Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және отандық телеарналарда орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 наурызда № 22436 болып тіркелді.
"Жарнама туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-2-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 29.08.2024 № 395-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса ұсынылып отырған Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және отандық телеарналарда орналастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 108 бұйрығымен бекітілген
Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және отандық телеарналарда орналастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және отандық телеарналарда орналастыру қағидалары "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-2-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және отандық телеарналарда орналастыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил формирования и размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2021 года № 22436.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 14-2 Закона Республики Казахстан "О рекламе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 29.08.2024 № 395-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни.
2. Департаменту государственной политики в области средств массовой информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 108
Правила формирования и размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 14-2 Закона "О рекламе" и определяют порядок формирования и размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) құқық иеленуші – шарт бойынша немесе "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген өзге де негіз бойынша туындыны және (немесе) сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға айрықша құқық алған жеке немесе заңды тұлғалар;
2) өтініш беруші – әлеуметтік жарнаманы отандық телеарналарда орналастыруға өтінімді беру құқығына ие құқық иеленуші не Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес ресімделген сенімхат негізінде құқық иеленушінің атынан әрекет ететін өзге тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 29.08.2024 № 395-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру және отандық телеарналарда орналастыру тәртібі
1-параграф. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыру тәртібі
3. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастыруды жеке және (немесе) заңды тұлғалар жүзеге асырады.
4. Жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған шарт негізінде жүзеге асырылатын, салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы өз бетінше жүргізу арқылы немесе бұқаралық ақпарат құралдарына не өзге де ұйымдарға тапсырыс беру арқылы салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы қалыптастырады.
5. Отандық телеарналарда салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнама мынадай:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнама ролигіне қойылатын техникалық параметрлерге сәйкес келу;
2) Қазақстан Республикасының жарнама, телерадио хабарларын тарату салаларындағы заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес келу;
3) салауатты өмір салтының келесі бағыттарына сәйкестігі:
дұрыс және тиімді тамақтану;
дене белсенділігі (денсаулықты нығайтуға арналған дене жаттығуларының кешені);
зиянды әдеттерден бас тарту (темекі және темекі өнімдерін, оның ішінде шегілмейтін темекі бұйымдарын, қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, кальянға арналған темекіні, кальян қоспасын, темекіні қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелеріне (вейптерге), оларға арналған хош иістендіргіштер мен сұйықтықтарға, темекі бұйымдарын имитациялайтын өнімдерді, психикаға белсенді әсер ететін заттар – бір рет қабылдағанда адамның психикалық және тәндік функцияларына, мінез-құлқына әсер ететін, ал ұзақ уақыт тұтынған кезде психикалық және тәндік тәуелділік туғызатын синтетикалық немесе табиғи жолмен алынған заттарды (алкогольді, есірткіні, психотроптық заттарды, олардың аналогтарын, басқа да есеңгірететін заттарды) тұтыну);
моральдық-эмоционалдық сала;
аурулардың алдын алу өлшемшарттары негізінде қалыптастырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) правообладатель – физические или юридические лица, получившие исключительное право на использование произведения и (или) объекта смежных прав по договору или иному основанию, предусмотренному Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах;
2) заявитель – правообладатель либо иное лицо, действующее от имени правообладателя на основании доверенности, оформленной в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, которое имеет право на подачу заявки на размещение социальной рекламы на отечественных телеканалах.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры и информации РК от 29.08.2024 № 395-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования и размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни
Параграф 1. Порядок формирования социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни
3. Формирование социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни осуществляется физическими и (или) юридическими лицами.
