Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 4 ақпандағы № 59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 ақпанда № 22192 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 4 ақпандағы
№ 59 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 782 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9931 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 25 желтоқсанда жарияланған):
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
1-қосымшада:
реттік нөмірлері 15-жол және 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
15
Өзара іс-қимыл жасау, тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерінің, ҚР ТЖМ ӨҚҚК аумақтық бөлімшелерінің телефон анықтамалығы
№ 2 папка
16
Өзара іс-қимыл жасау, тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен, ҚР ТЖМ ӨҚҚК аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасау нұсқаулықтары

О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 4 февраля 2021 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2021 года № 22192
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 4 февраля 2021 года № 59
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года № 782 "Об утверждении Правил осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9931, опубликован 25 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб, утвержденных указанным приказом:
в приложении 1:
строки, порядковые номера 15 и 16, изложить в следующей редакции:
"
15
Справочник телефонов служб взаимодействия, жизнеобеспечения, территориальных подразделений КПС МЧС РК
Папка № 2
16
Инструкции взаимодействия со службами взаимодействия, жизнеобеспечения, территориальными подразделениями КПС МЧС РК

№ 1, № 2 папка
";
ескертпеде: аббревиатуралардың толық жазылуы:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ҚР ТЖМ ӨҚҚК – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті";
2-қосымшада:
4, 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өндірістік ғимараттар мен құрылыстарда сыртқы өрт сөндіруге, сондай-ақ мұнай мен мұнай өнімдерін сақтауға және тасымалдауға байланысты сыртқы технологиялық қондырғыларына жұмсалатын су шығыны "Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2019 жылғы 11 желтоқсандағы № 209-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19744 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 25 желтоқсанда жарияланған) бекітілген "Мұнай және мұнай өнімдерінің қоймалары. Өртке қарсы нормалар" 2.02-03-2019 Қазақстан Республикасы құрылыс нормаларының (бұдан әрі – ҚР ҚН) талаптарына сәйкес қабылданады.
5. Өндірістік ғимараттар мен құрылыстарда, сондай-ақ өрт шығу, жарылу қаупі бар өндірістің сыртқы технологиялық қондырғыларында (резервуарлық парктер, сорғымен айдау станцияларының ғимараттары, ағызу-қотару эстакадалары) сыртқы өрт сөндіру автоматты өрт сөндіру жүйелерімен немесе жоғары қысымды су құбырында орнатылған тұрақты лафетті оқпандармен жүзеге асырылған жағдайда, көрсетілген объектілерде жолға шығатын техникадан өрт сөндіруге жұмсалатын су шығыны қосалқы өндіріс ғимараттарына (әкімшілік ғимараттар, гараждар, тұрақтар), сондай-ақ ҚР ҚН 5-тарауының 13-тармағында анықталған ғимараттар мен құрылыстарға есептеледі.
6. ҚР ҚН 5-тарауының 13-тармағында анықталған ғимараттар мен құрылыстарды қоспағанда, қосалқы өндірісте сыртқы өрт сөндіруге жұмсалатын су шығыны ең көп су шығынын қажет ететін ғимараттар (құрылыстар) үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 439 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15501 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 15 маусымда жарияланған) бекітілген "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің 81-90-тармақтарына сәйкес қабылданады.".
2. "Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 926 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12478 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 31 желтоқсанда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарына қойылатын біліктілік талаптарында:

Папки № 1, № 2
";
в примечании: расшифровка аббревиатур:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"КПС МЧС РК – Комитет противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан";
в приложении 2:
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Расход воды на наружное пожаротушение производственных зданий и сооружений, а также наружных технологических установок, связанных с хранением и транспортировкой нефти и нефтепродуктов, принимается в соответствии с требованиями строительных норм Республики Казахстан 2.02-03-2019 "Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы" (далее – СН РК), утвержденным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 декабря 2019 года № 209-НҚ "Об утверждении строительных норм Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19744, опубликован 25 декабря 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
5. В случаях, когда наружное пожаротушение производственных зданий и сооружений, а также наружных технологических установок пожаровзрывоопасного производства (резервуарные парки, здания насосных перекачивающих станций, сливо-наливные эстакады) осуществляется с применением систем автоматического пожаротушения, водяного охлаждения или стационарных лафетных стволов, установленных на водопроводе высокого давления расход воды на наружное пожаротушение от выездной техники на указанных объектах, рассчитывается на здания вспомогательного производства (административные здания, гаражи, стоянки), а также здания и сооружения, определенный пунктом 13 главы 5 СН РК.
6. Расход воды на наружное пожаротушение вспомогательного производства, за исключением зданий и сооружений, определенный пунктом 13 главы 5 СН РК, для зданий (сооружений), требующих наибольшего расхода воды принимается в соответствии с пунктами 81-90 технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности", утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2017 года №439 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15501, опубликован 15 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).".
2. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 926 "Об утверждении квалификационных требований к специализированным учебным центрам в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12478, опубликован 31 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в квалификационных требованиях к специализированным учебным центрам в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) интернет желісіне қосылған компьютерлермен, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сай келетін оқу кабинеттерімен, оқытудың техникалық құралдарымен, макеттермен және тренажерлармен, оқулықтармен, оқу құралдарымен және оқу-әдістемелік материалдармен жарақталуы;";
3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитетінің едәуір даярланған қызметкерлері немесе тиісті біліктілігі бар басқа мамандар сабақ өткізуге тартылуы мүмкін.";
3. "Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерді аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 13 шілдедегі № 514 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17281 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 13 тамызда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерді аттестаттау қағидаларында:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтер (бұдан әрі – МеӨҚҚ) аттестатын алу үшін заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Өртке қарсы қызмет комитетіне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес (бұдан әрі – стандарт) құжаттарды береді.";
1-қосымшада:
нысанның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Нысан
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Өртке қарсы қызмет комитетінің
төрағасына
______________________";
1-1-қосымшада:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Көрсетілетін қызметті беруші атауы
Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті.
";
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (толық автоматтандырылған)
";
2-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті".

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) оснащенность компьютерами, подключенными к сети интернет, учебными кабинетами, отвечающим санитарным правилам и гигиеническим нормативам, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", техническими средствами обучения, макетами и тренажерами, учебниками, учебными пособиями и учебно-методическими материалами;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К проведению занятий могут привлекаться наиболее подготовленные сотрудники Комитета противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или другие специалисты соответствующей квалификации.".
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июля 2018 года № 514 "Об утверждении Правил аттестации негосударственных противопожарных служб" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17281, опубликован 13 августа 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах аттестации негосударственных противопожарных служб, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения аттестата негосударственных противопожарных служб (далее – НГПС) юридические лица (далее – услугополучатель) подают в Комитет противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – услугодатель) документы в соответствии со Стандартом государственной услуги согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам (далее – стандарт)."
в приложении 1:
правый верхний угол формы изложить в следующей редакции:
"Форма
Председателю Комитета
противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
_______________________";
в приложении 1-1:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Наименование услугодателя
Комитет противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям.
";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
";
в приложении 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Комитет противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан".