электр энергиясын қосу нүктесі,
- бейнебақылау және бейнежазба камералары
- автотұрақ орындарының болуы (1 кіру, 1 шығу).
150 адам
3.3.
О.Жарылқапов атындағы стадион
- көше жарығы,
- электр энергиясын қосу нүктесі,
- бейнебақылау және бейнежазба камералары
- автотұрақ орындарының болуы (1 кіру, 1 шығу).
150 адам
Жергілікті атқарушы органның өкілі хабарлама/өтініш бойынша оң шешім қабылданған кезде, бейбіт жиналыстың/шерудің ұйымдастырушысымен бір күн бұрын іс-шараны өткізу ережесін келесі сұрақтар бойынша келісу үшін арнайы орынға барады:
- бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушылардың айырым белгісі;
- периметрі және өткізу орнының материалдық-техникалық сипаттамасымен танысу мен анықтау үшін;
- бейбіт жиналыстар кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дыбыс күшейткіш техникалық құралдар, көлік құралдары, плакаттар, транспаранттар және өзге де көрнекі үгіттеу құралдары және осы Заңда көрсетілген құралдарды пайдалану туралы;
- БАҚ үшін арнайы белгіленген орын (лента немесе қоршаумен шектеу; фото-видео түсірілім және сұхбаттасу үшін жеткілікті көрінуді қамтамасыз ету);
- бейбіт жиналыстар өткізу кезінде аудиовизуалды техника құралдарын пайдалануға, сондай-ақ бейне және фототүсірілім жасауды;
- Жібек жолы даңғылы мен Шәуілдір тас жолы бұрышынан Ж.Майкотов көшесі мен Шәуілдір тас жолының қиылысына дейінгі жүру маршрутымен танысу.
Бейбіт жиналыс өткізу күні ұйымдастырушы және оған қатысушылар:
- өтініште көрсетілген мерзім аралығында арнайы орынның аумағында орналасады;
- ғимараттардың, құрылысжайлардың, шағын сәулет нысандарының, жасыл екпелердің, сондай-ақ өзге де мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
- санитарлық нормалар мен қауіпсіздік ережелерін сақтап, Қазақстан Республикасының қоғамдық тәртіпті сақтау туралы заңнамасын сақтайды;
- бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушының айырым белгісін тағып жүреді.
Түркістан қалалық
мәслихатының 2020
жылғы 26 маусымдағы
№ 64/313-VI шешіміне
2-қосымша
Пикеттеуді өткізуге тыйым салынған іргелес аумақтардың шекаралары

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенным решением Туркестанского городского маслихата Туркестанской области от 07.08.2020 № 65/317-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Специализированное место для организации и проведения мирных собраний – место общего пользования или маршрут следования, определенные Туркестанским городским маслихатом для проведения мирных собраний или шествий.
Материально-техническое оснащение специализированных мест для проведения мирных собраний и шествий
№ п/п
Наименование специализированного места
Материально-техническое оснащение
Нормы предельной заполняемости
1.1.
Площадка перед парком "Парасат"
- уличное освещение,
- точка для подключения электроэнергии,
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации,
- наличие парковочных мест (1 заезд, 1 выезд)
150 человек
2.2.
Площадка перед сценой, расположенной в парке "Жеңіс"
- уличное освещение,
- точка для подключения электроэнергии,
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации,
- наличие парковочных мест (1 заезд, 1 выезд)
150 человек
3.3.
Стадион имени О.Жарылкапова
- уличное освещение,
- точка для подключения электроэнергии,
- камеры видеонаблюдения и видеофиксации,
- наличие парковочных мест (1 заезд, 1 выезд)
150 человек
Представитель местного исполнительного органа при положительном рассмотрении уведомления/заявления совместно с организатором мирного собрания/шествия выезжает на специализированное место проведения за один день для согласования порядка ведения мероприятия по вопросам:
- отличительного знака организаторов мирных собраний;
- для определения периметра и ознакомления с материально-техническими характеристиками места проведения;
- использования при проведении мирных собраний звукоусиливающих технических средств, соответствующим законодательству Республики Казахстан, плакаты, транспаранты и иные средства наглядной агитации, а также транспортные средства в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
- специально отведенного места для СМИ (ограничение лентой, либо ограждением; обеспечение достаточной видимости для произведения фото- видеосъемки и получения интервью);
- использования средств аудиовизуальной техники, а также техники для произведения видео- и фотосъемки при проведении мирных собраний;
- для ознакомления с маршрутом следования от угла проспекта Жібек жолы и Шаульдерской трассы до пересечения улицы Ж.Майкотова и Шаульдерской трассы.
В день проведения мирного собрания организатор и его участники:
- находятся на территории специализированного места в течение времени, указанного в заявлении;
- обеспечивают сохранность зданий, сооружений, малых архитектурных форм, зеленых насаждений, а также иного имущества;
- соблюдают санитарные нормы и правила техники безопасности, законодательство Республики Казахстан по соблюдению общественного правопорядка;
- носят отличительный знак организатора мирных собраний.
Приложение 2 к решению
Туркестанского
городского маслихата
№ 64/313-VI от 26 июня
2020 года
Границы прилегающих территорий, в которых запрещено проведение пикетирования

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Түркістан қалалық мәслихатының 19.04.2024 № 17/77-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Мынадай объектілердің іргелес аумақтарының шекараларынан 800 метр қашықтықта пикеттеуді өткізуге жол берілмейді:
1) жаппай жерлеу орындарында;
2) теміржол, су, әуе және автомобиль көлігі объектілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда;
3) мемлекеттің қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарға іргелес жатқан аумақтарда;
4) қауіпті өндірістік объектілерге және пайдалануы арнайы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауды талап ететін өзге де объектілерге іргелес жатқан аумақтарда;
5) магистральдық теміржол желілерінде, магистральдық құбыржолдарда, ұлттық электр желісінде, магистральдық байланыс желілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда.

Сноска. Приложение 2 в редакции решения Туркестанского городского маслихата Туркестанской области от 19.04.2024 № 17/77-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Не допускается проведение пикетирования на расстоянии 800 метров от границ прилегающих территорий следующих объектов:
1) в местах массовых захоронений;
2) на объектах железнодорожного, водного, воздушного и автомобильного транспорта и прилегающих к ним территориях;
3) на территориях, прилегающих к организациям, обеспечивающим обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения;
4) на территориях, прилегающих к опасным производственным объектам и иным объектам, эксплуатация которых требует соблюдения специальных правил техники безопасности;
5) на магистральных железнодорожных сетях, магистральных трубопроводах, национальной электрической сети, магистральных линиях связи и прилегающих к ним территориях.