4. Физические и (или) юридические лица формируют социальную рекламу по популяризации здорового образа жизни путем самостоятельного производства или путем заказа средствам массовой информации либо иным организациям на производство социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни, осуществляемого на основе договора, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
5. Социальная реклама по популяризации здорового образа жизни на отечественных телеканалах формируется на основании следующих критериев:
1) соответствие техническим параметрам, выставляемым к ролику социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни, установленным в приложению 2 к настоящим Правилам;
2) соответствие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области рекламы, телерадиовещания;
3) соответствие следующим направлениям здорового образа жизни:
здоровое и рациональное питание;
физическая активность (комплекс физических упражнений для укрепления здоровья);
отказ от вредных привычек (потребление табака и табачных изделий, в том числе некурительных табачных изделий, изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака, электронных систем потребления (вейпов), ароматизаторов и жидкостей для них, продукции, имитирующей табачные изделия, психоактивных веществ – веществ синтетического или природного происхождения (алкоголь, наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги, другие одурманивающие вещества), которые при однократном приеме оказывают воздействие на психические и физические функции, поведение человека, а при длительном употреблении вызывают психическую и физическую зависимость);
морально-эмоциональная сфера;
профилактика заболеваний.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 29.08.2024 № 395-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Отандық телеарналарда салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы орналастыру тәртібі
6. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы орналастыруды телеарналар осы Қағидаларда көзделген өлшемшарттарға сәйкес жүзеге асырады.
7. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы отандық телеарналарда орналастыру үшін өтініш берушілер мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы орналастыруға өтінімді;
2) басқа жеткізгіштерге беру кезінде оның сапасының өзгермейтіндігін қамтамасыз ететін сыртқы электрондық жеткізгіштерде, қазақ және орыс тілдеріндегі салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнама ролигін;
3) туындыны және (немесе) сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға айрықша құқығын растайтын құжатты ұсынады.
8. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы іріктеу мақсатында отандық телеарна үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар өкілдерінің, кәсіпкерлердің және мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен кемінде бес қатысушы болатын отырыс ұйымдастырады.
Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнама, егер оған отырысқа қатысып отырған қатысушылардың көпшілігі дауыс берсе, отандық телеарналарда орналастырылуы тиіс.
Отырысқа қатысушылардың шешімі хаттамамен ресімделеді.
9. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы орналастыру Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес құқық иеленуші мен отандық телеарна арасында жасалған шарт, сондай-ақ салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы іріктеу жөніндегі отырыс хаттамасы негізінде жүзеге асырылады.
Салауатты өмір салтын
танымал ету жөніндегі
әлеуметтік жарнаманы
қалыптастыру және отандық
телеарналарда орналастыру
қағидаларына 1-қосымша
Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнама ролигіне қойылатын техникалық параметрлер
1. Бейне кодталған форматта беріледі: DVCPRO HD (Digital Video Cassette Professional High Definition) немесе XDCAM HD (кәсіби, лентасыз цифрлық бейнежазба үшін жоғары шешімді жазу форматы) 50 Мбит/сек, profile 4:2:2, секундына 25 кадр, HD1080 50i (1920х1080 пиксель) стандарты кадр көлемімен, жайма типі interlaced, өрістерді құрастыру тәртібі – жоғарғы бірінші өріс (top field first), кадрлар арақатынасы 16:9. Videofileconter: MXF (Material eXchange Format), MOV (мультимедиалық бағдарламалық қамтамасыз етуге арналған медиаконтейнер).

Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и информации РК от 29.08.2024 № 395-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни
6. Размещение социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни осуществляется телеканалами в соответствии с критериями, предусмотренными настоящими Правилами.
7. Для размещения на отечественных телеканалах социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни заявители представляют следующие документы:
1) заявка на размещение социальной рекламы по популяризации здорового образа согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) ролик социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни на казахском и русском языках, на внешнем электронном носителе, обеспечивающем неизменность качества ролика при его передаче на другие носители;
3) документ, подтверждающий исключительное право на использование произведения и (или) объекта смежных прав.
8. С целью отбора социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни, отечественный телеканал организует заседание с участием представителей неправительственных общественных организаций, предпринимателей и заинтересованных государственных органов, в количестве не менее пяти участников.
Социальная реклама по популяризации здорового образа жизни подлежит размещению на отечественных телеканалах, если за нее проголосовало большинство присутствующих участников заседания.
Решение участников заседания оформляется протоколом.
9. Размещение социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни осуществляется на основе договора, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан между правообладателем и отечественным телеканалом, а также протокола заседания по отбору социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни.
Приложение 1
к Правилам формирования и
размещения на отечественных
телеканалах социальной
рекламы по популяризации
здорового образа жизни
Технические параметры, выставляемые к ролику социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни
1. Видео представляется в кодированном формате DVCPRO HD (Digital Video Cassette Professional High Definition) или XDCAM HD (формат записи высокого разрешения для профессиональной, безленточной цифровой видеозаписи) 50 Мбит/сек, profile 4:2:2, 25 кадров в секунду, с размером кадра стандарта HD1080 50i (1920х1080 пикселей), тип развертки – interlaced, порядок построения полей – верхнее поле первое (top field first), соотношение кадра 16:9. Videofileconter: MXF (Material eXchange Format), MOV (медиаконтейнер для мультимедийного программного обеспечения).

2. Аудионы сүйемелдеу мынадай техникалық талаптарға сәйкес келеді:
динамикалық диапазон, кемінде 40 децибел;
жиілік диапазоны, кемінде 20 Герц-20000 Герц;
сызықты емес бұрмалануының коэффициенті, 1 %-дан көп емес;
стереофоникалық дыбысты сүйемелдеу;
студиялық жазу кезінде акустикалық реверберация ("Жаңғырық") дабылы болмайды;
сөз сөйлеу түсініктілігі 100% болады;
жазылымда бөтен дыбыстар, шу, кедергілер болмайды;
дыбыс деңгейі:
максимум - 12 децибел;
интершум - 42 децибел.
3. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманың бір ролигінің хронометражы кемінде 5 (бес) секундты құрайды.
4. Отандық телеарналарда орналастыру үшін бейнематериал FTP (File Tranfser Protocol) ақпаратты беру хаттамасы, немесе HDD (Hard Disk Drive) қатты дискілері немесе басқа цифрлық тасымалдаушылар арқылы жіберіледі.
Салауатты өмір салтын
танымал ету жөніндегі
әлеуметтік жарнаманы
қалыптастыру және отандық
телеарналарда орналастыру
қағидаларына 2-қосымша
Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы орналастыруға өтінім
Жалпы мәлімет:
1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/атауы:
______________________________________________________________
2. Орналасқан жері:
______________________________________________________________
3. Өтініш берушінің телефоны, факс нөмірі:
______________________________________________________________
4. Тақырыптық бағыты:
______________________________________________________________
5. Салауатты өмір салтын танымал ету жөніндегі әлеуметтік жарнаманы трансляциялау кезеңінде (20___жылғы ____жартыжылдық):
______________________________________________________________
6. Құқық иеленуші болып табылатын заңды тұлғаның атауы / жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
______________________________________________________________
Осы өтініммен әлеуметтік жарнаманың құқық иеленушісіне/леріне қатысты авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы заңнаманың сақталуына кепілдік береміз.
Басшының/жеке кәсіпкердің қолы
Мөрдің орны (болған жағдайда) 20 __ жылғы "__"_________

2. Аудиосопровождение соответствует следующим техническим требованиям:
динамический диапазон, не менее 40 децибел;
частотный диапазон, не менее 20 Герц – 20000 Герц;
коэффициент нелинейных искажений, не более 1 %;
стереофоническое звуковое сопровождение;
отсутствие акустической реверберации ("Эхо") сигнала при студийной записи;
присутствие 100% разборчивости речи;
отсутствие на записи посторонних звуков, шума, помех;
уровень звука:
максимум - 12 децибел;
интершум - 42 децибел.
3. Хронометраж одного ролика социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни составляет не менее 5 (пяти) секунд.
4. Видеоматериал для размещения на отечественных телеканалах передается через протокол передачи информации FTP (File Tranfser Protocol) либо на жестких дисках HDD (Hard Disk Drive) или иных цифровых носителях.
Приложение 2
к Правилам формирования и
размещения на отечественных
телеканалах социальной
рекламы по популяризации
здорового образа жизни
Заявка на размещение социальной рекламы по популяризации здорового образа жизни
Общие сведения:
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование заявителя:
_____________________________________________________________
2. Местонахождение:
_____________________________________________________________
3. Номера телефонов, факсов заявителя:
_____________________________________________________________
4. Тематическая направленность:
_____________________________________________________________
5. Период трансляции социальной рекламы по популяризации здорового образа
(полугодие 20 года):
_____________________________________________________________
6. Наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, являющегося правообладателем:
_____________________________________________________________
Данной заявкой гарантируем соблюдение законодательства об авторском праве
и смежных правах в отношении правообладателя/ей.
Подпись руководителя / индивидуального предпринимателя
Место для печати (при наличии) "___"___________ 20 __ год